PDA

View Full Version : JRPGS vs WRPGS



Valkyre
05-02-2010, 03:33
Ας φαγωθουμε για τις προτιμησεις μας πολιτισμενα...

devildemon
17-02-2010, 19:39
βαρετά αλλά επικά JRPGS :)

AgentPrinny007
17-02-2010, 19:54
Εχεις βρει παιχνιδι που ειναι βαρετο και επικο ταυτοχρονα?

desperate_gamer
17-02-2010, 20:06
Επικό μάλλον μόνο με την έννοια των διαστάσεων. Μπορεί κιόλας να αναγνωρίζει το "μεγαλείο", αλλά να βαριέται εξίσου. Μπορεί η ελληνική κλασσική λογοτεχνία να είναι EPIC! αλλα δεν παύει να είναι και λίγο boring :p

Asmodeus
17-02-2010, 20:12
Και τα 2 χωρις κανενα ενδιασμο , ειμαι λατρης των FF , Grandia αλλα και Mass Effect , Diablo klp

widebit
18-02-2010, 04:11
Ναι ρε γαμωτο, δυσκολη εππιλογη. Και στους δυο τομεις υπαρχουν απιστευτα παιχνιδια!

Βαλε και ενα poll με 3 επιλογες, JRPG / WRPG / και τα δυο! ;)

Valkyre
18-02-2010, 10:38
^^Μα σιγουρα και τα δυο θα πουν ολοι.Απλα λεμε εδω πιο απο τα 2 προτιμαμε περισσοτερο και γιατι.Δεν αναιρει ομως η οποια προτιμηση μας το γεγονος οτι και τα 2 θα τα παιζουμε! :)

MajereMP44
18-02-2010, 10:48
Κατα τη δικη μου αποψη τα wrpgs ειναι πιο κοντα στο pen&paper rpg style και γιαυτο εχω μια προτιμηση σαυτα. Τα ιαπωνικα εχουν "παλαβο" σεναριο ομως και γιαυτο μερικα απο αυτα δεν γινεται να μην σε κερδισουν. Το καρτουνιστικο υφος με χαλαει λιγο αλλα ενταξει αυτη ειναι κ η μαγεια τους για οσους γουσταρουν τα jrpgs οποτε εδω δεν μπορω να πω τιποτα.Ειναι σεβαστη η αποψη και πολλες φορες εχω χαθειι κ εγω στον κοσμο τους.Απλως ειμαι πιο παλιομοδιτης στο θεμα rpg και θελω να ειναι η κλασικη (περιπτωση βλαβης) μαγος, νανος, ξωτικο, πολεμιστης , βαρβαρος και ας παμε ολοι μαζι να σκοτωσουμε τον κακο δαιμονα!lol

PDS
18-02-2010, 10:54
Αναμεσα σε ενα πολυ καλο JRPG και ενα WRPG θα προτιμησω το πρωτο,αλλα το θεμα ειναι οτι εχω χρονια να παιξω καλο JRPG...(εποχες Dragon Quest 8 και FF12),ενω απο τοτε εχω παιξει το εξαιρετικο fallout 3 και εχουν βγει κανα 2 ακομα εξαιρετικα συμφωνα με τον τυπο WRPGSs...

Valkyre
18-02-2010, 10:55
^^Για εμενα προσωπικα το προβλημα βρισκεται στην τελευταια σου προταση που το θετεις πολυ σωστη.Αυτο το "κλασσικο" στυλ με εχει κουρασει μονιμως το ιδιο τοπιο , οι ιδιοι πανω κατω κοσμοι που μοιαζουν λες και εχουν βγει απο τις σελιδες του Τολκιν.Δεν λεω μου αρεσει, αλλα βλεπω ελειψη φαντασιας απο τους περισσοτερους αφου περνουν τα ιδια ακριβως στοιχεια, αλλαζουν το περιτυλιγμα και στα προσφερουν σαν ξαναζεσταμενο φαγητο!

Μου την σπαει λιγακι που καθε φορα θα πρεπει το 80% των wrpgs να διαδραματιζονται σε παρομοιους κοσμους, εποχες και τοποθεσιες και με τους ιδιους γνωστους-αγνωστους πρωταγωνηστες βλεπε νανους , ξωτικα, Ιπποτες κλπ.

Φυσικα ολα ειναι σεβαστα και απλα θεμα γουστου! :)

MajereMP44
18-02-2010, 10:58
στο ειπα ειμαι παλιομοδιτης!αλλα ενταξει ειναι ξαναζεσταμμενο φαγητο αυτου του ειδους το rpg ....θα συμφωνησω . αντικειμενικα εχεις δικιο σαυτο το θεμα.

Valkyre
18-02-2010, 11:18
^^ Κοιτα το ιδιο ισχυει και με τα JRPGs και αυτα ειναι γεματα ανακυκλωμενα κλισε.Αλλα τουλαχιστον στην σχεδιαση κοσμων προσφερουν καθε φορα κατι εντελως νεο και διαφορετικο.Ή τουλαχιστον στις περισσοτερες περιπτωσεις!

Asmodeus
18-02-2010, 11:25
Αφου δε μπορω να απαντησω και τα 2 ειδη , θα πω Δε γνωριζω/Δεν απαντω :lol:

MajereMP44
18-02-2010, 11:27
το θεμα μου εμενα ειναι τα γραφικα ρε γαμωτο. Σαν κινουμενα σχεδια , manga (αν το λεω σωστα) ημουν οπαδος!εβλεπα εννοειται kabamaru (ελπιζω κιαυτο να το γραφω σωστα) και Dragonball και πραγματικα γουσταρα ! απλα μωρε στα videogames θελω μια πιο σκοτεινη και "αληθοφανη" ατμοσφαιρα.Δεν ειμαι υπερ των πολυχρωμων κοσμων, σχεδιαστικα παντα.Τωρα με την πλυση εγκεφαλου που μουχει κανει ο Tolkien δεν ξερω τα βλεπω ολα με τετοια γυαλια!οπαδικα! αλλα ενας σοβαρος gamer πραγματικα πιστευω οτι σιχαινεται πια αυτο "τα ιδια παντελακη μου τα ιδια παντελη μου" με τους μαγους!

Izamaru
18-02-2010, 12:34
Βοth. Οσο κρατουν οι Bioware, bethesda , sqare enix , tri ace, tri cresendo , atlus

εδω ειμαι να με ταιζουν καλα RPGS ειτε αυτα ειναι J ειτε ειναι W ειτε ειναι F(ail) εδω ειμαι κ εγω κ το πορτοφολι μου κ ο λογος ο,τι τα Rpg ειναι τα ψηφιακα βιβλια για εμενα κ ναι ειμαι βιβλιοφαγος. Το Character developement που εχουν τα Rpgs κ το στορυ τους το συναντας σε ελαχιστα non-rpg games(god of war λ.χ.).