PDA

View Full Version : Τα καλυτερα Jrpgs



Narmo
29-01-2009, 17:21
HELLO
Θα θελα να μου κάνετε μια λίστα με τα καλύτερα JRPG που έχετε παίξει , που άφησαν εποχή για εσάς ..κυρίως σε συστήματα της SONY h και σε PC . Aν και δεν νομίζω στο pc να υπάρχουν αρκετά JRPG . Mε ενδιαφέρει να βρω και αλλά Jrpg που ίσως δεν έχω παίξει και είναι πολύ καλά .

Τα αγαπημένα μου

Final Fantasy 6 -10 ( θα ξανά έπαιζα ευχάριστα το 7 και το 8 . Το 11 on line το έπαιξα για 2 χρόνια με κούρασε , δεν κατάλαβα το story , ήταν χαοτικό... και το 12 το βαρέθηκα μετα απο καποιεσ ωρες ) (ps1- ps2-PC)
Zelda (snes ,N64 και game cube )
Kingdom hearts Ι-ΙΙ ( θα ξανά έπαιζα αμέτρητες φορές )
Chrono tiger (psp converted)
Chrono cross (psp converted)
Star ocean : till the end of time (ps2)
The legend of dragoon (ps1)
Xenogears (ps1)( Απλά απίστευτο)
Breath of fire IV(ps1)
Dark Cloud (ps2)
Lunar 1 – 2 (psp converted) (εθιστικά Ρομαντικό )
Suikoden (ps1)

Από western τύπου rpgs

Oblivion ( δεν ξετρελάθηκα , αλλά το τερμάτισα με mods να είναι Japanese τύπου ο χαρακτήρας μου ) (pc)
Never winter nights 2 (pc)
Guild wars (Τέλειο) (pc)
The lord of the rings on line ( παίζω σε RP servers )(pc)
ΤΗΕ WITCHER ( απλά έμεινα άφωνος ) (pc)

mania
29-01-2009, 17:28
??? ???? ?? grandia ????? ???? ????.
?? grandia 1 ??? ps1 ??? ?? grandia 3 ??? ps2.??????? turn based ????? ??? ? ??????? ??? ??????,???? ???? ??????.?? 2 ??? ?? ??? ??????.
?????? ??? ????? ??? ?? The legend of heroes 3 ??? psp.??? ???? ??????,???? ???????.
________
Vaaapp vaporizer (http://essentialvaaappvaporizer.com)

Valkyre
29-01-2009, 18:55
Ολα αυτα που λες φιλε Narmo συν τα παρακατω:

Valkyria Profile : Lenneth
Dark Cloud 2 (μακραν καλυτερο του πρωτου)
FFXII (εμενα μου αρεσε πολυ ανεξαρτητα απο το στορυ που εχανε λιγο)
Vangrant Story

Και σιγουρα καποια ακομα που δεν μουερχονται... :D

AgentPrinny007
29-01-2009, 20:19
Εκτος απο αυτα που ειπατε δοκιμασε το Persona 3 πολυ καλο παιχνιδι.

muku
29-01-2009, 20:50
Εγώ θα πρόσθετα το Tales of Phantasia για snes το οποίο έχει κυκλοφορήσει και για psp αλλά δεν ξέρω αν έχει πετσοκοπεί ή όχι... Το καλύτερο jrpg που έχω παίξει μετά το FF VII και FF VIII. Narmo το chrono cross έχει βγει για psp? Η με emulation το παίζει?

geogoku
30-01-2009, 01:26
για μενα...

ola ta suikoden

breath of fire 3

legend of dragoon

ola ta zelda

ola ta final fantasy

kingdom hearts

star ocean

wild arms 1 kai 3 (μακρια απο το 2...)

tales of destiny

chrono cross

chrono trigger

xenogears

grandia

parasite eve

dragon quest

secret of mana


απο αυτα που δεν εχω παιξει ακομη κ εχω ακουσει τα καλυτερα ειναι τα

vagrant story

rogue galaxy

valkyrie profile silmeria

shadow hearts

persona

Narmo
30-01-2009, 05:27
Εγώ θα πρόσθετα το Tales of Phantasia για snes το οποίο έχει κυκλοφορήσει και για psp αλλά δεν ξέρω αν έχει πετσοκοπεί ή όχι... Το καλύτερο jrpg που έχω παίξει μετά το FF VII και FF VIII. Narmo το chrono cross έχει βγει για psp? Η με emulation το παίζει?

ελα φιλε μου σου εστειλα pm . Oσα λενε converted ειναι games ps1 σε eboot μορφη για psp

Nαι το Vagrant story ηταν καταπληκτικο παιχνιδι ξεχασα να το βαλω στην λιστα μου. Οπως επισης και το PErsona 3 το επαιξα φετος το καλοκαιρι . parasite eve πολυ καλο αλλα δεν προλαβα να τοτερματισω .

AgentPrinny007
30-01-2009, 11:03
Tο θεμα ειναι ποσα υπαρχουν ακομα στα καταστηματα απο ολα αυτα που εχουμε πει,πχ το rogue galaxy το εχω δει.Δεν ειναι βεβαια Dark Cloud 2(το λεω αυτο γιατι ανηκουν και τα δυο στην Level 5)αλλα δεν ειναι και ασχημο.Εχω δει και το Dragon Quest VIII αρκετα καλο και αυτο.

Narmo
30-01-2009, 13:30
Δεν με νoιαζει μπορω να τα βρω και μεσω e bay η γενικοτερα παραγγελια απο το ΝΕΤ :)

mania
30-01-2009, 13:31
?????? ?? ????? ???? ????? ? ???? ?? thread,???? ?????? ?????????? ?? ????? ????? rpg,?? ???????? ?? folklore.????? ??? ???? action rpg,???? ? ??????? ??? ??? ? ?????????? ??? ????? ?????????.?????? ??? ?? ??? ??????,?? ?? ?????.
?? eternal sonata,??????? jrpg ?? ???? ????? ???????????,???? ?????? ??? ????.???? ??? ?????? ?? ?????? ?? ?????????? ??? ???????? ??????.?? ????? ???? ??????? ??? ?? ?????? ???? ??? ???? ????? ??? ???? ??? ??????????????? ?? ?????? ?? ps3 ?? ?? ????????.:fryingpan:???? ????????????.
________
Fix Ps3 (http://fixps3.info/)

Narmo
30-01-2009, 17:40
Μπορει να ειναι λιγο ακυρο σ αυτο το thread,αλλα επειδη ανφερθηκαν κι αλλου τυπου rpg,θα προτεινα το folklore.Ειναι πιο πολυ action rpg,αλλα η ιστορια του και η ατμοσφαιρα του ειναι πανεμορφη.Οποιος δεν το χει παιξει,να το παρει.
Το eternal sonata,κλασικο jrpg κι αυτο ωραια σχεδιασμενο,αλλα αρκετα πιο απλο.Μονο που οποιος το παιξει να προτιμησει την ιαπωνικη γλωσσα.Το εβαλα στην αγγλικη και αν ακουγα εστω μια φορα ακομα την φωνη της πρωταγωνιστριας θα πεταγα το ps3 απ το μπαλκονι.:fryingpan:Πολυ εκνευριστικη.

Δεν ειναι ακυρο ...το folklore το επαιξα μου αρεσε , αλλα μετα απο ενα σημειο με κουρασε το loading απο τοποθεσια σε τοποθεσια ...Θα μου πεις και στα final fantasy ετσι δεν ειναι ...δεν εχεις αδικο , απλα δεν ημουν προετιμασμενος σε τριτης γενιας παιχνιδι . Παντος ηταν καλο και ενδιαφερον το story οσο επαιξα.

PDS
30-01-2009, 19:42
Aν εχεις Sega Saturn μην χασεις το Panzer Dragoon Saga.Ειναι το αγαπημενο μου RPG.

TopGunZ
30-01-2009, 20:32
E...συγνώμη, αλλά το Ζέλντα τι σχέση έχει με JRPG? Ακόμα και το Kingdom Hearts δεν μπορεί εύκολα να χαρακτηριστεί JRPG, περισσότερο Action RPG είναι...

Τεσπά... Σίγουρα το αγαπημένο μου είναι το τυχερό 7αράκι με τα 8 και 10 να ακολουθούν, ενώ το 9 ήταν έτσι κι έτσι και το 12 ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ (για FF φυσικά μιλάμε). Από άλλες σειρές, δεν μπορώ να μην αναφέρω το BoF3 ενώ το Chrono Cross για PS1 ήταν ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ. Αυτά.

personGR
30-01-2009, 23:08
Και άμα θες κάτι πιο πρόσφατο, μη διανοηθείς και δε δοκιμάσεις το Lost Odyssey, είναι αμαρτία...

TopGunZ
31-01-2009, 12:21
Βασικά λυπάμαι τα χεράκια μου και δε θέλω να παίξω ολόκληρο RPG με τη ματσόλα το χειριστήριο του 360, μισό χρόνο που έπαιζα κόντεψα να πάθω σύνδρομο μετακαρπίου, αλλά κάποια στιγμή αν ξαραχνιάσω το 360 μπορεί να το βάλω να το δω.

personGR
31-01-2009, 13:44
Βασικά λυπάμαι τα χεράκια μου και δε θέλω να παίξω ολόκληρο RPG με τη ματσόλα το χειριστήριο του 360, μισό χρόνο που έπαιζα κόντεψα να πάθω σύνδρομο μετακαρπίου, αλλά κάποια στιγμή αν ξαραχνιάσω το 360 μπορεί να το βάλω να το δω.

Βασικά δε θεωρώ σε καμία περίπτωση το χειρηστήριο του 360 άβολο (ίσα ίσα που το θεωρώ καλύτερο από το Sixaxis).

Όπως και να'χει να το βρεις να το ξεραχνιάσεις και να το λιώσεις. Για πολλούς το παιχνίδι έθεσε και σοβαρή υποψηφιότητα για GOTY '08 (για αυτούς που δεν έχουν ps3 κυρίως :P)

Narmo
31-01-2009, 16:55
Βασικά λυπάμαι τα χεράκια μου και δε θέλω να παίξω ολόκληρο RPG με τη ματσόλα το χειριστήριο του 360, μισό χρόνο που έπαιζα κόντεψα να πάθω σύνδρομο μετακαρπίου, αλλά κάποια στιγμή αν ξαραχνιάσω το 360 μπορεί να το βάλω να το δω.

Ναι Ναι το ξερω το παιχνιδακι , κριμα που ειναι σε xbox360 ,ισως αν βγει σε ps3 η pc να το δοκιμασω

AgentPrinny007
01-02-2009, 13:37
Και άμα θες κάτι πιο πρόσφατο, μη διανοηθείς και δε δοκιμάσεις το Lost Odyssey, είναι αμαρτία...
Sorry βρε person αλλα η αμαρτια ειναι να παρει αυτο το παιχνιδι.Το θετικο ειναι οτι στην αρχη σε επισκεπτεται η νοσταλγια και αναπολειτε μαζι τις καλες παλιες εποχες τις Square,το κακο ειναι οτι η νοσταλγια φερνει μαζι και τον φιλο της τον Βαγγελα τον νταλικερη με αποτελεσμα να πεφτει πολυ βαρυ το σκηνικο.Βαρετο gameplay ακομα πιο βαρετο σεναριο και ενας αθλιος κακος που μοιαζει να εχει κανει πορτιερης σε σκυλαδικο:giggle:.Το μονο που με εντυπωσιασε ειναι τα ονειρα του Kaim και οι καλοδουλεμενοι χαρακτηρες του παιχνιδιου.Απλα περιμενα κατι καλητερο απο τον Sakaguchi.Α και κατι ακομη,ενας αλλος τιτλος που θα εβαζα στο παιχνιδι ειναι Loading Odyssey....Περα απο την πλακα αυτα ειναι δικες μου αποψεις και μονο.

nikolaszax
02-02-2009, 17:50
Απο jrpgs:

Grandia 2:Εκπληκτικο soundtrack(το καλυτερο battle theme που εχει υπαρξει ποτε κατ'εμε σε jrpg),φοβερο συστηαμ μαχης,ενδιαφεροντες χαρακτηρες,πολυ καλη ιστορια.Απο τα λιγα jrpg που με εχουν συγκινησει τοσο πολυ σε σημειο να κλαψω.

FF vii: Need i say more?

Chrono trigger:Θεϊκο.Δεν θα ξαναβγει κατι τετοιο απο την square enix οσο και να το θελουμε :( .

Star ocean 2: Μακραν κατ'εμε το καλυτερο της σειρας.Πολυ καλο cobat system,ενδιαφερουσα ιστορια,πολυ πραγμα για ψαξιμο,255 level cap(αν θυμαμαι καλα),ενδιαφεροντες χαρακτηρες και τα εναλλακτικα finale αναλογα με τα private actions κατι το οποιο δεν εχουμε συναντησει σε κανενα αλλο jrpg.


Απο Wrpg:

The witcher:το εχω αναφερει απειρες φορες,το witcher βαζει κατω ολα τα wrpgs που εχουν κυκλοφορησει τα τελευταια χρονια.Φοβερη ιστορια,οι επιλογες σου εχουν πραγματικο αντικτυπο στην ιστορια,ενας κοσμος στα σημερινα προτυπα αλλα ταυτοχρονα διατηρει και το φανταστικο κατι τον οποιο τον κανει ακομα πιο μαγικο,εκπληκτικο συστημα μαχης και καλοδουλεμενοι διαλογοι και χαρακτηρες.Κατ'εμε ανηκει ψηλα στην κορυφη μαζι με τα αιωνια pc rpgs του παρελθοντος(οι γνωστες ξερουν ;) )

Neverwinter nights 2: Obsidian Entertainment (http://en.wikipedia.org/wiki/Obsidian_Entertainment) απλα τα λεει ολα.Μαγικος κοσμος,ποικιλια χαρακτηρων καθως και στον τροπο παιχνιδιου και στην ολοκληρωση quests,D&D αισθηση,ωραια ιστορια και το δικο σου καστρο για να διοικησεις(!).

Vampires the masquerade bloodlines: Το τελευταιο game της troika :( .Ενας φοβερος τιτλος που κερδισε τον τιτλο του best buggiest game ever.Το παιχνιδι ηταν απλα θεικο αλλα τα bugs του το εθαψαν μαζι με την troika.Οσοι ομως του εδωσαν μια ευκαιρια(:blush:) καταλαβαν ποσο εκπληκτικο ηταν.Η community του μεχρι και σημερα το υποστηριζει με απειρα mods και εχει λυσει ολα τα προβληματα με τα patches της. Κριμα που δεν φτιαχνουν πλεον τετοια games.Αγοραστε το ή κατεβαστε το.Δεν θα χασετε.Ειναι απο τα παιχνιδια που δεν μπορει καποιος να τα περιγραψει.

Morrowind: Oblivion αι κουραφεξαλα:frog::angry:.Το morrowind με τον μοναδικο του κοσμο,την εκταση του χαρτη του,την ιστορια του,την ποιοτητα του,την ποικιλια του,το soundtrack του etc. απειδειξε πως πρεπει να ειναι τα sandbox rpgs.Κανενας δεν το ολοκληρωσε ποτε ολο και κανενας δεν θα το καταφερει ποτε:p.

AgentPrinny007
03-02-2009, 00:31
^^Νικολα στο Grandia 2 μου αρεσε παρα πολυ η ιστορια αλλα γενικοτερα το πρωτο Grandia μου αρεσε περισσοτερο.

nikolaszax
03-02-2009, 12:39
^^Νικολα στο Grandia 2 μου αρεσε παρα πολυ η ιστορια αλλα γενικοτερα το πρωτο Grandia μου αρεσε περισσοτερο.

Δεν εχω παιξει το 1 δυστηχως.Καποια στιγμη θα το κανω και αυτο οταν εχω περισσοτερο χρονο(και λιγοτερα games :angry:).

AgentPrinny007
03-02-2009, 13:11
Δεν εχω παιξει το 1 δυστηχως.Καποια στιγμη θα το κανω και αυτο οταν εχω περισσοτερο χρονο(και λιγοτερα games :angry:).
Δεν το εχεις η δεν εχεις χρονο?Γιατι αν το εχεις και παιζεις αλλα rpg αυτο ειναι εγκλημα:fryingpan:.Αν δεν το εχεις ομως μπορω να στο στειλω:D

nikolaszax
04-02-2009, 14:44
Δεν το εχεις η δεν εχεις χρονο?Γιατι αν το εχεις και παιζεις αλλα rpg αυτο ειναι εγκλημα:fryingpan:.Αν δεν το εχεις ομως μπορω να στο στειλω:D
Δεν το εχω για αυτο δεν το εχω παιξει.
Σε ευχαριστω για την κινηση αλλα δεν ειναι απαραιτητο.Long live the ps1 emulator:angry: αρα καταλαβαινεις ;) .
Μολις βρω χρονο θα το παιξω και αυτο γιατι ακουω απο παντου τα καλυτερα σχολια και οτι ηταν πολυ ανωτερο του 2 κατι το οποιο ειναι θετικο για εμενα αφου το 2 το αγαπησα σαν rpg.

Et3rn1tyGR
04-02-2009, 15:32
Panzer dragoon saga αν και δεν το εχω παιξει μεχρι τελους οσο το επαιξα ηταν απο τα καλυτερα στο saturn...και ακρως συλλεκτικο :)

PDS
04-02-2009, 16:04
Panzer dragoon saga αν και δεν το εχω παιξει μεχρι τελους οσο το επαιξα ηταν απο τα καλυτερα στο saturn...και ακρως συλλεκτικο :)

Oπως εγραψα και σε προηγουμενο ποστ ειναι το αγαπημενο μου rpg.Aπο το παιχνιδι εχω εμπνευστει και το PDS:angry:

Oποιος εχει Saturn να το βρει και να το παιξει:angry:

devildemon
17-02-2010, 19:48
ειναι πολλα τα καλα JRPGS... μερικα απο αυτα (χωρις τα κλασσικα FF) ειναι τα :shadow hearts, shin megami tensei, dragon quest(επικο παιχνιδι), dark cloud κ rogue galaxy(διαμαντι) επισης καλη επιλογη, αλλα οχι τοσο καλη ειναι κ τα atelier iris