PDA

View Full Version : Tα πιο υπερεκτιμημενα videogame franchises



Valkyre
05-02-2010, 02:54
To thread που το εφαγε ο server! :D

Quaro
05-02-2010, 17:37
χμ. μάλλον θα με χέσει ο κόσμος αλλά για μένα προσωπικά είναι :

Call of Duty (καλό αλλά όχι και τόσο θεικό.)

Final Fantasy (έχει να μου αρέσει κάποιο πολύ από το 9.....και δεν μου άρεσε το 7)

Halo (yawwwnnnnnnnnn)

Legend of Zelda (καλά παιχνίδια δεν λέω αλλά από που και ως που έχει αλλάξει την βιομηχανία. πραγματικά. το super mario επιρέασε άπειρα παιχνίδια την δεκαετία 85-95, το gta3 επίσης, το doom ναι, αλλά πόσα παιχνίδια βλέπουμε που να έχουν πάρει ιδέες από το zelda?)

GTA4 (όχι όλο το franchise αλλά μόνο το τελευταίο παιχνίδι μου φάνηκε απαίσιο. άμα θέλετε να κάνετε ρεαλιστικό παιχνίδι μεγιά σας με χαρά σας αλλά μην το πείτε gta όταν δεν έχει σχέση με τα προηγούμενα της σειράς)

dewarsad
05-02-2010, 20:53
Call of Duty απο το 4 και μετα....,
GTA με εξαιρεση το 1ο παιχνιδι,
Colin McRae, με εξαιρεση τα πρωτα μεχρι και το Dirt1, το τελευταιο ΟΤΙ ΠΙΟ ΑΘΛΙΟ και κριμα που φερει και το ονομα του Colin (RIP) επισης πιστευω οτι τα επομενα απλα θα κανουν χρηση του ονοματος και τιποτα παραπανω....

Nek_Food
08-02-2010, 16:55
Νομίζατε ότι με το να καταστρέψετε το φόρουμ δεν θα βγώ ξανά να πω την γνώμη μου; Κούνια που σας κούναγε... για το πιο υπερεκτιμημένο franchise σε βάθος χρόνου και all time biggest milking ψηφίζω και πάλι:

Mario the plumber

Valkyre
08-02-2010, 18:41
Αυτα που ειχα αναφερει εγω ξεκινωντας απο το πιο υπερεκτιμημενο παντα κατα την γνωμη μου ε? :)

Call of Duty
Halo
Μario

AriStos13
08-02-2010, 18:43
Call of Duty
God of War
Pro Evolution Soccer

MajereMP44
08-02-2010, 19:05
Halο. δεν θυμαμαι να επαιξα το πρωτο πανω απο 1 ωρα(γεμισε το πληκτρολογιο μου γλιτσα και μυξες και ζωυφια-εκανα μια βδομαδα να το καθαρισω).τα υπολοιπα της σειρας δεν υπηρχε περιπτωση να κατσω νασχοληθω.για να μην κανω τοσο ασχημη κριτικη (και καλα) , εν παση περιπτωση, θα πω απλα οτι δεν ηταν κατι το που ξεφευγε απο το μετριο.με οπλα που απλα δεν σκοτωνανε αλλα ηταν απλα χρωματιστα (!) και εκτιναζανε τα ανθρωπακια (!) και ενιωθα να κρατουσα big bubbles πως τις λεγανε αυτες τις τσιχλες.

highlander
08-02-2010, 19:59
Need for speed μετα το underground 2
Final Fantasy
Pokemon

SerialKillerX
08-02-2010, 20:36
God of War
Halo
Gears of War
Gran Turismo

ikaria_g4
13-02-2010, 01:29
ξαναγράφω το fifaaaa
άνετα...

Giannis7
13-02-2010, 01:49
Need For Speed
Final Fantasy (Όχι, όλα αλλά κάπου μετά το 10 νομίζω χάλασε.)

TopGunZ
13-02-2010, 13:13
Καλά, ο βασιλιάς του overhyped junk είναι το Halo.

Το άλλο που ποτέ δε με ενθουσίασε ήταν τα 3d Zelda. Εκείνο ειδικά το τελευταίο στο Wii έπαιξα μέχρι τον πρώτο αρχηγό και το βαρέθηκα... Άδεια τελείως παιχνίδια και ατσούμπαλα. Πολύ κακό για το τπτ...

tsak
13-02-2010, 18:01
Προσωπικά πιστεύω ότι οι τελευταίες τρεις εκδόσεις του need for speed και φυσικά το nba live

stein3x
14-02-2010, 03:22
Κλασικά..Halo :)
mario
Call of duty
και λίγο grand tourismo

desperate_gamer
14-02-2010, 04:14
Halo, God of War, Zelda και... Resistance ;!

Ειδικά για το Resistance επειδή έχω τερματίσει και τα δυο παιχνίδια δεν βρίσκω το λόγο να είναι τόσο flagship title για την Sony. Έχε χάρη που όλοι συμπαθούμε την Insomniac, αλλιώς αν το έκανε άλλη εταιρεία θα έφευγε απαρατήρητο.

Valkyre
14-02-2010, 04:20
Βασικα το Resistance ,κατα την γνωμη μου, δεν νομιζω οτι θεωρειται απο το κοινο σαν flagship τιτλος εφαμιλλος με τα μεγεθη τυπου Halo, COD , GOW κλπ.

Σιγουρα εχει το κοινο του , αλλα δεν νομιζω ουτε οι κριτικοι , ουτε το κοινο το εχουν αποθεωσει ιδιαιτερως. :)

Aπο την αλλη με τα αλλα συμφωνω :)

desperate_gamer
14-02-2010, 04:24
Το λέω γιατί ειδικά πέρυσι με το Resistance 2 είχε πέσει πολύ hype. Ήταν το sequel σε έναν καλό launch τίτλο και όλοι περιμέναμε (Insomniac κιόλας) κάτι πολύ καλό, αλλά το τελικό παιχνίδι ήταν σκέτο καλό. :p Δεν έκανε τίποτα "λάθος", αλλά δεν σου έμενε και κάτι πέρα από τα τεράστια bosses που όμως πέθαιναν πολύ "παραδοσιακά".

Valkyre
14-02-2010, 04:27
^^Aκριβως ετσι ειναι, και τελικα ετσι πιστευω ηταν και για ολους.

Απλα τα αλλα παιχνιδια οπως Halo, COD κλπ θεωρω οτι ειναι υπερεκτιμημενα οχι μονο λογω του hype που ειχαν πριν κυκλοφορησουν που δεν ξεραμε πως ειναι στην ουσια το παιχνιδι, αλλα κυριως ειναι υπερεκτιμημενα μετα την κυκλοφορια τους , που καθεσαι και αναρωτιεσαι "τοσες καλες κριτικες, τοσο καψιμο...γι αυτο εδω?" :)

Asmodeus
15-02-2010, 19:31
Fable , Αν και εχω παιξει μονο το 1 ηταν πολυς ντορος για ενα μετριο παιχνιδι

antonxaba
15-02-2010, 19:44
Παιδιά προσοχή στην ανάγνωση των παρακάτω, παρακαλώ αποφύγεται βωμολοχίες και επιθέσεις καθώς αναφέρω προσωπικές απόψεις. Πάμε:
α) Street fighter 4 (ναι κι εγω το έλιωνα πιτσιρικάς αλλά δεν υπάρχει κανένας λόγος να ξαναγυρίσω στα ίδια βρυσύδια που έριχνα - αν και τοκανα ο μαμακας
β) Resident Evil 5 (το 4 ήταν θεϊκό. το 5 ήταν ΑΠΟΛΥΤΗ πατάτα, πόσο μάλλον όταν βλέπεις πόσο μεγάλες βαθμολογίες παίρνει)
γ)-ο βέβηλος- Metal Gear Solid ΟΛΑ (ναιναι μου τη δίνουν! 30 λεπτά gameplay για 2 ώρες video.)
δ) θα συμφωνήσω για το Halo αλλά λίγο καθώς έχεις ατελείωτο πιστολίδι μονότονο και απολαυστικό.
--αυτα:cool:

Valkyre
16-02-2010, 02:58
Ενα ακομη franchise που δεν μου καθεται τοσο καλα οσο των κριτικων και του κοινου : Diablo... sorry ποτε δεν καταφερα να καταλαβω τι το τοοοοσο συναρπαστικο ειχε αυτο το παιχνιδι...και ναι επαιξα το Diablo II απο την αρχη μεχρι το τελος παρολο που μου φανηκε κυριολεκτικα αθλος λογω της βαρεμαρας...

Ενα ατελειωτο dungeon hack n slash game με rpg elements μου φανηκε και ναι ξερω ποσο βαρυγδουπο ακουγεται σε πολλους αυτο, αλλα πραγματικα δεν ξερω τι του βρισκει ο κοσμος!

hakoo
16-02-2010, 05:14
E ενταξει, απλα δεν σου αρεσει το ειδος. Καποιοι αντιστοιχα πεθαινουν απο βαρεμαρα με τα random encounters στα ατελειωτα dungeons των JRPG ας πουμε :ha-ha:

Valkyre
16-02-2010, 10:39
^^Ναι δεν διαφωνω καθολου , αλλα εκει τουλαχιστον πατας και καποιο παραπανω πληκτρο απο το αριστερο κλικ του mouse 99% of the time lol :D

Asmodeus
16-02-2010, 13:22
γ)-ο βέβηλος- Metal Gear Solid ΟΛΑ (ναιναι μου τη δίνουν! 30 λεπτά gameplay για 2 ώρες video.)
:cool:This is madness , this is blasfimi ....... lol

Quaro
16-02-2010, 14:10
Ενα ακομη franchise που δεν μου καθεται τοσο καλα οσο των κριτικων και του κοινου : Diablo... sorry ποτε δεν καταφερα να καταλαβω τι το τοοοοσο συναρπαστικο ειχε αυτο το παιχνιδι...και ναι επαιξα το Diablo II απο την αρχη μεχρι το τελος παρολο που μου φανηκε κυριολεκτικα αθλος λογω της βαρεμαρας...

Ενα ατελειωτο dungeon hack n slash game με rpg elements μου φανηκε και ναι ξερω ποσο βαρυγδουπο ακουγεται σε πολλους αυτο, αλλα πραγματικα δεν ξερω τι του βρισκει ο κοσμος!


συμφωνώ. δεν έχει φοβερό story για να σε τραβάει όπως άλλα rpg.

liberostelios
16-02-2010, 14:41
Θα ρισκάρω κι εγώ και θα πω ότι το Colin McRae (όπως το καταντήσανε πλέον) είναι στις μέρες πολύ υπερεκτιμημένο και δεν ανταποκρίνεται στα standards της σειράς. Επίσης, ως θαυμαστής του κλασικού ISS και του PES (μέχρι το PES 6) θεωρώ πλέον υπερεκτιμημένα τα τελευταία PES της σειράς διότι για τους hardcore φανατικούς που παίζαμε τη σειρά εδώ και 10+ χρόνια, είναι μια απογοήτευση, ωστόσο συνεχίζει να έχει μεγάλη ανταπόκριση.


γ)-ο βέβηλος- Metal Gear Solid ΟΛΑ (ναιναι μου τη δίνουν! 30 λεπτά gameplay για 2 ώρες video.)
Είναι σπορ για λίγους, δεν κάνει για τους πολλούς! :rant: Αστειεύομαι, λογικό το βρίσκω κάποιος που δεν ενθουσιάζεται από το στόρυ να χαλιέται με το σκηνικό...

enstikto
16-02-2010, 20:48
Ενα ακομη franchise που δεν μου καθεται τοσο καλα οσο των κριτικων και του κοινου : Diablo... sorry ποτε δεν καταφερα να καταλαβω τι το τοοοοσο συναρπαστικο ειχε αυτο το παιχνιδι...και ναι επαιξα το Diablo II απο την αρχη μεχρι το τελος παρολο που μου φανηκε κυριολεκτικα αθλος λογω της βαρεμαρας...

Ενα ατελειωτο dungeon hack n slash game με rpg elements μου φανηκε και ναι ξερω ποσο βαρυγδουπο ακουγεται σε πολλους αυτο, αλλα πραγματικα δεν ξερω τι του βρισκει ο κοσμος!

Με το 2 και εγώ δεν ασχολήθηκα και εγώ ιδιαίτερα αλλά στο diablo το 1 είχα περάσει epic καταστάσεις. Το παιχνίδι αν το καλοσκεφτείς σαν gameplay δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο, αλλά για μένα κατέχει ξεχωριστή θέση καθώς ήταν το πρώτο game με το οποίο ασχολήθηκα δικτυακά. Ακόμα θυμάμαι τις ώρες που περνούσα με τα άτομα που είχα γνωρίσει στο Battle.net GRC-1 channel. Άτομα με τα οποία καταλήξαμε να μπαίνουμε στο battle.net μόνο για να συζητάμε. Φοβερές συζητήσεις, πλάκες και πολλά άλλα... Συναντηθήκαμε και μερικές φορές απο κοντά (meeting 20 άτομα στο neon στην ομόνοια!!!). Δυστηχώς έχω χαθεί με τα παιδιά απο τότε.... καθώς μεγάλωσα και άρχησαν να με ενδιαφέρουν άλλα πράγματα περισσότερο (;))... Ρε παιδιά μπας και είναι κανείς απο την παλιοπαρέα εδώ; O Tarish είμουνα....

Πάντος υπερεκτιμημένο δεν θα το έλεγα με τίποτα γιατί αν δεν ήταν αυτό πολλά απο τα games που φτιάχνονται σήμερα πιθανότατα να μην είχαν υπάρξει ποτέ... Δημιούργησε ένα είδος απο μόνο του ενώ για πολλούς (όπως και μένα) ήταν το πρώτο game που μας έκανε να ασχοληθούμε με το δικτυακό gaming...

Για τον ίδιο λόγο ίσως και το Halo να μην είναι υπερεκτιμημένο (δεν έχω παίξει κανένα τους) αλλά έδωσε και αυτό πολλά στο είδος του καθώς δεν είχε υπάρξει εώς τότε αξιόλογο FPS game στις κονσόλες, και μάλιστα με τόσο καλό multi. Τώρα όσον αφορά τις 35828 συνέχειες του ουδέν σχόλιο :P

woody
19-02-2010, 01:54
Ξερω οτι θα με βρισετε αλλα το Grand Theft! Εχω τελειωσει μονο το 4 βεβαια. Eνταξει πολυ καλοφτιαγμενο παιχνιδι αλλα ποτε δεν με τρελανε... Ισως να μην μπορω να ταυτιστω με τον κακο εγκληματια που σκοτωνει κοσμο για πλακα.

desperate_gamer
19-02-2010, 01:59
Ξερω οτι θα με βρισετε αλλα το Grand Theft! Εχω τελειωσει μονο το 4 βεβαια. Eνταξει πολυ καλοφτιαγμενο παιχνιδι αλλα ποτε δεν με τρελανε... Ισως να μην μπορω να ταυτιστω με τον κακο εγκληματια που σκοτωνει κοσμο για πλακα.

Nooo! You don't get the satire. Και δεν ταυτίζεται κανείς με τον κακό εγκληματία που σκοτώνει κόσμο για πλάκα...

Nikoladim
19-02-2010, 02:02
halo σίγουρα, ένα μέτριο fps για τους Pcades ίσως καλό για xboxάδες!SIMS απλώς ανούσιο!μαζί και τα 100αδες expansions τους... killzone πάλι ένα μετριότατο fps,tekken το χειρότερο fighting ever!

woody
19-02-2010, 02:50
Πωπω ναι ξεχασα το sims! Απιστευτα βαρετο. Αλλα παντα ειχα την απορια πως γινετε να κανει ΤΟΣΟ τρελλες πωλησεις..Ανεξηγητο για μενα.

hakoo
19-02-2010, 03:08
Nooo! You don't get the satire. Και δεν ταυτίζεται κανείς με τον κακό εγκληματία που σκοτώνει κόσμο για πλάκα...

No, I don't. Kαι να σου πω την αληθεια ποτε δεν το καταλαβα αυτο το επιχειρημα. Ναι, ειναι σατυρικη απεικονιση ενος συστηματος (το radio ειναι απολαυση) αλλα στην τελικη αυτα κανεις στο παιχνιδι. Drugs, whores, driving over pedestrians, chased by the cops, killing κτλ κτλ. Αυτο ειναι το selling point του και σε πολυ μικροτερο βαθμο ο σατυρικος του χαρακτηρας. Ασε που στο Vice City ας πουμε ηταν πολυ πιο ευκολο να το δεις σατυρικα λογω timezone και 80s και ξερωγω, στο IV δεν βοηθαει καθολου η ρεαλιστικη απεικονιση του κοσμου. Αληθεια I just don't see it :whoopsy:

Valkyre
19-02-2010, 03:32
^^ουτε κι εγω καταλαβα ποτε πως "σατιριζεις" και καλα το αμερικανικο ονειρο κανοντας ολα τα παραπανω...δοξα τω Θεο εχω δει πολλων ειδων σατιρας (ακομα και για το ιδιο αντικειμενο) και το συγκεκριμενο που χρησιμοποιει το GTA ειναι imho πολυ μα πολυ φτηνο.Και οπως πολυ σωστα επισημανεις hakoo, το selling point ειναι το γκετο, οι πορνες, τα drive-by, το βρισιδι και φυσικα το μακελειο...

Περα απο το ραδιοφωνο και τις διαφημισεις το Grand Theft Auto ειναι απλα ενα συνοθυλευμα εργαλειων και μεσων για να τα κανεις ολα λιμπα.

Δεν λεω οτι ειναι φυσικα κακο παιχνιδι προς Θεου.

mania
19-02-2010, 03:36
???????,???? ???? ?? ??? ?? ??????? ????.??? ??????? ?? ??? ??????? ? ?????? ??? ?????? ??? ??? ?? ???? ?? forum ???? ??? ?? ???? ??????????,?? ????????? ???? ?????.?????? ??????? ??? o woody allen ??? ???? ???????.???? ? ????? ???? ??? ????? ??? ??
??.????
????? ??????? ??? ????????? ?? ???????? ??? ?? ???????? ???.??? ????????? ??? ??? ??? ???????? ?????? ???? ???? ??? games.
??? ???? ??? thread ????.??????? ??? ?????????? ??? ????? ????? ????.?? 2 ????????? ??? ???? ??? ???????? ??? ???????? ????.
GOW.????????? ??? ??????? ??? ?? ??????? ? ???,???? ????? ????.??? ?? ??? ?????? ???? ?????? ?? ????? ??? ?? ?? ????.?????? ????????? ??? ???????????.???? ???? ??????
?.
Metal gear.?? ??? ?????????? ???,????? ??? ??? ????? ?????.?? ???????? ?? 3 ??? ??? ????? ???? ? ?????????? ???,?? ???? ??? ?? ????????.????? ???????,?????????? ??? ??????????,???? ?????? ??? 4 ??????.??? ???? ??? ?????? ??????????? ???? ????????.??? ???,??? ???? ?? gaming ?? ??????? ?? ?????????????.???? ?? ??? ???? ???????????.??????? ?????? ???????.?? 4 ?????? ????? ???? ??? ??? ????????? ??? ??? ?????? ?? ??????????.
________
Weed Vaporizer (http://weedvaporizer.info/)

Valkyre
19-02-2010, 03:39
Mα φυσικα εννοειται οτι ο καθενας μιλαει για την προσωπικη του αποψη/γουστο!Δεν ειναι κανονας επειδη εμενα και του hakoo δεν μας αρεσει αυτου του ειδους η σατιρα.Ειναι απλα θεμα επιλογης.

Εγω δηλαδη αρεσκομαι σε αλλο ειδος σατιρας που με εκφραζει απειρως περισσοτερο απο αυτην του GTA.

Ξαναλεω ομως οτι τα παιχνιδια εννοειται ειναι πολυ καλα.

hakoo
19-02-2010, 03:48
Mε καλυψε ο Valkyre απλα να πω πανω σε αυτο


Δεν γίνεται να μην υπάρχει η σάτιρα την στιγμή που και σε αυτό το forum αλλά και σε αλλά εξωτερικού,το αναφέρουν τόσα άτομα.oτι δεν ειπα σε κανενα σημειο αυτο το πραγμα. Το αντιθετο μαλιστα, ειπα οτι εχει σατυρικο υποβαθρο αλλα για μενα ΔΕΝ ειναι το selling point του τιτλου.
Κι επειδη η αναλογια σατυρας - actual gameplay involving killing/drugs/whores/illegal stuff γερνει υπερβολικα υπερ της δευτερης πλευρας ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δεν μπορω να χαρακτηρισω το παιχνιδι εν γενει σατυρικο. Γιατι η ουσια ειναι το selling point, γι'αυτο σφαζονται ολες οι εταιριες και γι' αυτο αγοραζουμε κι εμεις.
Αυτο.

desperate_gamer
19-02-2010, 03:57
Πωπω ναι ξεχασα το sims! Απιστευτα βαρετο. Αλλα παντα ειχα την απορια πως γινετε να κανει ΤΟΣΟ τρελλες πωλησεις..Ανεξηγητο για μενα.

Τι θα γίνει, εσύ θα λες υπερεκτιμημένα όλα μου τα αγαπημένα παιχνίδια;! :P Πλάκα κάνω φυσικά, αλλά εγώ ξέρω γιατί κάνει ΤΟΣΟ τρελές πωλήσεις.


No, I don't. Kαι να σου πω την αληθεια ποτε δεν το καταλαβα αυτο το επιχειρημα. Ναι, ειναι σατυρικη απεικονιση ενος συστηματος (το radio ειναι απολαυση) αλλα στην τελικη αυτα κανεις στο παιχνιδι. Drugs, whores, driving over pedestrians, chased by the cops, killing κτλ κτλ. Αυτο ειναι το selling point του και σε πολυ μικροτερο βαθμο ο σατυρικος του χαρακτηρας. Ασε που στο Vice City ας πουμε ηταν πολυ πιο ευκολο να το δεις σατυρικα λογω timezone και 80s και ξερωγω, στο IV δεν βοηθαει καθολου η ρεαλιστικη απεικονιση του κοσμου. Αληθεια I just don't see it :whoopsy:

Ειδικά επειδή αναφέρεις το ΙV, η όλη "σάτιρα" (αν και δεν μ' αρέσει αυτή η λέξη τόσο... δεν ταιριάζει. Ας πούμε commentary) γίνεται από την πλευρά που κατακρίνεται. Απλά δείχνει την χειρότερη πλευρά της ανθρώπινης ματαιοδοξίας, τη δυσκολία ένταξης σε μια κοινωνία που εκθειάζει μόνο το χρήμα και την καταναλωτική δύναμη του καθενός και τα υπερβολικά μέσα που πρέπει να καταφύγει κάποιος για να επιβιώσει.

Φυσικά ξέρω ότι δεν το παίζουν όλοι με αυτήν την νοοτροπία. Αν σου πω την ότι ποτέ δεν έπαιξα GTA με την λογική "θα βάλω cheats και θα τα κάνω όλα ρημαδιό", ούτε πατούσα περαστικούς για πλάκα (μόνο καταλάθος τους θερίζω :D) μπορεί να μην με πιστέψεις, αλλά ένας παραπάνω λόγος που θεωρώ το GTA IV κλάσης ανώτερο στο immersion του παίχτη είναι ότι δεν σου δίνει λόγο να το κάνεις αυτό, σε αντίθεση με τα προηγούμενα που οι πρωταγωνιστές ήταν ένα μάτσο αιμοβόρικα douchebags. :P

hakoo
19-02-2010, 04:11
Ι see your point, still don't get it though.
Οπως το βλεπω εγω ολο αυτο ειναι ενα σατυρικο/ιδεολογικο υποβαθρο που εχει στησει η Rockstar για να κανει το project πιο πιστευτο και "γηινο" σε ενα κομματι του κοινου (ισως και σε σενα) αλλα αυτο δεν αλλαζει την ουσια. Και η ουσια ειναι οτι πουλαει μπαχαλο και wanna be/what if καταστασεις κατα ενα πολυ μεγαλο ποσοστο. Φυσικα τα mechanics του ειναι εξαιρετικα, ενα-ενα να τα παρεις (shooting,driving, minigames) και γενικα ειναι απιστευτα καλοφτιαγμενο. Απλα σεναριακα/ιδεολογικα/ξερωγωτι εμενα δεν εχει κατι να μου πει, προτιμω κατι πιο ειλικρινες με τον εαυτο του και με το κοινο.
Καταλαβαινω οτι για τους fans των GTA το ποστ αυτο ειναι αιτια ανθρωποκτονιας, απλα να υπενθυμισω οτι ειναι προσωπικη αποψη απο καποιν που τα θεωρει πολυ καλα παιχνιδια.

desperate_gamer
19-02-2010, 04:24
Αυτό για το wannabe/whatif έχεις δίκιο που το λες. Όλοι στο GTA περιμένουμε μια rags-to-riches story και ανυπομονούμε να δούμε τι "μεγαλύτερο" μπορεί να εκτοξεύσει το παιχνίδι στα μούτρα μας. Το GTA IV ως πιο ρεαλιστικό ήταν συγκρατημένο σε αυτόν τον τομέα και αυτό ήταν και ένας από τους λόγους που αποξένησε ένα σύνολο του κοινού του.

Δεν λέω ότι και η Rockstar έχει καμια βαριά φιλοσοφική διάθεση, αλλά εμένα με εντυπωσιάζει το γεγονός ότι πάντα αφήνω το GTA για κάποιο διάστημα και πάλι μετά το ξαναπιάνω για λίγο και βλέπω πράγματα και "points" που δεν θυμάμαι και με εκπλήσσουν γιατί μοιάζουν τρομακτικά εύστοχα ειδικά αν σκεφτούμαι ότι βγήκε Απρίλιο 2008, δηλαδή πριν την μεγάλη οικονομικη κρίση.

woody
19-02-2010, 05:02
Χαιρομαι που τελικα δεν ειμαι ο μονος που δεν ξετρελαινεται με το παιχνιδι. Βεβαια η δομη του ειναι εξαιρετικη και οι δυνατοτητες της Rockstar φαινονται, οποτε ειμαι πολυ περιεργος για το LA noir που δειχνει να ειναι πιο ατμοσαφαιρικο, ενδιαφερον και λιγοτερο μπαχαλο απο το GTheft. Eιμαι πολυ περιεργος να δω το τα ταλεντα της εταιριας αυτης σε κατι αλλο.
Οσο για την σατιρα, σαφως και υπαρχει, αλλα δεν νομιζω οτι ειναι κυριαρχο στοιχειο του παιχνιδιου.
Γενικα εχω την προσωπικη αδυναμια να θελω να ταυτιζομαι με την εκαστοτε ιστορια-πρωταγωνιστη, οποτε στο GTheft μου ειναι αδυνατον...Εκτος βεβαια απο τις φασεις που θελω να ξεφυγω απο τους αστυνομικους! Εχω απωθημενα λογω πολλων κλησεων για κρανος!!

Quaro
19-02-2010, 14:49
έλατε ρε παιδιά το sims έχει πολύ γέλιο. τους βάζω να πλακώνονται, να πνίγονται, να καίγονται ζωντανοί, να κατουριούνται....... πω πω πρέπει να βγάλουν ένα expansion sims torture για μένα :P

τώρα πέρα από την πλάκα γούστα είναι αυτά. και εγώ το βαριέμαι αλλά καταλαβαίνω γιατί θα άρεσε σε κάποιον.

αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τα γούστα των Αμερικάνων με την τεράστια πώρωση με το HALO (βέβαια ακόμη να καταλάβω και το τι ακριβός βρίσκουν στο star wars πέρα από μία καλή ταινία για την εποχή της)

enstikto
19-02-2010, 15:51
(βέβαια ακόμη να καταλάβω και το τι ακριβός βρίσκουν στο star wars πέρα από μία καλή ταινία για την εποχή της)

Σσσστ! Πιπέρι! Δεν ντρεπεσε ιεροσυλε; Θα φωνάξω το darth vader να σου εξηγήσει! :p

wesker
11-03-2010, 10:05
Halo, COD και το Sims για εμένα... Ειδικά το Sims....

Valkyre
11-03-2010, 10:17
Σσσστ! Πιπέρι! Δεν ντρεπεσε ιεροσυλε; Θα φωνάξω το darth vader να σου εξηγήσει! :p

O Darth Vader ειναι καλος , οποτε δεν τον φοβομαστε! :P