PDA

View Full Version : Βάλτε MacOS σε PC



Quaro
18-04-2010, 19:50
Ψάχνοντας τρόπο να προγραμματίσω στο iphone, έμαθα ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το SDK σε PC, και ψάχνοντας λίγο παραπάνω βρήκα τον ακόλουθο οδηγό

http://dailyapps.net/2007/10/hack-attack-install-leopard-on-your-pc-in-3-easy-steps/

βέβαια λέει ότι υπάρχουνε κάποιες δυσλειτουργίες με το hardware, αλλά πιστεύω ότι αξίζει μία προσπάθεια, άμα είναι κανείς περίεργος να βάλει το macos

WolfRathmA
19-04-2010, 01:23
Ναι ισχυει. Υπαρχουν διαφορες εκδοσης "χακαρισμενες" που μπορουν να μπουν σε pc αλλα πρεπει να εχεις "συμβατους" drivers. Παλιοτερα που ειχα pc ειχα βαλει και ειχαν δουλεψει κανονικα. iAtkos λεγοταν η εκδοση που ειχα βαλει απο οτι θυμαμαι...

liberostelios
20-04-2010, 11:46
Είχα διαβάσει ένα εκτενές άρθρο για τον τρόπο με τον οποίο μπορείς να εγκαταστήσεις MacOS σε PC. Υπάρχουν 2 τρόποι: ή δοκιμάζεις έτοιμες εκδόσεις αλλονών, με την ελπίδα να δουλεύουν, ή φτιάχνεις μία δική σου από την αρχή και, εφόσον το κάνεις σωστά, θα δουλεύει κομπλέ και με updates και με απ' όλα. Αν υπάρχει ενδιαφέρον, μπορώ να ποστάρω εδώ το συγκεκριμένο θέμα.

Εγώ έχω ψηθεί να δοκιμάσω για να δω τι στο καλό έχει το σύστημα της Apple και το θεωρούν όλοι τόσο κορυφαίο (ιδίως για σχεδίαση). Η εμπειρία, όμως, ενώ MacOS στο hardware του με έναν x86 είναι η ίδια ή καμία σχέση;

Darkoulis
20-04-2010, 12:55
Εγώ έχω ψηθεί να δοκιμάσω για να δω τι στο καλό έχει το σύστημα της Apple και το θεωρούν όλοι τόσο κορυφαίο (ιδίως για σχεδίαση). Η εμπειρία, όμως, ενώ MacOS στο hardware του με έναν x86 είναι η ίδια ή καμία σχέση;[/QUOTE]

Μια δοκιμη θα σε πεισει παιδι του bill gates.

Ισως γιατι ολα λειτουργουν τελεια. ισως γιατι ολα ειναι απλα.

Lefteris_X
20-04-2010, 13:04
liberostelios, είχα ασχοληθεί εκτενέστατα το 2005-2006 με Hackintosh, όπως χαιδευτικά έχει βαπτιστεί η εγκατάσταση του Mac OS σε "PC" hardware.

Η εμπειρία, αν και μόνο ΑΝ καταφέρει ο χρήστης να το στήσει άριστα το Mac OS, είναι ακριβώς ολόιδια με έναν iMac / Mac Pro, ανάλογα την "δύναμη" του PC hardware.

Εκεί που αλλάζει η εμπειρία όμως, είναι στο trackpad των MacBook και φυσικά η λειτουργικότητα του Magic Mouse. Αυτά δυστυχώς δεν μπορείς να τα βιώσεις, πως δουλεύουν και πίστεψέ με, μετά απο 30 σχεδόν χρόνια πείρας, το απλό το mouse (όχι δηλαδή το Magic Mouse) το "πατάει κάτω" σε λειτουργικότητα, ταχυτητα και αμεσότητα το γυάλινο trackpad των MacBook.

Κατά τ' άλλα, επαναλαμβάνω μόνο με αρτιότατο στήσιμο του Mac OS, η εμπειρία είναι ολόιδια. Αυτόματα updates, γραμμή εντολών UNIX (το terminal), Expose (δείτε το, χρησιμοποιήστε το, για να το πιστέψετε, κάντε το 2η φύση σας και θα με θυμηθείτε)......όλα είναι εκεί, χωρίς καμία διαφορά.


Βούρ!

Darkoulis
20-04-2010, 13:08
liberostelios, είχα ασχοληθεί εκτενέστατα το 2005-2006 με Hackintosh, όπως χαιδευτικά έχει βαπτιστεί η εγκατάσταση του Mac OS σε "PC" hardware.

Η εμπειρία, αν και μόνο ΑΝ καταφέρει ο χρήστης να το στήσει άριστα το Mac OS, είναι ακριβώς ολόιδια με έναν iMac / Mac Pro, ανάλογα την "δύναμη" του PC hardware.

Εκεί που αλλάζει η εμπειρία όμως, είναι στο trackpad των MacBook και φυσικά η λειτουργικότητα του Magic Mouse. Αυτά δυστυχώς δεν μπορείς να τα βιώσεις, πως δουλεύουν και πίστεψέ με, μετά απο 30 σχεδόν χρόνια πείρας, το απλό το mouse (όχι δηλαδή το Magic Mouse) το "πατάει κάτω" σε λειτουργικότητα, ταχυτητα και αμεσότητα το γυάλινο trackpad των MacBook.

Κατά τ' άλλα, επαναλαμβάνω μόνο με αρτιότατο στήσιμο του Mac OS, η εμπειρία είναι ολόιδια. Αυτόματα updates, γραμμή εντολών UNIX (το terminal), Expose (δείτε το, χρησιμοποιήστε το, για να το πιστέψετε, κάντε το 2η φύση σας και θα με θυμηθείτε)......όλα είναι εκεί, χωρίς καμία διαφορά.


Βούρ!


ε δεν ειναι και ολοιδια. το macosx εχει σχεδιαστει απο την apple για την apple.


αλλα οι apple wannabe pcκηδες δε χανουν τιποτα να το δοκιμασουν.

steli0s
20-04-2010, 13:54
Εγω ειχα δοκιμασει καποιους μηνες πριν σε εναν AMD Athlon X2 4600+, μπηκε κανονικα απλα ο σκληρος που ειχα χρησιμοποιησει ηταν παμπαλαιος και ολο το συστημα ηταν αργο γι αυτον τον λογο. Τωρα που θα αλλαξω σε εναν intel τετραπυρηνο θα δοκιμασω σε εναν νεο σκληρο μηπως μπει και native απευθειας.

Snow Leopard σε osx86 εχει βγει;
Εχω αυτο που ειχα δοκιμασει ηταν νομιζω το Leopard 10.5.6 ή .7 απο το dvd με την εκδοση iATKOS v7.

ps4
20-04-2010, 16:17
Δεν εχει λινκς για τα αρχεια που λεει. Και ειχα ψηθει ασχημα να το βαλω στο λαπιτοπ. :(

liberostelios
22-04-2010, 14:05
Μια δοκιμη θα σε πεισει παιδι του bill gates.

Ισως γιατι ολα λειτουργουν τελεια. ισως γιατι ολα ειναι απλα.
Θα προτιμούσα να με λες, παιδί του Linus Torvalds... :p

Πάντως, αν το προνόμιο του MacOS είναι μόνο η κονσόλα και ότι "όλα είναι απλά"... Ευχαριστώ, δε θα πάρω. Την κονσόλα γιατί την έχω και στο Linux και το "όλα απλά" γιατί δεν είναι αυτό που ζητάω από τον υπολογιστή μου.

Αλήθεια, από development τι παίζει; Κανένα καλό IDE, ολοκληρωμένο κλπ... Ή με notepad/MinGW θα τη βγάλουμε πάλι;8-)

EDIT: Μόλις είδα τι είναι και το expose... Ενδιαφέρον, αλλά μοιάζει με πολλά plug-ins το Compiz, οπότε μάλλον δε θα εντυπωσιαστώ από αυτό. Υποθέτω, πάντως, ότι η όλη εμπειρία χρήσης θα είναι πολύ smooth.

NonBorn
22-04-2010, 16:00
Θα προτιμούσα να με λες, παιδί του Linus Torvalds... :p

Πάντως, αν το προνόμιο του MacOS είναι μόνο η κονσόλα και ότι "όλα είναι απλά"... Ευχαριστώ, δε θα πάρω. Την κονσόλα γιατί την έχω και στο Linux και το "όλα απλά" γιατί δεν είναι αυτό που ζητάω από τον υπολογιστή μου.

Αλήθεια, από development τι παίζει; Κανένα καλό IDE, ολοκληρωμένο κλπ... Ή με notepad/MinGW θα τη βγάλουμε πάλι;8-)

EDIT: Μόλις είδα τι είναι και το expose... Ενδιαφέρον, αλλά μοιάζει με πολλά plug-ins το Compiz, οπότε μάλλον δε θα εντυπωσιαστώ από αυτό. Υποθέτω, πάντως, ότι η όλη εμπειρία χρήσης θα είναι πολύ smooth.


Καμία σχέση με linux... Το UI είναι εκατομύρια χρόνια μπροστά από KDE και Gnome... Από development έχει κορυφαία προγραμμάτα, το xcode είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ και επίσης ένα ΦΟΒΕΡΟΣ text editor είναι o textmate! Γκούγκλαρε λίγο να το δεις... Επίσης ένα κορυφαίο πρόγραμμα, που χρησιμοποιώ τώρα τελευταία είναι το 1password!

Το μακ δεν είναι μόνο αυτά που λένε όλοι.. Αν κάποιος ασχοληθεί λίγο παραπάνω με το λειτουργικό και το βάθος του θα πάθει πλάκα. Καταρχάς με το automator ή τα apple scripts μπορείς να κάνεις παπάδες... Eπίσης εφαρμογές που βγαίνουν σε mac είναι πολύ καλές όπως αυτή που σου ανέφερα πιο πάνω. Τέσπα η κουβέντα είναι πολύ μεγάλη και το thread δεν έχει αυτό το αντικείμενο.



Πάντως η παγίδα που όλοι πέφτουν είναι η εξής: Αφού ζω χωρίς αυτές τις "ευκολίες" τι να τον κάνω ένα mac... Ε αυτό είναι πέρα για πέρα λανθασμένο και μπορείς να το καταλάβεις μόνο αν χρησιμοποιήσεις αυτές τις λειτουργίες!! Γι αυτό και όσοι ασχολούνται με mac μετά γελάνε με τα windows και δεν γυρνάνε ποτέ πίσω...

liberostelios
22-04-2010, 16:23
Καμία σχέση με linux... Το UI είναι εκατομύρια χρόνια μπροστά από KDE και Gnome...
Καλά, γι αυτό είμαι σίγουρος. Αμφιβάλω για πολλά πράγματα, αλλά το μόνο που είμαι σίγουρος είναι ότι το UI θα έιναι πολύ καλύτερο από οτιδήποτε έχω δει.


Το μακ δεν είναι μόνο αυτά που λένε όλοι.. Αν κάποιος ασχοληθεί λίγο παραπάνω με το λειτουργικό και το βάθος του θα πάθει πλάκα.
Αυτό ακριβώς θέλω να δω. Επειδή ο περισσότερος κόσμος ασχολείται με πολύ επιφανειακά πράγματα και εντυπωσιάζεται από πράγματα που επί της ουσίας δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο ή μοναδικό, έχω τρομερή περιέργεια να δω τι παίζει "από κάτω"... Πόσα πράγματα μπορείς να κάνεις σε ένα Mac και αν πραγματικά έχει κάτι καινούργιο να προσφέρει.

Όσο για τα Windows: με αυτά γελάς ακόμα και όταν έχει πάει σε ένα Linux που το έχεις στήσει με σωστό τρόπο. Αν φτιάξεις ένα απλό gnome και βάλεις κάποια πραγματικά χρήσιμα (και όχι ποζεράδικα) plug-ins του compiz μπορείς να απογειώσεις την παραγωγικότητά σου. Απλώς τα Windows σε κρατάνε γιατί έχουν κάποιες εφαρμογές (ή παιχνίδια) που σε αναγκάζουν να τα έχεις μονίμως σε ένα partition (πόσο μάλλον εγώ που ασχολούμαι με editing/modding κλπ., άρα το χόμπυ μου είναι "εξαρτημένο" από τα Windows).

Ευχαριστώ για τις συμβουλές για τα IDE, πάντως. Μόλις βρω λίγο χρόνο να κάνω τις δοκιμές μου, θα τα τεστάρω κι αυτά σίγουρα... Να σαι καλά. ;)

Lefteris_X
23-04-2010, 16:58
ειλικρινά, λιγάκι που ασχολήθηκα με το Automator και τα scripts του, καθώς και με την "γλώσσα" σύνταξης "κώδικα" (@@ δύσκολα - απλά σκριπτάκια είναι στην αγγλικήν), μπορείς να κάνεις σχεδόν ότι γουστάρεις με το μηχάνημα.

Ότι ανάγκη έχει, ο κάθε χρήστης, ανάλογα με τις απαιτήσεις του, τι τον βολεύει, γενικότερα ότι θέλει, αρκεί να έχει φαντασία (και ανάγκες), μπορεί να το κάνει.

Πχ. εμένα με βολεύει να ανάβει αυτόματα ο υπολογιστής μια καθορισμένη ώρα και με το που "μπουτάρει" να: ελέγχει και να εγκαθιστά τις όποιες -αν υπάρχουν- ενημερώσεις / update, μετά να ανοίξει το πρόγραμμα mail - να πάρει τα mail της ημέρας - καπάκι να κλείσει το mail πρόγραμμα, να ανοίξει ο FireFox και να ανοίξει 3 tab με τις σελίδες που θέλω και τέλος, να ανοίξει ο media player που χρησιμοποιώ και να αρχίσει να παίζει το τραγούδι που θέλω, ώστε να με ξυπνήσει στο υπνοδωμάτιο (ο Mac είναι σε άλλο δωμάτιο - χώρο εργασίας) σαν ξυπνητήρι.

Ε, αυτό είναι ένα σενάριο απλό, όχι ότι το κάνω, απλά το παρέθεσα ως ένα απλό παράδειγμα, του τι μπορείς να κάνεις εύκολα και απλά, αρκεί να το φανταστείς πρώτα (και συνειδητοποιήσεις) ότι ένα OS μπορεί να το κάνει.

Για την ιστορία, δεν είναι η πρώτη φορά που ένα OS μπορεί να δέχεται "κώδικα" με απλή σύνταξη, για να κάνεις τέτοια κόλπα.

Είχε γίνει πριν 28 χρόνια σχεδόν με την γλώσσα Rexx της IBM και μετά 3-4 χρόνια ακομα καλύτερα με την ARexx στην Amiga.

Heatspreader
23-04-2010, 19:51
Επειδή κάποιοι λένε ότι δεν είναι ίδιο, όχι μάλιστα είναι ίδιο, αλλά εγκαθιστάς και το original λειτουργικό της Apple και όχι κάποιο σπασμένο από το internet ή παραμετροποιημένο!
Στη χειρότερη περίπτωση ίσως χρειαστεί σε κάποιες συνθέσεις ένα USB STICK το οποίο έχει μέσα φορτωμένο το BIOS του mac.

NonBorn
23-04-2010, 20:02
Επειδή κάποιοι λένε ότι δεν είναι ίδιο, όχι μάλιστα είναι ίδιο, αλλά εγκαθιστάς και το original λειτουργικό της Apple και όχι κάποιο σπασμένο από το internet ή παραμετροποιημένο!
Στη χειρότερη περίπτωση ίσως χρειαστεί σε κάποιες συνθέσεις ένα USB STICK το οποίο έχει μέσα φορτωμένο το BIOS του mac.


Χωρίς να μπορείς να κάνεις update, χωρίς να χεις το κεφάλι σου ήσυχο... Δηλαδή χωρίς την "ηρεμία" που είναι ένα πολύ δυνατό χαρτί...

Σίγουρα μπορείς να το βάλεις και να το δοκιμάσεις... Αλλά δεν μπορεί να είναι σταθερό λόγω του hardware και των updates της apple...

Heatspreader
23-04-2010, 20:18
Για τα Updates δεν είμαι σίγουρος, αλλά θα πω με σιγουριά αργότερα, όπου θα το τσεκάρω ο ίδιος.
Από εκεί και πέρα για το Hardware που λες, γιατί δεν είναι σταθερό? 10000% σταθερό είναι, αφού τα πράγματα είναι 100% συμβατά. Φυσικά δεν μπορείς να εγκαταστήσεις σε ότι Hardware θες το λειτουργικό της Apple, συνήθως το βάζει σε πιο παλιό Hardware επειδή είναι συμβατό μιας και η ίδια η εταιρία χρησιμοποιεί πάντα πιο παλιό Hardware.

Ξαναλέω είναι σταθερότατο και τις περισσότερες φορές πιο γρήγορο.
Θα μου πει κάποιος τότε γιατί δεν το κάνουν όλοι αυτό.

Κάποιος μπορεί να θέλει Apple. Να του αρέσουν σαν εμφάνιση, κλπ.
Επίσης θέλει πολύ ψάξιμο να στήσεις ένα PC το οποίο να είναι συμβατό!

liberostelios
23-04-2010, 20:47
Χωρίς να μπορείς να κάνεις update, χωρίς να χεις το κεφάλι σου ήσυχο... Δηλαδή χωρίς την "ηρεμία" που είναι ένα πολύ δυνατό χαρτί...

Σίγουρα μπορείς να το βάλεις και να το δοκιμάσεις... Αλλά δεν μπορεί να είναι σταθερό λόγω του hardware και των updates της apple...
Αυτό, απ΄ όσο ξέρω, ισχύει για τις ετοιματζίδηκες χακ εκδόσεις. Αν το φτιάξεις μόνος σου από την αρχή δουλεύουν απροβλημάτιστα τα updates και όλα...