PDA

View Full Version : Ερώτηση σχετικά με την υποστήριξη Home Theater



StamatisGian
23-01-2009, 14:09
Όπως ο τίτλος προϊδεάζει, έχω την εξής απορία. Το sound output του PS3 το έχω περασμένο στο home theater που έχω (δηλαδή στο hd-dvd player του home cinema, το οποίο έχει 5.1 κανάλια και υποστηρίζει dts και dolby digital) και το έχω συνδεδεμένο μέσω των καλωδίων audio input (άσπρο, κόκκινο) εδώ και αρκετό καιρό. Φτιάχνοντας τα Sounds settings όμως, κάνοντας τα σχετικά βήματα στα μενού, δεν "βλέπω" κάπου να λέει ότι έτσι θα "βγαίνει" ο ήχος, δηλαδή στα 5.1 . Δεν είχα πρόβλημα μέχρι τώρα και ακούω θορύβους από τα rear speakers, απλά να το επιβεβαιώσω. Δεν έχω πολυασχοληθεί με τα home theater και πως λειτουργουν (πάντα έλεγα να το κάνω για να το βρω μόνος μου αλλά τζίφος :P ) και γι' αυτό ρωτάω εδώ!
Και ας μην το γράφει κάνοντας τις ρυθμίσεις, εγώ έχω κανονική υποστήριξη 5.1 καναλιών; Το ρωτάω αυτό γιατί θυμάμαι μια φορά που το είχα περάσει με HDMI καλώδιο, μου είχε βγάλει μια ολόκληρη λίστα με προεπιλογές και έπρεπε εγώ να επιλέξω ακριβώς τι υποστηρίζει το σύστημά μου.

Υ.Γ.: Έψαξα λιγάκι στα forums μας αλλά δεν βρήκα κάτι παρόμοιο να έχει διατυπωθεί.

Nek_Food
23-01-2009, 14:25
Με το λευκό και κόκκινο καλώδιο δεν βγάζεις πολυκάναλο ψηφιακό ήχο, αλλά αναλογικό στερεοφωνικό (δεξί - αριστερό κανάλι τα δύο χρώματα). Για αυτό και οι επιλογές σου είναι περιορισμένες. Εάν θέλεις πολυκάναλο ήχο (ήτοι 5.1 και πάει λέγοντας) θα πρέπει η σύνδεση να γίνει είτε με το καλώδιο HDMI είτε με οπτικό καλώδιο (οπτικής ίνας / Optical) στην κατάλληλη έξοδο που έχει το PS3 από πίσω και αντίστοιχα σε οπτική ΕΙΣΟΔΟ - εάν διαθέτει - το home cinema σου. Δεν ξέρω ποιο έχεις, αλλά χονδρικά εάν κοστίζει κάτω από 200€ δύσκολο το κόβω, ψάξε να δεις εάν έχει optical input / optical in / digital in (optical) στην πίσω πλευρά.

Καλώδιο και υποδοχή μοιάζουν σαν και τα παρακάτω:

http://img168.imageshack.us/img168/5779/digitalopt2lo8.th.jpg (http://img168.imageshack.us/img168/5779/digitalopt2lo8.jpg)

StamatisGian
23-01-2009, 15:43
Οκ, ευχαριστώ για την απάντηση φίλε! Έχει θύρα και για οπτικές ίνες και για HDMI. Ποιά είναι η καλύτερη σε απόδοση-ποιότητα επιλογή;

Nek_Food
23-01-2009, 16:13
Και στις δύο γίνεται ψηφιακή μεταφορά του ήχου, οπότε δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά στην ποιότητα (μόνο αν είναι τελείως χάλια το καλώδιο). Η διαφορά είναι ότι στο Optical περνάει μόνο η πληροφορία του ήχου, ενώ στο HDMI εκτός τον ήχο έχεις και τις πληροφορίες της εικόνας μαζί. Εάν έχεις Home Cinema σύστημα και από εκεί βλέπεις και ταινίες κλπ, τότε εάν συνδέσεις το HDMI είσαι καλυμμένος (δεν ξέρω αν κάνεις και εγγραφές, όταν λες ότι είναι HD-DVD, το HD τί είναι; hard disc ή high definition;). Εάν θέλεις να περάσεις από το σύστημα σου μόνο τον ήχο βάλε το optical, εγώ αυτό χρησιμοποιώ και δεν έχω πρόβλημα.
Τέσπα, όποιο και να βάλεις για τον ήχο κάνει το ίδιο...

ilias78
03-03-2010, 01:16
το ps3 τωρα, ειναι συνδεδεμενο με την τηλεοραση μεσο hdmi.
ο ενυσχητης που θα παρω, εχει και hdmi και οπτικη ινα.
πως θα παντρεψω και τα 3? θα συνδεσω τον ενυσχητη με την τηλεοραση μεσο hdmi, το ps3 με τον ενυσχητη μεσο οπτικης και το ps3 με την τηλεοραση μεσο hdmi?