PDA

View Full Version : MTV Hellas!



kvasil
10-08-2007, 11:44
Καλημερα, σημερα το πρωί είδα ενα ωραιο νεο στο χωρο των ελληνικων media... .Με τα δορυφορικά ασχολουμε παρα μα παρα πολύ και αυτο το ξερουν κάποιοι φίλοι εδω στο forum αυτο το λεω δημόσια αν θελει καποιος βοηθεια σε κατι εδω είμαστε. και οσο για το mtv ειναι πολυ καλη αρχη αν σκεφτείτε οτι η γείτονες μας στην τουρκια εχουν χρονια μεγαλα καναλια απο το πλανητη που αναγκαζουν τα μικρα καναλια τυπου (ολα τα ελληνικα καναλια πλην του skai ) να κοιτούν λιγο μπροστα και να μην νομιζουνε οτι τρωμε κουτοχορτο. Ενας μεγαλος ανταγωνισμος και αντιο στο μονοπώλιο του mad.

Συντάκτης: Satleo και απο το δικο του site τα παρακάτω

Ο κύβος ερρίφθη και ο νεοεισελθών στα ελληνικά ΜΜΕ εφοπλιστής Βίκτωρας Ρέστης απέκτησε οριστικά τα δικαιώματα του MTV (καθώς και των συγγενικών τηλεοπτικών προγραμμάτων της μητρικής εταιρείας Viacom όπως το VH1 κλπ.) για την Ελλάδα και την Κύπρο!

Το ενδιαφέρον του εφοπλιστή για το MTV είχε αρχίσει πριν ένα περίπου χρόνο και μετά από σκληρές διαπραγματεύσεις με τους Αμερικάνους (οι οποίες έγιναν ακόμα πιο δύσκολες από τη στιγμή που στη διεκδίκηση μπήκε και ο Μίνωας Κυριακού με το Μακεδονία TV) επήλθε συμφωνία με την υπογραφή του οριστικού συμβολαίου πριν λίγες μέρες.

Ετσι, μετά και την απόκτηση του Smart TV (με τοπική άδεια για την Αθήνα) από τον Γιάννη Αλαφούζο πριν από έναν περίπου μήνα (σε ποσοσστό που ξεπερνά το 90%), το MTV Hellas γίνεται πραγματικότητα καθώς η έναρξη λειτουργίας του τοποθετείται μέσα στο επόμενο εξάμηνο.

Στο μεταξύ, επικεφαλής του Smart TV πρόκειται να τοποθετηθεί άμεσος συνεργάτης του Ρέστη ενώ είναι σίγουρο ότι στη δημιουργία του MTV Hellas θα συμπράξει (μάλλον καί μετοχικά) ο συνεταίρος του Ρέστη, Πέτρος Κωστόπουλος με την ΙΜΑΚΟ οπότε το σχήμα γίνεται πολύ δυνατό. (medianews.gr)

Σχόλια:
To κανάλι Smart TV (πρώην ΤV Πειραιάς) κατέχει άδεια ελεύθερης δορυφορικής εκπομπής από το ΕΣΡ. Είναι άγνωστο αν η άδεια αυτή ισχύει ακόμα, προκειμένου να αξιοποιηθεί. (Κώστας Πρέντας)

Εάν η εξέλιξη αυτή επιβεβαιωθεί, εκτιμάται ότι θα υπάρξουν ραγδαίες εξελίξεις στο τηλεοπτικό σκηνικό, αφού όπως αναφέρουν πληροφορίες, υπάρχουν και άλλοι ενδιαφερόμενοι για το λανσάρισμα μουσικών καναλιών και όχι μόνο Έλληνες. Μέχρι τώρα το μοναδικό μουσικό κανάλι που δραστηριοποιείται στον τομέα είναι το MAD, το οποίο έχει συνάψει συμφωνίες συνεργασίας με αρκετούς παρόχους τηλεοπτικών υπηρεσιών, μεταξύ των οποίων και η ΕΡΤ ενώ παράλληλα έχει επεκταθεί και στις πωλήσεις μουσικής. (Ναυτεμπορική)

NonBorn
10-08-2007, 11:53
Επιτέλους έγινε και κάτι καλό... Άντε να δούμε τι θα γίνει γιατί από τα 16 μου είμαι χωρίς MTV ο κακομοίρης. Έχω πάθει στέρηση!! :rofl::rofl:

++ rep Βασίλη! Πολύ ωραία νέα!

WolfRathmA
10-08-2007, 14:00
Ρε φιλε μιας και σε βρηκα εχω nova με dreambox αποδικοποιητη... (καταλαβες τωρα :p) και θελω να βρω καναλια για videogames. Το μονο που εχω βρει ειναι το game one που ειναι γαλικο αν δε κανω λαθος. Μπορω να βρω και αλλα;

kvasil
10-08-2007, 14:07
το ξερω οτι εχεις συνδρομη man για το ελληνικο πακετο και οσο για τα καναλια me video game θα σε πω σε λιγο:::
12460 H 27500 3/4 Giga κανάλι γερμανικο στον Astra 1E/1F/1G/1H/1KR/1L @ 19.2° East οσο για το gameone το ξερω και αυτο και ειναι καλο . http://www.giga.de/1/ http://www.giga.de/2/

WolfRathmA
10-08-2007, 15:21
Εγω τωρα κοιταο στον hotbirt για να εχω νοβα :p λογικο!! χεχε...
Πρεπει να αγορασο και αλλο feederaki προστα στο πιατο για να πιανω και τον αστρα. απο οτι ξερω ειναι ακριβος διπλα απο τον hotbirt και πρεπει να το βαλω ακριβος διπλα απο αυτο το feed που κοιταει τωρα τον hotbirt. Στα αριστερα το βαζω η δεξια;

DarkUSS
10-08-2007, 16:54
Kαλά νέα σίγουρα, το Mad δεν ξέρω κατά πόσο θα χαίρεται τώρα...:p

kvasil
10-08-2007, 19:16
Στα αριστερα φιλε παρε και ενα link na δεις της τροχιές εσύ είσαι στης 13 μοίρες και ο αστρα ειναι 19 θελεις μια βαση για διπλό lnb και ενα switch να παίρνει τα 2 σηματα και να τα κανει ενα. εγω στο δικο μου πιατο εχω ενα 10απλο παίρνει σημα απο 10 lnb και τα κατεβαζει σε ενα. προϋποθέσει βασικη να εχει και ο δεκτης 10 προς 1
http://www.sat-komplett.tv/gallery/Image/design/satelliten_positionen.gif

MaRkUs_
11-08-2007, 02:26
nova power:P αχαχα κ εγώ θα τοποθετήσω δεύτερο lnb gia ton astra
:)

greekteo
21-08-2007, 01:42
Μέσα στο επόμενο εξάμηνο αναμένεται να γίνει πραγματικότητα η λειτουργία του πολυαναμενόμενου MTV Hellas, καθώς ο εφοπλιστής Βίκτωρας Ρέστης απέκτησε οριστικά τα δικαιώματα του μουσικού καναλιού για την Ελλάδα και την Κύπρο.

Ο κ. Ρέστης είχε εκφράσει το ενδιαφέρον του για την απόκτηση των δικαιωμάτων του MTV εδώ και περίπου ένα χρόνο, αλλά βρισκόταν σε σκληρές διαπραγματεύσεις με τους υπεύθυνους του αμερικανικού καναλιού, κυρίως ύστερα από την στιγμή που στο παιχνίδι της διεκδίκησης μπήκε και ο ιδιοκτήτης του ομίλου ΑΝΤ1, Μίνωας Κυριακού.

Σημειώνεται ότι στη δημιουργία του MTV Hellas θα συμπράξει, κατά πάσα πιθανότητα και μετοχικά, ο συνεταίρος του Ρέστη, Πέτρος Κωστόπουλος με την ΙΜΑΚΟ.

πηγη: contra.gr

tasioskis
21-08-2007, 18:12
αντε να δουμε κατι καλο.Εν τω μεταξυ που εχει παει το game network?

DarkUSS
28-08-2008, 03:32
Θυμάστε που μιλάγαμε για το ελληνικό MTV πριν περίπου ένα χρόνο?

Ε λοιπόν από 1η Σεπτέμβρη θα το έχουμε στους δέκτες μας! :)

http://www.mtv-greece.com/

Avenger_Seraphim
28-08-2008, 03:38
malista...to MAD lete na klisei meta apo ligo?

PS: to kserw oti to paratraviksa,alla etsi,kouventa na ginete:confused:

mootsChios
28-08-2008, 04:03
To οτι θα αρχισει να εκπεμπει ελληνικο MTV ηταν γνωστο εδω και καιρο. Ηδη κανουν auditions για παρουσιαστες και παρουσιαστριες (ψωνια του κοσμου ενωθειτε)
Βασικα το MTV ηταν και γαμω τα καναλια πολυ πριν την nova και τετοια. Οταν ακομα παιζανε καποια δορυφορικα καναλια στην Αθηνα. Τοτε που ειχε αργα εκπομπες που βαρουσαν ανελεητα.
Οταν πηγα Αμερικη μου ερχοταν αναγουλα με το MTV τους. Ολο "μαύρικα" (ξερετε τι εννοω) και παπαριες. Και δυστυχως και το ευρωπαικο καταντησε αντιγραφο του μαπα, αμερικανικου.
Θελω να ελπ[ιζω οτι το ελληνικο θα βαραει, αλλα μαλλον θα βαζει "μαύρικα" και ελληνικα, τα οποια και τα δυο παιρνουν Χ απο μενα.
Αν βαζουν progressive kai techno τοτε μπορει και να τα βλεπω.

DarkUSS
28-08-2008, 04:08
Αυτού του είδους τα κανάλια παίζουν ότι είναι επίκαιρο. Κι από την στιγμή που η progressive και η techno είναι δύο είδη μουσικής που δεν θεωρούνται mainstream σήμερα, ε μην περιμένεις να τα παίξει το ελληνικό MTV.

personGR
28-08-2008, 13:02
Αν βαζουν progressive kai techno τοτε μπορει και να τα βλεπω.

Σιγά μη βάλουν και darkwave...
Κάνας Tiesto και πολύς μας είναι...
:rant::rant::rant::rant:

nikon
28-08-2008, 13:12
Aν υπάρχουν ζώνες για κάθε είδος μπορούν να παίζουν τα πάντα αλλά αν το κάνουν σαν το ΜΑD μάλλον θα βλέπουμε 30 φορές την μέρα Μαρτάκη και Καλομοίρα.:ohthedrama:

michael92
28-08-2008, 13:29
Ωραία, ούτως ή άλλως το !@#MAD δεν το πιάνω εδώ και ας είμαι θεσσαλονίκη :rant:

ΟΥΣΤ! :p

Θα θέλει αποκωδικοποιητή ή πιάτο, ή θα είναι επίγειο;

desperate_gamer
28-08-2008, 16:17
Θα είναι κανονικό αναλογικό επίγειο (φαντάζομαι θα γίνει αργότερα ψηφιακό), αλλά στην αρχή θα είναι μόνο για την Αθήνα στην θέση του SmartTV.

Αργότερα θα το δείξουν και στη Θεσσαλονίκη στη θέση του καναλιού "Πανόραμα" απ' ότι είχα διαβάσει παλιότερα.

Tsiou
28-08-2008, 16:54
Ελπίζω να μη παίζει Ελληνικά... :prayer:

geodlord7
28-08-2008, 17:17
Πολυ καλο νεο!!!Και εγω το ειχα διαβασει πριν 1 χρονο περιπου.

Αλλα και παλι η Θεσσαλονικη τελευταια:rant:
Ποιος ξερει, μπορει να το φερουν και κανα χρονο μετα στην Θεσ/νικη.

@@kvasil μιας και ξερεις απο αυτα, γινεται να πιασω με δορυφορικη αμερικανικα καναλια?

Dragonpaul
28-08-2008, 19:16
Ελπίζω να μη παίζει Ελληνικά... :prayer:

That makes two of us.....

DarkUSS
29-08-2008, 04:09
Ελπίζω να μη παίζει Ελληνικά... :prayer:

That makes three of us..... :giggle:

desperate_gamer
29-08-2008, 04:12
Εγώ θα έρθω να σπάσω το σερί. :giggle: Δεν είναι δυνατόν πρώτον να μην παίζει ελληνικά, αλλιώς να βράσω το "Hellas" στο τίτλο. Ας βάζαν αναμετάδωση το ξένο.

Και δεύτερον, εμένα μ' αρέσουν και τα ελληνικά και τα ξένα. Μακάρι να έχουν όλα τα είδη. Ακόμα και τα "techno" που ζητήσατε κάποιοι. Χεχε.

wesker
29-08-2008, 05:21
Tι παρακμή, τι παρακμή..... Να συνεχιστεί η παρακμή..... Επιτέλους τα σουργελάκια της ελληνικής pop θα αποκτήσουν το δικό τους κανάλι. Να το χαίρονται..... Ουρτ.....

redismagik
29-08-2008, 08:44
Επιτέλους έγινε και κάτι καλό... Άντε να δούμε τι θα γίνει γιατί από τα 16 μου είμαι χωρίς MTV ο κακομοίρης. Έχω πάθει στέρηση!! :rofl::rofl:

++ rep Βασίλη! Πολύ ωραία νέα!
sterimeneeeeeeeeeeee.....etsi dikiologounte olla!!!!!!:rofl:

greekteo
29-08-2008, 14:42
Ελπίζω να μη παίζει Ελληνικά... :prayer:

That makes four of us :rofl:

ps4
29-08-2008, 15:56
ολα πρεπει να τα παιζει. Αν δεν παιζει ελληνικα τι σοι ελληνικο mtv θα ειναι.

εκτος αν πρωτοτυπησουμε παλι ως ελληνες και ειναι το μονο franchise καναλι του mtv στον κοσμο που δεν παιζει τραγουδια της χωρας του.

michael92
31-08-2008, 17:40
Ελπίζω να μη παίζει Ελληνικά... :prayer:

That makes all of us :giggle::giggle::giggle:

nikon
02-09-2008, 10:12
Πολύ καλό τελικά και μακάρι να συνεχίσει έτσι πολύ λίγα Ελληνικά και σχετικά καλά (όχι σαχλοτράγουδα) αλλά και πολύ καλά τα ξένα που παίζει.

greekteo
02-09-2008, 12:39
Οντως πολυ καλο το playlist του M(ute)TV (Omega Respect:D). Μ΄'αρεσει και η αναλογια 10 ξενα προς 1 ελληνικο.:p