PDA

View Full Version : Gameplay Recording



dimitrisasp
13-03-2010, 21:26
Ξερει κανεις πως μπορω να γραψω το gameplay των παιχνιδιων απο το
PS3 στον υπολογιστη μου σε μορφη αρχειων κλπ? Δεν ξερω αν παιζει καποιο
ρολο αλλα εχω MAC..

muku
13-03-2010, 22:04
Χρειάζεσαι hardware για να το κάνεις πάντως, αυτό είναι το μόνο σίγουρο, δεν γίνεται μόνο με software αυτό. Δεν το έχω ψάξει καθόλου για να σε βοηθήσω περισσότερο :)

dimitrisasp
13-03-2010, 22:25
Χρειάζεσαι hardware για να το κάνεις πάντως, αυτό είναι το μόνο σίγουρο, δεν γίνεται μόνο με software αυτό. Δεν το έχω ψάξει καθόλου για να σε βοηθήσω περισσότερο :)

Thanks για το info! Αν ξερει καποιος λεπτομερειες καλοδεχουμενες!

Lefteris_X
14-03-2010, 11:01
ε, δεν είναι και τίποτα επιστημονικό: video και audio capture θέλεις να κάνεις (αλλιώς αναφέρεται και ως "av grabbing").

Και όπως γίνεται εδώ και 25 περίπου χρόνια (μη γελάτε βρε, τόσα είναι!), χρειάζεται ξεχωριστό hardware. Πλέον δεν χρειάζεται να πας στην επιλογή κάρτας για PCI θύρα, υπάρχουν και USB "καρτούλες" που κάνουν αρκετά καλή δουλειά.

Το θέμα όμως ποιό είναι; Ότι ανέκαθεν η διαδικασία του grabbing, απαιτούσε δυνατό επεξεργαστή, αρκετή RAM και φυσικά γρήγορο σκληρό δίσκο μαζί με αρκετό διαθέσιμο χώρο.
Την σήμερον ημέραν (:D) έχουμε με 2GB, Core 2 Duo του 2006-7 και με περίπου 20GB το πολύ στο σκληρό, μπορούμε να παίξουμε άνετα με SD audio / video grabbing, ΑΡΚΕΙ να έχουμε αγοράσει το σχετικό USB device. Για Mac υπολογιστές, βγάζει ΑΡΙΣΤΑ στικάκια η εταρεία Elgato (googlaρέ το).

Τώρα όμως, επειδή μιλάς για grabbing και η πηγή να είναι το PS3, όπερ εστί HDMI και a/v σε HD και πολυκάναλος ήχος......τότε χ*σ* μέσα Πολυχρόνη....ανεβαίνει αρκετά το κόστος...και είναι και αρκετά λιγότερες οι λύσεις...

(Βέβαια αν έχεις έναν τελευταίο iMac 27" μπορεί να κάνει απευθείας HD grabbing, "απο το εργοστάσιο" όπως λέμε, αλλά κοστίζει και 2.300 ευρώ με τον Core i7)


Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα!


Λευτέρης