PDA

View Full Version : 3D Gaming Discussion Thread



Pages : 1 2 3 [4]

Dikakom
18-11-2011, 12:45
Καλά δεν πάιζει να βρεις εύκολα κατάστημα να τα εχει στημένα να δεις, αν έχεις 3D display νοικιασε τα να δεις μόνο και μονο γι αυτο.

Nek_Food
18-11-2011, 15:48
Το πλαίσιο στο Athens Heart είχε ένα PS3 να παίζει παιχνίδια σε 3D πάνελ παλαιότερα, δεν ξέρω τώρα τελευταία αν ισχύει ακόμη αυτό. Ρίξε τηλέφωνο και ρώτα στο τμήμα gaming/τηλεοράσεων.

dimitrisasp
19-11-2011, 19:15
Είχε σήμερα Event το gameover.gr για το Uncharted και το είχαν και σε 3D. Το δοκίμασα και μου φάνηκε πολύ καλό. Η βλακεία έιναι ότι όσο έπαιξα ήταν σε σημείο που είχε γρίφους και δεν έριξα καθόλου ξύλο αλλά και πάλι πολύ καλό! Στα επίπεδα που γίνεται χαμός πρέπει να ναι πολύ εντυπωσιακό!

PDS
19-11-2011, 19:27
Εκπληξη για μενα ειναι το 3D του sonic generations.Εξαιρετικο.

Dragonpaul
19-11-2011, 19:39
Μπορειτε να σταματησετε να μιλατε για 3D?????? Μου πατατε τον καλο. :P

kabamaru
19-11-2011, 20:55
Ειμαι 100% υπερ του 3D στα παιχνιδια. Το SotC εδειχνε πολυ φυσικο σε 3D. Το GT5 σχεδον το ιδιο, αλλα εκει που εμεινα καγκελο ηταν το Wipeout HD. Επιληψια σκετη.

Dikakom
20-11-2011, 00:55
χαχαχα ναι το εν λογω παιχνίδι έχει καταπληκτικό 3D.
Dragonpaul κάτι μου λέει ότι συντομα θα μπεις και εσύ στον κόσμο του 3D :-)

WolfRathmA
21-11-2011, 02:53
Εγω επαθα πλακα με το 3D του Gears of War 3. Πραγματικα δε το περιμενα. Πολυ καθαρο, με πολυ βαθος. Εξαιρετικο.

Terastios
18-04-2012, 00:33
Κάπιος που να το εχει ψάξει για καλο 3D projector και αν εχει και wifi ακομα καλύτερα ,οχι ready ναι ειναι ετημος για καλοPS3 είδα πολλα στο σκρουτζ αλλα δεν ξέρω και πολλά γ αυτο οπιος έχειασχοληθεί και μπορεί να δωσει μια γνωμη θα το εκτιμουσα ευχαρηστω.

Terastios
18-04-2012, 17:15
Κάπιος που να το εχει ψάξει για καλο 3D projector και αν εχει και wifi ακομα καλύτερα ,οχι ready ναι ειναι ετημος για καλοPS3 είδα πολλα στο σκρουτζ αλλα δεν ξέρω και πολλά γ αυτο οπιος έχειασχοληθεί και μπορεί να δωσει μια γνωμη θα το εκτιμουσα ευχαρηστω.

κανεις ?

antoniss
18-04-2012, 18:11
κανεις ?

αν και έχω projector έχω μείνει λίγο πίσω , μιας και είναι πλεον παλιός ο benQ μου , και δεν πρόκειται (αν και θέλω) να πάρω σύντομα ,

επειδή όμως το έψαχνα , γενικά με την τεχνολογία αλλά σταματησα γιατί ήμουνα στο τσακ να πάω να τα σκάσω , ρίξε μια ματια στον Epson EH-TW6000 είναι full HD (1920 x 1080 pixels) με πολύ καλά χαρακτηριστικά (και φυσικά θέλει active γυαλιά ),

πάρα πολυ καλός , βέβαια μιλάμε για τιμή γύρω στα 1400€

αν και γνώμη μου είναι αν βρεις τον Epson EH-TW5900 να παρεις αυτόν καλύτερα μιας και ξεκιναει από 1000€ με 1200€ και είναι σχεδόν ισάξιος.


όπως βλέπεις δεν μιλάμε για τιμές γύρω στο 600άρι , θα δω το βράδυ και τι άλλες επιλογές υπάρχουν ,

Terastios
18-04-2012, 18:40
αν και έχω projector έχω μείνει λίγο πίσω , μιας και είναι πλεον παλιός ο benQ μου , και δεν πρόκειται (αν και θέλω) να πάρω σύντομα ,

επειδή όμως το έψαχνα , γενικά με την τεχνολογία αλλά σταματησα γιατί ήμουνα στο τσακ να πάω να τα σκάσω , ρίξε μια ματια στον Epson EH-TW6000 είναι full HD (1920 x 1080 pixels) με πολύ καλά χαρακτηριστικά (και φυσικά θέλει active γυαλιά ),

πάρα πολυ καλός , βέβαια μιλάμε για τιμή γύρω στα 1400€

αν και γνώμη μου είναι αν βρεις τον Epson EH-TW5900 να παρεις αυτόν καλύτερα μιας και ξεκιναει από 1000€ με 1200€ και είναι σχεδόν ισάξιος.


όπως βλέπεις δεν μιλάμε για τιμές γύρω στο 600άρι , θα δω το βράδυ και τι άλλες επιλογές υπάρχουν ,

Σ ευχαρηστω για την απαντηση αλλα απο αυτα που διαβασα και απο φιλο που ειχε 3d active σε pc gia gaming τον κουραζε και μετα απο καπια ωρα τον ζαλιζε,σαν πρωτη εντυπωση και εμενα τα active τα εβλεπα οτι ειναι καλυτερα αλλα στην χρηση και μετα απο ωρεσ (2 με 3 ωρες) ειναι πολυ κουρστικα βεβεα ειναι γνωμη μου ,ασε το το κοστος τον γυαλιων αμα θες 4/6 ζευγαρια οπως εγω , 8α προτημησω σε παθητικο πανελ(βεβεα το κοστοσ ειναι δευτερευων ακομα και τσαμπα να ητανε) .πιστευω οτι αν ειναι να περασω τα 1000 ευρω καλυτερα να παω σε 50'+ μιασ και απο μια ερευνα που εκανα βρισκεισ πολλα μοντελα με παρα πολλα χαρακτιρηστικα με 1000-1300 ε και 2d se 3d ,wifi κλπ το μονο μου προβλημα ειναι οτι εχο ειδη 50αρα και αν παρω παλι τηλεωραση και οχι προτζεκτορα πρεπει να την αποθηκευσω γιατη για πωλησει δεν 8α πιανει μια και ασ ειχε 3000ε οταν αγοραστηκε .

anretal
18-04-2012, 18:44
Οτι και να παρεις passive ή active δεν θα παιζεις 3d το 3d δεν ειναι για χορταση. ειναι για λιγο 1-2 ωρες το πολυ παραπανω με τιποτα

PDS
18-04-2012, 20:21
Οτι και να παρεις passive ή active δεν θα παιζεις 3d το 3d δεν ειναι για χορταση. ειναι για λιγο 1-2 ωρες το πολυ παραπανω με τιποτα

Αναλογα.
Εγω δεν εχω νιωσει οτι δεν αντεχω αλλο,οσες ωρες και να παιξω.

Terastios
18-04-2012, 20:51
Αναλογα.
Εγω δεν εχω νιωσει οτι δεν αντεχω αλλο,οσες ωρες και να παιξω.

πια εχεισ εσυ ? ειναι παθητικη ?

PDS
18-04-2012, 20:58
πια εχεισ εσυ ? ειναι παθητικη ?

Active της samsung.

Terastios
18-04-2012, 21:04
Active της samsung.

θελω εντυπωσεις αν εχεισ παιξει τα uncharted 3 k mortal combact ?

PDS
18-04-2012, 21:34
θελω εντυπωσεις αν εχεισ παιξει τα uncharted 3 k mortal combact ?

Το uncharted 3 ειναι πολυ καλο σε 3d.Το MK απλα καλο.
Γενικα τα παιχνιδια που ειναι καλα σε 3d,ειναι τα fps και καποια racing κατ'εμε.

anretal
19-04-2012, 17:20
Εγω παντος και το killzone 3 που εχει κατ εμε ισως το καλυτερο 3d το εβαλα και το εβγαλα . εχω panasonic plasma st30 που εχει το καλυτερο παθητικο 3d και παλι 2d το επαιξα ειναι και το ps3 ζοριζεται πολυ για 3d.

Απο την αλλη εχω δει ντοκιμαντερ. imax under the sea 3d. Tahiti ultimate wave 3d imax. Huble 3d imax. Avatar 3d. Και ειναι φανταστικο


Αλλα και παλι σου λεω και εχω δει και παθητικο σε φιλο που εχει lg lw4500 το 3d θα ειναι 5% της χρησης που θα κανεις. Ετσι και εγω τρελαμενος για 3d ημουν και δεν παιζω. Βαζω λιγο να κανω μοστρα σε κανα φιλο που δεν εχει δει .

Ειναι ευκολο να εντυπωσιαστεις αλλα δεν εχει ουσια οχι οτι ειναι κακο να το εχεις αλλα κοιτα πρωτα να εχει καλη εικονα σε 2d η τηλεοραση σου. Να μην εχει τιποτα γκρυ για μαυρα να εχει 4:4:4 chroma subsampling να εχει χαμηλο input lag και να ειναι οσο πιο μεγαλη γινεται και μετα το 3d

PDS
19-04-2012, 18:09
Εγω παντος και το killzone 3 που εχει κατ εμε ισως το καλυτερο 3d το εβαλα και το εβγαλα . εχω panasonic plasma st30 που εχει το καλυτερο παθητικο 3d και παλι 2d το επαιξα ειναι και το ps3 ζοριζεται πολυ για 3d.

Απο την αλλη εχω δει ντοκιμαντερ. imax under the sea 3d. Tahiti ultimate wave 3d imax. Huble 3d imax. Avatar 3d. Και ειναι φανταστικο


Αλλα και παλι σου λεω και εχω δει και παθητικο σε φιλο που εχει lg lw4500 το 3d θα ειναι 5% της χρησης που θα κανεις. Ετσι και εγω τρελαμενος για 3d ημουν και δεν παιζω. Βαζω λιγο να κανω μοστρα σε κανα φιλο που δεν εχει δει .

Ειναι ευκολο να εντυπωσιαστεις αλλα δεν εχει ουσια οχι οτι ειναι κακο να το εχεις αλλα κοιτα πρωτα να εχει καλη εικονα σε 2d η τηλεοραση σου. Να μην εχει τιποτα γκρυ για μαυρα να εχει 4:4:4 chroma subsampling να εχει χαμηλο input lag και να ειναι οσο πιο μεγαλη γινεται και μετα το 3d

Διαφωνω.Εντυπωσιαζομαι πολυ περισσοτερο απο το 3d στα παιχνιδια.
Στις ταινιες(εχοντας δει το avatar σε 3d στην tv μου) δεν εντυπωσιαζομαι το ιδιο.
Στα παιχνιδια συνηθως εχεις το βαθος μπροστα σου.Εισαι εσυ ο πρωταγωνιστης.Οι ταινιες αλλαζουν συνεχεια πλανα και εισαι σε φαση ''αα εδω ειναι ωραιο'' ,''α εδω δεν καταλαβαινω αν υπαρχει 3d''.
Για μενα 3d στα games >>> 3d σε ταινιες.

Περισσοτερο με εχει εντυπωσιασει το killzone3 και το motorstorm3 σε 3d,απο οποιαδηποτε ταινια.

Dikakom
26-04-2012, 02:29
πολυ ghosting ομως το killzone 3

MajereMP44
27-07-2012, 15:04
Λοιπον, εκανα το βημα και πηγα σε 3d τηλεοραη.37αρα LG με passive προφανως.
Απλα wow...!Στα παιχνιδια δεν εχει lag κατι που με προβληματιζε αλλα ολα κομπλε!
Το εφφε ειναι εντυπωσιακο χωρις ειδωλα, τρεμοπαιγματα κλπ.
Παιχνιδια που δοκιμασα ειναι το Gt5.Δυστυχως ανακαλυψα οτι θελει καποιες συγκεκριμενες ρυθμισεις μεσα απο το μενου του παιχνιδιου και δεν μαρεσε τοσο γιατι δεν τις ειχα κανει.Μετα που ξαναδοκιμασα τρελαθηκα!Δεν ειναι για χορταση βεβαια διοτι ή θα καεις ζωντανος μεχρι να συνηθισεις ειτε θα παιζεις λιγακι για το εφφε.
Επομενο που δοκιμασα ηταν το killzone 3.Εντυπωσιακοτατο με πιξελακια ομως το multiplayer και η αληθεια ειναι οτι κουραζει για ωρες ολοκληρες online.Δεν εχω τη single εκδοση που εκει τα γραφικα θα ειναι καλυτερα φανταζομαι και ακουω!Παντως σταχτες, χιονια, καπνοι κλπ εφφε, φαινονται ενα ενα πραγματικα!Και η γεωμετρια των αντικειμενων ειναι τρομερη σε αισθηση!
Ειδα το 3D trailer του Uncharted 3 και ψηνομαι να το ξαναπαιξω το παιχνιδι οταν επιστρεψω απο διακοπες γιατι μου κρεμασαν τα σαγονια οπως επισης και του motorstorm που τρελαθηκα!Θα δοκιμασω και τα υπολοιπα φυσικα και blu-ray ταινια που δεν προλαβα να δω!
Λοιπον, με ενα μετριο (αποτι διαβαζα στο νετ κατω του μετριου) μοντελο 37 lm611s , πραγματικα επαθα σοκ με τη 3D τεχνολογια! Αυτο που θελω πολυ να δοκιμασω ειναι το dual play που διαφημιζει η LG και αν ειναι και αυτο λειτουργικο θα ειμαι απολυτως ικανοποιημενος!

PDS
27-07-2012, 15:19
Λοιπον καλως ηρθες στον κοσμο του 3d και απο δω(τα ειπαμε και σε pm):D

To 3d του GT5 δεν μου φαινεται και τοοοσο δυνατο,αλλα τι ρυθμισεις εκανες?Μηπως δεν εχω αλλαξει κατι.Αν εννοεις τη μπαρα που αυξανει το βαθος,αυτο το εχω κανει και σε ολα τα παιχνιδια το εχω στο τερμα.

Ναι το killzone3 ειναι καλυτερο στο sp,νομιζω οτι στο online χανει και αρκετα frames.Φανταζομαι οτι θα εντυπωσιαστηκες και απο το οπλο που δειχνει λες και ξεκιναει οντως απο την οθονη.:p

To motorstorm ειναι παλι εξαιρετικο σε 3d.Καταρχην δεν υπαρχουν συμβιβασμοι καθως τρεχει σε 720p30 frames.

MajereMP44
27-07-2012, 15:59
Thank you!
Στο site του GT εχει αυτο http://us.gran-turismo.com/us/support/d5538.html

και ρε γμτ σε ενα αλλο site νομιζω το gt planet, ειχε πολυ συγκεκριμενες ρυθμισεις αν εισαι σε cockpit view/προφυλακτυρα κλπ ακομη και με ποιο αυτοκινητο και σε ποια πιστα εχει καλυτερο αποτελεσμα το 3d¨!Aλλα δεν τα βρισκω τωρα.Τα δοκιμασα χτες και μου φανηκε πολυ καλυτερο το αποτελεσμα.
Το demo του motorstorm τα σπαει κυριολεκτικα!
Στο killzone ειναι οντως εντυπωσιακο αυτο που λες!Σου δινει το πραγματικο μεγεθος στο οπλο, εκει που επαθα πλακα ειναι οταν βαζεις τα σκοπευτικα!Ειναι τρομερη η αισθηση του "μηκους" του οπλου!Οπως επισης σε καποια φαση που μου κοπανησαν μια ρουκετα και περασε διπλα μου ήταν για πολλα γελια!Βλεπεις να ερχεται κατα πανω σου lol
Μεχει πιασει η περιεργεια να δω παντως ταινια και μαλιστα το avatar διοτι το ειχα δει στο cinema και θελω να συγκρινω την ποιοτητα του 3D (το εχεις δει και σινεμα και στην τηλεοραση σου? ποια η γνωμη σου?).Αλλα ολα αυτα πανε απο αυγουστο ρε γμτ διοτι φευγω :P

PDS
27-07-2012, 16:06
Α ωραιος θα το δοκιμασω.

Ναι το killzone3 ειδικα σε καποια levels ειναι τρομερο.

Ταινιες εχω δει και ειναι πολυ καλο το 3d οπως στο και στο avatar.Απλα εγω εντυπωσιαζομαι λιγο παραπανω απο το 3d στα παιχνιδια(οταν ειναι καλο το 3d) γιατι εισαι ο πρωταγωνιστης και βλεπεις βαθος μπροστα σου.

Κατεβασε το sonic gen demo οπως σου ειπα.Θελω να δω αν θα σε εντυπωσιασει το ιδιο με μενα:P

MajereMP44
27-07-2012, 16:14
Το θεμα ειναι εαν θα υπαρξει υποστηριξη στα παιχνιδια με καλα αποτελεσματα, αυτο φοβαμαι λιγο.Δλδ το last of us νομιζω δεν το κανουν 3D τελικα που φανταζομαι οτι θα ηταν φοβερο.Οπως επισης κανα ποδοσφαιρακι με καλο 3d θα τα εσπαγε!
Αλλα εδω θα ειμαστε και στην επομενη γενια που το 3d θα ειναι λογικα παντου.
Ερωτηση: εαν συνδεσω το pc στην tv με hdmi οτι υλικο (παιχνιδια κυριως) θα τα παιζει χυμα σε 3d?π.χ cod? H κατι videο που εχει στο youtube3D κλπ? η πρεπει να κανεις διαφορες αλχημειες?

Υ.Γ το Sοnic που μου ειπες δεν μπορω να το κατεβασω, πρεπει να εισαι plus..και εγω εχασα την συνδρομη εδω και κανα μηνα που δεν ειχα tv.Και αποτι διαβαζω γενικα ειναι λεει απιστευτο.

PDS
27-07-2012, 16:33
Το θεμα ειναι εαν θα υπαρξει υποστηριξη στα παιχνιδια με καλα αποτελεσματα, αυτο φοβαμαι λιγο.Δλδ το last of us νομιζω δεν το κανουν 3D τελικα που φανταζομαι οτι θα ηταν φοβερο.Οπως επισης κανα ποδοσφαιρακι με καλο 3d θα τα εσπαγε!
Αλλα εδω θα ειμαστε και στην επομενη γενια που το 3d θα ειναι λογικα παντου.
Ερωτηση: εαν συνδεσω το pc στην tv με hdmi οτι υλικο (παιχνιδια κυριως) θα τα παιζει χυμα σε 3d?π.χ cod? H κατι videο που εχει στο youtube3D κλπ? η πρεπει να κανεις διαφορες αλχημειες?

Υ.Γ το Sοnic που μου ειπες δεν μπορω να το κατεβασω, πρεπει να εισαι plus..και εγω εχασα την συνδρομη εδω και κανα μηνα που δεν ειχα tv.Και αποτι διαβαζω γενικα ειναι λεει απιστευτο.


Ενταξει οσο παει βγαινουν και περισσοτερα 3d παιχνιδια οποτε εισαι σε καλη περιοδο.:D

Λογικα ναι θα παιζει 3d απο το pc σου οπως και τα stereoscopic 3d του youtube.


ΥΓ.To demo δεν μπορεις να το κατεβασεις?Νομιζω υπαρχει στο store.Δεν ημουν plus οταν το κατεβασα.

MajereMP44
27-07-2012, 16:46
Δεν το βρισκω free πλεον.
Θα δοκιμασω και στο αγγλικο store.

MajereMP44
28-07-2012, 15:52
ΕΙδα ενα πολυ μικρο κλιπακι απο IMAX...νταξει αντε γεια...κατι ψαρια εδειχνε και κατι μπαρμπουνια και κατι βυθους κλπ μεχρι που ειδα το σκυλοψαρο να φτανει μπροστα στη μυτη μου και απλα WOW χαχα εκανα pause την εικονα και δεν πιστευα αυτο που εβλεπα!Εξωφρενικο.
Μακαρι να ηταν σε τετοια ποιοτητα γυρισμενες ολες οι ταινιες (που προκειται να δω XD ) και ολα τα παιχνιδια.

PDS
28-07-2012, 16:01
ΕΙδα ενα πολυ μικρο κλιπακι απο IMAX...νταξει αντε γεια...κατι ψαρια εδειχνε και κατι μπαρμπουνια και κατι βυθους κλπ μεχρι που ειδα το σκυλοψαρο να φτανει μπροστα στη μυτη μου και απλα WOW χαχα εκανα pause την εικονα και δεν πιστευα αυτο που εβλεπα!Εξωφρενικο.
Μακαρι να ηταν σε τετοια ποιοτητα γυρισμενες ολες οι ταινιες (που προκειται να δω XD ) και ολα τα παιχνιδια.

Που το βρηκες MajereMP44?

MajereMP44
28-07-2012, 16:10
Κατεβασα ενα demo τις LG σε mkv απο τορρενταδικο και το κουμπωσα στο usb.Ειχε τις 2 εικονες διπλα διπλα (side by side λεγεται αυτη η τεχνικη 3d ε?).Λοιπον εχει μεσα λιγο μπασκετακι επαθα πλακα και εχει και ενα μικρο trailer με τα ψαρια!Ρε φιλε ενταξει το σημειο που θα δεις το ψαρακι να βγαινει εξω απο την οθονη και να μην πιστευεις οτι θα βγει κιαλλο και μετα κιαλλο LOL γελουσαμε με εναν φιλο μου και πατησαμε pause.απλα WOW. (γυρω στα 200 ΜΒ ειναι το demo αυτο)
βεβαια τι θα κανεις θα καθεσαι και θα βλεπεις μπαρμπουνια ρε γμτ?χαχα αλλα αξιζουν αποτι κοιταω στο νετ ολα της IMAX απλα ειναι πολυ μικρα σε διαρκεια!Για show off λογικα θα αφησει οποιον το δει με τα σαγονια κατω το σκηνικο αυτο!Πολυ πολυ ζωντανο!

isildur83
28-07-2012, 16:40
^^Καλοριζικη η 3DTV σου!Καινουργιος ειμαι κι εγω μιας και μετραω 2+ μηνες που πηρα την δικη μου και εχω καπου στις 50 ταινιες 3D!!!
Βρες να δεις καποιο απο αυτα τα documentaries!


IMAX - Deep Sea
IMAX - Under the Sea
IMAX - Ocean Wonderland
IMAX - Hubble
IMAX - Space Station
IMAX - Dinosaurs: Giants of Patagonia
IMAX - Legends of Flight
Flying Monsters
Wildlife South Africa

MajereMP44
28-07-2012, 16:48
Thnks επισης λοιπον!
Αυτο κοιταζα ρε φιλε τωρα, απο που και ποσο κλπ για τα ντοκιμαντερ της ΙΜΑΧ!Ειναι πολυ μικρα ρε γμτ 30 λεπτακια και 40 λεπτακια για full price bluray.Αλλα θα τα δω οπωσδηποτε ετσι για το τεστακι:) Εσυ που ταχεις δει για πες εντυπωσεις αν σου ειναι ευκολο...Ειναι στο στυλ που ειδα το demo σε πολλα σημεια?

isildur83
28-07-2012, 16:58
Δεν υπηρχε περιπτωση να δωσω 30 ευρω για 40 λεπτα υλικο οποτε ξερεις πως τα βρηκα ;)
Το καθε ενα απο αυτα ειναι ξεχωριστη εμπειρια καθως μιλαμε για διαφορετικη θεμοτολογια οπως Airplanes,Jungles,Ocean,Space,Dinosaurs κτλπ.
Τωρα δεν ξερω τι θα σε εντυπωσιασει περισσοτερο αλλα το μονο σιγουρο ειναι σε ολα αυτα υπαρχουν πολλες στιγμες που θα σε αφησουν με ανοιχτο το στομα!!!

MajereMP44
28-07-2012, 17:19
Εγω δεν ειμαι και πολυ δυσκολος:P Λογικα θα τα δω ολα!Θα βλεπω εκει δελφινια, καπακι μετα αεροπλανακια, μετα αστερια τα παντα ολα τονα ταλλο ξερω γω.

PDS
28-07-2012, 19:18
Ρε φιλε ενταξει το σημειο που θα δεις το ψαρακι να βγαινει εξω απο την οθονη και να μην πιστευεις οτι θα βγει κιαλλο και μετα κιαλλο LOL γελουσαμε με εναν φιλο μου και πατησαμε pause.απλα WOW. !

Το ειδα πριν απο λιγο και οντως βγηκε παραπανω απ'οτι περιμενα χαχα
Ηταν οντως εντυπωσιακο.

MajereMP44
28-07-2012, 22:52
Το ειδα πριν απο λιγο και οντως βγηκε παραπανω απ'οτι περιμενα χαχα
Ηταν οντως εντυπωσιακο.

Ε φαντασου να ειχε τοσο καλο 3D ολο το υλικο που κυκλοφορει.Μαλλον κοστιζει αρκετα για να πετυχεις τετοιο αποτελεσμα.Το uncharted εχω την εντυπωση οτι θα ειναι καπως ετσι στις σκηνες με τη φωτια στον πυργο,στην ερημο, το νερο στο πλοιο κλπ.Θα βγαινει αρκετα προς τα εξω

PDS
28-07-2012, 23:21
Ε φαντασου να ειχε τοσο καλο 3D ολο το υλικο που κυκλοφορει.Μαλλον κοστιζει αρκετα για να πετυχεις τετοιο αποτελεσμα.Το uncharted εχω την εντυπωση οτι θα ειναι καπως ετσι στις σκηνες με τη φωτια στον πυργο,στην ερημο, το νερο στο πλοιο κλπ.Θα βγαινει αρκετα προς τα εξω

Εχει να κανει παντως πολυ τα πλανα την καμερας.Εναν αγωνας ποδοσφαιρου στο Καραισκακης για παραδειγμα δεν θα εντυπωσιαζει σε 3d.Επειδη ειναι ψηλα η καμερα.
Γι αυτο και στο μπασκετ στο υλικο που ειδαμε ,ειχαν χαμηλα την καμερα.

MajereMP44
29-07-2012, 00:05
Οντως θελει σωστα πλανα.Στο μπασκετακι ελεγε πολυ ετσι οπως ηταν στημενο.Στο Καραισκακης οχι αλλα σε πιο "ολυμπιακα" σταδια θα ειναι σουπερ.Και κανα στιβο κλπ
Αλλα και κατι διαβαζα σε τεχνικες αναλυσεις οτι εχει να κανει με το φακο στις καμερες που χρησιμοποιουν.Ακομη και η ιδια εταιρεια χρησιμοποιει αλλους φακους στη μια και αλλη στην αλλη παραγωγη.Με το εφφε να διαφερει αισθητα.Κριμα ρε γμτ ας τα τουμπανιαζουν σιγα σιγα, τι περιμενουν:P

Lefteris_X
29-07-2012, 10:12
δεν περιμένουν τίποτα, απλά το 3D απέτυχε, να επιφέρει αύξηση εσόδων, ίσα - ίσα που φέρει αύξηση εξόδων (για να δημιουργήσεις ελκυστικό 3D).


αναφέρομαι στο οικιακό 3D, γιατί στον κινηματογράφο υποστηρίζεται μεν, αλλά σπάνια θα δεις ταινία εξ αρχής γυρισμένη αποκλειστικά με hardware 3D.

πολλά τα άρθρα και οι αναλύσεις (και οι επεξηγήσεις) γιατί το 3D θεωρήθηκε τελικά flop.

ίσως με τις 4k και ακόμα καλύτερα, με τις 8k τηλεοράσεις, το 3D θέμα να γίνει πολύ καλό, καθώς με 7680x4320 (33,1 MPixels) μπορεί να αποδοθεί και γμώ τα 3D χωρίς καθόλου γυαλιά και χωρίς να χρειάζεται το κεφάλι σου να βρει το "σωστό σημείο". Με 33 εκατομμύρια Pixel, αυτό γίνεται να επιτευχθεί. Με μόλις 2 εκατομμύρια Pixel που είναι το 1920x1080, δυστυχώς το 3D δεν έπεισε, εκτός μεμονωμένων περιπτώσεων ταινιών - παιχνιδιών σε αντίστοιχα ολιγάριθμους καταναλωτές.

Κοινώς = commercial flop. (το οποίο δυστυχώς το φώναζα ότι μάλλον θα συμβεί, πριν 3 χρόνια, καθώς βιάστηκαν να φέρουν την 3D απεικόνιση ξανά στο προσκήνιο, η οποία πρωτο - εμφανίστηκε αρχές 50ς με τον Βινσεντ Πράις στο "Κέρινο Σπίτι" - ενώ μέχρι τέλη 60ς ήδη είχε πεθάνει ως τεχνολογία.......κακώς κάκιστα την επανέφεραν, χωρίς να υπάρχει τεχνολογικά ακόμα, ιδιαίτερο νόημα).

MajereMP44
29-07-2012, 10:37
Το ερωτημα το δικο μου ειναι :Οταν 1)με τις 3D τηλεορασεις να προωθουνται αρκετα, σχεδον ολες 3D ειναι πλεον και β)η τεχνολογια αυτη (ή το ξεθαμα αυτης της τεχνολογιας) εχει αρνητικο προσημο στο κοστος ,
τι μπορει να αλλαξει σε 4Κ ή 8Κ τηλεορασεις και να εχει κερδη το 3D τοτε?Ο κοσμος το ιδιο επιφυλακτικος θα ειναι και τοτε.Περα απο τα tech-freaks οι υπολοιποι θα λενε οτι εχουν τρομερο 3d αλλα χρησιμοτητα μηδεν.Και μονο δλδ το καλυτερο τεχνικα 3D δεν νομιζω οτι θα φερει κερδη. Κατι αλλο φταιει.

Στο κοντινο μου περιβαλλον ξερω 4 περιπτωσεις που εχουν 3D τηλεοραση και δεν μπηκαν στον κοπο να παρουν γυαλια, ουτε καν BD player.Απλα χαιδευουν τα στομαχια τους και βλεπουν dvd ή ακομα χειροτερα dvdrips σε 42'' plasma 3D.

Lefteris_X
29-07-2012, 11:29
κάτσε βρε συ "κάτι άλλο θα φταίει", πως καταλήγεις στο άγνωστο, επειδή έκανες μια ακολουθία όλες οι τι-βι είναι 3D, είναι αρνητικό το κόστος, οπότε γιατί είναι καλύτερα με 33,1 MPixel;

καταρχάς, δεν είπα ότι κοστίζει το 3D εν γένει, είπα ότι κοστίζει η δημιουργία μιας ταινίας αποκλειστικά με 3D hardware (κοινώς να μην μπορεί καν να προβληθεί σε 2D). Τεράστια διαφορά. Οι περισσότερες ταινίες είναι 2D, μερικές είναι 2D με "έξτρα layer" το 3D, λίγες είναι σχεδόν καθαρόαιμες 3D (avatar) και καμία εντελώς 3D.

και επειδή ισχύουν αυτά: το κόστος με το τωρινό hardware για να φτιάξεις καθαρόαιμη 3D ταινία είναι απαγορευτικό, χώρια που και να το φτιάξεις για τον κινηματογράφο, αυτός θα πρέπει να είναι επίσης τελευταίας τεχνολογίας (Ultra HD, είναι έτοιμο το φορμά από το 2007-8 και θα βγει στις αίθουσες μαζικά περί το 2018-2022)........αλλά για να μεταφέρεις μια τέτοια καθαρόαιμη ταινία 3D σε οικιακό - τωρινό - σύστημα (player και τηλεόρασης)........επειδή είναι ανεπαρκέστατο συγκριτικά με to hardware που χρησιμοποιήθηκε για την καθαρόαιμη ταινία......το στούντιο θα πρέπει ουσιαστικά να την πετσοκόψει τίγκα, ώστε να αναπαραχθεί σε οικιακό hardware.

όταν όμως οι τηλεοράσεις 8Κ γίνουν δεδομένες, όπως είναι τώρα οι 1080p τι-βι (αγοράζεις από 500 ευρώ), τότε:

θα μπορούν στο σινεμά να δώσουν τα ρέστα τους, καθώς χωρίς μετατροπές, τα "ρέστα" θα φαίνονται και στο σπίτι, χάρη στην τι-βι του τότε που θα έχουμε + μεγάλης χωρητικότητας δίσκους (300GB και βάλε) + αντίστοιχα "δυνατά" player (πχ. PS5).

προς το παρόν, η βιομηχανία (από οικονομικής μεριάς) το αντιμετωπίζει ως gimmick. Ένα όμορφο σχετικά gimmick μεν, αλλά μέχρι εκεί. Όπως παλιά ήταν το MPEG 1. Ήρθε, ωραίο ήταν αρχικά, πανάκριβο, ήθελε έξτρα hardware για να αναπαράξεις CD MPEG 1, μετά έγινε πάμφθηνο, μετά όλα τα μηχανήματα μπορούσαν να το κάνουν......όμως ο κόσμος και οι εταιρείες το έγραψαν εκεί που δεν πιάνει μελάνι και συνέχισε η βιομηχανία με VHS. Μέχρι που ήρθε το DVD (1996), που και πάλι για τους παραπάνω συνδυασμούς, ΔΕΝ αφομοιώθηκε από τους καταναλωτές, ούτε η βιομηχανία το "έσπρωξε" ιδιαίτερα.......μέχρι που η Sony έβαλε σε κάθε σπίτι του κόσμου, ένα αξιοπρεπέστατο και φθηνό DVD player, με την μορφή του PS2. Και τότε, φούντωσε η βιομηχανία του DVD.

έχουμε ακόμα καιρό για 3D της προκοπής, όπως είναι η πραγματική "προκοπή" και όχι ένα gimmick.

MajereMP44
29-07-2012, 11:52
Αχα.
Αρα θα μεινω με το παραπονο οτι δεν θα γινει της υπερ-κ@ριολ@ς σε αυτη τη γενια τηλεορασεων,Τοτε ρε θα βλεπω τα ΙΜΑΧ 300 φορες μ φαινεται ετσι γιατι γ@μ@νε.χαχα σπoυργητακια και πεταλουδιτσες.

Υ.Γ τρομπαιρνει ομως και ο πολυς ο κοσμος που παει και παιρνει τηλεοραση με 3d και καθεται και βλεπει ευαγγελατο.

Lefteris_X
29-07-2012, 12:19
ο κόσμος ανέκαθεν ήταν τρόμπας. Αν δεν του πουν / δείξουν πως να εκμεταλλευτεί οτιδήποτε τεχνολογικό, απλά δεν το εκμεταλλεύεται ακόμα και αν το έχει μπροστά του. Αυτά για τις παλαιότερες γενιές (35+).

Οι νεότερες γενιές (20-30), ακόμα και να τους δείξεις, πάλι δεν ασχολούνται, τρανό παράδειγμα τα σύγχρονα touch phones, που κάνουν ΠΑΠΑΔΕΣ, εντούτοις ο περισσότερος κόσμος τα χρησιμοποιεί μόνο για να κάνει τηλέφωνα, SMS (έλεος) και ίσα ίσα για κανά email, άντε και λίγο να μαλακιστεί σε social media (σε ανεπτυγμένες χώρες τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα, αλλά μην φανταστείς τίποτα ο άλλος να συνδέεται στην δουλειά του και να χειρίζεται remote τους υπολογιστές - αυτά τα κάνουν λίγοι, οι περισσότεροι στο εξωτερικό το παραπάνω που κάνουν σε σχέση με εμάς, είναι η ενοικίαση ταινιών / σειρών από επίσημες υπηρεσίες πχ Netflix, που δεν προσφέρονται στην Ελλάδα).

είδες όμως που έρχεσαι στα λόγια μου;

η ίδια η βιομηχανία δεν "προωθεί" το 3D στον κόσμο, εσκεμμένα δεν τον ενημερώνει τι μπορεί να κάνει η τηλεόρασή του, με αποτέλεσμα να βλέπει ο λαός Τούρκικα σήριαλ (Ελλάδα) και τίγκα ριάλιτι (ΗΠΑ) στις 3D τηλεοράσεις. (αστειεύομαι βέβαια στον τρόπο διατύπωσης, αλλά πέραν πλάκας, πιστεύω ότι γίνεται αντιληπτό αυτό θέλω να περιγράψω).

όταν θα έχουν να κερδίσουν ΟΛΕΣ οι μεριές της εξίσωσης, τότε ναι, θα προωθηθεί το 3D.

μεριές: οι εταιρείες κατασκευής hardware για δημιουργία καθαρόαιμης ταινίας 3D, οι εταιρείες κατασκευής hardware οικιακής αναπαραγωγής της καθαρόαιμης 3D ταινίας / σειράς, τα στούντιο παραγωγής ταινιών / σειρών, οι εταιρείες διανομής για αυτό το υλικό και τέλος, όταν θα αποφασισθούν τα εμπορικά κανάλια (retail ή/και online αν το επιτρέπουν οι τότε γραμμές δικτύου) και μια κοινή εκμετάλλευσή τους, από όλους τους παραπάνω.

κοινώς, έχουμε πολύ καιρό ακόμα. (Τα παραπάνω ισχύουν για κάθε ριζοσπαστικό φορμά τεχνολογικής εξέλιξης)

MajereMP44
29-07-2012, 12:46
Ε βεβαια.Δεν διαφωνω καθολου.
Τα κοντινα μου παραδειγματα μεχουν πεισει για το οτι κανεις δεν κανει προσπαθεια να ανακαλυψει την τεχνολογια.Εδω βαριουνται να παιξουν 1 λεπτακι με τις ρυθμισεις.Τα καναλια με απιστευτη βαρεμαρα τα φτιαχνουν.πωωωω τι μας βρηκε και τετοια!Τι να κατσει τωρα ο αλλος να δει τι φταιει και τρεμοπαιζει το 3D του (εαν ποτε το ενεργοποιησει)?

the master
29-07-2012, 21:21
ποιο μοντελο εχεις φιλε?

chronohill
30-07-2012, 01:40
ρε γμτ ψηνομαι και γω για μια 3d.εχω βρει μια LG 40 με 4 γυαλια στα 560 και μια samsung 40 κιαυτη στα 500.το θεμα ειναι passive η active..τι λετε?επισης η samsung ειναι 200hz..

the master
30-07-2012, 01:48
εγω φιλε ψηφιζω passive ειδικα αυτα που εχει η lg ειναι παναλαφρα (σε σχεση με κατι κουμουτσες που ειχε η σονυ) και πολυ ποιοτικα.
τωρα απο 200 σε 400 φανταζομαι δεν εχει και τεραστια διαφορα
προσωπικα βεβαια θα προτιμουσα 400

MajereMP44
30-07-2012, 03:18
ποιο μοντελο εχεις φιλε? 37lm611s. Στο θεμα active vs passive δν εχω αποψη.Πρεπει να τα δεις διπλα διπλα για ν βγαλεις συμπερασμα.τα γυαλια ακομα κ στις passive εμενα μ τν σπανε,διοτι δν συνηθιζω ουτε ηλιου ν φοραω...μην διστασετε ν πατε ν παιξετε με διαφορες τηλεορασεις κ μην ακουτε πολλα π λεγονται στο ιντερνετ.Στην πραξη αλλαζει το σκηνικο.
Οι απαιτησεις του καθενος ειναι διαφορετικες.

Lefteris_X
30-07-2012, 12:35
σε αυτό το σημείο να τονίσω πως το 3D εφφέ, έχει την τάση να κάνει τον εγκέφαλό μας, να νομίζει ότι τα μάτια κοιτάζουν οθόνη, μικρότερη από αυτή που πραγματικά έχουν μπροστά τους.

συνεπώς, όσοι ενδιαφέρονται για το 3D εφφέ, ας προσπαθήσουν (απο οικονομικής μεριάς εννοώ) να αγοράσουν όσο το δυνατό πιο πολλών ιντσών τηλεόραση.

όσο πιο λίγες οι ίντσες (πχ από 40-42 ίντσες και κάτω), μειώνεται αρκετά η 3D ψευδαίσθηση. Για του λόγου το αληθές, συγκρίνετε την 3D ψευδαίσθηση σε μια τηλεόραση 37 ιντσών (έλεος δηλαδή, μάρκετινγκ αρπαχτή του κερατά) και σε μια 46 ιντσών, ακόμα καλύτερα 50 ιντσών: τεράστια η διαφορά (ακόμα και στην 46άρα), σε σχέση με την 37άρα.

MajereMP44
30-07-2012, 13:16
Διαφωνω μεσιε Λευτερη καμια διαφορα.Αποσταση θεασης κατι λιγοτερο απο 2m περιπου, το 3d effect τρυπαγε.Ειχα μπροστα στα ματια μου να δοκιμασω την 37αρα π πηρα, ειχε 40αρες, 42αρες αρες μαρεςκουκουναρες.Καμια διαφορα στο 3D effect στα ματακια μου.Ημουν μεναν φιλο ο οποιος επισης δεν ειδε καμια διαφορα (εχει 42αρα 3D plasma).Εντελως τεχνικα κλπ δεν ειμαι και ο Terminator να μου βγαζει μετρησεις:P
Μαλιστα αφου επαιξα αρκετα με το βαθος , με την ενταση του 3D παπαρια .Δεν ειδα καμια διαφορα.Ενας που εχει χωρο ετσι κιαλλιως δεν θα παρει 37αρα.Αλλα το εφφε δεν ειδα εγω ναλλαζει. (μιλαω χυμα για να συννενοηθουμε ε? )

edit αλλωστε η πολυαγαπημενη μου Sony (το τριμπουρδελο της ζωης το ιδιο) βγαζει ωραιοτατα monitors μικρουλια 3d.
Το οτι σου φαιενται εντυπωσιακοτερη μια οθονη αναλογα με τις ιντσες ειναι αλλο πακετο.Το ιδιο μου κραμασανε τα σαγονια στην 37αρα με την 42αρα.Δεν ειπα α εδω βγαινει πιο εξω, εδω φαιενται πιο καθαρα, εδω το βαθος ειναι περισσοτερο κλπ.Τετοια πραγματα δεν ειδα στην πραξη.
Η δικη μου συμβουλη ειναι δειτε απο κοντα και οσο χωρο εχετε παρτε αναλογως tv.Αυτο εννοειται.

Lefteris_X
30-07-2012, 13:48
τι να πω τότε.....υποκειμενική η εμπειρία με το θέμα 3D ψευδαίσθηση.

καθώς εδώ, δεν τίθενται τίποτα τεχνολογικές σταθερές, ορισμοί κλπ κλπ μη-αμφισβητήσιμα δεδομένα, αλλά καθαρά το πως "βιώνει" ο καθένας αυτό που βλέπει...

τέλος πάντων ευπρόσδεκτη κάθε στάση / προοπτική (pun intended :D) στο θέμα "3D".

MajereMP44
30-07-2012, 13:55
Αν βεβαια μου πεις τι θα ηθελες ενα δωματιακι με εναν προτζεκτορα ή το play room που εχω τωρα με την 37αρα , μαλακας ειμαι να πω το δευτερο???χαχα

psx3
30-07-2012, 18:21
Δηλαδή η 24άρα της Sony είναι τελείως κοροϊδία...

Lefteris_X
30-07-2012, 20:58
κατ΄εμέ, ναι, υπολογίζοντας οπωσδήποτε και την τιμή της. (αυστηρά, αυστηρότατα υποκειμενική η άποψη, το λέω για να μην παρεξηγηθώ / παρερμηνευτώ).

psx3
30-07-2012, 21:11
Δεν διαφωνώ καθόλου, €500 είναι πολλά για 24άρι monitor (κι ας υποστηρίζει SimulView).

Στην Αμερική το έχουν ρίξει στα $200, γιατί παρουσίασε σοβαρό κατασκευαστικό πρόβλημα και κοιτάνε να τα σπρώξουν όπως-όπως...

hollow_83
31-07-2012, 11:24
Εγω σαν θεατης το προβλημα που βιωνω με το 3D ειναι οτι δεν υπαρχει Content.

Οταν δλδ απο τις 50 3D ταινειες οι 40 ειναι converted ( δλδ γυρισμενες με απλες καμερες και μετα μετατροπη σε 3D) ειναι λογικο να βγαινω και να κραζω την τεχνολογια.

Οταν ομως το content ειναι σωστα φτιαγμενο, πχ τα ντοκιμαντερ της IMAX (τα οποια ειναι αντε γεια, λογω του εντονου pop out εφφε, το οποιο εχουν οι περισσοτερες IMAX 3D ταινειες-ντοκιμαντερ, αντιθετα το Real 3D εχει κυριως την αισθηση του ενυδρειου, σαν να κοιτας σε παραθυρο δλδ), ή το Avatar απο ταινειες τοτε το 3D ειναι αλλη εμπειρια.

Τα παιχνιδια δεν αξιζει καν ο κοπος, οτι εχω παιξει δεν με εχει εντυπωσιαση. Μονο το UC3, αλλα στα Cutscenes οχι σε κανονικο gameplay.

Lefteris_X
31-07-2012, 12:03
πήγαινε στην προηγούμενη σελίδα, να δεις (για να μην ξαναποστάρω και ενοχλήσει το reposting) το ποστ μου, που αναφέρομαι ακριβώς περί περιεχομένου, και γιατί δεν υπάρχει σε αφθονία, καθώς και γιατί η ίδια η βιομηχανία του κινηματογράφου δεν προωθεί το 3D.

MajereMP44
01-08-2012, 13:12
Σχετικα με το 3D monitor της Sony, αποτι ειδα σενα review στα αρνητικα ειναι οτι δεν εχει 3D settigns (δεν εχει καν τηλεχειριστηριο).Οτι σου δωσουν (οτι σου δινει το υλικο που θα αναπαραχθει) δλδ αυτο ειναι.Δεν μπορεις να παιξεις λιγο και να διορθωσεις το βαθος ή να αυξησεις/μειωσεις την ισχυ του 3D effect.Κατι που σημαινει οτι αν εχεις cross-talk τον πινεις. (δεν τοχω ψαξει παραπανω βεβαια και μπορει να ελεγε και μπουρδες το review).

Η συνολικη αισθηση που δινει αυτο το μονιτορ ειναι για να το βαλει σε γραφειο καποιος που ειναι φοιτητης, καποιος που τελοσπαντων θα κατσει σε κοντινη αποσταση και θα εχει απανω το play και τελος.Επειδη εχω δει μονιτορακια για pc που ειναι 3D, το αποτελεσμα ειναι κομπλε(= "κανονικο" 3D οπως στις τηλεορασεις).Η δε εικονα τεινει να ειναι πιο συμπαγης καθως δεν σου δινει την εντυπωση οτι κολυμπας σε μια θαλασσα απο 3D αντικειμενα.Ειναι μια πιο "συμμαζεμενη" κατασταση.Για εντελως προσωπικη/ατομικη χρηση.Για 500$ ουτε για αστειο παντως, παιρνεις κανονικη τηλεοραση.Για 200 ομως το αγοραζεις στο παιδι σου για να το ξεφορτωθεις.

Lefteris_X
01-08-2012, 13:31
ο βασικός λόγος ύπαρξης αυτής της οθόνης, ΔΕΝ είναι το 3D - αυτό υπάρχει ως "συμπληρωματικό bonus".

Είναι η δυνατότητα να παίξουν 2 παίκτες ταυτόχρονα, ο καθένας όμως θα βλέπει μέσα στην συσκευή του μόνιτορ, την δική του "οθόνη". Το χαρακτηριστικό simulview δηλαδή.

Μόνο που αυστηρά, αυστηρότατα, πρέπει να το υποστηρίζει και το εκάστοτε παιχνίδι.
Και επειδή η υποστήριξη είναι μηδενική (πλην μερικών τίτλων της Sony), τελικά το τμήμα μάρκετινγκ αποφάσισε ότι δεν έχει "χαρτιά" να το προμοτάρει: μόνο το 3D ως χαρακτηριστικό, για τόσο μικρές ίντσες και τόσο υψηλή τιμή, άσ' το καλύτερα. Αποτέλεσμα: χαντάκωση του προϊόντος, μέσω διακοπής πάσας προώθησης / διαφήμισης και άμεσο ξεφόρτωμα του stock, μέσω κατακόρυφης πτώσης τιμής. Το εγχείρημα απέτυχε, λόγω έλλειψης περιεχομένου.

Αυτό δηλαδή που είναι γνωστό στην βιομηχανία της ψηφιακής διασκέδασης από την δεκαετία του '70: αν δεν υπάρχει υλικό / περιεχόμενο για ένα μηχάνημα, δεν πα να' ναι ότι καλύτερο και φθηνότερο υπάρχει, απλά θα αποτύχει.

το έχουμε ξαναπεί: η Sony έχει "χάσει" την μπάλα, οργανωτικά, εξελικτικά, επενδυτικά, στις πωλήσεις χονδρικής / λιανικής, στην παρουσία στα Media, στην εξυπηρέτηση πελατών, στην παροχή υπηρεσιών, στην ποικιλία και ευρηματικότητα προϊόντων, σε, σε, σε........ατελείωτη η λίστα...

MajereMP44
01-08-2012, 13:41
Ακριβως αυτο που λες συνεπαγεται και απο το οτι δεν υπαρχουν τα 3D settings που λεω παραπανω.
Tωρα σχετικα με το simulview.Δεν ξερω κατα ποσο χρειαζεται να το υποστηριζει το παιχνιδι.(αν οντως το μονιτορ της Sony ειναι τοσο πισω και σε αυτο τοτε το fail πολλαπλασιαζεται).

Το αντιστοιχο DualPlay της LG δεν ειναι καμια σπουδαια υποθεση και ειναι μια αλλη επιλογη του 3D στην τηλεοραση, οποτε δεν ανακατευεις καθολου την κονσόλα.Απλα οταν εχεις side by side split screen σου λεει η tv χωσε ναπουμε dualplay .Παιζει σε ολα τα παιχνιδια που εχουν split screen καθως ξαναλεω ειναι feature της οθονης.Ουσιαστικα ο πρωτος παικτης εχει 2 δεξιους φακους και ο δευτερος παικτης δυο αριστερους.Φτιαχνεις και μονος σου δλδ γυαλια dual play, αν δεν βαριεσαι.

edit Οντως καλα τα λες Λευτερη υπαρχει λιστα με παιχνιδια που εχουν simulview.χαχα τραγικη η Sony για ακομη μια φορα.
Και τωρα που μουρθε η φλασια στο gt5 εχει επιλογη για αυτην την πατατα.

Αυτο που θελω να δοκιμασω ειναι κατα ποσο συμπιεζεται οριζοντια η εικονα στο dualplay.Ολα τα videos στο youtube το δοκιμασαν με την καθετη γραμμη και ηταν αρκετα συμπιεσμενη η εικονα.Μονο σε ενα video ειδα οτι ειχαν οριζοντια γραμμη στο split screen και εκει το dual play φαινοταν κανονικο.

the master
08-08-2012, 04:44
Παιδες ξερετε κανα καλο σιτε για να κατεβασω 3d περιεχομενο?
περιμενω και γω καινουρια 3d tv lg
και θελω να την εγκενιασω αναλογα!

ευχαριστω

djpar
08-08-2012, 10:24
και τωρα μια σοβαρη ερωτηση,στις παλιες lcd υπηρχε θεμα banding οπως καταλαβα/μιλησα με valkyre και ghosting και δεν σημαζευεται ωραιαααααα αν τωρα παρω μια 3d LED 40 αρα και σε 2 χρονια βγαλει (που θα βγαλει εστω και ελαχιστο ) banding τι κανουμε?

MajereMP44
08-08-2012, 10:44
Σαν τι να κανεις ρε Παρη?Εγω δλδ με το μπουρδελο το ps3 τι εκανα?Απλα τον ηπια.:P
Πρεπει να δεκτεις οτι ολα ενδεχεται να σου βγαλουν προβλημα. Ειλικρινα ποτε δεν επελεξα με βαση το αν κατι καποια στιγμη θα μου χαλασει γιατι δεν θα αγοραζα ποτε τπτ.Απλα οταν μαθω το λογο που χαλασε ξενερωνω :D

@master με το καλο φιλε να την εχεις σπιτι και καλη διασκεδαση!Αν γουσταρεις 3D θα περασεις καταπληκτικα εσυ και η tv σου χαχα
AΝ εννοεις υλικο απο το "θειο" εχει σε ολα τα γνωστα καταβοθρες/τορρενταδικα.
Γνωμη μου ειναι να δεις ενα ντοκιμαντερ απο ΙΜΑΧ νοικιασε το σε blu-ray.Θα παθεις εμπλοκη! Α και φυσικα παιξε motorstorm στο ps3;) ΕΠισης, καλο 3D απο ταινιες εχουν τα περισσοτερα animated που ειναι σε 3d με εντονο pop-out** σε αρκετα σημεια.

**Βεβαια το θεμα ειναι καθαρα υποκειμενικο, καθως σε αλλον αρεσει το pop-out ενω σε αλλους το βαθος και η γεωμετρια.Προσωπικα θεωρω οτι οι pop-out σκηνες πρεπει να ειναι λιγες καθως ειναι πολυ wow στιγμες και σου μενουν.

the master
08-08-2012, 12:52
μου ηρθε η τηλεοραση μαγκες lg lm670s 47"
ειναι πολυ ωραια!
και τα παιχνιδια δεν εχουν λαγκ(οκ ισως απειροελαχιστο αλλα δεν επηρρεαζει καθολου!)
ιντερνετ εχει πολυ γρηγορο και η ποιοτητα εικονας μου αρεσε!
α και το 3d βεβαια
ολα αυτα τα τζαμπε που εχει η lg θα λιωθουν!

βεβαια επειδη περασα απο 32 σε 47 λιγο πρεπει να συνηθισω αισθανομαι καπως παραξενα!

θα ανεβασω και κανα βιντεακι ισως αργοτερα( ειχε βιντεοκαμερα δωρο λολ)


ακομα δεν εχω δοκιμασει καναλια , θα γινει και αυτο


ματζερε εγω προτιμω να βγαινουν εξω απο την οθονη παρα το βαθος τεσπα γενικα γουσταρω 3d και αυτα τα γυαλια ειναι πολυ ξεκουραστα

MajereMP44
08-08-2012, 13:13
Ωραιος ο master με την passive-ιλα του LOL μεγειες φιλε!!

Ναι και μενα μαρεσει το pop-out αλλα νομιζω η ισσοροπια ειναι το καλυτερο, θα το διαπιστωσεις και συ λογικα.Επισης ειναι και λιγοτερο distracting το βαθος δλδ το μυαλο σου παραμενει στα της ταινιας και ξαφνικα τρως στη μαπα και μια τελεια σκηνη με pop-out.

Τρομερο 3D εχει το Hugo , το Final Destination 5 (η ταινια ειναι για κλαματα ομως) , το Tron λενε οτι τα σπαει απο ποιοτητα αλλα δεν το εχω δει, το Ηοw to train your dragon επισης λενε πολυ καλα λογια και η σαχλαμαρα με τον Nicolas Cage -Drive angry το εχουν στα τοπ.Εχει πολυ πραμα αλλα αν περιμενεις ασταματητες pop-out στιγμες μαλλον δεν παιζει κατι τετοιο οπως ειπα και πριν.Τα animated το εχουν περισσοτερο απο καθε αλλη ταινια. Συνολικα απο ταινιουλες εχει υλικο παρα πολυ πλεον καμια 80αρια αλλα δεν εχουν ολες υποτιτλους ελληνικους αυτο ειναι κ το "μεγαλο" αρνητικο (δεν ειναι βεβαια ολες γυρισμενες σε 3d)

Για τσαμπε φαση τορρενταδικα με half SBS rips αν δεν κανω λαθος εχουν βαλει custom ελληνικους υποτιτλους σε παρα πολλες.

the master
08-08-2012, 13:16
α δε με νοιαζουν οι υποτιτλοι , οκ θα ηταν καλυτερα να υπηρχαν αλλα προσωπικα δεν εχω προβλημα

τωρα κατεβαζω το αβαταρ
θελω να την εγκενιασω το βραδυ με καμια πιτσα λολ!!!
να σε ρωτησω κατι ρε, επειδη εχει πολυ σκονη γενικα το δωματιο μου
αμα οταν δεν βλεπω τηλεοραση την καλυπτω με το προστατευτικο καλυμα που ειχε μεσα στο πακετο υπαρχει κανα προβλημα?
γιατι δε θελω να μου γεμισει σκονη

btw δεν εχω κοιμηθει καθολου σημερα και δεν την πολυπαλευω!

MajereMP44
08-08-2012, 13:20
Οχι τι προβλημα ναχει?Και καλα να βρασει οταν ειναι σε stand by οταν ειναι κουκουλωμενη?Δεν νομιζω.

the master
08-08-2012, 13:25
τεσπα παω για ενα μπανιο,ευχαριστω για τις απαντησεις,
μετα θα δοκιμασω 3ντ παιχνιδια πσ3
μοτορστορμ και ασσασσινσ κριντ

MajereMP44
19-08-2012, 19:28
Λοιπον, αφου επαιξα αρκετα με τις ρυθμισεις του Gran Turismo σε 3d οι εντυπωσεις ειναι τρομερες! Το παραλαξ σε 1.00 και το 3d effect στο 5.Απενεργοποιησα οτιδηποτε εχει να κανει με αριθμους και γραμματα,χρονους κλπ κλπ.Πραγματικα ψαρωσα.Στην εσωτερικη καμερα ξεκιναει το τιμονι εκτος οθονης ενω ο δρομος μπροστα φαινεται καθαρα, τα εσωτερικα οργανα κλπ κλπ ενα ενα ξεχωριστα!Σε ανηφορες , κατηφορες πραγματικα η αισθηση ειναι φοβερη!Στα μενου του παιχνιδιου και ειδικα στις αντιπροσωπειες οταν πας να δεις ενα αυτοκινητο ειναι μεσα στα μουτρα σου:P Παρα πολυ καλο και αρκετα παρεξηγημενο το 3D του παιχνιδιου καθως πρεπει πραγματικα να συνηθισουν τα ματια σου.Εβγαλα και καποιες 3D photos οπου το αποτελεσμα ειναι τελειο και προσπαθησα αρκετο μερος της εικονας να βγαινει προς τα εξω!Το κλειδι ειναι να μην μπλεκουν πολλα πολλα στην εικονα διοτι δεν ξερει που να εστιασει το ματι σου οποτε εχεις εντονο cross talk, διπλα αντικειμενα και θολουρα.Δεν εκατσα νασχοληθω κιαλλο αλλα γενικα ειδα στα replays pop-out με σκονες, καπνους, τα χορταρακια που κοβονται στο πλαΪ, θεατες κλπ

GedoGt
20-08-2012, 15:10
Θα δοκιμάσω και εγώ με αυτές τις ρυθμίσεις, γιατί ούτε εγώ είχα εντυπωσιαστεί από το 3D του GT5.

MajereMP44
20-08-2012, 15:45
Επειδη καθε tv θα θελει και διαφορετικες ρυθμισεις αυτο που προτεινω ειναι τα βαλεις ολα στο max, 3d στο 10 και παραλλαξ στο 1.00.Και αρχισε να μειωνεις περισσοτερο το 3d effect.Eμενα εχει καλο αποτελεσμα χωρις διπλα αντικειμενα στο 5.Σε εσενα μπορει να ειναι στο 7 ξερω γω ή στο 3. Για να καταλαβεις γρηγορα τις επιλογες μην περιμενεις να μπεις σε αγωνα.Εκει στο μενου το αρχικο που παιζει ενα βιντεακι καθε φορα διαφορετικο, ειτε αμαξια να στριφογυρνανε ειτε που δειχνει την πιστα του Τοp Gear κλπ , εκει να το αφησεις να δειξει.Θα καταλαβεις αν ειναι καλο το αποτελεσμα αμεσως.Και φυσικα μην αφησεις γραμματα, χρονους, καταταξεις, HUD.Ολα κλειστά.Α και τη φωτεινοτητα στο +1.00, δινει μια ζωηρη εικονα οταν παιζεις σε 3d.