PDA

View Full Version : Τεχνικά προβλήματα



Pages : 1 2 3 4 [5]

tonybsg
12-02-2019, 11:35
Γενικά και το connection test του PS4 δεν νομίζω ότι την πολυπαλεύει, αν το κάνω δέκα φορές μπορεί να μου βγάλει 10 διαφορετικά αποτελέσματα σε 50άρα γραμμή (από 12 μέχρι 45 μέσω powerline και γω)

rookie
12-02-2019, 22:02
Εχει κανεις καμια ιδεα αν σε αυτα τα λεφτα υπαρχει καλυτερη επιλογη? Καλυτερη εταιρεια ας πουμε?
https://www.public.gr/product/tp-link-powerline-av500-tl-wpa4226kit-wifi-extender-kit/prod6570204pp/

tonybsg
12-02-2019, 22:28
Εχει κανεις καμια ιδεα αν σε αυτα τα λεφτα υπαρχει καλυτερη επιλογη? Καλυτερη εταιρεια ας πουμε?
https://www.public.gr/product/tp-link-powerline-av500-tl-wpa4226kit-wifi-extender-kit/prod6570204pp/Εγώ έχω κάτι Devolo 1000αρια, αλλά δεν είναι wifi extenders δυστυχώς

Πρέπει να κοστίζουν λίγο παραπάνω τώρα από το μπάτζετ σου, αν και τα είχα πάρει κάνα 60€ σε προσφορά από cosmodata

Έχω βρει την υγεία μου πάντως, κλειδώνει το πισι στα 40+ σε 50αρα γραμμή όπως και το PS4
Είναι καλά γενικά τα devolo πάντως

rookie
12-02-2019, 22:39
Εγώ έχω κάτι Devolo 1000αρια, αλλά δεν είναι wifi extenders δυστυχώς

Πρέπει να κοστίζουν λίγο παραπάνω τώρα από το μπάτζετ σου, αν και τα είχα πάρει κάνα 60€ σε προσφορά από cosmodata

Έχω βρει την υγεία μου πάντως, κλειδώνει το πισι στα 40+ σε 50αρα γραμμή όπως και το PS4
Είναι καλά γενικά τα devolo πάντως

Δηλαδη τα θεωρεις καλυτερα απο τα tp-link?

Επισης πως μετρας την ταχυτητα του Ps4? Απο το τεστ του?
Κοιτα να δεις....εγω το Modem το εχω συνδεδεμενο με το pc και μετραω στα speed test του ιντερνετ γυρω στα 65 (κατω στο κουτι στην εισοδο της πολυκατοικιας εχω 85 αλλα ειναι μια πονεμενη ιστορια γιατι εχω τετοιες απωλειες μεχρι να φτασω στο σπιτι μεσα).
Ακου τωρα ομως. Το σπιτι ειναι μεζονετα αρα δυο πατωματα. Αν βασιστω απλα στο wifi του καινουργιου ρουτερ που μου εδωσαν με το fiber...κλαφτα χαραλαμπε....το ps4 κατω απλα σερνεται χωρις υπερβολη.
Πηρα λοιπον απο τον αδελφο μου που εχει, το σετ της tp-link, το απλό βεβαια (χωρις wifi) και εκανα την συνδεση και εδωσα κατω στο ps4 me lan μεσα απο το μπριζακι. ΚΑΙ ΠΑΛΙ ρε φιλε...μου λεει κατι 7-9 download speed to test....αντε να παει 10. Tι στο διαολο? Εχει προβλημα το Ps4? Γενικα ποτε δεν ευχαριστηθηκα ιντερνετ ταχυτητα με αυτο. Δε μπορει δηλαδη η μεταφορα απο το μπριζακι να χανει τοσο πολυ, σωστα? Αν το modem ειναι γυρω στο 65....δε μπορει η μεταφορα με tp-link να χανει τοσο πολυ και στην "αλλη ακρη" να ειμαι τοσο χαλι.
Αρα η το τεστ του ps4 μετραει τριχες ή απλα κατι δεν παει καλα με το μηχανημα.
Το εβαλα να κατεβασει και ενα παιχνιδι του Plus και παρακολουθω ταχυτητα και περιπου κατεβασει 3-4 mb το δευτερολεπτο. Καθολου καλα δηλαδη....και σκεψου οτι αυτο ειναι το καλυτερο μου, διοτι οταν ειχα adsl απλο και συνδεομουν με wifi απλα, ειχα ακομα χειροτερες ταχυτητες....

jk_blue_tiger
12-02-2019, 23:56
Εχει κανεις καμια ιδεα αν σε αυτα τα λεφτα υπαρχει καλυτερη επιλογη? Καλυτερη εταιρεια ας πουμε?
https://www.public.gr/product/tp-link-powerline-av500-tl-wpa4226kit-wifi-extender-kit/prod6570204pp/

Σε αυτα τα λεφτα δεν ξερω να σου απαντησω.
Αυτα που ξερω ειναι οτι:

α) Θα χρειστεις μεγαλυτερες ταχυτητες σιγουρα (ειδικα εαν εχεις vdsl).
Αυτα που κοιτας δινουν ενσυρματη ταχυτητα 500Μbps, το λιγοτερο που χρειαζεσαι ειναι 1000αρια.
Εγω εχω adsl και πριν χρονια που καηκαν τα παλια μου 200αρια powerlink ειχα αγορασει αυτα (https://www.skroutz.gr/s/7386308/D-Link-DHP-P601AV.html).
Οταν κανεις μια αγορα καλο ειναι να κοιτας και ποσο futureproof ειναι αυτη,
γιατι στο μελλον ενα οικονομικο μοντελο που αγοραζεις τωρα δεν θα σε καλυψει και θα αναγκαστεις να αγορασεις καινουριο.

β) η ασυρματη ταχυτητα που δινουν αυτα που διαλεξες ειναι 300mbps ακομα χαμηλοτερη δλδ.
Στη θεση σου για οικονομια θα διαλεγα τουλαχιστον αυτο (https://www.skroutz.gr/s/10994512/D-Link-DHP-W611AV.html), ή για καλυτερο ασυρματο σημα
θα επαιρνα ενσυρματα 1000αρια μαζι με αυτο (https://www.skroutz.gr/s/10341508/TP-LINK-RE305-v1.html) ή αυτο (https://www.skroutz.gr/s/7365718/TP-LINK-RE450-v1.html) (εχω το τελευταιο).
Το 1ο δινει ασυρματα 1200Mbps, το 2ο 1750Μbps δλδ 4 και 5 φορες επανω απο το μοντελο που κοιτουσες.
Οτι και να διαλεξεις πρεπει να ειναι dual band (2,4 & 5 Ghz).

Nek_Food
13-02-2019, 09:38
Αυτά τα TP-Link έχω εγώ και είμαι πολύ ευχαιστημένος.

Τα έχω πάρει σαν Kit από προσφορά σε χαμηλότερη τιμή και έχω κουμπώσει και επιπλέον WiFi extender που πήρα μόνο του (το άτιμο σχεδόν στην ίδια τιμή με το kit). Το PS4 είναι επάνω στο ρούτερ φυσικά, οπότε σε αυτά παίζουν κινητά, ταμπλέτες, φορητοί υπολογιστές και εκτυπωτές ασύρματα και ενσύρματα έχω στην άλλη άκρη του σπιτιού τον αποκωδικοποιητή της Nova για να βλέπω on demand κλπ. Σπανίως να χάσουν connection και τότε απλά τα βγάζω από την πρίζα και τα ξαναβάζω (24/7) ενώ δουλεύουν άψογα με πολλές συσκευές επάνω τους. Σπανίως να κάνει "νερά" το on demand και αυτό αν το PS4 ρουφάει αχόρταγο όλο το bandwidth από το ρούτερ (άμα κατεβάζω πολλά παιχνίδια/DLC μαζί), οπότε το σταματάω και αυτομάτως πάει πάλι φουλ. Κάνουν pair με το ρούτερ (SSID και τους κωδικούς) οπότε αν πηγαίνεις από το ένα δωμάτιο στο άλλο με το κινητό π.χ. αλλάζει συσκευή χωρίς πολλά πολλά.

Τώρα για το αν τα 500Mbps είναι λίγα τώρα ή θα είναι μελλοντικά λίγα, δεν μπορώ να σου απαντήσω. Πιστεύω είναι ανάλογα τις ανάγκες σου και τι θα κουμπώσεις επάνω, προσωπικά επί του παρόντος τα 500Mbps ενσύρματα ή 300Mbps ασύρματα δείχνουν να καλύπτουν όλες τις δικές μου ανάγκες, οι οποίες να αναφέρω δεν είναι μεν λίγες αλλά δεν είναι ούτε επαγγελματικές ούτε υπερβολικές.

Επιμένω όμως, όχι ασύρματα το PS4, προσπάθησε να το κοτσάρεις απευθείας επάνω στο ρούτερ. Γιατί δεν δοκιμάζεις έτσι να δεις τι νούμερα θα σου δώσει;

tonybsg
13-02-2019, 09:48
Δηλαδη τα θεωρεις καλυτερα απο τα tp-link?

Επισης πως μετρας την ταχυτητα του Ps4? Απο το τεστ του?
Κοιτα να δεις....εγω το Modem το εχω συνδεδεμενο με το pc και μετραω στα speed test του ιντερνετ γυρω στα 65 (κατω στο κουτι στην εισοδο της πολυκατοικιας εχω 85 αλλα ειναι μια πονεμενη ιστορια γιατι εχω τετοιες απωλειες μεχρι να φτασω στο σπιτι μεσα).
Ακου τωρα ομως. Το σπιτι ειναι μεζονετα αρα δυο πατωματα. Αν βασιστω απλα στο wifi του καινουργιου ρουτερ που μου εδωσαν με το fiber...κλαφτα χαραλαμπε....το ps4 κατω απλα σερνεται χωρις υπερβολη.
Πηρα λοιπον απο τον αδελφο μου που εχει, το σετ της tp-link, το απλό βεβαια (χωρις wifi) και εκανα την συνδεση και εδωσα κατω στο ps4 me lan μεσα απο το μπριζακι. ΚΑΙ ΠΑΛΙ ρε φιλε...μου λεει κατι 7-9 download speed to test....αντε να παει 10. Tι στο διαολο? Εχει προβλημα το Ps4? Γενικα ποτε δεν ευχαριστηθηκα ιντερνετ ταχυτητα με αυτο. Δε μπορει δηλαδη η μεταφορα απο το μπριζακι να χανει τοσο πολυ, σωστα? Αν το modem ειναι γυρω στο 65....δε μπορει η μεταφορα με tp-link να χανει τοσο πολυ και στην "αλλη ακρη" να ειμαι τοσο χαλι.
Αρα η το τεστ του ps4 μετραει τριχες ή απλα κατι δεν παει καλα με το μηχανημα.
Το εβαλα να κατεβασει και ενα παιχνιδι του Plus και παρακολουθω ταχυτητα και περιπου κατεβασει 3-4 mb το δευτερολεπτο. Καθολου καλα δηλαδη....και σκεψου οτι αυτο ειναι το καλυτερο μου, διοτι οταν ειχα adsl απλο και συνδεομουν με wifi απλα, ειχα ακομα χειροτερες ταχυτητες....

Καλά ναι χοντρικά από τα τεστ του... πρακτικά κατέβαζα τις προάλλες το Anthem με κανά 4-5mb/sec οπότε καλά είναι

rookie
13-02-2019, 10:07
Αυτά τα TP-Link έχω εγώ και είμαι πολύ ευχαιστημένος.

Τα έχω πάρει σαν Kit από προσφορά σε χαμηλότερη τιμή και έχω κουμπώσει και επιπλέον WiFi extender που πήρα μόνο του (το άτιμο σχεδόν στην ίδια τιμή με το kit). Το PS4 είναι επάνω στο ρούτερ φυσικά, οπότε σε αυτά παίζουν κινητά, ταμπλέτες, φορητοί υπολογιστές και εκτυπωτές ασύρματα και ενσύρματα έχω στην άλλη άκρη του σπιτιού τον αποκωδικοποιητή της Nova για να βλέπω on demand κλπ. Σπανίως να χάσουν connection και τότε απλά τα βγάζω από την πρίζα και τα ξαναβάζω (24/7) ενώ δουλεύουν άψογα με πολλές συσκευές επάνω τους. Σπανίως να κάνει "νερά" το on demand και αυτό αν το PS4 ρουφάει αχόρταγο όλο το bandwidth από το ρούτερ (άμα κατεβάζω πολλά παιχνίδια/DLC μαζί), οπότε το σταματάω και αυτομάτως πάει πάλι φουλ. Κάνουν pair με το ρούτερ (SSID και τους κωδικούς) οπότε αν πηγαίνεις από το ένα δωμάτιο στο άλλο με το κινητό π.χ. αλλάζει συσκευή χωρίς πολλά πολλά.

Τώρα για το αν τα 500Mbps είναι λίγα τώρα ή θα είναι μελλοντικά λίγα, δεν μπορώ να σου απαντήσω. Πιστεύω είναι ανάλογα τις ανάγκες σου και τι θα κουμπώσεις επάνω, προσωπικά επί του παρόντος τα 500Mbps ενσύρματα ή 300Mbps ασύρματα δείχνουν να καλύπτουν όλες τις δικές μου ανάγκες, οι οποίες να αναφέρω δεν είναι μεν λίγες αλλά δεν είναι ούτε επαγγελματικές ούτε υπερβολικές.

Επιμένω όμως, όχι ασύρματα το PS4, προσπάθησε να το κοτσάρεις απευθείας επάνω στο ρούτερ. Γιατί δεν δοκιμάζεις έτσι να δεις τι νούμερα θα σου δώσει;


Ναι ρε παιδι μου και εγω αυτο ρωταω...εννοω γιατι να ΜΗΝ μου κανει το 500αρι, οταν εγω εχω 100αρι Fiber το οποιο μεσα στο σπιτι δεν εχω καν τετοια ταχυτητα?
Εμενα το βασικο μου ερωτημα ειναι αλλο.
ΚΑΝΟΝΙΚΑ δεν θα επρεπε αφου ειναι 500αρια να εχουν σχεδον ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ απωλειες απο μπριζα σε μπριζα? Διοτι εγω αυτο που βλεπω απο τα test, δεν ειναι τετοιο....δηλαδη βλεπω το Ps4 μου να ειναι ΑΡΓΟ.
Για να καταλαβεις, καποια στιγμη πηρα το νεο ρουτερ (του Fiber) και το εβαλα κατω στο σαλονι (μαλλον στην κεντρικη/πρωτη μπριζα του τηλεφωνου) που ειναι σε ΕΥΘΕΙΑ ΑΠΟΣΤΑΣΗ απο το Ps4 μερικα μετρα. Ε ΚΑΙ ΠΑΛΙ με wifi το τεστ του ps4 μου εβγαζε download γυρω στα 8-12 αναλογως.....ΚΟΥΦΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ? Εννοω...οσο και να χανει το wifi και οσο "κακος" και να ειναι ο πομπος του ρουτερ που μου δωσανε, για ΤΕΤΟΙΑ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ps4 me router. θα επρεπε το πσ4 να πεταει....

Οποτε ξαναλεω, ειτε το τεστ ειναι για το πεος....ειτε για καποιο λογο το Ps4 μου δε μπορει να "τρεχει" γρηγορα ουτε με χαδια.
Ακομα και μετα που το συνεσα με lan μεσω του tp-link....απλα εγινε ΚΑΠΩΣ πιο γρηγορο. Ενω ειναι με λαν πλεον....για αυτο και ρωταω, ειναι δυνατον να εχω το modem γυρω στα 67 και πανω στο tp-link και η "απωλεια" απο to ενα τερματικο του tp-link στο αλλο να ειναι τοσο μεγαλη? Η τελικα απλα φταιει το ps4 μηχανικα?

- - - Updated - - -


Καλά ναι χοντρικά από τα τεστ του... πρακτικά κατέβαζα τις προάλλες το Anthem με κανά 4-5mb/sec οπότε καλά είναι

Οκ κατεβαζες με 4-5......αν ομως εκανες τεστ, τι θα σου ελεγε? Διοτι εγω μετα απο την μανουβρα που σου ειπα....κατεβαζα με 3-4.....αλλα και το τεστ δεν μου εβγαζε τιποτα τρελα νουμερα.....νομιζω οτι ΚΑΠΟΙΑ στιγμη που το τσεκαρα την νυχτα, χωρις ΚΑΜΙΑ αλλη συσκευη στο σπιτι να τραβαει ιντερνετ....εδειξε καπου στο 15.....το οποιο ειναι πρωτη φορα που το βλεπω στην ζωη μου ως ταχυτητα στο ps4 μου

tonybsg
13-02-2019, 10:25
Δεν είναι ότι εμπιστεύομαι το τεστ του PS4, είπα και πιο πάνω ότι συνήθως βγάζει ό,τι νά 'ναι... τώρα που έχω την 50άρα όμως θα μου βγάλει και 40 πχ

Και σου λέω πρακτικά στο Anthem τόσο έπιανε κρίνοντας από τα mb/s

Nek_Food
13-02-2019, 10:38
Βάλε το PS4 επάνω στο ρούτερ με καλώδιο να σωθείς. Εγώ πήρα 5 μέτρα καλώδιο, άλλαξα την θέση στο ρούτερ μέσα στο σπίτι να "βολέψω" το κονσολικοπάθος μου και άσε τα υπόλοιπα υπολογιστές και τηλεοράσεις να μπαίνουν ασύρματα (ή και ενσύρματα) μέσω των extenders, όλα μια χαρά τα βλέπω έτσι πόσα χρόνια τώρα. Τώρα τα 500/1000/κλπ Mbps δεν μπορώ να σου απαντήσω, κρίνω για την δική μου μικρών σχετικά αναγκών χρήση. Το speed test την κονσόλας, δεν λέει τίποτα ειδικά αν είναι ασύρματο επάνω σε ρούτερ με μέτριο WiFi, δεν μπορώ να κρίνω τα αποτελέσματα με αστεράκια... ξέρω αν δουλεύει εμένα και αν έχω θέματα. Όταν ήμουν ασύρματος στην αρχή επάνω στα όποια ρούτερ δοκίμασα είχα διάφορα "περίεργα" θεματάκια, πλέον δεν έχω ασχοληθεί μαζί της τόσα χρόνια που την έχω καλωδιωμένη. Βάλε κάτι να κατεβάζει και αν το θέλεις γρήγορα βάλε την νύχτα σε standby - sleep mode (οι ταχύτητες σε αυτό το mode "απογειώνονται"), σημασία έχει όμως όταν παίζεις διαδικτιακά να μην έχεις θέματα, αποσυνδέσεις, κλπ όμορφα οπότε ξεχνάς το WiFi και βάζεις καλώδιο απευθείας στο ρούτερ αν μπορείς αλλιώς Powerline με καλώδιο.

Viper
13-02-2019, 10:40
για αυτο και ρωταω, ειναι δυνατον να εχω το modem γυρω στα 67 και πανω στο tp-link και η "απωλεια" απο to ενα τερματικο του tp-link στο αλλο να ειναι τοσο μεγαλη?

Ναι, υπαρχει πιθανοτητα η απωλεια να ειναι τοσο μεγαλη. Με τα powerline δεν ειναι εγγυημενη η μεταξυ τους ταχυτητα. Ενα φως να αναψεις, το πλυντηριο να δουλευει, επηρεαζουν το ηλεκτρολογικο δικτυο του σπιτιου και ετσι επηρεαζονται και τα Powerline.

Εχω τα Devolo 650+ (2 συσκευες) και ειναι σε αποσταση 6-7 μετρων σε ευθεια. Το ενα στο χολ το αλλο στο σαλονι. Και ομως η μεταξυ τους ταχυτητα φτανει το μεγιστο 220 Mbit. Ειναι σε αλλη φαση οι 2 πριζες.

Παιζει ρολο αν εχεις τριφασικο ή μονοφασικο ρευμα. Παιζει ρολο αν τα Powerline κουμπωνουν πανω στην πριζα μονα τους (το σωστο) ή ειναι σε πολυπριζο (λαθος).

rookie
13-02-2019, 11:12
Ναι, υπαρχει πιθανοτητα η απωλεια να ειναι τοσο μεγαλη. Με τα powerline δεν ειναι εγγυημενη η μεταξυ τους ταχυτητα. Ενα φως να αναψεις, το πλυντηριο να δουλευει, επηρεαζουν το ηλεκτρολογικο δικτυο του σπιτιου και ετσι επηρεαζονται και τα Powerline.

Εχω τα Devolo 650+ (2 συσκευες) και ειναι σε αποσταση 6-7 μετρων σε ευθεια. Το ενα στο χολ το αλλο στο σαλονι. Και ομως η μεταξυ τους ταχυτητα φτανει το μεγιστο 220 Mbit. Ειναι σε αλλη φαση οι 2 πριζες.

Παιζει ρολο αν εχεις τριφασικο ή μονοφασικο ρευμα. Παιζει ρολο αν τα Powerline κουμπωνουν πανω στην πριζα μονα τους (το σωστο) ή ειναι σε πολυπριζο (λαθος).

Να υποθεσω οτι παιζει ρολο και αν κουμπωσω το powerline κατευθειαν πανω στην μπριζα, αλλα ΠΑΝΩ ΤΟΥ κομπωσω αλλες μπριζες (επειδη μου δινει αυτη την δυνατοτητα.....) ναι?

rookie
13-02-2019, 11:18
Βάλε το PS4 επάνω στο ρούτερ με καλώδιο να σωθείς. Εγώ πήρα 5 μέτρα καλώδιο, άλλαξα την θέση στο ρούτερ μέσα στο σπίτι να "βολέψω" το κονσολικοπάθος μου και άσε τα υπόλοιπα υπολογιστές και τηλεοράσεις να μπαίνουν ασύρματα (ή και ενσύρματα) μέσω των extenders, όλα μια χαρά τα βλέπω έτσι πόσα χρόνια τώρα. Τώρα τα 500/1000/κλπ Mbps δεν μπορώ να σου απαντήσω, κρίνω για την δική μου μικρών σχετικά αναγκών χρήση. Το speed test την κονσόλας, δεν λέει τίποτα ειδικά αν είναι ασύρματο επάνω σε ρούτερ με μέτριο WiFi, δεν μπορώ να κρίνω τα αποτελέσματα με αστεράκια... ξέρω αν δουλεύει εμένα και αν έχω θέματα. Όταν ήμουν ασύρματος στην αρχή επάνω στα όποια ρούτερ δοκίμασα είχα διάφορα "περίεργα" θεματάκια, πλέον δεν έχω ασχοληθεί μαζί της τόσα χρόνια που την έχω καλωδιωμένη. Βάλε κάτι να κατεβάζει και αν το θέλεις γρήγορα βάλε την νύχτα σε standby - sleep mode (οι ταχύτητες σε αυτό το mode "απογειώνονται"), σημασία έχει όμως όταν παίζεις διαδικτιακά να μην έχεις θέματα, αποσυνδέσεις, κλπ όμορφα οπότε ξεχνάς το WiFi και βάζεις καλώδιο απευθείας στο ρούτερ αν μπορείς αλλιώς Powerline με καλώδιο.

Ρε παιδι μου αυτο θελω να κανω...αλλα ΔΥΣΤΥΧΩΣ εκει που ειναι το Ps4 δεν εχω απο πισω μπριζα τηλεφωνου. Αρα η ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ συνδεση του με το ρουτερ ειναι αδυνατη, εκτος αν φερω ηλεκτρολογο και ανοιξει κουτια και μου βαλει μπριζα και ιστοριες που δεν θελω ουτε να σκεφτομαι.
Απο οτι καταλαβα, καποιοι θεωρουν τα devolo καλυτερα...δεκτο, αλλα σε αυτα τα λεφτα θα πρεπει να μην εχω τα να δινουν και wifi σημα, που εγω στο σπιτι που εχω (μεζονετα) και με την παπαρια wifi που εχει το ρουτερ που μου εδωσαν.....το χρειαζομαι για να βοηθαω τις υπολοιπες συσκευες. Εκτος και αν περιμενω να γινει κανα τσαφ με προσφορα στα devolo το επομενο διαστημα και στο ενδιαμεσο "κουτσοβολευομαι".....διοτι ηδη με την αλλαγη σε fiber εχω ξεφυγει οικονομικα και δεν με παιρνει να το απογειωσω....

Viper
13-02-2019, 11:23
Να υποθεσω οτι παιζει ρολο και αν κουμπωσω το powerline κατευθειαν πανω στην μπριζα, αλλα ΠΑΝΩ ΤΟΥ κομπωσω αλλες μπριζες (επειδη μου δινει αυτη την δυνατοτητα.....) ναι?

Οχι δεν παιζει ρολο. Αν το powerline εχει πριζα, μπορεις πανω του να συνδεσεις οτι θες. Το Powerline ομως να ειναι μονο του στην πριζα του τοιχου.

rookie
13-02-2019, 11:28
Παρεμπιπτοντως καποιος καλος ανθρωπος (ως rookie δεν ξερω ποιος!!!!) μου εστειλα στο Inbox μεσω rep καποιες οδηγιες για την επιλογη server του psn για το download. Ως rookie επισης, δεν καταλαβα ΠΩΣ στο διαολο θα κανω αυτη την αλλαγη ωστε να ελεγχω ποια επιλογη με βολευει.
ΘΑ ειναι μαθημα στο επομενο εξαμηνο μαλλον...χαχαχα

tonybsg
13-02-2019, 11:43
Βάλε κάτι να κατεβάζει και αν το θέλεις γρήγορα βάλε την νύχτα σε standby - sleep mode (οι ταχύτητες σε αυτό το mode "απογειώνονται")

Νεκ πάλι με πιο πρόσφατο παράδειγμα το Anthem, σε μένα και στον φίλο |WISE| γίνεται το ακριβώς αντίθετο! Πέφτει η ταχύτητα στο 1/10 ξέρω γω

rookie
14-02-2019, 11:09
Μεταξυ των δυο, πιο θα μου προτεινατε?
https://www.cosmodata.gr/product/300925/wireless-powerline-adapter-kit-asus-pl-n12-n300-av500
https://www.cosmodata.gr/product/190862/powerline-tp-link-tl-wpa4226kit-v4

Και ΑΝ παω στο δευτερο (tp-link), μηπως να δωσω ενα 20αρι ακομα και να παω σε αυτο? Η εχει διαφορα απο το προηγουμενο?
https://www.cosmodata.gr/product/288474/powerline-tp-link-tl-wpa4220t-kit-av500-wi-fi-300mbps

Axilleas_GR
14-02-2019, 12:03
Ρε συ Λυμπερη μισό λεπτό γιατί θα μας τρελάνεις τελείως. Τι δουλειά έχει η πρίζα του τηλεφώνου με τη σύνδεση του ps4. Σου είπε κανείς ότι modem - router και κονσόλα πρέπει να πίνουν ουισκακι δίπλα δίπλα ? Κατέβασε στη κεντρική παροχή - πρίζα τηλεφώνου του σπιτιού σου το modem και μη το έχεις στο δεύτερο όροφο.
Έπειτα με ένα Lan καλώδιο συνδεεις τη κονσόλα. Μη σε νοιάζει το μήκος του καλωδίου. Εμένα πχ. είναι 5,5 μέτρα το καλώδιο. Με απλή σύνδεση dsl το μη αξιόπιστο speed test της κονσόλας δίνει 14-15 mbs download.
Δηλαδή, κρίμα είναι να σκέφτεσαι τρύπες στο τοίχο και άλλες τέτοιες διαδικασίες. Κάνε τη ζωή σου λίγο πιο εύκολη.;) ;) ;)

rookie
14-02-2019, 12:14
Ρε συ Λυμπερη μισό λεπτό γιατί θα μας τρελάνεις τελείως. Τι δουλειά έχει η πρίζα του τηλεφώνου με τη σύνδεση του ps4. Σου είπε κανείς ότι modem - router και κονσόλα πρέπει να πίνουν ουισκακι δίπλα δίπλα ? Κατέβασε στη κεντρική παροχή - πρίζα τηλεφώνου του σπιτιού σου το modem και μη το έχεις στο δεύτερο όροφο.
Έπειτα με ένα Lan καλώδιο συνδεεις τη κονσόλα. Μη σε νοιάζει το μήκος του καλωδίου. Εμένα πχ. είναι 5,5 μέτρα το καλώδιο. Με απλή σύνδεση dsl το μη αξιόπιστο speed test της κονσόλας δίνει 14-15 mbs download.
Δηλαδή, κρίμα είναι να σκέφτεσαι τρύπες στο τοίχο και άλλες τέτοιες διαδικασίες. Κάνε τη ζωή σου λίγο πιο εύκολη.;) ;) ;)

Αγαπητε φιλε, συμπαικτη και συμπολεμιστη του BF1.
ΑΝ βαλω το modem ΣΤΟ ΠΑΣΟ ΤΗΣ ΚΟΥΖΙΝΑΣ (διοτι ω ναι....εκει ειναι η κεντρικη/πρωτη μπριζα) και μετα τραβησω καλωδιο lan ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΣΑΛΟΝΙ, θα εχω μεν καλυτερο σημα, δεν θα εχω πλεον γυναικα ομως, διοτι θα με χωρισει.
Ειναι και του Αγιου Βαλέντινου σημερα, μεγαλη η χαρη του!
Οποτε καλυτερα πανω και passthrought και εγω σωος....αν με πιανεις. Αλλωστε εκανα με εναν τεχνικο μια πατεντα και χωρισα γραμμες και "εστειλα" ατον πανω οροφο το σημα με λιγοτερες απωλειες....ως εκει......εχω φαει πολλες μερες με αυτο το θεμα!

Axilleas_GR
14-02-2019, 12:22
Σύντροφε συμπολεμιστη, ευτυχώς που τη κεντρική πρίζα δεν στην έβαλε ο κατασκευαστής μέσα στη κατάψυξη. [emoji14][emoji14][emoji14][emoji14][emoji14]
Αφού πάντως βρήκες λύση όλα καλά. Τα λέμε στο πεδίο της μάχης!!!

Nek_Food
15-02-2019, 09:16
Θα πρότεινα να πάρεις Powerline με την πρίζα ώστε να μπορείς να βάλεις επάνω της το ρούτερ που απαιτεί ρεύμα (λογικά θα είναι κοντά ρεύμα και τηλέφωνο). Επίσης, μπορείς αν έχεις υπομονή να περιμένεις λίγο γιατί κυκλοφορούν προσφορές ανά περιόδους όπου το kit της TP-Link (που έχω και ξέρω) αλλά και άλλα τα βγάζουν προσφορές και γλιτώνεις κάνα 20ρικο. Το τελευταίο πακέτο χωρίς την πρίζα είναι καλή προσφορά αν σκεφτεί κανείς ότι το κάθε επιπλέον powerline extender κάνει μόνο του ένα 40άρι, αλλά δεν έχει πρίζα. Από ότι είδα όλα είναι στα 500/300Mbps οπότε προσωπικά σου προτείνω το δεύτερο κιτ που έχει την πρίζα (εκεί κοντά WiFi λογικά δεν χρειάζεσαι αφού θα είναι το ρούτερ και καλά, αν και άμα είναι της πλάκας θα έχεις θέματα).

Από TP-Link σε μεγαλύτερες ταχύτητες είδα και τα παρακάτω (μάλλον είναι το καινούργιο μοντέλο):
https://www.skroutz.gr/s/8642327/TP-LINK-TL-WPA8630KIT-v1.html#

Giorgos35
18-02-2019, 11:11
Καλημέρα παιδιά..είμαι νέο μέλος μου άρεσε το φόρουμ σας και είπα να γραφτώ και εγώ...έχω ένα πρόβλημα με το ps4 αλλά δυστυχώς το φόρουμ δεν με αφήνει να ανοίξω θέμα εάν δεν συμπληρώσω τα 20 η τα 50 ποστ δεν θυμάμαι τώρα αν είναι 20 η 50...

Lefteris_X
18-02-2019, 11:33
Καλημέρα και καλώς ήρθες!

Ποιο είναι το πρόβλημα;

Giorgos35
18-02-2019, 12:34
Καλημέρα και καλώς ήρθες!

Ποιο είναι το πρόβλημα;

Το πρόβλημα είναι ότι δεν συνδέονται τα χειριστήρια μου στο ps4 ούτε καν το ενσύρματο που έπρεπε να συνδεθεί με τη μία απευθείας...

Giorgos35
18-02-2019, 12:45
Καλημέρα και καλώς ήρθες!

Ποιο είναι το πρόβλημα;

Το πρόβλημα είναι ότι δεν συνδέονται τα χειριστήρια μου στο ps4 ούτε καν το ενσύρματο που έπρεπε να συνδεθεί με τη μία απευθείας...

Lefteris_X
18-02-2019, 12:48
Κοίτα από την κάτω μεριά του joypad, στο σημείο που είναι το L2.

Θα δεις μια βίδα και δίπλα της μια μικροσκοπική τρυπούλα. Αυτή στην πραγματικότητα έχει στο εσωτερικό της ένα κουμπί που κάνει "reset" το joypad (χρησιμοποίησε μια καρφίτσα για να το πατήσεις).

Βήματα:
1- Το PS4 είναι εκτός πρίζας για τουλάχιστον 1-2 λεπτά. (αν θες πάτα και κανά κουμπί eject/on ώστε να ξεζουμιστεί και το τελευταίο φορτίο ρεύματος).
2- Βάλε το PS4 στην πρίζα και πάτα το κουμπί on του PS4.
3- Πάτα με την καρφίτσα το κουμπί στην τρυπούλα.
4- Συνέδεσε με το καλώδιο το joypad στο PS4.
5- Πάτα το κεντρικό κουμπί (home) στο joypad.

Γράψε μας τι έγινε.

ΥΓ: Εννοείται ότι αναφέρομαι στα αυθεντικά joypad της Sony.

Giorgos35
18-02-2019, 15:32
Κοίτα από την κάτω μεριά του joypad, στο σημείο που είναι το L2.

Θα δεις μια βίδα και δίπλα της μια μικροσκοπική τρυπούλα. Αυτή στην πραγματικότητα έχει στο εσωτερικό της ένα κουμπί που κάνει "reset" το joypad (χρησιμοποίησε μια καρφίτσα για να το πατήσεις).

Βήματα:
1- Το PS4 είναι εκτός πρίζας για τουλάχιστον 1-2 λεπτά. (αν θες πάτα και κανά κουμπί eject/on ώστε να ξεζουμιστεί και το τελευταίο φορτίο ρεύματος).
2- Βάλε το PS4 στην πρίζα και πάτα το κουμπί on του PS4.
3- Πάτα με την καρφίτσα το κουμπί στην τρυπούλα.
4- Συνέδεσε με το καλώδιο το joypad στο PS4.
5- Πάτα το κεντρικό κουμπί (home) στο joypad.

Γράψε μας τι έγινε.

ΥΓ: Εννοείται ότι αναφέρομαι στα αυθεντικά joypad της Sony.

Το έκανα και τίποτα...η θύρα usb2 είναι τέλειος νεκρή το λέω αυτό γιατί όταν βάζω το χειριστήριο δεν βλέπω κανένα λαμπάκι να ανάβει απτό χειριστήριο..
Η θέση usb1 μόλις βάζω το χειριστήριο αναβη κίτρινο λαμπάκι μερικά δευτερόλεπτα σβήνει και ξανά ανάβει και μετά δεν σβήσει και παραμείνη το χειριστήριο σβησμένο..παραθέτουμε εικόνα..
https://www.google.com/search?q=controller+ps4+yellow+light&client=ms-android-xiaomi-rev1&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjLovOAssXgAhWx_CoKHYEvBbYQ_AUoAXoECAsQA Q&biw=360&bih=559#imgrc=jhe27OtYbS2_jM

- - - Updated - - -

Εικόνα δεν μπορώ να παραθέσω δεν ξέρω γιατί...μου ζητάει url και που βάζω πάλι δεν μου το κάνει...τέλος πάντων ...
Καμία άλλη ιδέα... υποψιάζομαι ότι έχω πρόβλημα με της θύρες usb

tonybsg
18-02-2019, 15:47
Το έκανα και τίποτα...η θύρα usb2 είναι τέλειος νεκρή το λέω αυτό γιατί όταν βάζω το χειριστήριο δεν βλέπω κανένα λαμπάκι να ανάβει απτό χειριστήριο..
Η θέση usb1 μόλις βάζω το χειριστήριο αναβη κίτρινο λαμπάκι μερικά δευτερόλεπτα σβήνει και ξανά ανάβει και μετά δεν σβήσει και παραμείνη το χειριστήριο σβησμένο..παραθέτουμε εικόνα..
https://www.google.com/search?q=controller+ps4+yellow+light&client=ms-android-xiaomi-rev1&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjLovOAssXgAhWx_CoKHYEvBbYQ_AUoAXoECAsQA Q&biw=360&bih=559#imgrc=jhe27OtYbS2_jM

- - - Updated - - -

Εικόνα δεν μπορώ να παραθέσω δεν ξέρω γιατί...μου ζητάει url και που βάζω πάλι δεν μου το κάνει...τέλος πάντων ...
Καμία άλλη ιδέα... υποψιάζομαι ότι έχω πρόβλημα με της θύρες usb

Δοκίμασε έτσι για να ξέρουμε ότι καλώδιο+χειριστήριο είναι οκ βάζοντάς τα αλλού για φόρτιση (πχ εκεί που φορτίζεις το κινητό)

Giorgos35
18-02-2019, 17:52
Το καλοδο είναι οκ...με αυτό φορτίζω και το κινητό μου..με της θύρες usb του ps4 φορτίζω το κινητό αλλά στα χειριστήρια δεν κάνουν τίποτα...
Δοκίμασα και με καλοδιο και ασύρματα τα χειριστήρια δεν συνδέονται...έχω και ενσύρματο χειριστήριο ps4 kid.ουτε και αυτό συνδέεται...μου φενετε ότι η θύρες θέλουν επισκευή η το Bluetooth..
Κάποιο καλό τεχνικό ξερεται από Θεσσαλονίκη??
Αν επιτρέπεται κι όλας να λέτε δεν ξέρω ..αν δεν επιτρέπεται συγγνώμη κι όλας που ρωτάω..θα γουγλαρω και όπου με βγάλει το νετ..
Από τη είδα στο youtube σε αυτές της περίπτωσης αλλάζουν το τσιπακι Bluetooth.ενα άσπρο τσιπακι είναι..
Όπως και να ζει θέλει τεχνικό και μάλιστα καλό τεχνικό όχι ότι νανε

- - - Updated - - -

Δεν ξέρω τι σημενη κίτρινο λαμπάκι στο χειριστήριο...
Ίσως να θέλει να πει κάτι....
Μου αναβοσβηνει αργά 2 φορές το κίτρινο λαμπάκι στο χειριστήριο μόλις κάνω σύνδεση ps4 με καλοδιο.και μετά σβήνει και παραμένει σβηστό..

Giorgos35
18-02-2019, 18:28
Λέτε το φορμάτ να δωσει τη λύση??

alan sirer
18-02-2019, 20:50
Το καλοδο είναι οκ...με αυτό φορτίζω και το κινητό μου..με της θύρες usb του ps4 φορτίζω το κινητό αλλά στα χειριστήρια δεν κάνουν τίποτα...


απο την στιγμη που φορτιζεις εκει το κινητο σου τοτε η κονσολα ειναι μια χαρα,εχει χαλασει η υποδοχη του χειριστηριου,απλα με το που βαζεις το καλωδιο κανει μια μικρη επαφη ωστε να αναψει και μετα τελος,πιθανων αν δοκιμασεις να πιεσεις το καλωδιο η να το γυρισεις γυρω απο το χειριστηριο να αρχιζει να φορτιζει,ετσι εκανα και το δικο μου αλλα ειναι ημιμετρο και θελεις νεο χειριστηριο.

Giorgos35
18-02-2019, 21:33
Η υποδοχή του χειριστηρίου δυστυχώς είναι μια χαρά σε άλλο ps4 φορτίζει κανονικά ....
’σε που βάζω και ενσύρματο χειριστήριο ps4 kid και ούτε αυτό δεν συνδέεται ούτε και αυτό δεν το βλέπει..
Τελευταία λύση θα το κάνω φορμάτ και αν διορθωθεί καλώς...’λλιως πάει για σέρβις σε καποιο τεχνικό..

- - - Updated - - -

Από περιέργεια και μόνο..καθαρά για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις...μήπως ξέρει κανείς απτής θύρες usb τα πινέλα που είναι data+ data - ποσά volt πρέπει να έχουν???

- - - Updated - - -

Εννοώ τα πιν...και όχι τα πινέλα καθαρά πρόκειται για λάθος...πως κάνουμε επεξεργασία μυνηματος???δεν βρίσκω την επιλογή

ilias78
21-02-2019, 21:52
δεν ειναι προβλημα αλλα για να μην ανοιγω νεο θεμα το γραφω εδω.
θελω να παρω εναν εξωτερικο σκληρο δισκο. για ταινιες κ φωτο. εχω σταμπαρει τον wd elements portable 1T. το θεμα μου λοιπον ειναι πως διαβαζω σε διαφορες αξιολογησεις στο νετ οτι πολλες τηλεορασεις δεν τον διαβαζουν. εχει κανεις το συγκεκριμενο μοντελο να μου πει?

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/apothikeusi/hdd-eksoterikos-skliros-diskos/WD-Ext-HDD-Elements-Portable-1TB-Mauro-WDBUZG0010BBK-WESN.htm

MajereMP44
27-03-2019, 00:50
Παιδια για οποιον ασχολειται με το steam και pc gaming...θα ηθελα να μου πει για ποιο λογο δεν εχει vibration το χειριστηριο μου σε κανενα παιχνιδι. Μεσα στο steam δουλευει κανονικα,αναγνωριζεται στα παιχνιδια κανονικα, στην αναλογη επιλογη μπορω να νιωσω και τη δονηση κλπ αλλα στα παιχνιδια δεν έχει δονηση. Ξερει κανεις το λογο?

Το χειριστηριο ειναι καινουριο ειναι το :

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B07G13KQ57/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

Ευχαριστω

edit: στο Bastion εχει κανονικα rumble αρα το χειριστηριο δεν εχει θεμα.

Kane
02-04-2019, 14:38
Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Πήρα ένα μεταχειρισμένο game και δεν παίζει. Βγάζει μήνυμα λάθους η κονσόλα (δεν το θυμάμαι ακριβώς) για κατεστραμμένο BD. Το κοίταξα και όντως έχει μία γρατζουνιά. Κοίταξα online και είδα κάποιες λύσεις του τύπου βάλε οδοντόκρεμα, μπανάνα κλπ. Ξέρει κανείς αν δουλεύουν αυτές οι μέθοδοι ή αν έχει υπ'όψη του κάποιο τρόπο επισκευής του BD σχετικά αξιόπιστο;

Nek_Food
03-04-2019, 10:14
Αν η γρατζουνιά είναι κάθετη προς την φορά του κύκλου και είναι μικρής έκτασης (και βάθους) έχεις κάποιες ελπίδες με πρόχειρα γιατροσόφια (και πολύ καλό καθάρισμα) να την βγάλεις καθαρή έστω για λίγο ώστε να περάσει το περιεχόμενο στον δίσκο της κονσόλας και μετά να το παίξεις (με την προϋπόθεση ότι το αρχικό σημείο ελέγχου δεν έχει πρόβλημα). Αν η γρατζουνιά είναι παράλληλη με την χάραξη του δίσκου τότε όσο ρηχή και ανάλαφρη να είναι οι πιθανότητες μειώνονται κατακόρυφα. Κάποιες "αξιόπιστες" λύσεις για τα DVD κυρίως υπήρχαν σε κάποια βίντεο κλαμπ όπου έχουν ειδική συσκευή για την "διόρθωση" των γρατζουνιών, δεν ξέρω σε Blu Ray πόσο θα δουλεύει το ίδιο μηχάνημα, μπορείς να ρωτήσεις και να δοκιμάσεις. Με σπιτικά γιατροσόφια πάντως σε Blu Ray πρέπει να είσαι πολύ τυχερός, αλλά δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις (μόνο μην αρχίσεις κόλπα με γυαλόχαρτα κλπ θα γίνει χειρότερα).

ilias78
11-10-2020, 10:52
Αν ξέρει κάποιος, ενεργοποιώντας το hdr στο nova από την τηλεόραση, δεν έχω ηχο. Φταίει το γεγονός πως το nova δεν υποστηρίζει hdr? Ή χρειάζεται κάποια ρύθμιση?

ilias78
15-12-2020, 08:37
Δεν είναι πρόβλημα αλλά προβληματισμός.
Θέλω Να αγοράσω ethernet καλώδια για TV, ps4-5 κ nova. Παίρνω τα φθηνότερα ή πρέπει να προσέξω κάτι στα χαρακτηριστικά τους? Ή αγορά Θα γίνει από eshop (μαζί με switch)

https://www.e-shop.gr/ypologistes-kalodia-diktyou-1-list?table=PER&category=%CA%C1%CB%D9%C4%C9%CF+%C4%C9%CA%D4%D5%D9% D3%C7%D3&filter-7181=1

Slay
15-12-2020, 09:11
Δεν θα έχεις θέμα, πάρε φτηνά. Πανω απο 1gbit δεν εισαι, και η ταχυτητα του internet ειναι κατα πολυ χαμηλοτερη. Ακομα και για streaming απο τοπικο δικτυο δεν θα εχεις θέμα.

psx3
15-12-2020, 15:17
Δεν είναι πρόβλημα αλλά προβληματισμός.
Θέλω Να αγοράσω ethernet καλώδια για TV, ps4-5 κ nova. Παίρνω τα φθηνότερα ή πρέπει να προσέξω κάτι στα χαρακτηριστικά τους? Ή αγορά Θα γίνει από eshop (μαζί με switch)

https://www.e-shop.gr/ypologistes-kalodia-diktyou-1-list?table=PER&category=%CA%C1%CB%D9%C4%C9%CF+%C4%C9%CA%D4%D5%D9% D3%C7%D3&filter-7181=1
Cat5 για 100 Mbps και Cat5e για 1000 Mbps.

Οτιδήποτε παραπάνω είναι αχρείαστο.

ilias78
15-12-2020, 15:26
Πήρα κάτι cat6 που βρήκα στα χρώματα Κ διαστάσεις που ήθελα. Οι διαφορές στην τιμή είναι ελάχιστες.

Dragonpaul
27-02-2021, 11:36
Καλημεριζω!

Δεν ειναι τεχνικό προβλημα, αλλα περισσότερο θα ηθελα τις γνώσεις σας.
Θέλει ένας φίλος να συνδέσει με την νεα του smart TV το παλιό του DVD. Η λογική λέει πως θα έπρεπε να πάρει ενα καλωδιο scart σε HDMI και οκ. Υποθέτω, ομως, πως κατι τέτοιο δεν ειναι εφικτό, γιατι το scart δίνει αναλογικό σημα και το HDMI ψηφιακό.
Τι επιλογές εχει; Κάποιον μετατροπέα; Κατι αλλο;

Leon_DiZ
27-02-2021, 11:48
Καλημεριζω!

Δεν ειναι τεχνικό προβλημα, αλλα περισσότερο θα ηθελα τις γνώσεις σας.
Θέλει ένας φίλος να συνδέσει με την νεα του smart TV το παλιό του DVD. Η λογική λέει πως θα έπρεπε να πάρει ενα καλωδιο scart σε HDMI και οκ. Υποθέτω, ομως, πως κατι τέτοιο δεν ειναι εφικτό, γιατι το scart δίνει αναλογικό σημα και το HDMI ψηφιακό.
Τι επιλογές εχει; Κάποιον μετατροπέα; Κατι αλλο;

Υπάρχει μετατροπέας σίγουρα ο οποίος φαντάζομαι ότι δεν θα είναι και πολύ φτηνό (δλδ δεν έχει το κόστος που έχει ένα καλώδιο).

Άλλη επιλογή είναι νέο DVD player με HDMI θύρα

Θυμάμαι παλιότερα είχαν μια άλλη θύρα οι τηλεοράσεις Samsung, δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα, στην οποία σου έδινε έναν adaptorα και τα έβαζες μέσω component.

https://www.amazon.com/Samsung-BN39-01154W-CBF-Signal/dp/B005DNSCNG

ilias78
24-03-2021, 12:19
Ισως ειναι χαζο αυτο που θα ρωτησω.
Φτιάχνω καινούριο PC στο αδερφό μου κ θα του περάσω τα win 10 με φλασακαι κ αγορά κλειδιού. Έχω σε ένα φλασάκι τα windows που είχα περάσει στο δικό μου PC πριν απ 2 χρόνια κ τα είχα ενεργοποιήσει παλι με αγορά κλειδιού. Θα κάνω δουλειά με Αυτό το φλασάκι ή θα πρέπει να δημιουργήσω νέο? Το φλασάκι τον είχε φτιάξει κανονικά από το site της Microsoft. Προφανώς κ το κλειδί θα αφορά το ίδιο προϊόν (home ελληνικα)

psx3
24-03-2021, 13:24
Ισως ειναι χαζο αυτο που θα ρωτησω.
Φτιάχνω καινούριο PC στο αδερφό μου κ θα του περάσω τα win 10 με φλασακαι κ αγορά κλειδιού. Έχω σε ένα φλασάκι τα windows που είχα περάσει στο δικό μου PC πριν απ 2 χρόνια κ τα είχα ενεργοποιήσει παλι με αγορά κλειδιού. Θα κάνω δουλειά με Αυτό το φλασάκι ή θα πρέπει να δημιουργήσω νέο? Το φλασάκι τον είχε φτιάξει κανονικά από το site της Microsoft. Προφανώς κ το κλειδί θα αφορά το ίδιο προϊόν (home ελληνικα)
Κατέβασε νέο ISO file από εδώ:

https://www.microsoft.com/en-gb/software-download/windows10

Και βάλε και τις σωστές ρυθμίσεις (64-bit, UEFI/GPT) αφού μιλάμε για σύγχρονο PC.

ilias78
24-03-2021, 13:47
Με αυτό που Έχω ήδη έτοιμο, δεν θα έκανα δουλειά?

psx3
24-03-2021, 14:02
Δεν αξίζει τον κόπο, γιατί μετά θα πρέπει να κατεβάσεις updates 2+ ετών και δεν θες να μπλέξεις με τις ιδιοτροπίες του Windows Update, trust me.

ilias78
24-03-2021, 14:13
Σε ευχαριστώ πολύ.

ilias78
27-03-2021, 21:09
Επανέρχομαι επί του θέματος. Κατέβασα τα windows. Η μόνη επιλογή που μου έδωσε ήταν για γλώσσα κ 32 ή 64 bit. Επειδη δεν θυμάμαι, το είναι η έκδοση home ή pro, καθορίζεται από το είδος κλειδιού που θα αγοράσω?

opaloka
01-04-2021, 11:13
Δεν ξερω αν ειναι το σωστο thread αλλα θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με ενα προβλημα στο VR.
Μου κανει αρκετες φορες στιγμιαια χασιματα στο σημα (μαυρες οθονες για μισο με ενα δευτερολεπτο). Με ψαξιμο ειδα πως σηνηθως φταινε τα HDMI καλωδια που ηταν μαζι με το VR και δεν αλλαξα. Παρατηρησα οτι περισσοτερα χασιματα κανει οταν δεν εχω συνδεσει το PS4PRO με την τηλεοραση (αρα μενει συνδεδεμενο το VR με την κονσολα με ενα καλωδιο). Εχω απενεργοποιησει το HDR και εχω δοκιμασει και αλλες θυρες στην τηλεοραση, της οποιας δεν ξερω ποια θυρα ειναι η main hdmi επειδη ειναι μια παλια Panasonic 47" 3D.
Φυσιξα και ψεκασα με contact spray τις θυρες σε PS4pro και TV, τα ακροφυσια στα καλωδια. Το προβλημα καπως καλυτερευσε αλλα δεν λυθηκε.
Η πρωτη ερωτηση μου ειναι ΑΝ τα original καλωδια του VR ειναι 1.4 ή 2.0 (εχω τη δευτερη εκδοση ZVR2 με τα ακουστικα που μπαινουν σε ενσωματωμενες θηκες στα πλαϊνα της μασκας).
Η δευτερη ερωτηση ειναι αν φτανει να παρω 2.0 καλωδια ή αν βοηθησει να βαλω 2.1.
Οποιαδηποτε σχολια σας ειναι αυπροσδεκτα, ευχαριστω προκαταβολικα.

- - - Updated - - -

Δεν ξερω αν ειναι το σωστο thread αλλα θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με ενα προβλημα στο VR.
Μου κανει αρκετες φορες στιγμιαια χασιματα στο σημα (μαυρες οθονες για μισο με ενα δευτερολεπτο). Με ψαξιμο ειδα πως σηνηθως φταινε τα HDMI καλωδια που ηταν μαζι με το VR και δεν αλλαξα ακομα. Παρατηρησα οτι περισσοτερα χασιματα κανει οταν δεν εχω συνδεσει το PS4PRO με την τηλεοραση (αρα μενει συνδεδεμενο το VR με την κονσολα με ενα καλωδιο). Εχω απενεργοποιησει το HDR και εχω δοκιμασει και αλλες θυρες στην τηλεοραση, της οποιας δεν ξερω ποια θυρα ειναι η main hdmi επειδη ειναι μια παλια Panasonic 47" 3D.
Φυσιξα και ψεκασα με contact spray τις θυρες σε PS4pro και TV, τα ακροφυσια στα καλωδια. Το προβλημα καπως καλυτερευσε αλλα δεν λυθηκε.
Η πρωτη ερωτηση μου ειναι ΑΝ τα original καλωδια του VR ειναι 1.4 ή 2.0 (εχω τη δευτερη εκδοση ZVR2 με τα ακουστικα που μπαινουν σε ενσωματωμενες θηκες στα πλαϊνα της μασκας).
Η δευτερη ερωτηση ειναι αν φτανει να παρω 2.0 καλωδια ή αν βοηθησει να βαλω 2.1. Ειτε 2.0 είτε 2.1, χρειαζεται να ειναι επιχρυσωμενα τα βυσματα / ακροφυσια;
Οποιαδηποτε σχολια σας ειναι αυπροσδεκτα, ευχαριστω προκαταβολικα.

opaloka
05-04-2021, 09:49
Η ακρη που εβγαλα ειναι οτι περαν των νεων καλωδιων 2.0 που δεν εφταναν μονα τους να λυσουν το προβλημα, ηταν να αποεπιλεξω το HDCP και να παω την αναλυση στα 1080 αντι του Automatic. Τα καλωδια απο μονα τους ελαχιστοποιησαν τις μαυρες οθονες αλλα και παλι υπηρχαν κατα το παιχνιδι (1 ανα εικοσαλεπτο). Μετα τις αλλαγες δεν ξαναβγηκαν.

AriStos13
03-09-2021, 12:53
καλημερα θελω τα φωτα σας.
εχω στο pc μου αυτες τις ram Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4 RAM με 2 Modules (2x4GB) και Συχνότητα 3000MHz για Desktop.
και θελώ να αναβαθμισω και πηρα την την corsair vengeance lpx 3000mhz 8gb. εχω τσεκαρει οτι εχουν το ιδιο Voltage αλλα οταν την βαζω πανω ο υπολογιστης ανοιγει αλλα δενε χω σημα στην οθονη. τι μπορει να φταει?

ilias78
03-09-2021, 14:28
Τη δοκίμασες κ στις 2 κενές θέσεις? Έβαλες μόνο την 8αρα να δεις αν έχεις εικόνα?

AriStos13
03-09-2021, 14:32
Τη δοκίμασες κ στις 2 κενές θέσεις? Έβαλες μόνο την 8αρα να δεις αν έχεις εικόνα?


ναι τις δοκιμασα και μονες τους. η 8αρα δουλευει μονη της μαζι με τις αλλες δεν δουλευει.

psx3
03-09-2021, 14:51
Οι μνήμες RAM είναι όπως οι AA μπαταρίες: ποτέ mix & match, ακόμα κι αν ταιριάζουν τα specs. Εγώ για αυτό προτείνω πάντα αγορά 4 DIMM μαζί (για μέγιστη ποσότητα RAM), όχι 2 τώρα και άλλα 2 μετά.

Μπορεί τα specs να είναι θεωρητικά ίδια, αλλά τα τσιπάκια να είναι από άλλο fab/εργοστάσιο, άλλη ποιότητα wafer κλπ. Δεν σου εγγυάται κανείς τίποτα αναφορικά με την silicon lottery.

Μπορείς να δοκιμάσεις στο BIOS να τις βάλεις σε default JEDEC χρονισμούς (2133 MT/s για DDR4) μπας και κάνει POST/booting, γιατί τα 3000 MT/s είναι στην ουσία υπερχρονισμός με ένα ημι-επίσημο πρότυπο (XMP).

ΥΓ: Γράψε και τα υπόλοιπα specs (CPU, motherboard/chipset, BIOS/UEFI version). Οι Ryzen είναι ολίγον "picky" με τις μνήμες, ειδικά οι πρώτοι.

AriStos13
03-09-2021, 15:20
Οι μνήμες RAM είναι όπως οι AA μπαταρίες: ποτέ mix & match, ακόμα κι αν ταιριάζουν τα specs. Εγώ για αυτό προτείνω πάντα αγορά 4 DIMM μαζί (για μέγιστη ποσότητα RAM), όχι 2 τώρα και άλλα 2 μετά.

Μπορεί τα specs να είναι θεωρητικά ίδια, αλλά τα τσιπάκια να είναι από άλλο fab/εργοστάσιο, άλλη ποιότητα wafer κλπ. Δεν σου εγγυάται κανείς τίποτα αναφορικά με την silicon lottery.

Μπορείς να δοκιμάσεις στο BIOS να τις βάλεις σε default JEDEC χρονισμούς (2133 MT/s για DDR4) μπας και κάνει POST/booting, γιατί τα 3000 MT/s είναι στην ουσία υπερχρονισμός με ένα ημι-επίσημο πρότυπο (XMP).

ΥΓ: Γράψε και τα υπόλοιπα specs (CPU, motherboard/chipset, BIOS/UEFI version). Οι Ryzen είναι ολίγον "picky" με τις μνήμες, ειδικά οι πρώτοι.
τις μνημες που εχω σε dual channel τις ειχα σε xbmc προφιλ στα 3000 mhz αλλα τις εβαλα στο default και παλι δεν δουλεψε.
ΜΒ:Gigabyte Technology Co. Ltd. B450M DS3H-CF (AM4)
CPU: AMD Ryzen 3 2200G Raven Ridge 14nm Technology
BIOS:UEFI Yes
BIOS Vendor American Megatrends Inc.
BIOS MSG 63-0100-000001-00101111-040517-Chipset
BIOS Date 04/05/17
Mainboard Vendor 000001
AMD AGESA PinnaclePI-AM4 1.0.0.4

jimspy
03-09-2021, 15:27
ειναι πιθανο να φταιει κ η μητρικη ξεκινα με ενα upadate αυτης και στη συνεχεια δοκιμασε το πιο πανω που σου λεει ο ps3 αλλα πριν απο αυτο δοκιμασε κ να αλλαξεις στο ΒΙΟΣ ολες τις ενδειξεις auto σε manual στις υψηλοτερες τιμες που σου προτεινει....

psx3
03-09-2021, 15:35
τις μνημες που εχω σε dual channel τις ειχα σε xbmc προφιλ στα 3000 mhz αλλα τις εβαλα στο default και παλι δεν δουλεψε.
ΜΒ:Gigabyte Technology Co. Ltd. B450M DS3H-CF (AM4)
CPU: AMD Ryzen 3 2200G Raven Ridge 14nm Technology
BIOS:UEFI Yes
BIOS Vendor American Megatrends Inc.
BIOS MSG 63-0100-000001-00101111-040517-Chipset
BIOS Date 04/05/17
Mainboard Vendor 000001
AMD AGESA PinnaclePI-AM4 1.0.0.4
Λογικά έχεις αυτήν εδώ, διπλοτσέκαρε μην γίνει κανά λάθος: https://www.gigabyte.com/Motherboard/B450M-DS3H-rev-1x#kf

Από εδώ κατεβάζεις το latest BIOS update (F61, 2021/07/22): https://www.gigabyte.com/Motherboard/B450M-DS3H-rev-1x/support#support-dl-bios
Update μέσω του BIOS πάντα (παλιά γινόταν μέσω DOS), ποτέ μέσω Windows!!! Κίνδυνος-θάνατος το 2ο (ας μην αναλύσω γιατί). :P

Εδώ θα τσεκάρεις τις μνήμες σου (QVL list) αν είναι συμβατές σε 4 DIMM & 3000 MT/s setup: https://download.gigabyte.com/FileList/Memory/mb_memory_b450m-ds3h_raven_20181220.pdf

AriStos13
03-09-2021, 15:46
Λογικά έχεις αυτήν εδώ, διπλοτσέκαρε μην γίνει κανά λάθος: https://www.gigabyte.com/Motherboard/B450M-DS3H-rev-1x#kf

Από εδώ κατεβάζεις το latest BIOS update (F61, 2021/07/22): https://www.gigabyte.com/Motherboard/B450M-DS3H-rev-1x/support#support-dl-bios
Update μέσω του BIOS πάντα (παλιά γινόταν μέσω DOS), ποτέ μέσω Windows!!! Κίνδυνος-θάνατος το 2ο (ας μην αναλύσω γιατί). :P

Εδώ θα τσεκάρεις τις μνήμες σου (QVL list) αν είναι συμβατές σε 4 DIMM & 3000 MT/s setup: https://download.gigabyte.com/FileList/Memory/mb_memory_b450m-ds3h_raven_20181220.pdf


η καινουργια μνημη δεν ειναι στην λιστα αλλα μονη της δουλευει ομως..

psx3
03-09-2021, 15:51
η καινουργια μνημη δεν ειναι στην λιστα αλλα μονη της δουλευει ομως..
Κάνε το BIOS update και μετά θα την βάλεις χειροκίνητα στα 2133 MT/s, λογικά έχει JEDEC profile.

Γενικά από ό,τι βλέπω οι AMD PC APUs δεν χρονίζουν ψηλά τις μνήμες (σε αντίθεση με τις σκέτες CPUs), οπότε τα ξεχνάς τα 3000 MT/s (πόσο μάλλον με 4 DIMM που «ζορίζει» το κύκλωμα μνήμης).

AriStos13
03-09-2021, 17:27
Εκανα update to bios και οταν τελειωσε και μπηκα παλι στα windows μου εχει σβησει αρκετα αρχεια και προγραμματα μου εχει κανει τον υπολογιστη υπερβολικα αργο! Τι μπορει να εχει γινει; Αφου η αναβαθμιση του bιος δεν εχει σχεση με τα αρχεια.
δεν μου τα εχει σβησει τελικα απλα εχει γινει ενα μπαχαλο με τους χρηστες και τα δικαιωματα του καθε χρηστη δεν ξερω το γιατι

psx3
03-09-2021, 17:47
Βάλε και τους νέους drivers:

https://www.gigabyte.com/Motherboard/B450M-DS3H-rev-1x/support#support-dl-driver-chipset

Για τα αρχεία πέρνα τους SATA/AHCI μήπως εξαφανίστηκε κανάς δίσκος.

Οι μνήμες αναγνωρίστηκαν κανονικά και τα 4 DIMM (στα 2133 MT/s) με το BIOS update;

AriStos13
03-09-2021, 18:09
Τι εννοεις να περασω τους sata/ahci?
δεν την εχω βαλεο ακομα την νεα μνημη αλλα ενα dimm ειναι των 8gb

psx3
03-09-2021, 19:10
Συγνώμη, γιατί μπερδεύτηκα τώρα: έχεις 3 DIMM (2 x 4GB + 1 x 8GB);

Δεν νομίζω να δουλέψει κάτι τέτοιο...

AriStos13
03-09-2021, 19:15
Συγνώμη, γιατί μπερδεύτηκα τώρα: έχεις 3 DIMM (2 x 4GB + 1 x 8GB);

Δεν νομίζω να δουλέψει κάτι τέτοιο...


ναι ετσι οπως το ειπες τα εχω και εγω το καταλαβα και εχει γινει ενα ματσο χαλια το pc μου με την αναβαθμιση του bios δεν αναγνωριζει προγραμματα τιποτα.
ρωτησα στο pc steps παντως πριν το κανω και ειπαν βεβαιως και γινετε
τωρα με νοιαζει πιο πολυ να κανω το πισι μου λειτουργικο παλι..

psx3
03-09-2021, 19:41
Δυστυχώς φίλε μου δεν δουλεύει έτσι το dual channel στις DDR.

Θες 2 ή 4 DIMM.

pcsteps.gr aka Άγγελος Κυρίτσης aka «μόνο για ηλίθιους»; Παναγία βόηθα, δεν λέω τίποτα άλλο μην φανώ κακός πάλι!!!

psx3
03-09-2021, 19:56
Disclaimer προς αποφυγήν παρεξήγησης: δεν λέω ηλίθιο τον Αρίστο, αλλά αυτούς τους ημιμαθείς που πάνε και δίνουν συμβουλές της φούτσας σε νέοπες/αδαείς χρήστες PC και πελαγώνουν αδίκως.

Δεν γίνεται να είναι η δουλειά σου να παίζεις τα της PCMR στα δάχτυλα και να λες «θα είσαι ΟΚ με 3 DIMM». Ο Έλληνας "Linus" της ελληνικής YouTube σκηνής. Μόνο για πλάκα/χαβαλέ τα βιντεάκια του, δεν κάνουν για επιμόρφωση.

- - - Updated - - -

Και συμπληρώνω: όταν έχεις APU με shared memory bandwidth (ήδη ελάχιστο με DDR4 συγκριτικά με τις GDDR5/6 των κονσολών), δεν νοείται να φας υποβιβασμό από dual σε single channel και να μην περιμένεις να σέρνονται όλα!

Είναι που είναι σαπάκια αυτές οι off-the-shelf APUs, με single channel γίνονται άστα να πάνε...

AriStos13
04-09-2021, 10:51
Στον υπολογιστη μου εχω 2 σκληρους δισκους εναν ssd και ενα hdd! Το λειτουργικο το ειχα στον ssd και τον hdd το ειχα για αρχεια διαφορα! Ολα αυτα μεχρι που αναβαθμισα το bios χθες και ξαφνικα σημερα ειδα οτι το λειτουργικο ειναι στον hdd! Πως γινεται αυτο;;

jk_blue_tiger
04-09-2021, 11:52
Στον υπολογιστη μου εχω 2 σκληρους δισκους εναν ssd και ενα hdd! Το λειτουργικο το ειχα στον ssd και τον hdd το ειχα για αρχεια διαφορα! Ολα αυτα μεχρι που αναβαθμισα το bios χθες και ξαφνικα σημερα ειδα οτι το λειτουργικο ειναι στον hdd! Πως γινεται αυτο;;


Για τα αρχεία πέρνα τους SATA/AHCI μήπως εξαφανίστηκε κανάς δίσκος.

Ειτε ηταν ενεργοποιημενοι οι απλοι IDE drivers στο BIOS για τους σκληρους κ δεν εβλεπαν τα windows τον ssd,
ή ο απλος δισκος ηταν κουμπωμενος στην 1η sata θυρα στην μητρικη κ ετσι πηρε την προτεραιοτητα στην εγκατασταση των windows.
Πρεπει να ενεργοποιησεις τους SATA/AHCI drivers απο το BIOS για τους σκληρους.
Επισης καθε θυρα που κουμπωνουν οι σκληροι δεν ειναι τυχαια, αλλα ειναι αριθμημενες 1,2, κλπ,
κοιταξε το manual της μητρικης για να αναγνωρισεις ποια θυρα ειναι η 1η κ εκει κουμπωσε τον ssd.
Οταν ο h/y μπουταρει, by default ψαχνει για windows στον σκληρο που ειναι στην 1η θυρα, εαν δεν βρει στην 2η, κλπ,
εκτος εαν εσυ πας κ πειραξεις τις ρυθμισεις κ του δειξεις εσυ απο ποιον σκληρο θα μπουταρει 1ο.

Οσον αφορα τις μνημες τα mix & match οπως προανεφερε ο psx3 ειναι πολυ ιδιοτροπα, μου εχει τυχει να κανω του κοσμου τις προσπαθειες
για να καταφερει μητρικη να αναγνωρισει 2 διαφορετικα σετ απο ντιμακια, σε κουνημα μεταφορας του υπολογιστη για καθαρισμα να χανονται οι μνημες
κ να ξαναπερναω γολγοθα δοκιμων για να τις κανω να συνεργαστουν ξανα ολες μαζι.
Αποψη μου ειναι να παρεις 2 ντιμακια των 8gb εκαστο (κατα προτιμηση απο την qvl λιστα του κατασκευαστη της μητρικης) κ να κανεις την δουλεια σου.

AriStos13
04-09-2021, 12:01
Ειτε ηταν ενεργοποιημενοι οι απλοι IDE drivers στο BIOS για τους σκληρους κ δεν εβλεπαν τα windows τον ssd,
ή ο απλος δισκος ηταν κουμπωμενος στην 1η sata θυρα στην μητρικη κ ετσι πηρε την προτεραιοτητα στην εγκατασταση των windows.
Πρεπει να ενεργοποιησεις τους SATA/AHCI drivers απο το BIOS για τους σκληρους.
Επισης καθε θυρα που κουμπωνουν οι σκληροι δεν ειναι τυχαια, αλλα ειναι αριθμημενες 1,2, κλπ,
κοιταξε το manual της μητρικης για να αναγνωρισεις ποια θυρα ειναι η 1η κ εκει κουμπωσε τον ssd.
Οταν ο h/y μπουταρει, by default ψαχνει για windows στον σκληρο που ειναι στην 1η θυρα, εαν δεν βρει στην 2η, κλπ,
εκτος εαν εσυ πας κ πειραξεις τις ρυθμισεις κ του δειξεις εσυ απο ποιον σκληρο θα μπουταρει 1ο.

Οσον αφορα τις μνημες τα mix & match οπως προανεφερε ο psx3 ειναι πολυ ιδιοτροπα, μου εχει τυχει να κανω του κοσμου τις προσπαθειες
για να καταφερει μητρικη να αναγνωρισει 2 διαφορετικα σετ απο ντιμακια, σε κουνημα μεταφορας του υπολογιστη για καθαρισμα να χανονται οι μνημες
κ να ξαναπερναω γολγοθα δοκιμων για να τις κανω να συνεργαστουν ξανα ολες μαζι.
Αποψη μου ειναι να παρεις 2 ντιμακια των 8gb εκαστο (κατα προτιμηση απο την qvl λιστα του κατασκευαστη της μητρικης) κ να κανεις την δουλεια σου.
ο ssd ειμαι m2 nvmeδεν ξερω αν παιζει ρολο! Ασε το εχω σκυλομετανιωσει που μια απλη αναβαθμιση πηγα να κανω και εχω καταληξει να κανω φορματ και απο την αρχη περασμα τα windows! Εντωμεταξυ δεν ειχα και κανενα μεγαλο θεμα απλα ηθελα να τον κανω λιγο πιο γρηγορο

psx3
04-09-2021, 12:10
Κατά τα άλλα οι κονσόλες είναι πολύπλοκες και οι PC είναι απλοί! :P

Εδώ φαντάσου ώρες-ώρες πελαγώνουν πληροφορικάριοι με εμπειρία δεκαετιών στην πλάτη τους από απροσδόκητα προβλήματα, πόσο μάλλον κάποιος αδαής...

jk_blue_tiger
04-09-2021, 13:19
Κατά τα άλλα οι κονσόλες είναι πολύπλοκες και οι PC είναι απλοί! :P

Εδώ φαντάσου ώρες-ώρες πελαγώνουν πληροφορικάριοι με εμπειρία δεκαετιών στην πλάτη τους από απροσδόκητα προβλήματα, πόσο μάλλον κάποιος αδαής...


Νομιζω ειναι θεμα συνηθειας... εαν καποιος εχει ανοιξει, καθαρισει κ αλλαξει παστα σε ενα ps3/ps4/ps5 αρκετες φορες
θα αισθανεται ανετος οταν το κανει αυτο.
Απο την αλλη καποιος αλλος που συναρμολογει pc απο την εποχη των intel mmx cpu, το κανει μεθοδικα χωρις να αγχωνεται.
Προσωπικα οταν συναρμολογω/αλλαζω τα pc που εχω μου ειναι πιο ευκολο, απλα γιατι το εχω κανει παμπολλες φορες,
σε συγκριση με την μια φορα που το εκανα για το ps3 κ με την μια φορα για το ps4, ενω γι αυτα χρησιμοποιησα κ οδηγο στο youtube.
Οι κονσολες εχουν κ αυτα τα ρημαδια τα ribbon cables που δεν θελουν κ πολυ ζορι
κ εαν κανεις ενα μικρο λαθος μπορει να καταστρεψεις το κλιπ που "αγκιστρωνει" το ribbon cable...
Επισης σημαντικο ειναι να βαζεις τις βιδες κοντα στο σημειο απο το οποιο τις ξεβιδωσες, γιατι δεν ειναι ολες ιδιες lol ...



ΥΓ1 Οταν καποιος γνωστος μου λεει ενα προβλημα για το pc του, η απαντηση μου ειναι οτι πρεπει να το δω απο κοντα.
Απο τηλεφωνο/internet απλα κανεις wild guesses...

ΥΓ2 Προσωπικα ο καλος pc technician φαινεται απο το καλο airflow, εαν χρησιμοποιει dust filters κ το καλο cable management.
Καρτα γραφικων κ dimmακια ειναι το ευκολο να αλλαξεις, τα παραπανω ομως ξεχωριζουν καποιον εαν μπορει να κανει upgrades ή ξερει να στησει μηχανημα from scratch.

psx3
04-09-2021, 13:44
Δεν έχεις άδικο σε αυτό, οι κονσόλες έχουν στριμωγμένα κουτιά στυλ laptop. Desktop PC είναι μακράν πιο εύκολο.

Αλλά εγώ εννοούσα την γενικότερη εμπειρία χρήσης (soldered μνήμες, δεν ασχολείσαι με BIOS κλπ). Plug'n'play experience.

Lefteris_X
04-09-2021, 13:59
"Get a Macintosh" (εκ της διαφήμισης των 90ς)

Η ευκολία μιας κονσόλας με τις δυνατότητες που προσφέρει ένας (άρτιος) υπολογιστής.

Και δίπλα μια κονσόλα για παιχνίδια.

ntsmrtz
04-09-2021, 16:21
ή ο απλος δισκος ηταν κουμπωμενος στην 1η sata θυρα στην μητρικη κ ετσι πηρε την προτεραιοτητα στην εγκατασταση των windows.

Βγάλε το διαζευκτικό, αυτό έχει γίνει. Επίσης το να μιξάρεις μνήμες σε αναβάθμιση είναι σα να είσαι ακριβός στα πίτουρα και φτηνός στο αλεύρι. Αντενδείκνυται για τα νεύρα..

jk_blue_tiger
04-09-2021, 17:01
Επίσης το να μιξάρεις μνήμες σε αναβάθμιση είναι σα να είσαι ακριβός στα πίτουρα και φτηνός στο αλεύρι. Αντενδείκνυται για τα νεύρα..

Αυτη την στιγμη εχω στημενα 2 πισια (παλαιοτερα ειχα 3).
Οταν ηθελα λοιπον να τα αναβαθμισω/στησω, χρησιμοποιησα parts που ειχα, + καποια που αγορασα & καποια που μου εδωσε δωρεαν φιλος μου που του περισσευανε.
Τα πισια αυτα δεν ειναι gaming, αλλα στηθηκαν με γνωμονα τις εργασιες που τα ηθελα.
Οταν λοιπον υπαρχει ενα Α κοστος να στησεις 2 ή 3 μηχανηματα κ σου προσφερει καποιος γνωστος δωρεαν καποια parts,
εγω τλχ θα πω ευχαριστω, θα τα παρω κ θα τα αξιοποιησω.
Τωρα εαν ειμαι φτηνος στο αλευρι δεν ξερω, αλλα την δουλεια μου την εκανα κ γλιτωσα καποια χρηματα, ωστε να παρω κατι αλλο που χρειαζοταν περισσοτερο.
Το μηχανημα μου με τις mixed μνημες λειτουργει μια χαρα, απλα θελει προσοχη στην τυχον μετακινηση.
Αν παλι μου την κανει, ειναι διαδικασια μισης/μιας ωρας για να το φερω στα ισα του κ δεν με πειραζει, εχω περασει πολυ χειροτερες κατ/σεις...
Αυτα βεβαια τα γραφω ως καποιος ειδικος, τωρα για καποιον που δεν ξερει κ πολλα, ισως οντως του σπασουν τα νευρα...

ntsmrtz
04-09-2021, 17:26
^
Με αυτό το σκεπτικό απάντησα. Εγώ, που δεν είμαι ειδικός -πιθανολογώ οι περισσότεροι- και αλλάζω μνήμες κάθε 4-5 (+) χρόνια δεν πρόκειται να κάνω μίξη με κάτι που ήδη έχω ή πρόκειται να πάρω από άλλους.
Εάν είχα τις γνώσεις, πιθανόν να άλλαζε το ζητούμενο καθώς θα μπορούσα να χειριστώ τις προαναφερόμενες περίεργες καταστάσεις χωρίς σπάσιμο νεύρων.

ilias78
06-01-2022, 19:33
Έχω 2 σετ powerlIne στο σπίτι. Ένα 4020 (av600) κ ένα 2010 (av200). Η σύνδεση που εχω τώρα πιάνει 11.5 mbps. Έχω σκοπό να κάνω αναβάθμιση γραμμής σε 50αρα ή 100αρα. Τα powerline με καλύπτουν? Ή πρέπει να αλλάξω κάποιο πχ το μικρότερο?