PDA

View Full Version : Τεχνικά προβλήματα



Pages : [1] 2 3 4 5

Dragonpaul
16-02-2010, 03:18
Χαιρετε!

Ανοιγω αυτο το thread για να μπορουμε να συζηταμε σχετικα με τεχνικα προβληματα που εχουν προκυψει στις συσκευες μας, οπως PC, τηλεορασεις, gadgets κλπ. Καμια φορα μπορει να βρεθει λυση απο το πουθενα.
Δεν εψαξα αν υπαρχει κατι παρομοιο, αλλα δε θυμαμαι κατι τετοιο.

Λοιπον, μου εχει παρουσιαστει εδω και μερες καποιο προβλημα με το lap top μου. Καταρχην, ζεσταινεται υπερβολικα (σε βαθμο να λες οτι καιει) και εδω και λιγες μερες κλεινει μονο του. Αναγκαζομαι να απενεργοποιω το wi fi για να μη ζεσταινεται πολυ. Οταν εχει ζεσταθει πολυ, καποια video, πχ απο το gametrailers, "σπανε" πολυ. Ο ηχος συνεχισει κανονικα, αλλα η εικονα μετραει καρε.
Οποιος μπορει να προτεινει κατι πριν το παω για service, θα τον ακουσω ευχαριστως.

Ευχαριστω πολυ.

WolfRathmA
16-02-2010, 04:26
Δεν εχω να σου προτεινω τιποτα! LoL :P

Μια φορα που ειχε τυχη αυτο, ηταν επειδη δεν επερνε "καλο" αερα απο κατω γιατι το ειχα βαλει επανω σε μια καρεκλα και εκλεινε απο μονο του φυσικα επειδη ανεβαζε θερμοκρασια.

Επειδη ομως το χρειαζομουνα και επρεπε να το αφησω να κρυωσει, φανταστηκα οτι θα επερνε πολυ ωρα. Οποτε το πηρα οπως ηταν και το εβαλα στη καταψυξη για μονο 5 λεπτα.

Μετα δε το ξανα εκανε ποτε! LOL ετσι;

Στη δικη σου περιπτωση ομως αυτο το προβλημα το εκανε και σε ενα φιλο απο τη δουολεια. Το πηγε για service και του ειπαν οτι ειναι απο τη motherboard και οτι θελει αλλαγη. Φυσικα δε το εφτιαξε γιατι με τα λεφτα που ζηταγανε επερνε καινουριο. LoL :P

Lordkostas
16-02-2010, 11:22
Απο αυτα που περιγραφεις Παυλο το πιθανοτερο και πιο συχνο προβλημα στα λαπτοπ ειναι η υπερθερμανση. Ειτε γιατι καποιο ανεμιστηρακι εχει χαλασει (τσεκαρε αν λειτουργουν ολα), ειτε επειδη εχει μαζεψει πολυ σκονη στις εξοδους - εισοδους και δεν παιρνει αρκετο αερα (για αυτο παρε αυτο το πραγματακι που πεταει αερα και ριξε μπολικο μπας και φυγει η σκονη), ειτε γιατι ολη αυτη η σκονη εχει γινει πουρι και θελει ανοιγμα για να καθαριστει...

Κατεβασε κανενα προγραματακι να σου δειχνει τις θερμοκρασιες που ανεβαζει το λαπτοπ σου. Οι κανονικες ειναι γυρω στα 40 - 50 νομιζω. Προχειρες λυσεις ειναι να τον σηκωσεις λιγο πιο ψηλα βαζοντας τιποτα στηριγματα στις ακρες (βιβλια κλπ) ωστε να παιρνει πιο πολυ αερα η να αγορασεις εκεινη την ψυκτρα.

Ισως να χρειαστει και ανοιγμα για καλο καθαρισμο και ισως καμια θερμοαγωγιμη παστα στον επεξεργαστη. Οποτε μαλλον το service δεν το γλιτωνεις. Αστα να πανε θελω και εγω να στειλω τον δικο μου πριν το καλοκαιρι γιατι δεν θα την παλεψει οταν ανεβουν οι θερμοκρασιες.

Valkyre
16-02-2010, 11:27
Εποχης PC με λειτουργικο Windows καθε μερα παρα μερα εδω θα ημουν και θα εγραφα.

Με την τωρινη εποχη βλεπε iMac , εχω ξεχασει τι σημαινει "τεχνικο" προβλημα! lol :D

Dragonpaul
16-02-2010, 12:03
Δεν εχω να σου προτεινω τιποτα! LoL :P

Μια φορα που ειχε τυχη αυτο, ηταν επειδη δεν επερνε "καλο" αερα απο κατω γιατι το ειχα βαλει επανω σε μια καρεκλα και εκλεινε απο μονο του φυσικα επειδη ανεβαζε θερμοκρασια.

Επειδη ομως το χρειαζομουνα και επρεπε να το αφησω να κρυωσει, φανταστηκα οτι θα επερνε πολυ ωρα. Οποτε το πηρα οπως ηταν και το εβαλα στη καταψυξη για μονο 5 λεπτα.

Μετα δε το ξανα εκανε ποτε! LOL ετσι;

Στη δικη σου περιπτωση ομως αυτο το προβλημα το εκανε και σε ενα φιλο απο τη δουολεια. Το πηγε για service και του ειπαν οτι ειναι απο τη motherboard και οτι θελει αλλαγη. Φυσικα δε το εφτιαξε γιατι με τα λεφτα που ζηταγανε επερνε καινουριο. LoL :P

Καταψυξη, ε? Χμμμ.... LOL!!!!
Μαλλον πρεπει να καλεσω στο service να δω τι θα μου πουνε.


Απο αυτα που περιγραφεις Παυλο το πιθανοτερο και πιο συχνο προβλημα στα λαπτοπ ειναι η υπερθερμανση. Ειτε γιατι καποιο ανεμιστηρακι εχει χαλασει (τσεκαρε αν λειτουργουν ολα), ειτε επειδη εχει μαζεψει πολυ σκονη στις εξοδους - εισοδους και δεν παιρνει αρκετο αερα (για αυτο παρε αυτο το πραγματακι που πεταει αερα και ριξε μπολικο μπας και φυγει η σκονη), ειτε γιατι ολη αυτη η σκονη εχει γινει πουρι και θελει ανοιγμα για να καθαριστει...

Κατεβασε κανενα προγραματακι να σου δειχνει τις θερμοκρασιες που ανεβαζει το λαπτοπ σου. Οι κανονικες ειναι γυρω στα 40 - 50 νομιζω. Προχειρες λυσεις ειναι να τον σηκωσεις λιγο πιο ψηλα βαζοντας τιποτα στηριγματα στις ακρες (βιβλια κλπ) ωστε να παιρνει πιο πολυ αερα η να αγορασεις εκεινη την ψυκτρα.

Ισως να χρειαστει και ανοιγμα για καλο καθαρισμο και ισως καμια θερμοαγωγιμη παστα στον επεξεργαστη. Οποτε μαλλον το service δεν το γλιτωνεις. Αστα να πανε θελω και εγω να στειλω τον δικο μου πριν το καλοκαιρι γιατι δεν θα την παλεψει οταν ανεβουν οι θερμοκρασιες.

Προς το παρον, προσανατολιζομαι στο να παρω αυτη τη βαση με τους ανεμιστηρες.
Σε ευχαριστω για τις υπολοιπες λυσεις. Θα δω τι θα κανω. Ευτυχως που προλαβα και τελειωσα εχτες μια δουλεια που ειχα πριν τα φτυσει τελειως. Που ελπιζω να μην τα φτυσει.


Εποχης PC με λειτουργικο Windows καθε μερα παρα μερα εδω θα ημουν και θα εγραφα.

Με την τωρινη εποχη βλεπε iMac , εχω ξεχασει τι σημαινει "τεχνικο" προβλημα! lol :D

Αδικο εχεις? Και γω θα ηθελα να παρω mac, αλλα προς το παρον... Ελλειψη χρηματων, σταση εμποριου.
Αλλα ακομα και mac να παρω, θα πρεπει για ενα παραλληλο διαστημα να εχω και αυτον μεχρι να συνηθισω.

Valkyre
16-02-2010, 12:05
^^Βαζεις και bootcamp και εισαι καθαρος απο ολες τις αποψεις αμα κατι θες και δεν μπορεις να το βρεις στον Mac (που δεν μου εχει τυχει μεχρι τωρα προσωπικα) ;)

Dragonpaul
16-02-2010, 12:17
Λοιπον, μολις πηρα στην Toshiba τηλεφωνο και μου ειπαν οτι ο υπολογιστης εχει 2 χρονια εγγυηση, χωρις να χρειαζεται αποδειξεις κτλ. Μονο τον σειριακο αριθμο ειπα. Καποια στιγμη θα τον παω, λοιπον.

Τωρα... Εγω εχω ενα καλο back up, αλλα ποιο καλο παιδι θα μου πει πως κανω back up και τους σελιδοδεικτες του Firefox?

stein3x
16-02-2010, 13:14
Πας bookmarks=>organize bookmarks και μετά πατάς εκεί που λέει file =>export και το αποθηκέυης :)
Μετά για να τα βάλεις πάλι πίσω απλά πατάς import αντι export

Για το προβλημά σου μπορεί να είναι πολλά να είναι η m/b όπως είπαν τα παιδιά ,επίσης σκόνη στο/στα ανεμιστηράκια όπως επίσης αν τα ανεμιστηράκι βγάζουν τον αέρα από κάτω και το έχεις κάπου κλειστά το laptop να υπερθερμενετε.Το καλύτερο είναι να το πας στην αντιπροσωπία όπως και έκανες

Dragonpaul
16-02-2010, 14:11
^^ Σε ευχαριστω πολυ!!!!! +rep

Dragonpaul
03-04-2010, 22:35
Eνταξει, δεν ειναι ακριβως τεχνικο προβλημα, αλλα οποιος μπορει ας μου πει τι να κανω.

Εσβησα, κατα λαθος, απο την επιφανεια εργασιας τον Καδο Ανακυκλωσης. Ξερει κανεις πως μπορω να τον επαναφερω?

stein3x
03-04-2010, 22:44
Αν έχεις vista/se7en πατάς δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας και μετά personalise.Μετά πας πάνω αριστερά και πατάς "change desktop icons" και τικάρεις τον κάδο ανακύκλωσης και πατάς OK.Αν έχεις XP δεξί κλικ στο desktop =>ιδιότητες και πας στην καρτέλα desktop και μετά κάτω που λέει customize desktop και τικάρεις τον κάδο ανακύκλωσης πατάς ok και είσαι ΟΚ!:P

Dragonpaul
03-04-2010, 22:56
Σε ευχαριστω!!!!!

Σου χρωστω rep!

MajereMP44
25-09-2010, 22:20
παιδια γινεται να συνδεσεις ενα στερεοφωνικο (το οποιο ουσιαστικα ειναι μονο το deck-δεν εχει ηχεια) με την τηλεοραση?δλδ να ακους ηχο απο τα ηχεια της τηλεορασης οταν παιζεις καποιο cd κλπ?? η τηλεοραση ειναι μια Sony Bravia ενώ το στερεοφωνικο δεν ξερω τι συνδέσεις έχει,δεν τοχω μπροστά μου, λογικά τα κλασικά.

modecris
26-09-2010, 03:50
Γιατί να μην γίνεται; Έξοδος ήχου από το deck--> είσοδο ήχου στην tv και είσαι jet.

MajereMP44
26-09-2010, 13:55
ωραία .απλά επειδή σαν ιδέα πρώτη φορά την άκουσα γιαυτό παραξενεύτηκα!εύγε!

AriStos13
26-09-2010, 18:10
πως αλλαζω το εικονιδιο του καδου ανακυκλωσεις?
τα βιστα εχω.!

muku
27-09-2010, 21:59
πως αλλαζω το εικονιδιο του καδου ανακυκλωσεις?
τα βιστα εχω.!

Δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας και Personalize. Από τις επιλογές πάνω αριστερά πατάς Change Desktop Icons. Και από εκεί διαλέγεις το recycle bin και πατάς change icon :)

Dragonpaul
28-09-2010, 00:13
Ηθελα να ρωτησω κατι.
Το net book μου εχει μια μπαταρια 3 cell. Οσοι γνωριζουν τι εστι κατι τετοιο, αντιλαμβανονται οτι δεν κρατα καθολου. Φανταστειτε πως αυτες τις μερες που το χρησιμοποιω πολυ, το φορτιζω και 3 φορες τη μερα. Σκεφτομαι να παρω μια 6 cell, αλλα ειναι ιδιαιτερα ακριβες. Μηπως γνωριζει καποιος που θα μπορουσα να βρω μια φθηνη?

stel06
28-09-2010, 23:46
ηθελα να με βοηθησετε σε ενα προβλημα που εχει το σταθερο πισι μου δεν λειτουργει το ασυρματο πληκτρολογιο ενω το ποντικι ειναι μια χαρα ενω δεν γραφει το πληκτρολογιο μηπως ξερετε τι προβλημα θα εχει?

AriStos13
01-10-2010, 16:25
Δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας και Personalize. Από τις επιλογές πάνω αριστερά πατάς Change Desktop Icons. Και από εκεί διαλέγεις το recycle bin και πατάς change icon :)

εχω κατεβασει κατι custom εικονιδια αλλα δεν μου τα εμφανιζει εκει αλλα ουτε στον φακελο που τα εχω βαλει..
μπορεις να με βοηθησεις πως να τα περασω?

muku
01-10-2010, 19:12
Περίεργο. Τι τύπος αρχείου είναι τα εικονίδια?

AriStos13
01-10-2010, 19:19
Περίεργο. Τι τύπος αρχείου είναι τα εικονίδια?

.ico ειναι και τα κατεβασα απο εδω (http://www.iconarchive.com/category/system/mac-icons-by-artua.html).

muku
01-10-2010, 22:05
.ico ειναι και τα κατεβασα απο εδω (http://www.iconarchive.com/category/system/mac-icons-by-artua.html).

Κατεβάζεις αυτό που λέει windows σίγουρα? Ή κατεβάζεις το mac version? Γιατί εγώ κατέβασα ένα εικονίδιο για τον κάδο συφκεκριμένα και μου δούλεψε με τον τρόπο που σου είπα.

AriStos13
02-10-2010, 01:39
αλλαξα τοποθεσια στα εικονιδια και δουλεψε...
χιλαι ευχαριστω muku..!!!

AriStos13
09-12-2010, 03:09
απο σημερα το πρωι χωρις λογο και αιτια το λαπτοπ μου σερνεται τελτιως..
ενω χθες δουλευε κανονικα σημερα τιποτα...
και στο ιντερνετ κολλαει αλλα και στην επιφανεια εργασιας..
κανε πολυ ωρα να εκτελεση μια εντολη που του δινω..
καμια ιδεα?

WolfRathmA
09-12-2010, 03:11
Να παρεις αλλο :d030:

muku
09-12-2010, 13:28
Άνοιξε το task manager και δες ποια διεργασία σου έχει το μεγαλύτερο CPU Usage ή δεσμεύει τεράστια ποσότητα μνήμης για αρχή. Μπορεί να είναι κάποιος ιός.

AriStos13
09-12-2010, 15:25
Άνοιξε το task manager και δες ποια διεργασία σου έχει το μεγαλύτερο CPU Usage ή δεσμεύει τεράστια ποσότητα μνήμης για αρχή. Μπορεί να είναι κάποιος ιός.
θα το κανω αν και εκανα ενα complete scan και δεν βρεθηκε τιποτα..
επισης ουτε προβλημα θερμοκρασιας ειναι γιατι ουτε υπερθερμενεται και ο ανεμιστηρας δουλευει..!

AriStos13
09-12-2010, 16:03
muku η μεγαλη διεργασια ειναι το dwn.exe με μνημη 19.200 και η περιγραφη ειναι διαχειρηση παραθυρων επιφανειας εργασιας....
δεν μου φαινεται τιποτα λαθος εκει??
να το παω για service??
η χρηση της cpu ειναι παντα πανω απο το 80 %!!

muku
09-12-2010, 16:17
muku η μεγαλη διεργασια ειναι το dwn.exe με μνημη 19.200 και η περιγραφη ειναι διαχειρηση παραθυρων επιφανειας εργασιας....
δεν μου φαινεται τιποτα λαθος εκει??
να το παω για service??
η χρηση της cpu ειναι παντα πανω απο το 80 %!!

Τι service? Δεν είναι αυτοκίνητο :p Βασικά αυτό το 80% από ποια διεργασία χρησιμοποιείται? Από την dwn.exe?

AriStos13
09-12-2010, 16:19
Τι service? Δεν είναι αυτοκίνητο :p Βασικά αυτό το 80% από ποια διεργασία χρησιμοποιείται? Από την dwn.exe?
χαχαχα καλοο..!!
οχι..ειναι απο την πλευρικη οθονη που εχει cpu meter και δειχνεικαι την ραμ!
η dwn.exe εχει 19.2..!

muku
09-12-2010, 17:18
χαχαχα καλοο..!!
οχι..ειναι απο την πλευρικη οθονη που εχει cpu meter και δειχνεικαι την ραμ!
η dwn.exe εχει 19.2..!

Κάτσε περίμενε... Αν κατάλαβα καλά, το sidebar.exe σου τρώει το 80% του CPU? Αν ναι απλά βγάλε τα gadgets που έχεις βάλει. Κάποιο έχει σοβαρό πρόβλημα. Κι εγώ έχω cpu meter και network meter και δεν πάει ποτέ πάνω από 1%-2%.

Αν δεν κατάλαβα καλά πες μου ποια είναι η διεργασία που σου τρώει το 80%. Άστη τη RAM, δεν μας ενδιαφέρει προς το παρόν :) Αυτά δες τα από τον task manager όχι από τα πλευρικά gadgets.

AriStos13
09-12-2010, 18:01
κατσε να στα εξηγησω καλυτερα γιατι τα λεω μπερδεμενα και με το δικιο σου δεν καταλαβες..
ανοιξα το task manager που μου ειπες και η διεργασια με την μεγαλυτερη μνημη ειναι η dwn.exe με συνολο μνημης 19,2 και περιγραφη διαχειρηση παραθυρων επιφανειας εργασιας....
αυτα τα λεει στο task manager και ειναι χωρισμενα σε στειλες.....
απο την πλευρικη οθονη που βλπουμε to cpu usage με κατι που μοιαζει με στροφομετρο το cpu usage δεν πεφτει κατω απο το 70-80 %...!

muku
09-12-2010, 19:15
κατσε να στα εξηγησω καλυτερα γιατι τα λεω μπερδεμενα και με το δικιο σου δεν καταλαβες..
ανοιξα το task manager που μου ειπες και η διεργασια με την μεγαλυτερη μνημη ειναι η dwn.exe με συνολο μνημης 19,2 και περιγραφη διαχειρηση παραθυρων επιφανειας εργασιας....
αυτα τα λεει στο task manager και ειναι χωρισμενα σε στειλες.....
απο την πλευρικη οθονη που βλπουμε to cpu usage με κατι που μοιαζει με στροφομετρο το cpu usage δεν πεφτει κατω απο το 70-80 %...!

Ωραία. Από το task manager δίπλα από εκεί που γράφει πόση μνήμη τρώει η κάθε διεργασία, στα αριστερά συγκεκριμένα, λέει και τη χρήση του CPU με ένα διψήφιο νουμεράκι. Εκεί λοιπόν δες σε ποια ή ποιες διεργασίες πηγαίνει αυτό το 70%-80%

AriStos13
09-12-2010, 20:41
Ωραία. Από το task manager δίπλα από εκεί που γράφει πόση μνήμη τρώει η κάθε διεργασία, στα αριστερά συγκεκριμένα, λέει και τη χρήση του CPU με ένα διψήφιο νουμεράκι. Εκεί λοιπόν δες σε ποια ή ποιες διεργασίες πηγαίνει αυτό το 70%-80%
το βρηκα και το μεγαλιτερο ειναιη πλευρικη οθονη αλλα γιατι μου εβγαλε προβλημα ξαφνικα ενω τοσο καιρο δουλευε κανονικα..
κανω και ενα full scan system μεσω του windows live...

muku
09-12-2010, 21:37
το βρηκα και το μεγαλιτερο ειναιη πλευρικη οθονη αλλα γιατι μου εβγαλε προβλημα ξαφνικα ενω τοσο καιρο δουλευε κανονικα..
κανω και ενα full scan system μεσω του windows live...

Δεν ξέρω, εμένα σου είπα τρώει 1%-2% κι έχω και πιο πολύπλοκα gadgets από εσένα. Ή υπάρχει ιός που χτυπάει εκεί πέρα ή δεν ξέρω, κάποιο κόλλημα έχει φάει δοκίμασε να βγάλεις όλα τα gadgets από εκεί να δεις αν θα συνεχίσει αυτό και μετά βλέπεις. Κάπως θα απενεργοποιείται εντελώς αν συνεχίσει το πρόβλημα. Αν δεν συνεχίσει ξαναβάλτα να δεις αν θα ξαναρχίσει να στο κάνει.

AriStos13
09-12-2010, 21:39
Δεν ξέρω, εμένα σου είπα τρώει 1%-2% κι έχω και πιο πολύπλοκα gadgets από εσένα. Ή υπάρχει ιός που χτυπάει εκεί πέρα ή δεν ξέρω, κάποιο κόλλημα έχει φάει δοκίμασε να βγάλεις όλα τα gadgets από εκεί να δεις αν θα συνεχίσει αυτό και μετά βλέπεις. Κάπως θα απενεργοποιείται εντελώς αν συνεχίσει το πρόβλημα. Αν δεν συνεχίσει ξαναβάλτα να δεις αν θα ξαναρχίσει να στο κάνει.
οκκ εγινε..θα το δοκιμασω και θα σε ενημερωσω...
χιλια ευχαριστω..
επιφυλλασομαι για ρεπ γιατι δεν με αφηνει..!!

AriStos13
10-12-2010, 04:15
βρηκε ενα υιο trojan αλλα δεν μπορει να τον σβησει...πως να το κανω??

dspug7
10-12-2010, 04:27
βρηκε ενα υιο trojan αλλα δεν μπορει να τον σβησει...πως να το κανω??

τι anti virus εχεις? σου λεει το path που βρισκεται ο ιος?

AriStos13
10-12-2010, 04:34
to avast εχω αλλα δεν το βρηκε αυτο...
το βρηκε το σκαν που εκανe το windows live και δεν μου ειπε που βρισκεται το αρχειο!

dspug7
10-12-2010, 04:35
to avast εχω αλλα δεν το βρηκε αυτο...
το βρηκε το σκαν που εκανe το windows live και δεν μου ειπε που βρισκεται το αρχειο!

περιεργο που δεν το βρηκε το avast, ποιο ειναι το πληρες ονομα του ιου?

το windows live one care το βρηκε?!

AriStos13
10-12-2010, 04:46
το windows live one carε το βρηκε αλλα δεν θυμαμαι το πληρες ονομα του..!!!

dspug7
10-12-2010, 04:52
το windows live one carε το βρηκε αλλα δεν θυμαμαι το πληρες ονομα του..!!!

βαλε το avast να κανει scan και ρυθμισε το στο υψηλοτερο επιπεδο,και βαλε τικ και εκει που λεει να σκαναρει και τις αρχειοθηκες.θα παρει πολυ ωρα να γινει αλλα πιστευω θα το βρει.αν δεν καταφερει να το σβησει τουλαχιστον θα σου γραψει που βρισκεται ο ιος και θα μπορεσεις να τον σβησεις χειροκινητα μεσω safe mode.

AriStos13
10-12-2010, 04:56
βαλε το avast να κανει scan και ρυθμισε το στο υψηλοτερο επιπεδο,και βαλε τικ και εκει που λεει να σκαναρει και τις αρχειοθηκες.θα παρει πολυ ωρα να γινει αλλα πιστευω θα το βρει.αν δεν καταφερει να το σβησει τουλαχιστον θα σου γραψει που βρισκεται ο ιος και θα μπορεσεις να τον σβησεις χειροκινητα μεσω safe mode.

οκ το εβαλα να κανει σκαν..
οταν λες safe mode τι εννοεις?

dspug7
10-12-2010, 05:02
οκ το εβαλα να κανει σκαν..
οταν λες safe mode τι εννοεις?

σε safe mode μπαινεις κατα την διαδικασια εναρξης του pc πατωντας καποιο πληκτρο,συνηθως f8.ετσι ξεκινας τα windows μονο με μερικες απαραιτητες διεργασιες.

AriStos13
10-12-2010, 09:48
εκανα σκαν με το avast βρηκε τον υιο και το εσβησε αλλα ακομα σερνεται το λαπτοπ μου..
πως κανω φορματ??ειναι ευκολο??

criter
10-12-2010, 10:54
To format ειναι ευκολο αλλα ειναι και τελικη λυση αφου θα σου τα σβησει ολα! Πιο καλα ειναι να βαλεις το cd εγκαταστασης των windows πριν ανοιξεις τον υπολογιστη και να ξαναβαλεις τα windows αλλα παλι θα σου σβηστει οτι εχεις μεσα στο σκληρο, οποτε κανε back up. Καλυτερα ετσι ομως γιατι αν κανεις ολικο φορματ μετα θα πρεπει να του βαλεις και τους drivers για καθε συσκευη εναν εναν!

Καλυτερα ψαξε να βρεις τι ειναι αυτο που κανει το pc να σερνεται. Τα laptop συνηθως εχουν ενα σκληρο δισκο χωρισμενο σε partitions. Πηγαινε ο υπολογιστης μου>δεξι κλικ στο σκληρο δισκο, αν ειναι γεματος, σβησε ή μετεφερε καποια αρχεια οπως τα multimedia, σε αλλο partition που εχει αρκετο ελευθερο χωρο. Εχει σημασια να εχει ελευθερο χωρο στο σκληρο για να δουλευουν γρηγορα τα win.

Δοκιμασε καποιο προγραμματακι registry cleaner οπου θα σου δειξει τι προγραμμα τρεχει κατα την εκκινηση και αν τρεχουν πολλα που δεν χρισιμοποιεις ή τρεχουν καποια με πολλη μεγαλη καταναλωση πορων, απενεργοποιησε τα. Τα widgets μερικες φορες κανουν το pc αργο. Επισης σβησε προγραμματα που δεν χρειαζεσαι και κανε και scan disk και ανασυγκροτηση, defragment. Οσες λιγοτερες εφαρμογες λειτουργουν κατα την εκκινηση στο task bar τοσο πιο γρηγορα θα πηγαινει το pc.

muku
10-12-2010, 12:54
To format ειναι ευκολο αλλα ειναι και τελικη λυση αφου θα σου τα σβησει ολα! Πιο καλα ειναι να βαλεις το cd εγκαταστασης των windows πριν ανοιξεις τον υπολογιστη και να ξαναβαλεις τα windows αλλα παλι θα σου σβηστει οτι εχεις μεσα στο σκληρο, οποτε κανε back up. Καλυτερα ετσι ομως γιατι αν κανεις ολικο φορματ μετα θα πρεπει να του βαλεις και τους drivers για καθε συσκευη εναν εναν!

Καλυτερα ψαξε να βρεις τι ειναι αυτο που κανει το pc να σερνεται. Τα laptop συνηθως εχουν ενα σκληρο δισκο χωρισμενο σε partitions. Πηγαινε ο υπολογιστης μου>δεξι κλικ στο σκληρο δισκο, αν ειναι γεματος, σβησε ή μετεφερε καποια αρχεια οπως τα multimedia, σε αλλο partition που εχει αρκετο ελευθερο χωρο. Εχει σημασια να εχει ελευθερο χωρο στο σκληρο για να δουλευουν γρηγορα τα win.

Δοκιμασε καποιο προγραμματακι registry cleaner οπου θα σου δειξει τι προγραμμα τρεχει κατα την εκκινηση και αν τρεχουν πολλα που δεν χρισιμοποιεις ή τρεχουν καποια με πολλη μεγαλη καταναλωση πορων, απενεργοποιησε τα. Τα widgets μερικες φορες κανουν το pc αργο. Επισης σβησε προγραμματα που δεν χρειαζεσαι και κανε και scan disk και ανασυγκροτηση, defragment. Οσες λιγοτερες εφαρμογες λειτουργουν κατα την εκκινηση στο task bar τοσο πιο γρηγορα θα πηγαινει το pc.

Καλά όλα αυτά αλλά το laptop σέρνεται επειδή το sidebar.exe καταναλώνει το 80% των πόρων του CPU. Αυτό λογικά γίνεται από ιό, δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον άλλο λόγο. Αφού δεν σταματάει κιόλας αν βγάλει τα gadgets από το sidebar.

AriStos13
10-12-2010, 18:10
φιλε criter ολα αυτα που λες τα εχω κανει και τα κανω τακτικα..!!
λογικα ειναι ιος γιατιαπο την μια μερα στην αλλη αρχισε να σερνεται χωρις προφανη λογο..
ο σκληρος μου ειναι χωρισμενος στα 2.. ο ενας τομος ειναι τελειως αδειος και ο αλλος εχει 52gb απο τα 226 που εχει..
ξανα εκανα σκαν με το wimdows live one care και μου βρισκει ιο το οποιο αρχειο εγω το εσβησα και αφου πατησα οκ μου ειπε οτι το πισι μου ειναι καθαρο..αλλα παλι σερνεται..!!!
απενεργοποιησα την πλευρικη οθονη αλλα και παλι σερνεται.!
π.χ. τα βιντεακια στο youtube τα δειχνει καρε καρε ενω το εχειφορτωσειτο βιντεο..!!
αυτο με τα windows που ειπες criter θα σβησει τα δεδομενα του σκληρου η οχι?

dspug7
10-12-2010, 18:22
φιλε criter ολα αυτα που λες τα εχω κανει και τα κανω τακτικα..!!
λογικα ειναι ιος γιατιαπο την μια μερα στην αλλη αρχισε να σερνεται χωρις προφανη λογο..
ο σκληρος μου ειναι χωρισμενος στα 2.. ο ενας τομος ειναι τελειως αδειος και ο αλλος εχει 52gb απο τα 226 που εχει..
ξανα εκανα σκαν με το wimdows live one care και μου βρισκει ιο το οποιο αρχειο εγω το εσβησα και αφου πατησα οκ μου ειπε οτι το πισι μου ειναι καθαρο..αλλα παλι σερνεται..!!!
απενεργοποιησα την πλευρικη οθονη αλλα και παλι σερνεται.!
π.χ. τα βιντεακια στο youtube τα δειχνει καρε καρε ενω το εχειφορτωσειτο βιντεο..!!
αυτο με τα windows που ειπες criter θα σβησει τα δεδομενα του σκληρου η οχι?

κανε κατι αλλο που θα σου πω αν μπορεις.
κλεισε την side bar,ανοιξε το task manager και κοιτα στις διεργασιες ποιο σου τρωει την περισσοτερη cpu. κανε δεξι κλικ πανω του και πατα ανοιγμα θεσης αρχειου(ετσι ειναι στα 7,δεν ξερω τι εχεις αλλα λογικα και στα xp κατι παρομοιο θα εχει) και γραψε εδω το path που σου δειχνει.

AriStos13
10-12-2010, 22:18
υπολογιστης/acer(c: )/windows.system32
αυτο ειναι το path απο την διεργασια με την μεγαλυτερη cpu usage.!

muku
10-12-2010, 23:47
και το όνομα της διεργασίας?

AriStos13
11-12-2010, 01:01
dwn.exe και περιγραφη διαχειριση παραθυρων επιφανειας εργασιας...

dspug7
11-12-2010, 01:24
dwn.exe και περιγραφη διαχειριση παραθυρων επιφανειας εργασιας...

ωπα περιμενε... ειναι dwm.exe η dwn.exe?

AriStos13
11-12-2010, 01:25
dwm ειναι τελικα...ειχα κανει λαθος...!!

dspug7
11-12-2010, 01:39
dwm ειναι τελικα...ειχα κανει λαθος...!!

καταλαβα. κατι τετοιο ειχα παθει κι εγω αλλα με αλλη διεργασια. κατεβασε το malewarebytes και το spybot, με αυτα το ειχα φτιαξει εγω.ειναι και τα δυο freeware.βαλε πρωτα το spybot και κανε scan,πιστευω οτι θα στο διορθωσει. αν οχι βαλε μετα το malewarebytes kai δοκιμασε με αυτο.

http://fileforum.betanews.com/detail/Spybot-Search-Destroy/1043809773/1

http://download.cnet.com/Malwarebytes-Anti-Malware/3000-8022_4-10804572.html?part=dl-10804572&subj=dl&tag=button

AriStos13
11-12-2010, 01:42
οκ τα κατεβαζω τωρα και θα ενημερωσω!!!
χιλια ευχαριστωω!!

AriStos13
11-12-2010, 17:42
μπορω να πω οτι βελτιωθηκε η κατασταση αλλα ακομα τρωει ψιλοφλασιες και κολλαει...!!!
κατεβασα και τα 2 προγραμματα που μου ειπες...
το ενα βρηκε 200 προβλημα και το αλλο 160 περιπου..!!!

dspug7
11-12-2010, 18:31
μπορω να πω οτι βελτιωθηκε η κατασταση αλλα ακομα τρωει ψιλοφλασιες και κολλαει...!!!
κατεβασα και τα 2 προγραμματα που μου ειπες...
το ενα βρηκε 200 προβλημα και το αλλο 160 περιπου..!!!

κανε update στο spybot αν δεν εχεις κανει ηδη και ξανασκαναρισε.

AriStos13
11-12-2010, 22:13
κανε update στο spybot αν δεν εχεις κανει ηδη και ξανασκαναρισε.

το εκανα update και ξανασκαναρισα..
αλλα τα αρχει που βρησκει μολυσμενα δεν μου τα σβηνει ολα γιατι μου λεει οτι δεν μπορει να το κανει γιατι δεν ειμαι ο administrator..!!
και συνεπως αφηνει μερικα ελευθερα και ωραια μεσα στο πισι μου..
υπαρχει κατι που μπορω να κανω?

dspug7
11-12-2010, 22:30
το εκανα update και ξανασκαναρισα..
αλλα τα αρχει που βρησκει μολυσμενα δεν μου τα σβηνει ολα γιατι μου λεει οτι δεν μπορει να το κανει γιατι δεν ειμαι ο administrator..!!
και συνεπως αφηνει μερικα ελευθερα και ωραια μεσα στο πισι μου..
υπαρχει κατι που μπορω να κανω?

ε ωρα ειναι να κανεις σκαναρισμα απο safe mode.ποια windows εχεις?

AriStos13
11-12-2010, 22:31
τωρα αρχιζουν τα δυσκολα δηλαδη ε??
vista εχω..!!!

dspug7
11-12-2010, 22:42
τωρα αρχιζουν τα δυσκολα δηλαδη ε??
vista εχω..!!!

δεν ειναι και τοσο δυσκολο,μη φοβασαι.

κανε επανεκινηση. οταν σου βγαλει τις πληροφοριες για το pc πατα επανηλημενα το f8.οχι συνεχομενα,αλλα πατα το πολλες φορες μεχρι να σου βγαλει κατι επιλογες. εκει θα σου εχει το safe mode.επελεξε το με τα βελακια και πατα εντερ για να ξεκινησει.μην τρομαξεις αν τα δεις περιεργα στην επιφανεια εργασιας,απλα δεν θα φορτωσει τους drivers για τα γραφικα.μετα κανε δεξι κλικ στο spybot και πατα ''εκτελεση ως διαχειριστης'' και κανε scan. καλο θα ειναι να κανεις αλλο ενα scan με το αvast οσο εισαι σε safe mode. μολις τελειωσει κανε επανεκινηση και θα επιστρεψεις στην κανονικη λειτουργια.

AriStos13
11-12-2010, 22:47
δεν ειναι και τοσο δυσκολο,μη φοβασαι.

κανε επανεκινηση. οταν σου βγαλει τις πληροφοριες για το pc πατα επανηλημενα το f8.οχι συνεχομενα,αλλα πατα το πολλες φορες μεχρι να σου βγαλει κατι επιλογες. εκει θα σου εχει το safe mode.επελεξε το με τα βελακια και πατα εντερ για να ξεκινησει.μην τρομαξεις αν τα δεις περιεργα στην επιφανεια εργασιας,απλα δεν θα φορτωσει τους drivers για τα γραφικα.μετα κανε δεξι κλικ στο spybot και πατα ''εκτελεση ως διαχειριστης'' και κανε scan. καλο θα ειναι να κανεις αλλο ενα scan με το αvast οσο εισαι σε safe mode. μολις τελειωσει κανε επανεκινηση και θα επιστρεψεις στην κανονικη λειτουργια.

ευκολο ακουγεται..
θα το κανω και θα σε ενημερωσω..
χιλια χιλια ευχαριστω για ολα Διαμαντη..!!!

AriStos13
12-12-2010, 06:24
το εκανα και αυτο και το spybot μου εσβησε ολα τα μολυσμενα αρχεια 31 το νουμερο...
το avast δεν βρηκε κανενα μολυσμενο και το malwarebytes βρηκε 2...
αλλα ακομα οταν παω να δω βιντεο στο youtube το βλεπω σε καρε..!!!

muku
13-12-2010, 00:54
το εκανα και αυτο και το spybot μου εσβησε ολα τα μολυσμενα αρχεια 31 το νουμερο...
το avast δεν βρηκε κανενα μολυσμενο και το malwarebytes βρηκε 2...
αλλα ακομα οταν παω να δω βιντεο στο youtube το βλεπω σε καρε..!!!

Η CPU συνεχίζει να ζορίζεται στα ίδια επίπεδα χρήσης? 70%-80%? Βασικά είναι αρκετά πολύπλοκη διαδικασία να καθαρίσεις ορισμένους ιούς. Πολλοί δεν βγαίνουν με τα διάφορα antivirus έτσι απλά και χρειάζεται να κάνεις κι άλλες κινήσεις ακολουθώντας οδηγούς για το συγκεκριμένο ιο. Η πιο εύκολη λύση για να σταματήσεις να ταλαιπωρείσαι είναι να κάνεις ένα backup και μετά να χώσεις ένα format να ξενοιάσεις. Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη διαδικασία ακόμα και αν δεν έχεις ξανακάνει. Πιστεύω αν βάλεις κανάν οδηγό στο youtube θα τα καταφέρεις μια χαρά.

AriStos13
13-12-2010, 03:05
Η CPU συνεχίζει να ζορίζεται στα ίδια επίπεδα χρήσης? 70%-80%? Βασικά είναι αρκετά πολύπλοκη διαδικασία να καθαρίσεις ορισμένους ιούς. Πολλοί δεν βγαίνουν με τα διάφορα antivirus έτσι απλά και χρειάζεται να κάνεις κι άλλες κινήσεις ακολουθώντας οδηγούς για το συγκεκριμένο ιο. Η πιο εύκολη λύση για να σταματήσεις να ταλαιπωρείσαι είναι να κάνεις ένα backup και μετά να χώσεις ένα format να ξενοιάσεις. Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη διαδικασία ακόμα και αν δεν έχεις ξανακάνει. Πιστεύω αν βάλεις κανάν οδηγό στο youtube θα τα καταφέρεις μια χαρά.
ναι και τωρα μαλιστα ειναι κολλημενο στο 100%!!
αν κανω φορματ ομως δεν θα πρεπει να ξαναπερασω ολος τους drivers??
προς αυτη την κατευθυνση στρεφομαι και εγω γιατι με εχει κουρασει το θεμα..!!

muku
13-12-2010, 03:39
ναι και τωρα μαλιστα ειναι κολλημενο στο 100%!!
αν κανω φορματ ομως δεν θα πρεπει να ξαναπερασω ολος τους drivers??
προς αυτη την κατευθυνση στρεφομαι και εγω γιατι με εχει κουρασει το θεμα..!!

Κοίτα αν βάλεις vista ή 7 (εννοείται πολύ καλύτερα να βάλεις 7) τα windows βρίσκουν από μόνες τους τις περισσότερες συσκευές. Αν έχεις κρατήσει και τα cd που σου έδωσαν με τον υπολογιστή θα έχεις όλους τους drivers σίγουρα. Ακόμα όμως και να μην έχεις τα cd και τα windows να μην βρουν τους drivers μπορείς να βρεις τα πάντα στο internet.

Εγώ σου προτείνω οπωσδήποτε να κάνεις ένα φορμάτ αφού δεν δείχνεις να βρίσκεις άκρη. Και να ξέρεις ότι δεν είναι καθόλου καλό να δουλεύει ο CPU σε τέτοια loads συνέχεια. Ειδικά αν έχεις laptop, που νομίζω έτσι είχες γράψει παραπάνω. Οπότε μην το καθυστερήσεις και πολύ. Η διαδικασία είναι πολύ απλή και δεν πρέπει να σε φοβίζει. Καλύτερα να προσπαθήσεις μόνος σου παρά να σκάσεις κερατιάτικα σε κάποιον "μάστορα" για 1 ώρα δουλειά max.

AriStos13
13-12-2010, 03:43
Κοίτα αν βάλεις vista ή 7 (εννοείται πολύ καλύτερα να βάλεις 7) τα windows βρίσκουν από μόνες τους τις περισσότερες συσκευές. Αν έχεις κρατήσει και τα cd που σου έδωσαν με τον υπολογιστή θα έχεις όλους τους drivers σίγουρα. Ακόμα όμως και να μην έχεις τα cd και τα windows να μην βρουν τους drivers μπορείς να βρεις τα πάντα στο internet.

Εγώ σου προτείνω οπωσδήποτε να κάνεις ένα φορμάτ αφού δεν δείχνεις να βρίσκεις άκρη. Και να ξέρεις ότι δεν είναι καθόλου καλό να δουλεύει ο CPU σε τέτοια loads συνέχεια. Ειδικά αν έχεις laptop, που νομίζω έτσι είχες γράψει παραπάνω. Οπότε μην το καθυστερήσεις και πολύ. Η διαδικασία είναι πολύ απλή και δεν πρέπει να σε φοβίζει. Καλύτερα να προσπαθήσεις μόνος σου παρά να σκάσεις κερατιάτικα σε κάποιον "μάστορα" για 1 ώρα δουλειά max.

ναι laptop εχω..
τα vista θα βαλω γαιτι αυτα εχω...και εγω τα 7 θα προτιμουσα αλλα που να τα βρω..!!
θα το κανω αυριο γιατι δεν παλευεται..!!
αμα παρω back up ομως δεν υπαρχει κινδυνος να ειναι μολυσμενα τα αρχεια και να ξανακολλησει το laptop?

muku
13-12-2010, 03:54
ναι laptop εχω..
τα vista θα βαλω γαιτι αυτα εχω...και εγω τα 7 θα προτιμουσα αλλα που να τα βρω..!!
θα το κανω αυριο γιατι δεν παλευεται..!!
αμα παρω back up ομως δεν υπαρχει κινδυνος να ειναι μολυσμενα τα αρχεια και να ξανακολλησει το laptop?

Φυσικά και υπάρχει, ανάλογα τον ιο. Συνήθως όμως αυτά που θες να σώσεις, τραγούδια, εικόνες, έγγραφα δεν έχουν ιούς. Καλού κακού κάνε ένα scan σε αυτά που θες να κάνεις backup.

AriStos13
13-12-2010, 03:57
Φυσικά και υπάρχει, ανάλογα τον ιο. Συνήθως όμως αυτά που θες να σώσεις, τραγούδια, εικόνες, έγγραφα δεν έχουν ιούς. Καλού κακού κάνε ένα scan σε αυτά που θες να κάνεις backup.

κατι φωτογραφιες κατι τραγουδια και το save απο το football manager θελω μονο..
αρα κανω σκαν αυτα και μετα το φορματ..
εγινε..
χιλια ευχαριστω και εσενα για την πολυτιμη βοοηθεια...
να σαι καλα,!!!

AriStos13
13-12-2010, 23:18
format den mporw na kanw...vazw mesa to cd kanw epanekinisi alla den mou vgazei pouthena na kanw boot from cd..!!patw kapoio plikrto polles fores kai mou vgazei ena menou kai me rwtaei na epileksw leitourgiko sistima alla exei mono to iparxoun pou einai perasmeno sto laptop..
avrio to prwi tha to paw ston texniko na kseniasw,,!!
twra omws pou eimai se safe mode me dinatotita dixtiou giati to laptop petaei floges kai den kollaei poythena??
eksou kai ta greeklish kai zitw signomi!!

dspug7
20-12-2010, 20:39
format den mporw na kanw...vazw mesa to cd kanw epanekinisi alla den mou vgazei pouthena na kanw boot from cd..!!patw kapoio plikrto polles fores kai mou vgazei ena menou kai me rwtaei na epileksw leitourgiko sistima alla exei mono to iparxoun pou einai perasmeno sto laptop..
avrio to prwi tha to paw ston texniko na kseniasw,,!!
twra omws pou eimai se safe mode me dinatotita dixtiou giati to laptop petaei floges kai den kollaei poythena??
eksou kai ta greeklish kai zitw signomi!!

τι εγινε τελικα Αριστο;

AriStos13
21-12-2010, 00:00
τι εγινε τελικα Αριστο;

το πηγα στον τεχνικο και μου ειπε οτι θα προσπαθησει να το καθαρισει χωρις format κατι το οποιο δεν τα καταφερε... ενω δεν εβρισκε τιποτα αλλα ακομα σερνοταν οπως πριν..και ετσι φτασαμε στην εσχατη λυση του format!!!
το οποιο τα ελυσε ολα τα προβληματα..!
Διαμαντη οπως και να χει χιλια ευχαροστω για ολη σου την βοηθεια.!!

dykon
22-12-2010, 02:02
paidia na kano mia offtopic erotisi?mipos kserei kaneis me pio programma ensommatoneis ipotitlous se blueray analisi dld oxi se avi?

sakoulias
22-12-2010, 16:35
Εγω εχω το εξης περιεργο προβλημα . ΣΤην 24αρα forthnet συνδεση μου , ενω στο downloading η ταχυτητα ειναι ωραιοτατη , δηλαδη κατεβαζω με 1.3-1.4 mbps , στο browsing το Ιντερνετ ΣΕΡΝΕΤΑΙ . Σε σημειο να περιμενω για να φορτωνουν τα βιντεο του youtube. Υπαρχει κατι που να μπορω να κανω για αυτο ή τουλαχιστον αμα ξερει καποιος να μου πει τι φταιει ?

Dragonpaul
26-04-2011, 22:16
Χαιρετε!
Εχω ενα θεματακι και ηλπιζα να με βοηθησει καποιο καλο παιδι. Σημερα ετυχε να προσπαθησω να περασω δυο .mkv αρχεια σε ενα στικακι, αλλα και τις δυο φορες πηρα το μηνυμα "Cannot write. Please remove the write protection".
Mπορει καποιος να με βοηθησει επανω σε αυτο?

Thnx!

ilias78
26-04-2011, 22:19
τι μεγεθος εχουν το καθενα?
το στικακι το εχεις σε FAT32 ή NTFS?

Maximvs
26-04-2011, 22:25
Χαιρετε!
Εχω ενα θεματακι και ηλπιζα να με βοηθησει καποιο καλο παιδι. Σημερα ετυχε να προσπαθησω να περασω δυο .mkv αρχεια σε ενα στικακι, αλλα και τις δυο φορες πηρα το μηνυμα "Cannot write. Please remove the write protection".
Mπορει καποιος να με βοηθησει επανω σε αυτο?

Thnx!

Πιθανες αιτιες.

1.Η τα αρχεια ειναι πιο μεγαλα απο το μεγεθος του Usb-Stick
2.Το Usb-Stick ειναι format FAT32 και δεν μπορει να περασει αρχεια πανω απο 2GB.Το κανεις format σε NTFS και εισαι ετοιμος.
3.Υπαρχει καποιο προγραμμα manager του usb-stick και δεν σε αφηνει να γραψεις.

Τι usb-stick ειναι?

Dragonpaul
26-04-2011, 22:26
τι μεγεθος εχουν το καθενα?
το στικακι το εχεις σε FAT32 ή NTFS?

To στικακι ειναι 8GB. Το αρχειο ειναι καπου 5GB.
Το στικακι πρεπει να ειναι σε FAT32, αλλα δεν παιρνω και ορκο. Θυμασαι να μου πεις πως μπορω να το δω αυτο?

EDIT: Σιγουρα σε FAT32. Μολις το ειδα.

ilias78
26-04-2011, 22:28
γιαυτο δεν μπορεις. αν πας στα properties του στικ θα το λεει.
οταν ειναι FAT32, δεν μπορεις να περασεις αρχεια μεγαλυτερα απο 4gb.
καντο format το στικακι σε NTFS και μετα περνα το.
δες εδω
http://support.microsoft.com/kb/307881/el

Dragonpaul
26-04-2011, 22:41
γιαυτο δεν μπορεις. αν πας στα properties του στικ θα το λεει.
οταν ειναι FAT32, δεν μπορεις να περασεις αρχεια μεγαλυτερα απο 4gb.
καντο format το στικακι σε NTFS και μετα περνα το.
δες εδω
http://support.microsoft.com/kb/307881/el

Σου χρωστω rep. Παω να το δοκιμασω. :a049:

Valkyre
27-04-2011, 10:58
To ps3 ομως δεν βλεπει NTFS αρχεια παιδια, σωστα?

Dragonpaul
27-04-2011, 11:03
To ps3 ομως δεν βλεπει NTFS αρχεια παιδια, σωστα?

Δεν είμαι σίγουρος γι' αυτο Δημήτρη.
Πάντως λύση στο πρόβλημα βρήκα, Χάρη στον Ηλια.

Lefteris_X
27-04-2011, 11:21
Το έχουμε πει 1.000.000 φορές βρε! 4 χρόνια πια!

Το PS3 ΔΕΝ αναγνωρίζει το disk filling system που ακούει στο όνομα NTFS.

Αναγνωρίζει ΜΟΝΟ FAT (αλλιώς FAT16) και FAT32.

Τίποτα άλλο.

Valkyre
27-04-2011, 11:56
Ενας απο τους λογους που θα εβαζα custom firmware ειναι αυτος, οπως και η υποστηριξη mkv ενας αλλος.

Nek_Food
27-04-2011, 12:10
Μπα, μάλλον δεν θα το θέλει για το PS3 προφανώς αφού αν δεν κάνω λάθος δεν υποστηρίζει ακόμη mkv (ούτε σε custom firmware). Πιο γρήγορα θα έρθει η πλήρης υποστήριξη σε cfw του NTFS από ότι το ΜΚV format, εκτός και εάν έρθουν πακέτο από τον media player που ετοιμάζουν κάποιοι χάκερς (εννοώ από αυτούς που δουλεύουν homebrew και δεν κλέβουν πιστωτικές κλπ)

Dragonpaul
08-05-2011, 12:06
Xαιρετε.
Μολις εληξε το anti virus μου και θα ηθελα να με ενημερωσετε, εφ' οσον γνωριζετε βεβαια, αν υπαρχει καποιο που να διατιθεται δωρεαν. Νομιζω πως υπαρχουν καποια.:scratch:

Ευχαριστω.

dykon
08-05-2011, 12:11
^^ ego exo to avast spasmeno.kali douleia kanei edo kai ena xrono den exo oute ena io.

Dragonpaul
08-05-2011, 12:28
^^ ego exo to avast spasmeno.kali douleia kanei edo kai ena xrono den exo oute ena io.
Αυτο εχω και μου εληξε πριν μια ωρα. Αλλα τωρα ζητα χρηματα για ανανεωση.

criter
08-05-2011, 12:36
To AVG δοκιμασε Παυλο. Το ειχα βαλει παλιοτερα, μια χαρα ηταν και δωρεαν (οχι σπασμενο) και εκανε και τα update του. Ειναι μονο το anti virus ομως, χωρις firewall και πολλα-πολλα, οπως αλλα πακετα στην αγορα, αλλα ειναι δωρεαν ;)

http://free.avg.com/us-en/download-avg-anti-virus-free

Dragonpaul
08-05-2011, 12:40
^^ Σε ευχαριστω! Παρε και rep.

Aphelian
08-05-2011, 14:48
Αυτο εχω και μου εληξε πριν μια ωρα. Αλλα τωρα ζητα χρηματα για ανανεωση.

Κι εγώ Avast τρέχω αλλά δεν μου ζήτησε χρήματα. Παράξενο.

Επίσης τρέχω ταυτόχρονα το Spybot - Search and Destroy για keyloggers/worms αφού τα "κλασσικά" antivirus συνήθως δεν τα βρίσκουν. Με το Spybot δεν περνάει τίποτα.

ilias78
08-05-2011, 15:09
Επίσης τρέχω ταυτόχρονα το Spybot - Search and Destroy για keyloggers/worms αφού τα "κλασσικά" antivirus συνήθως δεν τα βρίσκουν. Με το Spybot δεν περνάει τίποτα.

αλλο παρομοιο και δωρεαν, ειναι κ το malwarebyte. επισης πολυ καλο.

Starlord
08-05-2011, 17:16
Το avast όντως σου "πρήζει" το συκώτι να πληρώσεις αλλά στην ουσία είναι διαφημιστικά, αν προσέξεις πολύ καλά κάπου θα έχει επιλογή για το δωρεάν. Συγγνώμη που δεν είμαι πιο κατατοπιστικός αλλά έχω περάσει σε Ubuntu και τα έχω ξεχάσει λίγο.

nikos9321
08-05-2011, 19:15
παιδια ειχα κι εγω την απορια πως μπορω να δω κανενα blue ray rip απο το στικακι μου αφου δεν μπορουσα να περασω πανω απο 4 gb σε FAT και το ps3 δεν διαβαζε NTFS...Τελικα βρηκα την λυση, απο το προγραμμα mkv2vob...αυτο κανει τα εξης μαγικα τα οποια νομιζα πως θα χρειαζομουν διαφορετικα προγραμματα...
1)Κανει το mkv mpeg η vob ωστε να το διαβαζει το ps3
2)ενσωματωνει (και μεγενθυνει αμα θες)υποτιτλους στο αρχειο
3)σπαει το βιντεο σε οσα κομματια θελετε!
δν ξερω αν επιτρεπονται λινκς με μια απλη αναζητηση στο google παντως θα το βρειτε...εγω παντως την εχω καταβρει! :P

dykon
08-05-2011, 20:37
Αυτο εχω και μου εληξε πριν μια ωρα. Αλλα τωρα ζητα χρηματα για ανανεωση.

exo kapou kodikous i patchaki gia 5-6 xronia update.an boleutikes me allo ok alla ama tous theleis na psakso na tous bro.

Dragonpaul
08-05-2011, 20:48
exo kapou kodikous i patchaki gia 5-6 xronia update.an boleutikes me allo ok alla ama tous theleis na psakso na tous bro.
Σε ευχαριστω παρα πολυ, αλλα τελικα ανανεωσα δωρεαν. Ειχαν δικιο οι Aphelian και Starlord, απλα εγω δεν το ειχα προσεξει.

jk_blue_tiger
08-05-2011, 21:22
Σε ευχαριστω παρα πολυ, αλλα τελικα ανανεωσα δωρεαν. Ειχαν δικιο οι Aphelian και Starlord, απλα εγω δεν το ειχα προσεξει.

Μπορεις να δοκιμασεις και το free Avira Antivir:
http://www.avira.com/en/avira-free-antivirus

WolfRathmA
12-05-2011, 03:57
Ανακοίνωση

ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗΣ ΔΙΚΤΥΟΥ ADSL

Αθήνα, 10 Μαΐου 2011 - Ο ΟΤΕ ενημερώνει ότι, στο πλαίσιο της διαδικασίας ανάπτυξης και αναβάθμισης του δικτύου του, θα εκτελεστούν εργασίες στο δίκτυό του ADSL.

Με στόχο τη λιγότερη δυνατή όχληση των καταναλωτών, οι εργασίες θα πραγματοποιηθούν μεταξύ 04:00 και 07:00 π.μ., την Πέμπτη 12 Μαΐου 2011. Κατά τη διάρκεια αυτών, αναμένεται ολιγόλεπτη διακοπή των υπηρεσιών ADSL σε συνδρομητές των νομών Αττικής, Βοιωτίας, Ευβοίας και Κυκλάδων.

Ο ΟΤΕ ζητά την κατανόηση των καταναλωτών, ενώ θα καταβάλλει κάθε δυνατή προσπάθεια για την ταχύτερη ολοκλήρωση των εργασιών, που σκοπό έχουν την αναβάθμιση των παρεχομένων υπηρεσιών.


Πηγη: ote.gr

Valkyre
12-05-2011, 10:50
^^ Εκεινη την ωρα θα ανοιξει το PSN, ετσι για σπασιμο! :)

djpar
12-05-2011, 16:37
Οσοι εχουν Wind-Tellas σημερα μπορει να εχουν θεματακι,αναβαθμιση στα κεντρικα

Valkyre
27-05-2011, 11:58
Παιδια αντιμετωπιζω προβλημα και χρειαζομαι βοηθεια για οποιον γνωριζει αν σωνεται η κατασταση.

Ξαφνικα και δεν ξερω για ποιο λογο (αλλα υποψιαζομαι οτι ισως καποιο υγρο επεσε πανω του) σταματησαν να λειτουργουν 2 πληκτρα απο το πληκτρολογιο του iMac μου. Συγκεκριμενα το "a" και το "s".

Τι συμβουλευετε να κανω? Απο οτι ξερω τα aluminium keyboards ειναι κολλημενα και δεν ανοιγουν, το καθαρισα λιγο με αερα αλλα και παλι το προβλημα παραμενει. Μηπως να δοκιμασω κατι αλα Yellow Light of death fix με κανενα πιστολακι και ζεστο αερα μπας και ζωντανεψει το κυκλωμα?? Να το βαλω στο πλυντηριο κανονικα (χωρις απορρυπαντικο εννοειται) και να το αφησω να στεγνωσει? Βοηθατε γιατι ειναι και ακριβα τα ρημαδια...

ΥΓ: το προβλημα εχει επιβεβαιωθει οτι ειναι στο πληκτρολογιο

MajereMP44
27-05-2011, 12:06
Κάντου μια ένεση με coca-cola zero (δοκιμασμένο σε ζάντα αυτοκινητου- πετυχε κατά 75%) ή ψεκασέ το με coca-cola light από τα 15cm, σε κάθετη θέση το ψεκαστηρι.Υπάρχει κ η εσχατη λυση να ανοίξεις versus thread "πληκτρολόγια vs τελετες μαυρης μαγειας".

Dragonpaul
27-05-2011, 12:11
Παιδια αντιμετωπιζω προβλημα και χρειαζομαι βοηθεια για οποιον γνωριζει αν σωνεται η κατασταση.

Ξαφνικα και δεν ξερω για ποιο λογο (αλλα υποψιαζομαι οτι ισως καποιο υγρο επεσε πανω του) σταματησαν να λειτουργουν 2 πληκτρα απο το πληκτρολογιο του iMac μου. Συγκεκριμενα το "a" και το "s".

Τι συμβουλευετε να κανω? Απο οτι ξερω τα aluminium keyboards ειναι κολλημενα και δεν ανοιγουν, το καθαρισα λιγο με αερα αλλα και παλι το προβλημα παραμενει. Μηπως να δοκιμασω κατι αλα Yellow Light of death fix με κανενα πιστολακι και ζεστο αερα μπας και ζωντανεψει το κυκλωμα?? Να το βαλω στο πλυντηριο κανονικα (χωρις απορρυπαντικο εννοειται) και να το αφησω να στεγνωσει? Βοηθατε γιατι ειναι και ακριβα τα ρημαδια...

ΥΓ: το προβλημα εχει επιβεβαιωθει οτι ειναι στο πληκτρολογιο
Δημητρη, για δες εδω (http://support.apple.com/kb/ts1381) για αρχη.

Valkyre
27-05-2011, 12:15
@ ΜajereMP44 Πειτε ρε σεις ρωταω σοβαρα...

@ Dragonpaul Ευχαριστω Παυλο, δεν ειναι αυτο ομως σιγουρα γιατι το δοκιμασα και σε αλλο υπολογιστη και τα κουμπια a και s τα εχουν φτυσει. Καποιος πρεπει να εριξε κατι στο πληκτρολογιο και να κανει τον κινεζο τωρα... αλλα περαν του ντεντεκτιβιλικιου, πιο πολυ με ενδιαφερει να το σωσω!

Dragonpaul
27-05-2011, 12:17
^^ Πειτε ρε σεις ρωταω σοβαρα...
Βρε Jim, σοβαρα σου απαντησα.

EDIT: Τωρα ειδα οτι το διορθωσες.

MajereMP44
27-05-2011, 12:38
Σορρυ μωρε παρασυρθηκα από αυτα με το πλυντηριο (ελιωσα λεμε) κλπ lol σβηστα τα μνμτ μου.Και επειδη ειμαι κατα βαθος σοβαρο ατομο θα παραδεκτω οτι δεν ξερω πως να το λυσεις το προβλημα κ σπάμαρα μια βλακεια ομπβιουσλι :S

Valkyre
27-05-2011, 13:59
^^ Αυτο με το π0λυντηριο μην το γελας καθολου! :) Βεβαιως και ισχυει. Αρκει να μην ριξεις χημικα μεσα και φυσικα να μην ειναι συνδεδεμενο με κατι το πληκτρολογιο. Και φυσικα μετα απλα πρεπει να στεγνωσει. Εγω απλα δεν ξερω αν αυτο θα λυσει το προβλημα και βαριεμαι να περιμενω να στεγνωσει μια μερα...

Βασικα αυτο με το πιστολακι που λεω εχει βαση καθολου απο τεχνικης αποψης??

Dragonpaul
27-05-2011, 14:02
Κοιτά... Αφού το είδα να εφαρμόζεται σε PS3, δε θα μου κάνει εντύπωση να εφαρμοζεται και αλλού. Αγνωσται αι βουλαι της τεχνολογίας.

Valkyre
16-06-2011, 22:21
Παιδια τις τελευταιες μερες και χωρις να εχω κανει κατι διαφορετικο εκει που παω να κατεβασω torrent χρησιμοποιωντας το utorrent ολα πηγαινουν καλα και κατεβαζω μια χαρα, αλλα ενοσο κατεβαζω δεν μπορω να ανοιξω καμμια σελιδα στο ιντερνετ. Ειναι σαν να μην εχω συνδεση καν. Μαλιστα οταν προσπαθησω να ανοιξω σελιδα πεφτει η συνδεση κανονικα. Αν δεν δοκιμασω να ανοιξω σελιδα, θα συνεχισει να κατεβαζει απροβληματιστα, ομως ετσι δεν εχω πρακτικα ιντερνετ. Με το που κλεινω το utorrent ξαναμπαινω στις σελιδες κανονικα χωρις προβλημα και χωρις να πεφτει η συνδεση. Τι στο καλο συμβαινει μπορει καποιος να βοηθησει γιατι μου εχει σπασει τα νευρα??

dspug7
16-06-2011, 22:30
τα ιδια μου κανει κι εμενα εδω και κανα μηνα. οχι παντα ομως, πχ αυτη την στιγμη κατεβαζω με φουλ ταχυτητα και σερφαρω κανονικα, συν ενας φιλος μου που εχει μπει απο το iphone. οταν του την βαραειι το μονο που συνεχιζει να λειτουργει ειναι το τορρεντ, αν και στο pc μου βγαζει ειδοποιηση κατω δεξια οτι διακοπηκε η συνδεση.

dykon
16-06-2011, 22:59
Παιδια τις τελευταιες μερες και χωρις να εχω κανει κατι διαφορετικο εκει που παω να κατεβασω torrent χρησιμοποιωντας το utorrent ολα πηγαινουν καλα και κατεβαζω μια χαρα, αλλα ενοσο κατεβαζω δεν μπορω να ανοιξω καμμια σελιδα στο ιντερνετ. Ειναι σαν να μην εχω συνδεση καν. Μαλιστα οταν προσπαθησω να ανοιξω σελιδα πεφτει η συνδεση κανονικα. Αν δεν δοκιμασω να ανοιξω σελιδα, θα συνεχισει να κατεβαζει απροβληματιστα, ομως ετσι δεν εχω πρακτικα ιντερνετ. Με το που κλεινω το utorrent ξαναμπαινω στις σελιδες κανονικα χωρις προβλημα και χωρις να πεφτει η συνδεση. Τι στο καλο συμβαινει μπορει καποιος να βοηθησει γιατι μου εχει σπασει τα νευρα??


dimitri dokimase na katebazeis me μtorrent.basika me poio akribos katebazeis?

Dragonpaul
16-06-2011, 23:07
dimitri dokimase na katebazeis me μtorrent.basika me poio akribos katebazeis?
Aφου ειπε ο ανθρωπος. Αυτο χρησιμοποιει.
Jim, εγω χρησιμοποιω το Vuze. Δεν εχω αντιμετωπισει ποτε προβλημα. Θα μου πεις πως δεν ειναι λυση αυτο στο προβλημα σου, αλλα κατι τετοιο δεν εχω ξανακουσει.

Valkyre
17-06-2011, 00:00
Και με το Vuze τα ιδια μου κανει...και μου εχει σπασει τα νευρα... κανεις ρε παιδια δεν εχει ακουσει ποτε γι αυτο το πραγμα? Εστω τεχνικα μπορει καποιος να μου εξηγησει πως ειναι δυνατον κατι τετοιο?

dykon
17-06-2011, 00:05
ego milao alla poios me akouei..tespa ok...opos nomizete..

Dragonpaul
17-06-2011, 00:08
Δημήτρη, αν και οι πρώτες απαντήσεις δε λένε κάτι συγκεκριμένο, για ξεκινά απο δω.
http://forum.utorrent.com/viewtopic.php?id=7374

Στο link που ακολουθεί, ο τελευταίος προτείνει μια λύση.
http://www.zeropaid.com/bbs/showthread.php/47635-utorrent-hang-my-internet..

ilias78
17-06-2011, 00:16
nod32 εχετε?

Valkyre
17-06-2011, 00:28
Δημήτρη, αν και οι πρώτες απαντήσεις δε λένε κάτι συγκεκριμένο, για ξεκινά απο δω.
http://forum.utorrent.com/viewtopic.php?id=7374

Στο link που ακολουθεί, ο τελευταίος προτείνει μια λύση.
http://www.zeropaid.com/bbs/showthread.php/47635-utorrent-hang-my-internet..

Eυχαριστω Παυλο αλλα ο τυπος μιλαει για windows xp και εγω ειμαι σε Mac... :/

Dragonpaul
17-06-2011, 00:30
Το ξέχασα αυτο. Μήπως παίζουν ίδιες ρυθμίσεις, όμως;

muku
17-06-2011, 00:34
Εντάξει μάλλον θα είναι αυτονόητο, άλλα έχεις βάλει περιορισμό στην upload ταχύτητα έτσι? Δοκίμασε να χαμηλώσεις λίγο ακόμα το όριο κατά 10kb/s πχ.

Επίσης αν έχεις λογικό όριο στο upload, δοκίμασε να δεις μέσα από το router σου την κατάσταση της σύνδεσης σου. Πχ τι ταχύτητα έχει κλειδώσει το router. Μπορεί να έχει κάποιο πρόβλημα η γραμμή σου. Εμένα είχε πρόβλημα και κλείδωνε στα 1000-1800kbps πριν κανά 6μηνο.

Valkyre
17-06-2011, 00:38
εχω βαλει το upload στο 5kb εχω μειωσει τα connections και παλι το ιδιο κανει...δεν εχω πειραξει κατι στο παρελθον, λειτουργουσε μια χαρα. Εδω και μια βδομαδα μου εχει βγαλέι την πιστη...με το που βαζω το τορρεντ να κατεβαινει, ιντερνετ γιοκ....προφανως μπουκωνει λογω bandwidth αλλα γιατι?? δεν αλλαξα κατι...

muku
17-06-2011, 00:46
εχω βαλει το upload στο 5kb εχω μειωσει τα connections και παλι το ιδιο κανει...δεν εχω πειραξει κατι στο παρελθον, λειτουργουσε μια χαρα. Εδω και μια βδομαδα μου εχει βγαλέι την πιστη...με το που βαζω το τορρεντ να κατεβαινει, ιντερνετ γιοκ....προφανως μπουκωνει λογω bandwidth αλλα γιατι?? δεν αλλαξα κατι...

Γι αυτό σου λέω για τσέκαρε το router σου, να δεις σε τι κατάσταση βρίσκεται η σύνδεση σου. Αφού δεν άλλαξες κάτι είναι πολύ περίεργο αυτό που συμβαίνει. Ίσως να φταίει κάτι στη σύνδεση. Άλλο pc σπίτι υπάρχει να δοκιμάσεις? Επίσης, να υποθέσω ότι το έχεις κλείσει το router έστω και μια φορά από τότε που άρχισε το πρόβλημα.

ilias78
17-06-2011, 01:08
διαβασα πως κατοχοι Mac, κατεβαζουν με transmission.
το εχεις δοκιμασει?

Lefteris_X
17-06-2011, 02:02
χρόνια ολόκληρα με τα torrent, τα ίδια έχω αντιμετωπίσει κατά καιρούς ΧΩΡΙΣ να αλλάξω τίποτα (κουλό δλδ), όσο και να το έψαξα, ρύθμισα, ξε-ρύθμισα τα πάντα software / modem, τελικά δεν μπορώ να καταλήξω απόλυτα στο "να αυτό φταίει".

Και μιλάω για χρόοοοονια στα torrent, από το 2005 (ίσως και πιο νωρίς αλλά δεν έχει αυτό σημασία), με PC και Windows XP και MacBook Pro με Mac OS 10.5.1 έως σήμερα 10.6.6.

Επίσης έχω δοκιμάσει αρκετά προγράμματα torrent για Mac OS, αλλά κατέληξα στο utorrent, ίσως επειδή το είχα συνηθίσει από τον PC, όχι ότι έχει μεγάλες διαφορές απο τα άλλα για Mac OS, απλά κατέληξα σε αυτό. Μπορώ να πω όμως ότι υπολείπεται αρκετά σε σχέση με το αντίστοιχο utorrent για PC (πχ. δεν υπάρχει η επιλογή στην έκδοση για Mac OS, όταν τελειώσει το download να σβήσει / standby ο Mac).

@dykon : Στα ελληνικά, η μαθηματική μονάδα μέτρησης "μικρά" απεικονίζεται με το πεζό γράμμα "μ". Συνεπώς έχουμε την λέξη μtorrent.

ΟΜΩΣ (γιατί νομίζεις ότι σε "γράφουν" που είπες να το χρησιμοποιούν το πρόγραμμα και δεν ακούνε)!!!!!!!!!

Στην αγγλική γλώσσα, επειδή δεν υπάρχει το γράμμα "μ", έχει επίσημα αντικατασταθεί με το πεζό αγγλικό γράμμα "u" (λόγω ανάγκης για κοινή μαθηματική γλώσσα).

ΕΤΣΙ: Η λέξη "μtorrent" είναι η ίδια με την λέξη "utorrent".

Κατανοητό; Ελπίζω πλέον ναι.




Δημήτρη, μακάρι να μπορούσα να σου προτείνω κάτι με σιγουριά, αλλά ότι και να έχω δοκιμάσει στον Mac και στον PC, δεν έχω καταλήξει απόλυτα ότι βελτίωσε κάτι.

Η πλάκα είναι ότι, έχω στο modem / router τον PC, τον Mac και το PS3, με ethernet όλα (σπάνια ανοίγω το Wi-Fi του Mac).

Ε, αν κατεβάζω torrent απο τον PC, δεν υπάρχει περίπτωση να σερφάρω (όπως λέει και ο Δημήτρης) με τίποτα. Στον PC εννοώ να σερφάρω.

Αν όμως (εδώ είναι το κουλό*) αφήσω τον PC να κατεβάζει (και μόνο αυτό να κάνει) το torrent και παω στον Mac για να σερφάρω, πάρω mail, ανοίξω skype, ο Mac δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα (ΟΚ, τα κάνει ο Mac όλα αυτά, με την ταχύτητα που έχει απομείνει στην γραμμή, πχ. έχω μάξιμουμ 1.5ΜΒ/s download, αν το torrent στον PC κατεβαίνει με 1ΜΒ, ο Mac κάνει τα παραπάνω με τα υπόλοιπα 512KB).

* = αυτό το γεγονός, με παραπέμπει σε ρυθμίσεις του modem. Ε, έχω μπει μέσα στα hardware settings, μέσω telnet εντολών και τελικά @@, δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι βελτίωσα κάτι. (μόνο αυτό που πέτυχα - αν το πέτυχα ή το έκανα κατά λάθος / κατάσταση μπουζούκι, αλλά δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που χρησιμοποιώ ταυτόχρονα δύο μηχανήματα: torrent στον PC, όλα τα άλλα στον Mac)

Valkyre
17-06-2011, 02:05
Aμα δεν βρισκει ακρη ακομα και ο Λευτερης καταλαβα.... ε ρε που μπλεξαμε παλι γμω το Δια....ευχαριστω ρε παιδια οπως και να εχει για το ενδιαφερον! Ελπιζω λοιπον να γιανει μοναχο του...

dykon
17-06-2011, 02:24
χρόνια ολόκληρα με τα torrent, τα ίδια έχω αντιμετωπίσει κατά καιρούς ΧΩΡΙΣ να αλλάξω τίποτα (κουλό δλδ), όσο και να το έψαξα, ρύθμισα, ξε-ρύθμισα τα πάντα software / modem, τελικά δεν μπορώ να καταλήξω απόλυτα στο "να αυτό φταίει".

Και μιλάω για χρόοοοονια στα torrent, από το 2005 (ίσως και πιο νωρίς αλλά δεν έχει αυτό σημασία), με PC και Windows XP και MacBook Pro με Mac OS 10.5.1 έως σήμερα 10.6.6.

Επίσης έχω δοκιμάσει αρκετά προγράμματα torrent για Mac OS, αλλά κατέληξα στο utorrent, ίσως επειδή το είχα συνηθίσει από τον PC, όχι ότι έχει μεγάλες διαφορές απο τα άλλα για Mac OS, απλά κατέληξα σε αυτό. Μπορώ να πω όμως ότι υπολείπεται αρκετά σε σχέση με το αντίστοιχο utorrent για PC (πχ. δεν υπάρχει η επιλογή στην έκδοση για Mac OS, όταν τελειώσει το download να σβήσει / standby ο Mac).

@dykon : Στα ελληνικά, η μαθηματική μονάδα μέτρησης "μικρά" απεικονίζεται με το πεζό γράμμα "μ". Συνεπώς έχουμε την λέξη μtorrent.

ΟΜΩΣ (γιατί νομίζεις ότι σε "γράφουν" που είπες να το χρησιμοποιούν το πρόγραμμα και δεν ακούνε)!!!!!!!!!

Στην αγγλική γλώσσα, επειδή δεν υπάρχει το γράμμα "μ", έχει επίσημα αντικατασταθεί με το πεζό αγγλικό γράμμα "u" (λόγω ανάγκης για κοινή μαθηματική γλώσσα).

ΕΤΣΙ: Η λέξη "μtorrent" είναι η ίδια με την λέξη "utorrent".

Κατανοητό; Ελπίζω πλέον ναι.




Δημήτρη, μακάρι να μπορούσα να σου προτείνω κάτι με σιγουριά, αλλά ότι και να έχω δοκιμάσει στον Mac και στον PC, δεν έχω καταλήξει απόλυτα ότι βελτίωσε κάτι.

Η πλάκα είναι ότι, έχω στο modem / router τον PC, τον Mac και το PS3, με ethernet όλα (σπάνια ανοίγω το Wi-Fi του Mac).

Ε, αν κατεβάζω torrent απο τον PC, δεν υπάρχει περίπτωση να σερφάρω (όπως λέει και ο Δημήτρης) με τίποτα. Στον PC εννοώ να σερφάρω.

Αν όμως (εδώ είναι το κουλό*) αφήσω τον PC να κατεβάζει (και μόνο αυτό να κάνει) το torrent και παω στον Mac για να σερφάρω, πάρω mail, ανοίξω skype, ο Mac δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα (ΟΚ, τα κάνει ο Mac όλα αυτά, με την ταχύτητα που έχει απομείνει στην γραμμή, πχ. έχω μάξιμουμ 1.5ΜΒ/s download, αν το torrent στον PC κατεβαίνει με 1ΜΒ, ο Mac κάνει τα παραπάνω με τα υπόλοιπα 512KB).

* = αυτό το γεγονός, με παραπέμπει σε ρυθμίσεις του modem. Ε, έχω μπει μέσα στα hardware settings, μέσω telnet εντολών και τελικά @@, δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι βελτίωσα κάτι. (μόνο αυτό που πέτυχα - αν το πέτυχα ή το έκανα κατά λάθος / κατάσταση μπουζούκι, αλλά δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που χρησιμοποιώ ταυτόχρονα δύο μηχανήματα: torrent στον PC, όλα τα άλλα στον Mac)


to ksero file allo ennoousa alla me piran apo ta moutra..tespa astous na paideuontai..ego otan eixa auto to problima brika mia lisi i opoia mporei kai na boithisei"den bazo to xeri mou stin fotia" alla ok ego grafo greeklish min mou dinete simasia.. :a052:

dspug7
17-06-2011, 03:15
to ksero file allo ennoousa alla me piran apo ta moutra..tespa astous na paideuontai..ego otan eixa auto to problima brika mia lisi i opoia mporei kai na boithisei"den bazo to xeri mou stin fotia" alla ok ego grafo greeklish min mou dinete simasia.. :a052:

τι εγραψες και λες οτι δεν σου εδωσαν σημασια; να χρησιμοποιησει μtorrent; αφου λεει οτι εχει utorrent, το ιδιο προγραμμα ειναι. κι εγω που εγραψα οτι το παθαινω αρκετες φορες αυτο που λεει o valkyre μtorrent εχω εδω και χρονια. το περιεργο ομως ειναι οτι δεν ειναι μονιμο το φαινομενο. κανα μισαωρο αφου εκανα το προηγουμενο ποστ μου κι εμενα μπουκωσε η γραμμη και σταματησα το κατεβασμα για να σερφαρω.

Valkyre
17-06-2011, 04:33
to ksero file allo ennoousa alla me piran apo ta moutra..tespa astous na paideuontai..ego otan eixa auto to problima brika mia lisi i opoia mporei kai na boithisei"den bazo to xeri mou stin fotia" alla ok ego grafo greeklish min mou dinete simasia.. :a052:

Συγνωμη, δηλαδη ειλικρινα... τι περιμενες να σου πω?? Απο που κι ως που σε αγνοησα? Ποιος σε πηρε απο τα μουτρα? Λεω στο πρωτο μου μηνυμα οτι χρησιμοποιω utorrent(δηλαδη mtorrent)... κι εσυ μετα μου λες στο μηνυμα σου να δοκιμασω να κατεβασω με το ιδιο αυτο που εχω ηδη πει οτι κατεβαζω.

Προφανως και καταλαβα οτι δεν προσεξες οτι εχω ηδη αναφερει οτι χρησιμοποιω το ιδιο ακριβως προγραμμα που μου προτεινεις. Τι αλλο δηλαδη ηθελες να κανω? Να μυρισω τα νυχια μου? Να σου ξαναπω "ναι αυτο χρησιμοποιω το εχω γραψει πιο πανω"? Ποσο μαλλον οταν ειδα οτι στο επομενο μηνυμα απο κατω απο το δικο σου στο λεει ενα αλλο παιδι. Αν εννοεις αλλο και θες να πεις αλλο, βοηθα μας να σε καταλαβουμε γιατι εγω δεν μπορω να μυρισω τα νυχια μου ουτε ειμαι μαντης.

Δεν σε αγνοησα, απλα δεν ειδα να μου λες κατι καινουργιο ή εν πασει περιπτωση να με ρωτας κατι που δεν εχω πει ή δεν εχω διευκρινησει. Κανεις δεν σε αγνοησε...ξανακοιτα λιγο τα μηνυματα πραγματικα δεν βγαζει νοημα το παραπονο σου, για να γυρισεις να μου πεις "αστους να παιδευονται". Τι να πω...

criter
17-06-2011, 11:28
Χθες την ωρα που κατεβαζα ενα torrent, παρατηρησα οτι δεν εμπαινε γρηγορα σε ιστοσελιδες, αλλα εμπαινε ομως... Δοκιμασα να κανω sign in στο psn και δεν μπηκε καθολου! Σαν να μην υπηρχε ανταποκριση απο το router ή σαν να μην υπηρχε συνδεση. Περιεργο.

Αυτο συνηθως γινεται οταν ο torrent client που κατεβαζει καταναλωνει ολη την αποδοση της συνδεσης και ειναι φυσιολογικο να αργει να συνδεθει και καπου αλλου ταυτοχρονα. Το θεμα ειναι ομως οτι κατεβαζα με μολις 20-50kbps και εδινα upload με 45kbps που ειναι και σχεδον στα ορια του upload της συνδεσης μου(512), οποτε και νομιζω οτι μαλλον κατι με το upload εχει να κανει, αφου χρησιμοποιειτε ολο απο το torrent και δεν αφηνει αρκετο ελευθερο, ωστε να συνδεθει και καπου αλλου ταυτοχρονα και δεν ανταποκρινεται μεσα στον χρονο που πρεπει και γι΄αυτο φαινεται σα να εχει πεσει η συνδεση εκεινη τη στιγμη.

Χρησιμοποιω transmission σε mac. Πολυ ευχρηστο, ελαφρυ και ρυθμιζεται και η καταναλωση ταχυτητας του διαμοιρασμου, ωστε να μπορεις να αφηνεις και λιγο ελευθερο να μπορεις να χρησιμοποιεις την συνδεση σου και καπου αλλου. Παντως νομιζω οτι ολοι οι torrent clients καταναλωνουν τα maximum της συνδεσης και θα πρεπει να ρυθμιζεται χαμηλωτερη η ταχητητα οταν θελουμε να συνδεθουμε και αλλου.

ΥΓ. Για online gaming και torrent ταυτοχρονα, δεν το συζηταμε, δεν γινεται. Επειδη εχω ακουσει μερικους που το κανουν και αναρωτιουντε γιατι εχουν lag.

muku
17-06-2011, 12:44
Ο περιορισμός όταν ανεβάζεις είναι πολύ σημαντικότερος από αυτόν όταν κατεβάζεις. Άστο χωρίς περιορισμό σε ένα torrent να δεις πόσο δίνει η γραμμή σου και μετά βάλτο 10-15 kb/s λιγότερο για να είσαι καλυμμένος. Βασικά μπορείς να το κάνεις και με δοκιμές για να δεις από ποιο σημείο και έπειτα σταματάει να επηρεάζεται το surfing. Το downloading σπάνια μου επηρεάζει το surfing. Δηλαδή έχει τύχει να κατεβάζει και με 2-2.1mb/s και δεν υπάρχει πρόβλημα στο σερφάρισμα. Γενικά όσα χρόνια κατεβάζω, ποτέ δεν είχα ανάλογο πρόβλημα με αυτό του Valkyre για αυτό μου φάνηκε περίεργο από τη στιγμή που έχει περιορισμένη την ταχύτητα που ανεβάζει.

Lefteris_X
17-06-2011, 13:38
ξέχασα να αναφέρω πως πάντα, μα ΠΑΝΤΑ, αφιερώνω περίπου το 15-20% του upload μου, ήτοι απο τα 100ΚΒ περίπου που είναι το maximum της γραμμής μου, δίνω upload περί τα 15-20ΚΒ το πάρα πολύ. Ποτέ παραπάνω, γιατί όλο το Διαδίκτυο (TCP/IP) βασίζεται σε αμοιβαία αποστολή και λήψη πακέτων.

Το κουλό είναι ότι αρκετές φορές στο παρελθόν, είχα ξαχαστεί και αφήσει τον PC ανοιχτό να κατεβάζει torrent και είχα βάλει warhawk ή uncharted 2 για να παίξω online........και έπαιζα μια χαρά (κουλαμάρα; )........και το torrent κατέβαινε με 1ΜΒ - 1,2ΜΒ ανά δευτερόλεπτο (αφού αναρωτήθηκα πως σκατά συμβαίνει αυτό; )


Και σε άλλες περιπτώσεις, με κατέβασμα torrent στα 300ΚΒ/s......το warhawk / uncharted 2, ΣΥΡΣΙΜΟ εντελώς.

Πάντα όπως είπα 15ΚΒ-20ΚΒ ταχύτητα upload, με όριο bandwidth στα 100ΚΒ upload.


Go figure. Αλλά τι να περιμένει κανείς όταν το πρώην DARPANET, έγινε ARPANET και μετά (γύρω στο 1981 αν θυμάμαι καλά) δόθηκε στον λαό (χάνοντας την αποκλειστική χρήση απο τον αμερικάνικο στρατό) ως INTERNET. Βασισμένο φυσικά στο ίδιο πρωτόκολλο (του 1960) το λεγόμενο TCP/IP. (ε, ρε γέλια θυμάμαι, να στήσεις "σωρούς" ή αλλιώς stacks για το TCP/IP το 1984-91 στο εκάστοτε OS, μιλάμε original νετ κώδικα, όχι τα visual και javascripts που είναι για παιδιά - τόσο εύκολα είναι πλέον)....

τέσπα, δεν πιστεύω ότι θα βγει άκρη.

Ίσως να ενεργοποιείται (τελείως όμως random) και το λεγόμενο bandwidth throttling (ρύθμιση ταχύτητας απο τον ISP χωρίς προειδοποίηση), όποτε γουστάρει ο ISP, ανάλογα με το τι είδους χρήση κάνεις (πχ. throttling παίζει άγρια, όταν ο ISP γονατίζει λόγω του ότι στην περιοχή σας / γειτονιά σας που ανήκει το DSLAM, όλοι κατεβάζουν torrent εκείνη την στιγμή, συνεπώς ο ISP τους γμεί όλους με throttling).

Δεν μπορεί να πάει πουθενά αλλού το μυαλό μου (ίσως να "μπερδεύεται" το throttling, ίσως λέω - όχι απόλυτα, επειδή χρησιμοποιώ άνω του ενός υπολογιστές ταυτόχρονα)

djpar
17-06-2011, 14:11
λοιπον ας πω και εγω αυτα που ξερω,οταν βαζεις τορρεντ καπου εχει επιλογη connections και half-open connection(νομιζω ετσι λεγεται) τωρα τι γινετε,τι κατεβαζεις με 1kb/sec τι με 1mb/sec αν εχεις ψηλοφουλαρι τα connection δεν μπορεις να παιξεις ps3 ουτε να μπεις σε αλλα site γιατι δεν σου μενουν συνδεσεις τωρα τι εννοοι συνδεσεις δεν μπορω να καταλαβω(στο τορρεντ εννοοι συνδεση εσενα με καποιον seed/peer)αλλα οντως φαινεται αυτο γιατι αν πας να παιξεις πχ mortal kombat τοτε εκει που επαιζε κομπλε θα αρχισει να αργει και μετα μπορει και να σε πεταξει...αν ζορισεις και το μοντεμ λιγο παραπανω πας για cold restart aka κολλησε και τραβαει restart για να στρωσει.Καλη λυση ειναι να βαλεις connection 50 half open 100/150 εκει γυρω και αν δεις οτι μασαει χαμηλωνε.Να πω επισης οτι υπαρχει και το traffic shaping που ευτυχως εγω με Wind δεν το εχω δει να λειτουργει μιας και μαλλον δεν το χρησιμοποιοι αλλα στην ΗΟΛ πχ το εχω δει κανονικοτατα,οταν ανοιγεις τορρεντ δεν λειτουργει τιποτα...κανονικα.Τελος να πω οτι εγω σημερα κατεβαζα και με 500 kb/sec(πριν ηταν 1mb/sec)τορρεντ και ειχα ανοιξει ps3 και κατεβαζα patch για το BFBC2 1.7 GB και ηταν ολα κομπλε(για την γραμμη μου την 10αρα)αλλα αλλες φορες οταν κατεβαζει με τα οσα ητοι 1mb/sec τορρεντ αλλες συσκευες αργουν να ανοιξουν σελιδες εκτος απο την συσκευη που κατεβαζει τορρεντ οπου ανοιγει τα παντα αρκετα γρηγορα αλλα αυτο μπορει να εχει να κανει και με το μοντεμ.

djpar
18-06-2011, 15:33
Διαφορα Fast Path-Interlaved (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=45837)

Παιδια οσοι εχετε θεμα με το latency στο ονλινε διαβαστε το αρθο και δειτε αν μπορειτε να βαλετε Fast Path,κοινος πεφτει λιγο η ταχυτητα αλλα εχετε κανα 40αρι λιγοτερα ms κατι που κανει την διαφορα μερικες φορες.

Valkyre
20-06-2011, 15:26
Το ελυσα τελικα το προβλημα παιδια, ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον και την βοηθεια. Τελικα κατεβασα τον καινουργιο Mozila (μου ελεγε θελω αναβαθμισω αλλα εγω του ελεγα πριτς εδω και καιρο) και πειραξα λιγο και τα number of connections και τωρα ειμαι καλα. :)

djpar
20-06-2011, 15:31
τελος καλο ολα καλα

Dragonpaul
20-06-2011, 17:54
Το ελυσα τελικα το προβλημα παιδια, ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον και την βοηθεια. Τελικα κατεβασα τον καινουργιο Mozila (μου ελεγε θελω αναβαθμισω αλλα εγω του ελεγα πριτς εδω και καιρο) και πειραξα λιγο και τα number of connections και τωρα ειμαι καλα. :)

Α, κάνουμε και τέτοια;;; Δεν αναβαθμίζουμε την Αλεπού της Φωτιάς;;;;; Είδες τι σου κάνει μετα;;;;;
Χα χα... Άντε, ευτυχώς βρήκες λύση.

Valkyre
20-06-2011, 18:35
Ε ναι μου ελεγε η αλεπουδιτσα update me update me! Ουυυστ της λεω εγω! Και ηξερα γιατι της ελεγα ουστ...γιατι η καινουργια αλεπου εχει βαλει αναποδα τα "open in a new window" και "open in a new tab" επιλογες και φυσικα τωρα μου εχει σπασει τα νευρα γιατι ολο ανοιγω παραθυρα και δεν θελω...μα καλα μονο για σπασιμο θα μπορουσε να το κανει αυτο η αλεπου! Ειλικρινα δεν βρισκω τον λογο να μας παιδευουν ετσι!! :P

Dragonpaul
20-06-2011, 18:44
Ε ναι μου ελεγε η αλεπουδιτσα update me update me! Ουυυστ της λεω εγω! Και ηξερα γιατι της ελεγα ουστ...γιατι η καινουργια αλεπου εχει βαλει αναποδα τα "open in a new window" και "open in a new tab" επιλογες και φυσικα τωρα μου εχει σπασει τα νευρα γιατι ολο ανοιγω παραθυρα και δεν θελω...μα καλα μονο για σπασιμο θα μπορουσε να το κανει αυτο η αλεπου! Ειλικρινα δεν βρισκω τον λογο να μας παιδευουν ετσι!! :P
Mου πηρε λιγη ωρα να το συνηθισω, αλλα στο τελος το εμαθα.

ilias78
20-06-2011, 19:04
βασικα και εγω πριν 2 βδομαδες ειχα θεμα με το νετ. κολλαγαν τα παντα. μολις εκανα update το Mozilla, το net εστρωσε. δεν μου κοψε να στο πω.

djpar
20-06-2011, 19:31
Opera is my browser πρεπει να ειναι ο ποιο γρηγορος αν οχι σιγουρα ειναι εξισου γρηγορος με τον Firefox αλλα εχει ενα γαματο πραγμα που με κανει να τον χρησιμοποιω,στην μπαρα κατεβασματος αντι να γεμιζει σου δειχνει τα kb/sec που κατεβαζει τα πραγματα απο το site,και τελος ειδικα τωρα με τα addons εχει τα καλα του firefox.

Τελος να πω οτι ενοοιται οτι στο iphone εχω opera mini !

Nek_Food
28-06-2011, 15:05
Δεν ήξερα που να το φωνάξω, οπότε το βάζω εδώ και ο Θεός βοηθός.

Καλά μιλάμε ο κόσμος είναι τρελός... για ποιους μιλάω; Μα φυσικά για το service της Sony. Ακούστε:
3 ετών (με τα βίας) μηχάνημα Sony Vaio της κόρης του αφεντικού, με την μέγιστη προσοχή και χωρίς πολλά τράβαλα (το ξέρω το κοριτσάκι), παρουσιάζει συχνά πυκνά κάτι τρελά νερά στην οθόνη. Το πάει στο εξουσιοδοτημένο service για έλεγχο και επισκευή, κάτι του λένε για την mobo και γενικά για την επισκευή του ζητάνε λέει 830€. ΕΛΕΟΣ!!!
Ψάχνω το μοντέλο, αν και παλιό θα έλεγα αλλά το βρίσκω σε ένα γνωστό internet (και όχι μόνο) μαγαζί που το έχει ακόμη 699€. Κοιτάω το επόμενο ακριβώς μοντέλο που κυκλοφορεί με τα ίδια και ελαφρώς καλύτερα χαρακτηριστικά (και διαφορά 1 αριθμός στο μοντέλο από CR31S σε CR41S) και κάνει ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ 635€. ΕΛΕΟΣ!!!

ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ VAIO...

Εγώ έχω πρόχειρο εδώ και δεν ξέρω πόσα χρόνια (6?) ένα targa που είχα πάρει από το Lidl σε προσφορά σε κάτι εγκαίνια και δεν έχει πάθει τίποτα απολύτως, όχι ότι το προσέχω ιδιαίτερα. Στο ενδιάμεσο έχω αλλάξει και 2 φορητά στην γυναίκα που το χρησιμοποιούσε αρχικά (ένα fujitsu siemens - το έδωσα στον αδελφό μου και τώρα έχει ένα HP Compaq καλύτερο και μεγαλύτερο και φτηνότερο από το Vaio). Άσε που όλα μαζί δεν κόστισαν όσο πήρε το Vaio πριν τρία χρόνια και φυσικά κανένα τους μόνο του όσο το ποσό που ζητάνε για service.

ΕΛΕΟΣ!!!

djpar
28-06-2011, 15:14
τα μαμημενα τα vaio ειναι πανακριβα,οπως επισης και το service του vaio ειναι απαραδεκτο(απο οτι λες κιολας).Φιλικα παντα να προτεινω ενα μαγαζι στην γλυφαδα http://www.pcexpress.gr/PC-Express-Contacts/Contact-PC-Express.html

εχω δει να αλλαζουν οθονη laptop μπροστα μου και μιλαμε για τρομερα τυπακια,αλλαζουν και iphone και τα παντα.Αλλιως παιδια σε τοπικα μαγαζια μην πατε στην επισημη μιας και θα τα αρπαξει ως γνωστον

Dragonpaul
04-07-2011, 19:24
Παιδακια, μια ερωτησουλα για οποιον γνωριζει. Το λοιπον...
Εχω εναν εκτυπωτη πολυμηχανημα. Προκειμενου να εκτυπωνει, παιρνει δυο κασετες με μελανι, μια με εγχρωμο και μια με απλο για ασπρομαυρες εκτυπωσεις. Το προβλημα ειναι το εξης: στην κυριολεξια καταβροχθιζει τα μελανια. Μιλαμε πως μετα απο λιγες εκτυπωσεις, παπαλα τα μελανια. Το προβλημα γινεται ακομα μεγαλυτερο, επειδη η καθε κασετα με μελανι κοστιζει 25 ευρω. Συνεπως, χρειαζομαι 50 ευρω καθε φορα προκειμενου να εκτυπωνω και παλι. Να φανταστειτε πως 80 ευρω κοστιζει μονο το μηχανημα. Επίσης, να πω πως στα γνωστα καταστηματα που σου ξαναγεμιζουν τις κασετες με μελανι, μου ειπαν που οι συγκεκριμενες δεν γεμιζουν.
Για τους παραπανω λογους, ο εκτυπωτης εχει τεθει εν αχρηστια εδω και καιρο. Σκεφτηκα ομως το εξης. Επειδη εμενα δεν με ενδιαφερουν οι εγχρωμες εκτυπωσεις, αν βαζω μονο απλο μελανι, δεν αρκει για τις ασπρομαυρες; Η λογικη λεει ναι, αλλα σκεφτομαι μηπως το μηχανημα "βλεπει" οτι η αλλη κασετα ειναι αδεια και μου λεει "Γεμισε τη..." και δεν εκτυπωνει.
Οποιος γνωριζει, ας μου πει, plz!!!!

modecris
04-07-2011, 19:41
Λες και το έγραψα εγώ το παραπάνω ποστ...

Εγώ προσωπικά με το πολυμηχάνημα δεν πρέπει να εκτύπωσα (απίστευτο ακούγετε) πάνω από 30 σελίδες. Πάω τα τα ξαναγεμίσω και μου λένε και εμένα πως δεν ξαναγεμίζουν/lexmark gtp πλέον από εμένα,έχει φάει κόκκινη κάρτα for ever. Μελάνια γνήσια; περίπου 37Ε για 200 σελίδες,τα ενισχυμένα κάνουν περίπου τα διπλά για 600 σελίδες...

Παύλο δεν ξέρω τί να κάνεις στην περίπτωση σου και αν δουλέψει το "κόλπο" αλλά εγώ έκανα το άλλο: πήρα ένα laser μονόχρωμο της samsung που είχε σε προσφορά το e-shop (52Ε) έχω κάνει ήδη παραπάνω από όσες εκτυπώσεις είχε ο lexmmark και έχω υπόλοιπο σε αναλώσιμα το 91%! Και όταν τελειώσουν θα δώσω περίπου 50Ε και θα φτάνει για 2000 σελίδες.

Αυτά!

Dragonpaul
04-07-2011, 19:48
Λες και το έγραψα εγώ το παραπάνω ποστ...

Εγώ προσωπικά με το πολυμηχάνημα δεν πρέπει να εκτύπωσα (απίστευτο ακούγετε) πάνω από 30 σελίδες. Πάω τα τα ξαναγεμίσω και μου λένε και εμένα πως δεν ξαναγεμίζουν/lexmark gtp πλέον από εμένα,έχει φάει κόκκινη κάρτα for ever. Μελάνια γνήσια; περίπου 37Ε για 200 σελίδες,τα ενισχυμένα κάνουν περίπου τα διπλά για 600 σελίδες...

Παύλο δεν ξέρω τί να κάνεις στην περίπτωση σου και αν δουλέψει το "κόλπο" αλλά εγώ έκανα το άλλο: πήρα ένα laser μονόχρωμο της samsung που είχε σε προσφορά το e-shop (52Ε) έχω κάνει ήδη παραπάνω από όσες εκτυπώσεις είχε ο lexmmark και έχω υπόλοιπο σε αναλώσιμα το 91%! Και όταν τελειώσουν θα δώσω περίπου 50Ε και θα φτάνει για 2000 σελίδες.

Αυτά!
Xρηστο, το σκεφτηκα αυτο. Καταρχην να πω πως και ο δικος μου Lexmark ειναι. Πφφφ... Anyway... Λοιπον, ο λογος που τον πηρα ειναι ο εξης. Επειδη ο χωρος που εχω τον υπολογιστη ειναι "τιγκα" και δε χωρα τιποτα αλλο, τον επελεξα επειδη λειτουργει με Wi Fi. Και ετσι τον εχω σε αλλο δωματιο. Πρεπει, αν αποφασισω να παρω καινουργιο, να λειτουργει οπωσδηποτε με Wi Fi και να μη χρειαζεται να συνδεεται με τον υπολογιστη ενσυρματα.
Θα πρεπει να το ψαξω, λοιπον.
Σε ευχαριστω Χρηστο.

modecris
04-07-2011, 19:59
Και εγώ για το wi fi τον διάλεξα (s 405) αλλά θεώρησα κοροϊδία τις ελάχιστες εκτυπώσεις που έκανε μέχρι να τελειώσουν τα μαμίσια μελάνια. Πάντως αν δεν χρειάζεσαι τις έγχρωμες εκτυπώσεις οι laser έχουν μικρότερο κόστος ανά σελίδα,φθηνότερα αναλώσιμα ανα υποσχόμενες σελίδες εκτύπωσης,είναι ταχύτατοι,δεν βουλώνουν τα μπεκ από την μή χρήση κτλ.

Dragonpaul
04-07-2011, 20:03
Και εγώ για το wi fi τον διάλεξα (s 405) αλλά θεώρησα κοροϊδία τις ελάχιστες εκτυπώσεις που έκανε μέχρι να τελειώσουν τα μαμίσια μελάνια. Πάντως αν δεν χρειάζεσαι τις έγχρωμες εκτυπώσεις οι laser έχουν μικρότερο κόστος ανά σελίδα,φθηνότερα αναλώσιμα ανα υποσχόμενες σελίδες εκτύπωσης,είναι ταχύτατοι,δεν βουλώνουν τα μπεκ από την μή χρήση κτλ.
Ωραια... Θα το ψαξω, αλλα πρεπει οπωσδηποτε να ειναι Wi Fi. Απλα δεν υπαρχει χωρος εκει που ειναι ο υπολογιστης. Θα παω μια βολτα απο Πλαισιο και θα ριξω μια ματια.
Thnx!

ilias78
04-07-2011, 20:09
παυλο χτυπα αυτον....

http://www.lexmarkgenesis.gr/

Desmond
04-07-2011, 20:10
Lexmark.....:frusty:....Πολλές χαμένες εργατοώρες και πατέντες για να μπορέσω να κάνω απλά την δουλειά μου.Είδα ξανά το όνομα μετά από καιρό και με πιάσαν τα διαόλια μου!

Dragonpaul
04-07-2011, 20:15
παυλο χτυπα αυτον....

http://www.lexmarkgenesis.gr/
Bρε Ηλια, εντυπωσιακος φαινεται, αλλα εκτος του οτι θα κανει τοσα χρηματα, μηπως θα εχω ακριβως το ιδιο προβλημα;;;;


Lexmark.....:frusty:....Πολλές χαμένες εργατοώρες και πατέντες για να μπορέσω να κάνω απλά την δουλειά μου.Είδα ξανά το όνομα μετά από καιρό και με πιάσαν τα διαόλια μου!
I feel you....

ilias78
04-07-2011, 20:21
βασικα, τις τελιτσες τις εβαλα για να δειξω εναν χιουμοριστικο τονο.
σιγουρα το κοστος της αγορας του συγκεκριμενου εντυπωσιακου και πρωτοτυπου μοντελου, θα ειναι μαλλον υψηλο για τα δεδομενα του μεσου ορου εκτυπωσης που θα εχεις. ενδεχομενος και το προβλημα να συνεχισει να υπαρχει.
ριξε μια ματια στο Link. ειναι απο πλαισιο με κριτηριο το wifi.
δεν ξερω το μπατζετ σου αλλα πιστευω πως ο 2ος εκτυπωτης (ενας hp) μαλλον σε καλυπτει.

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Printers/Printers---Mfp/Mfp.htm?WIFI=%CE%9D%CE%B1%CE%B9

Dragonpaul
04-07-2011, 20:29
βασικα, τις τελιτσες τις εβαλα για να δειξω εναν χιουμοριστικο τονο.
σιγουρα το κοστος της αγορας του συγκεκριμενου εντυπωσιακου και πρωτοτυπου μοντελου, θα ειναι μαλλον υψηλο για τα δεδομενα του μεσου ορου εκτυπωσης που θα εχεις. ενδεχομενος και το προβλημα να συνεχισει να υπαρχει.
ριξε μια ματια στο Link. ειναι απο πλαισιο με κριτηριο το wifi.
δεν ξερω το μπατζετ σου αλλα πιστευω πως ο 2ος εκτυπωτης (ενας hp) μαλλον σε καλυπτει.

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Printers/Printers---Mfp/Mfp.htm?WIFI=%CE%9D%CE%B1%CE%B9
LOL!!!! Δε το καταλαβα...
Καλος φαινεται αυτος. Βεβαια με εχει σχεδον πεισει ο Χρηστος για laser, αλλα με το που θα κατεβω κεντρο θα τον τσεκαρω κι αυτον.
Thnx!!!!!

ilias78
04-07-2011, 20:31
το θεμα με τους laser ειναι η τιμη τους. πχ το πλαισιο, wifi κ laser, ο φθυνοτερος ξεκιναει απο τα 165 ευρω. δεν ξερω ουτε το μπατζετ σου ουτε ποσο πολυ τον δουλευεις οποτε δεν ξερω αν αξιζει.

Dragonpaul
04-07-2011, 20:35
το θεμα με τους laser ειναι η τιμη τους. πχ το πλαισιο, wifi κ laser, ο φθυνοτερος ξεκιναει απο τα 165 ευρω. δεν ξερω ουτε το μπατζετ σου ουτε ποσο πολυ τον δουλευεις οποτε δεν ξερω αν αξιζει.
Ναι, το ξερω αυτο. Σε καμια προσφορα που θα βρω ελπιζω.
Κατα τα αλλα, δε θελω να διαθεσω πολλα. Αντε καμια 80ρια ευρω, το πολυ.

modecris
04-07-2011, 20:43
Ο Ηλίας φαντάζομαι μιλά για πολυμηχάνημα γιατί απλό wi fi laser εκτυπωτή βρίσκεις με κάτω από 100Ε.

Τεσπα Παύλο μάλλον σε μπερδέψαμε παρά σε βοηθήσαμε τελικά!! :Ρ

Dragonpaul
04-07-2011, 21:22
Ο Ηλίας φαντάζομαι μιλά για πολυμηχάνημα γιατί απλό wi fi laser εκτυπωτή βρίσκεις με κάτω από 100Ε.

Τεσπα Παύλο μάλλον σε μπερδέψαμε παρά σε βοηθήσαμε τελικά!! :Ρ
Mια χαρα με βοηθησατε. Απλα αναρωτιομουν αν εβαζα στον Lexmark μονο απλο μελανι, αν θα εκανε δουλεια. Αλλα μαλλο πρεπει να βρω κατι αλλο.
Σας ευχαριστω ολους!

muku
04-07-2011, 21:33
Mια χαρα με βοηθησατε. Απλα αναρωτιομουν αν εβαζα στον Lexmark μονο απλο μελανι, αν θα εκανε δουλεια. Αλλα μαλλο πρεπει να βρω κατι αλλο.
Σας ευχαριστω ολους!

Ο πατέρας μου που είχε έναν hp σπάνια έβαζε έγχρωμο μελάνι. Έκανε συνήθως ασπρόμαυρες εκτυπώσεις οπότε αγόραζε μόνο το μαύρο μελάνι. Μια χαρά δούλευε έτσι.

Dragonpaul
04-07-2011, 21:35
Ο πατέρας μου που είχε έναν hp σπάνια έβαζε έγχρωμο μελάνι. Έκανε συνήθως ασπρόμαυρες εκτυπώσεις οπότε αγόραζε μόνο το μαύρο μελάνι. Μια χαρά δούλευε έτσι.
Θα το δοκιμασω Βλαδιμηρε. Η λογικη λεει οτι θα δουλευει. Το θεμα ειναι οτι το κατασπαραζει ρε γμτ.
Thnx!

muku
21-07-2011, 18:07
Έχω το καταραμένο Thomson TG585 v8 της Forthnet. Εδώ και 4 μήνες δουλεύει άψογα, ούτε αποσυνδέσεις, ούτε χαμηλές ταχύτητες ούτε τίποτα. Ύστερα από ένα reset όμως (για τον γελοίο λόγο που θα περιγράψω παρακάτω) άρχισε κάτι κουλά. Μόλις συνδέομαι με wifi από το κινητό, σαν να μπλοκάρει το router και μου κόβει το internet στο pc. Το pc συνδέεται με καλώδιο... Από το pc ούτε στο interface του router δεν μπορώ να μπω κολλάει. Το κινητό όμως δουλεύει άψογα, έχει internet. Δηλαδή το internet δεν πέφτει απλά μου κόβει την ενσύρματη σύνδεση με το pc. ΑΠΛΑ ΕΛΕΟΣ. Έχει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα? Μου την έχει βαρέσει με τη μ@λ@κία.

Α και ο γελοίος λόγος που έκανα reset. Τρίτη απόγευμα τεχνικό προβλημα στη Β. Ελλάδα. Τετάρτη πρωί ακόμα κάτω το internet. Παίρνω τηλ και κάποιο αστέρι της τεχνικής υποστήριξης μου λέει ότι έχει βραχυκύκλωμα η γραμμή μου και το πρόβλημα της Forthnet έχει λυθεί (σημείωση κλειδώνω στα 20-22mbps...) Οπότε μου λέει να κάνω κάποιες δοκιμές, να αποσυνδέω τηλέφωνα κλπ παπαριές. Στην τελική μου λέει κάνε reset. Επειδή δεν έβρισκα οδοντογλυφίδα (lol) το κλείσαμε μέχρι να βρω κάτι αιχμηρό και μετά από 5 λεπτά ξαναπήρα. Αυτή τη φορά δεν μίλησα με το ίδιο αστέρι, και η υπάλληλος που μου μίλησε μου είπε ότι το πρόβλημα είναι της forthnet και όχι της γραμμής μου. Μετά από 5 λεπτά, έτσι... Ε και από τότε, μετά το reset, το router μαλακίζεται.

djpar
21-07-2011, 18:42
κανε factory settings για αλλη μια φορα αλλιως κανε firmware update για το καλυτερο firmware τσεκαρε το adslgr.com μηπως προτεινουν κατι. Επισης κανε και εκει ενα post αν δεν βγει τιποτα απο τα δυο τελικα

muku
21-07-2011, 20:24
Έψαχνα για fw αλλά πρέπει να φοράει το τελευταίο από ότι είδα. Μάλλον θα ξανακάνω ένα reset, αν και βαριέμαι για να τσεκάρω.

djpar
21-07-2011, 20:32
ξανακανε factory

muku
21-07-2011, 20:37
Το είπαμε :P

djpar
21-07-2011, 21:05
ξανακανε factory....


spam!

djpar
22-07-2011, 16:38
εγινε τιποτα?

muku
22-07-2011, 17:20
Τι είπαμε να κάνουμε? Ξέχασα, α factory reset :P Όχι, γιατί δεν δοκίμασα ακόμα :P Θα δοκιμάσω σίγουρα πάντως το βράδυ ή αύριο. Θα ποστάρω νεότερα.

Lefteris_X
22-07-2011, 17:28
τσέκαρες το θέμα με το routing που σου είπα εχτές τηλεφωνικώς;

muku
22-07-2011, 17:41
Όχι, όχι δεν έχω κάνει τίποτα ακόμα. Πρώτα θα συνδέσω το Laptop με καλώδιο να δω τι παίζει, μετά θα κάνω reset αν κάνει τα ίδια, και μετά θα κάνω drive by σε κατάστημα forthnet και επίθεση με router.

Lefteris_X
22-07-2011, 17:46
αν δεν πιάσει τίποτα απο όλα αυτά, κάνε το σουβέρ για ποτήρια μπύρας, σκι-ουι κλπ

djpar
22-07-2011, 17:47
εφοσον οταν εκανες το reset εκει χαλασε κατι,τοτε δεν φταιει το router αλλα κατι αλλο,αν δεν λυθει κανε και ενα ποστ στο adslgr οπως ειπα καποιος θα απαντησει

muku
23-07-2011, 15:59
Problem solved. Τώρα τι και πως, μη ρωτάτε. Ούτε που ξέρω γιατί έφτιαξε. Αυτό που έκανα ήταν να συνδέσω πάνω στο router το laptop. Πρώτα ενσύρματα και μετά ασύρματα. Και στις 2 περιπτώσεις δεν δημιουργήθηκε κάποιο πρόβλημα στο desktop. Μετά λέω δεν γίνεται, κάποιο πρόβλημα θα δημιουργεί το κινητό. Μετά συνδέω και το κινητό και είχα laptop, κινητό και desktop με working internet και στα 3. Μετά άφησα και μόνο desktop και κινητό και δούλεψε, οπότε λέω κομπλέ. Χωρίς καμία αλλαγή έτσι, ούτε reset, ούτε αλλαγή στις ρυθμίσεις.

Τώρα άλλαξα και το SSID σε nigga get ur own wifi που είδα στο ποστ του Valkyre στο funy thread οπότε είμαι καλυμμένος από όλες τις απόψεις :D

djpar
23-07-2011, 17:50
και εγω σημερα ψηνομουν να αλλαξω το ονομα σε "Πληρωσε και εσυ για ιντερνετ" αλλα βαρεθηκα να το κανω!

Lefteris_X
23-07-2011, 18:19
παρακαλώ Βλαδίμηρε....:P απλά ξεκόλλησε το routing, για αυτό σου είπα βάλε ΚΑΙ Ethernet επάνω. Τελικά problem solved.

Dragonpaul
14-09-2011, 08:39
Χαιρετε!
Θέλω να κάνω το εξής. Να περάσω αρχεία απο εξωτερικό σκληρο με μορφοποιηση NTFS σε σκληρο με μορφοποιηση Mac.
Υπάρχει τρόπος να γίνει κάτι τέτοιο;

Lefteris_X
14-09-2011, 13:41
άνετα, απλά κάνεις copy / paste. Αφού έχεις συνδέσει τον σκληρό εννοείται στον Mac λολ. :D (απορώ γιατί ρωτάς κάτι τέτοιο αφού το κάναμε μαζί αρκετές φορές???)

Dragonpaul
14-09-2011, 16:56
Μα ο Mac βλέπει τον NTFS σαν Read Only μόνο. Θα με αφησει να κάνω αυτο που λες;;;;

muku
14-09-2011, 17:00
Μα ο Mac βλέπει τον NTFS σαν Read Only μόνο. Θα με αφησει να κάνω αυτο που λες;;;;

Ε όπως το είπες κι εσύ, Read Only. Αφού θες να τα μεταφέρεις από τον NTFS στον άλλο, απλά θα τα διαβάσει ο MAC από εκεί και θα τα γράψει στον σκληρό με το σύστημα αρχείων του MacOS. Οπότε δεν έχεις πρόβλημα :)

Dragonpaul
14-09-2011, 17:23
Χμμμ.... Kαλά... Θα το δω...
Ευχαριστίες και στους δυο.

Lefteris_X
14-09-2011, 17:33
στο είχα ξαναπεί να το κατεβάσεις, δεν πειράζει άλλη μια, αλλά αυτή τη φορά κάνε το!

Paragon NTFS (τελευταία έκδοση 9.κάτι συμβατή με Lion) και είσαι μια χαρά για πάντα, δεν ξανασχολείσαι ποτέ με file system συμβατότητες και μη. ούτε settings, ούτε τίποτα. εγκαθιστάς και είσαι οκ. τέλος. ότι σκληρό και να του βάλεις, απ' όπου θέλεις :D (εεεεεεπ πονηρά μυαλά, εννοώ μέσω USB 2.0, FireWire 800, Thunderbolt), ότι σύστημα αρχείων και να έχει (file system: πχ. ανάμεσα σε άλλα, τα πιο κοινά είναι NTFS/FAT16/exFAT/FAT32/HFS+)...


ΥΓ: Όσο περί του προηγούμενου ποστ σου, προφανώς δεν έχεις ακριβώς καταλάβει τι σημαίνει δίνει/δεν δίνει δυνατότητα read ή write...ή read και write ένα Λειτουργικό Σύστημα, εν προκειμένω το Mac OS και οι εξωτερικοί σκληροί δίσκοι NTFS. (θα το απλουστεύσουμε κάποια στιγμή αργότερα, ώστε να γίνεται εύκολα κατανοητό). Με πάρα πολύ απλά λόγια, όταν λέμε "θέλω να πάρω τα τάδε αρχεία απο τον NTFS εξωτερικό σκληρό και να τα βάλω στον εσωτερικό του Mac", στην πραγματικότητα "απο μέσα" (στο μηχάνημα + εξ. σκληρός) τι γίνεται; Αυτό: (πολύ απλά λόγια παλι) διαβάζονται (read δηλαδή μόνο - τίποτα άλλο) τα αρχεία απο τον εξωτερικό σκληρό, εν συνεχεία μεταφέρονται μέσω καλωδίου+θύρας (USB 2.0, FireWire, Thunderbolt) στην RAM του υπολογιστή όπου εκεί παραμένουν για νανοδευτερόλεπτα και καπάκι πηγαίνουν και γράφονται (write) στον εσωτερικό σκληρό του Mac.
Άπαξ και το Mac OS υποστηρίζει ΜΟΝΟ read (ανάγνωση) απο NTFS, τότε (όπως σου επεξήγησαν τα παιδιά πιο πάνω, και μεταξύ μας παλαιότερα όταν ήθελες να συνδέσεις το usb stick για τα bookmarks του Firefox) είναι λογικό να μπορείς να διαβάσεις αρχεία απο αυτό (είτε αυτό σημαίνει read για αναπαραγωγή βίντεο, φωτο, μουσική, τα πάντα - είτε είναι read ή αλλιώς copy για να αντιγραφούν τα αρχεία στον εσωτερικό σκληρό) και να μπορείς να τα κάνεις paste (δηλαδή write) στον εσωτερικό σκληρό.
Ευτυχώς που τα είπα με απλά λόγια. Βασικά είναι πολύ απλά, face2face μπορεί να εξηγηθεί σε 10 δευτερόλεπτα, ενώ με το κείμενο μοιάζει με manual ρε φούστη μου τώρα που το διαβάζω κ εγώ, λολ.

Dragonpaul
14-09-2011, 17:44
Ρε συ, δε το θυμομουν αυτο. Κατακλυζομαι απο συνεχείς πληροφορίες τελευταιως και τα έχω κάνει ολίγον πουρέ.
Thnx! :)

Lefteris_X
14-09-2011, 23:43
αααααααα, ΟΚ τότε, δεν πειράζει! :d055:

keep mashing (για να μην σβολιάσει ο πουρές :a010bg: :D )

AriStos13
17-09-2011, 23:18
ρε παιδια εχω το εξης προβλημα...!
εκανε ενα σεισμο και επεσε πανω στο λαπτοπ μου το κουτι απο την codex edition toy Assasins creed..!
και μου εσπασε το spacebar..γινεται να το επισκευασω καπως μονος μου?
η να κανω καμια πατεντα γιατι μια δουλευει και μια οχι..!!

Dragonpaul
18-09-2011, 01:55
Βασικα, ολα τα πληκτρα λειτουργουν βασει ενος κεντρικου που βρισκεται κατω απο το καθενα. Μπορει πολυ απλα να αντικαταστησεις το space. Σε καταστηματα με ειδη υπολογιστων μπορει να βρεις κατι, αλλα και απο την ιδια εταιρεια που κατασκευασε το lap-top. Δε νομιζω να κοστισει πανω απο 5 ευρω....

dykon
20-09-2011, 11:44
παιδια μια ερωτηση.εχω μεσα στο ps3 τα δωρεαν παιχνιδια που ειχε δωσει τοτε η sony.αν καταργησω τον λογαριασμο μου και κανω αλλον καινουριο,τα παιχνιδια που ειχα κατεβασει σβηνονται?

Lefteris_X
20-09-2011, 13:01
δεν σβήνονται επακριβώς απο τον σκληρό σου, αλλά δεν μπορείς να τα τρέξεις γιατί θα λείπει το account στο οποίο ανήκουν.

Δηλαδή θα τα έχεις μεν, αλλά δεν θα μπορείς να τα παίξεις δε.

Κοινώς μην σβήσεις το συγκεκριμένο account.

Αυτό ισχύει για όλα τα παιχνίδια του PSN: συνδέονται για πάντα με το account με το οποίο τα αγόρασες (ή σου τα έκαναν δώρο).

Προσοχή λοιπόν!

Nek_Food
20-09-2011, 14:26
H Sony αναφέρει ότι όταν σβήνεις κάποιον λογαριασμό/user από την κονσόλα, αυτομάτως διαγράφονται και όλα όσα σχετίζονται με αυτόν, ήτοι από saves/bookmarks/messages έως ΚΑΙ όλο το αγορασμένο περιεχόμενο που έχει κατεβάσει και ενεργοποιήσει αυτός ο λογαριασμός από το store ήτοι DLCs/Games/avatars/κλπ. Μόνο ότι είναι δωρεάν όπως demos/themes/κλπ παραμένουν αφού είναι κοινή χρήση από όλους τους χρήστες της κονσόλας. Προσωπικά δεν το έχω επιβεβαιώσει αυτό, αλλά για να το λένε μάλλον θα ισχύει.
http://manuals.playstation.net/document/en/ps3/current/users/deleteuser.html

Users (http://manuals.playstation.net/document/en/ps3/current/users/index.html) > Deleting users

Deleting users

If there are multiple users, you can delete users who are no longer needed. Log in as the user whom you want to delete. Select the icon of the user, press the http://manuals.playstation.net/document/en/ps3/current/imgs/cmn/b_triangle.gif button, and then select [Delete] from the options menu. When the user is deleted, the following types of data stored on the hard disk that are managed by the user will be deleted.


Data downloaded (purchased) from http://manuals.playstation.net/document/en/ps3/current/imgs/cmn/in_store.gif (PlayStation®Store), such as games or additional items for games*
Messages sent and received under http://manuals.playstation.net/document/en/ps3/current/imgs/cmn/in_friend.gif (Friends)
Bookmarks, history and settings added under http://manuals.playstation.net/document/en/ps3/current/imgs/cmn/in_browser.gif (Internet Browser)
Saved data for PlayStation®3 format software
Saved data for minigames ("minis")
Saved data for PSP™Game software
Information on the image that has been set as wallpaper under http://manuals.playstation.net/document/en/ps3/current/imgs/cmn/in_photo.gif (Photo)
Words from the predictive text dictionary, text entered via the keyboard and other content saved under http://manuals.playstation.net/document/en/ps3/current/imgs/cmn/in_setting.gif (Settings) > http://manuals.playstation.net/document/en/ps3/current/imgs/cmn/in_console.gif (System Settings) > [Add / Edit Term]
Keyboard or mouse settings that were set under http://manuals.playstation.net/document/en/ps3/current/imgs/cmn/in_setting.gif (Settings) > http://manuals.playstation.net/document/en/ps3/current/imgs/cmn/in_peripheral.gif (Accessory Settings)
Voice changer settings under http://manuals.playstation.net/document/en/ps3/current/imgs/cmn/in_setting.gif (Settings) > http://manuals.playstation.net/document/en/ps3/current/imgs/cmn/in_peripheral.gif (Accessory Settings) > [Voice Changer]
Theme, color, background and font settings under http://manuals.playstation.net/document/en/ps3/current/imgs/cmn/in_setting.gif (Settings) > http://manuals.playstation.net/document/en/ps3/current/imgs/cmn/in_themeset.gif (Theme Settings)

* Demos and other content downloaded for free from http://manuals.playstation.net/document/en/ps3/current/imgs/cmn/in_store.gif (PlayStation®Store) may not be deleted.

Hint

Only the current user can be deleted.


Πάντως, δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να καταργήσεις τον λογαριασμό αυτό, αν και μπορείς να τον επαναφέρεις όποτε επιθυμείς και να τα ξανακατεβάσεις από το download history του store. Επίσης, να έχεις στα υπόψη σου ότι δεν μπορείς να φτιάχνεις αμέτρητους λογαριασμούς στην κονσόλα σου, αν και το όριο είναι αρκετά μεγάλο (64 νέοι λογαριασμοί), παρόλα αυτά υπάρχουν κάποιοι που έπεσαν στην παγίδα και εξάντλησαν το όριο αυτό.
http://us.playstation.com/support/answer/index.htm?a_id=335

What is the maximum number of PlayStation®Network accounts I can create on a single PlayStation®3 computer entertainment system?

Answer ID: 335

The maximum number of PlayStation Network accounts that can be created on a single PS3 system is 64.

Things to note:


64 accounts is a lifetime maximum number associated with the system.
Any attempt to create accounts beyond 64 will result in an error message.
Terminating, deactivating, banning, or suspending accounts will not result in the ability to create more accounts beyond 64.
Deleting local accounts on the PS3 will also not allow for more account creation beyond 64.
If you have reached 64 accounts on a single PlayStation 3 system, you must create new accounts on a different PS3 system in order to create additional (new) PlayStation Network accounts.


For information on the Maximum Number of PlayStation Network accounts which can be accessed at one time, click here (http://playstation.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/231).

Υ.Γ.: τα παιχνίδια του welcome back ουσιαστικά ΔΕΝ είναι δωρεάν άρα θα διαγραφούν ή θα πάψουν να λειτουργούν σε κάθε περίπτωση εν τη απουσία του λογαριασμού που τα κατέβασε.

dykon
20-09-2011, 14:57
ευχαριστω παιδια

enstikto
20-09-2011, 16:47
Είμαι σίγουρος ότι όταν σβήνεις ένα λογαριασμό δεν σβήνοντε τα παιχνίδια που έχεις κατεβάσει απο το store με αυτόν (τουλάχιστον έτσι ήταν πριν κάτι μήνες).
Όλα τα υπόλοιπα ναι ισχύουν...

dykon
20-09-2011, 17:15
δηλαδη ειναι 50-50?

djpar
20-09-2011, 17:18
το οτι δεν σβηνονται δεν λεει κατι γιατι μολις πας να τα παιξεις σου λεει οτι δεν μπορεις μιας και το account εχει σβηστει

enstikto
20-09-2011, 17:38
Ναι αυτό που λες ισχύει. Δεν είπα το αντίθετο. Απλά είπα οτι δεν σβήνονται και οτι πρέπει να τα σβήσεις μόνος σου μετά...

Dragonpaul
28-10-2011, 13:23
Χαιρετε!
Αντιμετωπιζω ενα προβλημα με καποιον εξωτερικο σκληρο που αγορασα εχτες και ελεγα μηπως κανεις εχει αντιμετωπισει κατι παρομοιο και μπορει να βοηθησει.
Λοιπον, ο σκληρος ειναι αυτος (http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/External-Hard-Disc-Drives/Transcend-Storejet-Anti-Shock-Rubber-Housing-Black-750GB-Ext-HDD-USB3-0-2-5-TS75.htm) και ο λογος που τον αγορασα ειναι για να τον συνδεω με το media player μου και να βλεπω ταινιες. Ο,τι εκανα δηλαδη μεχρι σημερα με αυτον (http://ec.transcendusa.com/product/ItemDetail.asp?ItemID=TS320GSJ25M), απλα τον αγορασα για λογους μεγαλυτερης χωρητικοτητας. Εχουν μια διαφορα... Αυτος που χρησιμοποιουσα μεχρι σημερα ειναι αποκλειστικα USB 2. Ο καινουργιος ειναι USB 3, αλλα οπως γραφει το κουτι, ειναι, σαφως, συμβατος και με USB 2. Να αναφερω πως η συνδεσιμοτητα του νεου σκληρου, αλλαζει ως προς το βυσμα που καταληγει σε αυτον, αφου δεν ειναι πια το mini USB, αλλα ενα βυσμα που καταληγει σε διπλη υποδοχη, ακριβως οπως αυτο στην εικονα.
http://www.coolgear.com/images/USB3-Micro-3FT.jpg
Η ακρη που συνδεεται στο media player, βεβαια, παραμενει η ιδια. Επομενως, η συνδεση γινεται κανονικα. To προβλημα ειναι, ομως, πως το media player μου, που ειναι αυτο (http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/Media-Players/LG-Portable-Theater-Multimedia-Player-DP1WPBC.htm), δεν αναγνωριζει τον νεο σκληρο καθολου. Μου λεει δηλαδη "Η συσκευη USB που εχετε συνδεσει δεν αναγνωριζεται". Επιπροσθετα να αναφερω πως ο συγκεκριμενος σκληρος, αν και portable, εκτος απο το καλωδιο USB, συνοδευεται και απο ενα αλλο καλωδιο, το οποιο το συνδεεις ταυτοχρονα για καλυτερη αποδοση (?) οπως λεει στις οδηγιες (εγω μια χαρα εκανα τη μεταφορα των αρχειων και χωρις αυτο. Τεσπα...) και η μια του ακρη ειναι η κλασικη και η αλλη, αυτη που δηλαδη καταληγει στον σκληρο, ειναι σαν ενος απλου βυσματος ρευματος, δηλαδη στρογγυλη.
Εχω συνδεσει στο media player τον σκληρο και με τους δυο τροπους. Με το ενα καλωδιο μονο, αλλα και με τα δυο. Επισης, τον εχω formαρει με πολλους τροπους (Mac, NTFS, FAT), αλλα παλι τιποτα. Απλα δε τον αναγνωριζει. Εχει κανεις ιδεα τι μπορει να συμβαινει;;;;;;;

Thnx for "listening" και περιμενω προτασεις για το τι μπορει να φταιει.


Y.Γ. Οποιο παιδάκι λύσει το πρόβλημα, θα έχει διπλό rep.

ilias78
28-10-2011, 14:03
κανα update στο firmware του media player εκανες?

Dragonpaul
28-10-2011, 14:07
Το σκέφτηκα, αλλα δε νομίζω ότι είναι αυτο. Θα το κάνω πάντως....

ilias78
28-10-2011, 14:12
οι συσκευες με usb 3.0, ειναι απολυτα συμβατες με usb 2.0. ακομα και με usb 1.0.
για να μου λες οτι τον εκανες format, σημαινει οτι το pc σου τουλαχιστον τον διαβαζει. αρα δεν ειναι θεμα σκληρου ή καλωδιου αλλα του media player σου.

Dragonpaul
28-10-2011, 14:16
Ναι ρε γμτ, αλλα τι να είναι;;;;; Και πρέπει να βρω τώρα πως γίνεται και το update. Υποτίθεται πως επειδή έχει Wi Fi το κάνει κι έτσι, αλλα μου βγάζει μήνυμα λάθους.

ilias78
28-10-2011, 14:21
βασικα κοιταξα στο site της lg αλλα δεν βρηκα κατι για update. στο ελληνικο. γιατι προσπαθω να μπω στο ξενο και με βαζει μονο στο ελληνικο.

ειναι ανοιχτο το wifi? για συνδεσε τον με ethernet μηπως και κανει.

Dragonpaul
28-10-2011, 16:22
Βασικά Ηλία, όπως το πρώτο mp που είχα, θέλει να περάσεις το update σε stickακι και να το βρει εκει για να το κάνει. Το συνειδητοποίησα πριν λίγο. Αλλα, όπως είπες, δε βρίσκω update.

ilias78
28-10-2011, 16:32
νομιζω πως ειναι αυτο.

http://tweakers.net/meuktracker/24473/lg-dp1w-20100909v202.html

http://www.x-drivers.com/catalog/bios_firmware/network_media_players/companies/lg/models/dp1b/21802.html

παυλο για διαβασε και εδω....

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?97610-LG-MediaPlayer-DP1W-%F4%EF-%DD%F7%E5%E9-%EA%E1%ED%E5%DF%F2/page3

Dragonpaul
28-10-2011, 17:35
Ηλία, δε τα διάβασα ακόμα (είμαι για καφε), αλλα θα τα διαβάσω σπίτι.
Σε ευχαριστω!!!!

ilias78
28-10-2011, 17:37
μπορει να ειναι κ βλακεια αυτο, αλλα αν εχει κανας φιλος σου κανα σκληρο στα 720gb ή 1T για βαλτον να δεις αν τον διαβαζει.

WolfRathmA
28-10-2011, 17:45
Παυλο αν θες κοιτα εδω για updates

http://www.lg.com/gr/support/product/support-product-profile.jsp?customerModelCode=DP1WPBC&matchedModelCode=NOT_MATCHED&searchEngineModelCode=DP1WPBC&initialTab=documents&targetPage=support-product-profile#

Dragonpaul
28-10-2011, 17:54
Σε ευχαριστω Αποστολή. Θα τσεκαρω και αυτο. Πάντως, αν δε γίνει κάτι με το update, την "εκατσα".

Dragonpaul
29-10-2011, 11:58
Hallelujah!!!!!!!!
Επιτελους δουλεψε!!!!!!! Μαλλον το update επρεπε να εφταιγε, αν και το θεωρω τελειως κουλο αυτο. Παντως τωρα "βλεπει" κανονικα το δισκο.

ilias78
29-10-2011, 13:07
τελος καλο ολα καλα λοιπον.

Dragonpaul
29-10-2011, 13:17
Ναι Ηλία και σε ευχαριστω και πάλι.
Βέβαια τώρα ψάχνω να αγοράσω και ένα δεύτερο USB 3 καλώδιο και μου ζητάνε 10 ευρώ!!!!!! Άκου εκει...

ilias78
29-10-2011, 13:21
για δες κανα ebay

EDIT
δες εδω. 1.54 λυρες με δωρεαν μεταφορικα

http://www.ebay.co.uk/sch/?_kw=usb%203.0%20cable&_clu=2&_fcid=80&_localstpos=&_sc=1&_sop=15&_stpos=&gbr=1

Dragonpaul
29-10-2011, 13:39
Ισοβιο rep στον Ηλία!!!! Χα χα χα....
Ηλία μου, εκτιμώ ιδιαίτερα που εψαξες, αλλα δε την παλεύω να περιμένω 10 μέρες να έρθει. Είμαι κέντρο τώρα και ψάχνω. Αν δε βρω βλέπουμε...
Σε ευχαριστω.

ilias78
29-10-2011, 13:44
χαχαχααχχαχαχα

στο πλαισιο πηγες? 3.90 εχει. τυπος Α-Α

Dragonpaul
29-10-2011, 14:09
Τώρα μόλις εκει ήμουν. Δεν έχουν... Κάτσε, θα πάω και στο άλλο στη Στουρναρη.

WolfRathmA
30-10-2011, 03:46
Παύλο, by the way το player αυτο τι λέει; Είναι καλο; Το είχα σκεφτεί απλα να το έπερνα στους γονείς μου. Είναι εύκολο στη χρήση;

Dragonpaul
31-10-2011, 00:04
Nαι Αποστολη. Ειναι πανευκολο και κανει για τα παντα. Διαβαζει τα παντα και δεν εχω συναντησει προβλημα πουθενα. Το μενου του ειναι για παιδακια.

mitsios
01-11-2011, 16:43
Να ρωτησω κατι..Στο seek του blue ray σας κανει τοσο θορυβο?Αυτον τον ηχο που κανει σαν να γρατζουναει λεω οταν φορτωνει.Μου φαινεται παραξενο που ακουγεται ετσι.3 μετρα στον καναπε καθομαι και ακουγεται!Το ps3 το εχω 1 μηνα και ακουγεται ετσι απο την αρχη.Να υποθεσω-ευχηθω οτι ειναι φυσιολογικο και ειναι απο συνηθεια μου στους υπολογιστες,που ειναι περισσοτερο αθορυβο και γι αυτο μου κανει εντυπωση.

djpar
01-11-2011, 19:12
εμενα σε καποια παιχνιδια κανει τρελο θορυβο πχ L.A Noire σε καποια αλλα οχι

mitsios
02-11-2011, 00:44
Εμενα για παραδειγμα στο Red dead redemption ακουγεται πολυ,ενω στο uncharted 2 ουτε που το ειχα παρατηρησει!

djpar
02-11-2011, 10:33
ακριβος...καποια παιχνιδια πιστευω οτι ειναι "κακο" γραμμενα για το bluray δλδ εχω παιξει καποια παιχνιδια χωρις install και δεν εχω ακουσει καθολου το bluray κ εχω παιξει και αλλα με install κοντα στα 4-5 GB και ακουγετε συνεχεια το bluray

Lefteris_X
02-11-2011, 12:55
αυτό που ακούγεται είναι ο σερβομηχανισμός του drive, είτε λέγεται CD-ROM, DVD-ROM, BD-ROM (Blu-ray, και όχι Blueray).

Και συμβαίνει όταν ο κώδικας απαιτεί συνεχή data, απο "μακρινά" μεταξύ τους σημεία του οπτικού δίσκου. Έτσι το λέιζερ αναγκαστικά μετακινείται πάνω - κάτω απο τον σερβομηχανισμό, με συνέπεια να ακούει ο χρήστης ήχους "σβιν - σβούν" απο το drive και επειδή δεν καταλαβαίνει τι ακούει, να ανησυχεί.

Σε αρκετά παιχνίδια που έχουν μεγάλο όγκο data και ταυτόχρονα χρειάζονται να έχουν πρόσβαση σε διαφορετικά σημεία του οπτικού δίσκου, όταν βέβαια επαρκεί ο ελεύθερος χώρος σε αυτόν (αλλά και επιτρέπει το χρονοδιάγραμμα ανάπτυξης του τίτλου, για περαιτέρω προγραμματισμό), οι ομάδες ανάπτυξης κάνουν την εξής τεχνική: τα data που χρειάζονται πιο συχνά να φορτώνονται, τα αντιγράφουν ξανά και ξανά πάνω στον οπτικό δίσκο, ανά "περιόδους", ώστε να μην χρειάζεται ο σερβομηχανισμός να οδηγεί το λέιζερ πάνω-κάτω για να τα φορτώσει = γρηγορότερη πρόσβαση στα data.

Οπότε μην φοβάστε που ακούτε το σερβομοτέρ. Κανένα CD, DVD, BD δεν χαλάει λόγω σερβομοτέρ. Εκτός και αν κάποιος πετύχει PS3 με αστοχία υλικού στο συγκεκριμένο εξάρτημα.

Τέτοιοι ήχοι, εμάς τους παλιότερους, μας είναι "μουσική" στα αυτιά μας, καθώς (τουλάχιστον προσωπικά), έχω ακούσει άπειρους παρόμοιους ήχους, απο την πρώτη δισκέτα που έβαλα σε drive στην ζωή μου (δισκέτα 8 ιντσών, πριν βγει καν αυτή των 5 1/4....και πολύυυυυυ πριν αυτή των 3.5 ιντσών....ποια CD, DVD, BD.....:P)

djpar
02-11-2011, 13:50
αυτο εννοω "κακο" γραμμενα,επισης επειδη το bluray ειναι και 25/50 GB επιτρεπει σε αυτους που τα φτιαχνουν να γραφουν τα ιδια κ τα ιδια πολλες φορες για να μην "κουραζετε"

mitsios
02-11-2011, 16:25
Γνωστος και σε μενα αυτος ο ηχος Λευτερη,καθως και η λειτουργια του,αλλα νομιζα οτι ο συγκεκριμενος ηχος ηταν "πακετο" μονο στα cd-dvd drive των υπολογιστων (μιας και ειμαι μολις ενα μηνα στο ps3) και στις κονσολες δεν ηφισταται.

Lefteris_X
02-11-2011, 17:15
αυτο εννοω "κακο" γραμμενα,επισης επειδη το bluray ειναι και 25/50 GB επιτρεπει σε αυτους που τα φτιαχνουν να γραφουν τα ιδια κ τα ιδια πολλες φορες για να μην "κουραζετε"


αυτή η τεχνική χρησιμοποιείται απο τα τέλη των 80ς σε δισκέτες, αλλά με απειροελάχιστα παραδείγματα, αργότερα τα παραδείγματα αυξήθηκαν στα τέλη 90ς στο CD-ROM (περίοδος 96-99), μέχρι που η τεχνική της επανάληψης data άνθησε πλήρως στην εποχή του PS2 και του DVD (4.37/8.05 GB) σε πολλούς τίτλους.

οπότε δεν είναι αποκλειστικά λόγω blu-ray. Τα είπα, μόνο για να μην παραπληροφορηθεί ο κόσμος αλλά και και να τα μάθει με την σωστή σειρά/αλήθεια, όχι για να σε διορθώσω - ούτε να "στην πω" Πάρη. yes? ίσα-ίσα το αντίθετο: ελπίζω να συγκρατήσεις στην μνήμη σου την παραπάνω σειρά των μέσων αποθήκευσης, για μελλοντική χρήση (όπως όταν γράψεις βιβλίο :D)

djpar
02-11-2011, 19:22
ευχαριστο,θα βαλω απο κατω copyright.Εγω ανεφερα το bluray γιατι ακομα κ μεχρι σημερα τα περισσοτερα παιχνιδια ειναι μεχρι το 25αρι...μια βολτα στα torrent τα λεει ολα

Lefteris_X
02-11-2011, 19:57
παρακαλω. βεβαια αυτο με το copyright δεν το καταλαβα τι θες να πεις κ επειδη σαν ειρωνια μου φαινεται, το προσπερνω δεν προσφερει τιποτα. αν δεν ειναι, οκ κανενα προβλημα τοτε, οποτε απαντησε που κολλαει που το ειπες, αν θελεις βεβαια.
επισης τα τορρεντς και αυτα που κολλανε, με το σβιν-σβουν του BD-ROM και τις επεξηγησεις σερβομοτερ κ επαναληψη των data;;;;

djpar
02-11-2011, 20:25
για μελλοντική χρήση (όπως όταν γράψεις βιβλίο )

εδω κολλαει το copyright...γελασα ρε,δεν στην ειπα.
Παντος ΕΑΝ γραψω βιβλιο θα εκανα αναφορα...

τα Τορρεντ κολλανε στο οτι τα παιχνιδια ειναι μικρα(και το βλεπουμε μεσα απο εκει για ευκολια) και μπορουν οι devs να γραφουν παραπανω απο μια φορα τα πραγματα για να μην "κουραζετε" το bluray

Lefteris_X
03-11-2011, 00:18
OK :D είμαι επίσημα για τον φούτσο...το είχα ξεχάσει τελείως αυτό που ο ίδιος είχα πετάξει (όταν γράψεις βιβλίο).

χο χα χο χα χο :P

Ixor24
16-11-2011, 13:29
ρε παιδια ποια τοσο μεγαλη διαφορα εχουν αυτες οι δυο ram ετσι ωστε να εχουν 25€ διαφορα?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.552673

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.556107

kabamaru
16-11-2011, 14:02
Μαλλον οτι οι Kingston ειναι ονομα και δινουν εφ ορον ζωης εγγυηση

mitsios
17-11-2011, 04:45
Σαν στοιχειο για την διαφορα της τιμης θα ελεγα και εγω αυτο.Αλλα η αλλη ειναι η ακριβη.Η Apacher!Κ σιγα το Lifetime!7 χρονια ειναι σαν Lifetime ετσι οπως καταντησε η τεχνολογια.

fotaras
05-12-2011, 22:10
Χαιρετε παιδες,δεν ηξερα που να ποσταρω την απορια μου,βασικα δεν υπαρχει καποιο thread γαι αρχαριους περι υπολογιστων,οποτε ρωταω εδω,που ειναι καπως σχετικο.
Το προγραμμα "windows live messenger" απο υπολογιστη με windows xp (service pack 3) πως το κανουμε απεγκατασταση-διαγραφη?
Στην λιστα με ολα τα προγραμματα δεν υπαρχει για να το διαγραψω,το ιδιο και απο την "προσθαφαιρεση προγραμματων" απο τον πινακα ελεγχου,ουτε εκει υπαρχει για να το διαγραψω.

djpar
05-12-2011, 22:22
windows live essentials 2011 πρεπει να λεει για τσεκαρε

fotaras
05-12-2011, 22:31
^^ Μονο "windows live essentials" χωρις το 2011 εχει στην λιστα με τα προγραμματα στην προσθαφαιρεση προγραμματων απο τον πινακα ελεγχου.Αυτο ειναι?Να το σβησω?

djpar
05-12-2011, 22:44
αυτο ειναι σβηστω

fotaras
05-12-2011, 22:59
Κομπλε,εγινε η δουλεια.Μεσα σε ενα λεπτακι.Εγω ειχα καμια ωρα που το εψαχνα πως να το σβησω!Σε ευχαριστω να'σαι καλα.

ilias78
27-12-2011, 20:08
για δωστε μου τα φωτα σας οσοι γνωριζεται.
ενας φιλος στο pc του, εχει για καρτα γραφικων μια nvidia geforce 8400 gs, η οποια εχει κ hdmi εξοδο.
αγορασε μια οθονη (και tv monitor) samsung που εχει θυρα hdmi.
κανοντας συνδεση λοιπον με hdmi, με του που μπαινει στα windows (εχει xp πανω) ακουγεται συνεχεια ενας ηχος σαν χριστιρισμα (πχ οταν δεν πιανεται σταθμο στο ραδιο). αλλαξα καλωδιο hdmi μηπως και ειναι προβληματικο, αλλα παλι το ιδιο εκανε.
τι μπορει να φταιει?

djpar
28-12-2011, 20:23
το hdmi δεχεται νομιζω συγκεκριμενες αναλυσης 720p(1366x768) κτλ,για τσεκαρε μηπως δεν εχει βαλει σωστη αναλυση και επισης δες στις συσκευες αναπαραγωγης να σβησεις την επιλογη HDMI OUT μηπως ειναι αυτο

JGT
28-12-2011, 23:05
Παιδιά, χρόνια πολλά. Είμαι φρέσκο μέλος της παρέας και η αφορμή είναι η ανταλλαγή απόψεων που είδα ότι κάνετε, όταν προσπάθησα μέσω της αναζήτησης google να βρω λύση στο πρόβλημα που μου δημιούργησε από το πουθενά ο αποκ/της Nova HD 831. Καλώς σας βρήκα λοιπόν και ζητάω τη συμβουλή και τα φώτα σας στην επίλυση. Το story έχει ως εξής:
Είμαι συνδρομητής μόνο σε Novacinema 1 & Novasports 1 - Disney. Μέχρι πρότινος είχα τον αναλογικό αποκωδικοποιητή όπου εύκολα και απλά μπορούσα να κάνω εγγραφή ενός αγώνα ή ταινίας σε dvd. Με παίρνουν τηλέφωνο και με αναγκάζουν, λόγω της γνωστής εξέλιξης μετάβασης από αναλογικό σε ψηφιακό σήμα, να πάρω τον νέο HD 831, λέγοντάς μου ότι δεν αλλάζει τίποτα παρά μόνο ότι θα έχω τέλεια εικόνα. Πράγματι, τον πήρα δωρεάν και τον συνέδεσα. Η εικόνα πολύ καλή αλλά διαπίστωσα ότι το PVR είναι απενεργοποιημένο (νεκρό) και δεν μπορώ να κάνω εγγραφή. Όταν τους ρώτησα μου είπαν ότι αν θέλω να εγγράφω πρέπει να γίνω συνδρομητής του πλήρους δορυφορικού πακέτου και να πάρω τον PVR αποκωδικοποιητή, ο οποίος έχει ενσωματωμένο σκληρό και θα μπορώ να κάνω recording απευθείας εκεί. Βεβαίως αυτό δεν μου το είπαν από την αρχή με αποτέλεσμα να βρεθώ υποβαθμισμένος σε σχέση με τα facilities που απολάμβανα με τον αναλογικό, δηλ. τις εγγραφές διαφόρων προγραμμάτων. Έτσι μας εκβιάζουν ουσιαστικά να οδηγηθούμε στα πακέτα που αυτοί θέλουν και να μας τα παίρνουν χοντρά από την τσέπη. Εγώ δεν θέλω να γίνω συνδρομητής του δορυφορικού, γι' αυτό ρωτάω ξέρει κανείς κάποιο τρόπο να μπορέσω να κάνω recording σε εξωτερκό σκληρό;;;;
Έχω εξωτερικό σκληρό που τον χρησιμοποιώ στον PVR της digea. Ο HD 831 έχει μόνο μία θύρα USB (σκόπιμα) που μπαίνει το stick για την σάρωση του σήματος. Αν βάλω hub και πατήσω επάνω τον εξωτερικό σκληρό θα μπορώ να κάνω recording π.χ. ενός αγώνα από το novasports1;;;
Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπο;;;;; Ξέρει κάποιος ειδικός::::

djpar
30-12-2011, 19:22
απο οτι καταλαβα το εχουν απενεργοποιηση οι ιδιοι.Αν βαλεις το παλιο σου λειτουργει και ας εχει αναλογικα τα καναλια

Avenger_Seraphim
03-01-2012, 00:00
Πριν ένα μήνα στην οθόνη του υπολογιστή μου είδα την μπλε οθόνη. Μετά απο ένα restart η ένδειξη failed to boot έκανε την εμφάνιση της. Μετά απο αγορά νέου σκληρού δίσκου ο οποίος λειτουργεί άψογα, θέλησα να ανακτήσω τα αρχεία του παλαιού σκληρού δίσκου.

Συνδέοντας τον με τον υπολογιστή είχε ως αποτέλεσμα να πηγαίνει πολύ αργά. Κοίταξα στο "ο υπολογιστής μου" αν υπάρχει κανονικά εκει, με χαρά είδα το εικονίδιο και την μπάρα με τα πόσα GB είναι γεμάτα κλπ. Μετά απο προτροπή του υπολογιστή έκανα επανεκκίνηση, αλλα με το που έγινε αυτό ο υπολογιστής άρχισε να είναι αργός και πάλι, και στο "ο υπολογιστής μου" φαινόταν το εικονίδιο του σκληρού δίσκου, αλλα όχι η μπάρα με τα πόσα GB είναι γεμάτα κλπ.

Backup δεν είχα κρατήσει όμως... Ξερει κανείς κάποιον τρόπο για να ανακτήσω έστω και μερικά απο τα αρχεία μου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

badboyfriend
03-01-2012, 02:02
Έχει προγράμματα για recovery. Είχα σώσει τα πάντα από ένα σκληρό που είχε πεθάνει παλιά (δεν τον έβλεπαν καν τα windows). Δε θύμαμαι τώρα όνομα προγράμματος, αλλά με ένα search hdd recovery or something όλο και κάτι θα βρεις

fotaras
03-01-2012, 08:24
Ας γραψω και εγω το προβλημα μου με το netbookακι μου.Δεν ξερω αν εχει σημασια αλλα ας γραψω και τα στοιχεια του netbook.Ενα Toshiba ειναι αγορασμενο πριν 2 χρονια,με windows xp home sp3 αγορασμενα και αυτα και οχι σπασμενα,βασικα ηταν ηδη περασμενα μεσα.
Συγκεκριμενα το netbook ειναι αυτο :
http://www.ideal.gr/index.php?option...718&Itemid=644

Το προβλημα ειναι το εξης.Θα ανοιξω το netbook,καλη ωρα οπως τωρα,θα κανω οτι κανω,σερφαρισμα στο ιντερνετ,θα δω καμια ταινιουλα(ω ναι,στις 10 ινσες του!!!!!),ποιος ξερει και τι αλλο,και καποια στιγμη θα το κλεισω.Αφου το κλεισω,εαν παω να το ξανανοιξω ο υπολογιστης δεν λειτουργει.Ανοιγει μεν,αναβουν κ 2 λαμπακια απο τις λυχνιες που εχει(βασικα το ενα λαμπακι ειναι οτι ειναι συνδεδεμενο στο ρευμα και το αλλο ειναι το λαμπακι λειτουργιας,οτι και καλα λειτουργει ο υπολογιστης)αλλα δεν αναβει η οθονη.Κανει κ μια συντομη(της ταξης των 2 δευτερολεπτων περιπου)λειτουργια το ανεμιστηρακι του οταν το ανοιγω και μετα μενει εκει.Σβηστη η οθονη,αναμενα μονο τα 2 λαμπακια που προανεφερα και δεν κανει τιποτα απολυτως.Αναγκαστικα το κλεινω κρατωντας πατημενο το κουμπι on-off που εχει.
Εαν ομως το αφησω για λιγη ωρα σβηστο,κανα δεκαλεπτο περιπου και δοκιμασω να το ανοιξω,μετα θα ανοιξει μια χαρα.Οπως καλη ωρα και τωρα,το ειχα κλειστο ολο το βραδυ,πατησα το κουμπι να ανοιξει και ανοιξε μια χαρα.

Το παραπανω θεμα μου το ειχα παρατηρησει πριν λιγο καιρο κυριως οταν το εκανα επανεκκινηση.Ενω εσβηνε ο υπολογιστης μετα δεν αναβε για να κανει restart.Αργοτερα ειδα οτι αν το κλεισω και παω να το ξανανοιξω σχεδον αμεσως(η εστω μετα απο ενα δυο λεπτα)δυστηχως δεν ανοιγει.

Να σημειωσω οτι δεν κανω και καμια τρελη χρηση του υπολογιστη για να πεις οτι ζεσταινεται και για αυτο δεν ανοιγει αμεσως μετα την απενεργοποιηση του,οτι και καλα για αυτο ανοιγει μετα απο κανα δεκαλεπτο που θα "κρυωσει" λιγο.

Αυτο ειναι εν ολιγοις το προβλημα που εχω,εαν μπορει καποιος να μοιραστει τις γνωσεις του θα του ημουν ευγνωμων.

gmarinps3
03-01-2012, 14:43
Κατά πάσα πιθανότητα ετοιμάζεται να σε χαιρετήσει το τροφοδοτικό.
Για τον λόγο αυτό πριν πεθάνει μάλλον πρέπει να πας να το δουν γιατί όταν ψοφήσει μπορεί να πάρει και τίποτα μαζί του. (μητρική, κάρτα γραφικών) κλπ
Όσο δουλεύει ακόμα μην το αφήσεις έτσι.

fotaras
03-01-2012, 21:21
^^ Σε ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου.Το τροφοδοτικο ποιο ειναι?Ειναι το καλωδιο του ρευματος?Δεν ξερω αν εχει σημασια αλλα να σημειωσω οτι το netbook παιρνει ρευμα συνεχεια με το καλωδιο του ρευματος το οποιο το συνδεω σε ενα ups που εχω στο σπιτι.Την μπαταρια δεν την χρησιμοποιω στο σπιτι,την εχω για οταν το παιρνω μαζι μου εξω.
Εψαξα στο google και βρηκα και αυτο εδω
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=514428
Ο τυπος εχει το ιδιο προβλημα με εμενα και απο οτι λενε και οι υπολοιποι ειναι το τροφοδοτικο του.

gmarinps3
05-01-2012, 18:37
Μακάρι να ήταν τόσο απλό , μιλάω για το εσωτερικό μέρος που για εσένα δεν είναι διακριτό και καταλήγει το ρεύμα μετά το καλώδιο τροφοδοσίας.

fotaras
06-01-2012, 14:58
Ψαχνοντας απο εδω και απο εκει στο google ειναι αρκετοι που λενε για το συγκεκριμενο netbook οτι μπορει να λυθει το προβλημα αυτο κανοντας αναβαθμιση στο BIOS.
Μπηκα στην toshiba και υπηρχε διαθεσιμη αναβαθμιση για το BIOS την οποια και εκανα στο netbook πριν λιγες μερες.
Μεχρι στιγμης δεν το ξαναεκανε αυτο το πραγμα,ειδικα μια μερα το ειχα ξετιναξει στις επανεκκινησεις το netbook αλλα και παλι δεν ξαναεκανε κατι.
Ελπιζω να παραμεινει ετσι,αν το ξανακανει μετα δυστηχως πρεπει να το παω καπου να το δουν.Δυστηχως εχει ληξει και η εγγυηση πριν κανα 2μηνο.

georgiosdam
06-01-2012, 23:54
Ξαφνικά στο ps3 δεν βγαίνει ήχος από το hdmi καλώδιο!! Η εικόνα είναι μια χαρά... Άλλαξα το καλώδιο και πάλι δεν βγαίνει ήχος!! Άλλαξα και θύρα (port) hdmi στην τηλεόραση αλλά πάλι δεν βγάζει ήχο!! Από οπτική ίνα ο ήχος βγαίνει μια χαρά!! Τι μπορεί να φταίει;;;

Dragonpaul
07-01-2012, 00:00
Προσπαθησες να πας απο τα settings του ηχου και να ορισεις HDMI για εικονα ΚΑΙ ηχο; Τωρα δεν ειμαι σιγουρος πως φαινονται αυτα, αλλα για κανε ενα check.

georgiosdam
07-01-2012, 00:08
Προσπαθησες να πας απο τα settings του ηχου και να ορισεις HDMI για εικονα ΚΑΙ ηχο; Τωρα δεν ειμαι σιγουρος πως φαινονται αυτα, αλλα για κανε ενα check.

Το έχω κάνει ρε αδερφέ αυτό!!! Του άλλαξα να βγάλει ήχο από οπτική ινα και βγάζει μια χαρα!! Το ξαναβάζω να βγάλει ήχο απο hdmi καλώδιο και ήχος καπούτ!! Μεχρι εχθές δούλευε μια χαρα!! Μάλλον ειναι hardware !!! Εχω ακουσει για ylod για ματάκι στο bluray!!! Να μη βγάζει ηχο απο hdmi καλωδιο δεν εχω ξανακούσει!!!

MajereMP44
07-01-2012, 00:19
ΕΙδες τι παθαινεις με το να παιζεις μονο Pro?Σιχαθηκε το Θαναιλακη το μηχανημα. Αν θες περα απο την πλακα βαλε και κανενα αλλο παιχνιδι μπας και......ανοιξουν οι φωνητικες χορδες.

georgiosdam
07-01-2012, 00:42
ΕΙδες τι παθαινεις με το να παιζεις μονο Pro?Σιχαθηκε το Θαναιλακη το μηχανημα. Αν θες περα απο την πλακα βαλε και κανενα αλλο παιχνιδι μπας και......ανοιξουν οι φωνητικες χορδες.

Χαχαχαχαχα το θαναιλακη το σιχάθηκα κ γω και ακούω μεταδοση στα γαλλικα!!!!!!! Τωρα δεν πιστευω να μιλας σοβαρα!!!!! Πάντως σοβαρά αν μιλάς δεν παίζει φωνή ούτε οταν χρησιμοποιω το ps3 ως media server!!!

MajereMP44
07-01-2012, 00:54
χαχα και γω στα γαλλικα το εχω
Ε τοτε βραστα...δεν εκανα πλακα εντελως, λεω μπας και κολλησε το μυαλο σου πανω στα νευρα σου και δεν δοκιμασες κανα αλλο παιχνιδι ή καμια ταινια.Αλλα αφου λες οτι δοκιμασες...
υπαρχει η τελευταια λυση η ακραια , να φταιει ολη η τηλεοραση και οι 2 θυρες hdmi δλδ. οποτε να δοκιμασεις και σε αλλη τηλεοραση.Και μετα να σιγουρευτεις οτι φταιει το μηχανημα. Αλλιως παιξε μπαλα με την οπτικη ινα (παλι καλα που υπαρχει κιαυτη).Κωλο-μηχανηματα ολο χαλανε.Υπομονη/.