PDA

View Full Version : Τεχνικά προβλήματα



Pages : 1 2 3 [4] 5

ilias78
18-11-2014, 10:12
Απο σημερα το πρωι εχω προβλημα με το pc μου. Εχω win7 64bit πανω. Παταω να ανοιξει, μου δειχνει κανονικα το welcome τον win, ο δισκοα δουλευει κ μολις μπει στο background κολλαει. Δεν μου δειχνει κανενα desktop icon, ο κερσορας φορτωνει συνεχως κ κ δισκος δεν δουλευει. Τα επαιξε? Τα μονα εικονιδια που βλεπω ειναι φου start, windows exoloer k mozila που ειναι στην κατω μπαρα.
Σε safe mode μπαινω κ βλεπω τα icons αλλα δεν ξερω τι μπορω να κανω. Υποψιαζομαι οτι φταιει το nod (καποια στιγμη πριν κανα χρονο, κολλαγε ολο το pc) αλλα δεν μου βγαζει επιλογη να το απενεργοποιησω.

edit. διεγραψα το nod κ ανοιξε.....

mihalis13
08-12-2014, 16:49
Η οθόνη του υπολογιστή στη δουλειά όποτε δείχνει αρκετό μαύρο (πχ εδώ όταν φορτώνει η σελίδα, ή ένα βιντεο στο youtube έχει αρκετό μαύρο backround) κάνει σα να κατεβάζει αυτόματα τη φωτεινότητα πολύ απότομα και αμέσως μολις φύγει το μαύρο δείχνει κανονικα.
Ξέρει κανείς αν μπορώ να κάνω κάτι;; Γιατί είναι λίγο εκνευριστικό...

Leon_DiZ
08-12-2014, 17:00
Η οθόνη του υπολογιστή στη δουλειά όποτε δείχνει αρκετό μαύρο (πχ εδώ όταν φορτώνει η σελίδα, ή ένα βιντεο στο youtube έχει αρκετό μαύρο backround) κάνει σα να κατεβάζει αυτόματα τη φωτεινότητα πολύ απότομα και αμέσως μολις φύγει το μαύρο δείχνει κανονικα.
Ξέρει κανείς αν μπορώ να κάνω κάτι;; Γιατί είναι λίγο εκνευριστικό...


Λογικά είναι της κάρτας γραφικών.. (βασικά δεν ξέρω τι είναι, αλλά επειδή το κάνει και σε μένα, έχω κάνει διάφορες υποθέσεις). Μειώνει και αυξάνει το contrast ανάλογα το περιεχόμενο της οθόνης για να μην κουράζει τα μάτια (μάλλον??).

Έχω ένα μαύρο theme στον Chrome. Όταν είμαι στο forum με το σκόυρο γκρι skin ο Chrome πάει προς το γκρι. Αν το γυρίσω στο digital foundry που έχει πολύ άσπρο η σελίδα, αυτόματα πάει προς το μαύρο.

mihalis13
08-12-2014, 17:05
Εγώ νόμιζα πως ήταν κάποια ρύθμιση για εξοικονόμηση ενέργεια, αλλά δεν βρήκα κάτι τέτοιο..
Εγώ μόνο με το μαύρο έχω παρατηρήσει να το κάνει αυτό. Αλλά κάποιες φορές καταντάει πολύ ενοχλητικό(ειδικά όταν βλέπω κάποιο βιντεάκι)
Θα το ψάξω και με την κάρτα μπας και βρω κάποια λύση.

Axilleas_GR
08-12-2014, 17:47
Εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να ειναι αυτο και πως βγαινει??
"Trojan horse Generic_vb.DEQ, C:\WINDOWS\system32\rundll32.exe";"Infected"
Το βγαζει στο Pc της δουλειας και μου εχει σπασει τα νευρα. Ετσι μου ερχεται να μπω στο system32 και να σπειρω το χαος. Εχει γινει σαν τη Λερναια Υδρα, ενα κελι γραφω στο .xl δυο pop up σβηνω με τετοια ειδοποιηση. Εχει AVG free edition antivirus εγκατεστημενο και σιγα το internet που χρησιμοποιουμε στη δουλεια ειδικα απο το συγκεκριμενο pc. Παντως το AVG δεν το βγαζει με τη καμια.

Viper
08-12-2014, 17:54
Δοκιμασε να bootαρεις σε safe mode και να τρεξεις το antivirus.

Αλλιως, δοκιμασε και το Malwarebytes (https://www.malwarebytes.org/) (την δωρεαν εκδοση)

Lefteris_X
08-12-2014, 18:18
δεν χριεάζεται να μπαίνει στο νετ ένα PC για να γίνει μου@ί στους ιούς πλέον. Ακόμα και με ένα USB στικ μολυσμένο, μπουρδέλο μπορεί να γίνει, εξ ου και ΠΟΤΕ δεν βάζουμε στικ που δεν ξέρουμε αν είναι 100% καθαρό. Δυστυχώς, το θέμα με τους ιούς έχει καταντήσει μάστιγα που απαιτεί ύψιστη προστασία + γνώση, καθώς το να "έχω ένα-δύο antivirus προγράμματα εγκατεστημένα" δεν αποτελεί σίγουρη προστασία όπως παλιά. Απαιτούνται πλέον πολλαπλά "layer" προστασίας και φυσικά, μια σχετική πείρα του χρήστη / χρηστών (όταν μιλάμε για συνθήκες γραφείων όπου πολλοί χρησιμοποιούν έναν υπολογιστή). Υπομονή και όλα λύνονται. (ή φορμάρονται :P)

Axilleas_GR
08-12-2014, 21:22
Αμα παει για φορματ, οπως ειπες shit high and gaze η κατασταση. Ειναι pc που κοβει παραστατικα πωλησεων. Εχω επικοινωνησει ηδη με τεχνικο αφου το να βαλω χερι σε κατι που δεν ειναι δικο μου θα με βαλει σε μπελαδες. Δεν εχω προβλημα τη δουλεια μου τη κανω και ετσι απλα ειναι σπαστικο καθε λιγο να μου "πεταει" notification. Παντως ο Κωστας ηταν σε καλο δρομο με τη συμβουλη του για safe mode αφου τηλεφωνικα και ο τεχνικος το ιδιο με καθοδηγησε ασχετα που δεν το καταφεραμε ποτε να το κανουμε εξαιτιας παμπαλαιου λογισμικου (xp profesional, πατουσα F8 απο το boot menu αλλα τζιφος). Επειδη τηλεφωνικα δεν μπορουσαμε να κανουμε κατι θα περασει καποια στιγμη να το κοιταξει. Ευχαριστω για τη βοηθεια παντως.

Lefteris_X
09-12-2014, 00:13
για δοκίμασε εναλλάξ F4 / F8 να πατάς με το ξεκινά το boot...

muku
09-12-2014, 00:58
Αμα παει για φορματ, οπως ειπες shit high and gaze η κατασταση. Ειναι pc που κοβει παραστατικα πωλησεων. Εχω επικοινωνησει ηδη με τεχνικο αφου το να βαλω χερι σε κατι που δεν ειναι δικο μου θα με βαλει σε μπελαδες. Δεν εχω προβλημα τη δουλεια μου τη κανω και ετσι απλα ειναι σπαστικο καθε λιγο να μου "πεταει" notification. Παντως ο Κωστας ηταν σε καλο δρομο με τη συμβουλη του για safe mode αφου τηλεφωνικα και ο τεχνικος το ιδιο με καθοδηγησε ασχετα που δεν το καταφεραμε ποτε να το κανουμε εξαιτιας παμπαλαιου λογισμικου (xp profesional, πατουσα F8 απο το boot menu αλλα τζιφος). Επειδη τηλεφωνικα δεν μπορουσαμε να κανουμε κατι θα περασει καποια στιγμη να το κοιταξει. Ευχαριστω για τη βοηθεια παντως.

Αν γκουγκλαρεις το ονομα του ιου συνηθως βρισκεις πληροφοριες πως να τον βγαλεις απο ενα συστημα. Σχεδόν σίγουρα θα πρέπει να μπεις σε safe mode φυσικά για να κάνεις κάτι. Πάντως δεν θα είναι ιδιαίτερα δύσκολο να το κάνεις και μόνος σου αν βρεις τις οδηγίες.

le_71
11-12-2014, 13:32
Τα φώτα σας:
Εστω οτι συγκεκριμένο παιχνίδι (COD AW), επιλέγει τους παίχτες στο lobby με βάση το SKILL και οχι το REGION. Σαν αποτέλεσμα επιλέγει παίκτες από όλο τον κόσμο, κατι που σημαίνει lag. Αν στο modem μου ενεργοποιήσω το IP FILTERING και επιτρέψω να περνάει μόνο το εύρος το O.T.E λόγου χάρη (από 85.72.0.0 έως 85.75.255.255) αυτομάτως δε θα αποφεύγω όλα τα αλλοδαπά;:a057:

sfortis
12-12-2014, 01:26
Οχι. Το μονο που θα καταφέρεις είναι να μην βρεις ποτέ lobby!

WolfRathmA
21-12-2014, 16:49
Παιδιά καλησπέρα! Θα ήθελα τα φώτα σας σε κάτι.

Έχω ένα λάπτοπ το οποίο φτάνει μέχρι την έναρξη των windows 7 (που δείχνει τις 4 χρωματιστές μπίλιες να ενωνονται) και Μετά από εκεί μαύρο σκοτάδι! Τίποτα. Ενώ το λάπτοπ παραμένει ανοιχτό (το λάπτοπ είναι HP G62) Χωρίς να αναβοσβήνει κάποιο λαμπάκι για κάποιο σφάλμα.

Σε ασφαλή λειτουργία μπαίνει κανονικά. Δοκίμασα format και το πρόβλημα παραμένει. Δε ολοκληρώνει ποτέ την εγκατάσταση των windows γιατί δε κάνει καθόλου την έναρξη μετά την πρώτη επανεκκίνηση.
Δοκίμασα με κάποια κουμπιά να κάμω recovery το bios μήπως και, άλλα τίποτα. Κάνει κανονικά το recovery και κολλάει εκεί που σας λέω.
Δοκίμασα μέσα από το ειδικό μενού που έχει η HP να τρέξω επιτυχώς όλα τα διαγνωστικά για μνήμες, επεξεργαστές κτλ τα ολοκληρώνει όλα κανονικά τα τεστ χωρίς να βρίσκει κάποιο πρόβλημα.

Έχω κολλήσει δε ξέρω τι άλλο να κάνω και τι μπορεί να φταίει. Το μυαλό μου πάει τώρα μήπως και δε προχωράει λόγο θερμοκρασίας ή κάτι τέτοιο που διαβάζω στο ίντερνετ.

Βοηθήστε κάποιος αν μπορεί.

Ευχαριστώ.

muku
21-12-2014, 23:51
Παιδιά καλησπέρα! Θα ήθελα τα φώτα σας σε κάτι.

Έχω ένα λάπτοπ το οποίο φτάνει μέχρι την έναρξη των windows 7 (που δείχνει τις 4 χρωματιστές μπίλιες να ενωνονται) και Μετά από εκεί μαύρο σκοτάδι! Τίποτα. Ενώ το λάπτοπ παραμένει ανοιχτό (το λάπτοπ είναι HP G62) Χωρίς να αναβοσβήνει κάποιο λαμπάκι για κάποιο σφάλμα.

Σε ασφαλή λειτουργία μπαίνει κανονικά. Δοκίμασα format και το πρόβλημα παραμένει. Δε ολοκληρώνει ποτέ την εγκατάσταση των windows γιατί δε κάνει καθόλου την έναρξη μετά την πρώτη επανεκκίνηση.
Δοκίμασα με κάποια κουμπιά να κάμω recovery το bios μήπως και, άλλα τίποτα. Κάνει κανονικά το recovery και κολλάει εκεί που σας λέω.
Δοκίμασα μέσα από το ειδικό μενού που έχει η HP να τρέξω επιτυχώς όλα τα διαγνωστικά για μνήμες, επεξεργαστές κτλ τα ολοκληρώνει όλα κανονικά τα τεστ χωρίς να βρίσκει κάποιο πρόβλημα.

Έχω κολλήσει δε ξέρω τι άλλο να κάνω και τι μπορεί να φταίει. Το μυαλό μου πάει τώρα μήπως και δε προχωράει λόγο θερμοκρασίας ή κάτι τέτοιο που διαβάζω στο ίντερνετ.

Βοηθήστε κάποιος αν μπορεί.

Ευχαριστώ.

Πολύ περίεργο αυτό που κάνει. Δεν μου έχει ξανατύχει. Απλά θα σου αποκλείσω τις θερμοκρασίες γιατί όταν υπερθερμένεται κάνει restart συνήθως. Εγώ πιστεύω ότι η κάρτα γραφικών τα έφτυσε για να παραμένει το πρόβλημα μετά από format.

Nek_Food
22-12-2014, 10:48
Ή και οι μνήμες. Το ότι δεν βαράνε σε κάποιο τεστ δεν είναι απαραίτητο ότι δεν θα προκληθεί πρόβλημα σε αυτές υπό συγκεκριμένες συνθήκες.

Δες αν είναι πολλά τα modules τους αφαίρεσε και δοκίμασε τα ένα προς ένα, εγώ είχα βρει έτσι σε παλαιότερο υπολογιστή μνήμη που "χτυπούσε" σε εκκίνηση όπως στον δικό σου και με την αλλαγή της διορθώθηκε το πρόβλημα. Μάλιστα το πρόβλημα προέκυψε σταδιακά. Την πρώτη φορά "χτύπησε" κατά την διάρκεια ενός αρκετά βαρύ rendering. Μετά σταδιακά άρχισε να χτυπάει πιο random μέσα στην λειτουργία του Η/Υ και τον ανάγκαζε σε reboots αλλά πολύ γρήγορα έφτασε στο σημείο να μην επιτρέπει την εκκίνηση του υπολογιστή όπως εσένα.

WolfRathmA
23-12-2014, 21:39
Σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον παιδια!!

Το προβλημα απο οτι μπορω και εγω να καταλαβω ειναι με τη καρτα γραφικων. Δε μπορει για καποιο λογο να "σηκωσει" αναλυση.

Νεκταριε, πιστευω οτι αν ηταν θεμα μνημης σε safe mode δε θα μπορουσε να μπει. Μπαινει κανονικα και μπορω να δω ποση μνημη εχει. Το προβλημα ειναι οτι δε μπορω να δοκιμασω καποια αλλη γιατι εχει μονο 1. Το μονο που δοκιμασα ηταν να τη βγαλω απο τη μια υποδοχη και να την βαλω στην αλλη.

djpar
23-12-2014, 23:58
δυστηχως η καρτα φταιει...το ιδιο pc το εχει ο αδελφος, 2 φορες το πηγα σε γνωστο και τις 2 μου ειπε ακριβως το ιδιο πραγμα (το laptop απο θεμα θερμοτητας ανεβαζει φουλ λογω της κακιας ψυξης) η καρτα αποκολλιεται γιαυτο και ή δεν μπαινει ή μπαινει και βλεπεις καμμενα pixel. Reball θελει (ή οπως αλλιως λεγονται αυτα)

muku
24-12-2014, 00:06
Πωπω τα παλιά HP πρέπει να είναι τραγικά ή απλά εγώ ήμουν κωλόφαρδος. Και ένας φίλος μου με HP και κάρτα nvidia το έκαψε μετά από 1.5 χρόνο. Εγώ το δικό μου το έχω 3 χρόνια τουλάχιστον και δεν έχει πάθει τίποτα. Το είχα ανοίξει πέρσι και του είχα αλλάξει και πάστα σε gpu και cpu. Ο λόγος που πιστεύω έχει αντέξει είναι επειδή έχει δύο κάρτες. Μια του CPU (i5-2410m) και μια discrete AMD 6770M. Συνέχεια το δουλεύω με την κάρτα του CPU εκτός από όταν παίζω κανά παιχνίδι (αρκετά σπάνια). Και μέχρι στιγμής, να μην το ματιάξω δεν έχει κανένα πρόβλημα.

stratisd
24-12-2014, 01:10
Γραψε αλλα 2 ΗP Pavilion με καμενες καρτες γραφικων στη λιστα... στα 2 χρονια επανω και τα 2 μαζι, με διαφορά κατι μηνες. Απο τοτε (7 χρονια πριν), ουτε μανταλακι ΗΡ δεν ξαναπηρα. 😛

WolfRathmA
24-12-2014, 14:09
Νομιζω το συγκεκριμενο πρεπει να το εχει η κοπελα μου 3 με 4 χρονια, καπου εκει. Οποτε μακρια απο HP ε; Anyway.... Ευχαριστω παιδια!

muku
24-12-2014, 15:03
Νομιζω το συγκεκριμενο πρεπει να το εχει η κοπελα μου 3 με 4 χρονια, καπου εκει. Οποτε μακρια απο HP ε; Anyway.... Ευχαριστω παιδια!

Δεν θα το έλεγα. Νομίζω τα παλιά με απλό CPU (Core2, Athlon κλπ) και ξεχωριστή GPU πρέπει να είχαν θέματα. Ό,τι καινούριο laptop και να πάρεις με dual κάρτα, αν το τρέχεις στην κάρτα της CPU όταν δεν παίζεις games θα σηκώνει σαφώς χαμηλότερες θερμοκρασίες που θα συμβάλλει στο να μην πάθει τίποτα. Εγώ το δικό μου αν θυμάμαι καλά πρέπει να το έχω από το 2011. Αν ξαναπάρω laptop άνετα παίρνω HP. Έχουν απίστευτο value for money.

Πάντως αυτό λογικά μπορείς να το επισκευάσεις. Μπορείς να δοκιμάσεις τη μέθοδο με το πιστολάκι πάνω στην GPU μόνος σου ή να το στείλεις για σωστή δουλειά αν και θα κοστίσει. Επίσης μπορείς να βρεις θεωρητικά μεταχειρισμένη/ανακατασκευασμένη motherboard στο ebay.

WolfRathmA
29-12-2014, 13:17
Της αγορασα καινουριο, πηρα αυτο εδω (http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/ASUS-F552LDV-SX1001H-I3-4010U-4GB-1TB-%CE%9A%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B1-%CE%93%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-1GB---%2890NB04TB-M14990%29,99452,480508,1538713.html?langId=-18) τελικα της ASUS. Παρα πολυ ομορφο οπτικα και εμφανισιακα. Στη φωτογραφια χανει πολυ, αν το δεις ομως απο κοντα κολλας! Αφου σκεφτομαι και εγω να αγορασω ενα ιδιο. Πολυ καλα τα λεφτα που το πουλανε.

Το αλλο δε ξερω τι θα το κανω τελικα... Το σκεφτομαι. Το εχω εγω ακομα, σκεφτομαι να το παω να δω ποσο θα μου κοστισει μια επισκευη.

AriStos13
04-01-2015, 11:40
Παιδες εχω προβλημα και θελω την γνωμη σας!! Εχω ενα pc dell και ξαφνικα εκει που ηταν ανοιχτος και χαζευα στο facebook ξαφνικα εκλεισε χωρις να κανει καποιο θορυβο και δεν ξανα ανοιγει και οτι λαμπακι ειχε ο πυργος ειναι σβηστο!! Την βγαζω καθαρη με κανενα καμμενο τροφοδοτικο η καμια ram η ειναι σοβαρη η ζημια;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Slay
04-01-2015, 11:58
Και τροφοδοτικό να είναι, μην νομίζεις οτι θα την βγαλεις φτηνά. Τα επώνυμα έχουν το κακό να έχουν custom τροφοδοτικό, είχα τύχει σε hp που κόστιζε 230€ . έκτος και αν είσαι τυχερός και μπορείς να βάλεις απλό τροφοδοτικό.

Στάλθηκε απο το E-star Crystal

AriStos13
04-01-2015, 12:01
μου κανες την καρδια περιβολι.. χαχαχαχα αυριο θα ρθει ενας φιλος μου να το κοιταξει και βλεπουμε..!!

Slay
04-01-2015, 12:45
μου κανες την καρδια περιβολι.. χαχαχαχα αυριο θα ρθει ενας φιλος μου να το κοιταξει και βλεπουμε..!!
Κοιτα εχω δει και dell να παιρνει και κανονικο τροφοδοτικο, αλλα εχω δει και παραξενα, και αυτο οχι μονο απο πλευρεας μεγεθους, αλλα και εξοδων τροφοδοσιας. Οποτε μην απελπιζεσαι ακομα.

AriStos13
04-01-2015, 14:22
Τον εβγαλα απο το ρευμα για καμποση ωρα και ανοιξε κανονικα τωρα!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

antoniss
04-01-2015, 15:11
Τον εβγαλα απο το ρευμα για καμποση ωρα και ανοιξε κανονικα τωρα!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αρίστο πες το μοντέλο του Dell που έχεις , (ή Service tag)

AriStos13
04-01-2015, 19:00
Αρίστο πες το μοντέλο του Dell που έχεις , (ή Service tag)

http://tapatalk.imageshack.com/v2/15/01/04/5f7e2c7b9320ee881855d54650988572.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

antoniss
05-01-2015, 00:38
όπως είδα έχεις ένα Inpsiron 560 , οπότε άκυρο αυτό που σκέφτηκα , είναι για άλλο μοντέλο Dell,
αλλά αν στο έκανε μια φορά μόνο και από τότε λειτουργεί κανονικά μπορεί να μην είναι και τίποτα.

Αν δεν άναβε καν , όπως είπες , δλδ τελείως νεκρό όντως μπορεί να φταίει μόνο τροφοδοτικό , αντίθετα αν ανάβει π.χ. κάποιο led αλλά να μην δίνει σήμα τότε μπορεί να είναι 2-3 πράγματα ακόμα,
αν δεν το έχεις ανοίξει ποτέ κάποια στιγμή καθάρισέ το από σκόνες στα fans κτλ.

AriStos13
05-01-2015, 02:25
Μεχρι στιγμης Αντωνη μια φορα το εκανε!!
Δεν το εχω ανοιξει ποτε!! Αυριο θα βγαλω το πλαινο καπακι να δω τι γινετε μεσα!! Λες μα εχει φραξει απο την σκονη!! Το εχω 3 χρονια σιγουρα!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Vicarious
05-01-2015, 12:14
ρε συυυ.... το ανοίγουμε το pc μία φορά το μήνα-δίμηνο, και το καθαρίζουμε από σκόνη..!
λογικά γι αυτό στο κάνει.. μάλλον υπερθερμαίνεται.

η πιο φθηνή λύση είναι καθαρισμα με σκούπα. το οποίο όμως δεν καθαρίζει ιδιαίτερα, παίρνει όσα βλέπει η πεθερά.

δεύτερη ακριβότερη τα spray πίεσης αέρα, από plaisio κτλ τα οποία ουσιαστικά είναι για μία χρήση και καθαρίζουν καλά.

τρίτη και πιο ακριβή αλλά λύση εφ'όρου ζωής (και πρακτικά πιο οκονομική σε βάθος χρόνου), φυσητήρας φύλλων.
θα βρείς με από 20-40 €, αλλά πίστεψέ με αξίζει γιατί θα το κρατήσεις για πάντα, και έχει και άλλες χρήσης.

καθαρίζει απίστευτα καλά, καμία σχέση με τα άλλα 2.

εγώ είχα πάρει έναν πριν από 10 χρόνια και τον έχω ακόμα φαντάσου.

Vicarious
21-01-2015, 23:19
Να κάνω κι εγώ την ερωτηση μου.
Εχω ένα laptop turbo-x από το οποίο είμαι απόλυτα ικανοποιημένος σε θεματα επιδόσεων.
Το πήρα πριν 3 χρόνια και του έκανα επεκταση εγγυησης για παν ενδεχόμενο (είχε 1 χρόνο και του έβαλα 2 επιπλέον)

Λοιπόν, το λαπτοπ μου παρουσιάζει τα εξής προβλήματα:

1. όταν συνδέω ακουστικό/μικρόφωνο bluetooth π.χ. του ps3, και είμαι συνδεδεμένος με wifi στο internet,
μου κόβει εντελώς το bandwith. πόσο εντελώς? δεν μπορώ να ανοίξω κάν σελίδα για speedtest! με το που κλείσω το bluetooth,
η ταχύτητα επιτόπου πάει στα 15mbps! (αυτό δεν μου το κάνει αν έχω ανοιχτό το bluetooth του laptop και δεν έχω συνδέσει συσκευή.)

2. όταν συνδέω εξωτερικό μικρόφωνο, κάνει ένα ήχο σαν να μικροφωνίζει από κάπου στο βαθος συνεχόμενα. Αυτό το ακούνε οι συνομιλητές μου στο skype, εγώ δεν το ακούω. το ακούω αν ηχογραφήσω κάτι (φυσιολογικό).
Το μικρόφωνο δεν φταίει γιατί το έχω συνδέσει και με άλλο laptop και παίζει απροβλημάτιστα.

τί μπορεί να φταίει γι αυτα ξέρει κάποιος? η κάπου που μπορεί να ρωτήσω?

Τους έχω πάει 3 φορές το laptop για service, και όλο λένε το έφτιαξαν αλλά ουσιαστικά δεν έχει αλλάξει κάτι.
Μία ξαναπερνάνε drivers, μία λένε "έγινε ρύθμιση μικροφώνου" αλλά ουσία μηδέν.
Το θέμα είναι ότι τελευταία φορά τους το πήγα μία μέρα πριν λήξει η εγγύηση, και το πήρα σήμερα με τα ίδια προβλήματα..
Τι μπορώ να κάνω τώρα που έχει λήξει η εγγύηση?

το περίεργο είναι το εξής:
είχα ακόμα ένα πρόβλημα, στην οθόνη του λάπτοπ, σε ένα μικρό σημείο πάνω δεξιά, υπήρχε μία ανομοιομορφία.
Κάτι σαν μία μικρή στρογγυλή κηλίδα, με μέγεθος λίγο μεγαλύτερο από το κεφάλι μίας καρφίτσας. ΔΕΝ ήταν καμμένα πίξελ γιατί αυτό το παρατηρούσες μόνο σε ανοιχτά χρώματα (π.χ. λευκό φόντο), ενώ σε σκούρα χρώματα (π.χ. μαύρο) δεν διέκρινες κάτι.

Τους το έλεγα λοιπόν και αυτό, κάθε φορά σαν πρόβλημα μαζί με τα υπόλοιπα.
Την πρώτη φορά μου είπαν είναι φυσιολογικό, έτσι γίνεται με led οθόνες.
Την δεύτερη ότι μπορεί να είναι σκουπίδι ή υγρασία και ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι.
Σήμερα που το πήρα (τρίτη φορά), μου είχαν αλλάξει οθόνη! αν και δεν το περίμενα, μπράβο τους!
Απλά με ενοχλούν περισσότερο τα 2 άλλα προβλήματα γιατί δεν μπορώ να συνομιλήσω με άτομα στο skype.

muku
22-01-2015, 00:24
Να κάνω κι εγώ την ερωτηση μου.
Εχω ένα laptop turbo-x από το οποίο είμαι απόλυτα ικανοποιημένος σε θεματα επιδόσεων.
Το πήρα πριν 3 χρόνια και του έκανα επεκταση εγγυησης για παν ενδεχόμενο (είχε 1 χρόνο και του έβαλα 2 επιπλέον)

Λοιπόν, το λαπτοπ μου παρουσιάζει τα εξής προβλήματα:

1. όταν συνδέω ακουστικό/μικρόφωνο bluetooth π.χ. του ps3, και είμαι συνδεδεμένος με wifi στο internet,
μου κόβει εντελώς το bandwith. πόσο εντελώς? δεν μπορώ να ανοίξω κάν σελίδα για speedtest! με το που κλείσω το bluetooth,
η ταχύτητα επιτόπου πάει στα 15mbps! (αυτό δεν μου το κάνει αν έχω ανοιχτό το bluetooth του laptop και δεν έχω συνδέσει συσκευή.)

2. όταν συνδέω εξωτερικό μικρόφωνο, κάνει ένα ήχο σαν να μικροφωνίζει από κάπου στο βαθος συνεχόμενα. Αυτό το ακούνε οι συνομιλητές μου στο skype, εγώ δεν το ακούω. το ακούω αν ηχογραφήσω κάτι (φυσιολογικό).
Το μικρόφωνο δεν φταίει γιατί το έχω συνδέσει και με άλλο laptop και παίζει απροβλημάτιστα.

τί μπορεί να φταίει γι αυτα ξέρει κάποιος? η κάπου που μπορεί να ρωτήσω?

Τους έχω πάει 3 φορές το laptop για service, και όλο λένε το έφτιαξαν αλλά ουσιαστικά δεν έχει αλλάξει κάτι.
Μία ξαναπερνάνε drivers, μία λένε "έγινε ρύθμιση μικροφώνου" αλλά ουσία μηδέν.
Το θέμα είναι ότι τελευταία φορά τους το πήγα μία μέρα πριν λήξει η εγγύηση, και το πήρα σήμερα με τα ίδια προβλήματα..
Τι μπορώ να κάνω τώρα που έχει λήξει η εγγύηση?

το περίεργο είναι το εξής:
είχα ακόμα ένα πρόβλημα, στην οθόνη του λάπτοπ, σε ένα μικρό σημείο πάνω δεξιά, υπήρχε μία ανομοιομορφία.
Κάτι σαν μία μικρή στρογγυλή κηλίδα, με μέγεθος λίγο μεγαλύτερο από το κεφάλι μίας καρφίτσας. ΔΕΝ ήταν καμμένα πίξελ γιατί αυτό το παρατηρούσες μόνο σε ανοιχτά χρώματα (π.χ. λευκό φόντο), ενώ σε σκούρα χρώματα (π.χ. μαύρο) δεν διέκρινες κάτι.

Τους το έλεγα λοιπόν και αυτό, κάθε φορά σαν πρόβλημα μαζί με τα υπόλοιπα.
Την πρώτη φορά μου είπαν είναι φυσιολογικό, έτσι γίνεται με led οθόνες.
Την δεύτερη ότι μπορεί να είναι σκουπίδι ή υγρασία και ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι.
Σήμερα που το πήρα (τρίτη φορά), μου είχαν αλλάξει οθόνη! αν και δεν το περίμενα, μπράβο τους!
Απλά με ενοχλούν περισσότερο τα 2 άλλα προβλήματα γιατί δεν μπορώ να συνομιλήσω με άτομα στο skype.

Τους το επιστρέφεις πίσω και τους λες ότι δεν έχουν φτιάξει το πρόβλημα. Αυτό βασικά έπρεπε να το είχες κάνει από την πρώτη φορά που στο έδωσαν πίσω χωρίς να το έχουν φτιάξει. Πιστεύω αν επιμείνεις μέχρι να στο φτιάξουν θα βγάλεις άκρη.

Dragonpaul
08-02-2015, 13:09
Guys, χαιρετω!

Δεν ειναι τοσο τεχνικο θεμα, οσο ερωτηση περισσοτερο. Eαν δεοντολογικα δεν ταιριαζει στο forum, ας αφαιρεθει, δεν υπαρχει θεμα.
Τελευταιως, επειδη ενας φιλος ανεφερε κατι, με απασχολει το θεμα του IP hiding. Δε ξερω και πως να το θεσω, επειδη, η αληθεια ειναι, οτι τεχνικως δε σκαμπαζω και πολυ και ποτε πριν δε με ειχε απασχολησει κατι τετοιο. Αλλα ειναι να μη σου μπει η ιδεα. Οποτε, ηθελα να ρωτησω εαν το "καμουφλαζ" της IP ειναι μια "νορμα" γενικοτερα που χρησιμοποιουν ολοι, προκειμενου να προστατευονται, καθως ολοι επισκεπτομαστε διαφορα sites, προμηθευμαστε απο "θειους" κτλ.
Τελικα, τι μπορω να κανω γι'αυτο; Χρειαζεται να εχω ενεργοποιησει κατι; Χρειαζεται παντα αυτο που θα εχω ενεργοποιησει, ή απλα μονο οταν θελω εγω το ενεργοποιω; Γενικως, πειτε μου ο,τι γνωριζετε και αν επιβαλλεται να κανω κατι, που τοσον καιρο δεν εκανα.
Ευχαριστω πολυ!

Desmond
08-02-2015, 14:05
Για συγκεκριμένες σελίδες χρησιμοποιώ τον Tor browser.

thanasis7
13-02-2015, 17:01
Δεν ξερω αν ειναι το κατάλληλο τοπικ αλλα εχω ενα θεμα με το wifi στο ps4 ειναι τριοροφο το σπίτι το ρουτερ ειναι στον 3ο και το ps4 στον πρωτο.Αγορασα wifi extender ποια ρύθμιση να προτιμήσω στην κονσόλα για καλυτερο σήμα;
http://tapatalk.imageshack.com/v2/15/02/13/64f0cc8af6b7038d8618198515e2ec41.jpg

Kapa
14-02-2015, 04:36
Το σημα που θα παρεις ειναι στανταρ και το βλεπεις στις 2 γραμμες. Για πιο αναλυτικα αποτελεσματα θα τα βρεις μεσα απο το Network->Status

Οι δυο επιλογες που βλεπεις απο κατω ειναι για το τροπο συνδεσεις πανω στο ρουτερ/extender. Αχρειαστες ειναι...

Viper
14-02-2015, 19:46
Εχω αυτη την μητρικη GA-H87-D3H (http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4491#ov) και θελω να αλλαξω σε αυτη GA-H87N-WIFI (http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4733#ov). Στην ουσια η ιδια απλα σε εκδοση mini ATX για να μπει σε HTPC.

Λογικα, επειδη ειναι ιδιες και απλα αλλαζει το μεγεθος, δεν θα εχω προβλημα με τα Windows. Τι λετε?

Slay
14-02-2015, 20:49
Κατα 99% απο την στιγμη που εχει το ιδιο chipset δεν θα εχεις προβλημα.

mihalis13
15-02-2015, 15:59
Αν και ίσως δεν είναι το κατάλληλο thread είπα να μην ανοίξω καινούριο για τη συγκεκριμένη απορία.
Αγόρασα καινούριο γραφείο στο δωμάτιο και αποφάσισα να μεταφέρω το ps4 μέσα ώστε να μην είναι στο σαλόνι που είναι "κοινόχρηστος" χώρος.
Το θέμα μου είναι οτι θέλω να το συνδέσω με ethernet και όχι wireless, αλλά έχω ένα καλώδιο στο δωμάτιο. Σκέφτηκα μήπως υπάρχει κάτι σαν "splitter όπου μπορώ να έχω 2 καλώδια.
Με μικρή αναζήτηση βρήκα αυτό:
http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/diktya/switches/Netgear-5-port-10-100Mbps-FS205-100PES.htm

Ειναι κατάλληλο για τη δουλειά που το θέλω;
Έχει χρησιμοποιήσει κανείς σας κάτι παρόμοιο;;

jk_blue_tiger
15-02-2015, 17:21
Αν και ίσως δεν είναι το κατάλληλο thread είπα να μην ανοίξω καινούριο για τη συγκεκριμένη απορία.
Αγόρασα καινούριο γραφείο στο δωμάτιο και αποφάσισα να μεταφέρω το ps4 μέσα ώστε να μην είναι στο σαλόνι που είναι "κοινόχρηστος" χώρος.
Το θέμα μου είναι οτι θέλω να το συνδέσω με ethernet και όχι wireless, αλλά έχω ένα καλώδιο στο δωμάτιο. Σκέφτηκα μήπως υπάρχει κάτι σαν "splitter όπου μπορώ να έχω 2 καλώδια.
Με μικρή αναζήτηση βρήκα αυτό:
http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/diktya/switches/Netgear-5-port-10-100Mbps-FS205-100PES.htm

Ειναι κατάλληλο για τη δουλειά που το θέλω;
Έχει χρησιμοποιήσει κανείς σας κάτι παρόμοιο;;

Χρησιμοποιω χρονια αυτο (http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/diktya/switches/D-Link-D-Link-8-Port-10-100-1000Mbps-GO-SW-8G.htm) χωρις προβλημα.
Οτι και να παρεις απλα μην επιλελεξεις 10/100 αλλα 10/100/1000.
Παθων και μαθων γιατι "μπουκωνει" ευκολα.
Το Πλαισιο εχει και αυτο (http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/diktya/switches/D-Link-D-Link-5-Port-10-100-1000Mbps-GO-SW-5G.htm) που σου κανει με 5 θυρες.

WolfRathmA
17-02-2015, 15:58
Αν εχει ηδη καποιο ρουτερ και γνωριζεις κατι ψηλα απο ρυθμισεις, μπορεις να το ρυθμισεις ετσι ωστε να το κανεις αυτο switch και να μη χρειαστει να αγορασεις αλλο.

mihalis13
17-02-2015, 16:35
Αγόρασα αυτό που είπε ο jk.
Απ'οτι φαίνεται κάνει μια χαρά τη δουλειά του.
Ευχαριστώ πάντως Αποστόλη για τη βοήθεια.

Ezio
20-02-2015, 08:37
Εδώ και κάποιες μέρες κατεβάζω torrent με πολύ μικρή ταχύτητα σε σχέση με το παρελθόν (παλιά κατέβαζα με 1,3 mb/s και τώρα με 200 kb/s, αφού ξαναεγκατέστησα το μtorrent). Πώς να λύσω το πρόβλημα;

edit: τώρα κατεβάζω άλλο torrent και φαίνεται να έχει διορθωθεί η κατάσταση, αν και η ταχύτητα είναι λίγο χαμηλότερη σε σχέση με το παρελθόν.

criter
20-02-2015, 10:08
Καλημερα, η αποδοση της ταχυτητας κατεβασματος ενος τορρεντ εξαρταται απο τους ποσους το διαμοιραζονται εκεινη την στιγμη. Τα peers δηλαδη που εχει διαθεσιμα, τα οποια συνηθως μπορεις να τα τσεκαρεις απο πριν κατεβασεις το torrent. Ειναι οι seeders που το δινουν και leechers που το παιρνουν οπου το συνολο και των δυο ειναι παιζει ρολο στην τελικη ταχυτητα που θα το κατεβασεις. Αν πας π.χ. να κατεβασεις ενα παλιο torrent που δεν το διαμοιραζονται πολλοι, που εχει 2 seeds μονο, μην περιμενεις να κατεβει με μεγαλη ταχυτητα. Αντιθετως αν το torrent ειναι δημοφιλες και εχει πολλα seeds θα κατεβει στην μεγαλυτερη ταχυτητα που μπορεις εσυ να κατεβασεις και που μπορουν αλλοι να σου ανεβασουν. Τυχαινει μερικες φορες ενω εχει αρκετα peers ενα torrent, να μην κατεβαινει γρηγορα, αυτο μπορει να εχει να κανει και με το αν ειναι private ο tracker που το κατεβαζεις. Πανω απο ολα ομως πρεπει να εχει πολλα peers και οσα περισσοτερα, τοσο γρηγοροτερα να κατεβει το torrent.

Ixor24
20-02-2015, 13:01
Παιδες καλησπερα, θα ηθελα την γνωμη σας σε κατι. εχω "ακομα" το ps3 phat starter και τις τελευταιες μερες μου κανει κατι κουλα με το wifi. δεν βρησκει το access point ή οταν το βρησκει καμια φορα το χανει κλπ κλπ . καμια σταθεροτητα. βγαζει εναν κωδικο αλλα τωρα ειμαι δουλεια και δεν μπορω να τον δω. ξερετε τι μπορει να φταιει?

AriStos13
10-03-2015, 11:47
Παιδες καλημερα!! Το pc που εχω στο σπιτι ενω δουλευε κανονικα μου εβγαλε αυτο :εδω6770
Εκανα restart οπως λεει αλλα το ξαναεκανε!! Τι ειναι αυτο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Slay
10-03-2015, 12:04
Αρχικα δοκιμασε να μπεις απο safe mode, τετοια λαθη ειναι ειτε απο driver errors ειτε απο καποιο hardware προβλημα, συνηθως δισκος. Αλλα δοκιμασε πρωτα safe mode να δεις εαν μπαινει εκει.

AriStos13
10-03-2015, 12:23
Οκ Πανο θα το δοκιμασω το μεσημερι που θα παω σπιτι..
ευχαριστω!

AriStos13
11-03-2015, 19:32
Ψαχνοντας σημερα για τον παλιο σκληρο δισκο απο το χαλασμενο λαπτοπ μου βρηκα το dvd drive! Αυτο μπορω να το κανω εξωτερικο με καποιο καλωδιο;
Πηρε η κοπελα μου απο την ψηφιακη αλληλεγγυη ενα λαπτοπ αλλα δεν εχει dvd drive!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Slay
11-03-2015, 20:04
Υπηρχαν κιτ IDE-> USB οπου εβαζες περιφερειακα IDE μεσω USB συνδεσης στον υπολογιστη σου. Λογικα θα υπαρχει και για SATA καποιος παρομοιος adaptor, απλα κοιτα εαν η υποδοχη του drive ειναι κανονικη sata, και οχι κατι proprietary.

AriStos13
11-03-2015, 20:11
Sata εχει( νομιζω) αλλα δεν ξερω τι!! Βαζω φωτο να το δεις!6772


Sent from my iPhone using Tapatalk

Slay
12-03-2015, 11:17
Δεν ειναι κανονικο SATA, χρειαζεσαι λοιπον κατι τετοιο.

http://img.auctiva.com/imgdata/3/4/5/0/2/7/webimg/618302324_o.jpg

AriStos13
12-03-2015, 11:36
Δεν ειναι κανονικο SATA, χρειαζεσαι λοιπον κατι τετοιο.

http://img.auctiva.com/imgdata/3/4/5/0/2/7/webimg/618302324_o.jpg
Ευχαριστω πολυ Πανο.. αυτο (http://www.ebay.co.uk/itm/USB-2-0-to-7-6Pin-SATA-Slimline-Adapter-Converter-for-PC-Laptop-CD-DVD-Rom-Drive/390801860798?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%2 6asc%3D20140122125356%26meid%3D25bd6b04256447449c8 235a4d4f367be%26pid%3D100005%26rk%3D1%26rkt%3D6%26 sd%3D281443468097&rt=nc) κανει?

Slay
12-03-2015, 12:51
ναι κανει.

WolfRathmA
13-03-2015, 11:08
Καλημερα παιδια! Τα φωτα σας λιγακι...

Υπαρχουν καρτες γραφικων με HDMI 2 για 4K/60fps αναπαραγωγη;

Leon_DiZ
13-03-2015, 12:23
Καλημερα παιδια! Τα φωτα σας λιγακι...

Υπαρχουν καρτες γραφικων με HDMI 2 για 4K/60fps αναπαραγωγη;

Εγκυκλοπαιδικά ρωτάς; Ναι υπάρχουν.

Από την 960 και πάνω λογικά όλες έχουν.

http://www.geforce.com/hardware/compare-buy-gpus

Η AMD δεν έχει αλλά ό,τι έχει DisplayPort 1.2 τρέχει 4Κ@60fps

WolfRathmA
13-03-2015, 12:36
Ναι εγκυκλοπαιδικα ρωταω. Ευχαριστω για το ενδιαφερον.

Γενικοτερα υπαρχει ενας ο οποιος θελει να συνδεσει υπολογιστη με τηλεοραση 4Κ μεσο HDMI. Δε ξερω τι καρτα γραφικων εχει, δεν εχω ρωτησει, απλα ηθελα να μαθω πληροφοριες για να μπορω να ελεγχω τι γινεται. Αν ειναι δηλαδη θεμα ρυθμισεων η θεμα HDMI συμβατοτητας.

Απο οτι διαβασα μερικες καρτες γραφικων που εχουν HDMI 1.4 για να βγαλουν 4Κ πρεπει να εχει 2 εξοδους HDMI 1.4 και να συνδεθουν και τα δυο καλωδια με τη συσκευη. Αυτο ομως δε το υποστηριζει η τηλεοραση αλλα μονο μονιτορ. Καλα δε τα λεω;

Leon_DiZ
13-03-2015, 12:59
Ναι εγκυκλοπαιδικα ρωταω. Ευχαριστω για το ενδιαφερον.

Γενικοτερα υπαρχει ενας ο οποιος θελει να συνδεσει υπολογιστη με τηλεοραση 4Κ μεσο HDMI. Δε ξερω τι καρτα γραφικων εχει, δεν εχω ρωτησει, απλα ηθελα να μαθω πληροφοριες για να μπορω να ελεγχω τι γινεται. Αν ειναι δηλαδη θεμα ρυθμισεων η θεμα HDMI συμβατοτητας.

Απο οτι διαβασα μερικες καρτες γραφικων που εχουν HDMI 1.4 για να βγαλουν 4Κ πρεπει να εχει 2 εξοδους HDMI 1.4 και να συνδεθουν και τα δυο καλωδια με τη συσκευη. Αυτο ομως δε το υποστηριζει η τηλεοραση αλλα μονο μονιτορ. Καλα δε τα λεω;

Ναι αλλά δεν είναι και η καλύτερη λύση.


http://www.tomshardware.com/reviews/pq321q-4k-gaming,3620.html

The cheaper 4K TVs you’ve seen accept a single HDMI input and are limited to 30 Hz due to the bandwidth of that interface. They're available for as little as $700, in the case of Seiki Digital's SE39UY04. Asus’ $3500 PQ321Q is one of the only 4K screens capable of 60 Hz. But in order to achieve that refresh rate, you’re forced to run either one DisplayPort or two HDMI cables between your PC and the monitor.

What? Two HDMI cables?


http://media.bestofmicro.com/U/U/401574/original/tiled-4k-display.jpg


The PQ321Q is a tiled display, meaning its 31.5” screen actually consists of two 1920x2160 panels, stitched together. So, utilizing two display outputs on your video card drives each HDMI port independently. Alternatively, you can use one DisplayPort 1.2-compatible output, which feeds into a multi-stream transport demultiplexer that spits out two data streams.

According to Nvidia, the company is using a couple of different technologies to help ensure you don’t see any tearing along the seam conjoining both panels. One, fliplock, forces each GPU to flip its frame buffer in sync. The other, scanlock, forces each GPU (and display output, or head) to display scanlines in sync. This stuff comes from the professional graphics world, where synchronization is necessary across multiple heads.

http://media.bestofmicro.com/U/L/401565/original/dual-scalar-4k-diagram.jpg

When the PQ321Q first came out, Nvidia’s drivers apparently weren’t prepared,according to reports (http://www.pcper.com/reviews/Displays/ASUS-PQ321Q-315-4K-Tiled-Monitor-Review/Setup-Process-AMD-and-NVIDIA-Dual-HDMI-Test) by Ryan Shrout over at PC Perspective. The company worked on its software, resulting in the GeForce 327.19 release we have today. One improvement that came about is a change to the Extended Display Identification Data (EDID) structure that lets the monitor present itself as a tiled device to Nvidia’s driver (this gets rolled up into a standard called DisplayID v.1.3). The software uses that information to automatically configure Surround in a 2x1 configuration.

That’s not to say that, even after Nvidia's targeted update and new firmware from Asus, the PQ321Q works flawlessly. As Windows boots, you always see the splash screen squished into the left panel. And after a fresh Windows 8 installation, we were unable to apply the 327.19 driver without crashing. There was also a combination of flashing on the desktop and incorrect resolution settings when certain games started up. We encountered those inconveniences using two HDMI inputs and the DVI splitter needed for our FCAT-based testing, though. With the PQ321Q set to accept an MST stream and a DisplayPort cable linking PC to the monitor, our experience was notably better (albeit still not perfect). You’re still going to see Windows’ boot process happen on one of the two panels, and one might flicker on before the other when you start a game. But those are just artifacts of a tiled monitor. It was more odd that setting resolutions lower than 3840x2160 squished the desktop down, rather than scaling it up.

If you want to sit Ultra HD out until the display technology evolves to incorporate a single scaler, expect to wait a while before the controller hardware becomes available (it's not yet). That could be close to a year. And even then, tiled panels will likely persist. Guess we'd better figure out how to make this stuff work...

WolfRathmA
13-03-2015, 14:46
OK, σε ευχαριστω πολυ. Το ξερω οτι δεν ειναι η καλυτερη λυση, απλα απο ενδιαφερον ηθελα να μαθω πως γινεται.

AriStos13
27-03-2015, 12:31
εχω ενα laptop με windows 8.1 και θελω να του κανω ενα format γιατι εχω αρκετη σαβουρα μεσα και μου ψιλοκολαει..
αν παω απο τις ρυθμισεις του υπολογιστη/ενημερωση και αποκατασταση/αποκατασταση και επιλεξω την δευτερη επιλογη Καταργηση ολων και εγκατασταση των windows απο την αρχη ειναι το ιδιο με το να κανω το κλασσικο format απο τα cd?
6845

Slay
27-03-2015, 12:59
Ναι, αλλα ΜΗΝ το κανεις. Ενα καλο feature ειχαν τα 8 και εσυ δεν θελεις να το χρησιμοποιησεις? Χρησιμοποιησε την πρωτη επιλογη, θα κρατησει ολα τα αρχεια σου, και επισης ολες τις metro εφαρμογες, οι desktop εφαρμογες, αυτες δηλαδη για τα κανονικα windows παιρνουν τον πουλο. Στην ουσια ειναι σαν format μεν, αλλα χωρις να χασεις τα αρχεια σου.

james9
27-03-2015, 13:22
Εχει κανεις να προτεινει κανενα καλο hdmi switch γιατι με one,ps4, dreambox, wd tv, ps3 , αυτες που εχει η tv δεν φτανουν με τιποτα?

AriStos13
27-03-2015, 13:27
Ναι, αλλα ΜΗΝ το κανεις. Ενα καλο feature ειχαν τα 8 και εσυ δεν θελεις να το χρησιμοποιησεις? Χρησιμοποιησε την πρωτη επιλογη, θα κρατησει ολα τα αρχεια σου, και επισης ολες τις metro εφαρμογες, οι desktop εφαρμογες, αυτες δηλαδη για τα κανονικα windows παιρνουν τον πουλο. Στην ουσια ειναι σαν format μεν, αλλα χωρις να χασεις τα αρχεια σου.
ουτε backup δηλαδη ουτε τιποτα.. γαματοο!!
Ευχαριστω και παλι Πανο..!

thanasis7
02-04-2015, 20:44
Παιδια sos δε μπορω να παιξω ονλαιν ξαφνικα σε κανενα παιχνιδι, το ιντερνετ ειναι οκ εχω κανει reset router, restart console τα παντα κ παλι δε μπορω τι πρεπει να κανω; Κ στο προφιλ βγαζει cannot load! Επισης δεν εχει λήξει το playstationPlus.

Christos33
02-04-2015, 20:58
Οπότε δεν είμαι μονο εγώ που το εχω αυτό το πρόβλημα.
Απο το psn είναι λογικά θα φτιάξει.
Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

thanasis7
02-04-2015, 20:59
Μαλλον, γιατι στο playstation store μπαινει κανονικα, οπως κ στον browser του ps4

minaras_tio
06-04-2015, 19:47
Παιδια καλησπερα, εχω ενα galaxy core plus το οποιο χθες μουλιασε για κανα 15'.
Στεγνωσε και τωρα ανοιγει μεν, αλλα η οθονη τρεμοπαιζει και δεν δουλευει.
Εαν παω για αλλαγη οθονης θα ειναι οκ μετα πιστευετε? Αξιζει ή παω για καινουριο? Ποσο πανε αυτες οι οθονες? Ξερει κανεις?
120ευρω το ειχα αγορασει.

P.S. Γαμω την πουτανα μου το δευτερο κινητο που χαλαω με τον ιδιο τροπο μεσα σε 4 μηνες.

mihalis13
07-04-2015, 01:49
Νομίζω οτι αν δεν το κάνεις μόνος σου δεν σε συμφέρει..
Θα πληρώσεις και "εργατικά" σίγουρα.
Ρωτά βέβαια κανέναν τεχνικό εκεί κοντά σου για να εισαι σίγουρος

Kapa
07-04-2015, 02:13
Δεν συμφερει σε καμια περιπτωση να το φτιαξεις. Υπολογιζε κανα 70αρι+εργατικα

Christos33
07-04-2015, 03:23
Μπα δεν συμφέρει ότι κινητό πιάνει υγρασία/νερό ειναι τελειωμενα,μπορεί να λειτουργήσει για καμποσο καιρό αλλα πάντα κάποια στιγμή χαλάνε.
Τώρα να φτιάξεις ενα κινητό με άγνωστη ημερομηνία λήξης δεν νομίζω ότι αξίζει το ρίσκο.

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Valkyre
02-05-2015, 11:51
Ρε παιδια βοηθηστε εαν μπορειτε γιατι εχω φαει τρελο σκαλωμα/φρικη επι του παροντος.

Αγορασα μια τηλεοραση για το υπνοδωματιο. Και η τηλεοραση εχει καλωδιο τροφοδοσιας σαν αυτο του PS3 Slim (2.5a 250v το λεγομενο "οχταρακι").

Η τηλεοραση εχει ηδη μπει με βαση ωραιοτατα στον τοιχο σαν καδρο. Το προβλημα μου ειναι οτι επειδη θελω να μαζεψω τα καλωδια μεσα σε καναλι και επειδη η μπριζα ειναι αρκετα μακρια, χρειαζομαι περιπου 3 μετρα απο δαυτο το καλωδιο.

Φανταστηκα οτι να βρεις ενα συνηθισμενο καλωδιο οπως αυτο σε πολλες εκδοχες ειναι κατι απλο... αμ δεν ειναι!!! Τα συνηθισμενα μετρα που βρισκω ειναι 1.5 και 1.8 και βρηκα 1 που δινει 2 μετρα. Ειναι δυνατον ρε παιδια? Εχω ρωτησει σε τοσα καταστηματα εχω ψαξει σε σκρουτζ google κλπ και τιποτα! Εχω φρικαρει λεμε! Τοσο δυσκολο ειναι αυτο το κωλοπραμα? Δεν μπορει... τοσα εκατομυρρια τηλεορασεις και PS3 πουλιωνται, κανενας δεν βρεθηκε αντιμετωπος με την δικη μου περιπτωση? Αποκλειεται! Οποτε τι δεν κανω σωστα?

Θα εκτιμουσα βοηθεια πανω σε αυτο.

stratisd
02-05-2015, 12:12
Ρε παιδια βοηθηστε εαν μπορειτε γιατι εχω φαει τρελο σκαλωμα/φρικη επι του παροντος.

Αγορασα μια τηλεοραση για το υπνοδωματιο. Και η τηλεοραση εχει καλωδιο τροφοδοσιας σαν αυτο του PS3 Slim (2.5a 250v το λεγομενο "οχταρακι").

Η τηλεοραση εχει ηδη μπει με βαση ωραιοτατα στον τοιχο σαν καδρο. Το προβλημα μου ειναι οτι επειδη θελω να μαζεψω τα καλωδια μεσα σε καναλι και επειδη η μπριζα ειναι αρκετα μακρια, χρειαζομαι περιπου 3 μετρα απο δαυτο το καλωδιο.

Φανταστηκα οτι να βρεις ενα συνηθισμενο καλωδιο οπως αυτο σε πολλες εκδοχες ειναι κατι απλο... αμ δεν ειναι!!! Τα συνηθισμενα μετρα που βρισκω ειναι 1.5 και 1.8 και βρηκα 1 που δινει 2 μετρα. Ειναι δυνατον ρε παιδια? Εχω ρωτησει σε τοσα καταστηματα εχω ψαξει σε σκρουτζ google κλπ και τιποτα! Εχω φρικαρει λεμε! Τοσο δυσκολο ειναι αυτο το κωλοπραμα? Δεν μπορει... τοσα εκατομυρρια τηλεορασεις και PS3 πουλιωνται, κανενας δεν βρεθηκε αντιμετωπος με την δικη μου περιπτωση? Αποκλειεται! Οποτε τι δεν κανω σωστα?

Θα εκτιμουσα βοηθεια πανω σε αυτο.
Γιατι δεν βαζεις μια προεκταση με μπαλαντεζα και 3x1.5 καλωδιο στο ηδη υπαρχον και να ξεμπερδευεις;

Valkyre
02-05-2015, 12:48
^^ γιατι ρε συ βαζω το καναλι για να μην εχω καλωδια και μπαλαντεζες να κρεμονται απο εκει και απο εδω. Θελω να ειναι ολα τακτοποιημενα.

stratisd
02-05-2015, 14:17
Λιγο μεγαλυτερο καναλι θα βαλεις, εκτος και αν εχω κατι λαθος στο μυαλο μου. Απλο καλωδιο ρευματος φανταζομαι οτι ειναι με την μια ακρη σε usb και την αλλη σε διπολικο φις πριζας...λεω κατι λαθος; Το καναλι θα ξεκιναει απο το υψος της TV και η προεκταση θα ειναι μεσα στο καναλι, ποιο ειναι το προβλημα;;;

Nek_Food
02-05-2015, 15:18
Βρηκα μεχρι 2,5 μετρα. Επίσης βρηκα προεκτασεις που μπορεί να είναι χρησιμες, επιπλέον μπορεις να φτιάξεις δικό σου καλώδιο ακριβώς όπως το θέλεις ή να ζητήσεις να σου φτιάξουν ένα, καποιος ηλεκτρολόγος θα είναι κατάλληλος.

http://www.elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&cPath=2142_54_66&products_id=19605&zenid=74idp5094p9lm3tugt53tl9gd7

Valkyre
04-05-2015, 16:09
Βρηκα μεχρι 2,5 μετρα. Επίσης βρηκα προεκτασεις που μπορεί να είναι χρησιμες, επιπλέον μπορεις να φτιάξεις δικό σου καλώδιο ακριβώς όπως το θέλεις ή να ζητήσεις να σου φτιάξουν ένα, καποιος ηλεκτρολόγος θα είναι κατάλληλος.

http://www.elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&cPath=2142_54_66&products_id=19605&zenid=74idp5094p9lm3tugt53tl9gd7

Nομιζω οτι αυτο θα κανω που λες. Θα βαλω ηλεκτρολογο να μου φτιαξει καλωδιο. Καναλι δεν θελω να αλλαξω γιατι εχω βρει ενα τελειο στο χρωμα του τοιχου μου και ειναι λεπτο και κομψο που μου αρεσει. Οποτε ο ηλεκτρολογος ιεναι μονοδορμος. Απορρω παντως πως δεν υπαρχει εστω 3μετρο καλωδιο... μου φαινεται πολυ κουφο γιατι ειναι καλωδιο που χρησιμοποιουν εκατομυρρια συσκευες (και το PS3 slim μονο να βαλεις αρκει). Δεν νομιζω οτι ειναι τοσο παραξενη η περιπτωση μου... τι να πεις.

Σας ευχαριστω παιδια.

muku
05-05-2015, 13:20
Πρώτο link στο ebay. Απλά είναι αγγλικό, οπότε θες αντάπτορα στο πολύπριζο. Αν δεν βαριέσαι να περιμένεις και δεν θες να τρέχεις σε ηλεκτρολόγο: http://www.ebay.co.uk/itm/Long-3m-Figure-8-mains-Lead-standard-UK-Radio-C7-Power-charger-Cable-Fig-Black-/271747498928?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item3f4569c3b0

karlat89
30-05-2015, 15:14
Μια βοηθεια οποιος μπορει
Κοπανησε χθες ο γιοε μου το λαπτοπ,και τα επεξε ο σκληρος,δεν μπουταρει απο εκει,σα να μην υπαρχει

Τον αντικατεστησα με εναν σκληρο που ειχα απο εναν παλιοτερο λαπτοπ,αυτο μεσα ειχε τα w8
Και με εναν με w7
Στον w7 μπαινω στο recovery menu αλλα δεν μπορω να τον κανω φόρμα
Στο w8 δεν μπαινει καθολου μου βγαζει προβλημα στο selected boot
Επειδη αυτην την στιγμη εχω μονο tablet και δεν μπορω να δημιουργησω recovery cd η usb,υπαρχει καποιος τροπος να τους φορμαρω?

petaloudas
30-05-2015, 19:12
Καλησπέρα.

Έχω ένα Vaio το οποίο μάλλον το χτύπησε η κλιμακτήριος...
Πριν κάνα δυο μέρες στο εντελώς ξαφνικό πάγωσε εντελώς η οθόνη, και ξεκόλλησε μόνο του μετά από κάποια δευτερόλεπτα. Αυτό ξανά έγινε χθες, αλλά δεν ξεκόλλησε ποτέ και αναγκαστικά το έκλεισα βιαίως από το κουμπί του. Από τότε, έχει πεθάνει.
Συγκεκριμένα ανοίγει κανονικά, δουλεύει δηλαδή δεν είναι νεκρό, αλλά κολλάει εντελώς με το που ανοίξει. Ξεκινάει, δείχνει το λογότυπο (αυτό το "Vaio"), βγαίνει το βελάκι μαζί με την οθόνη για να βάλω τον κωδικό του χρήστη, και εκεί παγώνουν τα πάντα!! Και αναγκαστικά μόνο κλείσιμο από το κουμπί...

Το (άσχετο) μυαλό μου πάει σε κάρτα γραφικών... καμιά ιδέα ρε παίδες;; τι είναι; τι μπορεί να είναι; φτιάχνεται; συμφέρει να φτιαχτεί;; ποιος το φτιάχνει;;

Θέλω απεγνωσμένα να αποφύγω την αγορά καινούριου, παρά μόνο αν δε γίνεται αλλιώς...


’κυρο άκυρο... ουυυυφφφ....
Μια χαρά είναι το laptop και η κάρτα γραφικών και όλα, βρέθηκε ο υπαίτιος...
Χθες έβγαλε το windows update μια αναβάθμιση για το touchpad... αυτή λοιπόν, για κάποιο λόγο, κόλλαγε τον υπολογιστή ολόκληρο... :frusty:
Κατάργηση και επαναφορά στον προηγούμενο driver του synaptics, και όλα καλά τώρα!! :what:

Slay
30-05-2015, 23:16
Μια βοηθεια οποιος μπορει
Κοπανησε χθες ο γιοε μου το λαπτοπ,και τα επεξε ο σκληρος,δεν μπουταρει απο εκει,σα να μην υπαρχει

Τον αντικατεστησα με εναν σκληρο που ειχα απο εναν παλιοτερο λαπτοπ,αυτο μεσα ειχε τα w8
Και με εναν με w7
Στον w7 μπαινω στο recovery menu αλλα δεν μπορω να τον κανω φόρμα
Στο w8 δεν μπαινει καθολου μου βγαζει προβλημα στο selected boot
Επειδη αυτην την στιγμη εχω μονο tablet και δεν μπορω να δημιουργησω recovery cd η usb,υπαρχει καποιος τροπος να τους φορμαρω?
τα 8 θελουν πιθανα secure boot μεσω uefi, οσο για τον δισκο με τα 7, τα φορητα εχουν συνηθως εναν συνδυασμο πληκτρων που σε βαζει σε recovery mode για εργοστασιακες ρυθμισεις.

karlat89
31-05-2015, 09:48
Slay το κανω αυτο στα w7 και οι επιλογες ειναι μονο επαναφορά , η οποία αποτυγχάνει

Αν δεν αλλαξω το sevure boot μου βγαζει "selected boot image did not Authenticate. Press enter to continue"και κανει επανεκκίνηση και ξανα στα ιδιΑ

Μπαινω bios κανω disable το secure boot
Και το μήνυμα ειναι "no bootabledevise,insert boot disk and press any key"

Slay
31-05-2015, 10:57
Τοτε μαλλον θα χρειαστεις δισκακι και στησιμο με το χερι απο την αρχη.

karlat89
31-05-2015, 20:48
Ευχαριστω πολυ slay για την προσπάθεια,
Εκανα χαζομαρα ο ενας ο σκληρός που εβαλα ηταν παλιος απο εξωτερικο γιαυτο δεν τον αναγνωριζε
Εβαλα εναν με w8 απο εναν Toshiba κ ολα οκ,μονο που ολα μεσα ειναι της toshiba και της amd,απλοι drivers ειναι.Συν 161 ενημερωσεις των Windows που πρεπεινα τις κανω μια μια για ολες μαζι κολλαει στο 0%

Κ μια παρατηρηση εχω αλλαξει πολλούς σκληρους σε λαπτοπς, στα περισσότερα ηταν απλα ενα δυο βιδες απο το πισω μερος, ενα κομματακι πλαστικό κ αλλαξε ο σκληρος
Σε αυτον τον HP που εχω τωρα για να τον αλλαξεις πρεπει να βγαλεις πληκτρολόγιο να ξεκουμποσεις το μπροστα πλαστικο,ολοκληρος μπελας για να αλλαξεις ενα σκληρο δισκο,απλα απαράδεκτοι

Slay
31-05-2015, 23:41
Εχω βγάλει motherboard και οθόνη απο dell για να βγαλω σκληρό, εντάξει τα περισσότερα dell δεν είναι έτσι ,αλλά υπάρχουν και τέτοια.

Leon_DiZ
15-06-2015, 12:30
Λοιπόν, σήμερα το πρωί τα έφτυσε η κάρτα γραφικών (ναι, βρήκε μέρα).

Σκέφτομαι να πάρω την Radeon R7 260X. Έχετε καμία συμβουλή, κάτι να προσέξω κτλ;

Την βρήκα στα ~120€ από Αμερική (http://www.amazon.com/Sapphire-Version-PCI-Express-Graphics-11222-22-20G/dp/B00U8IS47A/ref=sr_1_2?s=electronics&ie=UTF8&qid=1434354987&sr=1-2&keywords=r7+260x&pebp=1434355000997&perid=ADC6DEB22C0D4F37981B).

Slay
15-06-2015, 12:43
Δεν καταλαβαινω τον λογο που θελεις να αγορασεις την καρτα απο αμερικη, απο την στιγμη οπου και διαθεσιμη ειναι στην ελλαδα, και σε ιδια σχεδον τιμη. (μαλλον φτηνοτερη αν υπολογισουμε και τα μεταφορικα) και δεν εχεις τον παραμικρο κινδυνο να περασει τελωνειο.

Leon_DiZ
15-06-2015, 13:05
Δεν καταλαβαινω τον λογο που θελεις να αγορασεις την καρτα απο αμερικη, απο την στιγμη οπου και διαθεσιμη ειναι στην ελλαδα, και σε ιδια σχεδον τιμη. (μαλλον φτηνοτερη αν υπολογισουμε και τα μεταφορικα) και δεν εχεις τον παραμικρο κινδυνο να περασει τελωνειο.

Απλά είχα σταμπάρει τη συγκεκριμένη δεν την έβρισκα εδώ σε καλή τιμή. Τελικά ίσως πάρω την Asus (http://www.skroutz.gr/s/5268611/Asus-Radeon-R7-260X-2GB-OC-90YV0528-M0NA00.html?keyphrase=asus+radeon+r7+260x)

Dragonpaul
28-07-2015, 23:13
Ρε παιδια, λιγο long shot αυτο, αλλα ας το ρωτήσω μήπως και...
Τον τελευταιο καιρο, το AC μου, αφου το ανοίξω, μετα απο 40 λεπτά περίπου σβήνει. Οχι, όμως, εντελώς. Σα να εχει προγραμματιστεί να σβήνει μετα απο τόση ωρα. Γι'αυτο το φωτακι στο σωμα, αναβοσβήνει με εναν περίεργο τροπο και οχι οπως οταν ειναι εντελώς σβηστό. Δεν εχω βάλει καποιο προγραμμα να απενεργοποιείται μετα απο τόση ωρα, εκτος αν το έκανα άθελά μου. Ωστόσο δε βλεπω απο το remote κατι τετοιο.
Εχει κανεις την παραμικρή ιδεα του τι μπορω να κάνω;;;;

Leon_DiZ
29-07-2015, 00:23
Ρε παιδια, λιγο long shot αυτο, αλλα ας το ρωτήσω μήπως και...
Τον τελευταιο καιρο, το AC μου, αφου το ανοίξω, μετα απο 40 λεπτά περίπου σβήνει. Οχι, όμως, εντελώς. Σα να εχει προγραμματιστεί να σβήνει μετα απο τόση ωρα. Γι'αυτο το φωτακι στο σωμα, αναβοσβήνει με εναν περίεργο τροπο και οχι οπως οταν ειναι εντελώς σβηστό. Δεν εχω βάλει καποιο προγραμμα να απενεργοποιείται μετα απο τόση ωρα, εκτος αν το έκανα άθελά μου. Ωστόσο δε βλεπω απο το remote κατι τετοιο.
Εχει κανεις την παραμικρή ιδεα του τι μπορω να κάνω;;;;

Θα τσέκαρα το manual για αρχή να δεις τι παίζει με το αυτόματο κλείσιμο.

dspug7
29-07-2015, 00:30
ο τροπος που αναβοσβηνει ισως σου δειχνει καποιο κωδικο βλαβης. συνηθως στις τελευταιες σελιδες του manual θα σου γραφει τους κωδικους. αφου σβησει και το ξαναναψεις περνει παλι 40 λεπτα για να σβησει; γραψε μας και το μοντελο, ισως κατι βρω.

Dragonpaul
29-07-2015, 00:37
Δυστυχως, δεν εχω το manual... Και ναι... Αφου το ανάψω παλι, παίρνει περίπου 40 λεπτά για να σβήσει παλι.
Το μοντέλο ειναι: Samsung smart inverter AQV09F AN.

Ευχαριστω παρα πολυ!

WolfRathmA
29-07-2015, 09:51
Ρε παιδια, λιγο long shot αυτο, αλλα ας το ρωτήσω μήπως και...
Τον τελευταιο καιρο, το AC μου, αφου το ανοίξω, μετα απο 40 λεπτά περίπου σβήνει. Οχι, όμως, εντελώς. Σα να εχει προγραμματιστεί να σβήνει μετα απο τόση ωρα. Γι'αυτο το φωτακι στο σωμα, αναβοσβήνει με εναν περίεργο τροπο και οχι οπως οταν ειναι εντελώς σβηστό. Δεν εχω βάλει καποιο προγραμμα να απενεργοποιείται μετα απο τόση ωρα, εκτος αν το έκανα άθελά μου. Ωστόσο δε βλεπω απο το remote κατι τετοιο.
Εχει κανεις την παραμικρή ιδεα του τι μπορω να κάνω;;;;

Θυμασαι ποσες φορες αναβοσβηνει Παυλο; Πανω κατω τα Samsung και LG εχουν παρομοιους κωδικους για τις βλαβες. Αρχικα εχει αποδοση οταν δουλευει;

Δυο προβληματα μπορει να ειναι.

Ειτε καποιος σωληνας εξω δε κανει καλη επαφη και σταματαει η λειτουργια ή για καποιο λογο δεν εχει επικοινωνια σωστη η εσωτερικη μοναδα με την εξωτερικη.

Οταν σταματαει η εξωτερικη μοναδα την ακους να δουλευει; Αν οχι μπορει να ειναι πλακετα εξωτερικης.

Leon_DiZ
29-07-2015, 13:21
Δυστυχως, δεν εχω το manual... Και ναι... Αφου το ανάψω παλι, παίρνει περίπου 40 λεπτά για να σβήσει παλι.
Το μοντέλο ειναι: Samsung smart inverter AQV09F AN.

Ευχαριστω παρα πολυ!


http://www.samsung.com/gr/support/model/AQV09FAN

- - - Updated - - -


Δυστυχως, δεν εχω το manual... Και ναι... Αφου το ανάψω παλι, παίρνει περίπου 40 λεπτά για να σβήσει παλι.
Το μοντέλο ειναι: Samsung smart inverter AQV09F AN.

Ευχαριστω παρα πολυ!


http://www.samsung.com/gr/support/model/AQV09FAN

Dragonpaul
29-07-2015, 19:34
Θυμασαι ποσες φορες αναβοσβηνει Παυλο; Πανω κατω τα Samsung και LG εχουν παρομοιους κωδικους για τις βλαβες. Αρχικα εχει αποδοση οταν δουλευει;

Δυο προβληματα μπορει να ειναι.

Ειτε καποιος σωληνας εξω δε κανει καλη επαφη και σταματαει η λειτουργια ή για καποιο λογο δεν εχει επικοινωνια σωστη η εσωτερικη μοναδα με την εξωτερικη.

Οταν σταματαει η εξωτερικη μοναδα την ακους να δουλευει; Αν οχι μπορει να ειναι πλακετα εξωτερικης.
Νομίζω σταματά και η εξωτερική μονάδα. Δεν ειμαι σιγουρος γι'αυτο. Θα το τσεκαρω όμως.
Οταν δουλεύει εχει κανονικα απόδοση -μάλιστα πέρυσι του ειχα κανει συντήρηση- και οταν σβήνει, απλα αναβοσβήνει ενα κόκκινο και ενα πράσινο λαμπάκι, με το ενα να ειναι η ένδειξη "Inverter". Δε σταματά να αναβοσβήνει, μεχρι να το ανάψω εγώ παλι.


http://www.samsung.com/gr/support/model/AQV09FAN

- - - Updated - - -




http://www.samsung.com/gr/support/model/AQV09FAN
Λεωνιδα, ευχαριστω!
Το βρήκα κι εγώ εχτες, αλλα δεν αναφέρει κατι τετοιο. :(

mihalis13
18-08-2015, 10:54
Δεν είναι βασικά πρόβλημα.
Καθάρισα προχθές τον υπολογιστή μου και είπα να κάνω καλή δουλειά. Οπότε έβγαλα και κάποια κομμάτια του ώστε να καθαριστεί καλύτερα.
Βγάζω και την ψύκτρα του επεξεργαστή και βλέπω πως εχει φύγει αρκετή από τη πάστα, οπότε πρέπει να του βάλω.
Εσείς ποια θερμαγώγιμη πάστα θα μου προτείνατε;;

jk_blue_tiger
18-08-2015, 17:06
Δεν είναι βασικά πρόβλημα.
Καθάρισα προχθές τον υπολογιστή μου και είπα να κάνω καλή δουλειά. Οπότε έβγαλα και κάποια κομμάτια του ώστε να καθαριστεί καλύτερα.
Βγάζω και την ψύκτρα του επεξεργαστή και βλέπω πως εχει φύγει αρκετή από τη πάστα, οπότε πρέπει να του βάλω.
Εσείς ποια θερμαγώγιμη πάστα θα μου προτείνατε;;

Ειχα αγορασει πριν χρονια αυτην (http://www.skroutz.gr/c/678/thermal-paste.html?keyphrase=arctic+silver+thermal+paste) και την χρησιμοποιω ακομη μια και το σωληναριο ηταν των 25mg.
Για ποιο extreme καταστασεις δες εδω (http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/16511-%CE%91%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AE-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B1%CE%B3%CF%8E%C E%B3%CE%B9%CE%BC%CE%B7%CF%82-%CF%80%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%83%CE%B5-PS4-Glacier-White?p=587029#post587029) το post του Nerven.

WolfRathmA
19-08-2015, 13:46
Μας έβαλαν στη δουλειά URL Filtering και πλέον δε μπορώ να μπω πουθενά.

Ξέρει κανείς κανένα τρόπο να γίνει αυτό bypass; Φυσικά ούτε access σαν admin έχω στο PC μου. Οπότε λίγο δύσκολο το βλέπω...

Slay
19-08-2015, 13:50
το μονο που πιθανα να δουλεψει ειναι να βαλεις proxy στον browser σου. Δεν χρειαζεσαι admin rights για αυτο.

WolfRathmA
19-08-2015, 14:09
Και αυτά κλειδωμένα με τα έχουν. Οι επιλογές είναι γκρίζες. Τέλος πάντων. Τρελή μαλακία πάντως.

Slay
19-08-2015, 15:25
εδω μπορεις να μπεις? https://www.hidemyass.com/proxy

WolfRathmA
20-08-2015, 15:42
Δυστυχώς όχι. Τεσπα... Μάλλον δεν υπάρχει εναλλακτική. :(

Slay
20-08-2015, 18:35
Ατυχησες, έχετε μάλλον Πολύ καλό ΙΤ τμημα

mihalis13
25-08-2015, 10:31
Συνδέω εχθές τον υπολογιστή μετά από πολύ καιρό μιας και έκανα δουλειές στο δωμάτιο και το είχα αδειάσει. Να σημειώσω οτι σε αυτό το διάστημα τον είχα ανοίξει και τον είχα καθαρίσει (μια διαδικασία που κάνω 1-2 φορές το χρόνο)
Πριν το συνδέσω του άλλαξα την πάστα.
Τα συνδέω όλα και ακούω ένα συνεχόμενο μπιπ. Το κάνει για κάποια δευτερόλεπτα μετά πάλι τα ίδια. Λέω μπράβο Μιχάλη, έκανες μαλακία με την πάστα.
Ψάχνω στο ίντερνετ να βρω τι είναι το συνεχόμενο μπιπ και διαβάζω πρόβλημα στη Ram.
Η λύση που προτείνανε σε παιδιά που είχαν παρόμοιο πρόβλημα ήταν να βγάλω και να ξανακουμπώσω τις Ram. Τίποτα.. Το μπιπ εκεί να μου σπάει τα νεύρα.
Τις αλλάζω κανάλια παλι τα ίδια....

Βρίσκω σε ένα αλλο φόρουμ οπου προτείνανε να βγάλω τη μία από τις 2. Το δοκιμάζω και έγινε το θαύμα!! Επιτέλους άνοιξε.
Δοκιμάζω πάλι τις 2 μαζί τίποτα εκεί το μπιπ...
Και λεω ε λογικά χάλασε η μία από τις 2. Δοκιμάζω αυτή που νομίζω πως είναι χαλασμένη και άνοιξε κανονικά ο υπολογιστής. Δοκιμάζω τις 2 ξανά, μπιπ πάλι..
Και είπα να δοκιμάσω να βάλω και τις 2 μαζί, αλλά όχι σε dual channel. Οπότε αντί για τις θέσει 1-3 ή 2-4 που δοκίμαζα τόση ώρα είπα να τις βάλω δίπλα δίπλα (1-2).
Και ο υπολογιστής ανοίγει κανονικά. Τσεκάρω και στις πληροφορίες του συστήματος και βλέπω κανονικά πως αναγνωρίζει και τις 2.

Η ερώτηση μου μετά από αυτό το μακρινάρι είναι:
Θα έχω κάποιο πρόβλημα μελλοντικά επειδή έχω βάλει με αυτό τον τρόπο τις μνήμες Ram;;
Επίσης μήπως υπάρχει κάποια άλλη λύση που δεν βρήκα εχθές;;

ntsmrtz
25-08-2015, 11:05
Θα έχω κάποιο πρόβλημα μελλοντικά επειδή έχω βάλει με αυτό τον τρόπο τις μνήμες Ram;;


if it ain't broke don't fix it!

Αφού διαπιστώνεις με την χρήση και τον καιρό ότι δουλεύει κανονικά τότε (δε πα να έχεις βάλει και πάστα αμυγδάλου) δεν το πειράζεις! :)

Slay
25-08-2015, 16:45
Η ερώτηση μου μετά από αυτό το μακρινάρι είναι:
Θα έχω κάποιο πρόβλημα μελλοντικά επειδή έχω βάλει με αυτό τον τρόπο τις μνήμες Ram;;
Επίσης μήπως υπάρχει κάποια άλλη λύση που δεν βρήκα εχθές;;

λοιπον υπαρχουν τα κακα νεα, και τα πολυ κακα νεα.
Τα κακα νεα ειναι οτι απο την στιγμη που τις βαζεις μονες τους σε ξεχωριστα καναλια, θα εχεις μειωση στις επιδοσεις του υπολογιστη σου.
Τα πολυ κακα νεα ειναι οτι τετοια προβληματα δειχνουν την αρχη του τελους ενος ΜΒ.

Υπαρχει βεβαια και μια τριτη περιπτωση, να εχουν προβλημα οι μνημες αλλα αυτο να εμφανιζεται μονο σε dual channel mode. Αν εχεις την δυνατοτητα δοκιμασε τες σε αλλη μητρικη.

mihalis13
25-08-2015, 16:49
Μη μου λες τέτοια... Θα πάθει τίποτα η καρδιά μου...
3 χρόνια έχω τον υπολογιστή μόνο πως γίνεται να πάθει τέτοιο πράγμα η μητρική;;
1 μήνα επίσης δεν το λειτουργούσα λόγω εργασιών στο δωμάτιο.. Σε ξένα φόρουμ πάντως οι περισσότεροι είχανε αυτό το πρόβλημα μετά από καθάρισμα (όπως και εγώ δηλαδή)
Τώρα δεν υπάρχει και σάλιο..

Slay
25-08-2015, 18:12
Μη μου λες τέτοια... Θα πάθει τίποτα η καρδιά μου...
3 χρόνια έχω τον υπολογιστή μόνο πως γίνεται να πάθει τέτοιο πράγμα η μητρική;;
1 μήνα επίσης δεν το λειτουργούσα λόγω εργασιών στο δωμάτιο.. Σε ξένα φόρουμ πάντως οι περισσότεροι είχανε αυτό το πρόβλημα μετά από καθάρισμα (όπως και εγώ δηλαδή)
Τώρα δεν υπάρχει και σάλιο..

τοτε βγαλε τις μνημες, και κοιταξε προσεκτικα για σκονη/χνουδι μεσα στα slots.

ilias78
28-08-2015, 20:11
κατεβασα τη νεα εκδοση του melwarbyte. το προβλημα μου ειναι πως οταν παταω δεξι κλικ σε ενα αρχειο, δεν μου το βγαζει στο μενου για να το τσεκαρω απευθειας αν ειναι καθαρο.
υπαρχει τροπος να το βαλω στο μενου αυτο?

Nek_Food
28-08-2015, 20:22
Τρέξε το πρόγραμμα, κάνε μία βόλτα από τα settings, λογικά κάπου έχει επιλογή για right click context menu ή explorer context menu αν την βρεις και είναι όχι άλλαξε την σε ναι.

ilias78
28-08-2015, 21:25
εισαι αρχοντας

ilias78
06-11-2015, 17:27
εχει ενα λαπτοπ η γυναικα μου εδω κ 4-5 χρονια. ειναι ενα Turbo-x. τις τελευταιες μερες κολλαει απιστευτα. μπαινει κανονικα στα win αλλα οτι κ να επιλεξουμε μετα να κανουμε (ειτε να να κανουμε unrar σε αρχειο, ειτε να μπουμε στο My computer) κολλαει. να θελει αλλαγμα η παστα του επεξεργαστη (δεν εχει αλλαχτει ποτε)? να θελει φορματ? καμια ιδεα?

Daytime Dreamer
06-11-2015, 17:46
εχει ενα λαπτοπ η γυναικα μου εδω κ 4-5 χρονια. ειναι ενα Turbo-x. τις τελευταιες μερες κολλαει απιστευτα. μπαινει κανονικα στα win αλλα οτι κ να επιλεξουμε μετα να κανουμε (ειτε να να κανουμε unrar σε αρχειο, ειτε να μπουμε στο My computer) κολλαει. να θελει αλλαγμα η παστα του επεξεργαστη (δεν εχει αλλαχτει ποτε)? να θελει φορματ? καμια ιδεα?

To task manager δείχνει το cpu στο 100% ή κάποιο process που καταναλώνει πόρους πολλούς;

Κατά τα άλλα μπορεί να είναι ο σκληρός (μηχανική βλάβη) ή (πιο δύσκολο) οι μνήμες σου.

ilias78
06-11-2015, 17:52
δεν εχω καταφερει να μπω στο task manager γιατι κολλαει.
αν ηταν ο σκληρος, λογικα δεν θα ειχα προβλημα να μπω κ στα win?

Slay
06-11-2015, 22:43
αν ηταν ο σκληρος, λογικα δεν θα ειχα προβλημα να μπω κ στα win?
ΟΧΙ, εξαρταται απο που εχει χτυπησει ο δισκος, παντως και εγω δισκο θα εψαχνα πρωτα. Αν μπορεις κατεβασε και τρεξε το hdtune , πηγαινε στο error scan , και εαν δεις κοκκινο τετραγωνακι, αλλαζεις δισκο.

ilias78
07-11-2015, 11:22
Ευχαριστω θα το δοκιμασω. Παντως παρατηρισα πως αν το αφησω ανοιχτο χωρις να κανω κατι, ξεκολλαει

ilias78
07-11-2015, 18:19
Το hdtune δεν βρηκα κατι ασχημο. Ολα πρασινα.

Slay
07-11-2015, 20:29
Μηπως εχει καρτα γραφικων, ή APU της AMD? εχω ακουσει κατι τετοια προβληματα, και ειχε σχεση με τον driver της AMD.

chrissid
07-11-2015, 21:33
Νταξει με εκανες και κλαιω με την απαντηση....hidemyass κυκλοφορησε σαν εσωτερικο μυστικο στην δουλεια οταν το ιτ τμημα ειχε κοψει κινηση απο και προς ( τα παντα )..Φαντασου μεχρι και στα γραφεια δεν κυκλοφορουσε bit προς τα εξω, μιλαμε βεβαια για τραγικη κατασταση ( διευθηνση δεν ειχε δικτυο προς τα εξω )...Τελικα μετα απο λιγο καιρο στηθηκε ενας proxy μεσω ανθρωπινου παραγοντα :-)...καταληξη γραφεια να μην εχουν κινηση προς τα εξω........εκτος απο μερικους χαχαχαχαχα

- - - Updated - - -


Νταξει με εκανες και κλαιω με την απαντηση....hidemyass κυκλοφορησε σαν εσωτερικο μυστικο στην δουλεια οταν το ιτ τμημα ειχε κοψει κινηση απο και προς ( τα παντα )..Φαντασου μεχρι και στα γραφεια δεν κυκλοφορουσε bit προς τα εξω, μιλαμε βεβαια για τραγικη κατασταση ( διευθηνση δεν ειχε δικτυο προς τα εξω )...Τελικα μετα απο λιγο καιρο στηθηκε ενας proxy μεσω ανθρωπινου παραγοντα :-)...καταληξη γραφεια να μην εχουν κινηση προς τα εξω........εκτος απο μερικους χαχαχαχαχα
Συγνωμη για το φαινομενικα ασχετο..πηγαινε σε απαντηση του slay " τοτε εχετε πολυ καλο ΙΤ " ..εκ παραδρομης δεν εγινε Reply with quote..

chrissid
07-11-2015, 21:42
Ρε παιδια βοηθηστε εαν μπορειτε γιατι εχω φαει τρελο σκαλωμα/φρικη επι του παροντος.

Αγορασα μια τηλεοραση για το υπνοδωματιο. Και η τηλεοραση εχει καλωδιο τροφοδοσιας σαν αυτο του PS3 Slim (2.5a 250v το λεγομενο "οχταρακι").

Η τηλεοραση εχει ηδη μπει με βαση ωραιοτατα στον τοιχο σαν καδρο. Το προβλημα μου ειναι οτι επειδη θελω να μαζεψω τα καλωδια μεσα σε καναλι και επειδη η μπριζα ειναι αρκετα μακρια, χρειαζομαι περιπου 3 μετρα απο δαυτο το καλωδιο.

Φανταστηκα οτι να βρεις ενα συνηθισμενο καλωδιο οπως αυτο σε πολλες εκδοχες ειναι κατι απλο... αμ δεν ειναι!!! Τα συνηθισμενα μετρα που βρισκω ειναι 1.5 και 1.8 και βρηκα 1 που δινει 2 μετρα. Ειναι δυνατον ρε παιδια? Εχω ρωτησει σε τοσα καταστηματα εχω ψαξει σε σκρουτζ google κλπ και τιποτα! Εχω φρικαρει λεμε! Τοσο δυσκολο ειναι αυτο το κωλοπραμα? Δεν μπορει... τοσα εκατομυρρια τηλεορασεις και PS3 πουλιωνται, κανενας δεν βρεθηκε αντιμετωπος με την δικη μου περιπτωση? Αποκλειεται! Οποτε τι δεν κανω σωστα?

Θα εκτιμουσα βοηθεια πανω σε αυτο.
Κοψε και ραψε το καλωδιο, με οσα μετρα επεκταση χρειαζεσε..θα χρειαστεις ενα απλο 2χ1,5 καλωδιο και ενα αρσενικο φις...ακομα καλυτερα αγορασε ενα οχταρακι εμποριου και κοψε αυτο, κρατα το " μαμα " σε περιπτωση που χρειαστεις εγγυηση για την τηλεοραση..

Nek_Food
09-11-2015, 17:04
εχει ενα λαπτοπ η γυναικα μου εδω κ 4-5 χρονια. ειναι ενα Turbo-x. τις τελευταιες μερες κολλαει απιστευτα. μπαινει κανονικα στα win αλλα οτι κ να επιλεξουμε μετα να κανουμε (ειτε να να κανουμε unrar σε αρχειο, ειτε να μπουμε στο My computer) κολλαει. να θελει αλλαγμα η παστα του επεξεργαστη (δεν εχει αλλαχτει ποτε)? να θελει φορματ? καμια ιδεα?
Βγάλε την μπαταρία και δοκίμασε να δουλέψεις το φορητό μόνο με τον αντάπτορα ρεύματος χωρίς να είναι η μπαταρία επάνω. Μπορεί να ακούγεται περίεργο, αλλά δοκίμασε το και μας λες τις εντυπώσεις σου. Εμένα σε φορητό που έβγαζε δεκάδες προβλήματα από κρέμασμα, επανεκκινήσεις έως και πάγωμα οθόνης ή να δείχνει όλη ένα χρώμα μόνο, βγάζοντας την μπαταρία λύθηκαν όλα τα προβλήματα ως δια μαγείας.

corsaopc3071r
09-11-2015, 17:15
Παμε παλι το ποστ γιατι τα εκανα μανταρα πριν.

Ιδια γραμμη με 2 modem. Επειδη απο up/down δεν εχουν διαφορες. Aπο θορυβο, margin κλπ πιο ειναι καλυτερο? Ευχαριστω!!!

7986
7987

AriStos13
11-12-2015, 11:18
Μου εχει κολλησει το laptop εδω και αρκετη ωρα σε αυτη εδω την οθονη:
8162
Αμα βγαλω την μπαταρια υπαρχει προβλημα;;


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Viper
11-12-2015, 11:23
Οταν λες αρκετη ωρα, ποση περιπου?

criter
11-12-2015, 11:27
Τι να αναβαθμιση κανεις; Εαν ειναι αναβαθμιση λειτουργικου περιμενε γιατι αν το σταματησεις στην μεση μπορει να μην ανοιγει καθολου μετα. Δωστου λιγο χρονο μπας και τελειωσει. Αν δεν προχωραει αντι να βγαλεις τη μπαταρια κρατα το power button πατημενο για 5-10 δευτερολεπτα και θα κλεισει.

AriStos13
11-12-2015, 11:29
Πανω απο μιση ωρα!!μπορει να ειναι παραπανω γιατι εφυγα απο το σπιτι 8:15 και ηταν σε αναστολη λειτουργιας και 10 που ανοιξα το καπακι μου εβγαλε αυτο που εβγαλα φωτογραφια!!


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

AriStos13
11-12-2015, 11:30
Πανω απο μιση ωρα!!μπορει να ειναι παραπανω γιατι εφυγα απο το σπιτι 8:15 και ηταν σε αναστολη λειτουργιας και 10 που ανοιξα το καπακι μου εβγαλε αυτο που εβγαλα φωτογραφια!!
Δεν γνωριζω την αναβαθμιση κανει γιατι ετσι το βρηκα!!


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Viper
11-12-2015, 11:33
Λογικα κανει την αναβαθμιση στο Fall update των Wndows 10. Θελει αρκετη ωρα καθως ειναι και αρκετα GB το update.

Προτεινω να φτιαξεις καφε και να περιμενεις.

criter
11-12-2015, 11:37
Υπαρχει περιπτωση οση ωρα το αφησες να μπηκε σε εξοικονομηση ενεργειας και να σου εκοψε την συνδεση. Κατσε απο πανω και μην το αφησεις να μπει σε screen saver ωστε να εισαι σιγουρος οτι κατεβαζει.

Slay
11-12-2015, 11:39
ειναι κολημενο το ποσοστο στο 39 που βλεπουμε, η απλα προχωραει αλλα αργει? Επισης εαν δεν το εχεις στο ρευμα, βαλε το.

AriStos13
11-12-2015, 11:51
ειναι κολημενο το ποσοστο στο 39 που βλεπουμε, η απλα προχωραει αλλα αργει? Επισης εαν δεν το εχεις στο ρευμα, βαλε το.
Δεν γνωριζω γιατι ετσι το βρηκα! Απο τοτε δεν εχει κουνηθει το ποσοστο!!

Λογικα κανει την αναβαθμιση στο Fall update των Wndows 10. Θελει αρκετη ωρα καθως ειναι και αρκετα GB το update.

Προτεινω να φτιαξεις καφε και να περιμενεις.
8163

Υπαρχει περιπτωση οση ωρα το αφησες να μπηκε σε εξοικονομηση ενεργειας και να σου εκοψε την συνδεση. Κατσε απο πανω και μην το αφησεις να μπει σε screen saver ωστε να εισαι σιγουρος οτι κατεβαζει.

Δεν εχω ενεργοποιησει την εξοικονομηση ενεργειας! Αλλα οπως ειπα και πριν εγω το ειχα σε αναστολη λειτουργειας και το βρηκα ετσι!! [emoji14][emoji14]


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

AriStos13
11-12-2015, 11:56
Τελικα τον ηπια τον καφε και βαρεθηκα να περιμενω πατησα το ον/οφ συνεχομενα και τωρα κανει επαναφορα της προηγουμενης εκδοσης των windows!! Ελπιζω να μην εκανα πατατα!!


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

litanies
11-12-2015, 12:30
λέμε όχι στην έμμεση διαφήμιση :P

karlat89
11-12-2015, 13:36
Μου εχει κολλησει το laptop εδω και αρκετη ωρα σε αυτη εδω την οθονη:
8162
Αμα βγαλω την μπαταρια υπαρχει προβλημα;;


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Σε εμενα χθες εκανε πανω απο δυο ωρες να τελειώσει

galileo
18-12-2015, 19:32
Ελπίζω να είναι το κατάλληλο τόπικ αν όχι ζητώ συγνώμη. Γνωρίζετε κάποιο μαγαζί στην Θεσσαλονίκη που να αναλαμβάνει επισκευή PS3;
Ευχαριστώ

tsakali GR
27-12-2015, 01:22
Καλησπέρα παιδιά και Χρόνια Πολλά σε όλους!
Είπα να το βάλω σε αυτό το thread και να μην ανοίξω καινούργιο παρόλο που δεν είναι αμιγώς τεχνικό ζήτημα, γιατί πήρα καινούργια TV και εκεί που πήγα να χαρώ με το παιχνίδι στις γιορτές μου συνέβη αυτό και έχω ξενερώσει τη ζωή μου.

Λοιπόν, η κατάσταση έχει ως εξής: στο σαλόνι μαζί με την τηλεόραση και τις κονσόλες έχω το σύστημα ηχείων Z5500 της Logitech, ίσως από τα πιο γνωστά value for money ηχεία για gaming. Τα έχω περίπου 6 χρόνια, τα είχα πάρει καινούργια από το Πλαίσιο. Τα ηχεία είναι συνδεδεμένα με Optical επάνω στο PS4/PS3 και σε δική τους πρίζα χωρίς άλλες συσκευές και μέχρι πρόσφατα λειτουργούσαν απροβλημάτιστα.

Όλα ξεκίνησαν πριν από μία εβδομάδα, όταν παρατήρησα το βράδυ που είχε ησυχία πως ξαφνικά το subwoofer έκανε έναν υποτονικό συνεχόμενο θόρυβο σαν βουητό (humming στα αγγλικά), σαν να ακουγόταν το ρεύμα που περνάει μέσα από το woofer. Το ζήτημα είναι ότι πιο πρίν και τόσα χρόνια δεν υπήρχε κανένας θόρυβος και μου έκανε εντύπωση γιατί δεν είχα αλλάξει κάτι στο setup. Στην αρχή δεν ασχολήθηκα, αλλά μετά από 2-3 ημέρες επειδή μου έσπαγε τα νεύρα να το ακούω, πήγα σε έναν ΚΑΥΚΑ και ρώτησα λίγο τα παιδιά εκεί τι μπορεί να φταίει, όπου μου πρότειναν να πάρω μία πρίζα εξισορρόπησης τάσης μήπως τυχόν έστελνε παραπάνω τάση η πρίζα στο woofer.

Αγόρασα λοιπόν το πολύπριζο με την προστασία τάσης (surge protection), το έβαλα αλλά δεν είδα διαφορά στο θόρυβο. Σαν να μην έφτανε αυτό, μετά από 2 μέρες εμφάνισε πρόβλημα και η μονάδα ελέγχου (control pod), και συγκεκριμένα η LED οθόνη άρχισε να εξασθενεί σε ένταση και φωτισμό, μέχρι που έπαψε να φαίνεται ευκρινώς τι γράφει. Βέβαια αυτό δεν επηρέασε τη λειτουργία των ηχείων, καθώς αν πλησιάσω πολύ κοντά βλέπω ότι φαίνονται αχνά οι ενδείξεις στην οθόνη, αλλά πλέον από μακριά δε βλέπεις τίποτα και δεν μπορείς να δεις τις ρυθμίσεις που πατάς στο χειριστήριο. Η πλάκα είναι ότι όταν ανάβω - σβήνω το ηχοσύστημα, ορισμένες φορές η LED οθόνη επανέρχεται για λίγο στα κανονικά της, αλλά μετά από λίγη ώρα "σβήνει" πάλι εντελώς.

Σήμερα, λοιπόν, τα ηχεία μου έδωσαν και το "τελειωτικό χτύπημα' για να ξενερώσω πλήρως την ώρα που έπαιζα, όταν ξαφνικά η μονάδα ελέγχου άρχισε να αναβοσβήνει μόνη της κάνοντας ταυτόχρονα διακοπές στον ήχο (έσβηνε και επανερχόταν συνεχώς) και μετά από λίγο παρουσιάστηκε ένα έντονο βουητό στο woofer και στα ηχεία (όπως όταν πλησιάζει ένα κινητό δίπλα στα ηχεία). Τελικά τα έκλεισα γιατί ήταν ανυπόφορο.

Όσες προσπάθειες κι αν έκανα, να τα αποσυνδέσω από την πρίζα και να τα ξαναβάλω, να ελέγξω όλες τις καλωδιώσεις, να τσεκάρω για παρεμβολές, να δω την τροφοδοσία και να δοκιμάσω άλλο καλώδιο οπτικής, τα παραπάνω προβλήματα συνεχίζουν να υφίστανται. Πριν από λίγο μάλιστα, μάλλον "νέκρωσε" και η μονάδα ελέγχου και δεν ανταποκρίνεται στο on/off.

Λίγο που το έψαξα online σε ξένα και ελληνικά φόρουμς, είδα ότι πολύ κόσμος έχει πρόβλημα με αυτά τα ηχεία και κυρίως με την κεντρική μονάδα ή την ασφάλεια (fuse) του woofer. Είδα να αναφέρονται πολλές λύσεις με πατέντες και παρεμβάσεις που απαιτούν ηλεκτρονικές και ηλεκτρολογικές γνώσεις τις οποίες δεν κατέχω και δεν εγγυώνται το αποτέλεσμα.

Οι περισσότεροι αναφέρουν για αντικατάσταση της μονάδας μέσω εγγύησης (κάτι που στην περίπτωσή μου δεν ισχύει λόγω 6ετίας) και άλλοι προτείνουν αγορά ανταλλακτικού, δηλαδή νέου control pod. Το θέμα είναι ότι η Logitech έχει εγκαταλείψει την παραγωγή των συγκεκριμένων ηχείων, άρα είδα ότι control pods υπάρχουν μόνο στο e-bay με 100+ ευρώ. Και σκέφτομαι ΟΚ αν πρέπει να αγοράσω καινούργιο να το πάρω από e-bay, αλλά θα μου λύσει το πρόβλημα (είναι δηλαδή όντως το pod) ή θα πετάξω τα λεφτά μου; Επίσης, με προβληματίζει ότι δεν εξηγείται πως εμφανίστηκε το πρόβλημα, μήπως φταίει κάτι άλλο και μπορώ να το διορθώσω χωρίς να μπω σε τόσα έξοδα. Τέλος, αναρωτιέμαι υπάρχει περίπτωση εφόσον πρόκειται για προβληματικό εξάρτημα (κατά γενική ομολογία) μήπως η Logitech με λίγη πίεση μου το αλλάξει παρόλο που είμαι εκτός εγγύησης;

Έψαξα λίγο μήπως βρω support ή εξυπηρέτηση πελατών για Logitech Ελλάς μπας και τους έπαιρνα και με βοηθούσαν ή με κατεύθυναν αλλά δεν εντόπισα κάτι σχετικό. Φαίνεται σαν να μην έχουν πλέον εκπροσώπηση στην Ελλάδα.

Για να μην σας κουράζω, θυμάμαι είχα δει παλαιότερα κάποια παιδιά εδώ μέσα που είχαν τα Ζ5500 και έτσι είπα να αναφέρω το πρόβλημα, μήπως τυχόν έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο σε κάποιον άλλο και μπορεί να βοηθήσει ή εάν γνωρίζετε να με κατευθύνετε. Επίσης, αν κάποιος έχει ηλεκτρολογικές γνώσεις και μπορεί να με διαφωτίσει, θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως!

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για το χρόνο και τη βοήθεια!

Slay
27-12-2015, 11:16
Να αρχισω από τι τέλος, δεν νομίζω να σε καλύψει η logitch για προϊόν εκτός εγγύησης και παραγωγής. Μετα αν και δεν έχω τα συγκεκριμένα ηχεια μοιάζει με πρόβλημα τροφοδοσίας, δηλαδή πρόβλημα κεντρικής μονάδας. Ψαξε για κάποιο μαγαζί πού κάνει επισκευές σε ηλεκτρονικά αφού δεν έχεις τις γνώσεις να το ψαξεις μόνος σου.

Στάλθηκε από το iQ8125 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

chrissid
27-12-2015, 14:19
Το βουητο που ακους απο το sub οφειλετε στο φαινομενο του ground loop, γνωστο φαινομενο στα audio set up ακομα και σε ακριβα συστηματα. Δεν αποτελει hardware προβλημα του audio συστηματος, το ποιο πιθανο ειναι παντα να υπηρχε και απλως να μην το ειχες ακουσει. Δυστηχως ειναι και απο τα φαινομενα που ειναι λιγο τζοκερ η αντιμετωπιση του, εαν σου ειναι τοσο ενοχλητικο μπορεις να δοκιμασεις ground loop isolators ειναι το μονο που μπορει να το μειωση ή εξασθενιση σε σημειο που να μην το ακους ισως ακομα και να το εξαφανιση.. Παντως για να νοιωσεις καλυτερα στο δικο μου συστημα του σαλονιου ( αρκετα πανω απο το μεσο ορο ) το sub του συστηματος εχει θορυβο σε Stand by ή on ( ακουγετε εαν ειναι ολα κλειστα και δεν υπαρχει αλλος θορυβος ) και περασεις απο διπλα..Ακομα και τα monitor ηχεια που εχω στον υπολογιστη οταν δεν παιζουν και στησεις αυτι ακους το χαρακτηριστικο βουητο...Θα ελεγα γενικοτερα μην ασχοληθεις, εδω δεν εχουν θεμα οι κιθαριστες :-)
Ισως να επιδεινωθηκε το προβλημα λογο και προβληματος στην τροφοδοσια της συσκευης, η οποια δειχνη οτι μαλλον εχει θεμα. Αν βρεις καποιον ηλεκτρονικο και εχει ορεξη ή ακομα και φιλο ( ακομα καλυτερα ) το ποιο πιθανο ειναι να εχουν φουσκωσει οι πυκνωτες του τροφοδοτικου και να θελουν αλλαγη, κοστος μηδαμινο ( γυρω στο 0,5ε ο ενας )..Απλως ενα στην κανει καποιος ηλεκτρονικος περιμενε και πιασεκωλο τιμη....

tsakali GR
27-12-2015, 16:26
Μετα αν και δεν έχω τα συγκεκριμένα ηχεια μοιάζει με πρόβλημα τροφοδοσίας, δηλαδή πρόβλημα κεντρικής μονάδας. Ψαξε για κάποιο μαγαζί πού κάνει επισκευές σε ηλεκτρονικά αφού δεν έχεις τις γνώσεις να το ψαξεις μόνος σου.

Στάλθηκε από το iQ8125 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Ισως να επιδεινωθηκε το προβλημα λογο και προβληματος στην τροφοδοσια της συσκευης, η οποια δειχνη οτι μαλλον εχει θεμα. Αν βρεις καποιον ηλεκτρονικο και εχει ορεξη ή ακομα και φιλο ( ακομα καλυτερα ) το ποιο πιθανο ειναι να εχουν φουσκωσει οι πυκνωτες του τροφοδοτικου και να θελουν αλλαγη, κοστος μηδαμινο ( γυρω στο 0,5ε ο ενας )..Απλως ενα στην κανει καποιος ηλεκτρονικος περιμενε και πιασεκωλο τιμη....

Καταρχάς ευχαριστώ και τους δυό σας για την απάντηση.
Ως κεντρική μονάδα να θεωρήσω το control pod και όχι το woofer έτσι; (παρόλο που η παροχή ρεύματος και η συνδεσμολογία των δορυφόρων πάνε επάνω στο woofer).

Slay
27-12-2015, 20:12
Λογικα ειναι εκει που ειναι η παροχη ρευματος, στην περιπτωση σου μαλλον μεσα στο woofer.

chrissid
27-12-2015, 23:34
O slay εχει δικιο, σε ολα αυτα τα συστηματα η κεντρικη μοναδα ειναι μεσα στο woofer με διαχωρισμενο το audio τμημα απο την τροφοδοσια, απο εκει φευγει το control pod επειδη δεν ειναι πρακτικο να σκυβεις για ρυθμισεις στο sub :-)

AriStos13
05-01-2016, 10:52
εχω τα logitech x-520 (https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/G/01/electronics/detail-page/B000JJM8XE_hero.jpg) και εδω και μερικες μερες εχω το εξης προβλημα.. εχει μειωθει ο ηχος που βγαζουν κατα 50% μπορει και παραπανω. στην αρχη μετα απο καποιο διαστημα εφτιαχνε και ειχα 100% ηχο αλλα απο προχθες το εχω τερμα και ειναι λες και το εχω πιο κατω απο την μεση. εχω κοιταξει την συνδεσμολογια απο το woofer προς τα ηχεια και ολα ειναι μια χαρα.. ελυσα και το χειριστηριο και εκει ολα ειναι μια χαρα! τ μπορει να φταει? ειμαι για αγορα νεου ?

criter
05-01-2016, 16:17
Πως το εχεις συνδεσει; Αν το εχεις συνδεδεμένο απο στην εξοδο για ακουστικα της tv με καρφι, δοκιμασε να αυξησεις την ενταση της εξοδου των ακουστικων απο τις ρυθμισεις της TV.

WolfRathmA
15-01-2016, 11:43
Καλημέρα παιδιά!

Εμένα πάντως μια φορά που μου χάλασε το mouse της logitech και επικοινώνησα μέσο email μαζί τους με εξυπηρέτησαν τέλεια με αντικατάσταση αυτού. Ήμουν σαφώς εντός εγγύησης. Αλλά η εξυπηρέτηση ήταν άψογη! Δεν υπάρχει δυστυχώς ελληνική υποστήριξη, οπότε μόνο αγγλικά. Πιστεύω ότι αν στείλετε κάποιο mail με το πρόβλημά σας ίσως μπορούν κάπως να σας κατευθύνουν.

Dragonpaul
02-02-2016, 18:34
Παιδια, εαν μπορει καποιος μια βοηθεια...
Προκειται για τον εξωτερικο σκληρο δισκο ενος φιλου, ο οποιος παρουσιαζει το εξης: με το που τον συνδεει στον υπολογιστη, αυτος τον διαβαζει, αλλα του βγαζει ενα μηνυμα οτι ο δισκος ειναι blocked ή encrypted. Επισης, ενω του ειχε δωσει μια ονομασια, τωρα ο υπολογιστης τον διαβαζει σαν C. Δεν εχει ιδεα πως συνεβη κατι τετοιο το παιδι και επειδη εχει πολυ υλικο μεσα, δε θελει να τα χασει ολα αυτα...
Εχει κανεις την παραμικρη ιδεα του τι μπορει να γινει;;;;

Leon_DiZ
02-02-2016, 19:32
Παιδια, εαν μπορει καποιος μια βοηθεια...
Προκειται για τον εξωτερικο σκληρο δισκο ενος φιλου, ο οποιος παρουσιαζει το εξης: με το που τον συνδεει στον υπολογιστη, αυτος τον διαβαζει, αλλα του βγαζει ενα μηνυμα οτι ο δισκος ειναι blocked ή encrypted. Επισης, ενω του ειχε δωσει μια ονομασια, τωρα ο υπολογιστης τον διαβαζει σαν C. Δεν εχει ιδεα πως συνεβη κατι τετοιο το παιδι και επειδη εχει πολυ υλικο μεσα, δε θελει να τα χασει ολα αυτα...
Εχει κανεις την παραμικρη ιδεα του τι μπορει να γινει;;;;

Μήπως τον είχε κάνει encrypt με το BitLocker των Windows 7/8?

Dragonpaul
02-02-2016, 20:58
Λεωνιδα, δεν εχω ιδέα, ρε γμτ... Απλα μεταφέρω αυτο που μου είπε, μηπως και καταφέρουμε κατι. Ειναι και μακρυά τωρα, οχι Αθηνα για να μπορω να εχω κι εγώ μια εικόνα.
Thnx, παντως.

Axilleas_GR
26-02-2016, 13:14
Καλημέρα!
Έχω το εξής θέμα. Υποψιάζομαι (μάλλον είμαι σίγουρος) ότι κάποιος από τη γειτονιά χρησιμοποιεί το WiFi. Το λέω γιατί κάποια στιγμή άλλαξα ονομασία και κωδικό πρόσβασης και όλα ήταν ρολόι. Δυστυχώς ξέχασα το κωδικό πρόσβασης (typical 😛)και αναγκάστηκα να κάνω reset και να επιστρέψω στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Την αλλαγή δεν την είχα κάνει εγώ και δεν ξέρω με τι τρόπο μπορώ να μπω στο interface του modem router για να τις αλλάξω. Το router είναι της Hellas online κατασκευής intrakom. (hol net-faster wlan3 είναι η default ονομασια). Γενικά με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις αντιμετωπίζω διάφορα όπως αποσύνδεση συσκευών στο άσχετο και μειωμένη εμβέλεια σήματος. (Στο παιδικό υπνοδωμάτιο δεν είχα σήμα μόλις άλλαξα ρυθμίσεις όχι μόνο έπιανε κανονικά αλλά έβλεπα το σήμα του WiFi απο το απέναντι πεζοδρόμιο, που έχει απόσταση μίνιμουμ 20 μέτρα )
Θα χρησιμοποιήσω laptop για τις ρυθμίσεις. Τη προηγούμενη φορά το έκανε ένας φίλος από κινητό. Any ideas?
Α, να μη ξεχάσω να αναφέρω ότι έχω προσπαθήσει να μπω στο router βάζοντας την ip? 192.289...... Κάτι τέτοιο τέλος πάντων αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
Ευχαριστώ προκαταβολικα για οποιαδήποτε βοήθεια-γνώμη.

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Viper
26-02-2016, 13:20
Δοκιμασε 192.168.2.1

Username:admin
password: admin

Αυτα ειναι τα default της HOL συνηθως.

Για το wifi θα πρεπει να δυναμωσεις την ισχυ του σηματος καθως και να δεις σε τι καναλι εκπεμπει. Αυτα τα αλλαζεις απο τις ρυθμισεις του wifi ή wlan. Δεν θυμαμαι πως ακριβως το γραφει.

Axilleas_GR
26-02-2016, 13:33
Θα το δοκιμάσω το βράδυ που θα έχω χρόνο. Νομίζω όμως ότι αυτή ήταν η διεύθυνση αλλά όταν την έβαζα στο browser μου έβγαζε "page not found". Ούτε καν username και password.
Ευχαριστώ θα το ξαναδώ πάλι με πιο ησυχία.

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Axilleas_GR
26-02-2016, 13:45
Κ μια ερώτηση ακόμη. Αν καταφέρω και μπω στο router μπορώ να δω ποιες συσκευές είναι σε σύνδεση εκείνη τη στιγμή? (Τελείως άσχετος έτσι?😊😊😊)

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Viper
26-02-2016, 13:58
Λογικα μπορεις αλλα πρεπει να κοιταξεις το καταλληλο μενου. Λεω λογικα, γιατι εξαρταται απο το router και τι ρυθμισεις εχουν αφησει ανοιχτες οι εταιριες.

Μπες εσυ στο router και τα υπολοιπα τα βρισκουμε:P

Axilleas_GR
26-02-2016, 14:05
Looool

Axilleas_GR
26-02-2016, 14:08
Θεωρητικά ήταν gif αυτό....
Θεωρητικά πάντα

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Viper
26-02-2016, 14:30
Για τις ρυθμισεις του wifi, δες αυτο Αλλαγή Ασύρματων Ρυθμίσεων (Όνομα / Κλειδί / Κανάλι) για NetFaster IAD / IAD 2 / WLAN 3 (https://statheri.vodafone.gr/support-article/24213/allagi-asyrmaton-rythmiseon-onoma-kleidi-kanali-gia-netfaster-iad-iad-2-wlan-3).

Στο βημα 5, εκει που λεει transmission power το βαζεις στο 1. Αν θυμαμαι καλα, εχει απο 1 εως 5, με το 1 το δυνατοτερο και το 5 το χαμηλοτερο. Αν δεν δεις διαφορα στο σημα, τοτε πρεπει να αλλαξεις το channel/καναλι. Αν στην γειτονια υπαρχουν πολλα wifi και στο ιδιο καναλι, πεφτει η δυναμη του σηματος. Ή το βαζεις στο auto (αν εχει επιλογη) ή το αλλαζεις σε αλλο. Ο μπακαλιστικος τροπος ειναι να δοκιμασεις ενα ενα καναλι για να δεις σε ποιο εχεις καλυτερο αποτελεσμα. Ο καλυτερος τροπος ειναι να δοκιμασεις καποια εφαρμογη κινητου Wifi Analyzer (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.farproc.wifi.analyzer&hl=el) ή κατι αντιστοιχο αν εχεις iPhone ή για pc (http://www.inssider.com/).

Στο βημα 7, αλλαζεις τον κωδικο του wifi.

Axilleas_GR
26-02-2016, 15:22
Thaaaaank youououou!!!!!
Θα ασχοληθώ το βράδυ που θα γυρίσω μετά τη δουλεία. ( ο τόνος σωστός είναι.....😉)

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Axilleas_GR
26-02-2016, 22:51
Βρήκα λίγο χρόνο κ μπήκα διάβασα το πρώτο link με τις οδηγίες.
Το γράφει πρώτο πρώτο σχεδόν :
"Βασική Σημείωση: Βεβαιωθείτε ότι έχετε συνδέσει τον υπολογιστή σας με το Netfaster με καλώδιο Ethernet"
:doh: :doh:
Αφού ο Καραμητρος δεν είχα συνδέσει το laptop με ethernet πως να μπει στο router.....
Thanks το βράδυ πιο αργά που θα το κοιτάξω θα σου πω.

Axilleas_GR
27-02-2016, 10:42
Viper ευχαριστώ πολύ για τον οδηγό. Δε θα το έβρισκα μόνος μου. Χρησιμοποιησα και το WiFi analyser απο το κινητό. Σήμα καμπάνα :):):):):):)

three_brothers1
29-03-2016, 14:35
Καλησπέρα.
Εδώ και κάμποσο καιρό έχουν καεί κάνα 2 πιξελ στην οθόνη. Δεν φαινόταν καθόλου από απόσταση μεγαλύτερη των 30π από το πάνελ.
Σήμερα βλεποντας μια σειρά διεκρινα και άλλα "καμένα" πιξελ και αποφάσισα να την πάω στο σέρβις. Ανοίγουμε την τηλεόραση να του δείξω τα πιξελς βλέπουμε αυτά που προυπηρχαν και ψάχναμε τα σημερινά. Βρε από δω βρε από εκεί, τίποτα. Μου λέει αυτός μήπως είναι κανένα σκουπιδι;
Λέω δεν ξέρω. Άσε λέω θα την πάρω σπίτι και αν εμφανιστεί πάλι θα την φέρω. Κουλό όμως η να έφτιαξαν τα καμένα. Σε μια φάση κάνω να σηκωθω γιατί ένιωσα και μαλάκας, ήθελα να απολογηθω ότι δεν είμαι κανενας χαζός που παράτησε το daredevil για να στείλει την τηλεόραση του στο σέρβις. Εκεί που σηκώνομαι το ίδιο ακριβώς "κάψιμο" υπάρχει στο πάνω μέρος της οθόνης. Λέω Wtf. Παίζει να μεταφερθεί το κάψιμο; λέει όχι. Την γυρνάει ανάποδα μπας και φύγει αλλά τίποτα. Με αυτά και με αυτά μου λέει άφησε την να την κοιτάξω.
Παρακάτω φώτο που μάλλον δείχνουν το σχέδιο μιας μυγας. 8654

stavros88
06-04-2016, 03:40
Ο εξωτερικος σκληρος δισκος WD που εχω μου βγαζει 20% υγεια συμφωνα με το hdd sentinel. Παω αναγκαστικα σε αντικατασταση ή υπαρχει καποιος τροπος να σωθει?

Slay
06-04-2016, 10:24
Αντικατασταση τωρα που μπορεις, γιατι μονο χειροτερα μπορει να γινει οχι καλυτερα.

stavros88
06-04-2016, 14:37
Καταλαβα παω για αλλαγη. Ευχαριστω

Leon_DiZ
07-04-2016, 20:39
1) Αργεί μόνο σε μένα το forum σήμερα; (Forthnet)
2) Το NeoGaf σε εσάς μπαίνει κανονικά; Σε μένα μπαίνει με Chrome/Windows 10 και Safari(OS X/iOS), αλλά δεν μπαίνει με Chrome (OS X/iOS/Android). Δοκίμασα και με 3G από το κινητό, πάλι δεν μπαίνει..

Viper
07-04-2016, 21:07
Neogaf ουτε εγω μπαινω, ανεξαρτητως browser/λειτουργικου/παροχου.

Axilleas_GR
07-04-2016, 21:35
Εμένα από κινητό μια χαρά ανοίγει πάντως.
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160407/2f9ff39b3c266562b790487c4fc90888.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160407/f9f2cb8af297a671f91d3f6b44f3baea.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160407/2d2221695b893685df4a383bc3798152.jpg
Τουλάχιστον τώρα που το δοκίμασα.

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Viper
08-04-2016, 09:41
Εγω ακομα δεν μπαινω. κινητο/PC/Windows/Android/Chrome/Edge/HOL/OTE:D

Leon_DiZ
08-04-2016, 10:31
Φταιει το https. Βγαλε το s και δες αν μπαίνει

Viper
08-04-2016, 10:34
Φταιει το https. Βγαλε το s και δες αν μπαίνει

Μπηκα!!:respect7:

AriStos13
24-05-2016, 19:35
Παιδια εχω το εξης προβλημα που δημιουργηθηκε τωρα!
Ειπα να καθαροσω το πληκτρολογιο του laptop μου με λιγο ρολο χαρτι και αζαξ!
Εφου το καθαρισα το πληκτρολογιο τα επαιξε και μερικα πληκτρα δεν πατανε ενω αλλα πατανε μονα τους οποτε θελησουν!
Τι μπορω να κανω;;


Sent from my iPhone 6

andapo
24-05-2016, 19:53
Παιδια εχω το εξης προβλημα που δημιουργηθηκε τωρα!
Ειπα να καθαροσω το πληκτρολογιο του laptop μου με λιγο ρολο χαρτι και αζαξ!
Εφου το καθαρισα το πληκτρολογιο τα επαιξε και μερικα πληκτρα δεν πατανε ενω αλλα πατανε μονα τους οποτε θελησουν!
Τι μπορω να κανω;;


Sent from my iPhone 6

Άστο 1 μέρα εκτός μήπως και επανέλθει. Αν δεν είχε στεγνώσει μπορεί να του έκανες ζημιά αν ήρθε σε επαφή το αζαξ με ηλεκτρονικά εξαρτήματα.
Παλιά που είχα περισσότερο χρόνο το άνοιγα όλο και το έπλενα κάτω απο την βρύση (προφανώς χωρίς τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα). Γινόταν καινούργιο και δεν πάθαινε τίποτα.

Leon_DiZ
24-05-2016, 20:06
Παιδια εχω το εξης προβλημα που δημιουργηθηκε τωρα!
Ειπα να καθαροσω το πληκτρολογιο του laptop μου με λιγο ρολο χαρτι και αζαξ!
Εφου το καθαρισα το πληκτρολογιο τα επαιξε και μερικα πληκτρα δεν πατανε ενω αλλα πατανε μονα τους οποτε θελησουν!
Τι μπορω να κανω;;


Sent from my iPhone 6

Έχει στεγνώσει;

AriStos13
24-05-2016, 20:09
Το αζαξ δεν το ετιξα πανω στο πληκτρολογιο αλλα στο χαρτι και απλα σκουπισα το πληκτρολογιο! Μερικα κουμπια ηθελαν λιγο τριψιμο παραπανω για να καθαρισουν!
Μηπως αυτο εκανε την ζημια;


Sent from my iPhone 6

Lefteris_X
24-05-2016, 20:16
Πάλι καλά που δεν έβαλες χλωρίνη ή οινόπνευμα. Νεράκι ρε συ. Νεράκι και ΠΑΝΤΑ με ύφασμα τρομερά απορροφητικό, ώστε να μην "δακρύζει".

AriStos13
24-05-2016, 20:19
Πάλι καλά που δεν έβαλες χλωρίνη ή οινόπνευμα. Νεράκι ρε συ. Νεράκι και ΠΑΝΤΑ με ύφασμα τρομερά απορροφητικό, ώστε να μην "δακρύζει".

Χαχαχα!
Δηλαδη εγινε λαλακια τωρα ε;;


Sent from my iPhone 6

andapo
24-05-2016, 20:31
Άστο μία μέρα και θα δείξει. Κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει κάτι με σιγουριά. Κανονικά έτσι όπως το έκανες δεν θα έπρεπε να έχεις θέμα.

andapo
26-05-2016, 00:11
Άρη τι έγινε τελικά με το πληκτρολόγιο? Το έσωσες?

AriStos13
26-05-2016, 11:41
Άρη τι έγινε τελικά με το πληκτρολόγιο? Το έσωσες?

Δεν εφτιαξε απο μονο του δυστηχως και το εχω παει στον γιατρο! Ελπιζω να μην θελει μια περουσια για να φτιαχτει!!


Sent from my iPhone 6

three_brothers1
26-05-2016, 17:07
Δεν εφτιαξε απο μονο του δυστηχως και το εχω παει στον γιατρο! Ελπιζω να μην θελει μια περουσια για να φτιαχτει!!


Sent from my iPhone 6
Πληκτρολόγιο για λαπτοπ συνήθως στο ebay κυμαίνεται από 10-25ε. Τώρα ο Έλληνας πόσα θα σου πάρει. Σίγουρα πάνω από 50ρικο

DjVassel
26-05-2016, 23:21
Πληκτρολόγιο για λαπτοπ συνήθως στο ebay κυμαίνεται από 10-25ε. Τώρα ο Έλληνας πόσα θα σου πάρει. Σίγουρα πάνω από 50ρικο

Επειδη κι εγω μαγαζι εχω, πιστεψε με ο ελληνας αν το δωσει 50 θα βγαλει λιγοτερα απο τον ebayer που το δινει 25. Τα 25 εκεινα ειναι μαυρα. Εδω βγαλε 24% φπα (πλεον), 22% φορο (το μινιμουμ) και 20% τεβε (πλεον) και μετρα τι του εμεινε

three_brothers1
27-05-2016, 09:13
Επειδη κι εγω μαγαζι εχω, πιστεψε με ο ελληνας αν το δωσει 50 θα βγαλει λιγοτερα απο τον ebayer που το δινει 25. Τα 25 εκεινα ειναι μαυρα. Εδω βγαλε 24% φπα (πλεον), 22% φορο (το μινιμουμ) και 20% τεβε (πλεον) και μετρα τι του εμεινε
Γιατί ο Έλληνας θα πάρει απόδειξη;
😂😂😂😂😂😂

DjVassel
27-05-2016, 09:19
Γιατί ο Έλληνας θα πάρει απόδειξη;
[emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23]

Ναι θα παρει. Αν το παραγγειλεις ηλεκτρονικα δε μπορει να μην κοψει

three_brothers1
27-05-2016, 14:42
Ναι θα παρει. Αν το παραγγειλεις ηλεκτρονικα δε μπορει να μην κοψει
Το παιδί από τι φαίνεται όμως θα τι πάει στον τεχνικό για να το βάλει κιόλας. Οπότε θα παραγγείλει ένα από ebay ο τεχνικό, θα βγάλει και ένα κέρδος 200% από τα υλικά μαζί με ένα 30ρι εγκατάσταση. Και σου έφυγε ένα 100ρικο για πλάκα και χωρίς απόδειξη. Αν κάνεις δε να ζητήσεις απόδειξη θα σου πει όλο θράσος, +ΦΠΑ.

DjVassel
27-05-2016, 15:14
Το αποδειξη η χωρις να το ρωτατε απο πριν. Μην θεωρειτε οποιον ειναι ελευθερος επαγγελματιας κλεφτη, δε φανταζεσαι τι εχω πληρωσει σε φορους τα τελευταια 5 χρονια..

three_brothers1
27-05-2016, 16:00
Το αποδειξη η χωρις να το ρωτατε απο πριν. Μην θεωρειτε οποιον ειναι ελευθερος επαγγελματιας κλεφτη, δε φανταζεσαι τι εχω πληρωσει σε φορους τα τελευταια 5 χρονια..
Δηλαδή επειδή έχει πληρώσει τα μαλλιοκεφαλα του ο επαγγελματίας, θα πρέπει να κοροϊδεύει τους πελάτες του; έχω πολύ κακή εμπειρία πάνω σε διάφορα θέματα από υπερκοστολογηση υλικών δίνοντας με τιμές και καλά χωρίς ΦΠΑ και μόλις ζητάω απόδειξη μου βάζουν και το ΦΠΑ μέσα.

DjVassel
27-05-2016, 16:11
Γι αυτο σου λεω, πριν κλεισεις τη δουλεια ρωτας αν η τιμη που σου δινει ειναι με η χωρις φπα. Αυτο μονο στη υπηρεσια υπαρχει, γιατι στο εμποριο οι τιμες ειναι παντα με φπα

jk_blue_tiger
27-05-2016, 16:35
Γι αυτο σου λεω, πριν κλεισεις τη δουλεια ρωτας αν η τιμη που σου δινει ειναι με η χωρις φπα. Αυτο μονο στη υπηρεσια υπαρχει, γιατι στο εμποριο οι τιμες ειναι παντα με φπα

Βασικα αυτο συμβαινει στην μπανανια που ζουμε γιατι σχεδον ολοι οι ελευθεροι επαγγελματιες δικηγοροι/ιατροι/μαστορες/τεχνικοι
οταν λενε τιις τιμες τους εννοουν χωρις το φπα, λες και ειμαστε ολοι επαγγελματιες/επιχειρησεις και θελουμε τιμολογια.
Αλλα σε αυτη τη χωρα τετοιοι ειμαστε τετοια μας αξιζουν.

AriStos13
27-05-2016, 19:36
Ενημερωτικα 40€ θα μου στοιχισει η αλλαγη πληκτρολογιου!!


Sent from my iPhone 6

andapo
27-05-2016, 22:12
Ενημερωτικα 40€ θα μου στοιχισει η αλλαγη πληκτρολογιου!!


Sent from my iPhone 6

Πρακτικά πας για καινούργιο έτσι? Για αυτό λες αλλαγή. Κατάλαβα καλά?

AriStos13
27-05-2016, 22:13
Πρακτικά πας για καινούργιο έτσι? Για αυτό λες αλλαγή. Κατάλαβα καλά?

Καλα καταλαβες! Δεν μπορεσε να βρει τι φταιει και θα το αλλαξει!


Sent from my iPhone 6

andapo
27-05-2016, 22:15
Καλα καταλαβες! Δεν μπορεσε να βρει τι φταιει και θα το αλλαξει!


Sent from my iPhone 6

Κρίμα πάντως. 40 ευρώ πεταμένα απο μία άτυχη στιγμή. Συμβαίνουν όμως και αυτά...

AriStos13
27-05-2016, 22:16
Κρίμα πάντως. 40 ευρώ πεταμένα απο μία άτυχη στιγμή. Συμβαίνουν όμως και αυτά...

Οτι ειναι κριμα ειναι αλλ εγω περιμενα παραπανω να πληρωσω και τα 40 μου φαινονται νορμαλ!!


Sent from my iPhone 6

AriStos13
10-08-2016, 12:53
υπαρχει καποιο προγραμμα που να μπορει να μου βρει καποια αρχεια που εχω σβησει?
κατι φωτογραφιες ειναι!

Christos33
10-08-2016, 13:33
Ναι πατα στο Google ccleaner υπάρχει απο την ίδια εταιρεία ένα πρόγραμμα εγω το εχω δοκιμάσει με φωτογραφίες και κανει δουλειά.
Edit
Το θυμήθηκα recuva
Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Snk
05-12-2016, 17:18
Εδω και 5-6 μερες το pc μου (win10) κανει απο μονο του κατι restart. Αλλες φορες δειχνει απλα μια μαυρη οθονη, αλλες φορες ενα error οτι ενα critical process died χωρίς να λέει ποιο. Μια φορα μονο πρόλαβε και έβγαλε οτι σταμάτησε το sihost.exe. Αυτο ειναι το συνηθισμένο error

crash dump file: C:\WINDOWS\memory.dmp
This was probably caused by the following module: Unknown (http://www.google.com/search?q=Unknown) (0xFFFF84897E612080)
Bugcheck code: 0xEF (0xFFFF84897E612080, 0x0, 0x0, 0x0)
Error: CRITICAL_PROCESS_DIED (http://www.google.com/search?q=MSDN+bugcheck+CRITICAL_PROCESS_DIED)
Bug check description: This indicates that a critical system process died.
There is a possibility this problem was caused by a virus or other malware.
A third party driver was identified as the probable root cause of this system error.
Google query: CRITICAL_PROCESS_DIED (http://www.google.com/search?q=CRITICAL_PROCESS_DIED)


Ολο αυτο ξεκίνησε ετσι χωρις λογο, ουτε καποιος driver έγινε update, ουτε κατι απο τα windows ουτε τιποτα. Αλλες φορες μπορει να κρατήσει ωρες χωρς restart και αλλες να κανει με το που μπει στα win10 χωρις να ανοιξει καποιο πρόγραμμα
Εκανα έλεγχο των αρχείων των windows με το system file checker, τα βρηκε ολα οκ. Εκανα ελεγχο στον δισκο, ολα οκ. Εσβησα το antivirus και κοιταξα μην εχει κανα ιο πριν, τιποτα. Ουτε spyware κλπ υπαρχει κατι. Μεχρι και delete το admin account εκανα και παλι τιποτα. System restore εκανα, ουτε αυτο βοηθησε

Δεν ξερω τι να κανω εχω πεσει σε αδιεξοδο. Αν εχεις καμια ιδεα ή καμια λυση, ας πει

Ισως να λυνοταν με φορματ αλλα ποιος μου λεει μετα οτι το ιδιο προβλημα δεν θα επανελθει

Omega
05-12-2016, 19:52
Εδω και 5-6 μερες το pc μου (win10) κανει απο μονο του κατι restart. Αλλες φορες δειχνει απλα μια μαυρη οθονη, αλλες φορες ενα error οτι ενα critical process died χωρίς να λέει ποιο. Μια φορα μονο πρόλαβε και έβγαλε οτι σταμάτησε το sihost.exe. Αυτο ειναι το συνηθισμένο error

crash dump file: C:\WINDOWS\memory.dmp
This was probably caused by the following module: Unknown (http://www.google.com/search?q=Unknown) (0xFFFF84897E612080)
Bugcheck code: 0xEF (0xFFFF84897E612080, 0x0, 0x0, 0x0)
Error: CRITICAL_PROCESS_DIED (http://www.google.com/search?q=MSDN+bugcheck+CRITICAL_PROCESS_DIED)
Bug check description: This indicates that a critical system process died.
There is a possibility this problem was caused by a virus or other malware.
A third party driver was identified as the probable root cause of this system error.
Google query: CRITICAL_PROCESS_DIED (http://www.google.com/search?q=CRITICAL_PROCESS_DIED)


Ολο αυτο ξεκίνησε ετσι χωρις λογο, ουτε καποιος driver έγινε update, ουτε κατι απο τα windows ουτε τιποτα. Αλλες φορες μπορει να κρατήσει ωρες χωρς restart και αλλες να κανει με το που μπει στα win10 χωρις να ανοιξει καποιο πρόγραμμα
Εκανα έλεγχο των αρχείων των windows με το system file checker, τα βρηκε ολα οκ. Εκανα ελεγχο στον δισκο, ολα οκ. Εσβησα το antivirus και κοιταξα μην εχει κανα ιο πριν, τιποτα. Ουτε spyware κλπ υπαρχει κατι. Μεχρι και delete το admin account εκανα και παλι τιποτα. System restore εκανα, ουτε αυτο βοηθησε

Δεν ξερω τι να κανω εχω πεσει σε αδιεξοδο. Αν εχεις καμια ιδεα ή καμια λυση, ας πει

Ισως να λυνοταν με φορματ αλλα ποιος μου λεει μετα οτι το ιδιο προβλημα δεν θα επανελθει


Άνοιξε μία το κουτί και δες αν έχει πιάσει σκόνη τα ανεμιστηράκια ή αν τα εμποδίζει κάτι. Επίσης βγάλε και ξαναβάλε τις μνήμες.
Για τρέξε ένα memtest http://www.memtest.org/

(http://www.memtest.org/)

Snk
05-12-2016, 22:30
Ουτε με αυτα εγινε κατι

AriStos13
07-12-2016, 14:20
παιδια θελω τα φωτα σας.χω αυτο εδω το laptop της toshiba (http://www.public.gr/product/computers-and-software/laptops/toshiba-satellite-c855-22m-156-leyko/prod3940294pp/) αλλα επειδη κολλαει λιγο θα ηθελα να αυξησω την μνημη ram. εχει 4αρα πανω και θα ηθελα να την διπλασιασω. ειναι ευκολο να την βαλω μονος μου η θελει διαδικασια? επισης πως μπορω να ξερω ποια μνημη ειναι συμβατη και πια οχι?

Viper
07-12-2016, 14:32
Αριστο για δες το βιντεο μηπως βοηθησει. Ψαχνεις κατω απο το laptop αν εχει ξεχωριστο καλυμα (maintenance cover το λενε). Αν εχει, ξεβιδωνεις 2-3 βιδες και απο κατω εχει τις μνημες/δισκο κτλ (αναλογως το laptop).

https://www.youtube.com/watch?v=qy3PQ65Uflo

AriStos13
07-12-2016, 14:34
Αριστο για δες το βιντεο μηπως βοηθησει. Ψαχνεις κατω απο το laptop αν εχει ξεχωριστο καλυμα (maintenance cover το λενε). Αν εχει, ξεβιδωνεις 2-3 βιδες και απο κατω εχει τις μνημες/δισκο κτλ (αναλογως το laptop).

https://www.youtube.com/watch?v=qy3PQ65Uflo
αυτο το βιντεο κοιτουσα πριν λιγο!το θεμα μου ειναι με την συμβατοτητα της μνημης. εκει δεν ξερω τι να κανω.

Viper
07-12-2016, 14:44
Κατεβασε το CPUZ (http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html) και δες στο μενου memory τι γραφει.

Λογικα ψαχνεις για SO-DIMM DDR3 1600MHZ μνημες. Δες και το manual τι μνημες υποστηριζει.

AriStos13
07-12-2016, 14:50
Κατεβασε το CPUZ (http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html) και δες στο μενου memory τι γραφει.

Λογικα ψαχνεις για SO-DIMM DDR3 1600MHZ μνημες. Δες και το manual τι μνημες υποστηριζει.
Για δες και πες μου
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20161207/b1b3db52ed8eab349482e3674d1a1aa7.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Viper
07-12-2016, 15:08
Βαλε μια και απο το SPD που ειναι διπλα.

AriStos13
07-12-2016, 15:16
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20161207/9d25cb4e77e1f5046c4a146106615415.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Viper
07-12-2016, 15:27
Ωραια.

Ψαχνεις SO-DIMM DDR3 1600MHZ στα 1.5V (προσοχη γιατι υπαρχουν και στα 1.35V).

AriStos13
07-12-2016, 15:34
Ωραια.

Ψαχνεις SO-DIMM DDR3 1600MHZ στα 1.5V (προσοχη γιατι υπαρχουν και στα 1.35V).
αφου εκανες ολο τον κοπο εχεις καμια να προτεινεις?
και κατι αλλο απλα την κουμπωνω και ανοιγω το λαπτοπ και δουλευει?

Viper
07-12-2016, 15:54
Δεν εχω να προτεινω καποια. Η πρωτη στο eshop ειναι αυτη (http://www.e-shop.gr/ram-kingston-kvr16s11s8-4-4gb-so-dimm-ddr3-1600mhz-pc3-12800-value-ram-p-PER.550540) στα 30 ευρω. Στο Skroutz θα βρεις και πιο φτηνες.

Ναι την κουμπωνεις και ανοιγεις το laptop.

AriStos13
07-12-2016, 16:03
Δεν εχω να προτεινω καποια. Η πρωτη στο eshop ειναι αυτη (http://www.e-shop.gr/ram-kingston-kvr16s11s8-4-4gb-so-dimm-ddr3-1600mhz-pc3-12800-value-ram-p-PER.550540) στα 30 ευρω. Στο Skroutz θα βρεις και πιο φτηνες.

Ναι την κουμπωνεις και ανοιγεις το laptop.
αυτη (http://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi/ram-mnimes/Corsair-Vengeance-4GB-DDR3-1600-Dimm.htm) κωστα πως σου φαινεται?

Viper
07-12-2016, 16:06
Αυτη ειναι για desktop. Εσυ θες για laptop.

Edit: Σαν αυτη (http://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi/ram-mnimes/TeamGroup-NB-RAM-DDR3-4GB-Dimm-1600-Bulk-TED34GM1600C11-SBK.htm)

AriStos13
07-12-2016, 16:13
Αυτη ειναι για desktop. Εσυ θες για laptop.

Edit: Σαν αυτη (http://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi/ram-mnimes/TeamGroup-NB-RAM-DDR3-4GB-Dimm-1600-Bulk-TED34GM1600C11-SBK.htm)
φαντασου να μην εγραφε και desktop με κεφαλαια. :P :P :P
σαν μαρκα ειναι καλη ομως?

Viper
07-12-2016, 16:17
Μια χαρα ειναι η TeamGroup. Ρωτα και για εγγυηση. Η Kingston που εβαλα εχει lifetime εγγυηση.

AriStos13
07-12-2016, 16:35
ωραια ειναι ακριβως διπλα απο το μαγαζι μοθ το πλαισιο θα παω να δω αν την εχει και να ρωτησω.
χιλια ευχαριστω Κωστα!

AriStos13
07-12-2016, 20:50
ολα μια χαρα με την μνημη Κωστα. δουλευει μια χαρα και ειναι και παιχνιδακι η τοποθετηση..!

Viper
07-12-2016, 22:24
Πολυ ωραια:d055:

Dragonpaul
18-07-2017, 22:44
Guys, μια ερώτηση...

Πηρα ενα powerbank για να φορτίζω κινητό και ταμπλέτα. Έχει δυο υποδοχές, μια 5V/1.0A η οποία, σύμφωνα με τις οδηγίες ειναι για το κινητό και μια 5V/2.4A η οποία ειναι για την ταμπλέτα. Επειδη είμαι άσχετος με αυτα, γιατί αυτός ο διαχωρισμός; Πχ, εγώ εχω βάλει τωρα το κινητό στο 5V/2.4A και φορτίζει μια χαρά.
Μπορει να μου το εξηγήσει κάποιος;

Axilleas_GR
18-07-2017, 22:50
Μεγαλύτερες απαιτήσεις το ταμπλετ σε ενέργεια από ότι το κινητό όταν το χρησιμοποιείς και το φορτίζεις ταυτόχρονα.
Έχω φορτιστή αυτοκινήτου που έχει επίσης δύο υποδοχές ακριβώς σαν τις δικές σου για τον ίδιο λόγο. Δεν θα πάθει κάτι το κινητό σου αν το βάλεις στη άλλη θύρα. Θα φορτίζει γρηγορότερα. Το ανάποδο για το ταμπλετ.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Dragonpaul
18-07-2017, 23:22
Χμμμ... Αυτο φαντάστηκα... Αλλα γιατί ξεχωρίζουν τις δυο υποδοχές εφόσον η μια φορτίζει και πιο γρήγορα ενα κινητό;;;
Τελοσπαντων...
Ευχαριστω πολύ, Χάρη!

Axilleas_GR
19-07-2017, 12:04
Χμμμ... Αυτο φαντάστηκα... Αλλα γιατί ξεχωρίζουν τις δυο υποδοχές εφόσον η μια φορτίζει και πιο γρήγορα ενα κινητό;;;
Τελοσπαντων...
Ευχαριστω πολύ, Χάρη!
Έχουν δύο υποδοχές διότι οι φορτιστές των κινητών τηλεφώνων (τουλάχιστον αυτοί που έχω) έχουν output 5V->1.0 A.
Δεν θα πάθει κάτι η μπαταρία του κινητου αν το βάλεις στην άλλη υποδοχή για λίγες φορές. Αλλά αν θες να διατηρήσεις τη μακροζωία της μπαταρίας σου καλό είναι να χρησιμοποιείς την 1.0Α έξοδο για το τηλέφωνο σου.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Dragonpaul
19-07-2017, 14:44
Α, κατάλαβα τωρα!!!!!!!
Χαρη και παλι ευχαριστω!!!!

Dragonpaul
06-09-2017, 01:03
Μια ερώτηση...
Πως μπορώ να εκτυπωσω φωτογραφίες απο ψηφιακή μηχανή και να αναγράφεται επάνω η ημερομηνία που παρθηκε η φωτογραφία; Εννοώ εξαρτάται απο τις ρυθμίσεις της κάμερας ή απο τον φωτογράφο που θα τις εκτυπώσει;

Thnx

Christos33
06-09-2017, 01:06
Μια ερώτηση...
Πως μπορώ να εκτυπωσω φωτογραφίες απο ψηφιακή μηχανή και να αναγράφεται επάνω η ημερομηνία που παρθηκε η φωτογραφία; Εννοώ εξαρτάται απο τις ρυθμίσεις της κάμερας ή απο τον φωτογράφο που θα τις εκτυπώσει;

ThnxΣυνήθως υπάρχει ρύθμιση στην φωτογραφική μηχανή, που βάζει την ημερομηνία που έχει στης φωτογραφίες.
Προσοχή να είναι σωστή η ημερομηνία δεν αλλάζει, έβγαλα όλο τον Αύγουστο τα παιδιά κ μετά είδα ότι είχε λάθος ημερομηνία :)

Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nek_Food
06-09-2017, 02:40
Δεν υπάρχει πιο άσχημο πράγμα πάντως, ειδικά για ψηφιακή που ούτως ή άλλως η πληροφορία αυτή εμπεριέχεται συνήθως στις λεπτομερείς πληροφορίες του αρχείου (πέραν του μεγέθους και λοιπών γνωστών μαζί με φακό, ρυθμίσεις, διάφραγμα, κλπ αν θυμάμαι καλά - exif data). Εσύ λες εκ των υστέρων αν κατάλαβα καλά, κατ' επιλογή, δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα από τον φωτογράφο που θα στις εκτυπώσει (λογικά υπάρχουν προγράμματα που το κάνουν αντλώντας την πληροφορία από το exif data).

Lefteris_X
06-09-2017, 05:21
Δηλαδή να δει ο φωτογράφος την ημερομηνία δημιουργίας του αρχείου από τα metadata (άσχετα με τα exif data / αν δεν υπάρχουν) και να την τοποθετήσει κάτω δεξιά/αριστερά στην φωτογραφία δεν γίνεται;

Μην τρελαθούμε, σαφώς και γίνεται. Χρόνια τώρα. Δυόμιση δεκαετίες περίπου για την ακρίβεια. Απλώς δεν είναι "κάνουμε δεξί κλικ και properties/ιδιότητες" για WinPC ή "κάνουμε δεξί κλικ και get info / πληροφορίες" για Mac OS, όπως κάνουν οι απλοί χρήστες. Υπάρχουν προγράμματα/utilities που διαβάζουν τα metadata σε επίπεδο filesystem.

Dragonpaul
07-09-2017, 08:42
Παιδιά, Καλημερα!

Τωρα ειδα τις απαντησεις.
Δεν ειναι για έμενα αυτο. Μου ζητήθηκε σα πληροφορία και δε ξερω τι ακριβώς θέλουνε να κάνουνε. Δηλαδη να εμφανιστεί η ημερομηνία σε παλαιότερες φωτογραφίες με επανεμφάνιση; Κατι αλλο; Θα το διευκρινήσω.
Ευχαριστω πολυ προς το παρόν και θα επανέλθω.

Dragonpaul
13-01-2018, 00:57
Miα αρκετα "τραβηγμενη" ερωτηση για να περιμενω απαντηση, αλλα δε χανω κατι να ρωτησω...
Εχω εναν εξωτερικο σκληρο δισκο που εκει μεσα αποθηκευω διαφορα. Τα εχω ταξινομησει ομορφα και ωραια, αλλα καποια στιγμη μαλλον κρατησε "στη μνημη" μια "κατασταση" που καποιοι φακελοι ειναι ανοικτοι. Τι θελω να πω... Μεσα στον φακελο "Α", εχω καποιους υποφακελους. Προφανως καποια στιγμη ανοιξα, πχ, τον εναν για να προσθεσω περιεχομενο και εκτοτε εμεινε ανοικτος, με την εννοια οτι εγω τον κλεινω, αλλα μολις συνδεω παλι τον σκληρο στον υπολογιστη, αυτος ξεκινα με την ανοικτη κατασταση. Φανταστειτε τωρα οτι αυτο συμβαινει με πολλους φακελους και ετσι οταν συνδεω τον σκληρο, η πρωτη εικονα ειναι ενας αχταρμας. Αντι, δηλαδη, να εμφανιζεται μια αρχικη εικονα με 5, για παραδειγμα, αρχικους φακελους, εμφανιζεται ενα τεραστιο πραγμα που κατεβαινει μεχρι κατω και για να το συμμαζεψω πρεπει πρωτα να κλεισω ολους τους ανοικτους φακελους.
Αν καποιος γνωριζει κατι, ας με διαφωτισει...

Leon_DiZ
13-01-2018, 00:59
Miα αρκετα "τραβηγμενη" ερωτηση για να περιμενω απαντηση, αλλα δε χανω κατι να ρωτησω...
Εχω εναν εξωτερικο σκληρο δισκο που εκει μεσα αποθηκευω διαφορα. Τα εχω ταξινομησει ομορφα και ωραια, αλλα καποια στιγμη μαλλον κρατησε "στη μνημη" μια "κατασταση" που καποιοι φακελοι ειναι ανοικτοι. Τι θελω να πω... Μεσα στον φακελο "Α", εχω καποιους υποφακελους. Προφανως καποια στιγμη ανοιξα, πχ, τον εναν για να προσθεσω περιεχομενο και εκτοτε εμεινε ανοικτος, με την εννοια οτι εγω τον κλεινω, αλλα μολις συνδεω παλι τον σκληρο στον υπολογιστη, αυτος ξεκινα με την ανοικτη κατασταση. Φανταστειτε τωρα οτι αυτο συμβαινει με πολλους φακελους και ετσι οταν συνδεω τον σκληρο, η πρωτη εικονα ειναι ενας αχταρμας. Αντι, δηλαδη, να εμφανιζεται μια αρχικη εικονα με 5, για παραδειγμα, αρχικους φακελους, εμφανιζεται ενα τεραστιο πραγμα που κατεβαινει μεχρι κατω και για να το συμμαζεψω πρεπει πρωτα να κλεισω ολους τους ανοικτους φακελους.
Αν καποιος γνωριζει κατι, ας με διαφωτισει...

Λειτουργικο;

Sir_Teraflop
13-01-2018, 01:32
Miα αρκετα "τραβηγμενη" ερωτηση για να περιμενω απαντηση, αλλα δε χανω κατι να ρωτησω...
Εχω εναν εξωτερικο σκληρο δισκο που εκει μεσα αποθηκευω διαφορα. Τα εχω ταξινομησει ομορφα και ωραια, αλλα καποια στιγμη μαλλον κρατησε "στη μνημη" μια "κατασταση" που καποιοι φακελοι ειναι ανοικτοι. Τι θελω να πω... Μεσα στον φακελο "Α", εχω καποιους υποφακελους. Προφανως καποια στιγμη ανοιξα, πχ, τον εναν για να προσθεσω περιεχομενο και εκτοτε εμεινε ανοικτος, με την εννοια οτι εγω τον κλεινω, αλλα μολις συνδεω παλι τον σκληρο στον υπολογιστη, αυτος ξεκινα με την ανοικτη κατασταση. Φανταστειτε τωρα οτι αυτο συμβαινει με πολλους φακελους και ετσι οταν συνδεω τον σκληρο, η πρωτη εικονα ειναι ενας αχταρμας. Αντι, δηλαδη, να εμφανιζεται μια αρχικη εικονα με 5, για παραδειγμα, αρχικους φακελους, εμφανιζεται ενα τεραστιο πραγμα που κατεβαινει μεχρι κατω και για να το συμμαζεψω πρεπει πρωτα να κλεισω ολους τους ανοικτους φακελους.
Αν καποιος γνωριζει κατι, ας με διαφωτισει...

Θα έκανα ένα απλό reset στο folder options από τον Windows explorer :)

Dragonpaul
13-01-2018, 01:44
Λειτουργικο;
Σωστά... iMac εχω.

Θα έκανα ένα απλό reset στο folder options από τον Windows explorer :)
Σε συνδυασμό με την παραπάνω απάντηση, πως γινεται αυτο;;;

Sir_Teraflop
13-01-2018, 02:00
Σωστά... iMac εχω.

Σε συνδυασμό με την παραπάνω απάντηση, πως γινεται αυτο;;;

Εδώ φίλε σηκώνω τα χέρια ψηλά - σε windows σου είπα τι και πως εδώ μόνο το google θα σε βοηθήσει..

Θα το ψάξω και εγώ φυσικά.

Sir_Teraflop
13-01-2018, 02:13
Σωστά... iMac εχω.

Σε συνδυασμό με την παραπάνω απάντηση, πως γινεται αυτο;;;

Για δοκίμασε αυτό ρε DragonΠαύλε:

https://discussions.apple.com/thread/3440031

Leon_DiZ
13-01-2018, 02:16
Σωστά... iMac εχω.

Σε συνδυασμό με την παραπάνω απάντηση, πως γινεται αυτο;;;


Αρχικά αν δεν το έχει κάνει ήδη κάνεις ένα restart στο Mac.

Μετά δοκίμασε να παίξεις με τις ρυθμίσεις του View

Finder>View>Show View Options.

Δεν πιστεύω ότι θα φτίαξει αλλά δοκίμασε και μας λες.

ilias78
17-05-2018, 10:44
Βασικα απορια ειναι κ οχι προβλημα.

Χρησιμοποιω στο σπιτι για το internet ενα σετακι της tp link powerline στα 200mbps. Μια μπριζα στο ρουτερ κ αλλη μια στο pc σε αλλο χωρο. Το θεμα μου ειναι οτι θα χρειαστω αλλη μια μπριζα για να συνδεσω τη nova.

1. Δεν βρισκω στα 200 mbps αλλα σετακι στα 500. Θα εχω θεμα αν συνδεσω το ενα 500αρι?

2. Επειδη θελω μια μπριζα κ η tp link δεν εχει. Βρηκα ενα της denovo στα 500mbps. Θα εχω θεμα συμβατοτητας λογο διαφορετικης εταιρειας?

Nek_Food
17-05-2018, 11:19
2. Θεωρητικά αν δουλεύουν μέσω του ίδιου πρωτοκόλλου και έχουν παρόμοια χαρακτηρισιτκά πιθανόν να συνεργάζονται διαφορετικών εταιρειών μεταξύ τους. Πρακτικά θα έλεγα το ρίσκο να μην δουλεύουν ή να μην δουλεύουν σωστά είναι αρκετό για να μην μπεις σε αυτή την διαδικασία.

1. Είναι συμβατά απλά προφανώς θα δουλεύουν στην χαμηλότερη ταχύτητα.



Q: Are TP-LINK AV200,AV500,AV600,AV1200 powerline adapters compatible with each other? Are TP-LINK PLC adapters compatible with adapters of other Brands?
A: TP-LINK AV200,AV500,AV600 powerline adapters adopte HomePlug AV Standard, so they are compatible with each other,AV1200 adopt HomePlug AV2,that is also backward compatible with HomePlug AV standard,which means TP-LINK AV200,AV500,AV600,AV1200 are all compatible with each other.However, the powerline rate will drop to lowest one’s rate when use different AV adapters together.
For adapters of other brands,if they adopt the same standard,they should also be compatible with TP-LINK adapters.However,different brands’ products will have different ways to pair and configure,it might be much easier to use adapters from the same brand.

https://www.tp-link.com/us/faq-406.html

https://www.broadbandbuyer.com/advice/2763-read-this-before-you-buy-a-tp-link-homeplug/

ilias78
17-05-2018, 12:59
Ευχαριστω αγορινα

ilias78
14-09-2018, 20:39
το τελευταιο διαστημα, οποτε προσπαθω να μπω στο internet απο τον σταθερο υπολογιστη, πρεπει να κανα καμια 30αρια restart για να μπω. εχω μονιμα το γνωστο κιτρινο θαυμαστικο. στην αντιμετβπιση προβληματων ποτε δεν βγαζει οτι υπαρχει καποιο προβλημα. το εχω συνδεδεμενο μεσω tplink αλλα κ με απεθειας με το ρουτερ που δοκιμασα εχω το ιδιο αποτελεσμα. κιτρινο θαυμαστικο.
επειδη ο υπολογιστης ειναι παλιος, παιζει να τραβαει φλασιες το ethernet της μιτρηκης? υπαρχει τροπος να το τσεκαρω? το wifi λειτουργει κανονικα. με αλλο tplink που εχω συνδεδεμενο nova κ ps4, εχω κανονικα internet.

EDIT
μαλλον φταιει το ethernet της μιτρικης. συνδεσα απευθειας το ρουτερ με το λαπτοπ κ το ps4 κ εχω ιντερνετ κανονικα. οποτε παω για καρτα δυκτιου

WolfRathmA
02-10-2018, 14:32
Να σας ρωτήσω μήπως ξέρετε κάποια λύση.


Μπήκα στο ιστορικό μου στο youtube στα watched βίντεος και βλέπω βίντεο που δεν έχω δει ποτέ.


Έχω κάνει αλλαγή κωδικού, ενεργοποίηση 2 step verification, έχω κάνει διαγραφή ιστορικού, revoke access από όλες τις συσκευές. Και συνεχίζει να μου βγάζει κάθε λίγο και λιγάκι βίντεο που δεν έχω δει πότε στο ιστορικό!

Έλεος δηλαδή! Ασφάλεια του κώλου γενικότερα. Πατάω στο YouTube στην τηλεόραση μου να μπω και ούτε καν μου ζήτησε να βάλω τον νέο κωδικό! Απλά μπήκε κανονικότατα!

Έκανα report feedback στο YouTube και περιμένω να μου απαντήσουν.

Έχει κανείς καμία ιδέα για κάτι άλλο;;;

criter
02-10-2018, 15:38
Αφου κανειε sign in πηγαινε ρυθμισεις λογαριασμου, συνδεση και ασφαλεια, δραστηριοτητα συσκευης και συμβαντα ασφαλειας και θα δεις ποιες συσκευες χρησιμοποιηθηκαν προσφατα. Απο εκει λογικα θα καταλαβεις ποιος και απο που μπηκε. Αν δεν αναγνωριζεις καποια συσκευη μπορεις να ασφαλισεις τον λογαριασμο σου και να αλλαξεις κωδικους απο εκει.

WolfRathmA
02-10-2018, 16:06
Αφου κανειε sign in πηγαινε ρυθμισεις λογαριασμου, συνδεση και ασφαλεια, δραστηριοτητα συσκευης και συμβαντα ασφαλειας και θα δεις ποιες συσκευες χρησιμοποιηθηκαν προσφατα. Απο εκει λογικα θα καταλαβεις ποιος και απο που μπηκε. Αν δεν αναγνωριζεις καποια συσκευη μπορεις να ασφαλισεις τον λογαριασμο σου και να αλλαξεις κωδικους απο εκει.

Από εκεί το έχω κάνει. Και δεν γίνεται τίποτα. Εκεί στις συσκευές μου δείχνει μόνο υπολογιστές και κινητά που έχουν συνδεθεί. Ας πούμε την τηλεόραση (που νομίζω εκεί είναι το ζήτημα) δεν την εμφανίζει.

Πραγματικά σηκώνω τα χέρια ψηλά!

criter
02-10-2018, 19:11
Εγω απο εκει μπαινω και μου δειχνει ολες τις συσκευες που εχω κανει sign in, οπως τηλεοραση, υπολογιστες, TV box, Mac κτλ. Σου δειχνει την προσφατη δραστηριοτητα για τις τελευταιες 28 ημερες... Οι υπολογιστες που βλεπεις μπορεις να καταλαβεις αν ειναι δικοι σου; Εχει καπου επιλογη που να αποσυνδεει ολες τις συσκευες, πατα πρωτα εκει και μετα αλλαξε τους κωδικους. Το 2step verification το κανει μονο αν προκειτε για καινουργια συσκευη. Αν αλλαξεις κωδικους, αλλαζει αυτοματα για ολες τις συσκευες. Οποτε κανε πρωτα αποσυνδεση ολες τις συσκευες και μετα αλλαξε κωδικους.

Αυτο το ειχα παθει με το PS4 οπου μου το εκλεψαν και μετα εβλεπα οτι ο κλεφτης εμπαινε στο store και κατεβαζε demo και ενω αλλαζα κωδικους, την αλλη μερα ξανα κατεβαζε αυτος και ελεγα μα πως γινεται αφου αλλαξα κωδικους! Μολις αποσυνδεσα ολες τις συσκευες, μετα αλλαξα κωδικους και εβαλα και το 2 step verification και ολα κομπλε, δεν μπορουσε να ξαναμπει.

Αυτο ισχυει για τους περισσοτερους λογαριασμους που χρησιμοποιουνται απο πολλες συσκευες, οπως facebook κτλ.

edit
Μηπως αλλαξες τηλεοραση και εχει μεινει συνδεδεμενο το app του youtube;

Το θεμα ειναι οτι δεν ειναι μονο το youtube. Με τα ιδια στοιχεια ειναι και το gmail, google play, και γενικα το google. Αν μπεις στο gmail απο εναν υπολογιστη με firefox και κανεις και verification, αν δεν κανεις sign out, να θεωρει αιξιοπιστο τον υπολογιστη και να σε κρατησει συνδεδεμενο. Μετα αμα πας youtube νομιζω σε βγαζει συνδεδεμενο με το email που ειναι ηδη στο gmail και στο google γενικοτερα. Μονο αμα εχεις συνδεθει απο ιδιωτικη σελιδα δεν κραταει. Απο τηλεοραση αν μπεις google play απο android tv και μετα youtube δεν νομιζω να σου ζητησει παλι κωδικο, αφου ξερει ποιος εισαι. Ο μονος τροπος ειναι να ψαξεις να βεις σε ποιες συσκευες ηταν συνδεδεμενο και να τα αποσυνδεσεις ολα για σιγουρια.

WolfRathmA
04-10-2018, 14:22
Εγω απο εκει μπαινω και μου δειχνει ολες τις συσκευες που εχω κανει sign in, οπως τηλεοραση, υπολογιστες, TV box, Mac κτλ. Σου δειχνει την προσφατη δραστηριοτητα για τις τελευταιες 28 ημερες... Οι υπολογιστες που βλεπεις μπορεις να καταλαβεις αν ειναι δικοι σου; Εχει καπου επιλογη που να αποσυνδεει ολες τις συσκευες, πατα πρωτα εκει και μετα αλλαξε τους κωδικους. Το 2step verification το κανει μονο αν προκειτε για καινουργια συσκευη. Αν αλλαξεις κωδικους, αλλαζει αυτοματα για ολες τις συσκευες. Οποτε κανε πρωτα αποσυνδεση ολες τις συσκευες και μετα αλλαξε κωδικους.

Αυτο το ειχα παθει με το PS4 οπου μου το εκλεψαν και μετα εβλεπα οτι ο κλεφτης εμπαινε στο store και κατεβαζε demo και ενω αλλαζα κωδικους, την αλλη μερα ξανα κατεβαζε αυτος και ελεγα μα πως γινεται αφου αλλαξα κωδικους! Μολις αποσυνδεσα ολες τις συσκευες, μετα αλλαξα κωδικους και εβαλα και το 2 step verification και ολα κομπλε, δεν μπορουσε να ξαναμπει.

Αυτο ισχυει για τους περισσοτερους λογαριασμους που χρησιμοποιουνται απο πολλες συσκευες, οπως facebook κτλ.

edit
Μηπως αλλαξες τηλεοραση και εχει μεινει συνδεδεμενο το app του youtube;

Το θεμα ειναι οτι δεν ειναι μονο το youtube. Με τα ιδια στοιχεια ειναι και το gmail, google play, και γενικα το google. Αν μπεις στο gmail απο εναν υπολογιστη με firefox και κανεις και verification, αν δεν κανεις sign out, να θεωρει αιξιοπιστο τον υπολογιστη και να σε κρατησει συνδεδεμενο. Μετα αμα πας youtube νομιζω σε βγαζει συνδεδεμενο με το email που ειναι ηδη στο gmail και στο google γενικοτερα. Μονο αμα εχεις συνδεθει απο ιδιωτικη σελιδα δεν κραταει. Απο τηλεοραση αν μπεις google play απο android tv και μετα youtube δεν νομιζω να σου ζητησει παλι κωδικο, αφου ξερει ποιος εισαι. Ο μονος τροπος ειναι να ψαξεις να βεις σε ποιες συσκευες ηταν συνδεδεμενο και να τα αποσυνδεσεις ολα για σιγουρια.


Τελικά βρήκα άκρη. Από κάποια τηλεόραση γινόταν αυτό. Υπήρχε επιλογή που βλέπεις τι access έχεις δώσει σε third party apps. Το YouTube TV το θεωρεί ως third party. Έκανα delete ότι είχε εκεί μέσα και είναι τώρα κομπλέ.

Ευχαριστώ πάντως!!!

chronohill
27-11-2018, 21:45
Δεν βρήκα απολύτως σχετικό θέμα συγνώμη αν είναι να μπει αλλού...
Λοιπόν με την νέα sony 55 9005f πρέπει να ξανασυνδεσω το bluray player dolby 5.1 samsung και το ps4 pro...
Το 5.1 έχει από πίσω και οπτική.. όπως έχει και hdmi arc αποτι είδα...ποια είναι η καλύτερη συνδεσμολογία για να ακούω πάντα απτό dolby?και πώς γίνεται πρέπει να είναι το bluray επιλεγμενο στο hdmi arc port για να το διαβάζει?
κυρίως με ενδιαφέρει για το pro και για ταινίες...προσπάθησα με το arc έψαξα και στο νετ αλλά δεν έχω βγάλει άκρη ακόμα...κατι διάβαζα ότι πρέπει να αφαιρέσεις ένα από τα πινάκια και ότι δεν λειτουργεί πάντα...δεν έβγαλα άκρη...ξέρω κλασική ερωτηση noobα αλλά χρειάζομαι τα φώτα σας...μήπως με το optical ξεμπερδεψω κατευθείαν;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Leon_DiZ
27-11-2018, 22:25
Για ποιότητα, HDMI >>>> οπτική.

Δεν είμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει τι ακριβώς θες να κάνεις όμως

chronohill
27-11-2018, 22:50
Για ποιότητα, HDMI >>>> οπτική.

Δεν είμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει τι ακριβώς θες να κάνεις όμως

Nai ε?οποτε να το παλεψω με το Ηdmi αν ειναι...Θελω οταν παιζω και οταν βλεπω ταινιες να ακουω απο το 5.1

rookie
11-02-2019, 20:56
Δεν ξερω αν απευθυνομαι στην καταλληλη στηλη βεβαια, αλλα εχω το εξης προβλημα.
Μου συνδεθηκε σημερα fiber 100ari αν και βεβαιως ακομα ειμαι στα "μισα" περιπου (γυρω στα 50-55 μου δειχνει μεσα στο σπιτι ο υπολογιστης που ειναι συνδεδεμενος πανω στο ρουτερ με lan.....), το ψαχνει η εταιρεια και περιμενω επικοινωνια.
Ομως η ταχυτητα που "βλεπει" το ps4 το ρουτερ, εξαξκολουθει να ειναι σχεδον ιδια με το απλο adsl που ειχα ....γυρω στα 8-9 στο download και γυρω στα 4 στο upload (νταξ, αυτο ανεβηκε σε σχεση με το παρελθον).
Το ρουτερ ειναι στον πανω οροφο (μεζονετα).....
Επισης το ρουτερ εχει επιλογη για 2 wifi, ενα στα 2,4G και ενα 5G, το δευτερο δεν το βλεπει καν το πσ4, ενω ας πουμε ακομα και ενα παλιο λαπτοπ που εχω, το βλεπει (οπως επισης και τα κινητα στο σπιτι).....και ειναι και μακρυτερα αυτο.
Και γενικα εχω παρατηρησει οτι ο δεκτης του ps4 δεν ειναι και οτι καλυτερο (αν δεν κανω λαθος)

Υπαρχει κανας τροπος να βελτιωσω ταχυτητες, Ping και δεν συμμαζευεται? Παιζει κανα ρολο το ΝΑΤ type? Μου εχει και μια επιλογη να συνδεθω με wps με το Modem, εχει καμια σημασια? Μπορω να συνδεθω με lan απευθειας με το ps4? Eχω μεν απο πισω του μια μπριζα τηλεφωνου, αλλα ειναι με το κλασσικο πινάκι, οχι για την χοντρη κεφαλη του lan.

Γενικα πολλα ρώτησα, αλλα οποια πρακτικη συμβουλη...δεκτη και ευχαριστώ!!

Sir_Teraflop
11-02-2019, 21:24
Αν έχεις το slim το οποίο υποστηρίζει 5ghz (802.11 ac) και δεν το βλέπει, πιθανότατα είναι πρόβλημα το που έχεις το router μιας και το 5αρι έχει πολύ καλύτερη μεταφορά αλλά το σήμα στουκάρει πολύ πιο εύκολα σε τοίχους κλπ - γενικώς έχει χαμηλό penetration αντίθετα με το 2.4 αλλά ως εμπειρία είναι πολύ κοντά στο lan (ανάλογα φυσικά και το router που έχεις).

Από ότι καταλαβαίνω - αν η απόσταση κονσόλας/router είναι τόσο μεγάλη μάλλον θα χρειαστείς κάποιο powerline να σου περάσει μέσω lan->μπρίζα το internet στο που σου 4.

Το nat type είναι το Α και το Ω από πλευράς ότι επηρεάζει την συνδεσιμότητα σου με άλλους παίκτες στο online κομμάτι.

Axilleas_GR
11-02-2019, 22:28
Όταν παίζαμε Battlefield, ήσουν συνδεδεμένος με το ρουτερ μέσω WiFi?
Good wines...... Όχι ότι είναι η καλύτερη λύση αλλά τράβα ένα καλώδιο από το modem στη κονσόλα σου. Είτε άλλαξε τη τοποθεσία που έχεις συνδέσει το modem. Χρειάζεται απαραίτητα να είναι στο δεύτερο όροφο? Αν το θέλεις για τη κονσόλα πιο πολύ, φέρε το modem πιο κοντά στο ps4 και το pc συνδεσε το μέσω της πρίζας του ρεύματος. Ότι άλλο θες στείλε μήνυμα και μιλάμε. ;)

rookie
12-02-2019, 00:00
Αν έχεις το slim το οποίο υποστηρίζει 5ghz (802.11 ac) και δεν το βλέπει, πιθανότατα είναι πρόβλημα το που έχεις το router μιας και το 5αρι έχει πολύ καλύτερη μεταφορά αλλά το σήμα στουκάρει πολύ πιο εύκολα σε τοίχους κλπ - γενικώς έχει χαμηλό penetration αντίθετα με το 2.4 αλλά ως εμπειρία είναι πολύ κοντά στο lan (ανάλογα φυσικά και το router που έχεις).

Από ότι καταλαβαίνω - αν η απόσταση κονσόλας/router είναι τόσο μεγάλη μάλλον θα χρειαστείς κάποιο powerline να σου περάσει μέσω lan->μπρίζα το internet στο που σου 4.

Το nat type είναι το Α και το Ω από πλευράς ότι επηρεάζει την συνδεσιμότητα σου με άλλους παίκτες στο online κομμάτι.

Εχω το 500αρι, δεν ειναι το slim, αλλα δεν θα επρεπε να το βλεπει ακομα και αν δεν μπορει να το χρησιμοποιησει? Το ρωταω διοτι το λαπτοπ το βλεπει ας πουμε και ειναι και δεκαετιας

- - - Updated - - -


Όταν παίζαμε Battlefield, ήσουν συνδεδεμένος με το ρουτερ μέσω WiFi?
Good wines...... Όχι ότι είναι η καλύτερη λύση αλλά τράβα ένα καλώδιο από το modem στη κονσόλα σου. Είτε άλλαξε τη τοποθεσία που έχεις συνδέσει το modem. Χρειάζεται απαραίτητα να είναι στο δεύτερο όροφο? Αν το θέλεις για τη κονσόλα πιο πολύ, φέρε το modem πιο κοντά στο ps4 και το pc συνδεσε το μέσω της πρίζας του ρεύματος. Ότι άλλο θες στείλε μήνυμα και μιλάμε. ;)

To router το ειχα συνδεδεμενο με το pc του μικρου για να μην λαγκαρει πολύ......
Μπορω να συνδεσω το pc κατευεθειαν με την μπριζα? Δε πρεπει να εχω lan μπριζα? Διοτι το Pc δε νομιζω να εχει κανονικο μπριζακι....

Sir_Teraflop
12-02-2019, 00:36
Εχω το 500αρι, δεν ειναι το slim, αλλα δεν θα επρεπε να το βλεπει ακομα και αν δεν μπορει να το χρησιμοποιησει? Το ρωταω διοτι το λαπτοπ το βλεπει ας πουμε και ειναι και δεκαετιας


Απλό αν δεν κάνω λάθος, το ps-fat δεν υποστήριζε το AC wifi- και εμένα βλέπει το netbook μου (ξέρεις αυτά με atom 10ετίας+) το 5Ghz δίκτυο αλλά δεν συνδέθηκε ποτέ.... :P

Axilleas_GR
12-02-2019, 01:13
Μπορω να συνδεσω το pc κατευεθειαν με την μπριζα? Δε πρεπει να εχω lan μπριζα? Διοτι το Pc δε νομιζω να εχει κανονικο μπριζακι....
Πουλάνε στο Πλαίσιο κιτ για να μετατρέπεις τη πρίζα του ρεύματος. Ορίστε και λινκ:
https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/diktyaka/powewrlines.htm

Nek_Food
12-02-2019, 12:12
Η λύση των powerlines είναι νομίζω αξιόλογη και αξιόπιστη γενικώς για το σπίτι και τις οικιακές συσκευές, αλλά και powerlines να βάλει θα πρότεινα το PS4 να έχει την απόλυτη προτεραιότητα και να είναι απευθείας καλωδιωμένο με το ρούτερ, όλες οι υπόλοιπες συσκευές μπορούν να κάτσουν επάνω στα powerline είτε ενσύρματα, είτε ασύρματα αν το υποστηρίζει αυτό (κάτι TP-Link που έχω εγώ εδώ και καμιά 2ετία βγάζουν 2 ethernet και λειτουργούν και σαν wifi extenders - έχω προσθέσει και επιπλέον συσκευές πέραν του αρχικού kit γιατί το WiFi του ρούτερ ήταν της πλάκας).