PDA

View Full Version : Οfficial Formula 1 2010 Thread

Pages : [1] 2

Valkyre
05-02-2010, 02:33
Παμε ολοι μαζι για Μαρτιο και την εκκινηση παιδες...

Valkyre
05-02-2010, 15:47
Μετα και την ντριτη μερα των δοκιμων στην Βαλενθια, η Φερραρι με τον Αλονσο σημειωσε και παλι τον ταχυτερο χρονο και καλυψε και τους περισσοτερους γυρους.

Τιποτα ομως δεν σημαινουν ολα αυτα οσον αφορα το δυναμικο των ομαδων και η ιδια η Φερραρι τονισε οτι οιχρονοι αυτοι ειναι πλασματικοι απο πολλες αποψεις και παραμενουν προσγειωμενοι στην πραγματικοτητα.

Ο Αλονσο παρολαυτα εδειξε πολυ καλα δειγματα προσαρμογηςε στην πρωτη του επαφη με την Φερραρι.

Παρακατω οι χρονοι :

Pos Driver Team Time Laps
1. Alonso Ferrari (B) 1:11.470 127
2. de la Rosa BMW Sauber-Ferrari (B) 1:12.094 80
3. M.Schumacher Mercedes GP (B) 1:12.438 82
4. Alguersuari Toro Rosso-Ferrari (B) 1:12.576 97
5. Button McLaren-Mercedes (B) 1:12.951 82
6. Petrov Renault (B) 1:13.097 75
7. Hulkenberg Williams-Cosworth (B) 1:13.669 126

gavrosdr
05-02-2010, 23:06
αυτα να βλεπω...φερραρι και σουμι!

dewarsad
05-02-2010, 23:09
Ξερουμε εαν καποιο ελληνικο καναλι υπαρχει περιπτωση να δειξει το φετινο πρωταθλημα?

Valkyre
06-02-2010, 00:13
λογικα οπως και περισυ ο ΑΝΤ1 θα μεταδιδει τους αγωνες! ;)

gdskate
06-02-2010, 14:52
Βέβαια το ΣΚΑΙ πήρε το WRC και δεν ξέρουμε εάν θα πάρει και την F1 μιας και ο ΑΝΤ1 είναι γνωστό ότι θέλει να την διώξει γιατί δεν τον συμφέρει.
Θα δούμε.

Valkyre
06-02-2010, 16:15
Εγω γιατι εχω την εντυπωση οτι ειδα διαφημιση για την Φορμουλα 1 στον ΑΝΤ1 προσφατα? :S

nikon
06-02-2010, 16:38
http://www.antenna.gr/f1/

Kαι πολύ καλά είδες.

Valkyre
06-02-2010, 20:22
Ωραια... προς στιγμην ανησυχησα οτι παλι θα ψαχνουμε να βρουμε Nova για να βλεπουμε αγωνες! :D

grip
07-02-2010, 21:25
Μπα,νομίζω πως επιβάλλεται να τα δείχνει σε κάθε χώρα ένα τουλάχιστον ελεύθερο κανάλι.

Valkyre
07-02-2010, 23:01
^^ Δεν επιβαλλεται ακριβως βασικα, αν δεν δεχτει καποιος να πληρωσει για τα δικαιωματα προβολης, τοτε απλα δεν βλεπεις φορμουλα 1! Ετσι ειναι και ευτυχως που βρεθηκε ο ΑΝΤ1 να πληρωσει γιατι ο Alpha δεν δεχοταν περισυ! :)

grip
07-02-2010, 23:18
Λάθος έκφρασή μου.
Δίκιο έχεις.

Valkyre
17-02-2010, 11:39
Schumacher sure W01 will be strong

Michael Schumacher says he is fully convinced Mercedes GP's W01 car will allow his team to fight for the championship in the 2010 season.

The seven-time champion, returning to the sport with the German squad after his retirement at the end of the 2006 season, admitted however that it was not easy to tell what the current pecking order is, despite two testing sessions having already taken place.

"I am fully convinced that we have a car that is able to fight for the championship," Schumacher told the official Formula 1 website.

"Where we are exactly is hard to say. This is especially true for me as I don't have the data from last year's car."

The 41-year-old insisted he feels fully prepared and motivated to tackle the challenge of returning to Formula 1 over three years after his retirement.

"To drive a car like this again, it was just that great old feeling I know so well," he added. "Nothing comes close. I love that sensation, I always did. It was just that my batteries were empty at the end of 2006 that I retired.

"I would not have wanted to go on. Now my batteries are fully loaded again!"
And Schumacher says he is not expecting any problems with team-mate Nico Rosberg, and admits it has been positive to be able to speak in German with him.

"Unfortunately I cannot look into the future. But I do not expect anything else but for it to be fine. At the moment it is very constructive and I don't expect that to change.
"For once it is quite a good feeling to be able to communicate in my mother tongue, and at the moment we are 'neighbours' as our motor homes are right beside each other here in the paddock."

http://www.autosport.com/news/report.php/id/81530

Για να δουμε για να δουμε , αν εχουμε 4 ομαδες να ξεσκιζονται για πρωταθλημα θα παμε καλα! :D

Valkyre
21-02-2010, 22:23
Alonso: Ferrari best car I've ever had

Fernando Alonso has declared the Ferrari F10 the best car he has ever driven - and says the team is yet to show what it can really do.

Ferrari was quickest throughout the first test of the winter at Valencia a fortnight ago, but has kept a lower profile during the past fortnight at Jerez.

However Alonso has set some eye-catching times on long runs, and he ended this week's test full of confidence.

"There are no reasons to be pessimistic," the double champion told Spanish media. "As of today, this is the best car I've ever had."

Having taken over from team-mate Felipe Massa on Friday, Alonso enjoyed the best of the weather at Jerez this week, and was able to accumulate plenty of mileage - logging 269 laps over the past two days.

"The two days that I tested it was sunny and the track was dry and I could work more than I thought so I'm very happy," he said. "We have done a good job in terms of reliability and long runs."

Alonso said he was not underestimating Ferrari's rivals - but warned them that the Italian squad had not displayed its real potential yet.

"Red Bull, McLaren and Renault have been very quick and they have shown their cards, while we are still hiding ours," he said. "We are going to analyse the data, but we are very optimistic. As of today, if I were in a different team I would be looking at Ferrari because everything is going very well.

"Maybe where Ferrari needs to improve is in the short runs with little fuel onboard. That's where the Red Bull and the McLaren have been quicker, and they will be the reference to try and improve the F10 in the next test in Barcelona."

The Spaniard's declaration comes after McLaren's Jenson Button said that he also reckoned Ferrari could be the team to beat.

"I think the Ferrari is a very strong car," Button said yesterday. "If you look at their runs today, they're very consistent. I think they have better consistency than anyone at the moment."

lol ετσι οπως το λεει στον τιτλο ειναι σαν να αναφερεται για προσωπικο Ι.Χ. χαχα :D

Μακαρι να ειναι ετσι Αλονσο και να δουμε πρωταθλημα παλι φετος :)

jimbour
21-02-2010, 22:44
To ποσο μου την σπάει η φάτσα του συγκεκριμενου δεν φαντάζεσαι..
η χειροτερη μου οταν τον πηραμε.. φετος θα ειναι η πρωτη φορα που δεν θα με πειραζει τοσο αν βλεπω μια φερραρι να πεφτει στους τοιχους (αρκει να ειναι η δικη του)..

Δεν εχω πσρακολουθησει τι εγινε με τις ελευθερες δοκιμες των ομαδων αυτο το μηνα και ποιες φαινεται να εχουν ανεβει...
λιγο εμεινε ακομα

grip
21-02-2010, 23:07
Δείχνουν Ferrari και Mclaren να πάνε αρκετά καλά με τις Redbull και Mercedes να ακολουθούν.
Βέβαια επειδή δεν μπορείς να γνωρίζεις και το ακριβές φορτίο καυσίμου,ότι εικασίες και αν κάνουμε μπορούν κάλλιστα να πάνε στράφι.

Valkyre
22-02-2010, 02:12
To ποσο μου την σπάει η φάτσα του συγκεκριμενου δεν φαντάζεσαι..
η χειροτερη μου οταν τον πηραμε.. φετος θα ειναι η πρωτη φορα που δεν θα με πειραζει τοσο αν βλεπω μια φερραρι να πεφτει στους τοιχους (αρκει να ειναι η δικη του)..

Δεν εχω πσρακολουθησει τι εγινε με τις ελευθερες δοκιμες των ομαδων αυτο το μηνα και ποιες φαινεται να εχουν ανεβει...
λιγο εμεινε ακομα

Μαζι σου στο οτι δεν μου αρεσει ο Αλονσο το εχω πει πολλες φορες.Σαν οδηγος ειναι πολυ καλος, αλλα σαν προσωπικοτητα ειναι εκνευριστικος.

Αλλα... προς θεου...ακου εκει να βλεπω Φερραρι να χτυπανε στον τοιχο!Πανω απο ολα η ομαδα!Δεν με νοιαζει ποιος οδηγαει το μοονοθεσιο, αυτο που με νοιαζει ειναι η Φερραρι να παρει το πρωταθλημα κατασκευαστων και οδηγων.

Φυσικα πρωτα ειμαι με τον Μασσα γιατι θελω να δικαιωθουν οι κοποι και οι προσπαθειες του, και μετα ειμαι με Αλονσο.Αλλα δεν ειμαι φανατικος οπαδος.Ποιο πολυ ειμαι φιλαθλος οσον αφορα την Φορμουλα 1 και θα δω με χαρα τι θα κανει ο Σουμι με την παρουσια του φετος ξανα και τι θα κανει ο Button στην McLaren οπως επισης και τις νεες ομαδες! :)

NonBorn
22-02-2010, 02:28
Να ρισκάρω να πω κάτι??? (να το χουμε βρε αδερφέ να το βλέπουμε στο τέλος της σεζον να γελάμε)

Θεωρώ ότι ο Shumi θα κάνει ρόμπες πολλούς "υπεροδηγούς" που πήραν πρόσφατα πρωταθλήματα....

Θεωρώ επίσης ότι ο Alonso αν και αχώνευτος όντως θα κάνει μεγάλη πορεία με τη Φερράρι γενικότερα... Φέτος νομίζω ότι η χρονιά θα είναι δική του...

Τέλος θέλω η Φερράρι να έχει το γρηγορότερο μονοθέσιο και μάλιστα αναλογικά με το 2002? ή 2003? Που ο Shumi έριχνε 1.5 γύρο στο δεύτερο... ΘΕΛΩ ΤΟ ΑΙΜΑ ΜΟΥ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΠΕΡΣΥ.....:mad::mad::mad:

nikon
22-02-2010, 09:02
Και ο Μπάτον είπε ότι τον έχουν φοβήσει οι Ferrari και ότι είναι το καλύτερο μονοθέσιο.......ελπίζω να μην έχουμε πάλι τα ίδια τα παλιά τον 2ο μισό γύρο πίσω από τον πρώτο δηλαδή.

Valkyre
22-02-2010, 10:52
Να ρισκάρω να πω κάτι??? (να το χουμε βρε αδερφέ να το βλέπουμε στο τέλος της σεζον να γελάμε)

Θεωρώ ότι ο Shumi θα κάνει ρόμπες πολλούς "υπεροδηγούς" που πήραν πρόσφατα πρωταθλήματα....

Θεωρώ επίσης ότι ο Alonso αν και αχώνευτος όντως θα κάνει μεγάλη πορεία με τη Φερράρι γενικότερα... Φέτος νομίζω ότι η χρονιά θα είναι δική του...

Τέλος θέλω η Φερράρι να έχει το γρηγορότερο μονοθέσιο και μάλιστα αναλογικά με το 2002? ή 2003? Που ο Shumi έριχνε 1.5 γύρο στο δεύτερο... ΘΕΛΩ ΤΟ ΑΙΜΑ ΜΟΥ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΠΕΡΣΥ.....:mad::mad::mad:
2002 θα λες μαλλον , μαζι και 2004.Σε αυτες τις χρονιες η Φερραρι ηταν σε αλλο επιπεδο.Το 2003 ηταν πιο σφιχτα τα πραγματα.

Εγω παντως δεν θελω παντοκρατορια Φερραρι.Φυσικα θελω να παρουν και τα 2 πρωταθληματα, αλλα θελω να δω και θεαμα και να εχουν ενδιαφερον οι αγωνες.

Το να ειναι 1 μονοθεσιο με χαοτικη διαφορα καλυτερο, οκ ειναι εντυπωσιακο ως πειτευγμα, αλλα θα κανει τους αγωνες μονοτονους κακα τα ψεμματα.Και οχι τιποτα αλλο... εαν οντως συμβει αυτο που λες και φετος Κωστα, προβλεπω να ξαναγραφεται απο την αρχη το μισο εγχειριδιο των κανονισμων της F1 οπως επισης και εκ νεου συμφωνια Concorde...οπως δηλαδη εγινε πολλακις στο παρελθον μπας και μειωθει το χασμα μεταξυ των γνωστων αγνωστων "γκουχου γκουχου" και των υπολοιπων.

Και φυσικα κατι τετοιο δεν το θελω...γιατι η FIA δεν λεει να καταλαβει οτι η τεχνογνωσια, η εμπειρια και το παθος δεν ειναι στοιχεια που μπορουν να τα περιορισουν μεσω κανονισμων και απαγορευσεων...

nikon
06-03-2010, 14:49
Mercedes SLS: Tο νέο "καυτό" αυτοκίνητο ασφαλείας στη F1 (http://www.protothema.gr/car-and-speed/article/?aid=62626)

Η νέα SLS AMG αντικαθιστά την SL 63 AMG στο ρόλο του αυτοκινήτου ασφαλείας της F1. Η Mercedes με τις πόρτες που ανοίγουν σα φτερά φορά τον V8 6.3lt που αποδίδει 180PS λιγότερα απ΄ τον κινητήρα που έχει η W01 το μονοθέσιο που οδηγεί ο Σουμάχερ.

Για τους αριθμολάγνους η SLS AMG αποδίδει 571PS έχει ροπή 66kgm και επιταχύνει από τα 0-100km/h σε 3.8sec. Φυσικά παραμένει πολύ πιο αργή από τα μονοθέσια στην πίστα αλλά τουλάχιστον μπορεί να κινηθεί σ’ ένα ρυθμό αποδεκτό.
Το βάρος του συγκεκριμένου αυτοκινήτου έχει μειωθεί στα 1620Kg δηλαδή ζυγίζει έναν τόνο παραπάνω από τα μονοθέσια.

Οι αλλαγές ταχυτήτων θα γίνονται με ειδικά paddles πίσω από το τιμόνι, υπάρχει νέο 7αρι κιβώτιο τοποθετημένο στον πίσω άξονα ώστε η κατανομή βάρους να είναι κοντά στο ιδανικό (47% μπροστά/53% πίσω).
Η SLS φορά ελαστικά διαστάσεων 265/35/19 εμπρός και 295/30/20 πίσω.

http://www.protothema.gr/files/1/photos/car/PREVIEW/Mercedes_SLS_AMG_F1_3.jpg

Valkyre
06-03-2010, 15:42
Moνο η Mercedes μπορει να βγαζει αυτοκινητα με 570 αλογα και να ζυγιζουν 2 τονους... (γιατι το συγκεκριμενο εχει υποστει και διαιτα οπως αναφερεται και παρολαυτα βρισκεται ακομα στον 1.5 τονο +....

AriStos13
09-03-2010, 16:45
υπαρχει καποια ενημερωση για το πιο καναλι θα την δειξει φετος την formula1?
ο ant1 ακομα δεν εχει παρει τα δικαιωματα ενω κατι ακουγεται για την nova...
ξερει κανεις?

grip
09-03-2010, 16:59
Κάτι επίσημο μέχρι στιγμής δεν υπάρχει.
Σε αναμονή...

AriStos13
09-03-2010, 17:08
Κάτι επίσημο μέχρι στιγμής δεν υπάρχει.
Σε αναμονή...

παντως αν κανενα καναλι δεν αγορασει τα δικαιωματα ειναι ντροπη τους..!!

jimbour
09-03-2010, 17:20
αμα δε βγαζουν τα λεφτα που θα ηθελαν ρε φιλε γιατι να το κανουν...επιχειρησεις ειναι..
η φορμουλα 1 δεν εχει πλεον τις τηλεαθεασεις που ειχε παλια ελλαδα..

AriStos13
09-03-2010, 17:23
αμα δε βγαζουν τα λεφτα που θα ηθελαν ρε φιλε γιατι να το κανουν...επιχειρησεις ειναι..
η φορμουλα 1 δεν εχει πλεον τις τηλεαθεασεις που ειχε παλια ελλαδα..

η νοβα μπορει ανετα να την παρει....με τοσους συνδρομητες που εχει...!!!!

jimbour
09-03-2010, 17:26
ειναι πολλα τα λεφτα τα Αρη....

AriStos13
09-03-2010, 17:28
ειναι πολλα τα λεφτα τα Αρη....

δεν συμφωνω..
η νοβα φετος εχασε τα μισα απο τα ευρωπαικα πρωταθληματα...
αρα μειωθηκαν τα εξοδα...
εχει και παρα παρα πολλους συνδρομητες....
αμα θελει μπορει να παρει τα δικαιωματα!!!

jimbour
09-03-2010, 17:33
βεβαια δεν ειναι λυση για εμας τους υπολοιπους αυτο..την παρει δε την παρει το νοβα δε με απασχολει γιατι δεν εχω ετσι και αλλιως..το θεμα ηταν να παραμεινει σε ελευθερο καναλι, αφου και η ιδια η F1 θελει να μην παει σε συνδομητικο

AriStos13
09-03-2010, 17:36
βεβαια δεν ειναι λυση για εμας τους υπολοιπους αυτο..την παρει δε την παρει το νοβα δε με απασχολει γιατι δεν εχω ετσι και αλλιως..το θεμα ηταν να παραμεινει σε ελευθερο καναλι, αφου και η ιδια η F1 θελει να μην παει σε συνδομητικο

αυτο δεν το ξερω..
το θεμα ειναι οτι πρεπει να αγοραστει....
δεν γινεται μετα απο τοσα χρονια να μην εχουμε φορμουλα να δουμε.....
οσο και να εχει πεσει η τηλεθεαση τα εξοδα τα βγαζουν και με το παραπανω!!!

Ixor24
10-03-2010, 00:48
ποτε αρχιζει το πρωταθλημα?

grip
10-03-2010, 01:15
Αν δεν κάνω λάθος αυτό το Σαβ/κο.

Valkyre
10-03-2010, 11:06
Nαι αυτο το Σ/Κ ειναι ο πρωτος αγωνας στο Bahrain.... ανησυχω για το που θα δω τον αγωνα...

grip
10-03-2010, 11:57
Έχεις δορυφορική καθόλου?

Valkyre
10-03-2010, 11:59
^^Οχι δεν βλεπω καθολου τηλεοραση...

grip
10-03-2010, 15:20
Και όταν αναφερόσουν στο πιο πάνω post,τι ενοούσες?
Δεν κατάλαβα κάτι σωστά εγώ?

jimbour
10-03-2010, 15:34
μαλλον ηθελε να πει οτι δεν βλεπει γενικα πολυ tv οποτε η δορυφορικη θα του ηταν αχρηστη..

τωρα για που θα τον δουμε τον αγωνα , αν καποιος θελει live θα ψαχτει για online streaming. εγω προσωπικα μαλλον θα περιμενω μερικες ωρες για να κατεβασω τον αγωνα απο την μεταδοση του bbc οπως εκανα και περσι..αν δεν μπεις σε κανενα αθλητικο site να μαθεις αποτελεσματα και το δεις τοτε σαν ειναι live ειναι πολυ καλυτερο απο την ελληνικη μεταδοση..

Valkyre
10-03-2010, 16:20
^^ Aκριβως αυτο.Δεν βλεπω καθολου τηλεοραση, οχι ομως οτι δεν εχω τηλεοραση σπιτι μου ή δεν θα δω καποιον αγωνα κλπ.

Απλα εχω σιχαθει την τηλεοραση τις σειρες τις , τις ειδησεις τις κλπ κλπ.

Τους αγωνες φορμουλα 1 δεν τους σιχαθηκα, αλλα δεν προκειται να πληρωσω δορυφορικη για να βλεπω 2 φορες το μηνα :)

Edit: Jimbour θα ημουν ευγνωμων αν μου εστελνες το link απο εκει που κατεβαζεις και αν μου ελεγες τι μεγεθος εχουν συνηθως! :D

kyrtzo
10-03-2010, 21:57
Πολλες φορες ξεπερνανε το 1GB γιατι εχουν πληρη καλυψη του αγωνα.
Ξεκινανε συνηθως 40 λεπτα πριν την εκιννηση κανοντας βολτες στο pitlane και παιρνουν συνεντευξη απο τους παντες μηχανικους - οδηγους - αφεντικα ολους. Η αναλυση κατα την διαρκεια του αγωνα ειναι παρα πολυ καλη και δεν τους ξεφευγει τιποτα.
Τα link συνηθως βγανουν αργα το βραδυ την ιδια μερα εγω παντα τα κατεβαζα και ειναι πολυ ευκολο να ποσταρω εδω αλλα δεν ξερω αν επιτρεπετε απο τους κανονες του forum.
Ελπιζω παντως καποιος να ενδιαφερθει ειναι ντροπη να μην μπορουμε να δουμε F1

Ixor24
11-03-2010, 02:02
Καλά και η μεταδωση του αντ1 και πρόπερσι του άλφα δεν ήταν και τόσο χάλια μην τα ισοπεδώνουμε όλα...και αναλύσεις κάνανε και λέγανε πράματα που οι περισσότεροι δεν τα γνωρίζαμε και είχε και αρκετά καλό σήμα η μεταδωση,κάνανε και το κολπακι με το παραθυράκι που έδειχνε τον αγώνα την ώρα των διαφημίσεων ;) άρα δεν βλέπω κάποιον λόγο να το κατεβασω από το BBC . Μόνο για πολύ ψαγμενους θα το συνιστούσα .

jimbour
11-03-2010, 02:07
Καλά και η μεταδωση του αντ1 και πρόπερσι του άλφα δεν ήταν και τόσο χάλια μην τα ισοπεδώνουμε όλα...και αναλύσεις κάνανε και λέγανε πράματα που οι περισσότεροι δεν τα γνωρίζαμε και είχε και αρκετά καλό σήμα η μεταδωση,κάνανε και το κολπακι με το παραθυράκι που έδειχνε τον αγώνα την ώρα των διαφημίσεων ;) άρα δεν βλέπω κάποιον λόγο να το κατεβασω από το BBC . Μόνο για πολύ ψαγμενους θα το συνιστούσα .

o λογος ειναι οτι δεν εχουμε ακομα ελληνικο καναλι να το δειχνει...

Ixor24
11-03-2010, 02:18
o λογος ειναι οτι δεν εχουμε ακομα ελληνικο καναλι να το δειχνει...

ναι σορρυ έχεις δίκιο απλά το είδα στο κουπόνι του στοιχήματος και νόμιζα ότι θα το δείχνει ο αντ1:(

nikon
11-03-2010, 09:41
Formula 1. Το θρίλερ με τα τηλεοπτικά δικαιώματα συνεχίζεται (http://www.autoblog.gr/2010/03/11/formula-1-to-thriler-me-ta-tileoptika-dikaiomata-synexizetai/)

Χθες έγινε γνωστό ότι η Nova και το Conn-X TV συζητούν για να αγοράσουν τα δικαιώματα μετάδοσης (http://www.autoblog.gr/2010/03/10/formula-1-ksekatharizoyn-aurio-ta-tileoptika-dikaiomata/) της Formula 1 από την FOM. Το ποσό που θέλει η FOM ανέρχεται κοντά στα 3 εκατ. ευρώ τον χρόνο, με τα συνδρομητικά κανάλια να προσπαθούν να το μειώσουν, αφού δεν είναι διατεθειμένα να δαπανήσουν τόσο μεγάλο χρηματικό ποσό.

Το απόγευμα έσκασε η είδηση ότι ο ΣΚΑΙ μπήκε και αυτός στο «παιχνίδι» της διεκδίκησης των δικαιωμάτων. Μάλιστα υπάρχει η φημολογία ότι θα γίνει συμφωνία ανάμεσα στον ΣΚΑΙ και σε έναν συνδρομητικό ώστε να μοιραστεί το κόστος. Αναμένουμε… Δύο ημέρες έμειναν μέχρι να ξεκινήσει και επίσημα το πρωτάθλημα με τα ελεύθερα δοκιμαστικά της Παρασκευής στην πίστα Sahkir του Bahrain.

Valkyre
11-03-2010, 10:19
Eλεος γ..ω την οικονομικη κριση γ..ω!!

nikon
11-03-2010, 10:28
Δεν ξέρω Δημήτρη αν φταίει η κρίση ή το ότι σαν τηλεθεατές προτιμάμε το X-factor και το Πάμε πακέτο οπότε εκεί πάνε και τα λεφτά των διαφημίσεων.

Valkyre
11-03-2010, 10:39
Eσεις!! :D :D

Εγω δεν βλεπω ΚΑΝ τηλεοραση! :D

dj pete
11-03-2010, 16:19
http://troktiko.blogspot.com/2010/03/f1-1.html

Μαλλον στον ant1

Valkyre
11-03-2010, 16:32
Μακαρι να ειναι αληθεια γιατι θα βολεψει.... 2 γιγα ειναι πολλα , αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι καλυτερο απο την δικη μας μεταδοση.

Giannis7
11-03-2010, 23:58
Λέει παιδιά, για τις 3 μέρες που δείχνει ο ant1 μέσω Internet πρέπει να δώσεις 5 ευρώ. :omg:

jimbour
12-03-2010, 00:01
o πρωτος αγωνας live μεσω του webtv του ant1 αλλα επι πληρωμη οσοι θελουν να το δουν...καπου 5 ευρω (περιλαμβανει ελευθερα δοκιμαστικα,δοκιμαστικα,pole position Q , και τον αγωνα)

αλλιως 1:30 το πρωι για τους υπολοιπους

Valkyre
12-03-2010, 10:32
1:30 το πρωι της δευτερας?

freakygeo
12-03-2010, 10:39
nai!!!

oneirovaths
12-03-2010, 10:46
kai to prwi kala einai xexe

freakygeo
12-03-2010, 11:10
me th drosoula

Valkyre
12-03-2010, 11:24
Χαλια ειναι... μαλλον θα παω για BBC...τι ωρα περιπου (Ελλαδας) θα ειναι διαθεσιμος ο αγωνας για download ρε παιδια?Σορρυ σας εχω πρηξει...

NonBorn
12-03-2010, 13:56
Παιδιά από το BBC σε ποιο κανάλι θα μεταδωθεί ο αγώνας? Και γενικότερα ξέρουμε τι θα μεταδωθεί απο δοκιμαστικά κλπ κλπ???

jimbour
12-03-2010, 14:03
BBC One και μεταδιδει Σαββατο και Κυριακη κανονικα τα προκριματικα και τον αγωνα..
Νομιζω οτι ο ant1 μονο αυτο το σαββατοκυριακο θα εχει τους αγωνες στην webtv γιατι δεν προλαβε να τους αγορασει νωριτερα..

NonBorn
12-03-2010, 14:07
BBC One και μεταδιδει Σαββατο και Κυριακη κανονικα τα προκριματικα και τον αγωνα..
Νομιζω οτι ο ant1 μονο αυτο το σαββατοκυριακο θα εχει τους αγωνες στην webtv γιατι δεν προλαβε να τους αγορασει νωριτερα..

Παίζει να δούμε τα δοκιμαστικά που τρέχουν αυτή τη στιγμή κάπου?

gavrosdr
12-03-2010, 14:10
www.rojadirecta.com τα παντα ολα εχει

jimbour
12-03-2010, 14:16
http://www.justin.tv/jo31_#r=j2I5K4k~

με proxy change πιστευω δε θα σου σταματησει

εδω χωρις lag αλλα με γαλλικο ηχο
http://www.ustream.tv/channel/f1-eurosport-fr

edit no1
μολις τελειωσε το Q1
ferrari και redbull τα πανε μια χαρα,
1.Αλονσο
2.Vettel

9.Michael

edit no2
pole position στον Vettel
2. Masa
3.Alonso

kyrtzo
13-03-2010, 20:38
Για οσους ενδιαφερονται ηδη κυκλοφορουν αρκετα link για να κατεβασουν τα σημερινα δοκιμαστικα απο το BBC.
Τα εχω και εγω αλλα δεν ξερω αν επιτρεπετε να τα ποσταρω ειναι ανεβασμενα σε rapidshare γυρω στο 1,5gb.

Dragonpaul
14-03-2010, 00:04
www.rojadirecta.com (http://www.rojadirecta.com) τα παντα ολα εχει

Nαι, αλλα δεν ανοιγει τιποτα. Υπαρχει καποιος ιδιαιτερος τροπος?

three_brothers1
14-03-2010, 00:06
Nαι, αλλα δεν ανοιγει τιποτα. Υπαρχει καποιος ιδιαιτερος τροπος?
νομιζω λειπει....ξαναδοκιμασε αργοτερα...:rant:

Dragonpaul
14-03-2010, 00:07
νομιζω λειπει....ξαναδοκιμασε αργοτερα...:rant:

Ο 3 ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΠΟΛΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

overclocker
14-03-2010, 00:12
Για όσους θέλουν να δουν τον αγώνα αύριο live στις 14:00.
Πολυ καλή ποιότητα εικόνας, μονο "αρνητικό" η Ισπανική περιγραφή.
http://directos.lasexta.com/formula1

kyrtzo
14-03-2010, 11:49
Μια πολυ ευκολη λυση για οποιον θελει να δει ζωντανα formula 1 με μεταδοση απο το BBC live στις 14:00 χωρις περιεργες αλλαγες στην IP σε HD αναλυση και κυριως εντελως δωρεαν ειναι αυτη

Μπαινουμε σε αυτην την σελιδα και κανουμε ενα απλο register εντελως δωρεαν
http://www.filmon.com/tv/
μετα απλα κανουμε download τον FilmΟn ΗD player που ειναι γυρω στα 34mb τον ανοιγουμε και επιλεγουμε το καναλι BBC ONE.
Τοσο απλα.

grip
14-03-2010, 13:07
Ναι αλλά μετά από λίγο κλειδώνει και γράφει πως έληξε η συνδρομή κτλ,κτλ...
Χθες πάνω από 10-15 λεπτά δεν με άφησε να δω.

NonBorn
14-03-2010, 15:39
Tα ισπανικά δε την παλεύουν με την καμία, και το BBC κολλάει... :S

NonBorn
14-03-2010, 16:46
Είναι νωρίς και δε θέλω να λέω μεγάλα λόγια... Αλλά η ευχή μου αρχίζει να πραγματοποιείται... :D :D :D

ALONSO 1st
MASSA 2nd
.
..
...
....
.....
......
.......

FORZA FERRARI !!!

jimbour
14-03-2010, 16:47
ατυχος ο Vettel, αξιζε να ειναι στην 3αδα...

επισης, Δεν μ αρεσουν οι νεοι κανονισμοι ρε παιδια....

nikon
14-03-2010, 16:49
Για περίπατο πάνε φέτος αν συνεχίσουν μ'αυτές τις διαφορές......γι'αυτό έλεγε ο Μπάτον ότι έχει τρομάξει με τις Ferrari.

NonBorn
14-03-2010, 17:00
Για περίπατο πάνε φέτος αν συνεχίσουν μ'αυτές τις διαφορές......γι'αυτό έλεγε ο Μπάτον ότι έχει τρομάξει με τις Ferrari.

Να τρομάξουν όλοι.... Η μόνη μου ένσταση είναι γιατί ο Vettel ήταν τόσο κοντά στις Φερράρι... Ντροπή!!

grip
14-03-2010, 19:31
Μια βαρεμάρα ένα πράμα με έπιασε σήμερα....
Με την απαγόρευση των ανεφοδιασμών θα μας παίρνει ο ύπνος πιο εύκολα τα μεσημέρια...Ήθελα να ξερα τι τους πείραζαν οι ανεφοδιασμοί?
Ας κρατάγανε μυστικό το κάθε φορτίο που έχει το κάθε μονοθέσιο όπως παλιά,για να είχε σασπένς ο κάθε αγώνας και όχι όλα στη φόρα για το πότε θα μπει ο ένας και ο άλλος όπως πέρυσι.

AriStos13
15-03-2010, 03:08
και εγω μολις ακουσα οτι δεν εχει ανεφοδιασμους ξενερωσα..εκει ηταν ολο το σασπενς..
ποσο καυσιμο θα βαλει για να τον φτασει να τερματισει αλλα και να περασει πρωτος...βλακεια τους μεγαλη αυτη!

Valkyre
16-03-2010, 11:47
Πρωτον ορισμενοι μιλατε λες και η Φερραρι ηταν πυραυλος και οι υπολοιποι κοιταζαν με τα κυαλια...

Μαλλον αλλο αγωνα βλεπατε γιατι οσο εβλεπα εγω, αυτο που καταλαβα ηταν οτι ο Βετελ οχι απλα ηταν κοντα στις Φερραρι , αλλα ηταν περι τα 5 ολοκληρα δευτερολεπτα μπροστα και ειχε τον απολυτο ελεγχο...

ο μονος λογος που η Φερραρι εκανε το 1-2 και οχι το 2-3 ηταν επειδη ο Βετελ ηταν -ως συνηθως- ατυχος και ο Αλονσο -ως συνηθως επισης- κωλοφαρδος.

Φυσικα δεν με χαλαει επειδη υποστηριζω την ομαδα μου και την Φερραρι, αλλα να λεμε τα συκα-συκα και την σκαφη-σκαφη... η Red Bull ηταν καλυτερη και ο Βετελ αξιζε την νικη.Απλα.

Επισης να πω σε καποια παιδια που αναρωτιονται, οτι οι ανεφοδιασμοι απαγορευτηκαν για να μειωθει το κοστος της συγχρονης φορμουλα 1 δεδομενων και της παγκοσμιας οικονομικης καταστασης.

Γενικα ψιλο-αδιαφορος πρωτος αγωνας, ο Σουμαχερ εκανε μια αξιοπρεπη εμφανιση, χρειαζεται ομως δουλεια και το παραδεχεται και ο ιδιος.Ο Μπατον κλασσικα εφαγε ξυλο απο τον Χαμιλτον , οχι οτι περιμεναμε κατι διαφορετικο, και οπως ελεγα και περισυ μολις ανακοινωθηκε οτι θα παει στην ΜακΛαρεν, προβλεπω να τον κανει ρεζιλι ο Χαμιλτον...

Ο Μασα εκανε κακη εκκινηση εχασε την θεση του απο τον Αλονσο και προς το τελος αντιμετωπησε προβλημα με την θερμοκρασια του κινητηρα πραγμα που σημαινει αυξημενη καταναλωση, πραγμα που σημαινει οτι επρεπε να ριξει τον ρυθμο (μετα απο εντολη και της ομαδας) του για να του φτασουν τα καυσιμα.Τηρουμενων των αναλογιων και με εξαιρεση το λαθος στην εκκινηση εκανε εναν αψογο αγωνα.

Το ιδιο φυσικα εκανε και ο Αλονσο και με βαση οτι δεν εκανε λαθος ουτε στην εκκινηση, εκανε καλυτερη και απροβληματιστη δουλεια.Τον Βετελ παντως χωρις το προβλημα που ειχε δεν θα τον περναγε ουτε σε 36239769009234 γυρους.

Βεβαια αποψη για την δυναμικοτητα των μονοθεσιων δεν μπορουμε να εχουμε ακομα.Το θεμα ειναι πιο μονοθεσιο ειναι καλο υπο ολες τις συνθηκες.Στο συγκεκριμενο αγωνα παντως και με βαση αυτα που ειδαμε η Red Bull ηταν καλυτερη.Ή μαλλον ο συνδυασμος Βετελ-red Bull ηταν ταχυτερος.

freakygeo
16-03-2010, 11:55
κανεις λαθος...θα τον περναγε σε 36239769009235 γυρους!!!!!χαχαχαχαχαχα

jorgedept
17-03-2010, 03:37
Πρωτον ορισμενοι μιλατε λες και η Φερραρι ηταν πυραυλος και οι υπολοιποι κοιταζαν με τα κυαλια...

Μαλλον αλλο αγωνα βλεπατε γιατι οσο εβλεπα εγω, αυτο που καταλαβα ηταν οτι ο Βετελ οχι απλα ηταν κοντα στις Φερραρι , αλλα ηταν περι τα 5 ολοκληρα δευτερολεπτα μπροστα και ειχε τον απολυτο ελεγχο...

ο μονος λογος που η Φερραρι εκανε το 1-2 και οχι το 2-3 ηταν επειδη ο Βετελ ηταν -ως συνηθως- ατυχος και ο Αλονσο -ως συνηθως επισης- κωλοφαρδος.

Φυσικα δεν με χαλαει επειδη υποστηριζω την ομαδα μου και την Φερραρι, αλλα να λεμε τα συκα-συκα και την σκαφη-σκαφη... η Red Bull ηταν καλυτερη και ο Βετελ αξιζε την νικη.Απλα.

Επισης να πω σε καποια παιδια που αναρωτιονται, οτι οι ανεφοδιασμοι απαγορευτηκαν για να μειωθει το κοστος της συγχρονης φορμουλα 1 δεδομενων και της παγκοσμιας οικονομικης καταστασης.

Γενικα ψιλο-αδιαφορος πρωτος αγωνας, ο Σουμαχερ εκανε μια αξιοπρεπη εμφανιση, χρειαζεται ομως δουλεια και το παραδεχεται και ο ιδιος.Ο Μπατον κλασσικα εφαγε ξυλο απο τον Χαμιλτον , οχι οτι περιμεναμε κατι διαφορετικο, και οπως ελεγα και περισυ μολις ανακοινωθηκε οτι θα παει στην ΜακΛαρεν, προβλεπω να τον κανει ρεζιλι ο Χαμιλτον...

Ο Μασα εκανε κακη εκκινηση εχασε την θεση του απο τον Αλονσο και προς το τελος αντιμετωπησε προβλημα με την θερμοκρασια του κινητηρα πραγμα που σημαινει αυξημενη καταναλωση, πραγμα που σημαινει οτι επρεπε να ριξει τον ρυθμο (μετα απο εντολη και της ομαδας) του για να του φτασουν τα καυσιμα.Τηρουμενων των αναλογιων και με εξαιρεση το λαθος στην εκκινηση εκανε εναν αψογο αγωνα.

Το ιδιο φυσικα εκανε και ο Αλονσο και με βαση οτι δεν εκανε λαθος ουτε στην εκκινηση, εκανε καλυτερη και απροβληματιστη δουλεια.Τον Βετελ παντως χωρις το προβλημα που ειχε δεν θα τον περναγε ουτε σε 36239769009234 γυρους.

Βεβαια αποψη για την δυναμικοτητα των μονοθεσιων δεν μπορουμε να εχουμε ακομα.Το θεμα ειναι πιο μονοθεσιο ειναι καλο υπο ολες τις συνθηκες.Στο συγκεκριμενο αγωνα παντως και με βαση αυτα που ειδαμε η Red Bull ηταν καλυτερη.Ή μαλλον ο συνδυασμος Βετελ-red Bull ηταν ταχυτερος.

Δεν εχω να προσθεσω τιποτα αλλο, τα ειπες ολα και μαλιστα οπως επρεπε!

nikon
17-03-2010, 09:16
Δημήτρη αν εξαιρέσεις τον Vettel (αφού λες αν δεν ήταν άτυχος) όλοι οι άλλοι με τα κυάλια τις έβλεπαν τις Ferrari δεν βλέπαμε άλλο αγώνα.....και για να έχει πει ο Μπάτον εδώ και πολύ καιρό ότι έχει τρομάξει με τις φετινές Ferrari κάτι παραπάνω θα ξέρει από εμάς.;)

Valkyre
17-03-2010, 10:36
Oχι η σωστη διατυπωση θα επρεπε να ειναι η εξης (τουλαχιστον στον αγωνα του Μπαχρειν ετσι) Red Bull ταχυτερη ( ο Γουεμπερ ηταν και αυτος μακραν ταχυτερος απο τους προπορευομενους του αλλα ειχε εγκλωβιστει) , Φερραρι ακολουθει.

Οποτε πιο σωστο θα ηταν να εκθειαζαμε την επιδοση της Red Bull σε θεμα ταχυτητας , παρα της Ferrari.Mπορει στον επομενο αγωνα και ισως και σε ολοκληρο το πρωταθλημα να κανει οντως περιπατο η Φερραρι.Στον συγκεκριμενο ομως αγωνα ηταν απλα κωλοφαρδη και σε καμμια περιπτωση η ταχυτερη.

Και το λεω αυτο γιατι ετσι οπως γραφατε μιλουσατε καθαρα για επιδοσεις και σε απολυτες επιδοσεις στο Μπαχρεην "Ferrari ηταν κοντα στην Red Bull" και οχι "Red Bull ηταν κοντα στην Ferrari".

οσο για τον Μπατον και τις δηλωσεις του, πολλα ελεχθησαν, πολλοι ειπαν ποσο καλη και σταθερη στις επιδοσεις της ειναι η Φερραρι , ο Αλονσο λεει οτι ειναι το καλυτερο μονοθεσιο που εχει οδηγησει, το θεμα ομως ειναι οτι οταν τα ελεγαν αυτα η Red Bull ακομα δεν ειχε εμφανισει το μονοθεσιο της.Σιγουρα εχει εξαιρετικο πακετο η φερραρι αλλα οχι οτι ειναι διαστημοπλοιο...!

Επισης και για το τελος, αν εξαιρεσεις τις πολυ κακες επιδοσεις της ΜακΛαρεν στα δοκιμαστικα, ο ρυθμος τους στον αγωνα δεν ηταν κακος και συντομα και αυτες θα μπουν για τα καλα στο παιχνιδι.Οποτε νομιζω οτι δεν θα ειναι -και δεν θελω να ειναι εννοειται γιατι μου αρεσει το σπορ- περιπατος το πρωταθλημα για την Φερραρι. (Να το παρουν, αλλα να δυσκολευτουν και λιγο για να δουμε θεαμα ) :D :D

Εdit:
Sebastian Vettel: Well, it was a straightforward race, excellent start, excellent first stint, I think we were looking better than anyone else on the super soft, against probably people's expectations. Then we had the freedom to stop a lap later than Fernando, or the Ferraris, and obviously we lost a little bit because of that. Nevertheless I think, up to the point where we had the failure, it was looking very good, and at any time I think we were in control. το ζουμι της υποθεσης :)

Valkyre
21-03-2010, 15:13
Niκολααααα!!

Ταδε εφη Χαμιλτον!!

Hamilton: Red Bull has big advantage
Lewis Hamilton reckons Red Bull has a 'ridiculous' margin of superiority over its rivals based on its performance in Bahrain.

The McLaren driver said Red Bull had the most downforce of any team in 2009, and that it has maintained its advantage into the new season.

Sebastian Vettel took pole for Red Bull at Sakhir and was set to win the race until his engine lost power and he dropped to fourth.

"The Red Bull is ridiculously faster than anyone else's car," Hamilton told the British media. "It's insane. The downforce they had on their car last year was at some points just about double what we had.

"Even at the end of the year they had so much more than us, even though we had won a couple of grands prix.

"They have both got the fastest car by quite a big step. They should be quite a lot further ahead in general."

Although Ferrari's Fernando Alonso was able to pressure Vettel even before his problems at Sakhir, Hamilton does not think even Ferrari is a match for Red Bull on raw speed.

"Fernando I think was very quick in the race and they are obviously a little bit closer, but it's a good half second [deficit]," said Hamilton.

The Briton rates his McLaren team as being in a battle with Mercedes right behind the leaders.

"We are kind of on the same level as Mercedes I would say," Hamilton said.

"We just did maybe a better job at the weekend but it's a battle between us and Mercedes to see who can step up and improve faster and do a better job." :D :D

Ενταξει νομιζω οτι υπερβαλλει λιγο βεβαια, και θα εξαρτηθει πως συμπεριφερονται τα μονοθεσια σε ολων των ειδων τα σιρκουι.Αλλα στο Μπαχρεην Red Bull > All! :D

Δεν θα ειναι καθολου ευκολο!

nikon
21-03-2010, 17:11
Nαι αλλά μη ξεχνάς ότι και οι McLaren πριν 2-3 χρόνια ήταν πιο γρήγορες απ'όλους αλλά σε κάθε αγώνα είχαν και έναν σπασμένο κινητήρα......είναι και θέμα αξιοπιστίας όχι μόνο ταχύτητας και εκεί νομίζω υπερτερεί η Ferrari.

NonBorn
25-03-2010, 23:23
Καμία εξέλιξη για τα τηλεοπτικά??? Θα δούμε σαν άνθρωποι φέτος φόρμουλα ή να πάρω κάνα δορυφορικό???

Valkyre
26-03-2010, 10:59
Nαι αλλά μη ξεχνάς ότι και οι McLaren πριν 2-3 χρόνια ήταν πιο γρήγορες απ'όλους αλλά σε κάθε αγώνα είχαν και έναν σπασμένο κινητήρα......είναι και θέμα αξιοπιστίας όχι μόνο ταχύτητας και εκεί νομίζω υπερτερεί η Ferrari.

Ναι βρε εννοειται αυτο, αλλα αυτο που επαθε ο Βετελ ηταν ατυχια!Γιατι το προβλημα δεν ηταν τελικα απο εξατμιση και αλλες τετοιες βλακειες που ελεγαν, αλλα απο ενα ελλατωματικο μπουζι! :D

Και μπουζι ψωνιζουν ολοι τα ιδια! :D

Θα δουμε, η Αυστραλια ειναι πολυ διαφορετικη πιστα θα πανε καλα και οι ΜακΛαρεν εδω!

sakoulias
26-03-2010, 13:01
Για οσους θελουν να ενημερωνονται αμεσα για την formula1 οταν δεν μπορουν να παρακολουθησουν τους αγωνες σας παραθετω το παρακατω λινκ το οποιο ειναι της επισημης ιστοσελιδας της F1 και αφου γραφτειτε σας στελνει δωρεαν sms με τα αποτελεσματα καθε αγωνα σημερα ας πουμε μου εστειλε για καθε sector του practice ξεχωριστο sms με τις καταταξεις.

http://www.formula1.com/mobile_services/text_service.html

Valkyre
26-03-2010, 13:21
Θεωρω πιο καλη και κυριως πιο αντικειμενικη την ενημερωση που μπορει να βρει κανεις απο το www.autosport.com

Το f1.com το ελεγχει η FIA με οτι συνεπαγεται αυτο.Επισης δεν εχει σχεδον κανενα αρθρο επι καθημερινης βασης για γενικα θεματα του σπορ και των οδηγων οπως κανει το autosport ;)

sakoulias
26-03-2010, 14:39
Valkyre thanks για το λινκ το autosport φαινεται να ειναι πολυ ενδιαφερον για ενημερωση θα το ψαξω λιγο παραπανω τωρα αλλα νομιζω οτι στο text service που εγραψα δεν τιθεται θεμα αντικειμενικοτητας γιατι απλα στελνει σε live time τις καταταξεις των οδηγων...Εγω προσωπικα το βρισκω πολυ χρησιμο γιατι τυχαινει πολλες φορες την ωρα του αγωνα να ειμαι εκτος σπιτιου και με βολευει να ενημερωνομαι αμεσα στο κινητο...Βεβαια το κακο ειναι οτι στελνει μονο την πρωτη οκταδα απο οτι εχω παρατηρησει μεχρι τωρα :wtf:

Valkyre
26-03-2010, 14:42
Nαι ναι εννοειται , δεν εβαλα το link για να μην μπαινει ο κοσμος σε αυτο που προτεινες εσυ.Ισως εγω δεν το διατυπωσα σωστα.Απλα θεωρω το autosport κορυφαιο για την ενημερωση, που σε αυτο το κομματι πασχει καπως το f1.com . Οχι για live timing αλλα γενικα για την F1.

Στα του αγωνα ο Αλονσο λεει κι κεινος οτι η Red Bull ειναι η πιο γρηγορη μεχρις στιγμης, αλλα οι δοκιμες σημερα ηταν πολυ περιορισμενες λογω κακου καιρου.Ειδωμεν! :D

sakoulias
26-03-2010, 14:55
Κανενα προβλημα φιλε μου ολα καλα...Παντως μετα απο την μα***** του ANT1 να μην παρει τηλεοπτικα δικαιωματα μας εχουν αναγκασει να ψαχνουμε για live timing μεσω ιντερνετ αντι να βλεπουμε απευθειας τον αγωνα:'(:'(
Και μεσα απο web tv μετα απο λιγο ψαξιμο που εκανα δεν εχω βρει καποιο λινκ να παιζει κανονικα τον αγωνα live χωρις lag και με ανθρωπινη ποιοτητα

Valkyre
26-03-2010, 15:02
Κανε αυτο που προτειναν τα παιδια πιο πριν.Περιμενε κανενα 2ωρο μετα τον αγωνα και κατεβασε τον απο το net ;)

Το ξερω ειναι βλακεια αυτο αλλα τι να κανουμε...

Valkyre
26-03-2010, 17:59
Hamilton apologizes for racing incident

Lewis Hamilton has apologised for driving in an "over-exuberant manner" after he was stopped by Australian police on Friday.
The McLaren driver did a burnout and a fishtail in a Mercedes car along Lakeside Drive in Melbourne and as a result he was pulled over by police.
According to local media, Hamilton, whose car was impounded, will be fined and charged on summons with improper use of a vehicle.
The Briton said in a statement on Friday evening that he was sorry for what he considered to be a 'silly' mistake.
"This evening, I was driving in an over-exuberant manner and, as a result, was stopped by the police," said Hamilton.
"What I did was silly, and I want to apologise for it."

lol :P τον τσακωσανε! :D

Εν τω μεταξυ ολο συγνωμη λεει αυτο το παιδι!Εχω βαρεθει να τον ακουω να λεει "what I did was wrong" , "'m sorry" κλπ κλπ

Πλακα κανω φυσικα, αλλα ενταξει για τα ματια του κοσμου λενε ολοι τους πολλα και εδω που τα λεμε καλα κανουν γιατι υποτιθεται οτι πρεπει να δινουν το καλο παραδειγμα.

kyrtzo
27-03-2010, 15:06
Σημερα στην Αυστραλια οι δυο red bull εδειξαν οτι ειναι αρκετα μπροστα απο τον ανταγωνισμο, εκπληξη για μενα αποτελει ο Αλονσο που καταφερε να ειναι 3ος πολυ κοντα σε χρονο στους δυο πρωτους απο εκει και κατω οι διαφορες ειναι τεραστιες απογοητευση ο Χαμιλτον που δεν καταφερε να μπει στην 10αδα, ξεκιναει 11ος.

http://www.rally.gr/default.asp?menu_code=f1-news-article&race_id=0&article_id=17799

Οπως ειχα γραψει και πριν 2 εβδομαδες μπορουμε πολυ ευκολα να δουμε την φορμουλα 1 με το προγραμμα Filmon HDi χωρις αλλαγες στην IP με μεταδοση απο το BBC ONE live με ποιοτητα HD. Απλα το κατεβαζουμε διαλεγουμε απο την λιστα το BBC και βλεπουμε.

Μετα απο 45 λεπτα χωρις διακοπη το προγραμμα σταματησε και ζητησε να πληρωσω συνδρομη απλα το εκλεισα και το ξανανοιξα και συνεχισα να βλεπω ως το τελος. Ισως καποια στιγμη ζητησει να κανεις login, απλα με ενα free register συνεχιζεις να βλεπεις.
Αυτο γινετε μονο στο BBC στα αλλα καναλια δεν σε αφηνει πανω απο 10 λεπτα.
Τωρα αν αλλαξει κατι στο μελλον δεν ξερω αλλα εγω τους 2 πρωτους αγωνες τους ειδα ετσι χωρις κανενα προβλημα.

sakoulias
27-03-2010, 18:01
Σημερα στην Αυστραλια οι δυο red bull εδειξαν οτι ειναι αρκετα μπροστα απο τον ανταγωνισμο, εκπληξη για μενα αποτελει ο Αλονσο που καταφερε να ειναι 3ος πολυ κοντα σε χρονο στους δυο πρωτους απο εκει και κατω οι διαφορες ειναι τεραστιες απογοητευση ο Χαμιλτον που δεν καταφερε να μπει στην 10αδα, ξεκιναει 11ος.

http://www.rally.gr/default.asp?menu_code=f1-news-article&race_id=0&article_id=17799

Οπως ειχα γραψει και πριν 2 εβδομαδες μπορουμε πολυ ευκολα να δουμε την φορμουλα 1 με το προγραμμα Filmon HDi χωρις αλλαγες στην IP με μεταδοση απο το BBC ONE live με ποιοτητα HD. Απλα το κατεβαζουμε διαλεγουμε απο την λιστα το BBC και βλεπουμε.

Μετα απο 45 λεπτα χωρις διακοπη το προγραμμα σταματησε και ζητησε να πληρωσω συνδρομη απλα το εκλεισα και το ξανανοιξα και συνεχισα να βλεπω ως το τελος. Ισως καποια στιγμη ζητησει να κανεις login, απλα με ενα free register συνεχιζεις να βλεπεις.
Αυτο γινετε μονο στο BBC στα αλλα καναλια δεν σε αφηνει πανω απο 10 λεπτα.
Τωρα αν αλλαξει κατι στο μελλον δεν ξερω αλλα εγω τους 2 πρωτους αγωνες τους ειδα ετσι χωρις κανενα προβλημα.

Φιλε να σαι καλα το κατεβασα και το δοκιμασα παιζει κανονικα τα καναλια αυριο θα προσπαθησω να δω και τον αγωνα +rep

ilias78
27-03-2010, 18:41
Hamilton apologizes for racing incident

lol :P τον τσακωσανε! :D

Εν τω μεταξυ ολο συγνωμη λεει αυτο το παιδι!Εχω βαρεθει να τον ακουω να λεει "what I did was wrong" , "'m sorry" κλπ κλπ

Πλακα κανω φυσικα, αλλα ενταξει για τα ματια του κοσμου λενε ολοι τους πολλα και εδω που τα λεμε καλα κανουν γιατι υποτιθεται οτι πρεπει να δινουν το καλο παραδειγμα.

υπαρχει και βιντεο εδω

http://www.contra.gr/Motorsport/World/Formula1/267830.html

ilias78
28-03-2010, 14:33
φορμουλα φετος, δεν δειχνει καποιο καναλι??

gdskate
28-03-2010, 15:03
φορμουλα φετος, δεν δειχνει καποιο καναλι??

Αυτή είναι μια πολύ πικραμένη ιστορία...
Δυστυχώς ο ΑΝΤ1 μας την έκανε φέτος και δεν βλέπουμε, προς ώρας, πουθενά F1 δωρεάν.

jimbour
28-03-2010, 16:00
ουτε επι πληρωμη το ειχε καποιο καναλι αφου ο αντεννα δεν ειχε αγορασει τα δικαιωματα αυτου του grand prix..

Στα του αγωνα λοιπον, ο Φετελ κλασικα παλι ατυχος....δεν ειδα τον αγωνα απο την αρχη γιατι κοιμομουν αλλα ακριβως μετα την εγκαταλειψη του..
η αυστραλια ειναι η πιστα των mc laren και αυτο φανηκε με τον Μπατον να κερδιζει τελικα..

ilias78
28-03-2010, 16:40
Και οι παγκόσμιοι πρωταθλητές έχουν τα προβλήματά τους! Ο Lewis Hamilton τερμάτισε έκτος στο γκραν πρι της Μελβούρνης, αλλά η στάση που τήρησε μετά τον τερματισμό ήδη κάνει το γύρο του κόσμου. Ο Βρετανός κατηγόρησε ευθέως τη McLaren για λάθος τακτική, κάτι που υποδεικνύει υποβόσκουσα κόντρα, ενδεχομένως και παιχνίδι συμφερόντων.
http://www.contra.gr/images/m/hado_m.jpg
http://adfarm.mediaplex.com/ad/nb/6730-93738-30649-2?mpt=[CACHEBUSTER] (http://adfarm.mediaplex.com/ad/nc/6730-93738-30649-2?mpt=[CACHEBUSTER])
Ο Hamilton ήταν χειμαρρώδης: «Η στρατηγική δεν ήταν σωστή. Έκανα έναν από τους καλύτερους αγώνες της ζωής μου και άξιζα περισσότερα. Όλοι οι οδηγοί έκαναν από ένα στοπ, εγώ έκανα δύο και ακόμη δεν έχω καταλάβει το λόγο»!
Ο 25χρονος αν και ξεκίνησε από την ενδέκατη, άρα μειονεκτική θέση, κατάφερε να βρεθεί με περίτεχνες ενέργειες στην τρίτη θέση, αλλά τότε τον τράβηξαν στο πιτ στοπ για να αλλάξει ελαστικά. «Ήδη, στο πρώτο πιτ στοπ τα λάστιχα έδειχναν μια χαρά. Εκείνη τη στιγμή δεν αμφέβαλλα, γιατί πάντα εμπιστεύομαι την ομάδα», εξήγησε ο Hamilton, μετά και τη νίκη του Jenson Button που έφερε ενθουσιασμό στη McLaren.
«Είναι κρίμα. Θα μπορούσαμε να είχαμε το πρώτο 1-2 της χρονιάς, κάτι που θα ήταν εκπληκτικό για την ομάδα. Αλλά δυστυχώς δεν έγινε κάτι τέτοιο και φέρω εγώ την ευθύνη. Πίστευα ότι ήταν το καλύτερο εκείνη τη στιγμή, όμως οι Ferraris δεν σταμάτησαν», παραδέχτηκε ο Martin Whitmarsh, ο άνθρωπος που παίρνει τις αποφάσεις για τη McLaren.

contra.gr

AriStos13
29-03-2010, 01:05
ξερετε αν το δειχνει ο ΑΝΤ1 σημερα το βραδυ?
να μεινω ξυπνιος δηλαδη η οχι?

ilias78
29-03-2010, 01:06
στο προγραμμα δεν λεει κατι

http://www.cebil.gr/channels.php#ANT1

AriStos13
29-03-2010, 01:10
οκ σε ευχαριστω.....

Valkyre
29-03-2010, 10:45
Tι αγωνας Θεε μου! Πολυ καλος , γεματος ανατροπες και προσπερασεις, μια ευθυς απαντηση στον βαρετο αγωνα του Μπαχρεην.

Στα του αγωνα τωρα, αυτο που καταλαβαμε ειναι οτι εκτος απο την Red Bull και η MacLaren ηταν ταχυτερη (ή μαλλον ο Χαμιλτον) απο τις Φερραρι.Δεν θα ειναι καθολου περιπατος το φετινο πρωταθλημα θα ειναι πολυ δυσκολο και θεωρω με πολλες ανατροπες!

Τι να πει κανεις για τον Φετελ, πραγματικα εγω το λυπαμαι το παλικαρι και εχει αρχισει και θυμιζει επικυνδινα τον Μανσελ "aka Γκαντεμης" στις αρχες των 90ς...Νομιζω ο Φετελ εχει πλεον εγκαταλειψει απο καθε ειδους προβλημα που μπορει να εμφανιστει... την προηγουμενη εβδομαδα ηταν ενα μπουζι, τωρα ενας σπασμενος δισκος...λογικο ειναι ο ανθρωπος να εχει απηυδησει πλεον!

Ο Γουεμπερ απο καποιο σημειο και μετα του αγωνα εχασε την ψυχραιμια του , ειχε εκνευριστει και αυτος και εκανε λαθος κινησεις γι αυτο και βρεθηκε πισω.

Η Εκκινηση του Μασα ηταν για σεμιναρια...κριμα που την συγκεκριμενη πιστα απλα δεν την αντεχει και οπως λεει ειναι η χειροτερη του.Η αποδοση του ηταν πολυ χαμηλη και ηταν τυχερος που κατεληξε τριτος.

Ο Αλοσνο ηταν απαραδεκτος στην εκκινηση και ηταν καθαρα δικο του λαθος η επαφη που ειχε με τον Μπατον.Μεγαλη μαμακια εκανε και στην ουσια κατεστρεψε μονος του τον αγωνα του.Παρολαυτα ο ρυθμος του μετα ηταν καταιγιστικος και εκανε εκπληκτικα προσπερασματα.Αν εξαιρεσει κανεις αυτο το λαθς στην εκκινηση εκανε απο εκει και μετα πολυ καλο αγωνα.

Ο Μπατον πηρε το σωστο ρισκο την καταλληλη στιγμη.Εντελως ομως.Δεν ειχε ουτε ιδιαιτερα γρηγορο ρυθμο σε σχεση με Φετελ , Χαμιλτον Αλονσο, Γουεμπερ , μαλιστα ο Χαμιλτον τον προσπερασε στα ισια και πραγματικα σαν σταματημενο...το οτι κερδισε οφειλεται καθαρα σε σωστη αποφαση και στρατηγικη.Φυσικα και μαγκια του , το εξυπνο μυαλο αντικαθιστα τις οποιες "ελειψεις" σε χερια.Μου θυμισε λιγο τον κυριο Προστ, ο νοων νοειτο!

Ο Σουμαχερ?Ποιος Σουμαχερ?Κατλαβαινω οτι ειναι 41 χρονων.Δεν χρειαζεται να αποδειξει το μεγαλειο του ως οδηγος.Αλλα να εισαι για τον μισο αγωνα πισω απο την Toro Roso του Algeisuari και να μην μπορεις να τον προσπερασεις (ενω τον προσπερασαν για πλακα ολοι οι υπολοιποι) ειναι τουλαχιστον απογοητευτικο και κατα καποιο τροπο "λυπηρο" να το βλεπεις.Δεν ξερω τι στοχους εχει βαλει ο Σουμι, χρειαζεται ισως λιγο παραπανω εξοικειωση, το δεχομαι, αλλα ελπιζω να μην συνεχισει ετσι γιατι θα κλεισει την καρριερα του με πολυ πολυ ασχημο τροπο...ο Ροσμπεργκ ηταν ετη φωτος γρηγοροτερος και γενικα η Mercedes σιγουρα πολυ γρηγοροτερη απο την Τορο Ροσο...

Και ερχομαι στους 2 MVP του αγωνα και λεω 2 διοτι δεν μπορω να επιλεξω 1 και μονο.Ο λογος για τους Kubica και Hamilton.Τι αγωνα εκαναν και οι δυο... εκπληκτικο!

Major respect στον Κουμπιτσα πρωτα απο ολα.Εφερε μια "ξεχασμενη" Renault στην 2η θεση και δεν ειναι μονο αυτο...το κυριοτερο ολων ειναι οτι καταφερε και κρατησε τον Χαμιλτον πισω του παρολο που ο τελευταιος εκινητο με 1 δευτερολεπτο ταχυτερα στο γυρο.Η Μαεστρια του Κουμπιτσα στο να υπερασπιστει την θεση του , εδειξε ποσο μεγαλος οδηγος ειναι.Με ενα μονοθεσιο που σαφως υστερει κερδισε επαξια και με το σπαθι του την δευτερη θεση και ηταν ο μοναδικος οδηγος απο τους πρωτοπορους που δεν εκανε το παραμικρο λαθος.

Απο την αλλη ο Χαμιλτον οσο απογοητευτικος ηταν στις δοκιμες καταταξης, αλλο τοσο εντυπωσιακος ηταν στον αγωνα.Ξεκινησε θεαματικα αρχισε να προσπερναει τους παντες μπροστα του, χαρακτηριστικη ανεση ο τροπος που περασε τον Μπατον, και ειναι αληθεια αυτο που δηλωνει οτι εκανε εναν απο τους καλυτερους αγωνες της καρριερας του.Και φυσικα εχει απολυτο δικιο να διαμαρτυρεται για την στρατηγικη της ομαδας του, αφου τον κατεστρεψε εντελως.Μετα το 2ο πιτ στοπ, ξαναεπεσε πισω, οποτε ξαναμανα απο την αρχη αρχισε να προσπερναει τους παντες.Μεχρι που τον εμβολησε ο Γουεμπερ...

Οπως και να εχει ηταν ενας πολυ καλος αγωνας γι αυτους που τους αρει το αθλημα και πιστυω οτι θα δουμε πολυ πολυ δυνατο πρωταθλημα φετος.Red Bull, MακΛαρεν, Ferrari θα φαγωθουν μεταξυ τους!

ΥΓ: τι καταπληκτικη που ειναι η μεταδοση του BBC....ολα τα θεματα πριν τον αγωνα και μετα , οι παρουσιαστες (παροτι Μπατον-Χαμιλτον fanboys για ευνοητους λογους) ειναι εκπληκτικα. :P

sakoulias
29-03-2010, 13:34
Tι αγωνας Θεε μου! Πολυ καλος , γεματος ανατροπες και προσπερασεις, μια ευθυς απαντηση στον βαρετο αγωνα του Μπαχρεην.

Στα του αγωνα τωρα, αυτο που καταλαβαμε ειναι οτι εκτος απο την Red Bull και η MacLaren ηταν ταχυτερη (ή μαλλον ο Χαμιλτον) απο τις Φερραρι.Δεν θα ειναι καθολου περιπατος το φετινο πρωταθλημα θα ειναι πολυ δυσκολο και θεωρω με πολλες ανατροπες!

Τι να πει κανεις για τον Φετελ, πραγματικα εγω το λυπαμαι το παλικαρι και εχει αρχισει και θυμιζει επικυνδινα τον Μανσελ "aka Γκαντεμης" στις αρχες των 90ς...Νομιζω ο Φετελ εχει πλεον εγκαταλειψει απο καθε ειδους προβλημα που μπορει να εμφανιστει... την προηγουμενη εβδομαδα ηταν ενα μπουζι, τωρα ενας σπασμενος δισκος...λογικο ειναι ο ανθρωπος να εχει απηυδησει πλεον!

Ο Γουεμπερ απο καποιο σημειο και μετα του αγωνα εχασε την ψυχραιμια του , ειχε εκνευριστει και αυτος και εκανε λαθος κινησεις γι αυτο και βρεθηκε πισω.

Η Εκκινηση του Μασα ηταν για σεμιναρια...κριμα που την συγκεκριμενη πιστα απλα δεν την αντεχει και οπως λεει ειναι η χειροτερη του.Η αποδοση του ηταν πολυ χαμηλη και ηταν τυχερος που κατεληξε τριτος.

Ο Αλοσνο ηταν απαραδεκτος στην εκκινηση και ηταν καθαρα δικο του λαθος η επαφη που ειχε με τον Μπατον.Μεγαλη μαμακια εκανε και στην ουσια κατεστρεψε μονος του τον αγωνα του.Παρολαυτα ο ρυθμος του μετα ηταν καταιγιστικος και εκανε εκπληκτικα προσπερασματα.Αν εξαιρεσει κανεις αυτο το λαθς στην εκκινηση εκανε απο εκει και μετα πολυ καλο αγωνα.

Ο Μπατον πηρε το σωστο ρισκο την καταλληλη στιγμη.Εντελως ομως.Δεν ειχε ουτε ιδιαιτερα γρηγορο ρυθμο σε σχεση με Φετελ , Χαμιλτον Αλονσο, Γουεμπερ , μαλιστα ο Χαμιλτον τον προσπερασε στα ισια και πραγματικα σαν σταματημενο...το οτι κερδισε οφειλεται καθαρα σε σωστη αποφαση και στρατηγικη.Φυσικα και μαγκια του , το εξυπνο μυαλο αντικαθιστα τις οποιες "ελειψεις" σε χερια.Μου θυμισε λιγο τον κυριο Προστ, ο νοων νοειτο!

Ο Σουμαχερ?Ποιος Σουμαχερ?Κατλαβαινω οτι ειναι 41 χρονων.Δεν χρειαζεται να αποδειξει το μεγαλειο του ως οδηγος.Αλλα να εισαι για τον μισο αγωνα πισω απο την Toro Roso του Algeisuari και να μην μπορεις να τον προσπερασεις (ενω τον προσπερασαν για πλακα ολοι οι υπολοιποι) ειναι τουλαχιστον απογοητευτικο και κατα καποιο τροπο "λυπηρο" να το βλεπεις.Δεν ξερω τι στοχους εχει βαλει ο Σουμι, χρειαζεται ισως λιγο παραπανω εξοικειωση, το δεχομαι, αλλα ελπιζω να μην συνεχισει ετσι γιατι θα κλεισει την καρριερα του με πολυ πολυ ασχημο τροπο...ο Ροσμπεργκ ηταν ετη φωτος γρηγοροτερος και γενικα η Mercedes σιγουρα πολυ γρηγοροτερη απο την Τορο Ροσο...

Και ερχομαι στους 2 MVP του αγωνα και λεω 2 διοτι δεν μπορω να επιλεξω 1 και μονο.Ο λογος για τους Kubica και Hamilton.Τι αγωνα εκαναν και οι δυο... εκπληκτικο!

Major respect στον Κουμπιτσα πρωτα απο ολα.Εφερε μια "ξεχασμενη" Renault στην 2η θεση και δεν ειναι μονο αυτο...το κυριοτερο ολων ειναι οτι καταφερε και κρατησε τον Χαμιλτον πισω του παρολο που ο τελευταιος εκινητο με 1 δευτερολεπτο ταχυτερα στο γυρο.Η Μαεστρια του Κουμπιτσα στο να υπερασπιστει την θεση του , εδειξε ποσο μεγαλος οδηγος ειναι.Με ενα μονοθεσιο που σαφως υστερει κερδισε επαξια και με το σπαθι του την δευτερη θεση και ηταν ο μοναδικος οδηγος απο τους πρωτοπορους που δεν εκανε το παραμικρο λαθος.

Απο την αλλη ο Χαμιλτον οσο απογοητευτικος ηταν στις δοκιμες καταταξης, αλλο τοσο εντυπωσιακος ηταν στον αγωνα.Ξεκινησε θεαματικα αρχισε να προσπερναει τους παντες μπροστα του, χαρακτηριστικη ανεση ο τροπος που περασε τον Μπατον, και ειναι αληθεια αυτο που δηλωνει οτι εκανε εναν απο τους καλυτερους αγωνες της καρριερας του.Και φυσικα εχει απολυτο δικιο να διαμαρτυρεται για την στρατηγικη της ομαδας του, αφου τον κατεστρεψε εντελως.Μετα το 2ο πιτ στοπ, ξαναεπεσε πισω, οποτε ξαναμανα απο την αρχη αρχισε να προσπερναει τους παντες.Μεχρι που τον εμβολησε ο Γουεμπερ...

Οπως και να εχει ηταν ενας πολυ καλος αγωνας γι αυτους που τους αρει το αθλημα και πιστυω οτι θα δουμε πολυ πολυ δυνατο πρωταθλημα φετος.Red Bull, MακΛαρεν, Ferrari θα φαγωθουν μεταξυ τους!

ΥΓ: τι καταπληκτικη που ειναι η μεταδοση του BBC....ολα τα θεματα πριν τον αγωνα και μετα , οι παρουσιαστες (παροτι Μπατον-Χαμιλτον fanboys για ευνοητους λογους) ειναι εκπληκτικα. :P

Πολυ ωραια αναλυση του αγωνα φιλε δεν μπορω παρα να συμφωνησω στα περισσοτερα ειδικα εκει π λες για τον Σουμαχερ η επιστροφη του οποιου για μενα ειναι ενα τεραστιο ΛΑΘΟΣ επρεπε να αποσυρθει μια και καλη οχι να επιστρεψει 41 χρονων παππους μετα απο 4 αν θυμαμαι καλα χρονια καθισιο...

Valkyre
29-03-2010, 13:51
3 χρονια βασικα ;) 2007 2008 2009 ηταν απων :)

kyrtzo
29-03-2010, 15:31
Θα συμφωνισω και εγω με τον φιλο valkyre επιασε την ουσια του αγωνα απλα να προσθεσω οτι σημαντικο ρολο επαιξαν και οι καιρικες συνθηκες ο μπατον αναφερε μετα πως σε καθαρα στεγνο αγωνα οι McLaren δεν ειναι τοσο γρηγορες οσο οι Red Bull. Για μενα και ο Αλονσο εκανε καταπληκτικο αγωνα πιστευω δεν παλεψε να περασει τον Μασα για να προστατεψει τα λαστιχα.
Εντυπωση σε πολλους εχει προκαλεσει το γεγονος οτι οι McLaren δεν σπανε!!! στα τρακαρισματα, και τι εννοω? Τοσο στο τρακαρισμα του Button με τον Αλονσο στην αρχη, στο τρακαρισμα του Webber στον Χαμιλτον απο πισω και περισσοτερο στο τρακασμα του Χαμιλτον με το Μασα δεν εσπασε τιποτα. Αν παρατηρησατε καλα οταν ο Χαμιλτον κανει κινηση απο πισω να περασει τον Μασα η μπροστινη αεροτομη πεφτει με δυναμη στο πισω λαστιχο και λυγιζει περιπου στις 90 μοιρες αλλα δεν σπαει επανερχεται στην αρχικη της θεση. Σε ερωτηση δημοσιογραφου σχετικα με το θεμα ο επικεφαλης της McLaren ειπε οτι και καλα ειχε προβλημα ο Χαμιλτον μετα αλλα εξακολουθουσε να γυρναει 3 δευτερολεπτα το γυρο πιο γρηγορα απο τους αλλους, μαλιστα οταν μπηκε για το δευτερο pit stop δεν του αλλαξαν αεροτομη.

Και τελος για οποιον ενδιαφερεται να κατεβασει και να δει τους αγωνες με κορυφαια μεταδοση απο το BBC αυτο το site δινει link 3-4 ωρες μετα τους αγωνες σε παρα πολυ καλη ποιοτητα.

http://rapid.org/board/showthread.php?p=1610432

Valkyre
29-03-2010, 15:40
Ναι φιλε οντως τα ΜακΛαρεν δεν σπανε χαχαχχα:D μπορει να το κανουν και επιτηδες για ενδεχομενα τζαρτζαρισματα :P

kyrtzo
30-03-2010, 15:30
Από ώρα σε ώρα κλείνει η Φόρμουλα στον Alpha!
Για τα επομενα 2 χρονια.

http://www.gazzetta.gr/football/europe/item/76323-h-φόρμουλα-πάει-alpha

grip
30-03-2010, 15:34
Μακάρι,και ελπίζω να μην είναι πάλι τραγελαφικοί στην μετάδοση....(Όχι άλλο Πουρναράκη γμτ...)

Valkyre
30-03-2010, 15:51
Ε μετα την τρελη θεαματικοτητα που εκανε ο αγωνας της Αυστραλιας παγκοσμιως γλυκαθηκαν τα πουλακια μου...

grip
30-03-2010, 15:56
Ε,κάθε μέρα πασχαλιά δεν θα είναι πάντως. (βλέπε υγρό στοιχείο). ;)

sakoulias
30-03-2010, 15:59
Για τα επομενα 2 χρονια.

Αυτο και αν ειναι καλη ειδηση μακαρι να ερθουν σε συμφωνια να μπορεσουμε να δουμε αγωνα σαν ανθρωποι

Valkyre
30-03-2010, 16:00
^^ Παντως να λεμε και του στραβου το δικιο βροχη ειχε τα 15 πρωτα λεπτα.Απο εκει και μετυα στεγνος αγωνας ηταν και ειδαμε και παλι πολλα προσπερασματα.Ειναι θεμα πιστας.

AriStos13
30-03-2010, 16:06
Για τα επομενα 2 χρονια.

επιτελους..ενα πολυ καλο ναι...ωρε δεν παει να κανει και την μεταδοση ο Αλεφας καθολου δεν με νοιαζει...!!!φορμουλα να βλεπω..!!

Valkyre
30-03-2010, 16:22
εγω παντως γλυκαθηκα με την μεταδοση του BBC και μαλλον θα συνεχισω να κατεβαζω! :D

ilias78
31-03-2010, 17:52
εκλεισε στον alpha

Ευχάριστα είναι τα νέα για τους φίλους του μηχανοκίνητου αθλητισμού, καθώς ο Alpha φαίνεται πως πήρε τα δικαιώματα για την κάλυψη του πρωταθλήματος.

Οι φίλοι της Φόρμουλα 1, θα έχουν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν ζωντανά τον αγώνα της Κυριακής, ενώ ακόμη δεν υπάρχει πληροφόρηση για τις κατατακτήριες δοκιμές του Σαββάτου.

Η δοκιμή που έκανε ο AΝΤ1 προβάλλοντας τον εναρκτήριο αγώνα στην πίστα του Μπαχρέιν μέσω ίντερνετ, δεν είχε τα επιθυμητά αποτέλεσμα με συνέπεια να μην συνεχιστεί η συγκεκριμένη διαδικασία.

sportfm.gr

AriStos13
31-03-2010, 17:53
εκλεισε στον alpha

Ευχάριστα είναι τα νέα για τους φίλους του μηχανοκίνητου αθλητισμού, καθώς ο Alpha φαίνεται πως πήρε τα δικαιώματα για την κάλυψη του πρωταθλήματος.

Οι φίλοι της Φόρμουλα 1, θα έχουν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν ζωντανά τον αγώνα της Κυριακής, ενώ ακόμη δεν υπάρχει πληροφόρηση για τις κατατακτήριες δοκιμές του Σαββάτου.

Η δοκιμή που έκανε ο AΝΤ1 προβάλλοντας τον εναρκτήριο αγώνα στην πίστα του Μπαχρέιν μέσω ίντερνετ, δεν είχε τα επιθυμητά αποτέλεσμα με συνέπεια να μην συνεχιστεί η συγκεκριμένη διαδικασία.

sportfm.gr

επιτελους..αντε να δουμε και λιγη φορμουλα..θα ηταν τεραστιο λαθος να μην υπηρχε μεταδοση..
ξερουμε ποιος θα σχολιαζει?

Valkyre
31-03-2010, 17:57
Lol το πειραμα λεει του ΑΝΤ1 δεν ειχε τα επιθυμητα αποτελεσματα.... λολ...

καλα ποιος θα πληρωνε 5 ευρω (!!!) για να δει μεσω ιντερνετ τον αγωνα??!? Ηλιθιοι ειναι?Αν ειναι δυνατον... ακου "πειραμα"...

grip
31-03-2010, 18:39
Μάλλον ο μισθοφόρος Πουρναράκης...
Από ΕΤ1 σε ALPHA μετά σε ΑΝΤ1 και πάλι ALPHA και έχει ο Θεός....

nikon
31-03-2010, 20:51
Ας πει κάποιος στους "έξυπνους" του ΑΝΤ1 ότι τα "πειράματα" με τις τσέπες των άλλων πρέπει να τα ξεχάσουν πλέον.......ούτε να δει F1 στην tv δεν θα πλήρωνε ο κόσμος τέτοιες εποχές όχι στο pc του και ευτυχώς που δεν το έκανε και θα δούμε πάλι ελεύθερα τους αγώνες.

Valkyre
03-04-2010, 16:09
ποσο πληρωνει η Ferrari (και η McLaren) τους μετεωρολογους τους?

ελεος απλα....

jimbour
04-04-2010, 00:31
3/3 η redbull στα δοκιμαστικα ως τωρα..
μονο τυχαιο δεν ειναι..

προβλεπω επεισοδιακο αγωνα αυριο

edit: επεισοδιακος δεν ηταν, ουτε τοσο θεαματικος οσο ο προηγουμενος αλλα μας εδωσε μια ξεκαθαρη(; ) αποψη οτι ως τωρα η redbull ειναι η γρηγοροτερη ομαδα ως τωρα. Χαρηκα για τον Vettel γιατι αξιζε μια νικη ως τωρα (μεχρι και τον τελευταιο γυρο ομως ελεγα οτι οπου να ναι θα παραδωσει πνευμα η redbull, λογο της ατυχιας που ειχε στους προηγουμενους αγωνες).

sakoulias
04-04-2010, 15:58
3/3 η redbull στα δοκιμαστικα ως τωρα..
μονο τυχαιο δεν ειναι..

προβλεπω επεισοδιακο αγωνα αυριο

edit: επεισοδιακος δεν ηταν, ουτε τοσο θεαματικος οσο ο προηγουμενος αλλα μας εδωσε μια ξεκαθαρη(; ) αποψη οτι ως τωρα η redbull ειναι η γρηγοροτερη ομαδα ως τωρα. Χαρηκα για τον Vettel γιατι αξιζε μια νικη ως τωρα (μεχρι και τον τελευταιο γυρο ομως ελεγα οτι οπου να ναι θα παραδωσει πνευμα η redbull, λογο της ατυχιας που ειχε στους προηγουμενους αγωνες).

Και εγω χαρηκα για τον vettel γιατι εκτος απο εκπληκτικα ταλαντουχος οδηγος (ο αγαπημενος μου) φαινεται να ειναι και καλο παιδι οχι σαν τον hamilton...Νομιζω οτι απο δω και περα θα πρωταγωνιστησει και ο τιτλος δεν ειναι μακρια...

Valkyre
05-04-2010, 13:50
Η Red Bull πεταει, μπραβο στο Φετελ του αξιζε η νιη μετα απο ολες τις αναποδιες που του ετυχαν.

Θελω απλα να πω οτι περαν της πολυ καλης εμφανισης της Red Bull αξιζει συγχαρητηρια για μια ακομη φορα ο Kubica που εφερε την Renault σε εκπληκτικη θεση.Και εχει μαζεψει 30 ποντους παρακαλω και ειναι -μεχρι στιγμης- για τα καλα μεσα στο παιχνιδι του τιτλου.

Επισης θελω να πω οτι για εμενα -και παρολο που δεν τον συμπαθω καθολου- MVP του αγωνα ηταν ο.... Αλονσο ναι ναι αυτος ηταν.Γιατι?Ο τυπος ετρεχε απο τον πρωτο γυρο μεχρι την στιγμη που εγκατελειψε χωρις συμπλεκτη!!Στα in car πλανα ηταν εμφανες το ποσο δυσκολο πραγματικα ηταν στην οδηγηση το μονοθεσιο αφου αναγκαζοταν να καρφωνει τις ταχυτητες και να αφηνει-παταει γκαζι για να κουμπωσουν... και ολο αυτο το εκανε για καθε στροφη διαφορετικα , ταυτοχρονα ητανα ανταγωνιστικος στους χρονους του και καθολη την διαρκεια επρεπε προσαρμοζει το οδηγηικο του στυλ καθως το προβλημα γινοταν εντονοτερο, οι συνθηκες αλλαζν κλπ κλπ.

Δεν ξερω αν μπορει να συνειδητοποιησει κανεις τι σμαινουν ολα αυτα , αλλα αυτο που εκανε ο Αλονσο σε αυτον τον αγωνα ηταν επικο...Κριμας που τελικα δεν αντεξε το μονοθεσιο και απρεδωσε πνευμα 1 γυρο πριν το τελος, αλλα γουσταρα που παρολα τα προβληματα ο Αλονσο πιεσε στα ισια την ΜακΛαρεν του Μπατον και μαλιστα παραλιγο να περασει και μπροστα.

Εκπληκτικη οδηγηση.

Valkyre
08-04-2010, 11:27
^^ Απο οτι φαινεται και ο ιδιος ο Αλονσο πιστευει οτι εκανε τον καλυτερο αγωνα της καρριερας του στο Μαλαισιανο Gran Prix.

Ηταν πραγματικα απιστευτος δεν νομιζω να εχει γινει ποτε παρομοιο στο παρελθον.

Fernando Alonso insists he has been boosted by his drive at the Malaysian Grand Prix, despite retiring from the race.

The Ferrari driver had to do all the race without a clutch after it broke during the formation lap. That meant he had push the throttle while gearing down in order for the gears to engage.

Despite the problem, Alonso had a close battle with world champion Jenson Button before his engine gave up with two laps to go.The two-time world champion believes it was the best drive of his life and that it has boosted his confidence.

"I feel reinforced for the championship," Alonso was quoted as saying by AS newspaper. "The fact that in a race with problem I could fight wheel to wheel with the rest gives me a lot of confidence."I've never done a grand prix like that, adapting my driving as much as I had to and with decent times."I know that because of the result this will be forgotten, but we know this was the best race of my life. I'll say that in a few years and they will think I'm crazy."

Although the retirement meant that Alonso lost the championship lead to team-mate Felipe Massa, the Spaniard is adamant that he will be back on top when he has a normal race.

"After three races it matter little who is the leader," he said. "I've had three very complete weekends. I feel very good and very confident to be among the top three or four to opt for victory when things work as normal. That's what happened in Bahrain.
"In Melbourne I was 22nd and here I was 21st. If I have another normal weekend, like the first one, I'm convinced that I can get the lead back."

jimbour
17-04-2010, 16:08
και συνεχιζει η redbull 4/4
και εγω στο πρωτο αγωνα ελεγα οτι η φερραρι παει για ανετο πρωταθλημα..ευτυχως δεν δικαιωνομαι και το πρωταθλημα λογικα θα παρει φωτια αφου βλεπουμε και την mercedes να ανεβαινει αλλα και την mclaren που εχθες πετουσε

Valkyre
19-04-2010, 15:34
Αναθεμα σας ολους , παλιοκαφροι ( εννοειται αστειευομαι το λεω τωρα μην παρεξηγηθω) που μου λεγατε οτι η Φερραρι παει για ανετο πρωταθλημα!!

Τα 'λεγα εγω... τα'λεγα... κανεις δεν ακουγε... ειδαν ενα 1-2 (το οποιο εγινε υπο εγκαταλειψη) και νομιζαν οτι η Φερραρι πεταει...

Απο την αλλη μερια δεν νομιζω να εχει γινει ποτε στην ιστορια της φορμουλα 1 στους 4 πρωτους αγωνες να εχουμε 3 με βροχη!! απλα λολ :D

Ας περασω στα του αγωνιστικου κομματιου...

Λοιπον αρχιζω και αλλαζω γνωμη για τον Μπατον... το λεω και δεν με στεναχωρει, ξερετε πολυ καλα οτι οταν βλεπω οτι καπου ειμαι λαθος δεν εχω κανενα προβλημα να το παραδεχτω.

Ο Μπατον λοιποοοον... οι φετινοι κανονισμοι, χωρις ανεφοδιασμους και με τα λαστιχα και την διατηρηση αυτων να εχουν τον πρωτο λογο, εναι κυριολεκτικα κομμενοι και ραμμενοι στα μετρα του.Ο Μπατον δεν ειναι γρηγορος, δεν ειναι επιθετικος οδηγος οπως ας πουμε ο Χαμιλτον, αλλα ειναι εγκεφαλικος οδηγος και αρχιζει να θυμιζει επικυνδινα Προστ...

Ξερει να διαχειριζεται τα λαστιχα εξαιρετικα και αυτο ειναι που κανει την διαφορα πλεον.Να εχεις εναν σταθερο ρυθμο επι συνολου.Δεν θα δουμε ποτε τον Μπατον να κανει ταχυτερο γυρο σε αγωνα.Δεν ειναι τυχαιο που ο Χαμιλτον οδηγει σαν μανιασμενος και διαλυει τα λαστιχα του.Δεν τον κατηγορω, ειναι στο στυλ του και αν με ρωτησει κανεις προτιμω να βλεπω οδηγους σαν τον Χαμιλτον παρα σαν τον Μπατον.Ειναι σαν να θυμομαστε εποχες ΜακΛαρεν με Σεννα Προστ με τον ρολο αυτων να εχουν τωρα οι Χαμιλτον και Μπατον.Ειναι πιο ρομαντικο να βλεπεις οδηγους να ρισκαρουν και να οδηγουν στο οριο, αλλα δεν μπορεις να αγνοησεις την ιδιοφυια της οδηγησης αλλων.

Μπραβο στην ΜακΛαρεν δειχνουν να εχουν καταπληκτικο ρυθμο στον αγωνα, βεβαια ακομα δεν εχουμε δει (λογω βροχης και περιεργων συνθηκων) πραγματικα που κινουνται οι ομαδες και η αληθεια ειναι οτι χρειαζεται ενας στεγνος αγωνας επιτελους απλα για να δουμε τι συμβαινει υπο κανονικες συνθηκες.

Οσο για την ομαδα μου απογοητευτηκα απο τις επιδοσεις και τα λαθη.Το πιο ανησυχητικο ειναι οτι ο Αλονσο μετραει ηδη 2 σπασμενους κινητηρες...μετα ο Αλονσο εκανε τραγικο λαθος στην εκκινηση το οποιο και παραδεχθηκε.Απο εκει και περα η κινηση που εκανε εναντια στον Μασσα στην εισοδο των πιτς ειναι ενας απο τους λογους για τους οποιους μου ειναι αντιπαθης...Βεβαια στο αγωνιστικο κομματι και με εξαιρεση αυτο το συμβαν πρεπει να παραδεχθω οτι εκανε καλη δουλεια καθως εκανε 5 ολοκληρα πιτ στοπς και παρολαυτα καταφερε να βρεθει 4ος, αρα θεωρητικα ειχε ελπιδες για πολυ καλυτερη θεση αν δεν μαλακιζοταν (σορρυ).

Ο Μασσα με απογοητευσε.Ηταν εκνευρισμενος και στα πιτ αδικηθηκε.Το βρεγμενο δεν ειναι σιγουρα το φορτε του, αλλα οι επιδοσεις του και στα δοκιμαστικα που συνηθως ειναι εξαιρετικος δεν ηταν καλη.Ελπιζω να παρει τα πανω του συντομα.

Τι αλλο να πω για τον αγωνα?Να πω για τον Κουμπιτσα που δειχνει οτι ειναι πολυ παλικαρι να'ουμ και μπραβο του.Να πω για τον Ροσμπεργκ που και αυτος κανει εξαιρετικη δουλεια σε αντιθεση με τον Team Mate του που δεν εχει βρει ακομα τον παλιο εαυτο του.Να πω για τις Red Bull που τα βρηκαν σκουρα και ησαν και λιγο ατυχες.

MVP του αγωνα δικαιωματικα ο Μπατον.Οδηγησε με μυαλο, πηρε τις σωστες αποφασεις και απο οτι φαινεται ξερει να διαχειριζεται τα λαστιχα και τον ρυθμο του καλυτερα απο τον καθενα.Δεν μου αρεσει αυτο το στυλ οδηγησης και ολοι ξερουμε οτι Ο Χαμιλτον, ο Αλονσο και αρκετοι αλλοι θα τον παταγανε σε απολυτους χρονους, ομως το πρωταθλημα ειναι αυτο που ειναι και ο Μπατον το κατεχει καλυτερα απο ολους.

Μπραβο και παλι σε ΜακΛαρεν και Μπατον.

nikon
19-04-2010, 16:39
Kαλά αυτός ο Αλόνσο είναι για πολλές κλωτσιές μ'αυτό που έκανε στην είσοδο των pits......o Xάμιλτον παρέδωσε μαθήματα......και η Ferrari θα κάνει περίπατο,η Ferrari θα κάνει περίπατο,η Ferrari θα κάνει περίπατο,η Ferrari θα κάνει περίπατο.:p:p:p

Valkyre
19-04-2010, 16:49
Προσεξε ομως.... η οδηγηση του φρενηρης, αλλα οχι σωστη με βαση την μορφη που εχει η φορμουλα 1 πλεον... δυστυχως αυτο ειναι κακο...

Οσο γι αυτο που λες για την Φερραρι παλιογρουσουζη θα σου ραψω το στομα!! :D :D :D

jimbour
19-04-2010, 16:53
kudos απο μενα σε button, rosberg , kubica
στο πρωτον γιατι δεν τον εχω πολυ στην υπολειψη μου και με αυτα που εκανε περσι και οπως οδηγει φετος αξιζει συγχαρητηρια (τα ειπε ο Val για αυτον)
στον 2ο γιατι η ομαδα του φαινεται να παλευει με την Renault ως τωρα για να μπει στην αγια 4αδα με αξιωσεις και ο αυτος αθορυβα βρισκεται στην 2η θεση στους οδηγους σε αντιθεση με τον legendary team mate του..
μια απο τα ιδια και για τον kubica..

nikon
19-04-2010, 16:54
Άλλο φρενήρης ρυθμός και άλλο πετάω τον teammate μου εκτός την ώρα που είναι μπροστά μου και πάει για τα pits........είναι αχώνευτος και το αποδεικνύει όποτε μπορεί......και μη ξεχάσω......η Ferrari θα κάνει περίπατο,η Ferrari θα κάνει περίπατο,η Ferrari θα κάνει περίπατο,η Ferrari θα κάνει περίπατο,η Ferrari θα κάνει περίπατο,η Ferrari θα κάνει περίπατο.

Valkyre
19-04-2010, 17:11
^^ Για τον Χαμιλτον μιλαγα ρεεεεεεεεεεεεεεεεεε

jimbour
19-04-2010, 17:18
O χαμιλτον νομιζω τσακωθηκε με τον πατερα του που ηταν και ο manager του , οποτε νομιζω ειναι σε φαση που προσπαθει να αποδειξει οτι αξιζει σαν οδηγος
http://www.telegraph.co.uk/sport/motorsport/formulaone/lewishamilton/7602028/Chinese-Grand-Prix-Lewis-Hamilton-and-father-lose-contact-over-split.html

Valkyre
19-04-2010, 17:27
Τι εννοεις να αποδειξει οτι αξιζει σαν οδηγος?

Νομιζω αυτο το εχει αποδειξει εδω και καιρο. ;) Με τον πατερα του δεν νομιζω οτι θελει να του αποδειξει κατι....αλλωστε ο πατερας του δεν νομιζω να ειχε κανει στα 20 του οτι εχει κανει ο γιος του.

Επισης ο πατερας του ειχε νοικιασει πριν 2 χρονια μια πορσε καρρερα τζι-τι (βαριεμαι να παταω αλτ+σιφτ) και την παρκαρε στον κηπο ενος σπιτιου με θεαματικα αποτελεσματα...

jimbour
19-04-2010, 17:30
στον πατερα του εννοουσα γιατι ως τωρα ειχαμε τον hamilton σαν παιδι του daddy..
προς θεου αν αξιζει σαν οδηγος το εχει αποδειξει σε μας τους φαν

ps: rofl τζι-τι ...ελιωσα

kyrtzo
19-04-2010, 17:38
Τοση δραση στους 4 πρωτους αγωνες δεν εχουμε δει σε ολοκληρα πρωταθληματα!
Μπραβο στον Μπατον οδηγει με μυαλο και ξερει να νικαει. Μου εκανε εντυπωση οι πολυ καλες σχεσεις που εχουν μεσα στην Mclaren οποιος ειδε το post race καταλαβαινει.
Εντυπωσιακος ο ρυθμος των mclaren δεν το περιμενα.
Περιμενω με ενθουσιασμο τον αγωνα στην Ισπανια για να δουμε τις πραγματικες δυνατοτητες των ομαδων, εχω την εντυπωση οτι η ferrari δεν ειναι πολυ πισω απο την mclaren απλα ειχαν πολλες ατυχιες.
Αν και αντιθετος στην απαγορευση του ανεφοδιασμου τελικα απο οτι φαινετε εχει δωσει καινουργιο ενδιαφερον στην φορμουλα

nikon
19-04-2010, 18:47
^^ Για τον Χαμιλτον μιλαγα ρεεεεεεεεεεεεεεεεεε
Nαι ε;;;;......καλά γράψε λάθος.....είχα μείνει στον αχώνευτο......πάντως δεν ήταν ο φρενήρης ρυθμός του Χάμιλτον που ξεχώρισε ήταν η αλάνθαστη οδήγηση του κάτω από τέτοιες συνθήκες.

Valkyre
19-04-2010, 19:01
Αυτο σου λεω για τον Χαμιλτον ομως....δεν ηταν αλανθαστος αν το παρεις με τα φετινα δεδομενα... ΛΑΘΟΣ ηταν!!

Αλλα στον εντυπωσιακο ρυθμο του συμφωνω απολυτα αν το δουμε ως απολυτη επιδοση και οχι ως συνολο.

Το εχει παραδεχθει ο Χαμιλτον οτι πρεπει να μαθει να ειναι προσεκτικος με τα λαστιχα , αλλα το στυλ του και το γεγονος οτι σκυλιαζει κυριολεκτικα (σου θυμιζει κατι αυτο? -βλεπε μπασκετ? :D :D ) τον οδηγουν σε λαθος κινησεις... εντυπωσιακοτατες μεν, αλλα χωρις το επιθυμητο αποτελεσμα.

nikon
19-04-2010, 19:16
Είχε πρόβλημα με τα λάστιχα στο τέλος;;;;;;.......anyway εγώ μιλάω για τις σωστές του κινήσεις στον σωστό χρόνο δεν μιλάω για το αν ταλαιπώρησε τα λάστιχα του που μπορεί και να το έκανε.....το ότι σκυλιάζει ελπίζω να μην τον κάνει να βαρέσει τίποτα μπουνιές στο τιμόνι όταν νευριάσει.:omg:

Valkyre
19-04-2010, 19:27
Ναι ειχε προβλημα και μπηκε για αλλαγη.Επισης μην ξεχνας στην αυστραλια που ειχε ταλαιπωρησει τοσο πολυ τα λαστιχα του που τον εβαλαν μεσα για αλλαγη 4?-5? γυρους πριν το τελος...

μπα στο τιμονι δεν παιζει να ριξει μπουνια, τον βλεπω να το κανει μπουμερανγκ οπως οι περισσοτεροι οδηγοι :D

ilias78
01-05-2010, 13:03
16 χρόνια χωρίς τον «θρύλο» των γκριντ

http://resources.sport-fm.gr/supersportFM/images/news/10/04/30/195143.jpg
Μια μεγάλη πορεία, ένα λαμπρό αστέρι και ένα άδοξο τέλος με αυτά μπορεί να χαρακτηριστεί η σύντομη ζωή του «θρύλου» των γκριντ του Αϊρτον Σένα. 16 χρόνια έχουν περάσει από το γκραν πρι της Ίμολα, που από νωρίς είχε δείξει το μακάβριο χαρακτήρα του…

Όπως κάθε φορά πριν την εκκίνηση του αγώνα, έτσι και στην Ίμολα την 1η Μαΐου του 1994, έκανε την προσευχή του, τότε όμως για τελευταία φορά…

Το ταλέντο του δεν μπορεί να συγκριθεί με κανενός, καθώς μπορούσε να είναι ανταγωνιστικός με μονοθέσια που άλλοι πιλότοι απλά θα συμμετείχαν στα γκραν πρι. Κατάφερε να βρίσκεται στις πρώτες θέσεις και να κατακτά πρωταθλήματα την εποχή που στα γκριντ δέσποζαν κορυφαία ονόματα, όπως ο Νίγκελ Μάνσελ, ο Νέλσον Πικέ αλλά και ο Άλαν Προστ.

Μια μικρή διαδρομή με πολύ δόξα

Ο Βραζιλιάνος πιλότος κατάφερε μέσα σε δέκα χρόνια (1984-1994) να κατακτήσει τρεις Παγκόσμιους τίτλους, αλλάζοντας τέσσερις ομάδες. Ο Σένα έκανε το ντεμπούτο του στην κορωνίδα του μηχανοκίνητου αθλητισμού το 1984 στο γκραν πρι της Βραζιλίας με την Toleman, ενώ η πρώτη Πολ Ποζίσιον συνδυάστηκε με την πρώτη του νίκη στο γκραν πρι της Πορτογαλίας με το μονοθέσιο της Lotus.

Αυτό ήταν μόνο η αρχή… από τότε τίποτα και κανείς δεν το σταμάτησε. Στέφθηκε Παγκόσμιος Πρωταθλητής το 1988 το 1990 και το 1991 με την ομάδα της McLaren. Το 1994 αποφάσισε να αλλάξει ομάδα και πήρε μεταγραφή στη Williams, καθώς θεώρησε πως η McLaren δεν μπορούσε να του προσφέρει πια ένα ανταγωνιστικό μονοθέσιο.

Ο θρύλος των γκριντ, ανέβηκε 80 φορές στο βάθρο, 41 εκ των οποίων στο πρώτο σκαλί. Εκκίνησε 65 φορές από την Πολ Ποζίσιον, ενώ μάζεψε 610 βαθμούς σε ολόκληρη την καριέρα του.

Το άδοξο τέλος…

Εκείνο το Σαββατοκύριακο κάτι δεν πήγαινε καλά στην πίστα της Ίμολα, καθώς όλα δήλωναν ότι το τέλος του γκραν πρι θα είναι άσχημο. Τα μηνύματα ήταν πολλά… Αρχικά στις ελεύθερες δοκιμές της Παρασκευής ο Ρούμπενς Μπαρικέλο είχε ένα σοβαρό ατύχημα με τους τραυματισμούς του να τον εμποδίζουν να πάρει μέρος στον αγώνα.

Την επόμενη ημέρα στις κατατακτήριες δοκιμές ο Ρόναλντ Ράντζενμπέργκερ έχασε τη ζωή του, ύστερα από μια σφοδρή σύγκρουση. Από εκείνη τη στιγμή ο Σένα άρχισε να αισθάνεται το τέλος, καθώς είχε δηλώσει πως είχε ένα κακό προαίσθημα. Μάλιστα, πριν τον αγώνα ο Βραζιλιάνος έδειχνε ιδιαίτερα αγχωμένος και ανήσυχος.

Η τελευταία εκκίνηση…

Οι οιωνοί δεν σταμάτησαν ούτε την τελευταία στιγμή. Στην εκκίνηση του αγώνα τα μονοθέσια των Λάμι και Λέχτο συγκρούστηκαν και το αυτοκίνητο ασφαλείας μπήκε στην πίστα, χαρίζοντας λίγο ακόμη χρόνο στον Βραζιλιάνο πιλότο.

Στην επανεκκίνηση του αγώνα, ο Σένα έκανε αυτό που ήξερε καλύτερα, προσπέρασε και οδηγούσε την κούρσα. Πλησιάζοντας στην στροφή Ταμπουρέλο, με 310 χλμ την ώρα, το μονοθέσιο του Σένα συνέχισε ευθεία σταματώντας βίαια πάνω στον τοίχο.

Ένα μεταλλικό κομμάτι από τη μπροστινή αεροτομή διαπέρασε το κράνος και προκάλεσε στον Σένα, σοβαρές κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις. Ο άρχοντας των γκριντ άφησε την τελεύταία του πνοή στο νοσοκομείο της Μπολόνια.

Ο θάνατος του Σένα προκάλεσε παγκόσμια θλίψη. Στην τελευταία του κατοικία τον συνόδεψαν 250.000 άνθρωποι, ενώ 3.000.000 βρέθηκαν στους δρόμους.

sportfm.gr

Stelios-13
01-05-2010, 14:15
Τον Σενα τον θαυμαζα,τον θαυμαζω και θα τον θαυμαζω.Κριμα που εφυγε..

ilias78
01-05-2010, 14:40
για μενα, οτι καλυτερο εχει δειξει ο κοσμος της φορμουλα.

Valkyre
02-05-2010, 14:56
O Senna ειχε μακραν το καλυτερο ταλεντο και κυριως "ενστικτο" οδηγησης...

Προσεξτε αυτο που λεω ... ενστικτο...ο ανθρωπος υπηρχαν στιγμες που οδηγουσε μονο με βαση το ενστικτο του.Ειχε ξεφυγει απο το επιπεδο της οδηγησης βασει ικανοτητων και ειχε περασει στο απολυτα ενστικτωδες κατι που κανεις αλλος δεν το καταφερει και ουτε νομιζω θα το καταφερει.

Ηταν μαγεια αυτο που εκανε ΑΛΛΑ... υπαρχει ενα μεγαλο ΑΛΛΑ.

Ακριβως επειδη οδηγουσε με ενστικτο και παθος, πολλες φορες ο Αυρτον εβλεπε το δεντρο και εχανε το δασος.Δεν ειχε υπομονη, ηταν συναισθηματικα ασταθης αρκετα με αποτελεσμα πολλες φορες να εκανε λαθος στην κριση του και να αντιμετωπιζε τα θεματα με λαθος τροπο.Αυτο γινεται εμφανεστατο στις επικες μονομαχιες του με τον Προστ στα τελη της δεκαετιας του 80 οντας και οι 2 στην ΜακΛαρεν-Χοντα.

Ισως το καλυτερο και πιο εντυπωσιακο διδυμο που ειχε εμφανιστει ποτε σε μια ομαδα.Ο Καθηγητης Προστ ηταν ηρεμος πραος και οδηγουσε παντα με βαση την λογικη και την στρατηγικη.Ο Σεννα ηταν ενα σαν ενα αγριο θηριο που δεν μπορουσε κανεις να το δαμασει...εμπαινε στο αυτοκινητο και πολλες φορες αγνοουσε παντελως την στρατηγικη, το τι ειχε συννενοηθει με τους μηχανικους του, τα παντα... για τον εννα υπηρχε μονο η στιγμη, το παθος η ενταση, η νικη.

Πραγματικα η ατακα που ειχε πει σε μια συνεντευξη του ειναι 100% αληθινη... "racing is in my blood"... ενας απιστευτα ρομαντικος οδηγος που εδειξε τι μπορει να κανει μηχανη και ανθρωπος οπως λιγοι αλλοι στον πλανητη.Το δυστυχημα ειναι οτι ηταν τοσο παθιασμενος και τοσο ερωτευμενος με αυτο που η ψυχολογικη του ασταθεια τον εκανε να καταρρευσει σε αρκετες στιγμες της ζωης του πριν το τελος...

respect...

ΥΓ: Κανενας αλλος οδηγος δεν με εχει ενθουσιασει και ταυτοχρονα στεναχωρησει , οσο οι Σεννα και Βιλνεβ ( οχι ο Ζακ....ο Ζιλ)

ilias78
02-05-2010, 14:59
τον ζιλ δεν τον προλαβα-θυμαμαι σαν οδηγο. μονο τον γιο του. που αν κρινω απο αυτα που εχω διαβασει, δεν το εμοιαζε και πολυ.

Valkyre
02-05-2010, 15:08
^^ Οχι απλα δεν του εμοιαζε... ουτε στο δαχτυλακι του...

Ποτε δεν θα ξεχασω στο Watkins Glen το 79 που ο Ζιλ Βιλνεβ υπο βροχη και τις ιδιες ακριβως συνθηκες με ολους (δεν εκανε δηλαδη γυρο με λιγοτερο βρεγμενο οδοστρωμα ή καλυτερες συνθηκες απο τους αλλους) εκανε στις δοκιμες τον ταχυτερο γυρο με 11 (ΕΝΤΕΚΑ) ολοκληρα δευτερολεπτα διαφορα απο τον δευτερο....

τι να πεις...

Μπορεις να μαθεις πολλα για τον Βιλνεβ μεσα απο το ιντερνετ και να δεις.Μπορει να μην εχει τα τρελα στατιστικα αλλων οδηγων, ομως επροκειτο και αυτος για μια ιδιοφυια της οδηγησης με αρκετα κοινα σημεια με τον Σεννα.

MoNtOyA
07-05-2010, 17:11
Ξερει κανεις κανενα site που να κανει live stream δοκιμαστικα και αγωνα?

jimbour
08-05-2010, 14:28
για οσους δε το εχουν παρει ειδηση , ο alpha δειχνει πλεον και τα δοκιμαστικα...
οποτε σημερα μπορειτε να δειτε εκει τα δοκιμαστικα

grip
09-05-2010, 11:50
Για σήμερα πιστεύω χαλαρά μία red bull θα πάρει τον αγώνα.

Valkyre
09-05-2010, 13:04
Οι Red Bulls ειναι σε κυριολεκτικα αλλο επιπεδο απο τον ανταγωνισμο.... για μια ακομη φορα να βρισω ευθεως καποιους γνωστους-αγνωστους παλιογκαντεμοσκυλοκωλοπαιδα οπως για παραδειγμα χμμμ... α ναι ΝΙΚΟΝ που δεν μπορουσαν να κρατησουν το ρημαδι τους το στομα κλειστο και δεν με ακουγαν οταν τα ελεγα απο τον πρωτο αγωνα....

βρωμερες και υποχθονιες σκουληκαντερες σας μισω! :D

nikon
09-05-2010, 16:18
Eμείς το ξέραμε το χάλι της Ferrari απλά σαν φίλοι είπαμε να μη σε στεναχωρήσουμε και βρήκαμε αφορμή την καλή αρχή που κάνατε.....τώρα φάτε χώμα βρωμοιταλοφεραράκιδες.:p

Valkyre
10-05-2010, 18:09
Eμείς το ξέραμε το χάλι της Ferrari απλά σαν φίλοι είπαμε να μη σε στεναχωρήσουμε και βρήκαμε αφορμή την καλή αρχή που κάνατε.....τώρα φάτε χώμα βρωμοιταλοφεραράκιδες.:p

Αντε ρε απο εδω Ροσικε, κι εσυ βρωμοιταλος εισαι αλλα κανεις τον κινεζο τωρα! Αντε! :p

Επειδη εχω πηξει σημερα στην δουλεια τα λεω γρηγορα...

Μπραβο στον Γουμερ κινοταν σε δικο του ρυθμο σε αυτο το γκραν πρι.

Γκαντεμηδες οι κατωθι:

Φετελ (βεβαια ηταν τυχερος μεσα στην ατυχια του)
Χαμιλτον (αυτος ηταν ο κορυφαιος γκαντεμης)

Κωλοφαρδος ο:

Αλονσο (ετρεξε πολυ καλα και αλανθαστα, αλλα βγηκε 2ος και οχι 4ος απλα και μονο επειδη οι μπροστινοι ηταν γκαντεμηδες)

Γενικα ηταν για τα δεδομενα της Βαρκελωνης που συνηθως εχουμε πολυ βαρετους αγωνες, ενας αξιολογος αγωνας με αρκετα απροοπτα.

Αυτο που με προβληματιζει (και οχι μονο εμενα) ειναι το χαος που υπαρχει αναμεσα στην Red Bull και τις υπολοιπες ομαδες.

ΜακΛαρεν και Φερραρι πανε μαζι...ισως η ΜακΛαρεν να ειναι και λιγο ταχυτερη.Αλλα αντι να πλησιαζουν την Red Bull, αυτη απομακρυνεται ολο και περισσοτερο... 1 δευτερολεπτο στο γυρο ειναι πραγματικα ενας ολοκληρος αιωνας και δεν ξερω εαν και κατα ποσο ειναι εφικτο υπο φυσιολογικες συνθηκες να τα βαλουν μαζι της!

grip
10-05-2010, 19:07
Εμένα οι red bull μου θυμίζουν mclaren επί εποχής hakkinen.
Άμα δεν σπάγανε τερματίζαν πρώτες.Βέβαια οι redbull δεν σπάνε,αλλά δεν είναι και τοοοσο πολύ αξιόπιστες σε συνθήκες αγώνα νομίζω.

Valkyre
10-05-2010, 19:13
^^Σαφως και δεν ειναι....πολλα προβληματα εχουν απο αξιοπιστια γι αυτο και μονο δεν εχουν ανοιξει την διαφορα απο τους υπολοιπους.Υπο "φυσιολογικες" συνθηκες θα επρεπε να ειχαν καμμια 50αρια ποντους διαφορα απο τον δευτερο...

jimbour
15-05-2010, 17:52
6/6 οι ταυροι που εχουν μακραν το καλυτερο μονοθεσιο μεχρι στιγμης..
Kριμα για την ομαδα μου γιατι πιστευα οτι το μονακο ειναι το σιρκουι του alonso και θα πηγαινε πολυ καλα...

ilias78
15-05-2010, 18:10
6/6 οι ταυροι που εχουν μακραν το καλυτερο μονοθεσιο μεχρι στιγμης..
Kριμα για την ομαδα μου γιατι πιστευα οτι το μονακο ειναι το σιρκουι του alonso και θα πηγαινε πολυ καλα...

Δεν θα καταφέρει τελικά να πάρει μέρος στις κατατακτήριες δοκιμές ο Φερνάντο Αλόνσο, καθώς οι μηχανικοί δεν πρόλαβαν να επιδιορθώσουν το μονοθέσιο του Ισπανού πιλότου της σκουντερία.

Ο Αλόνσο στην τρίτη περίοδο των ελεύθερων δοκιμών έχασε τον έλεγχο του μονοθεσίου του και έπεσε πάνω στις μπαριέρες, καταστρέφοντας το μπρόστινο μέρος της F10.

Επίσης, σύμφωνα με τους κανονισμούς όποιος πιλότος κάνει αλλαγές στο σασί, ξεκινά τον αγώνα από τα πιτ.

sportfm.gr

jimbour
16-05-2010, 18:21
Ο Αlonso απο εκει που ξεκινησε πηρε σημερα την καλυτερη δυνατη θεση (βοηθησε το πρωτο αυτοκινητο ασφαλειας οπου μπορεσε και εκανε και την αλλαγη ελλαστικων).
Μπραβο του λοιπον( και στην ομαδα)
Σημερα αποδειχθηκε οτι οι Ταυροι(με τα τωρινα δεδομενα ολων των ομαδων)μπορουν να χασουν μονο απο τον ιδιο τους τον εαυτο και οχι απο αλλη ομαδα.

grip
17-05-2010, 00:44
Εγώ θα μείνω στο προσπέρασμα του Schumi στον Alonso.
Μόνο αυτός και ο Brawn θα είχανε σκεφτεί τέτοιο προσπέρασμα σε τέτοιο σημείο και σε αυτήν την πίστα.
Νομίζω πως του αξίζει να πάρει την 6η θέση,βλέποντας και ορισμένα videos από το tube.
Άλλωστε,πιστεύω πως έκανε το πιο αντρικό προσπέρασμα για φέτος στο Monaco.
Υ.Γ. Η δικαιολογία του Αlonso,ότι ξέρανε από πριν ότι θα τιμωρηθεί είναι απλά για γέλια.
Γι' αυτό μετά το γλίστρημα,προσπάθησε με νύχια και με δόντια να επανακτήσει την θέση του?....

cQerOq_7DcA
BBYhgWFYDTY

soumis
17-05-2010, 00:49
Εγώ θα μείνω στο προσπέρασμα του Schumi στον Alonso.
Μόνο αυτός και ο Brawn θα είχανε σκεφτεί τέτοιο προσπέρασμα σε τέτοιο σημείο και σε αυτήν την πίστα.
Νομίζω πως του αξίζει να πάρει την 6η θέση,βλέποντας και ορισμένα videos από το tube.
Άλλωστε,πιστεύω πως έκανε το πιο αντρικό προσπέρασμα για φέτος στο Monaco.
Υ.Γ. Η δικαιολογία του Αlonso,ότι ξέρανε από πριν ότι θα τιμωρηθεί είναι απλά για γέλια.
Γι' αυτό μετά το γλίστρημα,προσπάθησε με νύχια και με δόντια να επανακτήσει την θέση του?....

O schumacher έφαγε πρόστιμο για το προσπέρασμα και πλέον είναι 12ος στην τελική κατάταξη του αγώνα.

grip
17-05-2010, 00:50
Ναι το γνωρίζω, (ποινή 20 δευτ) και κατέθεσαν ένσταση η οποία θα συζητηθεί μέσα στην βδομάδα νομίζω.
Γι' αυτό και άνοιξα τέτοια κουβέντα.

soumis
17-05-2010, 00:52
Εφόσον ο αγωνοδίκης το έχει πει δεν θα αλλάξει και τίποτα με την ένσταση. Πρόσεξες ποιος είναι ο αγωνοδίκης?

grip
17-05-2010, 00:53
ο λούλης ο Hill :whoopsy:

soumis
17-05-2010, 00:55
ο λούλης ο Hill :whoopsy:

Εδώ πάει το γέλαει καλύτερα αυτός που γελάει τελευταίος. Γιατί ναι είναι λούλης ναι το αμάξι τον έκανε πρωταθλητή αλλά σήμερα του την έφερε και ας είχε πράσινη σημαία

grip
17-05-2010, 00:58
Μετά από 16 χρόνια....:rant:
Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται παγωμένο,όχι απλά κρύο...D-:

soumis
17-05-2010, 01:19
Η εκδίκηση είναι εκδίκηση. Σειρά έχει ο Vileneuve :-)

Valkyre
17-05-2010, 11:01
Red Bull χωρις λογια απλα....

Οι υπολοιποι οπως ξεκινησαν τερματησαν. Φοβερη η προσπαθεια του Αλονσο που απο τελευταιος και με σωστη στρατηγικη αλλα και τυχη καταφερε να βρεθει εκει που βρεθηκε.Το ρποσπερασμα του Σουμι που ειδα οτι αναφερθηκατε μερικοι πιο πανω δεν ηταν υπο κανονικες συνθηκες, μην τρελαθουμε τωρα, αν πιστευετε οτι θα προσπερναγε υπο φυσιολογικες συνθηκες σε εκεινο το σημειο ο Σουμαχερ τον Αλονσο τοτε θα επρεπε να ηταν αυτην την στιγμη 15 γυρους μπροστα απο ολους αν ειχε τετοιες ικανοτητες. :)

Μην γελιομαστε ο πιο εμπειρος οδηγος και ο καλυτερος που εχει περασει στην συγχρονη ιστορια της Φορμουλα 1 ειναι ο Σουμαχερ, αλλα τετοιο προσπερασμα στο Μονακο απλα δεν υφισταται σε κανονικους ρυθμους.

Το τι θα γινει στην εφεση λιγο μετραει και σας το λεω οτι δεν προκειται σιγουρα να γινει κατι διοτι οι κανονισμοι ειναι σαφεστατοι και λενε οτι εαν στον τελευταιο γυρο του αγωνα το safety car ειναι εξω στην πιστα (δεν εχει σημασια αν μπαινει μεσα στα πιτς και παλι θεωρειται οτι ο αγωνας τελειωνει υπο καθεστως safety car) τοτε ολα τα μονοθεσια τελειωνουν τον αγωνα με την υπαρχουσα καταταξη.Δεν ειναι θεμα Hill ειναι θεμα κανονισμων.

Ο Αλονσο εκανε μερικα εντυπωσιακα προσπερασματα ακομα και αν προκειται για αργα μονοθεσια, μιλαμε για το πριγκιπατο που οι δορμοι μοιαζουν με σοκακια μπροστα στις αλλες πιστες.

Και ο Σουμι ομως ηταν εξαιρετικος με σωστη στρατηγικη και σταθερες επιδοσεις.

Ο Μπατον επεσε θυμα της ιδιας της ομαδας που αφησε ενα καλυμα αεραγωγου πανω στο μονοθεσιο με αποτελεσμα να μην αεριζεται σωστα ο κινητηρας και ετσι να παραδωσει το πνευμα.

Το θεμα ειναι ποιος μπορει να πιασει την Red Bull....δειχνουν απλα ανικητες...

ΥΓ: Λολαρα σχημα οταν βγηκε το αυτοκινητο ασφαλειας για το καπακι του υπονομου :D

nikon
17-05-2010, 13:22
Ο πιο βαρετός αγώνας του πρωταθλήματος όπως κάθε χρόνο.....το μόνο ενδιαφέρον αν ξεκινήσει κανένας καλός από τις πίσω θέσεις και αρχίζει να περνάει όσους μπορεί αλλά μέχρι εκεί αφού μετά για να περάσεις πρέπει να περάσεις από πάνω τους......αν δεν ήταν το πανηγύρι έξω από την πίστα θα το είχαν καταργήσει πιστεύω.

nikon
25-05-2010, 20:34
Η εφορία κυνηγά τον Briatore (http://www.msfree.gr/ms.php?id=13675)

Το ιταλικό λιμενικό έκανε κατάσχεση του Force Blue, το οποίο ήταν αγκυροβολημένο στο Μόντε Κάρλο, καθώς το πρώην αφεντικό της Renault, Flavio Briatore, φαίνεται να χρωστάει στην εφορία περίπου 4.8 εκ. ευρώ ως φόρο προστιθέμενης αξίας (ΦΠΑ) για το κότερο αλλά και για τα καύσιμά του.

Σύμφωνα με δημοσιεύματα του Associated Press το ιταλικό λιμενικό ακολούθησε το κότερο του Flavio Briatore κατά μήκος της κυανής ακτής και στη συνέχεια οι άνδρες του επιβιβάστηκαν στο σκάφος. Ο Ιταλός φαίνεται να έχει δηλώσει πως το κότερο είχε ναυλωθεί για άλλη χρήση ενώ στην πραγματικότητα το χρησιμοποιούσε ο ίδιος και η οικογένειά του, ώστε να αποφύγει τους φόρους.

«Η επιχείρηση αυτή βρίσκεται σε εξέλιξη για ένα χρόνο και ολοκληρώθηκε με την κατάσχεση του γιοτ. Βασικά είναι θέμα λαθρεμπορίου διότι ο κος Briatore είναι κάτοικος της ΕΕ και το σκάφος έχει καταχωρηθεί εκτός ΕΕ. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα όταν χρησιμοποιείται εντός ΕΕ, ο ΦΠΑ να επιβάλλεται. Τα εγγεγραμμένα σκάφη εξωτερικού απαλλάσσονται από τη φορολογία καυσίμων αλλά μόνο εάν αποχωρήσουν από τα ύδατα της ΕΕ μέσα σε 8 ώρες μετά τον ανεφοδιασμό τους», ήταν η δήλωση του αρχηγού του ιταλικού λιμενικού, Giuseppe Pappalardo.Εδώ κολλάει το σοφό ρητό........όλα τα γουρούνια την ίδια μούρη έχουν.

Valkyre
25-05-2010, 20:45
Καλα οτι ειναι λαμογιο ο Μπριατορε κανει μπαμ απο χιλιομετρο.... μονο και μονο το παρουσιαστικο του φτανει για να καταλαβεις οτι συναναστρεφεσαι με φουστακι....

nikon
25-05-2010, 20:53
Αυτά τα φουστάκια σε όλο τον κόσμο έχουν φέρει αυτή την κατάσταση......για να δείξουν στις σιλικονούχες barbie ποιος το έχει πιο μεγάλο (το κότερο) φοροδιαφεύγουν με ότι αυτό σημαίνει......άλλο ένα παράδειγμα γι'αυτό που ξέρουμε.......την κρίση την έφεραν οι κρίσοι μικροί και μεγάλοι.

jimbour
30-05-2010, 21:00
Πάντως το ειχα πει οτι αυτες οι Red bull μονο απο τις ιδιες μπορει να χασουν. Ανελπιστο 1 - 2 για την μισητη mclaren..
Φωτια και στο πρωταθλημα που με το νεο συστημα βαθμολογιας δε ξερεις τι μπορει να γινει απο αγωνα σε αγωνα.

1 Mark Webber 93
2 Jenson Button 88
3 Lewis Hamilton 84
4 Fernando Alonso 79
5 Sebastian Vettel 78

Valkyre
31-05-2010, 11:00
Σαφεστατο σφαλμα του Vettel οσο κι αν τον συμπαθω.... Ο Mark μπορει να μην αφησε χωρο, αλλα σε καμμια περιπτωση δεν εκανε κατι μεμπτο.Κρατησε την γραμμη του, ενω ο Vettel εμφανως εκανε κινηση προς τα δεξια και ο Mark ηταν πραγματικα αδυνατον να αντιδρασει σε αυτο το κλασμα του δευτερολεπτου...δεν ξερω γιατι το εκανε αυτο ο Vettel ηταν πραγματικη αυτοκτονια.Ο Mark παντως επιβεβαιωθηκε οτι εκανε οικονομια καυσιμου για τον συγκεκριμενο γυρο που εγινε το συμβαν γι αυτο τον πλησιασε τοσο ο Vettel.Απαραδεκτη επισης η χειρονομια που εκανε ο Vettel...ενταξει ειναι η αδρεναλινη και η ενταση της στιγμης, αλλα επρεπε να ειναι πιο ψυχραιμος καθοτι επαγγελματιας.

Τεσπα, για τα υπολοιπα να πω μπραβο στους 2 οδηγους της ΜακΛαρεν διοτι η μονομαχια μεταξυ τους ηταν πραγματικα εκπληκτικη και υποδειγμα του πως πρεπει 2 ομοσταυλοι να ανταγωνιζονται ο ενας τον αλλο.Κωλοφαρδες μεν οι ΜακΛαρεν, εξισου γρηγορες δε με τις red Bull σε αυτον τον αγωνα.

Οσο για τις Ferrari.... καθε αγωνα και χειροτερα... δεν ξερω τι καπνιζει ο Ντομενικαλι, αλλα πρεπει να βαλει ταξη...εχω βαρεθει να τον ακουω να κανει καθυστερημενες δηλωσεις μιλωντας αγγλικα τυπου Super Mario με την εκνευριστικη προφορα του... Μας εχει πρηξει τα @@ λεγοντας καθε φορα "ενταξει, πρεπει να προσπαθησουμε αλλα ειμαστε κοντα στο πρωταθλημα"... τι κοντα ρε βλημα.... 1 δευτερολεπτο στο γυρο εισαι κοντα? Δηλαδη η στρατηγικη σου ποια ειναι? Να ελπιζεις να στουκαρουν και να εχουν προβληματα οι αλλοι?Δεν κοιτας λεω εγω να στρωθεις στην δουλεια?Που καθε αγωνα η Ferrari πεφτει 2 θεσεις σε δυναμικοτητα?Ακομα και η Renault θα μας περασει σε λιγο....

SQP_GR
31-05-2010, 11:41
Pame re maclaren n toys patisume . 1-2 super .Ferrari Patos k fetos .tuxedo Niki alla toys ftanoyme s apodosi

Valkyre
31-05-2010, 11:45
Η διαφορα ειναι οτι εσυ θυμασαι την ΜακΛαρεν και την φορμουλα 1 μονο οταν διαβαζεις στις εφημεριδες οτι πανε καλα... 1μιση χρονο ειχες να γραψεις, καλωσηρθες παλι.

NonBorn
31-05-2010, 13:38
Η διαφορα ειναι οτι εσυ θυμασαι την ΜακΛαρεν και την φορμουλα 1 μονο οταν διαβαζεις στις εφημεριδες οτι πανε καλα... 1μιση χρονο ειχες να γραψεις, καλωσηρθες παλι.

χαχαχαχαχαχαχαχα ΘΕΟΣ.... :D :D :D

SQP_GR
31-05-2010, 14:29
Lol den exw xasi anelipos Agona apo ta 1997 .alo to
oti den grafo edw.xaxaxa

jorgedept
07-06-2010, 16:35
Pame re maclaren n toys patisume . 1-2 super .Ferrari Patos k fetos .tuxedo Niki alla toys ftanoyme s apodosi

Lol den exw xasi anelipos Agona apo ta 1997 .alo to
oti den grafo edw.xaxaxa

Εδω δεν γραφει σωστα το ονομα της ομαδας που υποστηριζει, στο οτι εχει να γραψει 1μιση χρονο κολας;!;!

Χαχαχαχαχχαχαχ

hakoo
07-06-2010, 23:12
Tελευταια φορα μπαινω στη διαδικασια να σβησω προσωπικο χαρακτηρισμο, ημαρτον δλδ.

SQP_GR
08-06-2010, 01:03
Pame Kai ston kanada to idio mclaren f1 Gia prothalima xalara

SQP_GR
13-06-2010, 22:52
ela ti agine nekrose to topik ,ande na xipname ligo,super i maclaren simera ,den eixame antipalo,ales dio teties enfanisis kai telos to protathlima ,fortza omadara
(http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:increaseSize%28%29)
Χάμιλτον και στο Μόντρεαλ!

Θοδωρής Κατσαρογιάννης | 13/6/2010 8:37:50 μμ

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του μετά την Τουρκία πανηγύρισε ο Λιούις Χάμιλτον στον συναρπαστικό σε εξέλιξη αγώνα στον Καναδά, οδηγώντας ακόμα έναν τερματισμό στο 1-2 για την McLaren μπροστά από τον Τζένσον Μπάτον.
http://www.sport.gr/files/news/2010-06-13/1276464282_aa8_250x.jpeg

Αποτελέσματα (http://www.sport.gr/default.asp?pid=160&r=48)
Βαθμολογία (http://www.sport.gr/default.asp?pid=172)

Στη βαθμολογία ο Χάμιλτον πέρασε πρώτος με 109 βαθμούς, τρεις περισσότερους από τον Μπάτον. Τρίτος ο Ουέμπερ με 103 και τέταρτος ο Αλόνσο με 94

Το βάθρο συμπλήρωσε ο Φερνάντο Αλόνσο με Ferrari, αφήνοντας στο 4-5 τις Red Bull των Σεμπάστιαν Φέτελ και Μαρκ Ουέμπερ. Εκτος τερμάτισε ο Νίκο Ρόσμπεργκ της Mercedes μπροστά από την Renault του Ρόμπερτ Κούμπιτσα, ενώ την πρώτη 10άδα συμπλήρωσαν κατά σειρά ο Σεμπαστιάν Μπουεμί (Toro Rosso) και το δίδυμο της Force India, Τόνιο Λιούτσι και Αντριαν Σούτιλ.
Η νίκη αυτή έφερε τον Χάμιλτον στην κορυφή της βαθμολογίας των οδηγών μετά από 8 αγώνες. Τον βρετανό ακολουθούν κατά σειρά οι Μπάτον, Ουέμπερ και Αλόνσο.

Η εξέλιξη του GP Καναδά
Οι Χάμιλτον, Φέτελ και Αλόνσο διατηρήθηκαν στις τρεις πρώτες θέσεις μετά την εκκίνηση, ενώ ο Ουέμπερ κατάφερε να ανέβει 5ος (είχε ξεκινήσει 7ος λόγω αλλαγής κιβωτίου), ύστερα από τη σύγκρουση μεταξύ των Λιούτσι και Μάσα μπροστά του.
Στον 5ο γύρο ο αυστραλός πέρασε τον Μπάτον για την 4η θέση και άρχισε να πιέζει τον Αλόνσο, όπως και ο Φέτελ τον Χάμιλτον. Τρεις γύρους μετά οι Χάμιλτον και Αλόνσο μπήκαν για τα πρώτα τους pit-stops, αφήνοντας τις Red Bull στις δύο πρώτες θέσεις.
Μέσα στο pit-lane είχαμε αλλαγή θέσεων μεταξύ του Αλόνσο και του Χάμιλτον, με τον ισπανό να περνάει μπροστά. Και με την είσοδο των Red Bull στα pits στο 14ο και 15ο γύρο, ο Αλόνσο βρέθει να οδηγεί ουσιαστικά την κούρσα.
Μόνο ο Μπουεμί ήταν μπροστά του, ο οποίος δεν είχε κάνει pit-stop, αλλά τελικά έπαιξε ρόλο στη μάχη μεταξύ της Ferrari και της McLaren. Κι αυτό γιατί σε προσπάθειά του να περάσει τον ελβετό ο Αλόνσο έχασε έδαφος, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Χάμιλτον για να αρπάξει την πρωτοπορία.
Το παράθυρο για τα δεύτερα pit-stops άνοιξε στον 27ο γύρο, με όλους τους πρωτοπόρους να μπαίνουν πλην του Ουέμπερ. Ο αυστραλός ρίσκαρε να παραμείνει με το ίδιο σετ για πολλούς γύρους, γεγονός που τον έφερε μεν στην πρώτη θέση, αλλά σταδιακά να υστερεί σημαντικά σε ρυθμό.
Το αποτέλεσμα ήταν να δεχτεί προσπέρασμα από τον Χάμιλτον στον 50ό γύρο, λίγο πριν κάνει το δεύτερό του pit-stop που τον έριξε 5ο, πίσω και από τους Αλόνσο, Μπάτον και Φέτελ.
Στον 55ο γύρο ο Μπάτον εκμεταλλεύτηκε την κίνηση στην πίστα από τα πιο αργά μονοθέσια για να πάρει την 2η θέση από τον Αλόνσο, και να ριχτεί στο κυνήγι του Χάμιλτον. Ομως σε εκείνο το σημείο ο team mate του αύξησε ρυθμούς και κράτησε την πρώτη θέση μέχρι τέλους, πανηγυρίζοντας τη δεύτερη νίκη του στο Μόντρεαλ έπειτα από εκείνη του 2007.

Στη μάχη για τις πίσω θέσεις υπήρξε μπόλικο δράμα. Ο Μίκαελ Σουμάχερ κρατούσε την 8η θέση, ωστόσο στους τελευταίους γύρους βρέθηκε να χάνει αρκετό χρόνο στο γύρο, συναντώντας σημαντικές δυσκολίες να διαχειριστεί τα λάστιχά του. Το αποτέλεσμα ήταν να δεχτεί προσπέρασμα από τον Μπουεμί και να βρεθεί υπό την πίεση του Μάσα.
Αν και κατάφερε να αποκρούσει την επίθεση του βραζιλιάνου, ο οποίος βγήκε με πληγωμένη εμπρός αεροτομή από τη μονομαχία, τελικά δέχτηκε προσπέρασμα από τις δύο Force India στον τελευταίο γύρο, με αποτέλεσμα να τερματίσει εκτός βαθμών, στην 11η θέση.

Δείτε την τελική κατατάταξη του GP Καναδά ...Click (http://www.sport.gr/default.asp?pid=160&r=48)
Δείτε τη βαθμολογία σε οδηγούς και κατασκευαστές μετά από 8 αγώνες...Click (http://www.sport.gr/default.asp?pid=172)

hidd3n
13-06-2010, 23:04
Ωραίος αγώνας στον Καναδά! Τα είχε όλα!

Valkyre
24-06-2010, 11:50
2 νεα για την επομενη σεζον:

107 per cent rule returns for 2011

The 107 per cent rule will return to Formula 1 qualifying sessions in 2011, the FIA World Motor Sport Council announced on Wednesday. The regulation was first introduced in 1996 to ensure that no cars would be able to start a race if they were deemed too much slower than the leaders. It was scrapped at the end of the 2002 season, with the introduction of single-lap qualifying for '03.
But now that qualfying has resumed to free-running sessions and there are three new teams on the grid - with another likely for 2011 - the FIA has brought back the ruling.
A statement released by the World Motor Sport Council said: "From 2011, any driver whose best qualifying lap exceeds 107 per cent of the fastest Q1 qualifying time will not be allowed to take part in the race.
"Under exceptional circumstances, however, which may include setting a suitable laptime in a free practice session, the stewards may permit the car to start the race. Should there be more than one driver accepted in this manner, the grid order will be determined by the stewards."
The World Council also moved to eradicate slow-moving cars during qualifying sessions ruining the laps of their rivals. From 2011, a maximum time will be introduced, within which all cars will have to circulate under - even on in and out-laps.
"With immediate effect, any car being driven unnecessarily slowly, erratically, or which is deemed potentially dangerous to other drivers, will be reported to the stewards," the statement said. "This will apply whether any such car is being driven on the track, the pit entry or the pit lane.
"In order to ensure cars are not driven unnecessarily slowly on in-laps during qualifying or reconnaissance laps when the pit exit is opened for the race, drivers must stay below the maximum time set by the FIA between the safety car line after the pit exit and safety car line before the pit entry.
"The maximum time will be determined by the race director at each event prior to the first day of practice, but may be amended during the event if necessary."

Καιρος ηταν γιατι με το φετινο τσιρκο κατι πρεπει να γινει....

επισης η Pirelli επιστρεφει στην Formula 1 ως ο επισημος προμηθευτης ελαστικων μετα απο δεκαετιες.

Pirelli to become F1's new tyre supplier

The FIA has announced that Pirelli has been picked as Formula 1's sole tyre supplier for three years from the start of the 2011 season. Pirelli had emerged as a strong favourite for the deal in the wake of Bridgestone's decision to pull out after this year's campaign.
"Pirelli has been selected as the single tyre supplier for the FIA Formula One World Championship for a period of three years, commencing in 2011," said an FIA statement.
"The sole supplier will undertake to strictly respect the sporting and technical regulations implemented by the FIA."
Fellow former F1 supplier Michelin ended up as Pirelli's closest rival for the deal, with Cooper Avon having been the other main contender.
Pirelli has 44 F1 wins to its credit from several previous periods in the sport, starting in the 1950s. It was last on the grid in 1991.

grip
25-06-2010, 20:42
Αν δε πάρει την τεχνογνωσία από την Bridgestone,προβλέπω ότι του χρόνου ή θα υπάρχουν πολύ σκληρές γόμες για να αντέχουν,ή θα έχουμε πολλά κλαταρίσματα.

jimbour
28-06-2010, 18:48
epic crashs are epic

g7m-Ci_oaJo

αυτο μου εμεινε απο ολο τον αγωνα..xD

Valkyre
29-06-2010, 10:42
Εχθες ειδα τον αγωνα μιας και δεν ειχα την ευκαιρια να τον δω νωριτερα.

Να ξεκινησω με το ατυχημα του Webber , που για εμενα αποδεικνυει περιτρανα οτι η φορμουλα 1 πρεπει να αναθεωρησει τι επιτρεπεται να κυκλοφορει στην πιστα και τι οχι....

πλεον εχει καταντησει επικυνδινη η κατασταση και ελπιζω να αρχισουν να λαμβανουν υποψη τους τι συμβαινει.Δεν μπορει τωρα ο Κοβαλαινεν και ο οποιος Κοβαλαινεν να γυρναει και να λεει "I was defending my position"...ποια position βρε Κοβαλαινεν?Οταν εχεις ενα μονοθεσιο που γυρναει 5-6 δευτερολεπτα τον γυρο πιο αργα ε τι πας να προστατεψεις... αμα ειναι ετσι να βαλουμε μεσα και Autobianchi να τρεχουν...

υπαρχει μεγαλο προβλημα με αυτες τις ομαδες και μαλιστα επικυνδινο προβλημα.Δεν ειναι η πρωτη φορα που προκαλουν ατυχημα τα αργα μονοθεσια, ειναι η πολλοστη και δεν νομιζω οτι αρκει ο κανονισμος του 107% που θα ισχυει απο του χρονου.Ή θα πρεπει να βοηθηθουν αυτες οι ομαδες για να γινουν πιο ανταγωνιστικες ή θα πρεπει να φυγουν απο το πρωταθλημα.Δεν προσφερουν τιποτα παρα κινητα εμποδια στην πιστα.

Παλι καλα κανεις δεν τραυματηστηκε αυτο ειναι το σημαντικοτερο.

Το δευτερο στοιχειο του αγωνα ειναι το φιασκο που εξακολουθει να υφισταται με το Safety Car.Αλλες φορες ειμαι εναντιον παραπονων, ομως εδω ο Αλονσο και η Φερραρι ειχαν καθε δικιο καθως αυτο που συνεβη σε αυτον τον αγωνα ηταν περα για περα αδικο.Ο Χαμιλτον εκανε καθαρη παραβαση των κανονισμων και η ποινη που του επιβληθηκε ηταν χαοτικα δυσαναλογη με το πλεονεκτημα που απεκτησε κανοντας αυτην την παραβαση.Στην ουσια ο Χαμιλτον ανταλλαξε εναν ολοκληρο γυρο για 14 δευτερολεπτα... αυτο ειναι τραγικο....τραγικοτατο.

Μονο μερικα μετρα χωριζαν τον Χαμιλτον με τον Αλονσο πριν την εξοδο του Safety Car και τελικα ο Χαμιλτον τερματησε 2ος και ο Αλονσο 9ος.Και το τραγικο ειναι οτι αντι να αμιφθει αυτος που υπακουει στο γραμμα του νομου, το αντιθετο συνεβη.Ο Χαμιλτον επρεπε να περιμενει πισω απο το Safety Car οπως επιβαλλει ο κανονισμος και να τερματηζε εκεινος 8ος και ο Αλονσο 9ος.

Στην αρχη εγω εβριζα την Φερραρι νομιζα οτι εκαναν παλι καποια μακακια γιατι δεν μπορουσα να διανοηθω πως ειναι δυνατον ο Αλονσο να βγει 11ος μετα τα πιτ και ο Χαμιλτον να διατηρησει την θεση του.Ομως εκανα λαθος ηταν καθαρα θεμα φουστιας και η ολιγωρια των αγωνοδικων (δεν λεω οτι εγινε σκοπιμα) δεν βοηθησε καθολου.

Τελοσπαντων το θεμα ειναι οτι ο Χαμιλτον δεν πηρε ποινη αναλογη με το πλεονεκτημα που κερδισε απο την παραβαση του.Ελπιζω στο μελλον να μην εχουμε παρομοια σκηνικα γιατι πραγματικα σου δινουν την εντυπωση οτι συμφερει να πηγαινεις εναντια στους κανονισμους παρα να τους τηρεις.

nikon
29-06-2010, 10:57
Aπό την άλλη όμως πολλές φορές πιο αργοί οδηγοί δεν έχουν αφήσει κάποιον γρηγορότερο που είναι πίσω τους να περάσει αλλά δεν έπεσε ο ένας πάνω στον άλλο......θέλω να πω ότι για το ατύχημα φταίει και ο Γουέμπερ καθώς η απόσταση που είχε πριν το φρενάρισμα ήταν μηδενική......καλά κάνουν και δεν τους αφήνουν (όσοι το κάνουν) και στην τελική αν είναι κάθε φορά να κάνουν στην άκρη για να περάσουν οι "γρήγοροι" τότε να τρέχουν στον αγώνα 5-6 μονοθέσια να μην τους ενοχλούν οι "αργοί".

Valkyre
12-07-2010, 18:52
Λιγα λογια για τον αγωνα.

Απαραδεκτη η εκκινηση του Αλονσο, δεν πα να ηταν λιωμενος ο συμπλεκτης του αυτα τα πραγματα δεν επιτρεπονται.Επισης μλκια της Φερραρι που δεν του ειπε να αφησει αμεσως τον Κουμπιτσα να περασει.

Τεσπα αυτο το πραγμα με τους κανονισμους σε καθε αγωνα εχει κουρασει...Καποια στιγμη πρεπει να τεθουν ολα σε ενα αυστηρο πλαισιο να τελειωνουμε.

Θα σταθω τωρα στο φλεγον θεμα του αγωνα που ειναι για μια ακομη φορα η Red Bull και η κακιστη διαχειρηση που κανει στους οδηγους της.

ΘΕΙΑ ΔΙΚΗ για τον Webber και πολυ μα πολυ γουσταρα που οχι απλα κερδισε...ξεφτυλισε τον ανταγωνισμο και αφου εδειξε στον Horner ακι την παρεα του εκει στην Red Bull ποιος ειναι το αφεντικο, ειχε τα κοτσια να γυρισει και να πει live στον αερα, not bad for a second driver...

Θεος απλα και μεγιστο respect.

Ο Horner φερθηκε πολυ ασχημα στον Webber και ακομα και που κερδισε το Grand Prix οταν τυο εδωσε τα ευσημα το εκανε τοσο τυπικα...σχεδον σαν να ηταν ξενερωμενος που δεν κερδισε ο Vettel.Στον προηγουμενο αγωνα που ειχε κερδισει ο Vettel ο Horner μονο που δεν ουρλιαζε στον ασυρματο απο την χαρα του.

Και να πεις οτι ο Vettel οντως φετος ειχε κανει σκονη τον Webber και ηταν απολυτο λογικο να του δωσουν την πτερυγα του, να πεις παει στο καλο....ομως ο Webber τα εχει παει καλυτερα απο τον Vettel σχεδον σε ολους τους αγωνες φετος ειτε προκειται για νικες ειτε για pole positions...

Οχι μονο του εδωσαν το "χαλασμενο" σασι που παραπονιοταν ο Vettel οτι δεν ηταν σωστο και γι αυτο κερδιζε ο Webber, τωρα του ξηλωσανε και τις αεροτομες για να τις δωσουν στον vettel επειδη χαλασαν οι δικες του.

Ειναι απροκαλυπτος ο τροπος με τον οποιο υποστηριζουν τον vettel (το ιδιο εκαναν και στο μεταξυ τους ατυχημα στην Τουρκια που για εμενα εφταιγε καθαρα ο Vettel και αυτοι εμεεσως πλην σαφως κατηγορησαν τον Webber) και απαραδεκτος ο τροπος με τον οποιο το αρνουνται ενω ειναι προφανες!

Μπραβο λοιπον στον Webber πρεπει -και δικαιουται- να νιωθει τρελη δικαιωση!

nikon
25-07-2010, 17:16
Α-Η-Δ-Ι-Α......πολλά μπράβο στην "υπέροχη" ομάδα της Ferrari για το "ομαδικό" της πνεύμα που μ'εκανε να κλείσω την τηλεόραση.......έχουν τα μούτρα και μιλάνε για Moto gp οι παρουσιαστές......βρε ουστ.

grip
25-07-2010, 19:20
Μία ωραία μάχη περιμέναμε να δούμε και αμέσως μετά τις διαφημίσεις πήραμε τα .......
Κρίμα γιατί έχει πάψει εδώ και χρόνια αυτό το πράγμα να λέγεται f1.....

nikon
25-07-2010, 21:20
http://www.msfree.gr/ms.php?id=15275

Πάλι καλά που υπάρχουν και κάποιοι που σκέφτονται το καλό του αθλήματος.

Valkyre
26-07-2010, 13:25
Πρωτα πρωτα να πω οτι συμφωνω μαζι σας, οπως και με την ποινη που επεβληθη στην Φερραρι.

Ομως πραγματικα ειστε αδικοι... δεν βλεπω κανεναν να αναφερει οτιδηποτε μεμπτο για καμμια αλλη ομαδα και κανουμε λες και περιμενουμε σαν τρελοι να κραξουμε οταν κανει κατι η Φερραρι.

Η Μακλαρεν που μονιμως δεν συμμορφωνεται (ή μαλλον ο Χαμιλτον για να ειμαι ακριβης) με τους κανονισμους κανεναν δεν ενοχλησε. Το οτι ο Χρνερ ξηλωσε στον προηγουμενο αγωνα το αυτοκινητο του Γουεμπερ για να δωσει τα κομματια στον Βετελ, σε τι διαφερει απο αυτο? Στο οτι δεν ηταν εντος πιστας? Ο Χαμιλτον που ανταλλαξε εναν ολοκληρο γυρο για 14 δευτερολεπτα και στην ουσια παραποιησε το πραγματικο αποτελεσμα του αγωνα βγαινοντας 2ος ενω η πραγματικη θεση που του αξιζε ηταν η 8η?

Εγω αν ξερω κατι, ειναι οτι πριν απο αυτον τον τελευταιο αγωνα η Φερραρι ηταν η μοναδικη ομαδα που πηγαινε τηρωντας κατα γραμμα τους κανονισμους...και τελικα αυτοι που ευνοηθηκαν ηταν αυτοι που τους παρεβησαν.

Εν πασει περιπτωση συμφωνω οτι δεν ηταν σωστη η ενεργεια, δεν ηταν κομψο αυτο που συνεβη, αλλα μην μου λετε σας παρακαλω οτι δεν υφιστανται team orders γιατι θα πεσω κατω απο τα γελια. Η καθε ομαδα εχει τον δικο της κωδικα για τετοιες περιπτωσεις και ειδαμε τι συνεβη με τις Red Bull οταν δεν υπηρξε συννενοηση.

Καλα εκανε και εφαγε προστιμο η Φερραρι, αλλα please ας σταματησουμε να κανουμε λες και η Φερραρι ειναι η μαστιγα της φορμουλα 1! Ιδιως καποιοι απο εσας που ειστε Ολυμπιακοι θα επρεπε να σας ειναι πιο ευπεπτα αυτα τα πραγματα!!!! (ναι για εσενα λεω Νικο! χαχαχαα :D :D :D)

nikon
26-07-2010, 14:22
Ξέρεις ότι δεν έχω πρόβλημα με καμία Ferrari γιατί επίσης ξέρεις ότι είμαι με τον οδηγό που γουστάρω και όχι με την ομάδα......έχω πρόβλημα όταν κάποιοι νομίζουν ότι είμαστε ηλίθιοι και με το "είναι πιο γρήγορος από εσένα" καθάρισαν τον αγώνα απλά και όμορφα.......σε όποια ομάδα και να είναι αυτοί.

Valkyre
26-07-2010, 14:31
Αντε ρε Ολυμπιακακια!! :)

Ειπα Νικο οτι συμφωνω... αλλα αυτο που λες "δεν ειμαστε χαζοι" ε αυτο ισχυει και για τις αλλες περιπτωσεις που εχουμε δει στα προηγουμενα γκραν πρι!

Οχι δεν ειμαι χαζος ειναι και αυτο ΑΗΔΙΑ ενας οδηγος να κερδιζει εναν ολοκληρο γυρο και να του ριχνεις ποινη 14 δευτερολεπτων. Και εκει δεν εχουμε 1-2 θεσεις αλλαγη, εχουμε 6 θεσεις!

οπως και αυτο που εκανε ο Χορνεερ με τις πτερυγες ειναι κοροιδια να λεει οτι δεν εχει αγαπημενο οδηγο...

nikon
26-07-2010, 14:35
Το ένα ήταν λάθος των κριτών και το άλλο έγινε εκτός πίστας και γούστο του και καπέλο του να επιλέγει σε ποιον θα βάλει τι........το να χαλάς την ροή του αγώνα και να μην αφήνεις να γίνει μάχη αυτό με κάνει έξω φτερνών.....πραγματικά έξω φτερνών.

Valkyre
26-07-2010, 18:47
εμμεσα και τα 2 επηρεαζουν την ροη του αγωνα και μαλιστα η 1 περιπτωση -αυτη του Χαμιλτον- ειναι ακομα χειροτερη γιατι επροκειτο για συνειδητη επιλογη του Χαμιλτον να κανει ζαβολια.

Στο δε θεμα του Χορνερ, δεν φτανει που εδωσε στον Γουεμπερ το πρωην μονοθεσιο που παραπονιοταν ο Βετελ οτι ειχε προβληματα (σασι συγκεκριμενα) , μετα του ξηλωσε και τις καινουργιες αεροτομες και τις εδωσε στον Βετελ και αυτες επειδη του Βετελ του χαλασε η δικη του. Και αυτο team order ειναι που επηρεασε και τα δοκιμαστικα και θα επηρεαζε και τον αγωνα αν δεν ειχε κανει ο Βετελ -κλασσικα πλεον- την μλκια στην εκκινηση.

Επισης στον προηγουμενο ή προπροηγουμενο κιολας αγωνα ο Μπαρικελο περασε παρομοιως τον ομοσταυλο του ενω εκεινος ειχε φρεναρει. Team Orders δεν ακουστηκαν, αλλα αμφιβαλλω οτι ξαφνικα ο team mate του ειπε να κανει στην μπαντα.

Team orders με το ετσι ή το αλλιως, αμεσα ή εμμεσα παντα θα υπαρχουν. Δεν λεω ουτε οτι μου αρεσει, ουτε οτι πρεπει να γινεται, αλλα αμφιβαλλω αν αυτη ειναι η μαστιγα της φορμουλα 1 και οχι το γεγονος οτι καποιες ομαδες το εχουν ξεφτυλησει πια με τις παρανομοιες και την βγαζουν συνεχεια καθαρη...

Και μην μου πειτε οτι δεν συμβαινει αυτο γιατι μερικες φορες εχω την εντυπωση οτι ο Χαμιλτον μιλαει με τον Charlie και του λεει "ελα ξεκολλα θα κερασω μπυρες μετα..." το οτι ειναι βρετανος σε βρετανικη ομαδα βοηθαει επισης.

Valkyre
26-07-2010, 18:57
Επι τη ευκαιρια, ενω εγω θυμομουν μονο το σκηνικο με τον Μπαρικελο, απο οτι φαινεται τα team orders δινουν και παιρνουν φετος...

The move led to the FIA banning team orders.
The seven-time champion, now driving for Mercedes, says there have been clear team orders in previous races this year, with no controversy involved.
"In the last race for example, there were clear team orders, and everyone accepts those," he said. "So whether it's the last race or the second to last race or even earlier, what's the point?
"I can see in the years that we did it, because we were leading so much, people thought it was unnecessary. I can agree on that in a way.
"But in principal I fully cannot. I agree with what's going on, you have to do it in a way that's maybe nice and not too obvious, but there's only one target and that's winning the championship."

2 μετρα και 2 σταθμα? Το συνηθισαμε πια! :)

grip
01-08-2010, 16:34
Είναι από τις φορές που θα συμφωνήσω με τον Πουρναράκη....
Αυτή η ηλιθιότητα που επικρατεί με το SC και τα pit stop πρέπει να σταματήσει.
Τι να γίνει δεν ξέρω.Σίγουρα κάποιοι πιο παλιοί θα θυμούνται ότι υπήρχε χρονιά που όταν έβγαινε το SC απαγορεύονταν οι ανεφοδιασμοί,και υπήρχαν μονοθέσια που έμεναν από καύσιμα.Φέτος που δεν χρειάζονται καύσιμα,ας κάνουν το αυτονόητο γμτ μου...

nikon
01-08-2010, 18:00
Καλά δεν φταίει μόνο ο κανονισμός επειδή είναι βλάκας ο lollipop man που ενώ βλέπει ότι κάποιο μονοθέσιο έρχεται αφήνει το δικό του να φύγει.......ο "μεγάλος" οδηγός έδειξε για άλλη μια φορά πόσο μικρός και επικίνδυνος μπορεί να γίνει όταν πάει κάποιος να τον περάσει στα ίσια.......όχι μαύρη σημαία που είπε ο Μπαρικέλο υποχρεωτική σύνταξη πρέπει να του δώσουν......χαλάει και την όποια εικόνα είχε σχηματίσει στα μάτια κάποιων.

Ixor24
01-08-2010, 18:11
^^^^ για ποιο πραμα μιλας δεν σε καταλαβαινω? δεν ειδα τον αγωνα μεχρι τελος

nikon
01-08-2010, 18:16
Ο "μεγάλος" οδηγός παραλίγο να ρίξει πάνω στον τοίχο τον Μπαρικέλο όταν αυτός πήγε να τον προσπεράσει......για να φτάνει στο σημείο ο Μπαρικέλο να λέει έξαλλος στο team radio ότι πρέπει να του βγάλουν μαύρη σημαία καταλαβαίνεις για τι φάση μιλάμε......για χιλιοστά γλύτωσε τον τοίχο.

EDIT: Κοίτα πόσο δεξιά κάνει σε μια ευθεία που η καθαρή γραμμή είναι τέρμα αριστερά.

YouTube- F1 2010 Hungarian GP Schumacher vs. Barrichello

Ixor24
01-08-2010, 18:23
μαλακια του sumi τοτε... αλλα δεν αναιρεί ολα αυτα που εχει προσφέρει τοσα χρονια στο άθλημα ;) ο κοθενας μας θα τσαντίζονταν αμα ειχε συνηθίσει να ειναι μια ζωη μεσα στους πρωτους και τωρα να παλευει για την 10η θεση. και στην τελικη κανει την πλακα του τωρα και περνει και ενα σκασμο λεφτα

nikon
01-08-2010, 18:26
Δεν είναι έτσι......δεν κάνεις την πλάκα σου παίζοντας με την ζωή του άλλου.......αλήθεια τι έχει προσφέρει τόσα χρόνια;;;;;........oι τίτλοι και μάλιστα όχι όλοι καθαροί δεν είναι προσφορά πάντως.

Ixor24
01-08-2010, 18:36
Καλα εννοείτε οτι ηταν βλακεια του αυτη η αντιδραση του και συμφωνω μαζι σου αλλα μονο και μονο που εχει παρει 7 τιτλους δεν χρειαζετε να αποδείξει κατι.

nikon
01-08-2010, 18:43
Ας πάει σπιτάκι του τότε και ας μη μας θυμίζει με την σημερινή του κίνηση πως πήρε κάποιους από τους 7 τίτλους γιατί είναι γνωστό τι έκανε όταν κάποιος προσπαθούσε να τον περάσει......και μάλλον θα ξέχασε ότι ο Μπαρικέλο είναι σε άλλη ομάδα και δεν θα του έλεγαν ποτέ μην τον περάσεις ή άφησε τον να σε περάσει γιατί πάει για πρωτάθλημα.

Ixor24
01-08-2010, 18:48
ελα μωρε αυτα ειναι παιχνιδια στρατηγικής νομιζεις οτι ο sumi ή ο καθε sumi ηθελε να νικήσει ετσι?

nikon
01-08-2010, 18:56
Aν δεν μπορείς με τον σωστό τρόπο τότε να μην κερδίσεις ποτέ......αλλιώς δεν είναι άθλημα.

Ixor24
01-08-2010, 19:04
σωστος...αλλα στο ξαναλεω αμα ηταν στο χερι του δεν θα το εκανε αυτο...απο τα pit του το ειπαν...τεσπα

grip
01-08-2010, 20:16
Τσίμπησε ποινή δέκα θέσεων για τον επόμενο αγώνα.Συνήθως ξεκίναγε 10ος και βάλε,οπότε από το Spa θα ξεκινήσει τελευταίος.

nikon
02-08-2010, 09:20
Αυτός έχασε 10 θέσεις για τον επόμενο αγώνα και ο Μπαρικέλο 10 χρόνια από τη ζωή του αλλά ξέχασα είναι ο Σούμι αυτός που αν δεν υπήρχε δεν θα υπήρχε και F1.:angry:

Valkyre
09-08-2010, 10:27
Eχασα τον αγωνα της Ουγγαριας λογω του οτι ειχα μακραν πιο σημαντικα πραγματα να κανω εκεινες τις ωρες που βρισκομουν στην αλλη ακρη του κοσμου!

Βλεπω δεν αλλαξαν και πολλα! Ο Νικος ακομα γκρινιαζει με οτι εχει σχεση στην φορμουλα 1 (χαχα :D) η Red Bull εξακολουθει να ειναι το πρωτο βιολι και η Φερραρι να ανεβαινει στην βαθμολογια.

Ολα καλα λοιπον! :)

nikon
29-08-2010, 17:03
Για πόσο ακόμα την απειρία του μικρού θα την πληρώνουν οι άλλοι;;;;......ας μάθει πως προσπερνάνε επιτέλους.

grip
29-08-2010, 17:41
Η απότομη αλλαγή πορείας έφταιξε,και εννοείται η απειρία του.
Για πόσο ακόμα τις μλκς εκεί στον ALPHA θα τις πληρώνουμε εμείς.
Κάθε 15 λεπτά διαφημίσεις και πως γίνεται να τα χάνουμε όλα....Αφήστε που μέσα στις διαφημίσεις είναι και αυτές για τις σειρές του σταθμού....Ήμαρτον,ας τα βάλουν όπου άλλού θέλουν,αλλά όχι μέσα σε live μεταδόσεις....

nikon
30-08-2010, 08:30
Αλλαγή πορείας ποιου γιατί ο Μπάτον δεν άλλαξε πορεία η μ@λ@κί@ ήταν καθαρά του μικρού......αυτό με τις διακοπές είναι πολύ σπαστικό τουλάχιστον ας κάνουν ότι κάνουν στο ΣΚΑΙ με τα Motogp δηλαδή παραθυράκι με τον αγώνα κάτω δεξιά.

Valkyre
30-08-2010, 10:53
Δεν ειδα τον αγωνα διοτι αδραξα της ευκαιριας για ενα τελευταιο μπανιο...!

Παντως να πω οτι ειναι καλυτερο να κατεβαζετε παιδια τους αγωνες παρα να τους παρακολουθειτε στον Alpha...αυτο το πραγμα δεν παλευεται πια ειναι εκνευριστικοτατο.

grip
30-08-2010, 11:07
@nikon
Εννοείται του μικρού,ο button δεν έφταιξε σε τπτ.

@Valkyre
Η ξένη μετάδοση είναι κλάσεις ανώτερη από την άθλια ελληνική.
Απλά δεν μπορώ να παρακολουθήσω μαγνητοσκοπημένη μετάδοση.Με πιάνει μια απάθεια.

MoNtOyA
07-09-2010, 02:33
+1 στον Valkyre.Κατεβασα για πρωτη φορα κατατακτηριες και τον αγωνα του spa απο το bbc...ειναι σε αλλο επιπεδο,οποιος μπωρει να περιμενει να δει τον αγωνα 3-4 ωρες αργοτερα του το συνιστω με 1000.Προσωπικα δεν ξανασχολουμε με τον alpha διαφημισεις καθε 15 λεπτα και ο σχολιασμος χαλια(μην πω τιποτα χειροτερο).Απο εδω και περα BBC

Και περι αγωνιστικων μια απο τις καλυτερες χρονιες φετος μεχρι το τελος εχουμε να δουμε επικες μαχες!!!

keyblayder
11-09-2010, 17:10
Άπιαστος ο Ισπανός!Πραγματικά έπιασε φωτία η Ιταλία!Μπράβο στον Alonso!!!!!!:a042::a040:Ferrari και Tifosi για μια ζωή!!!!!!!!

Maximvs
12-09-2010, 17:33
Αυτος ο γραφικος ο Πουρναρακης ποτε θα καταλαβει οτι ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΜΟΝΟ οπαδοι της Ferrari τους αγωνες?...Την προηγουμενη βδομαδα δεν δειξανε ουτε την απονομη σχεδον...ενω σημερα μεχρι και την συνεντευξη τυπου!!....εχει καταντησει αηδια ο τυπος και με την περιγραφη και με τα σχολια!

jimbour
12-09-2010, 18:00
Μας τρελανε πάλι ο Αλονσο. Καποια στιγμη νομιζα οτι δεν θα καταφερει να ειναι μπροστα μετα το πιτ στοπ του Μπάτον (ωραιο αγωνα εκανε και αυτος) αλλα οι μηχανικοι μας ηταν γρηγοροι σημερα...
Μπορουμε και πρωταθλημα....

hidd3n
12-09-2010, 20:24
Πολύ ωραίος αγώνας! Μπράβο σε Αλόνσο αλλά κ τους τεχνικούς! Καλά αυτός ο Vettel διάλεξε να κάνει pit stop στον προτελευταίο γύρο! Έλεος...τουλάχιστον του βγήκε!

Valkyre
13-09-2010, 11:22
Επιστροφη στις νικες για Αλονσο και Φερραρι. Και συνοδευτηκε και απο pole position και τον ταχυτερο γυρο του αγωνα. :)

Πολυ καλος ο Μπατον, ο εξτρα γυρος που εμεινε εξω ο Αλονσο εκρινε στην ουσια τον αγωνα!

Μεγαλη βλακεια του Χαμιλτον ο οποιος παραδεχθηκε το λαθος του και τονισε πως "τετοια λαθη ειναι ανεπιτρεπτα καθως στερουν πρωταθληματα". Εγω θα ελεγα ενταξει, μπραβο του που κανει εντονη αυτοκριτικη, αλλα ευτυχως για τον ιδιο και ο Weber δεν αδραξε της ευκαιριας οποτε η ζημια για τον Χαμιλτον ηταν μικρη!

Αν και στον επομενο αγωνα δουμε κατι παρομοιο τοτε το πρωταθλημα θα παρει κυριολεκτικα φωτια! Με το φετινο τροπο βαθμολογησης ολα ειναι πιθανα!

Valkyre
27-09-2010, 15:52
Φωτιαααα το πρωταθλημα!! Φωτια οσο δεν παει!!

Δευτερη συνεχομενη νικη για Αλονσο που εκει που ηταν καμμια 40αρια ποντους πισω, τωρα ειναι μολις 11. Δευτερη συνεχομενη εγκαταλειψη για Χαμιλτον που φερνει τα παντα ανω κατω. Απιστευτα τυχερος ο Γουεμπερ που τελειωσε αυτον τον αγωνα! Το λαστιχο του μετα την συγρκουση με τον Χαμιλτον υπεστη παραμορφωση και παρολαυτα αντεξε τον μισο αγωνα χωρις κλαταρισμα! Οι υπευθυνοι της Red bull και της Bridgestone λενε οτι δεν εχουν ξαναδει λαστιχο να αντεξει υπο αυτες τις συνθηκες. Για να καταλαβετε το λαστιχο απειχε μολις 5 χιλιοστα απο το να αποκολληθει απο την ζαντα!!

Ολα ειναι ορθανοιχτα στο πρωταθλημα και πραγματικα κανεις δεν μπορει να ξερει τι θα συμβει...μοιαζει με ρωσικη ρουλετα!

nikon
27-09-2010, 15:54
Στα έλεγα εγώ από την αρχή η Ferrari θα το πάρει.:c026:

jimbour
27-09-2010, 15:59
Παμε ρε Φερραρι, εχουμε ελπιδες τελικα, βεβαια ηταν 2 σιρκουι που ηξερε καλα ο Αλονσο αλλα και παλι φανηκε να μην απειλειται καθολου απο τους αλλους (θεωρω οτι ελεγχε τον Φετελ εχθες)

Οσο για τον Χαμιλτον το ιδανικο ηταν να παρει και τον webber μαζι του εξω για μας...xD

Valkyre
27-09-2010, 16:00
@ Νικον

Σταματα γκαντεμη! σταματα! :D :P :P

hidd3n
27-09-2010, 17:02
Αντε να δούμε... Πάμε μωρή Ferrari! :p Ωραίο comeback!

Valkyre
27-09-2010, 17:05
Ωραιο δεν ειναι και τοσο. Ωραιο comeback ειναι για τον Αλονσο. Αν ενα στα 2 μονοθεσια μενει λογω προβληματων αξιοπιστιας δεν κανουμε δουλεια στο πρωταθλημα κατασκευαστων που για να ειμαι ειλικρινεις οπως εχω πει στο παρελθον, με ενδιαφερει περισσοτερο απο αυτο των οδηγων για εγω ειμαι πρωτα Ferrari και μετα οτιδηποτε αλλο.

hidd3n
27-09-2010, 22:27
Ναι έχεις δίκιο! Σχεδόν μόνος του παλεύει ο Alonso!

Valkyre
28-09-2010, 10:52
^^ E καλα δεν το ειπα για να εκθειασω τον Αλονσο... σιγα που παλευει μονος του... 150 ατομα του ετοιμαζουν το αυτοκινητο. Οπως και του Μασα. Αν ειναι ο Μασα γκαντεμης, δεν φταιει αυτος για το χαλασμενο κιβωτιο!

Ο Αλονσο εξακολουθει να μην μου ειναι συμπαθης αν και οι δηλωσεις του ειναι πολυ πιο προσγειωμενες απο το παρελθον και φαινεται εχει αλλαξει λιγο το τροπαρι του.

Θα δουμε εχει μελλον ακομα το πρωταθλημα!

hidd3n
28-09-2010, 11:37
χαχα δεν σε πιάνει κανείς πουθενά, αλλά έχεις δίκιο! :P Εμένα μου είναι συμπαθής ο Αλόνσο γιατί είναι φοβερή οδηγάρα! Άντε καλή συνέχεια!

Valkyre
28-09-2010, 11:44
Oδηγαρα ειναι! Μαζι σου! Δεν νομιζω να το αμφισβητει ακνεις αυτο! :) Απλα δεν τον παω οσον αφορα καποια θεματα συμπεριφορας. Μακαρι να το παρει ο Αλονσο, αλλα εγω θελω πολυ να χτυπησουμε και το κατασκευαστων! Και χρειαζομαστε οπωσδηποτε και τα 2 μονοθεσια γι αυτο το σκοπο! :)

Valkyre
30-09-2010, 13:58
Stepney sentenced over spy affair

Nigel Stepney, the former Ferrari engineer at the centre of the 2007 spying scandal, has been sentenced to 20 months in prison for his part in the affair according to the Reuters news agency - but under the Italian legal system it is thought highly unlikely that he will serve the sentence. Ferrari originally launched criminal proceedings against Stepney in June '07, shortly before the scandal broke. Stepney was accused of plotting to sabotage Ferrari's cars, and of passing confidential data to the team's main rival McLaren.
McLaren was subsequently fined $100 million and excluded from that season's constructors' championship, while the FIA encouraged teams to avoid working with Stepney and McLaren's Mike Coughlan, the other main figure in the scandal, although this was later lifted and Stepney went on to work in GT racing.
Although the FIA and the teams involved considered the matter closed, the criminal proceedings against Stepney continued. Reuters cites local media reports that Stepney's legal team entered into a plea bargain in a court in Sassuolo, and that today the jail sentence was passed along with a 600 euro fine.

Καιρος ηταν....

nikon
10-10-2010, 11:08
Αυτό που έκανε ο Mάσα στην εκκίνηση αν το είχε κάνει ο Ραικκόνεν κάποιοι θα έλεγαν ότι ήταν σουρωμένος πάλι........ε Δημήτρη;;;;:c055gfe:

jimbour
10-10-2010, 14:22
μάλλον των κατασκευαστων το βλέπω προς red bull μερια. Και μεταξυ μας το αξιζει γιατι εχει το καλυτερο μονοθέσιο απο όλους. Θα μπορούσε των κατασκευαστων να εχει τελειώσει προ πολλου.
Ο Φετελ έπιασε τον Αλονσο στην 2η θέση, δυσκολα τα πράγματα για μας αλλα ακόμα δεν τέλειωσε τίποτα

Valkyre
11-10-2010, 17:28
Αυτό που έκανε ο Mάσα στην εκκίνηση αν το είχε κάνει ο Ραικκόνεν κάποιοι θα έλεγαν ότι ήταν σουρωμένος πάλι........ε Δημήτρη;;;;:c055gfe:

Που κολλαει ο Ραικκονεν????????

Αυτουνου το μυαλο ειναι σε αλλα πραγματα εδω και καιρο.......ασε που εκεινος το ειχε κανει καθημερινο φαινομενο... νομιζες οτι την ωρα του γκραν πρι επαιζε καποια σειρα που γουσταρει στο δορυφορικο και εγκατελειπε για να παει να την δει.........

Οτι ηταν βλακεια του Μασα ηταν δεν ειπε κανεις οχι. Αλλα ακυρο να συγκρινεται με τον Ραικκονεν. Σου ξαναλεω, ο Ραικκονεν ειναι καλυτερος οδηγος οσον αφορα τις ικανοτητες κλπ. Ποτε δεν το αρνηθηκα αυτο. Αλλα οτι ο Ραικκονεν με το που εγινε πρωταθλητης αρχισε να μην δινει δεκαρα ειναι δεδομενο!

στα του αγωνα, πωπω μια βροχα και πωπω ενα πρωταθλημα! Οδηγων γιατι κατασκευαστων ειναι πλεον δεδομενο εκτος και αν αυτοκτονησει η Red Bull... δυστυχως ετσι ειναι τα πραγματα. :(

Ας ελπισουμε τουλαχιστον να μπουρουμε να χτυπησουμε το οδηγων αν και οπως εχω πει προτιμω παντα το κατασκευαστων.

nikon
11-10-2010, 19:34
Το είπα γιατί έτσι όπως πήγε χθες ο Μάσα να πάρει θέση στη στροφή μόνο κάποιος σουρωμένος θα πήγαινε και για τον Κίμι κάτι τέτοια έλεγαν σε τέτοια λάθη ενώ τώρα τίποτα δεν τρέχει τσάϊ.

Valkyre
11-10-2010, 19:47
Γιατι δεν τρεχει τιποτα? Ποιος ειπε οτι δεν τρεχει τιποτα? Φυσικα και τρεχει! Ενα ακομη πρωταθλημα κατασκευαστων! Το ειπα και πιο πανω! Αλλα δεν αλλαζει σε τιποτα το γεγονος οτι ο Κιμι το ειχε ξεφτυλησει απο ολες τις αποψεις. Ο Μασα μπορει να κανει και αυτος κατι αντιστοιχο. Αν και γενικα φετος η Φερραρι εχει πεσει θυμα γκαντεμιας (αρχη - μεσα της σεζον).

Βασικα απο την στιγμη που ανοιξες το στομα σου! :P

nikon
11-10-2010, 19:54
Δεν τρέχει τίποτα εννοώ δεν είπε κανείς τίποτα το ότι έχασε η Ferrari βαθμούς είναι αυτονόητο.......είδες που στο έλεγα από την αρχή περίπατο θα κάνετε.:c026:

Valkyre
11-10-2010, 19:58
Μα τι λες βρε?? Ποιος δεν ειπε τιποτα? Αν μη τι αλλο η ελληνικη μεταδοση τον εκραξε δεοντως! Το ιδιο και ο τυπος, το ιδιο και ο ΜΑσσα ειπε για τον εαυτο του.

Δεν υπηρχε δικαιολογια και κανεις δεν το κρατησε κρυφο.

Σκουληκογλωσσε!

nikon
11-10-2010, 20:10
http://www.msfree.gr/ms.php?id=16882

To βλέπω......πολύ κράξιμο σου λέω......όσο για τη μετάδοση σιγά το κράξιμο έκανε λάθος είπαν.

Valkyre
11-10-2010, 20:16
^^ ε μα τωρα τι να σου πω... γιατι ειχε βγει η Ferrari να κανει δηλωσεις για τον Ραικκονεν?? Εμεις τον κραζαμε...η Ferrari παντα τον δικαιολογουσε!! Οπως κανουν ολες οι ομαδες! Μα κανεις λες και ειδες για πρωτη φορα χθες αγωνα!

Και ο Χαμιλτον στους τελευταιους αγωνες την εχει διαλυσει την McLaren του απο τα λαθη του. Ο ιδιος κατηγορει τον εαυτο του η McLaren λεει οτι καλα κανει και να συνεχισει να εχει αυτο το ταμπεραμεντο κλπ κλπ.

Δηλωσεις κανουν PR, σιγα μην αφησουν να εννοηθει οτι τσακωνονται μεταξυ τους!

nikon
11-10-2010, 20:22
Αυτό λέω δεν είδα "εσείς" να λέτε κάτι για τις πατάτες του Μάσα και δεν μιλάω μόνο για την χθεσινή......έχω την εντύπωση ότι έχει μια είδους ασυλία αυτός ο οδηγός γι'αυτό και γίνομαι έξω φτερνών.

Valkyre
11-10-2010, 20:29
ηταν η σταση του Ραικκονεν που εξοργισε τον κοσμο Νικο, ηταν εντελως αδιαφορος, κρατουσε ενα στυλ "στα @@ μου" καπως ετσι. Ο Μασα ουδεποτε κρατησε τετοια σταση. Οκ μπορει να εκανε χοντρες πατατες οπως χθες, αλλα ποτε δεν ενεργουσε σαν να λεει "δεν δινω δεκαρα".

Ειλικρινα αν παρατηρησεις απο κοντα τις 2 περιπτωσεις θα το δεις αυτο. Ιδιως απο τις δηλωσεις του Ραικκονεν.

jimbour
24-10-2010, 15:56
Κοιμήθηκα περισσότερο απο όσο έπρεπε και έχασα την νίκη του Αλόνσο..
Πρωτος στο πρωτάθλημα λοιπόν. Μακάρι να συνεχίσει έτσι..
Η red bull ασχολίαστη..Με τέτοιο μονοθέσιο και να μην έχεις ήδη και τα 2 πρωταθλήματα.

grip
24-10-2010, 22:05
Κοίτα να δεις που είναι ο Γκαστόνε τελικά....

hidd3n
25-10-2010, 12:46
Έχασα τον αγώνα γιατί.... ε Κυριακή. Αλλά έβαλα Alpha 12 παρά κ λέω κάτσε ακόμα παίζουν!!?? Τεσπα το εξήγησε ο speaker. :P Μπράβο στον Αλόνσο! Πάμε για πρωτάθλημα! Ωραία ανατροπή! Παίζει να πάρει κ η Ferrari το κατασκευαστών! 2 αγώνες μένουν!!!!

Valkyre
25-10-2010, 13:28
^^ To κατασκευαστων ΔΥΣΤΥΧΩΣ το βλεπω απο αδυνατον εως απιστευτο να το παρει.

Κοιταχτε ηταν λογικο καποια στιγμη να ηταν κωλοφαρδη και η Φερραρι, μετα απο τις απανοτες γκαντεμιες/αδικιες (βλεπε Βαλενθια κλπ) στη μεση της σεζον. Ο αγωνας ξεκινησε βαρετα μεχρι αηδιας (τοσοι γυροι πισω απο το safety car) αλλα αποδειχθηκε συναρπαστικος!

Πως αλλαζουν τα πραγματα... εδω και 4 αγωνες η Φερραρι ξεκινησε την αντεπιθεση και πραγματικα εχει παρει απιστευτα περισσοτερους βαθμους απο τους ανταγωνιστες της! Η πιστα της κορεας ειναι μνιεεεεεεεεε, αλλα δεν με χαλασε το ντεμπουτο της ομαδας μου εκει.

Παντως τιποτα δεν εχει τελειωσει και αυτο το αποδεικνυει η ιδια η επιδοση της Φερραρι αφου ο Αλονσο κοντα 5 αγωνες πριν ηταν στο -50 σχεδον και τωρα ειναι πρωτος στο πρωταθλημα και με ενα μαξιλαρακι 10+ ποντων.

50 βαθμοι ακομα μενουν, ας φροντισουμε να τους αξιοποιησουμε καταλληλα.

Για το Κατασκευαστων ξαναλεω χρειαζομαστε ενα θαυμα....

nikon
25-10-2010, 13:32
^^Eγώ πάντως για των οδηγών έλεγα από τον πρώτο αγώνα ότι θα το πάρει η Ferrari.:c026:

Valkyre
25-10-2010, 14:00
^^ H Φερραρι δεν παιρνει το οδηγων ο Αλονσο το παιρνει! Η φερραρι παιρνει το κατασκευαστων! Και απο την στιγμη που ανοιξες το στομα σου στον πρωτο αγωνα δεν μας βλεπω να το παιρνουμε!!!!!

MoNtOyA
25-10-2010, 14:04
Ολα ειναι ανοιχτα ακομα 4 οδηγοι για το πρωταθλημα και τιποτα σιγουρο.Και ο αλονσο που εχει το +10 εχει προβλημα αφου στους 4 τελευταιους αγωνες ειναι με το ιδιο μονοθεσιο αν δεν κανω λαθος ειναι στο οριο και σιγουρα θα κανει μια αλλαγη κινητηρα και ετσι θα παρα ποινη 5 θεσεων που σε αυτη την περιοδο μια τετοια ποινη θα παιξει μεγαλο ρολο για τους βαθμος.
Απο την αλλη στη mclaren ο button βγηκε ουσιαστικα απο το πρωταθλημα αφου χρειαζεται ενα θαυμα για μπει παλι στο παιχνιδι ετσι ολη η ομαδα θα βοηθησει τον hamilton και θα εχει το team play του button.
Για την red bull τη να πω...αμα δεν ηταν τοσο αναξιοπιστο το μονοθεσιο και αμα δεν εκανε ολα αυτα τα ηλιθια λαθη ο vettel(σε αυτο τον αγωνα την εκανε και ο webber λαθος) το πρωταθλημα θα ειχε τελειωσει εδω και καιρο.
Τελος παντων 2 αγωνες μενουν σε λιγοτερο απο 3 βδομαδες θα δουμε τη θα γινει.

nikon
25-10-2010, 14:05
^^ H Φερραρι δεν παιρνει το οδηγων ο Αλονσο το παιρνει! Η φερραρι παιρνει το κατασκευαστων! Και απο την στιγμη που ανοιξες το στομα σου στον πρωτο αγωνα δεν μας βλεπω να το παιρνουμε!!!!!

Ο Αλόνσο τι οδηγεί 2CV;;;;;;......σίγουρο το έχετε σου λέω.

Φιλικά
Μητσοτάκης Κων/νος