PDA

View Full Version : iTunes sync με iPad (US import) μέσω Ελληνικού account.



MilitaryRaiden
11-04-2010, 16:59
Εκτός σοβαρότατου απροόπτου θα ΄χω το 64gb την ερχόμενη Τρίτη. Ήδη λοιπόν μπήκα στο iTunes μέσω pc κι αγόρασα κανονικά εφαρμογή για iPad και συγκεκριμένα το Layers for iPad πληρώνοντας κανονικά σε ευρώ (το ΄χαν σε προσφορά γνωριμίας).
Λογικά θα περάσει κατά τον πρώτο συγχρονισμό του αμερικάνικου iPad με το ελληνικό iTunes store και η εφαρμογή -όπως και το sketchbook pro που οπωσδήποτε θα αγοράσω με το που πιάσω στα χέρια μου τη συσκευή - θα κατεβεί κανονικά.
Σωστά...;

Ρωτάω διότι κάποια παιδιά απ΄ το MacLife.gr forum με τα οποία συναντήθηκα σήμερα το πρωί για καφέ με διαβεβαίωναν για το αντίθετο.

Τα φώτα σας λοιπόν..!

WolfRathmA
11-04-2010, 21:22
YEP! Κάλα σου είπαν τα παιδιά από το MacLife! ;)

Δε θα μπορείς να κάνεις sync τις εφαρμογές που έχεις από το Ελληνικό account για τον λόγο ότι ακόμα το iPad δεν έχει έρθει στη χωρά μας! Μπορείς μονό να φτιάξεις αμερικάνικο account και να κατεβάζεις από εκεί προς το παρών! Οπως και επίσης για να το "ενεργοποιήσεις" μέσο itunes θα έχεις και εκεί ένα προβληματάκι.

MilitaryRaiden
11-04-2010, 22:07
YEP! Κάλα σου είπαν τα παιδιά από το MacLife! ;)

Δε θα μπορείς να κάνεις sync τις εφαρμογές που έχεις από το Ελληνικό account για τον λόγο ότι ακόμα το iPad δεν έχει έρθει στη χωρά μας! Μπορείς μονό να φτιάξεις αμερικάνικο account και να κατεβάζεις από εκεί προς το παρών! Οπως και επίσης για να το "ενεργοποιήσεις" μέσο itunes θα έχεις και εκεί ένα προβληματάκι.

Ωχ...
Για γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος σε παρακαλώ - τι πρέπει να κάνω για να λειτουργήσει το ρημάδι έως ότου έρθει στην Ελλάντα...;

Επίσης: πώς ανοίγω US account?

WolfRathmA
12-04-2010, 01:54
Αρχικά θα πρέπει να φτιάξεις ένα US account (δες εδω (http://www.ghacks.net/2008/10/25/create-a-free-us-itunes-account/)) για να μπορείς να μπαίνεις στο store και για να κάνεις ενεργοποίηση (αν χρειαστεί αυτό δεν είμαι σίγουρος) τη συσκευή. Από εκεί και πέρα περιμένεις να κυκλοφορήσει και εδώ Ελλάδα κανονικά και μετά αλλάζεις και πάλι λογαριασμούς.

By the way... εγώ από εξαρχής έχω αμερικάνικο λογαριασμό, γιατί όταν είχα πάρει το iPhone 1st gen δεν υπήρχε άλλο store έκτος από το αμερικάνικο. Και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα κιόλας...

MilitaryRaiden
12-04-2010, 08:50
Αρχικά θα πρέπει να φτιάξεις ένα US account (δες εδω (http://www.ghacks.net/2008/10/25/create-a-free-us-itunes-account/)) για να μπορείς να μπαίνεις στο store και για να κάνεις ενεργοποίηση (αν χρειαστεί αυτό δεν είμαι σίγουρος) τη συσκευή. Από εκεί και πέρα περιμένεις να κυκλοφορήσει και εδώ Ελλάδα κανονικά και μετά αλλάζεις και πάλι λογαριασμούς.

By the way... εγώ από εξαρχής έχω αμερικάνικο λογαριασμό, γιατί όταν είχα πάρει το iPhone 1st gen δεν υπήρχε άλλο store έκτος από το αμερικάνικο. Και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα κιόλας...


Επειδή εγώ ήμουν iPhone late adopter (3Gs) δεν είχα θέμα και έφτιαξα αμέσως ελληνικό - τώρα αν δω πρόβλημα μόλις το πάρω (αν ας πούμε δεν κάνει όντως sync ακόμη και με την νομίμως ήδη αγορασμένη εφαρμογή) θα φτιάξω το YS account για να πάρω και να δουλέψω το sketchbook pro κι όταν έρθει τελικώς κι εδώ θα αλλάξω πάλι στο κανονικό μου account.

Μπορώ στο iTunes να κάνω login με παραπάνω από 1 λογαριασμό να υποθέσω σωστά;
Χίλια ευχαριστώ για το link, Αποστόλη!

WolfRathmA
12-04-2010, 18:35
Ναι μπορείς... άπλα κάνεις log out και μπαίνεις με τον άλλο λογαριασμό. Άπλα όταν πας να κάνεις sync θα πρέπει να είσαι και με το σωστό λογαριασμό sing in για να στα περάσει μέσα.