PDA

View Full Version : iPhone/iPad - App/iTunes/iBook Stores Official Thread



Pages : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10

Giannis1979
09-09-2014, 12:46
Έχεις δίκιο συγνώμη για την "παντόφλα" αλλά γράφτηκε ένα θερμώ.

Γενικά ειναι πολυ σωστά αυτά που γράφεις άσχετα αν προσωπικά δεν ήθελα με τίποτα μεγαλύτερη οθόνη στο τηλέφωνο.

Θεωρώ ότι το κινητό Πρέπει να Δουλευεται με το ένα χέρι απαραιτήτως.

Περασμένα μεγαλεία κ διηγωντας τα να κλαις..!!

DJTaurus
09-09-2014, 16:20
Έχεις δίκιο συγνώμη για την "παντόφλα" αλλά γράφτηκε ένα θερμώ.



Τι συγνώμη βρε συ... απλά το έγραψα φιλικά προς εσένα για να μην τσιμπήσει κάποιος άλλος και έχουμε ιστορίες για αγρίους μετά.

Δεν υπάρχει κανένα άλλο προϊόν τεχνολογίας που η ουρά ξεκινά 6-7 ημέρες πριν την παρουσίαση.... και θα περιμένουν άλλη 1 εβδομάδα μέχρι να κυκλοφορήσει. Απλώς αναφέρω το γεγονός... δεν τους δίνω και παράσημο για τον βαθμό καψίματος που έχουν υποστεί...αν και αρκετοί από αυτούς διαφημίζουν διάφορους και το έχουν κάνει επάγγελμα.
https://pbs.twimg.com/media/BwmyvQ1IcAAiSGs.jpg


To ενδιαφέρον χτυπάει κόκκινο.



Apple Vs Google 10 χρόνια μετά.


I don’t know about the rest of you, everyone has their own stories, but I personally feel 100% vindicated today for all the hundreds of posts I’ve made on Seeking Alpha and everywhere else, fighting the good fight on behalf of Apple and the truth. I don’t care if someone is bearish on AAPL, but there have been so many lies told, so many spurious headlines, so much unethical behavior on the parts of competitors, the media (both professional and amateur), the analysts (both professional and amateur) and the bloggers and message board trolls. I hereby declare victory against all of them. I was right. Apple came all the way back. All. The. Frickin. Way.” — relayer75

https://fortunedotcom.files.wordpress.com/2014/08/applevsgoogle_rev2_sftw-copy.pdf

H παρακάτω εικόνα είναι λίγο πριν την παρουσίαση του Note 4.
https://pbs.twimg.com/media/Bv5v8sECIAAltGn.png


H ψαλίδα ανοίγει...
https://pbs.twimg.com/media/BxFvFmrCQAA7Rf6.png
http://www.google.com/trends/explore#q=iphone%206%2C%20galaxy%20note%204&cmpt=q

Η φωνή της Cortana (windows phone) και η βασική παρουσιάστρια του Note event tweetaroun από το iPhone τους.
https://pbs.twimg.com/media/BwjSVYdCQAAuTc4.jpg
http://9to5mac.com/community/samsung-presenter-rachel-riley-is-an-iphone-user/

Παρά την "δικτυακή κριτική", οι Χάρτες και η μουσική υπηρεσία της Apple τα πηγαίνουν εξαιρετικά!


Apple’s much-derided Maps app is rapidly catching up to Google’s Maps app, the U.S. market leader,” Pressman reports. “More than 42 million people used Apple Maps in the three months ended in June, compared to 64 million using Google. And iTunes Radio, the Pandora (P) clone that’s seen few improvements since it arrived last year, had almost 41 million U.S. users compared to Pandora’s 69 million. The totals include users on both iPhones and Android, even though Apple doesn’t offer its apps on Android.

http://finance.yahoo.com/news/apple-maps-and-itunes-radio-flourish-despite-critics-151331636.html



υ.γ. Πριν από περίπου 1.5 χρόνο κάποιοι αναλυτές απαιτούσαν την απόλυση του Tim Cook ενώ διάφοροι αρθρογράφοι αμφισβητούσαν τις ικανότητές του. Η μετοχή της Apple έκλεισε στις 19 Αυγούστου στην υψηλότερη τιμή στην ιστορία της.

Viper
09-09-2014, 16:40
Το Note 4 λογω...οτι ειναι παντοφλα και εχει και πενακι, το κοινο του ειναι περιορισμενο. Αν βαλεις το Galaxy S5, τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα. Δεν φτανει βεβαια το iPhone αλλα καμια σχεση με το Note.

Επισης, σχετικα με το 10 years later. Το να συγκρινεις μια hardware εταιρια (Apple) με μια software (Google) δεν νομιζω οτι ειναι σωστο. Ακομα και τα Nexus αλλος τα φτιαχνει και οχι η Google. Επισης, το πρωτο hardware η Google το παρουσιασε το 2009 ή το 2010, οταν η Apple φτιαχνει υπολογιστες αρκετα χρονια πριν.

Lefteris_X
09-09-2014, 16:54
λάθος. Μέγα.

ΟΛΕΣ οι εταιρείες από τότε που βγήκε η consumer τεχνολογία, ήταν hardware+software. Ποια θες να πω; Την IBM; Την Apple; Την Sinclair; Commodore; Atari; Acorn (που αν δεν ήταν αυτή, σήμερα ΔΕΝ θα είχαμε τα τσιπ ARM) ;;;; Την SUN; ΟΛΕΣ. Ποια ΔΕΝ ήταν ΠΟΤΕ έτσι, εξ αρχής της μάλιστα; Η Microsoft.

Ποια μιμείται την MS πλέον; Η Google.

Αν κάποια εταιρεία υπολείπεται λοιπόν, αυτή είναι η τελευταία. Σε αυτή λείπει το hardware, όχι ότι η Apple είναι "σκέτο" hardware εταιρεία. Η Apple είναι σκέτο "εταιρεία", όπως τις λέγαμε από παλιά. Τώρα, από εκεί και πέρα, το ότι η πανούργα και άθλια MS, εγκαθίδρυσε στις νεότερες γενιές την έννοια "εταιρεία είμαστε και εμείς, άσχετα αν βγάζουμε μόνο λογισμικό, άσχετα αν είναι του κώλου, είναι διαδεδομένο με (πολλούς και δόλιους τρόπους) σε όλο τον πλανήτη".............δεν σημαίνει ότι κι εμείς οι παλιότεροι θα μπούμε σε αυτή την κακή ερμηνεία.

όχι κανένα vs, καμία καυστικότητα. Just facts και tech history. Ιδιαίτερα την τελευταία (Ιστορία) ΠΟΛΛΟΙ την αγνοούν ή ακόμα χειρότερα, δεν την συμβουλεύονται ώστε να κρίνουν ορθότερα το παρόν.

Viper
09-09-2014, 17:00
Ενταξει Λευτερη συγνωμη, δεν κατεχω ουτε το 1/10 των γνωσεων σου. Αλλα πως γινεται να συγκρινουμε οικονομικα μεγεθη οταν η Apple φτιαχνει hardware εδω και δεκαετιες ενω Google εβγαλε την πρωτη συσκευη (μεσω τριτων) το 2009-10?

Lefteris_X
09-09-2014, 17:07
πας καλά ωρέ (με την καλή έννοια, όχι προσβλητικά) ; :P γιατί τώρα το γυρνάς στο προσωπικό; απεναντίας, εμμέσως πλην σαφώς σε παρέπεμψα να ενημερωθείς για την ίδια την τεχνολογική ιστορία, καθώς φαίνεται ότι σου αρέσει η τεχνολογία ως χόμπυ. Αν διαβάσεις / μελετήσεις, πολλές απορίες σου θα εξανεμιστούν σε χρόνο DT, πολύ πιο εύκολα από αέναες συζητήσεις μεταξύ ατόμων που έχουν διαφορετική εμπειρική βάση.

Δυστυχώς, όπως λέγανε και οι παππούδες μας, η εμπειρία είναι αναντικατάστατη. Οπότε, όταν εκ των πραγμάτων κάποιος (εν γένει αναφέρομαι) δεν έχει ή έχει λιγότερη (είτε επειδή δεν ασχολούνταν παλαιότερα είτε επειδή είναι νέος στην ηλικία), για ένα αντικείμενο που τον ενδιαφέρει, ορθό είναι να φροντίσει να καλύψει το κενό που έχει, τον λόγο τον είπα ήδη (για ορθότερη ανάλυση, αντίληψη και κατ' επέκταση κατανόηση των σημερινών συνθηκών, εταιρειών και "μοδών".)

στο τρυπάκι των Q&A δυστυχώς δεν μπορώ να μπω, με γραπτό λόγο, το θεωρώ ανούσιο, χρονοβόρο. Καλύτερα (κατά την δική μου κρίση) να επενδύσεις ώρες επί ωρών στην μελέτη του τι έχει γίνει από την αρχή μέχρι σήμερα.


ΥΓ: δηλαδή, με τον DJTaurus γιατί δεν έχω τέτοια; Μιλήσαμε κάποιες φορές τηλεφωνικά (Πάτρα - Αθήνα), του είπα αρκετά Ιστορικά γεγονότα/πληροφορίες (δηλαδή κατεβατά ολόκληρα), μπήκε άσχημα στην πρίζα (μέχρι και για Amiga έλιωσε στην ενημέρωση)...............πήρε Mac (mini), τραβήχτηκε Αθήνα (!), πολύ ευχάριστα τον υποδέχτηκα σπίτι μου, του έκανα μια κατήχησ....εχμ, ενημέρωση στον χειρισμό του Μακ (πέθανα όταν κάποια στιγμή μου είπε: καλά όλα αυτά τα keyboard shortcut τα έχεις στο μυαλό σου; έχω κρατήσει σημειώσεις 3 σελίδες Α4!!!).............και μετά προχωρά μόνος του ακάθεκτος (ασπροπρόσωπο με έχει κάνει να νιώθω το παλικάρι, χεχ). Τόσο ακάθεκτος, που σε αρκετούς "βάζει τα γυαλιά" κιόλας, παρόλου που σε απόλυτο χρόνο ενασχόλησης θεωρείται "νέος" στον χώρο της Apple. Και επίσης, είναι νέος στην ηλικία, αλλά καλύπτει το κενό πείρας με συνεχή ενημέρωση, τόσο από παλιά όσο και από τωρινά γεγονότα / καταστάσεις. Τα σχόλια περιττεύουν νομίζω.

Leon_DiZ
09-09-2014, 17:14
Viper απλά να προσθέσω ότι η Apple θεωρείται εταιρεία software.


https://www.youtube.com/watch?v=dEeyaAUCyZs


Και το hardware είναι το αποτέλεσμα μιας φράσης.


People who are really serious about software should make their own hardware.

Alan Kay (http://www.brainyquote.com/quotes/authors/a/alan_kay.html)

Tilemaxx
09-09-2014, 17:22
Το καλό είναι οτι μέχρι τα χριστούγεννα θα βρίσκεις το 5S γύρω στο 450άρικο απο το Skroutz. Οπότε μπορεί να τσιμπήσω το 5S γιατί το 4S με 7.1 έχω συχνά-πυκνά κολλήματα στο UI.

Viper
09-09-2014, 18:06
Λευτερη δεν το γυρναω σε προσωπικο. Απλα εκανα μια ερωτηση / διαπιστωση βαση του pdf 10 years later που ποσταρε ο DJTaurus (sorry δεν θυμαμαι το ονομα σου).

Τωρα κολλησες που ειπα την Google software εταιρια ή την Apple hardware (ή και τα 2). Να σου πω την αληθεια ετσι εχω μαθει να διαχωριζω τις εταιριες. Την MS θα την πω software και την Samsung hardware. Δεν θα πω την MS hardware επειδη εχει φτιαξει 2 XBOX και 2 Surface και κατι Zune και δεν ξερω τι αλλο. Ουτε θα πω την Samsung software επειδη ξερω εγω εχει φτιαξει ενα UI στο Android (και ειναι τηγκα στο lag).

Με την δικο μου σκεπτικο, δεν μπορω να τις συγκρινω. Με το δικο σου ("ΟΛΕΣ οι εταιρείες από τότε που βγήκε η consumer τεχνολογία, ήταν hardware+software") προφανως και μπορεις.

Τελος παντων, εχουμε βγει πολυ off topic. Αναμενουν τα παιδια και το νεο iPhone σημερα. Σταματω εδω.

Nerven
09-09-2014, 19:38
Παιδιά είμαι στην δουλειά atm που σημαίνει δεν έχω το mac μαζί μου, θα υπάρχει κάποιο live stream εκτός safari? :b030:



Edit: Νομίζω κάτι βρήκα.

https://www.youtube.com/watch?v=pRszatHUj7k

DJTaurus
09-09-2014, 20:40
Το Note 4 λογω...οτι ειναι παντοφλα και εχει και πενακι, το κοινο του ειναι περιορισμενο. Αν βαλεις το Galaxy S5, τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα. Δεν φτανει βεβαια το iPhone αλλα καμια σχεση με το Note.

Επισης, σχετικα με το 10 years later. Το να συγκρινεις μια hardware εταιρια (Apple) με μια software (Google) δεν νομιζω οτι ειναι σωστο. Ακομα και τα Nexus αλλος τα φτιαχνει και οχι η Google. Επισης, το πρωτο hardware η Google το παρουσιασε το 2009 ή το 2010, οταν η Apple φτιαχνει υπολογιστες αρκετα χρονια πριν.

Μια χαρά διαπιστώσεις κάνεις. Αξίζεις rep για τους χαμηλούς τόνους που κρατάς απλά δεν με αφήνει :)

Σαφώς και συγκεντρώνει περισσότερο ενδιαφέρον το GS5 μια συσκευή που παραδοσιακά σημειώνει περισσότερες πωλήσεις από το Note. Ενημερωτικά τις περισσότερες πωλήσεις στην σειρά Galaxy τις είχε το S3 ενώ το best seller (το πιο καλοπουλημένο της smartphone ever) της είναι το Galaxy Y.

Για το δεύτερο θέμα με το γράφημα κακώς του έδωσες τόση σημασία. Δεν λέει και τίποτα σπουδαίο πέραν του πόσο πολλαπλασιάστηκε η τιμή της μετοχής με το πέρασμα των ετών. Πρόκειται απλώς για ένα ένα ποστ που αφορά τους καταστροφολόγους (με τα αρνητικά click-bait άρθρα), την περίοδο που έπεφτε η μετοχή της Apple ενώ τώρα που έχει πάρει τον ανήφορο τσιμουδιά. Αυτά τα άρθρα να ξέρεις δεν είναι θέμα fanboysmou των δημοσιογράφων... και αυτοί πρέπει να βρουν τρόπο να βγάλουν τα προς το ζην αλλά δυστυχώς το κάνουν με το να παραπληροφορούν.

Για το τρίτο θέμα που προέκυψε (με τα όσα διαβάζω) έχω καταλήξει στα εξής: Αν παρακολουθείς τα οικονομικά αποτελέσματα της Google, τίποτα από τις άπειρες επενδύσεις/εξαγορές που κάνει non stop δεν την έχουν βοηθήσει μέχρι στιγμής να αυξήσει σημαντικά τα κέρδη της... να κάνει το λεγόμενο μπαμ. Εννοείται πως Google και Microsoft έχουν τεράστια κέρδη κάθε τρίμηνο... αυτό δεν το αμφισβητεί κανείς απλώς πρέπει να κοιτάμε το που βρισκόμαστε και που πάμε. Η Google ακροβατεί σε τεντωμένο σκοινί με τις αμφιβόλου επενδύσεις που κάνει σε πράγματα που δεν έχουν άμεση επιστροφή κέρδους και συνήθως μετά από λίγο τρώνε shut down. Oι tech geeks αυτό το ονομάζουν καινοτομία αλλά τελικά μοιάζει περισσότερη με τακτική "και αν σου κάτσει"... χωρίς ξεκάθαρο στόχο του να βγει ένα προϊόν που θα λύσει με έναν διαφορετικό τρόπο απλά καθημερινά προβλήματα. Η Microsoft βέβαια κάνει το αντίθετο με τα προϊόντα που παρουσιάζει... δημιουργεί προβλήματα (οι all in one συσκευές που μισολειτουργούν για παράδειγμα) για να φαίνεται μετά ότι προσφέρει λύση. Το αντικείμενο της Google είναι οι διαφημίσεις. Αυτό ξέρει να κάνει καλά αλλά τώρα που πέφτει η τιμή ανα κλικ (στα PC.... μια αγορά που είναι flat και δεν θα εμφανίσει ποτέ ξανά άνοδο) αρχίζει και στρέφεται στο mobile. Εκεί όμως δεν θα μπορεί να έχει την μερίδα του λέοντος (στις διαφημίσεις) γιατί υπάρχει η Facebook η οποία αν και με μικρότερο μερίδιο αυτή την στιγμή παρουσιάζει μεγαλύτερο ρυθμό ανάπτυξης. Η Apple είναι και τα δύο... και εταιρία software και hardware. Ακριβώς εκεί είναι η επιτυχία της και δεν έχει καταφέρει κανείς άλλος να το επιτύχει. Η Google δεν αγόρασε την Motorola μόνο για τις πατέντες....μέχρι το 2013 χιλιάδες εργαζόμενοι απολύθηκαν με χαρακτηριστικό παράδειγμα το moto x factory που έφαγε πόρτα πριν γίνει η πώληση της εταιρίας στην Lenovo. Η Microsoft όσο και να το παλεύει με την Nokia τα windows phone και τα Surface θα συντηρούνται στην ανυπαρξία... τα windows phone συνολικά δεν ξεπερνούν το 2.5% στο παγκόσμιο μερίδιο αγοράς. Η MS μπήκε αργά στο παιχνίδι επειδή είδε ότι το μέλλον είναι τα φορητά αλλά μακροπρόθεσμα θα έχει πρόβλημα... υπάρχουν πολλά περισσότερα android εκεί έξω από Windows PC. Εχει βέβαια τεράστιο αποθεματικό, κερδίζει ακόμα από τις άδειες (το 90% των PC τρέχουν windows), τις σουίτες, τις άδειες στο android κτλ. Η Google όμως που είναι η MS των φορητών προσφέρει ήδη εξίσου καλές και καλύτερες υπηρεσίες οπότε κάποια στιγμή η MS θα πρέπει να παρουσιάσει το επόμενο iPhone και να κάνει το μπαμ. Αλλιώς Google και Apple είναι μαθηματικά βέβαιο ότι θα την κάνουν σε πρώτη φάση irrelevant.... βλέπε Dell, Toshiba με ζημιές και ελάχιστα κέρδη. Apple και Google δεν είναι αντίπαλοι.... μια χαρά συμβιώνουν όπως στο παρελθόν MS&Apple... δεν χρειάζεται να χάσει ένας από τους 2 για να επιβιώσει ο άλλος... οι στρατηγικές τους είναι εκ διαμέτρου αντίθετες. Ο στόχος της Google είναι να δώσει όσο το δυνατόν φθηνότερες συσκευές που να συνδέονται στο διαδίκτυο για να κερδίζει από διαφημίσεις.... εδώ όμως υπάρχει ένα αλλο πρόβλημα γιατι παρατηρείται ότι αυτοί που χρησιμοποιούν αρκετά το τηλέφωνό τους για να μπαίνουν στο διαδίκτυο είναι κυρίως κάτοχοι premium συσκευών όπου εκεί το μερίδιο είναι περίπου 50-50 σε Apple και Samsung με τους υπόλοιπους να μαζεύουν ψίχουλα. Και είμαι απόλυτα πεπεισμένος ότι με την σειρά 6 η Apple θα αποσπάσει μεγαλύτερο μερίδιο από την Samsung στο premium κομμάτι της αγοράς. Το mid/low κομμάτι της αγοράς έχει αρχίσει και περνάει στους Κινέζους. Για να δούμε τη νέα προσπάθεια της Google με τα Silver (όπως είπα η Google δεν επωφελείται από το hardware άμεσα γιαυτό θα δώσει τα Silver στους OEM για να φτιάξουν συσκευές... απλά στοχεύει με το software της να είναι και αυτή ανάμεσα σε Sammy και Apple στο premium κομμάτι που χρησιμοποιεί περισσότερο το διαδίκτυο και να μπορεί να χτυπήσει σε διαφημίσεις).... η Samsung αργά το σκέφτηκε να ξεκινήσει να δίνει κάπως πιο premium συσκευές αισθητικά. Eδώ έχουμε να κάνουμε με την περίπτωση "το ενα χερι νιβει το αλλο". Οι 2 εταιρίες γιγαντώθηκαν από κοινού και είναι άμεσα αλληλοεξαρτώμενες. Θα αφήσει η Samsung τα Silver να κλέψουν από την αύρα της σειράς Galaxy και η Google που θα βρει καλύτερη hardware εταιρία για να προωθήσει το πρόγραμμά της...? Και στην τελική τόσα χρόνια η Samsung δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάτι δικό της και είναι ακόμα εξαρτώμενη από την Google. Είμαι περίεργος πως θα φέρει πίσω τα χρήματα που χάνει από τους Κινέζους στο low/mid κομμάτι της αγοράς. Αυτά.

http://www.nextsmartphone.gr/images/forum/2014-september/b920a3040b8d0d31f8b0d938e1566557c6deb479_expanded_ large.jpg
http://www.nextsmartphone.gr/images/forum/2014-september/strngwys_20140274659.jpg
http://www.nextsmartphone.gr/images/forum/2014-september/phonewisdom_2014-9374509.jpg

Tilemaxx
09-09-2014, 20:52
Καμία σχέση παίδες, ότι και να έπιασα στα χέρια μου απο Android (επειδή μου αρέσει να είναι πιο απλό και παραδοσιακό το κινητό απο θέμα OS), όλα λοιπόν μου φάνηκαν too much. Άσε που οι ναυαρχίδες τους με τις 4.7 και 5 ίντσες πολύ απλά δεν είναι κινητά. Το τέλειο μέγεθος οθόνης για εμένα το έχει το 5/5S όπου δεν χάνεται η φορητότητα και η οθόνη έχει τα βασικά στοιχεία για μια ολοκληρωμένη εμπειρία. Και πολύ καλά κάνει η Apple που το iPhone το βγάζει σε 2 μεγέθη γιατί πολύ απλά υπάρχουν άτομα που θέλουν κάτι πιο λιτό σαν συσκευή.

Προσωπικά έχω βαρεθεί να βλέπω πλαστικές κουμούτσες των 5 ιντσών απο εδώ και απο εκεί. Έχουμε ξεφύγει πλέον. Αν ποτέ πήγαινα σε Android, θα έπαιρνα μόνο κάποιο Xperia όπου γενικά σαν ποιότητα κατασκευής και display οθόνης είναι κορυφαία.

mihalis13
09-09-2014, 20:56
Καφές
Μπουκαλάκι με νερό
Iphone να παίζει το keynote
Ανετη καρεκλίτσα και έτοιμος για την παρουσίαση :P

Leon_DiZ
09-09-2014, 21:19
Μιλάμε γ*&%$ το σύμπαν! Συνέχεια πέφτει το site της Apple, το liveblog του engadget εχει προβλήματα κα ιδεν έχει φωτό...

dlevel
09-09-2014, 21:20
in love. bye bye iphone 5... welcome iphone 6 plus

Leon_DiZ
09-09-2014, 21:22
Την κινέζα θα την έχουμε και στο podcast αργότερα; :'(

mihalis13
09-09-2014, 21:29
Καλά η κινέζα δεν παλεύευται....
Αντε να είμαστε καλά οικονομικά του χρόνου να πάρω το 6s :P
Μου αρέσει αρκετά εκτός από τις γραμμές.

kostasb13
09-09-2014, 21:29
Πολυ ομορφο φαινεται. Το plus ηταν μαλλον εκπληξη η κανω λαθος?

dlevel
09-09-2014, 21:31
οχι, αναμενόμενο

Leon_DiZ
09-09-2014, 21:35
Πολυ ομορφο φαινεται. Το plus ηταν μαλλον εκπληξη η κανω λαθος?


Μόνο οι λεπτομέρειες είναι εκπλήξεις, και όχι όλες. Ακόμα και το "Plus" σαν όνομα ξέραμε.

mihalis13
09-09-2014, 21:43
Καταργήσανε την 32gb εκδοση....Μέγα φάουλ για μένα...Αντι να καταργήσουνε αυτή με τα 16gb...

Valkyre
09-09-2014, 21:43
Καλα οι αχρηστοι ενα stream της προκοπης τοση ωρα δεν μπορουν να το φτιαξουν;;

Leon_DiZ
09-09-2014, 21:43
16 / 64 / 128

FUCK YES!!!

Στα όνειρά μου θα ήθελα και ένα iPod με τις ίδιες προδιαγραφές αλλά ναι..

Valkyre
09-09-2014, 21:44
Η τιμουλα σταντε θα ειναι 1,000 ακι εδω... 299 το 64gb (γιατι δεν θα παρει κανενας με τοσο δα μυαλο το 16gb να τραβαει βιντεο 4 λεπτων και να τελειωσει η μνημη) με 2 χρονια συμβολαιο.

λολ

Leon_DiZ
09-09-2014, 21:49
Ο Tim Cook σε οργασμό και το stream έχει γίνει time machine!!

kostasb13
09-09-2014, 21:50
Η αναλυση παντως της οθονης του απλου ειναι fail

Dragonpaul
09-09-2014, 21:53
1000 και λιγα λες... Εγω φοβαμαι μη παμε στα 1100 και βαλε.
Οσον αφορα στην καταργηση του 32GB, τι να πω... Ισως θελανε να εχουν και ενα πολυ φθηνο μοντελο με το 16αρι.

- - - Updated - - -

Μεχρι να ερθει το συστηματακι με τις πιστωτικες Ελλαδα, θα εχει βγει το iPhone 7.

Valkyre
09-09-2014, 21:54
Καλα η αναλυση δεν με χαλαει, εδω ολοκληρα ipad retina εχουν χειροτερο dpi, στο 4.7 θα φανει ασχημο; Καλυτερα περισσοτερη μπαταρις παρα οχετος απο πιξελ που ουτως ή αλλως δεν μπορεις να τα δεις στο 90% της χρησης.

mihalis13
09-09-2014, 21:58
Πάντως αν δεν κάνω λάθος δεν αύξησε την διαφορά της τιμής από την 16 στην 64gb έκδοση, παρέμεινε στα ίδια επίπεδα με την 32 αλλά πλέον η 16 δεν κάνει για τίποτα εκτος αν θες το iPhone για fb Και mail..
Έρχεται το iwatch για να δουμε....

kostasb13
09-09-2014, 22:00
Σε multimedia αρχεια(photos, videos,) φαινεται η διαφορα. Μικρη ισως αλλα υπαρχει.
Το θεμα ειναι οτι δεν μπορει ο ανταγωνισμος να εχει στανταρ εδω και 1,5 χρονο τα 1080p και πλεον να πηγαινουμε σε qhd και η apple να βαζει 1334x750. Μια χαρα οθονουλα εβαλες στις 4,7 ιντσες( επιτελους...), βαλε και 1080p οπως στο plus

mihalis13
09-09-2014, 22:02
AppleWatch η ονομασία.Ομορφό, δεν νομίζω να αντικαθιστά σαν κόσμημα ένα κανονικό ρολόι.
Θέλω να δώ τι λειτουργίες έχει γιατί αυτή η κατηγορία των smartwatches δεν με έχει πείσει ακόμα...

Valkyre
09-09-2014, 22:04
Καταλαβαινω τι λες , αλλα really δεν το θεωρω σημαντικο αν αναλογιστω τα οφελη και τα μειονεκτηματα. Το 6 φαινεται να εχει πολλα πραγματα μεσα που προσωπικα δρν θα με χαλασει αυτο. Η τιμη απο την αλλη; Ω ναι! :)

Apple watch... Meh ποτε δσν ημουν φαν των ρολογιων ενιγουεη...

Dragonpaul
09-09-2014, 22:06
Μεγας φαν των ρολογιων, αλλα δε θα αντικαταστησω το αυτοματο ρολοι που εχω με αυτο.

mihalis13
09-09-2014, 22:08
Αυτό που όποτε μπαίνει και μιλάει η κινέζα και πέφτει το stream......

Valkyre
09-09-2014, 22:09
Παντως δεν ξερω τι λετε, εμενα δεν με ενδιαφερει το apple watch, αλλα οι πουστηδες εκει στην apple ξερουν να φτιαχνουν user interface οπως ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ.

μπορεις να τους δωσεις 1 κουμπι και οι τυποι θα βρουν να κανουν 19483871 πραγματα με αυτο και το βασικο : ΕΥΚΟΛΑ

Leon_DiZ
09-09-2014, 22:11
Δεν μπορώ να πω ότι με ενδιαφέρει αλλά είναι ΤΟΣΟ εντυπωσιακό σαν προιόν τεχνολογίας!

:drooling:

Valkyre
09-09-2014, 22:13
Δεν μπορώ να πω ότι με ενδιαφέρει αλλά είναι ΤΟΣΟ εντυπωσιακό σαν προιόν τεχνολογίας!

:drooling:

Αυτο ακριβως. Ειναι εντυπωσιακο σαν τεχνολογια σαν unterface

Leon_DiZ
09-09-2014, 22:14
Παιδιά το πιστεύω ότι ο Ive τον π***ει όταν διαβάζει το κείμενο!!!

Valkyre
09-09-2014, 22:17
Απο αυριο η Samsung και λοιποι πιανουν δουλεια...

Dragonpaul
09-09-2014, 22:20
Οκ, ειναι καταπληκτικο!!!!!!!!!!!!!!

mihalis13
09-09-2014, 22:22
O Bill Gates κάνει την παρουσίαση;; :P

Dragonpaul
09-09-2014, 22:24
Ρε, παιδιααααα..... Τι εχουν κανει οι ανθρωποι.......

Leon_DiZ
09-09-2014, 22:26
O Bill Gates κάνει την παρουσίαση;; :P


Οχι, αλλα σίγουρα ειναι ο "PC guy" απο τις διαφημίσεις!!


Sent using Tapatalk, one of the most overrated app since the inception of the App Store.

mihalis13
09-09-2014, 22:33
Στο μόνο που θα με βόλευε το AppleWatch είναι οι χάρτες γιατί κάνω παραδόσεις σε όλη την Αθήνα με το μηχανάκι και χρειάζεται να σταματάω συχνά για να τσεκάρω το iPhone.Κατα τ'αλλα όχι μιας και ούτε καν κανονικό ρολόι δεν έχω μιας και δεν είμαι λάτρης των ρολογιών.
Βέβαια η τιμή του θα είναι τόσο απαγορευτική ώστε να το είχα σαν εργαλείο για τη δουλειά..

Dragonpaul
09-09-2014, 22:34
Βέβαια η τιμή του θα είναι τόσο απαγορευτική ώστε να το είχα σαν εργαλείο για τη δουλειά..
Για κατσε να το δουμε αυτο... Ειμαι κι εγω περιεργος.

mihalis13
09-09-2014, 22:39
Ας κάνω μια πρόβλεψη: γύρω στα 300€ πιστεύω.

Leon_DiZ
09-09-2014, 22:41
$349 + το iPhone

gtfo

dlevel
09-09-2014, 22:42
και εγω 300 λέω. και θα βγάλουν απο τα extra λουράκια κλπ που όπως φαίνεται αλλάζουν

mihalis13
09-09-2014, 22:43
$349 + το iPhone

gtfo

Κοντά έπεσα...Σιγά μην δώσω 350€ για ένα smartwatch...

Valkyre
09-09-2014, 22:45
Εντυπωσιακοτατο σαν τεχνολογια χρησης αισθητηρων, πρακτικης εφαρμογης κλπ κλπ. Ειναι οντως innovation και τωρα ολοι οι υπολοιποι θα τρεχουν να αντιγραψουν την ολη φαση.

Φυσικα συνοδευεται και με το αναλογο apple αντιτιμο λολ.

ΦΓ: περιμενω με αγωνια σε 1 χρονο περιπου το smartwatch της samsung και της διαφημισεις της οπου θα κοροιδευει τα εν λογω προιοντα. :)

mihalis13
09-09-2014, 22:47
Σίγουρα Val.
Από την άλλη όμως αυτή η κατηγορία(smartwatch) δεν έχει δείξει κάτι το τρομερό ώστε να θες σαν τρελός να το αγοράσεις και ούτε η apple μου έδειξε κάτι τέτοιο...

Valkyre
09-09-2014, 22:49
Ουτε εμενα με ενδιαφερει ενα τετοιο ρολοι. Αλλα δεν μπορω να μην αναγνωρησω οτι αν καπως επρεπε να ειναι ενα smartwatch, ε ετσι ακριβως επρεπε να ειναι. Το health app ειναι ολα τα λεφτα και πραγματικα μπορει να βελτιωσει τον τροπο ζωης καποιου.

Leon_DiZ
09-09-2014, 22:55
Wow.. το καινούργιο album των U2 free για όλους τους χρήστες του iTunes

Viper
09-09-2014, 22:56
ΦΓ: περιμενω με αγωνια σε 1 χρονο περιπου το smartwatch της samsung και της διαφημισεις της οπου θα κοροιδευει τα εν λογω προιοντα. :)

Τι εννοεις? Εχει ηδη βγαλει μπολικα (http://www.samsung.com/uk/consumer/mobile-devices/wearables/) η Samsung και προσφατα το Gear S (http://www.samsung.com/uk/discover/mobile/meet-the-samsung-gear-s-and-gear-circle/).


Νομιζω το 6 Plus θα τα παει καλυτερα σε πωλησεις απο το μικρο αδερφακι του.

kostasb13
09-09-2014, 22:56
Το plus ειναι πολυ καλο, το απλο απο την αλλη...σαν φτωχος συγγενης του plus μου φαινεται, 1gb μνημη, μεγαλα bezzels, χαμηλη αναλυση οθονης, καμερα χωρις ois, μικρη μπαταρια και αποσυρση των 32gb κατι που αυτοματα σημαινει οτι οποιος θελει iPhone και για αλλα πραγματα εκτος απο browsing και να στελνει μηνυματα, αναγκαστικα παει στα 64gb.
Για το plus θα το σκεφτομουν, το προβλημα ομως ειναι οτι ειναι phablet και σε αυτη την κατηγορια εγω δεν "παιζω" οπως φανταζομαι και αρκετος κοσμος.
Ολα αυτα δεν εχουν μεγαλη σημασια βεβαια, το γνωριζουμε ολοι οτι το iPhone6 θα πουλησει σαν τρελο παλι...

Leon_DiZ
09-09-2014, 22:59
Το plus ειναι πολυ καλο, το απλο απο την αλλη...σαν φτωχος συγγενης του plus μου φαινεται, 1gb μνημη, μεγαλα bezzels, χαμηλη αναλυση οθονης, καμερα χωρις ois, μικρη μπαταρια και αποσυρση των 32gb κατι που αυτοματα σημαινει οτι οποιος θελει iPhone και για αλλα πραγματα εκτος απο browsing και να στελνει μηνυματα, αναγκαστικα παει στα 64gb.
Για το plus θα το σκεφτομουν, το προβλημα ομως ειναι οτι ειναι phablet και σε αυτη την κατηγορια εγω δεν "παιζω" οπως φανταζομαι και αρκετος κοσμος.
Ολα αυτα δεν εχουν μεγαλη σημασια βεβαια, το γνωριζουμε ολοι οτι το iPhone6 θα πουλησει σαν τρελο παλι...

Το 1 GB που το είδες;; Επίσης τα 64 τι σε πειράζουν; Στην ίδια τιμή με τα 32 τα έχουν.

Και το μικρότερο μπορεί να έχει καλύτερες επιδόσεις, κάτσε να δούμε.

dlevel
09-09-2014, 23:03
Τι εννοεις? Εχει ηδη βγαλει μπολικα (http://www.samsung.com/uk/consumer/mobile-devices/wearables/) η Samsung και προσφατα το Gear S (http://www.samsung.com/uk/discover/mobile/meet-the-samsung-gear-s-and-gear-circle/).


Νομιζω το 6 Plus θα τα παει καλυτερα σε πωλησεις απο το μικρο αδερφακι του.

εννοεί το επόμενο smart watch της samsung που θα αντιγράφει τα πάντα απο την apple :P

Leon_DiZ
09-09-2014, 23:04
Καινούργιο look στο website της Apple!!

http://www.apple.com/

dlevel
09-09-2014, 23:08
περιμένουμε σήμερα-αύριο ios 8? η παει για πιο μετα; επίσης δεν είδα για τιμή iphone, είπαν;

mihalis13
09-09-2014, 23:11
περιμένουμε σήμερα-αύριο ios 8? η παει για πιο μετα; επίσης δεν είδα για τιμή iphone, είπαν;

17 Σεπτεμβρίου το iOs 8 νομίζω σήμερα είναι διαθέσιμη η gm

Leon_DiZ
09-09-2014, 23:11
περιμένουμε σήμερα-αύριο ios 8? η παει για πιο μετα; επίσης δεν είδα για τιμή iphone, είπαν;

Α δεν θα έλεγαν τιμή; :P

Ίδια για το μικρό, +100 το μεγάλο.

Δεν είπαν πότε θα το δούμε το iOS. Coming soon λέει ακόμα στο site οπότε το αργότερο σε 10 μέρες θα το έχουμε.

Ό,τι λέει ο Μιχάλης.

Valkyre
09-09-2014, 23:13
εννοεί το επόμενο smart watch της samsung που θα αντιγράφει τα πάντα απο την apple :P

Ακριβως αυτο εννοω. Οτι οτι εχει φτιαξει η Samsung θα παει ξανα στο drawing board... Και ειμαι και διατεθιμενος να στοιχηματισω χοντρα κιολας...

βεβαια ειμαι σιγουρος οτι η apple εχει πατενταρει τα παντα (οτι μπορει) για το smartwatch. Θα εχει πλακα να βλεπεις παντως το γελοιο μαρκετινγκ ξεφτυλα της samsung που θεωρει οτι ειναι ωραια τακτικη να κερδισεις πελατες με το να τους χλευαζεις και να τους παρουσιαζεις ηλιθιους στις διαφημισεις σου.

dlevel
09-09-2014, 23:21
φοβερά πράματα η apple, είναι εδω και μια 10ετία 1 σκαλί ( όροφο ολόκληρο ) μπροστά απο όλους. και όποιος κράζει για το οτι με τα μισά ευρω παίρνεις καλύτερα κινητά τότε απλα δεν εκτιμάει την καινοτομία αυτής της εταιρίας. Πολυ πετυχημένη conference, εγω απο τώρα πάω για το 6 plus ( πάντα αλλάζω στα νέα και οχι στα s ) για Χριστούγεννα , αλλά οχι για το ρολόι αν κ μ άρεσαι δε νομίζω οτι ακόμα μου ειναι αναγκαίο.

kostasb13
09-09-2014, 23:21
Το 1 GB που το είδες;; Επίσης τα 64 τι σε πειράζουν; Στην ίδια τιμή με τα 32 τα έχουν.

Και το μικρότερο μπορεί να έχει καλύτερες επιδόσεις, κάτσε να δούμε.


Για την ram το αναφερουν σαιτς που εγραψαν τα leaked specs πριν την παρουσιαση. Οσον αφορα τα 64gb, καλυτερο θα ηταν να αποσυρει τα 16gb και να κρατησει τα 32gb, το πιο φθηνο μοντελο δηλ να ηταν στα 32gb.

Leon_DiZ
09-09-2014, 23:30
The iPod classic is finally dead, disappears from Apple Online Store (http://9to5mac.com/2014/09/09/the-ipod-classic-is-finally-dead-disappears-from-apple-online-store/)http://9to5mac.files.wordpress.com/2011/02/1296501088ipod-classic.jpeg?w=704 (http://9to5mac.files.wordpress.com/2011/02/1296501088ipod-classic.jpeg)


It only took four years, but the iPod classic is finally dead. As part of the Apple website overhaul, the iPod Classic has finally been removed from sale.




Οπότε ίσως τον Οκτώβριο δούμε νέο Touch με 128GB

- - - Updated - - -

Το album των U2 είναι ήδη στις βιβλιοθήκες σας. ;)

Lefteris_X
09-09-2014, 23:30
τι να πω........τα λόγια περιττεύουν. Ας αρχίσουμε έκαστος να πηγαίνει στην μεριά / στρατόπεδό του κι έτσι, όλοι θα είμαστε ήσυχοι.

mihalis13
09-09-2014, 23:55
Οι τιμές στην Ευρώπη

http://techblog.gr/mobile/iphone-6-and-iphone-6-plus-prices-europe-4234/

dlevel
09-09-2014, 23:57
899 το 64αρι plus. εκεί ειμαι, μέχρι τέλος του χρόνου στα skroutzομαγαζα θα είναι 800

Dragonpaul
09-09-2014, 23:57
Πάλι καλα... Οχι οτι ειναι φθηνά, αλλα το περίμενα πιο πάνω.

mihalis13
09-09-2014, 23:59
Λογικά σε εμάς το κόβω όπως το 5s.Να ξεκινάει δηλαδή από τα 739€

Valkyre
10-09-2014, 00:04
Και βαση της ιστοριας, οντως πρεπει να περιμενουμε τετοιες τιμες και ελλαδα; Ή απλα το 800 της γερμανιας γινεται 900 γιατι εμεις οι Ελληνες ειμαστε γαματοι;

mihalis13
10-09-2014, 00:05
Βάση της ιστορίας πιστεύω θα είναι στα 739€

dlevel
10-09-2014, 00:09
οχι ίδια με Γερμανία θα είμαστε απλα τα σκρουτζομαγαζα θα έχουν imports σε χαμηλότερες τιμες

mihalis13
10-09-2014, 00:13
οχι ίδια με Γερμανία θα είμαστε απλα τα σκρουτζομαγαζα θα έχουν imports σε χαμηλότερες τιμες

Μόνο σκρουτζομάγαζα εννοείται.Εγώ είχα πάρει το 5s 32gb 700€ (160€ πιο κατώ απο τις μεγάλες αλυσίδες)

WolfRathmA
10-09-2014, 10:20
Οι τιμες στα κινητα ανεβαινουν επικινδυνα... Και πλεον, δε νομιζω οτι υπαρχει κατι πρωτοποριακο που να το κανει να αξιζει τοσα χρηματα. Οχι μονο της Apple αλλα και γενικοτα και στις αλλες μαρκες.

Valkyre
10-09-2014, 12:34
Παντως, εαν προβω στην αποκτηση του, θεωρω οτι το 4.7 ειναι μονοδρομος για πολλους λογους.

Η αναλυση μπορει να μην ειναι εξισου καλη, ομως η οθονη εχει καλυτερη αντιθεση. Επισης ωραια ολα τα πιξελ ομως το μικροτερο μεγεθος οθονης (και αρα τα λιγοτερα πιξελ) σημαινουν καλυτερη αποδοση στα παιχνιδια τις εφαρμογες κλπ.

Αλλο να σπρωχνει το ιδιο hardware 1080p display και αλλο να σπρωχνει πολυ λιγοτερα πιξελ. Η διαφορα θα ελεγα σε αυτο, θα καταληξει να ειναι ΤΡΑΓΙΚΗ οσο βλεπουμε ολο και πιο απαιτητικες εφαρμογες/παιχνιδια. Ειδικα το iphone 5.5 το βλεπω να ειναι ενα stutterfest σε βαριες εφαρμογες. Μακρια απο εμενα αυτα. Τα ειδαμε και στα πρωτα ipad με retina οθονη οπου τα frames επεφταν σε σχεση με τα non retina (και σε ορισμενες περιπτωσεις ακομα πασχουν). Και να πω οτι η διαφορα θα ειναι χαοτικη οπτικα, πραγματικα αμφιβαλλω... το retina ipad εχει 268? dpi κατι τετοιο και ειναι 9.7 ιντσες και εγω τα βλεπω ολα πανεμορφα και πεντακαθαρα.

Εκτος αυτων βεβαια, εχουμε και αλλα (στην περιπτωση μου παντα) προφανη θεματα με ενα... "τηλεφωνο" 5.5 ιντσων... που θα το βαλω? Ποια τσεπη το χωραει? Man purse δεν κουβαλαω και ουτε και προκειται. Εκτος αυτου μιλαμε για ΤΕΡΑΣ... 3 περιπου ιντσες παραπανω ειναι το Ipad! Δηλαδη ξερω γω... υπερβολη.

Το μονο θετικο του 5.5 ειναι η μπαταρια του. Ομως και παλι δεν αρκει για εμενα, ασε που δεν εχω προσωπικο θεμα με την ζωη της μπαταριας και ειναι και αυτο βελτιωμενο κατι τοις.

Αυτη η μοδα με τα phablet πρεπει να βρει γρηγορο και ολοκληρωτικο τελος. Μεχρι 5 ιντσες να το δεχτω. Απο εκει και περα αν ο κοσμος εχει τετοιο φετιχ με τις οθονες, ας κανουν τα ipad iphone να τελειωνουμε.

οποτε για εμενα η λιστα παει καπως ετσι:

4.7:

+ Αποδοση (εν καιρω) λογω ιδιου Hardware - λιγοτερων πιξελ, χωρις να θυσιαζει ουσιαστικα κατι ιδιαιτερο απο αποψη ποιοτητας εικονας.
+ καλυτερη αντιθεση display
+ μεγεθος
+ χρηστικοτητα
+ τιμη (προφανως συγκρινομενο με το 5.5)

5.5

+ Μπαταρια
+ καλυτερη σταθεροποιηση εικονας οταν τραβας βιντεο.

dlevel
10-09-2014, 12:37
εγώ σκέυτομαι το 5.5 για το λόγο οτι δεν χρειάζεσαι Tablet μετά, και είσαι all in one... θα πρέπει να το δω και απο κοντά για να αποφασίσω, αν και εχτές έλεγα το plus σήμερα που έστειλα στον account manager της vodafone που μιλάω για την εταιρία με έπιασα να ρωτάω για το απλό... θα δούμε.

Lefteris_X
10-09-2014, 12:48
Η λιτή άποψή μου, η οποία βέβαια, δεν απευθύνεται τόσο προς εμάς του φόρουμ, που κατέχουμε το άθλημα, παρά προς τον απλό καταναλωτή.

προς το παρόν είναι πρωτοσέλιδο (http://www.zougla.gr/) αν δεν το προλάβετε εκεί, θα μεταβεί στην ενότητα της τεχνολογίας αργότερα (http://www.zougla.gr/technology/main).

ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον μπει στον κόπο να το διαβάσει (γιατί όπως πάντα, κείμενο, φωτό, βίντεο, πέρασαν αποκλειστικά από τα χέρια μου, με εξαίρεση την εικόνα στην πρώτη σελίδα, διότι η συγκεκριμένη μακέτα ακολουθεί αυστηρό στήσιμο).

Nerven
10-09-2014, 14:11
Εγώ πάω για gold 4.7 με 16gb. Δεν περνάω πολλές εφαρμογές και ούτε τραβάω videos. Νομίζω θα με καλύψει απόλυτα.

Viper
10-09-2014, 14:11
Here's how the Reachability feature on the iPhone 6 and iPhone 6 Plus works (http://www.phonearena.com/news/Heres-how-the-Reachability-feature-on-the-iPhone-6-and-iPhone-6-Plus-works_id60549)


And guess what -- they both also come with a special "Reachability" mode that will allow you to use them with just one hand if you so wish. You can check out the way it works in the short Vine video below, courtesy of Danny Sullivan, but here's the gist: you basically only have to double tap on the home button whenever you want to activate the special mode, and you're done!

Lefteris_X
10-09-2014, 15:41
το έδειξαν κανονικά στην έκθεση, τονίζοντας κιόλας ότι είναι τόσο απλό όσο το διπλό (άγγιγμα νομίζω) πάτημα του home button.

(δεν πειράζει που το πόσταρες Κώστα / Viper. Χωρίς όμως να το έχω δει, γιατί έπρεπε ο μίστερ Σάλλιβαν να το ξαναδείξει σε βίντεο; ουαλάχατ ταλαμέρεν; )

Leon_DiZ
10-09-2014, 15:58
(δεν πειράζει που το πόσταρες Κώστα / Viper. Χωρίς όμως να το έχω δει, γιατί έπρεπε ο μίστερ Σάλλιβαν να το ξαναδείξει σε βίντεο; ουαλάχατ ταλαμέρεν; )

Γιατί το stream ήταν ένα μπάχαλο και πολύς κόσμος δεν το είδε.

Valkyre
10-09-2014, 16:45
Καλα αυτο με το stream... τι ξεφτυλα ηταν αυτη? Αν ειναι δυνατον. Ισως το χειροτερο streaming i ever witnessed...

Lefteris_X
10-09-2014, 16:47
α, μάλιστα. Τυχερός λοιπόν ήμουν που το είδα ε; αν και, όντως πολλές φορές κρέμαγε και σε εμένα το στρημ - κάποιες φορές δε, κρέμαγε εντελώς η σελίδα (error, not found κλπκλπ) όταν έκανα refresh.

πάλι καλά που δεν πέταξε κανά error http 404 να θυμηθούμε και το 90s Internet. λολ

panos74gr
10-09-2014, 16:58
Χάλια ηταν το stream, το χειρότερο που εχω δει σε apple event. Κόλαγγε, σε κάποιες περιπτώσεις σε γύριζε πίσω και έβλεπες κομμάτια που είχες ήδη δει, μετα σε γύρναγε στο live αλλά είχες χάσει ενα μέρος, μετα σταματούσε ο ήχος εντελώς και είχες μονο εικόνα ή ειχες ηχο και παγωμένη εικόνα. Μετα δεν έπαιζε η σελίδα του event στο site, και μην ξεχνάμε και την κινέζα διερμηνέα που ακούγονταν συνέχεια μέχρι ενός σημείου. Αυτά με ενα rate αποτυχίας περίπου στα 1 προβλημα στα 3 λεπτά.

Τραγικό fail, ειδικά μετά απο τόσο hype. Για μενα ηταν εντελώς άκυρο να δω το event σε τέτοιες συνθήκες και έβαλα να το δω ξανα στις 10:30 που έπαιζε μια χαρα.

dlevel
10-09-2014, 17:09
εγώ το άφησα να παίξει κανα μισάωρο κ το έπιασα μετά, και είχε buffarei και έπαιζε κομπλέ, απλά ήμουν μισή ώρα πίσω.

Nerven
10-09-2014, 17:46
Μπορούμε να δούμε όλο το event απο την αρχή σε HD γιατί χθες κόλλαγε άσχημα και ειπα θα το δω αύριο με ηρεμία αλλά δεν βρίσκω κάτι αξιόλογο. Help.

Leon_DiZ
10-09-2014, 17:52
Μπορούμε να δούμε όλο το event απο την αρχή σε HD γιατί χθες κόλλαγε άσχημα και ειπα θα το δω αύριο με ηρεμία αλλά δεν βρίσκω κάτι αξιόλογο. Help.

http://www.apple.com/live/2014-sept-event/

Εδώ κανονικά (εμένα δεν παίζει τώρα) και λογικά θα το βγάλουν σήμερα-αύριο στα podcasts στο iTunes store.

Dragonpaul
10-09-2014, 18:32
Βάζω αυτο εδώ, ετσι για να υπαρχει:

http://www.cultofmac.com/294921/iphone-6-plus-cure-android-envy/

Leon_DiZ
10-09-2014, 18:45
ArsTechnica (http://arstechnica.com/apple/2014/09/hands-on-with-the-iphone-6-and-6-plus-apples-first-crack-at-big-phones/) εντυπώσεις


The design as a whole is more reminiscent of the 2012 iPod Touch than current iPhones, an observation that extends to the slightly protruding camera lens. You won’t notice this bulge if you keep your phone in a case or sit it on a soft surface, but if you set the phone on a hard table it definitely will wobble a bit in place.


The 5.5-inch iPhone 6 Plus looks and feels much bigger, and it's harder to hold one-handed. It has a 1080p display, though sleuthing from developer Steve Troughton-Smith (https://twitter.com/stroughtonsmith/status/509438167280549888) has already discovered that these images are actually being rendered at 2208Χ1242 and downscaled to 1080p. The phone uses a new “3x” graphics mode that calls for assets three times the resolution they would have been on a standard iPhone. Apple used the same method to avoid scaling problems when moving from standard displays to “Retina” displays (2x mode).

We didn’t see any visible blurriness as a result of this scaling, though some UI animations and transitions seemed to be a little choppier than they are on the iPhone 6 or our iPhone 5S—we’ll need to wait for our full review to see just how the A8 chip handles the resolution change. On-screen buttons and other elements on the 6 Plus are a little larger than they are on the 6.


We’ll need to spend more time with it, but Reachability feels like a compromise right out of the gate. It’s a necessary concession to reality—iOS relies overwhelmingly on navigation buttons kept in the upper-left and upper-right corners of the screen. These were reachable with one hand on 3.5- and 4-inch screens. They are emphatically not reachable on either iPhone 6. Android and Windows Phone both solve the problem by putting a hardware or software Back button at the bottom of the screen, an element that has been criticized for its inconsistency but generally gets the job done.

Reachability solves the problem for iOS, but it does so in a way that doesn’t feel very intuitive. First, it’s an odd gesture that sort of overlaps with an existing one (double tap the Home button without pressing to enter Reachability mode, double press the button to bring up the multitasking switcher). Second, every time you press a button in Reachability mode, the app “window” zooms back up to the top of the screen, and you have to double tap again to re-enable Reachability and press the button again. It’s an OK solution for when you need to press one button, less so when you need to tap several navigation buttons at once.


We suspect that many iPhone 6 users (especially iPhone 6 Plus users) will simply adjust to using two hands more often with their iPhones, possibly without even realizing it. But Reachability feels like something best used only when you don’t have that option, rather than a great, easy way to handle all your navigation.

Valkyre
10-09-2014, 18:57
^^ Απαγορευτικο λεμε το 5.5 ... ηδη ακομα και για απλα πραγματα ακουγονται εντυπωσεις περι chopiness και lag. Μακρια. Και επι της ουσιας μιλαμε για τελικο προιον. Οκ μπορουν με Updates να διορθωσουν την κατασταση. ομως το θεμα θα υφιστατο παντα.

Dragonpaul
10-09-2014, 19:44
Δείτε και αυτο, επισης:

http://www.newsbeast.gr/technology/arthro/728061/to-iphone-den-einai-pia-ena-tilefono/

DJTaurus
10-09-2014, 20:05
Α ρε κούρεμα καταθέσεων που θέλουν μερικοί…. σαν πολλά λεφτά δεν έχετε στην άκρη και τα κρύβετε. Αφορμή το παρακάτω δελτίο τύπου της Cosmote για το iPhone 6.



Τα νέα μοντέλα της Apple, αναμένεται να ενδυναμώσουν την διαρκώς αναπτυσσόμενη αγορά των Smartphones στην Ελλάδα. Ενδεικτικό είναι, ότι το 1ο εξάμηνο του 2014 πάνω από το 55% των συσκευών που διέθεσε η COSMOTE ήταν Smartphones, ενώ περισσότερες από 700.000 συσκευές πουλήθηκαν στην ελληνική αγορά. Την ίδια περίοδο, οι συνολικές πωλήσεις των iPhone πλησίασαν το 50% των συνολικών πωλήσεων των Smartphones στην κατηγορία τιμής τους, καθώς και το 10% του συνόλου των πωλήσεων Smartphones ανεξαρτήτου τιμής, αποδεικνύοντας το πόσο «φανατικό» κοινό έχει η APPLE.

http://www.zougla.gr/market-news/article/ta-nea-iphone-6-ke-iphone-6-plus-stin-elada-apo-tin-vodafone-cosmote

Πρώτα απ΄ όλα συγχαρητήρια σε όλους που εξέφρασαν τις απόψεις τους χωρίς σπόντες και ειρωνείες. Το επίπεδο σε αυτό το forum παραμένει υψηλό και χαίρομαι που είμαι μέλος του. No comment για το τι γίνεται στις γνωστές τεχνολογικές αρένες μίσους. Το μόνο που έχω να τους πω είναι ότι η ίδια συγκρατημένη αισιοδοξία υπήρχε όταν παρουσιάστηκαν τα ipod/iphone/ipad κτλ.... κανείς δεν φανταζόταν τι αντίκτυπο θα είχαν αυτές οι συσκευές χρόνια μετά. Ο Cook ήταν ξεκάθαρος και δεν χρησιμοποίησε τις γνωστές φράσεις εντυπωσιασμού που έλεγε ο Jobs όταν παρουσίαζε νέα προϊόντα. Αρκέστηκε στο μετριοπαθές "Apple Watch is the most personal product we've ever made" που ταιριάζει απόλυτα στην ήρεμη δύναμη του χαρακτήρα του. Δεν ξέρω αν το πήρατε χαμπάρι αλλά η παρουσίαση του iPhone ήταν κυριολεκτικά μια 40λεπτη ξεπέτα. Άντε να το δείξουμε να προχωρήσουμε στο ζουμί. Oι πρώτες εντυπώσεις για το Watch είναι ότι από κοντά είναι πανάλαφρο και slim σε αντίθεση με το πως φαίνεται στις φωτογραφίες. Επίσης έχουμε να κάνουμε με ένα αυτόνομο προϊόν με δικό του λειτουργικό και όχι ενα smartphone/tablet companion. Η Apple δεν μας έδειξε τίποτα ακόμα (πιο αναλυτικά το healthkit,homekit,ασύρματα ακουστικά,S1 Cpu/αντοχή στο νερό/αυτονομία/ανάλυση και τεχνολογία οθόνης/μνήμη/δεν μας εξήγησε πως θα λειτουργεί η αλα Mac διαδικασία φόρτισης κτλ) μιας και δεν είναι έτοιμο...παίρνουμε όμως μια γεύση για το που στοχεύει. Οπως με τα iPod/iPhone/iPad θα έρθουν πιο λεπτές εκδόσεις, θα λυθεί κάποια στιγμή το θέμα φόρτισης/αυτονομίας, το Siri θα έχει ωριμάσει (αν και ήδη βλέπουμε νέες γλώσσες αλλά όσο περισσότερο έξυπνο θα γίνεται τόσο λιγότερο θα κάνουμε swipe...η ομάδα του Siri συνεχώς εμπλουτίζεται) και κάποια στιγμή θα κανιβαλισει το iPhone όσο και αστείο να φαντάζει τώρα.Η Apple δεν δημιούργησε ένα ακόμα έξυπνο ρολόι... ο μακροπρόθεσμος στόχος είναι να επαναπροσδιορίσει το ρολόι. Αυτό φαίνεται στην έμφαση που έδωσε στην ονομασία του (τελικά δεν επιλέχθηκε το iWatch) και την "ψηφιακή κορώνα" που αποτελεί φόρο τιμής στα "κλασσικά ρολόγια. Προφανώς και δεν με έχει πείσει σε θέμα hardware αλλά σε αντίθεση με τον ανταγωνισμό μου δείχνει ότι δεν έχουμε να κάνουμε με ένα συρρικνωμένο iPhone. Όλες αυτές οι μικρές ιδέες που παίρνουν σάρκα και οστά στο τελικό προϊόν υπάρχουν δεξιά-αριστερά από το τελευταίο startup μέχρι φτασμένες εταιρίες τις Silicon Valley. To θέμα είναι ποια εταιρία έχει τα @@ να τις υλοποιήσει (κανιβαλίζοντας εν προκειμένη το πιο εμπορικό της προϊόν) και ποια ακολουθεί safe μονοπάτια δίνοντας πάντα αυτό που ζητούν οι καταναλωτές (αυτό που νομίζουν ότι θέλουν) για να διατηρεί απλώς τα κέρδη της. Ξεχάστε τα feature του AppleWatch που μπορούν να τα προσφέρουν και άλλοι.... ξεχάστε τα specs... υπάρχει ένα όραμα εδώ και το ταξίδι μόλις ξεκινά.
Η συμβουλή μου προς τους καταστροφολόγους (αν και για πρώτη φορά διαβάζω αρκετά θετικά reviews από τον τύπο και ανησυχώ :P) είναι hold your horses γιατί όταν μήνες μετά θα πουλάει σαν ζεστό ψωμάκι θα αρχίσετε πάλι τις κωλοτούμπες. Το μόνο σίγουρο είναι το 1st gen θα πουλήσει (εκατομμύρια fanboys/άλλοι θα το αγοράσουν από περιέργεια/δυναμική της Apple/χρήστες με συσκευές fitness/ipod...σαφώς και υπάρχει premium κοινό ανάμεσά τους κτλ).Ότι και να παρουσίαζε τον πρώτο χρόνο θα είχε εξασφαλισμένη επιτυχία. Οπότε, άλλο κάνω κριτική και άλλο προδιαγράφω το μέλλον μιας συσκευής πριν καν την δω και μάλιστα από πρώτη της έκδοση. Όποιος θέλει να γελάσει, ο John Kirk τους έχει όλους φακελωμένους... και όταν λέμε όλους εννοούμε όλους.
http://techpinions.com/apple-claim-chowder-introduction/33878

υ.γ.1 @Valkyre: στα πρώτα reviews δεν εντόπισε κανείς διαφορές στις 2 οθόνες πέραν του μεγέθους. Όπως γράφει και ο Λευτέρης στο άρθρο του η Apple επέλεξε την σωστή ανάλυση για τις ίντσες του κάθε μοντέλου της χωρίς τεχνάσματα και φανφάρες. Και εδώ δίνω τα εύσημα στην Sony όπου στην παρουσίαση του Z3 (το οποίο απ΄'οτι διαβάζω έχει από τις καλύτερες κάμερες της αγοράς) είπαν το εξής: Sony: 2K smartphone screens are not worth the battery compromise. Oσοι βρίσκεστε στον χώρο του Android θα πρέπει να δώσετε μια ευκαιρία στην Sony. Τα νέα της προϊόντα μπορεί να μην έχουν τους τελευταίους snapdragon, αλλά η Sony δείχνει σημάδια ενοποίησης (3-4ις συσκευές η γκάμα... όχι κάθε ίντσα και συσκευή), απλοϊκό UI to the point και ποιοτικές συσκευές με καθαρές φόρμες... το νέο της smartband, το 8ιντσο tablet και το Z3 Compact είναι πανέμορφα.
http://www.trustedreviews.com/news/sony-2k-smartphone-screens-are-not-worth-the-battery-compromise

υ.γ.2 Oι τιμές του 4.7 τελικά παραμένουν ίδιες με του 5S αν κρίνουμε από Ιταλία… το Plus απλησίαστο!
http://store.apple.com/it/buy-iphone/iphone6

υ.γ.3 Visa CEO: "Lots of companies have tried this before but our security and the Apple payment experience will be the two biggest drivers here.

Aυτή τη φορά νομίζω το Space Grey ξεχωρίζει σαν χρώμα.
https://www.youtube.com/watch?v=DZ-wyhdJAgY

Η έκδοση που μου αρέσει. Space Grey/Sport Watch Edition... όχι για αγορά... κουβέντα να γίνεται.
http://cdn3.vox-cdn.com/entry_photo_images/10678398/apple-watch-2-theverge-11_1320_verge_super_wide.jpg

http://cdn2.vox-cdn.com/entry_photo_images/10678404/apple-watch-2-theverge-12_1320_verge_super_wide.jpg
http://cdn0.vox-cdn.com/entry_photo_images/10679180/iwatch3019_verge_super_wide.jpg
http://cdn1.vox-cdn.com/entry_photo_images/10679182/iwatch3020_verge_super_wide.jpg
http://cdn2.vox-cdn.com/entry_photo_images/10678404/apple-watch-2-theverge-12_1320_verge_super_wide.jpg

http://www.theverge.com/2014/9/9/6124253/apple-watch-hands-on-video-photos/in/5895078

Valkyre
11-09-2014, 00:31
Εμενα το μονο που ισως με προβληματιζει λιγο ειναι η RAM του iphone6. Και οχι, δεν εννοω οτι επρεπε να εχει 3 GB επειδη καποια τηλεφωνα εχουν. Ειπαμε αλλο ομοιογενες παντρεμα software hardware και αλλο η συνηθης πρακτικη. Αλλωστε και το 5s παρολο το μολις 1gb ram, στα benchmarks (και οχι μονο) ηταν πολυ μρποστα σε αποδοση απο τον ανταγωνισμο.

Ομως στην περιπτωση του 6 οντως αρχιζει και με προβληματιζει εαν ακομα εχουμε 1 gb μονο. Δεν ξερω τι επιπτωσεις μπορει να εχει αυτο σε νεα λογισμικα οπως ios 8.0 ios 9.0. Ναι και το 4s θα τρεχει ios8 παρολο που εχει 524 ΜΒ ομως η αληθεια ειναι οτι η εμπειρια δεν ειναι και η καλυτερη. Οποτε με απασχολει αν αυτο το 1gb ειναι πλεον οριακο και οχι αρκετο. Τι λετε εσεις που τα ψαχνετε παραπανω;

Leon_DiZ
11-09-2014, 00:46
Εμενα το μονο που ισως με προβληματιζει λιγο ειναι η RAM του iphone6. Και οχι, δεν εννοω οτι επρεπε να εχει 3 GB επειδη καποια τηλεφωνα εχουν. Ειπαμε αλλο ομοιογενες παντρεμα software hardware και αλλο η συνηθης πρακτικη. Αλλωστε και το 5s παρολο το μολις 1gb ram, στα benchmarks (και οχι μονο) ηταν πολυ μρποστα σε αποδοση απο τον ανταγωνισμο.

Ομως στην περιπτωση του 6 οντως αρχιζει και με προβληματιζει εαν ακομα εχουμε 1 gb μονο. Δεν ξερω τι επιπτωσεις μπορει να εχει αυτο σε νεα λογισμικα οπως ios 8.0 ios 9.0. Ναι και το 4s θα τρεχει ios8 παρολο που εχει 524 ΜΒ ομως η αληθεια ειναι οτι η εμπειρια δεν ειναι και η καλυτερη. Οποτε με απασχολει αν αυτο το 1gb ειναι πλεον οριακο και οχι αρκετο. Τι λετε εσεις που τα ψαχνετε παραπανω;

Και εμένα μου φαίνονται λίγα, κυρίως όταν μιλάμε για future-proofing. Και το iPad τόσο έχει ακόμα και εφαρμογές όπως ο Safari πάσχουν από αυτό - ειδικά τώρα που είναι 64bit οι επεξεργαστές.

http://www.anandtech.com/show/7460/apple-ipad-air-review/9

- - - Updated - - -

http://arstechnica.com/civis/viewtopic.php?t=1225715

dlevel
11-09-2014, 00:59
ε το 6s εκεί θα έχει την μεγάλη αναβάθμιση ( στη μνήμη )

Leon_DiZ
11-09-2014, 01:19
ε το 6s εκεί θα έχει την μεγάλη αναβάθμιση ( στη μνήμη )

Ναι και εγώ πιστεύω ότι το επόμενο θα έχει σημαντικές αλλαγές στις επιδόσεις. Ίσως δούμε 2GB + 4 πυρήνες μαζί με τη συρρίκνωση στα 14nm. Γενικά τα "πρώτα μοντέλα" της Apple έχουν "προβλήματα".

Για εμένα η δεύτερη γενιά των "μεγάλων συσκευών" + Watches θα αξίζει, όπως έγινε με το 1o iPad, iPad Retina, iPhone 1/2 κτλ.

Valkyre
11-09-2014, 11:21
Nομιζα οτι θα επρεπε να περιμενω καιρο, ομως η Samsung μολις 2 μερες χρειαστηκε για να μην με απογοητευσει καθολου:

http://www.macrumors.com/2014/09/10/samsung-live-stream-ad/

Ειλικρινα... ποσο ξεφτυλα μαρκετινγκ ειναι αυτο? Ετσι πιστευουν οτι θα κερδισουν πελατες? Με το να τους μειωνουν εντελως? Ποσο γυφτια?

Στα της RAM τωρα, περιμενω να δω τα σχολια που θα κανουν γενικα στα reviews. Δεν νομιζω οτι μπορει καποιος να πει με ασφαλεια οτι το "s" του χρονου θα εχει 2gb. Το ιδιο λεγαμε και για το iPad Air οτι θα εχει επιτελους 2 gb μιας και ακομα 2 μοντελα πισω ειχαν 1 GB και παρολαυτα η apple παρεμεινε στο 1 GB.

Ειναι κατι τοις σοβαρο θεμα να σε απασχολει αυτο. Αν ειναι να μπουκωνει το συστημα δεν λεει.

DJTaurus
11-09-2014, 11:38
Τι λετε εσεις που τα ψαχνετε παραπανω;

Η Apple δεν έχει ανακοινώσει τιποτα για την μνήμη. Οτι διαβάζεις στο net ειναι υποθέσεις, ράδιο αρβυλα και μπόλικη παπαρολογια. Όταν το ανοίξει το iFixit θα μάθουμε. Το μόνο σοβαρό θέμα που έχει πάρει έκταση στον μικροκοκοσμο των forum για την μνήμη ειναι το auto refresh στα πολλά tabs του safari στο iPad Air. Χωρις να είμαστε σίγουροι αν ειναι θέμα μνήμης η βέλτιστοποιησης λειτουργικού. Απο εκει και πέρα αν θες την γνώμη μου δεν με ενδιαφέρει καν τι έχουν επιλέξει. Ειναι το τελευταίο πράγμα που με απασχολεί γιατί δεν αντιλαμβάνομαι/αξιόλογο τις συσκευές με βάση τα σωθικά αλλά την συνολικότερη εμπειρία.... και αυτή η εμπειρία με 3 πρόχειρα παραδείγματα μας λέει οτι το 3GS πήρε iOS6, το iPhone 4 πήρε iOS 7 (οι χρήστες έτριβαν τα ματιά τους που έτρεχε καλυτερα απο iOS6) και οι iMac mid 2007 και μετα θα τρέξουν Yosemite.

υ.γ.1 Το 5S μου με beta iOS8 τρέχει νεράκι.

υ.γ. 2 ο ιδρυτής του arstechnica ανήκει εδώ και λίγες ημέρες στην οικογένεια της Apple και διατηρεί συμβουλευτικό ρόλο στο site.

υ.γ. Μην σε εκπλήσσει η samsung. Ειναι στο DNA τους. Η καμπάνια τον πρώτο καιρό τους βγήκε σε καλό πάντως. Καταξιώθηκαν στην συνείδηση του κόσμου ως οι κύριοι ανταγωνιστές της Apple.
http://www.nextsmartphone.gr/showthread.php?t=1571

Valkyre
11-09-2014, 11:44
^^ Οντως ακομα εικασιες ειναι, αλλα οσο ναναι τα geekbench scores που εχουν βγει κατα καιρους τις τελευταιες μερες δειχνουν 1gb ram και reports απο σοβαρα site υποστηριζουν το ιδιο. Θεωρω δηλαδη οτι ειναι ψιλοβεβαιο πλεον.

Τωρα, εχεις δικιο, το ειπα κι εγω στο ποστ μου, αδιαφορω για τα spec εφοσον η συσκευη κανει ακριβως αυτο που πρεπει να κανει. Δεν με νοιαζει αν το κανει με 1 Gb ή με 15 gb, αυτα ειναι ονειρωξεις ανθρωπων που εχουν καυλα με τα νουμερα.

Ομως η αληθεια ειναι οτι ο Safari με τα tabs ειναι προβλημα. Φταιει ο Safari? οκ αν τον φτιαξουν κανενα προβλημα. Παντως οπως ειναι τωρα δεν ειναι ιδιαιτερα ενθαρρυντικο και μοιαζει το 1 GB να ειναι λιγο για κινητο που προβλεπεις να το κρατησεις τουλαχιστον 2 χρονια.

panos74gr
11-09-2014, 12:32
Έβαλα το GM seed του IOS 8 σε ένα iphone 5 και στο ipad 3 μου.

Στο iphone 5 τρέχει τέλεια χωρίς καμια διαφορά στην ταχύτητα.
Στο ipad 3 σερνεται αλλά όχι περισότερο από το IOS 7 που και αυτό ήταν πολύ αργό στην συσκευή αυτή.

Νομίζω έχουν κάνει καλή δουλειά σε αυτόν τον τομέα, περιμένω τώρα να αρχίζει το rollout των updated εφαρμογών για να δούμε ενδιαφέροντα extensions.

Σχετικά με την μνήμη, ελπίζω τουλάχιστον στα νέα ipad, που έχουν μεγάλες μπαταρίες, να βάλουν 2GB. Άνετα θα θυσίαζα μια μικρή μείωση στην αυτονομία για περισσότερη μνήμη στο ipad.

Leon_DiZ
11-09-2014, 12:44
υ.γ. 2 ο ιδρυτής του arstechnica ανήκει εδώ και λίγες ημέρες στην οικογένεια της Apple και διατηρεί συμβουλευτικό ρόλο στο site.


Ο ιδρυτής του AnandTech πήγε στην Apple, όχι του ArsTechnica.

DJTaurus
11-09-2014, 12:53
Ο ιδρυτής του AnandTech πήγε στην Apple, όχι τους ArsTechnica.

Σε ευχαριστώ για την διόρθωση. Εδώ ένα ενδιαφέρον podcast που άκουσα πρόσφατα με καλεσμενο τον Anand.
http://m.imore.com/vector-48-64-bit-metal-and-state-chipsets

Lefteris_X
11-09-2014, 17:57
και εδώ η άποψή μου, για το Apple Watch, όσο πιο λιτή και απλή μπορούσα να την διατυπώσω.

http://www.zougla.gr/technology/article/aple-watch---to-roloi-tou-21ou-eona

Και πάλι, ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον έχει την όρεξη και υπομονή να το διαβάσει.

(περιττό να πω ότι τις τελευταίες 72 ώρες, πρέπει να έχω γράψει μόνο 10 ώρες ύπνου, κυριολεκτικά έχω ΛΙΩΣΕΙ στην δουλειά με την Apple, να βράσω μέσα).

Nerven
13-09-2014, 14:22
Apple: Έφτασε η αρχή του τέλους;
(http://techmaniacs.gr/apple-the-beginning-of-the-end/)

Ένα πολύ ωραίο κείμενο αξίζει να το διαβάσετε.

Dragonpaul
13-09-2014, 15:21
Και δεν εχει και άδικο, αν το καλοδει κανεις...

Οι λόγοι που μένω -προς το παρόν- σε iPhone ειναι:

-"Συνεργασία" με τις υπόλοιπες Apple συσκευές που εχω.
-Το ios με βολεύει ιδιαίτερα (λειτουργικότητα, ευκολία).
-Εχω παρει πολλά apps και παιχνιδια τα οποια δε θα ηθελα να τα χάσω, ή να αναγκαστώ να τα αγοράσω παλι απο android.
-Το αισθητικό κομμάτι, που, οκ, νομιζω πως και το τελευταιο Galaxy θα ειναι μεταλλικό, ή θα ειναι εν μέρει.
-Και τέλος, δεν εχω παράπονο απο καμια Apple συσκευη μου (με εξαίρεση την οθονη του imac) όσον αφορα στην αντοχή. Ποτε δεν ειχα τεχνικό προβλημα με δαυτες και εχουν περασει αρκετές απο τα χέρια μου (iPod mini, iPod, 2 iPhones, imac, ipad, airport express)

Valkyre
13-09-2014, 17:46
Apple: Έφτασε η αρχή του τέλους;
(http://techmaniacs.gr/apple-the-beginning-of-the-end/)

Ένα πολύ ωραίο κείμενο αξίζει να το διαβάσετε.

Ειναι ενα κειμενο γραμμενο απο android fan και θα μπορουσα ευκολα να το θεωρησω flamebait αρθρο. Ενας σοβαρος δημοσιογραφος δεν θα εγραφε αυτο το πραγμα με τον τροπο που το εχει συνταξει ο εν λογω τυπος.

το αστειο ειναι ο τιτλος... "Εφτασε η αρχη του τελους;" ... μαλλον με την ανυπομονησια θα μεινει ο "αρθρογραφος", με τις προπαραγγελιες να εχουν σπασει ολα τα κοντερ, με τα εσοδα της apple που χτυπανε κοκκινο και την τιμη της μετοχης στο υψηλοτερο επιπεδο της εβερ, μαλλον ο τυπος πρεπει να κατσει να ξαναμελετησει γιατι θα μεινει μετεξεταστεος...

Leon_DiZ
13-09-2014, 17:50
Apple: Έφτασε η αρχή του τέλους;
(http://techmaniacs.gr/apple-the-beginning-of-the-end/)

Ένα πολύ ωραίο κείμενο αξίζει να το διαβάσετε.

https://38.media.tumblr.com/3da9d2ef4d15b42989ce3c612eb14996/tumblr_mjzmdkeFCB1qe76y5o1_500.gif

http://gifrific.com/wp-content/uploads/2012/04/Michael-Scott-What-reaction-gifrific.gif



Κάθε χρόνο το ίδιο πράγμα.


Κάθε. Χρόνο.


Meanwhile, in a galaxy far, far away..
iPhone 6 pre-orders set unprecedented records (http://www.idownloadblog.com/2014/09/12/iphone-6-pre-orders-set-unprecedented-records/)

DJTaurus
13-09-2014, 18:45
Apple: Έφτασε η αρχή του τέλους;
(http://techmaniacs.gr/apple-the-beginning-of-the-end/)

Άλλος ένας χρήστης που αγαπάει την τεχνολογία.... και γι αυτόν τεχνολογία σημαίνει ποιος την έχει μεγαλύτερη στα benchmarks και τα specs. Αντίληψη -1000000. Κανείς από τον τύπο δεν παραληρούσε στην παρουσίαση του πρώτου iPhone... αντίθετα υπήρχε χλευασμός για την απουσία flash, τις μεγάλες διαστάσεις, την αυτονομία, την απουσία physical keyboard, την τιμή του και άλλα πολλά.... και φτάσαμε στο Q2 του 14 όπου το iPhone (μόνο το iPhone) πετυχαίνει περισσότερα έσοδα από την Amazon ή την Coca-Cola και την McDonald σε συνδυασμό, ή την Google και την eBay μαζί! Είναι ντροπή να γράφονται τέτοιες ανακρίβειες με βάση το μερίδιο αγοράς που σαν ποσοστό δεν λέει τίποτα. Oι περισσότερες εταιρίες τεχνολογίας κάθε τρίμηνο εμφανίζουν ζημιές στα τμήματα κινητής. Το Q4 του 2012 από εκτιμήσεις έκλεισε για την Apple στον τομέα της κινητής με το 77,8% των κερδών και την Sammy στο 26,1%... για το Q4 του 13 είχαμε την Apple στο 87,4 και την Sammy στο 32,2% των κερδών... το ποσοστό συνδυαστικά είναι υψηλότερο του 100% επειδή αρκετές εταιρίες εμφάνισαν ζημιές. Για το Q2 του 14 η Samsung είχε υπερδιπλάσιες αποστολές (πωλήσεις δεν ανακοινώνουν) όπου η Apple απορρόφησε το 2/3 των κερδών και αυτό με μόλις 15,3% μεριδίου αγοράς. Ενα ακόμα μικρό παράδειγμα... η LG που πουλά PC, mobile, ψυγεία, air con, τηλεοράσεις σημείωσε για το Q2 του 14, 400εκ καθαρά κέρδη όταν η Apple από Mac και mobile είχε 7.7 δις καθαρά κέρδη. Γενικά το άρθρο είναι αστείο στην δομή του, με επιχειρηματολογία δημοτικού και Vs applestochairs. Ας μπει και αυτός στην παρακάτω λίστα ή στον χορό των haters που διαβάζουμε αυτές τις ημέρες... αντί να σχολιάζουμε αυτά που παρουσίασε η Apple.
http://techpinions.com/apple-claim-chowder-introduction/33878

υ.γ. τα παραπάνω αφορούν τον "συντάκτη" και όχι φυσικά τον συμφορουμίτη και αγαπητό μέλος @nerven.

Dragonpaul
13-09-2014, 18:58
Παιδιά, με εντελώς καλοπροάιρετη διάθεση (αφου βλέπετε πιο πάνω πόσες συσκευές apple εχω και πως προτίθεμαι να παρω το νέο iPhone), τι καινοτόμο παρουσιάστηκε για το νέο iPhone φέτος; Που, ουσιαστικά, υπερέχει απο άλλες συσκευές που κυκλοφορούν ήδη; Αυτο το κομμάτι θα ηθελα να δούμε. Τους λογους που εχω και θα παρω το νέο iPhone τους γράφω πιο πάνω. Γι'αυτο και πιστεύω κι εγώ οτι ο τίτλος ειναι πομπωδης και αστοχος (να προμηνύει δηλαδη το τέλος), αλλα ας δούμε αυτο το κομμάτι συγκεκριμένα.

mihalis13
13-09-2014, 19:08
Νομιζω πλεον θα αργήσουμε να δουμε κάτι καινοτόμο απο οποιονδήποτε.
Τα κινητά ειναι πλεον σαν τα PC απλα βγαίνουν αναβαθμισμένες εκδοσεις και καποια επιπλεον "καλούδια"
Νομιζω ειναι και λιγο δύσκολο και χρονο να βλέπουμε και μια καινοτομία.

Dragonpaul
13-09-2014, 19:15
Δεν εχεις αδικο Μιχαλη σε αυτο. Νομιζω θα ηταν υπερβολη και ουτοπικη προσδοκια του καθε χρηστη να αναμενει καθε χρονο κατι εντελως groundbraking στο χωρο της κινητης τηλεφωνιας, εαν μπορουμε να ονομασουμε "κινητα" αυτες τις υπεροχες συσκευες που κραταμε στα χερια μας. Και ειλικρινα πιστευω πως την επομενη φορα που θα δουμε κατι jaw droppping καινουργιο, ε, αυτο θα ειναι απο την Apple. Eγω το μονο που περιμενω να δω ειναι τη μετα-Steve Jobs εποχη και κατα ποσον μπορουν οσοι εμειναν πισω να συνεχισουν τη φιλοσοφια του. Τελοσπαντων, μεγαλη συζητηση αυτο...

Leon_DiZ
13-09-2014, 19:19
Παιδιά, με εντελώς καλοπροάιρετη διάθεση (αφου βλέπετε πιο πάνω πόσες συσκευές apple εχω και πως προτίθεμαι να παρω το νέο iPhone), τι καινοτόμο παρουσιάστηκε για το νέο iPhone φέτος; Που, ουσιαστικά, υπερέχει απο άλλες συσκευές που κυκλοφορούν ήδη; Αυτο το κομμάτι θα ηθελα να δούμε. Τους λογους που εχω και θα παρω το νέο iPhone τους γράφω πιο πάνω. Γι'αυτο και πιστεύω κι εγώ οτι ο τίτλος ειναι πομπωδης και αστοχος (να προμηνύει δηλαδη το τέλος), αλλα ας δούμε αυτο το κομμάτι συγκεκριμένα.



Every. Year. :P :P :P


Καλημερες!
Δημήτρη, εχει δίκιο για τα "ψιλά γράμματα" και, φυσικα, συμφωνω μαζι σου. Και εμένα μου αρέσει να ειναι αισθητικά όμορφο το κινητο μου, συμπαγές, απο ακριβά υλικά κλπ κλπ. Τωρα, βέβαια, το δικό μου iPhone το έχω μεταμορφώσει σε καραγκιόζη, αφού η μπαταρία του τα εχει φτυσει (να ενα μειονέκτημα που δεν υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής μπαταρίας) και του έχω βάλει μια γκομουτσοθηκη με ενσωματωμένη μπαταρία για να το επαναφορτιζει οταν αδειάζει στη μέση της μέρας. Εχει γίνει τεράστιο το τηλεφωνο και αυτη η θήκη τρίζει. Ο,τι σιχαίνομαι δηλαδή.
Επιμένοντας λιγάκι στο προηγούμενο ποστ μου, αν η Apple δεν παρουσιάσει κάτι πιο innovative, τότε ο κόσμος θα αγνοήσει το καλαίσθητο φινιρισμα και τα υπόλοιπα φρου φρου για κάτι που προσφέρει περισσότερα.


Στο λαιμο μου καθεται αυτη η αντιληψη πραγματικα.. Τι θεωρειται πλεον πρωτοποριακο στο iPhone, ποια αλλαγη? Τι θεωρειται πρωτοποριακο στα υπολοιπα smartphones; Το οτι κανουν "περισσοτερα" (debatable); Και τι μανια ειναι αυτη να βγαλει κατι "πρωτοποριακο" η Apple? Θα θελα να μου πει καποιος ποσα πρωτοποριακα προιοντα πρεπει να βγαζει η Apple για να ησυχασει ο κοσμος. Το iPad βγηκε πριν 3 χρονια και ας μας φαινεται μια αιωνιοτητα. Το iPhone πριν 6. Οπως και να το δει κανεις μιλαμε για νεογνες τεχνολογιες, οχι απο τεχνολογικης αποψης, αλλα στο ποσο εχουν εισχωρησει στις ζωες μας. Επηρεασαν ολη τον τεχνολογικο κοσμο σε σημειο που κανεις δεν το περιμενε. Εχουμε φτασει να τρεμουν οι Msft/ Nintendo / Sony να μην μπει στα παρτερια τους (περαιτερω γτ η Nintendo ηδη καθεται σε αναμμενα καρβουνα) και τους τσακισει. Απο τοτε που βγηκαν iPhone/iPad ολοι εχουμε επηρεαστει / αντιγραφουν / ακολουθουν με τον ενα τροπο ή τον αλλο - οχι μονο στις συσκευες, αλλα και στις παρουσιασεις, στο marketing κτλ.

Ακομα ομως ειμαστε στην αρχη του τι αποκαλουν "post-PC era". Ας δουμε που μας παει, πως μας παει και μην ειμαστε απληστοι. Ειναι σαν να βγαινει το PC και μετα απο 3 χρονια να λεμε "κατι καινουργιο δεν εχετε;". Στην τελικη δεν το χρωσταει κιολας, ας βγαλουν και κατι πραγματικα πρωτοποριακο και οι υπολοιποι, οχι να περιμενουμε τον "μεσσια" να μας βγαλει απο τα οποια φανταστικα τεχνολογικα τελματα και μετα να τον κραζουμε και απο πανω - αφου τον αντιγραψουμε εννοειται. Μας εχουν κανει αχορταγους πραγματικα.

Οσον αφορα το σχημα του iPhone. Υιοθετησαν την μινιμαλιστικη φιλοσοφια οποτε αυτοματως και πολυ λογικα εχεις απλα σχηματα, γραμμες, λιγα κουμπια κτλ κτλ κτλ. Λογικο ειναι να μην υπαρχει ποικιλια στα σχηματα των συσκευων - take it or leave it. Τρεμω στην ιδεα οτι θα ξαναδουμε καποτε απο καποιον κατι αντιστοιχο με αυτο.


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/91/Nokia_N-Gage.png



Παυλο δεν παει σε σενα, ως μπουσουλα πηρα το post σου.


^^ Συμφωνω με το ποστ αυτο ολοκληρωτικα και χρωσταω ρεπ γιατι δεν με αφηνει.

Αυτο το "πρωτοπωριακο" που φαινεται ο κοσμος οτι αδημονει να δει, ειναι δικοπο μαχαιρι. Πρωτα απο ολα "πρωτοπωριακο" δεν σημαινει απαραιτητα καλο. Η πιο πανω φωτο/παραδειγμα τα λεει ολα οπως και εκατονταδες αλλα "πρωτοποριακα" προιοντα. Το πρωτοποριακο πρεπει πρωτα απο ολα να ειναι "λειτουργικο" να ειναι ουσιας, να εχει καθημερινο νοημα και χρηση. Η Samsung εβγαλε το κολπακι να χρησιμοποιει την μπροστινη καμερα του κινητου ωστε να βλεπει αν το κοιτας και να ξεκλειδωνει η οθονη, ή να μην χρειαζεται να κανεις swipes και οταν διαβαζεις να αλλαζει σελιδες κλπ....

ΟΥΑΟΥ!

ε... οχι.... μαλακια ειναι...

μια γκαντζετια ειναι που τραβαει τα βλεμματα για να κερδισει τις εντυπωσεις και στην ουσια πιο πολυ με PR marketing feature για την Samsung ειναι ωστε να κερδισει νεους πελατες στις εξοδους μας, παρα ουσιαστικο χρησιμο feature.

Δεν λεω οτι δεν ειναι εντυπωσιακο, αλλα εχει πολυ πλακα να ειμαστε 2-3 στο τραπεζι και το τηλενφωνο να τα εχει παιξει και να κανει swipes μονο του, να μην κλεινει ποτε η οθονη κλπ. Δεν εινιαι λειτουργικο αυτο το πραγμα.

Αντιθετως "πρωτοποριακο" μπορει να ειναι κατι παρα πολυ απλο.... συνηθως αυτο ειναι... οπως ηταν απλο το touch και τα gestures του original iphone οταν κυκλοφορησε. Δεν ηταν οτι δεν υπηρχαν μεχρι τοτε touch screens.... ηταν οτι καμμια δεν δουλευε οπως επρεπε για να μπει στην καθημερινοτητα μας... αυτο ειναι η ουσια του "πρωτοποριακου". Δεν χρειαζεται το νεο iphone ή το νεο samsung να ειναι με εξωγηινη τεχνολογια και να μπορουν να σου μεταδιδουν ολογραμματα στην παλαμη σου με ενα αγγιγμα, αλλα να μπορεσουν να κανουν πιο ευκολη και προσβασιμη στην καθημερινοτητα μας, απλη και ουσιαστικη λειτουργικοτητα.

για εμενα παντα.


Λεωνιδα, οκ, πηρες σα μπουσουλα το ποστ μου, αλλα εγω εκφραζω αυτη την αποψη, αν και οχι με τοση ενταση οσο οι πολεμιοι του iPhone ή οσοι θελουν να την κανουν απο την Apple σιγα σιγα, οπως ενας φιλος μου αυτον τον καιρο.
Ας ξεκαθαριζω κατι για εμενα... Λατρευω τα προϊοντα της Apple. Απο το πρωτο iPod mini που απεκτησα, μεχρι το προσφατο iPad που μου δωρισαν. Κυριολεκτικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος, αν και με τον iMac μου εχω καποια θεματα τα οποια δεν περιοριζονται μονο στα τεχνικα προβληματα που εχει βγαλει (μουντζουρες στην οθονη και screen going off ξαφνικα). Ειναι και οτι δεν εχω καταφερει να τον εκμεταλλευτώ οσο θα ηθελα, κυριως, λογω μη επαρκους ενασχολησης με αυτον. Οποτε τα «οφελη» που εχω αποκομισει ειναι, ουσιαστικα, η μεγαλη οθονη και η «ξεγνοιασιά» απο ιους και τετοια. Ελπιζω πριν γινει απολιθωμα να ασχοληθω περισσοτερο.
Στο δια ταυτα τωρα. Οταν λεω να παρουσιασει το iPhone κατι πιο καινοτομο, πιο innovative, εννοω οτι πρεπει, επιτελους, να ξεπερασει τον ιδιο του τον εαυτο. Ολοι ξερουμε την επανασταση που εφερε στο χωρο του κινητου τηλεφωνου και αυτο δε μπορει να το αρνηθει κανενας. Ας δει οποιος το αμφισβητει τα iPhone wannabe μοντελα που κυκλοφορουν και σε επιπεδο σχεδιαστικο αλλα και σε λειτουργικο. Καλως ή κακως λοιπον, υπαρχουν μοντελα εφαμιλλα του iPhone στην αγορα και καλυτερα ακομα απο αποψη λειτουργικου. Το καινουργιο Nexus νομιζω ειναι 8πυρηνο αν δε κανω λαθος και σχεδιαστικα δεν ειναι καθολου ασχημο. Συν οτι ειναι παναλαφρο...!!!!! Το επαιξα λιγο και ειναι ταχυτατο επισης!!!!! Aυτο που θελω να πω ειναι οτι η Apple πρεπει, αν θελει να ειναι παντα στην κορυφη, να ξεπερνα συνεχως τον εαυτο της και να κανει τους υπολοιπους να προσπαθουν αν τη φτασουν αντιγραφοντας την συνεχεια.

Υ.Γ. Ειμαι στη δουλεια και γραφω στα «κλεφτα» τα ποστς. Ισως να μη μπορεσω να απαντησω ευκολα αν απαντησεις Λεωνιδα.


Παυλο δεν νομιζω οτι εχει σχεση η πρωτοπορια με τους πυρηνες. Δηλαδη θελω να πω οτι αν το iphone 6 ειναι 16 πυρηνο, εμενα δεν μου λεει τιποτα... ισα ισα που τα περισσοτερα android τηλεφωνα, καθοτι το λογισμικο τους δεν ειναι κομμενο και ραμμενο στο hardware τους, πολλη απο αυτην την δυναμη χανεται καπου στον συγχρονισμο αυτο. Το iphone 5 εχει χειροτερα τεχνικα χαρακτηριστικα (σε αριθμους) απο το Galaxy SIII... μαντεψε ποιο βγηκε σαφως πιο γρηγορο στα benchmark tests...

τα νουμερα δεν ειναι αντιπροσωπευτικα παντα.

Αλλα οπως ειπα δεν εχουν σχεση και με το θεμα "πρωτοπορια". Απο εκει και περα σαφως και χρειαζεται περισσοτερη δουλεια και περισσοτερο R & D απο την apple γιατι εχει μεινει πισω, ομως ο Λεωνιδας πολυ σωστα ειπε οτι το iphone παρουσιαστηκε πριν 6 μολις χρονια...

δεν μπορεις καθε χρονο να θες να εχεις μια νεα "επανασταση" στον χωρο, δεν ειναι δυνατον, δεν προλαβαινει καν να αφομιωθει η προηγουμενη επανασταση σου.... αυτη τη στιγμη η επανασταση του ιphone αφομιωθηκε και ειμαστε οντως ετοιμοι για το επομενο βημα, οχι ομως οτι καθε χρονο πρεπει να γινεται κατι τετοιο. Θα δουμε.


Δημήτρη, δε συνεδεσα την πρωτοπορία με την υπολογιστική ισχύ του κάθε τηλεφώνου.
Αν προλάβω θα απαντήσω στο ποστ σου. Ψηλοπηζω τωρα... :P


Απανταω και εγω μετα απο 2+ μερες. Ωραια, αφου συμφωνησαμε οτι η καινοτομια δεν κρυβεται στο ποιος εχει 2 πυρηνες ή εναν, μπορει να μου εξηγησει καποιος τι θελουμε απο την Apple? Τι θελουμε για να ειναι καινοτομο το νεο iPhone, τι θελουμε για να μην "μεινει πισω" κτλ. NFC? Wireless charging? Να αλλαξει ριζικα το iOS (ειναι "βαρετο" λεει, το ακουσα και αυτο.. απο ολα τα πραγματα που μπορεις να χαρακτηρισεις ενα UI - "βαρετο"). Να αρχισει να βαζει ασυστολα features μου φαινεται δυσκολο εως απιθανο. Δεν ηταν ποτε της φιλοσοφιας της και δεν νμζ να αλλαξε κατι. Ολο αυτο το σκηνικο του οτι η Apple παει κατα διαολου πιο πολυ συνονθυλευμα διαφορων καταστασεων μου κανει (θανατος του Jobs, Maps, μηνυσεις και το σκληρο trollαρισμα απο τα fanboys) παρα ουσιαστικων προβληματων της Apple και των προιοντων της.

Παυλο εμενα η Apple στην κορυφη μου φαινεται και δεν την βλεπω να κοινιεται και ευκολα. Βλεπω ομως τους υπολοιπους να τρεμουν μην βγαλει καμια τηλεοραση ή καμια "κονσολα" και τους παρει τα σωβρακα. Δεν ξερω τι περιμενουμε να κανει.. να εχει αρκετα χρηματα για να αγορασει τον κοσμο; Ποσο πιο πανω να παει; Εχει 1 κινητο η π***να, δεν εχει 5, ενα εχει και εχει παραπανω κερδη απο ολα τα αλλα μαζεμενα. Ειναι αφυσικο που μενει τοσο ψηλα, το λογικο θα ηταν να πεσει. Λογικα θα βγαλει και αλλα 2 μοντελα για να πιασει και αυτους που φευγουν λογω τιμης ή μεγεθους και ολα οκ. Ακουω προτασεις. Ισως σε κουρασε το iOS και σε ενθουσιαζουν τα gimmicks των αλλων συσκευων (δεν λεω οτι ολες οι προσθηκες ειναι gimmicks ετσι!) ή μπορει πολυ απλα να σε εξιταρει η οπτικη αλλαγη στο OS.
-- και οχι, δεν εχω λυσσαξει πανω απο το keyboard μου :D --

ΥΓ. Τωρα καθονται ολα τα ορνια και περιμενουν ποτε θα βγαλει η Apple την τηλεοραση τους, μπας και παρουν καμια ιδεα και βελτιωσουν τις πενιχρες υπηρεσιες τους. Σε λιγα χρονια να το θυμασαι, θα τα ακουμε και απο πανω.

Dragonpaul
13-09-2014, 19:22
Λεωνιδα, αφου εσκαψες τοσο βαθια, respect!!!!! Χα χα!!!! Ok, μαλλον δε θα παρω διαφορετικη απαντηση, i guess.

Leon_DiZ
13-09-2014, 19:58
Λεωνιδα, αφου εσκαψες τοσο βαθια, respect!!!!! Χα χα!!!! Ok, μαλλον δε θα παρω διαφορετικη απαντηση, i guess.


Μα ξεκινάω να γράφω και λέω.. "κάτσε ρε 'συ, τα χω ξαναγράψει εγώ αυτά" :P

Valkyre
13-09-2014, 21:58
Καινοτομια οπως πολυ σωστα γραφουμε στα ποστ που εκανε quote ο Λεωνιδας ειναι αυτο που προσφερεις να το προσφερεις ολοκληρωμενο. Πολλοι κατηγορουν την apple οτι ειναι 2 βηματα πισω... Ισως να ειναι αληθεια, ομως εγω αυτο που βλεπω και εχω καταλαβει ειναι οτι η apple δεν θα βγαλει κατι, ειτε λεγεται feature ειτε λεγεται hardware μονο και μονο για να πει οτι το εβγαλε. Θα το βγαλει οταν θα ξερει οτι η μορφη με την οποια θα το παρουσιασει θα ειναι η καλυτερη. Η λειτουργικοτερη. Δεν λεω οτι το πετυχαινουν παντα, το βεβαιο ειναι οτι προτιμουν να αργησουν να βγαλουν κατι ωστε να το κανουν σωστα. Καποιοι αλλοι τα βγαζουν απλα για να τα βγαλουν, χωρις απαραιτητα να ειναι σωστα και να μοιαζουν με τσαπατσουλοδουλειες.

ειναι σαν αυτο που εγινε τωρα με τα smartwatches... Βγηκε η βρωμα πριν 2-3 χρονια οτι η apple σχεδιαζει smartwatch γαμηθηκαν ολοι να βγουν να προλαβουν να φτιαξουν smartwatch... Και βαζω στοιχημα οτι σε ενα χρονο απο τωρα τα νεα μοντελα που θα παρουσιασουν θα ειναι επανασχεδιασμενα ολοκληρωτικα απο την αρχη... Να δουμε σε ποιο θα μοιασουν αραγε..

DJTaurus
14-09-2014, 12:28
Παιδιά, με εντελώς καλοπροάιρετη διάθεση (αφου βλέπετε πιο πάνω πόσες συσκευές apple εχω και πως προτίθεμαι να παρω το νέο iPhone), τι καινοτόμο παρουσιάστηκε για το νέο iPhone φέτος; Που, ουσιαστικά, υπερέχει απο άλλες συσκευές που κυκλοφορούν ήδη; Αυτο το κομμάτι θα ηθελα να δούμε. Τους λογους που εχω και θα παρω το νέο iPhone τους γράφω πιο πάνω. Γι'αυτο και πιστεύω κι εγώ οτι ο τίτλος ειναι πομπωδης και αστοχος (να προμηνύει δηλαδη το τέλος), αλλα ας δούμε αυτο το κομμάτι συγκεκριμένα.

Sorry αλλά το πομπώδης για τον τίτλο είναι επιεικώς χαρακτηρισμός... κάθε παράγραφος του συγκεκριμένου άρθρου είναι επιτομή στην ηλιθιότητα και χαρακτηριστικό παράδειγμα ότι οι γνώμες είναι σαν τις κwλ0τρυπ!δ#ς.... όλοι έχουν από μία. Ελπίζω να μην θεωρείς καινοτομία τα gimmicks και τις άπειρες επιλογές οθονών των κΕνοτομων ανταγωνιστών. Απ ότι καταλαβαίνω εσύ αναφέρεσαι στο πιο είναι το feature των νέων iPhone που θα σε κάνει να προχωρήσεις σε αγορά. Αυτό ισχύει για όλα τα smartphone. Είναι σα να μου λες τι παραπάνω έχει η Bmw 3αρα του 12 από την previous series 3. Την καινοτομία όπως την ορίζεις εσύ θα την δεις όταν παρουσιαστεί κάποιο νέο προϊόν και όπως καταλαβαίνεις δεν γίνεται κάθε χρονιά να είναι του αγίου ipod/iphone/ipad όπου θα βγαίνει μια νέα συσκευή που θα επαναπροσδιορίζει το τοπίο. Το iPhone είναι ένα smartphone όπως πολλά εκεί έξω και σκοπός τους είναι κάθε χρονιά να προστίθεντο χαρακτηριστικά που δίνουν λύσεις σε υπαρκτά προβλήματα των smartphone. Το ίδιο συμβαίνει τώρα όπως έγινε με το 5S: touchID+ασφάλεια.. πλέον δεν υπάρχει λόγος κλοπής ενός iPhone... η Apple σκοτώνει και τα ανταλλακτικά μιας και αντικαθιστά πλήρως ένα iPhone ότι και hardweriko παρουσιάσει+iO7 activation lock/64bit στα φορητά όταν κανείς από τους ηγέτες στον σχεδιασμό chip δεν έχει παρουσιάσει ακόμα κάτι αντίστοιχο/camera/M7 motion co-processor/μεγαλύτερη αυτονομία από το 5 παρόλο τον μεγαλύτερο/ταχύτερο επεξεργαστή/icloud keychain.

Qualcomm πριν: 64-bit iPhone's a gimmick. μετά: Here's ours.
Samsung πριν: OLED's superior to iPhone's LCDs. μετά: Our's coming next year.

Apple's Cyclone Microarchitecture Detailed. Looking at Cyclone makes one thing very clear: the rest of the players in the ultra mobile CPU space didn't aim high enough. I wonder what happens next round.
http://www.anandtech.com/show/7910/apples-cyclone-microarchitecture-detailed

Apple iPhone 5s camera shines for National Geographic photographer
http://appleinsider.com/articles/13/10/08/apple-iphone-5s-camera-shines-for-national-geographic-photographer

Best fitness apps that use the iPhone 5s' M7 motion co-processor
http://appleinsider.com/articles/13/10/02/app-roundup-best-fitness-apps-that-use-the-iphone-5s-m7-motion-co-processor

iPhone 6/6Plus:

- VoLte/VoiceoverWifi/50% ταχύτερο LTE
- A8 Soc.. φημολογείται ότι είναι περίπου 25% βελτιωμένο με 50% ταχύτερη GPU/20nm 17% μικρότερο του A7/διπλάσια δισεκατομμύρια τρανζίστορ από τον A7... το χάσμα με την Intel ξεκάθαρα ανοίγει. Ετοιμαστείτε για Mac με custom chip της Apple
- https://om.files.wordpress.com/2014/09/gpuperformance.jpg?w=1120
- Νέος M8 με βαρόμετρο που υπολογίζει απόσταση/ανύψωση μέσω της ατμοσφαιρικής πίεσης.
- Apple Pay
- iOS8... κανένα λειτουργικό δεν φέρνει τόσες βελτιώσεις για άτομα με ειδικές δυνατότητες.... μέχρι και ελληνική υπαγόρευση πρόσθεσαν.
http://www.macworld.com/article/2358643/20-ios-8-features-apple-didnt-talk-about.html?utm_content=bufferb3259&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer


that thing when you realize the chip in the new iPhone has 700 million more transistors than Intel's latest creation

https://pbs.twimg.com/media/BxVUeL1IIAAUceI.png:large
https://twitter.com/WhatTheBit/status/510407010576527360

Πριν και μετά...
https://www.nuvonium.com/blog/view/phone-and-tablets-before-and-after-apple
https://pbs.twimg.com/media/BiIyPj9IEAAROSc.jpg

To όραμα της MS
https://pbs.twimg.com/media/Bor68ADCQAA5HZ6.png

θα δεις πολλά στο μέλλον. Ο Cook δήλωσε στην παρακάτω συνέντευξη:
http://9to5mac.com/2014/09/13/part-one-of-charlie-roses-full-interview-with-tim-cook-now-available-online/


I might have some apps on this Apple Watch that I shouldn't be showing you yet.


TV is stuck in the 1870s. The big thing is content delivery. TV as it is now is dying (no brainer). Instead of just push, it will be pull and push (sports).


the big thing for me is how so much content has a short shelf life. Unless picked up for syndication...it's put out to pasture... and I think consumers lose when that happens....from what I understand they need to approve it (or "accept it").


consumers don't hate their credit cards, they hate using their credit cards.


If you say things like "Touch ID, which is just Apple's way to play catch up with others who already had that feature", I'm not reading


I still don't understand Bitcoin supporters when they start talking about the "evil banking industry" and "corruption" etc.My opinion on Bitcoin has always been "Staying on sidelines. If it succeeds, great to those early supporters. If it fails, I shed no tears".Call me close-minded, but I don't find myself hating money or modern-day currencies or commodities.

Θες να πάρεις μια γεύση για το μέλλον? Εδώ..
http://www.patentlyapple.com/patently-apple/patents-applications/
http://www.patentlyapple.com/patently-apple/patents-granted/

Dragonpaul
14-09-2014, 12:35
Βλέπω τι εχεις γράψει, απλα θα το διαβάσω σπίτι αργότερα.
Ευχαριστω! ;)

Lefteris_X
14-09-2014, 17:39
κρατήστε απλά αυτό που είχα γράψει κάποια χρόνια πριν: θα δούμε πράματα και θάματα τέλη 2015 έως τέλη 2016. So far, σωστό με βλέπω να βγαίνω (αν θυμάμαι καλά, γιατί πάνε και χρόνια, κάποιος με είχε ρωτήσει - νομίζω ο Val - "τι δηλαδή θα δούμε;" και είχα απαντήσει μέσες άκρες, απαράμιλλο integration μεταξύ Mac / iσυσκευές, νέοι Μακ με παντελώς νέες δυνατότητες ελέω νέων custom Apple CPU, νέες θύρες....με λίγα λόγια εντελώς νέες εμπειρίες.)

και κάτι για να γελάσουμε...πόσα τρανζίστορ έχει ο Α8; χμμμμμ κατάτι λιγότερο από το monsterchip (από πλευράς διαστάσεων / μεγέθους) που έφτιαξε η MS για το Xbone. Άλλο αρχιτέκτονας και άλλο σοβατζής προφανώς...

Nerven
14-09-2014, 17:50
Omg είδα όλα τα post σχετικά με το άρθρο που έβαλα και αισθάνομαι ηλίθια... Τώρα που διαβάζω τα ποστ σας συμπεραίνω πόσο άστοχα πράγματα γράφει. Sorry για το μπορδο link μην δίνεται βάση! :a036:
Πιο πολύ το έβαλα για την έλλειψη καινοτομιών αλλά όπως γράφτηκε παραπάνω δεν θα έβγαζε κάτι που δεν θα δούλευε σωστά στο παρών, και θα συμφωνήσω +1000


Me <== - rep!

DJTaurus
14-09-2014, 21:55
@Nerven ξεκολλα δεν υπάρχει κανένα θέμα ειλικρινά. Μπορείς να προστάρεις άφοβα οτι γουστάρεις. Αυτο έλλειπε άλλωστε :)

http://recodetech.files.wordpress.com/2014/09/screen-shot-2014-09-12-at-12-12-14-pm.png?w=640

http://recode.net/2014/09/14/guess-ceo-to-tim-cook-welcome-apple-seriously/

Nerven
14-09-2014, 22:55
Ο Tim Cook λέει ότι η Apple εργάζεται σε προϊόντα που δεν γνωρίζει κανείς, ούτε ως φήμες

insomnia.gr (http://www.insomnia.gr/_/articles/apple/ο-tim-cook-λέει-ότι-η-apple-εργάζεται-σε-προϊόν-r7487)

Viper
15-09-2014, 11:42
Και κατι για να γελασουμε: Apple approves $999.99 app that allows the Apple iPhone 5s to shoot 4K video (http://www.phonearena.com/news/Apple-approves-999.99-app-that-allows-the-Apple-iPhone-5s-to-shoot-4K-video_id60696)

Οχι μονο ζητουν 999.99 δολαρια (θα σκεφτηκαν οτι στα 1000 δολαρια δεν θα την αγοραζε κανεις) αλλα δεν μπορεις να κανεις και update σε ios 8.0 λογω ασυμβατοτητας της εφαρμογης.

Στα 999,00 θα την δοκιμαζα παντως (αν ειχα iPhone):silly:

Valkyre
15-09-2014, 12:27
Μαλιστα... οι τυποι ζητουν για την εφαρμογη τους περισσοτερο απο οσο κοστιζει το τηλεφωνο, ή καποιο αλλο μεσο που να τραβαει 4Κ βιντεο... την παλευουν εκει στην Vizzywig?? Mηπως εγινε κανα τυπογραφικο και εβαλαν ενα περισσοτερο 9αρι απο οσο επρεπε?

dlevel
15-09-2014, 12:29
καλά εδω είχε βγει apo που έδειχνε ενα διαμαντη στην οθόνη τπτ άλλο και έκανε 1000$ lol
http://most-expensive.com/iphone-app

το κλείσανε....

Leon_DiZ
16-09-2014, 02:13
Apple Sells 4M iPhone 6 And 6 Plus Pre-Orders In Opening 24 Hours (http://techcrunch.com/2014/09/15/apple-sells-4m-iphone-6-and-6-plus-pre-orders-in-opening-24-hours/?utm_campaign=fb&ncid=fb)




How to get the new U2 album 'Songs of Innocence' out of your iTunes (http://www.engadget.com/2014/09/15/how-to-get-the-new-u2-album-songs-of-innocence-out-of-your-itu/?ncid=rss_truncated)


First world problems!

Leon_DiZ
17-09-2014, 19:43
iOS 8, thoroughly reviewed (http://arstechnica.com/apple/2014/09/ios-8-thoroughly-reviewed/)

A slide into obsolescence: iOS 8 on the iPad 2 (http://arstechnica.com/apple/2014/09/a-slide-into-obsolescence-ios-8-on-the-ipad-2/)iOS 8 on the iPhone 4S: Performance isn’t the (only) problem (http://arstechnica.com/apple/2014/09/ios-8-on-the-iphone-4s-performance-isnt-the-only-problem/)

Πάνε οι συσκευούλες μου... :'(

DJTaurus
17-09-2014, 20:19
Αποθεωτικά reviews και από δημοσιογράφους που παλαιότερα έκραζαν. Έπρεπε να τους δώσει η Apple μεγαλύτερες οθόνες... αυτό ήταν το βασικό τους θέμα με την σειρά 5... τρομάρα τους. Παρακάτω μπορείτε να διαβάσετε ενδιαφέροντα στοιχεία για τις τεχνικές δυνατότητες των καινούριων iPhone που η Apple κλασσικά δεν ανέφερε στο event. Για το 6+ γίνεται λόγος για 2 ημέρες+ αυτονομίας ενώ το touch id έχει αποκτήσει πιο εύκολο σετάρισμα και ξεκλειδώνει το τηλέφωνο πιο γρήγορα. H νέα κάμερα συγκεντρώνει τα περισσότερα θετικά σχόλια. Διαβάστε οπωσδήποτε τον επίλογο του πρώτου review από το techcrunch.





Τhe iPhone 6 has smooth, curved corners, that make holding the device very easy. It fits perfectly in my hands and allows for mostly one-handed access to the entire screen. After handling the iPhone 6 Plus, I was sure it was a device that I wouldn’t use long term. However, the more I used it, the more I found myself wanting to use it.


http://www.loopinsight.com/2014/09/16/review-iphone-6-and-iphone-6-plus/?utm_source=loopinsight.com&utm_campaign=loopinsight.com&utm_medium=referral



It’s my recommendation for the best smartphone you can buy. Apple says the new iPhones have faster Wi-Fi and faster cellular LTE. In my tests, I found the iPhone 6’s Wi-Fi speeds — both downstream and upstream — were roughly double those of the 5s, and about 25 percent faster than those of the Samsung Galaxy S5. In my tests, text, photos and videos appeared clear, sharp and vivid, with great color that avoids the oversaturation I have found in some Samsung models.


http://recode.net/2014/09/16/iphone-6-review/



I used the iPhone 6 Plus for two days straight at Disneyland without charging it once and still had 16% battery life left. Apple has made significant improvements to its ISP (Image Signal Processor) which have resulted in apparent gains in sharpness, color rendition and low-light performance. The iPhone 6 and iPhone 6 Plus are the best smartphone cameras I’ve ever used, and approach the best point-and-shoot cameras I’ve ever shot. Cameras like the one in the Nokia 1020 may have more raw resolution, but Apple’s decision to build its own ISP, and to fine-tune it to the sensors and hardware it is using has paid off big time. The image quality is off the charts and the (software driven) “Cinematic Stabilization” is amazing. I was consistently blown away with the low-light performance of both models. Technically speaking the OIS “gives you back” around 3 stops of light, letting you shoot at slower shutter speeds with decent quality. Hardware and software working together is one of those things that we hear a lot about these days and lord knows Apple likes to toot toot its aluminium horn about it. But it’s most important when the stuff you use is personal to you.


http://tctechcrunch2011.files.wordpress.com/2014/09/img_0085.jpg?w=509&h=680http://tctechcrunch2011.files.wordpress.com/2014/09/img_0381.jpg?w=509&h=680

http://techcrunch.com/2014/09/17/life-is-tough/

http://tctechcrunch2011.files.wordpress.com/2014/09/iphone-6-touch-id.jpg?w=1024&h=682

The iPhone 6 is the best smartphone available.
http://techcrunch.com/2014/09/16/iphone-6-review/

Στο γνωστό "androidosite" Wirecutter (founder ο πρώην editor του Gizmodo) ένα από τα πιο γνωστά site με gadget reviews στην Αμερική θεωρεί το i6 το καλύτερο smartphone αυτή την στιγμή... και όπως αναμενόταν τα comments από εξαγριωμένους χρήστες δίνουν και παίρνουν.



We were initially skeptical of the larger size, but the iPhone 6 feels surprisingly comfortable to use compared to the smaller 5s. Android will automatically back up your Google account data (including mail, contacts, calendar, Wi-Fi passwords, etc,) and photos (through Google+), as well as a list of apps on your phone, but it doesn’t back up the data from third-party apps like iCloud does. You need something like Helium ($5) for that. Many carriers also offer warranties on their phones for an extra cost. The iPhone does all of this this out of the box.)


http://thewirecutter.com/reviews/the-iphone-is-our-favorite-smartphone/

The iPhone 6 and 6 Plus are smartphone stars.
http://www.usatoday.com/story/tech/columnist/baig/2014/09/16/edbaig-review-sizing-up-iphone6-6plus/15718565/

Τhe iPhone once again has my full attention.
http://online.wsj.com/articles/iphone-6-review-apples-cure-for-android-envy-1410915695

iPhone 6 & 6 Plus: A tale of scale
http://sixcolors.com/post/2014/09/iphone-6-iphone-6-plus-a-tale-of-scale.html

Ultimately, it’s what’s on the inside that keeps them just in front of their competitors.
http://www.nytimes.com/2014/09/17/technology/personaltech/review-and-video-with-new-iphone-6-and-6-plus-its-whats-inside-that-counts.html?_r=0

iPhone 6 Is a Thin, Sexy Phone with a Killer Camera
https://www.yahoo.com/tech/when-apple-unveiled-the-iphone-6-last-week-it-97685451544.html



For a variety of reasons, from the camera to the app ecosystem to the hardware itself, the iPhone 6 is one of the best smartphones on the market.There's something perfectly polished about the way it feels to use this screen. I've never felt so much like I was truly moving things around under my finger, manipulating icons and pictures by hand. It's organic and natural in a distinctly Apple way.


http://www.theverge.com/2014/9/16/6154975/iphone-6-review

http://cdn0.vox-cdn.com/uploads/chorus_asset/file/798892/IMG_1274.0.jpg
Compared to other phablets, it’s lighter and thinner – but not cheaper
http://www.theguardian.com/technology/2014/sep/17/review-iphone-6-plus-apple


The reasons to buy an Android phone have never been fewer.
http://www.telegraph.co.uk/technology/apple/iphone/11099341/iPhone-6-Plus-review-bigger-is-beautiful.html


The king is dead, long live the king
http://www.t3.com/reviews/apple-iphone-6-review


The most elegant and effective smartphone on the market.
http://mashable.com/2014/09/16/apple-iphone-6-review/


I'm going to buy an iPhone 6 Plus. I'm taken with it; it feels like an entirely new kind of device for Apple, and it has such a killer camera I can't say no. It's every bit as good a phone as the iPhone 6.
http://www.theverge.com/2014/9/16/6155009/apple-iphone-6-plus-review


http://cdn0.vox-cdn.com/uploads/chorus_asset/file/820646/IMG_1057.0.jpg



υ.γ. @Lnds500 υπομονή για την 8.1

Dragonpaul
17-09-2014, 20:21
@Leo

Ναι... Μονο οι δικές σου... Αν και το ipad μου θα ειναι οκ. Αλλα το iPhone 4 μου... Bye bye...

Dragonpaul
17-09-2014, 20:29
Παιδιά, χωρις να τα εχω δει ακόμα, μαλλον θα παω προς το 6 plus. Προσωπικά δεν εχω πρόβλημα με μέγεθος, αφού παντα εχω τσαντάκι επάνω μου. Επίσης, τον περισσότερο χώρο στο iPhone που εχω τωρα τον τρώνε οι πάνω απο 2100 φωτογραφίες που εχω μεσα και τα παρα πολλα βιντεο. Οποτε, σε αυτήν την περίπτωση, η μεγαλύτερη ανάλυση και οθόνη με σερβίρει καλα. Επίσης, αν ισχύουν όσα λένε περί μπαταρίας, αποτελεί ενα σημαντικό συν ακόμα.
Μεχρι τοτε, καλα να 'μαστε, βλέπουμε.

Leon_DiZ
17-09-2014, 20:49
@Leo

Ναι... Μονο οι δικές σου... Αν και το ipad μου θα ειναι οκ. Αλλα το iPhone 4 μου... Bye bye...

Απλά iPod μπορώ να ξαναπάρω (αν βγάλουν). iPad δυστυχώς είναι πολλά χρήματα για να τα μαζέψω και να τα δώσω με τη μία.

Dragonpaul
17-09-2014, 20:56
Δε το συζητώ... Κι εγώ τωρα με το iPhone θα ζοριστω λίγο. Βασίζομαι, εν μέρει, στην επιδότηση. Φαντάσου οτι τωρα για το 5s μου δίνουν 300 ευρώ. Ε, δε θα δώσουν κατι παραπάνω για το 6;;;

Leon_DiZ
17-09-2014, 21:03
Βγήκε το iOS 8!

Dragonpaul
17-09-2014, 21:22
Άρα, το βραδυ θα έχουμε αναβαθμισεις, ε;

Leon_DiZ
17-09-2014, 21:23
Άρα, το βραδυ θα έχουμε αναβαθμισεις, ε;

Εγώ ήδη την κάνω στο iPad, κατέβηκε και γρήγορα.. το iPod δεν το βρίσκει καν.

kostasb13
17-09-2014, 21:24
Εγω που εχω το iPad3 να το βαλω;... Ηδη με το ios7 εχω σκεφτει ουκ ολιγες φορες να το πεταξω απο το μπαλκονι, μη γινουν ακομα χειροτερα τα πραγματα με το ios8

Leon_DiZ
17-09-2014, 21:32
Εγω που εχω το iPad3 να το βαλω;... Ηδη με το ios7 εχω σκεφτει ουκ ολιγες φορες να το πεταξω απο το μπαλκονι, μη γινουν ακομα χειροτερα τα πραγματα με το ios8

Διάβασε αυτό που έβαλα πιο πάνω για το iPad 2. Λογικά παρόμοια θα είναι και σε σένα τα πράγματα.

DJTaurus
17-09-2014, 21:35
Κώστα δοκίμασε να κάνεις καθαρή εγκατάσταση χωρίς επαναφορά από backup. Λεωνίδα το ίδιο θα σου πρότεινα και εσένα αν αποφασίσεις να αναβαθμίσεις... αν δεν σου αρέσει επαναφέρεις το backup σου από icloud και όλα μέλι γάλα. Διαβάζω όλες τις απόψεις και δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα... σαφώς και κάποιοι παρατηρούν καθυστέρηση ενώ κάποιοι άλλοι γράφουν ότι τρέχει σαν το iOS 7. Σημαντική βελτίωση έχουν τα i5/5S.

Ρίξτε μια ματιά εδώ.
https://www.youtube.com/playlist?list=PLp6W66XIC1gw8-81RLVCQQvlNd_s_MD0x

Τα πρώτα 3rd party keyboard.
http://9to5mac.com/2014/09/17/ios-8-roundup-the-best-third-party-keyboards-to-try-out-right-now/

kostasb13
17-09-2014, 21:39
Λεωνιδα εμενα στο iPod μου ηρθε, 920mb ειναι νομιζω

Leon_DiZ
17-09-2014, 21:59
Λεωνιδα εμενα στο iPod μου ηρθε, 920mb ειναι νομιζω

iPad εμένα ήταν 870. Το γελοίο είναι ότι τελικά το κατέβασα για το iPod από το iTunes και το iPod ξεκινάει πιο γρήγορα την εγκατάσταση.

DJTaurus
17-09-2014, 22:26
Και επίσημα ο θάνατος των Megapixel. Οι πωλητές θα πρέπει να ενημερώνονται καλύτερα πριν αραδιάζουν έτσι απλά Specs ή να βρουν άλλα κριτήρια προώθησης συσκευών. Και το πιο απαίδευτο μάτι μπορεί να διακρίνει πιο κινητό έχει υψηλότερη ευκρίνεια και καλύτερο σταθεροποιητή εικόνας.
http://blogs.wsj.com/personal-technology/2014/09/16/apple-iphone-6-vs-samsung-galaxy-s5-photo-shootout-why-megapixels-mean-nothing/

To iMore nailed it.
http://www.imore.com/ios-8-help-and-how

kostasb13
17-09-2014, 22:40
Τα megapixels από μόνα τους δεν σημαίνουν κάτι. Τα 8 είναι υπεραρκετα για τη μεγάλη πλειοψηφία των χρηστών, δεν χρειάζεται να είναι 20 ουτε 40...εκτός αν κάποιος θέλει να γεμίζει χωρίς λόγο τον χώρο στη μνήμη με τεράστιες σε μέγεθος εικόνες. Αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία είναι η τεχνολογία και οι δυνατότητες που έχει μια κάμερα κινητού και στον τομέα αυτό πάντα το iPhone ήταν εξαιρετικό.

Leon_DiZ
17-09-2014, 22:42
Δοκιμάζω το text to speech Το Siri και είναι γαμάτο. Όλο αυτό το έγραψα μιλώντας.

Nerven
17-09-2014, 23:11
http://youtu.be/zNgZ8e77wGg

mihalis13
17-09-2014, 23:19
Κατέβασα την 8.0 αλλά αρνείται πεισματικά να κάνει σύνδεση με τον διακομιστή ώστε να την εγκαταστήσω...

DJTaurus
17-09-2014, 23:53
Δοκιμάζω το text to speech Το Siri και είναι γαμάτο. Όλο αυτό το έγραψα μιλώντας.

Αυτό λέγεται ελληνική υπαγόρευση. Το Siri στα ελληνικά άγνωστο προς το παρόν. Και εγώ έτσι το έγραψα. Είναι γαμάτο και πιάνει και όλες τις βρισιές. Η Υπαγόρευση έγινε μέσω του Tapatalk.Το smile θα το βάλω πληκτρολογώντας [emoji12]

Valkyre
18-09-2014, 00:25
Εγω γιατι δεν μπορω να το κατεβασω? Κολλαει στο update requested και δεν κατεβαινει...

Παρατητησατε καθολου performance hit οσοι το εγκαταστεισατε?

mihalis13
18-09-2014, 00:43
Λοιπόν το εγκατέστησα και εγώ.Η υπαγόρευση δουλεύει τέλεια!!
Σε οσους το βάλατε υπάρχει στις φωτό το Άλμπουμ κάμερας και η Ροή;;Γιατί σε μένα εξαφανίστηκαν...Ενώ όλα τα άλλα άλμπουμ που έχω υπάρχουν κανονικά...(εννοείται πως έκανα πρώτα backup τα πάντα και δεν έχω χάσει τίποτα, αλλιώς θα κλαίγαμε :P )

Dragonpaul
18-09-2014, 00:46
Μιχάλη δε χαθήκανε απλά νομίζω οτι προστέθηκαν στις "πρόσφατες προσθήκες". Για τσέκαρε το λίγο κι εκεί.

mihalis13
18-09-2014, 00:51
Μιχάλη δε χαθήκανε απλά νομίζω οτι προστέθηκαν στις "πρόσφατες προσθήκες". Για τσέκαρε το λίγο κι εκεί.

Το είδα αυτό που λες Παύλο αλά δεν είναι..Σκέψου στο άλμπουμ κάμερα είχα 500+ φωτό και στο πρόσφατες προσθήκες είναι 80..επίσης η Ροή φωτό δεν μπορώ να καταλάβω που έχει πάει...

Dragonpaul
18-09-2014, 00:53
Δεν υπαρχει, πλεον, "Ροη Φωτο". Αν δεις στις αλλαγές που εφερε το ios8, το γράφει. Εμενα ειναι όλες εκει μεσα.

mihalis13
18-09-2014, 00:58
Έχεις φτιάξει άλμπουμ εσύ;;;Σκέφτομαι πως ισως όσα έχω σε άλμπουμ πλέον είναι μόνο εκεί και όχι οπως παλια που ήταν και στο άλμπουμ κάμερας(αν ισχύει μου είναι πολύ βολικό)

Leon_DiZ
18-09-2014, 01:00
Εγω γιατι δεν μπορω να το κατεβασω? Κολλαει στο update requested και δεν κατεβαινει...

Παρατητησατε καθολου performance hit οσοι το εγκαταστεισατε?

Άσε μας Val αγόρι μου που έχεις το 5S και μιλάς για performance hit, με τον πόνο μας παίζεις; :P

Ναι και στο iPad και στο iPod είναι αισθητά πιο αργά όλα. Το μεγαλύτερο πρόβλημά μου είναι ότι έχει μειωθεί η απόκριση. Πάτησα 6 φορές για να περάσει στο επόμενο τραγούδι από το lock screen.

Dragonpaul
18-09-2014, 01:06
Στο ipad μου δεν εχω κανενα θέμα, προς το παρόν. Ολα οκ, αν εξαιρέσεις καποια ανεπαίσθητα "σπασιματακια" στο μενού του σαφάρι, οπως οταν πατας το κουμπί για τα "Αγαπημένα". Περισσότερα μόλις το τεστάρω κι αλλο.

- - - Updated - - -


Έχεις φτιάξει άλμπουμ εσύ;;;Σκέφτομαι πως ισως όσα έχω σε άλμπουμ πλέον είναι μόνο εκεί και όχι οπως παλια που ήταν και στο άλμπουμ κάμερας(αν ισχύει μου είναι πολύ βολικό)
Δε ξερω, αλλα όσες υπήρχαν στη "Ροη", βρίσκονται κανονικα εδώ.

Valkyre
18-09-2014, 01:10
Άσε μας Val αγόρι μου που έχεις το 5S και μιλάς για performance hit, με τον πόνο μας παίζεις; :P

Ναι και στο iPad και στο iPod είναι αισθητά πιο αργά όλα. Το μεγαλύτερο πρόβλημά μου είναι ότι έχει μειωθεί η απόκριση. Πάτησα 6 φορές για να περάσει στο επόμενο τραγούδι από το lock screen.

Σε ποιο ακριβως σημειο ειπα εγω οτι εχω 5s?!?

Leon_DiZ
18-09-2014, 01:14
Σε ποιο ακριβως σημειο ειπα εγω οτι εχω 5s?!?

Θα το ορκιζομουν οτι το διάβασα χτες... :/


Sent using Tapatalk, one of the most overrated app since the inception of the App Store.

Valkyre
18-09-2014, 01:19
Ξαναδιαβασε πιο προσεκτικα. Δεν εχω 5s, 5c εχω και ipad4 οποτε σιγουρα εχω απορρια για το οποιο performance hit.

dlevel
18-09-2014, 01:29
το έβαλα στο 5αρι που έχει ίδια specs με το 5c και είναιια χαρά. απενεργοποίησα αμέσως το predictive παντως.

Valkyre
18-09-2014, 01:31
Εγω παντως που προσπαθω με το ipad τζιφος... Εχει κολλησει στο requesting update και δεν κανει τιποτα... :/

kostasb13
18-09-2014, 01:34
Στο iPad3 δεν εχω δει καποια ιδιαιτερη διαφορα, μαλλον τα ιδια ειναι απ'οσο εχω δει μεχρι στιγμης.
Στο iPod Touch 5gen (ιδια specs με 4s) ομως...αισθητα πιο αργο, lag, αποκριση, δεν ηταν ετσι με το ios7 σιγουρα:(

mihalis13
18-09-2014, 01:45
Αυτό το μήνυμα είναι γραμμένο με υπαγόρευση μπορώ να πω πως δουλεύει τέλεια.
(Εκτός από το τέλεια που το έπιασε με την τρίτη προσπάθεια μιας και έβαζε συνέχεια τελεία( · )

dlevel
18-09-2014, 01:45
ειναι χάλια το autocorrect για όποιον γράφει greeklish σε sms κλπ. το έχουν εξελίξει για τα native languages αλλα για τα greeklish με πεθαίνει και το χρειάζομαι για τα ελληνικά για τα forums και τα mails.

mihalis13
18-09-2014, 02:53
Επίσης τα Nofication στο tapatalk καθυστερούν πολύ...(μετα από 5-10 λεπτά πρέπει να έρχονται..) Τώρα μου ήρθε του Kapa ένα quote που μου έκανε στο thread του Pes

Valkyre
18-09-2014, 03:37
Τελικά τα κατάφερα και το έβαλα στο iPad όλα καλά και μια χαρά όμως το πρόβλημα είναι οτι όντως έχει πολλές απαιτήσεις στη μνήμη με αποτέλεσμα το Safari εάν έχεις πολλές σελίδες ανοιχτές να μπουκώνει μνήμη. Και όταν λέω πολλές σελίδες μη φανταστείτε πέντε με έξι στην ουσία.

mihalis13
18-09-2014, 14:21
Διάβαζα στο iphone hellas αν υπάρχουν τυχόν προβλήματα γενικά με το update.
Όλοι λένε να μην ενεργοποιησουμε το icloud drive γιατι δημιουργεί κάποιο θέμα αν έχουμε άλλε συσκευες apple(δεν θυμάμαι τι ακριβώς), αλλά όσοι έχουν Mac/ipad ας το κοιτάξουν αυτό.

Nerven
19-09-2014, 13:19
Έχουμε το επίσημο release σήμερα.



http://youtu.be/65yYqoX_1As

και το teardown






http://youtu.be/JS8f-hVsDzA

Drop test

criter
19-09-2014, 15:50
Μερικες νεες λειτουργιες του ios8

https://www.youtube.com/watch?v=uWxwig4Tr2o

dlevel
19-09-2014, 21:46
Απλά φοβερό που μιλάω και απλά γράφει μόνο του mail μυνήματα ακόμα και αυτό εδώ
έτσι το στέλνω, το κάνει και με ελληνικά και αγγλικά πραγματικά δεν δυσκολεύομαι καθόλου μιλάω κανονικότατα Και πολύ δύσκολα να χάσει κάποια λέξη

Valkyre
19-09-2014, 22:14
Η υπαγόρευση κυριολεκτικά τα σπάει. Είναι απίστευτο το πόσο εύκολο και πόσο ακριβές είναι!

DJTaurus
20-09-2014, 00:18
Η υπαγόρευση κυριολεκτικά τα σπάει. Είναι απίστευτο το πόσο εύκολο και πόσο ακριβές είναι!

Εχω καραβολευτεί με τα audio messages.


http://cdn.iphonehacks.com/wp-content/uploads/2014/09/ios-8-audio-message.jpg


http://www.macstories.net/roundups/ios-8-tips-tricks-and-details/

Valkyre
20-09-2014, 01:32
Ενταξει παιδια παντως αυτο με τις ουρες εξω απο τα καταστηματα, ειναι καταντια εντελως...

Στην ΝΥ η ουρα ειναι 12 οικοδομικα τετραγωνα... Και μιλαμε για τετραγωνα ΝΥ που το καθενα ισοδυναμει με 3 περιπου ελληνικα τετραγωνα....

Ειναι εμετος εντελως αυτο το σκηνικο, μου ερχεται να ριξω σφαλιαρα σε ολους... Ειναι δυνατον τωρα? τι καραγκιοζιλικια ειναι αυτα για μια ηλεκτρονικη συσκευη... Μετα δεν εχουν αδικο να σε αποκαλουν οι αλλοι προβατο. Αγαπω iphone, αλλα σε ουρα για να το παρω δεν καθομουν ουτε μιση ωρα... Ποσο μαλλον ολοκληρες μερες. Και τσαμπα να μου ελεγαν οτι θα το παρω δεν θα πεταγα τοσες ωρες απο την ζωη μου, ζωντας σαν αστεγος για να μου επιτρεψουν να σκασω 1,000 δολλαρια να παρω το τηλεφωνο!! Ημαρτον!

Ηθελα να ηξερα, δουλεια δεν εχουν, υποχρεωσεις? Κατι?

το θεωρω πολυ στεναχωρο οτι υπαρχει τετοιου ειδους κοσμος εκει εξω...

dlevel
20-09-2014, 01:58
Έλα άντε, καλά καπιοι περνουν άδεια απο τη δουλειά τους γι' αυτό το λόγο να ξέρεις. Από την άλλη έχω πιάσει τον εαυτό μου πριν κάποια χρόνια να έχω πάρει 3-4 μέρες άδεια για να είμαι την πρώτη μέρα που έβγαινε ένα παιχνίδι MMO. Οπότε μάλλον ο καθένας με τις κάψας του. Άλλα βέβαια σε ουρά δεν θα καθόμουνα.

Valkyre
20-09-2014, 02:02
Να παρεις αδεια απο την δουλεια σου για να απολαυσεις κατι το καταλαβαινω. Να παρεις αδεια για να περιμενεις σε μια ουρα ειναι που δεν καταλαβαινω.

DJTaurus
20-09-2014, 02:51
Να παρεις αδεια απο την δουλεια σου για να απολαυσεις κατι το καταλαβαινω. Να παρεις αδεια για να περιμενεις σε μια ουρα ειναι που δεν καταλαβαινω.

Ρε συ οι περισσότεροι από αυτούς μεταπωλητές είναι ενω άλλοι έχουν σπόνσορες για αυτό που κάνουν και άλλοι πουλάνε τις θέσεις τους και καλά για φιλανθρωπικούς σκοπούς. Μόνο καμένοι δεν είναι. Ξέρουν καλά τι αξια (1000+ ευρώ θα πιάνει το μικρό στο eBay ειδικά στην Κίνα που έφαγε delay) θα έχει στην μεταπώληση η αρχικά περιορισμένη διάθεση ενός πολύ επιθυμητού προϊόντος.

Lefteris_X
20-09-2014, 09:40
χμ............και δεν είναι αυτό ένα φουλ παπαροειδής τρόπος να βγάλεις κάποια λεφτά; ναι, οκ, νόμιμος είναι, δεν παύει όμως να είναι παπαρόπουλος αυτός που το κάνει. Μια από τις εμετικές πλευρές του καπιταλισμού "ανεπτυγμένης" (my ass) χώρας.

ε, σας χρειάζεται το παρακάτω (προς τους campers εννοώ έξω από τα μαγαζιά)


https://www.youtube.com/watch?v=85cL1HisrNc

Valkyre
20-09-2014, 10:26
To οτι μπορει το 80% αυτων να ειναι scalpers δεν βέλτιωνει την εικονα τους στα ματια μου! :)

Σιγουρα δινει μια ταδε περισσοτερη λογικη στο ολο εγχειρημα τους, αλλα οχι οτι και το αποδεχομαι ή οτι ειναι σωστο.

Να το πω αλλιως, αυτοι χρειαζονται 2 σφαλιαρες οχι 1 και οσοι αγοραζουν απο αυτους 3 !

Nek_Food
20-09-2014, 12:34
Οπότε δεν είναι πρόβατο ο scalper αλλά ο ανόητος που θα πληρώσει πολύ περισσότερα από την ήδη κατά την ταπεινή μου γνώμη τσιμπημένη τιμή του για να το αποκτήσει από αγνώστους στο ebay κλπ κατάντια όπως και να έχει. Κάποτε έκανε ο κόσμος ουρές από την πείνα για να πάρει ένα καρβέλι ψωμί να φάει, αυτό σε δύσκολες εποχές ίσως και στην ιδια πολη. Τώρα κάνουν ουρές οι πεινασμένοι της τεχνολογίας για κάτι που οι περισσότεροι δεν θα αξιοποιήσουν στο μέγιστο και σε ένα χρόνο θα θέλουν να το αλλάξουν πάλι γιατί θα βγαίνει πάλι το νέο status symbol αντικαταστάτης του. Πείτε μου και πόσοι από αυτούς θα το λειτουργήσουν φουλ και θα το ξεζουμίσουν. Νομίζω ότι αυτοί που πραγματικά θα το ωθησουν στα όρια του δεν είναι καν εκεί... Εκτιμήσεις δικές μου βέβαια...

DJTaurus
20-09-2014, 12:49
Τα 2 αγαπημένα μου νέα χαρακτηριστικά.

Η διαγραφή tab σε 1 συσκευή (iphone/ipad/mac) συνεπάγεται και διαγραφή σε όλες.


http://313e5987718b346aaf83-f5e825270f29a84f7881423410384342.r78.cf1.rackcdn.c om/1410899414-2014-09-16-at-22-29-59-.jpeg


Πολύ εύκολα και γρήγορα η μετατροπή σε Desktop View. (click στο site στην address bar και swype προς τα κάτω.


http://313e5987718b346aaf83-f5e825270f29a84f7881423410384342.r78.cf1.rackcdn.c om/1410702865-Safari_viewdesktop.jpg


Τα πάντα όμορφα και τακτοποιημένα! Κρατούν τις παραδόσεις του S.J. που δεν τον ένοιαζε μόνο πως θα φαίνεται η συσκευή εξωτερικά.



https://pbs.twimg.com/media/Bx9gA99IMAAAlGX.jpg

https://pbs.twimg.com/media/Bx9gEuiIEAAVUFD.jpg

criter
20-09-2014, 13:45
Αυτο με τη διαγραφη σε ολες τις συσκευες πρεπει να γινει στα μηνυματα και με το PS3/PS4/PS Vita.

Εμενα μου αρεσει πολυ η υπαγορευση που λειτουργει αψογα.

https://www.youtube.com/watch?v=0kdgRw7aNSE

Η προσθηκη timelapse στην καμερα επισης


https://www.youtube.com/watch?v=Vt0bHfdYPqs

dlevel
20-09-2014, 15:58
Ρε παιδιά έχουνε πει πότε θα κυκλοφορήσει στην Ελλάδα;

Παρένθεση, γράφω μόνο με υπαγόρευση στο forum και γενικότερα.

Dragonpaul
20-09-2014, 16:32
Δεν θα κυκλοφορήσει στην Ελλάδα ούτε με το δεύτερο κύμα συσκευών. Μου το είπαν χτες απο Apple Store. Όπως το κόβω εγώ, κατα Νοέμβριο θα έρθει εδώ.

dlevel
20-09-2014, 16:42
OK καλύτερα, θα είναι το δώρο Χριστουγέννων στον εαυτό μου

Dragonpaul
20-09-2014, 16:47
Εχεις καταλήξει σε μοντέλο;;;

dlevel
20-09-2014, 16:53
θέλω να τα δω απο κοντά, σίγουρα το 64αρι, αν δεν είναι πολυ άβολο το 5.5 θα πάω σε αυτό.

Valkyre
20-09-2014, 17:33
Παντωσ στο macrumors πολλοι που πηραν το 6+ θα το αλλαξουν με το 6αρι καθως το μεγεθος ειναι πραγματικα huge. Επισης τα πρωτα benchmarks δειχνουν οτι το 6αρι ειναι κατι τοις πιο γρηγορο.

Εγω ακομα δεν ξερω τι θα κανω. Περιμενω να δω τις τιμες στα Σκρουτζομαγαζα και την επιδοση του κινητου σε πραγματικες συνθηκες.

dlevel
20-09-2014, 18:09
α το λενε τεράστιο ε; χμμμμ πρέπει να τα πιάσω στο χέρι μου και τα 2 πριν αποφασίσω

Πάντως θέλω μεγάλη οθονη, πήρε χθες η δικιά μου το s5 με την 5,1 οθόνη και μ' αρέσει πάρα πολύ επίσης ένας φίλος έχει πάρει το G2 με την 5, 2 δύο κ μου αρέσει πάρα πολύ επίσης

Valkyre
20-09-2014, 18:28
Συγκεκριμενα ειναι μεγαλυτερο απο το galaxy note 3. Δεν ξερω αναλογα τον καθενα ειναι, αλλα για εμενα ειναι απαγορευτικο το μεγεθος αυτο. Στο περιπτερο να θελω να παω 5 λεπτα θα χρειαστει να παρω τσαντακι μαζι μου για να το κουβαλαω. Στο γυμναστηριο, απλα απαγορευτικο κλπ κλπ. Το μεγεθος ειναι too much, θα με περιοριζει πολυ. Το 6 χωραει στην τσεπη, το κουβαλας πιο ευκολα.

DJTaurus
20-09-2014, 19:16
Όπως τα λέει ο Valkyre είναι... αν και διατίθεται περιορισμένα. Σε διαστάσεις είναι μεγαλύτερο του Note 3 αλλά επειδή είναι πολύ πολύ πιο λεπτό έχει μικρότερο συνολικό όγκο (87.331κυβικά χιλιοστά vs 99.332... το LG 3 για παράδειγμα είναι στα 97.134 και το Note 4 στα 102.553...το M8 στα 96.613) και κάθεται πολύ καλύτερα στο χέρι σε σχέση με άλλα Phablet. Το ύψος είναι αδιάφορο σε θέμα πρακτικότητας... γιαυτό το στρέτσαραν προς τα πάνω και το εξόπλισαν με reachability. Το 6 είναι 6 χιλιοστά πιο φαρδύ του 3GS το οποίο λόγω καμπυλότητας στις άκρες είχε φοβερό κράτημα.... πιστεύω με το 6 θα εντυπωσιαστούμε στο πόσο άνετα θα κάθεται στην παλάμη μας.

Apple’s iPhone 6 Has Finally Convinced Me To Ditch My Compact Camera
http://techcrunch.com/2014/09/18/apples-iphone-6-has-finally-convinced-me-to-ditch-my-compact-camera/


https://www.youtube.com/watch?v=_cm72zTuBrc


https://www.youtube.com/watch?v=HE3mvLRlpWc

Swatch Inventor on Apple Watch: The Apple Watch is by far the most attractive of the smartwatches. "I would Defitinely Wear It”



Elmar Mock, co-inventor of the Swatch watch, believes the Swiss watch industry ignores the Apple Watch at its own peril. He sees it repeating the mistakes from the 1970s, when it underestimated competition from Japanese quartz watches.


http://www.swissinfo.ch/eng/swatch-inventor--swiss-watch-industry-missed-the-smartwatch-boat/40606754#.VBw-3fm9BZU.twitter

Dragonpaul
20-09-2014, 20:15
Εχω διαβασει αρκετες απαντησεις σε νηματα σχετικα με το iPhone 6 και iPhone 6 plus. Eιναι πραγματικα αξιοπροσεκτο το ποσο μοιρασμενοι ειναι οι χρηστες αναμεσα στις δυο συσκευες, προβάλλοντας ο καθενας τα δικα του επεχειρηματα υπερ της επιλογης που εχει κανει. Αυτο που πρεπει να πω ομως, ειναι οτι ενω υπαρχουν παραπονα για το οτι το μεγεθος του plus ειναι πολυ μεγαλο, δεν υπαρχουν καθολου παραπονα οτι το απλο 6 ειναι πολυ μικρο. Προσωπικα, ειμαι διχασμενος. Σα μεγεθος οθονης προτιμω το plus (εχω πει πιο πανω τους λογους), αλλα δε ξερω κατα ποσο ευκολα θα μπορω να το χρησιμοποιω με το ενα χερι, ασχετως εαν τα χερια μου ειναι μεγαλα και καλα μια οθονη 5.5 ιντσων. Δοκιμασμενο αυτο. Ταυτοχρονα, ομως, υπαρχει και θεμα φορητοτητας. Παντα κουβαλω τσαντακι, αλλα υπαρχουν και φορες, που για λογους ευκολιας, χρησιμοποιω τσεπη. Προσωπικα, δεν εχω προβλημα και ουτε νοιωθω περιεργα να εχω στο αυτι μου μια ευμεγεθης συσκευη οταν μιλαω. Για την ακριβεια, στο συγκεκριμενο θεμα, δε βρισκω ιδιαιτερη αισθητικη διαφορα αναμεσα στα δυο μοντελα. Με το plus εχω κι ενα αλλο θεμα...
...στα νηματα που διαβασα, αναφερθηκαν προβληματα με καποια apps στο plus. Επρεπε, για να "χωρεσουν" στην οθονη, να γινουν streched. Εχω δυο ερωτησεις για οποιους γνωριζουν φυσικα... Το iPhone 6 δεν εχει αυτο το θεμα; Μου εκανε εντυπωση οτι δεν αναφερθηκε απο κανεναν. Υπαρχει, λετε, περιπτωση να μην αναβαθμιστουν καποιες παλιοτερες εφαρμογες που χρησιμοποιουμε;
All in all, συνεχιζω την ερευνα μου, μηπως και καταληξω καπου...

Leon_DiZ
20-09-2014, 22:16
...στα νηματα που διαβασα, αναφερθηκαν προβληματα με καποια apps στο plus. Επρεπε, για να "χωρεσουν" στην οθονη, να γινουν streched. Εχω δυο ερωτησεις για οποιους γνωριζουν φυσικα... Το iPhone 6 δεν εχει αυτο το θεμα; Μου εκανε εντυπωση οτι δεν αναφερθηκε απο κανεναν. Υπαρχει, λετε, περιπτωση να μην αναβαθμιστουν καποιες παλιοτερες εφαρμογες που χρησιμοποιουμε;
All in all, συνεχιζω την ερευνα μου, μηπως και καταληξω καπου...

Πάντα υπάρχει μια μικρή περίπτωση να μην αναβαθμιστούν κάποιες εφαρμογές, όπως έγινε και με το iPad, με τις retina συσκευές, το iOS 7 κτλ. Απλά οι περισσότεροι τις αναβαθμίζουν συνήθως.

Nerven
20-09-2014, 22:51
Του drop test το κάγκελο γίνεται.


http://youtu.be/qXSpfwYL6eE

Leon_DiZ
22-09-2014, 14:03
https://www.youtube.com/watch?v=qWDGvkCXjek

Leon_DiZ
23-09-2014, 02:38
Apple announces record 10 million iPhone 6 and 6 Plus sales in opening weekend (http://9to5mac.com/2014/09/22/apple-iphone-6-sales/)iPhone 6 Plus display called ‘best ever’ but… (http://9to5mac.com/2014/09/22/iphone-6-plus-display-called-best-ever-but/)Bono says Apple has 885 million iTunes accounts, complained to Steve Jobs that iTunes looks like a spreadsheet & hints of new music format in the works (http://9to5mac.com/2014/09/22/u2-bono-apple-itunes/)
Επίσης, αυτό δεν το είχα διαβάσει και είναι πάρα πολύ θετικό.
Apple’s Nitro JavaScript Engine Available To All Apps (http://zoompf.com/blog/2014/06/apples-nitro-javascript-engine-available-to-all-apps)

Είμαι ο μόνος του δεν του αρέσει καθόλου που δεν έχει φωτό το κουτί του iPhone?

mihalis13
23-09-2014, 10:31
Είμαι ο μόνος του δεν του αρέσει καθόλου που δεν έχει φωτό το κουτί του iPhone?

Και εμένα μου φάνηκε κάπως σε βίντεο που είδα..
Πολύ φτωχό....

Valkyre
23-09-2014, 11:15
^^ Εμενα παλι μου την εσπαγε που το κουτι απεξω εδειχνε την φωτο του Iphone. Το ολο πακεταρισμα ειναι τετοιο που δεν του ταιριαζει να εχει φωτο στο κουτι. Ειναι πακεταρισμενο λες και προκειται για κοσμημα, οχι ηλεκτρονικη συσκευη. Σαν τετοιο λοιπον στυλ πακεταρισματος, δεν κολλαει να βαλεις φωτογραφια. Για εμενα παντα.

DJTaurus
24-09-2014, 02:01
Το αξιόπιστο AnandTech ανέβασε τα προκαταρκτικά benchmark των καινούριων iPhone. To 64μπιτο 5S ακολουθεί από κοντά τα μεγάλα του αδελφάκια... λογικό άλλωστε μιας και έχει να διαχειριστεί λιγότερα πίξελ. H Αpple έχει υπογράψει συμφωνία με την ARM να σχεδιάζει και τους πυρήνες μόνη της. Εξού και τα παρακάτω αποτελέσματα από 2 πυρήνες και 1GB μνήμης.


As one can see, it seems that Apple has managed to do something quite incredible with battery life. Normally an 1810 mAh battery with 3.82V nominal voltage would be quite a poor performer, but the iPhone 6 is a step above just about every other Android smartphone on the market.

http://images.anandtech.com/graphs/graph8560/67833.png
http://images.anandtech.com/graphs/graph8560/67844.png


http://images.anandtech.com/graphs/graph8560/67835.png
http://images.anandtech.com/graphs/graph8560/67838.png



http://www.anandtech.com/show/8559/iphone-6-and-iphone-6-plus-preliminary-results

Tι φέρνει το iOS8 στα άτομα με ειδικές δυνατότητες.

https://www.youtube.com/watch?v=s-Eq-YlB60c

Now, I think the world of my Canon Rebel and its 40mm pancake lens. I’ve gotten some incredible pictures from that camera. But the more I carry around my iPhone 6, the more I’m convinced that its days of hanging out in my bag are almost over
http://www.macworld.com/article/2686301/camera-test-the-iphone-6-still-wont-beat-a-dslr-but-its-close.html

http://www.patentlyapple.com/.a/6a0120a5580826970c01b8d06ebf6c970c-800wi




Top Things to Know about Apple Pay working with MasterCard's Digital Payments Platform


1. Apple Pay Transactions Will work Just like Any Other MasterCard Transaction: Transactions that originate from Apple Pay will work the same as any other MasterCard transaction. The consumer will see the card they wish to use in their iPhone from the issuer that they are used to doing business with, the merchant sees a MasterCard transaction – either the familiar contactless form in store or Digital Secure Remote Payment for in-app. Apple is never in the transaction path.


2. Built With the Most Secure Technology: In building a secure payment experience we've taken advantage of industry-standard EMV cryptology, in our digital enablement service and in Apple Pay, to ensure transactions are fully in line with the U.S. EMV migration and can take full advantage of the most secure payments technology in the world. We've taken this crown jewel of payment technology and put it at the heart of the program.


3. An Added an Extra Layer of Protection: In order to further protect consumers we've added an additional layer of security to the digital payment process through tokenization. This means that the number stored in the Secure Element in a consumer's iPhone6 is not the same number as on their card. In the (unlikely) event that someone is able to pick up the data off of a transaction – what they're going to get is a 16 digit token number and a cryptogram (a long number unique to each transaction.) If they try to use the token without a cryptogram we'll reject the transaction. And they can't generate a crypotgram without the EMV keys that are stored safely in the Secure Element on the iPhone. A lot of technical talk – but added together it simply means that we've put the right protections in place to keep consumers safe.


4. Authenticating with Biometrics: Until now authentication on a mobile device was always a PIN. Apple viewed Touch ID as a critical asset for payments as a cardholder authentication. Within Apple Pay consumer simply confirm a transaction with one touch. Those that prefer not to use Touch ID can revert to using a passcode.


Apple came to MasterCard with a strong vision for building a user-friendly, secure payments service that aligned with where we were focused as a company and allowed us to leverage the foundational technologies that we'd developed over the last ten years – EMV, contactless, tokenization and DSRP. Apple knows how to deliver great user experiences but they also respected MasterCard's knowledge and expertise. We were able to bring insights on how consumers view payments and what elements were going to be important to ensure they view this as a secure experience, representing the brands that they trust.

kostasb13
24-09-2014, 14:25
Διαβάζω για plus που...λυγίζουν αν τα βάλεις λέει στην μπροστινή τσέπη. Είδα και ένα βίντεο που κάποιος το λυγίζει με τα χέρια του. Τι παίζει με αυτό, είναι κατασκευαστικο πρόβλημα;

Dragonpaul
24-09-2014, 14:28
Κώστα, για βάλε εδώ το βιντεο.

Viper
24-09-2014, 14:29
Εδω βρηκα ενα http://www.phonearena.com/news/More-worrying-evidence-of-the-iPhone-6-Plus-fragility-see-it-easily-getting-bent-on-video_id60985

nikon
24-09-2014, 14:30
http://www.protothema.gr/technology/article/412746/to-neo-iphone-6-lugizei-meta-apo-liges-meres-hrisis-/

Nerven
24-09-2014, 14:37
http://youtu.be/znK652H6yQM

Leon_DiZ
24-09-2014, 15:03
Τραγικό!! Νόμιζα ότι ήταν μούφα χτες που το είδα!

criter
24-09-2014, 15:04
Πολυ κακο αυτο αν οντως λυγιζει τοσο ευκολα οσο φαινεται. Θα βγει η apple να πει οτι φταινε οι τσεπες...

Εντωμεταξυ ειχαν αναφερθει και παρομοια περιστατικα παλιοτερα και με το 5, 5s, οπου και θα επρεπε να το λαβουν υποψιν στο σχεδιασμο του 6 και να το κανουν πιο ακαμπτο. Απο οτι φαινεται η ευαισθητη περιοχη που λυγιζει ειναι κοντα στα κουμπια στο πλαι.

Εγω παντως συνηθιζω να βαζω το iphone στην τσεπη και να πιεζεται, σε ορισμενες περιπτωσεις αρκετα, αλλα δεν εχω θεμα. Προσεχω βεβαια να μην το πιεζω πολυ, οπως πχ οταν το εχεις στην κολοτσεπη και μπαινεις στο αμαξι, εκει θελει προσοχη.

Dragonpaul
24-09-2014, 15:11
Για εμενα guys, αυτο ειναι deal breaker!!!!!! Μαλλον θα παω για το "μικρο" λοιπον. Και ειχα χαρει που, επιτελους, θα ειχα αξιοπρεπη μπαταρια.

Και κατι αλλο... Δε το παιζω μετα Χριστον προφητης, αλλα αναρωτιομουν για το συγκεκριμενο μοντελο... Αναρωτιομουν, δηλαδη, εαν ειναι ευκολο να λυγισει, καθως ειναι πολυ λεπτο.

mihalis13
24-09-2014, 15:15
Και για το 5s τα ίδια λέγανε αλλά εγώ σαν κάτοχος του εδώ και 6-7 μήνες δεν έχω δει τέτοιο πρόβλημα.
Στο βίντεο btw εννοείται οτι με τόση δύναμη ένα λεπτό κινητό λογικό να πάθει κάτι.
Σημασία έχει αν γίνεται από απλή χρήση(πράγμα που το θεωρώ λίγο δύσκολο...)

Dragonpaul
24-09-2014, 15:20
Μιχαλη, εν μερει ειναι σωστο αυτο που λες, αλλα το κινητο ειναι για να μας εξυπηρετει και οχι για να το προσκυναμε. Υπο αυτες τις συνθηκες, ουτε σκεψη για τσεπη!!!!! Εαν κατσεις καπου και ξεχαστεις οτι το εχεις στην τσεπη, εγινε η μαλακια.
Μεχρι, λοιπον, η Apple να κανει κατι γι'αυτο (που δεν προκειται), εγω παω για το μικρο. Λεω εγω τωρα... :P

DJTaurus
24-09-2014, 15:22
Μόνο αν είσαι γίδι υποβάλεις το κινητό σου σε τέτοια test και μόνο αν είσαι ηλίθιος κάθεσαι πάνω του με όλο σου το βάρος... πόσο μάλλον όταν πρόκειται για μια από τις πιο λεπτές συσκευές της αγοράς. Δεν είναι κατασκευαστικό πρόβλημα αλλά απλά μαθηματικά ή μάλλον φυσική. Επειδή αφορά την Apple το θέμα πήρε διαστάσεις με σπόνσορα το Time. Μέχρι και ο Βλαχαδεράκης του techblog (ένα από τα χειρότερα ελληνικά site παραπληροφόρησης... δική μου άποψη και δεν δέχομαι διάλογο) κατέκρινε τέτοιες πρακτικές.

Είναι απορίας άξιο που δεν έσπασε στο Video του Time... βέβαια μια άλλη συσκευή από πλαστικό δεν άντεξε αλλά δεν είδα να γίνεται θέμα.

https://www.youtube.com/watch?v=SwdZzvCFhLo&feature=youtu.be


Xperia Z1 Screen and Body bent appears – User’s fault or Hardware issue ?
http://www.gizmobolt.com/2013/11/17/xperia-z1-screen-and-body-bent-appears/

Bent M8
http://forums.androidcentral.com/htc-one-m8/381873-bent-m8.html

My BlackBerry bent up - NOT HAPPY!
http://forums.crackberry.com/blackberry-q10-f272/my-blackberry-bent-up-not-happy-932762/

Warning: Don’t sit on your HTC EVO 4G LTE
http://www.pocketables.com/2012/07/warning-dont-sit-on-your-htc-evo-4g-lte.html

Bent phone Oppo Find 5
http://www.oppoforums.com/threads/bent-phone.7197/

Να συνεχίσω?... όλα τα παραπάνω με μια πρόχειρη αναζήτηση στο πόδι. Και προφανώς υπάρχουν αναφορές για bending σε iPhone 5 και 5S. Τώρα θυμηθήκαμε να το κάνουμε θέμα. Α ρε ξηρασία που έχει πέσει στον τύπο...

Αλλά βέβαια το protothema (που δεν το ξέρει ούτε η μάνα του και το παλικάρι μεταφράζει ότι νομίζει ότι θα τραβήξει κλικς) και ο εμετός παραπληροφόρησης που λέγεται Phonearena δεν ανακοίνωσαν τα αποτελέσματα της SquareTrade (γίνεται αξιολόγηση στον σχεδιασμό των panel, στα υλικά, μέγεθος, βάρος, ευκολία θραύσης , αντοχή στο νερό, τριβή, πρόσφυση και άλλα πολλά) όπου τα καινούρια iPhone αναδείχθηκαν τα πιο ανθεκτικά Smartphone στην κατηγορία τους. Το μόνο τραγικό στην υπόθεση είναι ότι τα forum έχουν πάρει φωτιά και κάθονται και σχολιάζουν λ@λ@κιες.

http://www.squaretrade.com/press/iphone-6-earns-best-score-ever-iphone-6-plus-not-far-behind

mihalis13
24-09-2014, 15:24
Εγώ πάντα τσέπη το έχω, για αυτό το λέω πως δεν εχω κανένα πρόβλημα και σκέψου είμαι και με το μηχανάκι για πολύ ώρα.
Τώρα για κωλότσεπη δεν ξέρω, πάντα φοβόμουνα να βάλω εκεί τα κινητά απο τότε που είχα το ΝΟΚΙΑ 3210.(αν και κάποιες φορές στο μηχανάκι το βάζω και κωλότσεπη αλλά για πολύ λίγο)
Αν πάντως ισχύει σαν πρόβλημα δεν βρίσκω λόγο να μην υπάρχει και στο 6 το ίδιο πρόβλημα μιας και φτιαγμένα από τα ίδια υλικά είναι και το 6 είναι και πιο λεπτό.

kostasb13
24-09-2014, 15:33
Το συγκεριμενο θεμα παντως δεν ξεκινησε απο τον τυπο στο βιντεο πιο πανω αλλα απο κοσμο που αναφερει οτι το plus του λυγισε εχοντας το στην τσεπη. Και δεν ειναι φυσιολογικο αυτο να γινεται στις πρωτες μερες χρησης ουτε κατα τη γνωμη μου ειναι φυσιολογικο να γινεται με το να το πιεζεις απλα με τα χερια. Επισης φαινεται οτι αυτο συμβαινει σε ενα συγκεκριμενο σημειο, οπως λεει και ο criter, κοντα στα κουμπια στο πλαι. Πιθανον να μην ειναι σοβαρο το θεμα αλλα ενα ζητηματακι υπαρχει...

Dragonpaul
24-09-2014, 15:36
DJ, τα εχω, επιδερμικα εντελως, υπ'οψιν και τα παραπανω, απλα ελεγα μηπως επειδη το plus ειναι αρκετα λεπτοτερο, το προβλημα ειναι συχνοτερο και εμφανεστερο. Σαφως και προσεχω τα κινητα μου (και γενικα ο,τι συσκευη εχω) και, αλιμονο, δε θα εθετα το iPhone μου σε τετοια δοκιμασια, απλα σκεφτομαι μηπως στη συγκεκριμενη περιπτωση ειναι πιο ευκολο να συμβει κατι τετοιο. Θα περασω και μια βολτα απο μερικα forums και θα δω...
Ασχετο, αλλα εσυ πας για νεο iPhone; Αν ναι, ποιο;

nikon
24-09-2014, 15:46
....Επισης φαινεται οτι αυτο συμβαινει σε ενα συγκεκριμενο σημειο, οπως λεει και ο criter, κοντα στα κουμπια στο πλαι. Πιθανον να μην ειναι σοβαρο το θεμα αλλα ενα ζητηματακι υπαρχει...Λογικό να το κάνει εκεί γιατί λόγω των τρυπών που έχει για τα κουμπιά είναι πιο ευαίσθητο δεν έχει την ίδια αντοχή ένα μέταλλο μασίφ με ένα μέταλλο με τρύπες.

DJTaurus
24-09-2014, 15:49
Το συγκεριμενο θεμα παντως δεν ξεκινησε απο τον τυπο στο βιντεο πιο πανω αλλα απο κοσμο που αναφερει οτι το plus του λυγισε εχοντας το στην τσεπη. Και δεν ειναι φυσιολογικο αυτο να γινεται στις πρωτες μερες χρησης ουτε κατα τη γνωμη μου ειναι φυσιολογικο να γινεται με το να το πιεζεις απλα με τα χερια. Επισης φαινεται οτι αυτο συμβαινει σε ενα συγκεκριμενο σημειο, οπως λεει και ο criter, κοντα στα κουμπια στο πλαι. Πιθανον να μην ειναι σοβαρο το θεμα αλλα ενα ζητηματακι υπαρχει...

Οι πωλήσεις των νέων iPhone έχουν φτάσει σε περισσότερους από 14 εκατομμύρια χρήστες... 2-3 λ@λ@κες στον μικρόκοσμο των forum (στην προκειμένη περίπτωση αφορά το Macrumors) κάθισαν άτσαλα στο Plus και του γ@μησαν τα ράμματα. Ένας έξυπνος με σπόνσορα το Time εκμεταλλεύθηκε το θέμα και πλέον το video τους έχει φτάσει τα 3 εκατομμύρια views με τα ανάλογα κέρδη. Η Samsung με χθεσινές εκτιμήσεις των αναλυτών αναμένεται να ανακοινώσει το 4ο σερί οικονομικό της τρίμηνο με απώλειες κερδών ενώ η μετοχής της έκλεισε στην χαμηλότερη τιμή της από το 12... με -15% στην κεφαλαιοποίηση από την αρχή του έτους. Οχι μόνο δεν ασχολήθηκε κανείς αλλά φαντάσου στην θέση της Samsung να ήταν η Apple .... 100 celebrities Vs 5 εκατομμύρια λογαριασμών του Gmail που έγιναν leak.... είδαμε πιο θέμα πήρε έκταση. Η κατάντια του Internet σε όλο της το μεγαλείο.


DJ, τα εχω, επιδερμικα εντελως, υπ'οψιν και τα παραπανω, απλα ελεγα μηπως επειδη το plus ειναι αρκετα λεπτοτερο, το προβλημα ειναι συχνοτερο και εμφανεστερο. Σαφως και προσεχω τα κινητα μου (και γενικα ο,τι συσκευη εχω) και, αλιμονο, δε θα εθετα το iPhone μου σε τετοια δοκιμασια, απλα σκεφτομαι μηπως στη συγκεκριμενη περιπτωση ειναι πιο ευκολο να συμβει κατι τετοιο. Θα περασω και μια βολτα απο μερικα forums και θα δω...
Ασχετο, αλλα εσυ πας για νεο iPhone; Αν ναι, ποιο;

Nα μην περάσεις από κανένα forum και να μην δώσεις ούτε ένα view σε τέτοια ηλίθια άρθρα. Τα είδα και τα 2 χτες. Το 6 θα πάρω τελικά και θα το αργήσω. Το 5S πηγαίνει εξαιρετικά με iOS8 και αν είχα τις αντοχές το λογικό θα ήταν να περιμένω το 6S.

Valkyre
24-09-2014, 15:56
H αληθεια ειναι οτι οτιδηποτε αφορα το iphone σαν προβλημα (κατασκευαστικο/λογισμικο/αισθητικο) διογκωνεται αυτοματως Χ 10000000...

Ειναι τραγικο αυτο το πραγμα...

Μια ζωη τα ιδια με καθε καινουργιο iphone που βγαινει. Και πολλες φορες για πραγματα ΠΡΟΦΑΝΗ που συμβαινουν στο 90% των τηλεφωνων που κυκλοφορουν εκει εξω.

Σπαει το γυαλι του 4 και 4s λενε ολοι για πλακα. Το τηλεφωνο το εχω 3 + χρονια τωρα εχει πεσει πολυ ατσαλα αρκετες φορες, το γυαλι δεν εχει σπασει. Ειμαι τυχερος? Ειμαι. Σπαει το γυαλι? Σπαει. Αλλα.... ΛΟΓΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΠΑΕΙ? Σε αλλα κινητα δεν σπαει δηλαδη?? Oταν σπαει το γυαλι στο ΧPeria ή το Samsung ειναι οκ?

Λυγιζει το iphone? Λυγιζει. Εχει λυγισει το iphone της συντριπτικης πλειοψηφιας των κατοχων? Οχι. Μονο το iphone λυγιζει? Οχι. Αλλα πρεπει να γινει θεμα διοτι ειναι iphone. Και πρεπει να φτιαχνεται με διαστημικα υλικα, με πλαισιο απο τιτανιο και ειδικο αλεξισφαιρο γυαλι.

Because Apple... (με οτι αυτο συνεπαγεται στους κατοχους και στους μη κατοχους).

nikon
24-09-2014, 16:02
Ναι ε;;;.....και γι'αυτό τι έχεις να πεις;;;;.....δεν είναι αστοχία υλικού;;;;


http://www.youtube.com/watch?v=RVnO-3M0HNA

mihalis13
24-09-2014, 16:05
Ναι ε;;;.....και γι'αυτό τι έχεις να πεις;;;;.....δεν είναι αστοχία υλικού;;;;


http://www.youtube.com/watch?v=RVnO-3M0HNA

Απαράδεκτα πράγματα!! :P

Valkyre
24-09-2014, 16:06
^^ Εμ γι αυτο σου λεω... τιτανιο και αλεξισφαιρο γυαλι. Οχι αυτες τις βλακειες που πανε και βαζουν.

(βεβαια μετα θα ειχαμε αλλα ωραια του στυλ: oh my god the new iPhone is heavy as hell! Wtf is this brick?)

Ειναι απλο, οσο πιο δημοφιλης εισαι τοσο πιο ευκολα θα γινει το "τοσο" -> "ΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΟ"

Dragonpaul
24-09-2014, 16:07
Εννοειται οτι ειναι αστοχια υλικου!!!!!!! Παει τελειωσε!!!!!!!! Δεν παιρνω iPhone 6 και ο,τιδηποτε αλλο πια απο την Apple!!!! Τελος!!!!! Ακου εκει να μην αντεχει στη σφαιρα!!!!!!

WolfRathmA
24-09-2014, 17:01
Γενικοτερα αυτο που θα επρεπε να παρει μεγαλυτερη τροπη σε ολο αυτο το θεμα, οχι μονο στην Apple αλλα και για αλλες εταιριες, ειναι οι τιμες. Μιλαμε οτι τα πραγματα εχουν ξεφυγει τελείως ομως ετσι; Ισως να επρεπε να το συζητησουμε αυτο το θεμα καπου αλλου και ισως οχι εδω, αλλα θα ηθελα να ακουσω και αλλες γνωμες γενικοτερα.

:)

dlevel
24-09-2014, 17:15
για να σπάει ρεκορ πωλήσεων είναι μια χαρά η τιμή.... αν το βάζαν 100 κάτω η 200 κάτω ίσως τα παραπάνω κομμάτια που θα δίναν να μην είχαν περισσότερα κέρδη... και αυτά κοιτάνε όλες οι εταιρίες.

mihalis13
24-09-2014, 17:22
Απλά η τιμή για εμάς είναι υπερβολική.
Στην Αμερική είναι ένα βδομαδιάτικο..Το ξέρω από φίλο μου που μένει μόνιμα εκεί και δουλεύει σαν σερβιτόρος.

dlevel
24-09-2014, 17:27
και λίγα λες για βδομαδιάτικο... τρώμε και τη μετατροπή euro-$$ και ησυχάζουμε

Leon_DiZ
24-09-2014, 17:59
Απλά η τιμή για εμάς είναι υπερβολική.
Στην Αμερική είναι ένα βδομαδιάτικο..Το ξέρω από φίλο μου που μένει μόνιμα εκεί και δουλεύει σαν σερβιτόρος.

Βδομαδιάτικο; Εννοείς unlocked ή με συμβόλαιο; Που δουλεύει ως σερβιτόρος, στον Λευκό Οίκο; :P

mihalis13
24-09-2014, 18:02
Unlocked βέβαια.
Νεα υορκη μενει και δουλεύει 4-5 φορες τη βδομάδα και βγάζει μαζι με τα tips 100-120$ την ημέρα

Valkyre
24-09-2014, 18:36
Ενταξει, αλλο το κοστος ζωης ομως εκει γενικοτερα. Αλλα τα νοικια και γενικα πολλοι παραγοντες, δεν ειναι τοσο απλα μαθηματικα. Δεν γινεται να βγαλεις ευκολα αποτελεσμα απο μια τετοια συζητηση. Η αληθεια ειναι οτι η Apple παντα ειχε ενα Α brand name. Παντα. Και αυτο το brand name το πληρωνεις.

Καλως - κακως δεν εχει να κανει με κατι τετοιο.

Και η Φερραρι μακαρι να εκανε αντι για 240 χιλιαρικα να εκανε 150,000 θα μπορουσαμε να λεμε. Ομως κανει 240,000 και σε αυτη την τιμη ξεπουλαει. Ειναι βλακας αυτος που την αγοραζει για 240,000 ενω εαν γινοταν ενα παγκοσμιο μποικοταζ , θα μπορουσε σε μερικα χρονια να την αγοραζει για 150,000? Θα μπορουσε αντι για Φερραρι να παρει ενα BMW M3 για 150,000? Ναι. Ομως δεν το κανει. Γιατι θελει Φερραρι.

Εδωσα ενα υπερβολικο παραδειγμα διοτι θελω να τονισω οτι ολο αυτο το θεμα με τις τιμες δεν εχει ακριβως... "ορια". Δεν παιζει ρολο ποσο ακριβο ειναι κατι. Μπορει να λεμε οτι ειναι ακριβα τα κινητα, ομως ειναι ακριβοι και οι καφεδες εδω στην Ελλαδα ετσι δεν ειναι?

Θα μπορουσαμε να πληρωνουμε τον καφε 2 ευρω εαν καναμε ενα μαζικο μποικοταζ για ενα 3μηνο απαιτωντας να κατεβει η υψηλη τιμη του? Σιγουρα.
Παρολαυτα, κοψε κανεις τον καφε? Ελαχιστοι.

Θα μπορουσαμε να πληρωνουμε λιγοτερα χρηματα στις ελληνικες διακοπες στα νησια, που τα παντα ειναι κοντα στο διαολο σαν τιμες? Σιγουρα.
Το κανουμε? Οχι.

Θα μπορουσαμε να πληρωνουμε ξαπλωστρα για 3 ευρω (και πολλα ειναι) αντι για 5-6-7-8+ που ειναι η πεπατημενη? Σιγουρα.
Το κανουμε? Οχι.

Τσιχλες απο το περιπτερο αν δεν παρει κανεις σε ολο τον κοσμο για 1 εβδομαδα θα πεσει η τιμη τους απο τα 80 λεπτα στα 65 λεπτα.

Και ουτω καθε εξης. Δεν υπαρχει καποιο οριο. Τα παντα μπορουμε να τα παρουμε φθηνοτερα εαν ενεργησουμε αναλογα ως καταναλωτες. Αλλα επιλεγουμε να μην το κανουμε.

Γιατι? Μεγαλη ερωτηση, που αναλογα την περιπτωση θελει και διαφορετικη απαντηση.

Στην περιπτωση του καφε ειναι "ελα μωρε... ενα καφεδακι ειναι... δεν γαμιεται? 5 ευρω για να εχω την θαλασσα μπροστα μου!" . Βεβαια αυτος ο καφες πολλαπλασιαζεται επι 100 (και λιγες λεω) φορες τον χρονο ισως, οπου μεταφραζεται σε ενα 500αρικακι για να πινεις ελληνικο καφεδακι...

Στην περιπτωση των διακοπων ειναι "αν δεν περασω καλα τωρα 1 βδομαδα και δεν το ριξω εξω, ποτε θα το κανω?" Και πληρωνεις καμμια 250αρα απλα για να παρεις καραβι και να πας με το αμαξι σου Παρο και να γυρισεις...

Για να μην μιλησω για ποτα, τσιγαρα και λοιπα , τα οποια επειδη καποιοι εχουν βαφτισει ως "αναγκη" στην ζωη τους, παραμεριζουν εντελως το ετησιο κομποδεμα που χρειαζεται γι αυτο.

Καπως ετσι λοιπον κι εμεις εχουμε "αναγκη" να εχουμε PS4 , καποιοι αλλοι εχουν "αναγκη" να εχουν συλλογη απο ρολογια, καποιοι αλλοι εχουν "αναγκη" απο κινητα.

Και οχι, οσο αστειο/ηλιθιο φαινεται σε καποιους τι διαφορα μπορει να εχει το iphone 6 η το galaxy S5 απο το iphone 5 ή το galaxsy S4 αντιστοιχα (για καποιους που εκμεταλλευονται τα κινητα), αλλο τοσο γελοιο ακουγεται σε καποιους αλλους οτι εμεις πληρωσαμε για να παρουμε PS4 και να παιζουμε remastered εκδοσεις των παιχνιδιων του PS3 σε μεγαλυτερη αναλυση.

Ειλικρινα ειναι παρα μα παρα πολυ απλα τα πραγματα. Εγω απορρω γιατι ο κοσμος το βλεπει πολυπλοκο το θεμα με τις τιμες. Οι ιδιοι νομοι ισχυουν για ΟΛΑ τα προιοντα, ειτε κοστιζουν 50 λεπτα ειτε κοστιζουν 50 εκατομμυρια.

Και οσο "προβατο" ειναι αυτος που δινει 700 ευρω για κινητο, αλλο τοσο "προβατο" ειναι αυτος που διαλεγει να κοψει αλλες βασικες αναγκες για να μην αναγκαστει να κοψει το τσιγαρο...

DJTaurus
24-09-2014, 23:48
Επιτέλους δώστε στον κύριο ένα iPhone 6.
http://www.cultofmac.com/297488/obama-iphone-6-united-nations/?utm_campaign=twitter&utm_medium=twitter&utm_source=twitter

Κάνουν πάρτι οι μεταπωλητές των i6
iPhone Lust Revives Underground U.S. Market Joining China
http://www.bloomberg.com/news/2014-09-24/iphone-lust-revives-underground-u-s-market-joining-china.html

The iPhone 6 and 6 Plus cameras have taken joint first place in the influential DxOMark Mobile ranking of smartphone cameras.
http://www.dxomark.com/Mobiles/Apple-iPhone-6-and-6-Plus-review-Bigger-and-better.-Apple-set-gold-standard-for-smartphone-image-quality

3 Days with the iPhone 6+
http://vimeo.com/106788484

O αρχι-bender... να του δώσουμε κανα review unit.
https://www.youtube.com/watch?v=cP6-QFjq-QQ

Tο iPhone 5 bendgate ξεκίνησε το 2012 πάλι από το Macrumors.
http://www.tekcore.co.uk/2012/10/10/iphone-5-bend-gate/

Μια ιστορία με πολύ bending.
http://www.cultofmac.com/297404/get-bent-shocking-history-bent-smartphones/
Κάτι μου λέει το επόμενο idiot-gate θα είναι πάνω σε τόρνο. Will it "torn"? :P

Leon_DiZ
25-09-2014, 03:31
iOS 8 crash rate is 78% higher than iOS 7 (http://www.cultofmac.com/297527/ios-8-crash-rate-78-higher-ios-7/#LCR4eYkektRU6khq.99)

How iPhone 6 camera compares to all other iPhones (http://www.cultofmac.com/297473/iphone-6-camera-compares-iphones/#CAXsCrdWjwFdGwH8.99)

Valkyre
25-09-2014, 03:38
Η αλήθεια είναι ότι το λογισμικό χρειάζεται ακόμα δουλειά. Υπάρχουν αρκετα θεματακια και bugs. Λογικά όλα αυτά θα λυθούν συντομα η αληθεια ομως ειναι οτι δεν ειναι και απο τα σταθεροτερα OS releases της apple.

Σε καμμια περιπτωση δεν ειναι broken, απλα οχι στα επιπεδα που μας εχει συνηθισει η εταιρεια.

kostasb13
25-09-2014, 13:04
Βγήκε χθες η 8.0.1 αλλά την απέσυραν αμέσως γιατί δημιούργησε πρόσθετα προβλήματα...αρκετός κόσμος δεν μπορούσε να συνδεθεί στο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας και ο touch ID έπαψε να λειτουργεί.

Valkyre
25-09-2014, 13:10
Eτσι ειναι, η 8.0.1 διορθωσε μερικα θεματα της 8.0.0 αλλα εφερε αλλα χειροτερα. λολ. Εγω ευτυχως την γλυτωσα.

Παμε κατευθειαν για 8.0.2 απο οτι φαινεται.

Leon_DiZ
25-09-2014, 14:13
Does Metal really make your iPhone and iPad games look better in iOS 8? (http://www.pocketgamer.co.uk/r/iPhone/iOS+8/feature.asp?c=61620)

http://images.pocketgamer.co.uk/FCKEditorFiles//metal-pp-gif2.gifhttp://images.pocketgamer.co.uk/FCKEditorFiles//metal-bbr-gif.gif


Apple to release iOS 8.0.2 in a 'few days,' offers instructions to downgrade (http://appleinsider.com/articles/14/09/25/apple-to-release-ios-802-in-a-few-days-offers-instructions-to-downgrade)

Nerven
25-09-2014, 14:52
http://youtu.be/IROcoJeVfSI

Leon_DiZ
25-09-2014, 14:55
http://youtu.be/IROcoJeVfSI


Ο κόσμος είναι καθυστερημένος...

Nerven
25-09-2014, 15:54
ο κόσμος θέλει clicks/views.

Valkyre
25-09-2014, 15:58
ο κόσμος θέλει clicks/views.

ισχυει. Οι τυποι μπορει να καταστρεφουν iphones αλλα με τα φραγκα που βγαζουν απο τα views το κοστος δεν ειναι τιποτα. Μονο το βιντεο που εκανε με το iphone 6+ εχει ηδη 20,000,000 views... Ο τυπος πρεπει να εβγαλε καμμια δεκαρια iphones μονο και μονο απο αυτο. (εδω χαριζει iphone 6 στο καναλι του λολ)

Nikoladim
25-09-2014, 16:05
Μην σου πω τους τα δινει και τζαμπα η Apple ^^

Valkyre
25-09-2014, 16:08
^^ Και αυτο παιζει ναι. Αν και αμφιβαλλω οτι τους δινει πολλα κομματια. Πες να τους δινει 1 6 και 1 6+ για το review. Ορισμενοι καταστρεφουν καμμια 10αρια στα καναλια τους. :D

mihalis13
25-09-2014, 16:23
Είδα τις προάλλες έναν που έκανε drop test σε όλα τα Iphone που έχουν βγει έως τώρα.(iphone 2g-iPhone 6+ )
Εμείς μαζευουμε ευρώ ευρώ για να το χαρούμε για 2-3 χρόνια και άλλοι απλά τα πετάνε και τα σπάνε.....

Valkyre
25-09-2014, 16:46
Είδα τις προάλλες έναν που έκανε drop test σε όλα τα Iphone που έχουν βγει έως τώρα.(iphone 2g-iPhone 6+ )
Εμείς μαζευουμε ευρώ ευρώ για να το χαρούμε για 2-3 χρόνια και άλλοι απλά τα πετάνε και τα σπάνε.....

They make money out of this :)

Αν ειχα σοβαρο καναλι youtube Με πολλους subscribers να εισαι σιγουρος το ιδιο θα εκανα! :)

mihalis13
25-09-2014, 16:48
Ναι το ξέρω, αλλά τώρα σπάζοντας 10 iPhone πόσα μπορείς να βγάλεις μέσω απο τα views;;;
Ο συγκεκριμένος δεν είχε και πολλά όταν είδα το βιντεο (γύρω στα 1000 )

Valkyre
25-09-2014, 16:52
Ναι το ξέρω, αλλά τώρα σπάζοντας 10 iPhone πόσα μπορείς να βγάλεις μέσω απο τα views;;;
Ο συγκεκριμένος δεν είχε και πολλά όταν είδα το βιντεο (γύρω στα 1000 )

Aυτο εδω λες?


https://www.youtube.com/watch?v=qXSpfwYL6eE

Εχουν 800,000 subscribers.

Εαν εχεις δει το ιδιο βιντεο απο καποιον αλλο, τοτε απλα εχει κλεψει το βιντεο τους.

mihalis13
25-09-2014, 16:54
Ναι αυτό είδα.Δεν θυμάμαι το ονομα απο το κανάλι απλά θυμάμαι που είδα τα views και μου έκανε εντύπωση γιατί ήταν λίγα.
Μάλλον θα είναι αυτό που λες

Edit: Πάντως εδώ μιλάμε για κινητά αξίας 7 χιλιάδων ευρώ περίπου.(ειδικά το 2G αν δεν κάνω λάθος θεωρείται και συλλεκτικό) πολλά λέφτα...Δεν ξέρω ποσα views χρειάζεσαι για να βγάλει τέτοιο ποσό...

Leon_DiZ
25-09-2014, 17:20
Apple likely readying Photos app for iCloud.com (http://www.idownloadblog.com/2014/09/24/photos-for-icloud/)
http://media.idownloadblog.com/wp-content/uploads/2014/09/Photos-for-iCloud-image-001.png

http://media.idownloadblog.com/wp-content/uploads/2014/09/Photos-for-iCloud-image-002.png

Valkyre
25-09-2014, 17:47
Ναι αυτό είδα.Δεν θυμάμαι το ονομα απο το κανάλι απλά θυμάμαι που είδα τα views και μου έκανε εντύπωση γιατί ήταν λίγα.
Μάλλον θα είναι αυτό που λες

Edit: Πάντως εδώ μιλάμε για κινητά αξίας 7 χιλιάδων ευρώ περίπου.(ειδικά το 2G αν δεν κάνω λάθος θεωρείται και συλλεκτικό) πολλά λέφτα...Δεν ξέρω ποσα views χρειάζεσαι για να βγάλει τέτοιο ποσό...

Check this.

http://www.therichest.com/rich-list/world/10-richest-self-made-youtube-millionaires/

Σου δινω φυσικα το τοπ 10, αλλα μολις δεις τα νουμερα που βγαζουν θα καταλαβεις οτι τα 7,000 για ενα επιτυχημενο καναλι με πολλους subscribers ειναι αστειο νουμερο...

Εδω ο FPS Russia ειχε τοσα εσοδα στο καναλι του, που νοικιαζε ολοκληρα τανκς και εριχνε βολες η καθεμμια εκ των οποιων κοστιζε 10,000 (μονο η βολη, φαντασου ολοκληρο το τανκς)...

DJTaurus
25-09-2014, 20:56
H LG προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το "bendgate".... προσοχή στα μικρά γράμματα :P

http://9to5mac.files.wordpress.com/2014/09/screen-shot-2014-09-25-at-11-10-22-am.png?w=704

Valkyre
26-09-2014, 00:42
^^ κλαιω!! Μα καλα ποσο μλκες ειναι;;;

Valkyre
26-09-2014, 11:48
Η 8.0.2 βγηκε ηδη και απο οτι φαινεται ειναι επιτυχια.

Εκτος απο την λυση των προβληματων, αρκετοι χρηστες αναφερουν καλυτερο performance στα ipad αλλα και στο safari του iphone. :)

Desmond
26-09-2014, 11:51
Δωρεάν office για ipad?

DJTaurus
26-09-2014, 12:00
Η 8.0.2 βγηκε ηδη και απο οτι φαινεται ειναι επιτυχια.

Εκτος απο την λυση των προβληματων, αρκετοι χρηστες αναφερουν καλυτερο performance στα ipad αλλα και στο safari του iphone. :)

Πάντως Val και με την 8 ήταν ανάμεικτα τα σχόλια... υπήρχαν άτομα που είδαν βελτίωση στον Safari αλλά κυρίως στα iPad Air.

Οταν είσαι σοβαρή εταιρία εκμεταλλεύεσαι ένα γεγονός με χιούμορ.
https://pbs.twimg.com/media/ByYObQ5IMAAZ6Nq.png

https://www.youtube.com/watch?v=MHEmO-kRCSs

Valkyre
26-09-2014, 12:09
Εμενα υπαρχει ενα πραγμα... ΕΝΑ το οποιο μου την σπαει και μπορει να σου ακουστει αστειο, αλλα ταυτοχρονα ειναι και δειγμα του τι ποιοτητα εχω συνηθισει απο την εταιρεια.

Εαν εχεις αρκετα events απο φωτογραφιες στο κινητο σου και δεν βαριεσαι, τσεκαρε να μου πεις εαν σου συμβαινει και εσενα το ιδιο, να καταληξω οτι ειναι τουλαχιστον θεμα software.

Πας λοιπον photos, και πας στα events from my Mac (δηλαδη τα events που συγχρονιζεις μεσω itunes). Λογικα χρειαζεται πολλα events οπως εχω εγω. (εχω καμμια 20αρια events και συνολο 2,000 φωτο).

Οταν λοιπον μπαινω για πρωτη φορα στην σελιδα αυτη και κανω scroll στα events μου, υπαρχει stutter , δηλαδη δεν ειναι smooth το scrolling. Moιαζει σαν να φορτωνει δεδομενα γιατι με το που φτασω στο τερμα της σελιδας των events, μετα αν κανω scroll προς τα πανω ειναι εντελως smooth.

παλια ομως, επι ios7 εξαρχης το scrolling ηταν παντα smooth χωρις κανενα κομπιασμα.

Στο κανει και εσενα αυτο?

Επισης καμμια φορα στον safari οταν ειμαι σε καποιο desktop webpage (δοκιμασε το φορουμ μας) και παταω διπλο tap σε μια περιοχη που θελω να πλησιασω, το animation που πλησιαζει κανει και αυτο κατι μικρα κολληματακια. Ανεπαισθητα μεν αλλα τα παρατηρεις δε.

Αν μου δωσεις λιγο τα φωτα σου θα με βοηθησει.

Viper
26-09-2014, 12:18
Οταν είσαι σοβαρή εταιρία εκμεταλλεύεσαι ένα γεγονός με χιούμορ.
https://pbs.twimg.com/media/ByYObQ5IMAAZ6Nq.png



Οντως πολυ πετυχημενο!!