PDA

View Full Version : Διαμαρτυρία για το OtherOS



liberostelios
05-04-2010, 02:15
Συζητείται ήδη σε συγκεκριμένο υπο-φόρουμ η υπόθεση της αφαίρεσης του OtherOS. Πάνε ήδη 3-4 μέρες από το FW Update και δεν έχω δει κάποια ιδιαίτερη κινητοποίηση, παρόλα αυτά θεωρώ ότι είναι ένα ζήτημα που μας αφορά όλους, είτε χρησιμοποιούμε το Other OS, είτε όχι.

Φτιάχνω, λοιπόν, αυτό το thread με σκοπό να δούμε τις προθέσεις του site: είναι οι υπεύθυνοι του site διατεθειμένοι να κάνουμε κάποια διαμαρτυρία (γραπτή επιστολή και ενδεχόμενες απαιτούμενες ενέργειες για καταγγελίες) ως ps3forums.gr ή όχι; Σε περίπτωση που η κίνηση δε θέλετε/μπορείτε να γίνει με την "επωνυμία" της κοινότητας, θέλετε να υποστηρίξετε την οποιαδήποτε προσπάθεια συγκέντρωσης υπογραφών κλπ.; Να πω ότι είμαι διατεθειμένος να τρέξω εγώ για όποιες ενέργειες χρειαστούν, οπότε δε ζητάω να βάλω τους διαχειριστές σε κάποιον εξτρά φόρτο εργασίας, απλώς αν θα μας "δανείσουν" το όνομα ps3forums.gr για να πλαισιώσει τις όποιες ενέργειες γίνουν.

Επίσης, σκέφτομαι να φτιάξω ένα poll για να βολιδοσκοπήσουμε τις προθέσεις των ίδιων των μελών σχετικά με το θέμα. Θα το έβαζα εδώ, αλλά προφανώς δε θα τύχει ιδιαίτερης προσοχής σε αυτό το υπο-forum. Θα ήθελα, λοιπόν, να ρωτήσω του moderators αν μου επιτρέπετε να φτιάξω ένα topic-poll για το θέμα και, αν ναι, σε ποιά υποκατηγορία να το βάλω (προσωπικά θα επέλεγα το "Γενική Συζήτηση για το Playstation 3");

Ελπίζω να μη σας κουράζω που δίνω μία σχετική έκταση στο γεγονός, απλώς πραγματικά έχω θιχτεί και θέλω να κάνουμε κάτι. ;)

MBALLACK
05-04-2010, 05:20
Εγώ φίλε είμια υπέρ σου.. Μόλις έμαθα για αυτό και νευρίασα όχι πως το χρησιμοποιώ αλλά εντάξει δεν έδωσα 660 ευρώ για να αρχίσουν να αφαιρούν δυνατότητες...

redismagik
05-04-2010, 05:23
ki ego mesa.(de pisteuo oti tha ginei tpt)

Nek_Food
05-04-2010, 12:33
Το είχα δηλώσει από την πρώτη στιγμή ότι θα με ενδιέφερε να συμμετάσχω σε μία τέτοια συντονισμένη κίνηση διαμαρτυρίας προς την εταιρεία για την συμπεριφορά της.

james9
05-04-2010, 14:08
παντως η ολη ιστορια μου θυμιζει την εποχη με τα petitions και τις καταγγελιες στην m$ γιατι δεν ειχαμε επισημο λαιβ και κλειδωνοταν υλικο ενω στο κουτι τα παιχνιδια γραφανε τη λεξη "live". απλα η m$ αφαιρεσε τη λεξη απο τα κουτια και το θεμα ξεχαστηκε ωσπου να βγει gears3 και να κλειδωθει κανενας χαρτης και να ξαναγινει petition κ.ο.κ.

δεν ειμαι αντιθετος στην ενεργεια σας ουτε διαφωνω με το αιτημα σας απλα τετοιες πολυεθνικες ειναι καλυμμενες απο 1000 μεριες και φυσικα οι δικηγοροι τους ειναι τσακαλια με την κακη εννοια οποτε δε θα βγει ακρη.

δε λεω να κατσετε στα αυγα σας αλλα βαζω την πραγματικη διασταση του θεματος. καλη τυχη παντως.

georgiosdam
05-04-2010, 15:17
mesa k go!!!!

liberostelios
05-04-2010, 17:01
δεν ειμαι αντιθετος στην ενεργεια σας ουτε διαφωνω με το αιτημα σας απλα τετοιες πολυεθνικες ειναι καλυμμενες απο 1000 μεριες και φυσικα οι δικηγοροι τους ειναι τσακαλια με την κακη εννοια οποτε δε θα βγει ακρη.

δε λεω να κατσετε στα αυγα σας αλλα βαζω την πραγματικη διασταση του θεματος. καλη τυχη παντως.
Αυτό είναι κάτι που όλοι μας το φοβόμαστε, αλλά δεν πρέπει να μας κάνει να είμαστε παθητικοί. Ας το παλέψουμε και θα δούμε που θα βγάλει.

Eddy_Gordo
05-04-2010, 18:59
Οκ που δηλωνουμε τι και τι πρεπει να κανουμε ;
Μεσα και εγω

liberostelios
05-04-2010, 19:10
Προς το παρόν, όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να δηλώσει την "καταγγελία" προσωπικά στην ΕΕ εδώ (http://ec.europa.eu/competition/forms/consumer_form_el.html).

Εν συνεχεία, αν μαζευτούμε αρκετά άτομα, θα κάνουμε μία επώνυμη καταγγελία με υπογραφές προς τη SONY Ελλάς και το ΙΝΚΑ (αν μπορεί αυτό να μας βοηθήσει) και αν κάποιες έχει νομικές γνώσεις ή πρόσβαση σε κάποιο δικηγόρο θα δούμε αν μπορούμε να κινηθούμε νομικά εναντίον της εταιρείας. Αυτά για αρχή, αλλά προς το παρόν περιμένω μία απάντηση από την πλευρά του site για να ξέρουμε που βαδίζουμε.

jadas
05-04-2010, 19:15
Για αλλη μια φορα αποδεικνυει η Sony οτι δεν σεβεται τους πελατες της.

james9
05-04-2010, 20:23
παντως με ΙΝΚΑ και συναφη μην περιμενετε να βγαλετε ακρη. ειχα κανει καταγγελια οταν πηρα το ps3 και μου εδιναν 1 και οχι 2 χρονια εγγυησης. το μονο που εκαναν ειναι μετα απο 15 μερες μου εστειλαν αντιγραφο του αντιστοιχου νομου της ευρωπαικης νομοθεσιας με ολες τις παραγραφους κλπ ωστε να το χρησιμοποιησει ο δικηγορος μου εφοσον κατεφευγα σε μηνυση .

οπως καταλαβαινετε οποιοσδηποτε ιδιωτης κανει κατι τετοιο θα γονατισει οικονομικα σε χρονο dt.

Synthercat
05-04-2010, 20:24
Μέσα και εγώ (αν και δεν έχω άλλο λειτουργικό)
Η απάτη όμως είναι ότι όλο και κάποιος αγόρασε για αυτόν τον λόγο... γιατί να το βγάλουν;

liberostelios
05-04-2010, 20:35
παντως με ΙΝΚΑ και συναφη μην περιμενετε να βγαλετε ακρη. ειχα κανει καταγγελια οταν πηρα το ps3 και μου εδιναν 1 και οχι 2 χρονια εγγυησης. το μονο που εκαναν ειναι μετα απο 15 μερες μου εστειλαν αντιγραφο του αντιστοιχου νομου της ευρωπαικης νομοθεσιας με ολες τις παραγραφους κλπ ωστε να το χρησιμοποιησει ο δικηγορος μου εφοσον κατεφευγα σε μηνυση .

οπως καταλαβαινετε οποιοσδηποτε ιδιωτης κανει κατι τετοιο θα γονατισει οικονομικα σε χρονο dt.
Άμα μαζευτούμε πολλοί, όμως, είναι τελείως διαφορετικά.

Επίσης, εκτός από το νομικό κομμάτι, είναι και το ηθικό θέμα. Ακόμα και αν η SONY είναι καλυμμένη νομικά, ηθικά όλοι ξέρουμε ότι μας ξεγέλασε και μας την έφερε. Επομένως, πρέπει να της δείξουμε ότι είτε είναι νόμιμη, είτε όχι, εμείς δεν είμαστε κορόιδα να μας δουλεύει μες στα μούτρα μας και να καθόμαστε με σταυρωμένα τα χέρια. Τουλάχιστον, αν περάσει αυτή η ιστορία στο ντούκου, να έχει γίνει τόσος ντόρος που να φοβάται να κάνει κάτι αντίστοιχο στο μέλλον.

Πάντα θεωρούσα το ότι το "ο πελάτης έχει πάντα δίκιο" έχει μία δόση υπερβολής και, ενίοτε, χρησιμοποιείται για να καταχραστούν κάποιοι τα δικαιώματά τους ως πελάτες. Εδώ, όμως, ταιριάζει απόλυτα: ή μας σέβεσαι ή μας χάνεις από πελάτες.

james9
05-04-2010, 20:43
θα φανω μηδενιστης αλλα τα πραγματα ειναι πολυ απλα . αν χασει 10 πελατες επειδη αφαιρεσε το other os θα κερδισει 1000 μολις βγει το νεο π.χ. Heavy Rain. η moneysoft εχει κανει και κανει χειροτερα(ban μολις βγουν ΑΑΑ τιτλοι, σκληρος δισκος 20gb 60 euro, κλειδωμενο content ενω πληρωνεις live κλπ) και το 360 πουλαει τρελα. δεν θα ιδρωσει κανενος το αυτι οσα petitions και να γινου. εδω ειμαστε και σε 1 μηνα δεν θα το θυμαται κανεις.

plakas
05-04-2010, 21:43
ναι δεν θα παρουμε συνταξη!!!!αχ βρε sony θα μας κατεβασεις στο Συνταγμα!!!!!!!
λοιπον πορεια αυριο στο πεδιο του αρεως :p

stein3x
05-04-2010, 22:16
Επίσης, εκτός από το νομικό κομμάτι, είναι και το ηθικό θέμα. Ακόμα και αν η SONY είναι καλυμμένη νομικά, ηθικά όλοι ξέρουμε ότι μας ξεγέλασε και μας την έφερε. Επομένως, πρέπει να της δείξουμε ότι είτε είναι νόμιμη, είτε όχι, εμείς δεν είμαστε κορόιδα να μας δουλεύει μες στα μούτρα μας και να καθόμαστε με σταυρωμένα τα χέρια. Τουλάχιστον, αν περάσει αυτή η ιστορία στο ντούκου, να έχει γίνει τόσος ντόρος που να φοβάται να κάνει κάτι αντίστοιχο στο μέλλον.

Σ'αυτό συμφωνώ και γω.Ιδιαίτερα στο τελευταίο bold κομμάτι.

ps4
05-04-2010, 22:33
Ευχομαι κατι να κανετε παιδια.

Εγω δεν συμμετεχω γιατι δεν με απασχολει το θεμα αυτο.

liberostelios
06-04-2010, 18:32
ναι δεν θα παρουμε συνταξη!!!!αχ βρε sony θα μας κατεβασεις στο Συνταγμα!!!!!!!
λοιπον πορεια αυριο στο πεδιο του αρεως
Πνευματώδες... Τελικά η SONY την έχει εξασφαλισμένη την πελατεία, μου φαίνεται.;)

jorgedept
06-04-2010, 18:52
Νομικα παντως ειναι εξασφαλισμενη :)

Synthercat
06-04-2010, 19:52
1α κόψανε το software PS2 support
μετά το SACD (αυτό με έτσουξε)
και τώρα το other OS? What's next re φαφαρες;

Δηλαδή να δω στα χαρτιά τι κάνει το PS4 (όταν βγεί) και να πω ο λαλακας "ΟΥΑΟΥ!" και να πάω να το πάρω για να μάθω οτι κάθε 6μηνο να του κόβουν ιδιότητες;

AriStos13
06-04-2010, 19:54
1α κόψανε το software PS2 support
μετά το SACD (αυτό με έτσουξε)
και τώρα το other OS? What's next re φαφαρες;

Δηλαδή να δω στα χαρτιά τι κάνει το PS4 (όταν βγεί) και να πω ο λαλακας "ΟΥΑΟΥ!" και να πάω να το πάρω για να μάθω οτι κάθε 6μηνο να του κόβουν ιδιότητες;

σορρυ για το οφτοπικ αλλα τι ειναι αυτο το sacd?

stein3x
06-04-2010, 20:00
σορρυ για το οφτοπικ αλλα τι ειναι αυτο το sacd?

Eίναι super audio cd (http://en.wikipedia.org/wiki/Super_Audio_CD) Άριστε!


1α κόψανε το software PS2 support
μετά το SACD (αυτό με έτσουξε)
και τώρα το other OS? What's next re φαφαρες;

Δηλαδή να δω στα χαρτιά τι κάνει το PS4 (όταν βγεί) και να πω ο λαλακας "ΟΥΑΟΥ!" και να πάω να το πάρω για να μάθω οτι κάθε 6μηνο να του κόβουν ιδιότητες;

Τα 2 πρώτα τα κόψανε γιατί όλοι παραπονιόντουσαν γιατί το PS3 ήτανε πανάκριβο και όλοι φωνάζανε.Μην παραπονιόμαστε για όλα!\:)Εξάλου το αγόραζες εις γνώση σου ότι δεν έχει αυτές τις δυνατότητες.Για το OthersOs είναι αλλιώς τα πράγματα.

hakoo
06-04-2010, 20:53
Προσωπικη αποψη που δεν αποτελει θεση του site/forum, το λεω εξ' αρχης για να μην παρεξηγηθει. Αν δεν κανω λαθος η Sony ειναι νομικα καλυμμενη μιας και οποιαδηποτε αλλαγη στο software απο update σε update ειναι disclaimed απο την πρωτη στιγμη που θα γραφτεις στο psn. Οσο για την υποστηριξη ps2 που αναφερθηκε, ε δεν μας την πηραν ακριβως για να ειμαστε ακριβεις. Ηταν εντελως διαφορετικο μοντελο που υποστηριζε συγκεκριμενα πραγματα και το ηξερε απο πριν ο αγοραστης. Δεν ηρθε σε μενα κανενας που εχω το 60αρι να μου πει σου αφαιρουμε την υποστηριξη ps2 παιχνιδιων. Επιστρεφω στο θεμα μας, πριν γινουν αυτες οι ενεργειες που λετε δεν πρεπει να ψαχτουμε για το αν εχει νομικη βαση αυτο? Επαναλαμβανω, πρεπει να ειναι στο disclaimer αυτο για το software εξ αρχης.
Και κατι για το ηθικο του θεματος, μεχρι ενος σημειου συμφωνω οτι δεν μπορεις να διαφημιζεις κατι για το προιον σου πριν το πουλησεις και μετα απλα να το αφαιρεις οποτε σου καπνισει. Αλλα γνωριζουμε ολοι οτι αυτη τους η αποφαση εχει να κανει με τις προσπαθειες για σπασιμο της κονσολας, μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλακι μας. Εγω θα υποστηριξω οποιαδηποτε διαμαρτυρια ειναι προς οφελος του καταναλωτη αλλα να θετουμε τα ζητηματα στην ρεαλιστικη τους βαση.

Desmond
06-04-2010, 21:01
Συμφωνώ με τον hakoo.Νομικά είναι καλυμμένη η sony.Έχουμε όμως κάθε δικαίωμα να διαμαρτυρηθούμε για το ηθικό μέρος της ενέργειάς της αυτής.

liberostelios
07-04-2010, 06:01
Και κατι για το ηθικο του θεματος, μεχρι ενος σημειου συμφωνω οτι δεν μπορεις να διαφημιζεις κατι για το προιον σου πριν το πουλησεις και μετα απλα να το αφαιρεις οποτε σου καπνισει. Αλλα γνωριζουμε ολοι οτι αυτη τους η αποφαση εχει να κανει με τις προσπαθειες για σπασιμο της κονσολας, μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλακι μας. Εγω θα υποστηριξω οποιαδηποτε διαμαρτυρια ειναι προς οφελος του καταναλωτη αλλα να θετουμε τα ζητηματα στην ρεαλιστικη τους βαση.
Για το νομικό κομμάτι, έχει ξεκαθαριστεί ότι η άδεια χρήσης λέει ότι η εταιρεία δικαιούται για λόγους ασφαλείας να αφαιρέσει κάποιο χαρακτηριστικό κλπ. Το θέμα, όμως, τι σημαίνει αυτός ο όρος; Μπορεί η SONY να επικαλείται ζητήματα ασφαλείας για ότι τις καπνίζει και να αφαιρεί κάτι έτσι αυθαίρετα; Εξήγησε πουθενά η SONY ποιός ειναι πραγματικά ο λόγος που καθιστούσε την αφαίρεση της λειτουργίας πραγματικά αναγκαία;

Επίσης, ένα δεύτερο θέμα είναι ότι μπορεί η κάθε εταιρεία ή ο κάθε ιδιώτης να λέει ότι θέλει σε κάποιο disclaimer, αλλά υπάρχουν και νόμοι προστασίας του καταναλωτή και της ανταγωνιστικότητας που κάποια πράγματα δεν μπορούν να τα ανέχονται! Δηλαδή, αν η SONY σου λέει ότι "για λόγους ασφαλείας μπορώ να έρθω σπίτι σου να σου πιώ όλες τις μπύρες από το ψυγείο σου" (αυτό μου ήρθε ως παράδειγμα :p) ή, για να πω κάτι πιο σοβαρό, "για λόγους ασφαλείας δικαιούμαστε να σου κλειδώσουμε την κονσόλα" σημαίνει ότι πράγματι έχει το δικαίωμα, τουλάχιστον χωρίς να δώσει το λόγο συγκεκριμένα στο κοινό; Κάτι τέτοια περνάνε εύκολα στην Αμερική, αλλά ιδίως στην ΕΕ και από κάποια Συνταγματικά δικαιώματα χωρών υπάρχουν περιορισμοί που σου λένε "δεν πα να λες ότι θες, κάποια πράγματα είσαι υποχρεωμένος να τα σέβεσαι απέναντι στον καταναλωτή". Τρανό παράδειγμα, η πρόσφατη αντιπαράθεση EE και Microsoft για θέματα ανταγωνιστικότητας στον Internet Explorer (σε σημείο αηδίας) ή περιπτώσεις όπως το gamato.info, που είχαν disclaimer του τύπου "δεν έχουμε ευθύνη για το υλικό που ανεβάζουν οι χρήστες" αλλά, παρόλα αυτά, μια χαρά τους μπαγλάρωσαν οι αρχές και τους βρήκαν και υπεύθυνους! Άρα μπορεί να λέει ο καθένας ότι θέλει σε ένα disclaimer, αλλά οι νόμοι ορίζουν ότι κάποια πράγματα έχουν ένα αποδεκτό όριο.

Όσο για το ηθικό θέμα, έχει μαλιάσει η γλώσσα μου να το λέω: το exploit είναι φτιαχτό, δεν υπάρχει εγγενώς στο σύστημα. Ως εκ τούτου, το exploit προκύπτει από ένα τεχνητό περιβάλλον (θα μπορούσε να το πει κάποιο "ένα hardware που δεν είναι το πραγματικό PS3") και συνεπώς δεν υπάρχει πραγματική software αδυναμία στο OtherOS. Αν ο καθένας κάνει 500 ταρζανιές και κολλήσει 300 πλακέτες πάνω στην κονσόλα του, μπορεί να προκαλέσει ότι θέλει ακόμα και στο XMB... Τι θα κάνουν, θα το αφαιρέσουν κι αυτό για λόγους ασφαλείας;

hakoo
07-04-2010, 07:11
Άρα μπορεί να λέει ο καθένας ότι θέλει σε ένα disclaimer, αλλά οι νόμοι ορίζουν ότι κάποια πράγματα έχουν ένα αποδεκτό όριο.


Nαι βρε, αλλα στην προκειμενη περιπτωση δεν σου επιβαλλουν κλειδωμα της κονσολας η banαρισμα η κατι τραβηγμενο, αλλα αφαιρουν μια υπηρεσια που μπορει τωρα να μην το εξηγησαν στο κοινο (χεστηκαν βασικα) αλλα αν χρειαστει σε ενα δικαστηριο ευκολα αποδεικνυουν οτι το other OS ειναι πιθανη αδυναμια του συστηματος. Αυτο προσπαθω να πω, οτι η συγκεκριμενη υπηρεσια στο δικο μου μυαλο μπορει να δικαιολογησει το disclaimer-κλισε "για λογους ασφαλειας", δυστυχως για μας. Το expoit εννοειται οτι ειναι φτιαχτο και οτι δεν υπαρχει στο συστημα αλλα πως μπορει να εισαχθει στο συστημα? Μην παιζουμε με τις λεξεις κοινως, μπορει να γινει με αλλα μεσα πιθανως αλλα ευκολα η Sony μπορει να αποδειξει οτι η χρηση του Other OS μπορει να ειναι ενας τροπος εισαγωγης του. Αυτο αρκει για να το στηριξει στο δικαστηριο, και αυτο ειναι η ουσια για μενα.
Επισης στις περιπτωσεις που αναφερεις (gamato, microsoft/IE/EE) γενικα εμπλεκονται και τριτα/τεταρτα φυσικα η νομικα προσωπα και θεωρω πως ειναι καπως διαφορετικο/πολυπλοκο.
Επαναλαμβανω οτι δεν παριστανω τον δικηγορο της Sony (γνωστο ποσο μισω αυτους που θελουν να εκμεταλλευθουν τους καταναλωτες), απλα να γινει μια συζητηση για να δουμε ποσο ρεαλιστικο ειναι το ολο εγχειρημα.

Valkyre
07-04-2010, 12:06
Παραδειγμα τραβηγμενο.

Βγαζω ενα προιον.Και γραφω στους ορους ("συμβολαιο αγορας") οτι εχω καθε δικαιωμα οποτε γουσταρω να περασω απο το σπιτι του ιδιοκτητη και να παρω 5.000 ευρω.

Απο την στιγμη που ο αγοραστης προβει στην αγορα του εν λογω προιοντος, αυτοματως αποδεχεται τους ορους του συμβολαιου αγορας.Με το που γινει αυτο εχω καθε δικαιωμα να παω σπιτι του και να του ζητησω 5000 ευρω και ειναι υποχρεωμενος να μου τα δωσει.

Καφριλα?Ναι.Νομιμο?Επισης ναι.

Νομικα ειναι απλα αστειο να νομιζει κανεις οτι μπορει να κανει κατι στην Sony.Απλα αστειο.Η οποια κινηση/διαμαρτυρια δεν θα πρεπει να βασιζεται σε νομικο πλαισιο αν θελετε να εχετε κανα ουσιαστικο αποτελεσμα.Εδω εχουμε χειροτερο παραδειγμα με την εγγυηση που ειναι 1 χρονο μολις και κανεις δεν εχει καταφερει να κανει τιποτα νομικα στην Sony και περιμενετε να το κανετε εσεις στην εν λογω περιπτωση που η Sony εχει δυνατους λογους για να αντιπαραθεσει σε ενα διακστηριο (λεεεεεμε τωρα...) για την κινηση της αυτη?

Χαλαρωστε λιγο και σκεφτειτε ψυχραιμα...

Nek_Food
07-04-2010, 15:22
Βαρέθηκα και την Sony και το θέμα με το firmware και όλα. Νομικά η Sony δεν είναι καλυμένη για τίποτα, αλλά και το θέμα της εγγύησης οι περισσότεροι το κάνουν γαργάρα αντί να το πολεμήσουν. Αν τους ερχόταν ένα χαρτάκι με υπογραφές από όλα τα μέλη του φόρουμ για διαμαρτυρία και μόνο, ή να τους γνωστοποιεί ότι δεν κάνουμε αγορές από την εταιρεία τους στο μέλλον θα έπαιρναν το μήνυμα, αλλά δεν καταλαβαίνω τί θα σας πονούσε και το συζητάτε τόσο πολύ; hakoo άστο αδελφέ, εάν οι gamers συντάσσονται με τις εταιρείες ό,τι και να τους κάνουν ή παραδίδονται αμαχητί δεν βγάζεις άκρη. Αύριο αν σας κόψει/χρεώσει/σκίσει/κάψει/καταστρέψει την κονσόλα με ένα update μην ακούσω παράπονα.

Valkyre
07-04-2010, 15:51
Φιλε μου Nek εισαι λιγακι υπερβολικος.Δεν νομιζω να ειπε κανεις οτι δεν θελει να διαμαρτυρηθει και οχι σε διαβεβαιω οτι και 10.000 μελη να ειχε το φορουμ και να εβγαιναν δικαστικως το μονο που θα καταφερναν ειναι να αδειασουν τις τσεπες τους.

Δεν συντασεται κανεις με καμμια εταιρεια.Το να κανεις ομως βιαστηκες κινησεις χωρις ουσιαστικο πατημα δεν εχει κανενα νοημα.

Και ναι η Sony ειναι 100% καλυμενη για το συγκεκριμενο συμβαν.Και με πολυ καλη δικαιολογια (βασει δικαστηριων παντα)Για το θεμα της εγγυησης νομιζω οτι εκει υφισταται νομικα να κινηεθι κανεις εναντιων τους, αλλα ακομα και εκει θα κανουν την λαμογια τους με καποιο τροπο...

PDS
07-04-2010, 15:56
Αν τους ερχόταν ένα χαρτάκι με υπογραφές από όλα τα μέλη του φόρουμ για διαμαρτυρία και μόνο, ή να τους γνωστοποιεί ότι δεν κάνουμε αγορές από την εταιρεία τους στο μέλλον θα έπαιρναν το μήνυμα, αλλά δεν καταλαβαίνω τί θα σας πονούσε και το συζητάτε τόσο πολύ;

Δλδ εννοεις να μην αγορασω ας πουμε sony ps3 slim επειδη αφαιρεσαν ενα χαρακτηριστικο που δεν με ενδιαφερει,ετσι για διαμαρτυρια?
Εγω θα ξαναπω οτι μπορω να καταλαβω τι ειναι αυτο που ενοχλει(το ηθικο κομματι),αλλα επαναλαμβανω οτι διαβασω υπερβολες.

Αν για καθε αντιστοιχης φυσεως κινηση απο εταιρια,για οποιοδηποτε προιον που αγοραζα εκανα την επανασταση μου,σιγουρα δεν θα ειχα προσωπικη ζωη αυτη τη στιγμη.

Ελπιζω να καταλαβαινεις τι θελω να πω.

liberostelios
07-04-2010, 16:45
Και ναι η Sony ειναι 100% καλυμενη για το συγκεκριμενο συμβαν.Και με πολυ καλη δικαιολογια (βασει δικαστηριων παντα)Για το θεμα της εγγυησης νομιζω οτι εκει υφισταται νομικα να κινηεθι κανεις εναντιων τους, αλλα ακομα και εκει θα κανουν την λαμογια τους με καποιο τροπο...
Αυτό το λες με απόλυτη σιγουριά; Ξέρεις το αντικείμενο; Σε ρωτάω γιατί εγώ αυτό ακριβώς ψάχνω: κάποιον που ξέρει το αντικείμενο να μου εξηγήσει αν οι υποθέσεις μου έχουν κάποια βάση (και δεν είμαι αιθεροβάμων, γνωρίζω ότι οι πιθανότητες να μπορούμε να κινηθούμε νομικά είναι 1%). Οι ερωτήσεις μου δεν είναι καθόλου ειρωνικές, ρωτάω σοβαρά και δε σε αμφισβητώ... Πάντως, ας μου πει κάποιος αν περίμενε ότι η ΕΕ θα έκανε δικαστικούς αγώνες για την ενσωμάτωση του IE στα Windows... Με τη λογική που προβάλετε οι περισσότεροι, μάλλον δε θα συνέβαινε ποτέ. Να, όμως, που συνέβη (παρότι, προσωπικά, τη συγκεκριμένη ιστορία τη βρίσκω τελείως κουτή και ανούσια).

Εν πάση περιπτώσει, εδώ προσπαθούμε να "μαζευτούμε" και να συζητήσουμε πριν κάνουμε κάτι! Να πει ο καθένας την άποψή του, να δούμε τι είναι το πιο σωστό και πιο πρακτικό να κάνουμε και εν συνεχεία να προχωρήσουμε στις εκάστοτε δράσεις! Άλλος μπορεί να πει να βγούμε στην Ομόνοια να κάνουμε πορεία, άλλος να πάμε να τα κάνουμε γυαλιά καρφιά στη SONY Ελλάς και άλλος να το ξεχάσουμε γιατί δεν έχει νόημα.

Εγώ βασικά είμαι της άποψης του να βάλουμε κάτω τα πράγματα, να δούμε ποιά/ποιές είναι οι χτυπητές "αδυναμίες" της συγκεκριμένης κίνησης και στο τέλος να κάνουμε μόνο όσα πράγματα θα έχουν πραγματική βάση και όχι 100 πράγματα και ότι γίνει... Γιατί με αυτό τον τρόπο και θα ψιλοστριμώξουμε τη SONY και δε θα φανούμε ένα μάτσο τρελοί που άλλη δουλειά δεν έχουν να κάθονται να φωνάζουν για το παραμικρό.

modecris
07-04-2010, 16:52
Νομικά σαφώς και δεν μπορούμε να σταθούμε απέναντι στην sony. 1000 email όμως ψήνεστε να στείλουμε;
Δίκιο δεν θα βρούμε (εδώ πολλοί δεν κατάλαβαν τον λόγο που τα λέμε όλα αυτά) αλλά θα πρέπει να ακουστεί ο αντίλαλος των πράξεων τους.

ΥΓ: Αλήθεια υπάρχει άλλο προιόν στο οποίο να κοπεί κάποιο χαρακτηριστικό που προυπήρχε της αγοράς του; Όχι από τα καινούργια και προς πώληση αλλά από τα ήδη αγορασμένα από πελάτες;

Valkyre
07-04-2010, 16:55
φιλε liberostelios αν ισχυει αυτο που εγραψαν τα παιδια παραπανω οτι αναγραφεται σαφως στους ορους οτι η Sony εχει δικαιωμα να προβει σε αφαιρεση χαρακτηριστικου της κονσολας εαν υπησερχεται ζητημα πειρατειας ή αναλογης κινησης , τοτε σαφως και ειναι απολυτα νομιμο αυτο που επραξε η Σονυ.

Δεν εχω διαβασει προσωπικα εγω τους ορους (ειλικρινα βαριεμαι να ασχοληθω), καποια παιδια ομως το εγραψαν.Αν ισχυει τοτε η Σονυ ειναι κομπλε.

Desmond
07-04-2010, 16:58
και οχι σε διαβεβαιω οτι και 10.000 μελη να ειχε το φορουμ και να εβγαιναν δικαστικως το μονο που θα καταφερναν ειναι να αδειασουν τις τσεπες τους.
Val κάνεις λάθος.Γενικά μιλώντας για τέτοιου είδους υποθέσεις, τα δικαστικά έξοδα για την κοινοποίηση της αγωγής, έξοδα παράστασης, χαρτόσημα και τα λοιπά, είναι γύρω στα 1000 ευρώ.Αν η (οποιαδήποτε ανάλογη) υπόθεση πάει εφετείο πρόσθεσε άλλα 500 ευρώ.Το ποσό αυτό είναι το ίδιο είτε μιλάμε για αγωγή ενός, 100 είτε 10000 ατόμων.Η αμοιβή του δικηγόρου είναι (συνηθισμένος μ.ο.) το 10% της αποζημείωσης που θα ορίσει το δικαστήριο.
Το μεγάλο αρνητικό είναι οτι η τελεσίδικη απόφαση θα βγει μετά από 2 με 2,5 χρόνια τουλάχιστον.

Valkyre
07-04-2010, 17:02
^^ Nαι οκ δεν διαφωνω με αυτο που λες δεν ξερω αλλωστε τι κοστιζει και ποσο ακριβως , αλλα το point μου δεν ηταν αυτο τοσο, αλλα κυριως το γεγονος οτι δεν προκειται -στην συγκεκριμενη περιπτωση και εφοσον αναγραφεται στους ορους- να κερδισει μια τετοια δικαστικη μαχη ουτε ενας ουτε 10.000 ατομα μαζι ή χωριστα.

liberostelios
07-04-2010, 17:09
Καλά, δεν πάμε για να βγάλουμε λεφτά έτσι κι αλλιώς. Το θέμα είναι, αν ξέρουμε ότι έχουμε νομική βάση, να πάμε εκεί να υποχρεώσουμε τη SONY να ζοριστεί. Όπως είπα και πριν, τουλάχιστον θα μας πάρει στα σοβαρά (είτε χάσουμε, είτε κερδίσουμε).

@Valkyre: Με τη λογική σου, η λύση στη διένεξη μεταξύ Microsoft-ΕΕ θα ήταν να γράψει στους όρους χρήσης η Microsoft ότι "έχει δικαίωμα να ενσωματώσει δικά της προϊόντα μέσα στο λειτουργικό", να θεωρηθεί νόμιμη και να λυθεί η ιστορία. Δε γίνεται όμως... Γιατί; Γιατί υπάρχουν (ιδίως στην ΕΕ) κάποιοι νόμοι και κανόνες ανταγωνιστικότητες που βάζουν στο μικροσκόπιο ακόμα και τις ίδιες τις άδειες χρήσεις και που ορίζουν ότι υπάρχουν όρια μέσα στα οποία μπορεί να κινηθεί μια εταιρεία. Και όσο μεγαλύτερο μερίδιο στην αγορά κατέχει μία εταιρεία, τόσο πιο ελεγχόμενη γίνεται η συμπεριφορά της. Ας πούμε, για μένα είναι προφανές ότι μία άδεια χρήσης που λέει "μπορώ να περάσω από το σπίτι σου να σου πάρω 5000€" θα έβγαινε off στην πρώτη κιόλας καταγγελία που θα γινόταν εναντίον της! Μην ξεχνάτε ότι η άδεια χρήσης είναι κάτι ισχυρό, αλλά δεν είναι κάτι τόσο ισχυρό όσο ένα συμβόλαιο με την υπογραφή σου (ας με διορθώσει κάποιος, αν κάνω λάθος) όπου ακόμα κι εκεί υπάρχουν όρια ως προς το τι μπορεί να περιέχει ένα συμβόλαιο.

Desmond
07-04-2010, 17:19
Μην ξεχνάτε ότι η άδεια χρήσης είναι κάτι ισχυρό, αλλά δεν είναι κάτι τόσο ισχυρό όσο ένα συμβόλαιο με την υπογραφή σου (ας με διορθώσει κάποιος, αν κάνω λάθος) όπου ακόμα κι εκεί υπάρχουν όρια ως προς το τι μπορεί να περιέχει ένα συμβόλαιο.
Το διορθώνεις μόνος σου στο δεύτερο bold.Όταν έστω και ένας όρος στο συμβόλαιο είναι αντίθετος στην νομοθεσία ή δεν είναι ξεκάθαρος σε συγκεκριμένες διατάξεις, τότε παύει να ισχύει και η υπογραφή σου δεν έχει καμία αξία για την αντίδικη πλευρά.

PDS
07-04-2010, 17:33
Δίκιο δεν θα βρούμε (εδώ πολλοί δεν κατάλαβαν τον λόγο που τα λέμε όλα αυτά) αλλά θα πρέπει να ακουστεί ο αντίλαλος των πράξεων τους.

Χριστο αλλο να μην εχεις καταλαβει το λογο που γινεται αυτη η φασαρια και αλλο να θεωρεις οτι ειναι καπως υπερβολικες οι αντιδρασεις.

Προσωπικα για μενα οι σκεψεις μου οταν εμαθα την ειδηση ειχαν αυτην την σειρα.
1.Μλκια αυτο που εκανε η sony.
2.Γιατι να το εκανε?
3.Για να εκανε κατι τετοιο θα ειχε πραγματικα σοβαρους λογους,διοτι γνωριζε οτι θα ''χασει'' απο τις αντιδρασεις του κοσμου.
4.Χμμ τερματησα το infamous..να αγορασω το FF13?:p

Θελω να πω οτι οκ δεν θα επηρεαστω τοσο ωστε να σκεφτομαι την λαθος κινηση της sony καθημερινα.

liberostelios
07-04-2010, 19:04
Το σημαντικό είναι η συμπεριφορά της SONY απέναντι σε εμάς. Όχι ότι μας έκοψε το OtherOS και θα πεθάνουμε από τη στεναχώρια μας. Το θέμα είναι ότι το "μας έκοψαν το OtherOS, δε βαριέσαι μωρέ... έχουμε και PC" εμένα δε μ'αρέσει ως αντιμετώπιση. Τι να πω, μπορεί να είμαι και κολλημένος.

muku
07-04-2010, 19:31
Ότι κίνηση και να κάνουμε θα είναι λιγάκι ανούσια κατά την άποψη μου. Δύο τρόποι να δείξουμε στη Sony την αγανάκτηση μας υπάρχουν.

Πρώτον να τους στείλουμε με μορφή email, μια διαμαρτυρία εκ μέρους του community μας, που θα αριθμεί πόσες υπογραφές? 600-700? Πόσα ενεργά μέλη έχουμε? Να τους στείλουμε ένα email ο καθένας με το ίδιο κείμενο? Πάλι 600-700 email θα λάβουνε και θα πάνε στα αζήτητα όπως τα έλαβαν. Η αντιπαράθεση του κοινού στην κίνηση τους έχει γίνει γνωστή από τα μεγάλα site παγκοσμίως αλλά και από τα δικά τους forums που έχουν ανοίξει τα ανάλογα threads, εμείς ήμαστε τόσοι λίγοι σαν γαρίδα μέσα στον ατλαντικό, δεν καταφέρνουμε τίποτα έτσι... Αυτή η κίνηση έχει ήδη γίνει από την πρώτη στιγμή που κυκλοφόρησε το update από κοινότητες πολύ πιο επιβλητικές από τη δική μας.

Η δεύτερη οδός, που αυτή σίγουρα έχει πιθανότητες να εισακουστεί είναι η νομική οδός. Από εκεί, ναι θα καταφέρουμε να τους κινήσουμε το ενδιαφέρον. Αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να κερδίσουμε κάτι απέναντι σε έναν κολοσσό που ήδη αναγράφει την συγκεκριμένη πολιτική στους όρους που αποδεχτήκαμε κατά την αγορά του προϊόντος ή κατά το Update του. Πόσο μάλλον για ένα μείζον ζήτημα στις μέρες μας, που γίνεται τόσος ντόρος και πρόκειται για την πειρατεία. Άλλο ανταγωνισμός και μονοπώλειο και αλλο πειρατεία γι αυτό δεν έχουμε καμία ελπίδα. Κανένα δικαστήριο δεν θα δείξει ανοχή και άντε εξήγησε εσύ στον δικαστή τις τεχνικές παραμέτρους όταν ο άλλος θα δείξει στοιχεία για το ποιον αυτού βρήκε το κενό ασφαλείας, ότι έχει χακάρει ολόκληρη την apple αλλά και για το εθνικό background των ατόμων που κάνουν την αγωγή, δηλαδή έλληνες, μέλη σε μια αγορά που μαστίζεται από την πειρατεία.

Οπότε proxy server προς το παρόν και ξερό ψωμί...

liberostelios
07-04-2010, 20:56
Μια διευκρύνιση: ο geohot δεν έχει κάνει ποτέ κάτι πειρατικό... Απλώς χακάρει! Άλλο το ένα, άλλο το άλλο! Μπορεί το χακάρισμα να είναι παράνομο, μπορεί να οδηγεί στην πειρατεία, αλλά δεν έχει αυτόματη σχέση με την πειρατεία!

muku
07-04-2010, 21:06
Μια διευκρύνιση: ο geohot δεν έχει κάνει ποτέ κάτι πειρατικό... Απλώς χακάρει! Άλλο το ένα, άλλο το άλλο! Μπορεί το χακάρισμα να είναι παράνομο, μπορεί να οδηγεί στην πειρατεία, αλλά δεν έχει αυτόματη σχέση με την πειρατεία!

Ναι δεν έχει καμία σχέση με την πειρατεία αλλά είναι αυτός που ξεκλείδωσε το iphone το οποίο κατακλύστηκε από την πειρατεία. Σπουδαίο επίτευγμα στο παλμαρέ του geohot και άσσος στο μανίκι όποιου θέλει να το χρησιμοποιήσει ώστε να δώσει κύρος στο χακάρισμα του ps3.

Αλλιώς είναι να πεις βρέθηκε κενό ασφαλείας που μπορεί να οδηγήσει στην πειρατεία και αλλιώς να πεις ο George Hotz ανακάλυψε ένα κενό ασφαλείας που μπορεί να οδηγήσει στην πειρατεία και από κάτω να παραθέσεις και το βιογραφικό του :)

modecris
07-04-2010, 21:22
Χριστο αλλο να μην εχεις καταλαβει το λογο που γινεται αυτη η φασαρια και αλλο να θεωρεις οτι ειναι καπως υπερβολικες οι αντιδρασεις.

Μα Βαγγέλη,κουβέντα κάνουμε. Δεν έχουμε κάνει καμιά αντίδραση,πόσο μάλλον..υπερβολική! :) Και εγώ τώρα που το σκέφτομαι θεωρώ πως είναι κάπως υποτονικές οι αντιδράσεις.

Αν και στο προηγούμενο ποστ μου δεν είχα εσένα στο μυαλό μου (έχεις πει ξεκάθαρα την άποψή σου άλλωστε) θα αρπάξω την ευκαιρία για να πω το εξής. Σε τέτοιες περιπτώσεις που θίγονται δικαιώματα και επιλογές καταναλωτών θα πρέπει να δημοσιοποιούμε με λογικούς και πολιτισμένους τρόπους την δυσαρέσκιά μας,ανεξάρτητα εάν μας αφορά άμεσα ή όχι.
Παράδειγμα: περπατάμε μαζί σε ένα μαγαζί και έρχετε το αφεντικό και σε σπρώχνει.Εγώ δεν θα πρέπει να αντιδράσω επειδή δεν έσπρωξε εμένα αλλά εσένα ή θα πρέπει μαζί σου να του δείξουμε/εξηγήσουμε πως δεν πρέπει να το επαναλάβει ξανά στο μέλλον;

Valkyre
07-04-2010, 23:28
Μια διευκρύνιση: ο geohot δεν έχει κάνει ποτέ κάτι πειρατικό... Απλώς χακάρει! Άλλο το ένα, άλλο το άλλο! Μπορεί το χακάρισμα να είναι παράνομο, μπορεί να οδηγεί στην πειρατεία, αλλά δεν έχει αυτόματη σχέση με την πειρατεία!

καλα αυτο ξερεις πως μου ακουγεται ετσι?

ακριβως ιδιο παντελως με την περιπτωση που κανει τωρα η Sony με την αφαιρεση της λειτουργειας otherOS.

Δεν κανει κατι παρανομο με βαση τους ορους αγορας , αλλα στην ουσια ηθικα ζημιωνει ολους τους αγοραστες και τους κοροιδευει.


Λοιπον να μην ειμαστε αφελης τωρα.Χακαρει... και γιατι χακαρει δηλαδη?Απο χομπυ και πρεστιζ?Ελα τωρα ρε παιδια... λες και δεν θα βγαλει φραγκα ή δεν εχουν βγαλει φραγκα αλλοι οι οποιοι χακαρανε τις κονσολες.

Και εν τελει μπορει να μην αποσκοπει αμεσα στο να βγαλει λεφτα μεσω της πειρατειας του PS3 συγκεκριμενα (που αμφιβαλλω), αλλα απλα να γινει διασημος και να τον προσλαβει καμμια τρελη εταιρεια.Το αποτελεσμα ειναι το ιδιο και το μεσο παλι το ιδιο.

Ο τυπος χακαρει με απωτερο σκοπο να ανοιξει ο δρομος στην πειρατεια του PS3 και αυτος να βγαλει φραγκα με τον εναν ή τον αλλο τροπο!Κοινως οτι και αν κανει ειναι παρανομο εφοσον σκοπευει να δημοσιοποιει την διαδικασια που εκανε ωστε να την κανουν και αλλοι.Αν ηταν αληθινος μαγκας χομπιστας που δεν τον ενοιαζε η πειρατεια και πες οτι ηταν και λιγο ψωνιο και ηθελε να τον προσκυνανε ολοι, θα ελεγε απλα "εσπασα το PS3" θα εβγαζε και ενα βιντεακι στο youtubi και θα εδειχνε να τρεχει custom firmware και δεν θα ελεγε πουθενα και σεκανεναν ουτε πως το εκανε ουτε τι χρειαστηκε ουτε τιποτα. :D

Giannis7
07-04-2010, 23:39
Ελάτε να κάψουμε την Sony. :p

hakoo
08-04-2010, 04:08
Τελικα για να μην παρεξηγουμαι μαλλον θα πρεπει να αρχισω να γραφω στα Ιαπωνικα (που 'σαι Avenger για κανα ιδιαιτερο) γιατι στα Ελληνικα χλωμο το βλεπω. Συντασσομαι με τα συμφεροντα μια εταιριας λεει ο φιλος, μαλιστα D-:

Nek_Food
08-04-2010, 11:52
Συντασσομαι με τα συμφεροντα μια εταιριας λεει ο φιλος, μαλιστα D-:
Εάν υπονοείς εμένα "αφού ταιριάζει" το σχόλιο σου με ανωτέρω μήνυμα μου, να ξεκαθαρίσω ότι, το σχόλιο μου σαφώς και δεν αναφερόταν σε εσένα αλλά σε άλλους (ξέρουν αυτοί). Αντιθέτως θα έλεγα ότι εγώ συντάσσομαι μαζί σου και φυσικά συμφωνώ με τα λεγόμενα σου (ό,τι πρόσφατο διάβασα δλδ), σε όποια γλώσσα και να τα λες εγώ είμαι μαζί σου. Αυτά, δεν συμμετέχω πλέον στην μη εποικοδομητική συζήτηση που γίνεται στο παρόν θέμα, αλλά να πω ότι εάν δημιουργηθεί κάποιο κείμενο διαμαρτυρίας (προσοχή δεν μιλάω για μηνύσεις κλπ, αλλά επιστολή διαμαρτυρίας έναντι της εταιρείας, που παράλληλα μπορεί να παραδοθεί και στους αρμόδιους φορείς - υπηρεσίες της χώρας μας) ενημερώστε με να συμμετάσχω και να υπογράψω μαζί σας.

hakoo
08-04-2010, 16:24
Fair enough και συμφωνω σε ο,τι γραφεις εννοειται. Αναφερομουν σε σενα αλλα οχι για να στη πω (εξου και το εμοτικον), εξηγησες και οκ.
Κι εγω συμμετεχω σε ο,τι θελετε.

liberostelios
08-04-2010, 17:11
Λοιπον να μην ειμαστε αφελης τωρα.Χακαρει... και γιατι χακαρει δηλαδη?Απο χομπυ και πρεστιζ?Ελα τωρα ρε παιδια... λες και δεν θα βγαλει φραγκα ή δεν εχουν βγαλει φραγκα αλλοι οι οποιοι χακαρανε τις κονσολες.
Κάποια πράγματα, κάποιοι τα κάνουν από χόμπι... Το ξέρω και από μένα (που κάνω modding) και από άτομα του hacking community που τυγχάνει να γνωρίζω. Όπως κάποιους που βγάζανε CFW για το PSP χωρίς υποστήριξη για πειρατικά και όλος ο κόσμος τους σταύρωσε! Από που λες να έβγαλε χρήματα αυτός; Γιατί λες να έκατσε να χακάρει, από τη στιγμή που χάκαρε (και μάλιστα με πολύ μαεστρία) αλλά χωρίς να υποστήριξη πειρατικά;

Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που κάποια πράγματα τα κάνουν για την... ταύλα τους (ελπίζω να γίνεται κατανοητό το τι εννοώ :p). Δεν ξέρω αν ο geohot είναι ένας από αυτούς, αλλά το ότι χακάρει δε σημαίνει ότι ψάχνει να βγάλει κέρδος από την πειρατεία.

Valkyre
08-04-2010, 17:27
Κάποια πράγματα, κάποιοι τα κάνουν από χόμπι... Το ξέρω και από μένα (που κάνω modding) και από άτομα του hacking community που τυγχάνει να γνωρίζω. Όπως κάποιους που βγάζανε CFW για το PSP χωρίς υποστήριξη για πειρατικά και όλος ο κόσμος τους σταύρωσε! Από που λες να έβγαλε χρήματα αυτός; Γιατί λες να έκατσε να χακάρει, από τη στιγμή που χάκαρε (και μάλιστα με πολύ μαεστρία) αλλά χωρίς να υποστήριξη πειρατικά;

Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που κάποια πράγματα τα κάνουν για την... ταύλα τους (ελπίζω να γίνεται κατανοητό το τι εννοώ :p). Δεν ξέρω αν ο geohot είναι ένας από αυτούς, αλλά το ότι χακάρει δε σημαίνει ότι ψάχνει να βγάλει κέρδος από την πειρατεία.

Φιλε μου το ξαναλεω...αν ηταν απλα χομπιστας θα ελεγε απλα "χακαρα το PS3 , να και ενα βιντεο που το αποδεικνυει!".Δεν θα εκανε τιποτα αλλο.Ουτε επεξηγηση που βρηκε την "τρυπα", ουτε ακριβεις οδηγιες να το κανουν οι υπολοιποι ουτε τιποτα.Ο εν λογω τυπος με τις κινησεις του και το blog του νομιζω εχει κανει σαφεστατο οτι δεν το κανει απλα και μονο για χομπυ, αυτην ειναι η γνωμη μου βασει οσων εχω δει και εχω διαβασει. :)

jadas
08-04-2010, 18:26
Κατι ανακοινωσε o geohot για τροποποιημενο firmware (δεν κυκλοφορησε ακομα) οποτε για την ωρα δεν αναβαθμιζουμε + proxy.

liberostelios
08-04-2010, 21:32
Φιλε μου το ξαναλεω...αν ηταν απλα χομπιστας θα ελεγε απλα "χακαρα το PS3 , να και ενα βιντεο που το αποδεικνυει!".Δεν θα εκανε τιποτα αλλο.Ουτε επεξηγηση που βρηκε την "τρυπα", ουτε ακριβεις οδηγιες να το κανουν οι υπολοιποι ουτε τιποτα.Ο εν λογω τυπος με τις κινησεις του και το blog του νομιζω εχει κανει σαφεστατο οτι δεν το κανει απλα και μονο για χομπυ, αυτην ειναι η γνωμη μου βασει οσων εχω δει και εχω διαβασει.
Και γιατί να το κάνει αυτό; Ώστε όλοι οι άλλοι "συνάδελφοί" του να παλεύουν να ανακαλύψουν τον τροχό από την αρχή. Είναι προφανές ότι θα μοιραζόταν κάτι τέτοιο, όπως οποιοσδήποτε θα το έκανε. Το θέμα δεν είναι μόνο η χαρά του "πήρα permissions στο hypervisor" κλπ., αλλά και τι μπορείς να κάνεις με αυτό. Από αυτή την ιστορία μπορούμε να έχουμε πάρα πολλά πλεονεκτήματα: RSX drivers για το Other OS (που θα σημαίνει, επιτέλους, επιτάχυνση 3D στο linux), περισσότερες δυνατότητες εκμετάλευσης του Cell, να γράψουμε drivers για το partition του gameos ή, ακόμα-ακόμα, δυνατότητες homebrew και modding στο XMB (πχ., δυνατότητα encrypt/decrypt σε saves παιχνιδιών για να φτιάχνουμε mods και patches). Όλα αυτά είναι "παράνομα", αλλά είναι κακά; Όχι... Δυστυχώς, βέβαια, η πειρατεία συνήθως είναι αναπόφευκτη από κάτι τέτοιο, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι όσοι θέλουν να κάνουν παραγωγικά πράγματα και να συνεργάζονται για να κάνουν το χόμπυ τους θα σταματήσουν!

Επαναλαμβάνω, όλα αυτά ισχύουν για του "καλοήθεις" χάκερς... Αν ο geohot ή κάποιος άλλος έχει άλλες προθέσεις ή αποσκοπεί στο να βγάλει χρήματα από αυτό, ειναι άλλη δουλειά! Αλλά ακόμα και αν ο geohot τα κάνει με απώτερο σκοπό να τον πάρει κάποια εταιρεία, εμένα μου ακούγεται απόλυτα θεμιτό!

Valkyre
08-04-2010, 22:36
^^Φιλε μου καταλαβαινω τι λες αλλα δες το ρεαλιστικα...

απο τα 10 ατομα ποιος θα νοιαστει για ολα αυτα τα "παραγωγικα" πραγματα που δεν εχουν σχεση με πειρατεια?1 στους 10 το πολυ?

Οι υπολοιποι 9 στους 10 θα τους ενδιαφερει μοναχα ενα απλο πραγμα.Πειρατικα παιχνιδια απλα ευκολα και φτηνα.Μην εθελοτυφλουμε εκει γυριζουν ολα...τα υπολοιπα ειναι απλα added bonus και σχεδον κανεναν δεν ενδιαφερουν.

Επισης εξακολουθω να θεωρω παρανομη την διαδικασια εφοσον ο αλλος δημοσιοποιει αυτην την δουλεια και απο την στιγμη που ειναι παρανομος δεν δικαιολογειται ουτε το χομπυ ουτε τιποτα.

Κι εγω εχω χομπυ το γκαζι και το αυτοκινητο και παω σε αλανες και κανω παντιλικια χωρις ιχνος ανθρωπου ή αυτοκινητου σε αποσταση 100 μετρων.Παρολαυτα ειμαι παρανομος και αν ερεθι η αστυνομια και μου κοψει κληση δεν μπορω να τους πω:

"ναι ξερετε, ειμαι παρανομος, αλλα το γκαζι ειναι το χομπυ μου και εφοσον δεν θετω σε κινδυνο την ζωη κανενος συνανθρωπου μου ή περισουσιας του, σας παρακαλω μην με γραψετε"

(το εχω δοκιμασει δεν επιασε :P )

liberostelios
08-04-2010, 23:09
^^ Χαχα...

Ναι, το καταλαβαίνω αυτό που λες. Το θέμα είναι ότι μέσα στην κοινότητα των χάκερς (των κανονικών χάκερς, όχι αυτών που κάνανε μια βλακιούλα και θεωρούν εαυτόν χάκερ) η αναλογία που λες είναι ακριβώς αντίθετη, δηλαδή 9 στους 10 δεν ενδιαφέρονται για πειρατεία (πολλοί από αυτούς, δεν παίζουν καν παιχνίδια). Απλώς, αυτός ο ένας, ας πούμε, θα βγάλει υποστήριξη για ISO και θα χαλάσει τη δουλειά των αλλωνών. Και μετά, όλοι νομίζουν ότι το PS3 έσπασε για να παίζουμε αντιγραμμένα.

Τεσπα, εγώ δεν είπα ότι δεν είναι παράνομο αυτό που έγινε. Το θέμα είναι το έκανε ένας μόνος, ότι αφορά πολύ λίγους οι οποίοι ούτως ή άλλως δεν επηρεάζονται από την αφαίρεση του OtherOS και, άρα, η SONY δεν έχει ουσιαστικό λόγο για την αφαίρεσή του. Δεν ξέρω αν αυτό στέκει νομικά, αλλά τυπικά το σπάσιμο αυτό δε συνεπάγεται αυτόματα πειρατεία.

Υ.Γ.: Τη σιωπή του site να την εκλάβω ως αδιαφορία για το θέμα και, άρα, αρνητική απάντηση; Τουλάχιστον κάποιος mod ας μου δώσει μία συμβουλή για που να κάνω δημοσκόπιση για το θέμα, προκειμένου να αρχίσουμε να κάνουμε κάτι σοβαρό ανεξάρτητα.

Valkyre
08-04-2010, 23:21
^^ Φιλε μου αν θες να ανοιξεις μια τετοια δημοσκοπηση καντην σε αυτο εδω το τμημα του forum μιας και στην ουσια θα προκειται περι μιας ενδεχομενης "προτασης", οποτε θεωρω λογικο να βρισκεται εδω. :)

Valkyre
08-04-2010, 23:22
^^ Φιλε μου αν θες να ανοιξεις μια τετοια δημοσκοπηση καντην σε αυτο εδω το τμημα του forum μιας και στην ουσια θα προκειται περι μιας ενδεχομενης "προτασης", οποτε θεωρω λογικο να βρισκεται εδω. :)

liberostelios
09-04-2010, 13:14
Άρχισαν τα όργανα:

PlayStation 3 Owner Gets A $100 Refund For Losing Linux (http://kotaku.com/5512880/playstation-3-owner-gets-a-100-refund-for-losing-linux)


At least one PlayStation 3 owner has found the silver lining in Sony's decision to axe the option to install other operating systems (http://kotaku.com/5504123/ps3-loses-linux-support) like Linux to the console, obtaining a rather substantial refund from Amazon.com for his PS3 purchase.

European PS3 owner and NeoGAF forum moderator "iapetus" received more than $100 USD (£84.00) in credit from Amazon for his original purchase of the console. Why? He filed a complaint with the online retailer that the removal of functionality in the PlayStation 3's latest firmware update violated a 2002 European law (http://www.wak-tt.com/tt/2yearwarranty1.htm), essentially that his console no longer performed as advertised.

As reported by PlayStation University (http://www.playstationuniversity.com/ps3-owner-refunded-without-return-for-missing-other-os-3555), that law specifies that goods must "be fit for the purpose which the consumer requires them and which was made known to the seller at the time of purchase," a responsibility that falls to the seller to uphold, not the manufacturer.

Whether other customers will have similar luck in receiving refunds for their PlayStation 3 consoles from retailers, now "Install Other OS"-free is unclear. Whether their only gratification will be venting their anger over the loss on the official PlayStation.com forums sounds more likely.

Some PS3 owners desperate to keep Linux and the "Install Other OS" option on their consoles may have hope in the work of one hacker, trying (http://kotaku.com/5505243/hacker-working-to-save-ps3-linux-support) (and possibly succeeding (http://kotaku.com/5511707/hacker-claims-to-have-linux-working-again-on-ps3)) in keeping the original feature intact.
Η πρώτη νομική επίπτωση από την αφαίρεση του OtherOS εμφανίστηκε. Αφορά νόμο της ΕΕ που προστατεύει τον καταναλωτή, λέγοντας ότι το προϊόν που αγοράζει πρέπει να καλύπτει τις απαιτήσεις για τις οποίες το αγόρασε ο καταναλωτής και οι οποίες διαφημίζονταν από τον πωλητή όταν γινόταν η αγορά. Ο συγκεκριμένο νόμος αφορά τον πωλητή και όχι τον κατασκευαστή, άρα την amazon (εν προκειμένω) και όχι τη SONY.

Δεν ξέρω αν η SONY φέρει κάποια ευθύνη επ' αυτού επειδή κατά περιόδους έχει διαφημίσει το χαρακτηριστικό από μόνη της. Ίσως, δε, αυτό να είναι κάτι που θίγει τον πωλητή και επομένως να υπάρξει εκεί κάποια διένεξη μεταξύ πωλητών και κατασκευαστή. Σε κάθε περίπτωση, για όποιον έτυχε να είχε πάρει την κονσόλα από κάποιο online shop και κυρίως από το amazon, ας στείλει μία επιστολή ζητώντας τα λεφτά του πίσω. Έτσι θα βάλουμε και άλλους "μεγάλους παίκτες" στο παιχνίδι, ενάντια στη SONY.

liberostelios
10-04-2010, 04:37
Οι εξελίξεις είναι ραγδαίες και σιγά-σιγά αρχίζει να "υποχωρεί" κάπως η SONY. Σε ερώτηση του IT site THINQ, η SONY ζητάει συγνώμη (http://www.thinq.co.uk/news/2010/4/9/sony-says-sorry-for-other-os-take-down/) για την αφαίρεση του OtherOS, εξηγώντας ότι το κάνει για να διασφαλίσει την αξιοπιστία του συστήματος. Το site επανήλθε ήδη με ερωτήσεις αναφορικά με τα νομικά ζητήματα που ήδη έχουν αναφερθεί, λόγω των ευρωπαϊκών κανονισμών, για το τι θα κάνουν με τους πωλητές όπως το Amazon που θα αναγκαστούν να πληρώσουν τους πελάτες τους λόγω της κίνησης της SONY και άλλα ενδιαφέροντα ζητήματα.

Η υπόθεση έχει ψωμί. Πάνω που νόμιζα ότι μόνο εγώ ασχολούμουν (και είχα αρχίσει να αισθάνομαι λίγο γραφικός), φαίνεται πως πολλής κόσμος είναι ακόμα σαστισμένος από την κίνηση και αναζητά απαντήσεις.

H Sony απαντησε:


We are sorry if users of Linux or other operating systems are disappointed by our decision to issue a firmware upgrade which when installed disables this operating system feature. We have made the decision to protect the integrity of the console and whilst mindful of the impact on Linux or other operating system users we nevertheless felt it would be in the best interests of the majority of users to pursue this course of action.

As you will be aware we have upgraded and enhanced functionality and features of the console by numerous firmware upgrades over time and this is a very rare instance where a feature will be disabled. Further enhancements are in the pipeline.

Users do have the choice whether to install the firmware upgrade and this is clearly explained to them at the time the firmware upgrade is made available for installation. Furthermore our terms and conditions clearly state that we have the right to revise the PS3’s settings and features in order to prevent access to unauthorised or pirated content.

Υ.Γ.: Διπλο-ποστάρω επίτηδες για να γίνει γνωστό το νέο σε όσους τους αφορά (μιας και αναμένουμε επίσημες τοποθετήσεις της SONY για το ζήτημα).