PDA

View Full Version : 50 CENT - BLOOD ON THE SAND



Melnibonian
09-02-2010, 03:42
50 CENT: Blood on the sand
Διάθεση : Zegetron
Publisher : THQ
Developer : Swordfish Studios

http://www.discochip.com/omcatalog/images/50_cent_ps3.jpg




Αν κάποιος μου έλεγε πριν λίγο καιρό ότι θα έγραφα ένα review για ένα παιχνίδι με κεντρικό ήρωα τον 50 cent το πιο πιθανό ήταν ότι θα γελούσα πηγαία και θα τον χτυπούσα φιλικά στην πλάτη (ιδιαίτερα έχοντας κατά νου την πατάτα του bulletproof). Κι όμως να που συμβαίνει και έκπληκτος διαπιστώνω πως βάζοντας κατά μέρους το γεγονός αυτό, έχουμε μπροστά μας έναν τίτλο που τα καταφέρνει να σταθεί και να αφήσει θετικές εντυπώσεις σε πολλούς τομείς και να κάνει την Activision να μετανιώνει πικρά που έχασε τα δικαιώματα του τίτλου από την THQ. Ας πάρουμε τα πράγματα λοιπόν με την σειρά.
Ο τίτλος είναι ένα καθαρόαιμο shooter τρίτου προσώπου και ξεκινάει μετά το τέλος ενός show που δίνετε σαν 50 cent με τους G-unit κάπου στην Μέση Ανατολή (άντε γεια), και την άρνηση του διοργανωτή να σας πληρώσει επειδή ούτε και ο ίδιος έχει τα χρήματα καθώς έχει πέσει θύμα ενός βαρόνου των ναρκωτικών εν ονόματι Kamal. Έπειτα από την πίεση και τις απειλές που δέχεται από το συγκρότημα, σας προσφέρει αντί των χρημάτων μια νεκροκεφαλή υπενδεδυμένη με πανάκριβα διαμάντια. Στο δρόμο της επιστροφής όμως οι G-unit (το γκρουπ σας) πέφτετε θύματα μιας ενέδρας και η νεκροκεφαλή χάνετε μέσα από τα χέρια σας. Αυτό σας εξοργίζει και ψηφίζετε εκδίκηση.

Το παιχνίδι έχει ένα σύστημα βαθμολογίας όμοιας με αυτής του The club και μοιάζει σαν πάντρεμα του προαναφερόμενου παιχνιδιού και του Gears of War. Ειδικά μιλώντας για gameplay το παιχνίδι δίνει την χαρά και στους κατόχους ps3 να έχουν μια εμπειρία ανάλογη του Gears of War στο Xbox360. Έτσι έχετε μια κάμερα πάνω από τον ώμο σας να σας ακολουθεί καθώς κινείστε, καλύπτεστε και πυροβολείτε, αλλάζοντας όπλα (με το d-pad), και παράλληλα σημειώνετε σκορ ανάλογα με τα kills που κάνετε. Τα μέσα που σας παρέχονται είναι πολλά και απολαυστικά, από βαριά οπλοπολυβόλα, ρουκετοβόλα, επαναληπτικές, συνολικά υπάρχουν πάνω από 20 είδη όπλων να πειραματιστείτε μαζί τους, ενώ επιπρόσθετα υπάρχουν και διασκεδαστικά counter kills, με τα γνωστά sequences κουμπιών. Ένα άλλο στοιχείο του gameplay είναι η δυνατότητα που έχετε να επιβραδύνετε το χρόνο. Υπάρχουν πάνω από 20 επίπεδα για να παίξετε, σε κάποια από αυτά καλείστε εσείς ή ο συμπαίκτης σας να οδηγήσετε ή και να πιλοτάρετε στρατιωτικά οχήματα, ελικόπτερα ενώ ο δεύτερος παίκτης χρησιμοποιεί τα όπλα του οχήματος για να ξεπαστρεύει τους εχθρούς. Αν δεν έχετε κάποιον συμπαίκτη εύκαιρο για co-op μην σκάτε, μπορείτε να αποκτήσετε κάποιον Online!
Το παιχνίδι έχει επίπεδο δυσκολίας κάτω του μετρίου, ενώ αρκετά ενοχλητικό είναι το Α.Ι. των αντιπάλων σας, οι οποίοι πολλές φορές περιφέρονται απλά μέχρι να συναντηθούν με κάποια από τις σφαίρες σας. Επίσης, αν και εθιστικό είναι πολύ μικρό σε διάρκεια (περίπου 5-6 ώρες).

Στα γραφικά, παραδόξως το παιχνίδι ‘’σπέρνει’’! Έχοντας στην διάθεσή της την μηχανή του Unreal III, η Swordfish κατάφερε να δημιουργήσει ένα καλαίσθητο αποτέλεσμα, με ποιοτικό και σταθερό animation. Οι κεντρικοί χαρακτήρες είναι καλοσχεδιασμένοι και πολύ ρεαλιστικά φτιαγμένοι προσεγγίζοντας τα πραγματικά πρόσωπα. Τα textures στο περιβάλλον είναι απλά καλά και το frame rate χωρίς προβλήματα.
Και ερχόμαστε στον ήχο. Χορταστικές εκρήξεις, πυροβολισμοί και όλα τα συναφή εφέ δωσμένα με πολύ καλή ποιότητα και ρεαλισμό, όπως και οι διάλογοι του παιχνιδιού. Φυσικά η μουσική επένδυση από τους Black Sabbath!EEEE, χμ ,από τον 50 cent εννοώ (σνίφ, κλαψ…). Πάνω από 40 κομμάτια υπάρχουν στο παιχνίδι για τους φίλους της μουσικής αυτής και του συγκεκριμένου καλλιτέχνη (και των G-unit εννοείται…). Παλιότερα mixaρισμένα κομμάτια αλλά και άλλα αποκλειστικά γραμμένα για το παιχνίδι.

Δυστυχώς οι online δυνατότητες του τίτλου περιορίζονται στο co-op που προανέφερα. Κι αυτό είναι κρίμα γιατί στερεί πολλά στο παιχνίδι, αφού θα μπορούσε με αυτό τον τρόπο να έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, αφού ομολογουμένως αυτό είναι και το μεγαλύτερο μειονέκτημα του 50 Cent Blood on the Sand.

ΘΕΤΙΚΑ
- Διασκεδαστικό και γρήγορο
- Ήχος, εφέ και ποιότητα διαλόγων
- Γραφικά και ποιότητα animation
- Εθιστικό σύστημα πόντων

ΑΡΝΗΤΙΚΑ
- Σε πολλούς δεν αρέσει η rap και το όλο story φαίνετε αστείο
- Πολύ κακό Α.Ι.
- Πολύ μικρή διάρκεια ενώ και σε κάποια σημεία η δράση γίνετε επαναλαμβανόμενη

ΣΥΝΟΛΙΚΑ 4/5

AgentPrinny007
09-02-2010, 11:05
Τι παιχνιδι κι αυτο....Τι πρωταγωνοστης....
50, ζουμε για να σε ακουμε.....................................:frog:
Βαρεα και ανθυγιεινα παρακαλω στον Melnibonian :angry:

nikon
09-02-2010, 11:13
Μια χαρά παιχνίδι είναι ρε παιδιά μην κρίνεται ένα παιχνίδι από το γούστο σας στη μουσική.....και στο είδος του ο 50 είναι πολύ καλός.......και ο Λουμίδης στους καφέδες του.

AgentPrinny007
09-02-2010, 11:17
Μια χαρα ειναι η ραπ, αν και δεν μου αρεσει.
Απλά κατι εχει αυτος ο ανθρωπος :fight:που με εκνευριζει απιστευτα :fight::fight:Δεν μπορω να το εξηγησω :fight::fight::fight:

nikon
09-02-2010, 11:22
Μια χαρα ειναι η ραπ, αν και δεν μου αρεσει.
Απλά κατι εχει αυτος ο ανθρωπος :fight:που με εκνευριζει απιστευτα :fight::fight:Δεν μπορω να το εξηγησω :fight::fight::fight:
Mήπως είναι οι γυναίκες δίπλα του στα video clips;;;;;:frog::frog::frog:

Lordkostas
09-02-2010, 11:25
Μια χαρά παιχνίδι είναι ρε παιδιά μην κρίνεται ένα παιχνίδι από το γούστο σας στη μουσική.....και στο είδος του ο 50 είναι πολύ καλός.......και ο Λουμίδης στους καφέδες του.

Οπως το ειπες στο ειδος του ειναι πολυ καλος. Αν και δεν μου αρεσει αυτο το ειδος μουσικης πρεπει να συμφωνησω. Αλλα στο ειδος του, ας ασχοληθει με την μουσικη του και ας αφησει τα video games στην ακρη. Μου φαινεται τοσο γελοιο να παιζω με τον 50 cent ενα 3D person shooter οσο θα μου φαινονταν να παιζω, χμμμ το Uncharted με πρωταγωνιστη τον Bugs Bunny... :bunny_4:

Η αποψη μου παντα, μπορει το παιχνιδι να ειναι οντως πολυ καλο αλλα εγω δεν θα το επαιζα :nope:

nikon
09-02-2010, 11:32
To θέμα είναι με ποιον παίζεις ή τι παίζεις;;;;;;......το Uncharted που έφερες για παράδειγμα λόγω του Drake είναι τόσο καλό;;;;:nope:

Lordkostas
09-02-2010, 11:35
Συμφωνω και για αυτο δεν αναφερομαι στο αν το παιχνιδι ειναι καλο ή οχι αλλα στο οτι εγω δεν θα το επαιζα γιατι μου φαινεται γελοιος ο πρωταγωνιστης ^^

nikon
09-02-2010, 11:41
Σεβαστό αλλά ξαναλέω μην κρίνουμε ένα παιχνίδι από την μουσική ή τον πρωταγωνιστή του γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βγάλουμε λάθος συμπέρασμα και ειδικά αν δεν το έχουμε παίξει καν.

Melnibonian
09-02-2010, 11:41
Δεν μπορεί να το εννοείς τώρα αυτό που λες.Σου μιλάω ορκισμένος,βαμμένος,κάφρος μεταλλάς που προσωπικά σιχαίνομαι και απεχθάνομαι τη ραπ,τη low bap και όλα αυτά,βγάζω σπυράκια.Κι όμως το παιχνιδάκι το ευχαριστήθηκα ρε φίλε.Τι σχέση έχει τώρα ο πρωταγωνιστής και ο προγραμματιστής.....

Lordkostas
09-02-2010, 11:45
Οκ οκ παω πασο! θα βγει demo να το παιξω λιγακι και να σας πω υστερα? γιατι θα με φατε ζωντανο αλλιως :D

nikon
09-02-2010, 11:52
Παλιό είναι και demo δεν θυμάμαι αν είχαν βγάλει......αν σου αρέσουν τα 3rd person shooter παίξτο είναι αρκετά καλό......μην κλείσεις τη φωνή όμως.

redismagik
09-02-2010, 11:54
Παλιό είναι και demo δεν θυμάμαι αν είχαν βγάλει......αν σου αρέσουν τα 3rd person shooter παίξτο είναι αρκετά καλό......μην κλείσεις τη φωνή όμως.
de eixan vgalei demo sigoura.mono kati wallpapers.

Melnibonian
09-02-2010, 11:59
Ναι το παιχνίδι δεν είναι καινούργιο,απλά ξανασήκωσα το review επειδή χάθηκε όταν κράσαρε ο server του forum.Γι αυτό και δεν έχει φωτό,και το κείμενο θέλει πάλι επεξεργασία,θα το κάνω με την πρώτη ευκαιρία.

Lordkostas
09-02-2010, 12:01
Παντως δεν ειμαι εγω που το ψηφισα με 1 βαθμο, γιατι δεν το εχω παιξει καν...!
Μου αρεσουν πολυ τα 3rd person οντως αλλα χωρις demo λιγο δυσκολο να το παιξω. Χαχα μου αρεσε το σχολιο να μην κλεισω την φωνη :D

AgentPrinny007
09-02-2010, 12:04
Παλιό είναι και demo δεν θυμάμαι αν είχαν βγάλει......αν σου αρέσουν τα 3rd person shooter παίξτο είναι αρκετά καλό......μην κλείσεις τη φωνή όμως.

Εννοειτε οτι δεν πρεπει να κλεισει την φωνη.
Το τι μαργαριταρια πεταει αυτος ο ανθρωπος δεν λεγεται :rofl:

Εχουμε καμια πληροφορια για sequel :D ???

nikon
09-02-2010, 12:05
Ξέρουμε ποιος έβαλε 1 :pppbbbttt:.....αλλά όπως λέει και στο avatar τον έχουμε h3sm3n0.

Υ.Γ. : I love you John.:lips:

Melnibonian
09-02-2010, 12:12
Χαχαχαχα,1!Αυτό σημαίνει να είσαι τόσο μνησίκακος που να βαθμολογείς ένα παιχνίδι χωρίς να το έχεις παίξει.Οκ,αυτό με ακυρώνει και ως reviewer....Έστειλα email στον 50 και μου είπε ότι στο επόμενο άλμπουμ θα περιλαμβάνει κι ένα κομμάτι με τίτλο redisdead....lol !!!!