PDA

View Full Version : Ελληνικό site (mobex.gr) προπωλεί iPads...για 15 Απριλίου;!



MilitaryRaiden
03-04-2010, 23:20
Στο maclife.gr διάβασα πως κάποιοι προπαρήγγειλαν απ΄ το site αυτό επ΄αντικαταβολή.
¶μα επισήμως στον υπόλοιπο κόσμο θα κυκλοφορήσει στις 24 του παρόντος πού θα τα βρει ο τεράστιος στις 15...;

Έχετε εσείς ακούσει από κάπου όποτε περί συγκεκριμένης ημερομηνίας κυκλοφορίας στην Ελλάδα ή/και τιμές;
Το εν λόγω site το 15gb/wifi το πωλεί ¤550 - τιμή λογική (για Ελλάδα...)

WolfRathmA
04-04-2010, 21:02
Που βρίσκεται το μαγαζί αυτό; Αγιο Νικόλαο λέει μονό... Να υποθέσω στη Κρήτη;

james9
04-04-2010, 21:55
επειδη δεν εχω ασχοληθει εκτενως. για ποιο λογο να δωσει καποιος 550 ευρω τη σημερον ημερα(εκτος αν ειναι παμπλουτος) και να παρει το i pad. δεν ειρωνευομαι απλα ρωταω.

MilitaryRaiden
04-04-2010, 23:28
Αρκετούς λόγους έχω προσωπικώς αλλά μπαίνω για green zone (matt Damon) σε IMAX cinema στη Βουλγαρία (τρελά γέλια...) οπότε επιφυλάσσομαι.
Πάντως εγώ παρήγγειλα το 64gb στα ¤700 - θα τα χρειαστώ τα γίγας αν κρίνω απ´ το iPhone αλλά και για τη χρήση που το προορίζω.

Giannis7
06-04-2010, 00:15
Είναι σαν ένα netbook με touch screen από ότι έχω καταλάβει. Δεν ξέρω τι το κάνει τόσο τρομερό, ίσως το μηλαράκι τι να πώ. Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά αυτή είναι η γνώμη μου.

WolfRathmA
06-04-2010, 02:58
^^ οντως αυτο το "μηλο" προωθει αρκετα τις πωλησεις οπως και να το κανουμε. Δεν ειναι λιγοι και οι "apple fans" που θα τρεξαν απευθειας για να το αγορασουν. Αν οντως δεν εχεις netbook και δε σε ενδιαφερει και "τοσο πολυ" η δυνατοτες που μπορει να εχει ενα pc μπροστα του (αν και δε μπορουμε να το συγκρινουμε με pc) τοτε ειναι μια καλη αγορα!

MilitaryRaiden
06-04-2010, 11:21
Είναι σαν ένα netbook με touch screen από ότι έχω καταλάβει. Δεν ξέρω τι το κάνει τόσο τρομερό, ίσως το μηλαράκι τι να πώ. Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά αυτή είναι η γνώμη μου.

Όσο θεμιτό είναι να πεις πως μια HDTV είναι απλώς μια τηλεόραση CRT με υψηλότερη ανάλυση άλλο τόσο είναι και το να χαρακτηρίσει κανείς το ipad ως επνα netbook με οθόνη αφής.
Είχα netbook και μόλις πήρα το iPhone το έφαγε η σκόνη παρά το γεγονός της μικρής οθόνης. Τη τεράστια διαφορά θα την κάνουν οι εφαρμογές όπως συνέβη και με το τηλέφωνο.
Το ipad για μένα θα είναι e-book και συσκευή αναγνώσεως περιοδικών κι εφημερίδων και comics με τρόπους που κανένα άλλο μέσο δεν προσφέρει, gaming και movies συσκευή, σχεδιαστήριο, web browsing device και με τις εφαρμογές θα βρεθούν χρήσεις που δεν γίνεται να φανταστούμε - ακριβώς όπως και με το iPhone.

MilitaryRaiden
06-04-2010, 11:28
Που βρίσκεται το μαγαζί αυτό; Αγιο Νικόλαο λέει μονό... Να υποθέσω στη Κρήτη;

Ναι, Κρήτη πρέπει να ΄ναι αν κρίνω απ΄ τον αριθμό τηλεφώνου. Τον είδα και στο skroutz, στέλνει αντικαταβολή με ¤2 επιβάρυνση για Αθήνα κι απ΄ ό,τι μου απήντησε σε email είναι us imports τα οποία θα αποστείλει στις 18 Απριλίου (Κυριακή...;) για παράδοση την επομένη.
Επίσης δεν αποδέχεται παραγγελίες άνω του ενός ipad ανά χρήστη.

WolfRathmA
07-04-2010, 02:45
OK! Θα φυγει η κοπελα μου για Αγγλια την αλλη παρασκευη οποτε θα περιμενω μηπως το εχουν εκει περα και το παρει απο εκει να μου το φερει. Αναλογος και τη τιμη βεβαια, αλλα απο οτι ειδα στο site οι τιμες συμβαδιζουν οπως και στην Ελλαδα :( δηλαδη το macbook white εχει εκει περα 930 ευρω και εδω περα 970...

Θα δειξει!

MilitaryRaiden
07-04-2010, 09:23
OK! Θα φυγει η κοπελα μου για Αγγλια την αλλη παρασκευη οποτε θα περιμενω μηπως το εχουν εκει περα και το παρει απο εκει να μου το φερει. Αναλογος και τη τιμη βεβαια, αλλα απο οτι ειδα στο site οι τιμες συμβαδιζουν οπως και στην Ελλαδα :( δηλαδη το macbook white εχει εκει περα 930 ευρω και εδω περα 970...

Θα δειξει!

Εγώ απ΄ ό,τι βλέπω πιθανώς θα απόσχω - θα δω αν τελικώς λυθεί με κάποιο update το πρόβλημα όπως διάβασα πως έγινε με τα unibody MacBook.

WolfRathmA
07-04-2010, 09:59
Με update λιγο δυσκολο το βλεπω αν οντως το προβλημα ειναι με το περιβλημα.

MilitaryRaiden
07-04-2010, 11:52
Υπέροχα... Μάλλον θα πρέπει να σκεφτώ πολύ σοβαρά την αγορά του 2nd gen ipad...

Valkyre
07-04-2010, 11:58
Όσο θεμιτό είναι να πεις πως μια HDTV είναι απλώς μια τηλεόραση CRT με υψηλότερη ανάλυση άλλο τόσο είναι και το να χαρακτηρίσει κανείς το ipad ως επνα netbook με οθόνη αφής.
Είχα netbook και μόλις πήρα το iPhone το έφαγε η σκόνη παρά το γεγονός της μικρής οθόνης. Τη τεράστια διαφορά θα την κάνουν οι εφαρμογές όπως συνέβη και με το τηλέφωνο.
Το ipad για μένα θα είναι e-book και συσκευή αναγνώσεως περιοδικών κι εφημερίδων και comics με τρόπους που κανένα άλλο μέσο δεν προσφέρει, gaming και movies συσκευή, σχεδιαστήριο, web browsing device και με τις εφαρμογές θα βρεθούν χρήσεις που δεν γίνεται να φανταστούμε - ακριβώς όπως και με το iPhone.

Ερρρ διαφωνω με το παραδειγμα σου!

Η CRT μου δεν κανει τιποτα περισσοτερο απο την HDTV μου.Μαλιστα η HDTV μου κανει πολυ περισσοτερα.

Αντιθετα, το Ipad κανει πολυ λιγοτερα πραγματα απο ενα netbook.Οποτε βρες καλυτερο παραδειγμα μη σε κανω νταντα! :D :D :D

MilitaryRaiden
07-04-2010, 12:04
Α, όχι - προτιμώ νταντά...!

Lefteris_X
07-04-2010, 13:17
ότι πιο ηλίθιο που έχει ακουστεί.......το αλουμινένιο περίβλημα μπλοκάρει το Wi-Fi.......
άρα με αυτή τη παρα-λογική......τα MacBook που είναι ΦΟΥΛ στο αλουμίνιο, αλλά έχουν ταυτόχρονα ΜΙΑ ΧΑΡΑ λήψη WiFi....τότε τροφοδοτούνται απο έναν μίνι αντιδραστήρα ψυχρής σύντηξης (cold fusion), για να μην ανεβαίνει και η θερμοκρασία...

¶ϊντε σιχτήρ! που λέμε κιόλας ότι κοστίζουν ακριβά τα MacBook.....εδώ σκίσαμε ΚΑΙ τον Einstein ΚΑΙ ΤΟΝ Bohr....

Επίσης, στο iPad 2nd generation, θα έχει και πρόσβαση (Sp-Fi) Internet.......ήτοι Space - Fidelity για τους ποζεράδες αστροναύτες, σε περίπτωση που συναντηθούν με ξένα species στο διάστημα (πχ τους Borg) να μπορούν να συνενοηθούν, μέσω iTunes Space inter-species edition.

MilitaryRaiden
07-04-2010, 23:31
ότι πιο ηλίθιο που έχει ακουστεί.......το αλουμινένιο περίβλημα μπλοκάρει το Wi-Fi.......
άρα με αυτή τη παρα-λογική......τα MacBook που είναι ΦΟΥΛ στο αλουμίνιο, αλλά έχουν ταυτόχρονα ΜΙΑ ΧΑΡΑ λήψη WiFi....τότε τροφοδοτούνται απο έναν μίνι αντιδραστήρα ψυχρής σύντηξης (cold fusion), για να μην ανεβαίνει και η θερμοκρασία...

¶ϊντε σιχτήρ! που λέμε κιόλας ότι κοστίζουν ακριβά τα MacBook.....εδώ σκίσαμε ΚΑΙ τον Einstein ΚΑΙ ΤΟΝ Bohr....

Επίσης, στο iPad 2nd generation, θα έχει και πρόσβαση (Sp-Fi) Internet.......ήτοι Space - Fidelity για τους ποζεράδες αστροναύτες, σε περίπτωση που συναντηθούν με ξένα species στο διάστημα (πχ τους Borg) να μπορούν να συνενοηθούν, μέσω iTunes Space inter-species edition.


Ποιός έχει περίοδο, απόψε, Λευτέρη μου;; Ποιός, μωρό μου, is on the rag??? ΠΟΙΟΣ, ΚΑΛΕ ΜΟΥ, ΠΟΙΟΣ;;;;;:lol:

πέραν της πλάκας - αφού το ξέρεις πως στα τεχνικά είμαι (και παραμένω δυστυχώς) μια ξανθιά... Τι να κάνω; Το διάβασα σ΄ένα thread στ΄apple forum και ανοήτως το μετέφερα. Αν και υποπτεύομαι πως θα αναφερόταν ο παραπονούμενος σε κάποιες ίσως ελάχιστες παρεμβολές εν σχέσει με μειωμένη ισχύ στην αντένα της συσκευής για λόγους οικονομίας της μπαταρίας - λέω τώρα...

WolfRathmA
08-04-2010, 03:43
Λενε παντως τα παιδια στο φορουμ (maclife) οτι το wi-fi ειναι πισω απο το μιλο, το οποιο ειναι πλαστικο. Και στα macbook aluminium ειναι εκει που συνδεεται η οθονη με τη "βαση" το οποιο ειναι και αυτο πλαστικο.

Παντως περιεργεια μου κανει που τοσα μεγαλα site που εκαναν review για το ipad δεν ανεφεραν τιποτα και βγηκαν καποιοι αλλοι και λεγανε οτι οχι μονο το ipad εχει προβλημα αλλα και τα macbook... Οτι να'ναι μου φαινεται ειναι η ειδηση.

MilitaryRaiden
08-04-2010, 08:37
Λενε παντως τα παιδια στο φορουμ (maclife) οτι το wi-fi ειναι πισω απο το μιλο, το οποιο ειναι πλαστικο. Και στα macbook aluminium ειναι εκει που συνδεεται η οθονη με τη "βαση" το οποιο ειναι και αυτο πλαστικο.

Παντως περιεργεια μου κανει που τοσα μεγαλα site που εκαναν review για το ipad δεν ανεφεραν τιποτα και βγηκαν καποιοι αλλοι και λεγανε οτι οχι μονο το ipad εχει προβλημα αλλα και τα macbook... Οτι να'ναι μου φαινεται ειναι η ειδηση.

Παιδιά, δεν ξέρω. Η Apple πάντως αναγνώρισε πως το πρόβλημα είναι υπαρκτό οπότε...
Εγώ ακύρωσα την αγορά μου πάντως και θα περιμένω καλύτερα να έρθει Ελλάδα οπότε αφενός τα προβήματά του θα έχουν λυθεί κι αφετέρου αν αντιμετωπίσω πρόβλημα θα μπορώ άμεσα να αποτανθώ στο ελληνικό σέρβις ή στο κατάστημα απ΄ το οποίο το πήρα.
Παρεμπιπτόντως: αν κάποιος έχει πάρει από Αμερική ένα ipad και αυτό έχει κάποια βλάβη πού απευθύνεται; Το στέλνει Αμερική με κίνδυνο να του το σταματήσουν στο τελωνείο κατά την επιστροφή ή μπορεί να το δώσει π.χ. στην document και να εξυπηρετηθεί;

WolfRathmA
08-04-2010, 08:45
Αν εχεις Apple care μπορεις να το πας οπου θες :P

Αλλα και η Apple οταν λεμε "αναγνώρισε" δε θα το ελεγα και ετσι. Τεχνικες δυσλειτουργίες υπαρχουν παντου και σε ολα, οποτε δε θα μπορει να βγει και να κανει τη κουκουβάγια και να πει οτι "οχι η συσκευες μας ειναι τουμπανο και δεν εχουν ποτε προβλημα" παντου υπαρχει και μια τεχνικη υποστηριξη.

MilitaryRaiden
08-04-2010, 08:49
Καλημέρα, Αποστόλη.

Δηλαδή αν πω σε φίλο μου που προτίθεται να μου το φέρει από US να συμπεριλάβει ΚΑΙ Apple care μπορώ να το πάω ανέτως στην εδώ τεχνική υποστήριξη; Πόσο κάνει αλήθεια το Apple care και πόσο διαρκεί;

WolfRathmA
08-04-2010, 08:58
Απο οτι θυμαμαι νομιζω πρεπει να ειναι 3 χρονια. Μπορει να κανω και λαθος. Μπες και δες στο site της apple να δεις ποσο εχει πανω κατω. Τωρα φυσικα δε ξερω αν θα εχουν βγαλει ακομα για το iPad τετοιο προγραμμα.

MilitaryRaiden
08-04-2010, 09:21
Πέραν τούτου θα μπορώ να το δώσω για την όποια επισκευή στην document?
Καλύπτομαι εν Ελλάδι ή θα πρέπει να το στείλω Αμερική αν π.χ. τελικώς απαιτηθεί αλλαγή της συσκευής;

Lefteris_X
08-04-2010, 10:50
Ποιός έχει περίοδο, απόψε, Λευτέρη μου;; Ποιός, μωρό μου, is on the rag??? ΠΟΙΟΣ, ΚΑΛΕ ΜΟΥ, ΠΟΙΟΣ;;;;;:lol:

πέραν της πλάκας - αφού το ξέρεις πως στα τεχνικά είμαι (και παραμένω δυστυχώς) μια ξανθιά... Τι να κάνω; Το διάβασα σ΄ένα thread στ΄apple forum και ανοήτως το μετέφερα. Αν και υποπτεύομαι πως θα αναφερόταν ο παραπονούμενος σε κάποιες ίσως ελάχιστες παρεμβολές εν σχέσει με μειωμένη ισχύ στην αντένα της συσκευής για λόγους οικονομίας της μπαταρίας - λέω τώρα...


Καλημέρα!

βρε Mil, δεν έχω τις τσαντίλες μου με εσένα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ, αλλά με κάποιους "masters" εκεί στο εξωτερικό που κατεβάζουν ότι θέλει το μυαλό τους, ως τεχνικά συμπεράσματα.

Carry on !

NonBorn
08-04-2010, 11:00
Για την εγγύηση ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΘΕΜΑ....Για να μην λέμε πράγματα που δεν ισχύουν!!

Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ Η APPLE ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ . _

Αν πάρεις λάπτοπ από Αμερική το φέρεις εδώ το ανοίξεις και δε δουλεύει το πας στη document και σου δίνει καινούργιο ή στο φτιάχνει... Δεν έχει σημασία το applecare. Το applecare δίνει επιπλέον 2 χρόνια εγγύηση στο μηχάνημα σου...


Τώρα συγκεκριμένα για το ipad που δεν έχει κυκλοφορήσει εδώ δεν ξέρω τι πολιτική έχει αυτή τη στιγμή η apple. Θεωρώ όμως αφού η πρόθεση της εταιρίας είναι παγκόσμια υπστήριξη, δεν θα έχει πρόβλημα κάποιος που έκανε import ένα USA ipad. Κι αυτό διότι αν εγώ είμαι επαγγελματίας που ταξιδεύει στην Αμερική και ήρθα στην Ελλάδα για διακοπές ή για κάτι άλλο τελοσπάντων η apple πρέπει να με καλύψει...


Αυτά από μένα...

MilitaryRaiden
08-04-2010, 11:21
Καλημέρα!

βρε Mil, δεν έχω τις τσαντίλες μου με εσένα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ, αλλά με κάποιους "masters" εκεί στο εξωτερικό που κατεβάζουν ότι θέλει το μυαλό τους, ως τεχνικά συμπεράσματα.

Carry on !

Μην ανησυχείς, Λευτέρη, δεν τίθεται κανένα θέμα παρεξηγήσεων μεταξύ μας - αστειευόμουν!

WolfRathmA
08-04-2010, 20:19
Ε και εγώ αυτό είπα ρε Nonborn... τι φωνάζεις; :P


ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ MILITARYRAIDEN ΕΣΥ!!!!!???? LOL :P

MilitaryRaiden
09-04-2010, 22:33
Ε και εγώ αυτό είπα ρε Nonborn... τι φωνάζεις; :P


ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ MILITARYRAIDEN ΕΣΥ!!!!!???? LOL :P

Αν ήθελα , WolfRathmA, ας μην καταλάβαινα...;D

Terastios
10-04-2010, 11:15
Το έχουνε παρουσίαση στο Πλαίσιο
http://www.plaisio.gr/Campaign/iPad.htm?utm_source=Newsletter&utm_medium=Email&utm_campaign=1004_after_easter_ipad.htm

MilitaryRaiden
10-04-2010, 13:02
Το έχουνε παρουσίαση στο Πλαίσιο
http://www.plaisio.gr/Campaign/iPad.htm?utm_source=Newsletter&utm_medium=Email&utm_campaign=1004_after_easter_ipad.htm


Να 'σαι καλά, φίλε μου, για το link!