PDA

View Full Version : Τεχνικά προβλήματα



Pages : 1 2 [3] 4 5

Valkyre
22-11-2012, 17:37
Α εσβησες και το swap file εσυ? Εγω δεν το εκανα αυτο... να πω την αληθεια φοβαμαι γιατι απο αυτα που διαβαζα λενε να μην παιξεις με αυτα αν δεν γνωριζεις αρκετα πραγματα. Και επειδη εγω δεν γνωριζω αρκετα δεν το εκανα... :/

ps4
22-11-2012, 18:26
Το Μακ μινακι μου δεν φοράει SSD ρε Λεφ. Αλλά διάφορα είδα. Τεράστια κιόλας. Φαντάσου να βάλω 8gb μνήμη. :)

Στάλθηκε από το SK17i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2



Στάλθηκε από το SK17i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Lefteris_X
22-11-2012, 18:34
ούπς καμμένη μνήμη (δικού μου) εγκεφάλου!

και πάλι όμως, το μηχανάκι πάει μια χαρά!

ps4
22-11-2012, 21:22
Δεν πάει μια χαρά, τσακίζει ΚΟΚΚΑΛΑ θα έλεγα. Απίστευτη διάφορα στο άνοιγμα εφαρμογών και γενικά σαν να ανασανε το μηχανάκι.


Στάλθηκε από το SK17i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Valkyre
22-11-2012, 21:25
πολυ χαιρομαι παιδια πραγματικα!

Valkyre
24-11-2012, 17:07
Παιδια να ρωτησω κατι... πως γινεται να εχω μεγαλο swap file της ταξεως των 1.5 GB και παρολαυτα να μην εχω ουτε ιχνος απο page outs??? Για να εχω swap file δεν πρεπει να εχω και page outs?? Δηλαδη θα κουφαθω!

Εχω παρατηρησει δε οτι το swap file δημιουργειται οταν ο υπολογιστης ειναι σε sleep mode, το swap δηλαδη ειναι 0 και μολις τον βαζω σε sleep και τον ανοιγω μετα απο 8 ωρες ας πουμε βλεπω οτι εχει δημιουργηθει ενα ευκαταφρονητο swap file...

γουατ δε χελ???

muku
24-11-2012, 18:01
Παιδια να ρωτησω κατι... πως γινεται να εχω μεγαλο swap file της ταξεως των 1.5 GB και παρολαυτα να μην εχω ουτε ιχνος απο page outs??? Για να εχω swap file δεν πρεπει να εχω και page outs?? Δηλαδη θα κουφαθω!

Εχω παρατηρησει δε οτι το swap file δημιουργειται οταν ο υπολογιστης ειναι σε sleep mode, το swap δηλαδη ειναι 0 και μολις τον βαζω σε sleep και τον ανοιγω μετα απο 8 ωρες ας πουμε βλεπω οτι εχει δημιουργηθει ενα ευκαταφρονητο swap file...

γουατ δε χελ???

Δεν ξέρω πως λειτουργεί το σύστημα στο MacOS αλλά αυτό που περιγράφεις, δηλαδή να έχει δημιουργήσει τεράστιο αρχείο στο σκληρό μετά από sleep μου φαίνεται ότι είναι hybernation. Στα pc υπάρχουν διάφορα sleep states. Όταν χρησιμοποιείς hybernation τα δεδομένα της RAM αποθηκεύονται στο σκληρό και η RAM παύει να τροφοδοτείται. Σε άλλα modes η RAM τροφοδοτείται με ρεύμα και έτσι δεν χάνει τα δεδομένα της χωρίς να χρειάζεται να τα αποθηκεύσει στο σκληρό.

Στα mac δεν ξέρω πως δουλεύει αλλά το να βρίσκεις ένα τεράστιο αρχείο στο σκληρό μετά από sleep μάλλον αυτό μου φαίνεται ότι συμβαίνει. Φυσικά κάποιος που γνωρίζει καλύτερα το λειτουργικό μπορεί να σου εξηγήσει αν όντως είναι αυτό.

Valkyre
24-11-2012, 19:12
αυτο πρεπει να ειναι Vlad. δεν ειναι κακο αυτο για το μηχανημα σωστα?

muku
24-11-2012, 19:22
αυτο πρεπει να ειναι Vlad. δεν ειναι κακο αυτο για το μηχανημα σωστα?

Κακό δεν νομίζω να είναι. Όποια φθορά προκαλεί στο σκληρό η εγγραφή του αρχείου μόνο. Από την άλλη η εναλλακτική τροφοδοτεί τις μνήμες με ρεύμα οπότε φθείρονται οι μνήμες. Εντάξει φυσικά μιλάμε για αμελητέα φθορά έτσι και στις δύο περιπτώσεις. Εγώ προσωπικά στα windows δεν χρησιμοποιώ hibernation γιατί θυμάμαι από τα XP ήταν πάναργο στο να σβήσει και να ανοίξει. Τώρα στα 7 έχουν κάτι που το ονομάζουν hybrid που πιθανολογώ θα είναι πιο γρήγορο αλλά και πάλι δεν το χρησιμοποιώ για λόγους χωρητικότητας.

Valkyre
24-11-2012, 19:27
Α οκ καταλαβα. Στο macos παντως βγαινει απο αυτην την κατασταση hybernation/sleep whatever, μπαμ μπαμ οποτε δεν νομιζω να το απενεργοποιησω! Θενκς Vlad!

muku
24-11-2012, 19:36
Α οκ καταλαβα. Στο macos παντως βγαινει απο αυτην την κατασταση hybernation/sleep whatever, μπαμ μπαμ οποτε δεν νομιζω να το απενεργοποιησω! Θενκς Vlad!

Έτσι από περιέργεια κοίταξα τι είναι το hybrid στα windows. Κάνει και τα 2. Σώζει τη RAM στο δίσκο και συνεχίζει να την τροφοδοτεί με ρεύμα όταν σβήνει. Σε περίπτωση που γίνει διακοπή ρεύματος τότε μόνο φορτώνει από το αρχείο που σημαίνει ότι θα καθυστερήσει. Αλλιώς απλά "ξυπνάει" μπαμ μπαμ. Μάλλον κάτι αντίστοιχο θα κάνει και το MacOS. Εγώ για να γλιτώσω 4gb το έχω απενεργοποιήσει αυτό. To μόνο πλεονέκτημα είναι ότι δεν χάνεις την δουλειά σου αν πέσει το ρεύμα όσο κοιμάται το pc.

Lefteris_X
24-11-2012, 22:57
πάντως εμένα τα Windows XP, σε έναν AMD64 2.0GHz, 1GB RAM του 2003, κλείνουν και ανοίγουν μέσω sleep και όχι hibernation, μέσα σε 2-3 secs. (και έχω να κάνω format από το 2006).

για την Microsoft, άλλο είναι το hibernation, άλλο το sleep.

για το Mac OS δεν υπάρχει hibernation. Ότι κάνει είναι sleep. (για αυτό και το sleep on/off παίρνει λίγα δευτερόλεπτα στο MLion, στο δε Snow Leopard, γίνονταν σχεδόν ακαριαία)

Και ναι, αυτό το swapfile που δημιουργείται, και το οποίο άνετα μπορεί να σβηστεί, είναι ένα γρήγορο dump της μνήμης, αλλά παράλληλα, όσο είναι σε κατάσταση sleep, συνεχίζουν κάποιες πληροφορίες να μαζεύονται, όπως οι ώρες uptime του συστήματος, οι ώρες λειτουργίας της μπαταρίας κλπκλπ.

Το Mac OS, θες - δεν θες, συνεχίζει και τροφοδοτεί το σύστημα με ρεύμα, αμελητέας όμως ενέργειας, σε κατάσταση sleep. Και σε περίπτωση που πέσει το ρεύμα ή αν είναι λαπτοπ, μείνεις από μπαταρία εντελώς, ότι - μα ΟΤΙ - και να έκανες πριν (πχ. να έφτιαχνες μονταζ ενός βίντεο, ή να ήσουν στην μέση μιας πινελιάς στο Photoshop ή να είσαι στην μέση ενός κειμένου), με το που βάλεις ρεύμα, και πατήσεις το "on" κουμπί, ΔΕΝ boot-άρει, απλά συνεχίζεις ΑΚΡΙΒΩΣ από εκεί που έμεινες. ΑΚΡΙΒΩΣ όμως, και μέσα σε δευτερόλεπτα. (με κλασικό σκληρό δίσκο)

muku
25-11-2012, 01:05
πάντως εμένα τα Windows XP, σε έναν AMD64 2.0GHz, 1GB RAM του 2003, κλείνουν και ανοίγουν μέσω sleep και όχι hibernation, μέσα σε 2-3 secs. (και έχω να κάνω format από το 2006).

για την Microsoft, άλλο είναι το hibernation, άλλο το sleep.

για το Mac OS δεν υπάρχει hibernation. Ότι κάνει είναι sleep. (για αυτό και το sleep on/off παίρνει λίγα δευτερόλεπτα στο MLion, στο δε Snow Leopard, γίνονταν σχεδόν ακαριαία)

Και ναι, αυτό το swapfile που δημιουργείται, και το οποίο άνετα μπορεί να σβηστεί, είναι ένα γρήγορο dump της μνήμης, αλλά παράλληλα, όσο είναι σε κατάσταση sleep, συνεχίζουν κάποιες πληροφορίες να μαζεύονται, όπως οι ώρες uptime του συστήματος, οι ώρες λειτουργίας της μπαταρίας κλπκλπ.

Το Mac OS, θες - δεν θες, συνεχίζει και τροφοδοτεί το σύστημα με ρεύμα, αμελητέας όμως ενέργειας, σε κατάσταση sleep. Και σε περίπτωση που πέσει το ρεύμα ή αν είναι λαπτοπ, μείνεις από μπαταρία εντελώς, ότι - μα ΟΤΙ - και να έκανες πριν (πχ. να έφτιαχνες μονταζ ενός βίντεο, ή να ήσουν στην μέση μιας πινελιάς στο Photoshop ή να είσαι στην μέση ενός κειμένου), με το που βάλεις ρεύμα, και πατήσεις το "on" κουμπί, ΔΕΝ boot-άρει, απλά συνεχίζεις ΑΚΡΙΒΩΣ από εκεί που έμεινες. ΑΚΡΙΒΩΣ όμως, και μέσα σε δευτερόλεπτα. (με κλασικό σκληρό δίσκο)

Για τα XP αυτό έλεγα κι εγώ. Ότι από τότε χρησιμοποιούσα το sleep που ήταν γρήγορο γιατί το hibernation αργούσε πολύ να κάνει resume. Αν θυμάμαι καλά bootαρε κανονικά με hibernation. Ενδιαφέρον το γεγονός ότι ανοίγει ακαριαία το MacOS σε περίπτωση που πέσει το ρεύμα. Δεν ξέρω αν με το hybrid sleep των 7 έχουν αντιγράψει τη λειτουργία και στα windows, δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ.

Lefteris_X
25-11-2012, 12:27
Καλημέρα!

Βλαδίμηρε, κάπου χάθηκα / με έχασες στην μετάφραση!

Ακαριαία επαναφορά: μόνο όταν υπάρχει μπαταρία ή είσαι συνδεδεμένος στο ρεύμα και μπεις/βγεις sleep.

Σχεδόν* ακαριαία: όταν μείνεις εντελώς από μπαταρία είτε, επειδή έπεσε το ρεύμα, είτε επειδή έμεινες από μπαταρία και δεν υπήρχε παροχή ρεύματος, τότε θα φορτωθούν τα δεδομένα (το "state" που βρισκόσουν) όταν ξαναβρεθεί ρεύμα, με κάποια καθυστέρηση, επειδή θα φορτωθούν από τον σκληρό δίσκο.

* το σχεδόν, πάει στην ταχύτητα / τύπο του σκληρού δίσκου HDD SATA, SSD SATA, Fibre Channel, Thunderbolt, USB 3.0. Όσο πιο γρήγορος ο ίδιος + η θύρα, τόσο πιο ακαριαίο γίνεται το "σχεδόν". πχ. σε εμένα που είμαι με HDD SATA II, και η ταχύτητα του σκληρού σε write είναι περί τα 70MB/sec, ένα πολύ φορτωμένο με προγράμματα, υπηρεσίες, κλπ state, φορτώνει μέσα σε 4-5 δευτερόλεπτα. Αν όμως, δεν έχω μείνει από ρεύμα, και απλώς έκλεισα το καπάκι του macbook, τότε όντως και κυριολεκτικά, ακαριαία επανέρχεται το σύστημα, όπως το άφησα.

muku
25-11-2012, 16:12
Καλημέρα!

Βλαδίμηρε, κάπου χάθηκα / με έχασες στην μετάφραση!

Ακαριαία επαναφορά: μόνο όταν υπάρχει μπαταρία ή είσαι συνδεδεμένος στο ρεύμα και μπεις/βγεις sleep.

Σχεδόν* ακαριαία: όταν μείνεις εντελώς από μπαταρία είτε, επειδή έπεσε το ρεύμα, είτε επειδή έμεινες από μπαταρία και δεν υπήρχε παροχή ρεύματος, τότε θα φορτωθούν τα δεδομένα (το "state" που βρισκόσουν) όταν ξαναβρεθεί ρεύμα, με κάποια καθυστέρηση, επειδή θα φορτωθούν από τον σκληρό δίσκο.

* το σχεδόν, πάει στην ταχύτητα / τύπο του σκληρού δίσκου HDD SATA, SSD SATA, Fibre Channel, Thunderbolt, USB 3.0. Όσο πιο γρήγορος ο ίδιος + η θύρα, τόσο πιο ακαριαίο γίνεται το "σχεδόν". πχ. σε εμένα που είμαι με HDD SATA II, και η ταχύτητα του σκληρού σε write είναι περί τα 70MB/sec, ένα πολύ φορτωμένο με προγράμματα, υπηρεσίες, κλπ state, φορτώνει μέσα σε 4-5 δευτερόλεπτα. Αν όμως, δεν έχω μείνει από ρεύμα, και απλώς έκλεισα το καπάκι του macbook, τότε όντως και κυριολεκτικά, ακαριαία επανέρχεται το σύστημα, όπως το άφησα.

Εντάξει για το ίδιο πράγμα λέμε τόση ώρα :P Απλά τώρα που "μετάφρασες" και την ταχύτητα κατάλαβα καλύτερα.

Τώρα να μεταφράσω καλύτερα και αυτό που έλεγα εγώ. Με κανονικό sleep που χρησιμοποιώ ανοίγει ακαριαία. Δηλαδή σηκώνεις το καπάκι ή πατάς ένα κουμπί στο πληκτρολόγιο στο desktop και σε 1s είσαι στην οθόνη να βάλεις τον κωδικό και να συνεχίσεις όπως το άφησες. Αν πέσει το ρεύμα όμως τον ήπια.

Στα XP που είχα ένα φεγγάρι στην προηγούμενη δουλειά μου έβαζα hibernation προφανώς για να μην χάσω την δουλειά μου σε περίπτωση απωλειας ρεύματος. E εκεί έκανε αρκετή ώρα να φορτώσει από το δίσκο τα δεδομένα και μου έσπαγε τα νεύρα. Αν θυμάμαι καλά πρέπει να έκανε και κανονικό boot όταν επανερχόταν. Βέβαια εκεί είχα ένα μικρό μηχανηματάκι σαν htpc και λογικά θα είχε σκληρό 5400rpm που θα παίζει τον ρόλο του αλλά από τότε μου είχε κακοφανεί το hibernation στα Windows.

Με hybrid sleep στα 7 κάνει ακριβώς το ίδιο όπως τα Mac. Δηλαδή κανονικό sleep και άνοιγμα σε 1s σε περίπτωση που δεν χάσεις την τροφοδοσία. Σε περίπτωση που πέσει το ρεύμα ή μείνεις από μπαταρια φορτώνει από το δίσκο. Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ όμως να φορτώσει από το δίσκο σε 7 για να ξέρω την ταχύτητα δυστυχώς. Αν είναι όπως στα XP σίγουρα δεν θα κάνει 4-5s.

NonBorn
25-11-2012, 20:23
η asshole μου, κλ@νει ασυστόλως από τα ασυγκράτητα γέλια. Αν είναι δυνατόν να βλέπω ΤΕΤΟΙΑ διαφορά.

Προγραμματιστική δεινότητα: πιθήκων.

Αυτό που περιγράφεις με το iMovie, η πλάκα είναι ότι άρχισε να μου το κάνει μετά το 2008, ενώ πριν δεν είχε κανένα απολύτως "θέμα".

Εμφανώς αυτό που μου λες, μου "κάνει" σαν πρόβλημα με τα access time στην vram, που ΝΤΕ και καλά την χρησιμοποιεί. (προφανώς για την προετοιμασία των thumbnails όταν κάνεις drag 'n' drop διάφορα assets στο project σου)

Το αστείο; σε όλα τα OSs, πλην των Windows, ακόμα και στο παλιό Mac OS (προ- OS X, όταν λεγόταν System x, όπου x = 7, 8, 9).........είχε προβλεφθεί να εμφανίζεται το "Out of memory". Και δεν σου έπαιρνε "στον ώμο" όπως λέγαμε παλιά ΟΛΟ το σύστημα, όταν δεν υπήρχε διαθέσιμο address space στην μνήμη. Απλά δεν έτρεχε το πρόγραμμα που ήθελες να τρέξεις. Έκλεινες κάποιο άλλο, και τότε το έτρεχες. Το "κρέμασμα" (και όχι "κόλλημα" = αυτό είναι για προγράμματα μόνο) του OS, γινόταν όταν είχες ήδη μια εφαρμογή ανοιχτή (με κακογραμμένο κώδικα)......και ξεκίναγες κάτι βαρύ (πχ. rendering πολύ βαριάς σκηνής raytrace).....και στην πορεία του render (όταν δηλαδή το σύστημα είναι 100% busy).......το OS "ανακάλυπτε" ότι δεν έχει άλλη μνήμη. Έτσι ο κακογραμμένος κώδικας του προγράμματος, περίμενε στην τάδε διεύθυνση να βρει RAM, δεν βρήκε, μετά δεν ήξερε τι να κάνει, ρωτάει το OS "τι σκατά να κάνω" και το OS του απαντούσε "τώρα έτσι σκατά που τα έκανες, δεν μου έχει μείνει μνήμη κι εμένα για να κάνω το ότιδήποτε, και μπράβο μαλάκα, με "κρέμασες". Και πάμε reboot.

Οι παλιοί, hardcore χρήστες, πάντα βλέπαμε με διάφορους μετρητές (πλην Workbench που έδειχνε τα νούμερα by default στην πάνω μπάρα), την χρήση της RAM, διότι δεν είχαμε vram.....οπότε "προσέχαμε" το OS σαν κόρη οφθαλμού. Κακογραμμένα προγράμματα "έπαιρναν" το σύστημα στο λαιμό τους μεν, αλλά είχαμε πολύ γρήγορο OS.

Αντιθέτως, σήμερα, σπάνια κρεμάει το OS, αλλά από ταχύτητα.........έχουμε ότι είχαμε και τότε......με x1.000.000 φορές την παλιά δύναμη harware.

Μην φάτε έχουμε γλάρο design και αρχιτεκτονική των "σύγχρονων" (my ass) Λειτουργικών Συστημάτων.

Και τέλος, ένα "εύγε" από εμένα (δεν ντρέπομαι να το αποδώσω, δεν έχει καμία σχέση η πείρα 32+ ετών στον χώρο, δεν εμποδίζει την αναγνώριση μιας καλής και επιτυχημένης προσπάθειας), που κάθισες και ασχολήθηκες.

Όποιος ασχολείται, πάντα κερδίζει μαθαίνοντας. Και δεν του φαίνονται "ξένες" γλώσσες τα παραπάνω! (δεν είναι "μπηχτή", είναι φιλική συμβουλή)

Για ρίξε αυτό στο xCode και κάντο build & run... ;)

#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>

int main (void)
{
unsigned long i = 0;
char *p;

while (1)
{
if (p = (char*)(malloc(4096)))
{
p[0] = 1;
i += 4096;
printf("Allocated %u bytes so far.\n", i);
}
}

return 0;
}

Συμπέρασμα: Everything comes at a cost ;)

Lefteris_X
26-11-2012, 00:28
να σε βράσω! :P

θα με κάνεις τώρα, να κατεβάζω και να εγκαθιστώ (και μετά να απεγκαθιστώ) το xCode tools γμτ!?!?!?!?@!!@#?@#?!?#@!!??!???

γιατί μου το κάνεις αυτό; :D

για την φράση που δεν χρειάζεται xCode, να πω ότι συμφωνώ 100%, τίποτα δεν έρχεται χωρίς κάποιο/α τίμημα (και το Amiga OS / Workbench που επευφημώ τόσο πολύ είχε τα τιμήματά του).

NonBorn
26-11-2012, 14:02
να σε βράσω! :P

θα με κάνεις τώρα, να κατεβάζω και να εγκαθιστώ (και μετά να απεγκαθιστώ) το xCode tools γμτ!?!?!?!?@!!@#?@#?!?#@!!??!???

γιατί μου το κάνεις αυτό; :D

για την φράση που δεν χρειάζεται xCode, να πω ότι συμφωνώ 100%, τίποτα δεν έρχεται χωρίς κάποιο/α τίμημα (και το Amiga OS / Workbench που επευφημώ τόσο πολύ είχε τα τιμήματά του).

Καιρό είχα να το ακούσω... Δε χρειάζεται απλά το συγκεκριμένο κάνει malloc (memory allocate) δυναμικά σε ένα endless loop... Θα χει πλάκα να το τρέξεις... :)

Απλά αυτό που ήθελα να πω είναι ότι για να βρίσκεται εκεί το pagefile κάποιος λόγος θα υπάρχει... Μπορεί να μην είναι η αποδοτικότερη λύση αλλά είναι λύση για πολλά προβλήματα τη στιγμή που δεν μπορείς να αναγκάσεις τον καθένα να έχει 16gb μνήμη ή τους προγραμματιστές να κάνουν optimize τον κώδικα των προγραμμάτων τους με συγκεκριμένες προδιαγραφές.

Αναγκαίο κακό... Εγώ μετά τον ssd και σε ένα mac που κλείνει σύντομα πενταετία, δεν έχω ποτέ page ins/outs... :D

Lefteris_X
26-11-2012, 14:21
ε, ναι, μα γι αυτό και είπα "με μια εντολή γυρίσαμε 25 χρόνια πίσω", σε προηγούμενο ποστ.
άσχετα αν προτιμώ αυτή την προσέγγιση ελιτισμού στην τεχνολογία (να προγραμματίζεις φτύνοντας αίμα, να χρησιμοποιείς υπολογιστή αφού ήδη κατέχεις το άθλημα, να έχεις όση μνήμη σηκώνει η τσέπη σου και να την προσέχεις ως κόρη οφθαλμού στην χρήση των προγραμμάτων σου, αλλά προϋποθέτει να κατέχεις το άθλημα κλπκλπ) - αυτό είναι καθαρά προσωπική προτίμηση.

και το όλο θέμα συζήτησης ξεκίνησε περί του κάκιστου τρόπου διαχείρισης μνήμης, και τι μπορούμε να κάνουμε για αυτό ΧΩΡΙΣ να αγοράσουμε SSD. Καθώς αυτή η λυτρωτική σχεδόν επιλογή, απαιτεί περαιτέρω χρήματα........επειδή δεν υπάρχει άρτια διαχείριση μνήμης.

τέσπα, πάνω κάτω τα ίδια λέμε.

Και σόρρυ, αλλά τώρα που μίλησες για endless loop μέσα στην μνήμη, τι σκατά; θες να κολλήσω το OS, αν πάει και χτυπηθεί μια διεύθυνση που απλά δεν υπάρχει (ή είναι κατειλημμένη) λολ; Άλλωστε, παλιά (όλα τα 70ς - 80ς, αρχές 90ς) για να ελέγξουμε την αντοχή του hardware σε ένα φρεσκοαγορασμένο μηχάνημα αυτό ακριβώς κάναμε: το βάζαμε να κάνει ένα ατελείωτο κύκλο εγγραφών/διαγραφών στην RAM ή απλό allocate, ώστε να το "κουράσουμε" (cpu, μνήμες, διαύλους, ποιότητα κατασκευαστικών υλικών)......για 3 με 4 μέρες σερί. Αν δεν καιγόταν, τότε ήταν "καλό" το μηχανάκι. Αν έστω και το παραμικρό παρουσίαζε, πίσω στο μαγαζί / αντιπροσωπεία συνοδεία "καντηλιών"!

τέσπα, υπάρχει κάποιος να ελεήσει τον φτωχό με κανά SSD; :P

ΥΓ: Τόνισε και στους υπόλοιπους όμως ότι αυτό το "σε ένα mac πενταετίας" που λες, είναι ένα γαιδούρι Mac Pro 8 πυρήνων, με τα κέρατά του από RAM μέσα (απορώ πως δεν τρεμοπαίζουν λίγο τα φώτα του σπιτιού κανά-δυο secs, όταν τον ανάβεις :P)

NonBorn
26-11-2012, 14:40
τέσπα, υπάρχει κάποιος να ελεήσει τον φτωχό με κανά SSD; :P

ΥΓ: Τόνισε και στους υπόλοιπους όμως ότι αυτό το "σε ένα mac πενταετίας" που λες, είναι ένα γαιδούρι Mac Pro 8 πυρήνων, με τα κέρατά του από RAM μέσα (απορώ πως δεν τρεμοπαίζουν λίγο τα φώτα του σπιτιού κανά-δυο secs, όταν τον ανάβεις :P)

SSD δεν έχω να περισσεύει... Έναν αγόρασα κ αυτόν πολύ πριν γίνει το οικονομικό τριμπούρδελο στην Ελλάδα :P Παρόλα αυτά οι κορυφαίοι SSD αυτή τη στιγμή πάνε γύρω στα 100 ευρώ για 128gb που αν κ πολλά για το δεδομένο οικονομικό περιβάλλον είναι αρκετά καλά για μια αναβάθμιση που θα σε ξεκολλήσει απο τα waiting times του παραδοσιακού δίσκου.

Όσο για το Mac Pro κάνε προσευχές μαζί μου που ακόμα αντέχει γιατί τον έχω 100% cpu load εδώ και κάνα 6 μηνο 24/7 για κάτι προσομοιώσεις που τρέχω... Η ΔΕΗ μου χει ρουφήξει το αίμα, αλλά η επιστήμη απαιτεί θυσίες... :D

ΥΓ: Σορρυ για το offtopic, ξεφύγαμε.

nikon
29-11-2012, 20:04
Δεν ξέρω αν είναι το σωστό thread αλλά δεν με νοιάζει κιόλας οπότε προχωράω στην ερώτηση :P......προσπαθώ να κάνω copy από το pc σε εξωτερικό σκληρό μια ταινία και μου λέει σα χαζό ότι δεν έχει χώρο ο δίσκος ενώ ο δίσκος έχει 241gb άδειο χώρο.....τι φταίει γιατροί μου;;;;

MajereMP44
29-11-2012, 20:09
Mkv πηγες να κανεις copy μεγαλυτερο απο 4GB? Πρεπει ο δισκος να ειναι NTFS.

nikon
29-11-2012, 20:12
Το ήξερα απλά ήθελα να δω τι πουλιά πιάνετε :P.....όντως είναι πάνω από 4gb και ο δίσκος είναι fat32.....ευχαριστώ πολύ γιατρέ μου θα έχεις το rep σου αν μ'αφήσει.

EDIT: Δεν μ'αφήνει.:(

MajereMP44
29-11-2012, 20:19
Μιλαμε παντα για -ρεπ ετσι?

nikon
29-11-2012, 20:20
Γιατί τι άλλο μπορώ;;;;:confuzed:

djpar
30-11-2012, 08:56
εδω σε στικακια βαζω ntfs στον σκληρο ειναι ηδη φορμαρισμενος απο την μανα σε ntfs,πηρα εναν τωρα απο το πλαισιο WD 500GB ετοιμος απο την αρχη στα καπακια εβαλα πραγματα μεσα

Valkyre
30-11-2012, 12:16
To ελεεινο το PS3 ευθυνεται γι αυτο το προβλημα μου με τους κωλοεξωτερικους δισκους...

καθοτι βλεπω τις ταινιες μου στο PS3 αναγκαζομαι και εχω εναν 500αρη δισκο σε NTFS... και φυσικα το γνωστο αυτο και σπαστικο προβλημα....

Καθικια ολα που εβαλαν αυτον τον περιορισμο! Καθικια!

λολ κατι εχω σημερα! (ναι ξερω οχι μονο σημερα... lol :P)

Lefteris_X
30-11-2012, 12:55
ε, αυτές είναι οι παλιές, αρχαίες και καταστροφικές "νοοτροπίες Σαμουράι" που ακολουθούσαν οι Ιαπωνικές εταιρείες (είδε και έπαθε μέχρι να ξεφύγει από αυτή τη νοοτροπία η Nin).

τι εννοώ; για το NTFS η Sony, θα έπρεπε να πληρώσει κάποιο premium για τα δικαιώματα ενσωμάτωσης στην MS. Για την Sony αυτό το χρηματικό αντίτιμο ήταν μικρό. Όμως ήταν σε πλήρη αντίθεση με την Σαμουράι νοοτροπία, να δεχθείς οτιδήποτε από τον "εχθρό" - εν προκειμένω από την ΜΣ.

και ας φάμε σκατά οι χρήστες με το παν-άρχαιο file system το FAT32, που όταν φτιάχτηκε δεν υπήρχαν ΤΟΣΟ μεγάλοι σκληροί δίσκοι (όπως αυτοί στα τέλη των 90ς - οι σημερινοί ούτε κατά διάνοια δεν εμπλέκονται στην κουβέντα).......κι έτσι ο περιορισμός των 4GB ανά αρχείο, τότε, δεν φάνταζε ως "περιορισμός" όταν ο μέσος σκληρός δίσκος ήταν μετά βίας......100 - 320 MB. αχαχαχχαχα για τόσο παλιά μιλάμε.

Που και πάλι, ακόμα και τότε, το πιο ελεεινό file system ήταν το FAT32 σε σχέση με άλλα ανταγωνιστικά (FFS - Fast File System πχ).

djpar
30-11-2012, 14:27
η σονυ δεν θελει το ntfs για να μην βλεπεις mkv και αυτο στο εδειξε κ με το cinavia που πλεον το εγραψα στα...μιας και ταινιες βλεπω απο την τηλεοραση πλεον απο τον παιχτη της

Lefteris_X
30-11-2012, 16:53
όταν βγήκε το PS3, το 2006 (και πιο πριν, όταν ακόμα ανέπτυσσαν το Game OS), δεν υπήρχε καν το .mvk και ο x264 codec.

άρα η απόρριψη του ntfs, δεν είχε σχέση με την υποστήριξη του mkv, καθώς έχουμε time paradox! :D

djpar
30-11-2012, 21:55
υπηρχε mkv μιας και υπηρχε και bluray τοτε και οι ταινιες γινοντουσαν rip και να μην μπορουσαν τοτε ξεραν οτι θα μπορουν αργοτερα αλλα οπως κ να εχει το cinavia μονο η sony το εχει εγω πηρα lg tv και τα παιζει ολα μια χαρα και το cinavia πουθενα δεν υπαρχει

Lefteris_X
30-11-2012, 22:40
καμία σχέση και πάλι.

ναι όντως υπήρχε ο container mkv από το 2003 περίπου, αλλά καμία σχέση με bd-rip.

τέσπα, δεν έχει κανένα νόημα, είναι πιο εύκολο να αυτο-χαρακτηρίσω ότι λέω μαλακίες περί ntfs, παρά να προσπαθήσω να αποδείξω το αντίθετο.



ΥΓ: Πάρη, πέθανα στα γέλια στο άλλο θρεντ, που πετάχτηκες εκεί που έλεγαν πόσες κονσόλες έχουν, και λες "μένει να σας κράξει και ο Λευτέρης"....δεν ξέρω αλλά έτσι όπως το διάβασα στη ροή των ποστ, μου φάνηκε πολύ αστείο!

FotisGRC
30-11-2012, 22:46
Μια τεχνική ερώτηση προς τους γνώστες.. Sorry αν έχει απαντηθεί.

Έχω ένα σκληρό δίσκο 500 GB και είναι NTFS. Νομίζω δεν τον αναγνωρίζει ούτε το PS3 ούτε η τηλεοραση μου. Πρέπει να γίνει FAT ή κάτι άλλο για να τον δούνε?

Μήπως κάνω εγώ κάτι λάθος?

Και αν πρέπει να γίνει αυτή η αλλαγή θα χαθούν όλα τα δεδομένα?

djpar
30-11-2012, 22:55
λευτερη το θεμα ειναι οτι βαλανε cinavia αρα κ ntfs να ειχες τι να το κανεις?

Lefteris_X
30-11-2012, 22:59
σε αυτό το θέμα ναι, το έχεσαν τελείως με το cinavia.

πάντως έχουν ΤΟ γέλιο στη Sony. Βγάζουν bd deck-players που παίζουν τα mkv καρφί με την μια....αλλά όχι, στο PS3 γιόκ. Λες και επίτηδες το κάνουν. Τα ίδια και με το cinavia. Έχουν ψυχολογικά μήπως, να κρατήσουν το λάβαρο "νομιμοφανείς" ή κάτι τέτοιο;

Lefteris_X
30-11-2012, 23:01
Μια τεχνική ερώτηση προς τους γνώστες.. Sorry αν έχει απαντηθεί.

Έχω ένα σκληρό δίσκο 500 GB και είναι NTFS. Νομίζω δεν τον αναγνωρίζει ούτε το PS3 ούτε η τηλεοραση μου. Πρέπει να γίνει FAT ή κάτι άλλο για να τον δούνε?

Μήπως κάνω εγώ κάτι λάθος?

Και αν πρέπει να γίνει αυτή η αλλαγή θα χαθούν όλα τα δεδομένα?


για το PS3 πρέπει να τον κάνεις φορμάτ σε FAT32 κατά προτίμηση (ούτε FAT ούτε FAT16 ή κάποιο άλλο FAT, πχ extFAT).

και ναι, όλα τα δεδομένα θα χαθούν. Όπως άλλωστε μετά από κάθε φορμάτ.

Για την τηλεόραση δεν έχω ιδέα, ανάλογα το μοντέλο.

FotisGRC
30-11-2012, 23:08
Μάλιστα.. Ευχαριστώ Λευτέρη.

Τσίμπα και ένα rep, γιατί σίγουρα θα σου χρωστούσα απο παλιά και έτσι να υπάρχει για το μέλλον!

ilias78
30-11-2012, 23:13
για δωστε μου καμια ιδεα. εχω ενα dvd home cinema της philips εδω και καποια χρονια, με το dvd να το εχω χρησιμοποιησει ελαχιστα. εχτες λοιπον, ειπαμε να νοικιασουμε καμια ταινια και να τη δουμε. βαζω λοιπον το δισκακι κ τζιφος. δεν εδειχνε την ταινια. βαζω μια δικια μου μηπωβς και φταινε οι γρατζουνιες που ειχε το νοικιασμενο, τζιφος. με τα πολλα restart και βγαλσιμο της μπριζας, δεινχει να ξενιναει η ταινια και φτανει στο σημειο με τις επιλογες για εναρξη, υποτιτλους, ηχος, chapters και τετοια. οτι κ να επιλεξω, κολλαει εκει και πρεπει να το κλεισω για να ξεκολλισει.
να θελει κανα καθαρισμα η κεφαλη του dvd ή να ειναι κατι ποιο τεχνικο?

djpar
30-11-2012, 23:49
πετά το λογικά θα έπιασε σκόνη το laser;

ilias78
30-11-2012, 23:58
αυτο υποψιαζομαι βασικα. αυτα τα καθαριστικα cd κανουν δουλεια? για να μην το παρω τζαμπα.

djpar
01-12-2012, 01:01
έλα ντε

lak100
07-12-2012, 21:29
παιδια απο τοτε που εβαλα windows 8 αντιμετωπιζω το εξης προβλημα οταν παιζω games στο pc με το χιερηστηριo του xbox 360 παταω το start και δεν κανει τιποτα αμα πατησω ομως το αριστερο αναλογικο προς τα μεσα ειναι σαν να παταω start εχω κατεβασει drivers επισης δοκιμασα και καινουριο χειρηστηριο αλλα τα ιδια...

Leon_DiZ
20-01-2013, 01:11
mEN1Ul8rFOw

Παιδια ξερει κανεις τι ειναι αυτο; Μου δωσανε αυτο το PC και μου ειχαν πει οτι εβγαζε αυτο το προβλημα. Πρεπει να ειναι ή προβλημα με την καρτα ή με την μνημη. Ξερει κανεις τπτ;

Slay
20-01-2013, 15:38
VGA, αν ειναι laptop τοτε ειναι το αντιστοιχο YLOD (παλι VGA προβλημα δηλαδη)

Leon_DiZ
20-01-2013, 18:37
VGA, αν ειναι laptop τοτε ειναι το αντιστοιχο YLOD (παλι VGA προβλημα δηλαδη)

Slay καπου με εχασες. Μιλας για το καλωδιο (VGA) / συνδεση ετσι; Να πω τι εκανα απο εχτες και μου λετε.

το PC ειναι laptop και βγαζει αυτο το προβλημα στην οθονη. επειδη ομως μου εχει παιξει καποια απο αυτες τις μερες χωρις προβληματα, σκεφτηκα οτι δεν μπορει να ειναι προβλημα στις μνημες/καρτα γραφικων κτλ. Οποτε το συνδεσα κανονικα μεσω HDMI (τωρα το εχω βαλει με VGA) στην τηλεοραση και εκει εχει εικονα κανονικα. Ετσι οπως το καταλαβαινω πρεπει να εχει προβλημα η συνδεση υπολογιστη-ενσωματωμενης οθονης. Αυτο φτιαχνεται, ειναι ακριβη η επισκευη;

Προς το παρον το λειτουργω ως desktop με συνδεση σε τηλεοραση.

Slay
21-01-2013, 11:14
Oχι μιλαγα για την καρτα γραφικων, εαν δεν στο κανει οπως λες σε εξωτερικη συνδεση και στο κανει ταυτοχρονα στην οθονη του laptop τοτε ειναι καποιο προβλημα με την οθονη σου, η καποια επαφη , η καλωδιο, οτι φτιαχνεται φτιαχνεται το θεμα ειναι να βρεις καλο service να σου κανει την επισκευη και να μην σε γδαρει κιολας.

Leon_DiZ
21-01-2013, 13:23
Oχι μιλαγα για την καρτα γραφικων, εαν δεν στο κανει οπως λες σε εξωτερικη συνδεση και στο κανει ταυτοχρονα στην οθονη του laptop τοτε ειναι καποιο προβλημα με την οθονη σου, η καποια επαφη , η καλωδιο, οτι φτιαχνεται φτιαχνεται το θεμα ειναι να βρεις καλο service να σου κανει την επισκευη και να μην σε γδαρει κιολας.

τελικα το εμφανισε και στην εξωτερικη οθονη οποτε ειναι σιγουρα της καρτας (στην εξωτερικη παλευεται, στου pc απλα δεν μπορεις να κανεις δουλεια). νμζ οτι το κανει οταν ζεσταινεται λιγο (λογικο) οποτε και το κοβω για φουντο το μηχανημα. δεν εκατσα καν να τα ενεργοποιησω τα windows, τσαμπα λεφτα θα 'ταν.

thanks Slay!

zapee995
21-01-2013, 15:09
Αν φταει η κάρτα τελικά και δεν το λυπάσαι, βαλτο στο φούρνο για σέρβις.

Slay
21-01-2013, 20:16
τελικα το εμφανισε και στην εξωτερικη οθονη οποτε ειναι σιγουρα της καρτας (στην εξωτερικη παλευεται, στου pc απλα δεν μπορεις να κανεις δουλεια). νμζ οτι το κανει οταν ζεσταινεται λιγο (λογικο) οποτε και το κοβω για φουντο το μηχανημα. δεν εκατσα καν να τα ενεργοποιησω τα windows, τσαμπα λεφτα θα 'ταν.

thanks Slay!
κλασικη περιπτωση , εχουν λιωσει οι κολησεις της GPU, ξερω ατομο που κανει reballing και τα φτιαχνει, αλλα δεν ξερω σε ποια πολη εισαι και αν θα σε συμφερει το κοστος επισκευης.

mixanobious
21-01-2013, 21:44
επισης δεν ειναι σιγουρη η μεθοδος, επισης εχει μικρη διαρκεια ζωης μετα
να τα λεμε ολα

zapee995
21-01-2013, 21:54
Δεν αξιζει το reballing. Αν θες σου εξηγω πως να το δοκιμάσεις μονος σου σε φούρνο. Φθηνη και χωρις επιπλεον βλαβες λυση.

mixanobious
22-01-2013, 23:36
και εγω το ιδιο πιστευω, δεν αξιζει

MajereMP44
13-02-2013, 17:39
Αν και ειναι απορια/προβλημα σε θεμα των windows δεν βρηκα το καταλληλο thread.
Η ερωτηση μου ειναι γιατι μου εμφανιζει μηνυμα για update στα windows 7 και οταν επιλεξω να δω τι ειναι αυτα που θα μου περασει, δεν μου τα εμφανιζει?Μου λεει 13 important updates found μπλα μπλα αλλα δεν μου τις δειχνει.

AriStos13
24-03-2013, 17:49
Αφησα το laptop μου ανοιχτο πανω στα σκεπασματα και πηγα για φαγητο..οταν γυρισα ειχε κλεισει..το αφησα να κρυωσει θεωροντας οτι υπερθερμανθηκε αλλα δεν ανοιγει..!!παταω το start button δειχνει οτι αναβει αλλα ακουγετε ενα τσακ και κλεινει χωρις να προλαβει να δειξει η οθονη τιποτα..!!παει αυτο ηταν ψηθηκε;;
Το αφηνω συχνα ετσι και πρωτη φορα μου το εκανε αυτο..!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

djpar
24-03-2013, 18:00
μαλλον το εψησες

AriStos13
24-03-2013, 18:02
Ωραιααα...θα το "κορνιζαρω" σε κανενα τοιχο μου φαινετε..!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

djpar
24-03-2013, 18:04
για reball ψαξου...σαν και εμενα...χαχαχα

AriStos13
24-03-2013, 18:09
Να μου λειπει..εχω διαβασει το τι τραβηξες Παρη και ειλικρινα να μ λειπει..!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

djpar
24-03-2013, 18:15
γιαυτο στο ειπα,κοιτα προς το παρον παιζει αλλα θα το παω για να δειξω οτι κανει μπιπ μπιπ κ σβηνει αν το αφησω μια μερα για να παρω τα λεφτα πισω

AriStos13
24-03-2013, 19:32
Νεκρανασταση..!!!!!!
Στην τελευταια του ευκαιρια ανοιξε..!!
Λογικα πρεπει να ειναι στα τελευταια του..!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

djpar
30-03-2013, 08:14
το pc του bro ξαφνηκα εκλεισε και ετσι το πηγα σε καποιον,η καρτα γραφικων ειχε υπερθεμανθει τοσες φορες που δεν εμπαινε windows ουτε εκανε εγκατασταση windows,εγινε reflow αλλαξαν παστες και τωρα τρεχει στους 40 βαθμους η καρτα 30-35 οι core. Αυτο το λεω για σενα αριστο γιατι απαξ και εκλεισε μια φορα θελει σιγουρα ανοιγμα,ξεσκονισμα και αλλαγμα παστων

zapee995
31-03-2013, 22:32
Τι καρτα ειναι; με παθητική ψύξη;

djpar
31-03-2013, 23:26
Ίδιο ανεμιστήρα χρησιμοποιεί κ η CPU κ η κάρτα

zapee995
01-04-2013, 00:29
Σωστα! Lol νομιζα οτι ηταν tower. Ok then!

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Valkyre
03-04-2013, 14:05
Nα κανω μια ερωτηση οσον αφορα το PC gaming.

Για οσους γνωριζουν, υπαρχει performance hit εαν παιζεις ενα παιχνιδι κατευθειαν απο εξωτερικο σκληρο δισκο USB 3.0? Ξερω οτι τα load times αυξανονται, αλλα γενικα το performance την ωρα που παιζεις επηρεαζεται?

zapee995
03-04-2013, 14:17
Αναλογα τα παιχνίδια και το τι συμπιεση εχουν υποστεί. Εγω ετσι τελειωσα το tomb raider χωρις το παραμικρό προβλημα απο μεριας loading και freezing.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Valkyre
03-04-2013, 14:33
^^ και αυτο υπαρχει καποιος τροπος να το γνωριζεις ή να το ξερεις?

criter
03-04-2013, 15:24
Nα κανω μια ερωτηση οσον αφορα το PC gaming.

Για οσους γνωριζουν, υπαρχει performance hit εαν παιζεις ενα παιχνιδι κατευθειαν απο εξωτερικο σκληρο δισκο USB 3.0? Ξερω οτι τα load times αυξανονται, αλλα γενικα το performance την ωρα που παιζεις επηρεαζεται?

Δεν θα επαιζα ενα παιχνιδι ποτε απο εξωτερικο ειδικα αν ηταν μεγαλο. Εχω δει οτι οι ταχυτητες στους εξωτερικους με USB 3.0 διαφερουν. Υπαρχει ενα app στο Mac App store το Disk speed test που ειναι δωρεαν. To κατεβασα για να μετρησω το νεο ssd που εβαλα. Μπορεις να το κατεβασεις και να συνδεσεις ενα εξωτερικο USB 3.0 δισκο και να τον μετρησεις και στα αποτελεσματα που θα σου βγαλει θα σου δειξει αν μπορει να παιξει ή και ποσο μπορει να επηρεασει το performance με βαση to read/write και θα σου δειξει το stream που μπορει να πετυχει με την συγκεκριμενη ταχυτητα. Νομιζω υπαρχει και για PC τετοια εφαρμογη.

2277

Valkyre
03-04-2013, 15:27
To εχω αυτο που λες, αλλα οκ πως θα ξερω απο ποιο οριο και απανω ειναι οκ για να παιξω ενα παιχνιδι? Χρειαζομαι ενα reference point, πες μου ξερω 'γω σε τετοιες ταχυτητες read/write εισαι οκ. Γιατι δεν σκαμπαζω μια! χαχα :D

criter
03-04-2013, 15:58
Αυτο το reference point το κρινεις αναλογα με το τι θες να παιξεις προφανως και σε τι αναλυση. Η συμπιεση για πιο γρηγορη μεταφορα σιγουρα περιοριζει την αποδοση. Μου κανει εντυπωση που μπορεσε να παιξει ο zepee το tomb raider, επειδη ειναι μεγαλο. Δεν ξερω δεν εχω δοκιμασει κατι τετοιο.

Slay
11-04-2013, 22:53
Να εχετε υποψιν σας οτι κυκλοφορει εδω και μερικες μερες μια νεα παραλαγη του γνωστου ιου της διωξης ηλεκτρονικου εγκληματος, πλεον δεν βαζει απλο startup entry σto msconfig, ενω δεν σας αφηνει να μπειτε καν σε safe mode καθως κανει reboot

FotisGRC
21-04-2013, 15:58
Εχετε ρε παιδιά να προτείνετε κάποιο πρόγραμμα για να μπορώ να κάνω Burn τους υπότιτλους πάνω στην ταινία? Επειδή ούτε το PS3 υποστηρίζει υπότιτλους αλλά ούτε και η τηλεόραση μου, θέλω να το κάνω για να βλέπω καμιά ταινία στην TV και όχι στο Laptop.

stavros88
21-04-2013, 16:48
οταν ειχα αυτο το προβλημα χρησημοποιουσα το avi recomp που εκανε κανονικη ενσωματωση σαν να γινοντουσαν μερος της εικονας οι υποτιτλοι αλλα εκανε 1.30 ωρα σε πολυ παλιο λαπτοπ βεβαια και ενα αλλο ηταν το aviaddxsubs που σε καποιες τηλεορασεις και dvd δεν λειτουργουσε αλλα εκανε μονο 2-3 λεπτα.Υπαρχει και ενα προγραμμα για mkv αλλα δεν θυμααι τωρα το ονομα.

FotisGRC
22-04-2013, 13:50
οταν ειχα αυτο το προβλημα χρησημοποιουσα το avi recomp που εκανε κανονικη ενσωματωση σαν να γινοντουσαν μερος της εικονας οι υποτιτλοι αλλα εκανε 1.30 ωρα σε πολυ παλιο λαπτοπ βεβαια και ενα αλλο ηταν το aviaddxsubs που σε καποιες τηλεορασεις και dvd δεν λειτουργουσε αλλα εκανε μονο 2-3 λεπτα.Υπαρχει και ενα προγραμμα για mkv αλλα δεν θυμααι τωρα το ονομα.

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε.. Θα τα δοκιμάσω!

AriStos13
23-04-2013, 11:04
Αφησα το laptop μου ανοιχτο πανω στα σκεπασματα και πηγα για φαγητο..οταν γυρισα ειχε κλεισει..το αφησα να κρυωσει θεωροντας οτι υπερθερμανθηκε αλλα δεν ανοιγει..!!παταω το start button δειχνει οτι αναβει αλλα ακουγετε ενα τσακ και κλεινει χωρις να προλαβει να δειξει η οθονη τιποτα..!!παει αυτο ηταν ψηθηκε;;
Το αφηνω συχνα ετσι και πρωτη φορα μου το εκανε αυτο..!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Επαθα το ιδιο αυτη την φορα το ειχα ανοιχτο περιπου 10 λεπτα, κολλησε η οθονη και δεν αποκρινοταν σε τιποτα..αναγκαστηκα του εκανα reset και απο τοτε γινετε αυτο παλι..
Παταω το start button παει να ανοιξει αλλα κανει τσακ και κλεινει..επισης να αναφερω οτι το κανει συνεχομενα αυτο και ο μονος τροπος να σταματησει ειναι να το βγαλω απο το ρευμα..
Ξερει καποιος να με βοηθησει τι μπορει να εχει παθει;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

grip
24-04-2013, 01:50
Προλαβαίνει να bootάρει ή όχι?

AriStos13
24-04-2013, 06:11
Οχι δεν δειχνει τιποτα η οθονη..παει να ξεκινησει και ακουγετε ενα κλακ σαν να πεφτει ο ρελες και σβηνει..!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

fotaras
24-04-2013, 08:17
Επαθα το ιδιο αυτη την φορα το ειχα ανοιχτο περιπου 10 λεπτα, κολλησε η οθονη και δεν αποκρινοταν σε τιποτα..αναγκαστηκα του εκανα reset και απο τοτε γινετε αυτο παλι..


Παταω το start button παει να ανοιξει αλλα κανει τσακ και κλεινει..επισης να αναφερω οτι το κανει συνεχομενα αυτο και ο μονος τροπος να σταματησει ειναι να το βγαλω απο το ρευμα..
Ξερει καποιος να με βοηθησει τι μπορει να εχει παθει;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Πριν καιρο ειχα ενα παρομοιο θεματακι με το netbook,σαν αυτο που περιγραφεις στην δευτερη παραγραφο.
Οταν για καποιο λογο το εκανα restart,εσβηνε το netbook και οταν πηγαινε να ανοιξει η οθονη ηταν μαυρη,δεν εδειχνε τιποτα κ το netbook εδειχνε σαν να μην φορτωνε τα windows,σαν να ειχε "κολλησει"κατα καποιο τροπο. Αυτο το εκανε μονο στο restart,αν το εκλεινα τελειως και το ανοιγα μετα απο κανα τεταρτο περιπου,δουλευε κανονικα.
Εψαξα στο internet και τελικα ειδα οτι ειχαν κ αλλοι τετοιο θεμα,για το οποιο η toshiba ειχε βγαλει καινουρια εκδοση για το BIOS,εκανα update το BIOS στη νεοτερη εκδοση και απο τοτε δεν το ξαναεκανε ποτε.
Υποψην,δεν εχω ιδεα απο υπολογιστες,δεν ξερω καν αν θα σε βοηθησει,απλα θυμηθηκα οτι ηταν καπως παρομοιο το προβλημα που ειχα με το δικο σου,γι'αυτο κ το εγραψα. Ειχα ρωτησει και εδω,λογικα σ'αυτο το thread αλλα θα ειναι παρα πολλες σελιδες πισω.
Αυτα απο μενα,ελπιζω να σε βοηθησει.

Sent from my HTC Wildfire S using Tapatalk 2

AriStos13
24-04-2013, 10:03
Το εχω παει σε τεχνικο και περιμενω να δω τι θα μου πει..!! Ευχαριστω πολυ παντως..!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

INDIGO
17-06-2013, 02:44
Guys Help!

Είχα πάρει ένα ασύρματο mouse για το laptop.Δούλευε όλα καλά ρολόι,κάποια στιγμή έκανα ένα format το laptop και απο τότε το mouse δεν λειτουργεί.Είναι ένα Logitech M235.Μπήκα σε κάτι forum και βρήκα ένα πρόγραμμα της Logitec "Λειτουργεία επανασύνδεσης".Το mouse υποτείθεται εφόσον το συνδέσεις σε ένα laptop δεν θα λειτουργεί αλλού (που δεν το έχω χρησιμοποιήσει σε άλλο laptop).Το προγραμμά αυτό ουστιαστικά κάνει μια επανασύνδεση με κάποιο laptop.To πρόβλημα είναι οτί δεν δουλεύει το πρόγραμμα διότι λογικά κάτι θέμα έχουν τα windows.Όταν το συνδέω μου βγάζει μήνυμα "Άγνωστη Συσκευή".Πώς μπορώ να το φτιάξω guys????

Slay
17-06-2013, 03:09
Δεν δινει drivers στο site της η Logitech?

INDIGO
17-06-2013, 03:36
Δεν μου το αναγνωρίζει καν!Αυτό είναι το τρελό...

http://www.online-tech-tips.com/wp-content/uploads/2008/07/unknownusbdevice.png?760d0b

AriStos13
17-06-2013, 12:42
Θελω να συνδεσω την tv μου με τον σταθερο υπολογιστη στο δωματιο μου ετσι ωστε με ενα ασυρματο ποντικι-πληκτρολογιο να εχω την δυνατοτητα ξαπλα στο κρεβατι να χαζευω!!
Μονοδρομος ειναι το hdmi η υπαρχει και αλλος τροπος;; Το κολλημα που εχω ειναι οτι ειναι μακρυα ο υπολογιστης απο την tv!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Leon_DiZ
17-06-2013, 13:37
Θελω να συνδεσω την tv μου με τον σταθερο υπολογιστη στο δωματιο μου ετσι ωστε με ενα ασυρματο ποντικι-πληκτρολογιο να εχω την δυνατοτητα ξαπλα στο κρεβατι να χαζευω!!
Μονοδρομος ειναι το hdmi η υπαρχει και αλλος τροπος;; Το κολλημα που εχω ειναι οτι ειναι μακρυα ο υπολογιστης απο την tv!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ο δεκτης του ποντικιου/πληκτρολογιου δεν ειναι στο δωματιο; Πιανει κανονικα;

Εγω HDMI θα ελεγα αν και δεν νμζ να σε βολεψει.

Slay
17-06-2013, 13:47
Θελω να συνδεσω την tv μου με τον σταθερο υπολογιστη στο δωματιο μου ετσι ωστε με ενα ασυρματο ποντικι-πληκτρολογιο να εχω την δυνατοτητα ξαπλα στο κρεβατι να χαζευω!!
Μονοδρομος ειναι το hdmi η υπαρχει και αλλος τροπος;; Το κολλημα που εχω ειναι οτι ειναι μακρυα ο υπολογιστης απο την tv!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Το καλυτερο και το ευκολοτερο ειναι το HDMI, για ποση αποσταση μιλαμε? εχω δει συνδεσμολογια PC -> TV με 20μετρο καλωδιο και δουλευε και δουλευει μια χαρα.

AriStos13
17-06-2013, 13:53
@ lnds και η τηλεοραση και ο υπολογιστης ειναι στο δωματιο μου..!! Δεν νομιζω να εχω προβλημα και να μην πιανει!! Ασυρματο ποντικι εχω μονο τωρα!! Γιατι λες οτι δεν θα με βολεψει;;
@ slay πανω κατω για τετοια αποσταση μιλαμε Παναγιωτη!! Δεν υπαρχει θεμα ομως με την ποιοτητα εικονας λογω μακρος καλωδιου;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Slay
17-06-2013, 14:00
Το HDMI ειτε δουλευει, ειτε δεν δουλευει, δεν υπαρχουν απωλειες λογω αντιστασης λογω μεγαλου καλωδιο οπως γινεται με τα αναλογικα σηματα, δεν πεφτει η ποιοτητα δηλαδη στο ψηφιακο σημα, η μαλλον για να ειμαι ποιο σαφης η ποιοτητα μπορει να πεσει (του ηλεκτρικου σηματος) αυτο ομως δεν εχει επιπτωση στην ποιοτητα της εικονας.

Leon_DiZ
17-06-2013, 14:14
@ lnds και η τηλεοραση και ο υπολογιστης ειναι στο δωματιο μου..!! Δεν νομιζω να εχω προβλημα και να μην πιανει!! Ασυρματο ποντικι εχω μονο τωρα!! Γιατι λες οτι δεν θα με βολεψει;;
@ slay πανω κατω για τετοια αποσταση μιλαμε Παναγιωτη!! Δεν υπαρχει θεμα ομως με την ποιοτητα εικονας λογω μακρος καλωδιου;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Γτ αν ειναι μεγαλη η αποσταση και αναλογα την διαρρυθμιση του χωρου σου ενα HDMI μεσα στην μεση μονο πρακτικο δεν ειναι. Αν το εκανα εγω πχ στο δικο μου σπιτι θα επρεπε να το περασω ακριβως μπροστα απο την εισοδο του σπιτιου :P

Αν δεν εχεις προβλημα διαρρυθμισης, τοτε μην το σκεφτεσαι καθολου, HDMI.

AriStos13
17-06-2013, 14:23
@ slay τοτε εφυγα για hdmi!! Ευχαριστω για την βοηθεια!!
@ lnds δεν εχω τετοιο προβλημα ευτυχως!! Θα το περασω πισω απο τα επιπλα και θα ειναι κομπλε!!
Ευχαριστω και εσενα για την βοηθεια Λεωνιδα!!
Βοηθησατε πραγματικα!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Leon_DiZ
17-06-2013, 17:40
Παιδια μου χαλασε η RAM (ενα dimm των 2 GB απο τα 4GB που εχω συνολικα). Το πηγα πισω και με πηραν να παω να παρω το καινουργιο.

Λεω να παρω ακομα ενα για να εχω 6GB. Ερωτησεις τωρα.

Να παρω 1x2GBs (http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/mnimes-ram/Transcend-2GB-DDR3-1333-Ram-Dimm%C2%A0.htm) ή 1x4GΒs (http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/mnimes-ram/Transcend-DDR3-4GB-Dimm-1333MHz-JM1333KLH-4G.htm)? Το ξερω οτι καλυτερο ειναι να ειναι ισα κατανεμημενη η RAM, αλλα δεν θα εχει καποιο προβλημα ετσι;

Θελω να παρω ενα Mac mini. Τι θα κανατε στην θεση μου, θα τα δινατε τα χρηματα ή θα τα κραταγατε για το mini;

AriStos13
19-06-2013, 20:23
@ Slay & lnds500
http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=240007205
Αυτο το καλωδιο κανει για την δουλεια που το θελω;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Leon_DiZ
19-06-2013, 20:57
@ Slay & lnds500
http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=240007205
Αυτο το καλωδιο κανει για την δουλεια που το θελω;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Κοιτα, χωρις να ξερεις καποιον που το εχει καπως δυσκολο να μαθεις αν ειναι καλο κτλ. Εγω θα το επαιρνα επειδη ειναι φτηνο.

AriStos13
19-06-2013, 21:01
Θα το παρω και βλεπουμε!!
Ετσι και αλλιως δοκιμη κανω!!
Αμα πετυχω αυτο που θελω αλλαζω μετα αν χρειαστει!!
Για αλα μια φορα βοηθησες!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

AriStos13
25-06-2013, 17:16
Το πηρα το καλωδιο το συνδεσα στον υπολογιστη και στην τηλεοραση αλλα δεν μπορω να δωσω σημα!!
Πηγα πινακας ελεγχου/οθονη/ρυθμισεις οθονης/ αλλα μου βγαζει οτι ειναι ενα μονιτορ συνδεμενο και δεν μπορω να βρω με τιποτα τι να κανω!!
Ας βοηθησει καποιος!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Leon_DiZ
25-06-2013, 17:55
Το πηρα το καλωδιο το συνδεσα στον υπολογιστη και στην τηλεοραση αλλα δεν μπορω να δωσω σημα!!
Πηγα πινακας ελεγχου/οθονη/ρυθμισεις οθονης/ αλλα μου βγαζει οτι ειναι ενα μονιτορ συνδεμενο και δεν μπορω να βρω με τιποτα τι να κανω!!
Ας βοηθησει καποιος!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτα συνηθως ειναι χαζοκολληματα (να μην βλεπει το HDMI / να στελνει εικονα αλλα οχι ηχο κτλ)

Δοκιμασε (αν εχεις Win 7 και πανω) να πατησεις Windows key + P. Ειναι συντομευση για να σου αλλαζει τα πανελ. Ισως το δει ετσι.

http://oi55.tinypic.com/n5qvld.jpg

Αν δεν μπορεις να βγαλεις ακρη, κοιτα να εχεις τα τελευταια updates των Windows και στους drivers της καρτας σου.

AriStos13
25-06-2013, 18:11
Με αρκετο ψαξιμο το βρηκα αλλα δεν εχω ηχο!!βεβαια δεν το εψαξα γιατι επρεπε να φυγω!! Καποια ιδεα για το τι φταει;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

ilias78
25-06-2013, 18:26
θα πας στο μενου του ηχου μεσα απο το control panel. απο εκει θα επιλεξεις, για εξοδο ηχου, το hdmi

Leon_DiZ
25-06-2013, 18:43
Με αρκετο ψαξιμο το βρηκα αλλα δεν εχω ηχο!!βεβαια δεν το εψαξα γιατι επρεπε να φυγω!! Καποια ιδεα για το τι φταει;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ειναι αυτο ακριβως που λεω στο post πιο πανω :P

Ο,τι ειπε και ο Ηλιας. Νομιζω το ιδιο γινεται και απο το Volume control κατω δεξια (δεξι κλικ>playback devices>κτλ)

AriStos13
25-06-2013, 18:50
Καλα ντε μην φωναζεις!! Χαχαχαχα
Αα ευκολο ειναι!!
Παντως lnds500 βολευει και παραβολευει!!
Ειναι απλα γαματο!!! ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

ilias78
25-06-2013, 18:52
ναι λεωνιδα εχεις δικιο. κ απο εκει γινεται.

psx3
25-06-2013, 19:03
Παντως psx3 βολευει και παραβολευει!!
?????

AriStos13
25-06-2013, 19:04
Σορι λαθος τον lnds500 εννουσα αλλα εκανα λαθος!!
Πως δεν ξερω αλλα το εκανα!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

AriStos13
01-07-2013, 14:02
Τα ασυρματα πληκτρολογια/ποντικια τι ακρινα εχουν;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

ilias78
01-07-2013, 18:23
τι εννοεις με το ακρινα????

AriStos13
01-07-2013, 19:38
Χαχαχαχα καταραμενο iphone..!!
Ακτινα εννοουσα Ηλια..!!



Sent from my iPhone using Tapatalk

ilias78
01-07-2013, 20:08
χαχαχαχα
το δικο μου στα 4 περιπου μετρα που το πηγα επιασε. να φανταστεις αλλαξα κ δωματιο κ παλι επιασε. οσο βεβαια θα πεφτουν οι μπαταριες, η αποσταση λογικα θα μειωνεται.

AriStos13
01-07-2013, 20:31
Μια χαρα ειμαι τοτε..!! Ουτε 2 μετρα αποσταση δεν ειναι αρα ειμαι κομπλε..!!
Thanx Ηλια!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Dragonpaul
06-07-2013, 14:17
Guys, καλησπεριζω!
Εχω δυο εξωτερικους σκληρους, σαν αυτον (http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/periferiaka/eksoterikoi-skliroi-diskoi/Transcend-StoreJet-25M3-500GB-Black-External-HDD-USB-3-0-2-5-TS500GSJ25M3.htm) συνγκεκριμενα, τους οποιους εχω συνδεσει με το media player για να βλεπω τις σειρες μου, τις ταινιες μου, κλπ κλπ. Ξαφνικα, τον εναν σταματησε να τον βλεπει το MP. Βλεπει μονο τον εναν πλεον. Πηρα τον δισκο, τον συνεδεσα με τον υπολογιστη και τζιφος και εκει. Γενικα, ειναι αφαντος ο σκληρος. Αναβει, βεβαια, το λαμπακι του, αλλα αυτο δε λεει κατι περα απο το οτι ειναι απλα συνδεδεμενος με ρευμα.
Οκ, ουσιαστικα τον εχω "αποχαιτερησει", αλλα, μηπως, υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να τον επαναφερω; Σα τελευταια προσπαθεια...

Leon_DiZ
06-07-2013, 14:26
Guys, καλησπεριζω!
Εχω δυο εξωτερικους σκληρους, σαν αυτον (http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/periferiaka/eksoterikoi-skliroi-diskoi/Transcend-StoreJet-25M3-500GB-Black-External-HDD-USB-3-0-2-5-TS500GSJ25M3.htm) συνγκεκριμενα, τους οποιους εχω συνδεσει με το media player για να βλεπω τις σειρες μου, τις ταινιες μου, κλπ κλπ. Ξαφνικα, τον εναν σταματησε να τον βλεπει το MP. Βλεπει μονο τον εναν πλεον. Πηρα τον δισκο, τον συνεδεσα με τον υπολογιστη και τζιφος και εκει. Γενικα, ειναι αφαντος ο σκληρος. Αναβει, βεβαια, το λαμπακι του, αλλα αυτο δε λεει κατι περα απο το οτι ειναι απλα συνδεδεμενος με ρευμα.
Οκ, ουσιαστικα τον εχω "αποχαιτερησει", αλλα, μηπως, υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να τον επαναφερω; Σα τελευταια προσπαθεια...

Ποσο παλιος ειναι; Τον ακους/αισθανεσαι να γυριζει; Αλλο καλωδιο; Μπορει να ειναι προβλημα στην υποδοχη και οχι στο μηχανικο κομματι του δισκου.

Dragonpaul
06-07-2013, 14:40
Ποσο παλιος ειναι; Τον ακους/αισθανεσαι να γυριζει; Αλλο καλωδιο; Μπορει να ειναι προβλημα στην υποδοχη και οχι στο μηχανικο κομματι του δισκου.
Tον εχω εναμιση χρονο περιπου. Δε τον αισθανομαι/ακουω να γυριζει, σε καμια απο τις δυο συσκευες που τον συνδεω. Τωρα αν εχει προβλημα στην υποδοχη, δε ξερω... Παντως, μολις δοκιμασα και με αλλο καλωδιο και τζιφος παλι. Αν και νομιζω το ειχα δοκιμασει παλι και δεν εγινε τιποτα.

Leon_DiZ
06-07-2013, 15:46
Tον εχω εναμιση χρονο περιπου. Δε τον αισθανομαι/ακουω να γυριζει, σε καμια απο τις δυο συσκευες που τον συνδεω. Τωρα αν εχει προβλημα στην υποδοχη, δε ξερω... Παντως, μολις δοκιμασα και με αλλο καλωδιο και τζιφος παλι. Αν και νομιζω το ειχα δοκιμασει παλι και δεν εγινε τιποτα.

Ε τοτε απλα πηγαινε τον πισω να σου δωσουν καινουργιο. Αφου ειναι 1,5 χρονο μετα λογικα ειναι μεσα στην εγγυηση οποτε μην το ψαχνεις και πολυ. Πηγαινε τον πισω να σου δωσουν καινουργιο. Μονο ταινιες και σειρες ειχες μεσα;

Dragonpaul
06-07-2013, 15:47
Εχμμ... Όχι ακριβώς... Οπότε θα προτιμούσα μη τον πάω πίσω.

Leon_DiZ
06-07-2013, 16:10
Εχμμ... Όχι ακριβώς... Οπότε θα προτιμούσα μη τον πάω πίσω.

Α μαλιστα. Ειχα παθει κατι παρομοιο αν θυμαμαι καλα πριν μερικα χρονια με εναν σκληρο 3,5 και ηθελε αλλαγη στην πλακετα που συνδεεται με τον σκληρο δισκο


http://www.satacables.com/assets/images/IMG_57063.jpg

Σε 2,5 νομιζω οτι ειναι καπως ετσι
http://reimuchan.com/disk1.jpg (http://reimuchan.com/disk1.jpg)http://reimuchan.com/disk2.jpg (http://reimuchan.com/disk2.jpg)
http://reimuchan.com/disk3.jpg (http://reimuchan.com/disk3.jpg)




Στην ουσια μπορεις να παρεις καινουργιο εξωτερικο κουτι, να βγαζεις τον σκληρο απο το παλιο και να τον "κουμπωσεις" πανω στο καινουργιο. Αν ο σκληρος δεν εχει αλλο προβλημα θα πρεπει να λειτουργησει κανονικα. Μπορεις να το πας απευθειας και σε τεχνικο. Εσυ ξερεις..

Dragonpaul
06-07-2013, 18:35
Thnx, ρε συ. :)
Θα περιμένω μήπως κάποιος απαντήσει και κάτι άλλο και βλέπουμε.

ilias78
06-07-2013, 19:23
παυλο σου στελνω Pm με μια πιθανη λυση. ειναι Link απο site

Slay
06-07-2013, 20:42
θα συμφωνησω με τον λεωνιδα, πιθανα να εχει χαλασει το κουτι και οχι ο δισκος, οποτε μπορεις να δοκιμασεις αρχικα να τον βγαλεις και να τον συνδεσεις με sata καλωδια σε ενα pc για να δεις εαν δουλευει ο δισκος, εαν δουλευει παιρνεις απλα ενα νεο αδειο κουτι και τον βαζεις μεσα.

Dragonpaul
06-07-2013, 21:41
Mακαρι να ειναι ετσι παιδια...
Σας ευχαριστω!!!!!

Desmond
11-07-2013, 16:08
Το είχα βάλει σε λάθος νήμα, οπότε το βάζω κ εδώ:



Μία φίλη μου έχει iphone δώρο από τον πατέρα της στην αμερική, καθ'όλα νόμιμα αγορασμένο (μέσω συμβολαίου με την ΑΤ).Το λειτουργεί με gevey, κάτι που την περιορίζει σε αρκετά θέματα (κυρίως αναβαθμίσεις).Μπορεί να το πάει σε κάποιο εξουσιοδοτημένο κατάστημα για να της το ξεκλειδώσουν ή θα έχει πρόβλημα?

Leon_DiZ
11-07-2013, 16:18
Το είχα βάλει σε λάθος νήμα, οπότε το βάζω κ εδώ:


[/INDENT]

Δεν εχω ιδεα απο unlock αλλα βρηκα αυτο εδω (http://support.apple.com/kb/HT1937?viewlocale=en_US&locale=en_US). Λεει οτι η Vodafone πχ δεν κανει unlock. Μπορει ομως να παει να ρωτησει, δεν ειναι παρανομο.

djpar
01-08-2013, 08:52
καλημερα παιδες,
εχω το εξης προβλημα σε laptop 5 χρονων περιπου.
Ενω λειτουργει κανονικα τσουπ ειτε freezαρει στα windows ειτε σβηνει.
Απο θεμα θερμοκρασιας δεν εχει θεμα μιας και προσφατα το ειχαν ανοιξει και το ειχαν καθαρισει, του ειχαν βαλει παστες κτλ και γενικα δεν ζεσταινετε, για να πω οτι φταιει αυτο.

Εγω σκεφτομαι οτι μπορει να φταιει ο σκληρος (γιατι ενταξει 5 χρονια ειναι αρκετα) ή να φταινε η ram αλλα πως θα ξερω οτι φταινε αυτα για να αγορασω νεα ή αν φταιει κατι αλλο να παρω νεο pc?

Slay
01-08-2013, 12:02
μπορει να ειναι bad sector στον δισκο, η χαλασμενη μνημη, πρεπει να τα τσεκαρεις αυτα τα δυο να δεις εαν οντως φταιει κατι απο αυτα, υπαρχει ομως και η περιπτωση καποιο ολοκληρωμενο (συνηθως GPU) να εχει παθει καποια μονιμη βλαβη απο υπερθερμανση, και παρολο το καθαρισμα να μην εχει πλεον επιπτωση. Τελος μπορει απλα να χαλασε κατι αλλο στο M/B.

djpar
01-08-2013, 18:48
ram δεν ειναι ουτε και ο σκληρος μαλλον...παω στο παλικαρι που μου ειχε αλλαξει το βυσμα της τροφοδοτησης του ρευματος στο laptop να δω τι παιζει μηπως ειναι αυτο

FotisGRC
09-08-2013, 19:36
Μια χαζή ερώτηση.. Στο σπίτι είχα μόνο Internet, και πλέον έβαλα συσκευή τηλεφώνου. Αλλά κάθε φορά που σηκώνω το τηλέφωνο πέφτει το internet. Ξέρω είναι κλασσικό πρόβλημα αλλά δεν θυμάμαι τι ακριβώς χρειάζομαι.. Splitter νομίζω??

Το τηλέφωνο και το modem δεν είναι στην ίδια υποδοχή του ΟΤΕ..

Kαι αν όντως χρειάζομαι κάποιο splitter ή φίλτρο σε ποια υποδοχή το βάζω? Εκεί που είναι το τηλέφωνο ή εκεί που είναι το modem?

psx3
09-08-2013, 19:41
Αγόρασε ένα φίλτρο και βάλε το στο τηλέφωνο.

djpar
09-08-2013, 20:31
φιλτρο αν δεν ειναι στην ιδια γραμμη το μοντεμ με το τηλεφωνο ή splitter αν ειναι μαζι

FotisGRC
10-08-2013, 16:34
Ευχαριστώ για τη βοήθεια παιδιά..Τελικά βρήκα μέσα στο κουτί του Modem φίλτρο.. Πολύ μπροστά η forthnet! :P Ολα κομπλέ τώρα!

AriStos13
05-09-2013, 21:31
Μνημες ram απο λαπτον μπαινουν σε σταθερο υπολογιστη;; Εχω 4gb απο το λαπτοπ μου και ελεγα αν μπαινουν να τις εβαζα στο σταθερο!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Leon_DiZ
05-09-2013, 21:37
Μνημες ram απο λαπτον μπαινουν σε σταθερο υπολογιστη;; Εχω 4gb απο το λαπτοπ μου και ελεγα αν μπαινουν να τις εβαζα στο σταθερο!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Οχι, οι μνημες ειναι διαφορετικες απο desktop σε laptop. Ο "σταθερος" σου ειναι PC ετσι;

http://www.iknow.com.kh/upload/productservice/ram/des1/3399_2011_10_03_des_ram_desktop_ddr2_2gb.jpghttp://www.laptopparts101.com/wp-content/uploads/2008/12/laptop-memory.jpg

AriStos13
05-09-2013, 21:39
Ναι pc ειναι.. Φτου και ελεγα οτι εβγαλα την αναβαθμιση τσαμπα..!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

AriStos13
06-09-2013, 13:25
Αλλες δυο ερωτησεις θελω..!!
1η την οθονη απο λαπτοπ acer aspire 6530 17" μπορω να την πουλησω;;
Και την κασετινα του dvd που ειχε το λαπτοπ μπορω να την βαλω στο pc?


Sent from my iPhone using Tapatalk

AriStos13
07-09-2013, 12:00
Αυτο ειναι το dvd που λεω...http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16827106260
Οποιος γνωριζει ας πει!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Leon_DiZ
07-09-2013, 15:26
Αυτο ειναι το dvd που λεω...http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16827106260
Οποιος γνωριζει ας πει!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σιγουρα μπορεις να παρεις κατι τετοιο (http://www.amazon.com/External-Enclosure-Connetor-Notebook-included/dp/B00274HQY0) (πρεπει να υπαρχουν και πιο φτηνα). Τωρα ποσο συμφερει δες το. Για να το βαλεις ετσι μεσα, δεν ξερω αν γινεται.

Την οθονη σιγουρα μπορεις να την πουλησεις αρκει να βρεθει καποιος να την παρει :P

(Ενα παρομοιο της Acer εχει και η αδερφη μου.)

MajereMP44
21-09-2013, 13:57
Μια βοηθεια.
windows 7 στο laptop.
ξαφνικα μου βγαζει error στο Νetwork adapter (LAN) και δεν δουλευει, μαλιστα δεν μου εμφανιζει καν την local connection στις συνεδεσεις, οταν βαλω ethernet καλωδιο..Δοκιμασα restore σε αλλη ημερομηνια το pc δεν δουλεψε, δοκιμασα να κανω uninstall τους drivers και install απο την αρχη και παλι δεν δουλεψε.Βασικα δεν μου το εμφανιζει στο device manager παρα μονο εαν πατησω να δειξει και τις "κρυφες" συσκευες.Αποτι ειδα σε οσους ειχαν το προβλημα δεν λυθηκε ετσι απλα, χρειαστηκε να ξαναπερασουν τα windows.Εχει κανεις καμμια ιδεα? ευχαριστω.

Leon_DiZ
22-09-2013, 01:26
Μια βοηθεια.
windows 7 στο laptop.
ξαφνικα μου βγαζει error στο Νetwork adapter (LAN) και δεν δουλευει, μαλιστα δεν μου εμφανιζει καν την local connection στις συνεδεσεις, οταν βαλω ethernet καλωδιο..Δοκιμασα restore σε αλλη ημερομηνια το pc δεν δουλεψε, δοκιμασα να κανω uninstall τους drivers και install απο την αρχη και παλι δεν δουλεψε.Βασικα δεν μου το εμφανιζει στο device manager παρα μονο εαν πατησω να δειξει και τις "κρυφες" συσκευες.Αποτι ειδα σε οσους ειχαν το προβλημα δεν λυθηκε ετσι απλα, χρειαστηκε να ξαναπερασουν τα windows.Εχει κανεις καμμια ιδεα? ευχαριστω.

Παιζει να εχεις το CD της μητρικης με τους drivers?

MajereMP44
22-09-2013, 02:10
Δεν τοχω ρε γμτ οχι.Βασικα απλα ενα partition στο σκληρο (υπαρχει απο τη μανα του) για να το κανεις restore.Δεν ειχε στην κουτα (την οποια την εχω οπως το αγορασα) ουτε cd's ουτε τπτ.
Μπηκα στο BIOS ενεργοποιησα να κανει boot και o adapter του LAN , δουλεψε για λιγο.Τωρα ειναι στη φαση που μια εμφανιζεται απο το πουθενα η local και μια εξαφανιζεται.Τι να φταιει....?Βλεπω το φωτακι να αναβοσβηνει και μετα απο λιγο σταματαει.Να τα εφτυσε το hardware? Δεν νομιζω.Drivers οταν το παταω να σκαναρει βρισκει, λεει οτι ειναι up to date κλπ. Και οταν βρω το LAN adapter στις κρυφες συσκευες λεει enabled/working properly.

edit τωαρ παλι χαθηκε μια και καλη :P ουτε για λιγο δεν αναβει.

Slay
22-09-2013, 02:34
εχω δει παντως on board ethernet να τα φτυνει, οποτε δεν ειναι κατι που δεν συμβαινει.

Lefteris_X
22-09-2013, 11:47
αυτό που λες Majere, ισχύει για όλα τα laptop τα τελευταία χρόνια: δεν έρχονται με CD για Windows, ούτε με CD για drivers.

Τι ισχύει: όλα τα λαπτοπ, έχουν ένα hidden partition (hidden στα Windows), όπου εκεί βρίσκεται ένα κομμένο και ραμμένο disk image των Windows, με "καρφωμένους" μέσα τους drivers.

Τι λένε ΟΛΕΣ οι εταιρείες στο μάνιουάλ τους, ώστε να μην έχουν καμία νομική υποχρέωση;

"Στο πρώτο boot, ή το συντομότερο, θα πρέπει να φτιάξετε τα λεγόμενα recovery CD/DVD."

Τι είναι αυτό; Κάθε λάπτοπ, από οποιοδήποτε εταιρεία (σοβαρή, όχι Turbo X λολ), έχει ένα προγραμματάκι μέσα στα Win, όπου όταν το εκτελείς σου δίνει έναν αριθμό των CD/DVD που θα χρειαστείς για να φτιάξεις τα recovery CD/DVD και αφού βάλεις το πρώτο άδειο δισκάκι, ξεκινά μια χρονοβόρα (άνω της 1-1,5 ώρας, ανάλογα το μηχάνημα) διαδικασία, "καψίματος" των CD/DVD - όταν τελειώνει κάποιο, σου ζητά το επόμενο άδειο δισκάκι, μέχρι που τελειώνει.

Έτσι πλέον, έχεις τα επίσημα recovery CD / DVD, και μπορείς να κάνεις εγκατάσταση των Windows, με έτοιμους τους "καρφωμένους" driver.

Άλλος τρόπος ΔΕΝ υπάρχει, αυτός είναι ο μοναδικός επίσημος. Μάλιστα, έχει προβλεφθεί, αν κάνει κάποια μαλακία ο χρήστης και "χαλάσει" τα Windows και ΔΕΝ έχει φτιάξει τα recovery CD / DVD.........με συνέπεια να το πάει στην αντιπροσωπεία για επισκευή το λάπτοπ.......τότε τον χρεώνουν κανονικά.

Άλλωστε, είναι το μοναδικό (η δημιουργία recovery CD / DVD) που σου επιτρέπει η εγγύηση, μαζί με την αλλαγή σκληρού / RAM, να κάνεις χωρίς να την παραβιάσεις.

Πιο λιανά: είναι υποχρεωτικό να το κάνεις, αν δεν το κάνεις και πας να ζητήσεις βοήθεια από την αντιπροσωπεία, τότε λόγω υπαιτιότητάς σου θα χρεωθείς.

Καλά σε "καταστήματα" my ass, βλέπε Πλαίσιο και τα συναφή, ακόμα και για να σου κλάσουν το πληκτρολόγιο σε χρεώνουν.

MajereMP44
22-09-2013, 12:40
Ναι ρε γμτ εχεις απολυτο δικιο.
Τι κανουμε τωρα δεν ξερω...να κατσω να ξαναπερασω windows οχι απλα βαριεμαι αλλα σκυλοβαριεμαι.να του χωσω ενα restore κανα μηνα πριν? εκεινο το restore που ειχα κανει ηταν μιας βδομαδας το restore point.

Lefteris_X
22-09-2013, 16:52
να κατεβάσεις ένα Linux σε USB ή για CD και να τα γράψεις όλα στα @@ σου. Και είσαι "τζετ".

νισάφι πια με τα γαμωπαράθυρα του κώλου.

MajereMP44
22-09-2013, 17:24
Εχω linux-ακι.Μπορει να παιξει μπαλα.Η μπορει να του περασω κανα apple OS αλλα εχω ακουσει οτι μπορει να δουλευουν τα μισα των μισων.Η κανω λαθος?Σε ψιλοτυχαια φαση δλδ να μην υποστηριζει το wifi adapter ενω σε καποιον αλλον να μην υποστηριζει την καρτα γραφικων ενω το wifi να παιζει κανονικα.Γενικως κατι πρεπει να κανω με τα windows ειναι μεγαλη πληγη οταν σου βγαλουν προβλημα τα παιρνει ο διαολος.

Lefteris_X
22-09-2013, 17:52
Ασε το hackintosh, ειναι σα να πας σε γκουρμε εστιατοριο...και να πάρεις σουβλακια, παιδακια και να τρως με τα χερια ριχνοντας και κανα ρεψιμο οταν γουσταρεις - στα κλεφτα τραβας κ΄ πορδες.

Λινουξακι και τζαμι θα εισαι. Πιστεψε με!

AgentPrinny007
22-09-2013, 18:16
"Στο πρώτο boot, ή το συντομότερο, θα πρέπει να φτιάξετε τα λεγόμενα recovery CD/DVD."

επειδη θελω να το κανω και εγω αυτο για να εχω το κεφαλι μου ησυχο, αυτο ειναι? :
Create a system repair disc (http://windows.microsoft.com/en-us/windows7/create-a-system-repair-disc)

Lefteris_X
22-09-2013, 21:03
κοίτα, κάθε εταιρεία βάζει το δικό της πρόγραμμα και με δική της ονομασία.

ΔΕΝ είναι κάτι των Windows (όπως αυτό που μου λες), καθώς αυτό είναι κάτι τελείως άλλο.

Αυτό που δίνουν οι εταιρείες είναι τελείως δική τους φάση, δεν έχει σχέση με επιλογή των Windows.

ψάξε να βρεις όχι κάτι σε repair, αλλά σε πολλαπλά recovery CD / DVD.

AgentPrinny007
22-09-2013, 21:43
ok το βρηκα. Αυτο πρεπει να λες

Creating Recovery Discs or Saving a Recovery Image to a USB Flash Drive (Windows 7) (http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?docname=c01867124&lc=en&cc=us&dlc=en#N641)

Lefteris_X
23-09-2013, 00:04
Α, γειά σου (ή άνα γειά σου) :D

κλασική η HP, όπως σου είπα έχει το δικό της recovery disk making! (στα γρήγορα τώρα που θυμήθηκα, και η Toshiba, Fujitsu, Sony έχουν παρόμοια προγράμματα)

αυτά τα CD/DVD ή USB Stick θα δημιουργήσεις το ένα και μοναδικό που επιτρέπεται recovery. Γιατί ένα; Διότι θυμήσου πιο παλιά, που είχαμε μαζί το CD πχ των Windows 98/XP...είχαμε μόνο 1 αντίτυπο, δεν είχαμε περισσότερα. Αντίστοιχα λοιπόν, στην σήμερον ημέραν που οι εταιρείες γουστάρουν ολοένα και περισσότερα φράγκα να βγάλουν, μειώνοντας συνεχώς τα κόστη (ακόμα και το ευτελέστατο των CD/DVD), εσύ (ο χρήστης) θα κάνεις την διαδικασία, εσύ θα παρέχεις (δικό σου κόστος) το αποθηκευτικό μέσο και φυσικά, μόνο για 1 φορά.

enjoy computing...ή computed enjoyment.

Linux/Mac και άντε γειά τέτοιες παπαριές...

FotisGRC
24-09-2013, 15:42
Μπορεί να μην είναι το κατάλληλο thread, αλλα να μην ανοίγω καινούριο τώρα..

Βρήκα κάτι ηχειάκια για το Laptop Κυρίως, που μου άρεσαν. https://www.skroutz.gr/s/316322/Creative-Inspire-T6160.html

Η ερώτηση μου είναι, αν κάποια στιγμή θελήσω να τα συνδέσω με την τηλεόραση, η το PS3, υπάρχει τρόπος?

psx3
24-09-2013, 15:52
Ναι, με έναν adaptor και στο PS3 θα ρυθμίσεις να βγάζει ήχο από την A/V out (αναλογικό σήμα). Το μόνο θέμα είναι ότι έτσι δεν θα έχεις πολυκάναλο ήχο...

edit: Αν βρεις adaptor από Toslink σε 3 αναλογικές εξόδους, ίσως έχεις και πολυκάναλο...

π.χ. αυτό: http://sewelldirect.com/Sewell-51-DTSDolby-Digital-to-Analog-Converter-35mm-Output.asp

Lefteris_X
24-09-2013, 15:53
καταρχήν είναι μόνο μέσω αναλογικής σύνδεσης, χωρίς να αναφέρει τι είδους (υποθέτω με την πανάρχαια και άθλια πια RCA συνδεσμολογία).

Έτσι, 5.1 στο PS3 το ξεχνάς. Δεν χρειάζεται περαιτέρω ερώτηση / διευκρίνηση: το PS3 βγαίνει εντελώς εκτός κουβέντας.

Για την τηλεόρασή σου, θα πρέπει να διαθέτει έξοδο ήχου, RCA πολυκάναλο, ώστε να συνδεθούν εκεί τα ηχεία. (please :D μην παραθέσεις το όνομα της TV ρωτώντας αν έχει, διάβασε το μάνιοάλ της ή βρες την απάντηση από το Google :D - εύκολο είναι)

ΥΓ: με πρόλαβε ο psx3, όσο έγραφα το ποστ, οπότε καλύφθηκες.

FotisGRC
24-09-2013, 15:55
Ευχαριστώ για την απάντηση Λευτέρη! Ησουν κατατοπιστικότατος.. Εχω μια Philips 37αρα, μαύρου χρώματος.. Κάνει λες?? χαχαχαχα... :D

Πάω να ψάξω λοιπόν..! :google:

psx3
24-09-2013, 16:06
Έκανα edit, ρίξε μια ματιά πάλι.

FotisGRC
24-09-2013, 16:31
Eυχαριστώ πολύ! Τώρα είδα την απάντηση σου, μόνο του Λευτέρη είχα δει πριν!

Πάντως λίγο δύσκολο να σκάσω 60 δολλάρια για τα ηχειάκια των 30 watt.. Δηλαδή αν τα συνδέσω έτσι απλά στην TV δεν υπάρχει πολυκάναλος ήχος ε?

Lefteris_X
24-09-2013, 17:57
εμ για αυτό είπα: "Ετσι, 5.1 το ξεχνάς."

Όπου "Έτσι" = έτσι όπως παρέθεσες τα ηχεία και ρώτησες για αυτά, δηλαδή έτσι σκέτα. :D ε, σκέτα = τον "παύλο" :P

σε άλλο τόνο όμως / τελείως διαφορετική απάντηση, καθώς περιλαμβάνει έξτρα κόστος (κάτι που δεν άφησες ανοιχτό στην ερώτηση, για αυτό κ΄δεν ψάχτηκα περαιτέρω - το λέω μη νομίζεις ότι σε έγραψα Fotis!), πολύ όμορφη πρόταση είναι αυτή που σου έκανε ο psx3.

FotisGRC
24-09-2013, 18:01
Oντως είναι πολύ ωραία πρόταση.. Απλά έλεγα μήπως βολευτώ με κάτι τις τάξεως των 50-60 ευρώ, μιας και οι απαιτήσεις μου δεν είναι υπερβολικές στο θέμα του ήχου..

Ισως να ανεβάσω λίγο το budget μου και να πάω σε κάποιο φθηνό set Home Cinema για να μην έχω θέμα με ασυμβατότητες κτλ! Σας ευχαριστώ και τους 2!

Lefteris_X
24-09-2013, 18:17
να 'σαι καλά και καλές ακροάσεις!

AriStos13
26-10-2013, 21:31
Το λαπτοπ της αδερφης μου δεν συνδεετε στο ιντερνετ ασυρματα ενω με καλωδιο μπαινει κανονικα!! Για λιγο βρηκε την συνδεση του σπιτιου τωρα δεν βρισκει ουτε την συνδεση!
Τι μπορει να φταει;

edit:μετα απο μερικες επανεκκινησεις εστρωσε και μπαινει με wifi..
Sent from my iPhone ios7 using Tapatalk

nuntius
26-10-2013, 22:22
τι εταιρεία είναι και τι win φοράει;;;

AriStos13
27-10-2013, 11:59
Hp και φοραει vista!! Σημερα συνδεετε επιλεκτικα!! Στο facebook μπαινει στο youtube οχι!!


Sent from my iPhone ios7 using Tapatalk

djpar
27-10-2013, 17:43
ρε παιδια βρειτε μου μια λυση να μπορω να παιξω online και το pc να μπαινει youtube κατι σαν limit των bandwitch, μονο το netlimiter παιζει?

alan sirer
28-10-2013, 11:43
Το λαπτοπ της αδερφης μου δεν συνδεετε στο ιντερνετ ασυρματα ενω με καλωδιο μπαινει κανονικα!! Για λιγο βρηκε την συνδεση του σπιτιου τωρα δεν βρισκει ουτε την συνδεση!
Τι μπορει να φταει;

edit:μετα απο μερικες επανεκκινησεις εστρωσε και μπαινει με wifi..
Sent from my iPhone ios7 using Tapatalk

εχω παρομοιο προβλημα με acer και αυτο εγινε οταν αλλαξα ρουτερ,για να μην κανεις επανεκκινησεις θα σου πω τι κανω εγω στα XP.
στην γραμμη εργασιων δλδ κατω δεξια που ειναι το ρολοι,θα πρεπει να σου δειχνει ενα εικονιδιο που αφορα το ασυρματο ιντερνετ,πατας δεξι κλικ πανω του και επιδιορθωση,αυτο μπορει να χρειαστει να το κανεις μερικες φορες μεχρι να φτιαξει.

Lefteris_X
28-10-2013, 11:59
συνήθως τέτοια "θέματα" τα προκαλεί το κακό routing του κομματιού router, στα modem/router.

πχ. με ένα linksys modem/router, είχα τον Mac να μιλάω με Skype, τον PC να κατεβάζει torrent και στο PS3 να παίζω Warhawk. Ε, ούτε το σκάιπ έπεφτε, ούτε το τόρρεντ πήγαινε στο τέρμα, ενώ το Warhawk έπαιζε από "καλά" έως "αρκετά καλά". Κλείνοντας το torrent, έπαιζε άριστα.

Αλλάζω modem/router (γιατί μετά από χρόνια συνεχώς αναμμένο το Linksys έκλασε μέντες).......και βάζω ένα του κώλου από Cosmote.

ε, το routing είναι απαράδεκτο: torrent στον PC και ένα απλό Skype στον Mac = η επικοινωνία του σκάιπ είναι ψιλό χάλι, γιατί το router δίνει όλο το bandwidth στο torrent του PC. Καλά, για PS3 gaming ή FaceTime στον Mac, ούτε για αστείο.

με ένα σωστό router κάνεις την δουλειά σου μια χαρά.

Ειδάλλως ψάχνεσαι μέσα στις ρυθμίσεις του router, αν έχει limit ανά IP στο τοπικό σου δίκτυο (που προϋποθέτει να έχεις καρφωτές, κάποιες συγκεκριμένες IP στις συσκευές σου).

Με software limiter δεν έχω ασχοληθεί ποτέ, συνεπώς δεν μπορώ να εκφέρω άποψη, ούτε του στυλ "έχω κάπου διαβάσει ότι..." :D

AriStos13
29-10-2013, 12:19
@ Alan sirer. Το εχω κανει αυτο αλλα δεν διορθωνετε!!
Λευτερη και αυτο που λες δεν νομιζω να ειναι γιατι ουτε ρουτερ αλλαξα ουτε τιποτα ρυθμισεις!! Απο εκει που εμπαινε κανονικα την παρασκευη το σαββατο δεν εμπαινε!! Και ενω το σαββατο εμπαινε τουλαχιστον με καλωδιο ethernet τωρα δεν μπαινει ουτε με καλωδιο!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk (http://tapatalk.com/m?id=1)

stavros88
04-11-2013, 01:06
Ξαφνικα η φωτεινοτητα στο λαπτοπ μου επεσε σε σημειο να μην μπορω να βλεπω σχεδον τιποτα.Οσο και να αλλαξω τις ρυθμισεις η φωτεινοτητα δεν αλλαζει.Ουτε απο τα κουμπια ουτε μεσα απο τις ρυθμισεις.Τι μπορει να φταει?Ολα τα αλλα μια χαρα λειτουργουν παντως

psx3
04-11-2013, 01:37
Μήπως κάηκε η λάμπα (CCFL);

stavros88
04-11-2013, 01:40
Δεν ξερω καν τι ειναι αυτο!:(Την πατησα δηλαδη?Θελει τεχνικο ή μπορω να κανω κατι?
EDIT


Ειδα ΦΩΣ!Εκανα εγκατασταση κατι intel hd 4000 drivers που βρηκα στο σαιτ της lenovo και πλεον ολα καλα!

Αυτη η λαμπα που λες psx3 πως καιγεται?Πρεπει να κανω κατι για να το αποφυγω στο μελλον?

Nek_Food
04-11-2013, 10:34
Κάτι βλακείες κάνουν πρόσφατα ενδεχομένως κάποιοι browsers (εγώ χρησιμοποιώ βασικά firefox) και πέφτει η φωτεινότητα στις οθόνες, αλλά εμένα απλά κουνάω το ποντίκι και κάνω κλικ κάπου και επανέρχεται. Νομίζω τα ίδια μου έκανε και σε προβολή βίντεο το οποίο αν θυμάμαι καλά ήταν μέσα από το youtube ή μέσα από το φόρουμ (πάλι όμως σε browsing). Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο πρόβλημα ή τυχαίο γεγονός αλλά έχει παρατηρηθεί σε δύο υπολογιστές μου, έναν φορητό και έναν desktop σε διαφορετικούς χώρους και με διαφορετικά λειτουργικά (γνήσια windows όμως πάντα XP και 7/64). Και σήμερα πριν από λίγο όταν πήγα να δω ένα βίντεο στο θέμα του Ghosts το έκανε πάλι.

djpar
04-11-2013, 20:12
ρε παιδια εδω και λιγο καιρο ο σκληρος δεν αφαιρειται με ασφαλεια απο τα windows...ναι ναι ξερω δεν παιζει ρολο κτλ αλλα πολλα usb sticks μου εχουν φαει ηττα και ετσι καθε φορα θελω να το κανω κανονικα remove. Τι λετε να φταιει?

Leon_DiZ
04-11-2013, 20:50
ρε παιδια εδω και λιγο καιρο ο σκληρος δεν αφαιρειται με ασφαλεια απο τα windows...ναι ναι ξερω δεν παιζει ρολο κτλ αλλα πολλα usb sticks μου εχουν φαει ηττα και ετσι καθε φορα θελω να το κανω κανονικα remove. Τι λετε να φταιει?

Δες (http://www.filehippo.com/download_unlocker/) τι τον χρησιμοποιει. Λογικα κανενας indexer των windows θα ειναι.

djpar
04-11-2013, 21:04
αυτο ακριβως ηθελα

λεει οτι δεν ειναι τιποτα lockαρισμενο...τι στο καλο ρε γαμωτο

ευχαριστω παντος

mihalis13
08-11-2013, 00:25
Παιδιά είπα σήμερα να συνδέσω τον υπολογιστή με την οθονη με hdmi μιας και πίστευα οτι θα ήταν πολύ καλύτερη η εικόνα.Αντιθέτως όμως ήταν πολύ χειρότερη...Και σε χρώματα και τα γράμματα φαινόντουσαν περίεργα..Ξέρει κανείς για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό;;;

tonybsg
08-11-2013, 00:33
Εννοείς TV πολλών ιντσών;

Αυτό που σκέφτομαι, είναι, πολύ πρακτικά, πως για να δεις διαφορά προς το καλύτερο, θα πρέπει να έχεις και αντίστοιχης ποιότητας video. Αν πας να δεις πχ μία σειρά στην απλή της έκδοση (την μικρή, των 250Mb), δεν έχει και τόσο νόημα. Θα πρέπει να δοκιμάσεις τις εκδόσεις 720p/1080p. Ομοίως για τις ταινίες.

Όσον αφορά τα χρώματα, και αυτό λογικά είναι θέμα calibration της TV, και γίνεται ανάλογα και με το source. Πχ άλλες ρυθμίσεις για BD player, άλλες για το media player κ.λπ.

Για τα γράμματα, φαντάζομαι εννοείς υπότιτλους. Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει γι' αυτό, αν είναι ενσωματωμένοι, επιστρέφουμε στο θέμα της ποιότητας του video.

Leon_DiZ
08-11-2013, 00:35
Παιδιά είπα σήμερα να συνδέσω τον υπολογιστή με την οθονη με hdmi μιας και πίστευα οτι θα ήταν πολύ καλύτερη η εικόνα.Αντιθέτως όμως ήταν πολύ χειρότερη...Και σε χρώματα και τα γράμματα φαινόντουσαν περίεργα..Ξέρει κανείς για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό;;;

Με τι την ειχες πριν, VGA; Τσεκαρε τις ρυθμισεις του PC και του monitor. Μερικες φορες σε νεες συνδεσεις ανεβαζουν το sharpness οι τηλεορασεις/monitors, ισως ειναι αυτο.

mihalis13
08-11-2013, 00:42
Με τι την ειχες πριν, VGA; Τσεκαρε τις ρυθμισεις του PC και του monitor. Μερικες φορες σε νεες συνδεσεις ανεβαζουν το sharpness οι τηλεορασεις/monitors, ισως ειναι αυτο.

Ναι με VGA.εκανα 100 ρυθμίσεις αλλα τίποτα..και απο την οθόνη και απο τον υπολογιστη..

Leon_DiZ
08-11-2013, 01:27
Ναι με VGA.εκανα 100 ρυθμίσεις αλλα τίποτα..και απο την οθόνη και απο τον υπολογιστη..

Δοκιμασες να κανεις update στους drivers (οχι οτι πρεπει να υπαρχει προβλημα εκει περα) και reset απο το control panel της nVidia/ATI?

Αν μπορουσες να μας πεις πως ακριβως αλλαξαν τα χρωματα.. Σε εμενα πχ θυμαμαι οτι ηταν πολυ πιο εντονα σε συγκριση με την VGA.

mihalis13
08-11-2013, 01:28
Δοκιμασες να κανεις update στους drivers (οχι οτι πρεπει να υπαρχει προβλημα εκει περα) και reset απο το control panel της nVidia/ATI?

Update στην Nvidia??ναι τσέκαρα αλλα δεν υπήρχε διαθέσιμο.Τωρα αν χρειάζεται απο αλλου update δεν ξερω..

djpar
08-11-2013, 07:17
εγω που συνδεσα μια οθονη tv monitor με hdmi sto pc οντως ειχε θεμα και ξαναγυρισα σε dvi αλλα με το ps3 βλεπεις κομπλε τα πραγματα. Μηπως εχεις παλια καρτα γραφικων οπως εγω και γιαυτο βλεπεις λιγο χαλια.

ΥΓ. σε κανονικη οθονη τηλεορασεις επαιξε τελεια

mihalis13
08-11-2013, 10:38
εγω που συνδεσα μια οθονη tv monitor με hdmi sto pc οντως ειχε θεμα και ξαναγυρισα σε dvi αλλα με το ps3 βλεπεις κομπλε τα πραγματα. Μηπως εχεις παλια καρτα γραφικων οπως εγω και γιαυτο βλεπεις λιγο χαλια.

ΥΓ. σε κανονικη οθονη τηλεορασεις επαιξε τελεια

TV-Monitor 23"(στην ουσία τηλεόραση είναι και έχει και θύρα VGA) είναι αυτό που έχω για τον υπολογιστή.Τον υπολογιστή πέρισυ τον πήρα αν και δεν έσκασα λεφτά για καρτα γραφικών(επειδή δεν παίζω games στο pc πέραν του Football Manager) αλλά που την δοκίμασα σε κάτι παιχνίδια(Crysis 3,Diablo) τα έτρεχε μια χαρά.
Και το ps3 που το είχα συνδέσει κάποιον καιρο μέχρι να αλλάξουμε την τηλεοραση με τον κώλο που είχαμε στο σαλονι μια χαρά ήτανε.Δεν ξέρω για ποιο λόγο δεν δείχνει καλά με τον υπολογιστή(win8 64bit έχω, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο)

djpar
08-11-2013, 11:09
Σύνδεσε το pc με dvi λογικά έχεις 16:10 monitor κ κάπου χάνει

Lefteris_X
08-11-2013, 11:36
χμμμμμμμ........για τσέκαρε μέσα από τις ρυθμίσεις ΚΑΙ της κάρτας γραφικών (nVIDIA control panel ή πως σκατά το λέει) αλλά ΚΑΙ από τις ρυθμίσεις της οθόνης, για την περιβόητη (60 ετών) επιλογή "overscan". Την οποία φυσικά πρέπει να την απενεργοποιήσεις ΚΑΙ από τις δύο συσκευές. Το δυστυχές της υπόθεσης, είναι ότι πολλά monitor / TV δεν την έχουν πλέον (είναι μονίμως ενεργοποιημένη).

Σε δεύτερο χρόνο τώρα, πήγαινε μέσα στις ρυθμίσεις εικόνας, πάλι ΚΑΙ των δύο συσκευών, και τσέκαρε να δεις τις χρωματικές επιλογές (συνήθως επιλέγεται αυτόματα ένα χρωματικό προφιλ, που είναι τελείως για τον φούτσο).

Τέλος, όπως είπε και ο Lnds, για δες τα επίπεδα φωτεινότητας (brightness), αντίθεσης (contrast) και, αν υπάρχει η επιλογή στο μόνιτορ, τσέκαρε και τις ρυθμίσεις για τον οπίσθιο φωτισμό.

Μην ρωτήσεις όμως, που τις βρίσκεις αυτές τις επιλογές :P Παίξε το Indiana Jones και άρχισε τις ανασκαφές!

mihalis13
08-11-2013, 13:19
Λευτέρη τα εχω κανει όλα αυτα είτε απο τις ρυθμίσεις της κάρτας είτε απο της οθόνης αλλα τίποτα.
Γενικα το οτι με VGA μου εμφανίζει οτι παίζει 1080 p/60 γίνεται ή με τρολαρει εδώ και ενα χρονο η οθόνη;;
Και με το VGA τις εχω πειράξει τις ρυθμίσεις για να δειχνει ωραία..
Τι να πω..Δεν ξερω γιατι με το hdmi φαίνεται χαλια..

Παρη
16:9 ειναι η οθόνη, LED κιόλας

Leon_DiZ
08-11-2013, 13:39
Λευτέρη τα εχω κανει όλα αυτα είτε απο τις ρυθμίσεις της κάρτας είτε απο της οθόνης αλλα τίποτα.
Γενικα το οτι με VGA μου εμφανίζει οτι παίζει 1080 p/60 γίνεται ή με τρολαρει εδώ και ενα χρονο η οθόνη;;
Και με το VGA τις εχω πειράξει τις ρυθμίσεις για να δειχνει ωραία..
Τι να πω..Δεν ξερω γιατι με το hdmi φαίνεται χαλια..

Παρη
16:9 ειναι η οθόνη, LED κιόλας

Εγω, αν δεν εβγαζα λυση με τπτ, θα εκανα reset τις ρυθμισεις και στο Monitor και στο PC και θα το δουλευα απο εκει περα (στην αναγκη κρατα τις τωρινες ρυθμισεις γραμμενες καπου και αν δεν βγαζεις ακρη τις ξαναπερνας). Δεν ειναι λογικο με την καμια να μην εχεις καλη εικονα με το HDMI.

VGA στα 1080/60 αν θυμαμαι καλα μπορουσα να παιξω (The Witcher συγκεκριμενα) και εγω αλλα τα frames δεν τα σηκωνε το καλωδιο μετα απο καποια φαση και μου παρουσιαζε tearing.

djpar
08-11-2013, 16:29
Γιατί δεν βάζεις dvi;

mihalis13
10-11-2013, 00:25
Γιατί δεν βάζεις dvi;

Απλά έτυχε να βρεθώ με ένα επιπλέον καλώδιο hdmi και είπα να το βάλω στον υπολογιστή αλλά δεν μου βγήκε..Τι διαφορες έχει το DVI;;Βέβαια δεν θα κάτσω να χαλάσω λεφτά να αγοράσω απλά έτσι ενημερωτικά να ξέρω τα πλεονεκτηματα του σε σχέση με VGA/HDMI

djpar
10-11-2013, 00:35
το dvi σου δινει και αυτο ψηφιακο σημα τωρα για παραπανω λεπτομερειες τσεκαρε στο google

Leon_DiZ
10-11-2013, 03:16
Απλά έτυχε να βρεθώ με ένα επιπλέον καλώδιο hdmi και είπα να το βάλω στον υπολογιστή αλλά δεν μου βγήκε..Τι διαφορες έχει το DVI;;Βέβαια δεν θα κάτσω να χαλάσω λεφτά να αγοράσω απλά έτσι ενημερωτικά να ξέρω τα πλεονεκτηματα του σε σχέση με VGA/HDMI

Η βασικη διαφορα ειναι οτι το DVΙ δεν κουβαλαει σημα ηχου, στελνει μονο εικονα. Νομιζω οτι παλιοτερα τα monitors ειχαν κυριως DVI και αυτος ειναι και ο κυριος λογος που εχει μεινει ακομα, οχι καποια τεχνικη ανωτεροτητα του.

stavros88
23-11-2013, 14:34
Στο παλιο λαπτοπ μου εκανα ελεγχο με το hdd sentinel και εβγαλε 32% υγεια και γενικα ειναι πολυ αργο πλεον.Τι μπορω να κανω για να το φτιαξω?

Dragonpaul
01-12-2013, 12:34
Οκ, δεν ειναι ακριβως τεχνικο προβλημα, αλλα για ακουστε...
Θελω να συνδεσω μια πριζα (το καλωδιο εννοω) σε μια μπαλαντεζα, η οποια στις υποδοχες (που μπαινει η πριζα της συσκευης) εχει κατι κοκκινα, σα προστατευτικα και η πριζα δε μπαινει. Εχω ξανασυνδεσει το καλωδιο της συγκεκριμενης συσκευης σε αυτη τη μπαλαντεζα, οπως και αλλα καλωδια ρευματος, αλλα ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ δεινοπαθω για να συνδεθει. Προφανως αυτα τα κοκκινα που εχει η μπαλαντεζα εχουν χρηση προσταευτικη ή κατι τετοιο, αλλα μηπως υπαρχει κανα κολπο που δε κανω και δε μπορω να συνδεσω το καλωδιο;;;;

ilias78
01-12-2013, 12:48
παυλο κατι τετοια κοκκινα προστατευτικα εχουμε κ στη δουλεια. δεν ξερω σε εσενα πως ειναι αλλα σε εμας αυτα βγαινουν. το βγαζουμε λοιπον, το εφαρμοζουμε πανω στην πριζα μας (στο καλωδιο) κ μετα το βαζουμε στην πριζα τοιχου-μπαλαντεζα-πολυπριζο.

Dragonpaul
01-12-2013, 13:04
Hλια, μαλλον δε το ειπα σωστα. Αυτα τα προστατευτικα ειναι ΜΕΣΑ στις τρυπες της μπαλαντεζας, εκει, δηλαδη, που μπαινει το καλωδιο/πριζα της συσκευης και το εμποδιζουν να μπει. Αυτα δε αφαιρουνται καπως...

ilias78
01-12-2013, 13:09
σωστα το ειπες. κ εμας στη δουλεια ετσι ειναι. αλλα εμας βγαινουν. στην μπαλαντεζα-τοιχο (σε εμας ειναι στον τοιχο) περα απο τις τρυπες που εχει για να μπει η πριζα (καλωδιο), εχει αλλη μια τρυπα με εσωτερικο διακοπτη. το κοκκινο προστατευτικο, εχει τρυπες κ αυτο για την πριζα, αλλα κ ενα δοντακι το οποιο μπαινει την τρυπα με τον εσωτερικο διακοπτη.
δεν ξερω εσενα αν ειναι διαφοερετικο κ το κοκκινο προστατευτικο δεν βγαινει. βαλε καμια φωτο να το δω.

Dragonpaul
01-12-2013, 13:32
Δυσκολο να βαλω φωτο, αλλα θα ψαξω μηπως βρω στο δικτυο.
Thnx, Ηλια!!!!

EDIT:

Εχει αυτα τα κοκκινα που φαινονται και εδω, στην υποδοχη δηλαδη.

http://www.geta.gr/eshop/components/com_virtuemart/shop_image/product/_________________50cf3ba315c48.jpg (http://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&docid=r525KpmQnV4TeM&tbnid=M3MWeG0AE3ZafM:&ved=0CAUQjRw&url=http%3A%2F%2Fwww.geta.gr%2Feshop%2Findex.php%3 Fpage%3Dshop.browse%26category_id%3D138%26option%3 Dcom_virtuemart%26Itemid%3D57&ei=ZBCbUvXWH4aJtQbm4YCQCA&bvm=bv.57155469,d.bGQ&psig=AFQjCNFsEcpA1hjrbXQyAs7tMKeDOHp7ug&ust=1385980367842128)

Dragonpaul
26-01-2014, 12:52
Xαιρετε!
Δεν ειναι ακριβως τεχνικο προβλημα, απλα μια ερωτηση για τον Firefox. Επειδη εχω πολλες καρτελες ανοιχτες συνηθως και βαριεμαι να μετακινουμαι μεταξυ τους με τον πονδικα, υπαρχει καποιος αντιστοιχος συνδυασμος πληκτρων με αυτον που κινουμαστε αναμεσα σε προγραμματα, οπως, το Alt+Tab, για να κινουμαι αναμεσα στις καρτελες;;;;

Ευχαριστω!

ilias78
26-01-2014, 13:01
ctrl+tab

Nek_Food
26-01-2014, 13:01
Δεν είμαι σε PC αλλά συνήθως αυτή την δουλειά την κάνει το ctrl+tab σε όλες τις εφαρμογές (αλλαγή μεταξύ ανοικτών αρχείων στην ιδ΄ια εφαρμογή, παραθύρων, κλπ).

Δες και το παρακάτω τώρα που το βρήκα:
https://support.mozilla.org/el/kb/shortcuts-el

Dragonpaul
26-01-2014, 13:03
Οκ, τωρα νοιωθω παντελως κρετινος, αλλα, Ηλια, σε ευχαριστω πολυ!!!! Σου χρωστω πολλα rep για τις, κατα καιρους, βοηθειες σου.

Νεκ, τωρα ειδα και το δικο σου και σε ευχαριστω επισης!!! Σε κανεναν απο τους δυο δε με αφηνει για rep.

Lefteris_X
26-01-2014, 13:05
Καλημέρεν! (σε περιβάλλον OS X 10.8.5 Mountain Lion)

alt+cmd και τα βελάκια δεξιά-αριστερά (για πολλά tabs).

Εναλλακτικά αν έχεις λίγα tabs πχ 3-4, μπορείς να πας σε αυτά αριθμητικά μέσω του cmd+1 / 2 / 3 / 4 κοκ.

Dragonpaul
26-01-2014, 13:07
Εληφθη!!!!!!! ;)

fotaras
14-03-2014, 03:50
Χαιρετω τα πληθη.

Πριν απο λιγο , εκει που χαζευα στο internet απο το netbook μου , στα ξαφνικα αρχισε να μου ανοιγει νεα παραθυρα απο μονο του. Στο συνολο βγηκαν εξι ή εφτα. Κλεινοντας τα ενα ενα,σε καποια ειδα να δειχνει διαφορες εικονες που εμοιαζαν με παιχνιδια μονο που οπου ειχαν γραμματα αυτα ηταν κινεζικα και φυσικα δεν καταλαβαινα τιποτα. Αλλα παραθυρα παλι δεν ειχαν προλαβει να φορτωσει και οταν τα εκλεισα δεν εδειχναν κατι,ασπρη η μαυρη σελιδα. Επισης απο καποιο απο αυτα επαιζε και μουσικη στο background. Ηταν σαν τις διαφημισεις που ανοιγουν καμια φορα οταν ειμαι σε torrent sites , μονο που εκει οι διαφημισεις σε πετανε σε σελιδες με live casino , διαφορα παιχνιδια τυπου "παιξε αυτο και κερδισε" και σε ιστοσελιδες τυπου "κερδισες αυτο,πατα εδω για να το διεκδικησεις κτλ" . Αυτες οι σημερινες , καπως ετσι εμοιαζαν , αλλα ηταν πολυ περιεργες. Αφου τις εκλεισα ολες ξανανοιξε καινουρια καρτελα αλλες δυο ή τρεις φορες την οποια την εκλεινα. Δεν ημουν σε torrent site,ουτε porn site ( :confuzed: ) ουτε καπου αλλου που να θεωρειται "υποπτη" σελιδα.

Εκλεισα τον browser , τον ξανανοιξα,κοιταξα το history και τις ειχε εκει τις σελιδες που με πεταξε. Τις εκανα ολες αντιγραφη/επικολληση στο google οπως ηταν ολο το address της καθε ιστοσελιδας αλλα σε ολες μου εβγαζε οτι δεν βρηκε καποιο εγγραφο. Οποτε πηγαινα σε καθε μια που την ειχα ψαξει στο google και εκει που ειναι το πλαισιο για το ψαχτηρι της google εσβηνα ολο το "ακαταλαβιστικο address" που συνηθως περιεχουν οι σελιδες μετα το .com . Τα αποτελεσματα που μου εβγαλε ειναι αυτα:

https://www.google.gr/#q=http:%2F%2Ft.wxy999.com
https://www.google.gr/#q=http:%2F%2Fcdn.685wo.com
https://www.google.gr/#q=http:%2F%2Fcdn.685wo.com
https://www.google.gr/#q=http:%2F%2F164d.joypush.cn
https://www.google.gr/#q=http:%2F%2Fwm.1x3x.com

Ολα αυτα εγιναν σε Toshiba Netbook , με Windows XP γνησια , antivirus το Microsoft Securisty Essentials , browser τον Mozzila Firefox και η σελιδα στην οποια ημουν και εγινε αυτο ηταν αυτη: http://www.nitecore.com/ . Απλα σε αυτην ειχα ηδη ανοιχτες καποιες καρτελες με διαφορα προιοντα απο την ιδια σελιδα στις οποιες και χαζευα. Για τους "συνομοσιολογους"
να προσθεσω οτι σημερα , πριν κανα τριωρο που ανοιξα το netbook , για πρωτη πρωτη φορα , μολις ανοιξε και φορτωσαν τα windows , στην επιφανεια εργασιας μου εβγαλε μια ειδοποιηση οτι στις 8 Απριλιου 2014 σταματαει η υποστηριξη της Microsft για τα Windows XP.

Υ.Γ. : Τι λετε να ειναι τελικα ολα αυτα? Λετε να ειναι κανας ιος? Εβαλα το antivirus να σκαναρει ολο το netbook αλλα θα παρει μεχρι το πρωι. Υποψην οτι οι σελιδες που ποσταρα παραπανω , ναι μεν ειναι σελιδες με αποτελεσματα απο την google , αλλα δεν τολμω να ανοιξω καμμια απο αυτες. Απλα ελπιζω μηπως μπορει να καταλαβει καποιος απο εσας κατι , βαση της περιγραφης στα αποτελεσματα. Ειδα να γραφει κατι για ιους οποτε με προσοχη παιδια.

ilias78
23-03-2014, 21:49
λιγο αργα αλλα για τρεξε με malwarebyte να δεις τι γινετε.

leospartan
27-03-2014, 22:37
Παιδιά εχει κανείς πρόβλημα με forthnet? εμενα ξαφνικά έπεσε το download κατα 4 mbps.

psx3
27-03-2014, 22:44
Μάλλον είναι θέμα crosstalk.

Τέτοια ώρα βαράει peak traffic το ελληνικό internet: https://www.gr-ix.gr/services/statistics/total/

leospartan
27-03-2014, 22:49
Μάλλον είναι θέμα crosstalk.

Τέτοια ώρα βαράει peak traffic το ελληνικό internet: https://www.gr-ix.gr/services/statistics/total/

Δεν μου το εχει κανει ποτε ως τωρα!

psx3
27-03-2014, 22:50
Φυσιολογικό είναι στις DSL. Ανέβασε stats από το modem/router σου...

leospartan
27-03-2014, 23:03
Φυσιολογικό είναι στις DSL. Ανέβασε stats από το modem/router σου...
Τι εννοείς να ανεβασω stats?

djpar
27-03-2014, 23:04
μπαινεις μοντεμ και βλεπεις τα στατιστικα της γραμμης

psx3
27-03-2014, 23:04
Στατιστικά συγχρονισμού (speed, attenuation, SNR κλπ.)

leospartan
27-03-2014, 23:16
Χωρίς να θέλω να σας ζαλίσω αλλα δεν μπορώ να βρω που λεει τα stats.

djpar
28-03-2014, 09:56
λεωνιδα οποτε μπουμε μαζι στο party chat θα σου πω ακριβως μιας και εχεις το technicolor

Dragonpaul
30-03-2014, 20:03
Χαιρετώ!
Το πρόβλημα ειναι το εξής: κάποιες σειρές προτιμώ να τις παρακολουθώ με γαλλικούς υποτιτλους, ετσι για εξάσκηση περισσότερο. Τι γινεται τωρα... Οι ειδικοί χαρακτήρες (δηλαδη οσοι εχουν τόνους κυρίως) δε φαίνονται σωστα. Εμφανίζονται περίεργα με αποτέλεσμα να μη βγαίνει παντα νόημα. Το media player που χρησιμοποιώ ειναι το VLC σε Mac, αλλα το πρόβλημα "μεταφέρεται" και στο media player που εχω συνδέσει στην τηλεόραση.
Εχεις κανεις ιδεα για το τι μπορω να κάνω;;;;

odytsak
30-03-2014, 20:17
Στη θέση σου θα δοκίμαζα να αλλάξω την κωδικοποίηση του .srt

Dragonpaul
30-03-2014, 20:35
Οδυσσέα, κάτι τέτοιο προσπάθησα, αλλα απο τον Mac δε μου ανοίγει κατι αντίστοιχο με το note pad των windows για να το κάνω αυτο.

Leon_DiZ
30-03-2014, 20:52
Οδυσσέα, κάτι τέτοιο προσπάθησα, αλλα απο τον Mac δε μου ανοίγει κατι αντίστοιχο με το note pad των windows για να το κάνω αυτο.

Από το VLC μπορείς να πας preferences, Subtitles/OSD και εκεί σου έχει επιλογή για κωδικοποίηση.

Μερικές τηλεοράσεις έχουν και εκείνες ενσωματωμένη λειτουργία για διαφορετική κωδικοποίηση στους υπότιτλους (στις Samsung μου πχ αν πατήσεις το Tools ότνα παίζει κάποιο βίντεο θα σου βγάλει ένα μενού, προς το τέλος δεξιά έχει επιλογές για υπότιτλους).

Αν θες να αλλάξεις μόνιμα την κωδικοποίηση, πειραματίσου με ένα πρόγραμμα τύπου Notepad++ (Windows). Αυτό εδώ (http://www.barebones.com/products/textwrangler/download.html) πχ είναι για Mac, φαντάζομαι αυτό που θέλεις τον κάνει.

Dragonpaul
30-03-2014, 21:11
Λεω, σε ευχαριστω πολυ!!!! Θα το δοκιμάσω στο ημίχρονο. :)

- - - Updated - - -

Λεωνιδα, σε υπέρευχαριστω!!!!!!!! Ωραίος!!!!
Υπηρχε μια λειτουργία σχετικά με την κωδικοποίηση στον player και δούλεψε μια χαρα!!!!!!!

Dragonpaul
22-04-2014, 00:58
Μια ερωτηση αν ξέρει κάποιος...
Η TV μου εχει μονο 2 εξόδους HDMI και κάθε φορα που θελω να χρησιμοποιήσω την κάθε συσκευή, αναγκάζομαι να βάζω και να βγάζω τα καλώδια. Υπάρχει κατι που να αυξάνει τις εξόδους και να μπορω απλα να επιλέγω απο το χειριστήριο;

ilias78
22-04-2014, 01:04
κατι τετοιο παυλο?

http://www.amazon.com/Multi-Device-HDMI-Switch-Adapter/dp/B004GJQGKY

http://www.amazon.com/Fosmon-Intelligent-Switch-Switcher-Adapter/dp/B008D6YZXG/ref=pd_sim_sbs_e_7?ie=UTF8&refRID=0Z90DB6K8HVX91C1BSKC (http://www.amazon.com/Multi-Device-HDMI-Switch-Adapter/dp/B004GJQGKY)

lagoudakos
22-04-2014, 01:23
καλησπερα παιδια εχει γίνει κατι με τους server γιατι δεν μπενει online?

Dragonpaul
22-04-2014, 07:38
κατι τετοιο παυλο?

http://www.amazon.com/Multi-Device-HDMI-Switch-Adapter/dp/B004GJQGKY

(http://www.amazon.com/Multi-Device-HDMI-Switch-Adapter/dp/B004GJQGKY)http://www.amazon.com/Fosmon-Intelligent-Switch-Switcher-Adapter/dp/B008D6YZXG/ref=pd_sim_sbs_e_7?ie=UTF8&refRID=0Z90DB6K8HVX91C1BSKC

Ναι, Ηλία! Λογικά αυτο θα κανει!!!!!
Σε ευχαριστω πολυ! Δε με αφήνει για ρεπ.

Slay
22-04-2014, 10:42
Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω, πηρα το πρωτο που υποτιθεται οτι κανει και αυτοματη αλλαγη, η οποια δουλευει μεν αλλα υπο συνθηκες. Ετσι εαν εχω ανοιχτο τον αποκωδικοποιητη της digea και ανοιξω το ps3 γυρναει μεν, αλλα εαν κλεισω το ps3 δεν γυρνα μονο του πισω στην αλλη πηγη, επισης εαν και παλι ειναι ανοιχτη η digea και παω να ανοιξω την nova, τοτε δεν γυρναει.

Dragonpaul
22-04-2014, 10:57
Η όλη αυτη κατάσταση ειναι ιδιαίτερα προβληματική/κουραστική; Διότι την προτιμώ απο το να βάζω και να βγάζω. Ετσι ισως χαλάσει και η υποδοχή απο πίσω.
Thnx!

Starlord
22-04-2014, 13:34
Μη το συζητάς, χίλιες φορές καλύτερα από το βάλε βγάλε καλώδια.

AriStos13
15-05-2014, 21:28
Εχει κολλησει εδω και μιση ωρα περιπου σε αυτη την οθονη και δεν ξερω τι να κανω!!
Windows 8.1
http://img.tapatalk.com/d/14/05/16/mady8ahu.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Leon_DiZ
15-05-2014, 22:02
Εχει κολλησει εδω και μιση ωρα περιπου σε αυτη την οθονη και δεν ξερω τι να κανω!!
Windows 8.1



Sent from my iPhone using Tapatalk


Αυτή η οθόνη είναι η εκσυγχρονισμένη blue screen of death (BSOD) των Windows.

Εγώ θα το κλεινα.

Πάρε και τις λύσεις για μετά.

http://www.reviversoft.com/blog/2013/05/kernel-data-inpage-error/

AriStos13
15-05-2014, 22:04
Χαχαχα ρε συ Λεωνιδα το ιδιο ακριβως αρθρο ακολουθησα και εγω!! Η μνημη ραμ δεν εχει προβλημα τωρα θρλω να τσεκαρω τον σκληρο!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

AriStos13
16-05-2014, 00:21
και τον σκληρο δισκο καθαρο μου τον εβγαλε..
τωρα τι επαθε ενας θεος ξερει!

djpar
16-05-2014, 10:49
windows...

PDS
18-06-2014, 14:53
Παιδια πρεπει να προσεξω κατι στην οπτικη ινα?Η ειναι ιδιες ολες ακριβες-φθηνες?
Θελω να αγορασω 2 και δεν ξερω αν αξιζει να δωσω πολλα χρηματα

ΥΓ.Επειδη δεν βλεπω αλλο thread που να ταιριαζει η ερωτηση μου(εκτος αν μου εχει ξεφυγει καποιο),Παυλο συμφωνεις να μπει στον τιτλο και το ''ερωτησεις'' ή οπως το θες εσυ?

odytsak
18-06-2014, 15:16
Oλα ίδια είναι, 4 καλώδια έχω και όλα είναι του ενός ευρώ από ebay.

minaras_tio
04-07-2014, 19:14
Υπαρχει ενα θεματακι σε εναν υπολογιστη που φοραει windows 7: Οταν ανοιγει ο υπολογιστης, η οθονη φαινεται σαν να εχει μετακινηθει προς τα κατω και η μπαρα που ειναι κατω, δεν φαινεται σχεδον καθολου.
Τι κανουμε??

Slay
04-07-2014, 19:17
Κοιτα να φερεις την οθονη στη σωστη θεση απο τα κουμπια της οθονης, αυτο μαλλον ειναι το προβλημα, εκτος και εαν τα εχει παιξει η οθονη και το κανει συνεχως, εαν μπορεις δοκιμασε και καποια αλλη οθονη.

minaras_tio
04-07-2014, 19:37
Κοιτα να φερεις την οθονη στη σωστη θεση απο τα κουμπια της οθονης, αυτο μαλλον ειναι το προβλημα, εκτος και εαν τα εχει παιξει η οθονη και το κανει συνεχως, εαν μπορεις δοκιμασε και καποια αλλη οθονη.

Επειδη δεν εχω επαφη με windows και τον υπολογιστη δεν τον εχω εγω εδω για να το ψαξω, που ακριβως ρυθμιζεται η οθονη? Δωσε αν μπορεις το path ωστε να το μεταφερω στην κοπελα που εχει το προβλημα.
Ευχαριστω

Leon_DiZ
04-07-2014, 19:38
Επειδη δεν εχω επαφη με windows και τον υπολογιστη δεν τον εχω εγω εδω για να το ψαξω, που ακριβως ρυθμιζεται η οθονη? Δωσε αν μπορεις το path ωστε να το μεταφερω στην κοπελα που εχει το προβλημα.
Ευχαριστω

Από την οθόνη.. όχι από το PC. Θα έχει λογικά πάνω της κουμπιά για μενού (αν είναι monitor)

minaras_tio
04-07-2014, 19:42
Από την οθόνη.. όχι από το PC. Θα έχει λογικά πάνω της κουμπιά για μενού (αν είναι monitor)

Ααα laptop ειναι...πως ρυθμιζεται??

Slay
04-07-2014, 19:47
Τοτε δεν ειναι θεμα οθονης, εκτος και εαν εχει προβλημα η οθονη, το μονο που μπορει να κανει ειναι να κοιταξει τις ρυθμισεις της αναλυσης, μηπως εχει μπει καποια παραξενη αναλυση, αν και γενικα στα 7 δεν γινονται τετοια κουλα.

minaras_tio
04-07-2014, 19:58
Τοτε δεν ειναι θεμα οθονης, εκτος και εαν εχει προβλημα η οθονη, το μονο που μπορει να κανει ειναι να κοιταξει τις ρυθμισεις της αναλυσης, μηπως εχει μπει καποια παραξενη αναλυση, αν και γενικα στα 7 δεν γινονται τετοια κουλα.

Θα της το πω και θα δειξει...

Dragonpaul
11-08-2014, 22:12
Guys, εχω ενα περιεργο προβληματακι και ηλπιζα καποιος να μπορει να βοηθησει. Λοιπον...
Κατεβασα προσφατα το Breaking Bad σε αρκετα υψηλη αναλυση. Για την ακριβεια, ολα τα αρχεια ειναι γυρω στα 225gb. Ενω παιζει κανονικα στον Mac με το VLC και οι υποτιτλοι ειναι νορμαλ, στο media player η εικονα μετραει frames. Kανει κατι σα stuttering, αλλα δε δειχνει σα να ζοριζεται το player... Ειναι σα να παιζει με μισα frames, τελοσπαντων. Επισης, οι υποτιτλοι δεν εμφανιζονται καθολου, παρα στιγμιαια μονο και αυτοι ειναι σαν αλαμπουρνεζικα. Οπως ειπα, στον υπολογιστη ειναι ολα οκ.
Εχει κανεις ιδεα τι μπορει να συμβαινει;;;;

dlevel
11-08-2014, 22:20
με σκληρό δίσκο τα παίζεις στο media player?

Dragonpaul
11-08-2014, 22:31
Ναι, παντα.
Να πω, επισης, οτι ο ήχος δεν εχει κανενα θέμα.

dlevel
11-08-2014, 22:32
ε ζορίζεται ο usb δίσκος. μικρότερα αρχεία τα παίζει οκ;

Dragonpaul
11-08-2014, 22:34
Ναι, αυτη τη στιγμη παρακολουθώ αλλη σειρα και δεν εχω κανενα προβλημα. Μα πως μπορει να ζορίζεται;;; Εχω τρέξει πολυ μεγαλύτερα αρχεία και δεν εχω κανενα απολύτως θέμα.

dlevel
11-08-2014, 22:40
το θέμα είναι όχι ποσο μεγάλο αρχείο είναι αλλα πόση πληροφορία περιέχει. δλδ 5gb αρχείο αν ειναι 2 λεπτά δεν ειναι το ίδιο με 5gb με 20 λεπτά video. νομίζω αυτο ευθύνεται, γενικότερα η λύση για blue ray movies τελικά είναι HDMI στο pc - laptop ή το blue ray απευθείας μου φαίνεται. έκατσα κ έκανα ολόκληρη εγκατάσταση να χω gigabit στο PC με την TV και πάλι αν θέλω να προχωρήσω μπος - πίσω ( fast forward ) την ταινία αν είναι full HD blue ray σέρνεται και είναι σπαστικό.


anyway δοκίμασαι και έναν άλλο δισκο αν έχεις αλλά νομίζω αυτό φταίει.

Dragonpaul
11-08-2014, 22:44
Μπορει να εχεις και δικιο... Γμτ... Και ηταν η πιο τέλεια έκδοση που ειχα βρει. Με τα extras και τα παντα. Ωστόσο, οι υπότιτλοι, εστω, δε θα επρεπε να εμφανίζονται κανονικα;;;;

dlevel
11-08-2014, 23:27
στο PC είπες εμφανίζονται; για δες μήπως είναι .sub και οχι .srt

ilias78
23-08-2014, 12:44
ερωτηση.
στα windows, οτι υπαρχει στο φακελο TEMP, μπορουμε να τα διαγραψουμε?

Nek_Food
24-08-2014, 14:21
Συνήθως ναι...
κατέβασε το ccleaner να μην ασχολείσαι με τέτοια θέματα. Τσαμπα ειναι

ilias78
03-09-2014, 21:54
για δωστε μου τα φωτα σας. στο νεο μου σπιτικο, εχω το router μου στο σαλονι κ το pc μου στο δωματιο. η συνδεση του internet εχει γινει μεσω tp-link.
στις αρχες, η ταχυτητα που μετραγα με speedtest, ηταν στα 17+ περιπου mbps. τις τελευταιες μερες ομως, η ταχυτητα που βλεπω ειναι στα 14.6 περιπου mbps.
τι μπορει να φταει και επεσε τοσο? να δοκιμασω να κανω κανα restart στο ρουτερ ή παιζει να χειροτερεψει το θεμα?
απο το Link του ρουτερ, μου δινει το Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:1.020 / 17.001

Kapa
03-09-2014, 22:43
Όσα βλέπεις κλειδωμένα στο interface του ρουτερ σου, τόσα πιάνεις.

Μη κάνεις μετρήσεις με speedtest και λοιπές φόλες.

ilias78
04-09-2014, 00:37
ευχαριστω γιωργη

spartan
04-09-2014, 03:47
ευχαριστω γιωργη
Αυτο που σου λεει ο φιλος ο γιωργος!!ολλα τα speed test ειναι αναξιοπιστα.Οσο σου δειχνει μεσα στο ρουτερ τοσο συγχρονιζεις.

AriStos13
03-11-2014, 20:30
εχω το εξης προβλημα στο laptop μου.. σε μερικα videakia στο youtube δεν μου παιζει τον ηχο.. κατεβασα την τελευταια εκδοση του K-lite codec αλλα πλαι τιποτα..
ειναι θεμα του youtube η του laptop μου?

Leon_DiZ
03-11-2014, 22:29
εχω το εξης προβλημα στο laptop μου.. σε μερικα videakia στο youtube δεν μου παιζει τον ηχο.. κατεβασα την τελευταια εκδοση του K-lite codec αλλα πλαι τιποτα..
ειναι θεμα του youtube η του laptop μου?

Δεν έχει θέμα το K-lite. Δοκίμασε άλλο browser με το ίδιο βιντεάκι. Μήπως είναι copyrighted περιεχόμενο και έχουν αφαιρέσει τον ήχο; Έχεις την τελεύταία έκδοση του browser σου;

AriStos13
03-11-2014, 22:47
Έχω το Chrome αν είναι η τελευταία έκδοση δεν ξέρω!! Δοκίμασα και το mozilla στο ίδιο βίντεο και δεν παίζει τον ήχο!! Ένα βιντεακι κοίτουσα πως να κάνω s-off το HTC μου!!

Στάλθηκε από το HTC One mini μου