PDA

View Full Version : Κίνηση για την αφαίρεση του OtherOS



liberostelios
09-04-2010, 06:42
Μετά τη συζήτηση που κάναμε (σε πολλά επίπεδα) για την αφαίρεση του OtherOS από τη SONY, ήρθε η ώρα να πάρουμε τις αποφάσεις για δράσεις. Μέσα από αυτή τη δημοσκόπιση, λοιπόν, ας ψηφίσει ο καθένας τι θεωρεί ως την ενδεδειγμένη λύση για να αντιδράσουμε απέναντι στην απόφαση.

Παρακαλώ, όποιος ψηφίζει να έχει συναίσθηση της "υποχρέωσής" του να συμμετέχει στην αντίστοιχη κίνηση που θα προτείνει. Επίσης, όσοι ψηφίσουν υπέρ της νομικής κίνησης (είτε συμμετέχουν, είτε όχι) θα σημαίνει ότι πραγματικά θεωρούν ότι υπάρχει νομική βάση σε κάποια καταγγελία και όχι ότι θα ήθελαν απλά να γίνει κάποια νομική ενέργεια.

Οι επιλογές είναι:


Γραπτή διαμαρτυρία και νομική κίνηση στην οποία θα συμμετέχω: εδώ θα ψηφίσει όποιος θέλει να γίνουν και τα δύο και προτίθεται να συμμετέχει και στα δύο.
Γραπτή διαμαρτυτία και νομική κίνηση στην οποία δε θα συμμετέχω: εδώ θα ψηφίσει όποιος θέλει να γίνουν και τα δύο, αλλά προτίθεται να συμμετέχει μόνο στη γραπτή διαμαρτυρία και όχι στην όποια νομική κίνηση.
Γραπτή διαμαρτυρία: Εδώ ψηφίζει όποιος συμφωνεί με μία γραπτή διαμαρτυρία αλλά δε θεωρεί ότι πρέπει να γίνει νομική κίνηση. Εννοείται ότι θα συμμετέχει στη γραπτή διαμαρτυρία με υπογραφή.
Καμία κίνηση, ας το ξεχάσουμε: εδώ ψηφίζει όποιος θεωρεί ότι η κίνηση της SONY είναι λανθασμένη αλλά δεν αξίζει να ασχοληθούμε με αυτή με γραπτή διαμαρτυρία ή νομικές ενέργειες.
Καλά έκανε η SONY, κακώς το συζητάμε: εδώ είναι προφανές ότι ψηφίζει όποιος θεωρεί σωστή την κίνηση της SONY εξ αρχής.
Άλλο: οποιαδήποτε διαφορετική πρόταση από τις παραπάνω. Όποιος ψηφίζει κάτι τέτοιο θα διατυπώνει την αντίστοιχη πρόταση με post.

Οτιδήποτε πραγματικά ουσιώδες έχετε να πείτε για δράσεις και κινήσεις πείτε το εδώ. Αν δεν έχετε να πείτε κάτι ουσιώδες τι θα κάνουμε προτιμήστε να postάρετε εδώ (http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=6413) (για το νομικο/ηθικό κομμάτι) ή εδώ (http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=6313) (για το τεχνικό κομμάτι).

Υ.Γ.: Από λάθος μου δεν μπήκε η δημοσκόπιση. Παρακαλώ, κάποιος mod να τη φτιάξει με τις παραπάνω επιλογές ή ας σβήσει το topic για να το ξαναφτιάξω από την αρχή.

Valkyre
09-04-2010, 10:19
^^ Eνταξει ειναι τωρα μια χαρα ;)

Quaro
09-04-2010, 12:11
πάντως πρέπει να υπάρχει νομικό πλαίσιο πάνω στο οποίο μπορεί να γίνει κάτι

http://kotaku.com/5512880/playstation-3-owner-gets-a-100-refund-for-losing-linux

Heatspreader
09-04-2010, 13:20
Καμία κίνηση, δεν με νοιάζει καθόλου...

Psychaos_
09-04-2010, 13:29
egw pisteuw pws einai mia poli kali idea kai na mazeutoume oloi gia auto kai na kanoume mia megali tripa sto nero

Nek_Food
09-04-2010, 13:48
Voted...


Y.Γ.: Στα tags έχει προστεθεί και το geohot το οποίο νομίζω είναι άσχετο με το θέμα προτείνω να αφαιρεθεί.

liberostelios
09-04-2010, 14:49
Να πω για μία ακόμα φορά ότι η όποια ενέργεια δεν έχει να κάνει με το αν κάποιος ενδιαφέρεται για τη λειτουργία ή όχι, αλλά με το πως μας θήγει η κίνηση της SONY ως καταναλωτές. Οπότε, δε θα είναι μία επιστολή του στυλ "θέλουμε να σπάσουμε το PS3, γιατί μας βγάζετε το OtherOS". Το διευκρυνίζω για να μην παρεξηγηθώ.

@Valkyre: Ευχαριστώ πολύ για τη δημοσκόπιση.

@Nek_Food: Το geohot το έβαλα επίτηδες, ώστε αν κάποιος ψάξει για να βρει κάτι αναφορικά με το exploit κλπ. να δει και το συγκεκριμένο topic που προφανώς θα τον ενδιαφέρει. Αν θεωρηθεί τελείως άσχετο ας αφαιρεθεί, αλλά προσωπικά το θεωρώ σχετικό.

georgiosdam
09-04-2010, 15:24
πρεπει καθε εταιρεια να σεβεται τους πελάτες της και για να καταλαβει οτι η σονυ εκανε μαλακια ψηφιζω Γραπτή διαμαρτυρία και νομική κίνηση στην οποία θα συμμετέχω

Nek_Food
09-04-2010, 15:26
Δεν έχω πρόβλημα τότε, απλά η ίδια η Sony το χρησιμοποιεί σαν τέχνασμα για την αφαίρεση του feature που μας αφορά.

Λοιπόν από το link που δίνει ο Quaro προφανώς υπάρχει νομικό πάτημα για εμάς τους Ευρωπαίους πολίτες, ενώ ενδιαφέρον μου προξένησαν και τα παρακάτω που δεν χρειάζεται να σχολιάσω (αφορούν προφανώς την Sony αλλά και καταστήματα που σας "επισκευάζουν" το PS3).


The directive calls for
· a guarantee of at least 2 years for new goods (or longer if the Member State wishes) where the seller will undertake without extra charge to reimburse the price paid or to replace and/or repair consumer goods if they do not meet the specifications set out in the guarantee statement or relevant advertising.
· a guarantee of at least one year for used goods (except those sold by a private seller)


Directive 1999/44/EC, May 1999 from the European Parliament stipulates that by 1st January 2002 all member states must have altered their legislation to comply with new consumer laws. These new laws will ensure that all new consumer goods, including cars, carry at least a two-year warranty and used consumer goods have a minimum of a one-year warranty.

η Ελλάδα εναρμονίστηκε με τον ν. 3043/2002 (ΦΕΚ 192Α/21/8/02)


1.Υποχρεώσεις πωλητή

Σύμφωνα με το άρθρο 534 του Αστικού Κώδικα, ο πωλητής οφείλει να παραδώσει τα πράγματα που πουλάει στον αγοραστή χωρίς αυτά να έχουν ελαττώματα ή να μην έχουν τις ιδιότητες που διαφημίζεται ότι έχουν (συμφωνημένες ιδιότητες).
Σύμφωνα με το άρθρο 537 του Αστικού Κώδικα, ο πωλητής ευθύνεται σε κάθε περίπτωση για ελάττωμα των πραγμάτων που πουλάει κατά τη στιγμή της πώλησης, εκτός αν ο αγοραστής γνώριζε ότι υπάρχουν αυτά τα ελαττώματα και τα αποδέχθηκε.
Σύμφωνα με τη δεύτερη παράγραφο του άρθρου 537 του Αστικού Κώδικα, αν διαπιστωθεί ελάττωμα εντός 6 μηνών από την αγορά, θεωρείται ότι το ελάττωμα υπήρχε κατά τη στιγμή της αγοράς (εκτός αν, από τη φύση του πράγματος ή του ελαττώματος, το πρόβλημα μπορεί να εκδηλωθεί πιο γρήγορα - πχ να αλλοιωθούν τρόφιμα)

2. Δικαιώματα του αγοραστή
Σύμφωνα με το άρθρο 540 του Αστικού Κώδικα, ο αγοραστής που διαπιστώσει ότι του πωλήθηκε ελαττωματικό προϊόν δικαιούται κατ'επιλογήν του:

α. την επισκευή ή αντικατάσταση του πράγματος (χωρίς επιβάρυνση του αγοραστή) με άλλο,
β. τη μείωση του τιμήματος
γ. την επιστροφή του ελαττωματικού πράγματος στον πωλητή και της επιστροφής των χρημάτων που κατέβαλε ο αγοραστής (υπαναχώρηση από τη σύμβαση).

Στην περίπτωση ασήμαντου ελαττώματος, ο αγοραστής δεν μπορεί να επιστρέψει το πράγμα (μπορεί όμως να ζητήσει αντικατάσταση ή μείωση του τιμήματος).

3.Προθεσμία για δικαιώματα αγοραστή

Σύμφωνα με το άρθρο 554 του Αστικού Κώδικα, ο αγοραστής έχει δικαίωμα να ασκήσει τα δικαιώματά του για πραγματικά ελαττώματα κατά του πωλητή εντός δύο (2) ετών για κινητά πράγματα και πέντε (5) ετών για ακίνητα.
Σύμφωνα με το άρθρο 555 του Αστικού Κώδικα, η προθεσμία αρχίζει από την παράδοση του πράγματος στον αγοραστή.
Σύμφωνα με το άρθρο 559 του Αστικού Κώδικα, αν ο πωλητής ή κάποιος τρίτος (πχ ο κατασκευαστής) παρέχει εγγύηση, ο αγοραστής έχει τόσο τα δικαιώματα της εγγύησης όσο και τα δικαιώματα που του παρέχει ο νόμος (όπως αυτά περιγράφονται πιο πάνω).

ν. 3043/2002 (ΦΕΚ 192Α/21/8/02) (http://www.efpolis.gr/el/library2.html?func=startdown&id=5)

Εγκύκλιος Ζ1-71/2003 (http://www.efpolis.gr/el/library2.html?func=startdown&id=51)

muku
09-04-2010, 15:34
Αυτό που μπορεί να γίνει βάσει του παραπάνω νόμου κι απ'ότι διάβασα ότι έγινε με το amazon είναι επιστροφή ενός ποσού από την αξία του ps3. Φυσικά αυτό ισχύει μόνο για τις χοντρές κονσόλες, δηλαδή αν βρει κάποιος και αγοράσει ένα fat και κινηθεί νομικά θα του επιστραφεί ένα πόσο.

nikon
09-04-2010, 15:40
Όποιος θέλει να τα τσεπώσει χοντρά του πουλάω το δικό μου 60αρι:lol:......πόσα θα πάρει και πόσα θα έχει δώσει στο τέλος δεν ξέρω.

Nek_Food
09-04-2010, 15:43
Βασικά νομίζω ότι αυτοσκοπός εμάς των "παχουλών" δεν είναι η "χρηματική αποζημίωση" μας, όσο κυρίως η ηθική και φυσικά να επανέλθει η υποστήριξη του otherOS και να μην αφαιρεθεί ποτέ στο μέλλον αυτή ή οποιαδήποτε άλλη λειτουργία από τις κονσόλες μας (ή οποιοδήποτε άλλο προϊόν). Ίσως παράλληλα σε αυτή την κίνηση, θα μπορούσε να ενταχθεί και η διαμαρτυρία μας ως προς τους χρόνους εγγυήσεων που επιμένει να υποστηρίζει η ίδια η Sony Hellas.

Το κακό μάλλον σε αυτές τις περιπτώσεις είναι ότι η πίεση μας δεν μπορεί να ασκηθεί δικαστικά απευθείας στην ίδια την Sony, όσο στους πωλητές των προϊόντων της και αυτοί μετά να ασκήσουν πίεση λόγω των προβλημάτων που προκύπτουν σε αυτούς στην Sony Hellas, ώστε είτε να διεκδικήσουν τα σπασμένα, είτε να αλλάξει τους όρους και τις εγγυήσεις. Αναρωτιέμαι εάν στο ερώτημα της δημοσκόπησης εμπεριέχεται και το θέμα της εγγύησης, οι φίλοι που ψήφισαν αδιάφοροι ή ενάντια σε αυτήν την κίνηση θα είχαν διαφορετική άποψη και ίσως συμμετείχαν κιόλας.

Quaro
09-04-2010, 16:08
, θα μπορούσε να ενταχθεί και η διαμαρτυρία μας ως προς τους χρόνους εγγυήσεων που επιμένει να υποστηρίζει η ίδια η Sony Hellas.

λένε ότι η εγγύηση είναι λιγότερο από 2 χρόνια; γιατί και εμένα η acer μου έλεγε ότι η εγγύηση είναι 1 χρόνο, εγώ τους είπα ότι υπάρχει νόμος από την Ευρωπαική Ένωση που λέει 2 χρόνια και αμέσως μου "επέκτειναν" την εγγύηση. με λίγα λόγια είπαν "ωχ αυτός δεν είναι κορόιδο ξέρει ότι υπάρχουν νόμοι για να τον προστατεύσουν"

widebit
09-04-2010, 19:19
PS3 owner gets Other OS refund

http://www.eurogamer.net/articles/ps3-owner-gets-other-os-refund

liberostelios
14-04-2010, 02:48
Η μάχη φουντώνει... Φαίνεται ότι μετά την "πίεση" που δέχετε η SONY από τα μέσα και τον κόσμο, σκληραίνει ακόμα περισσότερο τη στάση της, αποκλείοντας τους χρήστες που έμειναν με το 3.15 FW από το PSN. Από σήμερα, δε δουλεύει κανένα από τα "κόλπα" με τα οποία εμείς οι χρήστες του 3.15 μπορούσαμε ακόμα να μπούμε στο PSN.

Μ'αρέσει ο τρόπος που η SONY δρα... ελεύθερα! Έχοντας αποδείξει (με το bypass) ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να περιορίζει τις κονσόλες που δεν έχουν το 3.21 από το Online κομμάτι, εκείνη κάνει ότι μπορεί για να εξαναγκάσει τον κόσμο να κάνει update. Αφού το θέλει τόσο πολύ, γιατί δε βγάζει ένα FW Update με κάποιες προσθήκες που να αξίζουν τον κόπο;

Υ.Γ.: Το ποστάρω εδώ για να αναδειχθεί και το thread μπας και ψηφίσε κανάς άνθρωπος, γιατί έχουμε "κολλήσει" στις 22 ψήφους. :p

stein3x
14-04-2010, 22:57
Έχω ψιλοβαρεθεί την όλη αυτή κατάσταση προσωπικά αφού πλέον δεν δουλέυει καθόλου (δεν το τέσταρα αλλά για να το λένε) το bybass για σύνδεση online/pstore μου φαίνετε θα πάω για update , δεν έχει νόημα να περιμένει κάποιος ο οποίος δεν τον ενδιαφέρει το χαρακτηριστικό OtherOs και θέλει να παίξει online και ούτε μπορώ να περιμένω τον Geohot ή τον κάθε άλλο να βγάλει cfw που και να έβγαζε δεν πρόκειται να το έβαζε ,απλά τα πράγματα.Καλά κράτησε το bybass μέχρι τώρα, δεν θα μέναμε μ'αυτό και για πολύ ,άργησε και λίγο η Sony να πράξει...

liberostelios
15-04-2010, 01:11
Λογικά ο geohot θα το βγάλει το CFW, από τη στιγμή που είχε postάρει σε όλο τον κόσμο να μην κάνει update και να περιμένει το συγκεκριμένο πράγμα... Και τώρα που η SONY σταμάτησε το bypass, θα το βγάλει νωρίτερα.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί ψήφισες ότι "καλά έκανε η SONY" αφού, από ότι κατάλαβα, ούτε εσύ συμφωνείς με την κίνησή της (από τη στιγμή που έμενες χωρίς update). Ελπίζω μόνο να μην περίμενες κανένα CFW με homebrew, γιατί κάτι τέτοιο δεν παίζει (ακόμα και σε αυτή την περίπτωση, βέβαια, μάλλον πιο λογικό ήταν να ψηφίσεις το "ας το ξεχάσουμε").

Valkyre
15-04-2010, 10:38
Φιλε Liberostelios (Λογικα Στελιο :P), πιστευεις εσυ οτι οτι CFW και να βγαλει ο geohot μετα θα εισαι κομπλε?Εγω αμφιβαλλω κατα πολυυυυυυ πολυ...

Πρωτον ρισκαρεις να κανεις brick την κονσολα σου.Οτι CFW και να φτιαξει ο geohot δεν νομιζω να το τεσταρει ενδελλεχως και μπορει να δημιουργηθουν ενα καρο αλλα προβληματα.

Εκτος απο αυτο θα πρεπει καθε φορα -λεμε τωρα- να περιμενεις τον geohot ¨η τον οποιο geohot για να μπορεις να χρησιμοποιησεις την κονσολα σου με καθε καινουργιο update της Sony.

Δεν νομιζω οτι ειναι ασφαλες να εμπιστευτεις ή να περιμενεις κινηση απο τον geohot.

just my 2 cents ;)

Nek_Food
15-04-2010, 11:29
Εγώ πάντως επειδή η διαδικασία για να έρθει η κονσόλα στα ίσια της, να εφαρμοστεί σωστά το firmware και να είναι όλα μία χαρά θέλει από ότι διαπιστώνω τον χρόνο της, τα έχω παρατήσει όλα ήτοι δεν ασχολούμαι πια. Ζήτημα να έχει ανοίξει το PS3 όλες αυτές τις μέρες 2 φορές, ίσα για να παίξει η μικρή EyePet την μία και Toy Home την άλλη. Εγώ παράτησα όλα τα παιχνίδια που είχα ξεκινήσει στην μέση (GoW / HV / Tomb Raider) και ασχολούμαι με το FF XIII που έχω στο xbox 360 και πολλές ώρες οnline λιώσιμο σε Gears of War 2 multi (F*** Yeah). Τώρα όταν θα έρθει το επόμενο update που θα διορθώνει και τις βλακείες - προβλήματα που από ότι διαβάζω προέκυψαν από αυτό το τελευταίο, ίσως να ασχοληθώ και με το PS3 για backup, format, restore, fw update, κλπ, ειδικά αν έχει και καμιά αξιόλογη προσθήκη (και όχι βλακείες πάλι). Γιατί τελικά δεν είναι για όλους απλή και ανώδυνη η μετάβαση. Το PSN δεν με καίει, το online multi το έχω και στο xbox360 μία χαρά με ένα σωρό φίλους και parties, όποτε δεν βλέπω να μου λείπει και τίποτα.

stein3x
15-04-2010, 11:51
Λογικά ο geohot θα το βγάλει το CFW, από τη στιγμή που είχε postάρει σε όλο τον κόσμο να μην κάνει update και να περιμένει το συγκεκριμένο πράγμα... Και τώρα που η SONY σταμάτησε το bypass, θα το βγάλει νωρίτερα.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί ψήφισες ότι "καλά έκανε η SONY" αφού, από ότι κατάλαβα, ούτε εσύ συμφωνείς με την κίνησή της (από τη στιγμή που έμενες χωρίς update). Ελπίζω μόνο να μην περίμενες κανένα CFW με homebrew, γιατί κάτι τέτοιο δεν παίζει (ακόμα και σε αυτή την περίπτωση, βέβαια, μάλλον πιο λογικό ήταν να ψηφίσεις το "ας το ξεχάσουμε").

Δεν έχει κάποια επιλογή που να με αντιπροσωπευέι καλύτερα.Προσωπικα η Sony από μεριά της καλά έκανε σαν εταιρία μιας και είχε λόγο (άσχετα αν τώρα δεν έχει μιας και κατάφεραν κάποια πράγματα οι hackers) αλλά πάλι στο ηθικό κομμάτι είμαι κατά της επιλογής της.Δεν με καίει όμως το όλο ζήτημα μιας και να παίξω τα παιχνιδάκια μου θέλω,να έχω το online κομμάτι (είτε τσάμπα είτε πληρωμής αν αξίζει) ,και κανά server για ταινίες.Αν κάνει καμιά άλλη μέγα λάθος κίνηση η Sony με την αφαίρεση τπτ άλλο εκεί θα γίνει το έλα να δεις!

Nek_Food
15-04-2010, 12:22
Αν κάνει καμιά άλλη μέγα λάθος κίνηση η Sony με την αφαίρεση τπτ άλλο εκεί θα γίνει το έλα να δεις!
Είσαι ωραίος, οπότε να απαντήσω στο σχόλιο σου αυτό. Εγώ πάντως μετά τις απαντήσεις που διαβάζω από διαφόρους εδώ μέσα, πραγματικά Ο,ΤΙ και να κάνει στο μέλλον η Sony, η απάντηση μου θα είναι... κάτσε να δεις...

"καλά έκανε η SONY"

Γιατί δεν σπάστηκα μόνο από την συμπεριφορά της εταιρείας, αλλά και/κυρίως από αυτή των συνφορουμιτών μου. Ο γνωστός δεγαμετισμός που καταστρέφει την κοινωνία μας. Οπότε αφού εγώ:
δεν βλέπω βίντεο, ας το κόψει
δεν βλέπω φωτογραφίες, ας το κόψει
δεν ακούω μουσική, ας το κόψει
δεν μπαίνω στο Internet, ας το κόψει
δεν κάνω chat, ας το κόψει
δεν ανταλλάσω μηνύματα με φίλους, ας το κόψει
τί είναι αυτή η βλακεία με το folding, ας το κόψει
παίζω ελάχιστα online - multi, ας το χρεώσει ή ας το κόψει καλύτερα
έχω αγοράσει 5~6 παιχνίδια από το PS store, οπότε δεν με πολυενδιαφέρει, ας το κόψει και αυτό
...ας μείνει ένα τούβλο που θα παίζει μόνο games, καλύτερα θα είναι.
Τουλάχιστον μπορεί τότε να το πουλάει 99€ μία χαρά θα είναι.

liberostelios
15-04-2010, 12:27
just my 2 cents
Φίλε Valkyre, thanks για τη συμβουλή (λέγε με Στέλιο, όντως :p), αλλά κι εγώ ακόμα δεν ξέρω τι θα κάνω. Απλώς δε θέλω να "υποχωρήσω" στα κόλπα της SONY και θα περιμένω με τις επιλογές μου ανοιχτές. Ξέρω ότι ήδη κάποια παλικάρια ψάχουν τρόπο να παρακάμψουν το νέο τρόπο με τον οποίο δουλεύει το PSN, αν και είναι πολύ δύσκολο εώς αδύνατο να παρακάμψουν το νέο σύστημα που έχει ssl. Από την άλλη, προφανώς δεν είναι εύκολο να εμπιστευτεί κανείς το CFW του geohot, αλλά μάλλον θα περιμένω να δω πως θα πάει, πριν προχωρήσω στην οποιαδήποτε εγκατάσταση. Άλλωστε το CFW δεν είναι και τόσο... CFW! Στην πραγματικότητα είναι μία απλή μήξη OFWs μεταξύ τους (το 3.21 με λίγο από 3.15) και τίποτα παραπάνω.

Πάντως, για να ξεκαθαρίσουμε κάτι, δεν προέτρεψα τον stein3x να περιμένει το CFW (ξέρω ότι, πλέον, τα πράγματα έχουν στριμώξει πολύ και πλέον είναι λίγοι αυτοί που θα μείνουν στο παλιό FW), απλώς επειδή είπε ότι δεν πιστεύει ότι θα το βγάλει του απάντησα ότι από τη στιγμή που ο ίδιος ο geohot είπε "μην αναβαθμίσετε, θα σας φτιάξω CFW", μάλλον θα την κάνει release.


Δεν με καίει όμως το όλο ζήτημα μιας και να παίξω τα παιχνιδάκια μου θέλω,να έχω το online κομμάτι (είτε τσάμπα είτε πληρωμής αν αξίζει) ,και κανά server για ταινίες.Αν κάνει καμιά άλλη μέγα λάθος κίνηση η Sony με την αφαίρεση τπτ άλλο εκεί θα γίνει το έλα να δεις!
Αντιληπτό αυτό, δε σου έκανα παρατήρηση. ;) Απλώς μου έκανε εντύπωση γιατί, όπως το έθεσες και εδώ, μάλλον σου πάει η επιλογή "καμία κίνηση, ας το ξεχάσουμε", αφού ηθικά δε βρίσκεις σωστή την κίνηση της SONY, και γι αυτό σε ρώτησα.

Valkyre
15-04-2010, 12:30
Να ρωτησω κατι...πες οτι κανεις το νεο update.Αν κανεις format, δεν επανερχεται στο αρχικο firmware oπως συμβαινει με το PSP?Κανω πραγματικη ερωτηση οχι πλακα.

Γιατι αν γινεται αυτο, τοτε απλα κανεις το update να εχεις και το Online σου και ολα και με το που δεις τις εξελιξεις μετο CFW προχωρας σε εγκατασταση αυτου.

liberostelios
15-04-2010, 13:14
Νομίζω ότι δεν παίζει αυτό το ενδεχόμενο. Αν κάνεις format, μετά εγκαθίσταται το τελευταίο FW. Το λέω γιατί όπου έχω διαβάσει, οι πιο πολλοί λένε ότι αν ανέβεις στο 3.21 μετά δεν έχει επιστροφή. Άλλωστε κάποιος είχε κάνει μία αντίστοιχη πρόταση με αυτή που λες και κάποιος του απάντησε ότι δε γίνεται. Ακόμα και αν βάλεις ένα καινούργιο σκληρό, νομίζω ότι όταν τον κάνεις format βάζει την τελευταία έκδοση του FW επάνω (προφανώς υπάρχουν κάποια ROM που ελέγχει τη διαδικασία).

Θα ήταν ενδιαφέρον, πάντως, να δουμε τι γίνεται αν έχεις 2 δίσκους: έναν με το 3.15 και έναν με το 3.21. Αν αλλάξεις από τον 3.21 στο 3.15 θα σε αφήσει άραγε; Το πιο πιθανό είναι πως όχι, αλλά δεν ξέρω αν το έχει δοκιμάσει κανείς.

stein3x
15-04-2010, 14:02
Ρε παιδιά εντάξει δλδ άμα έβγαινε και αφαιρούσε την επιλογή για mp3 (λέμε τώρα) τι θα γινότανε?Θα ήτανε MEGA fail για την Sony ,και δεν υπάρχει περίπτωση να βγει στο μέλλον και να αφαιρέση τέτοια λειτουργία όταν σχεδόν όλος ο κόσμος έχει στο ps3 μουσική/ταινιές/φωτογραφίες και πάει λέγοντας ,από την άλλη είναι πολύ μικρό το ποσοστό που χρησιμοποιεί την λειτουργία OtherOs.Θα μπορούσε κάλιστα να μην κάνει τπτ για την αφαίρεση του OtherOs και να αφήσει τα πράγματα έτσι όπως είναι ,δεν το έκανε όμως δυστηχώς (προς τους χρήστες του OtherOs).

Η πράξη της έχει κάποιο λόγο και το ανάλογο αντίκτυπο σε όσους χρησιμοποιούσαν το OtherOs .Εγώ πχ όταν αγόρασα την κονσόλα δεν είμουνα γνώστης το τι μπορεί να κάνει πέρα από τα games και bluray ταινίες/μουσική/φωτογραφίες καθώς δεν είμουνα ενήμερως εκείνη την περίοδο (2,5 χρόνια πριν), το πήρα μόνο και μόνο για να παίζω games/online gaming για συγκεκριμένο σκοπό δλδ.To ότι είδα ότι παίρνει άλλο λειτουργικό μου είναι αδιάφορο ακόμα και σήμερα καθώς είναι λειτουργία που δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω ποτέ,δεν αγόρασα το ps3 επειδή υπήρχε η συγκεκριμένη (το ότι πλήρωσα γιαυτήν είναι άλλη ιστορία).Δεν σημαίνει αυτό βέβαια όπως αναφέρθεικε και ποιο πάνω ότι θα πρέπει να αφαιρούνται λειτουργίες, συμφωνώ και γω αλλά το θέμα είναι ότι υπήρχε λόγος για την ενλόγο κίνηση, το ξέραμε εξαρχής ότι μέσω OtherOs μπορεί να γίνει κάτι ώστε να οδηγήσει σε CFW μελλοντικά.Αν δεν υπήρχε (λόγος) δεν θα ήτανε έτσι τα πράγματα και πιστεύω πως αν με κάποιο τρόπο βρίσκόταν hack μέσω κάποιου αρχείου gif (βλέπε psp) ή παρομοίου η Sony δεν θα αφαιρούσε το εν λόγο χαρακτηριστικό.

Και απορώ ακόμα γιατί εξαρχής η Sony έβαλε την εν λόγο λειτουργία στην κονσόλα γιατί αυτό είναι κονσόλα ,αφου στο μέλλον σίγουρα θα υπήρχε ανάλογο πρόβλημα

liberostelios


Αντιληπτό αυτό, δε σου έκανα παρατήρηση. Απλώς μου έκανε εντύπωση γιατί, όπως το έθεσες και εδώ, μάλλον σου πάει η επιλογή "καμία κίνηση, ας το ξεχάσουμε", αφού ηθικά δε βρίσκεις σωστή την κίνηση της SONY, και γι αυτό σε ρώτησα.

Ναι βρε το κατάλαβα ,απλά θεωρώ και σωστη την κίνηση της Sony εν μέρη της αλλά ηθικά μη αποδεκτή από μένα γιατί θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο στην θέση του OtherOs είναι και από τις 2 επιλογές δλδ απλά επέλεξα την δεύτερη.

Narayan
15-04-2010, 14:03
Να ρωτησω κατι...πες οτι κανεις το νεο update.Αν κανεις format, δεν επανερχεται στο αρχικο firmware oπως συμβαινει με το PSP?Κανω πραγματικη ερωτηση οχι πλακα.

Γιατι αν γινεται αυτο, τοτε απλα κανεις το update να εχεις και το Online σου και ολα και με το που δεις τις εξελιξεις μετο CFW προχωρας σε εγκατασταση αυτου.

Δεν παίζει κάτι τέτοιο... αν ίσχυε θα έκαναν όλοι format στα PSP τους για να γυρίσει σε exploitable FW. Με το format επανέρχεται στο τελευταίο FW που είχε περαστεί στη μνήμη.

james9
15-04-2010, 14:33
Είσαι ωραίος, οπότε να απαντήσω στο σχόλιο σου αυτό. Εγώ πάντως μετά τις απαντήσεις που διαβάζω από διαφόρους εδώ μέσα, πραγματικά Ο,ΤΙ και να κάνει στο μέλλον η Sony, η απάντηση μου θα είναι... κάτσε να δεις...

"καλά έκανε η SONY"

Γιατί δεν σπάστηκα μόνο από την συμπεριφορά της εταιρείας, αλλά και/κυρίως από αυτή των συνφορουμιτών μου. Ο γνωστός δεγαμετισμός που καταστρέφει την κοινωνία μας. Οπότε αφού εγώ:
δεν βλέπω βίντεο, ας το κόψει
δεν βλέπω φωτογραφίες, ας το κόψει
δεν ακούω μουσική, ας το κόψει
δεν μπαίνω στο Internet, ας το κόψει
δεν κάνω chat, ας το κόψει
δεν ανταλλάσω μηνύματα με φίλους, ας το κόψει
τί είναι αυτή η βλακεία με το folding, ας το κόψει
παίζω ελάχιστα online - multi, ας το χρεώσει ή ας το κόψει καλύτερα
έχω αγοράσει 5~6 παιχνίδια από το PS store, οπότε δεν με πολυενδιαφέρει, ας το κόψει και αυτό
...ας μείνει ένα τούβλο που θα παίζει μόνο games, καλύτερα θα είναι.
Τουλάχιστον μπορεί τότε να το πουλάει 99€ μία χαρά θα είναι.

με ολη τη συμπαθεια που σου εχω νομιζω οτι το εχεις παρει λιγο βαρεως. και εξηγω. για να στηριξεις τη θεση σου φτανεις στην υπερβολη (να κοψει το mp3 π.χ) κατι το οποιο δεν ειναι ρεαλιστικο.

εκοψε ενα feature της κονσολας το οποιο αφορα ενα 5% (λεω ενα νουμερο) των κατοχων ps3. κατα συνεπεια οταν γινεται ενα γκαλοπ σε ενα φορουμ για το τι θα πρεπει να πραξουν οι κατοχοι , ειναι λογικο μονο ενα 5% να ενδιαφερθει ωστε να κινηθει νομικα ή οτι αλλο εχετε στο μυαλο .

δε βλεπω κατι περιεργο που να δικαιολογει την απογοητευση σου . αν εκοβε τις ταινιες , το 99% θα αντιδρουσε αφου πιστευω σχεδον ολοι βλεπουν ταινιες στο Ps3 τους. το να καθομαι ολη μερα και να γραφω στο φορουμ ή να διαβαζω ξενα φορουμ ,ποσο μαλλον να βαλω δικηγορους ή να καταφυγω στα ευρωπαικα δικαστηρια απαιτει χρονο και χρημα , κατι που θα το κανω αν αφορα την οικογενεια μου ή την δουλεια μου αλλα δεν θα το κανω για μια κωλοκονσολα, θα ζησω και χωρις αυτη.

καταγγελια για το other os , καταγγελια που δεν εχουμε Live στο 360 αλλα το εγραφε στα κουτια , καταγγελια για το RROD πιο παλια, καταγγελια που η εγγυηση ειναι 1 και οχι 2 χρονια , στο τελος θα ζουμε για να κανουμε καταγγελιες για το χομπυ μας , το gaming.

Nek_Food
15-04-2010, 17:43
Φίλε μου, επειδή κάποιοι "ξεβολεύτηκαν" και είχαν την μαγκιά να "καταγγείλουν - ξεμπροστιάσουν" την MS τώρα ΟΛΟΙ στον πλανήτη έχουν 3 χρόνια εγγύηση στις κονσόλες τους, και νομίζω ότι έχει φανεί χρήσιμο σε πολύ κόσμο (και εμένα δλδ). Μία από τα ίδια και στην Πολωνία για το Live, ενώ για τον 1 χρόνο εγγύηση του PS3 απλά δεν θα μπω καν στον κόπο να απαντήσω.

Τέλος πάντων, με στο θέμα μας η μλκ με την Sony είναι ότι θεωρώντας ότι η κονσόλα της ΚΑΙ ΚΑΛΑ εκτίθεται από μία λειτουργία, μας καταγγέλλει όλους τους χρήστες ως εν δυνάμει πειρατές και ξαφνικά σπεύδει να καταργήσει κάτι. Δεν έχει τελικά σημασία αν είναι χρήσιμο και σε πόσο κόσμο. Προσωπικά, δεν πήρα βαριά ούτε το συγκεκριμένο ΑΧΡΗΣΤΟ update, ούτε την κατάργηση του otherOS, δεν θα μπω καν στην διαδικασία κουβέντας για πειρατεία και καλά στο PS3. Σκασίλα μου για όλα και κακώς τελικά ασχολούμαι και συμμετέχω σε μία άσκοπη συζήτηση. Μην αντιδράσετε ποτέ για τίποτα, ας κάνει ο καθένας ό,τι γουστάρει σαν μονάδα αφού δεν υπάρχει συνοχή στα αυτονόητα.

liberostelios
16-04-2010, 00:21
καταγγελια για το other os , καταγγελια που δεν εχουμε Live στο 360 αλλα το εγραφε στα κουτια , καταγγελια για το RROD πιο παλια, καταγγελια που η εγγυηση ειναι 1 και οχι 2 χρονια , στο τελος θα ζουμε για να κανουμε καταγγελιες για το χομπυ μας , το gaming.
Φίλε james, αυτή η λογική αγγίζει τα όρια του (γνωστού και χιλιοειπωμένου) "ωχαδερφισμού"! Ασφαλώς και να καταγγείλεις κάτι όταν θήγεσαι ως καταναλωτής! Τι θα κάνεις; Θα ανέχεσαι να κάνει η κάθε εταιρεία όποια αυθαιρεσία μπορεί στα "πέριξ", επειδή δε σου ενοχλεί το βασικό κομμάτι για το οποίο πήρες την κονσόλα;

Για μένα είναι θέμα καθαρά ηθικό, όχι τόσο πρακτικό. Linux έχω και στο PC μου και κάνω τη δουλίτσα μου. Και το Linux που έχω στο PS3 δεν το πολυχρησιμοποιώ. Από την άλλη, όμως, είναι ένα από τους λόγους που επέλεξα να πάω να δώσω κοντά 400€ για να πάρω την κονσόλα της SONY, αντί να δώσω 150€ και να πάρω το Xbox... Και τώρα δεν μπορώ να μην αισθάνομαι θηγμένος που έρχεται και μου λέει: ή Linux ή Games; Δεν κατάλαβα; Εγώ πλήρωσα και για τα δύο! Επειδή ανήκω στο 5% που είπες, έχω λιγότερη αξία ως καταναλωτής από αυτόν που βλέπει βίντεο;

Όσο για το πόσο χρόνο έχει ο καθένας να συμμετέχει σε τέτοιες διαδικασίες: γι αυτό ο κόσμος μαζεύεται και αποφασίζει να κινηθεί ομαδικά. Για να μπορέσει ο καθένας να προσφέρει το χρόνο/χρήμα/μέσα που διαθέτει. Δε θα καταντήσεις και Erin Brockovich αν συμμετέχεις σε μία τέτοια διαδικασία: ούτε την προσωπική σου ζωή χάνεις, ούτε κάποιο σημαντικό χρόνο από τη ζωή σου.

james9
16-04-2010, 00:38
ρε παιδια ,ελληνικα μιλαω. ΔΕΝ ΚΑΤΕΚΡΙΝΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΚΙΝΗΣΗ ΟΥΤΕ ΕΙΜΑΙ ΣΥΜΦΩΝΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΤΗΣ ΣΟΝΥ.

προσπαθησα να εξηγησω το σκεπτικο των περισσοτερων εδω μεσα και γενικα απο οτι εχω μλησει με 2-3 φιλους. αν εχουν 100 ατομα ps3 οι μισοι μπορει να μην εχουν παρει χαμπαρι κιολας οτι αφαιρεθηκε η λειτουργια. τι νομιζετε οτι ολοι μπαινουν σε φορουμ και ψαχνονται σαν εμας? οι αλλοι μισοι στα @@ τους και μενουν ελαχιστοι οι οποιοι θιγονται γιατι το χρησιμοποιουν.

θελετε να το πειτε ωχαδερφισμο πειτε το αλλα το βλεπετε λαθος. λεγεται ρεαλιστικη αντιμετωπιση των πραγματων. ναι θα κινηθω αν κοψουν τα βιντεο (λεμε τωρα) , αλλα χεστηκα για το Other os. θα κινηθω για το RROD αλλα χεστηκα αν θα βαλει λαιβ η moneysoft στην ελλαδα.

δεν καταλαβαινω ουτε την ενταση ουτε τους χαρακτηρισμους. εχετε μια αποψη , σεβαστη αλλα οι πιο πολλοι διαφωνουν. δεν αλλαζει κατι .

liberostelios
18-04-2010, 01:05
ρε παιδια ,ελληνικα μιλαω. ΔΕΝ ΚΑΤΕΚΡΙΝΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΚΙΝΗΣΗ ΟΥΤΕ ΕΙΜΑΙ ΣΥΜΦΩΝΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΤΗΣ ΣΟΝΥ.
Επειδή σε βλέπω ότι αρπάχτηκες και δεν είχα πρόθεση να κάνουμε έντονη αντιπαράθεση, να διευκρυνίσω ότι το post μου δεν είχε σκοπό να είναι ούτε επιθετικό, ούτε να σε κατακρίνει. Ανέφερα τον ωχαδερφισμό όσο πιο λεπτά μπορούσα λέγοντας ότι (προσωπικά) θεωρώ ότι αυτή η προσέγγιση αγγίζει τα όρια του ωχαδερφισμού (μάλιστα είχα σκοπό να γράψω και "με όλο το σεβασμό" αλλά το ξέχασα). Οπότε, αν σου έδωσα λάθος εντύπωση, σου ζητώ συγνώμη. (Για να μην έχουμε και παρεξηγήσεις )


θελετε να το πειτε ωχαδερφισμο πειτε το αλλα το βλεπετε λαθος. λεγεται ρεαλιστικη αντιμετωπιση των πραγματων. ναι θα κινηθω αν κοψουν τα βιντεο (λεμε τωρα) , αλλα χεστηκα για το Other os. θα κινηθω για το RROD αλλα χεστηκα αν θα βαλει λαιβ η moneysoft στην ελλαδα.
Η ένσταση μου είναι στο γιατί να αντιδρας μόνο γι αυτά που είναι του άμεσου ενδιαφέροντος σου. Δε σου λέω να αντιδράσεις για το Xbox, όταν είσαι χρήστης του PS3, αλλά επειδή είσαι κι εσύ πελάτης της SONY και επειδή η κίνησή της δείχνει ασέβεια προς τους πελατές της (ασχέτως αν αυτό επηρεάζει τη ζωή μόνο του 5% αυτών) είσαι κι εσύ ενδιαφερόμενος. Γιατί αν δε δείξεις σήμερα ότι δε σου αρέσουν τέτοιες πρακτικές, αύριο μεθαύριο μπορεί να σου κόψουν το βίντεο γιατί θα βρεθεί μια τρύπα ασφαλεία στο mp4, ξέρω γω (δε λέω ότι θα γίνει, αλλά αν τους δίνεις το περιθώριο μπορεί να σκεφτούν να το κάνουν). Και δε σου λέω να συμμετέχεις σε νομική καταγγελία και να τρέχεις στα δικαστήρια ή να πληρώνεις, αλλά πόσο χρόνο πιστεύεις ότι θα σου φάει να βάλεις μία υπογραφή σε μία γραπτή διαμαρτυρία;

Επαναλαμβάνω ότι όλα αυτά είναι απλώς στο πλαίσιο της συζήτησης. Σε ρωτάω για να καταλάβω τις σκέψεις σου, όχι για να σε πείσω να κάνεις αυτό που σκέφτομαι εγώ. Αν θεωρείς ότι σε θήγω, απλώς το κόβουμε εδώ...

Υ.Γ.: Την απάντηση την είχα γράψει από προχθες το βράδυ αλλά έπεσε το forum και δεν μπόρεσα να την καταχωρήσω... :p

dimitrisasp
18-04-2010, 01:09
Προσωπικα δεν μ απασχολησε ποτε αλλα απο την στιγμη που ηταν δυνατοτητα ηταν καλο..

james9
18-04-2010, 02:54
Επειδή σε βλέπω ότι αρπάχτηκες και δεν είχα πρόθεση να κάνουμε έντονη αντιπαράθεση, να διευκρυνίσω ότι το post μου δεν είχε σκοπό να είναι ούτε επιθετικό, ούτε να σε κατακρίνει. Ανέφερα τον ωχαδερφισμό όσο πιο λεπτά μπορούσα λέγοντας ότι (προσωπικά) θεωρώ ότι αυτή η προσέγγιση αγγίζει τα όρια του ωχαδερφισμού (μάλιστα είχα σκοπό να γράψω και "με όλο το σεβασμό" αλλά το ξέχασα). Οπότε, αν σου έδωσα λάθος εντύπωση, σου ζητώ συγνώμη. (Για να μην έχουμε και παρεξηγήσεις )


Η ένσταση μου είναι στο γιατί να αντιδρας μόνο γι αυτά που είναι του άμεσου ενδιαφέροντος σου. Δε σου λέω να αντιδράσεις για το Xbox, όταν είσαι χρήστης του PS3, αλλά επειδή είσαι κι εσύ πελάτης της SONY και επειδή η κίνησή της δείχνει ασέβεια προς τους πελατές της (ασχέτως αν αυτό επηρεάζει τη ζωή μόνο του 5% αυτών) είσαι κι εσύ ενδιαφερόμενος. Γιατί αν δε δείξεις σήμερα ότι δε σου αρέσουν τέτοιες πρακτικές, αύριο μεθαύριο μπορεί να σου κόψουν το βίντεο γιατί θα βρεθεί μια τρύπα ασφαλεία στο mp4, ξέρω γω (δε λέω ότι θα γίνει, αλλά αν τους δίνεις το περιθώριο μπορεί να σκεφτούν να το κάνουν). Και δε σου λέω να συμμετέχεις σε νομική καταγγελία και να τρέχεις στα δικαστήρια ή να πληρώνεις, αλλά πόσο χρόνο πιστεύεις ότι θα σου φάει να βάλεις μία υπογραφή σε μία γραπτή διαμαρτυρία;

Επαναλαμβάνω ότι όλα αυτά είναι απλώς στο πλαίσιο της συζήτησης. Σε ρωτάω για να καταλάβω τις σκέψεις σου, όχι για να σε πείσω να κάνεις αυτό που σκέφτομαι εγώ. Αν θεωρείς ότι σε θήγω, απλώς το κόβουμε εδώ...

Υ.Γ.: Την απάντηση την είχα γράψει από προχθες το βράδυ αλλά έπεσε το forum και δεν μπόρεσα να την καταχωρήσω... :p

δεν προκειται ποτε να αρπαχτω για το χομπυ μου ,πιστεψε με στα 33 μου εχω σημαντικοτερα πραγματα για να αρπαχτω. εγραψα κεφαλαια για να τονισω οτι δεν ειμαι συμφωνος με την πρακτικη της σονυ , αρα ειμαι μαζι σας.

διαφωνησα καθαρα με το ποσο βαρια εχουν παρει ορισμενοι αυτη την κινηση της σονυ , λες και αυτο μας καιει αν θα μπορουμε να βαλουμε λινουξ στο ps3. προσπαθησα λοιπον να εξηγησω στον φιλο παραπανω γιατι δεν υπαρχει ενδιαφερον για καποια κινηση εναντιον της σονυ(δεν τα ξαναγραφω μην γινω κουραστικος). και φυσικα δεν υπαρχει περιπτωση να κοψουν τα βιντεο μην λεμε πραγματα για να δημιουργουμε εντυπωσεις.

θελετε να κινηθουμε για την 2ετη εγγυηση? ας το προσπαθησουμε αν και ειπα παραπανω οτι εχω κανει μονος μου καταγγελια στο ΙΝΚΑ και δεν εβγαλα ακρη. για το other os ΕΜΕΝΑ προσωπικα δεν με αφορα το ολο θεμα. και οπως βλεπεις εχει ηδη ξεχαστει το θεμα, αν ηταν κατι σοβαρο οπως το RROD στο 360 θα γινοτανε χαμος.

liberostelios
30-04-2010, 01:26
Sony being sued over Other OS removal (http://www.thinq.co.uk/news/2010/4/29/sony-being-sued-over-other-os-removal/)


A Californian Playstation 3 user has filed a class action lawsuit against Sony over removal of the Install Other OS function.

Anthony Ventura filed the suit at the United States District Court for the Northern District of California on April 27th.

The action - which is being fought by law firm Meiselman, Denlea, Packman, Carton and Eberz - seeks to redress Sony's "intentional disablement of the valuable functionalities originally advertised as available with the Sony Playstation 3 video game console."

The suit claims that the disablement breaches the sales contract between Sony and its customers and constitutes "an unfair and deceptive business practices perpetrated on millions of unsuspecting customers".

The company has apologised (http://www.thinq.co.uk/news/2010/4/9/sony-says-sorry-for-other-os-take-down/) for the removal of the Other OS function but says that the action was essential to prevent piracy.

Sony is currently trying to hide behind its End User Licence Agreement (EULA) in the stunningly arrogant belief that a digital contract signed with an on-screen button press (more often than not by a child) can supercede the law.

At least one user has received a partial refund (http://www.thinq.co.uk/news/2010/4/9/amazon-pays-refund-on-other-os-hobbled-ps3/) from Amazon after complaining that his PS3 console no longer did what it was orginally intended to do. Sony has since said that it will not reimburse retailers (http://www.thinq.co.uk/news/2010/4/14/sony-refuses-to-sanction-ps3-refunds/) if they choose to offer refunds.

We are aware of at least one other New York law firm which is currently preparing a class action suit against the Japanese electronics company and its international subsidiaries.

Heatspreader
30-04-2010, 03:49
Είσαι ωραίος, οπότε να απαντήσω στο σχόλιο σου αυτό. Εγώ πάντως μετά τις απαντήσεις που διαβάζω από διαφόρους εδώ μέσα, πραγματικά Ο,ΤΙ και να κάνει στο μέλλον η Sony, η απάντηση μου θα είναι... κάτσε να δεις...

"καλά έκανε η SONY"

Γιατί δεν σπάστηκα μόνο από την συμπεριφορά της εταιρείας, αλλά και/κυρίως από αυτή των συνφορουμιτών μου. Ο γνωστός δεγαμετισμός που καταστρέφει την κοινωνία μας. Οπότε αφού εγώ:
δεν βλέπω βίντεο, ας το κόψει
δεν βλέπω φωτογραφίες, ας το κόψει
δεν ακούω μουσική, ας το κόψει
δεν μπαίνω στο Internet, ας το κόψει
δεν κάνω chat, ας το κόψει
δεν ανταλλάσω μηνύματα με φίλους, ας το κόψει
τί είναι αυτή η βλακεία με το folding, ας το κόψει
παίζω ελάχιστα online - multi, ας το χρεώσει ή ας το κόψει καλύτερα
έχω αγοράσει 5~6 παιχνίδια από το PS store, οπότε δεν με πολυενδιαφέρει, ας το κόψει και αυτό
...ας μείνει ένα τούβλο που θα παίζει μόνο games, καλύτερα θα είναι.
Τουλάχιστον μπορεί τότε να το πουλάει 99€ μία χαρά θα είναι.


Δεν έχεις άδικο, αλλά...
Δεν πρόκεται να αρχίσω κάποια κίνηση από μέρους μου ενάντια στη SONY.
Αν όμως κάπου χρειαστεί να συμμετέχω και να βάλω την υπογραφή μου για να είμαστε πολύ, θα το κάνω.

Να σου πω...
Κατεβαίνεις στις πορείες και για τους συνταξιούχους?
(Απάντα και σε PM αν έχεις πρόβλημα)

Nek_Food
30-04-2010, 10:04
Βέβαια όλα αυτά δεν ξέρω τί σχέση έχουν με το θέμα του otherOS αλλά αφού ρώτησες, δεν έχω κανένα πρόβλημα να σου απαντήσω.
Σου απαντώ στην ερώτηση σου με pm., όχι ότι ντρέπομαι, απλά είναι εντελώς offtopic.

jadas
01-05-2010, 21:40
Sony being sued over Other OS removal (http://www.thinq.co.uk/news/2010/4/29/sony-being-sued-over-other-os-removal/)

Καιρος ηταν να κανει καποιος κατι.

Εδώ (http://ps3movies.ign.com/ps3/document/article/108/1086720/gov.uscourts.cand.226894.1.0.pdf) ενα αντιγραφο της αγωγης.

Chris_xi
16-09-2010, 23:31
εμενα δεν με απασχολει γιατι δεν ξερω απο inux τιποτα