PDA

View Full Version : Τα κατοικίδιά μας



Pages : 1 2 [3] 4

criter
14-01-2013, 10:40
Kαλο το κειμενο αλλα υπερβολικο σε ενα βαθμο μετα απο ενα σημειο, ωστε να τρομαξει τελικα καποιον που εχει σκυλο ή γατα και να πρεπει να το στειρωσει οπωσδηποτε. Μια απλη ερμηνεια της λεξης στειρωση αρκει νομιζω για να καταλαβει κανεις το τι ειναι, πως γινεται στα ζωα, ποτε πρεπει να γινει και τελος. Ολα τα αλλα ειναι σεναρια, απο ανθρωπους οι οποιοι ειναι μεν φιλοζωοι και προφανως ειναι και σε οργανωσεις προστασιας αδεσποτων, ωστε να γνωριζουν ολα αυτα τα στοιχεια και σιγουρα εχουν την επαφη με τοσα πολλα ζωα εγκαταλελειμενα, αλλα δεν νομιζω οτι ειναι σωστο να φτανουν στο συμπερασμα να γνωριζουν καλυτερα και να προτρεπουν με τετοιον τροπο στο τι πρεπει να κανει ο καθενας με το σκυλο ή τη γατα του και ποτε θα πρεπει να τα στειρωσει.

Εγω δεν ειμαι κατα της στειρωσης, αλλα θα πρεπει να υπαρχουν και οι λογοι στο να προχωρησει κανεις να κανει την στειρωση. Οχι αντε και πηραμε σκυλο/γατα να παμε να το στειρωσουμε κατευθειαν. Ειμαι κατα σε συγκερκιμενους τροπους στειρωσης με χημικα μεσα οπως και χαπιων με σκοπο την αποβολη. Κανει κακο στο ζωο η στειρωση με αυτον τον τροπο.

zapee995
14-01-2013, 10:44
Μην παίρνεις σαν παραδειγμα τον εαυτο σου, αλλα τα 1.000.000 αδέσποτα στην Ελλάδα.

Valkyre
14-01-2013, 11:44
εγω θα συμφωνησω με τον criter εδω. Το αρθρο μοιαζει περισσοτερο να ειναι γραμμενο απο καποιον ο οποιος εχει αγχος και εκνευρισμο μην χασει πελατες απο στειρωσεις γατων, παρα για το καλο των γατων αυτων.

Ουτε και εγω ειμαι κατα της στειρωσης, αλλα δεν τρωω και κουτοχορτο.

Η στειρωση γινεται για την ευκολια του ΑΝΘΡΩΠΟΥ, οχι την καλοπεραση του γατου. Και σε αυτο δεν σηκωνω -προσωπικα- αντιρηση. Μην τρελαθουμε δηλαδη, αν ειναι τοσο καλο για το ζωο, να παμε να κανουμε στειρωσεις και στα λιονταρια στην αφρικη και στις τιγρεις.

Η καταντια με τα αδεσποτα επουδενι δεν ειναι προβλημα "στειρωσης" , ειναι προβλημα ανθρωπινης ασυνηδεισιας (το σκοτωσα? :P ) και μαλιστα πιστευω οτι ειναι καθαρα προβλημα πολιτισμου, συγκεκριμενων λαων, συμπεριλαμβανομενων και του δικου μας (ξερετε εμεις που ειχαμε βιβλιοθηκες οταν οι αλλοι ετρωγαν μπανανες στα δεντρα...)

Δεν ειδα αδεσποτα σε πολλες χωρες του εξωτερικου. Τωρα φυσικα θα σκασουν ολοι οι συνομωσιολογοι, οι σταυροφοροι του ιντερνετ και θα μου βγαλουν λινκς με αδεσποτα που θανατωνονται κλπ κλπ.

Οχι φυσικα υπαρχει απλα ελεγχος, προγραμμα και νομοθεσια και ναι μεσα σε αυτο υπαρχει και η στειρωση και ναι ειναι καλυτερα απο το να κυκλοφορουν εξω αδεσποτα ζωα, με αυτο συμφωνω.

Οχι ομως οτι αυτο γινεται για το καλο του ζωου..... ή για να το πω πιο σωστα "γινεται για το καλο του ζωου με βαση την ανθρωπινη πραγματικοτητα και το πως βολευει τον ανθρωπο".

Αν ειναι δυνατον ποτε να υποστηριξω οτι θα στειρωσω τον γατο μου γιατι θα του κανει καλο.... ε οχι, θα τον στειρωσω, αλλα δεν θα κοροιδευω τον εαυτο μου! Θα τον στειρωσω γιατι θα μου σπασει τα νευρα με το νιαουρισμα του, θα τον στειρωσω γιατι θα γινει επιθετικος ισως αφου θα αναλαβουν τα ενστικτα του, θα τον στειρωσω γιατι δεν θελω να το σκασει, τελικα θα τον στειρωσω γιατι ΕΓΩ δεν μπορω να ΑΠΟΔΕΧΤΩ την φυση του με βαση την καθημερινοτητα μου, οχι εκεινος την δικη μου. Να λεμε τα πραγματα οπως ειναι παιδια. Και ας γραφει ο καθενας για "μυθους". Αποψη μου παντα εννοειται.

Dragonpaul
14-01-2013, 12:00
Παιδιά, σας το είπα ότι είναι "κάπως" το κείμενο.
Ωστόσο, Δημήτρη, ειναι και για το καλο του ζώου. Ας ξεκινήσουμε απο το γεγονός του ότι, έτσι κι αλλιώς, έχουμε ήδη επέμβει στη φύση των ζώων με το να τα έχουμε κλεισμένα σε μια πόλη. Η φύση των ζώων δεν ειναι αυτη... Βάσει αυτού πρεπει να κρίνεις. Ξέρεις γιατι ειναι καλο για το ζώο; Διότι αν δε το στειρωσεις θα φύγει και, αμαθο οπως ειναι, δε μπορει να επιβιώσει στην πόλη αν δε το βρεις πάλι. Νούμερο ενα κίνδυνος τα αυτοκίνητα. Πολλοί θάνατοι απο δαυτα. Και δεύτερον τα αλλα ζώα, τα αδέσποτα. Συνήθως δε το αποδέχονται και το σκοτώνουν.
Επίσης, αν δε το στειρωσεις, όσο δε ζευγαρωνει υπάρχουν άμεσοι κίνδυνοι για την υγεία τους, κυρίως για τα θηλυκά.
Οποτε δες το έτσι. Δεν ήταν εύστοχο το παράδειγμα με τις τιγρεις, αφού αυτές ζουν στη φύση. Αν και τα υπόλοιπα ζώα ζούσαν στη φύση, by all means, συμφωνώ με όσα εγραψες. Αφού, όμως, τα αναγκάζουμε να ζουν "εκτός έδρας", τότε η στείρωση ειναι μονόδρομος ΚΑΙ για το καλο τους.

Valkyre
14-01-2013, 12:19
^^ Ολο αυτο που περιγραφεις Παυλο μου επιβεβαιωνει αυτο που λεω.

Οτι οι στειρωσεις ειναι "καλες για το ζωο" επειδη ο ανθρωπος εχει καταστρεψει το φυσικο τους περιβαλλον, αλλα θελει παραλληλα να τις εχει και σαν κατοικιδια γιατι τον ευχαριστει αυτο.

Οπως το αρθρο που εβαλες μας λεει να μην σκεπτομαστε το πως σκεφτεται μια γατα και να μην εξισωνουμε τις συναισθηματικες τις αναγκες με αυτες του ανθρωπου, εγω εχω να πω: μηπως να σκεφτομασταν αν οι γατες θελουν να ειναι κατοικιδια του ανθρωπου? Μηπως και αυτες ειναι κοντα στον ανθρωπο μοναχα απο αναγκη για επιβιωση? Ρωτησε κανεις την γατα αν θελει να την κουμανταρει ο ανθρωπος με την επεμβαση του στο περιβαλλον της? Ποια γατα θα ζησει πιο ευτυχισμενη? Αυτη στην πολη σαν κατοικιδιο μεσα σε ενα σπιτι με ανθρωπους ή αυτη στην φυση εξω στο δασος (οπου σκατα πανε τεσπα λολ) που θα κανει αυτο που θελει οπως το θελει με οτι συνεπαγεται αυτο? Ειμαι σιγουρος οτι καθε γατα θα προτιμουσε το δευτερο...

Γιατι δηλαδη η στειρωση εγινε ξαφνικα "καλη" για το ζωο? Για να εχει την συνειδηση του ησυχη ο ανθρωπος που αδιαφορησε για την καταστροφη του περιβαλλοντος, την αδιαφορια για τα αδεσποτα και γενικα ολες αυτες τις αλλαγες τις οποιες εκανε ο ανθρωπος για να περναει αυτος καλα? Με το να λεμε οτι ειναι καλη η στειρωση ειναι σαν να λεμε "τα καναμε σκατα μεν, αλλα δεν φταιμε εμεις, φταινε τα γατια που γινονται ετσι οταν εχουν οιστρο, αρα? Στειρωνουμε γιατι ειναι καλο." Ζηταμε και τα ρεστα δηλαδη λολ!

Αληθεια σου λεω Παυλο δεν συμφωνω. Δεν ειναι καλο για το ζωο η στειρωση. Ειναι πρωτα καλο για τον ανθρωπο και μετα για το ζωο ΕΞΑΙΤΙΑΣ του ανθρωπου και της καταστασης που εχει επιβαλλει.

Αν το δω διαφορετικα θα ειναι σαν να λεω λιγο-πολυ οτι φταινε οι γατες που ειιναι γατες, για την ολη κατασταση και οτι κανονικα θα επρεπε να στειρωνονται απο την φυση.

Η στειρωση ειναι "αναγκαιο κακο" για εμενα. Δεν μου αρεσει η ανθρωπινη επεμβαση στην φυση και δεν το λεω αυτο μονο για τις στειρωσεις, αλλα για ολα. Δεν μου αρεσουν οι υπερβολες και η λαιμαργια και αν κατι χαρακτηριζει το ανθρωπινο ειδος σε αυτον τον πλανητη ειναι η υπερβολη και η λαιμαργια.

Δεν φταιει το γατι μου που θα το στειρωσω, φταιω εγω που γεμισα τσιμεντο παντου, που αδιαφορησα να νομοθετησω για να προστατεψω τα αδεσποτα, που δεν μπορω να ακουω το νιαουρισμα του οταν θελω να κοιμηθω κλπ κλπ. Εγω δεν μπορω να προσαρμοστω στην φυση του, οχι αυτο στην δικη μου.

Παντα μα παντα αποψη μου χωρις ιχνος παρεξηγησης εννοειται! :)

Dragonpaul
14-01-2013, 12:44
Επειδή μαζι σου θέλω να είμαι πάντα ειλικρινής, να σου πω ότι επειδη είμαι στη δουλειά, δε διάβασα τα πάντα απο το τελευταίο σου ποστ, αλλα πήρα μια ιδέα αφού έριξα το βλέμμα μου παντού γρήγορα.
Νομίζω, ότι αφού αναφέρεις για τσιμέντα κλπ κλπ, μάλλον συμφωνούμε. Αφού ενεργήσαμε με τέτοιο τροπο, έτσι ώστε να στερησουμε απο τα ζώα το φυσικό τους περιβάλλον, τότε η στείρωση, δεδομένων αυτών πάντα, ειναι μονόδρομος. Τα υπόλοιπα ειναι μια πολυ μεγάλη κουβέντα.
Υπόσχομαι να διαβάσω όλο το ποστ μου μόλις βρω χρόνο. :)

Valkyre
14-01-2013, 13:38
Ναι ειναι μονοδρομος, εγω απλα διαφωνω ως προς το "ειναι καλο για το ζωο" γενικοτερα. Δεν ειναι καλο. Επεμβαινεις στην φυση του, και οχι δεν το λεω απο συναισθηματικης πλευρας σε σχεση με τον ανθρωπο. Επεμβαινεις σε αυτο που ειναι επειδη βολευει πρωτιστως εσενα σαν ανθρωπο με βαση την κατασταση που δημιουργησες, και μετα το ζωο.

Καμμια γατα δεν θα προτιμησει να ζει σε ενα σπιτι με ανθρωπους, απο το να ζει στην φυση με αλλες γατες. Ο ανθρωπος οσο φιλοζωος και αν ειναι θα πρεπει να το εχει υποψιν του αυτο. Παντα.

Dragonpaul
14-01-2013, 14:17
Ωραία... Ξεκλεψα λίγο χρόνο και διάβασα το προηγούμενο ποστ και ευτυχώς καλα είχα καταλάβει και πριν.
Ξέρω τι λες... Λέμε το ίδιο, μόνο που εγώ αυτο που ονομασα "καλο για το ζώο" αφού πρώτα το αναγκασαμε να ζει εκτός του περιβάλλοντός του, εσυ το ονομαζεις "αναγκαίο κακό" και, φυσικα, δέχομαι αυτόν τον όρο. Ειναι, δυστυχώς, αναγκαίο κακό. Ποτε δε συμφώνησα ηθικά με τη στείρωση, όσο κι αν προσπαθησανε να με πείσουν. Και αδιαφορώ αν τα ζώα δεν κάνουν σεξ απο ευχαρίστηση, παρα μόνο για αναπαραγωγή. Δε θέλω να επεμβαίνω ΚΑΘΌΛΟΥ στη φύση τους και το εννοω. Απλα το "δέχομαι", επειδη απο τη στιγμή που αποφάσισα να υιοθετησω ενα ή δυο, θα πρεπει τωρα να "συνεχίσω" αυτο που κάποτε ξεκίνησε (δλδ να ζουν κάποια ζώα εκτός φύσης) και να φρόντισω να μην υποφέρουν περαιτέρω. Ναι, εγώ ο άνθρωπος φταίω που τα αναγκαζω να ζουν κοντα μου και μάλλον θα προτιμούσαν να ζουν ελεύθερα, αλλα έτσι οπως ειναι τωρα τα πραγματα...
Απο την άλλη, δε ξέρω αν θα με πιστεψεις, αλλα δύσκολα, πλέον, φαντάζομαι σπίτι χωρίς γατες.

Valkyre
14-01-2013, 15:02
Ε αρα συμφωνουμε. :)

Σαφως και καταλαβαινω το δεσιμο του ανθρωπου με ενα κατοικιδιο, hell κι εγω στο ιδιο ακριβως τρυπακι ειμαι, παρολαυτα αυτο ειναι καθαρα δικη μας επιθυμια, οχι απαραιτητα του κατοικιδιου μας.

Σαφως και καλυτερα να υιοθετησω ενα γατι με οτι αυτο συνεπαγεται (στειρωση) παρα να το αφησω να πεθανει στον δρομο, οπως εγινε με την δικη μου περιπτωση. Δεν το συζητω.

Αλλα αν ελεγαν στον γατο μου (λεμε τωρα) να διαλεξει μεταξυ μιας ζωης ελευθερης με αλλες γατες σε ενα λιβαδι και με εμενα που αναγκαστηκά με εχει μπαστακα στην ζωη του, ειμαι σχεδον βεβαιος οτι θα διαλεγε το πρωτο.

Το αρθρο δεν μου αρεσε για τον λογο οτι παρουσιαζει την φυση σαν κατι λαθος, κατι το οποιο προκαλει δυστυχια σε ενα γατι και οτι η στειρωση ειναι η σωτηρια του απο την βαναυση αυτη πραγματικοτητα της φυσης.

γουατ δε φακ λεω μεσα μου, λες και η τσιμεντουπολη και τα αυτοκινητα και ολα αυτα ειναι κινδυνοι και καταστασεις που καλως υπαρχουν και το προβλημα μας τωρα ειναι ο οιστρος που πρεπει αμεσα να αντιμετωπιστει για να ειναι ολα "φυσιο"λογικα!

Dragonpaul
14-01-2013, 15:13
Το άρθρο απλα το βρήκα και το παρέθεσα. Ούτε εγώ συμφωνω με τον τροπο που παρουσιάζει τα πραγματα...
Anyway...

Valkyre
14-01-2013, 15:18
Βρε καλα εκανες μην με παρεξηγεις, κουβεντα κανουμε. Αλλωστε πολλα απο αυτα που αναφερει ειναι σωστα. Αλλα για τους λαθος λογους. Δεν ειναι οτι λεει ψεμματα. Απλα τα παρουσιαζει διαφορετικα απο αυτο που -κατα την γνωμη μου- θα επρεπε να ειναι.

Dragonpaul
14-01-2013, 16:27
Καλα, δε τίθεται, καν, θέμα παρεξηγησης... Κουβέντα κάνουμε απλα. :)

criter
14-01-2013, 16:48
Μην παίρνεις σαν παραδειγμα τον εαυτο σου, αλλα τα 1.000.000 αδέσποτα στην Ελλάδα.

Τα αδεσποτα καλα κανουν και τα στειρωνουν και μπραβο σε ολους αυτους τους κτηνιατρους και συλλογους που το κανουν αυτο και στειρωνουν τα αδεσποτα, γιατι απο εκει προκυπτει περισσοτερο το ανεξελεγκτο προβλημα της αναπαραγωγης στα αδεσποτα. Θα πρεπει και οι ιδιοκτητες να καταλαβουν τις ευθυνες τους ομως με τα ζωα τους και οταν αυτα γενουν, ωστε να μην καταληγουν αδεσποτα μετα. Υπαρχουν παρα πολλοι στην Ελλαδα, οπου αφηνουν τα ζωα τους να γεννησουν και μετα τα μικρα τα παρατανε απο δω και απο εκει, νομιζοντας πως θα ενδιαφερθει καποιος φιλοζωος, για να μην πω τα πετανε. Σε μια τετοια περιπτωση ισως θα πρεπει οντως να σκεφτει κανεις να κανει την στειρωση απο πριν. Οταν δεν ξερεις τι να τα κανεις τα γατακια ή τα σκυλακια μετα, τοτε καλυτερα ισως ειναι η στειρωση παρα να γενηθουν και να μην τα φροντιζει κανεις. Αυτο νομιζω λεει και στο αρθρο, αλλα το λεει πολυ γενικα για ολα τα σκυλια και γατια με τα διαφορα συμπερασματα και μυθους και οτι μονο επιπτωσεις εχει αν δεν στειρωθει ενα ζωο. Δεν ειναι ετσι.

Desmond
14-01-2013, 16:51
Καμμια γατα δεν θα προτιμησει να ζει σε ενα σπιτι με ανθρωπους, απο το να ζει στην φυση με αλλες γατες. Ο ανθρωπος οσο φιλοζωος και αν ειναι θα πρεπει να το εχει υποψιν του αυτο. Παντα.

Μπορούμε να ανοίξουμε μεγάλη κουβέντα γύρω από το θέμα, αλλά προς το παρόν θα σταθ'ω σε αυτό που έκανα quote.

Κατ'αρχάς μιλάμε για μια αλληλεπιδραστική σχέση χιλιάδων ετών.Για να γίνει πιο κατανοητή αυτή η σχέση θα αναφερθώ μόνο στο γεγονός οτι οι γάτες μεταξύ τους μιλάνε σπάνια χρησιμοποιώντας την γλώσσα τους.Δεν χρειάζεται για να επικοινωνίσουν μεταξύ τους, καθώς η συμπεριφορά των σωμάτων τους περνάει το μήνυμα.Αντιθέτως μιλάνε όπως εμείς, όταν είναι κοντά μας.

Aπό προσωπική εμπειρία και μόνο, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι οι δεσποζόμενες γάτες θέλουν το βολτάρισμα έξω (επικοινωνία με τις άλλες γάτες, μυρωδιές παντού, τσαμπουκάδες κ ξύλο, κυνήγι από έντομα μέχρι ποντίκια κ οτι άλλο τις παίρνει ή νομίζουν οτι τις παίρνει), αλλά ΠΑΝΤΑ έχουν ως σημείο αναφοράς και βάση το σπίτι τους.Είναι ο δικός τους οριοθετημένος χώρος με ξεκάθαρα ιδιοκτησιακά χαρακτηριστικά και θα τον υπερασπιστούν μέχρι την τελευταία τρίχα από την γούνα τους.
Το ίδιο ακριβώς κάνουν και στο περιβάλλον τους ακόμα και αν αυτό είναι αστικό.Ότι ισχύει δλδ για τα κατοικίδια, ισχύει και για τα αδέσποτα.Τα μέσα θέλουν που και που το έξω, ενώ τα έξω αντίστοιχα θέλουν το μέσα.Αλλά πάντα θα έχουν ένα χώρο ως βάση, καβάντζα κλπ.
Εάν λοιπόν τα γατιά βρίσκονται σε εσωτερικό χώρο, μπορούμε πολύ εύκολα να τον κάνουμε ενδιαφέρον και γεμάτο γατίσια ερεθίσματα.Θα ανακαλύπτει συνέχεια καινούργιες περιπέτειες.

Valkyre
14-01-2013, 18:15
^^ Εγω σαφως και δεν εχω μεγαλη πειρα απο την συμβιωση μου με γατες. Ακομα ειμαι σε πρωιμο σταδιο. Ομως απο τα λιγα που εχω δει και απο αυτα που διαβαζω και ακουω, η γατα ειναι σαφως πολυ πιο ανεξαρτητη και αναρχικη απο τον σκυλο. Ειναι βεβαιο οτι η γατα θελει τον χωρο της, θελει τον χρονο της και θελει να κανει αυτο που θελει.

Αυτο δεν το λεω για κακο, ισα ισα που ως ενστικτο ειναι πολυ πιο αγνο, ακατεργαστο.

Το οτι επιθυμει απλα να γυρναει στο σπιτι της, στον χωρο της δεν ξερω αν μου λεει κατι περισσοτερο απο το ενστικτο της στεγασης, της τροφης, της θαλπωρης και γενικα της επιβιωσης. Σιγουρα μπορουμε να κανουμε τον χωρο τους ενδιαφερον και να περνανε ομορφα χωρις να βαριουνται κλπ κλπ. Δεν υποστηριξα οτι τα οικοσιτα γατια ειναι δυστυχισμενα, προς θεου. Απλα ειπα οτι πιστευω οτι εαν παρουμε τις ιδανικες συνθηκες στην φυση και τις ιδανικες συνθηκες σε ενα σπιτι, νομιζω οτι η γατα θα προτιμησει την φυση.

Ο σκυλος ισως οχι, γιατι ειναι οντως ερωτευμενος με το αφεντικο του. Αποδεδειγμενα. Ο σκυλος μπορει να πεσει σε καταθλιψη εαν σταματησεις ξαφνικα να του δινεις την απαραιτητη σημασια, να τον χαιδεψεις κλπ.

η γατα ψιλοχεστηκε να πουμε την αληθεια. Μπορει να ερθει να σου τριφτει και να σου κανει ναζια, αλλα και να μην ανταποκριθεις, δεν θα τρελαθει κιολας.

Βλεπεις αλλωστε και την αντιδραση του ενος ζωου οταν μπαινεις στο σπιτι σε σχεση με το αλλο. Ο σκυλος χοροπηδαει σαν τρελος με το που σε βλεπει. Τοσο που βαζει τα σκυλισια κλαματα και εξακολουθει να ειναι σε πανζουρλισμο ακομα και οταν τον χαιδευεις. Η γατα.... ε θα σε δει αντε να σου ερθει λιγο να σου τριφτει και ... αυτο.

Οπως ειπα θεωρω οτι ειναι πιο ανεξαρτητη, ακατεργαστη σαν πλασμα. Και αυτο απο μονο του κανει πιο πιθανο να προτιμησει μια τετοια ζωη απο αυτην του κατοικιδιου.

Desmond
14-01-2013, 18:40
Γι'αυτό Μήτσο πάντα γράφω οτι συγκατοικώ με γατί.
Θεωρώ οτι σαν πιο "εξελιγμένο" ον, εγώ είμαι υποχρεωμένος να προσαρμοστώ και όχι το αντίθετο.

Έχω σχέση με συγκεκριμένα αδέσποτα γατιά (τροφή, παιχνίδι, ιατροφαρμακευτική κάλυψη, παρεϊτσα κλπ).
Δεν διακρίνω διαφορές, ούτε θεωρώ την "εσώκλειστη" Λίλα καταπιεσμένη.
Τώρα βέβαια η Λίλα είναι "γατόσκυλο" αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Στο θέμα της στείρωσης τώρα, το προσδόκιμο ζωής (αλλά και η ποιότητα αυτής) είναι πολύ πιο χαμηλά στα αστείρωτα συγκριτικά με τα στειρωμένα. Trust me.Έχω κλάψει και θάψει....

Στο παραπάνω άρθρο αναφέρει κάτι πολύ σωστό.Κάνουμε το λάθος να αντιμετωπίζουμε την σεξουαλική τους δραστηριότητα και συμπεριφορά με ανθρώπινα κριτήρια.Έκανα και γω αυτό το λάθος, αλλά άλλαξα γνώμη εμπειρικά με το πέρασμα των χρόνων.

Valkyre
14-01-2013, 18:45
^^ "Ειναι πολυ πιο χαμηλα στα αστειρωτα συγκριτικα με τα στειρωμενα", μιλας υπο συνθηκες ιδιες?

Για πχ πολυ καλυτερα στειρωμενη οικοσιτη γατα απο αστειρωτη? Στο συγκεκριμενο συμφωνω.

Αλλα αν μου πεις στειρωμενη γατα στο λιβαδι με αστειρωτη γατα στο λιβαδι, δυσκολα θα συμφωνησω. Γιατι αν το κανω ειναι σαν να λεμε οτι η φυση της γατας αυτη καθεαυτη ειναι ελλατωματικη και οτι η εφευρεση του ανθρωπου (στειρωση) εβαλε τα πραγματα στην θεση τους.

Αυτο το τελευταιο ειναι η ενσταση μου η οποια πηγαζει απο τον τροπο που εκθειαζει το αρθρο την διαδικασια την στειρωσης, κανοντας το να μοιαζει οτι ενα στειρωμενο γατι ειναι φυσιολογικο, ενω ενα αστειρωτο γατι ειναι προβληματικο. Προβληματικη ειναι η παρεμβαση του ανθρωπου θα ελεγα εγω, με συνεπακολουθα αναγκαιο κακο την στειρωση για την καλυτερη προσαρμογη του γατιου στην ανθρωπινη πραγματικοτητα.

Desmond
14-01-2013, 19:15
Ας δούμε την σεξουαλική ζωή των γατιών.

Αρσενικό: Δεν ξυπνάει το πρωί με morning wood.Θα χτυπήσει το εσωτερικό ρολόι που το υποχρεώνει να πάει να μαμήσει σε συγκεκριμένο timing*.Πριν μαμήσει όμως πρέπει να παίξει ξύλο, ενίοτε και μέχρι θανάτου, με τα άλλα αρσενικά της ευρύτερης περιοχής, ώστε να εξασφαλίσει οτι το δικό του dna θα επικρατήσει και θα διαιωνιστεί έναντι των άλλων.Αφού τα καταφέρει, θα προσεγγίσει κάποιο θηλυκό.Το οτι το θηλυκό είναι και αυτό σε οίστρο, δεν συνεπάγεται οτι θα το δεχτεί αναίμακτα.Αν το θηλυκό έχει και γατάκια από πρόσφατη γέννα, ΓΑΜΑΤΑ!Θα παίξει λοιπόν το ξύλο του, αν κερδίσει θα βιάσει το θηλυκό και success.Τελείωσε?Όχι!Η διαδικασία επαναλαμβάνεται για όσο καιρό διαρκεί ο οίστρος του.Σε όλο αυτό το διάστημα όλα τα υπόλοιπα ένστικτα, ακόμα και το βασικό της αυτοσυντήρησης, περνάνε σε δεύτερη μοίρα.
Όταν με το καλό περάσει ο οίστρος, η σωματική του κατάσταση είναι ΤΡΑΓΙΚΗ!Αδυνατεί να κάνει και τα πλέον βασικά όπως να κυνηγήσει συν το γεγονός οτι το ανοσοποιητικό του είναι ευάλωτο του θανατά (κυριολεκτικά).

Θηλυκό: Μπορεί να γεννάει τουλάχιστον 3 φορές τον χρόνο.Αν δεν μπορέσει ν'αποκρούσει τις σεξουαλικές επιθέσεις, ζήτημα να φτάσει τα 3 χρόνια ζωής εξαιτίας της εξάντλησης.Το γεγονός οτι πρέπει να εξασφαλίζει διπλάσια και τριπλάσια ποσότητα φαγητού, αυτομάτως μειώνει τις πιθανότητες επιβίωσης.
'Οταν έκανα στείρωση στην Λίλα 2,5 ετών, είδα με τα μάτια μου οτι πήγαινε για πυομήτρα λόγω των συνεχών* οίστρων.

ΥΓ.Το post αυτό δεν το έγραψα σε αντιπαράθεση με το δικό σου, αλλά σαν μια σύντομη επεξηγηματική περίληψη της σεξουαλικής συμπεριφοράς των γατιών και με κριτήριο το αστικό περιβάλλον.Η φύση σωστώς έπραξε.


*Το εσωτερικό ρολόι των γατιών, λειτουργεί βάσει του κύκλου μέρας/νύχτας και των εποχών.Στο αστικό περιβάλλον των φωταγωγημένων 24/7/365 πόλεων, αυτό απορρυθμίζεται και σε αρκετάς περιπτώσεις δημιουργεί το φαινόμενο των απανωτών οίστρων με ότι αυτό συνεπάγεται για την υγεία του γατιού.

Valkyre
14-01-2013, 19:46
Δεν βλεπω να λεμε κατι αρκετα διαφορετικο. Νομιζω συμφωνουμε στο οτι σε συνθηκες αστικες η στειρωση ειναι ψιλοαναγκαια για το καλο του γατιου. Αυτο ομως δεν ισχυει στην περιπτωση που το γατι ειναι στην φυση οπως η φυση προεβλεψε γι αυτο.

Το οτι ο ανθρωπος ηρθε και τα εφερε ολα τουμπαλην, δεν του δινει -για εμενα- το δικαιωμα να βγαινει και απο πανω (που λεμε λαικιστι) και να θεωρει οτι η στειρωση ειναι κατι που η γατα ως ον θα επρεπε να ευγνωμονει τον ανθρωπο. Ισως η αστικη οντως να λεει ευχαριστω. Αλλα το λεει δεδομενου οτι ο ιδιος που ευγνωμονει για την στειρωση, ο ανθρωπος, ειναι αυτος που εξαρχης την εφερε σε αυτην την θεση.

ΥΓ: ποτε και σε κανενα ποστ μου δεν αναφερομουν στο ολο debate της στειρωσης με γνωμονα την σεξουαλικη ικανοποιηση του αρσενικου (μαμησααααα φακ γεα) και του θυληκου (εγινα επιτελους μητερα φακ γεααα). Γνωριζω πολυ καλα οτι αυτα λειτουργουν καθαρα βασει ενστικτου και μονο.

Απλα δεν μου αρεσει να επεμβαινω στα της φυσης, ασχετο εαν το κανω καθημερινα και εγω ο ιδιος ετσι οπως εχουν ερθει τα πραγματα. Το κανω μεν (οπως θα την κανω και την στειρωση), δεν ειμαι περιφανος δε.

Valkyre
17-01-2013, 13:29
http://d24w6bsrhbeh9d.cloudfront.net/photo/6351871_700b.jpg

MANLY TEARS!

Dragonpaul
17-01-2013, 13:54
Μας γ@μησ€ς, Δημήτρη, τωρα....

hakoo
17-01-2013, 21:45
http://i41.servimg.com/u/f41/17/51/47/46/900410.jpg

hakoo
20-01-2013, 21:49
Μιας και ειχατε συζητηση περι στειρωσης, εγω τελικα εκανα την επεμβαση στο γατι μου την περασμενη Τριτη. Το πηρα λιγο "πανω" μου το θεμα μιας και οι γονεις μου που την εχουν αρκετες μερες στο σπιτι τους (επειδη λειπω πολλες ωρες τους την δινω να εχει πιο πολυ χωρο και να κανει παρεα με τα σκυλια) μου ελεγαν τα κλασικα, ασε το γατι ησυχο, με πιο δικαιωμα να του διακοψεις φυσικη λειτουργια κτλ. Τους εκτυπωσα 2-3 σελιδες και τους λεω ξεστραβωθειτε, εγω θα το παω για στειρωση το γατι. Υπηρχε δλδ πιεση απο αυτους και ειχα λιγο αγχος για την επεμβαση, φανταστειτε να γινοταν κατι, θα με επρηζαν για μια ζωη μετα, told you so dances κτλ.
Τεσπα, μιας και το γατι εχει μαθει indoors θεωρω οτι εκανα σωστα και το στειρωσα, μπορει να φταιω που δεν το αφησα να βγει εξω απο μικρο αλλα δεν ηξερα απο γατια, στην γειτονια μου εχει πολλες γατες και αυτοκινητα και φοβομουν (αρρωστιες, δρομους κτλ).
Τις πρωτες 2 μερες ηταν λιγο περιεργα αλλα απο την Πεμπτη και μετα ειναι μια χαρα, του πηρα και ειδικη τροφη για στειρωμενες γατες :a020:
Και κατι γενικα για την σχεση μου με το γατι, πραγματικα επειδη ποτε δεν ειχα ιδιαιτερη συμπαθεια στις γατες (τρελα με τα σκυλια) δεν περιμενα οτι θα το αγαπησω τοσο πολυ. I'm officially a cat person.

Dragonpaul
20-01-2013, 21:53
Kαλα εκανες!!!!!! Ειχαμε, οπως θα ειδες, ολοκληρη συζητηση για το θεμα πιο πανω, αλλα το θεμα ειναι οτι πρεπει να στειρωνονται τα ζωα συντροφιας.
Πρεπει να κανω και στα δικα μου καποια στιγμη....

Και... I know that "cat person" feeling!!!!

hakoo
20-01-2013, 22:08
Ναι, φυσικα και παρακολουθησα τη συζητηση με ενδιαφερον.
Αν ειχα απειρο χωρο και αρσενικο γατο στο σπιτι μου δεν θα ειχα κανενα θεμα να το ζευγαρωσω, τωρα να το αφηνω να ταλαιπωρειται με τον οιστρο και να ρισκαρω να μου φυγει δεν παιζει.

edit

Κλαιω με μια φωτο που της εβγαλε η αδερφη μου, ειναι σαν φωτογραφια ταυτοτητας

http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/428895_10200230738800222_613684154_n.jpg

Valkyre
21-01-2013, 01:55
Εγω παιδια αντιμετωπιζω ενα περιεργο θεμα με τον γατο μου. Οταν ειναι μαζι μου ειναι αυτοκολλητος σε σημειο να με μπουχτιζει κιολας (i cannot even fart we say).

Οταν ομβς ερχεται σπιτι καποιος επισκεπτης το γατι τρελενεται σεληνιαζεται και παθαινει αμοκ. Θα μου πειτε οτι οκ ειναι φυσιολογικο να φοβαται μια ξενη παρουσια, το θεμα ομως ειναι οτι... Φοβαται κι εεμενα!! Προσπαθω να τον πλησιασω και να τον ηρεμησω και το γατι τρεχει πανικοβλημενο μακρυα μου. Οταν φυγουν οι επισκεπτες ειναη παλι μια χαρα και ερχεται και σκαρφαλωνει απανω μου.

Τι σκατα cat logic ειναι αυτο τωρα και πως το διορθωνω; Εχω πραγματικα προβλημα δεν μπορω να φερω κοσμο σπιτι αν δεν βγει ο γατος εξω. Τρομαζει τοσο πολυ που νιαουριζει σαν τρελος ολη την ωρα...

Valkyre
21-01-2013, 02:15
Εγω παιδια αντιμετωπιζω ενα περιεργο θεμα με τον γατο μου. Οταν ειναι μαζι μου ειναι αυτοκολλητος σε σημειο να με μπουχτιζει κιολας (i cannot even fart we say).

Οταν ομβς ερχεται σπιτι καποιος επισκεπτης το γατι τρελενεται σεληνιαζεται και παθαινει αμοκ. Θα μου πειτε οτι οκ ειναι φυσιολογικο να φοβαται μια ξενη παρουσια, το θεμα ομως ειναι οτι... Φοβαται κι εεμενα!! Προσπαθω να τον πλησιασω και να τον ηρεμησω και το γατι τρεχει πανικοβλημενο μακρυα μου. Οταν φυγουν οι επισκεπτες ειναη παλι μια χαρα και ερχεται και σκαρφαλωνει απανω μου.

Τι σκατα cat logic ειναι αυτο τωρα και πως το διορθωνω; Εχω πραγματικα προβλημα δεν μπορω να φερω κοσμο σπιτι αν δεν βγει ο γατος εξω. Τρομαζει τοσο πολυ που νιαουριζει σαν τρελος ολη την ωρα...

zapee995
21-01-2013, 02:55
Τι σκατα cat logic ειναι αυτο τωρα και πως το διορθωνω;
Κανε reset to default.:p:D
Και εμενα τα ιδια κανει το σκυλι μου.τρελενεται, θελει να επιτεθει και οταν το πλησιάζω φευγει σα να με φοβαται με σκυμενο το κεφαλι ενώ θελει να δαγκωσει. Μετά ολα καλα.

Gazof
22-01-2013, 01:08
Εγω παιδια αντιμετωπιζω ενα περιεργο θεμα με τον γατο μου. Οταν ειναι μαζι μου ειναι αυτοκολλητος σε σημειο να με μπουχτιζει κιολας (i cannot even fart we say).

Οταν ομβς ερχεται σπιτι καποιος επισκεπτης το γατι τρελενεται σεληνιαζεται και παθαινει αμοκ. Θα μου πειτε οτι οκ ειναι φυσιολογικο να φοβαται μια ξενη παρουσια, το θεμα ομως ειναι οτι... Φοβαται κι εεμενα!! Προσπαθω να τον πλησιασω και να τον ηρεμησω και το γατι τρεχει πανικοβλημενο μακρυα μου. Οταν φυγουν οι επισκεπτες ειναη παλι μια χαρα και ερχεται και σκαρφαλωνει απανω μου.

Τι σκατα cat logic ειναι αυτο τωρα και πως το διορθωνω; Εχω πραγματικα προβλημα δεν μπορω να φερω κοσμο σπιτι αν δεν βγει ο γατος εξω. Τρομαζει τοσο πολυ που νιαουριζει σαν τρελος ολη την ωρα...
Ο φόβος του όταν βλέπει ξένους ξεπερνά με διαφορά τη δυνατότητα
να ξεχωρίζει ποιος είναι ποιος.. Είναι σαν τα παιδιά που είναι κολλημένα με τους γονείς κ όταν βλέπουν ξένους τρέχουν προς το δωμάτιο. Μόνο που ο γάτος είναι πολύ ντροπαλός κ φοβισμένος. Θα πρέπει να κυκλοφορείς με τους επισκέπτες, αν γίνεται φυσικά, στο σπίτι χωρίς να του δίνετε σημασία.Θέλει πολύ υπομονή κ επιμονή. Τίποτα δε γίνεται αμέσως.. στην αρχή θα ψχάνει που να πρωτοκρυφτει.. κουράγιο!

Dragonpaul
22-01-2013, 01:24
Κλαιω με μια φωτο που της εβγαλε η αδερφη μου, ειναι σαν φωτογραφια ταυτοτητας

http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/428895_10200230738800222_613684154_n.jpg

Δε μπορώ να σου περιγράψω το γέλιο που έριξα!!!!!!!!

hakoo
22-01-2013, 01:35
Μονο το ασπρομαυρο φιλτρο δεν λειπει? LOL

FotisGRC
22-01-2013, 01:55
Δεν άντεξα στον πειρασμό!!

http://i45.tinypic.com/fbl289.jpg

hakoo
22-01-2013, 02:02
AXAXAXAXAXAXA

Πεθαινωωωωω

Θεος!

Χρωσταω ρεπ, δεν μπορω να σου δωσω ακομα

FotisGRC
22-01-2013, 02:08
Xαχαχα... Thnx αδερφέ..

Όταν μεγαλώσει βγάλε του και δίπλωμα!

Valkyre
22-01-2013, 02:18
Moνο εμενα μου εκανε η φωτο περισσοτερο για mugshot απο αστυνομικο τμημα? Με την πινακιδουλα και τον αριθμο κανονικα? χαχα

msnes7
22-01-2013, 02:41
Σχετικά με τη στείρωση μιας και έχω γατιά από το 1988 μέχρι σήμερα (μέσα μονο στο σπίτι).Η κατάσταση αν το έχεις μέσα μόνο γίνεται ανυπόφορη για μερικές μέρες.Νιαουρητά και κατούρημα σε όποιο σημείο μπορείς να φανταστείς.Μπορεί να είναι επώδυνο για το ζώο(ειδικά αν είναι θυληκό) αλλά δεν υπάρχει άλλη λύση αν το θες να είναι μέσα.Τώρα μετά τη στείρωση διαπιστώνω ότι το γατί έχει μια πιο ήρεμη συμπεριφορά,με άλλα λόγια δεν νευριάζει όσο πριν την στείρωση και γενικά είναι πιο αγαπητό.Το αρσενικό το έχω κάνει στείρωση γιατί με την όρεξη που είχε θα με πηδούσε και εμένα στο τέλος(looooooool),το θυληκό δεν το έχω κάνει απλά το είχα πάει 2-3 φορές στον κτηνίατρο και του έκανε κάτι ενέσεις που με την πάροδο του χρόνου δεν θα είχε οίστρο(και φαίνεται εδώ και 1.5 χρόνο ότι έχουν πιάσει).Προσοχή στην στείρωση μην πάτε σε άτομο χασάπη(ρωτήστε πριν πάτε).Την προηγούμενη γενιά(δυστυχώς δεν ζει κάποιο από τα 3 που είχα-έζησαν 12-14-15 χρόνια αντίστοιχα)ο τύπος έκανε πολύ άσχημη δουλειά(δεν υπήρχαν και πολλές επίλογές τότε),αρκεί να πω ότ στο ένα κόπηκαν τα ράματα και το ξαναπήγαμε.
Γενικά οι γάτες για μένα ίσως να είναι κάτι παραπάνω από άνθρωπο(το τι έχω ρίξει στα 3 που έχασα με επώδυνες τις τελευταίες μέρες από τις αρρώστειες τους δεν περιγράφεται και δεν ξέρω αν θα στεναχωρηθώ ποτέ ξανά έτσι)

Τώρα για το θέμα των καλεσμένων και την περίεργη συμπεριφορά τους είναι στον χαρακτήρα του γατιού αλλά φοβούνται (δεν έχει σημασία ακόμα και μένα,θα έλεγα ότι είναι συντονισμένα στον ήχο των καλεσμένων) και άλλα όχι.Έπρεπε να βλέπατε αντιδράσεις όταν φέρναμε το αρνί του πάσχα στο σπίτι(στην σούβλα).Για 2 μέρες μέχρι να πάει κυριακή απόγευμα ήταν κρυμμένα το ένα στο συρτάρι και τα άλλα κάτω από κρεβάτια

Desmond
22-01-2013, 03:14
Λίγο προσοχή με τις ενέσεις, λόγω υποψίας καρκινογέννεσης.

Desmond
22-01-2013, 20:03
http://www.videoman.gr/38843
Χαχα!

Εντωμεταξύ πρέπει να βιντεοσκοπήσω το χούι της δικιάς μου, να πίνει νερό μόνο με το χεράκι της!

Dragonpaul
03-02-2013, 12:02
Είδα αυτό και μου θυμησε το γατακι του Δημήτρη (valk), τον Batman.

Desmond
05-03-2013, 03:46
The History Of One Tough Motherfucker
he came to the door one night wet thin beaten and
terrorized
a white cross-eyed tailless cat
I took him in and fed him and he stayed
grew to trust me until a friend drove up the driveway
and ran him over
I took what was left to a vet who said,”not much
chance…give him these pills…his backbone
is crushed, but is was crushed before and somehow
mended, if he lives he’ll never walk, look at
these x-rays, he’s been shot, look here, the pellets
are still there…also, he once had a tail, somebody
cut it off…”
I took the cat back, it was a hot summer, one of the
hottest in decades, I put him on the bathroom
floor, gave him water and pills, he wouldn’t eat, he
wouldn’t touch the water, I dipped my finger into it
and wet his mouth and I talked to him, I didn’t go any-
where, I put in a lot of bathroom time and talked to
him and gently touched him and he looked back at
me with those pale blue crossed eyes and as the days went
by he made his first move
dragging himself forward by his front legs
(the rear ones wouldn’t work)
he made it to the litter box
crawled over and in,
it was like the trumpet of possible victory
blowing in that bathroom and into the city, I
related to that cat-I’d had it bad, not that
bad but bad enough
one morning he got up, stood up, fell back down and
just looked at me.
“you can make it,” I said to him.
he kept trying, getting up falling down, finally
he walked a few steps, he was like a drunk, the
rear legs just didn’t want to do it and he fell again, rested,
then got up.
you know the rest: now he’s better than ever, cross-eyed
almost toothless, but the grace is back, and that look in
his eyes never left…
and now sometimes I’m interviewed, they want to hear about
life and literature and I get drunk and hold up my cross-eyed,
shot, runover de-tailed cat and I say,”look, look
at this!”
but they don’t understand, they say something like,”you
say you’ve been influenced by Celine?”
“no,” I hold the cat up,”by what happens, by
things like this, by this, by this!”
I shake the cat, hold him up in
the smoky and drunken light, he’s relaxed he knows…
it’s then that the interviews end
although I am proud sometimes when I see the pictures
later and there I am and there is the cat and we are photo-
graphed together.
he too knows it’s bullshit but that somehow it all helps.
Charles Bukowski

Dragonpaul
05-03-2013, 07:46
!!!!!!!!!!!!!!!

Dragonpaul
05-03-2013, 11:50
Νίκο, ξέρουμε αν υπάρχει κάπου μεταφρασμένο; Δε μπορω να το βρω...

Desmond
05-03-2013, 12:11
Δυστυχώς όχι.Παθολογική αγάπη με τις γάτες, είχε και ο "φίλος" του Bukowski, William S. Burroughs: "My relationships with my cats, has saved me from a deadly, pervasive ignorance..."
1988
1989

Dragonpaul
05-03-2013, 12:25
Το φαντάστηκα. Thnx mate!

chronohill
20-03-2013, 19:52
εχει κανεις αλλος εδω λαμπραντορ?

criter
02-04-2013, 11:53
^^ Εγω ειχα, αλλα δυστηχως την εχασα πριν απο δυο βδομαδες :( Ασε εχω σκασει. Αρχες Μαρτιου φολιασαν 30 αδεσποτα στην περιοχη μου και λενε οτι ακομα και εξω απο αυλες βρεθηκαν φολες. Οσο και αν εχω ψαξει, δεν την εχω βρει. Ηταν σκυλι που δεν θα εφευγε απο το σπιτι και αν εφευγε θα γυρνουσε παλι σιγουρα. Μαλλον κατι επαθε ή την κλεψανε τι να πω δεν ξερω, ακομα ψαχνω, ελπιζω να γυρισει...

Τα καλυτερα σκυλια για μενα. Μιλαμε εχουν ανθρωπινη νοημοσυνη. Η δικια μου ειχε μια περιεργη συμπεριφορα και ηταν λιγο αγρια, αλλα μαλλον εγω εφταιγα. Ετσι και δεν την αφηνε καποιος να τον μυρισει, την επιανε φοβος και υπηρχε πιθανοτητα να επιτεθει. Ειχε δαγκωσει ελαφρα μια γυναικα στην γαμπα και τρεχαμε και παραλιγο να βρω το μπελα μου με μυνησεις. Ειχα σκοπο να την παω σε εκπαιδευτη. Πολυ ζηλιαρα και σε σχεση με αλλα σκυλια που εχω ηθελε να ασχολουμε μονο με αυτη και μολις πηγαινα να χαιδεψω καποιο αλλο σκυλο ερχοταν και μου επαιρνε το χερι να χαιδεψω μονο αυτην. Αχ ρε λουιζακι δε θα σε ξεχασω ποτε.

chronohill
02-04-2013, 14:29
^^ Εγω ειχα, αλλα δυστηχως την εχασα πριν απο δυο βδομαδες :( Ασε εχω σκασει. Αρχες Μαρτιου φολιασαν 30 αδεσποτα στην περιοχη μου και λενε οτι ακομα και εξω απο αυλες βρεθηκαν φολες. Οσο και αν εχω ψαξει, δεν την εχω βρει. Ηταν σκυλι που δεν θα εφευγε απο το σπιτι και αν εφευγε θα γυρνουσε παλι σιγουρα. Μαλλον κατι επαθε ή την κλεψανε τι να πω δεν ξερω, ακομα ψαχνω, ελπιζω να γυρισει...

Τα καλυτερα σκυλια για μενα. Μιλαμε εχουν ανθρωπινη νοημοσυνη. Η δικια μου ειχε μια περιεργη συμπεριφορα και ηταν λιγο αγρια, αλλα μαλλον εγω εφταιγα. Ετσι και δεν την αφηνε καποιος να τον μυρισει, την επιανε φοβος και υπηρχε πιθανοτητα να επιτεθει. Ειχε δαγκωσει ελαφρα μια γυναικα στην γαμπα και τρεχαμε και παραλιγο να βρω το μπελα μου με μυνησεις. Ειχα σκοπο να την παω σε εκπαιδευτη. Πολυ ζηλιαρα και σε σχεση με αλλα σκυλια που εχω ηθελε να ασχολουμε μονο με αυτη και μολις πηγαινα να χαιδεψω καποιο αλλο σκυλο ερχοταν και μου επαιρνε το χερι να χαιδεψω μονο αυτην. Αχ ρε λουιζακι δε θα σε ξεχασω ποτε.

ωχ ρε φιλε criter συλληπητηρια...δεν θελω να το ζησω ποτε αυυτο...ειδικα με τον περσεα τωρα που τον εχω μονος μου και εχουμε δεθει πολυ...ειχα παλαιοτερα σκυλι αλλα δεν τον ειχα εγω...ηταν του σπιτιου και δεν ασχολιομουν τοσο γιατι ελειπα κιολας...
Ενας φιλος επαθε το ιδιο μιας και πηγαινε βολτα τον γερμανικο ποιμενικο του σε ενα πολυσυχναστο μερος με πρασινο και ποταμι και φολιαζανε γιατι ειναι λαλακες και τους ενοχλουσανε τα σκυλια...σε κεντρικο σημειο της πολης....δεν καταλαβαινουν οτι με τις φολες διακινδυνευουν και την υγεια ολων μιας και μπορει να την πατησεις και να την μεταφερεις μεχρι και μεσα στο ιδιο σου το σπιτι..βαζεις τα ποδια σου πανω στο τραπεζακι πχ και τελος...μπορει να εχει επιπτωσεις και στους ανθρωπους η πχ στα παιδια...
τεσπα εγω δεν εχω σημαντικα προβληματα με τον Περσεα (μαυρο λαμπραντορ 11 μηνων)...το μονο που μου την δινει ειναι οτι ειναι αρκετα ζωηρος εμρικες φορες και δεν μπορω να του κοψω 2 πραγματα...
1. να χοροπηδαει πανω στον κοσμο...το κανει και σε αυτους που μπαινουν στο σπιτι αλλα και σε αγνωστους...
και 2. να μην τραβαει στη βολτα...αν και το εχουμε μετριασει λιγο, οταν τον βγαζω μεσα στην πολη δεν χαμπαριαζει μια...σκεφτηκα οτι θα πρεπει να τον βγαζω πιο συχνα σε κοσμο πολυ για να εξικειωθει...γιατι τωρα τον βγαζω σε μερη με λιγο κοσμο για να τον λυνω κιολας αλλα και να μην παει και πηδηξει πανω σε κανεναν για να παιξει - οπως εχει συμβει μερικες φορες...
κατα ταλλα ειναι πολυ καλος...δεν μου εχει πειραξει τπτ μεσα στο σπιτι...ειναι γενικα υπακουος και γλυκουλης!
αυτα ηθελα να πω να τα βγαλω απο μεσα μου γιατι εχω πηξει στο youtube να βλεπω βιντεακια για το πως να τον κανω να περπαταει διπλα μου...

zapee995
02-04-2013, 14:37
Εγω εχω δοκιμασει τα παντα στη δικια μου και βολτα δε μπορώ να τη βγάλω. Απο 6 μηνων δε τη παλευε το σκυλι, ενω δειχνει συνεσταλμενη, ωρες ωρες μου ρχεται να την πλακωσω στις κλοτσιες...αλλα δε με παιρνει.:p

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Desmond
02-04-2013, 21:16
ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ!
http://theoatmeal.com/comics/house

Gazof
02-04-2013, 21:37
ωχ ρε φιλε criter συλληπητηρια...δεν θελω να το ζησω ποτε αυυτο...ειδικα με τον περσεα τωρα που τον εχω μονος μου και εχουμε δεθει πολυ...ειχα παλαιοτερα σκυλι αλλα δεν τον ειχα εγω...ηταν του σπιτιου και δεν ασχολιομουν τοσο γιατι ελειπα κιολας...
Ενας φιλος επαθε το ιδιο μιας και πηγαινε βολτα τον γερμανικο ποιμενικο του σε ενα πολυσυχναστο μερος με πρασινο και ποταμι και φολιαζανε γιατι ειναι λαλακες και τους ενοχλουσανε τα σκυλια...σε κεντρικο σημειο της πολης....δεν καταλαβαινουν οτι με τις φολες διακινδυνευουν και την υγεια ολων μιας και μπορει να την πατησεις και να την μεταφερεις μεχρι και μεσα στο ιδιο σου το σπιτι..βαζεις τα ποδια σου πανω στο τραπεζακι πχ και τελος...μπορει να εχει επιπτωσεις και στους ανθρωπους η πχ στα παιδια...
τεσπα εγω δεν εχω σημαντικα προβληματα με τον Περσεα (μαυρο λαμπραντορ 11 μηνων)...το μονο που μου την δινει ειναι οτι ειναι αρκετα ζωηρος εμρικες φορες και δεν μπορω να του κοψω 2 πραγματα...
1. να χοροπηδαει πανω στον κοσμο...το κανει και σε αυτους που μπαινουν στο σπιτι αλλα και σε αγνωστους...
και 2. να μην τραβαει στη βολτα...αν και το εχουμε μετριασει λιγο, οταν τον βγαζω μεσα στην πολη δεν χαμπαριαζει μια...σκεφτηκα οτι θα πρεπει να τον βγαζω πιο συχνα σε κοσμο πολυ για να εξικειωθει...γιατι τωρα τον βγαζω σε μερη με λιγο κοσμο για να τον λυνω κιολας αλλα και να μην παει και πηδηξει πανω σε κανεναν για να παιξει - οπως εχει συμβει μερικες φορες...
κατα ταλλα ειναι πολυ καλος...δεν μου εχει πειραξει τπτ μεσα στο σπιτι...ειναι γενικα υπακουος και γλυκουλης!
αυτα ηθελα να πω να τα βγαλω απο μεσα μου γιατι εχω πηξει στο youtube να βλεπω βιντεακια για το πως να τον κανω να περπαταει διπλα μου...

Για το 1 που λες ότι χοροπηδάει στον κόσμο, μπορείς να πεις σε κάποιον φίλο να μπει σπίτι. Αν πάει να χοροπηδάει πάνω του, να του πεις από πιο πριν να το σπρώχνει με το χέρι προς τα πίσω. Όχι πολύ δυνατά, ίσα για να μην τον ενοχλεί. Θα το κάνει ξανά φυσικά, ξανά το χέρι ο φίλος σου, να καταλάβει ο σκύλος ότι δεν πρέπει να το κάνει. Κάποια στιγμή θα σταματήσει. Διότι αν χοροπηδάει σε αυτούς που μπαίνουν σπίτι, λογικά οι άνθρωποι θα κάνουν προς τα πίσω, ή θα σκύβουν ή θα μαζεύονται. Όλες αυτές οι κινήσεις είναι για το σκύλο μέρος του παιχνιδιού του που πρέπει να κοπούν για να σταματήσει να το κάνει ;) Απλώς χρειάζεται η συνδρομή αυτών που μπαίνουν σπίτι. Ακόμα και σε σένα αν το κάνει, θα κάνεις το ίδιο.

Τώρα για το 2, φαντάζομαι το ζόρι :D Βασικά αν μπορούσες να του δείξεις ότι το πας εσύ βόλτα και δεν σε πάει αυτό βόλτα, θα είσαι άρχοντας.

Έχει ξάδερφός μου λαμπραντόρ θηλυκό. Το σκυλί δεν υπάρχει, υπάκουο πάντα, ήσυχο και φιλικό με όλους. Το άφηνε σπίτι άνετα για ώρες, μέχρι και τα φώτα είχε μάθει να ανάβει.. δεν τον πίστευα μέχρι που φύγαμε ένα βράδυ και μετά που γυρίσαμε τα είχε ανοίξει.. χαχαχα! Τώρα είναι Ρωσία μαζί με τον ξάδερφο, καλοπερνάει.. Η διήγηση του ξαδέρφου για το πως συμπεριφέρθηκε η σκύλα όταν πάτησε Ρωσία (στους -18), ήταν όλα τα λεφτά. Ήταν σαν να προσγειώθηκε σε άλλο πλανήτη, είχε μείνει κάγκελο το καημένο:D Μετά από 1 χρόνο πλέον είναι βασίλισσα.. και εκεί.

criter
02-04-2013, 22:06
@ chronohill Ευχαριστω πολυ φιλε μου για την συμπαρασταση, μην μου λες συλληπητηρια ακομη, αφου δεν την εχω βρει ωστε να επιβεβαιωσω οτι οντως επαθε κατι τετοιο δηλαδη να ψοφησε. Δεν σταματαω να ελπιζω. Μπορει να γυρισει μετα απο καιρο, ποτε δεν ξερεις. Εχω ακουσει ιστοριες για σκυλους και γατες που επεστρεψαν μετα απο πολυ καιρο και απο πολυ μακρυνα μερη που ειχαν χαθει, που ομως τελικα βρηκαν το δρομο και επεστρεψαν. Ειχα δει μια ιστορια στο ανιμαλ πλανετ, οπου στην αγγλια ενα λαμπραντορ μαυρο σαν το δικο σου, επεσε μεσα στη θαλασσα καταλαθος πανω απο ενα ιστιοπλοικο και ο ιδιοκτητης δεν το καταλαβε εγκαιρως και δεν την βρηκε, οσπου νομισε οτι πνιγηκε ή οτι δεν θα υπηρχε περιπτωση να επιζησει διοτι ηταν πολυ μακρυα και ειχε μεγαλη κινηση πλοιων λογω οτι ηταν κοντα σε λιμανι και υπηρχε κυνδινος να την χτυπησει καποιο μεγαλο πλοιο. Τελικα μετα απο δυο μηνες το σκυλι επεστρεψε μονο του σπιτι, βρηκε το δρομο και δυενυσε πανω απο 500 χλμ. Εχω ακουσει και αλλες παρομοιες ιστοριες. Εχουν καλη μνημη. Καπως ετσι ελπιζω και εγω για την δικια μου.

Για το θεμα που ανεβαινει επανω σου και στον κοσμο, μαθε το σιγα σιγα να μην το κανει και θα το μαθει. Νομιζω οτι ειναι ακομα μικρος και εχει τετοιες διαθεσεις, οσο οριμαζει θα δεις οτι θα σε ακουει καλυτερα. Μερικες φορες εχουν τετοια ενεργεια που δεν μπορεις να τα κανεις να σε ακουνε και θα πρεπει να το πιασεις απο το λουρι και να το περιορισεις καπως για λιγο, να καταλαβει οτι δεν πρεπει να το κανει αυτο και θα το μαθει.

Για το θεμα της βολτας, οταν βγαζεις το σκυλο βολτα εκτονονεται και θα πρεπει να τον αφηνεις να μυριζει εκει που θελει και να μην το τραβολογας απο δω και απο εκει. Παλι θα συνιθησει με τον καιρο και θα καθεται μονος του διπλα σου ακομα και χωρις να το κρατας απο το λουρι.

@zepe995 Να υποθεσω οτι εχεις καποιο μεγαλοσωμο και δεν μπορεις να το κανεις κουμαντο; Μηπως ειναι πολυ αγριο; Οπως και να εχει μην το κλωτσας το σκυλι ρε συ. Γιαυτο μετα τα σκυλια γινονται κομπλεξικα και βγαζουν περιεργες συμπεριφορες. Αν θες να την μαλωσεις χρησιμοποιησε μια εφημεριδα. Ποτε με το χερι (ή το ποδι).

Desmond
17-04-2013, 13:55
2419
Για να μην υπάρχει καμία αμφιβολία για το ποιος κάνει κουμάντο στο σπίτι "μου"...

Dragonpaul
17-04-2013, 14:04
Χαχαχαχαχα!!!!! Νομίζω εχει επιβληθεί ολοκληρωτικά!!!!!

Nikoladim
17-04-2013, 15:19
2420242124222423242424252426

chronohill
17-04-2013, 15:24
πολυ συγκινητικες φωτογραφιες...

Gazof
17-04-2013, 21:44
Πόσο εκπληκτικά σκυλιά είναι τα malamutes!


http://www.youtube.com/watch?v=Gj4PKp3AA74


http://www.youtube.com/watch?v=dGfPAojgq6Y

hakoo
17-04-2013, 21:53
......

Ευτυχως που υπαρχουν και τετοιες εικονες και αποδεικνυουν οτι το ανθρωπινο ειδος δεν ειναι εντελως για τα μπαζα.
Τις προαλλες επαιξε ενα σκηνικο με εναν μεσηλικα που κυκλοφoρουσε (εδω Πατρα) με ενα αγροτικο και πισω δεμενο ενα σκυλι να τρεχοσερνεται (ενας θεος ξερει τι προσπαθουσε να κανει ο τυπος), αν μη τι αλλο ενθαρρυντικο οτι δεν προλαβε καλα καλα να περασει 3-4 φαναρια, τον πεταξαν εξω οι περαστικοι/οδηγοι και σε χρονο ρεκορ τον μαζεψε η αστυνομια.
Desmond θεα ρε.

Valkyre
18-04-2013, 11:21
^^ προφανως το σκηνικο που λες προκειται για καποιον μπασταρδο κοπανο.

Γενικα παντως το να εχεις δεμενο τον σκυλο και να τον πηγαινεις με το αμαξι (σε δρομο προφανως ερημικο/χωματοδρομο) για λιγη ωρα ειναι ασκηση για την υγεια του σκυλου, ασκηση την οποια σαν ανθρωπος δεν μπορεις να του προσφερεις με αλλο τροπο παρα μοναχα χρησιμοποιωντας καποιο μεσο {ποδηλατο ή αμαξι). Ενας κολλητος μου που εχει 3 γερμανικους ποιμενικους και ειναι ερωτευμενος με τα σκυλια τους κανει 1 φορα την εβδομαδα τετοιου τυπου ασκηση για να διατηρουνται σε αψογη φυσικη κατασταση. Φυσικα δεν πηγαινει γρηγορα ετσι... απλα τοσο οσο να ασκηται αποτελεσματικα ο σκυλος χωρις να βασανιζεται.

Gazof
18-04-2013, 20:46
Μπράβο στο φίλο, να τους χαίρεται τους σκύλαρους. Έτσι θέλουν επίσης τα Χάσκυ και τα Μάλαμουτ, αλλά αυτά θέλουν καθημερινή άσκηση και τρέξιμο, όχι τόσο για να διατηρούν τη φυσική κατάσταση, αλλά πιο πολύ για το ότι αν δε το κάνουν ξενερώνουν και είναι στεναχωρημένα!

lykos7
21-04-2013, 17:50
Πρέβεζα: Πήδηξε μέσα στον τάφο την ώρα της κηδείας του αφεντικού της
http://news247.gr/eidiseis/koinonia/preveza_phdhkse_mesa_ston_tafo_thn_wra_ths_khdeias _toy_afentikou_ths.2221023.html


:'(

the master
21-04-2013, 17:53
ρε συ στην αρχη δε προσεξα οτι ειναι το θρεντ για τα ζωακια και νομιζα οτι η ειδηση αναφερεται σε ανθρωπο...

εχει γουστο...

lykos7
21-04-2013, 18:03
ρε συ στην αρχη δε προσεξα οτι ειναι το θρεντ για τα ζωακια και νομιζα οτι η ειδηση αναφερεται σε ανθρωπο...

εχει γουστο...
lol ρε

hakoo
19-06-2013, 03:36
I think my cat is trying to make a statement


http://farm6.staticflickr.com/5456/9081137258_8c20cc426e_h.jpg (http://www.flickr.com/photos/80741968@N05/9081137258/in/photostream/)

Nikoladim
25-06-2013, 21:01
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=SJ2lZFwurUw#at=158
Συγκινητικό είναι το video που κάνει θραύση στο youtube όπου ένας σκύλος ανακαλύπτει νεκρό κουτάβι και αποφασίζει να το θάψει κάτω από το χώμα, αποδεικνύοντας ότι ένα ζώο διαθέτει μεγαλύτερο ανθρωπισμό από τον ίδιο τον άνθρωπο.

Nikoladim
08-07-2013, 16:41
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=yIIBwAO0tRM#at=29

http://www.youtube.com/watch?v=xQGd4_cbkd0 <- Κλαιω

tnf50
09-07-2013, 00:31
Αυτο με το κουταβι δε νομιζω οτι γινεται επειδη το σκυλι θελει να δωσει στο μικρο του μια κανονικη ταφη...εχω ακουσει απο πολλους οτι τα σκυλια και οι γατες τρωνε τα νεκρα παιδια τους και οτι αν δεν τα φανε επι τοπου τα θαβουν για να μην τα φαει καποιο αλλο ζωο...

Leon_DiZ
19-07-2013, 12:33
Γιατί ο σκύλος είναι «ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου»; (http://www.protothema.gr/zoi/article/295846/giati-o-skulos-einai-o-kaluteros-filos-tou-anthropou/)

Gazof
28-07-2013, 23:33
Το πρώτο πιάσιμο ήταν έτσι και έτσι μέχρι να ζεσταθεί.. 3ο και 4ο πιάσιμο πως το κάνει??? Ούτε με πίσω μάτια δε θα είχε τέτοια ακρίβεια. Ή έχει υπερευρυγώνια μάτια ή ακούει το frisbie :P


http://www.youtube.com/watch?v=-QiY4tlQ7cU

Nikoladim
22-08-2013, 18:49
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&amp;v=DIn4IqEYVB8

Dragonpaul
22-08-2013, 18:54
Τρομερό βίντεο!!!!!!!!

Nikoladim
23-08-2013, 19:26
http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-frc1/1173609_579365285457009_1343355837_n.jpg

chronohill
23-08-2013, 22:15
ολο ελεγα να σας τον παρουσιασω αλλα ολο το ανεβαλα!ηρθε η ωρα να γνωρισετε τον αντρα της ζωης μου!Περσεα βγαινεις!



3061306230633064

Nikoladim
24-08-2013, 00:10
Koυκλος και τρελος!

hakoo
25-08-2013, 13:44
Kουκλος!

Dragonpaul
25-08-2013, 14:06
Τι σκυλακος ωραίος ειναι αυτός!!!!!!

chronohill
25-08-2013, 15:38
Ειναι πολυ καλουλης!και τρελος φυσικα οπως ειπε ο nikolasdim αφου ειναι λαμπραντορ!!αφηστε και τωρα τον εχω αφησει μια βδομαδα γιατι κειπω διακοπες και φοβαμαι μην παθει τπτ!!!ας ελπισουμε οτι θα γυρισω και θα τον βρω ενταξει...

Dragonpaul
25-08-2013, 15:43
Τι εννοείς, βρε συ;;;; Δεν ειναι κανένας μαζί του;;;;;

I_HAVE_A_NAME_
25-08-2013, 16:40
Το πριν........

3065 3066


κ το μετά.......

3067

chronohill
25-08-2013, 16:50
Παυλο τον εχω αφησει στο χωριο στην γιαγια και μαμα αλλα τον φοβαμαι...τις προαλλες τον ειχα εκει και εφαγε κατι κρεατα που ειχε πεταξει η γειτονισσα..τρεχαμε στον κτηνιατρο...εχω πει να μην τον αφηνουν ουτε στην αυλη μονο του...εχετε καμια λυση στο να σταματησει το σκυλι να τρωει Απο κατω;εννοειται οτι οι εκπαιδευτες δν αποκαλυπτουν τον τροπο...μουχουν πει οτι αυτο που κανουν ειναι να βαζουν μπολικο πιπερι σε κεφτεδακια πχ και τον αφηνουν να τα φαει στην βολτα.μετα αφου καει απτο πιπερι μια δυο σταματαει να τρωει απο κατω...ειναι κακος τροπος..εγω τον μαλωνω συνεχως αλλα εννοειτΙ οτι τρωει βλακειες καποιες φορες στην βολτα...

I_HAVE_A_NAME_
25-08-2013, 17:01
εχετε καμια λυση στο να σταματησει το σκυλι να τρωει Απο κατω;
Από ότι έχω δει από έναν φίλο εκπαιδευτή αυτό που κάνουν είναι να βάζουν έναν μεζέ στο έδαφος και λέγοντας μια εντολή όπως πχ "άστο" προσπαθούν να μην αφήσουν το σκυλί να τον φάει.
Χωρίς χέρια ή τίποτα. Μόνο με την εντολή. Εάν υπακούσει και δεν τον φάει του δίνεις εσύ έναν μεζέ κατευθείαν από το χέρι σου.
Εάν επαναληφθεί αυτό λογικά πολλές φορές, το σκυλί το συνδέει μέσα στο κεφάλι του και μαθαίνει να μην τρώει από κάτω περιμένοντας την επερχόμενη ανταμοιβή.

Dragonpaul
25-08-2013, 17:07
@chron

Α, εντάξει... Είναι με κάποιον το ζώο. Ναι, απλά θέλει λίγο προσοχή. Δε ξέρω να σου πω λύσεις γι'αυτο, αλλα σίγουρα θέλει την προσοχή του. Περισσότερο από κακοβουλους γείτονες.

Leon_DiZ
25-08-2013, 17:27
Δεν ειναι δικος μου

http://24.media.tumblr.com/e31dfb1747de49874ec3be41c55c94ee/tumblr_mrsv4ySeys1ri9t11o1_500.jpg

SDN78
01-09-2013, 09:44
Δεν ειναι δικος μου

http://24.media.tumblr.com/e31dfb1747de49874ec3be41c55c94ee/tumblr_mrsv4ySeys1ri9t11o1_500.jpg




αυτη ειναι κοιλια,φετες - φετες
συγκεκριμενα μια φετα,η γωνιτσα απο το ψωμι χαχαχα..
κουκλακι ειναι

υπαρχει καποιος ο οποιος ειναι ιδιοκτητης γερμανικου ποιμενικου,επειδη θελω καποιες πληροφοριες σχετικα με αυτη τη ρατσα να με διαφωτισει οσο μπορει.?

djpar
01-09-2013, 10:44
3094

το κουνελι μου...χαχα τρελο γελιο ριχνω καθε φορα που τρεχει

Dragonpaul
01-09-2013, 10:54
Ρε, τι φάτσα ειναι αυτή;;;;;;

SDN78
03-09-2013, 16:10
ειναι μικρο για στιφαδο εεεεε ειναι μικρο κουνελακι ηθελα να πω :c055gfe:

djpar
03-09-2013, 16:19
ναι δεν κανει κ απο θεμα ηλικιας πλεον

SevenAm
03-09-2013, 16:23
@ Paris - Παντως το μάτι τα σπάει! Πολύ ψυχεδέλεια λέμε! :)

Να και ο δικός μου (Γερμανικό spitz):

30973098

Dragonpaul
03-09-2013, 17:05
Να το χαιρεσαι!!!! Ειναι πολυ ομορφο!!!! Τα spitz μου αρέσουν παρα πολυ!!!! Ενα απο τα σκυλιά που θα μπορούσα να είχα.
Σκέφτομαι αν μπορέσω αργότερα να πάρω ενα beagle μαζί με μια γατα. Απο μικρά και τα δυο όμως, για να μην έχουμε μάχες.

Nikoladim
03-09-2013, 17:07
Μλκα τρελα ο σκυλος, τι φατσα ειναι αυτη!

SevenAm
03-09-2013, 17:19
Παιδιά το σκυλί είναι καταπληκτικό, περπατάει για ώρα και στα δυο πόδια, θα του γυρίσω ενα βιντεάκι και θα το ανεβάσω και αυτό. Απλά τρώει ώρες ώρες κάτι φρίκες και γαβγίζει και στη σκιά του.

Απ' ότι ξέρω είναι καθαρό σκυλί τσίρκου. Καλό σε εντολές και πανηγύρια αλλά από φύλακας.... αστα βράστα.

hakoo
03-09-2013, 23:07
Kουκλος, δεν υπαρχει!

AlexandrosQV
03-09-2013, 23:20
Σκέφτομαι αν μπορέσω αργότερα να πάρω ενα beagle...

Καλυτερα να παρεις δυο δεινοσαυρους.

Dragonpaul
04-09-2013, 00:39
Καλυτερα να παρεις δυο δεινοσαυρους.
Δηλαδή;;;;

AlexandrosQV
04-09-2013, 00:57
Ειναι πολυ τρελοσκυλα! Δεν σταματάνε ποτε! Και τους ακολουθεί για παντα μια κατάρα! Η μυτη τους! Στη βολτα η δικια μου τραβάει συνεχεια γιατι μυρίζει τα παντα, δεν θελει παιχνιδια με αλλα αγνωστα σκυλια (μολις πλησιάσει σκυλί, μικρο-μεγαλο, ρίχνει μια γαβγισματαρα και ο επισκέπτης απομακρύνεται! :P ) ουτε με σενα (του πετάς τη μπάλα πχ και εκει που την περιμένει με χαρα και σου δειχνει την προθεση οτι θελει να παιξει, εντοπίζει μια μυρωδιά και το παιχνιδι παει περίπατο και εσυ για ιχνηλασια). Πολυ γελιο αλλα και καποιες φορες πολυ σπάσιμο. Για μεσα στο σπιτι τέλειο απλα θελει προσοχη. Δηλαδη ασφαλιζεις την κουζίνα, το μπανιο και γενικα οπου εχει μυρωδιες που θα του τραβήξουν την προσοχη. Εγω εχω βαλει καγκελοπορτες, αυτες τις μικρές για σκυλια. Το κακο με τον συγκεκριμενο σκυλο ειναι οτι υπερισχύει η μυτη του εναντι της εντολής που θα του δωσεις/μάθεις και αυτο τις περισοτερες φορες ειναι κακο για διάφορους λογους.

Dragonpaul
04-09-2013, 01:37
Έχεις δίκιο, γιατι μόλις διάβαζα ακριβώς τα ίδια σε ενα site. Ακριβώς όμως!!!! Χμμμμ..... Οταν έρθει η ωρα θα το σκεφτώ. Το άλλο αγαπημένο μου ειναι το ροτβαιλερ. Αλλα αυτο ειναι μεγαλοσωμο....

SevenAm
04-09-2013, 10:31
Έχεις δίκιο, γιατι μόλις διάβαζα ακριβώς τα ίδια σε ενα site. Ακριβώς όμως!!!! Χμμμμ..... Οταν έρθει η ωρα θα το σκεφτώ. Το άλλο αγαπημένο μου ειναι το ροτβαιλερ. Αλλα αυτο ειναι μεγαλοσωμο....

Το μεγάλο είναι σχετικό πλέον... :) Δεν αναρωτιέμαι πόσο τρώει αλλά αν τρώει περισσότερο από ένα άλογο?
3100

AlexandrosQV
04-09-2013, 12:33
Το σιγουρο ειναι οτι θα ξοδεύεις περισσότερα στις τροφές. Αν εισαι κομπλε με αυτο ειναι αλλη φαση ο μεγαλοσωμος. Εγω παντως το εχω παρει απόφαση, μολις ειμαι ετοιμος (απο αποψη χρημάτων δυστυχως) εχω βρει το εκτροφειο και εχω συνεννοηθει για δυο ντομπ. Σκυλαροι απο καθε αποψη. Τα λατρευω.

FotisGRC
04-09-2013, 15:36
Θέλω ρε παιδιά κι εγώ να πάρω ένα σκυλάκι τώρα που θα συγκατοικήσω με την κοπελιά..

Αλλά απο αυτά που έχω ακούσει και διαβάσει, δεν αγοράζω με τίποτα απο pet shop.. Σιχαμένοι όλοι εκεί στα puppy mills με αυτά που κάνουν στα ζωάκια.

Οπότε η λύση είναι κάποια υιοθεσία, η ένας εκτροφέας αν δεν κάνω λάθος.. Υπάρχει κάποιο site η forum που να μπορώ να ρωτήσω και να με παραπέμψουν στα σωστά άτομα?

SevenAm
04-09-2013, 15:47
Θέλω ρε παιδιά κι εγώ να πάρω ένα σκυλάκι τώρα που θα συγκατοικήσω με την κοπελιά..

Αλλά απο αυτά που έχω ακούσει και διαβάσει, δεν αγοράζω με τίποτα απο pet shop.. Σιχαμένοι όλοι εκεί στα puppy mills με αυτά που κάνουν στα ζωάκια.

Οπότε η λύση είναι κάποια υιοθεσία, η ένας εκτροφέας αν δεν κάνω λάθος.. Υπάρχει κάποιο site η forum που να μπορώ να ρωτήσω και να με παραπέμψουν στα σωστά άτομα?

Φώτη υπάρχει πολύ ζώο για υιοθεσία μέσω FB, αν δεν βρεις κάτι θα σου στείλω από το σπίτι link με στοιχεία γιατί από την δουλειά μας τα έχουν κόψει τα κοινωνικά δίκτυα.
κοίταξε και στην εταιρεία προστασίας ζώων και επίσης εδώ:
http://www.fazoo.gr/
http://www.filoizoon.gr/new/filoizoon.asp
adespoto.gr
stray.gr

κα που θα βρεις στο ίντερνετ.

Βασικά έχε υπόχιν τα εξής:
-Αν θες φύλακα πήγαινε για θηλυκό (με μερικές ράτσες ως εξαίρεση)-Οι θηλυκές είναι μπελάς με την περίοδο και κατα κανόνα πρέπει πρώτα να τις ζευγαρώσεις και μετά να τις στειρώσεις.
-Κόστος στείρωσης 100-150 ευρώ.
-Κόστος εμβολίων min. 20e
-Κόστος επίσκεψης κτηνίατρο 15-50e
-Μακρύ τρίχωμα = κούρεμα = 10-30e

καλή επιλογή!

FotisGRC
04-09-2013, 15:53
Ευχαριστώ πολύ Βασίλη! Ενα μικρό σκυλάκι ψάχνω, κυρίως για παρέα.. Δεν θέλω κάποιο μεγάλο, καθώς και λόγω χώρου θα ταλαιπωρηθεί στην πόλη.. Θα ρίξω μια ματιά στα site που προτείνεις!

Πάντως το ιδανικό για μένα, που το θέλω εδώ και καιρό, θα ήταν ένα West Highland Terrier.. Αλλά απο αυτά που βλέπω μόνο ένας αξιόπιστος εκτροφέας υπάρχει στην Ελλάδα και δυστυχώ τα πουλάει αρκετά ακριβά..

SevenAm
04-09-2013, 16:19
Ευχαριστώ πολύ Βασίλη! Ενα μικρό σκυλάκι ψάχνω, κυρίως για παρέα.. Δεν θέλω κάποιο μεγάλο, καθώς και λόγω χώρου θα ταλαιπωρηθεί στην πόλη.. Θα ρίξω μια ματιά στα site που προτείνεις!

Πάντως το ιδανικό για μένα, που το θέλω εδώ και καιρό, θα ήταν ένα West Highland Terrier.. Αλλά απο αυτά που βλέπω μόνο ένας αξιόπιστος εκτροφέας υπάρχει στην Ελλάδα και δυστυχώ τα πουλάει αρκετά ακριβά..

Αν ψάχνεις για καθαρόαιμο τότε πρέπει να τα σκάσεις δυστυχώς.. Αν βέβαια έχεις το χρόνο και την υπομονή να ψάξεις, ίσως και να βρεις άτομα που χαρίζουν. Βασικά δες αν υπάρχει κάτι σε forum για σκυλιά εντός των συνόρων.

Gazof
04-09-2013, 19:05
dogforum.gr μπορείς να μπεις και να ρωτήσεις. Επειδή θες κάτι σε πιο μικρό, θα σου πρότεινα κάτι σε Spitz, αλλά και σε mini collie! Έχει γνωστός μου και τα 2 και είναι τρέλα και τα δυό τους!

SevenAm
05-09-2013, 12:06
dogforum.gr μπορείς να μπεις και να ρωτήσεις. Επειδή θες κάτι σε πιο μικρό, θα σου πρότεινα κάτι σε Spitz, αλλά και σε mini collie! Έχει γνωστός μου και τα 2 και είναι τρέλα και τα δυό τους!

Spitz έχω εγώ και θα το συνιστούσα ανεπιφύλακτα εφόσον το διαλέξεις για σκυλί σπιτιού. Αν το έχεις για έξω θα γίνεις μάρτυρας της κακότροπης προσωπικότητάς (λόγω συνδρόμου κατωτερότητας) του όταν βγαίνει βόλτα. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην αφήσει κανένα σκύλο, άνθρωπο, αυτ/το και μηχανάκι αγάβγιστο. Το κακό είναι οτι μόλις βγαίνει βόλτα αλλάζει από Jeckyl σε Hyde... και ποτέ μα ποτέ δεν ακούει κανένα. Στο σπίτι είναι άγγελος και υπακούος στα πάντα!!!

Nikoladim
05-09-2013, 12:25
Ωπα συγκατοικησεις ακουω :P ή μαλλον διαβάζω!
Καλη επιλογη ο σκυλος οντως!

FotisGRC
05-09-2013, 16:46
Spitz έχω εγώ και θα το συνιστούσα ανεπιφύλακτα εφόσον το διαλέξεις για σκυλί σπιτιού. Αν το έχεις για έξω θα γίνεις μάρτυρας της κακότροπης προσωπικότητάς (λόγω συνδρόμου κατωτερότητας) του όταν βγαίνει βόλτα. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην αφήσει κανένα σκύλο, άνθρωπο, αυτ/το και μηχανάκι αγάβγιστο. Το κακό είναι οτι μόλις βγαίνει βόλτα αλλάζει από Jeckyl σε Hyde... και ποτέ μα ποτέ δεν ακούει κανένα. Στο σπίτι είναι άγγελος και υπακούος στα πάντα!!!

Ωραίος! Ευχαριστώ για τις συμβουλές.. Να σου πω την αλήθεια με προβληματίζει αυτό με την κατωτερότητα που λες.. Το μοναδικό πράγμα που δεν αντέχω είναι αυτό.. Να έχω ένα σκυλάκι και να γαβγίζει στα πάντα! :P Πάντως το West Highland Terrier όσο και να έχω διαβάσει δεν βρίσκω ελλάτωμα στον χαρακτήρα του.. Αλλά και τα Spitz τα λατρεύω!

Απο τρίχα πως πάει? Μαδάει στο σπίτι?

Ωπα συγκατοικησεις ακουω :P ή μαλλον διαβάζω!
Καλη επιλογη ο σκυλος οντως!

Αστα Τάσο!! Αν κ 25,μεγαλώνω μου φαίνεται! :P Με έχει φάει η δικιά μου να πάρουμε ένα σκυλάκι, και της υποσχέθηκα οτι αν κάποια στιγμή μείνουμε μαζί θα το σκεφτώ.. Ξέρω οτι είναι ευθύνη και μόνος μου δεν το αναλαμβάνω! Ασε που είχαμε φιλοξενήσει ένα κουταβάκι μιας φίλης και με τρέλανε.. Πολύ μου άρεσε για παρέα!

SevenAm
07-09-2013, 12:21
Παιδιά καλημέρα. Υπάρχει ένα Γκριφόν κανίς θηλυκό άσπρο με μαύρη βούλα στο μάτι και μαύρο αυτάκι, ενός μηνός. Αν ενδιαφέρεται κάποιος στείλτε ΠΜ :)

Leon_DiZ
08-09-2013, 04:39
http://www.youtube.com/watch?v=w4c-mJ1DR24

Dragonpaul
26-09-2013, 19:18
Fireman Saves Kitten (http://www.youtube.com/watch?v=CjB_oVeq8Lo)

WolfRathmA
27-09-2013, 03:03
Fireman Saves Kitten (http://www.youtube.com/watch?v=CjB_oVeq8Lo)



Humanity restored... :)

nuntius
04-10-2013, 14:35
Να σας δείξω κ εγώ τα καμάρια μου!!!!!
Λίλι και Μάκης... cockatiel 2,5 και 1,5 έτους... το κορίτσι είναι lutino και ο αγόραρος whiteface pied!!!
Ταϊσμένα στο χέρι και τα 2, έχουν διαφορετικούς χαρακτήρες...το κορίτσι είναι πιο ανεξάρτητο, ζητάει μόνη της τα χάδια όταν τα θέλει αλλά είναι πολύ πιο καταδεκτική και συνεργάσιμη!!!! Αντιθέτως ο Μάκης είναι μπαμπάκιας, δέχεται χάδια ανά πάσα στιγμή αλλά αν πας να τον κατεβάσεις από τον ώμο σου αρχίζει να τσαμπουκαλεύεται και δαγκώνει γιατί δεν θέλει να μπαίνει στο κλουβί του!!! Έχει μάθει και λέει και το όνομα του "Μάκη μου" και "Μακουλίνο μου"...αλλά το δεύτερο το μπερδεύει και ακούς ένα Γουακουίνοου!!!! Δείτε τα!!!!
Μάκης μωρό!!!
3274
Μάκης το καλοκαίρι!!!!
3269
Λίλι στο σπίτι και σε βόλτα...μέχρι και για καφέ πάμε!
327032733272

Dragonpaul
04-10-2013, 15:39
Δεν ανοίγουν οι φωτο.

nuntius
04-10-2013, 16:09
Τώρα;;;;

Dragonpaul
04-10-2013, 18:35
Τωρα μια χαρα!!!!
Μου αρέσουν πολυ οι παπαγαλοι!!!! Απλα δε νομίζω οτι θα τα "βρίσκανε" με τις γάτες μου.
Να τους χαίρεσαι!

djpar
04-10-2013, 18:44
ρε σαν τον κουνελο μου δεν παιζει λεμε,το παλικαρι του κανεις χαδια ΜΟΝΟ οταν θελει εκεινο και οταν το νευριαζεις πχ τον βαλεις στο κλουβι ή την αλλη φορα που τον ειχα κρατησει κατω για να μην ...γμχμμγμχ ενα αλλο κουνελι,πηγε και μου κατουρησε το πατακι του μπανιου

Gazof
23-10-2013, 20:37
http://imageshack.us/a/img269/7295/13992755.png


http://imageshack.us/a/img254/6510/35668602.png


http://imageshack.us/a/img534/4365/p1050567g.jpg

Dragonpaul
23-10-2013, 22:45
Αψογο το μικρο!!!!!!!!

Nikoladim
01-11-2013, 17:29
http://www.youtube.com/watch?v=7jdyP1R0es8

OΚ...οτι καλυτερο και συγκινητικο εχω δει εδω και πολυ καιρο. Ολοι οι ζωοφιλοι (και μη) αξιζει να το δειτε.

Stefanos
01-11-2013, 18:15
Ανθρωπος ειναι το σκυλι...
(καθολου τυχαια η αγαπη του προς εμας και το αντιστοιχο)

Gazof
26-12-2013, 22:33
Πολύ κούραση!

http://imageshack.us/a/img812/393/ar7y.png


http://imageshack.us/a/img51/5233/1bty.png

Dragonpaul
26-12-2013, 22:41
Δημήτρη, Χρόνια Πολλα!
Δικια σου ειναι αυτή;

Gazof
26-12-2013, 22:45
Χρόνια πολλά Πάυλο! Ναι την έχουμε στο χωριό και αν και ήταν μαζί με άλλες 3-4 γάτες, είναι η μόνη που έμεινε και δεν έχει φύγει.

Dragonpaul
26-12-2013, 22:50
Κουκλι ειναι!!!!

hakoo
28-12-2013, 23:21
Tελεια!

Meanwhile η δικια μου την εχει δει christmas ornament...

Dragonpaul
28-12-2013, 23:34
Πολυ κλασικο φαινομενο!!!!

Nikoladim
11-01-2014, 13:50
http://www.youtube.com/watch?v=_ym0rxisOpw

Dragonpaul
11-01-2014, 14:10
Και να φανταστείς ότι τα Beagles δε θεωρούνται και από τα πιο έξυπνα σκυλιά... Αλλα θα ηθελα πολυ ενα!

Desmond
11-01-2014, 22:42
http://www.iefimerida.gr/sites/default/files/skylos-gata.jpg

hakoo
11-01-2014, 23:03
Ειχα ξεραθει στο γελιο με το συγκεκριμενο οταν το ειχα πρωτοδιαβασει.

djpar
18-01-2014, 22:40
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/t31/1040758_10202300071678520_64640633_o.jpg

ειναι noob ακομα αλλα σιγα σιγα μαθαινει

DJTaurus
19-01-2014, 01:41
http://www.youtube.com/watch?v=jxQR0zyldYc

Nikoladim
19-01-2014, 13:45
Παρη τσιντσιλα ειναι η κουνελι?

djpar
19-01-2014, 14:25
περιττο να πω οτι το τσιντσιλα πατησα στο google να δω τι ειναι!χαχα

οχι κουνελι

Leon_DiZ
12-02-2014, 13:51
http://d24w6bsrhbeh9d.cloudfront.net/photo/amXxPdd_460sa.gif

phaerun
12-02-2014, 14:28
41694164416541664167

αγαπω αυτο το thread.
Είπα να βάλω και τα παιδιά μου.

Ο Λάζαρος (η πεταλούδας, αυτος που ειναι μεσα στο κουτακι)
Ο Στεφανος (η mr wonder ή stevie ή batman, ο τυφλός γκρι με άσπρο)
Ο Πιπης (ή πιπινος, το άσπρο με το μαύρο καπελάκι).

Τους λέμε επίσης The three puskateers. O Αθως έιναι ο Λαζαρος, ο Πόρθος είναι ο Στέφανος και ο Άραμις είναι ο Πίπης.

hakoo
12-02-2014, 16:19
Ενταξει, αγαπω.

Akrida79
12-02-2014, 16:50
Ο γάτος μου ο μπεκρής... Mat

4171

phaerun
12-02-2014, 17:48
ωραίο το κατσούλι.

Dragonpaul
12-02-2014, 19:19
Παιδιά, τις χάρηκα πολυ τις φωτογραφιες σας!!!!!!!!!
Να χαιρόμαστε ολοι τα ζώα μας και να ειναι παντα καλα!!!!!!!!

Desmond
19-02-2014, 21:27
http://www.youtube.com/watch?v=vM8nNKIlYZY

nikon
20-02-2014, 09:56
http://www.youtube.com/watch?v=ZIXoYHYEnkg#t=400

dspug7
22-02-2014, 18:14
4269

ο μαυρος πανθηρας, γνωστη και ως Σαντυ. πρωην αδεσποτο, κατσικωθηκε στην αυλη μου πριν απο κανα διμηνο. ειναι μονιμα μες στην τρελη χαρα και με ατελειωτη ενεργεια. δεν ειχα ποτε καμια σοβαρη επαφη με γατες, dog person all the way, αλλα αυτος ο διαολος με εκανε να αναθεωρησω.

Dragonpaul
22-02-2014, 19:28
Έχουν τον τροπο τους... ;)

Να τη χαίρεσαι!

Desmond
28-02-2014, 11:52
Live streaming (LOL!) Assassin's Creed: Black Flag mp.
4313

Valkyre
28-02-2014, 11:56
^^ Βαζω στοιχημα οτι εκτος απο την περιεργεια της γενικα, καποιο ρολο παιζουν και οι λιχουδιες στο τραπεζι.

Απιστευτα περιεργα πλασματα οι γατες παντως. Δεν υπαρχει η περιεργεια τους. Ολο το ακους αλλα αν δεν το βιωσεις δεν το αντιλαμβανεσαι. Μοιαζουν σαν να θελουν να τεσταρουν το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ. Ακομα και αν τις λουζει κρυος ιδρωτας κατα την διαρκεια... απλα ΠΡΕΠΕΙ να δοκιμασουν. Δεν γινεται αλλιως!

χαχα

phaerun
28-02-2014, 12:46
παιδια ο ένας απο τους δικούς μου ανεβαίνει πάνω στο ps4 όταν παίζω black flag και καθεται εκει με τις ωρες. εχει ρίξει πατούσι και σε κατι πουλια που εχει δει να πετάνε, αλλά κυριώς κάθεται και παρακολουθεί τον χαρακτήρα με τις ώρες.
προχτές καπως πάτησε και με την ουρα του που τη κουνούσε συνέχεια το eject και είχα κλάματα γιατι η αποστολή πήγαινε καλά.

θα προσπαθήσω να τραβήξω βιντεάκι.


edit: proof φωτό : vivere pericolosamente με την ουρά τόσο κοντά στο eject. ειναι και βούτυρο το άτιμο πατιέται μόνο του :p

4314

nuntius
28-02-2014, 12:55
Από αυτό θέλω φωτό γάτου πάνω στο ps4...πραγματικά!!!

Desmond
28-02-2014, 13:15
παιδια ο ένας απο τους δικούς μου ανεβαίνει πάνω στο ps4 όταν παίζω black flag και καθεται εκει με τις ωρες. εχει ρίξει πατούσι και σε κατι πουλια που εχει δει να πετάνε, αλλά κυριώς κάθεται και παρακολουθεί τον χαρακτήρα με τις ώρες.
προχτές καπως πάτησε και με την ουρα του που τη κουνούσε συνέχεια το eject και είχα κλάματα γιατι η αποστολή πήγαινε καλά.

θα προσπαθήσω να τραβήξω βιντεάκι.


edit: proof φωτό : vivere pericolosamente με την ουρά τόσο κοντά στο eject. ειναι και βούτυρο το άτιμο πατιέται μόνο του :p

4314

Χαχα!Εντάξει, κλασικά πράγματα για όσους ζουν με γάτες!Άντε μετά να βγάλεις το 100% sync!
4315

nuntius
28-02-2014, 15:22
Σας ζηλεύω, έχω έναν γάτο ασπρόμαυρο απίστευτα χαδιάρη όλο παράπονο στην πιλοτή, κάθε μέρα του βάζω φαγητό και νερό και όταν δεν ήταν καλά τον πήγα κτηνίατρο, κάναμε εξετάσεις, του έδινα φάρμακα για 15 μέρες και είναι μια χαρά. Θα ήθελα πολύ να τον έχω σπίτι, νομίζω όλη μέρα θα χουχούλιαζε στο κρεβάτι μου, αλλά έχω 2 cockatiel από παλιά και ένα καναρίνι και θα είχα θέματα...συν ότι οι γονείς δεν θέλουν τετράποδο στο σπίτι... να τα χαίρεστε τα γατόνια σας!!! Πφφφφφφ μελαγχόλησα

hakoo
28-02-2014, 15:49
Xαχαχαχαχα
Ειναι universal τελικα, οι γατες ειναι κρυφοgamers. Επισης τεινουν να εχουν τα γουστα των αφεντικων τους

4316

Dragonpaul
28-02-2014, 19:19
O Λιβας δεν ανεβαίνει στο PS4, δείτε, όμως, που ανεβαίνει:

4318

Nikoladim
19-03-2014, 15:01
Ένα κουτάβι ράτσας Θιβετιανό Μαστίφ πουλήθηκε στην Κίνα έναντι περίπου 1,44 εκατομμυρίου ευρώ, σύμφωνα με σημερινό δημοσίευμα που προσθέτει ότι ενδεχομένως να πρόκειται για την ακριβότερη πώληση σκύλου μέχρι σήμερα.


Το ενός έτους μαστίφ με ξανθό τρίχωμα αγόρασε ένας κτηματομεσίτης από μία έκθεση με "πολυτελή κατοικίδια" χθες Τρίτη στην ανατολική επαρχία Σεζιάνγκ, σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας Qianjiang Evening News.
&lt;a href="http://gazzetta.adman.gr/click?webspace=284&amp;id=670268" target="_top" rel="nofollow"&gt;&lt;img alt="" src="http://gazzetta.adman.gr/banner?webspace=284&amp;id=670268&amp;js=yes&amp;sc=1760x990x2 4&amp;ref=undefined&amp;p1=&amp;p2=&amp;p3=&amp;p4=&amp;p5=&amp;p6=&amp;p7=&amp;p8=&amp;kw =" border="0" width="426" height="120" /&gt;&lt;/a&gt;&lt;br /&gt;

Το κουτάβι ζυγίζει 90 κιλά, είπε ο εκτροφέας του ζώου, ο Ζανγκ Γκενγκιούν. Ο αγοραστής του φέρεται ότι είναι ένας 56χρονος από το Κινγκντάο, ο οποίος θέλει να γίνει κι ο ίδιος εκτροφέας σκύλων, σύμφωνα με το Γαλλικό Πρακτορείο.
Η ράτσα αυτή κατάγεται απο τα βουνά των Ιμαλαίων και την Κεντρική Ασία και οι ρίζες της συναντώνται πολύ παλιά, στα αρχαία χρόνια. Το Θιβετιανό Μαστίφ ανατράφηκε αρχικά ώς κυνηγός, φύλακας, οδηγός και πολεμιστής.
Είναι τόσο δυνατό που μπορεί να σκοτώσει ακόμη και τίγρη κι έχει γίνει σύμβολο πλούτου για τους εύπορους Κινέζους με αποτέλεσμα οι τιμές πώλησής του να έχουν εκτιναχθεί στα ύψη.
Οι ιδιοκτήτες αυτής της ράτσας, πάντως, τον περιγράφουν ως πιστό και προστατευτικό σκύλο.
Πηγή: newpost.gr (http://newpost.gr/)

minaras_tio
19-03-2014, 21:41
^^Παμε Ιμαλαια να μαζεψουμε κανα αδεσποτο;; Και μετα το πουλαμε στο ebay και ειμαστε πλουσιοι...

nuntius
19-03-2014, 22:02
Τσιουάουα των Ιμαλαΐων... Τσιουμαλαΐουα... starting bid at 750.000GBP :P :P :P
(Eκεί πάνω πιο πιθανό το κόβω να βρούμε κανένα Direwolf... ;) )

DJTaurus
23-03-2014, 10:20
http://www.youtube.com/watch?v=VEQXeLjY9ak

http://sploid.gizmodo.com/watching-these-dogs-confused-by-a-magic-trick-is-hilari-1549262852/@jesusdiaz

psx3
23-03-2014, 20:46
http://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-prn1/t1.0-9/1960134_631135950296483_1032179461_n.jpg

Dragonpaul
14-04-2014, 21:20
Ρε guys.... Δείτε αυτο (http://9gag.tv/p/a9pwW8/moo-the-cat-is-very-happy-to-see-his-owner-after-being-3-days-alone?ref=fbl9)!!!!!!

hakoo
14-04-2014, 23:50
Το κανει και η δικια μου ειδικα οταν την εχω αφησει πολυ ωρα μονη της :love:

muku
15-04-2014, 02:07
Είχα για πολλά χρόνια γάτες. Δεν τις είχα μέσα στο σπίτι αλλά στην αυλή και στο οικόπεδο τριγύρω από το σπίτι. Σε κάποια φάση πρέπει να είχα φτάσει 10-12. Τις ταϊζαμε και συνήθως γεννούσαν μέσα στο σπίτι ή στην αποθήκη και τις μεγαλώναμε από μικρές. Σε κάποιο σκληρό υπάρχει και το γενεαλογικό δέντρο :P

Anyway, από όλες αυτές είχα έναν απίστευτο μαύρο γάτο που ήταν εκδηλωτικός σαν αυτό στο βίντεο. Όποτε ερχόμουν ή έφευγα έκανε παρόμοια σκηνικά. Χαρακτηριστικά θυμάμαι όταν έφευγα με ακολουθούσε μέχρι τη γωνία του στενού και πήδαγε πάνω στον κάδο για να φτάσει στο ύψος μου και να τον χαιδέψω. Και όποτε ερχόμουν πάντα ερχόταν τρέχοντας και τριβόταν. Ο Μαυρέας. Αξέχαστος. Κάποιος λογικά θα τον πήρε γιατί εξαφανίστηκε ξαφνικά :(

nuntius
15-04-2014, 10:50
Ρε παιδιά, έτσι κάνουν όταν είναι χαρούμενες; έχω έναν παρόμοιο ασπρόμαυρο μόρτη στην πιλοτή τον οποίο ταίζω κ ποτλιζω κάθε μέρα κ ο οποίος είναι απίστευτα χαδιάρης. Είχε αρρωστήσει κιόλας, τον πήγα γιατρό και του έδωσα φάρμακα 15 μέρες. Κάθε πρωί και μεσημέρι που με βλέπει κάνει αυτούς τους ήχους κ τρίβεται πάνω μου για χάιδεμα κ μου κάνει κόλπα με το κεφάλι...

Gazof
15-04-2014, 21:22
Έτσι κάνει και η δικιά μας στο χωριό, αλλά κάνει έτσι γιατί εκτός από τη χαρά που παίρνει, ξέρει ότι θα καλοφάει. Πρέπει να την τραβήξω βίντεο μια φορά, από τη στιγμή που θα κατέβω από το αυτοκίνητο, όταν περπατάω πάει πάντα μπροστά, εγώ περπατάω κάνοντας βήματα στο πλάι γιατί αλλιώς θα την πατήσω, έχει πολύ πλάκα! :D


Δείτε και ένα πραγματικό success story με έναν παρατηρητή/φωτογράφο, φιλαράκια τις έκανε τις όρκες.

ΥΓ Στο 2:47, η μία φάλαινα σταματάει κάνοντας και λίγο έντο! :D



https://www.youtube.com/watch?v=ecXK_p7FW7M

ilias78
15-04-2014, 22:41
εγω παντως δεν εμπαινα με κανο εκει μεσα ουτε με σφαιρες..

Gazof
15-04-2014, 23:09
Το πολύ πολύ να σου πετάξει λίγο νερό, όπως εδώ (καλά, έχει πολύ πλάκα το γέλιο που ρίχνει μετά ο τύπος!)

https://www.youtube.com/watch?v=DWXe6TNRwuo

Nikoladim
17-04-2014, 10:02
http://www.youtube.com/watch?v=39oGCTAJ9Vw

Valkyre
28-04-2014, 19:37
Λοιπον παιδια αυτο που συμβαινει σπιτι μου εχει πολυ πλακα.

Εδω και καιρο φροντιζουμε 3 αδεσποτες γατες (ξεχωρα απο αυτες που εχουμε εντος του σπιτιου).

Μην τα πολυλογω, αυτην την στιγμη μεσα σε διαστημα ενος μηνα γεννησανε και οι τρεις! Με μια βδομαδα διαφορα η καθεμια απο την αλλη!.

Το αποτελεσμα ειναι οτι εκει που ειχαμε να φροντιζουμε 3 αδεσποτα γατια, τωρα εχουν γινει 14! 11 μικρα νεογεννητα και 3 μεγαλες.

Επειδη οπως καταλαβαινετε δεν ειναι δυνατον να τα μεγαλωσουμε ολα, καποια απο αυτα θα τα χαρισουμε σε φιλοζωους (απαραιτητως) και εαν δεν βρεθει κατι θα αναγκαστουμε να παρουμε τηλεφωνο την φιλοζωικη για να βρουν σπιτι. Ισως κρατησουμε κι εμεις ενα ακομα, αλλα επειδη ειναι ακομα πολυ μικρα δεν ξερουμε ποιο.

Το θεμα ειναι οτι αν ενδιαφερεστε, μολις μεγαλωσουν λιγο (καθοτι ειναι σαν ποντικια ακομη και χρειαζονται την μητερα τους) και εχετε ενδιαφερον και υποσχεστε οτι θα τα αγαπατε και θα τα φροντιζετε, μπορειτε να κανονησουμε να ερθετε απο το σπιτι μου και να διαλεξετε καποιο απο αυτα.

Ακομα οπως ειπα ειναι νωρις, θα βαλω φωτογραφιες μολις μεγαλωσουν λιγο καθοτι τωρα δεν θελω να ενοχλησω τις μανες (ασε που ειναι και κρυμμενες σε σημειο που απλα δεν γινετε να φωτογραφησω).

Ολα αυτα βεβαια ξαναλεω υπο την προυποθεση οτι δεν θα φυγει καποια απο αυτες μαζι με τα μικρα, γιατι το φοβομαστε λιγο τωρα αυτο, διοτι παρολο που τους εχουμε βαλει καλαθακια περιποιημενα και προστατευμενα απο βροχη και φυσικα πλουσιοπαροχα γευματα, ολες εχουν μια περιοχη στην αυλη μας αρκετα κοντα η μια στην αλλη και λογω της φυσης τους ισως καποια θελησει να μεταναστευσει.

Εαν σας ενδιαφερει το παραπανω στειλτε μου ενα πμ ή ενημερωστε με να σας εχω στα υποψην.

Dragonpaul
28-04-2014, 19:59
Μπράβο, ρε Δημητρη!!!

Dragonpaul
15-05-2014, 22:36
Guys, δε ξερω αν το ειδατε αυτο, αλλα... BOOM!!!!! BITCH ONE DOWN!!!!!!!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=qggsy3Cxg4U

george13gr
15-05-2014, 22:47
Guys, δε ξερω αν το ειδατε αυτο, αλλα... BOOM!!!!! BITCH ONE DOWN!!!!!!!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=qggsy3Cxg4U

Απίστευτο Σκηνικό! Μιλάμε για γάτα HERO!!

sent from my mind wirelessly

Nikoladim
15-05-2014, 23:29
Φτου ρε φιλε, εκανε ραματα ο μικρος :(, μπραβο παντως στην cat woman.

DJTaurus
17-05-2014, 01:08
https://www.youtube.com/watch?v=PiblYasnzWE&feature=youtu.be

jimspy
27-05-2014, 20:43
http://agiosmamashalkidiki.blogspot.gr/2014/05/blog-post_318.html

nikon
27-05-2014, 21:08
’νθρωπος για εμάς θεός για τον σκύλο.:a042:

Dragonpaul
27-05-2014, 22:49
Το ειχα δει πριν μερικους μηνες αυτο και ειχα μενει αναυδος... Ποση υπομονη και αγαπη χρειαζεται για τετοια θαυματα...

Nikoladim
28-05-2014, 00:29
Πω με εστειλες βραδιατικα.

spartan
28-05-2014, 03:10
http://agiosmamashalkidiki.blogspot.gr/2014/05/blog-post_318.html
Ευτυχως που υπαρχουν ακομα ανθρωποι σε αυτον τον μιζερο κοσμο που ζουμε(respect στο παλικαρι)

Valkyre
28-05-2014, 18:01
http://agiosmamashalkidiki.blogspot.gr/2014/05/blog-post_318.html

Κομπος στο στομαχι, με δυσκολια συγκρατησα τα δακρυα και ειμαι και στο γραφειο...

katalanos_7
31-05-2014, 01:03
Με απλή φροντίδα έκανε το σκυλάκι να ξανανιώσει!Χίλια μπράβο.Το κτήνος όμως που έφερε το σκυλί σε αυτή την κατάσταση δεν το τιμώρησε κανείς.

criter
01-07-2014, 23:14
Απίστευτη ιστορία με σκύλο που οδήγησε τους διασώστες σε σπίτι που καίγεται! (http://www.hellasforce.com/blog/apistefti-istoria-me-skilo-pou-odigise-tous-diasostes-se-spiti-pou-kegete-vinteo/)
https://www.youtube.com/watch?v=1JUf0VYjn1A

Valkyre
14-07-2014, 17:49
Kαιρο εχω να βαλω εδω.

Ορισμενες απο αυτες τις φωτο ειναι παλιες αλλα δεν πειραζει!


Η Ζηνα μου

5141
5148

Η μανα της και τα αδελφια της:

5143

Μερικες απο τις υπολοιπες γατες που εχουμε (συνολο 12 αυτη την στιγμη... 3 γεννες οπως ειχα πει σε προηγουμενο ποστ)

5144

Εδω ειναι η θεση που καθομαι και παιζω PS ή βλεπω ταινια... ερχεται και καθεται στα μαξιλαρια που ακουμπαω και αγκαλιαζει τον σβερκο μου:

5140

Ρεκλα εντελως...

5145

Ναι συνηθιζει να καθεται ετσι:

5146

Κοιταχτε εδω κατασταση γατιου...λολ

5147

Dragonpaul
14-07-2014, 19:30
Απίστευτες φωτογραφιες!!!!!
Δημητρη, να τα χαίρεσαι ολα τους! Ο Μπατμαν τι κανει;;;;

Valkyre
14-07-2014, 19:43
Απίστευτες φωτογραφιες!!!!!
Δημητρη, να τα χαίρεσαι ολα τους! Ο Μπατμαν τι κανει;;;;

Kι αυτος στην αυλη ειναι. Δεν γινοταν να μεινει σπιτι το συγκεκριμενο γατι. Το προσπαθησα αλλα δεν γινοταν. Με το που εβλεπε ξενο ανθρωπο εκανε λες και ηταν δαιμονισμενο...τρελαινοταν... μονο μαζι μου καθοταν και ενιωθε ανετα. Τωρα εχω την Ζηνα που την αφησα να μεγαλωσει με την μητερα της 2 μηνες στην αυλη μας και μετα την πηρα μονιμα μεσα στο σπιτι μου. Ειναι μερα με νυχτα σε σχεση με τον Μπατμαν, χαδιαρα παιχνιδιαρα και δεν εχει προβλημα με κοσμο. Ουτε ειναι ιδιαιτερα ατακτη. :)

Τωρα την εχω 6 μηνες περιπου :)

Dragonpaul
14-07-2014, 19:47
Να σου ζήσει και να ειναι ολα τους καλα!
Ρε τον Bats... Ετσι, ε;;;;

Valkyre
14-07-2014, 19:49
Δεν ξερω γιατι τον επιανε αυτο... θυμαμαι ειχα ρωτησει και εδω με σχετικο ποστ.

πιστευα οτι θα συνηθισει αλλα πραγματικα ειχα προβλημα... ουτε η κοπελα μου δεν μπορουσε να ερθει σπιτι ετσι οπως εκανε... ευτυχως επειδη ειχαμε/εχουμε πολλες γατες δεν του καθεται ασχημα.

Dragonpaul
14-07-2014, 19:53
Να και ο άλλος ο δικός μου... Ο Σείριος!

5150

dspug7
14-07-2014, 20:04
5151

τα δικα μου δεν θυμαμαι να τα εχω βαλει... ειναι περιπου 2 μηνων, ειναι παιδια της σαντυ που ειχα ανεβασει φωτο παλιοτερα, η οποια εχει μεγαλωσει αρκετα απο τοτε. δυστυχως ηταν αλλα 2 μαυρα στα οποια επιτεθηκε αρσενικος οταν ηταν μικροτερα...

Dragonpaul
14-07-2014, 20:08
Άψογα τα μικρά!!!!

DJTaurus
28-07-2014, 00:00
https://pbs.twimg.com/media/BticbFiIAAAT6cJ.jpg

https://twitter.com/CuteEmergency/status/493316148545732609/photo/1

Nikoladim
13-08-2014, 20:39
https://www.youtube.com/watch?v=7O8lbQGq7W4&amp;feature=player_embedded#t=0

DJTaurus
19-08-2014, 09:35
https://www.youtube.com/watch?v=O-bjwQMepmE

Leon_DiZ
19-08-2014, 14:08
Δεν θυμάμαι, τον εχω βάλει τον δικό μου;

http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/08/19/ba7feb7c96223b1ca5e1e5e86f3d2b9f.jpghttp://tapatalk.imageshack.com/v2/14/08/19/cb5691d3d9017bc7695a5ebd20550352.jpghttp://tapatalk.imageshack.com/v2/14/08/19/efc4fd532302b13e0783b30f8944d7e2.jpghttp://tapatalk.imageshack.com/v2/14/08/19/2f24e6995ca627d43cadad63654fc07c.jpghttp://tapatalk.imageshack.com/v2/14/08/19/e86ab98f19b94a6dc92cd431e25e45d1.jpghttp://tapatalk.imageshack.com/v2/14/08/19/1b4d82851cf41369b6cb48ff99bfe52e.jpghttp://tapatalk.imageshack.com/v2/14/08/19/5245726d9f9001b64db7acfa628d8510.jpghttp://tapatalk.imageshack.com/v2/14/08/19/6374455f6b35fa00219fa9002e2e8ba7.jpghttp://tapatalk.imageshack.com/v2/14/08/19/178241ad7c926ebcebf4a3b78a3d92f0.jpg


Sent using Tapatalk, one of the most overrated app since the inception of the App Store.

Dragonpaul
19-08-2014, 14:28
Λέω, τι κούκλος ειναι αυτός;;;;;; Πολυ όμορφος!!!!

hakoo
19-08-2014, 15:03
Ποσο κουκλος?????

DJTaurus
16-09-2014, 21:06
http://res.mindbodygreen.com/img/gal/GINGER_promo.jpg

http://www.mindbodygreen.com/0-15204/cute-photos-of-puppies-swimming-underwater-why-not.html

Leon_DiZ
18-09-2014, 23:08
http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/09/18/0c8718fecf153120bd136aac82668c47.jpg

"Not the cone of shame!"

http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/09/18/c0ffac43dd31fb2bd4840134832b8e4f.jpghttp://tapatalk.imageshack.com/v2/14/09/18/9f9e5a3e1a60f7e3f895b5c74fd64f5a.jpg

"Ό,τι και να σας πουν είναι ψέματα!"

Dragonpaul
18-09-2014, 23:50
Χα χα! Περαστικά!

Valkyre
23-09-2014, 13:58
Σημερα πηγα την γατουλα μου για στειρωση...

δεν ειχε εμφανισει σημαδια περιεργης συμπεριφορας, αλλα ξερω οτι πρεπει να γινει σχετικα νωρις (7 μηνων σχεδον ειναι τωρα).

Η αληεθια ειναι οτι αισθανομαι λιγο σκατα.... :( Ξερω οτι πρεπει να γινει , αλλα κατι μεσα μου με τρωει οτι ειναι μλκια να γινεται αυτο το πραγμα :/

Πιο πολυ απλα θελω να ειναι ενταξει.

Dragonpaul
23-09-2014, 14:46
Δημήτρη, γι'αυτον ακριβως τον λόγο, δλδ για την πρότασή σου: "Ξερω οτι πρεπει να γίνει, αλλα...", πήγα τα δικά μου για στείρωση 18 μηνών. Απλα δε μπορούσα... Και οταν άρχισαν να μιαουριζουν επειδη ήθελαν να ζευγαρώσουν και άρχισαν να "ψεκάζουν", πήρα την απόφαση.
Μην εχεις καμια αμφιβολία οτι έκανες αυτο που επρεπε ακριβως.

mihalis13
23-09-2014, 15:06
Δεν ξέρω ρε παιδιά..και εμένα μου φαίνεται κάπως αυτό το πράγμα..
Αν και πλέον δεν έχω κατοικίδια, δεν ξέρω τι θα έκανα.Παλιά πάντως δεν είχαμε πάει για στείρωση κάποιο..
Πρόσφατα πήγε ένας φίλος μου την σκυλίτσα του(πρέπει να ήταν 2 χρονών τουλάχιστον) και πέθανε κατά την επέμβαση..

criter
24-09-2014, 13:30
Μερικες φορες μπορει να παει και στραβα η στειρωση, εγχειριση ειναι, τωρα δεν ξερω και εγω καλα αλλα η στειρωση γινεται με διαφορους τροπους και αλλου εχει πενηντα ευρω και αλλου εχει 150 ευρω. H στειρωση ειναι κατι αναγκαστικο εφοσον δεν μπορεις να ελεγξεις την αναπαραγωγη ή και οταν εχεις αρσενικο γατο μεσα στο σπιτι, τον πιανει τρελα οταν θελει να ζευγαρωσει, νιαουριζει δυνατα και θελει να βγει εξω και πιτσιλαει οπου βρει για να οριοθετησει. Βεβαια αυτο δεν γινεται συνεχεια και θα μπορουσε να ελεγχθει και χωρις στειρωση σε σχεση με ενα θυληκο που γενναει. Ειμαι της αποψης παντως να αφηνω τα θυληκα να γενησουν τουλαχιστον μια φορα πριν γινει στειρωση.

Εγω εχω μια θυληκια γατα την χαρα, που θα την παω σε λιγο καιρο για στειρωση, γιατι γεννησε παλι 5 γατακια ενω ειχε ξαναγεννησει αλλα 4 πριν εξι μηνες και δεν μπορω με τοσα πολλα γατια γιατι δεν ξερω τι να τα κανω και δημιουργουν και προβλημα στη γειτονια. Επισης εχω και ενα αρσενικο γατο μεσα στο σπιτι και το σκεφτομαι για στειρωση, αφου δεν εχω προβλημα, μονο που νιαουριζει και θελει να βγει εξω, αλλα δεν τον αφηνω γιατι ειναι τυφλος και φοβαμαι μην χαθει. Τον αφηνω να βγαινει λιγο και μετα ξαναμπαινει αλλα μου εχει φυγει δυο φορεες και εμεινε εξω νυχτα και νομιζα οτι τον εχασα αλλα γυρισε μονος του τελικα. Παντως ειναι φοβερο το οτι ενω δεν βλεπει καθολου, μπορει και παει οπου θελει, μυριζοντας. Μεσα στο σπιτι εχει μαθει τα επιπλα και δεν εχει κανενα προβλημα καθολου.

Εχω και ενα σκυλο τον ιβαν ο οποιος αρρωστησε και μαλλον επαθε καλαζαρ, θα πρεπει να τον παω στο γιατρο, εχει αδυνατισει, περιμενω να βρω τα λεφτα για να παρω ενα φαρμακο που κανει 200 ευρω για την θεραπεια. Το φαρμακο λεγεται milteforan και ειναι αποτελεσματικο 100%!!

Οσο για την χαρα που γεννησε, χαριζονται γατακια, οποιος θελει ας μου πει.

Valkyre
24-09-2014, 13:41
Παιδια εμεις ανγκαστικα επρεπε να στειρωσουμε τα γατακια μας. Ειχαμε καταληξει να εχουμε 14 αδεσποτα γατα κια + 2 οικοσιτα. Και οταν πηραμε χαμπαρι οτι οι 2 μεγαλες ηταν παλι καπακια εγκυες, επρεπε κατι να γινει. Εν τω μεταξυ ειχα πσοταρει κι εδω οτι χαριζονται γατακια αλλα δεν ειδα ανταποκριση. Το δυστυχημα ειναι οτι μονο 2 καταφεραμε να δωσουμε και το ακομα μεγαλυτερο δυστυχημα ειναι οτι 3 γατακια πεθαναν απο αυτοκινητα.... :( Δεν γινεται να τα μαντρωσουμε ευκολα (γατες ειναι) και το σπιτι ειναι φυσικα σε δρομο κοντα... πηραμε φιλοζωικη να ερθει να τα παρει τοσες φορες και μας εριξε ακυρο.

Ευτυχως τωρα οσα εχουν μεινει ειναι αρκετα μεγαλα και μαθημενα πλεον ωστε να ξερουν τους κινδυνους. Αλλα οσο ναναι ειναι στεναχωρο να βλεπεις να χανονται 3 γατακια. Συγκεκριμενα τα 2 απο αυτα ειναι αδελφακια της δικης μου.

Η οποια δικη μου να ενημερωσω την πηρα εχθες και φυσικα το ζωο ηταν ταλαιπωρημενο πολυ απο την επεμβαση και δεν μπορουσε να σταθει στα ποδια του απο την επιρροια της ναρκωσης. Εκανε 1-2 εμετους αλλα κατα τα αλλα καθοταν ησυχη.

Μεχρι που αργα το βραδυ χεστηκα απανω μου οταν ειδα το γατι να κανει κατι περιεργες σπαστικες κινησεις λες και ειναι παραπληγικο ή επιληπτικο... κατι που δεν ειχε κανει ποτε. Εβαζε απιστευτη δυναμη στα 2 μπροστινα της ποδαρακια και εμοιαζε σαν να θελει να ξεριζωσει την γλωσσα της η οποια και κρεμοταν εξω. Το κακο ηταν οτι εβγαζε και νυχια και φοβηθηκα μην τραυματισει τον εαυτο της ασχημα. Μαλιστα εφαγα με μια τρελη γρατζουνια στο δαχτυλο προσπαθωντας να τις βγαλω τα χερια απο το στομα γιατι νομιζα ειλικρινα οτι θα σκισει τον εαυτο της.

Αυτο το εκανε ανα τακτα διαστηματα για 3 ωρες περιπου μεχρι τις 5 το πρωι. Η εκτιμηση η δικη μου ηταν οτι ισως ηταν μουδιασμενη η γλωσσα της (εξου και κρεμιοταν εξω) απο την ναρκωση και αυτο το feeling της εμοιαζε εντελως εξωγηινο και της προκαλουσε πανικο.

Ευτυχως το πρωι ηταν το γατι μια χαρα. Ζωντανεψε, εβγαζε πλεον ηχους κανονικα, περπατουσε φυσιολογικα, σκαρφαλωνε, εξυνε τα νυχακια της οποτε ολα καλα. Θα παει βεβαια στον γιατρο για αντιβιωση, αλλα ηρεμησα κι εγω τωρα λιγο...

Dragonpaul
24-09-2014, 14:01
Δημήτρη, να αναφέρεις στον γιατρό ακριβως ο,τι είδες. Κάποιες περίεργες συμπεριφορές ειναι φυσιολογικές μετα τη στείρωση, αλλα επειδη, οπως καταλαβαίνω, ηταν έντονο ολο αυτο, καλυτερα ανάφερέ το.

Desmond
24-09-2014, 14:49
Δημήτρη την αντιβίωση δεν θα την δίνεις εσύ καθημερινά αλλά ο γιατρός?
Εγώ της έδινα amoxil 1mg με μικρή σύριγγα.

Valkyre
24-09-2014, 16:01
Δημήτρη την αντιβίωση δεν θα την δίνεις εσύ καθημερινά αλλά ο γιατρός?
Εγώ της έδινα amoxil 1mg με μικρή σύριγγα.

Εγω θα της την δινω απλα σημερα θα πηγαινε για ελεγχο μετα την επεμβαση και να μου γραψει την συνταγη ο γιατρος.

Dragonpaul
24-09-2014, 16:13
Με μια συριγγουλα εισαι μια χαρα. Και ειναι ευκολο να την παρει την αντιβιωση το γατι με αυτον τον τροπο. Υπαρχει και συγκεκριμενη λαβη γι'αυτο.

dspug7
28-09-2014, 17:59
5616

μεγαλωσανε!!!

efthimisv
05-10-2014, 22:09
http://i.imgur.com/gZUnLXI.jpg?1

Καρλίνα

AgentPrinny007
05-10-2014, 22:20
https://www.dropbox.com/s/v20v7vb1r63pwp4/DSC_1106.jpg?dl=0
Καρλίνα

Ανεστης, χαιρω πολυ

FotisGRC
12-10-2014, 00:00
Πάντα ήθελα ενα ενυδρειο, το θεωρώ πολύ όμορφο και τα ψαράκια έχουν χαβαλέ.. Θέλει αρκετά χρήματα για να ξεκινήσεις με το ενυδρείο, έπιπλο κτλ αλλα να'ναι καλά η κοπελιά που μου το έκανε δώρο για τα γενέθλια μου!Εχει τρελή φάση.. Ειναι πολύ όμορφο και κάθομαι χαζεύω τα ψαράκια καμιά φορά. Σου φτιάχνουν τη διάθεση!

Δεν ειναι κατοικίδια με την ευρεία έννοια, αλλα είπα να σας τα παρουσιάσω. ;) Τωρα για αρχή έχω πάρει 2 χρυσοψαράκια για να στρώσει το ενυδρείο, σύντομα θα μπουν τροπικά ψάρια μάλλον!

http://i59.tinypic.com/m9brr4.jpg

http://i62.tinypic.com/11ty2xj.jpg

http://i59.tinypic.com/973zmr.jpg

Dragonpaul
12-10-2014, 01:37
Φώτη, πολυ ωραίο ειναι!!!!
Καλοριζικο κι αυτο και τα ψαράκια που θα εχεις!

AlexandrosQV
12-10-2014, 02:09
Θα έλεγα να μην πάρεις χρυσόψαρα για να στρώσεις το ενυδρείο! Πρώτα να κάνει τον κύκλο του το ενυδρείο με το φίλτρο (το οποίο δεν διακρίνω και καλά τι ακριβώς είναι) και μετά να πάρεις χρυσόψαρα η ότι άλλο θέλεις. Το οτι τα χρυσόψαρα είναι πιο ανθεκτικά ψάρια δεν σημαίνει πως θα τα χρησιμοποιήσουμε για να στρώσουμε το νερό μας πιο γρήγορα. Αυτό το χόμπι να ξέρεις θέλει πολύ υπομονή και πολύ διάβασμα αλλιώς θα πετάς λεφτά και θα βαρεθείς γρήγορα!

FotisGRC
12-10-2014, 02:21
Εχεις αππλυτο δικιο Alex. Το ενυδρειο του εκανε κανονικα τον κυκλο του με το φιλτρο καθως και με τα ειδικα καθαριστικα νερου και προσθηκης βακτιριδιων. Το τελευταιο πραγμα που θα ηθελα ειναι να υποφερουν τα ψαρια.. Φαινονται χαλαρα, δεν πιστευω οτι εχουν καποιο θεμα.

Οταν λεω να στρωσω το ενυδρειο, επειδη τα τροπικα ειναι ακομα πιο ευαισθητα, ηθελα τα χρυσοψαρα για 15-20 μερες για να προσθεσουν τα απαραιτητα βακτιρια. Αλλα τα εχω συμπαθησει τα ατιμα, δεν ξερω αν θα τα δωσω!

efthimisv
12-10-2014, 17:35
Εχεις αππλυτο δικιο Alex. Το ενυδρειο του εκανε κανονικα τον κυκλο του με το φιλτρο καθως και με τα ειδικα καθαριστικα νερου και προσθηκης βακτιριδιων. Το τελευταιο πραγμα που θα ηθελα ειναι να υποφερουν τα ψαρια.. Φαινονται χαλαρα, δεν πιστευω οτι εχουν καποιο θεμα.

Οταν λεω να στρωσω το ενυδρειο, επειδη τα τροπικα ειναι ακομα πιο ευαισθητα, ηθελα τα χρυσοψαρα για 15-20 μερες για να προσθεσουν τα απαραιτητα βακτιρια. Αλλα τα εχω συμπαθησει τα ατιμα, δεν ξερω αν θα τα δωσω!

Μετρήσεις έχεις κάνει για να δεις αν είναι στρωμένο; Δεν βάζουμε ποτέ κανένα ψάρι αν δεν είναι στρωμένο και έχουμε κάνει μετρήσεις για να το διαπιστώσουμε γιατι το μόνο που καταφέρνουμε είναι να βλάπτουμε την υγεία τους και να υποφέρουν. Τα χρυσόψαρα που πιθανώς ταλαιπωρούνται τώρα και ας μην το δείχνουν, μιας και από τα πιο ανθεκτικά ψάρια, το μόνο που σου προσφέρουν είναι αμμωνία για να τρέφονται τα βακτήρια στο φίλτρο και να γίνει ο κύκλος του αζώτου. Αυτό θα μπορούσες να το κάνεις και απλά ρίχνοντας τροφή κάθε λίγες μέρες, χωρίς να έχεις ψάρια μέσα. Επ' ουδενί όχι στη συμβίωση τροπικών και χρυσόψαρων λόγω διαφορετικών παραμέτρων νερού. 2 Χρυσόψαρα απαιτούν τουλάχιστον 80λ για να ζουν ικανοποιητικά και ν' αναπτυχθούν. Αναζήτησε πληροφορίες σε forum ενυδροφιλείας, π.χ. http://www.aquazone.gr/forums/

- - - Updated - - -

Συμπληρωματικώς, χωρίς μπόλι και μόνο με το υγρό(βακτήρια) που έριξες, η όλη διαδικασία, μέχρι το νερό να είναι κατάλληλο έτσι ώστε να βάλεις ψάρια μέσα, απαιτεί πάνω από 30 μέρες σίγουρα. Πάρε υγρά tests και μέτρα αμωνία, νιτρικά και νιτρώδη και αν δεν είναι οκ, άμεση απομάκρυνση των χρυσόψαρων.

FotisGRC
12-10-2014, 20:13
Ωραίος Ευθύμη, ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Ναι έκανα τις απαραίτητες μετρήσεις και ειναι όλα καθαρά.. Ειχα αφήσει να κάνει τον κύκλο γύρω στις 15 μέρες. Αυτό με την τροφή δυστυχώς δεν το ήξερα, θα ήταν χρήσιμο!Μόνο το PH του νερού ήταν γύρω στο 8, αλλα απ'οτι διάβασα ειναι μεσα στα λογικά πλαίσια για την επιβίωση τους. Δυστυχώς όπως λες, αν θέλω να βάλω τροπικά θα πρέπει να επιστρέψω τα χρυσόψαρα, κάτι το οποίο δεν έχω αποφασίσει ακόμα μιας και έχουν χαβαλέ τα συγκεκριμένα που έχω τώρα..

Καμία σχέση με την πρώτη μέρα που ήταν λίγο νευρικά,έχουν χαλαρώσει και όταν πλησιάζω στο τζάμι έρχονται κατευθείαν σε μένα και όπου πάω ερχονται κι αυτά και με παρατηρούν. Δεν ξέρω αν θέλω να τα γυρίσω τελικά, θα δείξει.

Μιας και σε βλέπω γνώστη, για τα τροπικά εκτος απο την θερμοκρασία που θα πρέπει να βάλω θερμοστάτη, χρειάζονται κάτι διαφορετικό?

efthimisv
13-10-2014, 00:55
Η θερμοκρασία (τα χρυσόψαρα δεν τα πειράζει αρκεί να μη γίνονται έντονες αλλαγές), το ph και η σκληρότητα του νερού να είναι μες τα επιτρεπτά όρια για το είδος που θα διαλέξεις(υγρα tests της API είναι από τα πιο αξιόπιστα). Επίσης αν είναι κοπαδόψαρα να δεις μην σε περιορίζουν τα λίτρα σου γιατί σε κάποια ήδη θέλει συγκεκριμένο αριθμό minimum. Εγώ έχω χρυσόψαρα(2) σ' ένα 80λτ και Neon Tetra σ' ένα άλλο. Τα χρυσόψαρα, αν είναι καλοζωισμένα, ζουν πάνω από 20 χρόνια, τα Neon 5 και από συμπεριφορά καμία σχέση. Αν καθίσω μπροστά στο ενυδρείο στη μια γωνία και ένας φίλος στην άλλη, τα χρυσόψαρα έρχονται πάντα από τη δική μου. Γνωρίζουν τη φωνή μου, με το που με δουν δραστηριοποιούνται και κάνουν τα τρελά τους για να φάνε. Τα τροπικά γενικά είναι πιο ιδιόρυθμα και δε σου πολυδίνουν σημασία. Με τα χρυσόψαρα θα δεθείς περισσότερο και είναι πολύ πιο ανθεκτικά, τα 'αλλα συνήθως είναι πιο εντυπωσιακά στο μάτι. Αν καταλήξεις στα χρυσόψαρα και θες να φυτέψεις το ενυδρείο σου, είναι λίγα τα φυτά που δεν τα τρώνε. Διαλέγεις κάτι που δεν τρώνε, γιατί αλλιώς με την όρεξη που έχουν δε θα μείνει κολυμπηθρόξυλο...

Dragonpaul
15-10-2014, 23:51
Hi guys!

5800

efthimisv
16-10-2014, 19:31
Φαίνεται μοχθηρός...Τι ράτσα είναι;Το γυριστό μουστάκι προς τα 'πάνω κάνει τη διαφορά!

Dragonpaul
16-10-2014, 19:44
Χα χα!!!! Μονο μοχθηρος δεν ειναι. Αυτο ειναι και το λεγόμενο "γατί-αλοιφη". Τον κανεις ο,τι θες!
Ειναι Maine Coon. (http://en.m.wikipedia.org/wiki/Maine_Coon)

Nikoladim
16-10-2014, 19:52
http://www.fm-base.co.uk/forum/attachments/share-download-fm-14-tactics/660253d1407167295-sir-goalalot-14-3-1-4-2-3-1-the_coon____vectorized_by_kaczorq-d33byrh.jpg

Dragonpaul
16-10-2014, 19:54
Τασε, τι ειναι αυτο;;; Φαίνεται σα κώδικας... :P

Nikoladim
16-10-2014, 20:11
για ξαναδες!!!!

Dragonpaul
16-10-2014, 20:22
Τα ίδια... Μηπως φταίει που το βλέπω απο κινητο;

litanies
16-10-2014, 20:32
κώδικας και εδώ...

Nikoladim
16-10-2014, 20:38
5802 ε περιεργο...

Desmond
16-10-2014, 20:50
Kανενας κωδικας.Μια χαρα η φωτο (chromium).

Dragonpaul
16-10-2014, 20:51
Τωρα τη βλέπω με το print screen. ;)
Nice!

efthimisv
16-10-2014, 21:08
Χα χα!!!! Μονο μοχθηρος δεν ειναι. Αυτο ειναι και το λεγόμενο "γατί-αλοιφη". Τον κανεις ο,τι θες!
Ειναι Maine Coon. (http://en.m.wikipedia.org/wiki/Maine_Coon)

Μεγαλόσωμη ράτσα. Πόσο ζυγίζουμε αν επιτρέπεται;; Αν και έχω ένα Maltez, πάντα ήμουν γατόφιλος. Έχω σκύλο, έχω ενυδρείο, η γάτα να συμπληρώσω μου λείπει. Κοιτάζω διάφορες ράτσες και η δική σου είναι από τις πιο όμορφες απ' όσες έχω δει. Μου φαίνεται όμως θα' να πιο μεγάλη από το Maltez(4kg) και θα' χουμε θέματα...

Desmond
16-10-2014, 21:12
Δεν εχει να κανει το μεγεθος με τους "τυπικους" χαρακτηρες καθε ρατσας γατιων.Tα μειν κουν ειναι απο τα πιο "ευγενικα".
Το γατι θα βρει καποια στιγμη τον χωρο του και θα τα πανε καλα.

efthimisv
16-10-2014, 21:16
Για το σκυλί το λέω, όχι για το γατί. Φαντάσου να' σαι σκύλος και να δεις ξαφνικα την τίγρη μπροστά σου...Διπλή από τις γάτες που τρυγιρνούν έξω..

Dragonpaul
16-10-2014, 21:30
Για το βάρος εξαρτάται... Τα MC ειναι απο τις πιο μεγαλόσωμες ράτσες -η πιο μεγαλοσωμη νομίζω-, με αυτές του Νορβηγικου Δάσους να ακολουθούν. Τα δικά μου ζυγίσουν 7.50 κιλά το καθένα. Ωστόσο, η συγκεκριμένη ράτσα μεγαλώνει μεχρι τα 4 χρονια και σταθεροποιείται εκει. Ομως, υπαρχουν MC που φτάνουν σε τρέλα νούμερα. Ακομα και 14 κιλά.

Nikoladim
30-01-2015, 18:31
https://www.youtube.com/watch?x-yt-ts=1422579428&amp;v=Aqqbgyssefs&amp;x-yt-cl=85114404

DJTaurus
14-02-2015, 13:14
https://www.youtube.com/watch?feature=youtu.be&amp;v=LNWjZcbv2uI&amp;app=desktop

Arikoc
16-02-2015, 16:29
Ηλέκτρα η μποξερίνα!

http://tapatalk.imageshack.com/v2/15/02/16/ae5a291aac1f283dee885290c6f27eca.jpg

http://tapatalk.imageshack.com/v2/15/02/16/6f613f8a3bb0ec452922f6ac409f5ab5.jpg

Η τρέλα σε όλο της το μεγαλείο! :-P

dspug7
26-03-2015, 18:39
6843

η νεα γενια!!!

Lefteris_X
26-03-2015, 19:41
Τι ψιψινέλια είναι τούτα; Πανέμορφα, γλυκούλικα (gay mode off)!

Φτου φτου να μην τα ματιάσω!

zeus gr
26-03-2015, 20:45
6844

Και ο δικός μου ο Victor

Dragonpaul
26-03-2015, 21:42
6843

η νεα γενια!!!
Πενταμορφα ειναι!!!!!

- - - Updated - - -


6844

Και ο δικός μου ο Victor
Τελείως φατσονι!!!!!

Vicarious
05-04-2015, 13:49
Ρε παίδες μία βοήθεια...

Γέννησε μία γάτα στην αυλή μου, μέσα σε ένα μεγάλο κουτί, και εγκατέλειψε τα γατάκια.
αυτό έγινε και πέρσι, και επειδή δεν ήμουν σίγουρος αν τα έχει εγκαταλείψει ή όχι, δεν τα έβαλα στο σπίτι και τα αφησα ακριβώς όπου τα είχε, μήπως επιστρέψει.
Αποτέλεσμα ήταν να πεθάνουν όλα από το κρύο.
Αποφάσισα φέτος να τα βάλω στο σπίτι. Τα έβαλα σε ένα πιο μικρό και πιο καθαρό κουτί, και τύλιξα εσωτερικά το κουτί με κουβέρτα.
Έτρεμαν πάρα πολύ πριν το κάνω αυτό.
Πήγα και τους πήρα γάλα σε σκόνη από pet shop, και προσπαθώ να τα ταίζω 4-5 φορές την ημέρα όπως λέει στις οδηγίες.
Τα γατάκια είναι 2-3 εβδομάδων μάλλον. έχουν ανοίξει μάτια, αλλά περπατούν πολύ διστακτικά.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής. Τι ποσότητα πρέπει να τους δίνω συνολικά, γιατί στο net οι απόψεις διίστανται.
100 ml συνολικά την ημέρα για το καθένα είναι αρκετά? ανά 5-6 ώρες?
επίσης πρέπει να κάνω κάτι άλλο? θέλουν κάποιο καθάρισμα? από ότι ξέρω καθαρίζονται μόνα τους.

κάποια άλλη συμβουλή?
βάζω και μερικές φωτο:


https://www.imageupload.co.uk/images/2015/04/05/DSCN0822.jpghttps://www.imageupload.co.uk/images/2015/04/05/DSCN0824.jpg


https://www.imageupload.co.uk/images/2015/04/05/DSCN0821.jpghttps://www.imageupload.co.uk/images/2015/04/05/DSCN0825.jpghttps://www.imageupload.co.uk/images/2015/04/05/DSCN0827.jpghttps://www.imageupload.co.uk/images/2015/04/05/DSCN0828.jpghttps://www.imageupload.co.uk/images/2015/04/05/DSCN0829.jpghttps://www.imageupload.co.uk/images/2015/04/05/DSCN0830.jpghttps://www.imageupload.co.uk/images/2015/04/05/DSCN0834.jpghttps://www.imageupload.co.uk/images/2015/04/05/DSCN0835.jpg

criter
05-04-2015, 18:29
Μπραβο σου! Καλα εκανες και τα μαζεψες και τα φροντιζεις. Λογικα σου τα εμπιστευθηκε η γατα, αλλιως δεν θα στα αφηνε. Το γαλα σε σκονη που πηρες ειναι ιδανικο, θα πρεπει να μαθουν να πινουν μονα τους, αν χρειαστει βοηθησε τα λιγο στην αρχη να μαθουν. Για την δοσολογια δεν ξερω ακριβως, αλλα θελει αρκετες φορες την ημερα απο λιγο. Επισης υπαρχει και ξηρα τροφη για γατακια, δοκιμασε την, θα πρεπει να εχουν και νερο. Δεν χρειαζεται και πολλα να τους κανεις, αρκει να εχουν καπου ενα χωρο ζεστο να κοιμουνται και να ασχολεισαι μαζι τους για λιγο οσο ειναι μικρα, μην τα αφηνεις μονα τους. Η γατα θα ερθει παλι λογικα να τα ψαξει και αν δει οτι της τα πηρες μπορει να θελει να στα παρει πισω, εκτος αμα ειναι και αυτη μαζι τους. Για την καθαριοτητα τους θα χρειαστεις λεκανη με αμμο υγιηνης για να τα κανουν, εφοσον τα εχεις μεσα στο σπιτι. Να τα προσεχεις και αν εχουν τσιμπλες μερικες φορες και δεν ανοιγουν τα ματια τους για πολυ, και δεν μπορουν να καθαριστουν απο μονα τους, να τα βοηθας και να τους τα καθαριζεις με λιγο χλιαρο νερο. Ειναι ολα πανεμορφα, ωραια χρωματα! Να τα προσεχεις.

Vicarious
06-04-2015, 00:52
είναι μικρά ρε συ criter δεν πίνουν κάν από δοχείο! Τα ταΐζω με μπιμπερό φαντάσου, με τεχνητό βυζί και μάλιστα με το ζόρι!
ξηρά τροφή μου είπαν να μην τους βάλω, γιατί είναι μικρά ακόμη. Με το ζόρι περπατάνε..!

Dragonpaul
06-04-2015, 07:52
Με μια μικρη σύριγγα θα τους δίνεις το γάλα τους. Απλα, επειδη τα περισσότερα γατια εχουν δυσανεξία στη λακτόζη, παρε τους λιγάκι γάλα ειδικό απο pet shop. Εκει θα σου πούνε συχνότητα και ποσότητα ταΐσματος.

FotisGRC
06-04-2015, 13:35
Λογικα σου τα εμπιστευθηκε η γατα, αλλιως δεν θα στα αφηνε.

Δεν έχω εμπειρία απο ζωάκια,αλλα αλήθεια τώρα? Δηλαδή είπε η γάτα, α ξέρω τον Vic, ειναι καλός και θα τα φροντίσει? Δεν παίζει απλά να τα εγκατέλειψε γιατί έτσι κάνουν κάποια ζώα στη φύση?

Χωρίς ίχνος ειρωνίας, απλά μου φαίνεται περίεργο να λες οτι μια αδέσποτη γάτα του τα εμπιστεύτηκε.

criter
06-04-2015, 15:20
Δεν έχω εμπειρία απο ζωάκια,αλλα αλήθεια τώρα? Δηλαδή είπε η γάτα, α ξέρω τον Vic, ειναι καλός και θα τα φροντίσει? Δεν παίζει απλά να τα εγκατέλειψε γιατί έτσι κάνουν κάποια ζώα στη φύση?

Χωρίς ίχνος ειρωνίας, απλά μου φαίνεται περίεργο να λες οτι μια αδέσποτη γάτα του τα εμπιστεύτηκε.

Οι γατες και ειδικα οι αδεσποτες, οταν πανε σε καποιο ξενο σπιτι να φανε, πηγαινουν επειδη υπαρχει λογος, ξερουν οτι υπαρχει τροφη εκει και επειδη προφανως δεν τις ταιζει κανενας αλλος. Εκει ξεκιναει η εμπιστοσυνη. Οι γατες οταν εχουν γεννησει, επειδη εχουν το ενστικτο της μητροτητας θελουν οποσδηποτε να προστατεψουν τα μικρα τους. Ειναι πολυ δυσκολο να ορισεις που θα γεννησει και που θα μεγαλωσει τα γατακια της μια γατα. Ακομα και να της ετοιμασεις ενα καταλληλο και ασφαλες μερος για να γεννησει, η γατα θα παει αλλου ακομα και στις πιο απιθανες κρυψωνες, για να ξερει μονο αυτη που ειναι και ετσι να νιωθει ασφαλεια.

Το οτι τα εγκατελειψε, το κανει επειδη μεγαλωνουν και δεν μπορει να τα θρεψει αλλο η ιδια και επειδη η ιδια η γατα μπορει να μην τρωει καλα και να δυσκολευετε Το οτι τα αφησε στην αυλη του Vicarious και οχι στο παραδιπλα σπιτι που μπορει να εχει σκυλο, το ξερει η γατα, δεν τα αφηνει τυχαια και εξακολουθει να ενδιαφερεται για αυτα, μην νομιζεις, δηλαδη αν τα ακουσει να κλαινε θα ερθει τρεχοντας να τα ηρεμησει, απο την φυση της. Υπαρχουν και περιπτωσεις που τα εγκαταλειπουν ακομα και οταν ειναι πολυ μωρα, συνηθως συμβαινει με γατες οι οποιες δεν εχουν ξαναγεννησει και ειναι σχετικα νεαρες, δεν εχουν εμπειρια. Υπαρχουν και ακρεες περιπτωσεις που τα τρωνε κιολας, ή καταλαβαινουν αν καποιο ειναι αρρωστο και το απομακρυνουν απο τα υπολοιπα. Αυτο πιστευω παντως και το εχω καταλαβει απο τις δικες μου γατες και την συμπεριφορα τους, πως αν δεν εμπιστευετε καποιον η γατα δεν υπαρχει περιπτωση να αφησει τα μικρα της καπου ετσι απλα επειδη βρεθηκε εκει.


είναι μικρά ρε συ criter δεν πίνουν κάν από δοχείο! Τα ταΐζω με μπιμπερό φαντάσου, με τεχνητό βυζί και μάλιστα με το ζόρι!
ξηρά τροφή μου είπαν να μην τους βάλω, γιατί είναι μικρά ακόμη. Με το ζόρι περπατάνε..!

Αν και ειναι πολυ δυσκολο να τα ταιζεις με πιπιλα, μην ανυσυχεις δεν ειναι πολυ μικρα, θρεφταρια τα βλεπω εγω απο τις φωτογραφιες. Βαλτους λιγο γαλατακι σε ενα μπολακι και βαλε τους και λιγη ξηρα τροφη για γατακια σε ενα αλλο και λιγο νερο και σε μια βδομαδα το πολυ θα τρωνε μονα τους.

FotisGRC
06-04-2015, 15:27
Ευχαριστώ για την επεξήγηση criter! Βγάζουν ένα νόημα αυτά που γράφεις.. Δεν πήγαινε το μυαλό μου οτι μπορεί να σκεφτούν έτσι οι γάτες..

phaerun
09-04-2015, 12:16
Τοσο μωρό ηταν ο Λαζαρος όταν τον πήρα Σαββατο του Λαζαρου 2004 απο ενα κοτετσι. Ηταν μεσα στη τσιμπλα τα ματακια του. Τοσο μικρα πρεπει να τους πλενεις τα ματακια με χλιαρο νερο και βαμβακι δεν ξερουν να πλενονται. Και εγω ειχα αγοράσει γαλα για μωρα γατια απο το σουπερ μαρκετ γιατι το γαλα που πινουμε τα πειραζει. και ειχα παρει ενα απο τα μικρα μπιμπερο για νεογεννητα που εχει πολυ μικρη τρυπα για να μην πνιγει και τον ταιζα ετσι.
Επισης θελουν πολυ ζεστη. Ο λαζαρακος ήταν τυχερος που γεννηθηκε "αργα" οποτε επιασαν και οι ζεστες αλλα για κανα διμηνο κυριολεκτικα ζουσε στον σβερκο μου οσο ημουν σπιτι. Εγω επαιζα και αυτος κοιμοταν σαν κασκολ (για αυτο τον φωναζουμε και scarfy).

Επισης αν και η συζητηση ηταν πριν απο κανα εξαμηνο... παιδια η στειρωση ειναι απαραιτητη. Και την Αριαδνη μου που εζησε 17 χρονια και πεθανε απο καρκινο και τις 3 φατσες που εχω τωρα τους στειρωσα. Πριν απο την Αριαδνη ειχαμε ενα αρσενικο γατι που δεν το ειχαμε στειρωσει. Τον Φεβρουαριο που ηταν γυρω στους 10 μηνες επερνε φορα και βαρουσε το κεφαλι του στην πορτα και εκλαιγε. Επειδη ειχαμε ενα εξοχικο τον πηγαιναμε απο μωρο καθε ΣΚ. Ε εκεινο τον Φεβρουαριο τον πηγαμε μια Παρασκευη στο εξοχικο και το γατι δεν ξαναγυρισε ποτε. ουτε ξερω τι εγινε. το ψαχναμε ολη τη κυριακη που ηταν να φυγουμε... βαλαμε τους γειτονες στο χωριο να τον ψαχνουν μεσα στην εβδομαδα και να εχουν υποψην τους να τον κρατησουν αν τον βρουν. Το γατι ηταν μεγαλωμενο σε σπιτι και πολυ φιλικο με ολους οποτε θα πηγαινε σε ανθρωπο να φαει. Τον ψαχναμε τα επομενα ΣΚ.. τιποτα.
Δεν τον ξαναειδα παιδια. και φοβαμε οτι επειδη ηταν απο σπιτι θα τον σκοτωσε καποιο αυτοκινητο.
Το ξερω οτι δεν ειναι και το πιο ευχαριστο πραγμα η στειρωση αλλα το να βλεπω πατημενα ζωακια απο αυτοκινητα ή ζωακια να υποφερουν απο την πεινα ειναι απο τα λιγα πραγματα που με κανουν να βαζω τα κλαματα.

Για γατσονια που εχω πειρα γυρω στους 6-7 μηνες ειναι το καλυτερο. Και επειδη τα αγαπω σαν παιδια μου φροντισα να γινει η στειρωση Παρασκευη και τα πηρα σπιτι αμεσως μετα. Δεν ηθελα να ξυπνησουν σε ενα αγνωστο χωρο και να πονανε μονα τους. Αλλα υπαρχουν πολλοι που τα κρατουν για μια δυο μερες μεχρι να συνελθουν και στα δινουν μετα. Εγω απλα δεν ηθελα αν και μου προταθηκε και δεν ειχε σχεση με το οικονομικο σκελος.
Απο την ναρκωση οταν ξυπνησουν θα κανουν εμετο (και την ωρα που τα ναρκωνουν κανουν εμετο και κλαινε. ημουν μεσα και τους χαιδευα οταν τους εκαναν την ναρκωση γιατι ειπαμε.. παιδια μου ειναι).
και οταν ανοιγουν τα ματια θα ειναι ζαβλακωμενα. και προσπαθουν να σηκωθουν γιατι δεν ξερουν τι τους συμβαινει. Μετα την εγχειρηση θελουν πολυ ζεστη (εγω τα ειχα διπλα στο καλοριφερ γιατι ηταν Νοεμβριος οταν τους στειρωσα) και με πολλες κουβερτουλες. Στα θηλυκα ειναι πιο δυσκολο τα αρσενικα το επομενο πρωι τρεχουν. Τα θηλυκα πονανε περισσοτερο γιατι ειναι κανονικη εγχειρηση οποτε θελουν μερικες μερες. Αλλα με λιγη φροντιδα σε 3 μερες το αργοτερο εχουν ξαναγινει τρελογατσονια που τρεχουν και κανουν τον διαολο στα τεσσερα :yes:

dspug7
24-04-2015, 00:25
Εν ωρα μαλακινσης....


6999

7000

7001

και μια σοβαρος...

7002

dspug7
30-04-2015, 15:37
Απαρτια τα πιτσιρικια

7029

Gazof
08-06-2015, 22:21
Η γάτα μας στο εξοχικό γέννησε ξανά (είναι η άσπρη στην πρώτη φωτογραφία αριστερά)! Εν τω μεταξύ, νομίζω πως δεν έχω βάλει φωτογραφίες από τα δύο γατιά από την προηγούμενη γέννα, που τώρα είναι περίπου 11 μηνών, οπότε βάζω τώρα. Ο ένας γάτος είναι κατάλευκος με μπλε μάτια και ο άλλος καφέ/λευκός, με διαφορετικούς χαρακτήρες και τα δύο. Ο άσπρος χαδιάρης και ο άλλος φοβιτσιάρης, μέχρι τα 3 μέτρα πλησίαζε. Τώρα το Σ/Κ που ήμουν, ερχόταν και αυτός δίπλα μας, άλλαξε τελείως και ευτυχώς δηλαδή, ήταν κρίμα για τον ίδιο να έτρεχε στο χωράφι επειδή απλώς περνούσες από κοντά του.

Την Κυριακή που έκανα δουλειές, πήγα να αφήσω την τσουγκράνα (δεν τα έξυνα, όντως έκανα δουλειές :P ) στη θέση της και βλέπω τη γάτα είχε κρυφτεί ανάμεσα σε κάτι τσουβάλια με κάρβουνα. Κοιτάω δίπλα της, να τα παιδάκια! Οπότε τώρα πρέπει να ξαναπάω το άλλο Σ/Κ, γιατί πρέπει να τρώει καλά τώρα αυτή. Αναγκάστηκα να κάνω και πατέντα με χειροποίητη αυτόματη ταϊστρα, αλλά θα θέλει και γάλα η κακομοίρα. Τρία έκανε, ένα μαύρο και δύο άσπρα, έβγαλα φωτογραφία τα δύο.

Dragonpaul
08-06-2015, 22:32
Όμορφα, ρε συ, και ωραίες φωτογραφιες!!!!!!!!

DJTaurus
08-08-2015, 17:00
Ένα ζευγάρι γυαλιά για τον φίλο (https://twitter.com/SciencePorn/status/629990172797587456/video/1) μας.

NickMrg
13-08-2015, 21:36
Η ψιψίνα μου αραχτή! [emoji2]

http://images.tapatalk-cdn.com/15/08/13/53a31e68de58aa43efe6d42e90888e27.jpg

http://images.tapatalk-cdn.com/15/08/13/f4598d14d94d035d78e8417be2af8843.jpg

Sent from my Note 3 N9005