PDA

View Full Version : Προβλημα συνδεσης στο Online Store του Rock Band: Beatles



zombietone
12-03-2010, 19:50
Γεια χαρα,

Αγορασα προσφατα το Rock Band Beatles και το εχω λιωσει απο τις πρωτες ηδη μερες...

Ενα ομως προβλημα στη συνδεση με το Online store του παιχνιδιου με προβληματισε λιγακι και ηθελα να ρωτησω αν παρουσιαζεται και σε αλλους...

Προσπαθωντας να συνδεθω λοιπον στο online store του παιχνιδιου μεσα απο το παιχνιδι παιρνω μυνημα λαθους και δεν μπορω αν συνδεθω. Δεν βρεθηκε Rock BAnd Beatles content λεει και καν τσεκαρω τις parental ρυθμισεις του λογαριασμου μου καθως αυτες μπορει να μπλοκαρουν την συνδεση... Οι ρυθμισεις αυτες στο PS3 μου ειναι ολες στο off... Στο PSN account Μου δεν βρηκα καποια σχετικγη ρυθμιση...

Μπορει να φταιει κατι αλλο; Εχει κανεις παρομοιο προβλημα;

desperate_gamer
13-03-2010, 02:44
Δεν υπάρχει στο ελληνικό store τίποτα από Rock Band (ούτε το DLC για το κανονικό game, ούτε και beatles tracks). Και δεν ξέρω και γιατί. Γι' αυτό σου βγάζει λάθος, δεν έχει τίποτα λάθος η σύνδεσή σου.

Το παιχνίδι το αγόρασες από εδώ Ελλάδα ή από Αμερική; Κοίτα στο πλάι του κουτιού και αν πάνω στην εικονίτσα με την υδρόγειο δείχνει ένα 2, τότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι (εκτός κι αν το αγόρασες από Αγγλία συγκεκριμένα, οπότε και τότε τα ξαναλέμε).

zombietone
13-03-2010, 13:30
Το παιχνιδι το αγορασα απο Αγγλια και το region code στο πισω μερος του κουτιου ειναι το 2 οπως και στα υπολοιπα παιχνιδια μου που ειανι αγορασμενα απο Ελλαδα... Το region 2 ειναι το ευρωπαικο...

Τωρα λοιπον που εχει αγοραστει απο Αγγλια τι μπορει να γινει;

desperate_gamer
13-03-2010, 15:46
Αν το πήρες από Αγγλία λογικό να μην είναι συμβατό με το ελληνικό store, θα πρέπει λοιπόν να κάνεις ένα UK account. Το κακό με το UK store είναι ότι δεν δέχεται κάρτες ελλάδος (είτε προπληρωμένες, είτε πιστωτικές), οπότε θα πρέπει συχνά πυκνά να παραγγέλνεις PSN cards από το Internet (Game.co.uk, Zavvi, αυτά έχουν), είτε να αγοράζεις από το Ebay redeemable codes (αντί να περιμένεις δηλαδή να σου έρθουν οι καρτούλες ταχυδρομικά θα σου στέλνουν απευθείας τον κωδικό).

Διατίθενται σε κάρτες των 20 και 50 λιρών. Εύχομαι να μην έχεις άλλο πρόβλημα.

zombietone
13-03-2010, 16:47
Εχεις δικιο....

Εκανα εναν λογαριασμο αγγλικο και βρηκα αμεσως υλικο... Το θεμα ομως ειναι δυστυχως οτι αφου για να δημιουργησεις δευτερο PSN λογαριασμο χρειαζεται να προσθεσεις επιπλεον χρηστη στο PS3 δεν μπορεις να χρησιμοποιεις τυχον κατεβασμενο υλικο απο τον αγγλικο λογαριασμο π.χ. στο ελληνικο και το αναποδο... Μπορουσε αυτη η Sony να εχει ενα ενιαιο store για ολους...

Τα redeemable codes πως τα ψαχνω στο ebay; ΒΑζοντας redeemable codes δεν εβγαλε καποιο αποτελεσμα...

steli0s
13-03-2010, 18:27
Τα redeemable codes πως τα ψαχνω στο ebay; ΒΑζοντας redeemable codes δεν εβγαλε καποιο αποτελεσμα...

π.χ. http://shop.ebay.co.uk/i.html?LH_PrefLoc=1&_nkw=psn%20ps3%2020&_fln=1&_sop=10&_trksid=p3286.c0.m283

desperate_gamer
13-03-2010, 19:09
Εχεις δικιο....

Εκανα εναν λογαριασμο αγγλικο και βρηκα αμεσως υλικο... Το θεμα ομως ειναι δυστυχως οτι αφου για να δημιουργησεις δευτερο PSN λογαριασμο χρειαζεται να προσθεσεις επιπλεον χρηστη στο PS3 δεν μπορεις να χρησιμοποιεις τυχον κατεβασμενο υλικο απο τον αγγλικο λογαριασμο π.χ. στο ελληνικο και το αναποδο... Μπορουσε αυτη η Sony να εχει ενα ενιαιο store

Μπορείς να κατεβάσεις κάτι από το UK account και να το κάνεις Install από τον User με το ελληνικό account και να το χρησιμοποιείς από το ελληνικό account, εφόσον όμως διατηρείς τον δεύτερο χρήστη με το UK account στο μηχάνημά σου.

Δεν είναι δύσκολο, απλά λίγη ταλαιπωρία. Και να προσέχεις με το Ebay. Αν δεν το εμπιστεύεσαι, προτίμησε τα άλλα e-shops.

zombietone
14-03-2010, 18:28
Μπορείς να κατεβάσεις κάτι από το UK account και να το κάνεις Install από τον User με το ελληνικό account και να το χρησιμοποιείς από το ελληνικό account, εφόσον όμως διατηρείς τον δεύτερο χρήστη με το UK account στο μηχάνημά σου.

Το δοκιμασα ηδη και ειναι ακριβως ετσι.... Ευχαριστω για τις πληροφοριες...

Οσο για τα PSN network codes απο το ebay δεν βρηκα καποιον που να σου στελνει αμεσα τον κωδικο αλλα μονο με αποστολη ταχυδρομικη της ιδιας της καρτας στο κουτι της... Το ιδιο πραγμα δηλαδη που κανει και ενα καταστημα...

panoz
14-03-2010, 19:28
Οσο για τα PSN network codes απο το ebay δεν βρηκα καποιον που να σου στελνει αμεσα τον κωδικο αλλα μονο με αποστολη ταχυδρομικη της ιδιας της καρτας στο κουτι της... Το ιδιο πραγμα δηλαδη που κανει και ενα καταστημα...


Βρηκα αυτο https://www.gamepointsnow.com/psn-playstation-network-cards και αυτο http://www.gaminglue.com/shop/psn-cards-c-41.html.

Οποιος εχει κατι αλλο υποψη του ας το ποσταρει εδω...