PDA

View Full Version : Upload Speed Problem



wesker
26-02-2010, 02:24
Kαλησπέρα παιδιά! Εδώ και 3-4 μέρες έχω χαμηλό upload speed. Η γραμμή μου είναι 3070/512 της HOL μα το upload speed μου δεν ανεβαίνει πάνω από 37kb/s. Ενδέχεται να έχει σχέση με τις εργασίες που πραγματοποιούνται; Μέχρι πριν λίγες μέρες έφτανα στα 50+kb/s. Αυτά που γράφω τα έχω παρατηρήσει σε seed torents, μπορεί να μην αποτελούν και πρόβλημα φυσικά....Kαι κάτι περίεργο. Δοκίμασα από το δεύτερο PC του δικτύου μου με windows XP και είχα ping 50ms και upload speed 0.41, ενω στο PC με τα 7 ping 536ms και upload speed 0.36.... Μήπως τα 7 έχουν κανένα είδους "κόφτη";

gdskate
26-02-2010, 08:51
Από rapid δοκίμασες να κατεβάσεις κάτι;
Γιατί με τα torrent παίζουν πολλοί παράμετροι για να πιάσεις την μέγιστη ταχύτητα.
Επίσης εάν πραγματοποιούνται εργασίες είναι λογικό να είναι μειωμένο.

Lordkostas
26-02-2010, 11:07
Οταν γινονται εργασιες στην περιοχη σου ακομη και ασχετες να ειναι με το δικτυο μπορει να το επηρεασουν μιας και κοβουν καλωδια και σκαβουν οτι να 'ναι καθε φορα...

Τωρα ομως το να εχεις διαφορετικες ταχυτητες σε pc που ειναι στο ιδιο δικτυο δεν ειναι λογικο, μπορει να ηταν τυχαιο ομως. Γενικα με τα torrent δεν μπορεις να βγαλεις ακρη αλλα ουτε και με τα speedtest που κυκλοφορουν στο internet.
Δοκιμασε και με τα 2 PC να κατεβασεις απο rapidshare ή απο τον ftp server της forthnet, πιανουν πολυ καλες ταχυτητες και ειναι ενα μετρο συγκρισης.

Αν εχουν διαφορετικες ταχυτητες τοτε δεν ξερω, καποια ρυθμιση στα windows ισως? Αν δεν στο εκανε παλια το PC σου αυτο ισως καποιο malware ή spyware να εχει κολησει οποτε κανε κανενα ελεγχο με antivirus.

wesker
26-02-2010, 18:14
Mε το upload ήταν το πρόβλημα... Δοκιμασα να ανεβάσω μια ταινία στο Megaupload και κατά την διάρκεια του upload μου η ταχύτητα έπαιζε από 52-57kb/s. Mε δεδομένο οτι έχς 512 upload θεωρώ οτι είναι θέμα των torrent και οχι της γραμμής μου,ε; Όσον αφορά το θέμα του ping βρέθηκε λύση που δεν την περίμενα ούτε στα πιο άρρωστά μου όνειρα.... Έφταιγε το Nod32... Μόλις απενεργοποίηση της επιλογές για Web Access Protection το ping από τα 536ms έπεσε στο 25ms....

Lordkostas
26-02-2010, 19:16
Χμμ εδω στο Ελλαντα (να χρησιμοποιησω και εγω αυτη την εκφραση που ειπε καποιος στο φορουμ και μου αρεσε) οι ταχυτητες αυτες που αναφερονται δυστηχως δεν εχουν καμια σχεση με τις πραγματικες. Στην πραγματικοτητα ειναι το 1/10.
Δηλαδη εσυ αναφερεις οτι εχεις 3070/512 στην πραγματικοτητα θα κατεβαζεις με 300kbps και θα ανεβαζεις με 51kbps πανω κατω.

Οσο για το Nod32 ουτε καν το σκεφτηκα αυτο... ευτυχως το βρηκες, ειναι κριμα να πιανεις τοσο υψηλα ping για μια βλακεια...

wesker
26-02-2010, 19:29
Χμμ εδω στο Ελλαντα (να χρησιμοποιησω και εγω αυτη την εκφραση που ειπε καποιος στο φορουμ και μου αρεσε) οι ταχυτητες αυτες που αναφερονται δυστηχως δεν εχουν καμια σχεση με τις πραγματικες. Στην πραγματικοτητα ειναι το 1/10.
Δηλαδη εσυ αναφερεις οτι εχεις 3070/512 στην πραγματικοτητα θα κατεβαζεις με 300kbps και θα ανεβαζεις με 51kbps πανω κατω.

Οσο για το Nod32 ουτε καν το σκεφτηκα αυτο... ευτυχως το βρηκες, ειναι κριμα να πιανεις τοσο υψηλα ping για μια βλακεια...

Yeap με περίπου τόσο ανεβάζω/κατεβάζω. Download σε τορρεντ περίπου 320kb/s και upload 57kb/s με το Megaupload. Mίλησα με την ΤΥ και μου είπε οτι με 512 up η μεγιστη ταχύτητα που φτάνει είναι τα 64kb/s, ταχύτητα που ποτέ δεν θα πιάσω για διάφορους λόγους, όπως είναι η ποιότητα του χαλκού, απόσταση απο το DSLAM κλπ. Δηλαδή απ'οτι μου είπε το παληκάρι πιάνεις μονο το 80% της πραγματικής ταχύτητάς, λόγω των παραπάνω λόγων... Οπότε κατέβασμα/ανέβασμα 320kb/s/57kb/s είναι από τα καλλίτερα...