PDA

View Full Version : Πρόβλημα με PS2 και HDTV



steli0s
05-03-2010, 15:23
Μιας και πηρα στα χερια μου προχτες το Rock Band Instruments Edition, ειπα να κατεβασω μερικες εκδοσεις του παιχνιδιου για το ps2 για να δω ποια να παρω για το ps3.

To PS2 ειναι τσιπαρισμενο με το Matrix Infinity v1.93

Βρηκα κυριως ntsc εκδοσεις των Rock Band, δεν ειχα ποτε προβλημα με ntsc παιχνιδια τελος παντων, αλλα μου συμβαινει το εξης περιεργο:

Αφου μπω στο παιχνιδι κανονικα, επιλεξω ενα τραγουδι και το τελειωσω, με το που παει να γυρισει στο menu, κλεινει η τηλεοραση εντελως και μπαινει σε safe mode! Αν την βγαλω απο την πριζα και την ξαναβαλω φτιαχνει. Υπεθεσα και εγω οτι κατι παιζει με τα ntsc παιχνιδια, κατεβασα και ενα pal, το βαζω χτες να παιζει και ολα μια χαρα. Ε, λεω αυτο θα εφταιγε! Δοκιμαζω σημερα το πρωι και παλι τα ιδια (με το pal).

Τι μπορει να φταιει ρε παιδια; Εχει κανεις καμια ιδεα;

Στις ρυθμισεις του matrix infinity λεει:


PS2 SCREEN FIX : OFF : Disables PS2 video fix.

COLOR : Games will be output on their original video mode (PAL/NTSC)
with color correction applied to match your PS2 region.

PAL : Force video mode to PAL

NTSC : Force video mode to NTSC

PAL60 : Force all games to NTSC with color correction.
Games will run faster but screen might need adjusting.

VGA : Enable 640x480 VGA mode.

Τοσο καιρο ηταν στο COLOR, απο οταν το πηρα, δοκιμασα και το PAL, αλλα δεν αλλαζει κατι. Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!

balabanis
10-03-2010, 18:04
Και εμενα το ps2 ειναι τσιπαρισμενο με Matrix Infinity v1.93 και θα θελα καποιες πληροφοριες για τις αναλυσεις!!Εγω κατεβασα το silent hill shaterred memories (NTSC)!
To παιζει κανονικα αλλα δεν μου φαινετε οτι δειχνει και τοσο καλα,σε σχεση με αλλα game!!Εχω και καλωδιο component!Tι ειναi αυτες η ρυθμισεις και που βοηθαβε ακριβως;;;Eυχαριστω!

steli0s
10-03-2010, 19:30
Θα ελεγα να το βαλεις στο COLOR.

Τελικα, δοκιμασα και με τα Guitar Hero. Αυτα παιζουν κανονικα. Οποτε λογικα ειναι bug των RockBand αυτο που μου συμβαίνει.

balabanis
11-03-2010, 02:04
Απλα αναρωτιομουν εχω και καλωδιο component πως θα μπορουσα μεσα απο τις ρυθμισεις του matrix infinity,και οχι μονο, να βελτιωσω την εικονα στο ps2!Οποιος ξερει κατι ας μου πει!!Ευχαριστω!