PDA

View Full Version : Πρόβλημα συνδέσεις με Thomson SpeedTouch



woolfspirit
12-03-2010, 11:40
Πρωτα απ ολα καλημερα στην παρεα,και συγχαρητηρια για την βοηθεια που προσφερετε σε ολους εμας.Εχω ενα ρουτερ της Thomson SpeedTouch 585 v6 k conex συνδεση,(ΑΣΥΡΜΑΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΟ PS3).Μεχρι στιγμης ηταν ολα οκ επαιζα online uncharted 2 και την συνδεση την ειχα κανει auto,μετα απο καιρο ξαφνικα αντιμετωπιζω προβλημα συνδεσης με error (80710102),και στο connection test,εχω failed στο internet connection test,και ας εβαλα manual τα ip dns κλπ μηπως μπορει καποιος να βοηθηση???????ευχαριστω εκ τον προτερων ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Υ.Γ Εχω δοκιμαση συνδεση και με το καλωδιο ethernet παλι τα ιδια.

woolfspirit
12-03-2010, 16:04
Πρωτα απ ολα καλημερα στην παρεα,και συγχαρητηρια για την βοηθεια που προσφερετε σε ολους εμας.Εχω ενα ρουτερ της Thomson SpeedTouch 585 v6 k conex συνδεση,(ΑΣΥΡΜΑΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΟ PS3).Μεχρι στιγμης ηταν ολα οκ επαιζα online uncharted 2 και την συνδεση την ειχα κανει auto,μετα απο καιρο ξαφνικα αντιμετωπιζω προβλημα συνδεσης με error (80710102),και στο connection test,εχω failed στο internet connection test,και ας εβαλα manual τα ip dns κλπ μηπως μπορει καποιος να βοηθηση???????ευχαριστω εκ τον προτερων ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Υ.Γ Εχω δοκιμαση συνδεση και με το καλωδιο ethernet παλι τα ιδια.
Τελικα παιδια συνδεθηκα με τις συγκεκριμενες ρυθμισεις παρακατω
IP ADDRESS -192.168.1.64 του PS3
SUBNET MASK- 255.255.255.0
DEFFAULT ROUTER-192.168.1.254
PRIMARY DNS -192.168.1.254
SECONDARY DNS -0.0.0.0
MTU- AUTOMATIC
PROXY SERVER- DO NOT USE
UPnP-AVAILABLE
NAT2
Επαιξα 3-4 παιχνιδια και ξανα μανα τα ιδια....τα νευρα μου...παρατηρησα ομως οτι στον υπολογιστη εγραφε σφαλμα windows και ποιο πριν εγραψε καποια στιγμη ΔΙΕΝΕΞΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ μηπως ξερει καποιος κατι τελικα??????ευχαριστω πολυ.

TAK290
12-03-2010, 16:30
ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ INTERNET ΜΕΣΟ PS3 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΩ ΣΤΟ PS NETWORK

tonybsg
13-03-2010, 08:44
Η αλήθεια είναι ότι και γω με Thompson έχω διαρκώς προβλήματα... Μία μπαίνω, δέκα δεν μπαίνω.

Τώρα που προσπάθησα να κάνω εξαρχής τις ρυθμίσεις, για κάποιο λόγο, δεν μου δέχεται καν το WAP key, ενώ προφανώς βάζω το σωστό.

Έχει κανείς κάποια ιδέα;

Το πιο σύνηθες σφάλμα είναι το "Cannot obtain ip address".

Lordkostas
13-03-2010, 11:59
Και εγω ειχα πολλα προβληματα με Thomson wireless, αποφασισα τελικα να το γυρισω στα καλωδια και απο τοτε μια χαρα. Τι να πω... μηπως ειναι λιγο για τον μπιμπ το wireless της Thomson?

woolfspirit
13-03-2010, 21:47
Και εγω ειχα πολλα προβληματα με Thomson wireless, αποφασισα τελικα να το γυρισω στα καλωδια και απο τοτε μια χαρα. Τι να πω... μηπως ειναι λιγο για τον μπιμπ το wireless της Thomson?Παιδια δεν θα το ελεγα οτι δεν ειναι καλο,εγω πχ δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι προχθες,και αυτο ειναι που μου κανει εντυπωση,βεβαια αρχικως το ρωτησα και αυτο(γιατι μου δημιουργηθηκε τωρα το προβλημα?)αν και καμμια απαντηση δεν εχω παρει ακομη απο κανενα φιλο εδω μεσα.....εχω φαει ολα τα topic τα παντα σχετικα και ακρη δεν βρισκω.....η αληθεια ειναι ομως οτι δεν εχω δοκιμασει ακομη αυτες τις καταραμενες πορτες,που πραγματικα δεν ξερω και αν θα τα καταφερω,(αλλα γιατι ξαφνικα να θελω πορτες?)αν σκεφθειτε οτι εχω φτασει uncharted 2 στο 44 level,ελπιζα οτι καποια βοηθεια θα ειχα παρει μεχρι τωρα....αλλα οκ δεν καθονται και ολοι πανω απο το pc,παντως εαν οντως βρω κατι θα το ποσταρω να μην περασει αλλος φιλος gamer τα ιδια.

Lordkostas
14-03-2010, 01:30
Τι να σου πω φιλε μου. Δοκιμασε να κανεις reset το ρουτερ, αλλα να ξερεις οτι χανει ολες τις ρυθμισεις κλπ και αντε παλι να τα ρυθμιζεις ολα. Εγω το ειχα κανει ετσι και εστρωσε για λιγο καιρο μεχρι που χαλασε εντελως και αποφασισα να το γυρισω στο ethernet. Και γενικα να ξερεις αν γινεται να βαλεις καλωδιο αντι για wireless ειναι παντα καλυτερο.

tonybsg
14-03-2010, 13:51
woolfspirit (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=2532) και γω τώρα που με βλέπω να κάνω από την αρχή όλες τις ρυθμίσεις (με τις πόρτες κ.λπ.) μόλις βρω χρόνο, αν καταφέρω κάτι, θα πω.

Lordkostas (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=2146), δυστυχώς δεν γίνεται αυτή τη στιγμή να το συνδέσω με ethernet ρε γμτ :(

woolfspirit
14-03-2010, 14:40
Τι να σου πω φιλε μου. Δοκιμασε να κανεις reset το ρουτερ, αλλα να ξερεις οτι χανει ολες τις ρυθμισεις κλπ και αντε παλι να τα ρυθμιζεις ολα. Εγω το ειχα κανει ετσι και εστρωσε για λιγο καιρο μεχρι που χαλασε εντελως και αποφασισα να το γυρισω στο ethernet. Και γενικα να ξερεις αν γινεται να βαλεις καλωδιο αντι για wireless ειναι παντα καλυτερο.Και restart εχω κανει στο ρουτερ και ολες τις πιθανες ρυθμισεις εχω κανει,αλλα τιποτα σταθερο δεν γινεται....τα εχω κανει ολα κουβαρι...και στο τελος δεν μπορω να βγαλω μια ακρη.....αυτο ομως που μου κανει εντυπωση,ειναι οτι γινεται συνδεση μπαινω στο playstation network,αλλα μετα απο λιγο με πεταει με dns error και στον υπολογιστη γραφει ΔΙΕΝΕΞΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ......διαβασα για κατι DHSC ΚΛΠ αλλα ακρη δεν εβγαλα.....το θεμα ειναι αν δεν υπαρχει ενας "τυφλοσουρτης" για να τα ρυθμιζουμε βημα-βημα ολο τα ιδια και ιδια θα βλεπουμε να γραφονται και πολλοι φιλοι gamer θα σκανε και αποτελεσμα δεν θα εχουν....."αυτη η διενεξη συστηματος"εχει να κανει με την ιδια IP που υπαρχει μεταξυ κονσολας και υπολογιστη?κονσολας και ρουτερ?εχω μπερδευτει,παντως στην κονσολα εχω δωσει διαφορετικες ip και παλι τα ιδια...

Lordkostas
14-03-2010, 15:25
Δεν ξερω αν εννοουσες reset αντι για restart που εγραψες.

Εγω παντως εννουσα να το κανεις hard reset. Δηλαδη να πατησεις με κατι μυτερο το μικρουλι κουμπακι που εχει απο πισω το router σου. Θα δεις γραφει reset. Βεβαια μπορει να το εχεις κανει ηδη.

Επισης αν το ρουτερ στο ειχαν δωσει μαζι με το Connx μπορεις να τους παρεις τηλεφωνο και να τους ρωτησεις τι παιζει. Ισως να σου δωσουν καμια απαντηση περα απο τις γνωστες του στυλ ελεξτε τα καλωδια, μπλα μπλα...

Ekptotos
14-03-2010, 15:31
Καταρχάς φίλε woolfspirit έχεις λάθος στο DNS. Βάλε αυτά του CONNX. Θα τα δεις μέσα στο router (http://192.168.1.254/cgi/b/is/_pppoe_/ov/?be=0&l0=1&l1=1&name=Internet) σου.

Ειδάλλως ψάξε στο google για τα DNS του CONNX.

TASSOS
14-03-2010, 15:34
Λοιπον επειδη και εγω ειχα προβληματα με το εν λογο ρουτερ,οχι βεβαια με το ps3 thn syndesh alla me to internet,μου ειπαν οτι το συγκεκριμενο ρουτερ ειναι για τον .........μολις εβαλα ενα D-LINK που ειχα στην ακρη λθυηκαν ολα τα προβληματα...(Προς θεου μην θεωρηθει διαφημηση για το D-LINK,βαλτε οτι νομιζετε εκτος απο thomson...) το αναφερω διοτι εδω μεσα απο οτι καταλαβα υπαρχουν ορισμενα περιεργα ατομα.........

Avenger_Seraphim
14-03-2010, 15:39
Και εγώ Thomson εχω και συνδέετε μια χαρα με ps3... Αλλα εγω εχω αλλο προβλημα που λεγεται ΤΕΛΛΑΣ >.<

tonybsg
14-03-2010, 15:46
Avenger_Seraphim (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=1052) wireless είναι η σύνδεση με το PS3;

Avenger_Seraphim
14-03-2010, 15:47
Ναι wireless, αλλα και καποια στιγμη που το συνδεσα με ethernet δουλευε κανονικα επισης...

woolfspirit
14-03-2010, 16:12
Τι να σου πω φιλε μου. Δοκιμασε να κανεις reset το ρουτερ, αλλα να ξερεις οτι χανει ολες τις ρυθμισεις κλπ και αντε παλι να τα ρυθμιζεις ολα. Εγω το ειχα κανει ετσι και εστρωσε για λιγο καιρο μεχρι που χαλασε εντελως και αποφασισα να το γυρισω στο ethernet. Και γενικα να ξερεις αν γινεται να βαλεις καλωδιο αντι για wireless ειναι παντα καλυτερο.


Δεν ξερω αν εννοουσες reset αντι για restart που εγραψες.

Εγω παντως εννουσα να το κανεις hard reset. Δηλαδη να πατησεις με κατι μυτερο το μικρουλι κουμπακι που εχει απο πισω το router σου. Θα δεις γραφει reset. Βεβαια μπορει να το εχεις κανει ηδη.

Επισης αν το ρουτερ στο ειχαν δωσει μαζι με το Connx μπορεις να τους παρεις τηλεφωνο και να τους ρωτησεις τι παιζει. Ισως να σου δωσουν καμια απαντηση περα απο τις γνωστες του στυλ ελεξτε τα καλωδια, μπλα μπλα...
Το εκανα και αυτο φιλε μου αλλα τιποτα και πισω οπως λες reset και μεσα απο το μενου του ρουτερ restart,μηπως ομως αν μου ελεγες τα βηματα συνδεσης και τα εκανα απο την αρχη μηπως εβρισκα ακρη,δεν εννοω τα βηματα απο την κονσολα αυτα τα ξερω,απο τον υπολογιστη εννοω...Πιστευω οτι το προβλημα πρεπει να λυνεται ευκολα απλα δεν ξερω τι πρεπει να κανω......η συνδεσμολογια που εχω ειναι η εξης- ρουτερ-ethernet cable me lap top-ασυρματη συνδεση με κονσολα.Μεχρι πριν το προβλημα οι συνδεσεις ειχαν γινει auto μετα για καποιο λογο δημιουργηθηκε το προβλημα,εβαλα τα παρακατω στοιχεια manual στην κονσολα IP ADDRESS -192.168.1.64
SUBNET MASK- 255.255.255.0
DEFFAULT ROUTER-192.168.1.254
PRIMARY DNS -192.168.1.254
SECONDARY DNS -0.0.0.0
MTU- AUTOMATIC
PROXY SERVER- DO NOT USE
UPnP-AVAILABLE
NAT2
αποτελεσμα να συνδεομαι καποια στιγμη,αλλα μετα απο λιγο ΔΙΕΝΕΞΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ,κατι πρεπει να παιζει με τα IP,αλλαζα τα ip απο την κονσολα αλλα τιποτα,εβαλα και τα dns toy provider παλι τιποτα,ευχαριστω προκαταβολικα βοηθησεις η οχι.......
------Αυτόματη Συνένωση Μηνύματος-------

Καταρχάς φίλε woolfspirit έχεις λάθος στο DNS. Βάλε αυτά του CONNX. Θα τα δεις μέσα στο router (http://192.168.1.254/cgi/b/is/_pppoe_/ov/?be=0&l0=1&l1=1&name=Internet) σου.

Ειδάλλως ψάξε στο google για τα DNS του CONNX.
Οταν αλλαξα τα dns δεν εγινε τιποτα.....και αυτα ειναι για οποιον τα θελει για να μην ψαχνει 195.170.0.1 και 195.170.2.2

woolfspirit
14-03-2010, 16:15
Καταρχάς φίλε woolfspirit έχεις λάθος στο DNS. Βάλε αυτά του CONNX. Θα τα δεις μέσα στο router (http://192.168.1.254/cgi/b/is/_pppoe_/ov/?be=0&l0=1&l1=1&name=Internet) σου.

Ειδάλλως ψάξε στο google για τα DNS του CONNX.
Οταν αλλαξα τα dns δεν εγινε τιποτα.....και αυτα ειναι για οποιον τα θελει για να μην ψαχνει 195.170.0.1 και 195.170.2.2

tonybsg
14-03-2010, 16:18
Ναι wireless, αλλα και καποια στιγμη που το συνδεσα με ethernet δουλευε κανονικα επισης...

Θυμάσαι ρυθμίσεις ρε συ μήπως;
Σε ποιο Thompson; Εγώ έχω το TG585 σε Forthnet.

Αν θυμάσαι και βρεις χρόνο κάποια στιγμή, κάνε τον κόπο και πες μας τι έκανες. Αναφέρομαι κυρίως στις custom ρυθμίσεις όπου βάζεις εσύ τις IP, τους DNS κ.λπ., ενώ παράλληλα αν έχεις δώσει static ip στο pc.

woolfspirit
14-03-2010, 16:24
Θυμάσαι ρυθμίσεις ρε συ μήπως;
Σε ποιο Thompson; Εγώ έχω το TG585 σε Forthnet.

Αν θυμάσαι και βρεις χρόνο κάποια στιγμή, κάνε τον κόπο και πες μας τι έκανες. Αναφέρομαι κυρίως στις custom ρυθμίσεις όπου βάζεις εσύ τις IP, τους DNS κ.λπ., ενώ παράλληλα αν έχεις δώσει static ip στο pc.Πως δινουμε static ip στο pc?Sorry αλλα δεν τα ξερω αυτα....please help..

Avenger_Seraphim
14-03-2010, 17:17
Θυμάσαι ρυθμίσεις ρε συ μήπως;
Σε ποιο Thompson; Εγώ έχω το TG585 σε Forthnet.

Αν θυμάσαι και βρεις χρόνο κάποια στιγμή, κάνε τον κόπο και πες μας τι έκανες. Αναφέρομαι κυρίως στις custom ρυθμίσεις όπου βάζεις εσύ τις IP, τους DNS κ.λπ., ενώ παράλληλα αν έχεις δώσει static ip στο pc.

Και μένα ειναι TG585 (leei kai v7 δίπλα απο τον κωδικο, version 7?) Δεν έχω κάνει κάποια ρύθμιση απο μόνος μου. Όλα στο αυτόματο τα έχω...
Με τον ίδιο τρόπο ήταν και όταν είχα win xp , αλλα και τώρα που εχω win7...

woolfspirit
14-03-2010, 17:44
Λοιπον εβαλα
IP-192.168.1.70
Subnet Mask-255.255.255.0
Default Router-192.168.1.254(που ειναι και το geteway του ρουτερ μου)
Primary DNS-195.170.0.1
Secondary DNS-195.170.2.2
Mtu-Auto
proxy server-Do not use
Upnp-Available
Nat type 2
εκανα connecyion test ολα οκ αλλα μετα απο λιγο παλι Dns error....τα νευρα μουυυυυ....τι λετε να φταιει βρε παιδια?μονο "πορτες" δεν εχω ανοιξει,και στο ρουτερ μεσα την εχει παρει την ip,λεω μηπως τελικα ειναι προβλημα του playstation network και πεδευομαι τοσες μερες τσαμπα?τι αλλο να κανω?

69petran
02-06-2010, 23:31
Λοιπον εβαλα
IP-192.168.1.70
Subnet Mask-255.255.255.0
Default Router-192.168.1.254(που ειναι και το geteway του ρουτερ μου)
Primary DNS-195.170.0.1
Secondary DNS-195.170.2.2
Mtu-Auto
proxy server-Do not use
Upnp-Available
Nat type 2
εκανα connecyion test ολα οκ αλλα μετα απο λιγο παλι Dns error....τα νευρα μουυυυυ....τι λετε να φταιει βρε παιδια?μονο "πορτες" δεν εχω ανοιξει,και στο ρουτερ μεσα την εχει παρει την ip,λεω μηπως τελικα ειναι προβλημα του playstation network και πεδευομαι τοσες μερες τσαμπα?τι αλλο να κανω?

καλησπερα.μια γνωμη.μην βαλεις DNS ip's καθολου.ασε το μοντεμ να τις ορισει μονο του.τσεκαρε και αν το DCHP του μοντεμ ειναι ενεργο.αν ναι,τοτε ορισε στο PS3 μια IP που να υπαρχει sto range tou DHCP.αν οχι απλα ορισε εσυ μια διευθυνση.το speedtouch το δουλεψα σε ενα ξενοδοχειο προχτες.και ακομα γνωμη μου ειναι ολες τις ρυθμισεις περι διευθυνσεων στο PS3 να γινουν χειροκινητα.

69petran
02-06-2010, 23:37
δοκιμασε και τα παρακατω στο ps3 εφ'οσον ρυθμισεις πρωτα σωστα το μοντεμ.αν βλεπετε
μηνυματα διενεξεων στο δικτυο αυτο σημαινει πως pc και ps3 προσπαθουν να λαβουν την
ιδια ιρ.οριστε διαφορετικες.

IP-192.168.1.70
Subnet Mask-255.255.255.0
Default Router-192.168.1.254(που ειναι και το geteway του ρουτερ μου)
Primary DNS-192.168.1.254
Secondary DNS - κενο
Mtu-Auto
proxy server-Do not use
Upnp-Available
Nat type 2