PDA

View Full Version : Αστοχια υλικου;



steve62742
24-02-2010, 17:30
παιδια το play ενος φιλου πεταει πια αυτο το μηνυμα οταν το ανηγει
http://img526.imageshack.us/img526/2522/rsodhc6.png
το πηγε σε sonycenter και θα του το αλλαξουν λογω αστοχιας υλικου οπως του ειπανε,υπαρχει περιπτωση να σωσει τα saves του απο εκει?το εχει παθει κανενας αλος αυτο?

WolfRathmA
25-02-2010, 01:03
Δε το εχω ξαναδει αυτο το προβλημα... Μαλλον δε μπορεις να κανεις κατι για τα saves κτλ. Σιγουρα βγαζει αυτο το μηνυμα στην οθονη;

muku
25-02-2010, 01:44
:S Συνήθως το ps3 πετάει σφάλματα με κωδικούς, αυτό δεν μου μοιάζει με μήνυμα από ps3...

vangelistm
25-02-2010, 02:46
Παιδιά δυστυχώς αυτό ακριβώς μου έβγαλε... Με το που δείχνει το λογότυπο μπαίνει κατευθείαν σε αυτήν την κόκκινη οθόνη όπως του παιδιού στο video YouTube- Ps3 " Red Screen of Death. " Any Help? (το λένε Red Screen of Death). Ψάχνοντας λίγο στο web βρήκα και άλλους με πάρομοια προβλήματα... Δυστυχώς το πήγα στην Sony χωρίς να το πολυψάξω διότι μου είπαν άμεση αντικατάσταση με καινούριο μόνο που από τις 16/2 μέχρι και σήμερα περιμένω την Sony να στείλει κομμάτια στο Sony Center για να πάρω το ps3 μου...

O τεχνικός πάντως που με εξυπηρέτησε τηλεφωνικά μου είπε ότι κάποιο πρόβλημα με το λειτουργικό προέκυψε αλλά format δεν μπορούσα να κάνω και ότι δικαιούμαι καινούριο. Έτσι το πήγα πίσω αλλά ακόμα περιμένω...

WolfRathmA
25-02-2010, 03:20
LoL.. πρωτη φορα βλεπω τετοιο μηνυμα! Good to know παντως... Πιο πολυ για "system failure" μου μοιαζει παντως... Δε μπορει να κανει σωστα start up το PS3 και ειναι σα να κρασαρει. Δηλαδη οποσδηποτε θα επρεπε να γινει ο σκληρος format και ξανα build απο την αρχη. Οποτε δυστηχως τα saves και παλι θα χανοντουσταν... :(

georgiosdam
25-02-2010, 10:24
δηλαδη εχουμε:
1) ylod
2) ματι του bluray
3) red screen of death
υπαρχει αλλη ασθενεια;;; αν και νομιζω οτι και αυτες ειναι ηδη πολλες!!!!!!!

konstantinos
25-02-2010, 10:44
Αυτο που σου χαλαει κ παει να ανοιξει κ κλεινει παλι.Πως λεγετε?το επαθα κ εχασα ετσι ολα τα save μου ηθελα να kill myself.

plakas
25-02-2010, 10:47
φιλε YlOD λεγετε και μπορεις να το ανακτησεις αν πας στο αναλογο thread Και δεις τον οδηγο και το τι πρεπει να κανεις

θα τα σωσεις μην ανυσηχεις

Valkyre
25-02-2010, 11:10
^^ Δεν ειναι το YLOD Μαριεεεεε! :D

plakas
25-02-2010, 11:14
και τι ειναι :S??

Valkyre
25-02-2010, 11:23
^^Red Screen of death! καινουργιο!Δες το βιντεο ποιο πανω!

Πρωτα απο ολα περαστικα στο μηαχνημα φιλε μου, πες μας ομως τι PS3 ειχες?Το κανονικο το phat ή το καινουργιο slim?

plakas
25-02-2010, 11:25
ναι το ειδα και πριν το video,αλλα απο την περιγραφη που δινει ο Κωνσταστινος μαλον μπερδευτικα :P
thank's
ασχημουλη :)

xarhss
25-02-2010, 11:49
κολαση. λετε να παθαινουν και γριπη των χειρων???? δηλαδη ελεος ...

Lordkostas
25-02-2010, 11:54
Ποσα πια πραγματα μπορει να παθει ενα καημενο PS3 στη συντομη ζωη του...?!
Εμβολια εχουν βγει ή ακομη? :D

vangelistm
25-02-2010, 13:27
Το Slim 120Gb ήταν, μόλις 4.5 μηνών!!! Μόλις είδα αυτό το κόκκινο χρώμα στην tv το έπαθα το σοκ! Και δυστυχώς δεν είχα κάνει ποτέ back up... Τουλάχιστον ας το πάρω πίσω διότι η Sony ακόμα και σήμερα δεν έχει απαντήσει για το πότε θα φέρει κομμάτια προς αντικατάσταση των χαλασμένων...

Valkyre
25-02-2010, 13:35
Χμμ και παλι περαστικα, ισως αυτο το συγκεκριμενο προβλημα να ειναι στα slim μονο, πρεπει να το ψαξουμε να δουμε τι παιζει!

Lordkostas
25-02-2010, 13:42
Το Slim 120Gb ήταν, μόλις 4.5 μηνών!!! Μόλις είδα αυτό το κόκκινο χρώμα στην tv το έπαθα το σοκ! Και δυστυχώς δεν είχα κάνει ποτέ back up... Τουλάχιστον ας το πάρω πίσω διότι η Sony ακόμα και σήμερα δεν έχει απαντήσει για το πότε θα φέρει κομμάτια προς αντικατάσταση των χαλασμένων...


Καινουριο PS3 ουσιαστικα!! ωχχ μη μας λες τετοια τωρα...
Το ΣΚ πρεπει να κατσω να κανω ενα back up γιατι ποτε δεν ξερεις τι μπορει να συμβει.

Που ειναι οι παλιες κονσολες που δεν παθαινανε τιποτα??! Αφηνα ανοικτο το mega drive ολο το βραδυ για να σηκωθω το πρωι να συνεχισω απο εκει που σταματησα και δεν επαθε ποτε τιποτα (μιας και save δεν υπηρχαν τοτε στα περισσοτερα παιχνιδια).

lazytrunks
25-02-2010, 13:47
φοβάμε, μην λέτε τέτοια... και σύντομα το slim μου θα κάνει την παρθενική του πτήση με αεροπλάνο... :'( Άμα πάθει κάτι, θα το θάψω στον κήπο πίσω από το σπίτι.

Edit: χειραποσκευή ή βαλίτσα? τι πιστεύετε? εγω σκευτόμουν χειραποσκευή και να το έχω στα πόδια μου...

vangelistm
25-02-2010, 16:14
Το κακό είναι ότι ούτε ο τεχνικός απ'το τηλέφωνο αλλά ούτε και στο service μου είπαν από τι προκλήθηκε... Το μόνο που άκουσα είναι: "Να ξεκουράζεται τόσο το Ps3 όσο και εσύ κάθε 2ωρο"!!!

Desmond
25-02-2010, 16:17
Το κακό είναι ότι ούτε ο τεχνικός απ'το τηλέφωνο αλλά ούτε και στο service μου είπαν από τι προκλήθηκε... Το μόνο που άκουσα είναι: "Να ξεκουράζεται τόσο το Ps3 όσο και εσύ κάθε 2ωρο"!!!
Αυτή ήταν η απάντηση από τεχνικό του επίσημου service?!?!Αν είναι δυνατόν!
Ε, ρε πειρατεία που τους χρειάζεται!

Nek_Food
25-02-2010, 16:30
Μήπως να του κολλούσαμε και ένσημα για βαρέα και ανθυγιεινά; Εγώ χθες το έλιωσα στο παιχνίδι μέχρι που πόνεσε το χέρι μου από την ένταση και τότε μόνο το έκλεισα, αλλιώς ακόμα θα ήμουν από πάνω του.

enstikto
25-02-2010, 16:33
φοβάμε, μην λέτε τέτοια... και σύντομα το slim μου θα κάνει την παρθενική του πτήση με αεροπλάνο... :'( Άμα πάθει κάτι, θα το θάψω στον κήπο πίσω από το σπίτι.

Edit: χειραποσκευή ή βαλίτσα? τι πιστεύετε? εγω σκευτόμουν χειραποσκευή και να το έχω στα πόδια μου...

Χειραποσκευή 100%! Έχεις δει πως πετάνε τις βαλίτσες;

AriStos13
25-02-2010, 16:38
Το κακό είναι ότι ούτε ο τεχνικός απ'το τηλέφωνο αλλά ούτε και στο service μου είπαν από τι προκλήθηκε... Το μόνο που άκουσα είναι: "Να ξεκουράζεται τόσο το Ps3 όσο και εσύ κάθε 2ωρο"!!!
και δεν τους εβρισες?μα καλα ειναι απανταση αυτη?σαν να ρθουν στο μαγαζι(κρεωπολειο εχω) και να μου πουν οτι εχουν χοληστερηνη και να τους πω να κοψετε να τρωτε κρεας!
το service της σονι ειναι απο τα χειροτερα που εχω συναντησει!

greekteo
25-02-2010, 16:40
φοβάμε, μην λέτε τέτοια... και σύντομα το slim μου θα κάνει την παρθενική του πτήση με αεροπλάνο... :'( Άμα πάθει κάτι, θα το θάψω στον κήπο πίσω από το σπίτι.

Edit: χειραποσκευή ή βαλίτσα? τι πιστεύετε? εγω σκευτόμουν χειραποσκευή και να το έχω στα πόδια μου...

Το ρωτάς??:wow_dude: Φυσικά χειραποσκευή. Τις βαλίτσες όταν τις βάζουν στο αεροπλάνο τις πετάνε λες και έχουν μέσα πούπουλα και τίποτα που να σπάει.


Το κακό είναι ότι ούτε ο τεχνικός απ'το τηλέφωνο αλλά ούτε και στο service μου είπαν από τι προκλήθηκε... Το μόνο που άκουσα είναι: "Να ξεκουράζεται τόσο το Ps3 όσο και εσύ κάθε 2ωρο"!!!


Στο service αυτοί ειδικά το κρατάνε σαν επτασφράγιστο μυστικό. Το μόνο που μπορούν να σου πουν είναι "Αντικατάσταση" :mad:



Πάντως αυτό με την Red Screen of Death είναι καίνουργιο πάλι από ότι κατάλαβα. PS3 Slim exclusive :heyyy:

Nek_Food
25-02-2010, 16:49
Υπάρχουν τα WSOD (white screen of death) στα κινητά από καιρό. Σφάλμα στο hardware συνήθως, ξεκολλούσαν κάτι βλακείες κολλήσεις από τις mobo αν θυμάμαι καλά και προκαλούσαν πρόβλημα στην εκκίνηση του υλικού (boot).

vangelistm
26-02-2010, 00:52
Αυτή ήταν η απάντηση από τεχνικό του επίσημου service?!?!Αν είναι δυνατόν!
Ε, ρε πειρατεία που τους χρειάζεται!

Δυστυχώς αυτή ήταν η επίσημη απάντηση και ο λόγος (όπως μου είπαν) είναι ότι δεν τους αφήνει η Sony να ανοίξουν τις κονσόλες οπότε και αυτοί μόνο υποθέσεις μπορούν να κάνουν...

Valkyre
26-02-2010, 10:03
Bασικα η Sony εδω στην Ελλαδα ειναι απλα για τα μπαζα, το εχουμε πει εδω και καιρο...μακρια και καλυτερα να βρεις το δικιο σου/ενημερωθεις απο την Σονυ του εξωτερικου.

Ουτε για φτυσιμο δεν ειναι οι τυποι στην cometron...

vangelistm
26-02-2010, 13:00
Bασικα η Sony εδω στην Ελλαδα ειναι απλα για τα μπαζα, το εχουμε πει εδω και καιρο...μακρια και καλυτερα να βρεις το δικιο σου/ενημερωθεις απο την Σονυ του εξωτερικου.

Ουτε για φτυσιμο δεν ειναι οι τυποι στην cometron...

Πως μπορώ να ενημερωθώ απ'την Sony του Βελγίου; Από εκεί μου είπαν ότι περιμένουν τα κομμάτια για την αντικατάσταση... Θέλω να μάθω τόσο τον χρόνο παράδοσης όσο και τον λόγο που προκλήθηκε η ζημιά...

dimagic
26-02-2010, 13:40
διαβασες τα σχολια στο βιντεακι?
ενα παλικαρι εγραψε.......

Do NOT return it to SONY. They will send you a refurbished unit even if you are still under warranty. Make sure all of your cords are plugged in properly. Do turn off the PS3 with the power button on the back. Then unplug the power cord from the back. Next, hold down the power on the front for 30 seconds. Then plug the power cord back in, turn the power button on the back on, & then hold the power on the front for a few seconds. This whole process will reset to the default settings. Good luck.

κατα ποσο δουλευη,μονο αμα το δοκιμασει καποιος....... :heyyy:

vangelistm
26-02-2010, 14:20
Αυτό δυστυχώς το διάβασα αφού το είχα πάει στην cometron... Είμαι εδώ και 10 μέρες χωρίς ps3 και χωρίς κάποια ειδοποίηση για το πότε θα έρθουν slim 120άρια... Ελπίζω το ps3 να έρθει πριν το FF13!!!

Chypher-G
26-02-2010, 14:40
διαβασες τα σχολια στο βιντεακι?
ενα παλικαρι εγραψε.......

Do NOT return it to SONY. They will send you a refurbished unit even if you are still under warranty. Make sure all of your cords are plugged in properly. Do turn off the PS3 with the power button on the back. Then unplug the power cord from the back. Next, hold down the power on the front for 30 seconds. Then plug the power cord back in, turn the power button on the back on, & then hold the power on the front for a few seconds. This whole process will reset to the default settings. Good luck.

κατα ποσο δουλευη,μονο αμα το δοκιμασει καποιος....... :heyyy:
Με αυτο τον τροπο γινονται discharge οποιαδηποτε φορτια εχουν μεινει. Ειναι πολυ πιθανον να λειτουργησει σωστα, μιας και κατι τετοιο προτεινεται και σε αρκετους υπολογιστες που κρασαρουν BIOS.

;)

lazytrunks
27-02-2010, 01:08
to peira xeiraposkeui telika... tou securita tou fanike periergo kai opws eixa paketarei tin tsanta eulavika me petsetes kai kati loutrina anamesa sto ps3, 2 sklirous diksous ekswterikous kai 3 xeiristiria arxise na ta petaei pera dwthe mexri na vrei to ps3 (eitan katw katw), kai to elenkse ksexwrista sto mixanima pou exoun... kontepsa na ton plakwsw sto ksilo otan ta petouse, alla exe xari... Tespa, gia kapion logo thelei na to pernas sketo, opws tous foritous, na kserete osoi einai na taksidepsete...

billias
07-03-2010, 20:24
μηπως σε καποιο update το διεκοψες πριν ολοκληρωθει?
και για αυτο το λογο σου βγαζει αυτην την οθονη?
εμενα μου το ειχε κανει το psp αυτο σε ενα update και μετα δεν μπουταρε
με τιποτα, μονο με πανδωρα!:lol::muhaha:

wesker
08-03-2010, 00:15
Το κακό είναι ότι ούτε ο τεχνικός απ'το τηλέφωνο αλλά ούτε και στο service μου είπαν από τι προκλήθηκε... Το μόνο που άκουσα είναι: "Να ξεκουράζεται τόσο το Ps3 όσο και εσύ κάθε 2ωρο"!!!

Mήπως να το σκεπάζουμε και με κουβερτούλα; Αν είναι να του δώσω το κρεββάτι μου. Εγώ βολευομαι και στο μπαλκόνι με τον σκύλο.:p