PDA

View Full Version : God Of War III



WolfRathmA
19-03-2010, 21:43
Review God Of War III




http://www.ps3forums.gr/vb/../portal/images/stories/demo/stories/kratos.png


Ο Κράτος είναι εδώ για να πάρει τελικά την εκδίκησή του!

Μετά από τρία χρόνια ανάπτυξης η Santa Monica ήρθε να μας δώσει το τέλος της τριλογίας αυτής. Το God Of War III σηματοδοτεί το φινάλε για τον Κράτος που πέρνει την εκδίκησή του από τους θεούς του Ολύμπου. Ένα από τα δυνατότερα παιχνίδια δράσης που έγραψε τη δικη του ιστορία τα προηγούμενα έτη είναι εδώ και δεν είναι άλλο από το God Of War.


http://i179.photobucket.com/albums/w287/WolfRathmA_GR/PS3forums/original.png



In The End, There Will Be Only Chaos

Όπως όλοι γνωρίζουμε, ο Κράτος ή αλλιώς ονόματι Ghost Of Sparta είναι ο αρχηγός των Σπαρτιατών και βασιλειάς του πολέμου. Για όσους θα παίξουν για πρώτη φορά το παιχνίδι, θα αναφερθούμε λίγο στο ιστορικό τον δύο προγενέστερων παιχνιδιών για να καταλάβετε τη πλοκή της ιστορίας.

Ο Κράτος μέσα από το πάθος του για εξουσία και για να μη χάσει τη μάχη με τους Βαρβάρους έδωσε την ίδια του τη ψυχή στον Άρη (τον θεό του πολέμου) για να κερδίσει το πόλεμο αυτό με αντάλλαγμα να τον υπηρετεί για παντα. Περνάνε 10 ολόκληρα χρόνια όπου σε κάποια αποστολή τον στέλνει να λεηλατήσει ένα χωριό. Τυφλός από τη μανία του για πόλεμο δολοφόνησε άθελά του και την ίδια του την οικογένεια και από εκεί και έπειτα θέλησε να πάρει εκδίκησή, για το χαμό αυτής, ρίχνοντας το φταίξιμο στον Άρη. Ο Κράτος τα καταφέρνει και σκοτώνει τον Άρη, αλλά στοιχειωμένος από τις μνήμες της οικογένειάς του που χάθηκε , θέλησε να αυτοκτονήσει, Όμως τον σταμάτησαν οι θεοί του Ολύμπου και του πρόσφεραν το θρόνο που άφησε πίσω του ο Άρης. Ο Κράτος είναι πλέον ο νέος θεός του πολέμου.


http://i179.photobucket.com/albums/w287/WolfRathmA_GR/PS3forums/1-1.jpg


Ο Κράτος δεν γίνεται όμως αποδεκτός από όλους τους θεούς του Ολύμπου. Η Αθηνά τον προειδοποιεί να σταματήσει όλους τους πολέμους αλλά ο ίδιος αγνοεί κάθε προειδοποίηση της. Έπειτα ο Δίας αφαιρεί όλες τις δυνάμεις του Κράτος και τον σκοτώνει στέλνοντάς τον στον Άδη, όπου εκεί η ψυχή του βασανίζεται. Ο Κράτος με τη βοήθεια των Τιτάνων βρίσκει το νησί που κατοικούν οι Μοίρες και ταξιδεύει πίσω στο χρόνο, λίγο πριν σκοτωθεί από τον Δια. Την στιγμή που είναι έτοιμος να τον αποτελειώσει ύστερα από μια μεγάλη μάχη, μπαίνει μπροστά η Αθηνά η οποία σκοτώνεται και ξεψυχάει στα χέρια του και του αποκαλύπτει ότι ο Δίας είναι ο πατέρας του. Ταξιδεύοντας ακόμα πιο πίσω στο χρόνο, επιτυγχάνει να μεταφέρει τους Τιτάνες στο παρών με σκοπό να τον βοηθήσουν να καταστρέψουν μαζί του θεούς του Ολύμπου μια για πάντα....


http://i179.photobucket.com/albums/w287/WolfRathmA_GR/PS3forums/2-1.jpg


Chaos Will Rise Again!!!

Ο σχεδιασμός και τα γραφικά του παιχνιδιού μόνο από μια λέξη μπορούν να χαρακτηριστούν. ΆΨΟΓΑ! Δε θα απογοητευτείτε καθόλου για το οπτικό αποτέλεσμα που θα δείτε στην οθόνη σας. Η εισαγωγή του παιχνιδιού είναι η καλύτερη μέχρι στιγμής που έχουμε δει ποτέ. Θα δείτε ένα τοπίο “ζωντανό” μπροστά σας που δε θα το πιστεύετε με τα ίδια σας τα μάτια. Θα δείτε τους Τιτάνες με απίστευτη λεπτομέρεια να σκαρφαλώνουν το βουνό του Ολύμπου και να μάχονται με τους υπόλοιπους θεούς, τον Κράτος να μάχεται με τους αντιπάλους του και η λεπτομέρεια και η οπτική γωνία της κάμερας να δίνουν το δικό τους ξεχωριστό “ρεσιτάλ” στο αποτέλεσμα αυτό. Το νερό, οι φωτισμοί, οι αντανακλάσεις είναι πραγματικά άξια θαυμασμού. Τα animation του Κράτος είναι απλά καταπληκτικά και πιο “ζωντανά” από ποτέ, όπως επίσης και τον εχθρών. Η λεπτομέρεια είναι αυτή που μετράει πάντα και εδώ έχουμε να πούμε ότι σε όλα τα επίπεδα, οι εχθροί και το κάθε αντικείμενο που υπάρχει μέσα στο παιχνίδι είναι άκρος ρεαλιστικά και αληθοφανή από πότε, δείχνοντας έτσι πως η Santa Monica έχει δήξει αρκετό “μεράκι” ακόμα και στη πιο μικρή λεπτομέρεια. Η αρχιτεκτονική των επιπέδων είναι από τις ομορφότερες που υπάρχουν και θυμίζουν κάθε αυτού την αρχαία Ελλάδα -πως άλλωστε να μη τη θύμιζαν αφού το παιχνίδι αναφέρετε στην Ελληνική μυθολογία-.
Το παιχνίδι έχει ένα κινούμενο frame rate μεταξύ των 30 και 60 καρέ το δευτερόλεπτο, όπως επίσης tearing, alliazing, frame drops κτλ δε πρόκειται να εντοπίσετε μέσα στο παιχνίδι όσο και να “παιδευτείτε”. Όλο το παιχνίδι είναι ενιαίο χωρίς loading times –εκτός εξαιρέσεων αν πχ χάσετε- και αξίζει να αναφέρουμε ότι δε χρειάζεται καθόλου install στο σκληρό δίσκο του PS3. Το παιχνίδι θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι αψεγάδιαστο χωρίς να τα παραλέμε καθόλου. Η δουλειά που έχει κάνει η Santa Monica σε όλο τον οπτικό τομέα είναι εξαιρετική και πραγματικά απίστευτη. Αν δε τι δει κανείς με το μάτι του δεν μπορεί να το καταλάβει!


http://i179.photobucket.com/albums/w287/WolfRathmA_GR/PS3forums/3-1.jpg


Το gameplay του παιχνιδιού είναι σαφώς βελτιωμένο από τα προηγούμενα παιχνίδια και δε ταλαιπωρεί τον παιχτεί καθόλου. Έχοντας έτοιμη τη “συνταγή” του gameplay η Santa Monica βελτιώνει ελαφρά το χειρισμό και έτσι τον κάνει ακόμα πιο σταθερό από ποτέ. Η κάμερα όπως πάντα είναι σταθερή χωρίς να υπάρχει κανένα πρόβλημα στην οπτική του παιχνιδιού. Οι βασικές κινήσεις του Κράτος και τα combos που είχε και στα δυο προηγούμενα παιχνίδια έχουν παραμείνει ίδιες ενώ θα δούμε και άλλη ποικιλία από άλλα όπλα τα οποία θα συλλέξει από τους υπόλοιπους θεούς του Ολύμπου. Το κάθε όπλο έχει και τις δικές του μαγικές ικανότητες όπου και μπορούμε να τις χρησιμοποιήσουμε. Όπως και στα προηγούμενα παιχνίδια θα μπορέσουμε να αναβαθμίσουμε τα όπλα μας –συλλέγοντας orbs- και να έχουμε μεγαλύτερη ποικιλία από combos όπως και επίσης να ενισχύσουμε τη δυνατότητά τους στα χτυπήματα. Ο χειρισμός του παιχνιδιού δεν είναι καθόλου δύσκολος και θα ικανοποιήσει στο έπακρο τον παίχτη.


http://i179.photobucket.com/albums/w287/WolfRathmA_GR/PS3forums/4-1.jpg


Τα bosses του παιχνιδιού έχουν και αυτά τα δικά τους χαρακτηριστικά χτυπήματα και κινήσεις και το κάθε boss χρειάζεται και διαφορετική “στρατηγική” όπου πρέπει να ακολουθήσουμε για να τα εξοντώσουμε. Οι μάχες διαρκούν πολύ –πάρα πολύ- και δε καταντάνε καθόλου μα καθόλου κουραστικές, αντιθέτως θα λέγαμε ότι οι μάχες είναι ΕΠΙΚΈΣ και πάρα πολύ ευχάριστες και αυτό θα το καταλάβετε από τη πρώτη στιγμή που θα παίξετε το παιχνίδι.
Το όλο σύστημα των μαχών παραμένει σχεδόν σταθερό και έχει την ίδια συνταγή που μας έδωσε η Santa Monica και στους προηγούμενους τίτλους με τις ΆΚΡΟΣ εξαιρετικές action sequences που μόνο το God Of War θα λέγαμε μπορεί να τα καταφέρει τόσο καλά! Με τις κοντινές λήψεις της κάμερας να είναι τόσο ρεαλιστικές και να δίνουν άλλη έμφαση στον οπτικό τους τομέα επάνω στη μάχη. Τα κουμπιά πλέον στις σκηνές αυτές δεν εμφανίζονται στο μέσο της οθόνης αλλά στις άκρες –δηλαδή εκεί που αντιστοιχούν τα κουμπιά του χειριστηρίου- δίνοντας έτσι στον παίχτη την ευκαιρία να ευχαριστηθεί την δράση που απεικονίζεται στην οθόνη του, χωρίς να τραβάει το βλέμμα του από πάνω της για να πατήσει το ανάλογο κουμπί.


http://i179.photobucket.com/albums/w287/WolfRathmA_GR/PS3forums/5-1.jpg


Το παιχνίδι κυλάει πάρα πολύ ομαλά χωρίς να γίνεται βαρετό ή κουραστικό. Ο παίχτης καλείτε να λύση και διάφορους γρίφους μέσα στο παιχνίδι οι οποίοι δεν είναι και τόσο δύσκολοι θα λέγαμε –εκτός από κανένα δύο- αλλά είναι αρκετά έξυπνη. Με απλή λογική και λίγο ψάξιμο λύνονται αρκετά εύκολα και δε κουράζουν καθόλου το παίχτη για την ολοκλήρωσή τους.
Φυσικά μέσα σε όλα αυτά έρχεται και ο ήχος του παιχνιδιού να ολοκληρώσει την τεράστια δουλειά που έχει κάνει η Santa Monica πίσω από αυτόν. Το soundtrack ανεπανάληπτο και κάθε αυτού Αρχαίο-Ελληνικό. Τα κομμάτια του κάθε επίπεδου είναι ξεχωριστά και μελετημένα έτσι ώστε να ταιριάζουν με τα Αρχαία τοπία του παιχνιδιού και της Ελληνικής μυθολογίας και να αγγίζουν θα λέγαμε τα επίπεδα κινηματογραφικής υπερπαραγωγής. Εκτός από καταπληκτική μουσική το voice acting είναι και αυτό εξαιρετικό καθώς οι βασικοί πρωταγωνιστές χαρίζουν για άλλη μια φορά τη φωνή τους στους βασικούς χαρακτήρες όπως του T. C. Carson ως Κράτος, Linda Hunt ως Γαία και εκτός από αυτούς έρχονται και μεγάλα ονόματα από το Χόλιγουντ να πλαισιώσουν τους υπόλοιπους χαρακτήρες, όπως ο Kevin Sorbo ως Ηρακλής (ο ηθοποιός που παίζει και στην ίδια τηλεοπτική σειρά του Ηρακλή) και οι πολλοί γνωστοί σε όλους μας Malcom McDowell ως Δαίδαλος και Rip Torn ως Ήφαιστος, δίνοντας έτσι έναν ιδιαίτερο τόνο μέσα στο παιχνίδι και ποιο απολαυστικό από κάθε άλλο!


http://i179.photobucket.com/albums/w287/WolfRathmA_GR/PS3forums/6-1.jpg


Το παιχνίδι σε normal δυσκολία ξεπερνάει σχεδόν τις 10 ώρες παιχνιδιού. Και δε μας αφήνει μόνο σε αυτό το σημείο. Μετά το τέλος του παιχνιδιού υπάρχουν και challenges όπου μπορούμε να παίξουμε, όπου περιέχει μέσα διάφορες “ οδυνηρές δοκιμασίες” όπως επίσης και το combat arena, όπου μπορούμε να περάσουμε αρκετό χρόνο μαζί του βάζοντας όσους εχθρούς θέλουμε μέσα στην arena κτλ.

Φίλοι του Κράτος και μη, το τέλος της τριλογίας είναι εδώ και μας αφήνει ακόμα πιο πολύ “πεινασμένους” στο τι θα δούμε στη πορεία από τη Santa Monica μετά από αυτό το καταπληκτικό αποτέλεσμα που μας δίνει σε αυτό το τίτλο. Δε πρέπει να χάσει κανείς αυτό το αριστούργημα που ακούει στο όνομα God Of War!


My Vengeance Ends Now…


http://www.ps3forums.gr/vb/../portal/images/stories/demo/reviews/scores/rating5___5.png http://www.ps3forums.gr/vb/../portal/images/stories/demo/reviews/scores/editors_choice.png

muku
20-03-2010, 01:39
Πολύ ωραίο το review wolf! Δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με τη σειρά και η μίνι εισαγωγή σου μπορώ να πω με πόρωσε λίγο σεναριακά :D

WolfRathmA
20-03-2010, 01:45
Ευχαριστω! :D Να'ναι καλα και ο DarkUss που βαση το story που εγραψε στο Ultimate Thread μπορεσα και εκανα μια περιληψη στο τι γινεται στο 1 και στο 2 ;)

WolfRathmA
21-03-2010, 01:25
Μαλλον το Review δεν ειχε καθολου επιτυχια. Τοσο χαλια το εγραψα; :P

enstikto
21-03-2010, 02:03
Αποστόλη μια χαρά είναι το review!
Απλά όταν το είχες πρωτοανεβάσει δεν είχα χρόνο να το διαβάσω προσεκτικά και μετά ξεχάστικα :P
Η μόνη παρατήρηση που έχω να κάνω είναι ότι δεν αναφέρεις καθόλου αρνητικά που μερικά υπάρχουν, αν και δεν είναι τόσο σημαντικά θεωρώ ότι θα έπρεπε να αναφερθούν, όπως:
1. Όταν πατήσεις start για να κάνεις upgrade τα όπλα σου και μετά θες να επιστρέψεις στο παιχνίδι, κάνει load για μερικά δευτερόλεπτα δείχνοντας σου παγομένη την οθόνη του παιχνιδιού (κάτι που έκανε και το bayonetta και το είχαμε κράξει όλοι μαζί).
2. Όταν φτάνεις σε ένα save point μερικές φορές καθυστερεί το παιχνίδι να το πάρει χαμπάρι και αργεί να σου βγάλει το R1 για να κάνεις save.
3. Σε μερικές σκηνές "video" τα γραφικά pixeliazoun ελάχιστα αλλά είναι εμφανές αυτό. Παράδειγμα:

Στο τέλος στη φάση που πολεμάς το Δία και σκάει μύτη η Γαία.

Πέρα απο αυτό πολύ καλό το review :)

Shadowman
21-03-2010, 08:45
File mou to review sou einai poly kalo kai me porose na to agorasw alla einai polla ta lefta(Arh..) gia ena 10wro paixnidi...
Bravo kai pali..

Slay
21-03-2010, 11:15
Μαλλον το Review δεν ειχε καθολου επιτυχια. Τοσο χαλια το εγραψα; :P
μερικες φορες ακομα και ο σχολιασμος ειναι περιτος <33

plakas
21-03-2010, 11:26
στα αρνητικα θα εβαζα οτι ειναι αρκετα επαναλαμβανωμενο στον τομεα οπλων-κινησεων
πχ το darksiders σε αυτον τον τομεα ηταν καλυτερο!!!!

tonybsg
21-03-2010, 13:59
Ωραίο review WolfRathmA (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=84). Το παιχνίδι, αν και δεν το έχω τελειώσει ακόμη (λογικά δεν θέλω πολύ), σίγουρα είναι κάτι παραπάνω από φοβερό, αλλά μάλλον όχι για 10/10. :)

chronohill
21-03-2010, 14:41
Συγχαρητηρια για το review πολυ καλο.
10ωρο παιχνιδι αλλα σου μενει αξεχαστο!Ποιοτητα>ποσοτητα i think

Kane
19-05-2010, 15:44
Τώρα που έχω αρχίσει το παιχνίδι και κοιτάω και το review λέω ότι ανταποκρίνεται ακριβώς σε ότι γράφεις. Μπράβο για την προσπάθεια.

WolfRathmA
20-05-2010, 04:26
Σε ευχαριστω πολυ! Να'σαι καλα :)

Bost7
09-06-2010, 22:07
Πολυ καλο το Review..Καθρεφτιζει ακριβως το περιεχομενο του παιχνιδιου..

ExWeldir
15-07-2010, 18:05
Αποστόλη μια χαρά είναι το review!
Απλά όταν το είχες πρωτοανεβάσει δεν είχα χρόνο να το διαβάσω προσεκτικά και μετά ξεχάστικα :P
Η μόνη παρατήρηση που έχω να κάνω είναι ότι δεν αναφέρεις καθόλου αρνητικά που μερικά υπάρχουν, αν και δεν είναι τόσο σημαντικά θεωρώ ότι θα έπρεπε να αναφερθούν, όπως:
1. Όταν πατήσεις start για να κάνεις upgrade τα όπλα σου και μετά θες να επιστρέψεις στο παιχνίδι, κάνει load για μερικά δευτερόλεπτα δείχνοντας σου παγομένη την οθόνη του παιχνιδιού (κάτι που έκανε και το bayonetta και το είχαμε κράξει όλοι μαζί).
2. Όταν φτάνεις σε ένα save point μερικές φορές καθυστερεί το παιχνίδι να το πάρει χαμπάρι και αργεί να σου βγάλει το R1 για να κάνεις save.
3. Σε μερικές σκηνές "video" τα γραφικά pixeliazoun ελάχιστα αλλά είναι εμφανές αυτό. Παράδειγμα:

Στο τέλος στη φάση που πολεμάς το Δία και σκάει μύτη η Γαία.

Πέρα απο αυτό πολύ καλό το review :)
Το nο1 αρνητικό μπορεί να συμβαίνει στο bayonetta, αλλά όχι στο GOW3.
Το no3 αρνητικό, δεν είναι αρνητικό, διότι το συγκεκριμένο πρόβλημα δημιουργείται από δυσλειτουργία συγκεκριμένων μαρκών καλωδίων HDMI και όχι πάντα.


στα αρνητικα θα εβαζα οτι ειναι αρκετα επαναλαμβανωμενο στον τομεα οπλων-κινησεων
πχ το darksiders σε αυτον τον τομεα ηταν καλυτερο!!!!
Το συγκεκριμένο παιχνίδι δεν μπορεί να χαρακτηριστεί επαναλαμβανόμενο σε κανένα τομέα. Υπάρχει μεγάλη ποικιλία όπλων και combos, αρκετά για να καλύψουν τις ανάγκες ενός hack-n-slash action/adventure game.
Δεν ξέρω πως κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα.

enstikto
16-07-2010, 03:27
Το nο1 αρνητικό μπορεί να συμβαίνει στο bayonetta, αλλά όχι στο GOW3.
Το no3 αρνητικό, δεν είναι αρνητικό, διότι το συγκεκριμένο πρόβλημα δημιουργείται από δυσλειτουργία συγκεκριμένων μαρκών καλωδίων HDMI και όχι πάντα.


Για το 3 παίζει να έχεις δίκιο. Δεν το ξέρω το θέμα τόσο.
Για το 1 για ξαναδες το λίγο.... Δεν το γραψα απ΄ το μυαλό μου ;)

fotaras
16-07-2010, 03:42
Για το 3 παίζει να έχεις δίκιο. Δεν το ξέρω το θέμα τόσο.
Για το 1 για ξαναδες το λίγο.... Δεν το γραψα απ΄ το μυαλό μου ;)
εχει δικιο ο ensticto το θυμαμαι και εγω που μου ειχε κανει εντυπωση την πρωτη φορα νομιζα οτι κολλησε το παιχνιδι.συμβαινει αυτο το παγωμα μετα το μενου αναβαθμισης κυριως οταν το αφηνεις αρκετη ωρα στο μενου.αστο λιγα λεπτα στο μενου και μετα μπες στο παιχνιδι θα δεις οτι για λιγο θα παγωσει το παιχνιδι.

ExWeldir
16-07-2010, 16:10
Παιδιά, αυτό μπορεί να συμβένει 1 φορά στις 10 που θα ανοίξεις το upgrade menu. Είμαι σίγουρος ότι δεν υπήρχε τέτοιο θέμα. Αν επιμένετε θα το ξανακοιτάξω. Όσο για το αν γίνεται αυτό όταν το αφήνεις κάποια ώρα στο menu δεν είναι δα και κανα αξιοσημείωτο πρόβλημα αυτό. Πόσες φορές θα το αφήσει κάποιος πολύ ώρα στο menu..

antoniss
16-07-2010, 16:29
μιας και το παίζω ξανά αυτό τον καιρό μπορώ να πω ότι το κάνει όντως αλλά όχι σε σημείο να είναι ενοχλητικό ή να σου δημιουργεί πρόβλημα.

προσωπικά δεν το θεωρώ κάποιο μειονέκτημα ,
οκ απλά υπάρχει.

fotaras
16-07-2010, 16:34
ναι ρε παιδια ενταξει μην τρελαθουμε κιολας!το παιχνιδι ειναι ενα αριστουργημα και σε καμια περιπτωση δεν το λες σοβαρο προβλημα αυτο.απλα ειναι εκει,εμενα προσωπικα δεν με ενοχλησε καθολου,εκτος απο την πρωτη φορα που ανησυχησα στιγμιαια νομιζωντας οτι κολλησε το παιχνιδι.

enstikto
16-07-2010, 21:10
Καλά ναι ρε παιδιά... Δεν είπα ότι είναι τραγικό πρόβλημα ώστε να πέσει η βαθμολογία.
Αν δείτε το πρώτο ποστ που το αναφέρω λέω ότι δεν είναι πολύ σημαντικό αλλά θα άξιζε να αναφερθεί στο review...

ExWeldir
16-07-2010, 22:07
Καλά ρε enstikto.. δεν σου είπαμε και τίποτα χαχαχα! :lol::lol:

jimkog
20-07-2010, 15:52
Δυστηχως δεν εχω ps3 για να παιξω αυτην την παιχνιδαρα!!!απο το ντεμο που ειχα παιξει σε εναν φιλο μου ειδα οτι εχει και πολλες καινουργιες κινησεις!!!!Must Buy τιτλος...

nosma
09-08-2010, 23:59
και εγω τωρα το αρχισα και λεμε πολυ .... αιμα!!

konthemi
03-10-2010, 08:53
Μόνο και μόνο από το review πήγα και το αγόρασα, γιατί ps3 απέκτησα πριν 2 μήνες.
Άκουγα τα καλύτερα για το game αυτό στο ps2 και η συνέχεια είναι γνωστή.
Αγόρασα ps3 και το GOW III.

ultra
04-10-2010, 18:59
Για εμένα το 2ο παιχνίδι είναι το καλύτερο της σειράς γιατί το θεωρώ πιο πλήρες σε σχέση με το 3 που υπερτερή στα γραφικά, αν και οχι στον βαθμό που ανέμενα.

Manos71
08-10-2010, 09:38
Το παιχνιδι το επαιζα απο το 1ο στο PS2, το 3 πιστευω οτι ειναι (και λογικα βεβαια λογω των δυνατοτητων του PS3) οτι καλυτερο εχει προσφερει η σειρα!!!!

Nek_Food
23-02-2011, 10:39
Μπαίνω προφανώς με μεγάλη καθυστέρηση να υποβάλω και εγώ τα σέβη μου στο παιχνίδι αυτό. Λοιπόν το είχα ξεκινήσει πριν καιρό και παρότι δεν είχα παράπονο, κάτι έσκασε στην μέση και το άφησα μισοτελειωμένο (πρέπει να είχα μείνει στον φόνο του Άδη). Το έπιασα την προηγούμενη εβδομάδα και πραγματικά κόλλησα και το τελείωσα (στο normal). Καταρχάς να πω ότι δεν είμαι φαν των hack & slash παιχνιδιών και για αυτό δεν είχα βιαστεί να το αγοράσω. Όμως τώρα έχοντας φρέσκο το παιχνίδι το μόνο που έχω να πω είναι: ΤΙ ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ; ΕΠΟΣ!!! Τρομερό παιχνίδι, από τα καλύτερα που έχω παίξει τα τελευταία χρόνια (μην πω γενικότερα στην gaming ζωή μου). Δεν θα μιλήσω για γραφικά, ιστορία, χειρισμό, κλπ απλά τα σπάει.

Ακόμα μου φάνηκε εξαιρετικά ευφυές το ότι ακόμη και εγώ που δεν "τρελαινόμουν" στο ψάξιμο για όλα τα μυστικά του, με την ολοκλήρωση του παιχνιδιού είχα όλα τα κέρατα/φτερά/μάτια που απαιτούνταν για το τουμπάνιασμα του Kratos όσο και όλα τα όπλα maxed πλην ενός που μου έλειψαν μόλις 600orbs για να το τελειώσω και αυτό. Χωρίς μεγάλη προσπάθεια, χωρίς να τρελαθώ στο ψάξιμο, ιδανικό. Κάποια λίγα godly δώρα μου λείπουν αλλά και αυτά προφανώς γιατί δεν έδωσα μεγάλη σημασία στην αρχή.

Οι γρίφοι δε καλοστημένοι αλλά με λίγη προσπάθεια λύνονται μία χαρά, όσο και οι bosses ή μεγάλες μάχες που εάν βρεις το trick που απαιτούν δεν σε τρελαίνουν στα cheap deaths. Ο Δίας δε, αν και στην αρχή το έχασα στην αρχική μάχη, μετά τον πήγα σερί μέχρι τέλος, επική μάχη μεν καθόλου σπασ@@δικη δε. ΤΡΟΜΕΡΟ!!! PS3 MUST HAVE!!! ΕΠΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚRATOS ΡΕΕΕΕ!!!

WolfRathmA
24-02-2011, 02:11
Το review σου αρεσε βρε; Και αστα αυτα που ξερεις =P xaxaxa! :P

Nek_Food
24-02-2011, 10:59
Review? Ποιο review? :P

Έλα τα ευκόλως νοούμενα τα παραλείπουμε φίλε μου, δεν βαρέθηκες να ακούς κάθε φορά τα ίδια και τα ίδια; ;)

Άντε βρε... και το review επικό είναι, δεν θα μπορούσε αλλιώς άλλωστε.

gavros10
14-06-2011, 13:48
σημερα το επαιξα μετα απο 7-8 μηνες που το ειχα αγορασμενο στο κουτι του με την ζελατινα του παρακαλω. πολυ ωραιο ειναι, απο γραφικα, απο ιστορια...

azalus
14-06-2011, 21:34
Ηταν το μονο παιχνιδι που επαιξα 2 φορες.

Angelos13
14-08-2011, 14:04
Εκπληκτικό παιχνίδι...τι να λέμε τώρα..

mitsios
23-09-2011, 15:35
σημερα το επαιξα μετα απο 7-8 μηνες που το ειχα αγορασμενο στο κουτι του με την ζελατινα του παρακαλω. πολυ ωραιο ειναι, απο γραφικα, απο ιστορια...

Κ εγω το εχω ακομα στη ζελατινα!Αν δεν βρω να το ανταλλαξω ισως το ανοιξω κα εγω μετα απο μηνες!:a050:

Nek_Food
23-09-2011, 15:54
Ξέχνα τις ανταλλαγές. Να το ανοίξεις και να το παίξεις .&- :weights:

mitsios
23-09-2011, 15:58
H τελεια και παυλα μου αρεσει!χαχα!
Δεν μο αρεσουν τετοιου στυλ!Ειναι οντως καλο,γραφικαρες αλλα δεν...

Nek_Food
23-09-2011, 16:02
Ούτε εγώ είμαι πολύ φαν των hack&slash κλπ αλλά το συγκεκριμένο δεν ξέρω... είναι τόσο επικά γ@μ@το, που το έπαιξα και το τερμάτισα σερί (εννοώ χωρίς να βάλω κάτι άλλο ενδιάμεσα ως κάνω καμιά φορά με άλλα). ΟΚ, μετά δεν έκατσα να το ξεζουμίσω όπως οι φαν του είδους, αλλά ακόμη και τέτοιος να μην είσαι, νομίζω αξίζει έστω ένα walkthrough πριν το ανταλλάξεις. Είναι κρίμα να το έχεις και να μην το παίξεις νομίζω.

gonzalez
04-10-2011, 09:20
Πολύ ωραίο το review ανταποκρίνεται πλήρως στην πραγματικότητα! Το god of war 3 είναι παιχνιδάρα...
Ήθελα πάντως να πω και το εξής μιας και το σκέφτηκα, οτι αυτό που αναφέρεται στην προηγούμενη σελίδα για πάγωμα του παιχνιδιού μετά από το μενού με τις αναβαθμίσεις κτλ, ίσως να έχει γίνει κι επίτηδες γιατί μπορεί πχ να το πάτησες σε δύσκολη στιγμή πάνω σε μια μάχη ή κάτι άλλο, έτσι ώστε να μπορέσεις να προετοιμαστείς καλύτερα με το που συνεχίσεις πάλι...

nberk21
28-01-2012, 00:27
πολύ καλό!!!!

Alastor
07-02-2012, 14:50
το παιχνιδι δινει ρεστα......η τριλογια ολοκληρη φοβερη,ωστοσο το 2 και το 3 ειναι διαμαντια στον χωρου του PS

nikon
03-03-2012, 11:00
Γερά Σωτήρη 4 ποστ σου έμειναν.....πάμε.

Dragonpaul
03-03-2012, 11:03
Απαγορεύονται τα κεφάλαια. Διάβασε λίγο τους κανόνες του forum.

nikon
03-03-2012, 11:05
Χαχαχαχα.....αυτό σε χάλασε ρε Παύλο;;;;:a050:

Dragonpaul
03-03-2012, 11:09
Αφου είπες τα υπόλοιπα. Κάτι έπρεπε να πω κι εγώ.... Χα χα χα χα!!!!!

DERTELOUS
29-03-2012, 00:39
Αν και δεν ειμαι fan του ειδους καταπληκτικο παιχνιδι..