PDA

View Full Version : BRAID [PSN Game]



chronohill
23-02-2010, 15:44
http://img718.imageshack.us/img718/121/braidtitle.jpg (http://img718.imageshack.us/i/braidtitle.jpg/)
1. Εισαγωγή

Το braid ειναι ενα platfotrming - puzzle game με επαναστατικες ιδεες που κυκλοφορει αποκλειστικα μεσω psn.Δημιουργια του jonathan blow o oποιος πιστεψε στο εν λογω εγχειρημα και για τρια συναπτα ετη προσπαθουσε να τελειοποιησει το εργο του ελπιζοντας οτι θα αποζημιωθει υλικα και ηθικα.Και τα καταφερε απολυτα και απο τις δυο αποψεις.Το braid πηρε ενα σωρο απο βραβεια και εγινε ενα απτα παιχνιδια που προτιμηθηκαν περισσοτερο μεσω x-box live - steam και psn .
H βασικη του ιστορια περιπλεκεται (braid = πλεξούδα- πλεκω) γυρω απτον Tim που "εκανε ενα λαθος και εχασε αυτη που αγαπαει και τωρα πρεπει να σωσει την πριγκιπισσα του απο ενα διαβολικο τερας". Παρά την παραμυθένια αισθητική του και το φαινομενικα κλασσικο "περιτυλιγμα" του, πραγματεύεται πολύ πιο απτά θέματα, όπως είναι οι ανθρώπινες σχέσεις, η αγάπη, η εμπιστοσύνη, η αφοσίωση, η συγχώρεση, η μεταμέλεια…και καποια που δεν μπορουν να αποκαλυφθουν.Ξεκιναει απλοικα αλλα ειναι γεματο μηνυματα αλληγοριες και συμβολισμους.Να σημειωθει οτι εχουν γινει παρα πολλες συζητησεις για το πραγματικο νοημα του παιχνιδιου στο διαδικτυο και τις προεκτασεις που μπορει να λαβει,το πως βλεπει καθενας απτην μερια του αυτο το αριστουργηματικο σεναριο και το αξεχαστο φιναλε του.Πραγματικα συγκλονιστικο.Ειλικρινα δεν θα γινει αλλη αναφορα στο σεναριο του παιχνιδιου γιατι ειναι μια απιστευτη ιδεα και θα ηθελα να την ζησει ο καθενας μεσα απτο παιχνιδι και μονο.Εχω να πω οτι οσοι λατρευετε τις ανατροπες και τα πραγματικα καλογραμενα σεναρια θα ικανοποιηθειτε πληρως.
Το παιχνιδι αποτελειται απο εξι κοσμους οπου ο τελευταιος ειναι κλειδωμενος και θα πρεπει να τελειοποιησετε τους προηγουμενους πεντε για να εχετε προσβαση στο τελευταιο και αποκαλυπτικο chapter.Στην αρχη του καθε κοσμου εχουμε την περιγραφη του ,μεσω βιβλιων που μας δινουν πληροφοριες για το τι πραγματευεται.Σε καθε εναν απο αυτους τους κοσμους θα πρεπει να συλλεξετε τα χαμενα κομματια του πινακα που του ανηκει και για να φιαξετε σωστα το παζλ του.Παζλ που φαινονται δυσκολα μπορουμε να τα προσπερασουμε και να ξαναγυρισουμε για να τα συλλεξουμε.
Να ξεκαθαρισουμε οτι το παιχνιδι διαρκει περιπου 4 με 5 ωρες.Αναλογως φυσικα με το ποσο καλοι θα ειμαστε στην λυση των γριφων οποτε ο χρονος που διαρκει ειναι σχετικος.
http://img705.imageshack.us/img705/3164/96969620091113790screen.jpg (http://img705.imageshack.us/i/96969620091113790screen.jpg/)

2. Ήχος

Στον ηχητικο τομεα εχουν γινει θαυματα.Τα ορχηστρικα κομματια των Jami Sieber , Cheryl Ann Fulton και Shira Kammen σε ταξιδευουν σε αλλες εποχες.
Το βασικο θεμα με το βιολι θα τριγυρναει μεσα στο μυαλο σας για μερες.Μπορειτε να πατησετε το βιντεο να παρετε μια γευση απτην ηχητικη πανδαισια του παιχνιδιου.
Φυσικα και ειναι spoiler free!
YouTube- Braid - Downstream

3. Γραφικά

Τα γραφικα του παιχνιδιου ειναι μαγευτικα.Τα δισδιαστατα σχεδια του David Hellman σε κανουν να χαζευεις τους κοσμους που σου ανοιγονται διάπλατα.Παλετες χρωματων που γεμιζουν το ματι , λεπτομερειες του περιβαλλοντος που σε κανουν να νιωθεις οτι περιπλανασαι σε εναν πινακα που ο δημιουργος του αφησε τις τελευταιες πινελιες να ζωγραφιστουν απο σενα παιζοντας το παιχνιδι.

http://img211.imageshack.us/img211/9076/braidscreenshot05.jpg (http://img211.imageshack.us/i/braidscreenshot05.jpg/)

4. Gameplay

Εχουμε την βασικη δομη του παιχνιδιου.Τρεχετε , πηδατε πανω στους αντιπαλους και κρατιεστε πανω σε σχοινια.Απλο ε?Κι ομως τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα οσο φαινονται.Το οπλο που εχουμε παιζοντας ως Tim ειναι ο χρονος.Εδω ειναι το σημειο που το παιχνιδι κανει την διαφορα.Χάνοντας η κανοντας μια λαθος κινηση πατατε κρατημενο το τετραγωνο [] και ανακαλειτε την λαθος κινηση που πραγματοποιησατε σταδιακα προς τα πισω.Το παιχνιδι δεν εχει game over.Ολα ειναι reversible.Ο καθε κοσμος εχει μια ιδιαιτερη χρηση της χειραγωγησης του χρονου.παραδειγματος χαρην υπαρχουν αντικειμενα η εχθροι που φωτοβολουν πρασινο φως και ειναι απροσβλητοι απο τις δυναμεις του χρονου που χρησιμοποιειτε.Ετσι εαν ξεκλειδωσουμε μια πορτα που φωτιζεται απο πρασινο φως και γυρισουμε τον χρονο πισω , θα παραμεινει ανοιχτη κιας εχει ανακαλεσει ο χαρακτηρας μας.Η ικανοτητα του να εκμεταλευομαστε την ροη του χρονου παιρνει αλλες τροπες.Θα ηθελα να επεκταθω ακομα παραπερα αλλα θα κατεστρεφα την μαγεια του παιχνιδιου.
Τα περισσοτερα puzzles δινουν εμφαση στην εξυπναδα παρα στα γρηγορα αντανακλαστικα ή την ακριβεια.Κλιμακωτα το παιχνιδι δυσκολευει και εμφανιζει
καινουρια mechanics στην πορεια.

5.Βραβεια*

-Independent Games Festival award in 2006 κατα την διαρκεια του σχεδιασμου του,πριν κυκλοφορησει.

-GameSpot 2008 awards "Best Original Downloadable Console Game","Best Platformer",και "Best Licensed Music".

-"Casual Game of the Year" at the 12th Annual Academy of Interactive Arts & Sciences Awards.

*metacritic score : 93 / 100 .Ps3 all - time high scores στην 10η θεση του πινακα.

Θετικά
-Πρωτοτυπια.Ιδεες που θετουν νεες βασεις στα puzzle-platforming games..
-Μια δυνατη ιστορια ,βαθια και πανεξυπνα παραπλανητικη..με ενα αξεχαστο φιναλε.
-Πανεμορφα γραφικα ενα δημιουργημα -που συναντα την τεχνη.
-Ηχητικος τομεας στον μεγιστο καλυτερο βαθμο.
-Πανεξυπνα puzzles - ενα παιχνιδι που ακονιζει το μυαλο.
-Replay value.Αφου τερματιστει το παιχνιδι.Υπαρχουν διασκορπισμενα 8 αστερια που οταν συλλεχθουν αποκαλυπτουν το εναλλακτικο φιναλε.Καλο ειναι να γινει αφοτου εχει τερματιστει το παιχνιδι σε ενα καινουριο playthrough.Ειναι αρκετα δυσκολο να βρεθουν.Θα λεγαμε οτι ειναι κυριως για τους hardcore gamers και fans του παιχνιδιου

Αρνητικά

-Παιζει επικινδυνα με το μυαλο.Μπορει να κακοφανεί σε καποιους.
-Πολλοι θεωρουν τις 4-5 ωρες λιγες για τα 10 ευρω που κοστιζει το παιχνιδι.Για την εμπειρια που προσφερει ειναι λιγα κατ εμε.
-To οτι δεν μπορουμε να γυρισουμε τον χρονο πισω για να ξαναζησουμε αυτη την συγκλονιστικη εμπειρια.Τα συναισθηματα που μας αφησε ομως ειναι αξεχαστα και ανεκτιμητα.


Βαθμολογια 5/5


Και για οσους ΔΕΝ πειστηκαν ακομη παραθετω και το τρειλερ του παιχνιδιου.Φυσικα , περιεχει μερικα spoilers κυριως για το gameplay.
YouTube- Braid Trailer

Eυχαριστω για την αναγνωση και συγνωμη για τα οποια λαθη, ειναι το πρωτο μου review.

muku
23-02-2010, 15:50
Ωραίο το review +rep από εμένα, το έχω βάλει το παιχνίδι στο αγοραστικό πλάνο :D

chronohill
23-02-2010, 15:53
Ωραίο το review +rep από εμένα, το έχω βάλει το παιχνίδι στο αγοραστικό πλάνο :D
Σε ευχαριστω παρα πολυ.Χαιρομαι σαρεσε.Μην το χασεις ειναι κυριολεκτικα διαμαντι απτα λιγα.

Valkyre
23-02-2010, 16:11
Πολυ ωραιο review μπραβο φιλε! +ρεπ

Το παιχνιδακι ειναι πραγματικα αποκαλυψη...οτι πιο εξυπνο εχω παιξει τελευταια! :)

plakas
23-02-2010, 16:16
βασικα δεν θα το ελεγα εξυπνο αλλα σπαζοκεφαλια,πολυ μπρος πισω...μετριο παιχνιδι για μενα,και τα 5/5 ειναι υπερβολικα μεγαλος βαθμος,το παιχνιδι ειναι μονο για αυτους που εχουν ακραια υπομονη,και επηδει το βραδυ κοιμαμε και μετραω προβατακια και οχι,puzzle!!!!
τωρα αν λες 5/5 για psn παιχνιδι μπορει και να συμφωνησω,δεν θελω να ακουσω τπτ γιατην τιμη παντως!!!!!!

ναι εξυπνο αλλα εως εκει

ωραιο το review

επισης δεν το ηξερα οτι ειναι μονο για Psn νομιζα οτι κυκλοφορει και στο Live και στο Pc Μιας και δεν ειναι στα exclusive του psn αν κανω λαθος διωρθοστε με :S

chronohill
23-02-2010, 16:17
Πολυ ωραιο review μπραβο φιλε! +ρεπ

Το παιχνιδακι ειναι πραγματικα αποκαλυψη...οτι πιο εξυπνο εχω παιξει τελευταια! :)
Να σαι καλα Δημητρη.Το οτι σας αρεσε με γεμιζει χαρα!:'(Οσο για το παιχνιδι μακαρι να δουμε κιαλλες τετοιες τολμηρες και εξυπνες κινησεις στο μελλον γιατι εγω τετοια παιχνιδια περιμενω.οταν θα παψουν να υπαρχουν θα σταματησω να ειμαι gamer...

chronohill
23-02-2010, 16:23
βασικα δεν θα το ελεγα εξυπνο αλλα σπαζοκεφαλια,πολυ μπρος πισω...μετριο παιχνιδι για μενα,και τα 5/5 ειναι υπερβολικα μεγαλος βαθμος,το παιχνιδι ειναι μονο για αυτους που εχουν ακραια υπομονη,και επηδει το βραδυ κοιμαμε και μετραω προβατακια και οχι,puzzle!!!!
τωρα αν λες 5/5 για psn παιχνιδι μπορει και να συμφωνησω,δεν θελω να ακουσω τπτ γιατην τιμη παντως!!!!!!

ναι εξυπνο αλλα εως εκει

ωραιο το review
Το παιχνιδι θεωρειται puzzle-platforming μαριε.Ο σκοπος του ειναι να σε κανει να σκεφτεις και ναι ειναι σπαζοκεφαλια σε πολλα σημεια.Το παιχνιδι ειναι για αυτους που εχουν ακραια υπομονη ή πλεον η εποχη μας δεν αφηνει περιθωριο για τετοια παιχνιδια επειδη βαριομαστε να σκεφτομαστε και να προβληματιζομαστε?Και οχι δεν ειναι 5/5 για psn game ειναι 5/5 για ps3 game για μενα.Βαζει κατω παααααρα πολλους ¨κανονικους¨ τιτλους της κονσολας και σεναριακα και απο θεμα πρωτοτυπιας-εξυπναδας-δημιουργικοτητας-γραφικων-ηχου.Γιατι να μην αξιζει 10 ευρω?Τα αξιζει και με το παραπανω.Εγω οταν περνουσα τους δυσκολους γριφους του ενιωθα μια χαρα που τα καταφερα!Περιφανευομουν με τον εαυτο μου..!Δεν το χω νιωσει τελευταια αυτο σε παιχνιδι....
Επισης οταν το τερματισεις θα καταλαβεις ποσο διαμαντι ειναι.Αν δεν πειστηκες μεχρι οποιον κοσμο το εφτασες τοτε το φιναλε θα σε πεισει...Ειλικρινα.
Μετριο το braid?ε οχι ρε συ.Το εχουν εκθειασει κοινο και κριτικοι.Ειπαμε...Να ειμαστε αντικειμενικοι σε καποια θεματα.Το οτι εμας δεν μας εκανε δεν σημαινει οτι δεν αξιζει...

plakas
23-02-2010, 16:33
οκ για εμενα ειναι ακραιο το 5/5

τελειωσαν τον 1ο κοσμο με ολο το puzlle και να πω την μαυρη μου αληθεια..δεν ηθελα να συνεχισω αλλο,ειπα να παιξω και τον δευτερο κοσμο αλλα το μυαλο μου πονεσε,πηρα και depon αναβραζον στα καπακια :p
To 5/5 το ξαναλεω ειναι υπερβολικο,δεν ειπα οτι 10 ευρω ειναι πολλα!!!!απλα ενα παιχνιδι δεν μπορει να παιρνει +βαθμους για την τιμη του αυτο λεω
Τωρα αν θες ολοι να το λενε super wow,δεν θα ειμαι ενας απο αυτους,και ναι ισως βαζει πολλα ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙΑ κατω αλλα οχι ολα,δηλαδη το crack in time τι βαθμολογια θα επρεπε να παρει;και εχει μεσα και Puzzle και Platform!!!!

πιστευω να καταλαβαινεις τι ενοω!!!

Μαριος

redismagik
23-02-2010, 16:35
marie ayto to exoume sti silogi mas?gia na to do simera

muku
23-02-2010, 16:38
To 5/5 στο σύστημα βαθμολόγησης που έχουμε στο site μας είναι από 92% και πάνω. Δεν σημαίνει ότι πήρε 100%. Χωρίς να το έχω παίξει αλλά απλά διαβάζοντας σχόλια και κριτικές δεν θεωρώ υπερβολή ένα παιχνίδι που έχει πάρει τόσα βραβεία και έχει λάβει τέτοια θερμή υποδοχή από το κοινό να βαθμολογείται με τέτοια βαθμολογία.

chronohill
23-02-2010, 16:39
οκ για εμενα ειναι ακραιο το 5/5

τελειωσαν τον 1ο κοσμο με ολο το puzlle και να πω την μαυρη μου αληθεια..δεν ηθελα να συνεχισω αλλο,ειπα να παιξω και τον δευτερο κοσμο αλλα το μυαλο μου πονεσε,πηρα και depon αναβραζον στα καπακια :p
To 5/5 το ξαναλεω ειναι υπερβολικο,δεν ειπα οτι 10 ευρω ειναι πολλα!!!!απλα ενα παιχνιδι δεν μπορει να παιρνει +βαθμους για την τιμη του αυτο λεω
Τωρα αν θες ολοι να το λενε super wow,δεν θα ειμαι ενας απο αυτους,και ναι ισως βαζει πολλα ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙΑ κατω αλλα οχι ολα,δηλαδη το crack in time τι βαθμολογια θα επρεπε να παρει;και εχει μεσα και Puzzle και Platform!!!!

πιστευω να καταλαβαινεις τι ενοω!!!

Μαριος
Ναι μαριε δεκτη η γνωμη σου αλλα για να την λαβω υποψην πρεπει να εχει σφαιρικη-τελικη αποψη για το παιχνιδι ,που δεν την εχεις.Επαιξες τον πρωτο κοσμο και το παρατησες.Πως εισαι σιγουρος οτι το παιχνιδι δεν αξιζει 5/5???Καταλαβες την ιστορια του?Ειδες τους υπολοιπους κοσμους ποσο εξυπνα ειναι δομημενοι και ποσο διαφορετικο gameplay εχει?Ειδες το φιναλε του?Τοτε πως μπορεις να ψηφιζεις και να θεωρεις οτι ειναι υπερβολικα μεγαλος ο βαθμος?????Για το crack in time εκτος του οτι δεν ειναι ακριβως στην ιδια κατηγορια δεν το εχω παιξει οποτε δεν μπορω να εκφερω αποψη.Επαναλαμβανω το οτι ειναι τοσο αναγνωρισμενο το παιχνιδι και βρισκεται μεσα στην λιστα με τα 10 καλυτερα παιχνιδια ολων των εποχων για ps3 και 360 απανταει σε ολα τα ερωτηματα σου.Εκτος αν το οτι βρισκεται 2 θεσεις πιο κατω απτο MGS4 στο metacritic score δεν σου λεει τπτ.Εμενα μου τα λεει ολα...
Φιλικα παντα ε?ξερεις οτι σε παω(κατα τα αλλα!!!!!)

Valkyre
23-02-2010, 16:44
Κακασχημε το παιχνιδι μοιαζει με ποιημα κυριολεκτικα.Ιδιως αν φτασεις στο τελος θα ανατριχιασεις...

chronohill
23-02-2010, 16:46
Κακασχημε το παιχνιδι μοιαζει με ποιημα κυριολεκτικα.Ιδιως αν φτασεις στο τελος θα ανατριχιασεις...
Πες τα ρε Δημητρη!!!!Ειλικρινα εχω φρικαρει.Κατω του μετριου και μετριο το braid?Σε εσας που ψηφισατε αναφερομαι.Θελω τις αποψεις σας ειλικρινα.Περιμενω να ακουσω τα επιχειρηματα σας.Αφοπλιστε με...!

hakoo
23-02-2010, 16:49
+rep εννοειται.
Chronohill εχεις κλεισει απο τωρα το review του Silent Hill VI (λεμε τωρα) :ha-ha:
Επισης παιδες παρακαλω η οποια συζητηση να γινει στο αντιστοιχο τοπικ;)

chronohill
23-02-2010, 16:53
+rep εννοειται.
Chronohill εχεις κλεισει απο τωρα το review του Silent Hill VI (λεμε τωρα) :ha-ha:
Επισης παιδες παρακαλω η οποια συζητηση να γινει στο αντιστοιχο τοπικ;)
Να σαι καλα hakoo!
χααχχααχ ναι εννοειται!Ελπιζω να βγει!!!αμα χασω και αυτη την σειρα θα πεθανω!!
Στο τοπικ του παιχνιδιου δεν βλεπω κινηση και αυτος ηταν ενας απτους λογους που ηθελα να κανω το review.Να μαθουν κιαλλοι για αυτο το παιχνιδι που εκανε την διαφορα...Αν ειναι να χαθουν μερικες αποψεις απλα για να μεταφερθουμε στο τοπικ του καλυτερα να γινει εδω πιστευω ε?..η ας μεταφερθουμε κατευθειαν...

plakas
23-02-2010, 16:56
Ναι μαριε δεκτη η γνωμη σου αλλα για να την λαβω υποψην πρεπει να εχει σφαιρικη-τελικη αποψη για το παιχνιδι ,που δεν την εχεις.Επαιξες τον πρωτο κοσμο και το παρατησες.Πως εισαι σιγουρος οτι το παιχνιδι δεν αξιζει 5/5???Καταλαβες την ιστορια του?Ειδες τους υπολοιπους κοσμους ποσο εξυπνα ειναι δομημενοι και ποσο διαφορετικο gameplay εχει?Ειδες το φιναλε του?Τοτε πως μπορεις να ψηφιζεις και να θεωρεις οτι ειναι υπερβολικα μεγαλος ο βαθμος?????Για το crack in time εκτος του οτι δεν ειναι ακριβως στην ιδια κατηγορια δεν το εχω παιξει οποτε δεν μπορω να εκφερω αποψη.Επαναλαμβανω το οτι ειναι τοσο αναγνωρισμενο το παιχνιδι και βρισκεται μεσα στην λιστα με τα 10 καλυτερα παιχνιδια ολων των εποχων για ps3 και 360 απανταει σε ολα τα ερωτηματα σου.Εκτος αν το οτι βρισκεται 2 θεσεις πιο κατω απτο MGS4 στο metacritic score δεν σου λεει τπτ.Εμενα μου τα λεει ολα...
Φιλικα παντα ε?ξερεις οτι σε παω(κατα τα αλλα!!!!!)

φιλε Παναγιωτη αν δεις αλλοι σχολιαζουν απο βιντεος και copy paste (spoiler)πιστευω οτι μπορω να σχολιασω και εγω με την σειρα μου εχωντας ομως δοκιμασει το παιχνιδι,η αποψη μου δεν ειπα οτι ειναι ασχημο παιχνιδι και δεν το κατηγορησα σαφως!!!8D
απλα ειπα οτι το 5/5 ειναι υπερβολικο

και για να καταλαβεις πολλα παιχνιδια σε review εδω μεσα για μενα αξιζαν 5/5 οπως το valkyria chronicles,darksiders και ομως ο συνγραφεας του εβαλε 4/5 Πραγμα που με εκανε να διαμαρτυρηθω....:whoopsy:οποτε καταλαβαινω την θεση σου:fantasy_dreams:απλα λεω την αποψη μου και τιποτα αλλο!!!!!

και εγω σε παω ρε φιλε αλλα το συζηταμε το θεμα :hohoho:

hakoo
23-02-2010, 17:02
.Αν ειναι να χαθουν μερικες αποψεις απλα για να μεταφερθουμε στο τοπικ του καλυτερα να γινει εδω πιστευω ε?..

Δεν διαφωνω ετσι οπως το θετεις, εχεις ενα δικιο. Συνεχιστε και βλεπουμε ;)

Quaro
23-02-2010, 17:03
απλά δεν μου άρεσε. πολύ μικρό σε διάρκεια, μερικά puzzles (σε αυτά που όσο περπατάς ανάποδα πάει ανάποδα και ο χρόνος αναφέρομαι κυρίως) είναι περισσότερο trial and error.

είναι όπως είχε γίνει με το portal. βλέπουμε κάτι σχετικά διαφορετικό και το αποκαλούμε από τα καλύτερα παιχνίδια ever. οι ιδέες του καλές. αλλά όχι τόσο η υλοποίηση. σαν πρώτη προσπάθεια καλό αλλά όχι συνταρακτικό. και απλά προσωπικά δεν με ξετρέλανε.

και να ξέρετε λατρεύω τις σπαζοκεφαλιές (Layton FTW)

chronohill
23-02-2010, 17:05
φιλε Παναγιωτη αν δεις αλλοι σχολιαζουν απο βιντεος και copy paste (spoiler)πιστευω οτι μπορω να σχολιασω και εγω με την σειρα μου εχωντας ομως δοκιμασει το παιχνιδι,η αποψη μου δεν ειπα οτι ειναι ασχημο παιχνιδι και δεν το κατηγορησα σαφως!!!8D
απλα ειπα οτι το 5/5 ειναι υπερβολικο

και για να καταλαβεις πολλα παιχνιδια σε review εδω μεσα για μενα αξιζαν 5/5 οπως το valkyria chronicles,darksiders και ομως ο συνγραφεας του εβαλε 4/5 Πραγμα που με εκανε να διαμαρτυρηθω....:whoopsy:οποτε καταλαβαινω την θεση σου:fantasy_dreams:απλα λεω την αποψη μου και τιποτα αλλο!!!!!

και εγω σε παω ρε φιλε αλλα το συζηταμε το θεμα :hohoho:
Ναι αυτο θα σου ελεγα.Ειδα και γω κριτικες.Δεν συμφωνω κιας μην τα εχω παιξει τα παιχνιδια.Αλλα δεν εκφερω γνωμη εως οτου να τα παιξω.με εχεις βγαλει εξω απο τα ρουχα μου λιγο!χα.Να σ πω κατι.Και το demons souls δεν ειναι δυσκολο ως εκνευριστικα δυσκολο?Δεν αξιζει τον κοπο πιστευεις και ολες αυτες τις παρα πολυ καλες κριτικες που εχει παρει?
Τεσπα ξεφυγαμε απτο θεμα.Ελπιζω να βρηκατε δελεαστικο το review για να κατεβασετε το παιχνιδι και να καταλαβετε την αξια και την μοναδικοτητα αυτου του τιτλου...

chronohill
23-02-2010, 17:21
απλά δεν μου άρεσε. πολύ μικρό σε διάρκεια, μερικά puzzles (σε αυτά που όσο περπατάς ανάποδα πάει ανάποδα και ο χρόνος αναφέρομαι κυρίως) είναι περισσότερο trial and error.

είναι όπως είχε γίνει με το portal. βλέπουμε κάτι σχετικά διαφορετικό και το αποκαλούμε από τα καλύτερα παιχνίδια ever. οι ιδέες του καλές. αλλά όχι τόσο η υλοποίηση. σαν πρώτη προσπάθεια καλό αλλά όχι συνταρακτικό. και απλά προσωπικά δεν με ξετρέλανε.

και να ξέρετε λατρεύω τις σπαζοκεφαλιές (Layton FTW)
Οχι δεν βλεπουμε κατι απλα διαφορετικο και απλα καλο.Βλεπουμε ενα διαμαντι.Οποτε δεν βλεπουμε το ιδιο απλα.Εγω δεν εχω χρονο για παιχνιδια πλεον.Παιζω αυτα που θα μου κανουν το κλικ και θα "αξιζουν".Το braid εχει τα παντα.Οτι και να νομιζουν καποιοι.Ειμαι καθετος και οριζοντιος.Απλα το μοναδικο που δεχομαι ειναι οτι ισως να μην ειναι για ολους γιατι ειναι λιγο δυσκολη η "λογικη" του σε σημεια αλλα απο κει και περα αν παρουμε αντικειμενικα τα θεματα του ναι οντως μιλαμε για κατι συναρπαστικο...
Επισης θα ταν καλο να βαλεις ενα spoiler .Κρατηθηκα για πολλα spoilers στο review μην μου το κανεις αυτο!!!!8D lol.
Φιλικα Παναγιωτης

enstikto
23-02-2010, 18:12
Εγώ που θεωρώ το παιχνίδι διαμάντι αλλά δεν θεωρώ ότι πρέπει να πάρει 5/5 τι βαθμολογία να βάλω;
Σοβαρα το λέω!
Απαντηστε μου!
Αν ήταν στα 10 η βαθμολογία θα βαζα 9. Το 10 είναι μόνο του Θεου (kojima). :p

modecris
23-02-2010, 20:21
^^Το 5/5 δεν είναι το απόλυτο 10άρι,αν βαθμολογούσαμε με άριστα το 100 θα ήταν μεταξύ 80/100 και 100/100 ή αλλιώς μεταξύ 8 και 10.

Κατά τα άλλα,από εμένα έχουμε "διαμάντι" στο poll - 990/1000 στην βαθμολογία - +rep στον chronohill.

chronohill
23-02-2010, 22:37
^^Το 5/5 δεν είναι το απόλυτο 10άρι,αν βαθμολογούσαμε με άριστα το 100 θα ήταν μεταξύ 80/100 και 100/100 ή αλλιώς μεταξύ 8 και 10.

Κατά τα άλλα,από εμένα έχουμε "διαμάντι" στο poll - 990/1000 στην βαθμολογία - +rep στον chronohill.
Aκριβως!
Να σαι καλα για το rep.
χαιρομαι που εκτιμησες αυτο το παιχνιδι.Τελικα αποτι βλεπω ειναι οντως ενα διαμαντι αλλα οπως ολα τα διαμαντια...δεν ειναι για ολους...
δηλαδη του βαζεις 990 στα 1000 ετσι?!θελω να μ πεις την γνωμη σου..καταλαβαινεις οτι αυτο το παιχνιδι εχει πολλες πτυχες αφου το τερματισες.Το φιναλε δεν ηταν συγκλονιστικο???

enstikto
23-02-2010, 22:40
Τελικά διαμαντάκι ψήφισα :)

chronohill
23-02-2010, 22:45
Τελικά διαμαντάκι ψήφισα :)
Το εχεις τερματισει Δημητρη?Πολυ καλη δουλεια εχει γινει στο συγκεκριμενο.περιμενω και για αλλα ανατρεπτικα τετοια παιχνιδια

plakas
23-02-2010, 22:47
ε δοκιμασε το crank in time μην αργεις γιατι εσυ χανεις :)

chronohill
23-02-2010, 22:51
ε δοκιμασε το crank in time μην αργεις γιατι εσυ χανεις :)
Μαριε εχω παιξει λιγο αυτο που ειχε βγει στο psp.Το χω σκεφτει αλλα ειναι μεγαλη η σειρα και δεν εχω τοσο χρονο.Εχω και το κολλημα μου ξερεις να τα παιρνω τα παιχνιδια απτην αρχη.Απτο πρωτο επεισοδιο.Ξερω οτι ειναι καλη η σειρα που λες...Το braid ηταν αυτοτελες και δεν υπηρχε τετοιο προβλημα...

plakas
23-02-2010, 22:54
δεν το ξερεις αυτο!!!!!μπορει και το braid να εχει συνεχεια και σε retail εκδοση!!!

απλα ποιο πανω ειπες οτι θες να δεις και αλλα τετοια!!!!και σου ειπα για το crank in time που δεν ειναι σαν τα προηγουμενα ;)και δεν εχει και κανα θεμα να δεις τα αλλα...με λιγα λογια υπαρχουν απλα μερικοι δεν το ξερουν :D

chronohill
23-02-2010, 22:59
δεν το ξερεις αυτο!!!!!μπορει και το braid να εχει συνεχεια και σε retail εκδοση!!!

απλα ποιο πανω ειπες οτι θες να δεις και αλλα τετοια!!!!και σου ειπα για το crank in time που δεν ειναι σαν τα προηγουμενα ;)και δεν εχει και κανα θεμα να δεις τα αλλα...με λιγα λογια υπαρχουν απλα μερικοι δεν το ξερουν :D
Το ξερω.Δεν θα εχει συνεχεια.το χω ψαξει...Αλλα ποτε δεν ξερεις.οπως και να εχει την ιστορια δεν θα την πετυχουν το ιδιο και ειναι λογικο...θα τα εβαζες ομως αυτα τα δυο στην ιδια "κατηγορια"?οσο κιαν μοιαζουν σε σημεια.Μου κανουν πολυ διαφορετικα...

enstikto
23-02-2010, 23:24
Το εχεις τερματισει Δημητρη?Πολυ καλη δουλεια εχει γινει στο συγκεκριμενο.περιμενω και για αλλα ανατρεπτικα τετοια παιχνιδια

Yup! Και απο trophies μόνο το speed run δεν έχω κάνει.... Με τα αστέρια όμως δεν έχω ιδέα τι παίζει :ha-ha: Θες να με διαφωτίσεις;

Όσον αφορά το Crack In Time και εγώ για τον ίδιο λόγο που λες και εσύ δεν το έχω παίξει. Δεν μπορώ να παίξω ένα game αν δεν έχω παίξει όλα τα προηγούμενά του εκτός αν είναι τελείος άσχετο με τα προηγούμενα....

chronohill
23-02-2010, 23:36
Yup! Και απο trophies μόνο το speed run δεν έχω κάνει.... Με τα αστέρια όμως δεν έχω ιδέα τι παίζει :ha-ha: Θες να με διαφωτίσεις;

Όσον αφορά το Crack In Time και εγώ για τον ίδιο λόγο που λες και εσύ δεν το έχω παίξει. Δεν μπορώ να παίξω ένα game αν δεν έχω παίξει όλα τα προηγούμενά του εκτός αν είναι τελείος άσχετο με τα προηγούμενα....
Και γω τα speed runs δεν τα εχω κανει.δεν κυνηγαω και trophies οποτε..
Πιστευω οτι οποιος παιζει τα παιχνιδια σωστα.Τα ξεκιναει με την σειρα...οποτε καλα κανουμε νομιζω!
Τα αστερια...αυτα τα αστερια..λοιπον εγω διαβασα αφοτου το τερματισα στο ιντερνετ για τα αστερια.Γραμμη δεν ειχα παρει.και αποτι ειδα.ηταν απολυτως λογικο να μην βρω κανενα γιατι ειναι καραπαλουκα!Αν τα δεις στο you tube θα παθεις σοκ!Αν σου φανηκαν καποιοι απτους γριφους παρανοικα-εξυπνοι.τα αστερια θα σου καψουν τον εγκεφαλο!!!!
το παιχνιδι εγω θελω να το ξαναπαιξω για την ιστορια του.Τωρα αν καταφερω κανενα αστερι...θα δειξει!δυκολο ομως

modecris
24-02-2010, 04:08
Sorry για το offtopic αλλά θα ορκιζόμουν πως το απόγευμα είχα ψηφίσει και είχε επιλογή "διαμάντι". Τί έγινε άλλαξε κάτι στο poll και μηδενίστηκε; γιατί τώρα ξαναψήφισα...

plakas
24-02-2010, 09:27
οποτε φιλε Πανο αυτο που ευχεσε δεν προκειται να γινει.....οποτε να μην ευχεσε:D

mod 4 διαμαντια ειχε και 4 εχει,οποτε μην ανυσηχεις (λες να παμε για τρασαρισμα παλι :P)

chronohill
24-02-2010, 16:34
Sorry για το offtopic αλλά θα ορκιζόμουν πως το απόγευμα είχα ψηφίσει και είχε επιλογή "διαμάντι". Τί έγινε άλλαξε κάτι στο poll και μηδενίστηκε; γιατί τώρα ξαναψήφισα...
Mαλλον το αλλαξε ο mod και τα εβαλε ολα να εχουν κοινο παρονομαστη...Το διαμαντι ισοδυναμει πλεον με τελειο.ετσι?ας μας πει καποιος!

οποτε φιλε Πανο αυτο που ευχεσε δεν προκειται να γινει.....οποτε να μην ευχεσε:D

mod 4 διαμαντια ειχε και 4 εχει,οποτε μην ανυσηχεις (λες να παμε για τρασαρισμα παλι :P)
Ποτε δεν παυω να ελπιζω φιλε μαριε!ποτε...

icatalan81
24-02-2010, 20:02
Πολύ ωραίο review! Μπορώ να πω ότι μου κίνησες την περιέργεια για τον τίτλο.
Θα το κοιτάξω προσεχώς και θα επανέλθω για εντυπώσεις. Ανεξάρτητα πάντως με το πόσο καλό αποδειχθεί σε βάθος χρόνου, τα παιχνίδια που προκαλούν συζητήσεις μεταξύ των gamers είναι πάντα ευπρόσδεκτα.. Είναι απόδειξη ότι έχουν κάτι να δώσουν, ακόμα και αν δεν ταιριάζουν σε όλους.

Το μουσικό κομμάτι ήταν μαγευτικό (πολύ καλή ιδέα να το βάλεις σε βιντεάκι).
Συγχαρητήρια.! +rep άνετα..

chronohill
24-02-2010, 21:28
Πολύ ωραίο review! Μπορώ να πω ότι μου κίνησες την περιέργεια για τον τίτλο.
Θα το κοιτάξω προσεχώς και θα επανέλθω για εντυπώσεις. Ανεξάρτητα πάντως με το πόσο καλό αποδειχθεί σε βάθος χρόνου, τα παιχνίδια που προκαλούν συζητήσεις μεταξύ των gamers είναι πάντα ευπρόσδεκτα.. Είναι απόδειξη ότι έχουν κάτι να δώσουν, ακόμα και αν δεν ταιριάζουν σε όλους.

Το μουσικό κομμάτι ήταν μαγευτικό (πολύ καλή ιδέα να το βάλεις σε βιντεάκι).
Συγχαρητήρια.! +rep άνετα..
Aυτος ηταν ο σκοπος μου!!!Να κινησω το ενδιαφερον σε σας που δεν ειχατε "ακουσει" πολλα για τον τιτλο αυτο.Τα reps και τα λοιπα δεν σημαινουν τπτ απλα το οτι θα αναγνωριστει παραπανω αυτο το αριστουργημα και θα το δοκιμασετε..ελπιζω να σου αρεσει...
Ναι εχεις δικιο το οτι συζηταμε σημαινει οτι εχει κατι το διαφορετικο και οτι αξιζει τελικα...
Το κομματι ειναι απτα αγαπημενα μου.εχει κιαλλα τετοια ωραια θεματα...
Να σαι καλα για τα καλα σου λογια...

plakas
24-02-2010, 21:32
Ποτε δεν παυω να ελπιζω φιλε μαριε!ποτε...

ναι αλλα δεν εχεις ματια ανοιχτα και σου διαφευγουν αυτο ενοω 8-)

chronohill
24-02-2010, 21:36
ναι αλλα δεν εχεις ματια ανοιχτα και σου διαφευγουν αυτο ενοω 8-)
Αν εννοεις το crack παλι ναι.αλλα δεν πιστευω οτι το crack in time φτανει την μαγεια και ολα αυτα που εχω προ-πει για το braid...σου ξαναλεω τα θεωρω πολυ διαφορετικα...και στη κατηγορια του braid δεν υπαρχει κατι παρομοιο...τοσο βαθυ

PDS
24-02-2010, 21:42
Btw το braid χτυπαει 9.3 στο metacritic και εχει παρει του κοσμου τα βραβεια.

Oχι οτι πρεπει ντε και καλα να μας αρεσει γι αυτο το λογο,αλλα θεωρειται παιχνιδαρα.

chronohill
24-02-2010, 22:00
Btw το braid χτυπαει 9.3 στο metacritic και εχει παρει του κοσμου τα βραβεια.

Oχι οτι πρεπει ντε και καλα να μας αρεσει γι αυτο το λογο,αλλα θεωρειται παιχνιδαρα.
Ναι γιαυτο στο review εγραψα οτι μπορει να τους "χαλασει καποιους" και ειναι λογικο.Ειναι πολυ ιδιαιτερο παιχνιδι.
Ξερεις ποια ειναι η λογικη σε μια κριτικη?
Εγω πχ πηρα επαιξα το killzone2 ωραια.Γενικα ειμαι πολυ αντιFPS τυπος.ΤΑ κραζω και στεναχωριαμαι που βγαινουν τοσα πολλα και δεν κανουν και κατι πιο τολμηρο οι παραγωγοι.Οποτε ειμαι Full αρνητικος για τα FPS.αλλα απο κει και περα αν και δεν μ κανει εμενα σαν παιχνιδι δεν γινεται να πω οτι το killzone ειναι κακο και οτι δεν ειναι καλο παιχνιδι.Ειπαμε.Πρεπει να τα βλεπουμε απο μια διαφορετικη πλευρα τα πραγματα οταν ειναι να κανουμε μια κριτικη...

isildur83
03-06-2010, 15:50
+ rep για το Review σου!

Το Braid το εχω εδω και αρκετο καιρο,απλα τα 'σπαει',παιχνιδαρα!!! :cool:

chronohill
03-06-2010, 15:53
+ rep για το Review σου!

Το Braid το εχω εδω και αρκετο καιρο,απλα τα 'σπαει',παιχνιδαρα!!! :cool:

σευχαριστω να σαι καλα.ειναι απτα λιγα παιχνιδια που μενουν αξεχαστα στην μνημη οσος καιρος και αν περασει...χαιρομαι που ησουν ενας απαυτους που το εκτιμησε και κυριως το συνελαβε σαν παιχνιδι...

panoslarisa1987
03-06-2010, 16:03
ΤΙ εννοεις οτι παιζει επικυνδηνα με το μυαλο?

chronohill
03-06-2010, 16:07
ΤΙ εννοεις οτι παιζει επικυνδηνα με το μυαλο?

Eννοω οτι σε βαζει να σκεφτεις με περιεργες παραμετρους..Μου ετυχε σε σημεια να καθομαι και να σκεφτομαι πως θα το περασω και επειδη η "λογικη" ηταν παραλογη(lol) ενιωθα να μ καιγεται ο εγκεφαλος!!!!!Αχ γιαυτο το αγαπησα τοσο!Το εχεις παιξει?

Lordkostas
03-06-2010, 16:25
Ενω εκ πρωτης οψεως φαινεται ενα γραμμικο παιχνιδακι στυλ σουπερ μαριο πολυ γρηγορα (στις πρωτες 1-2 πιστες) καταλαβαινεις οτι ειναι εντελως το αντιθετο. Πρεπει να μην σκεφτεσαι λογικα για να προχωρησεις παρακατω. Ειναι δυσκολο να το εξηγησει καποιος χωρις να βαλει spoiler οποτε αν σου αρεσουν τα δυσκολα και περιεργα puzzle το Braid σιγουρα ειναι ενα απο αυτα.

Εγω δυστυχως δεν καταφερα να το προχωρησω περα απο τη μεση, οντως μου καιγοταν πολυ το μυαλο οποτε το αφησα για καποια αλλη φορα...

panoslarisa1987
03-06-2010, 16:26
οχι. δλδ ειναι εξυπνο παιχνιδι?

Lordkostas
03-06-2010, 16:32
Εξυπνο και πρωτοτυπο, σε βαζει να σκεφτεσαι περα απο τη λογικη. Αν σου αρεσουν τα puzzle games αυτο πιστευω ειναι απο τα καλυτερα και ισως πιο δυσκολα που υπαρχουν.

Εμενα που δεν μου αρεσουν τα puzzle games και παλι καταφερα να φτασω εως τη μεση :P

chronohill
03-06-2010, 16:37
Για μενα ειναι ενα απτα πιο εξυπνα και ανατρεπτικα παιχνιδια που εχω παιξει ever!Και ισως το κορυφαιο.Σεναριο-εξυπνα puzzles και ανατροπες που τσακιζουν κοκκαλα...οσοι το εχουν τερματισει καταλαβαινουν...εγω το συνηστω ανεπιφυλακτα σε οποιον θελει κατι να του ακονισει το μυαλο και να τον κανει να συγκινηθει...παιχνιδι απτα λιγα...

the master
03-06-2010, 17:39
η αδρεναλινη και η ενταση που προσφερει ξεπερναει τα ορια !!! (ειμαι ειρωνικος φυσικα)

chronohill
03-06-2010, 18:36
η αδρεναλινη και η ενταση που προσφερει ξεπερναει τα ορια !!! (ειμαι ειρωνικος φυσικα)

Το εχεις παιξει?Δεν την καταλαβαινω την ειρωνια σου και καλο θα ηταν να μας εξηγησεις και να μην ειρωνευεσαι χωρις να καταλαβαινουν οι αλλοι γιατι...για μενα οντως η αδρεναλινη και η ενταση ξεπερασε τα ορια,που το περιεργο?Πρεπει να παιξω ενα FPS με σφαγες η ενα racing να τρεχω με 500 την ωρα για να εξυψωθει η αδρεναλινη μου?Δεν το νομιζω...εμεις θελουμε βαθος σεναριου -εξυπνο gameplay και πρωτοτυπια για να ενεργοποιηθουν τα παραπανω που λες..σε αλλους ενα απλο headshot τους αρκει...
Επισης οποιος ψηφιζει να μας αιτιολογει κιολας.Να μην πεταει ενα -δεν αξιζε τον κοπο- και να την κανει με ελαφρα...να μας λεει λιγο τις σκεψεις του....Δεν ειμαστε παιδακια πιστευω εδω μεσα...
γιατι οταν ενα παιχνιδι λες οτι δεν αξιζει τον κοπο πρεπει να ειναι πααααααρα πολυ χαλια και οτι και να λετε το braid δεν ειναι ενα απο αυτα...

the master
03-06-2010, 21:10
Το εχεις παιξει?Δεν την καταλαβαινω την ειρωνια σου και καλο θα ηταν να μας εξηγησεις και να μην ειρωνευεσαι χωρις να καταλαβαινουν οι αλλοι γιατι...για μενα οντως η αδρεναλινη και η ενταση ξεπερασε τα ορια,που το περιεργο?Πρεπει να παιξω ενα FPS με σφαγες η ενα racing να τρεχω με 500 την ωρα για να εξυψωθει η αδρεναλινη μου?Δεν το νομιζω...εμεις θελουμε βαθος σεναριου -εξυπνο gameplay και πρωτοτυπια για να ενεργοποιηθουν τα παραπανω που λες..σε αλλους ενα απλο headshot τους αρκει...
Επισης οποιος ψηφιζει να μας αιτιολογει κιολας.Να μην πεταει ενα -δεν αξιζε τον κοπο- και να την κανει με ελαφρα...να μας λεει λιγο τις σκεψεις του....Δεν ειμαστε παιδακια πιστευω εδω μεσα...
γιατι οταν ενα παιχνιδι λες οτι δεν αξιζει τον κοπο πρεπει να ειναι πααααααρα πολυ χαλια και οτι και να λετε το braid δεν ειναι ενα απο αυτα...

πιστευω οτι ενα 6 χρονο θα διασκεδαζε αρκετα! μου θυμιζει πολυ σουπερ μαριο τι προτοτυπο εχει ! και δεν εχει αδρεναλινη ουτε ενταση ουτε διαρκια
αφου εχει χρυσο τροπεο να το τερματισεις σε 45 λεπτα:wtf:!δε λεω γουστα ειναι αυτα σε πολλους θα αρεσει αλλα σε μενα οχι αλλωστε το πετυχες ο λογος που πηρα πσ3 ηταν να εχω πιο πολυ ενταση κ αδρεναλινη με φπσ και τετοια δηλαδη!παντως το παιχνιδι (που ακομα δεν εχω τερματισει)και το θεωρω εκπληκτικο για τους γρυφους και την πρωτοτυπια του ειναι το metroid prime 3 στο wii ,αλλα ειπαμε γουστα ειναι αυτα απλα δε μ αρεσουν τοσο απλα παιχνιδια...

PDS
03-06-2010, 21:23
πιστευω οτι ενα 6 χρονο θα διασκεδαζε αρκετα! μου θυμιζει πολυ σουπερ μαριο τι προτοτυπο εχει ! και δεν εχει αδρεναλινη ουτε ενταση ουτε διαρκια

Δεν ειναι θεμα γουστου τελικα, γιατι με αυτο που λες δειχνεις οτι δεν εχεις καταλαβει τι παιχνιδι ειναι το Braid.Πρεπει πρωτα να καταλαβεις το παιχνιδι και μετα μιλαμε για γουστο.

Lordkostas
03-06-2010, 21:30
Τι να σου πω ρε Master, ή δεν εχεις παιξει το παιχνιδι (που μαλλον αυτο ειναι) ή εχεις IQ 250 και σου φανηκε πανευκολο. Φαινεται σαν το σουπερ Μαριο ναι, αλλα αμα παιξεις 10 λεπτα θα καταλαβεις οτι μονο τοσο απλο και ρηχο δεν ειναι. Ισα ισα ειναι ακριβως το ανιθετο.

Και επαναλαμβανω το παιχνιδι το εχω παιξει μονο μεχρι τα μισα γιατι η δυσκολια του μου εφερνε πονοκεφαλο και το αφησα για αργοτερα.

Σιγουρα δεν ειναι το TOP παιχνιδι της εποχης μας οπως εχει συνηθησει η νεα γενια να θεωρει τα παιχνιδια με τα σουπερ γραφικα και τα fps και τις αναλυσεις αλλα απο gameplay και ιδεα ειναι πολυυυυυ μπροστα.

the master
03-06-2010, 21:38
οκ ρε παιδια με φαγατε!τουλαχιστον βρηκατε το iq μου!!!

δεν εχω παιξει το παιχνιδι αλλα απο τα gameplay που ειδα εγραψα τα παραπανω
δεν με εντυπωσιασε κ δε θα το αγοραζα! κοολαρετε δεν μου αρεσε καθολου,τυχαιο...δε νομιζω!
και ειναι θεμα γουστου (ακομα και αν δεν εχω καταλαβει τη πραγματικη του αξια)
καθως εγω το βρισκω αδιαφορο και εσεις πολυ ωραιο, ειναι οπως στη μουσικη...

chronohill
04-06-2010, 01:35
πρεπει να μπορουμε επιτελους να βλεπουμε καποια πραγματα αντικειμενικα και ας μην βρισκονται κοντα στα γουστα μας...εγω ουτε καν το περιμενα να μαρεσει.ουτε φαν των platform ειμαι ουτε των puzzzle games...φαν των horror games ειμαι αλλα με κερδισε και με το παραπανω...και επαναλαμβανω παιδια.οποιος το τερματισει θα καταλαβει την πραγματικη αξια του παιχνιδιου..Μονο αυτος...
master στο τσακ ειμαι να σ βαλω σε spoiler το βασικο σεναριο του παιχνιδιου γιατι αν στο βαλω θα πεις...μα καλα τοσο πολυ καλα μας ξεγελαει ο δημιουργος...ναι φαινεται σαν την κλασσικη ιστορια μαριο αλλα πιστεψε με εχει πιο βαθυ και αστραφτερο σεναριο ακομα και απτα καλυτερα games της γενιας και αυτο δεν μπορει να το "ακυρωσει" κανεις.για το gameplay μπορειτε να πειτε , για τα δυσκολα puzzles μπορειτε να πειτε , για τα γραφικα οτι δεν σας αρεσουν ναι...αλλα για το φοβερο σεναριο και τα συναισθηματα που προκαλει οτι και να λενε μερικοι δεν μπορουν να του τα "μαυρισουν"...οπως ειπα και σε παλαιοτερο ποστ ειναι ενα διαμαντι και τα διαμαντια δεν ειναι για ολους...

modecris
04-06-2010, 03:58
η αδρεναλινη και η ενταση που προσφερει ξεπερναει τα ορια !!!

Εγώ πάντως έτσι όπως είναι το ποστ του μάστερ (χωρίς την παρένθεση δλδ) συμφωνώ απόλυτα. Ειδικά όταν είχαν μείνει τα τελευταία 4-5 παζλ και ήμουν πεπεισμένος πως "οκ, πλάκα μας κάνουν...δεν υπάρχει λύση..." ,είχα πιάσει limit!

Μάστερ,μπορεί να έχει τρόπαιο για ολοκλήρωση σε 45 min αλλά την πρώτη φορά που θα το παίξεις θα χρειαστείς 45 ώρες /και λίγες σου λέω. Για να μην πω και για τα αστέρια...

Αλλά οκ, το μεγαλύτερο ελαφρυντικό σου το απέκτησες στο τελευταίο ποστ σου. Δεν το έχεις παίξει και το μόνο που είδες είναι ένα ανθρωπάκι να πηδάει ala mario και να μαζεύει παζλ...αν το παίξεις το πιο πιθανό είναι να μην σου αρέσει και πάλι αλλά τότε θα διαπιστώσεις πως δεν είναι ένα χαζό αλλά ένα πανέξυπνο παιχνίδι. ;)

enstikto
04-06-2010, 11:05
πιστευω οτι ενα 6 χρονο θα διασκεδαζε αρκετα! μου θυμιζει πολυ σουπερ μαριο τι προτοτυπο εχει ! και δεν εχει αδρεναλινη ουτε ενταση ουτε διαρκια
αφου εχει χρυσο τροπεο να το τερματισεις σε 45 λεπτα:wtf:!δε λεω γουστα ειναι αυτα σε πολλους θα αρεσει αλλα σε μενα οχι αλλωστε το πετυχες ο λογος που πηρα πσ3 ηταν να εχω πιο πολυ ενταση κ αδρεναλινη με φπσ και τετοια δηλαδη!παντως το παιχνιδι (που ακομα δεν εχω τερματισει)και το θεωρω εκπληκτικο για τους γρυφους και την πρωτοτυπια του ειναι το metroid prime 3 στο wii ,αλλα ειπαμε γουστα ειναι αυτα απλα δε μ αρεσουν τοσο απλα παιχνιδια...

Το συγκεκριμένο τρόπαιο είναι απο τα πιό δύσκολα τρόπαια που υπάρχουν. Για να καταλάβεις αν και μεγάλος τροπαιοφάγος δεν μπήκα καν στην διαδικασία να προσπαθήσω γιατί αφού τερμάτισα το παιχνίδι και είδα το τι πρέπει να κάνεις λέω "WHAT"?
Πρέπει να το τερματίσεις κάνωντας τα πάντα χωρίς να κάνεις το παραμικρό λάθος για να το πάρεις.
Τώρα για το παιχνίδι σαν παιχνίδι, όπως είπαν και τα παιδιά δεν μπορείς να το κρίνεις βλέπωντας ένα βιντεάκι. Εγώ όταν το παιζα σε κάποια φάση είχε έρθει ένας φίλος μου επίσκεψη το βλέπει και μου λέει "Έχεις τόσα παιχνίδια και παίζεις αυτή τη ΒΛΑΚΕΙΑ?". Τελικά του το δωσα shared και κατέληξε να προτιμά να παίξει αυτό απο GoW3!!! Αν δεν το παίξεις, δεν μπορείς να κρίνεις και σίγουρα δεν μπορείς να είσαι ειρωνικός...

chronohill
04-06-2010, 16:24
Xαιρομαι που υπαρχουν τοσα ατομα που το απολαυσανε...πραγματικα..δεν λέω άλλα θα γινω κουραστικος..οσοι ειναι να το παιξουν θα εχει παρει ταυτι τους για τις διθυραμβικες κριτικες που εχει παρει...αυτο δεν μπορει να το αμφισβητησει κανενας....
ρε σεις δεν ηξερα οτι το τελυταιο τροπαιο ειναι τοσο δυσκολο.νομιζα οτι θελει απλα ενα speed run σε εναν κοσμο...

fotaras
04-06-2010, 16:57
το παιχνιδι ειναι απλα απιστευτο.δεν το εχω τελειωσει ακομα.αν θυμαμαι καλα ειμαι στον προτελευταιο κοσμο στο τελος.ειχα κολλησει σε ενα σημειο δεν μπορουσα να παρω ενα κομματι puzzle και το ψιλοπαρατησα..ηρθε κ καλοκαιρακι ξερετε τωρα,ειναι για παραλια μερια με φραπε η μπυρα στο ενα χερι τσιγαρο στο αλλο και να απολαμβανεις τα μπανακια σου!!!μεσα στο καλαοκαιρι δεν ειναι για να ανεβαζει επικυνδινα στροφες ο εγκεφαλος...

ας μην το εχω τελειωσει το παιχνιδι το γουσταρω τρελα.τα μουσικα κομματια ειναι ενα και ενα.τα puzzle ειναι πολυ πρωτοτυπα και μου αρεσε πολυ που ΔΕΝ πρεπει να σκεφτεσαι λογικα οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω.η διαρκεια του παιχνιδιου δεν με ενοχλει που θεωρητικα ειναι μικρη(πρακτικα ομως μπορει να διαρκεσει πααααρα πολυ!!).σου μενει αυτη η ευχαριστηση που νιωθεις καθε φορα που καταφερνεις και παιρνεις ενα και μονο κομματι απο τα puzzle μετα απο πολυ "ανωμαλη" σκεψη!!!!

και μενα δεν μου αρεσουν τα platform games αλλα το συγκεκριμενο το προτεινω σε ολους!αυτο το παιχνιδι δεν ειναι platform ειναι επανασταση των βιντεοπαιχνιδιων!!!!!!!!!!!!!!δεν λεω διαμαντι γιατι δεν το εχω τελειωσει ακομα αλλα οταν το τελειωσω θα το κρινω και με βαση του poll.

chronohill
04-06-2010, 19:31
το παιχνιδι ειναι απλα απιστευτο.δεν το εχω τελειωσει ακομα.αν θυμαμαι καλα ειμαι στον προτελευταιο κοσμο στο τελος.ειχα κολλησει σε ενα σημειο δεν μπορουσα να παρω ενα κομματι puzzle και το ψιλοπαρατησα..ηρθε κ καλοκαιρακι ξερετε τωρα,ειναι για παραλια μερια με φραπε η μπυρα στο ενα χερι τσιγαρο στο αλλο και να απολαμβανεις τα μπανακια σου!!!μεσα στο καλαοκαιρι δεν ειναι για να ανεβαζει επικυνδινα στροφες ο εγκεφαλος...

ας μην το εχω τελειωσει το παιχνιδι το γουσταρω τρελα.τα μουσικα κομματια ειναι ενα και ενα.τα puzzle ειναι πολυ πρωτοτυπα και μου αρεσε πολυ που ΔΕΝ πρεπει να σκεφτεσαι λογικα οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω.η διαρκεια του παιχνιδιου δεν με ενοχλει που θεωρητικα ειναι μικρη(πρακτικα ομως μπορει να διαρκεσει πααααρα πολυ!!).σου μενει αυτη η ευχαριστηση που νιωθεις καθε φορα που καταφερνεις και παιρνεις ενα και μονο κομματι απο τα puzzle μετα απο πολυ "ανωμαλη" σκεψη!!!!

και μενα δεν μου αρεσουν τα platform games αλλα το συγκεκριμενο το προτεινω σε ολους!αυτο το παιχνιδι δεν ειναι platform ειναι επανασταση των βιντεοπαιχνιδιων!!!!!!!!!!!!!!δεν λεω διαμαντι γιατι δεν το εχω τελειωσει ακομα αλλα οταν το τελειωσω θα το κρινω και με βαση του poll.
μια ωριμη σκεψη...μπραβο ρε φωτη..να δεις οταν θα το τελειωσεις τι ευχαριστηση θα νιωσεις...παντως για μενα αφου εισαι στο τελος προσπαθησε το γιατι θυμασαι και το στορυ...αντε να πας στο φιναλε να μεινεις λαλακας!!!!τοτε να δεις...!

the master
04-06-2010, 23:51
για σας,βλεπω τοση ωρα να λετε οτι ναι ειναι πλατφορμ και απλο αλλα εχει απιστευτους γριφους κ παζλ που φαινοντε αδιανοητα,αν θελει καποιος ασ μου γραψει ενα τετοιο πχ σε σποιλερ για να καταλαβω ,γιατι εμενα τοσα βιντακια που εχω δει μου φαινετε πολυ ευκολο,δλδ υπαρχει μεγαλη δυσκολια να ενωσεις τα κοματια των παζλ?η εχει και αλλους γρυφουςD-: ?παντως απ τα βιντεακια που ειδα δεν ηταν δυσκολο να μαζεψεις τα κοματια απ τις πιστες!

δε θα το αγοραζα με ολα αυτα που μου λετε οτι ειναι πανεξυπνο και διαμαντι και μπλα μπλα

σκευτομαι "καλα μακακας ειμαι:( ! ολοι το βρισκουν τελειο, καποιος λογος θα υπαρχει:'(!
για αυτο ας μου εξηγησει καποιος το βαθυτερο νοημα και κανα γρυφο γιατι ετσι στη ψυχρα δε θα αγοραζα κανενα παιχνιδι:D...

chronohill
05-06-2010, 01:09
για σας,βλεπω τοση ωρα να λετε οτι ναι ειναι πλατφορμ και απλο αλλα εχει απιστευτους γριφους κ παζλ που φαινοντε αδιανοητα,αν θελει καποιος ασ μου γραψει ενα τετοιο πχ σε σποιλερ για να καταλαβω ,γιατι εμενα τοσα βιντακια που εχω δει μου φαινετε πολυ ευκολο,δλδ υπαρχει μεγαλη δυσκολια να ενωσεις τα κοματια των παζλ?η εχει και αλλους γρυφουςD-: ?παντως απ τα βιντεακια που ειδα δεν ηταν δυσκολο να μαζεψεις τα κοματια απ τις πιστες!

δε θα το αγοραζα με ολα αυτα που μου λετε οτι ειναι πανεξυπνο και διαμαντι και μπλα μπλα

σκευτομαι "καλα μακακας ειμαι:( ! ολοι το βρισκουν τελειο, καποιος λογος θα υπαρχει:'(!
για αυτο ας μου εξηγησει καποιος το βαθυτερο νοημα και κανα γρυφο γιατι ετσι στη ψυχρα δε θα αγοραζα κανενα παιχνιδι:D...
Ειδες βιντεακια?Ποιος ο λογος σε ενα παιχνιδι που λες οτι θες να αγορασεις...νταξει να δεις λιγα πραγαμτα απτο gameplay αλλα οχι να χαλασειςς την εμπειρια βλεποντας πως παιρνονται τα παζλς...
Αν δεν σε εχει κερδισει το artwork το soundtrack και η διαφορετικοτητα των γριφων μαλλον δεν ειναι για σενα...Εγω προσωπικα δεν θα καθισω να σου εξηγησω πως πηρα καποια παζλς.αυτο το ανακαλυπτει ο καθενας παιζοντας το...για να σου λενε τοσα ατομα οτι εχει ωραιους-παρανοικους γριφους κατι θα ξερουν..και οντως οταν βλεπεις εναν παιρνει τα παζλς ετσι κατευθειαν δεν καταλαβαινεις οτι εχει φαει στην συγκεκριμενη πιστα κανα τεταρτο για να "συλλαβει" την λογικη του συγκεκριμενου γριφου...στο braid με τους γριφους ειναι ολοι μπροστα στα ματια σου αλλα ομως τοσο μακρυα απτην κοινη λογικη...
Τι αλλο να σου πω...το ξαναλεω αν δε σε πειθει οτι ειναι στην λιστα με τα 20 καλυτερα και στο 360 και στο ps3 και μαλιστα πανω και διπλα απο τιτλους μεγαθηρια τοτε αστο...

lazytrunks
05-06-2010, 01:13
τεράστιο παιχνίδι απλά... το έχω παρατίσει γιατί έχω κολίσει σε ένα παζλ... τα σπάει πάντος άσχημα, και άνετα είναι από τις καλύτερες εμπειρίες αυτής της γενιάς.

Ezio
05-06-2010, 11:17
Σίγουρα αξίζει τα 10 ευρώ? Ψήνομαι να το πάρω.

chronohill
05-06-2010, 11:43
Σίγουρα αξίζει τα 10 ευρώ? Ψήνομαι να το πάρω.

Ειναι παιχνιδαρα ezio.χανεις που δεν το εχεις παιξει ηδη...ενα απτα κορυφαια..απλα να ξερεις οτι θα σε παιδεψει σε καποιους γριφους...κατα ταλλα το συνιστω ανεπιφυλακτα...διαβασε μερικα απτα προηγουμενα posts για να παρεις μια ιδεα...

fotaras
05-06-2010, 11:52
Σίγουρα αξίζει τα 10 ευρώ? Ψήνομαι να το πάρω.
τα αξιζει και με το παραπανω.και εγω αυτο σκεφτομουν οταν ηθελα να το παρω.το εβλεπα σαν ενα mario παιχνιδι και μου φαινονταν αρκετα τα 10 € που κοστιζει.διαβασα τα posts πηρα και μερικες γνωμες κααι ΟΛΟΙ μου ελεγαν οτι δεν ειναι mario παιχνιδι.οποτε το αγορασα και απλα ειδα οτι ολα τα παιδια που μου ελεγαν παρτο για τους ταδε λογους ειχαν δικιο.ετσι σου λεω και εγω να το παρεις με κλειστα τα ματια.τετοιο παιχνιδι δεν εχεις ξαναπαιξει.

fotaras
28-06-2010, 21:24
μαγκες οσοι απο εσας εχετε τελειωσει το παιχνιδι λυστε μου μια απορια.μολις τωρα εβγαλα και τον εκτο κοσμο του παιχνιδιου τον τελευταιο απο αυτους που ειναι στα κατω πατωματα του σπιτιου.μου εμεινε ακομα η σοφιτα αλλα παω να ανεβω με τη σκαλα αλλα η σκαλα δεν ειναι φτιαγμενη(λειπει ενα κομματι)και δεν μπορω να ανεβω.να σημειωσω εδω οτι τα εχω φτιαξει ολα τα παζλ εκτος απο τον πεμπτο κοσμο που δεν μπορω με τιποτα να παρω αλλα 4 κομματια του παζλ που μου λειπουν!!!!μου φαινονται τελειως αδυνατα να τα παρεις!!!!
οποτε ρωταω πρεπει να εχεις συμπληρωσει ολα τα παζλ για να μπορεσεις να ανεβεις επανω στη σοφιτα?

tnf50
28-06-2010, 23:24
φιλε chronohill ο master ειναι πολλες φορες προκατηλημενος απεναντι σε παιχνιδια anime και cartoon8-) αλλα μην τον παρεξηγεις γιατι ειμαι σιγουρος οτι αν επαιζε το παιχνιδι θα αλλαζε γνωμη.εγω προσωπικα δν το εχω δοκιμασει και οντως δε μου γεμιζει το ματι:) (θα ηθελα ομως να το τσεκαρω) αλλα επειδη ξερω τον master τα ιδια ελεγε και για το naruto ultimate ninja storm αλλα τελικα πορωθηκε8D ...χαθηκε ο κοσμος να βαλουν ενα demo-_-

chronohill
28-06-2010, 23:51
μαγκες οσοι απο εσας εχετε τελειωσει το παιχνιδι λυστε μου μια απορια.μολις τωρα εβγαλα και τον εκτο κοσμο του παιχνιδιου τον τελευταιο απο αυτους που ειναι στα κατω πατωματα του σπιτιου.μου εμεινε ακομα η σοφιτα αλλα παω να ανεβω με τη σκαλα αλλα η σκαλα δεν ειναι φτιαγμενη(λειπει ενα κομματι)και δεν μπορω να ανεβω.να σημειωσω εδω οτι τα εχω φτιαξει ολα τα παζλ εκτος απο τον πεμπτο κοσμο που δεν μπορω με τιποτα να παρω αλλα 4 κομματια του παζλ που μου λειπουν!!!!μου φαινονται τελειως αδυνατα να τα παρεις!!!!
οποτε ρωταω πρεπει να εχεις συμπληρωσει ολα τα παζλ για να μπορεσεις να ανεβεις επανω στη σοφιτα?
Nαι φωτη πρεπει να εχεις ολοκληρωσει και τους 5 κοσμους αλλιως δεν μπορεις να ανεβεις στην σοφιτα..Ξαναπροσπαθησετο και θα το βρεις.Ξερεις...μπες στην παραλογη λογικη του απλα!!!!!

φιλε chronohill ο master ειναι πολλες φορες προκατηλημενος απεναντι σε παιχνιδια anime και cartoon8-) αλλα μην τον παρεξηγεις γιατι ειμαι σιγουρος οτι αν επαιζε το παιχνιδι θα αλλαζε γνωμη.εγω προσωπικα δν το εχω δοκιμασει και οντως δε μου γεμιζει το ματι:) (θα ηθελα ομως να το τσεκαρω) αλλα επειδη ξερω τον master τα ιδια ελεγε και για το naruto ultimate ninja storm αλλα τελικα πορωθηκε8D ...χαθηκε ο κοσμος να βαλουν ενα demo-_-
Δεν με πειραζει να ακουω διαφορετικες αποψεις φιλε Γιωργο απλα εκτος του οτι ειμαστε εδω μεσα για να πληροφορουμαστε και να κανουμε χαβαλε πολλες φορες,πρεπει να μιλαμε και αλλες υπευθυνα και σωστα.αυτο απλα.Δεν εχω τπτ με κανεναν απλα δεν μπορω να ανεχτω καποια πραγματα...

tnf50
29-06-2010, 00:15
no problem:hey:

fotaras
29-06-2010, 09:15
Nαι φωτη πρεπει να εχεις ολοκληρωσει και τους 5 κοσμους αλλιως δεν μπορεις να ανεβεις στην σοφιτα..Ξαναπροσπαθησετο και θα το βρεις.Ξερεις...μπες στην παραλογη λογικη του απλα!!!!!

:sparta::sparta::sparta::sparta::sparta::sparta::s parta::sparta:
μην το ξαναπεις αυτο το απλα!!!!!αν ηταν απλο θα το ειχα ηδη τελειωσει γαμωτη μου!!!!μπριζωθηκα και για τα καλα επειδη στο τελος του εκτου κοσμου μολις φτασεις στον δρακο που σου μιλαει(!!!)σου κανει μια τελειως κουλη ερωτηση αν θυμασαι που σε κανει να αναρωτιεσαι πιο πολυ για το τι στο διαολο να'ουμε γινεται με την πριγκιπισσα....
εν τω μεταξυ ο εκτος κοσμος πολυ δυνατος με το συστημα που ειχε με το δαχτυλιδι..γουσταρα!!!καπνιζω παρα πολυ με αυτο το παιχνιδι πρεπει να το τελειωσω λιαν συντομως(μαλλον τη σκοτωσα τη λεξη)γιατι σε καθε γριφο αναβω και τσιγαρο για να σκεφτω πως να παρω το κομματι απο το παζλ!!!μολις τελειωσει το τσιγαρο αμεσως το επομενο μεχρι να λυσω τον γριφο!!!!και μολις λυσω τον γριφο και παρω το παζλ να'σου και το επομενο τσιγαρο για την ικανοποιηση!!!!!!αμα παρω αυτα τα 4 κομματια του παζλ που μεινανε ολοκληρο πουρο θα αναψω!!!!!!:sparta::sparta::sparta::sparta::sparta ::sparta:
ελπιχω να ξαναποσταρω συντομα εδω με τις εντυπωσεις απο ολοκληρο το παιχνιδι αφου θα το εχω τελειωσει......

chronohill
29-06-2010, 15:37
:sparta::sparta::sparta::sparta::sparta::sparta::s parta::sparta:
μην το ξαναπεις αυτο το απλα!!!!!αν ηταν απλο θα το ειχα ηδη τελειωσει γαμωτη μου!!!!μπριζωθηκα και για τα καλα επειδη στο τελος του εκτου κοσμου μολις φτασεις στον δρακο που σου μιλαει(!!!)σου κανει μια τελειως κουλη ερωτηση αν θυμασαι που σε κανει να αναρωτιεσαι πιο πολυ για το τι στο διαολο να'ουμε γινεται με την πριγκιπισσα....
εν τω μεταξυ ο εκτος κοσμος πολυ δυνατος με το συστημα που ειχε με το δαχτυλιδι..γουσταρα!!!καπνιζω παρα πολυ με αυτο το παιχνιδι πρεπει να το τελειωσω λιαν συντομως(μαλλον τη σκοτωσα τη λεξη)γιατι σε καθε γριφο αναβω και τσιγαρο για να σκεφτω πως να παρω το κομματι απο το παζλ!!!μολις τελειωσει το τσιγαρο αμεσως το επομενο μεχρι να λυσω τον γριφο!!!!και μολις λυσω τον γριφο και παρω το παζλ να'σου και το επομενο τσιγαρο για την ικανοποιηση!!!!!!αμα παρω αυτα τα 4 κομματια του παζλ που μεινανε ολοκληρο πουρο θα αναψω!!!!!!:sparta::sparta::sparta::sparta::sparta ::sparta:
ελπιχω να ξαναποσταρω συντομα εδω με τις εντυπωσεις απο ολοκληρο το παιχνιδι αφου θα το εχω τελειωσει......
LOL!πολυ τσιγαρο βρε αδερφε!!!Εγω αυτο που ειχα παθει θυμαμαι ειναι οτι επαιξα εφτασα μεχρι το τελος σχεδον.Μου ειχαν μεινει 3-4 παζλς και πεφτω για υπνο και με το που ξυπναω το πρωι ειχα εμπνευση!Σκεφτομουν το πως λυνεται και τελικα πετυχε!lol!πολυ καψιμο αυτο το λάτρεμενο braid!Παντως αν δεν την παλευεις αλλο βαλε youtube.αν και δεν ειναι σωστο.Καλυτερα να παιδευτεις και να τα καταφερεις στο τελος.θα νιωσεις την υπερτατη ικανοποιηση!:fantasy_dreams: