PDA

View Full Version : Multitap/Hub για PS3 με 2 θύρες USB?



Babis_ECE
11-01-2009, 14:47
Σε ποδοσφαιρική συζήτηση χθες βράδυ με φιλαράκια, αναμενόμενα η συζήτηση πήγε και στο FIFA/PES, και έπεσαν προτάσεις για στοιχήματα σε ένα 2 vs 2 παιχνίδι στο PS3. Κολλήσαμε όμως στο ότι με τα 2 χειριστήρια που έχω και οι 2 θύρες USB είναι κατειλλημένες. Το θέμα λοιπόν είναι το εξής: Στις νέες κονσόλες, με τις 2 θύρες USB, πώς θα συνδεθούν 4 χειριστήρια?? Υπάρχει καταρχήν η δυνατότητα?
Και αν ναι, τι χρειάζεται? Δεν έχω δει κανένα περιφερειακό για αυτό το θέμα. Παλιότερα νομίζω για το PS1/PS2, υπήρχε το Multitap αν δεν κάνω λάθος? Μπορεί να γίνει μήπως η δουλειά με ένα Hub USB από αυτά που χρησιμοποιούμε στο pc?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας, φαντάζομαι είναι μια απορία που θα έχουν αρκετοί στο forum!
:cool:

personGR
11-01-2009, 14:55
Σε ποδοσφαιρική συζήτηση χθες βράδυ με φιλαράκια, αναμενόμενα η συζήτηση πήγε και στο FIFA/PES, και έπεσαν προτάσεις για στοιχήματα σε ένα 2 vs 2 παιχνίδι στο PS3. Κολλήσαμε όμως στο ότι με τα 2 χειριστήρια που έχω και οι 2 θύρες USB είναι κατειλλημένες. Το θέμα λοιπόν είναι το εξής: Στις νέες κονσόλες, με τις 2 θύρες USB, πώς θα συνδεθούν 4 χειριστήρια?? Υπάρχει καταρχήν η δυνατότητα?
Και αν ναι, τι χρειάζεται? Δεν έχω δει κανένα περιφερειακό για αυτό το θέμα. Παλιότερα νομίζω για το PS1/PS2, υπήρχε το Multitap αν δεν κάνω λάθος? Μπορεί να γίνει μήπως η δουλειά με ένα Hub USB από αυτά που χρησιμοποιούμε στο pc?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας, φαντάζομαι είναι μια απορία που θα έχουν αρκετοί στο forum!
:cool:

Το πιο εύκολο πράγμα...

Θα συνδέσεις πρώτα τα δύο χειρηστήρια με τις usb του ps3 και αφού τα αναγνωρίσει (και θα τα ορίσει ως χειρηστήριο 1 και χειρηστήριο 2 αντίστοιχα), θα τα χρησιμοποιείς ασύρματα (υποτίθεται πως έχεις SIXAXIS ή Dualshock 3 σωστά;), και αφού το κάνεις όλα αυτά θα συνδέσεις και τα άλλα δύο χειρηστήρια, τα οποία θα τα αναγνωρίσει ως χειρηστήρια 3 και 4.

*Το PS3 δέχεται έως και 7 ασύρματα χειρηστήρια ταυτόχρονα...

modecris
11-01-2009, 14:59
Όπως τα λέει ο person.Το ps3 έχει ασύρματα χειριστήρια,το καλώδιο χρειάζεται μόνο για να φορτίσεις την μπαταρία και μόνο για τον πρώτο συγχρονισμό του με την κονσόλα.

Babis_ECE
11-01-2009, 19:20
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, όντως, ούτε που το θυμήθηκα ότι με τα ασύρματα χειριστήρια μπορούμε να έχουμε 4+ συνδεδεμένα..! :hide: Ετοιμάζονται οι κόντρες λοιπόν!
Χρειάζομαι τώρα μόνο άλλα 2 χειριστήρια! :rolleyes: