PDA

View Full Version : Τεχνικά προβλήματα



Pages : 1 [2] 3 4 5

Dragonpaul
07-01-2012, 00:55
Καλα, όλοι ξέρετε γαλλικά;;;;;

georgiosdam
07-01-2012, 00:59
Καλα, όλοι ξέρετε γαλλικά;;;;;

Εννοείται απο μικρός πιάνο, γαλλικά και μπαλέτο!!!!!! Χαχαχαχαχα

djpar
07-01-2012, 01:15
εμενα στην τηλεοραση μου που ειναι hd ready 32αρα οταν βαζω 720p καποιες φορες οταν την ανοιγω τα γραμματα ειναι σαν πιξελιασμενα....σαν να μην δουλευει καλα η αναλυση μολις παω στο display παταω auto και μπαινει στο 1080i φτιαχνουν μετα παταω cancel και γυρναει στα 720p και παιζει μια χαρα...εχω αρχισει και το βαριεμαι ομως αυτο και λεω να γυρισω μονιμα 1080i

MajereMP44
07-01-2012, 03:32
Καθε τηλεοραση κανει τα κουλα της μου φαινεται...

Οσο για τα γαλλικά...το μονο που ξερω ειναι το Philippe, Olivier, taxi.Απο το σχολικο βιβλιο :P Αντε και να μετραω μεχρι το 4.Και αναποδα ομως!

georgiosdam
07-01-2012, 03:57
Καθε τηλεοραση κανει τα κουλα της μου φαινεται...

Οσο για τα γαλλικά...το μονο που ξερω ειναι το Philippe, Olivier, taxi.Απο το σχολικο βιβλιο :P Αντε και να μετραω μεχρι το 4.Και αναποδα ομως!

Άντε εκτός από προ θα σε μάθω και γαλλικά!!!

MajereMP44
07-01-2012, 04:08
αχαχαχα why not !!

Giannis7
07-02-2012, 23:49
Επειδή δεν ήξερα που να ποστάρω..... Ποστάρω εδώ....

Λοιπόν έχω μία ΑΤΙ 5770 και μία Samsung Syncmaster BX2331 συνδεδεμένη με καλώδιο HDMI (στην οθόνη) σε DVI (κάρτα γραφικών). Για να βάλω μία δεύτερη οθόνη, το μόνο που χρειάζομαι είναι ένα καλώδιο DVI σε DVI ?

kabamaru
07-02-2012, 23:55
Επειδή δεν ήξερα που να ποστάρω..... Ποστάρω εδώ....

Λοιπόν έχω μία ΑΤΙ 5770 και μία Samsung Syncmaster BX2331 συνδεδεμένη με καλώδιο HDMI (στην οθόνη) σε DVI (κάρτα γραφικών). Για να βάλω μία δεύτερη οθόνη, το μόνο που χρειάζομαι είναι ένα καλώδιο DVI σε DVI ?

Αν εχει δυο εξοδους η καρτα σου, απλα συνδεεις κανονικα. Απ τις ρυθμισεις οθονης επιλεγεις ποια θα παιζει τι. Αν εχεις DVI συνδεεις απλα με DVI.

Giannis7
08-02-2012, 00:30
Αν εχει δυο εξοδους η καρτα σου, απλα συνδεεις κανονικα. Απ τις ρυθμισεις οθονης επιλεγεις ποια θα παιζει τι. Αν εχεις DVI συνδεεις απλα με DVI.

OK, ευχαριστώ για την απάντηση.

muku
07-03-2012, 00:16
Όποιος έχει ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει ας μου πει... Λοιπόν από χθες το βράδυ παρατήρησα ότι μόλις σβήνω το φως στο δωμάτιο αυτόματα ανοιγοκλείνει και η οθόνη στο pc :D Παρότι εντυπωσιακό, θα ήθελα να βρω τι φταίει και να το φτιάξω γιατί βλέπω να γίνεται φλαμπέ καμιά συσκευή. Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει τα εξής :

1) Το πολύπριζο σε άλλη πρίζα
2) Το PC και την οθόνη σε άλλο πολύπριζο ασφαλείας σε άλλη πρίζα.

Αποτέλεσμα κανένα.

Να αναφέρω ότι στον ίδιο χώρο, στο άλλο πολύπριζο που δοκίμασα, κανονικά είναι συνδεδεμένα TV και άλλο pc και αυτά δεν επηρεάζονται όπως το δικό μου. Επίσης δεν έχω εξακριβώσει ακόμα αν αυτό που σβήνει είναι όντως η οθόνη ή αν η κάρτα γραφικών σταματάει να δίνει σήμα στην οθόνη στιγμιαία. Επίσης δεν τρεμοπαίζει κάποιο φως μέσα στο σπίτι ή η TV όταν συμβαίνει αυτό. Καμιά ιδέα?

djpar
07-03-2012, 01:21
muku άλλαξε δωμάτιο...χαχα εγώ παντός παρατήρησα με τo a/c ότι το μισό δωμάτιο είναι σε μια ασφάλεια ενώ το άλλο είναι στην ασφάλεια που είναι και το σαλόνι κάτι που δημιουργούσε θέμα το καλοκαίρι με τα πολλά a/c για τσέκαρε το

extacy
07-03-2012, 09:58
οντως τραβα μια μπαλαντεζα απο αλλο δωματιο και συνδεσε την οθονη σου να δεις αν κανει το ιδιο...αν σταματησει να το κανει ανοιξε τον πινακα βρες την γραμμη της πριζας και κουμπωσε την σε αλλη ασφαλεια με λιγοτερα φορτια

asdys
07-03-2012, 16:33
Όποιος έχει ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει ας μου πει... Λοιπόν από χθες το βράδυ παρατήρησα ότι μόλις σβήνω το φως στο δωμάτιο αυτόματα ανοιγοκλείνει και η οθόνη στο pc :D Παρότι εντυπωσιακό, θα ήθελα να βρω τι φταίει και να το φτιάξω γιατί βλέπω να γίνεται φλαμπέ καμιά συσκευή. Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει τα εξής :

1) Το πολύπριζο σε άλλη πρίζα
2) Το PC και την οθόνη σε άλλο πολύπριζο ασφαλείας σε άλλη πρίζα.

Αποτέλεσμα κανένα.

Να αναφέρω ότι στον ίδιο χώρο, στο άλλο πολύπριζο που δοκίμασα, κανονικά είναι συνδεδεμένα TV και άλλο pc και αυτά δεν επηρεάζονται όπως το δικό μου. Επίσης δεν έχω εξακριβώσει ακόμα αν αυτό που σβήνει είναι όντως η οθόνη ή αν η κάρτα γραφικών σταματάει να δίνει σήμα στην οθόνη στιγμιαία. Επίσης δεν τρεμοπαίζει κάποιο φως μέσα στο σπίτι ή η TV όταν συμβαίνει αυτό. Καμιά ιδέα?

Κοιτα να δεις που νομιζα πως μονο εγω το ειχα παθει αυτο...

Εγω οταν το χα παθει ηταν η με το φως η οταν εβαζα αλλη συσκευη στο ιδιο πολυμπριζο που ηταν και το pc και η οθονη η οταν καποιος εκλεινε το φως του μπανιου (εχει εναν κοινο τοιχο με το δωματιο μου και ειχαν και την ιδια ασφαλεια στον πινακα ρευματος)

Στην αρχη νομιζα πως ηταν μονο η οθονη αλλα μετα καταλαβα πως χεζοταν ολο το pc πανω του.

Δοκιμασα ολα αυτα που εκανες και συ με αλλα πολυμπριζα αλλες μπριζες κλπ αλλα τελικα εφταιγε το τροφοροτικο του pc μου. Δεν ηταν ελλατωματικο μιας και το εχω σε αλλο μηχανημα τωρα και ειναι κομπλε. Απλα κατι δεν πηγαινε καλα στην ολη συνδεσμολογια του pc. Μολις το αλλαξα και εβαλα ενα αλλο ολα εφτιξαν.

Δοκιμασε να πας ολο το pc σε ενα αλλο δωματιο (ειναι μανουρα το ξερω...) να δεις αν στο κανει και εκει οταν ανοιγοκλεινεις φωτα εκεινου του δωματιου. Αν στο κανει ισως να φταιει και σενα το τροφοδοτικο σου.

Hope I Helped.

muku
07-03-2012, 17:18
Εντάξει, ασχολούμαι πολλά χρόνια με υπολογιστές-ηλεκτρονικά κλπ. Αυτό πραγματικά πρώτη φορά το συναντάω... Καταρχήν ήταν μόνο η οθόνη όπως αποδείχθηκε. Χθες το βράδυ ήμουν έτοιμος να συνδέσω το pc στην TV για να εξακριβώσω αν φταίει η οθόνη μου ή το pc. Οπότε δοκιμάζω να ανοιγοκλείσω τα φώτα για να βεβαιωθώ ότι το κάνει το πρόβλημα, γιατί μερικές φορές δεν το έκανε. Τα ανοιγοκλείνω 3 φορές αναβόσβηνε και η οθόνη.

Μόλις πάω να βγάλω το καλώδιο από την οθόνη παρατηρώ ότι έχω συνδεδεμένο πάνω της και το component από το Wii. Το Wii σημειώνω δεν είναι στην πρίζα, μόνο το component καταλήγει πάνω στην οθόνη. Βγάζω το component και λέω ας δοκιμάσω άλλη μία φορά. Δοκιμάζω και τίποτα. Καθόμουν και έπαιζα επί μισή ώρα με τα φώτα και τπτ... Από χθες δεν το έχει ξανακάνει ούτε μια φορά...

Τώρα ας μου πει κάποιος, πως γίνεται να επηρεάζεται η οθόνη από μια ελάχιστη αυξομείωση στην τάση ΜΟΝΟ όταν έχω συνδεδεμένο πάνω της άλλο ένα καλώδιο, το οποίο στην ουσία δεν καταλήγει πουθενά γιατί το wii δεν είναι στην πρίζα...

Valkyre
07-03-2012, 17:22
Εντάξει, ασχολούμαι πολλά χρόνια με υπολογιστές-ηλεκτρονικά κλπ. Αυτό πραγματικά πρώτη φορά το συναντάω... Καταρχήν ήταν μόνο η οθόνη όπως αποδείχθηκε. Χθες το βράδυ ήμουν έτοιμος να συνδέσω το pc στην TV για να εξακριβώσω αν φταίει η οθόνη μου ή το pc. Οπότε δοκιμάζω να ανοιγοκλείσω τα φώτα για να βεβαιωθώ ότι το κάνει το πρόβλημα, γιατί μερικές φορές δεν το έκανε. Τα ανοιγοκλείνω 3 φορές αναβόσβηνε και η οθόνη.

Μόλις πάω να βγάλω το καλώδιο από την οθόνη παρατηρώ ότι έχω συνδεδεμένο πάνω της και το component από το Wii. Το Wii σημειώνω δεν είναι στην πρίζα, μόνο το component καταλήγει πάνω στην οθόνη. Βγάζω το component και λέω ας δοκιμάσω άλλη μία φορά. Δοκιμάζω και τίποτα. Καθόμουν και έπαιζα επί μισή ώρα με τα φώτα και τπτ... Από χθες δεν το έχει ξανακάνει ούτε μια φορά...

Τώρα ας μου πει κάποιος, πως γίνεται να επηρεάζεται η οθόνη από μια ελάχιστη αυξομείωση στην τάση ΜΟΝΟ όταν έχω συνδεδεμένο πάνω της άλλο ένα καλώδιο, το οποίο στην ουσία δεν καταλήγει πουθενά γιατί το wii δεν είναι στην πρίζα...

Wii... η απαντηση ειναι απλα αυτη ρε συ! Κανει φως φαναρι οτι το PC σου δεν δεχεται να εχει καποιο απο τα εξαρτηματα του συνδεδεμενο με ενα πενιχρο συστημα της Νιντεντο. Πολυ τρολλ η οθονη και ο υπολογιστης σου γενικα, και το γεγονος οτι το κανει λογω Νιντεντο το κανει ολο και πιο επικο! χαχαχα :)

muku
07-03-2012, 18:24
Όντως πολύ τρολλο-οθόνη αποδείχτηκε τελικά... Τέλος πάντων, όλη αυτή η εμπειρία είχε και τα θετικά της. Άνοιξα το κουτί, το ξεβρώμισα γιατί είχε την μάνα του και τον πατέρα του μέσα, έφτιαξα ένα ανεμιστηράκι που είχε ξεβιδωθεί και σύνδεσα ένα άλλο που ήταν αποσυνδεδεμένο για κάποιο λόγο. Επίσης παράγγειλα πολύμπριζο ασφαλείας γιατί το PC το έχω σε ένα made in china 10 χρονών...

AriStos13
28-04-2012, 19:35
μου καηκε το καλωδιο του ρευματος του laptop μου..πουλανε ξεχωριστα ετσι??
ξερουμε ποσο εχει και που μπορω να βρω?

ps4
28-04-2012, 20:10
boreis na vreis apo plaisio kai kotsovolo ena kalodio me extra vismata pou kanoun gia ola ta laptop. poli eksipiretiko. To eixa parei nomizo apo plaisio sta 29 evro peripou.

Sorry gia ta greeklish alla eimai apo vita.

minaras_tio
28-04-2012, 20:12
Προσφατα χαλασε ο φορτιστης σε ενα vaio απο μια φιλη.
Το πηρε απο multirama 30€. Οχι το αυθεντικο.
Το αυθεντικο της ζητησαν 90€ περιπου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

AriStos13
29-04-2012, 14:44
http://www.plaisio.gr/Laptop-and-Tablet/Laptop-Acc/PSU-Protection/Turbo-X-AC-Adapter-PL-65V.htm
αυτο κανει για το λαπτοπ μου?
εχω acer aspire 6530!!

minaras_tio
29-04-2012, 20:10
Αριστο το καλυτερο που εχεις να κανεις για να σιγουρευτεις, ειναι να πας με το laptop σου εκει να δεις.
Αν και βλεπω αυτος ο φορτιστης εχει πολλα βυσματακια αρα λογικα θα κανει.


Sent from my iPhone using Tapatalk

AriStos13
29-04-2012, 22:38
αυτο σκοπευω να κανω γιατι δεν εχω ορεξη να τρεχω τσαμπα σε περιπτωση που δεν ταιριαζει....!

ilias78
03-05-2012, 22:33
δεν ειναι προβλημα απλα για να μην ανοιγω νεο θεμα.
μιας κ το νεο router θα ειναι wifi, θα πρεπει να κανω καπως τη συνδεση με το pc.
θα ειναι καλυτερο να παρω μια ασυρματη καρτα pci ή ασυρματο στικακι usb? οποια απο τις κατηγοριες κ αν επιλεξω, τι θα πρεπει να προσεξω?

Dragonpaul
03-05-2012, 22:43
Ηλια, ειναι παλιο το pc σου; Δεν εχει τη δυνατοτητα να συνδεεται αμεσα, χωρις να κανεις κατι απο τα δυο παραπανω;;;

ilias78
03-05-2012, 22:49
το παλιο σχετικο ειναι. το εχω καπου στα 4-5 χρονια.
οταν λες αμεσα? εχει καρτα δυκτιου αλλα ethernet.

Dragonpaul
03-05-2012, 22:56
το παλιο σχετικο ειναι. το εχω καπου στα 4-5 χρονια.
οταν λες αμεσα? εχει καρτα δυκτιου αλλα ethernet.
Α, καταλαβα... Τοτε, ναι, θα χρειαστεις καρτα δικτυου ή στικακι. Δυστυχως δε μπορω να απαντησω, αφου ποτε δε μου χρειαστηκε κατι απο τα δυο. Σε πρωτο ακουσμα, ομως, προκειμενου να αποφυγω να ανοιγω το pc κλπ κλπ, θα επελεγα το στικ. Αλλα καλυτερα να απαντησει καποιος που το "εχει" το θεμα.

ilias78
03-05-2012, 23:17
κ εγω το στικακι σκεφτομαι για αυτον ακριβως το λογο.

aiakos81
04-05-2012, 00:50
Nα ρωτησω κατι; Γιατι δεν συνδεεις το router με το Pc κανονικα και ολες τις υπολοιπες συσκευες (τηλ,Ps3, κτλ) ασυρματα; Για αυτο που ρωτας, σορρυ φιλε, καλυτερα περιμενε για απαντηση απο τον Λευτερη...

tonybsg
04-05-2012, 01:59
Εγώ πάντως έκανα το αντίθετο :D

Συνέδεσα το router στο PS3 και οι υπολογιστές να συνδέονται ασύρματα με στικάκι (οι σταθεροί τέλος πάντων).

Δυστυχώς Ηλία δεν βρίσκω στο Πλαίσιο ποια ακριβώς έχω (από εκεί την είχα πάρει, μία LevelOne είναι), αλλά φαντάζομαι όλες θα κάνουν δουλειά. :)

ilias78
04-05-2012, 23:29
ενα απο αυτα τα 3 σκεφτομαι.

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Networks/Wireless-Network-Cards/Wireless-cards-USB/TP-Link-TL-WN821NC-Wireless-USB-Adapter-N-300Mbps-MIMO.htm

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Networks/Wireless-Network-Cards/Wireless-Network-Cards/Belkin-Wireless-USB-Adapter-Surf-F7D2101QAZ.htm

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Networks/Wireless-Network-Cards/Wireless-cards-USB/Netgear-WNA3100-Wireless-USB-Adapter-N-300Mbps.htm

Lefteris_X
05-05-2012, 10:05
Καλημέρα!

με το TP-Link θα είσαι μια χαρά.

αρκεί να κατάλαβα σωστά το setup που θέλεις να έχεις: το PS3 συνδεδεμένο με ethernet στο modem/router και ο PC συνδεδεμένος μέσω Wi-Fi χάρη στο TP-Link, σωστά;

αν ναι TP-Link. αν όχι, τότε ξαναπόσταρε γιατί τα έκανα αχταρμά. :P

ilias78
05-05-2012, 22:20
καλα το πηγες.
το tp-link δεν κανει για το ps3?

Lefteris_X
06-05-2012, 00:48
μην τα μπλέξουμε τώρα, μια χαρά το είχαμε! :P

πέραν πλάκας, το PS3 πρέπει (κατ΄εμέ) να είναι συνδεδεμένο μέσω ethernet.

.
.
.
πάντως για να σου απαντήσω σε αυτό: "το tp-link δεν κανει για το ps3?" .......τι εννοείς "δεν κάνει";;; εννοείς αν μπορείς να βάλεις με το χέρι σου το καλώδιο USB στην υποδοχή USB του PS3; :P ε, ναι μπορείς να το βάλεις το καλώδιο...το αν θα το "δει" όμως το PS3 χλωμό το βλέπω - έως άκυρο......αλλά και πάλι, τι ρόλο βαράει να συνδέσεις το TP-Link στο PS3; αφού το PS3 έχει ήδη Wi-Fi αλλά χαμηλής (b/g) ταχύτητας (που δεν "αναβαθμίζεται" μέσω USB ή άλλης πατέντας).

djpar
06-05-2012, 02:29
να είχε n να το κάνει τι; μην ξεχνάμε ότι και τα μόντεμ που έχουμε ακόμα κ με 2 κεραίες που πιάνουν 300 mbps σε μικρή απόσταση χάνουν αρκετά,επίσης τα 54mbps (βλ κάνα 20-30) είναι εικονικό μιας και δεν παίζει κανείς μας να πιάνει πάνω από 19mbps internet τώρα ΥΑ videostreaming και αλλά τέτοια μέσω pc πάλι δεν προτείνετε WiFi,τέλος στο online gaming το ping μετράει άρα αν έχουμε OTE με 2mbps είναι μια χαρά.

ΥΓ η WiFi τεχνολογία έχει κ ασυμβατοτητες αρκετά μόντεμ δεν επικοινωνούν καλά με κινητά θέλουν αλλαγή καναλιού ή χρησιμοποίηση μόνο b/g αυτό ισχύει κ με τα περισσότερα μόντεμ που παίρνουν οι εταιρίες isp κατά χιλιάδες που είναι μέτριας κατάστασης άρα που καταλήγουμε,για να μην υπάρχει στιγμιαίο χάσιμο σήματος ή αλλά κούλα όταν παίζουμε online βάζουμε καλώδιο.

tnf50
13-05-2012, 22:15
Συνεδεσα κατι ακουστικα στην τηλεοραση μου αλλα ο ηχος ειναι πολυ χαμηλος(οταν παιζω ps3 χωρις ακουστικα εχω τον ηχο στο 20, ενω οταν παιζω με ακουστικα πρεπει να το εχω στο 60 για να ειναι το ιδιο)...μπορει καποιος να με βοηθησει?

djpar
14-05-2012, 01:23
λογικά η τηλεόραση φταίει

tnf50
14-05-2012, 10:22
λογικά η τηλεόραση φταίει

Κατι αλλα ακουστικα που δοκιμασα δουλευουν καλυτερα(και το περιεργο ειναι οτι τα δευτερα ειναι πιο μικρα)

djpar
14-05-2012, 11:43
δεν εχει να λεει κατι,εχω δει ακουστικα γαματα να παιζουν χαμηλα και να τρελαινεσε

badboyfriend
15-05-2012, 01:57
http://en.wikipedia.org/wiki/Headphones#Impedance

Impedance
Headphones are available with low or high impedance measured at 1 kHz. Low-impedance headphones are in the range 75 to 150 ohms and high-impedance headphones are about 600 ohms.[4] High impedance headphones have been popular among tube amplifier aficionados,[citation needed] and in classroom or studio situations requiring many headphones connected in parallel to the same source. Low impedance headphones yield a louder sound from a standard headphone jack, and require less voltage to achieve a target sound pressure level—an important consideration for portable electronics.[4]

MajereMP44
06-06-2012, 20:57
Παιδια γνωριζει κανεις για ποιο λογο το laptop μου δουλευει τους ανεμιστηρες στο φουλ??Μιλαμε μουχει σπασει τα νευρα.CPU usage στο 13% μ λεει αποτι βλεπω, δεν εχω κατι βαρυ ανοιχτο περαν του firefox .Τι στο καλο γινεται?Υπερθερμαινεται χωρις λογο (κανα 10μηνο τον εχω στο γραφειο και δεν μου το εκανε ποτε αυτο), οταν του κανω restart για λιγο δεν ακουγεται και μετα το πιανουν παλι τα διαολια του και δωστου ο ανεμιστηρας....Μαλιστα μουχει κλεισει 2-3 φορες και μου εβγαλε μηνυμα υπερθερμανσης.Τρεχει κανα προγραμμα που δεν μπορω να το δω απο το task manager?

GedoGt
06-06-2012, 21:08
Έκλεισες τον Firefox? Συνεχίζει να το κάνει?
Μήπως κάνει κάποιο προγραματισμένο back up το laptop σου?
Μεταφέρει αρχεία μουσική ή video σε κάποιο προεγκατεστημένο πρόγραμμα (το Vaio κάνει κάτι τέτοια)?

MajereMP44
06-06-2012, 21:14
Οχι ρε γμτ.Τιποτα απο τα παραπανω.Εκλεισα και τον firefox και συνεχιζει να βραζει και να δουλευει στο φουλ ο ανεμιστηρας.Σκεφτομαι μηπως επιασε σκονη.Με τι να τον καθαρισω?Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι μετα απο restart ειναι ολα μια χαρα και ξαφνικα χωρις να κανω κατι (ουτε καν τον browser δεν ανοιγω) αρχιζει η φασαρια!Παιζει αυτο λογω σκονης?

djpar
06-06-2012, 21:30
βαλε το προγραμμα cpu temp και τσεκαρε θερμοκρασια

MajereMP44
06-06-2012, 21:36
Core 1 : 62 με 70
Core 2: 61 με 64:P
Εποεμενως γιατρε??

Dikakom
06-06-2012, 22:18
Έλα φίλε Majere, έχω λύση στο πρόβλημα σου, θέλουν καθαρισμα τα ανεμιστηράκια, οπότε με μία μικρή χειρουργική επέμβαση και καθαρισμα απο τις σκονες και τα σκουπιδάκια θα λειτουργησουν κανονικά.

Θα φτιάξει....true story ;)

MajereMP44
06-06-2012, 22:30
Αντε να δουμε ρε! Θα το κανω αυριο να ειναι μερα!Οταν λες εγχειρηση θα χασω την εγγυηση?

djpar
06-06-2012, 23:03
αν ξέρεις να ανοίγεις laptop είσαι οκ ξεσκονισε το αν όχι βρες κάποιον να το κάνει. υψηλή θερμοκρασία βρωμάει όπως βλέπω κ πάρε κ ανεμιστήρα εξωτερικό αν μπορείς

MajereMP44
06-06-2012, 23:09
Θα το ανοιξω, δεν ειναι τιποτα για εμενα αυτα, παιχνιδακι αφου δεν χανω την εγγυηση.Μα μουχει σπασει τα νευρα δεν μπορεις να φανταστεις ποσο εντονα ακουγεται.

Desmond
06-06-2012, 23:26
Majere δοκίμασε το speedfan.

MajereMP44
06-06-2012, 23:33
Θα το τσεκαρω αυτο αποψε!Σιγουρα θα τανοιξω ομως να το καθαρισω αυριο.

djpar
06-06-2012, 23:44
το speedfan είναι ίδιο με το CPU temp λοιπόν άνοιξε το κ δώσε ένα γερό ξεσκόνισμα

Desmond
07-06-2012, 02:21
Αν δεν κάνω λάθος το CPU temp παρακολουθεί ενώ το speedfan ελέγχει.
Το έχω χρησιμοποιήσει για HP laptop (συχνό πρόβλημα στα HP υπερθέμανση χωρίς λόγο και shut down) και βρήκα την υγειά μου.

djpar
07-06-2012, 09:43
μα ο λογος που το βαλαμε ειναι για να δουμε θερμοκρασια αρα βρικαμε το προβλημα

djpar
07-06-2012, 09:47
http://d24w6bsrhbeh9d.cloudfront.net/photo/4399813_700b.jpg

MajereMP44
07-06-2012, 13:39
Το καθαρισα υποτιθεται, δεν ηταν και τοοοοοοσο χαλια...Αλλα οι θερμοκρασιες συνεχιζονται.Θα παρω καμια βαση για ψυξη.Αποτι ειδα ειναι συχνο φαινομενο στα HP οπως αναφερει και ο Des παραπανω αλλα και εσυ Παρη (που κανεις και πλακα κιολας με τον πονο μου χαχα) Θα κανει δουλεια αυτη η μαλακια η βαση ή μπααααααααααα?

djpar
07-06-2012, 14:22
κοιτα σε hp που εχει και ο αδελφος οντως κανει θορυβο οταν παιζει diablo 3 αλλα στο κεντρικο ειναι μια χαρα.Βεβαια με μια βαση αλλα τι να σου πω ρε φιλε δεν ξερω αν κανει δουλεια ή οχι λογικα θελει μια βαση χυμα ανεμιστηρα και οχι τυπου πλαισιου 2 ανεμιστηρακια μικρα χωρις λογο

MajereMP44
07-06-2012, 14:37
Δλδ ποιο προτεινεις?
http://www.plaisio.gr/Laptop-and-Tablet/Laptop-Acc/Stands.htm

djpar
07-06-2012, 14:46
http://www.plaisio.gr/Laptop-and-Tablet/Laptop-Acc/Stands/Turbo-X-Notebook-Cooler-LAP270-Aluminum-Black-13-17-TX-NBC-28BK.htm

αυτο δεν κανει δουλεια

http://www.plaisio.gr/Laptop-and-Tablet/Laptop-Acc/Stands/Turbo-X-Notebook-Cooler-NC-215-NCP33.htm

αυτο θα χτυπουσα αν κ σου λεω δεν ξερω απο αυτα

ή αυτο http://www.plaisio.gr/Laptop-and-Tablet/Laptop-Acc/Stands/Turbo-X-Notebook-Cooler-ALU20-Aluminum-Black-13-17-ALU20.htm

MajereMP44
07-06-2012, 14:54
Εγινε ρε συ ευχαριστω.Αποτι βλεπω στα σχολια και τις αξιολογησεις αλλα λογια ναγαπιομαστε....Αυτος που κανει 25 ευρω μου φαιενται καλυτερος αλλα γραφουν τα παλληκαρια απο κατω οτιναναι .Αλλος το λεει καλο αλλος μαλακια, αλλος οτι του κανει το λαπτοπ παγακι,Σιγα μην του το κανει και κοκα κολα.Αντε τωρα βγαλε ακρη.

djpar
07-06-2012, 14:58
κοιτα εγω αν επαιρνα θα επαιρνα εναν που να εχει μεγαλο ανεμιστηρα χυμα οπως ο πρωτος που σου προτεινα

MajereMP44
07-06-2012, 15:04
Ναι τετοιον θα παρω και θα παω ταπογευμα οπωσδηποτε γιατι δεν μπορω να κανω τη δουλεια μου με τη μαλακια.Καιει.Ελπιζω ναπαντησει κανα παιδι εδω εντωμεταξυ που να εχει εμπειρια με τετοιες βασεις.
Η λογικη λεει οτι ΑΝ κανει δουλεια η βαση ( η οποια λεει οτι ειναι και αθορυβη, τεσπα @@) θα ηρεμησει το fan του λαπτοπ σωστα?Δλδ και θα ψυχεται και δεν θα εχω και αυτην την φασαρια, ετσι?Η θα πρεπει να φτιαξω και την ταχυτητα με το προγραμμα speedfan μετα?

djpar
07-06-2012, 15:13
αυτο με το speedfan δεν το ξερω τι να σου πω,κοιτα κανονικα πρεπει να ηρεμησει τωρα αν δεν ηρεμησει οφειλετε στο οτι τα ανεμιστηρακια στον hp ειναι για το ...ος

smarnel
07-06-2012, 19:20
majere όταν λες το καθάρισες,το άνοιξες όλο από κάτω ή μόνο ότι καπάκι έβγαινε?
δηλαδή την έξοδο του ανεμιστήρα της cpu την είδες αν έχει κανένα συμπαγές κομμάτι σκόνης που δεν αφήνει τον ζεστό αέρα να φύγει?
επίσης υπάρχει και η περίπτωση να σ'έχει αφήσει χρόνους η θερμοαγώγιμη πάστα της cpu οπότε θα χρειαστεί αν την αλλάξεις.

τα παραπάνω τα γράφω γιατί ότι βάση και να πάρεις αν ισχύει κάτι απ'αυτά δεν θα δεις διαφορά.

Desmond
07-06-2012, 19:35
Το δικό μου HP ήταν στα πρόθυρα να τηγανιστεί από το default πρόβλημα που παρουσιάζουν.Έκλεινε λόγω υπερθέρμανσης.Κατέβασα το speedfan, επέλεξα automatic fan speed και είμαι μια χαρά.Φυσικά και είναι ζεστό αλλά καμία σχέση με τα "εγκαυματα" ή τις τουρμπίνες αεροπλάνου της προηγούμενης κατάστασης.

MajereMP44
07-06-2012, 19:38
Το εκανα βιδες φιλε.Επρεπε να το λυσω ολο το λαπτοπ μεχρι να φτασω στο fan.Ποσο πιθανον ειναι να εχει εξαφανιστει η θερμοαγωγιμη?Δεν το λες και ολοκαινουριο το Σεπτεμβρη περιπου το πηρα αλλα το προσεχω και δεν τρεχω και τπτ βαρυ μωρε.Για απλη χρηση καθημερινη.Το τελυεταιο 15ημερο το παρατηρησα οτι κατι δεν παει καλα.Οποτε τι κανω??Να μην παρω βαση? Ποιος τα ξανακανει βιδες τωρα σκεφτομαι για να δω τι παιζει με την παστα...

edit: Ναι κγω Desmond στο automatic το εβαλα αλλα δεν...μαλλον ειναι ΓΤΠ τα ανεμιστηρακια αυτα.Σκεφτομαι πριν τελειωσει η εγγυηση να παω να το δωσω πισω αν δεν βρω ακρη ουτε με τη βαση

smarnel
07-06-2012, 19:47
είναι λίγο απίθανο να έχει τσακίσει η πάστα αλλά όχι αδύνατο!
ε μιας και το άνοιξες μια φορά τώρα μπορείς να το ανοίγεις συνέχεια!
αν και μάλλον παραβιάζεις την εγγύηση αν βγάλεις ολόκληρο το κάτω κομμάτι...

MajereMP44
07-06-2012, 19:53
Μα'στα...δεν το ξανανοιγω το ξεχναω, γιατι ηταν βαρετο μεχρι αηδιας:P Και ειχα ορεξη κιολας.
Τπτ, βαση και οτι γινει.Αλλιως πακετο κορδελιτσα και εξω αποδω

GedoGt
07-06-2012, 20:54
Μακριά από βάσεις Turbo X, πεταμένα λεφτά.

MajereMP44
07-06-2012, 21:42
ΣΥγχαρητηρια φιλε GedoGt μολις αγορασαμε μια χαχαχαχα που ησουνα ρε χριστιανε να μ το πεις νωριτερα LOL τεσπα.Μολις την εβαλα ...θα περιμενω να δουλεψει να δω τι θα γινει ναουμε..........

MajereMP44
07-06-2012, 22:31
Τιποτα δεν κανει οντως.LOL δεν πειραζει.Εχει πλακα παντως πατεντα Μαγκαιβερ που ΔΕΝ δουλευει.Θα το παω στο service να τελειωνω.Και μετα θα παρω αλλη μια βαση να κρυωνει την αλλη βαση που υποτιθεται θα κρυωνει το pc.Συνοψιζουμε: για να διατηρηθει η θερμοκρασια σε χαμηλα επιπεδα στα HP χρειαζεστε 2 βασεις και 3 ανεμιστηρακια.Αν ειναι καλοκαιρι καντε τα 4.Και κανα εσπρεσακι;)

AriStos13
07-06-2012, 23:06
γινετε να ρυθμισω το speedfan να δουλευει συνεχεια αλλα στο πιο χαμηλο?

ilias78
09-06-2012, 21:40
απο τη μερα που εβαλα win 7, εχω το εξης θεμα με τον ηχο. οταν ακουω μουσικη, ειτε απο αρχειο ειτε απο το youtube, ο ηχος ακουγεται με ψιλοδιακοπες, σαν να τρεμοπαιζει.
καρτα ηχου εχω μια sound blaster audigy se και ηχεια τα g51 της logitech.
εβαλα drivers στην καρτα ηχου αλλα τζιφος.
να φταιει η καρτα ή τα ηχεια? δυστηχως δεν εχω αλλα για να δοκιμασω.

smarnel
10-06-2012, 12:03
απο τη μερα που εβαλα win 7, εχω το εξης θεμα με τον ηχο. οταν ακουω μουσικη, ειτε απο αρχειο ειτε απο το youtube, ο ηχος ακουγεται με ψιλοδιακοπες, σαν να τρεμοπαιζει.
καρτα ηχου εχω μια sound blaster audigy se και ηχεια τα g51 της logitech.
εβαλα drivers στην καρτα ηχου αλλα τζιφος.
να φταιει η καρτα ή τα ηχεια? δυστηχως δεν εχω αλλα για να δοκιμασω.

99% έχεις και onboard κάρτα ήχου.δοκίμασε τα ηχεία σου με αυτήν για να σιγουρευτείς.

ilias78
10-06-2012, 20:57
ναι εχω. με αυτην παιζει κανονικα.
οταν τα δουλευω με την sound blaster ομως, γιατι ο ηχος χαλαει? drivers εχω βαλει τελευταιους και την δουλευω απενεργοποιω την μαμα.

smarnel
10-06-2012, 22:26
ναι εχω. με αυτην παιζει κανονικα.
οταν τα δουλευω με την sound blaster ομως, γιατι ο ηχος χαλαει? drivers εχω βαλει τελευταιους και την δουλευω απενεργοποιω την μαμα.

οκ,τουλάχιστον δεν φταίνε τα ηχεία σου!

όταν λες έβαλες drivers στην κάρτα ήχου εννοείς από την Creative?
μήπως δοκίμασες πριν με τους drivers από Windows Update?

ilias78
11-06-2012, 17:50
ναι. εχω δοκιμασει κ με το windows update.

smarnel
12-06-2012, 18:16
ναι. εχω δοκιμασει κ με το windows update.

παλιότερα υπήρχε μια ρύθμιση των windows στις κάρτες ήχου που είχε σχέση με το hardware acceleration.αν υπάρχει και στο δικό σου παίξε με το ποτενσιόμετρο από off έως full.
επίσης δες το output της κάρτας να γράφει 16bit 44,1 khz είναι το κλασικό CD format που είναι το πιο συμβατό.
αν δεν κάνεις τίποτα με τα παραπάνω και έχεις χρόνο και όρεξη θα πρέπει να ξηλώσεις ότι έχει σχέση με driver της κάρτας και να τα ξαναβάλεις απ'την αρχή.
όχι με απλό uninstall αλλά με κάποιο εξωτερικό uninstaller (π.χ. το Revo κάνει αυτή την δουλειά) και να δοκιμάσεις πάλι με το windows update και αν δεν παίξει,με τον driver της Creative.

για πιο εύκολα θα μπορούσες να δοκιμάσεις την κάρτα σε άλλο pc για να σιγουρέψεις ότι είναι θέμα software

ilias78
12-06-2012, 22:58
καταρχην σε ευχαριστω για το χρονο σου.

στο θεμα μας τωρα. εσβυσα τους drivers και αφησα να τους περασει το windows update. τζιφος. το θεμα ειναι πως μεασα απο το add remove programs, δεν τους βρισκω για να τους αφαιρεσω και να δοκιμασω αυτους της creative.

επισης, το κεντρικο ηχειο δεν παιζει, ουτε τα 2 πισω. τα εχω με τη μαμα καρτα, παρολο που ειναι 7.1

edit. κατεβασα drivers κ παιζουν

smarnel
13-06-2012, 00:53
καταρχην σε ευχαριστω για το χρονο σου.

στο θεμα μας τωρα. εσβυσα τους drivers και αφησα να τους περασει το windows update. τζιφος. το θεμα ειναι πως μεασα απο το add remove programs, δεν τους βρισκω για να τους αφαιρεσω και να δοκιμασω αυτους της creative.

επισης, το κεντρικο ηχειο δεν παιζει, ουτε τα 2 πισω. τα εχω με τη μαμα καρτα, παρολο που ειναι 7.1

edit. κατεβασα drivers κ παιζουν

παίζουν σωστά με την audigy χωρίς προβλήματα στον ήχο?

ilias78
13-06-2012, 19:42
οχι. κανει διακοπες ακομα. μαλον θα τα αφησω με τη μαμα καρτα.
+ρεπ για το χρονο σου.

smarnel
13-06-2012, 22:07
οχι. κανει διακοπες ακομα. μαλον θα τα αφησω με τη μαμα καρτα.
+ρεπ για το χρονο σου.

no problem!
αλλά όπως είπα η καλύτερη λύση είναι να βάλεις την κάρτα σε άλλο pc με Microsoft drivers και αν δεν παίζει να βάλεις Creative drivers για να σιγουρευτείς.ας έχει και XP δεν σε πειράζει.

thanks for rep! :a055:

ilias78
17-06-2012, 23:51
συνδεσε ο αδερφος μου τον υπολογιστη του σε μια 32" lg. η συνδεση εγινε μεσω hdmi. η αναλυση που εχει βαλει ειναι η μεγιστη (1920 x 1080). παρολα αυτα ομως, η εικονα απο το Pc δεν καλυπτει ολη την οθονη, παρα ενα μερος της.
η αναλυση της τηλεορασης ειναι 1920*1080 και της καρτα για συνδεση με hdmi ειναι 1920*1200 (ATI hd5450)

Leon_DiZ
18-06-2012, 00:41
συνδεσε ο αδερφος μου τον υπολογιστη του σε μια 32" lg. η συνδεση εγινε μεσω hdmi. η αναλυση που εχει βαλει ειναι η μεγιστη (1920 x 1080). παρολα αυτα ομως, η εικονα απο το Pc δεν καλυπτει ολη την οθονη, παρα ενα μερος της.
η αναλυση της τηλεορασης ειναι 1920*1080 και της καρτα για συνδεση με hdmi ειναι 1920*1200 (ATI hd5450)

περιμενε, εχεις βαλει να στελνει 1920x1080 ή 1920x1200?? αν εχεις κανει το δευτερο αλλαξε το και βαλ'το να τρεχει σε 1080. η αναλυση 1200 ειναι για pc monitors και οχι για τηλεορασεις. το aspect ratio ειναι 16:10 αντι για 16:9 που ειναι οι τηλεορασεις (ειναι πιο 'τετραφωνη' η εικονα σε σχεση με το 16:9).

F1_STK
18-06-2012, 02:52
Εχω ενα πολυ παλιο PC, συνδεδεμενο μεσω USB στο router, απο το οποιο συχνα ομως χανεται η συνδεση, αλλα εξακολουθω να ειμαι στο Internet (το laptop παραμενει συνδεδεμενο ενσυρματα). Συγκεκριμενα, τις τελευταιες μερες ενω κατεβαζω απο torrent και ενω το εχω να κατεβαζει με ανωτερη ταχυτητα 300, γιατι πιο πανω πεφτει η συνδεση, καθε 3% περιπου μηδενιζεται η ταχυτητα, δειγμα του οτι χανει επαφη με το router αλλα μετα απο καθε βγαλσιμο-βαλσιμο του usb απο το router συνδεεται και παλι κανονικα σχεδον αμεσως. Γνωριζει κανεις μηπως πιο ειναι το προβλημα?

Leon_DiZ
18-06-2012, 02:54
Εχω ενα πολυ παλιο PC, συνδεδεμενο μεσω USB στο router, απο το οποιο συχνα ομως χανεται η συνδεση, αλλα εξακολουθω να ειμαι στο Internet (το laptop παραμενει συνδεδεμενο ενσυρματα). Συγκεκριμενα, τις τελευταιες μερες ενω κατεβαζω απο torrent και ενω το εχω να κατεβαζει με ανωτερη ταχυτητα 300, γιατι πιο πανω πεφτει η συνδεση, καθε 3% περιπου μηδενιζεται η ταχυτητα, δειγμα του οτι χανει επαφη με το router αλλα μετα απο καθε βγαλσιμο-βαλσιμο του usb απο το router συνδεεται και παλι κανονικα σχεδον αμεσως. Γνωριζει κανεις μηπως πιο ειναι το προβλημα?

εχεις δοκιμασει με αλλο USB?

F1_STK
18-06-2012, 05:44
εχεις δοκιμασει με αλλο USB?

Θυρα εννοεις? ή καλωδιο? γενικα εχει θεμα υπερφορτωσης στις θυρες ο υπολογιστης και χρησιμοποιω μεχρι τρεις το πολυ ταυτοχρονα.

Leon_DiZ
18-06-2012, 05:46
Θυρα εννοεις? ή καλωδιο? γενικα εχει θεμα υπερφορτωσης στις θυρες ο υπολογιστης και χρησιμοποιω μεχρι τρεις το πολυ ταυτοχρονα.

θυρα και αν σου παρουσιαζει και εκει προβλημα και καλωδιο.

btw, θα σου ελεγα να αρχισεις να κοιτας για κανα καινουργιο μηχανημα

F1_STK
18-06-2012, 05:51
Αυτο εχω σκοπο να κανω με το καλο.. σε ευχαριστω πολυ παντως..
Επιασε φιλε. Να ΄σαι καλα!

smarnel
18-06-2012, 11:51
Εχω ενα πολυ παλιο PC, συνδεδεμενο μεσω USB στο router, απο το οποιο συχνα ομως χανεται η συνδεση, αλλα εξακολουθω να ειμαι στο Internet (το laptop παραμενει συνδεδεμενο ενσυρματα). Συγκεκριμενα, τις τελευταιες μερες ενω κατεβαζω απο torrent και ενω το εχω να κατεβαζει με ανωτερη ταχυτητα 300, γιατι πιο πανω πεφτει η συνδεση, καθε 3% περιπου μηδενιζεται η ταχυτητα, δειγμα του οτι χανει επαφη με το router αλλα μετα απο καθε βγαλσιμο-βαλσιμο του usb απο το router συνδεεται και παλι κανονικα σχεδον αμεσως. Γνωριζει κανεις μηπως πιο ειναι το προβλημα?

αν κατεβάζεις ένα μόνο αρχείο παθαίνει το ίδιο πράγμα?
όχι από torrent αλλά από οποιοδήποτε site,π.χ. ένα dvd linux ή κάτι αντίστοιχο μεγαλου μεγέθους (κάποια GB).
επίσης,έχεις συνδέσει pc's στο router και ενσύρματα και με usb ταυτόχρονα?

F1_STK
18-06-2012, 19:41
Ναι αρκετες φορες ειναι και το pc και το laptop, το εχω παρατηρησει κυριως με torrent, αν και μερικες φορες χανεται η συνδεση με το router χωρις να κατεβαζω κατι. Δοκιμασα χτες και αλλαξα θυρα USB και πηγαινε κανονικα, σημερα ομως παλι με πεταξε 3 φορες απο την ιδια θυρα ενω κατεβαζω torrent και τωρα το αλλαξα απο τη μια στην αλλη και δουλευει καλυτερα. Αν ειχε προβλημα το καλωδιο δε θα ηταν πιο μονιμο? Νομιζω οτι παιζει θεμαμε υπερφορτωση στις θυρες USB γιατι παντα ειχε τετοιο θεμα.

ilias78
18-06-2012, 19:50
περιμενε, εχεις βαλει να στελνει 1920x1080 ή 1920x1200?? αν εχεις κανει το δευτερο αλλαξε το και βαλ'το να τρεχει σε 1080. η αναλυση 1200 ειναι για pc monitors και οχι για τηλεορασεις. το aspect ratio ειναι 16:10 αντι για 16:9 που ειναι οι τηλεορασεις (ειναι πιο 'τετραφωνη' η εικονα σε σχεση με το 16:9).

1920*1080 το εχω. αλλα μου αφηνει ενα τετεαγωνο πλαισιο.

Leon_DiZ
18-06-2012, 23:15
1920*1080 το εχω. αλλα μου αφηνει ενα τετεαγωνο πλαισιο.

μηπως εχεις βαλει το aspect ratio της tv να ειναι 4:3 αντι για 16:9; δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο. αν εχεις βαλει το pc να τρεχει σε αναλυση 1080p δεν επρεπε να υπηρχε καποιο προβλημα.

ilias78
18-06-2012, 23:21
πρεπει μεσα απο τις ρυθμισεις της καρτας, να πειραξω το overscan.
βαζω εδω τον οδηγο που βρηκα μηπως κ το χρειαστει και καποιος αλλος.

http://www.justin.my/2011/12/cannot-display-full-screen-using-ati-amd-radeon/

smarnel
19-06-2012, 01:32
Ναι αρκετες φορες ειναι και το pc και το laptop, το εχω παρατηρησει κυριως με torrent, αν και μερικες φορες χανεται η συνδεση με το router χωρις να κατεβαζω κατι. Δοκιμασα χτες και αλλαξα θυρα USB και πηγαινε κανονικα, σημερα ομως παλι με πεταξε 3 φορες απο την ιδια θυρα ενω κατεβαζω torrent και τωρα το αλλαξα απο τη μια στην αλλη και δουλευει καλυτερα. Αν ειχε προβλημα το καλωδιο δε θα ηταν πιο μονιμο? Νομιζω οτι παιζει θεμαμε υπερφορτωση στις θυρες USB γιατι παντα ειχε τετοιο θεμα.

μαν απ'όσο γνωρίζω δεν συνδέεις ταυτόχρονα usb και ethernet στο router.
μπορεί να κάνω και λάθος.
δεν μου απάντησες στο πρώτο ερώτημα,αν κατεβάσεις ένα αρχείο 3-4 GB εκτός torrent σου κόβει πάλι την σύνδεση?

Lefteris_X
19-06-2012, 12:40
ilias78, το overscan είναι μια ΑΡΧΑΙΑ τεχνική που μας έχει μείνει......απο την εποχή του 1940-1950, όταν άρχισε να εκπέμπεται τηλεοπτικό σήμα.

τότε, αλλά και μέχρι σήμερα ΑΚΟΜΑ, στους τηλεοπτικούς σταθμούς προβάλλονται σε μερικές εκπομπές (πχ αθλητικοί αγώνες, μουσικές εκπομπές, live παρουσιάσεις).............στο πάνω και κάτω μέρος της οθόνης, πληροφορίες για τον παρουσιαστή όπως τα ονόματα των παιχτών, σκορ, ειδικές πληροφορίες για τον συνεντευξιαζόμενο κλπ.

αυτές οι πληροφορίες προβάλλονται στον "έξτρα" χώρο που "παράγεται" απο το overscan......................αλλά στον τηλεθεατή στο σπίτι του, ΔΕΝ προβάλλεται γιατί ΟΛΕΣ οι τηλεοράσεις (απο το 1950 και μετά) έχουν το overscan ενεργοποιημένο, ώστε να ΜΗΝ φανούν οι έξτρα πληροφορίες, που έτσι κι αλλιώς ΔΕΝ απευθύνονται στον τηλεθεατή.

Έτσι, παρόλο που έχουμε φτάσει στο 2012, οι τηλεοράσεις (και αντίστοιχα κάρτε γραφικών) κατασκευάζονται ακόμα με overscan.

Το ΠΡΩΤΟ λοιπόν, που πρέπει να κάνουμε, ΚΑΙ στην κάρτα γραφικών ΚΑΙ στην τηλεόρασή μας, είναι να απενεργοποιήσουμε το overscan, ώστε να λάβουμε το 100% της επιφάνειας της οθόνης. (δυστυχώς όμως, αρκετές τηλεοράσεις ΔΕΝ διαθέτουν ρύθμιση για αφαίρεση του overscan. Ευτυχώς που μερικές την έχουν, όπως πχ η δική μου Sony Bravia X3500, που και για αυτό τον λόγο ανάμεσα σε άλλους, την αγόρασα)


αυτά τα ολίγα. :P

Giannis7
23-07-2012, 14:52
Λοιπόν...

Έχω Windows 7 32 bit και 4 gb ram. Θέλω να βάλω άλλα 4 gb ram κι έχω κάποιες ερωτήσεις.

1) Είναι καλύτερο να πάρω 1 stick (4gb) ή 2 sticks (2gb) και να τα βάλω να δουλεύουν σε dual channel ?
2) Μπορώ με τα W7 32 bit να έχω ~8 gb ram ή πρέπει να βάλω άλλη έκδοση ?
3) Πρέπει να προσέξω κάτι στην αγορά των ram ?

djpar
23-07-2012, 16:01
εχεις 4gb σε ενα στικ αν ναι τοτε παιρνεις αλλο ενα 4αρι αν οχι τοτε πας για 2 δυαρια νομιζω κιολας

Leon_DiZ
23-07-2012, 16:05
Λοιπόν...

Έχω Windows 7 32 bit και 4 gb ram. Θέλω να βάλω άλλα 4 gb ram κι έχω κάποιες ερωτήσεις.

1) Είναι καλύτερο να πάρω 1 stick (4gb) ή 2 sticks (2gb) και να τα βάλω να δουλεύουν σε dual channel ?
2) Μπορώ με τα W7 32 bit να έχω ~8 gb ram ή πρέπει να βάλω άλλη έκδοση ?
3) Πρέπει να προσέξω κάτι στην αγορά των ram ?

2) τα 32 bit θεωρητικα βλεπουν μεχρι 3,74 (η καπου εκει το θυμαμαι). για να βαλεις απο 4 και πανω θες 64 bit. θα σου προτινα να περιμενεις λιγο να βαλεις τα Windows 8 (αν μιλαμε για αυθεντικα)

στα αλλα δεν απανταω γτ δν ειμαι σιγουρος :)

Giannis7
23-07-2012, 16:18
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Έχω να διαλέξω όποιο λογισμικό θέλω (ένα όμως) δωρεάν από την MS επειδή είμαι φοιτητής. Δεν ξέρω ακόμα όμως αν θα βάλω τα Windows 8, γιατί η ακολουθία των λογισμικών της MS είναι πατάτα - καλό - πατάτα - καλό κοκ και με ανησυχεί το γεγονός ότι τα Windows 7 είναι καλά.

ilias78
23-07-2012, 20:44
εγω στη θεση σου δεν θα εβαζα ακομα τα 8αρια (κατσε να κυκλοφορησουν πρωτα). αστα να τα δουλεψει ο κοσμος, να δει-βρει bugs και γενικα προβληματα, να δεις τι λυνετε κ τι οχι και μετα αποφασιζεις.

θεωρω πως το 1 4αρι θα ειναι καλυτερο απο 2 2αρια. δεν ξερω το λογο αλλα μου ακουγεται καλυτερα.
τι να προσεξεις. σιγουρα τα Hz. δες μεχρι ποσο δεχετε η μιτρικη σου και παρε το μεγιστο που μπορεις. επισης, καλο ειναι να προσεξεις και το timing (χρονισμους). δες εδω για περισσοτερα

http://www.adslgr.com/forum/threads/151791-%CE%A7%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%C F%82-%28timings%29-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%BC%CE%BD%CE%AE%CE%BC%CE%B7-RAM

http://www.hardwaresecrets.com/article/26/

Lefteris_X
23-07-2012, 21:28
βρε ilias78, με έκανες και δάκρυσα να σαι καλά (προς Θεού, δεν το λέω για χλευασμό, απεναντίας, με ευχάριστη διάθεση, καθώς ειλικρινά γέλασα, όχι κοροδευτικά το ξαναλέω)

απο την μια προτείνεις να βάλει ένα στικ μνήμης, αλλά απο την άλλη λες "δεν ξέρω τον λόγο αλλά μου ακούγεται καλύτερα". Τι εστί "μου ακούγεται" στην τεχνολογία; Το θρόϊσμα του αέρα ενδιάμεσα στα τσιπ; :D (προσπαθώ να σε κάνω να γελάσεις, όπως άθελά σου με έκανες κ εμένα να γελάσω, αν δεν τα κατάφερα, σόρρυ, πάμε παρακάτω).

Και στα λινκ που παραθέτει ο illias78 το λέει, θα το επαναλάβω για πιο συνοπτικά.

Giannis, ούτε για αστείο ΜΗΝ κάνεις και βάλεις στο μηχάνημά σου μνήμη που ΔΕΝ είναι σε ζευγάρια.

δηλαδή θέλεις να έχεις συνολικά 8GB RAM; τότε θα πρέπει να την έχεις σε διάταξη 2-2-2-2 GB (τέσσερα 2άρια) ή 4-4 GB (δύο 4άρια). Ο λόγος είναι (με απλά λόγια) η αύξηση των επιδόσεων, λόγω λειτουργίας dual channel, που ενεργοποιείται ΜΟΝΟ απο την ύπαρξη ζευγαριού / ιών σε στικ μνήμης. Χωρίς ίδιας χωρητικότητας ζευγάρια (και μόνο ίδιας), τότε οι επιδόσεις πέφτουν.

Η λειτουργία dual channel, υπάρχει περί τα 6 χρόνια σε μαζικό επίπεδο (δλδ έχει και η πιο απλή motherboard ή μητρική πλακέτα αλλιώς), ενώ τον τελευταίο χρόνο οι μητρικές για PC υποστηρίζουν και quad channel (για τέσσερα ίδια τσιπ μνήμης).

δεν χρειάζεται να πω τίποτα περαιτέρω για τους εσωτερικούς χρονισμούς (timings) που είναι πολύ σημαντικοί, εξηγούνται όλα μια χαρά στα λινκ του ilias78.

Giannis, με τα τελευταία ποστ, είσαι 100% καλυμμένος, προχώρα ακάθεκτος στην αναβάθμιση. (και ναι, απαιτούνται τα 64-bit Windows ώστε αναγνωρισθούν τα 8GB RAM)

Giannis7
02-08-2012, 16:10
Σήμερα πήγα και τις πήρα και τελικά έτσι της έβαλα, 2-2-2-2.

Ευχαριστώ πολύ.

Lefteris_X
02-08-2012, 17:44
ναι 'σαι καλά! Καλορίζικη η 8GB συνολική Μνήμη Τυχαίας Προσπέλασης (RAM - Random Access Memory) :P

ilias78
02-08-2012, 20:11
βρε ilias78, με έκανες και δάκρυσα να σαι καλά (προς Θεού, δεν το λέω για χλευασμό, απεναντίας, με ευχάριστη διάθεση, καθώς ειλικρινά γέλασα, όχι κοροδευτικά το ξαναλέω)

:muhaha::muhaha::muhaha::muhaha::muhaha::muhaha::m uhaha::muhaha:

Dragonpaul
02-08-2012, 20:53
Λοιπον... Συμβαινει κατι πολυ περιεργο.
Πηγα να ακουσω μουσικη μεσω του Airport express και δεν ακουγοταν τιποτα απο το Home Cinema. Η συσκευη ειναι κανονικα συνδεδεμενη στο δικτυο. Παω να δοκιμασω αν ακουγεται απο το PS3, που επισης ακουω τον ηχο απο το Home Cinema, και παλι τιποτα. Ελεγχω τα καλωδια, ολα καλα. Συνδεδεμενα σωστα και ακεραια. Ελεγχω με το tester του Home Cinema τα ηχεια, δουλευουν ολα κανονικοτατα.
Εχει κανεις ιδεα τι μπορει να συμβαινει;;;;

ilias78
02-08-2012, 21:16
update περνει?

Dragonpaul
02-08-2012, 21:30
Δεν έχει να κάνει με αυτο Ηλία. Είναι περίεργο που ξαφνικά το πρόβλημα εμφανίστηκε σε δυο συσκευές. Στο AirPlay και στο PS3...

Lefteris_X
03-08-2012, 02:21
βγάλε το ηχοσύστημα εντελώς από την παροχή ρεύματος.

αφού το βγάλεις πάτα το κουμπί on/off ή όποιο αντίστοιχο έχει για την ενε/απενε-ργοποίηση του μηχανήματος - παραμένοντας ΕΚΤΟΣ πρίζας ρεύματος (με το 2ο βήμα, είμαστε 100% σίγουροι ότι δεν έχει μείνει ηλεκτρισμός).

μετά βάζεις στην πρίζα ρεύματος και ανάβεις το ηχοσύστημα και τσεκάρεις.

αν και πάλι τίποτα, και δεχόμενος πάντα ότι έλεγξες τα πάντα / όλα καλώδια και συνδέσεις...........τότε σηκώνω τα χέρια ψηλά, εξ αποστάσεως δεν μπορώ να "διαγνώσω" :P

σορρυ :(

Dragonpaul
03-08-2012, 02:37
Θα το δοκιμάσω Λευτέρη! Ευχαριστώ, όπως και να 'χει.
Φοβάμαι, όμως, ότι πρέπει να έχει καει/χαλάσει ο,τι είναι "υπεύθυνο" για την αναπαραγωγή του ήχου απο εξωτερικές πηγές. Γιατί το ράδιο λειτουργεί κανονικά...

Dragonpaul
03-08-2012, 02:48
Λευτέρη, σε ευχαριστώ ΠΆΡΑ ΠΟΛΥ!!!!!!!!! Ήταν κάτι τόσο απλό και ίσως με γλίτωσες απο ΜΕΓΑΛΗ φασαρία. Σκεφτόμουν να το βγάλω μέσα απο αυτόν τον κυκεωνα καλωδίων και συσκευών και να το πάω σε κάποιο τεχνικό. Τώρα δουλεύει κανονικότατα.
Σου χρωστω rep.

Δεν έκανα edit στο παραπάνω. Έκανα ξεχωριστό ποστ για να βεβαιωθω ότι θα το δεις.

Lefteris_X
03-08-2012, 10:49
χαίρομαι ιδιαιτέρως καθώς δεν είναι εποχές για έξοδα σε τεχνικά προβλήματα!

να 'σαι καλά βρε φίλε και πάλι χαίρομαι ξαναλέω, που την γλύτωσες!

nikon
03-08-2012, 11:04
Aυτό με το ρεύμα είναι η λύση για το "νέκρωμα" των συσκευών μου έχει τύχει με 2 τηλεοράσεις και 1 hi-fi αλλά την 1η φορά και εγώ τηλέφωνο το service είχα πάρει για να έρθουν να την δουν αλλά το πρώτο που μου είπαν ήταν βγάλε την πρίζα για μερικά λεπτά και ξαναπάρε αν συνεχίζει......δεν τους ξαναπήρα.

Lefteris_X
03-08-2012, 11:33
residual current λέγεται και κάνει πολλές φορές δύσκολη την ζωή των ανθρώπων.

αν τα high tech προϊόντα όμως ήταν πανάκριβα όπως στα 70s - 80s, τότε δεν θα είχαμε κανένα πρόβλημα (σχεδόν τουλάχιστον).

όμως η παροχή τρελών χαρακτηριστικών σε συνδυασμό με τις χαμηλές τιμές (συγκρινόμενες με αυτές των δεκαετιών που προανέφερα).......επιφέρει χαμηλότερη ποιότητα συσκευών.

και όχι μόνο στα τεχνολογικά προϊόντα.......πχ. και τα αυτοκίνητα πλέον είναι σχεδιασμένα να βγάζουν πολλά προβλήματα στα 5 χρόνια - τότε δηλαδή που τελειώνει η χρηματοδότηση (δάνειο - leasing), ώστε να σε κάνουν να το πουλήσεις / ανταλλάξεις με ένα καινούριο = και πάλι "δεμένος" πελάτης της Τράπεζας, με νέο δάνειο / leasing.

ας είναι καλά η μετά 1994 εποχή (παγκοσμιοποίηση - άνοιγμα αγορών).


ΥΓ: Η Amiga, τα περιφερειακά της (όλα), ακόμα και το τροφοδοτικό της (άνευ ανεμιστήρων, εντελώς αθόρυβο)......μετά από 25 χρόνια όλα δουλεύουν αψεγάδιαστα. Αν βρείτε το 2037 κάποιον Core i7 να δουλεύει μια χαρά (σκληροί, κάρτες, μνήμες, όλα)........σφυρίχτε μου κλέφτικα.

djpar
03-08-2012, 11:37
δειτε το ντοκιμαντερ η συνωμοσια της λαμπας,θα καταλαβετε γιατι ολα χαλανε,εδω σε εκτυπωτες βαζουνε τσιπ να μετρανε τα φυλλα και μετα απο καποιο αριθμο να χαλανε!

Lefteris_X
03-08-2012, 12:19
αυτό υπάρχει από το 1995, όταν και έκαναν την "έκρηξή" τους, οι "φθηνοί" laser εκτυπωτές. Ακολούθησαν οι inkjet, όταν μετετράπησαν σε πολυμηχανήματα (scanner/printer/photocopier/fax).........και τέλος, έτσι πλέον είναι ΟΛΟΙ οι σκληροί δίσκοι (εκτός όσων έχουν 5ετή εγγύηση = πανάκριβοι).

συμφωνώ δηλαδή djpar και επαυξάνω.

Θυμάμαι λίγο πριν την παγκοσμιοποίηση, γύρω στο 1992-93, που πρώτη η HP και πολύ γρήγορα ακολούθησε η EPSON, άρχισαν να βγάζουν νέους εκτυπωτές κάθε 2 μήνες, ενώ μέχρι εκείνη την στιγμή και για όλα τα προηγούμενα χρόνια (δεκαετίες), οι εταιρείες ΖΗΤΗΜΑ να έβγαζαν 5 μοντέλα τον χρόνο (και αυτά σε διαφορετικές κατηγορίες).........και κάπου εκεί (1994) ανακάλυψαν τον μλκα-πελάτη...μλκα-χρήστη κ.ο.κ. (και φυσικά τα Win95 "βοήθησαν" το όλο θέμα να εκραγεί, φουσκώνοντας τις τσέπες των εταιρειών, μειώνοντας τις δικές μας και ταυτόχρονα, κάνοντας βήματα προς τα πίσω στην πιστότητα / ποιότητα των συσκευών, πάσης φύσεως.)

djpar
03-08-2012, 12:30
ναι αλλα πλεον με ενα βιντεακι youtube και γενικα με οδηγο στο ιντερνετ...τερμα αυτες οι βλακειες βεβαια αυτο δεν εχει σχεση με το ps3 μιας και τσιπακι τετοιο δεν παιζει το ps3 πεθαινει λογο κατασκευης.

Τρελο παραδειγμα,εκτυπωτης HP ξαφνικα τον ανοιγω και βγαζα αλλα νταλλων και βλεπω πως ενω του ειχα βαλει γεματο μελανι αυτο χωρις να ξερω πως το εβγαλε ολο και το εχυσε εκει σε ενα σφουγγαρι που εχουν για τα μελανια αν σταξουν ξανα πηρα μελανι παλι το ιδιο λεω ελεος το παρατησα και πλεον δουλευω ενα fax που και αυτο αρνητε να δουλεψει με splitter παρα μονο μονο του στην μπριζα ετσι καθε φορα που θα θελω να στειλω φαξ κλεινω το μοντεμ+τηλεφωνο... και η πλακα ειναι οτι λεει οτι στελνει το φαξ αλλα το στελνει μισο κτλ και δεν στο λεει κιολας.

Lefteris_X
03-08-2012, 12:59
technology circa 2012

αν αυτό γινόταν το 1982, που και τότε στο εξωτερικό είχαν IBM PC / XT / AT, με εκτυπωτ -ές και παράλληλα φάξ κ θύρα δικτύωσης (εσωτερικό αλλά και εξωτερικό δίκτυο Token Ring - SANA κλπ)......τρύπα μου την μύτη...


ΥΓ: Να 'σαι καλά Πάρη, άθελά σου με την μανούρα που έζησες με εκτυπωτή / φαξ, με έκανες να την φανταστώ και πέθανα στα γέλια :D:D:D

Dragonpaul
03-08-2012, 16:03
Παντως, αυτο το Home Cinema το εχω κι εγω δεν ξερω ποσα χρονια. Καμια δεκαρια σιγουρα. Συγκεκριμενα ειναι αυτο (http://www.comparestoreprices.co.uk/dvd-home-cinema-systems/sony-dav-s550.asp). Παμπαλαιο... LOL!!!!! Αλλα τη δουλεια του την κανει μια χαρα. Δε βλεπω, φυσικα, DVD εκει περα (πουθενα δε βλεπω για την ακριβεια...), αλλα για να ακουω πολυκαναλο ηχο απο το PS3, μια χαρα ειναι!!!!!!
Η χαζομαρα μου ηταν οτι δεν εφαρμοσα το γνωστο "βγες και ξαναμπες". Χα χα...

Desmond
03-08-2012, 16:38
residual current λέγεται και κάνει πολλές φορές δύσκολη την ζωή των ανθρώπων.

αν τα high tech προϊόντα όμως ήταν πανάκριβα όπως στα 70s - 80s, τότε δεν θα είχαμε κανένα πρόβλημα (σχεδόν τουλάχιστον).

όμως η παροχή τρελών χαρακτηριστικών σε συνδυασμό με τις χαμηλές τιμές (συγκρινόμενες με αυτές των δεκαετιών που προανέφερα).......επιφέρει χαμηλότερη ποιότητα συσκευών.

και όχι μόνο στα τεχνολογικά προϊόντα.......πχ. και τα αυτοκίνητα πλέον είναι σχεδιασμένα να βγάζουν πολλά προβλήματα στα 5 χρόνια - τότε δηλαδή που τελειώνει η χρηματοδότηση (δάνειο - leasing), ώστε να σε κάνουν να το πουλήσεις / ανταλλάξεις με ένα καινούριο = και πάλι "δεμένος" πελάτης της Τράπεζας, με νέο δάνειο / leasing.

ας είναι καλά η μετά 1994 εποχή (παγκοσμιοποίηση - άνοιγμα αγορών).


ΥΓ: Η Amiga, τα περιφερειακά της (όλα), ακόμα και το τροφοδοτικό της (άνευ ανεμιστήρων, εντελώς αθόρυβο)......μετά από 25 χρόνια όλα δουλεύουν αψεγάδιαστα. Αν βρείτε το 2037 κάποιον Core i7 να δουλεύει μια χαρά (σκληροί, κάρτες, μνήμες, όλα)........σφυρίχτε μου κλέφτικα.
Για την ιστορία, το "planned obsolescence" ως όρος υφίσταται τουλάχιστον από το 1932.
Το ντοκυμεντέρ που προτείνει ο djpar είναι αρκετά διαφωτιστικό επί του θέματος.

δειτε το ντοκιμαντερ η συνωμοσια της λαμπας,θα καταλαβετε γιατι ολα χαλανε,εδω σε εκτυπωτες βαζουνε τσιπ να μετρανε τα φυλλα και μετα απο καποιο αριθμο να χαλανε!

Lefteris_X
03-08-2012, 16:47
thanks για τη ιστορική πληροφόρηση, αν και εξω από το αντικείμενό μου, θα την μελετήσω, γιατί συνδέεται κάπως κ' με τα δικά μου μέρη

hakoo
24-08-2012, 04:44
A quicky για οποιον μπορει να βοηθησει. Το desktop μου απο χθες δεν αναγνωριζει καθολου το dvd, ενω ανοιγοκλεινει δεν το αναγνωριζει σαν hardware ο υπολογιστης, σαν να μην υπαρχει (windows 7).
Παω στην διαχειριση συσκευων να δω τι παιζει με τα drivers και αντικριζω την παρακατω φρικη

http://farm9.staticflickr.com/8446/7847826260_79f3e62db9_b.jpg (http://www.flickr.com/photos/80741968@N05/7847826260/in/photostream/)




Και σε καθε κλικ πανω στην κιτρινισμενη συσκευη σε ολα το ιδιο


Το πρόγραμμα οδήγησης αυτής της συσκευής ίσως να έχει καταστραφεί ή μπορεί να εξαντλείται η μνήμη ή οι άλλοι πόροι του συστήματος. (Κωδικός 3)
What the hell?
Aν εξαιρεσω το dvd ο υπολογιστης φαινεται να λειτουργει κανονικα, δεν βλεπω καποια διαφορα. Αν εχει κανεις καμια ιδεα I would appreciate it.
Μισω τους υπολογιστες και τις κουλαμαρες τους.

djpar
24-08-2012, 08:28
αν έκανες επαναφορά συστήματος σε προηγούμενη μέρα πριν χαλάσει το DVD;

Slay
24-08-2012, 08:59
δειχνει σαν να εχει διαλυθει εντελως το HAL , οντως δοκιμασε μια επαναφορα σε προηγουμενη ημερομηνια που ξερεις σιγουρα οτι δεν ειχες προβλημα, εαν εξακολουθησει το προβλημα τοτε μαλλον μεγεια το motherboard.

Dragonpaul
24-08-2012, 09:31
Επίσης, υπάρχει πάντα η λύση...χμ...ενός...Apple. :P :P

Lefteris_X
24-08-2012, 10:47
αν και δεν είναι σίγουρο ότι θα σε βοηθήσει,

με πάσα επιφύλαξη, δοκίμασε να ξαναπεράσεις τους drivers για την motherboard (αν, μπορείς κιόλας να εντοπίσεις τους drivers, αν υπάρχουν βέβαια, ειδικά για το Intel chipset, ακόμα καλύτερα).

μπας και ξεκολλήσει το Northbridge, γιατί αυτό δείχνει να έχει κολλήσει...τώρα είναι θέμα μόνο hardware? software (χέστηκε κάτι στην επικοινωνία Nortbridge - Windows)?? μήπως είναι συνδυασμός και των δύο; προς το παρόν είναι δύσκολο να το γνωρίζουμε.

το Northbridge ή αλλιώς "η Βόρεια Γέφυρα" είναι το τσιπάκι, που παλαιότερα ήταν ξεχωριστό ενώ πλέον είναι ενσωματωμένο συνήθως μέσα στον επεξεργαστή ή στο chipset της motherboard, το οποίο έχει αναλάβει (ανάμεσα σε άλλα), να "μιλάει" στις εξωτερικές συσκευές και να συντονίζει την επικοινωνία μεταξύ τους αλλά και με όλο το υπόλοιπο σύστημα (cpu, κάρτες γραφικών, ήχου κλπ). Αν αυτό "κλάσει" που λέμε τότε πας για νέα motherboard, όπως σωστά επεσήμανε και ο Slay.

καλά κρασιά.

Δοκίμασε αυτό που σου λέω στην αρχή....μπας και.


(χμμμμμμμ.........κάτι που μου ήρθε στο μυαλό, να τσεκάρεις πριν ξαναβάλεις τους drivers: κάνε δεξί κλικ πάνω στο όνομα του Intel H55 chipset, μέσα στον device manager εννοείται, και το παράθυρο που θα σου ανοίξει, βρες την επιλογή "roll back drivers".........κάνε restart και δες τι παίζει...........αν δεν δεις προκοπή, τότε ξαναπέρνα drivers........αν δεν δεις και τότε...........προσωπικά θα έκανα format-άρεν, όλα από την αρχή σωστά και μεθοδικά, και αν ΑΚΟΜΑ και τότε τζίφος........ε, σκατά θα το έπαιρνα απόφαση ότι είμαι για νέα motherboard).

hakoo
24-08-2012, 13:03
αν έκανες επαναφορά συστήματος σε προηγούμενη μέρα πριν χαλάσει το DVD;


δειχνει σαν να εχει διαλυθει εντελως το HAL , οντως δοκιμασε μια επαναφορα σε προηγουμενη ημερομηνια που ξερεις σιγουρα οτι δεν ειχες προβλημα, εαν εξακολουθησει το προβλημα τοτε μαλλον μεγεια το motherboard.

Eκανα επαναφορα αλλα δυστυχως τζιφος...


Επίσης, υπάρχει πάντα η λύση...χμ...ενός...Apple. :P :P

You gotta be trolling me :pound:


αν και δεν είναι σίγουρο ότι θα σε βοηθήσει,

με πάσα επιφύλαξη, δοκίμασε να ξαναπεράσεις τους drivers για την motherboard (αν, μπορείς κιόλας να εντοπίσεις τους drivers, αν υπάρχουν βέβαια, ειδικά για το Intel chipset, ακόμα καλύτερα).

μπας και ξεκολλήσει το Northbridge, γιατί αυτό δείχνει να έχει κολλήσει...τώρα είναι θέμα μόνο hardware? software (χέστηκε κάτι στην επικοινωνία Nortbridge - Windows)?? μήπως είναι συνδυασμός και των δύο; προς το παρόν είναι δύσκολο να το γνωρίζουμε.

το Northbridge ή αλλιώς "η Βόρεια Γέφυρα" είναι το τσιπάκι, που παλαιότερα ήταν ξεχωριστό ενώ πλέον είναι ενσωματωμένο συνήθως μέσα στον επεξεργαστή ή στο chipset της motherboard, το οποίο έχει αναλάβει (ανάμεσα σε άλλα), να "μιλάει" στις εξωτερικές συσκευές και να συντονίζει την επικοινωνία μεταξύ τους αλλά και με όλο το υπόλοιπο σύστημα (cpu, κάρτες γραφικών, ήχου κλπ). Αν αυτό "κλάσει" που λέμε τότε πας για νέα motherboard, όπως σωστά επεσήμανε και ο Slay.

καλά κρασιά.

Δοκίμασε αυτό που σου λέω στην αρχή....μπας και.


(χμμμμμμμ.........κάτι που μου ήρθε στο μυαλό, να τσεκάρεις πριν ξαναβάλεις τους drivers: κάνε δεξί κλικ πάνω στο όνομα του Intel H55 chipset, μέσα στον device manager εννοείται, και το παράθυρο που θα σου ανοίξει, βρες την επιλογή "roll back drivers".........κάνε restart και δες τι παίζει...........αν δεν δεις προκοπή, τότε ξαναπέρνα drivers........αν δεν δεις και τότε...........προσωπικά θα έκανα format-άρεν, όλα από την αρχή σωστά και μεθοδικά, και αν ΑΚΟΜΑ και τότε τζίφος........ε, σκατά θα το έπαιρνα απόφαση ότι είμαι για νέα motherboard).

Θα το δοκιμασω οταν παω στο desktop Λευτερη, thanks.
Το cd της motherboard δεν μπορω καν να το βαλω μιας και δεν εχω πρακτικα reader, δεν μου το αναγνωριζει. Οποτε θα κοιταξω να κατεβασω.

Slay
24-08-2012, 13:24
Θα το δοκιμασω οταν παω στο desktop Λευτερη, thanks.
Το cd της motherboard δεν μπορω καν να το βαλω μιας και δεν εχω πρακτικα reader, δεν μου το αναγνωριζει. Οποτε θα κοιταξω να κατεβασω.
γιαυτο τον λογο υπεθεσα οτι μπορει να τα εφτυσε η μητρικη σου, βεβαια καλιστα θα μπρουσε να τα ειχε φτυσει το drive, αλλα σε συνδυασμο με τα αλλα που βλεπεις στον device manager, κανουν το παραπανω σεναριο αρκετα πιθανο, ελπιζω να κανω λαθος.

Ασχετο αλλα απο το εχεις παρει? εχει ακομα εγγυηση?

hakoo
24-08-2012, 13:35
To ειχε παρει ο αδερφος μου δεν θυμαμαι καν απο που, σιγουρα πανω απο χρονο, οι διακοπες του θα διακοπουν βιαιως :a057:
Γενικα δεν τον χρησιμοποιω και τοσο εγω μιας και εχω το λαπτοπ μου.
Ποση εγγυηση εχουν αυτα συνηθως?

Slay
24-08-2012, 14:55
συνηθως ειναι στα 2 χρονια, ας ψαξει να βρει αποδειξη η κατι σχετικο και εαν ειναι εντος εγγυησης πηγαινετε το πισω, σε αλλη περιπτωση ισως να χρειαστει να ψαξεις ειτε για drive ειτε για μητρικη (εκτος και αν τελικα ειναι καθαρα software το προβλημα)

nikon
06-09-2012, 09:19
:b030::b030::b030:

Παιδιά μια βοήθεια από χθες προσπαθώ να κατεβάσω τα e-mail και σε ένα από αυτά κολλάει και δεν προχωράει για να κατεβάσει και τα υπόλοιπα τι πρέπει να κάνω για να ξεκολλήσει;;;;;

MajereMP44
06-09-2012, 13:15
:b030::b030::b030:

Παιδιά μια βοήθεια από χθες προσπαθώ να κατεβάσω τα e-mail και σε ένα από αυτά κολλάει και δεν προχωράει για να κατεβάσει και τα υπόλοιπα τι πρέπει να κάνω για να ξεκολλήσει;;;;;

Αν καιγεσαι να δεις τα e-mail απλα καντο με αλλο browser.Αν θες να συνεχισεις να χρησιμοποιεις τον browser που εχεις, unistall/install.χαχα τρομερη λυση σου βρηκα ε?

nikon
06-09-2012, 13:27
Τι να καίγομαι μωρέ καμιά σαχλαμάρα διαφημιστικό θα είναι τα 9 στα 10 τέτοια είναι....με άλλο πρόγραμμα δεν θα κολλήσει πάλι;;;;....μετά το unistall/install δεν θα πάει πάλι να το κατεβάσει;;;;.....και οι 2 λύσεις για τα πανηγύρια είναι μου φαίνεται αλλά είσαι ο μόνος που απάντησε.:(

MajereMP44
06-09-2012, 13:32
Επειδη εμενα -περα απο την πλακα- μουχει τυχει να πρεπει να δω καποιο email και να μην το ανοιγει με τπτ λεω δεν βαραω μια στο γαμο του καραγκιοζη με τον internet explorer....και ως δια μαγειας ανοιξε κανονικοτατα. Αν τωρα θες να κανεις τα γνωστα βαρετα του στυλ καθαρισε cookies/nternet cache και ολα αυτα τα επιστημονικα καντα.Μενα ωραοτατο full uninstall νομιζω δεν θαχεις θεμα.

Τασος Πανηγυροπουλος (σας περιμενουμε καθε Τεταρτη στην ταβερνα ο Κουκος) σπικινγκ. τηλ 8003211 11 11

nikon
06-09-2012, 13:39
Θα δοκιμάσω με των windows αν μου τα κατεβάσει αλλιώς θα πάω για unistall.....τα λέμε από κοντά (πολύ κοντά όμως) την Τετάρτη στον Κούκο αν δεν δουλέψει τίποτα.

modecris
06-09-2012, 14:06
Νίκο άσε το παλικάρι από πάνω σου και άκουμε εμένα: να πας να κάνεις unistall/install και είσαι jet.

Θα ερχόμουν και εγώ στον Τάσο αλλά θα ήμασταν οι τρεις και ο κούκος και δεν λέει!

MajereMP44
06-09-2012, 14:48
Παιδια αυτην την Τεταρτη ανοιγει το προγραμμα η Καιτη Καριόλακα. Τρεεχτε. Ρουφαμε και τα λεμε λεμε, ρουφαμε και τα λεμε!

nikon
06-09-2012, 16:07
Νίκο άσε το παλικάρι από πάνω σου και άκουμε εμένα: να πας να κάνεις unistall/install και είσαι jet.

Θα ερχόμουν και εγώ στον Τάσο αλλά θα ήμασταν οι τρεις και ο κούκος και δεν λέει!Θα τον άφηνα αν μου απαντούσε και κανένας άλλος μέχρι που ήρθες Χρήστο....unistall/install θα κάνω σιγά μη κάνω αυτά που είπε.....το πολύ πολύ να μην πάω στον Κούκο αλλά για :modecris:.

nikon
07-09-2012, 10:10
Ξέρω ότι δεν μπορούσατε να κοιμηθείτε όλο το βράδυ από την αγωνία σας γι'αυτό να σας πω ότι το πρόβλημα μου το έλυσε το laptop που κατέβασε το ζημιάρικο e-mail μπας και ηρεμήσετε.....ευχαριστώ και τους 2 αλλά λόγω συστήματος ο ένας πήρε rep....Χρήστο γράψ'το.

WolfRathmA
07-09-2012, 14:55
Μηπως ξερει κανεις καμια "μοντιφια" να αυξησω την ενταση στα ακουστικα που εχω και να παρακαμψω το "limit" που εχουν τα WinXP; Δεν ακουω τιποτα ρε γμτ!!! ¨!@#!#

Leon_DiZ
12-09-2012, 14:48
Λοιπον εχω ενα ωραιοτατο και ιδιαιτερα σπαστικο προβλημα.
ειχαμε μονο μια συσκευη τηλεφωνου σε ολο το σπιτι. απο την ιδια πριζα επαιρνα και ιντερνετ. τωρα συνδεσαμε αλλες 2 συσκευες + ενα ασυρματο ακουστικο/headset.

το προβλημα ειναι οτι μετα απο αυτο, το ιντερνετ κοβεται συχνα και κυριως κοβεται οταν μιλαει καποιος στο τηλεφωνο. πιο συγκεκριμενα, ξεσυγχρονιζεται το modem. απ'ολα αυτα συμπεραινω οτι καποια συσκευη χαλαει ολο το δικτυο. ξερετε πως να το φτιαξω; πρωτα θα πρεπει να εντοπισω την αντιστοιχη συσκευη, αλλα ξερει κανεις αν ειναι προβλημα της πριζας ή κατι τετοιο;

muku
12-09-2012, 14:58
Λοιπον εχω ενα ωραιοτατο και ιδιαιτερα σπαστικο προβλημα.
ειχαμε μονο μια συσκευη τηλεφωνου σε ολο το σπιτι. απο την ιδια πριζα επαιρνα και ιντερνετ. τωρα συνδεσαμε αλλες 2 συσκευες + ενα ασυρματο ακουστικο/headset.

το προβλημα ειναι οτι μετα απο αυτο, το ιντερνετ κοβεται συχνα και κυριως κοβεται οταν μιλαει καποιος στο τηλεφωνο. πιο συγκεκριμενα, ξεσυγχρονιζεται το modem. απ'ολα αυτα συμπεραινω οτι καποια συσκευη χαλαει ολο το δικτυο. ξερετε πως να το φτιαξω; πρωτα θα πρεπει να εντοπισω την αντιστοιχη συσκευη, αλλα ξερει κανεις αν ειναι προβλημα της πριζας ή κατι τετοιο;

Όλα αυτά τα έχεις βάλει σε διαφορετικές πρίζες να υποθέσω και όχι σε μια με splitter του splitter ω splitter :D

Οπότε η πρώτη ερώτηση που μου έρχεται στο μυαλό είναι αν έχεις βάλει φίλτρο σε κάθε πρίζα που έχεις συνδέσει τηλεφωνική συσκευή.

Leon_DiZ
12-09-2012, 15:01
Όλα αυτά τα έχεις βάλει σε διαφορετικές πρίζες να υποθέσω και όχι σε μια με splitter του splitter ω splitter :D

Οπότε η πρώτη ερώτηση που μου έρχεται στο μυαλό είναι αν έχεις βάλει φίλτρο σε κάθε πρίζα που έχεις συνδέσει τηλεφωνική συσκευή.

τωρα το κοιταζα... δεν ασχοληθηκα εγω με την ολη εγκατασταση, ισως γι αυτο να εχει γινει το μπαχαλο.

οχι δεν εχουν βαλει splitter, μονο το modem εχει. παω να βαλω και ενημερωνω

adok13
12-09-2012, 15:10
οπως λεει και ο φιλος πιο πανω σε καποια πριζα δεν εχεις splitter ή φιλτρακι.

muku
12-09-2012, 15:13
τωρα το κοιταζα... δεν ασχοληθηκα εγω με την ολη εγκατασταση, ισως γι αυτο να εχει γινει το μπαχαλο.

οχι δεν εχουν βαλει splitter, μονο το modem εχει. παω να βαλω και ενημερωνω

Σε κάθε πρίζα που έχει τηλεφωνική συσκευή θα πρέπει να βάλεις ένα φιλτρο adsl. Εκεί που είναι το modem λογικά θα έχεις ήδη adsl splitter αφού λειτουργούσε τόσο καιρό.

Leon_DiZ
12-09-2012, 15:45
εβαλα ενα splitter και προς το παρον δεν εχει καποιο προβλημα ;)

INDIGO
12-09-2012, 22:28
Καλησπέρα.Έχω πρόβλημα με το Skype.Συγκεκριμένα όταν μιλάω σε ένα φιλαράκι κάποια στιγμή δέν τον ακούω παρά μόνο ακούω θόρυβο σαν παράσιτα όπως κάνει και στις τηλεοράσεις.Αλλά μόνο με το συγκεκριμένο άτομο γίνεται αυτό.Και η πλάκα είναι οτί το δοκίμασα και στο oovoo και έκανε ακριβώς τα ίδια.Το προβλημά είναι στην κάρτα ήχου του φίλου μου?Και επίσης έκανε ένα format και απο τότε που εγκατέστησε το Skype έχει αυτό το πρόβλημα.Πρίν δέν το έκανε.Παίζει κάποιο ρόλο αυτό?Και επίσης έχει ηχεία 5.1 αλλά η κάρτα ήχου που έχει υποστηρίζει 2.1.Εάν είναι πρόβλημα της κάρτας ήχου να μου το πεί κάποιος που να ξέρει σίγουρα να μην κάθομαι να χαλάω λεφτά.

djpar
12-09-2012, 22:42
αν κανείς εσύ με άλλον συνομιλία κομπλέ στο Skype τότε ο φίλος σου έχει το θέμα

INDIGO
12-09-2012, 22:45
Στην κάρτα ήχου λογικά?Απλά δέν καταλαβένω γιατί το κάνει τώρα που έκανε format και πρίν ήταν όλα μέλι γάλα..

djpar
12-09-2012, 22:58
κάποιο κόλλημα στους drivers μπορεί να είναι

adok13
14-09-2012, 16:23
φιλε η το μικροφωνο του εχει προβλημα η το πιο πιθανο μετα το format μηπως δεν εχει περασει drivers για την καρτα ηχου.

Leon_DiZ
08-10-2012, 23:19
παιδια εκανα τις επικη μα***ια να αγορασω router αντι για modem/router. τωρα πρεπει να κανω το παλιο μου router modem, Μπορει να βοηθησει κανεις;

modecris
09-10-2012, 03:46
Να πας να το αλλάξεις αν έχεις την δυνατότητα.

Leon_DiZ
09-10-2012, 16:59
Να πας να το αλλάξεις αν έχεις την δυνατότητα.

Δυστυχώς δεν γίνεται γτ το άνοιξα. Τεσπα το έβαλα πάνω στο άλλο και συνδέονται κανονικά. Το πρόβλημα μου ειναι οτι τωρα εχω2 δίκτυα και δεν ξερω αν επηρεάζει το ένα την απόδοση του αλλου

modecris
09-10-2012, 17:08
Τί και αν το άνοιξες? το πας πίσω στην αρχική συσκευασία και αφού τους εξηγήσεις το λάθος σου το αλλάζεις με κάποιο modem/router.

πότε το πήρες και από πού?

Leon_DiZ
09-10-2012, 17:09
Τί και αν το άνοιξες? το πας πίσω στην αρχική συσκευασία και αφού τους εξηγήσεις το λάθος σου το αλλάζεις με κάποιο modem/router.

πότε το πήρες και από πού?

το πηρα χτες απο το e-shop του Ελληνικου

modecris
09-10-2012, 17:18
Το e-shop συνήθως είναι θετικό στις αλλαγές, πακετάρισε το και πήγαινε το. Πιστεύω πως θα στο αλλάξουν.


Όροι Επιστροφής
Η ημερομηνία παραλαβής της παραγγελίας σας με την ημερομηνία υποβολής της αίτησης για επιστροφή να μη ξεπερνάει τις 14 ημερολογιακές ημέρες.
Η συσκευασία να μην έχει παραβιαστεί και να βρίσκεται στην αρχική της (εργοστασιακή) κατάσταση.

Διαδικασία επιστροφής

1. Αν βρίσκεστε κοντά σε κάποιo e-shop point

Σε αυτή την περίπτωση μπορείτε να επισκεφθείτε το κατάστημα της περιοχής σας και, αφότου ελεγχθεί η κατάσταση του προϊόντος από τον αρμόδιο υπάλληλο, να σας καθοδηγήσει ο ίδιος για τα περαιτέρω.

[...]

http://www.e-shop.gr/how_return.phtml

Ελπίζω την συσκευασία να την έχεις σε καλή κατάσταση..

Leon_DiZ
09-10-2012, 18:29
Το e-shop συνήθως είναι θετικό στις αλλαγές, πακετάρισε το και πήγαινε το. Πιστεύω πως θα στο αλλάξουν.



http://www.e-shop.gr/how_return.phtml

Ελπίζω την συσκευασία να την έχεις σε καλή κατάσταση..

ok. θα "παιξω" λιγο μαζι του να δω τι παιζει και αν δεν βολεψει το επιστρεφω. thanks!

chronohill
16-10-2012, 15:28
Παιδια εχω προβλημα με την τηλεοραση...
Εχω μια LG 5ετιας που την πηρα μαζι με το ps3.
Πριν κανα 8μηνο μου εκανε κατι κολπα.Οταν πηγαινα να την ανοιξω δεν ανοιγε.Μου αναβοσβηνε το φωτακι και μολις πηγαινε να παρει εσβηνε ξανα.Και το αλλο που εκανε ηταν οταν πηγαινα να την σβησω αναβε ξανα μονη της...Σημερα δεν αναβε με τπτ εκανε 3 ωρες κυριολεκτικα επειδη την αφησα επιτηδες...
Εχει κανεις καμια ιδεα τι ειναι αυτο?Δεν θυμαμαι αν το ειχα αναφερει ξανα το προβλημα τοτε που ειχε εμφανιστει....Φτιαχνεται?Η ηρθε η ωρα να παρω μια 3d?:e040fdd:

djpar
16-10-2012, 15:34
ρωτα το service μπορει να ειναι τροφοδοτικο κ να το αλλαξουν αυτα επαθα και στην monitor που ειχα

muku
16-10-2012, 16:45
Παιδια εχω προβλημα με την τηλεοραση...
Εχω μια LG 5ετιας που την πηρα μαζι με το ps3.
Πριν κανα 8μηνο μου εκανε κατι κολπα.Οταν πηγαινα να την ανοιξω δεν ανοιγε.Μου αναβοσβηνε το φωτακι και μολις πηγαινε να παρει εσβηνε ξανα.Και το αλλο που εκανε ηταν οταν πηγαινα να την σβησω αναβε ξανα μονη της...Σημερα δεν αναβε με τπτ εκανε 3 ωρες κυριολεκτικα επειδη την αφησα επιτηδες...
Εχει κανεις καμια ιδεα τι ειναι αυτο?Δεν θυμαμαι αν το ειχα αναφερει ξανα το προβλημα τοτε που ειχε εμφανιστει....Φτιαχνεται?Η ηρθε η ωρα να παρω μια 3d?:e040fdd:

Ένας φίλος μου έχει ενα LG monitor περίπου 3 χρόνια. Την προηγούμενη βδομάδα του έκανε κάτι παρόμοια. Την άνοιξε μαζί με ένα φίλο που το κατέχει και αλλάξανε κάποιους πυκνωτές. Χθες έγινε αυτό. Το monitor έφτιαξε και το κόστος ήταν η 0.5Ε ή 5Ε. Δεν κατάλαβα ακριβώς. Πάντως είναι ενδεικτικό ότι το κόστος μπορεί να είναι και μηδαμινό. Τώρα βέβαια αν το πας έξω, δεν ξέρω πόσο θα σου πάρουν για τέτοια εργασία. Και φυσικά δεν ξέρω αν το πρόβλημα θα είναι σίγουρα αυτό.

chronohill
16-10-2012, 18:12
Σας ευχαριστω ρε guys...
Θα κοιταξω μηπως καταφερω να την φτιαξω...:triniti:

Slay
16-10-2012, 23:12
Ένας φίλος μου έχει ενα LG monitor περίπου 3 χρόνια. Την προηγούμενη βδομάδα του έκανε κάτι παρόμοια. Την άνοιξε μαζί με ένα φίλο που το κατέχει και αλλάξανε κάποιους πυκνωτές. Χθες έγινε αυτό. Το monitor έφτιαξε και το κόστος ήταν η 0.5Ε ή 5Ε. Δεν κατάλαβα ακριβώς. Πάντως είναι ενδεικτικό ότι το κόστος μπορεί να είναι και μηδαμινό. Τώρα βέβαια αν το πας έξω, δεν ξέρω πόσο θα σου πάρουν για τέτοια εργασία. Και φυσικά δεν ξέρω αν το πρόβλημα θα είναι σίγουρα αυτό.
εχω φτιαξει LG μονιτορ μαζι με φιλο ετσι ακριβως, ειχαν χαλασει 2 ηλεκτρολυτικοι πυκνωτες στην τροφοδοσια, τους αλλαξαμε και ολα οκ

fotaras
19-10-2012, 23:22
Παιδακια καλησπερα!
Τις προαλλες αγορασα εναν εξωτερικο σκληρο δισκο 2TB,συγκεκριμενα αυτον εδω -> http://wdc.com/en/products/products.aspx?id=870
Τον συνδεσα στο netbook και ολα καλα,δουλευε μια χαρα.
Το προβλημα ειναι οτι θελω να τον τοποθετησω στο επιπλο της τηλεορασης απεναντι μου.Αποσταση λιγοτερη απο 3 μετρα.Το καλωδιο usb που περιειχε μεσα στην συσκευασια(ειναι αυτο εδω -> http://www.extreme-mobile.gr/assets/images/0184/8340/usb3tomicro.jpg) ,δεν φτανει για αυτην την αποσταση.

Πηγα λοιπον εδω στα τοπικα καταστηματα και πηρα ενα καλωδιο προεκτασης usb στα 3 μετρα,σαν αυτο εδω -> http://images.public.gr/mlrimages/JPG_400x300/0005797.jpg

Ενωσα τα καλωδια,εβαλα και τον σκληρο στην πριζα,αναβε το λαμπακι που εχει,αλλα στον υπολογιστη δεν εκανε τιποτα.Ουτε ακουγοταν ο ηχος που κανουν τα windows οταν συνδεεις συσκευες usb,ουτε τον εβλεπε πουθενα.Δοκιμασα μετα ετσι απο περιεργεια και σε εναν αλλο εξωτερικο σκληρο (χωρις εξωτερικη τροφοδοσια) ενωσα τα καλωδια αλλα και παλι τιποτα.

Μπορει καποιος να μου πει τι καλωδιο πρεπει να παρω?

criter
20-10-2012, 11:34
^^Καλημερα.
Tο καλωδιο του σκληρου ειναι USB 3.0 ενω η προεκταση μπορει να ειναι USB 1.0 ή μπορει να ειναι πολυ μακρυ το καλωδιο στα 3 μετρα. Ειχα δοκιμασει προεκτασεις USB στο PS3 και οταν ηταν πολυ μακρυ το καλωδιο δεν δουλευε. Δοκιμασα ενα μικροτερο καλωδιο προεκταση ομως καπου στο 1,5 μετρο και δουλευει κανονικα. Μια αλλη λυση θα ειναι να παρεις ενα καλωδιο μεγαλυτερο USB 3.0 απο ακρη σε ακρη και να μην χρησιμoποιησεις καθολου προεκταση.

Edit

Εφοσον το καλωδιο του σκληρου ειναι USB 3.0 θα πρεπει και η προεκταση να ειναι USB 3.0. Δοκιμασε αυτο:
http://www.plaisio.gr/ProductImages/600x600/1620436_1.JPG
http://www.plaisio.gr/Peripherals/Connectivity/Cables/USB-Cables/Turbo-X-Cable-Exten-Usb-3-0-Type-A-a-M-f-1-8m.htm

zapee995
20-10-2012, 13:43
Δε λέει τίποτα και αν είναι usb 1. Απλά είναι πολύ μακρύ για να δουλέψει. Εμένα με τρία μετά προέκταση δεν δουλεύει ούτε ο σκληρός ούτε το smartphone αλλά το ποντίκι και μια βάση ψύξης για λάπτοπ δουλεύουν..δοκίμασε ένα καλύτερα μια active προέκταση usb ή κανα usb hub με εξωτερική τροφοδοσία αν έχεις.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Dragonpaul
20-10-2012, 14:15
Χαιρετε!
Το ενα εκ των πεντε ηχειων του home cinema μου εχει αρχισει και τριζει. Ξερετε τι γινεται σε αυτη την περιπτωση;;; Πρεπει να παρω αλλο ή φτιαχνεται καπως;;;; Ειναι αυτο (http://www.google.gr/imgres?um=1&hl=el&client=firefox-a&sa=N&rls=org.mozilla:el:official&biw=2560&bih=1327&tbm=isch&tbnid=GEyZlg62mQ4XYM:&imgrefurl=http://www.comparestoreprices.co.uk/dvd-home-cinema-systems/sony-dav-s550.asp&docid=Zajwp0yp8KcoAM&imgurl=http://www.comparestoreprices.co.uk/images/so/sony-davs550.gif&w=275&h=276&ei=UnmCUMWOLIfKtAbkrYGgDA&zoom=1&iact=hc&vpx=607&vpy=292&dur=1&hovh=220&hovw=220&tx=157&ty=106&sig=110025857460409011510&page=1&tbnh=131&tbnw=130&start=0&ndsp=119&ved=1t:429,r:15,s:0,i:111).

Lefteris_X
20-10-2012, 17:15
μήπως κάηκε το τουίτερ του;

γιατί έτσι κάνει όταν έχει καεί...(μακάρι να μην είναι αυτό)

ilias78
20-10-2012, 17:28
δοκιμασε να το ανοιξεις και να παιξεις λιγο με τα καλωδιακια του. σε κατι παλιοτερα ηχεια που ειχα, καποια στιγμη το ενα αρχιζε να τριζει. ηταν μια κουτα και ειχε 1 τουιτερ ενα midrange και ενα γουφερ. εβγαλα το midrabge που ετριζε, εκοψα και ξανακολλησα τα καλωδια του κ εστρωσε.

criter
20-10-2012, 18:11
Δε λέει τίποτα και αν είναι usb 1. Απλά είναι πολύ μακρύ για να δουλέψει. Εμένα με τρία μετά προέκταση δεν δουλεύει ούτε ο σκληρός ούτε το smartphone αλλά το ποντίκι και μια βάση ψύξης για λάπτοπ δουλεύουν..δοκίμασε ένα καλύτερα μια active προέκταση usb ή κανα usb hub με εξωτερική τροφοδοσία αν έχεις.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Πως δεν παιζει ρολο αμα ειναι USB 1.0 η προεκταση, παιζει. Δηλαδη εαν η συσκευη ειναι φτιαγμενη να δουλευει με USB 2.0, οπως οι περισσοτεροι εξωτερικοι σκληροι, δεν θα δουλεψει με USB1.0 καλωδιο. Τροφοδοσια θα δινει σε οτιδηποτε του συνδεσεις ναι, οπως η βαση με τον ανεμιστηρα που λες και το mouse. Σε σκληρο δισκο ή αλλες συσκευες με θυρα usb 2.0 ομως, οπου απαιτειτε γρηγοροτερη μεταφορα δεδομενων, τοτε ή θα ειναι πολυ αργη ή δεν θα το βλεπει καθολου με καλωδιο USB 1.0.

Απο USB 3.0 σε USB 2.0 δουλευουν ολα. Απο USΒ 3.0 σε USB 1.0 δεν νομιζω.

Το doualshock 3 με την 3μετρη προεκταση που εχω (λογικα USB 1.0 γιατι ειναι πολυ παλια) μου το φορτιζει κανονικα. Εαν παιζω ομως και με το που πατησω κουμπι ή κουνησω μοχλο μου το αποσυνδεει και σβηνει. Μπορει να ειναι και USB 2.0 η προεκταση και να παιζει ρολο το μακρος του καλωδιου. Αλλα αν ηταν ετσι τοτε γιατι να πωλουνται προεκτασεις και μακρυτερα καλωδια?


Χαιρετε!
Το ενα εκ των πεντε ηχειων του home cinema μου εχει αρχισει και τριζει. Ξερετε τι γινεται σε αυτη την περιπτωση;;; Πρεπει να παρω αλλο ή φτιαχνεται καπως;;;; Ειναι αυτο (http://www.google.gr/imgres?um=1&hl=el&client=firefox-a&sa=N&rls=org.mozilla:el:official&biw=2560&bih=1327&tbm=isch&tbnid=GEyZlg62mQ4XYM:&imgrefurl=http://www.comparestoreprices.co.uk/dvd-home-cinema-systems/sony-dav-s550.asp&docid=Zajwp0yp8KcoAM&imgurl=http://www.comparestoreprices.co.uk/images/so/sony-davs550.gif&w=275&h=276&ei=UnmCUMWOLIfKtAbkrYGgDA&zoom=1&iact=hc&vpx=607&vpy=292&dur=1&hovh=220&hovw=220&tx=157&ty=106&sig=110025857460409011510&page=1&tbnh=131&tbnw=130&start=0&ndsp=119&ved=1t:429,r:15,s:0,i:111).

Μηπως δεν ειναι συνδεδεμενο καλα; Δοκιμασε να το βαλεις στη θεση αλλου ηχειου να δεις αν κανει τα ιδια, οποτε και λογικα να ειναι χαλασμενο. Απο οτι βλεπω ειναι και λιγο παλιο μοντελο, μπορει να τα εχει φαει τα ψωμια του. Δεν ξερω αν φτιαχνεται.

Dragonpaul
20-10-2012, 18:12
Παιδιά, δε ξέρω τι τρέχει, πραγματικά.
Απο τα ελάχιστα που ξέρω, αυτο δε συμβαίνει όταν εχει κοπεί η μεμβράνη που εχει μέσα;;;

fotaras
21-10-2012, 14:39
^^Καλημερα.
Tο καλωδιο του σκληρου ειναι USB 3.0 ενω η προεκταση μπορει να ειναι USB 1.0 ή μπορει να ειναι πολυ μακρυ το καλωδιο στα 3 μετρα. Ειχα δοκιμασει προεκτασεις USB στο PS3 και οταν ηταν πολυ μακρυ το καλωδιο δεν δουλευε. Δοκιμασα ενα μικροτερο καλωδιο προεκταση ομως καπου στο 1,5 μετρο και δουλευει κανονικα. Μια αλλη λυση θα ειναι να παρεις ενα καλωδιο μεγαλυτερο USB 3.0 απο ακρη σε ακρη και να μην χρησιμoποιησεις καθολου προεκταση.

Edit

Εφοσον το καλωδιο του σκληρου ειναι USB 3.0 θα πρεπει και η προεκταση να ειναι USB 3.0. Δοκιμασε αυτο:
http://www.plaisio.gr/ProductImages/600x600/1620436_1.JPG
http://www.plaisio.gr/Peripherals/Connectivity/Cables/USB-Cables/Turbo-X-Cable-Exten-Usb-3-0-Type-A-a-M-f-1-8m.htm


Δε λέει τίποτα και αν είναι usb 1. Απλά είναι πολύ μακρύ για να δουλέψει. Εμένα με τρία μετά προέκταση δεν δουλεύει ούτε ο σκληρός ούτε το smartphone αλλά το ποντίκι και μια βάση ψύξης για λάπτοπ δουλεύουν..δοκίμασε ένα καλύτερα μια active προέκταση usb ή κανα usb hub με εξωτερική τροφοδοσία αν έχεις.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Πως δεν παιζει ρολο αμα ειναι USB 1.0 η προεκταση, παιζει. Δηλαδη εαν η συσκευη ειναι φτιαγμενη να δουλευει με USB 2.0, οπως οι περισσοτεροι εξωτερικοι σκληροι, δεν θα δουλεψει με USB1.0 καλωδιο. Τροφοδοσια θα δινει σε οτιδηποτε του συνδεσεις ναι, οπως η βαση με τον ανεμιστηρα που λες και το mouse. Σε σκληρο δισκο ή αλλες συσκευες με θυρα usb 2.0 ομως, οπου απαιτειτε γρηγοροτερη μεταφορα δεδομενων, τοτε ή θα ειναι πολυ αργη ή δεν θα το βλεπει καθολου με καλωδιο USB 1.0.

Απο USB 3.0 σε USB 2.0 δουλευουν ολα. Απο USΒ 3.0 σε USB 1.0 δεν νομιζω.

Το doualshock 3 με την 3μετρη προεκταση που εχω (λογικα USB 1.0 γιατι ειναι πολυ παλια) μου το φορτιζει κανονικα. Εαν παιζω ομως και με το που πατησω κουμπι ή κουνησω μοχλο μου το αποσυνδεει και σβηνει. Μπορει να ειναι και USB 2.0 η προεκταση και να παιζει ρολο το μακρος του καλωδιου. Αλλα αν ηταν ετσι τοτε γιατι να πωλουνται προεκτασεις και μακρυτερα καλωδια?


Παιδια καταρχας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Λοιπον,το καλωδιο του σκληρου δισκου ειναι 3.0. Το 3μετρο καλωδιο προεκτασης που πηρα για να δοκιμασω,στο χαρτακι εξω απο την ζελατινα που ειχε ελεγε οτι ηταν usb 2.0.
Μου φανηκε περιεργο που δεν δουλευε γιατι υποτιθεται οτι τα καλωδια usb 3.0 εχουν πληρη συμβατοτητα και με την θυρα 2.0. Γι'αυτο οταν συνδεω το καλωδιο του σκληρου στο netbook δουλευει κανονικα,το netbook δεν υποστηριζει usb 3.0. Ok,δεν κερδιζω τιποτα απο τις εξτρα δυνατοτητες αλλα δεν με νοιαζει.Το ζητουμενο ειναι να δουλεψει με καποιο τροπο και να εχω τον σκληρο στο επιπλο της τηλεορασης.
Active προεκταση usb τι ακριβως ειναι?

Για να συνοψισουμε,απο οτι καταλαβαινω,οι λυσεις ειναι δυο,ή παιρνω καλωδιο προεκτασης αλλα να ειναι usb 3.0 ή παιρνω κανονικο καλωδιο,σαν αυτο που εχει ο σκληρος δισκος αλλα να ειναι μεγαλυτερο.

Αυτα εδω ρε παιδια τι διαφορα εχουν μεταξυ τους?
http://www.getitnow.gr/prod/perifereiaka/kalodia/usb-kai-firewire/belkin-superspeed-f3u166cp18mwht-usb/prod1140377pp/
http://www.getitnow.gr/prod/perifereiaka/kalodia/usb-kai-firewire/belkin-premium-f3u165cp18m-kalodio-usb-usb-4-akidon-typoy-a-a-microusb-5-akidon-typoy-b-a-18-metra/prod1140420pp/

Παρολο που οι εικονες τους ειναι ιδιες,στα τεχνικα χαρακτηριστικα εχουν καποιες διαφορες αν κοιταξετε.Και επισης ειναι πανακριβα τα ρημαδια!

zapee995
21-10-2012, 17:07
Δεν εχει σημασία αν είναι usb 1 2 3. Αν ήταν να δουλέψει θα δούλευε και με χαμηλή ταχύτητα. Η ταχύτητα γενικά δεν επηρεάζει την συμβατότητα των συσκευών από άποψη "ορατότητας". Στο πρώτο λινκ που δίνεις κάτι έχουν κάνει λάθος γιατι λέει στα χαρακτηριστικά ότι και οι δύο άκρες έχουν το ίδιο βισμα (usb 3 mini). Αν είναι συντακτικό λάθος τότε είναι ίδιο καλώδιο με το δεύτερο. Γενικά από καλώδιο σε καλώδιο δεν υπάρχει διαφορά σε τόσο μικρά μήκη.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

fotaras
22-10-2012, 16:53
^^ Δεν καταλαβα ρε συ!Αμα δεν εχει σημασια που ειναι usb 2 γιατι δεν δουλευει το καλωδιο προεκτασης?Μηπως επειδη ειναι μεγαλο?Τελικα τι καλωδιο να παρω?Καλωδιο προεκτασης usb 3 ή οπως ειναι το μαμα καλωδιο,απλα μεγαλυτερο?

zapee995
22-10-2012, 19:30
Γίνεται προφανώς λόγω κατασκευής και μήκους, δε φτάνει το ρεύμα της θύρας usb ώστε να "απαντήσει" ο σκληρός. Δοκίμασε ένα πιο κοντό ή ένα active. Τα active καλώδια νομίζω έχουν ένα πυκνοτακι στη μια άκρη ώστε να αντέχουν περισσότερο.
Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

AriStos13
03-11-2012, 14:39
Παιδια εχω προβλημα με το λαπτοπ μου..ξεκιναω να παιξω football manager.φορτωνει κανονικα το παιχνιδι ξεκιναω new game και παταω να φορτωσει τα πρωταθληματα..ξεκιναει κανονικα να τα φορτωσει και ξαφνικα κλεινει το λαπτοπ λες και το εβγαλες απο την πριζα.
Εχω win 7 ultimate 64 2.2ghz amd επεξεργαστη 4gd μνημη ram..!!
Ti φταιει;;

Dragonpaul
03-11-2012, 15:14
Αριστο, το laptop για κάποιο λόγο υπερθερμαινεται. Ισως προκαλείται απο το συγκεκριμένο παιχνίδι. Έχω ξανακούσει για τέτοιες περιπτώσεις.
Μήπως ειναι LG το laptop?

AriStos13
03-11-2012, 16:30
Γιατι ομως;;το λαπτοπ μου εχει βγαλει 3 παιχνιδια σε φουλ ρυθμους και με τα vista..τωρα του ηρθε που του εβαλα τα 7;;οχι δεν ειναι lg ειναι acer.!!!τι μπορω να κανω;;

Dragonpaul
03-11-2012, 18:32
Αριστο, για δες εδω λίγο. Οχι ότι ειναι και μεγάλη βοήθεια...

http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20100529135936AASKvE8

http://windows7forums.com/windows-7-support/65471-playing-football-manager-11-when-my-vaio-z-laptop-just-randomly-crashes.html

AriStos13
03-11-2012, 22:08
Παυλο τι να πω τωρα δουλευει κανονικοτατα..κατεβασα και ενα προγραματακι για να μου δειχνει την θερμοκρασια και ολα κομπλε..
ιδωμεν...!!

grip
03-11-2012, 22:35
Κάνε καλού κακού έναν έλεγχο ότι έχεις κατεβάσει τους τελευταίους και σωστούς drivers για την κάρτα γραφικών σου.Με την εγκατάσταση των 7 λογικά θα έχουν αλλάξει -λίγο έως πολύ- οι drivers που χρησιμοποιούσες είτε στα vista είτε στα xp.
Αν διορθώθηκε από μόνο του πάντως,καλό είναι να το κάνεις αυτό για να είσαι ok και στα μετέπειτα παιχνίδια που θα βάλεις.

AriStos13
03-11-2012, 22:49
υπολογιστης μου/δεξι κλικ/διαχειριση/διαχειριση συσκευων/προσαρμογεις οθονης δεν παω καιπαταω δεξι κλικ και ενημερωση προγραμματος οδηγησης?

grip
04-11-2012, 00:12
Αν είσαι γνώστης του τι φοράει ο υπολογιστής επάνω από κάρτα γραφικών,καλύτερα να του το περάσεις εσύ κι να μην εμπιστευτείς και πολύ αυτήν την λειτουργία των windows (personal opinion καθαρά).Υπάρχει πιθανότητα να υπάρχει κάτι νέο και να μην το βλέπει.Πάντως σαν διαδικασία αυτή είναι.

zapee995
04-11-2012, 00:38
Ψάξε στο Google και κατέβασε το 3dp chip. Είναι ένα προγραμματάκι που σου βρίσκει όλους τους drivers. Από προσωπική πείρα, ίσως δεν αποδίδει ο ανεμηστηρας και κατά 99 τις 100 θέλουν οι πάστες αλλαγές.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

AriStos13
04-11-2012, 06:05
Σπυρο ξερω τι καρτα φοραω..ειναι ati mobility radeon HD 3470 αλλα δεν βρισκω κατι..!
@ zeppe φιλε thanx για το προγραμματακι αν και με μπερδευει λιγο..οσο για παστες που λες αν θελουν αλλαγη την κατσαμε..!

grip
04-11-2012, 06:25
Καλημέρα.Για δοκίμασε από εδώ.
http://gr.driverscollection.com/_43845027930aadbfc46bf060f9b/%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%AD%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%BC%C E%B1-ATI-Mobility-Radeon-HD-3470-Catalyst-Software-Suite-v.12.1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-Windows-Vista-64-bit-7-%CE%B4%CF%89%CF%81%CE%B5%CE%AC%CE%BD

AriStos13
04-11-2012, 19:56
Εισαι θεος..μια χαρα το κατεβασα και το εγκαρεστησα και ολα μια χαρα..μεχρι στιγμης δουλευει μια χαρα..!!
Χιλια ευχαριστω..!!

grip
04-11-2012, 20:24
:)
:d055:

djpar
05-11-2012, 16:16
σε καποια laptop θελει τους drivers της εταιριας του laptop για να τρεξει πχ η hp που εχει ati mobility hd 5κατι αλλα τους drivers της amd δεν τους φορτωνει θελει να πας στην hp στο site

AriStos13
06-11-2012, 12:57
Υπαρχει καποιος που να μπορει να με βοηθησει να αλλαξω παστες στο λαπτοπ μου;;
Επι πληρωμη παντοτε.!!

Nikoladim
06-11-2012, 19:59
Παιδιά μιας και είστε φαν της Apple ήθελα να κάνω μια ερώτηση για ένα αδικοχαμένο λαπτοπ. Το αγόρασε ένας φίλος μου για την κοπέλα του πριν από 3 χρόνια από ένα "πωλητή" και έδωσε γύρω στα 700 ε:look:. Μεταφέρω το μήνυμα του.

Ο υπολογιστής είναι MacBook Air.
Έχει άσχημο ιστορικό.
Αγοράστηκε 2ο χέρι και είχε καμμένη motherboard.
Έχει γίνει service και έχει αλλαχτεί η motherboard και έχει γίνει αναβάθμιση.
Ύστερα από αρκετή χρήση αργεί στην εκκίνηση του, κολλάει στο Internet σε ελαφριά σχετικά προγράμματα (Youtube, Facebook) και πλέον ο κέρσορας φόρτισης είναι συνεχόμενος (δηλαδή κολλάει ο υπολογιστής) με αποτέλεσμα να μη μπορείς να κάνεις τίποτα.

Υπάρχει περίπτωση να μπορεί να κάνει κάποιος κάτι? Ο υπολογιστής είναι για πέταμα, απλά αν θέλει κάποιος να του ρίξει μια ματιά και να μας πει αν φτιάχνει ή όχι και πόσα χρειάζονται (αν αξίζει δηλαδή το κόπο να δώσουμε αυτά τα λεφτα).
Ευχαριστώ.


p.s. Ο υπολογιστής δεν είναι φορτωμένος, δηλαδή δεν έχει εγκατεστημένα προγράμματα στο σκληρό του δίσκο.

AriStos13
08-11-2012, 01:22
ρε παιδια βοηθηστε με λιγο γιατι θα τρελαθω σημερα..την μια τρεχω to fm και μονο στο λαπτοπ ετσι ωστε να μην το επιβαρυνω και κλεινει το λαπτοπ μονο του μετα απο λιγο...
αυτη την στιγμη εχω ανοιχτα τα εξης :fm, steam, google chrome, bitcomet, windows media player, dvd shrink, dvd freestudio, ζωγραφικη και δουλευει μια χαρα...αν αυτο δεν ειναι ανωμαλο τοτε δεν ξερω τι ειναι?
τι παιζει?

grip
08-11-2012, 07:21
Δοκίμασε κάποιο άλλο παιχνίδι που να ''ζορίζει'' το laptop σου.Αν δεν σου κλείνει το laptop,ίσως κάτι να φταίει μετά με την έκδοση του fm που έχεις (ίσως υπάρχει μία πιθανότητα να υπάρχει μια ασυμβατότητα με κάτι που να φοράει το laptop ή το release που έχεις να είναι ελαφρώς προβληματικο. (εκτός και αν το έχεις originale,οπότε η μία από τις δύο υποθέσεις μου είναι off από την αρχή).

Nikoladim
08-11-2012, 08:17
Δες επίσης πόση μνήμη σου "τρώει", τσέκαρε την θερμοκρασία του λάπτοπ, κάνε αναβάθμιση στους drivers mobo/gpu, skandisk/defrag. Διαφορετικά από την πείρα μου όταν κλείνει υπολογιστής ή η θερμοκρασία παίζει ρόλο ή υπάρχει πρόβλημα στην mobo.

AriStos13
08-11-2012, 10:19
Δοκίμασε κάποιο άλλο παιχνίδι που να ''ζορίζει'' το laptop σου.Αν δεν σου κλείνει το laptop,ίσως κάτι να φταίει μετά με την έκδοση του fm που έχεις (ίσως υπάρχει μία πιθανότητα να υπάρχει μια ασυμβατότητα με κάτι που να φοράει το laptop ή το release που έχεις να είναι ελαφρώς προβληματικο. (εκτός και αν το έχεις originale,οπότε η μία από τις δύο υποθέσεις μου είναι off από την αρχή).
Σπυρο το γνησιο fm εχω γιατι θελω να κανω τα updates γιατι με απασχολει για μηνες αυτο το παιχνιδι..!δεν παιζω τιποτα αλλο στο λαπτοπ μου..βεβαια μπηκα στην επισημη σελιδα του παιχνιδιου και βρηκα αυτο:

Game encounters issues/Crashing after upgrading Operating System to Windows 8
If you've upgraded your operating system to Windows 8 using the in-OS upgrade option (not reinstalling or installing from scratch), you will need to re-install Football Manager 2013, else you may encounter issues.
To do this follow the instructions below:
1. Launch Steam
2. Go into your Steam Library
3. Right-Click on Football Manager 2013
4. Select 'Delete Local Content' (This WILL NOT remove any save games, they are stored separately and will not be deleted)
5. Uninstall the game
6. Once this is complete Right-Click on Football Manager 2013 in your Steam Library
7. Select 'Install Game'
8. The game will now reinstall and once completed you'll be able to launch and play your game without issuesδεν ξερω κατα ποσο βοηθησε αλλα το εκανα και μετα ξεκινησα αυτο που περιεγραψα πιο πανω.!

Δες επίσης πόση μνήμη σου "τρώει", τσέκαρε την θερμοκρασία του λάπτοπ, κάνε αναβάθμιση στους drivers mobo/gpu, skandisk/defrag. Διαφορετικά από την πείρα μου όταν κλείνει υπολογιστής ή η θερμοκρασία παίζει ρόλο ή υπάρχει πρόβλημα στην mobo.
η θερμοκρασια το μεγιστο που φτανει οταν κλεινει ειναι 75-78 βαθμους.
εχω κανει αναβαθμιση της gpu αλλα οχι της mobo..
θα κανω αυτο που εκανα χθες και θα ανεβασω ss να δειτε τι σας λεω!

Slay
08-11-2012, 11:00
η θερμοκρασια το μεγιστο που φτανει οταν κλεινει ειναι 75-78 βαθμους.

εαν δεν εχεις πειραξεις καποια ρυθμιση στο bios ωστε να βαλεις χαμηλοτερα ορια, τοτε δεν σου κλεινει λογω υπερθερμανσης.
Το μεγιστο λειτουργικο οριο που δινουν οι εταιριες ειναι στους 70 βαθμους, η διαφορα που εχεις ισως να διορθωνεται απλα με ενα καθαρισμα, για να κλεισει το laptop λογω υπερθερμανης πρεπει η cpu να φτασει στους 95 βαθμους.
Εαν δεν ειναι software/driver το προβλημα σου τοτε πολυ πιθανο να αντιμετωπιζεις YLOD στο laptop σου, δεν υπαρχει βεβαια το λαμπακι που αναβει οπως στο ps3 αλλα το προβλημα ειναι το ιδιο, λιωνουν οι κολησεις της GPU και σταματα να δουλευει σωστα εως καθολου.

AriStos13
08-11-2012, 11:11
Δεν εχω πειραξει τιποτα στο bios.!βεβαια θα ριξω μια ματια να δω που βρισκονται τα ορια..!!
Ylod??υπαρχει και στα λαπτοπ;;δηλαδη παπαλα το λαπτοπ μου η το προλαβαινω;;

AriStos13
08-11-2012, 11:41
η mobo που εχω ειναι amb turion(tm) X2 Dual-core mobile RM-74 αλλα δεν βρισκω πουθενα απο που να κατεβασω drivers..μπορει καποιος να με βοηθησει?

Nikoladim
08-11-2012, 11:50
Aερίζεται καλά το μηχάνημα? Προσπάθησε να ξεσκονίσεις ανεμιστηράκια.
Δες εδώ για driver
http://www.pcpitstop.com/drivers/download/AMD~Turion%28tm%29~X2~Dual-Core~Mobile~RM-74.html
Όσο αναφορά τις θερμοκρασίες
0-40C = Cold. 50-70C = Typical-ish use, still safe. 70-85C = Heavy use, consider moving to flat surface, elevating, or cooling it. 85+ = Hot! Go take a break.

Αντιμετώπιση θερμοκρασίας.
http://www.ehow.com/how_5937448_keep-laptop-getting-hot.html

Παρόλα αυτά προτείνω να κάνεις πρώτα αυτά που σου είπα και μετά να πας στο θέμα θερμοκρασίας.

AriStos13
08-11-2012, 11:57
Εβαλα την ηλεκτρικη σκουπα πανω στο ανεμιστηρακι και σε ολες τις οπες που εχει για να αεριζετε..!!

muku
08-11-2012, 12:18
Πιθανόν να θέλει άνοιγμα. Και ο αδερφός μου έχει ένα acer και το καλοκαίρι του έκανε τα ίδια. Είχε εγγύηση βέβαια και το πήγε στην acer αλλά όταν μας πήρε ο τεχνικός είπε ότι είχε μαζέψει απίστευτη βρώμα μέσα και απλά το καθάρισαν. Μέσα σε 6 μήνες αυτό! Από τότε δεν είχε άλλα προβλήματα. Πάντως καλό είναι να βρεις και τους drivers κάπως γιατί ίσως να μην δουλεύουν σωστά τα ανεμιστηράκια της gpu.

Nikoladim
08-11-2012, 12:45
Αν έχεις δυνατό μπιστολάκι ( ή το έτερον ήμισυ) βάλτο φουλ δυνατό στο κρύο να το καθαρίσεις.

AriStos13
08-11-2012, 13:01
@muku
Σιγουρα θελει ανοιγμα τοτε..εγω το εχω 3 χρονια..!!
Τους drivers του βρηκα και θα τους εγκαταστησω το μεσημερι..!!thanx nikoladim for that..!!
@nikoladim
Πιατολακι;;οσα θες..!!κομμωτρια το ετερον ημισυ..!!
Χαχαχαχα

Nikoladim
08-11-2012, 13:06
ωχαχαχαχα :first: σωστός. Πάρε το πιο δυνατό πιστολάκι, γιατί με πίεση πρέπει να το καθαρίσεις όχι σκούπα και βουρ.

AriStos13
08-11-2012, 21:12
@ nikoladim το site που μου εδωσες για να κατεβασω τon driver δεν εχει πουθενα επιλογη να τον κατεβασω..
κανω κατι λαθος?

Nikoladim
08-11-2012, 23:15
αριστε για δες εδώ. http://support.amd.com/us/Pages/AMDSupportHub.aspx
πάνω δεξιά επιλέγεις τι θες να βάλεις.

chronohill
15-11-2012, 00:20
παιδια εχει καει την καρτα γραφικων και χρησιμοποιει της motherboard.Θα ηθελα να μου προτεινετε μια μεχρι 50 ευρω αν ειναι ευκολο...Δεν την θελω για παιχνιδια...ευχαριστω!

muku
15-11-2012, 03:21
παιδια εχει καει την καρτα γραφικων και χρησιμοποιει της motherboard.Θα ηθελα να μου προτεινετε μια μεχρι 50 ευρω αν ειναι ευκολο...Δεν την θελω για παιχνιδια...ευχαριστω!

Ε αφού δεν σε νοιάζει για παιχνίδια γιατί δεν μένεις με την κάρτα της motherboard? Έχει πρόβλημα με hd ταινίες ή με κάτι άλλο γενικότερα? Αν όχι τότε τι να τα σκάσεις τα λεφτά?

Αν πάντως θέλεις να αγοράσεις οπωσδήποτε πάτα στο skroutz nvidia ή amd και απλά πάρε με τη σειρά τις κάρτες μέχρι να βρεις κάτι κοντά στο budget σου. Δεν νομίζω ότι σε νοιάζει ιδιαίτερα το ποια θα διαλέξεις αφού σε αυτή την τιμή όλες λίγο πολύ τα ίδια πράγματα θα σου προσφέρουν.

chronohill
15-11-2012, 11:04
Ε αφού δεν σε νοιάζει για παιχνίδια γιατί δεν μένεις με την κάρτα της motherboard? Έχει πρόβλημα με hd ταινίες ή με κάτι άλλο γενικότερα? Αν όχι τότε τι να τα σκάσεις τα λεφτά?

Αν πάντως θέλεις να αγοράσεις οπωσδήποτε πάτα στο skroutz nvidia ή amd και απλά πάρε με τη σειρά τις κάρτες μέχρι να βρεις κάτι κοντά στο budget σου. Δεν νομίζω ότι σε νοιάζει ιδιαίτερα το ποια θα διαλέξεις αφού σε αυτή την τιμή όλες λίγο πολύ τα ίδια πράγματα θα σου προσφέρουν.
thanx για την απαντηση καταρχας!!!!
Ναι ρε γμτ κολλαει στις ταινιες και δεν λειτουργει σωστα το συστημα...οκ θα το κοιταξω απλα ρωτησα μηπως ειχατε καμια στα υποψην...

Slay
15-11-2012, 12:07
99% ειναι θεμα driver, κοιτα να βρεις drivers για την onboard VGA, πιθανως να την δουλευεις σαν generic VGA.

muku
15-11-2012, 12:40
thanx για την απαντηση καταρχας!!!!
Ναι ρε γμτ κολλαει στις ταινιες και δεν λειτουργει σωστα το συστημα...οκ θα το κοιταξω απλα ρωτησα μηπως ειχατε καμια στα υποψην...

Μπορεί να είναι και drivers όπως είπε ο Slay μπορεί και όχι όμως. Η onboard κάρτα ποιο μοντέλο είναι?

Δυστυχώς δεν έχω ασχοληθει με τοσο φθηνες κάρτες απλά σου είπα το σκεπτικό. Τι θα έκανα αν έπρεπε να πάρω μια τέτοια. Θα κατέληγα σε 2-3 στο budget μου και θα κοιτούσα και κανά συγκριτικό για να βρω την καλύτερη.

Valkyre
17-11-2012, 02:55
Tεχνικη ερωτηση...

Μπορει καποιος να μου εξηγησει πως ακριβως λειτουργει η ανακατανομη της μνημης στο Mac os γιατι υπαρχουν καποια πραγματα που με μπερδευουν και δεν τα εχω καταλαβει...

Η apple μας λεει οτι μεσω του activity monitor εχουμε τα εξης:

free memory που αναφερεται στην διαθεσιμη μνημη Ram που ειναι ελευθερη

Active memoryn η οποια χρησιμοποιειται την δεδομενη στιγμη

Inactive memory που υποτιθεται ειναι μνημη η οποια χρησιμοποιηθηκε απο μια εφαρμογη η οποια εκλεισε αλλα παρολαυτα ειναι ετοιμη προς καταναλωση εαν της ζητηθει (και εδω εγκειται το ερωτημα μου το οποιο ερχεται πιο κατω)

και μετα εχουμε το page out το οποιο σημαινει οτι λογω ελειψης RAM αρχιζει να γραφει ο σκληρος ή ο SSD.

Ποιο ειναι τωρα το ερωτημα μου. Δεν καταλαβαινω για ποιο λογο η κωλο apple λεει οτι το inactive memory εαν χρειαστει θα χρησιμοποιηθει...

ΜΠΟΥΡΔΕΣ.

εχω inactive memory 2 gb και παρολαυτα εχω page outs... γιατι δεν λειτουργει το inactive memory μου οπως θα επρεπε? Γιατι να μην απορροφηθουν αυτα τα 2 gb οπως θα επρεπε και να εχω page outs ενω καθονται 2 ολοκληρα gb ram νεκρα?

Μπορει καποιος να μου το απαντησει απλα γιατι δεν εχω καταφερει να καταλαβω το γιατι ακομα?

Επισης τα page outs κανουν ζημια στον σκληρο δισκο (με μηχανικα μερη) και τον Solid State drive? Με λιγα λογια τα page outs ειναι κατι κακο για την μακροβιοτητα του μηχανηματος ή οχι?

Lefteris_X
17-11-2012, 11:34
Καλημέρα!

Λοιπόν τα page in/outs είναι το αντίστοιχο swapfile που δημιουργούν τα Windows στον σκληρό δίσκο (HDD/SSD), για την virtual ram. Δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους προγραμματιστικά ή το πως λειτουργούν, καθώς παντελώς άσχετο τρόπο λειτουργίας/δομής έχουν μεταξύ τους Mac OS / Windows. Αυτά για τα page in/outs.

Εννοείται ότι η χρήση virtual ram = συνεχές (σχεδόν) σβήσε / γράψε αρχείων στον δίσκο. Με μηχανικά μέρη = κουράζεται κεφαλή/platter, Χωρίς μηχανικά μέρη = δεν υπάρχει κόπωση (όπως πολύ σωστά υπέθεσες). Τι κάνει νιάου - νιάου στα κεραμίδια; Μας σπρώχνουν προς τους SSD και για τον φτωχό συγγενή, υπάρχει η ενδιάμεση λύση του Fusion drive (hybrid στον PC κόσμο). Δεν είναι τυχαίο που αρκετά μοντέλα MacBook πλέον τα δίνει απευθείας με SSD (πχ. τα 15άρια Retina). Σε 1-2 χρόνια, όλα τα μοντέλα Mac, πάσας μορφής, θα είναι με SSD.

Τώρα πάμε στο θέμα, διαχείρισης RAM.

Λοιπόν Δημητρό, μπαίνουμε σε ένα ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΠΙΚΡΟ θέμα, που ισχύει και συζητιέται επί σειρά δεκαετιών, στο τομέα των υπολογιστών.

Και δεν εννοώ ότι συζητιέται στα εργαστήρια ή από τους επιστήμονες, αλλά από νεαρό που με θυμάμαι, όταν πέρασα στα 16-bit home computers, μέχρι και σήμερα, θέμα διαχείρισης της RAM, είναι φλέγον σχεδόν σε κάθε παρέα από παλιούς χομπίστες υπολογιστών.

Δυστυχώς η "τέλεια διαχείριση" RAM, δεν προσφέρεται σε κανένα, μα κανένα, OS που μπορεί να έχει πρόσβαση ο απλός λαός. Το λέω έτσι "απλός λαός", γιατί θέλω να είμαι ακριβής: όντως υπάρχουν OSs που προσφέρουν τελειότητα, αλλά δεν διατίθενται στην λιανική και δεν είναι για user χρήση στυλ.

Επικεντρώνοντας τώρα στο Mac OS, την καλύτερη διαχείριση μνήμης, ώς τώρα την κάνει το Snow Leopard, ενώ η κατάσταση χειροτέρεψε κατά πολύ με το Lion και στο Mountain Lion, αλλού καλυτέρεψε - αλλού παρέμεινε τα ίδια σκατά με το Lion και αλλού έγινε ακόμη χειρότερη.

Ως Γενική Αρχή πίσω από την φράση "καλή διαχείριση RAM" σε ένα OS, εν προκειμένω στο Mac OS, είναι αρκετά πράματα που δεν είναι της παρούσης, αλλά μερικά από αυτά είναι:

η "επιστροφή" στο OS, του ποσού RAM που χρησιμοποίησε ένα πρόγραμμα, ότα αυτό τερματιστεί.
και
η χρήση virtual RAM, μόνο και αυστηρά μόνο όταν κοντεύει να μην υπάρχει διαθέσιμη φυσική μνήμη RAM.


Έτσι το λογικό / άρτιο είναι, παραθέτω παράδειγμα, όταν τελειώνει η φυσική RAM, να ενεργοποιείται η virtual RAM, όπου το μέγεθός της θα αυξάνεται (ή όχι) ανάλογα με το: αν θα παραμένει σε έλλειψη η φυσική RAM και αν θα απαιτείται ή όχι περισσότερη RAM από το τάδε πρόγραμμα.

Όμως δεν γίνεται καλή διαχείριση και δυστυχώς Δημήτρη ΔΕΝ μπορείς να κάνεις ΤΙΠΟΤΑ για αυτό. Σχεδόν στο 100% των περιπτώσεων, ενεργοποιείται (και στα Windows bye the way) η virtual RAM αρκετά πριν τελειώσει η φυσική RAM, η τελευταία επίσης, σχεδόν ποτέ ΔΕΝ λαμβάνει πίσω όσα έχει δώσει στα προγράμματα (πάντα αυτά "κρατάνε" κάποια υπολείμματα μνημης, που χάνονται στο....άπειρο ανεκμετάλλευτα).

Δυστυχώς αυτή είναι η κατάσταση φίλε Δημήτρη, και τονίζω όχι τώρα, αλλά πάντα έτσι ήταν - μοναδική εξαίρεση το OS της Amiga, ονόματι Workbench που είχε την ΚΑΛΥΤΕΡΗ διαχείριση μνήμης συγκριτικά που υπήρξε ποτέ, αλλά δυστυχώς δεν υποστήριζε virtual ram καθόλου = όση φυσική RAM έχεις, με τόση "παίζεις".

Γι' αυτό εδώ και δεκαετίες, προωθείται η νοοτροπία = έλα μωρέ, νταξ, βάλε παραπάνω RAM και βάλε και έναν πιο γρήγορο σκληρό. Αυτή η νοοτροπία / ατάκα, υφίσταται πάνω από 25 χρόνια, απλά για το 2012 η φράση "γρήγορο σκληρό" μετατρέπεται σε "γρήγορο SSD".

και that' all folks!

(για καλή διαχείριση μνήμης, κοιτάζουμε προς κονσόλες μεριά...γιατί από OS λιανικής, απλά χέσε μέσα, και συμπεριλαμβάνω και το Linux, για να προλάβω τον όποιον πεταγόταν να το υποστηρίξει: δεν έχει τέλεια διαχείριση μνήμης, απλά σε κάποια σημεία έχει καλύτερη και σε άλλα χειρότερη σε σχέση με την διαχείριση των Win / Mac OS)

Valkyre
17-11-2012, 12:29
Δυστυχως δεν μπορω να σου δωσω ρεπ Λευτερη...

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση, καθομουν και εψαχνα ματαια σε ολο το ιντερνετ και ακρη δεν εβγαλα, τουλαχιστον σε βαθμο να με κατατοπισει. Πρεπει να διαβασα τα παντα. Απο το γεγονος οτι ειναι καλο ολο αυτο το σκηνικο, μεχρι το οτι αν εχεις page outs ο υπολογιστης σου θα τα φτυσει. Πιαστο αυγο και κουρευτο...

Παντως εχω απογοητευτει. Θεωρησα οτι τετοια πραγματα δεν επρεπε να υγιστανται στις μερες μας εκτος και αν υφιστανται απλα για να σπρωχνουν φουστικα τον κοσμο σε νεα μηχανηματα. Οποτε θα κλεισω εντελως το activity monitor και θα παψω να το παρακολουθω και να σιχτηριζομαι ολη την ωρα. Δεν εχει νοημα.

Υπαρχει ομως κανενα application το οποιο ειτε να βοηθαει στην περιπτωση ειτε να σου εξασφαλιζει ιδανικη αποδοση μακροχρονια; Γενικα θελω να ξερω τι χρειαζεται απο πλευρας μου να κανω για να ειναι το μηχανημα μου παντοτε στην ιδανικη κατασταση...να μην καταναλωνει ασκοπα πορους και γενικα οσο μπορω εγω απο πλευρας μου να ελενγχω πως καταναλωνεται η ram... Με εχει πιασει τωρα ocd και θελω να εχω το μηχανακι μου τζι τζι...

Αυτο που κανω τωρα ειναι να κανω repair permissions και να μην αφηνω σαβουρα μεσα. Κατι αλλο;

Lefteris_X
17-11-2012, 13:06
περί ocd και "optimal" κατάσταση των μηχανημάτων, χααχαχαχα welcome to my world!!!!

λοιπόν, η πιο ενδεδειγμένη λύση, και εδώ εισερχόμαστε σε ΚΑΘΑΡΑ υποκειμενική άποψη / προσέγγιση, είναι να παρατηρείς τους πώρους του συστήματός σου, από μόνου σου.......ώστε να έχεις "γνώση" του τι συμβαίνει ανά πάσα ώρα και στιγμή.

ένα πολύ καλό προγραμματάκι για αυτό, είναι το iStat Menus. Όχι την έκδοση για το Dashboard, αλλά την "φουλ" έκδοση (piradev :D). Προσφέρει την δυνατότητα, να προσθέσεις διάφορα νέα στοιχεία στην πάνω μπάρα του Mac OS, τέρμα δεξιά: από μετρητή ταχύτητας / χωρητικότητας αποθηκευτικών μέσων (εσωτερικά - εξωτερικά), λεπτομερέστατο μετρητή RAM, και CPU και θερμοκρασιών όπου υπάρχει αισθητήρας στον Μακ σου, και μετρητή (και αν θες custom ρύθμιση) του / των ανεμιστήρων, μετρητή ταχύτητας του net σου (local ethernet, wi-fi, bluetooth, κλπ), λεπτομερή μετρητή μπαταρίας, λεπτομερή ώρα / ημερολόγιο ταυτόχρονα...κλπκλπ

μερικά παραδείγματα από το MacBook Pro μου 15.4 ιντσών Core 2 Duo 2.8GHz - 4GB RAM - 500GB HDD - Geforce 9400M (256MB shared) + GT 9600M (512MB GDDR3) - Mountain Lion 10.8.2: :D:D:D:D

http://img803.imageshack.us/img803/6021/51365362.png


http://img689.imageshack.us/img689/7097/37006951.png


http://img534.imageshack.us/img534/4921/79426860.png


http://img12.imageshack.us/img12/7892/65802939.png


http://img24.imageshack.us/img24/9417/42069689.png


http://img849.imageshack.us/img849/8324/19603949.png


http://img600.imageshack.us/img600/1687/79788495.png


αυτά εξυπηρετούν εμένα.....εσύ μπορείς να βάλεις ότι θες στην μπάρα σου και να παρατηρείς ανά πάσα ώρα και στιγμή τι παίζει στο σύστημα.

τέλος, μια προειδοποίηση / γνώμη: τα διάφορα προγραμματάκια που δήθεν απελευθερώνουν μνήμη, όταν τα χρησιμοποιείς, παρατηρείς μέσω του iStat Menus, ότι ναι μεν σου απελευθερώνουν μνήμη, αλλά σου ΣΚΙΖΟΥΝ ΚΑΤΙ GB στα page in/outs, ουσιαστικά δλδ, φουστίτσα κάνουν και όχι πραγματική απελευθέρωση (γιατί αυτά το κάνει το OS και συγκεκριμένα την περισσότερη δουλειά κάνει το Memory Management Unit / MMU σε hardware+software μορφή). Τέτοια προγραμματάκια έχουν νόημα μόνο σε κατόχους SSD που και πάλι, ψιλο-περιττά είναι, αλλά τέλος πάντων, εν συντομία, μακριά απο "απελευθερωτές μνήμης" (προσωπική άποψη, ας μην επεκταθούμε).
http://imageshack.us/f/803/51365362.png/

criter
17-11-2012, 15:43
Το iStat Menus το εχω και εγω αλλα σε widget μορφη στο dashboard. Ειναι πολυ καλο αφου βλεπεις τα παντα και ανα πασα στιγμη τι συμβαινει στον υπολογιστη σου, οχι μονο για την μνημη. Προτιμω το widget αφου εχω κι αλλα widgets και εχω διαμορφωσει το dashboard στα μετρα μου με μεταφραστη, σημειωσεις, καιρο, news feed, calculator κα. Ειναι πιο ωραιο απο τη μπαρα ετσι :a052: Ετσι μπορει να καταναλωνει περισσοτερη μνημη βεβαια, αυτο φαινεται στην εναρξη του ολου dashboard αφου καθυστερει λιγο στην αρχη, αλλα δεν νομιζω να επηρεαζει τοσο στην γενικοτερη αποδοση του υπολογιστη. Εχω ενα MacBook Pro, Core i7@2.66 με 4GB ram και 500GB@5400rpm σκληρο δισκο.

Το αλλο που λεει ο Λευτερης με τον απελευθερωτη μνημης, εχω ενα τετοιο στη μπαρα, αλλα δεν το πολυχρησιμοποιω γιατι αργει λιγο και δεν μπορεις να κανεις τιποτα μεχρις οτου να ελευθερωσει μνημη και δεν το κανει αμεσως οπως οταν κλεινεις ενα προγραμμα πχ.

Ο safari οταν ανοιγεις πολλες σελιδες καταναλωνει αρκετη μνημη εχω παρατηρησει, εκει ισως το χρησιμοποιησω, αλλα καλυτερα ειναι να κλεισεις τον browser και να τον ξανανοιξεις τελικα, και να αφησεις το λειτουργικο να ελευθερωσει μνημη απο μονο του.

Απο κατανομη μνημης δεν ξερω και πολλα, αλλα ξερω οτι το καθε προγραμμα παιρνει οσους πορους μνημη χρειαστει. Τωρα αν περισσευει, δεν σημαινει οτι πρεπει να παει καπου, απλα ειναι εκει διαθεσιμη για οταν θα χρειαστει. Το καλυτερο ειναι να εχεις ενα τετοιο προγραμματακι, που να σου δειχνει ανα πασα στιγμη τι συμβαινει.

Το Μountain Lion μπορει να μην κανει την τελεια κατανομη μνημης, αλλα εγω ειμαι ευχαριστημενος για τη χρηση που του κανω και με προγραμματα οπως Logic Pro, Aperture, που ειναι σχετικα πιο απαιτητικα σε μνημη εκτος απο τα safari, mail, Office, iTunes που ειναι λιγοτερο απαιτητικα. Φαινεται ομως ορισμενες φορες οτι με αυτη τη χρηση με ολα αυτα ανοιχτα και και μετα απο καποια ωρα, δεν φτανουν τα 4GB μνημη που εχω, "γονατιζει" το Mac και μου αφηνει ελευθερα μολις 40 MB. Νομιζω πως θα πρεπει να αναβαθμισω κι εγω τοσο την μνημη σε 8 GB, οσο και το σκληρο δισκο σε SSD. Δεν νομιζω παντως οτι με το να ειχα μεινει σε παλιοτερη εκδοση Mac OS λειτουργικου να ειχα καλυτερη κατανομη ή και αποδοση.

Δεν ειναι μονο το λειτουργικο που αλλαζει την κατανομη και τις απαιτησεις. Ειναι και τα προγραμματα που εξελισσονται και με βαση αυτα φτιαχνονται και τα μηχανηματα αναλογα. Αν εχουμε φτασει σε εποχη που να θεωρειτε δεδομενο οτι θα πρεπει ο υπολογιστης να εχει SSD και υπεραρκετη μνημη, τοτε θα πεσουν οι πωλησεις αφου ειναι πολυ ακριβα. Η χρηση τους απευθυνεται σε πιο σοβαρους και απαιτητικους χρηστες, επαγγελματιες και δεν νομιζω ενα λειτουργικο να φτιαχνεται μονο για τετοιες αναγκες, αλλα και για απλη καθημερινη χρηση απο απλους χρηστες που να μην χρειαζεται ενα τοσο πολυ δυνατο μηχανημα που να πρεπει να εχει οπωσδηποτε SSD ή πανω απο 4BG μνημη RAM, για να δουλευει καλα.



Αποσύρεται το AppleCare από την Ιταλία (http://www.secnews.gr/archives/53485)

Αιτία η υποχρεωτική παροχή διετής εγγύησης στην Ευρώπη
Αρχικά φαινόταν πως η εταιρεία αγνοούσε τις απειλές για σχεδόν ένα χρόνο, πέρσι όμως η ιταλική κυβέρνηση της επέβαλε πρόστιμο ύψους 900.000 ευρώ.
Την ίδια στιγμή η επιτροπή Δικαιοσύνης της Ευρωπαϊκής Ένωσης έχει ζητήσει από τις χώρες μέλη να αναφέρουν εάν η Apple παραβιάζει τη νομοθεσία και στις χώρες τους.

Κανονικα το ιδιο πρεπει να γινει κι εδω στην Ελλαδα και να μην σε υποχρεωνει να πρεπει να αγοραζεις περαιτερω εγγυηση μετα απο ενα χρονο, αλλα μετα απο δυο.

Valkyre
17-11-2012, 21:47
@lefteris

Σε ευχαριστω πολυ φιλε θα το δοκιμασω με τη μια! Ισως ολες αυτες οι πληροφοριες να με βοηθησουν! Φανταζομαι repair permissions 1 φορα το μηνα ειμαι οκ ε;

Πολυ χρσιμα ποστ μπραβο παιδια σας ευχαριστω!

personGR
18-11-2012, 04:42
ναι σωστά: κάνε το repair perm σου 1-2 φορές το μήνα (αναλόγως, αν κάνεις βαριές εγκαταστάσεις - απεγκαταστάσεις ή/και μεγάλου μεγέθους software update).

αλλά σε συνδυασμό με την εντολή στο Terminal "sudo periodic daily weekly monthly" (και μετά το password σου, το οποίο κατά την πληκτρολόγηση δεν θα φαίνεται ότι πληκτρολογείται, μην σε παραξενέψει αυτό).

(περί sudo periodic, ενδέχεται να ακούσεις και διαφορετικές απόψεις, εμένα η δική μου παραμένει σταθερή υπέρ της λογικής χρήσης της εντολής. Επίσης, υπάρχουν και διάφορα utilities που κάνουν τα sudo και διάφορα άλλα, εντελώς αυτόματα - μόνο που είμαι ΚΑΤΑ των αυτοματισμών, κυρίως επειδή ότι κάνω manually έχω πλήρη εικόνα του τι γίνεται και σε δεύτερο χρόνο, επειδή δεν χρειάζομαι προσωπικά τον αυτοματισμό καθώς καταλαβαίνω 5 πραματάκια παραπάνω και μπορώ να κάνω σχεδόν ότι θέλω από μόνος μου "χειροκίνητα").

άντε και καλή "φασίνα"!

Κάτσε, η sudo δε θέλει κωδικό του λογαριασμού του admin;

Lefteris_X
18-11-2012, 11:37
ναι σωστά: κάνε το repair perm σου 1-2 φορές το μήνα (αναλόγως, αν κάνεις βαριές εγκαταστάσεις - απεγκαταστάσεις ή/και μεγάλου μεγέθους software update).

αλλά σε συνδυασμό με την εντολή στο Terminal "sudo periodic daily weekly monthly" (και μετά το password σου, το οποίο κατά την πληκτρολόγηση δεν θα φαίνεται ότι πληκτρολογείται, μην σε παραξενέψει αυτό).

(περί sudo periodic, ενδέχεται να ακούσεις και διαφορετικές απόψεις, εμένα η δική μου παραμένει σταθερή υπέρ της λογικής χρήσης της εντολής. Επίσης, υπάρχουν και διάφορα utilities που κάνουν τα sudo και διάφορα άλλα, εντελώς αυτόματα - μόνο που είμαι ΚΑΤΑ των αυτοματισμών, κυρίως επειδή ότι κάνω manually έχω πλήρη εικόνα του τι γίνεται και σε δεύτερο χρόνο, επειδή δεν χρειάζομαι προσωπικά τον αυτοματισμό καθώς καταλαβαίνω 5 πραματάκια παραπάνω και μπορώ να κάνω σχεδόν ότι θέλω από μόνος μου "χειροκίνητα").

άντε και καλή "φασίνα"!

Καλημέρα.

αυτό ακριβώς λέω - εννοώ!

Valkyre
18-11-2012, 12:27
Λοιπον επειδη εχει αρχισει και μου αρεσει επικινδυνα η ολη φαση να πω καποιες παρατηρησεις μου:

Πρωτα απο ολα εβαλα τα προγραμματακια που μου προτεινατε. Τι εχω παρατηρησει σχετικα με το θεμα της inactive memory η οποια σκαρφαλωνει σε τεραστια νουμερα χωρις λογο;

Μια λεξη ή μαλλον ενα application: μtorrent ή αλλιως utorrent.

Το τεσταρα το δοκιμασα πολλες φορες. Το συγκεκριμενο app κανει την inactive memory να σκαρφαλωνει να σκαρφαλωνει, και να μην επιστρεφει ποτε πισω... Δεν παιζει καποιο θεμα εχει το app...

Αποφασισα λοιπον να δοκιμασω αλλο client και συγκεκριμενα το transmission. Καμμια σχεση... Αλλα καμμια ομως! Πλεον δεν υπαρχει το φαινομενο με την κωλο active memory και το μηχανημα δουλευει καλυτερα.

Βρηκα λιγο μια ακρη απο ολο αυτο το κουβαρι!! :)

personGR
18-11-2012, 13:39
Καλημέρα.

αυτό ακριβώς λέω - εννοώ!

Ναι, και ευτυχώς που το έγραψες γιατί πολλοί την πατάνε, δεν είμαι όμως 100% σίγουρος ότι ο default λογαριασμός που δημιουργεί το OS X με clean install είναι αυτός του admin. Θυμάμαι στο 10.6.8 έπρεπε να κάνω μια διαδικασία για να τον εμφανίσω, και να ορίσω και password.

Dragonpaul
18-11-2012, 13:43
Ξερω οτι δε θα επρεπε, αλλα αυτα που γραφετε μου φαινονται μανδαρινοκινεζικα...!!!! :(

Valkyre
18-11-2012, 13:52
Ναι, και ευτυχώς που το έγραψες γιατί πολλοί την πατάνε, δεν είμαι όμως 100% σίγουρος ότι ο default λογαριασμός που δημιουργεί το OS X με clean install είναι αυτός του admin. Θυμάμαι στο 10.6.8 έπρεπε να κάνω μια διαδικασία για να τον εμφανίσω, και να ορίσω και password.

Oχι δοκιμασα ακριβως οτι ειπε ο Λευτερης με το Sudo και εβαλα τον δικο μου κωδικο και δουλεψε μια χαρα. No problems ;)

personGR
18-11-2012, 14:07
Oχι δοκιμασα ακριβως οτι ειπε ο Λευτερης με το Sudo και εβαλα τον δικο μου κωδικο και δουλεψε μια χαρα. No problems ;)

Α οκ τότε.

Valkyre
18-11-2012, 14:12
^^ Βεβαια προφανως, και για να διευκρινησω, εννοειται οτι ειμαι ο admin στον υπολογιστη μου. Δεν ξερω δηλαδη αν μπεις σαν αλλος user, τοτε προφανως και θα σου ζητησει τον κωδικο του admin. Αλλα δεν εκανα κατι ιδιαιτερο εγω, τον λογαριασμο που μου εφτιαξε αυτοματα χρησιμοποιησα. Δηλαδη λογικα ο λογαριασμος που σου φτιαχνει πρεπει να ειναι αυτος του admin.

Valkyre
20-11-2012, 11:11
Αλλη μια ενδιαφερουσα -θεωρω- ερωτηση πανω στα της μνημης Ram μιας και καθομαι και διαβαζω τελευταια προσπαθωντας να μαθω καποια πραγματα.

Εχουμε λοιπον εναν υπολογιστη με 4 gb ram. Ας υποθεσουμε οτι ανοιγοντας safari, mail, VLC και φυσικα το Mac os παρατηρουμε οτι το μηχανημα καταναλωνει γυρω στα 2gb απο τα 4 gb διαθεσιμης ραμ.

Ας υποθεσουμε τωρα οτι στον ιδιο ακριβως υπολογιστη παμε και βαζουμε 8 gb ram. Ανοιγουμε ακριβως τα ιδια προγραμματα. Τι θα συμβει? Θα καταναλωσει το ιδιο ποσο μνημης με πριν, δηλαδη 2 gb ή λογω του μεγαλυτερου memory pool θα ρουφηξει περισσοτερο, ας πουμε 2,5gb? (ολα τα νουμερα ειναι υποθετικα εννοειται και οχι ενδεικτικα.

Lefteris_X
20-11-2012, 11:37
Αυτό που θα αλλάξει είναι τα assets που θα φορτώνει το Mac OS και που αφορούν μόνο αυτό σε κάθε boot.

Θα φορτώσει περισσότερα, σε σχέση με αυτά που θα φόρτωνε με 4GB RAM, ενώ στην πορεία, ενδέχεται να φορτώνει και περισσότερα -συνοδευτικά- assets, για κάθε πρόγραμμα, μιας και θα "βλέπει" ότι έχεις 8GB RAM.

Και τέλος, ενδέχεται, ανάλογα την προγραμματιστική δεινότητα του προγραμματιστή ενός προγράμματος (δεινός = δεν φορτώνει έξτρα, μη-δεινός = φορτώνει), να φορτωθούν ειδικά έξτρα assets που αφορούν το συγκεκριμένο πρόγραμμα, και πάλι επειδή το πρόγραμμα (πλέον) "βλέπει" ότι έχεις εγκατεστημένα 8 GB RAM.

καλώς αντιλήφθηκες την απαράδεκτη διαχείριση μνήμης των σύγχρονων Λειτουργικών Συστημάτων.........για την οποία ευθύνονται.......τα οικονομικά στελέχη των εταιρειών Apple / MS, από την αρχή που δημιουργήθηκαν: "χέσε το efficiency, ο καταναλωτής, ας αγοράσει κ' άλλη RAM". Efficiency = πολύ κοπιαστικός προγραμματισμός = πολύ χρήμα στην επένδυση + μεγάλος χρόνος ολοκλήρωσης του OS + πολύ εκτενές και χρονοβόρο testing = ΤΡΕΛΟ ΧΡΗΜΑ.

Ε, για αυτό αποφάσισαν από το 1983 περίπου, το τελείως αντίθετο: πετάμε το μπαλάκι στον καταναλωτή και στα @@ μας.

Μόνο η Amiga και το Λειτουργικό της Σύστημα WorkBench, είχε την καλύτερη διαχείριση μνήμης, μόνο με 1 διαφορά: το hardware δουλευόταν επί 6 χρόνια και το OS επί 4 χρόνια σερί.......και ήταν γραμμένο κατά 99% σε assembly για την CPU (Mororola MC68000 - τον ίδιο που φορούσαν και οι Μακ έως το 1993-4). Εξ ου και "πέταγε". Κλείνω εδώ την παρένθεση περί Amiga.

Και επιστροφή στην "μαρμάγκα" των σύγχρονων OSs.

assets = είναι ένας ελεύθερος όρος, που περιγράφει ότι "φορτώνει" το Λειτουργικό Σύστημα, ώστε να μην μπαίνουμε σε αναλύσεις (που δεν έχουν και σημασία στο παρόν θρεντ / ερώτηση άλλωστε).

Επίσης, να ξέρεις, ότι όσο περισσότερη μνήμη φορτώνουμε σε ένα σύστημα, έχει και μικρές (αμελητέες με την δύναμη των τωρινών CPU) επιπτώσεις: το μεγαλύτερο address space, προκαλεί και ελάχιστα παραπάνω κατανάλωση δύναμης, ώστε να γίνει addressed η περισσότερη μνήμη. Απλά για ενημερωτικούς λόγους το ανέφερα, καθώς οι CPU εν γένει, είναι τόσο δυνατές, που δεν παρατηρείται δια γυμνού οφθαλμού, παρά μόνο μέσω προγραμμάτων benchmark.

Valkyre
20-11-2012, 11:53
Μαλιστα ευχαριστω και παλι. Το παρατηρησα αυτο και στο δικο μου συστημα. Προ αναβαθμισης με φρεσκο boot ειχα 0.9-1.0 gb used. Τωρα μετα την αναβαθμιση εχω με φρεσκο boot 1.1-1.2

Σπαστικο ρε γμτ που κανεις δεν σεβεται τιποτα σε αυτην την βιομηχανια....

Lefteris_X
20-11-2012, 12:17
εμ γιατί τα OSs που έχουμε (Windows, Mac OS) είναι ΑΘΛΙΑ.

ΑΘΛΙΑ = ξέρεις πόσες δεκάδες υπηρεσίες (και συνάμα γμσέτα δεκάδες tasks) φορτώνονται κατά την διάρκεια του boot; χέσε μέσα.

Και ποιος χρησιμοποιεί όλες αυτές τις υπηρεσίες; Ουδείς.

Αλλά φορτώνονται έτσι κ' αλλιώς. Και βαραίνουν ΓΜΣΕΤΑ το OS.

Όμως αυτά τα OSs, βασίζονται στην αρχή της ελεγχόμενης αχρήστευσης (όπως έλεγε και στο Lightbulb Conspiracy), για αυτό και δεν ενδιαφέρονται οι εταιρείες για efficiency = ώστε να σε ωθήσουν για αναβάθμιση, και εν τέλει, για αγορά νέου υπολογιστή.

Αν σκεφθείτε, ότι η Amiga 500 είχε μόλις 800.000 πράξεις το δευτερόλεπτο δύναμης (800 KIPS - instructions per second) και ΜΗΔΕΝ KFLOPS και είχαμε Λειτουργικό Σύστημα με παράθυρα, όλα κανονικά σχεδόν όπως σήμερα........και περί το 1991, είχαμε μια Amiga 3000 με δύναμη περί τα 3-4 ΜIPS (millions instructions per second), με WorkBench, σχεδόν ολόιδιο σε δυνατότητες με τα σημερινά OSs....................και σήμερα ένας τυπικός MacBook Pro, έχει περί τα 40 GIGA FLOPS (Giga = δισεκατομμύρια + ότι τα FLOPS είναι πολύ πιο πολύπλοκες μαθηματικές πράξεις, σε σχέση με τα instructions των KIPS / MIPS / GIPS)...................ε, είναι εύκολο να φανταστούμε ΠΟΣΗ δύναμη "σπαταλιέται" από τα σύγχρονα OSs.

ΕΚΕΙ πάνε πεταμένα όλα τα λεφτά μας. Είτε λέγεται Windows είτε Mac. Απλά στην δεύτερη περίπτωση, όλα τα χρήματα πάνε σε μια εταιρεία, με αποτέλεσμα να έχουμε πιο ποιοτικό συνολικά προϊόν. Αλλά όχι, σε καμία περίπτωση, δεν μπορεί κανένα σύγχρονο μηχάνημα να συγκριθεί με τα custom μηχανήματα των 80s. (ακόμα και ο Spectrum είχε σαφέστατα καλύτερη διαχείριση μνήμης, λολ)

Valkyre
21-11-2012, 12:09
Λευτερη για τσεκαρε αυτο εδω:


This method works for all computers on Snow Leopard, Lion and Mountain Lion

If you want to cut to the chase, just read the last quote.


I have a MacBook Pro with 4 GB of RAM. That's the most it can take. I've been experiencing the spinning beach ball, quite a lot, which may be aggravated because I tend to leave a number of applications running at once and have a number of menubar items and pre-loaded utility applications running in normal everyday use. I don't like running just one application at a time. I've now also got a Mac Mini which has 8 GB of RAM, and I have found that even though it is less likely to hit the buffers, it too can slow down when there is little free memory. These slowdowns are always associated with continuous disk access.

Very recently I came across this article on the web, and it struck a strong chord with me.

Something is deeply broken in OS X memory management (http://workstuff.tumblr.com/post/20464780085/something-is-deeply-broken-in-os-x-memory-management)

For a very long time I've noticed that my computer can slow down dramatically when switching applications, or even Safari pages for example. This happens after a period of time since logging in, and is accompanied by lots of disk activity. Since I keep a moving-graph display of memory use in my menubar, it's easy to see that this also is related to when the memory appears to be full or nearly full.

As a background to this, it's probably useful to understand a bit about how memory is managed in OS X. If you open Activity Monitor (http://support.apple.com/kb/HT1342) and select the memory display, you can see that it defines four different types of memory.

There's "wired" memory, active memory, inactive memory and free memory. The total of these four items equals installed memory size. Wired memory is used by the system and is defined as stuff that doesn't get written to disk by the computer. Active memory contains data that is currently in use by the various applications and processes running on the computer at the moment. Inactive memory contains data that has been used in the past but is retained because it may be called upon in future - and it would be quicker for the computer to use this data in memory than it would be to re-read it from the disk. (In theory)

The rest of the contents of memory is called "free" memory, and that's just what it says.
But OS X can sometimes gets bogged down if there is not sufficient memory available instantly, and when this happens the computer grinds to a halt while it reads and writes data to disk. If this takes too long, over a few seconds or so, the computer then displays the spinning beach ball and it may say that an application has become "unresponsive".

You can mitigate this by having lots of memory installed in your computer and by closing applications that you don't need to have open. Another important factor is to have a reasonable amount of free space on your hard disk for the system to use for temporary storage.

As the Mac operating system has developed - from Leopard to Snow Leopard to Lion and now to Mountain Lion, the requirements for memory get ever larger. A way to keep this under control is to close applications when you don't need them, although even doing that does not necessarily always release it's data immediately from the inactive memory. Running multiple applications without having to close and open them again all the time is all part of the benefits of using a multitasking operating system. This is why OS X has built in "dynamic paging" which is designed to intelligently save data to disk when appropriate while still trying to keep as much useful data in memory is possible, to allow fast access to it when required by the applications you're running.

But it seems that the design of the dynamic paging system may not be as smart as it ought to be. Apple should spend some time to overhaul the dynamic paging system, it's long overdue, imo.

However... There is a magic answer!


This article explains it much more eloquently than I can, and does provide an answer - at least a temporary answer.


Quote:
I’ve been doing some investigation into what appears to be a huge problem with memory management in Lion (I, but not everybody, have seen this going back to Snow Leopard, though it’s worse in Lion.

The main symptoms that we’ve encountered:

• Frequent beachballs, particularly when switching applications and sometimes even tabs.
• General overall slowness and poor UI responsivness.
• Specific and drastic slowdowns on every Time Machine run.
• High memory utilization in Safari Web Content, mds, and kernel_task processes.
• Large numbers of page outs even with a good deal of available RAM.
• High amounts of RAM marked as inactive which is not readily freed back to other applications, with page outs favored.



There are interesting links about this problem at the end of the article. I found it fascinating reading.

The simple answer he proposes is to turn off dynamic paging. This is easily done with a straightforward Terminal command. It stays set that way through reboots. I tried it and everything now flies on my computer. That's not to say I never get the beachball, if I really push it hard by loading lots and lots of things, the beachball situation reoccurs - but for the most part the computer zips along - I think it's worth giving it a go. I also discovered that, in extremis, the computer will actually re-enable dynamic paging by itself if it's really pushed to it, but this normally doesn't happen.

Mac OSX Hints wrote:
The difference for me was quite impressive and immediately perceptible. As soon as I disabled the dynamic pager daemon, I restarted and notice a huge difference on how fast any application opens, that Windows 7 (in Parallels) reacts almost natively, and now the whole system feels so much more responsive. I would estimate the difference is about 20-30% between enabling and disabling VM. Win7 launches in about 20 secs, even Firefox opens and responds much faster than before.

No swap files in /private/var/vm, 0% cache hits and about 800-900 MB RAM still free (3 GB used) during peak usage.

I can testify that, after a week of tests, having opened as much as 30 simultaneous applications (in fact all the Apps folder), I have notice no slowdown, no bug, no kernel panics, no unusual log file error reporting. I tried running some PC game demos in Parallels/Win7 (with 2 GB RAM allocated). There was still no panic, no issues. I was working at my academy this week, using Windows servers, online printers, and virtual private networks, with no issues at all. The MBP is okay, except faster than before (and even faster when waking from sleep).



Try it, you might like it!


Quote:
I can’t recommend this as a long term solution - Apple should fix this - but in the meantime, it seems to be having great results for me. Here’s how much of a difference it is: I was going to turn it back on to collect some comparative numbers for this post, but I couldn’t bear to cripple my machine again.

To deactivate the dynamic pager:

sudo launchctl unload -w /System/Library/LaunchDaemons/com.apple.dynamic_pager.plist

followed by a reboot. You can turn it on again with

sudo launchctl load -wF /System/Library/LaunchDaemons/com.apple.dynamic_pager.plist


NB: You can always re-enable dynamic paging at any time with the second command.




About Terminal
• You can copy/paste a command directly onto the command line and then press return to execute it.
• These commands require you to supply an admin password.
• The first time you invoke sudo, you will be asked if you really mean it!
• The password does not appear on the screen as you type it, which can be a bit confusing at first.
• You can use the up/down arrow keys to cycle through previously entered commands, to save you time.


Ramaprem wrote:
It's very attractive, though, and would like to see more of it. Please advise. http://mac4mac.co.uk/images/smilies/icon_e_wink.gif

Here we are, Ram - http://legacy.tonymacx86.com/images/smilies/beachball.gif ειναι απο εδω: http://mac4mac.co.uk/viewtopic.php?f=3&t=3007

Πως σου ακουγεται αυτο? Ισχυει ή ειναι μουφα και μπορει να προκαλεσει προβληματα στο μηχανημα? Οι χρηστες παντως στο εν λογω θρεντ που το δοκιμασαν μιλανε με ενθαρρυντικα λογια...!

Lefteris_X
21-11-2012, 12:55
ε, ουσιαστικά πάει να προσεγγίσει το Amiga OS, ή αλλιώς Workbench, απενεργοποιώντας την virtual RAM (το paging στο Mac OS).

Στα "χαρτιά", η virtual RAM, επινοήθηκε μόνο για τα high-end μηχανήματα μεγέθους δωματίου, με την συνδρομή του UNIX, εποχές 70ς. Μόνο που η δύναμη αυτών των μηχανημάτων, δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να εξισωθεί στα μηχανήματα του λαού. Εξ ου και τα όποια προβλήματα.

Άλλωστε και το Mac OS, στηρίζεται πάνω σε διάφορες εκδόσεις kernel του UNIX, επιπλέον "μαγειρεμένοι" από την Apple. Ήτοι = επ' ουδενί ένα OS για τις ανάγκες του λαού. Επ' ουδενί. Over-bloated του κερατά. Όπως και τα Windoze.

Τώρα, το να απενεργοποιήσεις την vram, "σπρώχνεις" το Mac OS να χρησιμοποιεί την physical RAM ντε και καλά. Αν ήταν έτσι γραμμένος ο kernel από την "μάνα" του, κανένα πρόβλημα. Μόνο που δεν είναι. Έτσι, η απενεργοποίηση, μπορεί μεν να δίνει μια λύση υπέρ ταχύτητας, αλλά είναι "μεσοβέζικη" / τσαπατσούλικη μέθοδος. Ίσως σε απλές διαδικασίες (ακόμα και το να ανοίξεις 30 εφαρμογές, για ένα OS δεν είναι πρόβλημα, λόγω του task scheduling, αρχαία πράματα αυτά)......αλλά όταν πας κάνεις πραγματικά βαριές δουλειές (όπου η ροή των data πρέπει να είναι απρόσκοπτη), θα έχεις πρόβλημα με ένα σύστημα των 4GB RAM (είτε έχει, είτε δεν έχει vram). Χρειάζεσαι πολλά περισσότερα GB physical RAM - δεν είναι τυχαίο που το Mac Pro, μπορεί να "δει" μέχρι και 64GB RAM, ενώ οι "φέτες" Mac, μπορεί να δει έκαστη 32GB RAM (ίσως και περισσότερη, δεν θυμάμαι)........και έτσι έχεις ένα rack, με πχ. 4 "φέτες" = 32 πυρήνες CPU + 128GB RAM.

Ας επανέλθω όμως στα δικά μας μηχανήματα.

Εξαρτάται από τις "δουλειές" που κάνει ο χρήστης με το μηχάνημά του.

Αν βλέπεις το beachball (εγώ δεν το βλέπω, έτσι όπως έχω στήσει το μηχάνημά μου, έχω κλείσει υπηρεσίες που δεν θέλω, όσες μπορώ βέβαια να κλείσω, χρησιμοποιώ συγκεκριμένα προγράμματα, και ποτέ περίεργες μιξεις όπως Firefox, Final Cut, Photoshop, Youtube, καθώς θα χρειαζόμουν πολλή περισσότερη physical RAM για τρέχει το σύστημα όπως ΕΓΩ θέλω).


Αν το βλέπεις λοιπόν, κλείσει την vram. και τσέκαρε μετά πως "πηγαίνει" το σύστημά σου.

Αν όμως δεν το βλέπεις, άσε το σύστημα ως έχει.

Θα δοκιμάσω σαφώς κι εγώ, μόνο και μόνο από περιέργεια, τι θα συμβεί με το ανοιγοκλείσμο της vram, και θα δω πως θα πάει.

Πάντως, το παραπάνω ποστ/λινκ επιβεβαιώνει όλα αυτά που κράζω για τα "σύγχρονα" Λειτουργικά Συστήματα. Δυστυχώς. (έλεος, να γυρνάμε σε αυτά που είχαν επινοήσει το 1985; Workbench; ωραία εξέλιξη ρε καραμήτροι της Apple / MS).


ΥΓ: Σιχτήρ, δεν αντέχω με τρώει η κwλος μου! πάω να το απενεργοποιήσω τώρα και να κάνω reboot. Tech maniac in fever!

Valkyre
21-11-2012, 13:12
Γαμσετα Λευτερη ετσι οπως τα λες ειναι...

Να σου πω τι συμβαινει με το beachball το οποιο μου την δινει λιγο. Δεν ξερω εαν δουλευεις imovie καθολου, αλλα επειδη δουλευα εχθες πανω στο imovie παρατηρησα οτι οταν εκοβα ενα κλιπ απο το library (εκει που σου δειχνει στο κατω μερος της οθονης τα βιντεο που εχεις μαζεψει) και το πεταγα απανω στο project, ενω δεν μου εμφανιζε εκεινη την στιγμη beachball, αν προσπαθουσα να πατησω καποιο κλικ ή να κανω κατι εκεινη την στιγμη, μου εμφανιζε beachball για 1-2 δευτερολεπτα. Υποθετω οτι αυτο συνεβαινε επειδη ακομα δεν ειχε κοπιαρει το κλιπ μεσα στο project, καθως αν του αφησω χρονο, μετα δεν μου εμφανιζει beachball. Ειναι φυσιολογικη αντιδραση αυτη σε ενα μηχανημα με 8gb ram? Μαλιστα δοκιμασα να εξομειωσω το ιδιο σκηνικο με πολλες εφαρμογες ανοιχτες ταυτοχρονα και χωρις καμμια εφαρμογη και μονο με το Ιmovie ανοιχτο. Το αποτελεσμα ηταν το ιδιο.

Τωρα, οχι οτι δεν υπαρχει περιπτωση να το ξερεις εσυ Λευτερη, για τους υπολοιπους ομως να πω οτι το συγκεκριμενο κολπακι, φαινεται να δουλευει πολυ καλα, αλλα εαν ο χρηστης πιεσει πολυ το μηχανημα του και εξαντλησει την RAM το μηχανημα θα κολλησει και θα χρειαστει reboot. Αυτο θα γινει πρακτικα -οπως λενε- αφου με την εντολη αυτη στην ουσια απενεργοποιουμε το paging και οποτε χωρις paging και χωρις μνημη το μηχανημα κολαει.

Παντως με την απενεργοποιηση του paging ο κοσμος λεει οτι το μηχανημα συμπεριφερεται πολυ πιο γρηγορα, κανει πολυ πιο καλη διαχειρηση inactive μνημης και γενικα ειναι πολυ πιο δυσκολο να το φτασεις στα ορια του. Επισης καποιοι λενε οτι εαν το φτασεις στα ορια του, το μηχανημα αυτοματα απο μονο του θα επαναενεργοποιησει το paging ωστε να μην κολλησει.

Παντως Λευτερη δειχνει να ειναι μια μικρη σταγονα στον ωκεανο που ονομαζεται κακιστη διαχειρηση μνημης....

Lefteris_X
21-11-2012, 13:13
φ@κ me sideways! έχω χ3σει στα γέλια!

Το μηχάνημα είναι λες και του έβαλα Core i7, αντί του Core 2 Duo. ή λες και έβαλε μόνο του Snow Leopard (αλλά ακόμα, έστω και λίγο, πιο γρήγορα).

Άνοιξα για τεστ, Firefox με 9 tabs προ-φορτωμένα (ένα είναι youtube), mail.app με χιλιάδες μέιλ μέσα τόσα χρόνια (όλα τίγκα στα attachments), Messages, Skype. Ζήτημα να πήρε στο κάθε ένα πάνω από 1 δευτερόλεπτο για να ανοίξει. Κυριολεκτώ. Page ins: 72.978. Page outs: 0. Swap File: 0KB. Ελεύθερη μνήμη (free+inactive) 2,12GB, ενώ πριν το reboot ήμουν στα 1.7GB.

μπράβο ρε Apple, και γαμώ τις διαχειρίσεις μνήμης.

(πάω να βγάλω τον Spectrum, C64, Amstrad 6128 από το πατάρι)

Valkyre
21-11-2012, 13:16
^^ Κανεις πλακα τωρα??? Λευτερη για τσεκαρε το γιατι αν αυτο το κολπο που ψαρεψα ειναι τοσο καλο τοτε... ουαο!!

Lefteris_X
21-11-2012, 13:32
η asshole μου, κλ@νει ασυστόλως από τα ασυγκράτητα γέλια. Αν είναι δυνατόν να βλέπω ΤΕΤΟΙΑ διαφορά.

Προγραμματιστική δεινότητα: πιθήκων.

Αυτό που περιγράφεις με το iMovie, η πλάκα είναι ότι άρχισε να μου το κάνει μετά το 2008, ενώ πριν δεν είχε κανένα απολύτως "θέμα".

Εμφανώς αυτό που μου λες, μου "κάνει" σαν πρόβλημα με τα access time στην vram, που ΝΤΕ και καλά την χρησιμοποιεί. (προφανώς για την προετοιμασία των thumbnails όταν κάνεις drag 'n' drop διάφορα assets στο project σου)

Το αστείο; σε όλα τα OSs, πλην των Windows, ακόμα και στο παλιό Mac OS (προ- OS X, όταν λεγόταν System x, όπου x = 7, 8, 9).........είχε προβλεφθεί να εμφανίζεται το "Out of memory". Και δεν σου έπαιρνε "στον ώμο" όπως λέγαμε παλιά ΟΛΟ το σύστημα, όταν δεν υπήρχε διαθέσιμο address space στην μνήμη. Απλά δεν έτρεχε το πρόγραμμα που ήθελες να τρέξεις. Έκλεινες κάποιο άλλο, και τότε το έτρεχες. Το "κρέμασμα" (και όχι "κόλλημα" = αυτό είναι για προγράμματα μόνο) του OS, γινόταν όταν είχες ήδη μια εφαρμογή ανοιχτή (με κακογραμμένο κώδικα)......και ξεκίναγες κάτι βαρύ (πχ. rendering πολύ βαριάς σκηνής raytrace).....και στην πορεία του render (όταν δηλαδή το σύστημα είναι 100% busy).......το OS "ανακάλυπτε" ότι δεν έχει άλλη μνήμη. Έτσι ο κακογραμμένος κώδικας του προγράμματος, περίμενε στην τάδε διεύθυνση να βρει RAM, δεν βρήκε, μετά δεν ήξερε τι να κάνει, ρωτάει το OS "τι σκατά να κάνω" και το OS του απαντούσε "τώρα έτσι σκατά που τα έκανες, δεν μου έχει μείνει μνήμη κι εμένα για να κάνω το ότιδήποτε, και μπράβο μαλάκα, με "κρέμασες". Και πάμε reboot.

Οι παλιοί, hardcore χρήστες, πάντα βλέπαμε με διάφορους μετρητές (πλην Workbench που έδειχνε τα νούμερα by default στην πάνω μπάρα), την χρήση της RAM, διότι δεν είχαμε vram.....οπότε "προσέχαμε" το OS σαν κόρη οφθαλμού. Κακογραμμένα προγράμματα "έπαιρναν" το σύστημα στο λαιμό τους μεν, αλλά είχαμε πολύ γρήγορο OS.

Αντιθέτως, σήμερα, σπάνια κρεμάει το OS, αλλά από ταχύτητα.........έχουμε ότι είχαμε και τότε......με x1.000.000 φορές την παλιά δύναμη harware.

Μην φάτε έχουμε γλάρο design και αρχιτεκτονική των "σύγχρονων" (my ass) Λειτουργικών Συστημάτων.

Και τέλος, ένα "εύγε" από εμένα (δεν ντρέπομαι να το αποδώσω, δεν έχει καμία σχέση η πείρα 32+ ετών στον χώρο, δεν εμποδίζει την αναγνώριση μιας καλής και επιτυχημένης προσπάθειας), που κάθισες και ασχολήθηκες.

Όποιος ασχολείται, πάντα κερδίζει μαθαίνοντας. Και δεν του φαίνονται "ξένες" γλώσσες τα παραπάνω! (δεν είναι "μπηχτή", είναι φιλική συμβουλή)

Valkyre
21-11-2012, 13:41
Οποτε Λευτερη εγκρινεις? Μιλαμε για τσαπατσουλικο μεν, αλλα αποδοτικο δε fix? Γιατι τα σχολια σου ειναι οχι απλα ενθαρρυντικα, θα ελεγα αποθεωτικα... και οχι τιποτα αλλο δεν μπορω να παω σπιτι να το δοκιμασω κι εγω.

Στην τελικη... η ερωτηση μου ειναι η εξης... θα το αφησεις το μηχανακι σου με απενεργοποιημενο το dynamic paging ή θα το επιστρεψεις πισω στα παλια?

Και τελος... καταφερες να το οδηγησεις στο οριο (να στερεψει η RAM) να δεις τι συμβαινει εκει?

Πωπω εχω πορωθει τωρα... σου λεω ολες αυτες τις μερες καθομουν και ασχολιομουν με το θεμα... λεω ρε γμτ... δεν μπορει καποιος κατι θα εχει βρει...! Χαιρομαι που δειχνει να εχει αποτελεσμα και ακομα περισσοτερο που -κατα καποιο τροπο- βρηκες κι εσυ μια ακρη. :)

Lefteris_X
21-11-2012, 13:52
κατάφερα και με το MS Word, να φτάσω την RAM στα 1.6ΓΒ (συνολική).

Σε κάποια φάση, το γμμένο το Firefox χτύπησε 70% CPU Power, με αποτέλεσμα 90 βαθμούς κελσίου θερμοκρασία. Την μνήμη, το FF την γμησε χωρίς οίκτο. Γονάτισε όλο το task scheduling (δηλαδή η χρήση του multitasking - όλα σερνόντουσαν, ακόμα και το scroll μιας σελίδας). Το κλείνω επιτόπου (παλιά μέθοδος λολ) για να δω την "επιστροφή". Δεν έδωσε τα πάντα πίσω, αλλά έδωσε με πήγε ΜΠΑΜ στα 2.4 GB ελεύθερα. Το ξανάνοιξα, με όλες τις καρτέλες όπως ήταν πριν. Έφαγε λιγότερη μνήμη κατά 300ΜΒ. Και το σύστημα πάλι πέταγε.

ΣΚΑΤΑ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ των προγραμματιστών.
Για αυτό η Apple και η MS, προσπαθούν μετά ΒΙΑΣ να θέσουν προγραμματιστικούς κανόνες στα Apple / Windows Store (πχ. υπάρχει κανόνας στο iTunes Store, όλες οι εφαρμογές να ανοίγουν στα 15 δευτερόλεπτα, αν δεν το καταφέρουν τότε το iOS την κάνει "kill" και πάπαλα, δεν παίρνει καν έγκριση για το Store. Έτσι και η MS προσπαθεί να στήσει το νέο επιχειρείν της + το OS της, αλλά τα μύρια απαρχαιωμένων χρηστών + τα συμφέροντα των μεγάλων vgames εταιρειών με τα δικά τους online καταστήματα, αντιδρούν, γιατί......δεν θέλουν περιορισμούς = που ωφελούν τον καταναλωτή).

Προς το παρόν, συνεχίζω χωρίς vram. Και τσεκάρω τα πάντα, τα μάτια μου πηγαίνουν πέρα-δώθε σαν μπίλια σε pinball, παρατηρώντας τα πάντα κάθε δευτερόλεπτο. Είμαι σε burn mode εντελώς! Γουστάρω όμως με 1000 (είμαι στα "στοιχεία" μου, που καρα-γουστάρω τώρα! )


ΥΓ: I mean, what the hell? έχω επιστρέψει 20 χρόνια ΠΙΣΩ! Και αυτό είναι καλό! Εκεί που δούλευα.....παρατηρώ (χωρίς να έχω κλείσει ΤΙΠΟΤΑ), την RAM να αυξάνεται......και μάλιστα δυναμικά: να παίζει μεταξύ 1.88 - 1.91ΓΒ.......αυτά είναι "παλιά" κόλπα καλής διαχείρισης. Τι στο διάολο; Hidden τα έχει η Apple; ή μήπως το Mac OS έχει καλή διαχείριση μνήμης, αλλά ΣΚΑΤΑ διαχείριση vram; Ως τώρα με αυτά που βλέπω, προς το 2ο συγκλίνω.

Valkyre
21-11-2012, 14:02
^^ Πωπω σε εφτιαξα ασχημα ε? χαχα

Εγω να δεις σου λεω που δεν μπορω να περιμενω την ωρα να παω να το δοκιμασω κι εγω!! :)

Απιστευτο ετσι? Πως μια μικρη εντολη μπορει να ξεμπροστιασει ολοκληρη την βιομηχανια...

και να πεις οτι διατρεχεις καποιον κινδυνο εαν λειτουργεις ετσι το μηχανημα σου παει στο καλο, αλλα απο αυτα που διαβαζω δεν υφισταται κανενας κινδυνος πλην του οτι μπορει να σου κολλησει το μηχανημα αν του πεταξεις τα ματια εξω και το πιεσεις οσο δεν παει... (που στην ουσια και στην περιπτωση που δεν εφαρμοζες το fix αυτο, παλι θα κολλαγε το μηχανημα σου στην τελικη....απλα θα ηταν με την μορφη του να περιμενεις ωρες βλεποντας το περιφημο beachball)

Lefteris_X
21-11-2012, 14:10
μα να χέσω μέσα όμως ε; μια εντολή που σε επιστρέφει στο 1985, τότε οι προγραμματιστές είχαν @@ ΤΕΡΑΣΤΙΑ (όπως είπα πιο πριν, το Workbench ήταν κατά 99% σε assembly γραμμένο, εξ ου και πέταγε σε δύναμη, που την ξεπερνά ακόμα και το remote control της τηλεόρασης).

ότι έχω φτιαχτεί "άγρια" δεν περιγράφεται.

Αλλά είμαι ακόμα σε φάση "hold your horses" μην και στην πορεία, φάω καμιά ξενέρα τύπου "σέρνεται" το σύστημα (ευτυχώς είμαι αυτο-εκπαιδευμένος, να μην το "κρεμάσω", λόγω πείρας από τις παλιές εποχές).

Αλλά και πάλι, δεν μπορώ να κρύψω την έκπληξή μου: γράφω τώρα εδώ, παράλληλα γράφω στο Word, έχω και όλα τα προαναφερθέντα ανοιχτά........και η RAM παραμένει στο 1.89-1.90GB. Απίστευτα πράματα. Τεστ επιτόπιο: κλείνω το Skype. ΜΠΑΜ: 1.98GB. Ανοίγω πάλι Skype (σε 0.5 secs κιόλας): ΜΠΑΜ 1.89GB ούτε byte παραπάνω. HEEEEEEEEEEEEEEEEELLLLLLLLL σκατά έχουν μέσα στο μυαλό τους στην Apple; ΚΑΡΑΜΗΤΡΟΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!


ΥΓ: Παρολίγο να γράψω το πόστ, κατά λάθος copy/paste, μέσα στο άρθρο που συντάσσω τώρα. Έχω πάθε κοκομπλόκο από το μηχάνημα, την ταχύτητα στην απόκριση που έχει. Amiga φάση. Μα τι έγινε; Έχω μπει στην Ζώνη του Λυκόφωτος και δεν το έχω πάρει χαμπάρι; λολ

Valkyre
21-11-2012, 14:15
Τελεια απλα τελεια! Μολις παω σπιτι θα το κανω κι εγω! Οτι περιεργο συναντησουμε απο την εμπειρια μας με απενεργοποιημενη την vram το γραφουμε εδω Λευτερη, παντως μεχρι στιγμης δειχνει οτι το dynamic paging ειναι και πολυ μουφα και το αγκαθι στο θεμα διαχειρησης μνημης!

Eως τοτε μπορω να πω απλα οτι ολο αυτο συνοψιζεται ως εξης:

http://i0.kym-cdn.com/photos/images/newsfeed/000/011/296/success_baby.jpg?1251168454

Lefteris_X
21-11-2012, 15:11
πέθανα στα γέλια με την φωτό!

Λοιπόν. Τέλειωσα με το άρθρο μου (ένα editorial σχετικά με τα Windows 8, αργότερα που θα ανέβει, ίσως ποστάρω το λινκ, για όποιον θέλει να το διαβάσει).

Έκλεισα όλα τα προγράμματα. Πήρα πίσω 2.5ΓΒ RAM. Δεν μου άρεσε αυτό.

Οπότε έκανα ένα logout και καπάκι login. Εδώ να σημειώσω ότι έγινε μέσα σε 1 sec, ενώ πριν ήθελε τουλάχιστον 5 sec.

Πήρα πίσω 2.66ΓΒ RAM. Αρκετά καλά, αλλά όχι όπως στο φρέσκο boot των 2.8GB. Βέβαια, έκανα logout/login και όχι ρεστάρτ (παίζει τον ρόλο του στο flush ή αλλιώς καθάρισμα της RAM).

Φόρτωσα τον FF μόνο ανοιγμένο, με 5 tabs, συμπεριλαμβανομένου και του παρόντος.
Κι έχω 2.22GB RAM συνολικά ελεύθερα. Not bad. Not great, αλλά σίγουρα όχι το προηγούμενο με vram χάλι.

Περαιτέρω εντυπώσεις στην πορεία.

Valkyre
21-11-2012, 15:40
^^ Παλια δηλαδη οταν εκανες logout/login επαιρνες περισσοτερη ραμ απο οτι τωρα χωρις vram?

Lefteris_X
21-11-2012, 17:26
όχι την ίδια, αλλά έκανε αισθητά περισσότερα δευτερόλεπτα για την διαδικασία out/in.
Τώρα είναι λες και πατώ διακόπτη αναλογικό, τόσο ακαριαία γίνεται το out! Πατάς logout - τσάκ! είσαι logged out. Σφαίρα! Όπως ήταν στο Snow Leopard δηλαδή, ενώ από το Lion και μετά είχα ξενερώσει, γιατί έχασα το "αυτοματέξ" που είχα πριν.

ε, τώρα το ξαναέχω!

btw, boot-άρισμα σε 30 περίπου secs, νομίζω όμως ότι έχω κάνει λάθος, θα ξανατσεκάρω (αποκλείεται λάθος θα έχω κάνει :D)

Valkyre
21-11-2012, 18:00
όχι την ίδια, αλλά έκανε αισθητά περισσότερα δευτερόλεπτα για την διαδικασία out/in.
Τώρα είναι λες και πατώ διακόπτη αναλογικό, τόσο ακαριαία γίνεται το out! Πατάς logout - τσάκ! είσαι logged out. Σφαίρα! Όπως ήταν στο Snow Leopard δηλαδή, ενώ από το Lion και μετά είχα ξενερώσει, γιατί έχασα το "αυτοματέξ" που είχα πριν.

ε, τώρα το ξαναέχω!

btw, boot-άρισμα σε 30 περίπου secs, νομίζω όμως ότι έχω κάνει λάθος, θα ξανατσεκάρω (αποκλείεται λάθος θα έχω κάνει :D)

Θα σε κανω να γελασεις τωρα....

απο τον ενθουσιασμο μου και επειδη δεν μπορουσα να κρατηθω, ειπα να κανω κι εγω ολη την διαδικασια στον iMac του σπιτιου μου απο το Ιphone μου μεσω remote desktop. Oχι οτι θα μπορουσα να καταλαβω μεσω remote desktop τιποτα, απλα επειδη δεν μπορουσα ρε παιδι μου ηθελα να κανω κατι!!

Παω λοιπον ωραια και καλα και μπαινω με το iphone στον imac (ευτυχως τον ειχα αφησει σε standby φαση). Μπαινω λοιπον συνδεομαι, βαζω τον κωδικο μου και κανω log iiiiiin... mια χαρα.

Ανοιγω το terminal παταω την εντολη μου κομπλε ολα. Και μετα κανω restart οπως προτεινεται αλλωστε. Και την στιγμη που παταω restart διαπιστωνω τι ακριβως σημαινει το restart....

restart = τελος remote desktoping! χαχαχαχαχα Δεν μπορω να συνδεθω με τον υπολογιστη μου, αφου προφανως οταν κανω restart το προγραμμα στον υπολογιστη μου δεν ειναι ανοιχτο και αρα δεν επικοινωνει με το ιphone...βαλε και το γεγονος οτι χρειαζεται κωδικος για να κανω log in...! Οποτε λολ... απλα το εκανα και τωρα περιμενω να παω σπιτι... χααχα fail....

Lefteris_X
21-11-2012, 19:06
ΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ έλιωσα (γιατί όπως το διάβαζα, είπα ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ μη ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεε, πως θα ξαναμπείς σε deskto......αμάν, σκατά το έκανε το ρεσταρτ)


ΥΓ: Βάλε το rem. desk. να ανοίγει μαζί με τον Μακ (open at login) κι έτσι θα είσαι οκ!

Valkyre
22-11-2012, 01:46
Λευτερη εμενα παντως η εμπειρια μου δεν ειναι ιδια. Παρατηρησα οτι το μονο που γινεται με αυτην την αλλαγη ειναι οτι αντι να φορτωνεται η active memory, φορτωνεται η wired memory. Και στις 2 περιπτωσεις εχω την ιδια active memory διαθεσιμη... ειναι κατι που δεν κανω σωστα ή που λειπει? Ή μηπως παιζει ρολο το 8gb ram που εχω εγω? Μπερδευτικα παλι γμτ!!

Lefteris_X
22-11-2012, 09:33
Καλημέρα!

Βρε συ, η wired μνήμη, είναι αυτή που δεσμεύει το OS. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό! (έχει να κάνει με τις μυριάδες υπηρεσίες που φορτώνονται, όλο και περισσότερες όταν "δει" το OS μεγαλύτερο memory pool). Κι εμένα η wired δεν αλλάζει.

Το κόλπο, είναι να μην έχεις page outs και Swap (0 και 0ΚΒ).

Επίσης, κατέβασε το προγραμματάκι FreeMemory από το Mac App Store.....αμάν! Τζίφος, γιατί δεν έχεις MLion, οπότε Mac App Store νομίζω δεν έχεις (που να θυμάμαι τι γινόταν στο SLeopard). Πάντως αυτό το προγραμματάκι, όταν είχα ανοιχτή την vram, ναι μεν έκανε flush (καζανάκι - καθαρισμός) την μνήμη, αλλά ουσιαστικά πήδαγε την vram δε, με αποτέλεσμα να παίρνεις πίσω μνήμη (την ώρα που έκανε Freeing Memory, παρατηρούσα να χτυπάει το swap έως και 1GB) αλλά με επίπτωση στην ταχύτητα του συστήματος, γιατί το τελευταίο έκανε πολύ access την vram, η οποία ήδη είχε χτυπήσει μεγάλα νούμερα (swap) = καθυστέρηση στην απόκριση του συστήματος.

Τώρα όμως, με κλειστή την vram, το FreeMemory, κάνει flush, αλλά δεν επηρεάζει καθόλου το swap ούτε το page outs. Έτσι, παίρνεις πίσω κάποια εκατοντάδες MB, χωρίς την επίπτωση της ταχύτητας.

Τέλος, θα πρέπει να κοιτάξεις τι φορτώνεται στον λογαριασμό σου, μπας και έχει τοποθετηθεί τίποτα έξτρα.

System Preferences -> Users & Groups (ίσως Accounts στο SLeopard) -> δεξιά καρτέλα "Login Items". Εκεί κοιτάζεις τι φορτώνεται παράλληλα και αφαιρείς κατά βούληση.

Κατά τα άλλα, δεν μπορώ να έχω εικόνα μέσω κειμένου. Για περαιτέρω (άλλο να το βλέπεις με τα μάτια σου, κι άλλο να σου περιγράφουν ότι βλέπουν τα μάτια άλλου), δυστυχώς θα πρέπει μέσω ichat/messages (καλύτερο) ή μέσω teamviewer (αρκετά χειρότερο).

Valkyre
22-11-2012, 11:21
Καταλαβαινω τι ειναι η wired memoy αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι για ποιο λογο φορτωνεται αντι της active. Για πχ:

με dynamic paging (ολα τα νουμερα απλως ενδεικτικα):

wired : 1GB
active : 1GB
free: 6gb

χωρις dynamic paging:

wired: 1.5GB
active: 0.5 gb
free: 6GB

Νομιζω ομως οτι βρηκα τι εφταιγε, το συστημα μου, απο μονο του και χωρις να ξερω γιατι μου προσθεσε απο μονο του στο log in items το itunes helper (γουατ δε φακ εντελως...) το αφαιρεσα και ειδα τα πραγματα να αλλαζουν λιγο. Θα ττο ψαξω περισσοτερο παντως γιατι δεν προλαβα!

PS: Κατι σχετικο ασχετο. Διαβαζω οτι το swap used δεν ειναι και big deal, in fact λενε οτι ειναι λογικο μετα απο sleep/standby να δεις να μαζευεται αρκετο swap used. Αυτο δεν ειιναι κακο, αυτο που -λενε- μετραει περισσοτερο ειναι να μην εχεις συγκεκριμενα page outs.

Lefteris_X
22-11-2012, 12:05
εμένα τα page outs είναι στο μηδέν. Όπως και το swap.

βέβαια, πήγα και έσβησα από τον κατάλληλο φάκελλο τα swap files ( /private/var/vm ) .

όσο για την RAM σου (wired / active), ε, από τα ενδεικτικά νούμερα, τι καταλαβαίνω:

με vram, σου βάζει λίγα πράματα στην wired και άλλα τόσα στην active, ώστε να τα κάνει "τράμπα" όποτε τα χρειαστεί από την τελευταία. Και επίσης, στηρίζεται στην ύπαρξη vram, όποτε κατά το δοκούν κρίνει την χρήση αναγκαία.

χωρίς vram, πάλι τα ίδια assets σου φορτώνει (2GB), αλλά πιο πολλά στη wired (1,5ΓΒ) ώστε να είναι σίγουρο ότι τα έχει "κλειδωμένα" (λόγω έλλειψης vram, υποθέτω ότι αποφασίζει, κάτσε να φορτώσω ότι θέλω για σιγουριά) και σου αφήνει λίγα στην active (0,5ΓΒ). Καθαρή υπόθεση θα κάνω τώρα, λόγω πείρας και μόνο: η active, χωρίς την vram, εργάζεται όπως και παλιά, η κανονική RAM, που της φορτώνονταν τα απολύτως απαραίτητα, καθώς δεν υπήρχε vram. Έτσι και τώρα, η active προσπαθεί να είναι όσο το δυνατό πιο ελεύθερη, καθώς δεν υπάρχει πλέον vram, κι έτσι όντας πιο ελεύθερη είναι και πιο ευέλικτη στο να υποδεχθεί / απορρίψει assets.

Valkyre
22-11-2012, 15:19
λοιπον σημερα καθισα λιγο και διαβασα μεσα απο διαφορα developer sites για μνημες και διαφορα. (εχω φαει σκαλωμα ναι).

Η γνωμη που επικραττει ειναι οτι σε θεματα μνημης... το μελλον ειναι.... SSD δισκοι λολ.

Ενα συστημα με SSD και 8GB Ram ειναι μακραν προτιμοτερο απο ενα μηχανημα με HDD και 16GB Ram.

Επισης τα page out δεν ειναι και τοσο θεμα οταν εχεις SSD για τους προφανεις λογους που ειναι οτι δεν εχουν ουτε μηχανικα μερη για να φθειρονται και φυσικα ειναι τοσο γρηγοροι που ναι μεν θα δεις να πεφτει η αποδοση, αλλα και παλι θα ειναι ταχυτατοι.

Με βαση ολα αυτα νομιζω οτι τελικα οντως η συγκεκριμενη τεχνολογια πρεπει οντως να ενσωματωθει γρηγορα στα περισσοτερα μηχανακια. Φυσικα ολα αυτα λογω του οτι οπως ειπαμε η διαχειρηση της μνημης ειναι απλα για τα μπαζα δυστυχως....

Lefteris_X
22-11-2012, 17:09
βασικά, αν θέλουμε να μιλήσουμε με σωστούς όρους που να συμφέρουν τον χρήστη, και όχι πάλι μεσοβέζικες λύσεις RAM + SSD (γιατί όσο και να σφιχτεί ένας μόνος του SSD, την ταχύτητα της RAM δεν θα την φτάσει ούτε για αστείο ποτέ, όσο και αν αυξήσει ταχύτητα, η RAM θα έχει εξελιχθεί ακόμα περισσότερο)........τότε θα πρέπει να πούμε, ότι το μέλλον είναι - αν το επιτρέψουν τα οικονομικά στελέχη πάντα - ........

ο ταχύτατος τύπος μνήμης MRAM (Magnetic) ή FeRAM (φέρει ηλεκτρισμό), που μπορεί να κατασκευαστεί σε τσιπ, τόσο μεγάλης χωρητικότητας, ώστε να σβήσουν τα κλασικά μέσα αποθήκευσης, όπως οι HDD και SSD. Τα "ατού" αυτού του τύπου μνήμης, που έχει τις δύο παραπάνω διαφορετικές προσεγγίσεις προς το παρόν, είναι 3: 1) ταχύτητα όπως και οι σημερινές γρήγορες RAM, 2) χωρητικότητα όπως οι μικρομεσαίοι SSD και 3) κρατάνε όλα τα δεδομένα, όταν σβήσεις (off) την συσκευή = σβήνεται το νόημα των δίσκων για τον απλό χρήστη. Για τον απαιτητικό χρήστη και τους επαγγελματίες, θα υπάρχουν τέρατα χωρητικότητας SSD, με επίσης πολύ καλές ταχύτητες, αλλά καμία σχέση βέβαια με τη νέου τύπου RAM.

Πάντως, το μηχανάκι μου, μια χαρά πηγαίνει, όλα τέλεια ως τώρα δεν έχει βγάλει κάποια πρόβλημα, θα συνεχίσω να το ελέγχω στην πορεία.

Και σε ενός φίλου τον Mac mini που έχει, έκανα για τεστ τα ίδια (φοράει και SSD κιόλας), δηλαδή του έκλεισα την vram + έσβησα τα swapfile από τον κατάλληλο φάκελο......και μου λέει ότι είναι ιδιαίτερα έκπληκτος, το μηχανάκι του πάει σφαίρα!