PDA

View Full Version : Τεχνολογικά νέα



Pages : [1] 2 3 4

Dragonpaul
05-02-2010, 18:31
Εδω ποσταρουμε τις τεχνολογικες εξελιξεις και τις συζηταμε.

criter
19-02-2010, 17:53
Turning PlayStations into power stations

Air Force will link 2,000 PS3s to make a cheaper brand of supercomputer

http://www.stripes.com/photos/67550_12616507.jpg

This cluster of 336 PlayStation 3 video game consoles is the beginning of a cluster of more than 2,000 consoles the Air Force is purchasing to create a supercomputer called 500 TeraFLOPS Heterogeneous Cluster

Ενα πολυ ενδιαφερον project που με την συνδεση πανω απο 2000 ps3 θα φτιαξουν ενα supercomputer σχεδον 100,000 φορες πιο γρηγορο σε συγκριση με τους καλυτερους επεξεργαστες που πωλουνται αυτη τη στιγμη και σε πολυ λιγοτερο κοστος.
Περισσοτερα εδω:
http://www.stripes.com/article.asp?section=140&article=67550

Tα χρηματα που πηρε η ερευνητικη ομαδα ειναι $2 εκατομμυρια αλλα χρειαζονται πολλα fat PS3's που να εχουν other OS ωστε να δουλευουν σε linux που θα τα βρουν αραγε; Στην φωτογραφια ειναι 336 PS3 και ειναι το πρωτο cluster που εχει φτιαχτει μεχρι στιγμης, θελουν αλλα 1700.

dspug7
17-03-2010, 14:50
Η επιστροφή της Commodore

Θυμάστε τον παλιό καλό σας Commodore 64 ή αν δεν είχατε εσείς εκείνον του φίλου σας; Αν ναι, τότε θα πρέπει να διαβάσετε αυτή την είδηση, αφού η Commodore μπορεί να έχει αρκετά χρόνια που έκλεισε, το όνομα της όμως στο home computing παραμένει ακόμα και στις ημέρες μας, για τους παλαιότερους τουλάχιστον, ένας θρύλος.

Το όνομα αυτό λοιπόν φαίνεται πως αγόρασε μια αμερικάνικη εταιρεία η οποία σκοπεύει πολύ σύντομα να ξεκινήσει τις πωλήσεις του ... σύγχρονου Commodore.

Η μορφή του είναι λίγο χοντροκομμένη για τα γούστα μας, αλλά δεν μπορούμε να παραβλέψουμε ότι σε ένα πληκτρολόγιο κατάφεραν να κλείσουν ένα πλήρες PC.

Αν το σκέφτεστε ήδη, μπορείτε να το παραγγείλετε με Intel Core 2 Duo ή με Intel Core 2 Quad επεξεργαστές, 2 ή 4 GB μνήμης RAM, σκληρό δίσκο από 80GB μέχρι και 2TB σε χωρητικότητα και λειτουργικό σύστημα Windows 7 - όποια έκδοση σας κάνει κέφι.

H Commodore λοιπόν υποστηρίζει πως το νέο της σύστημα εκτός από Windows 7, είναι σε θέση να υποστηρίξει Ubuntu Linux αλλά και Mac OS, το οποίο όμως δεν το υποστηρίζει η εταιρεία, σε μια μάλλον σοφή κίνηση για να μην γνωρίσουν τους δικηγόρους της Apple.

Μέσα στον Απρίλιο αναμένεται η τιμή του, ενώ την 1η Ιουνίου θα είναι διαθέσιμο το online κατάστημα της Commodore για να συνθέσετε και να παραγγείλετε το δικό σας σύστημα.

http://i283.photobucket.com/albums/kk296/dspug7/commodore_cr.png

http://t3mag.gr/news/2725
http://t3mag.gr/news/2725 (http://t3mag.gr/news/2725)

Giannis7
05-04-2010, 23:23
Καλό ακούγεται, αντί να έχεις ολόκληρο κουτί.... τουλάχιστον όσοι χρησιμοποιούν PC.

jimspy
23-05-2010, 09:58
Πώς να μετατρέψετε την καλωδίωση της ΔΕΗ στο σπίτι σας σε ασφαλές Διαδίκτυο

Είναι γνωστό πως κάθε οικιακό δίκτυο Wi-Fi εξασφαλίζει τη διασύνδεση όλων των συμβατών ηλεκτρονικών συσκευών μεταξύ τους και με το Ιντερνετ, και μάλιστα με δυνατότητα κρυπτογράφησης των δεδομένων ώστε να είναι κανείς σίγουρος πως τα αρχεία του δεν θα υποκλαπούν. Ωστόσο, αυτό δεν σημαίνει πως τα ασύρματα δίκτυα δεν έχουν και μειονεκτήματα: οι ταχύτητες αναμετάδοσης αγγίζουν τα όριά τους, ενώ συχνά εμφανίζονται προβλήματα σήματος όταν μεταξύ του ασύρματου router και του τερματικού παρεμβάλλονται αρκετά φυσικά εμπόδια, όπως για..

παράδειγμα τοίχοι. Επίσης, πολλοί ειδικοί προειδοποιούν για τις πιθανές επιπτώσεις που έχει στον άνθρωπο η ακτινοβολία από τα δίκτυα Wi-Fi.

ΓιΆ αυτό και η τεχνολογία Powerline (ή αλλιώς τεχνολογία HomePlug) αξιοποιεί το υπάρχον ηλεκτρικό κύκλωμα της κατοικίας για τη μεταφορά δεδομένων. Οπως για παράδειγμα κάνουν οι Powerline Ethernet Adapter της σειράς F5D4074CR που βρήκαμε στο «Πλαίσιο» – οι αντάπτορες της Belkin δηλαδή οι οποίοι, με τη βοήθεια της εν λόγω τεχνολογίας, έρχονται να προσφέρουν μια εναλλακτική λύση ενσύρματης δικτύωσης σε όλο το σπίτι, χωρίς όμως τον «πονοκέφαλο» των πρόσθετων καλωδιώσεων. Με αποτέλεσμα, να έχετε πλέον πρόσβαση στο Διαδίκτυο μέσα από τις πρίζες του ρεύματος.

Η δημιουργία του δικτύου είναι μάλιστα εξαιρετικά απλή: το μόνο που θα χρειαστείτε είναι τουλάχιστον δύο Ethernet Adapter ώστε, συνδέοντάς τον έναν αντάπτορα με τον router και στη συνέχεια με την πλησιέστερη πρίζα, να μετατρέψετε το δίκτυο της ΔΕΗ σε δίκτυο… Ιντερνετ. Ετσι, όταν χρησιμοποιήσετε τον δεύτερο Ethernet Adapter για να συνδέσετε οποιονδήποτε υπολογιστή, laptop ή παιχνιδοκονσόλα σε οποιαδήποτε πρίζα –και υπό την προϋπόθεση πως όλες οι γραμμές ρεύματος του σπιτιού καταλήγουν στον ίδιο «πίνακα»– τότε το σήμα θα μεταφέρεται χωρίς παρεμβολές. Κι όλα αυτά χωρίς να χρειαστεί περαιτέρω προεργασία, αφού οι αντάπτορες πραγματοποιούν αυτόματα τις απαραίτητες ρυθμίσεις.

Οπως είναι φυσικό, για κάθε νέα συσκευή που θέλετε να διασυνδέσετε θα χρειαστεί να αγοράσετε και έναν ακόμη αντάπτορα. Ωστόσο, ως αντιστάθμισμα η τεχνολογία Powerline υπόσχεται ονομαστικές ταχύτητες μετάδοσης που αγγίζουν τα 200 Mbps και ότι το δίκτυό σας θα είναι αρκετά σταθερό ώστε, για παράδειγμα, να μπορείτε να βλέπετε απρόσκοπτα ταινίες από τον υπολογιστή στην τηλεόρασή σας. Επίσης, η εμβέλεια κάθε αντάπτορα φτάνει τα 300 μέτρα. Και η επικοινωνία μεταξύ των συσκευών γίνεται και σε αυτή την περίπτωση με κρυπτογράφηση.

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ

nikon
23-05-2010, 10:11
Από τότε που τα έβαλα στο σπίτι μου έλυσαν τα χέρια αφού σε άλλο δωμάτιο είχα το router και σε άλλο το ps3 με το wi-fi να μου σπάσει τα νεύρα πολλές φορές......άσε που βάζεις ps3,laptop,pc και ότι άλλο θες σε όποια πρίζα ρεύματος θες.

jimspy
23-05-2010, 10:14
k poio to kostos ?....asto tha to do sto plaisio...

nikon
23-05-2010, 10:21
Tα netgear που είχα πάρει αν θυμάμαι καλά είχαν 50-60 τα 2 και γύρω στα 40 το ένα τώρα δεν τα βλέπω στο site του Πλαισίου......θέλεις σίγουρα 1 για το router και μετά όσες είναι οι συσκευές που θες να βάλεις.

EDIT: Αυτά εδώ είναι..... http://www.technixx.gr/detail.jsp?gruppe=30036

jimspy
23-05-2010, 10:23
apo taxythtes k statherothta fantazomai opos ta leei to arthro h oxi? .......

nikon
23-05-2010, 10:26
Σταθερότητα σίγουρα καλύτερα από wi-fi τώρα από ταχύτητες παίζει το τι έχεις και τι ζητάς εγώ για τις ταχύτητες που έχω και θέλω μια χαρά είναι αυτά.

jimspy
23-05-2010, 10:29
nai sigoyra h taxythta eksartatai apo ti exeis ...alla pianei to megisto dynato ths syndeshs soy h oxi

nikon
23-05-2010, 10:33
Noμίζω πως ναι σίγουρα πάντως δεν είμαι πιο αργός απ'ότι ήμουν με wi-fi......πιο σταθερός σίγουρα ναι πιο αργός σίγουρα όχι.

NonBorn
23-05-2010, 12:05
Η συγκεκριμένη εφαρμογή είναι ημίμετρο για όσους θέλουν να αποφύγουν το wifi. Σίγουρα δεν είναι σωστή πρακτική και καλό θα ήταν αν είναι δυνατόν να αποφευχθεί. Οι ταχύτητες της συγκεκριμένης εφαρμογής είναι πολύ κατώτερες σε πραγματικές συνθήκες από ένα ethernet δίκτυο.

Γενικά πάντως μπορεί να έχει και προβλήματα (πχ. παρεμβολές).

nikon
23-05-2010, 12:10
Γιατί;;;;.....μάλλον ξέρεις κάτι παραπάνω αλλά τουλάχιστον σε μένα μια χαρά μου έκατσαν σε σχέση με το πως ήμουν με το wi-fi και πως είμαι τώρα.

NonBorn
23-05-2010, 12:20
Γιατί;;;;.....μάλλον ξέρεις κάτι παραπάνω αλλά τουλάχιστον σε μένα μια χαρά μου έκατσαν σε σχέση με το πως ήμουν με το wi-fi και πως είμαι τώρα.

Μάλλον είσαι από τους τυχερούς... :D :D :D Σε αρκετούς έχουν παρουσιαστεί προβλήματα... Υπάρχουν πολλά θέματα στο adslgr για το συγκεκριμένο θέμα.

Εγώ πάντως πέρασα καλώδια ethernet στις πρίζες τηλεφώνου και ησύχασα μια και καλή με το συγκεκριμένο θέμα. Σε όλο το σπίτι έχω ταχύτητες ανάλογα με το μηχάνημα από 60MB/s - 95ΜΒ/s. Το wifi-g είναι πρακτικά στο 1-3ΜΒ/s και ένα τέτοιο σύστημα (200mbps) έχει θεωρητικό μέγιστο τα 25ΜΒ/s.

Πάντως μπορείς να μετρήσεις ταχύτητες να μας πεις περίπου τι δίνει...

nikon
23-05-2010, 12:27
Όχι κανένα πρόβλημα όλα μια χαρά εδώ και 2 χρόνια που τα έχω περίπου......ξέρω ότι δεν είναι για μεγάλες ταχύτητες αυτά που έχω αλλά δεν ψάχνω και πολλά γι'αυτό δεν πήγα σε εγκαταστάσεις και τρύπημα τοίχων κλπ κλπ......λίγο online, λίγο download και τίποτα παραπάνω.
Πως να μετρήσω με το speedtest;;;;.....λένε ότι δεν είναι αξιόπιστο.

NonBorn
23-05-2010, 12:36
Όχι κανένα πρόβλημα όλα μια χαρά εδώ και 2 χρόνια που τα έχω περίπου......ξέρω ότι δεν είναι για μεγάλες ταχύτητες αυτά που έχω αλλά δεν ψάχνω και πολλά γι'αυτό δεν πήγα σε εγκαταστάσεις και τρύπημα τοίχων κλπ κλπ......λίγο online, λίγο download και τίποτα παραπάνω.
Πως να μετρήσω με το speedtest;;;;.....λένε ότι δεν είναι αξιόπιστο.

Όχι speedtest... Μπορείς να στείλεις ένα μεγάλο αρχείο (πχ. ταινία - κάποια GB) από ένα μηχάνημα σε ένα άλλο που είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους με το powerline... Από το PC λογικά θα μπορείς να δεις με τι ταχύτητα στέλνει, αλλιώς μετράς το χρόνο που έκανε για να στείλει το αρχείο και διαιρείς το συνολικό μέγεθος του αρχείου με το χρόνο για να βρεις τον ρυθμό μετάδοσης.

ΠΧ. στέλνω 4GB σε 1 ώρα...

4GB / 3600 (sec) =4000 MB / 3600 = 1,1 MB/s (= βράστα Χαράλαμπε χαχαχαχαχα )

nikon
23-05-2010, 12:39
Το ότι το status του router γράφει Upload: 1012 Kbps, Download: 7658 Kbps λέει κάτι ή σαχλαμάρες λέω;;;.....έχω λίγο μεσάνυχτα μ'αυτά.:'(

NonBorn
23-05-2010, 12:51
Το ότι το status του router γράφει Upload: 1012 Kbps, Download: 7658 Kbps λέει κάτι ή σαχλαμάρες λέω;;;.....έχω λίγο μεσάνυχτα μ'αυτά.:'(

Αυτή είναι η ταχύτητα που έχεις με το internet... Στο τοπικό σου δίκτυο (αυτό που έχεις φτιάξει με τα powerline) οι ταχύτητες μπορεί να είναι διαφορετικές, συνήθως αρκετά μεγαλύτερες.

Δηλαδή όσα μηχανήματα είναι στο σπίτι σου επικοινωνούν μεταξύ τους (έστω 2 PC και το PS3) μέσω του powerline. Αυτά όλα τα μηχανήματα λέμε ότι βρίσκονται σε "τοπικό δίκτυο" (LAN). Όλα αυτά τα μηχανήματα τώρα μπορούν να επικοινωνήσουν με το internet μέσω του modem-router σου (εφόσον αυτό είναι συνδεδεμένο με το τοπικό σου δίκτυο).

Συνηθισμένη περίπτωση: Το adsl modem-router έχει αρκετές θύρες ethernet και ότι συνδέεται σε αυτό μπορεί να επικοινωνήσει με το internet. Επειδή όμως είναι router "φτιάχνει" και ένα τοπικό δίκτυο ανάμεσα σε όλα τα μηχανήματα που συνδέεονται με αυτό.

Αν θες τώρα να στείλεις από ένα μηχάνημα στο σπίτι σου δεδομένα σε ένα άλλο, τότε δεν είναι ανάγκη για να τα στείλεις να "περάσεις" μέσα από το internet αφού τα μηχανήματα σου επικοινωνούν κατευθείαν μεταξύ τους.


Ελπίζω να κατάλαβες κάτι γιατί δε ξέρω πόσο καλά τα είπα... ;) Aν όχι ρώτα ... :)


ΥΓ: Σκέψου το internet σαν ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ δίκτυο παρόμοιο με αυτό στο σπίτι σου... Εσύ συνδέεσαι με αυτό μέσω του router και το καλώδιο του OTE.

nikon
23-05-2010, 12:56
Κατάλαβα τι λες (νομίζω δηλαδή :P) αλλά εμένα δεν με νοιάζει να βλέπει το ένα μηχάνημα το άλλο θέλω απλά να έχω internet σε pc και ps3 χωρίς τα σπαστικά "χασίματα" του wi-fi.......γι'αυτό λέω μια χαρά είναι γι'αυτή τη δουλειά.

NonBorn
23-05-2010, 13:00
Κατάλαβα τι λες (νομίζω δηλαδή :P) αλλά εμένα δεν με νοιάζει να βλέπει το ένα μηχάνημα το άλλο θέλω απλά να έχω internet σε pc και ps3 χωρίς τα σπαστικά "χασίματα" του wi-fi.......γι'αυτό λέω μια χαρά είναι γι'αυτή τη δουλειά.

Ναι σίγουρα... Επίσης για το wifi του PS3 δεν έχω και την καλύτερη εντύπωση. Γενικά το wifi δεν είναι τόσο χάλια για τέτοιες εφαρμογές.. Του PS3 το wifi είναι λίγο gtp... :D χαχαχα

nikon
23-05-2010, 13:07
Το έχω ξανακούσει αυτό για το wi-fi του ps3 (μπορεί και από εσένα) αλλά δεν είναι μόνο γι'αυτό η συγκεκριμένη λύση.......ειδικά αν δεν έχεις τόσες πολλές πρίζες για να έχεις κατευθείαν internet στη συσκευή που θέλεις στον χώρο που θέλεις (και ποιος έχει δηλαδή) ή δεν θες να κάνεις νέες εγκαταστάσεις με ότι αυτό σημαίνει μια χαρά είναι σαν λύση.

muku
24-05-2010, 18:54
Εγώ πάντως πέρασα καλώδια ethernet στις πρίζες τηλεφώνου και ησύχασα μια και καλή με το συγκεκριμένο θέμα.

Βασικά τι ακριβώς έκανες? Διάλεξες μια πρίζα που έβαλες και το ρούτερ και μετά έριξες από δίπλα και ένα hubακι και από εκεί πέρασες καλώδια σε όλο το σπίτι? Και από εκεί? Υπάρχει ακρούλα σαν πρίζα για να την ενώνεις με τα καλώδια που έχεις περασμένα στους τοίχους ώστε εκεί πάνω να συνδέεις τα pc? Πόσο σου στοίχισε αυτό που έκανες? Και για πόσες πρίζες?

nikon
24-05-2010, 19:15
Κώστα θέλω και εγώ απάντηση στο ερώτημα του Vlad γιατί μάλλον τα ματιάσαμε αυτά που είχα βάλει......στο pc δουλεύει μια χαρά αλλά στο ps3 μουλάρωσε και έχει να κάνει με τις πρίζες του ρεύματος (είναι 3 και δεν δουλεύει σε καμία) γιατί σε πρίζες άλλου δωματίου που το έβαλα δούλεψε.......βέβαια όταν έβαλα κατευθείαν το router πάνω στο ps3 τα έχασα αφού η ταχύτητα που κατέβαζε ένα demo δεν έχει καμία σχέση με την ταχύτητα που το κατέβαζε με τα Netgear (1" το mb με το router, 5-6" το mb με τα Netgear).......να πάρω πίσω τα καλά λόγια που είπα;;;;;:'(:'(:'(

NonBorn
24-05-2010, 20:32
Βασικά τι ακριβώς έκανες? Διάλεξες μια πρίζα που έβαλες και το ρούτερ και μετά έριξες από δίπλα και ένα hubακι και από εκεί πέρασες καλώδια σε όλο το σπίτι? Και από εκεί? Υπάρχει ακρούλα σαν πρίζα για να την ενώνεις με τα καλώδια που έχεις περασμένα στους τοίχους ώστε εκεί πάνω να συνδέεις τα pc? Πόσο σου στοίχισε αυτό που έκανες? Και για πόσες πρίζες?


Κώστα θέλω και εγώ απάντηση στο ερώτημα του Vlad γιατί μάλλον τα ματιάσαμε αυτά που είχα βάλει......στο pc δουλεύει μια χαρά αλλά στο ps3 μουλάρωσε και έχει να κάνει με τις πρίζες του ρεύματος (είναι 3 και δεν δουλεύει σε καμία) γιατί σε πρίζες άλλου δωματίου που το έβαλα δούλεψε.......βέβαια όταν έβαλα κατευθείαν το router πάνω στο ps3 τα έχασα αφού η ταχύτητα που κατέβαζε ένα demo δεν έχει καμία σχέση με την ταχύτητα που το κατέβαζε με τα Netgear (1" το mb με το router, 5-6" το mb με τα Netgear).......να πάρω πίσω τα καλά λόγια που είπα;;;;;:'(:'(:'(


Παιδιά το καλώδιο τηλεφώνου είναι απλό δίκλωνο καλωδιο (2 συρματάκια). Το ethernet καλώδιο είναι 8 τέτοια συρματάκια μαζί. Αν η πολυκατοικία σας χτίστηκε πρόσφατα το πιο πιθανό είναι στα κανάλια στους τοίχους να υπάρχουν ήδη ethernet καλώδια και απλά ο ηλεκτρολόγος να έχει πάρει 2 απ τα 8 και να τα χει συνδέσει στο φισάκι (πρίζα) του τηλεφώνου.

Εγώ επειδή είχα παλιά καλωδίωση (2κλωνο καλώδιο) έπρεπε να ανοίξω τα κουτιά των καναλιών του τηλεφώνου και να ξηλώσω τα απλά καλώδια και να περάσω ethernet καλώδιο με ατσαλίνα. Τα καλώδια ethernet τώρα είναι προτυποποιημένα ανάλογα με τις ταχύτητες που μπορούν να εγγυηθούν. Πχ. το CAT6 μπορεί να εγγυηθεί 1gbps και μελλοντικά 10gbps για κοντινές αποστάσεις.

Tώρα αν θέλετε να περάσετε και τηλέφωνο και ethernet στα ίδια κανάλια μπορείτε να κάνετε το εξής. Είτε περνάτε 2 ethernet καλώδια και το ένα το χρησιμοποιείται για τηλέφωνο, είτε βάζετε 1 ethernet και χρησιμοποιείται τα 2 από τα 8 συρματάκια για τηλέφωνο και τα υπόλοιπα 6 για ethernet. ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ η μέγιστη ταχύτητα του δικτύου θα πέσει στα 100mbps.


Εγώ το έκανα αυτό για να πάω ethernet σε 8 πρίζες σε ένα μεγάλο σχετικά σπίτι και ο ηλεκτρολόγος που ήρθε και τα πέρασε μου πήρε 150 ευρώ μαζί με τα καλώδια που πέρασε και τα υπόλοιπα υλικά. Πήρε μία μέρα το όλο θέμα και και απλά χρειάστηκε να φέρω μετά κάποιον να μου βάψει τα μερεμέτια για να μην φαίνονται. Το θέμα είναι ότι εμένα ο ηλεκτρολόγος μου πήρε τόσα γιατί πέρασε μόνο τα καλώδια στους τοίχους και δεν έκανε τίποτα άλλο. Μου έβγαλε δηλαδή τα καλώδια εκεί που το είπα εγώ και μου τα άφησε χύμα. Εκεί που θα έβαζα εγώ μετά το router με το switch για να μοιράσω το internet και το δίκτυο.
Εγώ έκανα τα υπόλοιπα, δηλ. στήσιμο δικτύου τερματισμός γραμμών κλπ...

Γενικά λίγοι ηλεκτρολόγοι έχουν γνώσεις δικτύων και πρέπει ο άλλος να ξέρει τι κάνει για να τερματίσει τα καλώδια στα φισάκια και τις πρίζες. Επίσης και το τεστάρισμα και το στήσιμο του δικτύου ίσως να έχει κάποια προβλήματα αρχικά μέχρι όλα να ρυθμιστούν. Το καλό είναι ότι το φτιάχνεις και το ξεχνάς και δουλεύει χωρίς προβλήματα όλη τη μέρα, χωρίς να το φροντίζεις. Αν μετά από 15 χρόνια χρειαστούμε να περάσουμε οπτικές ίνες στα σπίτια μας σε μία μέρα έχει γίνει πάλι η αλλαγή...



ΥΓ: Να ξέρεις Νίκο νιώθω τύψεις για όσα είπα και το γρουσούζεψα το θέμα... :( :( :( :(

nikon
25-05-2010, 08:14
Eυχαριστούμε για την απάντηση και να μην νιώθεις τύψεις γιατί κάποια σημάδια μου τα είχε δείξει και πριν κάνουμε την κουβέντα αλλά τώρα καπούτ δεν συνδέεται με τίποτα και δεν μπορώ να καταλάβω τι έγινε ξαφνικά και ενώ συνεχίζουν να έχουν ρεύμα δεν μου δίνουν σύνδεση.:'(

Valkyre
25-05-2010, 09:25
Δεν ξερω τι λετε για το Wi fi του PS3 εγω ειλικρινα 3 χρονια τωρα με wi fi ειμαι, 3 χρονια ποτε δεν ειχα προβλημα. Ναι ναι οκ μπορει να εχω καποιες απωλειες σε σχεση με ethernet, πραγματικα δεν με επηρεαζουν σχεδον καθολου.Χιλιες φορες να εχω αυτην την ασημαντη (απο την εμπειρια μου) απωλεια σηματος, παρα καλωδια να τρεχουν απο την μια ακρη στην αλλη!

jimspy
25-05-2010, 09:34
ego ta wi fi den ta empisteyome....theoro kalyterh lysh k pio endedeigmenh ayto poy ekane o nonborn sto spiti toy...to kostos einai sxetika mikro k sygxronos yparxei dynatothta net opou xreiazete....
to mono arnhtiko poy brisko einai h olh baboyra me to perasma ton kalodion apo toys toixoys alla k paly sthn telikh ta pernas eksoterika k eisai ok....

Dragonpaul
15-06-2010, 21:46
Η νεα υπηρεσια Google TV (http://www.youtube.com/watch?v=vS0la9SmqWA&feature=player_embedded#%21)!

Dragonpaul
26-08-2010, 08:57
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/08/3d-toshiba-2010.html#more

Το τρομακτικό δε γράφει πηγη, αλλά, έτσι κι αλλιώς, αυτό είναι κάτι που το περιμένουμε. Μπορεί να είναι πανάκριβες στην αρχή, αλλά θα πέσουν κι αυτές.

desperate_gamer
26-08-2010, 17:26
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/08/3d-toshiba-2010.html#more

Το τρομακτικό δε γράφει πηγη, αλλά, έτσι κι αλλιώς, αυτό είναι κάτι που το περιμένουμε. Μπορεί να είναι πανάκριβες στην αρχή, αλλά θα πέσουν κι αυτές.

http://abcnews.go.com/Technology/wireStory?id=11484892

Να μια πηγή! Μιλάει και για την Sony!

Dragonpaul
26-08-2010, 21:41
http://abcnews.go.com/Technology/wireStory?id=11484892

Να μια πηγή! Μιλάει και για την Sony!


Tελικα, ηρθαν πολυ γρηγοροτερα απ' οτι περιμενα.
Γι' αυτο το λογο δεν βιαζομαι με τις 3D TV.

nikon
15-09-2010, 14:46
Ακουστικά για βιντεοπαιχνίδια με την τεχνολογία surround της Sony (http://www.digitallife.gr/akoustika-gia-videopaixnidia-me-tin-texnologia-surround-tis-sony/)




http://www.digitallife.gr/wp-content/uploads/2010/09/DR-GA200-1200-300x297.jpg (http://www.digitallife.gr/wp-content/uploads/2010/09/DR-GA200-1200.jpg)


Η Sony παρουσιάζει δύο ιδιαίτερα ζεύγη ακουστικών, ειδικά για το χώρο του gaming. Το κάθε μοντέλο έχει σχεδιαστεί έπειτα από εκτεταμένη έρευνα μεταξύ των χρηστών, η οποία έδειξε πώς ακριβώς επιθυμούν τα ιδανικά ακουστικά οι διάφορες κατηγορίες gamer.

Το μοντέλο DR-GA500 συνδυάζει έναν αποκωδικοποιητή Dolby Pro Logic IIx με τη μοναδική τεχνολογία Sony Virtual Phones Technology (VPT), για να δημιουργεί πειστικά εφέ 7.1ch 3D surround. Ο επεξεργαστής σήματος βρίσκεται σε μια ανεξάρτητη εξωτερική μονάδα – compact σχεδίασης. Το αποτέλεσμα είναι ήχος πλούσιος σε λεπτομέρειες, κατανεμημένες με ακρίβεια στο χώρο, όπου μπορείτε να εντοπίσετε τα πάντα, από τα ανάλαφρα βήματα κάποιου που πλησιάζει μέχρι την έκρηξη μιας χειροβομβίδας. Αυτό το ηχητικό περιβάλλον είναι ιδανικό για παιχνίδια τύπου first person shooter (FPS), στα οποία ό,τι ακούει ο παίκτης είναι συνήθως εξΆ ίσου σημαντικά με ό,τι βλέπει.

Τόσο τα DR-GA500, όσο και τα DR-GA200 απευθύνονται επίσης στους χρήστες των παιχνιδιών στρατηγικής και των online multiplayer games, όπου το πολύωρο παιχνίδι είναι ο κανόνας. Οι μονάδες οδήγησης των 40mm δίνουν εξαιρετική ποιότητα ήχου με ζωντανά, δυνατά μπάσα και ευκρινείς υψηλές συχνότητες, ενώ η σχεδίαση της Sony «triple enfolding» θα προσφέρει άνετη και ξεκούραστη χρήση, όσες ώρες και αν φοράτε τα ακουστικά. Και τα δύο μοντέλα ακουστικών έχουν όμορφη εμφάνιση, χάρη στην ξεχωριστή τους σχεδίαση, που τα κάνει να ξεχωρίζουν από τον ανταγωνισμό. Έχουν χρησιμοποιηθεί ανθεκτικά υλικά, είναι εξΆ ίσου πρακτικά και εντυπωσιακά, αλλά το πραγματικό τους μυστικό κρύβεται στην άνετη και ξεκούραστη χρήση. Και τα δύο μοντέλα διαθέτουν ένα υψηλής ποιότητας compact μικρόφωνο boom, ώστε να ικανοποιηθούν και οι πλέον απαιτητικοί gamer.
Προωθητική Ενέργεια με το «Medal Of Honor»
Μια συσκευή τόσο καλής ποιότητας πρέπει να υποστεί και την απόλυτη δοκιμασία. Από τις 15 Οκτωβρίου, το DR-GA500 και το DR-GA200 θα κυκλοφορούν με ένα δωρεάν αντίτυπο του πολυαναμενόμενου νέου βιντεοπαιχνιδιού Medal Of Honor, για έναν παίκτη. Ανακαλύψτε τα μυστικά αυτής της εξελιγμένης στρατιωτικής προσομοίωσης στη διεύθυνση: http://www.medalofhonor.com (http://www.medalofhonor.com/) και ψάξτε για την προωθητική αυτή ενέργεια στα καταστήματα.

gtakis
20-09-2010, 23:09
http://itechfuture.com/cheers-to-finger-power/

http://itechfuture.com/wp-content/uploads/2010/01/swing_your_energy_thumb1.jpg

Φοβερό!!!!!!!Ξέμεινες από μπαταρία και δεν ξέρεις τι να κάνεις???Την βγάζεις έξω (την μπαταρία) την κοτσάρεις στο δάχτυλο,την φέρνεις μερικές σβούρες και voila!!!Έτοιμη............Ρε τι άλλο θα δούμε!!!!

desperate_gamer
21-09-2010, 17:18
^^ Να βλέπω μερακλήδες στα καφενεία με μπαταριο-κομπολόγια και τι στον κόσμο!

dinospao
22-11-2010, 12:03
παιδια νομιζω πως ολοι εχετε δει τελευταια την διαφημιση για το φθηνο ιντερνετ του οτε. επειδη εχω connx πηγα στον οτε και τους ρωτησα τι ειναι ακριβως. μου ειπαν οτι απλα για 6 μηνες θα πληρωνω 9,90 ¤ απο τα 16¤ που πληρωνω τωρα για 2Μbps. μετα απο 6 μηνες θα ξαναπαει η τιμη στα 16. μονο μια υπογραφη θελουν οτι δεχομαστε την μειωση.

επειδη ειμαι λιγο καχυποπτος θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε κατι. γιατι ολοι αυξανουν τις τιμες και ειναι λιγο δυσκολο να πιστεψεις οτι ενας βρεθηκε να την μειωσει.

Nek_Food
22-11-2010, 12:25
Βασικά αυτό είναι συνήθως για να "τραβήξουν" νέους πελάτες, ενώ τους παλιούς/υπάρχοντες συνήθως δεν τους ειδοποιούν για αυτού του είδους τις προσφορές (ούτε νομίζω ότι τους αλλάζουν αυτόματα την τιμολόγηση). ;) Τώρα για σένα κέρδος είναι, δεν βλέπω κάτι ύποπτο, χωρίς να ξέρω όλες τις λεπτομέρειες.

Dragonpaul
22-11-2010, 17:19
Ναι, αλλα 2MBPS?

dinospao
22-11-2010, 20:16
Ναι, αλλα 2MBPS?

φιλε μου χιο μενω. η 24αρα δεν πιανει πανω απο 2 χιλιομετρα. την 8αρα την πιανω δεν την πιανω και μενω 3 χιλιομετρα απο τον οτε. αλλα ειμαι χαρουμενος διοτι κανει καλο ping και δεν εχω κανενα προβλημα με τον ονλαιν gaming. ενω αλλοι που εχουν 24αρα στην αθηνα παραπονιουνται για τα disconnects. εγω δεν εχω τετοιο προβλημα.

Dragonpaul
22-11-2010, 20:23
φιλε μου χιο μενω. η 24αρα δεν πιανει πανω απο 2 χιλιομετρα. την 8αρα την πιανω δεν την πιανω και μενω 3 χιλιομετρα απο τον οτε. αλλα ειμαι χαρουμενος διοτι κανει καλο ping και δεν εχω κανενα προβλημα με τον ονλαιν gaming. ενω αλλοι που εχουν 24αρα στην αθηνα παραπονιουνται για τα disconnects. εγω δεν εχω τετοιο προβλημα.

Υπο αυτες τις προϋποθεσεις..... μετακομισε!!!!!
Αστειευομαι. Σε καταλαβαινω. Και γω με την πρωτη εταιρεια ειχα πολλες αποσυνδεσεις. Αλλα και με αυτη, μη νομιζεις. Αλλα αν, οπως λες, δεν εχεις προβλημα με το on line gaming, τοτε προχωρα το.

dinospao
22-11-2010, 21:54
Υπο αυτες τις προϋποθεσεις..... μετακομισε!!!!!
Αστειευομαι. Σε καταλαβαινω. Και γω με την πρωτη εταιρεια ειχα πολλες αποσυνδεσεις. Αλλα και με αυτη, μη νομιζεις. Αλλα αν, οπως λες, δεν εχεις προβλημα με το on line gaming, τοτε προχωρα το.

ναι φιλε μου. ιντερνετ εχω δοκιμασει μονο οτε και δεν ειχα ποτε προβλημα. μεσα στα 5 χρονια που ειμαι στον οτε δεν ειχα κανενα προβλημα. μπορω να θυμηθω μονο 1-2 φορες καποιες αναβαθμισεις και disconnects. αλλα παντα εχω ιντερνετ σταθερα και ονλαιν gaming χωρις απολυτως κανενα προβλημα. και γι αυτο δεν αλλαζω εταιρεια και ας πληρωνω και παγιο.

και οταν με καλει μια εταιρεια στο σταθερο και μου λεει οτι εμεις σου δινουμε φθηνοτερο ιντερνετ και τηλεφωνο, και τους λεω οτι δεν τους πιστευω, μας ειρωνευονται τοτε ειναι που δεν αλλαζω εταιρεια.

ακου τι εγινε. με παιρνουν μια μερα απο wind και μου λεγανε για φθηνο ιντερνετ και τηλεφωνο. της λεω ποσο. μου λεει 20 ευρω το μηνα. τοσα της λεω πληρωνω στον οτε( ψεμματα ελεγα. πληρωνω παραπανω). μου λεει πως γινεται αυτο. με αλλους που μιλησα μου λενε οτι δινουν 40 ευρω. της λεω δεν πληρωνω παγιο στον οτε( παλι ψεμα) . μου λεει δεν γινεται. κι ομως της λεω γινεται. και ακου τι μου ειπε. μου λεει ειστε πιο ομορφος και δεν πληρωνεται παγιο;?? ψυχραιμος εγω της λεω: ναι , φανταστειτε τον Ρουβα στο πιο ψηλο. ωραια μου λεει, σας ευχομαι να ομορφαινετε και το εκλεισε.

αυτο ειναι το αληθινο τοιυς προσωπο. ειχα 8 χρονια wind καρτοκινητο απο τοτε που ηταν telestet και ποτε δεν μου εκαναν κανα πακετο δωρεαν ομιλιας δωρο. και αλλαξα εβαλα cosmote και με το whats up εχω βρει την υγεια μου.

Dragonpaul
28-12-2010, 21:12
Eάν πιστεύετε στα μέντιουμ τότε πιστέψτε και αυτό: Μέχρι το 2015 τα κινητά τηλέφωνα θα δίνουν τη δυνατότητα για ολογραφικές συνομιλίες με εικόνα 3D που θα απεικονίζει τους συνομιλούντες και επιπλέον οι μπαταρίες θα φορτίζονται από τον αέρα. Αυτά τουλάχιστον ισχυρίζονται οι ερευνητές της IBM.

Επιπλέον οι ερευνητές υποστηρίζουν ότι τα επόμενα πέντε χρόνια τα laptops και οι υπολογιστές θα προβλέπουν την κίνηση στους δρόμους σε πραγματικό χρόνο.

Συνεχίζουν λέγοντας πως οι μπαταρίες του 2015 θα διαρκούν 10 φορές περισσότερο και θα βασίζονται<…>

σε ενεργειακά πεδία τα οποία χρειάζονται μόνο τον αέρα για να αλληλεπιδρούν και να επαναφορτίζονται.
Τέλος τα σπίτια στο μέλλον θα διαθέτουν θέρμανση η οποία θα προέρχεται από κέντρα πληροφοριών (Data Centers). Περισσότερες λεπτομέρειες δεν διαθέτουμε.
Διαβάστε περισσότερα στο http://www.bloomberg.com/ (http://www.bloomberg.com/)

www.secnews.gr

jimspy
19-07-2011, 15:00
Στη μυστηριώδη κατοχύρωση των domains sony-microsoft.com και microsoft-sony.com έχει προχωρήσει η Microsoft (http://www.techgear.gr/microsoft/) τις τελευταίες μέρες.
http://www.techgear.gr/wp-content/uploads/2011/07/sony-microsoft-e1310975031622.jpg (http://www.techgear.gr/microsoft-registers-sony-microsoft-com-domain-name-25690/)Συγκεκριμένα τα δύο αυτά domains βρίσκονται στη διάθεση της Microsoft από τις 12 Ιουλίου, χωρίς να γνωρίζει κανείς τι σχεδιάζουν οι δύο εταιρείες.

Μήπως πρόκειται για κάποια νέα σειρά smartphones (http://www.techgear.gr/mobiles/) της Sony Ericsson (http://www.techgear.gr/sony-ericsson/) με λειτουργικό σύστημα Windows 7 (http://www.techgear.gr/tag/windows-7/); Ίσως δούμε τo το νέο λειτουργικό σύστημα της Microsoft Windows 8 στα laptop της Sony (http://www.techgear.gr/sony/);
Αυτό που μάλλον αποκλείεται, όμως, είναι να δούμε μια ενδεχόμενη συνεργασία που να αφορά τις παιχνιδοκονσόλες των δύο εταιρειών…
[πηγή domaintools (http://whois.domaintools.com/sony-microsoft.com)]


http://www.techgear.gr/microsoft-registers-sony-microsoft-com-domain-name-25690/?awesm=fbshare.me_Acm8V&utm_campaign=&utm_medium=fbshare.me-facebook-post&utm_source=facebook.com&utm_content=fbshare-js-large

mporei na einai se lathos thread alla exei kapoio ¨¨synomosiologiko¨¨ endiaferon h eidhsh....

djpar
04-08-2011, 18:46
Google: Επίθεση εναντίον των Apple, Μicrosoft και Oracle για την υπόθεση των πατεντών του Android

www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=533507

djpar
09-08-2011, 00:34
Η Qualcomm έκανε μια πρώτη πρόβλεψη για την ισχύ των Snapdragon chips της επόμενης γενιάς, σημειώνοντας ότι θα παρέχουν στους προγραμματιστές video games και εφαρμογών περισσότερη ισχύ από τα τωρινά συστήματα οικιακής ψυχαγωγίας, όπως το PlayStation 3.

http://www.enternity.gr/Article/%CE%97-Qualcomm-%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%B2%CE%AC%CE%B6%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%80%CE%AE%CF%87%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%82/3408.html

και μετα ξυπνησαν!

jimspy
18-08-2011, 18:27
Η IBM ετοιμάζει chips που μιμούνται τον ανθρώπινο εγκέφαλο


http://e-pcmag.gr/files/imagecache/NewsFullNode/brainchip.jpg (http://e-pcmag.gr/files/brainchip.jpg)



Σε μια προσπάθεια να φέρει το μέλλον λίγο πιο κοντά, η IBM έχει ξεκινήσει ένα φιλόδοξο project με στόχο τη δημιουργία chips που έχουν ελάχιστη σχέση με τα όσα γνωρίζουμε σήμερα. Τα πρώτα chips που μιμούνται τη λειτουργία του ανθρώπινου εγκεφάλου είναι ήδη γεγονός.

Ο εγκέφαλος βασίζεται στους νευρώνες και τις συνάψεις που δημιουργούνται μεταξύ τους. Αυτό το μοντέλο προσπαθεί τώρα να εφαρμόσει τώρα η IBM στην κατασκευή μικροεπεξεργαστών και για το λόγο αυτό συνεργάζεται με τη διάσημη υπηρεσία ερευνών του αμερικανικού στρατού (D.A.R.P.A.) καθώς και με επιστημονικά ιδρύματα. Το μεγάλο πλεονέκτημα των "νευρωνικών" chips είναι ότι απαιτούν πολύ λιγότερο ρεύμα σε σύγκριση με τους επεξεργαστές που γνωρίζουμε.

Τα πρώτα πειραματικά chips έχουν ήδη κατασκευαστεί. Ο στόχος της IBM είναι να δημιουργήσει έναν υπολογιστή με 10 δισεκατομμύρια "νευρώνες" και 100 τρισεκατομμύρια "συνάψεις", δηλαδή ένα PC με "συνδεσμολογία" πιο πολύπλοκη από αυτή του ανθρώπινου εγκεφάλου. Ο όγκος ενός τέτοιου υπολογιστή δε θα ξεπερνά τον όγκο του ανθρώπινου εγκεφάλου, ενώ η κατανάλωσή του υπολογίζεται στο 1 kilowatt, ένα νούμερο ιδιαίτερα χαμηλό αν λάβει κανείς υπ' όψιν τις δυνατότητές του.


http://e-pcmag.gr/news/i-ibm-etoimazei-chips-pou-mimountai-ton-anthropino-egkefalo

nikon
19-08-2011, 18:17
Αποσύρεται από τους υπολογιστές η HP! (http://e-pcmag.gr/news/aposuretai-apo-tous-upologistes-i-hp)

Κι εκεί που νομίζαμε ότι η εξαγορά της Motorola Mobility από τη Google ήταν η είδηση της χρονιάς, έρχεται η HP να ταράξει εκ νέου τα νερά στο χώρο της τεχνολογίας. Ο Νο1 κατασκευαστής PC στον κόσμο ανακοίνωσε ότι εξετάζει το ενδεχόμενο να αποσυρθεί από την αγορά υπολογιστών!

Η HP ανακοίνωσε αυτές τις ημέρες την εξαγορά της Autonomy, μιας βρετανικής εταιρείας software. Η είδηση αυτή θα πέρναγε "στα ψιλά" αν δε συνοδευόταν από δηλώσεις της εταιρείας σχετικά με τις μελλοντικές της κινήσεις. Συγκεκριμένα, η HP ανακοίνωσε ότι εξετάζει το ενδεχόμενο να αποχωριστεί "εν μέρει ή συνολικά" το τμήμα υπολογιστών. Παράλληλα, η HP δήλωσε ότι σταματά την κατασκευή συσκευών με το λειτουργικό σύστημα webOS.

Μπορεί η διακοπή του project webOS να φαντάζει απολύτως λογική, δεδομένης της πολύ περιορισμένης απήχησής του, ωστόσο η απόσυρση από την αγορά υπολογιστών μοιάζει σχεδόν εξωπραγματική, πολύ περισσότερο όταν μιλάμε για τον Νο1 κατασκευαστή στον κόσμο. Απ' ό,τι φαίνεται, όμως, το τμήμα υπολογιστών δεν αφήνει σημαντικά κέρδη, παρά τον τεράστιο τζίρο του.

Η συγκεκριμένη στροφή, πάντως, είχε διαφανεί εδώ και αρκετό καιρό. Το Σεπτέμβριο του 2010 ανέλαβε τα ηνία της επιχείρησης ο Leo Apotheker, ο οποίος έδειξε από την αρχή να προτιμά το "μοντέλο IBM". Η τελευταία εγκατέλειψε πριν από αρκετά χρόνια την αγορά υπολογιστών και εστίασε στις υπηρεσίες και την καινοτομία, μια κίνηση που εκ του αποτελέσματος κρίνεται ιδιαίτερα επιτυχής. Το μονοπάτι αυτό φαίνεται να ακολουθεί τώρα και η HP, κάτι που αντανακλάται σε πρώτη φάση στην εξαγορά της Autonomy.

Lefteris_X
22-08-2011, 10:48
Καλημέρα!

Σήμερα, μια και είναι η 1η μέρα έναρξης της νέας εργασιακής σαιζόν (κοινώς εχτές έληξε η άδεια), αποφάσισα έστω και ετεροχρονισμένα να καταθέσω κ εγώ την είδηση+σχετική έρευνα+ολίγη άποψη επί του θέματος, για την HP και τι ακριβώς συνέβη, όπως και τις αλλαγές που θα συμβούν στον παγκόσμιο χάρτη τεχνολογίας (είτε λέγεται ταμπλέτες, υπολογιστές, τηλέφωνα, εκτυπωτές, οτιδήποτε...)

(τονίζω ότι δεν το κάνω ΚΑΘΟΛΟΥ για διαφήμιση του site, εξ ου και παραθέτω το λινκ απευθείας στο αρθράκι μου)

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=365513&cid=36

δεν ξέρω όμως αν γενικότερα αυτό το ποστ, ανήκει στο παρόν θρέντ.

Αν κάποιος ξέρει που πρέπει να το ποστάρω, ευχαρίστως να το πει και θα το μεταφέρω.

Thanks for reading. :D

ilias78
30-08-2011, 18:28
Οι κάτοχοι PC που εργάζονται σε δύο οθόνες αναφέρουν πως δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να δουλέψει κάποιος σε ηλεκτρονικό υπολογιστή. Η εταιρία gScreen παρουσίασε -στο πλαίσιο αυτού του σκεπτικού- το πρώτο φορητό σύστημα με δύο οθόνες, οι οποίες θα έχουν διαγώνιο 17 ιντσών.

Κάθε μία από αυτές μπορεί να υποστηρίξει ανάλυση 1920x1080 και προσφέρει 50% περισσότερο χώρο από οποιοδήποτε σύστημα στις ίδιες διαστάσεις.

Στο εσωτερικό του συναντάμε έναν Intel Core i7, 8GB μνήμης, 500GB HD και μία NVIDIA GPU, ενώ από πλευράς λειτουργικού, οι καταναλωτές θα έρθουν μπροστά σε μία από τις εκδόσεις των Windows 7. Η τιμή του προϊόντος θα ξεκινάει από τα 1900 δολάρια.


http://resources.sport-fm.gr/supersportFM/images/news/11/08/30/172710.jpg



http://www.sport-fm.gr/article/497488

Lefteris_X
30-08-2011, 19:27
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=83132&cid=36

αρκετά παλιό ως ιδέα (είχα αναφερθεί πιιιιιιίσω στην 1η Δεκέμβρη 2009), ενδιαφέρον μπορώ να πω, αλλά καμία σχέση ως λαπτοπ. Μπαταρία αστείας διάρκειας, φορητότητα μηδέν αλλά το κυριότερο:

η εργασία με dual screen μετά απο αρκετές μελέτες δεν αυξάνει την παραγωγικότητα, πλην 1-2 εργασιών όπως προγράμματα σχεδίασης και επεξεργασίας εικόνας (στην μία οθόνη όλα τα εργαλεία, στην άλλη η τεράστια εικόνα). Επίσης, συναντάμε dual screen συστήματα, αλλά με την μια απο τις δύο οθόνες να είναι σε κάθετη διάταξη, ώστε να χρησιμοποιείται για κείμενα σε πλήρη οθόνη.

εδώ το πλήρες άρθρο απο τότε, για όποιον βαριέται να πάει στην σελίδα:

Kohjinsha DZ Series… laptop με διπλή συρόμενη οθόνη!

Πρώτη καταχώρηση: Τρίτη, 1 Δεκεμβρίου 2009, 09:14

Πόσες φορές αλήθεια βλέπετε την οθόνη του φορητού υπολογιστή όταν δείχνει φωτογραφίες / βίντεο, οπότε και νιώθετε ότι διαθέτει πολύ καλή απεικόνιση; Όμως αντίστοιχα, πόσες είναι οι φορές που η ίδια οθόνη -για όσους χρησιμοποιούν και για επαγγελματικούς λόγους τον φορητό- φαντάζει αρκετά μικρή, δει η επιφάνεια εργασίας, όταν πρέπει παραδείγματος χάρη να χρησιμοποιείτε δύο προγράμματα ταυτόχρονα επί της οθόνης (ας πούμε έναν πλοηγό Internet και ένα πρόγραμμα εγγραφής κειμένων);

http://www.zougla.gr/Uploads/Texnologia/dzseriesmesa282092479042423.jpgΈνα κοινό «πρόβλημα» των laptop που είναι φορητοί (και το λέμε αυτό καθώς υπάρχει και η κατηγορία με τα φορητά μεγάλων οθόνων, αλλά εκεί πάει «περίπατο» η φορητότητα), που η Ιαπωνική εταιρεία Kohjinsha έλυσε με μια αρκετά έξυπνη και βολική πρόταση: τo Kohjinsha DZ Series laptop. Φέροντας δύο οθόνες, οι οποίες αποκαλύπτονται αφού ο χρήστης «σύρει» (σαν συρόμενη πόρτα) την «κύρια» οθόνη ώστε να διαταχθούν η μια δίπλα στην άλλη, δημιουργώντας έτσι μια μεγάλη και ενιαία επιφάνεια εργασίας. Η κάθε TFT οθόνη με LED οπίσθιο φωτισμό, έχει διαστάσεις 10.1 ίντσες ενώ η (εκάστη) ανάλυση είναι των 1024x600 γραμμών. Το βάρος, παρόλη την ύπαρξη της διπλής οθόνης έχει παραμείνει χαμηλό, όντας μόλις 1.8 κιλά.

http://www.zougla.gr/Image.ashx?fid=99640&w=400&h=300&q=80 (http://www.zougla.gr/Image.ashx?fid=99640&q=100)

Τα τεχνικά χαρακτηριστικά δεν αποσκοπούν δάφνες για την δύναμη που αποδίδουν, όμως επαρκούν για τον μέσο χρήστη (που δεν ενδιαφέρεται για τα σύγχρονα παιχνίδια, αλλά για την ευκολία του): επεξεργαστής AMD Athlon Neo στα 1.6GHz, κεντρική μνήμη 1GB RAM επεκτάσιμη έως τα 4GB, σκληρός δίσκος των 160GB στις 5.400 στροφές, κάρτα γραφικών AMD / ATI Radeon HD 3200, ασύρματη δικτύωση Wi-Fi b/g/n, τρεις θύρες USB 2.0, card reader 3-σε-1, web camera 1.3MPixel και ενσύρματο δίκτυο των 1Gbit (Ethernet).

Μαζί με τα Windows 7 Home Premium (στα αγγλικά βέβαια) συν τα μεταφορικά από την Ιαπωνία (που είναι 48,74 ευρώ) η τελική τιμή φτάνει τα 824,94 ευρώ.

ps4
30-08-2011, 20:14
Νταξ. Αχρηστο. Δεν εχω δει χειροτερο laptop και χαζη υλοποιηση μιας χαζης ιδεας.

Γνωμη μου.

Lefteris_X
30-08-2011, 22:55
άσε τι "γλαφυρά κ ωραία" λόγια λέω μέσα στο αρθράκι του 2009 που απευθύνεται στο target group αναγνωστών του zougla, η πραγματική μου γνώμη (αρνητική) την εξέφρασα στην αρχή του προηγούμενου πόστ μου.

Σταύρο (ps4), όντως τελείως περιττό, συμφωνώ απόλυτα.

Μια πιο "κοντινή" και φθηνή λύση + πολύ πιο φορητή - αλλά μικρότερων ιντσών, είναι να έχεις κανονικά το λαπτοπ σου, όποιο και αν είναι αυτό (ότι specs/οθόνη έχει) και αν γουστάρεις να έχεις και μια δεύτερη οθόνη, τσάάάάάάάάάάάκ βγάζεις και το iPad 1/2 (και το 3 σε κάποιους μήνες) όπου το χρησιμοποιείς ως dual screen είτε για Windows XP/Vista/7, είτε για Mac OS X, μέσω αρκετών app που υπάρχουν τουλάχιστον δυο χρόνια τώρα.

(η πλάκα είναι ότι, αυτό κάνω με το MacBook Pro μου και το iPhone 3GS. Χρησιμοποιώ το τηλεφωνάκι - με την ταπεινή ανάλυση οθόνης πλέον, για ποιο λόγο λέτε; για να έχω σε αυτή την μικρή οθόνη τις λίστες ον/οφφ-λινε χρηστών σε Skype/MSN!! Πολύ βολικό....και μεταφέρω και το τηλέφωνο όπου γουστάρω στο γραφείο, το στήνω όπως θέλω...)

djpar
03-09-2011, 00:15
Awesome 360 and PS3 in one Case Mod (http://www.thegx.co/news/1674/awesome-360-and-ps3-in-one-case-mod/)

http://www.thegx.co/userfiles/fWapvh.jpg

djpar
05-09-2011, 08:32
Future Motion Control Gaming - YouTube

Nek_Food
05-09-2011, 10:14
LoL... και καθώς παίζεις έτσι όμορφα και ωραία στον δρόμο της γειτονιάς σου και έχεις καθαρίσει ένα σωρό chimeras χωρίς να φας ούτε μία σφαίρα, περνάει ένας κάγκουρας με τέρμα την μουσική και το γκάζι και σε κάνει λάσπη!!! Future gaming imperfect...

djpar
19-09-2011, 08:49
3D Printer - YouTube

volyros
19-09-2011, 11:38
Εμεινα λιγο μλκς πρεπει να ομολογησω!!Τι θα βγαλουν ακομα ρε φιλε..

djpar
24-09-2011, 13:08
Στην αγορά η ψηφιακή τηλεόραση του ΟΤΕ (http://www.enternity.gr/Article/%CE%A3%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CE%B7-%CF%88%CE%B7%CF%86%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%8C%CF%81%CE%B1%CF%83%C E%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%9F%CE%A4%CE%95/4288.html)

να παει με 15 ευρο γιατι το nova μας περναει για κοροιδα...εγω το ειπα φετος myp2p!

ilias78
24-09-2011, 13:25
3D Printer - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=ZboxMsSz5Aw)

Που θα το βρω αυτο?? μια lambo θελω να "τυπωσω"!!!

Valkyre
24-09-2011, 13:40
απιστευτο πραγματικα αυτο με τον printer... wow apla...

Dikakom
24-09-2011, 14:08
Τι τελειο ηταν αυτο με το printer ρε παιδιά!Οι δυνατοτητες του φαίνονται ανεξαντλητες!

Dragonpaul
24-09-2011, 14:49
Έμεινα μλκς!!!!!!! Γι αυτο λατρευω την τεχνολογία!!!!!!!!!

Uruz 7
04-10-2011, 12:23
Ναι όντως το printer είναι τρομερό. Αν και ψιλοπαλιά τεχνολογία (80's - 90's). Το έβγαλε η NASA αν θυμάμαι καλά, για να φτιάχνει τα Spaceshuttle πρωτότυπα κομμάτια και να δει σε άμεσο χρόνο πώς κουμπώνουν με άλλα κομμάτια που έχουν σχεδιάσει. Ονομάζετε 3D Rapid Prtotyping και σήμερα την χρησιμοποιούν πολύ οι αυτοκινητοβιομηχανίες για τον ίδιο λόγο που το ήθελε η NASA.
Αν και υπάρχουν πολλές τεχνολογίες σήμερα, laser που βαράνε ειδικά ζελέ πολυμερών και άλλα, η πιο απλή είναι η εκτύπωση κόλλας πάνω σε λεπτές επιφάνειες γύψου. Να ναι καλά το Discovery Channel που με έχει μετατρέψει σε Geek ...
[Sorry αν επαναλαμβάνω πράγματα απο το βίντεο άλλα το είδα σχολή χωρίς ήχο]

Lefteris_X
09-11-2011, 13:00
δεν ήξερα που αλλού να το βάλω, οπότε το έβαλα εδώ.

Ίσως, η καλύτερη ταμπλέτα που έχω μελετήσει / αναλύσει μέχρι σήμερα. Ίσως, αν και συγκλίνω προς το "όντως είναι η καλύτερη". Ακόμα και απο iPad 2 (για το 3 όμως όχι, απ' όσα γνωρίζω σχετικά με το 3).

Αλλά: σχεδόν πλησιάζουμε στην εποχή, που ο PC/Mac/Linux υπολογιστής, φορητός-σταθερός, θα είναι παρωχημένος (σε κάποιο άλλο θρεντ, παλαιότερα, είχα αναφέρει πως μέχρι το 2014-5 δεν θα έχουμε/χρησιμοποιούμε τους υπολογιστές όπως σήμερα).

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=415156&cid=36

όποιος έχει όρεξη και κέφι ας το διαβάσει.

Είναι σχετικά μεγάλο άρθρο (περί τις 800 λέξεις περίπου), αλλά για να μην γίνει ΑΚΟΜΑ μεγαλύτερο, έχω βάλει λινκ/παραπομπές σε άλλα άρθρα μου, στα οποία επεξηγώ με περισσότερη λεπτομέρεια κάποια στοιχεία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον/ους το διαβάσει/σουν.

djpar
09-11-2011, 14:58
να πω κ εγω κατι ασχετο,γιατι να δωσεις τοσα λεφτα σε ενα tablet κ να μην παρεις laptop κανονικο που κ αρκετα παιχνιδια θα παιξει και torrentοκατεβαστηρι θα ειναι κ γενικα θα κανει τα παντα?

Lefteris_X
09-11-2011, 16:28
για πολλούς λόγους, αλλά είναι τελείως άσχετο με το θρέντ (και για να πω την αλήθεια, επειδή είναι 1000 διαφορετικοί λόγοι + συν ένα μεγάλο φάσμα διαφορετικών αναγκών καταναλωτών, βαριέμαι να γράψω τα κατεβατά που χρειάζεται για να απαντήσω σωστά. Με 3-4 προτάσεις, δεν μπορώ να παραθέσω αυτά που ξέρω+την άποψή μου. Φωνητικά yes, γραπτά όχι :()

Dragonpaul
09-11-2011, 16:45
Συμφωνώ με τον Λευτέρη. Διαφορετικές ανάγκες δημιουργούν διαφορετικά προϊόντα.
Παρα πολυ καλο και το άρθρο!!!!

djpar
09-11-2011, 19:28
εγω λεω παντος οτι "απο ποτε οι αναγκες μας ειναι να θελουμε tablet"...μηπως λεω μηπως εχουν γινει υπερκαταναλωτικοι σε καποια πραγματα?

Lefteris_X
09-11-2011, 19:55
άλλο θρεντ όμως! υπερκατανάλωση και τεχνολογία είναι δύο πράματα που πάνε σχεδόν μαζί (αλλά όχι πάντα).

αν θες να μιλήσουμε εν γένει περί καταναλωτικής μανίας, ας το κάνουμε σε άλλο θρεντ, πχ στο "τι σκέφτεσαι"...όχι όμως στην Τεχνολογία, που κιόλας ο γαμητήρης προσπάθησα να παραθέσω την άποψή μου για μια ταμπλέτα! :D:D



ΥΓ: Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια Παύλε!

djpar
09-11-2011, 20:21
ηταν ρητορικη ερωτηση δεν θελω αναλυση απλα θεωρω βλακωδες το να εχει καποιος tablet γιατι κανει πιο ακριβα απο οτι ενα laptop που τα κανει ολα

Lefteris_X
10-11-2011, 00:19
αααααααααααα, οκ, κατάλαβα πως το είπες!

ps4
13-11-2011, 02:18
Βασικά νομίζω ότι για καποιον που έχει laptop δεν το χρειάζεται. Για καποιον όμως που δεν έχει laptop και θέλει ένα μηχανάκι να κάνει απλά πραγματάκια εύκολα και γρήγορα με 300 - 400 ευρώ νομίζω αξίζει η αγορΑ ενός tablet.

Εδώ να γράψω ότι μπορείς να κάνεις ότι σχεδόν κάνεις και με ένα laptop αν συνδέσεις την ταμπλέτα μέσω remote access προγραμμάτων στο pc σου.

Απο την άλλη θα μου πεις, μπορεί να μην υπάρχει πισι στο σπίτι. Αλλά από την στιγμή που δεν υπάρχει πάει να πει ότι δεν υπάρχει και η ανάγκη να υπάρχει, οπότε και πάλι η ταμπλέτα φαντάζει μονόδρομος.

Έτσι όπως το πάνε πάντως, ένα ειναι σίγουρο. Οι ταμπλέτες θα γίνουν laptop σε μερικά χρόνια. Full os experience με τα δάχτυλα μας. Τον κόβω.

Sent from my xperia mini pro using Tapatalk

minaras_tio
13-11-2011, 09:54
Δεν αξιζει ακομα η αγορα tablet για μενα. Πολυ ακριβα για αυτα που προσφερουν. Αν και καπου διαβασα οτι το 2012 θα πεσουν πολυ οι τιμες τους. Βεβαια κατσε να το δουμε πρωτα!
Με τα λεφτα τον tablet αγοραζεις ενα laptop αξιοπρεπες. Και κανεις τα παντα...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Desmond
15-11-2011, 21:51
&#39;True 3D&#39; Display Using Laser Plasma Technology #DigInfo - YouTube

Dragonpaul
22-11-2011, 12:07
Οι πρώτοι βιονικοι φακοι επαφής. (http://www.newsbeast.gr/technology/arthro/263558/oi-protoi-vionikoi-fakoi-epafis-/)

djpar
31-12-2011, 10:28
Anonymous is apparently gearing up to shut Sony down again (http://www.joystiq.com/2011/12/30/anonymous-is-apparently-gearing-up-to-shut-down-sony-again/)

ΑΝ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟ PSN ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΙ Ο .....

minaras_tio
31-12-2011, 13:41
Λες να εχουμε τα ιδια? ε ρε γλεντια!

djpar
31-12-2011, 16:14
The Lag Effect: PSN and Xbox Live Analysed (http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-the-lag-effect-psn-xbox-live-analysis)

Desmond
08-01-2012, 14:20
http://cdn.mos.techradar.com//images/ces-logo-716-90-218-85.jpg
The world's greatest tech show - CES 2012 - kicks off on Monday (if you're a show obsessive, note that's a week later than usual).
Running until Thursday, the show will see the entire tech world descend on Las Vegas. We'll be hearing from the biggest names in tech to talk about their plans for 2012. The show covers more than 1.8 million square feet and has more than 140,000 attendees from across trhe globe.
As for every CES, TechRadar will be there getting hands on with the hardware that matters and bringing you the latest breaking news from the show. We have a dedicated CES 2012 channel (http://www.techradar.com/events/ces2012) where you can keep up with all the news.
This year the show will be 'greener' than ever; attendee badge holders are made from repurposed vinyl show banners from last year, and they'll be recycled again after the show. New signs have been made using a reusable, recyclable paper honeycomb material. A whopping 289.6 tons of waste was recycled from last year's event.
So what are we expecting to be launched at CES 2012? Here are our complete predictions for the show.
Home entertainment

While some brands like Philips prefer to use IFA in September to show new wares, most of the consumer electronics giants choose CES to showcase their forthcoming gear for 2012.
For this reason, the big names like Sony, Panasonic and Samsung always have huge stands packed full of new products and exciting new prototypes.
For a couple of years there was an element of stagnation as iterations of new products failed to truly innovate or inspire but recently that trend has started to turn around.
For the last two years Samsung has led the way in terms of TV design. The bezel-less look of the D8000 range is simply stunning (http://www.techradar.com/reviews/audio-visual/televisions/plasma-and-lcd-tvs/samsung-ue55d8000-931927/review), and we fully expect other brands to make strides in this field in the coming year. LG in particular are nailed on to ape Samsung's design with its new Nano and Plasma ranges, but we'd put money on some of the other big brands also following suit. Bezels are just so last millennium.
Samsung has already pre-announced some new audio kit including a Samsung 7.1 channel 3D Blu-ray system (http://www.techradar.com/news/home-cinema/samsung-7-1-channel-3d-blu-ray-system-announced-1052033). There's also the Samsung DA-E750 audio dock (http://www.techradar.com/news/audio/hi-fi-radio/samsung-da-e750-audio-dock-takes-galaxy-s-and-ios-handsets-1052003) that takes Galaxy S and iOS handsets. LG will also be showing four home theatre systems (http://www.techradar.com/news/home-cinema/home-theatre-audio/lg-announces-four-home-theatre-systems-for-ces-2012-1051487) at the show.
OLED

OLED was the 'next big thing' a few years ago but viable products failed to materialise other than in the form of Sony and LG's small-sized super-expensive vanity panels a few years ago. But in 2012 we're expecting to see OLED make a comeback. The problem has been the expense – the yield rate for OLED panels has been so poor that the working products were subsequently prohibitively expensive. But new production techniques are thought to be more promising and so we're likely to see the likes of Samsung and LG show off some large new OLED prototypes – probably 55-inch (http://www.techradar.com/news/television/hdtv/55-inch-oled-tvs-from-samsung-and-lg-to-hit-ces-2012--1042528).
3D, 4K and Smart TV

As ever we'll be inundated by new 3D TVs and it's likely that the majority, if not all the new TVs from the big names at 32-inches and above will be at least 3D-ready.
But the exciting 3D innovation will be elsewhere... We're also expecting to see improved crosstalk-free flagship 3D TV models, universal active 3D glasses, and maybe even the appearance of some glasses-free active 3D prototypes which do the shuttering inside the screen. There will certainly be plenty of lenticular glasses-free 3D TVs on show, though if Toshiba's first-generation models are anything to go by they won't be terribly exciting.
The next big step on the roadmap for TVs is the introduction of 4K TV (http://www.techradar.com/news/home-cinema/high-definition/4k-tv-resolution-what-you-need-to-know-1048954) panels. While full HD TVs have a resolution of 1920 x 1080 pixels, 4K panels are much sharper with a resolution of 3840 x 2160. Toshiba's 55ZL2 (http://www.techradar.com/news/television/hands-on-toshiba-55zl2-review-1009176) glasses-free TV, which launched at IFA in September, has a 4K 2D resolution, and we're expecting a lot more new sets to emerge from the other big names in 2012.
It's even possible that we might see the announcement of a new storage medium for 4K sources. Just maybe…
Of course Smart TV is another area of innovation in this field, and we're likely to see some bold new interfaces and features. Opera (http://www.techradar.com/news/television/opera-to-showcase-tv-app-store-at-ces-2012-1051527) is among those promising TV app stores at the show.
LG has announced (http://www.techradar.com/news/television/lg-unveils-integrated-google-tv-for-ces-2012-1052142) that it will introduce a television with integrated Google TV. Google has also confirmed (http://googletv.blogspot.com/2012/01/from-las-vegas-strip-to-your-living.html) that Sony and Samsung will be revealing new Google TV devices at the Vegas tech show. In another blow for Intel, Google is also moving Google TV systems over to ARM from Intel chips (http://www.techradar.com/news/television/tv/google-tv-sacks-off-intel-jumps-to-arm-1052029).
Gaming

We'll see the reappearance of the Nintendo Wii U (http://www.techradar.com/news/gaming/consoles/hands-on-nintendo-wii-u-review-966305) at CES, although it's anyone's guess whether that would be the prototype we've already seen or if it'll be an updated version.
And of course, there are also rumours circulating the web that we may even see Microsoft show off a prototype or at least announce the Xbox 720 (http://www.techradar.com/news/gaming/consoles/xbox-720-every-rumour-about-the-next-xbox-937167). It's fairly obvious that Microsoft would want to get the next Xbox out before the PlayStation 4 (http://www.techradar.com/news/gaming/consoles/playstation-4-everything-you-need-to-know-about-the-ps4-464657) – doing so with the 360 saw it gain a huge head start, but whether it's anywhere near showing its hand seems a bit far-fetched and it's more likely we may see a glimpse of both at E3 2012 (http://www.techradar.com/news/gaming/consoles/next-xbox-and-ps4-to-be-unveiled-at-e3-2012--1052167).



http://www.techradar.com/news/world-of-tech/ces-2012-what-to-expect-1042619?artc_pg=1

kabamaru
09-01-2012, 07:36
Ενδιαφεροντα νεα αλλα δεν ψηνομαι να δω ακομα το επομενο βημα στις τηλεορασεις. Ας αλλαξει πρωτα η εικονα των ελληνικων καναλιων και βλεπουμε.

Dragonpaul
09-01-2012, 08:48
Γιατι, βλέπεις ελληνικά κανάλια;

kabamaru
09-01-2012, 09:50
Γιατι, βλέπεις ελληνικά κανάλια;

Good Point. Απλα δε μ αρεσει να προσπαθω να ειμαι μπροστα στην τεχνολογια, αλλα να μην εχω υποστηριξη. Εχω 3DTV κι οι επιλογες απο ταινιες στα video club ειναι 2 ή 3. Στο εξωτερικο υπάρχουν πλεον 3D καναλια. Μ αυτην την εννοια το λεω αν με εννοεις ;)

PDS
10-01-2012, 15:24
Watch the Sony CES 2012 Press Conference Right Here
http://blog.us.playstation.com/2012/01/09/watch-the-sony-ces-2012-press-conference-right-here/

Nek_Food
11-01-2012, 09:26
Αυτή την στιγμή μιλάει ο Kaz για την πλατφόρμα ψηφιακής ψυχαγωγίας μέσω τηλεοράσεων, ταμπλετών, κινητών, κονσολών, κλπ. Να υποθέσω ότι άρχισε η conf.

Lefteris_X
11-01-2012, 09:50
αυτή τη στιγμή θα ήθελα να χέσω τον Kaz και να επαναφέρω τον Kutaragi μπας και βλέπαμε τεχνολογική εξέλιξη, μαζί με τον Φιλ Χάρισσον, να δείξουν τί εστί "κοιτώ μπροστά"....

...αλλά όχι, έχουμε Kaz, ένα καταναλωτικής νοοτροπίας αμερικανο-τραφές στέλεχος.

Nope, όχι για εμένα (και για πάαααααρα πολλούς παλιούς γνωστούς, αντίστοιχα δεινόσαυροι στα τεχνολογικά δρώμενα).

Γουστάρω Wii U. Ωπ! αυτό που είπα είναι για "πιπέρι";

Desmond
11-01-2012, 17:36
H Sony στην CES προσπάθησε να βάλει τα θεμέλια ώστε να είναι αυτή που θα καθορίσει τις εξελίξεις σχετικά με το 4Κ (όπως είχε κάνει και με το blu-ray).
H έκπληξη για μένα ήταν οτι δεν έγινε η παραμικρή αναφορά/υπαινιγμός οτι σκοπεύει στο άμεσο μέλλον να ακολουθήσει τις samsung και lg στις oled, άσχετα από το γεγονός οτι η led που παρουσίασε είναι κυριολεκτικά από άλλο πλανήτη.

smarnel
11-01-2012, 21:27
H Sony στην CES προσπάθησε να βάλει τα θεμέλια ώστε να είναι αυτή που θα καθορίσει τις εξελίξεις σχετικά με το 4Κ (όπως είχε κάνει και με το blu-ray).
H έκπληξη για μένα ήταν οτι δεν έγινε η παραμικρή αναφορά/υπαινιγμός οτι σκοπεύει στο άμεσο μέλλον να ακολουθήσει τις samsung και lg στις oled, άσχετα από το γεγονός οτι η led που παρουσίασε είναι κυριολεκτικά από άλλο πλανήτη.

ίσως δεν αναφέρθηκε τίποτα λόγω του παρακάτω...

http://www.insomnia.gr/topic/432541-%CF%80%CE%B9%CE%B8%CE%B1%CE%BD%CE%AE-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B7%CF%83%C E%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-sony-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B9%CF%82-oled-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%83%C E%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1/

Lefteris_X
11-01-2012, 22:09
ποια OLED και Sony ρε συ Νίκο / Desmond;;;;;;;

αφού ανακοίνωσε ότι αποσύρεται απο τις OLED για λιανική κατανάλωση...(τα έγραφα προχτές)...

Desmond
11-01-2012, 23:39
Μαζί σου!
Αποχωρεί τώρα.Περίμενα όμως ν'αφήσει ανοιχτό παράθυρο για το μέλλον, από την στιγμή που το κόστος -λογικά- θα πέσει.Δηλαδή αν οι oled καθιερωθούν από samsung και lg, δε νομίζω να μείνει απ'έξω.Ίσως να περιμένει την όποια υποδοχή και αποδοχή από το καταναλωτικό κοινό, συν τις "παιδικές ασθένειες" που μπορεί να προκύψουν.
Από την άλλη βέβαια το κομμάτι των τηλεοράσεων είναι από τα πλέον ρευστά στον τεχνολογικό τομέα, λαμβάνοντας υπόψιν και τις οικονομικές συγκυρίες, οπότε κάθε ανάλυση ή εκτίμηση μπορεί ν'αποδειχθεί ΓΤΠ.

minaras_tio
27-01-2012, 14:11
Στις 14 φεβρουαριου, η ημερομηνια κυκλοφοριας των angry birds στο facebook!
Θα υπαρχει και η δυνατοτητα να παιξουμε σε full screen.

Dragonpaul
27-01-2012, 15:42
Τα AB έχουν καταλάβει καθε τεχνολογικό μέσο που έχει οθόνη. Με το "δίκιο" τους... Είναι πολυ εθιστικο παιχνίδι.

giosici
27-01-2012, 16:52
Στις 14 φεβρουαριου, η ημερομηνια κυκλοφοριας των angry birds στο facebook!
Θα υπαρχει και η δυνατοτητα να παιξουμε σε full screen.

Respect, έχω λιώσει στο iPhone, σίγουρα θα λιώσω και στο fb!:fans:

MajereMP44
27-01-2012, 18:43
Ο μαγικος αριθμός 50 ερχεται με γοργους ρυθμους!

minaras_tio
02-02-2012, 21:52
Παιδια να ρωτησω εδω να μην ανοιγω νεο θεμα.
Αυριο ερχεται το ψηφιακο σημα στην Πατρα. Εχω μια τηλεοραση η οποια δεν εχει mpeg4 ενσωματωμενο.
Αρα παω για αγορα αποκωδικοποιητη.
Η τηλεοραση μου εχει 2 εξοδους hdmi. Στη μια ειναι το ps3. Στην αλλη τιποτα.
Ερωτηση:να αγορασω αποκωδικοποιητη με καλωδιο hdmi η με scart? Αφου θα ειναι ψηφιακο το σημα,ποια η διαφορα τους; Ιδια δε θα ειναι η ποιοτητα εικονας ετσι κι αλλιως;
Δε θελω να χασω και την αλλη θυρα hdmi αν δεν υπαρχει λογος.
Ευχαριστω


Sent from my iPhone using Tapatalk

smarnel
03-02-2012, 00:20
το σήμα μπορεί να είναι ψηφιακό,αλλά το scart είναι αναλογικό..!
προσωπικά θα προσπαθούσα να το συνδέσω με HDMI και σαν δεύτερη λύση με Component...το scart θα ήταν η τελευταία λύση για μένα...
επίσης σκέψου ότι υπάρχει η προδιαγραφή να εκπέμψουν στο μέλλον σε HD τα ελεύθερα κανάλια,οπότε το Scart δεν μας κάνει και θα χρειαστείς και Mpeg4 HD δέκτη...

minaras_tio
03-02-2012, 01:00
το σήμα μπορεί να είναι ψηφιακό,αλλά το scart είναι αναλογικό..!
προσωπικά θα προσπαθούσα να το συνδέσω με HDMI και σαν δεύτερη λύση με Component...το scart θα ήταν η τελευταία λύση για μένα...
επίσης σκέψου ότι υπάρχει η προδιαγραφή να εκπέμψουν στο μέλλον σε HD τα ελεύθερα κανάλια,οπότε το Scart δεν μας κάνει και θα χρειαστείς και Mpeg4 HD δέκτη...

Σε αλλο φορουμ που ρωτησα μου ειπαν οτι δεν θα εχει διαφορα. Αρα γιατι να χασω την τελευταια μου θυρα hdmi στην τηλεοραση;
Θα βαλω scart. Ετσι κι αλλιως ποιος ασχολειται με την ελληνικη τηλεοραση;
(ψηφιακο σημα και τριχες,μας ρωτησαν αν εχω να σκασω 60¤ για 2 αποκωδικοποιητες που χρειαζομαι;).


Sent from my iPhone using Tapatalk

modecris
03-02-2012, 03:34
Και γιατί δεν παίρνεις κάποιον με έξοδο τόσο HDMI όσο και scart? είχε το makro έναν (legend HD) και σε CRT που τον δοκίμασα παίζει άψογα. Και τιμή-χώμα: γύρω στα 35Ε..

minaras_tio
03-02-2012, 12:52
^^Θα παω σημερα και θα δω τι θα παρω.
Ευχαριστω παιδια.

minaras_tio
03-02-2012, 16:45
^^Θα παω σημερα και θα δω τι θα παρω.
Ευχαριστω παιδια.

Πηγα και πηρα απο το multirama τελικα,μια χαρα.29 ευρω κομπλε.
Η απορια που εχω ειναι,γιατι δεν μπορω να χρησιμοποιησω το χειριστηριο της τηλεορασης,και αναγκαστικα χρησιμοποιω αυτο που ειχε το mpeg4 μεσα?
Δε με βολευει.Δεν υπαρχει τροπος να χρησιμοποιω ΜΟΝΟ της τηλεορασης? Δε βρηκα κατι.

smarnel
03-02-2012, 17:24
Πηγα και πηρα απο το multirama τελικα,μια χαρα.29 ευρω κομπλε.
Η απορια που εχω ειναι,γιατι δεν μπορω να χρησιμοποιησω το χειριστηριο της τηλεορασης,και αναγκαστικα χρησιμοποιω αυτο που ειχε το mpeg4 μεσα?
Δε με βολευει.Δεν υπαρχει τροπος να χρησιμοποιω ΜΟΝΟ της τηλεορασης? Δε βρηκα κατι.

αν έπαιρνες αποκωδικοποιητή σε κάρτα CI τότε σίγουρα θα μπορούσες να χρησιμοποιείς το τηλεχειριστήριο της tv...δεν γνωρίζω αν υπάρχει κωδικοποιητής Mpeg4 με "έξυπνο" τηλεχειριστήριο που να μπορεί να δουλεύει με διάφορες συσκευές...
με 29 ευρώ όμως ευχαριστημένος να'σαι..! :a055:

Slay
03-02-2012, 17:34
Πηγα και πηρα απο το multirama τελικα,μια χαρα.29 ευρω κομπλε.

να φανταστω SD πηρες τοτε, θα το μετανιωσεις αλλα δεν πειραζει, ανθρωποι ειμαστε, λαθη κανουμε.

minaras_tio
03-02-2012, 17:59
να φανταστω SD πηρες τοτε, θα το μετανιωσεις αλλα δεν πειραζει, ανθρωποι ειμαστε, λαθη κανουμε.

Ναι sd πηρα αλλα ας ειναι κι ετσι. Φθηνη λυση και η δουλεια εγινε. :f045:
Και πρεπει να χρησιμοποιω και τα 2 χειριστηρια κιολας!!!:d040g:

Slay
03-02-2012, 19:39
ελπιζω τοτε να μην εισαι οπαδος της μιλαν η της αρσεναλ, γιατι στις 15 θα δειξει το μεταξυ τους παιχνιδι η erthd , επισης ελπιζω να μην σου αρεσουν οι ολυμπιακοι που ειναι το καλοκαιρι, γιατι και αυτους θα τους δειξει η erthd μαλιστα λενε οτι θα τους δειξει με και με ηχο dolby digital.

minaras_tio
03-02-2012, 19:47
ελπιζω τοτε να μην εισαι οπαδος της μιλαν η της αρσεναλ, γιατι στις 15 θα δειξει το μεταξυ τους παιχνιδι η erthd , επισης ελπιζω να μην σου αρεσουν οι ολυμπιακοι που ειναι το καλοκαιρι, γιατι και αυτους θα τους δειξει η erthd μαλιστα λενε οτι θα τους δειξει με και με ηχο dolby digital.

Ευτηχως εχω και τηλεοραση που πιανει erthd.
Αλλα οχι στο δωματιο μου.
Ρε λες να κανω τραμπα??

Dragonpaul
03-02-2012, 19:47
χα χα χα χα χα χα!!!!!!!!!

kabamaru
03-02-2012, 22:41
Εγω παλι θεωρω το θεμα digea μεγαλη απατη.

minaras_tio
04-02-2012, 01:18
Εγω παλι θεωρω το θεμα digea μεγαλη απατη.

Δε ξερω αν ειναι απατη,αλλα αφου θελουν να εχουμε ψηφιακο σημα,ας μας εκαναν δωρο τους αποκωδικοποιητες mpeg4.
Ρωτησαν τον κοσμο αν εχει να δωσει 30¤ στην καλυτερη;
Αλλα ολα μπουρδελο ειναι. Αυτο θα δουλευε σωστα;
Εσυ γιατι το θεωρεις απατη;


Sent from my iPhone using Tapatalk

kabamaru
04-02-2012, 12:24
Δε ξερω αν ειναι απατη,αλλα αφου θελουν να εχουμε ψηφιακο σημα,ας μας εκαναν δωρο τους αποκωδικοποιητες mpeg4.
Ρωτησαν τον κοσμο αν εχει να δωσει 30¤ στην καλυτερη;
Αλλα ολα μπουρδελο ειναι. Αυτο θα δουλευε σωστα;
Εσυ γιατι το θεωρεις απατη;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Γιατι δημιουργει μια αναγκη εκει που δεν υπαρχει και ωθει τον κοσμο σε νεα εξοδα, παρουσιαζοντας το σαν τη "δευτερα παρουσια" της τηλεορασης. Δεν υπαρχει και καμια τρελη διαφορα σε οσους το αναλογικο σημα ειναι καλο.

Βεβαια, θα μου πειτε, οποιος θελει το χρησιμοποιει και μεχρι εδω συμφωνω. Ελα ομως που απ την αρχη λεγανε οτι το αναλογικο σημα σταδιακα θα καταργηθει. Σε μερικα μερη εγινε κιολας. Πρεπει να αγορασεις το "μηχανακι" για να δεις πλεον τηλεοραση. Την ελληνικη και δωρεαν τηλεοραση.

Και λεω, λοιπον, εγω: Πως και με ποιο δικαιωμα αναγκαζουν εναν πχ γερο ανθρωπο που μενει μονος του και δεν εχει αλλη συντροφια απο τη σαπια και τραγικη ελληνικη τηλεοραση να δωσει λεφτα που δεν εχει για να συνεχισει να βρισκει "παρεα" στις ωρες της μοναξιας του; Δε θελει ουτε HD ουτε τιποτα. Να βλεπει κατι στο "μπαουλο" του και να ξεχνιεται θελει. Πρεπει να πληρωσει ή πρεπει να μεινει και να κοιταει τα ντουβαρια;

Οταν υπαρχει η επιλογη, η τεχνολογια ειναι καλη και αγια. Οταν σου επιβαλλεται ομως;

minaras_tio
04-02-2012, 12:31
Γιατι δημιουργει μια αναγκη εκει που δεν υπαρχει και ωθει τον κοσμο σε νεα εξοδα, παρουσιαζοντας το σαν τη "δευτερα παρουσια" της τηλεορασης. Δεν υπαρχει και καμια τρελη διαφορα σε οσους το αναλογικο σημα ειναι καλο.

Βεβαια, θα μου πειτε, οποιος θελει το χρησιμοποιει και μεχρι εδω συμφωνω. Ελα ομως που απ την αρχη λεγανε οτι το αναλογικο σημα σταδιακα θα καταργηθει. Σε μερικα μερη εγινε κιολας. Πρεπει να αγορασεις το "μηχανακι" για να δεις πλεον τηλεοραση. Την ελληνικη και δωρεαν τηλεοραση.

Και λεω, λοιπον, εγω: Πως και με ποιο δικαιωμα αναγκαζουν εναν πχ γερο ανθρωπο που μενει μονος του και δεν εχει αλλη συντροφια απο τη σαπια και τραγικη ελληνικη τηλεοραση να δωσει λεφτα που δεν εχει για να συνεχισει να βρισκει "παρεα" στις ωρες της μοναξιας του; Δε θελει ουτε HD ουτε τιποτα. Να βλεπει κατι στο "μπαουλο" του και να ξεχνιεται θελει. Πρεπει να πληρωσει ή πρεπει να μεινει και να κοιταει τα ντουβαρια;

Οταν υπαρχει η επιλογη, η τεχνολογια ειναι καλη και αγια. Οταν σου επιβαλλεται ομως;

Μα δεν εχεις επιλογη για αναλογικο σημα.Δεν υπαρχει πλεον αναλογικο σημα.
Η mpeg4, η μαυριλα.

Ασε τρελη μαλακια λεμε.Εγω χτες εσκασα 60 ευρω για 2 αποκωδικοποιητες και μαλιστα, οι πιο φθηνοι που υπηρχαν.Και καλα, εγω πες δε πεθαινω για 60 ευρω, αλλα δε μου περισσευουν ομως και για τετοιες μαλακιες,αλλα ρε φουστη μου,αυτο το παραδειγμα με τα γεροντακια που λες,ειναι ολη η αληθεια!

GRZEUS
26-03-2012, 20:48
Sony, Πρίζες που καταλαβαίνουν τις συσκευές και τους χρήστες τους (http://techblog.gr/gadgets/sony-authentication-power-outlet-recognizes-users-and-devices-74674/)




http://techblog.gr/gadgets/sony-authentication-power-outlet-recognizes-users-and-devices-74674/

Lefteris_X
27-03-2012, 00:10
αρκετά αναλυτικότερα για όποιον ενδιαφέρεται...(από 15 Φεβρουαρίου 2012), με φωτογραφίες, επεξήγηση και περιγραφικό βίντεο!

"Η Sony «φαντάζεται» τη χρήση συσκευών και πριζών ρεύματος, για το έτος 2030!"

http://www.zougla.gr/technology/article/i-sony-fantazete-tin-xrisi-siskevon-ke-prizon-revmatos-gia-to-etos-2030

djpar
27-03-2012, 01:46
αύριο μεθαύριο δλδ...κατάλαβα

DERTELOUS
29-03-2012, 01:28
Τωρα τελευταια εχω χασει τα σπορτ+ πρισμα+ και οσα τα αντικατεστησαν ΒΒC κτλ εχει κανεις αλλος το ιδιο προβλημα απο Θεσσαλονικη;

Lefteris_X
29-03-2012, 12:05
μέχρι που θα κλείσουν εντελώς / συγχωνευθούν μεταξύ τους.

η επίσημη ανακοίνωση υπάρχει εδώ και καιρό, ψάξε στο Internet και θα την βρεις.

Πάντως, η ερώτησή σου, δεν ανήκει στο παρόν θρεντ.

fotaras
02-04-2012, 17:09
1995-Χαζα τηλεφωνα,εξυπνοι ανθρωποι...
2012-εξυπνα τηλεφωνα,χαζοι ανθρωποι....
2030-εξυπνες πριζες,ανθρωποι χωρις μυαλο...

Desmond
12-04-2012, 13:23
Στην αρχή της χρονιάς είχα αναφερθεί στο οτι μου έκανε εντύπωση που δεν ανέφερε τίποτα η Sony για oled στην ces2012.Φυσικά είχε προηγηθεί η ανακοίνωσή της οτι δεν θ'ασχοληθεί με την μαζική κατανάλωση, κάτι που ήμουν 100% σίγουρος οτι θ'άλλαζε καθώς σιγά να μην άφηνε το πεδίο ελύθερο στον κορεάτικο ανταγωνισμό, που οδηγεί αυτή την στιγμή τις εξελίξεις.Από την άλλη έτσι όπως είναι το οικονομικό τοπίο και κυρίως η κακή κατάσταση της Sony, τίποτα δεν πρέπει να θεωρείται δεδομένο.

Freshly minted Sony CEO Kaz Hirai has revealed his plan (http://www.engadget.com/2012/04/05/sony-to-reveal-new-strategy/) to turn around Sony's fortunes and as rumored, it includes significant cuts. Two days ago, the company revised its projections (http://www.engadget.com/2012/04/10/sony-revises-projections-sees-6-4-billion-net-loss-for-2011/) for the 2011 fiscal year to reflect a $6.4 billion loss. The One Sony plan includes reducing headcount by 10,000 (http://www.engadget.com/2012/04/09/sony-to-cut-jobs-and-bonuses-says-nikkei/) in the 2012 financial year, a number that also reflects jobs leaving Sony as businesses are sold or otherwise reorganized, and will cost it 75 billion yen ($926 million) during 2012. Currently, the plan is to focus on digital imaging, gaming and mobile for growth, until those three make up 70 percent of its total sales in 2014. As far as its beleaguered HDTV business, it's going forward with the plans announced during CES (http://www.engadget.com/2012/01/09/live-from-sonys-ces-2012-press-conference/) to streamline the product line, reduce its costs, and return to profitability by 2014. Looking forward, there's slightly fuzzier promises to "develop and commercialize" OLED (http://www.engadget.com/tag/OLED/) and Crystal LED (http://www.engadget.com/2012/01/09/sony-fights-the-oled-future-with-new-crystal-led-prototype/) technology. Beyond those the idea is to expand in emerging markets, as well as medical and 4K (http://www.engadget.com/tag/4K/) related technologies. There's more details in the press release after the break and presentation slides linked below, we'll let you know if there's any more information revealed on a conference call later on today.
http://www.engadget.com/2012/04/12/kaz-hirai-reveals-one-sony-turnaround-strategy-will-cut-10-00/

DJTaurus
07-08-2012, 16:01
The PC looks like it's dying
http://tech.fortune.cnn.com/2012/08/07/the-pc-looks-like-its-dying/

Valkyre
07-08-2012, 16:32
The sooner the better lol j/k :)

Slay
07-08-2012, 17:34
χμμ ναι εχουμε και λεμε ο τιτλος λεει


The PC looks like it's dying



Market research firm IDC reported that PC shipments totaled 86.7 million units last quarter, down 0.1% from the year earlier period.

ενταξει σταματησα να διαβαζω μετα απο αυτο.

Valkyre
07-08-2012, 17:47
^^ Οντως ακουγεται χαζο, αλλα τα projections των εταιρειων ηταν στο συν 2.1. Με λιγα λογια επεσαν παντελως εξω. Και το συνολικα 2.2 δεν ειναι μικρο ποσοστο. Αλλο να περιμενεις συρρικνωση της αγορας και αλλο να περιμενεις να ανεβει η αγορα, αλλα τελικα αυτη να πεφτει.

Καλα σιγουρα ομως ειναι υπερβολικος ο τιτλος οπως και να εχει...

Lefteris_X
07-08-2012, 21:01
σας το έχω ξαναπεί (και τότε και τώρα το λέω ελαφρώς γελώντας, γιατί είναι όντως γελοίο - με περιγράφω γιατί με κείμενο δεν φαίνεται το ύφος μου).......

......ότι το καλοκαίρι, δεν παίζουν ειδήσεις, ούτε στο εξωτερικό και κατ΄επέκταση ούτε στο εσωτερικό (αναφερόμενος στα vgames).......όπου καλοκαίρι = τέλη Ιουλίου έως τέλη Αυγούστου.

οπότε έχουμε "γεννήσεις" ειδήσεων από το πουθενά, βαρύγδουπους τίτλους τραβηγμένους από τα μαλλιά οι οποίοι πηγάζουν από τελείως διαφορετικής ερμηνείας στοιχεία....

και όλα αυτά για την επισκεψιμότητα της σελίδας.......
...που μεταφράζεται σε χρήματα.....

......τώρα αν πηγαίνουν στους ανθρώπους που φτύνουν αίμα για την σελίδα ή περισσότερο στα στελέχη / ιδιοκτήτες, αυτό είναι ένα τελείως διαφορετικό ζήτημα...

Nek_Food
08-08-2012, 09:51
Βασικά το θέμα γίνεται ακόμη πιο ενδιαφέρον αν κατάλαβα καλά ότι μέσα στα νούμερα αυτά υπολογίζουν και τις ταμπλέτες και τα Mac της Apple που κατέχουν πλέον την κορυφή της αγοράς με συνολικές πωλήσεις 17m & 4m αντίστοιχα. Μέσα στο συνολικό νούμερο υπολογίζουν και όλες τις ταμπλέτες και netbooks από 7" και πάνω που προφανώς δεν μπορεί κάποιος να τα θεωρήσει ικανά μηχανήματα για σοβαρές PC εφαρμογές ή και επαγγελματικές ανάγκες συγκεκριμένων κατηγοριών (και όσον μας αφορά σοβαρό gaming δεν το συζητάμε καν). Δεν ξέρω αν σε αυτά τα νούμερα υπολογίζουν με κάποιον τρόπο τα όποια custom build μηχανήματα που φτιάχνει κάποιος σε κατάστημα (λογικά ναι) ή μόνος του στο σπίτι (λογικά όχι - ίσως εκτίμηση).

Θεωρώ ασφαλώς γεγονός ότι το γένος IBM-PC τραβάει ζόρια, τα desktop μεγαλύτερα λόγω της σταθερής επικράτησης των φορητών (έχει βελτιωθεί κατακόρυφα η σχέση τιμής - απόδοσης). Επιπλέον όλα μαζί τραβάνε ζόρια από τις ταμπλέτες που ναι μεν είναι άριστα υποκατάστατα των υπολογιστών σε πολλές δευτερεύουσες λειτουργίες, αλλά κατά την γνώμη μου δεν είναι δυνατά να κάνουν τα πάντα το ίδιο καλά με τα PCs (μερικά πράγματα σαφώς και αδυνατούν να τα κάνουν). Δηλαδή κατά την γνώμη μου πρέπει απαραίτητα να υπάρχει και ένα PC μέσα στο κάθε σπίτι, απλά προφανώς εκεί που είχαμε 2-3 και βάλε PC σε ένα σπίτι, πλέον κάποια από αυτά (αν όχι όλα σε κάποιες περιπτώσεις) θα αντικατασταθούν με τις ταμπλέτες. Είναι αυτό υποχώρηση των PCs; Εγώ θεωρώ πως ναι. Βαρύγδουπος μεν ο τίτλος, αλλά δεν νομίζω ότι τελικά στερείται περιεχομένου.

Lefteris_X
08-08-2012, 10:42
το κυρίαρχο πρόβλημα βασικά με τους υπολογιστές είναι ότι έχουν μείνει με interface των 80ς........παράθυρα, εικονίδια, βελάκι ή αλλιώς pointer (μέσω mouse / trackball / trackpad)........

και τα gestures της Apple, δεν είναι εξελικτικό βήμα, απλά είναι shortcut πολλαπλών κινήσεων/κλικ του pointer, οπότε στην ουσία είναι μικρο-βελτιώσεις του ίδιου συστήματος αλληλεπίδρασης υπολογιστή - ανθρώπου.

δεν ξεκινώ, ούτε αν ξεκινήσει θα συμμετέχω, καθώς άκαιρη και εντελώς οφφτοπικ, κουβέντα για το πως πρέπει να εξελιχθεί η διαδραστικότητα / χρήση του περιβάλλοντος των υπολογιστών.

αυτό όμως που θέλω να επισημάνω, και που το επισημαίνω από το 1993 κ έπειτα (διότι από τότε, το ίδιο OS έχουμε, απλά με καλύτερα γραφικά και patches - ΠΡΟΣΟΧΗ: δεν ήταν όλα τα OSs μέχρι το 1993 της Microsoft, υπήρχαν ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ πολύ πιο αξιόλογες προτάσεις........πάνω στις οποίες βασίστηκε η MS για τα WinXP, Vista και 7, των 10-15 ετών μετά).

το "κενό" λοιπόν, έχει δημιουργηθεί από την τελμάτωση της διαδραστικότητας και διεπαφής. Μπορεί στους περισσότερους να φαντάζουν αυτά που λέω μλκίες, αλλά αν δεν έχεις ζήσει τα υπόλοιπα (του τότε) εκτός MS, είσαι σαν τον Εσκιμώο που όχι μόνο δεν γνωρίζει ότι υπάρχουν συσκευές που λέγονται ψυγείο κ' air-condition, αλλά ακόμα και όταν το μαθαίνει, δεν καταλαβαίνει τι θα του προσφέρουν.............γιατί δεν έχει ζήσει ποτέ εκτός παγετώνα.

τι θέλω να πω; ότι όσο και αν δεν μπορούν να το συνειδητοποιήσουν αρκετοί ή το αμφισβητούν ή ούτε καν που πάει το μυαλό τους, ο τρόπος που χρησιμοποιούμε τους υπολογιστές (και εδώ βάλτε όποιο OS γουστάρετε, Windows, Mac OS, διάφορες εκδόσεις Linux)..........είναι απαρχαιωμένος πια. (και το "πια" = δεν σημαίνει το 2012, αλλά από το 1993, όπως ξαναείπα. Σχεδόν ότι κάνουν τώρα τα OS, τα έκαναν και τοτε - επαναλαμβάνω, εκτός "στρατοπέδου" MS).

Έτσι λογικό είναι, ένας νέος και πολύ πιο ευνόητος + άμεσος + εύχρηστος τρόπος χρήσης (δλδ αυτός της αφής σε ταμπλέτες / κινητά και δη μέσω iOS που είναι πιο προσιτό στον άσχετο, παρά το Android).......να αρχίζει να λαμβάνει μέρος της "πίτας" των χρηστών τεχνολογίας.

όπως το βλέπω εγώ, οι ταμπλέτες δεν κερδίζουν έδαφος επειδή είναι κάτι το επαναστατικό (αν δεν είχαμε την σκατοσύνη της MS από το 1987 και μετά, ταμπλέτες θα είχαμε από το 1994-5)..........αλλά επειδή έχει ΚΑΡΑ-γεράσει ο τρόπος χρήσης υπολογιστών, δημιουργώντας ένα "κενό" στην ευχαρίστηση των χρηστών. Ε, αυτό το κενό, ήρθε επιτυχώς να "γεμίσει" η χρήση -μέσω αφής- των ταμπλετών.

DJTaurus
08-08-2012, 19:39
http://www.youtube.com/watch?v=K0WIgU7LRcI

DJTaurus
10-08-2012, 23:46
Usage of Microsoft's Internet Explorer only high because it's forced upon workers
http://m.cnbc.com//id/48612743

Lefteris_X
11-08-2012, 10:06
παλιά καλή πρακτική της Microsoft.

από το 1996, όπου βγήκαν τα Windows 95 b ή αλλιώς osr2, με ενσωματωμένο τον Internet Explorer.

πως νομίζετε δημιουργείται με αθέμιτους τρόπους η αυτοκρατορία, σβήνοντας από τον χάρτη ΠΟΛΥ πιο αξιόλογους browsers, στα 90s; (βασικά, όχι σκέτο ΠΟΛΥ πιο αξιόλογους, αλλά τους πρωτοπόρους browsers που έθεσαν τα θεμέλια, και με κάθε βελτίωσή τους, εξέλισσαν το Internet ως "τεχνολογία", βλέπε Mosaic / AMosaic, A-Web, Netscape, YAM και άλλοι).

ε, τώρα πλέον, μετά από 14-17 χρόνια, τολμούν μερικά άρθρα και το λένε.
τώρα που δεν έχει τόση "δύναμη" στην βιομηχανία (και επιρροή στο αφεντικό μας = αν γράψουμε κάτι που δεν "πρέπει", θα μας απολύσουν), όση είχε στα 90ς. Δεοντολογία, αλλά εκ του ασφαλούς. :D:D:D

DJTaurus
12-08-2012, 10:19
Don't price Surface at $199, pleads Acer
http://news.cnet.com/8301-1001_3-57491529-92/dont-price-surface-at-$199-pleads-acer/

DJTaurus
14-08-2012, 16:36
From Altair to iPad: 35 years of personal computer market share
http://arstechnica.com/business/2012/08/from-altair-to-ipad-35-years-of-personal-computer-market-share/

Υ.Γ. Τα παίζει όλα για όλα η Microsoft με το Surface να φημολογείται οτι θα κοστίζει μόλις 199 δολλάρια!

http://www.zdnet.com/toshiba-bows-out-of-windows-rt-tablet-race-7000002641/

DJTaurus
19-08-2012, 22:57
Apple's iPhone Is Now Worth More Than All Of Microsoft

http://www.forbes.com/sites/timworstall/2012/08/19/apples-iphone-is-now-worth-more-than-all-of-microsoft/

Dragonpaul
19-08-2012, 23:03
Ελέγξτε το κινητό σας με το βλέμμα σας (http://www.newsbeast.gr/technology/arthro/400383/elegxte-to-kinito-sas-me-to-vlemma-sas-/)

DJTaurus
22-08-2012, 16:39
Raluca Budiu of the Nielsen Norman Group. During an interview with Laptop Magazine, Budiu said that the billion-plus users around the world who have become accustomed to Windows will experience massive difficulties adjusting to the new Windows 8

http://blog.laptopmag.com/usability-expert-windows-8-on-pcs-is-confusing-a-cognitive-burden

Slay
22-08-2012, 19:04
Το εχω ξαναπεί είναι η σειρά για μία αποτυχημένη έκδοση Windows

Sent from my ST25i using Tapatalk 2

minaras_tio
22-08-2012, 19:07
^^Τετοια ωρα βρηκε η Microsoft να βγαλει μαπα (αν ισχυει) Windows??
Θα κλαψει πολυ…παρα πολυ με την ανοδο των Mac..

Slay
22-08-2012, 20:41
[QUOTE=minaras_tio;393396]^^Τετοια ωρα βρηκε η Microsoft να βγαλει μαπα (αν ισχυει) Windows??
Θα κλαψει πολυ

Leon_DiZ
22-08-2012, 20:42
και εχει κανει πολλα ωραια που μου αρεσουν στα νεα windows... αλλα οντως, το "ενα λειτουργικο για ολα" ειναι ΓΤΠ

και τα εχω δουλεψει... εστω και ελαχιστα

personGR
22-08-2012, 20:42
^^Τετοια ωρα βρηκε η Microsoft να βγαλει μαπα (αν ισχυει) Windows??
Θα κλαψει πολυ…παρα πολυ με την ανοδο των Mac..


Ε ...ούτε καν;

Εδώ με ανανέωση γκάμας+πτώση τιμής+retina mbpro και το προηγούμενο τρίμηνο με το ζόρι η Apple διατήρησε τον αριθμό των υπολογιστών που πούλησε (+2% με πτώση τιμής περί το 13%). Με νέα Windows στον ορίζοντα και με ultrabooks που για μένα είναι καλύτερα από το Air (όπως τα νέα λουκούμια της Asus), δε βλέπω την κατάσταση να αλλάζει άρδην στα pc, αν εξαιρέσεις βέβαια τη γενικότερη πτώση της αγοράς.

Κάποιος πρόεδρος της Lenovo κάποτε είπε ότι οι περισσότεροι χρήστες είναι καταναλωτές, οπότε θα εδραιώσουν τα tablets (άρα ενδιαφέρον θα έχει το πως θα πάει το Surface έναντι iPad), ενώ αυτοί που δημιουργούν (σοβαρό) περιεχόμενο, όπως οι προγραμματιστές, οι CADesigners κλπ θα παραμείνουν στα workstations (υπολογιστές όπως ο Mac Pro με άλλα λόγια). Εξαλείφοντας έτσι την ανάγκη για οτιδήποτε στο ενδιάμεσο. Λόγια σοφότερα από όποια μπούρδα έχει ειπωθεί ποτέ από jobs/ballmer/whitman κλπ

Και σταμάτα κάθε φορά που αναφέρονται τα Win8 να κάνεις σχόλιο για το πόσο γαμάω είναι οι mac υπολογιστές, δε θέλω να σου ξαναδώσω -rep. Είναι σχόλια άκαιρα, παράταιρα και εριστικά.

minaras_tio
22-08-2012, 22:23
Ε ...ούτε καν;

Εδώ με ανανέωση γκάμας+πτώση τιμής+retina mbpro και το προηγούμενο τρίμηνο με το ζόρι η Apple διατήρησε τον αριθμό των υπολογιστών που πούλησε (+2% με πτώση τιμής περί το 13%). Με νέα Windows στον ορίζοντα και με ultrabooks που για μένα είναι καλύτερα από το Air (όπως τα νέα λουκούμια της Asus), δε βλέπω την κατάσταση να αλλάζει άρδην στα pc, αν εξαιρέσεις βέβαια τη γενικότερη πτώση της αγοράς.

Κάποιος πρόεδρος της Lenovo κάποτε είπε ότι οι περισσότεροι χρήστες είναι καταναλωτές, οπότε θα εδραιώσουν τα tablets (άρα ενδιαφέρον θα έχει το πως θα πάει το Surface έναντι iPad), ενώ αυτοί που δημιουργούν (σοβαρό) περιεχόμενο, όπως οι προγραμματιστές, οι CADesigners κλπ θα παραμείνουν στα workstations (υπολογιστές όπως ο Mac Pro με άλλα λόγια). Εξαλείφοντας έτσι την ανάγκη για οτιδήποτε στο ενδιάμεσο. Λόγια σοφότερα από όποια μπούρδα έχει ειπωθεί ποτέ από jobs/ballmer/whitman κλπ

Και σταμάτα κάθε φορά που αναφέρονται τα Win8 να κάνεις σχόλιο για το πόσο γαμάω είναι οι mac υπολογιστές, δε θέλω να σου ξαναδώσω -rep. Είναι σχόλια άκαιρα, παράταιρα και εριστικά.

Αρδην η κατασταση δε μπορει να αλλαξει κι το ξερουμε αυτο.Ειναι τεραστιο το ποσοστο των windows στην αγορα.Και κακα τα ψεμματα βολευουν και στις δημοσιες υπηρεσιες πχ και το μεσο χρηστη. Μη ξεχνας ομως την επικειμενη (?) αναβαθμιση των imac και mac mini…Η Apple το ποσοστο που θελει το εχει πετυχει πιστευω και με το παραπανω...

-rep ε? Χαχαχα? Γιατι εσυ κατασκευασες τα win 8 και παρεξηγηθηκες? :d040g:
Τα σχολια μου θα παραμεινουν οπως εχουν γιατι δεν προσβαλλω κανεναν και δεν ειναι εναντια στος κανονες του forum. Την αποψη μου λεω. Δε θα μου το απαγορευσεις ακομα και αν παρω 500 -rep.
Δουλεψε και με τα 2 λειτουργικα και θα μιλησεις μετα και εσυ…
Και δεν εκραξα ποτε τα win 8 γιατι ποτε δεν ειχα επαφη μαζι τους..αρα γιατι να το κανω?

personGR
22-08-2012, 22:47
Αρδην η κατασταση δε μπορει να αλλαξει κι το ξερουμε αυτο.Ειναι τεραστιο το ποσοστο των windows στην αγορα.Και κακα τα ψεμματα βολευουν και στις δημοσιες υπηρεσιες πχ και το μεσο χρηστη. Μη ξεχνας ομως την επικειμενη (?) αναβαθμιση των imac και mac mini…Η Apple το ποσοστο που θελει το εχει πετυχει πιστευω και με το παραπανω...

-rep ε? Χαχαχα? Γιατι εσυ κατασκευασες τα win 8 και παρεξηγηθηκες? :d040g:
Τα σχολια μου θα παραμεινουν οπως εχουν γιατι δεν προσβαλλω κανεναν και δεν ειναι εναντια στος κανονες του forum. Την αποψη μου λεω. Δε θα μου το απαγορευσεις ακομα και αν παρω 500 -rep.
Δουλεψε και με τα 2 λειτουργικα και θα μιλησεις μετα και εσυ…
Και δεν εκραξα ποτε τα win 8 γιατι ποτε δεν ειχα επαφη μαζι τους..αρα γιατι να το κανω?

Οι δημόσιες υπηρεσίες στα περισσότερα ανεπτυγμένα κράτη χρησιμοποιούν εδώ και καιρό διανομές linux, ενώ ο μέσος καταναλωτής με ένα ipad με το φοβερά απλουστευμένο iOS του είναι μια χαρά.

Προφανώς και ελάχιστα με ενδιαφέρει το γόητρο ενός λειτουργικού, με ενδιαφέρει όμως η εικόνα και η κατάσταση ενός forum που είμαι μέλος εδώ και πολύ καιρό, και posts σαν το δικό σου τη βλάπτουν, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια. Είναι ανώφελο και όλα τα παραπάνω που είπα. Κανείς δε σου απαγόρευσε τίποτα, εγώ μια συμβουλή έδωσα, για το λόγο που εξήγησα.

Τέλος, και χωρίς να θέλω να φανώ ψώνιο, χρησιμοποιώ OS X από την κυκλοφορία του 10.6 σε hackintosh πάνω σε έναν E8400, και εδώ και δύο χρόνια ένα MBP 13''. Ξέρω πολύ καλά το λειτουργικό, περισσότερο απ'την ανάποδη θα έλεγα, οπότε είμαι σε θέση να έχω τη γνώση και την άποψη ότι τα Windows 7 είναι ένα ανώτερο λειτουργικό σύστημα. Δε θα εμπλακώ σε τεχνικές , ή μη, λεπτομέρειες, είναι θέμα αναγκών και νοοτροπίας.

minaras_tio
22-08-2012, 23:09
Οι δημόσιες υπηρεσίες στα περισσότερα ανεπτυγμένα κράτη χρησιμοποιούν εδώ και καιρό διανομές linux, ενώ ο μέσος καταναλωτής με ένα ipad με το φοβερά απλουστευμένο iOS του είναι μια χαρά.

Προφανώς και ελάχιστα με ενδιαφέρει το γόητρο ενός λειτουργικού, με ενδιαφέρει όμως η εικόνα και η κατάσταση ενός forum που είμαι μέλος εδώ και πολύ καιρό, και posts σαν το δικό σου τη βλάπτουν, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια. Είναι ανώφελο και όλα τα παραπάνω που είπα. Κανείς δε σου απαγόρευσε τίποτα, εγώ μια συμβουλή έδωσα, για το λόγο που εξήγησα.

Τέλος, και χωρίς να θέλω να φανώ ψώνιο, χρησιμοποιώ OS X από την κυκλοφορία του 10.6 σε hackintosh πάνω σε έναν E8400, και εδώ και δύο χρόνια ένα MBP 13''. Ξέρω πολύ καλά το λειτουργικό, περισσότερο απ'την ανάποδη θα έλεγα, οπότε είμαι σε θέση να έχω τη γνώση και την άποψη ότι τα Windows 7 είναι ένα ανώτερο λειτουργικό σύστημα. Δε θα εμπλακώ σε τεχνικές , ή μη, λεπτομέρειες, είναι θέμα αναγκών και νοοτροπίας.

Σεβαστη η γνωμη σου οτι τα windows 7 ειναι ανωτερα, αλλα αν ρωτησεις οσοι εχουν δουλεψει και τα 2 λειτουργικα, μαλλον θα εχουν τη δικη μου αποψη.
Αλλα σεβαστη και η δικη σου.

Ενα gaming forum πως ακριβως βλαπτεται απο τη δικη μου αποψη οτι ειναι καλυτερο το os x απο τα windows? Ουτε προσεβαλα κανεναν, ουτε εβρισα κανεναν.
Αποδειξη οτι ειμαι τοσο καιρο ενεργο μελος και ποτε δεν εχω δεχθει ουτε μια παρατηρηση απο mods-admin. Γιατι; Γιατι δε κανω τιποτα εναντια στους κανονες του forum.
Αρα ναι, μονο στα δικα σου ματια βλαπτουν το forum τετοια posts.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Leon_DiZ
24-08-2012, 10:19
Νέο λογότυπο για τη Microsoft


http://www.estetica-design-forum.com/attachments/logo-design-brand-identity-forum/8769d1345730184-new-microsoft-logo-microsoft-logo.jpg


Η Microsoft παρουσίασε την Πέμπτη το νέο σχεδιασμένο λογότυπό της που χαρακτηρίζεται από ένα νέο σύμβολο και ένα νέο τύπο γραμματοσειράς και χρώματος στην επωνυμία της εταιρείας.

Το νέο λογότυπο απεικονίζει το λειτουργικό σύμβολο της Microsoft τα Windows με τα τέσσερα τετράγωνα σε κόκκινο, πράσινο, μπλε και κίτρινο στην επάνω αριστερή θέση δίπλα στο όνομα της Microsoft το οποίο είναι γραμμένο με γκρι χρώματα και νέα γραμματοσειρά που ονομάζεται Segoe.

"Πέρασαν 25 χρόνια από τότε έχουμε να ενημερώσουμε το λογότυπο της Microsoft και τώρα είναι η τέλεια στιγμή για μια αλλαγή " ανέφερε η Microsoft παρουσιάζοντας το νέο λογότυπο. Η Microsoft ανέφερε ότι έκανε την αλλαγή πριν από το νέο κύμα των προϊόντων της που θα περιλαμβάνει τις νέες εκδόσεις των Windows 8, των Windows Phone 8, και τις υπηρεσίες του Xbox και το Office.


http://www.coolpctips.com/wp-content/uploads/2012/07/Microsoft-Office-2013-Preview1.jpg
http://static.ibnlive.in.com/ibnlive/pix/sitepix/02_2012/windows8-180212.jpg

Lefteris_X
24-08-2012, 10:25
εμετός.

minimal τύπου design......εμετός.

Leon_DiZ
24-08-2012, 10:42
Εμένα της Msft μ αρέσει, των Windows δεν μ αρέσει καθόλου, του office μου είναι αδιαφορο

DJTaurus
24-08-2012, 19:25
Is this how Microsoft build its logo;
http://9to5mac.com/2012/08/24/is-this-how-microsofts-team-built-its-logo-hint-like-everything-else-start-with-apple/

Tech journalists need to know sth about business
http://techpinions.com/tech-journalists-need-to-learn-something-about-business/9020

DJTaurus
26-08-2012, 12:28
The Psychology of Customer Service
http://www.theemotionmachine.com/the-psychology-of-customer-service

DJTaurus
29-08-2012, 11:04
AN HONEST COMPARISON

When making comparisons, we should always be careful to compare like with like. Market share is a means, not an end. Profit is the end for which market share was meant. Without profit, market share is meaningless.

Android v. iOS Part 1: Market Share
http://techpinions.com/android-v-ios-part-1-market-share/8603

Android v. iOS Part 2: Profits
http://techpinions.com/android-v-ios-part-2-profits/9369

Part 3
http://techpinions.com/android-v-ios-part-3-network-effect/9471

Part 4
http://techpinions.com/android-v-ios-part-4-developers/9535

DJTaurus
31-08-2012, 22:37
5ο part και σίγουρα το πιο ενδιαφέρον...
http://techpinions.com/android-v-ios-part-5-android-is-a-two-legged-stool/9596

DJTaurus
03-09-2012, 12:02
Πάνω απ'όλα marketing... μήπως η έδρα της Sammy είναι προς Β. Κορέα? :P

HereΆs how Samsung flew bloggers halfway around the world, then threatened to leave them there

http://thenextweb.com/insider/2012/09/02/heres-samsung-flew-bloggers-halfway-around-world-threatened-leave/

Leon_DiZ
03-09-2012, 18:43
Bruce Willis goes after Apple over iTunes music ownership (http://www.idownloadblog.com/2012/09/03/bruce-willis-itunes/)


λογικα θα το χετε δει αλλα τωρα μου κανε το forum την χαρη να το ποσταρω

Lefteris_X
03-09-2012, 18:55
μπα, χαμπάρι δεν είχα. Διότι ποιος χ3στηκε περί του μ@λ@κ@ Γουίλις, που είχε προσωπικά καλέσει τον Μπους να του πει, πως εθελοντικά προσφέρεται (ως πατριώτης) να πάει να πολεμήσει τον Μπιν Λαντεν (ο Μπους αρνήθηκε, καθώς απαγορεύεται η κατάταξη άνω των 50 ετών).

δε πα να ...θει και ο Γουίλις...

DJTaurus
04-09-2012, 11:46
Understanding the Technology Hype Cycle
http://digitalconsumers.wordpress.com/2012/09/02/understanding-the-technology-hype-cycle/

For GoogleΆs Android to come close to matching AppleΆs, Android devices would have to outsell the AppleΆs iOS devices by a factor of 30 to 1. Android may have market share, but that market share is not translating into dollars – not for Google and not for AndroidΆs developers either. Google chose itΆs business model. Now that have to live with the results.

Part 6
http://techpinions.com/android-v-ios-part-6-the-future/9687

DJTaurus
05-09-2012, 23:20
Nokia Off 13%:The stock is down 38 cents, 13.4%, at $2.45. There was some discussion by analysts of the disappointing lack of details on pricing and availability for the devices, and the lack of “punch” or “wow” in the Windows software functions discussed.
http://blogs.barrons.com/techtraderdaily/2012/09/05/nokia-ceo-elop-opens-windows-phone-event/

A week ahead of Apple's widely expected unveiling of the iPhone 5, Nokia (NOK) and Motorola are each launching their latest smartphones today.At separate events in New York, both handset makers will try to make a splash and steal some thunder from Apple (AAPL) ahead of the iPhone 5. It's a bold strategy but one destined to fail, according to Brian White, managing director of tech research at Topeka Capital Markets.
http://finance.yahoo.com/blogs/daily-ticker/nokia-motorola-try-front-run-apple-iphone-5-135104914.html

To σημερινό event της Motorola. Και όμως ξεπέρασαν σε ανία τα event των Κορεατών.... πρόκειται περι κατορθώματος.
Motorola. On Display. - YouTube

Και το event της Nokia... ακόμα το παλεύουν να βγουν στην επιφάνεια και να ανασάνουν. Στην αμερική είναι στο τίποτα και ελπίζουν στην ώθηση που θα έχουν απο τα windows RT tablets.... γιατι τα υβριδικά tablet με Windows 8 θα είναι πανάκριβα.
http://www.nokia.com/global/about-nokia/webcast/live/

DJTaurus
06-09-2012, 11:38
Ξεκινάμε με το δεξί.....

Lumia 920, η απάτη της Nokia στη διαφήμιση του τηλεφώνου
http://www.techgear.gr/lumia-920-pureview-nokia-misleading-52007/?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter&utm_campaign=Feed%3A+TechGearGR+%28TechGear.gr%29

modecris
06-09-2012, 12:59
lol ρεντίκολο γίνανε..!

Lefteris_X
06-09-2012, 14:44
πέραν πλάκας όμως, αν τιμολογήσει "λογικά" το Lumia 920, θα είναι μια καλή πρόταση. (αν ομως είναι άνω των 550 δολαρίων, ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι)

απλά πάσχουν από marketing...that' all. βέβαια, πάσχουν οικτρά είναι η αλήθεια...

αλλά και το Lumia 820, επίσης αν βγει στα 200 δολάρια (μεσαία κατηγορία), θα αποτελεί ελκυστική πρόταση.

DJTaurus
06-09-2012, 16:09
πέραν πλάκας όμως, αν τιμολογήσει "λογικά" το Lumia 920, θα είναι μια καλή πρόταση. (αν ομως είναι άνω των 550 δολαρίων, ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι)

απλά πάσχουν από marketing...that' all. βέβαια, πάσχουν οικτρά είναι η αλήθεια...

αλλά και το Lumia 820, επίσης αν βγει στα 200 δολάρια (μεσαία κατηγορία), θα αποτελεί ελκυστική πρόταση.

Πέρα απο την πλάκα κατασκευαστικά (specs/camera/οθονη/υλικά) μου άρεσε αρκετά αυτό που είδα. Ταχύτατα είναι έτσι και αλλιώς ακόμα και στα πιο φθηνά τους μοντέλα... δεν έχουν τον κατακερματισμό του android γιατι με τους hardware περιορισμούς το έχει μαζέψει το θέμα η Microsoft. Απλώς δεν έχουν developers για να αναπτύξουν/στηρίξουν το store τους. Απο εκει και πέρα το θέμα είναι στα windows RT tablet τι θα κάνουν... εκει μπορείς να κάνεις πρόβλεψη?... τουλάχιστον τα android tablet είμαι σίγουρος θα τα υποσκελίσουν.

Leon_DiZ
06-09-2012, 20:43
Amazon Conference Liveblog (http://www.engadget.com/2012/09/06/live-from-amazons-santa-monica-press-conference/)

djpar
07-09-2012, 09:58
δεν ξερω αν ειναι τεχνολογικο νεο αλλα παιδια μην βαλετε το microsoft security essentials μιλαμε στο γραφειο που το εχουμε ειναι για τα μπαζα οι ιοι παιρνανε αναμεσα του κανονικα!

DJTaurus
07-09-2012, 13:46
Απολαυστική παρουσίαση των kindle της Amazon από τον "down to earth" J.B. Μεγάλο στοίχημα το Fire HD 4G.... αν τα καταφέρει και εκεί βάζει γυαλιά! Ηδη παραδίδει μαθήματα σε θέμα customarismatos/ νέων features του android OS.

Amazon Kindle Press Conference β€” September 6, 2012 - YouTube

Valkyre
07-09-2012, 14:12
Αυτο που παρατηρει καποιος ειναι ποσο μα ποσο μα ποσο η Apple εχει αλλαξει τα ΠΑΝΤΑ στον χωρο...

Στον βαθμο οχι μονο των προιοντων και το που κινειται η αγορα και ποια ειναι η ταση (την οποια ακομα και τωρα η Apple οριοθετει), αλλα ακομα και της ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ενος keynote...

Ποιος ειδε το παραπανω keynote και δεν βλεπει μια παρασταση σαφως επηρεασμενη απο τον τροπο που ο Steve Jobs εκανε τις παρουσιασεις τους? Ειναι εξωφρενικο το ποσο καλη δουλεια θεωρουν οι ανταγωνιστες κυριως της Apple, οτι κανει αυτη η εταιρεια, που το δειχνουν σε ολο το φασμα της επιχειρησης τους. Απο το design του προιοντος, τις υπηρεσιες του, το μαρκετινγκ, την παρουσιαση... ΟΛΑ, ΤΑ ΠΑΝΤΑ κινουνται με βαση το μοντελο Apple.

Νομιζω αυτο τα λεει ολα καθαρα και ξαστερα. (και δεν εννοω τωρα του ποιος εχει το καλυτερο tablet, οσο του ποιος εχει το πιο "γ**αω μοντελο επιχειρησης".

DJTaurus
07-09-2012, 22:36
Worst third quarter 'in the history of PCs' on its way -- analyst
http://news.cnet.com/8301-1001_3-57508384-92/worst-third-quarter-in-the-history-of-pcs-on-its-way-analyst/

Slow PC sales cause Intel to cut Q3 revenue forecast by $1 billion
http://arstechnica.com/business/2012/09/slow-pc-sales-cause-intel-to-cut-q3-revenue-forecast-by-1-billion/

Leon_DiZ
12-09-2012, 01:43
E-Book prices are going down, thanks to US Department of Justice (http://arstechnica.com/business/2012/09/e-books-are-already-getting-cheaper-thanks-to-department-of-justice/)

Leon_DiZ
13-09-2012, 18:28
Έρχεται το VDSL του ΟΤΕ


Ο ΟΤΕ είναι έτοιμος να διαθέσει στην αγορά τέσσερα διαφορετικά πακέτα VDSL, αμέσως μόλις η Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων δώσει την έγκρισή της, κάτι που αναμένεται την ερχόμενη Δευτέρα.

Σύμφωνα με το δημοσίευμα του Capital.gr, στη συνεδρίαση της ολομέλειας της ΕΕΤΤ που έχει προγραμματιστεί για τη Δευτέρα 17/9, αναμένεται να δοθεί το "πράσινο φως" για την έναρξη της εμπορικής διάθεσης των πακέτων VDSL του ΟΤΕ.

Πρόκειται για 12μηνα οικονομικά προγράμματα που αφορούν τις υπηρεσίες VDSL και που θα ξεκινούν από 36,90 ευρώ τελική τιμή, περιλαμβάνοντας και απεριόριστες κλήσεις προς τα εθνικά σταθερά, αλλά και κλήσεις προς εθνικά κινητά. Τα προγράμματα είναι τα εξής:

OTE DOUBLE PLAY 30 GR
Στο εν λόγω πρόγραμμα, που για το πρώτο εξάμηνο θα διατίθεται με μειωμένη τιμή 36,90 ευρώ, η οποία στην συνέχεια θα διαμορφωθεί στα 41,90 ευρώ. Στην τιμή περιλαμβάνονται, το μηνιαίο πάγιο της τηλεφωνικής σύνδεσης PSTN ή ISDN Bra, η ευρυζωνική πρόσβαση στο διαδίκτυο με ταχύτητες έως 30 Mbps και απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις εντός και εκτός δικτύου ΟΤΕ.

OTE DOUBLE PLAY 50 GR
Το πρόγραμμα στην τελική τιμή των 46,90 ευρώ για το πρώτο εξάμηνο και των 51,90 ευρώ για το επόμενο διάστημα και περιλαμβάνει το μηνιαίο πάγιο της τηλεφωνικής σύνδεσης PSTN ή ISDN Bra, ευρυζωνική πρόσβαση στο διαδίκτυο με ταχύτητες έως 50 Mbps και απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις.

OTE DOUBLE PLAY 30 PLUS
Με 40,90 ευρώ για το πρώτο εξάμηνο και 45,90 ευρώ για την υπόλοιπη διάρκεια του προγράμματος το OTE DOUBLE PLAY 30 PLUS περιλαμβάνει το μηνιαίο πάγιο της τηλεφωνικής σύνδεσης PSTN ή ISDN Bra, την ευρυζωνική πρόσβαση στο διαδίκτυο με ταχύτητες έως 30 Mbps, απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις εντός και εκτός δικτύου ΟΤΕ αλλά και 60 λεπτά για κλήσεις από το σταθερό προς κινητά.

OTE DOUBLE PLAY 50 PLUS
Με 50,90 ευρώ το μήνα για το πρώτο εξάμηνο και 55,90 ευρώ το μήνα για την υπόλοιπη διάρκεια το πρόγραμμα OTE DOUBLE PLAY 50 PLUS περιλαμβάνει το πάγιο μηνιαίο τέλος της γραμμής, πρόσβαση στο ίντερνετ με ταχύτητες έως 50 Mbps, απεριόριστες κλήσεις προς όλα τα σταθερά αλλά και 60 λεπτά κλήσεων προς εθνικά κινητά όλων των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας.

DJTaurus
16-09-2012, 10:39
Hardware is dead
http://venturebeat.com/2012/09/15/hardware-is-dead/
http://techcrunch.com/2011/11/14/rip-spec/

Without radical change in patent law, Android's ecosystem will die
http://www.zdnet.com/without-radical-change-in-patent-law-androids-ecosystem-will-die-7000004311/

djpar
18-09-2012, 11:16
Ο ιδρυτής και Διευθύνων Σύμβουλος της OCZ παραιτείται (http://www.adslgr.com/forum/threads/660190-%CE%9F-%CE%B9%CE%B4%CF%81%CF%85%CF%84%CE%AE%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%94%CE%B9%CE%B5%CF%85%CE%B8%CF%8D%CE%BD%CF%89%C E%BD-%CE%A3%CF%8D%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%BF%C F%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-OCZ-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B9%CF%84%CE%B5%CE%AF%C F%84%CE%B1%CE%B9?)

ποσο κακο μπορει να ειναι αυτο για το PS4?

Leon_DiZ
18-09-2012, 11:48
Ο ιδρυτής και Διευθύνων Σύμβουλος της OCZ παραιτείται (http://www.adslgr.com/forum/threads/660190-%CE%9F-%CE%B9%CE%B4%CF%81%CF%85%CF%84%CE%AE%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%94%CE%B9%CE%B5%CF%85%CE%B8%CF%8D%CE%BD%CF%89%C E%BD-%CE%A3%CF%8D%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%BF%C F%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-OCZ-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B9%CF%84%CE%B5%CE%AF%C F%84%CE%B1%CE%B9?)

ποσο κακο μπορει να ειναι αυτο για το PS4?

Τι σχέση έχει αυτο με το PS4?

djpar
18-09-2012, 11:51
βαζει amd cpu+gpu...

Leon_DiZ
18-09-2012, 12:07
βαζει amd cpu+gpu...

1) Δεν το ξερεις αυτο
2) Εχει καποια σχεση η AMD με την OCZ?

djpar
18-09-2012, 12:17
εφυγε και ενας της AMD γιαυτο το λεω το ειδα σε αλλο αρθρο

http://www.adslgr.com/forum/threads/660182-%CE%9F-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%C E%BA%CF%8C%CF%82-%CE%94%CE%B9%CE%B5%CF%85%CE%B8%CF%85%CE%BD%CF%84%C E%AE%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-AMD-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%87%CF%89%CF%81%CE%B5%CE%AF-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1?

DJTaurus
18-09-2012, 20:07
I'm Done With the Verge
http://www.candlerblog.com/2012/09/07/done-with-the-verge/

DJTaurus
27-09-2012, 16:25
Και ενώ τόσο καιρό η Sammy κατηγορούσε την LG ως υπεύθυνη για την διαρροή της OLED τεχνολογίας σήμερα η LG Display κατέθεσε αγωγή κατά της Samsung για παραβίαση διπλωμάτων ευρεσιτεχνίας OLED οθονών στη σειρά Galaxy. Εχουν μπλέξει τα μπούτια τους οι Κορεάτες εκτός αν η LG είναι δάκτυλος της Apple :P
http://techcrunch.com/2012/09/27/lg-hits-samsung-with-oled-display-patent-suit-galaxy-siii-galaxy-note-both-accused/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed:+Techcrunch+(TechCrunch)

Even Windows 8 early adopters prefer Windows 7 by two to one
http://www.zdnet.com/even-windows-8-early-adopters-prefer-windows-7-by-two-to-one-7000004927/

As Apple and Samsung dominate, JapanΆs tech giants are in a free fall
http://www.washingtonpost.com/world/as-apple-and-samsung-dominate-japans-tech-giants-are-in-a-free-fall/2012/09/28/04c6eb36-0944-11e2-afff-d6c7f20a83bf_story.html

SFTA: 20 Years ago the first SmartPhone was developed in Florida. What's next for Mobility? - YouTube

kostasb13
17-10-2012, 19:36
http://techblog.gr/mobile/htc-j-butterfly-91756/

"Ανακοινώθηκε επίσημα το πρώτο smartphone με οθόνη 5 ιντσών ανάλυσης 1920&#215;1080 pixels (Full HD) τεχνολογίας Super LCD 3 (S-LCD3). Ονομάζεται HTC J Butterfly και οι Ιάπωνες θα είναι οι πρώτοι τυχεροί κάτοικοι του πλανήτη που θα το υποδεχθούν. Το Butterfly ενσωματώνει τετραπύρηνο επεξεργαστή S4 Pro χρονισμένο στο 1.5GHz με Adreno 320 GPU, μνήνη RAM 2GB και κάμερα 8 Megapixel.

To HTC J Butterfly θα κυκλοφορήσει στην Ιαπωνία το Δεκέμβριο μέσα από το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας της KDDI. Μέχρι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν πληροφορίες για τη διαθεσιμότητά του σε άλλες χώρες."

Πολυ ομορφο κινητο, specs σουπερ, ειλικρινα ομως αναρωτιεμαι τι ακριβως προσφερει μια full hd αναλυση σε ενα smartphone με οθονη 5" ιντσων εκτος απο το να καιει περισσοτερη μπαταρια...

Valkyre
17-10-2012, 19:59
Οπου ναναι θα φτασουμε να εχουμε κινητα με οθονες 7 ιντσων ετσι οπως το πανε... Οτι ναναι εντελως. Να βγαλουμε και καινουργια παντελονια με τεραστιες τσεπες να μπορουμε να τα βαζουμε καπου τα ρημαδια γιατι υπαρχουν και ανθρωποι που δεν κουβαλανε τσαντες και τετοιες ιστοριες οταν κυκλοφορουν εξω και απλα χρησιμοποιουν τις παραδοσιακες τσεπες...! Λολ

karlat89
17-10-2012, 20:02
Τωρα ειναι τρεντη να κυκλοφορείς με τσαντακι

Leon_DiZ
17-10-2012, 22:14
Explore a Google data center with Street View - YouTube

DJTaurus
21-10-2012, 09:33
Here's Why Google Could Disappear in Five Years:
http://www.cnbc.com/id/49477730

MicrosoftΆs Surface is AppleΆs Ping
http://www.roughlydrafted.com/2012/10/19/microsofts-surface-is-apples-ping/

Shit tech guys say - YouTube

djpar
21-10-2012, 10:45
ε ρε κ πεσει εξω η google μετα θα παιρνουμε ολοι τα ιδια πραγματα κ θα ξεκινησει η μετα των zombie εποχη!

DJTaurus
21-10-2012, 11:47
ε ρε κ πεσει εξω η google μετα θα παιρνουμε ολοι τα ιδια πραγματα κ θα ξεκινησει η μετα των zombie εποχη!

Οχι Πάρη μου οπως λένε και οι αντικειμενικοί Moderator του insomnia "in Microsoft we trust". Υπάρχει ελπίδα :P

Making sense of the confusing world of Windows 8
http://news.cnet.com/8301-33620_3-57536685-278/making-sense-of-the-confusing-world-of-windows-8/

Εγω πάντως σήμερα αισθάνομαι......
http://f.cl.ly/items/1D2B3u1C1E2h00031k15/Screen%20Shot%202012-10-21%20at%2011.46.45%20π.μ..png

Mr. Gates, you are not a visionary. You are a cutthroat accountant who knows how to write up one-sided business contracts that screw over everyone but yourself.
http://www.roughlydrafted.com/2012/10/22/bill-gates-changes-his-tune-on-apples-ipad-now-that-one-surfaces-running-windows/

DJTaurus
25-10-2012, 21:02
Καλοφαγωτο το open source. Τρομακτική αύξηση των malaware της τάξης του 580%!
http://thenextweb.com/google/2012/10/25/in-one-year-android-malware-up-580-23-of-the-top-500-on-google-play-deemed-high-risk/

djpar
25-10-2012, 21:24
avg κ στα windows έχουμε ιούς αλλά δεν γράφουν κάθε μέρα

djpar
26-10-2012, 09:31
http://blogs.avg.com/news-threats/million-avg-users-protected-day-long-wave-blackhole-infected-web-ads/

για να μην λεω στον αερα πραγματα

Valkyre
26-10-2012, 10:22
^^Παρη θεωρεις φυσιολογικο να χρειαζεται antivirus το κινητο σου? Ε σορρυ αλλα αυτο ειναι γελοιο εντελως στα ματια τα δικα μου και εντελως πιο κουφο να καθεται καποιος και να το δικαιολογει σαν να μην τρεχει τιποτα.

Ναι οκ... avg, μια χαρα ειναι , κανενα προβλημα, ειναι πολυ ομορφο εκει που καθεσαι να σε ενημερωνει το κινητο οτι εκανε block το ταδε malware και ειναι ωραιο να ξερεις οτι εισαι μεσα σε ενα store oπου τα apps θεωρουνται "high risk". Να χαρω εγω ποιοτητα υπηρεσιων και λογισμικου...

Sorry αλλα αυτο ειναι καταντια για εμενα προσωπικα...μιλαμε για κινητο, οχι υπολογιστη και windows...δηλαδη η apple γιατι δεν εχει τετοια θεματα με το ios? Δεν λεει κατι αυτο για τις υπηρεσιες της? Ή μηπως δεν υπαρχει κοινο? Μηπως τελικα κανει την σωστη επιλογη? Εφυγα απο τα windows γιατι σιχαθηκα να ασχολουμαι με antivirus, firewalls και ενα καρο αλλες τεχνικες μπουρδες που δεν θα επρεπε να με απασχολουν καθολου.

Και ασε που δεν "γραφουν καθε μερα", ενα αρθρο ποσταρε ο djtaurus, δεν βλεπω να ποσταρουμε καθημερινα το θεμα με τα malaware....εγω καν δεν γνωριζα οτι υπαρχει θεμα, αλλα σορρυ το θεωρω πολυ σοβαρο οπως ειπα και σιγουρα οχι κατι το οποιο δεν πρεπει να ξερει καποιος που σκεφτεται να παρει android... σιγα μην ξερει ολος ο κοσμος οτι μαζι με το κινητο του πρεπει να παρει και ενα anti virus...εγω τουλαχιστον δεν θα το φανταζομουν ποτε...

Αλλα εν πασει περιπτωσει, αφου σας αρεσουν οι ιοι και τα antivirus, οκ παω πασο.

djpar
26-10-2012, 10:34
http://news.cnet.com/8301-1009_3-57506159-83/apples-ios-and-android-are-new-favorite-malware-victims/

http://www.forbes.com/sites/adriankingsleyhughes/2012/07/06/first-ios-malware-hits-app-store/

https://i.chzbgr.com/completestore/12/7/27/kQcJrNkTsEOUudP0XXk1hg2.jpg


πληροφοριακα για να ξερεις επειδη ως hater μπορει να μην εχεις πιασει andoid οταν ΠΑΣ να κανεις εγκατασταση μια εφαρμογη σου δειχνει και τα δικαιωματα ...οταν δω υπερβολικα καποια δικαιωματα δεν την κανω install,ακομα, οσοι εχουν κανει jailbreak το κινητο εχουν malware κ δεν το ξερουν μιας και τα σπασμενα που κατεβαζουν αυτα εχουν το προβλημα και τελος να πω οτι εχω avg απο την 1η μερα και δεν εχω ποτε κολλησει τιποτα ουτε με εχει ειδοποιησει αν θα κολλησω και στην τελικη εχω avg γιατι τυχαινει και κατεβαζω tor/magnet απο κινητο οταν δεν εχω pc και θελω να δω μια ταινια

Valkyre
26-10-2012, 11:01
Nαι βλεπεις... χανεις την ουσια.... πεταξες και μια υποτιθεται εξυπνη εικονα και κατι τρεχει στα γυφτικα τωρα.

Η ουσια λοιπον ειναι μια: εσυ ασχολεισαι με antivirus και malaware, εγω οχι. To θεμα και η ειρωνια ειναι οτι με αποκαλεις "hater" επειδη εκφραζω τον προβληματισμο μου για ενα πολυ σοβαρο θεμα το οποιο εσυ θεωρεις οτι δεν εχει καθολου σημασια, ενω απο την αλλη καθεσαι και μιλας για θεματα οπως οτι το αλουμινιο γρατζουνιεται ευκολα....

Ε ενταξει οπως ειπα και πιο πανω, αφου δεν σου λεει τιποτα εσενα οτι κυκλοφορεις μεσα σε ενα οικοσυστημα το οποιο εχει αναγκη για avg παω πασο.

djpar
26-10-2012, 11:19
μα εισαι hater και ξαναλεω ΔΕΝ ΞΕΡΩ αν εχεις πιασει andoid γιαυτο και σου εξηγω επισης πεταω μια εικονα για χαβαλε γιατι με αυτην την εικονα γλιτωνω λεξεις αλλα εσυ κολλας στην εικονα και στο οτι εγω λεω οτι ολα ειναι normal,παμε λοιπον ξανα,

1)ΚΑΙ ΤΟ IOS ΕΧΕΙ MALWARE ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤO MAC OS
2)εμενα οτι μπορει να περασει ειναι ειτε απο το δικτυο ΑΝ αφησω το κινητο να κανει install πραγματα εκτος playstore,ειτε απο το ιδιο το store(κακος δεν λεω εδω συμφωνω μικρος ελεγχος στο store) αλλα πρωτου μπει σου λεει τι δικαιωματα εχει.
3)Εχω το κινητο απο τον Ιανουαριο,κατεβαζω οτι βρω και ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν εχει γινει εστω κ μια ειδοποιηση για ΙΟ
4)ΤΡΕΧΩ WINDOWS ΟΠΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ και στον κοσμο γενικοτερα αρα το να εχω το AVG μου φαινεται normal ασε που εχει και αλλα πραγματα πανω πχ ελευθερωση μνημης ή να βρεις που ειναι το κινητο σου αν σου το κλεψουν...ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΦΑΡΜΟΓΗ!

με αυτα και με αυτα το http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%83%CF%8D%CF%83%CF%84%C E%B7%CE%BC%CE%B1 μου απαιτει avg ειτε στο κινητο ειτε στον υπολογιστη ειτε και στο αμαξι αν χρειαστει και αν μπορουσε να μπει για να ξερω που μου βαζουν μουφα βενζινη και τι βενζινη ειναι αυτη

ΥΓ. σε λεω hater ως πλακιτσα επειδη ξερω οτι παιρνεις apple προιονται και ειναι λογικο να μην εχεις δει καθολου το andoid.Εγω πρωτου παρω το 1o andoid κινητο ψαχτηκα πολυ ειχα iphone ζηλευα την ευκολια σε καποια πραγματα στο andoid κ εκρινα οτι με αυτα που θελω να κανω ελευθερια μου δινει το andoid

Valkyre
26-10-2012, 11:34
Εαν το λες για πλακα οκ να το δεχτω. Hater παντως επι της ουσιας δεν ειμαι Παρη. Ουτε καν. Μου αρεσει ο ανταγωνισμος. Αν δεν υπηρχαν τα android δεν θα ειχαμε τα κινητα που εχουμε σημερα (οπως φυσικα και αν δεν ειχαμε apple θα ηταν τελειως διαφορετικα τα πραγματα).

Αυτο ειναι κατι που απανταχου fanboys πρεπει να το καταλαβουν, ο ανταγωνισμος βελτιωνει τα προιοντα για τον καταναλωτη. Αν δεν εικανε το μπαμ με το Iphone η apple, να αλλαξει εντελως η αγορα κινητων, τοτε ακομα μπορει να ημασταν με symbian... αν δεν υπηρχε το android αντιστοιχα, μπορει ακομα να ψαχναμε πως να σβησουμε ενα ενα τα μηνυματα στο ιos...

Ολα αυτα βοηθουν.

Στο θεμα μας.

1) το φαινομενο malaware στο ios ειναι σε τοσο μικρο βαθμο και μεγεθος που δεν υπαρχει λογος και ουσια για τον χρηστη να ασχοληθει με antivirus... μηντα συγκρινεις, δεν εχω ακουσει για ατομο να εχει συναντησει καποιο θεμα. Θα υπαρχουν δεν λεω αλλα ειναι η συντριπτικα μικρες εξαιρεσεις.

2) δεν διαφωνω σε κατι που λες εδω

3) χαιρομαι που δεν ειχες προβλημα και μακαρι να μην εχεις ποτε,.

4) Αυτα που λες το iphone τα κανει μεσα απο το ios χωρις εξτρα εφαρμογη. Παντως μου αναβουν τα λαμπακια τοσο πολυ με το θεμα του malaware και των avg γιατι , στην ουσια γι αυτον τον λογο εφυγα απο τα windows... μου προκαλει αηδια το γεγονος οτι πρεπει να ασχολουμαι με τετοια πραγματα και να φοβαμαι να κινηθω ελευθερα στο web διοτι καποιος θελει να εισβαλλει με ασχημο τροπο στο συστημα μου. Και επειδη με avg, χωρις avg ειχα παντα θεματα με αηδιες οπως registry και επρεπε να κατσω εγω να μαθω (λες και ειμαι τεχνικος) πως να προστατευομαι ενω αυτο ειναι δουλεια αυτων που μου ΠΟΥΛΗΣΑΝ το προιον, ειπα αη σιχτηρ και βρηκα την υγεια μου κακα τα ψεματα...

Ενιγουεη, το θεωρω σημαντικο εγω, εσυ οχι, no worries. Απο την στιγμη που εισαι ασφαλης και δεν σου εχει τυχει κατι ολα καλα και οπωψς ειπα ελπιζω να μην παθεις ποτε.

ΥΓ: Α να τονισω οτι πολυ καλα εκανες και χαιρομαι οπως το διατυπωσες αυτην την φορα στο γιατι εφυγες απο ιphone και πηγες σε android. Απολυτως σεβαστο και ετσι μου αρεσει να βλεπω καποιος να λεει καποια πραγματα. Χωρις να απαξιωνει δηλαδη τον ανταγωνισμο, απλα λεγοντας οτι δεν τον καλυπτε το προηγουμενο προιον και πηγε σε κατι αλλο καλυτρο για τον ιδιο.

djpar
26-10-2012, 11:41
μα δεν καταλαβες,αν δεις τι λεω στο fifa + pro thread θα καταλαβεις γιατι ειμαι hater αλλα ξερω πως πρεπει να υπαρχει ανταγωνισμος,στο θεμα μας τωρα.

Δεν το εχεις καταλαβει γιατι απλα δεν εχεις καποιο προγραμμα να στο πει στο ios αν και εγω δεν ειχα avg θα ελεγα ολα τρεχουν καλα.Καπου παλια διαβαζα οτι εφοσον κανεις jailbreak οι εφαρμογες που ειναι σπασμενες δεν εχουν ελεχθει ΑΡΑ καποιος αν θελει σου βαζει μεσα και malware.Στην τελικη ενα restore ειναι το θεμα και ειδικα σε μενα δεν εγινε τιποτα βγαζω την μνημη restore και τελος,εδω εχω κανει ηδη 3 φορες για να περασω fresh install την ICS τωρα θα με χαλασει. Το θεμα ειναι σοβαρο αλλα εχω μαθει να ζω με αυτο και επειδη δεν προκειται να φυγω απο τα windows θα συνεχισω να ειμαι τοσο χαλαρος.

Valkyre
26-10-2012, 11:59
Τι να σου πω δεν μου εχει τυχει παντως θεμα που να χρειαστηκε restore το τηλεφωνο ή να κανει κατι περιεργο καποια εφαρμογη (και εχω κατεβασει απειρες λεμε τοσα χρονια).

Το μονο που εχω συναντησει ειναι να κρασαρουν καποιες εφαρμογες, κλασσικα πραγματα δηλαδη. Συνηθως με updates τις φτιαχνουν ή αν δεν τις φτιαξουν απλα τις στελνω απο εκει που ηρθαν.

djpar
26-10-2012, 12:18
ειπα οτι λυνεται,ναι και εγω restore για το ics εκανα,βασικα για καθε update στην αρχη ως ψαρας

Valkyre
26-10-2012, 13:17
^^Λοιπον κοιτα να δεις πλακα Παρη...

Μεσα αππο τη συζητηση που καναμε αναφερθηκες σε καποια φαση σε torrent. Eδω και καποιους μηνες ειχα θεμα με μια εφαρμογη που ετρεχα για torrent την οποια και μετα απο καποιο update στην ουσια την απενεργοποιησαν (θα επεσε χαρατσι απο apple μερια λογικα) και ειχα θεμα. Παρολαυτα δεν ετυχε να χρειαστει μεσα σε αυτο το διαστημα να θελω να κατεβασω κατι στο κινητο (με remote συνηθως τα κατεβαζω απο το κινητο κατευθειαν στο mac του σπιτιου ωστε οταν γυρισω να ειναι ετοιμα και να με περιμενουν) αλλα τωρα το ξαναθυμηθηκα και με εβαλες σε ψαξιμο....

Και ιδου μεσα απο την κουβεντα βγηκε τελικα το καλο οτι θυμηθηκα το θεμα με τα torrent και το ελυσα. Κατεβαζω τωρα που μιλαμε δοκιμαστικα το νεο επισοδειο Fringe να δω τι καταφερα ;)

muku
26-10-2012, 13:19
Καλά νομίζω ότι το άρθρο είναι απλά τραγικό. Έλεος δεν χρειάζεται να βάλεις antivirus στο κινητό. Ξέρω άπειρα άτομα με android κινητό κανείς δεν έχει πρόβλημα με ιούς. Στην χειρότερη αυτό που συμβαίνει και μου έχει τύχει και μένα είναι να κάνεις install μια κωλοεφαρμογή και να σου πετάει διαφημίσεις στο notification bar. Βγάζεις την εφαρμογή και καθάρισες. Το άρθρο ήταν λίγο τραγικό.

Τώρα αν βάλεις εφαρμογή εκτός store λογικό να ρισκάρεις λίγο γιατί δεν ξέρεις τι βάζεις και αν είναι αυτό που σου λέει. Μέχρι εκεί. Το να χρειάζεσαι antivirus είναι απλά μια ανοησία του αρθογράφου. Το android δεν λειτουργεί όπως τα windows, να κολλάς ιό και να σου καταστρέφονται τα πάντα εκτός βέβαια αν το έχεις root το κινητό που τότε θεωρητικά ένας ιός θα μπορούσε να καταστρέψει αρκετά πράγματα. Αλλά δεν ευθύνεται το OS αν εσύ κατεβάζεις apps από όπου να 'ναι και σπας το κινητό σου.

Και btw με κάποια απλά πραγματάκια που προσέχεις δεν χρειάζεσαι antivirus ούτε στα windows.

Valkyre
26-10-2012, 13:33
Δεν ξερω σε τι φαση ακριβως βρισκονται τωρα τα windows με την εκδοση 7, εχω χρησιμοποιησει δηλαδη αλλα οχι εκτενως.

Παντως vlad αυτα τα "απλα" που λες,μπορει να μην ειναι και τοσο απλα για καποιον οπως εγω, ή αν ειναι απλα τοτε δεν ε χω ιδεα ποια ειναι. Θυμαμαι που και για τα ΧΡ μου ελεγαν ειναι "απλο" ε οχι , δεν ηταν (τοτε γιατι τωρα δεν ξερω) απλο... για εμενα δηλαδη δεν ηταν και δεν θεωρω οτι ειμαι σκραπας, απλα δεν θελω να φοβαμαι μην μπω καπου και γινουν ολα κωλος με ενα trojan. Και επειδη στο παρελθον μου ειχε βγει η πιστη ε...αστα να πανε.

Παντως ομολογω οτι τωρα στην δουλεια με windows 7 ειναι αρκετα καλυτερα τα πραγματα. Ευτυχως που γεμισε με καθε λογης βρωμα απο malaware το PC στην δουλεια που ετρεχε ΧΡ (με avg) και μας τα αλλαξανε τα λειτουργικα με τα 7αρια. Τωρα ειμαστε καλα, αν και φυσικα δεν περναει κανονικο τεστ το λογισμικο αφου ουτε να κατεβασουμε κατι μπορουμε ουτε φυσικα και μπαινουμε σε "περιεργα sites".

muku
26-10-2012, 13:47
Δεν ξερω σε τι φαση ακριβως βρισκονται τωρα τα windows με την εκδοση 7, εχω χρησιμοποιησει δηλαδη αλλα οχι εκτενως.

Παντως vlad αυτα τα "απλα" που λες,μπορει να μην ειναι και τοσο απλα για καποιον οπως εγω, ή αν ειναι απλα τοτε δεν ε χω ιδεα ποια ειναι. Θυμαμαι που και για τα ΧΡ μου ελεγαν ειναι "απλο" ε οχι , δεν ηταν (τοτε γιατι τωρα δεν ξερω) απλο... για εμενα δηλαδη δεν ηταν και δεν θεωρω οτι ειμαι σκραπας, απλα δεν θελω να φοβαμαι μην μπω καπου και γινουν ολα κωλος με ενα trojan. Και επειδη στο παρελθον μου ειχε βγει η πιστη ε...αστα να πανε.

Παντως ομολογω οτι τωρα στην δουλεια με windows 7 ειναι αρκετα καλυτερα τα πραγματα. Ευτυχως που γεμισε με καθε λογης βρωμα απο malaware το PC στην δουλεια που ετρεχε ΧΡ (με avg) και μας τα αλλαξανε τα λειτουργικα με τα 7αρια. Τωρα ειμαστε καλα, αν και φυσικα δεν περναει κανονικο τεστ το λογισμικο αφου ουτε να κατεβασουμε κατι μπορουμε ουτε φυσικα και μπαινουμε σε "περιεργα sites".

Είναι σχετικά απλό να μην κολλήσεις κάτι. Κρατάς πάντα updated τα προγράμματα που μπορεί με κάποιο exploit να σου περάσουν ιό στο pc. Κυρίως δηλαδή τον browser. Τώρα για εικόνες, pdf κλπ αρχεία πρέπει να έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε που άκουσα για exploit σε τέτοιο software. Φυσικά κρατάς πάντα updated τα windows και έτσι ο μόνος τρόπος να κολλήσεις ιό είναι να κάνεις τραγική βλακεία. Να κατεβάσεις πχ ταινία και να έχει μέσα ας πούμε ο φάκελος movie_title.mkv και movie_title.exe και να τρέξεις το 2ο. Να θες να κατεβάσεις ένα pdf από ένα site και να κατεβάσεις ένα exe κοκ. Και οι κλασσικές διαφημίσεις στα site Your computer is infected scan now που σου κατεβάζει τον ιό και καλά antivirus...

Δηλαδή στην ουσία το μόνο που κάνεις είναι να κοιτάς τι τρέχεις πριν το τρέξεις και να μην τρως τις ηλίθιες διαφημίσεις. Για την θεία/θείο/παππού κλπ σίγουρα είναι δύσκολο. Αλλά για εσένα και για οποιονδήποτε άλλο που έχει μια εξοικείωση με την τεχνολογία δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο να προσέξει αυτά τα απλά πραγματάκια.

Στον θείο μου που του έφτιαξα pc και είναι το πρώτο του μετά την amiga, του έβαλα linux γιατί ήμουν σίγουρος ότι με windows κάθε βδομάδα θα ήθελε format. Αλλά εγώ χρησιμοποιώ πόσα χρόνια pc και ποτέ δεν έβαζα antivirus και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με ιούς.

djpar
26-10-2012, 14:10
παιδες φιλος με avg του περασε ο νεος metropolitan ενταξει τα windows7 δεν ειναι δα και τοσο ασφαλεστατα κ μιλαμε για παλικαρι ηλεκ.μηχανικος +μηχανικος ηλ.υπ. με 19 και μεταπτυχιακο σε A.I. (θα μου πειτε τωρα γιατι εβαλε avg και οχι κατι πιο καλο, γιατι απλα ΠΟΤΕ δεν ειχε θεμα με ιο)

αυτο με τις διαφημισεις στο notification δεν το εχω δει ποτε,εγω εχω σταμπαρει εφαρμογες που για να παιξουν θελουν μονο wifi,σε καποιες ειναι λογικο ειναι mmo στο superstars football 2012 ομως δεν ειναι και ενω μου θυμησε ενα παλιο παιχνιδι στο gameboy τελικα δεν το αφησα το εσβησα.

muku
26-10-2012, 14:29
παιδες φιλος με avg του περασε ο νεος metropolitan ενταξει τα windows7 δεν ειναι δα και τοσο ασφαλεστατα κ μιλαμε για παλικαρι ηλεκ.μηχανικος +μηχανικος ηλ.υπ. με 19 και μεταπτυχιακο σε A.I. (θα μου πειτε τωρα γιατι εβαλε avg και οχι κατι πιο καλο, γιατι απλα ΠΟΤΕ δεν ειχε θεμα με ιο)

αυτο με τις διαφημισεις στο notification δεν το εχω δει ποτε,εγω εχω σταμπαρει εφαρμογες που για να παιξουν θελουν μονο wifi,σε καποιες ειναι λογικο ειναι mmo στο superstars football 2012 ομως δεν ειναι και ενω μου θυμησε ενα παλιο παιχνιδι στο gameboy τελικα δεν το αφησα το εσβησα.

Εντάξει αν είναι να κοιτάμε τι πτυχίο έχει ο καθένας για να κρίνουμε αν μπορεί να κολλήσει ιό σε windows έχουμε ξεφύγει τελείως. Και κάποιον που έχει βγάλει μόνο δημοτικό αν του μάθεις τι να προσέχει την βγάζει και χωρίς antivirus. Είναι εντελώς απλά τα πράγματα. Εγώ από τα millenium πρέπει να είχα internet. Antivirus ποτέ δεν έβαλα στα pc μου γιατί με εκείνο το hardware σου έκανε διαφορά στην απόδοση. Έμαθα πως να χειρίζομαι το pc και ακόμα και σήμερα που το antivirus δεν έχει καμία επίπτωση στην απόδοση ποτέ δεν βάζω και ποτέ δεν κολλάω. Ο φίλος σου μάλλον δεν το κατέχει και πολύ το θέμα.

Για τις εφαρμογές, καμιά φορά τα permissions μπορεί να φαίνονται περιέργα αλλά αν για παράδειγμα το παιχνίδι θέλει να επικοινωνήσει μέσω internet για να σώσει κάποιο high score? Ή αν έχει online purchases κλπ κλπ κλπ. Πολλά παιχνίδια τώρα τελευταία σώζουν και τα saves σε servers τους χωρίς να είναι mmo απαραίτητα.

djpar
26-10-2012, 14:34
το metropolitan(ιο γενικα) κολλας απο site που ψαχνεσε και αν ψαχνεσε για σοβαρα προγραμματα editing κτλ που να βρεις κατι "νομιμο" κολλας.Εκτος αυτου παιζει να κολλησε απο τον downloader του LOL γιατι αυτο εβγαζε θεμα

muku
26-10-2012, 14:37
το metropolitan(ιο γενικα) κολλας απο site που ψαχνεσε και αν ψαχνεσε για σοβαρα προγραμματα editing κτλ που να βρεις κατι "νομιμο" κολλας.Εκτος αυτου παιζει να κολλησε απο τον downloader του LOL γιατι αυτο εβγαζε θεμα

Δεν μπορείς να κολλήσεις από site ιό αν δεν κάνεις βλακεία ο ίδιος. Εκτός αν έχεις ακόμα τον Firefox v0.5 ή τον internet explorer 1. Τώρα χωρίς να έχω παίξει LOL πάλι αμφιβάλλω για τον downloader του. Εκτός αν έχει διαφήμιση και πατήσεις πάνω στη διαφήμιση και μετά πας στο site που και πάλι θα πρέπει να κάνεις βλακεία ή να έχεις outdated browser.

djpar
26-10-2012, 15:46
ναι απο εκει παιζει να ηταν ομως...ρε δεν λεω μαλακιες κ το τυπακι ξερει φουλ υπολογιστες δεν ειναι τυχαιος να ελεγα οκ αφου με πηρε κ μου λεει μαλακα ελεος και τωρα εχει βαλει κλασσικα zone alarm να δει αν οντως κολλησε απο το lol...περα απο το download manager εχει κ αλλο ενα προγραμμα που δεν θυμαμαι τι ελεγε τπ το χρειαζοταν για το παιχνιδι και μαλλον αυτο εκανε την δουλεια κ μεσα απο εκει περασε

Dragonpaul
29-10-2012, 12:18
http://www.newsbeast.gr/technology/arthro/435522/oi-protes-diarroes-tou-nexus-10/

Valkyre
29-10-2012, 12:22
H εμφανιση του ειναι κακασχημη πραγματικα, μοιαζει με knock off προιον. Τα τεχνικα χαρακτηριστικα βεβαια τα σπανε. Περιμενω να δω την οθονη με αρκετο ενδιαφερον, μιας και σε pixel density φαινεται καλυτερη απο του ipad.

Βεβαια η κατηογορια των προιοντ ων αυτων δεν με αφορα οπως εχω πει, αλλα απο τεχνολογικης αποψης εχει ενδιαφερον πραγματικα.

Dragonpaul
29-10-2012, 12:28
Πραγματικά θα ήθελα να το δω κι εγώ. Το iPad, βέβαια, εχει ταχύτερο επεξεργαστη, αλλα η οθόνη του με εξιταρει πολυ!!!!
Δημήτρη, ξέρεις ότι δε θα προσπαθήσω να σε πείσω για κάτι, αλλα ίσως να είχες διαφοροποιημένη άποψη αν περναγες μερικές μέρες με ένα τέτοιο μηχανηματακι.

muku
29-10-2012, 13:00
Βασικά αυτό που είναι γαμάτο είναι η τιμή στα nexus tablets. Στα τεχνικά χαρακτηριστικά με χαλάει που δεν προτίμησαν ένα τετραπύρηνο, όπως στο Nexus 7 και γενικά στα τελευταία android smartphones. Βέβαια τα 200mhz παραπάνω σε διπύρηνο (οι 4πύρηνοι είναι συνήθως 1.5ghz αυτό τον καιρό) πιθανόν στο 95% των εφαρμογών να δουλεύουν καλύτερα. Δεν το λέω με σιγουριά όμως γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει κάτι με πάνω από 1 πυρήνα.

Dragonpaul
29-10-2012, 13:06
Πρέπει να δείτε πόσο "νερό" τρέχουν οι εφαρμογές στο Nexus 7 και τα παιχνίδια (όσο απαιτητικα κι αν ειναι). Μου εχει κάνει φοβερή εντύπωση.

Valkyre
29-10-2012, 13:22
Βασικά αυτό που είναι γαμάτο είναι η τιμή στα nexus tablets. Στα τεχνικά χαρακτηριστικά με χαλάει που δεν προτίμησαν ένα τετραπύρηνο, όπως στο Nexus 7 και γενικά στα τελευταία android smartphones. Βέβαια τα 200mhz παραπάνω σε διπύρηνο (οι 4πύρηνοι είναι συνήθως 1.5ghz αυτό τον καιρό) πιθανόν στο 95% των εφαρμογών να δουλεύουν καλύτερα. Δεν το λέω με σιγουριά όμως γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει κάτι με πάνω από 1 πυρήνα.

Nα σου πω την αληθεια εγω νομιζω οτι ειναι σωστοτερο αυτο που εκαναν τωρα με καλυτερα χρονισμενους διπυρηνους επεξεργαστες.

Πειτε με ψευτη, γιατι οκ δεν ειμαι και ο καταλληλος λογω ελειψης γνωσεων, αλλα ολα αυτα τα περι "τετραπυρηνος" και "δεκαεξαπυρηνος" κλπ κλπ μου ακουγεται περισσοτερο διαφημιστικα τρυκ παρα ουσιας...

Ναι και το galaxy S III εχει τετραπυρηνο επεξεργαστη, και το ιphone 5 (που ολοι κοροιδευουν γι αυτον τον λογο) εχει εναν "πενιχρο" διπυρηνο μοναχα. Στα νουμερα λοιπον θα νομιζει καποιος οτι το iphone 5 ειναι κανα σκουπιδι, στην πραξη ομως αποδεικνυεται οτι το 5 ψιλοκανει κιμα τον τετραπυρηνο του galaxy SIII σε ταχυτητες, στα δε γραφικα η διαφορα τους φτανει να ειναι και διπλασια (framerate benchmarks).

Οποτε λιγα μου λενε εμενα ποσους πυρηνες εχει και δεν εχει. Σκοπος ειναι να ειναι αυτο το πραγμα φτιαγμενο να κανει την σωστα αυτο που πρεπει να κανει και να ειναι αρμονικα σχεδιασμενο το hardware να λειτουργει παραλληλα με το software και να μην πετας πορους απο εκει και απο εδω ακοπα. Και θεωρω οτι στο nexus αυτο εδω ειναι σωστοτερη η επιλογη αυτη.

Ξανα ομως, μιλαω χωρις να εχω τις τρελες γνωσεις, απλα τι εχω δει εμπειρικα.

djpar
29-10-2012, 13:50
αν και τα benchmark τρεχουν σε διαφορετικο λειτουργικο εγω συμφωνω μαζι σου,αν ο διπυρινος ειναι καλυτερος σε ταχυτητα κ το λειτουργικο τον αξιοπιει καλυτερα τοτε ειναι καλυτερος,για τωρα για το μελλον δεν ξερουμε

Valkyre
29-10-2012, 13:57
^^Kαλα σαφως, δεν λεω οτι ντε και καλα δεν πρεπει στο μελλον να υπαρχουν περισσοτεροι πυρηνες. Εννοειται αυτο. Θα υπαρχει και αναγκη αλλωστε. Απλα καλυτερα να αξιοποιεις ενα hardware στο επακρο (οπως κανουν οι κονσολες ας πουμε) παρα να εχεις τρελο hardware που στην ουσια δεν αξιοποιειται πληρως (οπως ειναι τα PC σε ολες τις περιπτωσεις).

Δεν νομιζω οτι το galaxy SIII θα δουλευε χειροτερα εαν δουλευαν ενα διπυρηνο επεξεργαστη απλα λιγο καλυτερα σχεδιασμενο/χρονισμενο με βαση το software. 4 πηρυνες μοιαζουν να ειναι οverkill.

To nexus ομως εδω που βλεπω με εντυπωσιαζει με αυτα που διαβαζω. Απλα το design του ειναι μνιε.

djpar
29-10-2012, 14:05
καλα τα pc ειναι καλυτερα απο κονσολες γιατι χρησιμοποιουν σε αρκετα παιχνιδια τις δυνατοτητες απλα κανουν ακομα και σημερα 2 φορες μια κονσολα για να δεις ιδια γραφικα

kostasb13
29-10-2012, 14:29
Οσο καλα specs και οθονες και να εχει μια android tablet, το μεγαλο προβλημα ειναι η ελλειψη optimised tablet εφαρμογων...ενας μεγαλος αριθμος εφαρμογων που κατεβαζεις σε ενα android tablet ειναι upscaled smartphone apps...το λενε αυτο οσοι ειναι κατοχοι, για αυτο και μονο τον λογο το ipad ειναι χαλαρα η καλυτερη επιλογη...εκει ειναι το ζουμι και οχι στα specs ή τα ppi της οθονης.
Γενικοτερα ειναι γνωστο οτι η google ποτε δεν ειδε με καλο ματι τη χρηση android σε tablets.
Περιμενουμε να δουμε και τις νεες ταμπλετες με win8 τωρα...

Valkyre
29-10-2012, 14:59
καλα τα pc ειναι καλυτερα απο κονσολες γιατι χρησιμοποιουν σε αρκετα παιχνιδια τις δυνατοτητες απλα κανουν ακομα και σημερα 2 φορες μια κονσολα για να δεις ιδια γραφικα

Mαλλον δεν το εγραψα καλα και γι αυτο δεν με καταλαβες ακριβως τι εννοω.

Σαφως και τα PC εχουν τονους παραπανω δυναμης απο τις κονσολες. Αλλα αυτο που λεω ειναι οτι αυτην την δυναμη δεν την αξιοποιουν πληρως ΠΟΤΕ. Δηλαδη πες οτι εγω αγοραζω την XXX καρτα γραφικων με τις ταδε προδιαγραφες. Ποτε δεν θα δω τις πραγματικες 100% δυνατοτητες αυτης της καρτας γραφικων που πηρα. Και ο λογος ειναι οτι οι developers δεν φτιαχνουν το παιχνιδι με βαση το δικο μου hardware συγκεκριμενα αλλα το hardware ολου του κοσμου. Αποτελεσμα η CPU/GPU συνδυασμος που εχω εγω να μην αξιοποιειται πληρως.

Σε αντιθεση οι κονσολες ειναι φιξ πραγματα και αρα αξιοποιειται το hardware στο 110%

Με λιγα λογια σκοπος ειναι ενα μηχανημα να ειναι σχεδιασμενο εξαρχης ωστε να εκμεταλλευεται ο ιδιοκτητης του το hardware του οσο το δυνατον περισσοτερο γινεται.

djpar
29-10-2012, 17:54
ναι σε αυτο εχεις δικοιο.

Leon_DiZ
29-10-2012, 21:27
Nexus 4 official: Android 4.2, Snapdragon S4 Pro, 4.7-inch 1280 x 768 display


http://www.blogcdn.com/www.engadget.com/media/2012/10/nexus4final.jpg


LG's Nexus 4 is finally official, after a cavalcade of leaks that spelled out just about everything ahead of time. As for the official specs? We're looking at a 4.7-inch True HD IPS Plus display (1,280 x 768), an 8 megapixel rear camera, Gorilla Glass 2, a Qualcomm Snapdragon S4 Pro processor, 2GB of RAM and the latest rendition of Google Now. Naturally, turn-by-turn navigation via Google Maps is included, as are 3D Maps, Street View and Indoor Maps. The Nexus 4 will be sold (at least initially) unlocked, supporting some 200 carriers that play by the GSM / HSPA+ rules. It'll be made available in both 8GB and 16GB versions starting November 13 in the US, UK, Canada, Germany, France, Spain and Australia, with pricing set for $299 (8GB) / $349 (16GB). The 16GB version will also be available through T-Mobile for $199, with a 2-year contract.


Google's Nexus 10: 2,560 x 1,600, 300 ppi display and Android 4.2, shipping November 13th $399

http://www.blogcdn.com/www.engadget.com/media/2012/10/nexus-10-product-image2.jpg

Google has announced the Nexus 10, a Samsung-made 10.05-inch tablet that appears to share a lot of DNA with the Galaxy Tab 2 10.1. Android chief Andy Rubin revealed that the device will be packing a 2,560 x 1,600 display, promising a pixel density of 300 ppi. Google has also indicated that the Nexus 10 will crank out nine hours of continuous video playback and 500 hours of standby on its 9,000mAh lithium polymer battery. Of course, no new tablet would be complete without a new operating system, and while we'll still be calling it Jelly Bean, it's now been bumped all the way up to Android 4.2.

The official specifications match those that were leaked late last week, and inside the device is a dual-core, Cortex A15-based 1.7 GHz Samsung Exynos 5250 CPU. In addition, there's a Mali T604 GPU, stereo speakers, 2GB of RAM, NFC, 802.11 b/g/n (MIMO + HT40) WiFi, Bluetooth 4.0, with front-and rear NFC (Android beam) radios. 'Round back you'll find a 5-megapixel main camera and a 1.9-megapixel forward-facing shooter. Weighing 603 grams, it's 8.9mm thick and offers microUSB, Pogo Pin, microHDMI and the standard 3.5mm headphone jack. It'll be available from November 13th on Google Play in the US, UK, Australia, France, Germany, Spain, Canada and Japan -- with the 16GB edition costing $399 (£319 in the UK) and the 32GB version setting you back $499 (£389).

Nexus 4, Nexus 10, Android 4.2: an exclusive first look from inside Google HQ - YouTube

kostasb13
29-10-2012, 21:43
349$ το 16gb, δηλ εδω γυρω στα 550ευρω...

Leon_DiZ
29-10-2012, 21:52
349$ το 16gb, δηλ εδω γυρω στα 550ευρω...

καμια σχεση. κανω ενα μικρο search και βλεπω οτι το προηγουμενο Nexus 7 (16GB) θα το φερει στην Ελλαδα για 269¤ και απο Αγγλια το ιδιο βγαινει στα 247¤ περιπου.

το σκεφτομουν για παω για αναβαθμιση στο κινητο αλλα δεν ηθελα κατι super-wow, ισως παρω το nexus.

muku
29-10-2012, 21:55
Απίστευτο κινητό το Nexus 4. Βγαίνει UK 13 Νοεμβρίου για 235 λίρες το 8άρι. 10 Νοεμβρίου ανεβαίνω πάνω, ελπίζω να κρατηθώ και να μην το πάρω day 1, πάντως θα είναι σίγουρα το επόμενο κινητό μου :D

Leon_DiZ
29-10-2012, 22:16
με χαλαει που δεν εχει θηκη για SD και η πολυ μεγαλη οθονη. κυριως το πρωτο.

DJTaurus
29-10-2012, 23:36
Joshua τρομποlski ο αντικειμενικός....
http://www.loopinsight.com/2012/10/29/protecting-google-while-bashing-apple/?utm_source=loopinsight.com&utm_medium=referral&utm_campaign=wordtwit
http://thenextweb.com/google/2012/10/29/googles-lame-duck-explanation-of-why-the-nexus-4-doesnt-have-lte/

Leon_DiZ
29-10-2012, 23:50
Και εμένα μου έκανε εντύπωση το βιντεακι που ειχε αποκλειστικά το Verge για τα Nexus.τον είχα για apple fanboy αλλα μάλλον άλλος πληρώνει τις διαφημίσεις τωρα.

Τεσπα, λογικό ειναι όλο αυτο. Ολοι έχουν προτιμήσεις και ατζέντες, το θέμα ειναι να μην είμαστε εμείς αντικειμενικοι.

muku
30-10-2012, 00:53
με χαλαει που δεν εχει θηκη για SD και η πολυ μεγαλη οθονη. κυριως το πρωτο.

Αυτό με την SD είναι λίγο βλακεία. Από την άλλη με 16gb μνήμη νομίζω είμαι υπερκαλυμμένος. Το 8άρι δηλαδή ίσως να μην το έπαιρνα. κυρίως επειδή βάζω μουσική μέσα στο κινητό. Και κρίμα θα πάει χαμένη η 16άρα που έχω στο τωρινό κινητό μου.

Εγώ απορώ πάντως πως το κατάφεραν αυτό με την τιμή. Δηλαδή πόσο μας πίνουν το αίμα οι άλλες εταιρείες με τα high end κινητά που πουλάνε αυτή την περίοδο? HTC One X και Galaxy S3 αρκετά ακριβότερα και με υποδεέστερα specs. Για το Iphone 5 δεν το συζητάω με τις τιμές που είδα για Ελλάδα.

kostasb13
30-10-2012, 01:31
Εγω παντως θα κρατησω μια επιφυλαξη για την τιμη που θα δουμε στα ελληνικα καταστηματα...ενταξει, πιο πανω ημουν υπερβολικος αλλα εχω τις αμφιβολιες μου για το αν θα πουλιεται και εδω σε αυτες ή παραπλησιες τιμες.
Ειναι εκπληκτικο κινητο παντως, τετραπυρηνος krait και 2gb μνημη.....:a038-1:και η τιμη....απιστευτη για τετοια συσκευη.
Υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να ειναι το επομενο κινητο μου...:a057:

muku
30-10-2012, 02:25
Εγω παντως θα κρατησω μια επιφυλαξη για την τιμη που θα δουμε στα ελληνικα καταστηματα...ενταξει, πιο πανω ημουν υπερβολικος αλλα εχω τις αμφιβολιες μου για το αν θα πουλιεται και εδω σε αυτες ή παραπλησιες τιμες.
Ειναι εκπληκτικο κινητο παντως, τετραπυρηνος krait και 2gb μνημη.....:a038-1:και η τιμη....απιστευτη για τετοια συσκευη.
Υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να ειναι το επομενο κινητο μου...:a057:

Και το Nexus 7 πουλιέται μεν ακριβότερα αλλά σε παραπλήσια τιμή (+20Ε?). Το θέμα είναι πότε κυκλοφόρησε εδώ... Ελπίζω να μην επαναληφθεί. Εγώ θα το πάρω από Αγγλία μιας και θα είμαι εκεί όταν βγει. Αλλά και από Amazon θα έρχεται εδώ με δωρεάν μεταφορικά.

Εγώ αυτό που θέλω να δω είναι από εδώ και πέρα την τιμολογιακή πολιτική των άλλων εταιρειών. Πραγματικά νομίζω οι LG-Google τους ξεμπρόστιασαν. Καλά την Apple την αφήνω απ'έξω αφού μια ζωή τα ίδια έκαναν, δεν πρόκειται να αλλάξουν αλλά και πιθανώς να μην επηρεαστούν ιδιαίτερα. Αλλά οι άλλες εταιρείες που βγάζουν android συσκευές τι θα κάνουν? Μιλάμε το κινητό είναι ίσως το καλύτερο android smartphone αυτή τη στιγμή. Αν βγει με 300Ε στην αγορά τότε τι αγοράζεις σε αυτά τα λεφτά σε HTC, Samsung, Sony? Προφανώς μια πατάτα συγκριτικά. Μόνο κάτι κινέζοι έχουν βγάλει αντίστοιχα κινητά σε αντίστοιχη τιμή αλλά αυτά δεν τα πουλάνε εδώ.

Valkyre
30-10-2012, 02:49
Παιδια μηπως στην ολη συζητηση ξεχναμε και καποια αλλα πραγματα εκτος απο το hardware? λεω εγω τωρα, κανω τον δικηγορο του διαβολου υπερ των εταιρειων που αναφερατε samsung, sony (την apple ok την αφηνω απεξω οπως λετε).

Δεν ειναι λοιπον ενα τηλεφωνο, μια συσκευη απλα hardware... Ειναι και ποιοτητα κατασκευης. Ειναι φινιρισμα ειναι πολλα αλλα μαζι

Δεν θεωρω σωστη την σιγουρια με την οποια λετε οτι οι αλλες εταιρειες ξεμπροστιαζονται ενω η lg και η nexus ξαφνικα εγιναν εταιρειες με συνειδηση...

Εχουμε μια Λαμπο και ενα φιατ. Η Λαμπο ειναι πανακριβη και το φιατ ειναι παμφθηνο.

Παιρνεις το φιατ του ριχνεις και 10,000 απανω και το κανεις να ειναι πιο γρηγορο απο μια Λαμπο. Βεβαια εξακολουθει να ειναι Φιατ και εξακολουθει το αλλο να ειναι Λαμπο... Τροφη για σκεψη... Οπως ειπα και πιο πριν εντυπωσιακα τα νουμερα αλλα μονο τα νουμερα δεν εξασφαλιζουν επιδοσεις και αν κρινω (ενταξει υποκειμενικο αυτο) απο την εμφανιση του κινητου, συγνωμη αα για εμενα ειναι ισως απο τα πιο ασχημα και κακογουστα smartphones που εχουν κυκλοφορησει. Ωραια τα 2 gb μνημης, αλομα καλυτερα θα ηταν 4 και ακομα καλυτερα θα ηταν 16gb, σωστα; Υπερβολη τα 16gb? γιατι τα 2 gb ειναι απαραιτητα; Αν ναι τοτε πιο πολυ μου βρωμαει "χωσε μνημη ασυστολα να καλυψουμε οτι δεν μελετησαμε στον σχεδιασμο", κατι σαν να σοβατιζεις τις ατελειες σε εναν τοιχο, παρα ουσιαστικη αναγκη. Δεν με πειθουν αυτα εμενα.

Το galaxy siii και τα xperia ειναι μακραν πιο κομψα και ακομα και το νεο Νοκια ειναι απο τα πιο ομορφα τηλεφωνα που βγηκαν τελευταια.

Οποτε κρατατε και μια πισινη... Δεν νομιζω οτι ξαφνικα οι εταιρειες αυτεα αρχισαν να πονανε την τσεπη μας.

muku
30-10-2012, 04:28
Παιδια μηπως στην ολη συζητηση ξεχναμε και καποια αλλα πραγματα εκτος απο το hardware? λεω εγω τωρα, κανω τον δικηγορο του διαβολου υπερ των εταιρειων που αναφερατε samsung, sony (την apple ok την αφηνω απεξω οπως λετε).

Δεν ειναι λοιπον ενα τηλεφωνο, μια συσκευη απλα hardware... Ειναι και ποιοτητα κατασκευης. Ειναι φινιρισμα ειναι πολλα αλλα μαζι

Δεν θεωρω σωστη την σιγουρια με την οποια λετε οτι οι αλλες εταιρειες ξεμπροστιαζονται ενω η lg και η nexus ξαφνικα εγιναν εταιρειες με συνειδηση...

Εχουμε μια Λαμπο και ενα φιατ. Η Λαμπο ειναι πανακριβη και το φιατ ειναι παμφθηνο.

Παιρνεις το φιατ του ριχνεις και 10,000 απανω και το κανεις να ειναι πιο γρηγορο απο μια Λαμπο. Βεβαια εξακολουθει να ειναι Φιατ και εξακολουθει το αλλο να ειναι Λαμπο... Τροφη για σκεψη... Οπως ειπα και πιο πριν εντυπωσιακα τα νουμερα αλλα μονο τα νουμερα δεν εξασφαλιζουν επιδοσεις και αν κρινω (ενταξει υποκειμενικο αυτο) απο την εμφανιση του κινητου, συγνωμη αα για εμενα ειναι ισως απο τα πιο ασχημα και κακογουστα smartphones που εχουν κυκλοφορησει. Ωραια τα 2 gb μνημης, αλομα καλυτερα θα ηταν 4 και ακομα καλυτερα θα ηταν 16gb, σωστα; Υπερβολη τα 16gb? γιατι τα 2 gb ειναι απαραιτητα; Αν ναι τοτε πιο πολυ μου βρωμαει "χωσε μνημη ασυστολα να καλυψουμε οτι δεν μελετησαμε στον σχεδιασμο", κατι σαν να σοβατιζεις τις ατελειες σε εναν τοιχο, παρα ουσιαστικη αναγκη. Δεν με πειθουν αυτα εμενα.

Το galaxy siii και τα xperia ειναι μακραν πιο κομψα και ακομα και το νεο Νοκια ειναι απο τα πιο ομορφα τηλεφωνα που βγηκαν τελευταια.

Οποτε κρατατε και μια πισινη... Δεν νομιζω οτι ξαφνικα οι εταιρειες αυτεα αρχισαν να πονανε την τσεπη μας.

Μα μόνο το hardware είναι που μετράει τιμολογιακά κυρίως. Τι θα πληρώσω, την σχεδιάση? Ακόμα και τη σχεδίαση να κοιτάξεις, θα δεχόσουν να πληρώσεις τα διπλάσια για κάτι υποδέεστερο? Εγώ όχι γιατί δεν μου αρέσει να με κλέβουν. Και όπως αποδεικνύεται είναι κλεψιά αυτά που πληρώνουμε για να αγοράσουμε smartphones. Εκτός τι να πω, αν η LG ή google μπαίνει μέσα από κάθε πώληση κάτι για το οποίο αμφιβάλλω.

Βλέποντας το κιόλας, τι το τρομερά διαφορετικό έχει από τα περισσότερα smartphones εκεί έξω που το κάνουν να φαίνεται αποκρουστικό? Εγώ βλέπω ένα μεγάλο μαύρο κινητό με καμπύλες στις άκρες αντί για γωνίες. Σαν ένα Galaxy S3 δηλαδή. Ούτε κρύο, ούτε ζέστη. Ούτε το πιο όμορφο, ούτε όμως και το χειρότερο που κυκλοφορεί.

Τώρα σχετικά με την ποιότητα κατασκευής πάλι δεν θα το σκεφτόμουν καν. Πιθανώς αν είχα κι άλλη επιλογή, δηλαδή να δώσω 30Ε παραπάνω και να πάρω την αντίστοιχη πρόταση της Samsung πχ, με περισσότερες μεταλλικές επιφάνειες παρά πλαστικές να τα έδινα. Αλλά να δώσω τα διπλάσια για να νιώθω το κινητό μου μεταλλικό δεν τα έδινα. Γιατί δεν νομίζω ότι σαν κόστος θα έβγαινε πάνω από 30Ε ανά τηλέφωνο για να βάλουν λίγο καλύτερα υλικά εξωτερικά. Btw η Samsung αποκλείεται να είχε μεταλλική κατασκευή απλά σαν παράδειγμα την ανέφερα :P

LG κινητό δεν έχω πιάσει ποτέ να δω τι λένε τα πλαστικά αλλά στην τιμή του δεν θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα. Δηλαδή το έπαιρνα και με παραγγελία χωρίς να το έχω ακουμπήσει. Και βάζω και στοίχημα χωρίς να το έχω πιάσει ότι δεν είναι φθηνό επειδή έχει μάπα υλικά. Ναι μπορεί να μην είναι σαν ένα HTC αλλά σίγουρα δεν θα είναι σαν τα no name made in china από ebay.

Τώρα σχετικά με τη μνήμη εκεί πάνε σιγά σιγά τα κινητά. Εγώ έχω μείνει στην γενιά των 512mb και σίγουρα δεν επαρκούν πλέον. Το 1gb πιθανώς να είναι αρκετό. Αλλά αν κάνεις τρελό multitasking ίσως να μην φτάνει αν παίζει και παιχνίδι στη μέση. Ακόμα όμως και να είναι overkill τα 2gb για εμένα που δεν αλλάζω κινητά συχνά, είναι future proof επιλογή. Τώρα CPU + GPU έχει το καλύτερο combo που μπορείς να βρεις σε android αυτή τη στιγμή. Tα benchmarks δεν μου λένε και πολλά. Δηλαδή αν το Galaxy S3 βγει πιο γρήγορο σε 10 από τα 20 για 100 μονάδες ή 300ms πολύ που με ένοιαξε. Αυτό που κοιτάω είναι ότι συνολικά έχει παρεμφερές CPU με τα καλύτερα μοντέλα της αγοράς, καλύτερη GPU και περισσότερη Ram Οπότε τελικά, έχω την ίδια εμπειρία χρήσης στα μισά λεφτά.

djpar
30-10-2012, 09:17
και εγω με 512 και ics ενταξει δεν λες και οτι πεταει αλλα τρεχει ικανοποιητικα για ενα κινητο των 200 ευρω...και αν ασχοληθω(που θα ασχοληθω σε 5-6 μηνες) να βαλω custom jelly bean αλλα καλη rom τοτε το κινητο θα ανασανει αρκετα σε σχεση με τον stock υπερεμπλουτισμενη της sony

Valkyre
30-10-2012, 10:51
Μα μόνο το hardware είναι που μετράει τιμολογιακά κυρίως. Τι θα πληρώσω, την σχεδιάση? Ακόμα και τη σχεδίαση να κοιτάξεις, θα δεχόσουν να πληρώσεις τα διπλάσια για κάτι υποδέεστερο? Εγώ όχι γιατί δεν μου αρέσει να με κλέβουν. Και όπως αποδεικνύεται είναι κλεψιά αυτά που πληρώνουμε για να αγοράσουμε smartphones. Εκτός τι να πω, αν η LG ή google μπαίνει μέσα από κάθε πώληση κάτι για το οποίο αμφιβάλλω.

Βλέποντας το κιόλας, τι το τρομερά διαφορετικό έχει από τα περισσότερα smartphones εκεί έξω που το κάνουν να φαίνεται αποκρουστικό? Εγώ βλέπω ένα μεγάλο μαύρο κινητό με καμπύλες στις άκρες αντί για γωνίες. Σαν ένα Galaxy S3 δηλαδή. Ούτε κρύο, ούτε ζέστη. Ούτε το πιο όμορφο, ούτε όμως και το χειρότερο που κυκλοφορεί.

Τώρα σχετικά με την ποιότητα κατασκευής πάλι δεν θα το σκεφτόμουν καν. Πιθανώς αν είχα κι άλλη επιλογή, δηλαδή να δώσω 30Ε παραπάνω και να πάρω την αντίστοιχη πρόταση της Samsung πχ, με περισσότερες μεταλλικές επιφάνειες παρά πλαστικές να τα έδινα. Αλλά να δώσω τα διπλάσια για να νιώθω το κινητό μου μεταλλικό δεν τα έδινα. Γιατί δεν νομίζω ότι σαν κόστος θα έβγαινε πάνω από 30Ε ανά τηλέφωνο για να βάλουν λίγο καλύτερα υλικά εξωτερικά. Btw η Samsung αποκλείεται να είχε μεταλλική κατασκευή απλά σαν παράδειγμα την ανέφερα :P

LG κινητό δεν έχω πιάσει ποτέ να δω τι λένε τα πλαστικά αλλά στην τιμή του δεν θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα. Δηλαδή το έπαιρνα και με παραγγελία χωρίς να το έχω ακουμπήσει. Και βάζω και στοίχημα χωρίς να το έχω πιάσει ότι δεν είναι φθηνό επειδή έχει μάπα υλικά. Ναι μπορεί να μην είναι σαν ένα HTC αλλά σίγουρα δεν θα είναι σαν τα no name made in china από ebay.

Τώρα σχετικά με τη μνήμη εκεί πάνε σιγά σιγά τα κινητά. Εγώ έχω μείνει στην γενιά των 512mb και σίγουρα δεν επαρκούν πλέον. Το 1gb πιθανώς να είναι αρκετό. Αλλά αν κάνεις τρελό multitasking ίσως να μην φτάνει αν παίζει και παιχνίδι στη μέση. Ακόμα όμως και να είναι overkill τα 2gb για εμένα που δεν αλλάζω κινητά συχνά, είναι future proof επιλογή. Τώρα CPU + GPU έχει το καλύτερο combo που μπορείς να βρεις σε android αυτή τη στιγμή. Tα benchmarks δεν μου λένε και πολλά. Δηλαδή αν το Galaxy S3 βγει πιο γρήγορο σε 10 από τα 20 για 100 μονάδες ή 300ms πολύ που με ένοιαξε. Αυτό που κοιτάω είναι ότι συνολικά έχει παρεμφερές CPU με τα καλύτερα μοντέλα της αγοράς, καλύτερη GPU και περισσότερη Ram Οπότε τελικά, έχω την ίδια εμπειρία χρήσης στα μισά λεφτά.

Σαφως και η σχεδιαση ειναι σημαντικοτατο κομματι -τουλαχιστον για εμενα-. Δεν θεωρω οτι ενα προιον πρεπει να ειναι της λογικης "παρτα αυτα και ριχτα μεσα και για να ειμαστε σιγουροι οτι δεν καναμε καμμια πατατα πετα και 2 gb μνημη μεσα να ειμαστε κομπλε."

Και γιατι ειμαι εναντιον τετοιας λογικης? Μα γιατι ειναι λογικη PC κατι που απεχθανομαι. Ναι και στο PC καποιοι εχουν 16 gb μνημης και οι καρτες γραφικων τους εχουν 4 gb και η ουσια ειναι οτι παιζουν το dishonored σε αναλυση 2080232 Χ 232022, ενα παιχνιδι φτιαγμενο με γνωμονα τις κονσολες. Ενα καρο hardware ανεκμεταλλευτο, που υπαρχει εκει μονο και μονο για να μην κολλησει το συστημα επειδη εχουν μπει ολα μεσα αχταρμα.

Δεν λεω φυσικα οτι ετσι ειναι ντε και καλα το nexus προς θεου, απλα λεω οτι το αποτελεσμα απο μια συσκευη με καλυτερο σχεδιασμο (μιλαω τωρα για εσωτερικο σχεδιασμο) και χειροτερο hardware μπορει να εχει καλυτερη αποδοση.

Επισης τα banchmarks γιατι λενε λιγα? Σκοπος τους αυτος δεν ειναι, να σου δωσουν μια ιδεα για το που κινειται μια συσκευη οσον αφορα τις δυνατοτητες της?

Για την ποιοτητα κατασκευης τωρα, οκ αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικο, αλλα ειναι ενας απο τους βασικους λογους γιατι προτιμησα PS3 αντι για 360 (τα οποια ξερουμε ολοι που οδηγησε η "ποιοτητα κατασκευης τους" με το rrod) και τοσα αλλα προιοντα που ολοι καποια στιγμη εχουμε πιασει στα χερια μας, τα οποια λογω κακης ποιοτητας κατασκευης μας εβγαλαν την πιστη.

Για εμενα λοιπον η ποιοτητα κατασκευης ειναι μεγαλη υποθεση. Ναι αναγκαζεσαι με τις επιλογες που κανεις να πληρωσεις παραπανω, αλλα το κερατο μου σε πολλες περιπτωσεις αξιζει... απο το 2009 εχω να αντιμετωπισω προβλημα με υπολογιστη. 4 χρονια τωρα μονο 2 φορες χρειαστηκε να κανω hard reset στον υπολογιστη. 2 και τις θυμαμαι κιολας. Ε αυτο κατι λεει... λεει μεν οτι πληρωσα περισσοτερο, αλλα τα μαμημενα τα λεφτα αξιζαν τελικα και μονο για την ψυχικη μου ηρεμια που εξασφαλισθηκε.

Οποτε ναι αν καποιος το δει σε βαθος χρονου σε ορισμενες περιπτωσεις αξιζουν τα παραπανω χρηματα για καλυτερα υλικα και ποιοτητα κατασκευης.

Να το θεσω και αλλιως το ζητημα....οι κινεζοι μονιμως βγαζουν καθε λογης κοπιες κλπ πες λοιπον οτι οι κινεζοι βγαζουν ενα "υπεραυτοκινητο" το οποιο το ονομαζουν Farrori και ειναι τιγκα στα ηλεκτρονικα, ενα τρελο μοτερακι με 4 τουρμπο απανω, καμμια 800αρια αλογακια, 1 τονο βαρος κλπ κλπ.

Στα χαρτια το αυτοκινητακι χτυπαει ανετα ολα τα γνωστα υπεραυτοκινητα και κανει αντι για 300,000 ευρω, μολις 70,000.

Θα το αγοραζες? Θα το εμπιστευοσουν? Ή στα πρωτα στροφιλικια θα ετρεχες να μαζευεις απο καπου την αναρτηση και να συμπληρωνεις λαδια?

Η ποιοτητα κατασκευης ειναι πολυ σημαντικο πραγμα! :)

Leon_DiZ
30-10-2012, 10:57
Παιδια μηπως στην ολη συζητηση ξεχναμε και καποια αλλα πραγματα εκτος απο το hardware? λεω εγω τωρα, κανω τον δικηγορο του διαβολου υπερ των εταιρειων που αναφερατε samsung, sony (την apple ok την αφηνω απεξω οπως λετε).

Δεν ειναι λοιπον ενα τηλεφωνο, μια συσκευη απλα hardware... Ειναι και ποιοτητα κατασκευης. Ειναι φινιρισμα ειναι πολλα αλλα μαζι

Δεν θεωρω σωστη την σιγουρια με την οποια λετε οτι οι αλλες εταιρειες ξεμπροστιαζονται ενω η lg και η nexus ξαφνικα εγιναν εταιρειες με συνειδηση...

Εχουμε μια Λαμπο και ενα φιατ. Η Λαμπο ειναι πανακριβη και το φιατ ειναι παμφθηνο.

Παιρνεις το φιατ του ριχνεις και 10,000 απανω και το κανεις να ειναι πιο γρηγορο απο μια Λαμπο. Βεβαια εξακολουθει να ειναι Φιατ και εξακολουθει το αλλο να ειναι Λαμπο... Τροφη για σκεψη... Οπως ειπα και πιο πριν εντυπωσιακα τα νουμερα αλλα μονο τα νουμερα δεν εξασφαλιζουν επιδοσεις και αν κρινω (ενταξει υποκειμενικο αυτο) απο την εμφανιση του κινητου, συγνωμη αα για εμενα ειναι ισως απο τα πιο ασχημα και κακογουστα smartphones που εχουν κυκλοφορησει. Ωραια τα 2 gb μνημης, αλομα καλυτερα θα ηταν 4 και ακομα καλυτερα θα ηταν 16gb, σωστα; Υπερβολη τα 16gb? γιατι τα 2 gb ειναι απαραιτητα; Αν ναι τοτε πιο πολυ μου βρωμαει "χωσε μνημη ασυστολα να καλυψουμε οτι δεν μελετησαμε στον σχεδιασμο", κατι σαν να σοβατιζεις τις ατελειες σε εναν τοιχο, παρα ουσιαστικη αναγκη. Δεν με πειθουν αυτα εμενα.

Το galaxy siii και τα xperia ειναι μακραν πιο κομψα και ακομα και το νεο Νοκια ειναι απο τα πιο ομορφα τηλεφωνα που βγηκαν τελευταια.

Οποτε κρατατε και μια πισινη... Δεν νομιζω οτι ξαφνικα οι εταιρειες αυτεα αρχισαν να πονανε την τσεπη μας.

ναι δεν ειναι μονο hardware, ειναι και software και κατασκευη και support κτλ... το software και το support ε τι στο καλο -flagship της Google- θα το χει. τωρα ολα τα υπολοιπα.. ναι, δεν ειναι iPhone, δεν θα εχει τοσο καλη οθονη, καμερα ή benchmarks κτλ αλλα να σου θυμισω οτι λογικα το 16αρι πολυ δυσκολα θα ξεπερναει τα 400. 340¤ διαφορα μανι μανι με το αντιστοιχο iphone 5. για καποιον λοιπον που θελει να εχει ενα αξιοπρεπες κινητο που να τρεχει γρηγορα αλλα χωρις να θελει να κανει επενδυση στο κινητο του, μια χαρα ειναι το Nexus. εγω το σκεφτομαι σοβαροτατα και ας μην μ αρεσει το android γενικα. απο το Sony Ericsson S312 (http://www.mobilegazette.com/handsets/sony-ericsson/sony-ericsson-s312/sony-ericsson-s312.jpg) που εχω, μια χαρα θα μου ρθει :P

τεσπα το οτι το iPhone εχει καλη ποιοτητα κατασκευης δεν αναιρει οτι μπορουν να εχουν και αλλα κινητα/προιοντα τα οποια εχουν φθηνοτερα υλικα. και τα παλια Nokia μια χαρα ποιοητα κατασκευης ειχαν, ανθεκτικα κτλ (ασχετως αν ηταν πλαστικουρες του κερατα)

Valkyre
30-10-2012, 11:14
Μην μπελκεος το iphone μεσα, εσκεμμενα και ο Vlad και εν συνεχεια εγω το αποκλεισαμε απο την συζητηση διοτι φυσικα δεν μπορεις να επιχειρηματολογησεις οταν το ενα κανει 300-350 και το αλλο 700. Ειπαμε υπερτιμολογηση υπαρχει σχεδον σε ολα τα ηλεκτρονικα , γεγονος ειναι ομως οτι η apple , ακομα και αν χρησιμοποιει τα καλυτερα υλικα, του ξεσκιζει τα ραμματα στην κυριολεξια. Δεν το συζηταμε καν αυτο.

Και να ξαναπω επισης οτι φυσικα και δεν θεωρω οτι το nexus θα ειναι κακο κινητο ετσι. Το ποστ μου πιο πολυ εχει να κανει με γενικης φυσης συζητηση οσον αφορα το αν ή οχι αξιζει να πληρωνεις λιγο παραπανω για καλυτερη ποιοτητα κατασκευης και καλυτερο σχεδιασμο hardware software.

Leon_DiZ
30-10-2012, 11:17
Μην μπελκεος το iphone μεσα, εσκεμμενα και ο Vlad και εν συνεχεια εγω το αποκλεισαμε απο την συζητηση διοτι φυσικα δεν μπορεις να επιχειρηματολογησεις οταν το ενα κανει 300-350 και το αλλο 700. Ειπαμε υπερτιμολογηση υπαρχει σχεδον σε ολα τα ηλεκτρονικα , γεγονος ειναι ομως οτι η apple , ακομα και αν χρησιμοποιει τα καλυτερα υλικα, του ξεσκιζει τα ραμματα στην κυριολεξια. Δεν το συζηταμε καν αυτο.

Και να ξαναπω επισης οτι φυσικα και δεν θεωρω οτι το nexus θα ειναι κακο κινητο ετσι. Το ποστ μου πιο πολυ εχει να κανει με γενικης φυσης συζητηση οσον αφορα το αν ή οχι αξιζει να πληρωνεις λιγο παραπανω για καλυτερη ποιοτητα κατασκευης και καλυτερο σχεδιασμο hardware software.

Οταν λέμε "λιγο παραπάνω"; galaxy S3 ας πούμε; Δώσε μου ένα παράδειγμα

Valkyre
30-10-2012, 12:10
Θα το πω με νουμερα γιατι ετσι ειναι πιο κατανοητο.

Κατα προσεγγιση παντα, θα προτιμουσα να δωσω 500 ευρω για ενα προιον με τις ιδιες δυνατοτητες αντι για 350, οταν ξερω οτι προερχεται απο μια εταιρεια/εγγυηση στον τομεα ποιοτητας κατασκευης/τεχνογνωσιας/υλικων/design. Πιστευω οτι αυτα τα λεφτα θα τα δω σε βαθος χρονου και μεχρι στιγμης σε καποιες επιλογες που εχω κανει το εχω δει η αληθεια να λεγεται. Παραδειγμα ανεφερα παραπανω με τον υπολογιστη που λεγαμε, αλλα υπαρχουν και αλλα πολλα παραδειγματα.

muku
30-10-2012, 12:37
Σαφως και η σχεδιαση ειναι σημαντικοτατο κομματι -τουλαχιστον για εμενα-. Δεν θεωρω οτι ενα προιον πρεπει να ειναι της λογικης "παρτα αυτα και ριχτα μεσα και για να ειμαστε σιγουροι οτι δεν καναμε καμμια πατατα πετα και 2 gb μνημη μεσα να ειμαστε κομπλε."

Και γιατι ειμαι εναντιον τετοιας λογικης? Μα γιατι ειναι λογικη PC κατι που απεχθανομαι. Ναι και στο PC καποιοι εχουν 16 gb μνημης και οι καρτες γραφικων τους εχουν 4 gb και η ουσια ειναι οτι παιζουν το dishonored σε αναλυση 2080232 Χ 232022, ενα παιχνιδι φτιαγμενο με γνωμονα τις κονσολες. Ενα καρο hardware ανεκμεταλλευτο, που υπαρχει εκει μονο και μονο για να μην κολλησει το συστημα επειδη εχουν μπει ολα μεσα αχταρμα.

Δεν λεω φυσικα οτι ετσι ειναι ντε και καλα το nexus προς θεου, απλα λεω οτι το αποτελεσμα απο μια συσκευη με καλυτερο σχεδιασμο (μιλαω τωρα για εσωτερικο σχεδιασμο) και χειροτερο hardware μπορει να εχει καλυτερη αποδοση.

Επισης τα banchmarks γιατι λενε λιγα? Σκοπος τους αυτος δεν ειναι, να σου δωσουν μια ιδεα για το που κινειται μια συσκευη οσον αφορα τις δυνατοτητες της?

Για την ποιοτητα κατασκευης τωρα, οκ αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικο, αλλα ειναι ενας απο τους βασικους λογους γιατι προτιμησα PS3 αντι για 360 (τα οποια ξερουμε ολοι που οδηγησε η "ποιοτητα κατασκευης τους" με το rrod) και τοσα αλλα προιοντα που ολοι καποια στιγμη εχουμε πιασει στα χερια μας, τα οποια λογω κακης ποιοτητας κατασκευης μας εβγαλαν την πιστη.

Για εμενα λοιπον η ποιοτητα κατασκευης ειναι μεγαλη υποθεση. Ναι αναγκαζεσαι με τις επιλογες που κανεις να πληρωσεις παραπανω, αλλα το κερατο μου σε πολλες περιπτωσεις αξιζει... απο το 2009 εχω να αντιμετωπισω προβλημα με υπολογιστη. 4 χρονια τωρα μονο 2 φορες χρειαστηκε να κανω hard reset στον υπολογιστη. 2 και τις θυμαμαι κιολας. Ε αυτο κατι λεει... λεει μεν οτι πληρωσα περισσοτερο, αλλα τα μαμημενα τα λεφτα αξιζαν τελικα και μονο για την ψυχικη μου ηρεμια που εξασφαλισθηκε.

Οποτε ναι αν καποιος το δει σε βαθος χρονου σε ορισμενες περιπτωσεις αξιζουν τα παραπανω χρηματα για καλυτερα υλικα και ποιοτητα κατασκευης.

Να το θεσω και αλλιως το ζητημα....οι κινεζοι μονιμως βγαζουν καθε λογης κοπιες κλπ πες λοιπον οτι οι κινεζοι βγαζουν ενα "υπεραυτοκινητο" το οποιο το ονομαζουν Farrori και ειναι τιγκα στα ηλεκτρονικα, ενα τρελο μοτερακι με 4 τουρμπο απανω, καμμια 800αρια αλογακια, 1 τονο βαρος κλπ κλπ.

Στα χαρτια το αυτοκινητακι χτυπαει ανετα ολα τα γνωστα υπεραυτοκινητα και κανει αντι για 300,000 ευρω, μολις 70,000.

Θα το αγοραζες? Θα το εμπιστευοσουν? Ή στα πρωτα στροφιλικια θα ετρεχες να μαζευεις απο καπου την αναρτηση και να συμπληρωνεις λαδια?

Η ποιοτητα κατασκευης ειναι πολυ σημαντικο πραγμα! :)

Η διαφορά με τα κινητά σε θέμα σχεδίασης είναι ότι δεν έχουμε να κάνουμε με κονσόλες για παράδειγμα που η κάθε μια έχει την αρχιτεκτονική της και ο τρόπος που είναι σχεδιασμένες τους δίνει κάποια πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Στα κινητά δεν υφίσταται κάτι τέτοιο, υπάρχουν κάποιες εταιρείες που φτιάχνουν συγκεκριμένα τσιπάκια και προμηθεύουν όλους τους κατσκευαστές. Οπότε στην τελική όλα τα κινητά είναι πάνω κάτω τα ίδια με κάποια άλλα που φοράνε αντίστοιχο hardware. Δηλαδή αν δύο κινητά έχουν τον Snapdragon S4 Pro που έχει το Nexus θα έχουν σχεδόν τα ίδια αποτελέσματα σε ένα benchmark. Oι όποιες διαφορές θα είναι τόσο αμελητέες που δεν θα καταλαβαίνεις διαφορά. Αυτή τη στιγμή λοιπόν τα τσιπάκια που έχει μέσα το Nexus, σε benchmarks είναι αρκετά πάνω από τον ανταγωνισμό overall. Δεν έχουν πετάξει απλά τα 2gb ram για να καλύψουν σχεδιαστικό λάθος. Απλά στους επόμενους μήνες αυτά θα είναι τα τεχνικά χαρακτηριστικά των high end android κινητών. Snapdragon S4, Adreno 320 GPU και 2gb ram. Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι τα benchmarks δεν με απασχολούν ιδιαίτερα. Η ουσία είναι ότι το κινητό έχει το κορυφαίο hardware, οπότε θα σου προσφέρει κορυφαία εμπειρία στη μισή τιμή. Εμένα με νοιάζει να κάνω τη δουλειά μου γρήγορα και απροβλημάτιστα. Όχι αν θα υπάρχει και άλλο κινητό που να μου φορτώνει τη σελίδα 1s πιο γρήγορα. Που στις 13 Νοεμβρίου δεν θα υπάρχει άλλο σε android να το κάνει αυτό εκτός από ένα LG πάλι και 1-2 κινέζικα αν δεν κάνω λάθος που έχουν το ίδιο hardware.

Και δεν υπάρχει κάποιο catch ποιοτικά, για την LG μιλάμε. Δεν παίζει να βγάλουν μια συσκευή της πλάκας. Και μάλιστα είναι και Nexus, που αυτά τα κινητά ας πούμε τα προωθεί η Google ως τα flagship κινητά για την καινούρια έκδοση του λειτουργικού της. Οπότε ειδικά υπό αυτή τη σκοπιά αποκλείεται η Google να έβγαζε μια πατάτα για να διαφημίσει το λειτουργικό της.

kostasb13
30-10-2012, 14:28
Τα δεδομενα που ξερουμε αυτη τη στιγμη:

Ειναι θηριο...Τετραπυρηνος snapdragon s4 pro( γνωστος και ως krait) στα 1.5ghz, 2gb ram, adreno320. Με απλα λογια οτι πιο δυνατο σε hardware αυτη τη στιγμη...

Οθονη 4,7 hd αναλυσης(1280x768) κατασκευης LG, κατι που μονο καλο μπορει να ειναι γιατι η LG γενικα κανει εξαιρετικη δουλεια με τις οθονες...

Καμερα 8mp Sony HDR που επισης μονο καλο μπορει να ειναι...

Ειναι nexus, κινητο της google δηλ με pure android, που σημαινει φουλ υποστηριξη...

Μπαταρια 2100mah...

Οσν αφορα τωρα τη σχεδιαση, ειναι υποκειμενικο το θεμα βεβαια αλλα εμενα μου αρεσει. Δε με τρελανε αλλα μου φαινεται καλο.
Σχετικα με τα υλικα κατασκευης που γινεται λογος, δεν εχω ασχοληθει ποτε με τη συγκεκριμενη εταιρια, δεν ειχα καποιο προιον της. Μαλλον θα ελεγα οτι μου ειναι αδιαφορη...βλεποντας παντως στα φορουμς, τα σχολια των χρηστων κινητων της LG ειναι θετικα, γενικα μιλανε για μια εταιρια που τα κινητα της ειναι πολυ καλης ποιοτητας και κατασκευης. Θα δειξει...απο τη samsung παντως δεν μπορει να ειναι χειροτερη...

Το μεγαλο μεινεκτημα για μενα ειναι η μνημη. Καλα δεν το συζηταμε για τα 8gb, αυτο ειναι ανεκδοτο, αλλα ακομα και τα 16gb μπορει να ειναι λιγα για αρκετο κοσμο, θα επρεπε να βγει και μια εκδοση στα 32gb.

Σε γενικες γραμμες μιλαμε απο πλευρας χαρακτηριστικων για μια απολυτα high-end συσκευη...μην ψαρωνουμε τωρα απο την τιμη και νομιζουν καποιοι οτι μιλαμε για κανα "μεσαιο" κινητο, ειναι ενα high-end smartphone ( ανωτερο σε hardware απο s3, one x) σε midrange τιμη...μια συσκευη που με βαση οσα εχουμε δει και ξερουμε απο τις αλλες συσκευες σε αυτη την κατηγορια θα "επρεπε" να πωλειται στα 600+ ευρω...για αυτο και εχουν παθει ολοι την πλακα τους απο χθες

Valkyre
30-10-2012, 15:20
^^ γιατι για τι τιμη μιλαμε εδω ευρωπη? Εφοσον λενε για 300 δολλαρια εξω δεν φανταζομαι να ερθει σε τετοια τιμη. Συνηθως εκτος του οτι την ισοτιμια την γραφουν , χωνουν και καπελο ετσι δεν ειναι?

Παντως ακουγεται πολυ καλο.

zapee995
30-10-2012, 15:31
Εγώ φαντάζομαι θα σκάσει μύτη στα 350+ ευρώ. Βάλε ισοτιμία, βάλε ότι είμαστε Ευρώπη και βάλε για τέλος ότι μιλάμε για Ελλάδα, επομένως βάση πραγμάτων θα είναι 15-18% πιο ακριβο από τη μέση τιμή πώλησης στην Ευρώπη.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Valkyre
30-10-2012, 15:33
350 το 8αρι ή το 16αρι? Γιατι το 8αρι οπως λενε τα παιδια ειναι απλα κακογουστο αστειο οταν κουβαλας μεσα τετοιο hardware...

muku
30-10-2012, 15:43
Στην Αγγλία οι τιμές που ανακοινώθηκαν είναι 239 λίρες το 8άρι δηλαδή 300Ε και 275 λίρες το 16άρι δηλαδή 340Ε. Στην υπόλοιπη Ευρώπη λογικά οι τιμές θα είναι παραπλήσιες. Δηλαδή άντε να δούμε το 16άρι στα 360Ε.

djpar
30-10-2012, 15:45
μια χαρα τιμη ειδικα αν εχεις κανα συμβολαιο...μιλαμε για λεφτα 0 σε σχεση με αυτα που φοραει

zapee995
30-10-2012, 15:53
Για το 16αρι μιλάω. Το 8αρι είναι κοροϊδία κατ εμέ.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

muku
30-10-2012, 16:01
Για το 16αρι μιλάω. Το 8αρι είναι κοροϊδία κατ εμέ.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Γιατί το λες κοροϊδία? Και εγώ κατά πάσα πιθανότητα το 16άρι θα αγοράσω αλλά μόνο και μόνο γιατί ακούω μουσική στο κινητό. Που και πάλι ίσως και με το 8άρι να βγαίνω οριακά αλλά δεν θα το ρίσκαρα εφ'όσον δεν παίρνει SD. Για κάποιον που δεν ακούει μουσική στο κινητό δεν πιστεύω ότι 8gb δεν είναι αρκετά για να έχει ότι εφαρμογή του καπνίσει μέσα.

zapee995
30-10-2012, 18:06
Γι'αυτό είπα κατ εμέ. Κρίνω με βάση το 16gb s3 που εχω το οποίο είναι με 3 γιγα διαθέσιμα μέχρι τώρα. Γενικά είναι δελεαστικό τηλεφωνακι και με ψήνει αλλά σίγουρα εφόσον μιλάμε για αυτά τα λεφτά θα πήγαινα στα 16GB+.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

muku
30-10-2012, 18:32
Γι'αυτό είπα κατ εμέ. Κρίνω με βάση το 16gb s3 που εχω το οποίο είναι με 3 γιγα διαθέσιμα μέχρι τώρα. Γενικά είναι δελεαστικό τηλεφωνακι και με ψήνει αλλά σίγουρα εφόσον μιλάμε για αυτά τα λεφτά θα πήγαινα στα 16GB+.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Από τα 16 πόσα είναι ελεύθερα για εφαρμογές και δεδομένα? Κατά την άποψη μου αν έχεις ήδη το S3 δεν αξίζει για κανένα λόγο να το αλλάξεις για αυτό, εκτός αν σου βγει μια ή άλλη αν το πουλήσεις μεταχειρισμένο. Καλύτερα να περιμένεις την επόμενη ή την μεθεπόμενη φουρνιά high end κινητών.

zapee995
30-10-2012, 18:43
Κοίτα να δεις. Είμαι με root στο s3. Από τα 13 στην ουσία γιγα σύνολο εγώ εχω πιάσει τα 9. Βάλε ένα full backup πριν τη custom Rom + το rar της custom Rom είμαστε είδη στα 3 γιγα. Μουσική (πολύ μουσική) προγράμματα και φουλαρε. Πιστεύω πάντως μιλάμε είδη για hi end τηλέφωνο από ότι εχω δει.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

kostasb13
30-10-2012, 19:35
8gb ειναι εξαιρετικα λιγα, ειδικα για ενα τετοιο κινητο. Που δεν ειναι 8 στην πραγματικοτητα, γυρω στα 7 και μπορει και πιο κατω.
Εγω εχω ενα xperia p με 16gb (13.23gb phone memory+internal) και μου εχουν απομεινει περιπου 5gb. Μουσικη, photos, videos, apps. Και συνεχως προσθετω...

muku
30-10-2012, 19:44
Κοίτα να δεις. Είμαι με root στο s3. Από τα 13 στην ουσία γιγα σύνολο εγώ εχω πιάσει τα 9. Βάλε ένα full backup πριν τη custom Rom + το rar της custom Rom είμαστε είδη στα 3 γιγα. Μουσική (πολύ μουσική) προγράμματα και φουλαρε. Πιστεύω πάντως μιλάμε είδη για hi end τηλέφωνο από ότι εχω δει.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Βασικά αυτό που ήθελα να μάθω είναι η τελική χωρητικότητα μετά από αυτά που δεσμεύονται από το λειτουργικό (+ ότι η μνήμη δεν θα είναι στρογγυλά 16). Οπότε μένουν 13, άρα νομίζω με βολεύουν.

Valkyre
30-10-2012, 20:40
Γιατί το λες κοροϊδία? Και εγώ κατά πάσα πιθανότητα το 16άρι θα αγοράσω αλλά μόνο και μόνο γιατί ακούω μουσική στο κινητό. Που και πάλι ίσως και με το 8άρι να βγαίνω οριακά αλλά δεν θα το ρίσκαρα εφ'όσον δεν παίρνει SD. Για κάποιον που δεν ακούει μουσική στο κινητό δεν πιστεύω ότι 8gb δεν είναι αρκετά για να έχει ότι εφαρμογή του καπνίσει μέσα.


ε ειναι κοροιδια βρε συ vlad τα 8 gb... Παιρνεις ενα μηχανακι με τετοιο hardware τετοια οθοναρα... και αμα πας να του περασεις μια HD ταινια μεσα φουλαρε... ε ειναι κοροιδια!

Βαλε και το γεγονος οτι πολλα παιχνιδια πλεον εχουν φτασει κοντα τα GB σε μεγεθος, ε τι στο καλο στο γραψε σβησε θα εισαι ολη την ωρα...

Εγω για να ειμαι ακριβης θεωρω και τα 16 gb ψιλοκοροιδια οταν φορας τετοια πραγματα στο μηχανημα σου, αλλα δεν το λεω γιατι θα γινω κακος λολ! Νομιζω τα 16 GB ειναι το οριο πραγματικα. Οταν παιρνεις ενα high end τηλεφωνο περιμενεις να ειναι high end απο την αρχη μεχρι το τελος. Αλλιως τι να την κανω την amoled 5 ιντσων οθονη και τον σουπερ επεξργαστη με την σουπερ μνημη, οταν με την πρωτη ταινια και το πρωτο παιχνιδι, το κινητο φουλαρε στην ουσια.

Ολο αυτο το hardware για εμενα παει ανεκμεταλλευτο, στα σκουπιδια εντελως. Εκτος και αν θελουμε 2 GB ram και S4 για να σερφαρουμε γρηγορα και να μετακινουμαστε απο μενου σε μενου απροβληματιστα. Πραγμα που προφανως και δεν ειναι ο λογος που θελουμε αυτα τα μηχανακια. ;)

Αποψη μου παντα βεβαια ετσι! Απλα το θεωρω χαζο να παρεις ενα τετοιο τηλεφωνο με 8 gb.

zapee995
30-10-2012, 22:24
Και ας πούμε ότι πλέον οι εφαρμογές στα περισσότερα high end κινητά δε γίνονται εγκατάσταση στην sd αλλά στην internal για λόγους ταχύτητας. Βέβαια με root όλα γίνονται. Τώρα όμως που εχει γεμίσει το Google store με ένα κάρο λαλακιουλες είσαι όλη την ώρα στο φουλ. + ότι μπορείς να τις κατεβάσεις και τσαμπε χωρίς root!!

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

muku
31-10-2012, 02:34
ε ειναι κοροιδια βρε συ vlad τα 8 gb... Παιρνεις ενα μηχανακι με τετοιο hardware τετοια οθοναρα... και αμα πας να του περασεις μια HD ταινια μεσα φουλαρε... ε ειναι κοροιδια!

Βαλε και το γεγονος οτι πολλα παιχνιδια πλεον εχουν φτασει κοντα τα GB σε μεγεθος, ε τι στο καλο στο γραψε σβησε θα εισαι ολη την ωρα...

Εγω για να ειμαι ακριβης θεωρω και τα 16 gb ψιλοκοροιδια οταν φορας τετοια πραγματα στο μηχανημα σου, αλλα δεν το λεω γιατι θα γινω κακος λολ! Νομιζω τα 16 GB ειναι το οριο πραγματικα. Οταν παιρνεις ενα high end τηλεφωνο περιμενεις να ειναι high end απο την αρχη μεχρι το τελος. Αλλιως τι να την κανω την amoled 5 ιντσων οθονη και τον σουπερ επεξργαστη με την σουπερ μνημη, οταν με την πρωτη ταινια και το πρωτο παιχνιδι, το κινητο φουλαρε στην ουσια.

Ολο αυτο το hardware για εμενα παει ανεκμεταλλευτο, στα σκουπιδια εντελως. Εκτος και αν θελουμε 2 GB ram και S4 για να σερφαρουμε γρηγορα και να μετακινουμαστε απο μενου σε μενου απροβληματιστα. Πραγμα που προφανως και δεν ειναι ο λογος που θελουμε αυτα τα μηχανακια. ;)

Αποψη μου παντα βεβαια ετσι! Απλα το θεωρω χαζο να παρεις ενα τετοιο τηλεφωνο με 8 gb.

Βλέπεις ταινία στο κινητό??? Ήρωας! Εγώ δεν παίζει να το έκανα ποτέ. Χάνεις την απόλαυση σε τόσο μικρή οθόνη και πιάνεσαι να το κρατάς. Και νομίζω ότι η πλειοψηφία θα έχει τουλάχιστον tablet για τέτοια χρήση. (Που και πάλι δεν θα το έκανα προσωπικά, για portable ταινία, το laptop μου). Πιστεύω ότι για τους περισσότερους τα 16gb θα υπερκαλύπτουν τις ανάγκες τους. Και τα 8 πάλι για κάποιον που θέλει να γλιτώσει κάποια χρήματα αν δεν χρησιμοποιεί το κινητό για μουσική θα παλεύονται αλλά προσωπικά θα έσκαγα τα παραπάνω λεφτά για να έχω μια ικανοποιητική χωρητικότητα.

Τώρα αν κάποιος θέλει να βλέπει ταινίες και να παίζει και καμιά 10αριά παιχνίδια του 1gb τότε προφανώς και θα αγοράσει κάποιο άλλο κινητό. Σε λίγο καιρό με οδηγό το Nexus θα βγουν καμιά δεκαριά handsets με αυτά τα χαρακτηριστικά. Κάποιο θα έχει μεγαλύτερη rom ή τουλάχιστον θα παίρνει sd. Προς το παρόν οι περισσότεροι θα είναι καλυμμένοι με τα 8gb και 16gb πιστεύω.

Εγώ η χρήση που κάνω είναι social εφαρμογές, ενημερωτικές εφαρμογές, gps, μουσική, browsing, email και καμιά βλακειούλα παιχνιδάκι όταν κάθομαι στο θρόνο... Το μόνο που πραγματικά με ενδιαφέρει είναι να κάνει όσο πιο γρήγορα γίνεται το multitasking γιατί αυτό το κινητό που έχω έχει αρχίσει και με κουράζει πλέον σε ορισμένες λειτουργίες. Και βλέποντας το Nexus, είναι ακριβώς στο budget που θεωρώ λογικό για μια τέτοια συσκευή. Και φυσικά ξυπνάει το geek μέσα μου και εκστασιάζομαι στη σκέψη ότι πρόκειται για το πιο γρήγορο android smartphone παράλληλα :D Και ας μην παίξω ποτέ το γαμάτο 3D FPS με γραφικά σχεδόν κονσόλας που θα εκμεταλλευτεί στο έπακρο τις δυνατότητες της συσκευής.


Και ας πούμε ότι πλέον οι εφαρμογές στα περισσότερα high end κινητά δε γίνονται εγκατάσταση στην sd αλλά στην internal για λόγους ταχύτητας. Βέβαια με root όλα γίνονται. Τώρα όμως που εχει γεμίσει το Google store με ένα κάρο λαλακιουλες είσαι όλη την ώρα στο φουλ. + ότι μπορείς να τις κατεβάσεις και τσαμπε χωρίς root!!

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Εγώ με root είμαι και έχω 1gb ext partition για τις εφαρμογές στην SD. Ζήτημα είναι να χρησιμοποιώ τα 300mb! Εντάξει σίγουρα δεν είμαι ενδεικτικό παράδειγμα αλλά πιστεύω τα 8gb μόνο για εφαρμογές είναι αρκετά για πολύ κόσμο. Γι αυτό άλλωστε βγαίνει και σε τέτοια χωρητικότητα.

DimG
31-10-2012, 08:51
Έχει δει κανείς το Xperia T; Διαβάζω σε διάφορα site ότι κυκλοφορεί στο Νοέμβρη και είναι πολύ καλό. Πιο πολύ το κοιτάω επειδή είναι και Certified και σου δίνει παιχνίδια από το PSN και δε θα με χάλαγε αντί να δώσω 400 και 500 για να πάρω ένα παλιό iPhone να δώσω κάνα 50ρικο - 100ρικο παραπάνω και να παίζω και παιχνιδάκια.

Valkyre
31-10-2012, 10:55
Βλέπεις ταινία στο κινητό??? Ήρωας! Εγώ δεν παίζει να το έκανα ποτέ. Χάνεις την απόλαυση σε τόσο μικρή οθόνη και πιάνεσαι να το κρατάς. Και νομίζω ότι η πλειοψηφία θα έχει τουλάχιστον tablet για τέτοια χρήση. (Που και πάλι δεν θα το έκανα προσωπικά, για portable ταινία, το laptop μου). Πιστεύω ότι για τους περισσότερους τα 16gb θα υπερκαλύπτουν τις ανάγκες τους. Και τα 8 πάλι για κάποιον που θέλει να γλιτώσει κάποια χρήματα αν δεν χρησιμοποιεί το κινητό για μουσική θα παλεύονται αλλά προσωπικά θα έσκαγα τα παραπάνω λεφτά για να έχω μια ικανοποιητική χωρητικότητα.

Τώρα αν κάποιος θέλει να βλέπει ταινίες και να παίζει και καμιά 10αριά παιχνίδια του 1gb τότε προφανώς και θα αγοράσει κάποιο άλλο κινητό. Σε λίγο καιρό με οδηγό το Nexus θα βγουν καμιά δεκαριά handsets με αυτά τα χαρακτηριστικά. Κάποιο θα έχει μεγαλύτερη rom ή τουλάχιστον θα παίρνει sd. Προς το παρόν οι περισσότεροι θα είναι καλυμμένοι με τα 8gb και 16gb πιστεύω.

Εγώ η χρήση που κάνω είναι social εφαρμογές, ενημερωτικές εφαρμογές, gps, μουσική, browsing, email και καμιά βλακειούλα παιχνιδάκι όταν κάθομαι στο θρόνο... Το μόνο που πραγματικά με ενδιαφέρει είναι να κάνει όσο πιο γρήγορα γίνεται το multitasking γιατί αυτό το κινητό που έχω έχει αρχίσει και με κουράζει πλέον σε ορισμένες λειτουργίες. Και βλέποντας το Nexus, είναι ακριβώς στο budget που θεωρώ λογικό για μια τέτοια συσκευή. Και φυσικά ξυπνάει το geek μέσα μου και εκστασιάζομαι στη σκέψη ότι πρόκειται για το πιο γρήγορο android smartphone παράλληλα :D Και ας μην παίξω ποτέ το γαμάτο 3D FPS με γραφικά σχεδόν κονσόλας που θα εκμεταλλευτεί στο έπακρο τις δυνατότητες της συσκευής.



Εγώ με root είμαι και έχω 1gb ext partition για τις εφαρμογές στην SD. Ζήτημα είναι να χρησιμοποιώ τα 300mb! Εντάξει σίγουρα δεν είμαι ενδεικτικό παράδειγμα αλλά πιστεύω τα 8gb μόνο για εφαρμογές είναι αρκετά για πολύ κόσμο. Γι αυτό άλλωστε βγαίνει και σε τέτοια χωρητικότητα.

Ι am not agree! (χαχα :P)

Κοιτα οταν λεω ταινια δεν εννοω οτι θα κατσω να δω φυσικα την τριλογια του αρχοντα των δαχτυλιδιων. Αλλα σε φαση διακοπες που θελω να βλεπω κανα επισοδειο απο καποια σειρα ειναι οτι πρεπει και χωρις πλακα ρε συ, ποιο το νοημα μιας 5 ιντσων οθονης εαν δεν ειναι ΚΑΙ για να βλεπεις ψιλοανετα μια ταινια? Δηλαδη ποιος ο λογος υπαρξης ενος τετοιου μεγαλου screen αν δεν θελει να το εκμεταλλευτει ο χρηστης πληρως.

Επισης το θεμα "ταινια" ειναι πραγματικα το λιγοτερο. Με 8GB περιοριζεις εσυ ο ιδιος το hardware το οποιο πληρωσες. Αν το κινητο τραβαει 1080ρ βιντεο σε 30 καρε το δευτερολεπτο, τοτε μερικα δευτερολεπτα HD video αντιστοιχουν σε εκατονταδες ΜΒ αρχειο.... βαλε το γεγονος οτι με 8 ΜΡ καμερα η καθε φωτο θα ειναι απο μονη της καμμια δεκαρια ΜΒ....

Ε σκεψου να εισαι διακοπες τωρα και να εχεις παρει το κινητακι σου να κανεις την δουλεια σου και δεν χρειαζεται να κουβαλας laptop κλπ κλπ.

Εγω πηγα Ολλανδια και πηρα 12GB data μονο απο φωτογραφιες και βιντεο.... δεν λεω οκ εγω ειμαι το αλλο ακρο, αλλα 8 GB??? Σε ενα κινητο που η RAM του φτανει να ειναι το 1/4 της συνολικης μνημης του τηλεφωνου ε κατι δεν μου κολαει καλα ειλικρινα.

Επισης μην απορεις αν καποιες εφαρμογες (οχι παιχνιδια) εχουν πλησιασει και αυτες το μεγεθος των 500-800 ΜΒ! Εχω κατεβασει μια εφαρμογη αστρονομιας (κολλημα) η οποια ειναι 650 ΜΒ περιπου και εχει μεσα ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ειναι οτι καλυτερο εχω δει στον τομεα. Αντιστοιχα το ιδιο ισχυει και με αλλες εφαρμογες.

Επισης, τα παιχνιδια, λογικο δεν ειναι βρε συ με τετοιο hardware να σκοπευεις να παιξεις και κανα παιχνιδι? Αλλιως πραγματικα δεν νομιζω οτι θα δεις καμμια ουσιαστικη διαφορα/εκμεταλλευση των δυνατοτητων του κινητου.

Ενιγουεη ετσι το σκεφτομαι εγω προσωπικα, θεωρω οτι τα 8gb ειναι κακογουστο αστειο σε "high end" κινητο. Ειναι σαν να εχεις μια Veyron και να της εχεις βαλει 30 λιτρα ντεποζιτο... το αυτοκινητο θα τα παταει ολα στον δρομο, αλλα θα φτανει μεχρι την βαρκιζα και θα θελει βενζινη.

Τα specs του κινητου ειναι τετοια που θεωρω παραλογο να συνοδευονται απο 8gb μνημη

Leon_DiZ
31-10-2012, 11:06
θα συμφωνησω με τον Val. δεν μπορεις να φανταστεις τι ωραια που περναει η ωρα σε μια πτηση με ενα ipod touch γεμισμενο με anime (και σκεψου οτι αυτο ηταν με 3,5' οθονη και aspect ratio 1,5 - οχι οτι ειναι μικρο, μια χαρα βλεπεις). εχω δει πολυ βιντεο στο παλιο μου iPod και αν δεν ηταν τοσο μπελας το να δεις βαλεις και αλλες ταινιες (πραγμα το οποιο ελπιζω να φτιαξει τωρα που εχουν γινει τοσο δυνατα τα μηχανηματα) μεσα θα ειχα δει πολυ παραπανω.

muku
31-10-2012, 12:20
Εντάξει και εγώ λέω ότι τα 8 είναι λίγα και για μένα αλλά θεωρώ ότι θα καλύψουν ένα μεγάλο ποσοστό χρηστών με τη χρήση που το προορίζουν. Ακόμα και για μένα θα ήταν αρκετά αν χρησιμοποιούσα ένα mp3 player. Πάντως διάβασα ότι ο λόγος που δεν βάζουν SD είναι για να σε αναγκάσουν να χρησιμοποιήσεις το cloud service της google. Δηλαδή photos κλπ να τα σώζεις εκεί. Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά μου φαντάζει πιθανό.

Για την οθόνη εντάξει γούστα είναι αυτά. Εγώ ας πούμε όποτε ταξιδεύω θα έχω το laptop μαζί οπότε θα δω εκεί την ταινία. Για πολλούς αυτό δεν είναι βολικό, οπότε πιστεύω η αμέσως επόμενη λύση είναι ένα tablet. Η λύση του κινητού έρχεται τελευταία. Προσωπικά δεν έχω πιάσει τόσο μεγάλο κινητό να το δουλέψω, οπότε ίσως να αλλάξω γνώμη αργότερα. Αλλά προς το παρόν πιστεύω ότι δεν θα το έκανα.

PS Η εφαρμογή Val πως λέγεται?

Valkyre
31-10-2012, 12:27
^^ Sky Walk λεγεται Vlad! Πραγματικα φανταστικη εφαρμογη εαν σε ενδιαφερει η αστρονομια! Στο ipad πρεπει να ειναι οπτασια η εφαρμογη καθως στο iphone ειναι λιγο περιορισμενα τα πραγματα. Ειναι η μοναδικη εφαρμογη που σκεφτηκα ποσο πιο ωραια θα ειναι στο ιpad.

ps4
31-10-2012, 18:42
Δεν ήξερα που να το γράψω οπότε διάλεξα αυτό το νήμα. Έχει πάει κάνεις να δει το δοκιμαστικό που κάνει η Cosmote σε 4g; Πήγα στο mall στο Μαρούσι μιας και ειναι πλέον δίπλα μου και η αλήθεια ειναι ότι εντυπωσιαστικα.

Έπιασε κοντά 85mbps δηλαδή 8+ megabyte το δευτερόλεπτο και τερλαθηκα ντιπ. Κατέβαζε ταυτόχρονα 8 αρχεία των 700megabyte το ένα και ταυτόχρονα έπαιζε και βίντεο 1080p στο youtube. ¶ψογα χωρίς κολλήματα χωρίς τίποτα.

Όταν ρώτησα ποτέ (το πόσο νομίζω θα ήταν χαζό) μου είπαν τέλος 12 αρχές 13.

Δεν ξέρω τι και πως θα το κάνουν και αν το κάνουν. Αλλά η τεχνολογία υπάρχει, την απολαμβάνουν οι ανεπτυγμένες χώρες και για μερικά λεπτά της ώρας αισθάνθηκα και εγώ πως βρίσκομαι σε μια από αυτές.

Καλή φάση.

Στάλθηκε από το SK17i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2