PDA

View Full Version : iPhone/iPad - App/iTunes/iBook Stores Official Thread



Pages : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10

Valkyre
13-09-2012, 13:21
Αρχικα κι εγω θα ελεγα χλιαρη αποψη για το 5αρι.

Βασικα 1 λογος ειναι που μου διατηρει αυτην την χλιαρη γνωμη, και αυτο ειναι το γεγονος οτι η καμερα ειναι ακομη 8mp. Οχι οτι δεν ειναι αρκετο και απο οτι λενε τα optics εχουν βελτιωθει οποτε σαν ποιοτητα οι φωτο θα ειναι καλυτερες απο αυτες του 4s (οι οποιες ειναι ηδη πολυ καλες για τηλεφωνο παντα).

Κατα τα αλλα ο σχεδιασμος μου αρεσει, πως θα γινοταν αλλωσε αφου το 4 το θεωρω το πιο κομψο τηλεφωνο. Αυτο που δεν μου αρεσει οπως το ακουω στο νεο 5αρι ειναι το ποσο ελαφρυ ειναι... ω ναι πειτε με παραξενο εγω δεν θελω το τηλεφωνο να το πιανω και να ειναι φυλλο και φτερο. Ξερω οτι τα υλικα κατασκευης του καθε αλλο απο φτηνιαρικα ειναι (αλουμινιο) αλλα το μικρο βαρος δεν με τρελαινει.

Επισης δεν μου αρεσει που τοποθετησαν τα ακουστικα στο κατω μερος. Εξακολουθω να θεωρω οτι δεν ειναι καθολου βολικο.

Τωρα αυτα που μου αρεσαν ειναι σιγουρα η μεγαλυτερη οθονη που θεωρω οτι σε αυτες τις ιντσες ειναι ιδανικη (δεν θελω τεραστιες οθονες), το γεγονος οτι φαινεται πολυ πιο γρηγορο απο το 4s σε εφαρμογες οπως το maps το οποιο τρεχει νερο στο 5αρι ενω στο 4s κολλαγε (τουλαχιστον στην beta του Ιos 6.0) και ετρεχε με λιγοτερα frames.

Η μπαταρια επισης ειναι εντυπωσιακη εαν ισχυουν οι αναφορες οτι αντι να μειωθει αυξηθηκε η ζωη της παρολο που μεγαλωσε η οθονη και εγινε πιο λεπτη η συσκευη.

Και φυσικα το ios 6.0 το οποιο δειχνει πολυ δυνατο πραγματικα. Αν εξαιρεσω το θεμα που εχω με το youtube, το Ιos 6.0 δειχνει πραγματικα τουμπανο και το νεο maps ειναι εξωφρενικο!

Γενικοτερα εχουν βελτιωσει ολα τα σωθικα του τηλεφωνου σε μικροτερο μεγεθος με καλυτερη αυτονομια. Ειναι καλο, αλλα οχι εντυπωσιακο. Πιο πολλες καινοτομιες ειδα σε software παρα σε hardware σε αυτο το Ιphone. Το hardware ναι μεν ειναι εντυπωσιακο αλλα περισσοτερο ως engineering, δηλαδη αυτο που ελεγα το πως τα βελτιωσαν ολα και τα μαζεψαν σε μια πιο κομψη συσκευη. Ιδωμεν!

djpar
13-09-2012, 13:24
καθηστε ρε παιδια τι εγινε με το youtube δεν θα εχει καθολου ουτε στο store youtube?...γιατι ενταξει και στο andoid κοψανε το flash αλλα το βρισκεις το apk και εγινε και update ξανα ενω ειχε κοπει απο το market

Valkyre
13-09-2012, 13:29
^^ Οχι ρε υπαρχει το youtube kανονικα στο store. Απλα πολλες 3rd party εφαρμογες χρησιμοποιουσαν το built in app youtube, το οποιο πλεον δεν θα υπαρχει. Οποτε λογικα θα πρεπει να περασει καποιος καιρος μεχρι αυτα τα 3rd party apps να ενημερωθουν για να λειτουργουν μεσω του νεου app.

djpar
13-09-2012, 13:35
αχα cydia...χαλαρα

Valkyre
13-09-2012, 13:41
Οχι και στο επισημο υπαρχει κανονικα ηδη. Απλα χρειαζεται αρκετη δουλεια το καινουργιο που εβγαλαν.

Dragonpaul
13-09-2012, 14:10
Το iPhone 5 παρουσιάστηκε επίσημα από την Apple και όπως ήταν φυσικό το διαδίκτυο και τα τεχνολογικά sites πήραν φωτιά με τις εντυπώσεις -ειδικών και μη- για το νέο smartphone.

Τα σχόλια ήταν ανάμεικτα με αρκετούς να εμφανίζονται ελαφρώς απογοητευμένοι για το γεγονός ότι επί της ουσίας δεν είχαμε κάποια σημαντική έκπληξη κατά την παρουσίαση. Και αυτό καθώς οι πληροφορίες που είχαν κυκλοφορήσει σχετικά με τις δυνατότητες της συσκευής, λίγο-πολύ επιβεβαιώθηκαν.

Αν και πολλοί στέκονται στις οφαλμοφανείς ομοιότητες με την προηγούμενη γενιά, οι διαφορές στο μέγεθος έγιναν δεκτές με ενθουσιασμό, καθώς η νέα συσκευή είναι λεπτότερη, ελαφρύτερη αλλά και κατά 9 χιλιοστά ψηλότερη. «Φαίνεται σαν να το πέρασε κάποιος με οδοστρωτήρα», σχολιάζει χαρακτηριστικά ο David Pogue στη New York Times.

«Η Apple αποκαλύπτει το iPhone 5: “Λεπτότερο, ελαφρύτερο, ταχύτερο”», ήταν ο εύστοχος τίτλος του βρετανικού Guardian με τις 3 λέξεις-κλειδιά που χαρακτηρίζουν τη νέα συσκευή. Αξίζει να σημειωθεί, ότι το θέμα φιλοξενείτε στην πρώτη σελίδα της ηλεκτρονικής έκδοσης.




Η εντυπωσιακή εμφάνιση δεν θα μπορούσε παρά να αξιολογηθεί θετικά. «Η Apple αντικατέστησε το γυάλινο πίσω μέρος με ένα περισσότερο μεταλλικό. Πολλοί ράγισαν το iPhone 4 ή 4S μετά από κάποια κατά λάθος πτώση. Δεν πιστεύουμε ότι η αλλαγή επηρεάζει αρνητικά την αισθητική του iPhone. Στην πραγματικότητα, πολλοί θα το δουν σαν μια βελτίωση», σχολιάζει το τεχνολογικό site cnet.com.

Με τον ευρηματικό τίτλο «Το iPhone 5 είναι Εντελώς Εκπληκτικό και Τελείως Βαρετό», υποδέχεται το smartphone το αμερικανικό Wired, σημειώνοντας στο βασικό άρθρο ότι η συσκευή μπορεί να μην υιοθετεί τεχνολογίες αιχμής (που δεν εξασφαλίζουν απαραίτητα μεγαλύτερη ευχρηστία) και ωστόσο να παραμένει «το καλύτερο τηλέφωνο της αγοράς».



Θετικά σχόλια απέσπασε και ο νέος επεξεργαστής A6, που -στα χαρτιά τουλάχιστον- εμφανίζεται σημαντικά ταχύτερος. «Ο επεξεργαστής A6 επιτρέπει ακαριαία την αλληλεπίδραση με την οθόνη, τη φόρτωση εφαρμογών και την πλοήγηση σε ιστοσελίδες», σημειώνει το wired.com. Ωστόσο, ακόμη δεν έχουν πραγματοποιηθεί απαιτητικές δοκιμές ώστε να διαπιστωθεί η πραγματική απόδοση του επεξεργαστή.

Αρκετά αντιφατικά σχόλια προκάλεσε και η απόφαση της Apple να χρησιμοποιήσει το νέο dock connector για τη σύνδεση του iPhone. Πρόκειται για ένα μικρότερο βύσμα από το κλασσικό 30πινο με το οποίο εφοδίαζε η Apple της συσκευές της από το 2003. Το cnet χαρακτήρισε την επιλογή αυτή «έξυπνη επιλογή για το μέλλον», αν και η υιοθέτηση του στάνταρ Micro-USB «θα έκανε ευκολότερα τα πράγματα για τους χρήστες smartphone σε όλη την υδρόγειο».



Συμπερασματικά, οι περισσότεροι δημοσιογράφοι των ξένων Μέσων που είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν έστω και σύντομα τη συσκευή, καταγράφουν τις ομοιότητες με το iPhone 4S, σημειώνοντας ότι η διαφορά που θα γίνει άμεσα αντιληπτή από τους χρήστες είναι το μικρότερο βάρος του. Στα στοιχεία που το διαφοροποιούν από τον προκάτοχό του και αποτελούν πραγματική βελτίωση είναι η βελτίωση της διάρκειας της μπαταρίας, σύμφωνα τουλάχιστον με τα επίσημα στοιχεία της εταιρείας, η μεγαλύτερη οθόνη και η υποστήριξη LTE.



«Η γενικότερη εντύπωσή μας από το iPhone 5: Είναι ένα ακόμη iPhone. Μόνο πιο μακρύ. Και καλύτερο. Παρόλο που δεν υπάρχει ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό που θα σε κάνει να φωνάξεις “πρέπει να το αποκτήσω τώρα”, συνολικά οι βελτιώσεις το καθιστούν μια συσκευή που αξίζει να έχεις», γράφει χαρακτηριστικά το wired.com.

Ανάλογο σκεπτικό υιοθετεί και το CNN που σημειώνει ότι «μπορεί να μην πρόκειται για την πιο συναρπαστική αναβάθμιση, ωστόσο αυτό δεν μειώνει το επίπεδο της ποιότητας της συσκευής».


http://www.newsbeast.gr/technology/arthro/412512/iphone-5-leptotero-elafrutero-tahutero/

djpar
13-09-2012, 14:26
και εδω σκαει η ερωτηση,γιατι κυρια apple να ξεχωριζεις απο της αλλες εταιριες στο θεμα φορτιστη? δλδ κανονικα δεν υπαρχει λογος για μενα ειπαν ολες οι εταιριες να εχουν εναν φορτιστη να φορτιζουν ολα τα κινητα σε περιπτωση που πας σε ενα σπιτι και δεν εχεις τον φορτιστη και τα iphone εχουν θεμα.

Valkyre
13-09-2012, 14:47
^^ Γιατι το iphone βρε συ Παρη ειχε τον ιδιο φορτιστη εδω και 10 χρονια σχεδον... και εξακολουθουν αυτοι οι φορτιστες να λειτουργουν με το add on.

Οι αλλες εταιρειες για ποσα ακριβως χρονια ειχαν τον ιδιο φορτιστη? Ουτε καν πλησιαζουν...

Ε η apple αποφασισε οτι 10 χρονια ειναι αρκετα και για τα επομενα 10 χρονια εβγαλαν εναν νεο φορτιστη. Γιατι ειναι περιεργο ή λαθος αυτο? Ισα ισα εφοσον εγινε για να βολεψει και το προιον και τον αγοραστη, που το προβλημα? Πλεον το βαζεις οπως θελεις, δεν σου καταστρεφει/γρατζουναει το κινητο και το μονο που χρειαζεσαι για να χρησιμοποιεις ολους τους παλιους φορτιστες, ειναι απλα ενα μικρο εξαρτημα.

Ο κοσμος ηθελε να φυγει αυτος ο φορτιστης εδω και αρκετο καιρο!

Ειναι περιεργο αυτο που συμβαινει ομως! Την μια γκρινιαζουμε για το γεγονος οτι δεν αλλαζουν αρκετα πραγματα, αλλα απο την αλλη και παλι γκρινιαζουμε οταν αλλαζουν κατι! (και βαζω κι εμενα μεσα ετσι, πιο πανω παραπονεθηκα για την αλλαγη στο σημειο που μπαινουν τα ακουστικα αλλα τελικα τωρα που διαβαζω τους λογους μαλλον θα ειναι πιο βολικο τελικα)

djpar
13-09-2012, 14:57
μπορουσε να τον κανει microusb που ειναι ολοι και να βγαλει προσαρμογεα για τα παλια που ειναι το προβλημα?

Nek_Food
13-09-2012, 15:03
Είναι και μικρότερος άρα απαιτεί εσωτερικά πολύ λιγότερο χώρο... (καυστικό σχόλιο, τουλάχιστον η Apple θα βάλει στο πακέτο του κινητού και τον φορτιστή μαζί).

Πάντως ακόμη και με την σχετική οδηγία που νομίζω είχε βγει περί ίδιων φορτιστών επί ευρωπαϊκού εδάφους για όλες τις συσκευές από το 2011 και μετά (δεν ξέρω αν ήταν σύσταση απλή ή μεταφράστηκε σε νόμο), δεν είμαι σίγουρος ότι όλα τα νέα μοντέλα κινητών που κυκλοφορούν στην Ευρώπη έχουν τελικά την ίδια υποδοχή φόρτισης και κατ' επέκταση τον ίδιο φορτιστή. Η Apple πάντως σίγουρα κωφεύει παρότι είχε συμφωνήσει επί αυτού.

europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/11/136&format=DOC&aged=0&language=EL&guiLanguage=en
http://ec.europa.eu/enterprise/sectors/rtte/chargers/story/index_el.htm

djpar
13-09-2012, 15:04
η sony+samsung εχουν το ξερω απο πρωτο χερι

Valkyre
13-09-2012, 15:12
Mισο λεπτο γιατι με μπερδευετε τωρα που μιλατε για USB... το προβλημα μας ειναι η υποδοχη USB ή το γεγονος οτι η καταληξη του καλωδιου στο τηλεφωνο δεν ειναι πλεον το 10pin connector και εγινε κατι νεο πιο λειτουργικο και μικρο?

Leon_DiZ
13-09-2012, 15:13
Μην ανησυχειτε παιδια και είναι έτοιμη η apple


Apple appeases European lawmakers with Lightning-to-microUSB adapter

http://9to5mac.files.wordpress.com/2012/09/screen-shot-2012-09-12-at-5-18-57-pm.png


The Apple Store has come back online following Apple’s media event that just wrapped up in San*Francisco. We’ve gotten a look at several smaller products from Apple, and we’ve found one more. For the Euro-folk, Apple has released a Lightning to Micro USB adapter, available for*£15.00 and shipping within three days. Presumably the fine men and women of Cupertino have made the adapter available to comply with certain regulations regarding the Micro-USB standard.*[Apple Store]

Lefteris_X
13-09-2012, 15:58
όποιος θέλει ρίχνει μια ματιά, αλλά τονίζω ότι ΔΕΝ απευθύνεται σε τεχνόφιλους, αλλά πιο πολύ στον "άνθρωπο της διπλανής πόρτας" = εύπεπτο και κατανοητό άρθρο για όλους.

http://www.zougla.gr/technology/article/aple-iphone-5-nes-diastasis-perivalon-xaraktiristika-me-ikia-es8isi

δεν άντεξα όμως, και έκραξα την θλιβερή παρουσία των Τιμ Κουκ / Φιλ Σίλερ, από πλευράς σώου. Στηβ Τζομπς μένει στην ιστορία, ως ο καλύτερος σώουμαν, πέραν των όποιων άλλων. Οι "συνεχιστές" του, προκαλούν αυξημένη ανία. Αλλά έστω κ΄έτσι, καταφέρνουν την δουλειά τους, καθώς η Apple (το έχω ξαναπεί) πλέον έχει γίνει πανίσχυρο brand name, οπότε και ψιλο-παπαριές να βγάλει, θα γίνει χαμός στις πωλήσεις.

Nek_Food
13-09-2012, 17:49
Μην ανησυχειτε παιδια και είναι έτοιμη η apple


Apple appeases European lawmakers with Lightning-to-microUSB adapter

http://9to5mac.files.wordpress.com/2012/09/screen-shot-2012-09-12-at-5-18-57-pm.png
Δεν νομίζω ότι καλύπτεται νομικά με αυτο. Υποτίθεται ότι θα πρέπει ο φίλος σου να μπορεί να σου δώσει το καλώδιο φόρτισης του κινητού του και να το κοτσαρεις στο δικό σου και αμέσως να κανείς δουλειά. Αυτο εδώ δεν εξυπηρετεί τέτοιο σκοπό και όσο εύκολα ξεχνάς τον φορτιστή σου, πιο εύκολα ξεχνάς αυτο που ουσιαστικά δεν το έχεις κιόλας καθώς θα πρέπει να το αγορασεις επιπλέον. Αυτο εγώ το θεωρώ κοροϊδία και θα πρέπει να τιμωρηθεί η apple για αθέτηση των συμφωνηθέντων και να υποχρεωθεί στο να εξοπλίσει τις ΣΥΣΚΕΥΕΣ της με το κοινό χαρακτηριστικό και όχι να κυκλοφορεί ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΕΠΙ ΠΛΗΡΩΜΗ ΑΞΕΣΟΥΑΡ.

Valkyre
13-09-2012, 17:54
^^ Λες τωρα βρε φιλε μου, να βρηκες εσυ τοσο ευκολα νομικο προβλημα στις επιλογες και αποφασεις τις apple η οποια με τις πιο προσφατες νομικες ιστοριες ευρεσιτεχνιας κλπ κλπ απεδειξε οτι κατεχει το επαγγελμα καλυτερα απο τον καθενα?

Προφανως και με τον Α ή Β τροπο η apple βρηκε τον τροπο να ειναι νομιμη με αυτην την επιλογη της. Θες να το πεις παραθυρακι, θες να το πεις οτι δεν το εξηγει καλα το παραπανω αρθρο, αποκλειεται παντως μια εταιρεια που πριν λιγες μερες κερδισε δικη δισεκατομμυριων να εκανε ενα τοσο χαζο και απερισκεπτο λαθος που ουτε αυτος που σφουγγαριζει τα πατωματα δεν θα εκανε!

DJTaurus
13-09-2012, 17:58
Λευτέρη για το 2G παρακάτω αναφέρει 8 ώρες δλδ ίδιο με το 3G για iPhone 5 (περίεργο...?) και 6 ώρες λιγότερες του 2G για το 4S.
http://www.gsmarena.com/apple_iphone_5-4910.php

Leon_DiZ
13-09-2012, 18:04
Τα νέα iPod touch, iPod nano και EarPods (http://www.iphonehellas.gr/39018/ipod-touch-5-ipod-nano-earpods/)

Τιμες πωλησης στην Ελλαδα:
Τιμή πώλησης σύμφωνα με το Golden-i: iPod Nano 16GB (7th gen): €199

Τιμές πώλησης σύμφωνα με το Golden-i:
iPod Touch 16GB (4th gen): €249
iPod Touch 32GB (4th gen): €299
iPod Touch 32GB (5th gen): €359
iPod Touch 64GB (5th gen): €469

iPhone 5: Σχετικά με την τιμή πώλησης σε Ελλάδα και Ευρώπη (http://www.iphonehellas.gr/39109/iphone-5-timi/)


δεν παει καθολου καλα ο κοσμος... :a010bg: 470€ το ipod 64 gb στην ελλαδα...

Lefteris_X
13-09-2012, 18:18
Λευτέρη για το 2G παρακάτω αναφέρει 8 ώρες δλδ ίδιο με το 3G για iPhone 5 (περίεργο...?) και 6 ώρες λιγότερες του 2G για το 4S.
http://www.gsmarena.com/apple_iphone_5-4910.php

υπόθεση κάνουν, καθώς δεν έχουν το actual τηλέφωνο στα χέρια τους, ώστε να υποστηρίξουν αυτό το νούμερο για 2G.

γι' αυτό κ' εγώ στο άρθρο μου, υπόθεση κάνω (βασισμένη σε τεχνικά - άσχετα αν δεν το λέω) που αναφέρω ότι οι ώρες 2G θα είναι περισσότερες από 3G, ενώ ξεκάθαρα αποσαφηνίζω, ότι δεν έχουμε την συσκευή στα χέρια μας, ώστε να μην χρειάζεται να κάνουμε ισχυρισμούς / υποθέσεις...αλλά έλα μου όμως που κανείς δεν την έχει, οπότε όλοι υποθέσεις κάνουν περί 2G talk time.

anyway, θα δείξει όταν θα έχουμε την επίσημη συσκευή τον Δεκέμβριο.

και φυσικά που δεν θα αγοράσω.

οικονομικοί καιροί και όταν λέμε "προσγειωνόμαστε" το εννοούμε.

όχι σαν γνωστούς μου, που όλο "δεν την παλεύω" και τσουπ ένα ποτάκι εδώ, ένα PS3 game εκεί, ένα τηλεφωνάκι πιο κει, ένα iPad πιο δώθε, ένα app παραπέρα, άλλο ένα ποτάκι, ίσως και μια συναυλία.

να βράσω! αν είναι έτσι η ανεργία, γουστάρω να γίνω άνεργος (ώστε να πάρω και τα iPhone μου, και τα MacBook Pro μου και τα κέρατά μου)

σόρρυ για το άσχετο αλλά από το πρωί, μου τα έχουν κάνει τσουρέκια στα τηλέφωνα, και πόσο τους αρέσει το iPhone 5.......και ότι θα το πάρουν day 1.

ε, άντε γμ..τε.

κρίση.

ποιος ήρθε;

έκλ@σε κανείς;

(σόρρυ για το άσχετο και πάλι)

Nek_Food
13-09-2012, 18:29
Άντε να το πάρουν όλοι, να γεμίσει η αγορά προηγούμενα μοντέλα κινητών σε σκοτωμενες τιμες, μπας και αλλάξω το Nokia πενταετίας που έχω και εγώ ο καημένος. Όχι ότι δεν με καλύπτει ακόμη το σκυλί, αλλα το ομολογώ το βαρέθηκα κι αυτο και το Symbian. Είναι το κινητό που βολεύτηκα περισσότερο απο όλα, έλιωσα και χάρηκα και αντέχει ακόμη (φτου να μην το ματιάσω) αλλα θέλω να το βάλω στο κουτί του να ξεκουραστει και αυτο πια.

DJTaurus
13-09-2012, 18:41
σόρρυ για το άσχετο αλλά από το πρωί, μου τα έχουν κάνει τσουρέκια στα τηλέφωνα, και πόσο τους αρέσει το iPhone 5.......και ότι θα το πάρουν day 1.


Εσυ έχεις αυτούς και εμείς στα φόρα έχουμε τους άλλους γνωστούς/άγνωστους android users που κράζουν με ποστ του τύπου... η Apple ανακαλύπτει τον τροχό, ακόμα να βάλουν αναφορά παράδοσης και άλλα σχετικα περι προβάτων, hd display που δεν έχει κτλ.....και μάλιστα απο "σοβαρά άτομα" 30+ ετών, διαχειριστές forum και πάνω απ'όλα υπεράνω και καλά δεν ασχολουμαστε με την Apple. To αστείο βέβαια είναι οτι στο forum την μεγαλύτερη κίνηση έχουν τα τοπικ περι Apple news. Επιπλέον σε κάθε ευκαιρία παρουσίασης νέων προϊόντων καιροφυλακτούν να που την "καραμέλα τους". Και αναρωτιέμαι τόσα χρόνια οι ποδοσφαιρικοί κάφροι που λόγω παντόφλας ξεσπάθωναν στα γήπεδα τι διαφορά έχουν από τους δήθεν αντικειμενικούς tech enthusiasts.


Σου παραθέτω και ενα "ευφυέστατο" flame σχόλιο απο εναν γνωστό μου.....να τον χαίρεται ο μπαμπάς ο φαρμακοβιομήχανος. Μας δίνει και τροφή για σκέψη με τις 3ις τελείες στο τέλος. Γεμίσαμε επαναστάτες χωρίς αιτία :P
"EarPods are designed to direct sound into the ear." Επειδη ολα τα αλλα ακουστικα κατευθυνουν την μουσικη στον κωλο μας...

aladdin7
15-09-2012, 00:36
Καλησπέρα! Έχετε να προτείνετε κάποιο καλό πρόγραμμα πλοήγησης για το iPad που να λειτουργεί χωρίς να απαιτείται η ύπαρξη δικτύου 3G, δηλαδή να λειτουργεί offline;

galaxy_s
15-09-2012, 15:26
Καλησπερα.

Υπαρχει η δυνατοτητα να παιρνας κατ ευθειαν mkv, avi μεσα σε iphone και να βλεπεις ταινιες με εξωτερικους υποτιτλους χωρις να ειναι σπασμενο (το iphone)?

Μπορεις με καποιοα εφαρμογη μετα να τις δεις χωρις να τις μετατρεψεις;

Ενδιαφερομαι για το νεο iphone
Αλλα ειναι πολυ σημαντικο για μενα να βλεπω ευκολα ταινιες χωρις μετατροπη σε mp4.



Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Dragonpaul
15-09-2012, 15:32
Ναι, με το Aceplayer και με το Avplayer. Και τα δυο πολυ καλα (το δευτερο επι πληρωμη), αλλα στο iPhone 4 μου, δε σηκωνουν ευκολα τις mkv ταινιες. Πολλα σπασιματα. Με τους υποτιτλους ολα μια χαρα. Στο 5 δε φανταζομαι να υπαρχουν τετοια προβληματα.

galaxy_s
16-09-2012, 12:31
Καλημερα.

Δηλαδη η εισαγωγη ταινιων στην συσκευη γινεται κατ ευθειαν με αυτα τα προγραμματα;



Ναι, με το Aceplayer και με το Avplayer. Και τα δυο πολυ καλα (το δευτερο επι πληρωμη), αλλα στο iPhone 4 μου, δε σηκωνουν ευκολα τις mkv ταινιες. Πολλα σπασιματα. Με τους υποτιτλους ολα μια χαρα. Στο 5 δε φανταζομαι να υπαρχουν τετοια προβληματα.



Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Dragonpaul
16-09-2012, 14:18
Ναι, μέσω iTunes φυσικά ή με Wi Fi.

Valkyre
26-09-2012, 00:19
Seriously παιδια οσοι εχετε iphone καντε το παρακατω... θα με ευχαριστειτε μετα...

1. Go to "Settings" on your iphone home screen
2. Select "General"
3. Select "Usage"
4. Select "Music"
5. SWIPE AND DELETE IT
6. Do not Exit the Screen, Shut your Phone off!!!
7. Start it back up, next time you plug it to your PC, the other WILL be Gone

Μην ανησυχειτε εαν κανετε την διαδικασια αυτη δεν θα σβηστει τιποτα απο το iphone σας... αυτο που θα γινει ειναι να ξαναβρειτε τα χαμενα GB απο το καταραμενο other data...

Χωρις πλακα το τηλεφωνο μου ελεγε οτι εχει διαθεσιμα 14.2 GB και εκανα την διαδικασια αυτη και τωρα μου λεει οτι εχω 19.6 GB!!

Eξαφανιστηκε πληρως το other data το οποιο προφανως ειχε φτασει στα 6 σχεδον GB!

AriStos13
26-09-2012, 12:52
Val το εκανα αυτο που λες αλλα ολα τα τραγουδια μου διαγραφηκαν και δεν σβηστηκε το other data..
Δεν το γραφεις λιγο πιο λεπτομερως την διαδικασια για να την ξανακανω;;

Dragonpaul
26-09-2012, 12:55
LOLOLOLOLOLOLOLOLOL!!!!!!! Sorry Αριστο, αλλα αν δεις τα ποστ συνεχόμενα, αυτο βγάζει τρελο γέλιο. Αλλα νταξει, τα έχεις τα τραγούδια στο iTunes.
Χα Χα Χα Χα!!!!!

AriStos13
26-09-2012, 13:00
Χαχαχαχαχα το ξερω και γω γελασα μολις εγινε και το εγραψα..δεν με νοιαζουν τα τραγουδια..οπως ειπες τα εχω..απλα αμα καταφερω κ σβησω το other data θα ειναι μια χαρα..!!!

Valkyre
26-09-2012, 13:29
Val το εκανα αυτο που λες αλλα ολα τα τραγουδια μου διαγραφηκαν και δεν σβηστηκε το other data..
Δεν το γραφεις λιγο πιο λεπτομερως την διαδικασια για να την ξανακανω;;

WTF? Εκανες ακριβως τα βηματα οπως τα λεει? Σου λεει να μην φυγεις απο το screen και να κανεις reboot την συσκευη.

Εγω το δοκιμασα και σε 4s με ios 6 και σε 3gs με ios 5.0 και δουλεψε και στα 2 αψογα. Και γενικα ολους οσους εχω ακουσει να κανουν την συγκεκριμενη διαδικασια δεν ειχαν προβλημα. Στο 4s gλυτωσα 6GB στο 3GS 2GB, τα παντα ανεπαφα στο κινητο.

Δεν ξερω ποσο πιο λεπτομερως να τα πω γιατι εκανα ακριβως οτι γραφουν τα βηματα αυτα. Τι ios version εχεις?

AriStos13
26-09-2012, 13:34
5,01 εχω..
Να σου πω εγω τι εκανα τοτε..
Παω ρυθμισεις-γενικα-χρηση και εκει περιμενω να μουφορτωσει τις εφαρμογες..τις δορτωνει βρισκω την μουσικη μπαινω μεσα στην μουσικη σβηνω οπως ειπες και παω το power button και κλεινω το τηλεφωνο μου..τοανοιγω και τα αποτελεσματα τα εγραψα πιο πανω.!
Ειναι jailbroken ..μηπως παιζειι ρολο αυτο;

Valkyre
26-09-2012, 13:39
^^ Nαι ειναι το μοναδικο διαφορετικο στην δικη μου περιπτωση, εμενα ειναι μαμα και τα 2 κινητα. Ισως αυτο να ευθυνεται...σορρυ ρε συ παντως δεν το ηξερα...μου εκανε εντυπωση γιατι οπως ειπα δεν ειδα κανεναν να εχει προβλημα και δεν το κρυβω ενθουσιαστηκα που βρηκα 6 χαμενα gb παλι πισω στο κινητο μου! :)

AriStos13
26-09-2012, 13:47
Χαχαχ δεν πειραζει ρε..σιγα ετσι και αλλιως δεν πολυ ακουω μουσικη απο το κινητο..
Και χαρηκα μολις το ειδα αλλα τζιφος..χαχαχαχαχ

Valkyre
26-09-2012, 14:03
Πριν τα ξαναπερασεις τα τραγουδια δοκιμασε το αλλη μια φορα... μπας και....!

AriStos13
26-09-2012, 14:11
Το δοκιμασα αλλα απο την στιγμη που δεν εχει τραγουδια μεσα δεν με αφηνει να μπω στην μουσικη..!!!θα περασω ενα και θα ξαναδοκιμασω το μεσημερι..!!

Valkyre
28-09-2012, 01:39
Δεν εχει πολυ πλακα να διαβαζει και να ακουει κανεις παντου ολο τον κοσμο να περιγραφει ποσο απατη και κοροιδια και ανουσιο ειναι το iphone 5 σε σχεση με τον ανταγωνισμο και εν τελει τα περισσοτερα (αν οχι ολα) reviews, benchmarks και δοκιμες να βγαζουν το τηλεφωνο ως το καλυτερο της αγορας;

Πραγματικα μου κανει εντυπωση γιατι αρχισα να διαβαζω reviews και συγκριτικα επειδη βαριεμαι, και απλα αυτα που διαβαζω ειναι τα καλυτερα...

-Καλυτερο design? Οσο και να το κοροιδευει ο κοσμος οτι και καλα απλα το εβαψαν μαυρο, ολα τα reviews μιλανε για εξαιρετικη αισθηση και διαφορα σε σχεση με το iphone 4

-Καλυτερη ποιοτητα οθονησ σε σχεση με τον ανταγωνισμο; Iphone 5

- Ταχυτητα? Ο ... "Ταπεινος" και "λιγος" Α6 με μοναχα δυο πυρηνες απο οτι φαινεται κανει σκονη και θρυψαλα τα τετραπυρηνα θηρια, καθοτι το λογισμικο δεν ειναι κομμενο και ραμμενο στα μετρα τους.

-Γραφικα? Benchmarks? Εδω ειναι ακομα πιο αστειο το συγκριτικο καθως σε μερικα τεστ το iphone 5 εχει το διπλασιο framerate απο τις ναυαρχιδες του ανταγωνισμου...

-καμερα? Μπορει οχι η καλυτερη ολων αλλα απο τις καλυτερες με τα καλυτερα αποτελεσματα και ας μην εχει built in 17884 ρυθμισεις. + οτι τραβαει βιντεο 1080ρ σε 60 καρε το δευτερολεπτο.

Βαλε σε αυτο και το καλυτερο app store στην αγορα.

Οποτε πραγματικα μου κανει εντυπωση πως το iphone5 δεν ειναι ενα αξιολογο upgrade οταν οι περισσοτεροι reviewers μιλανε για το καλυτερο τηλεφωνο στην αγορα...(σαφως με τα αρνητικα του οπως τα νεα maps και το ληθαργικο ios που χρειαζεται μεγαλυτερα βηματα).

Αλλα ναι...ξεχασα...ειναι ολοι αυτοι πληρωμενοι απο την apple προφανως...!

dolmas
28-09-2012, 02:39
Μπεεεεεε

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Desmond
28-09-2012, 02:57
@Αναξαγόρας
Κατ'αρχάς δεν δίνω δεκάρα για τα smartphones, ios, android κλπ.
(Εσύ το ξέρεις, τρίτοι όχι).
Έβλεπα το παρακάτω συγκριτικό από περιέργεια και το post σου μου φάνηκε κάπως...
http://www.techgear.gr/does-iphone-5-have-the-most-advanced-display-infographic-53098/

Ισχύει?

Leon_DiZ
28-09-2012, 08:58
@Αναξαγόρας
Κατ'αρχάς δεν δίνω δεκάρα για τα smartphones, ios, android κλπ.
(Εσύ το ξέρεις, τρίτοι όχι).
Έβλεπα το παρακάτω συγκριτικό από περιέργεια και το post σου μου φάνηκε κάπως...
http://www.techgear.gr/does-iphone-5-have-the-most-advanced-display-infographic-53098/

Ισχύει?

τι να ισχυει; το οτι συγκρινουν κατι που δεν εχουν στα χερια τους με το iPhone; ή το οτι συγκρινουν specs και τιποτα παραπανω; κατι τετοια ελεγε και η Samsung, οτι τα κινητα τους εχουν καλυτερες οθονες επειδη ειναι OLED. επισης, το iPhone 5 εχει την πιο προχωρημενη οθονη ever απο την στιγμη που κυκλοφορησε πρωτο. μεχρι να βγει καποιο με καλυτερη οθονη βεβαια..

Valkyre
28-09-2012, 09:16
Νομιζω εχουν βαλει σε αυτο το θρεντ εδω λινκ απο μετρησεις για ποιοτητα εικονας και χρωματων οσον αφορα την οθονη. Δεν ειπε κανενας οτι ειναι η μεγαλυτερη σε μεγεθος, απλα οτι συνολικα ειναι η καλυτερη σε ποιοτητα. Οι δε μετρησεις ηταν με επαγγελματικα μηχανηματα και ειναι review ολοκληρες σελιδες. Το λινκ που εβαλες ουτε τα κινητα στο χερι δεν ειχε απο οτι καταλαβα.

Τωρα σε .... "ντολμαδες" φυσικα και δεν εχω κατι να πω.

Valkyre
28-09-2012, 21:28
Ασε που για εμενα δεν ειναι καν αυτο το θεμα, δηλαδη αν ειναι το καλυτερο smartphone της αγορας. Αυτο που απλα δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως μπορει ο κοσμος να το βγαζει το τηλεφωνο εντελως ΓΤΠ, απο την στιγμη που οι περισσοτεροι που το δοκιμαζουν και το τεσταρουν λενε πολυ καλα λογια.

Ε δεμπορει πια να ειναι τοσο γτπ συσκευη...ημαρτον δηλαδη.

Leon_DiZ
28-09-2012, 23:26
Ασε που για εμενα δεν ειναι καν αυτο το θεμα, δηλαδη αν ειναι το καλυτερο smartphone της αγορας. Αυτο που απλα δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως μπορει ο κοσμος να το βγαζει το τηλεφωνο εντελως ΓΤΠ, απο την στιγμη που οι περισσοτεροι που το δοκιμαζουν και το τεσταρουν λενε πολυ καλα λογια.

Ε δεμπορει πια να ειναι τοσο γτπ συσκευη...ημαρτον δηλαδη.

Ξεχνάς το βασικό... Ειναι ΟΛΑ κόλπο marketing :priest:

Valkyre
03-10-2012, 00:39
Ακουσον ακουσον!! "Πληρωμενοι" επαγγελματιες(!!) φωτογραφοι μιλουν με τα καλυτερα λογια για την αθλια καμερα του iphone 5!

Το εκτενες ρηβιου εδω:

http://m.dpreview.com/articles/6867454450/quick-review-apple-iphone-5-camera

Ενα αποσπασμα:

The iPhone 5 is a fine mobile device, with an excellent camera. In qualititative terms it's not the best camera out there, and nor is it the best camera on a smartphone (the Nokia 808 has that honor, for now) but it offers satisfying image quality, some neat functions like auto panorama and HDR mode, and - crucially - it is supremely easy to use. It isn't much better than the iPhone 4S, as far as its photographic performance is concerned, but it isn't any worse (notwithstanding a somewhat more noticeable propensity towards lens flare). When manufacturers employ pixel-binning to achieve higher ISO settings we don't normally celebrate the fact, but in the case of the iPhone 5, it gives you greater flexibility in poor light (i.e., you might actually get a picture now, where you just wouldn't with the iPhone 4S) and the drop in quality is unnoticeable when the images are used for sharing/web display.

Leon_DiZ
04-10-2012, 13:52
ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ

Kids vs Goblins (+) Free
LostWinds (+)Free

Valkyre
12-10-2012, 15:49
Παιδια... εχω παθει ΣΟΚ!!!

Τι θεικο πραγμα ειναι αυτο?!?!?!???

Πρεπει να το αποκτησω καπως....

New AR.Drone 2.0: HD CAMERA onboard - YouTube

AR.Drone Tutorials #01 : Indoor Flight Instructions - YouTube

Review: Parrot AR Drone 2.0 - YouTube


Ειναι κυριολεκτικα απιστευτο εχω πορωθει!!!

Dragonpaul
12-10-2012, 17:10
Εντελώς σκαλωματικο, αλλα a bit pricey...

kostasb13
16-10-2012, 14:37
s5o3LQreyXY

AriStos13
09-11-2012, 12:50
Παιδια το τελευταιο διαστημα εχω ενα προβληματακι με το iphone και το safari..!αργει αρκετα να ανοιξει τις σελιδες και πολλες φορες κολλαει σε μια ανοιχτη σελιδα και δεν αποκρινετε..!!
Τι μπορω να κανω;;

Valkyre
09-11-2012, 12:59
Τι iphone εχεις?

Δοκιμασες αλλον browser στην συγκεκριμενη σελιδα που εχεις προβλημα?
Παρατηρησες αν το προβλημα του safari που αργει συμβαινει με αλλους browser?

Να εντοπισουμε που ειναι το προβλημα, στο τηλεφωνο, τον safari ή την σελιδα που επισκεπτεσαι.

Αλλοι browsers pου αξιζει να δοκιμασεις ειναι ο dolphin που για εμενα ειναι ο καλυτερος αυτην την στιγμη.

AriStos13
09-11-2012, 13:10
Iphone 4 8gb jailbroken 5,01 εκδοση..!!
Τωρα κατεβαζω το dolphin για μα τσεκαρω αυτα που ειπες val..!!
Το κατεβασα και στην σελιδα που κολλαγε τωρα δεν κολλησε..βεβαια μπορει να ετυχε αλλα θα συνεχισω να το δοκιμαζω..!!
Ομορφο το. Interface του dolphin..
Thanxx val..

Valkyre
09-11-2012, 13:27
το jailbroken ισως να φταιει επισης.... εχεις κατεβασει τιποτα περιεργο τελευταια ή εχεις παιξει με τιποτα στα σωθικα του κινητου?

AriStos13
09-11-2012, 13:42
Οχι με τα σωθηκα δεν εχω παιξει και ουτε προκειτε..!!ξερω οτι δεν κανει και δεν ασχολουμε..!!
Και απο το cydia εχω να κατεβασω καποιο προγραμμα μηνες..!!

Dragonpaul
24-11-2012, 15:39
Strongly recommended!!!!!

"Ski Safari"!!!!! Εδω και ένα μήνα το έχω λιωσει!!!! Εθιστικοτατο!!!!!

kostasb13
25-11-2012, 22:25
Totem runner, πολυ καλο!

Valkyre
20-12-2012, 14:09
Ολα τα παιχνιδια της ΕΑ προς 0.89 ευρω στο store για περιορισμενο διαστημα.

kostasb13
20-12-2012, 15:36
Κατεβασα το nfs most wanted, πολυ καλο.
Αλλα πολυ καλα παιχνιδια της ea για οποιον ενδιαφερεται ειναι τα flight control rocket, mass effect και reckless racing, στα 0,89 ευρω ολα βεβαια.

Valkyre
20-12-2012, 15:37
εγω κατεβασα το real racing. Ισως το πρωτο racing παιχνιδι με καταπληκτικο χειρισμο στο iphone.

DarkUSS
01-02-2013, 23:13
Βγήκε και το iOS 6.1... to jailbreak or not to jailbreak?

Nek_Food
01-03-2013, 10:47
Δεν βλέπω να γράφετε κάτι:
Δωρεάν το Infinity Blade
https://itunes.apple.com/gr/app/infinity-blade/id387428400?mt=8

Είχε και το Plants vs. Zombies HD αλλά νομίζω έληξε η προσφορά, δεν ξέρ

επίσης βγήκε νέο FW 6.1.2. νομίζω ή κάτι τέτοιο, για να κάνει address τα προβλήματα της μπαταρίας κλπ

Αναρωτιέμαι, εγώ έχω iPad 2 32GB σε 5.0.1. JB και σκεφτόμουν να κάνω μία βόλτα από το τελευταίο FW, μπορώ να πάω καρφί μέσα από το ίδιο το ipad και μετά να του περάσω JailBrake ή υπάρχει άλλη διαδικασία; Επίσης, έχω μόλις 4GB κενά, αυτό σημαίνει ότι θα πέσει πολύ σβήσιμο για να πέσω γύρω στα 10GΒ που την προηγούμενη φορά έκανα απροβλημάτιστα το JB (πάνω από 12 δεν μου το έκανε). Πρέπει να ξέρω κάτι; Αξίζει τον κόπο ή μπα ας μείνω εδώ που είμαι; Βασικά δεν καίγομαι για τα τσάμπα παιχνίδια κλπ όσο για τα επιπλέον καλούδια που σου προσφέρει το JB όπως κάποια tools, εφαρμογές κλπ

Chill
30-03-2013, 13:24
Για όσους δεν το είδαν.....

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=200478&catid=9

:=D

Nek_Food
09-07-2013, 11:10
Όποιος προλάβει δωρεάν σήμερα τα παρακάτω:

Infinity Blade II (https://itunes.apple.com/us/app/infinity-blade-ii/id447689011?mt=8)
Tiny Wings HD (https://itunes.apple.com/us/app/tiny-wings-hd/id541517597?mt=8)
Superbrothers: Sword and Sworcery (https://itunes.apple.com/us/app/superbrothers-sword-sworcery/id424912055?mt=8) (#sworcery)


Και όποιος έχει κάνει το λάθος και δεν το έχει κατεβάσει μέχρι σήμερα, να τρέξει να δει ένα από τα καλύτερα παιχνίδια racing του iPad το οποίο είναι δωρεάν, χωρίς περιορισμούς:
Real Racing 3 (https://itunes.apple.com/us/app/real-racing-3/id556164008?mt=8)

Dragonpaul
09-07-2013, 11:17
Θα είναι όλη μέρα, Νεκ. Είναι για τα 5 χρόνια του Apple Store.

Nek_Food
09-07-2013, 11:54
Εγώ τα κατέβασα χθες οπότε δεν ξέρω διάρκεια, ενώ το RR3 είναι πάντα δωρεάν. Αν είδατε και τίποτε άλλο αξιόλογο το λέτε έτσι; Απλά εγώ ξεχώρισα αυτά από τα προγράμματα που έχω για να βλέπω τις προσφορές κλπ.

Χμ... λίγο που το έψαξα μόλις έχει και τα:

Infinity Blade 2 (http://click.linksynergy.com/fs-bin/click?id=xhX*vKggN*k&subid=&offerid=146261.1&type=10&tmpid=3909&RD_PARM1=https%3A%2F%2Fitunes.apple.com%2Fus%2Fapp %2Finfinity-blade-ii%2Fid447689011%3Fmt%3D8), Superbrothers: Sword & Sorcery EP (http://click.linksynergy.com/fs-bin/click?id=xhX*vKggN*k&subid=&offerid=146261.1&type=10&tmpid=3909&RD_PARM1=https%3A%2F%2Fitunes.apple.com%2Fus%2Fapp %2Fsuperbrothers-sword-sworcery%2Fid424912055%3Fmt%3D8), Where's my Water (https://itunes.apple.com/us/app/wheres-my-water/id449735650?mt=8), Badland (http://click.linksynergy.com/fs-bin/click?id=xhX*vKggN*k&subid=&offerid=146261.1&type=10&tmpid=3909&RD_PARM1=https%3A%2F%2Fitunes.apple.com%2Fus%2Fapp %2Fbadland%2Fid535176909%3Fmt%3D8), Tiny Wings (http://click.linksynergy.com/fs-bin/click?id=xhX*vKggN*k&subid=&offerid=146261.1&type=10&tmpid=3909&RD_PARM1=https%3A%2F%2Fitunes.apple.com%2Fus%2Fapp %2Ftiny-wings%2Fid417817520%3Fmt%3D8), Day One (http://click.linksynergy.com/fs-bin/click?id=xhX*vKggN*k&subid=&offerid=146261.1&type=10&tmpid=3909&RD_PARM1=https%3A%2F%2Fitunes.apple.com%2Fus%2Fapp %2Fday-one-journal-diary%2Fid421706526%3Fmt%3D8), Traktor DJ (http://click.linksynergy.com/fs-bin/click?id=xhX*vKggN*k&subid=&offerid=146261.1&type=10&tmpid=3909&RD_PARM1=https%3A%2F%2Fitunes.apple.com%2Fus%2Fapp %2Ftraktor-dj%2Fid592052832%3Fmt%3D8), Over (http://click.linksynergy.com/fs-bin/click?id=xhX*vKggN*k&subid=&offerid=146261.1&type=10&tmpid=3909&RD_PARM1=https%3A%2F%2Fitunes.apple.com%2Fus%2Fapp %2Fover%2Fid535811906%3Fmt%3D8), Barefoot World Atlas (http://click.linksynergy.com/fs-bin/click?id=xhX*vKggN*k&subid=&offerid=146261.1&type=10&tmpid=3909&RD_PARM1=https%3A%2F%2Fitunes.apple.com%2Fus%2Fapp %2Fbarefoot-world-atlas%2Fid489221652%3Fmt%3D8).

http://www.imore.com/apple-marks-five-years-app-store-ten-free-apps-special-store-section

Nek_Food
10-07-2013, 23:43
Dead Space & Mirror's Edge από ΕΑ και Peggle HD, Flight Control HD δωρεάν.

Dragonpaul
10-07-2013, 23:49
Μπράβο, ρε Νεκταριε!!!!!
Επίσης ειναι δωρεάν το "Sims Medieval".

chronohill
10-07-2013, 23:54
Tα κατεβασα και γω!παιδες μην χασετε το sworcery!μιλαμε ειναι εμπειρια το παιχνιδι...για τους πιο ψαγμενους θα είναι η προταση της χιλιετιας!

Dragonpaul
10-07-2013, 23:59
Αλήθεια τωρα;;;; Εγώ το κατεβασα και το έσβησα αμέσως.

Stefanos
11-07-2013, 00:34
Κατεβαζω Dead Space τωρα :')

Nek_Food
11-07-2013, 00:40
Το sworcery είναι παιχνίδι που πρέπει να στιψεις και λίγο το μυαλό για να πας παραπέρα. Όμορφο παιχνίδι, αλλά κάποια στιγμή το παράτησα για κάτι άλλο νέο και δεν το τελείωσα ποτέ.

chronohill
11-07-2013, 01:05
Αλήθεια τωρα;;;; Εγώ το κατεβασα και το έσβησα αμέσως.


Το sworcery είναι παιχνίδι που πρέπει να στιψεις και λίγο το μυαλό για να πας παραπέρα. Όμορφο παιχνίδι, αλλά κάποια στιγμή το παράτησα για κάτι άλλο νέο και δεν το τελείωσα ποτέ.

Eiναι ενα ιδιαιτερο παιχνιδι...και εμενα με δυσκολεψε αλλα αυτο που βιωνεις μεσα απο την οθονουλα του iphone ειναι μοναδικο...εχω κανει και ριβιου αλλα τι να πεις....δεν περιγραφεται με λογια...ειναι και αυτος ο εικαστικος τομεας και το soundtrack που σε καταρακώνουν...

Leon_DiZ
11-07-2013, 11:46
FREE

A (https://itunes.apple.com/gr/app/angry-birds-star-wars/id557137623?mt=8)ngry Birds Star Wars (https://itunes.apple.com/gr/app/angry-birds-star-wars/id557137623?mt=8)

A (https://itunes.apple.com/gr/app/angry-birds-star-wars-hd/id557138109?mt=8)ngry Birds Star Wars HD (https://itunes.apple.com/gr/app/angry-birds-star-wars-hd/id557138109?mt=8)

Ισως τα καλυτερα Angry Birds.

Dragonpaul
11-07-2013, 12:59
Μπράβο, Λεω!!!!

Leon_DiZ
11-07-2013, 20:09
http://www.youtube.com/watch?v=x-hV0RaqcGI&feature=player_embedded


Publisher ειναι η Rovio.

Valkyre
19-07-2013, 12:44
ΣΟΣ ΣΟΣ!!

Κατεβαστε αμεσα την επανεκδοση του VLC media player για το iphone και ipad που κυκλοφορησε μολις τωρα!

Θα το βρειτε στο store ως "VLC for IOS". Φαινεται να εχει γινει πολυ καλη δουλεια και συν τοις αλλοις ειναι ΔΩΡΕΑΝ για περιορισμενο χρονικο διαστημα!

Leon_DiZ
19-07-2013, 12:54
ΣΟΣ ΣΟΣ!!

Κατεβαστε αμεσα την επανεκδοση του VLC media player για το iphone και ipad που κυκλοφορησε μολις τωρα!

Θα το βρειτε στο store ως "VLC for IOS". Φαινεται να εχει γινει πολυ καλη δουλεια και συν τοις αλλοις ειναι ΔΩΡΕΑΝ για περιορισμενο χρονικο διαστημα!

Το περιμενω απο χτες. Απο iOS δεν το βρισκει, το βρηκε απο iTunes μεσω search αλλα δεν μπορω να μπω στην σελιδα του γτ μου βγαζει οτι δεν ειναι διαθεσιμο στην ελλαδα (ασχετα αν το βγαζει στο ελληνικο store) :whistle:

Σε αφηνει να το κατεβασεις παντως

Dragonpaul
19-07-2013, 13:00
Δημήτρη, το ψάχνω με αυτή την ονομασία ακριβώς και δε το βρίσκω....
το θέλω ειδικά για το iPad. Αν το κατεβάσω τώρα στο iPhone, μετά είμαι οκ και για iPad;;;

Leon_DiZ
19-07-2013, 13:06
Δημήτρη, το ψάχνω με αυτή την ονομασία ακριβώς και δε το βρίσκω....
το θέλω ειδικά για το iPad. Αν το κατεβάσω τώρα στο iPhone, μετά είμαι οκ και για iPad;;;

Ναι, ειναι universal

https://itunes.apple.com/gr/app/vlc-for-ios/id650377962?mt=8

Λογικα ακομα γινεται update στο store. Εμενα τωρα το βγαζει και στο iOS αλλα δεν μπορεις να δεις πληροφοριες, μονο να το κατεβασεις. Το παραπανω link ισχυει παντως.

Valkyre
19-07-2013, 13:19
Eγω παιδια το κατεβασα κανονικα μου το εβγαλε με την μια στο iOS. Μηπως να δοκιμαζατε και σκετο VLC? Απλα εχει διαφορα apps οποτε καντε swipe αριστερα μεχρι να σας βγαλει την σελιδα με το συγκεκριμενο.

Το κατεβασα κανονικα παντως και λογικα αυτοματα θα το βαλει στο ipad (οπου και εχει περισσοτερο νοημα) μιας και εχω βαλει να συγχρονιζονται αυτοματα τα νεα apps. Μολις παω σπιτι θα το τεσταρω κιολας.

Dragonpaul
19-07-2013, 13:35
Παιδιά, thnx!
Δοκιμάζω πάλι με το link του Λεω.

EDIT: Ωραία! Με το link λειτούργησε! Thnx!!!!

Valkyre
20-07-2013, 11:22
Protuber

Κατεβαστε το αμεσα πριν παρει χαμπαρι η apple τι κανει η εφαρμογη και την αφαιρεσει απο το store

WolfRathmA
21-07-2013, 01:14
Αυτα που θα επρεπε να ειχε η κανονικη εφαρμογη της Google! Μπραβο Val!

Valkyre
21-07-2013, 11:42
^^ οχι μονο αυτο αλλα σε αφηνει και κατεβαζεις οτι βιντεο θες!

Dragonpaul
24-07-2013, 22:42
Κατεβαστε το Banana Kong!!!! Απίστευτο παιχνιδάκι. Εχω φάει κόλλημα!!!!!

Dragonpaul
28-07-2013, 21:54
Apple fans, τι λετε γι' αυτο (http://www.gameover.gr/ios/news/%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B9%CE%BC%C E%BF-%CF%84%CE%BF-Bloodmasque-%CF%83%CF%84%CE%BF-iOS.25067.html);;;;;

Leon_DiZ
29-07-2013, 12:44
Apple fans, τι λετε γι' αυτο (http://www.gameover.gr/ios/news/%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B9%CE%BC%C E%BF-%CF%84%CE%BF-Bloodmasque-%CF%83%CF%84%CE%BF-iOS.25067.html);;;;;

Αδιαφορο, αν και ποτε δεν ημουν fan του συγκεκριμενου στυλ gameplay.

Dragonpaul
29-07-2013, 14:06
Πάντως, λέει ότι εχει 20 ώρες διάρκεια. Ενδιαφέρον φαίνεται, αλλα ίσως περιμένω να πέσει η τιμή.

Leon_DiZ
15-08-2013, 17:05
Plants vs. Zombies 2 launches worldwide on iOS, offers true free-to-play gaming (http://www.engadget.com/2013/08/15/plants-vs-zombies-2-launches-worldwide-on-ios/) Mobile (http://www.engadget.com/topics/mobile)

http://www.blogcdn.com/www.engadget.com/media/2013/08/plants-vs-zombies-2-ios.jpg (http://www.engadget.com/2013/08/15/plants-vs-zombies-2-launches-worldwide-on-ios/)


If you didn't get early access to Plants vs. Zombies 2 (http://www.engadget.com/2013/05/06/plants-vs-zombies-2-its-about-time-coming-this-july-finall/) on iOS, now's your chance to play -- PopCap's backyard defense game has just launched worldwide on the App Store. The time travel-themed sequel significantly expands on the original with new plants, new zombies, between-round maps and touch-controlled power-ups. We've tried the game, and it's a welcome refinement of a mostly familiar experience. For some, though, the big change in PvZ2 may be its sheer accessibility. This is a genuinely free-to-play (http://www.engadget.com/2013/06/18/nintendo-steel-diver-first-free-to-play-game/) title -- you can see virtually everything it has to offer without paying a dime. In-app purchases are largely restricted to perks, such as coin packs. The developer doesn't yet have a schedule for PvZ2 releases on other platforms, but those who have at least one iOS device can engage in herbal warfare at the source link (https://itunes.apple.com/us/app/plants-vs.-zombies-2/id597986893?mt=8&affId=1503186).

Dragonpaul
15-08-2013, 17:49
Απορώ γιατι αυτο το παιχνίδι σημειώνει τέτοια επιτυχία....

Leon_DiZ
15-08-2013, 18:03
Απορώ γιατι αυτο το παιχνίδι σημειώνει τέτοια επιτυχία....

http://gifrific.com/wp-content/uploads/2013/04/Ryan-Gosling-Oh-No-You-Didnt-Half-Nelson.gif

Dragonpaul
15-08-2013, 18:43
Ελα ρε συ.... Το βαριέμαι απίστευτα!!!!!!

chronohill
16-08-2013, 10:00
Eμενα μαρεσε πολυ το PvZ.Το τερματισα και μετα συνεχισα να το παιζω για να ξεκλειδωσω κιαλλα φυτα για τον zen garden!θα το κατεβασω το 2 να δω τι λεει κιαυτο

WolfRathmA
17-08-2013, 16:14
Το Tapatalk είναι πια δωρεάν!!! Καιρός ήταν! Άντε μπράβο...

Dragonpaul
18-08-2013, 23:31
Είχα πει για το PVZ...

Απορώ γιατι αυτο το παιχνίδι σημειώνει τέτοια επιτυχία....
...το παίρνω πίσω.

chronohill
19-08-2013, 03:24
Είχα πει για το PVZ...

...το παίρνω πίσω.

E(ρε)θίστηκες?καιρος ηταν!!!!!

Lefteris_X
19-08-2013, 10:53
Παύλο, απίστευτο κόλλημα.

Το έλιωσα τόσο στο 3GS, όσο και στον Mac πριν κανά δυό χρόνια.

Κόλλημα, ξανά και ξανά, και δώστου πάρτου από την αρχή για να μαζεύω νομίσματα που θα ξοδέψω στον κήπο του τρελού και πάμε κόλλημα και loop again.

Δυστυχώς το PvZ 2 αν και απ' όσα διαβάζω είναι εξαιρετικότατο, αναπτύχθηκε με βάση το οικονομικό μοντέλο του Free to Play, με in-game αγορές. Υποτίθεται ότι είναι πάρα πολύ "φιλικό" στην τσέπη = σημαίνοντας ότι δεν σε υποχρεώνει να αγοράσεις κάτι ντε και καλά για να παίξεις το παιχνίδι μέχρι και την ολοκλήρωσή του, εντούτοις έχει διάφορα "τρικ" υπομονής που σε ωθούν σε in-game αγορά. Επίσης δυστυχώς, εμένα αυτό το οικονομικό μοντέλο δεν μου "κάθεται" καθόλου καλά, απεναντίας μου στέκεται στο λαιμό σαν ένα δεύτερο μήλο του Αδάμ. Δεν μπορώ να το "καταπιώ" με τίποτα και από κανέναν τίτλο.

Dragonpaul
19-08-2013, 11:40
Εχτες είχα πει να παίξω για 10' και κατεληξα να παίζω πάνω από 1 ώρα.
Το είχα παρεξηγησει...

Leon_DiZ
19-08-2013, 19:43
Παύλο, απίστευτο κόλλημα.

Το έλιωσα τόσο στο 3GS, όσο και στον Mac πριν κανά δυό χρόνια.

Κόλλημα, ξανά και ξανά, και δώστου πάρτου από την αρχή για να μαζεύω νομίσματα που θα ξοδέψω στον κήπο του τρελού και πάμε κόλλημα και loop again.

Δυστυχώς το PvZ 2 αν και απ' όσα διαβάζω είναι εξαιρετικότατο, αναπτύχθηκε με βάση το οικονομικό μοντέλο του Free to Play, με in-game αγορές. Υποτίθεται ότι είναι πάρα πολύ "φιλικό" στην τσέπη = σημαίνοντας ότι δεν σε υποχρεώνει να αγοράσεις κάτι ντε και καλά για να παίξεις το παιχνίδι μέχρι και την ολοκλήρωσή του, εντούτοις έχει διάφορα "τρικ" υπομονής που σε ωθούν σε in-game αγορά. Επίσης δυστυχώς, εμένα αυτό το οικονομικό μοντέλο δεν μου "κάθεται" καθόλου καλά, απεναντίας μου στέκεται στο λαιμό σαν ένα δεύτερο μήλο του Αδάμ. Δεν μπορώ να το "καταπιώ" με τίποτα και από κανέναν τίτλο.

Λευτερη να σου πω οτι το free-to-play το σιχαινομαι κατα κανονα. Σου προτινω παντως το PvZ 2 να το δοκιμασεις. Μεχρι το σημειο που εχω παιξει ειναι ιδιαιτερα εθιστικο, καλοφτιαγμενο και αν δεν θες μπορεις να μην πληρωσεις απολυτως τπτ. Ακολουθει το μοντελο "αν θες πληρωσε για να το τερματισεις πιο γρηγορα" και οχι το μοντελο "παιξε μεχρι ενος σημειου και πληρωσε για το υπολοιπο".


Εχτες είχα πει να παίξω για 10' και κατεληξα να παίζω πάνω από 1 ώρα.
Το είχα παρεξηγησει...

Join the club.

WolfRathmA
22-08-2013, 22:27
Μου έβγαλε να κάνω update την εφαρμογή find my iPhone καζι όταν πάω να κάνω log in μου λέει ότι πρεπει να είμαι developer και να είμαι εγγεγραμμένος στη beta του iCloud. Wtf??? μου άλλαξε και το εικονίδιο με το καινούριο από το iOS 7 μη χεσω!

Leon_DiZ
22-08-2013, 22:33
Μου έβγαλε να κάνω update την εφαρμογή find my iPhone και μου όταν πάω να κάνω log in μου λέει ότι πρεπει να είναι developer και να είμαι εγγεγραμμένος στη beta του iCloud. Wtf??? μου άλλαξε και το εικονίδιο με το καινούριο από το iOS 7 μη χεσω!

Εμενα μπαινει κανονικα. Μπες εδω

https://beta.icloud.com/

WolfRathmA
23-08-2013, 01:35
Εμενα μπαινει κανονικα. Μπες εδω

https://beta.icloud.com/


Μιλαω για την εφαρμογη στο iPhone. Απο τον υπολογιστη μπορω να μπω κανονικα.

Leon_DiZ
23-08-2013, 01:45
Μιλαω για την εφαρμογη στο iPhone. Απο τον υπολογιστη μπορω να μπω κανονικα.

Το λεω μηπως και χρειαζεται να μπεις απο το Mac/PC πρωτα για να λειτουργησει και το iOS. Παντως διαβαζω οτι φτιαχτηκε το θεμα.

WolfRathmA
23-08-2013, 01:48
A ok! Thanks! ;)

AlexandrosQV
24-08-2013, 22:08
Ποια εφαρμογη θα μου προτείνατε για να κανω μιξ διαφορα τραγούδια; Θα ηθελα να υπαρχει η δυνατοτητα μετα να τα γραψω σε CD.

WolfRathmA
26-08-2013, 01:02
Παιδια χρειαζομαι μια βοηθεια για οποιον γνωριζει!

Ειχα κανει copy paste τις φωτο απο το iPhone στο υπολογιστη. Και οι μισες φωτο χαθηκαν! Χωρις να το καταλαβω εσβησα τις φωτο απο το κινητο επειτα, εχοντας στο νου μου οτι περαστηκαν ολες οι φωτο στον υπολογιστη! Αλλα απο οτι ειδα ειχα περαστει μονο οι μισες!!! :(

Υπαρχει καμια σωτηρια; Εχασα ολες τις φωτο απο τις διακοπες μου :(

Leon_DiZ
26-08-2013, 01:12
Παιδια χρειαζομαι μια βοηθεια για οποιον γνωριζει!

Ειχα κανει copy paste τις φωτο απο το iPhone στο υπολογιστη. Και οι μισες φωτο χαθηκαν! Χωρις να το καταλαβω εσβησα τις φωτο απο το κινητο επειτα, εχοντας στο νου μου οτι περαστηκαν ολες οι φωτο στον υπολογιστη! Αλλα απο οτι ειδα ειχα περαστει μονο οι μισες!!! :(

Υπαρχει καμια σωτηρια; Εχασα ολες τις φωτο απο τις διακοπες μου :(

iCloud δεν παιζει να τις ειχες συγχρονισει ε;;

WolfRathmA
26-08-2013, 01:13
Οχι δυστηχως... ασε που ηταν 500 φωτογραφιες. Μονο τις 30 τελευταιες κραταει το iCloud αν θυμαμαι καλα...

Leon_DiZ
26-08-2013, 01:24
Οχι δυστηχως... ασε που ηταν 500 φωτογραφιες. Μονο τις 30 τελευταιες κραταει το iCloud αν θυμαμαι καλα...

Κοιτα, βλεπω οτι υπαρχουν λυσεις (http://www.transfer-iphone-recovery.com/recover-photo-from-iphone.html). Τωρα ποια λειτουργει και ποια οχι δεν ξερω, μην σε παρω και στον λαιμο μου κιολας. Προς το παρον και μεχρι να βρεις τι θα κανεις θα σου ελεγα να μην το πολυχρησιμοποιεις (μην βγαλεις φωτογραφιες, μην το συχρονισεις, κατεβασεις εφαρμογες κτλ). Αν δεν κανω λαθος, οτιδηποτε μπορει να "γραψε" πανω στην μνημη ειναι επικινδυνο για τις φωτογραφιες που θες να ανακτησεις

WolfRathmA
26-08-2013, 01:31
Αυτο κοιταω τωρα... ειχα κανει ενα sync το τηλεφωνο με τις φωτογραφιες και κοιταω μηπως μπορω να τις ανακτησω απο το back up που εχω μεσα στο iTunes. Ευχαριστω παντως!

gdskate
26-08-2013, 09:22
Εάν τις είχες περάσει στα σίγουρα μέσα στο pc, τότε εάν διαγράφτηκαν θα μπορούν να γίνουν και ανάκτηση από τον υπολογιστή.
Για τσέκαρε και κανένα εργαλείο ανάκτησης δεδομένων από το pc, όπως το Get Data Back κτλ...

criter
26-08-2013, 10:15
Ποια εφαρμογη θα μου προτείνατε για να κανω μιξ διαφορα τραγούδια; Θα ηθελα να υπαρχει η δυνατοτητα μετα να τα γραψω σε CD.Προτεινω το djay και το TraktorDJ για iPhone/iPad. Ειναι εφαρμογες dj οπου εχουν και δυνατοτητα εγγραφης του mix, οπου μπορεις να το κανεις μετα export σε wav στον υπολογιστη και να το γραψεις σε CD. http://www.algoriddim.com/djay-ipad http://www.native-instruments.com/en/products/traktor/traktor-for-ios/traktor-dj/
Οχι δυστηχως... ασε που ηταν 500 φωτογραφιες. Μονο τις 30 τελευταιες κραταει το iCloud αν θυμαμαι καλα...Εαν εχεις ενεργοποιημενο το Photo Stream, τοτε σου κραταει ολες τις φωτογραφιες στο icloud για τις προηγουμενες 30 ημερες.

WolfRathmA
26-08-2013, 10:32
Ποπο το είχα ξεχάσει. Νόμιζα ότι κρατούσε τις τελευταίες 30. Πφφφ.

Μπόρεσα και πήρα τελικα μόνο από παλιό backup που είχα μέσο iTunes κάποιες φωτογραφίες. Προσπάθησα να γυρίσω τον υπολογιστη σε παλιότερη ημερομηνία για να πάρω ακόμα το πιο παλιο backup αλλά ο υπολογιστής το χαβά του. Δε κρατούσε ούτε αυτός backup.

Οπότε χρειάζεσαι κάτι πάντως ποτε δε το έχεις. Χαχαχα.

mihalis13
26-08-2013, 10:52
Όντως το photostream είναι σωτήριο, τα βίντεο κάποια στιγμή να μπούνε και είμαι 100% ασφαλείς

Nek_Food
26-08-2013, 14:42
Να υποθέσω ότι μιλάς για Mac? Δεν ξέρω πως δουλεύουν εκεί τα πράγματα, αλλά στα Windows PC μπορείς να βρεις σχεδόν τα πάντα μέσω του recuva (και σε εξωτερικές πηγές). Νομίζω υπάρχει και Mac Version δεν είμαι σίγουρος αν είναι το ίδιο πιστεύω πως ναι. Δοκίμασε το άμα θέλεις και μας λες:

http://recuvaformac.com/

WolfRathmA
26-08-2013, 16:22
Θα το δοκιμάσω! Ευχαριστώ!

criter
26-08-2013, 17:08
AlexandrosQV Δες και και το iDJ https://itunes.apple.com/us/app/idj/id398348303?mt=8&tduid=d356feb21604b017603843e462256388&affId=972145 Φαινεται ευχρηστο και φθηνο οπου χωρις να εισαι dj τα κανει ολα η εφαρμογη αλλα δεν κανει export. Αλλιως δοκιμασε και το το Mixmeister για υπολογιστη που κανει και εγγραφη σε cd κατευθειαν και μπορεις να χωρισεις τα κοματια οπως θες σε tracks για να μην ειναι μια συνεχομενη μιξη στο CD.

WolfRathma μακαρι να ανακτησεις τις φωτο σου. Το Photo Stream δεν το εχω συνεχεια ενεργοποιημενο για καθε φωτο που βγαζω, αλλα κανω backup τις φωτογραφιες με καλωδιο. Φτιαχνω ομως αλμπουμ με αυτες που θελω και τις ανεβαζω στο icloud μεσω Photo Stream, ροη φωτογραφιων, οπου και παραμενουν εκει για παντα και τις μοιραζομαι με αλλους ios χρηστες που μπορουν να κανουν like και σχολια.

WolfRathmA
27-08-2013, 02:31
Δε μπόρεσα τελικα να κάνω κάτι δυστυχώς. Μεγάλη απογοήτευση. Και λάθος δικό μου που ξέχασα να πάρω τη φωτογραφική μου μαζί. Κρίμα. Το photosteam το είχα απενεργοποιημενο για να μη μου τρώει χώρο στο κινητο. Τσιγκουνευτικα τα mb που έτρωγε ο βλάκας. Καλα να παθω κιόλας γιατι μετα εσβησα τις φωτο από το κινητο μου.

Προσπάθησα με το προγραμμα που είπε ο Νεκταριος να κάνω κάτι για να επαναφερω το παλιό backup του κινητου αλλά τα αρχεία ήταν κατεστραμμένα. Και αυτά τα windows ΠΟΤΕ να μη δουλεύουν σωστά. Πήγα να κάνω ενα restore system σε παλιότερη ημερομηνία και δε δούλευε! Ενώ είναι by default να δουλεύει από μόνο του στα windows δε μου κρατούσε ποτε backup για αλλαγές που έκανα στο μηχάνημα.

Δηλαδη ολα στραβά και εκει...

Ευχαριστώ πάντως παιδιά.

panos74gr
30-08-2013, 09:25
^^^^^

Πάντως το iCloud photo stream κρατάει τις τελευταίες 1000 φωτό, και με εχει σώσει πάρα πολλές φορές, επίσης σε γλιτώνει και απο το sync των φωτο, με το pc.


Ασχετο, ασχολείται κανείς με Instagram; Εκτός από το official Instagram app, ποια άλλα χρησιμοποιείτε;

Dragonpaul
30-08-2013, 11:00
Ποτε δεν κατάλαβα την ακριβή λειτουργία του Instagram. Τι ακριβώς κανει αυτο και ποια η διαφορα του απο τα αλλα κοινωνικά δίκτυα;;;;

widebit
30-08-2013, 13:53
Παιδια χρειαζομαι μια βοηθεια για οποιον γνωριζει!

Ειχα κανει copy paste τις φωτο απο το iPhone στο υπολογιστη. Και οι μισες φωτο χαθηκαν! Χωρις να το καταλαβω εσβησα τις φωτο απο το κινητο επειτα, εχοντας στο νου μου οτι περαστηκαν ολες οι φωτο στον υπολογιστη! Αλλα απο οτι ειδα ειχα περαστει μονο οι μισες!!! :(

Υπαρχει καμια σωτηρια; Εχασα ολες τις φωτο απο τις διακοπες μου :(

Αν ειχες κανει BackUp στο iTunes υπαρχουν αρκετα προγραμματα που σου κανουν Retreive τα δεδομενα οπως Photos, Videos, Last Calls, SMS κλπ. απο το iTunes backup file.
Το καλυτερο ειναι το Dr.Fone της Wondershare. Υπαρχουν και αλλα πολλα. Ψαξε μεσω Google. Επειδη ειναι με πληρωμη θα βρεις και αρκετα σε torrent.

panos74gr
30-08-2013, 19:27
Ποτε δεν κατάλαβα την ακριβή λειτουργία του Instagram. Τι ακριβώς κανει αυτο και ποια η διαφορα του απο τα αλλα κοινωνικά δίκτυα;;;;

Είναι ένα πολυ απλό κοινωνικο δίκτυο μόνο για φωτογραφίες και πολυ μικρής διαρκείας video. Σου επιτρέπει να βγάζεις φωτο, να την επεξεργαζεσε προσθέτοντας οπτικά φίλτρα κλπ και να την ποστάρεις με πολυ γρήγορο τροπο. Ταυτόχρονα ακολουθείς κάποιους φίλους και μπορείς να κανείς comment και like τις φωτό τους.

Dragonpaul
30-08-2013, 19:30
Είναι ένα πολυ απλό κοινωνικο δίκτυο μόνο για φωτογραφίες και πολυ μικρής διαρκείας video. Σου επιτρέπει να βγάζεις φωτο, να την επεξεργαζεσε προσθέτοντας οπτικά φίλτρα κλπ και να την ποστάρεις με πολυ γρήγορο τροπο. Ταυτόχρονα ακολουθείς κάποιους φίλους και μπορείς να κανείς comment και like τις φωτό τους.
Μαλιστα... Απλο ακουγεται. Εχω λογαριασμο, αλλα ειναι σχεδον ανενεργος καιρο τωρα.
Σε ευχαριστω πολυ.

SevenAm
04-09-2013, 12:22
Παιδιά μια πολύ χαζή ερώτηση. Ποτέ μου δεν είχα ασχοληθεί με iphone και επειδή θέλω να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο 4s από όχι και πολύ γνωστό μου, τι θα πρέπει να προσέξω? Πώς μπορώ να διαπιστώσω εύκολα αν είναι γνήσιο και αν έχει κάποιο πρόβλημα? Ευχαριστώ εκ των ποροτέρων!

Leon_DiZ
04-09-2013, 14:41
Παιδιά μια πολύ χαζή ερώτηση. Ποτέ μου δεν είχα ασχοληθεί με iphone και επειδή θέλω να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο 4s από όχι και πολύ γνωστό μου, τι θα πρέπει να προσέξω? Πώς μπορώ να διαπιστώσω εύκολα αν είναι γνήσιο και αν έχει κάποιο πρόβλημα? Ευχαριστώ εκ των ποροτέρων!

Φανταζομαι οτι θα το παρεις αρκετα φτηνα αλλα θα σου προτεινα να περιμενεις μια βδομαδα ακομα που θα ξερουμε ποσο θα κοστιζει το "φτηνο" iPhone (iPhone 5C).

Τωρα για το αν ειναι γνησιο, το βασικο ειναι να αναβει :P (εχω ακουσει για ατομα που αγορασαν μουφα iPhone που δεν αναβε).

Δες και κανα βιντεο πως λειτουργει πριν το παρεις και εισαι οκ πιστευω


http://www.youtube.com/watch?v=dlfCVkszKWE

SevenAm
04-09-2013, 15:27
Thanx Λεωνίδα, θα το δω από το σπίτι μιας και ο server εδω μας κόβει όλα τα video. Όντως η τιμή είναι πολύ καλή και θα το κοιτάξω. Να είσαι καλα!

Valkyre
04-09-2013, 15:31
^^ Προσεχε την μπαταρια φιλε μου... αν μπορεις να μαθεις ποσο ταλαιπωρημενο ειναι στο θεμα αυτο, γιατι το 4s εχει θεματακι οσο παλαιωνει, και λεω συγκεκριμενα αυτο το μοντελο και οχι τα αλλα γιατι υπαρχει λογος.

SevenAm
04-09-2013, 15:49
Έχεις δίκο, αλλά αυτό είναι κάτι που στα μεταχ. δεν μπορείς να διαπιστώσεις εύκολα. Πάντως είναι μια καλή κατεύθυνση η λογική αυτή. Thanks!

Valkyre
04-09-2013, 15:53
Καλα αν ειναι τοσο καλη τιμη δεν το σκεφτεσαι αλλωστε η μπαταρια αλλαζει πολυ ευκολα, ενα μικρο κατσαβιδακι θελει και φυσικα καινουργια μπαταρια. Απλα καλο ειναι αν ειναι γνωστος σου να μαθεις λιγο λεπτομερειες σχετικα με το τι χρηση εχει υποστει το τηλεφωνο.

Εγω αναγκαστικα προσφατα να αλλαξω μπαταρια στο 4s μου γιατι πραγματικα δεν αντεχε ουτε μια μερα και μαλιστα με ελαχιστη χρηση.

criter
04-09-2013, 19:21
Ενας τροπος να μαθεις ποσο ταλαιπωρημενη ειναι η μπαταρια ειναι μεσα απο τον συνολικο χρονο κλησεων. Πατας ρυθμισεις, γενικα, χρηση, χρηση κινητου οπου και θα δεις την συνολικη διαρκεια κλησεων που δεν σβηνεται ποτε. Η μπαταρια μπορει να ειναι ταλαιπωρημενη και χωρις να ειναι απο κλησεις, αλλα εστω και ετσι μπορεις να εκτιμησεις ενα μεταχειρισμενο και ποσο εχει χρησιμοποιηθει. Εχω παρει ενα iPhone 5 μεταχειρισμενο και η μπαταρια δεν ειναι και τοσο καλη οσο θα περιμενα. Στη συνολικη χρηση ηταν πανω απο 25 ημερες οταν το πηρα. Σκεφτομαι να αλλαξω και εγω μπαταρια καποια στιγμη αμα τα φτυσει, προς το παρον αντεχει λιγο ακομα. Ασε που φοβαμαι μην κανω καμια βλακεια και το χαλασω. Μια φορα που πηγα να αλλαξω μπαταρια σε ενα ipod μου εσπασε η οθονη. Πρεπει να ξερει καποιος να στο κανει καλυτερα.

mania
04-09-2013, 19:57
Μονο μια παρατηρη φιλε criter σ αυτο που λες με τον χρονο κλησεων.Επειδη απο περιεργεια κοιταξα το δικο μου,3gs απο την ημερα κυκλοφοριας του (2009) και με πολλη χρηση,μου γραφει 3 μερες.Λογικα επειδη ειχα κανει restore πριν λιγο καιρο,αρα ετσι δεν θα φανει.

Μιας και ποσταρω να πω και γω την εμπειρια μου απο apple.Tο 3gs μου κλεινει ακριβως 4 χρονια τωρα και δουλευει αψογα ακομα και σημερα με παρα πολλη χρηση και αρκετα jailbreak στο παρελθον.Η μπαταρια του λειτουργει ακομα πολυ ικανοποιητικα για τα χρονια του (μια φορα την μερα φορτιση).Περα απο τα πεσιματα που εχει φαει σε πλακακια χωρις θηκη,καυτρες απο οξυγονο στα ναυπηγεια για χρονια και φυσικα το κορυφαιο σκηνικο..Πρωτη βδομαδα αγορας και μου πεφτει οπως ειναι ολοκαινουριο χωρις θηκη σε κουβα σφουγγαριστρας γεματο νερο!!:whistle:
Το βγαζω,φυσικα δεν λειτουργει καν,το στελνω για επισκευη μου λενε δεν φτιαχνεται(iphone μιας βδομαδας ετσι?),το παραταω σπιτι για εναν μηνα αχρησιμοποιητο και φυσικα για πεταμα..Βρισκω τον φορτιστη μπροστα μου και κανω μια δοκιμη να το συνδεσω πριν το σουταρω.Εμφανιζεται το μηλαρακι κανονικα σαν να μην εγινε τιποτα και ολα μια χαρα οπως πριν:d055:.Κανενα προβλημα απο τοτε.

criter
04-09-2013, 21:10
Μονο μια παρατηρη φιλε criter σ αυτο που λες με τον χρονο κλησεων.Επειδη απο περιεργεια κοιταξα το δικο μου,3gs απο την ημερα κυκλοφοριας του (2009) και με πολλη χρηση,μου γραφει 3 μερες.Λογικα επειδη ειχα κανει restore πριν λιγο καιρο,αρα ετσι δεν θα φανει.

Μιας και ποσταρω να πω και γω την εμπειρια μου απο apple.Tο 3gs μου κλεινει ακριβως 4 χρονια τωρα και δουλευει αψογα ακομα και σημερα με παρα πολλη χρηση και αρκετα jailbreak στο παρελθον.Η μπαταρια του λειτουργει ακομα πολυ ικανοποιητικα για τα χρονια του (μια φορα την μερα φορτιση).Περα απο τα πεσιματα που εχει φαει σε πλακακια χωρις θηκη,καυτρες απο οξυγονο στα ναυπηγεια για χρονια και φυσικα το κορυφαιο σκηνικο..Πρωτη βδομαδα αγορας και μου πεφτει οπως ειναι ολοκαινουριο χωρις θηκη σε κουβα σφουγγαριστρας γεματο νερο!!:whistle:
Το βγαζω,φυσικα δεν λειτουργει καν,το στελνω για επισκευη μου λενε δεν φτιαχνεται(iphone μιας βδομαδας ετσι?),το παραταω σπιτι για εναν μηνα αχρησιμοποιητο και φυσικα για πεταμα..Βρισκω τον φορτιστη μπροστα μου και κανω μια δοκιμη να το συνδεσω πριν το σουταρω.Εμφανιζεται το μηλαρακι κανονικα σαν να μην εγινε τιποτα και ολα μια χαρα οπως πριν:d055:.Κανενα προβλημα απο τοτε.

Δεν ξερω μπορει να κανω λαθος, εμενα δεν σβηνει ο συνολικος χρονος κλησεων και restore που του εκανα ο συνολικος χρονος δεν μηδενιστηκε. Εκτος και αν ειναι δεδομενα απο την SIΜ και λεω βλακειες γιατι εβαλα την ιδια sim επι τοπου (αφου την εκοψε πρωτα αυτος που μου το πουλησε).

Το iPhone4 που ειχα, ειχε αρχισει να γινεται αργο. Βρηκα ενα απο ενα φιλο και εδωσα iPhone4 το 32αρι ανταλλαγη με iPhone 5 64αρι και την διαφορα, σκεφτηκα να το αλλαξω τωρα που εχει ακομα αξια γιατι οσο περναει ο καιρος και τωρα που θα βγουνε και τα καινουργια θα χασουν αξια τα παλιοτερα μοντελα. Οι εντυπωσεις μου απο το ι phone 5 ειναι οτι ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα με το 4 απλα ειναι πολυ πιο ελαφρυ, πιο γρηγορο και λιγο πιο μεγαλο. Δεν κολλαει καθολου και ειναι πολυ βελτιωμενο. Αν εισαι εξοικιωμενος χρηστης με iPhone θα σου κανει αισθηση η διαφορα στην ταχυτητα στις εφαρμογες και με ποσο γρηγορα γινονται ολα οπως και το LTE, 4G, παει πολυ γρηγορα. Κατα τα αλλα δεν εχει κατι το διαφορετικο απο το 4 που ειχα. Ειναι παντως πολυ ανθεκτικα και κατω να πεσουν. Δεν ξερω για το νερα, αν και στεγνωνουν μονα τους απο οτι φαινεται χαχα. Ευτυχως που δεν το πεταξες. Το νεο iOS 7 που θα βγει τωρα το υποστηριζει το 3GS; Θα προσθεσουν και φιλτρα για τις φωτογραφιες οπως του instagram.

AlexandrosQV
06-09-2013, 01:32
Γνωρίζει κανεις αν μπορω καπως να διατηρησω τα δεδομένα των παιχνιδιών και μετα τη διαγραφή τους απο το iPhone;

Valkyre
06-09-2013, 11:30
^^Cloud? Νομιζω μπορεις να επιλεξεις τι θες να κρατησεις στο cloud και μεσα σε αυτα ειναι και τα δεδομενα των παιχνιδιων, μπορεις να επιλεξεις ακομα και ξεχωριστα ποια παιχνιδια θες και ποια οχι να ειναι στο icloud.

Leon_DiZ
06-09-2013, 14:46
Γνωρίζει κανεις αν μπορω καπως να διατηρησω τα δεδομένα των παιχνιδιών και μετα τη διαγραφή τους απο το iPhone;

Βασικα νομίζω οτι δεν ειναι standard. Εξαρτάται απο τους developers αν θα σύγχρονιστουν στο cloud. Η Rovio νομίζω οτι δεν το κάνει για παράδειγμα (πρόσφατα δημιούργησαν κατι παρομοιο όμως, το Rovio Account). Εγω θα τσεκαρα κάθε παιχνίδι ξεχωριστά για να δω τι θα χάσω και τι μπορω να σωσω (μέσω google).

gdskate
06-09-2013, 15:53
Νομίζω πως υπάρχει ένας χειροκίνητος τρόπος με χρήση του icloud για backup και τον αγορών σου και μετά με την χρήση του ibuckbot να δεις τι έχει μέσα στο backup και να βγάλεις ότι γουστάρεις και να το μεταφέρεις σε άλλη συσκευή ή να τα κρατήσεις.
Για ψάξε το λίγο.

Dragonpaul
19-09-2013, 23:26
Τωρα το σκέφτηκα αυτο... Δεν είχαμε νεα iPads, ε;;;;;

Leon_DiZ
19-09-2013, 23:27
Τωρα το σκέφτηκα αυτο... Δεν είχαμε νεα iPads, ε;;;;;

Λογικα πανε για keynote τον Οκτωβριο, μαζι με το OS X mavericks και τα καινουργια Mac.

Dragonpaul
20-09-2013, 00:18
Mαλιστα. Για να δούμε...

pankal6
20-09-2013, 04:28
παιδες καλησπερα! εχω κολλησει σε restore mode με ενα Iphone 5 και μου βγαζει σφαλματα 4005 3194 3004..το εχω σε dfu mode αλλα τπτ! δοκιμασα και Tiny umbrella αλλα παλι τπτ...... μηπως μπορει να με βοηθησει κανεις πριν το σπαω?????:b030::b030:

*το itunes ειναι η τελευταια εκδοση

WolfRathmA
20-09-2013, 05:41
To iPhone 5 ειναι ευρωπαικο;

pankal6
20-09-2013, 13:30
ναι ευρωπαικο ειναι. αγγλικο λογικα.αππο ελλαδα το εχω παρει αλλα απ παραλληλη εισαγωγη. και δεν το ειχα κανει jailbreak ποτε....

pankal6
20-09-2013, 19:48
Την λυση την εδωσε το λαπτοπ ενος φιλου με windows 8. μην επιχειρησετε το update απο xp.... εμενα κρασαραν τα παντα... ευτυχως μια μερα μετα ολα οκ....
αποστολη thanks για το ενδιαφερον..!

WolfRathmA
21-09-2013, 01:23
OK. Δεν εκανα και κατι :) παλι καλα βρηκες την ακρη!

Dragonpaul
26-09-2013, 22:21
Στο store το FIFA 14 ειναι free!!!!!!

antoniss
29-09-2013, 14:47
ρε παιδιά κάτι άλλο να ρωτήσω γιατί το έχω αφήσει το άθλημα της apple ,

το τελευταίο ipad που έχει βγει είναι αυτό με retina οθόνη και επεξεργαστή Α6X ? έχει κάποιο άλλο νούμερο ή κωδικό να δω ;
είναι το 4ο που έχει βγει ; (επειδή πουλάνε ακόμα το 2ης γενιάς; το ενδιάμεσο μοντέλο τι απέγινε;)

Dragonpaul
29-09-2013, 14:54
Ναι, αυτο που λες ειναι.
Το ενδιάμεσο μοντέλο, αν θυμάμαι καλα, δε βγαίνει πλεον. Ηταν τότε που εγινε η αναβάθμιση στον μισό χρόνο.

AriStos13
16-10-2013, 11:30
Σκεφτομαι σοβαρα να παρω και εγω ενα ipad!! Αυτο εδω συγκεκριμενα ->www.public.gr/product/tablets/syskeyes-tablet/apple-ipad-retina-wifi-16gb-mayro/prod3410130pp/
Βεβαια στο skroutz το βρισκω 100€ κατω απο αυτη την τιμη!
Αλλα εχω καποιες αποριες!!
Θελω να το παρω για να βλεπω ταινιες/σειρες!!
1)Με τους υποτιτλους τι γινετε; Πρεπει να τους ενσωματωνω στην εκαστοτε ταινια η γινετε οπως και στα windows?
2)απο μπαταρια πως παει;
3)Εχει appstore και αν ναι πως δουλευει; Οπως στο iphone?
4) να παρω μονο με wifi η και cellural?
Επισης οσοι το εχετε εισαστε ικανοποιημενοι; Αξιζει τα λεφτα του;;


Sent from my iPhone ios7 using Tapatalk

Valkyre
16-10-2013, 11:34
1) δεν ξερω, δεν βαζω υποτιτλους :(

2) Εκπληκτικη μπαταρια απλα... δεν υπαρχει

3) Ακριβως οπως στο iphone

4) Εγω πηρα μονο wifi... δεν θελω να κουβαλαω το ipad παντου και αλλωστε σπανια εκει που θα παω δεν θα βρω wifi. Στην περιπτωση λεμε που δεν θα βρω, κανω το κινητο μου σε hotspot και share απο εκει στο ipad.

Oσο για το αν ειμαι ικανοποιημενος το εχω ξαναπει... για ταξιδια, αεροπλανα, τραινα, βαπορια, χεσιμο, νανουρισμα στο κρεβατι πριν πεσεις για υπνο, ειναι ιδανικο πραγματικα. Βλεπεις ταινιες και το ευχαριστιεσαι. Για να το κουβαλαω στην καθημερινοτητα μου ειναι ενα αχρηστο πραγμα... το κινητο μου μια χαρα καλυπτει τις αναγκες μου για ιντερνετ οταν ειμαι σε μια καφετερεια και να ειμαι ειλικρινεις ψιλοκραζω οταν βλεπω καποιον να σκαει καφετερεια με ταμπλετα 10 ιντσων ή να βγαζει φωτο με αυτη τη μπουχεσα την στιγμη που το κινητο του εχει λογικα καλυτερη καμερα.

AriStos13
16-10-2013, 11:37
Εσενα περιμενα να απαντησεις πρωτος Val!!
Στο πιο σημαντικο δεν μου απαντησες!! Χαχαχα
Ο κυριος λογος που σκεφτομαι να το παρω ειναι η ταινιες!!
Και εγω αυτο σκεφτομαι και με βλεπω να κλεινω προς το wifi μοντελο!!

Sent from my iPhone ios7 using Tapatalk

Valkyre
16-10-2013, 11:47
Δυστυχως εχω παψει να χρησιμοποιω υποτιτλους εδω και πολυ καιρο. Παντως για ταινιες ειναι σουπερ. Στο αεροπλανο τωρα που πηγα αφρικη, αγαπησα το ιpad αφου ειδα 5-6 επισοδεια dexter, 2 ταινιες και η μπαταρια ηταν ακομα 35%...

AriStos13
16-10-2013, 11:59
Το εχω ακουσει για την μπαταρια του αλλα δεν το πιστευα να σου πω την αληθεια μου!! Φοβερο συν η μπαταρια του!! Ειμαι 80% ετοιμος να το παρω!!


Sent from my iPhone ios7 using Tapatalk

Leon_DiZ
16-10-2013, 12:00
Σκεφτομαι σοβαρα να παρω και εγω ενα ipad!! Αυτο εδω συγκεκριμενα ->www.public.gr/product/tablets/syskeyes-tablet/apple-ipad-retina-wifi-16gb-mayro/prod3410130pp/ (http://www.public.gr/product/tablets/syskeyes-tablet/apple-ipad-retina-wifi-16gb-mayro/prod3410130pp/)
Βεβαια στο skroutz το βρισκω 100€ κατω απο αυτη την τιμη!
Αλλα εχω καποιες αποριες!!
Θελω να το παρω για να βλεπω ταινιες/σειρες!!
1)Με τους υποτιτλους τι γινετε; Πρεπει να τους ενσωματωνω στην εκαστοτε ταινια η γινετε οπως και στα windows?
2)απο μπαταρια πως παει;
3)Εχει appstore και αν ναι πως δουλευει; Οπως στο iphone?
4) να παρω μονο με wifi η και cellural?
Επισης οσοι το εχετε εισαστε ικανοποιημενοι; Αξιζει τα λεφτα του;;


Sent from my iPhone ios7 using Tapatalk

Καταρχας, μην τολμησεις να παρεις τωρα iPad. Για κανενα λογο ομως. Στις 22 του μηνα θα ανακοινωθει το επομενο που θα ειναι πολυ πιο γρηγορο, πιο λεπτο, με νεο εξωτερικο περιβλημα κτλ κτλ. Στην ιδια τιμη.

1) Αναλογα. Μπορεις να φτιαξεις εκ νεου το αρχειο που θες και να βαλεις οσες γλωσσες ή υποτιτλους με διαφορα προγραμματα και να το περασεις μεσω iTunes. Ενας αλλος τροπος ειναι να παιξεις τα αρχεια με εφαρμογες οπως το VLC. Το θεμα ειναι οτι οι εφαρμογες αυτες δεν ειναι πολυ καλες (νομιζω δεν επιτρεπεται το hardware decoding απο την ιδια την Apple οποτε ολες αυτες τρεχουν με software encoding - ταλαιπωρια της μπαταριας και πολυ πιο αργο) οποτε πρεπει να το δοκιμασεις για να δεις πως παιζει. Στα παλιοτερα μοντελα κολλανε πχ τα περισσοτερα αρχεια 720p (ασχετα αν μεσω iTunes 720p τρεχουν νερο) στο δικο μου δεν τρεχουν. Τα καινουργια λογικα θα ειναι καλυτερα απο το δικο μου (iPad 2) λογω των καλυτερων επεξεργαστων/ram κτλ.

2) Σκιζει. Μιλαμε για τερας. 9-10 ωρες σε WiFi αν το χρησιμοποιεις συνεχεια. Τα παιχνιδια και οι ταινιες (ειδικα σε ταινιες που παιζουν σε εφαρμογες 3ων) τρωνε πολυ περισσοτερη μπαταρια - ειδικα τα πρωτα.

3) Εχει το ιδιο AppStore με το iPhone. Οπως τα ξερεις απο εκει (αν τα ξερεις). Μερικες εφαρμογες του iPhone μαλιστα περιεχουν ταυτοχρονα και την εκδοση για iPad οποτε αν εχεις αγορασει μερικες μπορει να μην χρειαστει να δωσεις και αλλα χρηματα για να τις εχεις και για iPad.

4) Αυτο εσυ το ξερεις. Το 4G ειναι πολυ χρησιμο για διακοπες, αν εισαι εξω και δεν βρισκεις WiFi κτλ αλλα μονο εσυ ξερεις/μπορεις να φανταστεις ποσο θα το χρησιμοποιεις. Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι απαξ και το βγαλεις εξω απο το σπιτι σου, θες 4G.

Ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος. Εχουν περασει 2,5 χρονια και ενω το iPad μου θεωρειται πλεον μαπα απο αποψη επιδοσεων τρεχει παρα πολυ καλα τα παντα και το εχω καταευχαριστηθει.

Nek_Food
16-10-2013, 12:05
Ξέχνα το 16άρι. Το λιγότερο που θα πρότεινα είναι 32 που έχω και πάλι αγχώνομια πολλές φορές και είμαι γράψε σβήσε, χωρίς ταινίες, μουσική, κλπ μόνο προγράμματα και ουσιαστικά τα παιχνίδια. Σκέψου ότι πλέον το γίγα το έχουν καβάτζα τα πολύ καλά παιχνίδια και κάποια χτυπάνε άνω του 1,5γίγα (Real Racing/Asphalt/κλπ). Έχε υπόψη σου ότι τα 16 δεν είναι 16 (νομίζω 13~14) τα 32 είναι 28 και πάει λέγοντας.

Valkyre
16-10-2013, 12:59
H εκπληκτικη μπαταρια ειναι ο λογος που αποφασισα τελικα να κρατησω το ipad... εγω νομιζα οτι οι μπαταριες τους ηταν μουφες. Ομως οπως ειπα στο τελευταιο ταξιδι που ειχα πολυωρες πτησεις, το ipad με εσωσε. Δεν το πιστευα οτι αντεξε να παιξει ολα αυτα και ειχε και 35% περιπου ακομα... απλα ουαο.

Το δικο μου μοντελο να σημειωσω ειναι το 4ης γενιας, 32gb (το 16 πραγματικα ειναι αχρηστο οπως ειπε και ο Νεκταριος) wifi only.

Απο την στιγμη που δεν βγαινω απο το σπιτι μου εξω χωρις το κινητο, θεωρω οτι το cellular ipad δεν αξιζει... κανω tether το κινητο και εχω κανονικα συνδεση στο ipad χωρις κανενα προβλημα. Οκ εχω μια ταδε περισσοτερη καταναλωση μπαταριας και στα δυο. Νο big deal though. Δεν αξιζει για εμενα το χρηματικο αντιτιμο. :)

AriStos13
16-10-2013, 13:22
Καταρχας, μην τολμησεις να παρεις τωρα iPad. Για κανενα λογο ομως. Στις 22 του μηνα θα ανακοινωθει το επομενο που θα ειναι πολυ πιο γρηγορο, πιο λεπτο, με νεο εξωτερικο περιβλημα κτλ κτλ. Στην ιδια τιμη.
Ποτε αναμενετε να κυκλοφορησει ομως;


1) Αναλογα. Μπορεις να φτιαξεις εκ νεου το αρχειο που θες και να βαλεις οσες γλωσσες ή υποτιτλους με διαφορα προγραμματα και να το περασεις μεσω iTunes. Ενας αλλος τροπος ειναι να παιξεις τα αρχεια με εφαρμογες οπως το VLC. Το θεμα ειναι οτι οι εφαρμογες αυτες δεν ειναι πολυ καλες (νομιζω δεν επιτρεπεται το hardware decoding απο την ιδια την Apple οποτε ολες αυτες τρεχουν με software encoding - ταλαιπωρια της μπαταριας και πολυ πιο αργο) οποτε πρεπει να το δοκιμασεις για να δεις πως παιζει. Στα παλιοτερα μοντελα κολλανε πχ τα περισσοτερα αρχεια 720p (ασχετα αν μεσω iTunes 720p τρεχουν νερο) στο δικο μου δεν τρεχουν. Τα καινουργια λογικα θα ειναι καλυτερα απο το δικο μου (iPad 2) λογω των καλυτερων επεξεργαστων/ram κτλ.
Θελει λιγη διαδικασια αλλα δεν μου φαινετε δυσκολο!! Ποια προγραματακια ειναι αυτα;


2) Σκιζει. Μιλαμε για τερας. 9-10 ωρες σε WiFi αν το χρησιμοποιεις συνεχεια. Τα παιχνιδια και οι ταινιες (ειδικα σε ταινιες που παιζουν σε εφαρμογες 3ων) τρωνε πολυ περισσοτερη μπαταρια - ειδικα τα πρωτα.
Το ειχα ακουσει και μου το επιβεβαιωσε και ο Val.


3) Εχει το ιδιο AppStore με το iPhone. Οπως τα ξερεις απο εκει (αν τα ξερεις). Μερικες εφαρμογες του iPhone μαλιστα περιεχουν ταυτοχρονα και την εκδοση για iPad οποτε αν εχεις αγορασει μερικες μπορει να μην χρειαστει να δωσεις και αλλα χρηματα για να τις εχεις και για iPad.
Γνωριζω αρκετα εχοντας iphone αρα δεν υπαρχει προβλημα και εκει! Αμα παρω το wifi μονο πως το ενεργοποιω το app store?


4) Αυτο εσυ το ξερεις. Το 4G ειναι πολυ χρησιμο για διακοπες, αν εισαι εξω και δεν βρισκεις WiFi κτλ αλλα μονο εσυ ξερεις/μπορεις να φανταστεις ποσο θα το χρησιμοποιεις. Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι απαξ και το βγαλεις εξω απο το σπιτι σου, θες 4G.
Θα το βγαζω αλλα θα εχω και το iphone αμα θελω ιντερνετ και δεν βρισκω wifi. Αρα με βλεπω για wifi μονο!

@Nek_food
Αυτο με τα gb το γνωριζω και με εβαλες σε σκεψη μπιρω να πω!! Βεβαια ειναι αρκετα χρηματα παραπανω αλλα απο την αλλη μια φορα το παιρνεις!!



Sent from my iPhone ios7 using Tapatalk

Nek_Food
16-10-2013, 13:36
Εφόσον ήσουν έτοιμος να πάρεις 3G/4G/LTE μοντέλο, αν δεν σε καίει τόσο τα λεφτά που θα έδινες εκεί τα μεταφέρεις στην επιπλέον μνήμη. Επειδή το iPad δεν δέχεται εξωτερικές μνήμες όπως οι android ταμπλέτες, πρέπει να το σκεφτείς και να πάρεις την μέγιστη δυνατή εξαρχής γιατί μετά την παντρεύεσαι και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα από το να την πουλήσεις για νέα με μεγαλύτερη μνήμη, όπου η χρηματική απώλεια θα είναι νομίζω μεγαλύτερη. Αν δε σε ενδιαφέρουν οι ταινίες, η επιπλέον μνήμη είναι μονόδρομος.

Leon_DiZ
16-10-2013, 13:39
Ποτε αναμενετε να κυκλοφορησει ομως;

Το προηγουμενο (αυτο που κοιτας) ηρθε στην Ελλαδα 26 μερες μετα απο την Αμερικη (http://www.isquare.gr/%CF%84%CE%BF-ipad-mini-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-ipad-%CE%BC%CE%B5-%CE%BF%CE%B8%CF%8C%CE%BD%CE%B7-retina-%CE%AD%CF%81%CF%87%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1).


Θελει λιγη διαδικασια αλλα δεν μου φαινετε δυσκολο!! Ποια προγραματακια ειναι αυτα;

Κοιτα, εγω εχω δοκιμασει μερικα τα οποια εχω βρει free αλλα κανενα δεν με εχει κερδισει. Τα περισσοτερα τα πληρωνεις οποτε και δεν τα εχω δοκιμασει (δεν λεει να πληρωνεις 2,5-5€ και να σου βγαινει μαπα). Σχετικα προσφατα κυκλοφορησε το VLC για το iOS που ειναι αρκετα γνωστο.


Γνωριζω αρκετα εχοντας iphone αρα δεν υπαρχει προβλημα και εκει! Αμα παρω το wifi μονο πως το ενεργοποιω το app store?

Τι εννοεις; Ανοιγεις, την εφαρμογη, βαζεις τα πιστοποιητικα σου (αν δεν τα εχεις βαλει ηδη) και κατεβαζεις κανονικα.

Valkyre
16-10-2013, 13:45
Εφόσον ήσουν έτοιμος να πάρεις 3G/4G/LTE μοντέλο, αν δεν σε καίει τόσο τα λεφτά που θα έδινες εκεί τα μεταφέρεις στην επιπλέον μνήμη. Επειδή το iPad δεν δέχεται εξωτερικές μνήμες όπως οι android ταμπλέτες, πρέπει να το σκεφτείς και να πάρεις την μέγιστη δυνατή εξαρχής γιατί μετά την παντρεύεσαι και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα από το να την πουλήσεις για νέα με μεγαλύτερη μνήμη, όπου η χρηματική απώλεια θα είναι νομίζω μεγαλύτερη. Αν δε σε ενδιαφέρουν οι ταινίες, η επιπλέον μνήμη είναι μονόδρομος.

αυτη ακριβως τη συλλογιστικη εκανα κι εγω... συν οτι φυσικα το επερνα απο μαυρη αγορα στο Χονγκ Κονγκ και οι μοναδικες επιλογες που ειχα ηταν 16gb wifi, 16gb cellular και 32gb wifi... τοσα ειχε προλαβει να "αρπαξει" απο τις αποθηκες μαλλον λολολολ

AriStos13
16-10-2013, 14:40
@Nek_food
Με βλεπω να καταληγω σε 32αρι. Για παραπανω δεν με βλεπω να αντεχει η τσεπη μου!! Μια χαρα ειναι ομως πιστευω!!
@Lnds
Α καταλαβα πως γινετε νε το app store!! Τωρα με τις ταινιες θελει ψαξιμο αλλα θα βρω ακρη σιγουρα!!


Sent from my iPhone ios7 using Tapatalk

Nek_Food
16-10-2013, 14:50
Έχεις app store στο iPhone σου; E, ακριβώς το ίδιο σου λέει ο Lnds. Δεν έχω iPhone, αλλά υποθέτω ότι δεν είναι και τίποτα περίπλοκο για να σπας το κεφάλι σου με αυτό.

Για βίντεο ταινίες, τσίμπα το VLC και πέτα την ταινία που θέλεις μέσα, δεν θα χρειαστείς τίποτε άλλο. Εγώ επίσης έχω κατεβάσει το AcePlayer από παλιά και ήταν μία από τα ίδια και με τους υπότιτλους κυριλέ. Θα το δεις στην πορεία και αυτό.

Σωστή απόφαση νομίζω τα 32GB. Σίγουρα δεν θα έχεις το ίδιο άγχος με τα 16GB αν και πάλι κατά καιρούς θα θέλει να ρίχνεις ένα μικρό ξεκαθάρισμα, αν και αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό.

Valkyre
16-10-2013, 14:52
^^ Tαινιες για το ipad εγω κατεβαζω απο τον YIFI (που ουτως ή αλλως κατεβαζω γενικα απο αυτον).

Ακριβως οτι λοιπον κατεβαζω απο αυτον ειναι σε mp4 ηδη, που βολευει γιατι παιζει σε ολα... PS3, PC, iphone, ipad χωρις να χρειαστει να κανω το παραμικρο. Το μονο βεβαια οτι εγω δεν βαζω υποτιτλους οποτε δεν ξερω οταν παει καποιος να βαλει υποτιτλους αν ειναι υποχρεωμενος να αλλαξει την καταληξη .mp4 αλλα δεν νομιζω να ισχυει.

Επισης του YIFI ειναι τοσο μικρα τα αρχεια που πραγματικα δεν χρειαζεται καν να μπω στην διαδικασια να τα συμπιεσω ή κατι τετοιο. Απλα αντι να τα παιζω στο PS3 οπως κανω οταν ειμαι σπιτι μου, το ιδιο αρχειο αυτουσιο το παιρναω ipad και καθαρισα.

widebit
16-10-2013, 17:00
Με τους υποτιτλους τι γινετε; Πρεπει να τους ενσωματωνω στην εκαστοτε ταινια η γινετε οπως και στα windows?

Βαζεις το AV Player HD (2.69€) και τελειωνεις. Τα παιζει ΟΛΑ, ΧΩΡΙΣ να κολλαει και θεωρειται το καλυτερο προγραμμα. Με υποτιτλους οπως και στα windows. Στο ιδιο folder τα srt και εισαι ετοιμος.

AriStos13
17-10-2013, 12:02
@Nek_food δεν σπαω το κεφαλι μου απλα το ειχα απορια και ειπα να ρωτησω!! Το 32αρι θα παρω τελικα!! Περιμενω την ανακοινωση της 22 του μηνα και μετα αποφασιζω!!
@Valkyre απο που τα κατεβαζεις;; Δωσε link!!
@widebit με εφτιαξες!! Αυτο ακριβως ηθελα!! Το πρωτο πραγμα που θα αγορασω απο το app store!!



Sent from my iPhone ios7 using Tapatalk

Valkyre
17-10-2013, 13:04
Aπο το πιρατεβαυ ;)

kostasb13
22-10-2013, 23:39
Ανακοινωθηκαν τα νεα iPad. To iPad 5 πλεον λεγεται iPad Air, πιο λεπτο και πιο μικρο σε διαστασεις με λιγοτερα bezel στα προτυπα του mini, πιο ελαφρυ και με τον Α7 του 5s.
Φοβερη αναβαθμιση εγινε στο mini, στην ουσια μιλαμε για το Air με μικροτερη οθονη, retina στην ιδια αναλυση και ο A7!
Πολυ καλες κινησεις απο την apple και οι δυο, απ΄οτι ειδα Ελλαδα ερχονται την 1η Νοεμβριου.

http://www.wired.com/gadgetlab/2013/10/apple-5th-gen-ipad/

http://www.wired.com/gadgetlab/2013/10/apple-oct-2013-ipad-mini-retina/

Leon_DiZ
22-10-2013, 23:43
Η Apple εκοψε κωλους στην παρουσιαση περα απο 1-2 αρνητικα

- iPad 2 (2,5 χρονων τεχνολογια) στα $400. Αστειο πραγματικα
- Για μια ακομη φορα αποδεικνυεται το οτι δεν πρεπει να παιρνεις μηχανηματα πρωτης γενιας. Οπως λεει και ο Κωστας το iPad mini Retina ειναι ενα Air σε μικροτερη μορη (και καλυτερη οθονη αναλογικα).

2 πραγματα δεν εχει αναβαθμισει η Apple και θελω να παρω το ενα απο τα 2. Γκαντεμια...

AriStos13
23-10-2013, 09:17
Παιδια εσεις που γνωριζετε τι ειδατε χθες;; Διαβασα ορι 1/11 θα ρθουν ελλαδα! Ισχυει; Επισης ξερουμε τιμη για το ipad?γιατι τα 499$ βγαινουν 362,26€ το οποια μου φαινονται πολυ λιγα!!
Ipad η laptop με τα ιδια λεφτα;
Edit: ακουσα στον σπορ-φμ οτι ξεκιναει απο 529€!! Μακαρι να ειναι αληθεια!!


Sent from my iPhone ios7 using Tapatalk

Nek_Food
23-10-2013, 09:43
Αυτές είναι οι τιμές παγιωμένες χρόνια τώρα. Το νέο μοντέλο τσιμπάει τις τρέχουσες τιμές και το προηγούμενο ή κατεβαίνει 100€ κάτω ή το βγάζουν εντελώς από την αγορά. Λογικά τόσο (529€) θα κάνει το 16GB/WiFi only.

AriStos13
23-10-2013, 09:47
Πολυ καλη τιμη ειναι πιστευω!! Το περιμενα στα 600 πανω κατω!!


Sent from my iPhone ios7 using Tapatalk

Valkyre
23-10-2013, 11:47
το ipad air ειναι κουκλι πραγματικα...

Δεν μπορουσα να παω Χονγκ Κονγκ φετος?? λολολ :D

kostasb13
23-10-2013, 12:56
Ναι, πραγματικά είναι πολύ όμορφο. Και βελτιωμένο σε τομείς που υπήρχε θέμα στα δύο προηγούμενα, βάρος, και μεγεθος δηλ. Έχω αρχίσει να ψήνομαι αν και 600+ ευρώ είναι πολλά για αυτή την εποχή(προηγείται το ps4), από την άλλη βέβαια η κατάσταση με το ios7 και το iPad 3 μου σχεδόν δεν αντέχεται

Nek_Food
23-10-2013, 13:18
Χάλια το iOS7 στο iPad3? Να το ξέρω δηλαδή γιατί εγώ έχω iPad2 και έχω μείνει προσκολλημένος στην 5.0.1 η οποία δουλεύει περίφημα, μην κάνω καμιά βλακεία και το αναβαθμίσω.

kostasb13
23-10-2013, 14:41
Αρκετο lag και κολληματα. Τα οποια μπορει να ειναι 1-2 δευτερολεπτων, μπορει να κρατανε περισσοτερο και να παγωνει η συσκευη μεχρι να επανελθει μετα απο αρκετα δευτερολεπτα ή μπορει και να με αναγκασουν να κανω hard reset... Γενικα δεν εχω την smooth εμπειρια που ειχα μαθει ολο αυτον τον καιρο με το ios και το iPad μου, το εχω ξαναγραψει σε παλιοτερο ποστ, μερικες φορες μου δινεται η εντυπωση οτι εχω βαλει μια δοκιμαστικη εκδοση.
Για το iPad2 νομιζω οτι εχουν αφαιρεθει καποια πραγματα για να κανουν το ios7 πιο ελαφρυ, περαν και της χαμηλοτερης αναλυςης του ui, δεν ξερω, οποιος εχει iPad2 μπορει να μας πει.

Valkyre
23-10-2013, 15:13
Στο 4 ευτυχως ειναι αρκετα smooth, αλλιως θα το ειχα στειλει...

Παντως το γμημενο το air ειναι απλα πανεμορφο. Αριστο ελπιζω να μην πηρες το 4αρι φιλε και να εκανες υπομονη!

AriStos13
23-10-2013, 19:11
Δεν εχω παρει κατι ακομα!! Περιμενα να δω πρωτα!!
Βεβαια ειμαι σε διλημμα'!! Ipad vs laptop!!
Θα περιμενω πρωτα να ρθει ελλαδα το ipad να το δω και απο κοντα και βλεπω μετα!!


Sent from my iPhone ios7 using Tapatalk

Leon_DiZ
23-10-2013, 20:13
Χάλια το iOS7 στο iPad3? Να το ξέρω δηλαδή γιατί εγώ έχω iPad2 και έχω μείνει προσκολλημένος στην 5.0.1 η οποία δουλεύει περίφημα, μην κάνω καμιά βλακεία και το αναβαθμίσω.


Αρκετο lag και κολληματα. Τα οποια μπορει να ειναι 1-2 δευτερολεπτων, μπορει να κρατανε περισσοτερο και να παγωνει η συσκευη μεχρι να επανελθει μετα απο αρκετα δευτερολεπτα ή μπορει και να με αναγκασουν να κανω hard reset... Γενικα δεν εχω την smooth εμπειρια που ειχα μαθει ολο αυτον τον καιρο με το ios και το iPad μου, το εχω ξαναγραψει σε παλιοτερο ποστ, μερικες φορες μου δινεται η εντυπωση οτι εχω βαλει μια δοκιμαστικη εκδοση.
Για το iPad2 νομιζω οτι εχουν αφαιρεθει καποια πραγματα για να κανουν το ios7 πιο ελαφρυ, περαν και της χαμηλοτερης αναλυςης του ui, δεν ξερω, οποιος εχει iPad2 μπορει να μας πει.


Το iPad 3 σε επιδοσεις αν δεν κανω λαθος ειναι λιγο πιο κατω απο το 2 και αυτο επειδη την εξτρα ισχυ την τρωει η οθονη retina. Τωρα στο iPad 2 εχουν οντως μειωσει κατα πολυ το translucency κτλ. Αν δεν εχουν κανει το ιδιο και στο 3 φανταζομαι οτι γι αυτο κολλαει.

Το δικο μου παντως μια χαρα παει. Σιγουρα δεν τρεχει νερο το UI οπως καποτε αλλα σε μερικα πραγματα βελτιωθηκε κιολας με το iOS 7 (Safari πχ). Στην τελικη το θεωρω εξαιρετικη πολυτελεια αυτη τη στιγμη να παρω καινουργιο iPad απο την στιγμη που το δικο μου ειναι ακομα πολυ δυνατο σαν μηχανημα - και ας μου τρεχουν τα σαλια για το Air.

Ετσι για το γαμωτο. iOS GeekBench scores (http://browser.primatelabs.com/ios-benchmarks)

AriStos13
23-10-2013, 20:23
Ανακοινωθηκαν και οι τιμες για το ipad air :
Wifi:

16GB - 509
32GB - 609
64GB - 699
128GB - 789

Cellular:

16GB - 639
32GB - 729
64GB - 819
128GB - 909.01



Sent from my iPhone ios7 using Tapatalk

Nek_Food
23-10-2013, 20:42
909.01! :D

AriStos13
23-10-2013, 20:44
Χαχαχαχα και γω γελασα μολις το ειδα!!


Sent from my iPhone ios7 using Tapatalk

Nek_Food
23-10-2013, 21:09
Κοιτα μεχρι τα 900€ να τα δώσεις, αντε άμα είναι και τα 9€ ακόμη, αλλά αυτο το 1 λεπτό ήταν που ξεχείλισε το ποτήρι. Δεν το αγοράζω :P

DJTaurus
28-10-2013, 11:27
Τόση συμπυκνωμένη μ@λ@κυνση έχω καιρό να δω. Oτι πρέπει το Vine για μερικά λεπτά πριν ξεκινήσεις την μέρα σου. :P
https://itunes.apple.com/us/app/vine/id592447445

Πανέμορφος σχεδιασμός του Tweetbot 3 και υπόδειγμα εμπειρίας σε περιβάλλον iOS 7.... δεν είναι τυχαίο που σάρωσε με το καλημέρα (ανάμεσα στις paid εφαρμογές) στις περισσότερες χώρες.
http://tapbots.com/software/tweetbot/

Stefanos
28-10-2013, 15:38
Καλημερα παιδια, μια ερωτησουλα με το ΙPhone 5, ανοιγω τα δεδομενα (4G) και παλι μου δειχνει 3G, πως γινεται αυτο? η εταιρεια μου υποστηριζει κανονικα 4G τους εστειλα σημερα μηνυμα.

Dragonpaul
28-10-2013, 15:43
Πρεπει να εχεις ενεργοποιήσει το 4G ΚΑΙ μεσω της εταιρείας. Δεν αρκεί, δηλαδη, να το ενεργοποιήσεις μονο μεσω της συσκευής. Κάποιες εταιρείες, μάλιστα, δεν το ενεργοποιούν εάν δεν εχεις συγκεκριμένα GB που μπορείς να καταναλωσεις στο προγραμμα σου. Πχ, εάν εχεις μόλις 350 mb, δε μπορείς να εχεις 4G για ευνόητους, κιόλας, λογους.

Stefanos
28-10-2013, 16:12
Αυτο εχω, το 195 (https://www.comviq.se/kontantkort/fastpris) :'P

Dragonpaul
28-10-2013, 18:01
Τι ειναι αυτο;;;;;

Stefanos
28-10-2013, 19:13
Το προγραμμα μου xD

Dragonpaul
28-10-2013, 19:15
Nαι... Δε μπορω να καταλαβω κατι απο εκει. Προφανως θα πρεπει να επικοινωνησεις με τον παροχο σου.

Stefanos
28-10-2013, 19:21
Εγινε Παυλο, σε ευχαριστω, θα περασω αυριο απο 'κει μια βολτα να δω τι θα μου πουν.
^^

Dragonpaul
08-02-2014, 14:07
Σε περιπτωση που θελετε να εκνευριστειτε ΠΟΛΥ (ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ), να παιξετε το Flappy Bird. Και με γεμιζετε με -rep μετα...

DarkUSS
26-02-2014, 19:11
Παιδιά υπάρχει κανείς εδώ που να έχει εμπειρία με αντικατάσταση μπαταρίας iPhone; Υπάρχει κανένα αξιόπιστο site που να στέλνει μπαταρίες (που να μην ανατινάσσονται :P) στην χώρα μας;

AriStos13
26-02-2014, 19:23
Δες απο ifixit (http://www.ifixit.com/Store).. ειναι αρκετα ευκολο αλλα θελει ειδικα κατσαβιδακια..!
oti allo thes rwta me!

DarkUSS
27-02-2014, 03:51
Ναι, κοίταξα σε αυτό. Η τιμή είναι λίγο ανεβασμένη σε σχέση με το Amazon για παράδειγμα αλλά αν πουλάνε καλύτερης ποιότητας μπαταρία το δέχομαι. Βασικά δεν ανησυχώ τόσο για την διαδικασία αντικατάστασης (το έχω πιστεύω) όσο για το αν οι μπαταρίες αυτές είναι καλές επειδή δεν προέρχονται από την Apple.

AriStos13
27-02-2014, 04:02
αν κοιταξεις στο iphonehellas.gr πολλα παιδια εχουν παρει απο κει και δεν εχουν κανενα προβλημα απολυτως..

mihalis13
10-03-2014, 21:06
Για τους iPhoneακηδες του φόρουμ:
Η έκδοση 7.1 του iOS ειναι πλεον διαθέσιμη.

AriStos13
10-03-2014, 21:54
και οι πρωτες εντυπωσεις μιλανε για μεγαλη διαφορα σε ταχυτητα και animations.. για να δουμε..
επισης εχει και πολλες ομορφες αλλαγες στην εμφανιση!

chronohill
02-04-2014, 13:00
Εφαγα την γηηηηηηηηηη να σαναζηταω!αφιερωμενο στο thread...
Λοιπον εχω να σας πω κατι πολυ σοβαρο.οποιαδηποτε ειρωνικα σχολια θα τιμωρηθουν με +rep(ναι καλα διαβασατε!)...

Μηπως παιζει κανενας το Tapped Out: The Simpsons???εχω φαει λιγο κολλημα και εαν εχω φιλους που παιζουν κιαυτοι ανεβαζω πιο γρηγορα Levels...
Αυτα, μπορειτε να με δουλεψετε οσο θελετε τωρα το παραδεχομαι...!
(Στο παιχνιδι ο Homer Παιζει με το ipad του στο εργοστασιο και γινεται πυρηνικη εκρηξη και επιβιωνει μονο αυτος!και πρεπει να ξαναχτισεις σιγα σιγα το Springfield απο την αρχη και ξεφυτρωνουν σιγα σιγα και ολοι οι χαρακτηρες απο την σειρα...).Δεν ειναι τοσο hardcore οσο το Dark Souls 2 που παιζω "παραλληλα" αλλα ειναι διασκεδαστικο!lol

Viper
04-06-2014, 13:33
Apple Design Awards (https://developer.apple.com/design/awards/)


The developers of these exceptional apps combined design and technology in creative, compelling, and powerful ways. Learn more about the winning 
apps of 2014 and the developers behind them.

DJTaurus
04-06-2014, 17:53
https://www.youtube.com/watch?v=0kdgRw7aNSE

Leon_DiZ
04-06-2014, 18:16
https://www.youtube.com/watch?v=0kdgRw7aNSE

Holy shit!

Δεν είχα δει ότι έβαλαν ελληνικά!

DJTaurus
04-06-2014, 18:28
Holy shit!

Δεν είχα δει ότι έβαλαν ελληνικά!

To αυτό στο Yosemite και δουλεύει αλάνθαστα!..... φίλος μου το δοκίμασε για να γράψει κείμενο στο Pages. Υπάρχει παντού όπου έχουμε εισαγωγή κειμένου. Βασικά υπάρχει ήδη στο Mavericks αλλά στα Αγγλικά.

Leon_DiZ
04-06-2014, 18:40
To αυτό στο Yosemite και δουλεύει αλάνθαστα!..... φίλος μου το δοκίμασε για να γράψει κείμενο στο Pages. Υπάρχει παντού όπου έχουμε εισαγωγή κειμένου. Βασικά υπάρχει ήδη στο Mavericks αλλά στα Αγγλικά.

Βασικά είδα ότι βάλανε πολλές κοινούργιες γλώσσες αλλά λέω "σιγά μην βάλουν ελληνικά". Με το καλό και Siri, τι να πω :P

Valkyre
04-06-2014, 19:05
Πολυ πολυ θετικο που θα εχει ελληνικα μεσα. Βασικα το Continuity με εχει τρελανει ηδη... αυτο το πραγμα να ειναι σαν να εχεις τα παντα διαθεσιμα ανεξαρτητως του ποια συσκευη κρατας στο χερι σου ειναι απλα επικο. Ειναι βασικα groundbreaking. Ok ηδη ειχαμε τετοια perks με το οικοσυστημα της apple, ομως τωρα με τα OSX Yosemite και IOS8 μιλαμε για αλλο επιπεδο...

Το μονο που με ανησυχει ειναι που διαβαζω οτι το Yosemite δειχνει να ειναι memory hog σε σχεση με τα εκπληκτικα mavericks. Οκ ειναι ΒΕΤΑ ακομα, ομως και παλι ειναι ανησυχητικο οτι απαιτει 1 με 1.5 gb ram παραπανω απο οτι τα mavericks.

Leon_DiZ
04-06-2014, 19:06
Πολυ πολυ θετικο που θα εχει ελληνικα μεσα. Βασικα το Continuity με εχει τρελανει ηδη... αυτο το πραγμα να ειναι σαν να εχεις τα παντα διαθεσιμα ανεξαρτητως του ποια συσκευη κρατας στο χερι σου ειναι απλα επικο. Ειναι βασικα groundbreaking. Ok ηδη ειχαμε τετοια perks με το οικοσυστημα της apple, ομως τωρα με τα OSX Yosemite και IOS8 μιλαμε για αλλο επιπεδο...

Το μονο που με ανησυχει ειναι που διαβαζω οτι το Yosemite δειχνει να ειναι memory hog σε σχεση με τα εκπληκτικα mavericks. Οκ ειναι ΒΕΤΑ ακομα, ομως και παλι ειναι ανησυχητικο οτι απαιτει 1 με 1.5 gb ram παραπανω απο οτι τα mavericks.

Το περίμενα να πω την αλήθεια με όλη τη διαφάνεια στα παράθυρα κτλ. Ελπίζω να βελτιωθεί.

DJTaurus
06-07-2014, 23:00
Όσοι έχετε iPad με retina αγοράζετε την εφαρμογή airpano travel book με κλειστά ματιά. Well worth every penny.
http://travelbook.airpano.com/

http://img.tapatalk.com/d/14/07/07/my3enu4a.jpg


Sent from my iPad using Tapatalk

Nerven
02-09-2014, 14:06
To επίσημο iphone 6!


https://www.youtube.com/watch?v=657UeODW178

Πηγή: http://www.digitallife.gr/iphone-6-best-video-leaks-67666

Leon_DiZ
02-09-2014, 18:47
Μια βδομάδα btw.. :a049:

Nerven
02-09-2014, 20:04
Άντε can't wait!!!! έφυγε (πουλήθηκε) το GS4 για το 6ρι!

Dragonpaul
02-09-2014, 20:58
Παιδια, κι εγώ θα πάρω το 6, αλλα λεω να περιμένω για το μεγαλύτερο. Ποια ειναι και η δική σας γνώμη;

- - - Updated - - -

Παιδια, κι εγώ θα πάρω το 6, αλλα λεω να περιμένω για το μεγαλύτερο. Ποια ειναι και η δική σας γνώμη;

AlexandrosQV
02-09-2014, 21:27
Εγω αλλάζω κάθε S! Η αποψη μου ειναι πως αν θες απλα να κανεις την δουλειά σου και να μην εχεις μια γκουμούτσα παντα μαζι σου πας για το μικρό. Αν βλέπεις πολλα βιντεο, παίζεις παιχνίδια, διαβαζεις βιβλία, πας για το μεγαλο.

Dragonpaul
02-09-2014, 21:38
Η λογική αυτο λέει, but still... Φοβάμαι μηπως υπάρξουν και άλλες αλλαγές, πιο σημαντικές.

- - - Updated - - -

Η λογική αυτο λέει, but still... Φοβάμαι μηπως υπάρξουν και άλλες αλλαγές, πιο σημαντικές.

- - - Updated - - -

Θα εξαρτηθεί και απο την τιμη βεβαια.
Παντως, δε βλέπω ταινιες απο κινητο ποτε, αλλα το χρησιμοποιώ για φωτογραφίες και χρησιμοποιώ προγράμματα που σχετίζονται με αυτές.

- - - Updated - - -

Θα εξαρτηθεί και απο την τιμη βεβαια.
Παντως, δε βλέπω ταινιες απο κινητο ποτε, αλλα το χρησιμοποιώ για φωτογραφίες και χρησιμοποιώ προγράμματα που σχετίζονται με αυτές.

mihalis13
02-09-2014, 22:17
Εγω μιας και εχω το 5s δεν καίγομαι για το 6 και γενικα θελω να αλλάζω καθε s μοντέλο.
Τωρα για το μεγάλο.
Εμενα προσωπικα δεν νομιζω να με βολέψει, βλεπω και τα note που ναι μεν ειναι τοπ στην κατηγορία τους, αλλα πολυ μεγάλα για τα γούστα μου.
Εγω περιμενω πως και πως να περάσω το iOS8.
Αντε, μια βδομάδα έμεινε!!

Υγ.Εννοειται βέβαια πως περιμένω με μεγάλο ενδιαφέρον τα 2 νεα iPhone απλώς δεν θα προβώ σε αγορα τους.

Valkyre
03-09-2014, 11:35
Το "μεγαλο" iphone 6 ειναι απαγορευτικο... το εχω πει πολλες φορες δεν υπαρχει περιπτωση να παρω ... phablet... αυτα τα πραγματα ειναι ολοκληρες γκουμουτσες και με το συμπαθειο το θεωρω και λιγο κιτς να κουβαλαω 5.5 (οσο ειναι) οθονη κινητου. Ελεος, ειναι υπερβολη!

Εδω το 4.7 που εχω στο Samsung μου φαινεται και παλι τεραστιο... Πιστευω 5 ιντσες ειναι το absolute top που μπορω να δεχθω. Απο εκει και πανω, μαλλον εχει πιο πολυ να κανει με το "ποιος την εχει μεγαλυτερη" (την οθονη) παρα χρηστικοτητα, λειτουργικοτητα και ολα τα συναφη. Βεβαια αυτη ειναι καθαρα η προσωπικη μου γνωμη και τιποτα παραπανω.

Απο τα λιγα που ειδα το 4.7 iphone6 αν ειναι αληθινο, ειναι πολυ ομορφο. Το σκεφτομαι. Αλλα περιμενω να ακουσω καμμια τρελη τιμη τυπου 1100 για 32 gb κλπ...

Με ακομη μεγαλυτερο ενδιαφερον βεβαια περιμενω την τιμη του μεγαλου iphone 6, παμε για καμμια 1300αρα για 32 gb λετε? λολ θα πεσει γελιο :)

Leon_DiZ
04-09-2014, 18:46
Το "μεγαλο" iphone 6 ειναι απαγορευτικο... το εχω πει πολλες φορες δεν υπαρχει περιπτωση να παρω ... phablet... αυτα τα πραγματα ειναι ολοκληρες γκουμουτσες και με το συμπαθειο το θεωρω και λιγο κιτς να κουβαλαω 5.5 (οσο ειναι) οθονη κινητου. Ελεος, ειναι υπερβολη!

Εδω το 4.7 που εχω στο Samsung μου φαινεται και παλι τεραστιο... Πιστευω 5 ιντσες ειναι το absolute top που μπορω να δεχθω. Απο εκει και πανω, μαλλον εχει πιο πολυ να κανει με το "ποιος την εχει μεγαλυτερη" (την οθονη) παρα χρηστικοτητα, λειτουργικοτητα και ολα τα συναφη. Βεβαια αυτη ειναι καθαρα η προσωπικη μου γνωμη και τιποτα παραπανω.

Απο τα λιγα που ειδα το 4.7 iphone6 αν ειναι αληθινο, ειναι πολυ ομορφο. Το σκεφτομαι. Αλλα περιμενω να ακουσω καμμια τρελη τιμη τυπου 1100 για 32 gb κλπ...

Με ακομη μεγαλυτερο ενδιαφερον βεβαια περιμενω την τιμη του μεγαλου iphone 6, παμε για καμμια 1300αρα για 32 gb λετε? λολ θα πεσει γελιο :)


Ελπίζω να μην το χ*^% τελείως με το πόσο θα κοστίσουν τα καινούργια! Καιρός είναι να φεύγουν τα 16GB iPhones + iPads και να μειωθεί η αναβάθμιση στη μνήμη. Πρόσφατα έριξε την τιμή της αναβάθμίσης στο iPod touch (2x μνήμη +$50 από +$100 που ήταν πριν) - βέβαια το iPod έχει πιο παλιάς τεχνολογίας μνήμη αλλά και πάλι.

Valkyre
04-09-2014, 18:51
Φυσικα και μακαρι να συνλεθουν λιγο με τις τιμες, αλλα ειλικρινα αμφιβαλλω παρα πολυ οτι το iphone6 32gb 4.7" θα κοστιζει λιγοτερο απο 1,000 ευρω. Βασικα θα εκπλαγω ακομα και ανα ακουσω για 949.99 ευρω τιμη να ειμαι ειλικρινεις. Τοσο σιγουρος ειμαι οτι η τιμη της συσκευης θα ειναι σε φαση 999.99 ευρω και πανω. Ολοι πιστευαμε οτι οι τιμες του iphone5s θα ειναι πιο λογικες, ανταυτου εκτοξευθηκαν περισσοτερο απο τις προηγουμενες χρονιες.

Dragonpaul
04-09-2014, 19:02
Δυστυχως, θα συμφωνήσω. Αυτο που πιστεύω προσωπικα, ειναι οτι το "μικρο" iPhone θα κοστίζει 1000 ευρώ και το "μεγάλο" αργότερα γυρω στα 1100 ή ακομα και 1200. Οι τιμές στα κινητά και ιδιαίτερα στα iPhone είχαν ξεφύγει, αλλα τωρα νομιζω πως θα εκτοξευθούν κυριολεκτικά. Και, κατα κάποιον τροπο, δεν εχει άδικο η Apple, αφου βρίσκει και τα κανει. Οταν εχουν ήδη αρχισει να στήνονται εξω απο καταστηματα και να δημιουργούν ουρές πριν καλα καλα ανακοινωθεί επίσημα η συσκευη... Προσωπικα εχω να αλλάξω iPhone απο το 4 και θα το σκεφτώ πολυ για το αν θα παρω το νέο με τέτοιες τιμες. Ειναι πολυ πιθανο να παω στο νέο Samsung τωρα που, επιτέλους, το σώμα ειναι μεταλλικό, κατι που για εμενα ηταν "αγκάθι" στις συσκευές τις εταιρίας, δηλαδη το πολυ πλαστικό. Αλλα ιδωμεν...

Nerven
04-09-2014, 19:36
Πολύ απελπισμένους σας βρίσκω με της τιμές, πιστεύω σε σκρουτζομαγαζο να το βρίσκεις 700-750€/ Δεν μιλάω για vodafone/germanos/public etc. εκει θα πέσει χιλιάρικο.

Dragonpaul
04-09-2014, 19:44
Προσωπικα, δεν εχω δει κανενα Apple προϊόν φθηνότερο σε σκρουτζομαγαζο. Και το λέω γιατι ενα φεγγάρι το ειχα ψάξει.

- - - Updated - - -

Προσωπικα, δεν εχω δει κανενα Apple προϊόν φθηνότερο σε σκρουτζομαγαζο. Και το λέω γιατι ενα φεγγάρι το ειχα ψάξει.

mihalis13
04-09-2014, 19:56
Εγώ έχω πάρει το 5s απο σκρουτζομάγαζο(την έκδοση των 32gb) και έδωσα 700€ ενώ στις αλυσίδες κάνει 850+ μου έριξαν και το πάγιο σε κινητο+σταθερό(επειδή πήγα να αλλάξω σε καρτοκινητό) απο 85€ και για τα 2 στα 30€.
12x55 μας κάνει 650€(δεν νομίζω να μπορούσα να πάρω τέτοια επιδότηση πλέον.)

DJTaurus
04-09-2014, 20:04
Δυστυχως, θα συμφωνήσω. Αυτο που πιστεύω προσωπικα, ειναι οτι το "μικρο" iPhone θα κοστίζει 1000 ευρώ και το "μεγάλο" αργότερα γυρω στα 1100 ή ακομα και 1200. Οι τιμές στα κινητά και ιδιαίτερα στα iPhone είχαν ξεφύγει, αλλα τωρα νομιζω πως θα εκτοξευθούν κυριολεκτικά. Και, κατα κάποιον τροπο, δεν εχει άδικο η Apple, αφου βρίσκει και τα κανει. Οταν εχουν ήδη αρχισει να στήνονται εξω απο καταστηματα και να δημιουργούν ουρές πριν καλα καλα ανακοινωθεί επίσημα η συσκευη... Προσωπικα εχω να αλλάξω iPhone απο το 4 και θα το σκεφτώ πολυ για το αν θα παρω το νέο με τέτοιες τιμες. Ειναι πολυ πιθανο να παω στο νέο Samsung τωρα που, επιτέλους, το σώμα ειναι μεταλλικό, κατι που για εμενα ηταν "αγκάθι" στις συσκευές τις εταιρίας, δηλαδη το πολυ πλαστικό. Αλλα ιδωμεν...Για την ακρίβεια το περίβλημα είναι μεταλλικό (chamfered edges) ενώ η πλάτη παραμένει πλαστική (unibody για παράδειγμα είναι το htc M8/i5/5S). Το GS5 λανσαρίστηκε στα 759 ευρώ ενώ το Note 4 θα κοστίζει 799 ευρώ. Το 5S είχε τιμή λανσαρίσματος στα 739 ευρώ άρα έστω και οριακά μικρότερη τιμή εκκίνησης. 1000 ευρώ για οποιαδήποτε κινητό μου φαντάζει εκτός πραγματικότητας... τώρα τι γίνεται skroutz και ποιο κινητό κρατάει υψηλότερη τιμή με βάση το brand name και την μεταπώληση είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Οτι και να επιλέξεις σου εύχομαι να το ευχαριστηθείς :)

mihalis13
04-09-2014, 20:51
Πάντως δεν νομίζω να πάει χιλια ρε παιδιά.Θα μιλάμε για 250 ευρώ αύξηση και το 5αρι στην Αμερική δεν ήταν πιο ακριβό σε σχέση με το 4s απλά εδώ πήρε 40€ λόγω φόρου.

Valkyre
04-09-2014, 22:31
Σε σκρουτζομαγαζο οντως το βρισκεις σε καλες τιμες. Κι εγω το δικο μου ετσι το πηρα και γλυτωσα αρκετα λεφτα. Αλλα το θεμα ειναι οτι η επισημη τιμη σιγουρα θα ειναι διαστημικη. Τωρα τι θα μπορεσουμε να κανουμε με Σκρουτζ ειναι αλλο θεμα.

Leon_DiZ
04-09-2014, 23:09
Του skroutz δεν είναι εισαγωγής άρα και γι αυτό είναι πιο φτηνά; Νμζ κάθε χρόνο αυτό γίνεται απλά μπορεί να αργήσουν να φέρουν λόγω ζήτησης.

mihalis13
04-09-2014, 23:54
Του skroutz δεν είναι εισαγωγής άρα και γι αυτό είναι πιο φτηνά; Νμζ κάθε χρόνο αυτό γίνεται απλά μπορεί να αργήσουν να φέρουν λόγω ζήτησης.

Ναι, εμένα για παράδειγμα είναι Αγγλικό αλλά η εγγύηση ισχύει κανονικά.Συνήθως φέρνουν και πιο νωρίς απο την επίσημη κυκλοφορία στην Ελλάδα αλλά τα πουλάνε σε αστρονομικές τιμές(θυμάμαι που το iPhone 5 16gb έπαιζε στα 900€, αυτό βέβαια μέχρι να κυκλοφορήσει επίσημα)

DJTaurus
05-09-2014, 00:04
Του skroutz δεν είναι εισαγωγής άρα και γι αυτό είναι πιο φτηνά; Νμζ κάθε χρόνο αυτό γίνεται απλά μπορεί να αργήσουν να φέρουν λόγω ζήτησης.

Οι πάροχοι πάντα πουλάνε στην επίσημη τιμή. Στο skroutz εισάγουν από καταστήματα του εξωτερικού οι οποίοι έχουν πετύχει καλές τιμές σε πολλά κομμάτια... άλλοι θέλουν να βγάλουν 20 ευρώ το κομμάτι και άλλοι 300. Τώρα που ισχύει και η εγγύηση στην χώρα μας για τα factory unlocked από Αμερική αρκετοί φέρνουν και από εκεί... αυτό φαίνεται κυρίως στα wifi iPad που έχουν πέσει αρκετά σε σχέση με την επίσημη τιμή τους και σε σχέση με το πόσο έχουν πέσει τα iPhone.

Valkyre
05-09-2014, 12:29
ΜΙσο λεπτο, πως ακριβως το 5s βγηκε στην αγορα για 739 ευρω? Συγνωμη αλλα αυτο δεν υπαρχει ή τουλαχιστον εγω δεν το συναντησα στην Ελλαδα καθολου και το εψαχνα πολυ. Οι τιμες ηταν εξωφρενικες ακομα και για το 16GB αφου εφτανες να δωσεις μεχρι και 900 ευρω για την εκδοση αυτη! Αμφιβαλλω ακομα και τωρα εαν μπορεις να αγορασεις απο καταστημα παροχου iphone 5s προς 739 ευρω! Ειμαι τοσο fail εγω και εχασα την μπαλα τοσο πολυ τοτε που το εψαχνα, μου φαινεται πολυ παραξενο να μην πηρα πρεφα τετοιες τιμες!

mihalis13
05-09-2014, 13:35
ΜΙσο λεπτο, πως ακριβως το 5s βγηκε στην αγορα για 739 ευρω? Συγνωμη αλλα αυτο δεν υπαρχει ή τουλαχιστον εγω δεν το συναντησα στην Ελλαδα καθολου και το εψαχνα πολυ. Οι τιμες ηταν εξωφρενικες ακομα και για το 16GB αφου εφτανες να δωσεις μεχρι και 900 ευρω για την εκδοση αυτη! Αμφιβαλλω ακομα και τωρα εαν μπορεις να αγορασεις απο καταστημα παροχου iphone 5s προς 739 ευρω! Ειμαι τοσο fail εγω και εχασα την μπαλα τοσο πολυ τοτε που το εψαχνα, μου φαινεται πολυ παραξενο να μην πηρα πρεφα τετοιες τιμες!

Που είδες αυτές τις τιμές ρε Val;;;
Από όταν κυκλοφόρησε στην Ελλάδα η τιμή του για τα 16gb είναι σε όλες τις αλυσίδες ακριβώς 739€ δεν έχει ανέβει ή πέσει ούτε για 1 ευρώ τώρα θα το βρεις σε σκρουτζομάγαζα λίγο πιο πάνω από 500€
Δες και στο παρακάτω λινκ την τιμή του(ειναι η ιδια απ'οταν κυκλοφρόρησε)

http://www.plaisio.gr/controls/searchengine/guidedsearch.aspx?field.ManuTitleCombo=Apple%20iPh one%205S%2016GB%20Space%20Grey%20(%CE%8C%CE%BB%CE% B1%20%CF%84%CE%B1%20%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84 %CE%AC)&actual=iphone

Nerven
05-09-2014, 14:16
739 είχε το 5ρι. το 6ρι αν ειναι μέχρι 750 εγώ το πήρα αλλιώς περιμένω να πέσει (σε σκρουτζομαγαζο), δεν με πειράζει αν είναι εισαγωγείς αφου δεν διαφέρει σε κάτι από το "Ελληνικό".

Valkyre
05-09-2014, 15:24
Που είδες αυτές τις τιμές ρε Val;;;
Από όταν κυκλοφόρησε στην Ελλάδα η τιμή του για τα 16gb είναι σε όλες τις αλυσίδες ακριβώς 739€ δεν έχει ανέβει ή πέσει ούτε για 1 ευρώ τώρα θα το βρεις σε σκρουτζομάγαζα λίγο πιο πάνω από 500€
Δες και στο παρακάτω λινκ την τιμή του(ειναι η ιδια απ'οταν κυκλοφρόρησε)

http://www.plaisio.gr/controls/searchengine/guidedsearch.aspx?field.ManuTitleCombo=Apple%20iPh one%205S%2016GB%20Space%20Grey%20(%CE%8C%CE%BB%CE% B1%20%CF%84%CE%B1%20%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84 %CE%AC)&actual=iphone

Δεν ξερω μαλλον εχω φαει αυτη την στιγμη τρελο εγκεφαλικο κολλημα... δεν εξηγειται αλλιως...

ΕDIT:
ΑΑΑΑΑΑΑ... τωρα θυμηθηκα.... τωρα εξηγειται.

Το 900αρι το θυμαμαι γιατι τα σκρουτζομαγαζα εφεραν τα τηλεφωνα πριν την επισημη κυκλοφορια εδω, και φυσικα φροντιζαν να βαζουν το καπελο τους. Εκει εβλεπα τα 900αρια για 16αρι και επειδη μαλλον ειχα εξοργιστει με την εν λογω καφριλα, εδεσα σχοινι κορδονι στο μυαλο μου αυτο το ποσο. Ηταν τοσο τραυματικη εμπειρια που αφησε σημαδι...

mihalis13
05-09-2014, 15:37
Ναι τα σκρουτζομάγαζα που το φέρνουν πριν την επίσημη κυκλοφορία το δίνουν στα 900€ μετά πέφτει η τιμή.
Το έγραψα και σε ενα παραπάνω ποστ μου.

Valkyre
05-09-2014, 15:45
^^ Απο εκει το θυμηθηκα :) Το "εχασα" το ποστ σου την πρωτη φορα και τωρα που ξαναδιαβαζα το πετυχα και μου ηρθε αναλαμπη...

Nerven
05-09-2014, 19:47
παιδιά τι ώρα (Ελλάδος) θα είναι η παρουσίαση την Τρίτη; θα έχουμε live stream απο το safari του mac?

panos74gr
08-09-2014, 13:34
Λογικά όπως και κάθε φορά είναι στις 8 το βράδυ.

Aπό ότι βλέπω η Apple δίνει περισσότερο βάρος σε αυτήν την παρουσίαση και χτίζει hype με διάφορες δηλώσεις, live streaming και αντίστροφες μέτρηση στο website της, περιμένω ωραία πράγματα για αύριο.

Το κακό είναι ότι έχει και την τρίτη μεγάλη πανσέληνο και το έταιρον ήμιση θέλει έξοδο και θα υπάρξει conflict :-(

Valkyre
08-09-2014, 14:05
Απο τις πρωτες εικονες/φημες/whatever, μιλανε apo 105-145 δολλαρια (δηλαδη ευρω συμφωνα με την "ισοτιμια" λολ) πανω το Iphone6 (4.7) σε σχεση με το iphone 5s, αναλογα την εκδοση χωρητικοτητας και 229 εως 245 δολλαρια πανω το iphone 6 (5.5) .

Εγω πιστευω οτι το χιλιαρικακι το'χουμε ευκολα εδω στην Ελλαδαρα μας.

http://www.iphonehellas.gr/53755/iphone_6-times-pwlisis-hk/

mihalis13
08-09-2014, 14:17
Απο τις πρωτες εικονες/φημες/whatever, μιλανε apo 105-145 δολλαρια (δηλαδη ευρω συμφωνα με την "ισοτιμια" λολ) πανω το Iphone6 (4.7) σε σχεση με το iphone 5s, αναλογα την εκδοση χωρητικοτητας και 229 εως 245 δολλαρια πανω το iphone 6 (5.5) .

Εγω πιστευω οτι το χιλιαρικακι το'χουμε ευκολα εδω στην Ελλαδαρα μας.

http://www.iphonehellas.gr/53755/iphone_6-times-pwlisis-hk/

Ξεφεύγουν πολύ όλοι...Το Galaxy S5 ξεκίναγε στα 759 εδώ(είχε την αυξησούλα του σε σχέση με το S4) μάλλον χρειάζεται ένα καλό μάθημα γιατί κανένα κινητό δεν αξίζει πάνω απο 500€.
Επίσης βλέπω η Apple δεν λέει να καταργήσει την 16gb έκδοση..(για τη σημερινή εποχή πιστεύω είναι πάρα πολύ μικρή..)
Βέβαια τώρα που θα μεγαλώσει η οθόνη θα γίνει χαμός για το ποιος θα το πρωτοπάρει, αλλά μακάρι να μας την βάραγε και να τους έμεναν εκατομμύρια συσκευές στα ράφια(και μιλάω για όλους τους κατασκευαστές..) μπας και βάζανε μυαλό..

Valkyre
08-09-2014, 14:28
Καλα το 16gb ειναι ανεκδοτο εαν ισχυει... προσωπικα εγω αυτο το 16gb βλεπω και νομιζω οτι ειναι μουφα το leak. Δεν ειναι δυνατον να βγαλουν 16gb ειδικα στο 5.5 μοντελο... 10 λεπτα βιντεο να τραβηξεις και εχει τελειωσει η χωριτηκοτητα... δεν παιζει.

Τωρα για τις τιμες, εχουν ξεφυγει ολοι οντως και Samsung και android και ολοι γενικα, πλησιασαν πολυ τις τιμες του ipnone και μαλλον θιχτηκε η apple, οποτε σου λεει: "παρτα μωρη αρρωστιαααα"!

Ενιγουεη... ειναι λιγο φεηλ η κατασταση... Το κακο ειναι, οτι -για εμενα παντα- ειδικα πλεον και με ταυτοχρονη χρηση των 2 λειτουργικων, δυστυχως το iphone ειναι πολυ μπροστα ειδικα σε θεμα χρηστικοτητας, ευκολιας κλπ. Δεν ξερω τι σοι παπαδες μπορει να κανω με το Samsung μου, ομως απο την στιγμη που δεν μπορω να κανω με ευκολια καποια βασικα στοιχειωδη πραγματα (copy/paste) και ενω πολλες λειτουργιες τις κανω με 2 κλικ στο Iphone ενω στο αλλο θελω 4, ε με χαλαει.

Παντως η τιμη ειναι για γελια εντελως. Λιγο ακομα και τα κινητα (ειδικα τα Iphone) θα κανουν οσο κανουν τα macbook...

Leon_DiZ
08-09-2014, 14:39
Τα 16GB δεν με εκπλήσσουν, δυστυχώς.. :( Πιστεύω ότι θα παίξουν την κάρτα iTunes Match / iCloud / Cloud services και θα σου που ότι πολλοί δεν χρειάζονται μεγάλη μνήμη.

Την αύξηση της τιμής δεν την περίμενα πάντως αν ισχύει.

Nek_Food
08-09-2014, 14:47
οπότε what?

Το παλιό μοτίβο βγαίνει το νέο μοντέλο στην ίδια τιμή και τα παλαιότερα είναι πλέον φθηνότερα κατά 100€ εγκαταλείπεται και πλέον αναπτύσσεται νέο μοτίβο όπου παραμένει η ίδια τιμή στα παλιά μοντέλα και καπελώνουμε 100€ στα νέα; Cool... τα πρόβατα θα στηρίξουν πάλι την βιομηχανία και τις επιλογές της.

DJTaurus
08-09-2014, 15:39
τα πρόβατα θα στηρίξουν πάλι την βιομηχανία και τις επιλογές της. Όπως έγραψα παραπάνω το GS5 είχε υψηλότερη τιμή λανσαρίσματος (που είναι και η επίσημη) από το 5S. Το σχόλιο σου φαντάζομαι απευθύνεται γενικά σε ανθρώπους (αν και παίρνεις αφορμή και επιλέγεις να κάνεις τέτοιου είδους σχόλιο σε τοπικ της Apple) που δεν γνωρίζεις και επιλέγουν να αγοράζουν ακριβά gadget/ρούχα/αυτοκίνητα κτλ. Νομίζω είναι το λιγότερο αγενής η τσουβαλοποίηση και ο αφορισμός. Δεν υπάρχει κανένα μοτίβο... τo κάθε brand name μπορεί να επιτύχει ανάλογα το κοινό στο οποίο απευθύνεται συγκεκριμένα περιθώρια κέρδους. Τέλος μιλάμε για μια εταιρία όπου το iOS έχει το μικρότερο μερίδιο αγοράς (10-15%) της εγκατεστημένης βάσης των smartphone παγκοσμίως.... οπότε ο όρος πρόβατα αν τον απευθύνεις σε χρήστες iOS δεν έχει βάση. Μπαίνουμε στο 2015... η αγορά των φορητών συσκευών αρχίζει να ωριμάζει όπως αυτή των αυτοκινήτων όπου κανείς (ίσως στην Ελλάδα να υπάρχουν ακόμα κομπλεξικά άτομα που θέλουν να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα) δεν ονομάζει κάποιον πρόβατο που τα σκάει για Mercedes. Η Bmw με περίπου 3% μεριδίου αγοράς είναι στο top 5 καθαρών κερδών τριμήνων ανάμεσα στις αυτοκινητοβιομηχανίες. Επίσης δεν βρισκόμαστε στο mychinadroid.gr όπου μάγκας θεωρείται αυτός που παίρνει κινεζιά με 50 ευρώ και νομίζει ότι κάνει τα ίδια με πορσικό. Αυτοί έχουν ξεμείνει ακόμα στο hardware ως βασική διαφοροποίηση των προϊόντων... ζούνε στα 90es. Ότι πληρώνεις παίρνεις είτε αυτό λέγεται Note είτε κάποιο iPhone, είτε fendi, είτε Jean Dunand, Gucci, Chopard, B&B Italia etc. Δεν χρειάζεται ο χλευασμός προς ανθρώπους που τους αρέσει να πληρώνουν συγκεκριμένα προϊόντα.

Φιλικά πάντα και συγνώμη αν σε παρεξήγησα και μιλούσες γενικά. Αλλά και πάλι δεν δέχομαι την παρατήρησή σου :a055:

mihalis13
08-09-2014, 15:51
Το κακο ειναι, οτι -για εμενα παντα- ειδικα πλεον και με ταυτοχρονη χρηση των 2 λειτουργικων, δυστυχως το iphone ειναι πολυ μπροστα ειδικα σε θεμα χρηστικοτητας, ευκολιας κλπ. Δεν ξερω τι σοι παπαδες μπορει να κανω με το Samsung μου, ομως απο την στιγμη που δεν μπορω να κανω με ευκολια καποια βασικα στοιχειωδη πραγματα (copy/paste) και ενω πολλες λειτουργιες τις κανω με 2 κλικ στο Iphone ενω στο αλλο θελω 4, ε με χαλαει.

Και εγώ παραδέχομαι αυτήν τη χρηστικότητα.Θυμάμαι πριν 3,5 χρόνια είχα πάρει το πρώτο μου android(ένα galaxy ace), είχα σκάσει ζεστά-ζεστά 280€ και στους 3 μήνες ήδη με ταλαιπωρούσε.
Για καλή μου τύχη μου έκανε μια καλή επιδοτηση για τότε η vodafone και με 50€ πήρα ένα iphone 4 (8gb) που αν δεν είχα θέμα με την χωρητικότητα ίσως να το είχα ακόμα.
Ε μάζευα σιγα σιγά λεφτά και έκανα την κίνηση ματ για 5s 32gb πριν 6 μήνες και πιστεύω για τα επόμενα χρόνια θα είμαι κομπλέ.
Αν τύχει και είμαστε και καλά οικονομικά θα κάνω αλλαγή ανα s μοντέλο.
Πριν πάρω iPhone δεν είχα καμία επαφή με apple προιόντα, αλλά από την τρομερή εμπειρία χρήσης που έχω θέλω κάποια στιγμή να καταφέρω να πάρω Mac(macbook για αρχή) να δω και εκεί τι λέει το λειτουργικό.
Αν δω και εκεί ίδια εμπεριά χρήσης bye bye windows :P

Viper
08-09-2014, 15:53
Επίσης δεν βρισκόμαστε στο mychinadroid.gr όπου μάγκας θεωρείται αυτός που παίρνει κινεζιά με 50 ευρώ και νομίζει ότι κάνει τα ίδια με πορσικό. Αυτοί έχουν ξεμείνει ακόμα στο hardware ως βασική διαφοροποίηση των προϊόντων... ζούνε στα 90es. Ότι πληρώνεις παίρνεις είτε αυτό λέγεται Note είτε κάποιο iPhone

Ανοιγεις μεγαλη κουβεντα αλλα τι ακριβως παιρνεις με το iPhone ή το Note των 800 ευρω?

Leon_DiZ
08-09-2014, 16:23
Ανοιγεις μεγαλη κουβεντα αλλα τι ακριβως παιρνεις με το iPhone ή το Note των 800 ευρω?

Ε δεν παίρνεις κάτι που μπορεί να σου σκάσει στα χέρια πάντως.

Viper
08-09-2014, 16:27
Θα σκασει το κινεζικο των 50 ευρω? Οκ το δεχομαι και διατυπωνω αλλιως την ερωτηση. Τι παιρνεις στα iPhone/Note των 800 ευρω που δεν το βρισκεις στις συσκευες των 250 εως 350 ευρω?

Valkyre
08-09-2014, 16:33
^^ Noμιζω δεν ειναι ακριβως τι δεν παιρνεις με τα κινητα των 250-350 ευρω οπως λες, αλλα το πως το παιρνεις. Απο το πολυ απλο μεχρι το πιο συνθετο. Μπορει στο κινητο των 300 ευρω να κανεις οτι κανει και το Νote αλλα (τυχαιο παραδειγμα) οταν πας να περιστρεψεις την οθονη του κινητου των 300 ευρω η κινηση να κανει σπασιματα ή να μην ειναι τοσο ομαλη. Χεστικαμε θα μου πεις, και θα συμφωνησω, αλλα οπως στα βιντεοπαιχνιδια πορωνομαστε οταν εχουμε 5 frames per second διαφορα απο τον ανταγωνιστη, το ιδιο κι εδω. Ειναι η εμπειρια χρησης καλυτερη. Μπορει το κινητο των 300 ευρω να εχει οτι εχει και αυτο με τα 800, αλλα σιγουρα, δεν τα προσφερει με την ιδια εμπειρια. Και το Honda Civic, δεν ειναι οτι του λειπει κατι ιδιαιτερο, οσα εχει και η S-Class της Mercedes εχει (αντε να του λειπουν μικροπραγματα) ομως αυτο δεν σημαινει οτι ειναι το ιδιο αμαξι και οτι η εμεπρια χρησης του ειναι η ιδια.

mihalis13
08-09-2014, 16:35
Ποιότητα υποστήριξη κλπ.
Και στο θέμα της apple έχεις και ένα λειτουργικό που δεν το βρίσκεις αλλού(με τα καλα του και τα κακά του)
Η κάθε συσκευή έχει τα καλά της και τα κακά της.
Γενικά με αυτή την κουβέντα που θέτεις δεν θα βγει κάποια άκρη, είναι τύπου: "Η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα;"

DJTaurus
08-09-2014, 21:50
Ανοιγεις μεγαλη κουβεντα αλλα τι ακριβως παιρνεις με το iPhone ή το Note των 800 ευρω?

Οχι φίλε μου ίσα ίσα δεν θέλω να ανοίξω τέτοιες κουβέντες γιαυτό και έβαλα το Note στην εξίσωση για να μην ξεκινήσω Vs. Προσωπικά ξέρω τι πήρα από το android 3 χρόνια που ήμουν στον χώρο όταν ξεκίνησα με τα smartphone και τι παίρνω από την Αpple 2 χρόνια τώρα... λέω Apple και όχι iPhone γιατί την πραγματική εμπειρία την αποκτάς όταν χρησιμοποιείς mac OS και iOS μαζί. Πρόσεξε, δεν πετάω καμία σπόντα για το android. Oι περισσότεροι έχουν καταλήξει στο λειτουργικό που θέλουν να χρησιμοποιούν και υπάρχουν άπειρα Vs σε διάφορες τεχνολογικές αρένες μίσους όπου σπάνια προάγονται τα +/- του κάθε λειτουργικού. Χωρίς να υποτιμώ την κουβέντα καλό θα ήταν να ανοιχτεί ένα άλλο τοπικ (ώστε να μεταφερθούν εκεί μερικά post) και όσοι θέλουν να συμμετάσχουν ας συνεχίσουν εκεί. Φιλικά πάντα γιατί τέτοια θέματα μπορεί να πάρουν άσχημη τροπή.

υ.γ. βλέπετε ότι το ευρώ γ@μιετ@ι. H Samsung κάνει την αρχή.... τώρα είναι η σειρά σου iPhone 6. Κοίτα που θα βγει σωστός ο @Dragonpaul και θα με στείλει αδιάβαστο. :P
http://www.amazon.de/Samsung-Smartphone-WQHD-Display-Prozessor-Megapixel/dp/B00NB1DVQA/ref=sr_1_cc_1?s=aps&ie=UTF8&qid=1410198405&sr=1-1-catcorr&keywords=galaxy+note+4

Nek_Food
09-09-2014, 09:55
@DJTaurus
Το iPhone είναι από πλευράς τιμολογιακής πολιτικής ένα υπερκτιμημένο συμβολικό στάτους και κακώς. Μέσα λοιπόν στους άνετους, υπάρχουν και οι υπόλοιποι που θα στερηθούν και θα ξεπουληθούν για να το αποκτήσουν. Κατ εμέ κακώς και αυτούς αποκαλώ πρόβατα. Τσουβαλιάζω και χλευάζω τον άνεργο ή κακοπληρωμένο που θα πάει να τα σκάσει για να μοστράρει το νέο iPhone (καρτοκινητό κατά πάςα πιθανότητα) στο μετρό ή το λεωφορείο που έχει μπει χωρίς να χτυπήσει εισιτήριο για να γλιτώσει το 1,2€. Το θύμα που τρέχει να αγοράσει ένα κνητό που δεν θα χρησιμοποιήσει ούτε το 5% των δυνατοτήτων του, απλά για να το επιδεικνύει. Το να σου περισσεύουν και να είσαι προχωρημένος χρήστης το καταλαβαίνω, και εμένα μου αρέσουν τα iPhone αλλά επουδενει δεν αξίζουν τόσα λεφτά, ούτε αυτά ούτε κανένα άλλο Samsung/Sony/LG/whatever. Ειδικά, τόσα λεφτά σε ετήσια βάση. Άποψη μου φυσικά και να δεις πάλι στην Ελλάδα της κρίσης πόσοι θα σκλαβωθούν για ένα (ή παραπάνω) χρόνο σε δόσεις κλπ για να πάνε να τα σκάσουν ώστε να μοστράρουν το νέο fashion icon/idol κινητό. Προσοχή δεν λέω ότι δεν είναι καλά, θα ήθελα και εγώ ένα γιατί έχω καταευχαριςτηθεί το iPad2 που έχω, αλλά σε φυςιολογικές τιμές που θα το αξίζουν, γιατί δεν θεωρώ ότι αξίζουν τοσα και δεν θα ξεπουληθώ για να το αποκτήσω. Η εταιρεία ας πόυμε ότι πολύ καλά κάνει να τηρεί τέτοιο status/price quo εφόσον στηρίζει το γενικό προφίλ της και τελικώς μάλλον της βγαίνει.

Η μπέμπα δεν ξέρω που κολλάει (τις λατρεύω και αυτές αλλά δεν βγαίνω για μία) αλλά μην αρχίσουμε συγκρίσεις κινητών με αυτοκίνητα, για μένα είναι εντελώς ανόμοια πράγματα.

DJTaurus
09-09-2014, 10:40
Κάποιος moderator να μεταφέρει μερικά απο τα παραπάνω post (συμπεριλαμβανομένων και των δικών μου) στα τεχνολογικά νέα και κάποια αλλά στις κοινωνικοπολιτικες εξελίξεις... ή όπου αλλού κρίνει. Νομίζω αρκετά το πηδηξαμε για τοπικ.

Giannis1979
09-09-2014, 10:55
Μάλλον θα μείνω καιρό με το 5s.η μεγαλύτερη μαλακια που θα μπορούσε. Να γίνει στο iphone ήταν να φύγει πάνω απο 4 ίντσες η οθόνη.εδω με πιάνει κατάθλιψη οπότε παίζω με το 4s της γυνΑικας με τις 3,5 ίντσες το οποίο ειναι έτη φωτός πιο ξεκουραστο στο χέρι κ ας ειναι πιο βαρύ απ το δικό μου.

Μεγάλη η μαλακια της apple η οποία γίνεται μόνο και μόνο για να συναγωνιστεί την οθόνη της παντόφλας της samsung .απο μένα θα φάει μεγάλο άκυρο.

Έλεος κινητό θελουμε όχι ταμπλετ!

DJTaurus
09-09-2014, 11:37
Μάλλον θα μείνω καιρό με το 5s.η μεγαλύτερη μαλακια που θα μπορούσε. Να γίνει στο iphone ήταν να φύγει πάνω απο 4 ίντσες η οθόνη.εδω με πιάνει κατάθλιψη οπότε παίζω με το 4s της γυνΑικας με τις 3,5 ίντσες το οποίο ειναι έτη φωτός πιο ξεκουραστο στο χέρι κ ας ειναι πιο βαρύ απ το δικό μου.

Μεγάλη η μαλακια της apple η οποία γίνεται μόνο και μόνο για να συναγωνιστεί την οθόνη της παντόφλας της samsung .απο μένα θα φάει μεγάλο άκυρο.

Έλεος κινητό θελουμε όχι ταμπλετ!

Αυτή τη στιγμή τα smartphone των 4.5 ιντσών αποτελούν το 80% της παγκόσμιας αγοράς απο το 10% που ήταν 2 χρονια πριν. Αυτο δεν σημαίνει οτι αυξήθηκε ο ανταγωνισμός μιας και η Apple παίζει στο ανώτερο τμήμα της αγοράς αλλά εχουμε μια ξεκάθαρη ένδειξη για τις τάσεις της αγοράς. Οι οθόνες των 4ιων ιντσών ακολουθούν πλέον flat πορεία. Και απο την στιγμή που μπορεί να σου δώσει καλύτερη εμπειρία σε μεγαλύτερη οθόνη θα το κάνει. Η Apple παρουσιάζει ένα μέγεθος οθόνης για 2 έτη & όχι νέα ναυαρχιδα κάθε τρεις μήνες. Η επιβάρυνση στο 4.7 ιντσών θα δεις απόψε οτι θα ειναι ελάχιστη σε σχεση με το 5 λόγω μικρότερου πάχους. Απο εκει και πέρα σε καθαρά νούμερα πωλήσεων δεν υπάρχει ανταγωνιστής του iPhone. Οι πωλήσεις που κάνει ένα iPhone στο λανσάρισμα του σε ένα σαββατοκύριακο, οι άλλοι θέλουν μήνες για να τις επιτύχουν και αν....η Apple κατέχει με το iPhone το premium κομμάτι (αυτο θα μεγαλώσει και άλλο τώρα που δεν θα υπάρχει η δικαιολογία της μεγάλης οθόνης στα premium του ανταγωνισμού) της αγοράς και ειναι αυτο που την ενδιαφέρει μιας και αυτό το μικρό μερίδιο της δίνει τα περισσότερα κέρδη απο κάθε άλλη εταιρία.

υ.γ. Γιάννη δεν χρειάζονται τα σχόλια περί παντοφλας. Μην το κάνουμε Vs. :)

Lefteris_X
09-09-2014, 12:42
Sinclair ZX81 vs Acorn Electron vs BBC micro

Commodore 64 vs Amstrad 464/664/6128

Commodore Amiga vs Atari ST/STFM/STE/MegaST/Falcon

Amiga vs PC

Megadrive vs SNES

PSX vs Saturn και PSX vs Nintendo 64

PS2 vs DreamCast vs Xbox vs GameCube

PS3 vs Xbox 360 (και ολίγο από vs PC - ολίγο όμως)

PS4 vs Xbox One (και ολίγο από vs PC)

ο κοσμάκης καραγουστάρει τα vs ανέκαθεν στον κόσμο της τεχνολογίας, οι δημοσιογράφοι αισθάνονται "περισσότερο δημοσιογράφοι" όταν ρίχνουν λάδι στην φωτιά, οι εκδοτικοί οίκοι (online πλέον), τρίβουν τα χέρια τους με την δημοτικότητα που λαμβάνουν τα vs (πουλώντας παλαιότερα περισσότερες εφημερίδες / περιοδικά, πλέον πετυχαίνοντας περισσότερες επισκέψεις στα site). Είναι η τάση των ανθρώπων τέτοια, όπως σε όλα τα μήκη και πλάτη των χόμπυ (και όχι μόνο). Αλήθεια, αν τα "μαγαζιά" που λέγονται Ολυμπιακός και Παναθηναικός ΔΕΝ είχαν τα vs από τους φανατικούς, πιστεύετε ότι θα είχαν τέτοια μεγέθη; Να πω κι άλλα vs που έχω βιώσει απίστευτα; Σταλλόνε vs Σβαρτς (ποιος βγάζει τις πιο "αντρικές ταινίες" στα 80ς). Converse vs Nike (ποια βγάζει τα καλύτερα μπασκετικά παπούτσια στα 80ς). VHS vs BETAmax (αν και ήταν απείρως ανώτερο τεχνικά το BETAmax, ο κόσμος είχε "κολλήσει" στο vs, τέλη 70ς - αρχές 80ς). Και η λίστα δεν έχει τελειωμό.

ε, το νέο vs (δουλειά να έχουμε να κάνουμε δηλαδή) των τελευταίων ετών είναι το Android (με τις εταιρείες που βγάζουν συσκευές για αυτό) vs iOS (με την μοναδική εταιρεία που το υποστηρίζει, γιατί είναι αυτούσια δικά της).

Τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα (εναλλακτικά: τι είχες Γιάννη - κουκιά σπέρνω).