PDA

View Full Version : [Halo 3 vs. Halo 2] Μπορεί να γίνει τέτοια σύγκριση?! Κι όμως μπορεί...



NonBorn
16-08-2007, 19:16
Το πολυαναμενόμενο Halo 3 με το 1 εκατομμύριο pre-orders ήδη στο ενεργητικό φαίνεται ότι θα σπάσει τα ταμεία, η MS στοχεύει πολύ ψηλά και αναμφισβήτητα το συγκεκριμένο παιχνίδι είναι από τα δυνατότερα χαρτιά της MS για το 360. Πέρα από όλο αυτό το hype όμως που έχει δημιουργηθεί γύρω από το όνομα του παιχνιδιού και το τελευταίο του μέρος (τριλογία αποτελεί το Halo αν δε κάνω λάθος) θέλω να δούμε παρέα μερικές photos και να μου πείτε και εσείς τη γνώμη σας για το συγκεκριμένο παιχνίδι.

Σκοπός μου δεν είναι να αμφισβητήσω τον τίτλο και το όνομα του... Αλλά να προβληματίσω...

Επειδή η εικόνα μάλλον βγήκε αρκετά μεγάλη (4mb σχεδόν :p) θα την βάλω μέσα στο επόμενο spoiler για να μη φάω όλο το bandwith από τις συνδέσεις σας.


http://www.imageshack.gr/images/wmnzazmghdmzmvm5q5wy.png


Δεν είναι καμία photo λάθος, δεν έχω κάνει κάποιο τραγικό λάθος να 'στε σίγουροι. Οι εικόνες δεξιά είναι του Halo3 και αριστερά του Halo2. Φαίνεται ότι ακόμα και οι 2 τελευταίες photos που δεν είναι ingame είναι ακόμα και αυτές συγκρίσιμες... :p Δεν ξέρω τι υπόσχεται το παιχνίδι από gameplay και online και κάποια στιγμή θα το παίξω και εγώ κάπου και θα αποκτήσω καλύτερη γνώμη πάντως αυτό που βλέπω στις πάνω photos σίγουρα δεν μοιάζει με Halo 3, ίσως κάτι πιο αντιπροσωπευτικό να ήταν Halo 2.5 ή Halo 2 HD. Φαίνεται καθαρά πόσο ο καλύτερος φωτισμός με λίγες παραπάνω λεπτομέριες μπορει να φτιάξει ένα "νέο" παιχνίδι σύμφωνα με την MS και την Bungie... Εμένα για κοροιδία μου κάνει παρά για αυτό το τρομερό παιχνίδι που περιμένουν όλοι.

Σίγουρα οι fans της σειράς (και εγώ ήμουν κάποτε - οι καιροί αλλάζουν) και τα fanboy του 360 θα συνεχίσουν να λένε πόσο τρομερό είναι το παιχνίδι και πόσο φοβερά γραφικά έχει αλλά κανείς δε μπορεί να μου απαγορεύσει να βλέπω τις παραπάνω photos και να "χαμογελάω"...

Αυτό το thread είναι αφιερωμένο με πολύ αγάπη σε όλους όσους περιμένουν το Halo 3 με τόση ανυπομονησία (Φυσικά δε το λέω ειρωνικά αυτό...)

greekteo
16-08-2007, 19:31
Εχεις δικιο, ιδιαιτερες διαφορες οσον αφορα τα γραφικα δεν υπαρχουν. Μη ξεχναμε οτι το ενα παιχνιδι απευθυνοταν στο xbox και το αλλο sto xbox360. Αν εβγαινε σε hd-dvd τοτε μαλιστα αλλα το dvd δεν μπορει να προσφερει περισσοτερα. Το ξερω οτι ειμαι κακος αλλα για ενα τοσο μεγαλο τιτλο θα περιμενα πολλα περισσοτερα


Περιμενω την αντιδραση καποιου μολις δει αυτο το thread :rofl: :rofl:

blizard
16-08-2007, 20:18
Δεν νομίζω ότι ούτε οι xbox fans λένε τίποτα για τα γραφικά... είναι σχεδόν απογοητευτικά για τον κορυφαίο τίτλο του xbox και τα χρήματα που έχουν ξοδευτεί.

Βέβαια αναμένεται να έχει πολύ καλό gameplay, θα ήταν αδιανόητο να μην είχε.

SQP_GR
16-08-2007, 21:12
egw eixa dokimasi to beta kai den to epexa ute dio lepta ,kai meta pulisa kai to xbox mu giati autos o mithos eixe teliosi gia mena,pairimena kati kalitero apo to gears ,alla tzifos

WolfRathmA
17-08-2007, 00:04
Ελα ρε SQP_GR... μην λεμε οτι θελουμε τωρα. Το xbox εχει παιχνιδαρες... Ειδικα για το Gears που λες. Δηλαδη τι ηταν αυτο που δε σου αρεσε;

SQP_GR
17-08-2007, 02:15
to halo 3 den mu arese oxi to gears reeee

DarkUSS
17-08-2007, 05:29
Εγώ από τις πρώτες εικόνες που είχαν διαρρεύσει, είχα καταλάβει πως κάτι δεν πήγαινε καλά και τελικά δεν έκανα λάθος. Το κακό είναι ότι το παιχνίδι θα πουλήσει τρελά φετός και θα επισκιάσει άλλα αντικειμενικός καλύτερα παιχνίδια (βλ. BioShock) ότι και να λέμε εμείς περί Halo HD κτλ.

Aλλά δεν βαριέσαι Xbots είναι αυτά...

SPOWN
17-08-2007, 08:45
Το halo 3 Μου θυμιζει τακτικη πολλων εταιρειων , αλλαζω το εξωφυλλο και το βγαζω για καινουριο...HALO 1 που επαιξα δεν μου αρεσε .... Ηalo 2 που το αγορασα και αυθεντικο παλι δεν μου αρεσε....πραγματικα δεν βρισκω εγω προσωπικα κατι καλο πανω σε αυτο το game....Βγηκε bioshock στο 360 και εχω τρελαθει, πολυ αξιολογο game, καλο για την πρωινο γιατι τον Σεπτεμβρη πια περναμε στο κυριως πιατο το οποιο ειναι το HEAVENLY SWORD , ΚΑΙ LAIR (USA)..........Kολαση...

WolfRathmA
17-08-2007, 11:11
to halo 3 den mu arese oxi to gears reeee

Αλλο καταλαβα εγω... οκ sorry...

Ομως Gears και παλι Gears!!! :bgrin2:

Doctor GR
17-08-2007, 15:55
έτσι όπως το κάνα Moυφά είναι

NonBorn
17-08-2007, 15:57
έτσι όπως το κάνα Moυφά είναι

Τι εννοείς? Δε σε πιάνω :p

WolfRathmA
17-08-2007, 16:00
παιδια εγω λεω να περιμενουμε. μπορει να κριβει τιποτα καλο το ολο θεμα... θα δειξει τελος σεπτέμβρη.

NonBorn
17-08-2007, 16:16
Θα χει ένα πολύ καλό storyline (ελπίζω) και θα 'ναι τίγκα στα achievements (όχι απαραίτητα σαν + εμπειρία στο παιχνίδι) για να σε κρατήσουν στο παιχνίδι... Αυτό θα 'ναι το Halo 3, αυτή είναι η εκτίμηση μου...

Τα γραφικά δεν παύουν να είναι πολύ κατώτερα από παιχνίδια που ήδη κυκλοφορούν για την ίδια κονσόλα και να συγκρίνονται χωρίς πολύ κόπο με το Halo 2...


@WolfRathma Καλά εσύ τι θα έλεγες... :p

WolfRathmA
17-08-2007, 16:20
και εμενα δε μου αρεσε η εικονα που ειδα. αλλα θα ηθελα να δω το τελικο αποτελεσμα πρωτα και μετα να μιλησω.

Terminator
17-08-2007, 21:27
Αυτο το thread παει να βγαλει μουφα το Halo 3...Ημαρτον.

Tα γραφικα του campaign ειναι εξαιρετικα και Νον, εχοντας παιξει πολυ την Beta, σε διαβεβαιω οτι το gameplay του παιχνιδιου μονο στα ονειρα τους θα το βλεπουν πολλα αλλα games του PS3 και του 360. Τα πραγματα που κανουν ειναι πολυ μπροστα απο οτιδηποτε αλλο. Μαζι με το COD4 λογικα θα ειναι οι καλυτερες mutliplayer fps εμπειριες του χειμωνα.

Αν διορθωσουν και τα λαθη που εκαναν στο Halo 2 ως προς το single player (διαρκεια, επιπεδα, κλπ) τοτε θα μιλαμε για εκπληκτικο παιχνιδι.

Αλλα οχι και κοροιδια βρε Νον, οχι και κοροιδια.

NonBorn
17-08-2007, 22:06
Τermi άρχισα το thread λέγοντας ότι μιλάω για τα γραφικά έτσι κι αλλίως και εγώ πήρα το πρώτο μου xbox για το Halo και τα χω λιώσει τα 2 πρώτα. Στα γραφικά σίγουρα δεν είναι αυτό που περίμενα να δω από την MS και την Bungie σαν επόμενο βήμα... Περίμενα την απάντηση σου για να συζητήσουμε. :) Για το gameplay σίγουρα δεν ξέρω μιας και δεν το έπαιξα στο beta και το παιχνίδι καν δεν έχει βγει. Και σε καμία περίπτωση δεν πάω να βγάλω το Halo 3 μάπα :p Κοροιδία θεωρώ όμως όντως τα γραφικά που πιστεύω ότι δεν έχουν να δείξουν αυτό το κάτι που θα περίμενε κανείς (ή τουλάχιστον εγώ) από αυτόν τον τίτλο. Πιστεύω ότι το 360 έχει πολύ περισσότερα να δώσει "γραφικά" από αυτό που βλέπω στο Halo 3.

blizard
17-08-2007, 22:35
Μαζι με το COD4 λογικα θα ειναι οι καλυτερες mutliplayer fps εμπειριες του χειμωνα.
Αν αποφάσιζε να σας βάλει και κανά server η MS θα ήταν καλύτερα τα πράγματα ... και πάντα μόνο για όσους πληρώνουν την συνδρομή τους.
(Όπως και να έχει, με το UT δεν έχουμε να ζηλέψουμε τίποτα, αν και προσωπικά θέλω τώρα να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό ,σαν το warhawk)


ΥΓ
Τα γραφικά δεν είναι κάτι ιδιαίτερο και σίγουρα δεν έχει το στοιχείο εντυπωσιασμού που υπήρχε στα προηγούμενα....Μου φαίνονται και λίγο "παιδικά" ,ίσως από τότε που είδα ένα photoshop image με τον Mario.
(με την ευκαιρία το έχει δει κανείς άλλος ? γιατί το έχασα και δεν θυμάμαι που ήταν)

Terminator
17-08-2007, 22:44
Αν αποφάσιζε να σας βάλει και κανά server η MS θα ήταν καλύτερα τα πράγματα ... και πάντα μόνο για όσους πληρώνουν την συνδρομή τους.
Nομιζω θα ναι βλακεια να γινει το thread αλλη μια μαχη PSN VS Live. Αναφερομαι στα παιχνιδια αυτα καθαυτα.

WolfRathmA
17-08-2007, 23:58
Μην το γυριζουμε αλλου το θεμα παρακαλω. Ας μεινουμε στο θεμα μας... Δεν ειναι λογος να κανουμε τετοιες συγκρισεις τωρα, αφου ουτε εμεις εχουμε PSN Ελληνικο ουτε και το XBL εχει Ελληνικο Live.... οποτε πιστευω οτι οδηγη το θεμα σε αδιεξοδο...

retro
18-08-2007, 02:20
Παίδες, ΟΚ, αντιλαμβάνομαι πως εδώ είναι PS forum , αλλά κάποιες φορές δεν μπορεί να γίνεται τόση παραπληροφόρηση.

Οι εικόνες που μπήκαν στην αρχή είναι α)πολύ μικρής ανάλυσης β) απο alpha , το πολύ beta εκδόσεις του παιχνιδιού. Η ίδια η ανάλυσή τους κάνει αδιάκριτη την όποια βελτίωση.

Τέτοιο θάψιμο στο Halo 3 πια;; Να μου πείτε "δεν μου αρέσει εμένα προσωπικα", να πω ΟΚ, σεβαστο. Αλλά όλα αυτά τα ευτράπελα και ακατάληπτα που γράφονται εδώ και 2 σελίδες είναι απλά αδιανόητα.

Μόνο απλή "αναβάθμιση" δεν έιναι το Halo 3.

Πριν κάνετε ανώριμα σχολιάκια, κάντε τον κόπο και ψαχτείτε στο τι ακριβώς έχει γίνει στο παιχνίδι, τι additions έχει και πόσα νέα πράγματα θα φέρει. Και σαφώς όλοι γνωρίζουμε την δύναμη του παιχνιδιού στον τομέα του gameplay.

Ειδικά στο θέμα των γραφικών πάντως, η σύγκριση είναι απλά για γέλια.
Και η ευκολία με την οποία χαρακτηρίζετε ένα παιχνίδι από εικόνες του στη φάση του development, μόνο καχύποπτο μπορεί να με κάνει. Τίποτε παραπάνω.

Επιτρέψτε μου να παραθέσω κάποια screenshots toy παιχνιδιού, ακόμα από την μη τελική έκδοση :


http://xs218.xs.to/xs218/07335/155501406320070731173732.jpg

http://www.bungie.net/images/Games/Halo3/Screenshots/H3_E307_3P01.jpg

http://www.bungie.net/images/Games/Halo3/Screenshots/H3_E307_3P02.jpg

http://www.bungie.net/images/Games/Halo3/Screenshots/H3_E307_3P04.jpg

http://www.bungie.net/images/Games/Halo3/Screenshots/H3_E307_3P05.jpg

http://www.bungie.net/images/Games/Halo3/Screenshots/H3_E307_FP01.jpg

http://i9.tinypic.com/5zn6343.jpg

http://www.mygen.com.au/cms_files/mygen/images/xbox360/Xbox360_Screenshots/4%281%29.jpg

http://i205.photobucket.com/albums/bb277/Macsto/3.jpg

http://images.gamersyde.com/gallery/public/6073/798_0052.jpg

Και να επισημάνω πως δεν πρόκειται καν για την τελική έκδοση του παιχνιδιού (και ίσως, δεν γνωρίζω σίγουρα, κάποιες photos να είναι και από MP).

ΟΚ, παιδιά, είπαμε, γνωρίζω σε τι χώρο βρίσκομαι, αλλά όχι και τόσο παραπληροφόρηση. Λίγος σεβασμός δεν βλάπτει.

NonBorn
18-08-2007, 02:41
Το θέμα είναι να μη βλέπουμε ότι θέλουμε... Ξαναλέω ότι αυτό που ήθελα να κάνω από την αρχή με τις photos που μαζεψα είναι να προβληματίσω και όχι να θίξω το παιχνίδι,ούτε να το θάψω πριν καν βγει,ούτε ούτε ούτε. Δεν είμαι τέτοιο άτομο σε καμία περίπτωση και προσέχω πριν γράψω κάτι. Αυτό που παρέθεσα ήταν απλά η ανησυχία μου και αυτό που είδα μετά από μερικές photos. Σίγουρα δεν είμαι ο μόνος που το λέει αυτό για τα γραφικά του Halo αλλά εγώ δε θέλω καν να σταθώ εκεί! Εκ των πραγμάτων δε μπορούσα να βάλω μεγαλύτερες photos γιατί ήδη η photo που βγήκε ήταν 4mb. Και πριν συνεχίσω να ξεκαθαρίσω το εξής:


ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΤΟ HALO 3 ΕΙΝΑΙ ΜΑΠΑ


Αυτό για να το δει ο οποιοσδήποτε συνεχίσει σε αυτή την κουβέντα. Όπως είπα και πιο πριν προβληματίστηκα με τις εικόνες που είδα και αυτόν το προβληματισμό μου ήθελα να μεταφέρω... Δες την εικόνα την πρώτη που μου έδωσες με την εικόνα με το ίδιο αεροπλάνο που έχω βάλει στο πρώτο μου post. Είναι ή όχι πολύ κοντά oi photos? Στα δικά μου τα μάτια είναι τουλάχιστον... Επίσης στην δεύτερη photo το τοπίο είναι ακριβώς το ίδιο με λίγη παραπάνω λεπτομέρια...

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι στα γραφικά που μπορώ να κρίνω απ' αυτά που έχουν βγει μέχρι τώρα (μπορεί να είναι alpha,beta κλπ κλπ) αλλά δεν είναι η μετάβαση που ήθελα να δω σαν gamer από το Halo! Περίμενα πολύ περισσότερα σε αυτόν τον τομέα από αυτό το παιχνίδι και δεν τα είδα και μάλλον ούτε θα τα δω... Δεν είναι τυχαίο ότι ακόμα το Gears που είναι στην αγορά τόσο καιρό δείχνει πολύ καλύτερο... Ή ακόμα και το COD4 δείχνει πολυ ανώτερο οπτικά από το HALO.

Είδες δε συγκρίνω με παιχνίδια του PS3 είμαι πολύ προσεκτικός και προσπαθώ να γράψω πράγματα που δεν είναι απλά η προσωπική μου άποψη αλλά μπορεί να τα δει ο καθένας.

Όσον αφορά το gameplay σίγουρα σίγουρα δεν μπορώ να πω κάτι και ούτε θέλω να πω μιας και δεν έχω ιδέα για το gameplay του Halo 3. Αλλά δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου ούτως ή άλλως. Δεν έκανα αυτό το post για να θάψω το Halo σαν παιχνίδι αλλά για να εκφράσω την απορία μου και την απογοήτευση μου ως προς το επίπεδο που κυμένονται τα γραφικά του παινχιδιού. Σίγουρα το gameplay θα 'ναι πολύ καλό και θα αρέσει πολύ αν σκεφτείς ότι θα έχει τόσα achievemnts σε συνδιασμό με τον online του Live κλπ κπ.

Αυτά από μένα,δεν ήταν σκοπός μου ούτε να προκαλέσω ούτε να βγάλω το παιχνίδι άχρηστο σε καμία περίπτωση... Σκοπός μου ήταν να προβληματίσω...


ΥΓ. Αυτά περί ps forum κτλ καλά κάνεις και τα λες,έχεις δίκιο, αν όμως διαβάσεις το παραπάνω post μου καλά θα καταλάβεις ότι δεν χωράει τουλάχιστον αυτό στα δικά μου post.

ΥΓ 2. Kαλωσόρισες στο forum.


Φιλικά, Κώστας


Edit:

1. Δηλαδή εσένα σε ικανοποιεί η δεύτερη εικόνα με τα δέντρα έτσι όπως είναι? Θέλω ειλικρινή απάντηση...

2. Μερικές από τις εικόνες που δίνεις είναι και 1920x1080. Αυτές είναι in-game? Το Halo 3 θα τρέχει σε 1080p?

DarkUSS
18-08-2007, 03:18
Παιδιά, τα πραγμάτα είναι απλά νομίζω.

Τα γραφικά του Ηalo 3 δεν έχουν wow factor μέσα. Δεν ξέρω τι έφταιξε, η Bungie, το art design (σίγουρα όχι το 360 πάντως) αλλά δεν είναι τα γραφικά που θα περίμενε κανείς από έναν τίτλος με το hype του Ηalo 3.

Κατά τα άλλα για να μην παρεξηγούμαστε, το Halo 3 σίγουρα θα είναι ένας κορυφαίος τίτλος που θα πουλήσει μύρια όταν κυκλοφορήσει σε έναν μήνα περίπου. :)

NonBorn
18-08-2007, 03:30
Τα γραφικά του Ηalo 3 δεν έχουν wow factor μέσα. Δεν ξέρω τι έφταιξε, η Bungie, το art design (σίγουρα όχι το 360 πάντως) αλλά δεν είναι τα γραφικά που θα περίμενε κανείς από έναν τίτλος με το hype του Ηalo 3.

Αυτό είπα και εγώ και αυτό θέλησα να περάσω από την πρώτη στιγμή ίσως με πιο έντονο ύφος ίσως νευριασμένος παραπάνω από όσο θα 'πρεπε. :p

Από ότι λένε και παιδιά εδώ που το χουν παίξει σίγουρα το gameplay έχει πολλά να προσφέρει... Και από ότι φαίνεται θα πουλήσει τρελά, Halo είναι :p Αυτά από μένα προς το παρόν.

retro
18-08-2007, 04:00
Μια απλή ερώτηση : βρες μου screenshot από παιχνίδι με την ίδια καθαρότητα στα textures και προσοχή στη λεπτομέρεια από άλλο παιχνίδι, όπως αυτή π.χ. (sorry που βάζω ίδιες φωτος, αλλά δεν υπάρχουν και πολλές, απ'ό,τι γνωρίζω, απο SP):

http://www.bungie.net/images/Games/Halo3/Screenshots/H3_E307_3P04.jpg

...ή βρες μου άλλο παιχνίδι με τέτοια (καταπληκτική, κατ'εμέ) υλοποίηση του HDR:

http://www.bungie.net/images/Games/Halo3/Screenshots/H3_E307_3P02.jpg


ή

http://i205.photobucket.com/albums/bb277/Macsto/3.jpg


Γνώμη μου είναι πως το Halo 3 θα έχει τα πιο καθαρά και αληθοφανή γραφικά. Επίσης βρίσκω εξαιρετικό τον τρόπο με τον οποίο χειρίζονται το HDR.

Κι ακόμα κι αν αμφισβητείται κάτι στο παιχνίδι, το θεωρείς αρμόζον να ανοίγεις θέμα εκφράζοντας την σχεδόν σίγουρη πεποίθησή σου για το τελικό αποτέλεσμα;;; Κάτσε να βγει με το καλό το παιχνίδι και βλέπουμε μετά.

Θέλεις σύγκριση ανάμεσα σε 2 και 3;; Έστω κι αν μου φαίνεται αστείο, κι ας είναι ακόμα σε ανάπτυξη το Halo 3, ενδεικτικά:

Halo 2
http://image.com.com/gamespot/images/2004/reviews/562116_20041105_screen109.jpg

Halo 3

http://www.bungie.net/images/Games/Halo3/Screenshots/H3_E307_FP01.jpg

---------

Halo 2

http://image.com.com/gamespot/images/2004/reviews/562116_20041105_screen038.jpg

Halo 3

http://images.gamersyde.com/gallery/public/6073/798_0056.jpg
(MP η συγκεκριμένη photo)


Άλλο παράδειγμα photo από Halo2, που δείχνει πως πραγματικά δεν μπορεί να γίνει σύγκριση (δεν μπόρεσα να βρω κάποια αντίστοιχη screenshot από halo 3 ):
http://image.com.com/gamespot/images/2004/reviews/562116_20041105_screen108.jpg


Μεγέθυνε επίσης τις photos από το Halo2 σε 720p, θα φαίνονται ακόμα χειρότερα.

Είναι αστείο να συγκρίνουμε πιστεύω. Κι έκατσα και μπήκα και στο τριπάκι να συγκρίνω. Πιστεύω είναι απλά ανούσιο.

To Halo 2, εκτός των άλλων , ήταν εκ των κορυφαίων απο γραφικής άποψης την εποχή που βγήκε. Σήμερα είναι απλά ξεπερασμένο και δεν γίνεται καν κουβέντα για σύγκριση. Αυτά ξεκίνησαν από κάποιους εμπαθείς προφανώς με το παιχνίδι και αναπαράχθηκαν. Μην πιανόμαστε όλοι μας στην παγίδα αυτή.

Τέλος , δεν γνωρίζω αν εσύ εκφράζεις την άποψή σου βλέποντας μόνο photos κτλ. ή τα έχεις παίξει κιόλας. ( no offence βέβαια, απλά απορία εκφράζω)
Εγώ έχω παίξει και το Halo 2 σε 360 (upscaled κιόλας) και την beta του Halo 3 είχα δοκιμάσει.
Ήδη από την beta, οι διαφορές που έβλεπα σε σχέση με το 2 ήταν παραπάνω από εμφανείς
. Και όλα αυτά με δεδομένο α)πως η beta ......ήταν beta κι β) μιλάμε για το MP μέρος του παιχνιδιού, όχι για το SP, όπου τα γραφικά είναι σημαντικά αναβαθμισμένα.

Άλλο να μου πει κάποιος " δεν μου αρέσει η αισθητική των γραφικών του Halo, δεν έχουν το WOW factor π.χ ή ξέρω κι εγώ ό,τι άλλο" (που θα υπάρξει WOW factor, trust me... η bungie κρατά καλά κρυμμένα μυστικά και πολύς κόσμος θα εκπλαγεί...όσοι την παρακολουθούν στενά στις συνεντέυξεις και τα podcasts της γνωρίζουν τι εννοώ.....ένα π.χ. (http://www.mygen.com.au/preview.php?page_id=18799180105731093&se_id=31&format=2)) άλλο να μου πει "είναι άθλια τα γραφικα", από τεχνικής άποψης.

Απλά εγκράτεια και προσοχή στην κριτική θα ήθελα , τίποτε άλλο.
και είμαι σίγουρος πως υπάρχουν χρήστες με κριτικη ματιά, πέρα απο κολλήματα και φανατισμούς.:)

ΥΓ1: Καλώς σας βρήκα.

ΥΓ2: Όχι, απ'όσο γνωρίζω τουλ., το παιχνίδι θα τρέχει σε 720p. Δεν γνωρίζω γιατί οι screenshots έχουν 1080p ανάλυση, τις πήρα από το site της bungie.


ΥΓ3:
Δηλαδή εσένα σε ικανοποιεί η δεύτερη εικόνα με τα δέντρα έτσι όπως είναι? Θέλω ειλικρινή απάντηση...Ειλικρινά : την θεωρώ καταπληκτική και από καλλιτεχνικής άποψης και ως προς την ποιότητα των γραφικών.
(Κάνε τον κόπο και δώσε προσοχή στην λεπτομέρεια των γραφικών. Στις μικρές μικρές λεπτομέρειες. Τις αχτίδες του ήλιου, τις υφές των δέντρων, τα φύλλα, τα χρώματα, κτλ.)

ΥΓ4: Sorry αν σας επιβαρύνω ποστάροντας τις ίδιες εικόνες, αλλά δεν υπάρχουν ακόμα πολλές. Ας βγει το παιχνίδι και θα έχουμεεε...plenty.:)

NonBorn
18-08-2007, 04:14
1. Το Gears έχει φοβερά textures πιστεύω καλύτερα από το Halo, και πιστεύω πολύ θα συμφωνήσουν μαζί μου... ;)

2. Επίσης είπα και εγώ λίγο "άκομψα" ίσως, όχι με τον τρόπο που εσύ παρουσίασες το lighting από το πρώτο μου post ότι όντως το lighting του παιχνδιού είναι πάρα πολύ καλό.

3. Σίγουρα το 3 δείχνει πολύ καλύτερο από το 2 τελικά... Αυτό έλειπε... Το να μεγενθύνω τις photos σε 720p σίγουρα θα δείξει αδυναμία ως προς το 2 αλλά αυτό δε σημαίνει και πολλά μιας και το 2 δεν έπαιζε σε 720p. Γι αυτό μίλησα για Halo HD όσο υποτιμητικό ή υπερβολικό και "λάθος" είναι ο όρος αυτός. Τα γραφικά (εξαιρώντας τον φωτισμό) φαίνονται πιο πολύ σαν αναβαθμισμένα από το Halo 2 παρά "καινούργια" ας πούμε...

4. Αυτό με τις photos σε 1080p ενώ το παιχνίδι θα τρέχει όπως είναι φυσικό στα 720p δε μ' αρέσει και πολύ... Δε ξέρω ίσως είμαι αρκετά προκατηλλημένος μπορείς να πεις εσύ αλλά δε μου στέκει εκτός και αν δεν γνωρίζω κάτι σημαντικό γύρω από το θέμα...

5. Το Halo 2 το χω λιώσει κυριολεκτικά όπως και το πρώτο... Το τρίτο δυστυχώς δεν το έπαιξα στο beta, δεν έτυχε αλλά σίγουρα θα το παίξω κάποια στιγμή αφού βγει... Τότε σίγουρα θα έχουμε καλύτερη αίσθηση για το παιχνίδι!


Και τέλος ίσως η σύγκριση να είναι λίγο υπερβολική, αν τα βάλεις όλα ψύχραιμα κάτω, λόγω ανάλυσης κλπ κλπ κλπ... και να χεις δίκιο σε αυτά που λες περί σύγκρισης όμως και μόνο και μόνο που μπορούν να μπουν δίπλα δίπλα όπως τις έβαλα τις photos στο πρώτο post (μικρές στραβές όπως μπορεί ο καθένας να τις χαρακτηρήσει) λέει κάτι... Μπορείς να κάνεις το ίδιο με το GT4 και το GT5? Με το MGS3 και το MGS4? Δεν νομίζω... Έχω άδικο και σε αυτό? ;)


ΥΓ: Επειδή και εγώ έπαιζα Halo πολύ στο πρώτο xbox περίμενα ίσως πολύ πολύ περισσότερα σε αυτόν το τομέα από το νέο Halo και απογοητεύτηκα. Ίσως εγώ περίμενα πολλά... Και γι αυτό είναι και τόσο έντονη η απογοητευσή μου. Συγνώμη αν προκάλεσα τόσο πολύ... :)

WolfRathmA
18-08-2007, 11:19
Με τις φωτογραφιες που ποσταρε ο φιλος παραπανω πιστευω οτι εχουν τρελει διαφορα. Δεν εχει τυχη να παιξω ουτε το 1 ουτε το 2 (και δεν προκειται να παιξω) αλλα το 3 θα το παιξω κατα πολυ απο περιεργια. (απλα δεν ειμαι λατρεις αυτου του ειδους, αλλα ποιος ξερει μπορει και να γινω οταν βγει) Δεν μπορουμε να συγκρινουμε (ξαναλεω) το παιχνιδι πριν ακομα βγει. Αυτο που κραταω με μεγαλη επιφυλαξη ειναι οτι η Bungie κρυβει κατι απο ολα αυτα πισο της... απλα πρεπει να περιμενουμε περιπου 40 μερες... (ουτε νηστεία να καναμε :p )

SQP_GR
18-08-2007, 14:00
ti to halo tha trexei sta 720?

blizard
18-08-2007, 15:49
Παίδες, ΟΚ, αντιλαμβάνομαι πως εδώ είναι PS forum , αλλά κάποιες φορές δεν μπορεί να γίνεται τόση παραπληροφόρηση.

Τέτοιο θάψιμο στο Halo 3 πια;; Να μου πείτε "δεν μου αρέσει εμένα προσωπικα", να πω ΟΚ, σεβαστο. Αλλά όλα αυτά τα ευτράπελα και ακατάληπτα που γράφονται εδώ και 2 σελίδες είναι απλά αδιανόητα.

ΟΚ, παιδιά, είπαμε, γνωρίζω σε τι χώρο βρίσκομαι, αλλά όχι και τόσο παραπληροφόρηση. Λίγος σεβασμός δεν βλάπτει.
Συγνώμη φίλε, αλλά μήπως η παραπληροφόρηση(hype) έρχεται από εσένα?
Γιατί κανείς δεν μίλησε για το gameplay του παιχνιδιού εδώ, (είπαμε νομίζω ότι θα είναι καλό) απλά για τα μέτρια γραφικά του.
(στην ουσία, όταν και οι περισσότεροι xbox users παραδέχονται ότι είναι μέτρια τα γραφικά , μην περιμένεις να κάνουμε κάτι άλλο εδώ)

Και αυτό που κάνεις δεν είναι σωστό... όχι για την εικόνα που δίνεις για το game, αλλά για τους χαρακτηρισμούς των όσων είπαμε.


ΥΓ
Με την ευκαιρία , στο gametrailers υπάρχουν αρκετά vιdeakia του παιχνιδιού και κανένα δεν δείχνει κάτι ιδιαίτερο στα γραφικά ...
(ούτε καν τον αριθμό των χαρακτήρων και τον χαμό του resistance δεν είδα)
http://www.gametrailers.com/game/2606.html

Αν εσύ νομίζεις ότι υπάρχει κάτι που δεν πρόσεξα, ενημέρωσε μας, ίσως μου ξέφυγε.

WolfRathmA
18-08-2007, 16:03
παιδια ηρεμια παρακαλω :(

Doctor GR
18-08-2007, 21:56
έτσι όπως το κάνα Moυφά είναι


Τι εννοείς? Δε σε πιάνω :p

όπως το καναν εννοώ :) Tα γραφικά απλά είναι πολύ 'φτηνά'

NonBorn
19-08-2007, 02:39
Χαίρομαι που το ακούω από σένα... Όχι γιατί ας πούμε "επιβεβαιώνομαι" ίσως σε κάτι που έγραψα αλλά γιατί βλέπω ότι δεν τρώνε όλοι το hype που έχει το παιχνίδι. Μπορεί να είναι Halo μπορεί να χει πουλήσει τόσο στο παρελθόν, μπορεί να χει φοβερό single και gameplay από ότι λένε, θα πουλήσει και τώρα πολύ γιατί ποίος θα έχει 360 και δεν θα παίξει Halo αλλά τα γραφικά είναι "λίγα" για ένα τέτοιο τίτλο.

Doctor GR
19-08-2007, 13:51
Χαίρομαι που το ακούω από σένα... Όχι γιατί ας πούμε "επιβεβαιώνομαι" ίσως σε κάτι που έγραψα αλλά γιατί βλέπω ότι δεν τρώνε όλοι το hype που έχει το παιχνίδι. Μπορεί να είναι Halo μπορεί να χει πουλήσει τόσο στο παρελθόν, μπορεί να χει φοβερό single και gameplay από ότι λένε, θα πουλήσει και τώρα πολύ γιατί ποίος θα έχει 360 και δεν θα παίξει Halo αλλά τα γραφικά είναι "λίγα" για ένα τέτοιο τίτλο.


thats right dude :)

retro
19-08-2007, 16:27
1. Το Gears έχει φοβερά textures πιστεύω καλύτερα από το Halo, και πιστεύω πολύ θα συμφωνήσουν μαζί μου... ;)

2. Επίσης είπα και εγώ λίγο "άκομψα" ίσως, όχι με τον τρόπο που εσύ παρουσίασες το lighting από το πρώτο μου post ότι όντως το lighting του παιχνδιού είναι πάρα πολύ καλό.

3. Σίγουρα το 3 δείχνει πολύ καλύτερο από το 2 τελικά... Αυτό έλειπε... Το να μεγενθύνω τις photos σε 720p σίγουρα θα δείξει αδυναμία ως προς το 2 αλλά αυτό δε σημαίνει και πολλά μιας και το 2 δεν έπαιζε σε 720p. Γι αυτό μίλησα για Halo HD όσο υποτιμητικό ή υπερβολικό και "λάθος" είναι ο όρος αυτός. Τα γραφικά (εξαιρώντας τον φωτισμό) φαίνονται πιο πολύ σαν αναβαθμισμένα από το Halo 2 παρά "καινούργια" ας πούμε...

4. Αυτό με τις photos σε 1080p ενώ το παιχνίδι θα τρέχει όπως είναι φυσικό στα 720p δε μ' αρέσει και πολύ... Δε ξέρω ίσως είμαι αρκετά προκατηλλημένος μπορείς να πεις εσύ αλλά δε μου στέκει εκτός και αν δεν γνωρίζω κάτι σημαντικό γύρω από το θέμα...

5. Το Halo 2 το χω λιώσει κυριολεκτικά όπως και το πρώτο... Το τρίτο δυστυχώς δεν το έπαιξα στο beta, δεν έτυχε αλλά σίγουρα θα το παίξω κάποια στιγμή αφού βγει... Τότε σίγουρα θα έχουμε καλύτερη αίσθηση για το παιχνίδι!


Και τέλος ίσως η σύγκριση να είναι λίγο υπερβολική, αν τα βάλεις όλα ψύχραιμα κάτω, λόγω ανάλυσης κλπ κλπ κλπ... και να χεις δίκιο σε αυτά που λες περί σύγκρισης όμως και μόνο και μόνο που μπορούν να μπουν δίπλα δίπλα όπως τις έβαλα τις photos στο πρώτο post (μικρές στραβές όπως μπορεί ο καθένας να τις χαρακτηρήσει) λέει κάτι... Μπορείς να κάνεις το ίδιο με το GT4 και το GT5? Με το MGS3 και το MGS4? Δεν νομίζω... Έχω άδικο και σε αυτό? ;)


ΥΓ: Επειδή και εγώ έπαιζα Halo πολύ στο πρώτο xbox περίμενα ίσως πολύ πολύ περισσότερα σε αυτόν το τομέα από το νέο Halo και απογοητεύτηκα. Ίσως εγώ περίμενα πολλά... Και γι αυτό είναι και τόσο έντονη η απογοητευσή μου. Συγνώμη αν προκάλεσα τόσο πολύ... :)

Nonborn:

1. Βάλε δίπλα δίπλα photo campaign Halo 3 και GOW.

Επίσης, κάτι πολύ σημαντικό. Το GOW έχει το χαρακτηριστικό ότι διαδραματίζεται σαν παιχνίδι σε κλειστούς χώρους, όπου είναι και πολύ πιο έυκολο να επικεντρωθεί κανείς στην λεπτομέρεια. Συν ότι είναι πιο μουντό σαν ατμόσφαιρα (επικαλύπτονται πολλές ατέλειες , κάτι που γενικά συμβαίνει σε παιχνίδια που διαδραματίζονται σε σκοτεινά περιβάλλοντα).

Στο Halo 3 , μιλάμε για μια game engine, η οποία θα διαχειρίαζεται ταυτόχρονα αχανείς εξωτερικούς χώρους, μεγάλους και μικρούς εσωτερικούς χώρους, σκοτεινά κτίρια, φωτεινά κτίρια, εναέριες μάχες στην ατμόσφαιρα πλανητών ή κατασκευασμάτων των Forerunners, τεράστιες μάχες στο έδαφος όπου θα έχουμε μεγάλες ποσότητες (σε αριθμό) αντιπάλων να παλεύουν μεταξύ τους, π.χ. MC με Arbiter, Elites και military support ενάντια σε μεγάλους αριθμούς brutes, supported by grunts, οι οποίοι μπορεί να χρησιμοποιούν wraiths, phantoms ή και άλλα οχήματα, κατά βούληση και με ένα Scarab ως κύριο αντίπαλο, το οποίο έχει full implemented Α.Ι. και εκτός αυτού, μέσα του υπάρχουν κι άλλοι brutes και jackals π.χ. οι οποίοι είναι εγκατεστημένοι σε turrets μέσα στο Scarab ή πετούν χειροβομβίδες μέσα από αυτό, ή χρησιμοποιούν κάποια από τα equipment εναντίον σου. Όλα αυτά συμβαίνουν ταυτόχρονα σε μία μεγάλη έκταση χώρου. Επίσης , το A.I. των αντιπάλων , δεν περιορίζεται σε ένα σπαθί π.χ., αλλά στην πληθώρα επιλογής ανάμεσα σε όπλα, grenades, equipment, οχήματα εδάφους ή αέρος, τακτικές επίθεσης ή άμυνας κατά ομάδες κτλ. ...

Φαντάζεσαι τι χαμός επικρατεί σε ένα τέτοιο σκηνικό, όπου κύριος στόχος σου είναι να ρίξεις το $$%^$%^&%^@#ένο το Scarab...!!!! Και όλα αυτά σε ένα τέτοιο περιβάλλον (http://www.mygen.com.au/cms_files/mygen/images/xbox360/Xbox360_Screenshots/4%281%29.jpg)
(sorry, δεν μπορούσα να βρω καλύτερες εικόνες, η παραπάνω αναπαράσταση της μάχης όμως έχει γίνει από άτομα της bungie), το οποιό χαρακτηρίζετε "ρηχό".............OK, i rest my case, if that's the case then.................


2 κ' 3 . : Το Halo, σαν παιχνίδι, έχει μια συγκεκριμένη αισθητική όσον αφορά στην αναπαράσταση και στην απεικόνιση του κόσμου, των κόσμων που περιγράφει. Η οποία εστιάζει στην αληθοφανή αναπαράστασή τους με τα χρώματα και που υπάρχουν στην πραγματικότητα και όχι την oversaturated εκδοχή τους, όπως παρατηρούμε σε πολλά παιχνίδια πλέον, τα οποία καταφεύγουν σε αυτές τις μεθόδους για να εντυπωσιάσουν περισσότερο, αλλά και για να καλύψουν ατέλειες.

Αλλά πραγματικά εκπλήσσομαι να λες ότι πρόκειται περί αναβαθμισμένου Halo 2, ειδικά μετά τις vs εικόνες που σου παρέθεσα. Στο Halo 3 μιλάμε για εντελώς καινούρια μηχανή γραφικών, η οποία εκμεταλλεύεται τις δυνατότητες τις κονσόλας , και κάνει implement σε directx9 και "a tiny little bit" directx10 features.... το οπτικό αποτέλεσμα πιστεύω είναι πολύ καλό και αντάξιο του ονόματος Halo. Δεν πρέπει να σε επηρεάζει η γενικότερη ομοιότητά του σε σχέση με τα Halo1, 2. Είναι λογικό να υπάρχουν ομοιότητες σε διάφορους τομείς, αφού είναι η συνέχειά τους. Εκεί όμως σταματούν οι συγκρίσεις.

Για να σου δώσω κάποια παραδείγματα, μπορεί εσύ να περίμενες να δεις το Warthog ή το Phantom τελείως διαφορετικά, με άλλο σχήμα και διαφορετική απεικόνιση. Ε, αυτό δεν πρόκειται να συμβεί και πολύ καλά κάνουν και δεν το αλλάζουν. Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι τι εννοώ. Προσπαθούν να κρατήσουν την ατμόσφαιρα του παιχνιδιού ίδια, γιατί και τα 3 παιχνίδια διαδραματίζονται διαδοχικά το ένα μετά το άλλο, όχι σε διαφορετικές χρονικές περιόδους.

Από εκεί όμως, μέχρι την τελική εμπειρία και το τελικό οπτικό αποτέλεσμα υπάρχουν μεγάλες διαφορές.:cool:

Και φυσικά περιμένω photos απέναντι στα "φτηνά" γραφικά που παρέθεσα στο πρηγούμενο post μου.


Υπενθύμιση :

Μια απλή ερώτηση : βρες μου screenshot από παιχνίδι με την ίδια καθαρότητα στα textures και προσοχή στη λεπτομέρεια από άλλο παιχνίδι, όπως αυτή π.χ. (sorry που βάζω ίδιες φωτος, αλλά δεν υπάρχουν και πολλές, απ'ό,τι γνωρίζω, απο SP):

http://www.ps3forums.gr/vb3/images/statusicon/wol_error.gifThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1920x1080.http://www.bungie.net/images/Games/Halo3/Screenshots/H3_E307_3P04.jpg

...ή βρες μου άλλο παιχνίδι με τέτοια (καταπληκτική, κατ'εμέ) υλοποίηση του HDR:

http://www.ps3forums.gr/vb3/images/statusicon/wol_error.gifThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1920x1080.http://www.bungie.net/images/Games/Halo3/Screenshots/H3_E307_3P02.jpg


ή

http://i205.photobucket.com/albums/bb277/Macsto/3.jpg





4. Δεν γνωρίζω, για να είμαι ειλικρινής. Οι εικόνες αυτές είναι επίσημα screenshots από την bungie και αναφέρονται ως campaign screenshots. Ίσως να είναι απλά upscaled στα 1080p. Είναι δεδομένο πάντως πως είναι ingame.;)

5. Κάνε το εξής, αλλά θέλει λίγο κουράγιο, γιατί το παιχνίδι ίσως να σου φανεί πλέον από λίγο έως και αρκετά παρωχημένο πλέον. Παίξε και το Halo:CE, για να μπεις πλήρως στο κλίμα του Halo και να είσαι ενήμερος για την ιστορία του. Έπειτα , είσαι έτοιμος για το 3.:)

Για την τελευταία σου παράγραφο:

Εκεί έιναι και η διαφωνία μας. Πιστεύω πως η πρώτη photo που παρατέθηκε είναι παραπλανητική ( αν και απ'ό,τι καταλαβαίνω, χωρίς τη θέλησή σου).
Όπως δεν μπορεί να γίνει σύγκριση ανάμεσα στα παιχνίδια που αναφέρεις, έτσι δεν μπορεί να γίνει και ανάμεσα σε αυτά τα 2.
Simple as that.:)

Και είναι λάθος εξαρχής όλη αυτή η ιστορία πιστεύω, γιατί τα γραφικά θα είναι μόνο το ένα μέρος της συνολικής εμπειρίας του παιχνιδιού. Ας περιμένουμε λοιπον, πριν βγάλουμε βιαστικά συμπεράσματα.



Συγνώμη φίλε, αλλά μήπως η παραπληροφόρηση(hype) έρχεται από εσένα?
Γιατί κανείς δεν μίλησε για το gameplay του παιχνιδιού εδώ, (είπαμε νομίζω ότι θα είναι καλό) απλά για τα μέτρια γραφικά του.
(στην ουσία, όταν και οι περισσότεροι xbox users παραδέχονται ότι είναι μέτρια τα γραφικά , μην περιμένεις να κάνουμε κάτι άλλο εδώ)

Και αυτό που κάνεις δεν είναι σωστό... όχι για την εικόνα που δίνεις για το game, αλλά για τους χαρακτηρισμούς των όσων είπαμε.


ΥΓ
Με την ευκαιρία , στο gametrailers υπάρχουν αρκετά vιdeakia του παιχνιδιού και κανένα δεν δείχνει κάτι ιδιαίτερο στα γραφικά ...
(ούτε καν τον αριθμό των χαρακτήρων και τον χαμό του resistance δεν είδα)
http://www.gametrailers.com/game/2606.html

Αν εσύ νομίζεις ότι υπάρχει κάτι που δεν πρόσεξα, ενημέρωσε μας, ίσως μου ξέφυγε.

blizard :

Παραπληροφόρηση ήταν η παράθεση της πρώτης εικόνας στο πρώτο post (έστω κι αν , απ'ό,τι καταλαβαίνω, ο Nonborn δεν το έκανε από πρόθεση, αλλά από ελλειπή ενημέρωση, κανένα πρόβλημα με αυτό) και αυτό πιστεύω φάνηκε με τις εικόνες που παρέθεσα στα προηγούμενα posts μου.

Πού έκανα εγώ παραπληροφόρηση;; Πού ανέφερα κάτι με αβεβαιότητα, ή κάτι που είναι μέσα από την φαντασία μου;;;

Όταν βλέπεις όμως κάποιοι (όχι όλοι) να χαρακτηρίζουν το παιχνίδι...
"μούφα",
"αλλάζω το εξώφυλλο και το βγάζω για καινούριο",
"πραγματικα δεν βρισκω εγω προσωπικα κατι καλο πανω σε αυτο το game"

...πώς περιμένεις να χαρακτηρίσω τέτοια σχόλια, ειδικά όταν το παιχνίδι, περι ου ο λόγος, δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα.

Και φυσικά δεν χαρακτήρισα συλλήβδην όλα τα σχόλια, αυτό έλειπε. Αν κάτι τέτοιο έγινε αντιληπτό, ζητώ συγγνώμη, δεν το εννοούσα έτσι.

Πώς περιμένεις να δεις γραφικά από SP, όταν τα περισσότερα videos είναι είτε από MP, είτε από MP προγούμενων alpha και beta εκδόσεων του παιχνιδιού (π.χ. στα vidocs κτλ.).
Ακόμα και το trailer της E3 είναι ένα mix από single player από παλαιότερες και πιο πρόσφατες buld του παιχνιδιου. Έχει αναλυθεί εκτενώς σε πολλά sites, αλλά είναι και εμφανές αν κάτσει κάποιος και αναλύσει ξεχωριστά τις σκηνές του trailer.;)
Για αριθμό χαρακτ;hρων, επίπεδο AI, μάχες κτλ. σε παραπέμπω στην αρχή αυτού του post, στην νούμερο 1 απάντησή μου στον Nonborn.


------------------------------------------


Η bungie κρατάει πολλά μυστικά για το παιχνίδι. Γι'αυτό και λέω να υπάρξει υπομονή μέχρι το release. Τότε θα λυθούν οι απορίες και η καχυποψία (ή το hype, αντίστοιχα) όλων μας.:)

NonBorn
19-08-2007, 17:00
Φαντάζεσαι τι χαμός επικρατεί σε ένα τέτοιο σκηνικό, όπου κύριος στόχος σου είναι να ρίξεις το $$%^$%^&%^@#ένο το Scarab...!!!! Και όλα αυτά σε ένα τέτοιο περιβάλλον (http://www.mygen.com.au/cms_files/mygen/images/xbox360/Xbox360_Screenshots/4%281%29.jpg)
(sorry, δεν μπορούσα να βρω καλύτερες εικόνες, η παραπάνω αναπαράσταση της μάχης όμως έχει γίνει από άτομα της bungie), το οποιό χαρακτηρίζετε "ρηχό".............OK, i rest my case, if that's the case then.................

Εγώ φαντάζομαι, αλλά αν δεχτώ τον τρόπο που αντιμετωπίζεις το παιχνίδι αυτόματα καταρίπτεις και το επιχείρημα ότι ας πούμε το GeOW (και όχι GOW, GOW= God of War) είναι καλύτερο από το Ressistance. Το Ressistance είναι πολύ κοντά σε στυλ σε αυτό που θέλει να μείνει το Halo. Και πιστεύω ότι ο πανικός και ο χαμός και οι ρουκέτες και οι εκρήξεις και όλα αυτά που έχει το Ressistance δε μπορούν να συγκριθούν με τα καλά textures του GeOW. Κι ας λένε όλοι για το Gears... Λοιπόν τώρα απλά πρέπει να μου πεις τι έχεις να πεις γι αυτό για να καταλάβω και εγώ πως βλέπεις τα πράγματα.. Όχι όποτε μας συμφέρει το Gears έχει γραφικάρες και όποτε δε μας συμφέρει είναι σε κλειστούς χώρους,σκοτείνο κλπ κλπ.



2 κ' 3 . : Το Halo, σαν παιχνίδι, έχει μια συγκεκριμένη αισθητική όσον αφορά στην αναπαράσταση και στην απεικόνιση του κόσμου, των κόσμων που περιγράφει. Η οποία εστιάζει στην αληθοφανή αναπαράστασή τους με τα χρώματα και που υπάρχουν στην πραγματικότητα και όχι την oversaturated εκδοχή τους, όπως παρατηρούμε σε πολλά παιχνίδια πλέον, τα οποία καταφεύγουν σε αυτές τις μεθόδους για να εντυπωσιάσουν περισσότερο, αλλά και για να καλύψουν ατέλειες.

Αλλά πραγματικά εκπλήσσομαι να λες ότι πρόκειται περί αναβαθμισμένου Halo 2, ειδικά μετά τις vs εικόνες που σου παρέθεσα. Στο Halo 3 μιλάμε για εντελώς καινούρια μηχανή γραφικών, η οποία εκμεταλλεύεται τις δυνατότητες τις κονσόλας , και κάνει implement σε directx9 και "a tiny little bit" directx10 features.... το οπτικό αποτέλεσμα πιστεύω είναι πολύ καλό και αντάξιο του ονόματος Halo. Δεν πρέπει να σε επηρεάζει η γενικότερη ομοιότητά του σε σχέση με τα Halo1, 2. Είναι λογικό να υπάρχουν ομοιότητες σε διάφορους τομείς, αφού είναι η συνέχειά τους. Εκεί όμως σταματούν οι συγκρίσεις.

Για να σου δώσω κάποια παραδείγματα, μπορεί εσύ να περίμενες να δεις το Warthog ή το Phantom τελείως διαφορετικά, με άλλο σχήμα και διαφορετική απεικόνιση. Ε, αυτό δεν πρόκειται να συμβεί και πολύ καλά κάνουν και δεν το αλλάζουν. Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι τι εννοώ. Προσπαθούν να κρατήσουν την ατμόσφαιρα του παιχνιδιού ίδια, γιατί και τα 3 παιχνίδια διαδραματίζονται διαδοχικά το ένα μετά το άλλο, όχι σε διαφορετικές χρονικές περιόδους.

Από εκεί όμως, μέχρι την τελική εμπειρία και το τελικό οπτικό αποτέλεσμα υπάρχουν μεγάλες διαφορές.:cool:

Και φυσικά περιμένω photos απέναντι στα "φτηνά" γραφικά που παρέθεσα στο πρηγούμενο post μου.

Σωστά έχει τη δική του οπτική για τον κόσμο κλπ κλπ... Και έχει και directX10 (τα συνηθισμένα πατατο directx της MS - δες πόσο μπροστά είναι το OpenGL για να καταλάβεις αυτό που λέω πριν μου "επιτεθείς") Σίγουρα δε περίμενα να δω τον Warthog αλλίως από ότι τον έχω συνηθίσει. Θα τα τρελό... Σύγκρινε όμως ας πούμε τον Snake του MGS3 και αυτόν του MGS4... Είναι η μέρα με την νύχτα από άποψη λεπτομέριας... Αυτήν τη διαφορά όσο και να θες να την περάσεις δεν την έχει το Halo 3. Δυστυχώς... Το όπλο ακόμα και στην πρώτη photo σε 1080p φαίνεται πλαστικό και ψεύτικο... Μην μου το αρνηθείς και αυτό ειλικρινά ;)

Όλα αυτά που λέω και σχετίζω με το PS3 δεν είναι επειδή θέλω να το βγάλω ανώτερο ή οτιδήποτε τέτοιο... Απλά παραθέτω κάποιες εύλογες σκέψεις που μπορεί ο καθένας να κάνει. Τόσο με το Fall of Man όσο και με το MGS 3 και 4.



Μια απλή ερώτηση : βρες μου screenshot από παιχνίδι με την ίδια καθαρότητα στα textures και προσοχή στη λεπτομέρεια από άλλο παιχνίδι, όπως αυτή π.χ. (sorry που βάζω ίδιες φωτος, αλλά δεν υπάρχουν και πολλές, απ'ό,τι γνωρίζω, απο SP):


http://image.com.com/gamespot/images/2007/227/932369_20070816_screen005.jpg
http://image.com.com/gamespot/images/2007/227/932369_20070816_screen002.jpg





Δεν γνωρίζω, για να είμαι ειλικρινής. Οι εικόνες αυτές είναι επίσημα screenshots από την bungie και αναφέρονται ως campaign screenshots. Ίσως να είναι απλά upscaled στα 1080p. Είναι δεδομένο πάντως πως είναι ingame.;)

Εγώ δεν βλέπω πάντως ούτε όπλο σε πολλές από τις φωτογραφίες... Δεν αμφισβητώ ότι είναι ingame αλλά μου κάνει εντύπωση... Αν λέω αν σε αυτές τις photos έχει πέσει χέρι από πάνω και έγιναν 1080p? Γιατί αν είναι in game από 720p τραβας photos και βγαίνουν έτσι σε 1080p ? Κάτι δε μου κολλάει :p



Εκεί έιναι και η διαφωνία μας. Πιστεύω πως η πρώτη photo που παρατέθηκε είναι παραπλανητική ( αν και απ'ό,τι καταλαβαίνω, χωρίς τη θέλησή σου).
Όπως δεν μπορεί να γίνει σύγκριση ανάμεσα στα παιχνίδια που αναφέρεις, έτσι δεν μπορεί να γίνει και ανάμεσα σε αυτά τα 2.
Simple as that.:)

Ναι δεν πρέπει να γίνεται... Εξάλου είναι άλλα παιχνίδια. Όμως ακόμα και αυτό που έκανα εγώ δε μπορείς να το κάνεις με αυτά τα παιχνίδια που σου λέω γιατί οι διαφορές είναι χαόδεις... Θα φανεί η διαφορά αμέσως ενώ σε αυτό που έβαλα εγώ στο πρώτο post φαίνεται αλλά και "δε φαίνεται". Get my point?

Σίγουρα το πιο φρόνιμο είναι να περιμένουμε το παιχνίδι όπου θα βγουν πραγματικά in game photos και όχι bungie 1080p και εγώ δε ξέρω τι ακόμα... :p


Edit: Πολυ σημαντικό που δε ξέρω πως μου διέφυγε... τώρα το είδα καταλάθος. Παραπληροφόρηση δεν είναι η πρώτη φωτογραφία που παρέθεσα στο πρώτο μου post... Οι εικόνες αυτές είναι από το Halo 2 και Halo 3 αντίστοιχα υπάρχουν παντού...( οι συγκεκριμένες είναι από το IGN του Halo 2) και μπορεί να τις δει ο οποισδήποτε!! Αυτό δεν είναι παραπληροφόρηση, σε καμία περίπτωση δεν έχω πειράξει τις photos... Αυτό θα ήταν παραπληροφόρηση!

retro
19-08-2007, 20:01
Εγώ φαντάζομαι, αλλά αν δεχτώ τον τρόπο που αντιμετωπίζεις το παιχνίδι αυτόματα καταρίπτεις και το επιχείρημα ότι ας πούμε το GeOW (και όχι GOW, GOW= God of War) είναι καλύτερο από το Ressistance. Το Ressistance είναι πολύ κοντά σε στυλ σε αυτό που θέλει να μείνει το Halo. Και πιστεύω ότι ο πανικός και ο χαμός και οι ρουκέτες και οι εκρήξεις και όλα αυτά που έχει το Ressistance δε μπορούν να συγκριθούν με τα καλά textures του GeOW. Κι ας λένε όλοι για το Gears... Λοιπόν τώρα απλά πρέπει να μου πεις τι έχεις να πεις γι αυτό για να καταλάβω και εγώ πως βλέπεις τα πράγματα.. Όχι όποτε μας συμφέρει το Gears έχει γραφικάρες και όποτε δε μας συμφέρει είναι σε κλειστούς χώρους,σκοτείνο κλπ κλπ.

Το Resistance δεν έχει τύχει να το παίξω, αλλά εξ'όσων γνωρίζω και απ' όσα έχω διαβάσει και δει σε videos και interviews, πιο πολύ μου φέρνει σε Call of Duty -style, απλά με αντίπαλους τους Χιμεριανούς (:tongue:) και όποιες αλλαγές συνεπάγεται αυτό στο στυλ του παιχνιδιού. Δεν θα το συνέκρινα καν όμως με το Halo, σαν φιλοσοφία, τρόπο παιχνιδιού. Είναι εντελώς διαφορετικά.Και φυσικά δεν διαθέτει τους τεράστιους χώρους στους οποίους θα γίνονται τρελές μάχες στο Halo 3. Ειναι και αυτό, όπως και το Gears, limited όσον αφορά τους χώρους με τους οποίους μπορείς να αλληλεπιδράσεις.
Κι επίσης, δεν ΘΕΣ να συγκρίνεις τα γραφικά του, έστω και με το Halo under development...σου έχω έτοιμες screens αν θες.

Το Gears of War (χμμμ....να μην το πω GOW;;;:tongue:....αν googlάρω GOW πάντως, για το Gears μου δίνει αποτελέσματα...αλλά τέλος πάντων, μην κάνουμε αντιπαράθεση για αυτό τώρα...) πάλι είναι άλλο είδος. Καταρχάς είναι third person. Και φυσικά ΕΧΕΙ γραφικάρες. Και φυσικά γίνεται επίσης χαμός επι σκηνής στις μάχες. Δεν είναι μόνο textures το Gears....προς θεού! Δεν πιστεύω να το αμφισβητεί κανείς αυτό. Αν μου πεις όμως ποιό από τα 2 προτιμώ, Gears ή Halo σε γραφικά , θα σου πω Halo.

Τώρα όμως έχω μπερδευτεί γιατί βάλαμε άλλα 2 games στο παιχνίδι, τα οποία είναι και τα 3 διαφορετικά μεταξύ τους κι έχω μπερδευτεί. Δεν ξέρω αν σε κάλυψα με τα παραπάνω, αν κάπου δεν σε κάλυψα, feel free to inform me.





Σωστά έχει τη δική του οπτική για τον κόσμο κλπ κλπ... Και έχει και directX10 (τα συνηθισμένα πατατο directx της MS - δες πόσο μπροστά είναι το OpenGL για να καταλάβεις αυτό που λέω πριν μου "επιτεθείς") Σίγουρα δε περίμενα να δω τον Warthog αλλίως από ότι τον έχω συνηθίσει. Θα τα τρελό... Σύγκρινε όμως ας πούμε τον Snake του MGS3 και αυτόν του MGS4... Είναι η μέρα με την νύχτα από άποψη λεπτομέριας... Αυτήν τη διαφορά όσο και να θες να την περάσεις δεν την έχει το Halo 3. Δυστυχώς... Το όπλο ακόμα και στην πρώτη photo σε 1080p φαίνεται πλαστικό και ψεύτικο... Μην μου το αρνηθείς και αυτό ειλικρινά ;)

Όλα αυτά που λέω και σχετίζω με το PS3 δεν είναι επειδή θέλω να το βγάλω ανώτερο ή οτιδήποτε τέτοιο... Απλά παραθέτω κάποιες εύλογες σκέψεις που μπορεί ο καθένας να κάνει. Τόσο με το Fall of Man όσο και με το MGS 3 και 4.Σαν consumer-oriented product το directx μια χαρά μου φαίνεται και μια χαρά κάνει τη δουλειά του. Μην ξεχνάς πως για τον καθορισμό των specs της κάθε έκδοσης του directx δεν κάνει η MS ό,τι της κατέβει στο κεφάλι, αλλά συζητά και με τους κατασκευαστές καρτών γραφικών και game developers.

Κανείς δεν αμφισβητεί τη δύναμη του opengl, αλλά είναι πιο business oriented μοντελο, για επαγγελματική χρήση δηλαδή σε γραφικά κλπ. Και τα χαρακτηριστικά του είναι αναρίθμητα, αλλά πολλά από αυτά δεν μπορούν ούτε για πλάκα να υλοποιηθούν στον consumer τομέα.

Όλα αυτά φαίνεται και από την πληθώρα τίτλων σε directx και η αντίστοιχη έλλειψη σε opengl . Μακρυγόρησα λίγο, sorry.

Εν συνεχεία, σε πιάνω λίγο αδιάβαστο όσον αφορά το Halo. Warthog είναι το τζιπάκι βρε συ, όχι άνθρωπος!:tongue:

Μάλλον αναφέρεσαι στοn MC (Master Chief ή Spartan 117 ). Ας επιχειρηματολογήσω κι εδώ λοιπόν. Οι λόγοι που είναι μεγάλες οι διαφορές ανάμεσα σε mgs 3 κ' 4 στον Snake :
α) μεγάλη διαφορά υπολογιστικής ισχύος με το ps2. το xbox ήταν πολυ ισχυρότερη σαν κονσολα (ανεξαρτήτως επιτυχίας, ΟΚ;; μην αντιπαρατεθούμε για αυτά τώρα...) και μπορούσε να δώσει πολύ καλύτερα γραφικά. Οπότε λογικό να φαίνεται μεγάλη η διαφορά ανάμεσα σε παιχνίδι ps2-ps3 σε σχέση με xbox-xbox 360.

( Αλλά please, ας μην το παμε σε cosole war, γιατί θα χαθούμε, θα διαφωνήσουμε, δεν θα βγει νόημα και θα γίνει το thread κουλουβάχατα! )

β) το mgs είναι third person, οπότε σαφώς πρέπει να δοθεί μεγάλη προσοχή στο πώς θα φαίνεται ο χαρακτήρας. Το Halo είναι fps, οπότε έιναι λογικό να δίνεται μεγαλύτερη βαρύτητα στο περιβάλλον, παρά στον χαρακτήρα, αφού σε συντριπτικό ποσοστό, δεν θα τον βλέπεις καθόλου.
Μακάρι πάντως να γίνει και κάνα θαύμα να βγει και στο 360, αν και χλωμο το βλέπω...

Κι εδώ να προσθέσω, πως αν και με εντυπωσίασε σε πολλούς τομείς όπως animation, battle system, stealth system κτλ., όπως ήταν αναμενόμενο, το mgs, δεν με ικανοποίησε απόλυτα στον τομέα των γραφικών, αρκετά low textures κτλ. ΟΚ όμως, ακόμα έχει καιρό μπροστά του και ελπίζω αυτά να διορθωθούν.

Για το όπλο , εννοείς μάλλον αυτό που κρατάει ο Arbiter;;; (το μωβάκι εννοώ:tongue: )
Αν ναι, κοίτα να δεις. Το όπλο είναι αυτό από το Halo 2.- Έχει αναβαθμισμένα textures, έχει hdr applied, περισσότερη λεπτομέρεια έως εκεί που ήθελαν ούτως ώστε να μην φαίνεται διαφορετικό όπλο και υπάρξει ασυνέχεια σε σχέση με το Halo 2. Αυτή είναι η χρωματική παλέτα που χρησιμοποίησαν.
Δεν πιστεύω ότι μπορούσε να γίνει κάτι παραπάνω, σε συνδυασμό με το ότι αυτή η photo δεν είναι first person και θα καταλάβεις τι εννοώ παρακάτω.* Τώρα, αν δεν σου αρέσει εσένα αισθητικά, είναι άλλο θέμα.

------------------------------

Για τις εικόνες του Ratchet & Clank που παρέθεσες. Κατ'αρχήν μιλάμε για εντελώς διαφορετική φιλοσοφία στην αισθητική, εδώ έχουμε να κάνουμε με πιο comic based γραφικά. Το αισθητικό αποτέλεσμα είναι πολυ πολύ όμορφο, ομολογουμένως.
Δεν γνωρίζω βέβαια τι interactivity θα υπάρχει με το περιβάλλον σε σχέση με το Halo, αλλά και πάλι μιλάμε για εντελώς διαφορετικά παιχνίδια.
Από τεχνικής πλευράς στον τομέα των γραφικών βέβαια (λεπτομέρεια υφών, ελάχιστο ή και καθόλου HDR, πιστεύω πως υστερεί, ίσως και αρκετά....ας βάλω τις screens δίπλα δίπλα.


http://image.com.com/gamespot/images/2007/227/932369_20070816_screen005.jpg
http://www.bungie.net/images/Games/Halo3/Screenshots/H3_E307_3P04.jpg

http://image.com.com/gamespot/images/2007/227/932369_20070816_screen002.jpg
http://www.bungie.net/images/Games/Halo3/Screenshots/H3_E307_3P02.jpg


Α...και τι έχεις να πεις για το οπλάκι που κρατάει το ζωάκι στο ratchet;; Για την ανάλυση κ την λεπτομέρειά του;; Εγώ θα σου πως είναι θέμα αισθητικής που το σχεδίασαν έτσι, αν και βέβαια, λίγη παραπάνω λεπτομέρεια θα μπορούσαν να δώσουν. Όπως το ίδιο ισχύει για τα textures στο ζωάκι το ίδιο...είναι "καρτουνίστικος", ας πούμε, χαρακτήρας, οπότε δεν χρειαζόταν κάτι παραπάνω.



Εγώ δεν βλέπω πάντως ούτε όπλο σε πολλές από τις φωτογραφίες... Δεν αμφισβητώ ότι είναι ingame αλλά μου κάνει εντύπωση... Αν λέω αν σε αυτές τις photos έχει πέσει χέρι από πάνω και έγιναν 1080p? Γιατί αν είναι in game από 720p τραβας photos και βγαίνουν έτσι σε 1080p ? Κάτι δε μου κολλάει :pΗ εξήγηση είναι πολύ απλή. Ασφαλώς θα γνωρίζεις για το savefilm feature, που σου επιτρέπει στα MP να σώσεις σε videos τα παιχνίδια που έπαιξες. Αυτό μπορεί να γίνει ΚΑΙ στο campaign. Έχεις λοιπόν τη δυνατότητα να αποσπάσεις την κάμερα από τον παίκτη σου και να κινηθείς ελεύθερα, να κάνεις slow motion, και να πάρεις και screenshots, από όποια γωνία λήψης θέλεις. Εδώ κολλάει και το αστεράκι που έβαλα πιο πανω για τα γραφικά, πιστεύω να αντιληφθείς τη συσχέτιση.;)
Προφανώς, έτσι έχουν τραβηχτεί αυτές οι photos, το είπαν κι οι ίδιοι οι developers.
Για το 1080p της υπόθεσης, σε ένα thread στα bungie forums, ένας από τους mods ξεκαθάρισε πως είναι in game screenshots στο campaign upscaled. Προφανώς έπαιζαν σε κάποια fullHD οθόνη, έκαναν save τις screenshots και βγήκαν σε 1080p , φυσικά. Upscaled βέβαια, το παιχνίδι γίνεται render στα 720p.




Ναι δεν πρέπει να γίνεται... Εξάλλου είναι άλλα παιχνίδια. Όμως ακόμα και αυτό που έκανα εγώ δε μπορείς να το κάνεις με αυτά τα παιχνίδια που σου λέω γιατί οι διαφορές είναι χαόδεις... Θα φανεί η διαφορά αμέσως ενώ σε αυτό που έβαλα εγώ στο πρώτο post φαίνεται αλλά και "δε φαίνεται". Get my point?

Σίγουρα το πιο φρόνιμο είναι να περιμένουμε το παιχνίδι όπου θα βγουν πραγματικά in game photos και όχι bungie 1080p και εγώ δε ξέρω τι ακόμα... :p


Edit: Πολυ σημαντικό που δε ξέρω πως μου διέφυγε... τώρα το είδα καταλάθος. Παραπληροφόρηση δεν είναι η πρώτη φωτογραφία που παρέθεσα στο πρώτο μου post... Οι εικόνες αυτές είναι από το Halo 2 και Halo 3 αντίστοιχα υπάρχουν παντού...( οι συγκεκριμένες είναι από το IGN του Halo 2) και μπορεί να τις δει ο οποισδήποτε!! Αυτό δεν είναι παραπληροφόρηση, σε καμία περίπτωση δεν έχω πειράξει τις photos... Αυτό θα ήταν παραπληροφόρηση!

Δεν λέω πως το έκανες ηθελημένα, ούτε σε κατηγορώ.
Όμως είναι παραπληροφόρηση, ή , αλλιώς (επειδή η λέξη είναι όντως βαριά και την παίρνω πίσω), λανθασμένη ενημέρωση και έχω εξηγήσει το γιατί σε προηγούμενα posts (ανάλυση, screens από multiplayer maps και alpha, beta builds κτλ...)

Και μου φαίνεται πως δεν πρόσεξες καλά το 2ο μου post (http://www.ps3forums.gr/vb3/showpost.php?p=7201&postcount=24) στο thread. "Φαίνεται και δεν φαίνεται" καταλαβαίνεις βρε συ;;; Εγώ βλέπω διαφορές τρομακτικές και πραγματικά χαώδεις.

Anyway, let the god damn game ship, and we 'll talk again!!!:bgrin2::bgrin2:

Slay
19-08-2007, 20:16
Εγώ δεν βλέπω πάντως ούτε όπλο σε πολλές από τις φωτογραφίες... Δεν αμφισβητώ ότι είναι ingame αλλά μου κάνει εντύπωση... Αν λέω αν σε αυτές τις photos έχει πέσει χέρι από πάνω και έγιναν 1080p? Γιατί αν είναι in game από 720p τραβας photos και βγαίνουν έτσι σε 1080p ? Κάτι δε μου κολλάει :p
Η Bungie ειναι πασιγνωστη για την "ποιοτητα" που εχουν τα screenshots της διαλεγουμε μια καλη σκηνη, παμε την αναλυση απο το engine στο θεο, βαζουμε και ολα τα effects on, και βγαινει ενα καλο shot που ομως καμια σχεση δεν εχει με την πραγματικοτητα, ενα μαλιστα απο τα πρωτα shots που ειχαν δωσει, ειχαν κανει το λαθος και το ειχαν δωσει σε μια εξωπραγματικη αναλυση καπου 2500χ1500 και μας το παρουσιαζαν σαν ingame, βεβαια "τεχνικα" δεν λεγαν ψεματα, αλλα ολοι πιστευω οτι καταλαβαινουμε την διαφορα.

Υ.Γ. βεβαια πρεπει να πουμε οτι παρομοια κολπα κανουν και αλλες εταιριες οχι μονο η bungie, και η ΕΑ ειναι γνωστη επισης για τα bullshots της.

Terminator
19-08-2007, 20:16
Και φυσικά δεν διαθέτει τους τεράστιους χώρους στους οποίους θα γίνονται τρελές μάχες στο Halo 3. Ειναι και αυτό, όπως και το Gears, limited όσον αφορά τους χώρους με τους οποίους μπορείς να αλληλεπιδράσεις.
Παιξτο το Resistance και θα δεις οτι κανεις λαθος σε αυτο το θεμα.

retro
19-08-2007, 20:29
Η Bungie ειναι πασιγνωστη για την "ποιοτητα" που εχουν τα screenshots της διαλεγουμε μια καλη σκηνη, παμε την αναλυση απο το engine στο θεο, βαζουμε και ολα τα effects on, και βγαινει ενα καλο shot που ομως καμια σχεση δεν εχει με την πραγματικοτητα, ενα μαλιστα απο τα πρωτα shots που ειχαν δωσει, ειχαν κανει το λαθος και το ειχαν δωσει σε μια εξωπραγματικη αναλυση καπου 2500χ1500 και μας το παρουσιαζαν σαν ingame, βεβαια "τεχνικα" δεν λεγαν ψεματα, αλλα ολοι πιστευω οτι καταλαβαινουμε την διαφορα.

Υ.Γ. βεβαια πρεπει να πουμε οτι παρομοια κολπα κανουν και αλλες εταιριες οχι μονο η bungie, και η ΕΑ ειναι γνωστη επισης για τα bullshots της.

Μα δεν παρέθεσα αυτές τις bullshots που λες και που είναι παραπάνω από μία νομίζω.

Αλλά για τις 1080p upscaled screenshots δεν νομίζω να είχε λόγο να πει ψέμματα, ειδικά από τη στιγμή που δεν φοβήθηκε να δημοσιεύσει αρκετές photos από το παιχνίδι, νωρίς ακόμα στην ανάπτυξή του, απο early alpha και beta builds. Και που ήταν και ο κύριος λόγος να δεχθεί την αρνητική κριτική το παιχνίδι στον τομέα των γραφικών του, απ'ό,τι φαίνεται αδικακαι πρόωρα.

Και με την λογική αυτή να μην πιστεύουμε καμια εταιρεία πριν βγάλει ένα παιχνίδι στην αγορά. Και πάλι στα λόγια μου ερχόμαστε δηλαδή, να μην κάνουμε κριτική πριν βγει το παιχνίδι. ;)


Παιξτο το Resistance και θα δεις οτι κανεις λαθος σε αυτο το θεμα.

Έψαξα λίγο παραπάνω για το παιχνίδι. Έχεις απόλυτο δίκιο. Ανακαλώ στο συγκεκριμένο θέμα. Εξακολουθούν όμως να είναι τελείως διαφορετικά σαν παιχνίδια.

PDS
19-08-2007, 20:32
Για τις εικόνες του Ratchet & Clank που παρέθεσες. Κατ'αρχήν μιλάμε για εντελώς διαφορετική φιλοσοφία στην αισθητική, εδώ έχουμε να κάνουμε με πιο comic based γραφικά. Το αισθητικό αποτέλεσμα είναι πολυ πολύ όμορφο, ομολογουμένως.
Δεν γνωρίζω βέβαια τι interactivity θα υπάρχει με το περιβάλλον σε σχέση με το Halo, αλλά και πάλι μιλάμε για εντελώς διαφορετικά παιχνίδια.

θα συμφωνησω στα περισσοτερα απο τα λεγομενα σου αλλα θα διαφωνησω σε 2 πραγματα.

1)Για το resistance με προλαβε ο Τermi

2)Και την συγκριση Rachet and clank με halo.Δεν ξερω για τις εικονες που παραθετεις(αν και σε αυτες εγω βλεπω και παλι καλυτερο το R&C σε γραφικα) εγω απλα θα σου προτεινω να δεις κανα βιντεο του παιχνιδιου για να δεις οτι γινεται χαμος στην οθονη απο εχθρους πλασματα κτλ και τα γραφικα ειναι εντυπωσιακα οπως και το frame rate.
Με λιγα λογια μακαρι να ειναι τοσο καλα και τα γραφικα του Halo στην τελικη εκδοση.

retro
20-08-2007, 05:02
2)Και την συγκριση Rachet and clank με halo.Δεν ξερω για τις εικονες που παραθετεις(αν και σε αυτες εγω βλεπω και παλι καλυτερο το R&C σε γραφικα) εγω απλα θα σου προτεινω να δεις κανα βιντεο του παιχνιδιου για να δεις οτι γινεται χαμος στην οθονη απο εχθρους πλασματα κτλ και τα γραφικα ειναι εντυπωσιακα οπως και το frame rate.
Με λιγα λογια μακαρι να ειναι τοσο καλα και τα γραφικα του Halo στην τελικη εκδοση.

Έχω δει videos του Ratchet & Clank , νομίζω από gametrailers. ΟΚ, φαίνεται πολύ καλός τίτλος, με εξαιρετικά animated περιβάλλοντα, destructable objects, όμορφα εφέ, αρκετά όπλα κτλ., διασκεδαστικό και ποικίλο gameplay.
Μέχρι εκεί όμως, παραμένει ένα παιχνίδι διασκέδασης κατ'εμέ και δεν μπορεί να συγκριθεί με τίτλους όπως το Halo , όχι μόνο διότι πρόκειται για τελείως διαφορετικά παιχνίδια, αλλά και για πολλούς ακόμα προφανείς λόγους.
Τα γραφικά του είναι πολύ καλά, απρόσμενα καλά, δεν το περίμενα. Δεν μπορώ να μπω σε διαδικασία σύγκρισης όμως σε σχέση με αυτά του Halo, είναι εντελώς διαφορετικής αισθητικής μεταξύ τους. Αν με ρωτήσεις όμως τεχνικά ποιά μου φαίνονται ανώτερα, η απάντησή μου θα είναι Halo. Για τους λόγους που έχω ήδη εξηγήσει.
Μέχρι εδώ το πάω και δεν πρόκειται να συνεχίσω την σύγκριση μεταξύ των παιχνιδιών, γιατί πιστεύω είναι ανούσια και ανώφελη. Και, προσωπική γνώμη εδώ, σαν μέγεθος, το Halo 3 δεν μπορώ να το βάλω στο ίδιο επίπεδο με το R&C.

blizard
20-08-2007, 12:26
Όταν βλέπεις όμως κάποιοι (όχι όλοι) να χαρακτηρίζουν το παιχνίδι...
"μούφα",
"αλλάζω το εξώφυλλο και το βγάζω για καινούριο",
"πραγματικα δεν βρισκω εγω προσωπικα κατι καλο πανω σε αυτο το game"

...πώς περιμένεις να χαρακτηρίσω τέτοια σχόλια, ειδικά όταν το παιχνίδι, περι ου ο λόγος, δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα.
Να μην τα χαρακτηρίσεις γιατί είναι απλά άποψή τους, και με όσα έχουμε δει μέχρι σήμερα φαίνεται και απόλυτα δικαιολογημένη.

Σε λίγο καιρό κυκλοφορεί το game και από όλα τα video φαίνεται καθαρά ότι είναι τουλάχιστον μέτριο στα γραφικά, χωρίς μάχες ανάλογες του resistance και με ένα gameplay που από μια πρώτη ματιά δεν δείχνει τόσο διαφορετικό του halo2.

Το ίδιο και με τις περισσότερες εικόνες... μπορεί εσύ να έχεις τις ελπίδες σου και σοβαρούς λόγους να πιστεύεις ότι το game θα είναι διαφορετικό τελικά, αλλά μέχρι να επιβεβαιωθείς στην πράξη δεν έχεις "δικαίωμα" να χαρακτηρίζεις αρνητικά τις εντυπώσεις των άλλων.

ΥΓ
Είναι ελάχιστος ο καιρός για την κυκλοφορία του game και υπάρχουν πραγματικά ελάχιστες πιθανότητες να είναι κάτι πολύ διαφορετικό από την μετριότητα που βλέπουμε τώρα με τα μάτια μας ... τα θαύματα μπορεί να γίνουν σε παιχνίδια όπως το killzone-MGS-GT κλπ όπου υπάρχει χρονικό περιθώριο, όχι στο halo.
(αν και τα συγκεκριμένα δεν έχουν μεγάλη ανάγκη από βελτίωση)

baphomet
20-08-2007, 13:42
διαβάζοντας όλο το thread θα συμφωνήσω ότι το HALO δεν θα έχει καλύτερα γραφικά από το Gears of War με την καμία, πράγμα που είχε ανακοινωθεί από πολύ νωρίς...εκεί που θα τα σπάει θα είναι στο gameplay του campaign (4πλο co-op,HELL YEAH) και στο multi...ο Nonborn τοποθετήθηκε πολύ σωστά και ήταν απόλυτα σωστός...σίγουρα θα θέλαμε όλοι το HALO να ήταν ανώτερα γραφικά από το GOW και θα μπορούσαν να είναι καλύτερα (όχι όμως ότι είναι και άσχημα)

αλλά κάτι τέτοια post μόνο στα σοβαρά δεν μπορείς να πάρεις


Σε λίγο καιρό κυκλοφορεί το game και από όλα τα video φαίνεται καθαρά ότι είναι τουλάχιστον μέτριο στα γραφικά, χωρίς μάχες ανάλογες του resistance και με ένα gameplay που από μια πρώτη ματιά δεν δείχνει τόσο διαφορετικό του halo2.

απλά ΛΟΛ...συγνώμη για το ύφος αλλά με τέτοια σχόλια γελάνε και τα τσιμέντα :giggle:


ΥΓ
Είναι ελάχιστος ο καιρός για την κυκλοφορία του game και υπάρχουν πραγματικά ελάχιστες πιθανότητες να είναι κάτι πολύ διαφορετικό από την μετριότητα που βλέπουμε τώρα με τα μάτια μας

:rofl:...θα ξανασυζητήσουμε για την μετριότητα όταν δούμε τις πωλήσεις του HALO που θα το αγοράζουν και οι πέτρες

PDS
20-08-2007, 13:59
Μέχρι εκεί όμως, παραμένει ένα παιχνίδι διασκέδασης κατ'εμέ και δεν μπορεί να συγκριθεί με τίτλους όπως το Halo , όχι μόνο διότι πρόκειται για τελείως διαφορετικά παιχνίδια, αλλά και για πολλούς ακόμα προφανείς λόγους.
Τα γραφικά του είναι πολύ καλά, απρόσμενα καλά, δεν το περίμενα. Δεν μπορώ να μπω σε διαδικασία σύγκρισης όμως σε σχέση με αυτά του Halo, είναι εντελώς διαφορετικής αισθητικής μεταξύ τους. Αν με ρωτήσεις όμως τεχνικά ποιά μου φαίνονται ανώτερα, η απάντησή μου θα είναι Halo. Για τους λόγους που έχω ήδη εξηγήσει.


Δεν μιλαω σαν ποιοτητα παιχνιδιων,εγω προσωπικα δε ενθουσιαζομαι με κανενα απο τα δυο.
Αλλα στα γραφικα πιστευω οτι ειναι κατα πολυ ανωτερο το R&C.Tα τοπια του Halo ειναι μετριοτατα για αυτην την γενια(προσωπικη αποψη) και οι χαρακτηρες αρκετα λεπτομερεις,οπως μου αρεσει και ο φωτισμος του παιχνιδιου.
Εχω δει πολλα βιντεο και των 2 παιχνιδιων και επιμενω οτι ειναι χειροτερα τα γραφικα του halο απο πολλα παιχνιδια που εχουν ηδη κυκλοφορησει.

NonBorn
20-08-2007, 14:05
Παίδες ας μείνει η συζήτηση στο Halo3 vs Halo2 σε επίπεδο γραφικών για να μείνουμε και στο θέμα "πιστοί". Ούτως η άλλως και εγώ παρέθεσα το R&C μόνο και μόνο επειδή μου ζητήθηκαν screenshots από άλλο παιχνίδι με καθαρότητα γραφικών...

@ baphomet Σίγουρα το Halo θα πουλήσει σαν τρελό για το online και τον πανικό που θα γίνει, αλλά και για το coop και το campaign, και το gameplay, και για το όνομα, και γιατί είναι exclusive κλπ κλπ. Το θέμα είναι όμως ότι τα γραφικά εξακολουθούν να είναι "λιγα" (τουλάχιστον για μένα - και για αρκετούς ακόμα απ' ότι φαίνεται) για έναν τέτοιο τίτλο. Και αυτό που λέω θα φανεί πολύ περισσότερο όταν βγει το παιχνίδι και έχουμε screenshots "πραγματικές"...;)

blizard
20-08-2007, 14:10
απλά ΛΟΛ...συγνώμη για το ύφος αλλά με τέτοια σχόλια γελάνε και τα τσιμέντα :giggle:
Αντί να παριστάνεις το τσιμέντο που γελάει (χωρίς παρεξήγηση, πλάκα κάνω και εγώ) , βάλε κάποιο video που να δείχνει κάτι διαφορετικό ... μπορεί να μου ξέφυγε αλλά πραγματικά δεν είδα τίποτα καινούργιο που να προκαλεί το ενδιαφέρον σε αυτό το game.

Tίποτα ιδιαίτερο στα γραφικά, γενικά τίποτα υπερβολικά βελτιωμένο και διαφορετικό σε σχέση με το halo2, χωρίς τον αριθμό αντιπάλων και τον χαμό του resistance , και στο online η έλλειψη dedicated server θα του κόβει πολλά από αυτά που είδαμε ότι μπορούν να κάνουν κάποια games στο ps3.
(ίσως όταν βγεί να δούμε άλλο game ή οι βελτιώσεις στο gameplay να είναι ουσιαστικές και να μην φαίνονται με την πρώτη ματιά... προς το παρόν όμως δεν έχουμε τίποτα)

baphomet
20-08-2007, 14:17
και μόνο που συγκρίνεις το HALO με το Resistance,sorry που το λέω,αλλά δεν χωράει άλλη συζήτηση πλέον...τα ισοπέδωσες όλα

blizard
20-08-2007, 14:26
Γιατί ακριβώς να μην τα συγκρίνω ? πιο πολλά κοινά στοιχεία έχει το halo με αυτό και το Ut που είπα, παρά με το gears και το Rachet πχ.

PDS
20-08-2007, 14:27
baphomet Θεωρητικα εχεις δικιο επειδη γνωριζουμε την ποιοτητα των προηγουμενων halo,αλλα δεν μπορεις να πεις με σιγουρια οτι το resistance ειναι χειροτερο,εφοσον το halo3 δεν εχει βγει ακομα.Αν και ειναι πιθανο να επιβεβαιωθεις.

Ο bizard βεβαια μιλησε αποκλειστικα για τον χαμο που γινεται με τους εχθρους αλλα τεσπα.

retro
20-08-2007, 17:38
blizard:

Συγγνώμη, αλλά δεν πρόκειται να δεχθώ υποδείξεις για το αν θα χαρακτηρίσω ή όχι συγκεκριμένα σχόλια ( και όχι άτομα φυσικά) τα οποία στερούνται υποτυπώδους τεκμηρίωσης, εκτός των άλλων.
Και φυσικά και έχω δικαίωμα να ασκήσω ελεύθερη κριτική σε σχόλια άλλων χρηστών, τα οποία κατά τη γνώμη μου ήταν άκρως προπαγανδιστικά. Ή μήπως δεν έχω τελικά; Γιατί κάπως "απειλητικό" μου φάνηκε το σχόλιό σου περί των δικαιωμάτων μου.


Για τα videos, που συνεχίζεις να το αναφέρεις, μάλλον δεν διάβασες προσεκτικά προηγούμενο post μου, όπου σου απαντώ :


Πώς περιμένεις να δεις γραφικά από SP, όταν τα περισσότερα videos είναι είτε από MP, είτε από MP προηγούμενων alpha και beta εκδόσεων του παιχνιδιού (π.χ. στα vidocs κτλ.).

Ακόμα και το trailer της E3 είναι ένα mix από single player από παλαιότερες και πιο πρόσφατες build του παιχνιδιου. Έχει αναλυθεί εκτενώς σε πολλά sites, αλλά είναι και εμφανές αν κάτσει κάποιος και αναλύσει ξεχωριστά τις σκηνές του trailer.;)

Οπότε αν κάποιος προσπαθήσει να αντλήσει πληροφορίες για το παιχνίδι από τα videos, σίγουρα δεν θα λάβει την σωστή εικόνα για το παιχνίδι (σχόλια περί μετριότητας κτλ. ).

PDS13, τα παραπάνω είναι απάντηση και για εσένα, αφού ισχυρίζεσαι πως λαμβάνεις εικόνα για το παιχνίδι από videos.

Και για να αντιληφθούν κάποιοι που δεν το έχουν ίσως αντιληφθεί ακόμα το μέγεθος του εγχειρήματος "4 Player Co-Op Campaign" στο Halo 3, let me elaborate on that :

Πρέπει το παιχνίδι να είναι μελετημένο ώστε να έχει σταθερό framerate όχι με έναν, όχι με 2, όχι με 3, αλλά ME 4 παίκτες ( ο Master Chief, o Arbiter και 2 Elites). Και μάλιστα όλοι αυτοί να φαίνονται κανονικά στην οθόνη, να ελέγχονται από ξεχωριστούς παίκτες και όλη το σκηνικό του παιχνιδιού στο campaign να είναι απόλυτα ελεγχόμενο και σταθερό, χωρίς καθυστερήσεις και προβλήματα συγχρονισμού μέσω διαδικτύου (Live).

Αντιλαμβάνεστε πιστεύω πόσο challenging είναι σαν εγχείρημα κάτι τέτοιο. Μέχρι τελευταία στιγμή δεν ήταν καν σίγουροι αν θα καταφέρουν να το ενσωματώσουν στο παιχνίδι. Ένα thumbs up από εμένα πάντως στην bungie για αυτό. Μένει να δούμε πώς θα δουλεύει και στην πραγματικότητα, αν και είμαι αισιόδοξος.

Για το Live δεν καταλαβαίνω γιατί γίνονται τέτοια σχόλια. Προσωπικά, είμαι πολύ ικανοποιημένος και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με lag κτλ. Το μόνο πρόβλημα που είχα ήταν πριν λίγες ημέρες με το demo του Bioshock, αλλά ΟΚ, αναμενόμενο. Και η κατάσταση διορθώθηκε μέσα σε λίγες ώρες. No problem at all.

Τέλος, όλες οι συγκρίσεις που κάνουμε παιδιά είναι άκυρες εδώ μέσα....δεν έχουν νόημα.
Απλά θα περιμένω να βγει το παιχνίδι. Και τότε, ας μιλήσουμε ξανά, με πιο στέρεα επιχειρήματα.:)

NonBorn
20-08-2007, 17:53
Ας ηρεμήσουν όμως οι τόνοι... Δεν είμαστε εδώ για να τσακωθούμε! και δε θα αφήσω το topic να γίνει προσωπική επίθεση με το μπαλάκι να πηγαίνει από τον ένα στον άλλον.

Μπράβο στην bungie για το 4 coop online, πάντα τα fps με συγκινούσαν σε αυτό το επίπεδο και ήταν ένας από τους λόγους που είχα λιώσει τα Halo στο πρώτο xbox. Τα χα τερματήσει σε όλες τις δυσκολίες με όλους μου τους φίλους :p Πολύ λιώσιμο.

Και για να τελειώνουμε με το θέμα τον συγκρίσεων σε ένα μήνα βγαίνει το halo και θα δούμε πόσο πάνω είναι το SP από το MP και θα μπορέσουμε να μιλήσουμε ανοιχτά πλέον. Αλλά επειδή ακουγονται πολλά γι αυτό κλπ κλπ και πολλά πολλά ακόμα θα σου πω κάτι τελευταίο για να σκεφτείς retro και όχι για να μου απαντήσεις πάνω σε αυτό...

"To ressistance που όπως φαίνεται δεν έχεις σε πολύ εκτίμηση-και αυτό είναι λάθος σου- έχει τα ίδια γραφικά και τα ίδια εφέ και τα ίδια όλα σε τεράστιες πίστες με 40 άτομα online χωρίς το παραμικρό lag. Και μιλάμε για 20vs20 χωρίς LAG!"

Λοιπόν αυτό είναι μία ένδειξη του ότι αυτά που τόσο υποστηρίζεις για το SP και το MP μπορεί να μην είναι 100% ακριβώς όπως λέγονται ή ακούγονται... Δεν θέλω να συγκρίνω και δεν είναι ο σκοπός μου με αυτό που μόλις σου πα, απλά θέλω να σου δείξω ότι γίνονται κι άλλα "τρελά" αλλού που όντως είναι κατορθώματα και δεν αναφέρονται... Μην βλέπουμε με παροπήδες λοιπόν... Σκέψου λοιπόν αυτό που είπα για το online του Ressistance και τι μπορεί να σημαίνει...


Ας τελείωσει όμως το tennis με το μπαλάκι εδώ σας παρακαλώ, για να μη γίνουμε και κουραστικοί σε όσους διαβάζουν...

Ευχαριστώ :)

blizard
20-08-2007, 18:24
blizard:

Συγγνώμη, αλλά δεν πρόκειται να δεχθώ υποδείξεις για το αν θα χαρακτηρίσω ή όχι συγκεκριμένα σχόλια ( και όχι άτομα φυσικά) τα οποία στερούνται υποτυπώδους τεκμηρίωσης, εκτός των άλλων.
Και φυσικά και έχω δικαίωμα να ασκήσω ελεύθερη κριτική σε σχόλια άλλων χρηστών, τα οποία κατά τη γνώμη μου ήταν άκρως προπαγανδιστικά.
Όπως σου απάντησα από την αρχή, τα δικά σου σχόλια είναι τα μόνα που μπορούν να χαρακτηριστούν ως προπαγανδιστικά..
Αυτό που εσύ θεωρείς προπαγάνδα είναι απλά η αναφορά από χρήστες αυτού που βλέπουν με τα μάτια τους από τα video και δεν είναι σωστό να το χαρακτηρίζεις με τέτοιο τρόπο.

Η σιγουριά σου ότι σε ελάχιστες μέρες που κυκλοφορεί θα εμφανιστεί εντελώς διαφορετικό και πολύ βελτιωμένο σε σχέση με όλα τα video που έχουμε δει εμένα μου φαίνεται παράλογη, αλλά μένει να αποδειχτεί.
(δεν χαρακτήρισα προπαγανδιστικά αυτά που ελπίζεις να είναι το game, όσο παλαβά και να μου φαίνoνται , αλλά δεν πρέπει να χαρακτηρίζεις και εσύ την άποψη ότι το παιχνίδι θα είναι κάτι ανάλογο με όσα έχουμε δει μέχρι τώρα ... αν συνεχίσεις να μην το σέβεσαι, τότε φανερά τα δικά σου σχόλια είναι αυτά που κάνουν την προπαγάνδα)

blizard:
Για το Live δεν καταλαβαίνω γιατί γίνονται τέτοια σχόλια. Προσωπικά, είμαι πολύ ικανοποιημένος και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με lag κτλ. Το μόνο πρόβλημα που είχα ήταν πριν λίγες ημέρες με το demo του Bioshock, αλλά ΟΚ, αναμενόμενο. Και η κατάσταση διορθώθηκε μέσα σε λίγες ώρες. No problem at all.

Δεν γίνονται σχόλια για το live αλλά για την έλλειψη server σε μερικά games που το χρειάζονται, σε αντίθεση με την sony, (ή την epic μια που βγαίνει το UT σε λίγο) που βάζουν dedicated server.

Δεν πιστεύω να χρειάζεται να σου εξηγήσω τα πλεονεκτήματα που υπάρχουν , κυρίως για μεγάλα maps και παιχνίδια με πολλούς παίκτες, όταν έχεις dedicated server.
(oύτε είπα ότι θα έχεις σοβαρά προβλήματα... απλά μιλάμε για top multiplayer τίτλους και το p2p φέρνει σίγουρα κάποιους περιορισμούς.)

retro
20-08-2007, 19:03
Συνεχίζεις να εμμένεις σε videos από την ανάπτυξη του παιχνιδιου μήνες πριν και κυρίως απο MP. Κι ενώ σου έχω εξηγήσει γιατί είναι λάθος η συγκεκριμένη προσέγγιση επανειλημμένα, συνεχίζεις να επιμένεις.
Και επιπροσθέτως, εγώ παραπληροφορώ και προπαγανδίζω (που έχω ποστάρει και 5-10 εικόνες απο campaign κοντά στην τελική έκδοση, που μόνο όποιος είναι στραβός η υπερ-προκατειλημμένος θα αρνηθεί την τεχνική αρτιότητά τους ) και όχι εσύ ή κάποιοι άλλοι χρήστες που πετάξαν την ατάκα τους ("μούφα", "φτηνά γραφικά" κτλ.) χωρίς ούτε μια αιτιολόγηση της γνώμης τους.......εσύ τουλάχιστον έκανες μια προσπάθεια.
Anyways.....over and out από εμένα, δεν το συνεχίζω, μην χαλάμε και τις καρδιές μας, να πέσουν και οι τόνοι.

blizard
20-08-2007, 19:40
Απλά φίλε η λογική μερικών λέει πως αν υπήρχαν τρομερά καλύτερα video θα είχαν βγει μέχρι τώρα... σου φαίνεται παράλογο?

Αλλά ακόμα και αν έδωσαν επίτηδες "σαβούρα" για να μας κάνουν την μεγαλύτερη έκπληξη των τελευταίων χρόνων, δικιά τους ευθύνη είναι, δεν μπορείς να κατηγορείς τα σχόλια μας έτσι.

Αν βγει κάτι διαφορετικό θα δείς ότι θα αλλάξουμε γνώμη μόλις το δούμε... δεν είπε κανείς τίποτα για το Gears ή το bioshock πχ.
(Και μην βγάζεις απόλυτα συμπεράσματα μόνο από λίγες εικόνες, εφόσον έχεις ελάχιστη εμπειρία θα ξέρεις πόσο έξω μπορείς να πέσεις έτσι)

Slay
20-08-2007, 20:23
Συνεχίζεις να εμμένεις σε videos από την ανάπτυξη του παιχνιδιου μήνες πριν και κυρίως απο MP. Κι ενώ σου έχω εξηγήσει γιατί είναι λάθος η συγκεκριμένη προσέγγιση επανειλημμένα, συνεχίζεις να επιμένεις.
H E3 ηταν πριν ενα μηνα, και εκει το halo δεν εντυπωσιασε με αυτα που μας εδειξαν, για να μην πω οτι σχεδον οποιοδηποτε αλλο fps στην Ε3 ηταν καλυτερο σε γραφικα απο το halo, και προσπαθηστε ολοι σας να μεινετε στο θεμα, μιλαμε για τα γραφικα του και μονο για αυτα, και αφου εμενεις τοσο στο MP να σου πω οτι το UT3 που ειναι μονο MP εχει πολυ καλυτερα γραφικα απο το halo.

Exoskeletor
22-08-2007, 04:46
Μια απλή ερώτηση : βρες μου screenshot από παιχνίδι με την ίδια καθαρότητα στα textures και προσοχή στη λεπτομέρεια από άλλο παιχνίδι, όπως αυτή π.χ. (sorry που βάζω ίδιες φωτος, αλλά δεν υπάρχουν και πολλές, απ'ό,τι γνωρίζω, απο SP):

http://www.bungie.net/images/Games/Halo3/Screenshots/H3_E307_3P04.jpg

...ή βρες μου άλλο παιχνίδι με τέτοια (καταπληκτική, κατ'εμέ) υλοποίηση του HDR:

http://www.bungie.net/images/Games/Halo3/Screenshots/H3_E307_3P02.jpg


ή

http://i205.photobucket.com/albums/bb277/Macsto/3.jpg


Γνώμη μου είναι πως το Halo 3 θα έχει τα πιο καθαρά και αληθοφανή γραφικά. Επίσης βρίσκω εξαιρετικό τον τρόπο με τον οποίο χειρίζονται το HDR.




Na se rotiso kati. alla games ektos apo halo 1 kai 2 exeis peksei pote? giati ean ayta eine ta poio kathara grafika kai exei thn kalyterh ulopoihsh to hdr diladi to far cry me hdr half life lost coast, to crysis ti exoun? kamia 500ria fores kalyterh?

Eipame tragika ta grafika den eine, pezete to game alla apo to halo 2 exei poly mikres diafores. isa isa gia na mporeis na to pezeis se 40ra k na mh blepeis pixeliasma ktl. Xalara ebgene se ps2 etsi opos eine :D

Elpizo apo gameplay na eine opos tou 1 kai oxi tou 2 pou htan ligo moufa

retro
22-08-2007, 17:17
Ε, δεν συνέκρινα τα γραφικά του και με το Crysis. Πιστεύω πως είναι πιο ολοκληρωτική και ολοκληρωμένη, εν γένει, εμπειρία σαν παιχνίδι το Halo, αλλά στα γραφικά, όχι, δεν τα συγκρίνω.
Από far cry και half life (καταπληκτικό παιχνίδι, απλά καταπληκτικό btw.) , ναι, πιστεύω έχει καλύτερη υλοποίηση. Και με διαφορά.

Στο post σου βέβαια, φάσκεις και αντιφάσκεις .Την μία μου το συγκρίνεις με παιχνίδια πολύ καλών γραφικών, την άλλη μου λες πως έχει οριακά καλύτερα γραφικά από το Halo 2. Ποιό από τα 2 να πάρω σαν γνώμη σου τελικά;;

Δηλαδή εσύ σε αυτό εδώ το post (http://www.ps3forums.gr/vb3/showpost.php?p=7201&postcount=24) είδες πολύ μικρές διαφορές......whatever...

Δηλαδή αν αυτό :


Eipame tragika ta grafika den eine, pezete to game alla apo to halo 2 exei poly mikres diafores. isa isa gia na mporeis na to pezeis se 40ra k na mh blepeis pixeliasma ktl....δεν είναι LOL, τι είναι;;:bgrin2:

Μερικές φορές έχω την εντύπωση ότι δεν προσέχετε τι γράφω βρε παιδιά...για το E3 trailer έχω μιλήσει slay. Κι ακόμα κι εκεί, υπάρχουν μέσα κάποιες πολύ εντυπωσιακές σκηνές.
Το UT;; Σε τι χώρους θα παίζεις στο UT;;;
Λαμβάνετε υπόψην τις ιδιαιτερότητες κάθε παιχνιδιού πριν βάλετε εύκολα συμπεράσματα.

baphomet
22-08-2007, 17:30
ρε Exoskeletor στέκουν αυτά που λές;παιχνίδι του 2004 θα μοιάζει σε γραφικά με παιχνίδι του 2007 και μάλιστα σε δυνατότερο μηχάνημα.ΕΛΕΟΣ δηλαδή.εγώ θα έλεγα πολλά νερά,σαλάτες,να αποφεύγετε να βγαίνετε από το σπίτι και air condition

σήμερα έγινε και παρουσίαση του HALO (http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=182286) σε IMAX οθόνη στην Αμερική.πρέπει να κάλεσαν όλους του τυφλούς και αδαής γιατί όλοι μιλάνε για απίστευτα γραφικά και εντυπωσιακό gameplay.αλλά κάτι περισσότερο θα ξέρουν πολλοί από δω μέσα

retro
22-08-2007, 18:08
σήμερα έγινε και παρουσίαση του HALO (http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=182286) σε IMAX οθόνη στην Αμερική.πρέπει να κάλεσαν όλους του τυφλούς και αδαής γιατί όλοι μιλάνε για απίστευτα γραφικά και εντυπωσιακό gameplay.αλλά κάτι περισσότερο θα ξέρουν πολλοί από δω μέσα

Οι εντυπώσεις μέχρι τώρα είναι όντως οι καλύτερες.

Όσοι έχετε υπομονή, διαβάστε αυτό (http://www.neogaf.com/forum/showpost.php?p=7517064&postcount=704) το post ενός ατόμου που ήταν μέσα.

Ένα μικρό απόσπασμα, ουσιαστικά η κατακλείδα του άρθρου του :


[...]
As for some general things, there was a lot of combat banter. The Grunts were always screaming about the Arbiter, telling him to "get away while he still could" and to "save himself" (shaky loyalties... a sign of things to come, maybe?), and going on about "How could the Demon be here?!" "The Demon is alive?", and all around Grunt banter. The Brutes were quick to anger and were constantly shouting taunts, orders, and just making quite the racket. Jackals were still (from what I could tell), illegible. Drones were downright fucking scary, their shrieks are still burned into my head. The graphics were, again, this bears repeating, amazing. The best looking game I've ever laid eyes on. Even when I take my Halo blinders off, the game is a technical masterpiece. The HDR, scale, and attention to detail is phenomenal. There's tons of objects littering the environment. From what little we saw of it, the water looks incredible. The framerate is as smooth as butter and most probably above 30FPS. The motion blur is incredible, and does wonders for the game. The foliage system is even better than it was in the Beta, with the draw distance bumped up significantly and the overall lushness and plentifulness of it a thousand fold what we saw before. It swayed in the wind, and actually moved as the player traversed through it. The same applied to the bigger foliage, which has reached Crysis-levels of interactivity, gently brushing aside as players moved through it, or violently snapping around as vehicles traversed nearby. Leaves and such now respond as well, moving out the way to make way for characters. It should also be noted that throughout the entire level, there were tons of Banshees and Phantoms removed from the fight streaking toward the Ark. The sense of scale you get from this game is unprecedented. It's truly a masterpiece. Sounds were another huge thing, vastly improved from what I could tell (even through the terrible speakers they had set up). It loud and abundant, really adding to the experience. This game is going to be INCREDIBLE on a good surround sound system. I really need to invest in a new one, because really, you'd be doing yourself a disservice by not having only the best setup to run this baby on.

All in all, it was INCREDIBLE. This was hands-down the most fun I've ever had with Halo, and I wasn't even playing. I don't know what's going to happen to me on the 25th, because I think that my head my damn well explode when I boot it up for the first time. Fucking incredible atmosphere, graphics, combat, flow, everything was perfect.
[...]

klepidas
22-08-2007, 18:23
To Halo 3 Den Einai Katholou Asximo Game Makari Na Evgaze Ena Tetoio Titlo I Sony

Exoskeletor
22-08-2007, 20:59
Ε, δεν συνέκρινα τα γραφικά του και με το Crysis. Πιστεύω πως είναι πιο ολοκληρωτική και ολοκληρωμένη, εν γένει, εμπειρία σαν παιχνίδι το Halo, αλλά στα γραφικά, όχι, δεν τα συγκρίνω.
Από far cry και half life (καταπληκτικό παιχνίδι, απλά καταπληκτικό btw.) , ναι, πιστεύω έχει καλύτερη υλοποίηση. Και με διαφορά.

Στο post σου βέβαια, φάσκεις και αντιφάσκεις .Την μία μου το συγκρίνεις με παιχνίδια πολύ καλών γραφικών, την άλλη μου λες πως έχει οριακά καλύτερα γραφικά από το Halo 2. Ποιό από τα 2 να πάρω σαν γνώμη σου τελικά;;

Δηλαδή εσύ σε αυτό εδώ το post (http://www.ps3forums.gr/vb3/showpost.php?p=7201&postcount=24) είδες πολύ μικρές διαφορές......whatever...

Δηλαδή αν αυτό :
...δεν είναι LOL, τι είναι;;:bgrin2:

Μερικές φορές έχω την εντύπωση ότι δεν προσέχετε τι γράφω βρε παιδιά...για το E3 trailer έχω μιλήσει slay. Κι ακόμα κι εκεί, υπάρχουν μέσα κάποιες πολύ εντυπωσιακές σκηνές.
Το UT;; Σε τι χώρους θα παίζεις στο UT;;;
Λαμβάνετε υπόψην τις ιδιαιτερότητες κάθε παιχνιδιού πριν βάλετε εύκολα συμπεράσματα.


Katse gia na katalabo ego sigrina to halo 3 me to crysis? esy otan eleges pos to halo 3 exei xiristi kalitera apo opou exeis dei to hdr enoouses oti to exei xiristi kalytera apo to hdr pou eixe to halo 2?? ase pou ego pote den milisa gia kati parapano apo grafika. gia grafika milame (pou k ayta sth te;ikh ekdosh mporei na excoun alaksei), to paixnidi oute ego oute esy apo oso katalabeno to exoume termathsh akoma

WolfRathmA
22-08-2007, 22:45
1. σας αρεσει; παιχτε το... δεν σας αρεσει; μην το παιξεται.

2. φευγεται συνεχεια απο το θεμα και εχουν αρχισει η ηρωνιες απο εδω και απο εκει. παρακαλω να σταματησουν οσο γινεται γιατι δε θα βγει σε καλο.

3. συκρινεται γιαουρτια με κολοκυθακια... ελεος δηλαδη ρε παιδια...

4. δεν εχει βγει καν το παιχνιδι και το εχετε χαρακτιρησει θεο και εγω δε ξερω τι... καθίστε να το δουμε ρε παιδια πρωτα στην τελικη του μορφη...

5. οπως και να εχει, με τον εναν η τον αλλον τροπο αν ειναι καλο θα το παιξουμε. αν δεν ειναι θα το παρατησουμε.

6. ελεος...

baphomet
23-08-2007, 12:39
άλλο ένα video (http://media.xbox360.ign.com/media/734/734817/vid_2095499.html) από το ΗΑLO 2...εε το HALO 3 ήθελα να πώ...αμάν αυτή η ομοιότητα :giggle:

Exoskeletor
28-08-2007, 21:13
Ta vidfeakia ta nea pou bghakn sto gamersyde tou halo 3 toubano e? oreo gameplay fenete na exei. ante na doume pote tha to peksoume sta pc kiayto

baphomet
30-08-2007, 10:22
Halo 3 Goes Gold (http://news.teamxbox.com/xbox/14371/Halo-3-Goes-Gold/)

Most Anticipated Title of 2007 Released to Manufacturing, Begins Final March to Xbox 360

The wait is almost over. “Halo 3,” the final chapter in the groundbreaking “Halo” trilogy and the most anticipated game release of 2007, has been released to manufacturing.

Three years in the making by renowned developer Bungie Studios, “Halo 3” is now finished and will begin its journey to store shelves around the world in less than four weeks. “Halo 3,” which has already set new records as the fastest preordered game in history, has exceeded one million presales in North America alone. The title is set to shatter day-one entertainment sales records when it is released worldwide beginning Tuesday, Sept. 25.

“This is a huge milestone for us and a big cause for celebration at Bungie and Microsoft Game Studios,” said Harold Ryan, Studio Head at Bungie Studios. “This is the game we’ve always wanted to make and certainly the best game our studio has developed. We can’t wait for gamers to get their hands on it on Sept. 25.”

Created by legendary developer Bungie Studios and exclusive to the Xbox 360™ video game and entertainment system, “Halo 3” will set a new standard for interactive storytelling and social gaming by engaging consumers worldwide in Master Chief’s epic battle to save humankind. In November 2004, the world’s view of video games changed forever with the release of “Halo 2,” which generated a record-setting $125 million (U.S.) in sales within the first 24 hours and changed the way people think about interactive entertainment. Three years later, it remains the most-played game on Microsoft’s Xbox LIVE® online gaming and entertainment network, with nearly 1 billion hours of online gaming logged to date.

Metatron
30-08-2007, 17:46
Halo 3 Goes Gold (http://news.teamxbox.com/xbox/14371/Halo-3-Goes-Gold/)

Most Anticipated Title of 2007 Released to Manufacturing, Begins Final March to Xbox 360

The wait is almost over. “Halo 3,” the final chapter in the groundbreaking “Halo” trilogy and the most anticipated game release of 2007, has been released to manufacturing.

Three years in the making by renowned developer Bungie Studios, “Halo 3” is now finished and will begin its journey to store shelves around the world in less than four weeks. “Halo 3,” which has already set new records as the fastest preordered game in history, has exceeded one million presales in North America alone. The title is set to shatter day-one entertainment sales records when it is released worldwide beginning Tuesday, Sept. 25.

“This is a huge milestone for us and a big cause for celebration at Bungie and Microsoft Game Studios,” said Harold Ryan, Studio Head at Bungie Studios. “This is the game we’ve always wanted to make and certainly the best game our studio has developed. We can’t wait for gamers to get their hands on it on Sept. 25.”

Created by legendary developer Bungie Studios and exclusive to the Xbox 360™ video game and entertainment system, “Halo 3” will set a new standard for interactive storytelling and social gaming by engaging consumers worldwide in Master Chief’s epic battle to save humankind. In November 2004, the world’s view of video games changed forever with the release of “Halo 2,” which generated a record-setting $125 million (U.S.) in sales within the first 24 hours and changed the way people think about interactive entertainment. Three years later, it remains the most-played game on Microsoft’s Xbox LIVE® online gaming and entertainment network, with nearly 1 billion hours of online gaming logged to date.

Hype και Άγιος ο Θεός...

Όταν έβγαινε το Halo 2, έτσι ακριβώς έκαναν και τότε, γιόρταζαν οι developers της Bungie και έλεγαν ότι το παιχνίδι ήταν το καλύτερο που έφτιαξαν ποτέ (μέχρι τώρα τρία δεν έχουν βγάλει όλο κι όλο?) ίσα ίσα για να βγουν μετά, πάνω στην ανάπτυξη του Halo 3 και να πούνε ότι "παραδεχόμαστε ότι το Halo 2 δεν ήταν το αποτέλεσμα που θέλαμε σαν παιχνίδι". Αυτό ειπώθηκε στο πρώτο βίντεο που ανέβασαν στο Live σχολιάζοντας την ανάπτυξη του "καλύτερο παιχνίδι όλων των εποχών 3". Δεν ντράπηκαν τότε, σιγά μη ντραπούν και τώρα...

Το μόνο που μένει, είναι να δούμε αν αξίζει όλος αυτός ο ντόρος που γίνεται...

Και αυτά τα περί "έσπασε ρεκόρ γρηγορότερων πωλήσεων" τα ακούμε πολύ συχνά όλα αυτά τα χρόνια, πάντα κάποιο παιχνίδι με hype άνευ προηγουμένου "σπάει ρεκόρ" σαν τον Κακλαμανάκη ανεξαρτήτως ποιότητας. Δεν αναφέρομαι στο Halo περί ποιότητας αλλά ο φίλτατος Baphomet είπε κάτι για της πωλήσεις που θα κάνει το Halo 3 σε προηγούμενο post, και του λέω ότι ΑΝ ΟΙ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΜΕΤΡΟΥΣΑΝ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΕΝΟΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ ΤΟΤΕ ΟΛΟΙ ΟΙ GAMERS ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΤΟ ZELDA OCARINA OF TIME ΣΤΗΝ ΣΥΛΛΟΓΗ ΤΟΥΣ.

Τι να κάνουμε όμως, δεν πειράζει, ας έχουν και κάτι να παίξουν και τα Xbots. Μόνο το Halo έχουν και το "GoW". Όλα τα άλλα είναι multiplatform ωχχχχ συγνώμη!!!! το GoW θα βγει και σε PC ..... ώπα! περιμέντε... και το Halo 3 δεν θα βγει σε PC μετά από κάποιο καιρό?????

Τέλος αυτό το thread έχει γίνει ούτως η αλλιώς flame... σαν την Πελλοπόνησο. Οπότε ελπιζω να μην παρεξηγηθούν κάποιοι.

Metatron
30-08-2007, 18:15
Και κάτι άσχετο... WolfRatmA τι έγινε? Αλλαξοπίστησες? Το λέω επειδή σε θυμάμαι από ένα "άλλο" φορουμ, με σχόλια όχι και τόσο κολακευτικά για τη sony... (κάτι ότι δεν βγαίνει τίποτα καλό στο PS3... και κάτι άλλα τέτοια "ομορφα" θυμάμαι...), ήσουν πολύ "μαχητικός" τότε;). Ομολογώ ότι εξεπλάγην (ευχάριστα) όταν σε είδα σε αυτό το forum και μάλιστα σε "δοιηκητική" θέση μμμμμ...

Αχχχχ!! Δάσκαλε που δίδασκες και λόγο δεν κρατάς....!!

Τέσπα, βλέπω ότι επιτέλους ήρθες στον ίσιο δρόμο χεχεχεχε:1appl:.

PDS
30-08-2007, 18:25
Τέσπα, βλέπω ότι επιτέλους ήρθες στον ίσιο δρόμο χεχεχεχε:1appl:.

Κοιτα ολοι θα ερθουν στον ισιο δρομο καποια στιγμη,αλλο που δεν το παραδεχονται:giggle:

retro
30-08-2007, 20:28
Metatron:

Ωραίο το δίδαγμά σου περί flame και λοιπών ιστοριών, μόνο που ίσως δεν αντιλήφθηκες ότι εσύ κάνεις τα ίδια και χειρότερα.

Και εκτός των άλλων τα posts σου είναι OFF TOPIC.

Η bungie δεν έχει αναπτύξει μόνο 3 παιχνίδια, get your facts straight πριν αμολήσεις τις αστήρικτες κακιούλες σου.

Είτε σου αρέσει είτε όχι, το Halo 2 έχει σπάσει πολλά ρεκόρ, όχι μόνο πωλήσεων, που αποδεικνύουν πως είναι ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι και με τεράστια διάρκεια στο χρόνο. Σίγουρα θα μπορούσε να είναι καλύτερο και αυτό λέει και η bungie. Τα μαρκετινίστικα κόλπα πάντα είναι μέσα στο παιχνίδι και δεν έχει η bungie τα αποκλειστικά δικαιώματα. Θες να θυμηθείς σε πόσα μαρκετινίστικα κόλπα σε έχει παρασύρει η αγαπημένη σου, κατά τα άλλα, sony ;
Σε έχει φτάσει μέχρι στο λυπηρό, κατ'εμέ , σημείο, να χαρακτηρίζεις συλλήβδην όλους όσους έχουν άλλη κονσόλα από αυτήν που έχεις επιλέξει εσύ με υποτιμητικά προσωνύμια (xbots) και να τους αποκαλείς "παραστρατούντες" από τον ένα και μοναδικό, σωστό (κατ'εσέ) δρόμο. Pathetic.

Ο αριθμός των πωλήσεων, συμφωνώ, δεν είναι απόλυτο κριτήριο, αλλά είναι μια σημαντική παράμετρος. Μην μηδενίζεις την αξία της.

Όσο για την πρότασή σου περί multi-platforms...κτλ. , ας το αφήσω, δεν σε παίρνει να επεκταθώ και εκτός των άλλων θα εμπλακούμε τελικά σε μάχη για κονσόλες και δεν θέλω να το συνεχίσω. Αν θέλεις φυσικά μπορείς να συνεχίσεις να παραπληροφορείς εσύ...

Και για να επιστρέψω και λίγο on topic, τα videos του GS από την τελευταία GC :

http://www.gamersyde.com/news_4868.html
http://www.gamersyde.com/leech_4339_en.html (το ίδιο, απλά ολόκληρο τo video, όχι σπαστό σε κομμάτια και με καλύτερη ποιότητα)

antonis
30-08-2007, 20:59
+1 retro..

Metatron
30-08-2007, 21:29
Ας βγούμε λίγο "offtopic".

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι όταν διαβάζουν υποτημιτικά σχόλια κατά της microsoft σου βάζουν την ταμπέλα του "σονάκια" (η αγαπημένη σου sony και λοιπές αηδίες). Εγώ μπορεί να έχω μόνο Wii και να μπαίνω στο φόρουμ για να σπάσω πλάκα.

Η "προκατάληψη" που έχεις με το Playstation brand σε έχει κάνει να φοράς παρωπίδες και να μην μπορείς να κρίνεις κάτι μεταξύ σοβαρού κι αστείου, βλέποντας παντού σονάκηδες που θέλουν να ασελγήσουν με το όνομα της "δικής" σου κονσόλας και του "αγαπημένου" σου παιχνιδιού.

Εγώ το σχόλιο περί "ίσιου" δρόμου το είπα θέλοντας να πειράξω λίγο τον WolfRathmA και ουδέ ποτέ πίστεψα ότι κάποιος θα το έπαιρνε τόοοοσο σοβαρά ώστε μάλιστα να στηρίξει και ολόκληρη την επιχειρηματολογία του πάνω σε αυτό! PATHETIC (για να χρησιμοποιήσω και τα λεγόμενά σου).

Για σκέψου λίγο, μπήκες στο forum επειδή σε "έτσουξαν" τα σχόλια που έγιναν για τα γραφικά (λες και ήρθε το τέλος του κόσμου) και προσπαθείς με νύχια και με δόντια (screenshots, video) να μας πείσεις "sony":angry: και καλά για το αντίθετο! Άλλος έχει φτάσει σε "ΛΥΠΗΡΟ" σημείο εδώ μέσα...

Δεν θυμάμαι κάπου να έγραψα ότι η "αγαπημένη" μου sony έχει μόνο αποκλειστικούς τίτλους αλλά και πάλι έχει περισσότερους από το 360!

Δεν μηδένισα την αξία των πωλήσεων, αντίθετα κάποιος άλλος την πήγε στο... άπειρο.

Και τέλος αν δεν ξέρω τι άλλο έχει βγάλει η Bungie εκτός του Halo, σημαίνει ότι μάλλον δεν πρόκειται για καμια σπουδαία εταιρία. Στηρίζεται ΜΟΝΟ στο Halo brand. Να δούμε τι θα βγάλει στο μέλλον εκτός του Halo Wars (κι άλλο Halo).

retro
30-08-2007, 21:59
Ας βγούμε λίγο "offtopic".
Εγώ μπορεί να έχω μόνο Wii και να μπαίνω στο φόρουμ για να σπάσω πλάκα.


Υπάχουν και κάποιοι όμως που μπορεί να θέλουν να κάνουν σοβαρή κουβέντα περί gaming. Εαν εσύ πιστεύεις πως αυτό δεν είναι εφικτό, ΜΗΝ συμμετέχεις.



Η "προκατάληψη" που έχεις με το Playstation brand σε έχει κάνει να φοράς παρωπίδες και να μην μπορείς να κρίνεις κάτι μεταξύ σοβαρού κι αστείου, βλέποντας παντού σονάκηδες που θέλουν να ασελγήσουν με το όνομα της "δικής" σου κονσόλας και του "αγαπημένου" σου παιχνιδιού.Εγώ ΠΟΤΕ δεν μίλησα για την "κονσόλα μου" και ούτε χαρακτήρισα κάποιον για τις επιλογές του.
Το αν αυτά που είπες τα είπες σαν σοβαρά ή αστεία, άσε με να το κρίνω εγώ. Νομίζεις πως έχεις να κάνεις με παιδάκια να τα χειραγωγείς όπως θέλεις εσύ;


Εγώ το σχόλιο περί "ίσιου" δρόμου το είπα θέλοντας να πειράξω λίγο τον WolfRathmA και ουδέ ποτέ πίστεψα ότι κάποιος θα το έπαιρνε τόοοοσο σοβαρά ώστε μάλιστα να στηρίξει και ολόκληρη την επιχειρηματολογία του πάνω σε αυτό! PATHETIC (για να χρησιμοποιήσω και τα λεγόμενά σου).Believable......right!!:angry:


Για σκέψου λίγο, μπήκες στο forum επειδή σε "έτσουξαν" τα σχόλια που έγιναν για τα γραφικά (λες και ήρθε το τέλος του κόσμου) και προσπαθείς με νύχια και με δόντια (screenshots, video) να μας πείσεις "sony":angry: και καλά για το αντίθετο! Άλλος έχει φτάσει σε "ΛΥΠΗΡΟ" σημείο εδώ μέσα...Αντί να αναρωτηθείς ποιός είναι τελικά ο λόγος ύπαρξης του thread και από ΠΟΥ προήλθε η λανθασμένη πληροφόρηση ΕΞΑΡΧΗΣ, κάθεσαι και κριτικάρεις τον ρόλο μου και τα δικά μου κίνητρα;;; Γούστο μου και καπέλο μου στην τελική. Το θέμα είναι άλλο : Ποιός λέει ψέμματα και ποιός αλήθειες....εκεί θα κριθεί το "λυπηρό" της υπόθεσης...εγώ ό,τι έγραψα το έκανα με αποδείξεις και στοιχεία, όχι με κολλήματα και προκαταλήψεις (για ποιόν χτυπάει η καμπάνα Metatron;; ).


Δεν θυμάμαι κάπου να έγραψα ότι η "αγαπημένη" μου sony έχει μόνο αποκλειστικούς τίτλους αλλά και πάλι έχει περισσότερους από το 360!Εσύ έχεις Wii, τι σε νοιάζει; Ή είναι πάλι ένα από τα αστειάκια σου;;


Δεν μηδένισα την αξία των πωλήσεων, αντίθετα κάποιος άλλος την πήγε στο... άπειρο.Ποιός;


Και τέλος αν δεν ξέρω τι άλλο έχει βγάλει η Bungie εκτός του Halo, σημαίνει ότι μάλλον δεν πρόκειται για καμια σπουδαία εταιρία. Στηρίζεται ΜΟΝΟ στο Halo brand. Να δούμε τι θα βγάλει στο μέλλον εκτός του Halo Wars (κι άλλο Halo).Δεν έχεις καμία σχέση με το gaming και αυτό φαίνεται από το παραπάνω σου quote.

Και το γελοίο της υπόθεσης είναι να το παίζεις και αντικειμενικός, τρομάρα σου.
Τουλάχιστον, εγώ έχω ανοιχτά τα χαρτιά μου. Σέβομαι όμως, τις επιλογές των άλλων. Δεν χαρακτηρίζω ερήμην.
Αλλά να το παίζεις και αντικειμενικός και ο "σπάω πλάκα" είναι η ΜΕΓΙΣΤΗ υποκρισία.-

I rest my case μαζί σου. Χαμένο keyboard typing και είμαι σίγουρος πως θα λάβω ακόμα μία ασαφέστατη, ανυπόστατη,πλαγίως προσβλητική και υποτιμητική απάντηση. ΧΩΡΙΣ επιχειρήματα, παρά μόνο λόγια του αέρα, όπως μέχρι τώρα άλλωστε.

PDS
30-08-2007, 22:12
Αντί να αναρωτηθείς ποιός είναι τελικά ο λόγος ύπαρξης του thread και από ΠΟΥ προήλθε η λανθασμένη πληροφόρηση ΕΞΑΡΧΗΣ,

Το thread αρχισε κανοντας μια συγκριση σε πραγματικες εικονες των 2 παιχνιδιων.
Ηταν μια αποψη του Nonborn με βαση αυτην την συγκριση, εκανε αυτο το θεμα και ευτυχως υπαρχουν και τα replies.Δεν κλειδωθηκε το θεμα νομιζω μετα το πρωτο ποστ...
Απο κει και περα ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες.

retro
30-08-2007, 22:19
Το thread αρχισε κανοντας μια συγκριση σε πραγματικες εικονες των 2 παιχνιδιων.
Ηταν μια αποψη του Nonborn με βαση αυτην την συγκριση, εκανε αυτο το θεμα και ευτυχως υπαρχουν και τα replies.Δεν κλειδωθηκε το θεμα νομιζω μετα το πρωτο ποστ...
Απο κει και περα ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες.

ΟΚ, το έχουμε εξαντλήσει το συγκεκριμένο θέμα σε προηγούμενες σελίδες και αναλυτικά. Και δεν χαρακτήρισα φυσικά την πρόθεση του Nonborn.:)
Ίσως και να έκανα λάθος που το ξαναανέφερα στο τελευταίο μου post. Λάθος μου. Άλλο ήθελα να δείξω.

Metatron
30-08-2007, 23:00
Φίλε retro... Αντί να κάθομαι να κάνω multiquote τα γραφόμενά σου και να περιμένω να μου απαντήσεις (που θα μου απαντήσεις, είναι σίγουρο) θα πω το εξής.

Αυτό το thread ξεκίνησε με αφορμή τα γραφικά του Halo 3, ενός παιχνιδιού που ΔΕΝ έχει κυκλοφορήσει ακόμα. Από τη στιγμή λοιπόν που δεν το είδαμε ακόμα με τα μάτια μας, μπορεί ο καθένας να βγάζει τα δικά του συμπεράσματα εκ του ασφαλούς. Κάποιοι ποστάρουν κάποιες εικόνες και σχολιάζουν, έρχεσαι μετά εσύ με τις δικές σου εικόνες να τους διαψεύσεις. Υποστηρίζεις ότι η υλοποιήση του HDR είναι η καλύτερη που έχεις δει και τα textures είναι τα καθαρότερα που έχεις δει (τρομάρα να σου ρθει). Βλέπεις λοιπόν ότι το θέμα των γραφικών έγινε καθαρά υποκειμενικό κριτήριο σε αυτό το thread και ο καθένας λέει τα δικά του. Κάποιος μάλιστα το συγκρίνει και με το Resistance και εσύ του απαντάς ειρωνικά.

Τα "επειχηρήματα και τις αποδήξεις" σου τα στηρίζεις σε κάτι που δεν έχεις δει ακόμα με τα ίδια σου τα μάτια, οπότε άσε αυτή την καραμέλα. Όλοι σχολίασαν κάτι πρώιμο με βάση αυτά που θέλει να δείξει το marketing ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ αποδήξεις. Και από πότε κρίνουμε τα γραφικά ενός παιχνιδιού από βίντεο?!

Να σου θυμίσω λίγο τα screenshots του Forza 2, πόση σχέση είχαν με την πραγματικότητα? Ή του PGR3 που προφανώς οι devs μπήκαν στο foto mode του παιχνίδιού που προσφέρει anti-alliasing μετά την λήψη της φωτογραφίας, γιατί το in-game ήταν πολύ διαφορετικό.

ΔΕΝ στηρίζεσαι σε επιχειρήματα με αυτές τις εικόνες, κι εσύ "αερολογίες" λες.

Το post μου το έκανα βλέποντας την "διαφήμηση" πωλήσεων της σειράς Halo και πάνω σε αυτό αναφέρθηκα, δεν βγήκα εγώ εκτός θέματος (στο κάτω κάτω γούστο μου και καπέλο μου όπως λες κι εσύ)

Τέλος, έβγαλες το συμπέρασμα ότι δεν έχω καμιά σχέση με τo χώρο του gaming επειδή δεν ξέρω τι άλλο έχει βγάλει η Bungie. Αυτό είναι τραγικό. Είναι για γέλια.
Οι εταιρίες που γνωρίζει και πρέπει να γνωρίζει ο gamer είναι η nintendo, η sega, η namco, η capcom και κάποιες άλλες που έχουν αφήσει πραγματική ιστορία στον κόσμο του gaming, όχι αυτές που κάνουν μια φούσκα και μετά ένα μπαμ. Στην περίπτωση της Bungie, θα δείξει το μέλλον όμως πλην του Halo εγώ δεν βλέπω τίποτα άλλο στον ορίζοντα, μόνο με αυτό ασχολούνται τόσα χρόνια.

Slay
30-08-2007, 23:34
Στην περίπτωση της Bungie, θα δείξει το μέλλον όμως πλην του Halo εγώ δεν βλέπω τίποτα άλλο στον ορίζοντα, μόνο με αυτό ασχολούνται τόσα χρόνια.
και η rockstar βασικα με το gran theft auto, και η Guerilla με το killzone, και η polyphony digital με το gran turismo, αυτο δεν σημαινει οτι επειδη κανουν μονο ενα παιχνιδι αυτο ειναι λιγοτερο καλο.

Υ.Γ. προσωπικα ποτε δεν μου αρεσαν τα halo, γουστα ειναι αυτα.

blizard
30-08-2007, 23:53
Sorry retro, αλλά νομίζω μόνος σου έβγαλες τα μάτια σου τελικά :)

retro
31-08-2007, 00:20
και η rockstar βασικα με το gran theft auto, και η Guerilla με το killzone, και η polyphony digital με το gran turismo, αυτο δεν σημαινει οτι επειδη κανουν μονο ενα παιχνιδι αυτο ειναι λιγοτερο καλο.

Υ.Γ. προσωπικα ποτε δεν μου αρεσαν τα halo, γουστα ειναι αυτα.

Ακριβώς.;)

Και απόλυτα σεβαστή η άποψή σου να μην είναι στις προτιμήσεις σου το παιχνίδι.

ΑΛΛΟ αυτό όμως και ΑΛΛΟ η προσπάθεια πλήρους αποκαθήλωσής του από "επιτήδειους"...

\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

Φυσικά και δεν θα μπω στην διαδικασία να απαντήσω στον Metatron (αυτή άλλωστε θα ήταν η εύκολη λύση) , απλά θα κάνω quote τον εαυτό μου :


Αν θέλεις φυσικά μπορείς να συνεχίσεις να παραπληροφορείς εσύ...\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\


blizard :

Θα ήθελες να μου εξηγήσεις τι ακριβώς εννοείς;

Metatron
31-08-2007, 00:58
Φυσικά και δεν θα μπω στην διαδικασία να απαντήσω στον Metatron (αυτή άλλωστε θα ήταν η εύκολη λύση) , απλά θα κάνω quote τον εαυτό μου :
<<Αν θέλεις φυσικά μπορείς να συνεχίσεις να παραπληροφορείς εσύ...>>


Αυτή είναι πράγματι η "εύκολη" λύση...

retro
31-08-2007, 01:21
Metatron, βρε αγόρι μου, για να τελειώνουμε κιόλας, πιστεύεις πραγματικά πως δεν έχω τη δυνατότητα να απαντήσω στις ασυναρτησίες που γράφεις;;; Ή πως έχω τη διάθεση να τα κάνω "νιανια" σε όποιον δεν καταλαβαίνει ή δεν θέλει να καταλάβει κάποια πολύ βασικά πράγματα;

Το μόνο που έχεις κάνει μέχρι στιγμής είναι 0% επιχειρήματα - 100% δημιουργία εντυπώσεων.

Απλά μου έχεις δείξει πως έχεις έντονα αρνητικά προκατειλημμένη διάθεση. Δεν είσαι διατεθειμένος να κάνεις διάλογο ούτε να δεχθείς κάποια πράγματα κατ'ελάχιστον. Άκρη λοιπόν ΔΕΝ θα βγει. Για ποιόν λόγο να κάτσω να συζητήσω μαζί σου τελικά;

Άστο λοιπόν καλύτερα.

Τις καληνύχτες μου.:tiphat:

TopGunZ
31-08-2007, 01:27
...πλήρους αποκαθήλωσής...

Καλά, χαλαρώστε πια με το Χάλο, δεν είναι και ο Μεσσίας, ένα κλασικό fps είναι με καλά γραφικά, κάποια καινούρια στοιχεία και λίγο polish στην κλασική και πολυπαιγμένη ιστορία με τα alien invasions. Δεν είναι και Half Life. Περισσότερο θέμα αυθυποβολής είναι.

baphomet
31-08-2007, 09:10
Και αυτά τα περί "έσπασε ρεκόρ γρηγορότερων πωλήσεων" τα ακούμε πολύ συχνά όλα αυτά τα χρόνια, πάντα κάποιο παιχνίδι με hype άνευ προηγουμένου "σπάει ρεκόρ" σαν τον Κακλαμανάκη ανεξαρτήτως ποιότητας. Δεν αναφέρομαι στο Halo περί ποιότητας αλλά ο φίλτατος Baphomet είπε κάτι για της πωλήσεις που θα κάνει το Halo 3 σε προηγούμενο post, και του λέω ότι ΑΝ ΟΙ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΜΕΤΡΟΥΣΑΝ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΕΝΟΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ ΤΟΤΕ ΟΛΟΙ ΟΙ GAMERS ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΤΟ ZELDA OCARINA OF TIME ΣΤΗΝ ΣΥΛΛΟΓΗ ΤΟΥΣ.


ο Slay τοποθετήθηκε πολύ σωστά και είπε ότι απλά γνώμη του είναι και ότι το παιχνίδι δεν του άρεσε ποτέ.γούστα είναι αυτά.όπως και εμένα μου άρεσαν τρελά τα FF αλλά ποτέ το MGS,χωρίς να λέω όμως ότι έχει πέσει Hype με τον τίτλο και ότι δεν είναι παιχνιδάρα.εσύ τώρα τι έρχεσαι και μας λες για Hype και για το Ocarina of Time που θα έπρεπε να έχουμε αγοράσει όλοι?μήπως τα πρώτα ΗALO δεν βγήκαν best selling τίτλοι?μήπως αμφιβάλεις ότι το ίδιο θα γίνει και με το HALO 3?ξέρω ότι στεναχωριέσαι με αυτό σαν fanboy της SONY,όπως στεναχωριούνται άλλοι XBOX fanboys με κάτι τίτλους που θα βγουν στο PS3,αλλά έτσι θα γίνει φίλε μου.δυστυχώς για εσένα ευτυχώς για εμένα και κάποιους άλλους gamers.βγάλτε τις παρωπίδες, δεν βλάπτει.


Και τέλος αν δεν ξέρω τι άλλο έχει βγάλει η Bungie εκτός του Halo, σημαίνει ότι μάλλον δεν πρόκειται για καμια σπουδαία εταιρία. Στηρίζεται ΜΟΝΟ στο Halo brand. Να δούμε τι θα βγάλει στο μέλλον εκτός του Halo Wars (κι άλλο Halo).

θα σου αναφέρω 3 τίτλους στα γρήγορα.ΟΝΙ,Marathon,Μyth.επίσης το HALO WARS ΔΕΝ το βγάζει η Bungie αλλά η Εnseble studios,αυτή που έχει βγάλει το Age of Empires (you know?).αν μην τι άλλο αποδεικνύουν αυτά όχι μόνο το πόσο ανενημέρωτος είσαι αλλά και το ότι γράφτηκες και έχεις ποστάρει μόνο μέχρι στιγμής για να δημιουργήσεις flame.ΕΥΓΕ :1appl:

Metatron
31-08-2007, 14:31
Metatron, βρε αγόρι μου, για να τελειώνουμε κιόλας, πιστεύεις πραγματικά πως δεν έχω τη δυνατότητα να απαντήσω στις ασυναρτησίες που γράφεις;;; Ή πως έχω τη διάθεση να τα κάνω "νιανια" σε όποιον δεν καταλαβαίνει ή δεν θέλει να καταλάβει κάποια πολύ βασικά πράγματα;

Το μόνο που έχεις κάνει μέχρι στιγμής είναι 0% επιχειρήματα - 100% δημιουργία εντυπώσεων.

Απλά μου έχεις δείξει πως έχεις έντονα αρνητικά προκατειλημμένη διάθεση. Δεν είσαι διατεθειμένος να κάνεις διάλογο ούτε να δεχθείς κάποια πράγματα κατ'ελάχιστον. Άκρη λοιπόν ΔΕΝ θα βγει. Για ποιόν λόγο να κάτσω να συζητήσω μαζί σου τελικά;

Άστο λοιπόν καλύτερα.

Τις καληνύχτες μου.:tiphat:

Ρε Retro "αγόρι" μου, αφού έλεγες ότι δεν θα μπεις στη διαδικασία να μου απαντήσεις γιατί θα ήταν η εύκολη λύση. Τώρα τι νομίζεις ότι κάνεις? Μήπως νομίζεις ότι μου την "είπες" ή κάτι τέτοιο? Ας γελάσω καλύτερα... Φάσκεις και αντιφάσκεις. Όσο για τα επειχηρήματα και την "παραπληροφόρηση" που μας πρήζεις σε κάθε post σου, τι να πω?... περί ορέξεως κολοκυθόπητα.

Τις καλημέρες μου.

WolfRathmA
31-08-2007, 14:32
παρακαλώ να σταματήσουν οι ειρωνικές εκφράσεις, αν το θεμα συνεχιστη ετσι θα κλειδωθεί...

blizard
31-08-2007, 15:27
εσύ τώρα τι έρχεσαι και μας λες για Hype και για το Ocarina of Time που θα έπρεπε να έχουμε αγοράσει όλοι?μήπως τα πρώτα ΗALO δεν βγήκαν best selling τίτλοι?μήπως αμφιβάλεις ότι το ίδιο θα γίνει και με το HALO 3?
Το Halo1 ήταν παιχνιδάρα για την εποχή του ... είχε άριστα γραφικά σε σχέση με τον ανταγωνισμό από το ps2 σε συνδυασμό με πολύ καλό gameplay, και γιαυτό άξιζε την φήμη που απέκτησε.
Το δεύτερο ήταν 50-50... δεν χάλασε το καλό όνομα ,αλλά έπαιξε ρόλο και το hype.
Στο halo 3 έχουμε 90% hype και 10% αξία παιχνιδιού... ο κόσμος αγοράζει πριν να δει, ή ακόμα και όταν όσα έχει δει και είναι κάτω του μετρίου.

Θα πουλήσει πολύ και αυτό, δεν αμφιβάλει κανείς, αλλά βλέπουμε ακόμα και από τις αντιδράσεις των παιδιών εδώ ότι το hype έχει βαρέσει κόκκινο.

PDS
31-08-2007, 16:16
Στο halo 3 έχουμε 90% hype και 10% αξία παιχνιδιού... ο κόσμος αγοράζει πριν να δει, ή ακόμα και όταν όσα έχει δει και είναι κάτω του μετρίου.

Θα πουλήσει πολύ και αυτό, δεν αμφιβάλει κανείς, αλλά βλέπουμε ακόμα και από τις αντιδράσεις των παιδιών εδώ ότι το hype έχει βαρέσει κόκκινο.


Σωστο.Αλλα το hype ειναι λογικο να υπαρχει για το συγκεκρενο game εφοσον οπως ειπες και εσυ τα αλλα 2 ηταν ΄πολυ καλα,ειδικα το 1.

Εδω υπαρχει hype για το killzone 2 που το πρωτο δεν ηταν καλο παιχνιδι.

Το θεμα ειναι αν το παιχνιδι θα δικαιολογησει αυτο το hype.
απλα θα περιμενουμε για να δουμε.

SQP_GR
31-08-2007, 17:28
ena tipota tha einai ,apla tha pulisi giati exei mia istoria

baphomet
03-09-2007, 09:04
ena tipota tha einai ,apla tha pulisi giati exei mia istoria

...είπε ο Νοστράδαμος



Σωστο.Αλλα το hype ειναι λογικο να υπαρχει για το συγκεκρενο game εφοσον οπως ειπες και εσυ τα αλλα 2 ηταν ΄πολυ καλα,ειδικα το 1.

Εδω υπαρχει hype για το killzone 2 που το πρωτο δεν ηταν καλο παιχνιδι.

Το θεμα ειναι αν το παιχνιδι θα δικαιολογησει αυτο το hype.
απλα θα περιμενουμε για να δουμε.

+1000

συμφωνώ απόλυτα

WolfRathmA
03-09-2007, 12:34
http://www.gamersyde.com/news_4868_en.html

Βλεποντας τις παραπανω φωτογραφιες με ενθουσιασανε θα ελεγα.
Δε θα το επερνα ποτε μου το Ηalo... Αλλα πιστευω οτι ειναι μια ευκερια να το γνωρισω καλυτερα φετος...

retro
03-09-2007, 16:56
Για τσεκάρετε :

99980

Βλέπετε επίσης χρήση των equipment όπως bubble shield και power drainer. Επίσης να σημειωθεί πως στην συγκεκριμένη πίστα δεν είχε μπει ακόμα η μουσική, την περίοδο της επίδειξης της πίστας, γι'αυτό και δεν την ακούτε . Το επισημαίνει και ο dev κάποια στιγμή.

Κι ας λέει ο ατεκμηρίωτος SQP_GR ό,τι θέλει, το παιχνίδι ΤΑ ΣΠΑΕΙ και φαίνεται. :yay:

I think the game will live up to the hype.:yes:

Sasori
03-09-2007, 17:55
το παιχνίδι φαίνεται πολύ καλό (σε γραφικά τουλάχιστον). όμως εγώ διατηρώ τις επιφυλάξεις μου γιατί σε βίντεο και μάλιστα τραβηγμένο με κάμερα δεν μπορείς να δεις τις ατέλειες που πιθανώς να κρύβονται...

blizard
03-09-2007, 18:51
Το μόνο που καταλαβαίνεις σίγουρα και χωρίς αμφιβολία από αυτά τα video είναι ότι έχετε φάει το "hype" στο full ... :)

Είδα τα video από τις pic που εντυπωσίασαν παραπάνω τον WolfRathmA και ήταν το καλύτερο μετριότατα ... δεν μπορείς να βγάλεις άλλο συμπέρασμα υπό κανονικές συνθήκες.

Sasori
03-09-2007, 20:03
η προσπάθεια πλήρους αποκαθήλωσής του από "επιτήδειους"...



Καλά όταν το διάβασα αυτό έπεσα ξερός κάτω από τα γέλια!:giggle::angry::angry::angry:




Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ εκνευρίζομαι με το Hype του συγκεκριμένου παιχνιδιού αλλά τι να κάνουμε, πρέπει κι αυτοί να πουλήσουν... Προσωπικά είχα ελάχιστες επαφές με τα προηγούμενα και δεν ξέρω αν όντως η σειρά είναι τόσο "θεική" όσο θέλουν να την παρουσιάζουν. Το σενάριο γενικά όμως μου αρέσει πολύ και όντας και λάτρης των fps αυτό το επεισόδιο δεν θα το χάσω. Άσε που νομίζω ότι θα το απολαύσω καλύτερα από τους fan της σειράς γιατί για μένα δεν θα είναι πιθανώς "μια απ τα ίδια".

retro
03-09-2007, 23:09
Το μόνο που καταλαβαίνεις σίγουρα και χωρίς αμφιβολία από αυτά τα video είναι ότι είστε "hyped" στο τέρμα ... :)

Είδα τα video από τις pic που εντυπωσίασαν παραπάνω τον WolfRathmA και ήταν το καλύτερο μετριότατα ... δεν μπορείς να βγάλεις άλλο συμπέρασμα υπό κανονικές συνθήκες.


Καλά, εντάξει.
Είναι ηλίου φαεινότερον ότι είσαι βαθιά προκατειλημμένος.
Το Bioshock θα έρθει στο ps3, το Lair έχει καλό χειρισμό και φταίνε οι reviewers που δεν μπορούν να το συνηθίσουν, τα παραπάνω videos είναι μετρίοτατα( που όλος ο κόσμος εντυπωσιάστηκε μόλις τα είδε, εκτός από τις "γνωστές" εξαιρέσεις φυσικά). Όλο χαριτωμένα πράγματα μας λες τελευταία!:bgrin2:
Βλέποντας και τις αντιδράσεις στο θέμα του Lair, θεωρώ πιθανόν, ακόμα και 9άρια και 10άρια να πάρει στα reviews το Halo (πιθανοτικά μιλάω) πάλι στο hype θα τα αποδώσεις.
"Ε, με τόσο hype, τι βαθμολογίες περιμένατε;" Σε τέτοιο στυλ.
(αντιστρόφως ανάλογη κατάσταση με αυτή του Lair, αν με πιάνεις ;) )
Καθόλου δεν θα με εκπλήξει μια τέτοια αντίδραση.
Αυτά.

Sasori, το παρασοβάρεψα λες, ε;;:p Έχεις ένα δίκιο.:)

Αφού σου αρέσει όμως το σενάριο, ΠΡΕΠΕΙ να κάτσεις να παίξεις και τα προηγούμενα για να μπεις στο κλίμα της ιστορίας. Ναι, ακόμη και το Halo 1.
Το Halo 3 θα έχει πολλά νέα στοιχεία, μην ανησυχείς για αυτό.;)
Με μικρές παραμετροποιήσεις στο κλασσικό, καταπληκτικό gameplay του Halo. Μια μίξη κλασσικού με καινούρια στοιχεία σε αρμονία. Δεν τα λέω εγώ αυτά. Τα πρώτα preview και εντυπώσεις το λένε.

Ειλικρινά συγγνώμη σε όλους για τα offtopic, απλά χρειάζονταν ....to prove my point, αγγλιστί.

Εις αναμονήν λοιπόν... (http://www.halo3countdown.com/)

blizard
03-09-2007, 23:52
Το Bioshock θα έρθει στο ps3, το Lair έχει καλό χειρισμό και φταίνε οι reviewers που δεν μπορούν να το συνηθίσουν, τα παραπάνω videos είναι μετρίοτατα( που όλος ο κόσμος εντυπωσιάστηκε μόλις τα είδε, εκτός από τις "γνωστές" εξαιρέσεις φυσικά).
Για να καταλάβεις πόσο προκατειλημμένος είσαι, φαντάσου ότι δεν μπορείς καν να διαβάσεις σωστά αυτό που λέω εγώ ... σκέψου δηλαδή τι μπορεί να έχεις πάθει με αυτό τα χαμηλής ποιότητας video .

ΥΓ
Επίσης μπορεί να σε βοηθήσει το γεγονός ότι εντυπωσιάστηκες από κάτι τόσο θολό που και ps1 game θα έδειχνε καλό, αλλά και το ότι συχνάζεις σε μέρη όπου όλοι εντυπωσιάζονται από τέτοια.

retro
04-09-2007, 01:41
OK...ό,τι πεις.:cool:

Sasori
04-09-2007, 02:38
Κοίτα retro, για τα review του Lair που αναφέρεις θα ήθελα να σχολιάσω κάτι. Ίσως είναι λίγο τραβηγμένο αλλά πιστεύω ότι στη βιομηχανία των video games που πάνω απ όλα μετράει το κέρδος πρέπει να είμαστε και λίγο "καχύποπτοι", όταν πρόκειται για χρήμα όλα γίνονται.

Θα πω λοιπόν το εξής: Σεπτέμβριος 2007, είναι ο μήνας που κυκλοφορεί το killer app Halo 3 και επίσης ο μήνας που κυκλοφορούν δύο πολλά υποσχόμενα νέα παιχνίδια για το PS3. Προς το παρών και τα δύο κατακρεουργήθηκαν στις κριτικές. (το 7 του IGN για το Heavenly Sword είναι πολύ λίγο για τις αρχικές προσδοκίες)

Τώρα από την άλλη η microsoft για να πούμε και την αλήθεια έχει μια περίεργη "φήμη" ως προς τις τακτικές που ακολουθεί για να καθιερωθεί στην αγορά. Αυτό ίσχυε και στις εποχές πριν την εμφάνηση του Xbox (για να μην παρεξηγηθούμε). Τα έντυπα και τα media έκαναν ουκ ολίγες αναφορές σε χρηματοδοτήσεις του τύπου "σου δίνω τόσα, θα το κάνεις?" που ακολουθούσε ο "Βασίλης" σε αστιευόμενο τόνο βέβαια. Και φυσικά είναι γνωστό ότι το πορτοφόλι της microsoft είναι από δω μέχρι... το φεγγάρι.

Πέρνοντας αυτά υπόψη δεν είναι και τόσο απίθανο να σκεφτεί κανείς ότι η πτώση αυτών των παιχνιδιών συμπίπτει πολύ περίεργα με την κυκλοφορία ενός τίτλου που έχει την δυνατότητα να πουλήσει κανσόλες αλλά και όνομα. Και η microsoft είναι αποφασισμένη να τον κερδίσει αυτό το γύρο με τη sony.

Λέω λοιπόν το αυτονόητο: Πόσο περίεργο θα ήταν να λαδώσει δυο sites (IGN, Gamespot) που ασκούν σημαντική επιρροή στο αγοραστικό κοινό? Το Halo 3 δεν πρέπει να έχει αντίπαλο, πρέπει το μήνα κυκλοφορίας του όλα τα μάτια να είναι στραμένα πάνω του και όχι στον ανταγωνισμό. Νομίζεις ότι είναι δύσκολο ή αδύνατο? Εγώ δεν νομίζω, γιατί αυτά γίνονται παντού όταν εμπλέκονται πολυεθνικές, και η βιομηχανία των video games είναι ένας πολύ επικερδής τομέας.


Και για να μην παρεξηγηθώ λέω ότι δεν ξέρω τι τακτικές ακολουθεί και η sony, όμως ξαναλέω ότι η microsoft έχει προιστορία σε τέτοιου είδους αθέμητες κινήσεις marketing.

Γι αυτό λοιπόν όταν λέμε ότι το review του lair μπορεί και να είναι άδικο, δεν σημαίνει ότι είμαστε sony fanboys που προσπαθόυμε να βρούμε αποδιοπομπαίους τράγους για να "κρύψουμε" την απογοήτευσή μας.

Αυτά, φιλικά:)

retro
04-09-2007, 03:46
Sasori, μου αρέσει ο ευγενικός τρόπος που μιλάς και εκθέτεις τις απόψεις σου.:)

Επί της ουσίας όμως, ακόμη και σ'εσένα δεν φαίνεται too much συνομωσιολογία η παραπάνω θεωρία σου;;
Τόσο εύκολο σου φαίνεται να γίνει στην πράξη αυτό που περιγράφεις;; Ή πως η Sony θα έμενε αμέτοχη σε κάτι τέτοιο;

Αυτό το φθινόπωρο βγαίνουν τόσοι πολλοί και καλοί τίτλοι στο xbox που μπορούμε να πούμε πως είναι κακή περίοδος για το Halo 3.
Bioshock, PGR4, Pro 2008, COD4, Mass Effect, Eternal Sonata κτλ. κτλ.
Αλλά ας πούμε πως αυτό είναι bad point μιας και στην τελική για την ίδια κονσόλα βγαίνουν αυτά τα παιχνίδια ( που αν και bad, είναι ένα point μιας και θα υπάρχουν πολλοί, καλοί τίτλοι ταυτόχρονα;) ).

Πέραν λοιπόν όλων αυτών, έχεις την καθολική κατακρεούργηση του Lair από όλον τον κριτικό τύπο, οπότε δεν μπορούμε να μιλάμε για "επιλεκτικό" θάψιμο :

http://www.metacritic.com/games/platforms/ps3/lair

http://www.gamerankings.com/htmlpages2/929230.asp?q=lair


Όσον αφορά το HS, εχει λάβει συμπαθητικές έως καλές κριτικές και σίγουρα πρόκειται περί ενός πολύ καλού παιχνιδιού :

http://www.metacritic.com/games/platforms/ps3/heavenlysword (http://www.metacritic.com/games/platforms/ps3/heavenlysword)

http://www.gamerankings.com/htmlpages2/928391.asp

Απλά δεν καταφέρνει να ξεχωρίσει ( αν κι αυτή η Nariko έχει, μπει μες στην καρδιά μου αυτό το κορίτσι!:blush: ).

Για το HS δεν μπορώ να πω περισσότερα, γιατί οι βαθμολογίες του αφήνουν περιθώρια να είναι καλύτερο απ'όσο "φαίνεται" με μια πρώτη ματιά από τις βαθμολογίες.
Για το Lair όμως είναι τόσο καταδικαστικές οι βαθμολογίες που δεν αφήνουν αμφιβολίες.
Κοιτώντας και το post του pvinis στο thread του Lair με τον χειρισμό, αρχίζει και αντιλαμβάνεται κάποιος τι ακριβώς συμβαίνει.

Τέλος, πιστεύω πως δεν την έχει ανάγκη τέτοια "αβάντα" το Halo 3. Το hype ήδη είναι τεράστιο.

Συνοψίζοντας και απαντώντας στην ερώτησή σου:


Νομίζεις ότι είναι δύσκολο ή αδύνατο?Πιστεύω πως είναι αδύνατο, αδιανόητο και εκτός πραγματικότητας. (ελπίζω να μην θιχτείς, την θεωρία σου καταδικάζω:angry:, όχι εσένα φυσικά :) )

:)

blizard
04-09-2007, 04:22
Πιστεύω πως είναι αδύνατο, αδιανόητο και εκτός πραγματικότητας. (ελπίζω να μην θιχτείς, την θεωρία σου καταδικάζω:angry:, όχι εσένα φυσικά :) )

:)
Φυσικά... η MS δεν έχει λεφτά εξάλου , δεν έχει συμφέρον να το κάνει, δεν δούλευε ποτέ της έτσι , οι Αμερικάνοι την μισούν κιόλας, οπότε είναι αδιανόητο!!!
Αλλά είμαστε 100% σίγουροι για ένα παιχνίδι που δεν έχουμε παίξει εμείς ότι κάνουν λάθος τα reviews και οι άνθρωποι που βρίσκουν το χειρισμό μια χαρά, ενώ είναι σωστοί όσοι δεν έχουν καταφέρει ουσιαστικά να παίξουν σωστά.


Ασχετο με το παραπάνω ... αλλά μάθετε όσοι δεν γνωρίζεται πως η MS είναι εταιρία μονοπωλίου και "προπαγάνδας" λόγο Αμερικής, έτσι δουλεύει και αυτό ξέρει να κάνει καλά.
Δεν θα αλλάξει τώρα το πετυχημένο μοντέλο της για να ακολουθήσει το μοντέλο άλλων ... αυτών που επενδύουν κυρίως για να φτιάξουνε καλά προϊόντα.


ΥΓ
Βέβαια δεν ενδιαφέρει τον κόσμο τη κάνει ο καθένας , και από πάνω είναι πολύ δύσκολο να το χωνέψεις ... για αυτό και βλέπεις τους περισσότερους να μην έχουν πάρει χαμπάρι και να νομίζουν ότι δεν τρέχει τίποτα.

retro
04-09-2007, 04:54
Αλλά είμαστε 100% σίγουροι για ένα παιχνίδι που δεν έχουμε παίξει εμείς ότι κάνουν λάθος τα reviews και οι άνθρωποι που βρίσκουν το χειρισμό μια χαρά, ενώ είναι σωστοί όσοι δεν έχουν καταφέρει ουσιαστικά να παίξουν σωστά.

Συγγνώμη τώρα............μου λες ότι αυτό :

fxPKXfRRNAY

σου φαίνεται σωστός χειρισμός;;
Μιλάμε ΒΓΑΖΕΙ ΜΑΤΙΑ η καθυστέρηση στις εντολές από το χειριστήριο.
Σε κάποια φάση το κάνει δεξιά-αριστερά και ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ καθόλου!!!
Έλεος, θα κατηγορηθώ και γι'αυτό πια;


Φυσικά... η MS δεν έχει λεφτά εξάλου , δεν έχει συμφέρον να το κάνει, δεν δούλευε ποτέ της έτσι , οι Αμερικάνοι την μισούν κιόλας, οπότε είναι αδιανόητο!!! [...]


Ασχετο με το παραπάνω ... αλλά μάθετε όσοι δεν γνωρίζεται πως η MS είναι εταιρία μονοπωλίου και "προπαγάνδας" λόγο Αμερικής, έτσι δουλεύει και αυτό ξέρει να κάνει καλά.
Δεν θα αλλάξει τώρα το πετυχημένο μοντέλο της για να ακολουθήσει το μοντέλο άλλων ... αυτών που επενδύουν κυρίως για να φτιάξουνε καλά προϊόντα.


ΥΓ
Βέβαια δεν ενδιαφέρει τον κόσμο τη κάνει ο καθένας , και από πάνω είναι πολύ δύσκολο να το χωνέψεις ... για αυτό και βλέπεις τους περισσότερους να μην έχουν πάρει χαμπάρι και να νομίζουν ότι δεν τρέχει τίποτα.
(το bold στο quote σου είναι δικό μου)

Μάλιστα.
Φοράς παρωπίδες αγαπητέ.
Και η MS και η Sony και η Nintendo και η bungie, Polyphony Digital, Konami, ΕΑ, Sega κτλ κτλ. κτλ. ΟΛΕΣ είναι ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ-ΚΑΠΙΤΑΛΕΣ με σκοπό το κέρδος.
Αναγκάζομαι να αναμασώ πράγματα αυτονόητα αυτή τη στιγμή.
Το να επιχειρείς να κάνεις διαχωρισμούς λοιπόν, μόνο έλλειψη αντικειμενικότητας καταδεικνύει, κατά τη γνώμη μου.

blizard
04-09-2007, 05:38
Μιλάμε ΒΓΑΖΕΙ ΜΑΤΙΑ η καθυστέρηση στις εντολές από το χειριστήριο.
Σε κάποια φάση το κάνει δεξιά-αριστερά και ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ καθόλου!!!
Έλεος, θα κατηγορηθώ και γι'αυτό πια;
Δεν έχεις οδηγήσει Δράκο, γιαυτό κατανοώ ότι περιμένεις να αντιδρά σαν το μηχανάκι... αλλά θα μπορούσες να δεις τα σχόλια αυτού που τράβηξε το video και δεν είχε κανένα πρόβλημα με το χειρισμό.

Και αν ήταν μόνο αυτό θα έλεγα ΟΚ... αλλά η σιγουριά σου από την αρχή για κάτι που δεν έχεις δει και είναι τόσο καινούργιο και «ειδικό» , δείχνει ξεκάθαρα ότι ψάχνεις για οτιδήποτε μπορεί να στηρίξει την αρχική θέση που θές να περάσεις, και όχι την αλήθεια.


Φοράς παρωπίδες αγαπητέ.
Και η MS και η Sony και η Nintendo και η bungie, Polyphony Digital, Konami, ΕΑ, Sega κτλ κτλ. κτλ. ΟΛΕΣ είναι ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ-ΚΑΠΙΤΑΛΕΣ με σκοπό το κέρδος.
Αναγκάζομαι να αναμασώ πράγματα αυτονόητα αυτή τη στιγμή.
Το να επιχειρείς να κάνεις διαχωρισμούς λοιπόν, μόνο έλλειψη αντικειμενικότητας καταδεικνύει, κατά τη γνώμη μου.
Ναι, αλλά μην κάνεις σαν να μην ξέρεις και σαν να μην έχεις δει ότι η κάθε εταιρία έχει δικές τις ικανότητες και επενδύει σε διαφορετικά σημεία...

Η Sony πχ φτιάχνει Hardware με μεγάλες δυνατότητες έξω από τα καλούπια των άλλων, η N πρακτικά και έξυπνα προϊόντα , και η MS στο να δημιουργεί τις συνθήκες ώστε ένα χάλια προϊόν να υπερισχύσει και να δημιουργήσει μονοπώλιο.
(Αυτό που κάνει έχει δυσκολίες, αλλά έχει και θετικά γιατί δεν θα κινδυνεύει μετά από κάποιον που θα βγάλει κάτι καλύτερο , αλλά και θα μπορεί να κονομάει πουλώντας για πολλά χρόνια σαβούρα)

baphomet
04-09-2007, 18:43
φίλε retro, πραγματικά θαυμάζω την επιμονή σου :1appl: και την μάχη που δίνεις για να πείσεις τον blizard αλλά τσάμπα κόπος.πιο πιθανόν είναι να συνεργαστεί η MS με την Apple παρά να πει καλή κουβέντα για ΧΒΟΧ ή άσχημη αντίστοιχα για SONY ο blizzard.δεν πειράζει, εμείς θα τελειώνουμε την μάχη σαν θύματα του hype και του marketing της MS και o blizzard που δεν πέφτει θύμα της MS θα καβαλάει δράκους με χειρισμό ελκήθρου :fryingpan:

blizard
04-09-2007, 18:55
Και εσείς μπορεί να κάνετε το ίδιο σε λίγα χρόνια που θα έχει γίνει στάνταρ o χειρισμός με motion sensing και θα έχει περάσει στo πολύ κόσμο.... θα του κάνει hype η MS στο xbox920 και θα σου αρέσει 100%.

NonBorn
04-09-2007, 18:59
Παίδες ας σταματήσουν οι προσωπικές κόντρες κρίμα είναι... Αντί να τσακωνόμαστε και να τρωγόμαστε μεταξύ μας καλύτερα να τα βάλουμε με την MS και την Sony για όποιες παραλήψεις έχουν κάνει και να μην κάνουμε τα στραβά μάτια... Και για να γυρίσω στο θέμα και να σταματήσουν σπόντες για δράκους και ιστορίες...

Το Halo 3 από τα τελευταία video φαίνεται να είναι αρκετά καλύτερο σε επίπεδο γραφικών από τις photos που είχαμε δει ως τώρα... Παρ' όλα αυτά συνεχίζουν οι συγκρίσεις στο internet ανάμεσα σε halo2 kai halo3, μόλις τις βρω θα τις κάνω post... Και αυτή τη φορά δεν θα ναι από εμένα η σύγκριση.

Ίσως είναι τελικά ένα φοβερό παιχνίδι...Ίσως... Καλύτερο από το Bioshock δεν θα είναι... Προσωπική εκτίμηση. Επίσης έχουν θαφτεί τόσο πολύ τα exclusives του PS3 από τα media που "αναγκαστικά" το halo3 θα πουλήσει σαν τρελό μαζί με πολλά 360 ακόμα...

Δε ξέρω τι γίνεται,θα το δείξει η ιστορία,βαρέθηκα να κάνω προβλέψεις με λόγια του αέρα... Θα περιμένω να δω με τα μάτια μου τι θα γίνει και θα κρίνω...

Αυτά απο μένα... Ας μπούμε ξανά στο θέμα...

ΥΓ: Αν θέλει κάποιος να ποστάρει νέα και εξελίξεις για το Halo3 ας ανοίξει καινούργιο topic... Αυτό είναι καθαρά όπως λέει και ο τίτλος για τα γραφικά και την σύγκριση με το Halo2 όπως έγινε από εμένα και από τα μέσα και από τους gamers... Ευχαριστώ

retro
04-09-2007, 21:22
Δεν έχεις οδηγήσει Δράκο, γιαυτό κατανοώ ότι περιμένεις να αντιδρά σαν το μηχανάκι... αλλά θα μπορούσες να δεις τα σχόλια αυτού που τράβηξε το video και δεν είχε κανένα πρόβλημα με το χειρισμό.

Εσύ κι οι devs του παιχνιδιού έχετε οδηγήσει δράκο φαντάζομαι ε;; Και ξέρετε.
Βρε εδώ σου λέω πως κουνά το χειριστήριο και δεν κουνιέται ο δράκος. Δεν νιώθει. Τι στο καλό;; Δεν τους εκπαίδευαν σωστά τους δράκους τότε;;;:bgrin2: Τέτοια ανυπακοή πια αυτοί οι δράκοι;
Σοβαρά τώρα, κάνει μπαμ ότι δεν υπάρχει απόκριση, responsiveness. Εκεί είναι το μεγάλο μείον του.


EDIT : Αφαιρέθηκε (προσωρινά, μέχρι επιβεβαίωσης) μη σωστά διασταυρωμένη είδηση.

PDS
04-09-2007, 21:34
Sorry retro αλλα εδω εισαι λαθος.

Δηλαδη θες να πιστεψω οτι αυτη η ειδηση επιπεδου εκπομπων Λαμπιρης ειναι κατι αρνητικο για την sony.:fryingpan:

Αληθεια πιστευεις(πραγματικα θελω να το μαθω αυτο) οτι καποιο σοβαρο στελεχος της sony θα εκανε κατι τετοιο,γνωριζοντας οτι το IP μπορει να το βρουν ευκολα.

Αυτα γινονται για να βγαινουν τα fanboys της ΜS και να χαιρονται γιατι ανακαλυψαν κατι για την ξενδιαντροπη sony εις βαρος της καταπληκτικης και αθωας-Αγιας Μicrosoft.

Αυτος που το εκανε μπορει να εγινε απο ton φωτοτυπά της sony μεχρι και την καθαριστρια.(:angry:)

Μεχρι εδω τα πηγαιναμε καλα retro,αλλα καπου μου τα χαλας ομως με αυτες τις ειδησεις επιπεδου μεσημεριανης ζωνης της ελληνικης τηλεορασης:angry:

blizard
04-09-2007, 21:43
Ολοι μας ξέρουμε πως αναλογικά για κάθε @@ριά που έχει κάνει η sony, η MS εχει κάνει 1000 μεγαλύτερες ... τουλάχιστον όσοι έχουν μυαλό και βλέπουν μπροστά τους.

Οπότε δεν ξέρω τι προσπαθείς να πετύχεις retro με αυτό το άρθρο(το οποίο αμφιβάλω αν είναι αλήθεια) ...
Nα σου γίνει μάθημα πρέπει και να μην μας το παίζει αφελής όταν ακούς πως μπορεί να MS να έχει κάνει κάποια βρωμιά...

Sasori
04-09-2007, 21:47
Τι στο καλό;; Δεν τους εκπαίδευαν σωστά τους δράκους τότε;;;:bgrin2:


LOL!:angry::angry::angry: Καλό!




Τώρα όσο αναφορά για το υπόλοιπο. Μια διεύθυνση IP και ένα μεμονομένο άτομο δεν είναι δυνατόν να εκπροσωπεί μια ολόκληρη εταιρία όπως η SCEE. Εγώ πιστεύω ότι αν έγινε όντως κάποιος υπάλληλος έκανε αυτό το λάθος-γελοιότητα.

Δεν είναι δυνατόν να πιστέψω ότι ολόκληρη η SCEE συγκεντρώθηκε και είπε "ας γράψουμε μα.....κίες στη Wikipedia να περάσουμε την ώρα μας". Αυτά τα πράγματα τα κάνει ο μπακάλης της γειτονιάς, όχι μια σοβαρή εταιρία. Όπως ότι δεν θα χρηματοδοτούσε ποτέ η Microsoft, sites για να θάψουν παιχνίδια...:blush:

retro
04-09-2007, 21:53
Ίσως να έχεις και δίκιο PDS13 και όντως να πρόκειται για ειδήσεις επιπέδου μεσηβρινής ζώνης.

Γι'αυτό και κάνω edit το προηγούμενο post, αφαιρώντας την προσωρινά. Μέχρι να ξεκαθαρίσει το ζήτημα.
Επίσης, ποιός μίλησε για καταπληκτική και αθώα MS; Μέσα στα σκ@τ@ είναι κι αυτή κι η Sony.
Απλά εγώ δεν κάνω (αποτυχημένες, εννοείται) προσπάθειες να αποδείξω ότι ο ένας είναι λιγότερο μες στα σκ@τ@ από τον άλλον, όπως θέλει να δείξει ο blizzard. Ο οποίος , σημειωτεόν , διακρινω πως κάνει απεγνωσμένες προσπάθειες να με εντάξει σε στρατόπεδα. Δεν πρόκειται να συμβεί όμως αυτό.:)

Θα ήθελα όμως να ακούσω και τη δική σου γνώμη για τις θεωρίες που ακούστηκαν εχθές περί βαθμολογιών κτλ κτλ (πιστεύω να τα διάβασες).

PDS
04-09-2007, 22:17
Μέσα στα σκ@τ@ είναι κι αυτή κι η Sony.

Με αυτο ειμαστε ενταξει,αλλωστε το εχω πει και εγω πολλες φορες αυτο με την ακριβως ιδια λεξη(σκ@τ@):p



Θα ήθελα όμως να ακούσω και τη δική σου γνώμη για τις θεωρίες που ακούστηκαν εχθές περί βαθμολογιών κτλ κτλ (πιστεύω να τα διάβασες).

Την εχω πει και στο τοπικ του lair.
Eφοσον ολα τα sites(και ειδικα τα IGN-gamespot)του βαζουν χαμηλες βαθμολογιες λογο του χειρισμου,ετσι θα ειναι.
Εχω απολυτη εμπιστοσυνη σε αυτα τα sites μεχρι τωρα και θα συνεχισω να το κανω μεχρι αποδειξεως του εναντιου.
Απο κει και περα αν το παιξω και δω οτι αντικειμενικα αξιζει μετα θα εχω τις αμφιβολιες μου.

Θα ειναι κριμα παντως αν το παιχνιδι αξιζει και τελικα παιρνει τετοιες βαθμολογιες λογο του κακου χειρισμου με τον sixaxis.Θα τις παιρνει δικαιως βεβαια οσο καλο και να ειναι αν εχει τετοιο χοντρο προβλημα.

retro
05-09-2007, 03:29
Έτσι είναι PDS13 . :)

Γεγονός είναι πάντως πως περιμένω επίσημη απάντηση της Sony στο θέμα.
Έχει λάβει πολύ μεγάλες διαστάσεις σαν είδηση απ'ό,τι παρατηρώ. (καλώς ή κακώς, δεν είναι αυτό το θέμα)
Και για να προλάβω τις σκέψεις σας, μην μου πείτε "δεν είναι υποχρεωμένη να το κάνει, σιγά μη δώσει απολογία σε ανυπόστατες φήμες" κτλ.
Γιατί ανεξάρτητα απ'το αν τη "βρωμοδουλειά" την έκανε ο CEO της Sony ή αυτός που κάνει το γόπινγκ στα γραφεία της (οι καθαριστές ντε!) είναι γεγονός πως έγινε από τα γραφεία της Sony η "δουλειά" και αυτό δεν αμφισβητείται. Εν ολίγοις, ΔΕΝ είναι ανυπόστατες οι φήμες.

Οπότε η Sony εκτίθεται. Πρέπει να ενημερώσει λοιπόν τον κόσμο. Αλλιώς, λυπάμαι που το λέω, αλλα θα υπάρξει πρόβλημα για την Sony.

Μακάρι λοιπόν να λάβει θέση η Sony Europe για να ξεκαθαριστεί το ζήτημα.

blizard
05-09-2007, 03:50
Αν δεν είναι ψέμα το όλο θέμα , τότε είναι απλά κάποιος υπάλληλος-tester και δεν μπορεί να έχει ευθύνη η sony.
(η μόνη περίπτωση να είναι κάτι οργανωμένο μάλιστα είναι αν τον έβαλε η MS για να κοροϊδέψει τα αφελή Αμερικανάκια... η sony θα πρόσεχε αν ήταν να κάνει κάτι τέτοιο)

Αλλά αν θέλετε να ξέρετε ποιος πληρώνει ανθρώπους για να κάνουν αυτή τη δουλειά (και άλλες ανάλογες) δείτε εδώ ένα παράδειγμα.
http://www.pcworld.com/article/id,128634-c,companynews/article.html

Sasori
05-09-2007, 12:28
λυπάμαι που το λέω, αλλα θα υπάρξει πρόβλημα για την Sony.


Δεν νομίζω να είναι τόσο σοβαρά τα πράγματα...

ps4
06-09-2007, 17:07
Μπορει καποιος να δωσει ενα λινκ να διαβασω τι εγραψε αυτη η ερημη η σονυ που με εχει φαει η περιεργεια.............please;;;;;;;;;;

blizard
06-09-2007, 20:05
Εδώ... κάποιος υπάλληλος είπε την αλήθεια με τρόπο που δεν έπρεπε. :)
http://www.maxconsole.net/?mode=news&newsid=20429

TopGunZ
07-09-2007, 01:06
Μάλλον κάποιος εκεί στη SONY βαριόταν και είπε να κάνει πλάκα με τα αυτονόητα. Αλλά γνωρίζοντας την MS δεν αποκλείω δικό τους δάκτυλο.

Πάντως με Timeshift, Haze και UT3 να έρχονται απορώ γιατί ασχολούμαστε ak;omh με αυτή τη fanboίστικη μπανάνα. Να μου έλεγες για Bioshock, ναι, αλλά όχι την τριτοκλασάτη αντιγραφή του Doom.

Exoskeletor
07-09-2007, 01:36
antigrafh tou doom ta halo??

baphomet
07-09-2007, 09:03
άντε και εις ανώτερα και την επόμενη φορά η SONY να προσθέσει και ένα τέτοιο emoticon :frog: για να κοροϊδέψει την MS και να γράφει από κάτω και ΝΙΑ ΝΙΑ ΝΙΑΝΙΑ ΝΙΑ.σοβαρότης 0 :mad:

TopGunZ
09-09-2007, 16:43
Εξωγήινοι...εισβολή...πίομ πίομ τα κανονάκια...πηδάω και πέρα δώθε σαν χαζό....ναι βασικά το doom μου θυμίζει. Ούτε κάποια πρωτοτυπία στο gameplay βλέπω (nectar, play dead, time manipulation, weapon snatching) ούτε κανένα τρομερό breakthrough στην ιστορία.

+1 για αυτό με το έμοτικον

SQP_GR
09-09-2007, 16:49
gia ta palia dedomena kalo itan to halo .oi kairi alaxan vgikan kai alla games pu eferan nea stantr kai vgenun akoma perisotera,giauto to halo fenete pleon ligo kalo alla ligo

retro
09-09-2007, 17:28
TopGunZ, SQP_GR παρακαλώ συνεχίστε ακάθεκτοι......!:rofl:
Προσφέρετε άφθονο γέλιο με τις "στιβαρές" και αντικειμενικές απόψεις σας!!!:rofl::rofl:

Nonborn, ελπίζω να καταλαβαίνεις τώρα για ποιούς μιλούσα στο πρώτο-πρώτο post μου σε αυτό το forum.:)

Εκτός του γεγονότος βέβαια ότι γίνονται συνέχεια offtopic σχόλια....με αφορμή posts για γραφικά, που είναι και το θέμα του thread, πετάγεται ο κάθε ένας και λέει ό,τι του κατέβει, χωρίς , πολλοί από αυτοί, να έχουν καν αγγίξει τα προηγούμενα της σειράς, απ'όσο καταλαβαίνω.

SQP_GR
09-09-2007, 17:47
megale oxi mono den agixa to halo 1 kai 2 ta termatisa ta eliosa telios sto tetraplo me tus kolitus mu (milame gia ximones), kai 360eixa kai poli pio pola games apo esena tha exw paixi sigura ,opos kai tin theiki beta tu halo3 tin kara mufa+oti poli apo tus gnostus mu pu to epexan xenerosan.alla mexri tora milame gia ena games pu den exei bgi akomi,milame apo tis foto kai tin beta,kai milame gia grafika katotera apo alla games kai gameplay to idio,kai thes na mu pis oti den exun allaxi ta pragmata,den exun vgi kainurgia games,to halo palia itan to protoklasato onoma tu xbox tora exun vgi alla kai kalitera.

retro
09-09-2007, 18:15
1ον: Γιατί δεν κάνεις μια προσπάθεια να γράψεις ελληνικά; Είναι πολύ κουραστικά στα μάτια τα greeklish και δυσανάγνωστα.

2ον: Από την μία μου λες για game που δεν έχει βγει, από την άλλη το κατακρίνεις για τα γραφικά του στην beta. Αντικειμενικός;:notsay:

3ον: Κατακρίνεις το gameplay.....μάλιστα. Και δεν έχεις δει καν φαντάζομαι τα νέα features που έχουν προστεθεί στο gameplay(και πιθανότατα θα υπάρξουν κι άλλα νέα στοιχεία που δεν έχουν αποκαλυφθεί ακόμα). Ουδέν περαιτέρω σχόλια σε αυτό.

4ον: Το Halo δεν είναι πια πρωτοκλασάτο όνομα. Sorry, αλλά αυτό κι αν είναι για :rofl:.

5ον: Για τα γραφικά κτλ. έχω κάνει επαρκείς αναλύσεις στις προηγούμενες σελίδες. Μην έρχεσαι και μου ξαναλές τα ίδια ατεκμηρίωτα που διάβαζα και πριν (στις πρώτες σελίδες) χωρίς να μου παραθέτεις νέα στοιχεία ή επιχειρήματα και με αναγκάζεις να λέω ξανά τα ίδια και τα ίδια.
Κοινώς, μην δημιουργείς εντυπώσεις.:)


Μην ανησυχείτε πάντως. Ο καιρός γαρ εγγύc.
15 και σήμερα.:bgrin2:
Αν και είμαι σίγουρος πως κάποιοι θα συνεχίσουν το τροπάρι τους ανεξαρτήτως κριτικών.
I guess I will just have to live with that.

modecris
09-09-2007, 18:20
http://img205.imageshack.us/img205/9581/ps3haltw5.jpg (http://imageshack.us)


Οκ.Τώρα είναι τέλειο το Halo.

SQP_GR
09-09-2007, 18:26
1 exw pi oti dulevw ena programa sinxronos kai den mporo na alazw to ellinika kai ta kaifalea sinexia

2auto den kanume kai kanete toso kairo
3pia features more to singrinis px me tu gears to gameplay .ena dexia kai aristera exun auta ta protu prosopu.kathe ena tha exei kai kati to jexoristo.edw to killzone tha exei me tin logiki su kalitero gameplay(eno pano kato ta idia pragmata tha einai) kai gia grafika den to sizitaw
4malon den sta ipan kala.iparxun ta gears ,to gt5.gran thift,metro praim.
kai sia. re megale diladi den katalavaveni oti iparxun kai atoma pu den ta endiaferun oi exogiinoi kai ta iperfisika.to xalo san game sto pelatologio mu patose milame gia pato .olo gt kai gran thift.god of war medal of honor paizun oi anthropi

modecris
09-09-2007, 18:32
to xalo san game sto pelatologio mu patose milame gia pato .olo gt kai gran thift.god of war medal of honor paizun oi anthropi

Μήπως επειδή οι άνθρωποι το αγοράζουν με την μία αντί πρώτα να το νοικιάσουν;Λέω,μήπως;

SQP_GR
09-09-2007, 18:38
lathos apantisi

modecris
09-09-2007, 18:46
και η σωστή ποια είναι;πως δεν το νοικιάζουν επειδή είναι...μάπα;
οι προσωπικές γνώμες είναι σεβαστές (όταν πλαισιώνονται από επιχειρήματα ασφαλώς),όμως καλό είναι να μην ξεφεύγουμε κιόλας.

retro
09-09-2007, 18:50
Sorry παίδες, έμπλεξα τα μπούτια μου. Δεν φαινόταν η photo στο post σου modecris και εξέλαβα αλλιώς αυτά που έλεγες. Έσβησα λοιπόν το post μου (δεν ήταν επιθετικό ή κάτι άλλο, don't worry, απλά ρωτούσα κάποια πράγματα που είναι άτοπο να ρωτήσω εν τέλει γιατί αλλιώς εννούσες το post σου:) ).

SQP_GR, δεν νομίζω πως είναι τόσος κόπος να πατάς ένα alt-shift για να αλλάξεις σε ελληνικά. Κοίτα πόσες φορές το κάνω εγώ σε μία πρόταση π.χ. Συνήθεια είναι.:)
Είναι πιο ευανάγνωστα τα posts και διευκολύνεις αυτούς που θέλουν να διαβάσουν αυτά που γράφεις.

Για τα features μάλλον δεν έχεις διαβάσει τίποτα για το παιχνίδι. Το συγκρίνεις και με το Gears κιόλας. Κάνε μια καλή αναζήτηση και το ξανασυζητάμε.

Τα παιχνίδια που αναφέρεις δεν θεωρώ πως είναι πιο πρωτοκλασάτοι τίτλοι από το Halo brand.-


re megale diladi den katalavaveni oti iparxun kai atoma pu den ta endiaferun oi exogiinoi kai ta iperfisika.ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα με αυτό. Αυτό δεν καταλαβαίνετε μερικοί. ΑΛΛΟ να μην σου αρέσει το παιχνίδι (να μην είναι του γούστου σου) και ΑΛΛΟ να προβάλλεις αυτό σαν αντικειμενική κρίση (δηλ. πως επειδή δεν αρέσει σε εσένα είναι για τα μπάζα γενικώς).

Τέλος, μπορεί το Halo να πάτωσε στο μαγαζί σου, δεν είναι κριτήριο το μαγαζί σου όμως για την επιτυχία του. Οι παγκόσμιες πωλήσεις άλλα δείχνουν.
Κι αυτό είναι αναμφισβήτητο.


Και φυσικά θα συμφωνήσω με το έξυπνο σχόλιο του modecris.
Το παιχνίδι θα είχε άλλη αντιμετώπιση από κάποιους (όχι όλους, υπάρχουν και κάποιοι που βλέπουν τα πράγματα πιο καθαρά)αν βρισκόταν σε άλλη κονσόλα.

Over and out για σήμερα.

SQP_GR
09-09-2007, 18:51
den to nikiazun epidi exw pelates apo 6 eos 40 xrononto pitsirikia thelun ton crash tus kai oi megaloi thelun ta polemika ,kai ta autokinita tus.kai meni i mesi ilikia18 me 30 pu stus misus kai vale den aresun oi exogiinikai ta ufo.giauto kai i sony me tin nitento stin proigumeni kai se auti genia tha protagonistun .to paradigma tu wii den sas ftani

blizard
09-09-2007, 18:52
Οκ.Τώρα είναι τέλειο το Halo.
Resistance, UT και haze για ποικιλία, τι να το κάνουμε το Halo? Τελευταίο θα ήταν.

To bioshock θα θέλαμε (αν και ευτυχώς εμένα δεν μου αρέσει καθόλου) , άντε και το gears.

SQP_GR
09-09-2007, 18:54
gia singrine tis pagosmies polisis me to halo kai meta xanapes to .mipos eisai apo alo planiti.120 ekatomiria ps3 einai pola .i to halo exei perasi mario gt grand thift.malon telefteo erxete.kai pali kala diladi giati tha eixe klisi kai to magazi tis mikro

WolfRathmA
09-09-2007, 19:00
ρε παιδια τι εχετε παθει;;; :confused:

SQP_GR
09-09-2007, 19:01
sosta auta gia simera

modecris
09-09-2007, 19:06
ρε παιδια τι εχετε παθει;;; :confused:

Τι`χες Γιάννη , τι`χα πάντα...:angry:

retro
09-09-2007, 19:14
Resistance, UT και haze για ποικιλία, τι να το κάνουμε το Halo? Τελευταίο θα ήταν.

To bioshock θα θέλαμε (αν και ευτυχώς εμένα δεν μου αρέσει καθόλου) , άντε και το gears.

Resistance;;:bgrin2:
OK, καλό παιχνιδάκι, αλλά μέχρι εκεί.

UT, πάρα πολύ καλό. Σίγουρα ένας από τους ΑΑΑ τίτλους. (νομίζω είναι time exclusive για το ps3)

Haze, απ'ό,τι έχω δει πρόκειται για ένα fps με κάποια νέα στοιχεία που δεν εντυπωσιάζει όμως σε κάποιον τομέα. Βέβαια, κάποιοι το έχουν κάνει σημαία από τότε που φάνηκε πως θα είναι exlusive στο ps3.....biased;;;Sure thing.:tongue:

SQP_GR, δεν σου επιτρέπω να μιλάς με τέτοιον τρόπο για το πρόσωπό μου.:mad:
Τα υπόλοιπα που λες είναι εκτός τόπου και χρόνου, δεν κάνω τον κόπο να απαντήσω.

Τέλος, να ζητήσω συγγνώμη για τα off topic από τους mods και τους υπόλοιπους χρήστες, αλλά ΔΕΝ τα αρχίζω εγώ. Προκαλούμαι και δεν γίνεται να αφήσω αναπάντητα κάποια posts.
Από εκεί και πέρα πράξτε όπως κρίνετε σχετικά με τα off topic.:)

WolfRathmA
09-09-2007, 19:18
Απλα βρε παιδια μην το συνεχιζεται. Δεν ειναι λογος αυτος. Αν ο ενας δεν καταλαβαινει τον αλλον και δεν μπορειται να μιλησεται απλα μην μιλατε... απλο :p χεχε...

blizard
09-09-2007, 19:27
Resistance;;:bgrin2:
OK, καλό παιχνιδάκι, αλλά μέχρι εκεί.

UT, πάρα πολύ καλό. Σίγουρα ένας από τους ΑΑΑ τίτλους. (νομίζω είναι time exclusive για το ps3)

Haze, απ'ό,τι έχω δει πρόκειται για ένα fps με κάποια νέα στοιχεία που δεν εντυπωσιάζει όμως σε κάποιον τομέα. Βέβαια, κάποιοι το έχουν κάνει σημαία από τότε που φάνηκε πως θα είναι exlusive στο ps3.....biased;;;Sure thing.:tongue:
Αν οποιοδήποτε από αυτά είχε το hype του halo, θα προσέφερε ίσως και περισσότερα σαν σύνολο... το halo πλέον ξεχωρίζει μόνο λόγο hype.
(διατηρώ επιφυλάξεις για το haze, κυρίως μήπως έχουμε κανά πρόβλημα στο frame-rate ή κάτι άλλο πάει πολύ στραβά, αλλά ακόμα και αυτό έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον από μια ημιεπανάληψη του halo2)

iraklis
09-09-2007, 20:30
gia singrine tis pagosmies polisis me to halo kai meta xanapes to .mipos eisai apo alo planiti.120 ekatomiria ps3 einai pola .i to halo exei perasi mario gt grand thift.malon telefteo erxete.kai pali kala diladi giati tha eixe klisi kai to magazi tis mikro

Ναι φίλε αλλά μην ξεχνάς οτι εδώ μιλάμε για το Halo 3 το οποίο απο άποψη πωλήσεων έχει ξεπεράσει το 1 εκατομμύριο προπαραγγελιών σπάζοντας όλα τα ρεκόρ για προπαραγγελίες που υπήρξαν ποτέ για οποιοδήποτε παιχνίδι και οποιαδήποτε ταινία.Σκέψου τι έχει να γίνει με την κυκλοφορία του.......

WolfRathmA
09-09-2007, 23:10
να το κλειδωσουμε καλυτερα;

NonBorn
09-09-2007, 23:11
Παιδιά δε θέλω να κλειδώσω το topic και δε θέλω να συνεχιστούν οι προσωπικές επιθέσεις σε αυτό τον τόνο... Λοιπόν αν θέλετε βρείτε τα μεταξύ σας... Μην με αναγκάσετε να αρχίσω τα delete και να κάνω lock το thread...

Ευχαριστώ!

iraklis
09-09-2007, 23:31
Κλείστο καλύτερα.Αυτά τα threads δεν βοηθούν πουθενά.Προφανώς ο καθένας έχει τις δικές του απόψεις.Το κακό αρχίζει απο τη στιγμή που προσπαθεί να τις επιβάλει στους άλλους.

Slay
09-09-2007, 23:42
Ειρηνη ημην, case closed.