PDA

View Full Version : iPhone/iPad - App/iTunes/iBook Stores Official Thread



Pages : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10

chronohill
09-03-2011, 23:11
Για να το αγοράσεις εσύ είναι πολύ καλή τιμή! Για να το πουλήσει όχι.
Ρωτησε και κωτσοβολο και λεει τοσο της το παιρνουν!!!
Το καλο ειναι οτι ειναι αχρησιμοποιητο οποτε σε πολυ καλη κατασταση...
Λεω να το παρω μωρε.Εχω και μια καψα να παρω i pad οποτε αυτο θα μου την σβησει(για λιγο καιρο!!!!)..

Lefteris_X
10-03-2011, 02:29
α) αποκλείεται να σου σβήσει την κάψα, ουδεμία σχέση το ένα με το άλλο. Κάτι σα να λέμε Χαντμπωλ και Μπάσκετ. (λολ)

β) η τιμή είναι, λαικά να το πω, "δαγκωτό". Το παίρνεις χωρίς σκέψη. 200 ευρώ θεωρείται πάρα πολύ καλή τιμή. 250 ευρώ έδωσα σε έναν γνωστό πριν απο 1 μήνα και καπάκι μου είπε θέλω άλλα 2 να μου βρεις (λες και φυτρώνουν στα δέντρα τέτοιες τιμές). κάρα-λολ.

chronohill
10-03-2011, 09:35
α) αποκλείεται να σου σβήσει την κάψα, ουδεμία σχέση το ένα με το άλλο. Κάτι σα να λέμε Χαντμπωλ και Μπάσκετ. (λολ)

β) η τιμή είναι, λαικά να το πω, "δαγκωτό". Το παίρνεις χωρίς σκέψη. 200 ευρώ θεωρείται πάρα πολύ καλή τιμή. 250 ευρώ έδωσα σε έναν γνωστό πριν απο 1 μήνα και καπάκι μου είπε θέλω άλλα 2 να μου βρεις (λες και φυτρώνουν στα δέντρα τέτοιες τιμές). κάρα-λολ.

To ειπα αυτο περι καψας γιατι μ λενε οτι νταξει το i phone κανει οτι κανει και το i pad αλλα ειναι πιο μικρο.ξερω εχουν βασικες διαφορες αλλα...
οποτε ειναι καλη τιμη λες ε?Δεν ξερω απλα δεν ειχε κανενας γνωστος μου i phone και γιαυτο ειμαι λιγο δυσπιστος.επειδη ακουω και οτι ειναι πιο stricted τα πραγματα.πρεπει να μπαινεις στο aplle store για να κανεις το οτιδηποτε κτλ..το προβηλμα με τις βιντεοκλησεις πως το λυνω?να κρατησω το αλλο το νοκια που εχω για βιντεοκλησεις???

Lefteris_X
10-03-2011, 10:05
Βιντεοκλήσεις και 3GS "γειά σας" (δεν υπάρχει μπροστινή κάμερα μουααχαχααχαχαχαχαχαχα α, ρε Apple). Επιστροφή στη Νοκια εποχής 1999 νιώθεις.

Αν θες βιντεοκλήσεις, πηγαίνεις στο 4.

Επίσης, μου κάνει εντύπωση πως κατάφερες να έχεις γνωστούς και φίλους.......και μέσα σε αυτούς ούτε ένας να μην έχει iPhone (υποθέτω νεαρές ηλικίες χωρίς οικονομικές ανέσεις yes? το λέω γιατί αν κάποιος έχει αληθινή οικονομική άνεση - όχι δάνεια ή πιστωτική - το αγοράζει απλά για just checking, όπως δηλαδή ΔΕΝ έκανα εγώ λολ; )

Τέλος, ξαναλέω: είναι εντελώς κρίμα να ξενερώσεις (γιατί όντως θα ξενερώσεις) με το να πάρεις iPhone, αφού η συσκευή που σε ελκύει είναι το iPad. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ. Φαίνεται δεν το κατάλαβες τον παραλληλισμό με το Χάντμπωλ και Μπάσκετ, θα τον πω αλλιώς: θες ένα GSXR 600 μηχανάκι οκ; και λόγω οικονομικών πας και παίρνεις ένα CBR 250.........Ε, ΧΕΣΕ ΜΕΣΑ....αν το καβαλήσεις και πεις απο μέσα σου "ε, κάπως έτσι θα είναι και το GSXR το 600άρι, απλά με περισσότερα άλογα, η εμπειρία πάνω κάτω ίδια θα είναι, απλά θα πηγαίνω πιο γρήγορα".................απλά ξενέρωσες με τις μηχανές, δεν θα πάρεις ποτέ το 600άρι γιατί δεν θα είσαι και τόσο καυλωμέ*ος, καθώς θα πιστεύεις ότι ήδη έχεις ζήσει μια πολύ κοντινή εμπειρία σε σχέση με το 600άρι.

Φυσικά θα έχεις τρελό λάθος, αλλά αυτό ούτε εσύ δεν θα το ξέρεις.

Άστο καλύτερα το 3GS, άλλωστε σε λίγο θα ανακοινωθεί ότι θα σταματήσει η υποστήριξή του (λόγω του iPhone 5) και θα πάει στο χρονοντούλαπο όπως το 2G/3G.

Άστο. Και χτύπα iPad 2. No money? iPad 1. Still no money? Don't buy anything. Keep them. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις!

criter
10-03-2011, 11:18
Παιδια θελω μια βοηθεια.
Πουλαει μια γνωστη μου το i phone 3gs 16 gb ενος χρονου γιατι λεει δεν μπορει να το χρησιμοποιει.Το εχει μονο για μνματα και κλησεις!!!!!!!:bang:
Λοιπον θελω να σας ρωτησω.Ειναι καλη η τιμη 200 ευρω???
Αυτο που με ξενερωνει ειναι οτι δεν εχει μπροστα καμερα και δεν θα μπορω να κανω βιντεοκλησεις...ευχαριστω προκαταβολικα...

Πολυ καλη η τιμη 200 ευρω. Αν ειναι ελαφρως μεταχειρισμενο σιγουρα αξιζει. Μπορει να μην εχει μπροστα καμερα, αλλα κανει σχεδον οτι αλλο θες. Παρτο :d055:

Οσο για αν το iPhone θα ειναι σαν iPad, θα ειναι σαν ενα iPad nano, δηλαδη οι εφαρμογες ειναι σχεδον οι ιδιες αλλα και ο τροπος λειτουργιας ειναι ακριβως ομοιος στις δυο συσκευες.

Το iPad νομιζω εχει καθιερωσει πλεον τον ορο tablet pc και ολο και περισσοτερες tablet συσκευες βλεπουμε να κυκλοφορουν και να τις χρησιμοποιουν πολλοι. Δεν ειναι μονο gadget αλλα βολευει πολυ το μεγεθος του, το μικρο βαρος του και οι δυνατοτητες του. Εγω εχω λαπτοπ και iPhone και δεν μου χρειαζεται και iPad. Κατα τα αλλα ομως ειναι φοβερη η συσκευη.

Valkyre
10-03-2011, 11:37
Εγω απορρω με οσους λατρευουν το ipad (κυριολεκτικα ομως) και η ερωτηση μου ειναι η εξης. Θα σας χαλαγε αν το ipad ετρεχε macos??

Γιατι τα εχουμε ακουσει ολα για το ipad. Και μην μου πειτε την ευκολη δικαιολογια (και συναμμα χωρις κανενα ουσιαστικο νοημα) "μα το ipad δεν εχει αυτο το σκοπο! Το ipad ειναι γι αυτο και γι αυτο" σαν να ακουω το PR department της apple.

Kαι το Store του εχει το MAcOs πλεον και με την ιδια ευκολια θα σερφαρες στο internet (in fact θα ειχες και flash ΟΕΟ ) και θα εκανες και 24294191297185 πραγματα ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗΣ σημασιας, εκτος απο το να χαιδευεις την οθονη σερφαροντας την ωρα που τρως το πρωινο σου. Σορρυ που ακουγομαι καυστικος αλλα πραγματικα απορρω πως ο κοσμος βλεπει αυτο το προιον σαν κατι....πως να το πω...χρησιμο? ουσιωδες? ξεχωριστο?

Gadgetακιας ειμαι κι εγω και ειλικρινα, ενω με αλλες σπαταλες συμφωνω και γουσταρω κι εγω, το ipad το βρισκω την πιο καθυστερημενη και αχρηστη ιδεα ever απο την πλευρα της Apple. Βεβαια απο την αλλη μαλλον ο καθυστερημενος ειμαι εγω γιατι το μηχανημα πουλαει κι εγω αδυνατω να καταλαβω το γιατι. Εγω ο gadget-ακιας επαναλαμβανω, του Iphone Imac και πολλων αλλων μικροσυσκευων να κοσμουν το δωματιο μου και να ξαφριζουν το πορτοφολι μου.

criter
10-03-2011, 12:23
^^Σου λυνει τα χερια θα μπορουσα να πω. Χωραει μεσα παρα πολλα πραγματα και ειναι τοσο βολικο οσο τιποτα αλλο. Μπορεις να του βαλεις απο εφημεριδες, βιβλια, παιχνιδια, επαγγελματικων προδιαγραφων αλλα ελαφριες εφαρμογες, ταινιες, μουσικη, φωτος και πολλα και διαφορα αλλα, αναλογα με την αναγκη της χρησης. Εχει και πολυ καλη οθονη και touch screen με πολυ καλη λεπτομερεια στην αφη. Να κανω και μια παρομοιωση οπως ο LefterisX, ειναι σαν να εχεις αμαξι 3000 κυβικα και ενα σμαρτ και να θες απλα να πας να κανεις μια δουλεια στην πολη. Τι θα σε βολεψει περισσοτερο; Το macos, θελει αρκετη μνημη, περισσοτερη τροφοδοσια, χωριτικοτητα και επεξεργαστη. Το iPad ειναι τοσο ελαφρυ αλλα ταυτοχρονα και πολυ γρηγορο για τις εφαρμογες του. Αυτο νομιζω ειναι και το πλεονεκτημα του συν η ευχρηστια του.

Lefteris_X
10-03-2011, 12:32
εχμ, μήπως πρέπει να καταλάβεις το 90% των σύγχρονων χρηστών (ήτοι απο το 2000 και μετά) χρησιμοποιούν τον υπολογιστή για 3-4 εργασίες;;;;;; (μόνο νόμιμα, δεν περιλαμβάνω παρανομίες όπως torrents, trackers κλπ)

όπως:
1 - σερφάρισμα

2 - Άμεσα μηνύματα (Instant Messengers)

3 - Προβολή βίντεο και φωτογραφιών (ίσως και ελαφρά επεξεργασία του στυλ, resize, red eyes, κλπ)

4 - Χρήση e-mail και σύνταξη / επεξεργασία κειμένων.


Ε, αυτά πλέον είναι "πασέ" να τα κάνεις σε ένα γαίδούρι. Όπου γαιδούρι = ο οποιοσδήποτε υπολογιστής, είτε σταθερός είτε φορητός. Εξ ου και ο (καθυστερημένος αρκετά, δλδ έπρεπε να είχε ακουστεί 3 χρόνια πριν) χαρακτηρισμός "Post-PC product".

Είναι μια σκέψη των εταιρειών, εδώ και χρόνια μια τέτοια μετάβαση, απλά κανείς δεν ήξερε / είχε ανακαλύψει / εφεύρει τον τρόπο να το "σερβίρει" στους καταναλωτές. Ε, η Apple τον βρήκε. Και όλοι, μα ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι, τον μιμήθηκαν (τον τρόπο σερβιρίσματος εννοώ) και πολύ σωστά έκαναν.

Το μέλλον για το 90% των χρηστών ΔΕΝ είναι με ένα laptop ΟΣΟ uber/super και αν είναι, ανά χείρας / μασχάλης. ΟΥΤΕ με ένα uber/super ΣΚΕΤΟ κινητό (βλέπε Motorola Atrix 4G που είναι ένα καμουφλαρισμένο υπερ-σύστημα laptop / webtop / κινητού ταυτόχρονα).

Φυσικά, όσοι γοητεύονται απο την χρήση υπολογιστή θα παραμείνουν αυτές οι συσκευές ώστε να τις αγοράζουν. Απλά στην πορεία του χρόνου, οι υπολογιστές (σταθεροί / φορητοί) θα προσφέρουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πράγματα, που μόνο ένας ικανός, έως πολύ ικανός και έμπειρος χρήστης θα μπορεί να εκμεταλλευτεί. Για τον μέσο όρο όμως, δεν θα έχουν νόημα αυτά τα μηχανήματα, όπως και τα OSs τους. Ο μέσος όρος θα έχει την ταμπλέτα του πλέον. Και το κινητό του.

Enter Star Trek.

Valkyre
10-03-2011, 12:33
Δηλαδη το προβλημα για την apple ειναι η μνημη και η χωριτηκοτητα και το συνεπακολουθο προβλημα που μπορει να υπαρξει σε σχεση με το μεγεθος και το βαρος του? Σορρυ, I dont buy that. Μια χαρα μπορουσαν να το κανουν να τρεχει MacOs και να ειναι εξισου ελαφρυ και μικρο. Τοσοι αλλοι το εχουν κανει και ειναι σαφως χειροτεροι σε θεματα κατασκευης απο την apple. Ολα οσα αναφερεις περι λυσιμο χεριων και χρηστικοτητα εξακολουθουν να υφιστανται και στην υποθετικη περιπτωση που θα ετρεχε MacOs. Και εκει θα του εβαζες εφημεριδες, θα του εβαζες παιχνιδια (μαλιστα θα ειχες πολυ περισσοτερες επιλογες απο τα παιχνιδια του Appstore, το MacStore αναπτυσσεται με ρυθμους γεωμετρικης προοδου) και εκτος απο ολα αυτα θα μπορουσες να κανεις ενα εκατομμυριο παραπανω πραγματα ταυτοχρονα. Με την ιδια ανεση και την ιδια ευκολια.

Αυτο θα ηταν για εμενα ενα πρωτοπωριακο προιον. Κατι το διαφορετικο κατι το επαναστατικο. Οχι να θεωρω επανασταση ενα iphone χωρις τηλεφωνο και με μεγαλη οθονη. Seriously, το βρισκω παντελως ΚΟΥΦΟ να θεωρει ο κοσμος κατι τετοιο επαναστατικο, γιατι ετσι το αντιμετωπησαν ολοι. Γουατ δε φακ?

Δηλαδη αν ετρεχε MacOs τι θα ηταν? υπερσουπερντουπεργουαο εξωγηινη τεχνολογικη επανασταση απο το μελλον?

Τεσπα θα ερθει και αυτη η στιγμη... θα ερθει η στιγμη που η apple θα βγαλει ενα τετοιο μηχανημα που θα κανει οτι λεω. Και τοτε ολοι θα λενε ποσο απιστευτο ειναι και ποσο τρομερη ειναι η apple και οτι πραγματικα ειναι η επανασταση η ιδια. Μια επανασταση βεβαια που θα εχει καθυστερησει καμμια 10αρια χρονια και θα εχει αφαιμαξει το καταναλωτικο κοινο με προιοντα ανευ ουσιας οπως το ipad(προσωπικη αποψη για να μην παρεξηγηθω).

YΓ: Οχι Λευτερη δεν συμφωνω και δεν πρεπει να καταλαβω εγω τιποτα.Εγω ειμαι ο καταναλωτης και η apple πρεπει να καταλαβει οτι με την πολιτικη αυτη σε λιγο θα μας πουλαει τοστιρεα για επανασταση. Απορρω πως το λες μαλιστα εσυ που εχεις φοβερη εμπειρια και εξειδικευμενες γνωσεις πανω σε τεχνικα θεματα να βρισκεις το ipad σαν κατι καινοτομο.

Δηλαδη αν στο μελλον (υποθετικο σεναριο) δεν θελουμε να κανουμε Instant messaging (βαριομαστε να παταμε κουμπαικια ρε παιδι μου) και το e mail ειναι παρελθον και η επικοινωνια βασιζεται μοναχα σε βιντεοκλησεις, βιντεο μηνυματα κλπ, το νεο επαναστατικο προιον της apple θα ειναι ενα μηχανημα με μεγαλη οθονη και απλη βιντεοκληση? Δηλαδη η επανασταση του μελλοντος ειναι να αφαιρεσουμε οποιαδηποτε feautres υπαρχουν επειδη το 90% του συγχρονου καταναλωτικου κοινου δεν τα χρησιμοποιει?

Και γιατι δεν συμβαινει αυτο με τους υπολογιστες σημερα? Και εκει το ιδιο δεν ισχυει? Και στους υπολογιστες το 90% δεν ασχολειται. Αρα? Γιατι δεν βγαζουν εναν υπολογιστη τυπου Ipad για το 90% του συγχρονου κοινου και 1 μοντελο για το 10% που θελει να κανει και αλλες πολυπλοκες εργασιες? Δεν το λεω ειρωνικα, ειλικρινα ρωταω. Αφου βλεπουν οτι το hardware στα desktop σπαταλειται σε αυτο το ποσοστο 90%, κανονικα δεν θα επρεπε να ειχαν διαμορφωσει την ιδια πολιτικη και εκει?

Lefteris_X
10-03-2011, 12:47
Δημήτρη, σε έχω καλύψει πιστεύω πλήρως.

Α! και αν δεν το έχεις καταλάβει, περιγράφεις το iPad 6 (αν πέσω μέσα στους υπολογισμούς μου). Περί το 2017.

Mouse pointer, αρχεία, μονάδες μέτρησης (1024KB = 1MB, 1024MB =1GB κοκ), codecs, spam, Disk Utility στο Mac OS (αν δεν το χρησιμοποιείς Δημήτρη στον Mac σου, ήδη έχεις πρόβλημα στο σύστημα και δεν το ξέρεις) και πολλές άλλες έννοιες ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ να τις εκπαιδευτεί ο μέσος χρήστης............είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα.

Παραδίδω (ως εργασία, παράλληλα με τις άλλες επαγγελματικές ιδιότητές μου) μαθήματα και "είσοδο στους υπολογιστές" εδώ και πολλά χρόνια, οπότε τι εστί "μέσος άνθρωπος" με καμία σχέση με υπολογιστές και τις έννοιές τους, γνωρίζω πολύ καλά.

Ε, το ΤΙ ΖΟΡΙΑ τραβάνε οι άνθρωποι που θέλουν να τα μάθουν τα παραπάνω, διότι ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ότι πρέπει να τα μάθουν ώστε να μην έχουν στο μέλλον πρόβλημα κατανόησης και χρήσης (αλλά και πορτοφολιού, πχ. να μην χρεώνονται τεράστιους σκληρούς δίσκους ή παραπάνω RAM ή GPU επειδή τους έπεισε ο καριόλ*ς στο Πλαίσιο, αλλά επειδή οι ίδιοι έχουν την γνώση να κρίνουν αν τα χρειάζονται) δεν περιγράφεται!!!!!

Φυσικά υπάρχουν και αυτοί οι άνθρωποι, που μόλις τους τα λες αυτά λένε "άστα αυτά, δεν με ενδιαφέρουν, μάθε με τα βασικά".......ο κλασσικός αρπαχτο-πάρτα-όλας......φυσικά του μαθαίνω ότι θέλει......και μετατρέπεται στο κλασσικό θύμα των καταστημάτων.

Το λοιπόν: εάν ένα μηχάνημα, ΞΕΚΟΛΛΗΣΕΙ επιτέλους (όπως οι ταμπλέτες) από την τάση των 70s (ω, ναι απο τότε έχουμε παράθυρα, αρχεία κλπ, ας είναι καλά η Xerox στο Palo Alto το 1971, η αρχή του Mac OS) και τις δεκάδες γνώσεις που απαιτεί αυτή η τάση / τρόπος χρήσης....................τότε ναι, μιλάμε για εξέλιξη.

Εξέλιξη για τον μέσο άνθρωπο (προσοχή, όχι χρήστη, αλλά ΑΝΘΡΩΠΟ, δλδ όχι κάποιον που έλκεται απο υπολογιστές, ίσα-ίσα που τον τρομάζουν).

Valkyre
10-03-2011, 12:57
Εγω με τις πολυ λιγες γνωσεις σε σχεση με εσενα Λευτερη χρησιμοποιω το iMac χωρις το παραμικρο προβλημα, κολλημα δυσκολια. Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο θα ηταν δυσκολο για καποιον user να το χρησιμοποιει αναλογα. Kαι προσεξε να το σημειωσω...ξεκινησα απο το ΜΗΔΕΝ να δουλευω MacOs χωρις να γνωριζω τιποτα γι αυτο.

Εστω να το δεχθω ομως, ας βγαλουν ενα αλλο λειτουργικο, μια μιξη MacOs και iOS ωστε και να ειναι πιο απλοποιημενο και να διατηρει σημαντικες και χρησιμες δυνατοτητες ενος Mac OS για να μπορεις να κανεις κατι περισσοτερο και ουσιαστικοτερο απο το να βλεπεις φωτογραφιες και youtube.

Lefteris_X
10-03-2011, 13:10
ε, τότε enter Mac OS X 10.7 Lion.

Η αρχή της ενοποίησης γίνεται...

Όσο για περί γνώσεων, Δημήτρη δεν είσαι ένας άνθρωπος που απο το πουθενά, χωρίς καμία ΠΟΤΕ επαφή με αρχεία, παράθυρα, κουμπιά πάνω στα παράθυρα, κυλιόμενα μενού κλπ, αποφάσισε να πάρει έναν iMac.

Απεναντίας, με όλα τα παραπάνω είχες ήδη επαφή (όσο πολύ ή λίγη και αν ήταν, το θέμα είναι ότι ΕΙΧΕΣ επαφή) αρκετά χρόνια. Και έπαιξες και χρησιμοποίησες με τις εκατοντάδες ώρες υπολογιστή - έστω και με Windows.

Άρα δεν είσαι "απο το πουθενά". Μακάρι να μπορούσα να σε πάρω μαζί μου, κρυφή καμερα στυλ, να δεις τι "περνάω" όταν καλούμαι για εκπαίδευση απο νέο πελάτη - μαθητή. Τα πιο κουλά θα ακούσεις....

να σου πω ένα τελευταίο (προχθεσινό);

"ρε φίλε μπορείς να κάνεις ένα παλιό φορητό που μου χάρισαν να έχει Internet";

(έτσι μπακαλίστικα όπως το έγραψα: "να έχει Internet"...λες και είναι μισό κιλό κιμάς το Internet)

"Τι εννοείς να έχει; Γιατί τώρα δεν έχει;"

"Γιατί ξέρω αν έχει;"

"Τότε γιατί ρωτάς, αν μπορώ να του βάλω, αφού αγνοείς έχει / δεν έχει / τι σκατά σημαίνει εν γένει το Internet; Φυσικά και έχει!"

"Ναι οκ, αλλά μου είπε ο ξάδελφος που μου το χάρισε ότι δεν έχει ασύρματο"

"Ε, και; Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί να μπει στο Internet; Τι χαζά σου λένε; Μια χαρά είναι το παλιό φορητό που σου χάρισαν. Ξεκινάμε να μάθουμε κάτι όμως;"

"Πριν ξεκινήσουμε, να σου πω. Κάνε το ασύρματο, δεν γουστάρω καλώδια."

"ΟΚ, θα πρέπει να αγοράσεις μια εξωτερική κεραία (για να το καταλάβει το είπα έτσι) που συνδέεται με USB"

"Μα σου λέω δεν θέλω καλώδια!"

"Ε, τότε πως σκατά θα αποκτήσει ασύρματη δικτύωση, ένα μηχάνημα που δεν προβλέφθηκε ποτέ να έχει εσωτερικά;"

"Ξέρω γω; Υποθέτω ότι θα του καρφώσεις εσύ ο κομπιουτεράς μια κεραία μέσα του και θα είμαι "τζέτ";"


"Καλά ΟΚ. Ξεκινάμε το μάθημα;" (πουλάκι μου, εσένα θα αρχίσω να σε ψήνω για καμιά ταμπλέτα, γιατί δεν θα την παλέψεις ποτέ με υπολογιστή, άντε με κανά Spectrum)


Τώρα ελπίζω να μετέφερα το κλίμα "γνώσης" αλλά και "όρεξης" για μάθηση, του μέσου όρου.

Και ένα τελευταίο: οι πιτσιρικάδες δεν μετέχουν στο παράδειγμα. Αυτοί έχουν τους φίλους τους, που είναι (κατά δική τους δήλωση οι περισσότεροι) "φωστήρες" και τους μαθαίνουν (ότι ξέρουν, με ότι συνεπάγεται - δυστυχώς - αυτό).

Valkyre
10-03-2011, 13:31
Δεν αμφιβαλλω οτι υπαρχουν ατομα που δεν ξερουν που πανε τα 4 Λευτερη. Ομως νομιζω οτι τα ιδια παραπανω ατομα αν τους δωσεις ενα ipad θα ειναι εξισου ανηδεοι και εξισου ανορεξικοι με το να μαθουν ενα μηχανημα πως λειτουργει. Σε καθε περιπτωση δεν πρεπει να ειναι το κοινο το οποιο βαζει προτεραιοτητα μια εταιρεια σαν την apple για να φτιαχνει τα προιοντα της.

Επισης δεν νομιζω οτι το ποσοστο του 90% δεν γνωριζει απο παραθυρα, ή δεν εχει μια απλη επαφη με windows εστω. Γενικως αν η επανασταση σημαινει να εστιασουμε σε αυτους που δεν εχουν την παραμικρη ιδεα και οχι σε αυτους που βλεπουν μπροστα, τοτε αυτο και μονο ειναι αντιφατικο με την εννοια της επαναστασης.

Και η apple χρησιμοποιουσε την εν λογω λεξη/εννοια μονιμως οταν αναφεροταν στο ipad. Μας τα εκανε τσουρεκια κι εμεις τελικα ειδαμε το πιο αντιεπαναστατικο (λολ) gadget ever.

Αλλα ναι ξεχασα, το μαρκετινγκ του Steve Jobs και των αλλων σαλιαριδων της apple που στην παρουσιαση μοιαζουν λες και εχουν ονειρωξη καθε βραδυ σκεπτομενοι το ipad2, μας λεει οτι το ipad2 ειναι free απο distractions! Omg!! More barbecue sauce plz...

dimagic
10-03-2011, 13:33
ρε παιδια το ipad 2 θα εχει flash?
η παλι θα περιμενουμε το επομενο......

Valkyre
10-03-2011, 13:39
οχι ο Flash δεν θα ερθει ποτε απο το ipad2-3-4-5-6

Σε μερικα χρονια (ακομα περιμενουμε) που θα παψει να υπαρχει η υποστηριξη flash τοτε το ipadX (οπου Χ= ο εκαστοτε αριθμος γενιας ipad της εποχης) θα δικαιολογειται να θεωρειται ως το απολυτο μηχανημα σερφαρισματος.

Μεχρι τοτε ειναι απλα free απο καθε ειδους distractions! (δεν αντεχω να μην το πεταω αυτο!) Δηλαδη και η κοπελα σου να σου κανει στριπτιζ και κολπακια, με το ipad2 εσυ δεν θα παρεις χαμπαρι... θα εισαι βυθισμενος στην φοβερη οθονη του, την λεια και γυαλυστερη επιφανεια του. Με τον καιρο δε, θα μπεις μεσα στο ιδιο το ipad2 απο την τρομερη αυτοσυγκεντρωση που θα σου προκαλεσει και ετσι εγεννετο

TRON Revolution: Entering the Ipad2 Dominion :P

Lefteris_X
10-03-2011, 13:58
ήδη η Adobe έχει αναπτύξει ένα εργαλείο μετατροπής σελίδων Flash σε HTML 5.

Δεν κάνει σωστό convert ακόμα, πολλά feature δεν μετατρέπονται, αλλά η αρχή τουλάχιστον έγινε.

Δεν μου αρέσει που η Apple έχει κλάσει την Flash τεχνολογία (my ass τεχνολογία, σύνολο λογισμικού είναι), αλλά απο την άλλη θεωρώ απαράδεκτο τον κώδικα του Flash και κάτι άλλο:

δεν νοούμαι να στηρίζεται το παγκόσμιο Internet σε λογισμικό ιδιωτικής εταιρείας.
Απλά δεν το νοούμαι. Αλλιώς έχω μάθει, αλλιώς με έμαθαν οι εταιρείες, αλλιώς με έμαθαν οι παλιοί χρήστες και το παλιό καταναλωτικό κοινό.

Απο εκεί και πέρα, ναι έχω εκπαιδεύσει σχετικό κόσμο με ταμπλέτα. Την καταλαβαίνουν με την μια. ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ. Είναι τρομερό το "τρυκ" που συμβαίνει στον εγκέφαλο, απο άποψη εμπέδωσης, όταν ακουμπάς κάτι με το δάχτυλό σου και αυτό ανταποκρίνεται άμεσα. Σε χρόνο DT οι νέοι χρήστες, πρώην παντελώς άσχετοι (ηλικίες άνω των 35, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως δεν εκπαιδεύω νεότερους των 30, δεν υπάρχει λόγος εκεί κερδίζει η ημιμάθεια, που ήδη προ-υπάρχει στους περισσότερους).......σερφάρουν, έχουν εξοικειωθεί με την αποστολή, συγγραφή και λήψη email, βλέπουν φωτογραφίες ακαριαία (άντε να εξηγήσεις το My Pictures, που πραγματικά βρίσκεται ο φάκελλος και πως τον βρίσκεις), βίντεο και μιλάνε μέσω Skype.

Ε, με αυτά που τα μαθαίνω σε κάποιον λόγω ταμπλέτας, μέσα σε 15 με 30 λεπτά (ανάλογα την αντίληψη του καθενός)..........δεν γίνονται με υπολογιστή. Απλά δεν γίνονται και δεν μπορώ επίσης να το αναπτύξω περισσότερο, ξεφεύγουμε τελείως, αν θέλετε πιστεύετε ότι λέω (δεν έχω άλλωστε να κερδίσω κάτι).

Αυτός ο κάποιος έχει πειστεί για την αμεσότητα και απλότητα μιας ταμπλέτας (πατάω με το δαχτυλάκι το εικονιδιάκι και βλέπω φωτό, βίντεο, mail, σερφάρω, μιλάω με άλλους μέσω Skype) και θέλει να την αγοράσει.

Του λες: με έναν υπολογιστή μπορείς να κάνεις χιλιάδες περισσότερα πράματα όμως, χώρια ότι σου έρχεται και πιο φθηνά.

Απάντηση: χέστηκα. Αυτό είναι εύκολο, το έχω μάθει κιόλας και δεν θα πάω ΠΟΤΕ στο κομπιουτεράδικο (όπως βλέπω γνωστούς μου) για επισκευή, πως-το-λένε-φορμάτ, αναβάθμιση και άλλα τέτοια ακαταλαβίστικα και φυσικά με κόστος χρηματικό. Θα πάρω την ταμπλετίτσα μου και άσε τους άλλους να κοπανιούνται.

Valkyre
10-03-2011, 14:02
Εσυ σαν Λευτερης, που παρακολουθεις την τεχνολογια μεσα απο το επαγγελμα σου, απαντησε μου (αν φυσικα θες) σε αυτην την ερωτηση:

Θεωρεις το Ipad επαναστατικο προιον? Θελω να μου απαντησεις εσυ σαν Λευτερης πως το βλεπεις. Οχι βασει πωλησεων, μαρκετουμπας και λοιπα. Απλα πραγματα. Ειναι το ipad αυτο που ηθελες να ειναι?

Dragonpaul
10-03-2011, 14:21
Δημήτρη, αν μου επιτρέπεις να απαντήσω κι εγω.
Ξέρεις πως, ως επί το πλείστον, συντασσομαι με την άποψη σου. Στο έχω ξαναπεί αυτο. Δε θεωρώ το iPad επαναστατικό, το θεωρώ, όμως, πολυ πρακτικό. Και για εμένα εκεί είναι η μαγκιά του. Στο ποσο βολικό είναι. Τον βασικό υπολογιστή μου τον έχω καρφωμένο σε ένα σημείο και κυκλοφορώ στο σπίτι με το iPhone. Ε, θα με βόλευε το iPad περισσότερο.

Valkyre
10-03-2011, 14:23
^^ Ναι οκ κανενα προβλημα, δεν ειπα οτι εχω θεμα με την φορητοτητα του Ipad, σαφως και βολευει ενα φορητο προιον. Δεν απαντας ομως στην ερωτηση μου ακριβως. Ειναι το ipad αυτο που ηθελες να ειναι? Δηλαδη κανει οτι ακριβως θες και ειναι πληρες? Θα σε χαλαγε να εχει ενα λειτουργικο Macos ή τελωσπαντων μια μιξη MacOs και iOS?

Lefteris_X
10-03-2011, 14:23
είναι αυτό που έπρεπε να έχει βγάλει η Apple το 2003. Πάντα σαν Λευτέρης, εκτός επαγγέλματος. Τώρα μιλάω σαν καρα-άρρωστος με την τεχνολογία επί 30ετίας, κάτι που αναγνωρίζω ότι με τοποθετεί ίσως και στο 1% του πληθυσμού (0.01% στην Ελλάδα).

Για εμένα, δεν είναι κάτι το πρωτοποριακό, καθώς τέτοιες κουβέντες είχα διαβάσει (μην εκπλαγείτε) το 1987. Περίμενα, περίμενα, περίμενα (όπως και όλοι οι άλλοι hardcore της εποχής) και τελικά..............ήρθαν τα Windows 3.1. Τα υπόλοιπα είναι γνωστά.

Πήγα λίγο να χαρώ με το Apple Newton, αλλά σκατά εν τέλει. Πήγα να χαρώ με την Palm αλλά την έφαγε τότε η επέλαση του μάρκετινγκ της MS (Win 95, 98, CE σε iPaq και λοιπά σκατο-PocketPC).

Εν τέλει, χάρηκα που επιτέλους ο (υπόλοιπος όχι εγώ) κόσμος θα ζήσει αυτό που μας είχαν υποσχεθεί πριν 23 χρόνια και ποτέ δεν είδαμε.

Δυσαρεστήθηκα γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να το πάρω (δεν μου προσφέρει τίποτα όπως είναι προς το παρόν). Ούτε το iPad 2. Και κατά πάσα πιθανότητα ούτε το 3.

Όπως καταλαβαίνεις, η "κατηγορία" μου, είναι η πιο δύσκολη να πειστεί. Θέλω όλα ή περίπου αυτά, που υποτίθεται ότι θα βλέπαμε στο παγκόσμιο τεχνολογικό στερέωμα, πριν έρθει η MS και τα χέσει όλα, ουσιαστικά "μπολιάζοντας" με την δική της νοοτροπία γενιές και γενιές χρηστών απο το 1991. Θέλω hardware κυριολεκτικά custom και πρωτοποριακό. Θέλω διαφορά με το προγενέστερο μηχάνημα ΤΕΡΑΣΤΙΑ. ΤΕΡΑΣΤΙΑ στην δική μου (ακόμα πιο τεράστια) κλίμακα.

Όπως θα έχεις ήδη καταλάβει, δεν μπορεί να με συγκινήσει η Apple, όσο και να προσπαθεί. Ούτε η HP, ούτε η Motorola, ούτε καμία. Να με συγκινήσει, όχι να με κάνει να δω κάτι με ενδιαφέρον. Άλλο συγκίνηση και άλλο ενδιαφέρον.
Συγκινήθηκα όταν είδα την διαφορά του Commodore 64 σε σχέση με τον Spectrum. Πραγματικά όταν άκουσα την μουσική του τσιπ SID του C64, κόντεψα να πάθω συγκοπή.
Εκεί που κόντεψα τελικά να την πάθω, ήταν όταν αντίκρυσα το 1986 την πρώτη Amiga (1000). ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ μπροστά σε όλα.

Και τελικά την συγκοπή την έπαθα, όταν το 1993 είδα απο κοντά (στην Compulink, ίσως ο πρώτος ISP στην Ελλάδα) ένα μηχάνημα Silicon Graphics Onyx. Άλλος "γαλαξίας".

Ναι, χαίρομαι που βγήκε το iPad 1 το 2010, αλλά χαίρομαι για τον κόσμο, που επιτέλους είδε ένα (πολύ καθυστερημένο) τέτοιο προϊόν.

Όχι, παραμένω λίαν απογοητευμένος σε προσωπικό επίπεδο, γιατί ποτέ δεν έγιναν αυτά που είχαν υποσχεθεί ότι θα γίνουν, ούτε και όταν έγιναν, έστω και καθυστερημένα, έγιναν με σκοπό βγάλουν ΤΡΕΛΑ ΛΕΦΤΑ εις βάρος του κόσμου (enter marketing).

Για εμένα οι ταμπλέτες έπρεπε να κοστίζουν ΟΛΕΣ μεταξύ 200 έως 500 δολλαρίων. Προς το παρόν, και ΜΟΝΟ στα δικά μου μάτια, μου φαίνονται "κλοπή με το γάντι". Και το λέω για όλες τις εταιρείες.

Dragonpaul
10-03-2011, 14:26
^^ Ναι οκ κανενα προβλημα, δεν ειπα οτι εχω θεμα με την φορητοτητα του Ipad, σαφως και βολευει ενα φορητο προιον. Δεν απαντας ομως στην ερωτηση μου ακριβως. Ειναι το ipad αυτο που ηθελες να ειναι? Δηλαδη κανει οτι ακριβως θες και ειναι πληρες? Θα σε χαλαγε να εχει ενα λειτουργικο Macos ή τελωσπαντων μια μιξη MacOs και iOS?

Σου απάντησα! Είπα πως συμφωνώ, πάνω κάτω, με όσα λες. Θα ήθελα να είναι κάτι παραπάνω απο ένα μεγάλο iPhone/iPod.

Valkyre
10-03-2011, 14:26
@ Lefteris_X και Dragonpaul

Αρα παιδια συμφωνουμε απολυτως. Και καλο θα ειναι να το λεμε και να το τονιζουμε, γιατι αν αρχισουμε να μπαλωνουμε τις καθυστερησεις της apple και την πολιτικη που αρχιζει να τραβα (βλεπε αρχιζω να μοιαζω στην Microsoft επικινδυνα) τοτε δικο μας λαθος θα ειναι το τελικο αποτελεσμα.

Dragonpaul
10-03-2011, 14:37
Καμία αντίρρηση. Δε θεωρώ πως είναι κάτι επαναστατικό, αλλα... θα το ήθελα, Jim.

Lefteris_X
10-03-2011, 14:37
η MS έχει πεθάνει και το κρατάει με νύχια και δόντια να μην φανεί.

Σκληρά λόγια αυτά που είπα, αλλά έχω λόγους να το πιστεύω ακράδαντα.

Η επόμενη μάχη της παρούσας δεκαετίας, ίσως έως τις αρχές της επόμενης, θα είναι

Google VS ΧΧΧΧΧ, όπου ΧΧΧΧ όποιος επιβιώσει (ίσως η Apple σκέτη ή με εξαγορά άλλης / άλλων μεγάλων εταιρειών, μην εκπλαγείτε αν αγοράσει καμιά SONY ή Nintendo ή ακόμα και HP σε 10 χρόνια και πολλά είπα).

Αυτός που αρχίζει και αφομοιώνει εντελώς τη νοοτροπία της MS, ήτοι φτιάχνω τον μικρο-κοσμό μου εντελώς κλειστό και υπό τις διαταγές μου μέσω του OS που δίνω σε όλους ΑΛΛΑ εγώ δεν έχω hardware............ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΤΡΕΛΟ μάρκετινγκ (ala MS) που ΚΑΛΥΠΤΕΙ την "κρυμμένη" νοοτροπία......................είναι η Google.

Η Apple, για όσους ασχολούνταν απο τα 80s μαζί της, πάντα ίδια ήταν....μην σου πω τώρα ότι έχει "καλύτερη" συμπεριφορά προς του πελάτες της (και υποψήφιους) απ' ότι παλαιότερα. Συγκρίνω Apple τώρα - με Apple παλιά.

Anyway, το παγκόσμιο σκηνικό θα αλλάξει, τα Windows 8 που θα δωθούν στα τέλη του 2011, αρχές 2012 (εκτός απροόπτου) θα είναι χέσε με μέσα, μια απο τα ίδια = πνέει τα λοίσθια η MS. Για αυτό και προσπαθεί να επιστρέψει απο εκεί που ξεκίνησε, στα γραφεία και επιχειρήσεις, τα τελευταία χρόνια. Δεν έχετε ιδέα, ΠΟΣΑ Δελτία Τύπου και επίσημες προσκλήσεις μου στέλνει για διάφορα προϊόντα ΚΑΘΑΡΑ για επιχειρήσεις. Εκεί ρίχνει πλέον το χρήμα της. Γνωρίζει πολύ καλά ότι ο PC, όπως είναι ΔΕΝ τις δίνει χρήμα (in the long run) όπως της έδινε. Και το γυρνάει στις επιχειρήσεις σιγά σιγά. Στις ταμπλέτες ήδη το έχει χάσει τελείως το παιχνίδι, για άλλη μια φορά απέδειξε ότι δεν "μπορεί να δει πιο μπροστά, έξω απο τον δικό της μικρο-κοσμο". Εκτός και αν κάνει καμιά κίνηση ρουά και εξ-αγοράσει καμιά HP / Dell (χλωμό, η MS όπως είπα προσανατολίζεται πλέον αλλού).

Valkyre
10-03-2011, 14:59
Καμία αντίρρηση. Δε θεωρώ πως είναι κάτι επαναστατικό, αλλα... θα το ήθελα, Jim.

Eγω με την τωρινη μορφη του καθολου Παυλο. Και ισως δεν με ξερεις τοσο καλα, αλλα στο λεω και αν θες το πιστευεις. Μου τρεχουν τα σαλια με το 90% των gadgets που βλεπω. Το δε ipad ημουν τοσο πωρωμενος με το hype που ακουγα οταν ακομα ηταν φημες που το ειχα σιγουρη αγορα.

Τα μισα απο αυτα που φανταζομουν οτι θα εκανα με το ipad οσο το περιμενα, αν τα εκανε το τελικο προιον θα ημουν ο πρωτος στην σειρα για να το αγορασω. Τελικα δεν κανει ουτε το 1/10 απο αυτα που φανταζομουν.

Οσο για το τι μελει γενεσθαι, δεν εχω λογο να αμφισβητησω αυτα που λεει ο Λευτερης και για να ειμαι ειλικρινεις δεν θα στεναχωρηθω ιδιαιτερως για την τυχη της Microsoft...

Dragonpaul
10-03-2011, 15:11
Ok, πάσο.
Αλλα... χα χα... αν τύχει και το πάρω (λέμε τώρα) δε θα τολμήσω να το πω εδώ μέσα. Χα χα...

Valkyre
10-03-2011, 15:21
οχι ρε, λολ ειπαμε... ο καθενας οτι θελει σιγα! Απλα δεν θα σου ξαναμιλησω! λολ :)

Dragonpaul
10-03-2011, 15:37
οχι ρε, λολ ειπαμε... ο καθενας οτι θελει σιγα! Απλα δεν θα σου ξαναμιλησω! λολ :)

Και μετα εγω θα φωνάξω την παρέα μου που μάλιστα ο ένας παει γυμνάσιο και θα δεις εσυ.... LOLOLOL.

Off topic mode: off

Nek_Food
11-03-2011, 16:01
Πρώτη πτώση τιμής της πρώτης γενιάς iPad, χτύπησε τα 389€ το φτηνότερο μοντέλο @ getitnow.gr, φανταστείτε τί θα γίνει στα μεταχειρισμένα. ;)


Δδείτε και την εικόνα για τις τιμές σε όλα τα μοντέλα:

criter
11-03-2011, 17:00
Σημερα ειναι και η επισημη πρωτη μερα κυκλοφοριας του iPad2. H ιδια η apple ειχε ανακοινωσει επιστροφη 100 δολαριων σε οσους ειχαν παρει το πρωτο iPad προσφατα στην Αμερικη, τι περιμενατε να μην πεσει και στην Ευρωπη; Θα πεσει κι αλλο η τιμη του σιγουρα, αλλα οι ποιο πολλοι θα θελουν το iPad 2.

http://www.macrumors.com/2011/03/11/ipad-2-now-available-for-online-ordering/

http://store.apple.com/us/browse/home/shop_ipad/family/ipad

jimbour
11-03-2011, 17:30
Εχω πει δε θα το πάρω το ipad2 απλα εδω είναι το θέμα οτι σε μερικές μέρες θα το βλέπω συνέχεια μπροστά μου,θα το πιάσω στα χέρια μου, κάτι που στο προηγούμενο μοντέλο δεν γινόταν και πάλι δεν κρατήθηκα και το πήρα.

αχχ

chronohill
13-03-2011, 13:17
Καλημερα στους συμφουρμιτες!Χθες πηρα τελικα το iphone 3GS.
Και ηθελα να με βοηθησετε οποιος εχει ορεξη φυσικα.Μπηκα κατεβασα το itunes εβαλα το τελευταιο update και αρχιζω και το ψαχνω.
Τι να προσεξω και τι να κατεβασω???
Επισης με το jailbreak τι γινεται???
ευχαριστω

Dragonpaul
13-03-2011, 13:20
Καλημερα στους συμφουρμιτες!Χθες πηρα τελικα το iphone 3GS.
Και ηθελα να με βοηθησετε οποιος εχει ορεξη φυσικα.Μπηκα κατεβασα το itunes εβαλα το τελευταιο update και αρχιζω και το ψαχνω.
Τι να προσεξω και τι να κατεβασω???
Επισης με το jailbreak τι γινεται???
ευχαριστω

Θα σου ελεγα να ξεκινησεις απο εδω (http://www.iphonehellas.gr/). Για τα επιμερους βλεπουμε...

Dragonpaul
13-03-2011, 19:22
Για οσους ενδιαφερονται, εχει "ανεβει" στο store η εφαρμογη "Playstation".

Valkyre
14-03-2011, 10:41
^^ Επιτελους!!! Καιρο τωρα εψαχνα να δω ποτε να μπει στο δικο μας store αυτη η κωλοεφαρμογη. Ο υπολοιπος κοσμος την ειχε διαθεσιμη εδω και μηνες....

chronohill
14-03-2011, 11:37
Για οσους ενδιαφερονται, εχει "ανεβει" στο store η εφαρμογη "Playstation".

Tην ειδα και γω.τι κανει???
Ελεος ενα κωλοringtone θελω να κανω και εχει ολοκληρη διαδικασια.λες και θα δωσω για πτυχιο στην aplle αισθανομαι.Πρεπει να πεσει διαβασμα για να κανω αυτο το μαραφετι να λειτουργησει...:a022:

kostasb13
15-03-2011, 21:57
Συγκριση του infinity Blade σε iPad και iPad2

http://toucharcade.com/2011/03/11/infinity-blade-comparison-ipad-vs-ipad-2/

Dragonpaul
17-03-2011, 21:25
Παιδια, sorry για το ασχετο με το θεμα, αλλα ποσο νομιζετε πως ειναι μια σωστη τιμη για να πουληθει ενα iPhone 3G σε καλη κατάσταση?

ps4
19-03-2011, 20:15
Banned iphone promo.

YouTube - Banned iPad Promo

kostasb13
20-03-2011, 12:56
Κυριες και κυριοι το μελλον ειναι εδω...ιPhone 5!:a052:

1AdsCj4eSWE&

Dragonpaul
20-03-2011, 13:01
Παλιοβαζελε, κορυφαιο!!!! +rep!!!!!

Valkyre
21-03-2011, 13:38
χαχαχαχαχαχ επικο!!! Τους αξιζει κιολας! Πολυ γουσταρω που κοροιδευουν αυτο το γλοιωδες μαρκετινγκ με τους δημιουργους να μιλανε για την συσκευη λες και εχουν ονειρωξη μαζι της καθε βραδυ! χαχαχαχ

geodlord7
21-03-2011, 14:45
Tην ειδα και γω.τι κανει???
Ελεος ενα κωλοringtone θελω να κανω και εχει ολοκληρη διαδικασια.λες και θα δωσω για πτυχιο στην aplle αισθανομαι.Πρεπει να πεσει διαβασμα για να κανω αυτο το μαραφετι να λειτουργησει...:a022:

Είναι πολύ εύκολο φίλε μου :)

Κατέβασε το iringer και τελείωσες! Κανεις import το mp3 το κοβεις εκεί που θες, βάζεις και fade in , fade out αν θες και κατευθείαν με ένα κουμπί, γίνεται export στο itunes η κατευθείαν στέλνεται με SSH στο iphone αν έχεις jb ;)

Spiros20
21-03-2011, 19:32
Καμία Καλή εφαρμογή για iPad και για iPhone για έπεξεργασια γλωσσών προγραμματισμού και τρέξιμο.(compiler κ.τ.λ)

ps4
25-03-2011, 21:54
Βασικα καποιος που να γνωριζει γιατι το ipad ειναι ακριβοτερο στην Ελλαδα απο ολες τις υπολοιπες χωρες (ξαναγραφω ΟΛΕΣ) του πλανητη ας ποσταρει.

http://www.akouseto.gr/to-akrivotero-ipad-2-sthn-ellada

Δεν ειναι ολες οι χωρες στο γραφημα αλλα θα παρετε μια ιδεα.

Υ.Γ. Αν αγορασω απο Αμερικη και το στειλουν πλερωνω τελωνειο;

WolfRathmA
26-03-2011, 01:12
Υ.Γ. Αν αγορασω απο Αμερικη και το στειλουν πλερωνω τελωνειο;

Ναι, εκτος και αν στο στειλουν με ταχυδρομιο (USPS) και δε χρεωθεις... αλλα και παλι ειναι ρισκο μεγαλο! Γιατι ειναι και η συσκευασια του μεγαλη.

Lefteris_X
26-03-2011, 11:31
επειδή έχω ρητήσει γνωστούς, αλλά οι απαντήσεις δεν με έπεισαν, καθώς τις έκοψα να ήταν με στυλ "μωρέ ξέρω τι σου λέω να ούμε, κάντο έτσι και θα δεις" (σαν διαφήμιση ultrex ένα πράμα)..........να ρωτήσω κι εδώ μπας και ξέρει κάποιος να δώσει μια υπεύθυνη και σίγουρη απάντηση.

Λοιπόν, τον Μάϊο έρχονται κάποιοι Θείοι από Αμέρικα. Μόνιμοι κάτοικοι 40 χρόνια, δεν υπάρχει θέμα σε αυτό.

Θέλω να τους πω, να μου αγοράσουν τουλάχιστον 1 iPad 2, μην ότι θέλω κιόλας δύο (ένα για τους γονείς στάνταρντ - γιατί δεν παλεύουν Mac / PC με τίποτα και, αν καταφέρω - ανάλογα με τις απαντήσεις σας, θέλω και ένα 2ο για την πάρτη μου :) μιας και θα το πάρω φθηνά και όχι τιμή έναρξης 509 ευρώ που είναι Ελλάδα).

Μπορούν να το φέρουν χωρίς ΚΑΜΜΙΑ απολύτως επιπλέον χρέωση όταν φθάσουν στο Ελ. Βενιζέλος αεροδρόμιο; Είτε 1, είτε 2 (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ο αριθμός, για αυτό το ρωτάω).
Να τονίσω πως θέλω την πλήρη συσκευασία (είμαι άρρωστος με την λεπτομέρεια, το κάνω σε όλες τις συσκευές μου), δλδ όλα τα κουτιά, μάνιουαλ, χαρτάκια, παραχαρτάκια, αυτοκολλητάκια - ότι σκατά έχει μέσα το κουτί του iPad 2 δλδ και φυσικά......το ίδιο το κουτί, μην το ξεχνάμε αυτό!

Η απάντηση μου έδωσαν διάφορα τσακάλια ήταν: μπορούν να σου φέρουν δύο iPad 2 (μιας και είναι 2 τα άτομα, Θείος - Θεία) αρκεί να τα περάσουν ως "δικά τους" = θα έχουν κανονικά στην βαλίτσα τους ο καθένας τα κουτιά (με όλα τα παραπάνω μέσα), αλλά θα έχουν στο χέρι ή σε κανά τσαντάκι το iPad 2 ξεχωριστά, ώστε να "φαίνεται" ότι είναι ήδη δικό τους και ότι απλά το παίρνουν μαζί τους στην Ελλάδα.

Άλλη μια τσακαλωϊδής απάντηση που έλαβα, παρόμοια σχεδόν, μου φαίνεται too good to be true: έχει ο καθένας απο ένα iPad 2 στην βαλίτσα του, κανονικά ΜΕΣΑ στο κουτί, χωρίς να έχει ανοιχτεί ΚΑΝ, τίποτα, zilch, nada ρε παιδάκι μου καινουργίλα και όταν φθάσουν στο Ελ. Βενιζέλος λένε ότι προορίζονται για δώρα........και έτσι δεν πληρώνουν τίποτα στο τελωνείο.


Το λοιπόν, ξέρεις κανείς να απαντήσει όπως είπα - υπεύθυνα και σίγουρα - πως πάει το θέμα τελικά;

el3ctronick
28-03-2011, 14:47
Άλλη μια τσακαλωϊδής απάντηση που έλαβα, παρόμοια σχεδόν, μου φαίνεται too good to be true: έχει ο καθένας απο ένα iPad 2 στην βαλίτσα του, κανονικά ΜΕΣΑ στο κουτί, χωρίς να έχει ανοιχτεί ΚΑΝ, τίποτα, zilch, nada ρε παιδάκι μου καινουργίλα και όταν φθάσουν στο Ελ. Βενιζέλος λένε ότι προορίζονται για δώρα........και έτσι δεν πληρώνουν τίποτα στο τελωνείο.


Το λοιπόν, ξέρεις κανείς να απαντήσει όπως είπα - υπεύθυνα και σίγουρα - πως πάει το θέμα τελικά;

βασικα ΔΕΝ πιανει. και τα δωρα εχουν φορο. στην ολη ιστορια με τα δωρα εχει να κανει με το οτι και καλα δε μπορεις να ξερεις την πραγματικη τιμη αγορας(οταν ειναι δωρο δεν παιζει αποδειξη). οσον αφορα το κουτι, αν το δουν θα το ανοιξουν-μπορει μεσα να εχεις οτιδηποτε-αν το ανοιξουν θα δουν ipad. αν δουν ipad...δε γνωριζω τι θα πληρωσεις..θα αφησω τη φατνασια σου να οργιασει λεγοντας σου οτι εγω για 2 κοντομανικα abercrombie + 1 σωβρακο που καναν 120 δολλαρια συνολο, πληρωσα φορους, 152ευρω στο τελωνειο. Ναι καλα διαβαζετε, μονο φορους.παρολα αυτα δεν τσεκαρουν συχνα βαλιτσες..γνωμη μου ειναι να στο φερουν χυμαδιο...αλλιως κρατα στην ακρη καμμια 250αρα ευρω για καθε ipad...αυτο με το οτι εισαι τελειομανης..τι να σου πω..αμα εισαι τοσο τελειωμανης παρτο απο ελλαδα, να εχεις και την αποδειξη απο εδω για να μην εχεις ιστοριες με την εγγυηση αν ποτε φανει χρησιμη. στο κατω κατω φερε τα ipads και αγορασε σκετο κουτι απο ebay αργοτερα..που στανταρ θα πουλανε καποια στιγμη.

Dragonpaul
28-03-2011, 17:46
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=282269&cid=36

ps4
28-03-2011, 20:45
Δηλαδη ρε παιδια δεν υπαρχει τροπος να παρουμε ενα φτηνο ipad2 με καμια δυναμη;

Πρεπει σωνει και καλα να τα δωσω στα πανακριβα Ελληνικα μαγαζια; Το κερατο μου. :nono:

Lefteris_X
28-03-2011, 23:55
η αλήθεια είναι ότι στην Ελλάδα οι τιμές είναι με "καπέλο" 30 ευρώ στο 16GB Wi-Fi μοντέλο και σε όλα τα υπόλοιπα (32/64 Wi-fi και 16/32/64 Wi-fi+3G) είναι 40 ευρώ σε σχέση με τις ευρωπαϊκές.

Για παράδειγμα η επίσημη Apple ευρωπαϊκή για το 16GB Wi-Fi είναι 479 ευρώ και στην Ελλάδα είναι 509 ευρώ. Αν το καλοσκεφτείς το καπέλο των 30 - 40 ευρώ είναι "λογικό" για τα επίπεδα δήθεν "μεταφορικών" / λαμογιάς της Ελλάδας.

Όμως! Εκεί που καραδιαφωνώ είναι με την ίδια την Apple ευρώπης ή όποιο παράρτημα ή τα κεντρικά στο Κουπερτίνο, φταίει. Στην Αμερική το 16GB Wi-Fi κοστίζει 499 δολάρια (350 ευρώ) και στην Ευρώπη που ευρέως γμιέται οικονομικά περισσότερο απο την Αμερική, το δίνει στα 479 ευρώ (675 δολάρια) και για ΑΚΟΜΑ περισσότερη μαλακίαση στην χώρα που ευρέως γνωστό ότι έχει ΒΟΥΛΙΑΞΕΙ, το δίνει 509 ευρώ (718 ευρώ). Ε, χέσε μας ρε Apple. Με πονάει που την βρίζω έτσι, αλλά το έχεσε το θέμα τελείως. ΤΕΛΕΙΩΣ.

Από 499 δολάρια...............τσάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάκ πάρτα: 675 δολάρια στην Ευρώπη και καρα(που)τσάαααααακ, στο Ελλάντα 718 δολάρια. Δε με ΧΕ, ρε Νταλάρα;

(αρκετά ζώα με σπογγώδη εγκεφαλοπάθεια πήγαν και στήθηκαν ωσάν αμερικανάκια απο τις 5 το πρωί έξω απο Αθηναϊκά μαγαζιά για να προλάβουν να το αγοράσουν.....wtf δηλαδή στην ίδια χώρα με τα οικονομικά προβλήματα μένω; και αυτοί που σκατά μένουν; εγώ που μένω;...σιχτήρ μπερδεύτηκα)

Dragonpaul
29-03-2011, 00:45
Λευτερη, δεν τους εχει επηρεασει ολους η κριση. Ετσι ειναι. Ε, ο αλλος καυλωσε να παει να στηθει απο τις 5 για να το παρει. Αμα δεν εχεις αλλη δουλεια να κανεις, στα ακουμπαει και ο μπαμπας...ε... πας μια βολτα μεχρι το iStorm, βαρας και μια τριωρη σκοπια και φευγεις με ενα iPad στο χερι. Simple as that.

Lefteris_X
29-03-2011, 09:41
Για πολλές φάπες λέμε. Κυριολεκτώ.

Και πολύ άνετα κιόλας.

Dragonpaul
29-03-2011, 18:10
H Apple ανακοίνωσε χθες τις ημερομηνίες διεξαγωγής του WWDC2011 με ξεκάθαρη αναφορά στην παρουσίαση του επόμενης γενιάς iOS και Mac OS X.

Τυπικά, η Apple κυκλοφορεί εδώ και 4 χρόνια ένα iPhone κάθε καλοκαίρι μαζί με την καινούργια έκδοση του iOS.

Πολλές φήμες τελευταία -σε ύποπτο βαθμό- υποστηρίζουν ότι η Apple θα επικεντρωθεί στο software χωρίς να κυκλοφορήσει κάποιο νέο μοντέλο το καλοκαίρι.

Μάλιστα, πληροφορίες αναφέρουν ότι το iPhone 5 θα «σπάσει» τον κύκλο και θα κυκλοφορήσει στις αρχές του 2012.

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=283715&cid=36


ΜΑΚΑΡΙ!!!!!!!!!

Lefteris_X
30-03-2011, 09:55
πως πας και βρίσκεις τα πιο άκυρα άρθρα μας ρε γμτ, αυτό είναι ένα ταλέντο όμως!

ότι δηλαδή η νυχτερινή βάρδια κάνει copy/paste....αυτά που γράφουν τα χεράκια μας (μου, στην ουσία) δεν τα βρίσκεις! να σε βράσω!

(ακούγονται απο το backgroung καζάνια με νερό σε κατάσταση βρασμού)

Επίσης, άλλες φήμες λένε ότι το ios5 θα πάει για το Φθινόπωρο, απλά το καλοκαίρι θα δείξουν κάποια πράματα.

Στην πραγματικότητα, το καλοκαίρι θα είναι μια επίδειξη για εμένα και ομοϊδεάτες μου = κομπιουτεράδες του κερατά. Τονίζω: κομπιουτεράδες, όχι Windowsάδες :D.

Θα παρουσιαστεί εκτενώς το Mac OS X 10.7 Lion. Απλά, επειδή θα "δανείζεται" κάποια στοιχεία απο το iOS, στρώνοντας τον δρόμο προς το Mac OS 11 που θα είναι "άλλο φρούτο" (= τέλος το mouse για πάντα) τελείως...............θα δείξουν (ως κολαούζο) και το iOS. Ο ντόρος δεν θα είναι τόσο το iOS όσο το Lion. Άλλωστε για το iOS 5 θέλει η Apple να δει πως θα "τσουλήσει" το Android 3.0 σε σοβαρές και όχι Samsung-τουρλουμπούκι ταμπλέτες, όπως το Motorola Xoom (zoom προφέρεται, το Χ στην αγγλική όταν είναι πρώτο γράμμα προφέρεται ως Ζήτα. Το λέω γιατί αρρωσταίνω να ακούω τέτοια, όπως "φλας Ξενον" ή "φώτα αυτοκινήτου Ξένον"........ή θα το πεις ελληνικά: Ξένο, ή θα το πεις αγγλικά: Ζήνον.). Και το Motorola Atrix 4G όταν βγούν και τα δύο περιφερειακά του (multimedia dock, laptop dock) που θα το μεταμορφώνουν κυριολεκτικά. Να δει η Apple πως θα πάνε, επίσης να δούμε και το μοναδικό μεγάλο πιστόλι (ποιά HTC ή Samsung; εδώ γελάμε) της βιομηχανίας, την Hewlett Packard με το WebOS (που θα παίζει και σε ΚΑΘΕ τύπου υπολογιστή, τηλεόραση, ραδιόφωνο, όπου σκατά το θέλει η HP - πέραν των συσκευών ταμπλέτας ή / και τηλεφώνου αν βγάλει ποτέ βέβαια τηλέφωνο).

Dragonpaul
30-03-2011, 11:55
Ε, τι να κάνω; Αυτο βρήκα στην Τεχνολογια, αυτο έβαλα.
Σημασία έχει πως το καλοκαίρι δε θα βγει νέο iPhone. Δε μπορω να σκαω τόσα λεφτά κάθε χρόνο.

Lefteris_X
30-03-2011, 12:14
αυτό βρήκες; πες βρε ότι είσαι iPhone freak και μόνο ότι είναι περί iPhone βλέπεις και άσε το "μόνο αυτό βρήκα" λολ :D (με αστείο τόνο τα λέω για να μην παρεξηγηθώ μεν, αλλά τα εννοώ δε! :D)

Valkyre
30-03-2011, 12:22
τι εννοουμε ακριβως οταν λεμε τερμα το mouse? Ο_Ο

Lefteris_X
30-03-2011, 12:32
τέρμα ως input μέσο. Αλλά εσύ Δημητρό πήγες κατευθείαν χρόοονια μετά (Mac OS 11, όχι πριν το 2015...)

καλά δεν είναι που το έχω / έχουμε φάει στην μάπα εδώ και 27 χρόνια; έλεος πια...

διαβάστε λίγο για τον επιστήμονα που έχει εργαστεί σε όλες τις μεγάλες τεχνολογικές εταιρείες (και στην Apple, στις αρχές της......της έδωσε την software τεχνολογία του QuickDraw και QuickTime τέλη 70ς....)........μεταξύ των οι Disney, ILM, NASA, κλπ....και "ευθύνεται" αρκετά για το γραφικό περιβάλλον που χρησιμοποιούμε όλοι σήμερα έμμεσα ή άμεσα. Το όνομα αυτού: Jeff Raskin (μπορεί να σκότωσα την ορθογραφία).

Dragonpaul
30-03-2011, 13:32
αυτό βρήκες; πες βρε ότι είσαι iPhone freak και μόνο ότι είναι περί iPhone βλέπεις και άσε το "μόνο αυτό βρήκα" λολ :D (με αστείο τόνο τα λέω για να μην παρεξηγηθώ μεν, αλλά τα εννοώ δε! :D)

Συγγνώμη.... Έχω αρνηθεί ποτε ότι είμαι κολλημενος με το iPhone??? Μηδεποτε!!!!!! :nono:
Πρέπει να πάμε για κανά καφέ εμείς. Έχεις να μου μάθεις πολλά. :scratch:

WolfRathmA
31-03-2011, 04:09
Εγω θελω να παρω iPhone 4 αλλα δε τη ξαναπαταω! Θα περιμενω αυτη τη φορα! LOL =P

Valkyre
31-03-2011, 11:04
κι εγω θα περιμενω το 5. Ετσι ειχα πει κι ετσι θα κανω... λολ....θα παω κοντρα!

ps4
01-04-2011, 04:23
Καθομαι και δεν εχω τιποτα να κανω 3.12 το πρωι. Καλο ε.!!! Τεσπα. Οποτε ας γραψω κατι για το ipad2. Λεω. οκ.

Βασικα σκεφτομουν να το αγορασω, αλλα καθε φορα που λεω το θελω παω να το παρω, κατι με φρεναρει. Δεν ξερω τι. Το χρειαζομαι, δεν το χρειαζομαι. Ξερω γω; Εχει φοβερα πραγματα που μπορω να κανω με τον πιο απλο τροπο που εχει επινοησει ποτε ο ανθρωπος αλλα το χρειαζομαι; Ελα ντε.

Μπορω να κατεβασω links απο rapidshare; Οχι (μαλλον). Μπορω να δω flash; Οχι (στανταρ). Μπορω να κατεβασω τις φωτο απο την φωτογραφικη μου εκει ωστε να τις δω σαν ανθρωπος; Οχι. Να διαβασω ενα βιβλιο απο την σελιδα 1 μεχρι και την 500; Μαλλον οχι. θα μου βγουν τα ματια.

Απο την αλλη μπορω να κανω πολλα αλλα και πολυ ευκολα.

Καθομαι και σκεφτομαι μηπως θα ηταν καλυτερα να ειναι ενας μικρος υπολογιστης με ενα πραγματικο OS πανω οπως ενα macbookpro και οχι ενα μεγαλο iphone ή ipod touch. Και

Και στο καπακι μου απανταω, οτι οχι, θα ηθελα να ειναι ενα μεγαλο ipod touch. Τρελλο ε.

Λιγα πραγματα σου επιτρεπει να κανεις η Apple στο ipad, η εμμονη στα κλειδωματα ειναι να σε κανουν να αυτοκτονεις, αλλα αυτα που σε αφηνει να κανεις τα κανεις τοσο ευκολα που ξεχνας ολα τα αρνητικα.

Δεν θα ηθελα ενα ipad με OSx πανω. Αλλα θα ηθελα ενα ipad που να σε αφηνει να κανεις τα παντα.

Να το παρω το κερατο μου; Βαριεμαι.

Dragonpaul
01-04-2011, 08:44
Να βάλεις φωτογραφίες μπορείς. Εννοείται πως μπορείς. Και με το βιβλίο γιατί να σου βγουν τα ματιά; Μια χαρα μεγάλο είναι και διαβάζεις άνετα. Αυτο που θα έπρεπε να ρωτάς είναι TI να διαβάσεις. Στα ελληνικά δε θα βρεις και πολλα.

Lefteris_X
01-04-2011, 11:10
λοιπόν αγαπητά μου παιδιά! (χο χο χο, λες να φοράω ράσα; κάπως έτσι ακούστηκα!)

Φτάσατε σε ένα σημείο, για το οποίο έχουν γίνει πολλές συζητήσεις "στρογγυλής τραπέζης" στο εξωτερικό και (μην γελάσετε) στο εσωτερικό, μάλιστα είχα συμμετοχή σε αρκετές για να πω την γνώμη μου.

Ποιό είναι αυτό το σημείο;

Τόσο απλό όσο ακούγεται: πολύς κόσμος, ιδιαίτερα τις ηλικίες άνω των 30-33 (ίσως και πιο κάτω, λίγο όμως), δεν μπορούν να αφομοιώσουν τα περιεχόμενα μιας σελίδας "τύπου βιβλίου" σε οθόνη. Όπως ηλεκτρονικά βιβλία, περιοδικά, εφημερίδες. Ναι μεν μπορούν να τα διαβάσουν, αλλά μετά δεν τους "μένουν" (κοινώς δεν τα αφομοιώνουν). Μάλιστα, αυτό που οι παραπάνω ηλικίες (και όσο ανεβαίνει η ηλικία, το φαινόμενο είναι μεγαλύτερο) ονομάζουν "ζαλίστηκα λιγάκι" ή "μου βγήκαν τα μάτια", δεν είναι επακριβώς αυτό που περιγράφουν (καθώς δεν υπάρχει ούτε ακτινοβολία, ούτε κακή ποιότητα στις γραμματοσειρές - δύο στοιχεία που πραγματικά προκαλούν πονοκεφάλους / ζαλάδα, έρευνα του 1993).........αλλά είναι το αποτέλεσμα της προσπάθειας που καταβάλουν για να αφομοιώσουν ένα κείμενο, διαβάζοντάς το πολύ προσεκτικά ( = με μικρότερη ταχύτητα απ' ότι διαβάζουν σε έντυπη μορφή) ή ακόμα και διπλό/τριπλό διαβάζουν μια πρόταση / παράγραφο.

Αυτό δυστυχώς φίλοι μου, παραμένει ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα για κάθε τι που έχει οθόνη. Δυστυχώς δεν αντικαθίσταται το "connection" που έχουν οι παλαιότερες γενιές (σε περιπτώσεις και νεότερες) με την έντυπη μορφή και την ικανότητά τους να αφομοιώνουν το τυπωμένο κείμενο / εικόνες / σχήματα.

Και δεν προβλέπεται να αλλάζει, καθώς το έντυπο είναι και θα παραμείνει έντυπο, όπως και οι οθόνες είναι φωτεινές πηγές με εικονικό κείμενο, κάτι που επίσης δεν θα αλλάξει σύντομα. Μελλοντικά το παλεύουν για διαφορετικής τεχνολογίας οθόνες, που θα εξομοιώνουν το χαρτί, αλλά ακόμα όλες οι προσπάθειες είναι ή ημιτελείς ή έφτασαν σε τέλμα (e-paper, e-ink κλπ).

Επίσης, στο απώτερο μέλλον, όπως είπα και πιο πάνω, θα αλλάξουν πολλά πράματα όσον αφορά τι σημαίνει Λειτουργικό Σύστημα υπολογιστή (Μακ), τον τρόπο επικοινωνίας με τον χρήστη, το επίπεδο προσβασιμότητας απο τον τελευταίο, όπως και η απεικόνιση (dpi) των οθονών. Παράλληλα ή σχεδόν κατόπιν, της σταδιακής αλλαγής (2015 ίσως και παραπάνω λίγο), θα δούμε και τις "νέες" ταμπλέτες, αν και κάτι μου λέει πως μάλλον, δεν θα υπάρχει ο όρος "ταμπλέτα" το 2016, αλλά κάτι άλλο που θα έχει ένα πιο ενδιαφέρον, με πολύ περισσότερες δυνατότητες και ευκολίες περιβάλλον, ταυτόχρονα προσβάσιμο απο περισσότερους χρήστες (απ' ότι σήμερα), με ξεπερασμένες κάποιες "αρρώστειες" (flash που μέχρι τότε θα έχει μετατραπεί σε HTML 5, ήδη η Adobe έχει βγάλει ένα πρώιμο εργαλείο μετατροπής).........αλλά όπως είπα, τα σημάδια της αλλαγής να τα περιμένετε να έρθουν πρώτα απο τους υπολογιστές.

Εν αναμονή λοιπόν.

ΥΓ: Η πλάκα ποια είναι; Ενημερώθηκα ότι μπορούν να μου φέρουν οι Θείοι απο το Αμέρικα, στις 23 Μαΐου που έρχονται, δύο iPad 2, όποιο μοντέλο θέλω.......και πραγματικά είπα, φέρτε μόνο ένα (για την μητέρα και τον πατέρα).......εμένα δεν μου χρησιμεύει πουθενά. Φωτό, βίντεο βλέπω στην τηλεορασάρα (φωτό άντε με το ζόρι στο 15.4 Μακ και πάλι με το ζόρι). Κείμενα; Έντυπα (μέσω printer) ή στον Μακ 15.4 ή στην Sony 17άρα που έχω για διπλό μόνιτορ. Παιχνίδια; Στον υπολογιστή δεν παίζω καν, πλην κανά ΜΑΜΕ, σιχαίνομαι απίστευτα παιχνίδια στυλ angry birds και εν γένει παιχνίδια στο iPhone / iPad, κοινώς δεν μου αρέσει το gaming αφής. Συνεπώς τι μένει απο το iPad 2 να με ελκύσει; Πολλά. Κουλό; Ναι. Στην Ελλάδα του 2001-2007 που έβγαζα τάληρο με το τσουβάλι, ναι θα το έπαιρνα. Στην Ελλάδα του σήμερα, του αύριο και του μεθαύριο, ποτέ.

Valkyre
01-04-2011, 11:23
Καθομαι και σκεφτομαι μηπως θα ηταν καλυτερα να ειναι ενας μικρος υπολογιστης με ενα πραγματικο OS πανω οπως ενα macbookpro και οχι ενα μεγαλο iphone ή ipod touch. Και

Δεν θα ηθελα ενα ipad με OSx πανω. Αλλα θα ηθελα ενα ipad που να σε αφηνει να κανεις τα παντα.


Kι εγω σου λεω, επειδη διχαζεσαι, οτι αν δεν αλλαξει το OS του ipad δεν θα δεις ποτε προκοπη σε ολα αυτα που δεν μπορεις να κανεις τωρα και ουτε θα μπορεις στο μελλον. Και ναι σαφως θα ηταν καλυτερο να εχει ενα OS που να παιρνει τα καλυτερα στοιχεια του iOS και του MacOS. Αυτο υποστηριζα εγω εξαρχης.

Ipad λοιπον που να σε αφηνει να κανεις τα παντα το ξεχνας αν δεν αλλαξει το OS του. Αυτη την στιγμη το ipad τρεχει με λειτουργικο το οποιο προοριζοταν για τηλεφωνο, εμενα αυτο στα αυτια μου μεταφραζεται ως: "οτι ναναι!".

Εγω αν δεν αλλαξει το OS και να μπορω να κανω αυτα που ΠΡΕΠΕΙ (το τονιζω) να με αφηνει να κανω μια τετοια συσκευη, δεν δινω ουτε cent για παρτη του. Δεν θα δωσω 600+ ευρα για να καθομαι και να ξεφυλλιζω ηλεκτρονικα βιβλια ή να σερφαρω σε σελιδες που δεν εχουν flash.

Αν δε εχεις ηδη ipad1 και ολος ο διχασμος σου ειναι για να "αναβαθμιστεις" σε ipad2, θεωρω οτι ο προβληματισμος σου ειναι απλα δολοφονικος! :P Dont do it...:ice:

Lefteris_X
01-04-2011, 11:39
σόρρυ, αλλά Valkyre, υπάρχει ιστορική ανακρίβεια στο πόστ σου (επίσης, το δικό μου ποστ είναι φάντασμα; γιατί απαντώ / τοποθετούμαι / ενημερώνω πιστεύω πλήρως ή τουλάχιστον αρκετά, αλλά προφανώς το πόστ έγινε αόρατο!)

Πως έγινε στην πραγματικότητα: το iOS αναπτυσσόταν απο το 2003-4 για ταμπλέτα και ΜΟΝΟ. Γύρω στα τέλη 2005, όμως όταν είδε μια ημι-τελική μορφή του iOS, ρώτησε ο Jobs αν αυτό μπορεί να μπει σε μια μικρότερη συσκευή......και του απάντησαν απο τα εργαστήρια "φυσικά". Καπάκι είπε: ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι αυτό το περιβάλλον ΠΡΩΤΑ θα προσφερθεί μέσω κινητού τηλεφώνου, ώστε να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε (με την καλή έννοια = ανταπόκριση καταναλωτών στο περιβάλλον και τρόπου χρήσης) και ΜΕΤΑ θα το βάλουμε σε ταμπλέτα.

Και έτσι έγινε.

Απλώς και μόνο για την ορθή πληροφόρηση.

Valkyre
01-04-2011, 11:52
Mαλιστα, σορρυ κι εγω για τις ιστορικες ανακριβειες, εν τελη χαιρομαι που το tablet λογισμικο κατεληξε στα κινητα γιατι στις ταμπλετες δεν με εξυπηρετει καθολου και το βρισκω λειψο για να μην το σχολιασω αλλιως. Στην ουσια αυτο ειναι και το point του ποστ μου και ειναι ξεκαθαρο πιστευω. Δεν προσπαθησα να κανω ιστορικη περιγραφη λεγοντας οτι προοριζοταν για τηλεφωνο, πιο πολυ το σχολιο αυτο αντικατοπτριζει την δικη μου αντιληψη. Και η αντιληψη μου ειναι οτι το iOS ειναι λογισμικο που ταιριαζει σε τηλεφωνο οχι ταμπλετα. Ισως (γραφω ισως αυτην την φορα για να μην υποπεσω σε ιστορικο λαθος ή παρεξηγηση της προθεσης μου) το διαπιστωσε στην πορεια και η Apple αυτο γι αυτο το εβαλε σε τηλεφωνο πρωτα.

Ο λογος που δεν εγινε αντιληπτο το ποστ σου ειναι οτι δεν το ειδα ποτε λογω του οτι το παραθυρο το ειχα ανοιχτο αρκετη ωρα πριν τελειωσω το ποστ μου με αποτελεσμα να μην δω το δικο σου που εγινε 13 λεπτα νωριτερα. Δεν χρειαζεται παντα να συντρεχει καποια συνομωσια, συνηθως η πιο λογικη απαντηση ειναι και η πιο προφανης: δεν το ειδα, για τον Α ή Β λογο. οπου Α=η προηγουμενη προταση. Και παλι ομως, ακομα και να το ειχα δει, δεν βρισκω τον λογο που το δικο μου ποστ-απαντηση στον PS4, θα επρεπε να απαντησει στο δικο σου πρωτα.

Αυτα απλως και μονο για να γινει πιο ξεκαθαρη η προθεση του προηγουμενου ποστ μου.

Nek_Food
01-04-2011, 12:05
Kαλά εφημερίδες και λοιπά βαριά αναγνώσματα πες ότι δυσκολεύεσαι... PDF/CBR/CBZ κλπ για κόμικς διαβάζει; :)
Αν ναι και τα προσθέσεις πακέτο με web surfing / communicating, ολίγον gaming και κάνα δυο άλλες ξεχωριστές εφαρμογές. Είναι στο να σου ανεβάζουν την ψευτοανάγκη αγοράς του, αν και η έλλειψη υποδοχής κάρτας μνήμης (out από τον υπολογιστή τα κόμικς/ταινίες/μουσική > in στο ipad) και κάνα δυο άλλα που ίσως κάνεις και υποχωρήσεις, βάλε και την τιμή μέσα σε φρενάρουν. Hacks στο iPad (παλιό ή νέο) παίζουν; Αν δεν ήταν ο επεξεργαστής τόσο καλύτερος (στο gaming δείχνει λέει τα δόντια του) άνετα τσιμπούσα σε μισή τιμή το προηγούμενο μοντέλο.

Lefteris_X
01-04-2011, 12:14
α! οκ, τώρα κατάλαβα γιατί έγινε "αόρατο" το πόστ μου. Μου συμβαίνει κι εμένα καμιά φορά αυτό, όταν έχω ανοιχτό για ώρα το παράθυρο κατά την σύνταξη ενός πόστ. :D

Επίσης, δεν είναι ότι το διαπίστωσε στην πορεία η Apple εξ ου και έβγαλε το iOS πρώτα στο τηλέφωνο. Απλά είναι λόγω Jobs. Ο άνθρωπος αφουγκράζεται πολύ καλύτερα πότε είναι η "σωστή" ώρα για κάθε προϊόν, και αυτό γιατί είναι ο μοναδικός που παραμένει στην βιομηχανία των καταναλωτικών ηλεκτρονικών ειδών, απο τους πρώτους της βιομηχανίας που την ξεκίνησαν στα τέλη των 70ς. Δεν είναι θέμα μαγκιάς ή εξυπνάδας, απλά είναι θέμα.....ύπαρξης! Δεν υπάρχει κανένα άλλο άτομο στην βιομηχανία των υπολογιστών και παρεμφερών προϊόντων (μέσα σε αυτά τα πλαίσια) που να έχει την εμπειρία του. Και αυτό τον κάνει, να είναι αρκετά βήματα στην αντίληψη μπροστά. Δυστυχώς όμως, αυτό που λέω δεν μπορώ να το αποδείξω με επιχειρήματα, γιατί είναι δια βίου παρατήρηση. Αν είχαν παραμείνει και άλλα άτομα απο την αρχή της βιομηχανίας (τέλη 70ς) μέχρι σήμερα (όπως οι δημιουργοί της Amiga ή οι δημιουργοί του Atari Falcon 030) δεν θα ήταν μόνο ο Jobs, το "μαγικό πρόσωπο". Μόνο που δεν έχουν παραμείνει. Δυστυχώς. Κυριολεκτώ ότι κανείς με τα στοιχεία του Jobs (δεκαετίες CEO, δημιουργός ιδεών, τάσεων, νέων εταιρειών όπως Next STep που κατέληξε να είναι το Mac OS X 10.1, την εταιρεία Pixar που χρηματοδοτεί απο το 1986! ω, ναι απο το 1986) δεν έχει παραμείνει.

Μόνο σε ένα άλλο χώρο, αυτόν των videogame, υπάρχει μια εταιρεία που μέσα της έχει έναν αντίστοιχο "παλιό", που κι αυτός έχει δημιουργήσει, έχει προκαλέσει (με επιτυχία) τάσεις και νέες ιδέες......και υπάρχει ακόμα στην βιομηχανία. Αυτή η εταιρεία είναι η Nintendo. Για αυτό και έφερε σε όλους την "μπανάνα" με το Wii. Δεν είναι θέμα μαγκιάς όπως προείπα, απλά θέμα εμπειρίας συνολικής ΚΑΙ κυρίως ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗΣ (η Nintendo βγάζει παιχνίδια ηλεκτρονικά, από τα τέλη 70ς, και παιχνίδια με κάρτες εδώ και 100 χρόνια! ναι, 100 χρόνια πριν έβγαζε τράπουλες και τα πρώτα παιγνιο-χαρτα!).

Το λοιπόν. Ξέρει πολύ καλά τι κάνει η Apple. Οι μεταβάσεις που συζητάμε, ΔΕΝ γίνονται απο την μια στιγμή στην άλλη (= σε λιγότερο απο 5-8 χρόνια). Θέλουν χρόνο, επιμονή και σωστό σχεδιασμό, για να πείσεις τις μάζες ή αν θέλεις αντί "πείσεις" βάλε "υποδείξεις" το που θα πάνε οι υπολογιστές / προϊόντα / περιβάλλοντα.

Σε τέτοιες μεταβάσεις / ενάρξεις νέας εποχής, ΔΕΝ γίνεται να ικανοποιηθούν όλοι, ούτε καν οι μισοί. Πρώτα ικανοποιείται ο λαουτζίκος (με την καλή έννοια = ΌΧΙ ο hardcore χρήστης, αλλά ο τίγκα-casual, ο poser, ο δήθεν, ο "το παίζω in" κλπ), που σκάει τα λεφτά του εύκολα. Οι απαιτητικοί χρήστες όμως (που ΠΑΝΤΑ είναι οι κράχτες = αυτοί που αναμεταδίδουν ότι καλό δουν και πείθουν τους υπόλοιπους), ΠΟΤΕ δεν μένουν στην "απέξω". Απλά εξυπηρετούνται τελευταίοι.............κι έτσι ως "τελευταίοι", παίρνουν αυτά που ήθελαν και ακολούθως they spread the word. Κι έτσι........στρώνουν το χαλί για την συνέχεια (ίσως και ολοκλήρωση) της μετάβασης.

Ξέρεις ανά τα χρόνια πόσους έχω πείσει να πάρουν Commodore 64, Amstrad 6128, Amiga (500/2000/3000/4000/1200), Macintosh, Megadrive, SNES, PC-Engine, Neo-Geo, PSX, PS2, PS3, GameBoy, DS και πολλά άλλα μηχανήματα; (πλην PC, γιατί δεν θέλει "πειθώ" αλλά βλακεία, εκεί πας μόνος σου, δεν θες βοήθεια)

Lefteris_X
01-04-2011, 12:23
Kαλά εφημερίδες και λοιπά βαριά αναγνώσματα πες ότι δυσκολεύεσαι... PDF/CBR/CBZ κλπ για κόμικς διαβάζει; :)
Αν ναι και τα προσθέσεις πακέτο με web surfing / communicating, ολίγον gaming και κάνα δυο άλλες ξεχωριστές εφαρμογές. Είναι στο να σου ανεβάζουν την ψευτοανάγκη αγοράς του, αν και η έλλειψη υποδοχής κάρτας μνήμης (out από τον υπολογιστή τα κόμικς/ταινίες/μουσική > in στο ipad) και κάνα δυο άλλα που ίσως κάνεις και υποχωρήσεις, βάλε και την τιμή μέσα σε φρενάρουν. Hacks στο iPad (παλιό ή νέο) παίζουν; Αν δεν ήταν ο επεξεργαστής τόσο καλύτερος (στο gaming δείχνει λέει τα δόντια του) άνετα τσιμπούσα σε μισή τιμή το προηγούμενο μοντέλο.


Φυσικά και τα διαβάζει! Για κόμικς το iPad (1-2) είναι ότι πρέπει!

Χακς, παίζουν και παραπαίζουν ΚΑΙ στα 2 μοντέλα (παλιό-νέο) iPad.

Επίσης, σε περίπτωση που το κάνεις jailbreak κάτι που συνιστώ σε ΟΛΟΥΣ, όχι για το τσαμπέ software, αλλά γιατί μπορείς να κάνεις πολλά περισσότερα με το αγορασμένο μηχανάκι σου, υπάρχει δυνατότητα να μεταφέρεις ότι αρχεία γουστάρεις από / στο iPad - υπολογιστή (όπως γίνεται και με το iPhone). Hell, υπάρχει ακόμα και εφαρμογή που ξεκλειδώνει ΤΕΛΕΙΩΣ το Bluetooth = ότι κάνει το Bluetooth σε όλα τα τηλέφωνα εδώ και χρόνια, εντελώς ξεκλειδωμένο.
Απίστευτες οι δυνατότητες μετά το jailbreak. Μάλιστα, αν κάποιος δεν θέλει να αποχωριστεί τις δυνατότητες του υπολογιστή του καθόλου, μπορεί κατόπιν jailbreak............να έχει όλον τον υπολογιστή του "μέσα" στο iPad του, χάρη σε διάφορα προγράμματα remote desktop = στην οθόνάρα του iPad, έχουμε τον υπολογιστή μας, και μέσω αυτού κάνουμε τα ΠΑΝΤΑ, ότι θα κάναμε αν είμαστε στο σπίτι μας. Δεν είναι κάτι το νέο, το κάνω 2 χρόνια τώρα με το iPhone, αλλά δεν παλεύεται σε οθόνη των 3,5 ιντσών (ούτε στο iPhone 4), ενώ στο iPad με 9.7 ίντσες είναι μια ομορφιά. Να δεις κάτι φάτσες που σέρφαρα σε iPad γνωστού, μια χαρά τα Flash (κάθε είδους Flash) και απορούσε πως το έκανα (αφού στην οθόνη του iPad φαινόταν το Firefox!)..............απάντηση: αυτό που βλέπεις είναι ο υπολογιστής μου. Αν δεν στο έλεγα θα το καταλάβαινες;...................όχι.............

Nek_Food
01-04-2011, 12:44
Φ*Κ είπες πολύ περισσότερα από όσα θα άντεχα... Μόλις μεγέθυνες το πρόβλημα που ακούει ανάγκη αγοράς iPad: τελικά το χρειάζεσαι ή όχι; Θα μου πεις τις κονσόλες σου (ειδικά τόσες που είναι) τις χρειάζεσαι όλες; Τόσους Η/Υ και εξωτερικούς δίσκους/media players και ένα σωρό άλλα περιττά, μήπως τα χρειάζεσαι; Nope, αλλά το iPad ήταν ομολογουμένως η τελευταία γραμμή προσωπικής αντίστασης μου. ΓΜΤ... νιώθω κάτι να με τρώει στην τσέπη μου. :)

Lefteris_X
01-04-2011, 12:59
άλλος ένας πελάτης ευχαριστημένος! Χάρηκα που εξυπηρέτησα.

ντρρρρρρρρρρίίίίίίίίίίίίίίίν.........."Καλησπέρα σας, Teleclub, πως μπορώ να εξυπηρετήσω;"

Ωχ, λάθος, προς στιγμής αισθάνθηκα λές και γύρισα στα Χριστούγεννα 1994, τότε που δούλευα ακόμα σε μαγαζιά τεχνολογίας, μόνο και μόνο για τον χαβαλέ (στα @@ μου τότε τα φράγκα, δεν το έκανα για αυτό).

Anyway, αυτό που σε τρώει στην τσέπη σου, είναι το "μαγικό" χέρι του Jobs. λολ.

Κάτι ξέρει αυτό το χεράκι. Σε πείθει, χωρίς να χρειαστεί να σε πείσει (άλλοι πράττουν την "πειθώ", εχμ, λολ), το θέλεις χωρίς να το χρειάζεσαι, το βλέπεις και σου αρέσει, το χρησιμοποιείς και αναρωτιέσαι με αυτά που ανακαλύπτεις, τι σκατά έκανες τόσο καιρό και δεν το είχες πάρει.

Κοινώς old school marketing. Το real marketing. Όχι το Microsoft-έ, μουφέ.

Για την Ελλάδα ρε γαμώτο. (άσχετο)

chronohill
01-04-2011, 23:06
παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας αν ειναι ευκολο...
Γινεται μεσω ipnone 3gs η x10 mini να δημιουργησω Hotspot ετσι ωστε να δινω ιντερνετ στο laptop μου???

WolfRathmA
02-04-2011, 02:46
Νομιζω για 3gs αν το εχεις j/b μπορεις να βαλεις το MyWi (http://intelliborn.com/mywi.html)

chronohill
02-04-2011, 02:59
Νομιζω για 3gs αν το εχεις j/b μπορεις να βαλεις το MyWi (http://intelliborn.com/mywi.html)
Αποστολη αν ισχυει θα εισαι life savior!σευχαριστω πολυ για την απαντηση!!:a055:

JimmakoS
02-04-2011, 03:12
Αποστολη αν ισχυει θα εισαι life savior!σευχαριστω πολυ για την απαντηση!!:a055:

Ισχύει κανονικά Φίλε μου. Απο iPhone 4 δίνω Internet είτε στο iPad είτε σε lap top. Να προσεχείς όμως μην ξεπερασεις τα δωρεάν mb που έχεις διοτι μετα είναι φαρμάκι οι χρεώσεις..

ps4
02-04-2011, 03:23
Ρε Λευτερη παλικαρι μου, ρε τσιρακι του Jobs, ρε firestarter και κατι αλλα που δεν μου ερχονται τωρα, βαλτος εισαι; Ουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ.

Μου κατεστρεψες ολες τις αμυνες ΜΗ αγορας του ipad2. Φταιω εγω τωρα να σε χεσω;

Υ.Γ. Πλακα κανω ρε. Κοιτα να παρεις αυριο τηλ και να με βριζεις. ΚαρακαταLOLOLOLOL

jimbour
02-04-2011, 04:48
Αποστολη αν ισχυει θα εισαι life savior!σευχαριστω πολυ για την απαντηση!!:a055:

δε χρειαζεται jailbreak , με το personal hotspot που έχει η 4.3 το κάνεις.
απλα οπως ειπε ο φιλος απο πανω προσεξε την χρεώση γιατι αλλα mb καταναλώνει το κινητο και αλλα το laptop.

WolfRathmA
02-04-2011, 05:16
δε χρειαζεται jailbreak , με το personal hotspot που έχει η 4.3 το κάνεις.
απλα οπως ειπε ο φιλος απο πανω προσεξε την χρεώση γιατι αλλα mb καταναλώνει το κινητο και αλλα το laptop.


Ο φίλος εχει το 3GS και οχι το 4. Μονο το 4 υποστηρίζει το Wifi Hotspot.

jimbour
02-04-2011, 06:17
Ο φίλος εχει το 3GS και οχι το 4. Μονο το 4 υποστηρίζει το Wifi Hotspot.


ναι αλλα παλι μπορει να δινει internet μεσω bluetooth η usb.
δεν ειναι wifi αλλα personal hotspot το λεει στο menu

aladdin7
18-04-2011, 22:23
Καλησπέρα. Σκέφτομαι να αγοράσω iphone. Τί μου προτείνετε; Ποιά έκδοση; Θέλω μόνο την συσκευή και όχι νέο συμβόλαιο.

Valkyre
19-04-2011, 10:45
θα σου προτεινα το 3gs για να σου μεινουν λεφτα στην τσεπη και γιατι οπου ναναι βγαινει το Iphone 5.

aladdin7
19-04-2011, 10:55
Η οικονομική διαφορά ανάμεσα σε 3GS και 4 είναι ένα μεγάλο θέμα....αλλά ας πούμε οτι δεν είναι το κυριότερο. Τα προβλήματα με το σήμα στο 4 έχουν διορθωθεί; Bluetooth έχει;

Dragonpaul
19-04-2011, 17:04
Το btooth μπορείς να το ξεχάσεις και για το iPhone 5 ακόμα. Εκτός αν το κάνεις jailbreak οποτε είσαι κομπλέ.
Εγω που έχω το 4 δεν είχα ποτε θέμα με το σήμα.

aladdin7
19-04-2011, 22:04
Με jailbreak όμως χάνω την εγγύηση. Κάπου διάβασα οτι το bluetooth λειτουργεί κανονικά με τα ακουστικά. Στη μεταφορά αρχείων δεν δουλεύει, σωστά;

ps4
20-04-2011, 00:41
Με το jailbreak δεν χανεις καμια εγγυηση. Απλα το ξαναγυρνας στις εργοστασιακες ρυθμισεις και το πας για service.

aladdin7
20-04-2011, 00:56
Σαν διαδικασία είναι απλή; Εφαρμόζεται σε όλα τα 4; Ή έχει να κάνει με την παρτίδα;

ps4
20-04-2011, 01:24
Βασικα δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι εκανα προσφατα στο δικο μου 3G και μεσα σε 3 λεπτα ειχα jailbreak συσκευη. Πανευκολο τοσο πολυ που με ξαφνιασε. Αλλα...

...ειχα διαβασει οτι παιζουν και προβληματα αν δεν γινει σωστα ή παιζει να παει κατι στραβα στην ολη διαδικασια και παπαλα και γενικα υπηρχε ενας φοβος απο την μερια μου. Γιαυτο και δεν σου λεω πως και τι.

Το εκανα παρολαυτα (δεν ειχα τι να κανω και λεω ας το προσπαθησω) και βγηκε οκ.

Ψαξτο λιγο και με λιγη τυχη θα το καταφερεις. Υπαρχουν πολλα Ελληνικα sites που εχουν καταπληκτικους οδηγους.

aladdin7
20-04-2011, 01:27
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ακόμα βέβαια δεν έχω αποφασίσει αν θα το πάρω!

ps4
20-04-2011, 01:34
Αν ΔΕΝ εχεις iphone και θελεις ΝΑ παρεις (δεν ειδα πιο πανω) περιμενε να βγει το 5. Μην δωσεις λεφτα τωρα και βγει παλιο σε 5 μηνες. Μπορει και πιο νωρις. Κριμα ειναι.\

aladdin7
20-04-2011, 01:44
Έχω σαν αρχή να μην αγοράζω μια συσκευή μόλις κυκλοφορεί :banplease:

Lefteris_X
14-05-2011, 11:20
ετοιμαστείτε για το iPhone 4S...............(δεν θα υπάρξει iPhone 5).


πάνω κάτω όπως τα γνωρίζουμε θα είναι.

Επεξεργαστής 4 πύρηνος (2 core CPU + 2 core GPU), ο A5 του iPad 2 δηλαδή, κάμερα των 8MPixel, υποστήριξη δικτύου HSPA+ .

Αναμένεται τον Σεπτέμβριο.

Άγνωστο ακόμα το μέγεθος της RAM (εννοείται ίδιο ή μεγαλύτερο του iPad 2), επίσης άγνωστο ακόμα αν θα συνοδεύεται απο το iOS 5.

Το σχέδιο της Apple, για ενσωμάτωση τσιπ LTE (δίκτυο 4G) και καλύτερη οθόνη, δεν υλοποιήθηκε, καθώς τα LTE τσιπ που προσφέρονται (είναι στην αρχή της ανάπτυξής τους ακόμα), δεν πληρούν τα στάνταρντς της εταιρεία (κατανάλωση ρεύματος, σήμα κεραίας, κλπ).........συνεπώς, αποφάσισε να πάει στο "Plan B" που ήταν η διάθεση μιας τεχνικά αναβαθμισμένης συσκευής (A5 + 8MP κάμερα) υπό την ονομασία A5.

Τέλος, το iPad 3 προβλέπεται υπερ-υψηλής ανάλυσης (ήδη έχουν γίνει παραγγελία οι πρώτες οθόνες ανάλυσης 3000Χ2000 ή κάπου εκεί κοντά - Samsung κ LG επιδεικνύουν την τεχνολογία αυτές τις μέρες)..........και επίσης πολλά ακούγονται ότι το iPad 3 θα είναι πλήρως 3D (άνευ γυαλιών, στο στυλ του Nintendo 3DS).


Stay tuned...

ps4
14-05-2011, 16:53
Και εσυ που τα ξερεις ολα αυτα ρε πρακτορα;

Lefteris_X
14-05-2011, 17:56
σόρρυ ξέχασα να το πω.....

πριν λίγες μέρες εκεί που έσπερνα στο χωράφι, βρήκα μια σαμπρέλα, με ένα χαρτί που έγραφε τα παραπάνω :D



ΥΓ: Πέραν πλάκας, απο διασταυρώσεις διάφορων πηγών πληροφοριών. Για τα περί iPhone 4S δίνω μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας, ενώ για τα περί iPad 3 ναι μεν έχουν αρκετή δόση επιτυχίας, αλλά έχουμε ακόμα καιρό...

ps4
14-05-2011, 22:23
Ωραια. Ρε για δες αν γραφει πανω στην σαμπρελα τιποτα για το macbook air. ΛΟΛ τι παπ/ρας. :)

Τεσπα μου αρεσε αυτο. Μακαρι να ειναι και ετσι αν και το μοκαπ που ειδα μου αρεσε απιστευτα. Ειδωμεν.

Valkyre
16-05-2011, 15:15
Αρα αν ειναι ετσι τα πραγματα περιμενουμε για το μεθεπομενο Iphone... εγω δηλαδη... μια χαρα κραταει το 3gs προς το παρον οτι εφαρμογη και να του εχω βαλει.

Dragonpaul
17-05-2011, 20:44
Φήμες λένε… Νέο προϊόν από την Apple μέσα στο Σαββατοκύριακο (http://www.digitallife.gr/rumors-that-apple-is-planning-to-launch-a-new-product-this-weekend/)



http://www.digitallife.gr/wp-content/uploads/2011/05/apple.jpg

Αυτές τις μέρεςσυμπληρώνονται 10 χρόνια από τα εγκαίνια του πρώτου καταστήματος λιανικής της Apple. Έτσι, λοιπόν, τις τελευταίες ώρες, έχουν κυκλοφορήσει φήμες που θέλουν την αμερικανική εταιρεία να ετοιμάζει κάτι «special» για να γιορτάσει το γεγονός… πιθανότατα το λανσάρισμα ενός νέου προϊόντος. Σύμφωνα με πηγές που επικαλείται το site BGR (http://www.bgr.com/), περίπου 10 με 15 εργαζόμενοι σε κάθε κατάστημα της εταιρείας έχουν ειδοποιηθεί ότι θα δουλέψουν το Σάββατο το βράδυ χωρίς να έχουν μαζί τα κινητά τους τηλέφωνα, ενώ τους έχει ζητηθεί να υπογράψουν και ένα συμφωνητικό ότι δε θα αποκαλύψουν αυτό που θα δουν. Επίσης, σύμφωνα με πληροφορίες του ίδιου site, οι εργαζόμενοι της Apple θα τοποθετήσουν μαύρες κουρτίνες στις βιτρίνες των καταστημάτων, ώστε να μην μπορεί ο κόσμος να δει τι υπάρχει μέσα. Αν οι πληροφορίες του BGR είναι σωστές, τότε σίγουρα κάτι ετοιμάζει η εταιρεία. Κάποιοι μιλάνε για το μικρό iPhone, κάποιοι άλλοι για τις iCloud υπηρεσίες, από την άλλη τίποτα δεν είναι σίγουρο και, τη στιγμή σε ένα μήνα θα γίνει το World Developers Conference της εταιρείας, η κίνηση να βγει ένα καινούριο προϊόν αυτό το Σ/Κ φαντάζει περίεργη. Όπως και να έχει θα μάθουμε σύντομα περισσότερα, καθώς, όπως λέει και ο λαός μας, «Κυριακή κοντή γιορτή»… Κυριολεκτικά όμως…


http://www.digitallife.gr/rumors-that-apple-is-planning-to-launch-a-new-product-this-weekend/

aladdin7
21-05-2011, 21:02
Υπάρχει κάποιος λόγος που η Visa Electron που έχω δεν γίνεται δεκτή στο store;
Η κάρτα είναι οκ. Την είχα χρησιμοποιήσει πριν μερικές μέρες για αγορά στο amazon.

chronohill
28-05-2011, 15:25
Εχω μια χαζη ερωτηση που δεν περιμενα θα την εκανα για ενα κινητο τελευταιας τεχνολογιας.Ειναι δυνατον ολοκληρο iPhone 3GS να μην εχει αναφορα παραδοσης μνματος???ελεος..εκτος αν δεν το εχω βρει εγω...

Dragonpaul
28-05-2011, 17:04
Εχω μια χαζη ερωτηση που δεν περιμενα θα την εκανα για ενα κινητο τελευταιας τεχνολογιας.Ειναι δυνατον ολοκληρο iPhone 3GS να μην εχει αναφορα παραδοσης μνματος???ελεος..εκτος αν δεν το εχω βρει εγω...

Κι όμως, δεν έχει. Υπάρχει κάτι που βάζεις πριν το μήνυμα και σου στέλνει αναφορά, αλλα δε το θυμάμαι τώρα. Ασε που είναι βαρετό να το βάζεις κάθε φορά.

djpar
27-06-2011, 14:21
ρε παιδια ποιος μπορει να μου φτιαξει το wifi και το on/off button στο iphone3g και ποσα $ θελει,γιατι πηγα σε εταιρια και μου λενε 120 ευρο Ε ΣΥΓΝΩΜΗ αλλα με αλλα λιγα παιρνω androidες κινητο με καλυτερα πραγματα πανω

Lefteris_X
28-06-2011, 11:41
για πετάξου μία στην Document (Αγ. Δημήτριος, πρώην Μπραχάμι τρομάρα του) που είναι και κοντά σου. (σχετικά, γιατί όλοι οι υπόλοιποι γνώστες Apple προιόντων είναι ακόμα πιο μακρυά).

djpar
28-06-2011, 12:13
θα το τσεκαρω αλλα αν μου πει κανα 120αρι θα παρει τα χμ

geodlord7
08-07-2011, 00:27
Δε ξέρω γιατί τόση νέκρα το θρεντ! Χτες κυκλοφόρησε μετά από πολλές ανατροπές το jailbreakme 3.0 που υποστηρίζει επιτέλους την 4.3.3 και φυσικά τα ipad 2.

Επικρατούσε πανικός γιατί ο comex δεν το έκανε release παρά το leak που είχε γίνει και τελικά το βγαλε χτες.

Εγώ έκανα το ipad 2 και έγινε μέσα σε ακριβώς 10 δευτερόλεπτα. Μπαίνεις από το safari στο www.jailbreakme.com και πατάς instal και τέλος. Επιτέλους πήρε ζωή το ipad μου. Ήταν νεκροταφείο απο εφαρμογές :P

WolfRathmA
08-07-2011, 02:49
Υπερβαλεις... Υπαρχουν διαφορες πηγες, στο twitter οι περισσοτερες, που ανακοινωνουν ποιες εφαρμογες βγαινουν σε προσφορες με χαμηλη τιμη, οπως και επισης καποιες που βγαινουν σε προσφορα δωρεαν για ενα μικρο διαστημα. Εχω δωξα το θεο εχω παρα πολλες μαζεμενες απο κατι τετοια και δε μου λειπει τιποτα.

Φυσικα η Apple ετοιμαζει τωρα να διορθωσει τη "τρυπα" που εχει το 4.3.3 και θα βγει εντος ολιγου 4.3.4 η κατι τετοιο.

geodlord7
08-07-2011, 03:40
Στο iphone4 ξόδεψα πολύ χρήμα στις εφαρμογές και έκανα αυτό που λες, με εκτυπώσεις, περίμενα καλύτερες τιμές κτλπ κτλπ.

Αλλα στο ipad οι τιμές ξεκινάνε από 2,99 και το 5,49 ειναι το φυσιολογικό. Αγόρασα 2 εφαρμογές στην αρχή, αλλά απο εκεί και πέρα δεν με έπαιρνε άλλο... Και όσο νάναι το ipad το κάνουν οι εφαρμογές κατά 95%. Οι οποίες ειναι πανάκριβες! Κάτι 11αρια βλέπεις και τρελένεσαι :P

djpar
08-07-2011, 10:56
εγω ξερω οτι το jailbreakme δεν ποιανει στο iphone3g και εγω που εχω χαλασμενο on/off δεν μπορω να κανω jailbreak περα απο αυτο εγω εχω το appbzr και κανω την δουλεια μου ανετα

mania
08-07-2011, 15:15
Λιγο offtopic,αλλα οκ.Αυτο που αξιζει στο appstore,ειναι οι κριτικες των χρηστων στις εφαρμογες.Απλα μπειτε στις κριτικες του facebook app και απολαυστε σχολια!Καραlol οι τυποι!

geodlord7
09-07-2011, 00:05
εγω ξερω οτι το jailbreakme δεν ποιανει στο iphone3g και εγω που εχω χαλασμενο on/off δεν μπορω να κανω jailbreak περα απο αυτο εγω εχω το appbzr και κανω την δουλεια μου ανετα

Καιρός για νέο κινητό :P Μέχρι το Σεπτεμβριο είχα iphone3g και μου χε βγαλει την πίστη με το πόσο αργόστροφο ήταν. Μετά βρήκα την υγειά μου!

Βtw, χτες έπαιξα και τερμάτισα το infinity blade στο ipad. Μιλάμε ΚΟΛΛΗΜΑ! Δεν το άφησα μέχρι να νικήσω το τελευταιο boss. Πολύ εθιστικό.
Βέβαια θα θελα αφού σκοτώσεις τον τελευταίο να παίρνεις την θέση του και μετά με το επόμενο bloodline ο γιος σου να προσπαθεί να σκοτώσει εσένα που έγινες κακός ας πουμε. Απορώ γιατί δεν το σκέφτηκαν. Είναι λίγο άκυρο να λέει father i will avenge you! Αφου ο πατέρας νίκησε και έγινε ο boss..

Eπίσης το world of goo ειναι φοβερό και πανέξυπνο. Απίστευτο artwork, μουσική και εννοείται gameplay. Τελείωσα το πρώτο world, τώρα πάω για 2ο.

djpar
09-07-2011, 01:13
εγω δεν παιζει να δωσω λεφτα για κινητο,προτιμω να τα δινω αλλου αρα μενω με το 3G

Lefteris_X
14-07-2011, 21:02
ετοιμαστείτε για (πιθανό όνομα) iPad 2 Plus (καλύτερη οθόνη, ίσως και ελαφρώς αναβαθμισμένα τεχνικά χαρακτηριστικά) και iPad 3, εντελώς νέο design.

you have been warned...

djpar
14-07-2011, 21:08
τελικα ακυρο το iphone 5 το καλοκαιρι!

Dragonpaul
15-07-2011, 00:31
ετοιμαστείτε για (πιθανό όνομα) iPad 2 Plus (καλύτερη οθόνη, ίσως και ελαφρώς αναβαθμισμένα τεχνικά χαρακτηριστικά) και iPad 3, εντελώς νέο design.

you have been warned...
-rep επειδη με κανεις να σκεφτομαι να δωσω κι αλλα λεφτα για συσκευη της Apple. Συνεχισε ετσι...

Υou have been warned... :triniti:

Lefteris_X
15-07-2011, 01:00
AXXAAXAXAXXA να 'σαι καλά ρε συ Παύλο!

Πάντως σε βλέπω να ξεπερνάς το warning σου (καθότι όταν κρίνω ότι έχω ένα γερό ελκυστικό "χαρτί" να παίξω, θα το πω :P), αλλά και πάλι, όταν θα ξεκινήσεις να με κυνηγάς, θα πρέπει να πάρεις σειρά στον λόχο που ήδη εδώ και χρόνια με κυνηγάει, άτομα που "έψησα" και πήραν απο Amstrad 6128 / Commodore 64 και Amiga / Megadrive / CDTV (για αυτό ιδιαίτερα με έχουν άχτι) έως PSone (αρκετοί έστειλαν τα 486 τους και πήραν PSone λόγω, γκούχ-εμού-γκούχου), PS2, PS3, Mac (όλα τα μοντέλα, φορητά, iMac, MacPro) και διάφορα άλλα gadget....

γμσέτα σου λέω, λαός!

πάντως όλοι οι παραπάνω περαν πλάκας, με ευχαριστούν όποτε με βλέπουν, όσα χρόνια και αν έχουν περάσει (πχ 27 χρόνια απο Amstrad 6128/Commodore 64)...

έτσι κ εσύ Παύλο, θα καταλήξεις να με μισείς/κυνηγάς αλλά θα είσαι και ευγνώμων. Καλό; :P :D

ps4
15-07-2011, 01:38
Ρε προβοκατορα. Τι θα γινει τελικα θα το παρουμε η απλα θα ''σπαμε'' συσκευες μεσα στα μαγαζια;

:) :)

Lefteris_X
15-07-2011, 02:08
βρε καμμένε μην τα λές αυτά δημοσίως!!!! ΧΑΑΧΧΑΧΑΧΑ

ο Σταύρος αναφέρεται σε μια φάση προχτές που πήγαμε παρέα στα Media Markt στην Συγγρού και μεταξύ άλλων ταμπλετών (βασιλιάδες μετριότητας έως σκέτο καλές), είχε και iPad 2, 64GB, Wi-Fi, λευκό.

Για να παίξει, μλκιστεί ο πελάτης.

Και......μλκίστηκε!

Το jailbreakιασα (γμώ τα ρήματα; λολ) και του κοπάνησα και ένα installus και του κατέβασα και.......και................ΚΑΙ.......

το.........

................Bubble Bobble iPad version!!!

Και χέστηκα στο παιχνίδι!!!!!!!!!

Είχε ακριβώς δίπλα και δεύτερο λευκό iPad 2, στο οποίο μλκιζόταν ο Σταύρος......

.........ε, πρέπει να καθήσαμε και 30 λεπτά σερί μόνο στα iPad 2 (σε όλο το μαγαζί ακουγόταν η μουσική του Bubble Bobble και στα @@ μας εμείς - εκεί κολλημένοι)

πως καταφέραμε και δεν μας έκραξαν;

απλό!

στα 10 λεπτά που λιώναμε στα iPad 2, έρχεται ένας τύπος του μαγαζιού και μας λέει "Παιδιά χρειάζεστε κάτι;"

........και του απαντάω "Ναι, να μου χαρίσεις 739 ευρώ, έχεις;" (όσο κάνει το iPad 2 που έπαιζα)..........

χαμογέλασε.............και έφυγε.......μάλλον κατάλαβε ότι τα άτομα είναι άρρωστα, δεν την παλεύουν, οπότε άσε τη "κάνω".


ΥΓ: Την φάση με τον τύπο την θυμάται καλύτερα ο Σταύρος.

ΥΓ2: ώρα για σλάφεν...:P

Dragonpaul
15-07-2011, 02:15
Xα χα χα χα.....

ps4
15-07-2011, 02:39
Ναι σιγα μην μας πανε μεσα επειδη ''σπασαμε'' το ipad2. χαχαχαχαχαχα. Λες και εμεις το βρηκαμε το jailbreak. Τεσπα.

Ειχε φαση το ολο σκηνικο αλλα διαολε δεν εχω 739 ευρω και τρελλενομαι σου λεω. Και σου ειπα ρε αλημπαρουτη, αστο, μην παμε, θα αρρωστησουμε. Δεν ακουγες...

Ειχα παει και multirama εγω πριν λιγες μερες και μου εδωσαν ενα ασπρο ipad και του λεω ου πωλητη: Θελω ενα ασπρο ipad 2 με wifi αλλα και 3g στα 32 gb. ''Το κρατατε στα χερια σας κυριε'' Γαμ......... το κερατο μου. Ωραια απαντηση.
:)

Dragonpaul
15-07-2011, 02:47
Ναι σιγα μην μας πανε μεσα επειδη ''σπασαμε'' το ipad2. χαχαχαχαχαχα. Λες και εμεις το βρηκαμε το jailbreak. Τεσπα.

Εννοειται πως οχι! Την πρωτη μερα που βγηκε το iPhone 4 και το ειχαν σε display, το ειδα jailbreakαρισμενο (γεια σου ρε Λευτερη λεξιπλαστη) σε πολυ γνωστη αλυσιδα καταστηματων.

ps4
15-07-2011, 02:51
Ο Λεφ θα ητανε, στανταρ. αχαχαχαχαχαχα

Ετσι τον φωναζαν στην γειτονια παλια, Λευτερης ο jailbreκης.

djpar
17-07-2011, 11:12
Καθυστερεί κι άλλο το iPhone 5 (http://www.enternity.gr/Article/%CE%9A%CE%B1%CE%B8%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%C E%B5%CE%AF-%CE%BA%CE%B9-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%BF-%CF%84%CE%BF-iPhone-5/2963.html)

καλο 2012!

Valkyre
18-07-2011, 14:46
^^ Καλυτερα να σου πω....να δουμε κατι ουσιαστικο αυτην την φορα...

WolfRathmA
22-07-2011, 06:50
http://a3.mzstatic.com/us/r1000/060/Purple/d7/c9/09/mzm.rftyzecl.175x175-75.jpg (http://itunes.apple.com/us/app/sid-meiers-pirates%21-for-ipad/id438635005?mt=8)

Sid Meier's Pirates! for iPad



http://a4.mzstatic.com/us/r1000/095/Purple/1b/1b/f4/mzl.qnemtzhc.480x480-75.jpg

http://a4.mzstatic.com/us/r1000/095/Purple/cc/b5/19/mzl.wzfrnvqt.480x480-75.jpg

http://a3.mzstatic.com/us/r1000/082/Purple/b4/80/a5/mzl.qvnajkul.480x480-75.jpg


http://itunes.apple.com/us/app/sid-meiers-pirates!-for-ipad/id438635005?mt=8



Καλα, απιστευτο λιωσιμο! Παλιες καλες εποχες ντε!!

criter
22-07-2011, 11:09
Κλασικο το Pirates, πολυ καλο.

To OS X Lion το εβαλε κανεις σε Mac; Φαινεται πολυ πιο ευχρηστο, ειναι και σχετικα φθηνο στα 23 ευρω, αλλα δεν ξερω αν το βαλω γιατι δεν εχω μεγαλη μνημη και λενε οτι θελει 8 GB ram.

http://a2.mzstatic.com/us/r1000/083/Purple/00/00/00/lion.175x175-75.png

http://a5.mzstatic.com/us/r1000/109/Features/f5/7e/b7/dj.yccqvrta.800x500-75.jpg

http://itunes.apple.com/us/app/os-x-lion/id444303913?mt=12&ls=1

WolfRathmA
22-07-2011, 11:14
Όχι! Και με 2 giga πάει σφαίρα! Αγόρασε το άφοβα!!!

Lefteris_X
22-07-2011, 11:54
ποιός τι λέει αυτές τις π@π@ριές περί 8GB RAM? ούτε για αστείο. Φέρτε τον εδώ για βρίσιμο!

Criter, προχώρα άφοβα.

Μια χαρά είναι το Lion. Άψογο. Αλλά φέρνει πιο πολύ σε iOS, συνεπώς όσοι δεν έχουν κάποιο Mac φορητό, ή Magic Mouse ή Magic Trackpad ώστε να εκμεταλλευτούν τις νέες και πολύ καλές δυνατότητες των gestures, τότε δεν θα βιώσει και ιδιαίτερες αλλαγές εκτός ίσως απο το Mission Control (το νέο Expose).

criter
22-07-2011, 16:17
Το κατεβαζω, 3.5 GB, ευχαριστω παιδια.

Λευτερη αν δεις τα σχολια στο Mac app store, γραφουν οτι θελει 8GB μνημη και οτι στις πολλες ανοιχτες εφαρμογες αργει και σερνεται. Πιστευω να δουλευει καλα και γρηγορα με τα 4GB που εχω.

Valkyre
22-07-2011, 16:22
Όχι! Και με 2 giga πάει σφαίρα! Αγόρασε το άφοβα!!!

ισχυει αυτο? Γιατι οκ τα 8gb ειναι καραυπερβολη το καταλαβαινω. Αλλα μηπως τα 4 gb ειναι ιδανικα? Μηπως τα 2 GB ειναι λιγα? Γενικα το Lion ειναι αρκετα πιο απαιτητικο απο το Snow Leopard?

djpar
22-07-2011, 16:29
sorry που βγαινω offtopic αλλα 8gb για λειτουργικο συστημα? ρε παιδια εδω στα Windows 7 εχω 2GB και πανε με τα οσα...τπ

Lefteris_X
22-07-2011, 17:06
για να παραμείνουμε ontopic.

το μοναδικό σχόλιο (που ήταν 1ο κατά σειρά απο πάνω προς τα κάτω, τώρα που μπήκα στο App Store) που αναφέρεται στην μνήμη RAM, λέει "για να κάνεις πλέον σοβαρή δουλειά χρειάζεσαι 8GB".

Δεν εννοεί ο άνθρωπος ότι το Lion χρειάζεται 8GB, αλλά για "σοβαρή" εν γένει (=ανεξάρτητα του Lion) δουλειά θέλεις τόσα. Και αυτό είναι αλήθεια, όχι στο Mac OS, αλλά και στα Windows και παντού. Βέβαια πρέπει να είσαι τίγκα hardcore χρήστης (ήτοι πολλαπλός και ταυτόχρονος χειρισμός βαριών προγραμμάτων, όπως επεξεργασία Ultra HD video, DTP εικόνων και pdf, coding, μαθηματικά μοντέλα και διάφορα άλλα).

Ο μέσος χρήστης είναι αστέρι με 2GB RAM και ο advanced χρήστης είναι υπερ-ΟΚ με 4GB RAM. πχ. μια τυπική ημέρα μου με τον Mac περιλαμβάνει: ανοιχτό το Microsoft Word (μετρήστε προγράμματα και παράθυρα, ώστε να φανταστείτε πόση μνήμη καταναλώνεται), FireFox με τουλάχιστον 6-9 tabs ξεχωριστών βαριών σελίδων, το πρόγραμμα e-mail App μόνιμα ανοιχτό, το Skype, το Seashore (επεξεργασία εικόνας σε light μορφή) και φυσικά τρέχει στο background το Dashboard με 9 εικονίδια / εφαρμογές ενεργές σταθερά.

Μου μένουν γύρω στα 2,2 με 2,5 GB RAM ελεύθερα, από τα 4GB RAM που έχω συνολικά. Και με την "μικρή" κάρτα γραφικών GeForce 9400M που "κλέβει" 256 MB RAM για πάρτη του. Αν ενεργοποιήσω την μεγάλη κάρτα 9600M GT με ξεχωριστά και αποκλειστικά 512MB RAM GDDR3, τότε παίρνω πίσω (απελευθερώνονται) τα 256MB.

Οπότε φανταστείτε τι μπορείς να κάνεις με 8GB RAM. Παπάδες...(για να μην πω τι συμβαίνει στα 16GB ή 32GB RAM....έκρηξη!)

Προχωρήστε ελεύθερα στο Mac OS X 10.7 Lion, αρκεί να έχετε 2GB RAM και 64-bit (ήτοι Core 2 Duo και όλους τους μεταγενέστερους) επεξεργαστή, δηλαδή μηχανήματα μετά τα τέλη 2007 (αν θυμάμαι καλά).

Όσον αφορά πάλι το πρώτο πόστ στα σχόλια του App Store, που αναφέρει ότι 2-3 φορές του κόλλησε, σε αυτό δεν υπάρχει "φταίχτης", απλά σε κάθε νέο Λειτουργικό Σύστημα (είτε λέγεται Windows είτε Mac OS είτε Linux είτε Bakalis OS), ενδέχεται μερικά παλιά προγράμματα να είναι "δύστροπα" με το νέο κώδικα / περιβάλλον, κάτι το οποίο διορθώνεται με μελλοντικά patch των ίδιων των προγραμμάτων.

Lefteris_X
22-07-2011, 17:13
αυτά είναι και τα νέα μηχανάκια της Apple.

Νέα Mac mini (αρκετά δυνατά και ΠΛΗΡΩΣ μέσα στην online εποχή, έχουν και Bluetooth 4.0 και θύρα Thunderbolt με πο*τάνα ταχύτητα!!!),

νέα MacBook Air (αρρώστια σκέτη, τούμπανο ταχύτητες γιατί προσφέρονται ΜΟΝΟ με SSD δίσκους!) και τέλος,

νέα οθόνη 27 ιντσών, με ΤΙΓΚΑ επάνω θύρες!

Όσο κουφό και αν ακούγεται αυτό, η νέα Apple Cinema Display έχει της Παναγιάς τα μάτια.......καταρχήν έχει καλώδιο τροφοδοσίας για mac υπολογιστές, ώστε να γλυτώνεις πρίζα για τον όποιο τύπο Mac (που έχει θύρα Thunderbolt όμως και φοράει Lion).

Έχει θύρα Thunderbolt που συνδέεις ταυτόχρονα έως 6 συσκευές, από έξτρα οθόνη έως συστοιχίες σκληρών δίσκων. Έχει θύρες USB 2.0, έχει θύρα FireWire 800...........μόνο καφέ δεν κάνει...

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=352693&cid=36

criter
23-07-2011, 14:32
Πολυ καλο το νεο λειτουργικο, Mac OS Lion, ολα δουλευουν "ρολοι" οπως πριν, καμια διαφορα, δεν ειναι βαρυ και εκανα και ενα τεστ ανοιγοντας αρκετες εφαρμογες, 10+ και δεν ειχε κανενα προβλημα. Ειναι πολυ καλυτερο και τα παντα γινονται με μεγαλη ευκολια. Σου λυνει τα... δαχτυλα. Ακομα δεν εχω δει ολες τις νεες δυνατοτητες, αλλα εχει γινει μεγαλη αναβαθμιση ως προς την ευχρηστια. Μπορεις να ανοιγεις πολλες εφαρμογες μαζι, ακομα και νεα desktop, μπορεις να βλεπεις ολες τις εφαρμογες με εικονιδια οπως στο iphone/ipad, fullscreen, εναλλαγες σελιδων, εφαρμογων απλα με μια κινηση με τα δαχτυλα.

Το θεμα της μνημης με προβληματισε, αφου το σχολιο στο store, ειναι πανω-πανω, επειδη εχει και τις περισσοτερες αξιολογησεις, οπου δηλαδη και αλλοι συμφωνουν οτι θελει 8GB Ram. Δεν ισχυει για την λειτουργια του Lion ομως, εκτος αν βαλεις βαρυες επαγγελματικες εφαρμογες, οπου ουτως ή αλλως θελουν παραπανω μνημη.

Πολυ ωραια τα νεα καλουδια της Apple, Λευτερη ωραιο το αρθρο σου.

Αν θα αναβαθμιζα σε κατι θα ηταν σε εναν SSD δισκο, αν και ακομα εχουν μικρη χωριτηκοτητα και πολυ υψηλη τιμη. Το νεο Μac mini ειναι πειρασμος, αν και δεν εχει καθολου dvd drive πλεον, φαινεται ομως να ειναι ενας δυνατος υπολογιστης με πολυ μικρο μεγεθος και σχετικα χαμηλη τιμη. Οτι πρεπει να το βαλεις διπλα απο το PS3 κατευθειαν με HDMI στην TV :D

Lefteris_X
23-07-2011, 15:10
και πλέον με ένα εξωτερικό Blu-ray DVD recorder (combo) των 60-80 ευρώ, μέσω USB 2.0, μπορείς να βλέπεις επιτέλους και Blu-ray σε Mac (έχει βγεί Blu-ray player).

Όσο περί 8GB, αυτά είναι όπως ανέφερα στο παραπάνω πόστ μου, για πολύ βαριές δουλειές, μα ΠΑΡΑ πολύ βαριές - καμία σχέση με τις ανάγκες του μέσου ακόμα και του advanced χρήστη. Για να καταλάβουμε τι εννοώ, είναι για τις ανάγκες του hardcore χρήστη ή του σοβαρού (ήτοι που ασχολείται με δουλειές πολλών χιλιάδων ευρώ) επαγγελματία (ένας τέτοιος έχει ήδη μηχάνημα των 3.000 ευρώ, συνεπώς το κόστος των 8GB που είναι για 2x4GB γύρω στα 600 ευρώ, είναι ψίχουλα για αυτόν).

Άρα μια χαρά είναι τα 2GB και φούλ μια χαρά τα 4GB (εκεί είμαι κ εγώ).

Τέλος, όσοι έχουν 2GB (2x1GB) μπορούν με κόστος μόλις 80 ευρώ περίπου να προμηθευτούν 2x2GB ώστε να πάνε στα 4GB και θα είναι τζετ.

Επίσης, η αγορά ενός SSD ακόμα και μικρής χωρητικότητας (64GB ή 128GB) είναι υπέρ - τέλεια, καθώς εκτοξεύεται η ταχύτητα. Βάζεις εκεί το Mac OS και τα βασικά (καθημερινής χρήσης) προγράμματα, και όλα πάνε σφαίρα. Το υλικό που έχουμε σε χιλιάδες αρχεία (βίντεο, κείμενα, mail, φωτογραφίες, κλπ) μπορούμε να το έχουμε σε έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο, πχ του 1ΤΒ που είναι και πιο φθηνός. Έτσι πετυχαίνουμε και ταχύτητα και ευκολία (μην ξεχνάμε την άνεση που προσφέρει ένας εξωτερικός σκληρός δίσκος, γιατί με αυτόν ενεργοποιείται αυτόματα το Time Machine, μια απο τις καλύτερες λειτουργίες που έχουν δημιουργηθεί ποτέ.....έχω ξεχάσει τι σημαίνει η φράση "έχασα κάποια αρχεία"....και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με backup ε; ΧΧΑΧΑΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑαχ πάρτε Windows καλύτερα - ωπ ξέχασα, αυτά είναι για παιχνίδια πλέον....)


ΥΓ: criter, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια για το άρθρο.

ps4
23-07-2011, 15:18
Ωραιο το time machine. Εγω εχω πανω 3 εξωτερικους δισκους και δεν βλεπει κανεναν για να κανει backup. Φοβερο το time machine σου λεω... :)

Lefteris_X
23-07-2011, 15:46
βρε μια χαρά είναι αλλά δεν κάνει για ανάπηρους! τι άλλο να πω; Σταύρε πέτα το ρε!

έχω ένα εξωτερικό σκληρό 1TB και μια χαρά δουλεύει. (αν έχεις τους εξωτερικούς σκληρούς σε NTFS και έκανες το παραπάνω ποστ, άει πούλα τον Mac how how τώρα :P)

ps4
23-07-2011, 16:33
ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΚ. Μαλ@@@@κια μου. Δεν το σκεφτηκα ντιπ καταντιπ. LOLLLLL ρε.

Lefteris_X
23-07-2011, 16:46
ναι βρε συ δεν τρέχει τίποτις, ανθρώπινα είναι αυτά (Window-ίστικα είναι δηλαδή λολ).

πάντως προς ενημέρωση όλων, όχι μόνο για τον Σταύρο και βέβαια για όσους δεν το γνωρίζουν, μπορείτε να σπάσετε σε partitions τον εξωτερικό σκληρό.

Για παράδειγμα έχω έναν όπως είπα πιο πάνω, του 1ΤΒ, τα 512GB τα έχω NTFS ώστε να φαίνεται σε όλους τους υπολογιστές και τα υπόλοιπα 512GB τα έχω HFS+ (του Mac το format) ώστε να δουλεύει άψογα το Time Machine.

και όλα "τζάμι".

minaras_tio
11-10-2011, 19:32
Δειτε τι εφτιαξαν ρε οι τυποι…
Oxygen Audio - O Car - iphone car radio - CES 2011 - YouTube
Απιστευτο?? :d055:

Ixor24
31-10-2011, 00:30
ενα 3g iphone ποσο μπορω να το βρω τωρα?
ή ενα 3gs..

minaras_tio
31-10-2011, 02:54
ενα 3g iphone ποσο μπορω να το βρω τωρα?
ή ενα 3gs..

Το 3g βλεπω στα φορουμ πωλειται 150-200€ αναλογα με την κατασταση και τη χωρητικοτητα.
Το 3gs 240-330 σχεδον αναλογα με τη κατασταση και τη χωρητικοτητα και αναλογα αν εχει μεινει εγγυηση.
Υπαρχουν βεβαια και καποιοι που πουλανε οσο να ναι!
Επισης αν παρεις μεταχειρισμενο,απο αυτον που θα το παρεις του ζητας ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να το συνδεσεις σε ενα υπολογιστη για να δεις αν το αναγνωρισει το itunes,καθως κυκλοφορουν πολλες απομιμησεις! Προσοχη! Αν δε το αναγνωρισει,του το φερνεις στο κεφαλι!
Αν εννοεις καινουρια το 3g δεν πωλειται πλεον.
Το 3gs κοιταξε στο skroutz!
Μπες www.iphonehellas.gr, εχει πολλες αγγελιες.
Αν θες τη γνωμη μου,περιμενεις λιγο ακομα να ερθει το 4s ελλαδα,και χτυπας ενα 4αρι στα 16gb ,με 350-400€ το πολυ!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ixor24
31-10-2011, 11:35
Οκ σ´ευχαριστω πολύ φιλε μου να σαι καλά!!!

minaras_tio
31-10-2011, 13:31
Για τους ιδιοκτητες των mac:ΤΡΕΧΑΤΕ!! Total video converter δωρεαν απο 29.99$ στο app store!!!

Dinos
07-12-2011, 11:48
ερωτηση: ολοι ξερουμε για τις psn cards που αγοραζουμε με το αναλογο χρηματικο ποσο ετσι ωστε να αγορασουμε psn games. υπαρχει κατι αντιστοιχο για το iphone ετσι ωστε να μπορουμε να αγορασουμε καποια apps απο το appstore ???

Lefteris_X
07-12-2011, 13:15
απ' όσα γνωρίζω όχι. Τουλάχιστον Ελλάδα (αυτό το λέω γιατί δεν είμαι 100% σίγουρος, αλλά 99% όταν λέω "όχι").

Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα, ας το καταθέσει, να ενημερωθώ (άρτια) κ εγώ, αν έχω λανθασμένη ενημέρωση.

criter
07-12-2011, 13:41
Υπαρχει η Apple Gift Card, παρομοια με την PSN Card, αλλα οχι για την Ελλαδα.

Μπορεις να την παρεις απο Αγγλια ή Αμερικη αλλα θα πρεπει να ανοιξεις εναν λογαριασμο στο itunes και να δηλωσεις την αντιστοιχη χωρα με μια πραγματικη διευθηνση.

Τις καρτες αυτες μπορεις να τις βρεις και σε site οπου σου στελνουν κατευθειαν redeem κωδικο ή και στο ebay.

Dinos
07-12-2011, 15:36
Ευχαριστω κυριοι.

INDIGO
20-01-2012, 21:24
Καλησπέρα,θέλω να περάσω στο iphone μου(3gs) κάτι αρχεία ppt. ,από τα windows 7.Γίνεται αυτό και εάν ναι πώς?

minaras_tio
10-02-2012, 15:12
Το πρωτο παιχνιδι που κυκλοφορησε για pc,διαθεσιμο και στο ios.
Προκειται για το DONKEY.BAS, που κυκλοφορησε το 1981 και δημιουργοι του ηταν οι Bill Gates και Neil Konzen.

http://www.ps3forums.gr/vb/picture.php?albumid=34&pictureid=277

Link: http://itunes.apple.com/gr/app/donkey.bas/id496795223?mt=8

Πηγη:www.iphonehellas.gr

Nek_Food
19-02-2012, 19:22
Δωρεάν στο app store οι players
Luber Player
http://itunes.apple.com/us/app/luberplayer/id476815574?mt=8
AnyPlayerHD
http://itunes.apple.com/us/app/anyplayerhd/id461464604?mt=8

Valkyre
20-02-2012, 12:48
Χρωσταω ΡΕΠ!!!

Ποιο απο τα 2 θεωρειτε οτι ειναι καλυτερο??

Edit: δεν ειναι δωρεαν? Ηταν μονο για χθες? :(

Nek_Food
20-02-2012, 15:40
Μην κοιτάς τί λέει από τον browser. Και χθες έτσι μου έδειχνε στο PC, αλλά στο ipad δίπλα στο appstore το είχε δωρεάν.

Το LuberPlayer είδα ότι υποστηρίζει μεν Ελληνικούς υποτίτλους (επιλογή μεγέθους, χρώματος, κλπ) αλλά έχει σοβαρό πρόβλημα με τα φωνήεντα που τονίζονται (τα βγάζει underscores _) εντελώς ηλίθιο αυτό, χώρια που από ότι είδα μόνο μέσω του iTunes μπορείς να περάσεις βίντεο κλπ αρχεία... κρίμα.

To AnyPlayerHD πάντως μπορείς και μέσω browser wireless να περάσεις βίντεο κλπ, αναγνωρίζει τέλεια τους Ελληνικούς υπότιτλους χωρίς προβλήματα στην γραμματοσειρά χρησιμοποιώντας την ίδια κωδικοποίηση με το Luber (greek ISO8859-7) αλλά δυστυχώς δεν είδα να έχει επιλογές για μέγεθος των γραμμάτων και τα βγάζει κάπως μεγάλα σε σημείο μερικές φορές να σπάει και σε περισσότερες των κλασικών 2 γραμμών το κείμενο.

Έχω κατεβάσει και τον AcePlayer που είχε αναφερθεί παλαιότερα και είχε σκάσει δωρεάν και αυτός, αλλά δεν έβγαλα άκρη με τους υπότιτλους (δεν τους έδειχνε καθόλου) οπότε δεν ξέρω τί να πω, μέχρι να τον ξαναδοκιμάσω. Και αυτός έχει δυνατότητα wireless transfer αρχείων.
http://itunes.apple.com/us/app/aceplayer/id463242636?mt=8

Πάντως από ότι είδα είναι μία χαρά όλοι αυτοί οι players για απευθείας θέαση avi/mkv/κλπ χωρίς ελληνικούς υπότιτλους, αφού δεν είναι integrated στον player του ιOS. Θα γούσταρα πάντως να έπαιζε γενικότερο file recognizing σε μορφή system folders από το να βάζω το ίδιο βίντεο 3 φορές (μία στον καθένα χωριστά) για να το δουν και να παίξω μπάλα. Εκτός αν κάνω εγώ κάτι λάθος (δεν είδα υποστήριξη και dropbox σε κάποιον).

Valkyre
20-02-2012, 15:44
^^Απο το τηλεφωνο μπαινω στο store man και μου τα δειχνει και τα δω να πωλουνται προς 2,39 ευρα το καθενα...!

Nek_Food
20-02-2012, 15:52
Δεν ξέρω... το ένα μου το δείχνει με τιμή αλλά και χθες έτσι το έδειχνε στον browser και στο appstore το είχε δωρεάν, ενώ το άλλο τώρα το δείχνει ακόμη δωρεάν και στον browser. Ωστόσο, άλλη η έκδοση AnyPlayer σκέτο και άλλη η AnyPlayerHD. Η πρώτη έχει χρέωση η δεύτερη είναι δωρεάν. Μισό να δω και στο itunes...

λοιπον στο itunes:
AnyPlayer = 2,39€
AnyPlayerHD = free
LuberPlayer = 2,39€
LuberPlayerHD = 2,39€

Το luber έληξε η προσφορά, το AnyPlayerHD (που προτιμώ εγώ) είναι ακόμη δωρεάν... τρέχα (με το HD στο τέλος), δες τις ρυθμίσεις του κινητού σου (μπας και για αυτό δεν το βλέπεις).

Valkyre
20-02-2012, 15:54
Δεν εχω ιδεα γιατι συμβαινει αυτο, αλλα μονο anyplayer μου βγαζει παρολο που κανω αναζητηση anyplayerhd....

what the fack?

Nek_Food
20-02-2012, 15:59
Δεν ξέρω... δεν έχεις πρόσβαση σε PC να το κατεβάσεις από εκεί με το account σου?

Valkyre
20-02-2012, 16:26
^^νομιζω βρηκα τι φταιει.... ειναι μονο για ipad η HD εκδοση της εφαρμογης... λολ :)

Nek_Food
20-02-2012, 19:13
Έχω κατεβάσει και τον AcePlayer που είχε αναφερθεί παλαιότερα και είχε σκάσει δωρεάν και αυτός, αλλά δεν έβγαλα άκρη με τους υπότιτλους (δεν τους έδειχνε καθόλου) οπότε δεν ξέρω τί να πω, μέχρι να τον ξαναδοκιμάσω. Και αυτός έχει δυνατότητα wireless transfer αρχείων.
http://itunes.apple.com/us/app/aceplayer/id463242636?mt=8

Τελικά το βρήκα τι έφταιγε με τους υποτίτλους στο συγκεκριμένο πρόγραμμα, απλά επειδή οι επιλογές για την κωδικοποίηση της γραμματοσειράς ήταν κάτω απο τα πλήκτρα ελέγχου δεν φαινόταν. Το έσπρωξα λίγο με το δάκτυλο, έβαλα την 8859-7 και παίζει τέλεια και πολύ μαζεμένα μέγεθος υποτίτλων, οπότε επέστρεψε στην κορυφή των προτιμήσεων μου. Υποστηρίζει και εξαγωγή σε dropbox ίσως κάτι να μου διαφεύγει και από εκεί για εισαγωγή...

Dragonpaul
20-02-2012, 19:43
Πως γινεται με αυτο το προγραμμα μεταφορα αρχειων μεσω Wi Fi? Moλις το αγορασα και το ψαχνω...

Nek_Food
23-02-2012, 11:32
Δεν το έχω μπροστά μου, δοκίμασε μέσα από τα settings του, κάποια στιγμή όπως όλα θα δεις επιλογή για WiFi transfer και με το που την επιλέξεις πετάει μία IP για URL (192.168.1.xx:8080) την οποία βάζεις και στον browser του υπολογιστή σου για να γίνει το connection και να σου βγάλει το εξαιρετικά λιτό interface για την μεταφορά των αρχείων. Μεταφέρεις βίντεο και υπότιτλους, έχει αν θυμάμαι και μία μπάρα προόδου μεταφοράς στο πρόγραμμα στο ipad. Είναι σχετικά αργό, αλλά είναι πιο απλό και εύκολο από το iTunes νομίζω και δεν χρειάζεται καλώδια κλπ βλακείες, ενώ παράλληλα μπορείς να ανοίξεις και ένα δεύτερο tab στον υπολογιστή σου και να σερφάρεις στο internet.

criter
23-02-2012, 11:46
H μεταφορα αρχειων μεσω FTP server οπως λεει ο Nek, γινεται ευκολα και επισης υπαρχουν και apps μονο για τετοια χρηση. Νομιζω οτι αργει αρκετα η μεταφορα δεδομενων με αυτο τον τροπο.

Ενα app που χρησιμοποιω εγω για μεταφορα αρχειων απο και προς το iPhone, ειναι το iFiles οπου μπορεις να μεταφερεις παντως ειδους αρχεια μεσω wifi ή και συνδεοντας το με καλωδιο. Eιναι και file manager και υποστηριζει σχεδον ολων των ειδων αρχεια.

Nek_Food
23-02-2012, 11:59
Το κακό είναι όμως ότι τα περισσότερα προγράμματα από ότι έχω δει αναγνωρίζουν μόνο τους δικούς τους "φακέλους" περιεχομένων. Οπότε όσο δοκίμαζα 3~4 players είχα αναγκαστεί να μεταφέρω στον καθένα χωριστά το ίδιο βίντεο/υπότιτλο. Κρίμα, θα ήταν ιδανική περίπτωση να μπορούσαν όλα τα προγράμματα να "μοιράζονταν" κάποιους κοινούς φακέλους χρήσης όπως γίνεται σε αρκετά επεξεργασίας εικόνων που σου δίνουν την δυνατότητα να αποθηκεύσεις ό,τι φτιάξεις στο "Φωτογραφίες" (δεν θυμάμαι πως το λένε τώρα). Αν υπήρχαν κοινόχρηστοι στα προγράμματα φάκελοι video/music/photos/documents/δεν ξέρω τί άλλο θα ήταν τέλεια, εκτός και εάν αν υπάρχει και σαν νέος χρήστης δεν το έχω πάρει είδηση ακόμη. Μάλλον έμμεσα μέσω του ifiles σου δίνεται έστω η δυνατότητα επιλογής να ανοίγεις όλα τα αρχεία με όποιο πρόγραμμα θέλεις.


Ξέχασα... χθες είχε το Monkey Island Tales 1 HD δωρεάν, δεν το έχω δει τι λέει, βλέπω ότι ακόμη δωρεάν είναι όποιος ενδιαφέρεται το τσιμπάει.
http://itunes.apple.com/us/app/monkey-island-tales-1-hd/id406248957?mt=8

Lefteris_X
23-02-2012, 13:16
απλά γμεί κ δέρνει στο iPad 2.........άψογη έκδοση, δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απο τις εκδόσεις για Mac, PC (σόρρυ, Windows-ίλα ήθελα να πω), PS3 (αυτές είναι οι εκδόσεις που το έχω παιξει).

Σε όσους το έχουν πεθυμήσει, ας το προτιμήσουν, το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Ωραίο διάλειμμα, απο τα σημερινά παιχνίδια, με το γνωστό (στους παλιούς) χιούμορ της εποχής (1989-1991 γαρ), δουλεμένη παραγωγή και βέβαια, με ένα απλό πάτημα ενός κουμπιού κατά την διάρκεια που παίζεις........."γυρνάς" το mode, σε εντελώς old school.........ήτοι, το πλήρες Monkey Island, όπως ήταν 22-23 χρόνια πριν. Τσακ, ξαναπατάς κουμπάκι.........και ξαναγυρνάς στην HD έκδοση. (βασικά, έτσι είναι σε όλες τις εκδόσεις, απλά το ανέφερα για να υποδηλώσω, ότι η έκδοση για iPad 1/2, iPhone είναι ακριβώς ολόιδια).

Κρίμα που το Monkey Island 2 HD, υπάρχει εδώ και 1 χρόνο μόνο για Windows (-ίλα).

Όσοι πιστοί, προσέρχεστε.

ΥΓ: Δοκιμάστε (πειρατικό, αν δεν έχετε τα χρήματα), το Dragon's Lair, μετά το Dragon's Lair 2: TimeWarp και το Space Ace, όλα του 1983, για να μάθετε πως ξεκίνησαν τα λεγόμενα (σήμερα) "QuickTime Events" στα παιχνίδια, που τα ξαναθυμηθήκαμε με το God Of War 1 στο PS2. Απο τους τίτλους που ανέφερα, ξεκίνησε το φαινόμενο αυτό......που βέβαια, κανείς δεν το συνέχισε, καθότι για την εποχή, θεωρείτο ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ τρόπος gameplay όλη την ώρα. (οι τεχνικοί όμως περιορισμοί της εποχής, ΔΕΝ γινόταν να επιτρέψουν τις γραφικάρες των Dragon's Lair / Space Ace, για παιχνίδι real-time, καθώς "stream-αριζόντουσαν" συνέχεια απο ένα δίσκο Laser Disc, ο πρόγονος του DVD.......για όσους νόμιζαν ότι το streaming, που ο σωστός όρος είναι data spooling, επινοήθηκε στα 2000ς ή στα 90ς....)

Nek_Food
29-02-2012, 13:49
Άντε άλλος ένας avi/mkv player (ο καλύτερος από όσους έχω δει) δωρεάν (δεν θυμάμαι ποιος μου τον είχε προτείνει, ο wolf; ο Val; άλλος;):
Aceplayer
http://itunes.apple.com/us/app/aceplayer/id463242636?mt=8

και ήταν και ένας άλλος αλλά κάτσε να δεις... α, ναι ο

Gplayer
http://itunes.apple.com/us/app/gplayer/id438402174?mt=8

Τρέξτε γιατί μπορεί να αλλάξουν σύντομα.

Δεν γράφω για άλλα προγράμματα γιατί συνεχώς αλλάζουν. Υπάρχουν πολύ καλές εφαρμογές που θα σας ενημερώνουν σχετικά όπως το κορυφαίο:

AppShopper
http://itunes.apple.com/us/app/appshopper/id387037496?mt=8

Valkyre
29-02-2012, 14:02
^^ ωραιος ο παιχταρας! Αυτη τη φορα ειναι οντως δωρεαν! :)

Dragonpaul
29-02-2012, 14:26
Να κανω μια ερωτηση... Το aceplayer ειναι μονο για το iPhone? Πρεπει να υπαρχει και στον υπολογιστη το προγραμμα εγκατεστημενο για να λειτουργησει σωστα; Το κατεβαζω απο τον iMac και δε το βλεπω εγκατεστημενο πουθενα.

kostasb13
29-02-2012, 14:53
Σε οσους αρεσουν παιχνιδια τυπου monkey island και γενικα point and click με γριφους και εχουν ipad2 ας κοιταξουν το machinarium...ισως οτι καλυτερο κυκλοφορει στο appstore σε παιχνιδια αυτου του ειδους...

Nek_Food
29-02-2012, 15:24
Να κανω μια ερωτηση... Το aceplayer ειναι μονο για το iPhone? Πρεπει να υπαρχει και στον υπολογιστη το προγραμμα εγκατεστημενο για να λειτουργησει σωστα; Το κατεβαζω απο τον iMac και δε το βλεπω εγκατεστημενο πουθενα.
Από ότι αντιλαμβάνομαι είναι για iOS ήτοι iphone/ipad/iPod Touch. Δεν χρειάζεται να κατεβάσεις κάποια εφαρμογή στον υπολογιστή σου, είτε μεταφέρεις μέσω του itunes είτε πιο εύκολα ίσως (ενδεχομένως όμως πιο αργά) μέσω url (192.168.2.2:8080 αν θυμάμαι καλά - σου λέει το ίδιο ποιο είναι) μέσω του browser σου.

Dragonpaul
29-02-2012, 16:38
Από ότι αντιλαμβάνομαι είναι για iOS ήτοι iphone/ipad/iPod Touch. Δεν χρειάζεται να κατεβάσεις κάποια εφαρμογή στον υπολογιστή σου, είτε μεταφέρεις μέσω του itunes είτε πιο εύκολα ίσως (ενδεχομένως όμως πιο αργά) μέσω url (192.168.2.2:8080 αν θυμάμαι καλά - σου λέει το ίδιο ποιο είναι) μέσω του browser σου.

Thnx, Νεκ! Θα δω τι θα κάνω. :)

minaras_tio
02-03-2012, 23:38
Χρησιμοποιειτε την εφαρμογη instagram κανεις απο εδω?

Ας γραψουμε τα username μας εδω, (κλεμενη ιδεα απο αλλο forum), για να κανει follow ο καθενας οποιον θελει!!

kostas_tio το δικο μου

WolfRathmA
04-03-2012, 18:44
WolfRathmA για instagram!

Ανοιξε thread καλυτερα! :P

minaras_tio
05-03-2012, 00:16
^^Ναι ρε συ ειδα οτι με εκανες follow!!!
για να ανοιξω νει θεμα δε ξερω!
Δεν εχει κινηση απ οτι βλεπω!
Ασε λιγες μερες και βλεπουμε!!

WolfRathmA
06-03-2012, 03:33
Ναι αστο καλυτερα μην ανοιξεις :P

Dragonpaul
06-03-2012, 17:56
Oι τελευταίες μέρες που κυκλοφορούν αναφέρουν οτι το νέο iPad θα ονομάζεται iPad HD.

Όπως είναι γνωστό εδώ και μερικές μέρες, η Apple ετοιμάζεται να παρουσιάσει την Τετάρτη 7 Μαρτίου τον διάδοχο του iPad 2 και όπως ήταν αναμενόμενο έχουν κυκλοφορήσει πολλές φήμες που αφορούν τα χαρακτηριστικά του νέου tablet της Apple αλλά και την ονομασία του.

Από πλευράς χαρακτηριστικών οι φήμες θέλουν το νέο iPad να υποστηρίζει δίκτυα 4G, να έχει τετραπύρηνο A6 επεξεργαστή πράγμα που θα κάνει τις εφαρμογές, τα παιχνίδια και γενικότερα όλο το σύστημα να τρέχει πολύ πιο γρήγορα από το iPad 2. Νέα κάμερα 8 MP στο πίσω μέρος του με δυνατότητα εγγραφής Full HD βίντεο ενώ και η οθόνη του θα είναι πολύ μεγαλύτερης ανάλυσης (2048×1536).

Από την άλλη εκτός από τις φήμες που κυκλοφορούν για τα τεχνικά χαρακτηριστικά του νέου iPad, έχουν κυκλοφορήσει επίσης αρκετές και για την πιθανή ονομασία του νέου iPad.

Σύμφωνα με συνεργάτες της Apple, οι Belkin και Griffin εμφάνισαν τα πρώτα gadgets τα οποία αναφέρουν στο κουτί οτι είναι κατάλληλα για το “iPad HD”. Φυσικά αυτό ήταν αρκετό για να φουντώσουν οι φήμες οτι το νέο tablet της Apple μπορεί να μην ονομάζεται iPad 3.

Τέλος, να αναφέρουμε ότι η παρουσίαση θα γίνει στις 7 Μαρτίου.

Επιμέλεια: Μίτση Σκέντζου

http://www.zougla.gr/technology/article/i-fimes-pou-akolou8oun-to-neo-ipad


Δε ξερω, αλλα μονο σε εμενα η ονομασια "iPad HD" φαινεται fail????

Valkyre
06-03-2012, 18:07
^^ Σιγουρα οχι τοσο fail οσο η φημολογουμενη εκδοση ipad με 8gb μνημη.

Νομιζω αυτο σπαει ολα τα ρεκορ fail... ευκολα κιολας.

Dragonpaul
06-03-2012, 18:09
^^ Sure does!!!!!!

kostasb13
07-03-2012, 20:09
Σε λιγες ωρες θα ξερουμε...αν ισχυσουν ολα αυτα που γραφει το αρθρο πιο πανω θα μιλαμε για εντυπωσιακη κινηση της apple. Διατηρω τις επιφυλαξεις μου μεχρι να ακουσω και επισημα ποια θα ειναι τελικα τα τεχνικα χαρακτηριστικα του ipad3 ή οπως θα λεγεται τελοσπαντων

Dragonpaul
07-03-2012, 20:19
Ξερουμε την ακριβη ωρα;;;;;

kostasb13
07-03-2012, 20:26
Νομιζω στις 8:00 ωρα Ελλαδας

Dragonpaul
07-03-2012, 20:29
Thnx!!!!!!
τωρα αν ειχες και κανα link που θα το βλεπαμε απευθειας, τσιμπαγες ευκολο rep!!!!!!

kostasb13
07-03-2012, 20:46
http://geeknizer.com/watch-ipad-3-march-apple-event-live-video-audio-stream/

Εχει μερικα λινκς

Dragonpaul
07-03-2012, 20:52
Το τσιμπησες το rep σου!!!!!!

kostasb13
07-03-2012, 20:54
Λολ, thanks!:silly:

litanies
07-03-2012, 22:29
the new Ipad λοιπόν :)

Dragonpaul
07-03-2012, 23:08
New iPad [3rd Generation 4G] HD Full Specs (http://geeknizer.com/ipad-3-full-specs/)

Dikakom
08-03-2012, 00:25
Εξαιρετικό το καινούριο iPad (http://thegameside.gr/the-new-ipad/) και τα χαρακτηριστικά του εξίσου εντυπωσιακά αλλά να του έδιναν και όνομα θα ηταν ακόμα καλυτερα...:what:
Πάλι καλά που δεν αφαίρεσαν το Home Button:a030:
Για μένα τα σπάει η οθόνη και αυτό θα φανεί καλυτερα όταν με το καλό το πιάσουμε στα χέρια μας.

minaras_tio
08-03-2012, 02:58
Χωρις μαλακιες ΟΘΟΝΑΡΑ παιδια.
Αλλα ας το δουμε και απο κοντα πρωτα...

Επισης να αναφερουμε οτι η τιμη του ipad 2 επεσε 100$, κατι που το κανει πολυ πιο ανταγωνιστικο σε σχεση με αλλα tablets.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Valkyre
08-03-2012, 12:42
Σιγα τα ωα ρε παιδια.... ναι η οθονη ειναι απιστευτη, αλλα αυτο επρεπε να ειχε γινει ηδη απο το ipad2....Για μια ακομη φορα αν κατι εχω καταλαβει απο την πολιτικη της apple ειναι οτι πρεπει να αγοραζεις -στην καλυτερη περιπτωση- 1 προιον και μετα να περιμενεις το μεθεπομενο. Αλλιως θεωρω οτι εισαι θυμα. Δηλαδη αν καποιος εχει iphone 4 και παει και παρει iphone 4s , ε ειναι ...πως να το πω... καπως. Αποψη μου βεβαια, αλλα ειναι κοροιδια πολλα πραγματα απο αυτα που κανει η apple.

Εκτος του οτι παντοτε θεωρουσα αχρηστο το ipad (αντε για καμμια τουαλετα φαση ή κανα καραβι) με βαση τα δικα μου κριτηρια (που το iphone ηδη κανει περισσοτερα) ειναι αστειο να κυκλοφορει προιοντα καθε χρονο με μικρες αλλαγες στις περισσοτερες περιπτωσεις.

Dinos
08-03-2012, 12:50
Λιγο ασχετο αλλα εμενα προσωπικα το μηλο με ξενερωσε στο θεμα του iphone ενω περιμενα το ''επαναστατικο 5'' βγαλανε τον κλωνο 4s και ετσι αποφασισα το νεο μου κινητο να ειναι το samsung galaxy note (αποθημενο και κοντρα στις 3.5 ιντσες οθονης του μηλου).Ξερω οτι το καλοκαιρι που θα βγει το 5 ισως το μετανιωσω αλλα νομιζω οτι αξιζει το ρισκο γιατι μπορει να μην βγαλουν το 5 αλλα το ''the new iphone''

Valkyre
08-03-2012, 12:53
^^ Kαι καλα εκανες. Εγω ειχα απο το 2009 το 3Gs το οποιο ειχε αποκτησει και προβλημα και τελικα πηρα το 4s. Αλλα με την προυποθεση οτι δεν θα κατσω σα μλκς να παω να παρω το 5 αν βγει το καλοκαιρι αυτο.... πηγαινω για 5s σε 3 χρονια πρωτα ο Θεος και ΑΝ. (οπου ΑΝ= τι θα προσφερει και ποσο επαναστατικο ή οχι θελει να ειναι)

Υπερευχαριστημενος με το 4s αλλα δεν θα κατουρηθω και απο την χαρα μου, καθε φορα που η apple κανει μια παρουσιαση.

Το iphonehellas ειναι -θα το ξαναπω- υπερβολικα γλοιωδες site... οι τυποι πρεπει καθε βραδυ πριν πεσουν για υπνο να προσκυνανε το μηλο και να εχουν εικονισμα του Jobs στο κομοδινο τους. Ο τροπος που γραφουν ειναι σαν να λενε οτι η apple ειναι σε αλλη στρατοσφαιρα απο τον ανταγωνισμο ενω στην ουσια ο ανταγωνισμος ειναι που τα τελευταια χρονια εχει κανει ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ αλματα απο την apple και η apple εχει κανει τα μικροτερα.

Μια απλη αναλογια του που ηταν η samsung το 2007 στον χωρο και ποιες ηταν οι προτασεις της και ποιες ειναι τωρα το 2012 αρκουν για να πεισουν. Η apple απο την αλλη ανακαλυψε τον τροχο, αλλα απο τοτε ταξιδευει αργα και σταθερα, ενω οι αλλοι προλαβαν οχι μονο να φτιαξουν κι εκεινοι τον τροχο, αλλα να δωσουν και πολυ γκαζι και να εχουν την εχουν ηδη φτασει και να ετοιμαζονται για προσπερασμα.

Οσο η apple ακολουθει πολιτικη του στυλ (θελω 3 ipad generations για να προσφερω πραγματα που επρεπε να εχω αν οχι απο το πρωτο, σιγουρα απο το δευτερο generation, ε δεν βγαινει... βεβαια αφου ο κοσμος παει και τα αγοραζει χωρις να δινει δεκαρα, λογικο ειναι...

Chill
08-03-2012, 15:26
Δεν λαμβάνεις υπόψην κάποια πράγματα στην κριτική σου.

α) Υποστήριξη. Το ipod 3γενιάς μου λαμβάνει ακόμα updates. Πες μου ποια εταιρία 3 χρόνια μετά υποστηρίζει τα products της. Τυγχάνει να έχω το desire.....παρατημένο στην τύχη του από το πρώτο έτος

β) Μεταπωλητική αξία....Πόσο κάνει τώρα ένα ipad και πόσο ένα άλλο tablet που βγήκε λίγο μετά το αρχικό ipad;

Βάσει των παραπάνω ακόμα και τα σφάλματα που αναφέρεις παραπάνω και στα οποία συμφωνώ παραμένουν ήσσονος σημασίας. Όπως επίσης και λόγω των προαναφερθέντων αν ποτέ θελήσω κινητό θα κοιτάξω μόνο για apple products, αν θελήσω ποτέ για tablet θα κοιτάξω μόνο για ipad. Λυπάμαι αλλά ο ανταγωνισμός μπορεί να προσφέρει θεωρητικά ανώτερα μοντέλα, αλλά τα λεφτά μου θα απαξιωθούν το επόμενο δευτερόλεπτο της αγοράς μου.....η δε υποστήριξη.....απλά ανύπαρκτη. Για μένα αυτά είναι δυο βασικοί παράμετροι. Να μην πιάσουμε δε.....την εμπειρία χρήσης. Αυτήν την γνωρίζεις πολύ καλύτερα από εμένα.

Valkyre
08-03-2012, 15:38
^^ χαχα πως αλλαζουν οι καιροι, θυμαμαι που ακουγες μηλο και εβγαζες καπνους!

Δεν εχεις αδικο σε αυτα που λες και εχω κι εγω ερωτα με το Iphone Μου, αλλα εστιαζα κυριως στο γεγονος των "upgrades" το οποιο σε ορισμενες περιπτωσεις το θεωρω κοροιδια. Θεωρω κοροιδια το 4s οταν υπαρχει το 4. Αλλο θεμα η υποστηριξη η οποια ειναι οντως εκπληκτικη. Δεν μιλαω γι αυτον που του αρεσουν τα apple προιοντα (κι εγω απο αυτους ειμαι το ξερεις) μιλαω γι αυτους που εχουν παθει κοκομπλοκο σε φαση να πανε να αγορασουν το επομενο προιον κι ας ειναι απλα διαφορετικο χρωμα... η retina display στο ipad 3 ειναι κατι το οποιο επρεπε ηδη να εχει γινει και βασικα ειμαι σιγουορος οτι μπορουσαν να το κανουν στο 2 αλλα δεν το εκαναν για να παρατινουν ενα ακομη sold out Μοντελο με το μαρκετινγκ του retina display.

Chill
08-03-2012, 15:54
^^ χαχα πως αλλαζουν οι καιροι, θυμαμαι που ακουγες μηλο και εβγαζες καπνους!

Έκανα ακριβώς την ίδια σκέψη τώρα που μαγείρευα και άρχισα να γελάω :-D


Δεν εχεις αδικο σε αυτα που λες και εχω κι εγω ερωτα με το Iphone Μου, αλλα εστιαζα κυριως στο γεγονος των "upgrades" το οποιο σε ορισμενες περιπτωσεις το θεωρω κοροιδια. Θεωρω κοροιδια το 4s οταν υπαρχει το 4. Αλλο θεμα η υποστηριξη η οποια ειναι οντως εκπληκτικη. Δεν μιλαω γι αυτον που του αρεσουν τα apple προιοντα (κι εγω απο αυτους ειμαι το ξερεις) μιλαω γι αυτους που εχουν παθει κοκομπλοκο σε φαση να πανε να αγορασουν το επομενο προιον κι ας ειναι απλα διαφορετικο χρωμα... η retina display στο ipad 3 ειναι κατι το οποιο επρεπε ηδη να εχει γινει και βασικα ειμαι σιγουορος οτι μπορουσαν να το κανουν στο 2 αλλα δεν το εκαναν για να παρατινουν ενα ακομη sold out Μοντελο με το μαρκετινγκ του retina display.

Μα αυτό σου είπα πριν. Ότι ναι μεν δεν υπάρχουν ουσιαστικά upgrades αλλά το προηγούμενο προιόν σου δεν περνάει σε αχρηστία και δεν απαξιώνεται. Είσαι fan της apple και θες κάθε χρόνο το νέο της προιόν; Δεν σου στοιχίζει μια περιουσία.....πουλάς το προηγούμενο μοντέλο σε ικανοποιητική τιμή και "αναβαθμίζεσαι". Αν πάλι δεν θες το επόμενο product μένεις με αυτό που έχεις....και δεν στερείσαι σχεδόν τίποτα. Για μένα πια αυτό είναι το βασικό στα προιόντα τεχνολογίας. Το ipod μου δεν πρόκειται να το αλλάξω ακόμα 3 χρόνια μετά μιας και με καλύπτει απόλυτα, το macbook μου θα περάσει καιρός να απαξιωθεί και θα έχω κάνει απόσβεση της δαπάνης.....το desire μου από την άλλη έχει αξία ίση με ένα nokia 3210 και είναι παρατημένο στην τύχη του γιατί η htc έβγαλε 735 μοντέλα μετά από αυτό. Και τα ίδια ακριβώς ισχύουν και για τις άλλες εταιρίες......οπότε για μένα πλέον δεν υφίσταται ανταγωνισμός σε κανένα πεδίο. Θες μια all around συσκευή; Θα πάρεις ipod. Θέλεις κινητό; Θα πάρεις iphone. Θες tablet; Θα πάρεις ipad. Η προσέγγιση μου είναι αυτή ενός ορθολογικού καταναλωτή. Γιατί ναι μεν πληρώνεις το προιόν ακριβότερα του ανταγωνισμού αλλά τα λεφτά τα κρατάς στα χέρια σου μέσω του προιόντος και δεν κάνουν φτερά.

Samsung, htc, sony και παπάρια μάντολες....χαμένα λεφτά.

Valkyre
08-03-2012, 16:00
^^ α καλα εσυ μεταμορφωθηκες εντελως! Εντελως ομως! :D :P

Chill
08-03-2012, 16:02
^^ α καλα εσυ μεταμορφωθηκες εντελως! Εντελως ομως! :D :P

Δεν φταίω εγώ......εν μέρει φταίει η apple....και οι άχρηστοι ανταγωνιστές της.

Valkyre
08-03-2012, 16:06
^^ Πλακα πλακα θυμαμαι οτι ειχαμε μια συζητηση παρομοια πριν χρονια και οι ρολοι ηταν εντελως αντιθετοι! Στην κυριολεξια ομως. Θυμαμαι σου ελεγα κι εγω ποση αποσβεση εκανα απο το ipod μου (το παλιο παλιο μοντελο) και φυσικα το ιδιο εκανα και με το 3gs και με το imac. Πραγματικα ειναι η μοναδικη εταιρεια που δεν αντιμετωπισα ελλατωματικο προιον οσο καιρο τα χρησιμοποιω. Το 3gs εβγαλε προβλημα τελικα αλλα ηταν μηδαμινο και ηταν δικο μου λαθος. Κατα τα αλλα λειτουργει αψογα ακομα και τωρα.

Συνεπως ξερω και αγαπω apple απλα το ξεφτυλιζουν λιγακι με τις αναβαθμισεις που κανουν οι οποιες ειναι πολυ μικρες και θα μπορουσαν να ειναι μεγαλυτερες.

minaras_tio
08-03-2012, 18:14
ρε παιδια το ξερω οτι ειμαι hater αλλα για μενα που θελω την ευκολια το να περναω ενα απλο ringtone αμεσα με ενα ringtone maker και να μην χρειαζετε pc και κουραφεξαλα ειναι ενα απλο πραγμα αλλα στο iphone δεν γινετε,επισης το να μεταφερω αυτο το ringtone με blutooth σε εναν φιλο με iphone γιατι δεν γινετε...δλδ να χ..σω τα update τους και τα αλλα που κανουν αν ΑΠΛΑ πραγματα τα κανουν δυσκολα.Ειχα και εγω iphone 3g και ευτυχως που πηρα android και βρηκα την υγεια μου ειδικα εγω που ασχολουμε αρκετα πλεον φτιαχνω mp3s απο το youtube ανετα με media converters κτλ κατι που στο iphone απορω αν γινετε.Βεβαια το μηλαρακι εχει απειρα αλλα καλουδια βλεπε οθονη γραφικα κτλ...ενταξει εκει παω πασο βεβαια τα χρεωνουν και αναλογα αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα!

Διαφωνω.
Το iphone δε το αγοραζεις για τα ringtone, bluetooth,αναφορα παραδοσης και τετοια.
Το αγοραζεις για τις εφαρμογες.
Για το ios.
Για την ποιοτητα της οθονης.
Για την υποστηριξη που παρεχει η Apple.
Για την μεταπωλητικη τους αξια.

Δεν ειναι ενα ακομα κινητο σαν τα αλλα. Εχει σπαστικα πραγματα αλλα δε σε νοιαζουν γιατι απορροφασαι απο τα υπολοιπα καλουδια.

(Ολα ομως αυτα που θες,και πολλα περισσοτερα, γινονται με το jailbreak)!



Sent from my iPhone using Tapatalk

Nek_Food
09-03-2012, 11:23
Δεν διάβασα ακόμη τί γράφουν τα παιδιά παραπάνω, θα είναι πολύ ενδιαφέρον και θα το πράξω αφού όμως (αντίθετα σε ότι είχα πει παλαιότερα σχετικά με τα δωρεάν apps) θα πω ότι...
τρέξτε να προλάβετε είναι δωρεάν το:
Assassin’s Creed Recollection για iPhone/iPad
http://itunes.apple.com/us/app/assassins-creed-recollection/id454682093?mt=8

Αν είναι ένα παιχνίδι που ασχολούμαι αυτή την περίοδο μαζί του πολύ και επιστρέφω σχεδόν σε καθημερινή βάση είναι αυτό. Τέλεια γραφικά, ήχος, πολύ καλή συλλογή Artwork τόσο ingame όσο και στο αντίστοιχο τμήμα του που φιλοξενεί εικόνες από τα παιχνίδια της σειράς και επιπλέον σας δίνει και bonuses στο Uplay. Single και multiplayer δυνατότητα (δεν έχω ασχοληθεί με το δεύτερο) για τους φανς των trading card games. Ingame currency για αγορά νέων booster packs των 12 καρτών (3 διαφορετικά: templars @ 100 / Mixed @ 500 / Assassin's @ 900), έχω πάρει αρκετά και προσθέτουν νέες κάρτες συνέχεια στην συλλογή μου (προφανώς επειδή έχω συνολικά περί το 1/4 με 1/3).
Have 2 collect 'em all... (κρίμα δεν κάνει ανταλλαγές τις διπλές μας κάρτες).

Πάω τώρα να διαβάσω τί γράψατε εσείς.

Dragonpaul
09-03-2012, 20:29
Introducing the New iPad (http://www.apple.com/ipad/)!!!!!!!

http://cdn.head-fi.org/9/96/965660f6_Shut-up-and-take-my-money.jpeg

Leon_DiZ
09-03-2012, 21:52
Αναλυση των ταινιων 1080p απο το ArsTechnica (http://arstechnica.com/apple/news/2012/03/new-itunes-1080p-looks-good-through-better-h264-compression.ars) (ελληνικα (http://www.macuser.gr/itunes-store-1080p-video-quality-10050/?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook&utm_campaign=macuser.gr))

τα 1080p παιζουν μονο σε Mac/PC, iPad (3rd Gen), Apple TV (3rd Gen) + iPhone 4S λογω του οτι πλεον χρησιμοποιουν High Profile H.264 για καλυτερη συμπιεση

Dragonpaul
15-03-2012, 17:24
Γνωριζει κανεις αν καποια απο τα μεγαλα καταστηματα εχουν ξεκινησει προπαραγγελιες για το iPad;;;;

Stefanos
15-03-2012, 19:05
Γνωριζει κανεις αν καποια απο τα μεγαλα καταστηματα εχουν ξεκινησει προπαραγγελιες για το iPad;;;;

Ριξε μια ματια εδω (http://www.expansys.com.gr/tablet-pcs+ipads/the-new-ipad/)

Dragonpaul
16-03-2012, 12:04
Απίστευτες ιστορίες εν αναμονή του iPad 3

Στην ουρά για πέντε μέρες αλλά και... δωροδοκίες!

Στην αγορά αρχίζει από σήμερα να διατίθεται το νέο iPad και οι φανατικοί της Apple σε όλο τον κόσμο δεν δίστασαν να περάσουν μερόνυχτα στο δρόμο, έξω από τα καταστήματά της, για να εξασφαλίσουν τη νέα εξελιγμένη ταμπλέτα.

Στη Regent Street στο Λονδίνο έχει σχηματιστεί ουρά από ανθρώπους που βρίσκονται εκεί εδώ και πέντε (!) ημέρες.

«Το iPad είναι το καλύτερο προϊόν του 2011, δεν θα βγουν άλλα έως το 2013 κι έτσι μου αρέσει που περιμένω στην ουρά, μου αρέσουν πολύ τα προϊόντα της Apple», δηλώνει ένας 21χρονος.





Ο 18χρονος φίλος του περιμένει δίπλα του από το… Σάββατο! «Ήθελα να είμαι ένας από τους πρώτους που θα το πάρουν στα χέρια τους», είπε. «Μερικές φορές είναι δύσκολο τη νύχτα, κάνει πραγματικά πολύ κρύο αλλά θα είναι τέλεια όταν θα κρατάω θριαμβευτικά το iPad στα χέρια μου».

Η τιμή του νέου iPad κυμαίνεται από 399 έως 659 λίρες.

Παρά τον ανταγωνισμό από αντίπαλους που κυκλοφόρησαν φθηνότερες ταμπλέτες, το iPad παραμένει ο πιο δημοφιλής υπολογιστής-ταμπλέτα. Η Apple έχει πουλήσει περισσότερα από 55 εκατομμύρια iPad από την αρχή της κυκλοφορίας τους, το 2010, εκ των οποίων 40 εκατομμύρια πέρσι.





Στην ουρά υπάρχουν και κάποιοι που δεν τον ζουν αυτό για πρώτη φορά. Ο 22χρονος Χάρι είχε ξενυχτήσει με τη φίλη του στο δρόμο και για το iPad 2. «Περάσαμε τόσο ωραία την τελευταία φορά που περιμέναμε, που αποφασίσαμε να τον κάνουμε ξανά. Έχω όμως εξαντληθεί, κοιμήθηκα μόλις 45 λεπτά.

Η φίλη του δεν σκοπεύει να αγοράσει iPad για την ίδια αλλά περιμένει στην ουρά για μία φίλη της! «Μπήκα στον πειρασμό αλλά… αν είχα 500 λίρες να διαθέσω θα το σκεφτόμουν», είπε.





Ο 16χρονος Νόα ήταν τέταρτος στην ουρά αλλά κάποιος του έδωσε 300 λίρες για να μετακινηθεί πιο πίσω! «Αξίζει τον κόπο. Είμαι 18ος οπότε και πάλι θα είμαι από τους πρώτους που θα το πάρει. Πρόκειται ούτως ή άλλως να το πουλήσω και ν κερδίσω έξτρα λεφτά», είπε.

Δεν είναι μόνο στη Βρετανία που παρατηρούνται τα φαινόμενα αυτά, παρόμοιες ουρές σχηματίστηκαν σε καταστήματα της Apple στη Γαλλία και τη Σιγκαπούρη αλλά και αλλού.



Αλλά εκείνος που ήταν πραγματικά ο πρώτος που απέκτησε το νέο iPad είναι ένας 34χρονος που το αγόρασε τα μεσάνυχτα στη Μελβούρνη της Αυστραλίας.

Το νέο iPad κυκλοφορεί σήμερα σε δέκα χώρες, συμπεριλαμβανομένων των ΗΠΑ, του Καναδά, της Σιγκαπούρης, της Γαλλίας και της Βρετανίας.

http://www.newsbeast.gr/world/arthro/319537/apisteutes-istories-en-anamoni-tou-ipad-3/

Απλα ο,τι να ναι....

Leon_DiZ
16-03-2012, 12:11
Απίστευτες ιστορίες εν αναμονή του iPad 3

Στην ουρά για πέντε μέρες αλλά και... δωροδοκίες!

Στην αγορά αρχίζει από σήμερα να διατίθεται το νέο iPad και οι φανατικοί της Apple σε όλο τον κόσμο δεν δίστασαν να περάσουν μερόνυχτα στο δρόμο, έξω από τα καταστήματά της, για να εξασφαλίσουν τη νέα εξελιγμένη ταμπλέτα.

Στη Regent Street στο Λονδίνο έχει σχηματιστεί ουρά από ανθρώπους που βρίσκονται εκεί εδώ και πέντε (!) ημέρες.

«Το iPad είναι το καλύτερο προϊόν του 2011, δεν θα βγουν άλλα έως το 2013 κι έτσι μου αρέσει που περιμένω στην ουρά, μου αρέσουν πολύ τα προϊόντα της Apple», δηλώνει ένας 21χρονος.





Ο 18χρονος φίλος του περιμένει δίπλα του από το… Σάββατο! «Ήθελα να είμαι ένας από τους πρώτους που θα το πάρουν στα χέρια τους», είπε. «Μερικές φορές είναι δύσκολο τη νύχτα, κάνει πραγματικά πολύ κρύο αλλά θα είναι τέλεια όταν θα κρατάω θριαμβευτικά το iPad στα χέρια μου».

Η τιμή του νέου iPad κυμαίνεται από 399 έως 659 λίρες.

Παρά τον ανταγωνισμό από αντίπαλους που κυκλοφόρησαν φθηνότερες ταμπλέτες, το iPad παραμένει ο πιο δημοφιλής υπολογιστής-ταμπλέτα. Η Apple έχει πουλήσει περισσότερα από 55 εκατομμύρια iPad από την αρχή της κυκλοφορίας τους, το 2010, εκ των οποίων 40 εκατομμύρια πέρσι.





Στην ουρά υπάρχουν και κάποιοι που δεν τον ζουν αυτό για πρώτη φορά. Ο 22χρονος Χάρι είχε ξενυχτήσει με τη φίλη του στο δρόμο και για το iPad 2. «Περάσαμε τόσο ωραία την τελευταία φορά που περιμέναμε, που αποφασίσαμε να τον κάνουμε ξανά. Έχω όμως εξαντληθεί, κοιμήθηκα μόλις 45 λεπτά.

Η φίλη του δεν σκοπεύει να αγοράσει iPad για την ίδια αλλά περιμένει στην ουρά για μία φίλη της! «Μπήκα στον πειρασμό αλλά… αν είχα 500 λίρες να διαθέσω θα το σκεφτόμουν», είπε.





Ο 16χρονος Νόα ήταν τέταρτος στην ουρά αλλά κάποιος του έδωσε 300 λίρες για να μετακινηθεί πιο πίσω! «Αξίζει τον κόπο. Είμαι 18ος οπότε και πάλι θα είμαι από τους πρώτους που θα το πάρει. Πρόκειται ούτως ή άλλως να το πουλήσω και ν κερδίσω έξτρα λεφτά», είπε.

Δεν είναι μόνο στη Βρετανία που παρατηρούνται τα φαινόμενα αυτά, παρόμοιες ουρές σχηματίστηκαν σε καταστήματα της Apple στη Γαλλία και τη Σιγκαπούρη αλλά και αλλού.



Αλλά εκείνος που ήταν πραγματικά ο πρώτος που απέκτησε το νέο iPad είναι ένας 34χρονος που το αγόρασε τα μεσάνυχτα στη Μελβούρνη της Αυστραλίας.

Το νέο iPad κυκλοφορεί σήμερα σε δέκα χώρες, συμπεριλαμβανομένων των ΗΠΑ, του Καναδά, της Σιγκαπούρης, της Γαλλίας και της Βρετανίας.

http://www.newsbeast.gr/world/arthro/319537/apisteutes-istories-en-anamoni-tou-ipad-3/

Απλα ο,τι να ναι....

αχ.. τρελα. τους βλεπω και γελαω πραγματικα. εγω ευτυχως ημουν τυχερος και το πηρα 1 βδομαδα αφου το παρηγγειλα το 2 :)

Valkyre
16-03-2012, 12:19
First world problems....

Dragonpaul
16-03-2012, 12:27
Άρρωστη κατάσταση, πραγματικά... Απορω... Δουλειές δεν έχουν;;; Φίλους, οικογένεια;;;; Πανε και στήνονται 5(!!!!!) μέρες για να πάρουν τη μαλακια (μαλακια εννοώ ότι δεν ειναι είδος πρώτης ανάγκης...);;;;; Τι να πω άλλο...

Lefteris_X
16-03-2012, 12:32
ελάτε αδέλφια για επανάσταση,

να βγούμε στους δρόμους,

με ρόλεξ στα χέρια και γούνες στους ώμους...

ρε δε πα να γμθούνε.......τα αίσχη της κοινωνίας.

Αυτά είναι τα φαινόμενα της νέας γενιάς που ασχολείται με τεχνολογία (νέα γενιά = όσοι ασχολούνται με τεχνολογία απο το 1997 κ έπειτα).........

παρόλο που παλαιότερα ήμασταν ΠΟΛΥ πιο πωρωμένοι (χώρια ότι γνωρίζαμε ΠΟΛΛΑ περισσότερα απο τον μέσο χρήστη της νέας γενιάς), ΠΟΤΕ δεν κάναμε έτσι για ένα νέο μηχάνημα, ΟΠΟΙΟ και αν ήταν.

πχ. οι Amiga users, όπως και Atari ST users, ήταν φημισμένοι για το ΠΟΣΟ άρρωστοι ήταν με τα μηχανήματά τους (οι Χflox / PS2 / PS3 / PS Vita / Apple πωρωμένοι δεν φτάνουν ούτε στο ελάχιστο, την πώρωση της παλιάς φρουράς σε σχέση με τα δύο προαναφερθέντα home computers). Εντούτοις, ΚΑΝΕΝΑΝ δεν θυμάμαι να έκανε σαν μαλάκας, ούτε και να περιμένει στην ουρά επί μέρες, για να αγοράσει το νέο μηχάνημα.

Και τότε, ήταν 1st world οι ίδιες χώρες. Τα άτομα της τεχνολογίας άλλαξαν απλώς.
Προς, το πολύ, χειρότερο.

Και αναμένεται, να γίνουν χείριστοι, όσο προχωρά η μαζική εμφάνιση άσχετων τεχνολογικά χρηστών, που όμως είναι ΤΙΓΚΑ στο "επιδεικνύεστε".

Leon_DiZ
16-03-2012, 12:35
Άρρωστη κατάσταση, πραγματικά... Απορω... Δουλειές δεν έχουν;;; Φίλους, οικογένεια;;;; Πανε και στήνονται 5(!!!!!) μέρες για να πάρουν τη μαλακια (μαλακια εννοώ ότι δεν ειναι είδος πρώτης ανάγκης...);;;;; Τι να πω άλλο...

τι λες τωρα; κι εγω θα πηγαινα! να σε πληρωνουν για να πας πιο πισω στην ουρα; αυτη ειναι δουλεια, οχι αστεια :P

minaras_tio
16-03-2012, 13:13
Τι να σχολιασουμε για τα προβατα ρε παιδια τωρα; Δεν εχω λογια.
Ειναι βοδια ο κοσμος. 5 μερες; Και που εχεζε; Φορουσε pumpers?
Οτι να ναι.


Sent from my iPhone using Tapatalk

nikon
16-03-2012, 13:28
Ο 22χρονος Χάρι είχε ξενυχτήσει με τη φίλη του στο δρόμο και για το iPad 2. «Περάσαμε τόσο ωραία την τελευταία φορά που περιμέναμε, που αποφασίσαμε να τον κάνουμε ξανά.....Χάρι: Κούκλα μου μάντεψε που θα σε πάω (πάλι);;;;

Φίλη του: Mη μου πεις!!!!!!......στην ουρά για το νέο Ipad;!;!;!;!;!;!;!......YEEEEEEEEEEEEAAAAAAA:a049: :a049::a049::a049:......αυτά μου κάνεις βρε και θα σε παντρευτώ στο τέλος.

Valkyre
16-03-2012, 13:41
^^ Zηλευεις επειδη η γυναικα σου εχει iphone 4 ("s" παρακαλω) κι εσυ οχι!!! μπουαχαχαχα!

nikon
16-03-2012, 13:44
Όχι ζηλεύω γιατί δεν μπορώ να πάω και εγώ στην ουρά και να περάσω τόσο ωραία.

Valkyre
16-03-2012, 13:46
ναι και αυτο σωστα!

Dragonpaul
17-03-2012, 10:57
Ηθελα να ρωτησω....
Ξεκινησα να χρησιμοποιω το iCloud, αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει πως δουλευει. Ορισα μεσω του iPhone τι θελω να αποθηκευται σε αυτο, αλλα απο που τα βλεπω αυτα (τις φωτογραφιες πχ) μεσω του iMac?

criter
17-03-2012, 11:22
^^
Εαν εχεις iPhoto ή Aperture 3 στο iMac σου, εχει μια επιλογη που λεγετε Photo Stream. Αν το ενεργοποιησεις, μετα οτι φωτο βαλεις εκει μεσα θα μεταφερεται και σε αλλες συσκευες iPhone,iPad, οπως και αντιστροφα οτι φωτο τραβηξεις με το iPhone θα μεταφερεται μεσω iCloud στο Photo Stream. Ψιλο μλκια η φαση, ενω βολευει, δεν μπορουσες να σβησεις τις φωτο απο το photo stream, φαντασου να βγαλεις μια ακυρη φωτο και και να μην μπορεις να την σβησεις. Αν και βγηκε update τωρα στο Aperture που μπορεις, δεν το δοκιμασα ακομη.

Οι φωτογραφιες μετα απο ενα μηνα διαγραφονται αυτοματως απο το icloud.


Εdit

Τελικα δεν γινεται μεσω iPhoto, δεν βρηκα την επιλογη Photo Stream. Μαλλον μονο μεσω Aperture 3 γινεται.

Leon_DiZ
17-03-2012, 11:52
Γίνεται και στα 2 (iPhoto, Aperture) να δεις το Photo Stream. Επισης, στο iOS 5.1 μπορείς να σβησεις τις φωτο που δεν θες απο το stream.

minaras_tio
17-03-2012, 12:14
Γίνεται και στα 2 (iPhoto, Aperture) να δεις το Photo Stream? Επισης, στο iOS 5.1 μπορείς να σβησεις τις φωτο που δεν θες απο το stream.

Η επιλογη photo stream υπαρχει και στο iphoto. Εγω το χρησιμοποιω κανονικα.
Επισης οι φωτογραφιες σβηνονται και απο το photo stream. Μπες στο www.icloud.com,βαλε τα στοιχεια σου και απο εκει διαγραφεις οποιες φωτο θες και αυτοματα διαγραφονται και απο το iphoto. Λογικα και απο το aperture.
Επισης στο ios 5.1 μπορεις να σβησεις φωτο μεσα απο το κινητο που δεν θες απο το stream.

Δεν ειμαι σε υπολογιστη να σου δωσω περισσοτερες λεπτομερειες. Ελπιζω να βοηθησα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Dragonpaul
17-03-2012, 12:44
@criter

Καταρχήν, σε ευχαριστω πολυ για την απάντηση.
Αλλα τι γίνεται με τα υπόλοιπα;;;; Πχ, επαφές και ο,τι άλλο σου δίνεται η δυνατότητα να αποθηκευσεις; Που βρίσκονται αυτα;;;;

Leon_DiZ
17-03-2012, 12:49
Η επιλογη photo stream υπαρχει και στο iphoto. Εγω το χρησιμοποιω κανονικα.
Επισης οι φωτογραφιες σβηνονται και απο το photo stream. Μπες στο www.icloud.com,βαλε τα στοιχεια σου και απο εκει διαγραφεις οποιες φωτο θες και αυτοματα διαγραφονται και απο το iphoto. Λογικα και απο το aperture.
Επισης στο ios 5.1 μπορεις να σβησεις φωτο μεσα απο το κινητο που δεν θες απο το stream.

Δεν ειμαι σε υπολογιστη να σου δωσω περισσοτερες λεπτομερειες. Ελπιζω να βοηθησα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

sorry, δεν ηθελα να βαλω ερωτηματικο, το διορθωσα :P

criter
17-03-2012, 13:09
@ Dragonpaul

Πηγαινε στο iCloud.com κανε sign in με τα στοιχεια Apple id που εχεις και θα εχεις προσβαση και στις επαφες, ευρεση iPhone(πολυ καλο αυτο) και ολα θα βρισκονται εκει, ωστε να μπορεις να τα δεις απο οποιοδηποτε υπολογιστη. Οτιδηποτε κανεις, σε οποια συσκευη και να το κανεις, αυτο μεταφερεται και σε ολες τις συσκευες που εχεις και εχεις ενεργοποιησει το iCloud.

Π.χ. Προσθετεις μια υπενθυμηση στο iPhone και προσθετεις μια επαφη και ενα σελιδοδεικτη στο browser και τραβας και φωτογραφιες. Ολα αυτα επιτοπου μεταφερονται μεσω ιντερνετ και στο iMac και στο iPad, και τα βρισκεις αναλογως το καθενα οπου θα πρεπει να βρισκετε, στο ημερολογιο, στις επαφες, στοn safari και στο Photo stream αντιστοιχα για τα παραπανω.

Μεσα απο τις ρυθμισεις του icloud μπορεις να ορισεις τι και τι θελεις να συγχρονισεις. Υπαρχουν και πολλα αλλα apps οπου το υποστηριζουν, για εγγραφα doc, αρχεια xls, παρουσιασεις και αλλα.


Η επιλογη photo stream υπαρχει και στο iphoto. Εγω το χρησιμοποιω κανονικα.
Επισης οι φωτογραφιες σβηνονται και απο το photo stream. Μπες στο www.icloud.com,βαλε τα στοιχεια σου και απο εκει διαγραφεις οποιες φωτο θες και αυτοματα διαγραφονται και απο το iphoto. Λογικα και απο το aperture.
Επισης στο ios 5.1 μπορεις να σβησεις φωτο μεσα απο το κινητο που δεν θες απο το stream.

Δεν ειμαι σε υπολογιστη να σου δωσω περισσοτερες λεπτομερειες. Ελπιζω να βοηθησα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν γινεται να σβησεις μεμονομενα οποιες φωτογραφιες θες μεσω iCloud.com. Μονο ολες μπορεις κανοντας reset.


Ευχαριστω Lnds και minarastio για τη διορθωση σχετικα με τη υποστηριξη Photo Stream και στο iPhoto και για το iOS 5.1 σχετικα με αυτο. Δεν το χρησιμοποιω και δεν το εβρισκα.

Dragonpaul
17-03-2012, 13:18
Criter, μόλις πάω σπίτι θα το κοιτάξω.
Σε ευχαριστω!!!

Υ.Γ. Χρωστώ rep.

EDIT: Πραγματι criter, ετσι λειτουργει. Αλλα δεν ηξερα οτι πρεπει να μπεις σε site για να τα δεις ολα αυτα.
Επισης, καλο το find my iPhone, καλα ολα αυτα που προσφερει (lock, wiping, κτλ), αλλα το μονο που εχει να κανει αυτος που στο "βουτηξε", ειναι απλα να το κλεισει. Και μετα bye bye...

Leon_DiZ
17-03-2012, 15:30
Επισης, καλο το find my iPhone, καλα ολα αυτα που προσφερει (lock, wiping, κτλ), αλλα το μονο που εχει να κανει αυτος που στο "βουτηξε", ειναι απλα να το κλεισει. Και μετα bye bye...

τι εννοεις, οτι στο κλεινει και το κραταει παντα κλειστο; :P

Dragonpaul
17-03-2012, 15:40
Mα, αμα κλεισει το iPhone, μετα δεν εντοπιζεται, ετσι δεν ειναι;;;;; Βεβαια, αναγκαστικα θα ανοιξει παλι καποια στιγμη, αλλα μεχρι τοτε....

Leon_DiZ
17-03-2012, 16:06
Mα, αμα κλεισει το iPhone, μετα δεν εντοπιζεται, ετσι δεν ειναι;;;;; Βεβαια, αναγκαστικα θα ανοιξει παλι καποια στιγμη, αλλα μεχρι τοτε....

Ναι. Αλλα θα στο κλέψει κάποιος για να το έχει κλειστό; Κάποια στιγμή θα το ανοίξει. Επισης, προτείνω να του βάλεις κωδικό για να είσαι σίγουρος.

Dragonpaul
17-03-2012, 16:13
Μα δε διαφωνούμε σε αυτο... Αλλα τι να το κάνω αν όταν το εντοπίσει το προγραμμα, αυτο ειναι στις Φιλιππινες;;;;;; Λέμε τώρα...
Επίσης, δε ξέρω τι μπορει να κάνει ο άλλος για να το κάνει μη ανιχνεύσιμο πριν το ανοίξει. Δε ξέρω και τι παίζει αν πριν το ενεργοποιήσει αφαιρέσει την κάρτα.

Leon_DiZ
17-03-2012, 16:29
Μα δε διαφωνούμε σε αυτο... Αλλα τι να το κάνω αν όταν το εντοπίσει το προγραμμα, αυτο ειναι στις Φιλιππινες;;;;;; Λέμε τώρα...
Επίσης, δε ξέρω τι μπορει να κάνει ο άλλος για να το κάνει μη ανιχνεύσιμο πριν το ανοίξει. Δε ξέρω και τι παίζει αν πριν το ενεργοποιήσει αφαιρέσει την κάρτα.

Δεν ξέρω ακριβώς πως μπορείς να ξεπεράσει κάποιος την προστασία, κάποια στιγμή θέλω να το δοκιμάσω στο δικό μου. Πάντως δεν είναι τόσο εύκολο όσο νομίζεις. Πρεπει τουλάχιστον να έχει κάποια βασική γνώση της συσκευής / κανά υπολογιστή κτλ. και αυτοί που το κλέβουν συνήθως δεν έχουν ουτε το ένα ουτε το άλλο.

minaras_tio
17-03-2012, 18:39
Παιδια αμα ο αλλος σου κλεψει το κινητο,με ενα restore αν κανει,ξεχασε το. Δε το ξαναβρισκεις ποτε.
Δε μπορεις να κανεις τιποτα.
Προσοχη λοιπον μη μας κλεβουν.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Dragonpaul
17-03-2012, 19:07
Μα, επι της ουσίας, κάτι τέτοιο λέω. Η μαγκιά εδω θα ήταν, να έχεις τη δυνατότητα, αντι να δώσεις εντολή για remote lock ή wipe, να μπορείς να βάλεις απο πριν κωδικο για να κλείσεις το κινητο. Και ας το έκανες καθε φορα, δεν πειράζει. Ασε που εγώ δε το κλείνω και ποτε. Έτσι, τότε, θα ήσουν στο έλεος της μπαταρίας μόνο.

minaras_tio
17-03-2012, 19:23
Οτι κωδικο και αν βαλεις,οτι και να κανεις,με ενα restore τα ξεχνας ολα ρε συ.
Δε μπορουμε να κανουμε τιποτα.
Αλλα και το κινητο να εντοπισεις το κλεμμενο,νομιζεις θα ασχοληθει πολυ η αστυνομια;
Η θα πας μονος σου εκει που βλεπεις το κινητο να τους πλακωσεις μονος σου; Και που ξερεις τι θα βρεις εκει;
Ασε,απλα προσοχη γιατι τα λαμογια ειναι πολλα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Leon_DiZ
17-03-2012, 19:44
Παιδια αμα ο αλλος σου κλεψει το κινητο,με ενα restore αν κανει,ξεχασε το. Δε το ξαναβρισκεις ποτε.
Δε μπορεις να κανεις τιποτα.
Προσοχη λοιπον μη μας κλεβουν.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Μα, επι της ουσίας, κάτι τέτοιο λέω. Η μαγκιά εδω θα ήταν, να έχεις τη δυνατότητα, αντι να δώσεις εντολή για remote lock ή wipe, να μπορείς να βάλεις απο πριν κωδικο για να κλείσεις το κινητο. Και ας το έκανες καθε φορα, δεν πειράζει. Ασε που εγώ δε το κλείνω και ποτε. Έτσι, τότε, θα ήσουν στο έλεος της μπαταρίας μόνο.

Ζητάει κωδικο αν είναι κλειδωμενο και το βάλεις σε άλλο υπολογιστη παιδια.

Dragonpaul μπορείς να βάλεις να κλειδώνει κάθε 10 λεπτά πχ, τι εννοείς;

minaras_tio
17-03-2012, 20:19
Ζητάει κωδικο αν είναι κλειδωμενο και το βάλεις σε άλλο υπολογιστη παιδια.

Dragonpaul μπορείς να βάλεις να κλειδώνει κάθε 10 λεπτά πχ, τι εννοείς;

Δε το γνωριζω εαν ζηταει κωδικο και δε θα επιμεινω.
Δε ξερω με το jailbreak εαν παιζει κατι τετοιο που λες.
Τι εννοεις ομως κλειδωμενο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Dragonpaul
17-03-2012, 20:40
Οκ, ξεχνάμε υπολογιστές και iTunes.
Εννοω να μπορείς να βάλεις κωδικο ακόμα και για να κλείσεις το iPhone. Όταν, πχ, πατάς παρατεταμένα το διακόπτη για να σβήσει, αυτο να ζητά κωδικο. Αυτο δε θα ήταν μια λύση όταν στο βουτηξουνε να μπορείς να το εντοπίσεις μέσω του find my iPhone, μέχρι να πέσει η μπαταρία;;;

criter
17-03-2012, 20:57
^^Καλο αυτο, σωστος κατι τετοιο θα ηταν το πιο σωστο, αλλιως αμα ειναι απλα να το κλεισει ο κλεφτης, δεν εχει και νοημα. Αυτη τη στιγμη μπορεις να κλειδωσεις το iPhone με τετραψηφιο αριθμο, απο το πρωτο λεπτο που θα μενει σε αδρανεια να κλειδωνει αυτοματα. Μετα απο 10 αποτηχημενες προσπαθειες να βαλει καποιος το σωστο pin, μλοκαρει το iphone για καποια ωρα στις πεντε προσπαθειες, μεχρι που το κανει restore to original settings αμα αποτυχει και στις 10.

Leon_DiZ
17-03-2012, 20:59
Δε το γνωριζω εαν ζηταει κωδικο και δε θα επιμεινω.
Δε ξερω με το jailbreak εαν παιζει κατι τετοιο που λες.
Τι εννοεις ομως κλειδωμενο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εννοώ ότι αν εχεις βάλει κωδικο (τον κανονικο κωδικο που βάζουμε στο iPhone/iPad/iPod) και το συνδέσεις σε ένα νέο iTunes, θα σου βγάλει μήνυμα κάτι του στυλ "είναι η πρώτη φορα που το συνδέετε στο iTunes, ξεκλειδώσει το για να συνεχίσετε".


Οκ, ξεχνάμε υπολογιστές και iTunes.
Εννοω να μπορείς να βάλεις κωδικο ακόμα και για να κλείσεις το iPhone. Όταν, πχ, πατάς παρατεταμένα το διακόπτη για να σβήσει, αυτο να ζητά κωδικο. Αυτο δε θα ήταν μια λύση όταν στο βουτηξουνε να μπορείς να το εντοπίσεις μέσω του find my iPhone, μέχρι να πέσει η μπαταρία;;;

Ναι, αυτο δεν γίνεται. Καλη ιδέα. Πάντως γίνεται να βάλεις το find my iPhone να στο βρει και όταν το βρει να στο στείλει με mail (που σημαίνει ότι οποίος το πήρε το ξανανοιξε).

Leon_DiZ
17-03-2012, 21:06
^^Καλο αυτο, σωστος κατι τετοιο θα ηταν το πιο σωστο, αλλιως αμα ειναι απλα να το κλεισει ο κλεφτης, δεν εχει και νοημα. Αυτη τη στιγμη μπορεις να κλειδωσεις το iPhone με τετραψηφιο αριθμο, απο το πρωτο λεπτο που θα μενει σε αδρανεια να κλειδωνει αυτοματα. Μετα απο 10 αποτηχημενες προσπαθειες να βαλει καποιος το σωστο pin, μλοκαρει το iphone για καποια ωρα στις πεντε προσπαθειες, μεχρι που το κανει restore to original settings αμα αποτυχει και στις 10.

Ή τα λες μπερδεμένο, ή εγω δεν καταλαβαίνω :P
Μπορείς να το βάλεις να κλειδώνει αμέσως μόλις κλείνει η οθόνη.
Στις 5 μπλοκάρει το iPhone για 1 λεπτό και στις 10 διαγράφει όλα τα δεδομένα σου (ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΕΠΙΛΟΓΗ)

criter
17-03-2012, 21:11
Ναι το ιδιο λεω και εγω :)

Αν δεν θες να κλειδωνει αμεσως μολις κλεινει η οθονη, μπορεις να το βαλεις και μετα απο 1 λεπτο, μετα απο 10 λεπτα, μια ωρα κτλ

Dragonpaul
17-03-2012, 21:11
Ναι, αυτο δεν γίνεται. Καλη ιδέα.

Θα εισηγηθώ αυτοπροσώπως στο κύριο Κουκ να εφαρμοσθεί άμεσα με το επόμενο update, την επόμενη εβδομάδα που θα τον συναντήσω. :P

minaras_tio
17-03-2012, 21:48
Εγω παντως ψιλοεπιμενω πως οτι και να κανεις με κωδικους και τα σχετικα, ακομα και αν το συνδεσεις σε οποιοδηποτε υπολογιστη,με ενα restore πανε ολα.
Ειμαι 99% σιγουρος για αυτο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Dragonpaul
20-03-2012, 12:00
Για διαβάστε λίγο εδω για το νέο iPad.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=330949

Leon_DiZ
20-03-2012, 12:13
Για διαβάστε λίγο εδω για το νέο iPad.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=330949

το διαβασα χτες ή προχτες και σημερα ειδα και αυτο


the new iPad runs a little hot. According to the site's measurements, Cupertino's flagship slab reached 33.6 degrees centigrade (92.5 Fahrenheit), compared to 28.3 centigrade (82.9 Fahrenheit) with the iPad 2.

νταξει, δεν μου φαινεται κατι τρομερο. αν ειναι οντως 5 βαθμους πανω απο το 2. εγω ακουσα οτι "δεν μπορεις να το χρησιμοποιησεις" και κατι τετοια κουλα

Dragonpaul
20-03-2012, 13:02
Προσωπικά θα περιμένω να λυθεί το πρόβλημα.

Leon_DiZ
20-03-2012, 13:16
Προσωπικά θα περιμένω να λυθεί το πρόβλημα.

μεχρι να λυθει το θεμα θα εχει βγει το επομενο :P. το 2 (αυτο που εχω) εχει "προβλημα" με την οθονη. εχει light leaks. η apple αν ηθελες στο αλλαζε απευθειας με ενα καινουργιο, αλλα επειδη στην αρχη τουλαχιστον ηταν ολα ετσι, δεν ειχε κανενα νοημα. νμζ οτι μετα το εξαμηνο ακουσα οτι θα αλλαζανε κατασκευαστη για να λυθει το θεμα
γνωμη μου να το παρεις να το χεις να το φχαριστιεσαι και αν και οταν με το καλο το λυσουν το ζητημα πας και στο αλλαζουν (εντος της εγγυησης)

Dragonpaul
20-03-2012, 13:22
Συμφωνω, αλλα σε πολλα φορουμς μιλάνε για πολυ μεγάλη θερμοκρασία, σε βαθμό να ειναι δύσκολο να το κρατάς πολυ ώρα.
Άσχετο, αλλα τι ειναι το light leak????

Leon_DiZ
20-03-2012, 13:54
Συμφωνω, αλλα σε πολλα φορουμς μιλάνε για πολυ μεγάλη θερμοκρασία, σε βαθμό να ειναι δύσκολο να το κρατάς πολυ ώρα.
Άσχετο, αλλα τι ειναι το light leak????

http://asset2.cbsistatic.com/cnwk.1d/i/tim/2011/05/06/dsc05479q_610x408.jpg

Dragonpaul
20-03-2012, 13:56
Αυτο ειναι απαισιο!!!!! Πραγματικά, δε θα το ήθελα με την καμία στο iPad μου.

Leon_DiZ
20-03-2012, 14:00
Αυτο ειναι απαισιο!!!!! Πραγματικά, δε θα το ήθελα με την καμία στο iPad μου.

μην φανταστεις οτι ειναι παντα ετσι. αυτο ειναι μια "βαρια" περιπτωση κιολας. στο δικο μου για να το καταλαβω πρεπει να ειναι θεοσκοτεινο το δωματιο και καταμαυρη η οθονη

Valkyre
20-03-2012, 14:12
http://asset2.cbsistatic.com/cnwk.1d/i/tim/2011/05/06/dsc05479q_610x408.jpg

ΕPIC FAIL

Leon_DiZ
20-03-2012, 14:21
καλα νταξει, δεν ειναι και τοσο σπανιο. ακομα και συγχρονες τηλεορασεις το εχουν. δυστυχως ειναι οι περιορισμοι των LCD / LED LCD αυτα.

αυτο και το clouding ( η εικονα ειναι απο το τελευταιο μοντελο της περσινης σειρας LED της Samsung) :blink:

http://d-7000.co.uk/wp-content/plugins/rss-poster/cache/34425_Samsung-D8000-clouding.jpg

Valkyre
20-03-2012, 14:35
clouding, torchlight, banding τα εμαθα πολυ καλα ολα αυτα απο πρωτο χερι με τις σουπερ ουαο φοβερες και τρομερες "led" και "lcd" τεχνολογιες. Screen uniformity για τα μπαζα εντελως.

Γι αυτο και πηρα plasma τελικα και ησυχασα.Τωρα μαλιστα που οι νεες πλασμα εχουν λυσει και το θεμα του burn in , πιστευω ειναι μονοδρομος, εκτος κι αν εισαι τυπος που παιζει 12 ωρες συνεχομενες την ημερα και βαριεται να αφησει την τηλεοραση 5-10 λεπτα σε ενα προστατευτικο Mode για να εξασφαλισει οτι δεν θα εχεις burn in ποτε. Τελειο screen uniformity, καλυτερη ποιοτητα εικονας, καλυτερη τιμη και ολα αυτα για ενα 5αλεπτο εξτρα που πρεπει να αφησεις την τηλεοραση ανοιχτη.

Απλα μονοδρομος.

LCD και ειδικα LED ειναι μια κοροιδια σκετη. Απλα εντυπωσιαζουν με το πολυ μικρο μεγεθος, λες και θα την βαλει κανεις την 50αρα οθονη σε κανενα δωματιο 1 χ 1 και εχει προβλημα...λολ

Dragonpaul
20-03-2012, 14:44
Κατά τη διάρκεια τηλεδιάσκεψης που πραγματοποιήθηκε από τους Tim Cook και Peter Oppenheimer με τους μετόχους της εταιρείας ανακοινώθηκε ένα νέο ρεκόρ για την Apple.

Η επιτυχία του πολυαναμενόμενου tablet ήταν δεδομένη, ωστόσο κανείς δεν περίμενε το νέο iPad να φτάσει τα τρία εκατομμύρια πωλήσεις μέσα σε τρεις μέρες από την Παρασκευή (ημερομηνία κυκολοφορίας). Ο Tim Cook δήλωσε ότι ολόκληρη η ομάδα είναι κατενθουσιασμένη με το ρεκόρ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το πρώτο iPad συμπλήρωσε 3 εκατ. πωλήσεις μέσα σε 80 μέρες, ενώ το iPad 2 τους τρεις πρώτους μήνες πούλησε ένα εκατομμύριο κομμάτια.

Ο Phil Schiller ανέφερε ότι οι πελάτες λατρεύουν τα εντυπωσιακά νέα χαρακτηριστικά του iPad, συμπεριλαμβανομένης της Retina οθόνης, ενώ σημείωσε ότι η εταιρεία ανυπομονεί να φτάσει η συσκευή σε περισσότερα χέρια ανά τον κόσμο αυτή την Παρασκευή.

Στις 23 Μαρτίου αναμένεται να κυκλοφορήσει και το νέο iPad στην Ελλάδα.

http://www.newsbeast.gr/technology/arthro/321334/tria-ekatommuria-ipad-mesa-se-3-meres/