PDA

View Full Version : Wiimote vs Kinect vs Move



Valkyre
05-02-2010, 03:48
Το παλιο thread για τα motion controllers αναστενεται..η σνεχεια δικη σας/μας. :)

WolfRathmA
10-04-2010, 07:26
YouTube- Playing with XBox Project Natal demo in Madrid Event



OXOAXOAOXAOXA!!!!

desperate_gamer
10-04-2010, 17:10
Σιγά καλέ θα χώσεις καμια αδέσποτη στην κοπελίτσα που κάθεται και γράφει στο Twitter.

LOL πάντως.

Narayan
23-10-2010, 23:34
Είδα σήμερα το Kinect στα Carrefour που το είχαν για δοκιμή... έπαιζαν δύο πιτσιρίκια ποδόσφαιρο, έβλεπες το avatar σου σε κάμερα τρίτου προσώπου και ό,τι κίνηση έκαναν τα πιτσιρίκια (σουτ, πάσα) την αντέγραφε το avatar με ελάχιστη καθυστέρηση! Γενικά το σύστημα φαινόταν να δουλεύει πολύ καλύτερα από ότι περίμενα.

Πριν το σκεφτόμουν για αγορά, μετά απο τη σημερινή επείδειξη πάντως στάνταρ θα το πάρω.

Ezio
24-10-2010, 22:46
Αυτή τη στιγμή από υποστήριξη σε τίτλους το wiimote είναι έτη φωτός μπροστά. Τεχνολογικά δεν ξέρω, αλλά όταν βλέπεις το skyward sword, όσο να 'ναι βλέπεις ότι τα άλλα 2 υστερούν. Πρέπει βέβαια να περάσουν κάποιοι μήνες έτσι ώστε να δούμε αν θα μείνουν στο ράφι ή θα βγουν τίτλοι υψηλού επιπέδου. Ότι έχω δει μέχρι τώρα, κατά την γνώμη μου, είναι απλά για να δείξει τι μπορεί να κάνει το κάθε τι.

Nek_Food
25-10-2010, 10:36
159€ :frusty: για ένα "εναλλακτικού χειρισμού" αξεσουάρ και το επερχόμενο shovelware, αυτό και μόνο είναι αρκετό... Ι will pass. Εδώ δεν πήρα ακόμη το move ενώ έχω και την cam, γιατί το θεωρώ περιττό και άσχετο ως προς την gaming νοοτροπία μου, βασιζόμενος φυσικά στο τί τίτλοι κυκλοφορούν τώρα κλπ. Αν το πάρω τώρα κοντά, θα είναι μόνο για να παίζει καλύτερα η μικρή με το Eyepet γιατί από τους υπόλοιπους τίτλους δεν με ενδιαφέρει τίποτα.

dimitrisasp
25-10-2010, 13:56
^^ Συμφωνω μαζι σου. Σε κανα χρονο ισως να υπαρχουν καλοι τιτλοι, βλεπουμε.

Φιλε Ezio ειδα το Skyward Sword και δεν με εντυπωσιασε τοσο το gameplay. Φαινεται
πολυ ταλαιπωρημενο. Λεω για την παρουσιαση στην Ε3. Ακομα και ο Miyamoto δεν
μπορουσε να ανταποκριει ευκολα που το παρουσιαζε..

Valkyre
25-10-2010, 14:01
FAIL Και στα 3 απο εμενα, αλλα το EPIC FAIL ανηκει δικαιωματικα στο Kinect! Οι απολαυστικες ωρες γελιου που θα μας προσφερει μεσω youtube ειναι priceless και ειναι ο μονος λογος που πραγματικα χαιρομαι που θα κυκλοφορησει και θα το αγορασει ο κοσμος! :D

dimitrisasp
25-10-2010, 15:53
^^ Δεν εχεις αδικο.. Δειτε και αυτα..

YouTube - Kinect - The Greatest Anything Ever FUNNY Parody - E3 2010 Montage Xbox 360

YouTube - Kinectimals Demo - E3 2010

nickolas82
25-10-2010, 23:42
Ειδα και εγώ το kinect στο ΠΛΑΙΣΙΟ στο Mall και δεν με εντυπωσίασε ΚΑΘΟΛΟΥ.Έπαιζε ένα μικρό εκείνο το παιχνίδι με τα αυτοκινητάκια και η απόκριση ήταν τραγική.Αριστερά έστριβε ο πιτσιρικάς........δεξιά το αυτοκινητάκι..........ευθεία ο πιτσιρικάς.........αριστερά το αυτοκινητάκι.Μάλιστα ο κόσμος που ήταν εκεί έβαλε τα γέλια.
Είδα και το bowling και δεν είχε τα παραπάνω τραγικά προβλήματα αλλά πάλι δεν εντυπωσιαστικα.Απλά έκανες πως ρίχνεις την μπάλα αλλά ουτε φάλτσα ούτε τίποτα.

HarrisDo
27-10-2010, 01:54
Wii Motion Plus = PS Move > Kinect = Fail
Αυτό έχω να πώ..το θέμα εξάλου δεν είναι τόσο η απόδοση μιας και τα 2 πρώτα έχουν άριστη! Το θέμα είναι οι τίτλοι που τα υποστηρίζουν..και μέχρι τώρα η Σονυ δεν έχει δείξει πολλά!

dimitrisasp
27-10-2010, 20:05
Αν βγει κατι σε Star Wars νομιζω οτι ειμαι υποψηφιος για αγορα.. Απο τοτε που ειδα
το A New Hope ηθελα ενα lightsaber..

Παντως το Kinect μηπως βγαινει απο το κινηση και connect?

gre
11-11-2010, 22:48
Wii Motion Plus = PS Move > Kinect = Fail
Αυτό έχω να πώ..το θέμα εξάλου δεν είναι τόσο η απόδοση μιας και τα 2 πρώτα έχουν άριστη! Το θέμα είναι οι τίτλοι που τα υποστηρίζουν..και μέχρι τώρα η Σονυ δεν έχει δείξει πολλά!

Για 'μένα η σειρά πάει αλλιώς: Kinect > PS Move > Wii Motion Plus

Valkyre
12-11-2010, 10:38
η σειρα βασικα ειναι ετσι

Fail=Fail=FAIL

MajereMP44
12-11-2010, 11:11
τόσο τραγικά δεν είναι τα πράγματα. Και στο κάτω κάτω αλλο το Fail της MS και άλλο το Fail της Sony ( που δεν έχει βγάλει ένα παιχνίδι να τα "σπάει" και να μας αφήσει με το στόμα ανοιχτο).Για το Wii motion plus δεν έχω καμια ιδέα.Anyway, αν πάμε να συγκρίνουμε τον κλασικό χειρισμό με τα motion controls τότε ναι, κατα τη γνώμη μου, μιλάμε για συνολικό fail (για την ωρα).

plakas
12-11-2010, 11:30
το ολο θεμα ειναι η διασκεδαση!!!δλδ τι περιμενατε απο αυτα τα περιφεριακα;αν δουμε κιθαρες ντραμς μικροφωνα που ειναι μονο για 2 παιχνιδια rock band-GH,και για ενα πληρες σετ=150 ευρω για μια εμπηρια μονο=fail;buzz 40 ευρω και μια απο τα ιδια buzzer's=fail;time crisis με οπλο=fail;αρα δεν ειναι fail για εμενα μιας και προσπαθουν να μας δωσουν διασκεδαση σε ολους,εσενα σ αρεσει ds3 Παιξε με αυτο βρε αδερφε,ο αλλος με το καμερα και Move,παρε να εχεις...πληρωσε,θυμαμαι με το eye toy η κοπελα μου εφερνε ολες της φιλες της και πλεναν τζαμια με την καμερα και τραγουδαγαν με τα μικροφωνα,της εβλεπα που διασκεδαζαν και μ αρεσε..και εβλεπα εμενα να ζοριζομαι,νευριαζω,σπαω μοχλους με αλλα παιχνιδια!!!οποτε αυτο που ζηταει ο καθε gamer και μη ειναι η διασκεδαση...αλλο το τρωει και δροσιζετε και αλλο το τρωει και ζοριζετε

nikon
12-11-2010, 11:49
Συμφωνώ με τον Μάριο δεν υπάρχει θέμα fail, >, = κλπ όποιος θέλει παίζει με αυτά όποιος δεν θέλει δεν τα ακουμπάει καν το μόνο fail για μένα είναι στο κατά πόσο ανταποκρίνονται σ'αυτά που θέλουν να δώσουν και δεν ξέρω για τα άλλα πάντως το move μια χαρά το κάνει αυτό και δεν είναι καθόλου fail σ'αυτό το κομμάτι.

Valkyre
12-11-2010, 12:50
Fail ειναι και η τρανη αποδειξη ειναι οτι ακομα και ο Μητσακος το βαρεθηκε Νικο!

failfailfail! :D :P

nikon
12-11-2010, 13:07
Mπααααααα χθες του πήγα 2 παιχνίδια και ξαναζεστάθηκε......όπως και ο μπαμπάς του.:P

Valkyre
12-11-2010, 13:11
^^ για λιγες ωρες ακομα μονο.... :P

nikon
12-11-2010, 13:14
Άμα σου φέρω πίσω το Enslaved θα δεις πως θα παίζει όλη μέρα move.....πέρα από την πλάκα δεν λέει κανείς ότι το move είναι για να παίζεις μόνο μ'αυτό απλά αν θέλεις να σηκωθείς και λίγο από τον καναπέ ή για χαβαλέ με παρέα είναι πολύ καλό.

gre
14-11-2010, 16:32
Το κακό της υπόθεσης είναι ότι έχουν αρχίσει να βγάζουν παιχνίδια που παίζουν μόνο με αυτά τα μαραφέτια, προφανώς για να μας αναγκάσουν να τα αγοράσουμε...

katsouras
14-11-2010, 16:41
Η γνωμη μου ειναι πως εκει θα παει το gaming..Αυτο ειναι η αρχη,στο τελος θα μας εχουν στολη κανονικη.Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος με το move απλα ακομα δεν εχει βγαλει οπως λετε ενα παιχνιδι τοσο δυνατο ωστε να σε κανει να το παρεις.

hakoo
15-11-2010, 14:59
To νοικιασε ο αδερφος μου και χαζεψα λιγακι το sports champions (επαιξα λιγακι εννοειται). Η αποκριση ειναι πολυ καλυτερη απο αυτη του wii αλλα προσωπικα το βρηκα βαρετο το συγκεκριμενο παιχνιδι. Το table tennis ειναι ψιλοκαλο, τα υπολοιπα :zzzz:
Θελω να το δοκιμασω και σε ενα hardcore παιχνιδι να δω πως δουλευει παντως γιατι σαν piece of hardware ειναι ενδιαφερον αν μη τι αλλο.

jimbour
15-11-2010, 16:58
Μια απο τα ιδια με το move, επαιξα ενθουσιασμενος για 2 μερες. μετα το βαρεθηκα και το παρατησα.
ξαπλωσα στην καναπεδάρα μου και συνεχισα το ff13 που το ειχα παρατησει

Valkyre
15-11-2010, 17:19
^^ Εεεεεετσι θελει...!! :)

g10rg0s
15-11-2010, 18:26
Εχω το ps3 για μενα και το Wii για το υιο μου ... σας λεω με πληρη ειλικρινεια οτι το Wiimote μαμει και δερνει ... ειναι αρκετο καιρο στην αγορα και ειναι επομενο να πρωτευει ... οπως και να το κανουμε η Nintendo ειναι 1η και μετα ερχονται οι αλλοι ...

Narayan
16-11-2010, 11:42
Το Kinect φαίνεται να έχει καλή ανταπόκριση από τους αγοραστές... έχει πουλήσει ήδη 1 εκατομμύριο κομμάτια (σαν αυτόνομο περιφερειακό και σαν bundle με νέες κονσόλες) στις πρώτες 10 ημέρες κυκλοφορίας του και φαίνεται πως θα πιάσει τον στόχο για 3 εκατ. πωλήσεις μέχρι το τέλος του έτους:

http://www.microsoft.com/Presspass/press/2010/nov10/11-15NineMillionPR.mspx


Εμένα με "χάλασε" τελικά που δεν θα έχει φωνητικές εντολές για το locale μου, τεσπά θα έρθει κάποια στιγμή με update αλλά ήταν από τα χαρακτηριστικά που είχα βρει ενδιαφέροντα για το launch.

Valkyre
16-11-2010, 11:44
Μακαρι να τα παει ακομα καλυτερα να εχουμε μπολικο υλικο απο επικες στιγμες στο youtube! :D

plakas
16-11-2010, 12:30
Μια απο τα ιδια με το move, επαιξα ενθουσιασμενος για 2 μερες. μετα το βαρεθηκα και το παρατησα.
ξαπλωσα στην καναπεδάρα μου και συνεχισα το ff13 που το ειχα παρατησει
οπως το ειπες (εκατσες)που παει να πει δεν εχεις παρεα για Gaming και εγω ετσι την πατησα με το buzz ....ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΡΕΙΣΤΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΡΕΕΕΕ

nickolas82
16-11-2010, 14:31
Val γιατί τόσο μίσος για το motion gaming;
Ξέρεις τι μου θυμίζεις;........................
YouTube - Sony Playstation Move Fail

:a050::a050::a050:

Μήπως φέρνεις λίγο στον φίλο από πάνω γιατι τότε θα σε καταλάβω :silly:

Valkyre
16-11-2010, 14:33
^^ Nαι εγω ειμαι με βρηκες

nickolas82
16-11-2010, 14:40
^^ Nαι εγω ειμαι με βρηκες
Ωραία τα λές πάντως :a023::silly:

nikon
16-11-2010, 14:44
Ψέματα λέει δεν είναι έτσι αλλά έχει βαλει στόχο να γίνει έτσι και γι'αυτό είναι σε δίαιτα αυτό το διάστημα.

Valkyre
16-11-2010, 14:48
^^ Σσσστ εσυ!!! :P

Valkyre
07-01-2011, 13:58
Kinect Fail Compilation!

YouTube - Kinect Fail Compilation

axaxaxaxaxa

spyros arianara
07-01-2011, 14:50
χαχαχαχα πολυ γελιο το βιντεακι ειδικα ο γεματουλης που χορευε.Παντως οσο αναφορα το move οποιος δεν εχει παιξει fps με αυτο, μπορει να αναθεωρησει καποια στιγμη, πολυ hardcore, super accurate , αντε να βγει το killzone 3 με το sharpshooter να λιωσουμε!!

HarrisDo
07-01-2011, 16:37
Αντικειμενικά μιλώντας το PS Move έχει την καλύτερη απόδοση! Πιο άμεσο και τεχνικά καλύτερο..το Kinect είναι μια μάλλον όχι τόσο πετυχημένη προσπάθεια να γίνει κάτι επαναστατικό..το απέκτησε ένας φίλος μου και εκτός από την εμφάνιση και τη νέα χροιά που δίνει στο Dashboard δεν είναι κάτι φανταστικό..το Motion+ τέλος (όχι το WiiMote) αν και λίγο κατώτερο από τα παραπάνω διαθέτει την μεγαλύτερη γκάμα τίτλων που το υποστηρίζουν..αν δεν γίνουν προσπάθειες για βελτίωση του Software στα Kinect & Move σίγουρα θα αποτύχουν..

the master
23-01-2011, 13:07
kinect...gelasa perissotero , me to move oute pou katafera na kanw kinhsh , to wii k ayto plaka exei opote....

kinect›wii ›ps move

Valkyre
24-01-2011, 14:58
Εχω κατι βιντεο απο εχθες που παιξαμε με τον Georgios και τον Nikon με το Move.... επικο γελιο...αυτοι επαιζαν κι εγω τους βιντεοσκοπουσα.... ποσο FAIL μπορει να ειναι τα Motion games (απο την πλευρα του ποσο γελοιος φαινεσαι ξαναλεω μην παρεξηγηθω) :P :D:D

enstikto
24-01-2011, 15:03
Εχω κατι βιντεο απο εχθες που παιξαμε με τον Georgios και τον Nikon με το Move.... επικο γελιο...αυτοι επαιζαν κι εγω τους βιντεοσκοπουσα.... ποσο FAIL μπορει να ειναι τα Motion games (απο την πλευρα του ποσο γελοιος φαινεσαι ξαναλεω μην παρεξηγηθω) :P :D:D

Για να πέφτουν τα ντοκουμέντα!!!! Υοutube τώρα! :D:D:D

jimbour
24-01-2011, 15:57
έχουμε πουθενα νουμερα πωλησεων του move και kinect αντιστοιχα;
it would be appreciated ^^

hollow_83
02-02-2011, 09:48
Απευθειας συγκριση Kinect και Move νομιζω δε μπορει να γινει, μιας και ειναι
διαφορετικου τυπου move controls.

Τα κακα του Kinect δυστυχως ειναι οι απαιτησεις σε χωρο που θελει
για σωστη λειτουργια και οτι δυστυχως στην υπαρχουσα μορφη του
αποκλιει πολλες κατηγοριες παιχνιδιων. πχ τα FPS.

O αμεσος ανταγωνιστης του Move ειναι το Wiimote απο το οποιο φυσικα
ειναι καλυτερο το Move και σε θεμα αποκρισης και αισθησης του ιδιου
του χειριστηριου. Με αυτο δεν απαξιωνω το Wii καθε αλλο, απλα σαν κατι
πιο νεο ειναι φυσικο και επομενο το move να ειναι καλυτερο.

Και το πιο τρανο μου παραδειγμα ειναι το Dead Space Extinction στο οποιο
συγκριτικα με τις δυο πλατφορμες ο χειρισμος του Move ηταν πιο
FLuid και πιο ακριβης, επισης το Move εκανε Auto calibrate πραγμα που διατηρουσε
την καλη στοχευση συνεχως και δε σε υποχρεωνε στο να εισαι συνεχως στο ιδιο σημειο.

ΕΙμαι σιγουρος οτι συντομα θα δουμε updated EyEtoy.

Narayan
28-03-2011, 15:26
http://art.penny-arcade.com/photos/1225003210_Hd5Ci-L.jpg

Valkyre
28-03-2011, 15:35
:a042::a042::a042::a042::a042:

hakoo
20-08-2011, 18:30
719375

:hysterical:

djpar
20-08-2011, 22:27
οταν λεω οτι lagαρει να παρει εντολη το kinect μου λενε οτι λεω μαλακιες...τι ΠΑΠΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΕΛΕΟΣ

Lefteris_X
20-08-2011, 22:34
όντως εξαιρετικό το Kinect όχι όμως για την κονσόλα για την οποία φτιάχτηκε και πωλείται. Για όλα τα άλλα που που βοήθησε να γίνονυ, αξίζει μπράβο. Αλλά για τα παιχνίδια είναι φόλα, χειρότερη και απο το Move.

Βγάζω ένα περιφερειακό για την κονσόλα μου, ρίχνω ένα ΤΟΝΟ χρήμα στο μάρκετινγκ, προώθηση και διαφήμιση και πετυχαίνω.........σκατά τίτλους και επιτυχία σε οτιδήποτε άλλο εκτός απο games.

Πόσο "Microsoft" είναι αυτό; :P

MajereMP44
28-08-2011, 14:47
Το fruit ninja kinckt το ειδες???δες το και τότε μίλα!χαχαχαχα
Εγω ντρέπομαι να πω οτι παιζω παντως παιχνιδι με τετοιο ονομα!

messi10
31-03-2012, 14:22
η αποψη του Brian Upton....

http://thegameside.gr/to-ps-move-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-kinect-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-wii/

hakoo
05-04-2012, 03:42
Dancing to "I'm Han Solo" on Kinect Star Wars - YouTube

Valkyre
05-04-2012, 11:49
^^ oh my God....

ΤΟ ΒΙΑΣΑΝΕ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΕΥΡΕΣ ΤΟ STAR WARS...

Νομιζω αυτο ηταν το τελειωτικο χτυπημα.... μα καλα πως το επιτρεψανε αυτο μπορει να μου το εξηγησει καποιος??

Nek_Food
05-04-2012, 12:34
για να σκεφτώ...

MONEY TALKS - BULLSHIT DANCES
http://www.gifandgif.eu/animated_gif/Money/Animated%20Gif%20Money%20%2821%29.gifhttp://www.gifandgif.eu/animated_gif/Money/Animated%20Gif%20Money%20%2820%29.gifhttp://www.gifandgif.eu/animated_gif/Money/Animated%20Gif%20Money%20%2821%29.gifhttp://www.gifandgif.eu/animated_gif/Money/Animated%20Gif%20Money%20%2820%29.gif