PDA

View Full Version : iPhone/iPad - App/iTunes/iBook Stores Official Thread



Pages : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10

Ixor24
22-06-2010, 22:21
σε μερικούς τόσο κάνει φιλε μου βέβαια μπορείς να κανείς restore που αυτό φαντάζομαι θα παει ποιο γρήγορα. το έχεις φορτώσει το κινητό ;

Dragonpaul
22-06-2010, 22:28
Eιναι και τα 16 GB γεματα.

Ixor24
22-06-2010, 23:33
ε για αυτο ρε συ... εμενα εκανε 12 λεπτα για 4 γιγα

kostasb13
22-06-2010, 23:54
Aντι για update κανε restore, και μενα το backup ηταν πολυ αργο

Valkyre
23-06-2010, 09:48
σε μερικούς τόσο κάνει φιλε μου βέβαια μπορείς να κανείς restore που αυτό φαντάζομαι θα παει ποιο γρήγορα. το έχεις φορτώσει το κινητό ;

Oχι δεν παιζει να ειναι φυσιολογικο ρε συ.Ακομα και φουλ 16gb να ειναι δεν δικαιολογειται να κανει 9 ωρες!

Το δικο μου εχει αυτη τη στιγμη 24 GB και οταν εκανε το backup εκανε 5 λεπτα περιπου.
Κατι σιγουρα δεν παει καλα.Μακαρι να ηξερα τι για να βοηθησω... :(

criter
23-06-2010, 14:48
Οι 9 ωρες για backup ειναι παρα πολυ. Μπορει να εχει να κανει με το οτι ειναι γεματο και να αργει αλλα οχι και 9 ωρες ειπαμε.. Εμενα εκανε μιση ωρα περιπου την πρωτη φορα αλλα δεν καταφερε να τελειωσει και εβγαλε error στο τελος, οπου και το ξαναεκανε απο την αρχη και μια χαρα μετα. Υποψιν για να κανεις update στο iphone θα πρεπει να εχεις εγκατεστημενη την τελευταια εκδοση του itunes.

Πολυ πιο λειτουργικο το νεο iOS4. Μπορεις να εχεις ανοιχτα πολλαπλα apps και να μεταφερεσαι σε αυτα απλα με διπλο κλικ στο κουμπι Home, ή και να κλεισεις την οποια εφαρμογη δεν χρειαζεται να τρεχει, πατωντας παρατεταμενα την εφαρμογη που ειναι ανοιχτη(αφου εχεις ηδη κανει διπλο κλικ στο Home πρωτα). Παρατηρησα ομως και μερικες δυσλειτουργιες οπως το κλεισιμο αρκετων εφαρμογων στα καλα καθουμενα. Εδω να πω οτι ποτε δεν ειχα προβλημα με καμμια εφαρμογη να κλεινει με το προηγουμενο OS του iphone. Εχει αντιμετωπισει κανεις παρομοιο προβλημα ;

Τελικα οι τιμες για τα νεα iphone ειναι πιο ακριβες απο οτι νομιζα, αφου δεν ειχα δει τον αστερισκο που ελεγε για συμβολαιο. Στο αγγλικο apple store το εχει 419 λιρες για το νεο iPhone 8GB 3GS σκετη συσκευη, και το iPhone 4 στις 499 και 599 λιρες για το 16GB και 32GB αντιστοιχα. Στην Ελλαδα θα ειναι πιο ακριβα οπως παντα..

Crazy_vision
23-06-2010, 17:34
ειχα και εγω τα ιδια προβληματα με κλεισιμο εφαρμογων, τωρα δεν ξερω για ποιο λογο...

αυτο που μου αρεσει περισσοτερο ειναι η δυνατοτητα δημιουργιας φακελων αν και το μεγεθος των 12 προγραμματων σε καθε φακελο ειναι μικρο...αλλα πολυ καλη κινηση γιατι ουσιαστικα νοικοκυρευεις λιγακι το τηλεφωνο

κατα τα αλλα μια χαρα μου φαινεται η καινουρια εκδοση! πολυ καλη!

Dragonpaul
23-06-2010, 21:58
Oχι δεν παιζει να ειναι φυσιολογικο ρε συ.Ακομα και φουλ 16gb να ειναι δεν δικαιολογειται να κανει 9 ωρες!

Το δικο μου εχει αυτη τη στιγμη 24 GB και οταν εκανε το backup εκανε 5 λεπτα περιπου.
Κατι σιγουρα δεν παει καλα.Μακαρι να ηξερα τι για να βοηθησω... :(

Πραγματικα, δεν ξερω τι μπορει να συμβαινει. Δοκιμασα να το κανω και απο το netbook μου και εκει τα ιδια. Ξεκινα ενα ατελειωτο back up. Φανταστειτε οτι μετα απο 40 λεπτα που ειχε ξεκινησει η διαδικασια, ζητημα να ειχε γεμισει το 1% της μπαρας. Την πρωτη φορα, δε, μου εβγαλε λαθος. Μετα δεν το ξαναδοκιμασα...
Εχω σκασει... Δεν μπορω να κανω την αναβαθμιση. Αυτο που σκεφτηκα ειναι να το αδειασω, αφου ολα τα applications βρισκονται στο iTunes, μηπως και γινει λιγο πιο γρηγορα.

Valkyre
24-06-2010, 09:39
^^ Τι στο καλο ρε Παυλο, πολυ κουλο αυτο το πραγμα....σε παλια updates σου συμπεριφεροταν αντιστοιχα?

Dragonpaul
24-06-2010, 21:02
^^ Τι στο καλο ρε Παυλο, πολυ κουλο αυτο το πραγμα....σε παλια updates σου συμπεριφεροταν αντιστοιχα?

Οχι, μια χαρα ηταν σε παλαιοτερα updates. Δεν ξερω τι μπορει να συμβαινει. Και το κακο ειναι οτι, αντε πες και αποφασιζω να το αφησω να το κανει, εμ ελα που δεν εχω τοσες ωρες ελευθερες.

ps4
24-06-2010, 21:17
Εμενα μου εκανε 2.5 με 3 ωρες περιπου. Δεν με χαλασε αυτο, εμενα με χαλασε οτι εγινε πολυ αργο το τηλεφωνο. Εχω το 3g 8gb και το τηλεφωνο σερνεται πραγματικα. :(

Παω για το 4 σιγουρα. Το αποφασισα μολις το ειδα αλλα μετα και το χτεσινο update που παει σαν σαλιγκαρι θα το παρω στανταρ.

Υ.Γ. Μου αλλαξε και το navigon που εχω μεσα απο Ελληνικα σε Αγγλικα και δεν μπορω να βρω απο που αλλαζει. Μονο του αποφασισε οτι εγω θελω να ακουω Αγγλικα τις οδηγιες και να βλεπω greeklish τις οδους.:offended:

Dragonpaul
24-06-2010, 21:23
Μια που ειπες για το iPhone 4, δειτε και ενα review (http://www.iphonehellas.gr/18630/iphone-4-review-iphonehellas-2/) απο το iPhoneHellas.


Y.Γ. Παντως, ο αδερφος μου που εχει το 3G 8GB, δεν εχει παρατηρησει αργοπορια ή να σερνεται αφου εκανε την αναβαθμιση. Αντιθετα, μου ειπε οτι παρατηρησε βελτιστοποιηση σε καποιες εφαρμογες.

NIKOS
26-06-2010, 02:16
paidia molis ekana to update :) apla teleio. exw mia aporia omws. akousa pws mporw na anoigw 2 k 3 efarmoges mazi. isxyei? an nai...pws?

Valkyre
26-06-2010, 09:34
Αν το υποστηριζουν οι εφαρμογες (οι περισσοτερες γινονται update) τοτε πατωντας 2 φορες το κεντρικο κουμπι θα σου εμφανησει ενα μενου στο κατω μερος τις οθονης με τα applicaqtions που ειναι ανοιχτα καθε φορα.Ετσι περνας απο το ενα στο αλλο γρηγορα.Για πχ πηγαινεις σαφαρι και πατας να σου ανοιξει μια σελιδα, μετα γυρνας σε ενα παιχνιδακι παιζεις και μετα απο δεκα δευτερολεπτα πηγαινεις στο safari θα σου εχει ανοιξει την σελιδα, μολις δεις οτι θελεις ξαναγυρνας στο παιχνιδι που θα σε περιμενει στο ιδιο σημειο που ειχες μεινει χωρις να χρειαζεται να ξαναφορτωσεις απο την αρχη το application :)

NIKOS
26-06-2010, 13:22
WOW!! thnx :D Teleio ;)

Dragonpaul
26-06-2010, 23:41
"Ποναω" που το βλεπω, αλλα χαβαλες να γινεται....

http://www.youtube.com/watch?v=fLreo24WYeQ&feature=player_embedded#!

Dragonpaul
27-06-2010, 15:11
Πολλά τα παράπονα
Συστάσεις της Apple για την «προβληματική» κεραία του iPhone 4



Οι κεραίες του νέου iPhone βρίσκονται ενσωματωμένες στα πλαϊνά του μεταλλικού περιβλήματος
Απαντώντας σε ένα μεγάλο αριθμό αγοραστών που διαμαρτύρονται για ασθενές σήμα στα νέα τους iPhone, η Apple συνιστά στους χρήστες να μην κρατούν το κινητό αγγίζοντας την κάτω αριστερή γωνία. Εναλλακτικά, μπορούν να περιορίσουν το πρόβλημα αγοράζοντας θήκη.

«Όλα τα τηλέφωνα έχουν ευαίσθητα σημεία [...] Απλά αποφύγετε να το κρατάτε έτσι» έγραψε ο ίδιος ο Στιβ Τζομπς απαντώντας σε email από το γνωστό ιστολόγιο τεχνολογίας Ars Techica.

Η τέταρτη γενιά του iPhone έχει περίβλημα από ανοξείδωτο ατσάλι η οποία λειτουργεί και ως κεραία. Η μεταλλική λωρίδα στην αριστερή πλευρά της συσκευής λαμβάνει σήμα από το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας, ενώ η λωρίδα της δεξιάς πλευράς είναι κεραία για ασύρματα δίκτυα Wi-Fi και Bluetooth.

Το πρόβλημα εμφανίζεται κυρίως σε αριστερόχειρες χρήστες που τείνουν να κρατούν το κινητό από την «ευαίσθητη» περιοχή.

«Αποφύγετε να το κρατάτε από την κάτω αριστερή πλευρά με τρόπο που καλύπτει τις δύο πλευρές της μαύρης λωρίδας στη μεταλλική ζώνη» συνιστά η Apple.

Επισημαίνει μάλιστα ότι όλα τα κινητά μπορεί να παρουσιάσουν εξασθένιση του σήματος όταν βρίσκονται στο χέρι του χρήστη.

Η χρήση θήκης ή ειδικού αυτοκόλλητου για την «ευαίσθητη» περιοχή μονώνει την κεραία και περιορίζει το πρόβλημα, αναφέρει η Apple.

Εκτός από το ασθενές σήμα της κεραίας, ορισμένοι χρήστες διαμαρτύρονται και για κίτρινους λεκέδες που εμφανίστηκαν στην αναβαθμισμένη οθόνη του iPhone.

Η τέταρτη γενιά του κινητού έκανε πάντως πετυχημένο ντεμπούτο στις 24 Ιουνίου, όταν έφτασε στα καταστήματα των ΗΠΑ, της Βρετανίας, της Ιαπωνίας και ακόμα δύο χωρών.

Στην Ελλάδα αναμένεται στα τέλη Αυγούστου.

http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231050072

NIKOS
27-06-2010, 16:30
tha vgaloun firmware 4.1 gia na diorthwtei.

personGR
27-06-2010, 17:26
tha vgaloun firmware 4.1 gia na diorthwtei.

Δε μπορούν να το διορθώσουν μέσω firmware, είναι θέμα κατασκευής κινητού...

ps4
27-06-2010, 19:30
Ακριβώς. Μεγάλη πατάτα έκανε η apple. :/

personGR
27-06-2010, 20:22
Βασικά, πρέπει να το έκανε για να αποφύγει τις μηνύσεις από τη Nokia...

Αλλά και πάλι βέβαια, έπρεπε να προβλέψει ότι το 95% των (δεξιόχειρων) ανθρώπων κρατάνε το τηλέφωνο τους με τιούτο τρόπο :P

Κάπου διάβασα ότι αυτό γίνεται επειδή το χέρι είναι καλός αγωγός και ενώνει τις δύο κεραίες (του GSM και των WiFi/Bluetooth). Ξέρει κανείς επακριβώς τι παίζει; Ρωτάω γιατί είναι το μόνο iPhone που με καίει να το πάρω :P

john
27-06-2010, 20:29
δουλευει δεν δουλευει, εχει δεν εχει προβληματα
αφου θα το παρετε... τι τρωγεστε ...

Dragonpaul
27-06-2010, 20:49
Ο John έχει δίκιο.
Όχι, όμως, ότι δεν έχω μια ανησυχία, αριστεροχειρ γαρ.

ps4
27-06-2010, 23:39
Και εγω ειμαι αριστεροχειραουα. Εχω μια ανυσηχια αλλα το τηλ θα το παρω γιατι το 3g ειναι πολυ λιγο πια.

Θα δω βεβαια αντιδρασεις και previews και μετα θα το χτυπησω αν τελικα το ποσοστο που εχω στο μυαλο μου ειναι οσο νομιζω τοτε θα το παρω.

Dragonpaul
27-06-2010, 23:45
Και εγω ειμαι αριστεροχειραουα. Εχω μια ανυσηχια αλλα το τηλ θα το παρω γιατι το 3g ειναι πολυ λιγο πια.

Θα δω βεβαια αντιδρασεις και previews και μετα θα το χτυπησω αν τελικα το ποσοστο που εχω στο μυαλο μου ειναι οσο νομιζω τοτε θα το παρω.

Eλα μωρε... Το πολυ πολυ να μαθουμε να το πιανουμε με το δεξι. Εκει θα κολλησουμε τωρα? iPhone ειναι αυτο.

Valkyre
28-06-2010, 13:08
λολ ειναι κορυφαια ηλιθιοτητα επικων διαστασεων αυτο ρε παιδια κι εσεις παρολαυτα ειστε διατετθιμενοι να το υποστειτε επειδη λεγεται iphone 4??

Σορρυ αλλα το βρισκο λιγο χαζο αυτο.Εγω στη θεση σας θα περιμενα καμμια καινουργια παρτιδα μπας και διορθωσουν αυτο το κατασκευαστικο προβλημα...

Αμα αρχισουμε να κραταμε και τα κινητα της ταξεως των 600 ευρω με "ειδικο" τροπο που δεν μας βολευει για να μπορουμε να τα χρησιμοποιησουμε...ε τοτε τι να πω πραγματικα!

Εγω δεν θα τους κανω το χατιρι πραγματικα!Ασε που και με το δεξι να το κρατας παλι προβλημα υπαρχει απλα οχι τοσο μεγαλο...

Dragonpaul
28-06-2010, 13:54
λολ ειναι κορυφαια ηλιθιοτητα επικων διαστασεων αυτο ρε παιδια κι εσεις παρολαυτα ειστε διατετθιμενοι να το υποστειτε επειδη λεγεται iphone 4??

Σορρυ αλλα το βρισκο λιγο χαζο αυτο.Εγω στη θεση σας θα περιμενα καμμια καινουργια παρτιδα μπας και διορθωσουν αυτο το κατασκευαστικο προβλημα...

Αμα αρχισουμε να κραταμε και τα κινητα της ταξεως των 600 ευρω με "ειδικο" τροπο που δεν μας βολευει για να μπορουμε να τα χρησιμοποιησουμε...ε τοτε τι να πω πραγματικα!

Εγω δεν θα τους κανω το χατιρι πραγματικα!Ασε που και με το δεξι να το κρατας παλι προβλημα υπαρχει απλα οχι τοσο μεγαλο...


Καλα, λεμε και καμια μακακια να περνα η ωρα. Μην τα παιρνεις ολα τοις μετρητοις. Και γω πιστευω οτι θα το διορθωσουν, αν και δεν ειμαι τοσο σιγουρος οτι θα γινει κατι συντομα. Διοτι οι early adopters θα μεινουν με το )==)=O> στο χερι και δικαιως θα γκρινιαζουν.
Παντως, θα συμφωνησω μαζι σου, ΤΕΡΑΣΤΙΩΝ διαστασεων πατατα απο την Apple. To κακο ειναι οτι η ελευση του στην Ελλαδα συμπεφτει με την αναβαθμιση μου και θα ειμαι σε μεγαλο διλημμα. Θα δουμε....

ps4
28-06-2010, 17:15
Μητσο έχεις δίκιο φυσικά γιαυτο και έγραψα ότι θα το πάρω μεν αλλά μόνο αν είναι μέσα στα ποσοστά πατάτας της apple που έχω στο μυαλό μου. Αν δω πραγματικό πρόβλημα τέτοιου μεγέθους (περιμένω να το πιάσω εγώ ο ίδιος για να βγάλω δικά μου συμπεράσματα) τότε δεν πρόκειται να το πάρω. Απλά περιμένω να δω με τα δικα μου ματια...

Αν τελικά είναι έτσι πάω για 3GS γιατί αυτό που έχω πλέον δεν την παλεύει.

Valkyre
28-06-2010, 18:00
Βασικα απλα περιμενε για μια επομενη παρτιδα, αν ειναι τοσο τραγικο το προβλημα αποκλειεται να μην το διορθωσουν σε επομενες παρτιδες. :)

john
28-06-2010, 18:25
- Γιατρε οταν βηχω ποναει ο λαιμος μου...
- Εεε, μην βηχεις παιδι μου...

jorgedept
28-06-2010, 19:59
Παντως πολλα εγκυρα site μιλανε για 4.0.1 που διορθωνει το προβλημα.

Ixor24
29-06-2010, 13:41
παιδιά έχει βγει jailbreak για 3Gs για την ios4 ?

Lefteris_X
29-06-2010, 17:04
ναι, αλλά έχει λίγο ζοράκι η διαδικασία και προυποθέτει να ΜΗΝ έχει σπαστεί το 3GS με Spirit κολπάκι, αλλά με κάποιο άλλο απο αυτούς που υπάρχουν.

ακόμα δεν έχω βρεί το χρόνο να ασχοληθώ αλλά με μια γρήγορη μελέτη (σόρρυ δεν θυμαμαι το site, κάτι σε "Devil Team" θυμάμαι, αλλά θα σε γελάσω) κατάλαβα ότι έχει αρκετά βήματα, χώρια τις γνώσεις περι χακαρίσματος iPhone γενικότερα (shsh backup κλπ).

εκτός πια κι αν μέσα στις τελευταίες 5-6 μέρες που δεν έχω κοιτάξει, βγήκε ακόμα πιο νέο χακ...

Ixor24
30-06-2010, 01:58
ναι, αλλά έχει λίγο ζοράκι η διαδικασία και προυποθέτει να ΜΗΝ έχει σπαστεί το 3GS με Spirit κολπάκι, αλλά με κάποιο άλλο απο αυτούς που υπάρχουν.

ακόμα δεν έχω βρεί το χρόνο να ασχοληθώ αλλά με μια γρήγορη μελέτη (σόρρυ δεν θυμαμαι το site, κάτι σε "Devil Team" θυμάμαι, αλλά θα σε γελάσω) κατάλαβα ότι έχει αρκετά βήματα, χώρια τις γνώσεις περι χακαρίσματος iPhone γενικότερα (shsh backup κλπ).

εκτός πια κι αν μέσα στις τελευταίες 5-6 μέρες που δεν έχω κοιτάξει, βγήκε ακόμα πιο νέο χακ...

καραλαβα!!!δεν το εχω σπασει ποτε κα ειμαι λιγο αρχαριος σ'αυτο θα περιμενω λιγο και βλεπουμε

el3ctronick
30-06-2010, 19:15
- Γιατρε οταν βηχω ποναει ο λαιμος μου...
- Εεε, μην βηχεις παιδι μου...

XAXAXAXAXA!!
εγω παιδια το ειδα σημερα, το πηρε ενας φιλος μου απο αγγλια. ειμαι εντελως αντιθετος με το iphone OS...τεσπα..επειδη ειχα το 3gs μια περιοδο...ειδα και το καινουριο τηλεφωνο, δε μου κανε καμμια αισθηση. ενα τετραγωνισμενο iphone. ενταξει, η οθονη λιγο καλυτερη(τουλαχιστον στο ματι δε φαινεται η τοσο μεγαλη διαφορα που λενε). το multitasking ειναι copy paste symbian OS. ελαφρι ηταν..δε νομιζω οτι εχει να προσφερει κατι παραπανω περα απο καλυτερες φωτογραφιες σε σχεση με το 3gs.
αυτα τα ολιγα..και πραγματικα πολυ φασαρια για το τιποτα.

btw, αν θελει κανεις να το παρει απο το αγγλικο applestore υπαρχει τροπος, ετσι το πηρε ο φιλος μου και του πηγε συνολικα ~630 ευρω. αν θελει κανεις να μαθει πως ας στειλει pm.

Katana
01-07-2010, 08:19
Tην ίδια άποψη έχω, αν και δεν το έχω δει από κοντά. Καμία σχέση με το iPad μου.

Valkyre
01-07-2010, 09:38
Παντως το νεο iphone (εαν εξαιρεσουμε το προβλημα της κεραιας γιατι δεν ξερουμε αν οντως υφισταται) χαρακτηριζεται απο τον τυπο σαν το καλυτερο smartphone της αγορας.

Ολα τα μεγαλα site του χωρου στα reviews τους μιλανε με διθυραμβικα σχολια.

el3ctronick
01-07-2010, 15:06
Παντως το νεο iphone (εαν εξαιρεσουμε το προβλημα της κεραιας γιατι δεν ξερουμε αν οντως υφισταται) χαρακτηριζεται απο τον τυπο σαν το καλυτερο smartphone της αγορας.

Ολα τα μεγαλα site του χωρου στα reviews τους μιλανε με διθυραμβικα σχολια.

προβλημα υπαρχει, αφου το παραδεχτηκε και ο jobs αφου ειπε να το κρατανε αλλιως..δεν ειναι αν και δεν ειμαστε σιγουροι..απλα δε το εχουν ολα(αγνωστος ο λογος). εγω μετα απ την πολιτικη της apple σκεφτομαι οτι μπορει να το εχουν κανει και επιτηδες για να πουλανε http://store.apple.com/uk/product/MC597ZM/A?fnode=MTY1NDA0NA&mco=MTgxNTkxODY
τεσπα, διαφωνω οτι του πλεκουν το εγκωμιο..πραγματικα δε βλεπω τη wow διαφορα απο το προηγουμενο...μου φαινεται περισσοτερο θεμα μαρκετινγκ παρα ουσια ολος αυτος ο ξεσηκωμος..

Valkyre
01-07-2010, 15:11
τα ειπα κι εγω για την κεραια σε αλλο θρεντ.... ειναι απαραδεκτο αυτο το πραγμα και κοροιδια.Δεν νοειται να δινεις τοσα λεφτα για κινητο (ακομα κι αν χαρακτηριζεται το καλυτερο της αγορας) και να εισαι υποχρεωμενος να το κρατας με συγκεκριμενο τροπο για να εχεις αξιοπρεπες σημα.Ειμαι σιγουρος οτι την εχουν παρει πρεφα την κατασκευαστικη πατατα που εκαναν και οτι σε μελλοντικες παρτιδες θα το διορθωσουν.Το ποτε ακριβως θα γινει δεν ξερω, αλλα εγω δεν υπηρχε περιπτωση να επαιρνα ενα τετοιο κινητο με αυτο το προβλημα.Αν διορθωθει, βλεπουμε...

ps4
01-07-2010, 16:09
Mου ηρθε επιδοτηση 140 ευρω. Τι διαλο, ηταν αναγκη να εχει ΑΥΤΟ το προβλημα; χαθηκε κανα αλλο; Ειδικα σε μενα που εχω σοβαρο προβλημα με τις κλησεις............ τι γκαντεμια!!!!!!!!

:/

el3ctronick
01-07-2010, 18:39
αν το θες τοσο πολυ, εχει φροντισει η apple ηδη.. δες στο applestore..πουλανε λαστιχο περιμετρικο για 20 δολλαρια..και στην ευρωπη 25 λιρες..
αλλα ξερω γω? φερνει σε βιαστικο σχεδιασμo η ολη ιστορια η σε απατη να βγαλουν +20 δολλαρια ακομα(1.700.000x20usd σε 3 μερες)..μιλαμε για πανω απο 34.000.000 δολλαρια σε 3 μερες..και ειναι ολο κερδος..

Lefteris_X
02-07-2010, 11:16
Τελικά δεν υπάρχει πρόβλημα με την κεραία, απλά οι γνωστοί - άγνωστοι υπερ-ειδήμονες δημοσιογράφοι έκαναν το θαύμα τους και το "τόσο" το έκαναν "ΤΟΣΟ".

Στην καθαρά τεχνική ιστοσελίδα Anandtech, επεξηγείται ο λογαριθμικός τρόπος μέτρησης των dB του σήματος GSM στο iPhone 4. Στο ότι είναι λογαριθμικός ο τρόπος, έγκειται το "θέμα" με την 1 μόνο παύλα στην μπάρα του σήματος.

Αν κάποιος κάτσει και το διαβάσει λεπτομερώς και όχι στα γρήγορα ξεπέτα, αλλά φυσικά να καταλαβαίνει έστω και ελαφρώς τι διαβάζει, θα μπορέσει να αντιληφθεί τι έχει συμβεί με τις κεραίες / σήμα του iPhone 4 και γιατί το σύστημα γραφικών οθόνης του ios4 βγάζει 1 μπάρα σήματος.

Όσοι όμως δεν έχουν τις λίγες σχετικά γνώσεις ή βαριούνται να το διαβάσουν, εν κατακλείδι: σε μια περιοχή όπου το iPhone 3GS βγάζει μόνο 1 γραμμή / παύλα σήματος και ακριβώς δίπλα έχουμε ένα iPhone 4 επίσης με 1 μόλις γραμμή / παύλα, τότε....το iPhone 4 αποδίδει καθαρότερη / ποιότητα στην φωνή και μεγαλύτερο data transfer (απο το GSM δίκτυο).

obione
02-07-2010, 19:10
kseroume peripou pote erxete dioti sto germano eipane mesa iouniou.

Lordkostas
02-07-2010, 19:24
Στην Vodafone που ρωτησα ειπανε μεσα Αυγουστου, επισης μου ειπε οτι μαλλον 8α εχει τιμη οσο εχει το τωρινο 3Gs + 30-40 ευρω. Και το 3 Gs 8α πεσει μαλλον κανενα 100αρικο.

ps4
02-07-2010, 23:50
Πηρα τηλ Γερμανο και μου ειπαν απο Σεπτεμβρη και μετα πολυ μετα.

:/

el3ctronick
08-07-2010, 03:58
και ναι..η apple για μια φορα ακομα κοροιδευει τους πελατες-θυματα! δεν φτοιαχνεται το προβλημα του σηματος με firmware-τελος.και το προβλημα υπαρχει.

http://gizmodo.com/5580587/applecare-the-iphone-4-update-wont-solve-the-antenna-problem

καλες αγορες!!!!!!!

Valkyre
08-07-2010, 10:01
φιλε εχεις καποιο καταστημα με ηλεκτρονικα ειδη?

Ρωταω γιατι βλεπω οτι η πλειοψηφια των μηνυματων σου εχουν να κανουν με πολεμο προς την apple και ενω θα το εβρισκα φυσιολογικο αν ημασταν φορουμ με κινητα ή κατι παρομοιο, απορρω γιατι τετοιο μενος για μια εταιρεια μεσα σε ενα φορουμ για το PS3...

Να πω οτι ειχες τετοια σταση για την MS ας πουμε, να πω παει στο διατανο γιατι εδω ειμαστε φορουμ για βιντεοπαιχνιδια και κατα καποιο τροπο οκ λογικο να υπαρχει τετοιο παθος εστω κι αν θα ηταν fanboyιστικο.

Αλλα να γραφεις σχεδον παντα μονο για να κραξεις την apple σε ενα φορουμ του PS3 μου φαινεται καπως!

ΥΓ: Δεν λεω οτι αυτο που γραφεις δεν ειναι αληθεια by the way.

personGR
08-07-2010, 12:35
Πηρα τηλ Γερμανο και μου ειπαν απο Σεπτεμβρη και μετα πολυ μετα.

:/

Και εσύ πήρες σοβαρό κατάστημα... Πιστεύω μόνο τα υψηλόβαθμα στελέχη που ασχολούνται με τέτοια στελέχη των Cosmote/Vodafone ξέρουν πότε θα έρθει το eyePhone στο Ελλάντα.

Valkyre
08-07-2010, 12:52
κοιταχτε να δειτε πως τα φερνει τα πραγματα καμμια φορα.....

πριν λιγο επικοινωνησα με φιλο γνωστο ο οποιος γουσταρει να αγορασει το 3gs μου σε πολυ....πολυυυυυυυ καλ τιμη...

εγω αν ολα πανε καλα πρωτα ο Θεος, 28 του μηνα θα βρισκομαι στην Νεα Υορκη για διακοπες....αν...λεω ΑΝ, βρω κανα iphone 4 σε ικανοποιητικη τιμη (σκετη συσκευη) μπορει να κανω την κινηση αν δεν μου κοστισει η μεταβαση πανω απο 150 ευρω.

Μεχρι τοσα αντε να τα δωσω ελεω και ταξιδιου κι ετσι, αν οχι το 3gs Μου μια χαρα ειναι :)

Chill
08-07-2010, 14:19
ΥΓ: Δεν λεω οτι αυτο που γραφεις δεν ειναι αληθεια by the way.


βρω κανα iphone 4 σε ικανοποιητικη τιμη (σκετη συσκευη) μπορει να κανω την κινηση αν δεν μου κοστισει η μεταβαση πανω απο 150 ευρω.

Καταλαβαίνεις γιατί κάποιοι χαρακτηρίζουν βρε Δημήτρη? Από την μια δεν αρνείσαι ότι μπορεί να υπάρχει πρόβλημα και από την άλλη δέχεσαι να αλλάξεις το πλήρως λειτουργικό σου 3gs με μια συσκευή που μπορεί να είναι ελαττωματική και να πληρώσεις κιόλας!!! Μια συσκευή η οποία εδώ που τα λέμε δεν θα σου προσφέρει και ολωσδιόλου διαφορετική εμπειρία από αυτήν που μέχρι τώρα απολαμβάνεις (δεδομένου ότι το ios4 είναι πλήρως εκμεταλλεύσιμο και από το 3gs)

Valkyre
08-07-2010, 14:26
^^ ωπα ωπα εισαι φαουλ εντελως! εγω εκραξα το ολο θεμα με την κεραια απο τους πρωτους εχεις δικιο.Ομως φιλε μου οταν βλεπω μια ευκαιρια θα την πιασω απο τα μαλλια...

Αν το τηλεφωνο αποδειχθει οτι οντως εχει προβλημα με την κεραια του και οτι δεν ειναι μονο θεμα του τι δειχνει η οθονη (οι αποψεις διιστανται επι του θεματος), νομιζεις οτι θα δυσκολευτω να το πουλησω?Και να βγαλω ισως τα διπλασια(μην πω τριπλασια++) απο οσα θα δωσω? :D

Αλλο παω και αγοραζω τυφλα και αλλο κανω μια κινηση με πιο "επενδυτικο" τροπο...
Ετσι οπως το βλεπω εγω και στις 2 περιπτωσεις κερδισμενος βγαινω... ειτε ειναι καλο το τηλεφωνο χωρις προβληματα και εδωσα 100 ευρω για την αναβαθμιση (ενω σε αντιθετη περιπτωση θα πληρωνα πολυ περισσοτερα), ειτε το τηλεφωνο εχει προβλημα κι εγω βγαζω ακομα περισσοτερα λεφτα. Βασικα ετσι οπως καθεται το σκηνικο καλυτερα να εχει προβλημα κι ας εχω δωσει το 3Gs μου. :)

Αλλωστε δεν κανονησα/αποφασισα τιποτα...απλα ενας φιλος απο μονος του θελει το τηλεφωνο μου σε τρελη τιμη και με εβαλε σε σκεψεις...μπορει να φανταστεις να το δωσω το 3GS χωρις να παρω καν το καινουργιο, απλα και μονο επειδη προκειται για μεγαλη ευκαιρια. ;)

Ixor24
08-07-2010, 14:31
το msn όταν βγεις από την εφαρμογή και πας σε μια άλλη ( όχι να την κλείσεις ) άμα κάποιος σου στείλει μνμ θα στο εμφανίσει , ή πρέπει να έχω την εφαρμογή ανοιχτή ;

Chill
08-07-2010, 14:42
^^ ωπα ωπα εισαι φαουλ εντελως! εγω εκραξα το ολο θεμα με την κεραια απο τους πρωτους εχεις δικιο.

Μα αυτό είπα, ότι ενώ δέχεσαι ότι μπορεί να υπάρχει πρόβλημα, σκέφτεσαι να πας στο 4. Anyway αφού λες ότι σε συμφέρει η συναλλαγή, εσύ ξέρεις καλύτερα.

Το μόνο καλό από την όλη υπόθεση, είναι ότι σε διάφορα fora, έχω ρίξει τρελό γέλιο, από fanboys και haters. Εντάξει μιλάμε για ασύλληπτων διαστάσεων διαμάχη :D

Valkyre
08-07-2010, 15:13
το msn όταν βγεις από την εφαρμογή και πας σε μια άλλη ( όχι να την κλείσεις ) άμα κάποιος σου στείλει μνμ θα στο εμφανίσει , ή πρέπει να έχω την εφαρμογή ανοιχτή ;

Ακομα δεν εχει γινει Update για να υποστηριζει το ios4 συντομα ομως ειπαν οτι θα βγαλουν και θα μπορεις να τα δεχεσαι οσο η εφαρμογη παραμενει στο multitasking bar.

@Chill:

ωω καλα εισαι με τα φορουμ και τις απειρες συζητησεις.Η πλακα ειναι που βλεπεις σελιδες γεματες αρθρα...κανει quote ο hater ενα αρνητικο αρθρο, παρε στο επομενο ακριβως ποστ ενα διθυραμβικο review ενος fanboy!

EPIC :D

ps4
08-07-2010, 15:28
Ρε τι μπερδεμα εχω φαει με αυτο το 4. ΑΝ λεμε ΑΝ το κινητο με καποιον μαγικο τροπο ΔΕΝ εχει προβλημα (ή δεν θα εχει) με το σημα του, αξιζει σαν αγορα και μεταπηδηση απο 3g σε 4;

personGR
08-07-2010, 15:29
Ρε τι μπερδεμα εχω φαει με αυτο το 4. ΑΝ λεμε ΑΝ το κινητο με καποιον μαγικο τροπο ΔΕΝ εχει προβλημα (ή δεν θα εχει) με το σημα του, αξιζει σαν αγορα και μεταπηδηση απο 3g σε 4;

3G-->4 ΝΑΙ
3GS-->4 ΟΧΙ

Valkyre
08-07-2010, 15:32
ειδικα απο 3G ναι πιστευω οτι αξιζει.Πλεον με το 3G χανεις πολλα...δεν εχεις ουτε multitasking, το ios 4.0 τρεχει σαν χελωνα σε 3G και θα εχεις και οτι εξτρα κουβαλαει το 4.

Αλλα εγω θα περιμενα να σιγουρευτω οτι οντως το προβλημα ειναι μοναχα θεμα του τι δειχνει και οχι τι πραγματικα ισχυει.

Στο 3GS γενικα δεν αξιζει.Η μονη περιπτωση που εγω θα αλλαζα το 3gs μου ειναι αυτη που μολις μου καθησε και παλι δεν ειμαι σιγουρος για το αν θα το κανω.

Edit: Δηλαδη με λιγα λογια οτι προλαβε και εγραψε πιο πανω ο Person :P

ps4
08-07-2010, 18:43
Καλως. Εφτασα λιγο πιο κοντα στο 4 με τα ποστ σας. Για να δουμε γιατι οντως το 3g κυριολεκτικα σερνεται με το OS4.

Ευχαριστω.

Chill
09-07-2010, 22:02
Τελικά Μητς πάρε iphone 4 βρέθηκε λύση για το σήμα :D

http://techblog.gr/wp-content/uploads/2010/07/iPhone-5.jpg

Dragonpaul
09-07-2010, 23:16
3G-->4 ΝΑΙ
3GS-->4 ΟΧΙ

Το μονο που θελω να πω επανω σε αυτο, ειναι οτι η μεταβαση απο 3GS σε iPhone 4, αξιζει πολυ περισσοτερο απ' οτι αξιζε η μεταβαση απο 3G σε 3GS.

personGR
09-07-2010, 23:22
Τελικά Μητς πάρε iphone 4 βρέθηκε λύση για το σήμα :D


Ω ναι, και τα νευρικά κύτταρα να νεκρώνονται πιο γρήγορα και από αυτά του ήπατος :P

Quaro
10-07-2010, 15:38
κοιταχτε να δειτε πως τα φερνει τα πραγματα καμμια φορα.....

πριν λιγο επικοινωνησα με φιλο γνωστο ο οποιος γουσταρει να αγορασει το 3gs μου σε πολυ....πολυυυυυυυ καλ τιμη...

εγω αν ολα πανε καλα πρωτα ο Θεος, 28 του μηνα θα βρισκομαι στην Νεα Υορκη για διακοπες....αν...λεω ΑΝ, βρω κανα iphone 4 σε ικανοποιητικη τιμη (σκετη συσκευη) μπορει να κανω την κινηση αν δεν μου κοστισει η μεταβαση πανω απο 150 ευρω.

Μεχρι τοσα αντε να τα δωσω ελεω και ταξιδιου κι ετσι, αν οχι το 3gs Μου μια χαρα ειναι :)

Από Αμερική μήπως θα έχεις πρόβλημα; Επειδή εκεί τα πουλάει μόνο ένας φορέας και είναι κλειδωμένα από ότι έχω καταλάβει. Καλύτερα πάρε το από Αγγλία. Άμα κλήσεις νωρίς τα εισιτήρια με easy jet είναι 115 € πήγαινε έλα Λονδίνο. ΔΛΔ μόνο το πόσο πιο φθηνά θα το βρεις σε σχέση με Ελλάδα αξίζει. Θα κάνεις και το ταξιδάκι σου :lol:

Valkyre
12-07-2010, 15:06
Τελικά Μητς πάρε iphone 4 βρέθηκε λύση για το σήμα :D

http://techblog.gr/wp-content/uploads/2010/07/iPhone-5.jpg

φιλε....κα*λα ειναι!! EPIX WIN !!!111!1!!one!!11!!1!


Από Αμερική μήπως θα έχεις πρόβλημα; Επειδή εκεί τα πουλάει μόνο ένας φορέας και είναι κλειδωμένα από ότι έχω καταλάβει. Καλύτερα πάρε το από Αγγλία. Άμα κλήσεις νωρίς τα εισιτήρια με easy jet είναι 115 € πήγαινε έλα Λονδίνο. ΔΛΔ μόνο το πόσο πιο φθηνά θα το βρεις σε σχέση με Ελλάδα αξίζει. Θα κάνεις και το ταξιδάκι σου :lol:

Απο την στιγμη που ειναι 3G το κινητο γιατι να εχω προβλημα?Αληθεια δεν ξερω για πειτε...

john
12-07-2010, 23:13
Μονωτική ταινία για το πρόβλημα με το σήμα του iPhone 4 (http://troktiko.blogspot.com/2010/07/iphone-4_863.html)

To consumer reports έβαλε τους τεχνικούς του να αναλύσουν τι ακριβώς συμβαίνει με το iphone 4 και τα παράπονα για το σήμα. Έκαναν δοκιμές σε 3 διαφορετικά iPhones ωστε να μην υπάρχει καμία αμφιβολία και επιβεβαιώνουν οτι οντως υπάρχει πρόβλημα με το σήμα. Για αυτό το λόγο προτείνουν σαν προσωρινή λύση να βάλε κάποιος μονωτική ταινία στο πλάι

http://4.bp.blogspot.com/_Moz08RhEWgo/TDt1P5TT6kI/AAAAAAAD6Pc/Ia6v38QdWes/s320/monotoiki.jpg

αυτα ειναι...βρεθηκε λυση :p

http://troktiko.blogspot.com/2010/07/iphone-4_863.html

keyblayder
12-07-2010, 23:59
Όποιος θέλει το iphone 4 για φώτο,καλύτερα ας το ξανασκεφτεί...
http://www.iphonegen.fr/images/news/bugphotoiph4/1.jpg

και εδώ:
http://www.iphonegen.fr/images/news/bugphotoiph4/2.jpg

Αν και άκουσα οτι μπόρει να διορθωθεί με ένα software update αλλά εντάξει κοιτάξτε και βγάλτε το συμπέρασμα...

ΥΣ: Δεν έχω iphone και ποτέ δεν είχα και ήθελα να πάρω το 4!8D

john
14-07-2010, 23:21
http://www.fottus.com/wp-content/uploads/1470%20-%2050%20fotos/%2820%29.jpg

για ολα υπαρχει λυση

Valkyre
15-07-2010, 09:58
^^ χαχαχαχαχαχα επικο! :D :P

BTW με αυτα που ακουω και το μεγεθος του προβληματος το βλεπω για ακυρο οσο καλη κι αν ειναι η ευκαιρια....

Chill
15-07-2010, 18:48
^^ χαχαχαχαχαχα επικο! :D :P

BTW με αυτα που ακουω και το μεγεθος του προβληματος το βλεπω για ακυρο οσο καλη κι αν ειναι η ευκαιρια....

Είσαι pc fanboy και πολεμάς την μοναδική, καλυτερότερη apple που πάντα σέβεται τους πελάτες της. Δεν υπάρχει πρόβλημα, αυτά τα λένε οι κακεντρεχείς 8D!!!! Πάρε iphone 4 τώρα δίνουν δώρο και πάμπερς :D


Αύριο μιλάει ο Jobs btw http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=278556

Φήμες αναφέρουν ότι θα ανακοινώσει το iphone 4s (όπου s σημαίνει signal και με το οποίο μπορείς να κάνεις ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ τηλεφωνικές κλήσεις).

Win, win :hohoho:

Edit :
Apple Engineer Told Jobs IPhone Antenna Might Cut Calls (http://www.bloomberg.com/news/2010-07-15/apple-engineer-said-to-have-told-jobs-last-year-about-iphone-antenna-flaw.html)


Ντάξει, απλά ελπίζω να βρω live stream αύριο. Νομίζω το γέλιο που θα προσφέρει ο Jobs με τις πίπες* που θα αραδιάσει θα είναι παροιμιώδες. Μετά από τα i-mac,i-pod,i-pad,i-phone ήρθε η ώρα του για i-στοδιαλο :>

*πίπες λέω γιατί αν παραδεχθεί το πρόβλημα, αυτομάτως ακυρώνει όλες τις δηλώσεις από μέρους apple σχετικά με το iphone4 μέχρι σήμερα, αν δεν παραδεχθεί το πρόβλημα που υπάρχει είναι γελοίος.

Valkyre
15-07-2010, 19:34
Ντάξει, απλά ελπίζω να βρω live stream αύριο. Νομίζω το γέλιο που θα προσφέρει ο Jobs με τις πίπες* που θα αραδιάσει θα είναι παροιμιώδες. Μετά από τα i-mac,i-pod,i-pad,i-phone ήρθε η ώρα του για i-στοδιαλο :>



ρε φιλε... ωρες ωρες εισαι απλα θεος.... νασαι καλα κοντεψα να σαβουρωθω απο τα γελια... +ρεπ... :P :D

Chill
15-07-2010, 20:32
:>>>>>>>>

To πραγματικά αστείο Δημήτρη είναι πως κάποιοι που θα διαβάσουν το παραπάνω μήνυμα μου είτε θα googlάρουν το i-stodialo είτε θα το ψάξουν στο itunes :D

Anyway το gizmodo κάνει λόγο για σιωπηλή αντικατάσταση (http://gizmodo.com/5587029/iphone-4-silent-recall-some-readers-confirm?skyline=true&s=i), συνήθη τακτική της εταιρίας μιας και έχει επαναληφθεί και στο παρελθόν με μπαταρίες macbook.

Dragonpaul
15-07-2010, 23:11
"The Death Grip"? LOLOLOLOLOL

Valkyre
16-07-2010, 09:20
:>>>>>>>>

To πραγματικά αστείο Δημήτρη είναι πως κάποιοι που θα διαβάσουν το παραπάνω μήνυμα μου είτε θα googlάρουν το i-stodialo είτε θα το ψάξουν στο itunes :D

Anyway το gizmodo κάνει λόγο για σιωπηλή αντικατάσταση (http://gizmodo.com/5587029/iphone-4-silent-recall-some-readers-confirm?skyline=true&s=i), συνήθη τακτική της εταιρίας μιας και έχει επαναληφθεί και στο παρελθόν με μπαταρίες macbook.

Ελεος.... το θεμα ειναι ποσες προβληματικες παρτιδες κυκλοφορουν ακομα εκει εξω.... ή εννοεις οτι κανουν recall απο τα μαγαζια κατευθειαν?

Lefteris_X
16-07-2010, 10:56
αυτό που δεν μπορεί να ειπωθεί με τίποτα (και την πληρώνει με δική της απόφαση η Apple) είναι ότι φταίει η Foxconn...

Αλλά όταν είσαι (Foxconn) μια εταιρεία που κατασκευάζεις ένα απο τα μεγαλύτερα ποσοστά ηλεκτρονικών στον πλανήτη (απο xbox360, PS3, Sony Vaio, εξαρτήματα τηλεοράσεων, κινητών τηλεφώνων και εκατοντάδες άλλες συσκευές) πολλώωωωωων διαφορετικών εταιρειών............έτσι γίνεται..όταν κάνεις "πατάτα" δεν την λέει κανείς, γιατί: θα πέσει η μετοχή σου (της Foxconn) με την μία, αντίστοιχα θα αυξήσεις τιμές για να ανέβει το μετοχικό κεφάλαιο (σε απλά λόγια), έτσι όμως θα αυξηθεί το κόστος κατασκευής ΟΛΩΝ των συσκευών ΟΛΩΝ των εταιρειών που συνεργάζονται με την foxconn.

Άρα, λογικό που δεν έγινε ποτέ λόγος περί Foxconn και αρχίσαν στην Apple τα δημοσιο-σχετίστικα λόγια (η δικαιολογία μάρκετινγ του Στήβ Τζόμπς περί σήματος iPhone 4).

Και αυτό μπορεί εύκολα να το καταλάβει κανείς για δύο λόγους:

1 - Υπάρχουν αρκετές συσκευές iPhone 4 που δεν παρατηρείται η πτώση σήματος καθόλου - μα καθόλου, και

2 - Το πιο προφανές, που δεν έχει αναφερθεί απο κανέναν δημοσιογράφο (έλεος δηλαδή): είναι δυνατόν ο Στηβ Τζόμπς, να πήρε στα χέρια του πριν απο 5 μήνες το προτότυπο iPhone 4, να του έκανε ότι τεστ σκέφτηκε (χώρια τα προηγούμενα τεστ των εργαστηρίων της Apple, που τα πέρασε ώστε να δωθεί στον Τζόμπς), να είδε το ΟΦΘΑΛΜΟΦΑΝΕΣ πρόβλημα του σήματος και να είπε "δεν γαμιέται ρε παιδιά, ας το δώσουμε έτσι μπουρδέλο και θα το μπαλώσω με μαρκετινγκ";;;;;;;;;;;;; Απλά όχι. Δεν το έχει κάνει 35 χρόνια. Τώρα αποφάσισε να το κάνει, στην πιο αναμενόμενη συσκευή;



Just my 2 cents.

john
16-07-2010, 13:15
Report: Steve Jobs Knew About Antenna Problems in 2009 (http://www.cultofmac.com/report-apple-execs-knew-about-antenna-problems-in-2009/51031)


http://www.cultofmac.com/wordpress/wp-content/uploads/2010/05/steve_jobs-1.jpg


iPhone 4 Problems: What Users Complain about the Most :

*The Death Grip

*Rear camera stops working

*Rear camera white balance doesn’t work

*Yellow discoloration

*Glass easily scratches or breaks

*Reversed volume buttons



http://www.digitaltrends.com/mobile/iphone-4-problems-what-users-complain-about-the-most/

personGR
16-07-2010, 14:53
αυτό που δεν μπορεί να ειπωθεί με τίποτα (και την πληρώνει με δική της απόφαση η Apple) είναι ότι φταίει η Foxconn...

Αλλά όταν είσαι (Foxconn) μια εταιρεία που κατασκευάζεις ένα απο τα μεγαλύτερα ποσοστά ηλεκτρονικών στον πλανήτη (απο xbox360, PS3, Sony Vaio, εξαρτήματα τηλεοράσεων, κινητών τηλεφώνων και εκατοντάδες άλλες συσκευές) πολλώωωωωων διαφορετικών εταιρειών............έτσι γίνεται..όταν κάνεις "πατάτα" δεν την λέει κανείς, γιατί: θα πέσει η μετοχή σου (της Foxconn) με την μία, αντίστοιχα θα αυξήσεις τιμές για να ανέβει το μετοχικό κεφάλαιο (σε απλά λόγια), έτσι όμως θα αυξηθεί το κόστος κατασκευής ΟΛΩΝ των συσκευών ΟΛΩΝ των εταιρειών που συνεργάζονται με την foxconn.

Άρα, λογικό που δεν έγινε ποτέ λόγος περί Foxconn και αρχίσαν στην Apple τα δημοσιο-σχετίστικα λόγια (η δικαιολογία μάρκετινγ του Στήβ Τζόμπς περί σήματος iPhone 4).

Και αυτό μπορεί εύκολα να το καταλάβει κανείς για δύο λόγους:

1 - Υπάρχουν αρκετές συσκευές iPhone 4 που δεν παρατηρείται η πτώση σήματος καθόλου - μα καθόλου, και

2 - Το πιο προφανές, που δεν έχει αναφερθεί απο κανέναν δημοσιογράφο (έλεος δηλαδή): είναι δυνατόν ο Στηβ Τζόμπς, να πήρε στα χέρια του πριν απο 5 μήνες το προτότυπο iPhone 4, να του έκανε ότι τεστ σκέφτηκε (χώρια τα προηγούμενα τεστ των εργαστηρίων της Apple, που τα πέρασε ώστε να δωθεί στον Τζόμπς), να είδε το ΟΦΘΑΛΜΟΦΑΝΕΣ πρόβλημα του σήματος και να είπε "δεν γαμιέται ρε παιδιά, ας το δώσουμε έτσι μπουρδέλο και θα το μπαλώσω με μαρκετινγκ";;;;;;;;;;;;; Απλά όχι. Δεν το έχει κάνει 35 χρόνια. Τώρα αποφάσισε να το κάνει, στην πιο αναμενόμενη συσκευή;



Just my 2 cents.

Δηλαδη η ομάδα του design είναι εντελώς αθώα; Και οι engineers το ίδιο; Η Foxconn κατασκευάζει με αυστηρές οδηγίες από τις εταιρίες, δε σχεδιάζει...

Valkyre
16-07-2010, 15:13
O Λευτερης μαλλον εννοει οτι η Fxconn λογικα δεν ακολουθησε σωστα τις οδηγιες λογω καποιας αμελειας, ξερω τι αλλο, σε ορισμενες παρτιδες. Μπορει να εφτιαξε δηλαδη καποιες παρτιδες σωστα, αλλα σε καποιες να εκαναν ειτε καποια λαθος μικρορυθμιση ή να ηταν καποιο αλλο κομματι ελλατωματικο που προερχεται απο αλλο εργοστασιο...φαυλος κυκλος ειναι ψαξε βρες.

Σχεδιαστικα δεν πρεπει να εχει καποιο λαθος το iphone4 απλα καποια μακακια εγινε στην μοναδα παραγωγης. Ποιος ξερει βεβαια....

Chill
16-07-2010, 19:19
Ελεος.... το θεμα ειναι ποσες προβληματικες παρτιδες κυκλοφορουν ακομα εκει εξω.... ή εννοεις οτι κανουν recall απο τα μαγαζια κατευθειαν?

Αν κάποιος έχει παράπονο από το προϊόν το οποίο αγόρασε τότε του το αντικαθιστούν με άλλο. Επειδή εγώ και εσύ γνωρίζουμε ότι το iphone 4 είναι προβληματικό δεν σημαίνει πως όλοι οι χρήστες το γνωρίζουν (αν κρίνω δε από την Ελλάδα, το iphone βρίσκεται στην συντριπτική πλειοψηφία του στα χέρια άσχετων nabs). Συνεπώς δεν λένε ανοιχτά "Κάναμε πατάτα φέρτε πίσω την ελαττωματική συσκευή" γιατί έτσι θα έπρεπε να αντικαταστήσουν τεράστιο αριθμό συσκευών και η ζημιά θα ήταν τεράστια. Ενώ τώρα την σκαπουλάρουν. Αφού δεν έβαλε τους ανθρώπους να υπογράψουν κανένα non-disclosure agreement για το silent recall πάλι καλά muhahaha :D

Πάντως με τόσα i-θύματα που κυκλοφορούν είμαι βέβαιος πως όχι απλά δεν θα δημιουργήσει προβλήματα το όλο θέμα στην apple αλλά ακριβώς το αντίθετο. Πολλοί θα αγοράσουν ένα λειτουργικό και ένα προβληματικό iphone 4 :D. Apple marketing Über alles


O Λευτερης μαλλον εννοει οτι η Fxconn λογικα δεν ακολουθησε σωστα τις οδηγιες λογω καποιας αμελειας

"Η apple τα κάνει όλα σωστά, για κάθε τι στραβό που συμβαίνει φταίνε οι άλλοι που εμπλέκονται στην παραγωγή". Το marketing που λέγαμε....Θα ξαναpostάρω αυτή (http://www.bloomberg.com/news/2010-07-15/apple-engineer-said-to-have-told-jobs-last-year-about-iphone-antenna-flaw.html) την είδηση.

Valkyre
16-07-2010, 19:59
^^ Δεν ειπα αυτο ρε, μην εισαι τρομπας! :D :D

Ειπα τι εννοουσε ο Λευτερης στο μηνυμα του, δεν ειπα οτι ντε και καλα αυτο ειναι η πραγματικοτητα.Απλα επειδη ο Person απαντησε σε κατι που δεν εννοουσε ο Λευτερης εξαρχης :P

Chill
16-07-2010, 20:16
^^ Δεν ειπα αυτο ρε, μην εισαι τρομπας! :D

Ναι γιατί σε χαλάει? Όταν φουσκώνω τα λάστιχα σου καλά είναι ε :D?

Ουσιαστικά απάντησα σε αυτό που είχες quotάρει εσύ. Απλά εγώ κάνω quotes μόνο δικά σου γραπτά γιατί είμαι VALfanboy. Τι μόνο apple fanboys νομίζεις υπάρχουν :D?

Chill
16-07-2010, 20:42
No iPhone 4 recall today, but 'voluntary' recall, full refunds possible (http://www.appleinsider.com/articles/10/07/16/no_iphone_4_recall_today_but_voluntary_recall_full _refunds_possible.html)


Analyst Brian Marshall expects that Apple will make minor tweaks to future production of the iPhone 4, adding a nonconductive coating to avoid antenna issues with future models. He said Apple will likely offer both a verbal and monetary apology, in the form of a free bumper or $30 gift card.

Awwww τι γλυκούληδες <3 <3 <3 Τους δίνεις 700 ευρώ και αυτοί σου δίνουν τσαμπέ πάμπερς κ 30 δολαριάκια σε gift card (με τα οποία παίρνεις μια βίδα από imac μιας και δεν έχουν καθόλου overpriced προϊόντα :D)

Quaro
19-07-2010, 00:27
No iPhone 4 recall today, but 'voluntary' recall, full refunds possible (http://www.appleinsider.com/articles/10/07/16/no_iphone_4_recall_today_but_voluntary_recall_full _refunds_possible.html)



Awwww τι γλυκούληδες <3 <3 <3 Τους δίνεις 700 ευρώ και αυτοί σου δίνουν τσαμπέ πάμπερς κ 30 δολαριάκια σε gift card (με τα οποία παίρνεις μια βίδα από imac μιας και δεν έχουν καθόλου overpriced προϊόντα :D)
πρέπει να γίνεις stand up comedian σε pc store ρε συ χαχα.

Τι να πω. Έλπιζα και εγώ ότι η αδερφή μου θα έπαιρνε το 4 και θα μου έδινε εμένα το 3GS αλλά μετά απο αυτά θα περιμένει. Οπότε βλέπουμε πάλι τα Χριστούγεννα.

Chill
19-07-2010, 12:31
πρέπει να γίνεις stand up comedian σε pc store ρε συ χαχα.

Τι να πω. Έλπιζα και εγώ ότι η αδερφή μου θα έπαιρνε το 4 και θα μου έδινε εμένα το 3GS αλλά μετά απο αυτά θα περιμένει. Οπότε βλέπουμε πάλι τα Χριστούγεννα.

Λες ε? Πρότυπο μου από τους γνωστούς stand up comedians ξέρεις ποιος είναι? Ο Steve Jobs :D

Η αδερφή σου ας γράψει τι ανάγκες έχει από ένα κινητό και ας αναζητήσει την συσκευή και αλλού. Προφανώς και τα κινητά δεν ξεκινάνε και τελειώνουν με το i-tryto-phone4. Η μοναδικότητα του iphone έγκειτε στις videoκλήσεις ανάμεσα σε δυο όμοιες συσκευές μέσω wi-fi σωστά? Αν μπορέσει κάποιος να μου υποδείξει πιο άχρηστο feature στην ιστορία των κινητών τηλεφώνων παρακαλώ να το κάνει. Είσαι δηλαδή σπίτι σου π.χ. και αντί να ανοίξεις τον υπολογιστή για live συνομιλία με κάποιον θα το κάνεις μέσω....κινητού? O tempora o mores!

Valkyre
19-07-2010, 12:49
Λες ε? Πρότυπο μου από τους γνωστούς stand up comedians ξέρεις ποιος είναι? Ο Steve Jobs :D

Η αδερφή σου ας γράψει τι ανάγκες έχει από ένα κινητό και ας αναζητήσει την συσκευή και αλλού. Προφανώς και τα κινητά δεν ξεκινάνε και τελειώνουν με το i-tryto-phone4. Η μοναδικότητα του iphone έγκειτε στις videoκλήσεις ανάμεσα σε δυο όμοιες συσκευές μέσω wi-fi σωστά? Αν μπορέσει κάποιος να μου υποδείξει πιο άχρηστο feature στην ιστορία των κινητών τηλεφώνων παρακαλώ να το κάνει. Είσαι δηλαδή σπίτι σου π.χ. και αντί να ανοίξεις τον υπολογιστή για live συνομιλία με κάποιον θα το κάνεις μέσω....κινητού? O tempora o mores!

εγω παντως οταν ειμαι σπιτι εχει τυχει πολλες φορες να μην μιλαω μεσω υπολογιστη στο skype αλλα μεσω του κινητου (με handsfree) γιατι πολυ απλα βαριεμαι να σηκωσω την κορμαρα μου και να την κανω να ταξιδεψει 2 μετρα για να σηκωσει την εισερχομενη κληση απο τον υπολογιστη.... ω ναι.... συνεχεια το κανω... ακομα πιο γελοιο ειναι οταν ειμαι στο κρεβατι και παλι διαλεγω το κινητο, ενω ο υπολογιστης ειναι στο μισο μετρο αποσταση....

Με λιγα λογια και μονο η σκεψη να κανω την οποιαδηποτε κινηση με αποθαρρυνει πληρως! :D

Sorry που σε απογοητευσα Chill! :D :P

Chill
19-07-2010, 14:02
Μα ναι και εγώ το ίδιο κάνω :D

Έκραξα την videoκλήση όπως παρουσιάστηκε από την apple, όχι την απλή κλήση.

Δεν με απογοήτευσες dont worry. Θα απογοητευόμουν αν μου έλεγες ότι θα πάρεις i-tryto-phone 4 προκειμένου να κάνεις videoκλήσεις μέσω wifi. Από exalted με το reputation του PanoulisGosu θα γινόσουν αυτόματα hostile xaxa

Quaro
19-07-2010, 16:04
Λες ε? Πρότυπο μου από τους γνωστούς stand up comedians ξέρεις ποιος είναι? Ο Steve Jobs :D

Η αδερφή σου ας γράψει τι ανάγκες έχει από ένα κινητό και ας αναζητήσει την συσκευή και αλλού. Προφανώς και τα κινητά δεν ξεκινάνε και τελειώνουν με το i-tryto-phone4. Η μοναδικότητα του iphone έγκειτε στις videoκλήσεις ανάμεσα σε δυο όμοιες συσκευές μέσω wi-fi σωστά? Αν μπορέσει κάποιος να μου υποδείξει πιο άχρηστο feature στην ιστορία των κινητών τηλεφώνων παρακαλώ να το κάνει. Είσαι δηλαδή σπίτι σου π.χ. και αντί να ανοίξεις τον υπολογιστή για live συνομιλία με κάποιον θα το κάνεις μέσω....κινητού? O tempora o mores!

η αδερφή μου μένει Αγγλία και εκεί κάνουν θεικές προσφορές με τις συνδέσεις. Οπότε το iphone4 θα το έπαιρνε ως φθηνό δώρο από την εταιρία.

btw WoW reference πιο κάτω. NICE :hey:

ps4
20-07-2010, 12:27
Το fring νομίζω κάνει βιντεοκλήσεις μέσω 3G. Χα, καλο ε;;;;;;

Κρίμα γαμωτ γιατί με την επιδότηση έπαιρνα το 32αρι 650 ευρω. Δεν γαμ... πάμε για αλλά.

markos69
20-07-2010, 21:37
re pira to iphone ke den exo sim na valo!! pos ine toso mikress?

Valkyre
21-07-2010, 09:33
^^ Τι εννοεις δεν εχεις SIM να βαλεις? Πηρες κινητο και δεν εχεις SIM καρτα?Πως γινεται αυτο?

Στην χειροτερη μπορεις να πας να παρεις μια SIM καρτοκινητου. :)

ps4
21-07-2010, 11:04
Εννοει οτι δεν εχει την micro sim που εχει το iphone 4 μαλλον μητσο.

Παρε ενα κοφτακι και ξεκινα. Αλλα αν δεν ξερεις πηγαινε σε κανα Γερμανο να στην κοψουν γιατι ειναι λιγο περιεργο θεμα.

Valkyre
21-07-2010, 11:10
micro sim?? Τι καινουργια κολπα ειναι αυτα??? Δηλαδη αν παρεις το 4 δεν μπορεις να βαλεις μεσα την καρτα Sim σου??? λοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολ

ps4
21-07-2010, 11:37
Οχι δεν μπορεις. LOL.

Lefteris_X
21-07-2010, 11:39
καινούρια;

βρε συ, άσε με εμένα πες και το zougla.gr/texnologia, αλλά παντού όταν βγήκαν τα πρώτα άρθρα για το iPad πριν 7 μήνες, έλεγαν για τις microsim που θα χρησιμοποιεί.

Τα ίδια πριν απο λίγους μήνες όταν βγήκαν τα πρώτα άρθρα για το iPhone 4 - ότι δηλαδή και αυτό χρησιμοποιεί microsim.

Τέλος πάντων, δεν είναι και τίποτα, όπως είπε και ο Σταύρος, μπορείς να με ένα κοπιδάκι να την χαράξεις / κόψεις μόνος σου (βιντεάκια στο youtube) ή να πας να το κάνουν σε κάποιο μαγαζί.

Πάντως μην ανησυχείτε, όταν θα σκάσουν μύτη επίσημα iPad και αργότερα iPhone 4 στην Ελλάδα (πιο πολύ για να είμαι ειλικρινής, όταν έρθει το iPhone 4) θα διατίθενται και microsim.

Εκτός και αν "πέφτω" τόσο πολύ "έξω"....οπότε χέσε μέσα Πολυχρόνη (που δεν γίναμε ευζώνοι) :P

Valkyre
21-07-2010, 11:50
Μα καλα γιατι να το κανουν αυτο??? απλα για να ταλαιπωρουν τον κοσμο?Εφοσον δεν ειναι κατι εντελως καινουργιο σαν τεχνολογια και μπορεις με κοπιδι να προσαρμοσεις την παλια καρτα, δεν καταλαβαινω γιατι μπηκαν σε αυτην την διαδικασια?

Για σπασιμο?

Quaro
21-07-2010, 12:16
Μα καλα γιατι να το κανουν αυτο??? απλα για να ταλαιπωρουν τον κοσμο?Εφοσον δεν ειναι κατι εντελως καινουργιο σαν τεχνολογια και μπορεις με κοπιδι να προσαρμοσεις την παλια καρτα, δεν καταλαβαινω γιατι μπηκαν σε αυτην την διαδικασια?

Για σπασιμο?

για να χωρέσει μέσα στην συσκευή το antenna blocker :P

βασικά το βρίσκω χαζό γιατί άμα μετά θέλεις να αλλάξεις κινητό σε κάτι άλλο τι κάνεις;

Lefteris_X
21-07-2010, 12:56
παίρνεις iPhone 4SS (Super Speed / Super Signal) ή iPhone 5. :P :P (κάπως έτσι την "έχει δει" η Apple προφανώς ή εμφανώς, όπως το πάρει κανείς...)

Quaro
21-07-2010, 13:19
παίρνεις iPhone 4SS (Super Speed / Super Signal) ή iPhone 5. :P :P (κάπως έτσι την "έχει δει" η Apple προφανώς ή εμφανώς, όπως το πάρει κανείς...)

ναι άστα να πάνε.

καλά πολλές εταιρίες έχουν τέτοιες τακτικές, αλλά όσο να είναι όταν σου επιβάλουν κάτι ανούσιο και χωρίς κέρδος για σένα αισθάνεσαι λίγο θύμα.

el3ctronick
21-07-2010, 13:57
χαχχχα!!!:P
παιζουν οδηγιες στο ιντερνετ πως να κοψεις μια κανονικη sim για να μπει στο νεο σου τηλεφωνο!

Chill
23-07-2010, 00:03
χαχχχα!!!:P
παιζουν οδηγιες στο ιντερνετ πως να κοψεις μια κανονικη sim για να μπει στο νεο σου τηλεφωνο!

Ναι αλλά φαντάζομαι πως μετά δεν θα μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σε άλλη συσκευή έτσι? Διότι ok το "κομμάτι" του κάποιος θα το κάνει (κοίτα μηλαράκι, είμαι kewl, apple <3) αλλά αν προκύψει κάποιο σημαντικό τηλεφώνημα, όπου θα πρέπει να χρησιμοποιήσει ένα τηλέφωνο που πραγματοποιεί απρόσκοπτα κλήσεις τι θα κάνει? Χμ μάλλον τώρα καταλαβαίνω γιατί το ios δίνει επιλογή και για "iphone" number στα contacts και για "mobile" number :D

http://osxdaily.com/wp-content/uploads/2010/07/iphone-4-antenna-decal.jpg

:D

ps4
23-07-2010, 00:05
Άψογη φωτό. ΛΟΛ :)

Quaro
23-07-2010, 10:40
Ναι αλλά φαντάζομαι πως μετά δεν θα μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σε άλλη συσκευή έτσι? Διότι ok το "κομμάτι" του κάποιος θα το κάνει (κοίτα μηλαράκι, είμαι kewl, apple <3) αλλά αν προκύψει κάποιο σημαντικό τηλεφώνημα, όπου θα πρέπει να χρησιμοποιήσει ένα τηλέφωνο που πραγματοποιεί απρόσκοπτα κλήσεις τι θα κάνει? Χμ μάλλον τώρα καταλαβαίνω γιατί το ios δίνει επιλογή και για "iphone" number στα contacts και για "mobile" number :D

http://osxdaily.com/wp-content/uploads/2010/07/iphone-4-antenna-decal.jpg

:D

πάρε rep ρε. πάρε rep!!!

fanis86
29-07-2010, 23:23
http://img832.imageshack.us/img832/624/p1020804.jpg

http://img811.imageshack.us/img811/9277/p1020811j.jpg

το νεο μου αποκτημα.
sorry για την ποιοτητα

Dragonpaul
29-07-2010, 23:28
Δεν πειραζει! Μια χαρα ειναι!

Καλοριζικο σου ευχομαι και, αν θες, γραψε εντυπωσεις, οπως και αν παρουσιαζεται το φαινομενο με το σημα.

markos69
29-07-2010, 23:32
to sima den xanete . to mono pou paratirisa ke ine spastiko otan pas kapou pou den exi sima, px. ansanser , ipogia klp ke xani kanonika to sima, den to epanakta an den to kanis restart

Dragonpaul
29-07-2010, 23:35
to sima den xanete . to mono pou paratirisa ke ine spastiko otan pas kapou pou den exi sima, px. ansanser , ipogia klp ke xani kanonika to sima, den to epanakta an den to kanis restart

Aν "παιζει" αυτο που λες, ειναι πολυ σοβαρο. Ελπιζω να μην ισχυει γενικοτερα.

markos69
29-07-2010, 23:36
για να χωρέσει μέσα στην συσκευή το antenna blocker :P

βασικά το βρίσκω χαζό γιατί άμα μετά θέλεις να αλλάξεις κινητό σε κάτι άλλο τι κάνεις;
ontos afto skeftika, telika mou kanan dual sim ke exo ke tin micro sim ke tin kanoniki apo tin CYTA , 5 lepta kouventa ,

el3ctronick
30-07-2010, 00:16
http://img832.imageshack.us/img832/624/p1020804.jpg

http://img811.imageshack.us/img811/9277/p1020811j.jpg

το νεο μου αποκτημα.
sorry για την ποιοτητα

συγχαρητηρια!
μπορεις να ανεβασεις καμμια φωτο με τη μηλοσυλλογη σου σε πιο καλη ποιοτητα please? :)

skyrios
30-07-2010, 02:23
to sima den xanete . to mono pou paratirisa ke ine spastiko otan pas kapou pou den exi sima, px. ansanser , ipogia klp ke xani kanonika to sima, den to epanakta an den to kanis restart

Θεέ μου!!:scared:

NIKOS
30-07-2010, 02:29
paides pou mporw na vlepw posa mb exw xrhshmopoihsei sto iphone? exw opws arketoi syndesh me dwrean kapoia mb k thelw na vlepw (ektos apo to na thl sto costumer service) posa dwrean mb mou exou meinei. yparxei kapou? thnx

fanis86
30-07-2010, 10:07
Χτες το βραδυ το λοιπον το χα στα χερια μου το μηλοφονο δεν προλαβα να το δω και πολυ.

Ειναι ελαφρος βαρυτερο απο το προηγουμενο και πιο λεπτο.
Εχει προσθεθει σιγουρα γκλαμουρια με το κραμα γιαλιου-πλαστικου που εχει.
Εχω την αισθηση οτι καθετε καλυτερα στο χερι μου και δειχνει να ειναι πιο στιβαρο.
Η οθονη του ειναι ενα απο τα βασικα πλεονεκτηματα μιας και ειναι εμφανες απο την πρωτη στιγμη οτι ειναι πολυ πιο ποιοτικη απο το 3gs.
Το αρνητικο χωρις να το ψαξω πολυ ομως ειναι οτι στην foto με φλας το αποτελεσμα ηταν ακρως απογοητευτικο.
Η φοτο εβγαινε απιστευτα χαλια λες και δεν μπορουσε να κανει sychronize το φλας με την ωρα που εβγαινε η φοτο.
Ενα αλλο αρνητικο το οποιο ειναι γνωστο και αυτο οτι παρουσιαζετε στα iphone4 εκτως τους σηματος ειναι μια σκια κιτρινι την οποια παρατηρησα στο κατω αριστερα σημειο της οθονης.
Ελπιζω να εξαφανιστει σιγα σιγα οπως εχω διαβασει στα διαφορα fora.


Δυστηχως δεν προλαβα να το ψαξω παρα πολυ γιατι ειμαι στο σταδιο να δω τι μπορω να κανω με το unlock.
οποτε δεν μπορω να σας πω για σηματα και λοιπα.
Εαν γνωριζει κατι καποιος για το unlock θα τον παρακαλουσα να δωσει καποιο hint.
Παντως για να κλεισω το κινητο φαινετε πολυ πιο ωραιο απο κοντα παρα στις φοτο που βλεπουμε στο ιντερνετ.
Αυτα.

Ixor24
30-07-2010, 17:00
ρε φανη ξερεις αμα εχει βγει jb για το 3gs για το ios4?

Dragonpaul
30-07-2010, 17:07
Τι είναι πάλι αυτό με την κίτρινη σκιά στην οθόνη;;;;;
Αμάν πια!!!!!

skyrios
30-07-2010, 21:16
ρε φανη ξερεις αμα εχει βγει jb για το 3gs για το ios4?

έχει βγει απ' οτι βλέπω στο ιphonehellas απλός μόνο απο mac!
σου στελνω με pm το link :hey:

Ixor24
30-07-2010, 21:23
έχει βγει απ' οτι βλέπω στο ιphonehellas απλός μόνο απο mac!
σου στελνω με pm το link :hey:
το εχω δει αυτο αλλα ειναι οπως ειπες μονο για mac :sarcastic_sadness::sarcastic_sadness:

fanis86
31-07-2010, 17:27
ρε φανη ξερεις αμα εχει βγει jb για το 3gs για το ios4?

Eχει βγει αλλα με δεν ειναι τοσο απλο νομιζω.
Βγηκε το ios4.1 και εχουν μπερδευτει λιγο τα πραματα.
Καλο ειναι να περιμενεις λιγο


dragonpaul
Εδω λενε για το θεμα με την κιτρινι θαμπαδα.
ενα googling με yellow spots on iphone4 και θα βρειτε και αλλα

http://www.engadget.com/2010/06/24/iphone-4s-yellow-spot-issue-goes-away-with-a-bit-of-time/

Lefteris_X
31-07-2010, 18:10
υπάρχει jalibreak για το io4.0 για το 3GS αλλά θέλει να έχεις έως συγκεκριμένο αριθμό (serial number) του εσωτερικού modem (για το πως βλέπεις και κρίνεις το serial πρέπει να πας στην αντίστοιχη σελίδα των "hackerάδων" του ios4.0).

Πάντως ότι γίνεται - γίνεται!

Για το ios4.1 δεν έχω ασχοληθεί.

Ixor24
31-07-2010, 19:01
πωωωω ρε φιλε μπερδεμα η κατασταση!! και δεν εχω κανει ακομα jb ποτε και ελεγα αντε να βαλω την 4 πανω και να ξεκινήσω... και τωρα πηραμε τα 3

fanis86
01-08-2010, 01:53
ΜΜΜΜαλιστα.

Το μιλοφονο μου το εχει απο χτες ενας κολητος μου.
Πηγε αγγλια και μιας με ειχε φαει η φαση η ολη με το σημα του το εδωσα να κανει κανα τεστ με την at&t εκει περα και να μου πει.
Με πηρε πριν καμια ωρα τηλ και μου το επιβεβεωσε οτι οντως εχει μεγαλο θεμα με το σημα.
τεσπα του ειπα να μου παρει ενα bumper απο κει μηπως και ψιλοσωσουμε την κατασταση αλλιως εχω ηδη προτασεις για να το πουλησω ελπιζωντας οτι οι επομενες παρτιδες θα ειναι καλητερες.
Τελικα μηπως εδω στο ελλαδα ειμαστε και τυχεροι που βγαινει πιο αργα μηπως λεω γω τωρα και οι επομενες παρτιδες δεν παρουσιαζουν το προβλημα

Dragonpaul
01-08-2010, 11:48
Να σου πω την αλήθεια, σε κάτι τέτοιο ελπίζω και γω.

markos69
02-08-2010, 14:58
www.jailbreakme.com

gia jailbreak mono se oti version ke iphone exete

Quaro
02-08-2010, 21:30
τώρα και επιστημονικά αποδεδειγμένο :P

http://cosmo.gr/Gadgets/USA/283000.html

fanis86
03-08-2010, 11:14
www.jailbreakme.com

gia jailbreak mono se oti version ke iphone exete


Nα και τα αρνητικα
Την χαρά μετά από την επίτευξη του jailbreak μέσω του jailbreakme.com διαδέχεται η ανησυχία…

Το exploit που χρησιμοποιήθηκε παραμένει “ανοιχτό” και εως οτου η Apple κυκλοφορήσει μία νέα αναβάθμιση λογισμικού που θα διορθώσει το κενό ασφαλείας, ενδεχομένως αυτό να το εκμεταλευτούν κάποιοι επιτήδειοι.

Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες η μέθοδος του jailbreakme.com χρησιμοποιεί ένα κενό ασφαλείας στο iOS PDF viewer μέσω του οποίου μπορεί κάποιος να αποκτήσει πρόσβαση στην συσκευή.

Πηγη:iphonehellas

Lefteris_X
03-08-2010, 11:30
γιατί περίμενε κανείς ένα τέτοιου είδους hack, μέσω HTTP και TCP/IP να ΜΗΝ είχε και κάποιο "θετικό" για τους hacker;

έλεος δηλαδή....:)

markos69
03-08-2010, 12:11
diiladi mpori o hacker na mbi sto iphone mou?

fanis86
03-08-2010, 15:26
diiladi mpori o hacker na mbi sto iphone mou?

Απο οτι καταλαβα αυτο το κενο ασφαλειας υπηρχε απλα εγινε αναφορα με το jailbrake γιατι το jailbrakeme.com χρησιμοποιει αυτο το κενο ασφαλειας για να κανει jailbrake τα iphone.

Η πλακα της υποθεσης ειναι οτι για να εισαι πιο καλημενος απο αυτο το κενο ασφαλειας πρεπει να κανεις jailbrake το τηλ σου και να κανεις καποιες ρυθμισεις μετα εκ νεου.

Desmond
08-08-2010, 16:12
Αποχώρησε ο υπεύθυνος hardware για το iPhone (http://www.iphonehellas.gr/20110/papermaster-leaves-apple/)


O Mark Papermaster παραιτήθηκε (http://www.nytimes.com/2010/08/08/technology/08apple.html?_r=3) από τη θέση του Senior Vice President για το παράρτημα σχεδιασμού των iPod και iPhone χωρίς να γίνει γνωστή επισήμως η αιτία της αποχώρησης αυτής.
Η χρονική περίοδος της παραίτησης (ή απόλυσης) παραείναι συμπτωματική μετά τα γεγονότα των τελευταίων εβδομάδων σχετικά με το design του iPhone 4 και τα προβλήματα με την κεραία που έλαβαν μεγάλες διαστάσεις.
Η Apple επιβεβαίωσε ότι ο αντικαταστάτης του Papermaster είναι ο Bob Mansfield που μέχρι τώρα ήταν ο Senior Vice President στο Mac hardware engineering. Μάλιστα, ήδη το βιογραφικό του Papermaster έχει εξαφανιστεί από την ιστοσελίδα (http://www.apple.com/pr/bios/) της Apple.

http://www.iphonehellas.gr/wp-content/uploads/2010/08/ref_papermaster.jpg (http://www.iphonehellas.gr/wp-content/uploads/2010/08/ref_papermaster.jpg)
O Papermaster ήρθε στην Apple πριν δύο χρόνια από την IBM εν μέσω μάλιστα δικαστικών διαμαχών. Η IBM ήθελε να εξασφαλίσει ότι ο Papermaster δεν θα μετέδιδε την τεχνογνωσία στην Apple. Η πρώτη δικαστική απόφαση επέβαλε παύση εργασίας στον Papermaster λίγες μέρες μετά την πρόσληψή του, η οποία έπαψε να ισχύει πέντε μήνες μετά ύστερα από διακανονισμό μεταξύ των δύο εταιρειών.
Η Apple δεν έχει επιβεβαιώσει ότι η αποχώρηση του Papermaster σχετίζεται με το πρόβλημα κεραίας του iPhone 4. Πάντως, η Apple στην ξενάγηση που έδωσε σε δημοσιογράφους στις εγκαταστάσεις δοκιμών για την κεραία μετά την πρόσφατη συνέντευξη τύπου δήλωσε πως ο σχεδιασμός για το iPhone 4 είχε ξεκινήσει δύο ολόκληρα χρόνια πριν την κυκλοφορία του τον Ιούνη του 2010.

Valkyre
08-08-2010, 16:40
Ειχα μια εξωνυχιστικη επαφη μου με το Iphone 4 ( οχι δεν το αγορασα τελικα) στα κεντρικα της Apple στην Νεα Υορκη (ουρανοξυστης 80 οροφων)

Υπηρχε μια τεραστια αιθουσα lobby με καμμια 500αρια iphone 4 για τα απαραιτητα meet & greet με τους επιδοξους αγοραστες.Το καλο ηταν οτι μπορουσα να κανω απευθειας συγκριση με το δικο μου iphone 3gs.

Η εικονα ειναι σαφως καλυτερη απο του iphone 3g/s, με σαφως καλυτερη αναλυση που φαινεται δια γυμνου οφθαλμου και οχι μονο αμα πλησιασεις κοντα. Η Καμερα ηταν και αυτη σαφως καλυτερη, τραβηξα ακριβως τις ιδιες φωτο και φαινοταν πολυ καλυτερη αυτη του iphone 4 αν και θα επρεπε να τις δεις σε υπολογιστη για να βγαλεις σαφες συμπερασμα.

Σα κατασκευη εμοιαζε ελαφρυτερο απο το 3gs μου, μπορει να ηταν και ιδεα μου ομως λογω σχηματος. Γενικα ομορφη συσκευη, με την κλασσικη ποιοτητα.

Σημα ειχε φουλ, αλλα ενταξει...λολ στα κεντρικα της apple ειμαστε στο κεντρο του μανχαταν..λοοολ :)

Κατα τα αλλα....αυτα...δεν βρηκα κατι καινουργιο.Σιγουρα ηταν πιο γρηγορο απο το 3gs και το λογισμικο ios4 πεταγε κυριολεκτικα, αλλα η διαφορα ηταν πολυ μικρη (και το δικο μου 3gs ειναι καραφορτωμενο με εφαρμογες, ενω το iphone 4 ηταν αδειο εντελως)

Σε καμμια περιπτωση δεν δικαιολογει να σκασεις τοσα λεφτα για να μεταβεις απο iphone 3gs σε iphone 4. Για 3G νομιζω αξιζει η μεταβαση. :)

SQP_GR
08-08-2010, 19:26
wrew o val kai to ithela kolasmena .tha perimenw mexrei epidotisi feyroyario pleon,pame gia i pad xalara diladi,to xerw kamia sxesi alla ta 600 eyro exoyn sxesi poy tha ta ependia...

GRZEUS
12-08-2010, 19:53
Η Αpple παραδέχθηκε τελικά πως ο τρόπος με τον οποίο κάποιος χρήστης μπορεί να κρατάει το iPhone 4 επηρεάζει την λήψη σήματος της κεραίας της συσκευής. Προηγουμένως είχαν σημειωθεί διαμαρτυρίες σχετικά με την αποδυνάμωση ή και πλήρη απώλεια του σήματος του τηλεφώνου όταν ο χρήστης το έπιανε με έναν συγκεκριμένο τρόπο. Οι πρώτες τέτοιες διαμαρτυρίες εμφανίστηκαν την Τετάρτη το βράδυ και συνεχίστηκαν χθες και σήμερα.

Και ενώ οι διάφοροι σχολιαστές στο διαδίκτυο προσπαθούσαν να αποδώσουν την βλάβη είτε στο λογισμικό είτε στο υλικό της συσκευής, η Apple εξέδωσε ανακοίνωση:


"To κράτημα κάθε τηλεφώνου έχει ως αποτέλεσμα την εξασθένιση του σήματος της κεραίας ενώ κάποια σημεία (από τα οποία κρατάμε τα τηλέφωνα) είναι χειρότερα από όλα λόγω της θέσης της κεραίας. Αυτό είναι κάτι που ισχύει για κάθε κινητό τηλέφωνο.

Αν όμως σας συμβεί κάτι τέτοιο στο iPhone 4, τότε προσπαθήστε να μην πιάνετε το τηλέφωνο από την κάτω αριστερή γωνία και να μην καλύπτετε και τις δύο πλευρές της μαύρης ταινίας. Μπορείτε απλούστατα επίσης να χρησιμοποιήσετε μία από τις πολλές θήκες που κυκλοφορούν."Υπάρχουν δύο κεραίες στο iPhone οι οποίες είναι ενσωματωμένες στο μεταλλικό περίβλημα του τηλεφώνου. Η μία είναι στην αριστερή πλευρά της συσκευής και αφορά το Bluetooth και το Wi-Fi ενώ η άλλη στο δεξί μέρος είναι για την λήψη σήματος από τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας.

Αυτό σημαίνει πως ένας αριστερόχειρας πιάνει διαφορετικά από τον δεξιόχειρα το τηλέφωνο και αυτό επηρεάζει την λήψη της κεραίας.

Παρόμοια συμβουλή έδωσε και ο Steve Jobs ο οποίος φέρεται να δήλωσε:

"Απλώς αποφύγετε να το κρατάτε έτσι."

kai osoi thumounte pia itan i lusi sto provlima me tin keraia???????ma fisika meso update na prosthesi akoma 2 grammes stin mpara me to sima...malista......

Όλα είναι άχρηστα, μέχρι να τα ανακαλύψει η Apple. Τρέμω την ημέρα και την ώρα που θα επινοήσει τη μεταφορά αρχείων μέσω Bluetooth ή την ελεύθερη (γκασπ!) εγκατάσταση εφαρμογών. Για δύο εβδομάδες θα βουίζει ο τόπος με τις «κενοτομίες» (ναι, πάλι σωστά το έγραψα) της.

muku
12-08-2010, 20:40
Χαχα, εκπληκτική δήλωση, αποφύγετε να κρατάτε το κινητό σας έτσι... Είμαι περίεργος να δω τι θα κάνουν. Υπάρχει σημαντικό πρόβλημα σήματος αν το πιάνεις με συγκεκριμένο τρόπο? Είναι κάτι που συμβαίνει συχνά δηλαδή ή απλά είναι υπερβολές των media?

GRZEUS
12-08-2010, 20:48
vasika einai apo tin kakh arxitektonikh tis suskevhs.......... einai oti na ne....episis osoi agorasan tin syskevh me sigatathesi tis aple ki olas prin tin episimi imerominia stin amerikh otan pigan piso thn suskevi haple tous eipe oti den exete egguhsh giati agorasate tin suskevh prin tin episimi hmerominia...... kai tha perimenete mexri tote gia na sas dousoume tin egguhsh..... malista anti na aposiri tin suskevi oso itan niris kai na allaxi tin arxitektoniki protimise na anavathmisi to leitourgiko to opoio apla prosthete 2 grammes akoma stin mpara gia to sima...fusika kapoioi piran prefa tin koroidia auti alla poios na akoustei???????? wraia politikh tis aple....xaxaxaxaxaxaxax...... einai gia polla gelia..kai erxinte ki alla ... akou pou sou lew.........

Valkyre
12-08-2010, 22:03
το πουλι μου με ποιο χερι επιτρεπεται να το κραταω κυριε Steve Jobs? Θα εχω κι εκει προβληματα σηματος?

Καλα δεν ντρεπονται να κανουν τετοιες ανακοινωσεις? Αντι να πουν οτι θα φτιαξουν το προβλημα με καποιο τροπο αυτο που λενε ειναι να το κραταμε με ειδικο τροπο λες και ειναι πυρηνικη βομβα? ελεος...

Dragonpaul
12-08-2010, 22:09
Μα, Δημητρη, σαφως θα το φτιαξουν και θα το δεις. Αλλα αμα βγουν και πουν τωρα κατι τετοιο, τοσοι χρηστες που εχουν αγορασει τη συσκευη θα πεσουν να τους φανε. Ασε το ποσο θα τους κοστιζε να αντικαταστησουν τις συσκευες. Στο παρον σταδιο, μονο τετοιες δηλωσεις μπορουν να κανουν. Γελοιες, αλλα μονο τετοιες....

Lefteris_X
13-08-2010, 10:05
το πουλι μου με ποιο χερι επιτρεπεται να το κραταω κυριε Steve Jobs? Θα εχω κι εκει προβληματα σηματος?


Αχχχχ Δημήτρη - άχ Δημήτρη! Καλά παιδί μου, ακόμα να καταλάβεις τι κάνουν οι υπήκοοι της Apple; Αυτό που ρωτάς με ποιό χέρι να το κρατάς....ε, είσαι εντελώς εκτός νοοτροπίας. 100 "Σώσε με Jobs, ευχαριστώ που υπάρχεις" κάθε μέρα για 1 εβδομάδα.

Αυτό που θα έπρεπε να ξέρεις για να είσαι εντός Apple νοοτροπίας (άρα θα κάνεις διαφορετική ερώτηση) είναι το εξής: για ότι η Apple προβλέπει να κάνεις, σου έχει δώσει μια συσκευή ή πρόγραμμα ή συνδοιασμό των 2. Έτσι:

Σωστή Ερώτηση: Apple - ω, Apple, υπάρχει ένα "θαύμα" με το οποίο να παίζω το πουλί μου;

Προσοχή: αν προσπαθήσεις με διαφορετικές / όχι-Apple τεχνικές (πχ. δεξί ή αριστερό ή και τα 2), τότε η Apple δεν φέρει καμία ευθύνη για το αποτέλεσμα + το αποτέλεσμα είναι σαφώς κακής ποιότητας.

Τέλος, αν δεν έχει εφευρεθεί ακόμα αυτό το "θαύμα", τότε μένεις με το πουλί στο χέρι, περιμένοντας να εφευρεθεί.

By the way, πριν απο χιλιάδες χρόνια όταν η Apple ξεκινούσε, δια μέσω εκπροσώπου Apple, που εξηγούσε τι να κάνουν στην περίοδο αναμονής προϊόντων οι υπήκοοι, πρωτούστηκε η ατάκα: "μείνετε με το πουλί στο χέρι". Απο τότε έως σήμερα, η ατάκα αυτή χρησιμοποιείται.

Για να καταλάβουμε επιτέλους όλοι, τι εστί Apple. Επιτέλους!

Ας επιστρέψουμε πάλι στην κανονική ροή μας τώρα (carry on people).


Λευτέρης


ΥΓ: Φυσικά έχοντας πάρει την απαραίτητη στάση (γνώση χιλιάδων ετών πια): "με το πουλί στο χέρι".

Quaro
13-08-2010, 14:51
Μα, Δημητρη, σαφως θα το φτιαξουν και θα το δεις. Αλλα αμα βγουν και πουν τωρα κατι τετοιο, τοσοι χρηστες που εχουν αγορασει τη συσκευη θα πεσουν να τους φανε. Ασε το ποσο θα τους κοστιζε να αντικαταστησουν τις συσκευες. Στο παρον σταδιο, μονο τετοιες δηλωσεις μπορουν να κανουν. Γελοιες, αλλα μονο τετοιες....

μα πρέπει να τις αντικαταστήσουν. ξέρεις ότι άμα τους κάνει κανένας Αμερικάνος μήνυση την έχουν γ@μήσει;

Valkyre
13-08-2010, 15:03
lol :D

Παντως -λογικα- οι νεες παρτιδες θα εχουν αλλαγες σιγουρα σε αυτον τον τομεα.... δηλαδη θελω να πιστευω οτι θα εχουν κανει κατι για να διορθωσουν αυτο το κατασκευαστικο προβλημα.

Το θεμα ειναι τι γινεται με τους δυσμοιρους που εχουν ηδη προβληματικο τηλεφωνο και απο οτι φαινεται δεν προτιθεται η apple να κανει κατι γι αυτο.

Quaro
13-08-2010, 16:23
Το θεμα ειναι τι γινεται με τους δυσμοιρους που εχουν ηδη προβληματικο τηλεφωνο και απο οτι φαινεται δεν προτιθεται η apple να κανει κατι γι αυτο.


άμα μένεις σε οποιαδήποτε άλλη χώρα πέρα από την Ελλάδα καταγγελία στο αντίστοιχο ινστιτούτο καταναλωτών και θα τους κάνουν καλά. Στο Ελλαδιστάν περίμενε να έρθουν καλές παρτίδες και μπες το βράδυ στο apple store να κλέψεις ένα.

Valkyre
13-08-2010, 16:30
^^ Mπα εγω δεν ενδιαφερομαι.Θα περιμενω το iphone 4s να δω τι παραπανω παιζει γιατι αμα εχεις 3gs δεν αξιζει!

Quaro
13-08-2010, 16:37
^^ Mπα εγω δεν ενδιαφερομαι.Θα περιμενω το iphone 4s να δω τι παραπανω παιζει γιατι αμα εχεις 3gs δεν αξιζει!

εγώ που δεν έχω κανένα iphone τι να κάνω; να πάρω το 3Gs ή το iphone4;

desperate_gamer
13-08-2010, 16:56
Το θεμα ειναι τι γινεται με τους δυσμοιρους που εχουν ηδη προβληματικο τηλεφωνο και απο οτι φαινεται δεν προτιθεται η apple να κανει κατι γι αυτο.

Δεν τους έδωσε δωρεάν θήκη που διορθώνει το πρόβλημα;

Valkyre
13-08-2010, 17:18
^^ Μα δεν ειναι λυση αυτη. Αν εμενα δεν μου αρεσει η θηκη? ή πες οτι δεν θελω καν θηκη! Ασε που δεν εχει επιβεβαιωθει απο πουθενα οτι διορθωνεται το προβλημα με αυτον τον τροπο, πιο πολυ περιοριζεται καθως και με την θηκη αν το πιασεις με παρομοιο τροπο και παλι χανεις σημα. :(

desperate_gamer
14-08-2010, 15:26
^^ Μα δεν ειναι λυση αυτη. Αν εμενα δεν μου αρεσει η θηκη? ή πες οτι δεν θελω καν θηκη! Ασε που δεν εχει επιβεβαιωθει απο πουθενα οτι διορθωνεται το προβλημα με αυτον τον τροπο, πιο πολυ περιοριζεται καθως και με την θηκη αν το πιασεις με παρομοιο τροπο και παλι χανεις σημα. :(

Α ναι; Εγώ είχα διαβάσει ότι είναι όλα οκ με το bumper.

Αλλά ναι δεν έχουν άδικο όσοι γκρινιάζουν. Ήταν μεγάλο σφάλμα και απορώ πραγματικά πώς τόλμησαν να το κυκλοφορήσουν. Αποκλείεται να μη το γνώριζε η Apple, δοκιμές θα είχαν κάνει.
Και μπορεί να λέει ότι σε όλα τα κίνητα χάνεια σήμα όταν καλύπτεις την κεραία, αλλά συνήθως η κεραία δεν βρίσκεται στη βάση, από 'κει που πιάνουν όλοι το κινητό! :e055gf:

WolfRathmA
15-08-2010, 02:42
Ωριστε και βιντεο για το σημα με η χωρις bumper(s) :P

YouTube- iPhone 4 Signal

three_brothers1
15-08-2010, 09:25
Για να λέμε και τ στραβού τ δίκιο πιάστηκαν κοτσο όσοι τ πήρανε νωρίς.
1ον δώσανε πολλά κατοσταρικα παραπάνω(εκτός κ αν τ πήρανε μόνοι τους από Αγγλία π είναι και unlocked)
2ον το κινητό από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας διαπιστώθηκε τ πρόβλημα με το σήμακ όλοι σαν τ πρόβατα τρεξανε(γιαυτο τ κυκλοφόρησε ο στιβ)
3ον ο στιβακος θέλοντας να βγει από πάνω δίνει δώρο τ παμπερς (που στην αρχή τα πουλούσε 20$ νομίζω)
Επίσης για να βγει από πάνω η apple δημοσιεύει βίντεο από διάφορα κινητά με τ ίδιο πρόβλημα(με μια διάφορα ότι στα αλλά κινητά δεν είναι σε τόσο εύκολο σημείο να τ αγγιξεις και όταν κλεινεις εκείνο τ σημείο στα αλλά κινητά δεν πέφτει η κλήση.)
5ον θα βγάλει νέα διορθωνενη έκδοση (όσοι τ πήρανε και νιωθανε τυχεροί αυτοματος γίνονται κορόιδα)

Να πω και κάτι δικό μου.
-για μένα το iPhone 4 είναι ένα 3gs με ios 4 με καλύτερη οθόνη και HD video.
Ταπεινή μ γνώμη οποίος θέλει να αγοράσει κινητό κ έχει ήδη τ 3gs ας δοκιμάσει κ κανενα samsung galaxy s.

Quaro
15-08-2010, 12:35
3ον ο στιβακος θέλοντας να βγει από πάνω δίνει δώρο τ παμπερς (που στην αρχή τα πουλούσε 20$ νομίζω)



ναι. αυτή η λύση μου θύμισε τα 360 fanboys που για να λύσει η ΜS το RROD είπε ότι θα δίνει ένα χρόνο παραπάνω εγγύηση και αμέσως όλοι είπαν "problem solved". likewise το bumper δεν είναι λύση. ας βγάλουν καινούργια iphone4 που δουλεύουν σωστά και ας τα αντικαταστήσουν στους πελάτες τους.

Dragonpaul
15-08-2010, 12:46
ναι. αυτή η λύση μου θύμισε τα 360 fanboys που για να λύσει η ΜS το RROD είπε ότι θα δίνει ένα χρόνο παραπάνω εγγύηση και αμέσως όλοι είπαν "problem solved". likewise το bumper δεν είναι λύση. ας βγάλουν καινούργια iphone4 που δουλεύουν σωστά και ας τα αντικαταστήσουν στους πελάτες τους.

Aυτο ειναι πολυ δυσκολο να γινει. Θα πρεπει η Apple να βαλει ΠΟΛΥ νερο στο κρασι της, αφου αυτο θα σημανει οτι παραδεχονται, καταρχην, μια τεραστια γκαφα και δευτερον θα πρεπει να ειναι ετοιμη για μια μεγαλη οικονομικη απωλεια.

Valkyre
16-08-2010, 10:26
ναι. αυτή η λύση μου θύμισε τα 360 fanboys που για να λύσει η ΜS το RROD είπε ότι θα δίνει ένα χρόνο παραπάνω εγγύηση και αμέσως όλοι είπαν "problem solved". likewise το bumper δεν είναι λύση. ας βγάλουν καινούργια iphone4 που δουλεύουν σωστά και ας τα αντικαταστήσουν στους πελάτες τους.

Πολυ σωστο αυτο που λες ειναι οντως αναλογη περιπτωση. Δηλαδη δεν λυνω το προβλημα, απλα σας ζαχαρωνω λιγο το χαπι...

Παυλο, δεν παυει να ειναι απαραδεκτη σαν σταση. Δηλαδη η apple εχει βαλει σκοπο να πουλησει ποσα εκατομμυρια ακομη προβληματικα τηλεφωνα επειδη δεν εχει την ορεξη να κανει καποιες αλλαγες στο hardware ωστε τουλαχιστον μελλοντικες παρτιδες να μην εχουν προβλημα? Το θεωρω απαραδεκτο αυτο.

el3ctronick
17-08-2010, 16:01
παιδια νομιζω για 4.01 για ολα τα iphones μπορουν να το jailbreakaroun μπαινοντας στη σελιδα www.jailbreakme.com και κανουν slide οπως λεει στη σελιδα...απλα επειδη δεν εχω iphone ριχτε μια ματια..σιγουρα δεν πιανει σε 4.02.

NIKOS
27-08-2010, 02:45
kati asxeto. sto app store exei kati efarmoges me ena + dipla apo thn timh. ti thelei na pei o poihths me to +? kserei kaneis?

WolfRathmA
27-08-2010, 03:04
Playstation Plus; χεχε...

Για βαλε κανενα screenshot!

Valkyre
27-08-2010, 09:42
kati asxeto. sto app store exei kati efarmoges me ena + dipla apo thn timh. ti thelei na pei o poihths me to +? kserei kaneis?

Αυτο φιλε το ειχα κι εγω απορρια μεχρι που το εψαξα και καταλαβα τι παιζει. Οσες εφαρμογες εχουν το συμβολο "+" , αυτο υποδηλωνει οτι οι εν λογω εφαρμογες ειναι compatible με το ipad. Mε αλλα λογια αυτες τις εφαρμογες μπορεις να τις κατεβασεις και στο ipad και να λειτουργουν απροβληματιστα :)

NIKOS
27-08-2010, 14:50
thnx file :)

keyblayder
28-08-2010, 11:27
Πήγα και εγώ εδω στη Θεσσαλονίκη χθές που λέτε ρε παιδιά και τι να δω?Χάος απο κόσμο και σε cosmote και σε vodafone για το iphone 4.Θα ήθελα να το αγοράσω μιας και ποτέ δεν είχα την δηνοτότητα να δοκιμάσω καμία συσκευή της Apple αλλά οχι και έτσι :a050:.Έλεος ρε έβλεπες κόσμο να βγαίνει με την συσκευή στα χέρια που μάλλον θα ήταν απο προ παραγγελίες όλες αυτές οι συσκευές γιατί όταν πήγα να το ζητήσω μου λένε αν έχω κλίσει παραγγελία και τέτοια και είπα οχι και μου λένε οτι πρέπει να κανώ παραγγελία κάτι τέτοια.Τέσπα εκτός απο αυτό είδα την τιμή.659 ευρώ για ένα κινητό τα βρίσκω πάρα πολλά εώς υπερβολίκα πάρα πολλά θα έλεγα αλλά στο εξωτερικό ένας φίλος μου το αγόρασε στα 599 ευρώ την συσκευή.WTF!Ο Έλληνας πάλι είναι ο "χαζός" των πάντων!:pound:

Dragonpaul
28-08-2010, 14:57
Λοιπον, σημερα ηρθα και γω σε επαφη για πρωτη φορα με το iPhone 4. Καταρχην οι εντυπωσεις μου.


Καταπληκτικη οθονη. Τα χρωματα φαινονται πολυ πιο ζωντανα και η παραπανω αναλυση ειναι εμφανεστατη απο την πρωτη ματια.



Απιστευτα γρηγορη ανταποκριση στις εντολες. Υπακουει αμεσα τα "πατηματα", χωρις καμια καθυστερηση. Το δικο μου iPhone (3G), ειδικα μετα την αναβαθμιση του OS4, πραγματικα υπολειτουργει. Εχει γινει πολυ αργο, καμια φορα δεν υπακουει εντολες και γενικοτερα μοιαζει να ανεβαινει ανηφορα. Ελπιζω να το διορθωσουν με καποιο update.



Ικανοποιητικη καμερα και ικανοποιητικο video HD.



Εκπληκτικη αισθητικη.

Περαν αυτων, δοκιμασα αν ισχυει και το γνωστο προβλημα με το σημα. Και ισχυει. Το κρατησα για λιγο απο την αριστερη πλευρα και, δυστυχως, το σημα αρχισε να γκρεμοτσακιζεται. Δεν εφτασε ποτε να μην εχει καθολου σημα, αλλα αυτο δε λεει τιποτα απολυτως. Ειμαι περιεργος να δω αν θα γινει κατι για το θεμα, εκτος απο τις θηκες που θα δινουν και εδω στην Ελλαδα για την, και καλα, αντιμετωπιση του προβληματος.
Το περιεργο ειναι οτι κανενα καταστημα δεν ειχε διαθεσιμη τη συσκευη και επισης, παρατηρησα εντονο ενδιαφερον απο τον κοσμο, παρα το σοβαρο προβλημα. Και πιστευω πως ΚΑΘΕ επιδοξος αγοραστης iPhone 4 γνωριζει πολυ καλα για το προβλημα. Και ομως, συρρεουν προς τα καταστηματα να το αποκτησουν. Τι να πω...

Valkyre
28-08-2010, 15:15
^^ Eγω φιλε πραγματικα περιμενω να δω τι θα κανει η apple γι αυτο...γιατι θα μεινω μλκς αν απλα τους γραψει ολους εκει που δεν πιανει μελανι και δεν κανει τιποτα!

Dragonpaul
28-08-2010, 15:33
^^ Eγω φιλε πραγματικα περιμενω να δω τι θα κανει η apple γι αυτο...γιατι θα μεινω μλκς αν απλα τους γραψει ολους εκει που δεν πιανει μελανι και δεν κανει τιποτα!

Και μενα θα μου φανει απιστευτο αν δεν κανει κατι. Ειδικα για μια εταιρεια του μεγεθους της Apple.
Τωρα ξερεις με τι προβληματιζομαι? Εχω μια καλη προσφορα για να αποκτησω το iPhone 4 στα 32GB με 400 ευρω. Να πω οτι σα συσκευη κανει 775. Δηλαδη, σχεδον τα μισα λεφτα. Και ειμαι between minds...

Researcher
28-08-2010, 16:23
Εγώ περιμένω το επόμενο ipad με retina display. Λεφτά για κινητάκι δεν ξαναδίνω!

Dragonpaul
28-08-2010, 16:30
Εγώ περιμένω το επόμενο ipad με retina display. Λεφτά για κινητάκι δεν ξαναδίνω!

Με τι display? Sorry, αλλα μαλλον εχω χασει τευχη.

Valkyre
28-08-2010, 17:05
Και μενα θα μου φανει απιστευτο αν δεν κανει κατι. Ειδικα για μια εταιρεια του μεγεθους της Apple.
Τωρα ξερεις με τι προβληματιζομαι? Εχω μια καλη προσφορα για να αποκτησω το iPhone 4 στα 32GB με 400 ευρω. Να πω οτι σα συσκευη κανει 775. Δηλαδη, σχεδον τα μισα λεφτα. Και ειμαι between minds...

επειδη εχεις το 3G και σε συνδυασμο με την πολυ καλη τιμη οντως αξιζει να σε βαζει σε σκεψεις.Αν ειχες το 3Gs θα σου ελεγα κατευθειαν οχι, αλλα στην περιπτωση σου οντως ειναι ευκαιρια. :)

WolfRathmA
29-08-2010, 02:20
Με τι display? Sorry, αλλα μαλλον εχω χασει τευχη.


Retina display ονομαζεται η νεα οθονη του iPhone 4. Που εχει υψηλη αναλυση, HD, αγγουρακια, ντοματουλες, κρεμμιδακια κτλ :P lol

Dragonpaul
29-08-2010, 02:23
Retina display ονομαζεται η νεα οθονη του iPhone 4. Που εχει υψηλη αναλυση, HD, αγγουρακια, ντοματουλες, κρεμμιδακια κτλ :P lol
Aααα.... Got it!!!! Thnx!

ps4
29-08-2010, 11:23
Εγω εφτασα στο τσακ πριν την αγορα την μερα που βγηκε.

Μετα απο μερικες περιεργες συμπτωσεις, σαν να μου ελεγε ΜΗΝ το παρεις, δεν το πηρα.

Θα περιμενω τα χριστουγεννα για το 4s(signal) !!!!LOL και θα το παρω. Λογικα θα εχει φτιαχτει μεχρι τοτε. Αν και το 3g με το iOS4 δεν παλευεται, θελει υπομονη ελεφαντα, 3 μηνες θα περασουν δεν μπορει. Υπομονη το λοιπον για μενα.

el3ctronick
29-08-2010, 22:28
βασικα πιστευω θα βγει αλλο το 2011 με micro usb port για να συμβαδιζει με τα ευρωπαικα standards πλεον..ισως τοτε βγαλουν hw revision..(παντα silent)

NIKOS
30-08-2010, 02:41
paidia k egw ezw 3gs k to skeftomai. mallon den aksizei na poulisw to 3gs mou k na parw to 4 e? k kati allo . sto store vgike to imovie. alla leei pws trexei mono sto iphone 4 . isxyei? gt eida kati videakia stou youtube k to trexoun sto 3gs... ti paizei? kserei kaneis?

WolfRathmA
30-08-2010, 02:51
paidia k egw ezw 3gs k to skeftomai. mallon den aksizei na poulisw to 3gs mou k na parw to 4 e? k kati allo . sto store vgike to imovie. alla leei pws trexei mono sto iphone 4 . isxyei? gt eida kati videakia stou youtube k to trexoun sto 3gs... ti paizei? kserei kaneis?

Απο οσο γνωριζω και εγω δε τρεχει σε 3GS παρα μονο στο 4. Μπορει να εχουν κανει καμια πατεντα παντως σε jailbreak iPhones 3GS και να τρεχει.

Dragonpaul
31-08-2010, 22:28
Xαιρετω!

Για δειτε αυτο (http://www.9to5mac.com/23381/new-iphone-4s-coming-september-30th).

Παντως, ισχυει δεν ισχυει, εγω την αλλη εβδομαδα πιθανοτατα θα το εχω και αυτο για δυο λογους:



Δεν ξερω ποσο θα ισχυει η προσφορα που μου εχουν κανει.
Οσοι το εχουν και εχω ρωτησει, μου εχουν πει οτι, ναι μεν σε καποιες συσκευες παρουσιαζεται το προβλημα, αλλα και σε αυτες που παρουσιαζεται, δεν υπαρχει ποτε drop call και δεν επηρεαζονται οι κλησεις.

ps4
01-09-2010, 00:02
Η προσφορά δεν χάνεται για κανέναν λόγο. Ρώτησα εγω σε ενα κατάστημα ΟΤΕ. Κεντρικά του Πειραιά.

Αν ισχύει, που απο αυτά που διάβασα μάλλον ισχύει περίμενε λίγο. Ένας μήνας είναι θα περάσει, αντε ενάμιση.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Dragonpaul
01-09-2010, 00:12
Η προσφορά δεν χάνεται για κανέναν λόγο. Ρώτησα εγω σε ενα κατάστημα ΟΤΕ. Κεντρικά του Πειραιά.

Αν ισχύει, που απο αυτά που διάβασα μάλλον ισχύει περίμενε λίγο. Ένας μήνας είναι θα περάσει, αντε ενάμιση.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Απλα να σου πω οτι η προσφορα προεκυψε μετα απο πολλες δικες μου πιεσεις. Δεν ξερω αν την διατηρησουν αν κανω ξαφνικα τον Κινεζο.
Απο την αλλη, αντε σου λεω οτι περιμενω. Πως ξερω απο τι παρτιδα θα ειναι το τηλεφωνο που θα παρω? Αμα ειναι να περιμενω κι αλλο (δηλαδη περισσοτερο απο δυο μηνες για να το σιγουρεψω), ε, πλησιασαμε το επομενο καλοκαιρι που θα βγει το επομενο (που λεει ο λογος). Χα χα...

NIKOS
01-09-2010, 02:38
re paidia de kserw an symvainei k sesas. an grapsw video sto iphone panw apo 10 lepta, de mporei na to treksek to pc mou. prepei na to perikopsw se 10 k 10 mins an einai 20lepto px! k exw xrisimopoisei polla programmata gia na dw an ftaiei to programma pou trexei to video! kserei kaneis ti paizei? episis syndesa to iphone m sto pc ekane to kalssiko sync k ksafnika vlepw sto recycle bin tou pc mou kati games! pws vrethikan ekei? enw yparxoun akomh sto kinito. k kati teleytaio. otan kaneis sync tou kinitou mesw itunes, k exeis videos fotos ktl ktl ayta apothikevonte aytomAta sto itunes? dil xwris na syndesw to kin k mpw sto itunes mporw na ta dw kapou? sorry an kourasa, alla exw mperdeytei! thnx pAides !

ps4
01-09-2010, 03:16
Απλα να σου πω οτι η προσφορα προεκυψε μετα απο πολλες δικες μου πιεσεις. Δεν ξερω αν την διατηρησουν αν κανω ξαφνικα τον Κινεζο.
Απο την αλλη, αντε σου λεω οτι περιμενω. Πως ξερω απο τι παρτιδα θα ειναι το τηλεφωνο που θα παρω? Αμα ειναι να περιμενω κι αλλο (δηλαδη περισσοτερο απο δυο μηνες για να το σιγουρεψω), ε, πλησιασαμε το επομενο καλοκαιρι που θα βγει το επομενο (που λεει ο λογος). Χα χα...


Δεν ξέρω Τι θα έκανα στη θέση σου. Διλλημα. Όπως και να έχει επειδή ΑΝ όντως ισχύει η απλ θα επιταχύνει τις διαδικασίες κατασκευής του νέου τηλεφώνου για να μην πέσει η Αγορα του. Κάτι που θα γίνει σίγουρα αφού όσοι ήταν να πάρουν μετα απο αυτο θα περιμένουν.

Αυτο είναι δική μου εικασια. Νομίζω πως έτσι θα γίνει. Οπότε περίμενε λίγο.

Φαντασου βρήκα μια άκρη για σφραγισμένο πολυ φτηνό 4 αλλά και πάλι το σκέφτομαι μετα το πόστ που έκανες.

Υ.Γ. Με πήραν και απο κοσμοτε σημερα ότι η παραγγελία
Μου έφτασε. Λολ. Θα κάνω τον κινέζο και θα τους το αφήσω αμανατι...

Υ.Γ.2 Αν είναι νέο το τηλ θα το καταλάβεις απο το s (κλασσικη απλ, το s στην περιπτωση μας σημαινει signal χαχαχα) αλλιώς απο τον αυξοντα αριθμό που στάνταρ θα έχουν βγάλει στο ΝΕΤ για να αναγνωρίσεις ότι οντως είναι η καινούργια παρτίδα.

Με γλυτωσες. :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

NIKOS
01-09-2010, 23:16
paidia kserei kaneis poso kostizei to 3gs 16GB kainourgio? rwtaw gia na kserw poso na poulisw to diko mou :D

Dragonpaul
01-09-2010, 23:48
Aν και επιβεβαιωσα και απο αλλους οτι δεν υπαρχει απωλεια ποιοτητας κλησης ή drop calls, αποφασισα να περιμενω πριν το παρω. Οχι ομως περισσοτερο απο 10 Οκτωβρη, μιας και η προσφορα που μου εχει γινει θα ισχυει μεχρι εκει περιπου. Αυτο που ελπιζω ειναι μεχρι τοτε να εχουν ξεκαθαρισει λιγο τα πραγματα με το τι θα γινει με το θεμα.

ps4
02-09-2010, 02:25
Είχα παει σε ενα Σπιτι φίλου σημερα το βράδυ για φαγητό και μαζευτηκαμε κόσμος. Ο οικοδεσπότης το λοιπόν ειχε πάρει ενα iPhone 4.

Μόλις το είδα έπεσα με τα μούτρα. Πρέπει να έπαιζα κανα 2 ωρο, χωρίς να με απασχολεί τι έλεγαν οι άλλοι. :)

Το τηλέφωνο είναι απλά απίστευτο. Ταχυτατο, με καταπληκτική κάμερα, πολυ καλη αίσθηση στο χέρι και
Μια πολυ στιβαρη κατασκευή που φωνάζει ποιότητα απο όπου και να το δεις, όπου και να το πιάσεις.

Η δε οθόνη και η ανάλυση της!!!!!!!!!!!!!! Μην ζητάτε να σας περιγράψουν πως είναι, δεν γίνεται. Πρέπει να το δεις για να το πιστεψεις.

Τόσο τέλεια που μοιάζει ψεύτικη, τόσο καθαρή που μοιάζει σαν να τυπώθηκε σε glossy paper απο εκτυπωτικες Μηχανές μεγέθους φορτηγού. Και πάλι δεν νομίζω ότι κατάφερα να το περιγράψω. !!!!!!!!!!

Κρατιεμαι με νύχια και με δόντια να μην το παρω ακομα. Το σημερινό ήταν καλο τεστ για τα αγοραστικα μου ένστικτα.

Υ.Γ. Το σήμα όντως πέφτει. Δεν χρειάζεται να το αγκαλιασεις, απλά βάζεις το δάχτυλο στην κεραία. Απο 4 πήγε 1 μπάρα σε λιγότερο απο 30 δεύτερα. Η κλήση δεν έπεσε αλλά φαντάζομαι σε σημείο με 1 μπάρα στάνταρ θα πέφτει. Τεσπα, δεν συζηταω αν θα το πάρω, αλλά πότε θα το πάρω.





Sent from my iPhone using Tapatalk

el3ctronick
02-09-2010, 04:02
520 θελει η vodafone..πολλα μου φαινονται παντως...(και βασικα περιμενε γιατι μαλλον σε 1 μηνα θα βγει hw revision για το 4)

el3ctronick
02-09-2010, 04:06
Aν και επιβεβαιωσα και απο αλλους οτι δεν υπαρχει απωλεια ποιοτητας κλησης ή drop calls, αποφασισα να περιμενω πριν το παρω. Οχι ομως περισσοτερο απο 10 Οκτωβρη, μιας και η προσφορα που μου εχει γινει θα ισχυει μεχρι εκει περιπου. Αυτο που ελπιζω ειναι μεχρι τοτε να εχουν ξεκαθαρισει λιγο τα πραγματα με το τι θα γινει με το θεμα.

φιλε εγω επιβεβαιωσα οτι καποια iphones 4 αν οχι ολα(5 στα 5 που δοκιμασα εχουν 100% προβλημα). κανε switch στα settings σε 3g και δοκιμασε το deathgrip..σε 20 δευτερολεπτα max εχει παει εκτως δικτυου. τουλαχιστον σ αυτα που δοκιμασα. 3 ειναι απο αγγλια απο την πρωτη βδομαδα κυκλοφοριας αγορασμενα και 2 απο ελλαδα αυτες τις μερες. παρολα αυτα με το bumper λυνεται.

Lefteris_X
02-09-2010, 09:06
Καλημέρα σας.

Έχω να κάνω μια ερώτηση, πιο πολύ προς τον "τρόπο σκέπτεσται".

Όπως αρκετοί θα έχουν καταλάβει κάποια χρονάκια εδώ μέσα που μπαίνω, κατέχω λίγα πραματάκια περί τεχνολογίας και σε πολλές περιπτώσεις υποστηρίζω Apple αντί Microsoft (ή Google, LG, HTC κλπ) στα θέματα τηλεφώνων.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: αφής στιγμής είναι πλέον αποδεδειγμένα υπαρκτή η πτώση σήματος στο iPhone 4 και σχεδόν αναμενόμενη η επανέκδοσή του με φτιαγμένο (υποθετικά πάντα) το πρόβλημα, τότε γιατί ΤΟΣΟΣ κόσμος πάει και το αγοράζει;

Δηλαδή, αυτό δεν το καταλαβαίνω. Απάντηση / απαντήσεις του στυλ "μα αφού είναι κα***λα" ή "δεν αντέχω το θέλω, μου αρέσει πολύ" κλπ, ε, θεωρώ ότι προέρχονται απο μικρά παιδιά ή απο ενήλικες με τόνους ανωριμότητας ή τόνους χρημάτων. Τίποτα απο τα τρία δεν τα είπα για να "πικάρω" κάποιον. Απλά έτσι μου φαίνεται εμένα, αφού όπως είπα, η συσκευή είναι προβληματική, προβλέπεται αντικατάσταση = πεταμένα λεφτά ή αν θέλετε καλύτερα, τα λεφτά αυτά είναι μια "ψήφος εμπιστοσύνης" στην μαλακία σχεδιασμό της Apple.

Το λοιπόν, εγώ ο καρά-άρρωστος 30 χρόνια στην τεχνολογία πια....και είπα στην Apple ένα ξερό και δυνατό "ΟΧΙ. Πάρε τα @@ μου, είπαμε είσαι καλή αλλά όχι και δικτάτωρ"..........όταν (και αν) βγάλει πχ iPhone 4.1 φτιαγμένο, τότε "ΝΑΙ, πάω να το πάρω, ΤΩΡΑ κιόλας".

Οι άλλοι που πάνε και το αγοράζουν (που αμφισβητώ ότι μπορεί να είναι περισσότερο άρρωστοι, άντε στην καλύτερη περίπτωση να είναι το ίδιο άρρωστοι με εμένα).......τι σκατά καταλαβαίνουν; Τι ακριβώς σκέπτονται και πάνε και τα σκάνε τα 600άρια και τα 700άρια και τα 800άρια (κατά περιπτώσεις);;;; Δηλαδή σε αυτή την οικονομική σκατοκατάσταση, ΤΙ νοοτροπία κουβαλάνε ΤΟΣΟΙ και ΤΟΣΟΙ; Χαμός στην Καλλιθέα, στη Ν.Σμύρνη, στην Γλυφάδα, στον Πειραιά, παντού.

Πάμε καλά;

ή μήπως εγώ δεν πάω καλά (που είπα "όχι" στην Apple);

Τι γίνεται;

Το έχουμε "χάσει" τελείως;

500-600-700 ευρώ είναι ψίχουλα;

Έχουν χώρο οι πιστωτικές κάρτες; Υπάρχει τόσο ρευστό/ μετροιτό αχρείαστο;

Δηλαδή αν δεν έχει κάποιος iPhone 4 τι; Δεν την παλεύει; Δεν είναι ωραίος / ωραία; Δεν έχει πρεστίζ; Δεν έχει "καλή" συσκευή τηλεφώνου;

Ειλικρινά, όσο και να έχω προσπαθήσει να δικαιολογήσω (στα μάτια μου) τον κόσμο που πάει και τα σκάει τυφλά............δεν τα έχω καταφέρει.

Σόρρυ για την πολυλογία, αλλά πραγματικά έχω μείνει κάγκελο, με τη νοοτροπία του μέσου νεο-έλληνα...

Valkyre
02-09-2010, 09:56
Λευτερη εγω συμφωνω απολυτα μαζι σου. Το εχω πει σε πολλα παιδια εδω μεσα που ηθελαν να παρουν το iphone 4 να περιμενουν. Και στον Παυλο και στον Λυκο και τωρα το λεω και στον PS4 και σε ολους.

Οντως ειναι αμαρτια να σκασεις τοσα λεφτα για ενα ελλατωματικο προιον. Οκ αν το βρεις σε εντελως σουπερ τιμη εκει αλλαζει το θεμα καθως μπορεις να βγαλεις τα λεφτα σου αν το πουλησεις ακομα και 1 χρονο μετα. Για να καταλαβεις εγω ειχα την ευκαιρια να αγορασω το iphone 4 με 350 ευρω απο το εξωτερικο και δεν το εκανα γιατι ξερω οτι θα βγει καινουργιο ή διορθωμενες παρτιδες στο αμεσο μελλον.

Ειλικρινα πιστευω επειδη ολοι μας ειμαστε πωρωμενοι, θα πρεπει να παμε λιγο με τα νερα της λογικης. Καταλαβαινω τον χρηστη με το 3G που παει σαν χελωνα μετα το τελευταιο os4, αλλα καντε υπομονη! Φιλικα παντα :)

ps4
02-09-2010, 11:45
Μα γιαυτο κάνω υπομονή προσωπικά. Μέχρι να βγει το 4 χωρίς πρόβλημα στην κεραία.

Το γαμ&&@€€&@ενο όμως τσακιζει.

Θα βγει το 4s θα του βάλω και bumper και μετα θα πιάνει και nova ναουμ.


Sent from my iPhone using Tapatalk

el3ctronick
02-09-2010, 12:58
βασικα παιδια και εμενα μου αρεσε σαν αισθηση στο χερι και η οθονη στο ματι..κατα τ αλλα ειναι το ιδιο πραγμα(παλι) με το κλασσικο ιδιο μενου του 2007..τεσπα, παραλιγο να το παρω κιολας(στο τσακ τη γλυτωσα! ας ειναι καλα το galaxy s :P)..αλλα αρχισα να χαλιεμαι που σκεφτηκα οτι μετα η apple θα με κραταει απο τα @@...τα κλασσικα,flash, bluetooth ειναι προβλημα..και αυτα παραλιγο να τα ξεπερασω..δοκιμαζω απο συναδελφους και φιλους το θεμα του σηματος σε 3g mode και ξενερωνω...συμφωνω απολυτα με lefteri x(νομιζω πιο παλια εχουμε βριστει :P δεν ειμαι σιγουρος!)..το αστειο ομως ειναι οτι αμα βγει το επομενο, οσοι εχουν παρει το 4 το προβληματικο, θα πανε να αγορασουν ΚΑΙτο νεο...τι να πω..συγχαιρω το μαρκετινγκ της apple που καταφερε αυτο το πραγμα..οσον αφορα αυτους που το αγοραζουν ο lefteris x με καλυπτει!

Chill
02-09-2010, 15:44
Καλημέρα σας.

Έχω να κάνω μια ερώτηση, πιο πολύ προς τον "τρόπο σκέπτεσται".

Όπως αρκετοί θα έχουν καταλάβει κάποια χρονάκια εδώ μέσα που μπαίνω, κατέχω λίγα πραματάκια περί τεχνολογίας και σε πολλές περιπτώσεις υποστηρίζω Apple αντί Microsoft (ή Google, LG, HTC κλπ) στα θέματα τηλεφώνων.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: αφής στιγμής είναι πλέον αποδεδειγμένα υπαρκτή η πτώση σήματος στο iPhone 4 και σχεδόν αναμενόμενη η επανέκδοσή του με φτιαγμένο (υποθετικά πάντα) το πρόβλημα, τότε γιατί ΤΟΣΟΣ κόσμος πάει και το αγοράζει;

Δηλαδή, αυτό δεν το καταλαβαίνω. Απάντηση / απαντήσεις του στυλ "μα αφού είναι κα***λα" ή "δεν αντέχω το θέλω, μου αρέσει πολύ" κλπ, ε, θεωρώ ότι προέρχονται απο μικρά παιδιά ή απο ενήλικες με τόνους ανωριμότητας ή τόνους χρημάτων. Τίποτα απο τα τρία δεν τα είπα για να "πικάρω" κάποιον. Απλά έτσι μου φαίνεται εμένα, αφού όπως είπα, η συσκευή είναι προβληματική, προβλέπεται αντικατάσταση = πεταμένα λεφτά ή αν θέλετε καλύτερα, τα λεφτά αυτά είναι μια "ψήφος εμπιστοσύνης" στην μαλακία σχεδιασμό της Apple.

Το λοιπόν, εγώ ο καρά-άρρωστος 30 χρόνια στην τεχνολογία πια....και είπα στην Apple ένα ξερό και δυνατό "ΟΧΙ. Πάρε τα @@ μου, είπαμε είσαι καλή αλλά όχι και δικτάτωρ"..........όταν (και αν) βγάλει πχ iPhone 4.1 φτιαγμένο, τότε "ΝΑΙ, πάω να το πάρω, ΤΩΡΑ κιόλας".

Οι άλλοι που πάνε και το αγοράζουν (που αμφισβητώ ότι μπορεί να είναι περισσότερο άρρωστοι, άντε στην καλύτερη περίπτωση να είναι το ίδιο άρρωστοι με εμένα).......τι σκατά καταλαβαίνουν; Τι ακριβώς σκέπτονται και πάνε και τα σκάνε τα 600άρια και τα 700άρια και τα 800άρια (κατά περιπτώσεις);;;; Δηλαδή σε αυτή την οικονομική σκατοκατάσταση, ΤΙ νοοτροπία κουβαλάνε ΤΟΣΟΙ και ΤΟΣΟΙ; Χαμός στην Καλλιθέα, στη Ν.Σμύρνη, στην Γλυφάδα, στον Πειραιά, παντού.

Πάμε καλά;

ή μήπως εγώ δεν πάω καλά (που είπα "όχι" στην Apple);

Τι γίνεται;

Το έχουμε "χάσει" τελείως;

500-600-700 ευρώ είναι ψίχουλα;

Έχουν χώρο οι πιστωτικές κάρτες; Υπάρχει τόσο ρευστό/ μετροιτό αχρείαστο;

Δηλαδή αν δεν έχει κάποιος iPhone 4 τι; Δεν την παλεύει; Δεν είναι ωραίος / ωραία; Δεν έχει πρεστίζ; Δεν έχει "καλή" συσκευή τηλεφώνου;

Ειλικρινά, όσο και να έχω προσπαθήσει να δικαιολογήσω (στα μάτια μου) τον κόσμο που πάει και τα σκάει τυφλά............δεν τα έχω καταφέρει.

Σόρρυ για την πολυλογία, αλλά πραγματικά έχω μείνει κάγκελο, με τη νοοτροπία του μέσου νεο-έλληνα...

Εσύ επέλεξες apple γιατί πραγματικά σου προσφέρει περισσότερα. Οι άλλοι επέλεξαν apple γιατί είναι θύματα του marketing, "πουλ μουρ" τύποι, νεόπλουτοι, βλάκες ή ότι άλλο θέλεις. Εδώ άλλοι μου βάζουν apple avatar, όλες τις συσκευές apple που έχουν στην κατοχή τους στην υπογραφή και άλλα τέτοιες αηδίες......go figure. 9/10 χρήστες iphone αν τους ρωτήσεις γιατί πήραν iphone θα σου πούνε a)"γιατί είναι apple" ή b)"για να δείχνω το μηλαράκι". Έχω συναντήσει fanboys και faboys αλλά την μεγαλύτερη αηδία μου την προκαλούν τα apple fanboys. Έχω τόσο κακή γνώμη για τον μέσο κάτοχο apple συσκευών που ειλικρινά ακόμα και apple συσκευή να θέλω να πάρω, πλέον θα το σκεφτώ διπλά.

Valkyre
02-09-2010, 16:00
^^ Ετοιμασα ποστ για παρτη σου και μονο!

http://www.gearfuse.com/wp-content/uploads/2007/10/iphone_men.jpg
http://blog.johnchow.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2008/09/apple2.jpg

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:n4ANBl0-wXAPyM:http://inquisitr.com/extra/wp-content/2009/01/zune.jpg&t=1

http://www.lolcaption.com/wp-content/uploads/2010/06/lolcaption-funny-celeb-pics-steve-jobbs-bill-gates-microsoft-remember-when-we-were-poor-apple.jpg
Και αυτο εδω το τελευταιο εξαιρετικα αφιερωμενο σε εσενα και μονο!


http://www.lockergnome.com/dannyminick/files/2010/01/34jan29-fanboy.jpg

χααχχααχαχχα

Chill
02-09-2010, 16:25
Κάτι τέτοια είναι που με ανάγκασαν να αποχαιρετήσω μετά από καιρό τις δυο διάφανες belkin θήκες του ipod (μια γαλάζια και μια κίτρινη) και να χρησιμοποιώ πλέον την δερμάτινη της mackally η οποία κρύβει εξολοκλήρου το πίσω μέρος :d055:

Το μαγίο μάμησε! Ξέρω πολλούς που αν γνώριζαν ποιο κατάστημα το πουλάει θα ήταν διατεθειμένοι να προβούν σε άμεση αγορά :cheer2:

desperate_gamer
02-09-2010, 16:51
Το θέμα είναι κάποιος που να το έχει πάρει να μην είναι ικανοποιημένος με αυτό;

Προσωπικά δεν έχω καθόλου iPhone, ούτε καν smartphone, αλλά υπάρχει πιθανότητα μέσα στον Σεπτέμβριο να πάρω ένα. Το λεγόμενο "σήμα καμπάνα" είναι κάτι έτσι κι αλλιώς ουτοπικό, αλλά υπάρχουν πραγματικά προβλήματα που να εμποδίζουν τον χρήστη του κινητού να κάνει αυτό που θέλει; Μήπως είναι απλά υπερφουσκωμένο το ζήτημα; Και εφόσον οι δωρεάν θηκούλες είναι ένα "χανζαπλάστ" για την πληγή και δεν παρατηρείται πρόβλημα στην καθημερινή του χρήση, ποιός ο λόγος να νιώθει κάποιος άσχημα για την αγορά και να πρέπει να περιμένει;

Πρώτον δεν ξέρουμε καθόλου τι θα κάνει η Apple και η αναμονή μπορεί να είναι τζάμπα. Δεύτερον (αν και δεν βγάζει αυτό νόημα οικονομικά :p) όσο κανείς περιμένει για κάτι, στο τέλος απλά βρίσκει δικαιολογία, δεν το παίρνει και μετά πού ξέρουμε αν θα έχουμε την υγειά μας ή θα μπορούμε να αγοράσουμε το νέο "διορθωμένο" iPhone;

Valkyre
02-09-2010, 16:58
Desperate εγω εχω iphone (3gs), εχω ipod (παλιο 60 gb) εχω και imac. Αυτο το λεω oχι για να ποζαρω, αλλα να πω οτι ναι μεν γουσταρω και ειμαι ικανοποιημενος με τα μοντελα της apple, αλλα οταν θα δω λαλακια δεν θα χαριστω σε κανενα.

Θα συμφωνουσα μαζι σου αν μιλουσαμε για ενα οποιοδηποτε φτηνο κινητο ή εαν τα apple ηταν φτηνα και προσιτα προιοντα. Ισως συμφωνουσα μαζι σου ακομα και αν παρεμεναν ιδιες οι τιμες αλλα διανυαμε μια διαφορετικη εποχη απο οικονομικης αποψης.

Επι του παροντος διαφωνω ομως.Το Iphone ειναι πανακριβο, και θα επρεπε τα στοιχειωδη οπως το σημα ενος κινητου τηλεφωνου, να λειτουργουν αψογα. Το προβλημα δεν νομιζω οτι ειναι παραφουσκωμενο. Αν ηταν θα ειχε ηδη σταματησει να γινεται ντορος γυρω απο αυτο και ανταυτου γινεται ολο και πιο εντονο. Νομιζω οτι ουτε η θηκη ειναι λυση ουτε χανσαπλαστ και αλλες τετοιες βλακειες. Λυση ειναι να κραταω το τηλεφωνο μου οπως θελω, με ή χωρις θηκη, και να εχω απροβληματιστο σημα. Αυτο ειναι απαιτηση οταν δινεις 700-800 ευρω για ενα τετοιο προιον.

Αποψη μου φυσικα :)

Chill
02-09-2010, 17:05
Σκληρόγλυφιτζούρι,

imo πάρε το νέο ipod touch που γαμεί και δέρνει με 300 ευρώ και ένα τηλεφωνάκι με κανένα 50άρι και είσαι gg. Και "iphone" θα έχεις στα χέρια σου έτσι και θα μπορείς να μιλάς απροβλημάτιστα. Επιπλέον θα σου μείνουν και 3,5 κατοστάρικα στην τσέπη :D


Desperate εγω εχω iphone (3gs), εχω ipod (παλιο 60 gb) εχω και imac. Αυτο το λεω για να ποζαρω,

FIXED

Ήρθε η ώρα να γίνει υπογραφή το "έχω iphone (3gs), εχω ipod (παλιο 60 gb) εχω και imac" και βγάλε αυτήν την γκουμούτσα από avatar βάλε ένα μηλαράκι ρε να γουστάρεις.

Ώρες είναι να μας πεις ότι δεν έχεις κολλήσει στο mini σου αυτοκόλλητο apple........:d030:

Lefteris_X
02-09-2010, 18:14
άσχετα αν έχω παίξει στα δάχτυλά μου Macintosh όπως λέγονταν τότε, το 1988-9 με το System 7 (η ονομασία του Mac OS τότε), άσχετα με το αν έχω 2 MacBook Pro (13.3 το οποίο πήγε δώρο στη μητέρα και ένα MacBook Pro 15.5 το πιο "τούμπανο"), άσχετα άν έχω iPhone 3GS (φυσικά δωρεάν πέρυσι λόγω συμβολαίου)......

iPhone 4 δεν παίρνω με την καμία.

Αυτοκόλλητο Apple επίσης με την καμία δεν κόλλησα ποτέ και πουθενά.

Ας βγάλει το iPhone 4 άρτιο και τότε το παίρνω.

Αλλά και πάλι αυτοκόλλητο όχι.

Fanboy ποτέ. Είναι αντίθετη νοοτροπία, με αυτή που έχω = εραστής της τεχνολογίας.

Αν και (αν υπήρχε και βασίλευε ακόμα) ίσως (τι ίσως, σίγουρα :P) αυτοκόλλητο "Amiga" στο μηχανάκι (Honda NSR 250R Gull Arm - διχρονίλα του κερατά).......θα κόλλαγα.

jimbour
02-09-2010, 19:18
Πηρα το 4 το Σαββατο και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος μαζι του.
Ημουν κατοχος 3g πιο πριν το οποιο εσπασε στην οθονη πριν εναμιση μηνα.. Επειδη βαριομουν να το φτιαξω εμεινα με ενα ν900 και ενα e75 για να κανω την δουλεια μου..
Κανενα απο αυτα δεν εφτανε την ευκολια που μου εδινε στην χρηση του ιντερνετ το iphone οποτε οταν πηρα το 4 ηταν λες και βρηκα τα κομμενα μου δαχτυλα πάλι..

το iphone το χρησιμοποιω οπως ειπα πρωτα για χρηση του ιντερνετ και μετα σαν κινητο τηλεφωνο. Ακομα δεν παρατηρησα καποιο προβλημα στις λιγες κλησεις που εχω κάνει.

Chill
02-09-2010, 19:31
Αν το ήθελες πρωτίστως για χρήση internet γιατί δεν ψάχτηκες για android συσκευή που και οικονομικότερη είναι και αρκετά πιο γρήγορη στο surfing?

jimbour
02-09-2010, 19:35
εκανε η αδερφη μου μεταφορα αριθμου και βγηκε μονο 300 ευρω (ειχα παρει κινητο για αυτην με την δικη μου επιδοτηση, και το καναμε ετσι).
εχω iphone 1μιση χρονο και κανενα κινητο που εχω πιασει απο τοτε δεν μου ειναι το ιδιο ευχρηστο για την χρηση ιντερνετ που του κάνω..

Valkyre
02-09-2010, 19:39
^^ Ολα κι ολα Chill σε αυτο που λεει ο jimbour συμφωνω με χιλια... πολλα κινητα προσπαθησαν κανενα δεν εχει πλησιασει την ευχρηστια του iphone... ουτε καν...

Dragonpaul
02-09-2010, 20:06
^^ ΟΥΤΕ ΚΑΝ....

Quaro
02-09-2010, 20:06
^^ Ολα κι ολα Chill σε αυτο που λεει ο jimbour συμφωνω με χιλια... πολλα κινητα προσπαθησαν κανενα δεν εχει πλησιασει την ευχρηστια του iphone... ουτε καν...


περιμένω να μου έρθει το android κινητό μου. Το καλό που σου θέλω να ισχύει αυτό που λες γιατί θα στο ξετινάξω το post :P

Chill
02-09-2010, 20:37
^^ Ολα κι ολα Chill σε αυτο που λεει ο jimbour συμφωνω με χιλια... πολλα κινητα προσπαθησαν κανενα δεν εχει πλησιασει την ευχρηστια του iphone... ουτε καν...

Στο browsing? Μάλλον δεν έχεις δουλέψει με android και froyo..........


περιμένω να μου έρθει το android κινητό μου. Το καλό που σου θέλω να ισχύει αυτό που λες γιατί θα στο ξετινάξω το post :P

Don't worry. Καλύτερο browsing θα έχεις και επιπλέον θα μπορείς να μιλάς κι όλας απροβλημάτιστα με το κινητό σου.

Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι δεν θα μπορείς να μοστράρεις το <3 μηλαράκι <3 (muhahahahahahaha)

ps4
03-09-2010, 02:29
Τηλεφωνο που κανει κλησεις; Αισχος. Android και HTC και αηδιες.

Αμα δεν εχεις αγχος οταν κανεις κληση οτι θα πεσει στο πιο κρισιμο σημειο τι να το κανεις το τηλεφωνο.

Iphone rules. χαχχααχαχαχαχαχα

Υ.Γ. Ενταξει κουλ, ειναι και αργα...

Quaro
03-09-2010, 02:35
Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι δεν θα μπορείς να μοστράρεις το <3 μηλαράκι <3 (muhahahahahahaha)

άμα δέσω αυτό εδώ με σχοινάκι με το κινητό δεν κάνει;

http://www.cs.iusb.edu/%7Edanav/teach/i310/apple-full.jpg

Chill
03-09-2010, 02:58
Δεν κάνει ρε αυτό, εκτός και αν βρεις κανέναν να το δαγκάσει από την μια μεριά. Μετά κάτι γίνεται :yes:

Επιπλέον μην ξεχάσεις να πάρεις http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSm_9_7HHfaQ2GyNJ80bECocnn3bqUCH id-e61m3fywVkFT3UI&t=1&usg=__VV0a8UexSG1tAuzMed27XqNjsR8= να το τυλίξεις και να το κοπανήσεις καμιά 20αριά φορές στον τοίχο ώστε να έχει πρόβλημα με τις κλήσεις :k020::banana::k020:

Btw ποια συσκευή πήρες?

WolfRathmA
03-09-2010, 03:05
Το προβλημα εχει λυθει... και οχι με bumpers... :P

http://www.iphone-4.gr/wp-content/uploads/2010/07/tsiroto-iphone4.jpg

Valkyre
03-09-2010, 09:27
Στο browsing? Μάλλον δεν έχεις δουλέψει με android και froyo..........



Don't worry. Καλύτερο browsing θα έχεις και επιπλέον θα μπορείς να μιλάς κι όλας απροβλημάτιστα με το κινητό σου.

Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι δεν θα μπορείς να μοστράρεις το <3 μηλαράκι <3 (muhahahahahahaha)

Πφφφ ευκολο επιχειρημα... να εχω κι εγω παρομοιο!

"μαλλον δεν εχεις δουλεψει με iphone και ios4......."

Μην εισαι απολυτος, ξεκολλα, αν ημουν fanboy θα ειχα τρεξει και θα ειχα παρει το iphone 4 σα χανος. Ανταυτου τους κραζω και προσπαθω να δειξω στον κοσμο εδω οτι καλο θα ειναι να μην βγει αλωβητη η apple απο τετοιες ατασθαλειες (για να μην πω κατι χειροτερο) γιατι αν η apple δει οτι ο κοσμος αγοραζει ακομα και ελλατωματικα προιοντα της, ε τοτε σιγα σιγα θα γινει μια αντιστοιχη microsoft...

ps4
03-09-2010, 10:34
Την τρελλα μου δεν μπορώ να περιμένω. Βγάλτε το καλο ρε ζώα εκει στην απλ. Δύσκολο είναι;

Δεν την παλεύω άλλο με το 3G ημαρτονννννννννν. Δεν μου φτάνει που ρίχνει κλήσεις, κάνω και 10 χρόνια να στείλω ενα μυνημα.

Στιχτιρ...
Αν ήξερα πόσο αργό θα γίνει δεν θα έβαζαν ποτέ το 4. Σε 3G μόνο τους φακέλους μπορείς να δεις. Σιγά τα οα δηλαδή. Δεν ήξερες δεν ρωταγες;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Valkyre
03-09-2010, 10:48
^^ Γιατι δεν δοκιμαζεις να το κανεις overclock? Υπαρχουν πολλα guides (πολυ ευκολα κιολας) και μιλανε για πολυ καλα αποτελεσματα (ταχυτητα λιγο χειροτερη απο 3Gs και ios4 να τρεχει νερακι) :)

ps4
03-09-2010, 13:01
Ωπ δεν το ήξερα. Πρέπει να είναι jb η συσκευή;

Αν όχι, στάνταρ θα το κάνω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Quaro
03-09-2010, 13:58
Btw ποια συσκευή πήρες?

samsung galaxy S


btw wolfrathma :pound::hysterical:

Valkyre
03-09-2010, 14:14
περιμένω να μου έρθει το android κινητό μου. Το καλό που σου θέλω να ισχύει αυτό που λες γιατί θα στο ξετινάξω το post :P

Αν ξεκινας με αυτην την σκεψη στο μυαλο, τοτε θα εισαι προκατηλλειμενος αρνητικα οπως και να εχει! :P

Εγω ξερω οτι μεχρι να πιασω το iphone στα χερια μου κανενα αλλο touch κινητο δεν ειχε την ευχρηστια του. Και το εχω πει πιο παλια, μια μεγαλη μου ανησυχια πριν παρω το τηλφωνο ηταν οτι θα ειναι εξισου εκνευριστικο με οτι αλλο touch κινητο ειχα δοκιμασει. Ομως δεν ηταν ετσι. Με το iphone πρακτικα μπορω να κανω τα παντα χρησιμοποιωντας 1 και μονο χερι, ενω σε αλλες συσκευες επρεπε ή να ξεστραβωνομαι ή να χρησιμοποιω 2 χερια ή πενακι ή η οθονη εκανε οτι γουσταρε, λολ κατασταση γενικα. Ε καμμια σχεση...πολλααα χρονια μπροστα τοτε που κυκλοφορησε, ακομα μπροστα σημερα (φυσικα οχι με την αναλογη διαφροα) Ναι φυσικα τα Android ειναι πολυ καλα και εχουν σχεδον εξισου καλο browsing, αλλα ελεος καποιοι τα ισοπεδωνετε ολα για να κραξετε το iphone ντε και καλα επειδη ειναι apple...!

Καταλαβαινω οτι ειναι εκνευριστικα τα apple fanboys, ομως δεν απεχουν και πολυ απο τους αιωνιους εχθρους της apple... (δεν μιλαω για εσενα συγκεκριμενα φιλε Quaro Μην παρεξηγηθεις :) )

Η αποδειξη ειναι απλη:

Ειναι το 99% των σημερινων τηλεφωνων επιρρεασμενα απο το iphone και το λειτουργικο του ή δεν ειναι? Αυτο τα λεει ολα. Και τα fanboys εθελοτυφλουν οταν πανε και αγοραζουν ελλατωματικα προιοντα σα προβατα, αλλα και οσοι λενε οτι το iphone δεν εφερε επανασταση ή οτι ειναι για τα μπαζα, ειναι εξισου βαθια νυχτωμενοι.... nuff said :)

ΥΓ: Περιμενω με αγωνια να με πει καποιος fanboy...lol!

Quaro
03-09-2010, 14:52
ναι δεν διαφωνώ. Για πλάκα στο είπα το από πάνω. Κοίτα κάποια στιγμή θα βγεί κάποιο κινητό καλύτερο και από το iphone. Έτσι έχουν αυτά τα πράγματα. Αυτό δεν σημαίνει ότι τώρα δεν είναι το καλύτερο, ή ότι όταν βγήκε δεν ήταν 1000000 χρόνια μπροστά από τα άλλα κινητά.

Απλά τώρα αντιγράφουν όλοι το iphone, και βλέπουν πως μπορούν να το βελτιώσουν παραπέρα για να κερδίσουν market share.


να πχ τώρα η άτιμη η Samsung είναι ιδιοφυία. Πήγε και έβγαλε κινητό... το οποίο έχει σήμα :O. μιλάμε για φοβερή τεχνολογία :P.

έτσι και αλλιώς εγώ για iphone είχα μπει στο vodafone shop. Αλλά είδα και το android εκεί (το οποίο ναι είναι αντιγραφή iphone σε πάρα πολλά) και μετά έψαξα στο internet και διάβασα πολλά καλά που έχει επειδή είναι ανοιχτή πλατφόρμα (flash, emulators για μέχρι και PSone (και σύνδεση με bluetooth controller για να παίζεις) ).

Τώρα κι αυτά που λέει ο Chill και ο Leytheris νομίζω τα λένε στην πλάκα.

Valkyre
03-09-2010, 15:12
Kι εγω με την σειρα μου να συμφωνησω μαζι σου, οτι το iphone δεν ειναι "ανικητο" ή αδυνατον για καποια αλλη εταιρεια να βγαλει καποιο καλυτερο. Προς Θεου μπορει ηδη να υπαρχει κατι καλυτερο συνολικα, δεν αντιλεγω, δεν εχω δοκιμασει ολα τα κινητα που εχουν βγει.

Αλλα την μαγκια την εκανε εξαρχης το iphone. Και εξακολουθει το μεγαλυτερο οπλο του να ειναι η υποστηριξη που εχει απο ολους και μαλιστα με σαφη προτεραιοτητα εναντι των ανταγωνιστων του. Ξεφυλλισε ενα περιοδικο...θα δεις πολλες διαφημισεις οπου αναφερεται η καθε εταιρεια για καινουργιο app στο iphone. Και δεν μιλαμε αποκλειστικα για εταιρειες. Το τηλεφωνο εχει εξωφρενικη υποστηριξη. Εχεις δει κανενα να ασχολειται με gaming σε android? Ή για να το πω πιο σωστα, εχεις δει κανεναν να ασχολειται στον ιδιο βαθμο που ασχολουνται ολοι με το iphone?

Ουτε καν.

Το τηλεφωνο επιδεχεται πολλων βελτιωσεων και ειναι στο χερι της apple να εξεληξει με νεες δυνατοτητες και λειτουργιες αυτην την πλατφορμα. Για εμενα ηδη εχω πει οτι το iphone4 ειναι αναλογικα ενα βημα πισω στα ματια μου για την apple.

Δεν προσφερει τιποτα το φοβερο σε καποιον κατοχο 3gs και θα περιμενε κανεις να εχει πολυ περισσοτερα features απο αυτα που εβαλαν (για να μην μιλησω για το φιασκο με την κεραια). Αν συνεχισει με αυτο το βιολι η apple δεν θα παει μπροστα για πολυ. Και αυτο πρεπει να το δειξει εμπρακτως ο καταναλωτης με την σταση του.

Quaro
03-09-2010, 16:50
Χεχε πήγα σήμερα και το είδα στο public. είμαι περίεργος που μου άρεσε το 3Gs περισσότερο;

τέσπα εγώ χαίρομαι που είναι τόσο μεγάλη επιτυχία το iphone, γιατί σημαίνει ότι η google θα κάνει τα αδύνατα δυνατά για να πετύχει το android, οπότε εγώ κερδισμένος θα βγω. Παιδιά αυτά είναι τα καλά του ανταγωνισμού.

Και να δεις Valkyrie ότι άμα το android κερδίσει marketshare το iphone που θα βγεί του χρόνου θα έχει πραγματικά φοβερά καινούργια features και φυσικά δεν παίζει ξανα φιασκο με την κεραία.

desperate_gamer
03-09-2010, 18:36
Οκ πείστηκα. Θα περιμένω να περάσει τουλάχιστον ο Σεπτέμβριος πριν κάνω οτιδήποτε να δω αν θα βγάλει τίποτα η Apple κι αυτό μόνο για το ότι θα νιώσω βλάκα αν όντως βγάλει διορθωμένη παραγωγή αργότερα :p

Αλλά επειδή έχω αναρωτηθεί γιατί iPhone και όχι άλλη συσκευή είναι ακριβώς αυτή η ευχρηστεία που το διακρίνει. Κάθε φορά που πιάνω iPhone τα πάντα βρίσκονται εκεί που φαντάζομαι ότι είναι. Φίλος μου μου έδειχνε το δικό του Xperia 10 με android μέσα και παρ' όλο που το κινητό είναι πανίσχυρο και με πολλές εφαρμογές, στην πλοήγηση του menu ήταν απλά υπερ-μπερδεμένο. Ήταν σαν να είχε ένα ακατάστατο γραφείο όπου μόνο εσύ μπορείς να βρεις αυτά που θέλεις γιατί "γνωρίζει την ακαταστασία του" :p

(Chill το combo iPod Touch + κινητάκι πλάκας δεν το είχα σκεφτεί... θα το ψάξω σοβαρά!!)

WolfRathmA
03-09-2010, 18:49
Την τρελλα μου δεν μπορώ να περιμένω. Βγάλτε το καλο ρε ζώα εκει στην απλ. Δύσκολο είναι;

Δεν την παλεύω άλλο με το 3G ημαρτονννννννννν. Δεν μου φτάνει που ρίχνει κλήσεις, κάνω και 10 χρόνια να στείλω ενα μυνημα.

Στιχτιρ...
Αν ήξερα πόσο αργό θα γίνει δεν θα έβαζαν ποτέ το 4. Σε 3G μόνο τους φακέλους μπορείς να δεις. Σιγά τα οα δηλαδή. Δεν ήξερες δεν ρωταγες;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τι να πω εγω ρεσυ που εχω μεινει με το iPhone 1st Gen (το πρωτο) και περιμενα να βγει το 4 για να το παρω και εφαγα πικρα; Αυτο να δεις τη ταχυτητα εχει! Τα παντα κολλάνε! LOL!

ps4
03-09-2010, 18:59
Εχουμε φαει πικρες οσοι εχουμε αυτα τα μοντελα. Ελπιζω πραγματικα σε ενα καλο firmware update η πως διαλο το λενε (ειμαστε και psforum) για να μπορεσουμε να κρατησουμε τις συσκευες μας περισσοτερο.

Ειναι κριμα να παροπλιζεις συσκευες επειδη δεν σηκωνουν το λειτουργικο.

Με πηραν και απο κοσμοτε (να μου πουν οτι εχουν συσκευες πλεον) και μου εκαναν καινουργια προταση μολις τους ειπα οτι ναι μεν θελω το 4 αλλα ειναι ακριβο και θα παω σε αλλο παροχο. Μονο τουμπες δεν εκαναν.

Κοιτα να δεις, να σου κανουν κοντα 300 ευρω εκπτωση, να εχεις το χρημα (στην παρουσα φαση) και η συσκευη να ειναι μαπα. Θα περιμενω μεχρι σεπ-οκτ και αν δεν εχει ερθει το καινουργιο βλεπουμε...

Chill
04-09-2010, 12:53
Val τυγχάνει να έχω touch οπότε μια χαρά ξέρω την λειτουργία του ios 4. Είμαι απόλυτος για θέματα για τα οποία είμαι βέβαιος ότι ισχύουν και ένα από αυτά τυγχάνει να είναι το ταχύτερο browsing σε android.

Το android σερβίρεται από την google αλλά σε εμάς φτάνει μέσω τρίτων κατασκευαστών. Αυτό δεν είναι και ότι καλύτερο πιστεύω. Π.χ. η samsung δεν έχει την φήμη και της πιο καλής υποστήριξης των κινητών της.

Μακάρι να βγάλει και η ms ένα καλό winmobile (ακούγεται ότι το νέο θα είναι καλό, δεν έχω γνώμη), περισσότερες λύσεις για όλους.


(Chill το combo iPod Touch + κινητάκι πλάκας δεν το είχα σκεφτεί... θα το ψάξω σοβαρά!!)

Well είναι σοφή η συγκεκριμένη λύση. Την είχα και εγώ για αρκετό διάστημα. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι θες χώρο για μια ακόμα συσκευή αλλά με 350 - 400 ευρώ λιγότερα και απροβλημάτιστες κλήσεις ε αξίζει.

Quaro
04-09-2010, 14:40
Π.χ. η samsung δεν έχει την φήμη και της πιο καλής υποστήριξης των κινητών της.


ωχ. Γιατί ρε συ;

Chill
04-09-2010, 14:50
Γενικά διαβάζω πως εγκαταλείπει σχετικά γρήγορα την υποστήριξη των μοντέλων της λόγω του ότι ανανεώνει την γκάμα της συχνά. Δεν έχω εμπειρία από samsung μιας και ποτέ δεν είχα. Gingerbread θα πάρει το galaxy για περισσότερο δεν ξέρω (ίσως να μην φταίει και η samsung γι'αυτό βέβαια μιας και οι απαιτήσεις κάθε νέας έκδοσης του android αυξάνονται θεαματικά, ο snapdragon που φοράει νομίζω είναι min στις απαιτήσεις για το ginger).

Quaro
04-09-2010, 15:00
Γενικά διαβάζω πως εγκαταλείπει σχετικά γρήγορα την υποστήριξη των μοντέλων της λόγω του ότι ανανεώνει την γκάμα της συχνά. Δεν έχω εμπειρία από samsung μιας και ποτέ δεν είχα. Gingerbread θα πάρει το galaxy για περισσότερο δεν ξέρω (ίσως να μην φταίει και η samsung γι'αυτό βέβαια μιας και οι απαιτήσεις κάθε νέας έκδοσης του android αυξάνονται θεαματικά, ο snapdragon που φοράει νομίζω είναι min στις απαιτήσεις για το ginger).

I....ε.....δεν κατάλαβα λέξη :e055gf:

Chill
04-09-2010, 15:14
Snapdragon : ο επεξεργαστής που φοράει η συσκευή σου, 1GHz

Το κινητό σου θα φοράει το android 2.1 όταν θα το παραλάβεις. H 2.2. android με κωδική ονομασία froyo έχει κυκλοφορήσει εδώ και καιρό αλλά πρέπει να βγει από την εκάστοτε εταιρία που λανσάρει το κινητό. Στο δικό μου desire η htc την έβγαλε πριν ένα μήνα, στο galaxy δεν έχει βγει ακόμα (προσεχώς). Το gingerbread είναι το κωδικό όνομα της επόμενης έκδοσης του android της 2.3. Θα έρθει πριν το τέλος του χρόνου από την google και μετά τα απαραίτητα tests και τις πινελιές της εκάστοτε εταιρίας και στα κινητά μας κάποια στιγμή. Το ginger έχει ως minimun spec τον snapdragon so το galaxy σου θα πάρει σίγουρα και 2.3 αλλά για παραπάνω δύσκολα.


Υπόψιν πως όλα τα παραπάνω είναι official stuff. Μπορείς να επέμβει σχετικά εύκολα στο λειτουργικό της συσκευής σου και να της αλλάξεις τον αδόξαστο. Rooting λέγεται η διαδικασία στην οποία περνάς custom roms. Το συγκεκριμένο site http://www.xda-developers.com/ θα γίνει "κολλητός" σου από την ημέρα που θα γίνεις galaxικος :d055:

jimbour
04-09-2010, 15:26
μην βγαινετε οφφ τοπικ παιδια...αν δεν υπαρχει καλο ειναι να ανοιξει ενα τοπικ για τα android αφου ειναι ανερχομενη δυναμη (θα τιμησω σιγουρα ενα με την πρωτη ευκαιρια)

οσο για το 4 , τις τελευταιες 2 μερες το χρησιμοποιω και για κλησεις και ακομα δεν εχω παρατηρησει το παραμικρο προβλημα.
επισης επιτελους ενα iphone με ικανοποιητικο video και καμερα που φαινονται απαιχτα στην οθοναρα του κινητου

Valkyre
06-09-2010, 11:03
Val τυγχάνει να έχω touch οπότε μια χαρά ξέρω την λειτουργία του ios 4. Είμαι απόλυτος για θέματα για τα οποία είμαι βέβαιος ότι ισχύουν και ένα από αυτά τυγχάνει να είναι το ταχύτερο browsing σε android.
.

Xωρις να αμφιβαλλω για το ταχυτερο browsing που λες, (αληθεια...ποσο δηλαδη διαφορα κανει? Δηλαδη αντι να φορτωνει την σελδια σε 1.2 δευτερολεπτα που χρειαζεται το iphone, την ανοιγει σε 1 δευτερολεπτο? Τοσο πολυτιμος εγινε ο χρονος μας?) να σου πω απλα οτι ipod touch =/ iphone... εντελως.

Το IOS4 δεν σχεδιαστηκε για το touch, ουτε το touch εχει τις μισες λειτουργιες του iphone.Να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους. Πως γινεται να μου συγκρινεις ενα κινητο android με το IOS4 οταν λειτουργεις αυτο το λογισμικο σε ενα μηχανημα που ευθυς εξαρχης δεν ειναι τηλεφωνο... το touch δεν το χρησιμοποιεις σαν τηλεφωνο, ποτε δεν το εκανες ουτε και προκειται. Οποτε το να λες εχω "touch" αρα εχω την εμπειρια iphone, ε ειναι κουλο εντελως...

Αλλο να κανω κληση και να μπορω να χρησιμοποιω επι της ουσιας multitasking GPS Browsing gaming και τα 382928925829 συναφη που το ακολουθουν και αλλο να ανοιγοκλεινω εφαρμογες σε ενα touch.

Αλλο iphone, αλλο ipod. Αλλη εμπειρια λειτουργιας IOS4 με τηλεφωνο και αλλη εμπειρια λειτουργιας του με μια συσκευη multimedia. Να λεμε τα πραγματα οπως εχουν! ;)

Quaro
06-09-2010, 13:30
εγώ στα public στο πειραιά κοίταξα το browsing και του galaxy S και του iphone4 και μπορώ να πω ότι δεν κατάλαβα ΚΑΜΊΑ διαφορά. Ακριβώς ίδια ταχύτητα και ευκολία στην χρήση.

Προφανώς επειδή το browsing του android είναι αντιγραφή του iphone αλλά όπως είπα δεν με νοιάζει ποιος το έκανε πρώτος, αλλά ποιος μου κάνει την καλύτερη προσφορά τώρα.


βέβαια Valkyre το android έχει ένα τεράστιο πλεονέκτημα. Με την έκδοση 2.2 έχει ενσωματωμένο flash :P

http://www.mymac.cc/wp-content/uploads/2010/08/apple_iphone_google_android.png

Valkyre
06-09-2010, 13:41
Ναι για το flash τα εχουμε πει στο παρελθον, μαζι σας εχετε απολυτο δικιο και το παραδεχομαι δεν σηκωνει αμφιβολλια. Θυμαστε ποσο κραξιμο εριξα σε σχετικη δηλωση jobs για το ipad "απολυτο browsing μηχανημα" που δεν υποστηριζει flash... :)

Quaro
06-09-2010, 13:43
Ναι για το flash τα εχουμε πει στο παρελθον, μαζι σας εχετε απολυτο δικιο και το παραδεχομαι δεν σηκωνει αμφιβολλια. Θυμαστε ποσο κραξιμο εριξα σε σχετικη δηλωση jobs για το ipad "απολυτο browsing μηχανημα" που δεν υποστηριζει flash... :)
ναι ξέρω ρε συ πλάκα κάνω. Απλά είναι πολύ εύκολο blow για τις ios συσκευές για να κρατηθώ να μην το πω :P

Chill
06-09-2010, 16:26
Xωρις να αμφιβαλλω για το ταχυτερο browsing που λες, (αληθεια...ποσο δηλαδη διαφορα κανει? Δηλαδη αντι να φορτωνει την σελδια σε 1.2 δευτερολεπτα που χρειαζεται το iphone, την ανοιγει σε 1 δευτερολεπτο? Τοσο πολυτιμος εγινε ο χρονος μας?) να σου πω απλα οτι ipod touch =/ iphone... εντελως.

Το IOS4 δεν σχεδιαστηκε για το touch, ουτε το touch εχει τις μισες λειτουργιες του iphone.Να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους. Πως γινεται να μου συγκρινεις ενα κινητο android με το IOS4 οταν λειτουργεις αυτο το λογισμικο σε ενα μηχανημα που ευθυς εξαρχης δεν ειναι τηλεφωνο... το touch δεν το χρησιμοποιεις σαν τηλεφωνο, ποτε δεν το εκανες ουτε και προκειται. Οποτε το να λες εχω "touch" αρα εχω την εμπειρια iphone, ε ειναι κουλο εντελως...

Αλλο να κανω κληση και να μπορω να χρησιμοποιω επι της ουσιας multitasking GPS Browsing gaming και τα 382928925829 συναφη που το ακολουθουν και αλλο να ανοιγοκλεινω εφαρμογες σε ενα touch.

Αλλο iphone, αλλο ipod. Αλλη εμπειρια λειτουργιας IOS4 με τηλεφωνο και αλλη εμπειρια λειτουργιας του με μια συσκευη multimedia. Να λεμε τα πραγματα οπως εχουν! ;)

Σαφέστατα και δεν μιλάμε για διαφορές λεπτών αλλά μικρές διαφορές, still το surfing είναι ταχύτερο στο android και γενικότερα η all around εμπειρία κατά την γνώμη είναι ανώτερη.

Αν βάλεις κάτω το τι χάνει ένα ipod από ένα iphone θα διαπιστώσεις ότι οι διαφορές είναι μικρές. Επειδή δεν πραγματοποιώ κλήσεις/δεν έχω gps/δεν στέλνω sms/δεν έχω κάμερα στο ipod θεωρείς ότι δεν μπορώ να έχω γνώμη για το ios 4? Θεωρώ πως έχω πλήρη άποψη για το ios 4 και αν δεν σου αρκεί η γνώμη μου από το touch να σου πω πως το βλέπω σχεδόν καθημερινά σε λειτουργία μιας και το βλέπεις.........παντού.

Valkyre
06-09-2010, 16:31
Θεωρω πως δεν μπορεις να εχεις γνωμη για το ios4 οπως τρεχει σε iphone Chill...και αυτο που σου λεω ισχυει. Τα μισα σχεδον features του ios4 αναφερονται αποκλειστικα σε λειτουργιες του iphone.... το 75% του multitasking εχει νοημα μοναχα στο iphone ...οχι στο ipod.

Ειναι σαν να σου λεω εγω οτι επειδη εχω -λεμε τωρα- αποψη για τα Windows mobile , αυτοματως εχω αποψη για τα windows 7.....

Quaro
06-09-2010, 16:53
να κάνω μία ερώτηση. το iphone και ipod touch της κάθε γενιάς έχουν τον ίδιο επεξεργαστή και μνήμη ram;

valkyre φαντάζομαι ότι λες ότι το browsing του iphone είναι εντυπωσιακό επειδή κάνει παράλληλα και ένα σωρό άλλα πράγματα στο backround;

το android δεν έχει multitasking;

Chill
06-09-2010, 17:26
να κάνω μία ερώτηση. το iphone και ipod touch της κάθε γενιάς έχουν τον ίδιο επεξεργαστή και μνήμη ram;

valkyre φαντάζομαι ότι λες ότι το browsing του iphone είναι εντυπωσιακό επειδή κάνει παράλληλα και ένα σωρό άλλα πράγματα στο backround;

το android δεν έχει multitasking;

ipod touch = iphone χωρίς κάμερα/gps/δυνατότητες τηλεφώνου

Το ότι η apple ανακάλυψε στο ios 4 το multitasking δεν σημαίνει πως τα άλλα λειτουργικά περιμένουν ......νέο update για να κάνουν κάτι τόσο common. Σαφέστατα και το android έχει multitasking

Valkyre
06-09-2010, 17:58
να κάνω μία ερώτηση. το iphone και ipod touch της κάθε γενιάς έχουν τον ίδιο επεξεργαστή και μνήμη ram;

valkyre φαντάζομαι ότι λες ότι το browsing του iphone είναι εντυπωσιακό επειδή κάνει παράλληλα και ένα σωρό άλλα πράγματα στο backround;

το android δεν έχει multitasking;

Οχι δεν λεω κατι τετοιο, λεω οτι το iphone ειναι ευκολο, γρηγορο, απλο και κανεις οτι θες με το τηλεφωνο αμεσα γρηγορα χωρις σπαζοκεφαλιες. Δεν λεω οτι το Android δεν θα κανει κατι παρομοιο ουτε οτι σιγουρα το iphone ειναι καλυτερο. Απλα ελεγα στον Chill οτι αλλο να κυκκλοφορεις και να βλεπεις ενα λειτουργικο μεσα απο μια multimedia συσκευη οπως το ipod και αλλο να βλεπεις το λειτουργικο αυτο πως συμπεριφερεται υπο πραγματικες και ουσιαστικες συνθηκες συγκρισης (γιατι εδω αυτο κανουμε, συγκριση iphone ios4 με Androiod) δηλαδη σε ενα κινητο.

Ξεκινησαμε να συγκρινουμε λειτουργικα κινητων και κοντευουμε να φτασουμε να λεμε οτι το ipodtouch ειναι ενα iphone χωρις phone... ε ναι... DUH!

Αλλα δεν νομιζω το Android που αναφερομαστε να μην ειναι τηλεφωνο... λεω εγω τωρα μηπως να συγκριναμε τα δυο λειτουργικα επι της ουσιας = τηλεφωνο ή να συγκρινουμε πεπονια με ντοματες? :)

Kαι ναι Chill μπορει η apple να "αργησε" να ανακαλυψει το ios4 και το multitasking, ομως αλλοι αργησαν πολυ περισσοτερο για πολυ πιο απλα πραγματα....και ξαναλεω οτι, οτι τηλεφωνο κυκλοφορει σημερα, iphone wannabe θελει να ειναι και οτι βλεπεις σημερα, καλυτερο ή χειροτερο, το "οφειλεις" (σε εισαγωγικα μην κυριολεκτισουμε εδω...) στην apple...

αλλιως ακομα με Νοκια, symbian , γραφιδες και windows mobile θα παιζαμε.... Για να μην μιλησω για το app store και τι δρομους ανοιγει για τις αλλες εταιρειες στο μελλον...
evil nazi! :P :P

ps4
06-09-2010, 19:01
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με τον Μητσο στο πόστ αυτο.

Έτσι ακριβώς είναι/πιστεύω.



Sent from my iPhone using Tapatalk

WolfRathmA
06-09-2010, 19:17
Παντως το iPod Touch 8giga στα 280 ευρω ειναι καλο... ε; Τι λετε; Αξιζει;

Το εχω γραψει και αλλου αυτο αλλα θα το ξαναπω γιατι μου αρεσει... LOL

Δεν εχει καμια διαφορα το touch με το iPhone 4... αφου και τα δυο δε μπορουν να πιασουν σημα! LOL :P

el3ctronick
06-09-2010, 19:56
Snapdragon : ο επεξεργαστής που φοράει η συσκευή σου, 1GHz

Το κινητό σου θα φοράει το android 2.1 όταν θα το παραλάβεις. H 2.2. android με κωδική ονομασία froyo έχει κυκλοφορήσει εδώ και καιρό αλλά πρέπει να βγει από την εκάστοτε εταιρία που λανσάρει το κινητό. Στο δικό μου desire η htc την έβγαλε πριν ένα μήνα, στο galaxy δεν έχει βγει ακόμα (προσεχώς). Το gingerbread είναι το κωδικό όνομα της επόμενης έκδοσης του android της 2.3. Θα έρθει πριν το τέλος του χρόνου από την google και μετά τα απαραίτητα tests και τις πινελιές της εκάστοτε εταιρίας και στα κινητά μας κάποια στιγμή. Το ginger έχει ως minimun spec τον snapdragon so το galaxy σου θα πάρει σίγουρα και 2.3 αλλά για παραπάνω δύσκολα.


Υπόψιν πως όλα τα παραπάνω είναι official stuff. Μπορείς να επέμβει σχετικά εύκολα στο λειτουργικό της συσκευής σου και να της αλλάξεις τον αδόξαστο. Rooting λέγεται η διαδικασία στην οποία περνάς custom roms. Το συγκεκριμένο site http://www.xda-developers.com/ θα γίνει "κολλητός" σου από την ημέρα που θα γίνεις galaxικος :d055:
δε φοραει snapdragon to galaxy s. φοραει η συσκευη επεξεργαστη της samsung στο 1ghz
δες και benchmarks:
http://asia.cnet.com/reviews/mobilephones/0,39050603,62200389,00.htm

Chill
06-09-2010, 20:05
Δεν εχει καμια διαφορα το touch με το iPhone 4... αφου και τα δυο δε μπορουν να πιασουν σημα! LOL :P

Είσαι σίγουρος για το ipod? muhahaha


δε φοραει snapdragon to galaxy s. φοραει η συσκευη επεξεργαστη της samsung στο 1ghz
δες και benchmarks:
http://asia.cnet.com/reviews/mobilephones/0,39050603,62200389,00.htm

Thanks για την διόρθωση. Ακόμα καλύτερα λοιπόν για το galaxy.

Quaro
06-09-2010, 20:30
yay. θα το έχω μεθαύριο μάλλον το κινητό :D

Dragonpaul
06-09-2010, 21:57
yay. θα το έχω μεθαύριο μάλλον το κινητό :D

Περιμενω εναγωνιως εντυπωσεις.

muku
06-09-2010, 23:41
Νομίζω πρέπει να ανοίξουμε ένα καινούριο thread οι androidικοί του φόρουμ καθώς μαζευόμαστε περισσότεροι για να μην ξεσκίζουμε και στα offtopic αυτό το καημένο.

el3ctronick
07-09-2010, 00:26
Είσαι σίγουρος για το ipod? muhahaha



Thanks για την διόρθωση. Ακόμα καλύτερα λοιπόν για το galaxy.

βασικα και εγω νομιζα οτι ειχε snapdragon! μπερδευει η κωδικη ονομασια..εχει κατι SND η καπως ετσι τεσπα και ειχα μπερδευτει. το εχω παρει κι εγω αυτες τις μερες..εχει ενα προβληματακι σχεδιαστικα το firmware με την cache που εχει ως αποτελεσμα να laggarei καποιες φορες ελαχιστα το menu. παρολα αυτα εχει βγει fix unofficial και παει μαμιωντας! το quadrant μου εβγαζε benchmark result ~900 και με το fix ~2300 εκει φαινεται ποσο καλυτερος ειναι ο επεξεργαστης με νουμερα(γιατι το βλεπεις στην εκτελεση εφαρμογων ετσι κι αλλιως-ειναι στην κυριολεξια αμεσες)

WolfRathmA
07-09-2010, 01:53
Είσαι σίγουρος για το ipod? muhahaha


Muhahaha!! :a045:

Βασικα εχει βγει για το προηγουμενο μοντελο μια παντεντα που ειναι σαν bumper μονο που ειναι δεκτης και περνει και καρτα sim! Πιο αποτελεσματικο απο το iPhone 4 :c082:


http://www.techhail.com/wp-content/uploads/2010/08/Make-Calls-From-iPod-Touch-With-Apple-Peel-520-Protective-Case-With-SIM-Card-Slot.jpg


:a094:

Chill
07-09-2010, 12:56
Ναι το είχα διαβάσει. Πραγματικά απίστευτο!

papatrexas
08-09-2010, 16:19
Παιδια αντιμετωπιζω ενα προβλημα.

Απο την ημερα που ακουστηκε στο διαδυκτιο οτι καποιοι χακαρουν τους λογαριασμους χρηστων του iTunes και υστερα απο προτροπες αρκετων σε διαφορα forums,επελεξα none σαν μεθοδος πληρωμης μεχρι να περασει το κακο.
Επειδη ειχα ξεχασει να το αλλαξω,επιχειρησα σημερα βάζοντας παλι την ιδια καρτα που ειχα παντα(Electron Visa),αλλα δεν μου την δεχοταν με τιποτα.Ουτε και καποια αλλη που εβαζα.Οι καρτες δουλευουν κανονικα,μου το επιβεβαιωσαν και οι τραπεζες και εχουν χρηματα μεσα.
Επικοινωνησα με το τμημα εξυπηρετησης πελατων της Apple και οι λυσεις που μου εδωσε ο υπαλληλος αφορουσαν κυριως του αμερικανους πελατες.
Οποτε επειδη ακρη δεν βλεπω να βγαζω,μηπως ξερετε απο ποιο online καταστημα μπορω να αγορασω gift cards που να δουλευουν κανονικα στο ελληνικο account μου;

Υ.Γ Μου προτεινε μεταξυ αλλων να πληρωνω και μεσω paypal,αλλα δεν βρηκα πουθενα την επιλογη αυτη.Υπαρχει αυτη η δυνατοτητα;

jorgedept
08-09-2010, 17:46
4-5 iPhone4 που έπιασα στα χέρια μου δεν είχαν το πρόβλημα με το σήμα και για αυτό τον λόγο το έκανα pre-order και το περιμένω μαζί με την επιδότηση στις 15 του μήνα!

NonBorn
08-09-2010, 18:07
4-5 iPhone4 που έπιασα στα χέρια μου δεν είχαν το πρόβλημα με το σήμα και για αυτό τον λόγο το έκανα pre-order και το περιμένω μαζί με την επιδότηση στις 15 του μήνα!

Όλα τα iPhone 4 έχουν πρόβλημα με το σήμα τους, απλά αν είσαι με περιοχή με φουλ σήμα δε τρέχει τίποτα... Αν είσαι σε περιοχή με λίγο σήμα τότε έχεις πρόβλημα αν κρατάς το iphone με συγκεκριμένο τρόπο.

Bumper ή invincible shield...


ΥΓ: Για το σήμα τους και την κεραία είχα εκφράσει αμφιβολίες από τότε που παρουσιάστηκε το iphone 4 τον Ιούνιο, υπάρχουν ποστ μου στο maclife.gr ... Φαίνεται ότι εκεί στην apple οι μηχανικοί δεν είναι "θεοί" και εμείς, ακόμα και στην Ελλάδα, κάτι κάνουμε-ξέρουμε...

criter
08-09-2010, 18:23
To προβλημα με το με το σημα του iPhone4 οπου θα πρεπει να κρατας σωστα τη συσκευη νομιζω οτι ισχυει στα περισσοτερα κινητα τηλεφωνα απο τοτε που αλλαξε η σχεδιαστικη αντιληψη του να μην φαινεται / εξεχει η κεραια. Εγω εχω ενα Ν95 που το αναγραφει στο μανιουαλ και συμβουλευει να κρατας σωστα την συσκευη και να μην καλυπτεις με τα δαχτυλα την περιοχη της κεραιας. Οταν το 3gs τελειοποιειται τοτε και το παραμικρο ψεγαδι γινεται αφορμη για να μειωσει την αξια του και αυτο νομιζω οτι εχει γινει περισσοτερο με το 4 και οχι οτι εχει προβλημα η συσκευη.

Dragonpaul
08-09-2010, 18:47
ΠΑΝΤΩΣ, να αναφέρω οτι το φαινομενο συμβαίνει και με το δικό μου iPhone που είναι το απλό 3G. Όσο σήμα και να έχει κάπου, πάντα χάνει μόλις το περιορισω με την παλάμη μου.

jimbour
08-09-2010, 21:30
Bγηκε η iOS 4.1
στο 3G που την εβαλα ακομα δεν εχω δει καποια βελτιωση στην ταχυτητα που λεγαν..

ps4
08-09-2010, 21:59
Bγηκε η iOS 4.1
στο 3G που την εβαλα ακομα δεν εχω δει καποια βελτιωση στην ταχυτητα που λεγαν..

Κρίμα. Ενα τέτοιο πόστ περίμενα αλλά να λέει το αντίθετο. Θα το βάλω εννοείται αλλά θα παραμείνει ενα δυσλειτουργικο τηλέφωνο. :(


Sent from my iPhone using Tapatalk

Dragonpaul
08-09-2010, 22:02
Κρίμα. Ενα τέτοιο πόστ περίμενα αλλά να λέει το αντίθετο. Θα το βάλω εννοείται αλλά θα παραμείνει ενα δυσλειτουργικο τηλέφωνο. :(


Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλα, μη προτρεχεις... Δοκιμασε το πρωτα.

ps4
08-09-2010, 22:17
Θα το βάλω το πρωί που θα παω σπιτι. Είμαι πολυ περίεργος και πραγματικά εύχομαι να φτιάξει.

Ειδικά θέλω να δω αν θα μου δουλεύει το gps. Μέρα την 4 έπαψε να λειτουργεί.


Sent from my iPhone using Tapatalk

jimbour
08-09-2010, 22:19
Iσως φταιει και το οτι το συγκρινω με την ταχυτητα του iphone 4 και ισως για αυτο να μην βλεπω διαφορα. Δοκιμασε μόνος σου και δες..

Dragonpaul
08-09-2010, 22:24
Παντως παιδια, παρα του οτι εχω βαλει την αγορα του iPhone on hold λογω του γνωστου προβληματος, απο οσους το εχουν ακουω τα καλυτερα. Κανενας δεν εχει προβλημα με τις κλησεις. Τι να πω... Ας περιμενω λιγο ακομα.

Quaro
08-09-2010, 22:31
Παντως παιδια, παρα του οτι εχω βαλει την αγορα του iPhone on hold λογω του γνωστου προβληματος, απο οσους το εχουν ακουω τα καλυτερα. Κανενας δεν εχει προβλημα με τις κλησεις. Τι να πω... Ας περιμενω λιγο ακομα.

χμ... να πω την κακία μου; τόσο λίγο καιρό που έχει κυκλοφορήσει και τόσο ακριβό που είναι μάλλον τα περισσότερα άτομα που θα το έχουν θα είναι fanboys και ξέρεις ώρες ώρες πόσο τυφλά είναι αυτά τα άτομα (τι είπατε; δεν ξέρεις κανέναν που έχει 360 από το launch day να του έχει χαλάσει; ναι καλά)


από την άλλη η apple άμα ήταν να κάνει κάτι γι αυτό δεν θα το είχε κάνει ήδη; οπότε άμα δεν σε απασχολεί και πολύ να χάνεις κλήσεις και έχεις τα λεφτά (δλδ δεν θα σου λείψουν) imo πάρτο. αλλιώς περίμενε για το iphone 5.

Dragonpaul
08-09-2010, 23:08
χμ... να πω την κακία μου; τόσο λίγο καιρό που έχει κυκλοφορήσει και τόσο ακριβό που είναι μάλλον τα περισσότερα άτομα που θα το έχουν θα είναι fanboys και ξέρεις ώρες ώρες πόσο τυφλά είναι αυτά τα άτομα (τι είπατε; δεν ξέρεις κανέναν που έχει 360 από το launch day να του έχει χαλάσει; ναι καλά)


από την άλλη η apple άμα ήταν να κάνει κάτι γι αυτό δεν θα το είχε κάνει ήδη; οπότε άμα δεν σε απασχολεί και πολύ να χάνεις κλήσεις και έχεις τα λεφτά (δλδ δεν θα σου λείψουν) imo πάρτο. αλλιώς περίμενε για το iphone 5.

Δε διαφωνω με το επιχειρημα... Αλλα θελω να πιστευω οτι δεν ειναι τοσο κολλημενοι ολοι. Εγω τουλαχιστον αν ειχα προβλημα με οτιδηποτε καινουργιο θα το παραδεχομουν και μαλιστα θα το υπογραμμιζα σε καποιον επιδοξο αγοραστη. Ναι μεν, αλλα...
Τωρα, οσον αφορα στο θεμα των χρηματων, σαφως και δε μου περισσευουν, αλλα α) μια αρρωστια με τα gadgets την εχω και β) νομιζω οτι το 3G μου εχει φτασει στο ταβανι της επιδοσης του μετα την τελευταια αναβαθμιση.

Dragonpaul
08-09-2010, 23:30
Μολις εκανα κι εγω την αναβαθμιση. Σε πρωτη φαση, η λειτουργια του κινητου εχει εξομαλυνθει παρα πολυ. Πχ, οταν γραφω μηνυμα δεν καθυστερει η εμφανιση των χαρακτηρων, αλλα και οποιαδηποτε λειτουργια στο browsing εχει αμεση αποκριση. Αν παρατηρησω κατι διαφορετικο θα ενημερωσω.

el3ctronick
09-09-2010, 14:56
εγω αυτο που εχω διαπιστωσει ειναι οτι οι περισσοτεροι δε γνωριζουν το προβλημα. το προβλημα παρουσιαζεται οταν το τηλ ειναι σε 3g mode. οσα τηλεφωνα δοκιμασα δεν πεφτει απλα το σημα, χανεται εντελως. χθες δοκιμασα ενα demo με καρτα sim και δεν επεφτε με τιποτα το σημα..αλλα ηταν demo..κατι που με βαζει σε σκεψεις...

Quaro
11-09-2010, 14:03
λοιπον valkyre εντέλει είχες άδικο. μου ήρθε το androidακι μου και παιδιά μιλάμε το πληκτρολόγιο swype είναι ΤΕΛΕΙΟ. γράφω μηνύματα και ψάχνω στο internet τόσο γρήγορα. Και υποστιρίζει και Ελληνικά.

ορίστε ένα video για να καταλάβετε για τι επανάσταση στα touch screen keyboards μιλάμε.

http://www.youtube.com/watch?v=b-Pft_KbGGA


αν και μην στεναχωριέστε. μπορεί να το δείτε και στα μέρη σας κάποτε.

http://liveplace.gr/index.php/2/software/969-swype--iphone

ps4
12-09-2010, 11:40
Απίστευτο το swype. Στην αρχή δεν κατάλαβα τι κάνει ο τύπος στο βίντεο αλλά μόλις είδα έπαθα πλάκα. Παρά πολυ καλο και ελπίζω σε μια iPhone έκδοση.

Αν και τώρα τελευταία αρχίζω να κοιταω κατα android μεριά.

Υ.Γ. Λες να ακύρωσω το 4 να πάω για android; Βρε λες...


Sent from my iPhone using Tapatalk