PDA

View Full Version : 3D Gaming, το μελλον ειναι εδω ή μηπως οχι;



Valkyre
05-02-2010, 02:46
Η Σονυ προσφατα ανακοινωσε οτι ξεκιναει την φουλ υποστηριξη του 3D format για την οικιακη ψυχαγωγια.Νεες τηλεορασεις θα προσφερουν σε συνδυασμο με το PS3 3D gaming για πρωτη φορα.Πως σας φαινεται εσας η ιδεα του 3D gaming?Ειναι κατι που περιμενετε πως και πως, κατι που θα φερει την επανασταση, ή απλα ενα νεο "gimmick"?

Ezio
05-02-2010, 22:27
Πιστεύω ότι είναι άλλος ένας τρόπος για να τα πάρουν χοντρά. Ο εξοπλισμός θα είναι σίγουρα πιο ακριβός. Και καινούργια τηλεόραση. Σχεδόν πεταμένα λεφτά. Ας αφήσουν αυτά κι ας βγάλουν ένα ps4 που θα παίζουμε με 1% ισχύς της κονσόλας το uncharted 2. Τότε ναι. Σίγουρη αγορά. Αλλά δυστυχώς, που τέτοια τύχη.

Υ.Γ. Το πρώτο μου post. Τα άλλα χάθηκαν.

vasses
05-02-2010, 22:41
Το ανθρωπινο ματι δεν αντικαθισταται με γυαλακια
Σε καμια 10 χρονια που θα προοδευσει η τεχνολογια ( αν προδευσει τελικα ) το ξανασυζηταμε , επι του παροντος βρισκομαστε στην εποχη του χαλκου.

Giannis7
06-02-2010, 00:23
Πιστεύω ότι είναι άλλος ένας τρόπος για να τα πάρουν χοντρά. Ο εξοπλισμός θα είναι σίγουρα πιο ακριβός. Και καινούργια τηλεόραση. Σχεδόν πεταμένα λεφτά. Ας αφήσουν αυτά κι ας βγάλουν ένα ps4 που θα παίζουμε με 1% ισχύς της κονσόλας το uncharted 2. Τότε ναι. Σίγουρη αγορά. Αλλά δυστυχώς, που τέτοια τύχη.

Υ.Γ. Το πρώτο μου post. Τα άλλα χάθηκαν.

Φυσικά, αφού θα θες κονσόλα (500E), γυαλιά (150Ε) και μία 3D τηλεόραση που η τιμή εξαρτάται το μοντέλο. Είναι πολλά τα λεφτά.

fotaras
06-02-2010, 01:48
ακριβως οπως ειπαν και παραπανω αλλος ενας τροπος να βαλουν χερι στις τσεπες μας..αγορασαμε ps3 και καινουριες τηλεορασεις(για αυτον τον λογο εσκασα κοντα στα 1000€ μονο για τηλεοραση,οχι για να βλεπω τις ειδησεις σε full hd)και τωρα μας λενε θα βγουν οι τρισδιαστατες τηλεορασεις,ακουμπηστε τα και εκει.και η 40αρα που εχω(ουτε ενος χρονου)τι να την κανω?πεταμα?επισης αυτο με τα γυαλια ειναι λιγο γελοιο!!!πηγα ειδα το avatar σε 3d και στη μεση περιπου που κατεβηκα στην τουαλετα για ψιλο οταν γυρνουσα κοιταζω τα καθισματα απο κατω και βλεπω ενα σκασμο ατομα με αυτα τα ηλιθια γυαλια να μοιαζουν με εξωγηινοι!!!!μπορει τα οικιακης χρησης γυαλια να ειναι καλυτερα και πιο μοδατα αλλα παλι να φοραω γυαλια για να παιζω με το ps3 μου φαινεται καπως..και αμα θελω να παιξω με τους φιλους μου π.χ. 4 ατομα τι θα κανω θα αγορασω 4 ζευγαρια γυαλια???θα βγει(αν βγει)ολη αυτη η τεχνολογια και μολις καθιερωθει μετα θα μας πει η sony παρτε το ps4 που παιζει 3,5D και καινουρια τηλεοραση,ξανα αλλα λεφτα απο εκει!!!

Valkyre
06-02-2010, 01:54
Παιδια, χωρις να θελω να κανω τον αντιδραστικο, σεβαστα ολα αυτα που λετε , αλλα ειναι τα αυτονοητα.

Εννοειται οτι κοιταζουν να βαλουν τα χερια στις τσεπες μας, γι αυτο κυκλοφορουν καθε λιγο και λιγακι νεες τηλεορασεις, νεα κινητα , νεες κονσολες κλπ κλπ.

Οκ δεκτο.

Το θεμα ομως του θρεντ επι της ουσιας δεν ειναι να εξετασουμε εαν θελουμε να πληρωσουμε αυτην την τεχνολκογια.Οκ κανεις μας δεν θελει.Το κυριως θεμα ειναι , οταν αυτη η τεχνολογια θα ειναι στανταρ και δεν θα απαιτει υπερογκα ποσα, θα προτιμουσατε ενα παιζετε σε 3d ή οχι?

Εν τελει αν σας δινοταν η ευκαιρια ανεξαρτητως χρηματικου ποσου, θα σας αρεσε η ιδεα του 3d gaming με τα ειδικα γυαλια κλπ ή δεν σας ενθουσιαζει και τοσο το ολο concept? :)

Lefteris_X
06-02-2010, 02:04
προσωπικά επειδή το έχω δοκιμάσει με nVIDIA σε κατάλληλη οθόνη (φυσικά μιλάω σε Windoze gaming) ένα έχω να πω: εάν είναι η ίδια (ή και καλύτερη) η εμπειρία στο PS3, εγώ που επί 18 χρόνια ΔΕΝ παλεύω με την καμία όμως τα FPS, ποτέ μου δεν κατάφερα να γίνω καλός παίκτης επειδή δεν μπορούσα να "τοποθετήσω" το εαυτό μου στον 3D χώρο / προσανατολιστώ, μέσα σε κλάσματα δευτερολέπτου όπως απαιτεί το είδος των FPS......

θα μπορώ να παίζω μια χαρά.

Η εμπειρία μου ήταν με το RESI 5 σε PC, που δεν είναι και απο τα καθαρόαιμα 3D παιχνίδια.

liberostelios
06-02-2010, 02:28
Δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει όλη αυτή η αντίδραση για το 3D; Εγώ, προσωπικά, δεν έχω καμία τρελή κάψα να το αποκτήσω και, προφανώς, θα περιμένω μερικά χρονάκια ώστε να γίνει η τεχνολογία αυτή προσιτή, οικομονικά, πριν πάω να πέσω με τα μούτρα και να πληρώνω υπέρογκα ποσά σε γυαλιά και τηλεοράσεις. Δε σας υποχρεώνει κανένας να πάτε να αγοράσετε το 3D εξοπλισμό! Κάποιοι που είναι διατεθειμένοι να τα σκάσουν, όμως, γιατί να μην έχουν μια εξτρά δυνατότητα παραπάνω;

Προφανώς η SONY το κάνει για τα λεφτά... Μήπως αναφέρει πουθενά η συγκεκριμένο εταιρεία ότι είναι κοινοφελής οργανισμός; Ή μήπως δεν έφτιαξαν το PS3 (που όλοι εμείς αγοράσαμε) για να βγάλουν λεφτά; Το θέμα είναι: σου πουλάνε κάτι. το θες; το έχεις ανάγκη; εσύ αποφασίζεις και αν είναι το παίρνεις ή όχι!

Πάντως η αγορά 3D για μένα είναι αρκετά ενδιαφέρουσα και με μέλλον. Δεν ξέρω, μόνο, αν θα προκύψουν θέματα με "ζαλάδες" ή πιθανά προβλήματα προσανατολισμού σε ορισμένους. Επίσης, η τεχνιτή στερεοσκοπική όραση (όπως αποκαλείται αυτή η διαδικασία τεχνιτής αίσθησης του βάθους) δεν είναι εγγυημένη σε όλους: υπάρχουν άνθρωποι που δυσκολεύονται ή, ακόμα ακόμα, είναι αδύνατον να την επιτύχουν. Τουλάχιστον έτσι ισχύει στην στερεοσκοπική όραση που παράγουμε με ζεύγη αεροφωτογραφιών στη σχολή (πάνω-κάτω είναι η ίδια διαδικασία, έτσι κι αλλιώς)... Οπότε εκεί δεν ξέρω τι παίζει: ίσως πλέον αρχίσουν να προκύπτουν προβληματάκια.

Υ.Γ.: Κάπου είχε αναφερθεί, στο προηγούμενο thread που χάθηκε, ότι υπάρχει δυνατότητα 3D προβολής χωρίς ειδική τηλεόραση και χωρίς ειδικά πανάκριβα γυαλιά. Τελικά, αυτό ισχύει και παίζει να εφαρμοστεί στο PS3;

fotaras
06-02-2010, 02:49
Το θεμα ομως του θρεντ επι της ουσιας δεν ειναι να εξετασουμε εαν θελουμε να πληρωσουμε αυτην την τεχνολκογια.Οκ κανεις μας δεν θελει.Το κυριως θεμα ειναι , οταν αυτη η τεχνολογια θα ειναι στανταρ και δεν θα απαιτει υπερογκα ποσα, θα προτιμουσατε ενα παιζετε σε 3d ή οχι?

Εν τελει αν σας δινοταν η ευκαιρια ανεξαρτητως χρηματικου ποσου, θα σας αρεσε η ιδεα του 3d gaming με τα ειδικα γυαλια κλπ ή δεν σας ενθουσιαζει και τοσο το ολο concept? :)
φυσικα και θα μου αρεσε αυτη η ιδεα σε ποιον δεν θα αρεσει αλλωστε να παιζει το killzone 3 π.χ.σε τρισδιαστατη τηλεοραση και να εχει την ψευδαισθηση οτι βρισκεται μεσα στον κοσμο του παιχνιδιου?απλα θεωρω την ερωτηση που κανεις στο τελος λιγο ακυρη(προς Θεου χωρις να θελω να σε προσβαλω)και εξηγω.
θυμαμαι απο το σχετικο thread της ταινιας avatar(πριν μας βρει το κακο)οτι οσοι πηγαν και το ειδαν σε 3D δηλωσαν κατενθουσιασμενοι και μαζι με αυτους και εγω.ολοι πιστευω γουσταρουμε ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΧΡΗΜΑΤΙΚΟΥ ΠΟΣΟΥ το 3d gaming αλλα το θεμα μας(τουλαχιστον το δικο μου)ειναι με την πολιτικη της εκαστοτε εταιριας να θελει να ξεζουμισει την τσεπη μας..θα μου πεις οτι οι εταιριες αυτες εχουν απωτερο σκοπο το κερδος και οχι την φιλανθρωπια.οκ συμφωνω απολυτα αλλα και εγω π.χ. ειμαι ενας απλος μισθωτος υπαλληλος και οχι καποιος που δεν ξερει ποσα μηδενικα εχει στις καταθεσεις του στην τραπεζα..για αυτο και με τσατιζει το γεγονος οτι καθε λιγο και λιγακι οι εταιριες σκαρφιζονται κατι καινουριο και μετα αντε παλι δοσεις στον κοτσοβολο για ΤΕΤΡΑδιαστατες τηλεορασεις κονσολες γυαλια και οτι αλλο φανταστουν αυτοι..αν αυριο βγει η sony και πει χαριζω σε ολους τρισδιαστατες τηλεορασεις εγω πρωτος θα τρεξω να παρω αλλα οχι και καθε 1,2 χρονια να δινεις ενα σκασμο λεφτα..
προτιμω να συνεχιστει η κουβεντα οπως ξεκινησε και οχι οπως προτεινεις γιατι ειναι σαν να λεμε ποιος γουσταρει π.χ. μια LAMBORGHINI GALLIARDO ανεξαρτητως χρηματικου ποσου..ξαναλεω οτι δεν θελω να σε θιξω η να σε προσβαλλω απλα σχολιαζω αυτα που εγραψες,εισαι ευπροσδεκτος φυσικα να κανεις το ιδιο.http://www.ps3forums.gr/vb/images/icons/icon7.gif

Ezio
06-02-2010, 10:44
Το 3d δεν δίνει την εντύπωση ότι είσαι μέσα στο παιχνίδι. Όλα αυτά είναι μαλακίες. Αφήσανε τα controllers που δεν έχουν μεγάλη απήχηση και πιάσανε τώρα αυτό. Valkyre, αν π.χ. η Sony μου έκανε δώρο ένα σουπερ πακέτο για 3d δεν νομιζω να το δεχομουνα. Το 3d είναι κουραστικό για τα μάτια και αν θέλεις να είσαι θεατης δεν γίνεται. Ας φτιάξουν πρώτα μια σούπερ κονσολα και μετά συζητάμε γι' αυτό το θέμα.

fotaras
06-02-2010, 14:09
Το 3d δεν δίνει την εντύπωση ότι είσαι μέσα στο παιχνίδι. Όλα αυτά είναι μαλακίες. Αφήσανε τα controllers που δεν έχουν μεγάλη απήχηση και πιάσανε τώρα αυτό. Valkyre, αν π.χ. η Sony μου έκανε δώρο ένα σουπερ πακέτο για 3d δεν νομιζω να το δεχομουνα. Το 3d είναι κουραστικό για τα μάτια και αν θέλεις να είσαι θεατης δεν γίνεται. Ας φτιάξουν πρώτα μια σούπερ κονσολα και μετά συζητάμε γι' αυτό το θέμα.
στο avatar αυτη την εντυπωση ειχα εγω οτι ημουν μεσα στον κοσμο της ταινιας.εγω παντως οπως λεω και πιο πανω μια χαρα θα δεχομουνα ενα σουπερ ντουπερ πακετο για 3d.τωρα το ποσο κουραστικο ειναι εγω που ημουν 3 ωρες στο avatar δεν επαθα κατι...βεβαια αμα καθιεερωθει το 3d gaming το 3ωρο δεν θα ειναι τιποτα!!!συν το οτι θα καθομαστε πολυ πιο μπροστα στην τηλεοραση απο οτι στο σινεμα..οποτε μπορει μετα να υπαρχουν τετοια θεματα αλλα δεν ξερω..ας μιλησει καποιος που γνωριζει και περισσοτερα..

Valkyre
06-02-2010, 15:12
Fotara εγω απλα σας ειπα να μην σταθειτε στο θεμα της τιμης , που σαφως και παιζει ρολο αλλα εδω αλλο συζηταμε, διοτι με την λογικη αυτη κανεις δεν θα ηθελε να βγει ουτε PS4 ουτε HD τηλεορασεις ουτε τιποτα.Και ακομα θα παιζαμε με ΝΕS! :D

Καλως ή κακως η τεχνολογια προχωραει και ετσι πρεπει.Το οτι φυσικα αυτοι το εκμεταλλευονται για να βγαλουν φραγκα ειναι γνωστο! :)

Παντως Fotara οπως λες κι εσυ κι εγω θα ηθελα να το δοκιμασω, αλλα απο την αλλη αυτο που λεει ο Eizo ισχυει, τουλαχιστον σε εμενα.Και ειναι ενα θεμα που με απασχολει, δηλαδη το ποσο θα κουραζονται τα ματια απο αυτο το πραγμα.

Επισης θα ειναι χαζο να εισαι με μια παρεα σπιτι σου και να πρεπει να φορανε ολοι γυαλια για να μπορουν να δουν τι στο διατανο κανεις εκει χαμω!

Σιγουρα ομως για single player εμπειρια θα ειναι οτι πρεπει... ;)

Ezio
06-02-2010, 15:22
αλλα απο την αλλη αυτο που λεει ο Eizo ισχυει
Σιγουρα ομως για single player εμπειρια θα ειναι οτι πρεπει... ;)
Ναι, το 3d στο single player θα είναι μια ευχάριστη αλλαγή. Όχι απαραίτητη όμως.

Υ.Γ. My name is Ezio Auditore da Firenze and like my father before me, I am an assassin. Την φράση την πήρα από το launch trailer του assassin's creed 2.

greekteo
06-02-2010, 17:55
Πριν κάμποσο καιρό που έπαιξα το RESI 5 σε 3D δεν μπορώ να πω ότι έμεινα και κατενθουσιασμένος. Εντάξει, έχει την φάση του δεν λέω, αλλά αυτό που είδα εκεί τουλάχιστον δεν είχε τις awesome διαφορές από τον τρόπο με τον οποίο παίζουμε τώρα τα παιχνίδια ώστε να γίνω hyped κλπ. Λογικά στο μέλλον θα εξελιχθεί κι άλλο οπότε αναμένουμε.
Το άλλο πάλι είναι πως το 3D κουράζει αρκετά τα μάτια, τουλάχιστον εμένα. Πχ όταν παρακολούθησα το Avatar (2 ώρες ταινία περίπου) με κούρασε. Συνεπώς, πάνω απο 2-3 ώρες gaming δεν μπορεί να κάνει κάποιος.

Giannis7
06-02-2010, 18:14
Εν τελει αν σας δινοταν η ευκαιρια ανεξαρτητως χρηματικου ποσου, θα σας αρεσε η ιδεα του 3d gaming με τα ειδικα γυαλια κλπ ή δεν σας ενθουσιαζει και τοσο το ολο concept? :)

Βασικά, όταν έβλεπα το Avatar ( που είναι και 2μιση ώρες ) πριν ολοκληρωθούν οι δύο ώρες είχα ζαλιστεί. Δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσα και να παίζω και να βλέπω με αυτά τα γυαλιά για πάνω από μία ώρα. Εκτός κι αν βγούνε νέα γυαλιά που να μην σε κουράζουν/ζαλίζουν τόσο πολύ. Νομίζω, θα προτιμούσα κάτι σε matrix. :frog:

ΥΣ. Δεν έχω δοκιμάσει το 3D της Nvidia, για να έχω ολοκληρωμένη άποψη, αλλά αυτά πιστεύω.

stein3x
06-02-2010, 20:10
Το 3d gaming δεν είναι το μέλλον ακριβώς αλλά ένα + ώστε να έχουμε μια ακόμα καλύτερη εμπειρία πιστεύω ..

Είδα το Avatar 3d πριν καιρό και με ενθουσίασε πάρα πολύ,δεν είχα την αίσθηση ότι είμουν μέσα ακριβώς αλλά είχα καλύτερη αντίλιψη του βάθους,ότι υπήρχε απόσταση σε αυτον μπροστά μου και σε κάποιον άλλον στα 5 μέτρα και παραπάνω.

Τώρα στα games είναι ποιό δύσκολη η εξοικίωση γιατί πολύ απλά άλλο 2 ώρες ταινία και άλλο κάψιμο 3+ ώρες στο ps3.Είναι ένα + όπως είπα αλλά και - όσων αφορά το τίμημα της αγοράς εξοπλισμού.

liberostelios
06-02-2010, 21:12
Μια σημείωση: επειδή μιλάτε όλοι για το 3D Avatar και άλλοι παραπονιούνται ότι ζαλιζόντουσαν και άλλοι όχι, άλλοι λένε ότι νιώθανε μέσα στην ταιναιά, άλλοι όχι... να σας υπενθυμίσω ότι μιλάμε για Cinema και ότι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το που θα κάτσεις για να έχεις αίσθηση της ταινίας! Οι περισσότεροι ζαλίζονται έτσι κι αλλιώς αν κάτσουν στις μπροστά σειρές (φανταστείτε να φοράνε και γυαλιά), πχ.

stein3x
06-02-2010, 21:21
Μια σημείωση: επειδή μιλάτε όλοι για το 3D Avatar και άλλοι παραπονιούνται ότι ζαλιζόντουσαν και άλλοι όχι, άλλοι λένε ότι νιώθανε μέσα στην ταιναιά, άλλοι όχι... να σας υπενθυμίσω ότι μιλάμε για Cinema και ότι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το που θα κάτσεις για να έχεις αίσθηση της ταινίας! Οι περισσότεροι ζαλίζονται έτσι κι αλλιώς αν κάτσουν στις μπροστά σειρές (φανταστείτε να φοράνε και γυαλιά), πχ.
Σωστός ο liberostelios...Στις μπροστινές θέσεις ζαλίζεσε τουλάχιστον μέχρι να συνηθίσεις αλλά και πάλι δεν είναι όπως στις πίσω..το ίδιο θα ισχύει και με το 3d

Valkyre
06-02-2010, 21:31
Εγω επισης δεν ξερω πως θα βολευει ας πουμε να παιξεις 3D οταν δεν εισαι τοσο κοντα στην τηλεοραση.Οκ καποιοι απο εμας μπορει να ειμαστε τυχεροι , καποιοι ανθρωποι ομως παιζουν στο σαλονι τους και η αποσταση ειναι αρκετα μεγαλη...τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις?Το 3 D θα δουλευει χαλια απο μακρινη αποσταση λογικα...

stein3x
06-02-2010, 21:49
Δεν νομίζω ότι πέζει ρόλο το πόσο μακριά είναι κάποιος από την TV γιατί όταν βλέπεις 3d δεν είναι κάτι που σε περιβάλλει με την ένοια του ότι θα κοιτάξεις αριστερά-δεξιά αλλά στον χώρο ανάμεσα στον θεατή και στην οθόνη,μπορεί να κάνω λάθος κιόλας δεν ξέρω ακριβώς:p.Βέβαια θα υπάρχει κάποια απώλεια αν έχει κάποιος καμία 32άρα και είναι στα 10μέτρα μακριά,καθότι η 3d αποικόνιση των σκηνών δεν θα υπερβαίνει το πλάτος της οθόνης,λογικά πάντα.Μένει να βγούνε για να δούμε..

yiannis2002s
06-02-2010, 22:39
Για εμενα το βασικοτερο ειναι το gameplay και τα προτοτυπα παιχνιδια/σεναρια.
Τωρα αν ειναι 3d ή 2d δεν με απασχολει.

Το κακο ειναι πως εχουμε συνεχως ''μια απο τα ιδια'' , φραντσαιζις που εχουν γινει σειρες κανονικες και πλεον πρεπει να περασουν στο 3d γιατι τις εχει σιχαθει ο κοσμος.

Ας κατσουν να σπασουν το κεφαλι τους να βγαλουν διασκεδαστικα παιχνιδια -αυτος ειναι ο κυριος στοχος- και μετα ας μας ζητάνε εξτρα χρηματα για γυαλακια, νεες lcd κλπ.

Dragonpaul
09-02-2010, 20:52
Οπως ολοι ξερετε, η τρισδιαστατη εποχη και στα παιχνιδια ειναι προ των πυλων. Ολοι μας, ελπιζουμε να δουμε τα καινουργια παιχνιδια και σε τρισδιαστατη μορφη, αφου βεβαια τα εχουμε "σκασει" χοντρα για να παρουμε τις αναλογες τηλεορασεις.
Εδω μπορουμε να συζηταμε για τις εξελιξεις επανω στο θεμα.

Στο link που παραθετω πιο κατω (αν και παλια η ειδηση) περιγραφεται, οπως θα δειτε, η εφαρμογη του 3D στο Wipeout HD. Ενταξει, δεν ειναι η τεχνολογια που αναφερομαι πιο πανω και ολοι περιμενουμε το 2010, αλλα ας αρχισουμε με κατι απτο να συζηταμε. Ετσι, για τις αναγκες του thread.

http://www.engadget.com/2009/09/04/ps3s-new-3d-mode-captured-on-video-coming-in-2010-to-all-exist/

Λετε να δουμε το GT σε 3D? Μετα απο τοση καθυστερηση, το καλο που τους θελω!!!!!

Deathtrick
09-02-2010, 21:03
Το κακο ειναι οτι πρεπει να εχεις μια τηλεοραση 200Ηz για να απολαυσεις... κριμα... και εγω με την 60Ηzαρα μου τι θα κανω... :((((

Dragonpaul
09-02-2010, 21:07
Φιλε μου, εδω που φτασαμε τεχνολογικα, πλεον, θα παρουμε καινουργια τηλεοραση. Ισως δεν μπορουμε ολοι να αγορασουμε στην αρχη, αλλα, μοιραια, θα πεσουν και αυτες, οπως συμβαινει με τις τωρινες. Αν θυμαμαι καλα, παντως, ο Λευτερης ειναι πει οτι θα κοστιζουν λιγο ακριβοτερα απο τις TV που πωλουνται σημερα. Εννοια σου και ολα ειναι μεσα στο κολπο. Φθηνες και προσιτες τηλεορασεις = περισσοτερες πωλησεις προϊοντων που σχετιζονται με αυτες (PS3, XBOX, παιχνιδια...).

Deathtrick
09-02-2010, 21:20
Μακάρι φιλε μου να είναι ετσι... Αν και μέχρι να δουμε 3D σε καθε παιχνίδι και γενικά γινει ενα must έχουμε ακομη δρομο... πιστευω πως πρεπει να δουμε πολλους τιτλους ακομη περα απο Avatar και Wipeout σε 3D για να τρέξουμε σε αγορά καινούριας TV

Dragonpaul
09-02-2010, 21:24
Σε αυτο δεν εχεις αδικο, αλλα δεν ειναι μακρυα η μερα που θα δουμε πραγματικα 3D παιχνιδια στις κονσολες μας.

Οσο σκεφτομαι να παιζω Resident Evil 3D και να σκαει το ζομπι "εξω" απο την τηλεοραση...:yay:

Deathtrick
09-02-2010, 21:31
Σε αυτο δεν εχεις αδικο, αλλα δεν ειναι μακρυα η μερα που θα δουμε πραγματικα 3D παιχνιδια στις κονσολες μας.

Οσο σκεφτομαι να παιζω Resident Evil 3D και να σκαει το ζομπι "εξω" απο την τηλεοραση...:yay:
:hungry::hungry::hungry::hungry::hungry:
:yay:

sakoulias
09-02-2010, 22:54
Προσωπικα δεν πιστευω οτι αυτο προκειται να υλοποιηθει πραγματικα μεσα στο 2010.Μεχρι να γινει η τεχνολογια διαθεσιμη σε ολα τα παιχνιδια και να πεσουν αρκετα οι τιμες των τηλεορασεων νομιζω θα πιασουμε σιγουρα 2012 μην πω και τιποτα χειροτερο...:cheers:

modecris
10-02-2010, 19:18
Πάντως η sony το 3D firmware update για το PS3 θα το βγάλει το καλοκαίρι,παρέα με τις πρώτες Bravia /3D συμβατές.

http://www.maxconsole.net/?mode=news&newsid=38546
(http://www.t3.com/news/ps3-3d-firmware-update-launching-in-the-summer?=43579)

Dragonpaul
10-02-2010, 19:23
Nαι, Χρηστο! Ηθελα να το αναφερω αυτο και το ξεχασα.
Παντως, τα πρωτα 3D παιχνιδια ειναι πολυ κοντα.

Lordkostas
10-02-2010, 20:15
Ειχα δει μια συνεντευξη απο υπευθυνους της Sony και ελεγε οτι αρχιζουν και κατασκευαζουν με τεχνολογια 3D καποιες τηλεορασεις, οι οποιες θα βγουν το καλοκαιρι και αναμενεται να εχουν απο 1500 - 2000 ευρω.
Σιγουρα θα ειναι κατι ξεχωριστο να μπορεις να παιξεις παιχνιδια 3D αλλα στην αρχη τουλαχιστον θα ειναι τεχνολογια για λιγους. Αργοτερα καθως θα προχωραει η τεχνολογια θα πεσουν και οι τιμες οπως γινεται με ολα τα ηλεκτρονικα. Οποτε αναμενουνε :D

Ezio
10-02-2010, 20:46
Είναι ηλίθιο να αγοράσει κανείς 3d τηλεόραση μόλις βγει, όχι μόνο λόγο τιμής, αλλά και γιατί σε 2 χρόνια θα βγουν πολύ καλύτερα μοντέλα.

Lordkostas
11-02-2010, 10:48
Είναι ηλίθιο να αγοράσει κανείς 3d τηλεόραση μόλις βγει, όχι μόνο λόγο τιμής, αλλά και γιατί σε 2 χρόνια θα βγουν πολύ καλύτερα μοντέλα.

Σιγουρα και εγω αυτης της αποψης ειμαι, αλλα οταν μερικοι εχουν το παραδακι και θελουν να εχουν οτι καλυτερο κυκλοφορει στην αγορα, τοτε δικαιωμα τους...
Εξαλλου παλι καλα που υπαρχουν και αυτοι και ριχνουν χρημα στις εταιριες ωστε να εξελιζονται περισσοτερο :yes:

Μεχρι να γινει λιγο πιο φτηνη και πιο καλη αυτη η τεχνολογια εγω θα βολευτω με την HD TV μου. Μεχρι πριν 2 μηνες εξαλου ειχα για πολλα χρονια μια 24 αρα τηλεοραση. Πρεπει να περασουν παλι λιγα - αρκετα χρονια για να αλλαξω την καινουρια μου.

Και αν θελω 3D μαλλον θα βολευτω με τιποτα πιο φτηνο οπως τα γυαλια της Nvidia ή τιποτα αλλο που θα βγει στο μελλον.

Valkyre
11-02-2010, 10:51
Παυλο εχω ηδη ανοιξει σχετικο θρεντ αλλα το εχω βαλει στην γενικη συζητηση για videogames.

Τσεκαρε το λιγο, κατα την γνωμη μου καλο θα ηταν να εχουμε ενα θρεντ τι λες? :)

http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=5232

Dragonpaul
11-02-2010, 15:11
Δημήτρη, καταρχήν ζητώ συγγνώμη, επειδή δεν είδα το thread που ανοιξες. Για την ακρίβεια, ήμουν πεπεισμένος ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.
Σαφώς και να υπάρχουν όλα σε ένα thread. Οπότε, μεταφερε τα εδώ posts στο δικό σου thread.

Και πάλι συγγνώμη, ε;

Valkyre
11-02-2010, 15:19
Δημήτρη, καταρχήν ζητώ συγγνώμη, επειδή δεν είδα το thread που ανοιξες. Για την ακρίβεια, ήμουν πεπεισμένος ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.
Σαφώς και να υπάρχουν όλα σε ένα thread. Οπότε, μεταφερε τα εδώ posts στο δικό σου thread.

Και πάλι συγγνώμη, ε;

Σιγα βρε ελεος τι ζητας συγνωμη λολ!Κι εγω εχει τυχει και εχω κανει το ιδιο!Απλα ηθελα να σε ρωτησω πρωτα για να μην δημιουργηθει παρεξηγηση! :)

Dragonpaul
11-02-2010, 15:29
Απολύτως καμία παρεξήγηση!!!!!:angry:

Dragonpaul
11-02-2010, 20:10
Kαι μια που το βρηκα τωρα, δειτε εδω (http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=104286&cid=36)

muku
12-02-2010, 13:53
Στο 3.20fw λογικά θα έχουμε 3D. Ορίστε και photos από το debug fw 3.20 που έχουν οι developers στο παρακάτω link!

http://www.vg247.com/2010/02/11/rumour-pics-show-3d-video-output-in-ps3-firmware-3-20/

Valkyre
12-02-2010, 14:09
Eγω δεν με βλεπω να το υιοθετω ευκολα και θελω να πιστευω οτι δεν θα φτασουμε σε μια εποχη που θα πρεπει αναγκαστικα να παιζεις 3D, δηλαδη οτι τα παιχνιδια θα διατιθενται στην αγορα μονο σαν 3d.Ισως καποιο παλικαρι που καταλαβαινει απο αυτα και εχει γνωσεις να μπορει να μας πει αν ειναι δυσκολη ή αν εχει μεγαλο κοστος να μετατραπει ενα 3D παιχνιδι σε 2D (δεν μιλαω για πολυγωνα προφανως).Γιατι αν υπαρχει εξτρα κοστος τους βλεπω να μας αναγκαζουν να παιζουμε μονο 3D :(

Heatspreader
16-03-2010, 01:09
Θεωρώ ότι το 2D δεν είναι στο επίπεδο που θέλουμε για να πάμε στο 3D.
Πέρα από αυτά δεν συμφωνώ με το γεγονός ότι οι TVs που αγοράσαμε για το PS3, πάνε στα σκουπίδια.
Κάποιος παίρνει κονσόλα για να μη χρειάζεται να αναβαθμίζει τον εξοπλισμό του και γενικότερα να παίζει εύκολα, γρήγορα και οικονομικά.
Κάνοντας κάτι τέτοιο το στρατόπεδο των κονσολών, αλλάζει αυτά τα δεδομένα.
Να δεχτώ να αλλάξω κονσόλα κάθε 5-6 χρόνια, ok.
Να αλλάζω όμως και TV κάθε 3-4 χρόνια?
Υποτίθεται ότι τη TV τη κρατάς και μία 8ετία!


Δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει όλη αυτή η αντίδραση για το 3D; Εγώ, προσωπικά, δεν έχω καμία τρελή κάψα να το αποκτήσω και, προφανώς, θα περιμένω μερικά χρονάκια ώστε να γίνει η τεχνολογία αυτή προσιτή, οικομονικά, πριν πάω να πέσω με τα μούτρα και να πληρώνω υπέρογκα ποσά σε γυαλιά και τηλεοράσεις. Δε σας υποχρεώνει κανένας να πάτε να αγοράσετε το 3D εξοπλισμό! Κάποιοι που είναι διατεθειμένοι να τα σκάσουν, όμως, γιατί να μην έχουν μια εξτρά δυνατότητα παραπάνω;

Προφανώς και σε υποχρεώνει. Μερικά πράγματα νομίζουμε ότι τα κάνουμε κατ' επιλογή μας, αλλά κοροϊδεύουμε τον εαυτό μας.
Όταν θα μπαίνεις στο Forum για να διαβάσεις για τα νέα παιχνίδια και όλοι θα μιλάνε για 3D, αυτόματα δεν μπορεί να κουβεντιάσεις. Αυτόματα είσαι εκτός τόπου και χρόνου και γενικότερα είσαι στο περιθώριο.
Με τη λογική σου να μην αγόραζες PS3. Να αγόραζες PS2 και όλα τα παιχνίδια αυθεντικά και όταν βγει το PS4 να πάρεις PS3. Έτσι θα παίζεις πάντα με μηδαμινό σχεδόν κόστος! Δεν το κάνεις όμως, ούτε εσύ, ούτε εγώ!
Μερικά πράγματα δεν είναι επιλογή μας.

Είσαι Gamer, θα πάρεις ότι σου πασάρουν από τεχνολογία γι' αυτό που αγαπάς!

Quaro
16-03-2010, 01:30
είδα το avatar σε 3d και το "3d" κομμάτι του ήταν μάπα.
σόρυ κι όλας αλλά ήταν πολύ κουραστικό για τα μάτια μου, η ποιότητα της εικόνας ήταν χάλια (λες και έβλεπα βιντεοκασέτα) και το μόνο 3d ήταν οι υπότιτλοι και κάποια στιγμή που έτρεξε και πετάχτηκαν κάτι πέτρες προς το κοινό.

και δεν είναι τυχαίο ότι αυτή η τεχνολογία πέρα από novelty value στην disney world και στα λοιπά θεματικά πάρκα, δεν έπιασε στον κόσμο. απλά τώρα ψάχνουν τρόπους να μας χρεώσουν περισσότερο στο cinema και στις νέες τηλεοράσεις. Άμα κανουν ολόκληρες τις ταινίες και τα παιχνίδια, όπως στα ντοκιμαντέρ του πλανητάριου της Θεσσαλονίκης (που έτυχε να δω 1 μέρα πριν πάω να δω το avatar) ή εκείνη την σκηνή με τις πέτρες είμαι μέσα. αλλά επειδή αυτό είναι πολύ ακριβό μάλλον, προς το παρόν κάνουν ελάχιστα πράγματα με το 3d (δημιουργούν κάποιο βάθος), οπότε και εγώ θα περιμένω πολύ καιρό.



πάντως δεν έχω δει παιχνίδι σε 3d και μάλλον πρώτα θα το δω στο pc μου με το 3d της nVidia και μετά σε τηλεόραση.

Lefteris_X
16-03-2010, 04:44
εγώ πάλι, εκτίμησα τρομερά την προσπάθεια του Κάμερον.
Δεν κουράστηκαν ΚΑΘΟΛΟΥ τα μάτια μου (και φόραγα και φακούς μυωπίας, αλλά βέβαια του ενός - ενάμιση βαθμού).
Έκανα ΑΠΕΙΡΑ τεστ, βάζοντας - βγάζοντας τα γυαλιά. ΜΗΔΕΝ πρόβλημα. Μα μηδέν όμως.
Στην παρέα είχα ένα ζευγάρι που φορούσε γυαλιά μυωπίας. Τα 3D γυαλιά τα φόρεσε πάνω απο τα μυωπικά γυαλιά. Επίσης ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα.
Όσον αφορά το έργο Avatar, περί 3D, συμφωνώ με την υλοποίηση: καλά έκαναν και δεν ήταν ΟΛΕΣ οι σκηνές 3D, δεν είχε νόημα. Χρησιμποιήθηκε εκεί που ήθελε ο Κάμερον να δωθεί μια περαιτέρω αίσθηση, μια αίσθηση πιο ζωντανή, πιο immersive.
Ένα συνεχές εφφέ, σταματά να λέγεται "εφφέ".
Και ως τεχνολογία, με πρώτη ταινία εμπορική το Avatar, το 3D υλοποιείται ως εφφέ (άπειρα τα αντίστοιχα παραδείγματα στην κινηματογραφική τεχνολογία. Πρώτα ώς εφφε, δοκιμάζεται / μαγειρεύεται καλύτερα και στην πορεία όταν ανακλυφθεί το νέο εφφέ, το πρηγούμενο γίνεται "industry standard" και σταματά να λέγεται εφφέ).

Μια χαρά, κατ' εμέ πάντα.
Έχω και εμπειρία απο nVIDIA, Samsung 3D monitor και το Resi 5.
Ε, μια χαρά επίσης. Πλήρης η 3D αίσθηση, κανένα πρόβλημα στα μάτια. Μα κανένα. Καθόλου ζαλάδα / πονοκέφαλος. Και έπαιξα απευθείας, με την μια, ούτε ένα δευτερόλεπτο δεν μου χρειάστηκε για να "εγκλιματιστώ" (έχω μάρτυρες το Νείλο και τον Σταύρο PS4).


Don't believe the hype...


Λευτέρης

Quaro
16-03-2010, 11:02
εγώ πάλι, εκτίμησα τρομερά την προσπάθεια του Κάμερον.
Δεν κουράστηκαν ΚΑΘΟΛΟΥ τα μάτια μου (και φόραγα και φακούς μυωπίας, αλλά βέβαια του ενός - ενάμιση βαθμού).
Έκανα ΑΠΕΙΡΑ τεστ, βάζοντας - βγάζοντας τα γυαλιά. ΜΗΔΕΝ πρόβλημα. Μα μηδέν όμως.
Στην παρέα είχα ένα ζευγάρι που φορούσε γυαλιά μυωπίας. Τα 3D γυαλιά τα φόρεσε πάνω απο τα μυωπικά γυαλιά. Επίσης ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα.
Όσον αφορά το έργο Avatar, περί 3D, συμφωνώ με την υλοποίηση: καλά έκαναν και δεν ήταν ΟΛΕΣ οι σκηνές 3D, δεν είχε νόημα. Χρησιμποιήθηκε εκεί που ήθελε ο Κάμερον να δωθεί μια περαιτέρω αίσθηση, μια αίσθηση πιο ζωντανή, πιο immersive.
Ένα συνεχές εφφέ, σταματά να λέγεται "εφφέ".
Και ως τεχνολογία, με πρώτη ταινία εμπορική το Avatar, το 3D υλοποιείται ως εφφέ (άπειρα τα αντίστοιχα παραδείγματα στην κινηματογραφική τεχνολογία. Πρώτα ώς εφφε, δοκιμάζεται / μαγειρεύεται καλύτερα και στην πορεία όταν ανακλυφθεί το νέο εφφέ, το πρηγούμενο γίνεται "industry standard" και σταματά να λέγεται εφφέ).

Μια χαρά, κατ' εμέ πάντα.
Έχω και εμπειρία απο nVIDIA, Samsung 3D monitor και το Resi 5.
Ε, μια χαρά επίσης. Πλήρης η 3D αίσθηση, κανένα πρόβλημα στα μάτια. Μα κανένα. Καθόλου ζαλάδα / πονοκέφαλος. Και έπαιξα απευθείας, με την μια, ούτε ένα δευτερόλεπτο δεν μου χρειάστηκε για να "εγκλιματιστώ" (έχω μάρτυρες το Νείλο και τον Σταύρο PS4).


Don't believe the hype...


Λευτέρης

λολ. εγώ πάλι δεν έχω μυωπία, λες γι αυτό να μου πόνεσαν τα μάτια; :P

το έχω ακούσει και από άλλους αυτό που λες για το ότι το 3D 3D είναι να χρησιμοποιείται λίγο, και θα συμφωνούσα άμα δεν μου είχε κοστίσει 4 € παραπάνω το εισιτήριο.

Lefteris_X
16-03-2010, 11:09
σε αυτό συμφωνώ και επαυξάνω.....αλλά τουλάχιστον για μετά απο 10 (μην πω 15) χρόνια, το είχε ΒΟΥΛΩΣΕΙ ΟΛΗ Η ΑΙΘΟΥΣΑ. Ούτε πατατάκια, ΚΥΡΙΩΣ ούτε κινητά τηλέφωνα (όταν χτυπάει sms ή κλήση και ακόμα χειρότερα όταν απαντάνε ΚΙΟΛΑΣ, μου έρχεται να τους βιδώσω στο πάτωμα με την μια).

Αλλά λίγο πολλά δεν πέφτουν 4 ευρώ για την (προβλεπόμενη) ησυχία;

Καλύτερα με μια Sony ΝΧ στα επόμενα Χριστούγεννα (αν και δεν με βλέπω με 21% ΦΠΑ, τσάμπα τα λεφτά....εκατοντάδες ευρώ σε φόρους).


Λευτέρης