PDA

View Full Version : Tekken 6



Slay
13-02-2010, 22:22
Ένα παιχνίδι που έχει γράψει μεγάλη ιστορία στις προηγούμενες κονσόλες της Sony, αλλά βεβαίως και στα arcade μηχανήματα το Tekken, έρχεται με την 6η συνέχεια του επιτέλους και στις κονσόλες νέας γενιάς, παρότι αρχικά προοριζόταν μονό για arcade και ps3 έκδοση. Μετά από αρκετή καθυστέρηση μιας και το πρώτο trailer (CGI) είχε παρουσιαστεί το 2005 στην E3, το παιχνίδι έρχεται για να ικανοποιήσει τους φανατικούς κυρίως της σειράς, θα το καταφέρει;



http://www.ps3forums.gr/vb/../portal/images/stories/demo/reviews/game_screenshots/Tekken_6/cover.jpg

Διάθεση: Namco Bandai Partners Hellas

Publisher: Namco Bandai

Developer: Namco
Story

Το παιχνίδι ξεκινά με μια ιστορική αναδρομή όλων των Tekken , μάλιστα αυτό το κάνει με μια παρουσίαση σαν comic , αν και η εισαγωγή είναι αρκετά μεγάλη δίνει την ευκαιρία σε παλιούς αλλά κυρίως νέους παίκτες να μάθουν όλη την ιστορία της σειράς, και τους πρωταγωνιστές πίσω από το Iron Fist Tournament.
Η ιστορία αυτή την φορά δείχνει να έχει ποιο μεγάλο ρόλο στο παιχνίδι χάρις το νέο single player campaign το οποίο πλέον δεν περιορίζεται στην arena, αν και συνολικά πιστεύουμε ότι για το συγκεκριμένο παιχνίδι παίζει δευτερεύοντα ρόλο.



http://www.ps3forums.gr/vb/../portal/images/stories/demo/reviews/game_screenshots/Tekken_6/t6-8.jpg
Gameplay
Το παιχνίδι όπως είπαμε έχει αλλάξει στο single player ,έτσι αντί να διαλέγετε έναν παίκτη και να παρακολουθείτε την ιστορία του για την ανάβαση στην κορυφή του Iron Fist Tournament, μέσω των μαχών που δίνει στην arena, πλέον το παιχνίδι έχει μια ποιο beat em up παρουσίαση όπου ο παίκτης καλείται να εξοντώσει πολλούς αντιπάλους σε διάφορες πίστες , και βέβαια αυτές οι πίστες δεν είναι στο μέγεθος της αρένας αλλά πολύ μεγαλύτερες, σε αυτές μπορείτε να κινηθείτε με τον αναλογικό αριστερό μοχλό, η κρατώντας πατημένο L1 και χρησιμοποιώντας το D-pad, οι κινήσεις που είναι διαθέσιμες είναι οι ίδιες με αυτές της arena, αλλά βέβαια οι εχθροί είναι πολύ ποιο αδύναμοι εκτός από τα bosses που στην ουσία είναι χαρακτήρες του tekken που μπορείτε να παίξετε και στην αρένα.


http://www.ps3forums.gr/vb/../portal/images/stories/demo/reviews/game_screenshots/Tekken_6/t6-1.jpg
Στην διαδρομή σας βέβαια στον χάρτη υπάρχει και η αρένα για ποιο κλασσική δράση, στις πίστες του single player θα βρείτε πέρα από εχθρούς διάφορα όπλα που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε, έξτρα αντικείμενα που δίνουν επιπλέον δυνάμεις στους χαρακτήρες σας, health items αλλά και χρυσό. Σε αυτές τις πίστες δεν είστε ποτέ μονοί σας έχετε επίσης μια γυναίκα robot που σας βοηθά στις μάχες την οποία επίσης μπορείτε να αναβαθμίσετε. Θα λέγαμε ότι παρότι είναι ευχάριστη αυτή η αλλαγή στο single player, δεν είναι υλοποιημένη με τέτοιον τρόπο ώστε να δώσει μια εντελώς διαφορετική φυσιογνωμία στο παιχνίδι, οι εχθροί πέρα από τα bosses δεν αποτελούν κάποια μεγάλη πρόκληση για να εξουδετερωθούν, οι πίστες είναι μικρές και πολύ περιορισμένες , ενώ αν και υπάρχουν αρκετές παραλλαγές στις τοποθεσίες αυτές επαναλαμβάνονται πράγμα που δείχνει παράξενο μιας και υποτίθεται ότι ο παίκτης κάνει ένα ταξίδι.


http://www.ps3forums.gr/vb/../portal/images/stories/demo/reviews/game_screenshots/Tekken_6/t6-2.jpg
Πέρα από την κύρια ιστορία στο single player , οι άλλες επιλογές για δράση του παίκτη χωρίς να αναφερόμαστε στο multiplayer κομμάτι είναι οι Ghost Battles, Time Trial, Survival και Practice. Βασικά το εντελώς καινούργιο σε αυτά τα modes είναι το Ghost Battles. Σε αυτό το mode ο παίκτης καλείται να αντιμετωπίσει μια σειρά αντιπάλων οι οποίοι κατέχουν και διαφορετικό rank δυσκολίας. Στο τέλος κάθε μάχης ο παίκτης μπορεί να διαλέξει έναν από τους 3 επόμενους αντιπάλους του για να συνεχίσει την μάχη. Στο τέλος κάθε νικηφόρας μάχης ο παίκτης λαμβάνει χρηματικό πόσο σαν έπαθλο.
Ο σκοπός των χρημάτων στο παιχνίδι βέβαια δεν είναι άλλος από την αγορά επιπλέον αντικειμένων και ρούχων για τους χαρακτήρες σας, έτσι μπορείτε για παράδειγμα να αγοράζετε μπουφάν, φούστες, παντελόνια ακόμα και κουρέματα για τους χαρακτήρες του παιχνιδιού, τα οποία φυσικά αυξάνουν τις δυνάμεις τους.


http://www.ps3forums.gr/vb/../portal/images/stories/demo/reviews/game_screenshots/Tekken_6/t6-3.jpg

Το βασικό gameplay δεν έχει αλλάξει σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια της σειράς, η κίνηση γίνεται με το d-pad ενώ υπάρχουν 4 επιθέσεις 2 κλωτσιές και 2 μπουνιές. Βέβαια ενώ ακόμα και ένας άπειρος παίκτης πατώντας απλά γρήγορα διάφορα κουμπιά μπορεί να εκτελέσει τυχαία κάποιο combo, το παιχνίδι δίνει μια τεράστια γκάμα κινήσεων με τον συνδυασμό επιθέσεων και d-pad που μόνο οι έμπειροι παίκτες θα μπορέσουν να χρησιμοποιήσουν στο έπακρο.
Μια αλλαγή που υπάρχει στο tekken 6 σε σχέση με τα παλιότερα είναι ότι πλέον μπορεί ο παίκτης να κάνει άμυνα απλά χωρίς να κινείται, έτσι δεν χρειάζεται πλέον να κινείστε προς τα πίσω για να κάνετε άμυνα, βέβαια για τις χαμηλές επιθέσεις θα πρέπει πάλι να είστε σκυμμένοι για να κάνετε άμυνα, η οποία άμυνα σας προστατεύει και από τις επιθέσεις αέρος. Οι αμυντικές επιλογές βέβαια δεν σταματούν εδω, καθώς υπάρχει και μια πληθώρα επιλογών που μπορεί να εκτελέσει ο παίκτης αφού δεχθει κάποιο χτύπημα, έτσι με το πάτημα κουμπιών είτε λίγο πριν πέσει ο παίκτης σας στο έδαφος, είτε αφότου έχει πέσει μπορείτε να αποφύγετε μια νέα επίθεση είτε ακόμη να αντεπιτεθείτε στον αντίπαλο.


http://www.ps3forums.gr/vb/../portal/images/stories/demo/reviews/game_screenshots/Tekken_6/t6-4.jpg
Γραφικά - Ήχος
Στον τομέα της παρουσίασης το Tekken προσφέρει πολύ καλά γραφικά , ενώ το παιχνίδι τρέχει απροβλημάτιστα στα 60fps. Δυστυχώς όμως δεν λείπουν τα προβλήματα, textures χαμηλής ανάλυσης σε αρκετά σημεία , aliasing , και χαμηλής ποιότητας background animation σε κάποια σημεία είναι αυτά που αμαυρώνουν μερικώς την κατά τα άλλα πολύ καλή οπτική παρουσίαση του παιχνιδιού. Στον τομέα του ήχου τα ηχητικά εφέ είναι πολύ καλά, ενώ η μουσική αν και δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο ταιριάζει απόλυτα στο ύφος του παιχνιδιού. Επίσης στο voice acting όπως και σε προηγούμενα παιχνίδια δεν μιλανε όλοι οι χαρακτήρες αγγλικά, έτσι περά από την "κοινή" γλώσσα θα ακούσετε Ιαπωνικά, Κινέζικα, και Κορεάτικα, με υποτίτλους βέβαια στα Αγγλικά. Στον τομέα της παρουσίασης πέρα από τα γραφικά και τον ήχο, μεγάλο μας παράπονο είναι οι μεγάλοι χρόνοι φορτώματος ακόμα και όταν το παιχνίδι είναι Installed, ακόμα και η επιλογή χαρακτήρα αργεί, έτσι ενώ επιλέγετε τον χαρακτήρα σας από τα μικρά εικονίδια , το μοντέλο του χαρακτήρα αργεί να εμφανιστεί στην οθόνη.


http://www.ps3forums.gr/vb/../portal/images/stories/demo/reviews/game_screenshots/Tekken_6/t6-5.jpg
Multiplayer - Online

Ας μην γελιόμαστε το Tekken δεν έγινε γνωστό για την ιστορία του και το σενάριο, ούτε βέβαια γενικώς για το single player mode. Η ουσία του παιχνιδιού είναι το multiplayer, είτε με κάποιο φίλο σας στην ιδία κονσόλα είτε online. Στο Online υπάρχουν Ranked και unranked παιχνίδια , ενώ στις δοκιμές που κάναμε η απόκριση ήταν εξαιρετική με μικρό η ανύπαρκτο lag, μεγάλο μείον και εδω όμως παραμένει το loading time που είναι ακόμα μεγαλύτερο και από το offline mode. Το παιχνίδι να πούμε εδω ότι έχει 42 χαρακτήρες για να επιλέξετε, 8 περισσότερους δηλαδή από το προηγούμενο Tekken. Περά όμως από το προβλήματα αυτό το παιχνίδι θα σας δώσει πολλές ώρες διασκέδασης κυρίως κατά την γνώμη μας στα offline παιχνίδια μιας και η ικανοποίηση που παίρνετε από την νίκη είναι μεγαλύτερη όταν βλέπετε τις αντιδράσεις του αντιπάλου σας που μόλις ξαπλώσατε στο έδαφος.


http://www.ps3forums.gr/vb/../portal/images/stories/demo/reviews/game_screenshots/Tekken_6/t6-6.jpg
Επίλογος
Αν και το καινούριο Tekken έχει στοιχεία που δεν μας άρεσαν όπως π.χ. ένα single player mode που θα μπορούσε να ήταν καλύτερο , και ένα loading που επίσης θα μπορούσε να ήταν και μικρότερο, καταφέρνει στην καρδία του να παραμένει ένα εξαιρετικό fighting game που θα περάσουν μαζί του πολλές ώρες τόσο οι φανατικοί της σειράς όσο και νέοι παίκτες, ενώ με την προσθήκη του Online και του Character Customization το παιχνίδι παίρνει επιπλέον αντοχές για την διάρκεια του στον χρόνο.
Εν κατακλείδι ένα εξαιρετικό παιχνίδι που στερείται τον χαρακτηρισμό Άριστο χάρις σε κάποια προβλήματα που οι δημιουργοί δεν μπόρεσαν να αντιμετωπίσουν επαρκώς.


http://www.ps3forums.gr/vb/../portal/images/stories/demo/reviews/game_screenshots/Tekken_6/t6-7.jpg
Θετικά


Όμορφες τοποθεσίες και καλά σχεδιασμένες πίστες
Καλοσχεδιασμένοι χαρακτήρες
Νέα modes
Character Customization

Αρνητικά


Μικρά προβλήματα στα γραφικά
Μεγάλο loading time
To single player ήθελε περισσότερη δουλεία.

http://www.ps3forums.gr/vb/../portal/images/stories/demo/reviews/scores/rating4___5.png

Heatspreader
14-02-2010, 09:20
Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω με το Review...
Σήμερα το αγόρασα και έπαιξα λίγο, αν και πολύ κουρασμένος από τη δουλειά.

Τα γραφικά είναι πολύ καλά, αλλά πρέπει μάλλον να καταλάβουμε ότι το Aliazing με το PS3 πάνε πακέτο...
Λίγο Antialiasing παραπάνω να είχε ώστε να φαίνονται όλα καθαρά, θα ήταν φοβερό!

Φορτώνει πάρα πολύ ώρα! Έλεος! Το εγκατέστησα μπας και δω διαφορά, αλλά είναι πολύ μικρή.

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί όταν παίζω Arcade - Offline, δεν μου βγάζει τα ονόματα των παιχτών κάτι από την ενέργεια! Το κάνει και στο Tekken 5. Καινούριο είναι αυτό? Τόσο πολύ πια έχει μπει το Online που δεν χρειάζεται να εμφανίζεται το όνομα του χαρακτήρα την ώρα που παίζεις... Μέγα λάθος!

Tekken είναι αυτό και πάντα θα έχει τις κλασσικές βλακείες...

1) Χοντροί παίχτες... Αυτός ο χοντρός που αποφεύγει τις σφαίρες στην εισαγωγή λες και δεν ξέρω και εγώ ποιος είναι δεν είναι βλακεία? Μου τι σπάει να βλέπω χοντρούς σε παιχνίδια Fighting! Έλεος!

2) Ζωάκια... Τώρα τι είναι αυτό? Αρκουδάκια καγκουρό, κλπ...

3) Στο Arcade Offline Mode γιατί ο κάθε αντίπαλος δεν έχει τι πίστα του!? Πάλεψα με τον Armor King σε κάτι λιμνούλες με πεταλουδίτσες! :S

Τα θετικά δεν θέλω να τα τονίσω προς το παρόν...
Σε γενικές γραμμές είναι TEKKEN και αυτό τα λέει όλα!
Πριν το παίξει κάποιος ξέρει τι θα δει πιστεύω...

Οι λάτρεις του Tekken θα το αγαπήσουν!

Heatspreader
16-02-2010, 10:37
Έχει καταφέρει παιδιά κανείς να το τερματίσει στο Arcade Mode, έστω και στο Easy?
Το τερμάτισα ύστερα από πολλές προσπάθειες, καθώς ο τελευταίος αρχηγός δεν υπάρχει.
Έπαιξα γύρω στις 15 φορές τον τελευταίο αρχηγό και τα κατάφερα...
Δοκίμασα να το τερματίσω με άλλον χαρακτήρα μετά, και έπαιξα πάνω από 20 φορές τον τελευταίο αρχηγό και δεν τα κατάφερα και το έκλεισα... Φορτώνει πάρα πολύ μέχρι να παίξεις αγώνα και έχασα την υπομονή μου.
Κρίμα... Μούφα τρελή για διπλό με κάνα φιλαράκι είναι το παιχνίδι, καθώς το Online είναι βλακεία και αυτό και το Story Mode επίσης...

devildemon
19-02-2010, 21:59
παρα πολυ δυσκολος ο τελικος, προσπαθισα μερικες φορες αλλα δεν τα καταφερα και επειδη δεν εχω και πολυ υπομονη το επεστρεψα γτ θα ειχαμε δραματα:very_evil:

Terastios
20-02-2010, 09:13
για μενα ειναι στο μετριο αν και ειμαι φαν ,πιο πολυ ασχοληθικα με το soylcaliber 4.

Heatspreader
20-02-2010, 09:30
Με κάνα φιλαράκι σου είναι να παίζεις νομίζω και μέχρι εκεί.
Φορτώνει πάρα πολύ ώρα σε ότι και να κάνει! Ακόμα και στο Online, για να βρεις κάποιον με καλό σήμα, πρέπει να κάνεις τάμα.

icatalan81
22-02-2010, 01:25
Thanks για το review.! Αν και έχω ασχοληθεί αρκετά με τη σειρά Tekken και πάντα τα θεωρούσα καλά παιχνίδια, νομίζω ότι τα 2-3 τελευταία releases χαρακτηρίζονται απο στασιμότητα. Το σύστημα μάχης είναι πάντα πολύ ευχάριστο, αλλά έχει αλλάξει ελάχιστα από την εποχή του Tekken 3. Αυτό συμβαίνει σε πολλά fighting franchises (και για κάποιους δεν είναι απαραίτητα κακό..) αλλά στο Tekken έχει παραγίνει... Ακόμα και έτσι βέβαια παραμένει ένα αξιόλογο παιχνίδι.

sakoulias
22-02-2010, 01:33
Ευχαριστουμε για το πολυ ωραιο ριβιου.+ρεπ

Researcher
23-02-2010, 01:51
Το τερμάτισα εγώ στο Normal με Paul ως παίχτη. Περιμένω πως και πως να παίξω online όταν μου έρθει (το είχα νοικιασμένο).

Παιδιά 1 ερώτηση: το online gaming lagάρει; Παίζεις δηλαδή απροβλημάτιστα γιατί μου φαίνεται...ουτοπικό το να παίζεις τόσο γαμάτα παιχνίδια με φίλους μαζί (aka προσπαθώ να συγκρατήσω τον ενθουσιασμό μου για το επικείμενο κάψιμο! )

Heatspreader
23-02-2010, 10:25
Το Online είναι κάτι σαν Quick Play. Ρυθμίζεις τις παραμέτρους που θες να ψάχνει (Χώρα, σήμα, κλπ) και πατάς Begin.
Ψάχνει και όταν βρει σου λέει, βρήκα τον τάδε χρήστη που έχει μία γραμμή σήμα ή δύο ή τρεις, κλπ, θες να παίξεις? Έχεις 10 δευτερόλεπτα να αποφασίσεις, αν ναι, πατάς "x" αν όχι "ο".
Καθόλου βολικό... Θα το δεις και εσύ και θα μας πεις.

Researcher
23-02-2010, 18:43
Σε ευχαριστώ. Ρώτησα κάτι πιο συγκεκριμένο και στην περίπτωση που απάντησες και δεν το κατάλαβα ζητώ συγνώμη.

Όταν παίζεις διπλό (VS) με το Tekken 6 με ένα φιλαράκι σου, υπάρχει lag? Κολλήματα, πιξελιάσματα και τέτοια ή είναι τελείως ομαλό το παιχνίδι σα να παίζετε στο ίδιο σπίτι, στην ίδια κονσόλα;

Slay
23-02-2010, 22:41
Το τερμάτισα εγώ στο Normal με Paul ως παίχτη. Περιμένω πως και πως να παίξω online όταν μου έρθει (το είχα νοικιασμένο).

Παιδιά 1 ερώτηση: το online gaming lagάρει;
οταν εκανα το review και ειχα παιξει Online, ειχα δει Lag ναι, αλλα οχι κατι το φοβερο, και τις περισσοτερες φορες δεν ειχε καθολου.

Heatspreader
24-02-2010, 02:39
Όταν παίζεις διπλό (VS) με το Tekken 6 με ένα φιλαράκι σου, υπάρχει lag? Κολλήματα, πιξελιάσματα και τέτοια ή είναι τελείως ομαλό το παιχνίδι σα να παίζετε στο ίδιο σπίτι, στην ίδια κονσόλα;
Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά φαντάζομαι ότι δεν θα έχεις πρόβλημα...
Αν έχετε και οι δύο Conn-X τότε είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.

DarkUSS
24-02-2010, 02:42
Όταν παίζεις διπλό (VS) με το Tekken 6 με ένα φιλαράκι σου, υπάρχει lag? Κολλήματα, πιξελιάσματα και τέτοια ή είναι τελείως ομαλό το παιχνίδι σα να παίζετε στο ίδιο σπίτι, στην ίδια κονσόλα;
Εξαρτάται. Αν παίζεις με άτομο από Ελλάδα το πιθανότερο είναι να μην αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα πάντως.

Researcher
24-02-2010, 15:20
Ευχαριστώ παιδιά. There will be burning!

antonismag
26-01-2012, 14:37
δεν μου αρεσε σχεδον καθολου απογοητευτηκα ποση ωρα κανει να φορτωσει απιστευτο!!!!

τον αζαζελ τον νικησα με την τεταρτη φορα στο easy με το yoshimitsu

ειναι ιδεα μου η οι κινησεις των παιχτων ειναι πιο αργες απο τα προηγουμενα???

tnf50
26-01-2012, 14:49
δεν μου αρεσε σχεδον καθολου απογοητευτηκα ποση ωρα κανει να φορτωσει απιστευτο!!!!

τον αζαζελ τον νικησα με την τεταρτη φορα στο easy με το yoshimitsu

ειναι ιδεα μου η οι κινησεις των παιχτων ειναι πιο αργες απο τα προηγουμενα???

Δε νομιζω...το αντιθετο θα ελεγα...

antonismag
26-01-2012, 20:23
δε ξερω...παντως δεν ηταν αυτο που περιμενα!!!