PDA

View Full Version : Router για conn-x 8MB



wesker
30-03-2010, 21:29
Kαλησπέρα παιδιά! Πριν λίγες μέρες ενεργοποιήθηκα στον ΟΤΕ στα 8ΜΒ. Έχω ένα LinkSys WAG54GS το οποίο τον τελευταίο καιρό αρχίζει και κάνει νερά με αποσυγχρονισμούς, όχι συχνά 1 την μέρα και αυτό αν το έχω ανοιχτό για μέρες. Σκέφτομαι να αγοράσω κάτι καλλίτερο, όχι πολύ ακριβό, μέχρι 70-80€. Η χρήση που το θέλω είναι torrents και γενικά downloads, youtube κλπ μέχρι θανάτου, και οn-line gaming, WoW, Red Alert, Dawn Of War κλπ. Τι μου προτείνετε; Σκέφτομαι για αυτό εδώ Netgear DGN2000 (http://www.plaisio.gr/Peripherals/Networks/Modem-Router/Wireless-Modem-Routers/Netgear-Wireless-Modem-Router-Annex-A-N-DGN2000-100ISS.htm). Kάποια άλλη πρόταση;

WolfRathmA
31-03-2010, 03:29
Κοιταξε για Belkin κατα προτίμηση δικιά μου και US Robotics έπειτα. Εγώ αν ήταν να αγόραζα ρουτερ θα αγόραζα τώρα το Belkin

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Networks/Modem-Router/Wireless-Modem-Routers/Belkin-Wireless-Router-Annex-A-N-F5D8633YY4A.htm

η

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Networks/Modem-Router/Wireless-Modem-Routers/Belkin-F5D8636-Wireless-Modem-Router-N-300Mbps-Annex-A-F5D8636.htm


Εχω ιδιαιτερη εκτιμηση για αυτη την εταιρια γιατι εχει και εφορου ζωης εγγυηση στα ρουτερ της. Εχω το Belkin N1 Vision και ειμαι σουπερ ευχαριστημενος. Ευκολο user interface κτλ.

overclocker
31-03-2010, 04:24
+1 για το Netgear DGN2000.
Ειδικά αν δεν έχεις "δύσκολη" γραμμή τα πάει περίφημα.
Για τα Belkin έχω ανάμικτες εντυπώσεις.
Σαν modem δεν είχα ποτέ προβλήματα και θα χαρακτήριζα αρκετά σταθερά αλλά το wifi τους με έχει ταλαιπωρήσει αρκετές φορές.
Πάντως όποιο και από τα 3 διαλέξεις θα σε ικανοποιήσει για αυτά που ζητάς και για το ποσό που έχεις διαθέσιμο.

wesker
31-03-2010, 06:31
+1 για το Netgear DGN2000.
Ειδικά αν δεν έχεις "δύσκολη" γραμμή τα πάει περίφημα.
Για τα Belkin έχω ανάμικτες εντυπώσεις.
Σαν modem δεν είχα ποτέ προβλήματα και θα χαρακτήριζα αρκετά σταθερά αλλά το wifi τους με έχει ταλαιπωρήσει αρκετές φορές.
Πάντως όποιο και από τα 3 διαλέξεις θα σε ικανοποιήσει για αυτά που ζητάς και για το ποσό που έχεις διαθέσιμο.

Όταν λές δύσκολη γραμμή; Δεν έχει και το Linksys στατιστικά να τα ανέβαζα να τα δείτε....D-:

Nek_Food
31-03-2010, 14:54
Γιατί δεν κοιτάς μήπως η εταιρεία πάροχος υποχρεούται να σου στείλει νέο ρούτερ αφού το παλιό της παρουσιάζει προβλήματα. Είναι δικαίωμα σου να ζητήσεις είτε επιδιόρθωση του προβλήματος, είτε να σου στείλουν νέο εξοπλισμό που να διορθώνει αυτά σου τα προβλήματα εάν συνεχιστούν με τον παρόντα εξοπλισμό της. Κοίτα το, εγώ το έχω κάνει στο παρελθόν (σε άλλες εταιρείες όμως).

wesker
31-03-2010, 19:43
Γιατί δεν κοιτάς μήπως η εταιρεία πάροχος υποχρεούται να σου στείλει νέο ρούτερ αφού το παλιό της παρουσιάζει προβλήματα. Είναι δικαίωμα σου να ζητήσεις είτε επιδιόρθωση του προβλήματος, είτε να σου στείλουν νέο εξοπλισμό που να διορθώνει αυτά σου τα προβλήματα εάν συνεχιστούν με τον παρόντα εξοπλισμό της. Κοίτα το, εγώ το έχω κάνει στο παρελθόν (σε άλλες εταιρείες όμως).

To router που έχω τώρα δεν είναι του ΟΤΕ. Από τον ΟΤΕ πήρα ένα sagem το οποίο δεν κάνει για την χρήση που το θέλω. Πρακτικά αυτό που θέλω είναι ένα ρουτερ να το πουσάρω όσο δεν πάει και να μου λεει "spank me harder, αντέχω..."

stein3x
01-04-2010, 03:09
Θα σου πρότεινα και εγώ το Netgear DGN2000 μιας και έχω ακούσει καλά σχόλια και για τα λεφτά του (και με υποστήριξη 802.11n) μια χαρά είναι,αντέχει .
Για τα belkin έχω διαβάσει διάφορα με το σημαντικότερο (δεν θυμάμε ποιό μοντέλο είναι ότι χάνουν την ip και αργούν να λάβουν άλλη).
Πάντως σκυλί είναι το γνωστό Thomson TG585 ,μπορεί να μην βγάζει μάτι αλλά σε δύσκολες συνδέσεις πραγματικά πετάει!
Αν δεν παίζει ρόλο τα οικονομικά θα σου έλεγα καθαρα Draytek...Εγώ έχω αυτό (http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Modem-Routers/DrayTek-Router-Annex-A-Vigor-2710N-VIGOR-2710N-ANNEX-A.htm) και ποιό πλήρες router δεν γίνετε,μπορείς να κάνεις τα πάντα!!

Nek_Food
01-04-2010, 11:23
Εμένα το Thomson TG585 κάηκε μέσα στον ένα μήνα... περίεργο δεν ξέρω γιατί ίσως πήρε κάτι στραβά στο άνοιξε κλείσε του διακόπτη (power). Μου το αντικατέστησαν φυσικά αλλά ήδη είχα βολευτεί και ακόμα παίζω με το NetFaster IAD που είχα καβάντζα και δεν καταλαβαίνει τίποτα, torrents, facebook (σύζυγος έτσι;), youtube, browsing από δύο PC με ταυτόχρονο gaming από δύο κονσόλες (ενσύρματα και ασύρματα ταυτόχρονα) και όλα σφαίρα. Σκυλί...

overclocker
01-04-2010, 12:22
Όταν λές δύσκολη γραμμή; Δεν έχει και το Linksys στατιστικά να τα ανέβαζα να τα δείτε....D-:
Χαρακτηριστικά γραμμής για Linksys : http://192.168.1.1/setup.cgi?next_file=DSL_status.htm

"Δύσκολη γραμμή" : Γραμμη με "θορυβο" *, που κλειδωνει χαμηλα και εχει συχνά disconnects.

* η σχέση (σε dB) που έχει το ωφέλιμο σήμα της γραμμής (signal - αυτό που μεταφέρει τα data μας) αν το διαιρέσουμε με το θόρυβο της (noise) γι αυτό λέγεται και S/N δηλ. Signal/Noise (SNR). Αυτό πρέπει να είναι υψηλό θετικό νούμερο και σε κάθε περίπτωση όχι μικρότερο από 6 dB θεωρητικά αλλά στην πράξη κάτω από 10-12 dB έχουμε σοβαρά προβλήματα. Αν είναι λοιπόν μικρότερο ή ίσο του 12 έχεις προβλήματα θορύβου της γραμμής και φυσικά λάθη στο modem/router.

wesker
01-04-2010, 12:58
Χαρακτηριστικά γραμμής για Linksys : http://192.168.1.1/setup.cgi?next_file=DSL_status.htm

"Δύσκολη γραμμή" : Γραμμη με "θορυβο" *, που κλειδωνει χαμηλα και εχει συχνά disconnects.

* η σχέση (σε dB) που έχει το ωφέλιμο σήμα της γραμμής (signal - αυτό που μεταφέρει τα data μας) αν το διαιρέσουμε με το θόρυβο της (noise) γι αυτό λέγεται και S/N δηλ. Signal/Noise (SNR). Αυτό πρέπει να είναι υψηλό θετικό νούμερο και σε κάθε περίπτωση όχι μικρότερο από 6 dB θεωρητικά αλλά στην πράξη κάτω από 10-12 dB έχουμε σοβαρά προβλήματα. Αν είναι λοιπόν μικρότερο ή ίσο του 12 έχεις προβλήματα θορύβου της γραμμής και φυσικά λάθη στο modem/router.

Φίλε μου το κακό ξέρεις πιο είναι; Οτι το Linksys που έχω δεν δείχνει τέτοια στατιστικα... Προσπάθησα με custom firmware που έφτιαξε κάποιος αλλά το αποτελεσμα ήταν να μην μπορεί να συνδεθεί στην adsl καν. Και δυστυχώς το Linksys με το επισημο firmware του δεν υποστηρίζει telnet.

@stein3x: Για τα Draytek από συζητήσεις φίλων ακούω πάντα τα καλλίτερα, αλλά δυστυχώς πάμε πολύ ψηλά σε τιμή....

stein3x
01-04-2010, 13:12
Ποιί Linksys έχεις?Σε όλα μπαίνεις με 192.168.1.1 (και κωδ admin,admin) από ότι θυμάμε.

wesker
01-04-2010, 13:20
Ποιί Linksys έχεις?Σε όλα μπαίνεις με 192.168.1.1 (και κωδ admin,admin) από ότι θυμάμε.

To Linksys WAG54GS.

wesker
02-04-2010, 14:56
Τελικά αγόρασα το Netgear DGN2000. Θα το σετάρω και θα σας πώ εντυπώσεις...

WolfRathmA
06-04-2010, 02:59
Τελικα δεν ακουσες τις γνωμες μας... χαχαχαχα (just kidding)

Kαλοριζικο!