PDA

View Full Version : Παιχνιδια PSX σε PS2



balabanis
17-03-2010, 10:21
Παιδια θα ηθελα να ρωτησω γιατι καποια παιχνιδια (αντιγραφες παντα) psx δε μου τα παιζει το ps2!H κονσολα ειναι τσιπαρισμενη με matrix ιfinity 1.93!Μερικα τα παιζει αλλα σε καποια αλλα μαυρη οθονη...!Ξερει κανεις γιατι γινεται αυτο;;
Ευχαριστω!!

aladdin7
17-03-2010, 10:23
Χωρις να ειμαι σιγουρος...μηπως εχει να κανει με το αν τα παιχνιδια ειναι Pal ή Νtsc;

balabanis
17-03-2010, 18:57
Δεν ξερω αν παιζει ρολο μονο αυτο...γιατι εχω ενα παιχνιδι NTSC και το παιζει!!
Μηπως συμβαινει κατι με τα isos οσο αναφορα πως να τα γραφουμε σε cd (τι προγραμμα,ταχυτητα,κτλ) καθως και αν υπαρχει καποιο patch για psx isos ωστε να τα παιζει το ps2!Ξερει κανεις κατι;

Lefteris_X
17-03-2010, 19:47
δεν θέλω να σε χαλάσω αλλά δεν έχεις το αυθεντικό Matrix Infinity αν το έχεις βάλει στην Ελλάδα, αλλά κάποιον απο τους δεκάδες κλώνους του. Για αυτό κι έχεις τα προβλήματα. Και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για αυτό. Δεν είναι η άποψή μου, αλλά είχα το 2002-3 επικοινωνία με την ομάδα ανάπτυξης του Matrix και με ενημέρωσε καταλλήλως (και ξέχεσα και τον φίλο / πειρατή, ξεριζώσαμε τον κλώνο και τον έβαλα να παραγγείλει το αυθεντικό τσιπ Matrix).

Τι να πω ρε συ φιλαράκι.....ψιλο-πακέτο η υπόθεση.

Μακάρι να κάνω λάθος.


Λευτέρης

balabanis
17-03-2010, 21:56
Πως το ελεγχω αν ειναι αυθεντικο η οχι;Ειχα εμπιστοσυνη σ αυτον που το κανα!Αλλα εκτος απ αυτο τι αλλο μπορει να φταιει;;;

muku
18-03-2010, 17:03
Υποθέτω θα πρέπει να κάνεις βίδες το ps2 σου. Όπως και να έχει δοκίμασε αν αυτά τα παιχνίδια παίζουν σε emulator για να είσαι και σίγουρος από αυτό. Δεν είναι τίποτα κατέβασε το epsxe που είναι ο καλύτερος για psx και δοκίμασε τα εκεί και αν δεν έχεις πρόβλημα παίξτα και εκεί. Έχεις αρκετά πλεονεκτήματα στο emulator :D

balabanis
19-03-2010, 16:36
Ναι,σε emulator παιζουν!Εχω πολλους (psx even,ePSXe, psx 1.13)...!Αλλα ηθελα να παιξω στο ps2 για να παιξω σε μεγαλη tv οχι στον Η/Υ!
Το matrix infinity 1.93 ειναι συμβατο με ολα τα psx games;Υπαρχει κατι που πρεπει να προσεχω στην εγγραφη το psx iso;Μερικα τα παιζει μερικα οχι....

muku
19-03-2010, 17:45
Ναι,σε emulator παιζουν!Εχω πολλους (psx even,ePSXe, psx 1.13)...!Αλλα ηθελα να παιξω στο ps2 για να παιξω σε μεγαλη tv οχι στον Η/Υ!
Το matrix infinity 1.93 ειναι συμβατο με ολα τα psx games;Υπαρχει κατι που πρεπει να προσεχω στην εγγραφη το psx iso;Μερικα τα παιζει μερικα οχι....

Οπότε αποκλείουμε να μην έχει γραφτεί σωστά το δισκάκι αφού παίζει στον emulator. Τώρα για το τσιπάκι δεν μπορώ να σου απαντήσω. Εγώ ένα φεγγάρι είχα το messiah μαυτό έπαιζα ps2. Psx δεν θυμάμαι τι έκανε. Googlare matrix infinity psx compatibility και ψάξε μήπως βρεις τίποτα :D

balabanis
20-03-2010, 12:20
Μηπως αν αναβαθμιζα το filmware απ το matrix infinity απο 1.93 σε 1.99 ισως τα παιξει;Ν καποιος ξερει κατι περι αναβαθμισης,ας μου δωσει καποιες πληροφοριες,η κανα site ψαξω!
Ευχαριστω!

billias
20-03-2010, 17:06
θα σου ελεγα να μην προσπαθησεις να το αναβαθμισεις γιατι αν ειναι κλωνος και οχι γνησιο matrix infinity δεν θα ξαναδουλεψει

balabanis
20-03-2010, 21:35
E θα το παω εκει που μου το τσιπαρα θα το φτιαξουν,και θα τ ακουσουν κιολας!!Να βαζαν το αυθεντικο!Ξερει κανεις κανα site με τα filmware;;

widebit
07-04-2010, 09:03
Εγω θυμαμαι πως σε ενα απο τα αρκετα PS2 που εχουν περασει απο τα χερια μου, για να παιξει τα PS1 (πιο σωστα: να "γυρισει" σε PS1 επρεπε να το ανοιξεις απο OFF και να κρατας πατημενο το ON για καποια δευτερολεπτα ή μια αλλη περιπτωση απο OFF να πατησεις 3 φορες το ON και κατι τετοια "κολπα".
Δεν ξερω αν θα σου δουλεψει ετσι, δοκιμασε το, δεν εχεις να χασεις τιποτα.

muku
07-04-2010, 19:51
Σε αυτές τις λεπτομέρειες παίζει ρόλο το τσιπάκι. Πάντως και μένα έτσι έπαιζε τα psx games το ένα από τα 2 ps2 μου :)

balabanis
15-04-2010, 20:50
Eυχαριστω παιδια,αλλα δε ξερω τι γινεται!Μαλλον υπαρχει λιστα με συμβατα παιχνιδια και μη συμβατα!Το chip οπως ειπα και πριν ειναι matrix infinity 1.93 οπως φαινετε και στην εικονα!Κατεβασα πολλα isos,τα εκανα patch (ppf, anti protection fix κτλ) εκαψα πολλα cd αλλα δε καταφερα καποια παιχνιδια να τα κανω να παιξουν!Μηπως θελει καμια συγκεκριμενη ρυθμιση απ τα menu;Αν καποιος εχει ασχοληθει με το θεμα ας με διαφωτησει!!

larisa
03-01-2011, 15:31
mallon ftene ta paixnidia kai h simvatotita.... an paizoun kapia enw alla den paizoun sigoura einai h simvatotita pou ftaei tou paixnidiou.

larisa
03-01-2011, 15:31
ektos kai an einai paixnidia pal h ntsc...

PD73
04-01-2011, 02:13
τι μαρκα cd χρησιμοποιεις? με ενδιαφερει και μενα γιατι εκαψα μερικα και δεν τα αναγνωριζει το PS2...

balabanis
18-01-2011, 01:45
Υπαρχει πιθανοτητα να φταει η μαρκα των cd's;;; Philips,Verbatim