PDA

View Full Version : iPhone/iPad - App/iTunes/iBook Stores Official Thread



Pages : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10

hakoo
20-03-2012, 15:32
Καποιος πρεπει να φτιαξει το γνωστο gif του ds "it prints money" για το ipad αυτη τη φορα.
Κριση σου λεει μετα...

Valkyre
20-03-2012, 15:40
^^ καλα ναι κατανταει αηδιαστικο πραγματικα. Και το λεω εγω που γουσταρω apple ετσι... αλλα καπου κατανταει αηδια... να βλεπεις τον αλλο να καθεται στην ουρα σα μλκς 3 μερες για να παει να παρει ενα ipad... πρωτη φορα βλεπω ανθρωπο να ξημεροβραδιαζεται στον δρομο για να πληρωσει 600-700 ευρω...

αν ειναι δυνατον....αν ειναι δυνατον... τσαμπα να μου το δινανε δεν θα περιμενα σε ουρα 3 μερες, και αυτοι οι κοπανοι πανε και στηνονται σαν τα ζωα...

πες οτι το καθε Ipad (ετσι για να ειμαστε και ελαστικοι) κοστιζει ενα 500αρικο, αυτοματως μιλαμε για τζιρο 1,5 δυς σε 3 μερες...

για τι ακριβως? Α ναι... για ενα retina display (ειδαμε και μερικα παραδειγματα πιο πανω...) και για εναν καλυτερο επεξεργαστη...

fuck yeah...

αρχιζει και με αηδιαζει απιστευτα αυτο το ντεληριο, σε βαθμο που κοιταζω το τηλεφωνο μου με περιεργο ματι...

hakoo
20-03-2012, 15:53
^^Aκριβως οι σκεψεις μου αλλα πολλες φορες δεν τις λεω γιατι ευκολα χαρακτηριζεται καποιος hater αν πει μια κουβεντα και ειναι και εκτος χορου (οπως εγω που ενα iphone εχωκαι αυτο αρχαιο). Χαιρομαι που λεει τα παραπανω καποιος που γουσταρει τα προιοντα τις apple.
Μια χαρα τα gadgets της apple, innovative αλλα και χρηστικα μεχρι ενος σημειου, αλλα ειλικρινα τοση καουρα για να δωσει καποιος 500-700 ευρω σε περιοδους βαθιας κρισης δεν μπορω να την καταλαβω. Εχει εισχωρησει τοσο βαθια στην pop culture η apple που οι αριθμοι ειναι τρομακτικοι, seriously.

Chill
20-03-2012, 16:13
^^ καλα ναι κατανταει αηδιαστικο πραγματικα. Και το λεω εγω που γουσταρω apple ετσι... αλλα καπου κατανταει αηδια... να βλεπεις τον αλλο να καθεται στην ουρα σα μλκς 3 μερες για να παει να παρει ενα ipad... πρωτη φορα βλεπω ανθρωπο να ξημεροβραδιαζεται στον δρομο για να πληρωσει 600-700 ευρω...

Θέλεις να πάμε μαζί την Παρασκευή στη document στην Γλυφάδα να δούμε αν έχει γίνει και ελληνικό φαινόμενο :-D;

Έχω κάνει κράτηση και εγώ αλλά με αυτά που διαβάζω πλέον δεν ξέρω, ίσως θα ήταν καλύτερα να περιμένω την επόμενη παρτίδα......

Και κάτι άλλο πόσο κοστίζει το apple care για το ipad?

Dragonpaul
20-03-2012, 16:15
Και δεν ειναι μόνο αυτο... Τα so called quality products της, δεν ειναι και τοοοοοσο ποιοτικά. Μια το iPhone με την κεραία, μια το iPad με το light leak, μια οι Mac με τις μουτζουρωμενες οθόνες, ε.... Αλλα, ναι, ειναι τόσο δυνατό το hype που αυτα "παραβλεπονται". Δε θα έπρεπε, όμως.

Dragonpaul
20-03-2012, 16:16
@chill

185 €

EDIT: Sorry, τώρα είδα ότι ρωτήσεις για iPad. Δε ξέρω γι'αυτο.

Leon_DiZ
20-03-2012, 16:40
παιδια πραγματικα δεν ξερω τι να σας πω. περυσι ειχε γινει ενα σχετικο φιασκο οπου τα πλαισιο + Public παιρνανε παραγγελιες χωρις να εχει γινει κατι τετοιο γνωστο σε site κτλ οποτε ολα οσα ερχοντουσαν ηταν κλεισμενα. εγω με το που την επαθα εκανα αιτηση αλλα ετυχε και πηγα βελγιο εκεινη την εποχη και το αγορασα εκει περα (18 Απριλιου). απο τα public με πηραν ιουνιο :P γι αυτο τρεχουν ολοι να το προλαβουν τωρα και στηνονται σε ουρες


Θέλεις να πάμε μαζί την Παρασκευή στη document στην Γλυφάδα να δούμε αν έχει γίνει και ελληνικό φαινόμενο :-D;

Έχω κάνει κράτηση και εγώ αλλά με αυτά που διαβάζω πλέον δεν ξέρω, ίσως θα ήταν καλύτερα να περιμένω την επόμενη παρτίδα......

Και κάτι άλλο πόσο κοστίζει το apple care για το ipad?

περυσι αν θυμαμαι καλα ηταν 70 για το δικο μου. (παγκοσμια εγγυηση, 2 χρονια)


Και δεν ειναι μόνο αυτο... Τα so called quality products της, δεν ειναι και τοοοοοσο ποιοτικά. Μια το iPhone με την κεραία, μια το iPad με το light leak, μια οι Mac με τις μουτζουρωμενες οθόνες, ε.... Αλλα, ναι, ειναι τόσο δυνατό το hype που αυτα "παραβλεπονται". Δε θα έπρεπε, όμως.

δεν νομιζω οτι παραβλεπονται. θα ελεγα οτι μαλλον επειδη ειναι τοσο πετυχημενα προιοντα, το hype αν γινει κατι λαθος ειναι τεραστιο. :c055gfe:

Leon_DiZ
20-03-2012, 18:57
To νέο iPad αναπτύσσει 5.3°C υψηλότερη θερμοκρασία από το iPad 2 [Update]


Τα παράπονα των πρώτων κατόχων του νέου iPad για υπερθέρμανση της συσκευής τους έρχεται να επιβεβαιώσει συγκριτικό GLBenchmark test της ιστοσελίδας Tweakers.net ανάμεσα στο εν λόγω tablet και τον προκάτοχό του.

Κάνοντας χρήση υπέρυθρων καμερών στις δύο συσκευές, τα αποτελέσματα έδειξαν ότι το τρίτης γενιάς iPad ανέπτυξε μέγιστη θερμοκρασία 33.6°C έναντι 28.3°C του iPad 2.


Αυτό σημαίνει ότι έχουμε να κάνουμε με μια διαφορά 5.3 βαθμών Κελσίου ή με άλλα λόγια αύξηση της τάξης του 18.7% που πιθανότατα οφείλεται στον επεξεργαστή τετραπύρηνων γραφικών του νέου iPad. Ωστόσο, θα πρέπει να τονίσουμε ότι αν και υψηλή, η θερμοκρασία δεν υπερβαίνει τη θερμοκρασία λειτουργίας 0-35°C για το νέο iPad που ορίζει η Apple.

Update: Η απάντηση της Apple έρχεται δια στόματος της εκπροσώπου Τύπου, Trudy Muller, η οποία δήλωσε στην ιστοσελίδα LoopInsight:

“Το νέο iPad διαθέτει εκπληκτική οθόνη Retina Display, επεξεργαστή A5X, υποστηρίζει δίκτυα 4G LTE και έχει αυτονομία 10 ωρών, ενώ λειτουργεί μέσα στα αποδεκτά όρια θερμοκρασιών. Εάν οι πελάτες έχουν οποιαδήποτε ανησυχία, μπορούν να επικοινωνήσουν με την υπηρεσία AppleCare”

Να σημειωθεί ότι και ο αρθρογράφος του συγκεκριμένου post, Jim Dalrymple, δηλώνει ότι χρησιμοποιεί το νέο iPad εδώ και 2 εβδομάδες (καθώς το είχε στα χέρια του μια εβδομάδα νωρίτερα), δοκιμάζοντας όλων των τύπων τις εφαρμογές (GarageBand, iMovie, iPhoto, κλπ.) και τα δίκτυα (LTE, WiFi) χωρίς να παρατηρήσει ασυνήθιστες θερμοκρασίες.

Σίγουρα θα ακούσουμε αρκετά ακόμα για το συγκεκριμένο ζήτημα μέσα στις επόμενες ημέρες.

Dragonpaul
20-03-2012, 22:10
Οι επίσημες τιμες του iPad.

http://www.golden-i.gr/ipad.html

kostasb13
21-03-2012, 01:58
Για το θεμα της υψηλης θερμοκρασιας του νεου ipad νομιζω οτι μια θηκη αρκει...κανενα προβλημα μετα, αν υπαρχουν βεβαια και ειναι ετσι οπως τα λενε καποιοι...:a057:

kostasb13
21-03-2012, 02:09
Οι επίσημες τιμες του iPad.

http://www.golden-i.gr/ipad.html

Οι ιδιες τιμες που ειχε και το ipad2 δηλ...

Leon_DiZ
22-03-2012, 10:14
Retina Display iPad addresses two 'major weak points' of iPad 2 screen - report


An in-depth analysis of the Retina Display on the new iPad claims Apple has addressed two of the "major weak points" of the second-generation iPad, sharpness and color saturation, and has upgraded them to be "state-of-the-art."

Dr. Raymond Soneira, display expert and president of DisplayMate, put the new iPad's display through its paces and agreed with Apple that it is the "best display ever on a mobile device." He also noted that the new iPad's picture quality, color accuracy and gray scale are even better than most HDTVs, laptops and monitors.

Soneira found Apple's own definition of a "Retina Display" to apply to the new iPad, assuming the device is held 15-18 inches away from the eyes. He did, however, take issue with Apple's use of the term "Retina," as he has in the past, because the "true acuity" of the retina would require at least 458 pixels per inch for them to be indistinguishable at that distance.

According to the report, the new iPad "decisively beats (blows away)" all of the other tablets DisplayMate has tested.

"As expected, all of the images, especially the text and graphics, were incredibly and impressively razor sharp. In some photographs, that extra sharpness made a significant difference, especially in close-ups and when fine detail like text was photographed," Soneira said.


Credit: DisplayMate.


The analysis discovered that the new iPad has "a virtually perfect 99 percent of the Standard Color Gamut." By comparison, the iPad 2 has just 61 percent of the gamut.

"The colors are beautiful and accurate due to very good factory calibration – they are also “more vibrant” but not excessively so or gaudy like some existing OLED displays," he said.

The new iPad is so accurate that Soneira believes that it could function as a studio reference monitor with some "minor calibration tweaks." The device's very accurate colors and picture quality make it "really shine," he noted.

One area the new iPad was not as strong in was screen reflectance. Reflecting 7.7 percent of the light from all directions on average, the iPad was listed as in "the middle of the range" seen for tablets and smartphones.


Magnified photos showing screen reflectance. Credit: DisplayMate


The tablet is also not as efficient as its predecessor. According to Soneira, the new iPad "uses 2.5 times the Backlight power of the iPad 2 for the same screen Brightness."

Soneira was, however, impressed by how Apple managed to preserve the 10-hour battery life of the first- and second-generation iPads without significantly adding to the device's weight and thickness. The new iPad's battery has a 42.5 watt-hour capacity, 70 percent more than the iPad 2. At full brightness, the third-generation iPad had a running time of 5.8 hours, compared to the iPad 2's 7.2 hours, but at medium brightness, the new iPad lasted for 11.6 hours, nearly identical to the iPad 2.

"Apple has taken the very good display on the iPad 2 and dramatically improved two of its major weak points: sharpness and color saturation – they are now state-of-the-art," Soneira concluded.

He awarded the new iPad the Best Mobile Display award for his company's video hardware guide and also gave the device the Best Mobile Picture Quality award. Soneira said the new iPad is now "qualified" for professional level applications, such as professional photography, medical imaging and field service technicians.

Alongside the high praise heaped upon the iPad, the report listed some areas where the Apple and other manufacturers could see further improvement. Screen reflectance, ambient light sensor, automatic brightness, display user interface, RGB LED backlights, OLED displays and size were all mentioned.

Chill
22-03-2012, 15:49
Σαββάτο πάω να παραλάβω (Val κράξε :-D), κανένας άλλος που θα ναι πέριξ Γλυφάδας να πάμε μαζί;

Dragonpaul
22-03-2012, 15:50
Αν δε το έχω κι εγώ, περιμένω πλήρη παρουσίαση!!!!!
Αλλιώς -rep!!!!!!!!!!!!

Valkyre
22-03-2012, 15:54
τι να σε κραξω βρε καμμενε??? :P :D

ακομα δεν μπορω να το πιστεψω οτι εγινες τοσο πολυ apple/mac-ακιας! λολ :)

Chill
22-03-2012, 15:54
Τι να την κάνεις την πλήρη παρουσίαση από μένα ρε συ; Ο Πάνος είμαι δεν είμαι ο Λευτέρης :-D

Καμιά photo να ανεβάσω το πολύ πολύ και κανένα comment τύπου "ουάουυυυυυυυυυυυυ". Μέχρι εκεί xaxa

Chill
22-03-2012, 15:57
τι να σε κραξω βρε καμμενε??? :P :D

ακομα δεν μπορω να το πιστεψω οτι εγινες τοσο πολυ apple/mac-ακιας! λολ :)

Δεν έγινα....πάντα ήμουν gadgetάκιας και τρελός με την τεχνολογία. Απλά τώρα αγοράζω προιόντα που δεν θα απαξιωθούν 10 μέρες αφότου τα πιάσω στα χέρια μου.

Valkyre
22-03-2012, 16:14
βρε ναι καταλαβα τι λες, η πλακα ειναι τι ελεγες παλιοτερα! ;)

Chill
22-03-2012, 16:16
-rep ρε για να έχεις ισχυρή μνήμη :-D

Dragonpaul
22-03-2012, 21:35
Τι να την κάνεις την πλήρη παρουσίαση από μένα ρε συ; Ο Πάνος είμαι δεν είμαι ο Λευτέρης :-D

Περα απο την πλακα, αυριο θα περιμενω τις εντυπωσεις σου.

Chill
23-03-2012, 00:39
Μεθαύριο ρε συ, Σαββάτο θα πάω. Έχω 10-12 Γαλλικά στον Άλιμο, με το που τελειώσω θα πάω, μετά μασαμπούκα στην λατρεμένη μου γιαγιά, καφές, απόγευμα που θα επιστρέψω θα σε πω ότι θες :-D

Leon_DiZ
23-03-2012, 13:15
http://d3j5vwomefv46c.cloudfront.net/photos/large/544365167.png?key=1180660&Expires=1332498658&Key-Pair-Id=APKAIYVGSUJFNRFZBBTA&Signature=Gl~iflvn~BhLLVPVdP8jS61tEbpeNpfdovmFL8uA GBdsmZMY~NJQsy4fr1bbIpy4ppSNF8pCDvmWBGSmQEgMzM5qpJ SbtT0aO7zwU91PM7ry3590CXuQO31zrRZbaBXOfYtjn1AU9D6p LIGJeZ4jHqg4VHWCNgwlIfUM0psf~~g_


χαχαχα, τραγικο!!

Chill
24-03-2012, 18:44
Ας δώσω πρώτα απ' όλα τα εύσημα για μια ακόμα φορά στην Document. Οι άνθρωποι επαναπροσδιορίζουν τον όρο "Επαγγελματίας" στην Ελληνική αγορά. Δεν έχω πάει σε άλλο κατάστημα προιόντων apple και ειλικρινά δεν έχω σκοπό να το κάνω. Οι άνθρωποι σε κερδίζουν απλά. Τηλεφωνική εξυπηρέτηση, προσωπική επαφή, πωλητής "φίλος" και όχι να σου σπάει τα @@, χώρος καταστήματος, τα πάντα όλα. Απλά congrats.

Αποκαλυπτήρια εντός

Άνοιξε με μπρε :-p

http://i212.photobucket.com/albums/cc90/PanosGre/DSC00642.jpg

Βγάζουμε ζελατίνα, ανοίγουμε κουτάκι και VOILA

http://i212.photobucket.com/albums/cc90/PanosGre/DSC00643.jpg

http://i212.photobucket.com/albums/cc90/PanosGre/DSC00644.jpg



Μια καταπληκτική θήκη που απλά δεν περιγράφεται με λόγια, δείτε μέσα

http://i212.photobucket.com/albums/cc90/PanosGre/DSC00647.jpg

http://i212.photobucket.com/albums/cc90/PanosGre/DSC00648.jpg

http://i212.photobucket.com/albums/cc90/PanosGre/DSC00649.jpg

http://i212.photobucket.com/albums/cc90/PanosGre/DSC00650.jpg

Τσιμπάει σε τιμή αλλά είναι το κάτι άλλο.....και με βλέπω εντός της εβδομάδας να χτυπάω μια και για το macbooki

Τα δυο από τα τρια αδερφάκια ποζάρουν.....το τρίτο και γηραιότερο ήταν στην κωλότσεπη και μου χάριζε μαγικές μουσικές στιγμές όπως κάνει τα τελευταία 2+κάτι χρόνια (για ένα ipod touch 3ης γενιάς μιλάω)

http://i212.photobucket.com/albums/cc90/PanosGre/DSC00646.jpg

Παύλε το μόνο που μπορώ να σου πω για αρχή είναι ότι η οθόνη ΓΑΜΕΙ, τίποτε άλλο, καθότι δεν το έχω πολυδουλέψει (και δεν θα το πολυδουλέψω την πρώτη βδομάδα, είχα πάθει το ίδιο και με το macbook.....φοβόμουν μην πάθει κάτι xaxaxa)

Αυτά για την ώρα :-D

Dragonpaul
24-03-2012, 18:51
Δυστυχως, το επαιξα και γω λιγο και η δυστυχως, η οθονη οντως... αυτο που λες (:P).
Το δυστυχως κολλα στο οτι τωρα το θελω ακομα περισσοτερο.
Αλλα κι εσυ ξεκολλα και ξεσκισε το για να ακουσω feedback. Οχι οτι δε σε καταλαβαινω, τα εχω κι εγω ενιοτε αυτα τα συνδρομα περι υπερπροστασιας των gadgetακιων μου.

Chill
24-03-2012, 19:05
Πραγματικά όμως η οθόνη είναι το κάτι άλλο......και γενικότερα η όλη συσκευή σου κάνει ρε παιδί μου κλικ και σου φωνάζει "αγόρασε με, έχω να σου δώκω πολλά".

Το μόνο που ευελπιστώ είναι να μην εμφανίσει κανένα πρόβλημα, γιατί σε άλλα fora ήδη έχουν αρχίσει οι....επιστροφές λόγω ελαττωματικού κομματιού. Αν υπήρχε διαφοροποίηση τιμής μετά από λίγο καιρό δεν θα το αγόραζα τώρα γιατί δυστηχώς η apple μας έχει συνηθίσει σε faulty products στις "πρώτες παρτίδες"

Dragonpaul
24-03-2012, 19:08
Πες μου μονο αν εχεις διαπιστωσει μεγαλυτερη θερμοτητα του κανονικου. Εγω με οσα ασχοληθηκα δε παρατηρησα κατι τετοιο, πλην ενος, που ηταν ψιλοενοχλητικη η θερμοκρασια που ειχε ανεβασει.
Και επισης, αν δεν εχει καποιο προβλημα το δικο σου απο την αρχη, δε βλεπω το λογο γιατι να παρουσιασει κατι. Αυτα συμβαινουν μονο με τους Mac (FUUUUUUUUU.....).

Chill
24-03-2012, 19:22
Ακόμα στα menu είμαι, ένα videάκι είδα στο youtube και τράβηξα κάτι photos (η facetime gtp όπως και στο macbook btw), τίποτε περισσότερο. Θα σου πω μετά από χρήση τι και πως........Για την ώρα καταλαβαίνεις ότι "λειτουργεί"......π.χ. το ipod το ξεσκίζω και νομίζεις ότι είναι κλειστό. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός τι θέλω να πω.

Δεν ξέρω αν εμφανίζεται εξαρχής το πρόβλημα με την διαρροή φωτός. Εντάξει δεν ανησυχώ.....και πρόβλημα να υπάρξει θα παίξει αντικατάσταση οπότε klein. Από apple premium reseller το αγόρασα, το οποίο περιέγραψα παραπάνω τι και πως, όχι από μαγαζάκι της γειτονιάς που το after sales τους είναι άγνωστη λέξη.

Dragonpaul
24-03-2012, 19:31
και πρόβλημα να υπάρξει θα παίξει αντικατάσταση οπότε klein. Από apple premium reseller το αγόρασα, το οποίο περιέγραψα παραπάνω τι και πως, όχι από μαγαζάκι της γειτονιάς που το after sales τους είναι άγνωστη λέξη.
Tι εννοεις;;;; Κι εγω απο premium reseller (iStorm) πηρα τον Mac, αλλα μου ειχαν εξηγηθει απο την αρχη οτι απαξ και υπαρξει προβλημα, δεν υπαρχει αντικατασταση, αλλα απλα λειτουργει η εγγυηση.
Btw, το light bleeding ηταν μονο στο iPad 2, απ' οσο ξερω, alors ne tu t'inquiétes pas.

Chill
24-03-2012, 19:36
Ε οι 7 μέρες doa ισχύουν όπως και να έχει......

Δυστηχώς το συγκεκριμένο πρόβλημα υπάρχει και στο 3 από τι βλέπω στο net (και σε ελληνικά fora) οπότε ανησυχώ λιγουλάκι

Και επειδή είμαστε και γαλλομαθείς απλά να πω j'ai envie ipad :-p

Dragonpaul
24-03-2012, 19:41
Χα χα χα....
Οκ, ευχομαι να μην εχεις κανενα προβλημα!!!! Αλλα τις εντυπωσεις δε τις γλυτωνεις. Μολις το "ξεσκισεις", περιμενω.

Chill
24-03-2012, 20:02
Και εγώ το εύχομαι.....αλλά αυτό που μετράει είναι να είμαστε γεροί. Όλα τα υπόλοιπα, ok τα γουστάρουμε αλλά φτιάχνονται :-)

Θα κάνω updates don't worry

minaras_tio
24-03-2012, 20:05
Καλοριζικο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dragonpaul
24-03-2012, 20:38
Και εγώ το εύχομαι.....αλλά αυτό που μετράει είναι να είμαστε γεροί. Όλα τα υπόλοιπα, ok τα γουστάρουμε αλλά φτιάχνονται :-)

Θα κάνω updates don't worry
Και φυσικα καλοριζικο!!!!!! Τοση ωρα σου μιλω και δε στο ειπα ακομα!!!!!

Chill
25-03-2012, 00:23
Ευχαριστώ παιδιά αλλά μάλλον το ματιάξαμε......

http://i212.photobucket.com/albums/cc90/PanosGre/DSC00652.jpg

Πάνω αριστερά το "θεματάκι" του με το light bleeding. Μικρό μεν, δεν επηρεάζει στην χρήση του (θα το τσεκάρω περισσότερο τώρα με την θέαση trailers ταινιών) still there is.......

kostasb13
25-03-2012, 00:29
Διαβαζω παντως διαφορα αρνητικα στα φορουμς...τα πιο σημαντικα απ΄οτι καταλαβαινω ειναι τρια, αδυναμο σημα wifi, προβλημα στην φορτιση και υπερθερμανση της μπαταριας

Chill
25-03-2012, 00:38
Το wi-fi το βρίσκω εξαιρετικό

ακόμα δεν το έχω φορτίσει οπότε δεν γνωρίζω επ' αυτού

Υπερθέμανση δεν θα το έλεγα αλλά ναι η ταμπλέτα είναι ζεστή μετά από χρήση

Dragonpaul
25-03-2012, 00:43
Ρε συ, δε το βλέπω αυτο με το light.

Chill
25-03-2012, 00:52
Σου έχω κυκλώσει τα σημεία για να προσέξεις.....

http://i212.photobucket.com/albums/cc90/PanosGre/DSC00652-1.jpg

Επαναλαμβάνω πως αν δεν διάβαζα για το πρόβλημα δεν θα το αντιλαμβανόμουνα μιας και δεν επηρρεάζει στο ελάχιστο την χρήση.....just saying

Dragonpaul
25-03-2012, 01:18
Ναι, τώρα το βλέπω, αλλα δεν ειναι κάτι τραγικό.

Chill
25-03-2012, 01:40
Ναι.....δεν φαίνεται καν και δεν επηρρεάζει την χρήση στο ελάχιστο όπως προείπα but still there is......

Να ρωτήσω κάτι άσχετο, στην απόδειξη με καταχώρησαν με λάθος όνομα και το είδα αργά....Αντί για Πάνο με έγραψαν Παύλο (τυχαίο ρε dragonpaul xaxa); Τους έστειλα mail με την φόρμα επικοινωνίας τους και περιμένω απάντηση.....ελπίζω να μην έχουν πρόβλημα να μου εκδώσουν νέα.

Dragonpaul
25-03-2012, 02:52
Ναι.....δεν φαίνεται καν και δεν επηρρεάζει την χρήση στο ελάχιστο όπως προείπα but still there is......

Να ρωτήσω κάτι άσχετο, στην απόδειξη με καταχώρησαν με λάθος όνομα και το είδα αργά....Αντί για Πάνο με έγραψαν Παύλο (τυχαίο ρε dragonpaul xaxa); Τους έστειλα mail με την φόρμα επικοινωνίας τους και περιμένω απάντηση.....ελπίζω να μην έχουν πρόβλημα να μου εκδώσουν νέα.
Kαι να μη σου εκδωσουν νεα, δε θα εχεις προβλημα. Σημασια εχει το επωνυμο και, φυσικα, ολα τα υπολοιπα στοιχεια που εχεις δωσει. Ειδικα αν εχεις ξαναπαρει απο εκει και σε εχουν φακελωμενο κανονικα. No worries....

Valkyre
26-03-2012, 13:29
πως φαινεται ποιοι πηραν το νεο ipad...!!

καλοριζικο ρε κουφαλες! :)

Dragonpaul
26-03-2012, 13:53
Εγώ δε το πήρα ακόμα... Και μάλλον με βλέπω σε κανά μήνα. :'(

Valkyre
26-03-2012, 13:57
^^ :(

ε υπομονη. Κατσε να κανω κι εγω ενα rephrase τοτε:

Chillman... καλοριζικο μωρη κουφαλα! :)

RVL
26-03-2012, 17:29
Με την φωτεινοτητα δεν εκαναν τιποτα οι μηλαραδες?
Το πηρε ενας φιλος και το συγκριναμε με αυτο που πηρα στην γυναικα μου πριν 10 μερες (Asus Transformer Prime) και το S-IPS του Prime ειναι πολυ καλυτερο σε συνθηκες εντονου φωτισμου αλλα και γενικοτερα πιο ευχαριστο λογω φωτεινοτητας.

Απο αποσταση θεασης δεν καταλαβαινεις διαφορα στην οθονη παρα αν το ακουμπησεις στην μυτη σου στο Prime βλεπεις τα pixels πιο νωρις απ'οτι στο iPad και σε eBooks ειναι ελαφρα ευκρινεστερο το iPad.

Γενικα με το hype της οθονης πιστεψα οτι θα δω μια επανασταση και μετα βιας ειδα οποιαδηποτε διαφορα απο το S-IPS panel του Prime στα 1280x800 το οποιο μαλιστα κερδιζει κατα κροτος στο θεμα φωτεινοτητας.

Chill
27-03-2012, 01:20
Δεν ξέρω για άλλα tablets αλλά η οθόνη του 3 συγκριτικά με το 2 είναι η μέρα με την νύχτα. Σήμερα τα είχαμε βγάλει με έναν γνωστό.....ο οποίος με το που τα βάλαμε δίπλα δίπλα άρχισε να ψάχνει τρόπους να εξοικονομήσει χρήματα. Ναι υπάρχουν και άλλες μάρκες με εξαιρετικά προιόντα, το ξέρω αλλά οπως έχω ξαναπεί τα λεφτά θέλω να παραμένουν στα χέρια μου και όχι να απαξιώνονται το αμέσως επόμενο δευτερόλεπτο της αγοράς μου. Και αυτό συμβαίνει μόνο με τα apple products καλώς ή κακώς.

Δημήτρη σ'ευχαριστώ :-)

kostasb13
27-03-2012, 02:15
Η πλακα ειναι οτι υπαρχουν πολλοι που λενε οτι δεν υπαρχει καμια σοβαρη διαφορα μεταξυ των δυο ipad...δηλ εσυ chill, εγω, και ολοι εμεις που λεμε οτι δεν υπαρχει συγκριση μαλλον εχουμε προβλημα στην οραση...

Την Παρασκευη πηγα σε ενα μεγαλο καταστημα και δοκιμασα το νεο ipad. Εξαρχης ειδα την εξαιρετικη ποιοτητα της retina. Αμεσως...χωρις να χρειαζεται να κολλησω τη μουρη μου στην οθονη και τα λοιπα...Οντας κατοχος του ipad2 εδω και τρεις μηνες καταλαβα αμεσως τη διαφορα. Εκανα δοκιμες σε καποια πραγματα που ηθελα να ελεγξω και μαλιστα ειχα τη δυνατοτητα να κανω απευθειας συγκριση με το ipad2 που ηταν διπλα.
Σε μια στιγμη κοιτουσα ενα σαιτ, το ιδιο και στα δυο ipad, ερχεται ο πωλητης και μου λεει ''πωωω διαφορα ε?'' Ε ναι του λεω, αυτο που εβλεπα δηλ...''πλακα κανω'' λεει, ''καμια διαφορα, για να μην πω οτι ετσι οπως τα βλεπω το προηγουμενο ειναι καλυτερο''.... ε πως λεω, ενταξει υπαρχει διαφορα...συνεχιζει αυτος...''αν δεν ηξερα ποιο ειναι το καινουριο θα ελεγα οτι ειναι αυτο'' και μου δειχνει το 2...
Το αποκορυφωμα ηταν οταν δοκιμασε την καμερα και λεει ''ναι εδω ειναι καλυτερο, ενταξει, αλλα αυτο(το 2) ειναι και μες τη μπιχλα οποτε...''
Τι να του πεις τωρα, σηκωθηκα και εφυγα, μου χαλασε τη διαθεση...
Πωλητης αυτος, στο τμημα της apple, ενημερωνει τον κοσμο...ημαρτον!

Chill
27-03-2012, 02:36
Δεν μπορώ να τα συγκρίνω "γενικά", γιατί ούτε το ipad3 έχω γνωρίσει ακόμα πόσο δε μάλλον το ipad2. Απλά η διαφορά στην οθόνη βγάζει μάτια.

Προιόντα apple μόνο σε apr, θα επαναπροσδιορίσετε τον όρο πωλητής (τουλάχιστον στην document με την οποία έχω πάρε δώσε).

criter
27-03-2012, 12:06
Καλοριζικο Chill! Να σε ρωτησω για κατι που ακουσα σχετικα με την retina display... Αν ανοιξεις ενα app που ειναι για iPhone και το μεγενθυνεις σε 2x ωστε να ειναι fullscreen στο iPad 3, τοτε αυτο δεν θα χανει σε αναλυση λογω retina display. Ισχυει κατι τετοιο ; Ειχα την εντυπωση οτι ολες αυτες οι εφαρμογες του ιPhone, πρεπει να επανασχεδιαζονται ωστε να δειχνουν καλα και στο iPad. Δεν ξερω ομως αν οσες εφαρμογες ειναι για retina στο iphone, ειναι ηδη ετοιμες να δειξουν το ιδιο καλα και στο ipad 3. Στο iPad 2 παντως δεν ισχυει, βλεπεις διαφορα.

Valkyre
27-03-2012, 12:22
^^ Συντομα θα γινει οτι και στο iphone, τουτεστην η apple θα κανει υποχρεωτικη την υποστηριξη retina display σε ολες τις εφαρμογες του Ipad.

criter
27-03-2012, 12:55
^^Δηλαδη καποια στιγμη αν και οταν γινει αυτο, οσοι δεν εχουμε retina δεν θα μπορουμε να βαζουμε καθολου εφαρμογες στο iPad;

Leon_DiZ
27-03-2012, 12:58
^^Δηλαδη καποια στιγμη αν και οταν γινει αυτο, οσοι δεν εχουμε retina δεν θα μπορουμε να βαζουμε καθολου εφαρμογες στο iPad;

Εννοεί ότι θα πρεπει στην ίδια εφαρμογή να περιέχεται και η απλή και η retina εκδοση. Όπως γίνεται και τώρα δλδ, απλα θα είναι υποχρεωτικό

Valkyre
27-03-2012, 13:12
Μια χαρα θα μπορεις απλα θα εκμεταλλευονται την retina οσοι την πληρωσαν :)

Dragonpaul
27-03-2012, 16:49
Το νέο iPad μπορεί να ανεβάσει θερμοκρασία έως και 47 βαθμούς Κελσίου όταν εκτελεί ενεργοβόρες εργασίες. H περιοδική έκδοση του αμερικανικού Οργανισμού Προστασίας του Καταναλωτή διεξήγαγε δοκιμές από τις οποίες διαπίστωσε ότι το νέο iPad θερμαίνεται περισσότερο από το iPad 2 όταν αμφότερα εκτελούν το ίδιο παιχνίδι δράσης.

Το νέο iPad θερμαίνεται πολύ περισσότερο από το iPad 2 όταν ο χρήστης παίζει ένα παιχνίδι δράσης, διαπιστώνει ο Οργανισμός Προστασίας Καταναλωτή στις ΗΠΑ.

Χρησιμοποιώντας μια θερμική κάμερα, οι μηχανικοί του Consumer Reports κατέγραψαν θερμοκρασίες έως και 47 βαθμούς Κελσίου στην μπροστινή και την πίσω όψη του νέου iPad.

Οι δοκιμές έγιναν μετά την υποβολή πολλών παραπόνων σχετικά με την θερμοκρασία που αναπτύσσει το νέο iPad όταν εκτελούνται εργασίες που αξιοποιούν σε μεγάλο βαθμό τον επεξεργαστή, όπως το gaming και τα download.

Οι δοκιμές έγιναν με το νέο iPad να φοράει το iPad Smart Cover, συνδεδεμένο στο ρεύμα και αφού έτρεξε το Infinity Blade II χωρίς διακοπή επί 45 λεπτά. H σύνδεση στο δίκτυο 4G LTE δεν ήταν ενεργοποιημένη, ήταν όμως το Wi-Fi. Η θερμοκρασία δωματίου ήταν περίπου 22 βαθμοί.

Η Apple προειδοποιεί να μην χρησιμοποιείται το iPad σε θερμοκρασία άνω των 35 βαθμών. Στην επισήμανση αναφέρεται επίσης ότι όταν το εσωτερικό των συσκευών της -iPhone, iPad, and iPod touch (4ης γενιάς)- υπερθερμαίνεται ο χρήστης θα παρατηρήσει ένα από τα παρακάτω συμπτώματα:

-Διακόπτεται η φόρτιση της συσκευής,

-Μειώνεται αισθητά η φωτεινότητα της οθόνης,

-Ασθενεί το σήμα κινητής τηλεφωνίας,

-Στο iPhone 4 απενεργοποιείται το φλας και

Εμφανίζεται το μήνυμα "iPhone needs to cool down before you can use it", "iPad needs to cool down before you can use it", ή "iPod touch (4th generation) needs to cool down before you can use it"

Οι δοκιμές έγιναν επίσης με το iPad εκτός ρεύματος. Τότε η μέγιστη θερμοκρασία που ανέβασε το νέο iPad ήταν 45 °C, ενώ συνδεδεμένο 46,67 °C. Τα πιο θερμά σημεία ήταν σε μια γωνία της οθόνης.

Όντας συνδεδεμένο στο ρεύμα, το νέο iPad θερμάνθηκε κατά 6-7 °C παραπάνω απ΄το iPad 2, με τη διαφορά να μεγαλώνει όταν αμφότερα ήταν εκτός τροφοδοσίας ρεύματος.

Κατά τη διάρκεια των δοκιμών, η μηχανικός Donna L. Tapellini έπιασε το νέο iPad στα χέρια της όταν έφτασε στην ύψιστη θερμοκρασία και δηλώνει ότι ήταν πράγματι πολύ ζεστό αλλά όχι σε ενοχλητικό βαθμό εάν παρέμενε στα χέρια της για λίγο.

Παρατηρήθηκε επίσης ότι το νέο iPad δεν φορτιζόταν όταν γινόταν η εκτέλεση του παιχνιδιού ενώ ήταν στην πρίζα. Η κατανάλωση της μπαταρίας συνεχιζόταν. Εντούτοις, όταν δεν έπαιζαν παιχνίδια, η φόρτιση συνεχιζόταν κανονικά.

Πηγή: http://www.supercomments.gr/2012/03/ipad_24.html#ixzz1qJxQOqPL

Ρε γμτ, έλεος δηλαδη!!!!!!! Τώρα τι να κάνω εγώ;;;;;
Για πες, βρε Chill... Έχεις παρατηρήσει κάτι τέτοιο σε ενοχλητικό βαθμο;;;;

Chill
27-03-2012, 18:55
Thanks Criter! Έχω κατεβάσει μόνο εφαρμογές με το "+", αυτές δηλαδή που είναι τόσο για ipad όσο και για iphone (skype π.χ.). Ειλικρινά δεν γνώριζα ότι μπορώ να κατεβάσω apps που είναι για iphone μόνο. Θα το δοκιμάσω και θα σου πω.

@dragon, τα νέα είναι τραγικά lol. Τι 47 βαθμούς.....wtf!!! Ότι είναι ζεστό είναι, όχι σε σημείο "μη καλέ τζιζ" αλλά ΕΙΝΑΙ!!! Μου έκανε αρνητική εντύπωση γιατί το μακμπούκι είναι κρύο ακόμα και τις ημέρες που το ξεσκίζω στην χρήση. Δεν έχω παίξει ακόμα κάποιο game (αν και καλοβλέπω ένα στο appstore,infinity blade αν θυμάμαι καλά το όνομα του). Ταινία είδα αλλά το είχα στο bookbook όχι στα χέρια και ναι ήταν ζεστό μετά το πέρας της.....αρκετά. Δεν νομίζω ωστόσο κανένας να δει movie κρατώντας το.......Η θερμική συμπεριφορά του στα games είναι αυτή που μας ενδιαφέρει (γιατί και το ps3 ζεματάει αλλά παίζουμε με controller οπότε np).

Όταν το έχω στα χέρια.....για mail,surfing,reading.....καταλαβαίνω την θερμότητα αλλά είναι σε λογικά επίπεδα.

Η δε μπαταρία τις πρώτες ημέρες χρήσης μου έχει δώσει την αίσθηση ότι είναι "τεράστια". Ακόμα δεν έχει αποφορτιστεί να σου δώσω να καταλάβεις από την στιγμή που έβγαλα την ζελατίνα.

criter
27-03-2012, 19:21
Εαν εισαι κατοχος iPhone, οτι εφαρμογες εχεις μπορεις να τις μεταφερεις και στο iPad δωρεαν. Καποιες απο αυτες ομως, οι πιο παλιες, δεν εχουν το + να ειναι και για τις δυο συσκευες και πρεπει να τις ξαναγορασεις για το iPad ξεχωριστα και αν υπαρχουν. Αυτες που ειναι μονο για iPhone δειχνουν καλα μονο στο μεγεθος της οθονης του iPhone. Εαν τις μεγενθυνεις στο iPad 2 χανουν πολυ και δεν φαινονται καλα και αναρωτιωμουν τι θα εκαναν σε ρετινα iPad, αφου μου ειπαν οτι ειναι τοσο καλη που ακομα και αυτες τις παλιες μονο για iPhone εφαρμογες, τις κανει να φαινονται τοσο καθαρα, σαν να ειναι φτιαγμενες για iPad.

Παντως εγω το iPad 2 παρολο που δεν ζεστενεται τοσο πολυ, δεν το κραταω συνεχεια στα χερια μου ή πανω μου για πολυ ωρα, το ακουμπαω καλυτερα στο τραπεζι.

Αντε και το iPad 4 να ψηνει και αυγα :P

Nek_Food
28-03-2012, 12:13
Με τέτοια θερμοκρασία στην μία πλευρά της οθόνης, αναρωτιέμαι μπορεί σταδιακά να προκαλέσει κάποια φθορά στο display ή τα γύρω περιφερειακά; Επίσης, fail το να μην φορτίζει όσο το χρησιμοποιείς (έστω αν είναι μόνο για gaming που ουσιαστικά είναι και η πιο ενεργοβόρα λειτουργία του), δηλαδή έλεος ακόμη και τα παλιά handhelds το έκαναν αυτό και δεν μπορεί να το κάνει το "νεό" iPad;

Παύλο, θα πρότεινα αν δεν το καίγεσαι απλά να περιμένεις, να κατακάτσει η σκόνη και να δεις που πάει η δουλειά με το μαραφέτι. Αν βγει κάποιο firmware update και διορθώσει κάποιο - όποιο θέμα καλώς, απλά επειδή μιλάμε για hardware θέματα, μπορεί να χρειαστεί κάποιο μικρό revision στην γραμμή παραγωγής για να λυθεί. Άρα ως συνήθως οι early adopters πάλι έφαγαν το πακέτο.

NIKOS
29-03-2012, 03:29
re paidia, maresei k emena. den eixa pote ipad. Panta omws eixa iphone :) edw k ena xrono apektisa k enan imac. Ayto pou me kanei na kollaw omws sthn agora tou new ipad einai pws eimai katoxos iphone4 wpos proeipa. E, den einai panw katw idio pragma? To na dwsw 500+ euro kai na kanw oti kanw sto iphone mou , apla se megalyterh othoni den to vriskw k toso eksypnh agora. H gnwmh sas?

Leon_DiZ
29-03-2012, 10:24
re paidia, maresei k emena. den eixa pote ipad. Panta omws eixa iphone :) edw k ena xrono apektisa k enan imac. Ayto pou me kanei na kollaw omws sthn agora tou new ipad einai pws eimai katoxos iphone4 wpos proeipa. E, den einai panw katw idio pragma? To na dwsw 500+ euro kai na kanw oti kanw sto iphone mou , apla se megalyterh othoni den to vriskw k toso eksypnh agora. H gnwmh sas?

ειναι καθαρα τι σε βολευει εσενα και τι καλυπτει τις "αναγκες σου". προφανως για να μην σε τραβαει σαν συσκευη τοσο ωστε να την αγορασεις, σε καλυπτουν μια χαρα οι υπολοιπες που εχεις. προσωπικα επελεξα ipad>φορητο γτ με βολευε περισσοτερο για την χρηση που θα του κανα (και μου αρεσε και περισσοτερο). και ναι, πανω κατω, εχεις δικιο, ειναι το "ιδιο", απλα σε μια πολυ μεγαλυτερη οθονη. και αυτο κανει την τεραστια διαφορα.

δεν πιστευω οτι καποιος μπορει να εχει τα παντα. φορητο, ταμπλετα, smartphone, desktop, ipod. επιλεγεις τι σου ταιριαζει και το αγοραζεις. εγω ειμαι χρηστης ipad, ipod touch και desktop πχ. iphone δεν με κοβω να παρω στο αμεσο μελλον γτ αυτα που θελω τα κανει το touch + ενα αχρηστο κινητο (και γτ το iphone ειναι πιο ακριβο απο το ipad - ελεος δλδ).

Valkyre
29-03-2012, 11:46
το οτι το iphone ειναι ακριβοτερο απο το ipad ειναι απολυτως φυσιολογικο, καθως και περισσοτερα πραγματα κανει και το κοστος κατασκευης του ειναι υψηλοτερο.

Μικροτερο δεν σημαινει απαραιτητα και φθηνοτερο. Συνηθως το αντιθετο συμβαινει πλακα πλακα :)

Οσο για το Ipad φιλε NIKOS ειναι ο ιδιος λογος για τον οποιο κι εγω ποτε δεν θα το παρω. Δεν βρισκω λογο υπαρξης στο μηχανημα βαση των δικων μου προτιμησεων παντα. Θα το σκεφτομουν σοβαρα εαν εκανε καποια παραπανω πραγματα που ηθελα και που θα με βοηθουσαν στην δουλεια μου. Επι του παροντος ομως ουτε απλες καθημερινες βασικες εργασιες γραφειου δεν μπορρεις να πραγματοποιησεις.

500-700 ευρω για μεγαλυτερη οθονη (με χειροτερο dpi απο το iphone ακομα και τωρα) δεν δινω.

criter
29-03-2012, 12:35
το οτι το iphone ειναι ακριβοτερο απο το ipad ειναι απολυτως φυσιολογικο, καθως και περισσοτερα πραγματα κανει και το κοστος κατασκευης του ειναι υψηλοτερο.

Μικροτερο δεν σημαινει απαραιτητα και φθηνοτερο. Συνηθως το αντιθετο συμβαινει πλακα πλακα :)

Οσο για το Ipad φιλε NIKOS ειναι ο ιδιος λογος για τον οποιο κι εγω ποτε δεν θα το παρω. Δεν βρισκω λογο υπαρξης στο μηχανημα βαση των δικων μου προτιμησεων παντα. Θα το σκεφτομουν σοβαρα εαν εκανε καποια παραπανω πραγματα που ηθελα και που θα με βοηθουσαν στην δουλεια μου. Επι του παροντος ομως ουτε απλες καθημερινες βασικες εργασιες γραφειου δεν μπορρεις να πραγματοποιησεις.

500-700 ευρω για μεγαλυτερη οθονη (με χειροτερο dpi απο το iphone ακομα και τωρα) δεν δινω.

Υπαρχουν οι εφαρμογες pages και numbers που ειναι πολυ "βολικες" για βασικες εργασιες γραφειου. Κατι αντιστοιχο με MS word, excel. Ειναι πολυ καλες, δεν τους λειπει σχεδον τιποτα και κοστιζουν σχετικα λιγο. Θελω να τις αγορασω και γενικα οτι εφαρμογες βγαινουν απο την apple, ειναι παρα πολυ καλες για τα λεφτα τους.

Leon_DiZ
29-03-2012, 13:17
το οτι το iphone ειναι ακριβοτερο απο το ipad ειναι απολυτως φυσιολογικο, καθως και περισσοτερα πραγματα κανει και το κοστος κατασκευης του ειναι υψηλοτερο.

Μικροτερο δεν σημαινει απαραιτητα και φθηνοτερο. Συνηθως το αντιθετο συμβαινει πλακα πλακα :)

μεγάλο λάθος, δεν είναι καθόλου φυσιολογικό. Η οθονη απο μονη της ειναι πααρα πολυ δυσκολο να κατασκευαστει και αποτελει ενα μικρο τεχνολογικο θαυμα, ασχετα αν το dpi ειναι χαμηλοτερο της retina των iPhone + iPod. Και το ότι κάνει "περισσότερα πράγματα" για ποια πράγματα μιλάμε; Για το Siri και τις κλήσεις; Που είναι καθαρά θέματα λογισμικού; Μόνο η καμερα είναι που έχει την μεγάλη διάφορα.

Για τσεκαρε πόσο κάνουν στο περίπου να κατασκευαστούν τα iPads και τα iphones.

16GB iPhone 4S = 188$
16GB iPad 2012 / 4G = 306,05$ / 347,95$

http://www.isuppli.com/Teardowns/News/pages/New-iPad-32-GB-4G-Carries-364-35-Bill-of-Materials.aspx
http://www.isuppli.com/Teardowns/News/Pages/iPhone-4S-Carries-BOM-of-$188,-IHS-iSuppli-Teardown-Analysis-Reveals.aspx

nikon
29-03-2012, 13:27
Όσο υπάρχουν οι να μην πω που θα κατασκηνώνουν 1 μήνα πριν έξω από τα μαγαζιά που θα πουλήσουν το iphone όχι 800 αλλά 1800 θα το δίνουν και ας κοστίζει 100.

Valkyre
29-03-2012, 13:33
I stand corrected then στο θεμα κοστους, δεν ηξερα οτι τα Ipad ειναι τοσο ακριβα.

Παντως στο τι μπορει να κανει παραπανω το iphone και μονο οι κλησεις αρκουν ρε συ.(που δεν ειναι το μονο) Δεν ειναι μικρο feature αυτο, να εχεις κανονικο τηλεφωνο και ολες τις υπηρεσιες που συνεπαγεται αυτο. Ετσι οπως το παρουσιαζεις ειναι σαν να λες οτι το τηλεφωνο ειναι ξερω γω μηδαμινης σημασιας, ενω ειναι το βασικο feature!

Leon_DiZ
30-03-2012, 00:08
I stand corrected then στο θεμα κοστους, δεν ηξερα οτι τα Ipad ειναι τοσο ακριβα.

Παντως στο τι μπορει να κανει παραπανω το iphone και μονο οι κλησεις αρκουν ρε συ.(που δεν ειναι το μονο) Δεν ειναι μικρο feature αυτο, να εχεις κανονικο τηλεφωνο και ολες τις υπηρεσιες που συνεπαγεται αυτο. Ετσι οπως το παρουσιαζεις ειναι σαν να λες οτι το τηλεφωνο ειναι ξερω γω μηδαμινης σημασιας, ενω ειναι το βασικο feature!

ναι δεν λεω, αλλα τεχνολογικα και το ipad μια χαρα θα μπορουσε να κανει κλησεις, δεν ειναι οτι εχει κατι super-duper και αυτο ανεβαζει την τιμη. αυτο ειπα.

Chill
30-03-2012, 02:01
Πλάκα πλάκα το 4g μοντέλο αφού παίρνει sim, δεν μπορεί να κάνει κλήσεις; Καθαρά για data είναι;


Υπαρχουν οι εφαρμογες pages και numbers που ειναι πολυ "βολικες" για βασικες εργασιες γραφειου. Κατι αντιστοιχο με MS word, excel. Ειναι πολυ καλες, δεν τους λειπει σχεδον τιποτα και κοστιζουν σχετικα λιγο. Θελω να τις αγορασω και γενικα οτι εφαρμογες βγαινουν απο την apple, ειναι παρα πολυ καλες για τα λεφτα τους.

Θα ήθελα να υπήρχε ms office για ipad όπως υπάρχει για mac (και είναι εξαιρετικό). Δεν έχω εμπειρία από numbers και pages, θα τα δοκιμάσω αλλά φοβάμαι για το αποτέλεσμα.

@Val : ήμουν και εγώ της ίδιας άποψης με σένα και δεδομένου ότι έχω το air μοντέλο ίσως η αγορά ipad να φαινόταν περιττή......όμως η όλη εμπειρία έχει ολοσδιόλου διαφορετικό αποτέλεσμα. Δεν ξέρω αν μπορώ να περιγράψω με λόγια την όλη εμπειρία. Είναι κάτι που ο καθένας πρέπει να ζήσει για να αποφανθεί. Προσωπικά ξέρω ότι με το ipad τελείωσα με το, χαρτί. Όχι μόνο γιατί δεν θα ξαναγοράσω βιβλίο αλλά γιατί δεν θα ξαναεκτυπώσω τίποτα από τους τόνους που μας φορτώνουν από το MSc. Και μόνο το κέρδος που θα έχω από αυτά μεσομακροπρόθεσμα θα αντικαταστήσει το κόστος αγοράς του. Οι πλείστες άλλες χρήσεις του απλά είναι μερικά ++++ ακόμα xaxa

Εγώ περιγράφω το Ipad ως εξής : Δεν πρόκειται να αντικαταστήσει το smartphone σας, το laptop σας, το netbook σας ή οτιδήποτε......το Ipad απλά είναι (ΤΟ) κάτι άλλο.

Valkyre
30-03-2012, 12:12
^^ Βρε δεκτον, αλλα την εμπειρια την εχω ζησει. Εχει πουλησει τοσο πολυ αυτο το μαραφετι, που θελοντας και μη θα το δοκιμασεις. Στις διακοπες μου το ειχα για 15 μερες και ασχοληθηκα μαζι του.

Οκ καλη φαση ηταν, αλλα περα απο το να βλεπω youtube βιντεος οταν αραζα ή να κανω λιγο surfing δεν με κερδισε. Συνεχως μεσα στο μυαλο μου ειχα την αισθηση "wait I can do all that with that thing in my pocket".

Anyway, οπως ειπα ειναι πως θα σου κατσει. Εγω ειχα τρελο hype για την παρουσιαση του πρωτου ipad. Πιστευα οτι θα ειναι τεχνολογικη επανασταση και οχι μαρκετινιστικη επανασταση. Πιστευα οτι θα κανει πολυ περισσοτερα , οτι θα εχει ενα λογισμικο διαφορετικο, κοντα στο macos, πιστευα οτι θα ειναι επιτελους το πρωτο φορητο-tablet Μηχανημα που θα αντικαταστησει τον υπολογιστη μου. Και καθολη την διαρκεια της παρουσιασης ελεγα, "μα αυτο ειναι ενα μεγαλο iphone"...

ισως αυτη η απογοητευση του μεγαλου Hype να εχει ριζωσει μεσα μου δεν ξερω! Με βολευει παντως γιατι δεν εχω διαθεση να επενδυσω 500-700 ευρω σε κατι τετοιο τωρα :)

RVL
30-03-2012, 12:23
Τα ταμπλετ δεν (πρεπει να) πλασαρονται ως laptop replacement στοχευουν αλλο κοινο με αλλα ενδιαφεροντα.

Valkyre
30-03-2012, 12:38
Δεν ειπα να γινει full fledged laptop replacement, ειπα απλα να κανει λιγο περισσοτερα πραγματα απο web surfing και apps και γενικα οτι κανουν τα τηλεφωνα μας.

Πραγματα οπως ευκολη μεταφορα αρχειων απο οπουδηποτε χωρις να απαιτειται οτιδηποτε, κανονικα φουλ προγραμματα μορφοποιησης κειμενου και παρουσιασεων (και οχι αυτα τα apps που εχουν)

...γενικα να μπορεις να κανεις 4-5 βασικες δουλειες γραφειου. Μαζι με ολα τα αλλα που εχει.

Επισης απο που κι ως που εχουμε αφησει την Apple και την οποια apple να μας υποδεικνυει τι πρεπει να πλασαρεται και πως? Δηλαδη επειδη μας επεισαν αυτοι οτι "ξερετε τα tablet ειναι αλλο μαρκετ γιατι εμεις θελουμε να μας τα σκατε και για tablet και για laptop", ξαφνικα εγινε κανονας και μαλιστα λογικος κι εμεις τον δεχομαστε λεγοντας "yes master"?

Δηλαδη το σκεπτικο της apple ποιο ειναι για εναν που θελει να κανει την δουλεια του και ταυτοχρονα να σερφαρει με την ευκολια ενος ipad? Να παρει και ipad και laptop?

Αυτα εμενα στα αυτια μου μου ακουγονται πολυ γυφτικα και το μονο που μου δειχνουν ειναι οτι εχουν ερωτευτει την τσεπη μου και προσπαθουν να φτιαξουν νεες κατηγοριες συσκευων που δεν ειναι σαφως προσανατολισμενες και που αντι να προσθετουν λειτουργιες, μαλλον αφαιρουν...

Δηλαδη το επομενο σταδιο ποιο ειναι? Και θα το πω λιγο υπερβολικα για να γινω κατανοητος:

Διαφορετικη συσκευη για σερφαρισμα, διαφορετικη συσκευη για παρακολουθηση ταινιας, διαφορετικη συσκευη για word, διαφορετικη συσκευη για φωτογραφιες, διαφορετικη συσκευη για πλοηγηση, διαφορετικη συσκευη για επεξεργασια κειμενου κλπ κλπ κλπ?

Τι την εμποδιζει την apple δηλαδη τωρα να βγαλει ενα καινουργιο μηχανημα και να το χαρακτηριζει το απολυτο φορητο movie player... και να λεει στον κοσμο να κοιτα πως φαινονται οι ταινιες εδω και τι μπορεις να κανεις! Και οντως να ειναι καταπληκτικο.

Αλλα προσεξε. Μονο ταινιες. Για τα υπολοιπα ενα ipad. Βουρ ολοι για να αγορασουν το νεο apple. Ετσι λοιπον η apple εξασφαλιζει οτι καθε χρονο οι πιστοι οπαδοι της θα πληρωνουν iphone, mac, ipad και imovieplayerτασπαωολα.

Και ολα αυτα ενω θα μπορουσαν να υπαρχουν σε μια συσκευη που θα τους ικανοποιουσε ΟΛΟΥΣ.

Ε εγω δεν συμφωνω με αυτο. Κι ας εχω mac και iphone. Μου φαινεται κοροιδια και σαν concept και σαν ουσια. Σορρυ αν σας την σπαω, αλλα ειμαι οσο ειλικρινεις γινεται.

Leon_DiZ
30-03-2012, 14:17
Πλάκα πλάκα το 4g μοντέλο αφού παίρνει sim, δεν μπορεί να κάνει κλήσεις; Καθαρά για data είναι;

και το 4G και το 3G παιρνουν καρτα. και ναι, το εχουν μονο για να εχεις ιντερνετ παντου.


Θα ήθελα να υπήρχε ms office για ipad όπως υπάρχει για mac (και είναι εξαιρετικό). Δεν έχω εμπειρία από numbers και pages, θα τα δοκιμάσω αλλά φοβάμαι για το αποτέλεσμα.

http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/02146/office_2146089c.jpg

εχουν διαρευσει φωτο απο iPad να τρεχει Microsoft Office και διαφοροι developers εχουν πει οτι ειναι ετοιμο αλλα για καποιο λογο η microsoft δεν το εχει βγαλει ακομα (νομιζω ενας παραιτηθηκε γι αυτο τον λογο κιολας).

http://www.zdnet.com/blog/microsoft/microsoft-office-for-ipad-separating-fact-from-fiction/11952


Τα ταμπλετ δεν (πρεπει να) πλασαρονται ως laptop replacement στοχευουν αλλο κοινο με αλλα ενδιαφεροντα.

αναλογως σε ποιους στοχευεις. σιγουρα δεν ειναι (ΑΚΟΜΑ) καταλληλο εργαλειο για καποιον που κανει video-editing σε laptop, αλλα υπαρχει παρα πολυς κοσμος που παιρνει ολοκληρο laptop για να μπαινει facebook και msn.


Δεν ειπα να γινει full fledged laptop replacement, ειπα απλα να κανει λιγο περισσοτερα πραγματα απο web surfing και apps και γενικα οτι κανουν τα τηλεφωνα μας.

Πραγματα οπως ευκολη μεταφορα αρχειων απο οπουδηποτε χωρις να απαιτειται οτιδηποτε, κανονικα φουλ προγραμματα μορφοποιησης κειμενου και παρουσιασεων (και οχι αυτα τα apps που εχουν)

...γενικα να μπορεις να κανεις 4-5 βασικες δουλειες γραφειου. Μαζι με ολα τα αλλα που εχει.


εφαρμογες γραφειου υπαρχουν για ipad και της ιδιας της apple μια χαρα ειναι (αμφιβαλλω αν το Office for iPad θα ειναι καλυτερο). τι εννοεις κανονικες;;

τελος, το ipad δεν στοχευε ποτε να γινει αντικαταστατης του laptop οπως το ξερουμε (για την ωρα τουλαχιστον). ηθελε να παρει τα καλα του laptop, να αφαιρεσει τα αρνητικα και να στα δωσει σε ενα ελκυστικο πακετο. αυτο ακριβως που θελανε να κανουν τα netbooks αλλα απετυχαν γιατι ηταν φτηνοδουλειες απο χιλιες πλευρες!


Επισης απο που κι ως που εχουμε αφησει την Apple και την οποια apple να μας υποδεικνυει τι πρεπει να πλασαρεται και πως? Δηλαδη επειδη μας επεισαν αυτοι οτι "ξερετε τα tablet ειναι αλλο μαρκετ γιατι εμεις θελουμε να μας τα σκατε και για tablet και για laptop", ξαφνικα εγινε κανονας και μαλιστα λογικος κι εμεις τον δεχομαστε λεγοντας "yes master"?

Δηλαδη το σκεπτικο της apple ποιο ειναι για εναν που θελει να κανει την δουλεια του και ταυτοχρονα να σερφαρει με την ευκολια ενος ipad? Να παρει και ipad και laptop?

η apple σου λεει οτι "αυτα εχω, διαλεγεις και παιρνεις". κανεις δεν σου λεει να τα σκασεις και για τα δυο, αν εχεις τοοοσο μεγαλη αναγκη την ισχυ ενος laptop, παρε laptop, αν βολευεσαι με το ipad, παρε ipad. τοσο απλο. αν θες και τα δυο και μπορεις να τα παρεις, ακομα καλυτερα :P

Valkyre
30-03-2012, 14:51
Ελα ρε συ καταλαβαινεις τι θελω να πω, μην μου το γυρνας στο κλασσικο "κανεις δεν σε αναγκασε να το αγορασεις" :) ... χαιρω πολυ Χαιροπουλος, αυτο που λεω εγω ειναι οτι δημιουργουν νεα μαρκετς αφαιρωντας δυνατοτητες απο τα μηχανηματα και μας τα παρουσιαζουν ετσι ωστε σε καμμια περιπτωση να μην εχουμε ολοκληρωμενο αυτο που θελουμε.

Eιναι σαν να σου λεω εγω θα παρεις ή μονο παγωτο σοκολατα ή μονο βανιλια. Αν θες αναμικτο, φαε 2 παγωτα... ε ειναι ηλιθιο αυτο...

Δηλαδη για να καταλαβω θα ενοχλουσε κανεναν ipad user εαν το μηχανημα εκανε και αλλα πραγματα εκτος απο αυτα που ηδη κανει? Θα γινοταν χειροτερο το ipad αν φερειπειν προσφερε την δυνατοτητα ενος ολοκληρωμενου office προγραμματος, ενος ολοκληρωμενου data sharing εργαλειου και μιας συνδεσιμοτητας με αλλες συσκευες?

Δηλαδη θα μας χαλαγε αν μπορουσαμε στις διακοπες να ξεφορτωθουμε το laptop για μια βδομαδα και να κανουμε την δουλεια μας και τον χαβαλε μας με ενα tablet? Ας μην εχει ολες τις δυνατοτητες ενος macos, ας εχει καποιες βασικες και ουσιαστικες.

Στο 2012 ειμαστε, ειναι δυνατον να δικαιολογησω ενα μηχνημα τετοιου μεγεθους και φιλοσοφιας, για να βλεπω youtube, να μπαινω facebook και να παιζω apps, ποσο μαλλον οταν ολα αυτα και περισσοτερα οπως προειπα τα κανει και το κινητο μου?? Αυτο ειναι -για εμενα- φιλοσοφια και concept μιας μικρης φορητης συσκευης, ενος κινητου δηλαδη. Οχι μιας οθονης 15 ιντσων -ξερω-γω ποσο ειναι-...

Nek_Food
30-03-2012, 15:46
Δεν ξέρω, θεωρητικά με το ασύρματο πληκτρολόγιο κάνεις και δουλειές φορητού. Το θέμα είναι ότι λόγω λειτουργικού δεν υπάρχουν οι αγαπημένες μας εφαρμογές και οι εφαρμογές που έχουμε συνηθίσει σε αυτό. Κατά τα άλλα εάν έχει κάποιος καλό κινητό και καλό υπολογιστή σπίτι, είναι ένα περιττό gadget. Για κάποιον σαν εμένα που έχω καταργήσει τον υπολογιστή στο σπίτι επειδή ήταν αρχαίος και με έπιανε απόγνωση το πόση ώρα ήθελε να πάρει μπρος και να γίνει διαθέσιμος για ημιαξιοπρεπή εργασία, αντί του φορητού παίρνεις μία ταμπλέτα και κάνεις τις χαζοδουλειες όπως serfing, email checking, κλπ. Κατά τα άλλα δεν ξέρω εγώ δεν μπορώ να δω πως θα μπορούσα να κάνω απόσβεση του κόστους του με το να το εντάξω στην εργασία μου, άλλοι όμως σίγουρα μπορούν (δες τον άλλο στην εκπομπή του που κυκλοφορεί με ένα ipad παραμάσχαλα και παίζει με αυτό). Ο καθένας κάτι θα βρει να κάνει, αλλά δεν υποκαθιστά το χαρτί, ούτε τους υπολογιστές, ούτε τους media players, ούτε τις παιχνιδομηχανές πλήρως, αλλά ταυτόχρονα έχεις μία συσκευή που κάνει όλα τα ανωτέρω αρκετά καλά αναλογα και τις ανάγκες του καθενός. Ειλικρινά δεν μου άλλαξε την ζωή και ώρες - ώρες θεωρώ και χαζό που το πήρα, καθώς ναι εγώ θα μπορούσα να επιζήσω και χωρίς αυτό. Αλλά παράλληλα θα μπορούσα να επιζήσω και χωρίς PS3, χωρίς PSP, χωρίς τηλεόραση, χωρίς internet και γιατί όχι άμα το καλοσκεφτώ και χωρίς καν κινητό (καθώς το χρησιμοποιώ ελάχιστα).

Leon_DiZ
30-03-2012, 15:57
Ελα ρε συ καταλαβαινεις τι θελω να πω, μην μου το γυρνας στο κλασσικο "κανεις δεν σε αναγκασε να το αγορασεις" :)

μα δεν σου λεω ακριβως αυτο :P

η φιλοσοφια τους ειναι. "εχουμε laptop + ipad. το ενα κανει αυτο, το αλλο κανει αυτο, διαλεξτε τι σας βολευει και αγοραστε. αν μπορειτε να βρειτε χρησιμοτητα/χρειαζεστε/θελετε να χετε και τα δυο, αγοραστε και τα δυο".


Δηλαδη για να καταλαβω θα ενοχλουσε κανεναν ipad user εαν το μηχανημα εκανε και αλλα πραγματα εκτος απο αυτα που ηδη κανει? Θα γινοταν χειροτερο το ipad αν φερειπειν προσφερε την δυνατοτητα ενος ολοκληρωμενου office προγραμματος, ενος ολοκληρωμενου data sharing εργαλειου και μιας συνδεσιμοτητας με αλλες συσκευες?


οπως ειπα και πιο πανω, εφαρμογες office υπαρχουν παρα πολλες για το ipad, εκτος και αν μιλας για διαφορετικου τυπου εφαρμογες. τωρα για την συνδεσιμοτητα με αλλες συσκευες και το να το εχω ως εξωτερικο δισκο, δεν θα με απασχολει καν. δεν "θα με ενοχλουσε" αλλα δεν με απασχολει κιολας. και δεν το λεω για να στην πω ή για να το παιξω εξυπνος, ειλικρινα σου μιλαω.

για μεταφορα αρχειων υπαρχουν απειρες εφαρμογες που κανουν ακριβως αυτο. και τα στελνεις μεσω wi-fi ή usb. εχω μια, δεν την εχω χρησιμοποιησει σχεδον ποτε. για συνδεση με αλλες συσκευες ο μονος περιορισμος που βρισκω ειναι οτι ειναι επιλεκτικο στο να συνδεεται με Bluetooth με αλλα κινητα/tablets κτλ. δεν ετυχε ποτε να μου πει κανει μεσα στον χρονο που το εχω "μου στελνεις το τραγουδι με bluetooth?". δεν μπορω να σου πω οτι μου δυσκολευουν την ζωη αυτα τα 2.

πιστευω οτι πολλοι εχουν "προβλημα" στο να διαχωρισουν τις συσκευες. τι ειναι το ενα, τι ειναι το αλλο. και μιλαω για κατασκευαστες + καταναλωτες. βλεπεις ταμπλετες που θελουν να κανουν "τα παντα". εμ κατσε ρε φιλε, θα παρεις τηλεφωνο απο ταμπετα με 7 ιντσες οθονη; πως θα το κρατας; το ιδιο ειναι και με τους καταναλωτες. εχουν συνηθησει στην ιδεα του PC και δεν μπορουν να μπουν στο νοημα της ταμπλετας.

Chill
04-04-2012, 15:50
Για όσους δεν γνωρίζουν.....Στα APR stores κυκλοφορεί σε έντυπη μορφή το iPlanet, ένα magazine σχετικά με apple products και όχι μόνο. Βγαίνει κάθε τρεις μήνες και διανέμεται δωρεάν.

Υπάρχει επίσης και σε ψηφιακή μορφή στο ακόλουθο link : http://www.iplanet.com.gr/

minaras_tio
04-04-2012, 16:07
^^Στο App store?
Δε το βρισκω….

Chill
04-04-2012, 17:06
APR=Αpple Premium Reseller όχι APP

xaxaxa, με έκανες και γέλασα άθελα σου, ρεπάρω σούμπιτος :-D

minaras_tio
04-04-2012, 20:33
^^Χαχαχα!!!
Και που να το βρω στη Πατρα το Apple Premium Reseller???????
Θα βολευτω στο pdf αρχειο!!
Ευχαριστω!

NIKOS
06-04-2012, 00:32
re paidia skeftomai na parw to new ipad. apla na rwthsw kati. selides gia live bet opws bet365, h bwin, gt den tis trexei? enw o imac kanonika? apla exei efarmoges mobile ekdosh k mporeis na paikseis live.

Lefteris_X
06-04-2012, 12:21
περί Flash, έχεις ακούσει τίποτα τα τελευταία 5 χρόνια τι παίζει για τα i-κάτι (iPhone, iPod, iPad);;;;;;;;;

απλά ΟΥΔΕΜΙΑ συμβατότητα. Όταν μάθουν οι υπεύθυνοι αυτών των σελίδων, να χρησιμοποιήσουν HTML 5 αντί του Flash, τότε ναι, θα μπορούν και οι i-κάτι συσκευές να προβάλλουν τις σελίδες.

Καθαρά εγκυκλοπαιδικά τα αναφέρω, γιατί με τζόγο πάσης μορφής και φύσεως δεν ασχολούμαι, συνεπώς δεν έχω ιδία εμπειρία απο τις σελίδες betoto, betwin και όπως αλλιώς τις λένε. Υποθέτω (χωρίς να είμαι σίγουρος βέβαια), ότι θα χρησιμοποιούν Flash τεχνολογία, συνεπώς δεν υπάρχει απολύτως καμία περίπτωση να παίζουν σε i-κάτι συσκευές (και με "πλάγιες" μεθόδους όπως Skyfire browser είναι απλώς, άθλια η εμπειρία πλοήγησης στο Διαδίκτυο - αν και αυτό, είναι καθαρά υποκειμενικό).

σε Mac mini, MacBook, MacBook Pro, iMac και Mac Pro δεν υπάρχει (ούτε υπήρξε ποτέ) θέμα ασυμβατότητας με την Flash τεχνολογία, για αυτό και προβάλλονται κανονικά οι παραπάνω σελίδες και γενικότερα όλες οι σελίδες του Internet.

minaras_tio
06-04-2012, 12:26
^^Θα αναγκαστουν καποια στιγμη να περασουν στον HTML 5....



Sent from my iPhone using Tapatalk

Lefteris_X
06-04-2012, 12:36
*στην! (γλώσσα είναι, θηλυκό δηλαδή :P)

minaras_tio
06-04-2012, 13:05
Α καλα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Valkyre
09-04-2012, 12:41
To οriginal Max Payne ερχεται στις ios συσκευες με HD γραφικα ρετουσαρισμενα και τα συναφη.

Not bad.

minaras_tio
09-04-2012, 13:08
^^Ο χειρισμος θα ειναι το προβλημα...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Leon_DiZ
14-04-2012, 23:16
Apple CEO Tim Cook spotted at video game designer Valve's headquarters


Apple's chief executive Tim Cook reportedly visited the Bellevue, Washington headquarters of Valve Corporation earlier today, inciting questions about new potential for collaboration between the two companies.

Valve, created by two former Microsoft employees in the mid 90s, has grown into a major video games developer and maintains the Steam gaming platform, which distributes over 1,400 games to an audience of over 30 million active users.

Steam works similar to Apple's iOS App Store within iTunes, providing a market for PC video game titles and a mechanism for automatically delivering the latest software updates to players.




After months of rumors that suggested Valve would begin supporting Mac users in Steam, in early 2010 the company announced it would bring a series of its own video games, including Half-Life 2, Left 4 Dead 2 and Team Fortress 2, to the Mac platform for the first time. It also announced it would simultaneously release Portal 2 for the Mac and Windows that winter.

At the time, John Cook, the director of Steam development at Valve, stated that Apple had "been a great partner so far and we look forward to growing our relationship with them over time."

Famous designer says Apple will reveal 'revolutionary' product within 8 months


Acclaimed French designer Phillippe Starck revealed in a recent interview that he has been working with Apple on a "revolutionary" new product that will be revealed within the next 8 months.

Starck revealed the information in a radio interview with France Info, as discovered by HardMac. No further details were given on what the product may be.

"Indeed, there is a big project together which will be out in eight months," Starck said, according to a translation. He cited Apple's "religious cult of secrecy" for declining to divulge any further information, though he did say the new project is "quite revolutionary."

Starck also revealed that he met regularly with Apple co-founder Steve Jobs before he passed away last October. The designer said he would see Jobs around once a month in his Palo Alto home for seven years, and he now meets with Jobs's widow, Laurene Powell, when he is in California.

The design work of Starck is wide reaching, ranging from products like toothbrushes and motorcycles to furnishings, building interiors, and even windmills.

There's no indication that Starck has worked with Apple in any capacity before, though he did design premium iPhone/iPod speakers and headphones for the company Parrot in 2008. The Zikmu Parrot speakers by Starck currently sell for around $1,600, while the ZIK Parrot headphones are advertised as "coming in 2012."




The comments from Starck will undoubtedly fuel speculation about a rumored Apple television set that the company is believed to be working on. Early this year, one report claimed that Apple's own design chief, Jony Ive, has a 50-inch Apple television housed in his secure design studio.

As for Starck's "revolutionary" comment, it could be related to comments made by Jobs himself to biographer Walter Isaacson. In interviews for Isaacson's book released last year, Jobs said he had "cracked" the secret to building an integrated, easy-to-use television set that will have "the simplest user interface you imagine."

Of course, Starck's apparent work with Apple could also be related to something entirely different, such as a forthcoming redesigned iPhone. The company is expected to launch a new iPhone late this year, featuring a completely redesigned exterior for the iPhone 4 and iPhone 4S.

minaras_tio
14-04-2012, 23:42
Εχω βαρεθει τις φημες γυρω απο την Apple….
Οτι μαλακια τους ερθει στο κεφαλι γραφουν..

Leon_DiZ
15-04-2012, 00:53
Εχω βαρεθει τις φημες γυρω απο την Apple….
Οτι μαλακια τους ερθει στο κεφαλι γραφουν..

δεν ειναι φημες τα απο πανω :whistle:

minaras_tio
15-04-2012, 03:37
Το οτι πηγε ο Cook στην Valve τι σημαινει;
Μπορει να πηγε να πιει καφε με καμια γκομενα του.
Ξερουν κανεις τι εκανε; Οχι.
Αρα οσες μαλακιες λενε,ειναι φημες.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Lefteris_X
15-04-2012, 11:55
Καλημέρα, Χρόνια Πολλά, Χριστός Ανέστη. Υγεία σε όλους.

Λοιπόν παιδιά, επειδή σε οποιοδήποτε άρθρο ενός δημοσιογράφου ή "δημοσιογράφου" όταν μπαίνει και η λέξη "Apple" αυτόματα ανεβαίνει η αναγνωσιμότητα, γι' αυτό με το παραμικρό, κάτι που είναι....@δάκι είδηση (= μικροσκοπική άνευ σημασίας), αμέσως μετατρέπεται σε ιδιαιτέρως ενδιαφέρουσα πληροφορία / είδηση.

Ψωμοτύρι κοινώς.

Απο την πείρα μου καθαρά και μόνο, όλοι σχεδόν οι αρχηγοί ή/και τα πρωτοπαλίκαρα των εταιρειών, έχουν συναντηθεί μεταξύ τους. Απλά δεν γίνεται / δεν γινόταν ποτέ ντόρος. ΣΙΓΑ την είδηση - ΟΛΟΙ (όσοι ασχολούνται με την βιομηχανία) το ξέρουν. Θα μου πεις "ΟΚ ρε φίλε, κάποιος, συνήθως οι περισσότεροι πλέον, α) δεν έχουμε την ηλικία σου β) δεν ασχολούμαστε ούτε τόσα χρόνια, ούτε με την ίδια πώρωση.

Ε, γι αυτούς γράφονται τέτοιες "ειδήσεις" (με Apple, Valve, Samsung, Google Glasses και λοιπά "πιασάρικα" ονοματάκια).

Κι εμένα αν μου πεις "καλά ε - στο ματς που είδα εχτές με την Barcelona, έπεσαν κάτι απίστευτα γκολ" και μου τα δείξεις σε replay, επειδή εδώ και χρόνια δεν παρακολουθώ / δεν έχω ιδέα περί ποδοσφαίρου (συγκριτικά με όσους ασχολούνται με πώρωση)......αυτό ναι, θα μου φανεί ειδησάρα - όχι απλά είδηση. Ενώ για τους πωρωμένους με το ποδόσφαιρο θα τους φανεί "έλα μωρε, κλασική Μπάρτσα, πάντα τόσο καλά παίζει"...

ε, το ίδιο ισχύει και με Tim Cook / Apple.

ΥΓ: Πριν πολλά χρόνια, σε μια έκθεση τεχνολογίας στο Τόκυο, είχε πάει και ο Kojima με τον υιό του. Ο kojima λοιπόν, κάθησε και πόζαρε με τον μικρό για μια φωτογραφία ενός δυτικού δημοσιογράφου (Αμερικάνου). Τι φάνηκε "κουλό" ή αν θέλετε "περίεργο" στον δημοσιογράφο; Το ότι ο πιτσιρικάς κρατούσε στα χέρια του ένα κουκλάκι απο έναν χαρακτήρα της Capcom (δεν θυμάμαι ποιόν 2002-3 πρέπει να ήταν) και ήταν μέσα στην καλή χαρά. Ο δημοσιογράφος ρώτησε, πως και ο kojima αγόρασε κάτι για τον υιό του, που προέρχεται απο την Νο 1 ανταγωνιστική ιαπωνική εταιρεία!!!! (αυτό γιατί, ο δημ/φος ήταν άσχετος με την βιομηχανία) Απάντηση Kojima: μα γιατί αυτό το videogame αρέσει στον μικρό. Λογικό δεν είναι να το αγοράσω το κουκλάκι; Άλλωστε ο πιτσιρικάς, δεν παίζει καθόλου Metal Gear, το απεχθάνεται! Και επίσης, με τον δημιουργό του τίτλου της Capcom (το είπα έτσι, γιατί δεν θυμάμαι τον τίτλο), είμαστε φίλοι εδώ και χρόνια και τα λέμε συχνά...............

personGR
15-04-2012, 18:23
Καλημέρα, Χρόνια Πολλά, Χριστός Ανέστη. Υγεία σε όλους.

Λοιπόν παιδιά, επειδή σε οποιοδήποτε άρθρο ενός δημοσιογράφου ή "δημοσιογράφου" όταν μπαίνει και η λέξη "Apple" αυτόματα ανεβαίνει η αναγνωσιμότητα, γι' αυτό με το παραμικρό, κάτι που είναι....@δάκι είδηση (= μικροσκοπική άνευ σημασίας), αμέσως μετατρέπεται σε ιδιαιτέρως ενδιαφέρουσα πληροφορία / είδηση.

Ψωμοτύρι κοινώς.

Απο την πείρα μου καθαρά και μόνο, όλοι σχεδόν οι αρχηγοί ή/και τα πρωτοπαλίκαρα των εταιρειών, έχουν συναντηθεί μεταξύ τους. Απλά δεν γίνεται / δεν γινόταν ποτέ ντόρος. ΣΙΓΑ την είδηση - ΟΛΟΙ (όσοι ασχολούνται με την βιομηχανία) το ξέρουν. Θα μου πεις "ΟΚ ρε φίλε, κάποιος, συνήθως οι περισσότεροι πλέον, α) δεν έχουμε την ηλικία σου β) δεν ασχολούμαστε ούτε τόσα χρόνια, ούτε με την ίδια πώρωση.

Ε, γι αυτούς γράφονται τέτοιες "ειδήσεις" (με Apple, Valve, Samsung, Google Glasses και λοιπά "πιασάρικα" ονοματάκια).

Κι εμένα αν μου πεις "καλά ε - στο ματς που είδα εχτές με την Barcelona, έπεσαν κάτι απίστευτα γκολ" και μου τα δείξεις σε replay, επειδή εδώ και χρόνια δεν παρακολουθώ / δεν έχω ιδέα περί ποδοσφαίρου (συγκριτικά με όσους ασχολούνται με πώρωση)......αυτό ναι, θα μου φανεί ειδησάρα - όχι απλά είδηση. Ενώ για τους πωρωμένους με το ποδόσφαιρο θα τους φανεί "έλα μωρε, κλασική Μπάρτσα, πάντα τόσο καλά παίζει"...

ε, το ίδιο ισχύει και με Tim Cook / Apple.

ΥΓ: [...]

Είναι μόνο λογικό τα μεγάλα κεφάλια των εταιριών να μιλούν συχνά και να έχουν πιο πολλές επαφές απ'ότι περιμέναμε.

Τρανό παράδειγμα το πρόσφατο σκάνδαλο με τις τιμές των ebooks, όπου οι CEOs μεγάλων εκδοτικών των ΗΠΑ κανόνιζαν για πολλούς μήνες πως θα χτυπήσουν το Amazon και το μονοπώλιο που είχε με τα kindle 1,2.

Lefteris_X
15-04-2012, 20:26
offtopic on***

και που να δεις τι είχε γίνει τέλη 80ς-αρχές & μέσα 90ς με τους εξής δύο πολέμους:

- System Wars (Windows vs OS2 vs Novell vs Workbench vs Irix)

- CPU Wars (Intel vs Cyrix vs VIA vs AMD vs ΑΙΜ vs HP-PA vs DEC Alpha)

το "τι" είχε ειπωθεί και πόσες μυστικές συναντήσεις είχαν λάβει χώρα, ουδείς έχει μάθει ποτέ επακριβώς, ούτε ακόμα κι αυτοί που εργάζονταν ως σχολιαστές / αναλυτές στον χώρο τότε. Καλό ε; :D


***offtopic off


ΥΓ: τα έγραψα τελείως "στο πόδι" με πολλές ελλείψεις, οπότε μην "θιχτεί" κανείς και σπεύσει να διορθώσει! Δεν είχα σκοπό να θίξω την Ιστορία, που τόσο πολύ σέβομαι. Απλά ως αναφορές τα είπα και εντελώς συνοπτικά/τσαπατσουλίστικα. :P

Lefteris_X
25-04-2012, 14:41
"σαφώς και μπορείς να συνδυάσεις σε μια συσκευή, ένα ψυγείο με μια τοστιέρα, αλλά οι θυσίες που πρέπει να κάνεις, ήτοι οι περικοπές στις δυνατότητες των αρχικών ξεχωριστών συσκευών, ώστε να γίνει εφικτή η ένωση........καταλήγεις να έχεις ένα προϊόν που δεν ελκύει κανέναν"

Tim Cook.

το ίδιο πήγε να γίνει στα τέλη 90ς, με την "φρενίτιδα" που ονομάζονταν τότε ως "multimedia convergence".

Α, ρε Micro$oft, πάντα πρωτοπόρος στην μαλακία. Πάντα. Σταθερά και σίγουρα βήματα ηλιθιότητας.

Dragonpaul
29-04-2012, 02:58
Το Snow Bros στο Apple store για 0.79 λεπτά. Kαι ειναι και πολυ καλο!!!! Σπευσατε!!!!

Lefteris_X
29-04-2012, 11:05
το έχω λιώσει στο iPad 2 κάτι εβδομάδες (piradev) τώρα και ομολογώ πως με "πήγε" ευχάριστα πολλά χρόνια πίσω...σαν emulator μοιάζει παρά νέο engine (εξ ου και τόσο καλό).


ΥΓ: Επειδή έχω ξαναγράψει την λέξη piradev, ως αναφορά σε κάτι πειρατικής μορφής, όποιος θέλει μπορεί να την αναζητήσει στο Google. Είναι ένα απο τα δύο προγράμματα αντιγραφής δισκετών στον Amstrad 664/6128 (είχα τον 2ο). Μιλάμε, για πολλές δισκέτες στο σχολείο, φωτιά είχε πάρει ο 6128 μου :D

Leon_DiZ
02-05-2012, 02:38
ενεργοποιησαν το iTunes Match και στην Ελλαδα. 25€ τον χρονο. εγω το εβαλα :)

kostasb13
04-05-2012, 00:06
Αν συνδυασουμε το Halo με το Crysis 2 τι θα παρουμε?...Το NOVA 3 της gameloft. Και ναι αυτα τα γραφικα ειναι για idevices...

UZIcFNBiadc


nQvzNFf5900

Dragonpaul
04-05-2012, 00:32
Έχουν ξεφύγει!!!!!

Valkyre
04-05-2012, 01:07
χωρις πλακα εχουν ξεφυγει....!!

Valkyre
04-05-2012, 18:32
Slopro

ειναι free κατεβαστε το αμεσως!! Εκπληκτικη εφαρμογη επιτρεπει να βγαζεις βιντεο σε slow motion! Σε 4S κανει capture video σε 60frames per second. Το δοκιμασα και ειναι πραγματικα φοβερο!

Dragonpaul
14-05-2012, 23:46
Κατεβαστε το Swordigo. Ειναι πολυ καλο και free.

ps4
19-05-2012, 22:09
Τι ακουγεται δηλαδη;

Dragonpaul
19-05-2012, 22:11
^^ Ναι... Περίμενε να σου απαντήσει, Σταύρο...

the master
19-05-2012, 22:13
γατονι εισαι dragon !

λοιπον αποδοσεις
στο 4.80 να απαντησει , στο 1.15 να μην απαντησει.

ps4
19-05-2012, 22:16
LOL. Κατι ειχα καταλαβει...

Leon_DiZ
19-05-2012, 22:27
τρατζικ....

Valkyre
20-05-2012, 00:03
fixed...

Leon_DiZ
20-05-2012, 15:23
Σε λιγες μερες θα βγει το Jailbreak για το 5.1.1

πηγη (https://twitter.com/#!/pod2g/status/204167791161520128)

kostasb13
20-05-2012, 15:52
Αντε ντε!:a023:

Dragonpaul
24-05-2012, 10:31
Καλημέρα!
Ήθελα να ρωτήσω αν αντιμετωπίζει άλλος πρόβλημα με το home button του iPhone 4 ή οποιοδήποτε άλλο μοντέλο. Πολλες φορές δεν πιάνει καθόλου όταν το πατώ και άλλες φορές πιάνει σα διπλό το πάτημα, εμφανίζοντας την ανάλογης λειτουργία. Είχα βρει κάποια στιγμη ένα κόλπο που, και καλα, το συγχρονιζε και πάλι, αλλα τελικα αποδείχθηκε βλακεία.
Προσπαθώ να καταλάβω αν και πόσο κοινό ειναι το πρόβλημα.

criter
24-05-2012, 11:06
Καλημερα.
Το εχω αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα στο iPhone4 με το Ηome button που δεν πιανει μερικες φορες. Παρολο που το παταω αυτο πιανει οποτε θελει και μερικες φορες δεν πιανει καθολου. Ισως αυτο να οφειλετε στο οτι το κουμπι βρισκετε χαμηλα εκει που ειναι και η εισοδος για το βυσμα φορτισης και η σκονη προφανως δεν το αφηνει να κανει καλα επαφη.

Εχω βρει ενα κολπακι που το ξεμπλοκαρει καπως οταν το παθαινει αυτο, βαζωντας του το καλωδιο φoρτισης και πιεζοντας το προς τα κατω ελαφρα, οχι με δυναμη γιατι μπορει να σπασει, και αμεσως αυτο ξεμπλοκαρει. Δεν φτιαχνει οριστικα το προβλημα ομως με αυτον τον τροπο, μπορει να το ξαναπαθει.

Lefteris_X
24-05-2012, 11:12
είναι αρκετά κοινό, καθώς ο περισσότερος κόσμος όλη την ώρα φλίκι-φλίκι πατάει το κουμπί για να βγεί στην κεντρική οθόνη και για να δει την λωρίδα των ήδη ανοιγμένων προγραμμάτων.

ε, τσούκου-τσούκου φλίκι-φλίκι τι περιμένεις; πόσο να αντέξει;

για αυτό υπάρχουν δύο λύσεις, που καμία όμως δεν είναι άρτια:

α) για όσους έχουν jailbreak, υπάρχει παρεμβατική εφαρμογή στο iOS (εξ ου και δεν την συνιστώ) που αντικαθιστά το διπλό κλικ (που βγάζει την λωρίδα multitask) με μια κίνηση gesture (αν θυμάμαι καλά) ή έναν άλλο συνδυασμό πλήκτρων.

β) έχεις παραμείνει σε iOS 3.1.2 ή 3.1.3 (όπως εγώ), το οποίο δεν έχει λωρίδα multitask και δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

όπως ανέφερα, καμία δεν είναι άρτια λύση, η μια γιατί είναι πλήρως παρεμβατική στο iOS και η άλλη......ε, δεν χρειάζεται ανάλυση: μένεις πίσω στο iOS 3.1.2 που είναι ήδη 2 ετών, γμσέτα.

καλό ε;

μέχρι εκεί γνωρίζω να σου πω, γιατί δεν έχω ψαχτεί σχεδόν καθόλου, καθώς το τηλ μου το χρησιμοποιώ μόνο για: τηλέφωνα, τηλέφωνα, τηλέφωνα, άντε λίγο σερφάρισμα να δω αν τα άρθρα μου αναρτήθηκαν σωστά και pacman, ms pacman, Dragon's Lair, Space Ace και Bubble Bobble.

Valkyre
24-05-2012, 11:14
To συγκεκριμενο δεν το εχω αντιμετωπισει ποτε, ουτε στο 3gs ουτε στο 4s. Καμμια φορα οταν ειναι κλειδωμενο το τηλεφωνο μπορει να μην πιασει, αλλα μιλαμε για πολυ σπανια περιπτωση και με το δευτερο πατημα πιανει κατευθειαν. Οσο ειναι ξεκλειδωμενο το τηλεφωνο δεν μου το εχει κανει ποτε. Θα προτεινα καθαρισμο οπως λεει και ο φιλος πιο πανω, μετα ενα hard reset και αν δεν πιασει και αυτο ενα restore.

ΥΓ: Κατι ασχετο, παιδια εχθες εβαλα διπλα διπλα το iphone 4s το δικο μου με του αδερφου μου (επισης 4s) το οποιο ομως ειναι jailbreak και πραγματικα παιδια η διαφορα στην καθυστερηση ειναι αρκετα εμφανης. Συγκεκριμενα παιζαμε με μια εφαρμογη βιντεο, το slopro το οποιο το ειχα προτεινει κιολας εδω, και το οποιο κανει επεξεργασια του βιντεο Οn the fly, καθως το βλεπεις δηλαδη. Ε το jailbroken του αδερφου μου, καθυστερουσε σημαντικοτατα. (ολες οι εφαρμογες σβησμενες απο το background και στΑ 2 τηλεφωνα) Μου εκανε εντυπωση πραγματικα. Δοκιμασαμε και αλλες εφαρμογες και μπορει μεν η διαφορα στις υπολοιπες να μην ηταν τοσο μεγαλη, ομως και παλι ηταν εμφανης. (εφαρμογες που τεσταραμε Infinity Blade 2 loading, dropbox, instagram, skype, maps, globetrotter. Σε ολες ηταν πισω)

Dragonpaul
24-05-2012, 11:15
Σας ευχαριστω και τους τρεις.
Μάλλον ειναι κοινο το πρόβλημα απ'ο,τι φαίνεται. Το είχα διαβάσει και παλαιότερα κάπου. Γμτ...

Nek_Food
24-05-2012, 13:15
Μην πατάτε το κουμπάκι home αν έχετε πρόβλημα, απλά εφόσον έχετε λειτουργικό iOS5 και μετά χρησιμοποιείστε τα multi-touch gestures που έχει το λειτουργικό (εάν δεν δουλεύουν σε εσάς τα ενεργοποιείτε από τα settings).
5 δακτυλάκια και κίνηση τους προς το κέντρο (pinch)= έξοδος από το πρόγραμμα στην κεντρική οθόνη (όπως το μονό κλικ στο home button)
4 δαχτυλάκια και κίνηση τους δεξιά ή αριστερά = μετακίνηση στην προηγούμενη ή την επόμενη εφαρμογή ανάλογα την φορά της κίνησης
4 δαχτυλάκια και κίνηση προς τα επάνω = εμφάνιση της μπάρας ενεργών εφαρμογών (όπως το διπλό κλικ στο home button)

kostasb13
24-05-2012, 16:05
Απ'οτι λεγεται το jailbreak θα βγει αυριο.
Το σιγουρο παντως, αν τελικα δε βγει αυριο, ειναι οτι θα το εχουμε μεσα στο σαββατοκυριακο

http://www.idownloadblog.com/2012/05/24/friday-is-funday-the-ios-5-1-1-untethered-jailbreak-is-coming-tomorrow/

Leon_DiZ
24-05-2012, 16:34
Εβγαλε μια πατεντα η Apple για stylus

http://www.blogcdn.com/www.engadget.com/media/2012/05/applestylusitisapplied.jpg

εχουν βγει ολα τα fandroids και την κραζουν

AriStos13
24-05-2012, 17:56
Μην πατάτε το κουμπάκι home αν έχετε πρόβλημα, απλά εφόσον έχετε λειτουργικό iOS5 και μετά χρησιμοποιείστε τα multi-touch gestures που έχει το λειτουργικό (εάν δεν δουλεύουν σε εσάς τα ενεργοποιείτε από τα settings).
5 δακτυλάκια και κίνηση τους προς το κέντρο (pinch)= έξοδος από το πρόγραμμα στην κεντρική οθόνη (όπως το μονό κλικ στο home button)
4 δαχτυλάκια και κίνηση τους δεξιά ή αριστερά = μετακίνηση στην προηγούμενη ή την επόμενη εφαρμογή ανάλογα την φορά της κίνησης
4 δαχτυλάκια και κίνηση προς τα επάνω = εμφάνιση της μπάρας ενεργών εφαρμογών (όπως το διπλό κλικ στο home button)

Και που ακριως βρισκεται στις ρυθμισεις αυτο γιατι δεν μπορω να το βρω... :-/
Το hard reset τι κανει ακριβως και πως γινετε;;

Avenger_Seraphim
25-05-2012, 14:53
Έπαιξα ένα παιχνίδι τις προάλλες, που μου άρεσε πολύ. Πρόκειται για το TimberSlide, ένα puzzle game όπου σκοπός του παιχνιδιού είναι να συνδυάσεις τα κομμάτια της πίστας ώστε να δημιουργήσεις ένα κανάλι από το οποίο θα περάσει το νερό και θα σπρώξει τους κορμούς προς το σπίτι.


Αρκετά relaxing και όμορφα οπτικά! Τα σχέδια έχουν γίνει στο χέρι και έξτρα βαθμούς κερδίζουν τα animation στο νερό! Πραγματικά πολύ όμορφο!

http://youtu.be/LRUDiAQlKHo

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο site του παιχνιδιού http://www.quillgames.com/
facebook http://www.facebook.com/QuillGames

Leon_DiZ
25-05-2012, 14:55
Free το Cut the Rope Experiments και η HD εκδοση του!!!!



Έπαιξα ένα παιχνίδι τις προάλλες, που μου άρεσε πολύ. Πρόκειται για το TimberSlide, ένα puzzle game όπου σκοπός του παιχνιδιού είναι να συνδυάσεις τα κομμάτια της πίστας ώστε να δημιουργήσεις ένα κανάλι από το οποίο θα περάσει το νερό και θα σπρώξει τους κορμούς προς το σπίτι.


Αρκετά relaxing και όμορφα οπτικά! Τα σχέδια έχουν γίνει στο χέρι και έξτρα βαθμούς κερδίζουν τα animation στο νερό! Πραγματικά πολύ όμορφο!

http://youtu.be/LRUDiAQlKHo

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο site του παιχνιδιού http://www.quillgames.com/
facebook http://www.facebook.com/QuillGames

ειχα παιξει κατι παρομοιο παλιοτερα, μονο που εκεινο ηταν με κατι σωληνες

minaras_tio
25-05-2012, 17:08
Εκπληκτικο το cut the rope!



Sent from my iPhone using Tapatalk

Dragonpaul
25-05-2012, 17:17
Bubble Bust!!!!!!!

Απίστευτο κόλλημα!!!!!!! Το παιχνίδι απλα τα "σπάει" και ειναι εγγύηση στο fun factor!!!!!!
Η free έκδοση έχει τριάντα πίστες και μετα υπάρχουν τρεις κόσμοι απο 0.79 εκαστος με 90 πίστες ο καθένας. Τα αξίζει με το παραπάνω το παιχνίδι. Εγώ έχω κολλήσει άγρια.

Leon_DiZ
25-05-2012, 18:23
5.1.1 Jailbreak Available (http://www.idownloadblog.com/2012/05/25/how-to-jailbreak-ios-5-1-1-absinthe-2-0-windows/)


λεω μηπως σας ενδιαφερει :p

minaras_tio
25-05-2012, 18:25
Μη βιαστειτε παιδια. Περιμενετε καμια βδομαδα να δειτε πως παει το νεο jailbreak...


Sent from my iPhone using Tapatalk

AriStos13
27-05-2012, 19:15
το εβαλε κανενας το νεο jailbreak να μας πει γνωμη..!
ενημερωστε παιδες..

minaras_tio
27-05-2012, 21:46
Δε το εβαλα (και ουτε προκειται), αλλα διαβαζω πολυ θετικα σχολια φιλε Αριστο. Κανενα bug εως τωρα λενε πολλοι που το εχουν βαλει.


Sent from my iPhone using Tapatalk

kostasb13
27-05-2012, 22:24
Κανενα προβλημα και σε μενα, απολαμβανω το jailbroken iPad3 μου:silly:

Leon_DiZ
27-05-2012, 22:26
εγω σκεφτομουν να το βαλω αλλα το αφησα. σε λιγο θα βγει το iOS 6, βαριεμαι να κανω παλι το ιδιο

Dragonpaul
28-05-2012, 20:05
Σημαντικές προσφορές παιχνιδιών γίνονται στο App Store για απροσδιόριστο, αλλά σίγουρα περιορισμένο, χρονικό διάστημα. Πιο συγκεκριμένα, παιχνίδια όπως τα Grand Theft Auto III (http://www.gameover.gr/ios/reviews/Grand-Theft-Auto-III-iOS.19005.html), Grand Theft Auto: Chinatown Wars, Infinity Blade II (http://www.gameover.gr/ios/reviews/Infinity-Blade-II.19211.html), Real Racing 2 και το The Tiny Bang Story έχουν μεγάλες εκπτώσεις, ενώ άλλα -όπως το βραβευμένο Cut the Rope: Experiments, το Mini Motor Racing, το Anodia και το MotoHeroz της RedLynx- διατίθενται δωρεάν. Στην ενέργεια συμμετέχει και η EA, με γενναιόδωρες εκπτώσεις σε όλα της σχεδόν τα παιχνίδια για iOS συσκευές, στα οποία ανήκουν σημαντικές προτάσεις -όπως τα FIFA 12, SHIFT 2 Unleashed, NBA Jam, Mass Effect Infiltrator (http://www.gameover.gr/ios/reviews/Mass-Effect-Infiltrator.19093.html), Dead Space iOS (http://www.gameover.gr/ios/reviews/Dead-Space.15512.html) και Burnout Crash!. Τέλος, πολλά και σημαντικά παιχνίδια που συμμετέχουν στην καμπάνια "Because We May (http://www.becausewemay.com/ios.html)" είναι διαθέσιμα σε χαμηλότερη τιμή.


http://www.gameover.gr/ios/news/%CE%A3%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%C E%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CF%84%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%C F%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-App-Store.19839.html

chronohill
28-05-2012, 20:13
Παιδια μηπως μπορειτε να με βοηθησετε? Δεν ξερω γιατι αλλα εχω κατεβασει το τελευταιο update και συνδεω το 3GS μου και κολλαει σε ενα σημειο και λεει οτι αν συνεχισω υπαρχει η πιθανότητα να χαθουν ολα μεσα απτο κιν...γιατι ????
Επισης εσεις οι ψαγμενοι και αυτοι που θελουν κατι ιδιαιτερο κατεβαστε στην εξευτελιστικη τιμη μαλλον για λιγο καιρο το sword and sorcery!αλα υπεροχο!φανταστικη εμπειρια...
edit: πολυ καλες οι προσφορες παυλο σευχαριστουμε!

Valkyre
28-05-2012, 20:19
ΚΑτεβαστε την εφαρμογη songify.... μιλαμε για ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ γελιο, ειδικα με παρεα.

minaras_tio
28-05-2012, 21:32
Παιδια μηπως μπορειτε να με βοηθησετε? Δεν ξερω γιατι αλλα εχω κατεβασει το τελευταιο update και συνδεω το 3GS μου και κολλαει σε ενα σημειο και λεει οτι αν συνεχισω υπαρχει η πιθανότητα να χαθουν ολα μεσα απτο κιν...γιατι ????
Επισης εσεις οι ψαγμενοι και αυτοι που θελουν κατι ιδιαιτερο κατεβαστε στην εξευτελιστικη τιμη μαλλον για λιγο καιρο το sword and sorcery!αλα υπεροχο!φανταστικη εμπειρια...
edit: πολυ καλες οι προσφορες παυλο σευχαριστουμε!

Την 5.1.1? Ειναι jailbroken το κινητο σου?
Παρε ενα back up πρωτα και μετα κανε το update αφοβα…ακομα και αν χαθουν πραγματα απο το κινητο σου, θα τα εχεις στο back up.

Lefteris_X
28-05-2012, 21:46
μα καλά; να ρωτήσω κάτι (με ύφος πλήρους απορίας)


παίζετε με το κινητό σας; εν προκειμένω με το Apple κινητό σας;

γιατί προσωπικά, το touch gaming μου είναι εξαιρετικά απεχθές, ενώ τα περισσότερα παιχνίδια, δεν με κρατάνε για παραπάνω απο 20 δευτερόλεπτα, κυρίως λόγω:

τα περισσότερα είναι πέρδ-παραγωγές, αρπαχτίλες ή καλούλες προσπάθειες, αλλά who gives a fuck, για touch controls σε 3.5 ίντσες (μωρέ και 5.5 να ήταν πάλι, who gives a fuck..............και who is who? me who, thats who).

αυτά που είναι καλές και μεγάλες παραγωγές, ειλικρινά μου προκαλούν γέλιο. Δηλαδή τι; Ξεσκιστήκατε στην παραγωγή για.........ποιο και τι μηχάνημα;

για κάτι που έχει μια οθόνη και τίποτα άλλο, δηλαδή χωρίς απτά controls;

χωρίς φαντασμαγορική παρουσία; (ε, μην χέσω κιόλας, που θα πούμε τις οθονίτσες των κινητών, είτε λέγεται iPhone, είτε κλεψο-Samsung Galaxy S 1, 2, 3 με τις 4.8 ίντσες, δεν παύει να είναι οθονίτσα όπως και να το κάνουμε. Σημείωση: δεν είμαι 1.65, ούτε 1.75 = δεν έχω μικρά χέρια. Και οι περισσότεροι Αμερικάνοι και money-having Ευρωπαίοι, δεν είναι στο 1.65)

ε, μήπως είναι μόδα, hype, μλκία που βαράει την νεολαία; ή φτιασίδωμα του marketing? ή "παγίδα" λόγω χαμηλών τιμών λιανικής που κοστίζουν τα παιχνίδια;

ε, προσωπικά μόνο κανά pacman παίζω όταν χ....ω (έκανα και ρίμα λολ)

καλά για Angry Birds....ένα έχω να πω: Angry Turds. σιγά τα ωά. υπερ-uber-boredom.

και γενικότερα, παρατηρώ ότι το μεγαλύτερο ποσοστό του hype περί του κινητά-gaming γεννάται απο τους "δημοσιογράφους" και ΟΧΙ απο το καταναλωτικό κοινό.

όσο για τα νούμερα των πωλήσεων...αυτά, δείχνουν την τάση μόδας και hype, όχι εδραιωμένου ενδιαφέροντος, ανάπτυξης βιομηχανίας (σε αναπτυξιακές βάσεις) και εν γένει..................πολύ αρπα-κόλα φάση είναι όλο το σκηνικό (πλην εξαιρέσεων τίτλων, που και πάλι, σε λάθος πλατφόρμα βγήκαν....I mean, ωραίο το Sword Blade πως σκατά λέγεται, αλλά ....ε και; και κάτι τρέχει στα γύφτικα στην τελική, ένας - δύο, θέλετε 3-4 τίτλοι να είναι μεγάλες παραγωγές; )

Dragonpaul
28-05-2012, 23:20
Προσωπικα εχω περασει ΠΟΛΛΕΣ ωρες με παιχνιδια στο iPhone. ΠΟΛΛΕΣ ομως... Δεν εχει σημασια αν τις εχω περασει στο σπιτι, περιμενoντας σε καποια ουρα, ή στο αστικο λεωφορειο, σημασια εχει οτι εχω παιξει ΠΟΛΥ με τα παιχνιδια στο iPhone. Μερικα καταπληκτικα, κατα τη δικη μου γνωμη, παιχνιδια:



Angry Birds (και πειτε ο,τι θελετε...)
Tiny Wings (απλα κορυφη)
Cut the Rope (το γνωστο)
Bubble Bust (απιστευτο κολλημα...)
Snow Bros (το ξερετε)
Rocket Chick (αλλη πορωση αυτο..)
Sonic Racing (το παρατησα μονο αφου το τελειωσα σε ολα τα επιπεδα!)
Move the Box (δοκιμαστε το)
Road Trip (ψιλοχαζο παιχνιδακι, αλλα για καποιο λογο το εχω λιωσει)
Cat Physics (puzzle αρκετα δυσκολο)
Monopoly (ωωωρες....)
Trivial Pursuit (δοκιμαστε το διπλο)
NBA JAM (...)
και αλλα που δε θυμαμαι τωρα....

Δεν καταλαβαινω γιατι να αφοριζουμε το touch gaming, αφου μια χαρα εφαρμοζεται στο κινητο (ναι, με τις 3.5 ιντσες). Οτιδηποτε εφαρμοζεται εξυπνα καπου, εχει την αποδοχη μου. Ουτε μοδα, ουτε hype, oυτε μαλακια που βαραει τη νεολαια (ο γραφων δεν ειναι νεολαιος, αλλα τεσπα..) και, φυσικα, δε χρειαζεται να μου πει κανεις δημοσιογραφος τι να παιξω. Μπορω και κρινω μονος μου τι ταιριαζει και ποτε σε εμενα, χωρις παραινεσεις τριτων, τεταρτων ή περισσοτερων.

All in all, εμενα το iPhone gaming δε μου ειναι καθολου απεχθες, αντιθετως δοκιμαζω ο,τι εχει να μου προσφερει και σε γελοιες τιμες (αν οχι δωρεαν...). Γιατι, καλες οι υπερπαραγωγες στα παιχνιδια, αλλα το gameplay ειναι που στο τελος μετραει.
So, I give a fuck about 3.5' touch controls...



Bonne nuit!

chronohill
29-05-2012, 00:01
[B]

Την 5.1.1? Ειναι jailbroken το κινητο σου?
Παρε ενα back up πρωτα και μετα κανε το update αφοβα…ακομα και αν χαθουν πραγματα απο το κινητο σου, θα τα εχεις στο back up.

oxi den ειναι σπασμενο...τι να κανω?να κανω ενα back up και να το τολμησω???

ΛΕυτερη!!!!!και γω δεν παιζω στο κινητο αλλα μερικα παιχνιδια θα σε κανουν να αναθεωρησεις πιστεψε με!Μου επεσε κυριολεκτικα το σαγονι απτην ομορφια του sword and sorcery...δες το και θα με θυμηθεις...

kostasb13
29-05-2012, 00:04
Πως φτιαχνεται ενα iPad στα εργοστασια της foxconn στην Κινα...

http://www.marketplace.org/topics/tech/apple-economy/video-watch-ipad-get-made-foxconn-factory-floor

minaras_tio
29-05-2012, 00:50
oxi den ειναι σπασμενο...τι να κανω?να κανω ενα back up και να το τολμησω???

ΛΕυτερη!!!!!και γω δεν παιζω στο κινητο αλλα μερικα παιχνιδια θα σε κανουν να αναθεωρησεις πιστεψε με!Μου επεσε κυριολεκτικα το σαγονι απτην ομορφια του sword and sorcery...δες το και θα με θυμηθεις...

Ναι ρε συ ανετα...
Α, για περιμενε, γιατι δεν κανεις το update κατευθειαν απο το iphone να ξεμπερδευεις; Εγω ετσι το εκανα και ολα καλα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Valkyre
29-05-2012, 11:32
Λευτερη, προσωπικα εγω παιζω παιχνιδακια στο κινητο και μαλιστα αρκετες φορες την ημερα συνηθως. Προσεξε την λεξη που χρησιμοποιω: "παιχνιδακια".

Δεν θα κατσω σπιτι μου να παιξω το υπερπαιχνιδι στο κινητο να ξεστραβωθω, αλλα οταν φερειπην ειμαι σε μια ουρα και περιμενω ή οταν ειμαι στην δουλεια και βαραμε μυγες ή οταν γενικα ειμαι εξω και περιμενω, θα το βγαλω απο την τσεπη το τηλεφωνο και θα παιξω ενα 5αλεπτα-10αλεπτο ενα παιχνιδακι να περασει η ωρα. Παιχνιδακι του στυλ cut the rope, angry birds, infinity blade , και γενικα παιχνιδια που ειναι φτιαγμενα για 5αλεπτα sessions να παιρναει ευχαριστα η ωρα, αντι να καθομαι με σταυρωμενα χερια.

Αυτο ειναι στην ουσια για εμενα και το ολο gaming "στο ποδι" οπως το λεω χαριτολογωντας.

Lefteris_X
29-05-2012, 12:49
α, γειά σου. Αυτό λέω κι εγώ.

Εδώ να αποκαλύψω ότι επίτηδες ήμουν βλοσυρός στις τοποθετήσεις μου παραπάνω, ώστε να "τραβήξω" απο τα μαλλιά κάποιες αρνητικές απόψεις περί touch gaming.........όπως οι σκηνοθέτες έχουν "τραβηγμένους" χαρακτήρες σε μερικές ταινίες, ώστε να αποδώσουν πιο "μπαμ" τις ιδέες τους και να προκαλέσουν τις όποιες αντιδράσεις........θεώρησα ότι αν τα έλεγα όπως πραγματικά τα πιστεύω, περί touch gaming, δηλαδή πολύ πιο ήπια γνώμη.......δεν θα προκαλούσα απαντητικά ποστ.

Σας ευχαριστώ που απαντήσατε, καθώς από τον κόσμο προέρχονται οι απαντήσεις και οχι απο τους "δημοσιογράφους" που δεν μιλάνε ΚΑΘΟΛΟΥ με τον κόσμο.

σε προσωπικό τόνο τώρα, και χωρίς φίλτρα πρόκλησης, εντελώς ειλικρινής είμαι........και εγώ με παιχνιδάκια, όπως λέει και Δημητρός / Valkyre, ναι παίζω.......σε κάποιες στιγμές προσωπικές ("θρόνος") ή όταν είμαι στην τράπεζα και περιμένω σαν μλκας στην ουρά (με ΜΜΜεταφοράς δεν έχω επαφή απο τα 18 και μετά ούτε κατά διάνοια, δεν τα παλεύω με τίποτα, οπότε γι αυτό και δεν έχω ιδιαίτερη επαφή με παιχνιδάκια touch, επειδή στην καθημερινότητά μου δεν έχω στιγμές "αναμονής", όπως στα ΜΜΜ...δεν έχω πολλά πάρε δώσε με Δημόσιο κλπ).

Πιο απλά: σε στιγμές απίστευτης βαρεμάρας και λίγου χρόνου θα παίξω κ εγώ τα παιχνιδάκια μου στο iPhone (σα να λέμε πίνω ένα εσπρεσσάκι, όχι γιατί θέλω να πιω καφέ, αλλά επειδή κάτι θέλω να πιω, ε, χυμό δεν γουστάρω, αναψυκτικό δεν κάνω κέφι, για ποτό είναι ακόμα πολύ νωρίς......ε, οπότε πίνω ένα σφηνάκι - εσπρέσσο)

με την καμία όμως, να κάτσω να ασχοληθώ.

και πλάκα πλάκα έχω ασχοληθεί με αρκετά παιχνιδάκια..........αλλά το κουλό; δεν είναι και τόσο "touch".......αλλά παλιά παιχνίδια που ξαναφτιάχτηκαν......πχ Bubble Bobble, όλα τα pacman-οειδή (ms. , junior, pacmania, pacland).....The Simpsons, X-Men, Snow Bros, Ikari Warriors, Tetris, R-Type, Space Invaders HD, Speedball 2, Pinball Dreams, Pinball Fantasies και Dragon's Lair, Dragons' Lair TimeWarp, Space Ace.


αλλά παιχνίδια που μπορώ να παίξω στην τηλεορασάρα και με πολύ καλύτερη τελική εμπειρία, όπως το Sonic Racing που το έπαιξα το demo (και το καταευχαριστήθηκα) στο PS3.................όταν το είδα διαθέσιμο για το iPhone είπα απο μέσα μου: με βάζει στην πρίζα να το κατεβάσω, γιατί λόγω jailbreak μπορώ να το έχω τσάμπα - πειρατικό, αλλά τελικά δεν θα το κάνω, προτιμώ κάποια στιγμή να το αγοράσω στο PS3, γιατί εκεί θα το ευχαριστηθώ περισσότερο..........και εν τέλει θα αγοράσω στο PS3, το επόμενο Sonic Racing (Sonic Team ή κάπως έτσι λέγεται), με καλύτερα γραφικά, εναλλαγή οχήματος (καραβάκι, αυτοκινητάκι, αεροπλανάκι) εντός πίστας, εντελώς arcade αίσθηση με το dualshock (καμία σχέση δηλαδή με την αίσθηση του touch gaming)......

τέλος πάντων, σας ευχαριστώ για τις τοποθετήσεις σας, έχω "μπει" στο νόημα των τάσεων και προτιμήσεων πλήρως!

1000 thanks!

AriStos13
29-05-2012, 21:42
να ρωτησω εχω κανει jailbreak το κινητο μου στην εκδοση 5,0,1..
τωρα θελω να περασω την 5,1,1 και να την κανω jailbreak με το absinthe 2.0..
οτι εχω εγκαταστησει απο tweaks(sbsettings, lockmessages κ.α.) θα τα χασω και θα πρεπει να τα ξανα βαλω η οχι?
επισης απο δω τι πρεπει να διαλεξω? http://www.idownloadblog.com/iphone-downloads/
ποιο ειναι το σωστο για να κατεβασω?

Leon_DiZ
29-05-2012, 21:47
να ρωτησω εχω κανει jailbreak το κινητο μου στην εκδοση 5,0,1..
τωρα θελω να περασω την 5,1,1 και να την κανω jailbreak με το absinthe 2.0..
οτι εχω εγκαταστησει απο tweaks(sbsettings, lockmessages κ.α.) θα τα χασω και θα πρεπει να τα ξανα βαλω η οχι?
επισης απο δω τι πρεπει να διαλεξω? http://www.idownloadblog.com/iphone-downloads/
ποιο ειναι το σωστο για να κατεβασω?

ναι θα τα χασεις. ποιο κινητο εχεις;

AriStos13
29-05-2012, 22:00
iphone 4 8GB..
αλλα δεν βλεπω να το κανω γιατι βαριεμαι να ξαναπερασω οοολα αυτα που εχω περασει..!

minaras_tio
29-05-2012, 22:21
^^Απο τα τεραστια μειονεκτηματα του jailbreak…δε μπορεις να κανεις update αν δε χασεις τα παντα και μετα καθεσαι και τα ξαναπερνας…
Μεινε οπως εισαι..δεν υπαρχουν μεγαλες διαφορες μεταξυ 5.0.1 και 5.1.1

minaras_tio
30-05-2012, 00:22
Tag My Device - Ελληνικά Custom Αξεσουάρ - Βάλτε την δική σας σφραγίδα

Παιδια δειτε τι φτιαχνει ενα παλικαρι εδω απο την Πατρα…
Φανταστικη δουλεια ε???
Ηδη εδωσα την παραγγελια μου για ενα μπρελοκ και πανω θα χαραξω κατι!
Σε λιγες ημερες θα το εχω το μπρελοκ και θα ανεβασω φωτο!!!!!

Δειτε!! Αξιζει!!

http://www.iphonehellas.gr/forum/topic/112599-tag-my-device-ελληνικά-custom-αξεσουάρ-βάλτε-την-δική-σας-σφραγ/

chronohill
31-05-2012, 14:45
Ναι ρε συ ανετα...
Α, για περιμενε, γιατι δεν κανεις το update κατευθειαν απο το iphone να ξεμπερδευεις; Εγω ετσι το εκανα και ολα καλα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

file κωστα πως το κανω κατευθειαν απτο κινητο???με κουφανες τωρα...αν γινεται θα εισαι σωτηρας...σευχαριστω οπως και να εχει..

Leon_DiZ
31-05-2012, 14:52
file κωστα πως το κανω κατευθειαν απτο κινητο???με κουφανες τωρα...αν γινεται θα εισαι σωτηρας...σευχαριστω οπως και να εχει..

γινεται αν εχεις λογισμικο απο το iOS 5 και πανω.

1) κανε back-up του κινητου σου!!! υπαρχουν 2 τροποι. ή να το κανεις μεσω icloud στο δικτυο ή να το κανεις στο pc
2) φροντισε να εχεις συγχρονισει τα παντα με το pc. ετσι δεν θα χαθουν εφαρμογες, Play counts, μουσικη κτλ κτλ
3) για να το κανεις update απευθειας απο το κινητο πας στα settings>general>software update.

minaras_tio
31-05-2012, 15:26
γινεται αν εχεις λογισμικο απο το iOS 5 και πανω.

1) κανε back-up του κινητου σου!!! υπαρχουν 2 τροποι. ή να το κανεις μεσω icloud στο δικτυο ή να το κανεις στο pc
2) φροντισε να εχεις συγχρονισει τα παντα με το pc. ετσι δεν θα χαθουν εφαρμογες, Play counts, μουσικη κτλ κτλ
3) για να το κανεις update απευθειας απο το κινητο πας στα settings>general>software update.

Exactly!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

chronohill
31-05-2012, 15:33
γινεται αν εχεις λογισμικο απο το iOS 5 και πανω.

1) κανε back-up του κινητου σου!!! υπαρχουν 2 τροποι. ή να το κανεις μεσω icloud στο δικτυο ή να το κανεις στο pc
2) φροντισε να εχεις συγχρονισει τα παντα με το pc. ετσι δεν θα χαθουν εφαρμογες, Play counts, μουσικη κτλ κτλ
3) για να το κανεις update απευθειας απο το κινητο πας στα settings>general>software update.

εχω το 3GS και οχι δυστυχως δεν εχει κανει ποτε update...γαμωτο...
Δεν πειραζει σας ευχαριστω ρε παιδια για το ενδιαφερον να στε καλα

Leon_DiZ
31-05-2012, 15:34
εχω το 3GS και οχι δυστυχως δεν εχει κανει ποτε update...γαμωτο...

ξερεις ποιο λογισμικο εχεις; (το λεει στα settings>about)

chronohill
31-05-2012, 15:36
ξερεις ποιο λογισμικο εχεις; (το λεει στα settings>about)

εκδοση ε?4.3 (8F190)...ayto??

Leon_DiZ
31-05-2012, 15:42
εκδοση ε?4.3 (8F190)...ayto??

http://ogeeku.com/wp-content/uploads/2011/08/memes-lights-go-out.jpg


μαλιστα. προτεινω αμεσο update. αφου κανεις back-up και sync στο pc..

Valkyre
31-05-2012, 15:43
lol ποσο καιρο εχεις να κανεις update βρε θεε?? :)

Leon_DiZ
31-05-2012, 15:47
lol ποσο καιρο εχεις να κανεις update βρε θεε?? :)

Καπου αναμεσα στις 9 Μαρτιου 2011 - 24 Μαρτιου 2011

minaras_tio
31-05-2012, 17:08
Κανε update φιλε μου…το ios 5 ειναι πολυ πολυ δυνατο!

Leon_DiZ
31-05-2012, 23:38
O Tim Cook μιλάει για όλα στο D10: Facebook, Siri, iTV, Steve Jobs… (http://www.macuser.gr/tim-cook-at-dx-11972/)

All Things D: Διαθέσιμες όλες οι εμφανίσεις του Steve Jobs δωρεάν στο iTunes (http://www.macuser.gr/steve-jobs-at-the-d-videos-11993/)

το δευτερο ειδικα σας το προτεινω. πραγματικα αξιζει να δει καποιος το οραμα που ειχε ο ανθρωπος και ισως τωρα μπορουμε να καταλαβουμε καλυτερα πως σκεφτοταν. ηταν πολυ μπροστα σε παρα πολλα πραγματα. απιστευτος!

chronohill
01-06-2012, 10:12
http://ogeeku.com/wp-content/uploads/2011/08/memes-lights-go-out.jpg


μαλιστα. προτεινω αμεσο update. αφου κανεις back-up και sync στο pc..


lol ποσο καιρο εχεις να κανεις update βρε θεε?? :)


Καπου αναμεσα στις 9 Μαρτιου 2011 - 24 Μαρτιου 2011


Κανε update φιλε μου…το ios 5 ειναι πολυ πολυ δυνατο!
χαχαχαχα με κανατε και γελασα!
Στην αρχη δεν εκανα γιατι ελεγα να το σπασω!μετα δεν ειχα ασχοληθει και πολυ...αλλα τωρα που καταλαβαινω τις δυνατοτητες του κινητου...προσπαθω να κανω και δεν κανει!μου βγαζει αυτο το γαμωerror...θα το προσπαθησω ξανα και θα σας πω...μηπως να απεγκαταστησω το itunes και να το ξαναεγκαταστησω?δεν ξερω...θα κανω back up οπως λεει και ο λεωνιδας αν ειναι και βλεπουμε...

minaras_tio
01-06-2012, 12:01
Εφοσον παρεις back up δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα απολυτως.
Ασε το itiunes οπως ειναι..σε πολυ σπανιες περιπτωσεις φταιει το itunes και απ οτι εχω διαβασει μονο σε jailbroken κινητα.
καντο αφοβα εφοσον παρεις back up!!

minaras_tio
02-06-2012, 17:21
Tag My Device - Ελληνικά Custom Αξεσουάρ - Βάλτε την δική σας σφραγίδα

Παιδια δειτε τι φτιαχνει ενα παλικαρι εδω απο την Πατρα…
Φανταστικη δουλεια ε???
Ηδη εδωσα την παραγγελια μου για ενα μπρελοκ και πανω θα χαραξω κατι!
Σε λιγες ημερες θα το εχω το μπρελοκ και θα ανεβασω φωτο!!!!!

Δειτε!! Αξιζει!!

http://www.iphonehellas.gr/forum/topic/112599-tag-my-device-ελληνικά-custom-αξεσουάρ-βάλτε-την-δική-σας-σφραγ/

Ηρθε το μπρελοκ που ειχα παραγγειλει!! Εκπληκτικο!!

http://img217.imageshack.us/img217/2660/img0127mp.jpg

http://img19.imageshack.us/img19/1083/img0128xxc.jpg

litanies
03-06-2012, 19:20
γιατί "έφαγε" το λογότυπο του site?

minaras_tio
03-06-2012, 20:30
^^Δε τον επαιρνε διαφορετικα ρε φιλε γσμωτο...
Το ηθελα ετσι και δε χωρουσε αλλιως.


Sent from my iPhone using Tapatalk

litanies
03-06-2012, 21:01
και είναι Πατρινός ε?

minaras_tio
04-06-2012, 00:05
^^Ναι ρε συ.
Κανει πολυ καλη δουλεια. Δες το link που δινω πιο πανω. Εχει κατι θηκες για iphone 4 και 4s, πολυ γαματες. Ακριβες ομως...


Sent from my iPhone using Tapatalk

PanaVee
05-06-2012, 10:58
απο τη στιγμη που και τα 2 iPOD που αγορασα βγηκαν τζουφια εχω απογοητευτει απο την εταιρεια.οπως επισης και απο το γεγονος πως επιτηδες ειχαν βαλει μπαταρια που χαλαγε γρηγορα χωρις να μπορεις να βαλεις αλλη για να ξαναγορασεις ολοκληρο το προιον.Για ενα η μονη συμβολη της εταιρειας ειναι η νεα αισθητικη των προιοντων.τεχνολογικα θα προτιμουσα αλλα προιοντα.....

Δεν ξερω αν εχουν αλλαξει τα πραματα απο τοτε...

litanies
05-06-2012, 11:51
απο τη στιγμη που και τα 2 iPOD που αγορασα βγηκαν τζουφια εχω απογοητευτει απο την εταιρεια.οπως επισης και απο το γεγονος πως επιτηδες ειχαν βαλει μπαταρια που χαλαγε γρηγορα χωρις να μπορεις να βαλεις αλλη για να ξαναγορασεις ολοκληρο το προιον.Για ενα η μονη συμβολη της εταιρειας ειναι η νεα αισθητικη των προιοντων.τεχνολογικα θα προτιμουσα αλλα προιοντα.....

Δεν ξερω αν εχουν αλλαξει τα πραματα απο τοτε...

για πια χρονολογία μιλάμε?

Leon_DiZ
05-06-2012, 20:51
http://media.idownloadblog.com/wp-content/uploads/2012/06/Google-Quickoffice-acquisition.jpg

Nek_Food
06-06-2012, 00:14
Sonic & Sega all stars racing
Is now free...

PanaVee
06-06-2012, 02:25
για πια χρονολογία μιλάμε?

πριν απο 2 χρονια το πολυ.Μετα ξεκινησε η τρελα με τα iphone εδω στην ελλαδα...μπορει να κανω και λαθος.

Το ζητημα με την μπαταρια ωστοσο ειναι 100%σωστο εχουν γινει και δικαστηρια

Leon_DiZ
06-06-2012, 02:31
πριν απο 2 χρονια το πολυ.Μετα ξεκινησε η τρελα με τα iphone εδω στην ελλαδα...μπορει να κανω και λαθος.

Το ζητημα με την μπαταρια ωστοσο ειναι 100%σωστο εχουν γινει και δικαστηρια

μονο για το πρωτο ipod nano εχω ακουσει κατι.

Dragonpaul
06-06-2012, 23:57
Κατεβαστε το Mini Motor!!!!! Απίστευτο παιχνιδάκι και δωρεάν!!!!

Leon_DiZ
09-06-2012, 01:15
http://www.blogcdn.com/www.engadget.com/media/2012/06/6-8-2012io6banner.jpg

http://media.tumblr.com/tumblr_lyfnwkheRH1qhv6pa.jpg

minaras_tio
09-06-2012, 02:35
^^Επιβεβαιωνετε λοιπον το ios 6 στην WWDC που ξεκινα.
Αντε να δουμε τι θα δουμε και με αυτο...
Επισης, να δουμε εαν ανανεωθουν ολα τα Mac...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Leon_DiZ
09-06-2012, 02:58
Το πιο βασικό νμζ ότι θα είναι η νεα εφαρμογή για Maps (rip google maps).

minaras_tio
09-06-2012, 12:43
^^Το πιο βασικο ειναι αν το 3gs μου, "σηκωνει" το ios 6!!!
Xaxaxa!!!

litanies
09-06-2012, 18:17
αν υποθέσουμε ότι η apple κρατάει αυτό το 3 συσκευές πίσω support...μάλλον όχι..

minaras_tio
09-06-2012, 18:53
^^Σωστος αλλα ειμαι αισιοδοξος γιατι στο ios 5 παει μια χαρα το 3gs...Αρα αν δε σερνεται στο ios 6...γιατι οχι;;;;
Θα δειξει. 2 ημερες εμειναν να τα μαθουμε ολα...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Leon_DiZ
09-06-2012, 18:57
αν υποθέσουμε ότι η apple κρατάει αυτό το 3 συσκευές πίσω support...μάλλον όχι..

δεν νμζ οτι παει ετσι. σταματαει να το υποστηριζει οταν πλεον δεν σηκωνει τις αναβαθμισεις το hardware.

kostasb13
09-06-2012, 19:09
Ελπιζω οτι η βασικη αλλαγη στο ios6 θα ειναι στο ui...οχι οτι υπαρχει καποιο προβλημα με αυτο που υπαρχει και ξερουμε, το αντιθετο, παραμενει οτι καλυτερο κυκλοφορει στην πιατσα, αλλα μετα απο τοσα χρονια που δεν εχει γινει η παραμικρη αλλαγη στην εμφανιση του λειτουργικου νομιζω, και δεν ειμαι ο μονος αν κρινω απο αυτα που διαβαζω στα φορουμς, οτι εχει ερθει πια η ωρα...πρεπει η apple να κανει καποιες αλλαγες στην εμφανιση κυριως και οχι τοσο στη λειτουργικοτητα

litanies
09-06-2012, 19:58
δεν νμζ οτι παει ετσι. σταματαει να το υποστηριζει οταν πλεον δεν σηκωνει τις αναβαθμισεις το hardware.

και όλος τυχαίος είναι 3 συσκευές πίσω :a050::a050::a050:

Leon_DiZ
09-06-2012, 21:27
και όλος τυχαίος είναι 3 συσκευές πίσω :a050::a050::a050:

ναι, αυτο λεω, δεν παει αναλογα με τις γενιες, παει αναλογα με το hardware. ειναι σαν να λεμε οτι δεν θα βγει iOS 6 για το πρωτο iPad

και ειναι 2 συσκευες

litanies
09-06-2012, 23:10
ναι, αυτο λεω, δεν παει αναλογα με τις γενιες, παει αναλογα με το hardware. ειναι σαν να λεμε οτι δεν θα βγει iOS 6 για το πρωτο iPad

και ειναι 2 συσκευες

λογικά θα βγει 3 γενιές ipad έχουν βγει...

αλλά ας κάνει ότι θέλει η apple...έχουμε σοβαρότερα προβλήματα...

Chill
10-06-2012, 03:17
Το νέο ipad αυτές τις ημέρες πραγματικά δεν κρατιέται......Πραγματική φωτιά!!!!

Dragonpaul
10-06-2012, 03:33
Εννοείς ότι αναπτύσσει θερμότητα;

Leon_DiZ
10-06-2012, 03:35
Εννοείς ότι αναπτύσσει θερμότητα;

Όχι. Εννοεί ότι σε αυτο το σημείο ψηνει αυγά :c055gfe:

Chill
10-06-2012, 03:42
Εννοείς ότι αναπτύσσει θερμότητα;

Ναι......άλλο πράγμα. Και δεν είναι ότι το γαμάω το θέμα του ξέρω εγώ. Το έχω ανοιχτό όταν δουλεύω κάτι εργασίες στο macbooki για να βλέπω απλά κάτι έγγραφα που θέλω να μεταφέρω στο SAP και προκειμένου να μην χαλάω χαρτί/μελάνι τα βλέπω μέσω ipad. Δεν κάνει κάτι απαιτητικό ξέρω εγώ, το έχω και στην θέση προβολής τoy book book και παρόλα αυτά "αισθάνομαι" την θερμότητα του αν και το έχω σε απόσταση.

Όταν το πιάνω δε......π.χ. σήμερα που έπαιζα angry birds κατά την διάρκεια των ματς είπα θα το πάθω το έγκαυμα.

Το macbook air από την άλλη....ΟΑΣΗ και ας του τρέχω win 7 (μην με κράζετε δεν έχω macos client για το SAP.....)


Όχι. Εννοεί ότι σε αυτο το σημείο ψηνει αυγά :c055gfe:

Αν είχα φράγκα για αγορά και άλλου, θα το δοκίμαζα. Απείρως πιο γαμάτο κόλπο από το will it blend lol

Και πιστεύω πως ναι, το αυγό θα τηγανιζόταν :respect7:

Dragonpaul
10-06-2012, 03:49
Έλα, ρε συ... Τόσο πολυ, πια;;; 'νταξει, καλοκαίρι, οκ, αλλα και πάλι. Μου φαίνεται πολυ περίεργο...

Chill
10-06-2012, 04:20
Εν ώρα angry birds ήταν κάπως έτσι

http://www.youtube.com/watch?v=Ouhx65vwBy0

Yeap, τόσο HAWT HAWT HAWT :-D

Dragonpaul
10-06-2012, 10:18
Οκ, i got it...!!!! LOLOLOLOLOL!

Leon_DiZ
10-06-2012, 16:11
1)http://photos.appleinsider.com/WWDC12.1.JPG

2)Aperture iOS app hinted at in Apple job postings (http://www.appleinsider.com/articles/12/06/08/aperture_ios_app_hinted_at_in_apple_job_postings.h tml)

3) Retina Display Macs (http://www.appleinsider.com/articles/12/06/08/newly_approved_mac_app_store_offering_features_ret ina_graphics.html)

4) Apple Campus renders
http://media.idownloadblog.com/wp-content/uploads/2012/06/Apple-Campus-2-Rendering-004-Retina-optimized.jpg
http://media.idownloadblog.com/wp-content/uploads/2012/06/Apple-Campus-2-Rendering-005-Retina-optimized.jpg
http://media.idownloadblog.com/wp-content/uploads/2012/06/Apple-Campus-2-Rendering-006-Retina-optimized.jpg
http://media.idownloadblog.com/wp-content/uploads/2012/06/Apple-Campus-2-Rendering-007-Retina-optimized.jpg
http://media.idownloadblog.com/wp-content/uploads/2012/06/Apple-Campus-2-Rendering-001-Retina-optimized.jpg
http://media.idownloadblog.com/wp-content/uploads/2012/06/Apple-Campus-2-Rendering-002-Retina-optimized.jpg
http://media.idownloadblog.com/wp-content/uploads/2012/06/Apple-Campus-2-Rendering-003-Retina-optimized.jpg

minaras_tio
10-06-2012, 16:59
^^Φανταστειτε το imac το 27αρι με retina οθονη... Τι οθοναρα θα ειναι!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Leon_DiZ
10-06-2012, 17:09
^^Φανταστειτε το imac το 27αρι με retina οθονη... Τι οθοναρα θα ειναι!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω τι σκ**α θα βλεπεις σε αυτη την οθονη. τελεια για εφαρμογες γραφειου, ιντερνετ κτλ... απο ταινιες.... βαλε να δεις .AVI να δεις την γλυκα... και το blu-ray αθλιο θα ειναι σε τετοια αναλυση

minaras_tio
10-06-2012, 17:33
εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω τι σκ**α θα βλεπεις σε αυτη την οθονη. τελεια για εφαρμογες γραφειου, ιντερνετ κτλ... απο ταινιες.... βαλε να δεις .AVI να δεις την γλυκα... και το blu-ray αθλιο θα ειναι σε τετοια αναλυση

Εγω νομιζω οτι το 27αρι ειναι καθαρα για επαγγελματιες. Τι να το κανει ενας μεσος χρηστης, ενα τετοιο μηχανημα. Αν του περισσευουν βεβαια, μαγκια του.
Αλλα ειναι υπερβολη.
Ασε που διαβασα ενα αρθρο προσφατα, για imac 32', με retina οθονη. 32'!!

Χαχα σε αυτο με το blu-ray δεν εχεις αδικο!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Leon_DiZ
11-06-2012, 23:16
Το iOS 6 (http://www.apple.com/ios/ios6/) θα κυκλοφορησει το φθινοπωρο και θα υποστηριζει τις παρακατω συσκευες


iPhone 3GS
iPhone 4
iPhone 4S
iPhone 5
iPad 2
New iPad
iPod touch 4G

Το Mountain Lion (http://www.apple.com/osx/) θα κοστιζει $19,99 (ακους Microsoft) και θα γινεται update και απευθειας απο το Snow Leopard

Δειτε το νεο MacBook Pro (http://www.apple.com/macbook-pro/) με Retina Display (αναλυση 2880x1800) και με χωριτικοτητα μεχρι 768GB FLASH




Προσωπικα τα νεο iOS δεν μου λεει πολλα περα απο το νεο Maps (και η μη υποστηριξη των iPod Touch 3G + iPad 1G ειναι απλα τραγικες).
Το "τερας" της βραδιας ηταν σιγουρα το νεο Mac.

Chill
12-06-2012, 02:52
Πότε θα καταλάβουμε ότι η microsoft είναι εταιρία software ενώ η apple ΟΧΙ!!!!

Το λειτουργικό της πάει πακέτο με το hardware της, το οποίο υπερκοστολογεί!!!! Μην πιάσουμε ανάλυση της αξίας του hardware και πόσο πουλιέται από μεριάς apple......Και τα 20 ευρώ για το ML πολλά είναι, τα χουμε χρυσοπληρώσει τα μηχανήματα μας.

Για να τρέξεις Macos λοιπόν, τα σκας χοντρά, για να τρέξεις win.....ΌΧΙ :-D

Δεν βρίσκω τραγικό το σταμάτημα της υποστήριξης παλιότερων συσκευών. Υπάρχουν άλλες εταιρίες που σταματάνε την υποστήριξη των ναυαρχίδων τους πριν καν κλείσουν χρόνο. Ναι ok το touch μου θα μείνει με το 5άρι.....αλλά klain 3 χρόνια τα χει βγάλει τα γκάφρα του και με το παραπάνω!!!

Logos Quiz Game : ο ορισμός του casual κολλήματος!!! Κατεβάστε το asap

Leon_DiZ
12-06-2012, 02:56
Πότε θα καταλάβουμε ότι η microsoft είναι εταιρία software ενώ η apple ΟΧΙ!!!!

Το λειτουργικό τους πάει πακέτο με το hardware της, το οποίο υπερκοστολογεί!!!!

Για να τρέξεις Macos λοιπόν, τα σκας χοντρά, για να τρέξεις win.....ΌΧΙ :-D

Logos Quiz Game : ο ορισμός του casual κολλήματος!!! Κατεβάστε το asap

θα το καταλαβουμε οταν μαθει να γραφει software :)

"People who are really serious about software should make their own hardware"

η Apple ηταν και θα ειναι εταιρεια λογισμικου. το εχουν πει απειρες φορες. μηχανηματα/επεξεργαστες/ram κτλ κτλ δεν φτιαχνουν, τα συναρμολογουν.

Chill
12-06-2012, 04:02
Ναι συναρμολογούν hardware αξίας 50 euro και το πωλούν 100 (τυχαία αναλογία) και μετά χαιρόμαστε που μας πουλάνε το software τους για 1 cent? Μα για αυτό το software έχω ήδη πληρώσει σε αξία το σύνολο του hardware!!!

Η συναρμολόγηση θα έστεκε αν έπαιρναν, έναν επεξεργαστή hardware αξίας 50 euro και μου το πούλαγαν 55 επειδή φέρει το brand της (όπως κάνουν οι άλλοι κατασκευαστές). Από την στιγμή ωστόσο που το χρυσοπληρώνω για το software της μη λέμε ότι μας το δίνει κοψοχρονιά και να τα βλέπει αυτά η ms. Αναλογικά το OS της MS είναι απείρως φθηνότερο.

Απλά βλέπουμε 100euro το home των 7 και 20 euro το ML και λέμε ΓΟΥΑΟΥ!!!! Πόσα έχουμε πληρώσει ωστόσο για να τρέχουμε liοn και πόσα για να τρέχουμε 7;

ΜS και Apple παράγουν OS. Ο τρόπος διάθεσης των OS τους, τις διαφοροποιεί πλήρως.

Leon_DiZ
12-06-2012, 04:22
Ναι συναρμολογούν hardware αξίας 50 euro και το πωλούν 100 (τυχαία αναλογία) και μετά χαιρόμαστε που μας πουλάνε το software τους για 1 cent? Μα για αυτό το software έχω ήδη πληρώσει σε αξία το σύνολο του hardware!!!

Η συναρμολόγηση θα έστεκε αν έπαιρναν, έναν επεξεργαστή hardware αξίας 50 euro και μου το πούλαγαν 55 επειδή φέρει το brand της (όπως κάνουν οι άλλοι κατασκευαστές). Από την στιγμή ωστόσο που το χρυσοπληρώνω για το software της μη λέμε ότι μας το δίνει κοψοχρονιά και να τα βλέπει αυτά η ms. Αναλογικά το OS της MS είναι απείρως φθηνότερο.

Απλά βλέπουμε 100euro το home των 7 και 20 euro το ML και λέμε ΓΟΥΑΟΥ!!!! Πόσα έχουμε πληρώσει ωστόσο για να τρέχουμε liοn και πόσα για να τρέχουμε 7;

ΜS και Apple παράγουν OS. Ο τρόπος διάθεσης των OS τους, τις διαφοροποιεί πλήρως.

Πληρώνεις μια φορα καλο hardware και πολλές φτηνό λογισμικό. Άλλο πράγμα είναι αν πάρεις μηχάνημα που να σκιζει στα 1000€ + 60€ (3 αναβαθμισεις λειτουργικού) και άλλο να δώσεις κάτι λιγότερο και να πληρώνεις 100ρικα στις αναβαθμισεις ενός μετριοτατου λογισμικού. Και δεν είναι μόνο το πόσα θα στασεις, είναι και τι κερδίζεις. Είναι η εμπειρία χρήσης, πόσες άδειες χρήσης σου δίνει κτλ. Με 100€ τι windows παίρνεις; Τα "βασικα" για εναν(;) χρήστη.... το χουν πιστέψει στη Msft. :doh:

Lefteris_X
12-06-2012, 17:09
η άποψή μου για το νέο MacBook Pro με Retina οθόνη.

Θα την έγραφα κ εδώ, ώστε να μην παρεξηγηθώ ότι "προωθώ" την εργασία μου έμμεσα παραθέτοντας το λινκ, αλλά είναι γραμμένη με ειλικρίνεια, αμεσότητα, απλό λόγο και κυρίως προσεγμένα, ώστε να μην χωρά (με επιχειρήματα) αμφισβήτηση, στην διατύπωση και περιγραφή τον ορισμών, ιστορικών αναφορών και ανάλυσης. Επίσης, ένας λόγος που δεν πόσταρα το άρθρο / άποψη / γνώμη, είναι ότι.....είναι τεράστιο (περί της 1500 λέξεις - 11 φωτογραφίες - 1 βίντεο) για να διαβαστεί μονομιάς στο φόρουμ.

ελπίζω να το ευχαριστηθείτε, είτε είστε Mac user, είτε Mac fanatic, είτε Mac wannabe user, είτε ακόμα και Mac hater.

http://www.zougla.gr/technology/article/i-nea-epoxi-foriton-ipologiston-aple-macbok-pro-me-o8oni-retina

Valkyre
12-06-2012, 17:34
η άποψή μου για το νέο MacBook Pro με Retina οθόνη.

Θα την έγραφα κ εδώ, ώστε να μην παρεξηγηθώ ότι "προωθώ" την εργασία μου έμμεσα παραθέτοντας το λινκ, αλλά είναι γραμμένη με ειλικρίνεια, αμεσότητα, απλό λόγο και κυρίως προσεγμένα, ώστε να μην χωρά (με επιχειρήματα) αμφισβήτηση, στην διατύπωση και περιγραφή τον ορισμών, ιστορικών αναφορών και ανάλυσης. Επίσης, ένας λόγος που δεν πόσταρα το άρθρο / άποψη / γνώμη, είναι ότι.....είναι τεράστιο (περί της 1500 λέξεις - 11 φωτογραφίες - 1 βίντεο) για να διαβαστεί μονομιάς στο φόρουμ.

ελπίζω να το ευχαριστηθείτε, είτε είστε Mac user, είτε Mac fanatic, είτε Mac wannabe user, είτε ακόμα και Mac hater.

http://www.zougla.gr/technology/article/i-nea-epoxi-foriton-ipologiston-aple-macbok-pro-me-o8oni-retina

Πολυ ωραιο αρθρο μπραβο για την δουλεια, εξωφρενικα τα νεα μηχανακια της Apple απο οτι φαινεται...!

Lefteris_X
12-06-2012, 18:13
σε ευχαριστώ πολύ Δημήτρη για τα καλά σου λόγια, προσπάθησα να είμαι όσο πιο αντικειμενικός και ταυτόχρονα επεξηγηματικός αλλά κατανοητός από όλους και στο τέλος, πετάω και τα "καρφιά" μου.

(Εδώ να διορθώσω την ορθογραφία μου, που μου έβγαλε τα μάτια στο προηγούμενο ποστ, προς το τέλος που λέω "περί της 1500 λέξεις - 11 φωτογραφίες - 1 βίντεο" το της = τις :D)

Leon_DiZ
12-06-2012, 18:21
iOS 6: Τα πρώτα ευρήματα (http://www.iphonehellas.gr/36488/ios-6-findings/?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter&utm_campaign=ios-6-findings)


απο το χτεσινο keynote:

"Graphics look quite good. Audience is eating this up. We heard a few "wows" and "Google Maps is screwed" comments."

iOS 6: Maps - YouTube iOS 6: App Store - YouTube

και η νεα εφαρμογη-ρολοι για το iPad (καιρος ηταν)

http://media.idownloadblog.com/wp-content/uploads/2012/06/Clock-App-iPad-iOS-6-01.jpeghttp://media.idownloadblog.com/wp-content/uploads/2012/06/Clock-App-iPad-iOS-6-02.jpeg
http://media.idownloadblog.com/wp-content/uploads/2012/06/Clock-App-iPad-iOS-6-03.jpeghttp://media.idownloadblog.com/wp-content/uploads/2012/06/Clock-App-iPad-iOS-6-04.jpeg
http://media.idownloadblog.com/wp-content/uploads/2012/06/Clock-App-iPad-iOS-6-05.jpeghttp://media.idownloadblog.com/wp-content/uploads/2012/06/Clock-App-iPad-iOS-6-06.jpeg

Dragonpaul
12-06-2012, 18:23
Πραγματι απισtευτα μηχανηματα και ωραιοτατο το αρθρο. Αλλα πανακριβα... Πολυ ακριβα!!!!!!
Εγω θα ψηνομουν για iMac με retina display. Eχει που εχει ο δικος μου τα θεματακια του με την οθονη, δε θα με χαλαγε ενας νεος.

Lefteris_X
12-06-2012, 18:30
Παύλε σε 1000οευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

όμως, εδώ μπορεί να σε "ξενερώσω" δυστυχώς (δεν έχω τέτοια πρόθεση βέβαια), αλλά πρέπει να γνωρίζεις ότι iMac 27άρι με Retina σημαίνει τουλάχιστον 5120x2880 ανάλυση........κάτι που μεταφράζεται ότι θα περιμένεις κ' άλλο, καθώς ακόμα τέτοια monitor δεν έχουν κατασκευαστεί για μαζική χρήση (αντοχή υλικών, κόστος παραγωγής κλπ).

μην ελπίζουμε σε κάτι που δεν θα έρθει σύντομα! (θα έλθει, αλλά όχι άμεσα = τους επόμενους 2-3 μήνες, ίσως τέλη 2012, αλλά πιο πολύ πάμε για 2013, μαζί με την Apple τηλεόραση)

Dragonpaul
12-06-2012, 18:37
Kαλα, αυτο το φανταζομαι και το ειπα πιο πολυ σαν επιθυμια και τιποτα παραπανω.

AriStos13
13-06-2012, 19:50
Logos Quiz Game : ο ορισμός του casual κολλήματος!!! Κατεβάστε το asap
μιλαμε με βασανισες,,χθες επαιζα κανα 3 ωρες με δαυτο και σημερα επιασα τον εαυτο μου να ψαχνει logos σε οτι εβλεπε..
μιλαμε και μαμω τα παιχνιδακια και εθιστικο..!!

Nek_Food
20-06-2012, 12:36
Σε όποιον αρέσει το Flight Control σαν παιχνίδι, τότε καλό θα ήταν να ρίξει μία ματιά στο παιχνίδι της EA ονόματι: Flight Control Rocket που το έχει free αυτή την περίοδο. Εμένα μου αρέσουν αυτά τα παιχνίδια και αυτό είναι αρκετά εθιστικό.

http://itunes.apple.com/us/app/flight-control-rocket/id498136115?mt=8

Είναι και κάποιο άλλο που είχα κατεβάσει παλαιότερα σε παρόμοιο στυλ με διαστημικούς σταθμούς, αλλά δεν το θυμάμαι τώρα.

chronohill
22-06-2012, 22:24
μιλαμε με βασανισες,,χθες επαιζα κανα 3 ωρες με δαυτο και σημερα επιασα τον εαυτο μου να ψαχνει logos σε οτι εβλεπε..
μιλαμε και μαμω τα παιχνιδακια και εθιστικο..!!

ωραιος ο chill!τα σπαει!και γω εχω κολλησει!!!!καλα μερικα δεν ξερω πως θα τα βρω...η πλακα ειναι οτι εβλεπα το σημα της quiksilver και λεω κατι μου θυμιζει ρε γμτ αλλα δεν μπορουσα ειχα σκαλωσει.και μετα απο μια ημερα επισκεπτομαι την τουαλετα και οπως καθομουν (lol πολυ περιγραφικος!:k020:) βλεπω κατι σαγιοναρες quiksilver που ειχα!!!!!!!!!!:d050:

Chill
23-06-2012, 18:00
Τυχαία το βρήκα το παιχνιδάκι από το fbook, όπου ένας φίλος είχε postάρει το score του. Ε μετά ήρθε.....το κόλλημα :-D

Έχω κολλήσει σε ένα επίπεδο τώρα βέβαια αλλά που θα πάει......

AriStos13
23-06-2012, 20:00
μερικα ειναι παντελως αγνωστα ρε παιδι μου..
αλλα οτι οπου και αν πας αν δες καποιο σημα αμεσως το σκεφτεσε το παιχνιδι..!!

chronohill
23-06-2012, 21:23
Τυχαία το βρήκα το παιχνιδάκι από το fbook, όπου ένας φίλος είχε postάρει το score του. Ε μετά ήρθε.....το κόλλημα :-D

Έχω κολλήσει σε ένα επίπεδο τώρα βέβαια αλλά που θα πάει......

Nai οντως πολυ κολλητικο!εμεις σημερα στην παραλια 5 ατομα παρεα και πηγαινε το iphone απο χερι σε χερι!!!!!!!!!!!!πολυ γελιο!τελικα -rep επρεπε να σου δωσω chill μας χαλας το μπανιο!!!!!!!αστειευομαι βεβαια!!!!!!ΤΑ ΣΠΑΕΙ~!!:b015:

Leon_DiZ
25-06-2012, 16:18
iSlash HD free για το σαββατοκύριακο (αυτο που πέρασε λογικα :p). Κατεβάστε το, είναι πολυ καλο

Nek_Food
26-06-2012, 10:28
Από τα πιο αξιόλογα παιχνίδια για το iPad και μάλιστα από τα αγαπημένα της μικρής. Έχουμε περάσει πολλές πίστες παίζοντας παρέα... δεν βρίζουμε όταν χάνουμε έτσι;! Μην το χάσετε...

Leon_DiZ
29-06-2012, 05:25
- Google Chrome for iOS
- Atari Greatest Hits με free όλα τα παιχνίδια

minaras_tio
07-07-2012, 00:27
Age of Enigma Special Edition:

Ενα πολυ ωραιο παιχνιδακι για Mac, διαθεσιμο στο Mac App Store, δωρεαν απο 7€.

http://itunes.apple.com/us/app/age-of-enigma-special-edition/id478290257?mt=12&affId=1822652

Nek_Food
07-07-2012, 01:41
Τσίμπηστε και το angry birds seasons hd δωρεάν σήμερα, ευκαιρία είναι.

Dragonpaul
07-07-2012, 02:53
Δεν εχεις βαλει link....

Nek_Food
07-07-2012, 09:59
Βασικά είμαι απο την ταμπέλα και με πετάει απευθείας στο store. Αν το ψάξεις στο google είναι το πρώτο αποτέλεσμα νομίζω...
Ίσως το παρακάτω λινκ να δουλεύει:
http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=angry%20birds%20seasons%20hd&source=web&cd=1&ved=0CFIQFjAA&url=http%3A%2F%2Fitunes.apple.com%2Fus%2Fapp%2Fang ry-birds-seasons-hd%2Fid398329664%3Fmt%3D8&ei=q8_3T7CkFIiC4gSKlKj6Bg&usg=AFQjCNF6dSvSa8xxVmSMt4ji9e1IKJ93Og

ilias78
08-07-2012, 21:48
Ένα νέο trojan εντοπίστηκε στα ηλεκτρονικά ράφια του iOS μέσα από τα Kaspersky Labs.

Συγκεκριμένα μιλάμε για μία ρωσική εφαρμογή με τίτλο Find and Call που φαίνεται πως προέρχεται από την εταιρεία IT Mobile.

Όπως φαίνεται, το πρόγραμμα κατεβάζει τη λίστα των επαφών του χρήστη και τις στέλνει σε έναν απομακρυσμένο server.

Με αυτό τον τρόπο, η εφαρμογή αποστέλλει ένα SMS σε όλα τα καταγεγραμμένα τηλέφωνα, έτσι ώστε να συνεχιστεί η μόλυνση.

Η εφαρμογή έχει πλέον απομακρυνθεί και από το iOS και από το Google Play και μένει να δούμε το πόσο και πως προσβλήθηκαν.


enternity.gr

Nek_Food
09-07-2012, 12:15
Δείτε και το Voodoo Friends, είναι ένα ενδιαφέρον platform/puzzle game που θα σας κρατήσει συντροφιά για αρκετή ώρα.

http://itunes.apple.com/us/app/voodoo-friends/id514562699?mt=8

Μόλις έχασες... δεν βγαίνει έτσι η πίστα φίλε, πάλεψε το αλλιώς. ;)
Ωστόσο μου φαίνεται ότι κάποιος κλέβει, γιατί τα αστεράκια έπρεπε να είναι κενά...

http://ipad.qualityindex.com/images/product_screenshots/604699/ipad/mza_271422906622810864.1024x1024-65.jpg

AriStos13
12-07-2012, 20:48
για να αγορασω κατι απο το app store πρεπει οπωσδηποτε να βαλω πιστωτικη?
δεν υπαρχει αλλος τροπος..!!

Leon_DiZ
12-07-2012, 20:50
για να αγορασω κατι απο το app store πρεπει οπωσδηποτε να βαλω πιστωτικη?
δεν υπαρχει αλλος τροπος..!!

iTunes store card

AriStos13
12-07-2012, 20:57
και που την βρισκουμε αυτη?
και σε τι ποσα διατιθεται?
για δωσε περαιτερω οδηγιες..!!
edit:
το βρηκα τωρα και ειναι φοβερο..αναφορα παραδοσης με τον απλο κλασσικο τροπο που ολοι ξερουμε...
http://www.goldschmidt.co.za/230/sms-delivery-report-for-iphone/

Leon_DiZ
12-07-2012, 21:14
και που την βρισκουμε αυτη?
και σε τι ποσα διατιθεται?
για δωσε περαιτερω οδηγιες..!!

Μάλιστα.. Fail. Δεν έχουμε λέει στην Ελλάδα ακόμα. μεσα στο καλοκαίρι είναι αν τις βγάλουν. Σε άλλες χώρες οι τιμες τους είναι 15/25/50/100 € και τις βρίσκεις απο καταστήματα τύπου Πλαίσιο μέχρι και σε super market.

AriStos13
12-07-2012, 21:40
κλασσικα ελληνικα πραγματα...κριμα και ηθελα να παρω κανα 2 παιχνιδακια!!

Leon_DiZ
12-07-2012, 21:56
κλασσικα ελληνικα πραγματα...κριμα και ηθελα να παρω κανα 2 παιχνιδακια!!

Δεν εχεις πιστωτική να βάλεις ή δεν θες;

AriStos13
12-07-2012, 22:22
εχει η αδερφη μου αλλα ειναι λιγο επιφυλαχτικη με αυτα τα θεματα και φοβαται..
προπληρωμενη Κυπρπυ δεχεται?καπου ειχα μια για να αγοραζω απο εξωτερικο.!

Leon_DiZ
12-07-2012, 22:24
εχει η αδερφη μου αλλα ειναι λιγο επιφυλαχτικη με αυτα τα θεματα και φοβαται..
προπληρωμενη Κυπρπυ δεχεται?καπου ειχα μια για να αγοραζω απο εξωτερικο.!

χωρις να ειμαι απολυτως βεβαιος, νμζ πως ναι. την εχω και εγω αυτη - παιρνεις και δωρεαν την αθηνοραμα club :P

AriStos13
12-07-2012, 22:28
σαν βιζα παντως περναει παντου αρα δεν νομιζω οτι θα υπαρχει προβλημα..!
θα το δοκιμασω και θα σου πω..!
χιλια thanxx για την βοηθεια..!!

minaras_tio
12-07-2012, 22:38
εχει η αδερφη μου αλλα ειναι λιγο επιφυλαχτικη με αυτα τα θεματα και φοβαται..
προπληρωμενη Κυπρπυ δεχεται?καπου ειχα μια για να αγοραζω απο εξωτερικο.!

Δεχεται φιλε ναι. Εγω προπληρωμενη Κυπρου εχω και εχω αγορασει εφαρμογες.

Dragonpaul
29-07-2012, 13:33
Όπως ανακοίνωσε η Telltale, η σειρά Walking Dead θα κάνει την μετάβασή της στις συσκευές της Apple σήμερα, 26 Ιουλίου, με το πρώτο επεισόδιο "A New Day". Η τιμή του θα ανέρχεται στα 3.99 ευρώ, ενώ πρέπει να σημειωθεί πως πρόκειται για Universal App, και οι συσκευές στις οποίες μπορεί να "τρέξει" είναι τα: iPad 2 και το iPad 3ης γενιάς, iPhone 4, 4S, iPod 4ης γενιάς και πάνω. Οι αγοραστές θα έχουν την δυνατότητα να αγοράσουν για 11.99 ευρώ το "Multi-Pack", το οποίο θα περιέχει τα επεισόδια 2 έως και 5. Τέλος, η εταιρία ανέφερε πως το δεύτερο επεισόδιο, "Starved for Help", δέχεται τις τελευταίες πινελιές πριν κυκλοφορήσει κι αυτό στο App Store.


http://www.gameover.gr/ios/news/%CE%A4%CE%BF-Walking-Dead-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B9%CE%BC%C E%BF-%CF%83%CF%84%CE%BF-iOS.20693.html

nickolas82
29-07-2012, 15:30
Για όποιον δεν έχει δοκιμάσει συνιστώ ανεπιφύλακτα τα Amazing Alex και glass pong 2. Και τα δυο είναι παρα πολυ εθιστικά για να χαζό περάσεις την ωρα σου

DJTaurus
14-08-2012, 19:57
Άργησα πολύ να την ανακαλύψω αλλα δικαιολογούμαι μιας και τόσο καιρό δεν είχα tablet και στις μικρές οθόνες των κινητών (ειτε iphone είτε κάποιου android) δεν με βόλευε.... αλλά στην Retina του iPad το να διαβάζεις τα αγαπημένα σου site στο Flipboard είναι εικαστικά ότι πιο όμορφο έχω δει σε εφαρμογή! Εκτος των άλλων "ξεβρώμισε" και ο λογαριασμός μου στο twitter απο tech/news/etc sites.

Dragonpaul
15-08-2012, 11:29
Θα σου εδινα rep αλλα δε με αφηνει. Εξαιρετικο το Flipboard!!!!!!!

Valkyre
16-08-2012, 12:22
Σε οποιον εχει iphone 4 και iphone 4s , του αρεσει το διαστημα και η αστρονομια να κατεβασει τωρα το Solar Walk... ισως το πιο εντυπωσιακο app που εχω δει ποτε μου.... ειναι απλα πανεμορφο, το χαζευεις κυριολεκτικα... περιεχει πολλες πληροφοριες σχετικα με το ηλιακο μας συστημα (το οποιο μπορεις να το ταξιδεψεις ολοκληρο σε 3d) τους κομητες, τους δορυφορους κλπ.

Μπορεις να δεις και να διαχειριστεις τον χρονο να δεις πως κινουνται ΟΛΟΙ οι πλανητες και οι δορυφοροι τους γυρω απο τον ηλιο, τις αποστολες που εχουν γινει σε καθε πλανητη απο τον ανθρωπο, να δεις ολα τα διαστημικα σκαφη που εχει κατασκευασει ο ανθρωπος σε 3D και realtime την τροχια τους γυρω απο τους πλανητες, να δεις την μορφολογια των πλανητων, να δεις επεξηγιματικα βιντεο για διαφορα φαινομενα της αστρονομιας και πολλα ακομα...

Πραγματικα το κατεβασα χθες κατα τις 12 το βραδυ και επεσα τελικα για υπνο στις 3 τα ξημερωματα χαζευοντας το... θα παθετε πλακα με τα γραφικα του...

Ξαναλεω ομως, μονο για 4 και 4s το κατεβασα και στο 3gs μου, και εκτος του οτι σερνεται οταν προσπαθεις να διαχειριστεις τον χρονο, τα γραφικα δεν εχουν δυστυχως καμμια σχεση.

Dragonpaul
16-08-2012, 12:30
Πήγα να το κατεβάσω μόλις, αλλα δε με αφήνει με 3G. Όταν πάω σπίτι...

Leon_DiZ
20-08-2012, 17:52
iBlast Moki 2 Free app of the week.

Απο τα αγαπημένα μου παιχνίδια, δοκιμάστε το :)

AriStos13
21-08-2012, 12:47
Οντως Λεωνιδα πολυ ωραιο παιχνιδακι διασκεδαστικο και χαλαρωτικο με την μουσικη που εχει..
αξιζει να το κατεβασετε..!

kostasb13
22-08-2012, 02:06
Μιλωντας για γραφικα στις idevices, το Horn το εχετε δει?....
Το παιζω στο iPad3, φοβερα γραφικα και πολυ καλο gameplay, 10+ ωρες διαρκεια, ισως το πιο console quality παιχνιδι μεχρι στιγμης στο appstore

50IMDgndk9k

Leon_DiZ
01-09-2012, 16:52
Max Payne (Universal app) 0,79
Monopoly for iPad 0,79

Dragonpaul
12-09-2012, 14:30
Για όσους ενδιαφέρονται (αναγκαστικά όλοι δλδ) κυκλοφόρησε το app για το YouTube στο iOS.

Valkyre
12-09-2012, 15:14
^^ αθλιο ειναι. Η ποιοτητα ειναι μακραν χειροτερη απο οτι του κανονικου app, δεν υπαρχει ελεγχος ηχου, δεν παιζει τα βιντεο σε full screen αλλα υπαρχουν κενα πανω και κατω.... μιλαμε για πολυ φολα κατασταση...

Leon_DiZ
12-09-2012, 17:28
και εγω που το δοκιμασα αδιαφορο ειναι. δεν νμζ οτι κανει κατι που δεν κανει το stock app περα απο το καλυτερο search και τα παραπανω βιντεο που ομως ερχονται με το αναλογο αντιτιμο. ελπιζω να βαλουν και αλλες λειτουργιες γτ ετσι δεν κανουμε δουλεια.

Dragonpaul
12-09-2012, 18:26
Παιδιά, απ' όσο γνωρίζω, αυτο βγήκε πολυ γρήγορα για να προλάβουν την αφαιρεση του απο την Apple. Θα υπάρξουν αναβαθμισεις του.

Valkyre
12-09-2012, 18:29
^^ Μονο και μονο η τρομερη πτωση στην ποιοτητα εικονας ειναι το λιγοτερο... ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΗ...

Να κανω μια αλλη ερωτηση... με το ios 6.0 και την ελειψη Βuilt in youtube app... τι θα συμβει στις 3rd party εφαρμογες που χρησιμοποιουν το youtube? Συγκεκριμενα τι θα γινει με εφαρμογες τυπου tubebox που σε αφηνουν να κατεβασεις κανονικα τα βιντεο σου στο κινητο σου απο το youtube? Θα δουλευουν αυτες οι εφαρμογες ή θα παρουν και αυτες τον.... αυτον? Το λεω γιατι απο οτι καταλαβα αυτες οι εφαρμογες χρησιμοποιουν το βuilt in app.... και δεν θελω να σκεφτω τι θα γινει στο Ιos 6....

Dragonpaul
12-09-2012, 18:36
Δημήτρη, αυτο δε το ξέρω. Όμως, να σε ρωτήσω... Γιατί θεωρείς την εικόνα του χαμηλότερης ποιότητας; Έβαλα μόλις δυο βίντεο δίπλα δίπλα (ένα απο την built in app και ένα απο την καινούργια) και δε παρατήρησα κάτι ιδιαίτερο.

Valkyre
12-09-2012, 18:39
εγω εβαλα βιντεο και ειδα πολυ μεγαλη διαφορα. Σγκεκριμενα εβαλα ενα βιντεο τεννις που εβλεπα και η διαφορα στην ποιοτητα ηταν εμφανης. Στο ενα βιντεο εβλεπα πεντακαθαρα το μπαλακι στο αλλο ηταν θολο και η εικονα γενικα ηταν ψιλχαλια...

Επισης... να μην μπορεις να το κανεις fullscreen??? Τι epic fail ειναι αυτο??? Να βλεπω κενα πανω κατω?

Θελει πολυ δουλεια ακομη. Απορρω πως το κυκλοφορησαν ετσι τσαπατσουλικα...

Dragonpaul
12-09-2012, 18:50
Είναι αυτο που σου είπα... Για να προλάβουν. Πάντως, ήδη υπάρχουν παράπονα στα comments και πιστεύω θα διορθωθούν πολλα πράγματα.

Valkyre
12-09-2012, 18:53
^^ Μακαρι... και επισης ελπιζω να γινει κατι με τα 3rd party apps γιατι αλλιως με βλεπω πραγματικα να μην αναβαθμιζω οσο και αν θελω τοσο πολ να το κανω για τους αλλους λογους.

Χρησιμοποιω αρκετα ορισμενα youtube apps και μου προσφερουν σημαντικες λειτουργιες (για εμενα) που αν δεν το επιτρεπει το ιos 6.0 δεν θα προχωρησω αμεσα σε αναβαθμιση μεχρι να δω οτι εχουν λυθει τα θεματα αυτα.

Το tubebox για εμενα για παραδειγμα ειναι η απολυτη εφαρμογη στο κινητο... κατεβαζεις τα βιντεο απο youtube σε πραγματικα απιστευτη ποιοτητα... δεν λεει να μην εχω αυτην την δυνατοτητα.

Dragonpaul
12-09-2012, 18:57
Το ξέρω, αλλα δε νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς. Όλα θα διορθωθούν. Είναι ΠΟΛΥ σημαντικό app για να μείνει έτσι. ;)

Dragonpaul
13-09-2012, 12:11
Απο λίγο που έχω τσεκάρει, μάλλον χλιαρες είναι οι γνώμες για το iPhone 5. Λίγο αναμεικτες....

djpar
13-09-2012, 12:14
κραξιμο αρκετο επεσε ειδα μιας και δεν κανανε την διαφορα οπως αλλες χρονιες,κατι καλυτερο απο αυτα που υπαρχουν ηδη,μην ξεχναμε οτι θα βγει τωρα το 5 και σε λιγο θα αναγκαστουν να βγαλουν το 5s με καλυτερα πραγματα μιας και σιγουρα ο ανταγωνισμος θα εχει ξεπερασει σε επιδοσεις το 5αρι

Dragonpaul
13-09-2012, 12:21
Αυτη είναι η μαλακία ρε γμτ. Και εκει που το περίμενα πως και πως, τώρα είμαι σκεπτικος για την αγορα του.