PDA

View Full Version : PSN Premium (?)



hakoo
18-02-2010, 15:56
Tο ερωτηματικο μπαινει μονο και μονο γιατι δεν εχει ανακοινωθει ακομα επισημα, κατα τα αλλα ολοι γνωριζουν οτι ειναι θεμα χρονου. Ανοιγω ξανα το τοπικ που εφαγε ο server για συζητηση του θεματος και σωστη πληροφορηση μιας και ειναι αρκετα σημαντικο. Γνωμες/αρθρα τα παντα ολα εδω.
Στο προηγουμενο τοπικ ειχε ποσταριστει ενα αρθρο με leaked πληροφοριες για τις υπηρεσιες και την κοστολογηση. Παρακαλω οποιος το βρει ας το ποσταρει ξανα να υπαρχει. Για αρχη βαζω χθεσινο αρθρο που αφορα το cross game chat.


Cross-Game Chat A “Premium” Service


Cross-game chat – a rumour that’ll never die, especially when Sony themselves (http://www.thesixthaxis.com/2009/11/17/cross-game-chat-definitely-coming/) confirm it’s coming. Remember when SCEE’s James Thorpe said that he wished he “could just give you a date” when pushed on the matter? “Trust me when I say that as soon as I hear from ‘up top’ I will be shouting about it and making myself the most popular person on the blog,” he said on the EU Blog.
Well, it appears the Official PlayStation Magazine (US) is getting in on the act too (http://www.gamesthirst.com/2010/02/16/ps3-cross-game-chat-to-be-restricted-to-paid-psn-subscribers/) – in a feature in the latest issue centred on the PS3’s upcoming technology. “Aside from the 3D goodness,” states the magazine, “cross-game party chat is the obvious ‘next big feature,’ even though it might be restricted to paid [PSN] subscribers.”
Ah, that old chestnut again. “Sony’s current service is one of the PS3’s best features, so we’d begrudgingly welcome a revamped PSN with extra subscriber functionality, like cross-game-chat and exclusive PSN downloads,” the magazine repeats. Either they know something the rest of us don’t, or they’re reporting on the same “PSN Premium” questionnaire (http://www.thesixthaxis.com/2009/12/22/psn-premium-option-details/) we’ve all seen a dozen times.
For what it’s worth, we’ll fire SCEE a quick email. I’m sure they’ll be delighted.


link (http://www.thesixthaxis.com/2010/02/17/cross-game-chat-a-premium-service/)

Nek_Food
18-02-2010, 16:08
Παρακαλώ μετά την ενσωμάτωση τους στο αρχικό Post, να διαγραφεί το παρόν. ;)

http://scrawlfx.com/2009/12/survey-hints-at-playstation-network-premium-features
http://kotaku.com/5429592/survey-sony-considering-premium-playstation-network-subscriptions
http://kotaku.com/5429592/sony-survey-says-premium-playstation-network-subscriptions-under-consideration?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%25252525252525253A+kotaku%252525 25252525252Ffull+%252525252525252528Kotaku%2525252 52525252529

Nek_Food
18-02-2010, 16:12
Customer Service Priority Access
Priority access to PlayStation’s customer service both online and via phone should you need technical help or have questions about your products. This feature gives you support with little to no waiting.
Exclusive Experiences with Sony Brands
Get member-only access to attend exclusive Sony events and experiences throughout the year, including those offered by PlayStation, Sony Pictures, and Sony Music.
Extended Console Warranty 3 Years
Get your PS3 warranty extended to 3 years as part of your overall subscription (requires you to keep your subscription active). The standard warranty on your PS3 is 1 year.
Access to Beta Games
Get access to Betas of popular games not yet released at retail (Betas offer bigger experiences than typical game demos). You will have the ability to play these games before others do.
Early Access to All Store Content
Get early access to select free and purchasable game related content on the PlayStation Store before it’s available to everyone else. This includes games, add-ons, themes, avatars, as well as free game demos.
Member Demo Sharing of Full Game
Share a level of a game that you just purchased for your PS3 with a subscriber who doesn’t own the game. Your friends could do the same. This would be an exclusive demo not available otherwise to those who haven’t purchased the game.
Cross-game Voice Chat Access
Get exclusive member-only access to cross-game voice chat. This is the ability to use your headset to voice chat with friends on your PS3 regardless of what they are doing on the PS3.
Full Title Trial – 1st Hour Is Free
Download full versions of select Blu-ray and PSN game titles and have the chance to play the entire game (single or multiplayer) for free for the first hour. After that time you will have the option of purchasing the game to continue playing.
Token Wagering
Get a fixed number of tokens per month you can wager with other players in competitive online games. These tokens could then be built up and redeemed for free PlayStation Network games and other content.
User-to-user Challenges
Unlock developer-created challenges while playing games. Compete with your friends to see who can be the first to complete these challenges. The PS3 will automatically offer and track challenges and winners and would post results. An example of a challenge is ‘first to get 10 trophies’ in a particular game.
Free Access to PSOne Classics, PSP Minis, and PS3/PSP Themes
Get a fixed number of PSOne Classic games, PSP Minis (bite-sized games), and PS3/PSP themes per month to keep for free for as long as you are a subscriber. The PlayStation Store offers these types of content for $2-6 each.
Discounts on Store Content
Get weekly member-exclusive discounts on specific games, game add-ons and themes on the PlayStation Store. Discounts may range from 20-50% off regular retail prices.
Member Only In-game Content
Get exclusive member-only in-game content for your PS3 or PSP such as new game play options, unlocked in-game weapons or player slots, exclusive levels, costumes/skins, and PlayStation Home spaces.
Trophy Alerts
Get automated alerts on your PlayStation XrossMedia Bar, PlayStation.com, and via text message (if you so choose) that alert you when your friends get any trophy or a specific one. This feature is customizable – you can choose which friends to receive alerts from and what kinds of alerts.
Cloud Storage Space for Games
Store your game saves on a virtual secure saver. This would allow you to access your game saves at any point in time, and from any PlayStation 3 or PSP console you are logged in on.
Online Music Service
Get a streaming music service that allows you to choose your channel based on music style, artist type, etc. and listen to an unlimited number of tracks. This service would be for use outside of playing a game and similar to Pandora or a Last.fm.
Online Music Video Service
Get a streaming music video service on your PlayStation 3 that lets you stream music videos from a continuously growing catalog of music and allows you to create a custom playlist to play back.
Automatic Downloads and Updates
Customize the types of updates you want your PS3 to download automatically. These include game updates (patches) for games that you own, firmware updates, and game demos downloaded on your PS3 without manually having to select them and wait for them to finish downloading. Your PS3 can be set to automatically turn on for updates and turn off after completion.
Loyalty Program Rewards
Get rewards the longer you are a subscriber and also earn rewards by engaging with PlayStation such as buying games, downloading movies, and rating products. Rewards can include full versions of PlayStation Network games and digital movie rentals from the PlayStation Store.
Facebook Connectivity
Access to member-exclusive Facebook features on your PlayStation 3, such as viewing and linking your Facebook accounts with their PSN ID’s, updating your status, editing, uploading and sharing photos, and viewing photo albums of your friends on your TV.
Catch-up TV
Get access to popular TV shows and movies through service providers such as Hulu, simply by clicking an icon on your PS3 XrossMedia navigation bar.
Netflix Access Without Disc
Access the Netflix video streaming service on your PS3 without the need to insert a special disc into the drive each time to access the service. A separate Netflix subscription would also be needed to enjoy the service. Netflix offers over 17000 popular movies and TV shows for streaming on your laptop or a supported device such as a PS3.



http://www.sonyinsider.com/2009/12/21/leaked-information-reveals-exciting-playstation-network-premium-service-details/

Desmond
18-02-2010, 16:21
Άλλη μια περίπτωση όπου μια εταιρεία ρίχνει άδεια για να πιάσει γεμάτα.Ότι κάποια στιγμή συγκεκριμένα features θα είναι επί πληρωμή, αυτό είναι σίγουρο.
Ίσως να είμαι oldschool, αλλά πιο άχρηστη προσθήκη από το cross game chat δεν υπάρχει!Και δωρεάν να ήταν δεν θα το χρησιμοποιούσα!Κάποια άλλα όπως η επέκταση εγγύησης για παράδειγμα, θα μ'ενδιέφεραν αλλά αυτό εξαρτάται από την τιμολόγηση του κάθε "πακέτου".

WolfRathmA
19-02-2010, 04:09
http://scrawlfx.com/wp-content/uploads/2009/12/PSN-Survey-Premium.jpg


Αυτο που με ενδιαφερει πιο πολυ απο τα παραπανω παντως ειναι για την εγγυηση... Αντε με το καλο να βγει και θα ειμαι απο τους πρωτους που θα κανω συνδρομη :D

hakoo
19-02-2010, 04:30
Nek_food sorry, δεν ειχα δει το σχολιο σου. Οκ, δεν χρειαζεται νομιζω να τα βαλω ολα στο OP μιας και ειναι πλεον σχετικα μαζεμενα στην πρωτη σελιδα.
+rep εννοειται για την αμεση απαντηση σου με τα λινκς.

SPARTIAN-GR-
19-02-2010, 09:57
παντως παιδια μια καλη λυση για chat θα ηταν το skype

Zeichef
19-02-2010, 13:39
^^Το Skype, το Steam, το Xfire, το MSN κτλ κτλ... και εχουν και καλυτερη ποιοτητα απο οτι το PSN.

muku
19-02-2010, 14:53
Ρε παιδιά το cross game voice chat δεν μπορεί να συγκριθεί με το skype ή το msn. Δεν θα το χρησιμοποιείς για να κάνεις απλά voice chat, άλλωστε αυτό γίνεται και τώρα. Απλά όταν παίζεις ένα παιχνίδι και βλέπεις κάποιον από τη λίστα σου να συδέεται θα μπορείς να κάνεις chat μαζί του να του πεις κάτι που θες χωρίς να κλείσεις το παιχνίδι. Και μη μου πείτε ανοίγω pc και μπαίνω skype να του μιλήσω...

Είναι πολύ καλή προσθήκη στις λειτουργίες του ps3 και θα είναι κρίμα να το βάλουν στις premium υπηρεσίες, υπό πληρωμή δεν θα πάρω. Αυτό με την εγγύηση θα είναι καλό αν ισχύει. Πάντως αυτό το και καλά leaked document από που προέρχεται? Την ίδια απορία είχα και παλιότερα, πολύ μούφα μου φαίνεται εμένα.

Desmond
19-02-2010, 15:05
Ρε παιδιά το cross game voice chat δεν μπορεί να συγκριθεί με το skype ή το msn. Δεν θα το χρησιμοποιείς για να κάνεις απλά voice chat, άλλωστε αυτό γίνεται και τώρα. Απλά όταν παίζεις ένα παιχνίδι και βλέπεις κάποιον από τη λίστα σου να συδέεται θα μπορείς να κάνεις chat μαζί του να του πεις κάτι που θες χωρίς να κλείσεις το παιχνίδι. Και μη μου πείτε ανοίγω pc και μπαίνω skype να του μιλήσω...

Είναι πολύ καλή προσθήκη στις λειτουργίες του ps3 και θα είναι κρίμα να το βάλουν στις premium υπηρεσίες, υπό πληρωμή δεν θα πάρω. Αυτό με την εγγύηση θα είναι καλό αν ισχύει. Πάντως αυτό το και καλά leaked document από που προέρχεται? Την ίδια απορία είχα και παλιότερα, πολύ μούφα μου φαίνεται εμένα.
Θα ξενέρωνα απίστευτα αν έψαχνα από που θα μου την πέσει ο επόμενος necromorph στο Dead Space ας πούμε και ήθελε ο άλλος να πιάσει κουβεντούλα.Χάνεται όλη η ατμόσφαιρα.

muku
19-02-2010, 15:11
Θα ξενέρωνα απίστευτα αν έψαχνα από που θα μου την πέσει ο επόμενος necromorph στο Dead Space ας πούμε και ήθελε ο άλλος να πιάσει κουβεντούλα.Χάνεται όλη η ατμόσφαιρα.

Δεν υπάρχουν μόνο ατμοσφαιρικά παιχνίδια στο ps3, δεν είναι επιχείρημα αυτό. Θα μπορούσες εκείνη την ώρα να έπαιζες έναν αγώνα ρουτίνας σε ένα αθλητικό παιχνίδι και να μην χρειαζόταν να απορροφηθείς ή να είχες κολλήσει σε έναν γρίφο σε κάποιο άλλο παιχνίδι και απλά να ρωτούσες τον φίλο σου όχι να σου λύσει το γρίφο αλλά να σου δώσει κάποιο hint. Γενικά υπάρχουν 1002 λόγοι για να χρησιμοποιήσεις το cross game voice chat και 1002 παιχνίδια που δεν θα επηρρεαστούν από τη χρήση του.

SPARTIAN-GR-
22-02-2010, 14:28
συμφωνω με το φιλο ΜUKU πιστευω και γω οτι το chat χρειαζετε οσο για το αν χανεται η ατμοσφαιρα εχοντας εμπειρια απο το 360 θα σου διαφωνω καθετα..διοτι την ωρα που παιζεις και δεν θελεις να σε ενοχλησουν βαλε ενα ενα bysy στο προφιλ σου εγω αυτο εκανα.. η πες το ρε παιδι μου συγνωμη φιλε δεν μπορω τωρα με παιζω κτλ
εγω παντως θα το ηθελα..ας πουμε εχω ενα φιλαρακο μου στελνει μηνυμα παμε φιφα
μετα εγω ποιο lobbie 6 κτλ...υπαρχουν πολλα που μπορουμε να πουμε για το chat

Desmond
22-02-2010, 14:34
συμφωνω με το φιλο ΜUKU πιστευω και γω οτι το chat χρειαζετε οσο για το αν χανεται η ατμοσφαιρα εχοντας εμπειρια απο το 360 θα σου διαφωνω καθετα..διοτι την ωρα που παιζεις και δεν θελεις να σε ενοχλησουν βαλε ενα ενα bysy στο προφιλ σου εγω αυτο εκανα.. η πες το ρε παιδι μου συγνωμη φιλε δεν μπορω τωρα με παιζω κτλ
εγω παντως θα το ηθελα..ας πουμε εχω ενα φιλαρακο μου στελνει μηνυμα παμε φιφα
μετα εγω ποιο lobbie 6 κτλ...υπαρχουν πολλα που μπορουμε να πουμε για το chat
OK.Το δέχομαι αυτό που λέτε.Δεν έχω 360 ώστε να έχω ανάλογη εμπειρία.Το βρίσκετε τόσο σημαντικό feature όμως ώστε να κάνετε εγγραφή και να χρεώνεστε για αυτό?

Surfdrifter
22-02-2010, 16:31
Εγω ναι! Το θέλω αυτο, ειδικα όταν σε καποια Online δεν έχει voice chat. Π.χ. Damnation

magicoSakisPaoGR
24-02-2010, 17:33
Ego den thelo sindromi arketa plirosa sto xbox360 an to kanoun afto tha pao na tsiparo ke to ps3 den ftani pou agorazo gnisia ta pexnidia tha plirono ke sindromes
are xboxara athanath mono esi simferis
anti na kitaxoun na beltiosoun ta grafika pou sto xbox ine poli kalitera sta 1080p kitane ke afth na konomisoun me sindromes

plakas
24-02-2010, 17:38
ΣΑΚΗ στο επομενο ban wave να εισαι ετοιμος να πεταξεις το τουβλο οποτε παρε και μια μπογια σε χρωμα θαλασσι

magicoSakisPaoGR
24-02-2010, 17:52
den to petas to xbox an fas mpan plaka pezi kanonika ta panta ala den mpenis sto live siga ke th egine glitosa apo ths sindromes
h fasi ine oti pezo ta pexnidia 2 ebdomades prin kikloforisoun kanonika sta magazia kalo to ps3 ala an den exis ke to xboxaki den leh 126 games on line ixa pexi sto xbox mexri na fao to mpan simfere na plirono sindromi afou epeza me copies ala afou pleon agorazo gnisia ta games den thelo sindromes an baloun sindromi to poulisa to ps3 den ta axizi ta lefta tou ine akribo hombi ke sta kina tous pexnidia den exi ke ta grafika tou xbox360 otan ekana th sigrish den to pisteba oti exi toso megali diafora sta grafika exo to xbox me thira hdmi ke biepo telia piotita sta 1080p

plakas
24-02-2010, 17:57
ναι το θεμα ειναι οτι πλεον σου καιγετε και η υποδοχη που δινει ρευμα στον σκληρο δισκο οποτε αν παιζει με μια ανασα (χωρις save) τοτε αστα βραστα!!!!παρε μια μπογια οικολογικη ενοειται

magicoSakisPaoGR
24-02-2010, 18:03
oxi re plaka save kani kanonika instal olkliro to pexnidi den kani oste na min kourazis to lehzer
ala afto den to kani ke to ps3 giafto xalah to lehaer tou blu ray kakos pu den skefthke i sony na kanoume instal olokliro to pexnidi opos ginete ke sto xbox giauto xalane ta lehser tou ps3 meta apo kana xrono
pantos den mas simferh h sindromi re pedia pola pedia pezoun poli ligo on line 4 me5 meres to mina giath na bazoun kartes ke apo th ida tha ine ke giro sta 10 eyro to mina ine poli akriba efxome na argisoun na to kanoun giati me to pou bakoun sindromi tha to pouliso amesos
kala pou anixate afto to topic na stamatiso na agorazo pexnidia ke meta na min xero pou na ta pouliso eftsasa ta24 pexnidia ala den xanaagorazo mexri na xedialini to topio
malon tha xanagiriso sto xbox360 me 30 euro exis on line olo to xrono

WolfRathmA
21-03-2010, 02:36
Sony: No charge for PSN until we have justifying features (http://www.ps3center.net/news/4414/sony-no-charge-for-psn-until-we-have-justifying-features/)



Rumors have run wild that Sony will be offering premium services for PSN, with many guessing that cross game chat will come at that price. At GDC 2010, SCEA CEO Jack Tretton addressed these rumors, saying that Sony is 'really proud' with what they currently offer, and won't start charging for PSN until they have features that would justify that cost.

hakoo
17-05-2010, 22:44
Φημη ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ η παρακατω.


Premium PSN plans for E3 reveal, to cost “less than £50 per year”

May 17th, 2010 @ 13:09
By Patrick Garratt (http://www.vg247.com/author/patlike)

http://assets.vg247.com/current//2010/05/psnlogo2.jpg
VG247 has learnt that Sony is to reveal plans for PSN’s premium services at E3.

According to a highly-placed source, Sony will announce a large-scale monetizing scheme for PSN at the LA show, but we’re assured nothing planned will impact the service’s current free aspects.
A string of features will be revealed, apparently costing “less than £50 per year”.
Sony will confirm plans to give all subscribers one free PSN game per month, from a choice of “two to four” every month.
“If you work it out, PSN games cost an average of £6-9 each, so over a year you’re basically going to be breaking even,” said our source.
A streaming music application similar to Spotify will be announced in Sony’s press conference on June 15. It’s thought that this can run in the background while playing games.
Rumours that cross-game voice chat is being saved as a paid feature are apparently not true, we were told.
“I can tell you now, 100 percent, that that’s not the case,” our man continued.
“There’s nothing in the premium package which will gimp regular PSN users.”
The PSN premium services announcement is thought to be a major part of Sony’s E3 conference, which will also heavily feature Move.
λινκ (http://www.vg247.com/2010/05/17/premium-psn-plans-for-e3-reveal-to-cost-less-than-50-per-year/)

Συμφωνα με την παραπανω φημη

- Θα ανακοινωθει στη φετινη E3.
- Καμια απο τις υπαρχουσες free υπηρεσιες δεν κοβεται.
- To κοστος για τις επιπλεον υπηρεσιες θα ειναι κατω απο 50 λιρες το χρονο (60 ευρω για μας η θα εφευρουν παλι καμια δικη τους ισοτιμια?)
- Στο πακετο θα συμπεριλαμβανεται 1 free PSN game το μηνα απο μια λιστα επιλογης 2-4 παιχνιδιων καθως και μια in game music application (παρομοια με το Spotify λεει το αρθρο που δεν εχω ιδεα τι ειναι).
- Στο πακετο δεν θα συμπεριλαμβανεται cross-game voice chat.

Σε λιγο καιρο θα ξερουμε αν ισχυει η αν ειναι αρβυλα.

muku
17-05-2010, 23:30
Αν τα παιχνίδια δεν είναι minis τότε αξίζει πιστεύω. Σίγουρα δεν θα είναι και τα ακριβά αλλά τουλάχιστον θα ανταμείβεσαι με κάτι αφού θα πληρώνεις που θα πληρώνεις... Και το Music streaming καθώς παίζεις ίσως ενδιαφέρει κάποιους, δεν περνάει απαρατήρητο. Άντε περιμένουμε από τις φήμες, τις ανακοινώσεις πλέον.

baphomet
18-05-2010, 01:10
γεια σου ρε SONY με το πολυδιαφημισμένο δωρεάν online gaming...έτσι και διπλάσια τιμή από ΧΒΟΧ για να καλύψουμε και τον χαμένο χρόνο

muku
18-05-2010, 01:23
γεια σου ρε SONY με το πολυδιαφημισμένο δωρεάν online gaming...έτσι και διπλάσια τιμή από ΧΒΟΧ για να καλύψουμε και τον χαμένο χρόνο

Όποιος δεν θέλει δεν αγοράζει. Δεν βάζουν το μαχαίρι στο λαιμό κανενός. Απλά όσοι αγοράσουν τουλάχιστον θα έχουν λόγο να πληρώσουν τις υπηρεσίες. Όχι σαν το XBOX που πληρώνεις αέρα...

baphomet
18-05-2010, 02:39
Όποιος δεν θέλει δεν αγοράζει. Δεν βάζουν το μαχαίρι στο λαιμό κανενός. Απλά όσοι αγοράσουν τουλάχιστον θα έχουν λόγο να πληρώσουν τις υπηρεσίες. Όχι σαν το XBOX που πληρώνεις αέρα...

καλά κοίτα, κανείς δεν βάζει κανενός το μαχαίρι στο λαιμό...χτυπάει άσχημα όμως εκεί που λέγαμε όλοι ότι μπορεί να μην έχει cross game chat και άλλα πράγματα το PSN αλλά είναι δωρεάν, να μας λένε ότι πρέπει να πληρώσουμε...όταν λες ότι πληρώνεις αέρα στο ΧΒΟΧ, μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος?...μην μου πεις ότι εννοείς το free PSN game γιατί απλά ΛΟΛ...δηλαδή αν το χρέωναν 100 ευρώ πάνω και μας έλεγαν ότι θα έχουμε 10 ακόμα δωρεάν παιχνίδια, θα μας σύμφερε με την λογική σου?

desperate_gamer
18-05-2010, 20:00
Αν έχει πάντως εγγύηση κονσόλας ή δωρεάν επισκευή με τη συνδρομή εγώ θα το πάρω. Αλλιώς πρέπει να έχει κάτι πολύ καραμπαμ για να με πείσει :p

Ezio
18-05-2010, 21:35
Αν έχει πάντως εγγύηση κονσόλας ή δωρεάν επισκευή με τη συνδρομή εγώ θα το πάρω. Αλλιώς πρέπει να έχει κάτι πολύ καραμπαμ για να με πείσει :p

Μην ανησυχείς καθόλου. Η Sony σίγουρα θα κόψει πολλές λειτουργίες για να μας πάρει τα λεφτά. Ξεχάστε το 3d. Σε λίγο θα ζούμε την σκηνή με την Αφροδίτη κανονικότατα. Και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

muku
19-05-2010, 01:29
καλά κοίτα, κανείς δεν βάζει κανενός το μαχαίρι στο λαιμό...χτυπάει άσχημα όμως εκεί που λέγαμε όλοι ότι μπορεί να μην έχει cross game chat και άλλα πράγματα το PSN αλλά είναι δωρεάν, να μας λένε ότι πρέπει να πληρώσουμε...όταν λες ότι πληρώνεις αέρα στο ΧΒΟΧ, μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος?...μην μου πεις ότι εννοείς το free PSN game γιατί απλά ΛΟΛ...δηλαδή αν το χρέωναν 100 ευρώ πάνω και μας έλεγαν ότι θα έχουμε 10 ακόμα δωρεάν παιχνίδια, θα μας σύμφερε με την λογική σου?

Αέρα πληρώνεις στο XBOX. Πληρώνεις για να παίξεις online. Στο ps3 δεν πληρώνεις για να παίξεις. Μάλλον δεν διάβασες καν περί τινός πρόκειται η συνδρομή που θα μπει. Ξαναδιάβασε λίγο το link. Δεν πρόκειται να καταργηθεί το δωρεάν psn. Απλά θα υπάρχει και premium για όσους ενδιαφέρονται και τα δωρεάν psn games όπως και η streaming υπηρεσία θα είναι μερικά από τα προνόμια. Στο xbox live τι κερδίζεις αν πληρώσεις? Τίποτα, απλά παίζεις online.

Nek_Food
19-05-2010, 10:41
Έλα, κάποια early demos (που τα κλειδώνουν για τους silver) καμιά προσφορά - έκπτωση σε παλιά arcades - χάρτες - dlc παιχνιδιών και... χμ, Ελλάδα έτσι; Αυτά, και πολλά είναι αφού δεν έχει επίσημη υποστήριξη στην χώρα μας όπως το PSN και τρώει πόρτα (IP block) σε πολλά και διάφορα όπως το 1vs100 πχ.

muku
19-05-2010, 14:50
Έλα, κάποια early demos (που τα κλειδώνουν για τους silver) καμιά προσφορά - έκπτωση σε παλιά arcades - χάρτες - dlc παιχνιδιών και... χμ, Ελλάδα έτσι; Αυτά, και πολλά είναι αφού δεν έχει επίσημη υποστήριξη στην χώρα μας όπως το PSN και τρώει πόρτα (IP block) σε πολλά και διάφορα όπως το 1vs100 πχ.

Ε καλά, δεν είμαι και ο απόλυτα ειδικός καθώς δεν είχα ποτέ xbox αλλά ακόμα και αυτά δεν είναι λόγος να πληρώνεις συνδρομή. Εγώ μπορεί να θέλω να παίζω απλά online και να μην με ενδιαφέρουν οι εκπτώσεις σε games. Άλλωστε εκπτώσεις προσφέρει κατά καιρούς και το psn. Η premium υπηρεσία από την άλλη θα προσφέρει, σύμφωνα με τις φήμες πάντα, δωρεάν παιχνίδια και υπηρεσία streaming ενώ παίζεις, η οποία βέβαια υπάρχει δωρεάν στο xbox αφού μπορείς να παίζεις mp3s από το σκληρό σου κατά τη διάρκεια των παιχνιδιών :p Anyway ας περιμένουμε ανακοινώσεις να δούμε περί τινός πρόκειται. Πάντως η πολιτική της Sony, δηλαδή δωρεάν online με τη σημερινή μορφή και επί πληρωμή υπηρεσίες όπως free games κάθε μήνα, είναι σίγουρα μακράν συμφερότερη και καλύτερη από το επί πληρωμή online είτε θες να αγοράζεις με έκπτωση είτε απλά θες να παίζεις...

Nek_Food
19-05-2010, 15:27
ΟΚ, κατάλαβες ότι εν μέρει συμφωνώ μαζί σου και ήταν ένας εν είδη ειρωνικής διάθεσης σχολιασμός. Βεβαίως το online multi τα σπάει και είναι άριστη μέχρι ένα βαθμό από ποιότητα και επικοινωνία (κυρίως), αλλά και το κόστος που ανέρχεται περί τα 30κάτι ευρώ ετησίως δεν είναι κάτι τρομακτικό. Εμένα πάντως αυτό που μου την σπάει περισσότερο από όλα, είναι σαφώς ότι δεν υπάρχει επίσημη υποστήριξη για κάτι που άλλη εταιρεία μου το παρέχει τσάμπα, αλλιώς δεν θα μου ήταν τίποτα να έχω gold και ας παίζω online μία στις τόσες.

Βεβαίως και στο PSN με τις τσάμπα υπηρεσίες, μία χαρά την πάλεψα την κατάσταση σε Killzone 2 και Uncharted 2 που έπαιξα κυρίως μούλτι, αλλά η αλήθεια είναι ότι το να παίζω εγώ FFXIII στο σπίτι μου στην Αθήνα και παράλληλα να μιλάω (chat) με ένα φιλαράκι που γνώρισα από το gaming και είναι Μακεδονία την ίδια ώρα που αυτός παίζει κάτι άλλο τελικά μετράει πολύ και ας μην του έδινα τόση σημασία πριν μερικούς μήνες, απλά δεν γνώριζα. Αλλά προσοχή αυτό το δίνει η microsoft τσάμπα ακόμη και στους silver, οπότε πως θα έρθει η Sony να το χρεώσει ξαφνικά, θα φάει κράξιμο νομίζω. Απλά τα έχουν κάνει σαλάτα και οι δύο... ο συνδυασμός των καλύτερων χαρακτηριστικών των δύο (και αυτών που υποτίθεται ότι έχουν ανακοινωθεί) σε μία πολύ λογική - χαμηλή τιμή θα ήταν η τέλεια λύση ίσως.

muku
19-05-2010, 15:55
Το cross game chat χωρίς να πρόκειται να το χρησιμοποιήσω ποτέ κατά πάσα πιθανότητα, το θεωρώ κι εγώ σημαντική υπηρεσία και μεγάλη έλλειψη του ps3. Αλλά στο άρθρο αναφέρει ότι δεν πρόκειται να βγει αυτό το feature επί πληρωμή, τουλάχιστον με τις εν λόγω φημολογίες. Εγώ πάντως είμαι της άποψης ότι και αυτό το χαρακτηριστικό πρέπει να μπει κάποια στιγμή στο δωρεάν psn. Βασικά το online gaming με όλα τα features του, όπως ένα voice chat, θα πρέπει να είναι δωρεάν, να μην έχει καθόλου συνδρομή. Ας χρεώνουν άλλες υπηρεσίες, καλή ώρα το streaming... Ο συνδυασμός λοιπόν των καλύτερων χαρακτηριστικών και των δύο σε μια δωρεάν τιμή είναι η καλύτερη λύση και από εκεί και πέρα ας χρεώνει ότι υπηρεσίες θέλει ο καθένας :D

ps4
19-05-2010, 21:36
Προσωπικά πιστεύω ότι ότι τώρα είναι δωρεάν θα παραμείνει δωρεάν. Απλά θα ρίξει κάτι πολύ καλό στην αρένα ώστε να σε κάνει να πας να πάρεις premium λογαριασμό.

Προσωπικά πάλι δεν με απασχολεί τίποτα Απο όσα διαβάζω στο Ίντερνετ. Δεν θα το αγοράσω δηλαδή. Ότι έχω με καλύπτει απόλυτα.

Online gaming και chat with video και ως εκεί. Για μένα πάντα. Δωρεάν και πριν Απο ολους και σούπερ ντουπερ και δεν ξέρω καί εγω τι άλλο με αφήνουν ασυγκινητο.

muku
26-05-2010, 14:34
Άλλη μια φήμη. 10$ το μήνα το premium και αναφορά σε exlusive access to cross game voice chat.


According to Joystiq's sources, Sony is set to reveal a premium tier of the PlayStation Network service, labeled PSN+, during its 2010 E3 media briefing. Unlike Microsoft's Xbox Live Gold service, PSN+ will focus on giving paid subscribers additional bonuses without limiting online multiplayer between paying and nonpaying users.

Many of the features included in the premium service mimic those featured in a supposed survey released late last year (http://www.joystiq.com/2009/12/18/rumor-survey-hints-at-premium-psn-subscriptions/). Sources tell us that subscribers will have access to a rotating list of PSP Minis and PSone Classics, exclusive in-game DLC, discounts to the PlayStation Store and "first hour" demo access to full retail titles. Following the first hour of gameplay, players will have the ability to purchase the full title; however, demo access will only be available once the entire title has been downloaded.

As PSN+ subscribers, gamers will also receive protection for their consoles with the recently announced PlayStation Protection Plan (http://www.joystiq.com/2010/05/03/sony-launches-official-protection-plan-for-ps3-and-psp/), as well as exclusive access to the long-awaited cross-game voice chat (http://www.joystiq.com/2009/10/14/rumor-ps3-cross-game-chat-in-next-firmware-update/). Additional features are said to be in the works following the launch of PSN+, including the previously rumored cloud-based saving (http://www.joystiq.com/2009/03/30/sony-trademark-hints-at-cloud-computing/) system.

Joystiq has been informed that PSN+ subscribers will also have the ability to enable an auto-patching feature, which will detect, download and install updates for recently played PS3 titles on the system.

Pricing and a release for the PSN+ service is unknown, though one source speculates PSN+ may cost $9.99 per month. When contacted, a Sony representative said the company does not "comment on rumors or speculation."http://www.joystiq.com/2010/05/25/rumor-sony-to-reveal-psnplus-subscription-service-at-e3-2010/

Valkyre
26-05-2010, 15:01
ΧΑΧΧΑΑΧΑΧ ετσιιιιι επι πληρωμη το cross game voice chat οπως επιβαλλει η "αγορα".

Σε ενα πιο σοβαρο σχολιο, αν οντως δινουν 1 παιχνιδι free το μηνα σε αυτην την τιμη τοτε ισως ειναι καλη ευκαιρια.Εγω παντως δεν θα παρω ευχαριστω!

Ελπιζω να παραμεινει το Online ως εχει τωρα.Ολα τα αλλα μου ειναι αδιαφορα.

muku
26-05-2010, 15:13
ΧΑΧΧΑΑΧΑΧ ετσιιιιι επι πληρωμη το cross game voice chat οπως επιβαλλει η "αγορα".

Σε ενα πιο σοβαρο σχολιο, αν οντως δινουν 1 παιχνιδι free το μηνα σε αυτην την τιμη τοτε ισως ειναι καλη ευκαιρια.Εγω παντως δεν θα παρω ευχαριστω!

Ελπιζω να παραμεινει το Online ως εχει τωρα.Ολα τα αλλα μου ειναι αδιαφορα.

Το online το έχουν δηλώσει και εκπρόσωποι της Sony ότι θα παραμείνει ως έχει. Απλά στην premium έκδοση θα προσφέρονται επιπλέον υπηρεσίες. Καλά κι εγώ εννοείται δεν πρόκειται να πάρω εκτός αν έχει κάτι συγκλονιστικό να προσφέρει, που αποκλείεται βέβαια :D

desperate_gamer
26-05-2010, 20:12
Εμένα πολύ με ιντριγκάρει το protection plan. Και 10 ευρώ/μήνα να είναι, σε ένα χρόνο θα δώσεις 120 σε αντίθεση με τα 150 που θέλει για να φτιαχτεί το PS3. Και με τη λογική ότι μπορεί να θρυνήσουμε πολλά εναπομείναντα 60άρια στον 3ο χρόνο, το να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο συμφέρει.

Cross-game chat και ένα περιττό ps1 game/mini που δεν θα έχω χρόνο να παίξω έναντι των άλλων παιχνιδιών δεν με ενδιαφέρουν. Μόνο η επιπλέον εγγύηση με νοιάζει και το καλό που τους θέλω να ισχύει και για κονσόλες που είναι από τώρα εκτός εγγύησης.

Τέλος, τι εννοούν όταν λένε ότι μετά τα μονόωρα demo θα έχεις δυνατότητα να αγοράσεις όλο το retail game; Εννοεί να κατεβάζεις ολόκληρα παιχνίδια στο σκληρό σου δίσκο; Ή μπορεί να μην το κατάλαβα καλά.

muku
26-05-2010, 20:16
Εμένα πολύ με ιντριγκάρει το protection plan. Και 10 ευρώ/μήνα να είναι, σε ένα χρόνο θα δώσεις 120 σε αντίθεση με τα 150 που θέλει για να φτιαχτεί το PS3. Και με τη λογική ότι μπορεί να θρυνήσουμε πολλά εναπομείναντα 60άρια στον 3ο χρόνο, το να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο συμφέρει.

Cross-game chat και ένα περιττό ps1 game/mini που δεν θα έχω χρόνο να παίξω έναντι των άλλων παιχνιδιών δεν με ενδιαφέρουν. Μόνο η επιπλέον εγγύηση με νοιάζει και το καλό που τους θέλω να ισχύει και για κονσόλες που είναι από τώρα εκτός εγγύησης.

Τέλος, τι εννοούν όταν λένε ότι μετά τα μονόωρα demo θα έχεις δυνατότητα να αγοράσεις όλο το retail game; Εννοεί να κατεβάζεις ολόκληρα παιχνίδια στο σκληρό σου δίσκο; Ή μπορεί να μην το κατάλαβα καλά.

Το protection plan είναι για τις κονσόλες που βρίσκονται εντός εγγύησης. Μπορείς να το δεις και στο επίσημο site. Αν ήταν αλλιώς θα πλήρωναν όσοι είχαν χαλασμένες τα 40$ που κάνει και θα έπαιρναν καινούριες :)

DarkUSS
26-05-2010, 20:23
http://i49.tinypic.com/303g5kn.jpg

Ακούς εκεί $9.99 τον μήνα. Μου φαίνεται δεν βάζουν μυαλό με τίποτα εκεί στην Sony.

PDS
26-05-2010, 20:24
Eμενα μου φαινεται πολυ ακριβο αν ισχυει.Οπως και να χει ας περιμενουμε να δουμε ποσο θα κανει και τι θα προσφερει.

desperate_gamer
26-05-2010, 20:54
Το protection plan είναι για τις κονσόλες που βρίσκονται εντός εγγύησης. Μπορείς να το δεις και στο επίσημο site. Αν ήταν αλλιώς θα πλήρωναν όσοι είχαν χαλασμένες τα 40$ που κάνει και θα έπαιρναν καινούριες :)

Ναι σε αυτό έχεις δίκιο. Εγώ σκεφτόμουν ότι μπορεί κάποιος να εκμεταλλευτεί του protection plan ενώ έχει επέμβει ο ίδιος στην κονσόλα.

Αλλά ευελπιστώ (τουλάχιστον για Ευρώπη που δεν έχει ανακοινωθεί κάτι ανάλογο) να μπορεί να φτιάξει κάποιος την κονσόλα του ασχέτως εγγύησης, ίσως με την προϋπόθεση ότι θα είναι συνδρομητής για κάποιο διάστημα ή θα έχει προαγοράσει την συνδρομή ενός χρόνου ή κάτι τέτοιο. Η Sony ξέρει ότι το μεγαλύτερο μέρος του user base της είναι εκτός εγγύησης. Αλλιώς γιατί να πληρώνει κάποιος την ίδια τιμή στη συνδρομή ενώ θα υπολείπεται μιας υπηρεσίας σε σχέση με κάποιον που είναι στην εγγύηση;


http://i49.tinypic.com/303g5kn.jpg

Ακούς εκεί $9.99 τον μήνα. Μου φαίνεται δεν βάζουν μυαλό με τίποτα εκεί στην Sony.

Οκ, η εικόνα είπαμε είναι φτιαγμένη με το Paint εντάξει; :P Καλά δεν έκλεισε ακόμα κάτι επίσημο, φήμες είναι. Εγώ πιστεύω θα είναι πιο φτηνό ή θα υπάρχουν ετήσια πακέτα που θα κοστίζουν λιγότερο.

DarkUSS
27-05-2010, 00:54
Οκ, η εικόνα είπαμε είναι φτιαγμένη με το Paint εντάξει; :P Καλά δεν έκλεισε ακόμα κάτι επίσημο, φήμες είναι. Εγώ πιστεύω θα είναι πιο φτηνό ή θα υπάρχουν ετήσια πακέτα που θα κοστίζουν λιγότερο.
Γιατί είπα εγώ ότι είναι αληθινή? Απλά την έβαλα για να κάνετε τον συνειρμό με το "five hundred and ninety nine US dollars" που είχαν ανακοινώσει πριν κάτι χρόνια.

desperate_gamer
27-05-2010, 02:18
Γιατί είπα εγώ ότι είναι αληθινή? Απλά την έβαλα για να κάνετε τον συνειρμό με το "five hundred and ninety nine US dollars" που είχαν ανακοινώσει πριν κάτι χρόνια.

Χαχα. Δεν το είπα για να σε ψαρώσω βρε. Απλά πήγα να πάθω ένα εγκεφαλικό στην αρχή γιατί λέω "ΠΟΤΕ ΤΟ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΑΝ;"... αλλά I took a better look (απειλώ την ελληνική γλώσσα τώρα). :p

modecris
27-05-2010, 03:40
-.. . -.- .- . -.-- .-. --- opss,sorry..

δέκα ευρό είναι πάρα πολλά,δεν το συζητώ. Το 360 σου ζητάει 40 max /12μήνες = 3.30..προσωπικά πιστεύω πως η τιμή θα είναι τελικά γύρω στο 50αρικο το χρόνο,ίσως και λίγο πιο κάτω. Δεν έχει το psn αυτό το κάτι που θα μπορούσε να το χρεώσει τόσο πολύ εκτός και αν η sony έχει κάτι στο μυαλό της που δεν το γνωρίζουμε.

WolfRathmA
16-06-2010, 07:32
Η συνεχεια της συζητησης στο νεο μας θεμα εδω

http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=7146

Ευχαριστω!