PDA

View Full Version : PS3 Media Server Tutorial



Pages : 1 [2]

djpar
28-05-2012, 11:50
τωρα κανουν το εξης δεν βγαζουν dvd rip και προωθουν μονο bluray βλ. ghost rider 2 επισης και με klite mega codec κτλ το ghost rider ειχε χαλια γραφικα σε σχεση με την απλη hd ready 32αρα που μπορεσα να δω στο ps3 20 λεπτα.Τπ λυση ακομα για cinavia εστω και μεσω streaming δεν παιζει...δλδ με βλεπω για crystal audio 40 ευρω 6 ιουλιου(οταν πεσει και το σημα?)

Tsiou
28-05-2012, 14:22
εδώ να προσθέσω ότι οι κωλόφαρδοι :P της υπόθεσης, είναι όσοι έχουν ηχοσύστημα που υποστηρίζει DTS μέσω HDMI, οπότε μπορούν να παίξουν τα 1080p/720p .mkv με DTS απευθείας = δεν "ενοχλείται" έτσι το Cinavia (επιλέγουμε να ΜΗΝ γίνει μετατροπή του DTS σε AC3/DD στα προγράμματα PMS / mkv2vob).

Θα το δοκιμάσω σήμερα (έχω Z-5500), δε το είχα σκεφτεί και μου έχει σπάσει τα @@ το Cinavia.

Lefteris_X
28-05-2012, 15:17
"εδώ να προσθέσω ότι οι κωλόφαρδοι :P της υπόθεσης, είναι όσοι έχουν ηχοσύστημα που υποστηρίζει DTS μέσω HDMI, οπότε μπορούν να παίξουν τα 1080p/720p .mkv με DTS απευθείας = δεν "ενοχλείται" έτσι το Cinavia (επιλέγουμε να ΜΗΝ γίνει μετατροπή του DTS σε AC3/DD στα προγράμματα PMS / mkv2vob)."

εχμ.......αναφέρω ξεκάθαρα ότι ΜΟΝΟ μέσω HDMI, μπορεί να αναπαραχθεί αυτούσιο το DTS HD, ώστε να μην "ενοχληθεί" το Cinavia.

επειδή θυμόμουν ότι το συστηματάκι της Logitech ονόματι z-5500, δεν διαθέτει HDMI, πήγα να κοιτάξω specs, να το ξαναθυμηθώ. Ε, καλά θυμόμουν, δεν έχει HDMI. Συνεπώς, το Cinavia θα σου κάνει παρέα, δυστυχώς.

antoniss
28-05-2012, 15:38
"εδώ να προσθέσω ότι οι κωλόφαρδοι :P της υπόθεσης, είναι όσοι έχουν ηχοσύστημα που υποστηρίζει DTS μέσω HDMI, οπότε μπορούν να παίξουν τα 1080p/720p .mkv με DTS απευθείας = δεν "ενοχλείται" έτσι το Cinavia (επιλέγουμε να ΜΗΝ γίνει μετατροπή του DTS σε AC3/DD στα προγράμματα PMS / mkv2vob)."

εχμ.......αναφέρω ξεκάθαρα ότι ΜΟΝΟ μέσω HDMI, μπορεί να αναπαραχθεί αυτούσιο το DTS HD, ώστε να μην "ενοχληθεί" το Cinavia.

επειδή θυμόμουν ότι το συστηματάκι της Logitech ονόματι z-5500, δεν διαθέτει HDMI, πήγα να κοιτάξω specs, να το ξαναθυμηθώ. Ε, καλά θυμόμουν, δεν έχει HDMI. Συνεπώς, το Cinavia θα σου κάνει παρέα, δυστυχώς.

γιατί μόνο απο HDMI ?
εγώ που έχω συνδέσει με HDMI το ps3 στην TV αλλά έχω απενεργοποιήσει να έχει ήχο , και με optical καλώδιο φέυγει και πάει στον Yamaha ραδιοενισχυτή AV , και όλα μια χαρά !

δεν είναι δλδ μόνο μέσω HDMI , αλλά και οποιαδήποτε άλλης ψηφιακής σύνδεσης (στην περίπτωση του ps3 μόνο optical , αλλιώς υπάρχει και η coaxial ) που μεταφέρει αυτόυσιο το σήμα (χωρίς DAC κτλ.) αλλά ισχύει αυτό που γράφεις ότι πρέπει να υποστηρίζει το ηχοσύστημα dts (ίσως και κάποιες ακριβές tv να το κάνουν μέσω HDMI αλλά λίγες )

Tsiou
28-05-2012, 17:01
γιατί μόνο απο HDMI ?
εγώ που έχω συνδέσει με HDMI το ps3 στην TV αλλά έχω απενεργοποιήσει να έχει ήχο , και με optical καλώδιο φέυγει και πάει στον Yamaha ραδιοενισχυτή AV , και όλα μια χαρά !

δεν είναι δλδ μόνο μέσω HDMI , αλλά και οποιαδήποτε άλλης ψηφιακής σύνδεσης (στην περίπτωση του ps3 μόνο optical , αλλιώς υπάρχει και η coaxial ) που μεταφέρει αυτόυσιο το σήμα (χωρίς DAC κτλ.) αλλά ισχύει αυτό που γράφεις ότι πρέπει να υποστηρίζει το ηχοσύστημα dts (ίσως και κάποιες ακριβές tv να το κάνουν μέσω HDMI αλλά λίγες )

Αυτό θα κάνω, κατάλαβα πως λέγοντας μέσω HDMI, θα γίνεται με κάθε ψηφιακή έξοδο (optical στη προκειμένη).

Lefteris_X
28-05-2012, 19:20
γιατί μόνο απο HDMI?

διότι είναι "περιορισμός" του PS3: "φτύνει" αυτούσιο τον ήχο DTS HD 7.1 μόνο μέσω HDMI, συνεπώς για να μην ενοχληθεί το cinavia πρέπει να ακολουθηθεί η παρακάτω συνδεσμολογία:

PS3--->HDMI--->ενισχυτής audio HD---->HDMI---->HDTV.

οποιαδήποτε άλλη αλυσίδα συνδεσμολογίας, παράγει μεν DTS 5.1, αλλά με την καμία DTS MA ή HD 7.1 καναλιών αυτούσιο.

ελπίζω τώρα να έγινα όσο πιο περιγραφικός γίνεται!

antoniss
28-05-2012, 19:40
γιατί μόνο απο HDMI?

διότι είναι "περιορισμός" του PS3: "φτύνει" αυτούσιο τον ήχο DTS HD 7.1 μόνο μέσω HDMI, συνεπώς για να μην ενοχληθεί το cinavia πρέπει να ακολουθηθεί η παρακάτω συνδεσμολογία:

PS3--->HDMI--->ενισχυτής audio HD---->HDMI---->HDTV.

οποιαδήποτε άλλη αλυσίδα συνδεσμολογίας, παράγει μεν DTS 5.1, αλλά με την καμία DTS MA ή HD 7.1 καναλιών αυτούσιο.

ελπίζω τώρα να έγινα όσο πιο περιγραφικός γίνεται!

δεν αντιλέγω αλλά εγώ δεν είπα για 7.1 DTS , κάτι το οποίο το υποστηρίζει μόνο μέσω HDMI όπως σωστά αναφέρεις , αλλά για DTS ήχο (άλλωστε αν κάποιος έχει 7.1 σύστημα δεν θα περιμένει από το ps3 μέσω Media server κιόλας να δει την ταινία του) , οπότε θα έχει DTS ήχο μέχρι 5.1 και δεν θα χρειάζεται να κάνει μετατροπές κτλ.

αναλυτικά από το επίσημο manual :
http://manuals.playstation.net/document/en/ps3/current/settings/audiooutput.html

Lefteris_X
28-05-2012, 21:25
βρε πουλάκι μου :D πως αλλιώς να στο πω;

όλα αυτά που έχω γράψει είναι περί του κλειδώματος cinavia, τι είναι, πως λειτουργεί, πως το "βιώνει" ο χρήστης το κλείδωμα και τέλος, αν μπορεί να ξεπεραστεί ή όχι (διάβασες -όχι στο πόδι- τα παραπάνω ποστ που έγραψα; )......


το λοιπόν.

έχουμε μια ταινία .mkv στα 1080p (δεν εστιάζουμε εκεί) και με ήχο DTS MA ή DTS HD 7.1 καναλιών (εδώ όμως, εστιάζουμε).

το blu-ray απο το οποίο έγινε το bdrip, είχε και αυτό DTS MA ή HD ήχο. Αυτόν τον ήχο (codec), αυτός που έκανε το rip, τον πέρασε χωρίς αλλοίωση ( = περαιτέρω μετατροπή) στο αρχείο .mkv.

ωραία ως εδώ.

κατεβάζουμε την ταινία στον υπολογιστή μας (PC / Mac δεν παίζει ρόλο).
και θέλουμε να την δούμε στο PS3 μας.

έχουμε 2 τρόπους:

α) την μετατρέπουμε με το πρόγραμμα mkv2vob.
β) την stream-άρουμε μέσω ενός Media Server προγράμματος (πχ. PMS) στο PS3, απο τον υπολογιστή μας.

ε, ΚΑΙ στις δύο περιπτώσεις ΔΕΝ διατηρείται ο ήχος DTS MA ή HD, αλλά μετατρέπεται σε Dolby Digital 5.1 ή DTS 5.1.

συνεπώς το κλείδωμα cinavia ενεργοποιείται στο 20λεπτο.

ΕΝΑΣ και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ τρόπος υπάρχει για να ΜΗΝ ενεργοποιηθεί το cinavia: να μην αναπαραχθεί η ταινία με ήχο διαφορετικό απο αυτόν του αρχικού Blu-ray, δηλαδή τον ήχο DTS MA ή HD.

και πως γίνεται αυτό με ένα PS3;

μόνο μέσω της αλυσίδας συνδεσμολογίας / ενισχυτή audio με HDMI και τους αντίστοιχους audio codec (DTS Master Audio ή / και HD), που περιέγραψα λεπτομερώς στο προηγούμενο ποστ.

δεν μπορώ να το αναλύσω περισσότερο, πιστεύω αγγίζει τα όριά της η ελληνική γλώσσα. (δεν το λέω ειρωνικά, για να γελάσουμε το λέω :P)

μην πεταχτεί κάποιος να ρωτήσει, χιλιοπαρακαλώ, ερωτήσεις του στυλ "κι άμα κατεβάσω ταινία .mkv που έχει Dolby Digital, θα την δώ; "...........γιατί ΟΛΑ ΟΣΑ λέω εδώ και πόσα ποστ, είναι για κάτι ΠΟΛΥ συγκεκριμένο: αρχική πηγή (Blu-ray) με ήχο DTS MA / HD---->σε bdrip mkv επίσης με ήχο DTS MA / HD ----> τελική αναπαραγωγή σε PS3, είτε με το ίδιο το PS3, είτε μέσω streaming (που ΔΕΝ λέγεται streaming, αλλά transcoding εξ ου, και η μετατροπή του ήχου).

για αυτή την περίπτωση αναφέρομαι και μόνο.

dvdrip δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα και κανονικά, αν όποιος διάβασε και κατάλαβε (όλα) τα ποστ, θα πρέπει να καταλαβαίνει γιατί ΔΕΝ έχουν πρόβλημα τα dvdrip.

(γιατί η αρχική πηγή του dvdrip, δηλαδή το αυθεντικό DVD, δεν μπορεί να έχει καν ήχο DTS MA / HD..........συνεπώς, όταν πάμε να το κάνουμε rip, μεταφέρουμε τον 5.1 ήχο αυτούσιο............το αναπαράγουμε στο PS3, μέσω του ίδιου ή μέσω transcoding και επειδή ΔΕΝ επέρχεται αλλαγή του ήχου, DDigital 5.1 είχε και το αυθεντικό DDigital 5.1 είχε και το dvdrip, δεν ενεργοποιείται το cinavia.)


γι αυτό και είπα: οι κωλόφαρδοι της υπόθεσης είναι ΜΟΝΟ όσοι έχουν ηχοσύστημα 7.1 με HDMI και τους κατάλληλους codec ήχου, διότι με τέτοιο σύστημα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το PMS, ΑΛΛΑ να τσεκάρεις να ΜΗΝ μετατρέπει τον ήχο, σε υποδεέστερης ποιότητας (και όχι υπο-δύ-εστερης όπως το βλέπω τελευταίως :P, δεν υποδύεται κανείς κάτι)....εμ, όταν όμως ΔΕΝ μετατραπεί ο ήχος (transcode), τότε χρειάζεσαι τον audio ενισχυτή.

αν προσπαθήσω να το αναλύσω κι άλλο ή να το κάνω πιο λιανά, δεν υπάρχει περίπτωση, θα χαθούμε στην μετάφραση. (παίζει κιόλας να έχουμε ήδη χαθεί, κρίνοντας από τις τελευταίες ερωτήσεις) :D:D

djpar
28-05-2012, 22:29
εγω εχω μια απορια,οταν κατεβαζεις κατι σε bd rip (avi) δεν μπορουμε καπως με καποια μετατροπη να το κανουμε να φανει σαν dvd rip παλι avi με ηχο 2καναλο?

Lefteris_X
29-05-2012, 01:49
μωρέ μπορείς να το κάνεις ότι θέλεις, αλλά στο ΚΑΘΕ καινούριο αρχείο που θα φτιάχνεις, θα μεταφέρεται (σου αρέσει δεν σου αρέσει) ΚΑΙ το cinavia audio watermark, οπότε πάλι θα αναγνωρίζει ότι αυτό το αρχείο έχει προέλθει αρχικά από Blu-ray με DTS MA / HD ήχο και σκατά.......στο 20λεπτο λέ πουλέν.......

.....γι αυτό λέμε ότι είναι και γαμώ τα κλειδώματα γμτ το κέρατό του....

antoniss
29-05-2012, 02:50
@Λευτέρη , ξέρω τι εννοείς και δεν κατάλαβα κάτι άλλο , όπως επίσης ξέρω να διαβάζω ελληνικά,

το όλο μου θέμα ήτανε να αναφέρω πως δεν είναι μονόδρομος για το dts (γενικά το dts ) η σύνδεση του ps3 με ενισχυτή ή ηχοσύστημα κτλ. μόνο με HDMI αλλά μπορεί να γίνει και με την άλλη ψηφιακή έξοδο που έχει το ps3 την οπτική , απλά εκεί όπως είπες και εσύ θα παίζει το dts 5.1 και όχι το 7.1 μιας και είναι περιορισμός της εξόδου του ίδιου του ps3 .

Έτσι έχω συνδέσει και εγώ στο ps3 μου σε έναν yamaha av ενισχυτή ο οποίος είναι λίγο παλιότερο μοντέλο και δεν έχει HDMI , οπότε αναγκαστικά το έχω συνδέσει με το optical . Οσα mkv έχω χρησιμοποιήσει με το ps3 media server τα οποία είναι dts παίζουνε χωρίς κανένα πρόβλημα , προφανώς δεν θα έχω χρησιμοποιήσει κάποιο 7.1 , αλλά εκεί ήθελα να καταλήξω πως δεν είναι και τόσα πολλά .

επίσης μπορείς ή και κάποιος άλλος να μου δώσετε ένα link για ένα τέτοιο αρχείο όπως στο παράδειγμα που είπες πιο πάνω , π.χ. να έχουμε ένα blu ray rip σε mkv με ήχο DTS hd 7.1 ? Θέλω να την κατεβάσω να δοκιμάσω κάτι?

Υ.Γ. Η λύση για το ps3 όταν ενεργοποιηθεί το mute λόγω cinavia , να γυρίσεις το έτος 1 χρόνο μετά , λειτουργεί ακόμα ή όχι ? και κάθε 20λεπτά το ίδιο μέχρι να τελειώσει η ταινία ? (ναι θα τελειώσει σε 5 χρόνια το ξέρω..χαχα)

djpar
29-05-2012, 03:01
η λύση είναι media player κ ψηφιακό δεκτή crystal audio 50 €. σπαστικό το cinavia κ με κάτι τέτοια έχω ξενερώσει με το PS3

antoniss
29-05-2012, 03:16
η λύση είναι media player κ ψηφιακό δεκτή crystal audio 50 €. σπαστικό το cinavia κ με κάτι τέτοια έχω ξενερώσει με το PS3

ε καλά και εγώ ενα wd live hub έχω , δεν χρησιμοποιώ το ps3 & ps3 media server πλέον , απλά για τη συζήτηση .

djpar
29-05-2012, 03:47
εγώ δν έχω 6 Ιουλίου θα πάρω!

kyriakosv
29-05-2012, 04:18
με τις καινούριες τηλεοράσεις (πχ VT50) χρειάζεται να πάρεις media player
ή σε καλύπτει από μόνη της η tv ?

Lefteris_X
29-05-2012, 10:51
Καλημέρα!

Αντώνη, βρε παιδάκι μου, αφού είπα ότι τα περί ελληνικών και ορίου ελληνικής γλώσσας, τα είπα καθαρά για να γελάσουμε ρε συ, όχι για να "πικάρω" κανέναν (ίσα - ίσα που γέλαγα με τον εαυτό μου, "ούστ ρε τρόμπα, τόσες φορές το εξηγείς, αλλά τζίφος, κάπως δεν τα λες καλά" )


τέλος πάντων.

Φίλε Αντώνη, κατάλαβα που έγινε το λάθος στην μετάφραση.

Αναφερόμουν αυστηρά και μόνο για τα περί cinavia, που επαναλαμβάνω είναι ηχητικό υδατογράφημα (audio watermark) και το οποίο βρίσκεις κατά κόρον σε νέες ταινίες, που έχουν γίνει rip απο Blu-ray. Και μόνο περί cinavia. Δεν αναφερόμουν γενικά στο τι μπορεί να αποδώσει και μέσω ποιων θυρών το PS3 (Hell, σε ευχαριστώ που είχες την διάθεση να μου παραθέσεις λινκ με το αυθεντικό μάνιουαλ, αλλά με τις τόσες αναλύσεις περί PS3 που έγραφα απο το 2006 στις εφημερίδες, σχεδόν μπορώ να σου πω απ'έξω κ ανακατωτά το εσωτερικό του λολ).

Και εκεί που έλεγα περί cinavia, πως κλειδώνει, τι κάνει (στα πιο πιο πιο προηγούμενα ποστ, κανά 2 σελίδες πίσω), πήγαινε ωραία η ανάλυση........κάνω την μαλακία να πω, ότι οι κωλόφαρδοι της υπόθεσης, δηλαδή της υπόθεσης που λέγεται cinavia, είναι όσοι έχουν HDMI 7.1 ηχοσύστημα το οποίο εννοείται ότι διαθέτει και τους αντίστοιχους audio codec (δεν παίζει ρόλο απλά, να έχει 7.1 ηχεία, αλλά ΠΡΕΠΕΙ να διαθέτει τους κατάλληλους audio decoders, ειδάλλως δεν ακούς ήχο DTS MA / HD 7.1).

και κάπου εκεί, πόσταρες περί 7.1 καναλιών, και ότι μπορούν να ακούστούν και μέσω οπτικής ίνας.

δεν είναι λάθος, αλλά αποπροσανατολίζει τον όποιο αναγνώστη, γιατί ήρθε σχεδόν καπάκι μετά το "κωλόφαρδοι όσοι έχουν το ηχοσύστημα HDMI με codec κλπ".......και ενώ εγώ λέω μόνο έτσι δεν ενοχλείται το cinavia........ο αναγνώστης ίσως να καταλάβαινε λάθος (λέω: ίσως, όχι στάνταρντ.......πάντως προσωπικά την "πάτησα"), ότι ξεπερνιέται το cinavia και χωρίς να έχεις το υπερ-ηχοσύστημα που λέω, αλλά και με ενα αρκετά πιο απλό με οπτική ίνα.

Και επειδή αυτό θα ήταν τρελή παραπληροφόρηση για τους συνφορουμίτες (ξαναλέω, κι εγώ, διαβάζοντας τα ποστ σου, την "πάτησα" νομίζοντας ότι λανθασμένα είχες καταλάβει...........με το τελευταίο ποστ σου όμως, τότε κατάλαβα ότι απλά μιλούσες γενικά περί οπτικών ινών και ότι μπορούν να βγάλουν 7.1 κανάλια..........ενώ εγώ μιλούσα για κάτι πολύ συγκεκριμένο: cinavia, πως λειτουργεί, τι κάνει, γιατί δεν αποφεύγεται και ποιοι κωλόφαρδοι το γλυτώνουν).


έγινε δηλαδή αυτό που μισώ σε ένα φόρουμ: να χαθούμε στην μετάφραση ρε γμτ.

τέλος πάντων έστω και με τα 1000 ζόρια συνεννοηθήκαμε.

Το cinavia είναι όλο αυτό που περιγράφω εδώ και 2 σελίδες.
Για να ξεπεραστεί, υπάρχουν μέθοδοι που σου βγάζουν το λάδι (όπως να γυρνάς μονίμως πίσω την ημερομηνία όπως είπε ο φίλος Αντώνης, αλλά σε μερικές νέες ταινίες, πλέον δεν πιάνει το κόλπο, σε παλαιότερες πιάνει, αλλά σου βγάζει την Παναγία κάθε 20 λεπτά να κάνεις τέτοιες μανούρες, όπως επίσης είπε ο φίλος Αντώνης).

Τώρα.

Το cinavia, αν και, ολοένα και περισσότερο ενσωματώνεται σε νέες παραγωγές, σίγουρα θα βρείτε ταινίες που δεν το έχουν. Συνεπώς, αυτών των ταινιών τα blu-ray rip, δεν θα έχουν το cinavia, άρα δεν θα έχουν πρόβλημα αναπαραγωγής είτε από το PS3, είτε μέσω υπολογιστή και streaming/transcoding.

Όσες όμως ταινίες έχουν cinavia, δυστυχώς.....the bird.

και για του λόγου το αληθές: (ελπίζω να θυμήθηκα το σωστό τόρρεντ).......

http://torcache.net/torrent/E937964D25D6B7C70FDE81F67F17C0EE46240D8C.torrent?t itle= (http://torcache.net/torrent/E937964D25D6B7C70FDE81F67F17C0EE46240D8C.torrent?t itle=)[kat.ph]the.adventures.of.tintin.2011.bluray.1080p.dts.x26 4.chd


Δεν ξέρω γιατί, αλλά όλο το λινκ υπογραμμισμένο δεν το δέχεται με τίποτα, άρα μην πατήσετε απλά επάνω του για να οδηγηθείτε στο αρχείο mkv του Tintin. Κάντε όλο το url μόνοι σας copy/paste, ειδάλλως δεν θα οδηγηθείτε. (η υπογράμμιση ότι και να έκανα, σταματά στο " ?title= " και όχι στο "dts.x264.chd" που τελειώνει κανονικά το λινκ)

djpar
29-05-2012, 11:41
οι καινουργιες tv λενε οτι εχουν usb,τωρα εκει εχει βαλει ο φιλος μου να παιξει ταινιες αν παιζει τα παντα δεν ξερω γιατι κατι ταινιες σκανε dvd rip ac3 μαο γαο ουτε στο ps3 παιζουν με τις βλακειες που κανουν και θελουν μετατροπη ηχου αλλα γενικα πρεπει να παιζει

antoniss
29-05-2012, 13:26
Λευτέρη no problem , μια χαρά τα λες και γενικά και ειδικά για το cinavia , συννενοηθήκαμε , λολ :doh:

tnx για το αρχείο θα το δοκιμάσω


οι καινουργιες tv λενε οτι εχουν usb,τωρα εκει εχει βαλει ο φιλος μου να παιξει ταινιες αν παιζει τα παντα δεν ξερω γιατι κατι ταινιες σκανε dvd rip ac3 μαο γαο ουτε στο ps3 παιζουν με τις βλακειες που κανουν και θελουν μετατροπη ηχου αλλα γενικα πρεπει να παιζει

στις καινούργιες ναι μέσω usb παίζει πλέον και mkv (γιατί παλιά έπαιζε μόνο απλά avi) αλλά κάποιες δεν υποστηρίζουνε ακόμα εξωτερικούς υπότιτλους srt , sub κτλ. τώρα όσον αφορά τον ήχο λογικά αν υπάρχει το "κλείδωμα cinavia" μέσα στο αρχείο πάλι θα ενεργοποιείται

Slay
29-05-2012, 14:06
ΕΝΑΣ και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ τρόπος υπάρχει για να ΜΗΝ ενεργοποιηθεί το cinavia: να μην αναπαραχθεί η ταινία με ήχο διαφορετικό απο αυτόν του αρχικού Blu-ray, δηλαδή τον ήχο DTS MA ή HD.

και πως γίνεται αυτό με ένα PS3;

μόνο μέσω της αλυσίδας συνδεσμολογίας / ενισχυτή audio με HDMI και τους αντίστοιχους audio codec (DTS Master Audio ή / και HD), που περιέγραψα λεπτομερώς στο προηγούμενο ποστ.
κανεις λαθος στο bold κομματι, το θεμα ειναι να μην κανει ΚΑΝ το decode το ps3 εαν το κανει την εχεις πατησει, εγω σε ταινια που ειχα τετοιο προβλημα το ελυσα με το pms 1.31 (νομιζω Β για beta) οπου εχει μια επιλογη που τα νεωτερα δεν την ειχαν και ειναι η εξης
ΕΧPERIMENTAL/UNSTABLE: Encoded audio (ac3 and dts) passthrough
αυτο για να δουλεψει θελει να εχεις τον ηχο στο ps3 στο normal να μην εχεις ανεβασεις την εντασεις απο το playback menu και να εχεις συνδεσει το ps3 με εξωτερικο ενισχυτη ειτε με hdmi ειτε με optical out.

Οταν θα το κανεις αυτο θα βλεπεις απο το info του video (select) οτι ο ηχος ειναι linear pcm 2ch αλλα στην πραγματικοτητα ο ενισχυτης σου θα καταλαβει οτι ειναι 5.1 stream Και θα το κανει decode.
Μαλιστα λεω οτι δεν ισχυει το bold που εχω κανει, γιατι επειδη το δικο μου home cinema ειναι λιγο φτηνο δεν εχει καν υποστηριξη για dts, ετσι εκανα convert τον ηχο σε dolby digital 5.1 και τον εκανα κανονικα stream με αυτον τον τροπο και προσπερασα την προστασια του cinavia.

επισης για να δουλεψει το παραπανω για καποιο λογο το video πρεπει να γινει transcode στον αερα απο το pms, πραγμα που γινεται βεβαια οταν εχεις υποτιτλους.

Επισης για ποιο crystal audio λετε γιατι οταν ειχα ψαξει τον φεβρουαριο ο συγκεκριμενος δεκτης δεν υποστηριζε καν dts.

djpar
29-05-2012, 14:22
αν καποιο mkv εχει dts με ενα προγραμμα το κανεις ac3 στο crystal audio.Εγω που δεν εχω ηχοσυστημα ουτε θα παρω με βολευει τον ιουλιο να εχω και ψηφιακο σημα.Επισης για να λειτουργησει το cinavia πρεπει και οι τηλεορασεις ή τα μηχανηματα να το υποστηριζουν,με μια γρηγορη ματια στο net βλεπουμε ποια μηχανηματα ειναι αυτα

Lefteris_X
29-05-2012, 14:39
Slay (viva Amiga!) προφανώς εννοείς αυτά που έχω σε πλαίσια + τις παρακάτω επιλογές απο τα πλαίσια......(υπάρχουν και στην έκδοση 1.50.1 που δεν είναι και η τελευταία).

http://imageshack.us/f/710/kolosp.jpg/ (http://imageshack.us/f/710/kolosp.jpg/)http://img710.imageshack.us/img710/5422/kolosp.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/710/kolosp.jpg/)

μήπως όμως και πάλι ΔΕΝ λαμβάνεις DTS MA / HD, αλλά υποβαθμίζεται πολύ η τελική ηχητική απόδοση;

τέλος, να πω τον έναν τρόπο που ξεπερνιέται το cinavia :D

αλλά θέλει πολύ γμήσι να περάσεις.

πρέπει να "περάσεις" απο δήθεν editing την ταινία, μέσω βαρβατερού προγράμματος επεξεργασίας βίντεο, πχ Final Cut και μετά να ξανακάνεις encode. Αυτά τα προγράμματα, προσθέτουν στο τελικό αρχείο, κάποιες πληροφορίες, οι οποίες ενημερώνουν τον όποιον player ή/και μηχάνημα (εν προκειμένω το PMS ή/και το PS3) ότι η εν λόγω ταινία, ΔΕΝ είναι εμπορίου αλλά είναι προϊόν του χρήστη (σαν δηλαδή, να έφτιαξε εκ του μηδενός, ένα βίντεο δικό του).

Έτσι, η ταινία με ήχο DTS MA / HD, διατηρεί τον ήχο και παίζει και μια χαρά.

ΑΛΛΑ: θέλει σχετικές γνώσεις χειρισμού του Final Cut (ή παρόμοιας εφαρμογής - όχι τις απλές, αλλά τις αναγνωρισμένες επαγγελματικές απο την βιομηχανία)........και αρκετά δυνατό μηχάνημα, ώστε να μην σε πάρει ο ύπνος μέχρι να περιμένεις να "μαγειρευτεί" η τελική ταινία. ΠΡΟΣΟΧΗ: δεν εννοώ transcode ότι κάνεις με το Final Cut, αλλά re-encode με τα ίδια settings της αρχικής ταινίας = προστίθενται έτσι οι περαιτέρω πληροφορίες που βάζει το Final Cut και ξεγελιέται το PS3 ή όποιο άλλο μηχάνημα αναγνωρίζει το cinavia. (όπως τα σύγχρονα blu-ray player)

Slay
29-05-2012, 15:21
Slay (viva Amiga!) προφανώς εννοείς αυτά που έχω σε πλαίσια + τις παρακάτω επιλογές απο τα πλαίσια......(υπάρχουν και στην έκδοση 1.50.1 που δεν είναι και η τελευταία).

http://imageshack.us/f/710/kolosp.jpg/ (http://imageshack.us/f/710/kolosp.jpg/)http://img710.imageshack.us/img710/5422/kolosp.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/710/kolosp.jpg/)

μήπως όμως και πάλι ΔΕΝ λαμβάνεις DTS MA / HD, αλλά υποβαθμίζεται πολύ η τελική ηχητική απόδοση;
οι επιλογες που λες μπορει να δουλευουν αλλα μονο για dts, για ac3 ηχο που ενδιαφερομαι εγω δεν δειχνουν να δουλευουν παρα μονο αυτη που σου ειπα πριν, τωρα για την μειωση της ποιοτητας του ηχου απο την στιγμη που κανεις μετατροπη πεφτει η ποιοτητα, το θεμα ειναι να μπορεις να την ακουσεις κιολας, γιατι εγω πιστευω οτι ειναι ελαχιστοι αυτοι που μπορουν να αναγνωρισουν την διαφορα μεταξυ DD και DTS ποσο μαλλον μεταξυ DTS και DTS-HD/MA


τέλος, να πω τον έναν τρόπο που ξεπερνιέται το cinavia :D

αλλά θέλει πολύ γμήσι να περάσεις.

πρέπει να "περάσεις" απο δήθεν editing την ταινία, μέσω βαρβατερού προγράμματος επεξεργασίας βίντεο, πχ Final Cut και μετά να ξανακάνεις encode. Αυτά τα προγράμματα, προσθέτουν στο τελικό αρχείο, κάποιες πληροφορίες, οι οποίες ενημερώνουν τον όποιον player ή/και μηχάνημα (εν προκειμένω το PMS ή/και το PS3) ότι η εν λόγω ταινία, ΔΕΝ είναι εμπορίου αλλά είναι προϊόν του χρήστη (σαν δηλαδή, να έφτιαξε εκ του μηδενός, ένα βίντεο δικό του).

Έτσι, η ταινία με ήχο DTS MA / HD, διατηρεί τον ήχο και παίζει και μια χαρά.

ΑΛΛΑ: θέλει σχετικές γνώσεις χειρισμού του Final Cut (ή παρόμοιας εφαρμογής - όχι τις απλές, αλλά τις αναγνωρισμένες επαγγελματικές απο την βιομηχανία)........και αρκετά δυνατό μηχάνημα, ώστε να μην σε πάρει ο ύπνος μέχρι να περιμένεις να "μαγειρευτεί" η τελική ταινία. ΠΡΟΣΟΧΗ: δεν εννοώ transcode ότι κάνεις με το Final Cut, αλλά re-encode με τα ίδια settings της αρχικής ταινίας = προστίθενται έτσι οι περαιτέρω πληροφορίες που βάζει το Final Cut και ξεγελιέται το PS3 ή όποιο άλλο μηχάνημα αναγνωρίζει το cinavia. (όπως τα σύγχρονα blu-ray player)
το εχεις κανει αυτο και εχει δουλεψει?????????????
το ρωταω γιατι επειδη εχω ασχοληθει πολυ με το θεμα ξερω οτι το watermark επιβιωνει οτι επεξεργασια και να του κανεις, επιβιωνει για παραδειγμα εαν γραφεις ταινια απο μικροφωνο καμερας μεσα σε κινηματογραφο, ξερω οτι επιβιωνει απο δοκιμες ακομα και οταν αλλιωσαν σε πολυ μεγαλο βαθμο τον ηχο (11Κhz, αλλιωση σε πριμα , μπασα)

Μαλιστα καποιοι ισχυριζονται οτι το watermark δεν ειναι embeded συχνοτητα, αλλα στην ουσια απουσια ηχου για 1 frame εικονας, η οποια επαναλαμβανεται με καποιο patern που λεει στον player τι ειδους ηχος ειναι (για σινεμα, blu-ray), αυτο θα μπορουσε να εξηγησει γιατι επιβιωνει στην βαρια επεξεργασια, δεν μπορει ομως κατα την γνωμη μου να εξηγησει πως δουλευει και οταν το γραφεις με καμερα, γιατι ειναι αδυνατον μεσα στον κινηματογραφο να μην πιανει το μικροφωνο ambient ηχο.

Lefteris_X
29-05-2012, 15:51
όχι δεν το έχω κάνει γιατί δεν έχει free time το μηχάνημά μου για τόσες ώρες ρε γμτ (για επεξεργασία Final Cut ή παρόμοιου).

και ναι, το watermark όντως μεταφέρεται, αλλά μαζί με τις έξτρα πληροφορίες πχ. του Avid, "δείχνει" ότι είναι βίντεο φτιαγμένο από τον χρήστη και όχι bd-rip.

αλλά το διάβασα / μελέτησα ενδελεχώς, που το έχουν κάνει, εξηγώντας το "τι" και το "πως"......και μου φάνηκε λογικό (ότι "στέκει" δηλαδή), με τα όσα γνωρίζω (πλέον λίγα θα έλεγα, για τα δικά μου μέτρα και σταθμά :D) για επαγγελματικό editing.


απ όσα έχω καταλάβει που διάβασα την μελέτη και την θέση (thesis) των επιστημόνων, που δημιούργησαν το watermark, πίσω στο 2009-2010 (αν θυμάμαι καλά), είναι εντελώς ηχητικό αποτύπωμα, σε συχνότητες πολύ μικρές και πολύ μεγάλες, ώστε να μην τις πιάνει το ανθρώπινο αυτί, αλλά ΟΛΕΣ οι συσκευές καταγραφής ήχου, μέσα σε αυτές και η βίντεο κάμερα, εντός αιθούσης κινηματογράφου, ώστε να μπλοκάρονται τα cam-rip.

κοινώς τον έχουμε πιει!
ιδιαίτερα όταν θα ενσωματωθεί το cinavia σε Windows, Mac OS, iOS, Android και Xbox next (το PS3 ήδη έχει όπως ξέρουμε, άρα μάλλον θα έχει και το PS4).

Χέσε μέσα Πολυχρόνη (που δεν γίναμε ευζώνοι).

antoniss
29-05-2012, 16:06
Επισης για ποιο crystal audio λετε γιατι οταν ειχα ψαξει τον φεβρουαριο ο συγκεκριμενος δεκτης δεν υποστηριζε καν dts.

για δες αυτό :
http://www.crystalaudio.gr/ProductDetails/c5e91f80-05f9-4130-8fae-113cdaf61226.aspx

Slay
29-05-2012, 16:36
μα αυτο σου λεω και δεν το καταλαβαινεις, εαν μπορουσες να αλλαξεις ετσι απλα το watermark δεν θα ηταν πλεον "κλειδωμενο", παντως εαν εχεις κανενα λινκ ευχαριστως να ριξω μια ματια.

Lefteris_X
29-05-2012, 18:16
μα δεν σου λέω, - μάλλον λάθος, αυτοί που το ισχυρίζονται (γιατί δεν το έχω κάνει όπως είπα) το λένε, ότι δεν αλλάζεις το watermark, αυτό παραμένει ως έχει, δεν αφαιρείται.

αλλά!

(ισχυρίζονται) ότι προστίθενται περαιτέρω πληροφορίες στο τελικό αρχείο, απο το πρόγραμμα editing (πχ Avid), που "υποτίθεται" κάνουν το αρχείο να φαίνεται ως βίντεο όχι εμπορικό, αλλά από χρήστη.
|
|
|
|
V
Σημαίνοντας, ότι επειδή είναι από χρήστη δημιουργημένο, μπορεί να περιέχει ότι content επιθυμεί ο χρήστης, με όποια settings / codec επιθυμεί και παράλληλα υπάρχει μαζί και το watermark (μη-αλλοιωμένο όπως συμφωνούμε).........

.....αλλά δεν ενεργοποιείται, γιατί το αρχείο δίνει "εντολή" (λόγω τωνν έξτρα πληροφοριών) ότι είναι από πηγή χρήστη και όχι απο εμπορική πηγή.


τουλάχιστον αυτή είναι η ιδέα.

ΥΓ: έφαγα και κανά 20λεπτο, να περιμένει το ποστ, για να ψάχνω στο history του firefox κανά λινκ και αφού απηύδησα, είπα να το ψάξω στο google και δεν ξέρω πως σκατά τα κατάφερα, αλλά δεν βρήκα τίποτα. ή ξέχασα να ψάχνω στο google, ή όλα τα παραπάνω τα είδα σε κανά όνειρό μου, σαν τον άλλο συνφορουμίτη που ονειρεύτηκε iPad και iPhone καρα-λολ :D Σορρυ βρε Slay, θα συνεχίσω να το ψάχνω τις επόμενες μέρες, μπας το βρω και το παλέψεις εσύ (προφανώς θα έχεις το μηχάνημα κιόλας, να σου κάνει γρήγορα το re-encode).

ΥΓ2: πολύ μεγάλο σπάσιμο @@διών το cinavia, από τα βάθη της ψυχής μου το λέω. Τέτοια ΠΑΚΕΤΑΡΑ τόσα χρόνια δεν έχω ξαναδεί και σε τέτοια γρήγορη εξάπλωση.

djpar
29-05-2012, 18:29
εγώ γαμω τα lockers η λύση είναι χρήση παλιών media players + pc μιας κ στο pc να κλειδωθεί μόνο με windows update βλέπω

Slay
29-05-2012, 18:39
Λοιπον να σου εξηγησω γιατι το παραπανω το θεωρω απιθανο να γινεται, το Cinavia δουλευει ως εξης: βαζει ενα watermark στον ηχο (τωρα ειναι συχνοτητα , ειναι κενα ηχου οπως λενε αλλοι δεν ξερουμε ακομα) και σε συνδυασμο με τον player αναγνωριζει εαν πρεπει να παιξει η οχι.
Παραδειγματα:
1) Γραφεις με καμερα ταινια στον κινηματογραφο, στο ηχο υπαρχει το σημαδι οτι πρεπει ο συγκεκριμενος ηχος να παιζει απο εξοπλισμο κινηματογραφου, το βαζεις στο ps3 και "ρωταει" το cinavia το ps3 εισαι εξοπλισμος κινηματογραφου? του απαντα οχι το ps3 , και σταματαει να παιζει τον ηχο.
2) Κανεις rip μια ταινια απο blu-ray, πας να την παιξεις και ρωτα παλι, το παιζεις απο blu-ray, απαντα παλι οχι το ps3 και κλεινει ο ηχος.

απο την στιγμη λοιπον που μενει το σημαδι, θα σταματησει να παιζει, και επιπλεον δεν βρηκα καμια αναφορα στο standard του cinavia για οικιακη χρηση, οποτε μαλλον παραθυμια γραφουν καποιοι στο internet.

Lefteris_X
29-05-2012, 19:10
χχμ...πολύ σωστή η περιγραφή σου και λογικότατη την βλέπω.

τι να πω γμώ το φελέκι μου, μου έχουν σπάσει τα νεύρα είναι η αλήθεια.

γεγονός είναι τελικά, πως το cinavia είναι πανίσχυρο κλείδωμα, και ανάθεμα πως θα καταφέρουν / καταφέρουμε να το ξεπεράσουμε - αν ποτέ το ξεπεράσουμε.

και όσο περί Ιντερνετ, σκατέ ολέ, τι να πιστέψεις και τι να μην πιστέψεις. Πέλαγος πλέον, ακόμα και για σοβαρά θέματα, τεχνολογικά / ηχητικά-βίντεο. Να βράσω ρύζι που λένε.

με αυτά κ με αυτά λοιπόν.........με τι μένουμε;

με το PS3 στον ώμο.

Μπράβο Sony, τα κατάφερες. Έχεις ένα μηχάνημα ΜΟΝΟ για games. Το έφερες από εδώ το έφερες απο εκεί, τα κατάφερες τελικά, βέβαια σου πήρε 5-6 χρόνια, αλλά εντέλει έχεις ένα μηχάνημα almost σκέτη παιχνιδομηχανή.

τέσπα, ευχαριστώ τον Slay και τα υπόλοιπα παιδιά για την ωραία κουβέντα περί σκατο-cinavia, προσωπικά έχω στομώσει πλέον με φουστο-cinavia.

Δεν γίνεται τίποτις προφανώς / εμφανώς.

σιχτήρ πια!

djpar
31-05-2012, 00:55
project x dvdrip amiable...CINAVIA PROTECTED,ΝΑΙ καλα ακουσατε ακομα και σε dvd rip...ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΜΑΓΚΕΣ

djpar
12-06-2012, 02:47
σήμερα το play τελείωσε για μένα ως media player, wrath of titans dvdrip cinavia...πλέον lifeview dvb-t

djpar
01-07-2012, 10:49
εφοσον η sony μου τα εκανε τσουρεκια με το cinavia πηρα εναν δεκτη και βρηκα την υγεια μου, βλεπω mkv (το κακο ειναι οτι αν ειναι dts πρεπει να γινει μετατροπη σε ac3 δεν με χαλαει ομως μιας και γλιτωνω και 1 gb και εγω που εχω στικακι 8 βολευει) και τελος,αντε ολο cinavia k cinavia βαρεθηκα

Devil_7
04-09-2012, 22:03
εφοσον η sony μου τα εκανε τσουρεκια με το cinavia πηρα εναν δεκτη και βρηκα την υγεια μου, βλεπω mkv (το κακο ειναι οτι αν ειναι dts πρεπει να γινει μετατροπη σε ac3 δεν με χαλαει ομως μιας και γλιτωνω και 1 gb και εγω που εχω στικακι 8 βολευει) και τελος,αντε ολο cinavia k cinavia βαρεθηκα

Tι δέκτη πήρες?

djpar
05-09-2012, 12:18
LifeView LV6TBOXHD

lak100
28-09-2012, 02:06
παιδια πως μπορω να εκμευταλευτω το cuda στον ps3 media server να κανει δηλαδη η καρτα γραφικων ολη την δουλεια

loloki
21-10-2012, 14:02
Θα ηθελα την βοηθεια σχετικα με το ps3 media server και τις ταινιες mkv. Δοκιμασα μεσω streaming να δω μια ταινια με ποιοτητα matroska, λογω οτι το ps3 δεν την αναγνωριζει αλλιως, αλλα παρατηρησα οτι οι υποτιτλοι ειναι μικροσκοπικοι σε σχεση με την αρχικη ταινια στο pc. Μηπως γνωριζεις πως μπορω να μεγενθυνω τους υποτιτλους. Ευχαριστω προκαταβολικα!!

jadas
21-10-2012, 14:26
Θα ηθελα την βοηθεια σχετικα με το ps3 media server και τις ταινιες mkv. Δοκιμασα μεσω streaming να δω μια ταινια με ποιοτητα matroska, λογω οτι το ps3 δεν την αναγνωριζει αλλιως, αλλα παρατηρησα οτι οι υποτιτλοι ειναι μικροσκοπικοι σε σχεση με την αρχικη ταινια στο pc. Μηπως γνωριζεις πως μπορω να μεγενθυνω τους υποτιτλους. Ευχαριστω προκαταβολικα!!


http://i76.photobucket.com/albums/j12/Zeichef/PMS2.jpg

Αν δεις προς τα κατω λεει καπου: Υποτιτλοι ASS/SSA.
Στην αμεσως επομενη σειρα λεει μεγεθος γραμματοσειρας. Απο εκει αλλαζεις μεγεθος ολους τους υποτιτλους , δεν ειναι μονο για ASS οπως λαθος ειναι γραμμενο.

bassistas
06-11-2012, 06:11
παιδια εχω ενα προβλημα με τους υπότιτλους σε mkv αρχεία. ενω υπάρχει και το srt αρχείο με τους Ελληνικούς υπότιτλους με το ίδιο ονομα που έχει και η ταινία, το ps3 διαβαζει μόνο τους ενσωματωμένους αγγλικούς που έχει μέσα το mkv! ενω στον τιτλο της ταινιας πριν την επιλεξω απο δίπλα γραφει external subtitles. Επαιξα πολυ με τις ρυθμίσεις στο pms αλλα δεν βρήκα άκρη, παντα μου φορτώνει τους ενσωματωμένους αγγλικούς :thumbsdown:
Αν παιξω την ταινια στο pc φυσικά αναγνωρίζει κανονικα το srt με τους ελληνικους υποτιτλους. Τι φταίει?

Slay
06-11-2012, 10:57
Υποπτευομαι σαν κυριο λογο οτι φταιει το οτι δεν διαβασες το θεμα στο οποιο εκανες post, κατα δευτερον μαλλον αυτο http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=5338 κοιτα τους κοκκινους κυκλους.
EDIT: μολις ειδα οτι η απαντηση ειναι στο αμεσως προηγουμενο post απο το δικο σου.

jadas
06-11-2012, 10:58
παιδια εχω ενα προβλημα με τους υπότιτλους σε mkv αρχεία. ενω υπάρχει και το srt αρχείο με τους Ελληνικούς υπότιτλους με το ίδιο ονομα που έχει και η ταινία, το ps3 διαβαζει μόνο τους ενσωματωμένους αγγλικούς που έχει μέσα το mkv! ενω στον τιτλο της ταινιας πριν την επιλεξω απο δίπλα γραφει external subtitles. Επαιξα πολυ με τις ρυθμίσεις στο pms αλλα δεν βρήκα άκρη, παντα μου φορτώνει τους ενσωματωμένους αγγλικούς :thumbsdown:
Αν παιξω την ταινια στο pc φυσικά αναγνωρίζει κανονικα το srt με τους ελληνικους υποτιτλους. Τι φταίει?

Δες αν εχει και ενα φακελο #Transcode# στον φακελο με την ταινια και διαλεξε απο εκει. Αν δν υπαρχει ο φακελος δες αν τον απενεργοποιησες στις Ρυθμισεις πλοηγησης/Διαμοιρασμου.

Devil_7
06-11-2012, 13:18
παιδια εχω ενα προβλημα με τους υπότιτλους σε mkv αρχεία. ενω υπάρχει και το srt αρχείο με τους Ελληνικούς υπότιτλους με το ίδιο ονομα που έχει και η ταινία, το ps3 διαβαζει μόνο τους ενσωματωμένους αγγλικούς που έχει μέσα το mkv! ενω στον τιτλο της ταινιας πριν την επιλεξω απο δίπλα γραφει external subtitles. Επαιξα πολυ με τις ρυθμίσεις στο pms αλλα δεν βρήκα άκρη, παντα μου φορτώνει τους ενσωματωμένους αγγλικούς :thumbsdown:
Αν παιξω την ταινια στο pc φυσικά αναγνωρίζει κανονικα το srt με τους ελληνικους υποτιτλους. Τι φταίει?

Επειδή είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα μετά την τελευταία αναβάθμιση του media server και είχα φάει τον κόσμο το πρόβλημα λύθηκε σβήνοντας τελείως ότι έγραφε στην επιλογή "Γλωσσικές προτεραιότητες ήχου/υποτίτλων..." στις ρυθμίσεις υποτίτλων.

Lefteris_X
06-11-2012, 13:57
απλά εκεί που λέει τις γλώσσες en, eng κλπ

βάζετε στην αρχή και τις λεξούλες: el, ell, gr, gre

και είστε εντάξει (εννοείται ότι έχετε επιλέξει κωδικοσελίδα font 1253)

Devil_7
06-11-2012, 14:04
απλά εκεί που λέει τις γλώσσες en, eng κλπ

βάζετε στην αρχή και τις λεξούλες: el, ell, gr, gre

και είστε εντάξει (εννοείται ότι έχετε επιλέξει κωδικοσελίδα font 1253)

Σωστό αυτό που λες αλλά σε εμένα ενώ το είχα κάνει αυτό, πριν σβήσω αυτό που έγραψα από πάνω στις περισσότερες ταινίες που είχαν ενσωματωμένους δεν φόρτωνε τους ελληνικούς. Κωδικοσελίδα εγώ έχω ISO-8859-7.

Lefteris_X
06-11-2012, 14:20
ωπ ναι, εκ παραδρομής έγραψα 1253, λάθος την κλασική IBM γραμματοσειρά ήθελα να πω, που μετά έγινε ISO (8859-7).

το παραπάνω ποστ μου, ήταν προσθετικής φύσης = ότι δεν αναφερόταν, έγινε όχι επειδή το ακύρωνε ως λανθασμένες επιλογές, αλλά αντίθετα επειδή ήδη είχε αναφερθεί (όπως τα ξε-τσεκαρίσματα που είχες πει), κι έτσι, θεώρησα ότι δεν χρειάζεται να τα ξαναπώ.

με πιο απλά λόγια, στα προαναφερθέντα, προσθέστε και αυτές τις λέξεις για 100% εγγυημένη απόδοση (σαν απορρυπαντικό ακούστηκα τώρα, λολ)

bassistas
06-11-2012, 20:34
παιδια ευχαριστώ για τις πληροφορίες, εβαλα el, ell, gr, gre στις γλώσσες αλλα δυστυχώς συνεχίζει να εμφανίζει μόνο τους ενσωματωμένους αγγλικούς υπότιτλους. Δεν υπάρχει πουθενά ρύθμιση να το κάνω να μην διαβάζει ποτέ τους ενσωματωμένους που έχει το mkv? :a015rt:

Devil_7
06-11-2012, 20:36
παιδια ευχαριστώ για τις πληροφορίες, εβαλα el, ell, gr, gre στις γλώσσες αλλα δυστυχώς συνεχίζει να εμφανίζει μόνο τους ενσωματωμένους αγγλικούς υπότιτλους. Δεν υπάρχει πουθενά ρύθμιση να το κάνω να μην διαβάζει ποτέ τους ενσωματωμένους που έχει το mkv? :a015rt:

Αυτό που σου είπα εγώ το έκανες?

bassistas
07-11-2012, 18:26
Αυτό που σου είπα εγώ το έκανες?

τωρα μολις δοκίμασα αυτο που μου ειπες, τα εσβησα τελειως ολα, και παιζουν οι ελληνικοι υποτιτλοι ! χίλια ευχαριστω φιλε μου :a068:
Να ρωτήσω κάτι ακόμα όμως, ξέρει κανεις να μου πεί ποιες ειναι οι ρυθμίσεις για την μέγιστη ποιότητα video? γιατί από οσο κατάλαβα ειναι αλοιομένο ελαφρός σε σχέση με το original. Το ps3 το έχω με gigabit ethernet στο pc κατευθειαν και το laptop μου ειναι ενα alienware με i7 extreme edition, οπότε δεν νομίζω οτι θα υπάρχει κανενα bottleneck, και μπορώ να βαλω την ποιότητα στο full

Devil_7
07-11-2012, 19:05
τωρα μολις δοκίμασα αυτο που μου ειπες, τα εσβησα τελειως ολα, και παιζουν οι ελληνικοι υποτιτλοι ! χίλια ευχαριστω φιλε μου :a068:
Να ρωτήσω κάτι ακόμα όμως, ξέρει κανεις να μου πεί ποιες ειναι οι ρυθμίσεις για την μέγιστη ποιότητα video? γιατί από οσο κατάλαβα ειναι αλοιομένο ελαφρός σε σχέση με το original. Το ps3 το έχω με gigabit ethernet στο pc κατευθειαν και το laptop μου ειναι ενα alienware με i7 extreme edition, οπότε δεν νομίζω οτι θα υπάρχει κανενα bottleneck, και μπορώ να βαλω την ποιότητα στο full

To περίμενα ότι θα είναι αυτό γιατί είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

Για τη ποιότητα που λες χωρίς να είμαι 100% σίγουρος δοκίμασε να βάλεις στις γενικές ρυθμίσεις transcode keyint=1:vqscale=1:vqmin=1. Αν σου κολλάει βάλε το vqmin=2.
Τώρα που λες ότι είναι αλλοιωμένο τι ρυθμίσεις έχει εκεί?

loloki
02-12-2012, 16:38
http://i76.photobucket.com/albums/j12/Zeichef/PMS2.jpg

Αν δεις προς τα κατω λεει καπου: Υποτιτλοι ASS/SSA.
Στην αμεσως επομενη σειρα λεει μεγεθος γραμματοσειρας. Απο εκει αλλαζεις μεγεθος ολους τους υποτιτλους , δεν ειναι μονο για ASS οπως λαθος ειναι γραμμενο.


Αυτο να φανταστω ειναι για προβολη της mkv ταινιας μεσω streaming... Πως μπορω μεσω του ps3 media server να ενσωματωσω σε μια ταινια με αναλυση matroska υποτιτλους και μετα να την περασω στο ps3 εχοντας ενσωματωμενους τους ελληνικους υποτιτλους(οχι με μικρη γραμματοσειρα) και να μην υστερει σε ποιοτητα βιντεο και ηχου σε σχεση με το πρωτοτυπο αρχειο??

jadas
02-12-2012, 16:49
Αν δεν κανω λαθος εκει που διαλεγεις την ταινια στο PS3 για ροοθηκευση απο το PMS, μπορεις να πατησεις τριγωνο και μετα Copy η κατι τετοιο.

loloki
02-12-2012, 17:00
Αν δεν κανω λαθος εκει που διαλεγεις την ταινια στο PS3 για ροοθηκευση απο το PMS, μπορεις να πατησεις τριγωνο και μετα Copy η κατι τετοιο.

Ο λογος που το ρωτησα ειναι επειδη εχω ακουσει οτι μεσω streaming η ταινια χανει σε ποιοτητα... Παντως για να το κανω copy πρεπει να ενσωματωσω πρωτα τους ελληνικους υποτιτλους οι οποιο σημειωτεον πρεπει να ειναι ορατοι και μετα να κανω copy-paste, πραγμα που δεν ξερω κατα ποσον εφικτο ειναι αυτο...:blink:

Slay
02-12-2012, 18:11
θα μπορουσες να κανεις remux σε mp4 με τους υποτιτλους, αυτο γινεται μεν , δεν το υποστηριζει το ps3 δε, οποτε ειτε κανεις convert on the fly μεσω PMS (ποιο βολικο) ειτε κανεις καποιο αλλο ειδος convert παλι θα χασεις σε ποιοτητα, τωρα το εαν θα μπορεις να δεις την διαφορα ειναι αλλο θεμα.

loloki
03-12-2012, 23:44
θα μπορουσες να κανεις remux σε mp4 με τους υποτιτλους, αυτο γινεται μεν , δεν το υποστηριζει το ps3 δε, οποτε ειτε κανεις convert on the fly μεσω PMS (ποιο βολικο) ειτε κανεις καποιο αλλο ειδος convert παλι θα χασεις σε ποιοτητα, τωρα το εαν θα μπορεις να δεις την διαφορα ειναι αλλο θεμα.

Ωραια πως γινεται convert on the fly μεσω PMS??
Για την ποιοτητα τωρα το ξερω οτι θα χω μια μικρη απωλεια απλως θελω αυτη να μην ειναι καν ορατη...

Slay
04-12-2012, 01:53
το εγκαθιστας και αυτοματα βλεπεις ολους τους δισκους σου απο το pc στο ps3, το transcoding γινεται για οσα αρχεια δεν μπορει να παιξει το ps3 native, απλα θελει καλη CPU και καλο δικτυο (gigabit) εαν μιλαμε για 1080p αρχεια.
Οι υποτιτλοι γινονται στην ουσια render μαζι με την εικονα και ο ηχος εαν ειναι DTS γινεται AC3, επισης το video πλεον το βλεπεις σαν mpeg2.

Emmanouil001
13-12-2012, 13:42
Θα ηθελα να ρωτησω κατι?
Εχω το ενσυρματο δυκτιο,ολα πανε ρολοι με pms kai δυκτιο,οι ταινιες που κατεβαζω παιζουν κανονικα χωρις σπασιματα mkv 720&1080.
Χθες κατεβασα το Avatar,45 gb Blue-Ray (RED_BIRD_2D_F3),υπαρχει καποιος που να γνωριζει τι πρεπει να κανω για να streamαρω την παραπανω ταινια?
Εχω μπερδευτει.Δεν ειναι οπως τα αλλα αρχεια,και οταν παω να ανοιξω το stream πεφτει το pms (a dlna error has occurred 2104).
Eυχαριστω..

Lefteris_X
13-12-2012, 19:04
α) δεν επαρκεί η δύναμη της CPU για το transcoding μιας ταινίας με τόσο υψηλό video/audio bit rate (transcoding είναι η διαδικασία που κάνει το PMS και κάθε άλλο παρόμοιο πρόγραμμα, για να "μεταφέρει" μια ταινία τύπου mkv στο PS3).

β) το τοπικό δίκτυο μέσω Ethernet, υποθέτω ότι είναι 100Mbit. Εννοείται ότι μέσω Wi-Fi ΔΕΝ γίνεται να αναπαραχθεί ταινία των 45ΓΒ. Ούτε από Ethernet 100Mbit. Απαιτείται Ethernet 1Gbit.

γ) οι λόγοι α + β μαζί. (δηλαδή το χειρότερο σενάριο).

Λύση για το β) = αγοράζεις ένα switch 1Gbit των 15-20 ευρώ και δύο καλώδια Ethernet 1Gbit, άντε το πολύ όλα μαζί (ανάλογα και το μήκος των καλωδίων), ένα για PC--->Switch και ένα για Switch--->PS3. Κόστος (εντελώς "στο πόδι" ) πες το πολύ, 30 ευρώ.

Λύση για το α): δυστυχώς με 30 ευρώ δεν κάνεις δουλειά, καθώς στην ουσία χρειάζεσαι νέο PC, με αρκετά πιο δυνατό συνδυασμό mobo+CPU+τύπο RAM.

Λύση για γ): αυτονόητη :P α+β...

Emmanouil001
14-12-2012, 02:22
Το tvercity την τρεχει κανονικα(στα γερμανικα και χωρις υποτιτλους).
Δεν νομιζω οτι ειναι θεμα δικτυωσης,αν και ειχανα σκοπο να το κανω αλλα επειδη περνω ενσυρματο internet απο το ν απαο πανω,για να γινουν ολα τα παραπανω που μου ειπες πρεπει το ρουτερ να ειναι 1000ρι πραγμα που δεν ειναι αλλα και αυτο να γινοταν ,στο δικτυο υπαρχουν δυο switch 100αρια.....παρολα αυτα η ταινια παιζει με το tvercity.μηπως ειναι θεμα του PMS

Slay
14-12-2012, 02:45
οταν την παιζεις απο το tversity πατα select και πες μας τι λεει για video και audio codec

Lefteris_X
14-12-2012, 10:07
εχμ, εξαιρετικά ενδιαφέρον.

ορθά σε ρωτά ο Slay, πες μας τους codecs σε βίντεο - ήχο, για να έχουμε πλήρη εικόνα.

Από αυτά που μου λες, δηλαδή ότι γίνεται transcoding μια χαρά με το tversity και παράλληλα η ταινία αναπαράγεται χωρίς "σπασίματα", τότε η δύναμη του υπολογιστή και η ταχύτητα του δικτύου επαρκεί.

όμως πρέπει να μάθουμε τους codecs και το συνολικό bitrate, μπας και εντοπίσουμε που τραβάει το ζόρι το PMS. (πολύ περίεργο και ενδιαφέρον ταυτόχρονα, καθώς δεν μου έχει "κλωτσήσει" από πλευράς codec, το PMS ποτέ.)

Slay
14-12-2012, 10:59
Εγω λευτερη πιθανολογω 2 περιπτωσεις, ειτε το tversity κανει encode σε χαμηλο bitrate, οποτε περναει απο το δυκτιο, ειτε οτι κανει remux σε συμβατο format καθως ειπε οτι δεν παιζει υποτιτλους, απο την αλλη μερια το δευτερο σεναριο ειναι μαλλον ποιο απιθανο μιας και το ps3 δεν παιζει dts απο αρχειο, και θεωρω εντελως απιθανο ο ηχος στο blu-ray να ειναι AC3, εκτος και εαν κανει remux το video και transcode τον ηχο σε AC3.

Lefteris_X
14-12-2012, 11:17
χμ........η αλήθεια είναι ότι υπέθεσα, ο φίλος θα έχει "παίξει" με όλες τις ρυθμίσεις του PMS, και αφού δεν κατάφερε να transcode/stream-άρει την ταινία, τότε πόσταρε.

ίσως να έκανα λανθασμένη υπόθεση.

σκεπτόμενος αυτά που είπες Slay, όντως μπορεί το tversity να χαμηλώνει το bitrate τόσο ώστε να επαρκεί το 100άρι ethernet. Και κάπου εδώ σκέφτηκα ότι το ίδιο θα μπορούσε να κάνει ο φίλος και στο PMS, να ρυθμίσει δηλαδή τα settings του PMS για τα περί ήχου DTS / DD και παράλληλα, να επιλέξει χαμηλότερο bitrate στο transcoding:



http://img838.imageshack.us/img838/5798/48391149.png

Slay
14-12-2012, 11:58
να σε ρωτησω τωρα κατι που σε βρηκα, και επειδη εχω μεινει στο 1.30Β ακομα λογω cinavia, επειδη βλεπω καποιες αλλαγες στον PMS, μπορεις να εχεις μονιμα ενεργοποιημενο το lpcm αλλα ταυτοχρονα να κανει και transcode το DTS se AC3 πριν το στειλει με lpcm στον ενισχυτη? ο λογος ειναι οτι το ΗΤ μου δεν υποστηριζει DTS.

Και κατι εντελως μα εντελως ασχετο τωρα, αλλαξα στο OSX την λειτουργια των πληκτρων ετσι ωστε να ειναι control->command Windows->control Alt->option και δουλευει μια χαρα, αυτο που δεν μπορω να αλλαξω ειναι το shortcut για την αλλαγη της γλωσσας, μου λεει να κανω διπλο κλικ και να πατησω τα νεα κουμπια, το κανω γινονται highlight παταω τα νεα κουμπια και δεν γινεται τιποτε.

Emmanouil001
14-12-2012, 14:11
οχι δεν εχω παιξει εκτενεστερα με τις ρυθμισεις του PMS για το λογο οτι οι ταινιες που κατεβαζα δεν ηταν ποτε οπως το avatar 45gb.ηταν ολες μεχρι 10 gb και sreamαρα κανονικα απο το pms,επισης εκει αρχιζα να καταλαβαινω την διαφορα στην ποιοτητα,και λεω κατσε να κατεβασω το avatar αφου στο pc ειχε τελεια αναλυση ποσο μαλλον σε μια 55ara led μεσω του ps3.το θεμα ειναι οτι η ταινια δεν ειναι ενα απλο αρχειο οπως τα κοινα mkv.Ειναι ενας φακελος RED_BIRD_2D_F3 με πολους υποφακελους που το ps3 αρχεια μονο μεσω του φακελου sream.εκει εχει πολλα αρχεια mencoder kati....απο εκει επελεξα αυτο με την μεγαλυτερη ωρα και με το tvercity τρεχει κανονικα,το ξανατσεκαρα τωρα..κανονικοτατα τελεια ποιοτητα αλλα ιαπωνικο ηχο,χωρις υποτιτλους.Πατωντας το select...5,1 ch 48 khz 448 kbps Avc 38 Mbps.
Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας.

Emmanouil001
14-12-2012, 14:34
Λευτερη με τις ρυθμισεις που μου ειπες δεν τρεχει.Με το που ανοιγω το φακελο μου βγαζει protocol error 2101,kai 2104 και πεφτει το προγραμμα.

Slay
14-12-2012, 15:12
ειναι προφανες λοιπον οτι το tversity κανει remux, γιατι δεν πιστευω οτι οσο καλο PC και να εχεις να μπορεις να κανεις decode AVC stream και encode se AVC σε πραγματικο χρονο, βεβαια μπορει και να μην μπορει να κανει stream το pms την δομη του blu-ray, παρα μονο αρχεια.

Emmanouil001
14-12-2012, 16:34
Μαλλον το δευτερο..

Lefteris_X
14-12-2012, 18:03
ώπ!

τόση ώρα μιλάμε για αρχεία με δομή BD-Video??? όπως είναι η dvd-video δομή, με τα .vob και λοιπά files???

γιατί νομίζω ότι το PMS δεν τα υποστηρίζει ούτε για streamign ούτε για transcoding.

Και δυστυχώς δεν έχω τέτοιο αρχείο για να τεστάρω το θέμα.


@Slay, σόρρυ που άργησα τώρα ξαναμπήκα στο φόρουμ.

υποθέτω για να γίνει αυτό που λές, πρέπει να τσεκάρεις το κουμπί "Use LPCM for audio" και να αφήσεις μη-τσεκαρισμένη την επιλογή "Keep DTS track"

Bcool
16-12-2012, 07:18
1000 ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες να γράψεις τον οδηγό.

mes
09-01-2013, 00:02
Παιδια καλησπερα σας χρησιμοποιω τον server για να stremaro σε dlna tv εχω διαβασει τον οδηγο αλλα δεν παιζει υποτιτλους και η μπαρα του bitrate ειναι αδεια.Τι κανω λαθος?

lak100
22-01-2013, 19:36
παιδια εχω το pms 1.72 αλλα ξαφνικα δεν μου παιζει τους Ελληνικους υποτιτλους για την ακριβεια τους παιζει στα Αγγλικα τι να κανω

Devil_7
22-01-2013, 19:42
παιδια εχω το pms 1.72 αλλα ξαφνικα δεν μου παιζει τους Ελληνικους υποτιτλους για την ακριβεια τους παιζει στα Αγγλικα τι να κανω

Άλλαξες κάτι? Πριν έβλεπες υπότιτλους?

Για δες λίγο αυτά τα post μήπως είναι το ίδιο. http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=408432&postcount=291

Για να δεις και τα υπόλοιπα post είναι στην ακριβώς προηγούμενη σελίδα.

lak100
24-01-2013, 13:16
Άλλαξες κάτι? Πριν έβλεπες υπότιτλους?

Για δες λίγο αυτά τα post μήπως είναι το ίδιο. http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=408432&postcount=291

Για να δεις και τα υπόλοιπα post είναι στην ακριβώς προηγούμενη σελίδα.
ευχαριστω πολυ φιλε το εκανα και ολα οκ

FotisGRC
24-01-2013, 14:39
Διάβασα τον οδηγό και μπράβο στον Νίκο που τον έφτιαξε!.. Μια ερώτηση..

Πρέπει με το router να είναι συνδεδεμένο με ένα καλώδιο ethernet το ps3 και με άλλο καλώδιο το pc? Η πρέπει το pc να συνδεθεί απευθείας με το PS3? Αυτό δεν κατάλαβα..

Devil_7
24-01-2013, 18:56
Διάβασα τον οδηγό και μπράβο στον Νίκο που τον έφτιαξε!.. Μια ερώτηση..

Πρέπει με το router να είναι συνδεδεμένο με ένα καλώδιο ethernet το ps3 και με άλλο καλώδιο το pc? Η πρέπει το pc να συνδεθεί απευθείας με το PS3? Αυτό δεν κατάλαβα..

Μπορείς να κάνεις και τα δύο. Για το πρώτο όμως πρέπει η ταχύτητα της σύνδεσης να είναι μεγάλη 1000mbps και το switch του ρουτερ σου λογικά είναι 100. Οπότε θα χρειαστείς ένα ξεχωριστό switch και να βάλεις πάνω σε αυτό ρουτερ,pc και ps3.
Ξανά διάβασε λίγο πιο προσεκτικά τον οδηγό να το καταλάβεις γιατί εγώ μπορεί και να σε μπέρδεψα περισσότερο.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

FotisGRC
24-01-2013, 18:58
Ευχαριστώ φίλε.. Κοίτα να δείς, με βολεύει να συνδέσω το PS3 και το PC απευθείας..

Το δοκίμασα αλλά δεν εμφανίστηκε το PS3 στο πρόγραμμα...

Τέσπα θα το ψάξω..

Devil_7
24-01-2013, 19:35
Ευχαριστώ φίλε.. Κοίτα να δείς, με βολεύει να συνδέσω το PS3 και το PC απευθείας..

Το δοκίμασα αλλά δεν εμφανίστηκε το PS3 στο πρόγραμμα...

Τέσπα θα το ψάξω..

Θέλει κάποιες συγκεκριμένες ρυθμίσεις χειροκίνητα. Περιγράφονται στον οδηγό νομίζω. Εγώ δεν το έχω συνδέσει με αυτόν τον τρόπο και δεν ξέρω να σου πω σίγουρα.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

lak100
16-02-2013, 03:01
πηγα να αντιγραψω ενα βιντεο χωρις υποτιτλους και αντι να μου δειχνει ποσοστ ολοκληρωσης μου εδειχνε τα MB γιατι?

loloki
21-02-2013, 02:15
Παιδια πως ακριβως γινεται convert on the fly μεσω PMS??

musician1978
26-03-2013, 22:06
Γεια σας και από εμένα παιδια.Έχω κάνει δίκτυο με το Ps3mediaserver το desktop μου με το Ps3 μέσω ethernet και όλα πολύ καλά!!Αναγνωρίζει τα πάντα.Έχω όμως ενα προβλημα με τους υπότιτλους σε Bluray αρχεία. ενω υπάρχει και το srt αρχείο με τους Ελληνικούς υπότιτλους με το ίδιο ονομα που έχει και η ταινία, το ps3 διαβαζει μόνο τους ενσωματωμένους αγγλικούς που έχει μέσα το Bluray! ενω στον τιτλο της ταινιας πριν την επιλεξω απο δίπλα γραφει external subtitles. Επαιξα πολυ με τις ρυθμίσεις στο pms αλλα δεν βρήκα άκρη, παντα μου φορτώνει τους ενσωματωμένους αγγλικούς
Αν παιξω την ταινια στο pc φυσικά αναγνωρίζει κανονικα το srt με τους ελληνικους υποτιτλους. Τι φταίει?Έχω δοκιμάσει όλα τα παραπάνω που έχετε ποστάρει...αλλά τίποτα...τη βοήθεια σας παρακαλώ :)

Devil_7
26-03-2013, 23:45
Γεια σας και από εμένα παιδια.Έχω κάνει δίκτυο με το Ps3mediaserver το desktop μου με το Ps3 μέσω ethernet και όλα πολύ καλά!!Αναγνωρίζει τα πάντα.Έχω όμως ενα προβλημα με τους υπότιτλους σε Bluray αρχεία. ενω υπάρχει και το srt αρχείο με τους Ελληνικούς υπότιτλους με το ίδιο ονομα που έχει και η ταινία, το ps3 διαβαζει μόνο τους ενσωματωμένους αγγλικούς που έχει μέσα το Bluray! ενω στον τιτλο της ταινιας πριν την επιλεξω απο δίπλα γραφει external subtitles. Επαιξα πολυ με τις ρυθμίσεις στο pms αλλα δεν βρήκα άκρη, παντα μου φορτώνει τους ενσωματωμένους αγγλικούς
Αν παιξω την ταινια στο pc φυσικά αναγνωρίζει κανονικα το srt με τους ελληνικους υποτιτλους. Τι φταίει?Έχω δοκιμάσει όλα τα παραπάνω που έχετε ποστάρει...αλλά τίποτα...τη βοήθεια σας παρακαλώ :)
Το πρώτο post σε αυτή τη σελίδα το διάβασες?

musician1978
27-03-2013, 16:19
Devil_7 καλησπέρα,μόλις πριν λίγο ασχολήθηκα με το αρχικό post...διάβασα αναλυτικά τις οδηγίες και ναι...το Bluray αρχείο (The Hobbit: An Unexpected Journey (2012) (https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&sqi=2&ved=0CC4QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.imdb.com%2Ftitle%2Ftt0903624% 2F&ei=-e9SUbDPFsONtQby3YDICQ&usg=AFQjCNGp6HKzmel_HAPndx9ER3nzcK8xiw&bvm=bv.44342787,d.Yms)) για την ακρίβεια μεγέθους 13gb...παίζει άψογα με ελληνικούς υπότιτλους!!και το streaming δε...τέλειο,δίχως να κολλάει καθόλου.:bravo-009: και ευχαριστώ για την πολύ άμεση απάντηση

tolis231
28-03-2013, 19:40
ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ Ν ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΣΩΣΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ PS3 ΜΕ PC ?ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ PS3 ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΠΡΑΣΙΝΟ ΤΙΚ Η ΕΝΑ ΚΟΚΚΙΝΟ

trikoulis
25-06-2013, 00:16
Καλησπέρα παιδιά.
Εδώ και κανένα μήνα που έχω αρχίσει και βλέπω ταινίες μέσω του ps3 media server και δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Άλλα σμρ ενώ έβλεπα την ταινία μου έβγαλε μνμ και σταμάτησε τον ήχο και μου είπε ότι είναι λόγω του cinavia. Τι γίνεται τώρα; Δεν θα μπορώ πλέον να βλέπω έτσι τις ταινίες;

- - - Updated - - -

Καλησπέρα παιδιά.
Εδώ και κανένα μήνα που έχω αρχίσει και βλέπω ταινίες μέσω του ps3 media server, δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Άλλα σήμερα ενώ έβλεπα την ταινία, μου έβγαλε μήνυμα και σταμάτησε τον ήχο και μου είπε ότι είναι λόγω του cinavia. Τι γίνεται τώρα; Δεν θα μπορώ πλέον να βλέπω έτσι τις ταινίες;

Devil_7
25-06-2013, 00:31
Το cinavia είναι κλείδωμα κατά της πειρατείας που έχουν κάποιες ταινίες που το αρχείο είναι blueray. Δεν το έχουν όλες και μπορεί να μην σου είχε τύχει μέχρι τώρα. Από ότι ξέρω μέχρι πριν λίγο καιρό που το είχα ψάξει δεν υπήρχε κάποια λύση.
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι όταν σταματήσει ο ήχος να βγεις από την ταινία και να πας στις ρυθμίσεις και να αλλάξεις την ημερομηνία. Εγώ κάθε φορά που μου κόβει τον ήχο πάω τον χρόνο ένα μπροστά για παράδειγμα.
Ο ήχος θα σου κλειδώνει κάθε 20 λεπτά. Το καλό είναι ότι τη ταινία μπορείς να τη συνεχίσεις από εκεί που την σταμάτησες.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

trikoulis
25-06-2013, 20:19
Καλώς τότε είναι στην τύχη άμα ευχαριστηθούμε την ταινία μας ή όχι :/
Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια