PDA

View Full Version : Απόσταση



jeronimo
16-02-2010, 05:34
Ποία είναι η σωστή απόσταση που πρέπει να έχουμε από την τηλεόραση και δεν με ενδιαφέρει η ποιότητα αλλά να μην βλάπτονται τα μάτια . Επίσης έχω την εντύπωση ότι υπάρχει ένα ειδικό υγρό για τα μάτια άμα χρησιμοποιείς πάρα πολύ τον υπολογιστή . (32 ίντσες είναι η τηλεόραση)

WolfRathmA
16-02-2010, 06:26
Ποία είναι η σωστή απόσταση που πρέπει να έχουμε από την τηλεόραση και δεν με ενδιαφέρει η ποιότητα αλλά να μην βλάπτονται τα μάτια . Επίσης έχω την εντύπωση ότι υπάρχει ένα ειδικό υγρό για τα μάτια άμα χρησιμοποιείς πάρα πολύ τον υπολογιστή . (32 ίντσες είναι η τηλεόραση)


Οριστε φιλε μου... :)

Aπόσταση θέασης (http://www.fullhd.gr/2008-03-25-10-47-10/2008-03-25-10-57-46/2825-a-.html)

Καλο διαβασμα ;)

jeronimo
16-02-2010, 06:43
μπορεί να μην το διάβασα καλά το κείμενο αλλά η απόσταση στην οποία αναφέρετε είναι για ποιότητα εικόνας
ευχαριστώ πάντως

redismagik
16-02-2010, 08:51
oute ki ego evgala akri me mia matia pou erija.ki ego malon pezo apo poli konta.

jeronimo
16-02-2010, 10:07
εντάξει καλό να κάθεσαι κοντά στην tv άμα είσαι casual gamer . Αλλά άμα το λιώνεις λίγο σίγουρα δεν κάνει καλό το να κάθεσαι στο 1 μέτρο .

Με τις σταγόνες γνωρίζει κανείς τι παίζει ?

overclocker
16-02-2010, 10:54
Το βασικό παιδιά ειναι παντως να κανουμε συχνά διαλειματα, ανα περίπου 1 ωρα gaming, τοσο για τα ματια όσο και για τον αυχενα.
Εδώ (http://www.up-magazine.gr/cms/index.php?option=com_content&task=view&id=189&Itemid=80&lang=el) ειναι ενα ενδιαφερον αρθρο.

Lordkostas
16-02-2010, 11:05
Πρωτη φορα ακουω για τις σταγονες που αναφερεσαι. Απλα ξερω οτι πλεον οι καινουριες τηλεορασεις LCD κλπ δεν ειναι βλαβερες για τα ματια οπως οι παλιες CRT. Αν θυμαμαι καλα απο αυτα που ειχα διαβασει κατι εχει να κανει με τους καθωδικους σωληνες ηλεκτρονιων που ειχαν οι κλασικες CRT και πετουσανε ενεργεια σε αυτους που καθοντανε αρκετα κοντα. Πλεον εχει αλλαξει η τεχνολογια αυτη.

Παντως εγω που εχω 42 ιντσων στα 2 μετρα που καθομαι συνηθως δεν με κουραζει καθολου και δεν με πονανε τα ματια.

jeronimo
16-02-2010, 11:36
εντάξει καλό να κάθεσαι κοντά στην tv άμα είσαι casual gamer . Αλλά άμα το λιώνεις λίγο σίγουρα δεν κάνει καλό το να κάθεσαι στο 1 μέτρο .

Με τις σταγόνες γνωρίζει κανείς τι παίζει ?

Heatspreader
16-02-2010, 12:10
Η απόσταση κατά τη γνώμη μου, αλλάζει όταν βλέπεις ταινία και όταν παίζεις κάποιο παιχνίδι.

Όταν βλέπω ταινία με τη TV της υπογραφής μου, κάθομαι γύρω στα 2,30m.
Όταν παίζω κάποιο παιχνίδι και ειδικά Pro Evolution, κάθομαι γύρω στο 1m.

Όσον αφορά τις σταγόνες για τα μάτια...
Φαντάζομαι ότι οι σταγόνες αυτές, είναι λιπαντικές.
Αυτό γιατί όταν είμαστε στον υπολογιστή ή όταν παίζουμε κάποιο παιχνίδι τα μάτια μας δεν τα ανοιγοκλείνουμε τόσο συχνά ώστε να λιπανθούν με αποτέλεσμα να ξεραίνονται και να έχουμε τα ανάλογα συμπτώματα.
Όταν βλέπουμε TV ή κάποια ταινία που δεν είμαστε σε εγρήγορση ή τόσο συγκεντρωμένη στο θέμα, τότε τα πράγματα είναι λίγο καλύτερα.