PDA

View Full Version : Ps3, ο νέος υπέρ-υπολογιστής



kvasil
06-08-2007, 15:23
Πολύ ευκολότερη γίνεται η ανάπτυξη εφαρμογών για το PS3, που θα εκμεταλλεύονται τις εκπληκτικές δυνατότητες του επεξεργαστή Cell, μετά την ανακοίνωση από τη Mercury Systems, στις 3 Αυγούστου, του MultiCore Plus SDK for PS3. Μάλιστα, στις 6 Αυγούστου αναμένεται η διάθεση και μιας δεύτερης πιο εξελιγμένης έκδοσης του λογισμικού, που θα επιτρέπει σε όποιον έχει βασικές γνώσεις προγραμματισμού, να δημιουργήσει τις δικές του εφαρμογές που θα τρέχουν στο PS3.

Η τιμή του SDK δεν έχει ακόμα ανακοινωθεί. Πάντως, η εταιρεία υπόσχεται ότι στην εξελιγμένη έκδοση θα υπάρχουν περισσότερες από 600 λειτουργίες για χρήση σε εφαρμογές που απαιτούν υψηλή επεξεργαστική ισχύ, αλλά και πάνω από 100 που θα αφορούν την επεξεργασία εικόνας και θα είναι έτσι σχεδιασμένες ώστε να εκμεταλλεύονται τις δυνατότητες του επεξεργαστή Cell.

Τελικά, μήπως το επόμενο μας PC θα είναι ένα PS3;


Πηγή: TGDaily
www.e-pcmag.gr
Δημοσιεύθηκε από τον(την) webmaster στις 06-08-2007


Λoiπoν οπως είπα ειμαι πιστολερο και αυτο το news δεν ειναι δικο μου γιατι ενας πιστολερο δεν κλεβει την προσπαθεια καποιον αλλον αυτο με το εστειλε ο ανιψιός μου (eon) σε msn και ειπα να το μοιραστώ με τους φιλους μου στο best site for ps3

PDS
06-08-2007, 15:35
Eγω θα ελεγα καλυτερα να μην μπλεκουμαι κονσολες με Η/Υ.:)
Αρχιζει να ξενερωνει ο κοσμος με αυτα.
Ενας λογος που το wii πουλαει τοσο ειναι η ''απλοτητα'' του.Με λιγα λογια ειναι απλα κονσολα.

kvasil
06-08-2007, 15:48
Για ονομα του θεου man ενα απλο Post εβαλα χωρις να εχω σκοπο να μπλεξω αυτα τα 2 αλλα δεν ειναι κακο να βλεπεις οτι καποιοι αρχιζουν σιγα σιγα να ανεβαζουν την κονσολα που μεχρι χθες την εθαβαν. ενα και μονο post εκανα.

StAcKeR
06-08-2007, 15:53
PDS13 (http://www.ps3forums.gr/vb3/member.php?u=18) Σου αρέσει η όχι το PS3 είναι υπολογιστής μονταρισμένος σε μια τέλεια παιχνιδομηχανή. Αν το ps3 καταφέρει να βάλει την συμβατότητα κάτω θα λιώσει πολλά pc. Τώρα τι σε χαλάει εσένα αυτό δεν μπορώ να καταλάβω! Ο κόσμος δεν ξενερώνει με ένα νέο το οποιο μπορεί να αλλάξει πολλά στο θέμα τον pc και τις παιχνιδομηχανές γιατί ίσως με ένα τα έχεις και τα 2 αλλα με τις κομπλεξικές τακτικές τον "απαγορευμένων θεμάτων".

blizard
06-08-2007, 15:54
Eγω θα ελεγα καλυτερα να μην μπλεκουμαι κονσολες με Η/Υ.:)
Αρχιζει να ξενερωνει ο κοσμος με αυτα.
Ενας λογος που το wii πουλαει τοσο ειναι η ''απλοτητα'' του.Με λιγα λογια ειναι απλα κονσολα.
Εγώ δεν είχα ξενερώσει καθόλου πάντως με την Amiga που ήταν και τα δύο... σημασία έχει αν το κάνεις σωστά.
Είναι πολύ καλό να γράφονται προγράμματα για τον cell , μεγάλη μαγκιά αν προχωρήσει.

PDS
06-08-2007, 15:58
Για ονομα του θεου man ενα απλο Post εβαλα χωρις να εχω σκοπο να μπλεξω αυτα τα 2 αλλα δεν ειναι κακο να βλεπεις οτι καποιοι αρχιζουν σιγα σιγα να ανεβαζουν την κονσολα που μεχρι χθες την εθαβαν. ενα και μονο post εκανα.

Βρε συ με παρεξηγησες:p
Δεν ειπα οτι εκανες κατι κακο,προς θεου.
Καλα εκανες και το ποσταρες,απλα ειπα την γνωμη μου,χωρις φυσικα να κατηγορω εσενα:)

StAcKeR Ωραια τα extra που εχει το Ps3,αλλα με τρομαζει το τι μπορει να εχει το ps4 με αυτα που βλεπω.
Η απλοτητα και αμεσοτητα της παιχνιδομηχανης ειναι στα ορια να χαθει.
Και το προβλημα δεν το εχω τοσο εγω και εσυ αλλα ο απλος gamer.


Εγώ δεν είχα ξενερώσει καθόλου πάντως με την Amiga που ήταν και τα δύο
blizard στην τελευταια προταση μου θα βρεις την απαντηση :)

kvasil
06-08-2007, 16:05
έχεις δίκιο man σε αυτά που είπες
και εγώ απλά μεταβίβασα τα νέα. ελπίζω το μέλλον στο ps3 να είναι αντάξιο αυτόν που μας έχουν πει και όλα αυτά για ένα ωραίο game play

StAcKeR
06-08-2007, 16:06
Δες φιλε μου τι παίζει. Η αμεσότητα δεν θα χαθεί πιστεύω. Οι παιχνιδομηχανές βγαίνουν για ένα κοινό μικρών ηλικιών αλλα και για εμάς που μεγαλώσαμε με αυτά! Το κάθε κοινό έχει τα ενδιαφέροντα του και τις δυνατότητες του. Η Sony όπως καλύτερα θα γνωρίζεις από εμενα έχει δώσει πολύ χρήμα μονο για τον σχεδιασμό και την υλοποίηση του 3. Ποσο μάλλον για το απερχόμενο 4 αν θα λέγεται έτσι και έχει Ο Θεός έως τότε. Δεν έχει νόημα να συζητάμε για 4 αφού ακόμα δεν έχουμε ανακάλυψη τις δυνατότητες του 3 ούτε κατά το ήμισυ. Καλο θα ήτανε να κάνουμε τα πάντα για να δούμε το ps3 να ανοίγει ορίζοντες επεξεργασίας δεδομένων καθαρά για pc γιά να δούμε άσπρη μέρα με το διαμάντι που ονομάζεται Cell.

blizard
06-08-2007, 18:34
Παιδιά οι κονσόλες όπως τις ξέραμε τελείωσαν....

Δεν θα ξαναβγεί κονσόλα με rom όπως παλιά , θα έχουν όλες Ethernet πόρτα default και ιντερνετ, θα έχουν σκληρό δίσκο, θα είναι High definition και το μόνο που θα χρειάζεται για να γίνουν υπολογιστές είναι το software και η υποστήριξη.

Είναι απλά βλακεία να μην το βάλει κάποιος , μόνο για να μην φοβίσει τον κόσμο.

Αυτό είναι το μέλλον ... ακόμα και η MS ξέρει καλά ότι αν άφηνε την Sony να αλωνίζει στις παιχνιδομηχανές, μια μέρα θα εμφανιζόταν ένα φοβερό σύστημα που τα κάνει όλα όπως τα έκανε η Amiga παλιά, και αυτή τη φορά να ήταν πιο δύσκολα τα πράγματα για την αυτοκρατορία της.

WolfRathmA
06-08-2007, 19:07
Για ονομα του θεου man ενα απλο Post εβαλα χωρις να εχω σκοπο να μπλεξω αυτα τα 2 αλλα δεν ειναι κακο να βλεπεις οτι καποιοι αρχιζουν σιγα σιγα να ανεβαζουν την κονσολα που μεχρι χθες την εθαβαν. ενα και μονο post εκανα.

Θα συμφωνησω εδω μαζι σου. Ενα απο αυτα τα ατομα ειμαι και εγω. Ναι... οποιος δεν το πιστευει να το πιστεψει...
Ημουν και εγω ενας απο τους "στραβωμενους"... και ακομα δε μπορω να καταλαβω τον λογο που "ημουν" ετσι.
Τωρα τα πραματα αλλαξαν... Με βλεπετε σε τι θεση ειμαι και ειμαι πολυ χαρουμενος για αυτο που ηρθα να βοηθησω αυτο εδω το site. Που ειτε κακο σας φενεται, ειτε αθλιο, ειτε ομορφο ειτε παρορμητικο ειτε οτιδηποτε αλλο σας ερχετε στην σκεψη ειμαι και ημαστε υποχρεωμένοι να του κανουμε το "σπιτι μας"... οπου θα λεμε την λαλακιες μας... Με τον εναν η με τον αλλον τροπο.


Σας ευχαριστουμε για την υποστιριξη και για ολα αυτα τα μελη που ερχοντα σιγα σιγα απο εδω. Θα προσπαθησουμε να κανουμε το καλυτερο για εσας... αλλα και για εμας.