PDA

View Full Version : PS3 XMB



NonBorn
08-05-2007, 18:53
Έκανα αυτό το post για να ρωτίσω τη γνώμη σας και πως βλέπεται αυτό που κάνει η Sony με τα firmware updates...

Η Sony σχεδιάζει το PS3 εδώ και μερικά χρόνια,έχει υποθεί πολλές φορές ότι το PS3 για τη sony αποτελεί το πιο σημαντικό της προιόν (αυτή τη περιοδο τουλάχιστον),έχει επενδύσει πάνω στο blue ray και για αυτό το "σπρώχνει" με τέτοιο τρόπο στο ps3 (built-in) και πολλά πολλά άλλα...
Αυτό που θέλω να πω είναι πως ενώ σέβομαι το hardware που κρύβει μέσα του το PS3 και αναγνωρίζω στη Sony τη φοβερή δουλεία που έχει κάνει, στο software δεν μπορώ να πω ότι είμαι όσο ευχαριστημένος όσο θα μπορούσα...
Πιστεύω ότι το software του PS3 αυτή τη στιγμή αδικεί το hardware του.
Και όταν μιλάω για software δεν αναφέρομαι στα παιχνίδια του αλλά αποκλειστικά στο ΧΜΒ.Και το ερώτημα μου είναι το εξής...Γιατί η Sony δεν έδωσε περισσότερη προσοχή στο XMB έτσι ώστε να του δώσει δυνατότητες για τις οποίες πολλοί χρήστες(μέσα σε αυτούς και εγώ παραπονιούνται) ότι δεν υπάρχουν.Φυσικά η απάντηση είναι ότι όλα μπορούν να γίνουν μέσω updates στο firmware...Το θέμα είναι γιατί δεν περιέλαβε όλα αυτά τα χαρακτηριστικά που βάζει κατα καιρούς από την αρχή.Δεν είχε το χρόνο?Ακολουθεί κάποια πολιτική με αυτή τη τακτική?Θεωρεί ότι το XMB δε πρέπει να κάνει τόσες λειτουργίες όσες οι χρήστες ζητάνε?


edit: Είναι πολλα αυτά που ζητάνε οι χρήστες αλλά κάτι που κατα τη γνώμη μου πρέπει να υλοποιηθεί άμεσα είναι το in game XMB από το PS button,δηλαδή να έχουμε πρόσβασει στο XMB ενώ παίζουμε κάποιο παιχνίδι ουτως ώστε να μην χρειάζεται να σταματήσουμε το gaming για να χρησιμοποιήσουμε broswer ή να στείλουμε και να διαβάσουμε μήνυμα (πολλοί φωνάζουν για in game custom music-δε με πολυνοιάζει) και το δεύτερο πιο σημαντικό χαρακτηριστικό που πρέπει να προστεθεί (για λόγους λειτουργικότητας) είναι η δυνατότητα grouping των περιεχομένων που έχουμε τόσο στο δίσκο του PS3 όσο και στους εξωτερικούς fat32 (δλδ να μπορούμε να κάνουμε sort τα περιεχόμενα των δίσκων δημιουργώντας φακέλους).
Πολλές βελτιώσεις μπορούν να γίνουν στον messenger και στον broswer του PS3 .Επίσης λένε για custom backrounds και περισσότερα υποστηριζόμενα file types (audio & video) και πολλά άλλα...

Κατα τη γνώμη μου τα 2 πρώτα είναι πολύ σημαντικά και ελπίζω να έρθουν σύντομα γιατί έχει καταντήσει βαρετό να χρειάζεται να συνδέω τον εξωτερικό στο PC για να δημιουργήσω καινούργιο φάκελο ή να σταματάω να παίζω για να δω κάποιο μήνυμα που μου ήρθε...



Περιμένω γνώμες... :twisted: :twisted:

MaRkUs_
08-05-2007, 20:14
δλδ τι λειτουργείες θεωρείς οτι θα έπρεπε να εχει το XMB?

Slay
08-05-2007, 21:01
Network support για δικτυα windows ετσι ωστε να κανουμε stream video απο PC, οπως και επισης υποστηριξη περισσοτερων filetypes.

NonBorn
08-05-2007, 21:08
Καλά network support για windows δε το βλέπω ούτε μετα απο 20 χρόνια :P:P Επίσης ξέχασα πριν να γράψω ότι μπορούν να πετάξουν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το ΑΘΛΙΟ fat32 και να υποστηρίξουν το ext3,ext2 για εξωτερικούς σκληρούς (δε θα έχουμε limitation στα file sizes)...

sickness_
08-05-2007, 22:42
Συμφωνω μαζι σου nonborn πως θα επρεπε να ειχε και αυτες τις λειτουργιες αλλα γιατι αποκλιεις οτι σε ενα επομενο firmware update θα τα περιλαμβανει ? :?

pvinis
08-05-2007, 22:51
to thema den einai na ftiaxtei... sigoura tha ginei afto, arga i grigora. to thema einai oti eprepe na to valoun apo tin arxi, oste otan pairneis to ps3 spiti kai paizeis arxika, prepei na se apozimionei me to parapano, gia na peis 'mpravo re sony.. mexri tis leptomeries'
eno tora les, ' gamato! alla afou exoun to hardware, giati den to ekmetalevonte sto full??'

NonBorn
08-05-2007, 23:09
sick εγώ δεν αποκλείω τπτ...απλά πιστεύω ότι λειτουργίες όπως να μπορούμε να δημιουργούμε φακέλους στο δίσκο ή να αναγνωρίζει το ext3 είναι στοιχειώδης πράγματα για ένα multimedia center - nextgen gaming console...Δεν παραπονιέμαι ουσιαστικά για κάτι γιατί ειμαι πολύ ικανοποιημένος με την αγορά που έκανα,απλά είναι πλέον θέμα καθαρά λειτουργικότητας...πραγματα που πρέπει σίγουρα να γινουν...Να δουμε πότε...