PDA

View Full Version : Eπιλογη ups



ilias78
18-02-2010, 18:26
θελω να παρω ενα ups. θα συνδεθει πανω μια lcd τηλεοραση, το ps3 και ενα home cinema.
ποσα watt χρειαζομαι?
ειδα τα turbo-x απο το πλαισιο. εχει κανεις αποψη και γνωμη για αυτα?

ilias78
19-02-2010, 19:44
πηρα ενα 1000va (600watt) turbo-x απο το πλαισιο.

gdskate
19-02-2010, 20:29
Μια χαρά θα σε καλύψει!

ilias78
28-02-2010, 18:03
να ρωτησω κατι. οταν οι συσκευες που ειναι συνδεδεμενες με το ups, ειναι εκτος λειτουργιας, το ups ειναι καλυτερα να ειναι κλειστο ή ανοιχτο?

WolfRathmA
28-02-2010, 18:05
Παντα ανοιχτο το αφηνεις ρεσυ. Αν το ανοιξεις και μετα δεν εχει μπαταρια και ανοιξεις τις συσκευες τι θα κανεις οταν θα πεσει το ρευμα; :P

ilias78
28-02-2010, 18:07
ειχα την εντυπωση πως οταν φορτισει, μενει η ενεργεια μεσα. + οτι μου ειπαν απο το πλαισιο να το κλεινω αλλα δεν τους πολυ εμπιστευομαι.

gdskate
28-02-2010, 18:28
Πάντα ανοιχτό.
Που και που καλό είναι ν' αποφορτίζει βέβαια αλλά εντάξει.... μικρό το κακό.

ilias78
28-02-2010, 18:31
οταν λες αποφορτιζει εννοεις να το βγαζω απο την μπριζα ενω ειναι ανοιχτο για να σωθει η μπαταρια?

gdskate
28-02-2010, 19:07
Ναι.
Όπως και σε κάθε επαναφορτιζόμενη μπαταρία, μια πλήρης αποφόρτιση που και που κάνει καλό.

ilias78
28-02-2010, 19:22
και για να κλεισει το θεμα, καθε ποτε κρινεις σωστο?

gdskate
28-02-2010, 19:40
Το ερώτημα είναι σχετικό, εγώ θα σου έλεγα μια φορά το μήνα.
Αλλά δεν είναι αναγκαίο, μια φορά στου 3+ μήνες πιστεύω είναι μια χαρά!
Εγώ πάντως όταν κάνει διακοπή ρεύματος δεν το κλείνω το pc μου, το αφήνω μέχρι λίγο πριν τελειώσει η μπαταρία, βέβαια ξέρω πόσα λεπτά θα κρατήσει η μπαταρία για το σύστημα που έχω.

Heatspreader
28-02-2010, 20:15
Τα UPS συνήθως είναι Line Interactive.
Αυτό σημαίνει ότι τροφοδοτούν τις συσκευές από το ρεύμα που υπάρχει στο δίκτυο.
Όταν το ρεύμα πέσει, τότε πολύ γρήγορα (εκεί είναι το καλό UPS στα πόσα ms κάνει την αλλαγή), δίνει από τις μπαταρίες του.
Τα Line Interactive UPS δεν βγάζουν καθαρό ημίτονο στην έξοδο, όπως είναι αυτό της πρίζας. Μερικές συσκευές ίσως έχουν πρόβλημα με αυτό και μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα είτε στο UPS, ή στη συσκευή.

Τα Online τροφοδοτικά τροφοδοτούν τις συσκευές πάντα από τις μπαταρίες τους. Όταν πέσει το ρεύμα, δεν αλλάζει κάτι στη γεφύρωση όπως καταλαβαίνεται, οπότε δεν υπάρχει και θέμα. Συνήθως βγάζουν με ειδικές διατάξεις (ανορθωτές,κλπ) καθαρό ημίτονο.

Αν πάρεις Line Interactive, που κάτι τέτοιο θα πάρεις λόγω κόστους, τα Online είναι απλησίαστα, θα σου έλεγα τουλάχιστον να πάρεις κάποιο καλό! Τα APC είναι ότι καλύτερο, αλλά και πολύ ακριβά, αλλά και τα Mustek είναι μία καλή λύση για τα χρήματά τους.
Ο χρόνος αλλαγής σε συσκευές με μικρά τροφοδοτικά είναι σημαντικός παράγοντας.
Μία συσκευή όπως το PS3 με μικρό τροφοδοτικό δεν έχει πολλούς πυκνωτές. Αυτό σημαίνει ότι αν το UPS αργεί να κάνει την αλλαγή το PS3 θα σβήσει.
Τα PC για παράδειγμα έχουν μεγάλα τροφοδοτικά, και πολλούς πυκνωτές, και να αργήσει να γίνει η αλλαγή τροφοδοτούνται από τους πυκνωτές.

Chill
28-02-2010, 20:48
Κακώς πήρες τούβλο-x. Αντιλαμβάνομαι ότι οικονομικά συμφέρει η συγκεκριμένη εταιρία αλλά από αξιοπιστία δεν λέει και πολλά. Τώρα είναι αργά βέβαια αλλά για ups η καλύτερη εταιρία που κυκλοφορεί στην αγορά είναι η apc. Ακριβή μεν αλλά αξίζει τα λεφτά της και με το παραπάνω. Είναι η μοναδική που ΠΟΤΕ δεν με έχει αφήσει. MGE, turbo-x που έχω δοκιμάσει αρκετές φορές δεν τα έβγαζαν πέρα (ενώ προφανώς θα έπρεπε), τα apc έχουν βγει σκυλιά. Να μην αναφέρω δε την ποιότητα μπαταριών που τα συνοδεύει. Το πιο "γέρικο" apc είναι 3,5 ετών και ακόμα φοράει τις μαμήσιες μπαταρίες, τα mge πάνω στην 2ετία στην καλύτερη ήθελαν αλλαγή :S

WolfRathmA
01-03-2010, 03:19
Κακώς πήρες τούβλο-x. Αντιλαμβάνομαι ότι οικονομικά συμφέρει η συγκεκριμένη εταιρία αλλά από αξιοπιστία δεν λέει και πολλά. Τώρα είναι αργά βέβαια αλλά για ups η καλύτερη εταιρία που κυκλοφορεί στην αγορά είναι η apc. Ακριβή μεν αλλά αξίζει τα λεφτά της και με το παραπάνω. Είναι η μοναδική που ΠΟΤΕ δεν με έχει αφήσει. MGE, turbo-x που έχω δοκιμάσει αρκετές φορές δεν τα έβγαζαν πέρα (ενώ προφανώς θα έπρεπε), τα apc έχουν βγει σκυλιά. Να μην αναφέρω δε την ποιότητα μπαταριών που τα συνοδεύει. Το πιο "γέρικο" apc είναι 3,5 ετών και ακόμα φοράει τις μαμήσιες μπαταρίες, τα mge πάνω στην 2ετία στην καλύτερη ήθελαν αλλαγή :S

Δε θα ελεγα οτι ειναι και ακριβο. Υπαρχουν και φθηνοτερα δηλαδη αν ειναι για μια συσκευη. ΠΧ εγω που εχω παρει μονο για το Mac που δε χαλαει πολυ ρευμα, εχω παρει ενα μικρουλι, το πληρωσα 65 ευρω. Μια χαρα και κανενα προβλημα μεχρι στιγμης.

Heatspreader
01-03-2010, 03:20
Πλάκα κάνεις?
Ο Mac καίει λιγότερα και από Laptop! :P
Ο άλλος θέλει να βάλει TV PS3 και της Παναγιάς τα μάτια!

overclocker
01-03-2010, 14:28
Επειδή και εγώ πέρυσι το καλοκαίρι λόγο των συχνών αυξομειώσεων στο δίκτυο του ρεύματος και των μικρών διακοπών που πιστεύω ότι όλοι μας έχουμε αντιμετωπίσει και μετά από σχετική έρευνα αγοράς και κουβέντα με "ειδικούς" κατέληξα στην εξής λύση.
Πήρα το BE700-GR BACK UPS ES 700VA (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701114&u=APC-BE700-GR-BACK-UPS-ES-700VA), UPS της APC το οποίο όπως λένε και τα παιδιά από επάνω είναι από την πιο αξιόπιστη εταιρία της αγοράς. Το συγκεκριμένο έχει 4 υποδοχές σούκο οι οποίες συνδέονται με την μπαταρία και άλλες 4 υποδοχές σούκο οι οποίες απλά προστατεύουν τις συσκευές που είναι πάνω από τις "αιχμές" και τα μικρά "σκαμπανεβάσματα" της τάσης του ρεύματος.
Στα αντίστοιχα χρήματα νομίζω ότι δεν υπάρχει πιο αξιόπιστη λύση. Εγώ προσωπικά έχω συνδέσει πάνω στην μπαταρία την 40αρα LCD, το WD Live HD Media Player και το PS3 και τα Logitech Ζ-5500 τα έχω βάλει στην πρίζα που παρέχει προστασία.
Χωρίς να το έχω χρονομετρήσει ως προς την διάρκεια που αντέχει το UPS σίγουρα κάνα 2 φορές σε διακοπές του ρεύματος κράτησε το UPS περίπου 3-4 λεπτά χωρίς κανένα πρόβλημα.
Όσον αφορά αυτό που ρωτάει ο hlias78 νομίζω ότι είναι καλύτερα να αφήνεις ανοικτό το UPS 24h ακόμα και αν οι συσκευές είναι κλειστές/stand-by γιατί οι "αιχμές" μπορούν να σου δημιουργήσουν πρόβλημα ακόμα και αν η συσκευή σου είναι κλειστή. Προτείνω να κλείνουμε το UPS και γενικά τον γενικό του σπιτιού όταν πρόκειται να λείψουμε για πολλές μέρες από το σπίτι μας, προστατεύοντας έτσι όλες τις ηλεκτρικές συσκευές του σπιτιού μας και κατ' επέκταση και το ίδιο μας το σπίτι από πιθανή φωτιά λόγου βραχυκυκλώματος.

Υ.Γ.1: Όταν δίνουμε τόσα λεφτά για αγορά HomeCinema, PS3, Mediaplayers και τα λοιπά καλό είναι να μην λυπόμαστε τα 100 euroενός entry-levelUPS.

gdskate
01-03-2010, 14:36
Κι εγώ το ίδιο με τον overclocker (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=1251) έχω.
Κατά την άποψη μου είναι το πλέον αξιόπιστο για τα λεφτά του.

Heatspreader
01-03-2010, 18:11
Προτείνω να κλείνουμε το UPS και γενικά τον γενικό του σπιτιού όταν πρόκειται να λείψουμε για πολλές μέρες από το σπίτι μας, προστατεύοντας έτσι όλες τις ηλεκτρικές συσκευές του σπιτιού μας και κατ' επέκταση και το ίδιο μας το σπίτι από πιθανή φωτιά λόγου βραχυκυκλώματος.
Σε γενικές γραμμές είναι κανόνας ότι το UPS πρέπει να είναι μόνιμα ανοιχτό.
Βέβαια, αν είναι να λείψουμε από το σπίτι για αρκετό διάστημα καλό είναι να κάνουμε αυτό που λες.
Όσο για το UPS που προτείνεις μου φαίνεται καλή λύση.