PDA

View Full Version : δύο ερωτήσεις εν μέσω διακοπών...



pogue
13-08-2007, 00:20
γειά χαρά σας φίλοι μου, πολύ καλό το φόρουμ αφιερωμένο σ' αυτή την υπέροχη κονσόλα που όπου νά 'ναι σκέφτομαι να αγοράσω.

εν μέσω διακοπών (με τρώει τόσο, που το σκάω και μπαίνω να διαβάσω νέα για το lair, για το heavenly sword σε ένα net-cafe....) θέλω να σας ρωτήσω 2 ερωτήσεις... ίσως έχουν απαντηθεί συγχωρέστε με και παραπέμψτε με σε thread με τις απαντήσεις....

1) το sixaxis είναι επαναφορτιζόμενο, ποιος είναι ο μέσος χρόνος λειτουργίας του (εννοώ ασύρματα, παίζοντας, πόσο αντέχει). έπειτα πόσο χρόνο και πως θέλει να φορτίσει? τέλος επειδή κάπου διαβάζω ότι η μπαταρία του αλλάζει, τι ακριβώς ισχύει με αυτή την ιστορία?

2) όντας κάτοχος περίπου ό,τι έχει παίξει παιχνίδι από τα μέσα των 80s (εποχή oric atmos, και spectrum) έχω ασφάλώς και ps2 την έκδοση νομίζω 39004.
το ερώτημα είναι. πόσες (πέρα από το software update του bios το οποίο βλέπω πως έφτασε αισίως στην 1.9) εκδόσεις (hardware όπως 39003, 39004 στο ps2, έχουν βγει αντίστοιχα στην ευρωπαική έκδοση του ps3) ?
ή απλά υπάρχει 1 (MIA) έκδοση που απλά αναβαθμίζεται σοφτ ?

με άλλα λόγια πέρασαν οι όποιες παιδικές ασθένειές του, ή θά ταν καλό να περιμένω μέχρι π.χ. τα χριστούγεννα..

έχει ακουστεί κάτι για νέα κονσόλα με το cell να έχει τεχνολογία π.χ. 60ns (νομίζω πως είναι τώρα στα 90...διορθώστε με πάλι αν κάνω λάθος) .. αυτό θα σήμαινε χαμηλότερη κατανάλωση και βέβαια πιο "δροσερή" κονσόλα. ξέρουμε κάτι γι' αυτό ?

ευχαριστώ πολύ... ήταν το πρώτο μου μήνυμα, ΚΑΙ εδώ μέσα...

pogue

NonBorn
13-08-2007, 00:30
Καταρχάς καλωσόρισες :D

Πάμε στα ερωτήματα με τη μία ;)

1. To SixAxis είναι επαναφορτιζόμενο(φορτίζεται μέσω usb) και η μπαταρία του κρατάει πάρα πολύ...!! Δηλαδή εγώ νομίζω τό χα ξεχάσει ανοιχτό και σχεδόν την τρίτη μέρα μου έβγαλε μήνυμα... Γενικά πάντως κρατάει πολύ η μπαταρία και ποτέ δε μου έχει δημιοργηθεί πρόβλημα του στυλ "μισό να φορτήσει λίγο το χειριστήριο". Πάντα έχω να παίζω...

2. Στην Ευρώπη νομίζω έχει κυκλοφορήσει μόνο 1 έκδοση και λογικό είναι αφού το PS3 το pal ήρθε στην Ευρώπη τον Μάρτιο. Το software αναβαθμίζεται συχνά πυκνά από την Sony δίνοντας στο PS3 κάθε φορά νέες δυαντότητες από τα πιο απλά (προσθήκη wallpaper μέχρι upscale σε dvd και παιχνίδια του PS2). Προς το παρόν το PS3 τόσο εδώ όσο και στην Αμερική και Ιαπωνία που κυκλοφορεί πριν από την Ευρώπη δεν έχει ακουστεί τίποτα απολύτως για την κονσόλα από προβλήματα κλπ (φτου φτου φτου σκόρδα:p)

3. Ναι είναι στα σχέδια της Sony η κυκλοφορία ps3 με cell στα 65nm το οποίο σίγουρα θα έχει τα χαρακτηριστικά που λες(πιο δροσερό και λιγότερη κατανάλωση). Αυτό θα μειώσει και το κόστος της κονσόλας αλλά δεν έχουμε κάτι επίσημο για το πότε αυτά τα ps3 θα κυκλοφορήσουν στην αγορά. Ίσως τον ερχόμενο Μαρτιο ή το επόμενο καλοκαίρι - μια πολύ πρόχειρη δική μου εκτίμηση.

Αυτά πιστεύω να σου έλυσα τις απορίες... Και πάλι καλωσόρισες στο forum μας :)

pogue
13-08-2007, 00:37
καλώς σας βρήκα!

ευχαριστώ ΝοnBorn, λογικά δεν πρόκειται να περιμένω μέχρι τον let's say ερχόμενο μάρτη....το πιο πιθανό είναι πως με την κυκλοφορία του heavenly sword θα χτυπήσω την κονσόλα ... στα 579 standalone φαντάζομαι.... (+ hsword για κανά μήνα.... μετά proevo08....χεχε)

βρε, τι έχουμε πάθει...πάμε να κάνουμε καλοκαιρινές διακοπές και σκεφτόμαστε ήδη τον άη-βασίλη..
(κι ας πορευόμεθα χαλαρώς προς το 35ο).

pogue

ps. κάτι ακόμα, επειδή έχω κόψει τη σύνδεση και περιμένω ενεργοποίηση νέας γραμμής ίντερνετ...(δηλαδή δεν έχω και δε θάχω για τις προσεχείς λίγες εβδομάδες δίκτυο στο σπίτι) τα firmware updates μπορείς να τα κατεβάζεις και να τα γράφεις σε usb-stick και μετά μέσω πάλι usb-stick να κάνεις update την κονσόλα?
το ίδιο (δηλαδή μέσω usb stick) μπορεί να γίνει για game demos? δηλαδή να περνάω σε rw ή usb stick game demos κατεβασμένα σε ps3 φίλου και να τα ρίχνω στο δίσκο της δικής μου (χωρίς δίκτυο) κονσόλας??

blizard
13-08-2007, 00:55
Στα demos δεν πρέπει να γίνεται, με το firmware ναι.

Για τον 65nm cell έλεγαν φήμες ότι έχει αρχίσει να παράγετε ήδη και ίσως μπει στα ps3 μέσα στο 2007.
Πάντως δεν είναι κάτι που θα ανακοινωθεί...

Με το sixaxis δεν θα έχεις πρόβλημα αφού και όταν τελειώνει απλά βάζεις το καλώδιο και συνεχίζεις καθώς φορτίζει.
(και από μπαταρία θα βγει κάποια ανάλογη όταν αρχίσουν να έχουν πρόβλημα τα πρώτα gamepad, από ότι θυμάμαι όταν το ανοίγεις και είναι μπροστά-μπροστά έτοιμη για αλλαγή)