PDA

View Full Version : Playstation®Network • Gamesharing • |OT|



blizard
05-08-2007, 14:00
H Sony επιτρέπει να μεταφέρεις εύκολα τον λογαριασμό που έφτιαξες στο Playstation σου και σε άλλα ps3, αλλά και να δουλεύουν τα παιχνίδια που έχεις αγοράσει στο ps3-store ταυτόχρονα σε 5 κονσόλες.
(χωρίς να χρειάζεται μάλιστα να ξέρουν τον κωδικό σου... o καθένας θα μπαίνει από το δικό του account)

Εδώ πως δουλεύει απλά to sharing...

Α)Όταν έχεις πρόσβαση στο δεύτερο ps3, μοιράζεις εύκολα και χωρίς προβλήματα τα παιχνίδια σου σε γνωστούς.

-Πας στο ps3 του φίλου σου και κάνεις "create new user" με ότι όνομα θές, και μετά τον επιλέγεις.
-Μετά στο"sign up for playstation network" ... έχει εμφανιστεί δεξιά.
Στο menu που θα βγεί επιλέγεις "No, I will use an existing account"
-Εκεί βάζεις το email και pass του λογαριασμού σου, που έχει αγοράσει τα παιχνίδια.
-ΔΕΝ επιλέγεις το "remember password on sign-in", ώστε να μην μπορεί να μπαίνει το ξένο ps3 στο δικό σου account και να χρησιμοποιεί το δικό σου nick.

Τώρα μπορείς να κάνεις login με το psnId σου από το άλλο ps3 , αλλά δεν έχει ακόμα δικαίωμα να παίξει τα store games που έχουν αγοραστεί με το account σου:
-Πας στο menu "account management" και επιλέγεις "edit your account information"
-Διαλέξεις "activate system" και μετά "ps3" ... στην συνέχεια επιβεβαιώνεις το activation.
(Έτσι έδωσες το δικαίωμα στο συγκεκριμένο ps3 να παίξει όλα τα παιχνίδια που έχεις αγοράσει από το συγκεκριμένο λογαριασμό.)

Για να κατέβουν τα games πας στο "download list" του ps3-store, πάνω δεξιά ,γιατί όσα έχουν αγοραστεί δεν φαίνονται κανονικά.
(Τα βάζεις σε baground download και μετά να κάνεις logout... θα γίνουν install και θα παίξουν στο νέο ps3 χωρίς όμως να ξαναμπεί ο φίλος στο δικό σου λογαριασμό… θα κάνει login στο δικό του και θα τα παίζει με το δικό του nick.)

Σημαντικά:
-Για να παίζουν τα παιχνίδια πρέπει να μένει ο λογαριασμός που τα έχει αγοράσει ,μόνιμα στο ps3... αν τον σβήσεις δεν παίζουν.
-To activation μπορεί να γίνει για 5 ps3 ταυτόχρονα αλλά μπορείς να κάνεις και deactivate όποιο ps3 θες (με τον ίδιο τρόπο που έγινε το activation)ώστε να αδειάσει μια από τις 5 θέσεις.
(αν απλά σβήσεις το account δεν γίνεται και αυτόματα deactivation)
-Αν αγοράσεις κάποιο ακόμα game, πρέπει να κάνουν login από το ίδιο account τα υπόλοιπα ps3 και να το κατεβάσουν όπως και τα προηγούμενα.
-Αν κάποια κονσόλα χαλάσει και δεν μπορέσεις να κάνεις deactivation με αυτήν , θα κάνεις νέο activation του account σου στην καινούργια αλλά θα έχει χαθεί ένα από τα 5 ... δεν ξέρω αν και πως μπορεί να γίνει deactivate το παλιό ps3 από τον συγκεκριμένο λογαριασμό.
-Αν δεν θυμάσαι τον κωδικό μπορεί να ανακτηθεί άμεσα με την ημ. γέννησης και την μυστική ερώτηση, οπότε προσοχή να μην είναι κάτι γνωστό.


Β)Για μεγαλύτερη ασφάλεια όταν δίνεις login-id και κωδικό από email ή σε άτομα που δεν γνωρίζεις προσωπικά:
-Φτιάχνουμε νέο account για sharing που δεν περιέχει τα στοιχεία μας και ΔΕΝ δίνουμε το βασικό μας.
(δεν γίνεται να χάσουμε το activation του ps3 μας , αλλά όποιος έχει τα στοιχεία του login γίνεται να τα αλλάξει και να μην μπορούμε μετά να μπούμε στο λογαριασμό μας)
-Σβήνουμε τα στοιχεία της κάρτας μας για ευνόητους λόγους.
(account management - edit billing info - delete card details)


Γ)Διάφορα :
-ΕΔΩ (http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=883) όλες οι πληροφορίες για δημιουργία accounts και πέρα από την Ευρώπη,κάρτες κλπ.
-Μπορείς να φτιάξεις αρκετούς, τουλάχιστον δέκα από όσο ξέρω.
-Εγώ έχω την cashcard - visa electron της alpha και δουλεύει σε Αμερικάνικο - Ελληνικό και τελευταία σε hong-kong store.
-Για Αμερικάνικο account είδα πως μερικές πολιτείες έχουν φπα ενώ θέλει και σωστά στοιχεία σε πόλη - Τκ(5ψήφιο) ... διαλέξτε πχ από εδώ (http://phone.people.yahoo.com/py/psPhoneSearch.py?srch=bas&D=1&FirstName=&LastName=Duke&City=&State=MD&Search=Yahoo%21+Search).
-Υπάρχουν και psn cards μέσο ebay για Ιαπωνικό ή Αμερικάνικο store.
-Γίνεται να βάλουν λεφτά και 2 άτομα σε ένα sharing account , ακόμα και με πιστωτική χωρίς σοβαρό κίνδυνο... μετά από προσωρινή αλλαγή κωδικού, έλεγχο ότι δεν έχει κάνει login άλλος μέσα και μετά την αγορά, σβήσιμο της κάρτας.


Αγόρασα επιτέλους μερικά παιχνιδάκια από το ps3Store και λέω να εκμεταλλευτούμε την δυνατότητα που υπάρχει για να τα έχουν δωρεάν 5 άτομα ταυτόχρονα.
(κυρίως είμαι περίεργος να δω πως ακριβώς δουλεύει στην πράξη αυτό το πράγμα, οπότε δεν χρειάζεται να έχετε κάποιο game για ανταλλαγή ή τίποτα άλλο.)

Όποιος ενδιαφέρετε λοιπόν ας κάνει ένα post εδώ, και θα του στείλω με pm τον κωδικό-login για να μπορέσει να μπει και να κατεβάσει τα games.
(απλά για αρχή θα ήθελα 4 άτομα που γράφουν λίγο καιρό εδώ ... να μην μου είναι εντελώς άγνωστοι)

Τα έχω σε 2 νέα account που έφτιαξα ... χωρίς το όνομά μου φυσικά και αφού έσβησα τα στοιχεία από την cashcard(electron) της alphabank που χρησιμοποίησα.
Το καθένα έχει 4 ελεύθερα activation, αφού το πέμπτο είναι το δικό μου.
-Account 1:Super stardust, Calling All cars, Flow, Qbert, Cash chaos ,Go Puzle ,Crash bandicoot ps1 ,lemmings ,Gripshift
-Account 2:Tekken5, Blast Factor, Nucleus



EDIT:
Τα activations τώρα πρέπει να είναι αυτά:
-Account 1:
Activation1: blizard
Activation2: WolfRathmA
Activation3: klepidas
Activation4: pantnick
Activation5: hudjw

-Account 2:
Activation1: blizard
Activation2: WolfRathmA
Activation3: georgios
Activation4: klepidas
Activation5: pvinis
(οποιος θέλει ας ζητήσει ελεύθερη θέση, ή για να του παραχωρήσει ενα activation κάποιος άλλος που το έχει αρκετό διάστημα.)

NonBorn
05-08-2007, 14:21
Πολύ καλή κίνηση blizzard το χρειζόμασταν σαν ps3forum αυτό το thread. ;) Εγώ έχω όλα τα παιχνίδια εκτός από το q-bert.Super stardust, Calling All cars, Tekken5, Blast Factor είναι πολύ καλά όλα τους. Το νέο add-on του Blast Factor απλά τα σπάει... Μ' άρεσε πολύ. Καλή μας αρχή με το account sharing! :cheers:

WolfRathmA
05-08-2007, 15:15
μιας και δεν εχω πιστωτικη και θελω να παρω μερικα απο τα παραπανω παιχνιδακια. γινεται να μπω;

blizard
05-08-2007, 15:28
Αυτός είναι ο σκοπός πέρα της περιέργειάς μου για το πως δουλεύει το σύστημα.
Σου στέλνω pm... και αν δεν βαριέσαι Nonborn πες μου να στείλω και εσένα , έστω για το ένα που δεν έχεις.

ΥΓ
Και εγώ έχω κωλύσει με το blast factor τώρα ,δεν το περίμενα...

WolfRathmA
05-08-2007, 16:03
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!

pantnick
05-08-2007, 16:50
bravo filos...kali kinisi...an xorao pes mou.

blizard
05-08-2007, 18:20
Απλά Θα ήθελα φίλε να γεμίσουν τα 4 ελεύθερα activation ενός account στην αρχή με άτομα που είναι πιο πολύ καιρό εδώ ώστε να δούμε σίγουρα στην πράξη ότι δουλεύει σωστά και δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα....

Mετά οκ.

ΥΓ
Καλώς ήρθες

NonBorn
05-08-2007, 18:48
blizzy μιας και λογικά θα θέλουν και άλλα παιδιά που δεν έχουν τη δυνατότητα να τα αγοράσεις καλύτερα να πάρει τη θέση μου ένα από τα παιδιά μιας και εγώ έχω τα περισσότερα. Επειδή απ' ότι φαίνεται υπάρχει ενδιαφέρον λέω να φτιάχω και εγώ άλλο ένα account για να μοιραστεί στα παιδιά του forum. Βλέποντας και κάνοντας... Προς το παρόν περιμένω το Warhawk!!

georgios
05-08-2007, 22:50
Αν δεν ενδιαφέρετε κάποιος από τους πιο παλιούς με ενδιαφέρει να δω το takken.

georgios
06-08-2007, 01:14
Ευχαριστώ πολύ και εγώ. Έβαλα να κατεβαίνουν τα παιχνιδάκια. Πού απλή διαδικασία. Σε ευχαριστώ και για την προθυμία σου να μου δώσεις και το άλλο account. Έχω όμως το calling all cars και δεν με ενδιαφέρουν τόσος τα άλλα παιχνιδάκια. Ας το πάρει κάποιος που το θέλει πιο πολύ.

Στο nucleus βάζεις πρώτα το starter pack και μετα το full game; Στο blast factor; full game>multiplayer>expansion;

Ενημερωτικά. Αν κάνω deactivate χάνω τα παιχνίδια;

NonBorn
06-08-2007, 02:04
Ναι αν σβήσεις το account ή κανεις deactivate νομίζω δε μπορείς να παίξεις τα παιχνίδια. το blast factor και έτσι όπως λες να τα περάσεις μια χαρα είσαι... Το μόνο που θέλω να μου πείτε παιδιά είναι αν μπορείτε να μπείτε σε online game και οι δύο ενώ το παιχνίδι προέρχεται από τον ίδιο λογαριασμό. Δηλαδή αν ο blizzard και ο WolfRathma μπορούν να μπουν και να παίξουν ταυτόχρονα CAC. Επίσης έρχεται οδηγός και παραπάνω λεπτομέριες για να μεγαλώσει το topic και να περάσει και στο sharing και στο trade κλπ κλπ κλπ ;)

blizard
06-08-2007, 10:12
Το μόνο που θέλω να μου πείτε παιδιά είναι αν μπορείτε να μπείτε σε online game και οι δύο ενώ το παιχνίδι προέρχεται από τον ίδιο λογαριασμό.
Δεν παίζεις με το νέο account... είσαι login στο κανονικό σου , οπότε έχεις το δικό σου id και φυσικά παίζεις κανονικά online.
(δεν ξέρω τι γίνεται αν κάνουν 2 άτομα login από το share account, να το δοκιμάσουμε)



Ενημερωτικά. Αν κάνω deactivate χάνω τα παιχνίδια;
Αν κάνεις deactivate το ps3 σου στο account, δεν μπορείς να παίξεις τα παιχνίδια που έχουν αγοραστεί με αυτό , και ελευθερώνεις μια από τις 5 θέσεις που επιτρέπει κάθε λογαριασμός για να κάνει activate κάποιος άλλος.
Αν μετά κάνεις πάλι activate (εφόσον υπάρχει ελεύθερη θέση), θα λειτουργήσουν ξανά.

Αν σβήσεις το account χωρίς deactivation δεν θα μπορείς να παίξεις, και δεν θα έχεις ελευθερώσει κιόλας το ένα activation.
(μπορείς να ξαναφτιάξεις τον λογαριασμό βέβαια και να το κάνεις)

klepidas
06-08-2007, 21:13
tha ithela an ginete blizart na mou doseis ton kodiko sou gia na katevaso to tekken DR epidi trelenome gia auto....an mporeseis se parakalo steile mou pm....euxaristo

pantnick
07-08-2007, 13:25
paidia an perisevei tipota doste please giati to pira prin liges meres kai exo meinei me to GT...oxi oti einai asxima...alla poso pia..

klepidas
07-08-2007, 13:58
euxaristo para poli blizard

blizard
07-08-2007, 14:25
pantnick, θα σου δώσω το activation του account 2 τώρα, αλλά όταν βρεθεί και κάποιος άλλος να το θέλει θα κάνεις deactivation για να του το δώσεις και να δώ ότι δουλεύει ... μετά θα πάρεις το άλλο , ok?
(και προτείνω να πάρεις τουλάχιστον το resistance άμεσα... έχει φοβερό gameplay και online, είναι φτηνό και θα σου αρέσει ακόμα και αν δεν είσαι fan του είδους)


-Account 1:Super stardust, Calling All cars, Flow, Qbert
Activation1: blizard
Activation2: WolfRathmA
Activation3:
Activation4:
Activation5:

-Account 2:Tekken5, Blast Factor, Nucleus
Activation1: blizard
Activation2: WolfRathmA
Activation3: georgios
Activation4: klepidas
Activation5: pantnick

pantnick
07-08-2007, 14:41
Ok Kai Pali Thanks!

klepidas
07-08-2007, 15:19
pisteuo o blizard axizei ena poli megalo mpravo pedia...kanenas allos mexri tora den eixe parei tin protovoulia gia auto to thema....mpravo blizard kai pali mpravo

blizard
07-08-2007, 15:26
Τίποτα παιδιά... πραγματικά δηλαδή είναι εύκολο από ότι βλέπω ,δεν κοστίζει τίποτα και αν είναι όλα όπως τα έχω καταλάβει εχει πολύ ενδιαφέρον αυτή η δυνατότητα του ps3.

georgios
07-08-2007, 15:26
Αν πας να κάνεις activate το account σε έκτο ps3 σου βγάζει error;

blizard
07-08-2007, 15:30
Αν πας να κάνεις activate το account σε έκτο ps3 σου βγάζει error;
Δεν ξέρω , υποθέτω θα σου λέει ότι δεν μπορεί να γίνει activated.
Θα το δούμε σε λίγο μάλλον όταν βρεθεί κάποιος για να πάρει το 2ο account ... να το δοκιμάσει πριν κάνει deactivate ο pantnick και να μας πει.

klepidas
07-08-2007, 15:51
pedia auti tin stigmi katevazo to tekken ama exei online na kanonisoume na pexoume.....euxaristo gia xiliosti fora blizard

blizard
07-08-2007, 16:24
Δυστυχώς δεν έχει online... οι εκδόσεις στο jap και στο Κορεάτικο store έχουν , αλλά δεν δουλεύει η κάρτα μου εκεί.
Θα το προσθέσουν σε λίγο από ότι διάβασα και στο Aμερικάνικο-Ευρωπαικό store.... οπότε προπόνηση μέχρι τότε.

klepidas
07-08-2007, 21:39
tekken 5 is ready apo aurio arxizei to kapsimo

blizard
07-08-2007, 22:53
Εδωσα το δικό μου activation του account 2 στον pvinis, μιας και ήθελα να δω οτι γίνεται και αυτό κανονικά, και να δοκιμάσω κάποια πραγματάκια.

Τα activations τώρα πρέπει να είναι:
-Account 1:Super stardust, Calling All cars, Flow, Qbert
Activation1: blizard
Activation2: WolfRathmA
Activation3: klepidas
Activation4: -ελέυθερο-
Activation5: -ελέυθερο-

-Account 2:Tekken5, Blast Factor, Nucleus
Activation1: pvinis
Activation2: WolfRathmA
Activation3: georgios
Activation4: klepidas
Activation5: pantnick
(θα υπάρχουν πάντα και στο πρώτο post)

Πριν το deactivation άλλαξα προσωρινά το pass του account, και σε λίγο ο prinis θα το επαναφέρει στο κανονικό... οπότε όποιος δεν μπορεί να κάνει login για να κατεβάσει κάτι, ας περιμένει.
(όσα έχουν κατέβει θα δουλεύουν κανονικά και δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα)


ΥΓ
Αν κάποιος θέλει το 2o account από εδώ και μπρός, ας γράφει στο topic και να γίνεται αλλαγή μεταξύ σας ... καλό θα είναι να υπάρχει μια περίοδος πχ 15 ημέρων που το κρατάει ο καθένας.

klepidas
08-08-2007, 15:39
na kano mia erotisi??afou katevasa to tekken meta mpika sto user pou eixa ftiaxei tou blizard mipos katevaso kai to nucleus alla mou elege error sto sing in auto simvenei se olous i mono se emena?

blizard
08-08-2007, 15:49
δοκίμασε πάλι, είχαμε αλλάξει τον κωδικό για λίγο ... τώρα είναι πάλι ο ίδιος και πρέπει να μπεις κανονικά.

klepidas
08-08-2007, 15:59
ok thanx blizard tha dokimaso tora amesos

konstantinos
08-08-2007, 21:26
Αν κατεβασεις τα παιχνιδια κ κανεις delete το acount αποπου τα κατεβασες,θα παιζουν μετα στο κανονικο acount που εχουμε?

NonBorn
08-08-2007, 21:31
Όχι, πρέπει να κρατήσεις το account από το οποίο κατέβασες και μάλιστα activated.

konstantinos
08-08-2007, 21:34
ε τοτε δεν θελω να μπερδευτω με αυτα.

georgios
08-08-2007, 21:36
Για να ελευθερωθεί μια θέση από τις πέντε έχει κάθε account πρέπει, να κάνεις deactivate. Αν το κάνεις αυτό δεν θα παίζουν. Αν θα το σβήσεις δεν έχει σημασία.

NonBorn
08-08-2007, 21:42
Georgios δεν έχει σημασία αν θα σβήσεις το account? Νομίζω ότι το account πρέπει να μείνει στο ps3... Τουλάχιστον έτσι έχω δει δε το χω δοκιμάσει. Κάποιος που είναι στα group ή ο Blizzard ας το επιβεβαιώσει... Μπορείς να σβήσεις το account από το οποίο κατέβασες?

blizard
08-08-2007, 22:05
Μάλλον εννοούσε ότι για να ελευθερώσεις activation πρέπει να το κάνεις από το menu, δεν φτάνει να σβήσεις το account.


Αν κατεβασεις τα παιχνιδια κ κανεις delete το acount αποπου τα κατεβασες,θα παιζουν μετα στο κανονικο acount που εχουμε?
Στο κανονικό account σου θα παίζουν τα games , και σε αυτό θα είσαι login... απλά πρέπει να υπάρχει και το νέο στο σύστημα έστω και αν δεν μπεις ποτέ ξανά σε αυτό.

To κρατάς όσο παίζεις τα games, κατεβάζεις και αν τυχών προστεθεί κάτι ακόμα, και μετά κάνεις deactivation (και το σβήνεις αν θες) για να το πάρει άλλος.

georgios
08-08-2007, 22:25
Βασικά, αυτό ήθελα να πω. Αν δεν κάνεις deactivate είναι ανούσιο να σβήσεις το account. Τα έχει εξιγίσει και πιο πριν ο blizard που τα ξέρει καλύτερα.

blizard
09-08-2007, 23:30
Πρόσθεσα μερικά ακόμα στο account 1... όποιος έχει psp αν θέλει να δοκιμάσει το crash bandicoot να δούμε πως δουλεύουν και εκεί τα activation.



Αν πας να κάνεις activate το account σε έκτο ps3 σου βγάζει error;
To δοκιμάσαμε και σου λεει ότι υπάρχουν άλλα 5...

Ακριβώς:
"This ps3 system could not be activated. 5 systems are already activated for your account.
To activate this system, you must deactivate another ps3 system.

hudjw
10-08-2007, 00:52
αν κατάλαβα καλά αυτο το τόπικ είναι πολύ χρησιμο , φυσικα δεν μπορώ να ζητησω activation απο τον blizard γιατι μολις χθες εκανα εγγραφη , ομως σίγουρα του αξίζουν συγχαρητηρια για τιν πρωτοβουλία που ανέλαβε !

klepidas
10-08-2007, 10:40
pedia eno exo kanei activate sto account dio kai katevasa to tekken tin deuteri fora pou piga na to pexo den mou epeze mou elege kati alampournezika...ti na kano?

blizard
10-08-2007, 13:14
Tι έλεγε? τα άλλα παίζουν από το account?

klepidas
10-08-2007, 13:17
ola ta alla pezoun kanonika...to tekken eno epexa tin proti fora meta den xanapexa an kai exo na to dokimaso dio meres mou elege kati an error coptured to.....mpla mpla mpla

blizard
10-08-2007, 13:37
Κάντο delete και ξανακατέβασε το ... ή σβήσε τα saves πρώτα μήπως κάτι πήγε στραβά εκεί.

klepidas
27-08-2007, 14:28
pedia eixa vgalei mia propliromeni krta eurobank alla telika kapou tin exo xasei kai den ti vrisko kai etsi oi dikoi moiu den mou vgazoun alloi gia auto tha parakalousa an kaneis apo ta meli pou tha katevasoun aurio to warhakw kai me empisteuete na mou to dosei kai emena.....gia na ton euxaristiso otan epitelous tha vgalo alli karta tha agoraso ena game apo to psn kai gia auton..euxaristo polu(proeretika)

blizard
05-09-2007, 06:30
To Warhawk δεν έχει sharing όπως τα άλλα.... οπότε περίμενε το BD.


Τώρα έβαλα το online pacth του tekken.

WolfRathmA
05-09-2007, 08:13
Ευχαριστουμε Bliz!!! :D

klepidas
03-11-2007, 22:45
exei katevasei kaneis ta nea eisitiria tou motorstorm giati ta theo poli

mootsChios
04-11-2007, 02:42
Μια απορια...Ας πουμε οτι θελω να δωσω του κολλητου μου καποια απο τα Τekken DR, High Stakes on the Vegas Strip:Poker Edition, Cash Guns Chaos (οχι Warhawk) που εχω κατεβασει απο το αμερικανικο store. Βαζω το αμερικανικο μου account στο ps3 του, αλλα τα παιχνιδια αφου τα εχω ηδη κατεβασει δεν θα λειπουν απο το store? Που θα τα βρω?

Υ.Γ Εννοειται οτι οποιοι αλλοι τρεις τα θελουν μου κανουν pm

Alex
04-11-2007, 02:54
Θα λείπουν βέβαια!Δέν θα τα βρείς :giggle:

mootsChios
04-11-2007, 03:01
pedia eixa vgalei mia propliromeni krta eurobank alla telika kapou tin exo xasei kai den ti vrisko kai etsi oi dikoi moiu den mou vgazoun alloi gia auto tha parakalousa an kaneis apo ta meli pou tha katevasoun aurio to warhakw kai me empisteuete na mou to dosei kai emena.....gia na ton euxaristiso otan epitelous tha vgalo alli karta tha agoraso ena game apo to psn kai gia auton..euxaristo polu(proeretika)

Κλεπιδα, δυστυχως το Warhawk ειναι το μονο παιχνιδι που δεν παιζεται απο αλλο account εκτος απο το account με το οποιο κατεβηκε. Kαι εγω που το κατεβασα με το αμερικανικο μου account, με φρικη διαπιστωσα οτι δεν μπορω να το παιξω με το ελληνικο μου account οπως τα αλλα 3 παιχνιδια που κατεβασα απο εκει. Πακετο!

blizard
04-11-2007, 10:10
Μια απορια...Ας πουμε οτι θελω να δωσω του κολλητου μου καποια απο τα Τekken DR, High Stakes on the Vegas Strip:Poker Edition, Cash Guns Chaos (οχι Warhawk) που εχω κατεβασει απο το αμερικανικο store. Βαζω το αμερικανικο μου account στο ps3 του, αλλα τα παιχνιδια αφου τα εχω ηδη κατεβασει δεν θα λειπουν απο το store? Που θα τα βρω?
Πάνω δεξιά έχει ένα εικονίδιο που σου λέει τι έχεις κατεβάσει... εκεί είναι.
Πρέπει να κάνει και activation από αυτό το λογαριασμό για το νέο ps3.

mootsChios
04-11-2007, 22:25
Ποια στοιχεια πρεπει να δωσω? Το online ID και το e-mail? Tον κωδικό μου? Και αν αρχισει ο αλλος να κατεβαζει ανεξελεγκτα απο την πιστωτικη μου? ¨Η μήπως δεν μπορει? Γιατι σκεφτομαι να δωσω τα στοιχεια που χρειαζονται σε παιδι που δεν ξερω.

NonBorn
04-11-2007, 22:37
Ποια στοιχεια πρεπει να δωσω? Το online ID και το e-mail? Tον κωδικό μου? Και αν αρχισει ο αλλος να κατεβαζει ανεξελεγκτα απο την πιστωτικη μου? ¨Η μήπως δεν μπορει? Γιατι σκεφτομαι να δωσω τα στοιχεια που χρειαζονται σε παιδι που δεν ξερω.

Καλύτερα να βγάλεις την πιστωτική σου προσωρινά, να βάλεις έναν προσωρινό κωδικό και να δώσεις αυτόν μαζί με το mail σου για να κάνει log in το παιδί στο οποίο θα το δώσεις. Αφού περάσει το παιχνίδι μπορείς να αλλάξεις τον κωδικό σου ούτως ώστε να μην μπορεί να ξαναμπεί στο account σου και στη συνέχεια να βάλεις πάλι την πιστωτική σου! Έτσι θα σαι σίγουρος...

klepidas
30-11-2007, 19:01
iparxei kanenas pou exei katevasei to pain kai thelei na to moirastei mazi mou??:D

mootsChios
14-12-2007, 04:31
Ανταλλασω εγω το Pain και το Βοwling αν εχετε καποιο παιχνιδι που να αξιζει και να μην το εχω. (βλ. signature)

vejitto
14-01-2008, 14:00
Εχω τα

PAIN
FLOW
TEKKEN 5 DR

οποιος έχει κατεβάσει άλλα games από PSN και θέλει να ανταλλάξουμε (μιας και είναι δωρεάν)
ας μου στείλει pm

:)

ps4
14-01-2008, 16:17
επειδη δεν ξερω πως γινεται μπορει καποιος να πει ακριβως τι κανεις για να μοιρασεις τα παιχνιδια;

εχω καμποσα και θα ηθελα να τα μοιρασω με παιδια του φορουμ.

blizard
15-01-2008, 01:39
Για το πως δουλεύει το sharing λογαριασμού (με όλα τα παιχνίδια που έχουν αγοραστεί από αυτόν) έχω γράψει εδώ κάποια πράγματα αναλυτικά... αν κάτι δεν είναι καθαρό πέστε.

Α)Όταν έχεις πρόσβαση στο δεύτερο ps3, μοιράζεις εύκολα και χωρίς προβλήματα τα παιχνίδια σου σε γνωστούς.

-Πας στο ps3 του φίλου σου και κάνεις "create new user" με ότι όνομα θές, και μετά τον επιλέγεις.
-Μετά στο"sign up for playstation network" ... έχει εμφανιστεί δεξιά.
Στο menu που θα βγεί επιλέγεις "No, I will use an existing account"
-Εκεί βάζεις το email και pass του λογαριασμού σου, που έχει αγοράσει τα παιχνίδια.
-ΔΕΝ επιλέγεις το "remember password on sign-in", ώστε να μην μπορεί να μπαίνει το ξένο ps3 στο δικό σου account και να χρησιμοποιεί το δικό σου nick.

Τώρα μπορείς να κάνεις login με το psnId σου από το άλλο ps3 , αλλά δεν έχει ακόμα δικαίωμα να παίξει τα store games που έχουν αγοραστεί με το account σου:
-Πας στο menu "account management" και επιλέγεις "edit your account information"
-Διαλέξεις "activate system" και μετά "ps3" ... στην συνέχεια επιβεβαιώνεις το activation.
(Έτσι έδωσες το δικαίωμα στο συγκεκριμένο ps3 να παίξει όλα τα παιχνίδια που έχεις αγοράσει από το συγκεκριμένο λογαριασμό.)

Για να κατέβουν τα games πας στο "download list" του ps3-store, πάνω δεξιά ,γιατί όσα έχουν αγοραστεί δεν φαίνονται κανονικά.
(Τα βάζεις σε baground download και μετά να κάνεις logout... θα γίνουν install και θα παίξουν στο νέο ps3 χωρίς όμως να ξαναμπεί ο φίλος στο δικό σου λογαριασμό… θα κάνει login στο δικό του και θα τα παίζει με το δικό του nick.)

Σημαντικά:
-Για να παίζουν τα παιχνίδια πρέπει να μένει ο λογαριασμός που τα έχει αγοράσει ,μόνιμα στο ps3... αν τον σβήσεις δεν παίζουν.
-To activation μπορεί να γίνει για 5 ps3 ταυτόχρονα αλλά μπορείς να κάνεις και deactivate όποιο ps3 θες (με τον ίδιο τρόπο που έγινε το activation)ώστε να αδειάσει μια από τις 5 θέσεις.
(αν απλά σβήσεις το account δεν γίνεται και αυτόματα deactivation)
-Αν αγοράσεις κάποιο ακόμα game, πρέπει να κάνουν login από το ίδιο account τα υπόλοιπα ps3 και να το κατεβάσουν όπως και τα προηγούμενα.
-Αν κάποια κονσόλα χαλάσει και δεν μπορέσεις να κάνεις deactivation με αυτήν , θα κάνεις νέο activation του account σου στην καινούργια αλλά θα έχει χαθεί ένα από τα 5 ... δεν ξέρω αν και πως μπορεί να γίνει deactivate το παλιό ps3 από τον συγκεκριμένο λογαριασμό.
-Αν δεν θυμάσαι τον κωδικό μπορεί να ανακτηθεί άμεσα με την ημ. γέννησης και την μυστική ερώτηση, οπότε προσοχή να μην είναι κάτι γνωστό.


Β)Για μεγαλύτερη ασφάλεια όταν δίνεις login-id και κωδικό από email ή σε άτομα που δεν γνωρίζεις προσωπικά:
-Φτιάχνουμε νέο account για sharing που δεν περιέχει τα στοιχεία μας και ΔΕΝ δίνουμε το βασικό μας.
(δεν γίνεται να χάσουμε το activation του ps3 μας , αλλά όποιος έχει τα στοιχεία του login γίνεται να τα αλλάξει και να μην μπορούμε μετά να μπούμε στο λογαριασμό μας)
-Σβήνουμε τα στοιχεία της κάρτας μας για ευνόητους λόγους.
(account management - edit billing info - delete card details)


Γ)Διάφορα :
-ΕΔΩ (http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=883) όλες οι πληροφορίες για δημιουργία accounts και πέρα από την Ευρώπη,κάρτες κλπ.
-Μπορείς να φτιάξεις αρκετούς, τουλάχιστον δέκα από όσο ξέρω.
-Εγώ έχω την cashcard - visa electron της alpha και δουλεύει σε Αμερικάνικο - Ελληνικό και τελευταία σε hong-kong store.
-Για Αμερικάνικο account είδα πως μερικές πολιτείες έχουν φπα ενώ θέλει και σωστά στοιχεία σε πόλη - Τκ(5ψήφιο) ... διαλέξτε πχ από εδώ (http://phone.people.yahoo.com/py/psPhoneSearch.py?srch=bas&D=1&FirstName=&LastName=Duke&City=&State=MD&Search=Yahoo%21+Search).
-Υπάρχουν και psn cards μέσο ebay για Ιαπωνικό ή Αμερικάνικο store.
-Γίνεται να βάλουν λεφτά και 2 άτομα σε ένα sharing account , ακόμα και με πιστωτική χωρίς σοβαρό κίνδυνο... μετά από προσωρινή αλλαγή κωδικού, έλεγχο ότι δεν έχει κάνει login άλλος μέσα και μετά την αγορά, σβήσιμο της κάρτας.



Με λίγα λόγια , να ένας τρόπος που μπορεί να γίνει στην πράξη... αν και υπάρχουν αρκετοί.

Α)Φτιάχνεις ένα νέο account με τυχαία στοιχεία , αγοράζεις 2-3 παιχνίδια αξίας 15-20 ευρώ που σε ενδιαφέρουν με αυτόν και το αναφέρεις εδώ.
(δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα , και είναι καλυτέρα για να μην μοιράζουμε τον account που έχουμε to nick μας)

Β)Κάποιος άλλος που ενδιαφέρεται και έχει κάνει το ίδιο με 2-3 διαφορετικά games, γράφει και γίνεται ανταλλαγή κωδικών ώστε να έχει ο ένας τα παιχνίδια του άλλου.


Προαιρετικά…
Μπορεί να μπει και 3-4ος με ανάλογο λογαριασμό αν συμφωνούνε οι 2 πρώτοι, με αποτέλεσμα να έχουμε τελικά 5 άτομα όπου ο καθένας έχει 4 ξένα account πέρα του δικού του.

Και επόμενοι που πιθανόν θέλουν να μπουν σε αυτό το "ring" των 5 , μπορούν να προσφέρουν προς sharing έναν ανάλογο λογαριασμό, να δίνουν ένα activation σε κάποιο από τα 5 παιδιά που ίσως ενδιαφέρονται και να παίρνουν ένα activation ενός από τα account που έχουν αυτοί στην κατοχή τους.


ΥΓ
Δεν είναι πολύ απλό αλλά έχει πολλά θετικά η υπόθεση... μικρό πρόβλημα μπορεί να υπάρξει στην τελευταία περίπτωση αν κάποιο ps3 καεί, αφού δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει deactivation από την sony των 5 λογαριασμών που είχε καταχωριμένους το συγκεκριμένο ps3.
(Πάντως ακόμα και τότε είναι εύκολο κάποιος από τους υπόλοιπους 4 να δώσει πίσω το αρχικό account σε αυτόν που έχει πρόβλημα ... με αυτό το τρόπο ακόμα και τα 4 στα 5 χαλάσουν(το παίζουν 360) , όλοι θα μπορούν να έχουν τουλάχιστον τα games που αγόρασαν.)

klepidas
11-04-2008, 17:17
Ειναι κανείς πρόθυμος να μου δώσει κανα παιχνιδι απο το ps1 κατεβασμένο από το playstation store και εγώ να κάνω deactivate σε ένα απο τα account του blizard για να μπει αυτός και να κατεβάσει Grand Turismo 5 Prologue??Τι λέτε?

klepidas
11-05-2008, 22:07
έχω τα Crash Team Racing και Street Skater για ανταλαγή θέλει κανείς?

criter
11-05-2008, 22:14
Εγω εχω τα Toy Home και Feel Ski και Reel Fishing αμα θες?

WolfRathmA
11-05-2008, 22:26
Εγω θελω του Αμερικανικους χαρτες για το COD 4. Τους εχει κανεις; Τους ανταλλαζω με ενα ποτακι :D

Please Please!!!

klepidas
11-05-2008, 22:32
Εγω εχω τα Toy Home και Feel Ski και Reel Fishing αμα θες?

to Feel ski έχει online?

criter
11-05-2008, 22:43
Ναι εχει, αλλα παιζει μονο sixaxis.

klepidas
11-05-2008, 22:45
αυτό μου το χαλάει ρε γαμώτο οι χαρτες του cod4 είναι ευρωπαική αυτη που έχεις κατεβάσει?

criter
11-05-2008, 22:48
Ναι ευρωπαικη ειναι, τους εδωσα ηδη σε τρεις φιλους μου, Θες χαρτες COD4?

klepidas
11-05-2008, 22:49
το σκέφτομαι αλλα όχι ακόμα θα σε ειδοποιήσω αν είναι με pm

zpan
22-06-2008, 12:36
Παιδια εχει κανεις το Tekken 5 online?

StamatisGian
02-07-2008, 22:02
Γεια χαρά! Βλέπω ότι υπάρχουν 2 κενές θέσεις στον πρώτο λογαριασμό και θα ήθελα να κοιτάξω τα Trophies του Super Stardust HD. Βλέπω ότι ο φίλος blizard έχει καιρό να φανεί οπότε αν κάποιος άλλος από τη λίστα (ή με τις σχετικές πληροφορίες) μπορει να βοηθήσει θα το εκτιμούσα!
Ευχαριστώ προκαταβολικά!

klepidas
06-08-2008, 13:02
Παιδιά δίνει κανείς pixel junk eden???Θέλω να δω πολύ τι παίζει με αυτό το παιχνιδακι

NonBorn
06-08-2008, 13:36
Παιδιά δίνει κανείς pixel junk eden???Θέλω να δω πολύ τι παίζει με αυτό το παιχνιδακι

Μπορείς να κατεβάσεις και το demo... ;)

klepidas
06-08-2008, 13:39
Υπάρχει demo?:s

WolfRathmA
12-08-2008, 05:02
Δινει κανεις το pixel junk eden; :D

WolfRathmA
13-08-2008, 02:24
Ευχαριστω το φιλο Salazar για το παιχνιδι :)

Surfdrifter
17-08-2008, 03:43
Αν και γενικά δεν έχω πρόβλημα με τέτοιου είδους ζητήματα, στο συγκεκριμένο θέλω να με πάρετε από το χεράκι και να μου απαντήσετε στις απορίες μου!

'Εχω ΗΔΗ αγορασει κάποια παιχνίδια στο PSN με τον μαστερ λογαριασμο μου (που έχει πιστωτικες, διευθύνσεις, κλπ.). Αυτα είναι τα "Echochrome", "Kula World", "Midnight Bowling".

Η απορία μου είναι η εξής: Αν φτιάξω ένα νέο account (π.χ. "ps3_shared), φτιάξω ένα νεο e-mail στο hotmail, μπορώ να "συνδεσώ" τα ήδη αγορασμένα παιχνίδια μου σε αυτόν το λογαριασμό, ετσι ώστε να το δίνω σε άλλους και να μην έχει καθόλου δικά μου στοιχεία; Αν ναι, πώς;

desperate_gamer
17-08-2008, 16:16
Όχι, δεν μπορείς να κάνεις νέο λογαριασμό που να μην σχετίζεται με αυτόν που έχεις ήδη και να μοιράζεις τα παιχνίδια. Αφού τα αγόρασες για αυτόν τον λογαριασμό, με αυτόν θα μπορείς να τα μοιράζεις.

Σε περίπτωση που τα θέλει κάποιος φίλος σου που γνωρίζεις προσωπικά, μπορείς να πας στο δικό του PS3, να κάνει log in με το account σου, να του τα κατεβάσεις και να κάνεις log off, χωρίς να έχεις κάνει "remember password". Έτσι δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα. Για να τα μοιράσεις με παιδιά από αυτό το φόρουμ, μόνο αν προηγουμένως σβήσεις τα στοιχεία σου από τον κύριο αυτό λογαριασμό.

klepidas
23-08-2008, 02:36
Ζητείται το καινούργιο ratchet:D το θέλω πολύ:D δεν αντέχω:D

KosmixGR
23-08-2008, 02:52
Μπορει καποιος παρακαλω να μου δωσει τους χαρτες για το cod4? ευχαριστω


βασικα οτι και να μου δωσει ευπροσδεκτο θα ειναι:rofl::rofl::rofl::rofl:

mootsChios
25-08-2008, 02:59
Δεν θελω να σας ξενερωσω, αλλα αυτο που δεν σκεφτηκατε ειναι το εξης, που εχω παθει εγω. Ειχα κατεβασει ενα καρο παιχνιδια, τα μοιραστηκα με 5 ατομα και μια ωραια πρωια, μου χαλασε το ps3. Και τωρα με το καινουριο, παω να ξανακατεβασω τα παιχνιδια και μου λεει "πούλο".
Δεν σας λεω να μην μοιραστειτε. Μοιραστειτε αλλα φυλαξτε και μια καβαντζα, μην τυχον και παθετε το ιδιο. Δηλ μοιραστειτε με τεσσερις.
Ισως να ηταν και βλακεια που πριν στειλω την παλια κονσολα, που δεν εκανα deactivate τα accounts εκει. (οχι πως ξερω πως γινεται αλλα τεσπα)

michael92
25-08-2008, 03:02
Μπορεί κάποιος να μου κάνει share το tekken DR; Ευχαριστώ :) Κάνω deactivate όποτε μου πείτε...

KosmixGR
25-08-2008, 03:12
Μπορεί κάποιος να μου κάνει share το tekken DR; Ευχαριστώ :) Κάνω deactivate όποτε μου πείτε...
Aμα βρεις καποιον πες και εμενα:please2:

Athonline
28-08-2008, 21:26
Exei kanenas ta expansions tou Warhawk? Dunw Superstar Dust HD apo to US store. An dn t 8elei h to exei, kati 8a vroume na ta bole4oume! :P

nikon
31-08-2008, 13:06
Ευχαριστώ και δημόσια τον Δημήτρη (Valkyre) για τo gamesharing.........thanx Jim.;)

Synthercat
05-09-2008, 19:10
Kathiste re paidia? Se games οπως stardust k.a poy se endiaferei na kaneis hiscore kai na katagrafoyn me ayto to neo user-id... an DEN exei energo password (afoy tha exeis do not remember k.a) pos s***a tha kaneis logon sto psn?

b) An thelo na kano share apo to vasiko moy ID pos ginete sto spiti na fenonto ola billing card k.a alla stoy shared na min yparxoyn.

Eyxaristo



PS. Ta katevazmena moy !!! :

1) Tekken 5 DR
2) Go! Puzzle
3) Ecochrome
4) Stardust HD + solo (upgrade)
5) Pixeljunk Racers
6) Theme Hospital

Exo ton koyniado moy poy standard tha kano share kai etsi...
perisevoyn 3 alla slots AFOY to dokimaso prota me ton koyniado moy kai epiveveotho 100% oti yparxei asfalia (eimai password freak!)

Thelo Eden, GTPrologue, Siren

ps4
17-09-2008, 17:21
Zηταω τους χαρτες του warhawk. Το τελευταιο booster pack με τους 3 νεους χαρτες και οπλα.

Οποιος μπορει να το κανει και του δινω εγω τα λεφτα μεσω τραπεζας ή και live αν μενει αθηνα. Για αποφυγη παρεξηγησεων τα λεφτα μπορω να τα δωσω και προκαταβολικα.

Βασικο οι χαρτες να ειναι οι αμερικανικοι. Εχω το αμερικανικο warhawk.

Ευχαριστω.

ps4
18-09-2008, 13:29
Παιδια καποιος που μπορει να αγορασει απο αμερικανικο (υπαρχουν λογοι που δεν μπορω να βγαλω την καρτα στην eurobank) μαγαζι τους χαρτες και να μου δωσει λογαριασμο τραπεζας να τα βαλω την ιδια μερα.

Αν θελει τα βαζω και πριν την αγορα δεν τρεχει τιποτα.

Κανεις;

pvinis
29-09-2008, 13:02
κανεις που μπορει να μου δωσει την πιστα του pain?

ευχαριστω

konstantinos
29-09-2008, 14:25
Εγω παλι θα ηθελα wipeout κ pixel junk eden.

henry
30-09-2008, 10:43
Εγώ μοιράζω wipeout HD (κωνσταντίνε έχεις PM) και θα ήθελα κάποια από τα gran turismo prologue, tekken 5 DR, pain, stardust HD, ecochrome και οποιοδήποτε pixeljunks.

Ευχαριστώ!

Edit: Ευχαριστώ τον konstantinos για τα pain και stardust HD!

ps4
01-10-2008, 12:01
Ευχαριστω δημοσια τον φιλο μου CRITER για το μοιρασμα του παιχνιδιου. :yay:

Εσυ μαζι με τεκκιλλα ειστε οι 2 που οτι παιχνιδι παιρνω στο αμεσο μελλον θα ειναι ΚΑΙ δικο σου/σας.

Και παλι χιλια ευχαριστω. :tiphat:

bouzk77
09-10-2008, 01:00
Αν ενδιαφέρεται κανείς για:
1. Bowling
2. Go! Puzzle
3. Lemmings
4. Track & field
και τις πίστες του warhawk (εκτός από την τελευταία), ας στείλει pm για ανταλαγή

ps4
09-10-2008, 12:09
Παιδια μπορει καποιος να αγορασει τους 3 νεους χαρτες του warhawk απο αμερικη και να μου τους δωσει; Αν ειναι απο αθηνα βρισκομαστε και του δινω τα λεφτα στο χερι. Ή ακομα και σε τραπεζα.

Οποιος μπορει να αγορασει απο αμερικη τους χαρτες (χωρις να δημιουργησω προβλημα στο ελληνικο παιχνιδι ΑΝ το εχετε) ας μου στειλει ενα πμ. Θεμα χρηματων δεν παιζει τουλαχιστον για τα 15+ ευρω που ζηταει.

Ακομα και να μην εχει το παιχνιδι ας παρει τους χαρτες και ερχεται μια η αλλη. Τα λεφτα τα δινω την ιδια μερα. Χερι με χερι.

Απελπισμενος........ Βοηθεια.

geogoku
15-10-2008, 21:22
παιδια μολις σημερα κατεβασα το super stardust HD complete (δηλαδη αυτο με τα 10euro).

PAIN
Blast factor
και την παιχνιδαρα με τη απιστευτη μουσικη Pixeljunk Eden!!

pm me!!

plakas
15-10-2008, 22:20
εχει κανεις το update toy eoj το 2 σετ αν ναι ας μου στειλει π,μ παρακαλω

Giannis7
19-10-2008, 20:49
anyone want to share with me :D :D :D ? όποιος θέλει ας με κάνει add.

Georgio002
20-10-2008, 21:30
Αν καποιος ειναι γενναιοδωρος και μπορει να μοιραστει καποιο παιχνιδι μαζι μου(οποιο και να ειναι) να με κανει add στο psn:Georgio002 η με ενα pm.... εγω δεν εχω την δυνατοτητα να κατεβασω παιχνιδια απο το psn επειδη δεν εχω καρτα και δεν μπορω να φτιαξω :(

ευχαριστω απο τωρα οποιων προσφερει οτιδηποτε :bowdown:

Georgio002
23-10-2008, 17:26
Αν καποιος ειναι γενναιοδωρος και μπορει να μοιραστει καποιο παιχνιδι μαζι μου(οποιο και να ειναι) να με κανει add στο psn:Georgio002 η με ενα pm.... εγω δεν εχω την δυνατοτητα να κατεβασω παιχνιδια απο το psn επειδη δεν εχω καρτα και δεν μπορω να φτιαξω :(

ευχαριστω απο τωρα οποιων προσφερει οτιδηποτε :bowdown:

Κανεις?:(:(:(

dream21
30-11-2008, 09:21
Τα δικα μου για share που εχω :


1)Wipeout HD
2)sky diving
3)crash bandicoot 3
4)CTR crash team racing

henry
30-11-2008, 10:53
Πρόσθεσα μερικά καινούργια παιχνίδια στη συλλογή μου (όλα από τον αμερικάνικο λογαριασμό):

Wipeout HD
Pixeljunk Monsters
High Velocity Bowling
Super Street Fighter II Turbo HD Remix

vejitto
07-12-2008, 16:22
Τα δικά μου Games (τα περισσότερα απο US STORE):


WIPE OUT HD

STREET FIGHTER ALPHA

R-TYPES

SKY DIVING

PIXELJUNK MONSTERS

HIGH VELOCITY BOWLING

BLAST FACTOR

SUPER RUB A DUB

PAIN

TOY HOME

PIXELJUNK RACERS

SUPER STARDUST HD

FLOW

TEKKEN 5 DR

BLAST FACTOR



ενδιαφέρομαι για το Super Street Fighter II Turbo HD Remix, και οποιθος έχει κάτι άλλο να προτείνει, μέσα είμαι!

stratisd
07-12-2008, 18:45
Eγώ έχω:

Battle 1942
Aquatopia
Linger In Shadows

όποιος θέλει να ανταλάξουμε κάποιο ευχαρίστως, αρκεί να μου εξηγήσει πώς γίνετε.

vejitto
08-12-2008, 01:58
stratisd, den mou rthe to pm sou, an den sou kanei kopo steile mou pali...

plakas
08-12-2008, 04:30
λοιπον εχω και μπορω να τα δωσω ακομα μια φορα

street fighter HD turbo

tekken2

mk2

racher nad clark

linger shandows

castelvania

boot set 2k3 για eoj

I.T.F Η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΤΟΥ PSX

acount sto 1]us acount mou
1]kwstas92
2]nikon
3]kyrgkikas
4]vejitto

plakas
08-12-2008, 21:26
παιδια help εχω ηδη δωσει τα παιχνιδια σε 5 διαφορετικους λογαριασμους το burnout to εχω κατεβασει μονο εγω και θελω να το δωσω σε ενα 6 λογαγαριασμο που γενικα εχω δωσει παιχνιδι [το burnout to εχω κατεβασει μονο εγω] 1 απο τους 5 αλουσ λογαρισμους μπορει να κατεβασει οτι game θελει αλλα ο 6 δεν μπορει να κατεβασει τιποτα τι μπορω να κανω για να ατα κατεβασει [οσα παιχνιδια εχω δωσει μονο 2-3 φορες]?????HELP PLEASE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

WolfRathmA
09-12-2008, 02:45
Μονο σε 5 μηχανιματα μπορεις να κανεις share τα παιχνιδια σου!!!!!!!!!
Για να το βαλεις τωρα καπου αλλου θα πρεπει να κανεις deactivate system ενα απο τα υπολοιπα συστηματα που εχεις βαλει το λογαριασμου σου και μετα θα μπορεις να το κατεβασεις.

nikon
09-12-2008, 08:12
Eυχαριστώ τον Μάριο (plakas) για τα παιχνίδια που μου έδωσε....να'σαι καλά φίλε.;)

mania
24-12-2008, 22:41
?? ???????????? ??????? ??? ?????????,??? ?? ????????

Lumines supernova
Brain challenge
Lemmings
Rub a dub
Crash Bandicoot
Siren

?? ??????? ???? ?????? ?? ?? ???????? ??? ???????????? ??? ????????? ?w ??????? pm.
street fighter hd remix
Gti club
Crash commando
Prince of persia classic
Wolf of the battlefield commando 3
Tekken
________
American Dad! Forums (http://www.tv-gossip.com/american-dad/)

WolfRathmA
26-12-2008, 00:58
Εχω τα κουστουμια απο το LittleBigPlannet και μου λοιπουν οι πιστες για το Metal Gear.
Δινω τα κουστουμια με ανταλλαγει τις πιστες. Οποιος θελει ας μου στειλει pm.

Το παιχνιδι ειναι Αμερικανικο. Οποτε πρεπει να ειναι αγορασμενα απο το Αμερικανικο Store.

henry
30-12-2008, 14:52
Πρόσθεσα και το Aquatopia στη συλλογή (όλα από το αμερικάνικο account):

Aquatopia
Age of Booty
High Velocity Bowling
Pixeljunk Monsters
Super Street Fighter II Turbo HD Remix
Wipeout HD

Αν έχει κάποιος μερικά από τα ακόλουθα, θα ενδιαφερόμουν για ανταλλαγή:

gran turismo prologue, siren, luminees, brain challenge, gti club, crash commando και τα ευρωπαικά addons του little big planet

stratisd
31-12-2008, 15:40
Εχω τα εξής:
1. Αquatopia
2. Linger In Shadows
3. Brain Challenge
4. Gti Club+
5. 1942 Strike
6. Majhong: Ancient Tales

ενδιαφέρομαι για να τα κάνω gamesharing με SF II HD, Wipe Out HD, Burnout Paradise ή ότι άλλο έχετε υπόψιν σας, στείλτε μου pm.

pvinis
06-02-2009, 00:42
μπορει να μου δωσει κανεις το cuboid??
εχω διαφορα αν θελετε..

mdd45
06-02-2009, 07:34
Εχω Super Street Fighter II Turbo HD Remix και Wipeout HD

Ψαχνω Siren και Gti Club+

henry
06-02-2009, 08:53
μπορει να μου δωσει κανεις το cuboid??
εχω διαφορα αν θελετε..

Ε πες ντε τι διάφορα έχεις :jiggy:

pvinis
06-02-2009, 21:57
εχω wipeout, eden, monsters, linger και αλλα... κανεις για cuboid? :D

zillakarpen
21-02-2010, 23:29
Παίδες έχω τα εξής ¨

Stardust HD Full(4)
Burnout Download Content Full(2)
Granturismo Prologue(4)
Theme Hospital(4)
Splinter Sell(4)

Όποιος θέλει μπορεί να μου στείλει pm με τα διαθέσιμα που έχει για να το κανονίσουμε.

Στις παρενθέσεις αναφέρετε ο αριθμός που είναι διαθέσιμος για ενεργοποίηση.

ΌΛΑ είναι απο το PSN STORE Ευρώπης

georgiosdam
07-03-2010, 14:07
υπαρχει για μοιρασμα το uno!!! εχει κανεις το prince of persia classic....

geogoku
06-06-2010, 20:07
παιδια σε οποιον εχω δωσει το account μου ας το κανει deactivate γιατι εχω ενα προβληματακι.

XxMIKExX
29-06-2010, 16:14
παιδια θελω και εγω παιχνιδια!! τα μονα που εχω κατεβασει και αν θελεται να ανταλλαξουμε ειναι μερικα addons του little big planet (monster pack, mgs pack, κοστουμια: βρυκολακα, λυκανθωπο, καρχαρια, mgs all set) α εχω και το fat princess
δεν εχω κατι αλλο! αν θελεται μπορω να σας δωσω και καποιο ποσο αν μενουμε κοντα!
θελω πολλα παιχνιδια στο ps3 αλλα ειναι πανακριβα και δεν εχω πλεον καρτα να τα αγορασω!
οποιος θελει καποιο απο τα παραπανω να του δωσω η θελει να μου δωσει παιχνιδια δωρεαν πλζ ας μου στειλει pm!!!!!!!!!!!!!


ΥΓ: δεν κανω μ..κιες μονο παιχνιδια θελω plzz οποιος μπορει ας μου δωσει :'(:'(:'(

nosma
30-07-2010, 01:07
μηπως καποιοι ενδιαφεροντε να κανουμε μια κινηση για το tekken 6,uncharted 2?

diamadis10
09-08-2010, 17:13
geia sas paidia
3ero oti isos gino enoxlitikos
eimai entelos kainourios me to ps3 kai 8elo tin voi8iea sas
1. mporo na katevaso peiratika paixnidia kai na ta kano instal sto ps3?
2. exo sunde8ei me to pc mou me ena program "PS media server" kalo i mporo na to kano kai allios? exo win7

sas euxaristo ek ton proteron kai pali sugnomi gia tin epanalipsi

WolfRathmA
10-08-2010, 00:50
1. Οχι δε μπορεις.

2. Ναι ειναι καλο προγραμμα για streaming. Δες εδω (http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=5338) πληροφοριες στο σχετικο μας θεμα.

nosma
02-10-2010, 19:32
μηπως ενδιαφερετε κανενας game sharing για to pes 11 h' fifa 2011?

nikon
03-10-2010, 08:29
μηπως καποιοι ενδιαφεροντε να κανουμε μια κινηση για το tekken 6,uncharted 2?


μηπως ενδιαφερετε κανενας game sharing για to pes 11 h' fifa 2011?
Έχεις μπερδέψει λίγο το game sharing με τις ανταλλαγές παιχνιδιών;;;;

nosma
05-10-2010, 19:09
Έχεις μπερδέψει λίγο το game sharing με τις ανταλλαγές παιχνιδιών;;;;

να αγορασουμε απο το psn store αυτα τα παιχνιδια εννοω ωστε να μας ερθει ποιο φθηνα. κανω κατι λαθος?

Desmond
05-10-2010, 21:49
να αγορασουμε απο το psn store αυτα τα παιχνιδια εννοω ωστε να μας ερθει ποιο φθηνα. κανω κατι λαθος?
Εντελώς όμως!Τσέκαρε την πρώτη σελίδα του thread.

nosma
06-10-2010, 00:40
Εντελώς όμως!Τσέκαρε την πρώτη σελίδα του thread.

δλδ αν 3 ατομα σε ενα account με 3 psn card συνολο 60 ε πχ αγορασουν ενα παιχνιδι δεν μπορουν να το κατεβασει ο καθενας στην κονσολα του
χρησιμοποιωντας το ιδιο account o καθενας?

Desmond
06-10-2010, 01:26
Έχεις επισκεφτεί το store και έχεις δει παιχνίδια όπως το pro, uncharted, fifa κλπ?

Angrodel
06-11-2010, 13:15
Καλησπέρα και από μένα στο forum.λοιπόν βάζω την λίστα με τα games Που έχω κατεβάσει όποιος θέλει να ανταλλάξουμε pm.

Battlefield 1943™

Brain Challenge

Catan

Fat Princess

Flower

Greed Corp

Magic Orbz

Mahjong Tales: Ancient Wisdom

My Aquarium

PixelJunk™ Shooter

RA3™ Commander's Challenge™

Savage Moon™ Veteran's Awards

Section 8

SUPER STARDUST™ HD

Tank Battles

The Mysteries Of Little Riddle

Top Gun

TRASH PANIC

Trine

TV Show King

UNO

Worms™

Έχω αρκετά πιστεύω!!!

εχω και μερικα για psp μεσα. gran tourismo,avatar,football manager, sims.μπορει και αλλα δεν τα θυμαμαι τωρα.

Desmond
18-11-2010, 13:50
Για δείτε το παρακάτω:
http://translate.google.com/translate?js=n&prev=_t&hl=es&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&sl=es&tl=en&u=http%3A%2F%2Fwww.nicagamerz.com%2Fv6%2Fnews%2F53 4%2Fpsn-el-fin-de-compartir-juegos%2F

WolfRathmA
19-11-2010, 03:12
Δηλαδη παπαλα; Δηλαδη σου λεει ξεκαθαρα οτι, αν συνδεθεις απο αλλη κονσολα τρως ban!

nikon
19-11-2010, 08:32
Όταν λέει:
"If you share your account with someone who uses his mind to break some of the conditions or we (SONY), we believe that your account has been compromised, your account and / or access to the PSN may be suspended or terminated."
εγώ καταλαβαίνω ότι αν έχει κάποιος τον λογαριασμό σου και κάνει κάτι που είναι εκτός κανόνων της Sony τότε θα υπάρχει αναστολή ή διακοπή του λογαριασμού.......λάθος;;;;;:confuzed:

tomic20
20-11-2010, 10:11
τελικα τι γινεται?μπορουμε να μοιραζομαστε?υπαρχει κινδυνος μπαν?το δοκιμασε κανεις?

hawkeye
25-11-2010, 23:54
ναι το δοκιμασε κανεις?θελω να κανω καποια παιχνιδια share???

ChaosMasterGR
02-12-2010, 18:17
παιδες θελω μια χαρη.. στο little big planet ειχα ολα τα FREE costumes που κατα καιρους κυκλοφορουσε η ετερεια για μικρο χρονικο διαστημα.. τα ειχα παρει με game share απο φιλο μου ομως κατα λαθος ειχα κανει διαγραφη το account μου στο ps3 και τωρα που εκανα αλλο δεν μπορω να βρω τα συγκεκριμενα κουστουμια γιατι πολυ απλα δεν υπαρχουν ποια.. Αν καποιος τα εχει και μπορει να τα μοιραστει μαζι μου ας μου στειλει ενα PM
Μονο τα free costumes ζηταω που ειναι "σπανια" τιποτα αγορασμενο..
ευχαριστω και ελπιζω να τα ξαναβρω :/

Canto
08-01-2011, 20:13
Τελικα εχουμε κατι νεοτερο οσον αφορα το "gamesharing"?
Το δοκιμασε κανεις τωρα τελευταια?

hawkeye
11-01-2011, 13:49
εκανα share με ενα παιδι προσφατα.του εδωσα το dead nation και ολα φαινονται κομπλε.

PanikOs
29-06-2011, 02:05
Αν καποιος εχει το episodes of liberty city,ballad of gay tony,lost and dammed i opio allo game ειμαι μεσα να κανουμε ανταλαγι εχω maps για black ops και mw2 οπιως θελει πμ θενκς!!! και οσο αν δουλευει ακομα, δουλευει μια χαρα!!

PanikOs
29-06-2011, 04:52
Τι????? τελος το game sharing? αποκλιετε!!! εγω παντως πριν λιγες εβδομαδες εκανα και ολα κομπλε!! :/

the master
03-07-2011, 22:58
παιδια ψαχνω καποιον που να εχει το πρωτο resident evil psone clasic
να κανουμε gameshare...

tsakali GR
04-07-2011, 23:23
Να κάνω μια ερώτηση: το game sharing δεν ισχύει για PSX titles και μεταφορά τους από το PS3 στο PSP;

Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί ο ξάδερφός μου αγόρασε τα FF7 & FF9 στο PS3. Μπήκα με το account του και τα κατέβασα στο PS3. Ως εδώ όλα καλά. Όταν πήγα όμως να τα κάνω copy στο PSP δε με αφήνει. Καταρχάς θέλει να είμαι signed in με το δικό του account για να επιτρέψει το copy, αλλά μου λέει επίσης ότι το PSP έχει άλλο account (προφανώς το δικό μου) και αν κάνω copy τότε θα γίνει invalid.

Sorry που το έβαλα εδώ και όχι στο PSP, αλλά είναι για game sharing. Αν κάποιος γνωρίζει να βοηθήσει, θα το εκτιμούσα.

Infamous
10-08-2011, 09:59
Ενδιαφέρομαι αν κάποος έχει Dead Nation, Wipeout HD, Cod Classic, Sly 1,2,3 ή Limbo. Εγώ έχω το Pain , map packs του Black Ops πάρα πολλά θέματα και άβαταρς , Infamous , Ratchet & Clank Quest for Booty, Burnout Paradise, Trash Panic και κάτι άλλα που δε θυμάμαι

Spiros20
10-08-2011, 16:08
Να κάνω μια ερώτηση: το game sharing δεν ισχύει για PSX titles και μεταφορά τους από το PS3 στο PSP;

Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί ο ξάδερφός μου αγόρασε τα FF7 & FF9 στο PS3. Μπήκα με το account του και τα κατέβασα στο PS3. Ως εδώ όλα καλά. Όταν πήγα όμως να τα κάνω copy στο PSP δε με αφήνει. Καταρχάς θέλει να είμαι signed in με το δικό του account για να επιτρέψει το copy, αλλά μου λέει επίσης ότι το PSP έχει άλλο account (προφανώς το δικό μου) και αν κάνω copy τότε θα γίνει invalid.

Sorry που το έβαλα εδώ και όχι στο PSP, αλλά είναι για game sharing. Αν κάποιος γνωρίζει να βοηθήσει, θα το εκτιμούσα.


Στο Psp δεν γίνεται να αλλάξεις το Account που έχεις. Πρέπει να του κάνεις Restore όλο το Psp. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

arkantos
10-08-2011, 17:53
εχω κατεβασει κατι παιχνιδια απο αυτα που μας εστελναν στο mail οτι ηταν δωρεαν τα κατεβασα δειχνει οτι υπαρχουν στο συστημα αλλα δεν μπορω να παιξω οπως πχ το lbp εχει εικονιδιο το πατας και μπαινεις αυτα δεν ξερω που ειναι μηπως ξερει καποιος τι γινεται με αυτο?τα εχω κανει download κανονικα

moontraveller
28-08-2011, 01:48
Παιδια καλησπερα,εχω το εξης προβλημα:Αφου εχει αφησει τουτο το ματαιο κοσμο το 60αρι ps3 μου εδω και 2 χρονια πηρα το slim και αφου περασα το account της παλιας κονσολας ξνακατεβασα τα παιχνιδια του store και ολα μια χαρα.Σημερα αφου αποφασισα να περασω το account μου σε ενος φιλου για να πραει καποια games που ηθελε εκανα deactivate πρωτα το λογαριασμο μου σε εμενα και μετα τον περασα στου φιλου και αφου κατεβασα τα games τα μισα επαιζαν τα αλλα μισα μου τα εδειχνε trial και εδω να αναφερω οτι το account μου εχει περαστει συνολικα σε 3 κονσολες και μονο.Λοιπον επειδη μου την εσπασε που τα εδειχνε trial προφανως κατι δεν εκανα καλα αρχισα τα activate deactivate του account μου μεταξυ της δικης μου κονσολας και του φιλου μου με αποτελεσμα απο καποια στιγμη και μετα να μην μπορω να κανω activate σε κανενα απο τα ps3 βγαζοντας μου σφαλμα:An error has occured(80029780).Ξερει κανεις αν μπορω να αναστρεψω την κατασταση τωρα πλεον στην κονσολα μου ολα τα αγορασμενα παιχνιδια μου τα δειχνει trial.Ευχαριστω.

moontraveller
28-08-2011, 02:46
Οκ λυθηκε το θεμα.Αλλαξα password και Email στο account μου και εγινε activate!

Link
15-09-2011, 22:35
Ρε παιδια ειναι κατω το psn?Απο χτες προσπαθω να μπω αλλα τιποτα!Ελειπα 2 μηνες μηπως εχει καποια αλλαγη?Κατι που πρεπει να κανω?Ευχαριστω!

minaras_tio
16-09-2011, 01:13
Οχι μια χαρα δουλευει σε μενα τουλαχιστον.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Uruz 7
03-10-2011, 23:27
Ρε παιδια ειναι κατω το psn?Απο χτες προσπαθω να μπω αλλα τιποτα!Ελειπα 2 μηνες μηπως εχει καποια αλλαγη?Κατι που πρεπει να κανω?Ευχαριστω!
Νομίζω πως πρέπει να κάνεις το τελευταίο update v 3.72. Το ίδιο έπαθα και γω όταν γύρισα απο της διακοπές μου... Δες την firmware version σου πρώτα και πράξε αναλόγως...

Spiros20
04-10-2011, 01:27
Ρε παιδια ειναι κατω το psn?Απο χτες προσπαθω να μπω αλλα τιποτα!Ελειπα 2 μηνες μηπως εχει καποια αλλαγη?Κατι που πρεπει να κανω?Ευχαριστω!
Update από τα Settings πάνω πάνω via Internet.

kabamaru
09-10-2011, 19:09
To gamesharing μ εχει σωσει. Εχω δοκιμασει/τελειωσει παρα πολλα games που δε σκοπευα ποτε να αγορασω. Βεβαια προσωπικα πιστευω οτι ειναι καλυτερο να γινεται μεταξυ γνωστων και φιλων για να μην υπαρξουν... παρατραγουδα.

Ειναι σα να παιρνετε ενα παιχνιδι απο μισο με εναν φιλο σας αλλα να το εχετε ταυτοχρονα και οι 2, οποτε ειναι σα να μειωνει την τιμη του παιχνιδιου στο μισο.

Πολυ καλη δυνατοτητα κατα τη γνωμη μου.

volyros
13-10-2011, 16:34
Παιδια βοηθεια..Θελω να κατεβασω με gamesharing απο φιλο τα Lara Croft:Guardians Of Light και Trine..Το προβλημα ειναι οτι στην Download λιστα του τα εμφανιζει ως Trial ενω αυτος τα εχει αγορασει κανονικα..

Καποιος μου ειπε για καποιο unlock που κατεβαζεις και γινεται το παιχνιδι playable αλλα δεν καταλαβα τι και πως..Ξερει κανεις να με βοηθησει;;Please!!

kabamaru
13-10-2011, 19:04
Ειτε μεσα απ το demo επιλεγεις full game unlock, ειτε το βρισκεις απο τη λιστα με τα προιοντα που εχεις κατεβασει απο το PSN και το ξανακατεβαζεις.

Μολις γινει το install ξεκλειδωνει απευθειας. Ειναι συνηθως πολυ μικρο αρχειο.

volyros
13-10-2011, 19:24
Ειτε μεσα απ το demo επιλεγεις full game unlock, ειτε το βρισκεις απο τη λιστα με τα προιοντα που εχεις κατεβασει απο το PSN και το ξανακατεβαζεις.

Μολις γινει το install ξεκλειδωνει απευθειας. Ειναι συνηθως πολυ μικρο αρχειο.

Στην download list δεν υπαρχει αλλο αρχειο σχετικο με τα παιχνιδια.Αρα ξεκλειδωνει απο μεσα λες ε;

kabamaru
13-10-2011, 21:41
Οποιος το αγορασε πρεπει να δει στη λιστα με ολα τα downloads του το Lara Croft Full game Unlock. Καπως ετσι. Πρεπει να ειναι συνδεδεμενος με τον λογαριασμο του για να το δει.

volyros
13-10-2011, 23:29
Οποιος το αγορασε πρεπει να δει στη λιστα με ολα τα downloads του το Lara Croft Full game Unlock. Καπως ετσι. Πρεπει να ειναι συνδεδεμενος με τον λογαριασμο του για να το δει.

Ναι και μετα;Υπαρχει σιγουρα το unlocked εκει;Αν δεν υπαρχει τι γινεται;

etnica12345
13-10-2011, 23:55
Ναι και μετα;Υπαρχει σιγουρα το unlocked εκει;Αν δεν υπαρχει τι γινεται;

Δεν ειναι unlocked, θα κατεβασεις πρωτα το Trial κ μετα ενα αλλο αρχειο που ξεκλειδωνει ολο το game. Θα ειναι περιπου 100KB. Ετσι δουλευει.

ReDWeeD-1-
22-10-2011, 19:19
paidia egw psaxno APELPISMENA ta resident evil 2 kai 3.. sas parakalo an ta exei kapios na mou stili ena pm dino mexri kai steam account me counter strike 1.6 kai condition zero pleaseeeee

MrOlethros
23-10-2011, 03:03
παιδια εγω ψαχνω το Little Big Planet που το ειχαν βαλει στο welcome προγραμμα

οποιος μπορει να βοηθησει καλοδεχουμενος κ θα του ημουν υποχρεος

ευχαριστω εκ των προτερων :)

cores
26-10-2011, 15:18
όποιος έχει του red dead redemption το undead nightmare pack, Legends and Killers pack, Liars and Cheats pack και θέλει να μου τα δώσει ας μου στείλει πμ θα του είμαι ευγνώμον!

wolvoline
01-11-2011, 15:40
γεια σας παιδιά με ενδιαφέρει το Crash bandicoot και το Little Big Planet 2 αν το δίνει κανεις θα ειμουν ευγνώμων

ReDWeeD-1-
01-11-2011, 17:27
γεια σας παιδιά με ενδιαφέρει το Crash bandicoot και το Little Big Planet 2 αν το δίνει κανεις θα ειμουν ευγνώμων

esu ti exeis?

asdys
01-11-2011, 22:45
Αμα καποιος δινει το Joe Danger, θα του κανω μετανειες για παντα! Και κατεβαζει κ απο μενα οτι θελει φυσικα.

giosici
26-01-2012, 20:02
χρήσιμος οδηγός! thanks!

giannislazy
30-04-2012, 10:49
Απορία:
Αν κατεβάσω ένα DLC μέσω account sharing μπορώ να διαγράψω μετά το profile του φίλου μου ή για να παραμείνει ενεργό θα πρέπει να υπάρχει ο λογαριασμός και στο δικό μου ps3?

klark71
30-08-2012, 20:24
Γίνεται account sharing για παιχνίδια (πχ. Crysis 2) ή μόνο για DLC;

klark71
17-09-2012, 11:34
Για την προηγούμενη ερώτησή μου η απάντηση είναι καταφατική. ¶λλη τώρα!
Έχω δημιουργήσει στην κονσόλα μου 2 λογαριασμούς. Μπορώ να δώσω τον πρώτο σ' έναν και τον δεύτερο σε άλλον χρήστη (διότι πχ. ο ένας έχει χάρτες που θέλω και ο άλλος παιχνίδι) και το game sharing να λειτουργεί κανονικά και με τους δύο; Ελπίζω να μην ξαναπαντήσω την ερώτηση...ΙοΙ

tsakali GR
28-09-2012, 22:16
Καλησπέρα παιδιά. Έχω το εξής θέμα: προτού η Sony αλλάξει το επιτρεπόμενο sharing από 5 accounts σε 2, είχα δώσει σε 3 φίλους πρόσβαση στο προφίλ μου από την κονσόλα τους για να κατεβάζουν gamesharing περιεχόμενο.

Δηλαδή 1 εγώ, 1 ο ξαδερφός μου και 2 οι κολλητοί = 4. Από τη στιγμή που έγινε για 2 κονσόλες, άπαξ και κατεβάσω κάτι εγώ, μετά δε μπορεί κανένας τους να το πάρει. Δεν θα έπρεπε τουλάχιστον σε 1 από τα παιδιά να επιτρέπεται;

Π.χ. γράφτηκα PS Plus αλλά τα πιο πολλά games από το Instant Game Collection τα είχα και δεν τα κατέβασα καν. Πάω λοιπόν χθες στον 1 φιλο μου να κατεβάσω δύο τρία από αυτά και έλεγε πως είναι ήδη activated σε δυο κονσόλες.
Πρέπει να κάνουν κάποιο deactivate το προφίλ μου στις κονσόλες τους; Κι αν ναι διάβασα ότι δε θα παίζει ότι έχουν κατεβάσει από το προφίλ μου. Αλλά εφόσον μετά κάνουν download, μπορούν να κάνουν πάλι reactivate και να παίξουν?

tsakali GR
04-10-2012, 13:26
Παίδες δεν γνωρίζει κανένας να μου πει;

Kkritikos
04-10-2012, 16:31
καλησπερα εγω εχω μια αλλη ερωτηση:οταν λενε για 2 sharing εννοουν η δικια μου κονσολα κ αλλες 2 η η δικια μου κ αλλα μια συνολο 2?

tsakali GR
04-10-2012, 20:52
Σε αυτό μπορώ να σου απαντήσω εγώ :) 2 κονσόλες συμπεριλαμβανομένης της δικής σου, δηλαδή ακόμη 1.

Kkritikos
04-10-2012, 23:37
ευχαριστω

Mouxlalouda
03-12-2012, 02:00
καλησπέρα. φιλαράκι μου του χάλασε το 1ο πσ3 και αγόρασε 2ο. έκανε deactivate την 1η κονσόλα και πέρασε τα στοιχεία του κανονικά στη 2η. σήμερα που πήγε να κατεβάσει στη 2η κονσόλα του τα 2 παιχνίδια από το welcome back πρόγραμμα της σόνυ, συγκεκριμμένα τα infamous και wipeout, με το που κατέβουν τα παιχνίδια και πατάει στη φούσκα για να κάνει install, του βγάζει μήνυμα ότι τα παιχνίδια παίζουν μόνο σε psp και psvita και του ζητάει να συνδέσει τη φορητή συσκευή. το μήνυμα που το βγάζει είναι το εξής: you can use this content on a psp system. do you want to copy it to a psp system? έχει κάνει ο φίλος μου καμιά βλακεία; υποψιάζεται κανείς τίποτα; δεν το είδα εγώ, απλά έτσι μου τα περιέγραψε τηλεφωνικώς.

Mouxlalouda
06-12-2012, 02:10
διαβάζοντας σήμερα το ευρωπαϊκό blog, είδα πως το πρόβλημα που ανέφερα παραπάνω υπάρχει εδώ και καιρό, γτ το έγραψε κάποιο παλικάρι και του απάντησαν πως το ψάχνουν ήδη το θέμα. αυτός ανέφερε μονο το infamous. άρα είναι θέμα της σόνυ και δεν έκανε κάποια χαζομάρα το φιλαράκι μου.

fotaras
26-01-2014, 15:31
Παδια εχω δυο τρεις αποριες για το gamesharing. Θελω να δωσω καποια απο τα παιχνιδια που εχω αγορασμενα σε εναν φιλο μου. Το εχω ξανακανει στο παρελθον με αλλους δυο φιλους μου,στον εναν ομως εχει χαλασει το ps3 του και στο καινουριο που πηρε δεν ηθελε να τα περασει τα παιχνιδια γιατι δεν επαιζε με αυτα.
- Επειδη εχω αρκετα αγορασμενα παιχνιδια και δεν θυμαμαι σε ποιον εχω δωσει ποιο,υπαρχει μηπως καποιος τροπος να δω ποσες φορες εχω δωσει καποιο παιχνιδι?
- Το ps3 του φιλου μου που χαλασε,μπορω να το κανω deactivate και αν ναι,με ποιον τροπο?
- Τελος,εχω την εντυπωση οτι εδω και κανα χρονο η δυο,η sony αλλαξε τον αριθμο που μπορεις να κατεβασεις ενα παιχνιδι απο 5 σε 2. Θυμαται καποιος την ημερομηνια που εγινε αυτο? Ο περιορισμος εχει να κανει με την ημερομηνια αγορας του παιχνιδιου η με το ποτε βγηκε το παιχνιδι? Δηλαδη,αν παω και αγορασω τωρα ενα παιχνιδι του 2009 πχ,θα μπορω να το κατεβασω 5 φορες η 2 ?

Στάλθηκε από το ALCATEL ONE TOUCH 6010D μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nek_Food
26-01-2014, 16:39
Αν πας στο
https://account.sonyentertainmentnetwork.com/pc/login.action
και κάνεις sign in
θα δεις πόσα συστήματα playstation είναι activated με το συγκεκριμένο id/account
Από εκεί μπορείς να κάνεις deactivate, αλλά όλες μαζί τις κονσόλες γιατί εάν δεν κάνω λάθος ο psx3 είχε δοκιμάσει και μόνο έτσι το επέτρεψε.

Από 18/11/2011 επιτρέπεται το sharing μόνο σε δύο κονσόλες PS3 και δύο κονσόλες PS vita.
Ό,τι έχεις αγοράσει πριν ισχύει για 5 κονσόλες, ό,τι έχεις αγοράσει μετά ισχύει για δύο.
Αν αγοράσεις σήμερα παιχνίδι ανεξάρτητα την χρονολογία κυκλοφορίας του, νομίζω οτι ισχύει το 2 κονσόλες, άρα η ημερομηνία αγοράς και κατ΄ επέκταση συμφωνία με τους τρέχοντες όρους για το PSN.

fotaras
26-01-2014, 20:55
Νεκταριε σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. Θα το κοιταξω το βραδυ η αυριο. Εν τω μεταξυ εχω ξεχασει και τον κωδικο προσβασης και πρεπει να δω πως κανεις καινουριο.

Στάλθηκε από το ALCATEL ONE TOUCH 6010D μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

fotaras
27-01-2014, 02:42
Αν πας στο
https://account.sonyentertainmentnetwork.com/pc/login.action
και κάνεις sign in
θα δεις πόσα συστήματα playstation είναι activated με το συγκεκριμένο id/account
Από εκεί μπορείς να κάνεις deactivate, αλλά όλες μαζί τις κονσόλες γιατί εάν δεν κάνω λάθος ο psx3 είχε δοκιμάσει και μόνο έτσι το επέτρεψε.

Από 18/11/2011 επιτρέπεται το sharing μόνο σε δύο κονσόλες PS3 και δύο κονσόλες PS vita.
Ό,τι έχεις αγοράσει πριν ισχύει για 5 κονσόλες, ό,τι έχεις αγοράσει μετά ισχύει για δύο.
Αν αγοράσεις σήμερα παιχνίδι ανεξάρτητα την χρονολογία κυκλοφορίας του, νομίζω οτι ισχύει το 2 κονσόλες, άρα η ημερομηνία αγοράς και κατ΄ επέκταση συμφωνία με τους τρέχοντες όρους για το PSN.

Μπηκα στη σελιδα που μου ειπες. Λοιπον,απο οτι βλεπω και υποθετω,μπορεις να κανεις deactivate σε καθε κονσολα ξεχωριστα. Συνολικα εχω 3 κονσολες PS3 που ειναι activated και τις εχει με ονομασια του στυλ "my PS3 system" , "my PS3 system 2" και η τριτη με το νουμερο 3. Δυστηχως,δεν εχει καποια αλλη πληροφορια(πχ ημερομηνια ενεργοποιησης) ωστε να καταλαβω ποια ειναι η δικια μου κονσολα κ ποια του φιλου μου που χαλασε.
Εχει βρει κανεις μηπως καποιον τροπο?

Απορια για τα παιχνιδια. Υποθετουμε οτι το παιχνιδι Braid πχ,εχει αγοραστει και εχει κατεβει σε 3 κονσολες. Κανοντας απενεργοποιηση μιας κονσολας,ο παραπανω αριθμος τοτε θα μειωθει σε 2 ?

Τελος,αν κανω deactivate την κονσολα μου με βαση τα παραπανω που εγραψα,και μετα την ξανακανω activate,με τα παιχνιδια τι γινεται? Θα ξαναειναι διαθεσιμα να μπορω να τα παιξω? Θα πρεπει να τα ξανακατεβασω η να τα αγορασω?


Στάλθηκε από το ALCATEL ONE TOUCH 6010D μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nek_Food
27-01-2014, 10:58
¶σχετα το τι υπονοούμενα αφήνει, ΔΕΝ κάνει ξεχωριστό και ανεξάρτητο deactivate τελικά οπότε πας πακέτο και τις κάνεις όλες μαζί. Με το που μπεις στην κονσόλα σου, συνδεθείς στο PSN store και κατεβάσεις ένα παιχνίδι (ή οτιδήποτε νομίζω), γίνεται activate αυτόματα, αλλιώς πας:
Playstation Network -> Account management -> System Activation -> Ps3 System -> Game / Video -> Activate
Δεν είναι απαραίτητο να τα ξανακατεβάσεις τα παιχνίδια.

Το Braid θα γίνει αρχικώς activated στην κονσόλα σου και αν είναι προ του Νοεμβρίου 2011 μπορείς να το παίξεις από 5 συνολικά κονσόλες (άλλες 4 δηλαδή). ;) Οτιδήποτε έχεις αγοράσει πριν την ημερομηνία αυτή, συνεχίζει να έχει 5 συνολικά activations, άσχετα αν το σβήνεις/deactivate/κλπ κόλπα.

fotaras
28-01-2014, 19:35
Νεκταριε σε ευχαριστω για τις πληροφοριες. Κρινοντας απο αυτο εδω που γραφεις ...

Το Braid θα γίνει αρχικώς activated στην κονσόλα σου και αν είναι προ του Νοεμβρίου 2011 μπορείς να το παίξεις από 5 συνολικά κονσόλες (άλλες 4 δηλαδή). ;) Οτιδήποτε έχεις αγοράσει πριν την ημερομηνία αυτή, συνεχίζει να έχει 5 συνολικά activations, άσχετα αν το σβήνεις/deactivate/κλπ κόλπα.
... δεν εχει και νοημα τοτε να καθησω να ασχοληθω. Νομιζα οτι αν απενεργοποιησω μια κονσολα,θα μειωθει και ο αριθμος των downloads του παιχνιδιου που εχω κανει. Δηλαδη,αν το Braid τωρα το εχω κατεβασει 3 φορες,νομιζα οτι αν απενεργοποιησω την μια κονσολα,τοτε θα αφαιρεθει και απο εκει μια θεση και θα ειναι σαν να το εχω κατεβασει 2 φορες. Οποτε αφου δεν ισχυουν αυτα τα κολπα,τοτε δεν εχει και νοημα να κανω deactivate την χαλασμενη κονσολα.
Το αφηνω οπως εχει.
Thanks man.

Nek_Food
28-01-2014, 20:51
Αυτό ακριιβώς που λες θα γίνει. Θα μπορείς να το κατεβάσεις σε +μία κονσόλα, ήτοι το "υπόλοιπο" σου (ας πούμε σε downloads) θα γίνει από 2 πλέον 3. Αν τις κάνεις όλες deactivate θα μπορείς να το κατεβάσεις σε 5 νέες (ή τις ίδιες) κονσόλες. Δεν ειναι θέσεις "μίας χρήσης" αλλά το σε πόσες κονσόλες έχεις το δικαίωμα να υπάρχει αυτό το παιχνίδι ανά πάσα στιγμή (ταυτόχρονα). Θεωρητικά το ίδιο παιχνίδι με συνεχή activations/deactivations μπορεί να πεχτεί σε άπειρες κονσόλες. Το ίδιο ισχύει και για μετα τον Νοέμβριο του 2011, απλά αυτό το ημερολογιακό ορόσημο περιορίζει το σε πόσες κονσόλες μπορεί να είναι ταυτόχρονα ενεργός ένας τίτλος 5 ή 2.

George85
21-02-2014, 03:25
Γειά σας παιδιά ^^ Είμαι καινούργιος στο forum και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το gamesharing στο ps3....Θέλω να δώσω κάτι παιχνίδια που έχω κατεβάσει μέσω psn(είτε δωρεάν με το ps plus είτε αγορασμένα κανονικά) σε ένα φίλο μου για να μπορεί να τα παίζει και αυτός με τον λογαριασμό του. Έχω διαβάσει λοιπόν σε διάφορα forum για την διαδικασία του gamesharing και οι μισοί λένε ότι γίνεσαι ban απο την sony εαν το κάνεις αυτο ενώ άλλοι λένε οτι το έχουν κάνει και δεν έπαθαν ποτέ τίποτα...Eγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω πώς η sony θα μπορεί να ξέρει ότι έδωσες τα παιχνίδια σε άλλο άτομο και απλά δεν έχεις ενα άλλο σπίτι με ένα άλλο ps3... Εσείς τι γνώμη έχετε γι'αυτό ; Μπορώ άφοβα να δώσω τα παιχνίδια στο φιλαράκι μου ; (εννοείτε ότι τον ξέρω προσωπικά) η θα πρέπει να ανησυχούμε μήπως γίνουμε ban ; Α επίσης επειδή έχω ήδη 2 ps3 για να παίζω παιχνίδια online και με άλλα μέλη της οικογένειας αναγκαστικά θα κάνω το κόλπο με το deactivation από το pc μόλις τα δώσω στο φίλο μου ώστε αυτός να μπορεί να παίξει με το λογαριασμό του αλλά και εγώ να μπορώ να έχω τα 2 μου ps3 ενεργοποιημένα...Το κόλπο αυτό το έχω δοκιμάσει και γίνεται ! Ένα τρίτο ps3 μπορεί να παίζει όλα τα παιχνίδια(και online) αρκεί μόνο να μην κάνει sign in με το λογαριασμό που κατέβασε τα games γιατί μόνο τότε γίνεται πραγματικά deactivation.

Nek_Food
21-02-2014, 09:19
Δεν είναι δύσκολο αν θέλει να εντοπίσει κάποιος που παίζουν δύο κονσόλες, ειδικά αν είναι σε άλλη περιοχή. Παρόλα αυτά δεν νομίζω ότι υπάρχει φόβος για ban το να μοιραστείς με ένα φίλο σου κάποια παιχνίδια (έμμεσα το ξέρει και το αποδέχεται η Sony, εικάζω ότι το έκανε και επίτηδες αρχικά για να τσιμπήσει ο κόσμος και να ανέβει στο τραίνο, μετά το περιόρισε και στο PS3 και κυρίως στο PS4). Νομίζω ότι αν η Sony ήταν να κάνει ban σε όποιους έκαναν έστω μία φορά game sharing, θα το έριχνε σε πάνω από τους μισούς ενεργούς παίκτες του δικτύου της. Τα υπόλοιπα όπως λες μία χαρά μου ακούγονται, απλά έχε υπόψη σου ότι δεν μπορείς να κάνεις όποτε θέλεις deactivate, νομίζω υπάρχει κάποιος περιορισμός χρονικός στο πόσα/πότε. Επίσης, όση εμπιστοσύνη και να έχεις στο φιλαράκι σου, θα πρότεινα μετά να αλλάξεις και το password σου στο λογαριασμό σου σε ένα νέο.

George85
21-02-2014, 19:15
Ευχαριστώ για την απάντηση ! :d030:Ναι το ξέρω ότι μπορεί να εντοπίσει κάποιος που παίζουν δύο κονσόλες αν θέλει αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως θα ξέρει οτι δεν έχω και αλλού σπίτι(πχ εξοχικό)η έναν συγγενή κτλ... Πιστεύω οτι όσοι έγιναν μπαν η το παραέκαναν με το sharing δηλαδή έδωσαν και πήραν απο πολλά άτομα η απλά το άτομο που του έδωσαν τα στοιχεία(ιδιαίτερα άγνωστο σε αυτούς) προσπάθησε να τους χακάρει η κάτι τέτοιο. Ναι το deactivate μπορεί να γίνει απο το pc μόνο μια φορά κάθε 6 μήνες αλλά δεν με απασχολεί αυτό γιατί θα έχει πολλά παιχνίδια να παίξει για 6 μήνες και μπορεί να μην το ξανακάνουμε μετά λόγω του ότι θα παίζουμε ps4 πιο πολύ :silly: Όσο για το password δεν θα αποθηκευτεί στο δικό του ps3 όχι τόσο γιατί δεν τον εμπιστεύομαι όσο για το ότι εαν κάνει sign in με το δικό μου account έστω και καταλάθος(δύσκολο βέβαια) θα γίνει deactivate το account μου στο ps3 του και δεν θα μπορεί να παίξει τα παιχνίδια που θα έχει κατεβάσει απο εμένα...Συν του ότι κάποιες φόρες αλλάζω έτσι εξάλλον το password μου για λόγους ασφάλειας ιδιαίτερα μετά απο αυτό που είχε πάθει το psn με τους χάκερς....

Valkyre
03-06-2014, 13:44
Λοιπον διαβασα το θρεντ και επειδη κι εγω εχω ερθει στο σημειο οπου θελω να κανω deactivate καποιες PS3 κονσολες αλλα δεν ξερω καν ποιες ειναι (ασε που δεν υπαρχουν πια), μαλλον παω για την επιλογη του deactivate all.

Εχω καποιες ερωτησεις, κυριως προς τον Νεκταριο ο οποιος απο οτι καταλαβαινω εχει μαστερ στο συγκεκριμενο θεμα.

Νεκταριε, την κατανοηση σου, ξερω οτι μαλλον τα εχεις ξαναπει αλλα αν μπορεις κανε ενα κοπο και απαντησε στις ερωτησεις που διατυπωνω εγω:

1) Παρατηρω οτι στο "deactivate all" εχει μεσα ολατα PS3 μου (5), το PSP, το Vita και το PS4. Θα εχω καποιο προβλημα αν τα απενργοποιησω ολα ή απλα μετα θα παω στο PS3 PS4 PSP PS Vita και θα τα ενεργοποιησω ενα - ενα ξανα? Κυριως με αγχωνει μην γινει καμμια μαλακια με τα μηχανηματα που με ενδιαφερουν δηλαδη το PS3 PS4 PS Vita (χεστηκα για το PSP)

2) To 2 μονο κονσολες μπορουν να γινουν activate, ισχυει για ιδιου τυπου κονσολες στο ιδιο account? Δηλαδη εγω με το account μου, αφου κανω deactivate all μπορω μετα να κανω reactivate 2 PS3, 2PS4 , 2PS vita? Καλα τα λεω?

3) Το οτι εκανες ενα συστημα deactivate με την διαδικασια deactivate all, δεν αφαιρει το δικαιωμα σου να την ξανακανεις reactivate σωστα? Yπαρχει καποιο χρονικο διαστημα που πρεπει να περιμενεις μεχρι να σε αφησει να κανεις REACTIVATE?

4) Επιβεβαιωστε την παρακατω διαδικασια οτι ειναι σωστη και οτι δεν θα εχω προβλημα ετσι οπως τα λεω:

α) Παω στο PC, μπαινω στο acount μου και κανω deactivate τα παντα. PS3, PS4, PS Vita, PSP 8 συνολικα συσκευες.

β) Παω στις κονσολες που θελω PS3 PS4 και PS Vita και τις κανω ξανα REACTIVATE. Kαι ειμια κομπλε?

Τα λεω καλα παιδια? Δεν θα αλλαξει κατι απο account settings, απο dlc content, trophies, cloud saves ή οτιδηποτε, ολα θα ειναι οπως ειναι τωρα, απλα χωρις να εχω την δυνατοτητα πλεον για 5 ενεργοποιημενα PS3 αλλα μονο 2 σωστα??

Ευχαριστω και συγνωμη που ξαναρωταω τα ιδια αλλα δεν θελω να γινει καμμια μλκια.

djpar
03-06-2014, 15:31
να σε βοηθησω εγω. Εγω προσφατα εκανα deactive all γιατι το ps3 ενος φιλου τα εφτησε και επρεπε να βαλουμε το account στο καινουργιο ps3.
Οταν λοιπον εκανα deactive all μετα πηγα στο δικο μου ps3 και εκανα active και μετα στο δικο μου Ps4 και εκανα active και ολα εγιναν κομπλε.
Στο ps4 ομως δεν μπορεις να κανεις active 2 κονσολες ή να το πω αλλιως μπορεις ως primary να εχεις την βασικη αλλα secondary μεχρι 16(νομιζω) αλλα για να παιξει καποιος φιλος παιχνιδια ps4 πρεπει να ειναι συνδεδεμενος στο account σου (που σημαινει οτι εσυ δεν θα μπορεις να παιξεις online καποιον τιτλο γιατι υποθετω οτι αν εντοπιστουν 2 ps4 μαζι το ενα θα φαει ακυρο).
αν θελεις να κανεις share υπαρχει λυση και εχει αναφερθει εδω μεσα!

Valkyre
03-06-2014, 15:35
^^ Οχι οκ απλα να κανω deactivate και reactivate θελω Παρη σε ευχαριστω. Ελπιζω να μην εχω θεμα.

Kane
26-06-2014, 09:49
Τα season passes μπορούν να μοιραστούν όπως και τα DLCs; Δλδ φτιάχνω account με το φιλαράκι, κατεβάζουμε το season pass και το χρησιμοποιούμε και οι δύο με τα main accounts; Φαντάζομαι ότι έτσι είναι αλλά είπα να ρωτήσω για το 100%.

enstikto
26-06-2014, 12:07
Ναι Σπύρο κανονικα!

odytsak
26-06-2014, 13:47
Τα season passes μπορούν να μοιραστούν όπως και τα DLCs; Δλδ φτιάχνω account με το φιλαράκι, κατεβάζουμε το season pass και το χρησιμοποιούμε και οι δύο με τα main accounts; Φαντάζομαι ότι έτσι είναι αλλά είπα να ρωτήσω για το 100%.
Aν εννοείς σε PS3 είναι απλά τα πράγματα, αν εννοείς σε PS4 δες εδώ (http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/15243-Game-Sharing-στο-PS4)

Το μυαλό μου πάει ότι θέλεις το Walking Dead Season 2, το έχει βάλει σε σούπερ τιμή, το κατέβασα κατ'ευθείαν χθες,
με sharing ειδικά λιγότερο από 3 ευρώ βγαίνει.

Kane
26-06-2014, 16:58
Σε ps3 εννοώ Οδυσσέα, ξέχασα να το διευκρινήσω.

Για το Bioshock Infinite ενδιαφέρομαι. Δεν ήξερα για το WD2 αλλά μιας και μου το είπες δεν θα το αφήσω.
Ευχαριστώ πολύ φιλαράκια...