PDA

View Full Version : MotoGP 09/10



nikon
20-03-2010, 08:57
http://fast1.onesite.com/capcom-unity.com/user/s-kill/a9bd834bbc48ff89dbd48d030c67b8ad.jpg

Έκδοση : CAPCOM



Aνάπτυξη : MONUMENTAL



Διάθεση : CD MEDIA



Την στιγμή που όλοι οι φίλοι των 2 τροχών περιμένουμε με αγωνία την έναρξη του νέου πρωταθλήματος των 125cc, 250cc και της μεγάλης κατηγορίας των 800cc ή Motogp όπως είναι περισσότερο γνωστή, η Capcom και σε συνεργασία με την Monumental, θέλοντας να μας βάλουν λίγο πιο νωρίς στο κλίμα των αγώνων, δίνουν στην κυκλοφορία έναν νέο τίτλο για τις κονσόλες με θέμα ακριβώς αυτό το πρωτάθλημα δηλαδή που σε λίγο καιρό θα έχουμε την ευκαιρία να δούμε μέσα από τις οθόνες της τηλεόρασης μας.

Το Motogp 09/10 λοιπόν είναι εδώ δίνοντας μας την ευκαιρία, πέρνοντας στα χέρια μας το τιμόνι μιας από αυτές τις πολύ δυνατές μηχανές, να νιώσουμε για λίγο έστω μέσω ενός videogame σαν ένας άλλος Valentino Rossi.
Ένα μεγάλο ταξίδι σε όλο τον κόσμο σχεδόν μας περιμένει μέσα από τις πίστες του παιχνιδιού αλλά και αρκετή έκρηξη αδρεναλίνης μέσα από τους αγώνες αφού αντίπαλοι μας θα είναι όλα τα μεγάλα ονόματα του Motogp αλλά και των μικρότερων κατηγοριών.


SINGLE PLAYER
Οι βασικές επιλογές αν θελήσουμε να παίξουμε μόνοι μας είναι λίγο πολύ γνωστές σε τέτοιου είδους παιχνίδια και έτσι και εδώ έχουμε την επιλογή του να λάβουμε μέρος σε ένα πρωτάθλημα (Championship mode), να τρέξουμε σε αγώνες άνευ βαθμολογίας και κατάταξης (Arcade mode), να τρέξουμε με αντίπαλο τον χρόνο (Time trial mode) και στην καλύτερη και πιο ενδιαφέρουσα επιλογή του τίτλου να λάβουμε μέρος σε μια σειρά αγώνων μέσα από τους οποίους θα χτίσουμε και θα ζήσουμε την δική μας καριέρα στο κόσμο της μοτοσικλέτας (Career mode).




http://cache.g4tv.com/rimg_606x0/ImageDb3/182265_l/MotoGP-0910.jpg

Το Championship mode λοιπόν είναι το γνωστό πρωτάθλημα αγώνων μέσα στο οποίο καλούμαστε με όπλο την καλή μας οδήγηση να ανέβουμε όσο πιο ψηλά μπορούμε στην κατάταξη του κάθε αγώνα χωριστά και με την συγκομιδή όσο περισσότερων βαθμών μπορούμε να κατακτήσουμε στο τέλος το πρωτάθλημα κάτι καθόλου εύκολο με τους αντίπαλους που θα έχουμε.

Το Arcade mode είναι αυτό που μπορούμε να τρέξουμε πιο ελεύθερα χωρίς βαθμολογίες και θέσεις κατάταξης στην κατηγορία κυβικών που θα επιλέξουμε και στην πίστα θέλουμε με τον αναβάτη που θέλουμε.
Αυτή βέβαια η ελεύθερη επιλογή γίνεται πιο πλούσια κάθε φορά που τελειώνουμε κάποια κατηγορία ή κάποια πίστα με αποτέλεσμα να μας επιτρέπεται η επιλογή μιας άλλης κατηγορίας ή πίστας ξεκλειδώνοντας τις σαν έπαθλο για τον τερματισμό μας.

Στο Time trial mode αντίπαλος μας είναι το χρονόμετρο και ανάλογα την πίστα που τρέχουμε θα πρέπει να τερματίσουμε στον χρόνο που πρέπει.
Βοηθός μας σ’αυτή τη προσπάθεια θα είναι το γνωστό “ghost” εμείς δηλαδή στον προηγούμενο γύρο που κάναμε και βλέποντας τον εαυτό μας σαν αντίπαλο να προσπαθήσουμε να τον περάσουμε διορθώνοντας τα όποια λάθη του προηγούμενου γύρου μας.

Τέλος το Career mode είναι σίγουρα αυτό που θα μας κρατήσει περισσότερο στο Motogp 09/10 ως η καλύτερη και η πιο γεμάτη επιλογή που έχουμε στο παιχνίδι.
Παίρνοντας στα χέρια μας την ίδια μας την καριέρα εντός αλλά και εκτός πίστας και ξεκινώντας από το μηδέν και με μια μικρή μηχανή 125cc θα έχουμε την δυνατότητα μέσα από τους αγώνες που θα δίνουμε και τερματίζοντας όσο ψηλότερα μπορούμε να κερδίζουμε δόξα και χρήμα με αποτέλεσμα να μπορούμε να προσλάβουμε από υπεύθυνους τύπου και μάνατζερ μέχρι μηχανικούς.


http://cache.g4tv.com/rimg_606x0/ImageDb3/182252_l/MotoGP-0910.jpg


Ο καθένας από το πόστο του μοναδικό σκοπό θα έχει να μας ανεβάσει όσο ψηλότερα γίνεται εντός και εκτός πίστας, οι μηχανικοί με τις βελτιώσεις της μηχανής μας για καλύτερες επιδόσεις και οι μάνατζερ με τις συμφωνίες που θα κλείνουν για εμάς με μεγάλες εταιρείες που θα θέλουν να μας σπονσονάρουν και όλα αυτά βέβαια με το αζημίωτο για εκείνους αλλά και για εμάς.


GAMEPLAY
Η οδήγηση της μηχανής στο Motogp 09/10 χωρίς να είναι κάτι δύσκολο κρύβει κάποια μυστικά που στην πορεία θα δούμε ότι είναι πολύ σημαντικά για την καλή πορεία μας στο παιχνίδι και κάνοντας το λίγο πιο simulation απ’ότι νομίζουμε στην αρχή.

Δεν αρκεί μόνο να οδηγούμε σωστά χωρίς να βγαίνουμε εκτός δρόμου κάτι βέβαια που αν δεν χειριστούμε σωστά το γκάζι και το φρένο ούτε και αυτό θα μας φανεί εύκολο αλλά θα πρέπει να πηγαίνουμε από την σωστή αγωνιστική γραμμή και χωρίς να χτυπάμε τις μηχανές των αντιπάλων μας για να πάρουμε καλύτερη θέση κάτι που θα μας ανταμείψει με έξτρα χρόνο αλλά και «φήμη» (reputation) που θα μας κάνει πιο περιζήτητους στους σπόνσορες και τους μηχανικούς που θα θέλουν να συνεργαστούν μαζί μας.

Αν βέβαια προσπαθήσουμε με πονηρό και αντιαθλητικό τρόπο να βγάλουμε εκτός δρόμου κάποιον αντίπαλο μας χτυπώντας την μηχανή του με την δική μας η τιμωρία μας θα είναι άμεση με αφαίρεση χρόνου και φήμης.

Κάποια άλλα μυστικά που υπάρχουν κατά την διάρκεια του αγώνα και τα οποία θα μας δώσουν τα πολύτιμα έξτρα χρόνο και φήμη είναι τα προσπεράσματα που μπορούμε να κάνουμε στους αντιπάλους μας με την βοήθεια του πολύ σημαντικού σε τέτοιες περιπτώσεις «slipstreaming», βέβαια χρειάζεται και προσοχή γιατί αν μας προσπεράσουν εκείνοι τότε θα μας αφαιρεθεί και χρόνος και φήμη.


http://cache.g4tv.com/rimg_606x0/ImageDb3/182254_l/MotoGP-0910.jpg


Ακόμα και το σήκωμα της μηχανής στην μια ρόδα η γνωστή σούζα δηλαδή εκτός από το ότι θα κάνει πιο εντυπωσιακή την οδήγησή μας θα μας προσθέσει και έξτρα χρόνο και φήμη αλλά βέβαια θα πρέπει να προσέξουμε μην το παρακάνουμε γιατί δεν είναι καθόλου δύσκολο να βρεθούμε με την πλάτη στο δρόμο και την μηχανή από πάνω μας και βέβαια στο τέλος αντί να κερδίσουμε να μας αφαιρεθούν αυτά που προσπαθήσαμε να πάρουμε.

Πολύ σημαντικό από πλευράς gameplay είναι η θέση μας πάνω στη μηχανή ειδικά στις ευθείες όπου εκεί θα πρέπει με το πάτημα του ανάλογου κουμπιού στο χειριστήριο μας να μαζεύουμε το σώμα μας όσο μπορούμε πιο κοντά στην μηχανή με αποτέλεσμα την καλύτερη αεροδυναμική και φυσικά την μέγιστη δυνατή απόδοση μας σε θέμα τελικής με ότι αυτό συνεπάγεται.

Προσοχή όμως γιατί αν αυτό το δοκιμάσουμε σε μια στροφή και αντί να γείρουμε το σώμα μας στο πλάι για να στρίψουμε πιο εύκολα προσπαθήσουμε να κερδίσουμε ταχύτητα το μόνο που θα κερδίσουμε θα είναι μια βόλτα εκτός πίστας αφού η μηχανή μας δεν θα στρίψει σχεδόν καθόλου.




http://cache.g4tv.com/rimg_606x0/ImageDb3/182275_l/MotoGP-0910.jpg

H A.I. των αντιπάλων είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο με αποτέλεσμα να μας κάνουν τη ζωή δύσκολη λόγω του πολύ επιθετικού χαρακτήρα που έχουν είτε προσπερνώντας μας με το παραμικρό λάθος που θα κάνουμε στον αγώνα είτε με το να μας κλείνουν την πόρτα στην όποια προσπάθεια μας για προσπέρασμα.


ΓΡΑΦΙΚΑ
Στον τεχνικό τομέα το Motogp 09/10 χωρίς να εντυπωσιάζει δείχνει λίγο πιο βελτιωμένο από θέμα γραφικών σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια της σειράς. Οι μηχανές αλλά και οι αναβάτες τους είναι εξίσου καλοφτιαγμένα με κάποιες λεπτομέρειες να προσθέτουν βαθμούς στο τελικό οπτικό αποτέλεσμα σε αντίθεση με το περιβάλλον γύρω από τις πίστες και στις εξέδρες όπου εκεί τα πράγματα λόγω των χαμηλών σε ποιότητα textures δεν είναι το ίδιο καλά.

Εντυπωσιακός από οπτικής πλευράς θα είναι ο αγώνας μας και όταν η μέρα που τρέχουμε είναι βροχερή με τις σταγόνες να μένουν στο υποτιθέμενο κράνος μας όπου εκτός από το όμορφο αποτέλεσμα που μας δίνουν οπτικά αλλάζουν και την οδήγηση μας κάνοντας την σε συνδυασμό με τα νερά από το λεγόμενο “spray” των μηχανών που είναι μπροστά μας πολύ πιο δύσκολη.


http://cache.g4tv.com/rimg_606x0/ImageDb3/182256_l/MotoGP-0910.jpg


Η έλλειψη ενός μοντέλου καταστροφής είναι αισθητή στο παιχνίδι όπως βέβαια και σε κάθε racing τίτλο καθώς θα άλλαζε τελείως τον τρόπο οδήγησης μας.

Το frame rate χωρίς προβλήματα παρά το ότι η ταχύτητα λόγω του τύπου του παιχνιδιού είναι μεγάλη παραμένει σταθερό και έτσι δεν χαλάει καθόλου την οδηγική μας απόλαυση ενώ και το animation, ενώ είναι σε πολύ καλά επίπεδα την ώρα που ο αναβάτης κινείται πάνω στη μηχανή και αλλάζει θέσεις για καλύτερη αεροδυναμική ή για να πάρει καλύτερα μια στροφή, δεν είναι το ίδιο καλό στις πτώσεις που θα έχουμε μετά από ένα λάθος.

ΉΧΟΣ
Από ηχητικής πλευράς ο τίτλος της Capcom δεν τα πάει και τόσο καλά με τους ήχους από τις εξατμίσεις των μηχανών να μην είναι και τόσο ρεαλιστικοί όπως και οι ήχοι από τις ίδιες τις μηχανές σε μια σύγκρουση ή σε μια πτώση.
Εντελώς αδιάφορο το ηχητικό αποτέλεσμα του κοινού στις εξέδρες που είναι σχεδόν ανύπαρκτο.

Σε αντίθεση με τα παραπάνω καλή δουλειά έχει γίνει στην φωνή του ανθρώπου που ακούγεται στο μενού του παιχνιδιού ή όταν έρθει η ώρα να μετρήσει αντίστροφα για την εκκίνηση αλλά και κάνει διάφορα σχόλια την ώρα του αγώνα ανάλογα την θέση που έχουμε ή τον τρόπο που οδηγούμε εντός αλλά και εκτός πίστας.

Αλλά και μουσικά το παιχνίδι τα πάει αρκετά καλά με ένα soundtrack το οποίο σε σχέση με άλλους racing τίτλους ακούγεται ευχάριστα χωρίς να κουράζει.


ONLINE MODES
Όπως είναι φυσικό σε έναν racing τίτλο υπάρχει η επιλογή των online αναμετρήσεων όπου μας δίνεται η δυνατότητα διαδικτυακά να τρέξουμε με αντιπάλους από όλο τον κόσμο.
Αξίζει να αναφέρουμε ότι και εδώ υπάρχει η Career επιλογή όχι βέβαια στο μέγεθος του single mode αλλά σαν μια ranked εκδοχή των online αναμετρήσεων.

Η καινοτομία στο Motogp 09/10 σε σχέση με τα άλλα παιχνίδια είναι ότι οι επιδόσεις μας από το single mode μετράνε και στο online αφού για να τρέξουμε με κάποιο από τα μεγάλα ονόματα του motogp θα πρέπει να έχουμε τερματίσει σε αρκετά υψηλή θέση σε κάποιο από τα modes που περιγράψαμε πιο πάνω.


http://cache.g4tv.com/rimg_606x0/ImageDb3/182276_l/MotoGP-0910.jpg


OTHER MODES
Στην multiplayer επιλογή υπάρχει και το γνωστό split screen το οποίο μας δίνει την ευκαιρία να πάμε μια κόντρα με τη μηχανή μας με αντίπαλο κάποιον φίλο μας.




Σαν τελικό συμπέρασμα για το Motogp 09/10 θα λέγαμε ότι χωρίς να έχουν γίνει οι πολύ μεγάλες αλλαγές σε σχέση με τους προηγούμενους τίτλους της σειράς έχει κάποιες σημαντικές προσθήκες όπως αυτή της “Career mode” η οποία με το βάθος που διαθέτει θα κρατήσει για αρκετό διάστημα το ενδιαφέρον των φίλων των 2 τροχών σε υψηλό επίπεδο.

http://www.ps3forums.gr/vb/../portal/images/stories/demo/reviews/scores/rating4___5.png

Slackie_XL
20-03-2010, 10:46
Φίλε Nikon ευχαριστούμε για το review. Είμαι μεγάλος φαν του MotoGp του πραγματικού όσο και των παιχνιδιών και το προηγούμενο με είχε απογοητεύσει. Τα παιχνίδια της σειράς που έβγαιναν στο παλιό XBOX αλλά και στο 360 ήταν πραγματικά πολύ καλά. Αυτό σε λίγη ώρα λέω να πάω να το αγοράσω. Το demo του μου άρεσε περισσότερο από την προηγούμενη προσπάθεια της Capcom. Θα δείξει.

nikon
20-03-2010, 11:13
Aν σου άρεσε το demo που δεν έδειχνε τίποτα από career mode πάρ'το με κλειστά μάτια.

pictorino
20-03-2010, 11:21
πολύ ωραίο review Νίκο, .ομως δεν είμαι λάτρης των παιχνιδιών με μηχανές ... δεν έχουν βοηθητικές ρόδες:D

ps4
20-03-2010, 13:57
Εμενα δεν μου αρεσε καθολου. Γραφικα αισχος για ps3 και χειρισμος κατω του μετριου. Το γκαζι στα πρωτα εκατοστα κινησης του R2 ειναι νεκρο. Πως το καταφεραν αυτο δεν ξερω.!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μου εκανε περισσοτερο για αρπαχτη παρα για κανονικο παιχνιδι. Επισης το simulation mode δεν το βρηκα οσο και να εψαξα.

nikon
20-03-2010, 14:14
Σταύρο αν ψάχνεις γραφικά για ps3 σε multi παιχνίδι θα ψάχνεις για πολύ καιρό ακόμα......και ξαναλέω ότι το career mode που δεν είδαμε στο demo αλλάζει όλο το παιχνίδι αφού δίνει και το δικαίωμα να "πειράζεις" την μηχανή σου με αποτέλεσμα να αλλάζει ολόκληρο το gameplay.....ψάξ'το λίγο........παίξε πιο σωστά πηγαίνοντας από την σωστή γραμμή, κάνε προσπεράσματα, προσπάθησε να μη πέφτεις πάνω στους άλλους και όλα αυτά για να κερδίσεις χρόνο και θα δεις ότι είναι άλλο παιχνίδι.

ps4
20-03-2010, 14:28
Πως να κερδισω χρονο αφου οταν το μηχανακι ''πεφτει'' για την στροφη και χρειαζεται να ανοιξεις γκαζι το R2 στην μιση διαδρομη ειναι νεκρο. Πραγματικα αυτο ειναι ισως (περα απο τα γραφικα) το κυριοτερο κομματι που με πειραξε. Εκτος ισως απο το οτι δεν βρηκα το simulation mode με τιποτα. Ολο το παιχνιδι arcade.

nikon
20-03-2010, 14:35
Μήπως έχει πρόβλημα το R2 σου γιατί εγώ με το R3 για γκάζι τέτοιο πρόβλημα δεν έχω.......κερδίζεις χρόνο και μάλιστα αρκετό αν κάνεις όλα αυτά που σου δίνουν χρόνο.....το κουμπί για να μαζεύεσαι κοντά στην μηχανή και να πηγαίνεις πιο γρήγορα το χρησιμοποίησες;;;;.....και αυτό σου δίνει πάρα πολύ ταχύτητα.

ps4
20-03-2010, 14:54
Το Χ, ναι το παταω. Καλο ειναι αλλα αλλαζει αργα κλισεις. Στα 260 δεν ειναι τοσο δυσκολο να αλλαξεις κλισεις. Απο προσωπικη εμπειρια. :) Κουλος γαρ. !!!!!!!!! :)

Θα βαλω το R3 γκαζι και θα δω. Το εχω σπιτι νοικιασμενο και θα του δωκω μια ευκαιρια ακομα.

Slackie_XL
20-03-2010, 19:13
Το πήρα και γω, έχω ασχοληθεί λίγο μαζί του αλλά μόνο με τα 125cc οπότε άποψη σωστή δε μπορώ να έχω. Τα γραφικά του είναι ΟΚ. Δε με εννοχλεί τίποτα χωρίς ταυτόχρονα να είναι τίποτα το εντυπωσιακό. Κάνουν όμως τη δουλειά τους μια χαρά. Το μόνο που δε μου άρεσε είναι το πόσο εύκολα πλαγιάzει η μοτοσυκλέτα λες και είναι 20 κιλά. Ελπίζω στα μεγαλύτερα κυβικά να είναι διαφορετικό. Πρός το παρόν μου αρέσει αρκετά. Επίσης καλό βρήκα και το SBK 09 που δεν είχα δει καθόλου και το έπαιξα επίσης σήμερα σε ένα ξαδερφάκι μου. Άλλη νοοτροπία gameplay αλλά νομίζω καλό σαν παιχνίδι. Αν το έχει παίξει κανείς και έχει άποψη ας μου στείλει κάνα pm για να μη βγαίνουμε offtopic αν και νομίζω πάει και αυτό για αγορά (έχει και τη νέα μου αγάπη το RR το γερμανικό :)). Το βράδυ θα κάτσω να ασχοληθώ με το GP.

nikon
20-03-2010, 20:47
Το Χ, ναι το παταω. Καλο ειναι αλλα αλλαζει αργα κλισεις. Στα 260 δεν ειναι τοσο δυσκολο να αλλαξεις κλισεις. Απο προσωπικη εμπειρια. :) Κουλος γαρ. !!!!!!!!! :)

Θα βαλω το R3 γκαζι και θα δω. Το εχω σπιτι νοικιασμενο και θα του δωκω μια ευκαιρια ακομα.
Αν προλαβαίνεις παίξε και μια full season στο career εκεί είναι όλο το ζουμί.

Το πήρα και γω, έχω ασχοληθεί λίγο μαζί του αλλά μόνο με τα 125cc οπότε άποψη σωστή δε μπορώ να έχω. Τα γραφικά του είναι ΟΚ. Δε με εννοχλεί τίποτα χωρίς ταυτόχρονα να είναι τίποτα το εντυπωσιακό. Κάνουν όμως τη δουλειά τους μια χαρά. Το μόνο που δε μου άρεσε είναι το πόσο εύκολα πλαγιάzει η μοτοσυκλέτα λες και είναι 20 κιλά. Ελπίζω στα μεγαλύτερα κυβικά να είναι διαφορετικό. Πρός το παρόν μου αρέσει αρκετά. Επίσης καλό βρήκα και το SBK 09 που δεν είχα δει καθόλου και το έπαιξα επίσης σήμερα σε ένα ξαδερφάκι μου. Άλλη νοοτροπία gameplay αλλά νομίζω καλό σαν παιχνίδι. Αν το έχει παίξει κανείς και έχει άποψη ας μου στείλει κάνα pm για να μη βγαίνουμε offtopic αν και νομίζω πάει και αυτό για αγορά (έχει και τη νέα μου αγάπη το RR το γερμανικό :)). Το βράδυ θα κάτσω να ασχοληθώ με το GP.Το πλάγιασμα όντως έχει διαφορά ανάλογα τα κυβικά και κατά συνέπεια και το βάρος της μηχανής.....τα motogp πλαγιάζουν πιο ομαλά......στα μικρά κυβικά όμως χρησιμοποιήσεις πιο εύκολα το μάζεμα του αναβάτη κοντά στη μηχανή ακόμα και στις ανοιχτές στροφές.;)

ps4
20-03-2010, 21:31
Το simulation το εχει βρει κανείς; Που διαλο το έχουν βάλει;

nikon
21-03-2010, 12:51
Aν εννοείς simulation να ανοίγεις το γκάζι και να πηγαίνει με τις πάντες δεν υπάρχει......ούτε στο insane και με τις βοήθειες off......εκτός αν πρέπει να κάνεις κάτι άλλο.

SQP_GR
21-03-2010, 13:33
paixnidara to fetino moto gp ,poli liosimo sto carrer

Slackie_XL
22-03-2010, 00:13
Συμφωνώ και γω. Έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά και το ΑΙ των αντιπάλων είναι πολύ σωστό. Μεγάλη πίεση μέσα στον αγώνα και ανταγωνισμός. Δε το περίμενα να είναι τόσο καλό. Είμαι στα 250cc τώρα και νομίζω πως τα πράγματα θα γίνουν ακόμη καλύτερα στη μεγαλύτερη κατηγορία. Αν είχε και καμιά τούμπα της προκοπής ρε γαμώτο... :)

Nek_Food
22-03-2010, 09:56
Από μηχανές δεν τα πάω πολύ καλά, αφού αντί για motoGP συνήθως είμαι οδηγός "χλοοκοπτικής" αλλά γουστάρω τους αγώνες τρελά και δεν θα χάσω την ευκαιρία να παίξω το παιχνίδι, έστω για να φάω μερικές τούμπες, τουλάχιστον δεν θα πονέσω ούτε εγώ - ούτε η μηχανή. :D
Ωραίος ρε Nikon, ευχαριστούμε για την παρουσίαση... μας ψήνεις άσχημα φίλε μπας και μάθουμε να οδηγάμε καμιά δίτροχη κούκλα και να ξεκολλήσουμε από τα "disney" μηχανάκια (παπάκια βρε).

nikon
22-03-2010, 12:02
Aν εννοείς simulation να ανοίγεις το γκάζι και να πηγαίνει με τις πάντες δεν υπάρχει......ούτε στο insane και με τις βοήθειες off......εκτός αν πρέπει να κάνεις κάτι άλλο.
Τελικά αυτό γίνεται......στην αρχή δεν το κάνει αλλά μετά από αρκετό "φτιάξιμο" της μηχανής (στο career το έκανα) γίνεται......εντάξει δεν κάνεις και highsiding αλλά λίγο "ποπό" τον πετάει και κάνει την οδήγηση πιο sim και πιο εντυπωσιακή.


Από μηχανές δεν τα πάω πολύ καλά, αφού αντί για motoGP συνήθως είμαι οδηγός "χλοοκοπτικής" αλλά γουστάρω τους αγώνες τρελά και δεν θα χάσω την ευκαιρία να παίξω το παιχνίδι, έστω για να φάω μερικές τούμπες, τουλάχιστον δεν θα πονέσω ούτε εγώ - ούτε η μηχανή. :D
Ωραίος ρε Nikon, ευχαριστούμε για την παρουσίαση... μας ψήνεις άσχημα φίλε μπας και μάθουμε να οδηγάμε καμιά δίτροχη κούκλα και να ξεκολλήσουμε από τα "disney" μηχανάκια (παπάκια βρε).Ξεκίνα με το παιχνίδι και άσε τις "κούκλες" για άλλη ζωή......είναι γλυκό το γκάζι.;)

criter
22-03-2010, 17:58
Μραβο nikon για το πολυ ωραιο review
Επαιξα το demo και μου φανηκε τοσο arcade οσο ποτε. Οταν επαιξα στην μεγαλη κατηγορια και αλλαξα και την δυσκολια μου φανηκε καλυτερο. Δεν ξερω αν γινεται τελειως simulation mode αλλα με τις αναλογες ρυθμισεις και με το οτι εχεις ξεχωριστα κουμπια τα φρενα εμπρος και πισω, slipstream και κουμπι για να 'σκυβει' ο αναβατης για καλυτερες αεροδυναμικες γινεται αρκετα ρεαλιστικο και διασκεδαστικο ( γονατο νομιζω βγαζει μονο του για να στριψει). Ειναι να παιζεις ολοκληρο το carrer μου, φανηκε καλο.
Το online ειναι καλο ; Εχει και tournaments ή μονο races; Ξερω οτι μπορει να υποστηριξει μεχρι 20 παιχτες, οπου ειναι και ο μεγαλυτερος αριθμος παιχτων σε racing παιχνιδι μεχρι στιγμης.

nikon
22-03-2010, 18:29
Όπως είπα πιο πάνω στο career με τις αλλαγές από τους μηχανικούς στη μηχανή αλλάζει και η συμπεριφορά της.....γίνεται πολύ πιο sim απ'ότι είναι στην αρχή και μέχρι και highsiding κάνεις τελικά......τώρα ξεκίνησα το career με motogp και μπορώ να πω ότι είναι άλλο παιχνίδι.....απίστευτα φρένα, μεγάλη επιτάχυνση και φοβερή αίσθηση της ταχύτητας.
Το online καλό είναι έχει και πρωτάθλημα με βαθμολογία εκτός από απλό αγώνα.

muku
23-03-2010, 02:15
Ωραίο το review από τον μηχανόβιο Νίκο. +rep που σου χρωστούσα και δεν με άφηνε :D

Slackie_XL
23-03-2010, 18:51
Άντε λίγο ακόμη και πάω στα 800άρια. Το παιχνίδι είναι πόρωση! Πάντως μιας και παίζω το συγκεκριμένο είπα να ξαναδώ και το παιχνίδι της climax του 07 μετά από τόσο καιρό. Τι παιχνιδάρα ακόμη παραμένει; Όποιος το έχει παίξει καταλαβαίνει.

nikon
24-03-2010, 08:36
Όλα τα λεφτά είναι τα motogp (800cc) όπως είπα άλλο παιχνίδι εκτός του ότι τρέχεις και στην Laguna Seca που δεν την έχει στα 125 και 250......η αίσθηση στην Corkscrew δεν υπάρχει.

Avenger_Seraphim
26-03-2010, 23:41
Ωραιο review nikon, προσθεσα ενα πολλ για να ψηφίζουν και τα μέλη κιολας ;)
Good work :D