PDA

View Full Version : Τί γίνεται με τρόπαια που δεν εμφανίζονται;



Melnibonian
02-03-2010, 02:59
Συγνώμη αν ο τίτλος του θέματος δεν είναι διαφωτιστικός γιαυτό που επιθυμώ να αναπτύξουμε εδώ αλλά δεν είναι εύκολο να το χωρέσω σε μια γραμμή.Αφορμή στάθηκε αυτό που συνέβει μετά την ιστορία με το εσωτερικό ρολόι του ps3.Είχα μόλις πάρει το προηγούμενο βράδυ το τρόπαιο wrath machine από το Darksiders.Δεν είχα κάνει Sync και όταν το ps3 επανήλθε δεν εμφανίστηκε το τρόπαιο.Έλα όμως που αυτό που μου ζητούσε το παιχνίδι το έχω ήδη κάνει.Αυτό που συνέβει σημαίνει μέσες άκρες ότι δεν θα πάρω ποτέ την πλατίνα σε αυτό το τίτλο?
Συνέβει κάτι αντίστοιχο σε κάποιον άλλο?Παλαιότερα είχα ξενερώσει κατά τον ίδιο τρόπο με ένα τρόπαιο από το Burnout Paradise (παιχνιδάρα).Τι μπορούμε να κάνουμε ως gamers σε αυτές τις περιπτώσεις?Να στείλουμε κάποια mail?Τι?-_-

WolfRathmA
02-03-2010, 03:18
Και email να στειλεις τι θα τους πεις; Οτι δεν σου βγαζει το trophy; Μαλλον θα σου πουν να ξεκινήσεις το παιχνιδι απο την αρχη...

Melnibonian
02-03-2010, 04:23
Στο Burnout το είχα κάνει και αυτό αλλά δεν το εμφάνισε ποτέ....

AriStos13
02-03-2010, 08:03
σπασιμο μεγαλο αυτο για οσους κυνηγουν τροπαια...
ευτυχως εγω που δν ημουν σπιτι το πρωι και δεν εβαλα να παιξω...

enstikto
02-03-2010, 09:16
Εγώ έφτασα λένε 30 στο bioshock multi αλλά δεν μου ξεκλειδωσε ποτέ το
trophy :( καλά εσυ με το dark που είναι single, το ξαναπαιζεις. Εμένα το λεβελ 30 έχει περαστει στο σερβερ... Θα ξεκλειδώσει μαλον μόνο αν βγάλουν κανά patch :(

xarhss
02-03-2010, 09:16
ελεος ρε παιδια με τα τροπαια. ελεος, ειμαι σιγουρος οτι αν χανονταν μια καρτελα εμ τα ενσημα σας θα γκρινιαζατε λιγοτερο

enstikto
02-03-2010, 09:42
ελεος ρε παιδια με τα τροπαια. ελεος, ειμαι σιγουρος οτι αν χανονταν μια καρτελα εμ τα ενσημα σας θα γκρινιαζατε λιγοτερο

Με συγχωρείς αλλά απο που το βγαλες αυτό το συμπέρασμα και είσαι και σίγουρος;
Όποιον τον ενδιαφέρουν τα τρόπαια και δεν θέλει να πάει χαμένος ο χρόνος που έχει ρήξει για να τα μαζέψει δεν τον ενδιαφέρει τίποτε άλλο δηλαδή έ;

TopGunZ
02-03-2010, 09:44
Συγνώμη αν ο τίτλος του θέματος δεν είναι διαφωτιστικός γιαυτό που επιθυμώ να αναπτύξουμε εδώ αλλά δεν είναι εύκολο να το χωρέσω σε μια γραμμή.Αφορμή στάθηκε αυτό που συνέβει μετά την ιστορία με το εσωτερικό ρολόι του ps3.Είχα μόλις πάρει το προηγούμενο βράδυ το τρόπαιο wrath machine από το Darksiders.Δεν είχα κάνει Sync και όταν το ps3 επανήλθε δεν εμφανίστηκε το τρόπαιο.Έλα όμως που αυτό που μου ζητούσε το παιχνίδι το έχω ήδη κάνει.Αυτό που συνέβει σημαίνει μέσες άκρες ότι δεν θα πάρω ποτέ την πλατίνα σε αυτό το τίτλο?
Συνέβει κάτι αντίστοιχο σε κάποιον άλλο?Παλαιότερα είχα ξενερώσει κατά τον ίδιο τρόπο με ένα τρόπαιο από το Burnout Paradise (παιχνιδάρα).Τι μπορούμε να κάνουμε ως gamers σε αυτές τις περιπτώσεις?Να στείλουμε κάποια mail?Τι?-_-

Κάνε reload παλιότερο save...

Melnibonian
02-03-2010, 13:16
Δεν είχα κανένα save,θα το ξαναβάλω κάποια στιγμή απ την αρχή και ότι γίνει έγινε...

TopGunZ
02-03-2010, 13:21
Εμ για αυτό εγώ κάνω όπου μου επιτρέπει συνεχώς καινούριο save, στα Dead Space και Bioshock είχα χτυπήσει από καμιά 100άρα, στο Fallout 3 κάπου 50 νομίζω?

Melnibonian
02-03-2010, 13:31
Νομίζεις ότι εγώ έκανα λιγότερα?Απλά,στο συγκεκριμένο παιχνίδι λόγω των πολύ συχνών autosave και του ότι η επιλογή save ήταν καλά κρυμμένη ,δεν το αντιλήφθηκα (μόλις χθες μου το είπε ο plakas),αλλά αν είναι να το ξαναβγάλει στο 2ο playthrough ok,εγώ φοβάμαι μην γίνει όπως με το Burnout...
Όσο για το post σου ρε Xarhh,το θεωρώ εντελώς άκυρο,έχει απλώς να κάνει με τις ώρες που δαπανά κάποιος για κάποιο σκοπό (άσχετα αν το καταλαβαίνεις ή όχι) και πηγαίνουν χαμένες.Και όλα τα παιδιά που ξέρω εγώ από το forum που έχουν πάνω από 14-15 level στα τρόπαια είναι μια χαρά παιδιά χωρίς ψυχολογικά προβλήματα ή άλλες ελλείψεις. Με την ίδια απορία που απευθύνεσαι εσύ σε αυτούς που συλλέγουν τρόπαια,θα σε κοιτάξει κάποιος τρίτος για το γεγονός του ότι απλά παίζεις videogames.

Valkyre
02-03-2010, 13:38
Sony: How to recover PS3 Trophies

Απο την Sony:



A statement from the platform holder, sent to CVG this morning, reads:

'It is possible that some users who experienced the connection problems yesterday and tried unsuccessfully to access a game (online or offline) may find that trophy data for that title is no longer displayed.

'To resolve this issue, the user will need to re-access the game to reinstall the trophies, then exit the game and sync their trophy collection to the server in order to regain previous achievements.'

The bug recognised 2010 as a leap year, and reset the clock of older PS3s yesterday (March 1st).

The fault meant the PS3 couldn't join PSN and left users unable to play certain games that used trophies, or performed trophy-sync checks online.

We reported this morning that Sony is reporting the 8001050F error has corrected itself. (http://www.computerandvideogames.com/article.php?id=237206)

However, CVG Forum users say not everything is back to normal. CVG member Only_777 wrote this morning: (http://www.computerandvideogames.com/article.php?id=236978)

'Ok so the bug is over and we can now all go back online. There are some issues though:

1) If you tried to run any HDD games (Wipeoute HD, PS1 games, etc) these will probably need to be deleted and downloaded again. I tried running Street Fighter Alpha yesterday, and got the bug. I tried running it today and it wouldn't load but everything I didn't try yesterday works fine.

2) Those trophies you lost don't come back. But you still have them on the PSN, but a re-sync doesn't get them back. However [compare] trophies with a friend and you'll see them even though they don't appear on your system.'

Surfdrifter
02-03-2010, 14:14
Για τον τυπο με το Bioshock, απλά παίξε ένα Ranked παιχνίδι και κάνε ένα kill. Θα στο δώσει μετά. Υποθέτω ότι έπαιζες και ο host εφυγε ή έγινες disconnect και με το ADAM που είχες μέχρι εκεινη τη στιγμη έγινες level-up. Αυτό είναι άλλο θέμα και καμια σχεση με το αυτό το thread

Τώρα, Melbonian, μάλλον πρέπει να το ξαναπαίξεις το παιχνίδι με νεο save.

Στο Burnout για ποιό τρόπαιο μιλάς ότι έχεις πρόβλημα, μιας και τα έχω όλα πλέον και ένα έχει glitch. Το χρυσο για τα 10 time challenges.

Επίσης προτείνω για όσους ΔΕΝ έχουν πλέον τα παιχνίδια που έχουν glitchάρει, αντί να πάνε να τα νοικιάσουν, αγορασουν, ας ΞΑΝΑΦΤΙΑΞΟΥΝ τον λογαριασμο τους στο PS3. Δλδ, delete απο το PS3 και ξανα Αdd new user με τα στοιχεία τους κανονικα. Κάνουμε sync και θα φορτωθούν όλα. Τα game data MENOYN στο PS3 μας, αν έχουμε άλλον έναν user, αλλα ΠΡΙΝ σβήσετε το account, ΚΑΝΤΕ backup τα save files

Αυτή είναι μια σκέψη και μην με θεωρήσετε υπευθυνο αν πακετωθείτε.

enstikto
02-03-2010, 14:19
Το παιχνίδι το τελείωσα κανονικά, έκανα lvl up και no trophy.
Το παραπάνω το διαβασες κάπου η το μαντεψες;

Surfdrifter
02-03-2010, 16:17
Το παιχνίδι το τελείωσα κανονικά, έκανα lvl up και no trophy.
Το παραπάνω το διαβασες κάπου η το μαντεψες;

Το διάβασα ότι σε όσους δεν έκανε trigger, έπαιξαν ένα ranked και το έδωσε μετά.

Δοκιμασες εσύ, αυτό που σου έγραψα και ΠΑΛΙ δεν στο έδωσε;

desperate_gamer
02-03-2010, 19:34
Ένα παιδί σε ένα φόρουμ έλεγε ότι δεν του είχαν ξεκλειδωθεί κάτι τρόπαια στο Assassin's Creed 2 την ώρα που έπρεπε. Εγώ του είπα να δοκιμάσει να σβήσει το Game Data του παιχνιδιού και να κάνει το παιχνίδι install από την αρχή. Τελικά μου είπε ότι όταν το έκανε αυτό του ξεκλειδώθηκαν μόνα τους άλλα τρόπαια :p

Τι να σας πω, δοκιμάστε το αν θέλετε, δεν έχετε τίποτα να χάσετε. Άλλο το Game Data και άλλο το Saved Data και ειδικά για τον enstikto που έχει πρόβλημα με το Bioshock 2 online, ίσως αν έσβηνε το Profile data του multiplayer που θα έχει δημιουργήσει το παιχνίδι (διαφορετικό από το Game Data ή το single player saved data), να αναγκάσει τον server του Bioshock να του το ξαναδημιουργήσει από την αρχή και να του ξεκλειδώσει έτσι. Μην σας πάρω όμως και στο λαιμό μου.

Πολύ αγχωτική η κατάσταση αυτή. Ένα email στο support department της Sony ή του developer δεν θα έκανε κακό, αν και αμφιβάλλω για την απάντηση που θα λάβετε.

enstikto
03-03-2010, 00:54
Το διάβασα ότι σε όσους δεν έκανε trigger, έπαιξαν ένα ranked και το έδωσε μετά.

Δοκιμασες εσύ, αυτό που σου έγραψα και ΠΑΛΙ δεν στο έδωσε;

Έπαιξα 3,4 ματσάκια και no luck :( Το μόνο που ελπίζω είναι μήπως όταν πάω level 31 ξεκλειδώσει...




Τι να σας πω, δοκιμάστε το αν θέλετε, δεν έχετε τίποτα να χάσετε. Άλλο το Game Data και άλλο το Saved Data και ειδικά για τον enstikto που έχει πρόβλημα με το Bioshock 2 online, ίσως αν έσβηνε το Profile data του multiplayer που θα έχει δημιουργήσει το παιχνίδι (διαφορετικό από το Game Data ή το single player saved data), να αναγκάσει τον server του Bioshock να του το ξαναδημιουργήσει από την αρχή και να του ξεκλειδώσει έτσι. Μην σας πάρω όμως και στο λαιμό μου.

Είμαι άσχετος απο multiplayer. Δεν ήξερα καν την ύπαρξη profile data. Που το βρίσκω;



Πολύ αγχωτική η κατάσταση αυτή. Ένα email στο support department της Sony ή του developer δεν θα έκανε κακό, αν και αμφιβάλλω για την απάντηση που θα λάβετε.

Εγώ πάντος έστειλα ήδη στην 2Κ ;)

Surfdrifter
03-03-2010, 03:04
http://forums.2kgames.com/forums/showthread.php?t=62481

Διαβάστε εδώ για το Bioshock 2, αν και δεν ειναι ενθαρρυντικά τα νέα...

widebit
03-03-2010, 04:54
Εγω ειχα 5 trophies στο FIFA 10 και μετα απο οτι εγινε με το clock, μου επεστρεψε τα 4. Το 5ο το πηρα ξανα πριν απο λιγο.
Απ' οτι καταλαβα αν θες να στα δειχνει στο PS3 σου πρεπει να τα ξανακανεις :/

Kane
03-03-2010, 11:22
Έπαιζα Mirror's Edge (ανάθεμα την ώρα που πήρα το κ@λοπαίχνιδο) και δεν είχα προλάβει να συγχρονίσω τα trophies και τα έχασα (ευτυχώς 4-5 ήταν όλα) Όταν έφτιαξε η κατάσταση, δεν μπορούσα να πάρω 1 trophy με collectibles που έχει γιατί στο save του παιχνιδιού έλεγε ότι τα είχα βρει. Τα έσβησα όλα και το άρχισα από την αρχή μαζί με πολλά βρισίδια.

Melnibonian
03-03-2010, 13:30
Οπότε τα τρόπαια είναι ανακτήσιμα,αλλά θέλει delete τα saves και φτου από την αρχή.Πάλι καλά,έστω και με αυτή την επιπλέον ταλαιπωρία

desperate_gamer
03-03-2010, 18:11
Είμαι άσχετος απο multiplayer. Δεν ήξερα καν την ύπαρξη profile data. Που το βρίσκω;

Στο Saved Data θα βρεις λογικά ένα αρχείο για το κάθε saved game σου και ένα αρχείο που θα γράφει Profile ή Multiplayer κτλ κτλ. Δηλαδή εγώ στα λίγα παιχνίδια που έχουν online έχω δει κάτι παρόμοιο. Θα μπορούσες ίσως να το σβήσεις. Την επόμενη φορά που θα παίξεις online, θα ξαναδημιουργηθεί μόνο του αυτό το αρχείο. Και ίσως έτσι γίνει κάτι.

Από την άλλη βέβαια, μπορεί να μην υπάρχει καν αρχείο για το online του Bioshock και να είναι ενσωματωμένο με το κανονικό αρχείο του single player.

Δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά τίποτα. Όλα αυτά τα λέω καλοπροαίρετα με μια όρεξη για πειράματα, αλλά δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου. Μπορείς να το googl-άρεις και να το ψάξεις και λίγο καλύτερα. :hey:

Surfdrifter
04-03-2010, 16:19
το bioshock ΔΕΝ έχει Save file καθολου. Όλα τα data φορτώνονται όταν γίνεται το login

fotaras
07-03-2010, 15:23
μαγκες εκανα αλλαγη σκληρου δισκου back up restore sync για τα trophies ολα κομπλε.χτες εβαλα να παιξω το killzone online.με το που μπαινω online και αρχιζει να συνδεεται με τον server αρχισε και μου εδινε ενα ενα τα trophies που εχω ηδη παρει τυχαια ηταν.παταω το ps πληκτρο βγαινω εξω κοιταζω στην trophie list και μου ελεγε 12% απο 79% που ηταν το killzone!!ξαναμπαινω λιγο στο παιχνιδι να δω τι γινεται μου δινει μερικα ακομη ξαναπαταω sync με τον server και μετα σταματησε να μου δινει..η λιστα ειναι πλεον οπως πριν στο 79% οσο το ειχα φτασει..γιατι το εκανε αυτο ξερει κανεις?οποιο παιχνιδι κ να βαλω θα αρχισει να μου τα δινει ξανα ολα?